Loading

Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi: Etkili ilaçların listesi

Farinksin arka duvarında lokalizasyon ile akut bir inflamatuar süreç, farenjit denir. Hastalık sıklıkla akut solunum yolu viral enfeksiyonları arka meydana gelir, fakat aynı zamanda diğer faktörler, örneğin, bir diğer hastadan soğuk hava veya buhar kimyasal kirlilik sürekli soluma, diğer inflamatuar ve enfeksiyöz hastalıkların yakın aralıklı gövdeler neden olabilir.

Hastalığın sınıflandırılması

Farklı türlerde farenjit farklı semptomlara eşlik eder, ancak boğaz ağrısı her türden ortak bir semptomdur.

Tıpta, her biri belirli belirtilerle karakterize edilen birkaç hastalık türü vardır:

 • bakteri - Patojenik bakterilerin çoğalması / yayılması zeminine karşı gelişir;
 • viral - Sadece vücutta virüsler olduğunda başlar, örneğin, ARVI'nin arka planına karşı;
 • mantar - Bu tür farenjitin ortaya çıkışının sebebi, çeşitli fungal kolonilerin vücutta bulunmasıdır (çoğu kez Candida cinsinin mantarları tespit edilir);
 • alerjik - Sadece her türden alerjisi olan kişilerde oluşur, bu durumda farenjit, kurulu alerjeni teneffüs ederken ortaya çıkar;
 • travmatik - Enflamatuar süreç, farinkse travmaya neden olmanın bir sonucu olarak başlar (örneğin, bir balık kemiği dokuların kalınlığına düştüğünde).

semptomlar

Boğaz ateşi ile boğaz fotoğrafı

Boğazın arka duvarındaki enflamatuar sürecin işaretleri oldukça belirgindir - özel bir alet / ekipman kullanmadan doğru teşhis için kullanılabilirler. Farenjit belirtileri şunlardır:

 • boğaz ağrısı - farklı yoğunluk ve farklı karakter olabilir: keskin, sabit, keskin, künt, yanma / sıkışmış / kuru ile birlikte;
 • "boş farinks" sendromu - keskin, güçlü, hava veya kendi tükürüğünün yutulmasıyla ortaya çıkar, bu nedenle farenjitli hastalar genellikle herhangi bir sıvıyı içirirler ve böylece bir acıdan kurtulurlar;
 • balçık - boğazda birikir, bu şekilde denenemez, bu tür girişimler ile kusma meydana gelebilir;
 • genel zehirlenme - bu belirti inflamatuar süreçlere kaslarda, hipertermi (yüksek vücut sıcaklığı), halsizlik / hipersomnia, ağırlık ( "acı") her türlü yaygın olduğu;
 • adenopati - Bir palpasyonda iyi takdir edilebilir servikal lenfodlar, kolay bir morbidite olabilir.

Sıklıkla farenjit, tıkalı kulaklar ve burun ile karakterizedir.

Tedavinin prensipleri

Erişkinlerde evde farenjit tedavisi tamamen haklıdır, çünkü hastalığın ilk aşamasında arzu edilen etki elde edilir. Ancak inflamatuar süreç aktif olarak gelişirse hastanın durumu kötüleşir, daha sonra antibiyotik (antibakteriyel ilaçlar) önlenemez.

Antibiyotikler farklı farmakolojik formlardaki doktorlar tarafından farklı dozlarda reçete edilebilir ve tedavi sürecinin süresi de bireysel olarak belirlenir. Özellikle ilaçlar çocuklarda farenjit için reçete edilirse.

En çok kullanılan alerjiler için ne tür bir burun spreyi, makalede belirtilmiştir.

3. trimesterin hamileliğinde soğuk algınlığı tedavisi nedir, bu makalede belirtilmiştir.

Antibiyotik çeşitleri

Farenjit veya larenjit tedavisi için, çeşitli antibakteriyel ilaçlar kullanılabilir - bunlar temel ve / veya kompleks bir terapi olarak kullanılabilir. En popüler isimler şunlardır:

 1. Aerosoller / Spreyler. Bu ilaçların lokal etkisi vardır ve farenjit belirtileri için en etkili tedavi olarak kabul edilir. Bazı spreyler ve aerosoller sadece antibakteriyel özelliklere değil, aynı zamanda anti-enflamatuar, anti ödemlere de sahiptir.
 2. Tabletler. kompleksi tedavisinin tek bileşenleri, bunlar geniş bir hareket / genel spektrumuna sahiptir ve sadece Farenjit semptomlarının ortadan kaldırmak, hem de virüs / patojenlerin tüm vücut açık değildir gibi tablet biçiminde antibiyotikler sıklıkla belirlenmiş. Özellikle viral ve bakteriyel farenjitli tabletlerde antibiyotikler etkilidir.

Farenjit alerjinin arka planına karşı gelişirse, o zaman antibiyotiklere ek olarak, hastaya her zaman antihistaminik bir yol reçete edilir. Birçok durumda, tablet formunda antibakteriyel preparatlar hiç reçete edilmez - spreyler / aerosoller ile tedavi yöntemini uygulamak, halk ilaçlarıyla etkilerini arttırmak için yeterlidir.

Popüler antibiyotiklerin listesi

Antibiyotikler hem tablet şeklinde hem de yerel ilaçlar şeklinde - aerosoller, spreyler şeklinde reçete edilebilir.

Posterior farryngeal duvarın inflamatuar sürecinin tedavisinde en sık kullanılan antibakteriyel ilaçlar:

 • Bioparox / Camethon / Miramistine - aerosol formunda üretilen preparatlar, hem antibiyotik hem de antiseptik olarak kullanılabilir;
 • Geksaliz - emilim için tabletler, birleşik bir etkiye sahiptir;
 • amoksisilin - penisilin grubuna ait kapsüller;
 • azitromisin - Makrolidlerin oluşturduğu bir antibiyotik, penisilinlerin açığa çıkmış hoşgörüsüzlüğü ile tayin edilir;
 • sefadroksü - Son nesil antibakteriyel ilaç, karmaşık bir etkiye sahiptir.

Halk ilaçlarının catarrhal tedavisi makalede hızlı ve etkili bir şekilde nasıl belirtilir.

Bu yazıda alerjik rinit halk ilaçları ile nasıl tedavi edilir.

Endikasyon / kontrendikasyonlar

boğaz ağrısı için antibiyotikler çok şiddetli hastalık reçete - hastanın şiddetli zehirlenme, viral ve / veya bakteriyel enflamatuar sürecin etyolojisi işaretleri ile işaretlenecektir. alerjik ve travmatik farenjit antibiyotikler ise istenen etkiye sahip olmayabilir - inflamatuar süreci kışkırtır nedeni kurtulmak için.

Aşağıdaki hasta gruplarında farenjit tedavisi için kategorik kontrendike antibiyotikler:

 • 6 yaşın altındaki çocuklar;
 • hamile ve emziren kadınlar;
 • teşhis edilen böbrek ve / veya karaciğer yetmezliği ile;
 • ülser hastalığı ile.

Dikkatli olun: Doktor, atamaları değişken bir şekilde yapma olanağına sahiptir. Hasta daha önce ülser / oniki parmak bağırsağı ülseri, teşhis edilememiş olan, örneğin, hapları ortadan kaldırmak mümkündür, fakat, aerosolün / sprey tedavisi için kullanılabilir.

Uygulama kuralları

Farenjitin tüm belirtileri ortadan kalkmış olsa bile antibakteriyel ilaçlar almayı bırakmayın.

Antibiyotik tedavisinin gerçekten etkili ve güvenli olmasını sağlamak için, kullanımları için aşağıdaki kuralları kesinlikle uygulamanız gerekir:

 • Doz ve kabul süresi sadece ilgili hekim tarafından belirlenmelidir. Bu an çok bireyseldir - hastanın yaşını, genel sağlık durumunu, bireysel hoşgörüsüzlüğün / aşırı duyarlılığın yokluğunu / varlığını dikkate alır;
 • reçete edilen tedavi süreci tamamen yapılmalıdır - farenjitin tüm semptomları ortadan kalkmış olsa bile antibakteriyel ilaçlar almayı bırakmayın. ; Yine bakteriler büyümeye başlar, çoğaltılması ve dağıtılması - Aksi boğazın arkasındaki inflamatuar sürecin bir nüks vakaların% 97'sinde ortaya çıkar
 • her durumda antibiyotik alkol ve diğer bazı ilaçlarla kullanılamaz - Soru doktor ile veya kılavuzu incelemek için belirtmekte yarar vardır.

Genellikle tedavi süresi 10 gündür, ancak bazı ilaçlar üst üste en fazla 3-5 gün kullanılabilir - bu gösterge bireyseldir ve sadece bir uzman tarafından belirlenir. Reçeteli ilaç kullanıldığında etkinin yokluğunda doktor tedavi rejimini düzeltmelidir.

Kapsüller yemeklerden bir saat önce ya da iki saat sonra bol su ile (süt değil, meyve suyu değil) alınmalıdır. Spreyler, aerosoller ve emilebilir tabletler sadece yemeklerden sonra kullanılmalıdır ve işlemden 2 saat sonra yiyecek ve sıvı yememeniz gerekir.

Lütfen dikkat: aerosol / sprey enjekte ederken hasta derin bir nefes almalıdır - böylece ilaç boğazda daha düzgün bir şekilde yayılacaktır.

komplikasyonlar

Tedavi edilmemiş farenjit, kronik formda geçişler de dahil olmak üzere komplikasyonlar için tehlikelidir

Akut farenjit diğer KBB organlarına yayılabilir ve daha sonra komplikasyonlarla ilgili olabilir:

Tedavi edilmeyen farenjit, akut formda yer almakta, her zaman bir kronik haline dönüşmektedir.

video

Bu videoda diğer farenjit tedavisi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi:

Farenjit, insan sağlığı ve hayatı için oldukça güvenli bir hastalıktır. Ancak bu iltihaplanma sürecini boğazın arka tarafına uygulamak kesinlikle gereklidir! Ve hastalık yüksek ateş, genel zehirlenme eşlik ediyorsa, o zaman antibiyotik almayı reddetmemelisiniz - sadece hızlı ve tamamen patojenik / patojenik mikroorganizmaların vücut kurtulmak olabilir.

Farenjit için antibiyotikler: Çocuklar ve yetişkinler için en iyilerin listesi

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukozasında meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Bu patolojinin ana belirtisi, yutulduğunda daha da kötü olan, boğazda terleme ve ağrıdır. Zamanında tedavi olmayışı, akut patolojinin kronik olana geçişine ve ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

Farenjit için antibiyotikler, enflamatuar süreci durdurmaya ve hastanın durumunu hafifletmeye kısa sürede yardımcı olur. Aslında, bu tür etkili ilaçların kullanımı sadece bir enfeksiyöz komplikasyon tehdidine başvurulur, çünkü bunlar viral bir hastalıkta etkisizdir.

Patolojinin özellikleri

Farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Farenjit, farinkste patolojik bir sürecin mukoza zarını ve lenfoid dokusunu etkilediği bir hastalıktır. Bu patoloji çeşitli faktörlerin etkisi altında gelişebilir ve çoğu kez enfeksiyöz farenjit teşhis edilir.

Akut bir hastalığın en sık nedenleri şunlardır:

 • virüsler
 • mantar
 • patojenik mikroorganizmalar

Gübrenin gonokok ve klamidyadan etkilenmesi durumunda spesifik farenjit formlarının gelişimi mümkündür. Akut formda hastalığın gelişim nedenleri arasında alerjik doğanın farenjit ve tahriş edici fiziksel veya kimyasal faktörlerin etkisi altında ortaya çıkan patolojiler tanımlanabilir.

Farinksin uzun süreli patolojik süreci, farenjitin akışın kronik formuna geçmesine yol açar. Kronik farenjit gelişmesine neden olan faktörler şunlardır:

 1. uzun süreli alerjik reaksiyonlar
 2. endokrin sisteminin bozulması
 3. Sjogren sendromu eşlik eden patolojiler
 4. kimyasal uyaranların boğazına uzun süreli veya sürekli maruz kalma
 5. nazofarenksin sık görülen bakteriyel hastalıkları

Akut farenjitin ana semptomu, boğazda rahatsızlık hissinin ortaya çıkmasıdır. Patolojinin daha da geliştirilmesi ile aşağıdaki klinik tablo gelişebilir:

 • boğazda ağrıyı artıran kuru öksürük
 • lenfoid tanelerin inflamasyonu ve mukopürulent birikintilerinin oluşumu
 • hastanın genel esenliğinin bozulması
 • lenf nodu genişlemesi ve palpasyon hassasiyeti
 • Kulakta ve işitsel kanallarda ağrının yayılması
 • posterior faringeal duvarın şişmesi ve hiperemi
 • yutulduğunda rahatsızlık
 • kalıcı terleme ve boğaz ağrısı

Farenjitin ilerlemesi ile birlikte otitis, sinüzit, pürülan tonsillit ve farinkste pürülan apseler gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Kronik farenjit seyrinde, klinik tablo çok belirgin değildir ve sağlığın bozulmasının belirgin belirtileri yoktur. Patolojinin ana tezahürü boğazda rahatsızlıktır, yani hasta, persistan terleme ve kuruluk hissi ve aynı zamanda tükürük takılmadan bir öksürük hissinden şikayetçidir.

Antibiyotikler ne zaman reçete edilir?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon varlığında endikedir

Aslında, farenjitin antibakteriyel ilaçların kullanımı ile tedavisi her zaman uygulanmamaktadır. Patoloji, bakteriler, mantarlar veya virüslerin aktivitesi tarafından tetiklenirse, bu tür bir ilacın sadece olumlu bir etkisi olacaktır. Diğer durumlarda, antibiyotik tedavisi uygulamak sadece etkisiz değil, zararlı olacaktır.

Ne yazık ki, bir uzman aynı zamanda oldukça sorunludur ve farenjitin doğasını doğru olarak öğrenir ve yakın gelecek için bir tahmin yapar. Çoğunlukla farinksin bakteriyel ve viral hasar belirtileri hemen hemen aynıdır. Ancak, buna rağmen, doktorlar, farenjit için antibakteriyel ilaçlar reçete etmek için acele etmiyorlar, çünkü irrasyonel kullanımı bağırsaklardaki ve hava yollarındaki mikrofloranın bileşimini değiştirebilir. Bu nedenle, bu tür güçlü maddelerin sadece bir doktor tarafından ve belirli endikasyonların varlığında reçete edilmesi gerekir.

Antibiyotik almak ne kadar doğru?

Antibiyotiklerin olumlu etki göstermesi ve güvende olabilmeleri için aşağıdaki kurallara sıkı sıkıya uyulmalıdır:

 1. İlaç süresi ve dozu sadece ilgili hekim tarafından belirlenmelidir. Hastanın yaşını, genel sağlığını ve bedenin bireysel özelliklerini dikkate aldığınızdan emin olun.
 2. Önceden belirtilen antibakteriyel tedavinin tamamen geçmesi gereklidir ve farenjitin hoş olmayan semptomatolojisi ortadan kalkmış olsa bile ilacı almayı bırakmaz. Gerçek şu ki, farenksin arka duvarında iltihaplanma sürecinin yüksek bir nüksetme riski vardır, yani, bakteriler yine aktif olarak büyüyüp çoğalmaya başlar.
 3. Alkollü içecekler ve diğer bazı tıbbi ürünler ile aynı zamanda antibiyotik almak kesinlikle yasaktır. İlacı kullanmadan önce, ekli talimatları incelemek ve doktor ile ortaya çıkan tüm soruları çözmek gerekir.
 4. Farenjit ile antibakteriyel tedavi süresi 10 gündür, ancak bazı güçlü ilaçlar sadece 3-5 gün sürebilir. Antibiyotik almak, 2-3 günlük bir başvurudan sonra olumlu bir etki yaratmazsa, tedavi rejimini düzelten bir doktora danışmak gerekir.
 5. Kapsül şeklindeki antibiyotikler yemeklerden 1 saat önce veya öğünlerden 2 saat sonra ağızdan alınmalı ve bol miktarda su ile içilmelidir. Yalnızca yemek yedikten sonra izin verilen resorptif tabletleri, spreyleri ve aerosolleri kullanın ve işlemin herhangi bir şey yemesine veya içmesine izin verilmedikten sonra 2 saat içinde kullanın.

Bir kişinin alerjik reaksiyon geliştirme eğilimi varsa, antibiyotik almakla paralel olarak, Zodak, Suprastin ve Tavegil gibi antihistaminiklerin alınması gerekir.

Çocuklar ve yetişkinler için antibiyotik

Antibiyotik tedavisinin etkili olması için, kullanımları için kurallara uymanız gerekir.

Farenjit tedavisinde güçlü bir ilaç seçerken, daha önce alınan antibiyotik ilaçları ve hastalığın etiyolojisi patoloji patolojisinin özellikleri dikkate alınmaktadır.

Çoğu zaman, lokal olarak hareket eden ve maruziyet alanındaki patojenik mikroorganizmaları yok eden farenjitin tedavisi için lokal ilaçlar seçilir. Bu tür ilaçların ana üretim şekli aerosoller veya spreylerdir ve bunlar arasında en etkili olanları şunlardır:

 • Miramistin bir antibiyotik değil, bir antiseptiktir. Böyle bir ilacın yardımıyla farinkste bakterileri öldürmek ve daha fazla üreme sürecini yavaşlatmak mümkündür. Farinks boşluğu ile günde birkaç kez tedavi edilmesi gereken bir sprey formunda üretilir. Sulama sonrası yiyecek ve sıvı tüketmek için bir süre tavsiye edilmez ve Miramistin'i kapsamlı bir tedavinin parçası olarak uygulamak en iyisidir.
 • Cameton geleneksel olarak antibiyotik grubundan bahsedilir ve bileşimde anti-enflamatuar, antibakteriyel ve anestezik etki gösteren birkaç aktif madde vardır. İlaç, birkaç vuruşla farenks içine püskürtülen bir aerosol formunda üretilir. Böyle bir ilaç, nazofarenks ve üst solunum yollarında meydana gelen farenjit ve diğer enflamatuar patolojileri tedavi etmek için kullanılabilir. İlaç kullanımının kontrendikasyonları yoktur, ancak hastalığı çocuklukta tedavi etmek önerilmez.
 • Hexalysis, anti-inflamatuar, analjezik ve antibakteriyel etkiye sahip lokal kombine bir ilaç olarak kabul edilir. Bu tür bir ilacın aktif maddesi, streptokoklara, stafilokoklara ve diğer patojenik mikroorganizmalara karşı artan aktivite ile karakterize edilir.

Videodan, farenjitin hangi belirtilerle ortaya çıktığını öğrenebilirsiniz:

Genellikle komplike olmayan farenjit formları, antibiyotik sisteminin oral uygulamasını gerektirmez ve sadece komplikasyon riski varsa reçete edilir. Bakteriyel farenjit semptomları çocuklarda veya yetişkinlerde ortaya çıktığında, penisilin grubunun antibiyotikleri genellikle reçete edilir. Hastalığı ortadan kaldırırken iyi bir etki aşağıdaki ilaçlar tarafından verilir:

Ampisilin etkisiz ise, etkisi klavulanik asit ile güçlendirilir, Amoxiclav ve Flemoclav reçete edilebilir. Ampisilin tedavisine alerjisi bir grup makrolid veya linkoamidden alınan ilaçlar kullanılarak gerçekleştirildiğinde. Farenjit ortadan kaldırmak için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir:

Şiddetli patolojide, farenjit ile mücadele sefalosporinler yardımıyla yapılabilir ve semptomların semptomlarını Ceftriaxone, Cephazoline veya Cefadroxil ile zayıflatır.

Farenjit sonrası komplikasyonlar

Akut farenjitin tedavisi kronik formda olabilir!

Diğer herhangi bir patoloji gibi, farenjit de etkili tedavinin yokluğunda ortaya çıkan çeşitli komplikasyonların gelişmesine eşlik edebilir. Kronik farenjit sıklıkla hastalığın akut formunun bir komplikasyonu haline gelir ve etkili tedavinin yokluğunda ilerlemeye başlar.

Streptococci tarafından kışkırtılan enflamatuar süreç, diğer KBB organlarına yayılarak, larenjit, trakeit ve solunum sisteminin diğer patolojilerinin gelişmesine neden olabilir.

Tedavi edilmeyen bir hastalık, aşağıdaki komplikasyonların gelişmesine neden olabilir:

 1. peratonsiller apse
 2. kronik bronşit
 3. farengeal apsesi
 4. akut artiküler romatizma
 5. işitme tüpü ve iç kulak iltihabı
 6. tükrük bezi iltihabı
 7. servikal lenfadenit

Larenjit, zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Böyle bir patolojinin ortadan kaldırılması, antibakteriyel ilaçların kullanımıyla gerçekleştirilebilir, ancak sadece belirli belirtiler varsa. Tedavinin olumlu bir etkisi ve hızlı bir iyileşme elde etmek için, antibiyotik almak ve kendi kendine ilaç vermek için kurallara uymanız tavsiye edilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antibiyotikler hakkında basit bir dil

Farenjit, mukus zarını ve farinksin lenfoid dokusunu etkileyen akut veya kronik bir enflamasyondur. Akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Etiyolojik faktöre göre, viral, bakteriyel, fungal, alerjik ve travmatik hastalıklar arasında bir ayrım vardır.

Farenjit ile antibiyotik içmem gerekiyor mu?

Bu durumda, antimikrobiyal tedavi rehabilitasyon ve bakteriyel odak süpüratif komplikasyonlar (peritonsiller ve retrofarengeal abse, servikal lenfadenit) ve inen enfeksiyonlar (soluk borusu) önlenmesi amacıyla reçete edilir.

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler: isimler

Tabletlerde sistemik uygulama için tercih edilen ilaçlar

penisilinler:

 • Fenoksimetilpenisilin (Ospen);
 • Amoksisilin (Amosin, Flemoxin Solutab);
 • Ampisilin (Ampisilin);
 • Amoksisilin + Klavulanik asit (Flemoclav Solutab, Arlet, Panclav, Augmentin).

sefalosporinler:

 • Sefaleksin (Cefalexin, Ospexin);
 • Sefuroksim aksetil (Zinnat);
 • Ceftibuten (Tzedek);
 • Sefixim (Panzef, Sorcef, Suprax).

makrolidler:

 • Azitromisin (Sumamed, AziRus, Azitral, Azitrox);
 • Klaritromisin (Clacid, Fromilide)
 • Midekamisin (Makropen);
 • Josamisin (Wilprafen).

Streptokokal etiyolojinin tonsillofarenjit de kullanıldığı zaman:

 • Linkoamidler (Klindamisin, Lincomycin).
 • Enjekte edilebilir sefalosporin (seftriakson), ciddi süpüratif komplikasyonlar (apseler genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde meydana) Cefoperazone'u veya seftazidim kullanılır.

Farenjit ile, sadece sistemik değil, aynı zamanda yerel antimikrobiyal tedavi kullanılması önerilir. Antiseptikler veya antibiyotikler ile spreyler ve durulama solüsyonlarının yanı sıra anti-enflamatuar, analjezik ve antimikrobiyal etkileri birleştiren kombine ajanlar reçete etmekte etkilidir. Lokal terapi, ağrı sendromunu azaltabilir ve mukozada iltihaplanma sürecini hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilir, ancak, orta ve şiddetli (karmaşık) akışla sistemik antibakteriyel tedavinin yerini alamaz.

Yerel kullanım için etkilidir:

Kültür yöntemlerinin hastalığın streptokokal doğasını belirlemesi durumunda, hastaya bicillin profilaktik romatizmal komplikasyonlar verildiğini hatırlamak önemlidir. Yetişkinler bir kez, kas içi Bicillin-5, çocuklar - Bicillin-3 (haftada bir, üç kez) reçete edilir. Penisiline karşı alerjiyle, tedavi için başka bir ilacın kullanılması şartıyla üç günlük bir Azitromisin tedavisi önerilir.

Bir farenjit yetişkin için hangi antibiyotik daha iyidir? Kullanılan araçlara kısa bir bakış

ampisilin

Geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumu olan bir penisilin sınıfına atıfta bulunur. Patojenler üzerindeki bakterisit etkisinin mekanizması, mikrobik duvarın sentezinin bastırılmasından kaynaklanır. Antibiyotik, penisilinaz üretmeyen gram ve gram + bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda etkilidir.

Madde, oral uygulama ile hızlı bir emmeye sahiptir, ancak biyoyararlanımı yaklaşık% 40'tır. Maksimum konsantrasyon, kullanımdan sonra iki saat içinde elde edilir. Esas olarak böbrekler tarafından atılır. Büyük miktarlarda anne sütünün içine nüfuz eder.

İlacın dezavantajları, hastalarda yüksek bir alerjik reaksiyon insidansını içerir.

Ampisilin çocuklar bir ay kadar böbrek ve karaciğer, mide-bağırsak hastalıkları, astım, lösemi, ihlal laktasyon sırasında, penisilin, enfeksiyöz mononükleoz için uygun hiperduyarlı değildir. Hamile kadınlara ve saman nezlesi olan hastalara dikkat edilebilir.

Yetişkinler için, yemekten önce bir saat boyunca günde dört kez ilacın 250 miligram alması önerilir. Gerekirse, doz günde 3 grama arttırılabilir.

Flemoclav Solutab

İnhibitör korumalı penisilleri ifade eder. Amoksisilin eylem spektrumu, ilacı penisilinaz üreten bakterilerin suşlarına karşı etkili kılan klavulanik asit nedeniyle genleştirilir.

İlaç karaciğer hastalıkları, sarılık, mononükleoz, ilaç bileşenlerinin intoleransı, lenfositik lösemi, gastrointestinal hastalıklar, bozulmuş böbrek fonksiyonu, laktasyon için reçete değildir. Hamile kadınlar için dikkatli reçete edilir.

Doz, amoksisilin'e göre hesaplanır. Yetişkinler günde üç kez 0.5 gram veya günde iki kez 0.825 gram atar. Şiddetli hastalık durumunda, doz ikiye katlanabilir.

Çare yemeklerden hemen önce kullanılır. Tablet, bir bardak soğutulmuş kaynamış su ile yıkanmalı veya 50 ml su içinde çözülmelidir.

sumamed

İlaç geniş spektrumlu bakteriyostatik aktiviteye sahip azitromisin. Yüksek dozlarda bakterisidal etki gösterir. Gram, gram + içeri ve ekstraselüler patojenlere karşı etkilidir.

Makrolid intoleransı, şiddetli böbrek ve karaciğer hastalıkları olan hastaları tedavi etmek için kullanılmaz. 12 yaşın altındaki çocuklar ve kırk beş kilogramdan az olan çocuklar, 0,5 gramlık hap almazlar. Üç yıla kadar, tabletlerin kullanımı kontrendikedir. 125 miligram için. Süspansiyon altı aylık yaşa geldikten sonra kullanılır.

Ergotamin ve dihidroergotamin ilaçları ile ilaç verilmesi yasaktır.

Hamile kadınlara antibiyotik reçete etmek mümkündür. Emzirme döneminde kullanıldığında emzirme durdurulur.

Yetişkinler günde 0.5 gramlık üç günlük bir rota atar. İlk günde 500 miligram ve dört gün daha günde 250 mg.

klatsid

Klaritromisin ticari adı.

Atanmamış olanlar:

 • porfiri olan hastalar;
 • makrolidlere alerjiler durumunda;
 • hamile, emzirme;
 • Şiddetli böbrek ve karaciğer patolojileri ile;
 • astemizol, sisaprid, pimozid, terfenadin ile eşzamanlı olarak;

On iki yaşın altındaki çocuklara bir süspansiyon verilir.

Yetişkin, orta şiddette farenjit tedavisi için, Clacid günde iki kez 0.25 gram reçete edilir. Hastalığın karmaşık bir seyrinde, doz her 12 saatte 0.5 gram'a çıkarılır.

Uzun süreli etki gösteren tabletler (Clacid SR) bir kez tüketilir (500 mg). Alt solunum yolu enfeksiyonu ile komplike bir ciddi hastalık durumunda, günde bir kez 1000 mg.

Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler

Zinnat

İkinci nesil sefalosporin antibiyotik olan sefuroksim preparattır.

Ajan mikrobik duvarın mukavemetini kırma yeteneğinden dolayı geniş bir bakterisit aktivitesi spektrumuna sahiptir., Meningokok, gonokok, Klebsiella, Salmonella, Moraxella, vb streptokok ve stafilokok (dahil penitsillinoustoychivye), hemolitik coli karşı etkili Zinnat (ampisiline dirençli türleri görür) Bakteriyel beta-laktamazlara karşı dayanıklıdır.

Sefuroksim stafilokoklar metitsillinoustoychivyh legionella'ya, tsitrobakter, Serratia, Proteus, Campylobacter, atsinetobaktera, Pseudomonas aeruginosa, enterobakterilere karşı etkin değildir.

Antibiyotik, gastrointestinal sistemden yüksek bir biyoyararlanım ve hızlı emilime sahiptir, bu da gıda ile eşzamanlı kullanımla artar. Kan plazmasındaki Cmax, başvurudan sonraki ikinci saat için hesaplandı. İdrarda değişmeden atılır.

Emzirmek ve hamile kadınlar ilacın plasenta bariyerinin üstesinden gelebildiği gibi anne sütünün içine girebildiğini de hesaba katmalıdır.

fonların avantajları Zinnat etkili olduğu gerçeğini isnat edilebilir değil sadece farenjit için değil, aynı zamanda faringotonzillite streptokok bademcik iltihabı, bakteriyel bronşit, orta kulak iltihabı, sinüzit içinde.

Sefuroksim reçete edilmez:

 • üç aya kadar olan çocuklara;
 • Beta-laktam ilaçlara aşırı duyarlılığı olan kişiler;
 • Kronik böbrek yetmezliği, nonspesifik ülseratif kolit, anamnezde gastrointestinal hemorajisi olan hastalar.

Hamile kadınları tedavi etmek için dikkatli kullanın.

Yan etki ortaya çıkabilir:

 • döküntü, kaşıntı, ürtiker, bronkospazm ve diğer alerjik reaksiyonlar;
 • vajinit ve pamukçuk;
 • normal bağırsak mikroflorasının ihlali;
 • dispeptik bozukluklar;
 • titreme ve kramplar;
 • baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik;
 • ishal ve kolit;
 • Periferik kan ve biyokimyanın parametrelerinde değişiklikler.

Önerilen dozlar ve tedavi süresi

Zinnat, 125, 250 ve 500 miligram'lık tabletler şeklinde salım formuna sahiptir. Çocuklar için 5 ml'de 125 mg'lık bir süspansiyon kullanılması tercih edilir.

Komplike olmayan bir kursta, 12 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar her 12 saatte bir 0.25 gram reçete edilir. Üç altı aylık bebeklerin 40 ila 60 mg arasında alınması önerilir. Altı aydan iki yıla kadar - 60 ila 120 miligram. İki yıldan on ikiye kadar 125 mg reçete edilir. Zinnat günde iki kez sarhoş.

Alt solunum yolu enfeksiyonu veya otitine katıldığında, yetişkinlere günde iki kez 0,5 gram reçete edilir. 3 ila 6 ay arasında, 60 ila 90 mg, iki yıla kadar - 90 ila 180 mg, on iki yıl için 0.18-0.25 gram olarak reçete edilir. İlaç da günde iki kez kullanılır.

Yetişkinlerde farenjit: semptomlar ve tedavi

Hastalık boğazda ağrı, terleme, yanma, kuruluk ile başlar. Boğaz ve mide bulantısı, viskoz mukusun çıkması nedeniyle bir şişlik hissi ile ilgili şikayetler vardır. Ayrıca gözlendi: iştah, halsizlik, uyuşukluk azaldı. Viral (adenoviral enfeksiyon) burun geçitlerinin gelen burun tıkanıklığı ve bol mukus akıntı katıldığında, konjunktivit, artan submandibuler, oksipital, servikal lenf bezi.

Yetişkinlerde, hafif ve orta şiddetteki farenjit ateşsiz veya küçük bir subfebril rahatsızlığıyla ortaya çıkabilir. Çocukların burun sesleri olabilir.

Akut dönemde kronik farenjit ile klinik tablo hastalığın biçimine bağlı olacaktır.

Catarrhal farenjit parlak hiperemik, ödematöz, farinksin arka duvarında bol miktarda mukus sekresyonu ile kaplıdır. Hipertrofik farenjit için lenfadenoid folikül şeklinde yuvarlak elevasyonların varlığı ile karakterizedir. Subatrofik ve atrofik formlarda ince, soluk, donuk bir mukoza vardır.

Kronik veya sık akut farenjit ile gastroözofageal reflüyi dışlamak için gastroenterolog danışılır.

Genel tedavi şunları içerir:

 • koruyucu ses modu ve diyet;
 • alkol ve sigara kullanımının giderilmesi;
 • lokal antiseptik ve analjezik tedavi (spreyler, lolipoplar);
 • iltihabın bakteriyel yapısı durumunda, farenjit için antibiyotikler kullanılır, viral bir hastalık durumunda, antiviral tedavi endikedir.
 • Ağır bir akımda veya kronik formda immünomodülatörlerin kullanılması mümkündür;
 • alerjik bir bileşen durumunda, antihistaminik kullanımı belirtilir;
 • hipertrofik formların tedavisi için, hipertonik çözeltiler ile durulayın;
 • hipotrofik formlar ile, izotonik tuzlu su çözeltisi durulama, posterior duvarın retinol, tokoferol asetat, deniz topalak yağı çözeltisi ile yağlanması.

Tedavinin sona ermesinden sonra, vücudun enfeksiyonlara karşı doğal direncini arttırmak için multivitamin preparatları önerilmektedir.

Makale hazırlandı
doktor-enfeksiyoncu Chernenko A. L.

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler

Bir farenjit çocuklarda ve erişkinlerde oldukça yaygın bir boğaz hastalığı olup, bunun başlıca nedeni enfeksiyondur. Hastalık hastaya çok fazla rahatsızlık ve bu rahatsızlığa uzun süre dayanacak kuvvetler verir.

Hastalığın ana belirtileri şunlardır: ateş, halsizlik, genel halsizlik ve boğazda keskin bir ağrı, normalde yemek yemeye ve konuşmaya izin vermez. Çoğu durumda, hastalıktan kurtulmak yeterince hızlı yapılabilir, ancak bazen vücudun enfeksiyonu mücadele etmesine yardımcı olan antibiyotik almak zorundasınız. Hastalığından en kısa zamanda kurtulmak için, farenjit ile birlikte ne tür antibiyotikler?

Pürülan farenjit ile hangi antibiyotikler alınır?

Kural olarak, farenjitin cerrahi tedavisi hızla hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olur. Pek çok durumda, lokal tedavi, inflamasyonu düşürmek için ağrı ve sulama boğaz spreyler tedavisi için boğaz ot dekoksiyonlar, rezorpsiyon yassı haplar ve pastiller bir durulama maddesi olarak tayin edilir.

Farenjit için antibiyotikler nadiren kullanılır, çünkü boğazda inflamasyonun en yaygın nedeni, yukarıdaki ilaçların etkisinin olmadığı virüslerdir. Yani boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotikler analizler sonucu hastalık olduğunu bakteriler neden olduğunu ortaya çıkardı ve sadece reçete edilir zatürre gibi komplikasyonlara bulaşıcı bir doğa, bir tehdit olduğunda.

Enflamatuar bir süreç bir enfeksiyonla birleştiğinde, pürülan farenjitte yer değiştirilemeyen antibiyotikler. Ek olarak, farenjit almak için hangi antibiyotiklerin daha iyi olduğunu düşünün, hastalığın pürülan otitis gelişmesiyle birlikte görülmesi veya burun sinüslerine yayılmaya başlanması gerekir.

Ayrıca, çocuklarda farenjit ile antibiyotik almak, 3-5 gün boyunca yüksek bir sıcaklık devam ettiğinde, herhangi bir şekilde takılmayan bir zorlu önlemdir.

Uzun süreli halsiz farenjit ile birlikte uygun şekilde seçilmiş antimikrobiyal ilaçlar, hastalığın kronik bir forma geçişini önlemeye yardımcı olacaktır. Reçete tedavisi ve ilaç türü, en az 7-10 gün olan standart tedavi yöntemi, yukarıdaki durumlardan herhangi birinde sadece bir doktor olabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit ile hangi antibiyotiklerin içilmesi daha iyidir?

Yetişkin hastalar ve küçük çocuklar tarafından farenjit ile hangi antibiyotikler alınır? Bu hastalıkla mücadele için kullanılan en etkili ilaçlar penisilin grubunun temsilcileridir: Ampisilin, Fenoksimetil penisiellin, Dikloxacillin ve Carbenicillin.

Bazen akut ve diğer farenjit türleri için antibiyotik kullanımı alerjik reaksiyonların nedeni haline gelir, bu durumda alternatif ilaçlar kurtarmaya gelir. Penisilinler, linkoamidler, makrolidler veya seflazporinler ile değiştirilebilir. Sefuroksim, Cephalexin, sefadroksil, lincomycin, klindamisin, spiramisin, Roksitromisin, Klaritromitatsin, Azitromisin ve diğerleri: Bu grupta, en etkili antibiyotikler boğaz ağrısı için böyle isimlerdir.

Farinksin iltihaplı hastalıkları, genellikle soğuk algınlığı veya rinitten kaynaklanır ve ayrıca bu hastalıklarla iyi bir şekilde birleşir. Bu nedenle, yetişkinlerde farenjitli bir antibiyotik, çeşitli dozaj formlarında (lokal veya sistemik etki) reçete edilebilir. Bunlar gargara, inhalasyon, sulama veya enjeksiyon için hazırlıklar olabilir.

Farenjitli yetişkinler için hangi antibiyotikler evde kullanabilirim? Çoğu zaman, bunlar oral uygulama ve lokal tedavi için araçlardır. Sistemik bir tedavi olarak, tabletler, kapsüller veya süspansiyonların yutulması yerine kastaki enjeksiyonlar kullanılabilir.

Farinksin sulanması için kombine ajanlar aerosol formunda kullanılır. Bu, ilacın farinkse uygulanması sürecini kolaylaştırır ve tüketimini önemli ölçüde azaltır.

Aynı zamanda, çeşitli formülasyonlar, nazofarenksin mukoza zarını yağlamak ve hoş olmayan plağı ondan çıkarmak için kullanılır. Çok nadiren, isimleri doktor tarafından belirlenen erişkinlerde farenjit için antibiyotikler, mukozanın etkilenen bölgeleri için toz halinde toz halinde kullanılır.

Akut ve kronik farenjit için antibiyotikler

İlaçları alırken, farmakin ile en iyi antibiyotiklerin bile, hastanın tedaviyi bağımsız olarak düzeltmeye başlaması, ilacın dozunu veya kursun süresini değiştirmesi durumunda enfeksiyondan önce güçsüz olacağını anlamak önemlidir.

Farinkste akut inflamatuar süreçleri tedavi ederken, aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Patojenik bakterileri tamamen yok etmek için, sürekli on günlük bir tedavi sürecine girmek gerekir. İstisna sadece 5 gün süren Azitromisin'dir;
 • Daha önceki antibakteriyel ilaçlar reçete edilecek ve alımları başlayacak, daha hızlı ve daha kolay iyileşme süreci olacaktır;
 • Bazı durumlarda, antibiyotiklerle tedaviden sonra, yeniden bakteriyolojik bir analiz gereklidir.

Hastalığın kronik bir formunu tedavi ederken, alevlenme döneminde antibiyotik verilmelidir. Her yeni nüksetme ile doktor, çok çeşitli etkilere sahip yeni ve güçlü ilaçları reçete etmek zorunda kalıyor.

Bazen kronik farenjitli bir antibiyotik etkili değildir ve bunun birkaç nedeni olabilir:

 • Numuneleri almadan ve analizleri yürütmeden yanlış seçilmiş ilaç;
 • Hasta doktorun reçetesini ihlal etti - günlük dozu bilinçli olarak düşürdü, ilaç erken iptal edildi veya ilaç kaçırıldı;
 • Eşzamanlı hastalıklar ve enfeksiyon odakları vardır.

Bu tür durumlardan kaçınmak için, tıbbi önerileri açıkça takip etmek gerekir.

laktobasiller ve bifidobakteri ile kapsüllere veya tek dozluk alınması öngörülen antibakteriyel ilaçların alımı ve aynı zamanda taze süt ürünlerinin tüketimi ile paralel olarak, mide ve bağırsak mikroflorasına ilaçların-antibiyotiklerin olumsuz etkilerini azaltmak için.

Farenjit için Antibiyotikler: Ne almak

Farenjit - yutma sırasında terleme ile ortaya çıkan faringeal duvarın iltihaplanması, terleme ve boğazdaki diğer hoş olmayan hisler ile herkes karşı karşıya geldi. Her ne zaman soğuk algınlığımız varsa, onunla birlikte "pakette" çoğu zaman bu hastalık gider.

Ne sıcak içecek ve gargara bulaşma ile baş edemezse? Ne zaman farenjit ile antibiyotik kullanmak ve en etkili nasıl seçilir? Bu soruların cevapları ayrıntılı kılavuzumuzda ve video materyallerimizde bulunabilir.

ARVI'de her zaman antibiyotik almanız gerekiyor mu?

Neyse ki hayır. Farenjit vakalarının yarısından fazlası virüslerden kaynaklanır ve onlarla mücadele semptomatik tedaviye indirgenir.

Antibiyotik olmadan farenjit tedavisi içerir:

 • detoksifikasyon tedavisi - Bol sıcak içecek;
 • ateş düşürücü ateş Artan sıcaklık ile (Parasetamol, Ibuprofen);
 • antiseptik, anti-inflamatuar çözeltilerle boğazın tıkanması;
 • pastiller, palamutlar, spreyler ve gargara için çözümler.

İstisnai durumlarda, vücut enfeksiyonla baş edemediğinde, doktor özel antiviral ajanlar (Remantadine, Tamiflu, Relenza) reçete edebilir. Bu durumda farenjitin antibiyotiklerle tedavisi sadece yararsız değildir (bu ilaçlar virüs üzerinde etkili değildir), aynı zamanda bağırsak disbiyozu ve diğer komplikasyonların gelişmesiyle de ilgilidir.

Farenjit ve antibiyotikler sadece birincisi bakteriyel floranın neden olduğu durumlarda birleştirilir. Bir doktor bunu güvenilir bir şekilde belirleyebilir, ancak hastalığın nedeninin mikropların aktivitesi olduğunu varsayabilirsin, kendiniz de olabilirsiniz.

Bakteriyel farenjit belirtileri:

 • hafif tansiyon, güçsüzlük, ateş ile hastalığın tedrici başlangıcı; sonra terleme ve boğaz ağrısı eklenir;
 • servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • vücut ısısı uzun bir süre 38-38.5 derecede tutulur;
 • incelendiğinde, farinksin mukozası parlak kırmızı, ödemli, beyaz ve sarı pürülan örtülerdir ve mukoza renginin geri kalanından farklı soldurma odakları mümkündür.

Dikkat edin! Boğaz ağrısı sadece farenjit değil, birçok hastalığın bir belirtisidir. Bu nedenle, sıklıkla görülürse, ciddi patolojiden kaçınmak için bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Ayrıca, doktorun takdirine bağlı olarak, aşağıdaki durumlarda bakteriyel faringeal enfeksiyonların önlenmesi için antibiyotikler reçete edilebilir:

 • kronik tonsillitin anjina veya alevlenmesi;
 • pnömoni geliştirme riski yüksektir;
 • akut basit veya obstrüktif bronşit;
 • pürülan otitis;
 • sinüslerde enfeksiyon yayılması, sinüzit gelişimi, önitis;
 • vücut sıcaklığında 39.5 ° C'nin üzerinde artış, art arda ikiden fazla gün süren;
 • 5-6 gün veya daha fazla için subfebril sıcaklığı (37.0-38.0 derece);
 • Soğuk algınlığı (bir aydan fazla) bir ders.

Farenjit ile antibiyotik almak için genel kurallar

Farenjit antibiyotikleri ile tedavi, hastadan ve doktorların tüm önerilerine uygun özel dikkat gerektirir.

Tedavinin etkili olabilmesi için aşağıdaki basit kurallara uyun:

 1. Toplam tedavi süresi doktor tarafından belirlenir ve 5 ila 14 gün arasında olabilir.
 2. Sıcaklık uykuda olsa bile, tedaviyi zamanında kesmeyin ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bu sadece inflamasyonun yeniden gelişimini tetiklemekle kalmaz, aynı zamanda onları yok etmek için zamanları olmayan antibiyotik direnci geliştiren bakterilerin sayısını da arttırır.
 3. İlaç programına göre aynı zamanda alın.
 4. Tableti, çay, meyve suyu, süt vb. Ile değil, temiz kaynatılmış suyla alın.
 5. Farenjit ve tracheitin yanı sıra diğer enfeksiyonların tedavisinde kullanılan alkol ve antibiyotikler uyumlu değildir.
 6. Hastalık şiddetli ise, ilk günlerde, intramüsküler veya intravenöz enjeksiyonlar şeklinde antibiyotiklerin uygulanması tercih edilir. Biraz sonra tabletlere gidebilirsin.
 7. Bu durum tedaviyle iyileşmezse veya daha da kötüye giderse, bir doktora görünün. Başka bir antibiyotik almanız gerekebilir.

Erişkinlerde farenjit tedavisi için en etkili antibiyotikler

Yetişkinlerde farenjit ile alınacak antibiyotikler enfeksiyonların şiddetine, hastadaki eşlik eden hastalıkların varlığına ve ilaçların genel olarak tolere edilebilirliğine bağlıdır. En yaygın ilaçlar aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

Penisilin serisinin antibiyotik

Penisilinler, diğer solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra larenjit ve farenjit için en yaygın antibiyotiklerdir. Bakterisidal bir etkiye sahiptirler: bu, iltihap bölgesini almak için, bu ilaçların bakteriyel hücre çeperini doğrudan tahrip ettiğini ve hızla enfeksiyonu yok ettiği anlamına gelir.

 • geniş kullanım deneyimi: penisilin - bilime bilinen ilk antibiyotik;
 • iç organlarda toksik etkinin yokluğu;
 • iyi hasta toleransı;
 • Hamile, emziren kadınlarda ve bebeklerde kullanım imkanı;
 • uygun bırakma formları: tabletler, bebek süspansiyonu için el ile kolayca hazırlanabilen toz, enjeksiyon için solüsyonun hazırlanması için toz.

Bu durumda, farenjitin penisilin antibiyotikleri aşağıdaki dezavantajlara sahiptir:

 • Bakterilerin bunlara karşı direncini arttırmak: Bu ilaçlar uzun süredir kullanıldığı için, birçok bakteri bunlara karşı hassas değildir;
 • Bu ilaçlara alerjisi olan hastaların yüksek bir yüzdesi.

sefalosporinler

Sefalosporinler birçok açıdan penisilin antibiyotiğine benzerdir ve mikroplarda bakterisit etkisi vardır.

Avantajları şunlardır:

 • geniş bir yelpazede faaliyetler;
 • beta-laktamaza karşı koruma - bazı bakterilerin enzimi, diğer antibiyotiklerin etkinliğini azaltır;
 • yüksek verimliliğe sahip.

Sefalosporin ilaçlarının dezavantajları:

 • Karaciğer ve böbrekler üzerinde olumsuz etkiler (bu organların kronik hastalıkları için kullanıldığında dikkatli olunmalıdır);
 • alerji geliştirme olasılığı.

makrolidler

Makrolidler hem bakteriyostatik (mikrobiyal reprodüksiyonu baskılayan) hem de bakterisidal etkiye sahip modern antibiyotiklerdir. Son derece etkilidirler, bu yüzden ikinci sıra ilaçlardır.

Doktorlar penisilin ve sefalosporinlerin enfeksiyonla başa çıkmadığı durumlarda makrolid antibiyotikleri reçete ederler (veya kullanımları kontrendikedir).

 • kısa süreli tedavi (genellikle sadece 3 gün);
 • hapı günde sadece bir kez alma (talimat tarafından aksi belirtilmedikçe);
 • geniş bir yelpazede faaliyetler;
 • Düşük toksisite;
 • Bakterilere yüksek duyarlılık.

Makrolid alma negatif anları şunlardır:

 • bağırsak mikroflorası üzerinde olumsuz bir etki (sıklıkla dysbiosis gelişen hastalarda);
 • Nadir durumlarda, baş ağrısı ve baş dönmesi ataklarına neden olur.

Hamile ve emziren kadınlara reçete edici antibiyotiklerin özellikleri

Farmasötik ilaçların çoğunun anne adayını (farklı aşamalarında gebelik sırasında boğaz enfeksiyonu tedavisinde daha. bakınız) izin çünkü bir endişe çocuğun beklentilerine sırasında herhangi bir hastalık, ve hamile bir kadının vücut patolojiye tahmin edilemeyecek tepki verebilir.

Hamile anneler için güvenli ve onaylanmış ilaçlar aşağıdaki ilaçlardır:

 1. Lokal aksiyonun antibiyotikleri: Grammidin, Geksoral, fusafungine dayalı spreyler. Pastillerin derinleştirilmesi ve antibakteriyel ajanların solüsyonları ile gargara yapılması inflamasyon alanında yüksek bir antibiyotik konsantrasyonu yaratmayı mümkün kılar, fakat sistemik kan dolaşımına emilimini önemli ölçüde azaltır. Aynı zamanda, fetus üzerindeki olumsuz etki pratik olarak kaybolur.

Dikkat edin! En son verilere göre daha önce popüler olan boğaz Bioparox ilacı, ölümcül bir sonuca sahip şiddetli alerjik reaksiyon vakalarından dolayı önerilmemektedir. İlaç üreten ilaç şirketi, üretimden çekilmesini açıkladı.

 1. Sistemik antibiyotikler. Farenjitin gebelik seyri ve fetüsün normal oluşumu için tehlikeli olan B grubu Streptococcus'un neden olması durumunda, sistemik antibiyotikler önlenemez. Çoğu zaman, doktorlar Amoksisilin ve Fenoksimetilpenisilin bazlı güvenli ilaçlar reçete etmeyi tercih ederler.

Ve hangi antibiyotik farenjitli bir bakım anne olabilir? En deneyimli doktorlar ayrıca penisilin serilerini (Amoxicillin, Amoxiclav, Flemoxin Solutab) reçete ederler. Bu ilaçlardan en az birinin daha önce alerjik reaksiyonla işaretlenmesi durumunda ikinci sıra ilaçlar kullanılır:

Çocuklar için antibiyotikler

Farenjit ve larenjitli çocuklarda antibiyotiklerin yanısıra solunum yollarının diğer enfeksiyonları sadece bir çocuk doktoru tarafından reçete edilmelidir.

Çocuklarda kullanılabilir:

 • yarı sentetik penisilinler (bir süspansiyon şeklinde) - bir aydan itibaren;
 • makrolidler (üç aydan itibaren).

Bağırsaklar üzerinde olumsuz etkileri ve dysbiosis gelişimini önlemek için, antibiyotiklerle birlikte, çocuklara her zaman herhangi bir probiyotik ilaç (Linex, Entererozmina, Normobakt, vb.) Reçete edilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için bir antibiyotik seçmek için bu kadar basit bir görev değildir. Hastalığın seyrinin doğasını değerlendirmek, olası bir patojeni tahmin etmek (ve gerekirse, orofarinksden swabın bakteriyolojik bir çalışmasının yardımıyla varsayımlarını doğrulamak) önemlidir.

Kendi kendine ilaç verme. Doktor hastalığı hızlı bir şekilde yenmek için yardımcı olacak en etkili ve güvenli ilaç seçecektir.

Farenjit için antibiyotikler

Farenjit, hem bakteriyel hem de viral enfeksiyondan kaynaklanabilen farinks mukozasının inflamatuar bir prosesidir. Farenjit ile antibiyotik almam gerekir mi? Sonuçta, farenjitin 15-20 gün boyunca ve tedavi görmeden geçebileceği düşüncesi vardır.

Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi aslında her zaman uygulanmamaktadır. Sıklıkla, hastalık, bilindiği gibi, antibiyotiklerin çalışmadığı virüslere maruz kaldığında ortaya çıkar. Bu nedenle, antibakteriyel ajanlar doktor tarafından sadece bir görünüm tehdidi varsa veya enfeksiyöz komplikasyon gelişmesi durumunda reçete edilir.

Ne yazık ki, farenjitin doğasını bir kerede ve doğru bir şekilde belirlemek çok daha zordur ve daha da yakın bir gelecekte patolojiyi tahmin etmek çok daha zordur: farinksin enflamatuar lezyonlarında bakteriyel ve viral enfeksiyon bulguları hemen hemen aynıdır. Bununla birlikte, uzmanlar, farenjit için antibiyotik reçete etmek için yavaştır, çünkü bu tür ilaçların irrasyonel kullanımı, hem bağırsak hem de solunum yolu mikroflorasının kompozisyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, antibakteriyel ilaçların atanması mutlaka açık endikasyonlarla belirlenmelidir.

Farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları

Önleyici amaçlar için, bakteriyel etiyolojinin komplikasyonlarının gelişmesini önlemek için, farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları şunlardır:

 • bakteri anjina gelişimi veya kronik bademcik iltihabının alevlenmesi;
 • pnömoni gelişme riskini gösteren gerçekler;
 • bronşların inflamatuar hastalığı (özellikle obstrüktif form);
 • pürülan otitis media;
 • burun sinüslerinde enfeksiyonun yayılması;
 • doktorun takdirine bağlı olarak, 2 günden daha uzun süren ateşli koşullar;
 • 5-6 gün boyunca devam eden subfebril sıcaklığı;
 • uzun süreli farenjit (bir aydan fazla).

Sorunun şekli

Enflamatuar faringeal hastalık sıklıkla soğuk algınlığı veya akut rinit nedeniyle oluşur ve ayrıca onlarla birleştirilir. Bu nedenle, farenjit ile, sistemik ve lokal aksiyon antibiyotikler reçete, inhalasyon ve sulama şeklinde reçete edilebilir.

Farinksin sulanması için, aerosol ambalajlarda kombine ajanlar kullanılır.

Bazı antibakteriyel solüsyonlar, faringeal mukozayı yağlamak veya farinks ve lateral faringeal sırtların posterior duvarındaki bireysel granülleri tedavi etmek için kullanılır.

Sistemik tedavi için, antibiyotikler, oral uygulama için tabletler ve kapsüller formunda olduğu kadar, intramüsküler enjeksiyonlar şeklinde de kullanılabilir.

Nadir durumlarda, bir antibiyotik, mukozadan etkilenen bölgelerin bir insüflatör ile serpildiği, toz formda kullanılır.

Farenjitli antibiyotiklerin farmakodinamiği

Antibiyotiklerin farenjit ile klinik etkisi esas olarak vücudun yayılımı, patolojik lezyon alanına girme yeteneği ile belirlenir. Karaciğer ve böbreklerin ihlali durumunda etki daha da kötüleşebilir.

Vücuda girdiğinde ilaca ne olur? Genellikle bu, metabolizma özelliklerinin yanı sıra serum proteinlerine bağlanma yeteneklerinden kaynaklanır.

İlacın optimal emilim derecesi de başarılı bir terapötik etki garantisi olarak kabul edilir. Ayrıca, antibakteriyel ilaçlar vücudun içinde bulunan enzimlere maruz kalmaktadır, bu da gereksiz ve hatta toksik maddelerin oluşumuna katkıda bulunmaktadır.

İlk aşamada, antibiyotiğin aktif bileşeni çözülür ve salınır: emilime erişim kazanır. Antibakteriyel ilacın diğer ilaçlar ile, gıda kalıntıları ve mide suyu enzimleri ile etkileşimi, değişikliklere ve bazı antibiyotik aktivitesi kaybına yol açar. Gıda maddelerinin ilaçlarla bağlantısı, kural olarak, sindirim sisteminde, zayıf bir adsorpsiyon derecesine sahip, çözünmeyen veya az çözünür bileşimlerin oluşumu ile gerçekleştirilir.

Tetrasiklin ilaçlar genellikle kalsiyumla (süt ürünlerinin bir bileşeni) bir bağ oluştururlar. Gıda elementlerinin etkisi altında, tetrasiklin, penisilin antibiyotikleri, yanı sıra eritromisin, rifampisin ve diğer bazı ilaçların emilimi biraz bozulur.

Farenjit ile antibiyotiklerin farmakokinetiği

Antibiyotik aldıktan sonra, ilacın emilim, dağılım, metabolizma ve eliminasyon süreçleri vücutta yer alır. Tüm bu aşamalarda aktif madde, kandaki antibiyotiğin saptanmasıyla ve ilaç tamamen serbest bırakılıncaya kadar, çeşitli derecelerde patojen üzerinde etki eder.

Bir antibakteriyel maddenin kas içi enjeksiyonu ile, patojenik mikroorganizmalarla daha hızlı bir temasın yanı sıra ilacın enfeksiyöz odak içine erken bir girişi gözlenir. İlacın kan dolaşımına girme hızı doğrudan ve sulu ve yağlı ortamlarda preparatın çözünürlük özelliklerine bağlıdır.

Bazen en büyük etki, spreyler ve aerosol enjeksiyonları kullanılarak doğrudan farinks içine antibiyotik enjekte edilerek elde edilebilir.

Bir antibiyotiğin bakteriler üzerindeki etkisi, belirli bir ilacın uzun süreli etkisine bağlı olarak birkaç saat ve birkaç gün sürebilir.

Hamilelik sırasında kullanın

Akut ve kronik farenjitde, seyri, gebe bir hastanın sağlığında kritik değişikliklerin eşlik etmediği durumlarda, genellikle semptomatik tedaviyi gerçekleştirmek için yeterlidir: bal ile ılık süt, buhar inhalasyon prosedürleri, durulama ve kompresler. Komplike olmayan bir farenjit seyrinin sistemik antibiyotiklerin atanmasına ihtiyaç duymadığını hatırlayın. Bazen, doktorun takdirine bağlı olarak, genel olarak fetus ve hamileliğe çok az miktarda yan etki ve zarar veren yerel antibiyotik tedavisi kullanılabilir.

Hamilelik sırasında farenjit için antibiyotiklerin atanması sadece bir kadının muayenesini yaptıktan ve gelecekteki anne ve bebeğe yönelik potansiyel riski değerlendirdikten sonra bir tıp uzmanı tarafından yapılabilir.

Farenjit ile antibiyotik kullanımına kontrendikasyonlar

Antibiyotik kullanmadan önce, kullanım için bazı kontrendikasyonları okuyun:

 • antibiyotiklere veya spesifik bir antibakteriyel ajanlar grubuna aşırı duyarlılık;
 • hamilelik dönemi (özellikle ilk üç aylık dönem);
 • emzirme dönemi (zorla antibiyotik alımı sırasında emzirmeyi durdurabilirsiniz);
 • böbrek-karaciğer yetmezliği olgusu.

Her ilacın kendi ek kontrendikasyon listesi olabilir, bu yüzden kullanımdan önce talimatları dikkatlice okuyun.

Farenjit ile antibiyotiklerin yan etkileri

Antibiyotiklerin kullanımı genellikle istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkması ile birlikte görülür. Her ilacın bu tür belirtileri önemli ölçüde farklılık gösterebilir, ancak daha sıklıkla aşağıdaki etkiler gözlenebilir:

 • alerjik reaksiyonun gelişimi: alerjik dermatit, burun akıntısı, konjonktival göz iltihabı, anjiyoödem, anafilaksi;
 • hazımsızlık: mide, bulantı ve kusma, dysbiosis geliştirme, mide gazı, hazımsızlık, ince ve kalın bağırsak ağrısı;
 • anemi, kandaki trombosit ve lökosit sayısında bir düşüş;
 • eklemlerde ağrı, pinpoint hemorajilerin görünümü;
 • ateşli koşullar;
 • mantar hastalıkları, pamukçuk, mikozların gelişimi;
 • intramüsküler olarak uygulandığında - enjeksiyon yerinde infiltrasyon ve ağrı görünümü;
 • topikal uygulama ile - mukoza zarlarının kızarması, larinks refleks spazmı, boğulma.

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotik reçeteleme amacı sadece enfeksiyon belirtilerini ortadan kaldırmak ve hastanın durumunu iyileştirmek için değil, aynı zamanda erken ve sonraki komplikasyonların gelişmesini önlemek için de.

Antibiyotiklerin uygulanması sadece farenjit açıkça veya muhtemelen bakteriyelse haklı olabilir. Asılsız antibiyotik tedavisi ilaca karşı direnç (bağımlılık) oluşumuna katkıda bulunacaktır, buna ek olarak istenmeyen yan etkiler de olabilir.

Antibiyotik tedavisi, hastalığın bakteriyel kökenini gösteren klinik tablo ve epidemiyolojiye dayanarak, bakteriyolojik analiz sonuçlarının elde edilmesinden önce başlatılabilir.

Akut farenjit için antibiyotikler genellikle penisilin serisinden reçete edilir. Oral sefalosporinler (sefazolinum, seftriakson) daha az sıklıkla kullanılabilir. P-laktamlara alerjik reaksiyon gösteren hastalarda makrolid (eritromisin, azitromisin) ve linkoamid antibiyotikler (lincomycin, klindamisin) kullanılmalıdır. Aşağıda önerilen hazırlıklar, dozajlar ve uygulama rejimleri hakkında konuşacağız.

Farinkste akut inflamatuar sürecin tedavisinde antibiyotik kullanıldığında, bu faktörleri dikkate almak gerekir:

 • patojen bakterilerin yok edilmesi için on günlük bir antibiyotik tedavisine tabi tutulması gereklidir (istisna azitromisin, beş gün boyunca kullanılır);
 • Daha önceki antibakteriyel ilaçlar reçete edilir, organizmanın hastalık ile daha kolay ve daha hızlı baş edeceği;
 • Bazen antibiyotik tedavisinden sonra tekrarlanan bir bakteriyolojik analiz gerekebilir.

Kronik farenjit için antibiyotikler hastalığın alevlenme döneminde tayin edilir. Farmakin tedavisi için antibiyotikler çoktan kullanılmışsa, doktor çok çeşitli etkilere sahip daha güçlü ilaçlar reçete etmelidir.

Hastalığın akut formunun kronik olana geçişi birkaç nedenden dolayı olabilir:

 • akut farenjit tedavisi için yanlış seçilmiş ilaç;
 • doktor reçetesi hastanın ihlali (ilacın erken iptal, günlük dozda kasıtlı azalma, ilacın atlama);
 • Eşzamanlı enfeksiyon odaklarının varlığı.

Hastalığın kronik bir formunun gelişmesini önlemek için belirli kuralları izlemelisiniz:

 • Bakteriyolojik analizi ihmal etmeyin;
 • Lokal tedavi etkisiz ise, sistemik ilaçların reçetesi ile geciktirmeyin;
 • İlacın hastanın durumunda bir iyileşme ile zamanı kısaltmayın veya ortadan kaldırmayın.

Çocuklarda farenjit için antibiyotikler

Farenjitli çocuklarda farenks ve boğazın sulanmasında, miramistin, orasept, heksoral tedavide kullanılmak üzere, antibakteriyel ajanlar içeren topikal uygulama solüsyonları veya aerosoller kullanılabilir.

Farinksin enflamatuar sürecinin tedavisinde sıklıkla lokal aksiyonun antibiyotikleri kullanılır. İlaçlar, alerjiler ve yan etkiler olasılığını da dikkate alarak, yaş ve eylem spektrumuna bağlı olarak seçilir.

Sistemik maruziyetin antibiyotikleri (oral uygulama için), komplikasyon riski taşıyorsa da, farenjitin olağan seyrinde, bunları kullanmamak daha iyidir.

Boğaz ağrısı arka plana karşı farenjit olduğu durumlarda, reçete antibiyotikler için kontrendikasyon yoktur. 3 yaşından büyük çocuklar antibakteriyel şekerler reçete edilir: falimint veya sarkıt.

Farenjit bakteri doğası (streptococcus, staphylococcus, hemofilik çubuk) kanıtlanmış ise, o zaman doktor mikroorganizmaların duyarlılığı göz önüne alındığında, bir antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotik tedavisinin sadece bir uzman tarafından reçete edildiğini ve sadece hastalığın karmaşık seyrinde olduğunu unutmayın.

2 yaşına kadar olan bebeklerde antibakteriyel sprey kullanmak için çok dikkatli olunmalıdır. Çocuk için beklenmedik bir şekilde, ilacın enjeksiyonu larinksin spazmodik bir refleksini provoke edebilir ve boğulmaya neden olabilir. Bu nedenle, yanakların yan yüzeylerine solüsyon enjekte edilmeli, ancak doğrudan boyun içine alınmamalıdır. Aerosolü kullandıktan sonra, çocuğun 1-2 saat boyunca içmesine ve yemesine izin verilmemelidir.

Farenjit ve larenjit için antibiyotikler

Farenjit genellikle larenjit ile birlikte ortaya çıkar: Bu iltihaplanma süreci sadece farinksin değil, aynı zamanda larenksin de etkilendiği zaman olur.

Böyle bir durumda antibiyotik reçete etmenin uygunluğu sorusu doktor tarafından kararlaştırılmalıdır. İlk olarak, hastalığın etiyolojisi ve seyrine bağlıdır. İkinci olarak, hastalığın erken aşamalarında geleneksel yöntemler ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu, her şeyden önce, ses tellerinin huzuru, gargara, sıcak ayak havzaları almak, inhalasyon yapmak, boyun bölgesine kompres uygulamak, fizyoterapi prosedürlerini uygulamaktır.

Eğer böyle bir tedavi etkisiz kalıyorsa ve süreç devam ederse, ancak o zaman antibiyotik tedavisini kullanma olasılığından bahsedebiliriz. Penisilin grubunun antibiyotiklerinin kullanılması önerilir ve eğer etkisiz ise, yarı sentetik penisilin preparatları (oksasilin, ospen, ampisilin, augmentin).

Eşzamanlı olarak antibiyotiklerle, antitüsifler enfeksiyonun alt kısımlara, örneğin bronşlara batmadığından emin olmak için reçete edilebilir.

Antibiyotiklerin bağırsak mikroflorası üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için, antibiyotik tedavisi ile ek olarak bifidobakteri ve laktobasili içeren kapsüller veya poşetler almalı, taze ekşi sütlü ürünler kullanmalısınız.

Farenjit için antibiyotik isimleri

Karmaşık bir farenjit tedavisinin en sık yardımcıları aşağıdaki antibiyotiklerdir:

 • penisilinler (amoksisilin, benzilpenisilin, fenoksimetilpenisilin);
 • sefalosporin preparatları (sefadroksil, seftriakson);
 • makrolit antibiyotikler (eritromisin, spiramisin, azitromisin, roksitromisin, klaritromisin, midecamisin);
 • Linkoamidler (lincomycin, clindamycin).

Farenjit karşı uygulama yöntemi ve antibiyotik dozu

Farenjit lokal tedavisi ile farinksin mukoza zarında yaşayan mikroorganizmaları etkileyen ilaçlar kullanılır. Örneğin, fyuzafyunzhin-aerosol kullanmak rasyoneldir: antimikrobiyal ve anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir, alt solunum organlarında enfeksiyonun yayılmasını bloke eder ve ayrıca tahriş olmuş doku yüzeylerinin hızlı iyileşmesini destekler.

Sistemik antibiyotik kullanımı, farklı şemalara ve ilaç kombinasyonlarına göre gerçekleştirilebilir. Kural olarak, aşağıdaki antibiyotikler uygun dozajlarda reçete edilebilir:

 • Benzatin penisilin - 2.4 milyon ünite. bir kere / in. Bu ilaç, hastanın önerilen antibiyotik tedavisi rejimine, ayrıca olumsuz iç ve sosyal koşullara veya streptokok salgınlarına bağlı olduğundan şüphe duyulduğunda reçete edilebilir;
 • amoksisilin - günde üç kez 5 mg;
 • sefadroksil - günde iki kez 5 mg;
 • fenoksimetilpenisilin - yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde üç kez 5 mg (yaşına göre dozu ayarladıktan sonra çocuk pratiğinde kullanılması önerilir);
 • azitromisin - tedavinin ilk gününde bir kez 5 mg, daha sonra yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde bir kez 0.25 g. Tedavi süresi 4 gündür;
 • klaritromisin - günde iki kez 0.25 g;
 • midekamisin - yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde üç kez 4 mg;
 • roksitromisin - 10 gün boyunca günde iki kez 0.15 g;
 • eritromisin - günde üç kez 5 mg (eritromisin maksimum yan etki miktarına sahip olabilir);
 • Klindamisin - 10 gün boyunca günde dört kez 0.15 g;
 • Sefuroksim günde iki kez, günde 2 kez, 10 gün boyunca yutulduğunda, 0.25 g.

Farenjitin klinik belirtilerinin ortadan kalkmasından birkaç gün sonra seçilmiş antibiyotiğin kullanılması önerilir: sıcaklık stabilizasyonu, boğazda ağrı hissi, lenf nodlarının normal durumunun düzeltilmesi.

aşırı doz

Yüksek dozlarda antibiyotik tedavisinin uzun süreli kullanımı, kan resim (lökopeni, nötropeni, trombositopeni, hemolitik anemi belirtilerine) değişiklikleri meydana gelebilir.

Bu durumun tedavisi semptomatiktir, hemodiyaliz ve periton diyalizi aşırı dozda antibiyotik ile genellikle herhangi bir etki yaratmaz.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Diğer ilaçlarla birlikte farenjitle antibiyotiklerin etkileşim derecesi, etki mekanizmasına ve ilacın bileşimine bağlıdır.

Penisilin preparatlarına karşı alerjik reaksiyonlara eğilimi olan hastalarda sefalosporin antibiyotiklere çapraz alerjik bir duyarlılık olabilir.

Semisyentetik penisilinler, fibrinolitik ajanlar ve antiplatelet ajanların yanı sıra direkt ve indirekt eylemin antikoagülanlarının etkinliğini artırabilir.

Antibiyotik ve non-steroid anti-inflamatuar ilaçların eşzamanlı uygulanması ile, yan etkiler geliştirme olasılığı artar.

Tetrasiklin serisi ve makrolid antibiyotiklerin preparatları penisilinlerin bakterisid etkisini azaltır.

Depolama koşulları

Tabletli ve toz haline getirilmiş antibakteriyel ilaç formları, çocukların erişim bölgesinin dışında, 25 ° C'ye kadar bir sıcaklıkta, doğrudan güneş ışığından korunan bir yerde saklanır. Raf ömrü - 2 yıla kadar.

Aerosoller ve antibakteriyel ilaçların çözeltileri, kuru ve karanlık yerlerde +8 ila +15 ° C arasındaki sıcaklıklarda saklanmalıdır. Raf ömrü - 1 ila 2 yıl arası.

Farenjit için antibiyotik kullanmadan önce, bu makale sadece konu hakkında genel bilgi için sunulduğundan, doktora danışmak gereklidir. Daha fazla bilgi almak için doktorunuza başvurun ve spesifik antibiyotik talimatlarına dikkatle okuyun.

Farenjit için en iyi antibiyotik

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antibiyotik seçimi, hastalığın özellikleri ve ciddiyeti ile belirlenmelidir.

Streptokok, pnömokok ve anaerobik enfeksiyon, bir kural olarak, doğal penisilinler (benzilpenisilin, vb.) Kullanımını gerektirir.

Grup A ve pnömokokların streptokok enfeksiyonu baskılanması için, geniş bir etki yelpazesinde yarı sentetik penisilinler etkisi kullanılır. Genellikle bu bir ampisilin veya karbenisilin.

Ampisilin, gram negatif bakterilere, bazı proteaz türlerine ve E. coli'ye karşı aktiftir. Bu ilaç, bademcik iltihabı, solunum sistemi enfeksiyöz patolojileri, kulak iltihaplanma süreci, vb çocuk ve yetişkin uygulamada kullanılır

Karbenisilin, ampisilin benzeri bakteriyel bir flora üzerinde etkilidir. Pseudomonas aeruginosa ve her türlü proteaz ile ilgili olarak aktiftir.

Staphylococcus'un neden olduğu enfeksiyonda, yarı sentetik penisilin dirençli antibiyotikler - oxacillin, dikloxacillin ile tedavi edilmesi tercih edilir.

Dikloxacillin, oksasilin'den birkaç kez daha aktiftir, bu nedenle hastalığın eşdeğer bir seyri için daha küçük dozlarda reçete edilir.

Daha karmaşık vakalar, yukarıdaki ilaçların hiçbir etkisi olmadığı zaman, karmaşık antibiyotiklerin atanmasını gerektirir.

Diğerlerinden daha sık olarak, bir sefalosporin grubu antibiyotik reçete edilmektedir. Bunlar sefazolinum, seftriakson içerir. Enlem ve bakterileri etkileme şekilleri, yarı sentetik penisiline yakındırlar.

Antibiyotiklerin atanmasını gerektiren orta dereceli patolojilerde, makrolidler (eritromisin, oleandomisin) kullanılabilir.

Daha önce çok yaygın olan tetrasiklin ilaçları artık pozisyonlarını kaybetmiş ve artık ana seçenek olarak kabul edilmemektedir. Dirençli bir mikroflorada diğer antibiyotiklerin etkilerine veya penisilin grubuna aşırı duyarlılık durumunda reçete edilebilirler. Ayrıca, tetrasiklin antibiyotikler, 8 yaşına kadar, hamilelik ve beslenme sırasında reçete edilmez.

Semisyntetik tetrasiklinler (morfosiklin, metasiklin), geleneksel tetrasiklinlere göre bazı avantajlara sahiptir: daha küçük dozlarda uygulanabilirler, bu nedenle yan etkiler, kullanıldığında daha az belirgindir.

Uzun süreli antibiyotik kullanımı, mantar hastalıklarının gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle, antibiyotik tedavisinin (özellikle tetrasiklinler) arka planına karşı, antifungal ilaçların reçete edilmesi gereklidir.

Tıp uzmanı editörü

Portnov Alexey Alexandrovich

Eğitim: Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi. AA Bogomolets, uzmanlık - "Tıbbi iş"

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit ile boğazda kompresyon, üretim teknikleri ve uygulama

Larenjit altında yaygın olarak larinks ve vokal kordları etkileyen inflamatuar bir süreç olarak anlaşılır. Genellikle soğuk algınlığı veya bulaşıcı hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Bir yetişkinde anjina nasıl belirlenir: zamansız tedavinin semptomları ve sonuçları

Bir yetişkinde angina nasıl tanımlanır? Onu ne zaman tedavi edeceksin? Muhtemelen, bu hoş olmayan enfeksiyonla karşılaşan herkes bu tür sorunlardan endişe duyuyor.