Loading

Boğaz ağrısı çeşitleri

Anjina tipleri etiyolojik özelliklere ve farinks ve mukoza boğaz muayenesine göre sınıflandırılır. Onlara göre tedavi reçete edilir.

Bu hastalık nedir?

Angina ile gökyüzünün iltihabı oluşur, bademcikler. Enfeksiyöz allerjik patolojilere işaret eder. Antik doktorların yazılarında anlatıldığı gibi hastalık antik dünyadan beri bilinmektedir. Şu anda, yetişkinlerde ve çocuklarda farklı türde anjina vardır:

Anjina'nın mevcut başka bir sınıflandırması - hastalığa neden olan patojene bağlı olarak:

Hastalık birincil, ikincil ve spesifiktir. Birçok tür anjin, bakteriler, virüsler ve bazen mantarlar tarafından kışkırtır.

Hastalığın belirtileri

Yetişkinlerde ve çocukta hangi boğaz ağrısının olduğuna bakılmaksızın genel belirtiler vardır. Her durumda, kuluçka döneminin bitiminden sonra ortaya çıkarlar (1 ila 2 gün). Semptomlar şöyledir:

 1. Sağlık durumundaki keskin bozulma.
 2. Vücut ısısı artışı (bazı durumlarda 40 ° C'ye kadar). Bir kişi titremelerini endişelendirmeye başlar.
 3. Vücutta zehirlenme belirtileri kafada ağrı, ağrıyan kaslar ve eklemler, halsizlik.
 4. Boğazda yutkunma sırasında büyük ölçüde ağırlaşan dayanılmaz bir ağrı vardır. İkinci günde, tüm duyular maksimumlarına ulaşır.
 5. Boğazdaki ağrı nedeniyle, kişinin iştahı kötüleşir ve uyku rahatsız olur.
 6. Palpasyon sırasında, lenf düğümlerinin büyüklüğünde belirgin bir artış vardır. Her şeyden önce, submaksiller değişir.
 7. Bademcikler belirgin bir şekilde büyümüştür. Sarımsı renk tonunun nokta formasyonları ile kaplıdır. Bu semptom, foliküler anjina tipinde en belirgindir. Belki de bademciklerin örtülmesi pürülandır.
 8. Karmaşık akışla bademcik alanları erozyonlarla kaplıdır.

Tonsillit akut respiratuar hastalıktan farklıdır, çünkü yüksek sıcaklık 39 ° C'dir ve boğazda kuvvetli ağrı hissi görülür. Hasta yorgunluk geliştirir, konuşması, yiyecek çiğnemesi, yutması zordur. Bununla birlikte, ne tür bir anginanın olduğuna bağlı olarak, hastalık belirtileri önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Uzmana hitap etmek acilen gerektiğinde

Bir uzmana acil tedavi aşağıdaki durumlarda gereklidir:

 • cildin ağartılması ve siyanotik renginin görünümü;
 • Bilincin keskin engellenmesi;
 • belirgin hipotermi;
 • anüri (olası bulaşıcı ve zehirli şok);
 • kan damarlarına verilen hasar ve kan pıhtılaşmasının ihlali;
 • geniş ağız açmanın imkansızlığı (paratonzillit belirtisi);
 • bel bölgesinde ve sternumda ağrı görünümü;
 • ders sürecinde ağrı;
 • idrar renginde bir değişiklik (bu işaret böbrek hasarını gösterebilir).

Bademcik iltihabının tehlikeli semptomlarının neler olduğunu bilmek gerekir, çünkü bazen bulaşıcı bir toksik şok belirtileri çok hızlı gelişebilir. Bu durumda, insanlar sadece acil önlemleri kaydedebilir. Boğaz ağrısı sınıflandırıldığında, doktor ön muayene ve teşhis muayenesi ile ilgilenir ve ardından gerekli tedaviyi reçete eder.

Angina, tiplerinde hızlı bir artış ile ilişkili olan anjina, hemen tedavi gerektirir. Sadece doktor tarafından belirtildiği şekilde yapılmalıdır.

Catarrhal ve foliküler anjina bulguları

Hangi tür anjinaların geliştiğine bağlı olarak, patolojinin şekli kendi yolunda ilerler. Örneğin, catarrhal keskin başlar ve klinik aniden büyür. Vakaların büyük çoğunluğunda, bir kişi genel refahın arka planına karşı aniden bir rahatsızlık hisseder. Enflamasyonun ilk belirtilerinden biri, boğaz bölgesinde kuruluk ve şişliktir. Gelecekte, yutma sırasında buna ağrı eklenir. Zamanla kalıcı hale gelir.

Oral kavite ve farinks palatine bademciklerin klinik muayenesinde kırmızı ve şişmiş. Submandibuler lenf düğümleri büyük oranda büyümüştür. Onlara basıldığında, hasta ağrı hisseder. Çok çabuk, sıcaklık artar: hastalığın başlangıcından sadece birkaç saat sonra, 39 ° C'ye ve hatta daha yükseklere ulaşır.

Anjina catarrhal tipinin gelişmesiyle birlikte, bilinç karışıklığı olabilir. Bir kişi vücutta bir acı hisseder, titreme. Bazen migren ataklarını geliştirir.

Anjinin foliküler çeşitliliği daha ağırdır ve daha uzun sürer. Hayatı tehdit eden komplikasyonlar verir. Bu boğaz ağrısının ana semptomları eklem ağrısı ve genel halsizlik belirtileridir. Bunlar, catarrhal formdan çok daha yoğun ifade edilir. Bu belirtilere eklenir:

 • şiddetli baş ağrısı;
 • lenf düğümlerinin keskin ağrılılığı;
 • yumuşak damak hipertrofisi;
 • kan kompozisyonunda bir değişiklik (lökositlerin sayısında bir artış);
 • idrarda eritrosit ve protein görünümü.

Görüldüğünde, sarımsı foliküllerin görünümü fark edilir. Şişebilir ve açılabilirler. Bu işlem sonucunda, ağız boşluğunda beyaz bir kaplama oluşur. Bu tip anjina sadece bir hastanede tedavi edilmelidir. Hastanın sürekli klinik gözlem ihtiyacı vardır.

Lacunar ve fibrin

Böyle bir anjin, eşit derecede tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Her şeyden önce, sağlık durumunda gözle görülür bir bozulma vardır. Sıcaklık çok keskin bir şekilde yükselir ve bazen 40 ° C'ye ulaşabilir. Bu durum öncelikle çocuklar için çok tehlikelidir. Ayrıca, aşağıdaki belirtiler dikkat çeker:

 • Boğaz ve boğazda çok şiddetli ağrı;
 • şiddetli yutma bozuklukları;
 • kulaktaki ağrının ışınlanması;
 • mukus boğaz ve larinkste belirgin hiperemi;
 • bademciklerin mukoza zarında beyazımsı veya sarı bir kaplamanın varlığı.

Çocuklarda böyle bir hastalığın gelişmesi ile kusma mümkündür. Görünüşü vücudun zehirlenmesi ile ilişkilidir.

Hastalığın fibröz formunun gelişimine aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • Ağrılı öksürük eşliğinde boğazda terleme;
 • sabit yüksek vücut ısısı;
 • Vücudun artan zehirlenmesi ile ilişkili mide bulantısı, kusma ve kabızlık;
 • sıcak bir ritim bozukluğu.

Bademciklerin yenildiği yerde ülser ve ülserler sıklıkla oluşur. Hastalık çok hızlı gelişir. Bazen şiddetli vakalarda bilinç bozulabilir. Bademcikler üzerinde yavaş yavaş komşu dokulara yayılan beyazımsı bir kaplama görünür.

Doğru tanının konulması çok önemlidir, çünkü bazen benzer belirtiler difteri olarak gelişebilir. Difteri yanlış tedavi ölüme yol açabilir.

Herpetik ve phlegmonous

Bu tür anjina gelişiminin başlangıcında, influenza veya akut solunum yolu hastalığı belirtileri vardır. Bu tür belirtilerle kendini gösterir:

 • ciddi halsizlik;
 • vücutta şiddetli zayıflık;
 • artan sinirlilik;
 • titreme;
 • iştahta azalma;
 • burun mukozasının iltihabı;
 • boğazda ağrı;
 • artan tükürük.

Daha sonra, bademcikler, yumuşak damak, dil ve farinksin arka yüzeyinde küçük kabarcıklar görülür. Seröz sıvı ile doldurulur ve herpes ile döküntüye benzerler. Hastalığın şiddetli seyrinde diyare, kusma eşlik eder.

Bu hastalık türü, kuluçka süresinin 7 ila 14 gün arasında değişmesi ile karakterizedir. Karakteristik sıcaklıkta keskin bir artış - bazen 40 ° C'ye kadar Kanı analiz ederken, bulanık lökopeni ve lenfositoz not edilir.

Phlegmonous tonsillitis bademciklerin yakınında bulunan selülitin akut inflamasyonudur. Sıklıkla foliküler veya lacunar anjinanın bir komplikasyonudur. Karakteristik bir tezahür, boğaz bölgesinde çok acı verici bir ağrıdır. Bir insanın bazen sıvı almayı bile reddettiği çok güçlüdür. Ses değişir: burun olur.

Böyle bir hastanın konuşması belirsizdir. Başın özel pozisyonu karakteristiktir: kişi onu öne doğru yatırır. Bazen sıvı sindirim sırasında nazofarenksine girer. TMJ'nin sözleşmesi nedeniyle, kişi normal olarak ağzını açamaz.

Hoş olmayan bir aseton kokusu ağızdan çıkar. Çok miktarda tükürük tahsis edilir, ancak bir kişinin yutması çok zor ve boyun hareketlerinde yardımcı olur. Vücudun sıcaklığı keskin ve önemli ölçüde artar - bazen 40 ° C'ye kadar

Faringoskopi ile yumuşak damakta keskin bir şişlik vardır. Amigdalada apse formları. Açıldığında, yeşilimsi irin keskin hoş olmayan bir koku ile salgılanır. Apse açıklığı normal olarak ortaya çıkarsa, o zaman iyileşir ve iyileşir, sonra bir fistül oluşur. Hastanın durumu gelişiyor. Bununla birlikte, bazen apse açmak için ameliyat müdahalesi gerekebilir.

Ülseratif nekrotik

Bu genellikle toplam tükenme arka plan üzerinde ya da ağız boşluğu içinde nekrotik varlığında gelişir. Çoğunlukla çürük dişleri olan hastalarda olur. Genellikle bir kişinin durumu tatmin edicidir, vücut ısısı genellikle subfebrildir. Ağızdan büyük miktarda tükürük salınır, hoş olmayan, keskin bir koku oluşur.

Oral kavite ve farinks incelendiğinde, gri veya yeşilimsi renk nekrozu alanları göze çarpmaktadır. Çıkarıldıktan sonra, bir kanama yüzeyi belirir. Nekroz bölgelerini yırtırken, mukozal defektler oluşur. Süreci bu tür belirtiler eşlik eder:

 • bilincin engellenmesi;
 • Vücudun artan zehirlenmesi nedeniyle kusma;
 • kandaki lökosit sayısında belirgin artış;
 • Eritrosit sedimantasyon hızındaki artış.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent

Böyle bir hastalık, genellikle genç yaşta veya sindirim sistemi distrofisi, kaşeksi, radyasyon rahatsızlığı nedeniyle vücudun bağışıklık savunmasında bir azalma ile gelişir. Kural olarak, sadece bir taraf etkilenir, ancak bademciklerin ikili yenilgi vakaları da yaygındır. Genel durum genellikle sıcaklıkta hafif bir artışla tatmin edicidir.

Faringoskopi, grimsi veya sarımsı bir tonun bir filminin mukoza zarında varlığını gösterir. Bu plağın kıvamı hafiftir. Sıradan bir pamuklu çubuk kullanarak çıkarmak nispeten kolaydır. İlk aşamalarda bademciklerin yüzeyi ülser ile kaplıdır. Sığdır, ancak daha sonra derin dokular patolojik sürece dahil olur. Bazen sakız hastalığı gelişir.

Kurtarma, kural olarak 1-2 hafta içinde ortaya çıkar. Şiddetli vakalarda ağrılı süreci birkaç hafta geciktirmek mümkündür. Eğer pürülan bir enfeksiyon birleşirse, hastanın durumu kötüleşir, sıcaklık keskin bir şekilde yükselir ve boğazda kuvvetli bir ağrı görülür. Bu boğaz ağrısı tipi daha uzun süreli tedavi gerektirir.

Anjina türleri nelerdir

Anjina tipleri oldukça fazladır, bu da etiyolojik mekanizmanın ve klinik tablonun farklı doğasını gösterir. Angina, her iki cinsiyetten insanlarda meydana gelebilecek en yaygın hastalıklardan birine güvenli bir şekilde atfedilebilir. Ne tür boğaz ağrıları vardır - bu hastalıklarla mücadele yöntemlerini belirlemede önemli bir konudur ve doğanın bilincinde olmak kendini hastalıktan korumanıza yardımcı olacaktır.

Angina akut tonsillit gibi bir patolojinin ortak adıdır. Doğal olarak, lezyonlu bu hastalık bulaşıcı bir akut enflamatuar cevap şeklinde ve yutak dokular (genellikle tonsiller) lymphadenoid. "Angina" kavramı aynı zamanda kronik bir bademcik iltihabı akut fazını içerir. Çocuk patolojisinde, anjin, dünya çapında tezahürün sıklığında lider konumdadır.

Bu tür boğaz ağrısını ayırt etmek kabul edilir:

 1. Epizodik hastalık: dış faktörlerin, genellikle hipoterminin etkisi altında bireysel otoinfeksiyon belirtileri.
 2. Epidemik yenilgi: enfekte bir kişiden enfeksiyon.
 3. Angina, kronik bademcik iltihabının bir fazı olarak.

Patolojinin etiyolojisi

Hangi tür anjinin gerçekleştiği sorusu, büyük ölçüde insan vücudundaki kökeninin etiyolojik mekanizmasına bağlıdır. Genel olarak, anjina oluşumu ile, sınıflandırma bu şekilde etiyolojik belirtiler temelinde gerçekleştirilebilir:

 1. Birincil veya basit form. Lenfadenoid glotüler halkada çeşitli faktörlerin etkisi altında inflamatuar bir reaksiyondur.
 2. İkincil veya semptomatik form. Bademcik iltihabı bulaşıcı hastalıklar (difteri, kızıl ateş, mononükleoz) veya sistemik patolojiler (lösemi, agranülositoz, aleukia) neden olur.
 3. Özel formlar. Belirli bir enfeksiyon ile enfeksiyon (Simonovsky-Plaut-Vincent's anjin, mantar enfeksiyonları).

Patojenik patojenlerin kategorileri ile, hastalığın bu tür çeşitlerini ayırt edebilir:

 1. Bakteriyel tip. Bu tip anjina en yaygın olarak kabul edilir. Çoğu durumda, A grubunun beta-hemolitik streptokokları, enfeksiyonun suçlusu haline gelir ve lezyonun, yeşil streptokokların yanı sıra, altın stafilokoklarla da ortaya çıktığı sıklıkla görülür. Sıklıkla, anjina birkaç patojenik bakterinin bir kombinasyonu ile provoke edilir.
 2. Virüs tipi. Ortak patojenler: farklı tipteki adenovirüsler, herpes simpleks virüsü, enterovirüs Coxsackie. Viral hasarın karakteristik özellikleri vücut ısısında hafif bir artış ve bezlerde plağın yetersizliğidir.
 3. Mantar türü. Çoğu zaman, böyle bir anjin, maya benzeri mantar Candida tarafından kışkırtır. Bu durumda bademciklerde beyaz-sütlü bir plak oluşur.
 4. Özel şekli. Üriner film tipi anjina, çoğu zaman iğ şeklindeki bir çubukla birlikte Vincent'ın spiroketi tarafından heyecanlanır.

insan enfeksiyonu hava veya beslenme yol olabilir. Aynı zamanda sağlıklı bir insanda bademcikler yüzeyinde olan şartlı patojenik mikroorganizmaların sık aktivasyonunu, tezahür ederek ancak uygun koşullar hummalı faaliyeti başlar yaratmak değil unutulmamalıdır. Aşağıdaki koşullar, faktörleri tahrik ile: yerel (orofaringeal) ya da genel hipotermi, burun boşluğu ya da ağızda, burun yoluyla, solunum ile, kronik enflamatuvar reaksiyon tipi bağışıklık savunmasını, otonom sinir sisteminin bir bozulma, problem azalmıştır.

Hastalığın gelişimi

Aktif aktiviteye başlayan patojenler, lenfadenoid dokularda akut enflamatuar bir sürece neden olur, bu da hem lokal hem de sistemik bir takım karakteristik semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Hastalığın formlarının çeşitliliği göz önüne alındığında, tipik veya spesifik gelişim ile yetişkinlerde ve çocuklarda birçok tip anjina tanımlanır.

Boğaz ağrısı ilerlemesi komplikasyonları nedeniyle tehlikelidir. En karakteristik bu patolojileri içerir: otitis ve larenjit akut formları, laringeal ödem, servikal flegmon, okologlotochnyi apsesi, lenfadenit. Aynı zamanda hastalığın erken aşamalarında bu tür problemler mümkündür:

 • Pürülan kavitelerin oluşumu ile farengeal apseler
 • Enfeksiyonun torasik bölgeye geçişinde mediastinitin doğuşu
 • Kranial kavitede inflamasyon yayılması ile menenjit
 • Vücudun akut zehirlenmesinde toksik şok
 • Kan Sepsis

İleri evrede (gelişimin 15-30 günü), sistemik komplikasyonlar mümkündür: romatizmal tipte ateş, renal yetmezlik gelişmesi ile glomerülonefrit. Patolojinin en yaygın ve çok tehlikeli gelişimi bademciklerin etrafındaki selülozun iltihaplanmasıdır. Gelişmekte olan pürülan oluşumlar yoğun bir ağrı sendromu oluşturur, kafa hareketini zorlaştırır. Böyle bir süreç acil yatış ve muhtemelen cerrahi müdahale gerektirir.

anjina olayları bu tür formların ortak sınıflandırma: vb kataral, foliküler, laküner, fibrin,.. inceledi anjina patolojisi bir şekilde açık bir şekilde, istenen tedavi rejimi seçmek için ayırt ne zaman.

Catarrhal anjina

Anjin ortaya çıktığında, hastalığın türleri farklı olabilir, ancak catarrhal formun en yaygın ve oldukça kolay çeşitlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Bu tip bir patoloji, yüzey tabakasındaki bademciklerin yenilmesi ile karakterizedir. Sızma ve şişlik nedeniyle büyüklükleri biraz artabilir, ancak kanın kompozisyonunda önemli değişiklikler saptanmaz.

Ana belirtiler: yanma, kuruluk ve boğazda boğulma. Hastalık ilerledikçe, yutma hareketleri ile artan bir ağrı sendromu gelişir. Vücut sıcaklığındaki artış subfebrildir ve 37.5-37.8 ° C'yi aşmaz. Boğaz incelendiğinde, yumuşak ve sert damağın kızarması, posterior farengeal yüzeyi sabittir. Katarfalik anjina süresi 3-4 günü geçmez, hastalığın diğer formlarına geçer veya geçer.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler tip anjinanın ilk belirtisi, 38.5-39 ° C'ye kadar bir sıcaklık artışıdır. Yutularak, yavaş yavaş kulak bölgesine yayılan yoğun bir ağrı sendromu vardır. Enflamatuar süreç, bel bölgesinde baş ağrısı ve ağrı, ateşli durum, titreme, genel halsizlik ve hızlı yorgunluk ile ifade edilen, genel bir zehirlenme neden olur.

Karakteristik bir işaret servikal submandibuler lenf nodlarında bir artıştır ve parmakla bastırıldığında oldukça güçlü bir ağrı vardır.

İnceleme sırasında palatine bademcikler üzerinde, açıldıktan sonra beyazımsı plak oluşturdukları sarımsı benekli tüberküller gözlenir. Kan testinde belirgin lökositoz, eozinofili ve yükselmiş ESR kaydedilmiştir. Çocuklar bilinç bulanıklığı, ishal ve kusma ile işaretlenir. Foliküler boğaz ağrısı süresi ortalama 6-8 gündür.

Lacunar Angina

Birçok yönden, lacunar tip anjina için benzer gelişme tipiktir, ancak bu tip hastalık daha şiddetlidir. Vücut sıcaklığındaki kritik değerlere yükselme çok hızlı gerçekleşir. Yutma hareketinde güçlü acı verici duygular vardır. Faringeal dokular şişer ve bu arka plana karşı lacuna ağzında gevşek veya film yapısına sahip olabilen sütlü beyaz veya beyaz-sarı bir plak oluşur.

Bu tür filmler bademciklerin tüm yüzeyi üzerinde tek bir bütün kaplamayı birleştirebilir. Bu durumda, kanama olmadan bir spatula ile kolayca kaldırılabilir. Genel zehirlenmenin güçlü belirtileri de vardır: ateş, baş ağrısı, genel halsizlik. Sıklıkla lacunar anjinası, foliküler çeşitliliği ile eşzamanlı olarak ortaya çıkar.

Fibrinous tipi

Adı fibröz anjina, beyaz bir filmin açılmış folikülünün yerinde oluşmasından kaynaklanır, bunun temeli fibrin içeriği olan bir kan plazmasıdır. Bu patoloji bazen bu tür anjina belirtilerinin difteri tezahürü ile benzerliğinden dolayı psödodiphtheric patoloji olarak adlandırılır.

Önemli bir özellik, bezlerin sınırlarının ötesine geçme yeteneğine sahip sürekli beyaz ve sarı bir kaplamadır ve bu film, hastalığın başlamasından birkaç saat sonra oluşur.

Ana belirtiler: vücut ısısında, ateşte, şiddetli baş ağrısında ve vücudun genel zehirlenmesinin diğer belirgin belirtilerinde önemli bir artış. Sıklıkla beyin hasarının rahatsız edici belirtileri vardır.

Phlegmonous tonsillit

Angina veya intratonsillar apse fili biçimsel formu nispeten nadirdir. Bu tür bir patolojinin oluşum mekanizması, belirli bir bademcik bölgesinin pürülan erimesi süreci ile açıklanmaktadır. Çoğu zaman, lezyon bademcikler bir tarafına dokunuyor. Ana belirtiler şunlardır: kızarıklık ve yoğun yüzey ile genişletilmiş bademcikler;

 • Lenf düğümlerinde parmağınızı bastığınızda ağrı sendromu
 • Yutkunarken ve konuşurken ağrı
 • Vücut ısısı 39,5 ° C'nin üstünde
 • Vücudun genel zehirlenme belirtileri

Hasta başını zorla pozisyonda tutmaya çalışır.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik tip anjina, 5-9 yaş arası çocuklar için tipiktir. Yetişkinlerde son derece nadirdir. Enflamatuar sürecin ana suçluyu Coxsackie virüsüdür. Hastalık çok bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından kolayca bulaşır. Karakteristik bir özelliği - yumuşak damak, küçük dil bölgesinde üretilen küçük kabarcıklar kırmızı rengi, damak, bademcik ve arka yutak yüzeyi üzerinde işler. Oluşumdan 3-5 gün sonra, birbirlerinden bağımsız olarak parçalanır ve çözülürler ve mukoza zarının yüzeyi eski haline döner.

Herpetik anjin agresif bir şekilde 40 ° C'ye kadar bir sıcaklıkta başlar. Bir ateşli durum, boğazda ağrı, baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal var.

Ülseratif film anjina

Yazvenno-film anjina çeşidi, yukarıda belirtildiği gibi, spiroketlerin ve iğ şeklindeki rodun kombine etkisi ile üretilir. Hastalığın gelişimine, bademcik yüzeyinin nekrozu ve tek taraflı versiyon eşlik eder. Lezyonlar meydana geldiğinde, küçük ülserasyon. Karakteristik semptomlar: Yutulduğunda boğazda yabancı cisim hissi, çirkin bez gölgesinden kötü nefes, tükürükte bol miktarda salgı. Bu tür anjin çok uzun sürebilir: ortalama 8-20 gün, bazen de 2-4 ay.

Nekrotizan anjina

Nekrotik veya ülseratif-nekrotik, bir tür hastalık zayıflatılmış bir organizma veya ağız boşluğunda nekroz odaklarının varlığından kaynaklanabilir. Çoğu zaman neden uzun süreli bir diş çürüğüdür. Bu tip anjina yavaş gelişim ile karakterizedir. Süreç, sıcaklıkta hafif bir artış ve zayıf bir şekilde genel zehirlenme belirtileriyle ilerler.

Bezler sarımsı-yeşilimsi veya gri renk tonu ile mukoza zarının derinliklerine uzanan bir plak oluştururlar. Plak bileşimi fibrin içerir. Filmi çıkarırken kanama meydana gelir. Plak reddinden sonra, dokuların yüzeyinde 20 mm'ye kadar çukurlu bir dip ile çukurlar kalır. Kusma tezahürü ve bilinç bulanıklığı ile bir hastalık geliştirmek oldukça zor olabilir. Kan testi, nötrofili, lökositozu, ESR'de önemli bir artışı ortaya çıkarır.

Belirli çeşitleri

Bazı angina tipleri, sözde spesifik formlara, etiyolojik mekanizma tipik patogenezden farklıdır. Bu tür anginanın aşağıdaki ana türleri ayırt edilir:

 1. Mantar anjina. En sık görülen nedenler: kandidiyaz ve ribotriyo. Küçük çocuklarda ve sonbahar-kış döneminde hastalığın en tipik görünümü. Belirli bir özellik kıvrık kıvamda bademcikler üzerinde beyazımsı gevşek bir kaplamadır. Bu kaplama kolayca çıkarılabilir. Hastalığın süresi 6-8 gündür.
 2. Parazitik anjin tipi. En sık üretilen amip, ağız boşluğunda yaşıyor. Uygun koşullar altında aktif olarak çoğalmaya ve iltihaplanma reaksiyonunu kışkırttıkları farenksine inmeye başlarlar.
 3. Angina Simanovsky-Plaut-Vincent. Hastalığın nedensel ajanları ağızda şartlı patojenik mikroorganizmalardır. Dokunulmazlıktaki azalma ve elverişli koşulların yaratılmasıyla, enflamatuar bir süreci kışkırtırlar.
 4. Monosit anjina. Bir kural olarak, bu tipin hastalığı mononükleozun bir sonucu haline gelir ve genişlemiş dalak ve lenf düğümlerinin arka planına karşı gelişir. En çok etkilenen çocuklar 7-12 yaşları arasındadır. Patolojinin gelişme süresi yaklaşık 8-15 gündür. Kan testinde önemli miktarda monosit bulunur.

Angina, hem çocuklar hem de yetişkinler arasında çok yaygın bir hastalıktır. Herhangi bir anginanın ana tehlikesi, ciddi komplikasyonlara eğilimdir.. Ciddi sağlık sorunları riskinden kaçınmak için, hastalığı zaman içinde tanımlamak gerekir. Anjin tedavisi, türlere göre farklılaşmasını dikkate alarak gerçekleştirilir.

Site sadece orijinal ve yazarın makalelerini içerir.
Kopyalama yaparken, kaynağa - makale sayfası veya ana sayfaya bir bağlantı yerleştirin.

Yaygın anjin tipi ve semptomları

KBB doktorları, hastalığın seyrinin görünümü ve görüntüsü nedeniyle anjina türünü belirler. En iyi tedavi antibiyotik, durulama ve yatak istirahati alacak.

Angina, tüm yaş kategorileri için oldukça yaygın bir hastalıktır. İnsanlar çoğu kez% 60'ı çocuk olan 25-30 yaşlarına maruz kalmaktadır. Hem onlar hem de yetişkinler için hastalık tehlikeli formlar alabilir ve ciddi komplikasyonlarla doludur. Bu nedenlerden dolayı, birincil görevler doğru teşhis ve sonraki etkili tedavidir. Her durumda hastalığın kesin çeşitliliğini belirlemek önemlidir ve bu yazıda boğaz ağrısının ne tür olduğu tartışılacaktır.

tanım

"Angina" kelimesi, "sıkma", "sıkma" anlamına gelen Latince sözcüğü angere'den gelmektedir. Hastalığın klinik tablosuna her zaman bu semptomların eşlik etmemesi nedeniyle bu isim tam olarak doğru değildir. Tıpta anjin "akut bademcik iltihabı" (kelime tonsilae - bademcik) olarak adlandırılan ve ağırlıklı olarak palatin enflamasyonu ile karakterize edilen akut enfeksiyon hastalığı belirtmektedir ve bazı durumlarda, gırtlak, nazofarenks veya dil bademcik.

Zev, anjin tipine bağlı olarak

Hastalık bakteri, streptokoklar, pnömokoklar büyük çoğunluğu, ve daha az stafilokoklar neden olur. Çoğu zaman, daha önce ağız veya yutak mikroplarda pasif ve bunların aktivasyonu gibi güçlü aşırı soğumasını ya da ani sıcaklık değişiklikleri gibi dış faktörler, etkisi altında gerçekleşir. Ve ayrıca dışarıdan enfeksiyonu tanıtmak. Bazı durumlarda, kaynakları burun çürümelerinin karakteristiği olan diş çürümesi veya pürülan hastalıklar olarak hizmet edebilir.

Tüm anjina tipleri, aşağıdakileri içeren birtakım benzer semptomlara sahiptir:

 1. Sıcaklıkta artış.
 2. Boğaz veya yutma ile kendini gösteren boğaz ağrısı.
 3. Zayıflık ve halsizlik hissi.

Hastalığın gelişimi sırasında, lenf düğümlerinin boyutunda bir değişiklik olabilir, ayrıca bademciklerin kızarması ve bunlar üzerinde pürülan oluşumların görünümü olabilir. Bu ve diğer birçok semptomun, aşağıda tartışılacak olan çeşitli anjina tiplerinin karakteristik olabileceğine dikkat edilmelidir.

Aşağıdaki video, boğaz ağrısı nedenleri ve semptomları nihayet anlamak için yardımcı olacaktır:

sınıflandırma

Angina, sınıflandırmanın altında yatan özelliklere bağlı olarak türlere ayrılır. Tıp biliminde ve uygulamada ikincisi arasında en büyük uygulama IB yöntemleri ile alınmıştır. Soldatova, L.A. Lukovsky ve B.S. Başkalaşım. Bunlara dayanarak, Rus ve yabancı hekimler tarafından yapılan diğer çalışmaların yanı sıra, çeşitli türdeki anjinaları ayırt etmek gelenekseldir. Angina sınıflandırması, ikincisinin aşağıdaki özelliklerle ayrılmasını ima eder.

Oluşma zamanına bağlı olarak

 1. Birincil. İlk kez veya son benzer hastalıktan iki veya üç yıl sonra ortaya çıkarlar.
 2. Tekrarlanan. Son hastalıktan hemen sonra ortaya çıkarlar ve her 1-1.5 yılda bir tekrarlanırlar.

Hastalığın şiddeti

 1. Akciğerler.
 2. Ciddi ciddi.
 3. Ağır. Bunlar, örneğin, kusurlu anjin içerir.

Hastalığı etkileyen alanlara göre

 1. Nazofarenks.
 2. Guttural.
 3. Dil, ayrıca lingual bademciklerin anjinası olarak da bilinir.
 4. Amigdala. Bu tür genellikle akut solunum yolu enfeksiyonlarının veya griplerin devam etmesidir ve en yaygın olarak tıp pratiğinde yaygındır.

Her türlü

Günümüzde ENT uygulayıcıları arasında en yaygın kullanılanı, hastalığın seyrinin nedenleri ve örüntüsüne bağlı olarak anjina çeşitlerinin tanımlanması yöntemidir.

Bu videoda Doktor-lor Irina Shkolnikova size boğaz ağrısı ana türleri hakkında bilgi verecektir:

Catarrhal anjina

Bu hastalığın varlığı, havadaki damlacıklarla bulaşan veya diş çürüklerinin neden olduğu bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Hastalığın diğer formlarından biraz daha sık görülür ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en kolay semptomlardan biri olarak kabul edilir. Çocuklarda anjina tipleri, erişkinlerden daha şiddetli seyreden bir hastalık ile karakterize edilebilmesine rağmen, bu durumda semptomlar benzerdir.

 • yutulduğunda sürekli ağrı ve hafif bir boğazda terleme ve kuruluk hissi;
 • kural olarak, bademciklerin çift taraflı kızarması;
 • genel halsizlik.

Hastalık antibiyotiklerle, borik asit çözeltisiyle, çeşitli inhalasyonlarla tedavi edilir ve genellikle 3-4 gün sürer.

Bununla birlikte, tedavinin yokluğunda veya yetersiz kaliteyle, bu tip bademcik iltihabı daha şiddetli bir form kazanır ve larenjit olan ciddi bir komplikasyona neden olur. İkincisi, belki de her tür anjin için.

Lacunar Angina

Bu hastalık türü, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Enfeksiyon kaynağı ya hastanın kendisi ya da temas ettiği nesnelerdir.

Hastalık hızla gelişir, 40 ° C'ye kadar sıcaklıklarda keskin bir artış ile başlar.

Semptomların benzerliği ile ikincisi en çok çocuklarda belirgindir. Artan vücut ısısına ek olarak, aşağıdaki belirtiler de karakteristiktir:

 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • bademciklerin ödemi;
 • kusma, halsizlik, baş ağrısı ve mide bulantısı;
 • Lenf bezlerinin şişmesi ve lakuna bölgesinde sarı plak görünümü.

Hastalık 7-8 gün sürer ve güçlü antibiyotiklerle tedavi edilir. Hastalık da tehlikelidir çünkü konjonktivit, akut otitis media, nöbetler ve hatta boğulma şeklinde komplikasyonlara neden olabilir.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu tür anjin, önceki gibi olduğu gibi pürülan anlamına gelir. Tek fark, foliküler ve lacunar anjina ile pürülan oluşumların yeridir. İkinci durumda, bademciklerin çöküntüleri (lacunae) içinde ve eğer hastalığın foliküler formu mukoza yüzeyinde ise. Hasta, aynı zamanda hem hastalık formlarının varlığını da kurabilir. Lacunar anjinası semptomları daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkmasına rağmen, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı ayrılık şartlıdır.

Her iki boğaz ağrısı tipi için önerilen tedavi, antibiyotiklerle birlikte boğazda adaçayı soğanı veya soda-tuz çözeltisi ile durulanır. Yatak istirahatine, sıvı yiyeceklere ve büyük miktarlarda içmeye dikkat edin.

Olası komplikasyonlar peritonsiller irinli foliküllerine bir atılım olduğu apse, yanı sıra sepsis, menenjit, romatizma ve artrit sayılabilir.

Fibrinli tonsillit

Bu tür boğaz ağrısı belirtileri de lacunar ve foliküler anjina belirtilerine çok benzer.

Fibröz form, bir kural olarak, onların komplikasyonudur.

Fark, karakteristik sarı kaplamanın bademciklerin mukozası üzerinde lokalize olmaması, ancak ağız boşluğu boyunca yayılması gerçeğinde yatmaktadır. Hastalık, bir komplikasyon, iltihap ve sonraki beyin hasarının meydana gelmesi nedeniyle tehlikelidir.

Tedavi antibiyotikler, antiseptikler ve antihistaminikler (alerjiler varsa) ve ayrıca potasyum permanganat ile gerçekleştirilir.

Önerilen yatak istirahatı ve bol içki.

Phlegmonous tonsillit

Hastalık, selülozun çevreleyen bademciklerine düşen piyojenik grubun (streptococcus) mikropları tarafından başlatılır. Ayrıca bir intrathonylar apse olarak bilinir ve nispeten seyrek görülür.

Bir amigdala tamamen irin ile kaplıdır

Anjina'nın üç aşaması vardır:

 1. Ödem (bademcikleri çevreleyen dokularda lokalize olan şişlik ve kızarıklık).
 2. Sızma (etkilenen hücrelerin dokuları üzerinde birikme).
 3. Abscess (suppuration).

bademcik iltihabı neden olan madde, yaz-sonbahar dönemi üzerine düşer yaygın proliferasyon ve aktivasyon süresi ile karakterize edilen sözde Coxsackie virüsü. Hastalık, hava yoluyla, biraz daha az dışkıyla (yani kirli veya kontamine olmuş gıdalar, su, el ve ev eşyaları yoluyla) bir şekilde bulaşır. Çocuklar daha sık maruz kalmaktadır. Hastalığa ateş ve ateşte çok güçlü bir artış eşlik eder (39-40 ° C'ye kadar). Hastalığın bu belirtileri hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülür.

Diğer belirtiler şunlardır:

 • vücudun grip benzeri durumuna benzer;
 • karın şiddetli ağrı varlığı;
 • boğazda artan tükürük ve ağrı;
 • bademciklerin ve gökyüzünün yüzeyinde pürülan vesiküllerin görünümü;
 • lenf düğümlerinin şişmesi.

Hastalık 10 ila 14 gün sürer ve antipiretik ajanlarla antihistamin ve antiviral ilaçlar ile tedavi edilir. Yatak istirahatini gözlemlemeniz ve ayrıca B ve C vitaminleri ve içecekleri bakımından zengin olan büyük miktarlarda tüketmeniz tavsiye edilir.
Bu tip anjina, menenjit ve ensefalit olabilen komplikasyonlarla doludur.

Monosit anjina

İsmi sırasında hastanın monositozu göstermesi nedeniyle ismini almıştır. Bu, bir tür beyaz kan hücresi (lökosit) olan monositlerin kanındaki bir artıştır. Dalağın artması ve konsolidasyonu, ayrıca palpasyon sırasında duyarlılık kaybı vardır.

Hastalığın nedeni açık değildir.

Bugüne kadar, en yaygın teori, bu anjina formunun etken maddesinin, havada ya da temas yöntemleriyle bulaşan Epstein-Barr virüsü olmasıdır.

Hastalıklar esas olarak 10 ila 30 yaş arası kişiler tarafından etkilenir ve sıcaklıkta ani bir artışla 40 ° C ve üzerinde başlar. Diğer semptomlar arasında boğazda ağrı, lenf düğümlerinin genişlemesi ve sıkılaşması ve bademcikler üzerinde sarı bir kaplama oluşumu yer alır.

Tedavi antibiyotik ve intravenöz askorbik asit enjeksiyonu ile ve aynı zamanda strikninin subkütan enjeksiyonu ile yapılır. Etkili tedavi için bir ön koşul, yatak istirahatine uyulmasıdır.

Alerjik anjina

Bu durum, özellikle aşırı ekolojik bir durum söz konusu olduğunda, aşırı soğuk iklime sahip bölgeler veya çok gelişmiş endüstrinin bulunduğu bölgeler arasında organizmanın morbid bir reaksiyonu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu koşullar önemlidir, ancak bademcik iltihabı veya faringeal mukozanın yüzeyi şeklinde kendini gösteren hastalığın başlaması için gerekli değildir.
Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • bademcikler ve boğaz ağrısı;
 • servikal lenf düğümlerinde bir artış;
 • boğuk sesler, öksürme ve ağız kokusu.

Bu anjin tipi, ya bağımsız bir hastalık ya da eşlik eden soğuk ya da alerjik bozukluklar olarak gelişebilir. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından incinirler. Tedavi antibiyotikler ve fizik tedavi ile gerçekleştirilir ve sıklıkla palamin bademcikler alanında Lugol çözeltisi ile yağlama yapılır.

Hastalık, özellikle çocuklarda boğulma şeklinde komplikasyonlarla doludur.

Bu durumdan dolayı, çocuğun zaten herhangi bir dış uyarana alerjisi varsa, örneğin, yünlü veya havlulu kumaşlar, ekstra özen göstermeli ve bu maddeleri doğrudan temas alanından çıkarmalısınız. Bazı durumlarda, tedavi sonuçlarının yokluğunda ve hastanın durumunun kötüleşmesinde, cerrahi müdahale, bazen bademciklerin uzaklaştırılması gerekebilir.

Sonuç

Angina çoğu durumda tehlikeli bir hastalıktır. Komplikasyonlar şeklinde sonuçlarla doludur ve bu nedenle doğru teşhis ve tedavinin mümkün olduğu bir uzman tarafından zorunlu gözlem yapılmasını gerektirir.

 1. Doktora hemen adres.
 2. Reçeteli ilaçların kabulü. Genellikle antibiyotik olur.
 3. Yalıtım.
 4. Yatak istirahatı.

Phil, boğaz ağrısından hemen kurtulmanıza yardımcı olacak 5 basit adımı anlatacaktır:

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz ağrısı çeşitleri

Angina - akut tonsillitin bilimsel adı - tonsilla (bademcikler) kelimesinden gelmektedir. Her türlü bademcik iltihabı ile palatine bademcik iltihaplı hale gelir, insan kanındaki lökosit sayısı artar ve yutkunma sırasında şiddetli ağrı oluşur.

Anjin tipleri, hangi sempatolojiye eşlik ettikleri ve hangi faktörlerin hastalık görünümünü tetiklediği, bu sayfadaki materyalleri okur. Ayrıca, tüm anjina türlerinin bir fotoğrafını görecek ve bu hastalığın tedavi yöntemlerini öğreneceksiniz.

Anjina Hastalığı: Nedenleri ve Belirtileri

Neden olur. çoğu durumda yetişkinler ve çocuklarda boğaz ağrısı her türlü etkeni olarak streptokok davranan, biraz daha az - Staphylococcus aureus veya Streptococcus pneumoniae. Hastalığın gelişmesine çeşitli irritanlar (kimyasal, termal ve mekanik) öneriyoruz. Ayrıca enfeksiyon bazen dışarıdan eklenmiş ya da bademcik ve farenksin boşlukları ve ağız boşluğu içinde bulunan mikroorganizmaların hastalık oluşturma etkisinin arttırılması için bir sonucudur. Memenin süpüratif hastalıktan muzdarip olan bir inekten çiğ süt yazılı kullanımdan sonra, Örneğin..: Enfeksiyonun kaynağı bazen nadiren enfeksiyon sindirim rotayı oluşur vb sinüslerde ve çürük etkilenen dişlerin çeşitli süpüratif hastalıklarıdır.

Etiyoloji ve patogenez. Çoğu zaman, anjina yaygın bir ağır hastalık olarak ortaya çıkar. Bu eklemlerden, kalp, böbreklerden ortaya çıkan çok sık görülen komplikasyonlarla gösterilir. Lökositlerin, başta nötrofillerin sayısı, lökosit formülünün sola kaymasıyla artar.

Semptomlar ve klinik. Yutulduğunda boğazda ağrı ve şişme, ağrıyan eklemler, ateş.

Tedavisi. Antibiyotik ve duyarsızlaştırma tedavisi.

Fotoğraflar, anjin tiplerinin yanı sıra hastalığın belirtileri ve nedenleri aşağıda sunulmuştur.

Anjina Agranülosit formu

Etiyoloji ve patogenez. Agranülosit anjina, periferik kandan granülositlerin tamamen veya neredeyse tamamen ortadan kalkmasıyla karakterizedir. Periferik kan ve kemik iliği granülosit kaybolması sitotoksik ilaçlar alan veya radyasyon (radyoterapi) iyonize açar zaman myelotoxic (sitostatik) - Bazı uzmanlar iki hastalık formları belirledik. bağışıklık - - angina ikinci biçimi, ftivazid vb aminopyrine, fenilbutazon, sülfonamid, kinin, fenobarbital gibi ilaçların uzun süreli kullanımda neden olabilir...

Patolojik anatomi. Resme bak: yetişkin ve çocuklarda boğaz ağrısı bu tür dilin kenarlarında ve off-gri patine ile birleştiğinde boğaz nekrotik kangrenli çürüme yer almaktadır. Genellikle yemek borusu ve larinkse uzanır. Daha sonra, bademciklerden farinksin diğer bölümlerine ve aynı zamanda ağız boşluğuna ve gırtlağın kendisine yayılan derin ülserler vardır.

Semptomlar ve klinik. Hastalık, soğukta 40 ° C'ye kadar keskin bir yükselme ile akıcı bir şekilde başlar, bazen de bir titreme ve boğaz ağrısı hissi eşlik eder. Genel durum şiddetlidir: Ciltte sarılık lekesi oluşur, eklem ağrıları görülür. Bu tip boğaz ağrısının başka bir belirtisi, sık küçük bir nabızdır. Hasta idrarda protein görünüyor, deliryum var.

Hastalık difteri, nekrotik boğaz ağrısı, ülseratif plethora ve ayrıca löemoid reaksiyonlardan ayırt edilmelidir. Genellikle bademcikler nekrotiktir; onların yerine bakıldığında, aşınmış kenarları olan kirli siyah bir kaplama ile kaplanmış derin nişler görülebilir. Yutulduğunda ağrı, hastayı tamamen sıvıya bile yemeyi tamamen reddetmeye zorlar. Ağızdan gelen keskin bir koku da var.

Tedavisi. Septik olayları kaldırmak için antibiyotik tedavisi (penisilin, ampisilin vb.) Belirtilmiştir. Ayrıca atanmış glukokortikoidler - deksametazon, prednizolon.

Bir kan transfüzyonu veya lökosit kitlesi reçete edilir. Hasta askorbik asit, vitamin B6 ve B12 almalıdır. Lokal tedavi, anestezi ve ülserlerin ortoformu ile toz haline getirme tozundan oluşur. İyi bir etki ağız ve boğazı rivanol solüsyonu (1: 1000) veya gramicidin ile durulamaktır.

Boğaz ağrısı, semptomları ve fotoğrafları

Oluşum, etiyoloji ve patogenez faktörleri. Laringeal anjinada larinkste pürülan inflamatuvar süreçler streptokok, pnömokok veya stafilokok ile dokuların lezyonlarından kaynaklanır. Enfeksiyon kaynakları - çürüklerden etkilenen dişler, paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Ayrıca dışarıdan da getirilebilir.

Patolojik anatomi. Fotoğrafta görülebileceği gibi, boğazda boğazda larenksin iltihaplanma sürecine bağlı olarak azalmasıyla, solunumda ciddi zorluklar yaşanmaktadır.

Semptomlar ve klinik. Boğazda sıkışma hissi, yutulduğunda ağrı görünümü. Gırtlak boğazının başka bir semptomu laringeal mukozanın bir oostalitesidir.

Tedavisi. Antibiyotikler yanı sıra duyarsızlaştırıcı ilaçlar. Şişliği azaltmak için, mukoza zarında çentikli.

Anjina türleri nelerdir: catarrhal formu

Bu bölüm anjinanın ve bunun tedavisinin akut görünümünü, ayrıca hastalığın nedenlerini ve semptomlarını açıklar.

Sebepler, etiyoloji ve patogenez. Catarrhal anjinada pürülan inflamatuar süreç, pnömokok, stafilokok ve streptokoklardan kaynaklanır. Enfeksiyon kaynakları - çürüklerden etkilenen dişler, paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Ayrıca dışarıdan da getirilebilir.

Patolojik anatomi.Karidesleri biraz şişmiş, kuvvetle kızardı; Yüzeyleri mukus deşarjı ile kaplıdır. Amigdalayı çevreleyen mukoza zarı hiperemiktir, ancak akut farenjitin karakteristiği olan orofarenksin yaygın hipertansiyonu gözlenmez.

Bademciklerin mukoza zarında bademcik iltihabının şiddetli vakalarında, spot kanamalar vardır.

Semptomlar ve klinik. İlk olarak, hastalar kuruluk ve boğaz ağrısı şikayetçi. Daha sonra yutulduğunda boğazda orta derecede ağrı görülür. Yetişkinlerde, vücut ısısı genellikle hafifçe yükselir; Çocuklarda genellikle yüksek, bazen kusmaya yol açar. Hastalarda baş ağrısı ve genel güçsüzlük vardır.

Tedavisi. Antibiyotiklerin uygulanması.

Çocuklarda ve yetişkinlerde lacunar anjin tipi (fotoğraflı)

Neden olur. Lacunar anjinası ile palatin bademcik iltihabı pnömokok, stafilokok ve streptokoklardan etkilenir.

Etiyoloji ve patogenez. Lökosit formülünün sola kaymasıyla birlikte kanla işaretlenmiş lökositozun analizinde. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Patolojik anatomi. Akut hiperemi ve palatine kemiğin infiltrasyonu, ayrıca palatine bademciklerin şişmesi. Etkilenen bademciklerin hiperemik mukozasında, ilk önce beyaz veya sarımsı, sınırlı bir plak görülür. Boyut olarak artan, kısa bir süre için bademciklerin serbest yüzeyinin büyük bir bölümünü, bir kural olarak, onun ötesine gitmeden kaplar. Submandibular lenf nodları, plağın daha belirgin olduğu tarafta genişler ve ağrılıdır.

Semptomlar ve klinik. Bu boğaz ağrısı tipi belirtileri: ani titreme, vücut ısısında önemli bir artış. Çocuklarda, bu tür anjin sıcaklıkta 40 ° C ve üzerinde bir artışa neden olur. Boğazda, yutulduğunda daha kötü olan, bazen kulağa yayılan bir ağrı vardır. Kol ve bacak bölgesindeki ağrının yanı sıra genel halsizlik ve baş ağrısı da vardır.

Tedavisi. Yatak istirahati, bol içme, buhar inhalasyonu, adaçayı suyu veya garnitür ile borik asit, sülfanilamid preparatlarının zayıf bir çözümü. Şiddetli vakalarda antibiyotikler reçete edilir.

Angina Ludwig: fotoğraflar ve semptomlar

Neden olur. Tipik olarak, Ludwig'in anjinası, alt çenenin osteomyeliti gibi, pürülan bir sürecin arka planında görünür.

Etiyoloji ve patogenez. Enflamatuar süreç, akut başlar doku submandibuler bölgede yer alan bir çok sıkı ağrılı inflamatuar infiltrat, orada ağız alt hızla ilerlemektedir. Ödem, gırtlak, dil ve ayrıca servikal yağları ele geçirir. Sonuç olarak, fiber nekrosizler, koyu, neredeyse siyah bir renk kazanır.

Semptomlar ve klinik. Hasta, tükürük salgısını artırdı, ağızdan gelen bir fetid kokusu var, yutkunma, bazen boğulma ekleniyor.

Fotoğrafa dikkat et: Ludaig angina ile, larinks şişer ve tedavi zamanında başlamazsa, mediastinit veya sepsis gelişebilir - komplikasyonlara neden olabilir.

Tedavisi. Ameliyat. Bu tip anjinanın ilk aşamasında, ağız boşluğundan derin insizyonlar yapılır. Gelecekte, çenenin altındaki alanda ve gerekirse boyunun lateral ve ön yüzeylerinde geniş eksternal kesi yapmak gereklidir. Bu durumda derinlikteki dokular künt bir yolla tabakalanır. Önemli bir solunum bozukluğu varsa, trakeostomi gereklidir. Operatif müdahale, antibiyotik tedavisi yanı sıra hiperbarik oksijenasyon ile tamamlanmaktadır.

Monosit angina: nedenleri ve semptomları

Etiyoloji ve patogenez. Ne bademcik iltihabı hakkında konuşmak, monositik bademcik iltihabı bahsetmeye değer. Hastalığın etiyolojisi açık değildir, boğazda tipik değişiklikler ve kandaki monositoz ile karakterizedir. Hastalık esas olarak gençlerden etkilenir - 12 ila 30 yıl arası.

Patolojik anatomi. Genellikle dalak artar, palpasyon yaparken yoğun ve duyarsız olur.

Semptomlar ve klinik. Hastalık ani bir soğuk algınlığı ve 40 ° C veya daha fazla ateş ile başlar. Monositik boğaz ağrısının başka bir belirtisi boğaz ağrısıdır. Hastalığın başlamasından birkaç gün sonra, submaksiller, servikal ve diğer lenf düğümleri artar, yoğun ve ağrısız hissedilir. İlk olarak, farinksdeki tüm değişiklikler foliküler veya kataral anjinadır; daha sonra hızlıca difteri andıran sarımsı-gri bir rengin nokta ya da filmik baskınlarını ortaya çıkarır. Yüksek vücut ısısı 2-3 hafta sürer. Bademcikler üzerindeki baskınlar uzun kalıyor ve bazen de tekrarlıyor. Lenfositoz sıklıkla oluşur.

Tedavisi. semptomatik; Strikninin yanı sıra intravenöz askorbik asidin subkutan enjeksiyonu.

Anjina nedir: hastalığın foliküler tipi

Neden olur. Pnömokok, staphylococcus ve streptococcus ile palatine bademciklerin yenilgisi.

Etiyoloji ve patogenez. Lökosit formülünün sola kaymasıyla birlikte kanla işaretlenmiş lökositozun analizinde. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Patolojik anatomi, semptom ve klinik. Her iki bademciğin mukoza zarı hiperemiktir, ödemdir. Sarımsı veya sarımsı beyaz bir rengin yuvarlak, iğne deliği, hafifçe yükseltilmiş noktaları çok üretir. Bunlar bademciklerin süpüratif folikülleridir. baskınlar ile karakterize anjin diğer türleri itibaren, foliküler formu aynı boyutta özelliği ve köklerini iltihaplanmış sağ şekil bademcikler serbest yüzeyinin ötesine genellikle değildir.

Fotoğrafta görüldüğü gibi, bu tür anjinada sarımsı beyaz noktalar artar ve şişirilir ve açılır.

Tedavisi. Yatak istirahati, sıvı yiyecek ve bol içecek. Ağzı zayıf bir borik asit çözeltisi veya adaçayı bir kaynatma ile durulayın. Buhar inhalasyonları ile iyi bir etki sağlanır. Gösterilen sülfanilamid preparatları. Şiddetli vakalarda, antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Ülseratif film anjina: fotoğraf ve tedavi

Neden olur. Fusospirochetal anjina (Simonov - Plaut - Vincent) - normal olarak malovirulentnom durumda bulunan ve ağız boşluğu ve yutak mukozasında kıvrımları bulunan fuziform çubuk ve spiroket ağız boşluğu simbiyoz bakteriler neden olmaktadır. Hastalık, temel olarak zayıflatılmış ve yetersiz beslenen kişilerde ve aynı zamanda ağız boşluğundaki mevcut nekroz odaklarıyla gelişir, örneğin, azı dişleri çürükten muzdarip olduğunda.

Etiyoloji ve patogenez. Fotoğrafa bakın: bademciklerin mukoza zarında ülseratif pletforik bademcik iltihabı ve yumuşak damak yüzeyinin bir tarafında, kolayca çıkarılabilir sarımsı-beyaz kaplamalar görünür; Bazen diş etleri de farinksin arka duvarı ile birlikte etkilenir. Ortaya çıkan filmler çok hızlı bir şekilde reddediliyor ve onların yerine, ağrının eşlik etmediği yüzeysel ülserler var. Bu nedenle, çoğu durumda, hastalık iyi bir genel sağlık ile ortaya çıkar.

Semptomlar ve klinik. Diş etlerinin mukoza zarının yenilgisi, sarkıklaşmaya ve ağızdan bir kokuya neden olur. Lezyonun kenarındaki bölgesel lenf düğümleri büyür ve hafif ağrılıdır.

Hastalığın başlangıcında ve sekonder bir enfeksiyonun eklenmesiyle, sıcaklık 38 ° C'ye veya daha yükseklere çıkabilir, ancak kural olarak normal veya subfebril kalır. Hastalık genellikle yaklaşık bir hafta sürer, ancak uygun şekilde tedavi edilmezse aylar sürebilir. Bu gibi durumlarda, işlem nekroz ve perforasyon sert damağın olarak da diş kaybına neden olur sakızlar imha ile dolu olan periost için ülserasyon ve altındaki dokulara kapsayabilir. Yumuşak damak ve bademcikler üzerindeki yüzeysel ülserler, bir kural olarak, herhangi bir kusur olmadan iyileşir.

Tedavisi. Ülseratif-membranöz anjina tedavisinde, bir hidrojen peroksit çözeltisi ile sıcak durulama, sodyum tetraborat gösterilmektedir. Şiddetli vakalarda, yoğun bir derin ülserasyon olduğunda, sıcaklıkta bir artış olduğunda, ülser yüzeylerin gliserin içindeki% 10'luk bir novarsenol çözeltisi veya intravenöz uygulaması ile yağlanmasını önlüyor. Hastalığın seyrinin ertelenmesi durumunda, nikotinik asit ve penisilin intramüsküler uygulanması önerilmektedir.

Lingual tonsil anjinası: kaynaklar ve semptomlar

Sebepler, etiyoloji ve patogenez. Sonuç olarak, boğaz ağrısı, lingual tonsil boğaz ağrısı sunulan tanım ne olduğu hakkında hikaye - Pnomokok, streptokok ve stafilokok kaynaklanan irinli iltihabı. Enfeksiyon kaynakları - çürüklerden etkilenen dişler, paranazal sinüslerin pürülan hastalıkları. Ayrıca dışarıdan da getirilebilir.

Patolojik anatomi. Enflamatuar sürecin gelişmesine bağlı olarak lingual amigdala, yutulduğunda ağrıya neden olan kırmızıya dönüşür.

Semptomlar ve klinik. Yutma sırasında ağrının ortaya çıkması, lingual bademciklerin şişmesi, sarımsı bir renk dokunuşuyla kaplanabilir.

Tedavisi. Antibiyotik tedavisi.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda kuruluk ve terleme

Boğazdaki zulüm ve kuruluk, birçok hastalığın yoldaşlarıdır veya bu belirtiler, çevredeki faktörlerin olumsuz etkilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Birçok insan boğaz ağrısı gibi bir his ile tanışır.

Bir anjinada hidrojenin peroksit ile boğazından bir gargara harcamak mümkün mü?

Üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları çoğu insanı kulaktan dinlemez. hastaya büyük rahatsızlık veren bir karakteristik belirtisi, bu bademcik iltihabı inanılmaktadır - ağız boşluğu ve nazofarenks lenf dokusu kümeleri - solunum yolu hastalıklarında organizmanın koruma ilk seviye.