Loading

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Tonsillit tedavisinde hangi antibiyotikler kullanılır?

Tonsillit, yetişkinlerde ve çocuklarda palatine bademcikleri etkileyen çok yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Akut ve kronik form, makalede açıklandığı gibi kendi tedavi algoritmasını gerektirir. Hastalığın oluşumu bedenin koruyucu işlevlerinde bir azalma ile ilişkilidir.

Azalmış bağışıklık oluşur:

 • vücudun hipotermisi sonucu;
 • enfeksiyöz hastalıklardan sonra, örneğin, anjin, kızamık veya kızıl ateş;
 • Bir patojenik mikroflora, örneğin streptokok, stafilokok, bazen klamidya ve mikoplazma ile enfeksiyon sonucu.

Hastalığın akut formunda tedaviye zamanında başlamazsanız, tedavi edilmesi daha zor olan kronik bir form gelişir. Kronik tonsillit formu, sıklıkla çeşitli komplikasyonlara yol açan sık alevlenmeler ile karakterizedir. Hastalık sadece doğru bir teşhis sonrasında tedavi edilmelidir. İlaçları bağımsız olarak seçmeniz önerilmez.

Dikkat lütfen! Bademcik iltihabı sıklıkla ciddi komplikasyonlara neden olduğu için, hastalığın herhangi bir formunun uygun tedavisi son derece önemlidir.

 • piyelonefrit;
 • artrit;
 • romatizma;
 • miyokardit ve perikardit, vb.

Tonsillit için reçete edilen antibiyotikler

Antibiyotikler bademciklerdeki iltihaplanma sürecine neden olan patojenlerle savaşmak için tasarlanmıştır. Eğer ilaç okuryazar değilse, hastalığın akut formu kronikleşir, çünkü hastalığın düşükle birlikte belirtileri sadece boğulur ve sorunun ana nedeni ortadan kaldırılmaz.

1. Kronik formu. Antibiyotiklerin atanması, sadece patojen tipinin ve antibiyotiklere laboratuvar testlerinin (palatin bademciklerinden mikroflora ve antibiyotrograma kadar ekim materyali) belirlenmesiyle gerçekleştirilir. Akut ve kronik tonsillitte, tavsiye edilir:

 • antibiyotikli palatine bademciklerin lavajı;
 • palatine bademciklerin bakterisidal preparatlarla yağlanması.

Tanı konursa - bakteriyel bademcik iltihabı formu ise antibiyotik alımı zorunludur. Sadece bu durumda hastalığa neden olan sebebi ortadan kaldırmak mümkündür.

2. Akut form. Erişkinlerde ve çocuklarda hastalığın şiddetli olmayan bir akut formuyla, vücut genellikle problemle baş edebilmektedir. Bu dönemde kontrolsüz antibiyotik kullanımı, doğal bağışıklığın azalmasına, dysbiosis ve kandidiyazın gelişmesine yol açar. Sadece doktor hangi floranın akut enflamatuar sürece yol açtığını ve yeterli bir tedaviyi seçmesi gerektiğini bulmalıdır.

Tonsillit tedavisinde antibiyotiklerin listesi:

Bakteriyel bademcik iltihabı. En basit ilaç gruplarıyla tedaviye başlamak gerekir:

 • penisilin ilaçlar;
 • sefalosporinlerin
 • Penisilin;
 • diş;
 • Amoksisilin.

Amoksisilin direnciyle birlikte amoksisilin klavulanik asit ile uygulanması önerilmektedir:

Sefalosporinlere şunlar dahildir:

Hasta penisilin serisinin antibiyotiklerine karşı alerjisi varsa, makrolidlerin kullanımı belirtilir. Bunlar çeşitli patojenleri yok eden düşük toksik ilaçlardır. Makrolid grubu antibiyotikler şunları içerir:

 • azitromisin;
 • eritromisin;
 • roksitromisin;
 • klaritromisin;
 • Spiramycin.

Streptokok enfeksiyonunun neden olduğu hastalığın akut formlarında, bu ilaç grupları reçete edilemez.

Önemli! Son yıllarda, doktorlar, makrolidlere ve diğer bazı antibiyotiklere bademcik iltihabına neden olan patojenlerin stabilitesini gözlemlemişlerdir:

 • linkoamidler (Klindamisin, Linkomisin);
 • tetrasiklinler (Tetrasiklin, Doksisiklin);
 • sülfonamidler.

Viral bademcik iltihabı. hastalık, influenza virüsü, adnovirusami, herpes virüsü, enterovirüs, ya da akut solunum yolu hastalığı sonra enfeksiyon arka plan üzerinde gelişir. Hastalık nedeniyle sonradan viral enfeksiyona saprophytic coccal florasını katılır neyi toplam dokunulmazlığı düşüş gözlenmektedir kez. Palatine bademcikleri kapsayan özel bir pürülan kaplama ile karakterizedir. Akut viral bademcik iltihabı antibiyotiklerle tedavi edilmez, ikincil enfeksiyon durumunda reçete edilir.

Uygulama özellikleri

Genellikle bu tür ilaçların seyri beş gün boyunca tasarlanmıştır. Göstergelere göre, kurs bir haftaya kadar veya hatta on ila on dört güne kadar uzatılabilir.

Önemli! Bariz bir rahatlama olsa bile, ağrı ortadan kalktı ve semptomatolojiye bırakılmış olsa bile, tedavinin seyri kesintiye uğramaz. Tedavinin kesintiye uğraması durumunda, bademcik iltihabı, organizmanın en hafif aşırı soğutması veya enfeksiyonla enfekte edildikten sonra sık relapslar ile yavaş kronik bir forma dönüşür. Örneğin, Sumamed (bir grup makrolidler-azalidler) olmak üzere üç gün süren temyiz edilmiş (uzun süreli) eylemlerin modern güçlü hazırlıkları vardır.

Tonsillit için antibiyotikler

Antibiyotikler, cerrahiye alternatif olarak bademcik iltihabında kullanılmaktadır. Bu makale, bezlerin iltihaplanmasında hangi antibakteriyel ajanların etkili olduğunu ve bunların nasıl uygulanacağını göstermektedir.

Antibiyotikler ne için kullanılır?

Bir kural olarak, anjin, bakteriyel bir hastalıktır, bu nedenle, şiddetli formda ilerler. Ana şey zamanla patolojiyle meşgul olmaktır. Bademcik iltihabından antibiyotikler güçlü bakterisit ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle etkili bir şekilde tedavi edilir. Bu tür ilaçların yardımıyla hastalık sonrası komplikasyon riski önlenir, iyileşme süreci hızlanır.

Hem lokal hem de genel olarak bademcik iltihabı için antibiyotikler kullanılır. Patolojiyi sadece yerel ilaçlar ile tedavi etmek hastalığın seyrini kötüleştirebilir. Patolojinin etken maddesi ilacın aktif bileşenlerine karşı direnç geliştirdiğinden, bu tür ilaçların uzun süreli kullanımı, etkililiklerini azaltarak tehlikelidir. Ne bademcik iltihabı için en uygun antibiyotik - doktorunuza söyleyecektir. Bundan önce, doktor hastanın muayenesini yapar, açık bir şekilde tanıyı kurar, hastanın şikayetlerini dikkate alır.

Kendiniz için bağımsız olarak antibakteriyel ilaçlar reçete edin, çünkü yan etki riski vardır, ya da ilacın herhangi bir etkisi olmaz. Örneğin, viral bademcik iltihabı bu ilaçlar ile tedavi edilmez, antiviral ilaçlar gereklidir. Sonlandırılmamış streptokok enfeksiyonları, kalpte komplikasyonlara neden olabilir. Bakteriyel iltihabı ortadan kaldırmak için, bu tür ilaçlar zorunludur. Hem çocuklara hem de yetişkinlere atanırlar. Bu fonları anestetik ve antipiretik ilaçlarla birleştirmeniz önerilir. Bademcik iltihabının tedavisi için, yetişkinlerin antibiyotikleri hastanın ilk sağlık durumunu dikkate alarak reçete edilir.

Boğaz ağrısı için antibiyotik

Tonsillit gelişimini tetikleyen streptokok bakteriler penisiline duyarlıdır. Çoğu zaman doktorlar aşağıdaki antibakteriyel ajan gruplarını reçete eder.

Hastada penisiline karşı tolerans yoksa, makrolid grubunun antibakteriyel ajanları reçete edilir. Güçlü bir etkiye, düşük toksisiteye sahiptirler. Bu grubun en popüler ilacı Eritromisin'dir. Ayrıca sık sık Sumamed, Zitrolid, Hemomycin atandı.

İhmal edilen formun orofarenksindeki inflamatuar süreç, hastalığın periyodik alevlenmesinden kaynaklanır. Her iki bademcik bulaşıcı maddeler içerir. Enfeksiyonun ödenmesi için kullanılan ilaç, salgı bezlerinin dokularına serbestçe nüfuz etmek, içinde birikmek, patojenik mikroorganizmaların çoğalması için yıkıcı bir flora yaratmak zorundadır.

Kronik tonsillit için antibiyotikler hastalığın nüksleri için reçete edilir. Enflamasyonun odağını kısa bir süre içinde söndürürler - beş ila yedi gün arası. Bazı durumlarda, tedavi süreci uzar. Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi her zaman gösterilmez. Hastalığın nüks olmaması durumunda, antibakteriyel ajanlar sadece insan vücuduna zarar verebilir.

Ayrıca, ilaca alışma riski vardır. Bu tür ilaçları almanın yararı sorusu doktor tarafından belirlenir. Bu hastalığın antibakteriyel ajanları ile herhangi bir aşamada ve formda tedavi, doktor tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir.
Akut tonsillit tanısı konduğunda antibiyotik tedavisi zorunludur. Bu fonlar klinik belirtileri zayıflatmaya yardımcı olur, hastalığın temel nedenini ortadan kaldırır. Bu ilaçların vücut için oldukça agresif olduklarına ve bir takım komplikasyonlara neden olabileceğine dikkat edilmelidir.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler

Genç çocuklara ve ergenlere, vücuda zarar vermemek için dikkatli bir şekilde antibakteriyel maddeler reçete edilir. Çocukların bağışıklığı oldukça zayıftır, bu nedenle enfeksiyonlar genellikle ona nüfuz eder, hızla gelişir. Göğüs iltihabı antibiyotik kısa bir süre için tedavi eder, en önemlisi, doğru ilacı açıkça seçer.

Çocuklara antibakteriyel tedavi ne zaman verilir?

 • hastalık virüsten kaynaklanmazsa;
 • Vücut ısısı 40 dereceye çıktığında;
 • eğer bebeğin görsel muayenesi sırasında doktor pusla kaplanmış güçlü şekilde kızarmış bezleri keşfeder;
 • Bir bebek yutulduğunda ağrıdan şikayet ettiğinde, boğazdaki ağrı;
 • eklemlerde "ağrı" şikayetleri ile.

Ne bademcik iltihabı ile antibiyotik almalıyım? Kural olarak, doktorlar, bebeğin sağlığının durumuna, kontrendikasyonların varlığına / yokluğuna bağlı olarak penisilinler, sefalosporinler ve makrolidler reçete eder. Florokinol, çocuklarda genellikle diğer grupların antibakteriyel ajanlarına karşı alerjisi varsa veya etkinliklerinin olmaması durumunda, nadiren bebekler için reçete edilir. Bu ilaçlara laboratuarda üretilen "yapay" antibakteriyel ajanlar denir. 12 yaşın altındaki çocuklara verilemez.

Çocuklarda kronik tonsillit ve antibiyotikler sıklıkla eşanlamlıdır. Bu tür fonlar hastalığın nüksleri için endikedir. Penisilinler hafif bir terapötik etkiye sahiptir, makrolidler - biraz daha güçlüdür, fakat vücuttan daha uzun süre tahliye edilirler. Sefalosporinler daha toksik, ancak daha etkilidir. Anjina için antibiyotik fiyatları ilaç üreticisine bağlı olarak değişir.

Antibiyotik tedavisi

Rasyonel antibiyotik tedavisi bademcik iltihabının tedavisinde zorunlu aşamalardan biridir. İlaç, patojenin ajanın aktif maddesine olan duyarlılığına göre kesin olarak reçete edilir. İlacın iltihaptan etkilenen organlara nüfuz etme yeteneği de dikkate alınmalıdır. Hastanın yaşını, arka plan patolojisini, epidemiyolojik durumu dikkate aldığınızdan emin olun. Yetkin olarak seçilmiş bir ajan, yan etki riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Tonsillit tedavisi için antibiyotikler genel kan testi, farenks gelen bir smear sonra seçilir.

amoksisilin

Bu ilaç hastalara sıklıkla reçete edilir. Amoksisilin geniş bir antimikrobiyal etki spektrumuna sahiptir, hastalar tarafından iyi tolere edilir, yenidoğanlar tarafından kullanılmasına izin verilir. İlacın ortalama maliyeti 60 ruble. Bu antibakteriyel madde, penisilinler grubuna aittir, güçlü bir bakterisidal etkiye sahiptir, patojenik mikroorganizmaları inhibe eder. İlaç, düşük dozlarda alınan yarı sentetiktir. İlaç hızla mideden alınan ve bakterileri yok eden kanın içine çekilir. Amoksisilin, etkili bir enflamatuar sürece neden olan streptokokları, stafilokokları ve diğer mikroorganizmaları etkili bir şekilde öldürür. Zaten hastanın üçüncü gününde, rahatlama hissedecek, vücut ısısı düşecek, boğazdaki ağrı rahatlayacak ve nefes alması kolaylaşacaktır.

azitromisin

Antibakteriyel ilaç Azitromisin, bademcik bakteriyel etyolojisiyle yaygın olarak popülerdir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için reçete edilir.

 1. Bu antibakteriyel madde, bir aktif bileşen olarak azitromisin, laktoz monohidrat ve bir dizi başka yardımcı bileşen içerir.
 2. Kapsül formunda bulunur, makrolid grubunun antimikrobiyal ilaçlarını ifade eder.
 3. İlaç KBB organlarının enfeksiyonları için gösterilmiştir.
 4. İlaç, ağırlığı 45 kilogramdan fazla olan çocuklar ve yetişkinler için reçete edilir.
 5. İlk günde, ilaçtan 500 mg, ikinci ila beşinci ila 250 mg alınır.
 6. Yan etkiler arasında mide bulantısı, kusma, sandalyenin üzülmesi, karın ağrısı yer alır. Bazen deri döküntüleri şeklinde alerjik reaksiyonlar vardır.
 7. Hamilelik ve emzirme döneminde sadece bir doktora danıştıktan sonra ilacı alabilirsiniz.
 8. Karaciğer, mide hastalıklarında, nadiren bu ilaç reçete, sadece akut gereklilik durumunda.

İlaç Azitromisin 25 yıldan daha yüksek olmayan bir sıcaklıkta 2 yıl süreyle saklanmalıdır. Reçeteye göre eczanelerde serbest bırakılır.

siprofloksasin

Antibakteriyel ilaç, 250 veya 500 mg aktif ve yardımcı madde içeren tabletler şeklinde mevcuttur. Aktif bileşen siprofloksasindir. Bir grup florokinol, yapay olarak üretilmiş antibiyotik anlamına gelir.

İlaç siprofloksasinin genel tanımı.

 1. İlaç siprofloksasine duyarlı patojenler tarafından provoke edilen solunum yolu enfeksiyonları için endikedir.
 2. İlaç 1 yaşından itibaren çocuklara verilebilir.
 3. Dozaj katılan doktor tarafından belirlenir.
 4. Hasta karaciğer, böbrekler ile ilgili sorunlar varsa - ilaç aşırı dikkatle alınır. Bu tür sorunları olan çocuklar için, ilaç kontrendikedir.
 5. Hamile ve emziren kadınlar, ilacın tüketilmesine izin verilmez.

İlacı 3 yıl boyunca 25 derecelik bir sıcaklıkta saklayabilirsiniz. Her paket 25 tablet içerir.

sefaleksin

Antibakteriyel ajan oral süspansiyon için granüller formunda mevcuttur. Sefalosporinlerin antibiyotik grubuna karşılık gelir. Aktif madde sakarin sodyum, sitrik asit vb. Şeklinde sefaleksin ve yardımcı maddelerdir.

 1. İlacı oral olarak uygulayın, dozaj doktor tarafından belirlenir.
 2. 20 kilogramdan fazla olan çocuklara reçete edilir.
 3. Tedavinin seyri 7-10 gündür.

Talimatları izleyerek, yan etkiler önlenebilir. Alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde kendini gösterirler. Gebelikte, antibiyotik sadece daha fazla koruyucu ilaç etkili değilse reçete edilir. Aynı durum hemşirelik kadınları için de geçerlidir, ilaç sadece bir doktorun atanmasından sonra, bir dizi testin yapılmasında kullanılabilir.

sumamed

İlaç makrolid grubunun antibakteriyel maddelerini ifade eder. Aktif madde azitromisin'dir. Kapsüller halinde mevcut olan bir granül 250 mg aktif bileşen içerir. Sistemik kullanım için antibakteriyel bir maddedir.

 1. Sumamed yemeklerden 1 saat önce veya yemekten 2 saat sonra alınmalıdır. Kapsüllerin tümü yutulur. Günde 1 kez al.
 2. 45 kilogramdan fazla olan çocuklar tarafından kullanılmak üzere izin verilir.

Ortalama olarak, tedavi süreci 5 gün sürer. Antibiyotik hızlı bir şekilde vücutta uzun süre kanda tutulur. İhmal edilmiş anjina formları ile kullanım süresi daha uzun sürebilir.

eritromisin

Bu antibakteriyel ilaç, kaplanmış tabletler formunda mevcuttur. Aktif madde eritromisin'dir. İlaç makrolidlerin grubuna aittir.

 1. Kontrendikasyonlar, ilacın bileşenlerine alerji, karaciğer yetmezliği içerir.
 2. Yemeklerden 1 saat önce ağızdan alın, yetişkinler günde dört kez 200-500 mg olacak ve dozaj doktor tarafından reçete edilir. İleri yaştaki insanlar (60 yaşın üzerinde) yetişkinlerle aynı normlara sahiptir.
 3. Tedavinin seyri 1-2 hafta için tasarlanmıştır. Tedavinin bitiminden sonra 2 gün daha al.
 4. 3 yaşından büyük çocuklar için yemeye izin verilir.

Her paket 25 tablet içerir. Raf ömrü 3 yıldır.

seftriakson

Bu ilaç enjeksiyon kullanımı için tasarlanmıştır. Çözümler yapmak için bir toz formunda mevcuttur. Aktif madde seftriakson ve yardımcı bileşenlerdir. Hemşirenin enjekte etmesi tavsiye edilir. Bu antibiyotik kullanılarak bademcik iltihabı enjeksiyonu 14 gün bebeklere izin verilir.

 1. Kontrendikasyonlar arasında hepatik yetmezlik, ilacın bileşenlerine karşı bireysel hoşgörüsüzlük vardır.
 2. Kullanmadan önce, cilt antibiyotiğin lidokaine duyarlılığı açısından analiz edilir.
 3. Gebelikte, Ceftriaxone ile tedavi edilmesi tavsiye edilmez.
 4. Reçeteyle eczanelerde üretilmektedir.

Antibakteriyel ajan Ceftriaxone, bir kural olarak, bir tıbbi kurumda tedavi gören hastalar için reçete edilir. Her gün 5-7 gün boyunca bu maddeyi kas içinden enjekte etmek gerekir.

amoxiclav

Kombine eylemin antibakteriyel bir ilaçtır. Aktif madde amoksisilin - geniş etki yaratan penisilin grubunun bir antibiyotiktir. Aynı zamanda bakterisid etkisini artırır klavulanik asit içerir.

 1. İlaç süspansiyonlar için tablet ve toz formunda mevcuttur. Kullanmadan önce, tablet suda çözülür (100 ml'den az olmamalıdır). Sonra iyice karıştırın. Hapları da çiğneyebilirsiniz.
 2. İlaç hayatın ilk günlerinden çocuklar için kullanılmasına izin verilir. Dozaj doktor tarafından belirlenir.
 3. Amoksiklav, sefalosporinlere alerjisi olan hastalara reçete edilmez.
 4. Tedavi döneminde böyle bir ilaç, bol su içmeniz gerekir.

Kronik bademcik iltihabında amoksiklav, bazen hastalığın sık relapsları olmak üzere terapötik önlemler olarak bazen reçete edilir. Doz ve kabul süreci, patoloji biçimine bağlı olarak doktor tarafından belirlenir.

Antibiyotik olmadan yapabilir miyim?

Birçok doktor, tonsillitin antibakteriyel ajan kullanmadan kazanılamayacağını iddia ediyor. Böyle bir yargı doğru değildir, çünkü bunların hepsi hastalığın karmaşıklığına bağlıdır. Patoloji komplikasyon olmadan ilerlerse, sıcaklık fazla yükselmez, bezlerde plak yoktur - antibakteriyel ilaçlar olmadan yapılması oldukça gerçekçidir.

Hangi tür anjinalar antibiyotiksiz tedavi edilir?

 1. Ülseratif nekrotik tonsillit, antibakteriyel ilaçlar olmaksızın yok edilir. Hastalık genellikle kolayca ilerler, ateş yoktur, titreme olmaz, gökyüzünün bademciklerinde sadece ülseratif nekrotik plak görülür. Bu patoloji formu, lokal yollarla - durulama, anti-enflamatuar ilaçlar ile tedavi edilir. Boğazda ağrı varsa, antispazmodikler almalısınız.
 2. Angina mantar etiyolojisi de antibakteriyel madde kullanılmadan tedavi edilir. Çoğu zaman doktor, antifungal ve antiseptik ilaçları yerel etkiyi reçete eder.
 3. Viral bademcik iltihabı ile antibiyotik tedavisine gerek yoktur. Palatine bademciklerin bu tip patolojisi, lokal aksiyon ilacı - anti-enflamatuar, analjezik, spazmolitik ilaçlar yardımıyla ortadan kaldırılır. Ek olarak, farinksin durulanması yararlıdır.

Bakteriler tarafından kışkırtılan tonsillit, antibiyotik olmadan tedavi edilemez. Bu tür biçimler arasında foliküler, lacunar, fibröz, kataral, sifilitik anjina bulunur.

Antibiyotiklerin seçimi ve uygulanması için özel talimatlar

Antibakteriyel preparatları kendi başına seçmek kesinlikle yasaktır. Birçok kişi bu kuralı ihmal ediyor, tanıdıkların tavsiyelerine dayanarak ilaç satın alıyor, reklamdan etkileniyor. Bu durumda, hangi komplikasyonların geliştiğine göre hastalığın ihmal edilmiş bir hal alması riski vardır.

 1. Antibakteriyel ilaçlarla tedavi süreci 1 haftadan 10 güne kadar sürmelidir.
 2. Makrolidleri kullanan tedavi, 5 günden fazla bir ortalama almaz.
 3. Antibiyotiklere başladıktan sonra, sağlık durumu 2-3 gün sonra iyileşir.
 4. Bu ilaçların gastrointestinal sistemin çalışması üzerinde zararlı bir etkisi vardır. GASTROINTESTINAL TRACT ile herhangi bir problem olmadı, aynı zamanda antibakteriyel tedavi ile eş zamanlı olarak reçete yazdı.
 5. Antibiyotik tedavisinin seyrini keyfi olarak azaltmak imkansızdır.

Doktor antibakteriyel ilaçlar reçete ettiyse ancak hasta herhangi bir iyileşme yaşamamışsa - tekrar tekrar doktora başvurmak gerekir. Uzman başka bir yol seçecektir. Antibiyotiklerle paralel olarak, bifidobakteri ile ilaç almak için tavsiye edilir.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

Kronik tonsillit, KBB organlarının en sık görülen patolojilerinden biridir. Bu hastalık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuklar ve yetişkinler arasında yaygındır. Kronik tonsillit sırasında remisyon ve alevlenme periyodları vardır. Ve bademcikler içinde ve diğerlerinde enfeksiyöz ajanlar vardır. Çoğu zaman bunlar streptokok veya Staphylococcus aureus'dur. Uzun süreli sağkalımları, bademciklerin, kriptlerinin ve lakunların özel bir yapısı ile, yüzeyde bulunan enfeksiyonu yıkayan aynı hijyenik durulamalara ulaşması zorlaşır.

Semptomlar ve belirtiler hakkında kısaca

Remisyon döneminde hemen hemen hiç hastalığın parlak belirtileri yoktur. Bakterileri kendi içinde yakalamaya çalışan ve diğer organlara ve dokulara nüfuz etmelerini önleyen limofitik dokunun hiperplazisine (proliferasyon) bağlı olarak bademciklerin büyük boyutuna dikkat çekilmektedir.

Bir alevlenme sırasında, mikroplar gölgeden çıkar, çoğalır, çoğalır, yeni boşluklar yakalar ve tüm iltihap belirtilerine neden olur: şişlik, kızarıklık, ağrı ve ateş.

Bu zamandaki klinik tablo, akut pürülan boğaz ağrısına çok benzemektedir. Bademcikler sadece artmış, ancak şişmiş ve genellikle boşluklar bulunan irinli plak ile kaplı değil. Kızarıklık bademcikler, yumuşak damak ve kemer alanını kaplar.

Zehirlenme vardır (kaslarda, eklemlerde, baş ağrısında). Vücut ısısı yükselir. Artış ve olmak ağrılı lenf düğümleri çene ve boyun altında, enfeksiyon, bademcik bariyer halkası içinden kırılma, bir sonraki bariyer bölgesel lenf düğümlerine yolunda karşılaşır.

Bu bariyer kırılırsa, lenf mikroplarının akımı diğer dokulara ve organlara düşer: böbrekler, eklemler, kalp. Ayrıca, bağışıklık sistemi zayıflamış veya azalmışsa (AIDS, kanser, protein açlığı, önceki kronik veya sık akut enfeksiyonlar) kan enfeksiyonu (sepsis) gelişebilir.

İlaç seçim kriterleri

Enfeksiyonu baskılamak için ajan kolayca yumuşak dokulara nüfuz etmeli, imha için gerekli mikroplarda birikmeli veya konsantrasyonda büyümeyi durdurmalı ve ilacın günde makul sayıda kez alınabilmesi için yeterli bir süre boyunca bu konsantrasyonu muhafaza etmelidir. Bugün, bilinen şartlardan, bu şartlara uygun olarak, sadece antibiyotiklerden söz etmek mümkündür.

Uygunluk sorusu

Çoğu durumda kronik bademcik iltihabı randevu gerektirmez antibakteriyel ajanlar. Ayrıca, alevlenmeler yokluğunda antibiyotik, ilaca bağımlılığı teşvik ederek vücuda zarar verir!

Bununla birlikte, bu konu, belirli bir vakada ilacın yararını veya zararını belirlemesi gereken doktor ile bireysel olarak çözülmelidir.

Antibiyotik tedavisine ne zaman başlanır?

İdeal olarak, enfeksiyon sadece iltihaba neden olduğu ve vücudun bununla baş edemediği bir zamanda tedavi edilmelidir. Yani kronik tonsillitin alevlenme döneminde tedavi yapılması uygun olacaktır. Remisyon sırasındaki antibiyotik tedavisi haklı değildir, çünkü amaç ve hedeflerine ulaşmaz (enfeksiyon halinin başlangıcında bile enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırılması).

Enfeksiyonu neden bir kez yok edemiyorsunuz?

 • Mikroplar her yerde yaşıyor. Onlar sürekli dışarıdan vücuda girerler. Kronik bademcik iltihabının nedeni, kişinin bağışıklık yanıtının yokluğunda olduğu gibi enfeksiyonla temas halinde değildir. Bu nedenle, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudun bakterileri tek başına savaşmasına yol açacak bir gerileme daha yararlıdır.
 • yıllardır antibiyotiklerle çarpışan Mikroplar, ilaçları yıkan enzimleri üreten, onlara karşı savunma yeteneğini kazanmıştır. Bu nedenle, bir antibiyotik, her yeni bir kontak bakteri bu grup hayatta kalma ve ilaca sadece duyarsız değil elde değil, ilaçlar, benzer kimyasal yapıya sonradan çapraz reaksiyona girmesi gerçeğine yol açabilir.
 • Bakterisidal (mikrop öldürücü) olarak konumlandırılan antibiyotikler de vardır, fakat uygulamada sadece mikroorganizmaların büyümesini bastırır, popülasyonlarını azaltır, ancak bu hastada tamamen ortadan kaldırmaz.
 • Staphylococcus aureus, boşluklarda parietal çok katmanlı filmler oluşturan kolonilerde yaşamaktadır. Üst tabaka ilacın etkisi altında öldüğünde, koloninin altta kalan tabakaları mükemmel bir şekilde yaşamaya devam eder.
 • Tedavi genellikle, mikropun ilaca karşı hassasiyeti üzerinde önceden durmadan, geniş spektrumlu bir antibiyotik ile başlatılır. Çoğu durumda sonuç başarısızlık ve ikinci bir tedavi şeklidir.
 • Genellikle, mikropların antibiyotiklere duyarlılığı üzerine laboratuar testleri (çıkarılabilir bademciklerin ekilmesi), bakterinin bir grup ilaç tarafından öldürüldüğünü göstermektedir. Bununla birlikte, uygulamada, bu antibiyotiğin atanması, adapte olan mikropun tamamen tahrip olmasına yol açmaz.

Hangi ilacı seçmek

 • İlk serilerin ilaçları penisilindir. Sadece kronik tonsillitin alevlenme tedavi değil, romatizmal ateş ve hemolitik streptokokların neden olduğu glomerulonefrit gibi profilaktiruet hastalıklar. doğal penisilinler, çünkü uygunsuz bir dozaj rejiminin, yarı tablet ilaçlar (amoksisilin, flemoksin, oksasilin, ampisilin, tikarsilin, karbenisilin) ​​kaybolması durumunda, konumlarını korurlar. Bununla birlikte, günümüzde tanınan lideri klavulanik asit eklenmesi ile mikrobiyal enzimlerle karşı dirençli penisilin ingibitorozaschischennye olarak (amoksisilin klavulonat: flemoklav, panklav, amoksiklav, augmentin, ampisilin sulbaktam: ampiksid, sultamisilin, unazin) ve bir araya getirilen preparatlar (ampioks).
 • İkinci Sıra İlaçlar bugün (jozamisin klaritromisin,) makrolidler, hangi azitromisinin en popüler (azitral, sumamed, Hemomitsin) bulunmaktadır. Bu sefalosporinler ikinci (tsefurokvsim), üçüncü (seftriakson, seftazidim, seftibuten, sefiksim, tsefazidim) ve dördüncü (sefepim) üretimi içerir.
 • Staphylococcus aureus gelir durumlarda, kimlik aminoglikozid, böbrek (amikasin) ya da florokinolon daha az yan etkileri olan, tercihen üçüncü nesil kullanılır; ofloksasin (zanotsin, glaufos, kiroll), norfloksasin (kvinoloks, lokson, negafloks), lomefloksasin (ksenakvin, lomatsin) lefloksatsin, siprofloksasin (ifitsipro, kvintor), moksifloksasin, sparfloksasin (Sparflo), levofloksasin, gatifloksasin.

Popüler florokinolon - levofloksasin

Alternatif var mı?

Düzenli antibiyotik kullanımını engelleyecek ve kronik bademcik iltihabının alevlenmesinde eşit derecede etkili olacak bir yol var mı? bu tür bir tedaviye bir varyasyonu bademcikler hassas kullandırıcılardır antiseptik çözeltiler veya bakteriyofajların çözüm, yıkama edilir. Böyle tonzilgon gibi ilaçlar, bioparoks - En yardımcıları dramatik akut enfeksiyon sorunu çözmez. Alevlenmelerin sık atakları durumunda, bir seçenek olarak bademciklerin lazer eksizyonu düşünülebilir.

Dr. Komarovsky'den gelen antibiyotikler hakkında popüler (video):

Kronik bademcik iltihabı teşhisi konduğunda, doktor bir doktor reçete yazmalı ve antibiyotiklerle tedavi yapmalıdır. İlaçların kontrolsüz alımı veya alternatif tedavi yöntemleriyle keyfi olarak yer değiştirmesi, ağır sonuçlardan kaçınmak için kabul edilemez: sakatlık dahil olmak üzere yaşam kalitesi ve engellilik.

Hangi antibiyotikler tonsillit tedavisinde yardımcı olacaktır

Kronik veya akut bademcik iltihabının belirtileri ile mücadele etmek için modern terapötik yöntemler, güçlü antimikrobiyal ilaçlar kullanılmadan hayal edilemez. Bu kategorideki ilaçların kullanımı tam olarak doğrulanmış ve mantıklıdır, çünkü çoğu durumda bademcik iltihabı orijinin bakteri doğasına sahiptir. Çok daha az sıklıkla hastalık, virüs veya mantar mikroorganizmalarının bezlerinin dokularının nüfuzuna bağlı olarak gelişir. Bu nedenle, doktora gitmeden önce her zaman belirli bir hastanın tedavisinde hangi antibiyotiğin kullanılacağını seçmeye değer. Terapötik bir kursun oluşumu hakkında kesin bir karar vermenin en az rolü, hastanın boğazının bu kısmındaki mukozadan alınan smearların analizinden elde edilen bademciklerin yüzeyinin bakteri incelemesinin sonucudur. En etkili olduğu kanıtlanmış ve her türlü tonsillitin tedavisinde popüler olan çeşitli tiplerde antibiyotiklerin farmakolojik özelliklerini daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Endikasyonları - bademcik iltihabı antibiyotiklerle tedavi edilsin mi?

Antibakteriyel ilaçları reçete edip etmemeye karar verin, ya da iltihaplı bademciklerin yüzeyindeki dış etkilere karşı koymaya karar verin, sadece doktor-kulak burun boğaz uzmanı veya bulaşıcı hastalık uzmanı tarafından belirlenir. Hastalığın enfeksiyöz ajanı çok küçük bir nicel popülasyonda temsil edildiğinde, bez hastalığının gelişiminde klinik durumlar vardır ve bu durumda bir antibiyotik kullanılması önerilmez. Böyle durumlarda, hastanın bağışıklık sistemine ve sindirim organlarının sağlığına zarar vermeyecek şekilde antibakteriyel tedavi ile erken evre bademcik iltihabı tedavisi önerilmemektedir.

Hasta bezleri yüzeyi üzerinde dış etki antiseptik çözeltiler kullanılarak durulama ve yıkama bademcik reçete edilir. Görüntüle ilaç bu kategori tabletler veya enjektabl antibiyotikler yanı sıra bireysel olarak seçilir, ancak çoğu doktor Miramistin, Klorheksidin, Furatsilinom kullanın. Bu yıllar içinde etkili olduğu kanıtlanmıştır sıvı antiseptik solüsyonlar ve bunların düzenli kullanım erken bir aşamada, gelişmekte tonsillit, kronik veya akut formları, bademcikleri tedavi etmek kısa bir süre için izin verir. Diğer iç organlarda toksik hasara neden olmaz.

Bu enfeksiyöz hastalığın gelişiminin sonraki aşamalarında tonsillit tedavisinde tıbbi yardım arayan hastalar, güçlü ilaçlarla antibakteriyel tedaviye girmek zorunda kalmaktadır. Onların durumunda, antibiyotik kullanmanın yararı sorusu prensipte değildir, çünkü orta şiddette bademcik iltihabı ve karmaşık formları, her zaman ve istisnasız tedavinin karmaşıklığına uyum gerektirir.

antiseptik çözeltiler ile bademcik yüzeyin durulanması, aynı zamanda hasta, ısıtma elektroforezi, uçucu yağlar ve et suları enflamatuar otlar solunması şeklinde fizyolojik işlemleri ziyaret etti. Böylece bademcikler bademcik iltihabı iyileşmesine yönelik terapötik sırasında temel unsur, kas içi enjeksiyon ile hastaya uygulanan antibiyotiklerin çıkıntı ya da o tablet formunda serbest içe doğru kullanır. Her halükarda, antibiyotik tedavisi olmaksızın ileri evre enfeksiyonlu bademcik iltihabından kurtulmak imkansızdır.

Erişkinlerde kronik tonsillitte adlar, fiyatlar ve antibiyotik kullanımı özellikleri?

Modern farmakolojik sanayi eşzamanlı antimikrobiyal, antienflamatuar, bağışıklık düzenleyici özelliklere sahip ve aynı zamanda bademcikler etkilenen mukoza şişmesi hastayı rahatlatmak ilaçların hasta bademcik geniş bir liste sunmaktadır. Aşağıdaki antibakteriyel ilaç türleri, değişen şiddetteki kronik bademcik iltihabının tedavisinde en iyi sonuçları gösterdi:

amoksisilin

Aminobenzil grubunun penisilin serisinin bir antibiyotiktir. Bu ilacın alınmasının terapötik etkisi, ilacın aktif bileşenlerinin, bakteriyel bir enfeksiyonda protein dokusunun sentezini bloke etmesi ve böylelikle mikropların bölünme doğal yeteneğini kaybettiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Patojenik mikroorganizmaların kantitatif popülasyonu azalmaya başlar ve bademciklerdeki enflamatuar süreç, sistematik olarak antibiyotiğin etkisiyle orantılı olarak ortaya çıkar.

İlaç streptokok enfeksiyonu tarafından kışkırtılan yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisinde kendini kanıtlamıştır. Tablet formunda üretilen ilaç kadar düşük 90 - daha sonra iltihaplı bademcik durulama amaç için kullanılan ya da başka tuzlu su ile seyreltildi ve (- 180 ruble fiyat 175) intramüsküler yoldan enjekte edilebilir süspansiyon için, paket 1 ve toz başına 100 $.

furatsilin

yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı tedavisi için bir ilacın Bu tür bir etki geniş spektrumlu antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu ribozomal bulaşıcı mikroorganizma hücre yapısında değişiklikler yaparak, hastanın bademcikler bakteri florasını etkiler. Bu patolojik sürecin bir sonucu olarak, bakteriyel hücreler zayıflar ve hastanın bağışıklık sistemine daha önce direnç gösteremezler. Furatsilinom gargara için bir antiseptik solüsyon olarak serbest bırakılır ve 35 - maliyeti paket başına 130 ruble - 125 aralığında, ekonomik olan, sarı bir paket içinde şişe başına ve tabletler halinde 45 ruble.

sumamed

Antibiyotik, ilaç makrolidleri alt tipi azalid grubunun bir parçası. Hastanın vücuduna girmek hızlı bir şekilde kan içine emilir ve bademciklerin epitel dokularına ulaşır. Kronik bademcik iltihabına yol açan enfeksiyonu, ilacın aktif bileşenine temas eden her bakteri hücresinin dış duvarındaki proteinin biyosentezini bloke ederek bastırır. İlaçlar içindeki ilacın konsantrasyonu ne kadar yüksekse, terapötik etki o kadar iyidir. Bu nedenle, ilacı aynı anda alın, böylece dozajda azalma olmaz. Üretici tarafından bir tablet formunda paket başına 370 - 390 ruble bir fiyatta ve süspansiyonların hazırlanması için toz formunda (220 ruble) üretilmektedir.

Amoksilav

Her iki ilaç da blok kronik tonsillitin enfeksiyon yapıcı bir maddenin olasılığı, hücre bölünmesini ilerletmek için aynı aktif bileşenin mamul olduğundan farmakolojik özellikleri tarafından Amoksilav haklı, analog Amoksisilin atfedilebilir. Çoğu zaman, ilaç sarımsı bir renk tonu olan tabletler şeklinde reçete edilir. Maliyetleri ambalaj başına 375 ruble arasındadır.

Hasta, ilacı kas içine enjekte ederek tedavi görüyorsa, ilaç, paket başına 185-200 rublelik bir fiyata ampuller halinde satın alınabilir.

Lizobakt

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının tedavisi için kullanılan evrensel ilaçların yanı sıra, boğaz ve üst solunum yollarındaki diğer enfeksiyöz ve enflamatuar süreçlere aittir. Hastanın bezleri, kalıcı relapslarla birlikte herpesetik enfeksiyondan etkilendiğinde, viral etyolojideki kronik tonsillitin tedavisinde etkinliğini kanıtlamıştır. Yerel bağışıklık sisteminin koruyucu işlevinin düzenlenmesinde aktif rol alır. Tabletler Lizobakt, koruyucu kaplama ile kaplı 30 tablet içeren ambalaj başına 320 - 330 ruble arasında neredeyse her eczanede satın alınabilir.

Imudon

Bunlar rezorpsiyon tabletleri, maliyeti 440 ila 500 ruble arasında değişiyor. Böyle bir fiyat farkı, tabletlerin kronik bademcik iltihabından üretildiği üreticinin ülkesine göre değişir. Lokal bağışıklık sistemi üzerinde kuvvetlendirici bir etki yapan immün sistemi uyarıcı bir ilaçtır. İlacın bileşimi, uygun olmayan bir lizat kompleksi - patojenik bakteriler içerir. Bağışıklık, ilave dış mikroorganizmaların ağız boşluğuna girmesini düzeltir ve bakteriyel mikrofloranın baskılanması ile ilgili aktivitesini daha da gösterir.

Rotokan

Üretici tarafından bir şurup şeklinde üretilen doğal bir homeopatik tıbbi ürün. Bademcik iltihabından etkilenen bademciklerdeki enflamatuar süreci mükemmelleştirir. Boğazın hastalıklı kısmının epitel yüzeyinin kızarıklığını giderir ve şişkinliği giderir. Bir şişe Rotokan'ın maliyeti 45 ila 55 ruble. İlacın sabah ve akşam 1 çay kaşığı için alın. Bu ilacın kronik tonsillitin genel tedavisine yardımcı olarak kullanılması önerilmektedir.

Tonsilotren

En az 60 tablet içeren 1 ambalaj başına 550 ruble bir fiyata eczane olarak bulunabilen antibakteriyel bir ilaçtır. Kimyasal formülüne göre, Tonzilotren homeopatik ilaçları ifade eder ve kronik bademcik iltihabının tedavisine yöneliktir. Bileşiminde jelatinimsi zar haricinde pratik olarak hiçbir sentetik bileşen içermez. Şişmiş bademcikler iltihabı kaldırır, ağız ve larinkste lokal bağışıklık geliştirir.

Enfeksiyöz mikroorganizmalar tarafından zarar görmüş epitel dokusunun iyileşme süreçlerini uyarır.

augmentin

Gelişimin en ileri aşamalarında olan bademcik iltihabının kronik formunun tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmış çok etkili bir ilaç. İlaç tabletler şeklinde üretilmektedir. Her paket 14 adet içerir. İlacın maliyeti 320 - 330 ruble. Geniş bir etki spektrumu olan bir grup yarı sentetik antibiyotiğe karşılık gelir. Gram-pozitif ve gram-negatif bakterileri yok eder. Augmentin, Staphylococcus aureus tarafından kışkırtılan kronik bademcik iltihabının tedavisinde kullanılabilir.

vilprafen

Pahalı, ancak Hollanda tarafından üretilen daha az etkili Vilprafen tabletleri, hastaya 540 - 550 rubleye mal olacak. Paket, bağırsağın ve midenin hassas mukoza yüzeyinin travmatizmini en aza indirmek için koruyucu bir kaplama ile kaplanmış 10 tablet içerir. Wilprafen bir antibiyotik makroliddir, bu nedenle bilim tarafından bilinen çoğu mikroorganizmaya karşı aktiftir. Ayrıca, en büyük miktarda bakteriyel enfeksiyonun yoğunlaştığı dokunun hücresel yapısına nüfuz edebilir. Bu, kronik bademcik iltihabı hücre içi mikropların neden olduğu ilacın çok kullanışlı bir özelliğidir.

Supraks

Yetişkin yaş grubundaki hastalarda kronik tonsillit tedavisi için antibakteriyel ilaç. Her bir paket, her biri 200 mg'lık 6 kapsülden oluşur ve sarımsı beyaz bir renkten koruyucu bir kaplama ile kaplanır. Kapsüller, çatlamadan su ile yıkanarak veya her bir tableti açmak ve içeriğini bir süspansiyon hazırlamak için suya dökerek alınabilir. Kapsül içindeki ilaç tozu hoş bir çilek aromasına sahiptir. İlaç streptokok dahil olmak üzere çoğu bakteriyel enfeksiyon suşlarına karşı etkilidir. İlacın maliyeti 745 ruble.

bitsillin

Kronik tonsillit tedavisi için enjekte edilebilir bir antibiyotiktir. Bu streptokok enfeksiyonu, Staphylococcus aureus, Salmonella, Proteus, pnömokoklar, Pseudomonas aeruginosa'nın patojenik aktivitesinin bastırılması için sentetik bir araçtır. Karton paketler halinde satılır. Her birinde 10 ml'lik 50 şişe (bir kas içi enjeksiyon) vardır. Ilacın maliyeti 650 ila 700 ruble.

Geksoral

Üretici tarafından birkaç farmakolojik formda üretilmiştir. Heksoral aerosol 180 ruble maliyeti. İltihaplı bademciklerin yüzeyinin durulanması için bir çözüm, hastaya şişe başına 270 rubleye mal olacaktır. Tabletler Hexoral 215 - 220 ruble. Antibakteriyel ilacın ana amacı bademciklerin dokularındaki enfeksiyonun tahrip olması ve enflamatuar sürecin uzaklaştırılmasıdır.

IRS 19

Kronik bademcik iltihabı antiseptik sprey fiyatı bir kutu için 500 ruble. İlaç, streptococcus, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa gibi bademciklerin boğazında ve dokularında bu tür enfeksiyöz mikroorganizmaları kontrol etmek için kullanılır. İlacı bağımsız bir ilaç olarak değil, karmaşık tedavi seyrinde kullanmanız önerilir.

Malavit

50 ml kapasiteli cam veya plastik şişelerde mevcuttur. Bir ilaç ile böyle bir balonun maliyeti 375 - 390 ruble aralığındadır. Bademciklerin enfeksiyöz hastalıklarının tedavisinde Malavit, patojen mikrofloradan salgı bezlerinin yüzeyini temizlemek için etkili bir antiseptik olarak kullanılır ve bu da hastanın iyileşme sürecini hızlandırır.

Tantum Verde

Tantum Verde ilacının bileşimi bademciklerin iltihaplı yüzeyi üzerinde antimikrobiyal bir etkiye sahip olan bir nonsteroidal kimyasal bileşik olan bir aktif madde olan benzidamindir. Bu geniş spektrumlu antiseptik bir aerosol formunda mevcuttur ve hastaya kutu başına 250 ruble kronik bademcik iltihabına mal olacaktır.

Biseptol

Beyaz tabletler şeklinde üretilmiştir. Üreticinin bulunduğu ülkeye veya firmaya bağlı olarak, tabletler koruyucu bir kaplama ile kaplanabilir. Her karton paketinde kırmızı renkte 30 tablet vardır. Bir antibakteriyel ilacın maliyeti 110 - 115 ruble arasındadır. Kapsamlı bir tedaviye dahil olması durumunda etkilidir.

Sinupret

Bu ekolojik olarak temiz bölgelerde toplanan bitki özlerinden oluşan doğal bir homeopatik preparattır. Kronik bademcik iltihabının sindirim için damla şeklinde ve bir draje olarak tedavi edilmesi için bir antibakteriyel madde mevcuttur. Farmanın farmakolojik formundan bağımsız olarak ilacın maliyeti 380 - 410 ruble aralığındadır.

Flemoklav

Tablet şeklinde üretilmiştir. Bileşiminde bir aktif madde amoksisilin içerir. Geniş spektrumlu bir antibakteriyel ilacın maliyeti, 20 parça miktarında sunulan tabletlerin ambalajı başına 320 rubildir. Bademcik dokularında kronik bademcik iltihabının gelişmesine neden olan gram-negatif ve gram-pozitif bakterilere karşı etkilidir.

eritromisin

Staphylococcus aureus gibi tehlikeli bir enfeksiyonu öldürme kabiliyetine sahip ilk tabletli antibiyotiklerden biridir. Kronik bademcik iltihabının ortaya çıkışını en çok uyandıran bulaşıcı mikroorganizma tipidir. Eritromisin mevcudiyeti için dikkate değerdir, çünkü maliyeti paket başına sadece 90 ruble olup, içinde kırmızı veya sarı koruyucu bir kabuk ile kaplı 20 tablet vardır.

streptocid

Etkilenen bademciklerdeki kronik enflamatuar sürecin kaldırılması için yardımcı antiseptik olarak davranır. Streptocide tabletler ağız boşluğunda çözülerek oral yoldan alınır. İlaç, her biri 10 tabletle kapatılmış kağıt paketler halinde üretilmektedir. Bu ilacın maliyeti 40-50 ruble. Streptocide etkili antiseptik özelliklere sahiptir, ancak kronik bademcik iltihabının tedavisi için istisnai olarak bağımsız bir ajan olarak kullanılamaz.

bioparoks

10 ml kapasiteli uygun bir alüminyum silindirde üretilen bir aerosol tipi antibakteriyel preparat. Ortalama olarak, 400 inhalasyon için bir şişe yeterlidir. Kronik tonsillit tedavisinde maksimum terapötik etkiyi elde etmek için bademciklerin bu ilaçla düzenli olarak sulanması tavsiye edilir. Bir kutu Bioparox'un maliyeti 320 ruble.

betadine

Bu ağız ve boğaz alanının dezenfeksiyonu için tasarlanmış% 10 antiseptik bir çözümdür. İlaç, bakteriyel mikroflorayı bastırma işleviyle mükemmel bir şekilde baş eder, bademciklerin yüzeyini pürülan bir tortudan temizler ve salgı bezlerinin oluşturduğu tıkacın lakazını temizler. 30 ml'lik bir plastik balonda üretilir. Bir antibakteriyel ilacın maliyeti 165-180 ruble.

tsiprolet

Florokinolon grubundan bir antibiyotiktir. Hindistan'da ilaç ve onun farmakolojik grubu - koruyucu kaplama ile kaplanmış bir tablet üretin. Uygulamanın terapötik etkisi, ilacın aktif bileşenlerinin bakteriyel enfeksiyonun DNA'sına girmesi ve mikropların bölünmesinden ve genetik bilginin aktarılmasından sorumlu hücre içi bağları bozması gerçeğinde yatmaktadır. Bundan dolayı, patojenik mikropların çoğalma süreci bastırılır. Tabletlerin maliyeti paket başına 122 ruble.

Listede listelenen antibakteriyellerin her biri kendi yolunda iyidir ve erişkin yaş grubundaki bir hastada teşhis edilen kronik bademcik iltihabı tedavisi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Bu listeden ne iyi yaklaşımlar ve çocukların tedavisi için?

Çocuğun vücuduna çok hassas olması için, çocuğun bademciklerinin dokularından patojenik bir enfeksiyondan kurtulmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda yan etkilere neden olmayacak olan sadece antiseptik ajanların kullanılması önerilir. Çocukların tedavisi için, bu gibi ilaçlar:

Bir çocukta kronik tonsillitin klinik tablosunun şiddetine bağlı olarak, ilgilenen hekim pediatrist çocuğun ciddi sağlık durumunun gerektirmesi durumunda daha güçlü antibiyotikler reçete edebilir.

Önlemler ve kontrendikasyonlar

İstisnasız tüm antibakteriyel ilaçlar, insan sağlığına zarar verir, bu da onları tabletler biçiminde veya kas içi enjeksiyon şeklinde alır. Bu nedenle, kronik tonsillitin tedavisinde antibiyotiklerle yapılan önlemler ve kontrendikasyonlar aşağıdaki önerilerde bulunmaktadır:

 • dikkatle bu tür ilaçlara alerjik reaksiyonlara eğilimli kişilere antibiyotik almak;
 • Karaciğer ve böbrek hastalıkları olan hastalarda yetersiz işlevselliği ile ifade edilen antibakteriyel ilaçların kullanılması kontrendikedir;
 • Peptik ülser ve mide veya bağırsak mukozasının iltihabı olan insanlara tabletli antibiyotikler içemezsiniz;
 • Gebelik ve emzirme döneminde bebeğin meme antibakteriyel ajanları tarafından da kategorik olarak kontrendikedir.

Kronik bademcik formundan hasta acı bireysel özelliklerine bağlı olarak, tedavi eden hekim hasta odyolog yasağı diğer tıbbi kontrendikasyonlar haklı, antibiyotikler kaçınmaları önerebilir.

Antibiyotiklerin bademcik iltihabından yan etkileri

Çoğu antibakteriyel ilaç gibi, bu ilaç grubunun, kronik bademcik iltihabı tedavisi sırasında kendini gösterebilen yan etkileri vardır. Aşağıdaki yan etkilerin gelişimi mümkündür:

 • mide bulantısı, iştahsızlık, kusma, ishal;
 • hem alt hem de üst ekstremitelerdeki konvülsiyonlar ve titreme;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi, gece uykusuzluk ve uyanıklık saatlerinde uyuşukluk;
 • ağız kuruluğu ve tat duyumlarının kısmen veya tamamen kaybı;
 • sağ hipokondriumda ve midede ağrı hissi;
 • ağızda acı veren, kendiliğinden yeme sürecinde ortaya çıkmayan;
 • kırmızı döküntü, kovan gibi lekeler, şişlik ve bronşiyal spazmlar cilt görünümünde şeklinde alerjik reaksiyonlar.

, Doğası gereği, kökeni antibakteriyel ilaçların alınması bir sonucudur Kendilerinde böyle semptomlar, durumunda, tedavi derhal kesilmeli ve bu ilaçları tatbik doktora, danışmak, bu yüzden farklı bir terapötik kursu oluşturulmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.

Boğaz için yağ spreyleri

Ağrı ve şişme ile birlikte mukoza boğazının iltihaplanmasının tedavisi için doğal bitkisel yağlara dayalı aerosol Pharyngospray kullanılır. Hafif antiseptik, antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler, tahriş olmuş mukozayı nemlendirir ve nemlendirir.