Loading

Bademcik çeşitleri, bulundukları yer ve olası hastalıklar

Oral kavite ve nazofarenkse yerleşmiş olan lenfepitel doku küme- lerine ortak parsiyel bezlerde bademcikler denir. En az bir kez iltihaplanmalarına rastlamayan böyle bir insanla tanışmak zordur. Ne tür bademcikler olduğunu ve insanın ihtiyaç duydukları şeyleri daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Lenfoid halkanın yapısı

Onların yerine bağlı olarak, bademcikler ayrılır:

 • Eşleştirilmiş: palatine, tubal.
 • Eşleştirilmemiş: lingual, farryngeal.

Tıpta bu sınıflandırmaya ek olarak, bezleri aşağıdaki şekilde numaralandırmak gelenekseldir:

 • palatin - 1 ve 2;
 • farengeal (adenoidler) - 3;
 • dil - 4;
 • boru - 5 ve 6.

Ek olarak, boğazın arkasında küçük lenfopepitelyal doku birikimi vardır, bunlar folikül olarak adlandırılır. Birlikte, bu boğaz oluşumlarına Valdeier-Pirogov halkası veya lenfoid halka denir.

Bademcikler ne için kullanılır?

Bir insan bademcikler ile doğar. Hayatın ilk yıllarında maksimum gelişime ulaşırlar. Seks hormonlarının (15-16 yaş) ortaya çıkmasından bu yana, tersine süreç oluşur ve yavaş yavaş atrofi ve azalır.

İnsan vücudundaki bezlerin tüm fonksiyonları hala tam olarak anlaşılamamıştır. Ana rolleri, insan vücuduna hava yoluyla bulaşan damlacıklar yoluyla nüfuz eden patojen mikroorganizmalara karşı yerel bağışıklığın korunması ve yaratılmasıdır.

Ayrıca, bademcikler küçük çocuklarda hematopoetik fonksiyonlar gerçekleştirir ve oral sindirime katılan enzimleri salgılar.

Önemli! Bezler belirgin bir konuşma ve ses tonu verebilir. Bu nokta, çalışmaları sesli cihazla (şarkıcılar, konuşmacılar, vb.) Ilişkili hastalardan alındığında dikkate alınmalıdır. Sözde "Fransız prononce" bazen artmış adenoidlerin veya bademciklerin hipertrofisinin sonucu olabilir.

Görünüm ve Yer

Hastalar çoğu zaman bademciklerin bulunduğu yer hakkında endişelenir, çoğu da kendileri veya çocuklarında düşünmek ister. Ne yazık ki, sadece palatine bademcikler veya aşırı genişlemiş farengeal kendi başlarına görülebilir. Diğerleri özel araçları kullanırken sadece bir uzman için kullanılabilir.

Tüm yapıları kendi gözlerinizle görmek için bilgisayar monitörüne bağlı endoskopik ekipmanı kullanarak teşhis muayenesini geçebilirsiniz. Bu durumda, doktor tüm bezleri kolayca görebilir ve hastaya nerede ve nasıl göründüklerini ekranda gösterebilir.

Palatine bademcikler

Bu lenfoid formasyonlar, iki palatin kemeri arasındaki tonsil nişlerinde bulunur. Bunlar bir hastanın sadece kendi ağzını açarak kendi başına görebildiği tek bademcikler.

Palatine bezlerinin yapısı şu şekildedir: serbest yüzey boğaza dönük ve çok katmanlı epitelyum ile kaplıdır. Her palatine tonsil, lacunas (kript) adı verilen yaklaşık 10-15 cm derin çatlaklara sahiptir. Hastalar bu çatlakları tuhaf "delikler" olarak algılayabilirler. Kapsülü olan yüzeylerinden bir diğeri, farinksin lateral yüzeyi ile sıkıca kaynaştırılır.

Kapsülden, bağ doku jumperının derinliklerine. Lacunae dalı ve doku kalınlığında ağaç benzeri bir ağ oluşturur. Bu boşlukların lümeninde, epitel, mikrobiyal aktivitenin israfı reddedilir, bu da badem tapalarının oluşumu için bir alt-tabaka görevi görür.

Nazofaringeal veya farengeal tonsil

Daha çok adenoidler veya adenoid vejetasyonlar (çöküntüler) olarak bilinir. Bu formasyon, nazofarenksin posterior arkında yer alır. Dilin üzerinde duracak boyuta çıkmadıkça, nerede olduklarını ve nasıl görünmediklerini görmek yalnız başına.

En büyük sorun, çocuklar ve ebeveynleri için faringeal tonsildir. Artan adenoidler normal nefes almayı engeller, işitme kaybına ve otitis gelişmesine katkıda bulunurlar. Konservatif ve cerrahi yöntemlerle gözlenir ve tedavi edilir.

Borulu bademcikler

Tubal ve farryng tonsilleri neredeyse tek bir yerde

Tübüler amigdala eşlenir. Boyut olarak oldukça küçüktür ve burun boşluğunda işitme tüpünün ağzında bulunur. Şematik görüntüleri fotoğrafta sunulmuştur.

Genişlemiş tübüler bademcik, burun boşluğunun ve orta kulağın hipertrofili ile iletişimini kapsadığı için işitme problemlerine ve sık otitisise neden olabilir.

Lingual tonsil

Lingual tonsil yeri

Bu eğitim dilin kökünde. Dışa doğru bu tüplü ve pürüzlüdür. Lingual tonsilin enflamasyonu, konuşma ve yeme sırasında şiddetli ağrıya neden olur.

İltihap ve hastalık tipleri

Bademciklerin işlevi vücudu havadan gelen mikroplardan korumaktır. Bağışıklıkta azalma ve işlerinin ihlali ile, aşağıdaki hastalıklar ortaya çıkabilir:

 1. Bademcik iltihabı (bademcik iltihabı). Anjin altında genellikle bademcik iltihabı kastedilmektedir, çünkü bu hastalık diğerlerine göre daha sık görülür. Başka bir bademcik iltihaplanırsa, tanı şu şekilde olacaktır: lingual tonsil veya adenoiditin anjina, vb.
 2. Bezlerin hipertrofisi (boyutunda artış). Tek başına, dokuların büyümesi bir hastalık değildir, ancak genişlemiş adenoidler solunum ve işitme bozukluklarını bozar ve hipertrofiye olan palatine bademcikler normal yeme ve konuşma ile etkileşime girebilir. Bir hastalık olup olmadığı, hipertrofinin derecesine ve eşlik eden komplikasyonların varlığına bağlıdır.
 3. Kronik bademcik iltihabı. Bu, diğer organ ve sistemlerin (glomerülonefrit, romatizma, endokardit, vb.) Hastalıkların gelişmesine neden olabilen palatine bademcik dokularının kompleks bir otoimmün inflamatuar rekonstrüksiyonudur.
 4. Benign ve malign neoplazmlar.

Doktora sorular

Boğazın bademcikleri ve bademcikleri aynı mıdır yoksa farklı kavramlar mıdır?

Bademcik ve bez bir kavramdır, bu kelimeler farklı kökenlere sahiptir: kelime bezi "demir" anlamına gelir ve "amigdala" kelimesi antik Yunan "bademlerinden" gelir. Tıpta, "bezler" de doğru olmasına rağmen, ilk terim sıklıkla kullanılır.

Amigdala nedir ve nerede bulunur?

Amigdala veya serebellar tonsil, beynin temporal lobundaki sinir hücrelerinin birikmesidir. Bu korku ve hazzın merkezidir. Orofarenks içinde yer alan normal tüm bezlere, benzer bir isim dışında, yapacak bir şey yoktur.

Bir insan neden bu kadar karmaşık bir boğaz yapısına sahip?

Bademciklerin ana işlevi enfeksiyona karşı koruma sağlamaktır, ayrıca bağışıklık ve hematopoez oluşumunda rol oynarlar. Böyle bir yapı onların rollerini iyi bir şekilde yerine getirmelerini ve bedeni korumasını sağlar.

Bademciklerimde delikler buldum. Bu bir hastalık mı yoksa bir şey için gerekli mi?

Sözde "delikler" bezlerin salgıları, bazı insanlar daha belirgin, diğerleri zayıf. Boşluklarda patolojik içerikleri (tıkaçlar) biriktirebilir, bu durumlarda yıkama ile giderilir.

Hastalık olmasa, neden genişlemiş bezleri çıkarması önerilir?

Hipertrofi (artış) diğer organları etkileyebilir: otit neden, işitme azaltmak veya inflamasyona neden olur. Bu durumlarda, bezlerden kurtulmak için tavsiye edilir.

Bademcikler ve bademcik iltihabı

Konuya dönmeden önce, bademciklerin boğazda bir lenfoid doku kümesi olduğu ve farinksin mukoza zarında bulunduğu belirtilmelidir. Bu yazıda bademciklerin çeşitlerini ve hastalıklarını tartışıyoruz - hepsi bu.

Bademcik çeşitleri ve çeşitleri

Anatomide bilinen bademcikler:

palatine (palatine kemer arasında yer alan eşleştirilmiş bademcikler);

tubal (işitsel tüplerin açıklığı yakınında bulunan çift bademcikler);

farinks (farinksin arterinde bulunan eşleştirilmemiş tonsil);

lingual (dilin arkasında bulunan eşleştirilmemiş tonsil).

Bu tip bademciklerin her biri vücudu zararlı mikroplardan korumada rol oynar. Ayrıca lenfatik sistem hematopoietik bir işlev gerçekleştirir. Bu sayede bademcikleri bağışıklığı koruma ve geliştirmede ilk sınır haline getiren hava ve yiyecekleri geçer. İlginç bir şekilde, yaygın "bademcikler" terimi sadece palatine bademcikler anlamına gelir.

Ayrıca bademcik kelimesinin sadece lenfatik organları değil, aynı zamanda beyin sistemini de gösterdiği garip bir gerçeği belirtmek gerekir. Bademciklerin beyin tipi bademcikler şeklinde gri cevherin birikmesidir, bu beynin temporal lobunun derinliklerinde bulunur ve ortalama 10 mm'lik bir boyuta ulaşır. X, 8 mm x, 5 mm. Amygdala amygdala, duyguları kontrol eden limbik sistemin bileşenlerinden biridir. Bu organların önceki tiplerinden farklı olarak, sadece iki.

Homomym "amygdala" kelimeyi iki türe ayırmayı mümkün kılar: lenfatik ve serebral. Her iki tür bademciğin, aynı adaya rağmen, ortak hiçbir şeyleri olmadığı ve birbirinden tamamen ayrı ve birbirinden ayrı olarak hareket ettikleri dikkate alınmalıdır. Ayrıca, ameliyatın bunları kaldırmak için sonuçları farklıdır: Eğer lenfatik bir insan olmadan yaşayabiliyorsanız, o zaman beyin kardinal olarak vücudun işleyişini etkiler. Belirtilen işlevler arasında savunma davranışı, bitkisel, motor ve duygusal tepkiler, koşullu refleks davranışı için motivasyon sağlanması yer almaktadır.

Ortamdaki insanlar, kelimenin ilk anlamından daha çok haberdardırlar. Ve herkes lenfatik bademcikler ile ilişkili problemleri (özellikle hastalıklar) önemser.

Bademciklerin farenks şekli ve vücuttaki rolü

Aşırı genişlemiş faringeal bademciklerin vücut üzerindeki olumsuz etkisi üç yönde gerçekleşir:

 • hipertrofik tonsil bezinin neden olduğu mekanik bir tıkanıklık,
 • refleks bağlantılarının bozulması
 • ve faringeal tipteki bademcik enfeksiyonunun dokusunda bulunması.

Bu anların kombinasyonları da vardır. Faringeal bademciklerin vücut üzerindeki etki mekanizmasına ve çeşitli semptomların tezahürüne bağlıdır.

Çocuklukta, yutak bademcik Çeşidi ve hipertrofi iltihabı, üst solunum yolu hastalıkları arasında en sık KBB hastalıklardır. Bu durumda, burun yollarının Otomatik kapanır çocuk gösterilen ve işitme kaybı olabilir orta kulak ve östaki tüpleri bozulmuş havalandırma ifade burun nefes zorluk rahatsız başlar, burun tıkanıklığı (Mukozası) ve nazofarinks patoloji basit bir soğuk şeklinde tezahür.

Refleks bağlantıları bozulduğunda, refleks öksürüğü, baş ağrısı, uyku bozukluğu, hızlı yorgunluk ortaya çıkar ve bir diğerinde, idrar kaçırma geceleri oluşur.

Faringeal bademciklerin ana tedavi yöntemi cerrahi girişimdir (adenotomi), çünkü bu tür hastaların konservatif tedavi yöntemleri pozitif sonuç vermemektedir.

Patolojik etkinin en bariz tezahürü, farengeal bademciklerin enfeksiyon odaklarına dönüştüğü ve hem en yakın hem de daha uzak organların bir dizi rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olabildiği zamandır. Özellikle, bu tür hastalar genellikle ARD, angina, akut kataral ve pürülan otitis media, sinüzit, bronkopulmoner sistem hastalıkları vardır.

İnsanların farengeal bademciklerde belirgin bir artışa sahip olduğu, daha sonra hacimsel endikasyonlara göre cerrahi müdahale önerildiği görülmektedir. Faringeal bademcik iltihabının varlığında, sadece konservatif tedavi önerilmektedir. Ancak, enflamatuar süreçlerin kaldırılmasından sonra, operasyon sorusu ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı nedir?

Bademciklerin en yaygın hastalıkları arasında:

anjin (bademciklerin akut iltihabı); Hastalık hem viral hem de bakteriyel olabilir.

kronik bademcik iltihabı (kronik bir form almış olan iltihap);

sıklıkla faringeal tonsilin hipertrofisi ile kombine edilen palatine bademcikler hipertrofisi.

Daha az değil, daha az tehlikeli olan bademcik hastalıkları tüberküloz ve malign tümörlerdir (sarkom, kanser).

Tonsillitin nedensel maddesi streptokok veya stafilokok olabilir. Enfeksiyon ile enfeksiyonun kaynağı virüsün hasta bir taşıyıcısı olabilir.

Bademciklerin patolojilerine ek lobüller ve bir veya her iki tarafta ek palatine bademcikler dahildir. Bu gibi durumlarda temel olarak tedavi gerekmez. Hasarlar, yanıklar, yanıklar ile bağlantılı olarak, genellikle farenks hasarı ile birleştirilir. Yabancı cisimler dokuya girerek yutulduğunda bademcikler ve acılara da neden olabilirler.

Bademcik hastalığının bir türü olarak kronik bademcik iltihabı

Kronik hastalıklara kronik tonsillit taşır. Bu bademcik ve laküner sistemi, anjin tekrar alevlenme ile kendini gösteren çoğunlukla bir hastalığın lenfoid dokunun bir iltihaplanmasıdır ve çok diğer organlarda, enfeksiyöz ve otoimmün hastalığın gelişmesine yol açar o

Ana ve tonsillit temel özelliği özelliği formun bezanginnoy denir, tonsilit belirtileri düzenlenecek bir seçenek olsa, anjin tekrarlanır kabul edilir. angina sık semptomlar, genişletilmiş bademcikler karakterize bademcik iltihabı için peritonsiller apse, glomerülonefrit, fokal nefrit, romatizma, artrit, püstüler psoriazis, perikardit, poliserözite, iridosiklit, çeşitli damar hastalıkları içerir sürekli allergoinfektsionnyh hastalıkların varlığı tekrarlandı.

Bu bademcinin tanınabileceği belirtiler:

Hoş olmayan bir kokusu olan beyazımsı yığınlı kütlelerin bademciklerinde birikim.

Artan vücut ısısı

Sık boğaz ağrısı (yılda bir kereden fazla meydana gelir)

Bademcik hastalığı olarak adenoidit

Kronik adenoidit ayrıca kronik hastalıklara da işaret eder. Genellikle çeşitli alevlenmeler, lenfoid dokuların hiperplazisi ve burundan nefes almanın zorluğu ile eşlik eden, farenjiyal bademciklerin kesin bir inflamatuar sürecini temsil eder.

İstatistiklere göre, yetişkin hastaların yaklaşık% 20'si ve çocukların yaklaşık% 15'i kronik tonsillit teşhisi konmaktadır. Ancak, kronik adenoid, aksine, çocuklarda çok daha yaygındır. Bademcillit alevlenmeleri genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının kitlesel salgınlarında olduğu gibi sonbahar ve kış dönemlerinde de görülür. Kronik tonsillitte tehlikeli hipotermi, çeşitli solunum yolu enfeksiyonları, kötü beslenme ve sürekli stres ve aşırı çalışma vardır.

Öksürük kronik Adenoidit tezahür sabit solunum yolu enfeksiyonları, genişletilmiş bademcikler, sürekli burun tıkanıklığı, nazofarenks arka duvarı boyunca sıvının burun mükopürülan drenaj içinde.

Bademcik hastalığı olarak akut tonsillit veya bademcik iltihabı

Palatine bademcikleri etkileyen akut bulaşıcı hastalıkları ifade eder. Tonsillit en yaygın hastalıktır. Çoğunlukla çocuklarda ve gençlerde kendini gösterir. Bademcik hastalığının nedenleri şunlar olabilir:

Kronik inflamasyon varlığı.

Bademcik iltihabı belirtileri ateşte, servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde bir artış ve iştahın kötüleşmesiyle kendini gösterir. Buna ek olarak, bademcikler beyaz veya sarı plak görünebilir, boğazda bir ağrı, ateş, titreme ve diğer belirtiler olacak.

Bademcik hastalığı olarak hipertrofi

Bu bademciklerin bir hastalığıdır, bunun bir sonucu olarak artmaktadır. Çoğu durumda çocuklukta görülür. Bademciklerin hipertrofisi nefes alma, konuşma ihlaline neden olabilir. Bazı durumlarda, hastalığa öksürük, boğulma atakları eşlik eder.

Bu tanısı olan çocuklar sıklıkla adenoid bozuklukları da gösterir. Ama bademciklerin büyümesine ne sebep oldu? Şimdiye kadar, palatine bademciklerindeki artışın nereden geldiğine dair net nedenler yok. Bununla birlikte, yine de, kataral hastalık ile bademciklerin genişlemesi arasında bir ilişki olduğu bilinmektedir.

Böylece, hastalığın çeşitli türleri vardır. Eğer belirtiler derhal bir doktora başvurmalısınız yaşarsanız Birçoğu boğaz ağrısı, ateş, bademcikler alanında sevimsiz kümelerinin görünüm vb. N. eşlik ediyor. ciddi komplikasyonlara yol açabilir ve iyileşme süreci uzun bir süre gecikecek, bir doktoru görmek için genişletilmiş bademcikler ilk belirtilerinin olmalıdır tür durumlardan kaçınmak için, o da size uygun olduğunu tedaviyi seçecektir ve kurtulmak için yardımcı olacaktır çünkü evde kendi kendine ilaç, buna değmez bademcik iltihabı semptomlarından en kısa zamanda.

Bademcikler hastalıkları

Bademcikler lenfoid kapağın özel parçaları olarak adlandırılır. Bu bölgeler üst solunum yolunda bulunur. Lenfoid kılıfın esas olarak immün hücrelere sahip olmasından dolayı bademcikler vücuda koruyucu bir bariyerdir. Bademciklerin önemini abartmak zordur, çünkü yiyecek, su veya hava ile giren patojenik bakterilerin yayılmasını önlerler. İnsan vücuduna nüfuz eden virüs, ilk olarak bademcikler üzerinde görünür. Sadece bu özellik nedeniyle, solunum yolu çeşitli hastalıklarla, ilk bademcik hastası - iltihaplı ve artmaktadır.

Bademcikler nelerdir?

Tıpta, aşağıdaki bezler açıklanmaktadır:

 • palatine tipi;
 • boru tipi;
 • faringeal tip;
 • dilsel tip.

Bu tip bezlerin her biri, organizmanın patojenik mikroorganizmaların etkilerinden izole edilmesi üzerine belirli bir çalışmadan sorumludur. Lenfatik sistemin hematopoetik çalışmayı gerçekleştirdiğini unutmamalıyız.

Hastalıklar nelerdir?

Bademcik hastalığı sırasında, birincil reaksiyonlar ve ikincil reaksiyonlar meydana gelir. İlk durumda hastalık bademciklere zarar verir ve ikinci durumda nazofarenks ve ağız boşluğu etkilenir. Genellikle teşhis bezi hastalıkları:

İltihaplanma sırasında, faringeal bademcikler üzerinde beyazımsı mukus oluşur, boğazda acı verici duygular görülür, genel halsizlik. Bununla birlikte, bunlar sadece hastalıkların ana belirtileridir.

boğaz ağrısı

Angina da akut tonsillit denir. Bu hastalık genellikle doktorlar tarafından teşhis edilir. Bu sırada bademcikler etkilenir, genişler.

Hastalığın nedeni, belli koşullar altında vücuda zarar vermeye başlayan patojenik mikroorganizmalardır. Genellikle eşzamanlı hastalıklar veya olumsuz yaşam koşullarıdır.

 • artan vücut ısısı;
 • boğaz ağrısı;
 • genel zayıflık;
 • kaslar ve eklemlerde ağrı;
 • artan lenf düğümleri;
 • bademciklerin zengin bir kırmızı rengi.

Anjina semptomları soğuk algınlığına benzemektedir. Ancak bademciklerin bu tür hastalıklarının tehlikeli olduğunu hatırlamaya değer. Hastalık daha şiddetlidir, muhtemelen çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasıdır.

Genellikle bademcikler üzerinde bademcik iltihabı ile, pus oluşur. Bu bezlerin anatomik yapısı nedeniyle. Bakteriler özel çöküntülerde birikirler ve orada çoğalmaya başlarlar. Sadece bademciklerde olduğu için, irin ve lakuna-piyojenik oluşumlar vardır.

Tanı anjina türleri:

 • Boğaz ağrısı Catarrhal formu. Bezlerde ışık iltihabı. Hastalığın nedenleri viral enfeksiyonlardır. Doğru ve zamanında tedavi ile hızlı bir şekilde ortadan kaldırılır.
 • Boğazın foliküler şekli. Bu hastalık ciddi. Bakteriyel enfeksiyonun etkileri nedeniyle oluşur. Semptomlar - boğaz, yükseltilmiş vücut ısısı, bademcikler üzerinde pürülan oluşumlar güçlü bir şekilde incinir. Tedavi yapılmazsa, bu ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Enfeksiyon ve irin tüm vücuda yayılabilir. Bu gibi durumlarda acil tıbbi yardım gereklidir.
 • Anjunanın Lacunar formu. Bu form, pus oluşumunda palatine lakunada bir akut enflamatuar süreci temsil eder. Çocuklarda ve adolesanlarda daha sık teşhis edilir. Yetişkinlerde, kronik bir hastalığın alevlenmesidir.

Bu hastalığı kendi başınıza tedavi etmenin önerilmediğini hatırlamak önemlidir. Birçok açıklanmamış faktör ve kontrol eksikliği, komplikasyonları ve hastalığın kronik bir forma dönüşmesini tetikleyecektir.

Kronik bademcik iltihabı

Bu tür hastalıklar, kronik bir karakter kazanmış olan palatine bademciklerde enflamatuar süreçler olarak adlandırılır. Kronik bademcik iltihabı iki tipe ayrılır:

 • Tekrarlayan form. Bunlar genellikle akut doğanın akut anjinleridir. Angina'nın yılda 3 kez görülmesi durumunda, tekrarlayan bir form olan kronik bademcik iltihabı hakkında konuşabiliriz. Teşhis, vücutta görünür bir enflamatuar süreç göstermediğinde bile bu mümkündür.
 • Sürekli bir inflamatuar süreç. Böyle bir durumda, inflamatuar süreç yavaş ve semptomlar canlı bir görüntüye sahip değildir. Ancak, bu belirtiler vücudun zayıflamasını önemli ölçüde etkiler - genel halsizlik, kolay yorgunluk, boğazda sık ağrı, genişlemiş bademcikler.
Birçok hasta tedaviyi ihmal eder ve çoğu zaman hastalığı sona ermez, ancak kronik hastalığa yol açan komplikasyonları ortaya çıkarır.

Böyle bir hastalık varsa, bademcikler üzerinde irin bulabilirsiniz. Lakalardaki patojenik mikroorganizmaların ve maddelerin birikmesinden dolayı oluşur. Çoğu zaman hastalar kendi burun zarlarından pusu çıkarmaya çalışır ve aynı zamanda hastalığın tam teşekküllü tedavisini gerçekleştirmezler. Bu yapılamaz, çünkü irin ortadan kaldırılması sırasında hastalığın seyrini kötüleştirebilir. Pürülan tıkanıklık bölgesinde, enfeksiyonun yanı sıra, yara izlerinin görünümü ile dolup taşan lenfatik kaplamanın hasar görmesi de mümkündür.

Amigdala püyle kaplanırsa veya lakunada mantarlar varsa, bu kronik bir bademcik iltihabı belirtisidir. Tespitleri durumunda, özel teknolojileri kullanarak bunları ortadan kaldırabilecek bir doktora gitmeye değer.

Nazofaringeal tonsil hipertrofisi (adenoidler)

Bu hastalıkta nazofarengeal bademcikler artmaktadır. Bu, enfeksiyonun hastanın vücuduna olan etkilerinden kaynaklanır, sıklıkla kronik bir forma dönüşür. Bu hastalıklar çocukları etkiler.

Nazofaringeal tonsillerin iltihaplanma nedenleri - kalıtsal bağımlılık, sürekli soğuk algınlığı, alerjiler ve daha fazlası olabilir.

Adenoidler konservatif olarak ve cerrahi müdahale yardımı ile tedavi edilebilir.

Adenoidlerin iltihaplanması, işitme organları ile burun nefesleri ile ilgili problemlere neden olabilir. Hastalık uzun bir süre devam ettiği zaman, adenoid yüz, hastalığa bağlı nazolabial kıvrımlar düzleştiğinde ortaya çıkar, çene ısırığı değişir ve yüz ifadesi yavaşlar.

Benzer bir hastalık, soğuk algınlığı, rinit, enfeksiyonlar, bronşit, zatürre, tracheitis gibi diğer hastalıklarla birlikte ortaya çıkabilir. Bu hastalık belirli koşullarda bronkospazmı provoke edebilir.

Adenoidlerin iltihaplı kapağı, üst solunum yolundan hava girmesini önler. Bu nazal solunum için zorluk oluşturur. Hava burun içinden akıp gidemediği için ağızdan geçer. Ve bu, solunum yolu hastalıklarının sayısında artışa neden olur. Ayrıca bezlerin bu durumu, işitme organlarının işleyişini etkileyebilir - işitme ya da orta kulak iltihabının ortaya çıkmasında nedensel bir bozulma haline gelir.

Palatine bademciklerin hipertrofisi

Bademciklerin hipertrofisi için büyük bezler karakteristiktir, ancak iltihaplanma süreci yoktur. Palatine bezi hipertrofisi sık soğuk algınlığı, bağışıklık sisteminin zayıf işleyişi, kalp ve bitkisel-vasküler rahatsızlıklar.

Bu problem küçük yaştaki çocuklar tarafından karşılanmaktadır, çünkü bu süre boyunca patojen mikroorganizmaların saldırılarına en duyarlı oldukları ve bağışıklığın hala kararsız olduğu bilinmektedir. Bakteriye maruz kaldığında, bezlerin dokuları vücuda daha fazla nüfuz etmesini önlemek için iltihaplı hale gelir. Prensip olarak, bu durum normal olarak da adlandırılabilir, ancak sadece iltihap çok güçlü değilse ve nazofarenksin ana işlevlerini etkilemezse. Özel araçlarla yeterince durulama yapmak için. Bu, bezlerin başlangıç ​​büyüklüğünü ve şeklini elde etmeye yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, bademciklerin çok iltihaplı hale gelip nefes almasını ve yutulmasını engelleyen durumlar vardır. Bu durumda, bazen cerrahi müdahale bile çok daha etkili tedaviye ihtiyaç vardır.

Palatine bezlerinin hipertrofisi birkaç aşamada olabilir, buna göre, tedavi yönteminin seçimi büyük ölçüde şekillerine ve boyutuna bağlıdır.

Hastalığın ana belirtileri:

 • ağız solunumu ile ilgili problemler;
 • yutma problemleri;
 • horlama;
 • boğulma saldırıları;
 • bazen burun solunumu ile ilgili sorunlar olabilir.
İçeriğe geri dön

Nasıl tedavi edilir?

Bazen tedavinin, bezlerin kendileriyle ilgilenmemesi gerektiğini fark etmek önemlidir. Çoğu zaman hastalığın kaynağı başka bir şey olabilir, bu durumda sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik entegre bir yaklaşım gereklidir. En zor veya ihmal edilmiş durumlarda, bezlerin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Daha sıklıkla bir iltihaplanmanın giderilmesi için, farenks furatsilinomun durulanması önerilmektedir. Sadece bezlerin bölgesinde değil, her bir amigdala altında durulama işlemini dikkatli bir şekilde yapmak önemlidir. Sonuçta, tüm boşlukları yıkamanız gerekiyor.

Pharynx lugol, chlorophyllipt yağlama tedavisinde kanıtlanmamış. Boğaz için rezorbanlar iyi bir etkidir, nazofarenksin şişmesini ortadan kaldırmaya ve mukoza zarını yumuşatmaya yardımcı olurlar. Tabletler sentetik ve bitkisel kaynaklı olarak üretilmektedir. Bu onları çocuklar için uygun hale getirir.

Bezlerdeki iltihap, okaliptüs yağı veya lugol ile nemlendirilmiş pamuklu ped ile çıkarılabilir. Eğer bademcikler üzerindeki iritasyonu ortadan kaldırmazsanız, hasta vücut ısısının artmasına sebep olur.

Amizon, immüno-güçlendirici etkisiyle bilinir.

Yukarıdakilerle birlikte antiviral ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Örneğin:

Bu tür ilaçların dozu, yaş ve ağırlığa göre, talimatlarda belirtilir. Doktor ameliyat müdahalesi yazabilir. Benzer sorun giderme yöntemleri var:

Giderek daha çok doktorlar neşteri daha az sıklıkla kullanmaya çalışırlar ve daha koruyucu bir tedavi yöntemi bulmaya çalışırlar.

Sonuç

Bu makaledeki bilgiler, bezlerin iltihaplanmasının giderilmesi için bir rehber değildir, bu sadece hastalıkların genel bir tanımıdır. Öz-tedavinin hiçbir şeyle bitmediğini hatırlamaya değer. Açıklanan hastalıklardan şüpheleniyorsanız, en iyi çözüm doktora gitmektir.

Çocuk neden büyütülmüş bademcikler olabilir

Artan bademcikler - okul öncesi çocuklarda sık görülen bir fenomen. Bazıları artık endokrin sisteminin normalleşme, bazı çünkü erişkinlerde kronik tonsillit sık alevlenme yaşayacaktır ergenlikte bu hastalıktan muzdarip olan.

Bunun olmasını önlemek için bebeğin bademciklerinin neden büyümüş olduğunu öğrenmelisiniz. Vücuttaki patolojik süreçlerin gelişiminin nedenlerini öğrendikten sonra, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan ve birçok hastalığa yakalanmayan bir enfeksiyonla başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Enflamatuar süreç bademciklerin koruma fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediğini gösterir. Ağız ve nazofarenks içinde yer alan bademcikler, lenfatik sistemin organlarıdır, hava ile giren yabancı patojenlerin önünde duran bir bariyerdir. Enflamasyonlarının nedeni çocuğun bağışıklık sisteminin kusurudur.

Bademcikler nelerdir?

Bademcikler eşleştirilmiş ve eşlenmemiş, palatine, tubal, farengeal, lingual ayrılır. Palatine ve tubal eşleştirilmiş organlara aittir. Dil ile yumuşak damak arasındaki ağız boşluğunun derinleşmesinde yer alan palatinler, "bezler" olarak adlandırılır.

Tüpler işitme tüpü bölgesinde yer alır ve kulak burun boğaz uzmanı tarafından kullanılan özel aletlerin yardımıyla görülebilir.

Bademcikler lenfoid dokunun halkasının bir parçasıdır

Eşsiz bademcikler - faringeal ve lingual. Birincisi, faringeal duvarın arkasında, ikincisi ise dilin altında.

Eğer palatine bademcikler incelenirken, kıvrımların arkasındaki girintilerdeyse ve hemen hemen altından bakmıyorlarsa, bu durum norm olarak kabul edilir. Orta derecede genişlemiş bezler, bulundukları girintiden biraz dışarı çıkabilirler, ancak boğazın yarısından fazlasını örtmemeleri gerekir.

Geri kalanlar hipertrofik türlere aittir. Hipertrofi palatin veya faringeal oluşumlarda gözlenebilir ve kalıcı soğuk algınlığı, kronik soğuk algınlığı ve düzenli boğaz ağrısına yol açar. Çocuğun bademciklerinin sürekli genişlemiş olması durumunda, bu duruma, onun için uygun zamanlarda ağırlaştırılmış kronik bademcik iltihabı denir. Akut tonsillite anjina denir ve farengeal bezde bir artış adenoidlerden kaynaklanır.

Bademcik iltihabı tedavi edilmesi gerektiğinde

Okul öncesi çocuklarda büyük bademcikler sıklıkla görülebilir, çünkü koruyucu mekanizmalar tam olarak düzenlenmemiştir ve savunma sisteminin patojenlere tepkisi aktiftir. Çocukluk döneminde gözlenen bu fenomen, her zaman tedavi gerektirmez. Çocuğun bademcikler genişlemişse, bu genellikle bağışıklık mekanizmasının aktif işlevini gösterir.

Sıcaklığın arttığı ve vücudun genel durumu keskin bir şekilde bozulduğunda, boğaz iltihaplı, burun akıntısı ve öksürük görüldüğü takdirde tedavi gereklidir.

Fotoğraf, boğazın çok iltihaplandığını, bademciklerin büyüklüğünde büyüdüğünü, hiperemik olduğunu ve püstüllerin olgunlaştığını gösteriyor. Beyaz plak dilinde.

Çocukların zayıf bir organizması en sık streptokok ve stafilokok enfeksiyonlarından muzdariptir. Spesifik semptomları olan akut bademcik iltihabına neden olurlar:

 • Püstüllerle kaplı genişletilmiş bademcikler;
 • Irin olgunlaşma sürecine eşlik eden kararlı yüksek sıcaklık;
 • Yutulduğunda boğazda ağrı;
 • Dil üzerinde bir baskının ortaya çıkışı;
 • Vücut zehirlenmesi belirtileri;
 • Alt çene altında lenf düğümlerinin büyütülmesi.

Sıcaklık yükseldiğinde, takip edilmesi gereken bir tıbbi muayene ve tıbbi tavsiye her zaman gereklidir. Kulak burun boğaz uzmanı, çocuğun hayatı için tehlikeli olan diğer hastalıkları dışlamalıdır. Bir bebeğin hastaneye yatırılması gerekiyorsa, hastane tedavisi terk edilmemelidir. Profesyonel olarak uygulanan terapi genellikle anginayı tamamen iyileştirir ve daha sonra hastalığın sıklıkla evde tedavi görmesiyle birlikte kronik formuna girmez.

Büyümüş bademciklerin tedavisi için yöntemler

Küçük çocuklar için, doktor tarafından önerilen dozlarda antibiyotik reçete edilir. Randevuya kesinlikle uymalısınız ve rahatlamadan hemen sonra tedaviyi kesmeyin. Antibiyotiklerle birlikte, boğaz bitkisel infüzyonlar, inhalasyonlar ve sulama kullanılarak durulanır.

Bu hastalığın tedavisi, zamanında başlatılmış ve tam olarak gerçekleştirilmiştir, tam iyileşmeye yol açar. Öneriler uygulanmazsa, genellikle çeşitli komplikasyonlara yol açar.

Kronik bademcik iltihabı bu tür komplikasyonlardan biridir. Bu hastalık ile, işlevlerini tam olarak yerine getiremeyen ağır genişlemiş ve iltihaplı palatine bademcikler görebilirsiniz. Vücuda giren herhangi bir patojenik bakteri iltihaplanma sürecine katkıda bulunacaktır. Aşırı soğutma, stres, toz, kuru hava, kronik bademcik iltihabına neden olur ve bu da hastalığın alevlenmesine neden olur.

Lazerle bademcik tedavisi

Bu çocuklar kulak burun boğaz uzmanlarıyla kayıtlıdır. Hipertrofik bezleri gözlemlerler ve cerrahi bir tedavi şekli sunabilirler. Koruyucu cerrahi önlemlerle lenfoid dokunun düzenlenmesi bazen gereklidir çünkü inflamasyonun odak noktası bozulmuş bağışıklığa, romatizmanın gelişimine ve kardiyovasküler sistem hastalıklarına yol açar. Solunum sistemi acı çekiyor, genel sağlık durumu kötüleşiyor. Çocuğun hızlı bir şekilde lastiği, geliştirmede geride kalması, zihinsel yetenekleri azalır.

Bademcik kaldırılmadan önce, doktor, lenfatik sistemin işleyişini iyileştirmek ve vücudun koruyucu işlevlerini etkinleştirmek için fizyoterapi yöntemlerinin kullanılacağı hastanede kaliteli tedavi yapmalıdır.

En yaygın olanları şunlardır:

 • magnetoterapi
 • Lazer tedavisi
 • Ultrason tedavisi
 • Fitoterapi.

Kronik bademcik iltihabı olan çocukların gözlemleri, ebeveynlerin alevlenme zamanlarında kaliteli tedavi için çaba gösterecekleri takdirde tedavi edilebildiklerini göstermiştir.

Boğazda ton ve bademcikler: yeri, işlevi, iltihap ve tedavi nedenleri

Her iki yetişkin ve çocuk yüz bademcikler olan bir boğaz bölgesinde rahatsız edici acı hissi ile. İlk belirtilerin ortaya çıkmasından hemen sonra - boğazda ağrı ve kuruluk, nefes darlığı, yüksek ateş - hasta bağımsız olarak tedavi edilmeye başlanır.

Kendi kendine ilaç tedavisi ve yanlış tanı, hastalığın ağır form ve komplikasyonlara geçişine yol açar. Bademciklerin çıkarılmasını önlemek için bir doktora görünmelisiniz., Doğru tanı koyacak ve yetkin terapiyi atayacak.

Bademciklerin fonksiyonları ve yapısı

Bademcikler insan vücudunun bağışıklık sisteminin organlarıdır. Ana fonksiyonları patojenik mikroplara karşı antibakteriyel koruma, havadaki damlacıklar yoluyla ağız boşluğuna nüfuz ederek ve enflamatuar hastalıkların provoke edilmesidir. İkinci olarak, genellikle bezler olarak adlandırılan lenfoid hücrelerin daha az önemli olmayan görevi hematopoietiktir. Lenfositleri kan akışına sağlarlar ve içeriklerini gerekli miktarda kontrol ederler.

Toplamda altı bademcik var:

 • Bir çift palatin. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi, Palatine bademcikler en büyüğüdür mevcut. Onlar tonsil nişlerinde farinksin yanlarında bulunurlar. Bademciklerin nerede olduğunu görmek için ağzınızı açmalı ve aynaya bakmalısınız. Birkaç epitel tabakasıyla kaplı lenfoid formasyonlarının serbest yüzeyi, farinkse doğru döndü. Her eğitimde kriptler vardır - çatlaklar. Palatine bademciğin diğer tarafı bir kapsülle farinksin lateral yüzeyi ile birleşir.
 • İşitme tüpünün ağzında burun boşluğunda bulunan bir çift boru. Normal olarak, hipertrofi durumunda küçük organlar, burun ve orta kulak arasındaki bağlantıyı üst üste otitis ve işitme bozukluğuna neden olur.
 • Faringeal. Nazofaringeal veya faringeal adı verilen amigdala'nın yerini kendi başına görmek neredeyse imkansızdır. Nazofarenksin arkasında bulunan organ, sadece büyük ölçüde büyütüldüğünde ve dil üzerinde asılı duran bir pozisyonda tespit edilebilir.
Genişletilmiş adenoidler - iltihaplı pharyngeal tonsil - özellikle bebekler için tehlikelidir. Çocuklar tamamen nefes alamıyorlar, işitme bozukluğu var, otit gelişiyor. İlaç tedavisi işe yaramazsa, adenoidler alınır.
 • Lingual. Amigdala adı nerededir - dilin kökünde bulunur. Lenfoid doku ile kaplı tüberküller ile kaba oluşumu. İltihaplanma ile bademcikler, yemek yerken yeme ve incinmeye müdahale ederler.

Sağlıklı bezler nasıl görünür ve nerede olurlar?

Sağlıklı bir insanın bademcikleri ortalama bir boyuta sahiptir, genellikle farinksin boğazının ötesine gitmezler. Ancak olası istisnalar da vardır - Bazı insanlarda, büyük bademcikler hastalıktan değil, anatomik özelliklerden dolayı meydana gelir..

Fotoğraf: bak sağlıklı bademcikler (bademcikler)

Bademciklerin yüzey yapısının düzensiz olması, belirgin ve inatçı olmamalıdır. Onların sağlıklı bademcikler hakkında renk diyor, genellikle kırmızı çatlaklar ve emprenye olmadan homojen, pembemsi renk.

Ağız boşluğunun arka duvarı, gökyüzü, normal bezleri olan dil, eşit renktedir ve iltihap belirtisi yoktur. Mukoza boğazında şişkinlik olmamalı, belirgin bir kan damarı modeli olmalıdır. Salgı bezlerinin yüzeyinde pürülan çökeller, sağlıksız plaklar olmamalıdır.

Bezlerin çalışmasının ihlali sonucu ortaya çıkan hastalıklar

 • Anjina, yüksek ateş, lenf düğümleri, baş ağrısı, halsizlik, şiddetli boğaz ağrısı, yutma hareketleri ile birlikte eşlik etti. Bademcikler üzerinde herpetik bademcik iltihabı ile enfekte olduğunda, sonunda küçük yaralara dönüşen, pürülan vesiküller görünür.

Fotoğraf: boğaz bezlerinin iltihabı

 • Farenjit, laringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Farenjit ile, sadece palatin kemerleri ve larinksin arkası şişer. Palatine bademcikler değişemez.

Hipertrofi, normal bademciklerin boyutunun arttığı bir hastalıktır. Yetişkinler nadiren bir hastalıktan muzdariptir, çoğu vaka çocuklukta kaydedilir.

 • Tümör, neoplazm, kanser veya nazofarenks kisti, hastalığın genel bir tanısını ve hastalığın hızlı tedavisini gerektiren hastalıklardır. 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerde bez kanseri riski artar. Tıbbi komisyonlar sırasında, özellikle bademciklerin bulunduğu bölgede, ağız boşluğunun kapsamlı bir muayenesi gereklidir.
 • Ilk yardım

  Boğaz, kızarıklık ya da püstüler döküntüleri incelerken yutulması güçtür, sıcaklık yükselir - doktora başvurun. Bir uzmanın gelişinden önce, hastalar sıcaklığı düşüren hapları almamalıdır, ancak sadece 39 ° C'yi geçmezse. Yüksek sıcaklık, vücudun enfeksiyonla başa çıkmasına ve zararlı mikroorganizmaları öldürmesine yardımcı olur.

  Hasta kabartma düzeni:

  • Bol sıcak bir içecek.
  • Boğaz, tuzlu su, bitkisel şifalı otlar (papatya, adaçayı, calendula) ile durulayın.
  • Furacilin, Miramistin, Dioxydin ve doktorunuz tarafından önerilen diğer ürünler ile seyreltilmiş su ile durulayın.
  • Rassassyvanie şekerleri yatıştırıcı ve analjezik etkisi ile.
  • Yatak istirahatı.
  Antibiyotikleri ve tercihen diğer tüm ilaçları al, sadece sorumlu doktor tarafından reçete edilmelidir.

  Bezlerdeki artışın nedenleri

  Tonsiller, streptococcus aureus veya viral enfeksiyonlar ile vücudun enfeksiyonu durumunda artmaktadır. Bu sonuç olarak olur:

  • Kronik olağan inflamasyonun taşması.
  • Hipotermi, stresli durumlar veya diğer nedenler sırasında azalmış bağışıklık.
  • Kimyasallar, alerjenler, alışılmadık baharatlı yiyecekler tarafından tahriş veya zehirlenme.

  Fotoğrafta görebileceğiniz normal ve iltihaplı bademciklerin (bezler) boğazda nasıl göründüğünü karşılaştırın:

  Bezleri çıkarma: artıları ve eksileri

  Bademciklerin çıkarılması veya korunması gereği konusundaki ihtilaflar uzun bir süredir ve çeşitli başarılarla devam etmektedir. Doğanın gereksiz organların yapısıyla ilgilenmediğini savunanlar, bezlerin faydaları hakkında aşağıdaki argümanları verirler:

  • Çok miktarda immünoglobülin üretmek, sağlıklı bir insanın bademcikleri vücudun viral enfeksiyonlardan uygun şekilde gelişmesine ve korunmasına katkıda bulunur.
  • Bezlerin gözenekli yüzeyi, boğaza girmeye ve vücudun iç çevresine girmeye eğilimli patojen mikroorganizmalar için bir bariyer görevi görür. İmmün hücrelerin bulunduğu yerin ortasında bir kez, zararlı bakteriler ölür.

  Cerrahi müdahalenin destekçileri, normal bademciklerin bile eninde sonunda ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğine inanmaktadır:

  • Bazı hastalıklar sırasında, örneğin, kronik anjina veya akut bademcik iltihabı, arızalar ve geri dönüşümsüz değişiklikler lenfatik oluşumların düzgün işleyişinde meydana gelir. Bezler sürekli iltihaplıdır, serbestçe nefes almasına izin vermez, zararlı bakteriler yok edilir.
  • Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı, vücudun yaygın bir enfeksiyonu olan boğaz ağrısına neden olabilir.
  • Sürekli olarak genişleyen bezler, işitme kaybına veya solunum fonksiyonlarının bozulmasına yol açar.

  Çoğu doktor, en şiddetli vakalarda bezlerin çıkarılması konusunda hemfikir: Vücudun ilaca cevap veremediği durumlarda.

  Hastalıkların önlenmesi

  Bağışıklık güçlendirilmesi, inflamatuar süreçlerin gelişmesine izin vermez. Hastalıkların gelişmesini önlemek için sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanız gerekir: kötü alışkanlıklardan kurtulmak, doğru yemek, vücudun genel durumunu izlemek. Normlardaki bademcikleri korumak için, bu yeterlidir:

  • Hipotermiye izin vermeyin.
  • Soğuk içecekleri reddedin.
  • Tüm olası enfeksiyon kaynaklarını ortadan kaldırın: sinüzit, çürük, sinüzit.
  • Enfeksiyonun ilk belirtilerinde tıbbi bir kuruma git.

  Bademcikler hastalıkları

  Bademcikler, immün reaksiyonlar ve hematopoez ile ilgili bir dizi işlevi yerine getiren lenfoid dokudan (lenf düğümlerinde olduğu gibi) oluşan formasyonlardır. Bunun istisnası, sadece badem çekirdeğini andıran formundan dolayı serebellumun amigdalasıdır.

  Bademcikler nelerdir?

  Bademcikler, kural olarak, işitsel tüplerin ağzında bulunan palatine bademcikler (bademcikler), tubal, eşlenmemiş nazofaringeal ve lingual oluşan sözde faringeal lenfoid halka anlamına gelir.

  Bademler yumuşak gökyüzünün altındaki cep benzeri alanı kaplar. Norm olarak neredeyse görünmezler çünkü palatal ellerle kaplıdırlar.

  Aynı doku küme kümeleri, bazen "karın boşluğunun amigdalası" olarak da adlandırılan ekte de mevcuttur.

  Bademcikler neden gereklidir?

  Bu oluşumların nihai rolü bu güne açıklığa kavuşturulmamıştır. Ana rollerinin, koruyucu reaksiyonlara aktif olarak katılmaları olduğu belirlenmiştir. Bu lenfoid doku birikimleri, pratikte, solunum yolundan vücudumuza geçebilen bir enfeksiyon bariyeridir.

  Ağızdan ve burnu solumaktan geçen hava bademciklerden geçerek, üzerlerinde mikroorganizmaları "biriktiriyor" gibi geçer. Ağız veya burunda başlayan herhangi bir enfeksiyöz süreç, doğrudan veya dolaylı olarak bademciklere etki eder ve bu da bağışıklık reaksiyonlarının kaskadını tetikler.

  Aslında, amigdala, bulaşıcı hastalıkların patojenlerinin etkisini en aza indirmeyi amaçlayan koruyucu reaksiyon zincirindeki bağlantılardan biridir. Lenf düğümleri hücreleri gibi hücrelerinin bileşenleri, vücuda giren mikrop ve virüslere karşı antikor üretebilir.

  Bademcik iltihabı nedir?

  Ana proses ağız boşluğunu, yutaklarını, burnu etkilediğinde, bademciklerden herhangi bir reaksiyon, amigdala'nın kendisi etkilendiğinde primer olarak ayrılabilir.

  Bademciklere en sık rastlanan hasar türü enflamatuar süreçtir - bademcik iltihabıdır. Akut tonsillit daha sık anjina denir. Bu pürülan iltihap, bademciklerin (mukus zarının katlanmasına neden olan oluklar) lakunada bir irin yığını ile birlikte görülür. Kronik süreç genellikle tedavi edilmeyen akut sürecin bir sonucudur ve yıllarca sürebilir.

  Çocuklar sıklıkla bademcikler hipertrofisine sahiptirler - artmaktadırlar. Bu durumda, bir kural olarak, enflamatuar olmayan çeşitli değişiklikler mümkündür. Nazofaringeal tonsil sıklıkla artar, bu da burun nefeslerinde ve eşlik eden değişikliklerde rahatsızlığa neden olur. Bunun karakteristik bir işareti, uyku ve diğer semptomlar sırasında sık sık ağrılı bir bebeğin koklama, görünüşüdür.

  Oldukça nadir görülen bir duruma, çeşitli malformasyonlar ve bademciklerin tümörleri dahildir.

  Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

  Patolojik sürecin nedenine bağlı olarak, yayılma derecesi, hastanın yaşı ve bir dizi diğer faktörler, çeşitli ilaçlar ve prosedürler kullanılır. Lenfoid halkadaki herhangi bir patolojik sürecin geleneksel olmayan yöntemlerle tamamen iyileştirilemeyeceği unutulmamalıdır. Doğru, bu, karmaşık tedavide halk yöntemlerinin etkin kullanımını olasılığını dışlamaz.

  Kronik işlemlerde, bademciklerin lakunlarını yıkamak için genellikle gereklidir - biriken içeriğin uzaklaştırılması. Prosedürün kendisi genellikle tamamen ağrısızdır. Bademciklerin yıkanması için özel bir şırınga, mukus zarının kıvrımları arasına dikkatlice sokulur ve bunun içinden bir dezenfektan ve / veya muamele çözeltisi basınç altında geçirilir. Böylece, mikroorganizmaların çoğalması için yararlı bir ortam olan irin birikintileri, mukoza zarının ölü hücreleri ve benzerleri çıkarılır. Son zamanlarda, bu işlemin bazen profilaktik olarak uygulanması tavsiye edilir.

  Burun solunumu ve / veya yutkunmasını engelleyen veya başka bazı rahatsızlıklara neden olan bademciklerin belirgin bir hipertrofisi (bademcik artışı) bademciklerin giderilmesini gerektirir. Bugüne kadar, prosedür sadece sıkı endikasyonlar ve konservatif tedavinin etkisizliği ile gerçekleştirilmektedir.

  Bademcik iltihabı - hem bademcik iltihabı hem de kronik bademcik iltihabı - antimikrobiyal ajanların rasyonel kullanımını gerektirir. Streptokok enfeksiyonu için özellikle romatizma veya glomerulonefrit gelişimine yol açan antibiyotiklerin kullanılması özellikle önemlidir.

  Verilen bilgiler, bademcik hastalıklarının tedavisi için bir öneri değildir, fakat aşina olma amacıyla hastalığın kısa bir açıklamasıdır. Kendi ilacınızın sağlığınıza zarar verebileceğini unutmayın. Hastalığın belirtileri ortaya çıkarsa veya şüpheleniliyorsa, doktora derhal danışılmalıdır. Sağlıklı ol.

  Bademcik çeşitleri, bulundukları yer ve olası hastalıklar

  Oral kavite ve nazofarenkse yerleşmiş olan lenfepitel doku küme- lerine ortak parsiyel bezlerde bademcikler denir. En az bir kez iltihaplanmalarına rastlamayan böyle bir insanla tanışmak zordur. Ne tür bademcikler olduğunu ve insanın ihtiyaç duydukları şeyleri daha ayrıntılı olarak ele alalım.

  Lenfoid halkanın yapısı

  Onların yerine bağlı olarak, bademcikler ayrılır:

  • Eşleştirilmiş: palatine, tubal.
  • Eşleştirilmemiş: lingual, farryngeal.

  Tıpta bu sınıflandırmaya ek olarak, bezleri aşağıdaki şekilde numaralandırmak gelenekseldir:

  • palatin - 1 ve 2;
  • farengeal (adenoidler) - 3;
  • dil - 4;
  • boru - 5 ve 6.

  Ek olarak, boğazın arkasında küçük lenfopepitelyal doku birikimi vardır, bunlar folikül olarak adlandırılır. Birlikte, bu boğaz oluşumlarına Valdeier-Pirogov halkası veya lenfoid halka denir.

  Bademcikler ne için kullanılır?

  Bir insan bademcikler ile doğar. Hayatın ilk yıllarında maksimum gelişime ulaşırlar. Seks hormonlarının (15-16 yaş) ortaya çıkmasından bu yana, tersine süreç oluşur ve yavaş yavaş atrofi ve azalır.

  İnsan vücudundaki bezlerin tüm fonksiyonları hala tam olarak anlaşılamamıştır. Ana rolleri, insan vücuduna hava yoluyla bulaşan damlacıklar yoluyla nüfuz eden patojen mikroorganizmalara karşı yerel bağışıklığın korunması ve yaratılmasıdır.

  Ayrıca, bademcikler küçük çocuklarda hematopoetik fonksiyonlar gerçekleştirir ve oral sindirime katılan enzimleri salgılar.

  Önemli! Bezler belirgin bir konuşma ve ses tonu verebilir. Bu nokta, çalışmaları sesli cihazla (şarkıcılar, konuşmacılar, vb.) Ilişkili hastalardan alındığında dikkate alınmalıdır. Sözde "Fransız prononce" bazen artmış adenoidlerin veya bademciklerin hipertrofisinin sonucu olabilir.

  Görünüm ve Yer

  Hastalar çoğu zaman bademciklerin bulunduğu yer hakkında endişelenir, çoğu da kendileri veya çocuklarında düşünmek ister. Ne yazık ki, sadece palatine bademcikler veya aşırı genişlemiş farengeal kendi başlarına görülebilir. Diğerleri özel araçları kullanırken sadece bir uzman için kullanılabilir.

  Tüm yapıları kendi gözlerinizle görmek için bilgisayar monitörüne bağlı endoskopik ekipmanı kullanarak teşhis muayenesini geçebilirsiniz. Bu durumda, doktor tüm bezleri kolayca görebilir ve hastaya nerede ve nasıl göründüklerini ekranda gösterebilir.

  Palatine bademcikler

  Bu lenfoid formasyonlar, iki palatin kemeri arasındaki tonsil nişlerinde bulunur. Bunlar bir hastanın sadece kendi ağzını açarak kendi başına görebildiği tek bademcikler.

  Palatine bezlerinin yapısı şu şekildedir: serbest yüzey boğaza dönük ve çok katmanlı epitelyum ile kaplıdır. Her palatine tonsil, lacunas (kript) adı verilen yaklaşık 10-15 cm derin çatlaklara sahiptir. Hastalar bu çatlakları tuhaf "delikler" olarak algılayabilirler. Kapsülü olan yüzeylerinden bir diğeri, farinksin lateral yüzeyi ile sıkıca kaynaştırılır.

  Kapsülden, bağ doku jumperının derinliklerine. Lacunae dalı ve doku kalınlığında ağaç benzeri bir ağ oluşturur. Bu boşlukların lümeninde, epitel, mikrobiyal aktivitenin israfı reddedilir, bu da badem tapalarının oluşumu için bir alt-tabaka görevi görür.

  Nazofaringeal veya farengeal tonsil

  Daha çok adenoidler veya adenoid vejetasyonlar (çöküntüler) olarak bilinir. Bu formasyon, nazofarenksin posterior arkında yer alır. Dilin üzerinde duracak boyuta çıkmadıkça, nerede olduklarını ve nasıl görünmediklerini görmek yalnız başına.

  En büyük sorun, çocuklar ve ebeveynleri için faringeal tonsildir. Artan adenoidler normal nefes almayı engeller, işitme kaybına ve otitis gelişmesine katkıda bulunurlar. Konservatif ve cerrahi yöntemlerle gözlenir ve tedavi edilir.

  Borulu bademcikler

  Tubal ve farryng tonsilleri neredeyse tek bir yerde

  Tübüler amigdala eşlenir. Boyut olarak oldukça küçüktür ve burun boşluğunda işitme tüpünün ağzında bulunur. Şematik görüntüleri fotoğrafta sunulmuştur.

  Genişlemiş tübüler bademcik, burun boşluğunun ve orta kulağın hipertrofili ile iletişimini kapsadığı için işitme problemlerine ve sık otitisise neden olabilir.

  Lingual tonsil

  Lingual tonsil yeri

  Bu eğitim dilin kökünde. Dışa doğru bu tüplü ve pürüzlüdür. Lingual tonsilin enflamasyonu, konuşma ve yeme sırasında şiddetli ağrıya neden olur.

  İltihap ve hastalık tipleri

  Bademciklerin işlevi vücudu havadan gelen mikroplardan korumaktır. Bağışıklıkta azalma ve işlerinin ihlali ile, aşağıdaki hastalıklar ortaya çıkabilir:

  1. Bademcik iltihabı (bademcik iltihabı). Anjin altında genellikle bademcik iltihabı kastedilmektedir, çünkü bu hastalık diğerlerine göre daha sık görülür. Başka bir bademcik iltihaplanırsa, tanı şu şekilde olacaktır: lingual tonsil veya adenoiditin anjina, vb.
  2. Bezlerin hipertrofisi (boyutunda artış). Tek başına, dokuların büyümesi bir hastalık değildir, ancak genişlemiş adenoidler solunum ve işitme bozukluklarını bozar ve hipertrofiye olan palatine bademcikler normal yeme ve konuşma ile etkileşime girebilir. Bir hastalık olup olmadığı, hipertrofinin derecesine ve eşlik eden komplikasyonların varlığına bağlıdır.
  3. Kronik bademcik iltihabı. Bu, diğer organ ve sistemlerin (glomerülonefrit, romatizma, endokardit, vb.) Hastalıkların gelişmesine neden olabilen palatine bademcik dokularının kompleks bir otoimmün inflamatuar rekonstrüksiyonudur.
  4. Benign ve malign neoplazmlar.

  Doktora sorular

  Boğazın bademcikleri ve bademcikleri aynı mıdır yoksa farklı kavramlar mıdır?

  Bademcik ve bez bir kavramdır, bu kelimeler farklı kökenlere sahiptir: kelime bezi "demir" anlamına gelir ve "amigdala" kelimesi antik Yunan "bademlerinden" gelir. Tıpta, "bezler" de doğru olmasına rağmen, ilk terim sıklıkla kullanılır.

  Amigdala nedir ve nerede bulunur?

  Amigdala veya serebellar tonsil, beynin temporal lobundaki sinir hücrelerinin birikmesidir. Bu korku ve hazzın merkezidir. Orofarenks içinde yer alan normal tüm bezlere, benzer bir isim dışında, yapacak bir şey yoktur.

  Bir insan neden bu kadar karmaşık bir boğaz yapısına sahip?

  Bademciklerin ana işlevi enfeksiyona karşı koruma sağlamaktır, ayrıca bağışıklık ve hematopoez oluşumunda rol oynarlar. Böyle bir yapı onların rollerini iyi bir şekilde yerine getirmelerini ve bedeni korumasını sağlar.

  Bademciklerimde delikler buldum. Bu bir hastalık mı yoksa bir şey için gerekli mi?

  Sözde "delikler" bezlerin salgıları, bazı insanlar daha belirgin, diğerleri zayıf. Boşluklarda patolojik içerikleri (tıkaçlar) biriktirebilir, bu durumlarda yıkama ile giderilir.

  Hastalık olmasa, neden genişlemiş bezleri çıkarması önerilir?

  Hipertrofi (artış) diğer organları etkileyebilir: otit neden, işitme azaltmak veya inflamasyona neden olur. Bu durumlarda, bezlerden kurtulmak için tavsiye edilir.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

  Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

  Angina ile boğaz ağrısı nasıl rahatlatır?

  Tamamen anjina ile boğazda ağrıyı tamamen geçici olarak lidokain, benzokain veya diğer anestezikler dayalı güçlü ağrı kesiciler yardımıyla rahatlatmak. Eylemleri birkaç saat sürer, bu sırada hasta hiç acı hissetmez.