Loading

Boğaz ağrısı için antibiyotik: en iyi ilaçlara genel bakış

Birçok kişi, antibakteriyel ilaçların hızlı ve güvenli bir şekilde tedavi edilmesinin tek yolu olduğuna inanır. Bu ilaçlar bir doktor reçetesi olmaksızın eczanelerde dağıtılır, ancak bu herhangi bir hastalık ile alınabilecekleri anlamına gelmez.

Bir uzmana başvururken hastaların en yaygın şikayeti, boğazda daha fazla ağrılı hale gelir ve bu da çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bir doktor tarafından etkili bir tedavinin atanması için hastanın kapsamlı bir muayenesi yapılır ve gerekirse ilaç tedavisi seçilir. Hangi durumlarda yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı ile gösterilen bir antibiyotik ve bunu kullanmayı bırakmanın en iyi yolu nedir?

Antibakteriyel ilaçlar reçete için endikasyonlar

Boğazın bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanması durumunda antibiyotikler reçete edilir.

Aslında, boğaz ağrısı ile, özellikle bir uzmana danışmadan, bir antibiyotik almak her zaman gerekli değildir. Ağız boşluğunda bu tür bir ağrı, böyle bir ilacın tamamen yararsız olduğu bir soğuk ya da viral bir hastalığın semptomlarından biri olabilir. Bu bağlamda, öncelikle boğazda ağrının görünümünü provoke eden ve ancak tedaviye devam eden nedeni bulmak gereklidir.

Hastanın boğaz ağrısı geçirmesi durumunda, ancak vücut ısısı normal kalırsa, lolipop gibi lokal ilaçlar kullanılabilir. Boğazda uzun süre devam eden ve diğer semptomlarla değişmeyen ağrılı hislerle, bir uzmana danışmak gerekir. Genellikle boğazdaki rahatsızlığın nedeni, antibiyotiklerin tamamen işe yaramaz bir ilaç olduğu viral veya mantar kökenli enfeksiyonlardır.

Antibiyotikler, ağırlıklı olarak doğal kökenli olan ve patojenik mikroorganizmaların büyümesi ve gelişmesi üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahip olan ve aynı zamanda ölümlerine neden olan antibakteriyel maddelerdir.

Streptokok enfeksiyonunu teşhis ederken, bu tür ilaçlar zorunludur, çünkü etkili tedavinin olmaması ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

Antibakteriyel ilaçlar akut bademcik iltihabı için reçetelenmelidir ve diğer durumlarda bunların kullanımı boğazın patolojisinin tipine ve hastanın genel durumuna bağlıdır. Antibakteriyel ilaçlar almak için hangi durumlarda gereklidir:

 • bakteri kaynaklı anjin
 • Vücudun güçlü zehirlenmesi
 • pürülan komplikasyonların gelişimi
 • Sinüzit ve sinüzit gibi patolojilerin tanısı
 • tekrarlayan orta kulak iltihabı olan bir hastanın öyküsü
 • birkaç gün boyunca yüksek vücut ısısı ile birlikte boğaz ağrısı
 • kronik inflamatuar hastalıklar
 • eşzamanlı bronşit ve zatürre

Her durumda, sadece bir uzman, bu tür tedaviden ve algılanan etkinliğinden kaynaklanan olası riski dikkate alarak antibakteriyel ilaçlar reçete edebilir.

Boğaz tedavisi için antibiyotikler

Boğazın tedavisi için birçok türde antibiyotik vardır, doktorun muayene alanı alınabilir.

Daha çok, boğazdaki ağrılı duyulardaki antibakteriyel preparatlar, akut bademcik iltihabına atanır veya atanır ve geniş bir etki spektrumunun ilaçları olmalıdır. Onların alımı hastalığın süresini azaltmaz, ancak kabullerinin başlangıcından sonraki üçüncü günde hoş olmayan semptomlardan kurtulmanızı sağlar. Ek olarak, geniş spektrumlu antibiyotiklerin atanması, genellikle anjina ile ortaya çıkan çeşitli hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Boğazda ağrı olduğunda uzmanlar genellikle penisilin ve sefalosporinler gibi antibiyotikler reçete ederler. Bu, streptokok enfeksiyonlarının bu ilaç gruplarına duyarlılığı arttığından kaynaklanmaktadır. Tedavi için hem doğal hem de sentetik penisilinler kullanılabilir. Birçok mikroorganizma üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptirler ve iyi biyoyararlanım ve düşük toksisite ile karakterize edilirler.

Akut bademcik iltihabının tedavisinde iyi bir etki, intramüsküler yoldan verilen antibakteriyel ilaçlar tarafından verilir.

Hastalığın tipi ve patolojik sürecin derecesi göz önüne alındığında, penisilin oral uygulama için reçete edilebilir.

Boğaz hastalığının yetişkinlerde tedavisi çoğunlukla aşağıdakiler kullanılarak yapılır:

Çocuklukta bir bakteriyel doğanın boğaz hastalığının tespit edilmesi durumunda, tedavi genellikle reçete edilir:

Faydalı video - anjina için Antibiyotikler:

Kuşkusuz ki, anginanın tedavi edilmesi gerektiği unutulmamalıdır, çünkü etkili tedavinin yokluğunda, kronik bir forma geçiş tehlikesi artmaktadır. Bunun hala devam etmesi durumunda, tedavi, daha yüksek bir dozajda penisilik asit veya yarı sentetik analogları içeren antibakteriyel ilaçlar ile desteklenir. En etkili ilaç, bakterilerin çoğalması üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahip olan Ampisilin'dir.

Hastanın vücut ısısında artış olmadan anjina teşhisi konması durumunda, tedavi aşağıdakiler kullanılarak gerçekleştirilir:

Antibakteriyel tedavi genellikle sindirim sistemindeki yan etkilerin gelişmesine neden olur. Bu nedenle uzmanlar, normal bağırsak mikroflorasını düzeltmeye ve normal karaciğer fonksiyonlarını sağlamaya yardımcı olan özel ürünlerin alınmasını reçete ederler.

Gebelikte Antibiyotikler

Diğer tedaviler etkili değilse, antibiyotikler hamile kadınlara reçete edilir

Hamilelik sırasında herhangi bir ilacın alınması sadece bir uzmanın gözetimi altında ve özellikle de antibiyotikler için gerçekleştirilir. Genellikle, yalnızca gelecek bir anne için kabullerinden elde edilen gerçek fayda, fetüse olası zararı aşıyorsa atanırlar.

Gebelikte antibiyotik tedavisine yardımcı olmak için, çoğu durumda yüksek vücut ısısının bir kaç gün boyunca herhangi bir yöntemle aşağıya çekilememesi durumunda, duruma başvurdu.

Gelecek anneler, az miktarda kan ile absorbe edilen ve yerel bir etkiye sahip olan, minimal konsantrasyonda hafif antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Bunlar şunları içerir:

 • Lozenges Dr. Ann, fito bileşenlerinin içeriğiyle
 • herhangi bir eczane satın alınabilir adaçayı veya papatya ile lolipop,
 • Sprey Ingalipt, dokuların şişmesini azaltmaya yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır
 • Bitki bileşenlerinin içeriğiyle Bronşikum, küçük çocukların tedavisi için uygundur.
 • Sprey Oracept fenol ile antimikrobiyal etkisi vardır ve dokuların iltihaplanmasını hızlı bir şekilde ortadan kaldırır.
 • Pharyngocept antiseptik bir ilaçtır ve sadece hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmaya değil aynı zamanda inflamasyonu hafifletmeye de yardımcı olur.

Hamilelik sırasında Bioparoks gibi antibakteriyel ajanların kullanılması yasaktır. Yüksek etkinliğine rağmen, böyle bir ilaç yerel bir antibiyotik olarak kabul edilir ve bir kadının vücudu ve gelişmekte olan bir fetus üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Sadece bir uzman, boğaz tedavisi için gelecekteki annelerin ilaçlarını reçete edebilir, böylece herhangi bir kendi kendine ilaç atılmalıdır.

Antibiyotik almak için kurallar

Antibiyotikler, sadece doğru şekilde alındıklarında etkili ve yararlı ilaçlardır!

Herhangi bir boğaz hastalığı durumunda, antibakteriyel preparatların atanması, orijinatörün duyarlılığı göz önüne alınarak geçirilir. Bir tıp çeşidi koklar üzerinde, diğerleri - çubuklar üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir ve üçüncü için çok çeşitli antimikrobiyal aktivite ile karakterize edilir. Penisilin, streptococci ile ilişkili olarak aktif bir antibiyotik olarak kabul edilir, bu nedenle genellikle boğaz ağrısı için reçete edilir.

Böyle bir antibiyotik bağırsak mikroflorasını olumsuz etkilemez ve diğer ilaçlarda olduğu gibi gastrointestinal sistemde herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.

Boğaz ağrısı tedavisinde zorunlu olan antibakteriyel ilaçlar almak için bazı kurallar vardır:

 1. herhangi bir ilaç yan etkilerin gelişmesine neden olabilir ve eğer ortaya çıkarsa, onları almayı bırakın ve bir doktora danışın
 2. Hastanın durumu önemli ölçüde iyileşmiş olsa bile, antibiyotiği istemeyerek durdurmak mümkün değildir.
 3. Daha dar bir gruptaki ilaçlarla tedavi yapılması mümkün ise, boğaz hastalıkları için tercih edilmeleri gerekir.
 4. Üst üste birkaç kez hastalığı tedavi etmek için aynı antibakteriyel ajanı kullanmayın, çünkü ciddi alerjik reaksiyonlar geliştirme riski çok yüksek
 5. kesinlikle belirtilen bir dozda antibiyotik almak ve bunu bağımsız olarak azaltamaz veya artıramazsınız
 6. Antibakteriyel tedaviye başlamadan önce, herhangi bir ilaca bağlı olan öğretimin incelenmesi gereklidir.
 7. herhangi bir lokal veya sistemik antibakteriyel ilaç sadece bir uzman tarafından reçete edilmelidir

Aslında, herkesin boğaz rahatsızlıklarının tedavisinde antibiyotik alması mümkün değildir ve bu tür tedavi için belirli insan kategorileri için kontrendikasyonlar vardır. Aşağıdaki hastalara antibiyotik almayın:

 • Hamilelik veya emzirme döneminde kadınlar
 • çeşitli ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlardan muzdarip hastalar
 • böbrek veya karaciğer yetmezliği teşhisi konmuş hastalar ve bu tür organların kronik hastalıkları

Boğazda ağrı tedavisi sadece antibakteriyel ilaçlarla değil aynı zamanda eşlik eden tedavi ile de gerçekleştirilir. İyileşmeyi hızlandırmak için hastanın boğazını tıbbi çözeltilerle yıkaması, kompres kullanması ve inhalasyon yapması önerilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Boğaz ağrısı ile ne zaman antibiyotik almalıyım ve hangisi yetişkinler için daha iyidir?

Sağlığa karşı sorumsuz tutum, işyerinde istihdam genellikle akut solunum yolu hastalıklarının kendi kendine tedavisine yol açar.

Aynı zamanda, boğaz ağrısı nedeni çeşitli faktörler olabilir ve ilaçların bağımsız kullanımı terapötik bir etki sağlamaz, komplikasyonlara yol açmaz, hastalığı kronik bir forma dönüştürür. Boğaz ağrısı için ne zaman antibiyotik kullanmalıyım? Bazen antibiyotik kullanımı topikaldir ve bazen sağlığa zarar verebilir.

Hangi durumlarda antibiyotik kullanabilirim?

Bir doktorun ziyareti boğazda geciktirilmemelidir. Doktor, aşağıdakilere dayanarak antibiyotik almanızı önerir:

 • klinik belirtiler (yüksek ateş, boğazda ağrı ve iltihaplanma, bedenin zehirlenmesi);
 • klinik laboratuvar çalışmalarının sonuçları.

Antibiyotik tedavisine başlamadan önce, patojen tipini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için bir çalışma yapılması gerekmektedir. Bu analiz birkaç gün boyunca gerçekleştirilir. Zamanı kaçırmamak ve enfeksiyonun daha da gelişmesini engellemek için, doktor geniş bir etki spektrumunun hazırlanmasını öngörür.

Solunum hastalıkları için etkili ilaçlar

Bir antibakteriyel ilaç seçerken, aşağıdaki kriterlere göre yönlendirilmelidir:

 • bakterisidal bir etkiye sahip olmalı;
 • Bakteri enzimlerinin etkisi altında inaktive etmeyin;
 • hızlıca emilir, yüksek miktarda kan ve doku sağlar;
 • uzun (en az 8 saat) gerekli konsantrasyonu korumak;
 • En az toksisite ve istenmeyen etkileri vardır.

Boğaz ağrısı ile ne tür antibiyotikler? Bugün tonsillofarenjit tedavisi için aşağıdaki ilaç grupları reçete edilmektedir:

 1. Beta-laktamlar (penisilinler, sefalosporinler).
 2. Makrolidler (azitromisin, klaritrimisin).
 3. Florokinolonlar (levofloksasin, sparfloxacin).

Beta-laktamlar (penisilinler, sefalosporinler)

Beta-laktam antibiyotiklerin başlıca özellikleri:

 • bakterisidal etki;
 • Düşük toksisite;
 • böbrekler yoluyla çıkarılması;
 • geniş doz yelpazesi;
 • Çapraz alerji.

Beta-laktam ilaçlar, gram-negatif ve gram-pozitif mikroorganizmalar, aerobik ve anaerobik bakterilerin hücre duvarlarını tahrip eder.

Doğal penisilinler dar bir etki spektrumuna sahiptir, beta-laktamazlara maruz kalırlar, midenin asitliği ile yok edilirler (sadece parenteral olarak), kısa bir aktif maddeye sahiptirler. Bu özelliklere dayanarak, doğal penisilinler, nadiren boğazda ağrı ve rahatsızlık için reçete edilir.

Boğaz ağrısı ile ne antibiyotik almalıyım? Geniş spektrumlu antibiyotiklerin inhibitörleri kullanılır:

 1. Amoksisilin / Clavunate.
 2. Ampisilin / sulbaktan.
 3. Ticarcillin / clavunate.
 4. Piperacillin / tazobaktam.

Ağrı ve boğaz ağrısı için tedavi süreci 7-10 gündür. Salımın formu, enjeksiyonlar için tabletler ve ampullerdir. Bu antibiyotikler, etkinliğini sağlayan klavulanik asit, sulbaktam, tazobaktam ilavesiyle beta-laktamaz enzimi tarafından inaktivasyondan korunmaktadır. Kombine ilaç Ampioks, genellikle boğaz ağrısı için kullanılır. Pseudomonas aeruginosa'yı kontrol etmek için bir grup anti-sinerjik antibiyotik (karbokspenisilin ve ureidopenisilin) ​​kullanılır.

Eğer boğaz ağrıyorsa, penisilinler üzerinde yan etkilerin varlığında hangi antibiyotik önerilmektedir? Sefalosporinler grubundan ilaçlar atayın.

Sefalosporinler 5 kuşak fon ile temsil edilmektedir. İlk nesil ilaçlar (Tsefalizin) Streptococcus istafilokokkami neden olduğu boğaz hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. İkinci jenerasyonun antibakteriyel ilaçları, anaerobik ve gram-negatif bakterilere karşı aktiftir. Üçüncü kuşak sefalosporinler doktorlarla çok popülerdir. Toplum kökenli enfeksiyonlarda gram-negatif bakterilere karşı mücadelede kullanımlarını bulurlar. Bu Seftriakson ve Sefotaksim.

Pseudomonas aeruginosa ve enterobacteria ile savaşmak için dördüncü nesil ilaçlar reçete edilir. Hastalığın nedeni Pseudomonas aeruginosa ise boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler alınmalıdır? Bu, aminoglikozitlerle kombinasyon halinde Seftazidin veya Sefekindir.

Makrolidler (azitromisin, klaritromisin)

Makrolidler yarı sentetik preparatlardır. Eğer boğaz ağrırsa, hangi antibiyotikleri almalıyım? Anlamak için, bu ilaç grubunun özelliklerini göz önünde bulundurun. Onlar tarafından karakterize edilir:

 • geniş bir yelpazede bakteriyostatik etkiler;
 • stafilokok ve streptokoklara karşı yüksek aktivite;
 • ilacın uzun süreli etkisi;
 • kan ve dokularda yüksek;
 • iyi emilim;
 • ilacın düşük toksisite;
 • Sindirim sistemi üzerinde güvenli etki.

İlacın yukarıdaki özellikleri, günde 1-2 kez tablet alımını azaltabilir. Tedavi süresi 3-5 gündür. Azitromisin tabletlerde, süspansiyonlarda ve şuruplarda bulunur. Aktif maddenin hızlı emilimi nedeniyle, ilaç hastanın vücuduna hızla yayılır. Azitromisinin geri çekilme süresi 60-76 saattir, bu da günde bir kez içmenizi sağlar. Bir yetişkinde farenksin mukoza zarının ağrı ve hiperemi ile, ilacı hızlı bir şekilde klinik belirtileri ortadan kaldırır:

 • boğazda ağrı ve şişliği giderir;
 • vücut ısısını normalleştirir;
 • eklem ve kas ağrısını azaltır;
 • iştahı arttırır.

Azitromisinin başlıca avantajları şunlardır:

 • sadece stafilokok, streptokoklar, pnömokoklar ile ilgili değil, aynı zamanda legionella, klamidya, mikoplazma ile ilgili faaliyetler;
 • ilaç çokluğu (günde 1 kez);
 • kurs tedavisi - 3 gün veya gerekirse daha uzun;
 • yüksek antibiyotik güvenliği;
 • Enfeksiyon kaynağında yüksek konsantrasyonlarda aktif madde.

Bu ilaç, en az toksisiteye sahip olduğundan pediatri uygulamalarını bulur. Fetus üzerindeki teratojenik etkinin düşük riski, gebe kadınların tedavisinde antibiyotik ilacı reçete etmeyi mümkün kılmıştır.

Klaritromisin, gram pozitif aerobik bakterilere (staphylococcus, streptococcus, listeria) karşı yüksek aktiviteye sahiptir. Klaritromisin yetişkin hastalarda boğaz ağrısı için etkili bir antibiyotiktir. Oral uygulamadan sonra, ilaç hızla emilir, aktif maddenin denge konsantrasyonu tedaviye başladıktan 2 gün sonra ulaşır. Klaritromisin sadece boğaz ağrısı için değil, aynı zamanda helikobakter pilori (karmaşık tedavi ile) mücadele duodenal ülser için de reçete edilir.

Florokinolonlar (levofloksasin, sparfloxacin)

Boğaz ağrısı ne zaman, antibiyotikler nelerdir? Genellikle modern sentetik ilaçları atar. Florokinologların muazzam avantajı, çoğu bakterinin bunlara karşı yüksek duyarlılığıdır.

İlaçlar aşağıdaki özelliklerle karakterize edilir:

 • büyük bir etki alanı;
 • bakterisidal etki;
 • ilacın yüksek biyoyararlılığı;
 • uzamış atılım;
 • diğer antibiyotik ilaçlarla kombine olma olasılığı;
 • en az yan etki;

Etki mekanizması - antibiyotik, mikroorganizmanın ölümüne yol açan DNA'nın sentezi için gerekli enzimleri baskılar. Florokinolonlar, plasenta bariyerine nüfuz ettiklerinde, hamilelik ve emzirme döneminde kadınlara uygulanmaz.

Florokinolonlar geleneksel olarak 4 jenerasyona ayrılır. Bir yetişkinde boğaz ağrısı için hangi sentetik antibiyotikler çoğunlukla doktorlar tarafından reçete edilir?

Boğaz ağrırsa, bu antibiyotik yetişkinler günde bir kez 500 mg reçete edilir. Tedavinin seyri 7 gündür, hastalığın ağır seyrini iki katına çıkarır.

En iyi hangi antibakteriyel ilaçları tüketir?

Boğaz ağrısı ile hangi antibiyotiğin en iyi şekilde kullanılacağını düşünün? doğru etkili bir ilacı seçmek için, antibiyotiklere karşı flora duyarlılığa boğazından çubukla bir bakteriyolojik analiz yapmak gerekir. Bunu yapmak için, bir terapist ya da KBB doktoru ile görüşmelisiniz. Çalışmaların sonuçları, patojenin türünü ve hassas olduğu antibiyotiklerin listesini belirleyecektir.

Boğazda ağrı tedavisinin etkinliği sadece ilaçlara değil aynı zamanda tedavide tıbbi talimatların yerine getirilmesine de bağlıdır. Özellikle dikkatli bir şekilde ilacı yetişkinlere alma zamanını tedavi etmek gereklidir. Hastalığın semptomlarını azaltırken ilacı almayı bırakmayın. Doktor tedavinin seyrini azaltma olasılığına karar verir.

Yararlı video

Aşağıdaki videodan antibiyotiklerin ne zaman kullanılacağını öğrenebilirsiniz:

Boğaz ağrısı için antibiyotik

Antibiyotik kullanımı için kurallar

Her antibiyotik, bir doktorun tavsiyesi üzerine alınmalı ve dozu muhafaza edilmelidir.

Genel resepsiyon kurallarına bağlı kalabilirsiniz:

 • Antibiyotik 3 gün uygulandıysa ve etkisi olmazsa, terapötik kursu ayarlamak için doktora başvurun;
 • yan etkiler yetişkin bir hastada veya çocukta ortaya çıkarsa: mide bulantısı, kusma, diyare veya baş dönmesi, tedavi ayarlaması veya diğer antibiyotikler de gereklidir;
 • terapötik kursu bağımsız olarak düzeltmek imkansızdır: antibiyotiklerin yerini almayın, yerine koyun veya dozunu azaltın veya azaltın;
 • antibiyotik tedavisi sırasında probiyotik - laktobasil ve bifidobakteriler ile bağırsak mikroflorasının restore edilmesi gereklidir;
 • Tabletler, doktor tarafından tavsiye edildiği gibi, bir yemekten önce veya sonra alınmalıdır, su ile iyice yıkanmalıdır;
 • Kızartılmış, yağlı, asidik, füme gıdalar ve alkollü içecekler içermeyen bir diyet tavsiye edilir.

Patojenik bakteriler, bir çocukta vücudun zehirlenmesine ve zayıf bağışıklığa sahip bir yetişkinin, toksik maddenin vücudu ve antibiyotikleri yüklemesine neden olur. Bu durum, ağır yiyecekler yiyerek ve alkol tüketerek daha da kötüleşiyor.

Boğaz hastalıkları için antibiyotikler

Penisilin grubu antibiyotikleri, en bakteriyel boğaz ağrısı tedavisinde etkili ve boğazdaki stafilokoklar ve streptokoklar, heyecan verici iltihap ve ağrı kurtulmak içerir.

En İyi Penisilin Antibiyotik

Bunlar, Amoksisilin, Augmentin, Penisilin, Amoksiklav, Bicillin-5, Ampisilin enjeksiyonları ve tabletleri olabilir. Bu ilaçlar vücut üzerinde asgari düzeyde yan etkilere sahiptir ve en iyi bakteriyel mikroflorayı, özellikle de modern ilaç olan Amoxiclav'ı etkiler.

Makrolid grubunun antibiyotikleri

Makrolidler, örneğin Spiramisin, Azitromisin, Eritromisin, penisilin grubundan antibiyotiklere karşı bir alerji durumunda anjin tedavisinde etkili olarak kabul edilir.

Sefalosporinler: artıları ve eksileri

Pürülan anjinaya bağlı şiddetli koşullar, sıcaklık ve boğaz ağrısının varlığı tabletler veya seftriakson veya Sefabol enjeksiyonları sefalosporinler grubundan kullanılarak hafifletilebilir. Sefalosporinlerin hızlı ve etkili etkisi, ilaçların pozitif özellikleri olarak sınıflandırılabilir.

Hemen sonra angina tedavisi başlar, eğer boğaz ağrılı ise, güçlü antibiyotikler florokinolon ve sefalosporin grubu ile önerilmez. Onlara göre, bakteriler hızla bağımlılık geliştirir, bu nedenle hastalığın şiddetli formlarını stabil bir sıcaklığın varlığıyla tedavi etmek zor olacaktır. Sefalosporin kullanırken bu bir negatif olarak kabul edilir.

Bir ilaç nasıl seçilir

İlaçlar ilgili doktor tarafından seçilir ve atanır. Florokinoller kullanarak: Ofloksasin veya TSiproleta (tabletler, enjeksiyonlar), penisilinler ve makrolidlerin düşük etkinliğinde bağlanabilir.

boğaz ağrısı tedavisinde ilaçlar penisilinler ve alerjik reaksiyonlara dirençli bakteri yapımında geniş spektrumlu bir antibiyotik etkisi ile gerçekleştirilir: Sumammedom (makrolit) Sifloksom, sefazolin, sefaleksin, veya Lendatsinom klatsid.

Eylem eritromisin (hap ve enjeksiyon) bir geniş spektrumlu bakteriyel tonsilit uygun antibiyotik tedavisi için bir çocuk ya da yetişkin penisiline alerji 'de. Bakterinin ömrünü arttırır, mukozanın sıcaklığını ve iltihaplanmasını hafifletir ve 10 güne kadar daha uzun tedavi için tasarlanmıştır.

uyuşturucu ve bitkisel çözümleri, sıkıştırır, inhalasyon yardımıyla gargara: antibiyotik tedavisi patojen eşlik eden terapi bastırır yanında boğaz ağrısı varsa, özellikle, bir çocuk veya yetişkin öksürme sırasında. Emme için sprey ve hapları (pastiller) uygulayın.

Lokal antibakteriyel ilaçlar

Antimikrobiyal özelliklerin bir yerel ilaç Trachisan var. Boğaz, boğaz ve ağızda bademcik iltihabı, farenjit, diş eti iltihabı, stomatit ve çocuk ya da yetişkinlerde yutulması halinde kullanılır.

Lokal antibakteriyel antimikrobiyal ilaçlar şunlardır:

 • Gramisidin C, Gramcidin Neo (Valenta ve antiseptik) - resorpsiyon için tabletler. Ek bileşenlerle aktif bileşen: Cetilpiridinyum klorür ve Oxibuprocain mikroorganizmalarda bağımlılık yapmaz. Rezorpsiyon ile tükürüğün ayrılması artar, bu nedenle boğaz, ağız ve farenks bakterilerden arındırılır. Emziren kadın tabletler kontrendikedir;
 • Aktif madde Fusafungin ile Bioparox (sprey). Sprey, belirgin bir anti-inflamatuar etki uygulamak için yerel bir antibiyotiktir. Emziren anneler ve çocuklar tarafından 2,5 yıla kadar kullanılamaz;
 • Aktif madde Benzokain ve Tirotricin ile Stopangin 2A forte. Antibiyotik ve anesteziyi ifade eder. Çocuklar, hamile, emziren kadınlar ve çocuk kavramı için kontrendikedir.

Bebek için boğazda öksürme ve ağrıyan Strepsils - lolipoplar - uygundur. 3 yıl sonra, analjezik, anti-inflamatuar ve antiseptik ilaç Tuntum Verde (sprey) ile bir çocuğun boğaz tedavi.

Bakteriyel bir doğanın boğazındaki ağrıdan, katılan hekim tarafından antibiyotik reçete edilir. Hastalar, altta yatan hastalığın tedavisine ve ilaçların kullanım kurallarına uymalıdır. Antibiyotikleri bağımsız olarak değiştirmek için, özellikle çocuk için, kontrendikedir ve aynı zamanda dozajlarını ve tedavilerini değiştirir.

Boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler?

Boğaz ağrısı akut solunum yolu enfeksiyonlarının sık görülen bir belirtisidir. Hoş olmayan bir semptom, yaşamın alışkanlık niteliğini önemli ölçüde etkileyen baskın bir problem haline gelir. Bu gerçek, hastaları kendi ilaçlarını seçmeye ve hızlı bir etki yaratmak için antibiyotikleri tercih etmeye teşvik etmektedir.

Antibakteriyel ilaçlar her şeye kadir değildir ve bazı durumlarda yararsızdır. Bu nedenle, hangi antibiyotiklerin boğaz ağrısı ile alınacağını ve randevularını haklı çıkardıklarını anlamaya değer.

Antimikrobiyallerin yararları

Boğazda ağrı görünümü farklı bir etiyolojiye sahip olabilir.. Belirlenen nedenlerden bazıları:

 1. Enfeksiyöz (kışkırtıcısının iltihabı şartlı patojenik mikroorganizmalar, grip virüsleri, parainfluenza, rinovirüs, adenovirüs, vs.).
 2. Bulaşıcı olmayan (ağrı hipotermi, yanıklar ve mekanik hasarlara mukus, ses cihazı gerilim geri akış hastalığı, tiroid bezi bozuklukları, kanser bir sonucu olarak ortaya çıkar).

Boğaz için antibakteriyel preparatlar sadece yararsız değil, aynı zamanda hastalığın başlangıcında viral doğada tehlikeli. Bağışıklık savunmasını bastırmaya ek olarak, anaerobik suşlara karşı direnç gelişir ve bu da etkisiz tedaviye yol açabilir.

Bakteriyel mikrofloranın aktivitesinin tetiklediği bir boğaz enfeksiyonu için antibiyotik reçete etmek doğrudur. Bu ilaç grubunun ana farmakolojik etkisi, anaerobik suşların yaşamsal aktivitesinin baskılanması ve üremelerinin önlenmesidir..

Referans için! Angina, farenjit ve larenjit boğazda ağrı belirtisi olan bir doktora başvurmak için önde gelen nedenlerdir.

Antibiyotikler, sistemik ve yerel eylem hazırlıklarına ayrılır. Sistemik veya topikal antibiyotik tedavisinin atanmasındaki uygunluk tedavi uzmanı tarafından belirlenir.

Sistemik antimikrobiyal ajanların geniş bir yelpazesi, hemen hemen tüm Gram (+) ve Gram (-) mikroorganizma temsilcilerini etkilemeyi sağlar. Bir yetişkinde boğaz ağrısı için antibiyotik reçete etmeden önce, pozitif ve güvenli bir tedavi elde etmek için Antimikrobiyallere duyarlılık analizi yapmak gereklidir..

Acil antibakteriyel tedavi gerekirse, ilaçlar ampirik olarak reçete edilir. Minimum kabul edilebilir doz ve tedavi süresinin hesaplanması, patolojinin şiddeti dikkate alınarak ayrı ayrı belirlenir.

Sistemik ilaçların uygulanması için endikasyonlar:

 • bir organizmanın ifade edilen zehirlenmesi, üç ve daha fazla gün boyunca bir subfebril durumunun artması ile birlikte;
 • inflamatuar sürecin süpüratif komplikasyonları;
 • Eşzamanlı hastalıkların oluşumu (otitis, sinüzit, sinüzit, bronşit, pnömoni).

Yerel antimikrobik boğaz patolojik mikroorganizmaların ışınlama önlenmesi için boğaz akut ağrı durumunda, terapötik rejime dahil.

Topikal ilaçların temel özellikleri sistemik etki olmaması, ilaç intoleransı ve yan etki riskini en aza indirerek, doğrudan enfeksiyon sitesinde aktif bileşenlerin etkisini hedef aldı. Lokal antibakteriyel ajanlar, akut pürülan enfeksiyonlarda sistemik ilaçları tedavi etmenin alternatif bir yolu değildir, kapsamlı bir tedavi rejimine dahil edilir.

Önemli! Böyle cilt bulantı, baş dönmesi, döküntü ve kaşıntı gibi yan etkiler tedavi seyri ve yedek ilacın ayarlanmasını gerektirdiğinde.

Lokal antimikrobiyal ilaçlar

Farmakolojik pazar, emilim için spreyler, aerosoller ve tabletler şeklinde antimikrobiyal ilaçlar ile temsil edilir. Doktor uygulamasında, yerel eylemin boğazı için antibiyotikler aşağıdaki listeyi oluşturur:

"Bioparox"

Soluma için aerosol olarak satılmaktadır. Aktif madde fusafungin'dir. Lokal anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Aerosol sprey sayesinde solunum yollarının mukoza zarının tamamen kaplanması sağlanmıştır.

Farmakodinamik özellikler, enflamatuar sürecin rahatlatılmasında, şişliklerin giderilmesinde ve eksüdasyonun azaltılmasında kendini gösterir. Enflamasyonun erken aşamasında reçete edilir.. Anjina ile, sadece catarrhal formu, kronik patoloji seyri ile ilaçların kullanımına izin verilir.

Hemen hemen hiç kontrendikasyon kullanmayın. Bir istisna, aktif maddeye aşırı duyarlılık, bronkospazm eğilimi. İyileşme belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra terapötik seyrinin kesilmesi, hastalığın nüksetmesi ile doludur.

"Faringosept"

Boğazdan boğaz tabletleri ile antibiyotik (ambazon monohidrat). Farmakolojik etki, patolojik mikrofloranın çoğalması, antibiyotik direncinin ortaya çıkmasını önleme engeline dayanır.. İlaç, anaerobların (streptokok, stafilokok, pnömokok) geniş bir listesine aktivite gösterir. Boğazda terleme şeklinde semptomları ortadan kaldırır, yutulduğunda rahatsızlık verir. Aktif maddeye karşı toleransı olmayan hastaların tedavisinde kullanılmaz.

"Stopangin"

Antiseptik aktiviteye sahip bir sprey, aktif madde heksetidin ile temsil edilir. Antibakteriyel etkiye ek olarak antiviral ve antifungal aktivite sergiler.. Patojenik mikroorganizmaların hayati aktivitesi üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Hastalar ayrıca anestezinin hafif bir etkisine işaret etti. Terapötik etkinin süresi 8-10 saatten az değildir. Atrofik farenjit ve ilacın bileşenlerine karşı alerji kullanımı kontrendikasyonlardır.

Referans için! Yerel ilaçları kullanmadan önce, orofarenksin kaynamış su ile sterilize edilmesi önerilir.

Yukarıdaki ilaçlar "boğazdan ucuz antibiyotikler" olarak sınıflandırılabilir. İlaçların ortalama maliyeti 120 ila 150 ruble arasında değişmektedir. 450-500 ruble sınırlarında "Faryngosept" ve "Stopangin" için. Bioparox için.

Sistemik antibiyotikler

Sistemik antimikrobiyal ajan grubu penisilinler, makrolitler, sefalosporinler, fluorokinolonlar oluşturur. Farinksin akut enfeksiyöz hastalıklarında penisilin grubunun etkinliği not edilir.

Penisiline karşı alerjik reaksiyonlar durumunda makrolit ilaçlar tercih edilmektedir. PM sefalosporin ve direnci gözlenmiştir anaerobik suşlarının florokinolon ortaya çıkması için, bir kalıcı bir artış subfebril eşliğinde şiddetli solunum yolu hastalıklarının tedavisinde, antibiyotiklerle tedavi verilerini başlaması tavsiye edilmez.

Seçtiğiniz ilaçlar:

"Augmentin"

Penisilin serisinin semisyentetik antibiyotiklerinin bir temsilcisi. Çeşitli dozaj formlarında gerçekleştirilir. İlaçların bileşimi klavulanik asit ve amoksisilin ile temsil edilir. Ölümlerine yol açan çok çeşitli patojenlerin hücre duvarının tahrip edilmesini teşvik eder.. İlacın besin alımının başlangıcında kabul edilmesi optimal emilim sağlayabilir. Atılım böbrek aparatı tarafından gerçekleştirilir. Tedavinin kontrendikasyonlar listesi, organizmanın ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılığını, karaciğerin işlev bozukluğunu, vücutta protein metabolizması sürecinin ihlali anlamına gelir. Bazı olumsuz olayları provoke edebilir.

"Amoxiclav"

Geniş bir antimikrobiyal spektrumlu "Augmentin" in yapısal analogu. İlaç kullanımı gıda alımına bağlı değildir. Aktif maddenin maksimum konsantrasyonu, uygulamadan bir saat sonra gözlemlenir. Kontrendikasyonlar arasında - beta-laktam antibiyotiklerin intoleransı, organizmanın amoksisiline karşı aşırı duyarlılığı. Muhtemelen ishal, bulantı, ürtiker, baş ağrısı, baş dönmesi, vb şeklinde yan etkilerin gelişmesi.

"Azitromisin"

Etken madde azitromisin dihidrat ile makrolid semisyentetik antibiyotik. Uygulama gıda alımına bağlıdır: yemekten önce / sonra zaman aralığını sürdürmelidir. Makrolidlere ve böbrek / karaciğer fonksiyon bozukluğuna karşı toleranssızlık için reçete edilmemiştir. Çeşitli anaerobik mikroorganizmalara yönelik ilaçların yüksek aktivitesi, maddenin KBB organlarının (farenjit, bademcik iltihabı, otit, sinüzit, vb.) Patolojilerinin tedavisine dahil edilmesine izin verir. Yan etkilerin ortaya çıkmasını provoke edebilir, bu nedenle kullanımdan önce uzman tavsiyesi gerektirir.

"Seftriakson"

Aynı aktif madde ile sefalosporin antimikrobiyal preparat. Üretici, enjeksiyon ve intravenöz uygulama için bir çözelti şeklinde ilaç üretmektedir.. İlaç tablet formu yoktur. Farmakodinamik özellik, bakteri hücre duvarı sentezinin baskılanmasında kendini gösterir. Böbrek mekanizması ve gastrointestinal sistem tarafından değişmeden atılır, bu nedenle, hepatik ve böbrek yetmezliği olan hastalar atanmaz. Klinik resmin özelliği, terapötik seyrinin süresini önceden belirler.

Önemli! Sistemik antimikrobiyaller, sadece do¤rultucu hekimin endikasyonlar ›na göre do¤rudan yap› lmal ›d› r. Antibiyotiklerin etkinliği 72 saat sonra belirlenir. Semptomlar devam ederse, ilacın değiştirilmesi gerekir.

Sonuç

boğaz ağrısı için antimikrobiyal ilaçların kullanımı bakteriyel enfeksiyon olduğunda doktora gidiyor vakaların üçte birinde haklı. bu ilaç grubunun viral ya da fungal doğa patolojileri ne zaman ve nasıl boğaz ağrısı, hekim yönlendirir eğer, antibiyotik almak dikkatli hasta tanıdan sonra, ancak, bir etkinlik değil.

Ilk doktor

Boğaz hastalığıyla hangi antibiyotikler almalıyım?

Birçok kişi, antibakteriyel ilaçların hızlı ve güvenli bir şekilde tedavi edilmesinin tek yolu olduğuna inanır. Bu ilaçlar bir doktor reçetesi olmaksızın eczanelerde dağıtılır, ancak bu herhangi bir hastalık ile alınabilecekleri anlamına gelmez.

Bir uzmana başvururken hastaların en yaygın şikayeti, boğazda daha fazla ağrılı hale gelir ve bu da çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bir doktor tarafından etkili bir tedavinin atanması için hastanın kapsamlı bir muayenesi yapılır ve gerekirse ilaç tedavisi seçilir. Hangi durumlarda yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı ile gösterilen bir antibiyotik ve bunu kullanmayı bırakmanın en iyi yolu nedir?

Boğazın bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanması durumunda antibiyotikler reçete edilir.

Aslında, boğaz ağrısı ile, özellikle bir uzmana danışmadan, bir antibiyotik almak her zaman gerekli değildir. Ağız boşluğunda bu tür bir ağrı, böyle bir ilacın tamamen yararsız olduğu bir soğuk ya da viral bir hastalığın semptomlarından biri olabilir. Bu bağlamda, öncelikle boğazda ağrının görünümünü provoke eden ve ancak tedaviye devam eden nedeni bulmak gereklidir.

Hastanın boğaz ağrısı geçirmesi durumunda, ancak vücut ısısı normal kalırsa, lolipop gibi lokal ilaçlar kullanılabilir. Boğazda uzun süre devam eden ve diğer semptomlarla değişmeyen ağrılı hislerle, bir uzmana danışmak gerekir. Genellikle boğazdaki rahatsızlığın nedeni, antibiyotiklerin tamamen işe yaramaz bir ilaç olduğu viral veya mantar kökenli enfeksiyonlardır.

Antibiyotikler, ağırlıklı olarak doğal kökenli olan ve patojenik mikroorganizmaların büyümesi ve gelişmesi üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahip olan ve aynı zamanda ölümlerine neden olan antibakteriyel maddelerdir.

Streptokok enfeksiyonunu teşhis ederken, bu tür ilaçlar zorunludur, çünkü etkili tedavinin olmaması ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

Antibakteriyel ilaçlar akut bademcik iltihabı için reçetelenmelidir ve diğer durumlarda bunların kullanımı boğazın patolojisinin tipine ve hastanın genel durumuna bağlıdır. Antibakteriyel ilaçlar almak için hangi durumlarda gereklidir:

Her durumda, sadece bir uzman, bu tür tedaviden ve algılanan etkinliğinden kaynaklanan olası riski dikkate alarak antibakteriyel ilaçlar reçete edebilir.

Boğazın tedavisi için birçok türde antibiyotik vardır, doktorun muayene alanı alınabilir.

Daha çok, boğazdaki ağrılı duyulardaki antibakteriyel preparatlar, akut bademcik iltihabına atanır veya atanır ve geniş bir etki spektrumunun ilaçları olmalıdır. Onların alımı hastalığın süresini azaltmaz, ancak kabullerinin başlangıcından sonraki üçüncü günde hoş olmayan semptomlardan kurtulmanızı sağlar. Ek olarak, geniş spektrumlu antibiyotiklerin atanması, genellikle anjina ile ortaya çıkan çeşitli hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Boğazda ağrı olduğunda uzmanlar genellikle penisilin ve sefalosporinler gibi antibiyotikler reçete ederler. Bu, streptokok enfeksiyonlarının bu ilaç gruplarına duyarlılığı arttığından kaynaklanmaktadır. Tedavi için hem doğal hem de sentetik penisilinler kullanılabilir. Birçok mikroorganizma üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptirler ve iyi biyoyararlanım ve düşük toksisite ile karakterize edilirler.

Akut bademcik iltihabının tedavisinde iyi bir etki, intramüsküler yoldan verilen antibakteriyel ilaçlar tarafından verilir.

Hastalığın tipi ve patolojik sürecin derecesi göz önüne alındığında, penisilin oral uygulama için reçete edilebilir.

Boğaz hastalığının yetişkinlerde tedavisi çoğunlukla aşağıdakiler kullanılarak yapılır:

 • benzilpenisilin
 • amoksisilin
 • bitsillina
 • augmentin
 • Amoksiklava

Çocuklukta bir bakteriyel doğanın boğaz hastalığının tespit edilmesi durumunda, tedavi genellikle reçete edilir:

Faydalı video - anjina için Antibiyotikler:

Kuşkusuz ki, anginanın tedavi edilmesi gerektiği unutulmamalıdır, çünkü etkili tedavinin yokluğunda, kronik bir forma geçiş tehlikesi artmaktadır. Bunun hala devam etmesi durumunda, tedavi, daha yüksek bir dozajda penisilik asit veya yarı sentetik analogları içeren antibakteriyel ilaçlar ile desteklenir. En etkili ilaç, bakterilerin çoğalması üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahip olan Ampisilin'dir.

Hastanın vücut ısısında artış olmadan anjina teşhisi konması durumunda, tedavi aşağıdakiler kullanılarak gerçekleştirilir:

Antibakteriyel tedavi genellikle sindirim sistemindeki yan etkilerin gelişmesine neden olur. Bu nedenle uzmanlar, normal bağırsak mikroflorasını düzeltmeye ve normal karaciğer fonksiyonlarını sağlamaya yardımcı olan özel ürünlerin alınmasını reçete ederler.

Diğer tedaviler etkili değilse, antibiyotikler hamile kadınlara reçete edilir

Hamilelik sırasında herhangi bir ilacın alınması sadece bir uzmanın gözetimi altında ve özellikle de antibiyotikler için gerçekleştirilir. Genellikle, yalnızca gelecek bir anne için kabullerinden elde edilen gerçek fayda, fetüse olası zararı aşıyorsa atanırlar.

Gebelikte antibiyotik tedavisine yardımcı olmak için, çoğu durumda yüksek vücut ısısının bir kaç gün boyunca herhangi bir yöntemle aşağıya çekilememesi durumunda, duruma başvurdu.

Gelecek anneler, az miktarda kan ile absorbe edilen ve yerel bir etkiye sahip olan, minimal konsantrasyonda hafif antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Bunlar şunları içerir:

 • Lozenges Dr. Ann, fito bileşenlerinin içeriğiyle
 • herhangi bir eczane satın alınabilir adaçayı veya papatya ile lolipop,
 • Sprey Ingalipt, dokuların şişmesini azaltmaya yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır
 • Bitki bileşenlerinin içeriğiyle Bronşikum, küçük çocukların tedavisi için uygundur.
 • Sprey Oracept fenol ile antimikrobiyal etkisi vardır ve dokuların iltihaplanmasını hızlı bir şekilde ortadan kaldırır.
 • Pharyngocept antiseptik bir ilaçtır ve sadece hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmaya değil aynı zamanda inflamasyonu hafifletmeye de yardımcı olur.

Hamilelik sırasında Bioparoks gibi antibakteriyel ajanların kullanılması yasaktır. Yüksek etkinliğine rağmen, böyle bir ilaç yerel bir antibiyotik olarak kabul edilir ve bir kadının vücudu ve gelişmekte olan bir fetus üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Sadece bir uzman, boğaz tedavisi için gelecekteki annelerin ilaçlarını reçete edebilir, böylece herhangi bir kendi kendine ilaç atılmalıdır.

Antibiyotikler, sadece doğru şekilde alındıklarında etkili ve yararlı ilaçlardır!

Herhangi bir boğaz hastalığı durumunda, antibakteriyel preparatların atanması, orijinatörün duyarlılığı göz önüne alınarak geçirilir. Bir tıp çeşidi koklar üzerinde, diğerleri - çubuklar üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir ve üçüncü için çok çeşitli antimikrobiyal aktivite ile karakterize edilir. Penisilin, streptococci ile ilişkili olarak aktif bir antibiyotik olarak kabul edilir, bu nedenle genellikle boğaz ağrısı için reçete edilir.

Böyle bir antibiyotik bağırsak mikroflorasını olumsuz etkilemez ve diğer ilaçlarda olduğu gibi gastrointestinal sistemde herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.

Boğaz ağrısı tedavisinde zorunlu olan antibakteriyel ilaçlar almak için bazı kurallar vardır:

 1. herhangi bir ilaç yan etkilerin gelişmesine neden olabilir ve eğer ortaya çıkarsa, onları almayı bırakın ve bir doktora danışın
 2. Hastanın durumu önemli ölçüde iyileşmiş olsa bile, antibiyotiği istemeyerek durdurmak mümkün değildir.
 3. Daha dar bir gruptaki ilaçlarla tedavi yapılması mümkün ise, boğaz hastalıkları için tercih edilmeleri gerekir.
 4. Üst üste birkaç kez hastalığı tedavi etmek için aynı antibakteriyel ajanı kullanmayın, çünkü ciddi alerjik reaksiyonlar geliştirme riski çok yüksek
 5. kesinlikle belirtilen bir dozda antibiyotik almak ve bunu bağımsız olarak azaltamaz veya artıramazsınız
 6. Antibakteriyel tedaviye başlamadan önce, herhangi bir ilaca bağlı olan öğretimin incelenmesi gereklidir.
 7. herhangi bir lokal veya sistemik antibakteriyel ilaç sadece bir uzman tarafından reçete edilmelidir

Aslında, herkesin boğaz rahatsızlıklarının tedavisinde antibiyotik alması mümkün değildir ve bu tür tedavi için belirli insan kategorileri için kontrendikasyonlar vardır. Aşağıdaki hastalara antibiyotik almayın:

 • Hamilelik veya emzirme döneminde kadınlar
 • çeşitli ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlardan muzdarip hastalar
 • böbrek veya karaciğer yetmezliği teşhisi konmuş hastalar ve bu tür organların kronik hastalıkları

Boğazda ağrı tedavisi sadece antibakteriyel ilaçlarla değil aynı zamanda eşlik eden tedavi ile de gerçekleştirilir. İyileşmeyi hızlandırmak için hastanın boğazını tıbbi çözeltilerle yıkaması, kompres kullanması ve inhalasyon yapması önerilir.

Yaz aylarında da, hipotermi sıcağında, ancak buzdolabından dondurma veya buz suyundan sonra sadece boğaz mukozası. Bakteriler ve virüsler de düzenli olarak işlerini yürütürler, bu nedenle boğazdaki ağrı bakteriyel anjina, viral hastalıklar, örneğin larenjit, farenjit ile oluşur.

Boğaz ağrısı nedenleri

Bakteriyel ve viral enfeksiyonlara ek olarak, boğaz ağrısından kaynaklanır:

 • şarkıcı ve aktörlerde, konuşmacılarda ve konuşmacılarda, öğretmenlerde, koçlarda, çığlıktan sonra çocuklarda ses tellerinin aşılması (parçalanması);
 • Dumanlı veya tozlu ya da çok kuru hava veya aşındırıcı kimyasal buharlı bir odada uzun süre kalmak;
 • mukoza boğazının balık kemikleri, kaza sonucu yabancı cisimler, sıcak yiyeceklerle travmatizasyonu.

Boğaz ağrısı için antibiyotikler reçete edildiğinde

Viral bir enfeksiyonu antibiyotiklerle tedavi etmek işe yaramaz. Boğazda ağrıyı artıran bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotikler reçete edilir. Ama ilk önce, boğazdan bulaşan bakteri florasının bazı antibiyotiklere duyarlılığı hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor.

Boğazdaki iltihaplanma süreci ağrıya neden olur. Antibiyotikler: emme enjeksiyonu, tabletler ve pastiller, boğaz bademcik iltihabı ile sprey - bademcik iltihabı veya bakteriyel tonsilit ve öksürük de. İltihaplanma süreci bezlerin etrafında gelişirse - faringeal mukozada ve boğazda acıyorsa, viral farenjit teşhis edilir. Bu durumda antibiyotikler yardımcı olmayacaktır.

Antibiyotikler aşağıdaki semptomlar durumunda reçete edilir:

 • vücut ısısında hızlı artış (38,5-39 ° C'nin üstünde);
 • boğazdaki acıların anlık gelişimi ve (bademcikler) irin görünümü;
 • artmış submandibular ve servikal lenf düğümleri;
 • Hastanın genel durumunun bozulması: Enfeksiyonun yayılmasıyla, zehirlenme neden kulaklarını komorbiditelere - retsiviruyuschemu medya, pnömoni veya bronşit, sinüzit veya sinüzit otitis.

Antibiyotik kullanımı için kurallar

Her antibiyotik, bir doktorun tavsiyesi üzerine alınmalı ve dozu muhafaza edilmelidir.

Genel resepsiyon kurallarına bağlı kalabilirsiniz:

 • Antibiyotik 3 gün uygulandıysa ve etkisi olmazsa, terapötik kursu ayarlamak için doktora başvurun;
 • yan etkiler yetişkin bir hastada veya çocukta ortaya çıkarsa: mide bulantısı, kusma, diyare veya baş dönmesi, tedavi ayarlaması veya diğer antibiyotikler de gereklidir;
 • terapötik kursu bağımsız olarak düzeltmek imkansızdır: antibiyotiklerin yerini almayın, yerine koyun veya dozunu azaltın veya azaltın;
 • antibiyotik tedavisi sırasında probiyotik - laktobasil ve bifidobakteriler ile bağırsak mikroflorasının restore edilmesi gereklidir;
 • Tabletler, doktor tarafından tavsiye edildiği gibi, bir yemekten önce veya sonra alınmalıdır, su ile iyice yıkanmalıdır;
 • Kızartılmış, yağlı, asidik, füme gıdalar ve alkollü içecekler içermeyen bir diyet tavsiye edilir.

Patojenik bakteriler, bir çocukta vücudun zehirlenmesine ve zayıf bağışıklığa sahip bir yetişkinin, toksik maddenin vücudu ve antibiyotikleri yüklemesine neden olur. Bu durum, ağır yiyecekler yiyerek ve alkol tüketerek daha da kötüleşiyor.

Penisilin grubu antibiyotikleri, en bakteriyel boğaz ağrısı tedavisinde etkili ve boğazdaki stafilokoklar ve streptokoklar, heyecan verici iltihap ve ağrı kurtulmak içerir.

Bunlar, Amoksisilin, Augmentin, Penisilin, Amoksiklav, Bicillin-5, Ampisilin enjeksiyonları ve tabletleri olabilir. Bu ilaçlar vücut üzerinde asgari düzeyde yan etkilere sahiptir ve en iyi bakteriyel mikroflorayı, özellikle de modern ilaç olan Amoxiclav'ı etkiler.

Makrolidler, örneğin Spiramisin, Azitromisin, Eritromisin, penisilin grubundan antibiyotiklere karşı bir alerji durumunda anjin tedavisinde etkili olarak kabul edilir.

Pürülan anjinaya bağlı şiddetli koşullar, sıcaklık ve boğaz ağrısının varlığı tabletler veya seftriakson veya Sefabol enjeksiyonları sefalosporinler grubundan kullanılarak hafifletilebilir. Sefalosporinlerin hızlı ve etkili etkisi, ilaçların pozitif özellikleri olarak sınıflandırılabilir.

Hemen sonra angina tedavisi başlar, eğer boğaz ağrılı ise, güçlü antibiyotikler florokinolon ve sefalosporin grubu ile önerilmez. Onlara göre, bakteriler hızla bağımlılık geliştirir, bu nedenle hastalığın şiddetli formlarını stabil bir sıcaklığın varlığıyla tedavi etmek zor olacaktır. Sefalosporin kullanırken bu bir negatif olarak kabul edilir.

Bir ilaç nasıl seçilir

İlaçlar ilgili doktor tarafından seçilir ve atanır. Florokinoller kullanarak: Ofloksasin veya TSiproleta (tabletler, enjeksiyonlar), penisilinler ve makrolidlerin düşük etkinliğinde bağlanabilir.

boğaz ağrısı tedavisinde ilaçlar penisilinler ve alerjik reaksiyonlara dirençli bakteri yapımında geniş spektrumlu bir antibiyotik etkisi ile gerçekleştirilir: Sumammedom (makrolit) Sifloksom, sefazolin, sefaleksin, veya Lendatsinom klatsid.

Eylem eritromisin (hap ve enjeksiyon) bir geniş spektrumlu bakteriyel tonsilit uygun antibiyotik tedavisi için bir çocuk ya da yetişkin penisiline alerji 'de. Bakterinin ömrünü arttırır, mukozanın sıcaklığını ve iltihaplanmasını hafifletir ve 10 güne kadar daha uzun tedavi için tasarlanmıştır.

uyuşturucu ve bitkisel çözümleri, sıkıştırır, inhalasyon yardımıyla gargara: antibiyotik tedavisi patojen eşlik eden terapi bastırır yanında boğaz ağrısı varsa, özellikle, bir çocuk veya yetişkin öksürme sırasında. Emme için sprey ve hapları (pastiller) uygulayın.

Lokal antibakteriyel ilaçlar

Antimikrobiyal özelliklerin bir yerel ilaç Trachisan var. Boğaz, boğaz ve ağızda bademcik iltihabı, farenjit, diş eti iltihabı, stomatit ve çocuk ya da yetişkinlerde yutulması halinde kullanılır.

Lokal antibakteriyel antimikrobiyal ilaçlar şunlardır:

 • Gramisidin C, Gramcidin Neo (Valenta ve antiseptik) - resorpsiyon için tabletler. Ek bileşenlerle aktif bileşen: Cetilpiridinyum klorür ve Oxibuprocain mikroorganizmalarda bağımlılık yapmaz. Rezorpsiyon ile tükürüğün ayrılması artar, bu nedenle boğaz, ağız ve farenks bakterilerden arındırılır. Emziren kadın tabletler kontrendikedir;
 • Aktif madde Fusafungin ile Bioparox (sprey). Sprey, belirgin bir anti-inflamatuar etki uygulamak için yerel bir antibiyotiktir. Emziren anneler ve çocuklar tarafından 2,5 yıla kadar kullanılamaz;
 • Aktif madde Benzokain ve Tirotricin ile Stopangin 2A forte. Antibiyotik ve anesteziyi ifade eder. Çocuklar, hamile, emziren kadınlar ve çocuk kavramı için kontrendikedir.

Bebek için boğazda öksürme ve ağrıyan Strepsils - lolipoplar - uygundur. 3 yıl sonra, analjezik, anti-inflamatuar ve antiseptik ilaç Tuntum Verde (sprey) ile bir çocuğun boğaz tedavi.

Bakteriyel bir doğanın boğazındaki ağrıdan, katılan hekim tarafından antibiyotik reçete edilir. Hastalar, altta yatan hastalığın tedavisine ve ilaçların kullanım kurallarına uymalıdır. Antibiyotikleri bağımsız olarak değiştirmek için, özellikle çocuk için, kontrendikedir ve aynı zamanda dozajlarını ve tedavilerini değiştirir.

yazar: Anosova Nadezhda Mihailovna,
özellikle moylor.ru için

Bir doktorun antibiyotik kullanımı ile ilgili önerileri

Hastaları doktorlara sevk etmenin en yaygın nedenlerinden biri boğaz ağrısıdır. Farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Çoğu durumda, boğaz viral bir enfeksiyon nedeniyle acıyor. Böyle bir hastalığın tedavisi çoğunlukla semptomatiktir ve ciddi ilaçlar kullanılmadan geçer. Ancak iltihap nedeni bakteriler ise antibakteriyel tedavi zorunludur. Boğazdan ne kadar antibiyotik içmek daha iyidir, sadece bir doktor tarafından çözülebilir. Kendi kendine ilaç kullanımı sadece bu ilaçların çoğu yan etkilere yol açtığı için değil, yanlış uygulanan tedavi de antibiyotiklere karşı komplikasyonlara ve bakteriyel dirence yol açabilir.

Semptomu boğaz ağrısı olan birçok hastalık var. Tonsillit, tonsillit ve SARS en yaygın olanlarıdır. Viral bir enfeksiyon durumunda, boğaz ağrısına ek olarak, öksürük, burun akıntısı ve diğer semptomlar görülür. Angina hem viral hem de bakteriyel olabilir. Önceleri, çoğu zaman hastaların ölüm sebebiydi. Artık boğazın antibiyotiklerle tedavisi, komplikasyonların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Ancak ilacın seçimi sadece laboratuar testleri yaptıktan ve hastalığın nedenini bulduktan sonra yapılabilir. Aslında bir virüs enfeksiyonunda bir boğazdan gelen bir antibiyotik sadece işe yaramaz değil, hatta zararlı bir ilaçtır. Bağışıklığı azaltır ve vücudun virüse direnmesini önler. Bazen ve başka sebeplerden dolayı boğaz ağrıyor. Antibiyotikler genellikle streptokok enfeksiyonu ile reçete edilir. Ve eğer ağrı mantar enfeksiyonu, travma veya diğer hastalıklardan kaynaklanıyorsa, başka yollarla tedavi edilmesi gerekir.

Bu sadece anjin, bakterilerden kaynaklanıyorsa yapılır. Hastalığın sebebi hakkında bilgi edinin hemen yapamazsınız. Genellikle bu, bir kan testi ve farinksden bir yayma kullanılarak yapılır. Bu sırada hastanın lökosit sayısı yükseldi. Ek olarak, bakteriyel boğaz ağrısı aşağıdaki semptomlarla tanınabilir:

 • Boğaz ağrısı dışında, sıcaklık büyük ölçüde artar ve onu sıradan vasıtalarla azaltmak imkansızdır;
 • bademciklerin görünümünü değiştirir, şişer, seröz bir kaplama veya irin vardır;
 • şişmiş lenf düğümleri ve submandibular bölgede ağrı var.

1. Bu ilaçlar çok ciddi, birçok kontrendikasyon ve yan etkileri var. Ayrıca, sadece bir doktor boğazdan bir antibiyotik seçebilir. Sonuçta, farklı ilaçlar belirli bakterilere karşı çalışır. Yanlış seçilen bir çare sadece zarar verebilir.

2. İlk semptomlar ortaya çıktığı anda bir antibiyotik asla boğazdan reçete edilmez. Sonuçta, çoğu durumda, anjin ve bademcik iltihabı virüslerden kaynaklanır ve bunları tedavi etmek için başka ilaçlara ihtiyaç vardır.

3. Öngörülen dozu ve bu ilaçları alma süresini kesinlikle gözlemek gerekir. Çoğu kez antibiyotiği kullanmaktan birkaç gün sonra hasta daha hafif hale gelir ve ilacı içmeyi bırakır. Fakat bu yaklaşım çok tehlikelidir, çünkü bakteri daha dirençli hale gelir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

4. Boğaz antibiyotiklerle tedavi edildiğinde, uygulama şekline sıkı sıkıya bağlı kalınması gerekir. Sadece ilacın dozları arasında belirli bir mola varsa, etkili tedaviyi başarabilir.

5. Antibiyotikler bakterilerle savaşır ve iltihabı giderir. Semptomatik tedavilerin yanı sıra ağrı ve ateş de alınmalıdır.

6. Antibiyotiklerin alınması sırasında mümkün olduğu kadar çok su içmek tavsiye edilir. Ayrıca, bu ilacın hangi ilaçlarla birleştirildiğini bilmeniz gerekir. Bir antibiyotik reçete ederken, bağırsak mikroflorası normalize ek fon almak için tavsiye edilir.

Bu tür ilaçların kabul edilmesi hastalığın süresini kısaltmaz. Ancak 2-3 gün sonra hastanın durumu düzelir ve pürülan inflamatuar komplikasyon gelişme olasılığı azalır. Bu nedenle, streptokok ve stafilokokal angina yanı sıra, bakteriyel bademcik iltihabı, antibiyotik kullanımı zorunludur. Bunlar olmadan, orta kulak iltihabı, zatürre veya paratonsillar apse riski yüksektir. Ancak deneyimli bir doktor, boğazda ağrı varsa hemen tedaviyi reçete etmez. Bu enfeksiyon bakteriyel, sadece birkaç gün içinde öğrenmek veya öğrenmek mümkündür. Ve bu genellikle, ateşi ve boğaz ağrısı olan çocuklarından korkan annelerden memnun olmaz. Ancak bir doktorun randevusu olmadan asla antibiyotiklere başlamamalı. Ne de olsa, sadece bir uzman farenjit ve boğaz ağrısına neden olan birçok bakteriye stabilitenin geliştiğini bilir. Örneğin, boğaz ağrısı "Eritromisin", "Tetrasiklin" ve sülfanilamid preparatları için şimdi reçete edilmemiştir. Çoğu durumda, bu tür hastalıklarda yararsızdırlar.

Boğaz tedavisinde hangi antibiyotikler daha iyidir? Hastanın yaşına, eşlik eden hastalıkların varlığına, alerjilere ve patojen tipine bağlıdır. Anjina ile aşağıdaki ilaçlar etkilidir:

 • penisilin grubunun antibiyotikleri: "Amoksisilin", "Sumammed", "Bicillin" ve diğerleri;
 • makrolitler - "Azitromisin", "Klaritromisin" veya "Josamisin";
 • Linkoamidler zamanla test edilmiş ilaçlardır "Lincomycin", "Clindamycin" veya "Dalacin";
 • sefalosporinler - "Sefuroksim", "Sefaleksin" veya "Levofloksasin" - en yaygın olarak kullanılan antibiyotik. Kulak, boğaz ve solunum yolları enfeksiyondan çok etkili bir şekilde temizlenir.

Boğazda ağrıyı tedavi etmek için sadece normal antibiyotik kullanamazsınız. Absorpsiyon veya spreyler için bilinen tabletler ayrıca antibakteriyel ilaçlar içerebilir:

 • "Grammicidin", boğaz ağrısının tedavisi için çeşitli yerel ilaçların üretildiği, antimikrobiyal bir ilaçtır. Örneğin, "Grammidin" ve "Grammidin Neo" resorpsiyonu için tabletler. Mikroorganizma alışkanlığına neden olmazlar ve bademcik iltihabı ve bademcik iltihabını etkin bir şekilde tedavi ederler.
 • "Bioparox" - anjina ve farenjit anti-inflamatuar etkisi olan bir aerosol şeklinde boğaz için çok etkili bir lokal antibiyotik.
 • Bir sprey veya emilme için tablet şeklinde "Stopangin" ilaç antibiyotik benzokain içerir ve boğaz ağrısı için çok etkilidir.
 • "Pharyngocept" emilimi için tabletler antibiyotik ambazon içerir ve 2-3 gün boyunca boğaz boşluğunda patojenik mikroflorayı öldürmek için yeteneğine sahiptir.

Bu son zamanlarda boğaz için en iyi yerel antibiyotik. Etkinliği, bileşiklerin özel bir kombinasyonu ile açıklanmaktadır:

 • lidokain hidroklorür, uzun süredir bilinen bir lokal anestetik ilaçtır;
 • Klorheksidin herhangi bir bakteriye karşı çok etkilidir. Ve aynı zamanda, antibiyotiklerde eksiklikleri yoktur, midenin kan ve duvarlarına emilmez;
 • Bu tabletlerin resorpsiyon için ana aktif maddesi tirotrikindir. Herhangi bir bakterinin dokularını tahrip eden güçlü bir antibakteriyel ilaçtır.

Bu kompozisyon sayesinde, "Trachsen" tabletler sadece boğaz ağrısı ile değil, aynı zamanda inflamasyonu rahatlatır ve bakterileri öldürür.

Çoğu zaman anjina "Amoksisilin" için reçete edilir. Geniş bir etki spektrumuna sahiptir, küçük hastalar tarafından bile hafif toksik ve iyi tolere edilir. Bu ilaç günde üç kez 500 veya hatta 1000 miligram bir dozda reçete edilir.

İlaçla on günlük bir tedaviye devam ettiğinizden emin olun, aksi takdirde tekrarlayan antibiyotiğe dirençli tonsillit gelişebilir. Bu durumda veya Amoksisilin ile etkisiz tedavi ile, başka bir antibiyotik ile değiştirilir, en iyisi bir grup korunmuş penisilin hazırlanmasıdır. Amoksisilin ile kombinasyon halinde, klavulanik asit ilaca dahil edilirse, daha etkili olarak kabul edilir. Bu madde antibiyotiği tahripten korur. En çok "Amoksiklav" boğazını tedavi etmek için kullanılır. Ama hala bu antibiyotiği içeren birçok ilaç var: "Klavocin", "Danemox", "Moxicraft", "Flemoclav Solutab" ve diğerleri.

Pek çok doktor bu grubun antibiyotiğinden hoşlanmazlar çünkü düşük biyoyararlanımı vardır. Ama yine de, genellikle penisilinlere karşı tahammülsüzlük de "Cefuroxime", "Cefixim", "Zinnat", "Acef" ve diğerleri gibi ilaçlar reçete edilir. Bunların hepsi, bakteriyel farenjit için etkili değildir. Ancak, Rus doktorlar hala, özellikle çocuk hasta olduğunda, bu grubun antibiyotiklerini enjeksiyonlarda bile reçete ediyor. Ancak çoğu durumda anjina ile enjeksiyon için özel bir ihtiyaç yoktur. Bu enfeksiyon ile sıradan tabletli antibiyotikler iyi baş edebilir.

Bu grubun hazırlıkları neredeyse diğer antibiyotik eksiklikleri var. Bakteriyel anjina için çok etkilidir, ancak birçok hasta bu ilaçlara aşina değildir. Bunlardan biri - "Lincomycin" - eski, zaman test edilmiş bir antibakteriyel ajandır.

Ama ilaç "Klindamisin" doktorlar arasında daha popüler. Hızlı bir şekilde dokulara nüfuz eder ve etkili bir şekilde bakterileri yok eder. Ancak sadece beta-hemolitik streptokokların neden olduğu anginada yardımcı olur. Bu antibiyotik, "Dalatsin" veya "Klindatsin" isimleri altında bile bulunabilir. Linkoamidleri günde dört kez reçete edilen bir dozda vermelisiniz, çünkü hızlı bir yarı ömrü vardır.

Bazı durumlarda, balgam anjinası geliştirir. Bu, çocuklarda gelişen, zayıflamış hastaları veya reçete edilen tedavi rejimini izlemeyen normal farenjitin sık görülen bir komplikasyonudur. Çoğu durumda, penisilin grubu, sefalosporinler veya linkozamidlerin en bilinen antibiyotikleri, bu tür komplikasyonlarla başa çıkmaktadır. Ancak bazen bu ilaçlara dirençli anjina vardır. Bu, bakterilerin hücrelere nüfuz etmesinden kaynaklanmaktadır. Ve sadece makrolidler hücre zarından hareket etme yeteneğine sahiptir. Bunlar yeterince güçlü antibiyotikler, bu yüzden günde bir kez alınırlar.
Ancak bazen bu ilaçlara dirençli anjina vardır. Bu, bakterilerin hücrelere nüfuz etmesinden kaynaklanmaktadır. Hücre zarından hareket etme özelliğinin sadece makrolidleri vardır. Bunlar yeterince güçlü antibiyotikler, bu yüzden günde bir kez alınırlar. Bunlardan en ünlüsü "Azitromisin" ve "Klaritromisin" dir.

Her şeyden önce, kendi kendine ilaç almayın. Tıbbi bakım çocukları, yaşlı zayıflamış insanlar ve hamile kadınlar olmaksızın bırakmak özellikle tehlikelidir. Bazı durumlarda normal boğaz ağrısı, bakteriyel enfeksiyona neden olabilir. Ve hasta bu durumda başkalarına tehlikeli olur.

Bu nedenle doktorun gerekli tedaviyi reçete ettiğini göstermek gereklidir. Genellikle hastalığın başlangıcında, durulama, emilim tabletleri ve spreyler, analjezikler ve antipiretik ilaçlar. Birkaç gün sonra sıcaklık hala sabit kalır ve ağrı yoğunlaşırsa antibakteriyel tedavi yapılmalıdır. Bu nedenle boğaz ağrıyorsa doktora gitmeniz çok önemlidir. Antibiyotikler bu durumda ne başvurulacak, sadece bir uzman tarafından çözülebilir.

Boğaz ağrısı, hastaların genellikle doktora gittiği en sık görülen semptomlardan biridir. Genellikle mukoza zarının veya bademciklerin mikrobiyal iltihabının anahtar bir işaretidir. Ve çoğu hasta, nihayetinde, onları bu problemden hızla çıkaracak etkili bir antibiyotiğin atanmasını gerektiriyor.

Ancak, istatistiklere göre, sadece boğaz iltihabı vakalarının üçte birinde, antibakteriyel ajanların atanması gerçekten haklı olabilir. Ana neden, orofarenkseki çoğu akut sürecin, antibiyotiklerin hareket etmediği viral patojenlerden kaynaklanmasıdır.

Antibakteriyel ajanların sık sık haksız şekilde reçete edilmesi başka bir soruna neden olmuştur - mikroflora direncinin büyümesi. Bu süreç son zamanlarda bazı doktorların antibiyotik döneminin sona erdiğini duyurdu. Tabii, bu an henüz gelmedi, ancak bu durum bu ilaç grubunun daha rasyonel bir şekilde atanmasını gerektiriyor.

Antibakteriyel ajanlar sistemik bir etkiye sahip ilaçlar olduğu için, sadece kalifiye bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Kendiliğinden antibiyotik kullanımı, beklenen sonucu vermez ve çok sayıda yan etki yaratır.

Doktor hastaya kapsamlı bir soru sormalı ve muayene yapmalıdır. Orofarenksın bakteriyel patolojisinde en yaygın olanı bademciklere zarar veren akut veya kronik tonsillittir. Artar, şişer, yüzeyinde veya lakunada pürülan gri birikintileri görebilirsiniz.

Bu göstergeler (38,0 ° C), zehirlenme (verimlilik, baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, iştah kaybı, hızlı yorgunluk azalması) belirtilerinin gelişiminin ateşli sıcaklığın yükseltilmesiyle izlemektedir. Hasta genellikle boğazına bir yumru hisseden, acı nedeniyle yutma güçlüğü yaşayabilirsiniz.

Hastanın akut viral enfeksiyonu varsa, o zaman boğaz ağrısı için antibiyotik reçete herhangi bir anlamda yoktur. Bununla birlikte, hastalığın dördüncü gününden sonra, bağışıklık zayıflamasına karşı birleşen ikincil bakteriyel patoloji riski vardır.

Genel kan testi yaptığınızdan emin olun. Bu lökositlerin, nötrofiller, olgun olmayan "küçük" şekillerinin görünüş, aynı zamanda, eritrosit sedimentasyon oranı (ESR) büyüme daha fazla sayıda bakteriyel etyoloji usulü belirtir.

Patojenin türünü belirlemek için en doğru yöntem, bakteriyolojik çalışmadır. Orofarinks ve bademciklerin arka duvarından bir çubukla alınmasını gerektirir.

Bu materyal laboratuvara gönderilir ve birkaç gün sonra hastalığa neden olan mikroorganizmayı gösteren bir cevap alır. Mikrofloranın antibakteriyel ilaçlara duyarlılığı da incelenmiştir.

azitromisin

Eğer boğaz ağrırsa, birçok doktor makrolid antibiyotikleri, özellikle de azitromisin kullanır. İlaç bakteriyostatik etkiye sahiptir - molekülleri bakteri hücrelerinin içinden geçer ve ribozomların 50S alt ünitesini bloke eder. Bu, daha fazla protein sentezinin ve mikroorganizmaların çoğalmasının imkansızlığına yol açar.

Ayrıca, mikropların bağışıklık sistemini korumak için spesifik mekanizmaların etkisine olan duyarlılığında da bir artış vardır. İlacın oral alımı ile birlikte, inflamasyonun odağında 72 saate kadar artmış bir konsantrasyon da vardır. Dokularda birikme yeteneği, antibiyotiği kullanım için mümkün olduğunca uygun hale getirir.

stafilokoklar, streptokoklar, Legionella, Neisser, mikoplazma - Boğaz ağrısı için Bu antibiyotik çoğu orofarinksin bakteriyel hastalığın gelişimine neden olabilir patojenlere karşı etkilidir.

Bu antibiyotiği aşağıdaki durumlarda yazamazsınız:

 • hastada makrolid preparatlara aşırı duyarlılık varlığı;
 • Bu organların işlev bozukluğu ile kronik karaciğer veya böbrek patolojileri;
 • kalbin iletim sisteminin gelişiminde konjenital anomaliler (taşiaritmi gelişme eğilimi ile).

Azitromisin ile tedavi sırasında, aşağıdaki yan etkiler mümkündür:

 • dispeptik bozukluklar (karın, mide bulantısı, kusma, şişkinlik, ishal);
 • değişen şiddetin alerjik reaksiyonları;
 • hepatik enzimler ve bilirubin konsantrasyonunda geçici artış;
 • EKG'de Q-T segmentinin uzaması, supraventriküler taşiaritmilerin gelişimi;
 • baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması;
 • kan basıncının düşürülmesi.

Genellikle yetişkinler günde bir kez 500 mg tablet şeklinde azitromisin reçete edilir. 6 yaşın altındaki çocuklar için, antibiyotik, özel bir ölçü kaşığı veya şırıngası ile bir şurup halinde salınır (doz, çocuğun yaşına ve vücut ağırlığına göre hesaplanmalıdır).

Bir antibiyotik ile boğazın minimum tedavi süresi 3 gündür.

Amoksisilin klavulanik asit ile kombinasyonu genellikle orofarenksin bakteriyel patolojilerinin tedavisi için optimaldir. Orijinal ilaç Augmentin. Amoksisilin, geniş bir etki spektrumu olan bir penisilin antibiyotiktir.

Molekülleri patojenik patojenlerin hücre zarlarının bütünlüğünü bozar, bu da onların parçalanmasına ve ölümüne yol açar. Solunum epitelyumu dahil olmak üzere çoğu vücut dokusunda terapötik ilaç konsantrasyonları gözlenir. Azitromisin, stafilokok, streptokok, meningokok, hemofilik rodun çoğuna karşı iyi etki gösterir.

Klavulanik asit, antibiyotik moleküllerini parçalamak için bakteriler üreten özel bir penisilinaz enzim inhibitörüdür. Varlığı, ilacın etki spektrumunu önemli ölçüde genişletir.

Penisilinlerin diğer temsilcileri gibi "Augmentin" en güvenli ilaçlardan biridir.

Hamilelik sırasında ve bir çocuğun hayatının ilk haftalarında uygulanmasına izin verilir. Ama aynı zamanda bir dezavantajı var - çoğu zaman aşırı duyarlı ve alerjik reaksiyonlar geliştiriyor.

Bu yan etki grubu beta-laktam ilaçlar (sefalosporinler, monobaktamlar, karbapenem ve penisilinler) ile antibiyotiklerle daha önce hastalarda gözlenmiştir varsa Aynı zamanda, ardından "Augmentin" atamak kesinlikle yasaktır.

"Augmentin" tabletler (825 / 125mg ve 500 / 125mg) yanı sıra çocuklar için şurup şeklinde üretilmektedir. Bir çocuğun dozunun hesaplanması, patolojinin şiddetine bağlı olarak, 1 kg vücut ağırlığı başına 25 veya 45 mg ilacın ağırlığına dayanmalıdır. Antibiyotik günde iki veya üç kez alır. Ilaç ile tedavi seyri 5-14 gün sürer.

Durağan koşullarda seftriakson genellikle bakteriyel boğaz ağrısını tedavi etmek için seçilir - üçüncü kuşak sefalosporin preparatı. İnsan vücudundaki tüm engellere iyi nüfuz eder ve belirgin bir bakterisit etkiye sahiptir.

Penisilinler gibi seftriakson da mikropların hücre zarlarını yok eder.

Antibiyotik oral kullanımda düşük biyoyararlanım ile karakterize edilir, bu nedenle sadece kas içi veya intravenöz olarak uygulanır. İlaç esas olarak böbrekler tarafından vücuttan atılır, ancak kısmı da safra ile ortaya çıkar. Antibiyotik, çoğu patojen bakteriyel farenjit - staphylococcus, streptococci, meningococci, pneumococci üzerinde etkilidir.

Seftriakson kullanıldığında, aşağıdaki yan etkiler mümkündür:

 • değişen şiddetin alerjik reaksiyonları (şiddetli kaşıntı ile bir döküntü görünümü, enjeksiyon yerinde şişme, anafilaktik şok gelişimi);
 • hematopoezin baskısı (kanama, şiddetli anaplastik anemi riski, organizmanın enfeksiyona karşı direncinin azalması);
 • sindirim sisteminin fonksiyonel bozuklukları;
 • sekonder enfeksiyon;
 • kanda üre ve creathanin konsantrasyonunda bir artış ile interstisyel nefrit;
 • psödomembranöz kolit;
 • hepatik enzimlerde geçici artış;
 • baş ağrısı, baş dönmesi, genel halsizlik hissi.

Seftriakson, viallerde toz halinde üretilir. Girişinden önce, içeriğin fizyolojik çözelti içinde çözülmesi (enjeksiyon için su) gereklidir. Orofarinksin bakteriyel patolojileri için ilaç, 1 g için günde 2 kez intramüsküler olarak uygulanır.

Hasta ciddi durumda olduğunda, ilacın intravenöz uygulanmasına geçer. Bir çocuk için, hesaplama 2 ayrı enjeksiyon için 1 kg vücut ağırlığı başına 50 mg'lık bir doza dayanır. Seftriakson ile tedavi süreci en az 5 gündür.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocuğun anjina ile sıcaklığı ne kadardır?

Boğaz ağrısı sırasında yüksek sıcaklık genellikle ebeveynleri tam kafa karışıklığına neden olur. Çocuğun durumunu iyileştirmek sadece ilaç yardımı ile değil.

Yetişkinlerde pansumanın kaldırılması

Kronik bademcik iltihabı ile yıpranmış, bazı hastalar bademciklerin kaldırılmasına karar verir. Hangi durumlarda gösterilen operasyonda, nasıl yapılır ve bundan ne gibi sonuçlar beklenebilir?