Loading

Çocuklarda anjinin tedavisinde ne zaman ve hangi antibiyotiklere ihtiyaç vardır?

Çocuk hasta ve belirtileri boğaz ağrısı çok anımsatan? Ancak güçlü ilaçlar için hemen eczaneye gitmeyin. Sonuçta, özel belirtileri olmayan bir ilaç tamamen işe yaramaz olabilir. Bir çocuk boğaz ağrısı şikayet ederse, bu antibiyotik tedavisine başlamak için bir neden değildir. Her şeyden önce, bir doktor çağırmanız gerekir. Bir birincil muayene yürütecek, hastalığın etken maddesini doğru bir şekilde belirleyecek bir mikrobiyolojik analiz tayin edecektir.

Sonuçta, bademcik iltihabı semptomları bazen nedensel olarak virüs olan bir banal ARVI'ye eşlik etmektedir. Anjina, patojenik mantarlar veya herpes virüsünden kaynaklanabilir. Bu hastalıkların tedavisi için antiviral ve antifungal ilaçlar kullanılır ve anjinaya sahip çocuklar için antibiyotikler reçete edilirse daha sonra sekonder enfeksiyona karşı savaşırlar.

Hastalığın bakterilerden kaynaklandığı belirlenirse (örneğin stafilokok), antibakteriyel ilaçlarla tedavi tamamen gerekçelendirilir ve gereklidir. Bu durumda, anjin için hangi antibiyotik reçete edilmelidir, sadece çocuk doktoru veya bir çocuk KBB doktoru karar verir.

Çocuklarda antibiyotik kullanımı endikasyonları

Sumamed süspansiyon, anjinada oldukça etkili

 • yüksek sıcaklık (üç gün süren 38 derecenin üzerinde);
 • bademciklerde plak veya pürülan folikül varlığı;
 • genişlemiş submandibular ve servikal lenf düğümleri.

Anjina semptomlarının nedenlerine bağlı olarak, catarrhal, pürülan, nekrotik vb.

Purulent foliküler anjin, foliküllerin lezyonu ile karakterizedir. Tonsil mukozasının yüzeyinde irin içeren sarımsı oluşumlar görülür. Birleştiklerinde, apse oluşumu mümkündür.

Purulent lacunar bademcik iltihabı: iltihaptan etkilenen dokuların iltihaplanması ve ölümüne bağlı olarak pürülan içeriklerin biriktiği lacuna mukozası etkilenir. Biriken, bu eksüda, sarı renkli pürülan tıkaçlarla lakunadan ortaya çıkar.

Her türlü pürülan anjina, kızarıklık, bademcik ve palatine kemiğin ödemi, boyun ödemi, genişlemiş lenf nodları, boğazda şiddetli ağrı karakteristiktir.

Anjina ile reçete için uygun antibiyotik grupları

 • Penisilin grubu. 1929'da İngiliz mikrobiyolog A. Fleming tarafından icat edildi. Bu yüzyılın açılışıydı. Daha önce tedaviye cevap vermeyen birçok hastalığın tedavisi için bir fırsat vardı. Bu grubun preparatları streptokok, stafilokok, meningokoklara karşı aktiftir.
 • makrolidler - popüler bir grup antibiyotik (Eritromisin, Midekamisin, Spiramisin, azitromisin). Çok iyi sumamed. Vücudun içinde birikme ve aynı zamanda hastalığın etken maddesi üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olma yeteneği sayesinde, bu ilaç üç günde bir kez (günde bir kez kullanılır) tedavi etmek için kullanılabilir.
 • sefalosporinler pürülan anjinin tedavisi dahil olmak üzere birçok patojene karşı oldukça etkilidir. Bu grup şunları içerir: seftriakson, sefotaksim

Karın ilacı reçete edilirken nelere dikkat edilmelidir?

Penisilinler grubundan amoksiklav

Çocuklarda anjina için bir antibiyotik seçerken, çocuğun yaşı ve muayene sonuçları dikkate alınır: idrar ve kan analizi, boğazdan bir yayma. Bakteriyel kültür, enfeksiyonun tipini ve dolayısıyla hastalığın nedensel etkeni ile başarılı bir şekilde mücadele edecek bir ilaç grubunu belirleyecektir. Genellikle bakteriyel kültür, tedavinin başlangıcından önce gerçekleştirilir. Bu nedenle, eğer tedavi başka bir ilaç tarafından başlatılmışsa, o zaman bunu tedavi eden doktora bildirmelisiniz.

Çoğu zaman, bir çocukta anjina streptokoklardan kaynaklanır. Ve bunlar penisilin serisinin antibiyotiklerine özellikle duyarlıdır. Bu serinin preparatları peptidoglikan (bakteri duvarları oluşturan bir madde) üretimini bloke eder ve bakteriyostatik yeteneklere sahiptir.

Bu grubun başka bir ilacı amoksisilin. Bu ilaç düşük toksiktir (ve bu, çocuklara uygulandığında önemlidir) ve insan vücudunun dokularına hızla girebilme özelliğine sahiptir. Bu preparat da uygundur, çünkü çeşitli dozaj formlarında (süspansiyonlar, kapsüller, tabletler) mevcuttur. Kullanım kolaylığı, bu ilacı her yaştan çocuğa reçete etmenize izin verir. Amoksisilin bir formu amoxiclav. Bu ilacın etkisi varlığı ile güçlendirilmiştir klavulanik asit.

Çocuğun durumu öngörülen tedavi ile iyileşmezse, hastalığın başlamasından 48-72 saat sonra, doktor reçeteli ilacı yenisiyle değiştirmeyi düşünecektir.

Ana tedaviden sonra uzun süreli penisilin ilaçları ile tedaviye devam edilmesi önerilmektedir (Bicillin 3 ve Bicillin 5). Penisilin serisinin ilaçlarını intramüsküler olarak reçetelemek mümkün değilse, ağızdan alınabilir (ağızdan). Daha çok amoksisilin ve fenoksimetilpenisilin bu amaçla kullanılır.

Ancak, tabletlerde antibiyotikli çocuklarda anjin tedavisinin iyileşme süresini arttırdığını bilmelisiniz. İlaç yemeklerden önce veya yemekten iki saat sonra alınmalıdır. Emilim, gıda ile eşzamanlı kullanımla azalır.

Tüm antibiyotikler için, kurs belli bir zamanda (5-10 gün) önemlidir. Tedaviyi hayali düzelmeyle durdurmak imkansızdır, hastalığın tüm patojenlerinin zararlı etkilerini bastırmak gereklidir. Bu, çocukta komplikasyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Topikal kullanım için, tedavi eden doktor antibakteriyel ilaç önerebilir bioparoks. Bu, solunum yolunun ulaşılması zor kısımlarına nüfuz eden ve yüzeylerindeki bakterileri öldüren mikropartiküllerden oluşan bir aerosoldür.

Antibiyotikler, alerjiler ve dysbiosis

Pürülan boğaz ağrısı ile antibiyotik tedavisi sırasında, çocuklar deri döküntüleri ile alerjik reaksiyon gelişebilir. Antihistaminikler (Suprastin, Tavegil) almanız tavsiye edilir. Dysbiosis önlenmesi için bağırsak mikroflorası (Lineks, Biovestin) geri yüklemek için ilaç almak gerekir.

Bir bebek yatak istirahati, uygun bakım, temiz hava tedavi ederken daha fazla ihtiyaç olacaktır.

Anjina olan çocuklarda hangi antibiyotikler en etkilidir?

Çocuklarda anjin için antibiyotikler, hastalığın nedeninin bakteriyel bir enfeksiyon olduğu durumda reçete edilir. Çoğu zaman, bakteriyel anjina streptokoklara neden olur. Anjina viral bir enfeksiyon sonucu gelişirse, antibakteriyel ajanların atanması uygun değildir ve hatta çocukta alerjik reaksiyon şeklinde komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, antibiyotik almak için bir bebek atamadan önce, doktor, hastalığın “suçlu” nu belirlemek için parmağından bir genel kan testi ve boğazdan bakteriyolojik kültüre doğru bir swab vermek için onu gönderecektir.

Bakteriyel boğaz ağrısı belirtileri

Çoğunlukla çocuklarda anjina ile antibiyotikler, sadece semptomlar temelinde, ön analiz yapılmadan KBB doktorları tarafından reçete edilir. Bakteriyel angina aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • Vücut ısısı 38 derecenin üzerindedir.
 • Büyümüş lenf düğümleri, üzerlerine basıldığında acı verici bir his ortaya çıkar.
 • Bademcikler üzerinde açık sarı bir baskın.
 • Öksürük yok, burun iltihabı.

Eğer 15 yaşından küçük bir çocuk bu semptomlara sahipse, anjinin streptokok enfeksiyonundan kaynaklanması muhtemeldir ve doktor antibakteriyel bir ajan reçete edecektir. Bir çocuğun bu belirtilerin sadece bir kısmı varsa, büyük olasılıkla, anjina viral kökenlidir ve antibakteriyel ilaçların kullanımı herhangi bir sonuç vermeyecektir. Ne yazık ki, antibiyotikler genellikle çocuklara "sadece yeniden sigortalanması durumunda" reçete edilir.

Anjina olan çocuklara hangi antibiyotik verilir?

anjin çocuklara atamak için hangi antibiyotik seçerken, bir doktor dikkate hastanın yaşı ve ağırlığı sürer. Bitsillin, benzilpenisilin, Amoksiklav, Amoxil, Gramoks, Flemoksin, Hikontsil: Tipik olarak, streptokokların neden olduğu anjinin tedavisinde, antibiyotikler penisilin grupları reçete. Bebeğiniz penisiline alerjisi ise, bu grupta uyuşturucu reçete edilmemelidir. Bu durumda, makrolidler ya da linkozamidlere grubundan antibiyotikler: Klaritromisin, eritromisin, roksitromisin, spiramisin, linkomisin, amoksisilin, Autmentin, Sumamed, Hemomitsin veya azitromisin.

Antibakteriyel ajanlar çeşitli dozaj formlarında mevcuttur: süspansiyonlar, tabletler, kapsüller. Çocuk için anjina için hangi antibiyotiğin reçete edileceğine karar veren çocuk doktoru, çocuğun ilacı bu şekilde alabileceğini hesaba katar. Örneğin, bebek bir kapsül ya da tablet yutmaz, bu yüzden bir süspansiyon reçete edilir. Yani, 3-6 yaşına kadar olan çocuklar, 6 ila 12 yıl arasında süspansiyon şeklinde antibakteriyel ilaçlar alırlar - ilacın küçük bir dozajı olan tabletler halinde ve 12 yıl sonra - kapsüller ve yetişkin hastalar.

Angina olan çocuklar için en yaygın olarak reçete edilen antibiyotikler ve isimleri:

Amoxiclav. Amoksiklav süspansiyonunun maksimum günlük dozu bebeğin vücudunun ağırlığına göre hesaplanır: kilogram başına 45 mg tıbbi ürün. Enfeksiyon orta şiddette ise, doz kilogram başına 25 mg'lik bir hesaplama esas alınarak belirlenir. Ilacı almanın olağan şeması yaklaşık olarak:

 • Yaşamın ilk günlerinden 3 aya kadar günlük doz kilogram başına 30 mg'dır, eşit olarak bölünür ve düzenli aralıklarla alınır;
 • 3 ila 12 ay arasında - günlük doz kilogram başına 20 mg, çocuk 8 saat aralıklarla günde 3 kez 2.5 ml süspansiyon alır;
 • 1 yıldan 6 yıla kadar - 8 saat aralıklarla günde 3 kez 5 ml süspansiyon almak;
 • 7 ila 12 yıl arasında - 8 saat aralıklarla günde 3 kez 10 ml süspansiyon almak;
 • 12 yaşından büyük veya 40 kg vücut ağırlığındaki çocuklar günde 8 defa her 8 saatte bir 1-2 tablet alır.

Sumamed (makrolid antibiyotik). Bir süspansiyon şeklinde Sumamed, çocuğa günde bir kez yemeklerden önce veya 2 saat sonra verilir. İlacın günlük dozu, aşağıdaki formülle hesaplanır: vücut ağırlığının kilogramı başına ilacın 10 mg'ı. Antibiyotik 3 gün içinde alınmalıdır. Bu durumda, ilacın dozları yaklaşık aşağıdaki gibi olacaktır:

 • 5 kg'lik çocuğun vücut ağırlığında - 2,5 ml'lik bir süspansiyonun günlük dozu;
 • 6 kg'lık bir vücut ağırlığında - 3 ml süspansiyon;
 • 7 kg - 3.5 ml'lik bir süspansiyonda vücut ağırlığında;
 • 8 kg - 4 ml'lik bir süspansiyonun vücut ağırlığında;
 • vücut ağırlığı 9 kg - 4.5 ml süspansiyon ile;
 • 10-14 kg vücut ağırlığı ile - 5 ml süspansiyon.

Günde 3 ila 12 yaş arası (veya en az 45 kg ağırlığında) çocuklar 125 mg ilaç içeren bir tablet verirler. Çocuğun ağırlığı 45 kg'dan itibaren 250-500 mg'lık bir dozajda kapsüllerde Sumamed.

Antibiyotiklerin yan etkileri

Anjinalı çocuklara hangi antibiyotik verildiğine bakılmaksızın hepsinin yan etkileri vardır. Tüm antibakteriyel ilaçların ana yan etkisi, bunların patojenik bakterilerle birlikte kullanılmasının faydalı olmasıdır. Ve bu, kendini ishal, kusma, bulantı, karın ağrısı, artmış gaz üretimi şeklinde gösteren sindirim sisteminin işleyişinin bozulmasına yol açar. Bazı durumlarda, antibiyotiklerin yan etkileri bir deri döküntüsü olarak ortaya çıkabilir.

Yan etkilerin olasılığını azaltmak için, anjinada antibiyotiklerin uygulanması ile birlikte, çocuklara antihistaminikler (örneğin, Erius) ve bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar (örneğin, Lineks) reçete edilir.

Çocuklarda hangi antibiyotikler kontrendikedir?

Tüm antibakteriyel ilaçlar çocuklarda anjini tedavi edemez. Bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olan ilaçlar vardır. Ve uygulamalarının yararları, yan etkilerden zarar görecek kadar az olacaktır. Bu antibakteriyel ilaçlar hematopoez ve kemik doku organlarının gelişimi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, böylelikle kas-iskelet sistemi ve dolaşım sistemi oluşumunda patolojiye neden olurlar. Ayrıca, KBB organları üzerinde, işitme keskinliğinde azalmaya neden olan toksik bir etkiye de sahiptirler.

Anjina olan çocuklar için hangi antibiyotikler reçete edilemez:

 • tetrasiklinler (Glikosiklin, Tetrasiklin, Doksisiklin);
 • kloramfenikol;
 • Florokinolonlar (Ofloksasin, Moksifloksasin, Ciprolet, Siprofloksasin, Levofloksasin).

Çocuklarda anjina için antibiyotikler. Yeni nesil antibiyotikler

Tonsillit (anjina) çeşitli virüsler, mantarlar ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Staphylococci, streptococci, adenovirüsler, pnömokoklar ve elverişli koşulların ortaya çıkması nedeniyle diğer mikroorganizmalar bademcik iltihabına yol açar. Hastalık çok sinsidir ve çocukları yetişkinlerden daha sık sollar. Uzun süre savaşılması gereken birçok komplikasyona neden olabilir.

Ne angina provoke edebilir

Hastalık virüsleri ve bakterileri vücuda zarar vermeden, doğru anı beklerken olabilir. Onlar olabilir:

- hipotermiye bağlı zayıflama bağışıklığı, bir taslakta oturmak, kronik veya başka bir transfer edilen hastalık;

- hasta bir çocuk veya yetişkin ile temas;

- burun boşluğunda diş ve poliplerin çürükleri;

- kronik inflamatuar sürecin alevlenmesi.

Çocuklarda Angina: çeşitleri

Çocukta tonsillit akut veya kronik olabilir. Akut form, dört gün boyunca gelişim ile karakterizedir. Bu dönemde iltihaplı bademciklerde patolojik tipte döküntüler görülür. Doğaları bir hastalığın seyrini gösterir.

Kronik form bademciklerde belirgin değişikliklere yol açmaz, bu nedenle akut solunum yolu viral enfeksiyonunun ortaya çıkması için sıklıkla alınır. Hastalığın akut seyri pürüzsüz ve hatta algılanamaz bir şekilde kronik bir forma geçebilir.

Bademciklerin yenilgisinin şiddeti ve doğası, çeşitli şekilleri ve boğaz ağrısını ayırt etmemizi sağlar:

Ana semptomatoloji

Akut bademcik iltihabı ve kronik bademcik iltihabının alevlenmesi sıklıkla eşlik eder:

- Boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;

- iştahsızlık ve uyku bozukluğu;

- uyuşukluk, hızlı yorgunluk;

- sıcaklıkta 39 ° 'ye bir artış;

- ağızdan hoş olmayan bir koku;

- pürülan fişlerin balgam çıkarma ile öksürük.

Angina nasıl tedavi edilir: genel prensipler

Tonsillit - çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biri olan ama nedense birçok anne ciddiye almayın ve bir çocuk doktoru danışmadan kendi kendine tedaviye başlamak. Bu temelde yanlış bir yaklaşımdır. Bolca durulama ve bolca içme ile boğaz ağrısını tedavi etmek her zaman mümkün değildir ve "rastgele" alınan antibiyotiklerin hiçbir etkisi olmayacaktır.

Teşhisi doğrulamak için, boğazdan bir yayma alınır, bu da hastalığın provoke olduğu patojen türünü belirleyecek bir laboratuar çalışmasıdır. Bundan sonra, doktor uygun tedaviyi reçete eder. Doğrulanmış bir tanı konulmadan çocuklara antibiyotik verilmesini kabul edilemez.

Bir doktorun gelişinden önceki ebeveynler durulamaya başlayabilir, çocuğa bol miktarda içme rejimi sağlayabilir, ateş düşürücü davranabilir. boyundaki kompresler, inhalasyon ve ısınma merhem itibaren bu işlemler kesinlikle irin şeklinde örneğin kontrendike olduğundan, tanı dek terk etmek daha iyidir.

Anjina için antibiyotikler: kullanım endikasyonları

Her aracın kendine özgü bir eylem yelpazesi vardır. Bu nedenle, anjin için en iyi antibiyotik, belirli bir patojeni etkileyecektir. Genellikle başarıyla "Augmentin" "Sumamed", "amoxiclav" "Seftriakson" "Amoksisilin" baş olan bademcik streptokoklar ve stafilokoklar kışkırtmak. Fiyat formuna bağlı olan bu antibiyotikler herhangi bir eczanede mevcuttur. Bademcik iltihabında antibiyotik ilaçları almayı reddetmek, otitis veya bademcik apsesine yol açabilir.

Çocuklar tarafından antibiyotik alınması, üçüncü günde durumun iyileştirilmesine yol açar. Şayet böyle bir ilaç reçete edilmelidir:

- 38 ° sıcaklık, birkaç gün boyunca tutulur ve inmez;

- bademcikler üzerinde plak veya pürülan foliküller vardır;

- genişlemiş submandibular ve servikal lenf düğümleri.

Bir ilacı seçerken nelere dikkat etmeliyim

Çocuklarda anjin için antibiyotik seçerken, çocuğun yaşını, idrar testlerinin sonuçlarını, kanı, boğazdan bulaşmayı hesaba katmak gerekir. Bakteriyel aşılama kullanımı, enfeksiyonu belirlemeye ve böylece belirli bir patojeni en etkili şekilde savaşan bir dizi ilacı seçmeye izin verecektir. Herhangi bir ilaç alınmışsa, ilgili hekime bilgi verilmelidir.

Çoğu zaman, angina, penisilin serisinin antibiyotiklerine çok duyarlı olan streptokok tarafından kışkırtır. Bu tür ilaçlar, bakterisidal özelliklere sahiptir, düşük toksisiteye ve geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumuna sahiptir.

Makrolidler genellikle çocuklarda anjin için reçete edilir. Bu yeni jenerasyonun en az toksik antibiyotikidir. Bakteriyostatik harekete sahip. Atipik mikrobik bakteriler ve Gram-pozitif koka ile baş edin.

Antibiyotik grubu sefalosporinler, pürülan boğaz boğazını kontrol etmede oldukça etkilidir. Bu grupta 4 nesil ilaç var. Penisilin ile yapısal benzerlikleri vardır.

Çocuklar için antibiyotikler: isimler

En popüler ilaçlar hangileridir? Genellikle çocuklarda anjinada aşağıdaki antibiyotik kullanılır:

 • "Amoksisilin". İlaç, geniş bir etki spektrumudur. Çeşitli formlarda üretilir: her yaştan çocuğa uygulanmasına izin veren kapsüller, süspansiyonlar ve tabletler. Tabletlerdeki antibiyotiklerin iyileşme süresini arttırdığı belirtilmelidir. İlaç ayrıca ENT organlarının solunum yolu ve enflamatuar hastalıkların bakteriyel enfeksiyonları için reçete edilir. 200 ruble için ortalama satın alabilirsiniz.
 • "Amoxiclav". Ve bu, ve önceki ilaç - yeni nesil bir antibiyotik. "Amoksiklav" fiyatı 450-500 ruble. Yüksek antimikrobiyal aktiviteye sahiptir. Kullanımının kapsamı çok geniştir. İlacın etkinliği amoksisilin ve klavulanik asidin bir kombinasyonunu sağlar. 3 aydan küçük bebekler için reçete edilmez. Kullanımdan önce, ilaç alerjik reaksiyona neden olabileceğinden, bir örnek bireysel tolere edilebilirlik açısından test edilmelidir.
 • "Zinnat". Antibiyotik geniş bir etki spektrumuna sahiptir, ancak seçici davranır. Bakterilerin çoğalmasını önleyebilir veya tamamen yok edebilir. Tabletler ve granüller halinde üretilmiştir. Çocuklar için, dozaj günde iki kez 125 mg'dır. Bir çocuk için en iyi tür bir süspansiyondur. Dysbacteriosis neden olmaz.
 • "Zinatsef". Çok çeşitli aktiviteler var. Randevu için endikasyonlar otitis media, sistit, bademcik iltihabı, sinüzit olabilir.
 • "Sumamed". Çok çeşitli etkilere sahip dünya çapında antibiyotik uygulanmaktadır. Bu ilaç, hayati ilaçların listesinde WHO tarafından dahil edilmiştir. Diğer birçok antibiyotik gibi, tabletler, kapsüller ve bir süspansiyonun hazırlanması için toz formunda üretilir. Enjeksiyon formu kalıcı olarak kullanılabilir. Vücutta birikme özelliğine sahip olduğundan, kalıcı etkisi olan günde sadece bir kez, sadece üç gün boyunca kullanılır. "Sumamed" nin maliyeti 230 rubleden başlar.
 • "Supraks". Bakteri hücre duvarının oluşumunu bozarak hareket eder. İlaç farenks, boğaz, bademcik, burun sinüslerinin bakteriyel iltihabı için etkilidir. Enflamasyonun lokalizasyonu, hastalığın şiddeti, hastanın yaşı ve ağırlığı antibiyotiğin dozajını belirler. Bir analog var - "Cefixim".
 • "Flemoxin Solutab". Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina tedavisinde kanıtlanmıştır. Genellikle antibiyotiklere bireysel duyarlılık için dikim için beklemek için zamanın olmadığı durumlarda reçete edilir. İyi ve hızlı bir şekilde emilir. Çocuklar için bir süspansiyon gibi görünüyor. Dozaja bağlı olarak "Flemoxin" fiyatı 500 ila 1000 ruble arasında değişebilir.
 • "Seftriakson". Çocuklar nadiren reçete edilir. Kas içine uygulanır. Enjeksiyon oldukça ağrılı, bu yüzden enjeksiyon lidokain ile yapılır. Enjeksiyon, daha sonraki yanma ve ağrılı duyularla birlikte olabilir. Maksimum doz günde 4 gramdır. Fiyatı 25 ruble.

Çocuklarda boğaz ağrısının antibiyotiklerle enjekte edilebilir tedavisinin, sadece aşırı durumlarda, hayata bir tehdit olduğunda veya atipik, garip semptomlarla kullanılması önerilir. Rektal fitiller formundaki antibiyotikler üretmezler. İlacın, çocuğun reçel veya reçel gibi hoşlandığı küçük bir miktar yiyecekle karıştırabilirsiniz. Antibiyotik aldığınızda, fiyat ana referans noktası olmamalıdır. Her şeyden önce ilgilenen hekimin randevu üzerine bakmak için.

Nasıl alınır

Çocuklarda anjin için antibiyotikler hastanın ağırlığına ve durumun ciddiyetine göre alınır. Dikkatlice okunması gereken talimatlar, ilaç almak için kuralları açıklar. Bazıları yemeklerden önce alınmalıdır, diğerleri - belirli bir zamanda ya da belirli bir zamanda yiyeceğe bakılmaksızın.

Herhangi bir antibiyotik, beş ila on gün arası bir süre boyunca kullanılmalıdır. Çocuğun durumundaki iyileşme, ilacın 48 saatinden sonra görülmezse, başka bir kişi ile değiştirilebilir.

Koşul iyileştirildikten sonra almayı durduramazsınız. Enfeksiyonun patojenlerinin tamamen yok edilmesi için tedavi sürecini tamamlamak ve çocuğu nüksetmelerden korumak için gereklidir.

Göğüs: Terapi özellikleri

Bebekler için yerel tedavi yöntemleri, iyileşme sürecinin çok hızlandırılmasına rağmen, geçerli değildir. Ana vurgu genel tedavidir. Antibiyotikler, eğer reçete edilirse, parenteral olarak, yani, gastrointestinal yolu atlayarak uygulanır. Yeni yürümeye başlayan çocuklar bunu çok zor algılarlar. İki yıl boyunca anjin tedavisi gören çocuklar yatak istirahati altında tutulmalı, nazik bir diyet yapılmalı, sıcak içeceklerin içeceklerini et suyu ile arttırılmalıdır.

Kullanımın sonuçları

Uygun şekilde reçete edilen antibiyotik ve doza uygunluk hem bebeği hem de anneyi tatsız sonuçlardan koruyacaktır. Ancak, pürülan bir tonsillitin tedavisinde cilt döküntüleri olabilir. Sonra "Suprastin" veya "Tavegil" gibi antihistaminikler almaya başlamalısınız. "Lineks" ve "Biovestin", disbakteriyozda intestinal mikroflorayı geri yükleyecektir.

Kendimi bademcik iltihabından koruyabilir miyim

Angina hem yetişkinleri hem de çocukları sürekli olarak kapatır, bu nedenle bu hastalığı uyarmak daha iyidir. Bunun için ne yapman gerekiyor?

 1. Tam bir vitamin ve mineral seti ile doğru beslenme, herhangi bir hastalığın önlenmesi için temel koşuldur. Ve terapistle görüştüğümüzde, iyi bir vitamin kursu almak mümkün.
 2. Sertleşme.
 3. Aktif yaşam biçimi.
 4. Hijyen. Özellikle ağız boşluğu ile ilgilidir - çürüklerden etkilenen dişler olmamalıdır.

Tonsillit çok sinsi bir hastalıktır, hızlı bir şekilde ortadan kalkabilir ve ardından yenilenmiş canlılıkla geri dönüp devam edebilir. Çocuklarda anjina için antibiyotikler, hastalığın olumsuz etkilerinden kaçınmaya yardımcı olacak güvenilir ve etkili bir tedavidir.

Çocuklarda anjina için hangi antibiyotikler daha etkilidir?

Bademciklerde lokalizasyonla seyreden bir akut enflamatuar süreç, soğuk algınlığı değildir. Angina veya bademcik iltihabı, bakteriyel bir enfeksiyondur, yani hastalığa, bakterinin penetrasyonu ve aktif gelişimi ve üremesi neden olur. En sık enfeksiyon kaynağı streptococcus ve staphylococcus aureus'dur. Bir hastalık provoke edebilir:

 • Ağız boşluğunda normal florayı bozan diş çürüğü;
 • mikroplardan gelen havayı arıtmak için zamanında vücut ile müdahale eden burundaki polipler;
 • hasta bir kişiyle temas kurmak;
 • bademciklerde kronik inflamasyonun alevlenmesi.

Son paragraf daha ayrıntılı olarak tartışılmalıdır

Patojenin çocuğun ağzında zaten var olduğu ortaya çıkıyor, ama belli bir noktaya kadar "hareketsiz", inaktif durumda. Dış faktörler aktivasyonu için daha uygun hale gelir gelmez, çocuğun tipik anjina resmi vardır.

Bu faktörler arasında - azaltılmış bağışıklık (mevsimsel), kronik uyku eksikliği, yetersiz beslenme, hipotermi.

Bademcikler üzerinde tedavi edilmeyen akut enflamatuar süreç genellikle anjinin kronikleşeceği gerçeğine yol açar. Daha sonra, kronik form tekrar akut içine akabilir ve tam tersi.

Çocuklarda anjinaları zamanında antibiyotiklerle tedavi etmek neden önemlidir?

Bu nedenle, bakteriyel enfeksiyonun tedavisinde her zaman antibiyotik içerir. Ama onları zamanında tanıtmak neden önemlidir?

Her gün tedavi olmaksızın, vücudun durumunu, özellikle de kardiyovasküler sistemi kötüleştirebilir.

Doktorlar bunu böyle açıklıyor.

Oral kavitedeki mukus, yapının kalbin ince zarına çok benzemektedir. Bademcikler üzerinde görülen patolojik süreç sadece ağız boşluğunda değil, aynı zamanda boğaz ağrısı sırasında çok ağrılı olan kalp kasında da meydana gelir. Genellikle anginadan sonra, doktorlar, kalbin hastalardaki kötüleştiğini not eder, bunu bir kardiyogramla doğrularlar. Rejeneratif süreçler kısmen hasarı telafi eder, ancak hepsi hastalığın şiddetine bağlıdır. Çok geç bir çocuğun tedavisine antibiyotik verilirse, o zaman kardiyovasküler sistemin işleyişi en iyi durumda değildir.

Ayrıca, daha sonra antibiyotiklerin tedaviye dahil edilmesi bademcik apsesine yol açabilir. Çevreden bakteri için doğal bir engel olan bu organ, patojenlerin bir sıcak yatağı haline gelir. İyi olmak yerine, çocuğun bedenine zarar vermeye başlar. Bu durumda düzenli bir tavsiye bademciklerin kaldırılması olacaktır. Aynı doktor sürekli büyüyen bir organizmanın kuvvetlerini zayıflatan boğaz ağrısı sık alevlenmelerinde tavsiye edebilir.

Aşırı boğazda antibiyotiklerle yapılan tedavi, diğer lös teşhislerine, örneğin, otitis'e yol açabilir. Muhtemelen böyle bir çocuğun tedavisi bir hastanede yapılacaktır.

Antibiyotik bir doktor tarafından reçete edilir

Yani, ana tedavi antibiyotik alıyor. Onları basitçe, doktorun reçetesi olmadan, bağımsız olarak içilemez. İlk olarak, bu özel durumda işe yaramaz olabilirler. İlaçları reçete etmeden önce, doktor, genç hastayı boğazdan bir leke vermeye yönlendirir, bu da izole edilen bakterinin duyarlılığını belirli bir tür antibiyotiğe sokar.

İkinci olarak, uygunsuz bir şekilde reçete edilen bir antibiyotik, patojenin kendisine dirençli olduğu durumlarda, iyiden daha fazla zarar verebilir. Antibiyotik almanın olumsuz etkileri, tümüyle - mikroflora ve ilgili diyare, gastrointestinal sistemin kronik hastalıklarının alevlenmesi - bilinmektedir. Bu tür bir tedaviden organizma sadece zayıflar ve patojenik flora aktif kalır.

Üçüncü olarak, sadece bir doktor antibiyotik tedavisinin dozajını ve süresini belirleyebilir. Ek açıklamada belirtilen öneriler her zaman alakalı değildir. Yani, doktor dozu hastalığın akut formunda artırabilir. Ayrıca, bir uzman sadece çocuğun yaşını değil, aynı zamanda kilosunu da hesaba katmalıdır. 4 yıl büyük bir çocuk için, dozaj 6 yıl bebeğe kabul için tavsiye edilecek olan hacim ile orantılı olabilir. 10 yaşından beri, nadir durumlarda, hasta yetişkinler için daha ciddi ilaçlar atanabilir.

Doktora gitmeden önce ne yapabilirim? Bebeğin durumunu rahatlatmak için (1 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suda durulayın) veya antipiretik ve analjezik (parasetamol veya ibuprofen) verin.

Antibiyotiklerin alınması sırasında sindirim sisteminin durumunu izlemek önemlidir. Hasar görmüş mikroflorayı düzeltmek için sindirim için yararlı bakteriler içeren özel ilaçlar alabilirsiniz.

Anjina için antibiyotikler: ne zaman alınır?

Başlangıç ​​olarak, çocuğun soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı olsun, çocuğun hastalığın ilk semptomlarında doktorun neye göstermesi gerektiğini belirlemek daha iyidir. Bir doktor çocuklarda anjina için antibiyotik reçete ederse:

 • antipiretik ajanlarla çok kötü şekilde yere serilen 38 derece ve üstü bir sıcaklıkta;
 • çene altında ve boyundaki lenf düğümlerinde belirgin bir artış ile;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya gri birikintiler varsa;
 • yutma güçlüğü ile.

Listelenen tek bir maddenin belirlenmesi - antibakteriyel ilaçların tanıtımı için bir işaret.

Boğazda iltihaplanmaya yardımcı olsalar bile, çocuğunuza anjina ile antibiyotik veremezsiniz. Bu kez iltihaplanma sürecine neden olan bakteri, tamamen farklı olabilir, bu nedenle ilaç sadece işe yaramaz.

Çocuklar için antibiyotikler

Eczanelerde antibakteriyel ajanların birçok isimlerini bulabilirsiniz. Bileşimleri genellikle çok benzerdir. Tek fark, ek bileşenlerde. Çocuklar için en popüler antibiyotik listesi:

 1. Amoksisilin. Bu, penisilin hattından aynı aktif bileşenle en yaygın ilaçtır. Çocuklarda anjin tedavisinde çok etkilidir. Farklı formlarda üretilir. İlacın tablet formunun, uygulama süresini ve hastalığın seyrini uzattığına inanılmaktadır. Ayrıca, hastalar maliyeti sever. Fiyatı ilaç pazarında en demokratik olanlardan biridir. Ortalama olarak, 1 ders için tablet ambalaj sadece 200 rubleye mal olacak.
 2. Amoxiclav. Buradaki ana aktif bileşen, klavulanik asitin eklendiği amoksisilin'dir. İkinci bileşen, ilacı daha güçlü ve etkili hale getirir. Böylece, birçok bakteri amoksisilin karşı direnç geliştirmiş ve ona karşı özel bir zar oluşturma yeteneğine sahip. Klavulanik asit, patojen korumanın sentezini önler ve ilacın özelliklerini iyileştirir. İlaç yaklaşık 450-500 rubleye mal olacak.
 3. Augmentin. Bileşimi neredeyse tamamen Amoksiklav ile aynıdır ve bu nedenle analog olarak kabul edilir. Fark - sadece lezzet bileşenleri dahil olmak üzere ek bileşenlerde. Farklı isimler sadece farklı üreticilerin markalarıdır. Maliyeti yaklaşık 400 ruble.
 4. Sumamed. Buradaki ana aktif bileşen, antibiyotik azitromisin'dir. Çoğu bakteriye karşı etkilidir ve çeşitli KBB organları için reçete edilir. Penisilin ilaçlarına karşı toleranssız Sumamed atayın. Olanaklar arasında resepsiyonun yolu ve süresi. Çocuklar için 3 gün, bir tablette bir gün için tasarlanmış 3 tabletlik bir paket üretilmektedir. Ortalama maliyet 250 ruble.
 5. Zinnat. Ana aktif bileşen sefuroksimdir. Bakterisidal etkisi, süreçten sorumlu proteinlere bağlanarak patojen membranın sentezinin bastırılması ile ilişkilidir. İlacın kolaylığı salım şeklinde - tabletler, süspansiyon veya granüller. 7 yıllık bir çocuk için 1 ders başına ortalama maliyet 250 ruble.
 6. Flemoxin Solutab. En iyi modern ilaçlardan biri. Yüksek verimliliği nedeniyle, hemen hemen tüm bakteriler olan Flemoxin Solutab, boğazdan ekime ilişkin analiz sonuçları henüz elde edilmemiş olsa bile reçete edilmeli ve tedavi hemen başlatılmalıdır. Çocuklar için ilacın formu hoş bir tada sahip bir süspansiyon. 3 yıl ve daha önceki çocuklar için atayın. 1 kurs için ortalama fon maliyeti 750 ruble.
 7. Seftriakson. Çocuklara nadiren reçete eder. Çoğunlukla, Seftriakson, çocukları hastane ortamında tedavi etmek için kullanılır. Arzu nedeniyle lodokainin sokulduğu bir diken biçiminde kullanılır. Bu antibiyotik maliyeti - tüm listelenen en düşük - yaklaşık 50 ruble.

Nasıl alınır

Çocuklarda tonsillit için antibiyotikler doğru olarak alınmalıdır. Asıl konu, resepsiyonun süresinin gözlemlenmesidir. İyileşme ikinci günde olsa bile, ilaçları iptal edemezsiniz. Aksi halde, bakteriler çocuğun vücudunda kalır, ancak bu antibakteriyel maddeye karşı direnç kazanırlar. Bu, muhtemel ilaçların listesi zaten çok küçük olduğunda, ileride hastalığın tedavisi zorluğunu temsil eder.

Çocuk antibiyotiklerini yemekten önce, sonra veya yemek sırasında mı içmelisiniz? Her şey ek açıklamada belirtilenlere bağlıdır. Bu kurallar, özofagus veya mide mukozasına zarar vermemek ve sindirim sistemi hastalıklarını provoke etmemek için titizlikle gözlemlenmelidir. Bu kuralın ihlali, talimatta belirtilen etkinin sağlanamayacağına da yol açabilir.

Son olarak, ilacın yerine, aynı tür bir ilaç olsa bile, bir doktor ile birlikte yürütmek daha iyidir. Çocuğun ilacı kullanmaya başladıktan 48 saat sonra düzelme görülmemesi durumunda, antibiyotiğin değiştirilmesi tavsiye edilir. Bir alerjik reaksiyonun ilk ortaya çıkmasında, bir doktora acilen başvurmak gerekir.

Antibiyotikler - vücutta ve yan etkiler arasında güçlü bir yük - sindirim bozuklukları.

Karındaki hoş olmayan hislerin ortaya çıkması, ilacı iptal etmek için bir bahane değildir. Yardım, özel hazırlıklar ve diyet ayarlaması yapabilir. Ve tabii ki, hastalık tamamen yenildikten sonra vücuda dikkat etmelisiniz.

Antibiyotik almanın ortalama süresi 5-10 gündür.

Meme: antibiyotik tedavisinin özellikleri

Bu hasta grubu herhangi bir ilaca aşırı derecede duyarlıdır. Sindirim sisteminin zayıflığı ve yetersiz gelişimi nedeniyle, bu tür çocuklar için enjeksiyon şeklinde antibiyotikler reçete edilir. Tabii ki, tedavi uzmanların gözetimi altında sadece bir tıbbi kurumun duvarları içinde gerçekleştirilir.

Çocuklar için anjina için antibiyotikler sadece bir doktor tarafından reçete edildiği gibi kullanılır. Bu ilaçlardan korkmayın, çünkü sadece bebeğin hayatını ve sağlığını koruyabilir, ayrıca zorlu komplikasyonları ve bademcik iltihabının sonuçlarını önleyebilirler.

Çocuklarda boğaz ağrısı tedavisinde hangi antibiyotikler kullanılır?

Anjina için antibakteriyel tedavi, hastalığın karmaşık tedavisinin önemli bir parçasıdır. Düzgün seçilmiş ilaçlar hızlı bir şekilde akut semptomlardan kurtulabilir ve en önemlisi bademcik iltihabının olası komplikasyonlarını önleyebilir.

Antibiyotik olmadan yapabileceğiniz zaman?

Çoğu zaman, 4-6 yaş arası çocukların ebeveynleri bademcik iltihabı ile karşı karşıyadır. Bu yaşta, anjina genellikle karmaşıktır. Hastalık karmaşık tedavi gerektirir, aksi halde bademcik iltihabı ARVI'nın sürekli bir arkadaşı olur. Anjinaya aşağıdaki semptomlar eşlik ediyorsa antibiyotik tedavisi reçete edilir:

 • yüksek vücut ısısı;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • bademcikler üzerinde pürülan çökeltiler;
 • Yutulduğunda şiddetli ağrı.

Çocuklarda anjin için antibiyotikler foliküler ve lacunar inflamasyonu (pürülan anjina) için kullanılır.

İlaçlar sadece hastalığın nedensel etkeni belirlendikten sonra bir çocuğa verilebilir. Bazı patojenik mikroorganizmalar, geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel ajanlarına karşı direnç geliştirir, bu nedenle bir ilacın "rastgele" reçete edilmesi, beklenen terapötik etkiyi sağlayamaz.

Ilaç seçimi

Her ebeveyn, hangi antibiyotiğin bir çocuğun anjina için en iyi olduğunu ve nasıl alınacağını merak eder. En iyi ilaç mevcut değildir, iltihap patojenini baskılayan ilaç etkili olacaktır. Her durumda ayrı bir ilaç gösterilir.

Kendi kendine ilaç verme. Bademcik iltihabı ile bademcikler ve elde edilen materyalin bakteri kültüründen bulaşma, gerçekten etkili bir ilacın seçilmesine yardımcı olacaktır.

Eczane zincirleri, kaybolmak kolay olan ürün yelpazesinde, seçim için farklı ilaç isimleri sunmaktadır.

Aşağıdaki kriterlere göre seçin:

 • doğumdan veya bir yaşından itibaren çocuklar için kullanma imkanı;
 • tanımlanan patojene karşı etkinlik;
 • serbest bırakma formu.

Doğumdan 4 yaşına kadar olan çocuklara bir süspansiyon hazırlanması için toz içinde bir ilaç tavsiye edilir. Kapsül ve haplar, beş yaşından altı yaşına kadar olan çocuklar için kabul edilebilir, daha genç yaştaki bir çocuk büyük bir kapsül yutmada zorluk yaşayabilir.

İlaç Grupları

Bir ilacı seçerken şaşkınlığa uğramaması için, ilacın başvurduğu etken madde veya grubun isimlerini bilmek gereklidir.

Çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi aşağıdaki gruplardan ilaçlar ile gerçekleştirilir:

 • penisilin;
 • sefalosporinler;
 • makrolidler;
 • fluorokinolonlardır.

Foliküler pürülan tonsillit ile penisilin ajanları reçete edilir. Avantajları, çoğu patojene (staphylococcus, streptococcus, meningococcus) karşı yüksek aktiviteye sahip vücut üzerinde hassas bir etkidir.

Sefalosporin grubunun preparatları ihmal edilen pürülan boğaz ağrısı vakasında komplikasyonları önlemek için reçete edilir. Bu ilaç grubunun avantajı, hastalığın nedensel etkisine bakılmaksızın yüksek verimlidir. Dezavantaj, vücut üzerinde oldukça agresif bir etkidir ve bu da probiyotikler ve antihistaminikler kullanılarak en aza indirgenir.

Bazı makrolidlerin ilaçları penisilin antibiyotiklerinden daha güçlü, ancak sefalosporinlerden daha hassastır. Genellikle penisilin ilaçlarına karşı bireysel intolerans veya patojenik mikroorganizmaların bu ilaçların etkisine direnci için kullanılır.

Florokinolonlar antimikrobiyallerdir, doğrudan antibiyotiklerle ilişkili değildir, ancak benzer bir etki mekanizmasına sahiptirler. Sentetik kökenli olduğundan, en önemlisi 12 yaşına kadar olan çocukların yaşı olan bir dizi kontrendikasyon vardır.

Penisilin ilaçlar

Bu gruptaki ilaçların listesi oldukça büyüktür, çoğunlukla tercih edilir:

Çocuklarda anjina için antibiyotikler: ilaçların gözden geçirilmesi, öneriler

Birçok ebeveyn, annesinin doktor tarafından reçete edildiği durumlarda bile, çocuğun vücuduna zarar verme korkusu nedeniyle, çocuğu antibiyotiklerle tedavi etmemeyi tercih etmektedir. Sadece bir doktor (çocuk doktoru veya KBB), antibiyotiklerin gerekli olup olmadığına karar verebilir, çünkü bunlar her tip anjin için kullanılmaz. Tabii ki, çocuğu kendiniz tedavi etmek kesinlikle yasaktır!

Hangi anjina antibiyotikler gerekli?

Anjin veya akut bademcik iltihabı - palatin kemerlerin arasında yer alan damak bademcikler yutak halkasının iltihaplanması (- "bez ateşi" kaba hastalığı adı) 'dir. Boğazdaki lokal değişiklikler bu tip anjinaları ayırt eder:

 • palatine bademcik ve kemerin artışı, kızarması, ödemi ile karakterize olan catarrhal;
 • foliküler: ödemli kırmızı tonlu bademcikler üzerinde küçük sarımsı renkte püstüller işaretlenir;
 • lacunar: pus, bademciklerin lakunalarında (oyuklar) birikir;
 • ülseratif-film: Amigdala yüzeyinde, çıkarıldıktan sonra ülserli bir yüzey olan yumuşak, kolayca çıkarılabilir bir film bulunur.

Ile karakterize herhangi bir anjin tipi ile:

 • yüksek ateş;
 • bademcik ve kemerin kızarıklık ve şişmesi;
 • submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • yutulduğunda ağrı;
 • zehirlenme belirtileri.

Bademcik iltihabı farklı patojenlere neden olabilir: bakteriler, virüsler, mantarlar, spiroketler. Bu olgularda anjina bulguları benzer olacaktır: çocuğun boğaz ağrısı, ateş, kızarıklık ve bademcik ve şişliklerin şişmesi, bademcikler üzerindeki irin şikayetleri. Tabi ki, patojene bağlı olarak ayırt edici özellikler vardır, ancak doktor bunları tanımlamak için her zaman kolay değildir.

Sıklıkla angina viral enfeksiyonlar - adenovirüs, enterovirüs veya herpetik neden olur. Bu durumlarda antibiyotikler etkisizdir, antiviral ilaçlarla tedavi yapılmalıdır. Virüs hastalıklarında küçük çocuklara sekonder enfeksiyona karşı mücadele için antibiyotikler atanabilir. Mantarların neden olduğu anjinada bir etki (ve hatta lezyonu daha da şiddetlendirebilir) antibiyotikleri yoktur.

Ve sadece bakteriyel anjina ile antibiyotik kullanımı etkili ve zorunludur. Bakteriyel anjinin tipik bir etken maddesi streptokoktur. Fakat palatine bademcik iltihabı da stafilokoklara ve daha az nadir durumlarda pnömokoklara neden olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi genellikle evde gerçekleştirilir. Bu durumda, hasta çocuğun diğer aile bireylerinin enfeksiyonunu dışlamak için bireysel ev eşyası (bulaşık, havlu vb.) Sağlaması gerekir.

Hastanede yatan çocuklar genellikle:

 • hayatın ilk yılı;
 • ciddi hastalıklarda veya komplikasyonların varlığında;
 • Şiddetli eşlik eden patoloji ile (diyabet, böbrek yetmezliği, vb).

Anjina için hangi antibiyotik grupları kullanılır?

Anjina ile çocuklara en sık penisilinler, makrolitler, sefalosporinler reçete edilir.

 • penisilinler: Amoclavine, Amoxiclav, Augmentin, Ticarcillin, Ranklave, Flemoclav Solutab, Medoklav, Amoksisilin ve diğerleri.
Penisilin serisi Amoksiklav antibiyotik

Penisilin serisinin antibiyotikleri bakteriyel anjinada bir avantaj sağlar. Çocuklar tarafından iyi tolere edilirler, ayrıca gıda alımından bağımsız olarak da alınabilirler. Bakterilerin sıradan penisililere karşı direnci ile Amoksiklav (antibiyotiğin etkinliğini arttıran Amoksisilin ve klavulanik asit kombinasyonu) kullanılır.

Bu grubun preparatları, streptokok, stafilokok, pnömokokya ile ilgili olarak esas olarak bakterisit etkisine (mikroorganizmaları tahrip eder) sahiptir. Ancak streptokoklar özellikle palatin bademciklerinin iltihaplanmasına neden olan penisiline karşı duyarlıdır.

 • makrolidler, hangi eritromisin, Sumamed, spiramisin, Zitrotsid, azitromisin, Macropen, Hemomitsin, midekamisin ve diğerleri dahildir. Makrolidler patojen ona karşı penisilin antibiyotik veya duyarsızlığı aşırı duyarlı bir çocuk için reçete edilir. Sumamed yaygın olarak kullanılır, günde bir kez alınır ve dokularda birikebilir, bu da tedavi süresini 5 güne kısaltır (çocuk pratiği için önemli bir avantajdır).
 • sefalosporinler (Cefotaxime, Tsefaleksim, Aksetin, Pansef, Seftriakson, vb.) Anjinin tedavisi için alternatif bir gruptur. İlaçlar birçok patojene karşı oldukça aktiftir.

Bir antibiyotik seçmek

Antibiyotiklerin kullanımı için ideal seçenek, patojenin duyarlılığı dikkate alınarak bunların kullanımıdır. Bunun için, ilk muayenede, doktor, bakteriyolojik inceleme için materyal alımı (farinksden yayma) alır. Patojenin izole edilmesine ek olarak, soruşturma bir çocukta difteri hariç tutulmasına izin verir - tehlikeli bir hastalık olan ve bunlardan biri palatine bademciklerin yok edilmesidir.

Ancak genellikle doktor, mikropların duyarlılığının bir sonucu alıncaya kadar 2-3 gün beklemeden anjina ile çocuk için antibiyotik reçete eder. 48-72 saat sonra, doktor reçete edilen antibiyotiğin etkinliğini (sıcaklık, çocuğun genel durumu, bademciklerin durumu) değerlendirir. 2-3 gün içinde çocuğun durumu düzelmediyse ateşe devam ederse, antibiyotik bakterilerin duyarlılığı göz önüne alınarak değiştirilmelidir.

Çocuk Amoksisilin tedavisi için yararlı: Hızla dokuları, (çocuklar için önemlidir) düşük bir toksisite, farklı dozaj formlarında (tabletler, kapsüller, süspansiyonlar), kolay bir yaşta çocukların yemek yapımında kullanılabilir nüfuz eder. Şiddetli anjina olgularında veya iç tıbbın mümkün olmadığı durumlarda, bir antibiyotik enjeksiyonu reçete edilir.

Bitsillin 3 (haftada 1 enjeksiyon) veya Bitsillin-5 (ayda 1 enjeksiyon) intramüsküler atanabilir uzun vadeli komplikasyonları önlemek için boğaz ağrısı için antibiyotik ana yemek sonrasında, çocuğu gözlemleyerek hekimin takdirine, At.

Kullanım için öneriler

Anjinada antibiyotiklerle tedavi, bir doktor tarafından belirlenen, ancak en az 5 günden daha az olan bir kursla yapılmalıdır. Sumamed dersi daha kısa: 3-5 gün (doktor kararı ile). Tedaviyi, çocuğun durumu iyileştirildikten sonra kendiniz kesemezsiniz, çünkü bu, kardiyovasküler sistem ve böbreklerden kaynaklanan komplikasyonlara ve kronik tonsillitin (enfeksiyonun kronik odakları) oluşmasına neden olabilir.

Tedavinin sona ermesinden sonra komplikasyonların tamamen ortadan kaldırılması, çocuğun kan ve idrar, EKG kontrol testlerine tabi tutulmasıdır.

Doktor tarafından gösterilen dozajı ve alım sıklığını mutlaka dikkate almalısınız - doktor çocuğun yaşını, vücut ağırlığını, hastalığın şiddetini, eşlik eden patolojinin varlığını göz önünde bulundurarak onları atar. Ilacı aynı zamanda almak istenir. İlacı sadece suyla (büyük miktarlarda) ve süt veya meyve suyuyla içmeyin.

İlacın bir yemekle birlikte kullanılması tavsiye edilmezse, öğünden 1 saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır. Ayrıca, vitamin preparatlarının alımı ile ilgili olarak hareket etmek gereklidir: birincisi, bir alerjik reaksiyon gelişimini teşvik edebilir ve ikinci olarak, askorbik asit, antibiyotiğin emilimini azaltabilir. Bir çocuğun tam teşekküllü vitamin bakımından zengin bir diyet ve bol miktarda içecek sağlaması yeterlidir.

anjina antibiyotik tedavisi alerjik reaksiyonların ihtimali göz önüne alındığında, antialerjik tavsiye alımı (antihistamin) preparatları: Tavegil®, Peritol, Diazolin, Fenistil, Tsetrin (2 yıl sonra) Zodak ve diğ.

patojenik bitki örtüsü üzerinde değil, aynı zamanda bağırsak mikroflorası üzerine sadece antibiyotik, özellikle geniş spektrumlu sefalosporinler, zararlı etkisi olduğundan, çocuk (bağırsak mikroflorası dengesizlik) dysbiosis gelişebilir; Profilaktik amaçlarla probiyotiklerin paralel kullanımı önerilmektedir.

Bu gibi preparatlar Bifiform-çocuk atsilakt Atsipol, Biobakton, Biovestin, Laktobakterin, Bifiliz, bifidobakterin, Lineks ve diğ., Bu işleme düzeneğinin, ihmal geçilmemelidir.

Hekim ayrıca ek olarak bir yerel eylem antibiyotiği de yazabilir (inhalasyonlar şeklinde). Bakteriler üzerinde geniş bir yelpazede antimikrobiyal etkiye sahip olan bioparoks (dozlu aerosol) de mantarlara karşı etkilidir. İlaveten, ilacın belirgin bir anti-enflamatuar etkisi vardır. Bioparox 2 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir. Ancak Bioparox, diğer antibiyotiklerin yerini almaz. Şu anda, üretici Bioparox üretmeyi reddetti.

Bazı ebeveynler yanlışlıkla antibiyotiklerin antipiretik etkiye sahip olduklarına inanmaktadır. Ama bu etkiye sahip değiller. Bu nedenle, yüksek ateşle, çocuklara ateş düşürücü ilaçlar verilmelidir (Parasetamol, Nurofen, vs.).

Çocuklara sulfanilamid preparatlar (Biseptol, Sulfadimezin, Bactrim, vb.) Vermek için kendi kendine tedavi sırasına göre kesinlikle kabul edilemez: şu anda çocukların tedavisi için kullanılmamaktadırlar.

Pürülan anjin ısınma kompresleri, buhar inhalasyonu için kesinlikle yasaktır.

Ebeveynler için özgeçmiş

Çocuğa "anjina" teşhisi konulursa, antibiyotiklerle tedavi edilip edilmeyeceği sorusu ebeveynlere dayanmamalıdır. Cevap kesin olabilir: sadece ne tür bir boğaz ağrısının olduğuna bir doktor karar verebilir ve doğru tedaviyi reçete edebilir.

Doktora, bilgi ve deneyimlerine güvenmelisin. Antibiyotik olmadan, bakteriyel boğaz ağrısı tedavi edilemez. Aksi halde, çocuğun engelli olmasına bile yol açabilecek ciddi bir komplikasyon gelişebilir. Bakteriyel anjina ile bir antibiyotik yarar sağlar, zarar vermez.

Ebeveynler, dozu, antibiyotiği alma ve tedavi süresinin süresi ile ilgili olarak doktorun tüm reçetelerini kesinlikle uymalıdır. Bu, anjinin ciddi sonuçlarından kaçınmak için tek yoldur, bunlardan biri romatizma ve sonraki kalp defektleridir.

Hangi doktora başvurulur?

Angina ile çocuk bir çocuk doktorunun evine çağırılmalıdır. Şiddetli vakalarda, çocuğun hastalığı bulaşıcı bölümde yatmaktadır. Kronik bademcik iltihabı da bir KBB doktoruna danışmalıdır.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı çok tehlikeli bir hastalıktır ve çoğu zaman bakterilerden kaynaklanır. Genellikle zararlılar stafilokok, streptokok, pnömokok, mikoplazmalar, klamidya, patojenik mantarlardır. Bütün bu patojenler ile antibiyotikler oldukça başarılıdır. Bu yaklaşım doktorlar yetişkinlerde ve çocuklarda anjin tedavisinde kullanılır.

Anjina ileri ARVI veya influenza komplikasyonudur. Bu durumda patolojik bakteriler zayıflatılmış bağışıklığın arka planına karşı aktif olarak çoğalmaya başlar ve böyle bir boğaz ağrısı da antibiyotik tedavisi gerektirir.

Anjin - İki kötülükler onu daha az seçmek gerektiğinde bu böyledir: Çocuğun vücudunda antibakteriyel ilaçların oldukça agresif etkisi rağmen, boğaz ağrısı tedavi olmadan antibiyotik olası yan etkileri neredeyse imkansızdır. Ve sonuçları bir çocuğu öldürebilir veya onu engelleyebilir.

Eğer anjin bir virüsün nedeniyse, herpetik boğaz ağrısı olarak adlandırılacaktır. Bu antibiyotikler virüsler üzerinde hiçbir etkide bulunmadığı için antibiyotiklerle tedavi edilemeyen tek anjinadır: Amaçları bakteridir.

Böyle bir anjina ile bir antibiyotik hatalı randevu sadece durumu daha da kötüleştirecektir. Boğazdaki ağrı ve çocukta genel kötü sağlık, disbiyoz, diyare, kusma veya alerjik reaksiyonlar ekleyecektir. Herpetik boğaz ağrısı ile, boğazda "kötü" bakterilerin gelişmesini önlemek için antiseptikler ile yetkin kompleks antiviral tedavi gereklidir.

Anjina teşhisi

Ünlü çocuk doktoru Eugene Komarovsky olarak, anneyi doktor ve anjin anlayışında anne ve babanın anlayışında - iki tamamen farklı şeyler. Ebeveynler için, herhangi bir "kırmızı boğaz" zaten boğaz ağrısıdır. Aslında çoğu durumda boğazın kızarması nedeni virüs değil, bakteridir.

Ünlü doktorun videosu burada bulunabilir:

Bir çocuğun anjina için antibiyotik ihtiyacı olup olmadığı sorusuna cevap vermek için, doktor bakteri kültürü için bir analiz yapmalıdır. Bademciklerden ve gırtlaktan bulaşma, bakteriyolojik laboratuvara gönderilecektir.

Ayrıca, araştırma, doktorun hangi patojenin hastalığa neden olduğunu tam olarak bildiğini ve yönlendirilen eylem için etkili bir antibiyotik seçebileceğini bilmesidir. Dezavantajı, bakposseva'nın sonucunu beklemek için uzun zaman almasıdır - yaklaşık iki hafta. Bu nedenle, doktor, büyük olasılıkla, çocuk için geniş spektrumlu bir antibiyotik reçete edecektir.

Hasta bir çocuğun kan ve idrar testi yapması gerekecek.

Viral (herpetik) angina deneyimli KBB veya bir çocuk doktoru kolayca "göz" ile ve özel testler olmadan tanımlayabilir. Papüllerin karakteristik yerlerinde farklılık gösterir ve görsel olarak bakteri anjinadan farklıdır.

Doktor ne zaman antibiyotik yazacak?

 • Bebeğin anjina bir virüs tarafından neden olmazsa.
 • Hasta çocuğun vücut ısısı 38-39 dereceyi aşarsa, bazı durumlarda sıcaklık 40 derecenin üzerinde olabilir.
 • Görme muayenesi sırasında doktor dilin içinde, bademcikler üzerinde beyaz veya sarı renkte pürülan bir kaplama buluyorsa, film veya kıvrık bir yapıya sahip olan kırmızı boğazda.
 • Çocuk lenf düğümleri, özellikle submandibular düğümleri artmış ise.
 • Bir çocuk boğazda şiddetli ağrı şikayet ederse, onu yutması ve konuşması zordur.
 • Çocuk eklemlerde "ağrı" hissediyorsa.
 • Bebek halsiz, uykulu, yavaş hareket ediyorsa, durumu ağırdır.

Penisilin antibiyotikler en çok kinsi ile etkilidir. Bunu sefalosporinler ve makrolidler izlemektedir.

Florokinolonlar doktor, eğer çocuk önceki grupların ilaçlarına karşı şiddetli bir alerjisi varsa ya da bir sebepten ötürü ona yardım etmiyorsa, aşırı durumlarda atar. Bunlar, doğada hiç benzerine sahip olmayan, laboratuarda üretilen "yapay" antibiyotiklerdir. Florokinolonlar 12 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir, ancak 12'den sonra bile doktorlar çok dikkatli bir şekilde florokinolonları kullanmaya çalışmaktadır.

"Kenar" sorusunu koyamazsın. Ne tür bir antibiyotik çocuğunuzu tedavi etmek daha iyidir - doktor, her grup antibiyotik ilacının kendi avantajlarına sahip olduğuna karar verecektir.

Penisilinler nazikçe hareket eder, ancak istediğimiz kadar değil de uzun sürmez. Makrolidler biraz daha güçlüdür, ancak daha uzun vücuttan atılır. Sefalosporin ilaçlar daha toksik, ancak çok etkilidir.

Belirli bir ilacın atanmasında çoğu zaman anjinin ciddiyetine, türüne ve tipine bağlı olacaktır.

Çocuklarda angina farklıdır: akut primer, sekonder somatik (eğer enfeksiyöz bir hastalığın klinik görüntüsüne eşlik ediyorsa, örneğin kızıl ateş), spesifik (fungal).

Cupolaslarda sıklıkla sık sık bir cor anjinası (bademciklerin yenilmesiyle orta derecede ifade edilir) vardır. Catarrhal bademciklerinin tedavisinde doktorlar genellikle penisilinleri ve makrolidleri reçeteler.

Çocuğa foliküler anjina (daha belirgin, kandaki lökositlerin normal değerlerinde bir değişiklik, idrarda protein varlığı) tanımlanabilir. Bu tür tonsillit makrolidlerin tedavisinde özellikle etkilidir.

Doktor "Laküner anjin" teşhis edecek olursa böyle bir boğaz ağrısı ve daha belirgin hale oluşabilir çünkü, bir kural olarak, sefalosporinler reçete zaman kan testinde lökosit ve ESR önemli "shift" yaklaşık 40 derecelik vücut sıcaklığı.

En tehlikeli nekrotik boğaz ağrısıdır. Bu, dil, larenks, kemerlere uzanan bademciklerin bireysel alanlarının nekrozu ile hastalığın çok ciddi bir formudur. Böyle bir anjini tedavi ederken, bir doktor hemen florokinolon grup preparatlarına başvurabilir.

Hastalığın daha ağır olması, daha güçlü ve hızlı etkili antibiyotiklerin tedavisini gerektirecektir.

Anginalı bir çocuğa reçete edilen penisilinlerin isimleri

Antibiyotik ismi

Antibiyotik salınım formu

Yaş kısıtlamaları

Eczanelerde ortalama fiyat

Süspansiyon hazırlanması için granüller.

Doğumdan. 0-4 yaş arası çocuklar için - süspansiyonda.

4 ila 12 yıl arasında - tablet şeklinde.

12 yaşından itibaren - kapsüllerde.

Yaklaşık 100 ruble

Enjeksiyon için Madde

Doğumdan. 5 yaşından küçük çocuklar için - bir süspansiyon ve enjeksiyon şeklinde.

5 yaş ve üstü çocuklar için - bir tablet formu.

200-250 ruble sınırlarında

Tabletler farklı dozajlarda çözünür

Ortalama 300 ruble. En pahalı, 1000 mg'lık bir dozdur. - 450 ruble.

Kas içi enjeksiyonların hazırlanması için kuru madde

2 yıl. Ancak özel durumlarda, doktorun takdirine bağlı olarak - doğumdan.

550-600 ruble sınırları içinde.

Süspansiyon hazırlığı için toz

Doğumdan. Kapsüller - 10 yıl sonra çocuklar için.

Rusya'daki eczanelerde artık geçici olarak yoktur. İlaç satın alma fırsatı sadece Ukrayna'daki eczanelerde.

Anjinalı bir çocuğa reçete edilen antibiyotiklerin - makrolidlerin isimleri

Antibiyotik ismi

Antibiyotik salınım formu

Yaş kısıtlamaları

Eczanelerde ortalama fiyat

Enjeksiyon için kuru toz.

4 aydan itibaren. 1 yıla kadar - tıbbi gözetim altında.

100 ruble içinde.

12 yaş ve üstü

Süspansiyonların hazırlanması için toz.

Enjeksiyon için kuru madde

Bir süspansiyon şeklinde yarım yıl.

Tabletler - 6-7 yaş arası çocuklar.

Kapsüller, 12 yaşından büyük çocuklar için tavsiye edilir.

Yaklaşık 100 ruble

Enjeksiyon için Toz

Süspansiyon hazırlığı için toz

Tablet formu - 5 -6 yaş arası

Tabletler, süspansiyonu çözmek için granüller. Enjeksiyon için kuru madde.

Tabletler 6 yaşından büyük çocuklar içindir.

Doğumdan çocuklar için doktorun takdirine bağlı olarak enjeksiyonlar ve süspansiyonlar.

Anginalı bir çocuğa reçete edilen sefalosporinlerin isimleri

Antibiyotik ismi

Antibiyotik salınım formu

Yaş kısıtlamaları

Eczanelerde ortalama fiyat

Süspansiyonu karıştırmak için granüller.

Sadece askıda iken 0 yıldan 10 yıla kadar.

Enjeksiyon için Toz

2,5 yaş üstü ve üstü

Enjeksiyon için Toz

Angina olan bir çocuğa reçete edilen florokinolon isimleri

Antibiyotik ismi

Antibiyotik salınım formu

Yaş kısıtlamaları

Eczanelerde ortalama fiyat

Tabletler, infüzyonlar için çözüm

12 yaşından itibaren hayati belirtiler

100 ila 250 ruble arasında

Tabletler, infüzyonlar için çözüm

12 yıllık hayattan

100 ila 200 ruble arasında

Enjeksiyonlar için çözüm

Yaşam belirtilerine 15 yaşından itibaren

300 ila 600 ruble

Tedavi özellikleri

Anjina tedavisi bazen hastaneye gider (hastalığın karmaşık formları çok yüksek ve hatta kusma ile birlikte), ancak daha sık - evde.

Evde kalmak, çocuklar için en uygun olanıdır çünkü normal durumda, çocuğun iyileşmesi her zaman çok daha hızlıdır. Doktor evde tedaviye karşı çıkmazsa, tüm reçetelere uymak gerekir ve onların listesi oldukça etkileyicidir.

 • Reçeteli antibiyotikler düzenli aralıklarla alınmalıdır. Gerçek şu ki, her antibiyotik maksimum etki süresine sahiptir ve antimikrobiyal işlemin kesintiye uğramaması, bir sonraki dozun zamanında alınması gerekmektedir. Genellikle, ilacın iki kez alımı ile, bir mola 12 saat ve dört kez giriş ile, mola 6 saat olacaktır.
 • Bebek daha iyi olsa bile antibakteriyel ilaç almayı bırakamazsınız. Atanan kursu sonuna getirdiğinizden emin olun. O kaç gün yapacak, doktor karar verecek. Antibiyotikler harekete geçtiğinde, bebek genellikle daha hafif olur ve ebeveynler tedaviyi bırakmaya eğilimlidirler. Unutmayın, bebeğin vücudundaki tüm bakteriler - patojenler, ilk antibiyotik partileri tarafından yok edilir ve ilacı iptal ederek, çocuğa zarar verebilir.
 • Kesinlikle dozu gözlemleyin! İlaç reçete edildiğinde, doktor çocuğun yaşını, vücut ağırlığını ve hastalığın şiddetini hesaba katarak bireysel dozajı hesaplayacaktır. Tüm bu parametreleri kendiniz hesaplamanıza gerek yoktur.
 • Meyve suyu veya sütle antibiyotik kullanamazsınız. Sonuçta, sütte bulunan meyve suyu veya hayvan proteinleri içinde bulunan askorbik asit, antibiyotiğin dokudan normal emilimini engeller. İçindekiler antibakteriyel maddeler, oda sıcaklığında sadece çok fazla miktarda içme suyu olabilir.
 • Antibiyotik etkinliği, tedavinin başlamasından 72 saat sonra değerlendirilmelidir. Üçüncü günde bir iyileşme olmazsa, sıcaklık düşmez, bebeğin genel durumu halsiz kalır ve tüm zehirlenme belirtileri vardır, hemen doktoru bilgilendirin. Muhtemelen antibiyotik doğru bir şekilde seçilmemiştir ve ilacı bir diğerine değiştirmek gerekir.
 • Atanan antibiyotiklerin alınması sırasında çocuğun bir organizmasını bir dysbacteriosis'ten korumaya yardımcı olacak kabul ve bakteriyofajlara başlamak gerekir. İlacın adı, daha sık bu amaçlar için "Linex", "Acilact", "Probifor", "Bifiform", "Bifidumbacterin", "Florin Forte" kullanıyor. Ancak antihistaminikler, antibiyotiklere karşı alerjisi yoksa, alınmamalıdır.

Antibiyotiklere paralel olarak, doktor ayrıca immünomodülatörleri ve vitaminleri de reçete edebilir.

Lokal etkilerin antibiyotikleri

Lokal antibiyotikler, hap ve enjeksiyonlara mükemmel bir alternatiftir. Bu doğrudur, ancak anjina durumunda değil. Anjina, tedaviye daha sistematik bir yaklaşım gerektiren ciddi bir tanıdır. Lokal antibiyotikler bazı semptomların giderilmesine yardımcı olur - boğazda iltihabı azaltır, ağrı, ama maalesef hastalığın tamamen iyileşmesini sağlayamaz.

Anjinada lokal etkilerin antibiyotikleri, temel tedaviye ek olarak reçete edilebilir. Doktor gerekli görürse. Genel uygulama, çocukların böyle ek önlemlere ihtiyaç duymadığını göstermektedir. Bu nedenle, pediatristler spreyler antibiyotik genellikle akut anjin için değil, kronik bademcik iltihabı için kullanılır.

Yerel olarak anjinle hangi ilaçların yardım ettiği sorusu üzerine, yakın zamana kadar bu durumun Bioparox aerosol olduğu kesin olarak söylenebilir. Hem doktorların hem de hastaların sayısız incelemesine göre, bu ilaç kendini sadece en iyi taraftan kanıtlamıştır.

Ancak, daha yakın zamanlarda "Bioparox" un... üretim dışı olduğu biliniyordu!

Bir sebep olarak, üreticiler aerosollerin muazzam popülaritesini seçmişlerdir. "Bioparox" çok yaygınlaştı ve hastaları istedikleri zaman ve doktorlara sormadan ne kadar istediklerini kullandılar. Bütün bunlar çok sayıda yeni bakteri suşunun ortaya çıkmasına neden oldu. "Bioparox" a dirençlidir. İlaç etkisiz bulundu.

Uluslararası uzman grubu çalışmalarının sonuçlarına göre, son birkaç yıl içinde Bioparox kullanımının% 40'ında pozitif sonuç alınması plasebo etkisinden kaynaklanmıştır.

Etkinliğini kaybetmeyen antibiyotiklerle spreyler:

 • "Izofra". Kompozisyonda - oldukça güçlü bir antibiyotik, Framicetin. Sprey, bir buçuk yıl boyunca çocuklar için önerilir.
 • "Polydex". "Polideksy" hemen iki antibiyotik - neomisin ve polymyxin. 2,5 yaşın altındaki çocuklar tavsiye edilmez.

Antibiyotik spreyleri kullanmadan önce, bir antiseptik ile boğaz tedavi etmek ve bunu yapmadan önce, bir furacilin çözeltisi ile durulayın. Uygun ve bir soda çözeltisi ve salin.

Foliküler boğaz ağrısının tedavisinde, doktorlar genellikle dezenfeksiyon ve anestezi için "Oracept", "Tharyngeal spreyi" spreyleri kullanmaya da izin verilir. "Angina Sprey" "Octenisept". Antibiyotik içermezler.

soluk alma

Bakterilerin yaşadığı ve çoğaldığı yerin ısınması, mikroorganizmaların sadece daha yoğun bir şekilde büyümesine neden olacağından, anjina ile buhar inhalasyonu yapılamaz.

Anjina ile mücadele sırasında inhalasyon yapmak için sadece nebülizerler uygundur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrıyor, ağrılı bir şekilde yutuyor, sıcaklık mevcut değil - sebepler ve ne yapmalı ya da yapılmalı?

Boğaz ağrısı basit bir solunum yolu viral hastalığının en yaygın semptomlarından biridir. Ve çoğu zaman boğazdaki ağrıya sıcaklıkta bir artış eşlik etmez.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler Ses telleri ödemi Vokal kordlar ses formasyonunun önemli bir organıdır. Bu farinksin orta kısmının ana unsurudur. Larenksin her iki tarafında bulunurlar, önden arkaya doğru uzanırlar.