Loading

Angina nedir: türleri ve semptomları

Angina, tüm vücudun yaşadığı enfeksiyöz bir hastalıktır, ancak yerel tezahürleri en çok adlandırılan faringeal halkada ifade edilir. Bu halka, lenfoid dokudan oluşan çeşitli bademcik gruplarını temsil eder. Nazofarenks çevresinde, vücudun iç çevresini enfeksiyondan korurlar. Bademcik iltihabı ile, palatine bademcikler ilk acı çeker. Sürece katılımlarının derecesi, anjinin sınıflandırılmasına dayanmaktadır.

Bu yazıda palatin lenfoid oluşumlar çarpıcı, anjin, bakteriyel kaynaklı nonspesifik mikroorganizmalar (streptokok, stafilokok ve diğer) en yaygın belirtilerden bahsedeceğiz.

Hastalık türleri

Patolojik sürecin prevalansı farklı olabilir. Bu semptomatolojiye göre, hastalık formları ayırt edilir:

 • catarrhal (yüzeysel);
 • foliküler (pürülan nodüller oluşumu ile);
 • lacunar (pürülan çökellerin oluşumu ile);
 • nekrotik (nekroz odakları ile).

Hastalığın şiddeti yaygın belirtilerin varlığına bağlıdır: ateş, zehirlenme belirtileri, komplikasyonlar. Hastalığın seyrinin şekli ve şiddeti arasında tam bir ilişki yoktur, fakat genellikle kataral anjinin tolere edilmesi daha kolaydır ve hasta için en şiddetli olanı nekrotiktir.

Faringeal halkanın iltihabı ve diğer bademcik vakaları vardır. Bu durumda guttural, lingual veya retro-nasal angina gelişir.

Klinik belirtiler (semptomlar)

Enfeksiyon ve hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkışı arasındaki zaman, vakaların çoğunda 10 saat ila 3 gün arasındadır. Hastalık öncüleri olmadan akut başlar. Birincisi, aniden ve çok hızlı bir şekilde sıcaklık ve titreme, titreme ve titreme, eklem ve kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı, şiddetli zayıflık eşlik eder.

Boğazda acı veren hisleri hızla ekleyin. Sadece bir tarafa ya da iki taraflı olabilirler, kulağa, tapınağa uzanabilirler. Bundan önce, bir süre, üzüntü, boğaz ağrısı, kuruluk, boğazda daralma hissinden rahatsız olabilir. Yakınlaştırılmış yakın lenf düğümleri (servikal, submandibular). Sıklıkla bir burun sesi, çiğneme kaslarının ağrılı bir spazmı vardır. Tüm bu belirtilerin şiddeti hastalığın biçimine bağlıdır.

Catarrhal anjina

Sadece bademciklerin yüzeyi etkilenir, bu yüzden üzerinde püy oluşmaz. Lokal belirtiler, inflamatuar bir reaksiyondan kaynaklanır. Bu, yutulduğunda keskin bir acı ile birlikte bademcik kızarıklığı ve bademciklerin şişmesidir. Zehirlenme ya yok ya da zayıf bir şekilde ifade edilir. Zayıflık hissi, hafif bir baş ağrısı olabilir, sıcaklık 37,5 - 38 ° C'ye ulaşır. Bazen catarrhal sinüs sıcaklıkta yükselmeden geçer.

Faringoskopi ile (farinksin incelenmesi), parlak kırmızı posterior duvarını, hiperemik damağı görebilirsiniz. Bazen kızarmak (hiperemik olmak) doğrudan kendileri de yerleştirildikleri bademcikler ve kemerlerdir. Tonsiller, şişmiş oldukları kan plazması ve bağışıklık hücreleri ile infiltre edilir (emdirilir). Dil kuru, açık bir çiçekle kaplıdır.

Hastalığın süresi iki güne kadardır. Sonra iyileşme ile biter veya daha ağır bir form haline gelir. Catarrhal tonsillitis sadece antiseptik ajanlarla antibiyotik kullanılmadan tedavi edilebilir, ancak sadece doktorun gözetiminde ve gözetiminde kullanılabilir.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu daha ağır bir form. 38-40 ° C'ye kadar ateş, kas, eklem, kalp, baş, halsizlik, terleme gibi ağrılarla karakterizedir.

İncelenmesi üzerine tonsil foliküllerin etkilendiği açıktır. Bunlar normal olarak bademcikler içinde olgunlaşan ve daha sonra vücudu korumak için kan dolaşımına giren lökosit birikmeleridir. Foliküler form ile bademcik şişirilir ve artar. Kabuklarıyla, pürülan nodüller görünür - ölü lökositlerden oluşan foliküller.

Bu nodüllerin boyu 3 - 4 mm'yi geçmez, sarımsı bir renge sahiptirler ve kendilerini açarlar, küçük erozyon oluştururlar ve bademciklerin yüzeyinde sınırlı bir pus insidansı oluştururlar. Mukozada kusurlar çok yakında geri yüklenir. Hastalık bir hafta sürer.

Lacunar Angina

Hastaların genel durumu ciddi şekilde etkilenir. Yüksek vücut ısısına sahiptirler. Hastalar kas ve eklemlerde, kalpte, belde ağrıdan şikayetçidir.

Faringoskopi ile bademciklerin (lacunae) çukurlarından gelen pürülan çökeltinin faringeal duvarı terk etmeden bademciklerin tüm yüzeyine uzandığı görülebilir. Bademcikler genişlemiş, ödemli, keskin hiperemiktir. Plak gevşek, sarımsı renkli, adacıklar veya sürekli pürülan bir filmdir. Bir spatula ile kolayca uzaklaştırılır, altında amigdalanın hasarsız yüzeyi kalır. Eğer plak bademciği tamamen kaplarsa, yoğun bir film oluşturarak, anjinin fibrin formundan bahseder.

Hastalığın süresi yaklaşık bir haftadır. Genellikle, boğazın bir tarafında, hastanın bir foliküler ve diğer - lacunar angina vardır.

Nekrotizan anjina

Hastaların genel durumu şiddetlidir. Karakteristik persistan ateşi, kusma, rahatlama değil, karışıklık.

Bademcikler, dokularının derinliklerine giren yeşilimsi gri bir kaplama ile kaplıdır. Böyle bir filmin yüzeyi düzensiz, donuk ve kazılmış görünüyor. Sıklıkla yoğun nekrotik kitleler fibrin (kan pıhtılaşmasından sorumlu serum proteini) ile emprenye edilir. Bu durumda, genellikle bir kanama doku bölgesi oluşumu ile yırtılır. Nekrotik odakların reddedilmesinden sonra, kusurlar oluşur - düzensiz bir rahatlama ile 2 cm derinliğe kadar çukurlar.

Ret ile benzer ölüm bölgeleri, farinksin çevresindeki dokuları etkileyebilir. Nekrotik anjina sıklıkla ciddi komplikasyonlarla birlikte görülür.

Bademcik dokularında ülser oluşumu ile birlikte, yutmadan ötürü, hasta boğazda şiddetli ağrıya neden olur. Hasta başını hala sabit tutmaya ya da ağrıyan tarafa doğru eğmeye çalışır. Yumuşak damak şişmesi nedeniyle, ses değişir, burun görünür. Hastanın büyük zorluklarla karşılaşabileceği yiyecekleri veya sıvıları alın, ancak çoğu zaman yemek yemeyi reddedin.

komplikasyonlar

Boğaz ağrısı komplikasyonları ciddi bir hastalık seyrinde ortaya çıkan bu hastalığın klinik belirtilerinin bir parçasıdır. Erken ve geç kalmışlar.

Erken komplikasyonlar

Bu belirtiler hastalığın kendisi sırasında ortaya çıkar. Bunlar, çevredeki organlara enfeksiyonun yayılmasıyla ilişkilidir. Bunlar şunları içerir:

 • paratonsillar apse (amigdala yakınındaki selülozda apse);
 • peritonsillit (bademcikler etrafında dokuların iltihabı);
 • süpüratif lenfadenit (yakın lenf düğümlerinin iltihabı);
 • sinüzit (paranazal sinüslerin birleşmesi);
 • otitis (orta kulak iltihabı);
 • mediastinit (enfeksiyonun mediastene yayılması).

Geç komplikasyonlar

Bu süreçler, vücudun kendi dokularına yönlendirildiği zaman, vücudun patojenlerin antijenlerine ve otoimmün süreçlerin oluşumuna verdiği yanıtla ilişkilidir. Transfer edilen anjinadan yaklaşık bir ay sonra gelişir:

 • eklem hasarı olan akut romatizmal ateş;
 • kalp hastalığı oluşumu ile romatizmal kardit;
 • akut glomerülonefrit (böbrek hasarı);
 • apandisit;
 • akciğerlerin iltihabı (pnömoni);
 • sepsis ("kan zehirlenmesi").

Hangi doktora başvurulur?

Hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, KBB doktoruna veya bulaşıcı hastalık uzmanına danışmalısınız. Böyle bir olasılık yoksa, bir terapist veya bir çocuk doktoru ve bir aile doktoru, tedaviyi teşhis ve reçete edebilir. Kardiyolog, nefrolog, romatolog dahil hastanın tedavisinde komplikasyon gelişmesi ile.

Yaygın anjin tipi ve tedavisi

Palatin bademciklerinin glandüler dokusunun inflamatuar hastalıkları arasında, bademcik iltihabı ilk önce onurlu bir yer alır. Bu materyalde mevcut farmakolojik preparatların yardımı ile anjin tipi ve tedavisi hakkında bilgi verilmesi önerilmektedir. Başlıca belirti ve bulguları ya da bademciklere verilen hasarlar hakkında bilgi verilir.

Bu hastalıklardan biri, belki de diğerlerinden daha sık olarak, "bizi boğazdan al", bademcik iltihabı (çoğunlukla palatinler) ile kendini gösteren tanınmış bademcik iltihabıdır.

Boğaz ağrısı türleri ve hastalığın çeşitli formlarının belirtileri

Boğaz ağrısının başlangıcındaki ana belirtiler genel rahatsızlıktır; başın ağırlığı; baş ağrısı; kuruluk, persenia ve rahatsızlık, ve aynı zamanda yutma sırasında daha da kötü, boğaz boğaz; kızarıklık, bademcikler iltihabı; titreme ve ateş 38-39 ° C'ye kadar, eklemlerde topaklar olabilir. Anjina tipleri ve hastalığın çeşitli formlarının semptomları, önemsiz farklılıklar gösteren benzer bir klinik tabloya sahiptir.

Bu hastalığın önlenmesi, çevrenizdeki anjina hastalarının erken tespiti olup, tam iyileşme sağlanana kadar izole edilir ve tedavi edilir.

Angina, adenovirüs hastalıkları olarak adlandırılır, ancak esas olarak streptokoklar neden olur.

İnsanların yerleşik düşüncesinin aksine, anjin soğuk algınlığı veya soğuk su içtiği için ortaya çıkmaz. Enfeksiyon, buna neden olarak, esas olarak havadaki damlacıklar tarafından kişiden kişiye bulaşır (her ne kadar hipotermi gerçekte ortaya çıkmasına neden olabilir). Çok nadir anjina, hasta tarafından yenildiyse, bulaşıklar yoluyla bulaşan bir enfeksiyondan oluşur ve daha sonra bulaşıklar, dikkatli bir tedaviye veya hastanın yediği ürünlere maruz kalmaz.

Genellikle angina enfeksiyondan 10-12 saat sonra başlar.

Geç başlatılan veya yanlış işlem retrofarengeal apsesi, otit, gırtlak ödem, akut servikal lenfadenit, flegmon boyun endo- ve miyokardit, artrit, nefrit ve hatta menenjit gelişebilir zaman.

Boğaz ağrısı ne tür ve şekilleri (fotoğraf ile)

Anjina tipleri büyük ölçüde patojenik bir etki maddesi olan patojene bağlıdır. Anjina formları geleneksel olarak tek taraflı, lokal ve iki taraflı olarak ayrılır. Aşağıda bu sayfada hastalığın klinik belirtilerini gösteren fotoğraflarda anjina türlerini görebilirsiniz.

Fotoğrafta hangi boğaz ağrısına dikkatlice bakarsanız, bademciklerdeki plağın tip ve yapısındaki farkı görebilirsiniz. Fakat sırayla, ne tür boğaz ağrısının meydana geldiğini anlayalım.

Bununla birlikte, angina angina farklıdır. Ve üç ana form ayırt edilir:

1. Catarrhal anjina

Genellikle aniden gelişir. Genel bir halsizlik var, başın içinde bir ağırlık var, boğazda hafif bir ağrı var. Yutulduğunda iltihaplı bademcikler daha da rahatsız olurlar. Boğaz kuru ve sodden hissedilir, sanki daralmış gibi görünür. Sıcaklık çok yükselmez - 37.5 ° C'ye kadar, bazen kusma meydana gelebilir.

Kataral bademcik iltihabı ile şişmiş, kızarık, mukusla kaplı, ancak farinksin mukus zarı üzerinde hiçbir plak veya bademcikler görülmez.

Düzgün yürütülen tedavi ve rejime uyum ile, kurtarma genellikle hızlı bir şekilde gerçekleşir - zaten 4. günde.

Boğazın arkası ve yumuşak damak kızarırsa, daha çok grip veya farenjit sonucu olur.

2. FOLLICULAR ANGINA

Genellikle, 40 ° C veya daha yüksek seviyelere çıkabilen güçlü bir ürperti ve ani bir sıcaklık artışı ile başlar. Bir hastayı yuturken boğazda şiddetli ağrı görülür, sıklıkla paralel olarak eklemlerde ve sırtta ağrı görülür, boynun lateral yüzeyindeki lenf düğümleri artar ve ağrılı hale gelir.

Zayıf ve şişmiş bademciklerin yüzeyindeki ikinci veya üçüncü günlerde, çok fazla sarımsı-beyaz nokta bir maç başlığının büyüklüğüne işaret ediyor. Bunlar, bir süre sonra kendiliğinden açılan, hızlı bir şekilde yaraları iyileştiren süpüratif foliküllerdir.

Uygun tedavi ile foliküler anjinadan iyileşme genellikle 5-7. Günde gerçekleşir.

3. LAKONARY ANGIN

Daha da şiddetli belirtilerle akar - eklemlerdeki ağrının sıcaklığındaki eşit derecede güçlü bir artışa ve baş ağrılarına karşı büyük bir yoğunluğa sahiptir, bu da çoğunlukla kulaktan vazgeçer.

Bademciklerin kızarık ve şişmiş mukozası üzerinde, bademciklerin yüzey tabakalarının nekrozundan kaynaklanan pürülan çökeller düzensiz olarak oluşur. Bu durumda submandibuler lenf düğümleri büyük ölçüde artar ve keskin ağrılı hale gelir.

Lacunar Angina'nın seyri şiddetli. Semptomları tedavi ederken, genellikle 2-5. Günde kaybolur.

Tedavi: anjina ile hangi tablet ve ilaçlar içilir?

Boğazların ilaçlarla tedavisi, başlangıç ​​semptomlarının ortaya çıkmasıyla başlamalıdır, örn. Mümkün olduğunca çabuk İlk sinyallerde - boğazdaki ağrı, kızarıklık, bademcik iltihabı ve sıcaklıkta bir artış - boğazı hemen durulamak gerekir. Burada en etkili farmasötik preparatlar heksoral (heksetidin) - bunlar, boğazda etkilenen bölgeleri işlemek zorunda olan solüsyonlar ve aerosoller biçiminde mevcuttur. Ağızdan kaynatılmış su ile ön durulamadan sonra günde 3-4 kez boğaz boşluğuna püskürtülmesi gereken kötü ve inhalipt. Her durumda anjin için hangi ilaçlar gereklidir - sadece doktor anlatabilir.

Son zamanlarda, ilaç Stopangin popüler olmuştur. Günde 2-3 kez boğazın sağından ve solundan 1 kez gecikmeli solunum ile ağız boşluğuna enjekte edilir.

Ve şimdi hangi hapların anjina ile içeceği konusunda tavsiyede bulunarak hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Angina ile birlikte, "Falimint", "Neo-Angin N" veya "Strepsils" ler alabilirsiniz.

Güç modu. Angina ile, keskin baharatlar ve baharatlar, ılık vitaminli yiyecekler, bol içecek (tercihen alkali maden suyu) olmaksızın püre haline getirilen sıvıların, sigarayı dışarıda bırakmak için kullanılması önerilir!

Ne anginas gerçekleşir

Angina, palatine bademcikleri etkileyen enfeksiyon türlerinden biridir. Dahası, hastalık sadece onları değil, aynı zamanda faringeal lenfatik halkanın diğer bölümlerini de etkileyebilir.

Hastalığın resmi adı akut formda bademcik iltihabıdır. Angina, her biri tezahür, ifade derecesi ve tedavi yöntemleri bakımından farklılık gösteren birçok türe ayrılır.

Hastalığın çeşitleri

Çocuklarda ve yetişkinlerde aşağıdaki anjina türleri vardır:

Spesifik hastalık tipi, sadece doktor tarafından hastanın teşhis ve muayenesi sonuçlarıyla ortaya çıkar. Her çeşit anjin için kendi tedavi özellikleri sağlanır.

Anjinanın Catarrhal formu

Bu tür akut tonsillit en kolay şekli olarak kabul edilir. Catarrhal anjina akut. Kısa bir kuluçka dönemi ile karakterize edilir - birkaç saat ila dört gün arasında.

Catarrhal formu aşağıdaki gibi semptomlarla karakterizedir:

 • bademciklerin güçlü bir kızarıklığı ve üzerlerinde ödem görünümü;
 • Boğazdaki Zulümler;
 • genel halsizlik ve kas ağrısı;
 • sıcaklık 37.2 ° C'ye ve bazen daha yüksek;
 • Lenf düğümlerinde küçük bir artış.

Katarröz boğaz ağrısının nedensel ajanları genellikle streptokoklardır. Tedavi, hapsedilmenin, havanın sürekli olarak nemlendirilmesinin, akut ve sıcak bir yemeğin alınmasının reddedilmesinden, sık içme yapılmasından oluşur. Hastalığın bu formu ile penisilin serisinin antibiyotikleri ve lokal ilaçlar mutlaka alınır.

Yardım. Katarrinal anjinin süresi genellikle dört günden fazla değildir.

Foliküler formu

Bu hastalık türü, daha büyük bir semptom şiddeti ile karakterizedir. Güçlü bir artış, ödem, bademciklerin takviyesi ve sıcaklıkta 39 ° C'ye yükselme eşlik eder.

Foliküler forma her zaman bademcikler üzerinde pürülan bir kaplama eşlik eder.

Hastalığın süresi catarrhal anjinadan daha büyüktür ve 6-7 gündür. Aşağıdaki yöntemler tedavi için kullanılır:

 • antibiyotikler ("Azitromisin");
 • ilaçlar-sülfonamidler ("Sudfadimetoksin", "Biseptol");
 • yerel durulama yardımcısı (borik asit, adaçayı suyu).

Lacunar türü

Angina'nın benzer formları, foliküler olan semptomatolojide benzerdir, ancak aşağıdaki gibi bir dizi komplikasyonda farklılık gösterir:

 • daha yüksek vücut ısısı (40 ° C);
 • palatine arkın ciddi ödemi;
 • bademcikler üzerinde pürülan sıvı (eksüda) bol boşaltım;
 • buzağılarda bel ağrısı ve hoş olmayan duyumları ifade etti.

Lacunar angina yaklaşık 10 gün sürer. Yetişkinlerde ve çocuklarda tedavi, penisilin grubundan antibiyotik kullanımını ve antiseptik solüsyonların ("Klorheksidin") kullanımını içermelidir.

Önemli! Lacunar anjin, bademciklerin Lugol çözeltisi ile yağlanması için tavsiye edildiğinde, ancak bu araç sadece yetişkin hastalar tarafından kullanılabilir. Küçük yaştaki çocuklar için, ilaç tiroid bezinin fonksiyonu üzerinde güçlü bir etki nedeniyle tavsiye edilmez.

Fibrinous formlar

Bu angina tipleri ciddi bir tehdit oluşturmaktadır ve bunların tedavisi sadece antibakteriyel değil, aynı zamanda immünoterapinin yanı sıra elektroforez ve manyetoterapi şeklinde fizyoterapi prosedürlerini de içermektedir.

Fibrinöz anjina en sık laküner ve foliküler formların komplikasyonlarının arka planında ortaya çıkar.

Karakteristik bir özellik, sadece bademcikler üzerinde değil, aynı zamanda ötesinde beyaz bir kaplamanın varlığıdır. Enfeksiyonu beyine yayma olasılığı yüksektir.

Sahte tip

Yüksek bir komplikasyon riski olan nadir bir angina formu. Flegmonöz tipte bir ya da iki kez bademcikte apse (pürülan erime) vardır.

Hastalık özellikle genç çocuklara, gençlere ve gençlere karşı savunmasızdır.

Hastalığa yüksek ateş, şiddetli zehirlenme ve bazı durumlarda alt çene hareketlerinde zorluk eşlik eder.

Tedavi, tıbbi yöntemlerle sınırlı değildir, aynı zamanda, apsenin iğne drenajı ve ardından irin çıkarılması şeklinde cerrahi müdahaleyi de içerir.

Tedavide uygulanır:

 • "Klindamisin";
 • "Sefalosporin";
 • analjezikler;
 • intravenöz glukokortikosteroid enjeksiyonu.

Herpes boğaz ağrısı

Herpetik anjin çok bulaşıcıdır ve çocuklarda daha sık saptanır. Hastalığın yayılmasının ana yolu havadandır. Hastalık, ani sıcaklık artışını 41 ° C'ye, bademcikler, yumuşak damak ve kırmızı baloncukların oluşması ile karakterize eder.

Gerpangin spesifik tedavi gerektirmez. Komplikasyon durumunda antibiyotik reçete edilebilir. Her durumda, boğazı durulamak ve multivitaminleri almak gereklidir. Hastalık genellikle 4 gün sürer.

Herpangina, Coxsackie virüsü ile yakından ilgilidir. Vücudundaki varlığıyla, bu hastalığın gelişimi mümkündür. Herpesvirüsün görünümü genellikle zayıf bağışıklığı olan kişilerde görülür. Önlemek için, bedenin temperlenmesi, solunum yolu hastalıklarının zamanında tedavi edilmesi ve doğru bir şekilde yemek yapılması gereklidir.

Dikkat! Hastalık göz ardı edilirse miyokardit, menenjit ve ensefalit gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Ülseratif formu

Bu hastalık türü, iki tür bakterinin eş zamanlı aktivitesi ile ilişkilidir - spiroketler ve iğ şeklindeki çubuk.

Boğazda çoğaldıklarında yeşilimsi bir kaplamaya sahip ülserler gelişir ve bu da çürümeye neden olurlar. ağızdan gelen koku. Böyle bir boğaz ağrısı genellikle sıcaklık ile tezahür etmez, ancak etkilenen tarafta lenf düğümlerinde bir artış olur.

Hastalık uzun bir süre sürer: bir haftadan birkaç aya kadar. Tedaviye, boğazın antiseptikler ile yağlanması ve farengeal doku nekrozu durumunda antibiyotik alınması eşlik eder. Ek olarak, immünomodülatörler reçete edilir.

Bademcik iltihabı olan 7 temel form vardır. Her hastalık türü, spesifik semptomlar, tedavi süresi ve olası komplikasyon riskleri ile karakterizedir.

En tehlikeli ve nadir hastalığın flegmon tipidir. Çoğu zaman, hastalara catarrhal formu teşhisi konur. Uygun tedavi ile hastalık, komplikasyon olmadan 4 gün içinde tedavi edilir.

Sonuç

Hastalığın çok sayıda çeşidi nedeniyle, teşhisi ile ilgili zorluklar ortaya çıkar. Her durumda terapi sadece deneyimli bir otorinolarynolog tarafından seçilmelidir. Yetersiz tedavi söz konusu olduğunda, "terry boğaz ağrısı" olarak adlandırılan bir kişi, tekrarlayan nüksleri olan hastalığın kronik bir forma geçişini simgeleyen, bir kişide gelişir.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Anjina tipleri etiyolojik özelliklere ve farinks ve mukoza boğaz muayenesine göre sınıflandırılır. Onlara göre tedavi reçete edilir.

Bu hastalık nedir?

Angina ile gökyüzünün iltihabı oluşur, bademcikler. Enfeksiyöz allerjik patolojilere işaret eder. Antik doktorların yazılarında anlatıldığı gibi hastalık antik dünyadan beri bilinmektedir. Şu anda, yetişkinlerde ve çocuklarda farklı türde anjina vardır:

Anjina'nın mevcut başka bir sınıflandırması - hastalığa neden olan patojene bağlı olarak:

Hastalık birincil, ikincil ve spesifiktir. Birçok tür anjin, bakteriler, virüsler ve bazen mantarlar tarafından kışkırtır.

Hastalığın belirtileri

Yetişkinlerde ve çocukta hangi boğaz ağrısının olduğuna bakılmaksızın genel belirtiler vardır. Her durumda, kuluçka döneminin bitiminden sonra ortaya çıkarlar (1 ila 2 gün). Semptomlar şöyledir:

 1. Sağlık durumundaki keskin bozulma.
 2. Vücut ısısı artışı (bazı durumlarda 40 ° C'ye kadar). Bir kişi titremelerini endişelendirmeye başlar.
 3. Vücutta zehirlenme belirtileri kafada ağrı, ağrıyan kaslar ve eklemler, halsizlik.
 4. Boğazda yutkunma sırasında büyük ölçüde ağırlaşan dayanılmaz bir ağrı vardır. İkinci günde, tüm duyular maksimumlarına ulaşır.
 5. Boğazdaki ağrı nedeniyle, kişinin iştahı kötüleşir ve uyku rahatsız olur.
 6. Palpasyon sırasında, lenf düğümlerinin büyüklüğünde belirgin bir artış vardır. Her şeyden önce, submaksiller değişir.
 7. Bademcikler belirgin bir şekilde büyümüştür. Sarımsı renk tonunun nokta formasyonları ile kaplıdır. Bu semptom, foliküler anjina tipinde en belirgindir. Belki de bademciklerin örtülmesi pürülandır.
 8. Karmaşık akışla bademcik alanları erozyonlarla kaplıdır.

Tonsillit akut respiratuar hastalıktan farklıdır, çünkü yüksek sıcaklık 39 ° C'dir ve boğazda kuvvetli ağrı hissi görülür. Hasta yorgunluk geliştirir, konuşması, yiyecek çiğnemesi, yutması zordur. Bununla birlikte, ne tür bir anginanın olduğuna bağlı olarak, hastalık belirtileri önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Uzmana hitap etmek acilen gerektiğinde

Bir uzmana acil tedavi aşağıdaki durumlarda gereklidir:

 • cildin ağartılması ve siyanotik renginin görünümü;
 • Bilincin keskin engellenmesi;
 • belirgin hipotermi;
 • anüri (olası bulaşıcı ve zehirli şok);
 • kan damarlarına verilen hasar ve kan pıhtılaşmasının ihlali;
 • geniş ağız açmanın imkansızlığı (paratonzillit belirtisi);
 • bel bölgesinde ve sternumda ağrı görünümü;
 • ders sürecinde ağrı;
 • idrar renginde bir değişiklik (bu işaret böbrek hasarını gösterebilir).

Bademcik iltihabının tehlikeli semptomlarının neler olduğunu bilmek gerekir, çünkü bazen bulaşıcı bir toksik şok belirtileri çok hızlı gelişebilir. Bu durumda, insanlar sadece acil önlemleri kaydedebilir. Boğaz ağrısı sınıflandırıldığında, doktor ön muayene ve teşhis muayenesi ile ilgilenir ve ardından gerekli tedaviyi reçete eder.

Angina, tiplerinde hızlı bir artış ile ilişkili olan anjina, hemen tedavi gerektirir. Sadece doktor tarafından belirtildiği şekilde yapılmalıdır.

Catarrhal ve foliküler anjina bulguları

Hangi tür anjinaların geliştiğine bağlı olarak, patolojinin şekli kendi yolunda ilerler. Örneğin, catarrhal keskin başlar ve klinik aniden büyür. Vakaların büyük çoğunluğunda, bir kişi genel refahın arka planına karşı aniden bir rahatsızlık hisseder. Enflamasyonun ilk belirtilerinden biri, boğaz bölgesinde kuruluk ve şişliktir. Gelecekte, yutma sırasında buna ağrı eklenir. Zamanla kalıcı hale gelir.

Oral kavite ve farinks palatine bademciklerin klinik muayenesinde kırmızı ve şişmiş. Submandibuler lenf düğümleri büyük oranda büyümüştür. Onlara basıldığında, hasta ağrı hisseder. Çok çabuk, sıcaklık artar: hastalığın başlangıcından sadece birkaç saat sonra, 39 ° C'ye ve hatta daha yükseklere ulaşır.

Anjina catarrhal tipinin gelişmesiyle birlikte, bilinç karışıklığı olabilir. Bir kişi vücutta bir acı hisseder, titreme. Bazen migren ataklarını geliştirir.

Anjinin foliküler çeşitliliği daha ağırdır ve daha uzun sürer. Hayatı tehdit eden komplikasyonlar verir. Bu boğaz ağrısının ana semptomları eklem ağrısı ve genel halsizlik belirtileridir. Bunlar, catarrhal formdan çok daha yoğun ifade edilir. Bu belirtilere eklenir:

 • şiddetli baş ağrısı;
 • lenf düğümlerinin keskin ağrılılığı;
 • yumuşak damak hipertrofisi;
 • kan kompozisyonunda bir değişiklik (lökositlerin sayısında bir artış);
 • idrarda eritrosit ve protein görünümü.

Görüldüğünde, sarımsı foliküllerin görünümü fark edilir. Şişebilir ve açılabilirler. Bu işlem sonucunda, ağız boşluğunda beyaz bir kaplama oluşur. Bu tip anjina sadece bir hastanede tedavi edilmelidir. Hastanın sürekli klinik gözlem ihtiyacı vardır.

Lacunar ve fibrin

Böyle bir anjin, eşit derecede tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Her şeyden önce, sağlık durumunda gözle görülür bir bozulma vardır. Sıcaklık çok keskin bir şekilde yükselir ve bazen 40 ° C'ye ulaşabilir. Bu durum öncelikle çocuklar için çok tehlikelidir. Ayrıca, aşağıdaki belirtiler dikkat çeker:

 • Boğaz ve boğazda çok şiddetli ağrı;
 • şiddetli yutma bozuklukları;
 • kulaktaki ağrının ışınlanması;
 • mukus boğaz ve larinkste belirgin hiperemi;
 • bademciklerin mukoza zarında beyazımsı veya sarı bir kaplamanın varlığı.

Çocuklarda böyle bir hastalığın gelişmesi ile kusma mümkündür. Görünüşü vücudun zehirlenmesi ile ilişkilidir.

Hastalığın fibröz formunun gelişimine aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • Ağrılı öksürük eşliğinde boğazda terleme;
 • sabit yüksek vücut ısısı;
 • Vücudun artan zehirlenmesi ile ilişkili mide bulantısı, kusma ve kabızlık;
 • sıcak bir ritim bozukluğu.

Bademciklerin yenildiği yerde ülser ve ülserler sıklıkla oluşur. Hastalık çok hızlı gelişir. Bazen şiddetli vakalarda bilinç bozulabilir. Bademcikler üzerinde yavaş yavaş komşu dokulara yayılan beyazımsı bir kaplama görünür.

Doğru tanının konulması çok önemlidir, çünkü bazen benzer belirtiler difteri olarak gelişebilir. Difteri yanlış tedavi ölüme yol açabilir.

Herpetik ve phlegmonous

Bu tür anjina gelişiminin başlangıcında, influenza veya akut solunum yolu hastalığı belirtileri vardır. Bu tür belirtilerle kendini gösterir:

 • ciddi halsizlik;
 • vücutta şiddetli zayıflık;
 • artan sinirlilik;
 • titreme;
 • iştahta azalma;
 • burun mukozasının iltihabı;
 • boğazda ağrı;
 • artan tükürük.

Daha sonra, bademcikler, yumuşak damak, dil ve farinksin arka yüzeyinde küçük kabarcıklar görülür. Seröz sıvı ile doldurulur ve herpes ile döküntüye benzerler. Hastalığın şiddetli seyrinde diyare, kusma eşlik eder.

Bu hastalık türü, kuluçka süresinin 7 ila 14 gün arasında değişmesi ile karakterizedir. Karakteristik sıcaklıkta keskin bir artış - bazen 40 ° C'ye kadar Kanı analiz ederken, bulanık lökopeni ve lenfositoz not edilir.

Phlegmonous tonsillitis bademciklerin yakınında bulunan selülitin akut inflamasyonudur. Sıklıkla foliküler veya lacunar anjinanın bir komplikasyonudur. Karakteristik bir tezahür, boğaz bölgesinde çok acı verici bir ağrıdır. Bir insanın bazen sıvı almayı bile reddettiği çok güçlüdür. Ses değişir: burun olur.

Böyle bir hastanın konuşması belirsizdir. Başın özel pozisyonu karakteristiktir: kişi onu öne doğru yatırır. Bazen sıvı sindirim sırasında nazofarenksine girer. TMJ'nin sözleşmesi nedeniyle, kişi normal olarak ağzını açamaz.

Hoş olmayan bir aseton kokusu ağızdan çıkar. Çok miktarda tükürük tahsis edilir, ancak bir kişinin yutması çok zor ve boyun hareketlerinde yardımcı olur. Vücudun sıcaklığı keskin ve önemli ölçüde artar - bazen 40 ° C'ye kadar

Faringoskopi ile yumuşak damakta keskin bir şişlik vardır. Amigdalada apse formları. Açıldığında, yeşilimsi irin keskin hoş olmayan bir koku ile salgılanır. Apse açıklığı normal olarak ortaya çıkarsa, o zaman iyileşir ve iyileşir, sonra bir fistül oluşur. Hastanın durumu gelişiyor. Bununla birlikte, bazen apse açmak için ameliyat müdahalesi gerekebilir.

Ülseratif nekrotik

Bu genellikle toplam tükenme arka plan üzerinde ya da ağız boşluğu içinde nekrotik varlığında gelişir. Çoğunlukla çürük dişleri olan hastalarda olur. Genellikle bir kişinin durumu tatmin edicidir, vücut ısısı genellikle subfebrildir. Ağızdan büyük miktarda tükürük salınır, hoş olmayan, keskin bir koku oluşur.

Oral kavite ve farinks incelendiğinde, gri veya yeşilimsi renk nekrozu alanları göze çarpmaktadır. Çıkarıldıktan sonra, bir kanama yüzeyi belirir. Nekroz bölgelerini yırtırken, mukozal defektler oluşur. Süreci bu tür belirtiler eşlik eder:

 • bilincin engellenmesi;
 • Vücudun artan zehirlenmesi nedeniyle kusma;
 • kandaki lökosit sayısında belirgin artış;
 • Eritrosit sedimantasyon hızındaki artış.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent

Böyle bir hastalık, genellikle genç yaşta veya sindirim sistemi distrofisi, kaşeksi, radyasyon rahatsızlığı nedeniyle vücudun bağışıklık savunmasında bir azalma ile gelişir. Kural olarak, sadece bir taraf etkilenir, ancak bademciklerin ikili yenilgi vakaları da yaygındır. Genel durum genellikle sıcaklıkta hafif bir artışla tatmin edicidir.

Faringoskopi, grimsi veya sarımsı bir tonun bir filminin mukoza zarında varlığını gösterir. Bu plağın kıvamı hafiftir. Sıradan bir pamuklu çubuk kullanarak çıkarmak nispeten kolaydır. İlk aşamalarda bademciklerin yüzeyi ülser ile kaplıdır. Sığdır, ancak daha sonra derin dokular patolojik sürece dahil olur. Bazen sakız hastalığı gelişir.

Kurtarma, kural olarak 1-2 hafta içinde ortaya çıkar. Şiddetli vakalarda ağrılı süreci birkaç hafta geciktirmek mümkündür. Eğer pürülan bir enfeksiyon birleşirse, hastanın durumu kötüleşir, sıcaklık keskin bir şekilde yükselir ve boğazda kuvvetli bir ağrı görülür. Bu boğaz ağrısı tipi daha uzun süreli tedavi gerektirir.

Korkunç bir boğaz. Angina nedir ve neden tehlikeli?

Boğazın enflamatuar hastalıkları çoktur, ancak çoğu kez sadece tek bir semptomla - endişeleniriz - ağrı. Boğaz çok ağrılı olduğunda, birçok kişi anjina hakkında konuşur, ancak bu hastalığı diğer benzerlerinden ayırmak önemlidir.

Angina, streptococcus veya staphylococcus'un neden olduğu bademcik ve palatinlerin akut enflamatuar bir hastalığıdır.

bademciklerin lenfoid dokudan oluşur ve enfeksiyona engel, bu yüzden sık sık iltihaplı, ama herkes Bademciklerin iltihabıdır bademcik adı verilir edilir. enflamasyon, belirli bir mikroorganizma (Vincent'ın anjina) ve ikincil (soğuk boğaz ağrısı, frengi, bulaşıcı mononükleoz) ile ilişkili olduğunda belirli anjina da vardır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Angina akut olarak başlar, sıcaklık 39-40⁰⁰'e yükselir, hasta titriyor, yemek yemeyi reddediyor, çok zayıf, çok yalan söylüyor. Boğazın içine bakarsanız, iltihaplı ve büyütülmüş bademcikler görebilirsiniz. Boğazdaki ağrı özellikle yutulduğunda telaffuz edilir, bu, temelde, çocuklarda yeme reddini açıklar. Bir süre sonra bademcikler üzerinde pürülan baskınlar var. Lenf düğümleri bademcikler bölgesinde genişler: Çene altında ve kulağın yakınında.

Klasik pürülan anjinada kataral fenomen yoktur: burun akıntısı, öksürme, lakrimasyon.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Mavi dil - bademciklere yüzeysel hasar. Genel durum, diğer anjinaya göre önemli ölçüde daha azdır. Vücut ısısı genellikle subfebrildir. Boğaz incelendiğinde, posterior faringeal duvarın inflamasyonu ve kızarması, yumuşak ve sert damak, palatine kemerler ve bademcikler tespit edilebilir. Böyle bir boğaz ağrısı üç gün içinde kendi kendine bitebilir, ancak genellikle bir lacunar veya foliküler boğaz ağrısının başlangıcı olur.

lakün - bademciklerin lakunalarında irin oluşumu ile ortaya çıkarken, pürülan kaplama yüzey boyunca yayılabilir. Aynı zamanda, boşluklar sarımsı beyaz içeriklerle dolu genişlemiş kürklere benziyor. Plak yalnızca bademcikler içinde kalır, yüzeyden bir spatula ile kolayca çıkarılır, erozyon veya yara bırakmaz (difteri diferensi işareti).

foliküler - çoğunlukla tonsil folikülleri etkilenir. Boğazı incelerken, epitelyumda ortaya çıkan pürülan adacıkların dahil olduğu keskin ödem bezleri vardır. Püy periyodik olarak bademciklerin yüzeyinde kalan foliküllerden salınır.

nekrotik - yoğun yeşil-sarı-gri plak, bademciklerin düzgün olmayan yüzeyi, çapı 2 cm'ye kadar olan plak alanlarının reddedilmesinden sonra ülserler. Genel durum şiddetli, ciddi zehirlenme, kusma, yüksek ateş, bilinç bozukluğu. Plak bademcikler ile sınırlı değildir ve mukozanın tüm bitişik bölgelerinde olabilir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Anjina erken ve geç komplikasyonları vardır.

Erken olanlar, komşu dokulara enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır: paratonsiller abse, sinüzit, otitis media, lenf düğümlerinin pürülan inflamasyonu, mediastenitis.

Geç komplikasyonlar enfeksiyon ve alerjik doğa ve iç organları etkiler: romatizmal kalp hastalığı, glomerulonefrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem.

Boğaz ağrısı tedavisi

Her zaman boğaz ağrısından şüpheleniyorsanız doktora başvurmalısınız. Hiçbir durulama ve halk ilaçları, anjini iyileştirebilir, tüm bunlar sadece kısa bir süre için durumu rahatlatabilir. Anjina sadece antibiyotiklerle tedavi edilir. Erteleme kalp, böbrek ve eklemlere zarar verebilir.

Tipik olarak, anjina orta ila hafif hastalıklı bir ayakta tedavi olarak kabul edilir. Nekrotik anjina yatış için bir endikedir.

Antibiyotiklerin seyrini tamamladıktan sonra, tedavinin etkinliğini izlemek için her zaman bir kan ve idrar testi reçete edilir.

Bir antibakteriyel ilacın doğru ve zamanında atanmasıyla, durum ikinci günde düzelir, ancak öngörülen rota bitene kadar ilacı almamak önemlidir. Antibiyotik erken alınırsa, kronik bir enfeksiyon ve komplikasyon gelişme olasılığı yüksektir.

Hastalığın seyri ne olursa olsun, lacunar ve foliküler anjin sıklıkla kronik bademcik iltihabının gelişimine yol açar.

İkincil boğaz ağrısı

Sistemik bir bulaşıcı hastalıkta bademciklerin akut inflamasyonuna sekonder anjin denir. Böyle bir anjin difteri, kızamık, kızamıkçık, enfeksiyöz mononükleoz, sifiliz ile gelişebilir.

Herpetik anjin, bademcikler ve farinks üzerinde, herpes enfeksiyonunun şiddetli bir formunun bir tezahürüdür, bir döküntü herpes karakteristiğidir.

Sekonder anjinada, her zaman altta yatan hastalığın başka spesifik belirtileri vardır.

Yaygın anjin tipi ve semptomları

KBB doktorları, hastalığın seyrinin görünümü ve görüntüsü nedeniyle anjina türünü belirler. En iyi tedavi antibiyotik, durulama ve yatak istirahati alacak.

Angina, tüm yaş kategorileri için oldukça yaygın bir hastalıktır. İnsanlar çoğu kez% 60'ı çocuk olan 25-30 yaşlarına maruz kalmaktadır. Hem onlar hem de yetişkinler için hastalık tehlikeli formlar alabilir ve ciddi komplikasyonlarla doludur. Bu nedenlerden dolayı, birincil görevler doğru teşhis ve sonraki etkili tedavidir. Her durumda hastalığın kesin çeşitliliğini belirlemek önemlidir ve bu yazıda boğaz ağrısının ne tür olduğu tartışılacaktır.

tanım

"Angina" kelimesi, "sıkma", "sıkma" anlamına gelen Latince sözcüğü angere'den gelmektedir. Hastalığın klinik tablosuna her zaman bu semptomların eşlik etmemesi nedeniyle bu isim tam olarak doğru değildir. Tıpta anjin "akut bademcik iltihabı" (kelime tonsilae - bademcik) olarak adlandırılan ve ağırlıklı olarak palatin enflamasyonu ile karakterize edilen akut enfeksiyon hastalığı belirtmektedir ve bazı durumlarda, gırtlak, nazofarenks veya dil bademcik.

Zev, anjin tipine bağlı olarak

Hastalık bakteri, streptokoklar, pnömokoklar büyük çoğunluğu, ve daha az stafilokoklar neden olur. Çoğu zaman, daha önce ağız veya yutak mikroplarda pasif ve bunların aktivasyonu gibi güçlü aşırı soğumasını ya da ani sıcaklık değişiklikleri gibi dış faktörler, etkisi altında gerçekleşir. Ve ayrıca dışarıdan enfeksiyonu tanıtmak. Bazı durumlarda, kaynakları burun çürümelerinin karakteristiği olan diş çürümesi veya pürülan hastalıklar olarak hizmet edebilir.

Tüm anjina tipleri, aşağıdakileri içeren birtakım benzer semptomlara sahiptir:

 1. Sıcaklıkta artış.
 2. Boğaz veya yutma ile kendini gösteren boğaz ağrısı.
 3. Zayıflık ve halsizlik hissi.

Hastalığın gelişimi sırasında, lenf düğümlerinin boyutunda bir değişiklik olabilir, ayrıca bademciklerin kızarması ve bunlar üzerinde pürülan oluşumların görünümü olabilir. Bu ve diğer birçok semptomun, aşağıda tartışılacak olan çeşitli anjina tiplerinin karakteristik olabileceğine dikkat edilmelidir.

Aşağıdaki video, boğaz ağrısı nedenleri ve semptomları nihayet anlamak için yardımcı olacaktır:

sınıflandırma

Angina, sınıflandırmanın altında yatan özelliklere bağlı olarak türlere ayrılır. Tıp biliminde ve uygulamada ikincisi arasında en büyük uygulama IB yöntemleri ile alınmıştır. Soldatova, L.A. Lukovsky ve B.S. Başkalaşım. Bunlara dayanarak, Rus ve yabancı hekimler tarafından yapılan diğer çalışmaların yanı sıra, çeşitli türdeki anjinaları ayırt etmek gelenekseldir. Angina sınıflandırması, ikincisinin aşağıdaki özelliklerle ayrılmasını ima eder.

Oluşma zamanına bağlı olarak

 1. Birincil. İlk kez veya son benzer hastalıktan iki veya üç yıl sonra ortaya çıkarlar.
 2. Tekrarlanan. Son hastalıktan hemen sonra ortaya çıkarlar ve her 1-1.5 yılda bir tekrarlanırlar.

Hastalığın şiddeti

 1. Akciğerler.
 2. Ciddi ciddi.
 3. Ağır. Bunlar, örneğin, kusurlu anjin içerir.

Hastalığı etkileyen alanlara göre

 1. Nazofarenks.
 2. Guttural.
 3. Dil, ayrıca lingual bademciklerin anjinası olarak da bilinir.
 4. Amigdala. Bu tür genellikle akut solunum yolu enfeksiyonlarının veya griplerin devam etmesidir ve en yaygın olarak tıp pratiğinde yaygındır.

Her türlü

Günümüzde ENT uygulayıcıları arasında en yaygın kullanılanı, hastalığın seyrinin nedenleri ve örüntüsüne bağlı olarak anjina çeşitlerinin tanımlanması yöntemidir.

Bu videoda Doktor-lor Irina Shkolnikova size boğaz ağrısı ana türleri hakkında bilgi verecektir:

Catarrhal anjina

Bu hastalığın varlığı, havadaki damlacıklarla bulaşan veya diş çürüklerinin neden olduğu bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Hastalığın diğer formlarından biraz daha sık görülür ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en kolay semptomlardan biri olarak kabul edilir. Çocuklarda anjina tipleri, erişkinlerden daha şiddetli seyreden bir hastalık ile karakterize edilebilmesine rağmen, bu durumda semptomlar benzerdir.

 • yutulduğunda sürekli ağrı ve hafif bir boğazda terleme ve kuruluk hissi;
 • kural olarak, bademciklerin çift taraflı kızarması;
 • genel halsizlik.

Hastalık antibiyotiklerle, borik asit çözeltisiyle, çeşitli inhalasyonlarla tedavi edilir ve genellikle 3-4 gün sürer.

Bununla birlikte, tedavinin yokluğunda veya yetersiz kaliteyle, bu tip bademcik iltihabı daha şiddetli bir form kazanır ve larenjit olan ciddi bir komplikasyona neden olur. İkincisi, belki de her tür anjin için.

Lacunar Angina

Bu hastalık türü, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Enfeksiyon kaynağı ya hastanın kendisi ya da temas ettiği nesnelerdir.

Hastalık hızla gelişir, 40 ° C'ye kadar sıcaklıklarda keskin bir artış ile başlar.

Semptomların benzerliği ile ikincisi en çok çocuklarda belirgindir. Artan vücut ısısına ek olarak, aşağıdaki belirtiler de karakteristiktir:

 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • bademciklerin ödemi;
 • kusma, halsizlik, baş ağrısı ve mide bulantısı;
 • Lenf bezlerinin şişmesi ve lakuna bölgesinde sarı plak görünümü.

Hastalık 7-8 gün sürer ve güçlü antibiyotiklerle tedavi edilir. Hastalık da tehlikelidir çünkü konjonktivit, akut otitis media, nöbetler ve hatta boğulma şeklinde komplikasyonlara neden olabilir.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu tür anjin, önceki gibi olduğu gibi pürülan anlamına gelir. Tek fark, foliküler ve lacunar anjina ile pürülan oluşumların yeridir. İkinci durumda, bademciklerin çöküntüleri (lacunae) içinde ve eğer hastalığın foliküler formu mukoza yüzeyinde ise. Hasta, aynı zamanda hem hastalık formlarının varlığını da kurabilir. Lacunar anjinası semptomları daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkmasına rağmen, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı ayrılık şartlıdır.

Her iki boğaz ağrısı tipi için önerilen tedavi, antibiyotiklerle birlikte boğazda adaçayı soğanı veya soda-tuz çözeltisi ile durulanır. Yatak istirahatine, sıvı yiyeceklere ve büyük miktarlarda içmeye dikkat edin.

Olası komplikasyonlar peritonsiller irinli foliküllerine bir atılım olduğu apse, yanı sıra sepsis, menenjit, romatizma ve artrit sayılabilir.

Fibrinli tonsillit

Bu tür boğaz ağrısı belirtileri de lacunar ve foliküler anjina belirtilerine çok benzer.

Fibröz form, bir kural olarak, onların komplikasyonudur.

Fark, karakteristik sarı kaplamanın bademciklerin mukozası üzerinde lokalize olmaması, ancak ağız boşluğu boyunca yayılması gerçeğinde yatmaktadır. Hastalık, bir komplikasyon, iltihap ve sonraki beyin hasarının meydana gelmesi nedeniyle tehlikelidir.

Tedavi antibiyotikler, antiseptikler ve antihistaminikler (alerjiler varsa) ve ayrıca potasyum permanganat ile gerçekleştirilir.

Önerilen yatak istirahatı ve bol içki.

Phlegmonous tonsillit

Hastalık, selülozun çevreleyen bademciklerine düşen piyojenik grubun (streptococcus) mikropları tarafından başlatılır. Ayrıca bir intrathonylar apse olarak bilinir ve nispeten seyrek görülür.

Bir amigdala tamamen irin ile kaplıdır

Anjina'nın üç aşaması vardır:

 1. Ödem (bademcikleri çevreleyen dokularda lokalize olan şişlik ve kızarıklık).
 2. Sızma (etkilenen hücrelerin dokuları üzerinde birikme).
 3. Abscess (suppuration).

bademcik iltihabı neden olan madde, yaz-sonbahar dönemi üzerine düşer yaygın proliferasyon ve aktivasyon süresi ile karakterize edilen sözde Coxsackie virüsü. Hastalık, hava yoluyla, biraz daha az dışkıyla (yani kirli veya kontamine olmuş gıdalar, su, el ve ev eşyaları yoluyla) bir şekilde bulaşır. Çocuklar daha sık maruz kalmaktadır. Hastalığa ateş ve ateşte çok güçlü bir artış eşlik eder (39-40 ° C'ye kadar). Hastalığın bu belirtileri hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülür.

Diğer belirtiler şunlardır:

 • vücudun grip benzeri durumuna benzer;
 • karın şiddetli ağrı varlığı;
 • boğazda artan tükürük ve ağrı;
 • bademciklerin ve gökyüzünün yüzeyinde pürülan vesiküllerin görünümü;
 • lenf düğümlerinin şişmesi.

Hastalık 10 ila 14 gün sürer ve antipiretik ajanlarla antihistamin ve antiviral ilaçlar ile tedavi edilir. Yatak istirahatini gözlemlemeniz ve ayrıca B ve C vitaminleri ve içecekleri bakımından zengin olan büyük miktarlarda tüketmeniz tavsiye edilir.
Bu tip anjina, menenjit ve ensefalit olabilen komplikasyonlarla doludur.

Monosit anjina

İsmi sırasında hastanın monositozu göstermesi nedeniyle ismini almıştır. Bu, bir tür beyaz kan hücresi (lökosit) olan monositlerin kanındaki bir artıştır. Dalağın artması ve konsolidasyonu, ayrıca palpasyon sırasında duyarlılık kaybı vardır.

Hastalığın nedeni açık değildir.

Bugüne kadar, en yaygın teori, bu anjina formunun etken maddesinin, havada ya da temas yöntemleriyle bulaşan Epstein-Barr virüsü olmasıdır.

Hastalıklar esas olarak 10 ila 30 yaş arası kişiler tarafından etkilenir ve sıcaklıkta ani bir artışla 40 ° C ve üzerinde başlar. Diğer semptomlar arasında boğazda ağrı, lenf düğümlerinin genişlemesi ve sıkılaşması ve bademcikler üzerinde sarı bir kaplama oluşumu yer alır.

Tedavi antibiyotik ve intravenöz askorbik asit enjeksiyonu ile ve aynı zamanda strikninin subkütan enjeksiyonu ile yapılır. Etkili tedavi için bir ön koşul, yatak istirahatine uyulmasıdır.

Alerjik anjina

Bu durum, özellikle aşırı ekolojik bir durum söz konusu olduğunda, aşırı soğuk iklime sahip bölgeler veya çok gelişmiş endüstrinin bulunduğu bölgeler arasında organizmanın morbid bir reaksiyonu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu koşullar önemlidir, ancak bademcik iltihabı veya faringeal mukozanın yüzeyi şeklinde kendini gösteren hastalığın başlaması için gerekli değildir.
Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • bademcikler ve boğaz ağrısı;
 • servikal lenf düğümlerinde bir artış;
 • boğuk sesler, öksürme ve ağız kokusu.

Bu anjin tipi, ya bağımsız bir hastalık ya da eşlik eden soğuk ya da alerjik bozukluklar olarak gelişebilir. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından incinirler. Tedavi antibiyotikler ve fizik tedavi ile gerçekleştirilir ve sıklıkla palamin bademcikler alanında Lugol çözeltisi ile yağlama yapılır.

Hastalık, özellikle çocuklarda boğulma şeklinde komplikasyonlarla doludur.

Bu durumdan dolayı, çocuğun zaten herhangi bir dış uyarana alerjisi varsa, örneğin, yünlü veya havlulu kumaşlar, ekstra özen göstermeli ve bu maddeleri doğrudan temas alanından çıkarmalısınız. Bazı durumlarda, tedavi sonuçlarının yokluğunda ve hastanın durumunun kötüleşmesinde, cerrahi müdahale, bazen bademciklerin uzaklaştırılması gerekebilir.

Sonuç

Angina çoğu durumda tehlikeli bir hastalıktır. Komplikasyonlar şeklinde sonuçlarla doludur ve bu nedenle doğru teşhis ve tedavinin mümkün olduğu bir uzman tarafından zorunlu gözlem yapılmasını gerektirir.

 1. Doktora hemen adres.
 2. Reçeteli ilaçların kabulü. Genellikle antibiyotik olur.
 3. Yalıtım.
 4. Yatak istirahatı.

Phil, boğaz ağrısından hemen kurtulmanıza yardımcı olacak 5 basit adımı anlatacaktır:

Anjina türleri nelerdir

Angina üst solunum yolu hastalığı, dahası, çok eski bir hastalıktır. Hipokrat, Avicenna ve diğer eski bilgeler-şifacıların yazılarında, hastanın "ölmekte olan" bir açıklaması bulunur. Adı Latince "ango" kelimesinden gelen hastalığa sahipti, bu da "boğulma, sıkma" anlamına geliyor. Bu, hastanın halsizlik başlangıcından hemen sonra hissettiği duygulardır.

Antik doktorlar anjinada boğulmadan hastaları kurtarmak için entübasyon (larinks veya trakeaya tüp yerleştirilmesi) ve trakeotomi (trakeada küçük bir operasyon) bile yapabilirler.

Yani anjin nedir? Bu akut bademcik iltihabı veya ilk olarak faringeal halkayı ve bademcikleri (bademcikler) etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu durumda, anjina (doktorlar buna "vulgar", yani sıradan) piyojenik mikroorganizmalardan kaynaklanır: stafilokok veya streptokoklar. Bununla birlikte, patojenler mantar, spiroketlerin simbiyozu ve iğ şeklindeki değnek, travma olabilir. Bütün bu patojenler, farklı tedavi gerektiren farklı tipte antibiyotiklerin kullanılmasına neden olan hastalığın farklı formlarına neden olurlar. Bununla birlikte, birincil belirtiler her tür hastalıkta benzer olabilir. Çoğu zaman hasta hisseder:

 • Yutma hareketlerini önleyen hedefte acı hissi. Ağrı, farklı bir doğaya sahip olabilir: hafif "çizik", "üzüntü" ten boğazdaki fiziksel engellilik hissine.
 • Ani bir soğuk algınlığı (veya ateş), ani sıcaklık artışı (bazen 41 ° C'ye kadar). Ağrı ve sıcaklık, enfeksiyondan sonraki ikinci gün kadar erken dönemde ortaya çıkabilir.
 • Genel halsizlik. Vücudun her yerinde, iktidarsızlık hissi (fiziksel), baş dönmesi, devamsız baş ağrıları, ağrı ve rahatsızlık, hastaya eşlik edebilir, ancak en çok rahatsızlığın başlangıcında belirgindir.
 • Popüler düşüncenin aksine, anjinin birçok formundaki öksürük, hastalığın başlangıcından sonraki ilk gün yok olabilir veya olmayabilir.

Yukarıda listelenen işaretlerden en az iki tanesinin bulunması durumunda, hasta hemen tıbbi yardım almalıdır: boğaz ağrısı hastalığın gerçek seyri kadar tehlikeli değil, daha sonraki komplikasyonlar kadar tehlikeli değildir.

Hastanın durumu yaşamı için korkuya neden olmazsa, bölge terapistleri genellikle penisilin grubunun tedavi için geniş bir etki spektrumu için antibiyotik reçete eder. Bununla birlikte, bakteri anjinalarının en sık ortaya çıkmasına rağmen, hastalığın nedensel etkisinin sadece streptokok olmadığı da unutulmamalıdır. Bu nedenle, antibiyotik reçete etmeden önce doktor, farzedenin nedenini saptamak ve en etkili ilaçları seçmek için farinks veya bademcikler yüzeyinden alınan bir yayma çalışması yapmalıdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Hastalığa neden olan patojene bağlı olarak doktorlar farklı ve boğaz ağrısının farklı formlarını ayırt eder:

 • Cathartic,
 • laküner,
 • foliküler,
 • apse,
 • fibrinöze,
 • Nekrotizan,
 • herpes,
 • Mantar.

Hastalığın her formunun tedavisi özel bir yaklaşım gerektirir ve hastalığın belirtileri farklıdır.

Catarrhal anjina

Bu, anjinin en kolay şeklidir, birçok doktor diğer, daha karmaşık ve şiddetli formların ilk aşamasını düşünür. Bunun belirtileri herkese aşinadır, ancak her hasta kişi kendi kompleksini göstermez. Çoğunlukla hastalık 1-2-3 belirtilerin varlığı ile karakterizedir. Hangi sinyaller catarrhal anjinin başlangıcını gösterebilir?

Catarrhal angina belirtileri

 • Zehirlenme ve genel halsizlik. Diğer formlardan farklı olarak, kataral lezyonlar ile ana klinik belirtilerden daha erken ortaya çıkarlar. Hasta zayıflık, hafif mide bulantısı hissedebilir.
 • Karındaki ağrı.
 • Genellikle çok güçlü olan baş ağrıları, hastalığın zamanında teşhis edilmemesi ve tedavisinin başlamaması durumunda ilerleyen ağrılardır.
 • Bademcik iltihabı. Çoğu zaman büyüklükte büyürler, parlak kırmızı bir renge sahiptirler, ancak pürülan akıntı yoktur. Nadir durumlarda, kolayca çıkarılabilen veya durulama ile çıkarılabilen ince bir film ile kaplanır. Bazen bezlerde çok küçük bir infiltrasyon vardır (kanlı veya lenfatik sekresyonların tıkanıklığı).
 • İltihaplanma ve farenks, dil, boğaz vb. Şişmesi. Bu durumda, hastanın "kuru boğaz" hissi vardır. Hasta terleme, yanma hissi veya yanma hissinden şikayetçidir. Tüm tatsız tezahürleri yuttuğunda, boğazda “şişlik” olur ve nefes almayı zorlaştırır. Öksürük görünmeyebilir.
 • Lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.
 • Hastalığın başlangıcından sonraki ikinci veya dördüncü günde, semptomlar maksimum seviyeye ulaşır, bir kişinin ateşi yükselir. Çoğu zaman, catarrhal anjinada, subfibril (37.5 ° yi geçmez), ancak bazen bir haftadan fazla sürer. Daha yüksek bir sıcaklık sepsis (sepsis) gelişimini gösterebilir (kandaki patojenlerin girişi), septisemi.

Genellikle, kataral anjinaya sahip bir kişinin durumu, hastalığın başlangıcından sonra 6-8. Günlerde iyileşmeye başlar, ancak sadece zamanında tedavi durumunda. Tedavinin yanlış veya tamamen yok edilmesi halinde, Katar daha şiddetli formlara dönüşebilir veya komplikasyonlara neden olabilir.

Catarrhal anjina tedavisi

Kataral anjinin dış görünümlerinin diğer formlardan belirgin bir şekilde farklı olmasına rağmen, doktor, patojeni tanımlamak için tedaviden önce hastaların boğazından ve bezlerinden bir çubuk sürmelidir. Smear incelendiğinde, hasta tüm tıbbi reçetelere uymak zorundadır.

 • Özellikle yüksek sıcaklıklarda yatak istirahatine dikkat edin.
 • Tıbbi ürünlerle reçetelenmiş ilaçların yanı sıra bitkisel süslemelerle (papatya, calendula, vb.) Karıştırın.
 • Genişlemiş lenf düğümleri ile gün boyunca ılık bir bandaj giyer ve geceleri bir ısınma kompresini (alkol, bal vb.) Yerleştirir.
 • Yutulduğunda boğazı yumuşatmak ve yutmak için "yumru" ortadan kaldırmak.
 • Bağışıklığı güçlendirmek için doktor vitaminleri ve immunoprotektörler tarafından reçete edilir.

Tıbbi istatistikler çoğu vakada akut tonsillitin akıntılı formunun nedensel ajanlarının stafil veya streptokok olduğunu belirtmektedir. Bu bakterilerin tehlikesi, insan vücudunun hücrelerini normal olarak işlev görme, onları zehirleme yeteneklerinden mahrum eden toksinler üretmesidir.

Kataral bademcik tedavisi için, bakteriyel nedenlerden dolayı, doktor antibiyotik penisilin veya sefalosporin serisi reçete edebilir.

Lacunar Angina

İstisnalar olmasına rağmen, Lacunar angina çoğu zaman kaldırılmış bademcikler (bezler) ile insanları etkiler. Enfeksiyöz olarak kabul edilir çünkü patojenleri streptokok, stafilokok ve adenovirüslerdir. Ağız boşluğundaki cerrahi operasyonlardan sonra, bazen de hipotermi, nem, kirli havaya uzun süre maruz kalma gibi nedenlerle diş hastalıkları ile gelişebilir. Hava yoluyla ve aynı zamanda temasla (daha sık - çocuklarda) ihanete uğramıştır.

Lacunar angina belirtileri

 • Dayanılmaz, yutulmasıyla büyük ölçüde güçlendirilen boğazda ağrı kesilir.
 • Bezlerde karakteristik pürülan kaplama. Hastalığın başında pürülanlar üzerindeki pürülan sarı-beyaz bireysel odaklar kolayca çıkarılır, daha sonra yoğun bir pürülan kaplama tüm bezleri kaplar.
 • Sıcaklıkta kritik seviyelere keskin bir artış.
 • Baldır kaslarında ağrı, alt sırt, vücut ağrıları.
 • Lenf düğümlerinde güçlü, kolayca görülebilir artış.

Özellikle ağır vakalarda, semptomlar kendini gösterir ve son derece keskin bir şekilde yoğunlaşır. 1-2 gün boyunca pürülan kaplama sadece bademcikleri değil, aynı zamanda tüm ağız boşluğunu da kapsayabilir. Hasta nazofarenksin şişmesine neden olur, yutma çok tehlikelidir ve hayatı tehlikeye sokabilir. Genel uyuşukluk, gözlerde keskin ağrı, taşikardi, şiddetli baş ağrısı, konvülsiyonlar geliştirir. Bu durum hastanın hayatını tehdit eder, bu nedenle acil tıbbi konsültasyon gerektirir, sıklıkla hastaneye yatırılır.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler boğaz ağrısı, mevsimler değiştiğinde ortaya çıkan Rusya'daki en yaygın hastalıklardan biridir. Önceki formlarda olduğu gibi, bazen adenovirüsler tarafından, strepto veya stafilokoktan kaynaklanır. Akışı ilk olarak lacunar çeşidinin seyrini andırır ve sıklıkla iki anjin tipi hastayı aynı anda etkiler. Bununla birlikte, foliküler anjina ile, enfeksiyon folikülleri (bademcikler içinde lenf düğümleri) etkiler. Hastalık, küçük apseler ve bölgesel lenfadenit gelişimi (lenf düğümlerinin iltihabı) ile kendini gösterir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri:

 • Yutulduğunda, kurulukta, boğazda terleme, keskin, durmaksızın öksürüğe dönüşen ağrının görünümü.
 • Genel halsizlik, şiddetli ateş, uzamış, yüksek, kötü düşme sıcaklığı (38 ° -40 °).
 • Bademciklerin ödemi, beyaz, sarı veya yeşil tüberküller şeklinde nokta apselerinin görünümü.
 • Genel zehirlenme: baş ağrısı, halsizlik, vücut ağrıları.
 • Kabızlık, mide bulantısı.
 • Kalpte olası ağrı, kalp hızının ihlali.
 • Lenf düğümlerindeki en güçlü artış, hastanın kafasını çevirmesini veya yutma hareketlerini önlemesini sağlar.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik angina veya enterovirüs vesiküler farenjit, cocci'den değil, Coxsackie virüslerinden kaynaklanır. Daha sık küçük çocukları etkiler. Eğer zamansız tedavi, menenjit, ensefalit, kalp zarlarının iltihaplanması gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Virüs bulaşıcıdır, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Hastalık bazen "bacak-el-ağzı" olarak adlandırılır, çünkü enfeksiyon kirli ellerle bulaşabilir.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri:

 • Hızlı sıcaklık artışı.
 • Boğazda keskin, ilerleyici ağrı.
 • Yutak iltihabı, yutulduğunda ağrı.
 • (Herpetik oluşumu benzer hücre "torba" ya da küçük, sıvıyla doldurulmuş veziküllere) boğaz ve hava veziküllerin arka müteakip ülserasyon ile görünüm.
 • Sık sık: mide bulantısı, kusma.
 • Kaslarda ağrı.
 • Burun akıntısı, burun tıkanıklığı.

Phlegmonous tonsillit

Quinsy veya paratonzillit - (uzmanlar, sonraki aşama görüşüne göre ya) Şiddetli komplikasyonlar, zaman tedavi veya foliküler Laküner anjina olmamıştır. Çoğu zaman 2-3 gün boğaz ağrısı bayağı sonra gerçekleşir, ama bazen birincil bir hastalık olarak ortaya çıkar. Çoğu zaman 15-40 yaş arasında insanlar, zamanında tedavi başlamamış etkiler. piyojenik organizmalar tonsil dokusunda enfekte tonsillerden nüfuz ettiğinde ortaya çıkar. Genellikle tek taraflı.

Flegmonöz boğaz ağrısı belirtileri

 • Boğazın bir tarafında keskin, tahammül edilebilen ağrı, yutma hareketlerini önler. Hasta içemiyor bile.
 • Yutmaya çalışırken sıvı gıdalar burundan sızabilir.
 • Nazal seslerin gelişimi, seslerin söylenmesindeki belirsizlikler.
 • Etkilenen taraftan kontraktürün gelişmesi (hareketlerin imkansızlığı). Hasta ağzını açamıyor, başını ağrılı bölgeye doğru eğmek zorunda kalıyor, boynunun dönüşüne karakteristik bir yön veriyor.
 • Ağızdan aseton kokusu ile keskin, pürülan,.
 • 5.-8. Günde, üst gökyüzünde belirgin bir çıkıntı görülür, ağrılı amigdalaya doğru kaymıştır.
 • Bademcikler altında bir apseyi (apse) oluşturmaya başlar, amigdalayı normal konumundan uzaklaştırır.
 • Abse olgunlaştıkça, zarı daha incedir, irin iyi görünür hale gelir. Bu durumda, ağızdaki tüm mukoza parlak kırmızı, şişmiş.
 • Hastanın genel durumu: zayıflık, baş ağrısı, sıcaklık (41 ° 'ye kadar), kaslarda ağrı, eklemler.

Flegmonöz boğaz ağrısı komplikasyonları

Aşırı veya yanlış reçete edilen tedavi, hastanın hayatını tehdit eden ciddi komplikasyonlara neden olabilir. En yaygın olanları şunlardır:

 • Diğer dokularda püyün penetrasyonu, boyundaki flegmonun (akut pürülan iltihaplanma) gelişimi, irin kaslara daha fazla nüfuz etmesi.
 • Enfeksiyonun kafatasının tabanına, beyin hasarına, menenjite, apse veya beynin trombozuna tırmanması.
 • Genel sepsis.

Phlegmonous tonsillitis, insan hayatını tehdit eden ve uzun, titiz bir tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır.

Fibrinli tonsillit

Fibrinöz anjina, lacunar veya foliküler anjinanın bir başka çeşididir. Etkilenen bölgelerdeki bir filmin oluşumundan dolayı adını almıştır. Birkaç saat içinde beklenmedik şekilde hızlı bir şekilde gelişir.

Belirtileri ve fibröz boğaz ağrısı tedavisi

 • Sıcaklıkta keskin bir artış, titreme.
 • Sıklıkla kulak içine giren boğaz ağrısının ani oluşumu.
 • Lenf düğümlerinin ağrılı genişlemesi.
 • Genel zehirlenme durumu: kusma, baş dönmesi, vücutta ağrı, bazen - bilinç karışıklığı.
 • Yumuşacık sarı-beyaz "adalar" bezlerinin görünüşü, hızla birleşerek bademciklerin tamamını ve bazen de çevreleyen dokuları kapsar.

Oldukça nadir durumlar, bir plağın görünümü hastanın genel sağlığını etkilemediğinde ortaya çıkar. Ancak bu durumda, yardımcı eylemlere ek olarak (durulama, ısınma), hastaya bir antibiyotik tedavisi gösterilir. Çoğu zaman, doktorlar Amoksisilin, Benzilpenisilin ve benzerlerini reçete eder.

Bu antibiyotikleri bir doktorun randevusu olmaksızın birkaç nedenden dolayı kullanmayın.

 • Yanlış seçilmiş bir ilaç, enfeksiyonu öldürmeyecek, ancak daha kararlı hale getirecektir.
 • Çok yüksek doz sağlık için ve bazen de hastanın ömrü için tehlikeli olabilir.
 • Çok düşük doz, mikroorganizmaların antibiyotiklere olan direncini arttırır. Bu durumda tedavi çok zor olabilir.

Fibrilöz anjina komplikasyonları flegmonöz çeşitlilikteki ile aynı olabilir.

Ülseratif nekrotizan anjina

"Anjin" ismine rağmen, hastalığa adenovirüs ve cocci değil, oldukça farklı patojenler neden olur. Hastalığın seyri de vulgar anjine çok benzemez.

Ülseratif nekrotik anjin genellikle zayıflamış bağışıklık temelinde gelişir. Patojeni ağızda şartlı patojen bir floradır. Bu, her kişinin ağzında patojenler dahil olmak üzere belirli sayıda mikroorganizmanın olduğu anlamına gelir. Ancak, sağlıklı bir insanın florası, tüm mikroorganizmaların dengeli bir halde olduğu ve herhangi bir hastalığa yol açmayacak şekilde dengelenir. Bağışıklık bozulduğunda, bazı organizmalar ölürken, diğerleri aktif olarak gelişmeye başlar ve hastalığa neden olur. Yani ülseratif-nekrotik anjina, iğ şeklindeki bir çubuk ve spiroketlerin bir simbiyozundan kaynaklanır. Çoğu zaman, kalp veya kronik hastalıkları olan, dişeti ve dişlerin durumunu izlemeyen kişiler, bir rahatsızlığa açıktır.

Ülseratif-nekrotik boğaz ağrısı belirtileri

 • Yutmada rahatsızlık hissi, çok belirgin değildir.
 • Ağızdan hoş olmayan-pürülan koku.
 • Etkilenen bademcik lenf düğümünde küçük bir artış.
 • Amigdalada siyah-yeşil plağın kademeli oluşumu. Çıkarıldığında, bezlerdeki kanama ülserleri açıkça görülebilir.

Dikkat lütfen! Zayıflık, boğaz ağrısı. Ülseratif nekrotik formu olan vulgar (olağan) angina'ya özgü sıcaklık ve diğer belirtiler yoktur! Angina Simanovsky-Plaut-Vincent (bu hastalık için başka bir isimdir) bir haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Tedavinin yokluğunda, durum kötüleşir, sıcaklık yükselir ve zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. Pürülan lezyonlar tüm ağza gidebilir, diş kaybına yol açabilir, sepsis.

Tedavi için geniş profilaktik antibakteriyel ilaçlar, onarıcı ilaçlar reçete edilir. Hastalığın ortadan kaldırılmasında özellikle önemli bir rol yerel bir tedaviye sahiptir: yıkama, özel çözümler ile tedavi, eleme.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kulak damlaları nelerdir

Otitis antimikrobiyal, anti-inflamatuar, analjezik etkiye sahip kulak damlaları kullanımı ile tedavi edilir. İlaçların lokal olarak uygulanması, vücut organlarının sistemindeki ilaç yükünü azaltır, lezyonda doğrudan patojenlerin aktivitesini bastırır.

Anjina etkili kompresler için tarifler

Angina hakkında genel bilgilerTıpta angina veya akut tonsillit, bazen kronik koşullara dönüşen ve düzenli olarak nüksetme veren palatine bademciklerin (bezler) akut inflamasyonu anlamına gelir.