Loading

Larenjit için antibiyotikler - en etkili ilaçların listesi

Larenjit görünümü genellikle, genel hipotermi, mukoza zarlarındaki toz ve diğer partiküllerin içeri girmesi, kirli havanın solunması ile sonuçlanır. Bu patolojiye kuru öksürük ve terleme eşlik eder. Hastalık geliştikçe hastanın sesi değişir. Komplike vakalarda larenjit için özel antibiyotikler kullanılır. Ancak, bu tür fonların atanması sadece ilgilenen doktor olmalıdır.

Antibiyotik ne zaman gereklidir?

Larenjit, seste ses kısıklığı, boğazda ağrı, kuru öksürük gibi semptomlarla karakterizedir. Bazen sıcaklık artar, subfebrile göstergelere ulaşır. Bazı durumlarda, insanlar seslerini tamamen kaybederler, çünkü enflamatuar süreç ses tellerini de etkiler.

Patoloji 7-10 gün boyunca mevcuttur. Bundan sonra, tezahürleri yavaş yavaş yok oluyor. Çocuklarda, hastalığın hafif formları 1-2 hafta içinde kaybolur. Sonra ses tamamen geri yüklenir.

Ayrıca, çocukluk döneminde, yanlış krup riski yüksektir. Bu terim, larenksin spazmodik daralmasına yol açan stenoz larenjit anlamına gelir. Antibiyotik olmadan hastalık ile başa çıkmak oldukça zor olabilir.

Bu nedenle, bu durumlarda antibiyotik tedavisi endikedir:

 • Bakteriyel larenjit gelişimi - bu uygun çalışmalar ile teyit edilmelidir;
 • pürülan balgam oluşumu;
 • Larenks üzerinde pürülan filmlerin görünümü - bu muayene sırasında ortaya çıkabilir;
 • ikincisinden dördüncü dereceye kadar stenoza larenjit;
 • bakteriyel komplikasyonlar;
 • vücut ısısında ve diğer zehirlenme belirtilerinde uzamış artış;
 • hastalığın uzun süreli seyri;
 • kronik larenjitin kalıcı relapsları.

Antibiyotik çeşitleri

Doktorlar, yetişkinlerde larenjitli çeşitli antibiyotikler yazarlar. Ancak, her şeyi enfeksiyonu ortadan kaldırmak için kullanılamaz. Optimal çözüm yolunu seçmek için taşınabilirliğini ve etkinliğini hesaba katmanız gerekir. Larenjit gelişmesiyle birlikte, farklı kategorilerdeki ilaçlar sıklıkla kullanılmaktadır.

penisilinler

Daha çok bir larenjit kullanımının tedavisi için:

Bunlar rahatsızlıklarla baş etmeye yardımcı olan nispeten zararsız ilaçlar. Yetişkin hastalar genellikle ilacın tablet formu reçete edilir.

Meyve tadı ile süspansiyonlar çocuklar için daha uygundur.

Bu tür ilaçların kullanımının kontrendikasyonları, bu kategorideki ilaçlara karşı alerjiyi içerir. Ayrıca, karaciğer ve böbreklerin dekompansasyon aşamasında kompleks patolojileri sınırlama olarak kabul edilebilir.

sefalosporinler

Kimyasal bileşim açısından bu kategorideki antibiyotikler penisilinlere benzemektedir. Bu durumda, sefalosporinler geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumuna sahiptir ve tabletler veya enjeksiyonlar şeklinde kullanılabilir.

Bu ilaçların ana yan etkileri arasında alerjik reaksiyonlar ve sindirim sistemi bozuklukları yer alır. Larenjitli çocuklar için bu tür antibiyotikler sadece bir doktorun gözetiminde kullanılabilir.

Bu gruptan birkaç nesil jenerasyon var. En etkili maddeler şunlardır:

Kişinin penisiline karşı alerjisi varsa, sefalosporinlere karşı olumsuz reaksiyon riski vardır. Bu, benzer maddelerin yapısından kaynaklanmaktadır.

makrolidler

Bu tür ilaçlar en az toksik olarak kabul edilir. Açıklanamayan bir immünomodülatör ve anti-enflamatuar etkiye sahiptirler.

Bu kategorinin parlak temsilcisi azitromisin. Bu gruba bakteriyel mikroorganizmaların duyarlılığını saptamada larenjit tedavisi için kullanılır. Bu madde, diğer kategorilerdeki antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyonların varlığında endikedir.

Larenjit tedavisinin kuralları

Sıcaklık artışı, öksürük ve diğer semptomların ortaya çıkması ile karakterize edilen karmaşık patoloji formları, hemen her zaman antibiyotik kullanımını gerektirir. Bu ilaçlar çocuklar ve yetişkinler için reçete edilir.

Ek olarak antipiretik ve antienflamatuar maddeler kullanılır. Bazı durumlarda, ekspektoranların kullanımı belirtilir. Ayrıca, yerel tedaviyi reçete etmek gereklidir:

 • antiseptik araçlarla inhalasyon;
 • Hormonal ilaçların ve antiseptiklerin laringeal uygulanması, KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir;
 • boğaz için spreyler;
 • emilebilir tabletler.

Çocukların tedavisi özellikleri

Bebeğin larenksinin anatomik özellikleri vardır. Erken yaşlarda çok sayıda gemi tarafından nüfuz edilir. Bu, herhangi bir enflamatuar sürecin, dokuların şiddetli şişmesine yol açabileceği anlamına gelir.

Çocuklarda antibiyotik kullanımı çok dikkatli yapılmalıdır. Bu, tedavi sırasında yan reaksiyonların önlenmesine yardımcı olacaktır. Bu ilaçların sadece patojenik bakterilerin varlığında kullanılabileceğini düşünmek önemlidir.

Bu nedenle, tedavinin başlamasından önce, patojenlerin varlığını belirlemeye yardımcı olacak bir kan testi yapmanız gerekir. Tanı, hastalığın bakteriyel doğasını doğrularsa, antibiyotikler reçete edilir. Genellikle çocuklara reçete şurup veya tablet verilir. Zor durumlarda, enjeksiyonlar gösterilir.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Larenjit gelişmesinde antibiyotiklerin her zaman kullanılması gerekmez. Birçok insan bu ilaçları hastalığın ilk belirtileriyle alır. Bununla birlikte, çoğu zaman boğaz ağrısı virüslerle enfekte olur.

 • Aşırı antibiyotik tüketimi sadece işe yaramaz olmakla kalmaz, aynı zamanda zarar da verebilir. Bu ilaçlar bağırsakta bozulmaya yol açar. Ayrıca, bu ajanlara bakteri direnci riski vardır.
 • Ayrıca, antibiyotikler bireysel hoşgörüsüzlük ile alınamaz. Kontrendikasyonlar anamnezde bir alerjinin varlığını içerir. Hamilelik ve emzirme döneminde bu tür ilaçların tüketilmesi gerekli değildir.

Terapi sonrası iyileşme yöntemleri

Antibiyotikler sağlık için olumsuz sonuçlara yol açabilir. Negatif reaksiyonlar ağız boşluğunun, genital organların, bağırsakların mukoz membranlarından kaynaklanabilir. Uzun kurslar alması gereken güçlü ilaçlar, sadece patojenik bakterilerle uğraşmakla kalmaz, aynı zamanda yararlı olanları da yok eder. Sonuç olarak, disbakteriyoz gelişir ve bağışıklık sistemi zayıflar. Geri yüklemek için şu yöntemleri uygulayın:

 1. Doğru beslenmeye geçmek önemlidir. Menüden marinatları, kızarmış yiyecekleri, yağlı çorbaları kaldırmak gerekir. Bunun yerine, yağsız et ve balık, meyve, sebze, tahıl gevreği yemelisiniz. Dışkı kırılırsa, çiğ bitki besinlerine dikkat etmelisiniz.
 2. Sadece gerekirse laksatifler veya büzücü kullanın. Bitki kökenli ürünlerin seçilmesi önemlidir.
 3. Enzimler sindirimi kolaylaştırır. Yiyeceklerin sindirim sürecini kolaylaştırırlar. En etkili araçlardan bazıları creon ve mezim. Ancak, sadece bir doktor bunları reçete etmelidir.
 4. Bifido ve lactobacilli dayalı ilaçları alın. Bu grup, linex, normobact içerir. Bu tür ilaçlar hızla disbiyoz ile başa çıkabilir.
 1. Kadınlarda vajinal mikrofloranın ihlali varsa, bir jinekoloğa dönmeye değer. Doktor antimikotik seçecektir. Bazen lactobacilli ile mum kullanmak için bir ihtiyaç vardır.
 2. Maden suyu kullanabilirsiniz - Borjomi, Essentuki. Mukus sindirim sisteminin iyileşmesini iyileştirir ve karaciğeri temizler. Kural olarak, bir gün, 500 ml suya kadar almalıdır. 3 doz ayrılır ve boş bir mideye alınır.
 3. Mide ve bağırsakların işlerini iyileştiren sebze çaylarını içmek yararlıdır. Bunlar yaban mersini ve keten tohumu yapraklarına dayalı infüzyonları içerir.
 4. İmmünomodülatörlerin kullanımına sadece bir uzman için izin verilir.

Larenjit görünümü için antibakteriyel ajanlar sadece doktor tarafından reçete edildiği şekilde kullanılmalıdır. Bu ilaçlar sadece hastalığın bakteriyel yapısı için kullanılabilir. Diğer durumlarda, antibiyotikler sadece zarar verir.

Larenjit ve etkili antibiyotik tedavisi belirtileri

Larenjit, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilen üst solunum yollarının yaygın bir hastalığıdır. Larenjit ile boğaz mukozası iltihaplanma sürecine girer. Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Larenjit tedavi edilmezse, komplikasyonlar meydana gelebilir.

Larenjit: Hastalığın tanımı

Larenjit ve nedenleri nedir?

Larenjit genellikle, enfeksiyöz mukoza iltihabının yanı sıra vokal kordların oluştuğu inflamatuar bir süreç olarak anlaşılır.

Grip, parainfluenza vb. Neden olan çeşitli enfeksiyonların vücuduna girdiğinizde larenjit vardır.

Boğazdaki enflamatuar sürecin ana nedenleri, hipotermi ve viral hastalıkların arka planına karşı bağışıklığın zayıflamasıdır.

Genellikle larenjitin kronik formu tedavi edilmemiş akut solunum yolu viral enfeksiyonu ile ortaya çıkar.

Larenjit görüntüsüne predispoze olan diğer faktörler:

 • Kimyasal buharların solunması
 • Gastroözofageal reflü hastalığı
 • Uzamış vokal kord gerginliği
 • Larinks veya ses telleri travması
 • Sigara ve aşırı alkollü içecek tüketimi
 • Üst solunum yolu hastalığında burun solunum bozukluğu

Larenjit iki şekilde ortaya çıkabilir: akut ve kronik. Bu son form uzun bir seyir ile karakterize edilir ve kokulara, polenlere ve diğer alerjenlere karşı alerjik bir reaksiyon olarak kendini gösterebilir.

Larenjit meydana geldiğinde, boğaz ve bağlar iltihaplanır. Larinksin lümeninde, organın duvarlarına sızan bir inflamatuar sıvı birikmektedir.

semptomlar

Larenjitin ana belirtileri

Larenjit aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • Ses değişikliği
 • Kuruluk ve boğaz ağrısı
 • Kuru öksürük
 • Yutulduğunda ağrı

Enflamatuar süreç geliştiğinde ses sertleşir ve boğulur. Larenjit ile kuru öksürük yavaş yavaş mukus balgam salınımı ile birlikte nemli bir öksürüğe dönüşür. Palpasyonla, lenf düğümlerinin büyüklüğünde bir artış bulabilir ve onların acılarını hissedebilirsiniz.

Daha sonra, eğer boğaz iltihaplanırsa, hastanın sağlık durumu daha da kötüleşebilir: vücut ısısı yükselir, solunum zorlaşır ve boğazda şişkinlik veya yabancı cisim vb.

Larenjit akut formu ise, o zaman arka planda ve kas zayıflığı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı şeklinde ARI belirtileri oluşabilir.

Larenjit çocuklarda yanlış krup gelişimini provoke edebilir. Bu, solunum yolunun anatomik olarak küçük çaplarına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, larenjit uyku sırasında gürültülü hale gelen bir soluma ihlali olarak kendini gösterir. Çocuk whiny ve huzursuz olur. Öksürük havlıyor, hızlı nefes alıyor. Oksijen eksikliği nedeniyle cilt maviye dönüşebilir. Bu durumda, bir ambulans çağırmanız gerekir.

Çocuklarda larenjit komplikasyonları arasında ses kaybı, yalancı krup, tracheitis, epiglotit vb.

Akut larenjit tedavisi için antibiyotikler

Antibiyotiklerin çeşitleri ve tanımları

Doğru tedaviyi seçmek için, mukusun gırtlaktan incelenmesi gereklidir. Bunun için bir smear alınır. Smear sonuçlarına göre, bazı antibiyotiklere olan duyarlılığının yanı sıra patojen tipini de belirlemek mümkündür.

Antibiyotik 2-3 gün içinde kullanılıyorsa, herhangi bir gelişme yoktur, o zaman doktor ilacın yerini almalıdır. Genellikle 1-2 günde bir antibiyotik alınır.

Antibungal tedaviden sonra, antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilen zemin üzerinde mantar hastalıklarının ortaya çıkmasını önlemek için antifungal ilaçlar reçete edilir.

Bir doktorun randevusu olmadan, larenjit ile antibiyotikler alınmamalıdır. Doktor, semptomların ortaya çıkış derecesini dikkate alarak her hasta için antibakteriyel bir preparat seçer. Antibiyotiklere ek olarak, inhalasyonlar ve fizyoterapi prosedürleri yapılmalıdır.

Larenjit ile mücadelede antibiyotikler enfeksiyonu öldürür ve komplikasyonların gelişmesini önler.

Bağımsız antibiyotik kullanımı ile sağlığa zarar verebilir ve hastalığın seyrini kötüleştirebilir. Hastalığın bakterilerden kaynaklanması durumunda larenjit için antibiyotik kullanımı tavsiye edilir:

 • Larenjit tedavisinde en etkili ve popüler antibiyotik, bakteriyostatik etkiye sahip olan Bioparox'dur. Gün içinde birkaç inhalasyon hakkında yapmalısınız. İlaç ile tedavi yaklaşık 7 gün sürer.
 • . Ampisilin, Augmentin, vb gırtlak Zinatsef, Sefotaksim, sefiksim ve ark tedavisi için kullanılan Amoksiklav sefalosporin seride - Laryngitis de antibiyotik penisilin reçete edebilir.

Larenjit tedavisi hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Alerjik reaksiyonlar meydana geldiğinde, doktor başka antibiyotikler reçete edecektir. Antibiyotik almanın temel amacı larenjitin ana nedenini ortadan kaldırmaktır.

Larenjit viral bir doğaya sahipse, antibiyotiklerin bir bakteri enfeksiyonu olmasa bile tedavi edilemeyeceği unutulmamalıdır.

Larenjitin ek tedavisi:

 • Balgamı seyreltmek için ilaçlar reçete edilir: ATSTS, Ambroksol, Lazolvan ve diğerleri.
 • Terleme ve boğaz ağrısı ortadan kaldırmak için, anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlar reçete edilir: Teraflu, Ingalipt, Decatilen, Strepsils, vb.
 • Hastalık alerjik bir reaksiyondan kaynaklanıyorsa, larenjit için antialerjik ilaçlar kullanılır. Ana uyaranın etkisini ortadan kaldırmak ve mukoza şişmesini azaltmak için Citrine, Lorano, Zodak ve diğerlerini atar.
 • Hastanın durumunu tıbbi tedavi ile eşzamanlı olarak iyileştirmek için fizyoterapi yapılır: UHF, inhalasyon, elektroforez, vb.

Kronik larenjit için antibiyotikler

Kronik larenjit - tedavi seçenekleri

Çoğu durumda, larenjitin eksik akut formu kronik hale gelir. Kronik bir formun larenjit, steroid bazlı aerosollerle kombinasyon halinde antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilir.

Larenksden ayrılmış olması, başka bir enfeksiyon olabileceğinden, analiz için mutlaka teslim edilmelidir. Bu durumda, makrolidler, sefalosporinler veya aminoglikozitler reçete edilir.

Yetişkinlerde tekrarlayan bir form için antibiyotikler, bir ay boyunca mumlarda interferon kullanımı ile tamamlanmaktadır. Ayrıca 1-2 ay boyunca antihistaminikler reçete.

Kronik larenjit tedavisi aşamalar halinde gerçekleştirilir: önce iltihaplanma süreçlerini ortadan kaldırın ve daha sonra larinksin tüm fonksiyonlarını geri yükleyin.

Kronik bir formun hipertrofik larenjitleri, anti-enflamatuar ilaçların yardımı ile tedavi edilir:

 • prednisolon
 • kimotripsin
 • hidrokortizon

Chinozole, Hydrocortisone ve Kalanchoe Juice'ı birleştirirken pozitif bir sonuç gözlemlenecektir.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Bir çocukta Larenjit - tedavi için en iyi yollar

Antibakteriyel ve viral ajanlara duyarlılık olmaması nedeniyle, larenjit tedavisi için antibiyotik kullanımı önerilmemektedir.

Larenks iltihaplandığında, antiviral ilaçlar reçete edilir. Bununla birlikte, çok sayıda yan etkisi vardır. Bu nedenle, doktor bu ilaç grubu için fon yazmışsa, çocuğu ve tepkilerini belirli bir ilaca karşı sürekli olarak izlemelisiniz.

Çocuğun bakterilerin neden olduğu larinkste bir enflamatuar süreci varsa, antiseptik bir sprey reçete edilir. Antibiyotik doktoru çok nadiren tayin eder ve sonra analiz sonuçlarından sonra.

Bakteri enfeksiyonu tedavisinde bir çocuk için bir dizi penisilin antibiyotik reçete edilir.

Çocuklarda kronik larenjit olduğunda, fizyoterapi yöntemleri kullanılır. Yaygın bir yöntem inhalasyon terapisidir. Çok balgam tükürürken, boğazınızı temizlemeli, sonra soluma uygulamalısınız. Bunu yapmak için, bekleyenler kullanılır. İnhalasyonlar kuşburnu, deniz topalak yağı, retinol ile yapılabilir.

Tüm ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilmelidir, aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açan patolojik komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, ameliyat gerekli olabilir.

önleme

Önleyici amaçlarla, larenjitin yeniden ortaya çıkmasını önlemek için, vücudun temperlenmesi ve solunum yollarının sterilize edilmesi gereklidir.

Aşağıdaki kurallara uyulması önerilir:

 1. Enfeksiyon hastalıklarını zamanında tedavi etmek
 2. Odadaki havayı düzenli olarak nemlendirin
 3. Aşırı ısınma ve aşırı soğumadan kaçının
 4. Hijyen kurallarına uyun
 5. Kötü alışkanlıkları reddet
 6. Mukoza zarını inhaler ile tozdan temizleyin
 7. Vitamin-mineral komplekslerini kullanmak

Sağlıklı bir yaşam tarzı gözlemleyerek, bağışıklık tüm virüs ve bakterilerle başa çıkacak ve larenjit ve diğer hastalıkların gelişmesine izin vermeyecektir.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Çocuk larenjitinin, form ve formdan bağımsız olarak ciddi tedaviye ihtiyacı vardır. Kural olarak, karmaşıktır ve balgam söktürücü, antihistamin veya anti-enflamatuar etki için ek ilaçlar almanın yanı sıra inhalasyon ve fizyoterapiyi içerir. Ama çocuklarda larenjit tedavisinde antibiyotiklere mi ihtiyacımız var? Birçok kuşak doktor bu konuda tartışıyor. Buna ayrıntılı olarak bakalım.

Tedaviyi belirlemek ve antibiyotik reçete etmek için gerekirse doktor, hangi mikroorganizmaların hastalığın etken maddeleri olduğunu bilmelidir. Bunun için, larinksin bir sürüntüsü alınır.

Larenjit, sonuç olarak larenjit (larenks) veya laringotrakit (lezyon ve larinks ve trakea) için reçete edici antibiyotiklerin uygunluğunu belirleyen çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Bu hastalıkların farklı kökenleri olabilir:

 • bakteriler
 • mantar
 • virüsler
 • Larinks ve ses telleri üzerinde mekanik etkiler.

Çoğu zaman, larenjit virüslerden kaynaklanır (adenovirüs, rinovirüs, vb.). Bu durumda, hastalığın semptomları diğer larenjit formlarından farklı olacaktır. Hastalığın genel resmine hızlıca yükselen yüksek bir sıcaklık ve kas ağrıları eklenir. Tedavi için antibiyotikli böyle bir larenjit, herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Sonuçta, antibiyotikler bakterileri ve bazı mantarları etkili bir şekilde yok eder, ancak virüslerle baş edemezler.

Bununla birlikte, hastalık bakteriyel kökenli ise, antibiyotikler tedavisinin temeli olacaktır.

Çocuklarda larenjit seyrinin özellikleri

Çocuklarda larenjit, erişkinlerdeki rahatsızlıktan önemli ölçüde farklıdır, bu da bebeklerde tedavinin farklı olacağı anlamına gelir. Gerçek şu ki 10 yaşın altındaki çocuklarda, vücuttaki tüm mukoza zarları çok gevşek ve larinkste bir istisna değildir. Bu nedenle, genç laparozum en tehlikeli ve tatsız olan "yanlış tahıl" olan larenjit komplikasyonları alma riski vardır.

Ayrıca lomber astar olarak da adlandırılır ve maalesef tıp pratiğinde bu tür bir komplikasyon ortaya çıkar. Vokal akorların bölgesinde mukoza larenksı sürekli şişmeye dönüşür. Çocuğun son derece zor bir nefes alması, hipoksi, cilt ilk soluk ve daha sonra tamamen maviye dönüşmeye başlar. Bu durumda, sadece ambulans yardımcı olabilir.

Larenjitin antibiyotiklerle tedavisi

Larenjit veya laringotrakitli çocuklar en aşırı vakada antibiyotik reçete etmeye çalışırlar. Hastalığın kökeni çoğunlukla kurulmaz. Mesele, polikliniklerin çoğunda bakteriyolojik laboratuvarların bulunmaması ve eğer varsa, analizin sonucunun yaklaşık 10-14 gün kadar beklenmesidir. Larengit tedavisinde alışılmış uygulama - fizyoterapiyi bypass ederek, antiviral ilaçlar alırken. Bazen doktor yerel antiseptikleri boğazın sulanması için bir sprey şeklinde onaylar, mesela Miramistin.

Eğer ikincil bir bakteriyel enfeksiyon birincil viral enfeksiyona katılırsa, doktor mutlaka reçete edici antibiyotik sorununu gündeme getirecektir.

Larenjit için antibiyotik reçete edildiğinde

Larenjitin formları ve aşamaları vardır, burada antibiyotik tedavisinin fizibilitesi söz konusu değildir.

Bu durumlarda, antibiyotikler daima reçete edilir:

 • Larenjit bakteriyel kökeni analiz ile doğrulanırsa,
 • Larenjitli çocuk pürülan veya pürülan mukus balgam görülürse,
 • Larinkste larenjit ile pürülan bir film görülürse,
 • Viral larenjit komplikasyonlarla sonuçlanırsa,
 • Eğer bir çocuğun larenjitleri uzarsa,
 • Oldukça sık alevlenen kronik larenjitli.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Genellikle larenjit ve laringotrakit ile birlikte çocuklarda penisilin grubunda antibiyotikler, makrolidler ve azalidler oldukça etkilidir. Hastalık şiddetli ise, sefalosporin ailesinin antibiyotikleri yardımcı olacaktır.

Antibakteriyel ilaç adı

Kullanım endikasyonları

Antibiyotik Dozu

Antibiyotik salınım formu

Kontrendikasyonlar

"Amoxiclav"

Larenjit akut, larenjit kronik, larenjit uzamış

Bebekler 3 aydan 1 yıla kadar bir buçuk saat slozhki süspansiyonları günde üç kez.

7 yaşından küçük çocuklar - günde 3 kez 1 çay kaşığı süspansiyon.

14 yaşın altındaki ergenlere - günde üç kez 2 çay kaşığı ilaç.

Süspansiyon tozu, enjeksiyon için toz.

Mononükleoz, lenfositik lösemi, kolestatik sarılık ve hepatit, hepatik yetmezlik.

"Augmentin"

Larenjit ve larinotrakit

3 aya kadar olan çocuklar için, süspansiyonun dozu bireysel olarak hesaplanır. 12 ila 12 yaş arası çocuklara 1 kg vücut ağırlığı başına 20-40 mg'lık bir süspansiyon verilir.

Tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyon için tozlar

Fenilketonüri. 12 yaşın altındaki çocukların tablet formunu antibiyotik vermesi yasaktır.

«Flemoklav Solutab»

3 aydan 2 yıla kadar olan çocuklar - günlük doz yaklaşık 30 mg (2 bölünmüş dozda).

2 ila 7 yaş arası çocuklar - günlük doz yaklaşık 30 mg. (3 kabul).

7 ila 12 yaş arası çocuklar - günde 62.5 mg (her 8 saatte 3 bölünmüş dozda).

Böbrek yetmezliği, karaciğer fonksiyon bozukluğu, lenfositik lösemi, enfeksiyöz mononükleoz.

"Aksetin"

Akut ve uzun süreli formda larenjit

Çocuğun ağırlığının kilogramı başına 3 ila 30 yaşından büyük çocuklar günde 3-4 kez. En uygun günlük doz, çocuğun vücut ağırlığının kilogramı başına 60 mg'dır. Yenidoğan ve 3 yaşın altındaki çocuklar - 2-3 saatte günde kilogram başına 30 mg.

Enjeksiyonların hazırlanması için tozlar

Vücudun toplam tükenmesi,

Kronik böbrek yetmezliği, yenidoğanlarda prematürite,

Mide ve bağırsak hastalıkları.

"Seftriakson"

Larenjit ve larenjesit

12 yaşından büyük çocuklar için ilacın dozu - 0.5 gr. her 12 saatte bir.

12 yaşın altındaki çocuklar için dozaj, her hasta için ayrı ayrı doktor tarafından hesaplanır.

Enjeksiyonların hazırlanması için kuru madde

Karaciğer ve böbrek patolojisi, sefalosporinlere karşı tahammülsüzlük.

"Cefixime"

Larenjit akut, kronik, uzun süreli

12 yaşından sonra çocuklar 400 mg reçete edilir. ilacın günde bir kez, 6 aydan 12 yaşına kadar olan çocuklar, dozaj ayrı ayrı doktor tarafından hesaplanmalıdır.

Kendinden süspansiyonlu tabletler ve pudralar

Porfiri durumu, ağacın yaşı 6 aya kadar.

"Azitromisin"

Çocuklara günde bir kez vücut ağırlığının her bir kilogramı için 5-10 mg ilaç reçete edilir.

Artan makrolid intoleransı, karaciğer yetmezliği.

"Klaritomitsin"

Günlük doz, hastanın kilosunun 1 kilogramı başına 7.5 mg'dır. Maksimum günlük doz 500 mg'dır.

Şiddetli karaciğer yetmezliği, hepatit, porfiri.

Ek olarak, larenjitli bir çocuk olan antibiyotikler, inhalasyonlar sırasında ve alınabilir. Bu şekilde, antibakteriyel ilacı doğrudan etkilenen bölgeye "dağıtabilirsiniz". Bu tedaviyi hızlandırır, dysbiosis riskini azaltır.

İnhalasyonlar için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • "Bioparox » - Bitki antibiyotik fusafungin dayalı bir preparat. Eczanelerde değiştirilebilir nozulları ile aerosol şeklinde satılmaktadır. Ağızdan veya burun içinden enjekte edilebilir. Larenjit tedavisinde ilk yöntemin seçilmesi tercih edilir. "Bioparox" ile yapılan inhalasyonlar 7 günden uzun süredir uygulanmamalıdır.
 • "Fluimucil" - Toz formunda veya inhalasyon için bir çözelti şeklinde alınabilen mukolitik bir ilaçtır. İlacın dozu, hastanın durumunun karmaşıklığına bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Larenjit ile inhalasyonun seyri genellikle 5 ila 10 gün sürer, doktorun izni ile kronik larenjit ile, altı aya kadar sürebilir.
 • "Gentamisin" (bir nebülizatör için ampullerde). 12 yaşın üzerindeki çocuklar için bir inhalasyon için, 20 mg ilaç gereklidir, prosedür günde 1-2 kez tekrarlanır. 2 ila 12 yaş arası çocuklar, bir inhalasyon için en fazla 10 mg ilacı alabilir. Bir antibiyotik yetiştirmek için 1 ila 6 oranında salin takip eder.

Ana durum - evde bir inhaler varsa, antibiyotiklerle inhalasyon yapılmalıdır. İnsanların kaynar suya, haşlanmış patateslere - solunum yolu ile solumak yolları - larenjitin tedavisinde bir sorun olabilir ve iltihaplanma süreci daha da kötüleşecektir.

Larenjit ile antibiyotik almak için genel kurallar

 • Antibiyotik aldıktan 3 gün sonra herhangi bir iyileşme olmazsa, doktor ilacı değiştirmelidir.
 • İyileşme başlangıcı imkansız olduğunda antibiyotik almayı bırakın. Öngörülen tüm dersi bitirmek gereklidir.
 • Larenjit ile antibiyotik almak için bir çocuk 5 günden az olmamalı, ancak 14'ten fazla olmamalıdır. Çünkü 2 hafta içinde bakteriler ilaca karşı kendi bağışıklıklarını geliştirecektir. Kurs süresi sadece doktor tarafından belirlenir.
 • Yüksek ateşli larenjit ile antipiretiklerin antibiyotiklerle birlikte alınmasına izin verilir. Ne - doktor söyleyecektir.
 • Larenjitin antibiyotiklerle tedavi edilmesi sırasında, çocuk vücudundaki toksinlerin giderilmesi için disbakteriyozun önlenmesi ve bolca içilmesi hakkında hatırlamak önemlidir. Çay, yabani gül, papatya ile kaynatın.
 • antibiyotikler Oral kullanım için tabletler ya da süspansiyonlar şeklinde larenjitin tedavi düzeni bulunan ve soluma için çözeltiler, paralel olarak ise, iki farklı ilaç uyumluluk ve etkileşim hakkında doktora sorun.

Antibiyotikler hakkında, ne zaman ve nasıl kullanıldığına dair daha fazla bilgi için sonraki videoya bakın. Yorum popüler çocuk doktoru Komarovsky tarafından verilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit için hafif antibiyotikler seçin

Larenjit, laringeal mukozada inflamatuar bir süreçtir.. Tezahürleri farenks, kuruluk, boğaz ağrısı, nefes alma zorluğu, kuru, "havlayan" öksürük, ses kısıklığı veya ses kaybı olabilir.

Bu hastalığın aşağıdaki türlerini ayırt edin:

 • Akut larenjit: erken dönemlerinde, antibiyotikler olmadan tedavi edilebilir bulaşıcı bir hastalık eşliğinde 7-10 gün sürer veya soğuk, aşırı yorgunluk ses telleri maruz kalma sonucu.
 • Kronik formu, zararlı faktörlere sürekli maruz kalma nedeniyle gelişebilir: sigara, alkol, kontamine hava.
 • Yanlış kasıklar (laringospazm) - gırtlakın daralması, eşlik eden "havlayan öksürük", nefes almada zorluk. Bu durum ortaya çıktığında 3 yaşın altındaki çocuklar için son derece tehlikelidir, bir ambulans çağırmak gereklidir.

Larenjit için antibiyotikler ne zaman uygundur?

Antibiyotikler sadece ilgili doktor tarafından reçete edilir. Hastalığın evresine, görünümünün nedenlerine, hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlı olarak antibiyotik tedavisine olan ihtiyaca karar verir. Sıklıkla, bu hastalık ARI ve ARVI'nin arka planında ortaya çıkar. Durulama, antiseptik sulama yutak, topikal preparatlar, (sıcak ve soğuk, keskin, asidik, katı gıda hariç) hafif bir diyet, sıcak alkali içecek, inhalasyon: Bu durumda, primer hastalığın tedavisinde paralel olarak semptomatik tedavi önerilir.

Hastanın durumu 3-5 gün içinde iyileşmezse, genellikle larenjitin antibiyotiklerle tedavisi belirtilir. Bu durumun çeşitli nedenleri vardır:

 • Ana hastalık bakteriyel enfeksiyonların patojenleri neden olur. Böyle bir durumda, antiviral ajanların kullanımı sırasında semptomların giderilmesi söz konusu değildir. Hastalığın nedenini belirlemek ve antimikrobiyal ajanların atanmasına karar vermek laboratuvar araştırmalarına yardımcı olacaktır. Çoğu durumda, terapist, genel bir kan testinin sonuçları ile, larenjitin tedavisinde antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığını belirler. Hastanın ciddi bir durumunda ve analiz için biyomalzemelerin verilmesi için polikliniğe ulaşamaması durumunda, doktor klinik tabloyu çizerek bir antibiyotik reçete edebilir.
 • Viral bir enfeksiyonun arka planı karşısında, mukoza zarında bakteriyel komplikasyonlar gelişir. Bu varsayımın yüzde birini doğrulamak ve belirli ilaç sınıflarına olan duyarlılık hakkında rapor vermek sadece farinksden gelen kovaların protokolünü yapabilir. Prosedürün kendisi zor değildir: burun ve bademciklerden bir leke çıkarmanız gerekir, ancak analiz sonuçları ortalama 2 hafta beklemek zorundadır. Eğer tedavi ertelenemezse, terapistler, orta ve şiddetli hastalığı olan yetişkin hastalarda larenjit ile hangi antibiyotiklerin alınması gerektiğini seçmeli ve sadece semptomlara odaklanmalıdır.

Hastalığın kronik seyrinde, antibiyotik tedavisi de mümkündür, ancak bunları kullanmadan önce, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, diğer sağlıksız sağlık nedenlerini dışlamak gerekir:

 • reflü gastropati;
 • mantar enfeksiyonu;
 • bağlarda artan yük;
 • alerji;
 • sigara.

Larenjit tedavisinde kullanılan antibiyotik tipleri

Larenjit tedavisi için antibakteriyel tedavide, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

penisilinler

Penisilinler, Penicillium cinsinin kalıpları tarafından üretilen beta-laktam antibiyotik gruplarından biridir. Birçok gram-pozitif ve bazı gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. Kas içi enjeksiyonla, penisilin serisi ilaçlar tüm dokulara ve vücut sıvılarına nüfuz eder, hızlı bir şekilde bunların içindeki terapötik konsantrasyonlara ulaşır.

Bu, penisilinlerin, etkili oldukları bakterilerin neden olduğu çeşitli enflamatuar süreçleri tedavi etmek için kullanılabileceği anlamına gelir:

 1. Doğal penisilinler (benzilpenisilin, vb.) esas olarak Gram-pozitif bakteriler ve koklar (streptokoklar, enterokoklar) ve bazı Gram-negatifler ile savaşmada etkilidir. Beta-laktamazlardaki kararsızlıklarından dolayı stafilokok, tüberküloz ve influenza üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
 2. Izoksazolilpenitsilliny stafilokok enfeksiyonlarının neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu alt grubun en popüler ilacı oksasilin'dir.
 3. Geniş eylem penisilinler - ENT enfeksiyonlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan yarı sentetik uyuşturucular, bunların kullanımının rahatlığından ve çeşitli enfeksiyon patojenleri gruplarına etki etme yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle, augmentin ve amoksiklav, antibiyotiğin yok edilmesini önleyen ve böylece etki alanını genişleten amoksisilin ve klavulanik asidi içerir; Ampiyoller ampisilin ve oksasilini birleştirir. Amoksisilin ve ampisilin benzer bir etkiye sahiptir.

diğer

II) Makrolidler ve azalidler: Gruplar azitromisin ve klaritromisin de dahil olmak üzere yaklaşık on farklı antibiyotiği içerir. Hepsi doğal eritromisin ile belirli bir yapısal benzerliğe sahiptir. Bu ilaçların önemli bir özelliği Gram-pozitif koklara ve hücre içi patojenlere karşı aktiviteleridir: Campylobacter, Mycoplasma, Chlamydia, Legionella. Pnömoni önlenmesi için üst solunum yolu, difteri, kızıl ateş enfeksiyonları için kullanılırlar. Küçük bir toksisite var, bu yüzden larenjit ile bu antibiyotikler sıklıkla atanır.

III) Sefalosporinler - Beta-laktamazlara karşı daha büyük bir dirence sahip oldukları, penisilinler ile ilgili bir sınıf antibiyotikler. Yüksek antibakteriyel aktiviteye ve geniş bir aksiyon yelpazesine sahiptirler.

IV) Florokinoller ayrıca geniş bir etki spektrumuna sahiptir, gram-pozitif ve bazı gram-negatif bakterilere, diğer antibiyotiklere dirençli birçok mikroorganizmaya (örneğin klebsiella) karşı etkilidir. Bu sınıftaki ilaçların kullanımı için endikasyonlar listesinde kronik larenjit vardır.

Larenjit tedavisinde kullanılan en popüler ilaçlar

1. Augmentin (amoksisilin + klavulanik asit) üç dozaj formunda satılmaktadır:

 • film kaplı tabletler 250 + 125 mg, 500 + 125 mg, 875 + 125 mg;
 • süspansiyon 125, 200 ve 400 mg hazırlanması için toz;
 • enjeksiyon formu 500, 1000, 2000 mg.

Bu, yetişkinler ve 3 aylıktan itibaren çocuklar için uygun geniş eylem penisilin bir kombinasyon ilaç, doğal besleme sırasında izin verilir. Düşük toksisite ile karakterize edilmiştir. Ana kontrendikasyonlar penisilinler ve böbrek yetmezliği alerjisidir.

2. Amoksiklav - Augmentin analogu. şekiller:

 • tabletler, film kaplı (250, 500 ve 875 mg);
 • süspansiyonun hazırlanması için toz (125, 250 ve 400 mg);
 • intravenöz enjeksiyonlara ihtiyacınız varsa - solüsyonun hazırlanması için toz (500 ve 1000 mg);
 • Tabletler dağılabilir (625, 1000 mg).

Son form 12 yaşın altındaki çocuklara gösterilmez. Gastrointestinal sistem hastalıklarının varlığında ve hamilelik dikkatle kullanılır.


3. Sumamed (azitromisin) - Makrolidlerin antibiyotik grubu, bakteriyostatik etkiye sahiptir. Staphylococci, streptococci, mikoplazmalar, klamidya ve diğer bakterilerin ve hücre içi mikroorganizmaların bazı suşlarına karşı savaşır. Mikropların ilaca karşı kazanılmış direnci.
Farklı dozaj formlarında üretilmiştir:

 • 100 mg süspansiyon seyreltmek için çilek aromalı toz;
 • iki dozajda tabletler: 125 ve 500 mg;
 • 250 mg kapsül;
 • Enjeksiyonlar için - 500 mg'lık bir çözeltinin hazırlanması için liyofilizat.

Toz 6 ay, 125 mg tabletler - 3 yıl, kapsüller - 12 den kullanımına izin verilir. Laktasyon için önerilmez. Ergotamin ve dihidroergatomin ile bir kerede alınmamalıdır.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Antibiyotiklerin birtakım kontrendikasyonları ve yan etkileri olan oldukça toksik maddeler olduğunu hatırlamak önemlidir. Klinik tabloyu, anamnezi ve hastanın bireysel özelliklerini değerlendiren çocuk doktoru, çocuğunuzda antibiyotik olmadan larenjit tedavisinin mümkün olup olmadığına karar vermelidir.

3 yaşına gelmemiş bir hastanın ses kısıklığı veya zarar ile akut larenjit - Genellikle BPO sadece hasta bir çocuğa, bir istisna atama hiç acelesi vardır. Nefes alırken bir vızıltı var, nefes zordur, glottis daraltır olduğu koşulu - Bu önlem daha solunum çocuklar yavru kuş sistemiyle ilişkili ve onların sahte krup tehlike olabilir.

laringeal spazm hala oluştuysa, bir nebülizatör varlığında, inhalasyon veya ventalinom berodualom ile yapılabilir, odada bir serin, nemli havayı temin etmek, bir ambulans çağırmak çocuk sakin gereklidir.

Diğer durumlarda (ihmal edilen - daha sonra doktorun takdirine bağlı olarak verilen antibiyotik), doğru tedaviyi atamak için, laboratuar testlerinin yapılması gerekir: boğazdan kan ve bakteri kültürünün genel bir klinik analizi. İkincisi, çeşitli ilaçlara duyarlılık tanımını içerir. Bulgulara dayanarak, çocuk doktoru bu durumda çocuklarda larenjit için hangi antibiyotiğin en iyi olduğunu belirler.

Bir çocukta larenjit için antibiyotikler bir çocuk doktoru atarsa:

 • testlerin sonuçları, bakteriyel bir enfeksiyonun varlığını rapor eder;
  3 yaşından küçük bir çocuğun kuru öksürük ve ses kısıklığı vardır (laringospazm tehlikesi nedeniyle);
 • Uzun süreli terapi pozitif dinamizm vermez.
 • İstisnai durumlarda (vb rejimi tutumlu ve uyma yetersizlik öyküsü olan sık şiddetli larenjit varlığı.) doktor, hastalığın erken döneminde erişkinlerde larenjit hızla tedavisi için bir antibiyotik tavsiye etme hakkına sahiptir.

Tüm antibiyotikler çocuklara verilemez. En yaygın olanları arasında sumamed (6 aydan itibaren kullanımına izin verilir); bir şurup şeklinde klarit - klaritromisin, 3 yaşından büyük çocuklar için, augmentin süspansiyon - 3 yaşından büyük çocuklar için gösterilir. Antibiyotikler-sefalosporinler genellikle intramüsküler veya intravenöz olarak çocuklara uygulanır.

Gebe kadınların ve emziren annelerin larenjitini antibiyotiklerle tedavi etmek zararlı mıdır?

Antibiyotikler tüm gebelik boyunca tavsiye edilmez, ancak hastalığın ciddi bir aşamasında reçete edilebilir. Bundan önce, doktor iddia edilen zararı fetüs için ilaçla ve ilacı reddetmesi durumunda hasta için riskle ilişkilendirmelidir.

Emziren anneler, ilacı alma ve tedavi etme dönemi (emzirmeden vücuttan tamamen alınana kadar) emzirmeyi bırakmalıdır. Bazı antibakteriyel ajanların beslenme sırasında kullanılması için izin verilir (Augmentin). Bebek geçici olarak karışıma aktarılmazsa, bebeğin pamukçuk olmadığından emin olmanız, hem anne hem de bebeğe probiyotik vermeniz gerekir.

Antibiyotik almak için kurallar

 1. Doktor tarafından reçete edilen ilaç sıklığını ve sıklığını tam olarak gözlemleyin. Bu, kandaki ilacın gerekli konsantrasyonunu koruyacaktır.
 2. Antibiyotik tedavisinin seyrini rasgele kesmeyin.
 3. Talimatları dikkatlice inceleyin, kontraendikasyonlara, olası yan etkilere dikkat edin.
 4. Larenjit ile antibiyotik almayla ilgili talimatlardaki tavsiyelere dikkat edin: yemek öncesi, sırasında veya sonrasında, içmekten daha iyi.
 5. Koruyucu bir diyete uymak: yağ, ağır gıda ve gaz oluşturan ürünleri dışarıda bırakmak. Probiyotik bir ders içmek için harcamak. Bu, disbiyoz ve sindirim problemlerinin gelişmesini engeller.
 6. Kandidiyazın profilaksisini bunun için reçete edilen ilaçlarla, örneğin flukonazol ile gerçekleştirin.

Larenjit antibiyotik olmadan nasıl tedavi edilir?

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalığı tedavi etmenin başlıca yolları:

 • Soda ile durulayın, otlar suyu (papatya, calendula). Alkol, müköz kuruduktan sonra uygulanacak tentürler tavsiye edilmez.
 • Sodyum klorür ile inhalasyon. Sadece bir nebulizer yardımıyla. Buharın üzerinden nefes almayın!
 • Lokal antiseptiklerle boğaz tedavisi.
 • Diyet. Kolay bölünmüş güç. Bol sıcak (sıcak değil!) İçecek. Boğaz ılık sütü, 1 tatlı kaşığı bal, yumurtanın ucunda aynı miktarda tereyağı ve kabartma tozu ile yumuşatın.
 • Ses bittiyse, keten tohumu infüzyonu ile gargara yapın (1 bardak kaynar su için 1 çay kaşığı demleyin).

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

Larenjitli çocuklara hangi antibiyotik vermeliyim?

Larenjit genellikle çocuklarda soğuk algınlığının sonucudur. Hastalık larinksin iltihabı ile karakterizedir. Bebek, yutulduğunda ağrılı hislerin yanı sıra boğazda ter ve kuru hissetmeye başlar. Larenjit gelişimi sırasında, seste ses kısıklığı, hatta tam kaybı görülebilir. Patojenik virüslerin veya mikropların larenksine girmenin bir sonucu olarak hastalığın ciddi bir formu gelişebilir. Bu gibi durumlarda, tek tedavi, çocuklarda larenjit için antibiyotiktir. En etkili antibakteriyel ajanlar daha ayrıntılı olarak düşünülmelidir.

Kabul fizibilitesi

Larenjitli çocuklar için antibiyotiğe ihtiyacım var mı? Bu hastalık, genellikle vücut ısısında, kuru öksürükte, burun tıkanıklığında bir artışla birlikte olduğu için soğuk algınlığında tipik bir tezahürdür. Tedavi genellikle hoş olmayan semptomların giderilmesi için anti-soğuk reçete edilir. Bu bol bir sıcak içecek, yatak istirahati, vitamin kullanımıdır. Bu tıbbi önlemlerin kompleksi kolayca larenjitleri ortadan kaldırır.

gırtlak iltihabı, antimikrobiyal ilaçların kullanımına ilişkin olarak, gırtlak gırtlak zararlı bakteri ve mikropların neden olduğu sadece antibiyotikler ile tedavi edilir. Larenjit çocuklarda ne kadar sürer? Bebeğin doğru tedavi bir hafta içinde tam bir iyileşme hissettiğinde.

Hatırlamak önemlidir! Özellikle çocuklarla ilgiliyse, kendi kendine ilaç verme! Larinksin iltihaplanması için antibiyotik kullanmanın yararı sadece bir uzman tarafından belirlenebilir.

Ateşli larenjit ile

Yüksek sıcaklıkta antibakteriyel ajanların alınması gereklidir. Sonuçta, ısı vücutta aktif bir inflamatuar süreci gösterir. Doktor, böyle durumlarda bir antibiyotik reçete:

 • zararlı virüsler ve bakterilerin neden olduğu larenjit;
 • bebekte kronik otitis;
 • düzenli ARI;
 • sıcaklık 3 günden fazla düşmez;
 • pürülan bir doğanın komplikasyonları;
 • sinüzit görünümü;
 • bronşit veya zatürre.

Çoğu zaman, sıcaklık olmayan larenjitli antibiyotikler reçete edilmez. Anti-soğuk ilaçları almak ve çok fazla sıcak çay veya şifalı bitkilerin tadına bakmanız yeterlidir. Bu tür eylemlerle, hastalık soğuk algınlığı ile gider.

Hatırlamak önemlidir! Antibiyotiklerle tedavi sadece bir uzman tarafından reçete edilebilir! Antibakteriyel ajanların birçok yan etkisi vardır, bu nedenle çocuklarda larenjit ile hangi antibiyotiğin verilmesi gerektiğini bir uzmana emanet edin.

Antibakteriyel ilaçların isimleri

Farmakoloji piyasası çocuklarda larenjit tedavisine yönelik çeşitli ilaçlar sunmaktadır. En etkili ilaçların listesi aşağıdadır:

 1. Amoxiclav. Bu ilaç tabletler ve süspansiyonlar halinde temin edilebilir. Tabletler 6 yaşından büyük çocuklara alınmalıdır. Askıya alındığında, bu formda çocuk bir yıla kadar sürebilir. Amoksiklav boğazdaki şişlikleri giderir ve ayrıca larinkste pürülan oluşumlarla baş eder.
 2. Sumamed, Tablet şeklinde üretildiğinden, sadece büyük çocuklar tarafından kullanılabilir. Üst solunum yollarının enfeksiyöz hastalıkları ile kolayca başa çıkabilir, larinksin mukoza zarını normalleştirir.
 3. Pulmicort. Bir inhalasyon nebülizörü olarak kullanılması gereken bir süspansiyon şeklinde üretilmiştir. İlaç 6 aylıktan küçük çocuklara bile gösterilir. Bronşiyal astımın yanı sıra alevlenme sırasında solunum yollarının kronik hastalıkları için kullanılır.
 4. Flomax. Bu ilaç bir aerosol sprey şeklinde satılmaktadır. Çocuklara davranma Berodualom 3 yaşından itibaren olmalıdır. Bronşit ve solunum sisteminin diğer ciddi hastalıklarının çeşitli formları için etkili araçlar.
 5. Sinekod. Bu şurup 3 yaşından büyük çocuklara alınmalıdır. Ayrıca Sinekod, 2 aylık bebekler için kullanılabilen damla şeklinde mevcuttur. Bu etkili bir antitussif. Kuru öksürüğü ortadan kaldırır, boğazda kuruluğu ve terlemeyi rahatlatır.
 6. Miramistin. Larenjit tedavisi için, çocuklar için kontrendikasyonları olmayan bir çözelti kullanılır. Antibakteriyel, antienflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Larinksin şişkinliğini hızla çıkarır.
 7. Erespal. İlaç, bebeklerde bile, ancak sadece bir şurup şeklinde kullanılabilir. Erespal da 14 yaşından büyük çocuklar için kullanılan tabletler şeklinde satılmaktadır. İlaç bronşit, akut solunum yolu hastalığı, orta kulak iltihabı tedavisinde kullanılır. Semptomları larenjit ve KBB organlarının diğer hastalıkları ile temizler.
 8. Deksametazon. Solunum hastalıklarının tedavisi için bu ilacı tabletlerde almak gerekir. Deksametazon 6 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir. Belirli bir uyaranın güçlü bir alerjisinden kaynaklanan larenjit için kullanılır.
 9. Ambrobene. Çocuklar sadece bir şurup veya çözelti şeklinde alınabilir. Akciğerlerdeki enflamatuar süreçleri ortadan kaldırır, böylece etkilenen larinksi faydalı bir şekilde etkiler.
 10. Prednizolon. Daha büyük çocukların tedavisinde kullanılır - 12 yıldan fazla. İlaç bir süspansiyon şeklinde. İltihap ve laringeal ödemi etkili bir şekilde temizler.
 11. Ascoril. Bu şurup 6 yaşından büyük çocukların tedavisinde kullanılır. Bebeklerin daha küçük bir çocuk doktoru ile Ascoril kullanımını koordine etmeleri gerekiyor. Üst solunum yollarının akut ve kronik hastalıklarında vücut üzerinde faydalı etki.

Hastalığın nedenine bağlı olarak, doktor çocuklarda larenjit ile hangi antibiyotiğin kullanılacağını seçmelidir. Sadece bir uzmanın yetkinliğindedir. Ebeveynler çocuğa hangi antibiyotiği vereceğini seçemez.

Kabul kuralları

Antibakteriyel ajanlar birçok yan etkiye sahip olduklarından, alındıklarında bu kurallara uyulmalıdır:

 • Ilacın dozu sadece doktor tarafından reçete edilir;
 • 3 günlük girişten sonra, bebeğin durumu ve sağlığı için daha fazla antibiyotik tedavisinin tavsiyesini değerlendiren doktora görünmek gerekir;
 • durum kötüleştiğinde ilacı almayı durdurmak gerekir;
 • Ilacı belirtilen doz ve zamanda kesinlikle tüketin;
 • Doğru beslenmeye bağlı kalın.

Hatırlamak önemlidir! Bağırsak ile ilgili sorunları önlemek için, mikroflora geri yüklemek için antibiyotik ve probiyotikler ile alınmalıdır!

Antibiyotiksiz larenjit

Larenjitli çocuklar için antibiyotiğe ihtiyacım var mı? Eugene Komarovsky, SARS veya ARI'nin neden olduğu larenjitin antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan kolaylıkla tedavi edildiğine inanmaktadır. Aşağıdaki terapötik önlemler sayesinde bebeğin bedeni geri alınacaktır:

 • yatak istirahatine bağlılık;
 • bol sıcak içecek;
 • Hasta çocuğun bulunduğu odada havanın nemlendirilmesi;
 • düzenli temizlik ve tesislerin havalandırması.

Ayrıca, larenjit artmış vücut ısısına eşlik etmiyorsa, bebeği her gün yürüyüş yapmak için sürmek gerekir. Temiz hava, vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve daha dinamik bir iyileşmeye katkıda bulunur.

Çocuklarda larenjit için antibiyotik kullanımı - kabul kuralları


Olgunlaşmamış bağışıklık arka planı, sık soğuk algınlığı, çocuğun üst ve alt solunum yolu çeşitli hastalıkları vardır. Çoğunlukla larinksin iltihabı olarak teşhis edilir. Çocuklarda larenjit için antibiyotikler sadece bir çocuk doktoru tarafından reçete edilmelidir. Öneriler ve alım kuralları takip edilirse, tedavi sırasında ve tedavinin sona ermesinden sonra olumsuz reaksiyonların görünümünü en aza indirmek mümkündür.

Çocuklarda hastalığın özellikleri

Larenjit, hipotermi altındaki çocuklarda, viral hastalıkların, adenoiditin, uzamış öksürüğün bir arka planına karşı gelişir. Hastalık akut veya kronik formda ortaya çıkabilir.

Bazı anatomik özellikler, çocuklarda inflamatuar sürecin seyrini kötüleştirir:

 1. Herhangi bir iltihaplanmaya, etkilenen bölgeye artan kan akışı nedeniyle dokuların şişmesi eşlik eder. Ancak çocuklarda larinks, darlığı, ödemin arka planına karşı lümeni hızla daraltır, çocuğun nefes alması zordur.
 2. Çocuklarda mukoza zarı gevşek olduğundan, herhangi bir patojenik mikroorganizma dokulara kolayca nüfuz eder - iltihap şiddetli formda ilerler.
 3. Larinksin şişkinliğinin arka planında, bir çocuğun nefes alıp vermesi zordur, bebek korkar, kas krampları ortaya çıkar, bu da nefes almayı daha da zorlaştırır.

Önemli! Larenjit yaşının altındaki çocuklarda nadiren teşhis edilir, hastalığın zirvesi 2-5 yaşına düşer.

Tedavide antibiyotik ihtiyacı

Antibiyotikler sadece bakteriyel larenjit ile alınmalıdır. Hastalık nadiren sıcaklık olmadan çalışır, belirtiler genellikle belirgindir. Mantarlara, virüslere, alerjenlere karşı, bu ilaçlar güçsüzdür.

Bakteriyel larenjit nasıl tanımlanır:

 1. Hastalığın keskin bir başlangıcı, çocuğun sağlığı birkaç saat içinde daha da kötüye gidebilir.
 2. Sıcaklık 38 veya daha fazla dereceye yükselir.
 3. Şiddetli zehirlenme belirtileri vardır - zayıflık, iştahsızlık, baş ağrısı, kas ağrısı.
 4. Ses tellerinin yenilgisiyle bağlantılı sesin ses kısıklığı vardır.
 5. Kuru öksürük havlama güçlü nöbetleri tarafından rahatsız. Enfeksiyon düşerse, tracheitis, bronşit gelişir, balgam, bazen kanın bir karışımı ile ortaya çıkar.
 6. Boğazdaki Pershenie farenjit ile ortaya çıkar - faringeal iltihaplanma her zaman larenjitle eşzamanlı olarak gelişir.
 7. Gırtlağın güçlü bir şekilde şişmesi, nefes darlığı, nefes darlığı ile gösterilir.
 8. Larinksin mukoza zarında sesin öksürüğünün ve ses kısıklığının ortaya çıkmasından 2-3 gün sonra, sarımsı bir filmle kaplı yaraları görebilirsiniz.

Önemli! Antibiyotikler de influenza olan bir çocuk için reçete edilebilir. 5 gün sonra sağlık durumu düzelmezse, bakteriyel enfeksiyonun birleşmesi olasılığı büyüktür. Bu uygulama pediatristler ve terapistler arasında yaygındır. Ancak resmi ilaç, antibiyotik tedavisinin başlamasından önce hastalığın bakteriyel etiyolojisinin doğrulanmasını gerektirir.

Antibakteriyel ilaçlara genel bakış

Larenjit tedavisi için, çocuklar son nesil ilaçları penisilinler, sefalosporinler, makrolid gruplarından kullanırlar. Çok çeşitli etkilere sahiptirler, oldukça etkilidirler, düşük toksisiteye sahiptirler, çoğu günde 1-2 kez almak için yeterlidir. Pediyatride izin verilen ilaçların listesi küçük bir ilaç listesi içerir.

Çocukları tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır - tedavinin adı ve şeması

11 yaşından büyük - her 6 saatte 3-4 doz.

Süspansiyon - doğumdan;

tabletler - 12 yıldan beri.

12 yıla kadar - günlük dozaj 1 kg başına 20-40 mg süspansiyondur, ilacı günde iki kez alır;

12 yıl boyunca - 1 tablet 625 mg günde üç kez veya günde iki kez 1000 mg;

12 yaşından büyük - intravenöz damla veya damla uygulama için, her 8 saatte bir 1000/200 mg doz

tabletler ve kapsüller - vücut ağırlığı fazla 45 kg.

Süspansiyon - 1 kg başına 10 mg aktif madde, 3-5 günde bir 24 saatte bir.

tabletler - 12 yıldan beri.

3 aydan fazla - günlük dozaj eşit olarak bölünen 25 mg / kg, çocuğa sabah ve akşam verir;

tabletler - 8 saatte 375 mg veya 12 saat sonra 625 mg.

12 yıla kadar - 20-75 mg / kg, günde bir kez;

12 yaşından büyük veya 50 kg'dan fazla vücut ağırlığında - günde 1-2 gr, bir veya yarım dozda 12 saatlik aralıklarla

İnflamasyonu antibiyotik olmadan tedavi edebilir miyim? Larenjit patojenik bakterilerden kaynaklanıyorsa, larinks, diğer tehlikeli komplikasyonların stenozunu önlemek için antibakteriyel ilaçlar almak gerekir. Ayrıca, buharla veya nebülizörle inhalasyon yapmak, anti-öksürük, antihistaminikler almak gereklidir.

Önemli! Ortalama antibiyotik tedavisi süresi 5-7 gündür. Şiddetli formlarda, doktor 10-14 gün uzatabilir, kronik larenjit formu 2-3 hafta boyunca tedavi edilir.

Nasıl başvurulur

Antibiyotikler, özellikle zayıf bir çocuğun vücudu için oldukça agresif ilaçlar, bu nedenle bu ilaçları almak için kurallara uymak zorundasınız.

Antibiyotikler doğru şekilde nasıl içilir:

 1. Antibakteriyel tedaviye başlamak için, sadece doğrulanacak olan analizlerden sonra, patojenik bakterilerin, akut larenjitin etken maddeleri olduğu gereklidir. Hastalığın kronik formunda, ilacın aktif maddelere olan duyarlılığını tanımlamak için ek testler yapılmalıdır - patojenik mikroorganizmalar, antibiyotiklere karşı bağışıklığı hızla geliştirirler.
 2. Dozaj dikkatli bir şekilde gözetilmelidir. Dozu arttırmak hızlı bir iyileşmeye yol açmaz, ancak güçlü advers reaksiyonların gelişmesine yol açabilir ve doz düşürüldüğünde, bakteriler ilacın aktif maddelerine karşı bağışıklık kazanır.
 3. Çocuğun durumu önemli ölçüde iyileşmiş olsa bile, kursa müdahale edemezsiniz, hastalığın belirgin belirtileri yoktur. Aksi takdirde, hastalık ağır kalp, renal patolojilerin gelişmesiyle doludur, yavaş bir şekle girecektir.
 4. İlaçların zamanını ve sıklığını tam olarak gözlemlemek gereklidir - aktif madde tamamen iyileşene kadar, aktif maddeler her zaman belirli bir konsantrasyonda olmalıdır. Eğer ilacın günde üç kez alınması gerekiyorsa, her 8 saatte bir içilirse, saatte bile sapma antibiyotiklerin terapötik etkisini azaltır.
 5. İlaç 2-3 gün içinde yardımcı olmazsa, başka bir ilaç seçmeniz gerekir - hastalığın etken maddeleri, antibiyotiğin aktif maddelerine tepki vermez.
 6. İçki antibiyotikler sadece karbonatlanmamış sudan arındırılmalıdır, diğer herhangi bir içecek buna uygun değildir.
 7. Komarovsky, hastalık sırasında çocukları, özellikle de larenjit ateşle sızıyorsa, beslememeyi önerir. Tüm yiyecekler hafif, diyetli, yumuşak kıvamlı, rahat bir sıcaklığa sahip olmalıdır.
 8. İçme rejiminin gözlenmesi, hastalığın daha hızlı, normal veya hafif alkali sudan, meyve içeceklerinden, kompostolardan, bitkisel soğumadan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Önemli! Antibakteriyel tedavinin sona ermesinden birkaç gün sonra, probiyotikler, prebiyotikler kullanmaya başlamak gerekir. Bu ilaçların etkisi bağırsak mikroflorasını düzeltmeyi amaçlar, çünkü antibiyotikler sadece zararlı değil aynı zamanda yararlı bakterileri de yok eder.

Kontrendikasyonlar

Modern antibiyotikler, selefleri kadar agresif değildir, ancak ek açıklamada belirtilen belirli kontrendikasyonları da vardır.

Bir ilacı seçerken, çocuğun yaşını, kronik hastalıkların varlığını göz önünde bulundurmalısınız. Antibiyotik almak için en sık kontrendikasyonlar, bireysel hoşgörüsüzlük, böbreklerin ciddi hastalıkları, karaciğer, sindirim sistemi, sinir ve dolaşım sistemi.

Şuruplarda, süspansiyonlar çocukta diyabet varsa, bu maddelerin hoşgörüsüzlüğü göz önüne alındığında laktoz, glikoz, sakaroz bulunabilir.

Larenjit ve farenjit çocuk için tehlikeli hastalıklardır. Uygun tedavi olmadan, şiddetli şişlik, gırtlak stenozu gelişebilir, bu boğulma ile doludur. Ses kısıklığı olduğunda, sert bir kuru öksürük LOR veya bir çocuk doktoruna hitap edilmelidir, doktor güvenli ve etkili ilaçları seçebilecek.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı gelen tabletler: biz en iyisini seçiyoruz

Boğaz tedavisi için ilaç kompleksi içinde emilme için tabletler içermelidir. Bunlar, iltihaplı hastalıkların semptomlarını hafifletmek için tasarlanmıştır - ağrı, terleme, öksürük ve antiseptik maddelerin varlığında iltihabın ilerlemesini durdururlar.

Boğazda viskoz balgam: neden olur. Uzun süre geçmez nasıl kurtululur

Boğazda balgam nasıl alınır? Bu soru, hastayı uzun süre rahatsız edebilir veya aniden ortaya çıkabilir.Bu belirtiye yüksek ateş veya ağrı eşlik etmiyorsa, bir kişi uzun bir süre buna dikkat edemez ve süreç ihmal edilen aşamaya geçtiğinde kazayla veya bir süre sonra tıbbi yardım için yardımda bulunamaz.