Loading

Hangi bakteriler boğaz ağrısına neden olabilir?

Angina (akut tonsillit) nazofarenksin bademcik ve dokularının iltihaplanması olarak adlandırılır. Bu hastalığın ana belirtileri arasında titreme, yüksek vücut ısısı, şiddetli boğaz ağrısı, halsizlik, beyaz plak varlığı, bademciklerin büyüklüğünde bir artış not edilebilir. Bu semptomlar akut bademcik iltihabı veya kronik bir enfeksiyonun alevlenmesinde görülen görünüm ve gelişimin bir göstergesidir. Bakteriler, virüsler ve mantarların izole edildiği, hastalığın etken maddeleri olan çeşitli mikroorganizmalar vardır. Ayrıca, viral boğaz ağrısı da, hastalığın bakteriyel çeşitleri gibi, yaygındır.

Makalenin içeriği

Ana patojen grubu

Anjinaya neden olabilen birkaç patojenik mikroorganizma grubu vardır.

 1. Bakteriler. Genellikle bakteriyel anjina durumunda, doktorlar vücutta streptokok enfeksiyonu varlığını teşhis eder. Çok daha az sıklıkla bakteriyel anjinin nedeni, Staphylococcus, Yersinia, Haemophilus influenzae ve diğerleri gibi bakterilerdir.
 2. Virüsler hoş olmayan bir hastalık sebebidir. Bu tip patojenler herpes virüsleri, grip, mononükleoz, adenovirüs ve benzeri dahil etmek. Sıklıkla ikincil enfeksiyonların katılımı ve bakteriyel tonsillit gelişmesine katkıda bağışıklığın zayıflaması, provoke virüsler.
 3. Mantarlar. patojenik mikroorganizmaların bu tür, genellikle daha düşük yerel bağışıklık ve uzun süreli antibiyotik kullanımının bir sonucu olarak nazofarenks mikroflora ihlaline bağlı olarak aktive edildi. Çoğu zaman, mantar anjinası bağışıklığı zayıflamış çocuklarda görülür. Ana hastalığın belirtileri - ateş ve bademcikler üzerinde gri-beyaz kaplama.

Önemli! Doğru tedaviyi atamak için, hastalığa neden olan mikroorganizmaların tipini zamanında tespit etmek gerekir.

Bakteriyel boğaz ağrısının etken maddeleri

Bu hastalık türü nonspesifik anjina olarak sınıflandırılır. Bu durumda en sık görülen patojenler streptokok veya stafilokok gibi bakterilerdir, daha az sıklıkla - pnömokok veya klamidyadır. Doğru tedavi amacıyla, anjinden kaynaklanan mikroorganizmaların tanımlanması gereklidir, çünkü bu, yaymadan bir tohumlama yapılır.

 1. Streptokoklar gram-pozitif bakteriler olarak sınıflandırılır. Çoğu zaman, bu mikroorganizmalar hücrelerin birçok bireysel kolonileri üzerinde lokalize edilmektedir. Streptococci anoksik koşullarının tam gelişimi için gereklidir. zarar nazofarenks doku hücrelerinin olabilen bakteriyel türlerin gelişimi ve üreme aktif fazı, kan hücreleri tahrip direnç serum azaltmak ve enfeksiyon sırasında sıcaklık artışını teşvik eder.
 2. Stafilokoklar ayrıca, kan hücrelerinin zarlarına nüfuz edebilen ve yıkımlarını provoke eden bakterilere de işaret eder.
 3. Ayrıca, bakteriyel anjinaya neden olan ajan, pnömoni patojenleri ile ilişkili pnömokok - mikroorganizmalar olabilir.
 4. Mikoplazmalar, hücrelerinin, virüs hücrelerine kıyasla daha karmaşık bir yapıya sahip olan, fakat bakteri hücreleriyle karşılaştırıldığında çok daha küçük olan mikroorganizmalardır. Bu patojen, anjina dahil olmak üzere vücutta çeşitli inflamatuar süreçlere neden olabilir.
 5. Chlamydia anjina ile bir hastalığı provoke edebilen başka bir mikroorganizma türüdür. Bu tip bir hastalık için kuru öksürüğün varlığı ve submandibular lenf düğümlerinde belirgin bir artış ile karakterizedir.

Yukarıda sunulan bakterilerle mücadele için kullanılan yöntemler nelerdir? En sık antibiyotik kullanılır. Sonuçta, can sadece antibiyotiklerle, örneğin streptokok ve stafilokok gibi bakteriyel tonsillit en yaygın patojenlerin, geliştirilmesi ve çoğalmasını durdurmak ve komplikasyonların önlenmesi yürütmek.

Temel terapi prensipleri

Hastalığın semptomlarını hızla ortadan kaldırmak için zamanında ve uygun tedaviye ihtiyacınız vardır.

 • Antibiyotiklerin intramüsküler uygulanması en etkili tedavi yöntemidir.
 • Antibiyotik almak için minimum süre yedi ila on gündür. Aynı zamanda, hastalığın semptomları ortadan kalkmış olsa bile ve hastanın genel durumu normale döndüğünde bile, tedaviyi tek başına durdurmak ya da tedaviyi bırakmak mümkün değildir.

Önemli! Antibiyotiklerin erken kesilmesi, bakterilerin tamamen yok olmasına ve komplikasyonların gelişmesine yol açmayabilir.

 • Aynı zamanda, er antibiyotik tedavisine başlayacak irinli sinüzit, kulak enfeksiyonları, pnömoni oluşma olasılığını ortadan kaldırarak belirtileri ve sonradan gelişen komplikasyonların riski olmadan tam iyileşme er kabartma.
 • İyileşmenin ikinci gününde antibiyotiklerin başlatılmasından sonra, yüksek vücut ısısı ve boğazda şiddetli ağrı görülmesi durumunda, ilacı başka bir ilaçla değiştirerek tedaviyi ayarlamak gerekir.
 • Geleneksel antibiyotik kullanıldığında mikoplazma veya klamidyaya bağlı anjinin tedavisi etkisizdir.

Ayrıca, hem bakteri hem de virüslerin neden olduğu anjin için antibiyotik tedavisine ek olarak, hastalığın eşlik eden semptomlarını hafifletmek için ilaçların reçete edildiği de unutulmamalıdır.

Yani, hastanın vücut ısısı yükselmişse, antipiretik ilaçların kullanılması gerekir. Boğazın yüksek bir şişmesi ile, alerjik reaksiyonların olasılığını önemli ölçüde azaltabilecek antihistaminikler kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, anjina tedavisinde, durulamalar zorunludur, ana amacı bademciklerden plağın çıkarılmasıdır, bu da mikroorganizmaların daha fazla gelişmesini engeller.

Anjina oluşumuna neden olan hastalıklar

Hangi bakteriyel hastalıklar boğaz ağrısına neden olabilir, gelişimini ikincil bir enfeksiyon olarak kışkırtır?

Bu nedenle, akut tonsillit provoke olabilir:

 • difteri. Bütün bunlar bu durumda difteri bakterilerine neden olur bakteriyel bademcik iltihabı, provoke edebilir - Bu enfeksiyonun başlıca belirtileri ateş, boğaz ve dilde sıkı kaplama, bademcikler üzerinde ülserler vardır.
 • kızıl. Sonuçta, bu hastalık aynı zamanda anjinin nedensel ajanı olan streptokok enfeksiyonundan kaynaklanır. Kırmızı ateşle, genellikle diğer organları etkileyen ek enfeksiyon odakları olabilir.

Önemli! Angina bağımsız olarak değil, diğer hastalıklara karşı bir komplikasyon olarak ortaya çıkabilir.

Günümüzde birçok viral ve bakteriyel enfeksiyona karşı etkili aşılama olmasına rağmen, boğaz ağrısına karşı aşılama imkansızdır. Mesele, anjinaya neden olan bakterilerin özelliklerinin, hastalığın önlenmesi için evrensel bir araç geliştirmesine izin vermeyen, çok sayıda farklı suş olduğu yönündedir. Sonuçta, bir patojene aşılama sonucu elde edilen bağışıklık, başka bir patojenin neden olduğu boğaz ağrısına karşı etkisiz veya etkili olmayacaktır. En sık olarak, enfeksiyon sıklıkla hipoterminin ve vücudun koruyucu işlevlerinin önemli ölçüde zayıflamasının sonucu olarak soğuk mevsimde ortaya çıkar.

Bakteriyel tonsillit ve nasıl tedavi edilir?

Tonsillit veya sıradan tonsillit herkese tanıdık bir patolojidir. Belki de, hayatında en az bir kez bu hastalıktan muzdarip olmayan tek bir kişi yoktur. Vahşetin doğası gereği, bademcik iltihabı tipik bir solunum enfeksiyonu.

Hastalığın tedavisinde özel bir zorluk yoktur, bu konudaki en önemli şey yetkin ve zamanında bir yaklaşımdır. Bugünün malzemesinde, anjinin bakteriyel formu, özellikleri ve tedavi yöntemleri hakkında konuşalım. Fırsatları Sonra aşağıdaki makaleyi sonuna kadar okuduğunuzdan emin olun.

Hastalığın Nedenleri ve Belirtileri

Bakteriyel bademcik iltihabı bakterilerin neden olduğu bademcik iltihabıdır.

Bakteriyel bademcik iltihabı insan solunum sisteminde gelişen inflamatuar bir süreçtir. Enflamasyonun provokatörleri, palatine bademcikler ve nazofarengeal dokuları etkileyen patojenik bakterilerdir.

Her türlü bakteri bu tür bademcik iltihabına neden olabilir, ancak çoğu zaman streptokokların istenmeyen aktivitesinden dolayı gelişir.

Daha nadiren, patoloji provoke edilir:

 • ankranobakteriyami
 • mikoplazmalan
 • klamidya
 • Neisseria

Bakteriyel bademcik iltihabının kök nedeni hava kaynaklı enfeksiyonlardır. Bademcikler ve nazofarenksin iltihaplanmasının görünümünü belirleyen faktörler şunlar olabilir:

 1. Vücudun genel ve yerel hipotermisi
 2. zayıf bağışıklık
 3. son zamanlarda ARVI devredildi
 4. kronik insan patolojileri
 5. Enfeksiyon taşıyıcısı ile sık temas

Bakteriyel tonsillit belirtileri solunum sistemi hastalıkları için standarttır. Hemen her zaman bu hastalık ile gözlenir:

 • vücut sıcaklığı 38 dereceye kadar yükseldi
 • baş ağrısı
 • uyuşukluk
 • zayıflık
 • titreme
 • genel ateşli devlet
 • boğaz ağrısı
 • parafin bademcikler, nazofarengeal dokularda bir plak görünümü ve kızarıklık

Bakteriyel anjinanın diğer hastalık türlerinden ayırt edici bir özelliği, soğuk ve konjonktivit olmamasıdır. Gerisi, hastalık KBB hastalıkları için normalde ortaya çıkar.

Hastalık türleri

Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir

Bakteriyel bademcik iltihabı, kursun niteliğine göre iki ana tipe ayrılmaktadır. Tıpta vardır:

 • Kendisini bir kez ve belirgin bir biçimde ortaya koyan akut bir patoloji şeklidir. Böylesi bir bademcik iltihabı, bazı olumsuz faktörlerin tesadüfleri üzerine gelişir ve tedaviye yönelik yetkin yaklaşımda, oldukça kısa sürede ortadan kaldırılır.
 • Hastalığın akut formunun sistematik belirtileri veya bir kez geliştirilmiş patolojinin yokluğu ile gelişen, bakteriyel genesisin kronik boğaz ağrısı. Bu bademcik iltihabının ayırt edici özelliği palatine bademcikler ve nazofarenksin sürekli olarak patojenik bakterilerin olumsuz etkisi altında olmasıdır. Kronik anjina daha az belirgin bir rejimde ortaya çıkar, ancak periyodik olarak ağırlaşabilir ve hastalığın akut formu olarak ilerleyebilir. Kronik tonsilliti tedavi etmek çok daha karmaşıktır ve bu nedenle gelişimini kabul etmek istenmeyen bir durumdur. Özellikle de solunum sistemine bakteriyel hasar geldiğinde.

Percolasyon parametresine ek olarak, bakteriyel bademcik iltihabını sınıflandırmak için patojenik mikroflora faktörü kullanılır. Yukarıda belirtildiği gibi, streptokokal anjina yaygındır, ancak bu tip lezyonlar:

 • istenmeyen mikrofloranın hem virüsler hem de bakteriler tarafından temsil edildiği karışık
 • Chlamydia, klamidya aktivitesine bağlı olarak bademcikler ve nazofarinks iltihabı ile karakterize
 • Mikroplazma, mycoplasmas ve diğer enfeksiyonlara bağlı gelişir.

Patojenik mikroorganizmaların parametresi ile bakteri bademcik iltihabı tipinin sadece hastalıklı bir kişinin karmaşık teşhisine dayanarak belirlenmesi mümkündür. Bunu göz önünde bulundurarak, anjinin ilk belirtilerinde, tereddüt etmemek, kendi kendine ilaç kullanmamak ve en yüksek kalitede ve etkili tedavinin organizasyonu için bir poliklini ziyaret etmek daha iyidir. Bu yaklaşım, bakteriyel orijinli bademcik iltihabının tedavisi için en uygun olanıdır.

Olası komplikasyonlar

Başlatılan rahatsızlık, bir dizi ciddi komplikasyona neden olabilir

Bakteriyel doğanın anjina, garip bir şekilde karmaşıktır. Kural olarak, hastanın hastalığının tedavisine uygun bir şekilde cevap vermediği veya varlığının gerçeğini tamamen göz ardı ettiği takdirde, patolojinin olumsuz sonuçları ortaya çıkar.

Bakteriyel tonsillit komplikasyonları hem lokal hem de yaygın olabilir. Sonuçların şiddeti doğrudan, anjinin kendisinin ciddiyetine ve hastanın vücudunun özelliklerine bağlıdır.

Bademcik iltihabının yaygın komplikasyonlarına gelince, büyük parçaları veya tüm vücudu etkileyen, bunlar:

 1. değişen şiddetin romatizması
 2. kan zehirlenmesi
 3. apandisit alevlenmesi
 4. böbrek problemleri
 5. Solunum sistemi kronik patolojisinin gelişimi
 6. Mevcut kronik hastalıkların güçlendirilmesi
 7. zatürree

Neyse ki, anjinin bu tür tehlikeli sonuçları nadirdir ve sadece ihmal edilmiş klinik vakalarda görülür. Genellikle, bakteriyel bademcik iltihabı en yaygın olanları lokal komplikasyonlara neden olur:

 • apse, nazofarengeal ve badem dokusunun flegmonu
 • farklı oluşumların otit
 • larinksin şişkinliği
 • etkilenen solunum yollarının kanaması
 • ARVI daha şiddetli formları

Angina lokal komplikasyonlarının daha kolay ortadan kaldırılmasına rağmen, bunlara da tolerans gösterilmemelidir. Aksi halde, bademcik iltihabından kurtulmak için harcanması gereken 1-2 hafta, sonuçlarının en karmaşık tedavisinden birkaç ay sonra ortaya çıkacaktır. Doğal olarak, durumları böyle koşulların birleşimine getirmek, buna değmez.

ilaç

Antibiyotikler - bakteriyel bademcik iltihabı tedavisinin temeli

Bakteriyel bademcik iltihabı tedavisi, çeşitli yönlerde hemen gerçekleşen karmaşık bir işlemdir. Bir yandan hastalığı tam olarak iyileştirmek için, enfeksiyonun odağını, diğer yanda - hastalığın hoş olmayan semptomlarını durdurmak için, üstesinden gelmek gerekir. Bu hedeflere ulaşmak için her zaman tıbbi preparatlar kullanılır.

Bakteriyel boğaz ağrısı durumunda, bunların listesi şunları içerir:

 • Belirli bir hastanın analiz sonuçlarına göre seçilen antibiyotikler. Tabii ki, her türlü bakteriyle mücadele edebilen, genel etki gösteren antibakteriyel ilaçlar da kullanabilirsiniz. Ama uygun etkiye sahip olacak mı? Büyük olasılıkla - hayır, çünkü patojenik mikroflora, vital aktivitenin türü ve özgüllüğünden etkilenmelidir. Bu, yalnızca kliniğe gittikten ve özel muayene yöntemlerini geçtikten sonra yapılabilir, bu nedenle, bakteriyel bademcik iltihabının ilk belirtilerinde, doktora yaptığı ziyareti geciktirmemek daha iyidir. Bu patolojinin kendi kendine tedavisi sadece hastanın korkusu ve riski üzerinde gerçekleştirilir. Genel bilgi için, en sık bakteri anjina ile Azitromisin, Flemoxinum ve Sumamed türünde tabletli antibiyotik atandığını unutmayın. Hastalığın doğası ciddi ise veya kişinin kronik bademcik iltihabı varsa, antibiyotik enjeksiyonu dışarıda bırakılmaz. Son seçim her zaman profesyonel bir doktor tarafından yapılmalıdır.
 • Boğaz ağrısı belirtilerini durdurmak için yardımcı olan ilaçlar. Bunlar boğaz ağrısından her türlü hap veya pastil, etkilenen nazofarenks, ağrı kesiciler, spreyler, ateş düşürücü ve benzeri ilaçların durulanması için çözümler içerir. Genel olarak, her şey belirli bir hastada hastalığın belirtilerine bağlıdır. Doktor antisimptomaticheskaya terapisi ziyaret bile kendini organizasyon olabilir ama bu tedavi, sadece ve sadece belirli bir süre için belirtiler ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır tamamen bakteriyel tonsillit kurtulmak için kaliteli bir seçimi ve antibiyotik sonraki kullanımını gerektiğini hatırlamak önemlidir edebilir önce.
 • İmmün sistemi uyarıcı ilaçlar. Bu ilaç sınıfı, vücudun patojenik mikroorganizmalar ile savaşmasına yardımcı olduğu için genel tedavi süresini hızlandırmak için kullanılır. Genellikle, bademcik iltihabı hastalarına hafif immünomodülatörler ve vitamin kompleksleri reçete edilir.

Ortalama olarak, bakteriyel boğaz ağrısı tedavisi 1-3 hafta sürer. Son tedavi süresi, belirli vakaların spesifik özellikleri dikkate alınarak belirlenir ve büyük ölçüde hastadaki rahatsızlığın şiddetine bağlıdır.

Yukarıda sunulan bilgilerden anlaşılacağı gibi, bakteriyel bademcik iltihabının kendi kendine ilaçlanması iyi bir fikir değildir, bu nedenle, bu hastalık ortaya çıktığında, mümkün olan en kısa zamanda polikliniği ziyaret etmelisiniz. Sadece böyle bir yaklaşım terapinin başarısını garanti edebilir. Diğer durumlarda, tedavi, sadece herhangi bir kişinin sağlığı ile ilgili olarak kabul edilemez olan şans için düzenlenmiştir.

En iyi halk tedavisi yöntemleri

Durulama boğaz rahatsızlığı daha hızlı tedavi yardımcı olacaktır

Profil ilaçların kabul edilmesi, bakteriyel bademcik iltihabının tedavisinde zorunlu ve ana bir bileşendir. İlaçların tamamen yerine konması için geleneksel tıp yöntemleri yeterli değildir, ancak destek olarak davranmaları oldukça iyidir.

Terapi sürecini hızlandırmak ve alınan ilaçların etkisini arttırmak için:

 • Buhar inhalasyonlarını gerçekleştirin. Birkaç patates ve soğanın henüz kaynatıldığı bir su kabı üzerinde buharları solumak için mükemmeldir. Soluma prosedürleri tercihen günde iki kez ve yatmadan önce bir kez tekrarlanmalıdır. Inhalasyon için kontrendikasyonlar biraz. Bu tedavi yöntemi, sadece pürülan tonsil lezyonları ile birlikte, hastada yüksek sıcaklıkta kullanılmamaktadır.
 • Durulama için tuz çözeltileri kullanın. Çok basit bir şekilde hazırlayın - 1 çay kaşığı sofra tuzu, yarım çay kaşığı soda ve bir bardak kaynamış ılık su karıştırın. Elde edilen karışım nazofarenksin tek bir durulaması için kullanılır. İşkence prosedürleri günde en az 7-8 kez tekrarlamak için önemlidir. Her yemekten sonra durulama zorunludur.
 • Bal, sarımsak ve soğan için gıda tüketimini artırın. Prensip olarak, burada profil açıklamalarına gerek yoktur. Bu ürünlerin patojenik bakterilerin kurtulma sürecini hızlandırması ve vücudun bağışıklık fonksiyonlarını iyileştirmesine yardımcı olması garantilidir. Daha fazla bal, sarımsak ve soğan yiyecek için kullanılacaktır - daha iyi. Doğal olarak, fanatizm olmadan hareket etmeli ve onlara alerjiniz olduğunda bu ürünleri terk etmelisiniz. Diğer hususlarda, işaretli ürünlerin kabulü konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Dikkate alınan geleneksel tıp yöntemlerini kullanmanın yanı sıra, bakteriyel boğaz ağrısından kurtulma sürecinde hiçbir şey gerekmemektedir. Uygun şekilde seçilen ilaçlarla kombinasyonları, bademcik iltihabının tedavisinde maksimum etkiyi benzersiz şekilde elde edecektir.

Bakteriyel tonsilliti viralden ayıran nedir?

Bakteriyel bademcik iltihabı bakteriler ve viral neden olur - virüsler

Bugünkü makalenin sonunda, bakteriyel bademcik iltihabı ve viral bademcik iltihabı arasındaki temel farklılıkları inceleyeceğiz. İlk olarak, her iki patojen mikrofloranın özünü ayırt etmek gereklidir. Virüsler, yutulduğunda derhal saldırıya başlayacak tipik parazitlerdir. Bakteriler şartlı olarak patojenik mikroorganizmalardır ve vücudu sadece belirli koşullar altında (bağışıklıkta düşüş, hipotermi vb.) Olumsuz yönde etkilemeye başlarlar.

Bu farklılığa rağmen, virüslerle savaşmak bakterilerden biraz daha zor. Hastalığın süresi ve bakteri uzun süre mukoza üzerinde durmak ve periyodik olarak patojenitesini etkinleştirebilirsiniz - Bu virüs, insan vücudunun mikrofloradaki kısa süre olmasından kaynaklanmaktadır.

Gösterme açısından bakteri bademcik iltihabı da hastalığın viral oluşumlarından farklıdır.

Kural olarak, bakteri enfeksiyonu sadece lokal olarak kendini gösterir, yani - solunum sistemindeki amigdala ve nazofarinks dışında hiçbir şey etkilenmez. Ayrıca, bakteriyel bademcik iltihabı uzun (15 güne kadar) gelişir ve her zaman düşük bir sıcaklık (38 santigrat dereceye kadar) eşlik eder.

Viral anjina için, tam tersine, hastanın vücut ısısındaki hızlı artış ve belirgin artış (39-40 dereceye kadar) karakteristiktir. Geri kalanlarda, terapi süreci haricinde, anjina tipleri hemen hemen aynıdır.

Videodan evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edeceğinizi öğrenebilirsiniz:

Belki de, günümüzün konusuyla ilgili bu en önemli hükümler son buldu. Sunulan materyalin sizin için yararlı olduğunu ve ilginç sorulara cevap vereceğini umuyoruz. Size sağlık ve tüm hastalıkların başarılı tedavisi!

Bakteriyel bademcik iltihabı

Bakteriyel bademcik iltihabı (anjina) bademciklerdeki enfeksiyöz ve enflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, hastalığın "suçlu", streptokokların yanı sıra stafilokoktur. Hastalık, yaygın zehirlenme belirtilerine neden olur ve acil ve yetkili tedavi gerektirir.

Bademcikler bağışıklık sisteminin organlarıdır ve vücudumuzda koruyucu bir işlev görürler. Bu, patojenlerin penetrasyonunu engelleyen bir tür kapıdır.

Hastalık, yutulmasa bile boğazda rahatsızlık ve ağrıya neden olur. Ağızda, genişlemiş ve hiperemik bademciklerin yanı sıra yüzeylerinde pürülan bir kaplama bulabilirsiniz. Hasta kararsızlaşır, kayıtsız, vücut ısısı yükselir ve baş ağrısı gelişir.

Bakteriyel tonsillit için ana tedavi antibiyotik tedavisidir. Testlerin sonuçlarına ve patolojik sürecin ciddiyetine dayanarak, doktor optimal antibakteriyel ajanı seçer. Ancak, mücadele yöntemleri hakkında konuşmadan önce, hastalığın etiyolojik faktörlerini, klinik semptomları ve patogenezi ele alacağız.

Olası nedenler

Daha önce de belirtildiği gibi, bademciklerdeki patolojik sürecin gelişim sebebi bakteriyel bir enfeksiyondur:

 • streptokoklar;
 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • nisserii;
 • E. coli;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • chlamydia;
 • mikoplazma;
 • UREAPLASMA.

Ancak, her zaman hastalığın gelişmesi patojenik bir mikroflora neden olmaz, bazen de sağlıklı bir vücutta yaşayabilen ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan koşullu patojenik mikroorganizmalardan kaynaklanır. İnsan bağışıklığı sayılarını sıkı bir şekilde kontrol eder ve bu mikroorganizmaların aktif olarak çoğalmasını önler. Ancak belirli koşulların etkisi altında, bağışıklık sistemi zayıflayabilir ve sonunda işlevini tam anlamıyla yerine getiremez. Sonuç olarak, fırsatçı mikroflora kontrolden çıktı, aktif olarak gelişmeye başlar, bütün kolonileri oluşturur ve sonunda hastalığın gelişimine yol açar.

Ana nedene ek olarak, bakteriyel bademcik iltihabının gelişiminde predispozan faktörler vardır:

 • yerel bağışıklığı azalttı;
 • enfeksiyonun kronik odakları: sinüzit, çürük;
 • hipotermi;
 • yanlış beslenme;
 • beriberi;
 • polipler;
 • gebelik;
 • nazofarenksin kusurları;
 • sık soğuk algınlığı;
 • bademcikler için travma.

Nasıl enfekte olabilirim?

Bakteriyel enfeksiyonun ana bulaşma yöntemi hasta bir kişidir. Hasta, hastalığın ilk günlerinde en büyük tehlikeyi sunar. Fakat öte yandan, iki ila üç hafta boyunca bademcik iltihabına maruz kalan bir kişi bakteri salgılayabilir ve başkalarına tehdit oluşturabilir. Enfeksiyon, genel yemekler, giysiler ve havadaki damlacıklar kullanılarak vücuda girebilir.

Hastalığın tezahür sıklığına bağlı olarak, bakteriyel bademcik iltihabı iki tiptir:

 • Keskin. Hastanın, bağışıklık sisteminin zayıflaması veya zararlı bir bakterinin penetrasyonundan kaynaklanan tek bir hastalığı vardı;
 • Kronik. Hastalık düzenli olarak yılda birkaç kez oluşur. Lokal bağışıklık büyük ölçüde zayıflar ve bademcikler kendi işlevleriyle baş edemezler.

Bakteriyel bademcik iltihabı belirtileri

Hastalık aşağıdaki semptomların ortaya çıkmasıyla karakterizedir:

 • yutma sırasında artan kalıcı bir doğanın boğazında ağrı;
 • Boğazda Zulüm;
 • bademcikler üzerinde beyaz kaplama;
 • bademcikler kızarıklık ve şişlik;
 • hipertermi;
 • baş ağrısı;
 • eklemlerde ağrı;
 • boyunda ağrı;
 • artmış bölgesel lenf düğümleri;
 • uykusuzluk;
 • halsizlik, yorgunluk, verim azalır.

Genel olarak, patojen tipine bağlı olarak klinik tablo farklı olabilir. Bu nedenle, streptokokal formda, böbreklerden ve eklemlerden ciddi bir yol ve yüksek komplikasyon riski vardır. Stafilokokal anjina sıklıkla patolojik sürecin yakın yapılara ve ayrıca apselere yayılmasına neden olur.

Catarrhal formu

Bu, bakteriyel bademcik iltihabının en kolay formlarından biridir. Hastalık, boğazda terleme ve kuruluk hissi ile aniden başlar ve bundan sonra acı verici duyumlar ortaya çıkar.

Hastalar halsizlik ve baş ağrısından şikayet ediyor. Genellikle vücut ısısı 38 işaretin üzerine çıkmaz.Yağmurlar şişer, hiperemik olur, yüzeyleri ise pürülan birikimler olmadan temizlenir. Genellikle catarrhal formu üç ila beş gün sürer.

Foliküler formu

Genellikle işlem sıcaklıkta 38-39 dereceye yükselir. Bir kişi titreme, halsizlik, baş ağrısı hakkında endişelenir. Hastalık küçük çocuklarda ortaya çıkarsa, ciddi belirtiler ortaya çıkabilir: kusma, bilinç bulanıklığı ve medeniyet belirtileri.

Bir insan yutmaz, yemek yemeyi reddettiği için dayanılmaz acıya neden olur. Bademciklerin yüzeyinde sarı noktalar görülebilir. Büyüklükte bir darı tohumu benziyorlar. Pürülan fişlerin açılmasından sonra, bu üçüncü günde meydana gelir, sıcaklık normalleşir ve genel durum gelişir. Genellikle foliküler form yaklaşık bir hafta sürer.

Lacunar formu

Derste ve tezahürlerinde lacunar anjin, foliküler tipe göre ilerler, sadece büyüklük derecesi daha ağırdır. Yukarıda tarif edilen formdan farklı olarak, lacunar bademcik iltihabı bir tıkaç şeklinde ortaya çıkmaz, bu işlem için bademciğin bademciklerin tüm yüzeyine yayılması karakteristiktir. Bu durumda plak asla bademciklerin dışına yayılmaz.

Fibrinoz formu

Çoğu durumda, foliküler veya lacunar formunun bir komplikasyonudur. Bademciklerin yüzeyinde beyaz-sarı filmler oluşur. Pürülan bir sır bademciklerin tüm yüzeylerini kaplayabilir ve hatta bunların ötesine geçebilir.

Fibröz formun tezahürleri difteri ile benzerdir. Esas fark, fibril bademcik iltihabı ile plakın kolayca çıkarılması ve çıkarılmaya çalışılmasının bademciklere zarar vermemesidir. Ancak difteri ile bunu yapmak zordur ve pul pul dökülmüş plağın yerinde bir kanama yüzeyi ortaya çıkar.

Fertil form

Bu oldukça nadir görülen bir formdur ve aslında bir intrathonylar apse olur. Bu, irin yayılmasının peri-modinal fiberi etkilediği anlamına gelir. Bu bademciklerin dokularının pürülan erimesi sonucu oluşur. Genellikle flegmonöz bademcik iltihabı tek yönlüdür. Patolojik süreç cerrahi müdahale gerektirir.

Bu hastalık semptomlara neden olur:

 • amigdala, genişlemiş, şişmiş ve gerilmiştir;
 • bademcik palpasyonu acı verici;
 • boğazda büyüyen ağrı;
 • yutma zorluğu;
 • genel zehirlenme belirtileri.

Olası komplikasyonlar

 • Hemolitik grup Yayılma durumunda bir streptococcus, kalbin ve eklemlerin bağ dokusunun tutulmasına neden olabilir:
 • endokardit;
 • artrit;
 • romatizma;
 • glomerulonefrit;
 • piyelonefrit;
 • miyokardit;
 • sistemik lupus eritematozus;
 • sklirodermiya.

Uygun tedavinin olmaması, akut sürecin kronik bir forma geçişine yol açabilir. Böylelikle kişi, vücudun her tarafındaki sürekli hastalıktan ve bakteriyel enfeksiyon dağılımından şikayet etmeye başlar.

Teşhis muayenesi

Sınav, anamnostik şikayetlerin toplanması ve hastanın muayenesi ile başlar. Uzman, bir ilacın seçimini belirlemeye yardımcı olan boğazdan bakteriyolojik bir kültür alır.

Ayrıca, ilk muayene sırasında, doktor gözlerin ve nazofarenksin durumuna dikkat eder. Bu bademcik iltihabının ayırıcı tanısında yardımcı olacaktır. Bir enflamatuar sürecin varlığını görebilen genel bir kan testi yapılır: ESR, lökositozda bir artış. Lökosit formülünü incelerken, artan sayıda bıçak nötrofilleri olacaktır.

Bakteriyel bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Hastalığın biçimine bağlı olarak, hastalığın tedavisi konservatif ve cerrahi olabilir. Şiddetli vakalarda hasta, bulaşıcı bölüme götürülür.

Akut formun tedavisi

Terapötik sürecin algoritması, bir bütün önlemler kompleksini içerir:

 • yatak istirahatine uyum. Hastalığı ayaklarınızda taşırsanız, ciddi komplikasyonlar oluşabilir;
 • Yeterli miktarda sıcak içecek içmek. Bitkisel çaylar, meyveli içecekler, kompostolar veya sade su olabilir. Sıvı, zehirli maddelerin ortadan kaldırılmasını hızlandıracaktır;
 • Gıda yumuşak olmalı ve mukoza zarını tahriş etmemelidir. Akut ve tuzluyu bırakmak gereklidir;
 • Analizin sonuçlarına bağlı olarak antibiyotikler reçete edilir. Daha iyi hissedseniz bile, tamamen iyileşmelisiniz, aksi takdirde bakterilerin direncini arttırmak için riskler vardır ve bir dahaki sefere ilaca yardımcı olmaz;
 • analjezik olarak parasetamol bazlı ilaçlar alır;
 • Lokal bağışıklığı güçlendirmek ve patojenik mikroorganizmalarla savaşmak için burun spreyleri kullanın;
 • Her iki saatte bir antiseptik solüsyon ile boğazınızı yıkayınız.

Kronik form tedavisi

Kronik tedavi, akut formdan çok daha zordur. Hastalığa karşı mücadele birkaç aşamada gerçekleştirilir:

 • bademciklerin iyileştirilmesi;
 • fizyoterapi;
 • vitamin tedavisi.

İlaç tedavisi

Halk ilaçları rahatsızlık tedavisi, ancak mümkün değildir, onlar boğaz ağrısı, örneğin bademcik iltihabı belirtileri, sadece zayıflatabilir. Uzmanlar bu antibiyotikleri tercih eder:

 • Penisilinler. Ampiyotlar, Amoksisilin;
 • Makrolidler. Azitromisin, Eritromisin;
 • Sefalosporinler. Cefax, Seftriakson.

Hastalığın şekli ve şiddetine bağlı olarak, antibiyotikler tabletlerde veya enjeksiyonlarda reçete edilir. Genellikle antibiyotik tedavisinin seyri yedi gün sürer. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik ajanlar reçete edilir. Bazı durumlarda alerjik reaksiyon gelişmesini önlemek için, antihistaminik kullanımı gerekli olacaktır.

Yerel tedavi

Antiseptik bademcikler ve yakın dokular için bu tür solüsyonlarla boğaz yıkayın:

 • soda;
 • furatsilin;
 • deniz ya da sofra tuzu;
 • papatya suyu;
 • çay ağacı veya okaliptüs özü;
 • calendula tentürü.

cerrahlık

Operatif müdahale bademciklerin eksizyonunu içerir. Birkaç yıldan beri, hastalığın devam eden tedaviye rağmen sıklıkla ortaya çıktığı düşünülmektedir. Genellikle apse ya da başka komplikasyonlar durumunda ameliyat uygulanır. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Son zamanlarda, klasik olmayan kaldırma yöntemleri artan popülerlik kazanıyor: lazer veya ultrason.

Geleneksel tıp

Akut ve kronik bademcik iltihabının klinik semptomlarını azaltın;

 • papatya ve ıhlamur. Ham maddelerden oluşan bir çorba kaşığı alın ve kaynar su dökün. Ürün infüze edilmeli, ardından filtrelenmelidir. Ürünü bir boğaz durulama olarak kullanın;
 • bal. Bir bardak ılık suda, bir kaşık bal püskürterek;
 • propolis. Küçük bir propolis parçası bir saatliğine ağzınızda tutulmalıdır. Periyodik olarak, onu bir parçadan diğerine taşıyabilirsiniz. Propolis güçlü bir antiseptiktir;
 • köknar yağı. Pamuklu çubuk üzerindeki pamuklu çubukları uygulayın ve etkilenen bölgeyle tedavi edin;
 • ilaç ücreti. Nane yaprakları, adaçayı, rezene meyve ve papatya çiçekleri: Bu tür malzemeler gerekir. Bu bitkiler kompleks analjezik, antiseptik ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Koleksiyonun bir çorba kaşığı, bir bardak kaynar su dökün ve kırk dakika ısrar ediyor. Ürünü durulama şeklinde kullanın.

önleme

Bakteriyel bademcik iltihabının ortaya çıkmasını önlemek için aşağıdaki önerilere uyun:

 • bağışıklık sisteminin durumunu izlemek. Bunu yapmak için diyetiniz dengeli ve sağlamlaştırılmalıdır. Spor için gidin, vücudunuzu kızdırın;
 • Hasta insanlarla temastan kaçının ve potansiyel tehlike oluşturabilecek büyük bir nüfusa sahip yerlerde bulunmanıza gerek yoktur;
 • Aşırı soğuma ve taslaklardan kaçının;
 • düzenli olarak diş ofisini ziyaret edin;
 • ağız hijyeni düzgün bir şekilde yürütür;
 • önleyici sınavlara girer;
 • Özellikle sigara içmek gibi zararlı alışkanlıklar bırakmak.

Dolayısıyla, bakteriyel bademcik iltihabı ciddi komplikasyonlara neden olabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Bunun olmasını önlemek için, anksiyete belirtileriniz varsa doktorunuza danışın. Boğaz ağrısı, ateş, bademciklerin şişmesi ve kızarması - bunların tümü enflamatuar sürecin belirtileridir. Kendi kendine teşhis yapmak, sadece zaman kaybedebilirsiniz. Bir doktora erken danışma, doğru teşhis ve tıbbi tavsiyelere sıkı sıkıya bağlılık - tüm bunlar vücudunuzu normale döndürmeye yardımcı olacaktır.

Tonsillit: Hastalığın Tanımı, Belirtileri ve Belirtileri

"Bademcik iltihabı" terimi, palatine bademciklerin enfeksiyonunu belirtir.

Bademcikleriniz boğazın her iki tarafında bulunan küçük, oval şekilli dokulardır.

Bunlar bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve vücudun geri kalan kısmını ağıza giren mikroorganizmalardan korumaya yardımcı olurlar.

Ancak bazen virüsler veya bakteriler bademciklere saldırırlar. Bu olursa, birkaç gün hasta hissedersiniz.

Bazen enfeksiyon bademciklerin ötesine geçerek sinüs, rinit, bronşit ve diğer hastalıklara neden olur.

Birçok farklı bakteri ve virüs bademcik iltihabına yol açabilir.

Ayrıca hasta insanlardan kolayca enfekte olabilirsiniz. Bu nedenle, "bulaşıcıdır bademcik iltihabıdır" sorusuna cevap olumludur.

 • En çok bademcik iltihabına neden olan bakterilere streptokok adı verilir. Bu bakteriler bademcikleri etkilemeden boğaz ağrısına da neden olabilirler.
 • Özel testler olmadan, hastalığa, bakteriye veya virüslere neyin neden olduğunu söylemek imkansızdır. Belirtiler aynıdır.

tedavi

Bir bademcik iltihabınız varsa, doktorlar akut tonsillit diyorlar. Fakat düzenli olarak (yılda beş veya daha fazla kez) bademcik iltihabı hastalanırsa, bu kronik bademcik iltihabının bir göstergesidir.

Kronik tonsillit belirtileri, çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülür. Kızlar erkeklerden daha sık relapslarından muzdarip olabilirler.

Belirtileri ve bademcik iltihabı belirtileri

Tonsillit belirtileri şunlardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı;
 • bezlerin ve boğazın kızarıklığı;
 • ses kısıklığı;
 • Beslenme zorluğu (çocuklar);
 • yutulduğunda ağrı;
 • ateş;
 • gözlerin kızarıklığı;
 • baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik;
 • karın ağrısı (karın boşluğunda lenf düğümlerinin şişmesi nedeniyle);
 • öksürük;
 • burun akıntısı;
 • artmış servikal lenf düğümleri;
 • bademcikler üzerinde beyaz lekeler;
 • Kulakta ağrı (boğazın arka tarafındaki sinirlerden ve kulağa gider).

Daha az görülen bademcik iltihabı belirtileri:

 • kusma;
 • kabızlık;
 • "Kabarık" dil (bir dokunuşla),
 • "Çürük" ağızdan kokuyor;
 • ağzın açılması ile ilgili sorunlar.

Bakteriyel, viral ve pürülan tonsillit: nedenleri

Bakteriyel tonsillit nasıl oluşur?

Bakteriyel bademcik iltihabı (yukarıdaki fotoğraf) çeşitli farklı bakterilerden kaynaklanabilir, ancak çoğu zaman sebebi A grubunun streptococcus bakterisidir. Tonsillit akut ve kronik olabilir.

Geçmişte, difteri ve romatizmal ateş gibi ciddi bakteriyel enfeksiyonlar, hastalığın başlangıcı için tetikleyiciydi. Neyse ki, bu günlerde bu nadiren aşılama ve bu hastalıkların iyileştirilmiş tedavisinden kaynaklanıyor.

 • Tonsillit soğuk algınlığı ve grip gibi aynı yolla bulaşır. Enfekte olan kişinin burnunu ve ağzını öksürdüğü veya hapşırdığı zaman milyonlarca minik damlacıkta bulunur. Diğer insanlar bu damlaları solur ve enfekte olurlar.
 • Böylesi bir damlanın düştüğü yere dokunduktan sonra yüzünüze dokunarak bakteriyel bademcik iltihabı alabilirsiniz.

Viral bademcik iltihabı nasıl oluşur?

Viral bademcik iltihabına neden olan mikroorganizmalar şunlardır:

 • rinovirüsler - soğuk algınlığına neden olan virüsler;
 • grip virüsü;
 • parainfluenza virüsü - larenjit ve krupiye neden olur;
 • enterovirüsler - el, ayak ve ağız hastalıklarına neden olur;
 • Adenovirüs ishal sık görülen bir nedenidir;
 • kızamık virüsü.

Bilmek önemlidir

Nadir durumlarda, viral bademcik iltihabı bezlerin iltihaplanmasına neden olan Epstein-Barr virüsünden kaynaklanabilir. Eğer öyleyse, hasta muhtemelen çok kötü hissedecektir. Tıbbi muayene sırasında, tüm vücut boyunca genişlemiş lenf düğümleri ve genişlemiş dalak ortaya çıkar.

Pürülan tonsillit nasıl oluşur?

Akut pürülan bademcik iltihabı genellikle farenjitin eşlik ettiği palatine bademciklerin akut spesifik olmayan enflamasyondur. 20 yaşın altındaki çocuklarda ve yetişkinlerde daha yaygındır. Bu hastalık zorunlu tedavi gerektirir.

Pürülan tonsillitin başlıca nedenleri şunlardır:

 • beta-hemolitik streptokok;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • bir grip virüsü.

Patojenler genellikle bademcikler içinde gizlenirler ve insan bağışıklığı yorgunluk, soğukluk veya başka nedenlerle zayıflatıldığında aktive olurlar. Daha sonra patojenler hızla çoğalır ve hastalığa neden olur.

Pürülan tonsillit belirtileri:

 • temel olarak - boğaz ağrısı;
 • yutulduğunda ağrı, sıklıkla kulakta ışınlama ile;
 • titreme;
 • yüksek sıcaklık;
 • bademciklerin görünür ödemi;
 • görsel olarak gözle görülür noktalar.

Bu durum sıklıkla palatine bademcikler apsesine yol açabilir.

Bademcik iltihabı tedavisi: bakteriyel bademcik iltihabı ve antibiyotik

Antibiyotikler, yardımları genellikle başarılı olan bakteriyel bademcik iltihabı durumunda kullanılır. Ancak viral hastalıkta, bu tür ilaçlarla tedavi işe yaramaz.

Penisilin grubunun antibiyotikleri çoğunlukla reçete edilir. Penisilin alerjisi olan kişiler eritromisin ile tedavi edilebilir. Eritromisin ile ilgili yorumlar oldukça iyidir, ancak kendi kendine ilaç vermemelisiniz. Bu ilaç sadece bir doktor tarafından belirtildiği gibi alınmalıdır.

Oral antibiyotiklerle tedavi süresi 10 ila 14 gün sürer.

 • Antibiyotik içeren ilaçlar, bademcik iltihabı belirtileri zamanla kötüleşirse veya hasta uzun bir süre yüksek bir sıcaklığa sahipse reçete edilebilir.
 • Çalışmalar, bademcik iltihabından antibiyotik tedavisinin, hastalık süresini yaklaşık bir gün azaltabileceğini göstermiştir.
 • Her ne kadar viral ve bakteriyel bademcik iltihabının tedavisinde komplikasyonlar nadir olsa da, romatizma gibi komplikasyon riskini de azaltırlar.
 • Ishal, deri döküntüsü veya hazımsızlık - sık, ancak küçük yan etkileri kabul.

Antibiyotiklere ek olarak bakteriyel bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Ev tedavisi

Antibiyotiklere ek olarak, bakteriyel bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğini bilmek isteyen hastalar, vücutlarına yeterli uyku sağlar.

 • Hastalar, normal iç mekan nemini korumak ve vücudun alt soğutmasını önlemek için hava değişikliklerine derhal cevap vermelidir.
 • Vücudun hastalıkla savaşma yeteneğini geliştiren egzersizler bademcik iltihabında çok yararlıdır. Ancak fiziksel aktivite derecesi, katılan hekim veya fizyoterapist tarafından ayarlanmalıdır. Bademcik iltihabında aşırı artış, acı çeken organizma için en iyi yardım değildir.
 • Hastalık sırasında sigara içmekten kaçının.
 • Bakteriyel tonsilliti hızlı ve kolay bir şekilde nasıl tedavi edilir? Bol miktarda sıvı (alkol değil) ve oda sıcaklığında yarı sıvı yiyecekler yiyin. Sıcak su veya çay, boğazdaki hoş olmayan hisleri geçici olarak artırabilir.
 • Boğazınız ağrsa bile düzenli olarak yemeye ve içmeye çalışın. Aç ve susuz insanlar baş ağrısı ve yorgunluk gibi semptomlar yaşarlar.

Diğer hastalıklardan bademcik iltihabındaki farklılıklar

Viral bademcik iltihabı ve tedavisi

Eğer bademcik iltihabı bir virüsden kaynaklanıyorsa, bağışıklık sisteminin birkaç gün boyunca onunla başa çıkması muhtemeldir.

Aynı zamanda, viral bademcik iltihabını tedavi ederken kendinize veya çocuğunuza yardım etmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

 • Parasetamol veya ibuprofen yardımı ile ağrı ve ateş gibi belirtiler hafifletilebilir. İlaç alırken, paket üzerindeki talimatları göz ardı etmeyin. Aksi takdirde, dozu yanlış hesaplayabilirsiniz, o zaman çare işe yaramaz veya güçlü bir yan etkiye sahip olacaktır.
 • Hazımsızlık, mide ülseri, böbrek hastalığı veya astımı olan hastalar ibuprofen almamalıdır.
 • Hamileyseniz, ibuprofen verin ve bir jinekolog veya ebe talimatlarına göre sadece parasetamol alın.
 • 16 yaşın altındaki çocuklar aspirin almamalıdır.
 • Pastil ve spreyler (örneğin, Miramistin Sprey) gibi ilaçlar, boğazdaki hoş olmayan hisleri hafifçe yatıştırmak için sıklıkla viral bademcik iltihabı tedavisinde kullanılır.
 • Bazı insanlar, yumuşak antiseptik bir solüsyonla uğraşmanın, çözümün etkinliği ile ilgili ciddi bir klinik çalışma olmamasına rağmen, boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğine inanırlar.

Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsillit tedavisi nasıl yapılır

Eğer tekrar tekrar bademcik iltihabı geçirirseniz veya günlük yaşamınıza müdahale ederseniz, doktor bademciklerin giderilmesini önerebilir.

Bu, tonsillektomi olarak bilinen bir işlem sırasında yapılacaktır.

Çoğunlukla çocuklarda bademcik iltihabı durumunda gerçekleştirilir.

Birçok doktor, bademcik iltihabını düzenli olarak tedavi etmekten çok, ondan kurtulmak daha iyidir.

 • Bademciklerin çıkarılması genel anestezi altında gerçekleştirilir, işlem sırasında uyuyacaksınız.
 • Ağzınız açık kalacak, böylece cerrah bademciklerinizi görebilir.
 • Cerrah, bademcikleri çıkarmak için özel bir makas kullanacak ve sonra da çözülebilir sütürleri yaraya uygulayacaktır.

müstahzarlar

Radikal olarak bademcik iltihabı tedavi etmek için? Tonsillektomi bu sorunun cevabıdır. Bu işlem çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir:

 • Cerrahi aletler yardımıyla. Bu bademcik kaldırmak için bir cerrahi bıçak kullanıldığı en yaygın yöntemdir.
 • Diyatermi. Bu durumda, bademciklerin etrafındaki dokuyu tahrip etmek ve bademciklerin kendilerini uzaklaştırmak için elektrik akımından ısı yaratan bir sonda kullanılır. Aynı zamanda, ısı kan damarlarını kapatır ve kanamayı durdurur.
 • "Soğuk" ablasyonu. Yöntem, öncekiyle aynı prensipte çalışır, ancak daha düşük bir sıcaklık (60 ° C) kullanır. Diyatermiden daha az ağrılı kabul edilir.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir: tonsillektomi sonrası iyileşme

Bademcik iltihabından muzdarip olanlar ve yetişkinlerde bademcik iltihabının nasıl ve ne şekilde tedavi edileceğini merak edenler için cevap birdir - bademciklerin uzaklaştırılması.

 • Ortalama olarak, operasyondan sonra, iyileşme 5 ila 7 gün sürer. Ameliyattan sonra iki hafta kadar rahatsız olabilirsiniz.
 • Tonsillektomi geçirmiş olan kişiler iki hafta boyunca çalışmaya katılmayı reddetmelidir. Bu, hasta bir meslektaşından enfeksiyonu "yakalama" şansını azaltacaktır.
 • Yetişkinlerde bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğinden bahsetmek gerekirse, bademcik ameliyatından sonra bol miktarda sıvı içmeniz, ancak portakal suyu gibi asidik içeceklerden kaçınmanız gerektiği, çünkü bunlar boğulmamış boğazı "batıracak".
 • Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak için bezleri çıkardıktan sonra önemlidir, ağız boşluğunda enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur.
 • Ağrı duyumları genellikle ameliyattan sonraki ilk hafta içinde meydana gelir ve ikinci hafta boyunca yavaş yavaş ortadan kaybolur. Kulakta ağrı, tonsillektominin bir yan etkisidir ve endişe vermez.

Dikkati çekmeye değer

Bademcikler çıkarıldıktan sonra, boğazda beyaz bir kaplama ortaya çıkar. Boğaz tamamen iyileştikten sonra, yavaş yavaş ortadan kaybolur. Bu işlem yaklaşık iki hafta sürecek.

Küçük bir çocukta bademcik iltihabı tedavi etmek

Boğaz ağrısı klasik bir bademcik iltihabıdır, ancak anne-babalar için çocuğun henüz konuşmadığı takdirde boğaz ağrısı olduğunu anlamak zor olabilir. İştah ve tükürük düşüşünü izleyin. Bazen bademcik iltihabı olan bir çocuk aşırı tükürük salgısı yaşayabilir, çünkü yutmaya zarar verir.

Çocukta iki yıla kadar bademcik iltihabı tedavi etmek için? En iyi tedavi semptomatik yardımdır.

 • Asetaminofen veya ibuprofen ağrıyı ve ateşi hafifletebilir.
 • Muz veya puding gibi bebek yumuşak yiyecekleri sunun ve diyet gibi tost gibi sert yiyeceklerden uzak tutun.
 • Sıvı alımını teşvik edin. Bademcik iltihabı ile bebeklerin organizmaları kolayca susuz hale gelebilir, çünkü yutmak onlara rahatsızlık verirse içmek istemezler. Onlar yavaş yavaş, ama sık sık içsinler. Çorba, dondurma ve meyve dondurma da sıvı olarak sayılır.

Bir çocukta bademcik iltihabı nasıl tedavi edileceği hakkında konuşmak, söylenecek şey ve tedavi edilmek istenen şey buna değmez. Antibiyotikler genellikle bademcik iltihabının tedavisinde reçete edilmez, çünkü bu ilaçlar bakterileri tedavi eder ve çoğu vakada bademcik iltihabı virüsten kaynaklanır.

Hangi bakteriler bademcik iltihabı ve bademcik iltihabına neden olur?

Anjina patojenleri, hastalığın doğru teşhisi için bir fikre sahip olmalıdır. Hangi bakteriye neden olduğunu bilmeden, yeterli tedaviyi seçmek mümkün olmayacaktır. Tüm anjina komplikasyonları vakalarının% 50'sinden fazlası, ilaçların yanlış reçete edilmesi ve akut dönemde hastanın bu mikroplardan tamamen ilaç almasından kaynaklanmaktadır.

Angina veya bademcik iltihabı sadece bakteriler tarafından değil, çoğu zaman bu hastalık virüs ve mantarlarla enfekte olduğunda veya diğer organların patolojilerinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Yaralanma sonrası ortaya çıkabilir. Fakat eğer boğaz ağrısı ve patojenleri bakteri ise, o zaman etkili ilaçların doğru seçilmesi için hangi patojenik mikroorganizmaların uğraşacağını bilmeniz gerekir. Akut anjina gelişirse, etken maddesi bakteri ise, bu hastalık formuna nonspesifik veya olağan denir.

En yaygın olarak kabul edilir, en çok iki ila 12 yaş arası çocukları etkiler. Hastalık, bu türlerin patojenik mikroorganizmalarının aktif büyümesine neden olur:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • streptokoklar;
 • chlamydia;
 • mikoplazma.

Anjina'nın semptomatolojisi üzerindeki patojen tipi hemen hemen hiç etkilenmez. Ancak tedavi farklı olmalıdır, çünkü stafilokokların büyümesini baskılayabilen ilaçlar klamidya ile ilgili olarak etkisiz olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir. Her bakteri tipinin özellikleri detaylı olarak ele alınmalıdır.

Staphylococcus aureus

Bu bakteriler Gram-pozitiftir, penetrasyon yeteneği hiyaluronidaz enzimi tarafından sağlanır. Ayrıca, hastada toksik bir şoka neden olan ve hemoliz - kan hücrelerinin tahribatını tetikleyen diğer agresif ajanları üretirler. Bu anjina maddesi sülfanilomidlere ve antibakteriyel ilaçlara duyarlıdır.

Staphylococci'nin neden olduğu bademcik iltihabını tedavi etmek için, hazır antikorlar, polivalent fajlar, stafilokokal anatoksinler veya otovasin içeren preparatların yardımı ile önerilmektedir.

Pnömokok ve streptokok

Anjinaya neden olan bu bakteri, bir streptokok alt grubudur. Daha sıklıkla bir zatürre neden olurlar, ama neden olabilir ve bir tonsillit.

Pnömokoklar streptokoklarla aynı ilaçlara duyarlıdır, benzer bir şemaya göre tedavi yapılır.

Bakteriler Gram pozitif mikroorganizmalara aittirler, fakültatif anaeroblar olup, oksijenden yoksun bir ortamda aktivite gösterirler. Smear resminde, streptococci'nin 2 veya daha fazla hücre grubuna yerleştirildiğini görebilirsiniz. Streptokokal bakteriler iki ana tipte toksin atıyor:

 • Kan hücreleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip O ve S-streptozolinler;
 • Hastalık sırasında hastada vücut ısısında artışa neden olan pirojenik eritrojen.

Streptokok bakteriler, virüs fajları tarafından baskın olarak bastırılır.

klamidya

Tam olarak bakteri değil, virüs bile değil. Zorunlu, hücre içi parazitleri ifade ederler. Başka bir deyişle, kendi hücrelerine sahipler, DNA'ları var, ama parazitleştirdikleri sıcak kanlı cismin hücreleri dışındaki yaşamsal aktiviteyi desteklemek için klamidya yapamazlar. Klamatyanın vejetatif formları, bulaşıcı türlerden büyüklük, konfigürasyon ve aktivite dereceleri bakımından farklılık gösterir.

Bu bakteriler, sağlıklı hücreleri emer ve vaküoller - fagozomlar oluşturabilir. Ayrıca hücrelerin bağışıklık kapasitesini ezici bir şekilde etkileyecek şekilde endotoksinler ve ekzotoksinler de dışarı atıyorlar.

mikoplazma

Yapısında klamidya anımsatandır: ayrıca virüslerden daha karmaşıktırlar, fakat bakterilerden daha ilkeldirler. Mikoplazmalar Gram pozitif mikroorganizmalara ait değildir, esas olarak hücre zarlarının yüzeyinde tespit edilebilirler.

Yetişkinlerde miyoplazmalar çok nadiren boğaz ağrısına neden olurlar, çocuklar genellikle acı çekerler. Fakat vücuttaki metabolik süreçleri ciddi şekilde bozabilir ve hatta bilgilerini genlere taşıyabilirler. Bu nedenle gebelik sırasında mikoplazma ile enfeksiyon özellikle tehlikelidir - çoğu durumda gebeliğin kendiliğinden sona erdirilmesini tehdit etmektedir. Mikoplazmalar fagositler tarafından baskılanır - hücreleri emerler ve tamamen yok ederler.

Mikoplazmalar ve klamidyaların neden olduğu anginada tipik semptomlar lenfadenit (servikal lenf nodlarının artışı ve ağrıları) ve kuru öksürüktür.

Bu iki patojen, penisiline karşı duyarsızdır, tedavi, bazı hastaların belirli ilaçların tolere edilebilirliğini dikkate alarak seçilir.

Neden bakteriyel tonsillit gelişebilir?

Angina bağımsız bir izole bir hastalık olabilir, fakat aynı zamanda bakterilerin neden olduğu diğer enfeksiyonların bir komplikasyonu olarak da görülebilir - çoğunlukla difteri veya kızıl ateşi.

Difteri ile oluşan anjinada, larinksin tüm yüzeyi üzerinde yoğun bir beyaz kaplama karakteristiktir. Scurf kazıma yaparsa, bademciklerde ülser kanaması meydana geldi. Hastalığa neden olan diphtheria bacillus sadece özel antidifteri serumu ile yok edilir.

Scarlet ateşinin etken maddesi beta-hemolitik streptokoklardır. Bu bakteriler ağızda mukozada güçlü bir kızarıklığa ve alerjik deri döküntülerine neden olan toksinleri dışarı atar. Bu, hastalığın karakteristik semptomlarıdır.

Bakteriyel tonsillit ve viral arasındaki ayrım nasıl yapılır?

Hastalığın nedensel etkisinin kesin bir şekilde belirlenebileceğini, özellikle de kan tahlili, idrar ve boğazdan gelen bir yayma yoluyla olabilir. Doktor, sadece bakteri değil aynı zamanda hastayı bu veya diğer ilaçlara karşı duyarlılığını ortaya çıkarmak ve en uygun olanı seçmek için mutlaka tankta bir ekmek gönderecektir.

Hastada bu tür dış semptomların saptanmasında, bakteriyel orijinli bir boğaz ağrısından şüphelenmek mümkündür.

 1. Yüksek sıcaklık. Hastalık bakterilerden kaynaklanıyorsa, termometre 40 dereceye kadar yükselebilir. Bir virüs enfeksiyonu ile, bu çok nadiren olur.
 2. Yutulduğunda bademcikler ve acılarda güçlü bir artış - bezlerin şişmesiyle birlikte bir viral enfeksiyon, daha sonra önemsiz.
 3. Sık görülen zehirlenme belirtileri - baş ağrıları ve eklem ağrıları, halsizlik, bulantı, iştahsızlık.

Bu durumda, kuru öksürük, burun iltihabı ve burun tıkanıklığı, genellikle viral hastalıklarda, bakteriyel anjina yokluğunda bulunurlar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Farenjit tedavisi, kişinin kendi bağışıklığını güçlendirmek, geleneksel ilaç ve halk ilaçları yöntemleriyle iltihap belirtilerini ortadan kaldırmaktır.Farenjit belirtileriFarenjitin ana belirtileri, sürekli rahatsızlık, ağrı, boğazda kaşınmalardır.

Anjina ile nebulizer ile inhalasyon - endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Özellikle çocuklarda angina tedavisi, entegre bir yaklaşım gerektirir. Tabii ki, ana ilaç grubu, genel olarak, oral olarak veya enjeksiyon şeklinde uygulanan genel hareket antibiyotikleri olarak kabul edilir.