Loading

Anjina ile hangi antibiyotikler

Bu akut enfeksiyöz hastalık virüslerden kaynaklanıyorsa, antibakteriyel ajanlar mantıklı değildir, çünkü onlar üzerinde hareket etmezler. Al antibiyotikler sadece pürülan anjina ile olmalıdır, neden olan ajanlar staphylococci ve streptococci. Ve zorunlu olarak ilaçların özelliklerini ve yaş kısıtlamalarını dikkate alarak.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler

Genellikle hastalık viral bir enfeksiyon (SARS, influenza da dahil) olarak başlar, ama o zaman zararlı bakterileri katıldı ve bademcik, solunum, nazal, kulak pürülan iltihabı verir. Bu durumlarda, 3-15 yaş arası çocuklara antibiyotik verilmesi zorunludur. Üstelik bu ilaçlar folliküler veya Laküner tonsillit (bademcik iltihabı) tedavisinde, ancak eklem, kalp ve sinir sisteminin ciddi yaralanmalardan çocuğu korumak amacıyla sadece ihtiyaç vardır.

Özellikle tehlikeli olan artrit, romatizma, miyokardit, glomerülonefrit, menenjittir. Bu sinsi komplikasyonları önlemek için, anjina için bir çocuk için antibiyotik hemen başlanamaz, ancak hastalık geliştikten sonra 2-9. Çocukların yaşını dikkate almak gerekir:

 • 1 ila 3 yaşındaki çocuklar için solunum yolu, boğaz veya burun komplikasyonları ortaya çıktığı zaman antibakteriyel ilaçlar reçete edilir (genellikle pürülan süreçler gelişmez);
 • 3 ila 15 yaş arası çocuklar - hafif foliküler veya lacunar anjina ile bile;
 • Hastalık solunum yolu, boğaz, kulak, burun komplikasyonları verirse, 15 yaşından büyük ergenler.

Anjina ile hangi antibiyotik almalıyım? Pratik çocukların ilaç penisilin, makrolitler, sefalosporinler tolere daha kolay olduğunu göstermektedir. Tetrasiklinler, sülfonamid preparatları kullanmayın. anjina daha az yan etkilere sahip olan, antibiyotik ile devam zaman Güçlü araçlar aminoglikosit (gentamisin, neomisin, monomitsin) Sadece ciddi vakalarda Kloramfenikol kullanılabilir.

Tercih edilen ilaçlar - penisilinler grubundan. piyojenik birçok bakteri türlerine karşı etkili özellikle iyi kurulmuş Amoksisilin (Amosin, Flemoxin Solutab). antibiyotiklere patojen direncini artırmak enzimleri yok klavulanik asit, amoksisilin ile bir arada - talep Amoksiklav da fazla. Bu ilaç 3 aylıktan itibaren bebeklere verilebilir. Benzer şekilde Augmentin davranır.

Erişkinlerde boğaz ağrısı antibiyotiklerle tedavi

"Profilaksi için" durumunda sadece içen uyuşturucu severler var. Viral bir formda meydana gelen erişkinlerde tonsillit için antibiyotik kullanmak zararlıdır. Boğazdaki ağrıyı, acıyı çıkarmak için, bol miktarda içki ile semptomatik tedaviyi sınırlamak mümkündür - ve rahatsızlık bir buçuk hafta içinde geçecektir. Viral bir boğaz ağrısı belirtileri ortaya çıkarsa, antibiyotik gecikmeden alınmalıdır.

Hamilelik sırasında, özellikle ilk trimesterde antibakteriyel ilaçların kullanılması son derece arzu edilmez, ancak ciddi bir komplikasyon durumunda (örneğin, pnömoni) doktorlar bu tabu bozmaya zorlanırlar. İstisnai durumlarda, fetus için daha güvenli olan penisilin veya makrolit gruplarının ilaçlarını seçin. Emziren annelerde böyle bir ilaca ihtiyaç duyulursa, tedavi süresince emzirmeyi kesmek daha iyidir.

Yaşlı yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler, ciddi karaciğer ve böbrek hastalıkları vakalarında dikkatli kullanılmalıdır. İlaçların toksik etkisi uzar, bu nedenle durum dramatik olarak daha kötüleşebilir. Bu ilaçlar, kronik hepatit, glomerülonefrit, pyelonefrit ve bu patolojilerin alevlenmeleri için kontrendikedir. Genellikle bireysel intoleransı etkiler - Bu tür ilaçlar bazen çok güçlü, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Anjina için hangi antibiyotikler reçete edilir

Seçim, esas olarak, bakteriyel hastalığın ciddiyeti ve hastanın yaşı ile belirlenir. Anjina ile hangi antibiyotik almalıyım? İlk serilerin hazırlıkları - penisilinler. İlaçlar patojenik mikroorganizmalar için oldukça seçicidir. Bir hastanın penisiline karşı alerjisi yoksa, doktorlar onlara öncelik verir. Bu ilaçların dezavantajları: ilaçlar hızla vücuttan atılır, birçok bakteri suşu bunlara direnç geliştirir. Penisilinler yardımcı olmadığında doktorlar tarafından diğer ilaçlara tercih edilir.

İkinci basamak preparasyonlar sefalosporindir. Bu ilaçlar birçok bakteriye karşı kalıcı bir iyileştirici etkiye neden olur ve birçok enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılır. Hastalık çok şiddetliyse, yüksek ateşle birlikte, mukoza boğazında belirgin şişme, hemen penisilinleri ve sefalosporinleri atar. Fluorokinolonları kullanarak alerjisi olduğunda. Orta şiddetteki anjin genellikle makrolitlerle tedavi edilir. Ciddi yan etki riski nedeniyle tetrasiklinlerin kullanılmaması daha iyidir.

Tabletlerde boğaz ağrısından antibiyotikler

Antibiyotik ilaçlar bu formda daha sık reçete edilir, bademcik iltihabı tedavisi için uygundur. Tabletlerde bir yetişkinde anjin için aşağıdaki antibiyotikler tarafından yüksek verimlilik gösterilmiştir:

 • penisilinler - Amoksisilin, Amoksiklav, Augmentin, Ampisilin, Oxacillin, Flemoxin Solutab;
 • sefalosporinler - Tsifran, Seftriakson, Sefaleksin;
 • florokinolonlar - Levofloksasin, Ofloksasin, Siprofloksasin;
 • makrolidler - Azitromisin, Z-faktörü, Sumamed, Zitrolid, Klaritromisin, Eritromisin;
 • tetrasiklinler - Doksisiklin, Macropen ve diğerleri.

Enjeksiyonlarda boğaz ağrısına karşı antibiyotikler

Hastalığın şiddetli formlarını tedavi ederken, bu tür ilaçların enjeksiyonları kullanılır:

 • Seftriakson, sefazolin (sefalosporinler);
 • Ofloksasin, Pefloksasin (florokinolonlar);
 • Benzilpenisilin, Ampisilin, Ampioks, Oksasilin (penisilin);
 • Sumamed, Eritromisin (makrolidler).

Anjina tedavisi için lokal antibiyotikler

Hastalığın karmaşık tedavisi ile, iyileşmeyi hızlandırmak için boğazına antibakteriyel ajanlar verilmelidir. Antiseptik ilaçların yanı sıra lokal tedavi için anjina ile hangi antibiyotikler alınır? Bunlar:

 • Bioparox (Fusafungin) - iltihaplı bademciklerin sulanması için sprey (sadece bir doktorun sıkı gözetiminde!);
 • Tantum Verde (Benzidamine) - antibakteriyel, anti-inflamatuar sprey, çözelti;
 • Chlorophyllipt - emilim için antimikrobiyal tabletler, okaliptüs ekstresine dayalı çözelti;
 • Angal C (Klorheksidin artı Lidokain) - bakterisidal ve anestezik etkiye sahip bir sprey;
 • Ingalipt (Norsulfazole, Streptocide, nane ve okaliptüs yağları) - antimikrobiyal, anti-inflamatuar sprey;
 • Miramistin gargara için antiseptik bir çözümdür;
 • Septolette Neo (Pharyngosept) - resorpsiyon için popüler tabletler, uygun fiyatlı;
 • Stopangin (Heksetidin) - çözelti, sprey antiseptik;
 • Oracept antiseptik ve analjezik bir spreydir.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Anjina için antibiyotikler: Seçimin gerekliliği ve ilkeleri

Angina ya da bademcik iltihabı, lenfoid ve lingual dokuya yayılabilen faringeal bademcik iltihabıdır. İnsanlık tarihinde ilk kaydedilen tonsillit vakaları çağımızın ilk yüzyılındadır.

Okumaya devam etmeden önce: Soğuk algınlığı, farenjit, bademcik iltihabı, bronşit veya soğuk algınlığından kurtulmak için etkili bir yöntem arıyorsanız, lütfen kontrol edin. sitenin bu bölümü Bu makaleyi okuduktan sonra. Bu bilgi birçok kişiye yardımcı oldu, size de yardımcı olmayı umuyoruz! Yani, şimdi makaleye dönüyoruz.

XIX yüzyılda, bademcik iltihabı tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildi ve dikkatle incelenmeye başladı. Bunun ivme, pürülan tonsillit komplikasyonları sonucu George Washington'un erken ölümüdür.

21. yüzyılda, hiç kimse anjinadan ölmedi: antibiyotiklerin keşfi bir dizi ölüme son verdi. Bununla birlikte, tonsillit zamanında tanı ve sorumlu tedavi gerektiren ciddi bir problem olmaya devam etmektedir. Bakteriyel anjin tedavisinin temeli antibakteriyel ilaçlardır.

Anjin için kullanılan antibiyotikler nelerdir ve ilaçların seçimi nedir? Terapi ne kadar sürer? Ve her neyse, anjin - tehlikeli mi? Birlikte anlayalım, ayrıntılı bir yorum.

Viral ve bakteriyel anjina: tanımlayın!

Vakaların büyük çoğunluğunda anjin, virüslerden kaynaklanır. Bunlar arasında, herpes simpleks virüsü, Epstein-Barr virüsü, sitomegalovirüsler, adenovirüsler ve diğer patojenler. Çocuklarda eksüdatif tonsillit vakalarının% 19'unda, hastalığın nedeninin Epstein-Barr virüsünde olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

Tonsillit genellikle iki yaşın üzerindeki çocukları etkiler. Küçük çocuklarda, hastalığın nedeni genellikle çeşitli solunum yolu virüsleridir.

Viral anjina sadece semptomatik olarak tedavi edilir. Antibiyotiklerin virüsler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur ve bu nedenle, atanmazlar. Bu nedenle patojeni doğru tanımlamak çok önemlidir.

Bakteriyel bademcik iltihabı: antibiyotik olmadan tedavi edilebilir mi?

Bir anjina yaşamış birçok hasta merak ediyor: antibiyotik olmadan az kan ve tedavi ile almak mümkün mü? Cevap bademcik iltihabının kaynağına bağlıdır. Viral doğanın boğazının iltihaplanması gerçekten kendiliğinden geçer.

Bakteriyel anjin, bulaşıcı bir hastalıktır. Bağışıklık sistemimiz, Candida, enterobacteria ve diğerleri gibi bazı stafilokok türleri, mantarları içeren virüsler ve şartlı patojenik mikroplarla baş edebilir.

Organizma hızla çoğalan ve çok fazla toksin salgılayan patojenik bakterilerle karşılaşırsa, en güçlü bağışıklık bile saldırıya karşı koyamaz. Bu gibi durumlarda, tek bir çıkış yolu vardır - antibakteriyel tedavi.

Bakteriler: bul ve etkisiz hale getir

Bademcik iltihabı için bir antibakteriyel madde seçimi, hastalığı tetikleyen bakterilerin tipine bağlıdır. Bir kural olarak, anjina ile ilişkili patojenik mikroorganizmaların spektrumu oldukça sınırlıdır.

Olguların% 15-30'unda anjinin nedeni bakteriyel enfeksiyonda kaplıdır. Özellikle beta-hemolitik streptokok Streptococcus pyogenes tonsiller oyun grubunun enflamatuar hastalıklarda bir streptokok, önemli bir rolü. Bu patojen, bademciklerin epitelyumunda yer alan adhezin reseptörlerine sokulur.

5 yaş çocuklarda boğaz ağrısı - tonsillit tehlikeli komplikasyonu, doku çevresindeki bademcikler akut inflamasyon eşlik eder - - fuzobakterii Fusobacterium necrophorum neden 15 yıl genellikle, A Grubu peritonsiller apse genellikle, strep ile ilişkilidir, ve kapanır.

Bununla birlikte, anjina için sadece streptokok ve fusobakteriler bilinmemektedir. Akut bademcik iltihabı ve farenjit (farenksin iltihabı) da neden olabilir:

 • mikoplazma Mycoplasma pneumoniae;
 • corynebacterium Corynebacterium diphtheriae (difteri patojenleri);
 • klamidya Chlamydia pneumoniae - nadir;
 • cinsel olarak aktif bireylerde farenjit gelişmesinden sorumlu olan gonorrhea Neisseria gonorrhea'nın nedensel ajanlarıdır.

Tekrarlayan farenjit durumunda, aerobik ve anaerobik bakteriler de dahil olmak üzere genellikle bir polimikrobiyal flora ortaya çıkar. Karışık enfeksiyonlar genellikle, streptococci, staphylococci, rezil Staphylococcus aureus'un yanı sıra hemofilik çubuklar ve diğer bakterileri içerir.

Boğaz ağrılarına karşı antibiyotikler: ne zaman başlanır?

Zaten antibiyotiklerin sadece bakteriyel orijin anjinine karşı reçete edildiğini belirtmiştik. Sorun, sıklıkla bakteriyel ve viral bademcik iltihabının klinik olarak ayırt edilemez olmasıdır. En yetkin doktor bile, bazen virüsü ve bakteriyi, özellikle de anjinin ilk aşamalarında ayırt edememektedir.

Eğer bademcik iltihabınız 1-2 gündür ve doktor daha önce antibiyotik reçete etmişse, ilaçların makul olmayan reçetesi hakkında konuşmanız için gerekçeler olabilir. Anjina bakteriyel orijinli tedavi standart protokollerine göre, bu gösterilmiştir:

- eksüda varlığı - bademciklerin küçük damarlarından sızan kanlı sıvı;

Bakteriyel angina, sıcaklıkta 39-40 dereceye keskin bir artışla karakterizedir. Ek olarak, bakteriyel bademcik iltihabındaki ateşin düzeltilmesi çok zordur. Eğer konvansiyonel antipiretik ilaçlar ile sıcaklığı düşüremiyorsanız, bunun nedeni bademciklerin bakteriyel enfeksiyondur;

- Lökositoz - kandaki lökositlerin seviyesinde bir artış.

Bu tür belirtilerin ortaya çıkması, anjinanın doğada bakteriyel olduğunu ve dolayısıyla antibiyotik almanın zamanının geldiğini düşündürmektedir.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacımız var?

Hepimiz Paracetamol'un sıcaklığı düşürdüğünü ve öksürük balgamından gelen lolipopları biliyoruz. Bu ilaçların etkisini açıkça görüyoruz. Ve bize antibakteriyel ilaçlar ile tedavi ne veriyor?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önler. Eğer antibiyotik almaya başlarsanız vücut sıcaklığını 40 dereceye yükselterek kalıcı hipertermiden tamamen kaçabilirsiniz;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek. Zamanında tayin edilen etkili antibakteriyel ilaç, pürülan anjina - paratonzil apsesinde sık görülen komplikasyonların gelişmesini önlemek için bir fırsattır - ve sonuç olarak, cerrahi müdahale;
 • Anjina klinik belirtilerin şiddetini azaltmak. Doğru bademcik iltihabı tedavisi, boğazda akut ağrıdan kurtulmak veya bunları önlemek için her türlü şansı verir, ki bu da hemen hemen düzeltmeye uygun değildir;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

Strep boğazında hangi antibiyotik endikedir?

Beta-hemolitik streptokok grubu A Streptococcus pyogenes ile ilişkili bademcik iltihabı durumunda, antibiyotikler basitçe gereklidir. En sık görülen streptokok anjinası için hangi antibakteriyel ajanlar tercih edilir?

Böyle durumlarda bir ilaç olarak oral yarı sentetik penisilinler kullanılır. Tablet kullanamayan hastalar için bir benzilpenisilin enjeksiyonu belirtilir.

Ek olarak, streptococcus A grubu enfeksiyonu ile etkilidir:

 • sefalosporin antibiyotikler;
 • linkozamitler.

Her ilaç grubunu daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Yarı sentetik penisilinler

Beta-hemolitik streptococcus'un neden olduğu bakteriyel anjina için ilk ilaç olan etkili bir antibakteriyel ilaç, Amoksisilin'dir (Flemoxin).

Amoksisilin, sadece gram-pozitif değil, aynı zamanda gram-negatif florayı da kapsayan geniş bir etki spektrumunda farklılık gösterir. Yüksek biyoyararlanım, düşük toksisite ve iyi tolere edilebilirlik, diğer antibakteriyel ilaçlar arasında Amoksisilin ayırır.

Bakteriyel anjinada, amoksisilin günde üç kez 500 ila 1000 mg'lık bir dozda reçete edilir. Tedavinin optimal seyri on gündür.

Penisilinler beta-laktamaz üreten bakterilerin suşları tarafından yok edilebileceği unutulmamalıdır. Antibiyotik dirençli suşların enfeksiyonu, bademcik iltihaplanmasında büyük olasılıktır. Çocuğunuz sonbahar-kış mevsiminde ikinci kez veya daha fazla bir süre anjina hastası ise, Amoksisilin başka bir antibiyotik ile değiştirilmesi gerekir. Alternatif olarak, korunmuş penisilinler veya linkozamidler (Klindamisin) kullanılır.

Korumalı penisilin - kesinlikle tedavi!

Korunan penisilinler, bir Amoksisilin kompleksi ve beta-laktam halkasının tahribatını önleyen bir maddedir. Klavulanik asit veya bunun tuzları çoğunlukla bu tip bileşikler olarak kullanılır. Bu maddelerin sistemik bir etkisi olmadığını ve bakterisidal bir etkiye sahip olmadığını unutmayın. Klavulanatların tek işlevi, özellikle penisilinazdan beta-laktamazlara karşı antibiyotiğin korunmasıdır.

En ünlü korunmuş penisilinler arasında önemli bir yer Augmentin, Amoksiclav ve dağılabilir bir form olan Flemoclav tarafından işgal edilmiştir.

Klavulanik asit (örneğin Amoksiklav) içeren Amoksisilin kompleksleri, günde iki ila üç kez 500 ila 1000 mg'lık bir dozda foliküler ve pürülan anjin için antibakteriyel tedavi olarak reçete edilir. Tedavinin seyri yedi ila on gün sürer.

Beta-hemolitik streptokokların neden olduğu şiddetli tekrarlayan anjinada uzun süreli korunmuş penisillerin uygulanmasının tonsillektomiye bir alternatif olduğu kanısına varılmıştır. Bazen Augmentin 3-6 haftalık bir kurs bademcik kaldırmak için neredeyse mahkum kaydedebilirsiniz.

Dikkat: bulaşıcı mononükleoz!

Çocuklarda anjinin tüm semptomları varsa, penicillin antibiyotik reçete edilirken doktor özellikle dikkatli olmalıdır. Buradaki nokta, ilk aşamalarda bakteriyel anjinin klinik görünümlerinin, enfeksiyöz mononükleoz adı verilen viral bir hastalığın semptomlarından ayırt edilmesinin çok zor olmasıdır. Ve bu enfeksiyonla daha çok enfekte çocuklar.

Epstein-Barr virüsü ile ilişkili patoloji, bakteriyel boğaz ağrısının neredeyse tüm belirtilerine sahiptir. Şiddetli boğaz ağrısı, ateş, bademciklerdeki eksuda ve hatta genişlemiş lenf nodlarının görünümü - bulaşıcı mononükleozun tüm bu belirtileri bazen bakteriyel bademcik iltihabından ayırt etmek zor olabilir. Bu karışıklık nedeniyle, antibakteriyel ajanlar yanlışlıkla atanabilir.

Gerçek problemler o zaman başlıyor. Antibiyotiklerin bakteriyel enfeksiyonlarda etkili olmadığı gerçeği - çok da kötü değil. Sonuçta, Epstein-Barr virüsü genellikle kendi başına elimine edilir, yani belirli bir süre içinde hastalık kendi kendine geçer.

Rahatsızlıklar, bir doktor ya da kendi inisiyatifiyle penisilin antibiyotikleri almaya başlayan enfeksiyöz mononükleozlu hastalar için beklemekte yatar. Olguların neredeyse% 100'ünde bu tür tedavi, tüm vücudu kaplayan kalın kırmızımsı döküntülerin ortaya çıkmasına eşlik eder. Eğer bademcik iltihabı olan bir antibiyotiğin (örneğin, Augmentin) alınmasına karşın, bol miktarda püskürüğünüz varsa, enfeksiyonun nedeni Epstein-Barr virüsüdür.

Bu durumda etkilenen hastanın eylemleri, muhtemelen antibakteriyel ilacı iptal edecek olan doktorun bilgilendirilmesi için azaltılmalıdır.

Sefalosporinler: artıları ve eksileri

Yarı sentetik penisiline alternatif olarak sefalosporin antibiyotikler kullanılır. Örneğin, hasta penisilinlere alerjisi varsa, atanmaları haklıdır.

Bakteriyel bademcik iltihabı tedavisinde, ikincisinin sefalosporinleri, nadiren üçüncü kuşaktır. Bu ilaçlar şunları içerir:

Sefuroksim, temel olarak gram pozitif mikroorganizmalara karşı aktif olan ikinci nesil bir ilaçtır. Ceppodoksim ve sefiksim, gram negatif flora ile enfekte olduğunda daha etkilidir ve bu nedenle çok nadiren bakteriyel bademcik iltihabı ile kullanılır.

Oral sefalosporinlerin temel dezavantajlarından biri düşük biyoyararlanımdır. Bu ilaçların çoğu bağırsakta sadece% 40-60 oranında emilir. Bu nedenle, birçok doktor oral uygulama için sefalosporinleri açıkça sevmiyor.

Sefuroksim, beta-laktamaz üretenler de dahil olmak üzere birçok gram pozitif suşa karşı aktivite gösterir. Beta-hemolitik streptokokların neden olduğu erişkin hastalarda anjina ile, antibiyotik sefuroksim on gün boyunca günde iki kez 250 mg'lık bir dozda reçete edilir.

Sefuroksimin en ünlü preparatları arasında Glaxo Corporation tarafından üretilen Zinnat ve Aksef (Medochemi şirketi, Kıbrıs) bulunmaktadır.

Çocukların sefuroksim formları, kullanımdan önce çözünen kuru bir toz formunda mevcuttur. Çocuklar için sefuroksim dozu, diğer antibiyotikli çocuklarda olduğu gibi, çocuğun ağırlığına göre hesaplanır.

Enjeksiyonlarda anjina için antibiyotikler: herhangi bir anlam var mı?

Sefalosporin antibiyotiklerin enjekte edilebilir dozaj formlarına özellikle dikkat edilecektir. Rus doktorlar özellikle parenteral antibakteriyel ilaçlar konusunda ateşlidir. Çoğunlukla ilk ilaç olarak reçete edilen bu ilaçlardır. Tedavinin resmi protokollerinde öncelikle tabletli antibiyotiklerin önerilmesi gerçeğine rağmen, doktorlarımız atamalar enjeksiyonu tüm yelpazesini kapsayacak bir çaba.

Kuşkusuz, en popüler evcil parenteral antibiyotiklerin sayısı seftriaksona aittir.

Üçüncü kuşaktan sefalosporin hazırlanması, birçok gram-negatif ve gram-pozitif mikroorganizma karşı aktif olan seftriakson, tabii ki boğaz ağrısı ile başa çıkacaktır. Ayrıca, beta-laktamaz üreten suşlarla enfekte olduğunda da etkilidir. Fakat anjina ile antibiyotik enjekte etmek gerekli midir?

Yabancı uzmanların ezici çoğunluğu, bademcik iltihabı için enjekte edilebilir antibiyotiklere özel bir ihtiyaç olmadığını düşünmektedir. Tabletli korumalı penisilinler ve linkozamidler tarafından yüksek bir biyoyararlanım ve geniş bir spektrum da sağlanmıştır. Foliküler ve pürülan tonsillitin yanı sıra paratonsillar apsenin tedavisinde Amoksisilin ve klavulanik asit komplekslerinin klinik olarak kanıtlanmış yüksek antibakteriyel etkinliği ve güvenliği kanıtlanmıştır.

Bu nedenle, favori bir şırınga ve zil camı seti almadan önce, bir sınıf uzmanına danışın. Ve modern farmasötiklerin etkili fakat travmatik enjekte edici antibiyotiklere değerli bir alternatif sunabileceğine inanıyoruz.

Lincosamides ve bakteriyel angina: uzlaştırılamaz düşman

Linkoamidlerin korunmasız penisilinler ve sefalosporinlerde eksiklikleri yoktur. Bu nedenle, birçok durumda, bu antibiyotikler bakteriyel boğaz ağrısı için reçete edilir.

Birçok hasta ve hatta bazı doktorlar neredeyse hiç bir şekilde lincosamides grubunun ilaçlarıyla karşılaşmamışlardır. Ama bu onlar için bugün çoğunlukla diş hekimliği uygulamasında kullanılan eski zamana bağlı Linkomycin'e aittir.

Bakteriyel farenjit tedavisi için gösterilen en etkili linkozamidler arasında, onurlu bir yer Klindamisin tarafından işgal edilir.

Klindamisin korumalı penisilinler ile birlikte relapsing anjinada kullanılması önerilir. Antibiyotik sekillendirilmiş formu, enjekte edilebilir formun yanı sıra dokulara nüfuz eder ve bu gerçek, ilacın önemli avantajlarından biridir. Ek olarak, Klindamisin hızla ve yavaşça bölünen mikroorganizmalara karşı eşit derecede etkilidir. Bu antibiyotik özelliği ve beta-hemolitik streptokok grubu A ile enfeksiyonun neden olduğu anjinadaki yüksek etkinliği açıklar.

Klindamisin kullanımının tek kısıtlılığı, ilacın oldukça dar bir etki spektrumuna bağlıdır. Bu nedenle, atanmadan önce patojenin ayırıcı tanısını koymak daha iyidir.

Klindamisin, oral tabletler veya kapsüller formunda ve ayrıca enjeksiyon için bir çözelti olarak uygulanır. Hafif ila orta derecede anginada oral Klindamisin kullanıldığını unutmayın. Ve sadece streptococcus'un hastane suşlarının neden olduğu şiddetli relapsing tonsillit ile, bir enjeksiyon antibiyotik reçete edilir.

Tabletler veya kapsüllerdeki klindamisin, hastanın anamnezi temelinde dozlanır. Antibiyotik dozu her altı saatte bir 150 ila 400 mg arasında değişir, yani günde dört kez. Bu tür yoğun bir uygulama çokluğuna, Klindamisin oldukça kısa bir yarı ömrü neden olur. Bununla birlikte, dozlamadaki bazı rahatsızlık, yüksek derecede dirençli beta-hemolitik streptokok suşlarının neden olduğu şiddetli anjinada bile yüksek antibiyotik etkinliği ile dengelenmekten daha fazladır.

Rus eczanelerinde Klindamisin ticari isimler altında satın alınabilir:

- Dalacin, yüksek kaliteyi ve aynı fiyatı ayırt eden orijinal bir ilaçtır. Üretici - Amerikan endişesi Pfizer;

- Ürdün'de Clindacine üretildi.

Akut tonsillit karmaşık formu

Bakteriyel bademcik iltihabının ciddi bir komplikasyonu paratonsil apsesi veya flegmonöz tonsillittir. Bu durum, sadece bademciklerde değil, aynı zamanda komşu dokularda da yaygın inflamasyonun ortaya çıkması ile karakterizedir. Parathonsillar apse, amigdala'nın bir veya iki tarafından gelişebilir.

En sık görülen komplikasyon çocuklarda, gençlerde ve gençlerde kayıtlıdır. Paratonsillar apse tedavisinin temeli:

 • pürülan içeriklerin açılması ve boşaltılması;
 • antibiyotiklerin uygulanması.

Hastalığın tehdit edici ismine ve oldukça korkutucu bir resme rağmen, kızıl-kırmızı bademciklere karşı parlak ülserlerle ışıldayan paratonsillar apse, antibakteriyel tedaviye karşı hassastır. Flegmonöz anjin için hangi antibiyotikler reçete edilir?

Kural olarak, patojenin yeterince ağızdan çıkarılması için, yani tabletler. Paratonsillar apsenin tedavisi için birinci basamak ajanlar olarak, aşağıdakiler kullanılır:

 • korumalı penisilinler;
 • klindamisin;
 • sefalosporinler.

Paratonsillar apsenin antibakteriyel tedavinin arka planına karşı spontan diseksiyonu nadir vakalarda, boğazın antiseptik solüsyonları ile yıkanması önerilir.

Anjina tedavisinin etkinliği büyük ölçüde antibiyotiklerin ne kadar süre içilmesi gerektiğine bağlıdır: tedavi süresi 10 günden az olmamalıdır.

Boğaz ağrısı: karışık enfeksiyonlu antibiyotikler

Vakaların büyük çoğunluğunda, bakteriyel boğaz ağrısı nedeni streptococcus'dur. Bununla birlikte, mikoplazma ve klamidya dahil olmak üzere hücre içi patojenler ile enfeksiyona bağlı olarak bademcik iltihabı gelişme olasılığı vardır. Penisilinler ve sefalosporinler hücre zarına nüfuz etmezler ve bu nedenle bu mikroorganizmalar üzerinde bakterisit etkisi yoktur.

Hücre içi bakteriler ile ilişkili anjin, terapiye özel bir yaklaşım gerektirir. Hastalık dikkatli bir şekilde teşhis edilmeli ve patojenin kendisi tanımlanmalıdır. Eğer bademcik iltihabı hücre içi enfeksiyon ile ilişkili ise, tercih edilen ilaçlar makrolid grubundan antibiyotiklerdir.

En etkili makrolidler arasında Azitromisin ve Klaritromisin bulunur.

Anjina ile alınan ve pakette sadece 3 tablet içeren ünlü antibiyotik Azitromisin'dir. İlaç uzun bir yarı ömre sahiptir, bu nedenle günde sadece bir kez kullanılabilir. Yetişkin dozu günde 500 mg'dır ve bebek çocuğun yaşına ve kilosuna göre bireysel olarak seçilmektedir. Azitromisin ile tonsillit tedavisinin seyri üç ila yedi gün arasında değişebilir.

Klaritromisin sıklıkla tonsillit için reçete edilen geniş spektrumlu bir makroliddir. Yetişkin hastalar yedi veya on gün boyunca günde 250-500 mg klaritromisin kullanımını göstermektedir. Çocukların dozu çocuğun vücut ağırlığının kilogramı başına 7,5 mg'dır.

Etkili ilaçlar klaritromisin şunları içerir:

- Ünlü şirket Abbot tarafından üretilen Clacid;

- Slovak firması KRKA tarafından üretilen Fromomilid;

- İsrail'in klaritromisin-Teva Teva'yı ilgilendiriyor.

Kendi kendine tedavi - dur!

Bakteriyel boğaz ağrısı semptomları ortaya çıktığında, herhangi bir hasta derhal doktora başvurmalıdır. Eğer boğazda ve orta ateşte ağrı şiddetli bir şekilde kötüleştiyse - ateş, şiddetli ağrı, yutma güçlüğü, nefes darlığı - zaman harcayamazsınız. Ayrıca, bakteriyel bademcik iltihabı, havadaki damlacıklar ile bulaşabilen bir enfeksiyondur. Ve bu nedenle, bir doktora gitme ihtiyacını düşünürken, tüm aileye bulaşabilirsin. Ve doktor sadece sana değil.

Rus eczacılığının reçetesiz Rus eczanelerinde bulunmasına rağmen, şans eseri bir şansa sahip olmamalıdır. Bir antibakteriyel maddenin seçilmesinin ayrıcalığı sadece uzmanlara aittir. Boğaz ağrısı olan bu hoş olmayan hastalıktan kurtularak, kalifiye bir hekimin ve sakin bir kalbin bilgisine ve deneyimine güvenin.

Yukarıdaki makale ve okuyucular tarafından yazılan yorumlar tamamen bilgilendirici niteliktedir ve kendi kendine tedavi için çağrı yapmaz. Kendi belirtileriniz ve hastalıklarınız hakkında bir uzmana danışın. Kılavuz olarak herhangi bir ilaçla tedavi ederken, her zaman pakette bulunan talimatları ve doktorunuzun önerilerini kullanın.

Sitede yeni yayınları kaçırmamak için bunları e-posta yoluyla almak mümkündür. Abone.

Burun, boğaz, akciğer ve soğuk algınlığından kurtulmak mı istiyorsunuz? Daha sonra buradan kontrol ettiğinizden emin olun.

Belki de konuyla ilgili daha fazla makale ilginizi çekecek:

Bir anjinalı yetişkin olduğunda ne antibiyotik

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjin için antibiyotikler. Anjina tedavisi için etkili antibiyotiklerin listesi ve nasıl alınacağı

Anjina ile hangi antibiyotikler

Bademcik iltihabı ile ortaya çıkan bulaşıcı akut hastalık, ciddi tedavi gerektirir. Anjinli antibiyotikler sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Tipik olarak, randevu, hastalığın seyrinin şekline ve hastanın bireysel özelliklerine bağlıdır. Ayrıca, hastalığın türüne göre ilaçlar reçete edilir:

 • lacunar formu sefalosporinler gerektirir;
 • Pürülan boğaz ağrısı ile penisilin grubu ilaçlar reçete edilir;
 • makrolitler catarrhal anjinada etkilidir;
 • Hastalığın foliküler görünümü penisilin preparatları ile tedavi edilmelidir;
 • Streptokok formu, penisilin ilaçları ve sefalosporinler gerektirir.

Flemina ile Flemoxin Soluteba

Antibiyotik Flemoxin, akut tonsillitin tedavisinde kendini kanıtlamıştır. İlaç miden hızla emilir, böylece maksimum konsantrasyon hızla elde edilir. Hastanın durumu acil tedavi gerektiriyorsa, doktorlar anjina durumunda Flemoxin reçete ederler. Preparasyon sarı veya beyaz renkli tabletler halinde üretilir (dozaj 1000, 500, 250, 125 mg). Tedavinin seyri, hastalığın şiddetine bağlıdır. Ortalama bir derece veya kolay bir günde, sabah ve akşamları günde 2 gr bir ilaç almak gereklidir.

Flemoxin yan etkileri:

 • alerjik bir reaksiyon;
 • ishal;
 • kaşıntı;
 • psödomembranöz kolit;
 • hemolitik anemi;
 • Anjioödem.
 • penisilin ilaçlarına karşı tahammülsüzlük;
 • karaciğerin ihlali.

Anginada azitromisin

Azitromisin gibi bir ilaç, çocukların ve yetişkinlerin tedavisi için uygundur. Streptococcus ve staphylococcus: sık sık bademcik iltihabı patojenleri ile savaşır. İlaç sindirim sisteminden hızla emilir, cilde, yumuşak dokulara, solunum sistemine mükemmel şekilde nüfuz eder. Beş gün boyunca günde sadece bir kez kullanın. İlaç tamamlandıktan sonra ilaç bir hafta boyunca çalışmaya devam eder.

Azitromisinin anjinada yan etkileri:

Angina'da Augmentin

İlaç Augmentin, bakterilerin vücuda nüfuz etmesinden kaynaklanan çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. Form sürümü: şuruplar, tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyon için bileşim. On iki yaşındakiler ve daha yaşlılar ve yetişkinler için, tabletleri talimatlara göre kullanın: günde 3 defa 125 mg veya 500 mg. Augmentin'i anjinden en az yedi gün boyunca kullanmanız önerilir, ancak hastalığın formu karmaşıksa, iki hafta sonra.

 • anjioödem, ödem;
 • döküntü;
 • kabızlık veya ishal;
 • fiziksel zayıflık;
 • şişkinlik,
 • uykusuzluk;
 • Yıpranma.
 • kronik böbrek hastalığı;
 • penisiline karşı alerji;
 • gebelik;
 • Sarılık.

Anjinada seftriakson

Hastalığın pürülan bir formu ile, kas içinden keratrekson preparatları uygulanır. Antibiyotik, penisilin grubundan maddelere karşı dirençli bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Günde 12 yaşın altındaki çocuklara, vücut ağırlığının kilogramı başına 20 veya 80 mg reçete edilir. Yetişkinler günde 2 g reçete edilir, nadiren bir doktor iki enjeksiyona ayrılır. Bir kalçada, günde bir ilacın en fazla gramını giremezsiniz. Tedavi bir haftadan az sürmez.

Anjinada seftriakson bu gibi yan etkilere neden olabilir:

 • eozinofili;
 • ciltte döküntü;
 • anafilaktik şok;
 • ateş;
 • serum hastalığı;
 • baş dönmesi;
 • bulantı;
 • mide gazı;
 • stomatit.

Angina ile Sumamed

Geniş spektrumlu antibakteriyel ilaç anjin içinde Sumamed sadece ENT uzmanının gözetimi altında kullanılmalıdır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez ARVI. Dikkatli olunca, ilacın çocuklar için sarhoş olması gerekir, çünkü bebeğin bedeni ilacın bileşenlerinin etkilerine duyarlıdır. İlacın kullanımından elde edilen sonuç, ikinci günün sonunda fark edilecektir. Ilaç içilmelidir 5 gün boyunca günde sadece bir kez (500 mg) olmalıdır.

Sumamed'in yan reaksiyonları:

Kontrendikasyonlar:

 • karaciğer ve böbrek hastalığı;
 • Sumamed'in kompozisyonuna yüksek hassasiyet;
 • emzirme.

Anjina ile Macropen

Macropen ilacına verilen talimatlar, yemekten önce alınmasının, temiz su ile sıkılmasının gerektiğini kaydetti. Çözüm, aldıktan sonra iki saat başlayacaktır. Bu ilacın özelliği, penisiline dirençli mikroorganizmalara karşı anjinada etkili olmasıdır. Kural olarak, 10 gün geçmeyen, ancak 5'ten az olmayan bir süre için angina ile makropenum reçete edilir. Yetişkinler için, günde dozaj 1.6 g'dır (3 doz). Çocuk anjina, çocuğun vücudunun ağırlığına dayalı bir süspansiyon ile tedavi edilir. Doz, sadece bir doktor tarafından belirlenebilir.

 • bağırsak bozuklukları;
 • bulantı;
 • kalp ve böbrek yetmezliği;
 • baş ağrısı;
 • zayıflık.

Ilaç amoksisilin hakkında daha fazla bilgi - yetişkinler ve çocuklar için dozaj, kullanım ve kontrendikasyonlar için talimatlar.

Antibiyotik ile boğaz ağrısı

İlacın seçimi genellikle hastalığın seyrinin özelliklerine ve hastanın bireysel isteklerine dayanır. Bir antibiyotikli boğaz ağrısından bir sprey, tıbbi bir preparatın yerini alamaz ve bir hastalığı tamamen iyileştirebilir. Ana görevi sadece lokal semptomların ortadan kaldırılması veya boğulmasıdır: kuruluk, ağrı, yanma, boğaz şişmesi. Antifungal ve antiseptik bileşenlere sahip olan spreyler, mukus bademciklerinin dezenfekte edilmesini ve patojenik bakteriler, mantarlarla baş edebilme yeteneğine sahiptir. Boğazdan en popüler spreyler:

Anjina için kaç gün antibiyotik içmek

Birçok hasta ve özellikle küçük hastaların ebeveynleri genellikle anjinada kaç gün antibiyotik içmesi ile ilgilenir? İlacın spesifik süresi, hastalığın biçimine ve hastanın bireysel özelliklerine bağlı olabilir. İlaç miktarı sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Kural olarak, antibiyotikler 7 ila 15 gün arasında alınır. Istisna Azitromisin, bazı ilaçlar nadiren 5 gün, 3 gün angina için kullanılır. Üç gün içinde sağlık durumu düzelmişse, antibiyotik içmeyi bırakmamalısınız, çünkü komplikasyonlar meydana gelebilir.

Anjina için antibiyotiklerin fiyatı

Bugün herhangi bir eczanede antibakteriyel ilaçlar satın alabilirsiniz. Ayrıca, bu ilaçlar ucuz bir şekilde satın alınabilir ve bir online eczanede sipariş edilebilir. En popüler antibiyotiklerin listesi:

Çocuk 5 gün boyunca ateşi vardı, halk ilaçları ve antipiretik tabletler ile çalıştı. Muayeneden sonra, doktor bana angina teşhisi koydu. Bize Sumilled tonsillit için güçlü bir antibiyotik reçete etti. Ben günde bir kez sarhoş olması gerektiğini sevdim. İyileşme, ikinci günün sonunda oldu. Beklediğimiz gibi - 5 gün içtik.

Kronik bademcik iltihabı çekiyorum. Periyodik olarak, alevlenmeler vardır. Tonsilgon N dersi iç, ama her zaman yardımcı olmaz. Güçlü bir ürperti ve sıcaklık ile antibakteriyel ilaçlar içmeye başlarım. Boğaz ağrısı için en iyi antibiyotikler Fleomoxin ve Bioparox spreyidir.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler

Angina, çoğunlukla iki mikroorganizmanın neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır - stafilokok ve streptokoklar. Yani, bu hastalık bulaşıcıdır. Hastalığın şiddeti bademciklerin yenilgisinin şiddetine bağlıdır.

Yüksek sayılar, genel toksisite belirtileri, bademcik boyutundaki artıştan, yutma ile ağrı, düğümler perednesheynyh lenf ağrısı, ağrı ve şişme içindeki kabuklar püstüler görünüşüne sıcaklığındaki bir artışın eşlik ettiği zaman, akut anjin, başlayarak.

Anginada bir terim var - akut tonsillit, genellikle bu hastalık ile amigdala tipinden etkilenir:

 • lacunar angina - tüm yüzeyi kaplayan veya lakunada bulunan film sarımsı kaplamalar
 • foliküler anjina - bademcikler, amigdala-beyaz = sarı, küçük, mukoz membrandan yarı saydam görünür.
 • fusospirochetal

Viral bademcik iltihabı

farenks iltihabı ve ödem en yaygın nedeni infektsii viral grip, SARS (farklılık), ancak acı anjina Paulsen SARS irinli saldırıları veren soprofitnaya coccal florayı açar olduğunu. Viral anjina ayrıca herpetik, enteroviral, adenoviral içerir (enterovirüs enfeksiyonunun tedavisine bakınız).

Bakteriyel bademcik iltihabı

İstatistiklere göre, bakteriyel bir boğaz ağrısı, aşağıdaki bakterilerin neden olduğu: yüzde 10 - birlikte Streptococcus aureus, yüzde 10 ile - sadece aureus, yüzde 80 - hemolitik streptokok. Daha az sıklıkla, boğaz, gonore (kadınlarda) ve klamidya gibi enfeksiyonlardan etkilenir. Bu nedenle, yetişkinlerde anjina için antibiyotik reçete etmeden önce, doktor iltihaplanmanın nedenini belirlemelidir. Angina çocuklarda. Özellikle küçük, zayıflamış ve sıklıkla hasta olanlarda, foliküler boğaz ağrısı şeklinde kendini gösteren pürülan bir karaktere sahiptir. Lacunar Angina. Pozitif streptokok testi ile ve hastanın aşağıdaki semptomları varsa, doktor hemen antibiyotik reçete yazmalıdır:

 • Burun akıntısı ve öksürük yokluğu
 • Yüksek sıcaklık (38 ° C üzeri)
 • Ağrılı ve genişlemiş servikal lenf düğümleri
 • Vücutta kızarıklık olmaması (kızıl ateşinin hariç bırakılması)
 • Bademciklerdeki görünür plak, çok kırmızı ve büyütülmüş bademcikler

Mantar anjina

Böyle bir anjin, maya benzeri mantarlardan kaynaklanır, antibiyotiklerle ve diğer provoke edici faktörlerle uzun süreli tedavinin arka planına karşı, ağız boşluğunda lokal bağışıklıkta bir azalma olur. Farkı, zehirlenme belirtilerinin zayıf olması, vücut sıcaklığının yüksek olmamasıdır. Yazlık peyniri andıran cömert baskınlar, farengeal mukoza üzerinde oluşmakta, kolayca çıkarılabilmekte, iltihaplı, pürüzsüz "vernikli mukoza" ortaya çıkmaktadır. Bir mantar boğaz ağrısı ile, doktor antifungal ilaçlar reçete.

Belirli boğaz ağrısı

Ayrıca konu hakkında da okuyun:

Bazı enfeksiyöz ve viral hastalıklar ile, sekonder anjina sıklıkla görülür, zamanla boğazdaki organ ve sistemlerin yenilgisinin arka planı karşısında anjinal değişiklikler olur. Angina'ya aşağıdaki hastalıklar eşlik eder:

Anjina ile ne tür antibiyotikler?

Herkes antibiyotiklerin, özellikle kontrolsüz kullanımda vücuda zararlı olduğunu bilir. Herhangi bir ilacın bağımsız kullanımı, özellikle antibakteriyel ilaçlar kabul edilemez. Bazı çalışmalara göre, hastaların yüzde 50'sinden fazlası, hastalığın semptomları hafifledikçe, boğaz ağrısına karşı antibiyotik almayı bırakmaktadır ve tam iyileşme sağlanana kadar sadece yüzde 20'si doktor önerilerini kesinlikle yerine getirmektedir.

ağırlığı ve yaşına hesaplanmış, dozaj ve tedavi süresi, hastalığın şiddetine bağlı olarak yalnızca doktor, belirlemelidir - ağızda iltihap sert çalışır durumda aynı zamanda, anda, onlar olmadan yapamaz ve hangi boğaz ağrısı için alınan antibiyotikler, nasıl bir seyir hasta çocuk veya yetişkin. Erişkinlerde anjina için antibiyotik seçimi, anjinaya neden olan bakteriye, bazı ilaçlar için hastada alerjilerin bulunmasına bağlıdır. Antibiyotik süresi genellikle 5 ila 10 gündür (penisilinler 10 gün, makrolid 5 gün).

Anjina için hangi antibiyotik daha iyidir? Penisilin antibiyotiklere karşı alerjinin yokluğunda, bunları uygulamak en iyisidir, vücuda en az zarar verir ve streptokok enfeksiyonu için etkilidir, bu nedenle anjin için en iyi antibiyotik:

 • İlk dizinin antibiyotikleri - Penisilin, Amoksisilin, Flemoxin solutab, Amosin, Ecobol, Hiconcil. rezitentnosti bakteriler en etkili klavulanik asit ile amoksisilin, amoksisilin almak zaman - Amoksiklav, Augumentin, Flemoklav, Medoklav, Ekoklav (RUB 380-400).
 • İkinci basamak antibiyotikler azitromisin - Sumamed (5 gün boyunca çift dozda), Azitrox, Azicid, Z-factor, Zitrolide (ortalama fiyat 200-550 rub.).

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman. Ve alerjik reaksiyonlar varsa, diğer geniş spektrumlu antibiyotikler kullanabilirsiniz.

Antibakteriyel tedavinin yokluğunda, bu hastalık otitis media, sinüzit, glomerulonefrit, romatizmal ateş, ensefalit, miyokardit gibi komplikasyonları ile tehdit etmektedir. pancarditis, perikardit, akut piyelonefrit, hemorajik vaskülit, vb. Yeterli anginalı erişkinlerde antibiyotikler bu hoş olmayan hastalığın seyrini kolaylaştırır. Çok yüksek bir sıcaklıkta, anestezik, antipiretik ilaçlar kullanmak da gereklidir. yutkunma sırasında ağrıyı hafifletmek, baş ağrısı, zayıflığı zehirlenmeden azaltmak:

Bununla birlikte, bilinen gerçek şu ki, anjinadaki sıcaklık 38.5 dereceden daha az ise, o zaman vücudun sıcaklığındaki artış sırasında hastalığa neden olan bakteriler ve virüslere karşı antikorlar üretildiği için onu yıkmamak en iyisidir. Bu nedenle, eğer sıcaklık tolere edilebilirse, o zaman onu vurmak arzu edilmez. Enflamasyona neden olan bakterilerin duyarlı olduğu bir antibiyot reçete edilirken, sıcaklık düşer ve iyileşme 2-3. Günde gelir.

Mevcut "süper" tıp ile - kendi kendine ilaç bu hastalıklardan kurtulmanın tek yoludur. Beklerken veya doktora giderken - öleceksiniz. Her şeyi kendimiz tanımalıyız! Okur yazar olmalıyız, çocuklara organizmanın nasıl çalıştığını ve nasıl tedavi edileceğini öğretmeliyiz. Doktorlar, onların bilgileri hakkında konuşmaya başladıkları zaman sadece aşağıya bakıyorlar ve boşuna, çünkü tedavi, hastaların ellerinin işi. Duygularınız net ve spesifik bilgilerle çarpılarak, herhangi bir doktordan en saf tedavi yöntemini seçmenize yardımcı olacaktır. Herkes tıp alanında okuryazar olsaydı, hastalığın önlenmesi sadece kendi elleriyle mümkün olduğu için hasta daha az olurdu. Gelecekte, kendi başına iyileşememe, mali iflasın değerlendirildiği şekilde değerlendirilecektir.

İyimserliğinizi memnuniyetle karşılayabiliriz, eğer hepimiz tıp ve finans bilgisine sahip olsaydık, o zaman hastalık veya ekonomik kriz olmazdı. Ancak tıp bu kadar basit bir şekilde tedavi edilemez, farklı durumlar vardır, hastalıkların farklı nedenleri vardır. Başka bir şey kolay soğuk, burada birikmiş deneyime dayanan kendi kendine ilaç semptomları hafifletebilir. En azından doktorlara gitmen gerektiğini, en azından doğru bir teşhis ve tavsiyeyi oluşturup, nasıl olmaya devam edeceğine karar vermen gerektiğini düşünüyorum.

Angina ile yapıyorum:
1) bademcikler üzerinde apseleri çıkarır veya çıkarır (sıcaklık hemen hemen aynı anda düşer)
2) Her saatte altın bıyığın tentürünü durulayım (tıpkı sıcaklık anında düştüğü gibi).
Bu arada, havalı şey! Yanıklar yayıldı, çürükler vb.
3) bir solüsyonla durulayın (su, tuz, soda, birkaç damla iyot)
Ve aspirin gibi şeyler yapabileceğime göre:
1) boğaz ağrısını hissettiğimde, banyoya girip ıslatırım. Hamamda ahududu ve 2 rasstv.v yapraklarından çay içerek aspirin tabletleri.
2) Bu yöntem 1 gece için beni tedavi etti. Pürülan boğaz ağrısı olan çocuklar bulaşıcı hastalıklara yakalandı. Ve beni bununla enfekte ettiler. Doktor gece için eve gitti ve üstüne bir çift yün bluz, birkaç yün çorap, sıcak tayt ve yün pantolon giydiğini söyledi. Bir şapka örme. Ve battaniyenin altında kalın.
Beni eve getir. Sıcaklık 40k. 175 santimetrelik bir topuz gibi giyinmiş. Demlenmiş çay ve doktorun dediği gibi, iki aspirin tableti içti ve bir battaniye ile kendini kaplamış, ahududu ile bir bardak bitkisel çay içti.
Bütün gece öldürülmüş gibi uyudum. Sabah, yatağı sıkıştırabilirsin. AMA. Sıcaklık 36.4 idi. Ve boğazım temizdi.
Ben araba sürerken yardım edeceğine inanmadım ama birkaç saatliğine yardım etti.
Bugün bu yöntemi tekrarlamak zorundayız. Birisi bunları kullanmaya karar verirse, aspirin alırken kontraendikasyonları okuyun. Ve aspirin kısılmalıdır (tüm tabletler mideyi yakabilir). Hastanın kalbi bu durumda risk almaktan daha iyidir.

Oğlumda boğaz ağrısı ve ateş vardı. Hastanede var. Letyka neredeyse yardım etmedi. Atanan veya atanan 1р / ч ve ОКСАПМ durulama / m. Taburcu edildiğinde sorumlu doktordan (bölüm başkanı) bu özel antibiyotiğin neden daha iyi bir şeyler yiyebileceğini sordu. Angina için en iyi ilacın henüz icat edilmediği cevabını verdi. AMA! Daha pahalı ilaç markalarının satış için daha kârlı olduğu gerçeği göz önüne alındığında, eczanelerde bulmak zor. Bu yüzden stok yapıyorum.

Yorum ekle Cevabı iptal et

Bu yazıda, yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada antibiyotik almanın özelliklerini ele alacağız.

Anjina ile antibiyotik almam gerekir mi?

Bilindiği gibi, bademcik iltihabı (bademcik iltihabı), esas olarak orofarenksin mukoza zarını palatine bademcik iltihabı ile etkileyen bir akut bakteriyel enfeksiyondur.

Patojenik mikroorganizmalar (bakteriler) buna duyarlı ölümünü destekleyen ilaçların - anjina neden streptococcus ya da stafilokok bakterilerin için, bu durumda ana ilaç tedavisi zamanında ve antibiyotik bağlayıcı olmalıdır.

Boğaz Tedavi genellikle herhangi başka ciddi komplikasyonlara (soluk borusu iltihabı. Bronşit. Zatürree) gelişmesi olmaksızın, çabuk geçer, ışık ve etkili antibiyotik kullanımı hastalığın orta aşaması olarak kapsamlı ve zamanında olmalıdır.

ciddi anjina olarak tedavi genellikle hastanın enfeksiyon bakteri ve virüslerin, çeşitli karşı lokal antibiyotik enfeksiyon geniş spektrumlu ölümünü teşvik yoğun antimikrobik tedavi tahsis edilir hastanın hastaneye, bir sabit ayırma içinde gerçekleştirilir.

Antibakteriyel ajanların atanması, hastanın aşağıdaki özelliklere sahip olması durumunda, kalifiye KBB doktoru veya terapist tarafından muayene edildikten sonra mümkündür. boğaz ağrısı ana belirtileri:

 • güçlü ve kalıcı boğaz ağrısı;
 • genellikle pürülan veya lacunar anjinin neden olduğu bademcikler üzerinde geniş (yerel) pürülan kaplama;
 • vücut ısısında 38-39 ° C'nin üzerinde, sürekli olarak hasta tarafından 3-4 gün tutulan önemli bir artış;
 • Lenf düğümlerinin (inguinal veya servikal) ağrı ve genişlemesi;
 • kalıcı genel halsizlik, yorgunluk veya uyuşukluk.

unutmayın: Yukarıda listelenen tüm belirtiler için, daima hastalığın şiddetine bağlı olarak gerekli antibiyotik tedavisini reçete edecek bir doktora danışmalısınız. Kategorik olarak kontrendike alımı ve boğazdan antibiyotiklerin kendi kendine reçetelenmesi, bu ciddi, istenmeyen komplikasyonlara neden olabilir.

sorusuna yanıtlayan antibiyotik kullanımı zamanında ve yeterli tedavi yokluğunda provoke edebilir gereklidir şiddetli hastalık, yeter tedavi karmaşık yöntemde özgün olduğu gibi ve gelecekte zorunlu olduğu için, biz güvenle ve güvenle, evet diyebiliriz boğaz ağrısı için antibiyotik almaya böyle kardiyak ve böbrek gibi çok ciddi komplikasyonlar yanı sıra diğer birçok organ ve vücut sistemlerinin geliştirilmesi.

Anjina için antibiyotikler nelerdir?

Boğazın antibiyotiklerle kompleks tedavisi için, enflamatuar hastalığa neden olan bakteriye belirli bir antibiyotik tipinin duyarlılık derecesine bağlı olarak sadece ilgili hekim tarafından seçilen birçok farklı antimikrobiyal madde kullanılabilir.
Çok çeşitli gruplar vardır, bunlar geniş bir etki spektrumunun en etkili antibakteriyel maddeleridir, bunların başlıcaları şunlardır:

 • penisilinler (amoxiclav, amoksisilin, Amoxil, penisilin, ospamoks, ampisilin, Augmentin) boğaz ağrısı neden bakteri ve virüslerin çeşitli karşı çok hassas antibiyotiklerdir. Daha sıklıkla, ilgilenen hekim her şeyden önce penisilin grubunun bir antibiyotiğini reçete eder. Antibakteriyel ilaçlar, ya iç lob için tabletler şeklinde ya da hastalığın seyrinin daha ciddi, karmaşık aşamalarında kas içi uygulama için enjeksiyonlar halinde üretilebilir. Bir tıbbi, antimikrobiyal ilacın seyri ve dozu, sadece duruma bağlı olarak ilgili hekim tarafından reçete edilirken, ortalama günlük doz yaklaşık 1 ila 2-3 r'dir. 5-7 günden az olmayan bir gün;
 • makrolidler (sumamed, eritromisin, azitromisin, klaritromisin, hemotsin, roksitromisin) bireysel intolerans durumunda, hem, ölü bakteriler veya boğaz ağrısı antibiyotik penisilin neden virüsler genellikle atanır. Bu gruptaki Tıbbi antimikrobiyaller patojenik mikroorganizmaların çok sayıda karşı imha çok yüksek doğruluk var, antibiyotikler yeterli önemli olduğunu, çok toksik değildir. Antibiyotik almak için 1-2 saat boyunca önerilir. Günde kesinlikle bir doktor tarafından reçete edilir;
 • sefalosporin (seftriakson, sefotaksim, tsefabol, tsetaklor) antibakteriyel maddeler Birçok patojenik bakteri ve virüslere karşı güçlü ve geniş bir antimikrobiyal aktivite sergileyen bulunmaktadır. Sefalosporinler, genellikle sekonder inflamatuvar süreçlerin (laringotrakitis) gelişmesiyle komplike olan orta ve şiddetli anjinin tedavisi için reçete edilir. Bu antibiyotikleri aşırı dikkatle reçete etmek gerekir, çünkü uzun süreli kabulleri sonucunda, hasta ilaca bağımlı hale gelebilir. Antibiyotiklerin alımı sadece tedaviyi yapan hekim tarafından (hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak enjeksiyon veya tabletlerde) tayin edilirken, ortalama tedavi süresi en az 5-7 gündür.

Yetişkinler için anjina için antibiyotikler

Erişkinlerde anjinin tedavisi için antibiyotik alımı, hastalığa neden olan bakterilere karşı en hassas antimikrobiyal ilacın sıkı seçilmesiyle zorunlu ve kapsamlı olmalıdır.

Hastalığın ana semptomlarının varlığı (hastanın yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı, bademciklerdeki plak, genişlemiş lenf nodları) ile kapsamlı bir muayene yaptıktan sonra antibiyotiklerin uzman bir terapist veya ENT olması gerektiğine karar verin.

Elbette ve en az 5-7 gün resepsiyonunda ortalama süresi, form ve hastalığın aşamasına bağlı olarak hekim tarafından atanan anjin için gerekli antibiyotik dozu, aynı zamanda, ön-kesme ilaçları kullanmak tavsiye edilmez.

Eski bağırsak mikroflorasının restorasyonuna katkı sağlayan, spesifik biyolojik maddeler (Linex, bioyoghurt) - genel olarak antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı, bağırsak mikroflora üzerinde olumsuz bir etki (normal bağırsak bakterileri ölümüne neden olur) sahip olduğundan, o zaman probiyotiklerin paralel kullanımda, gereklidir.

Bu ilaçlar, bu grup en hassas olduğu ve patojenik bakterilerin çeşitli karşı geniş bir antimikrobiyal tayfı sergiler yana birçok hekim öncelikle, anjina antibiyotik penisilinler (amoksisilin, Amoxil) tedavi başlar.

anjin tedavisi için çok durumda, tabletler, hem antibiyotik kullanılabilir ve enjeksiyonlar, böylece ilacın enjeksiyon tabletler (dahili) oral uygulama ile karşılaştırıldığında, gastrik mukozaya daha az rahatsız edici ve daha etkilidir.

Erişkinlerde anjin için en iyi antibiyotikler

 • amoxiclav - Çok çeşitli antimikrobiyal etkileri gösteren çok etkili bir antibakteriyel ilaç. Anjina ve olası komplikasyonları (bronşit, tracheitis, inflamasyon) karmaşık tedavisinde ana ilaç olarak reçete edilebilir. İlaç, hem tablet formunda hem de şurup halinde serbest bırakılırken, katılan hekim uygulama için ilacın gerekli formunu bağımsız olarak seçer. Tedavinin ana seyri, hastalığın şiddetine bağlıdır ve ortalama olarak en az 7-10 gündür;
 • bioparoks - anjinin tedavisi için en popüler ve yaygın olarak kullanılan antibiyotiklerden biri. İlaç mükemmel ve geniş bir antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. Bir antibiyotik esas olarak ilaç maddesini iltihaplı bademcikler üzerine püskürtmek için bir inhaler formunda üretilir. Tedavinin ortalama seyri 1-2 spira 3-4 r için 5-7 gündür. günde;
 • amoksisilin - Ağız boşluğunun (boğaz ağrısı, larenjit, akut farenjit) enflamatuar süreçlerinin tedavisi için aktif olarak uygulanan geniş bir etki spektrumuna sahip yeterince güçlü ve yaygın antibiyotik. İlaç çok az yan etkilere neden olurken, çok iyi antimikrobiyal etkinlik gösterir. Amoksisilin ile ortalama tedavi süresi en az 4-6 gündür, ortalama günlük asma miktarı ise 1 tondur 1-2 p. Bir yemekten sonraki gün. İlacın seyri ve dozu, her hasta için ayrı ayrı hekim tarafından reçete edilmeli, bu durumda kendi kendine tedavi kategorik olarak kontrendikedir;
 • sumamed - Bakteriyel (pürülan, foliküler) angina tedavisinde en iyi ve en güçlü antibiyotiklerden biri. Tıbbi preparat, hem tablet formunda hem de ağız boşluğuna püskürtme için enjeksiyon olarak kullanılabilir. Antibiyotik, anjina dahil olmak üzere üst solunum yollarının çeşitli inflamatuar hastalıklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. İlaç anjinaya neden olan çeşitli patojenik bakterilere karşı geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Bir ilacın tedavisi ile ortalama tedavi süresi 5-7 gündür. Ortalama günlük doz ise 2-3 r. 1-2 spreydir. günlük Bir antibiyotik almadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız;
 • eritromisin - Yetişkinlerde anjinin tedavisi için güçlü ve etkili bir antibiyotik. İlaç, çok sayıda patojenik bakteriye karşı geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumuna sahiptir. İlacın seyri ve dozu doktor tarafından reçete edilir ve yaklaşık 1 t. 1-2 r. Hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak 5-7 gün boyunca bir gün.

Uyarı: Yetişkinlerde boğaz ağrısının tedavisi için antibiyotik almak, ancak uzman bir doktorun zorunlu konsültasyonunun ardından, kendi kendine ilaçlama ve etkisiz bir antibiyotik seçimi hastalığın ilerleyişini önemli ölçüde karmaşıklaştırabilmek için gereklidir.

Çocuklar için anjina için antibiyotikler

kompleksindeki katılıyor Çocuk doktoru teşhisi ayrıntılı için orofaringeal ile çocuk laboratuar tohumlama çubukla tayin ve boğaz ağrısı neden bakteri veya virüs belirlemesi gerekir iken çocuğun antibiyotik için gerekli seçerek her zaman yeterince ciddiye ele alınmalıdır.

Sadece laboratuar ekimi ve elde edilen sonucu yerine getirdikten sonra, çocuk doktoru, hastalığa neden olan bakterilere (özellikle streptokok veya stafilokoklara) duyarlı olacak çocuk için gerekli antibiyotiği alabilir.

Çocuklara, yaşına, kilosuna ve ayrıca belirli bir antibakteriyel ilaca karşı akut alerjik reaksiyonun varlığına veya yokluğuna bağlı olarak antibiyotikler seçin.

Anjinaya karşı en hassas olanı penisilin serisinin antibiyotikleridir (augmentin, amoksisilin, azitromisin, amoksiklav, flemoksin), bu nedenle hastalığın tedavisi, bu ilaçların alınmasıyla başlamak için en iyisidir.

Bir antibiyotiğin seyri ve dozu, hastalığın seyrinin şiddetine ve ikincil komplikasyonların varlığına (bronşit, laringotrakitis) bağlı olarak, her çocuk için ayrı ayrı çocuk doktoru tarafından reçete edilir. Ortalama olarak, günlük ilaç dozu 1 tondur 1-2 p. 5-7 gün boyunca yedikten sonra.

Ayrıca, penisilin serisinin antibiyotik özelliklerinden biri de, özellikle bağışıklığı zaten çok zayıf olan küçük çocuklarda (1-2 yaş) özellikle anjin tedavisinde çok az toksisiteye sahip olmalarıdır.

penisilin antibiyotiklere bir çocuğun alerji varlığında istenen sonuçları yanı sıra, vermeyin anjina penisilin antibiyotik tedavisinin sonuçları, katılan çocuk doktoru antibakteriyel ajanlar tedavi tercih edebilir takdirde esas kas içi enjeksiyon (sefotaksim, seftriakson, sefazolin) için, dizi tseftriaksonovogo.

Çocuklarda antibiyotiklerle anjinin sürekli tedavisinin ortalama seyri yaklaşık 5-7 gündür, bu durum hastalığın durumuna veya alevlenmesine bağlı olarak bir pediyatrist tarafından uzatılabilir.

Kendi kendini hedef almak için boğaz ağrısı antibiyotik ile tedavi kesinlikle kontrendikedir, çünkü bu sadece hastalığın alevlenmesine veya çocuğun vücudunun diğer organlarından ve sistemlerinden ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Antibiyotik almadan anjinayı tedavi edebilir miyim?

Tabii ki, birçok kişi anjina farklı halk ilaçları tedavisi yanı sıra, anti-inflamatuar ilaç başlamak, ama her zaman boğaz ağrısı akut enfeksiyöz veya bakteriyel enfeksiyon olduğunu hatırlamalıyız, tedavi pürülan içinde patojen imha vesile olur veya foliküler formu etkili antibakteriyel ajanın olmadan pratik olarak imkansızdır hastalığa neden olan bakteriler.

Çoğu zaman, antibiyotik olmadan anjina tedavisi, boğazda kuvvetli ağrı ve 38,5 - 39 ° C'den yüksek vücut sıcaklığına eşlik etmeyen hastalığın hafif seyrinde mümkündür.

Hafif bir akıntı formuna sahip anjinin tam bir tedavisi, hastalığın ilk semptomlarının gelişmesiyle birlikte bir komplekse başlamalıdır. Antibiyotik almadan anjin tedavisinin ana aşamaları şunları içermelidir:

 • Sıkı yatak istirahatine bağlılık, boğaz ağrısı sıklıkla iç organların (özellikle kalp ve böbrekler) performansına ciddi komplikasyonlar verebileceğinden;
 • yeterli miktarda sıvının düzenli kullanımı: su, komposto, meyve suyu, maden, mineral, karbonatlanmamış su (bir yetişkinin günde en az 2-2.5 litre içmesi gerekir);
 • Gıda bademciklerin zaten iltihaplı mukoza zarına zarar vermeyecek şekilde nazik ve yeterince sıvı olmalıdır. Gıda, bileşimde vücudun bağışıklığını daha da güçlendirmek için vücuda faydalı yeterli miktarda vitamin (sebze, meyve) içermelidir;
 • Çok iyi antimikrobiyal özellikler sıklıkla gargara furatsilina antiseptik çözeltiler, klorheksidin, propolis ve ortak tuz ve soda (1 st. ılık su alınır ve 1 çay kaşığı kabartma tozu 1 çay kaşığı tuz 1 + k. iyot), ve yer alır et suları, calendula, papatya, adaçayı. Antiseptiklerle karıştırmak düzenli olarak en az 5-6 r. günde;
 • antipiretiklerin alınması - asetilsalisilik asit (aspirin), panadol, nurofen, efferlangan, parasetamol, ibuprofen 38 ° C üzerinde vücut ısısında önemli bir artış ile 38 ° C'lik bir sıcaklığa kadar, sıcaklığın düşürülmesi tavsiye edilmez, çünkü bu sıcaklıkta vücudun enfeksiyonla mücadele ettiği düşünülür;
 • Resepsiyon aerosol sprey (ingalipt, orasept, Joks, angileks, hepilor, bioparoks, propolis, klorofilin) ​​anjinin tedavisinde iyi antibakteriyel aktiviteye sahiptir. Aerosollerin en az 4-6 r kullanılması önerilir. orofarenksin iltihaplı mukozasında 1-2 kısa spreyleme için bir gün;
 • antibakteriyel emilebilir pastiller (Faringosept, Strepsils, streptocid, Farington, klorofilin, antiangin) tercihen her 2-3 saatte bir ilaç patojenik bakterilerin ölüm çok sayıda yol antiseptik özelliklere sahip, çözünmesi için gün boyunca düzenli olarak alınması tavsiye.;
 • Buhar inhalasyonları mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Soda (1 çay kaşığı) ve tuz (1 çay kaşığı) ilavesi ile sıcak buhar soluması en az 2-3 r. 5-7 gün boyunca günde. İnhalasyonların yapılması palatine bademcikler alanında enflamatuar sürecin çıkarılmasını hızlandırır;
 • Anti-inflamatuar terapötik etkinin büyük ölçüde artırıldığı için ayaklarınızı günlük olarak deniz suyunun sıcak su ile ıslatılması tavsiye edilir.

Antibiyotiksiz bademcik iltihabının yukarıdaki yöntemlerinin tümü için, hastanın genel sağlık durumu uzun bir süre iyileşmezse, o zaman bir doktora görünmek gereklidir.

Bu yazıda, boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotiklerin kullanılması gerektiğini bulduk.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gebe kadınlarda anjin: fetus için risk olmadan hastalığı nasıl tedavi edilir

Hamilelik sırasında kadının bağışıklığı zayıflar, bu nedenle çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riski birçok kez artar. Aralarında en tehlikeli olanlardan biri anjinadır: annede ciddi komplikasyonlara ve fetüste gelişimsel bozukluklara yol açabilir, bu nedenle bu yaygın hastalığı ciddiye almak önemlidir.

Larenjit tedavisi, nedenleri ve hastalığın semptomları

Boyunda bulunan larenksin iltihaplanması larenjit olarak adlandırılır.Daha sıklıkla, çocuklukta, olgunlaşmamış bağışıklık sistemi ve çocuğun vücudunun anatomik yapısının özellikleri nedeniyle patoloji ortaya çıkar.