Loading

Çocuklar ve yetişkinler için etkili kulak damlaları

Yetişkinlerde veya çocuklarda kulak ve obstrüksiyonu hafifletmek için yerel bir çare kulaklara tedavi etmek için bir damladır. Akut veya kronik otitis için endikedirler, ancak doktor belirli ilaçları reçete etmelidir. Her damla, güvenli bir ilaç olarak kabul edilmelerine rağmen yararlı olmayabilir. Ayrıca, takviye, enfeksiyon, iltihap ve hatta travmayı tedavi edebilirler. Soruna bağlı olarak damlacıklar belirli bir eylemle seçilir. Bunlar antibakteriyel, antifungal, anti-enflamatuar, antiseptik veya kombinasyon ilaçları grubundan ilaçlar olabilir.

Kulaklar için ne düşer

Bu, kulak yolundaki ilacın bir çözeltisini aşılayarak lokal terapi için anlamına gelir. Bunlar kulak iltihabı, ağrı ve kulak tıkanıklığı, kaşıntı, dokuların iltihaplanması, irin görünümü ve bazen vücut ısısında artış ile kendini gösterir. Bu tür belirtilerde, tanıyı doğrulayacak ve tedaviyi atayacak veya atayacak olan kulak burun boğazına başvurmak gerekir.

avantajları

Özellikle kulak iltihabının otit bölümlerinin tedavisi için damlalar çok uygun bir salım formudur. İlaç aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildir;
 • Doğrudan kulak dokularının etkilenen bölgesi üzerinde hareket eder;
 • hastalığın iltihaplanma ve diğer hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırır veya en azından ciddiyetlerini azaltır;
 • çok az kontraendikasyon var ve yan etkilere neden olmaz;
 • mevcut değer;
 • doktor reçetesi olmadan satılır;
 • Küçük dozlarda ekonomik olarak kullanılır.

Sınıflandırma, kompozisyon, farmakolojik etki ve endikasyonlardaki farka dayanmaktadır. Kompozisyondaki ilaçların sayısına göre bunlar kombine ve mono preparatlara ayrılır. İlk birkaç bileşen içerir. Monopreparasyonlar sadece bir ilaç maddesini içerir. Eylem ilkesiyle ilgili olarak, aşağıdaki ana gruplar ayırt edilir:

 1. Anti-inflamatuar, inflamasyonu azaltır ve analjezik ve kurutma etkilerine sahiptir. Buna steroid olmayan ilaçlar ve hormon glukokortikoidli ilaçlar dahildir. Dikkatli bir anti-enflamatuar madde olduğundan ve kesinlikle endikasyonlara göre kullanıldığı için dikkatli bir şekilde atayın. Uzun süreli kullanım için kontrendikedir.
 2. Antimikrobiyal etki ile. Antibakteriyel eylem var.
 3. Antiseptik. Pürülan inflamasyon varlığında kullanılan antimikrobiyal etki ile preparatlar. Buna hidrojen peroksit, miramistin bazlı ilaçlar, borik ve furacilin alkol dahildir.
 4. Antifungal. Mantar ve enflamatuar doğa enfeksiyonları ile yardımcı olur.
 5. Vazodilasyon damlaları. Kulaklarda tıkanıklık hissi ile atandı, ama ağrı yok.

anti-enflamatuar

İnflamasyonlu kulağındaki damlalar farklı durumlarda kullanılır. Genellikle akut akut veya ödemli otitis mediada diğer ilaçlarla karmaşık bir tedavinin bir parçası olarak reçete edilirler. Endikasyon, aynı zamanda, işitsel kanalın zarar görmesine neden olan, atmosfer basıncındaki keskin bir artış veya azalıştan kaynaklanan iltihaplanmadır. Bu kulak kulağını düşürmek için kulakta ağrı ile atar. Şunları içerir:

 • Ototon;
 • Otinum ve analogları Holakaps ve Brotinum;
 • Dropleks;
 • Otikain;
 • Otosporin;
 • Otipaks.

Uzun süreli hastalık veya komplikasyonlarla birlikte, doktor kombine anti-enflamatuar veya steroid olmayan ilaçlar reçete eder. İkincisi analjezik bir etkiye sahip olan lidokain içerir. Hormonal ilaçlara:

antibakteriyel

Antibiyotikli iyi kulak damlaları, geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanlar, örneğin, levomisetin, eritromisin, rifampisin içerir. Bu tür ilaçlar antibakteriyel etkiye sahiptir, bu nedenle bakterilerin kulak yoluna girmesinin neden olduğu hastalıklar için endikedirler. Bu genellikle soğuk, bir orta kulak iltihabı, iç, orta veya dış komplikasyondur. Hastalık, işitsel kanaldan irin yayılmasıyla birlikte bir iltihaptır.

Kulak iltihaplı kulaklarda hemen hemen her zaman reçete edilir. Enfeksiyonun durdurulmasına yardımcı olur, irin oluşumunu ve kulak zarında olası hasarı önler. Güçlü antibiyotiklerle en etkili damlaların listesi şunları içerir:

 • ofloksasin;
 • Otofa;
 • Fugentin;
 • Rifonat;
 • Normax, Norfloxacin;
 • Tsipromed;
 • siprofloksasin;
 • Danza.

mono preparatlar

Bunlar, bileşimde bir aktif bileşene sahip özel aletlerdir. Enfeksiyonun odağını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, kompleks anestezi ve anti-enflamatuar etkileri vardır, ancak timpanik membranın perforasyonunda kullanılamazlar. Bunlar arasında Otinum ve Otipax vardır. Patojenik sürece eşlik eden prostaglandinlerin sentezini azaltabilirler. Bu nedenle, Otipax veya Otinum'u ilk uygulayan kişi. Ayrıca, yumuşak bir etkiye sahipler, böylece hamile ve emziriliyorlar.

kombine

Bu kategoriden gelen damlalar geniş bir antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. Her hastalık için reçete edilmemesine rağmen, iyi bir analjezik etki sağlar ve viral enfeksiyonları yok etmeye yardımcı olurlar. Kataral otit veya dış kulak iltihabı ile, Anauran ilacı popülerdir. Timpanik membranın delinmesi şüphesi, böyle bir ilacın kaldırılması için bir gösterge olabilir. Bu grubun diğer parlak temsilcileri, Sophradex ve Garazon'un damlasıdır.

Antiseptikler ile

Pürülan otiti tedavi ederken ve önlerken, antiseptik damlalar reçete edilir. Genellikle kulağa ameliyat öncesi ve sonrasında kullanılırlar. Bu grubun canlı bir temsilcisi, katyonlar grubuna ait olan Miramistin'dir. Bu ilacın bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkisi vardır. Eylem ilkesine göre, aşağıdaki antiseptikler benzerdir:

 • Okomistin;
 • borik veya furacilik asidin alkolik çözeltisi;
 • Sanguirythrine;
 • Kandibiotik.

antifungal

Antiseptik grupta, formülasyonda bir antifungal bileşen ile birkaç ilaç salgılanır. Bu tür ilaçlar, mantar ve enflamatuar hastalıkların tedavisi ile başa çıkabilir. Bunlar şunları içerir:

Çocuklar için damlalar

Çocuklukta, listelenen her ilaç grubundan sadece birkaçı kullanılabilir. Bebeklikten kulaklara ağrılar - Otipaks. Otinum sadece bir yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir. Çocuğu kulak tıkacından kurtarmak için Aqua-Maris Oto (1 yıldan itibaren) ve A-cerumen (2,5 yıl) kullanmanızı öneririz. Doğumdan bu yana, Remo-balmumu bebeklerinde kazmaya izin verilir. Orta kulak iltihabının tedavisinde şu ilaçlar da belli bir yaştan itibaren kullanılmaktadır:

 • Antibiyotikler içerir - Cipromed (15), Nomrax (12), Otofa (5);
 • anti-inflamatuar - Sofradex (c 7), Garazon ve Anauran (6'dan), Polydex (5);
 • antiseptik - furatsilinovy ​​alkol (6 ile), okostin (1 ile).

Hamilelik sırasında bir kulaktan düşer

Özellikle güvenli ilaçlar hamilelik sırasında olmalıdır. Bu dönemde Otitis hormonal dengesizlik ve azaltılmış bağışıklıktan kaynaklanabilir. Çocuk için en az risk taşıyan ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir. Hamilelik sırasında tehlikeli:

Sofredex hormonal bir madde içerir, bu yüzden de güvenli değildir. Kulaklar incinirse ve kulak iltihabı zarın perforasyonu ile komplike değilse, Otipaks tedavi için kullanılır. Bu, hamile kadınlar için güvenli kabul edilen birkaç ilaçtan biridir. Otitis kullanımının pürülan formu ile herhangi bir durumda Otipax olamaz. Perforasyon durumunda, zarlar, damlalarda Biseptolum ve Amoksisilin ile antibakteriyel tedavi reçete edilir. Dış kulaktaki otitis, fetus için toksik olmayan hidrokortizon ile tedavi edilir.

Enflamasyon tedavisinde etkili ilaçlar

Herhangi bir doğanın kulak iltihabı ile, yerel ilaçlar daha etkilidir. Ayrıca, kullanımı kolaydır. Antiseptik, antienflamatuar ve antibakteriyel ilaçlar arasında en etkili birkaç tane tanımlanabilir. Aşağıdaki araçlar:

Orlavaks

Bu araç bugün bir çevrimiçi mağazada satın almak veya düzenli bir eczanede sipariş vermek çok zordur. Orlawax, Otipax'ın bir analogu olarak kabul edilir, bu nedenle pratik olarak aynı belirtilere sahiptir. Dozaj aynı şekilde kullanılır. İlacın kendisi, kombine kategoriye aittir ve lidokain ve fenazona dayanır. Bu ilacın çeşitli etkileri vardır:

 • lokal anestezi;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • dezenfekte.

Flavaco

Birleştirilmiş gruptan soğuk algınlığı veya otitis için kulak damlaları. İlacın bileşimi, birbirini tamamlayan bir antibiyotik, bir lokal anestetik ve bir steroid maddesi içerir. İkincisi anti-inflamatuar ve anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Onlarla birlikte, anestezi ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Tüm kulak için 4-5 damlacık tüm gün boyunca 3 kez kadar damla damla. Bir hafta boyunca prosedürü tekrarlayın. Flavaco kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • orta kulakta ameliyat sonrası rehabilitasyon;
 • akut veya kronik otitis eksterna;
 • timpanik membranın perforasyonu olmaksızın otitis media.

Panotile

Bu bir başka Otipax analoğu. Panotile yurtdışındaki eczanelerin kataloglarında bu ilacın ticari adıdır. Sadece Avrupa'da değil, tüm dünyada popüler. Uyuşturucular arasındaki fark, yaş kısıtlamalarının olmamasıdır. En küçük hastalar için bile panotile izin verilir. İçlerindeki hafif bir iltihap, her bir kulağa 2 damla kazılarak tedavi edilir. Yetişkinler için, doz 4'ü geçmemelidir. Panotil kullanımı ile ilgili endikasyonlar, cerrahi sonrası ve enflamatuar hastalıkların önlenmesinden sonra rehabilitasyondur.

otinum

Otinumun ana aktif maddesi kolin salisilattır. İlaç steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubuna aittir. Analjezik ve inflamatuar etkisi vardır. Kullanım endikasyonları şunlardır:

 • yıkanmadan veya temizlemeden önce kulak kanalındaki sülfürün yumuşaması;
 • akut deliksiz orta kulak iltihabı;
 • miringit;
 • dış kulak iltihabı ortamı.

Orta veya dış kulağın enflamatuar süreçlerinin tedavisi için, yetişkinlerin günde 4 kez 3-4 damla kazması gerekir. Tedavi süresi yaklaşık 2 haftadır. Giriş ile yanma hissedilebilir. Otinum'u perforated otitis ile kullanmayın. Gelecekte işitme kaybına yol açabilir. Çocukların, ilacın kendileri üzerindeki etkisine dair bir veri bulunmadığından Otinum'u kullanmaları önerilmez.

otipaks

Aktif bileşen Otypaksa bir anestezik lidokain ve anti-inflamatuar madde phenazone. Güvenliğinden dolayı bu ilaç hayatın ilk gününden ve hamile kadınlardan çocuklara izin verilir. Kontrendikasyon, timpanik membranda travmatik veya enfeksiyöz hasar veya kompozisyondaki bileşenlere alerjidir. Endikasyonlar grip otitis mediadan sonra barotravmatik, orta veya komplike. İlaç 3-4 damla günde 3 kez aşılanmıştır.

Kulaklarınızda damla damla nasıl

Kulak iltihabı veya başka iltihaplanma için kulak damlalarını kullanarak, önce bir su banyosunda ısınmalı veya sıkışık elinizde birkaç dakika tutmalısınız. Bu, ilacın vestibüler reaksiyonlardan korunmasına yardımcı olacak şekilde vücut ısısını ısıtmak için gereklidir. Talimatları uygulayarak ilacı damlatın:

 • yukarıdan hasta bir kulak ile onun tarafında yatmak;
 • aurikülün üst kutbunu dışarıya ve geriye doğru çekin;
 • Tıbbı talimatla belirtilen miktarda içer, bir pipetle uygulamak daha iyidir;
 • Tragus'u tıklayın, masajı eşit olarak dağıtabilmek için masaj yapın;
 • 10 dakika bekletin, kalan kanalı emecek bir pamuklu çubukla kulak kanalını takın.

Nasıl seçilir

İlaç, tedavi özelliklerine ve hastalığın nedenine bağlı olarak seçilir. Burada daha az önemli bir faktör yok, hastanın ilacı nasıl kullanacağı, ne kadar doğru bir şekilde yapacağını. Endikasyonları ve inflamasyonun nedeni için bir damla gerekli seçin. Eğer bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman antibiyotikli bir ilaç gereklidir ve eğer mantar antifungal ise. Kendinize ilaç reçeteleyin. Semptomlara bağlı olarak doğru ilaçları reçeteleyebilecek doktora bırakmak daha iyidir.

İlaçların maliyeti üretici, farmakolojik eylem ve satın alma yeri tarafından belirlenir. En ucuzları borik asit ve hidrojen peroksit çözeltisidir. Ucuz ilaçlar Ciprofloxacin, Auridexan, Norfloxacin'dir. Genel nüfusa sunulanlar, Sophradex, Otiorelax, Otinum'un damlasıdır. Maliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Masadan öğrenebileceğiniz kulaklar için farklı damla fiyatları hakkında daha fazla bilgi.

Kulak damlaları nelerdir

Otitis antimikrobiyal, anti-inflamatuar, analjezik etkiye sahip kulak damlaları kullanımı ile tedavi edilir. İlaçların lokal olarak uygulanması, vücut organlarının sistemindeki ilaç yükünü azaltır, lezyonda doğrudan patojenlerin aktivitesini bastırır.

Otitis gelen damlalar

Kulaklar için damlalar korunmuş kulak zarı ile otit için kullanılır. Kırık bir kulak çukuru ile ilaç Otof, Tsipromed kullanın. Otitis için etkili, ucuz ajanlar Otinum, Otipax, Normax içerir.

Otit kulaklarında instilasyon için amaçlanan ana ilaç grupları:

 • antiseptik çözeltiler;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antibiyotikli ilaçlar;
 • kombine preparatlar.

Antiseptik ilaçları

Antiseptik içeren otitis instile çözeltilerden. Bu gibi müstahzarlar arasında Miramidez, Auridexan, hidrojen peroksit, borik alkol bulunur.

Antiseptik ilaçları patojenik mantarların, bakterilerin büyümesini durdurur, iltihaplanma görünümünü azaltır, kulaktaki ağrıyı zayıflatır veya ortadan kaldırır.

Miramidez

Miramidez ile miramistin ile damlalar, pürülan otitis mediadan kullanılır. İlaç, çoğu patojenik bakteri üzerinde etki ederek, yüzey zarlarının geçirgenliğini arttırır.

Myramistin Ascomycetes, dermatophytes, Candida mantarlarına karşı aktiftir. Antiseptik, herpes enfeksiyonu durumunda antiviral etki gösterdiği gösterilmiştir.

Anti-inflamatuar damlalar

Kulak, non-steroid anti-inflamatuar damla Otypax, Otinum kulak ağrısı, inflamasyon, Östaki borusunun hastalığın ilk aşamasında ödem için reçete edilir.

otinum

Otinum anestezi, bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. İlacın aktif bileşeni kolin salisilattır. Bu madde ayrıca antifungal etkiye sahiptir.

Otinum otitis media için kullanılır ve ek olarak dış kulağın kulağak birikiminden temizlenmesi için kullanılır. İlaç, gebe kadınları tedavi etmek için kullanılmaz, salisilat varlığı nedeniyle 6 yaşın altındaki çocuklara verilmez.

otipaks

Anti-inflamatuar özellikleri olan bir analjezik olan lipokain ve fenazon içerdiği Otypaks kulaklarında anti-inflamatuar, analjezik etki damlacıkları.

Lidokain, ağrının giderilmesine ek olarak, orta kulaktaki mukusun sıvılaşmasını artırır, bu da Östaki borusundan çıkarılmasına katkıda bulunur.

Antibiyotiklerle anlamına gelir

Kulakta antibiyotik bulunan damlalar, kullanım talimatlarında belirtilenden daha fazla olmak üzere, otit tedavisi için kullanılır. Herhangi bir antibiyotik gibi, kanın içine girmemekle birlikte, ilaçlar uzun süreli kullanımla cildin mikroflorasını olumsuz yönde etkileyebilir.

Erişkinlerde otit olduğunda kulak damlası Otofa, Normax, Fugentin, Ciprofarm kullanılır. Pürülan otitis bazen bir levomiketin çözeltisinin kulağında damlatmaya başvurur. Ürün bir yaşın altındaki, hamile ve emziren çocuklar için kullanılmaz.

Otofa

Kulak damlalarının aktif bileşeni Otofa, ansamisinler grubundan bir antibiyotik rifamisin'dir. Bu grup rifampisin, rifabutin gibi güçlü antibiyotikler içerir.

Bu ilaçlar Gram-pozitif, Gram-negatif bakteriler, tüberkül bacillus, Legionella'nın aktivitesini baskılamaktadır. Antibiyotik, penisilinler ve sefalosporinlerin etkisine dirençli bakteri suşları ile başa çıkmaktadır.

Geniş bir etki spektrumu, kulaktan ve şiddetli ağrıdan kaynaklanan akut otitis mediadan Otofu'nun uygulanmasına izin verir.

Tsipromed

Cipromed'in kullanımına dayanan antibiyotik sikloprofasin, florokinolonlara karşılık gelir. Bu serinin ilaçları, çoğu bakteri ve protozoa üzerinde bakteriyostatik, bakterisidal etkiye sahiptir.

Sipromed, timpanik boşluktan irin çıkarıldıktan sonra membranın delinmesiyle aşılanabilir. Bu damlalar, kulağın ameliyatından iyileşme sırasında kronik orta kulak iltihabının tedavisi için uygundur.

"Yüzücünün kulağının" gelişmesiyle suya nüfuz ettikten sonra kulağa gelen ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmak için yardımlar düşer.

Birleşik fonlar

Yetişkinlerde ve çocuklarda otit tedavisinde kullanılan kombine aksiyonun kulak damlalarının listesi arasında ilaçlar Sofradex, Candibiotik, Anauran, Polidexa, Dexon, Combinil-Duo bulunur.

Sofradeks

Sofrax kulak damlaları, çocuklar için bir antibiyotik ve yetişkinlerde orta kulak iltihabı için bir çare ile akut otit için ucuz ve etkili bir ilaçtır. Yetişkinlerde kulak iltihabı ile kulakta bury düşer ve çocuklar 7 günden fazla olamaz, ilaç bebeklerde kontrendikedir.

Sofradex'te 3 aktif bileşen var:

 • aminoglikozit antibiyotik framicetin sülfat;
 • glukokortikosteroid deksametazon;
 • antibiyotik gramicidin C - kesinlikle harici kullanım için tasarlanmış bir ilaçtır.

Gramisinidin C varlığı, streptokoklar, anaerobların neden olduğu pürülan otitis ile damlaların etkinliğini sağlar.

Deksametazon, enflamatuar faktörlerin sentezini baskılayan, mast hücrelerinin aktivitesini bloke eden bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. İkincisi histamin salınmasını önler ve alerjik reaksiyon riskini azaltır.

Anauran

Kombine antibakteriyel preparasyon Anauran, antibiyotikler polimiksin, neomisin ve anestetik lidokain içerir. Bu kulak iltihabı, kulak zarı, kemik labirent üzerinde operasyonlardan sonra komplikasyonlar için kullanılır.

Polydex

Polidex kulaklarındaki damlacıklar, kulak zarının güvenli olması şartıyla, dış kulak iltihabının, orta kulak iltihabının tedavisinde kullanılır. İlaç glukokortikosteroid deksametazon, antibiyotikler neomisin ve polymyxin B içerir

Polydex fetus için ototoksiktir, bu nedenle bu ilacın kullanımı hamilelik sırasında kısıtlıdır.

Polenoks makalesinde ilacı kullanmanın kurallarını okumanızı öneririz - nasıl alınır.

Kandibiotik

Kandibiotik - ameliyat sonrası komplikasyonlardan, orta kulak iltihabı ile, alerjik otit tedavisi için bir antibiyotik ile kombine bir çare. İlaç antifungal, anti-inflamatuar, antibakteriyel aktivite sergiler, anestezik ilaç olarak davranır.

Antifungal etki, damlalarda sentetik antimikotik klotrimazol varlığıyla sağlanır. Klotrimazolun aktivitesi maya, küf mantarları, dermatofitlere uzanır.

Damla bileşimlerinde antibiyotik kloramfenikol bakteriyel mikrofloranın aktivitesini inhibe eder, bakteriyostatik etkiye sahiptir. Antialerjik etki hormonal bileşik beklometazon tarafından sağlanır.

İlaç, 6 yaşın altındaki çocuklarda, hamilelik sırasında ve kulak zarının rüptürü durumunda otitis medyasını tedavi etmek için kullanılmaz.

Garazon

Horlometazon hormonal ajanı Garazon kompleks kulak damlalarının bir parçasıdır. İlacın ikinci aktif bileşeni, aminoglikozit grubundan antibiyotik gentamisin'dir.

Aminoglikozidler ototoksisiteye sahip olsa da, işitme organını olumsuz yönde etkilemedikleri taktirde, işitme cihazlarını olumsuz etkileyebilirler.

Garazon, gözleri ve kulakları tedavi etmek için kullanılır, ancak şiddetli miyop (ileri görüşlülük), hamilelik, 8 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

Kulaklarda damlalar: Farklı durumlar için preparatların gözden geçirilmesi, kullanımı

Boğaz kulağın kompleks tedavisi, ağrıyı gideren, kulak boşluğundaki akıntıyı seyrelten ve mukus zarını irinlerden arındıran sistemik antibakteriyel ajanların, fizyoterapötik prosedürlerin ve kulak damlalarının kullanımını içerir. Kulak damlaları işitsel analizörün herhangi bir köken ve diğer hastalıklarının otiti ile mücadele etmek için tasarlanmış etkili bir ilaçtır.

Kulakta zonklayan ağrı, işitme kaybı, rahatsızlık - kulak patolojisinin bilinen tüm semptomları. Onları ortadan kaldırmak için farklı damla türlerini kullanın - antibakteriyel, anti-inflamatuar, hormonal. İlacın seçimi etiyolojik faktörler, inflamatuar sürecin lokalizasyonu, patoloji aşaması, hastanın yaşı, hastaların genel durumu ile belirlenir. Kulak damlalarının seçimi, özel bir yaklaşım gerektirir. Bunu bağımsız olarak anlamak imkansızdır. ENT doktoru, hastayı muayene ve muayene ettikten sonra, hastalığın tedavisine yönelik ilaçları doğru bir şekilde seçecektir. Kulak damlaları lokal anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve anestezik etkilere sahiptir. Uzmanlar genel tedavi rejiminde, sadece sistemik antibakteriyel maddeler ve diğer ilaçlar ile kombinasyon halinde etkili olan ek ilaçlar olarak yer alırlar.

Kulak damlaları işitme organının patolojisi olan hastalar arasında oldukça popülerdir, çünkü bu dozaj formu kullanımı kolay ve az yan etkiye sahiptir.

Kulak damlası çeşitleri

Hareket mekanizmasına göre, damlalar şu şekilde ayrılır:

 • antibakteriyel - "Tsipromed", "Otofa", "Normaks", "Fugentin";
 • anti-enflamatuar - "Otipaks", "Otinum";
 • kombine - "Dexon", "Anauran", "Candibiotics", "Garazon", "Polidex".

Bu ilaçlar kulak patolojisi ile mücadelede kendilerini kanıtlamış ve kulak ağrısıyla hızlı ve etkin bir şekilde baş etmede yardımcı olmuştur.

Antimikrobiyal kulak damlaları

"Tsipromed" - oftalmoloji ve otorinolarengolojide başarıyla kullanılan antimikrobiyal damlalar. Aktif bileşen, aktif ve pasif bir durumda bakterileri yok eden bir dizi florokinolondan bir antibiyotik olan siprofloksasindir. "Tsipromed", hastalıklı kulakta günde üç kez 5 damla damlatılır ve işitme steamer'ını bir pamuklu çubukla kapatır. Bu ilacın çıkışını önlemek için gereklidir. Ilacı kullanmanın yan etkisi, tedavi bitiminden sonra oluşan kaşıntıdır.

"Otofa" - Bileşiminde rifampisin içeren bir tıbbi preparat - koksik mikroflora karşı etkili olan güçlü bir antimikrobiyal madde: streptokok ve stafilokok enfeksiyonları. Rifampisin, diğer grupların antibiyotiklerinin baş edemediği durumlarda etkilidir. İlaç kulağa enjekte edilebilir veya dökülebilir ve birkaç dakika sonra bir pamuklu çubukla çıkarın. Bazı hastalar, bu ilacı ile tambur boşluğunu yıkayarak gösterilmiştir. "Otofa" etkinliği, etkinliği pek çok olumlu yanıtla kanıtlanmış ve onaylanmış bir ilaçtır.

"Tsipromed" ve "Otofa" nın etkilenmiş timpanik membranı olan hastaların tedavisi için izin verilir. İşitsel siniri ters olarak etkilemezler, ancak inflamasyonun odağına nüfuz ederek iyileşme sürecini hızlandırırlar.

"Normaks" - Kulak iltihabı, enfeksiyöz otitis üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan antibiyotiklerle yapılır. Göz ve kulakların enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarını tedavi etmek için kullanılırlar: konjonktivit, keratit, blefarit, otitis, eustachiitis. Damlalığın önleyici amacı ile operasyondan, yaralanmalardan, yabancı cisimlerin göz ve kulaklardan çıkarılmasından sonra "Normax" kullanılır. Bu preparat sadece topikal kullanım içindir. Tedavinin yapılması en olumlu sonucu verdi, "Normax" ve sistemik antibiyotiklerin kombine kullanımı gereklidir. İlaç oldukça hızlı hareket eder, hastalar tarafından iyi tolere edilir ve uygun maliyetlidir. Sadece yetişkinlerde otitis tedavisi için uygundur.

Anti-inflamatuar kulak damlaları

Anti-inflamatuar ilaçlar non-steroid ve steroiddir. İlki iltihabın aracılarının salınmasını önler, şişlik ve ağrıyı azaltır, kanın reolojik özelliklerini iyileştirir. Steroid ilaçların anti alerjik ve anti-şok etkileri vardır, şişlik, ağrı, kaşıntı ve yanmayı giderir.

"Otipaks" - Anti-ödem ve lokal antipiretik etkiye sahip non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar grubundan bir ilaç. "Otipax" otitis ve miringitin yanı sıra postoperatif komplikasyonların ortadan kaldırılması için kullanılır. Terapötik etki instillasyondan 5 dakika sonra ortaya çıkar: ağrı ve diğer iltihap belirtileri azalır. Kulak damlaları "Otipaks" yeni doğan çocuklarda otit tedavisi için izin verilir, çünkü bunlar sistemik harekete sahip değildir, kan, lenf ve likör içine emilmezler. Otipaksom ile tedaviye başlamadan önce, timpanik membranın perforasyonu olmadığından emin olmalısınız. Hasar durumunda, orta kulak yapılarına giren ilaçların işitme kaybına neden olabilir. "Otipax" - hastalığın ilk evrelerinde kulaktaki ağrıyı ve ezici enflamasyonu ortadan kaldıran güvenilir bir araçtır.

"Otinum" - NSAID grubundan kulaklara düşer. Bu ilaç ağrı sendromunu ortadan kaldırır, iltihabı azaltır, antiseptik etkiye sahiptir. "Otinum", tıkaçlardan kurtulmak için kullanılır: damlaların yardımıyla, sülfürik kütleleri çıkarılmadan önce yumuşatır. Kulak damlaları ile tedavi "Otinum", timpanik membranın bütünlüğünü belirlemek için otoskopi ile hastaların geçişinden sonra gerçekleştirilir. Otinum'u oluşturan salisilatlar, eğer orta kulağa düşerse, tam veya kısmi işitme kaybına neden olabilirler. İlaç hamile kadınlar, çocuklar, yaşlılar, zar perforasyonu olan kişilerde kontrendikedir.

Kombine kulak damlaları

"Sofradeks" - Oftalmoloji ve otorinolaringolojide kullanılan antimikrobiyal ve antiinflamatuar ajan. İlacın bakteriyostatik etkisi, kulak ve gözlerin iltihaplanmasına neden olabilen patojenik bakterilerin çoğuna yöneliktir. Glukokortikosteroid, iltihaplanma belirtilerini azaltır - şişlik, kızarma, ağrı ve aynı zamanda iltihaplı mediatörleri inhibe ederek duyarsızlaştırma etkisine sahiptir. İlacın uzun süre kullanılması kulağın stabil bir mikroflorasının oluşmasına ve süperinfeksiyonların gelişmesine yol açabilir. "Sofradex" in yoğun lokal uygulaması, genellikle sistemik etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Kronik karaciğer veya böbrek patolojisi olan kişiler bu düşüşü aşırı dikkatle almalıdır.

"Anauran" - belirgin bir antimikrobiyal etkisi ile ağrı ve kulak tıkanıklığı düşer. Bileşiminde, çoğu bakterinin büyümesini ve gelişmesini baskılayan, analjezik bir etkiye sahip olan 2 antibiyotik ve anestetik içerirler. İlaç, işitme organının bakteriyel enfeksiyonuna karşı etkilidir.

"Kandibiotik" Bileşiminde antifungal, anti-enflamatuar, antimikrobiyal bileşenler içeren bir kombine preparattır. "Kandibiyotik", yaygın otitis, otomikoz, kulakların alerjik hastalıkları tedavi etmek için tasarlanmış bir dizi ilacın yerini alır. Hastalara 7 gün boyunca ilacın hastalıklı kulağa üç kez enjeksiyonu gösterilir. Gebelik ve emzirme döneminde kontrendike damlalar, altı yaşından küçük çocuklar, timpanik membran lezyonu olan kişiler.

"Garazon" - otorinolaringoloji ve oftalmolojide kullanılan damlalar. Antibiyotik gentamisin ve glukokortikoid betametazon içerirler, çünkü bunun etkinliği diğer anti-enflamatuar ilaçlardan çok daha yüksektir. Bu ilaç, enfeksiyon odağı içinde mikroplarla savaşır, iltihaplanmanın yerel belirtilerini ortadan kaldırır - dokuların kızarması ve şişmesi, alerjik reaksiyonları azaltır, kılcal damarların geçirgenliğini normalleştirir. Pediatri, ilaç sınırlı bir şekilde kullanılır: 8 yaşın altındaki çocuklar yasaktır. "Garazon" damlalarını kullanmadan önce, harici kulak kanalını temizlemeniz ve ilacı elinizde bulundurmanız gerekir. Iltihaplı kulak gömmek günde üç kez ilacın 2-3 damla.

"Polydex" - Bileşiminde antimikrobiyal ve hormonal bileşenleri içeren bir kombine tıbbi ürün. Antibiyotikler neomisin ve polimiksin, Staphylococcus aureus, Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa ve hemofilik çubuk, bazı enterobakterlere karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir. Deksametazon, tüm inflamasyon belirtilerini etkin bir şekilde ortadan kaldıran güçlü bir glukokortikoiddir. Ilacı yetişkinler ve çocuklar için aynı dozda atayın - 10 gün boyunca günde iki kez 2 damla. Timpanik zara zarar varsa, orta kulak yapısı üzerinde toksik etkisi olduğu için Polidex damla kullanımı yasaktır. Kullanımları için kontrendikasyonlar şunlardır: ilaç bileşenleri, glokom, gebelik, laktasyon, herpetik veya çiçek hastalığı enfeksiyonu, karaciğer ve böbrek hastalığı, taşikardi hoşgörüsüzlük. "Polidex" yaygın pediatri kullanılır. 2.5 yaşından itibaren, çocukların kulak iltihabı semptomları ile kazı yapmasına izin verilir. Uzmanlar, ilacın aktif maddelerinin, bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmamış olan çocuklarda dahi, iltihaplı patolojinin bulgularını hızlı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırdığını ileri sürmektedir.

"KOMBİNE-Duo" - Etken madde bir antibiyotik ve bir glukokortikosteroid olan kulak ve göz damlası. Damlaların bakterisid etkisi çoğu fırsatçı ve patojenik bakteriye - çubuklar, koklar, atipik mikroplara - kadar uzanır. Anti-inflamatuar bileşen kılcal damarların geçirgenliğini azaltır, eksüdasyonu bastırır, skar dokusunun oluşumunu bastırır ve iltihabın tüm semptomlarını ortadan kaldırır. İlaç hastalar tarafından iyi tolere edilir. Kulakların damlatılmasından hemen sonra, tıkanıklık ve rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Sadece kulak damlası kullanarak otiti tedavi etmek her zaman mümkün değildir. Genellikle enfeksiyon nazofarenksin kulak boşluğuna girer. Patolojiden kurtulmak için, salgıyı baskılayan vazokonstrüktif damlalar veya ajanlar kullanarak burun mukozasından boşalmak gerekir. Genellikle "Rinonorm", "Tizin", "Ximelin" veya% 5'lik sülfasil sodyum çözeltisini atar.

Çocuklarda otit tedavisi için kulak damlası tercih edilir, çünkü lokal etkileri vardır, sistemik dolaşıma girmezler ve yan etkileri yoktur. Çocukların yetişkinlerle aynı dozda "Otipaks", "Otinum", "Sofreks" kulaklarına bırakılmasına izin verilir. Kulak burun boğaz uzmanı çocuklar için kulak damlası atar, dozu alır ve tüm tedavi sürecini izler.

Kulak damlalarının kullanım şartları

Kulak hastalıklarını tedavi etmek etkili ve hızlıydı, sadece kulak damlalarını doğru bir şekilde seçmek değil, aynı zamanda bunları doğru bir şekilde uygulamak için de gereklidir. Damlatmadan önce kükürtün kulağını temizlemek ve ilacı ısıtmak için avucunuzun içinde veya ılık suda tutunuz.

Hasta sunulmaktadır Sağlıklı kulağın yan tarafında yatmak. Lobül geri ve aşağı çekilir, pipetin ucu kulağa yerleştirilir ve gerekli sayıda damla damlatılır. Pamuklu çubuk kullanarak, tragusa masaj yapın.

Timpanik membranın delinmesi durumunda, damlalar doğrudan kulağa ve pamuklu bir turunda bırakılır. İlaç ısıtılır ve bir ucuna damlatılır, bir ucu dönme hareketleri ile kulağa enjekte edilir ve diğeri dışarıda bırakılır. Her 3 saatte bir ilaç turuma damlar. Doğrudan damlatma sonunda sağırlığa yol açabilir.

Şu anda, eczane ağı, geniş bir yelpazede farklı ilaçlar sunmaktadır. Seçimleriyle karıştırılmamak ve hastalığın seyrini şiddetlendirmemek için, Duruşmanın ayrıntılı bir incelemesini yapacak olan KBB doktoruna danışmalı, Uygun bir ilaç atayın ve hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olun.

Hangi kulak damlaları daha iyi ve daha etkilidir?

Kulak damlaları - işitme organlarını etkileyen çeşitli patolojik süreçler için kullanılan yerel eylem preparatları. Bu dozaj formunun popülaritesi, kullanım kolaylığı, yüksek verim ve minimum yan etkilerden dolayıdır. Kulak patolojisinin doğasını ve ciddiyetini dikkate alan farklı kulak damlaları türleri vardır. Bu tür ilaçlar çok çeşitli terapötik etkiler sağlarlar - enflamatuar süreçle başa çıkmaya yardım ederler, enfeksiyon patojenlerini yok ederler, antiseptik ve anestetik etki sağlarlar.

Kulak damlası seçimi iltihabı, patojen ve diğer faktörlere tipi kaynağının bulunması, patolojik sürecin etiyolojisi bağlıdır. komplikasyonlara neden olabilir pürülan otit kendi kendini yapan imkansız olarak yanlış seçilen ilaç edin. Buna ek olarak, kulak damlaları hasarlı kulak zarı durumunda kullanılmak ve sadece uzman olabilir bütünlüğünü belirlemek olmamalı - Bir odyolog, muayene ve tanı sonrası tedavi optimum düzenini seçecektir.

Kulak damlaları - ilaç türleri

Kompozisyona bağlı olarak, kulak damlaları birkaç kategoriye ayrılır:

 • Anti-enflamatuar etki ile kombine ve mono-ajanlar;
 • antibakteriyel ilaçlar;
 • antiseptik etkisi ile düşer;
 • antifungal bileşen ile anlamına gelir.

Kulak damlaları, doktor tarafından tanı ışığında seçilir ve aşağıdaki koşullar altında uygulanır:

 • otit (kulak iltihabı);
 • kulakta ağrı;
 • Kulakta tıkanıklık veya yabancı gürültü;
 • kulak kanalından kaşıntı veya akıntı görünümü.

Kulak damlaları işitme cihazı hastalıklarının karmaşık tedavisinin bir tamamlayıcısıdır, eylemleri hoş olmayan semptomların hızla ortadan kaldırılmasına ve hastanın durumunun hafifletilmesine yöneliktir. Bu ilaçlar ana tedavi rejimini başarıyla tamamlar ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

Antibiyotik ile kulak damlaları

Otofa

Orta ve dış kulak iltihaplı bulaşıcı hastalıklar için kullanılan güçlü bir bakterisid eylem ile antimikrobiyal hazırlık. Bunlar, otitisde görülen en iyi kulak damlasıdır, birçok patojenik patojeni etkin bir şekilde tahrip eder ve diğer antibakteriyel ajanlar güçsüz olduğunda bile enfeksiyonla başa çıkmak. İlacın aktif maddesi olan antibiyotik rifamisin, stafilokok ve streptokok mikroflorasına karşı aktivite gösterir.

Dış ve orta otitin akut ve kronik formlarının tedavisinde yetişkinlerin günde üç kez kulaklara 5 damla çözülmesi tavsiye edilir. Çocuklar günde 2-3 kez her kulakta 3 damla bir dozda 5 yıl ilaç reçete ederler. Ilacın avantajı - timpanik zara zarar ile kullanım imkanı. Kontrendikasyonlardan üretici, bileşenlere ve emzirme dönemine sadece bireysel duyarlılığı gösterir. İlacın maliyeti 200 ruble.

Tsipromed

Sadece otorinolaringolojide değil, aynı zamanda oftalmik uygulamada da başarıyla kullanılan evrensel antimikrobiyal damlalar. Ana aktif bileşen, florokinolonlar - siprofloksasin grubundan bir antibiyotiktir. Kombine preparat işitme travmatik yaralanmalar kullanılan (pürülan dahil) otit tedavisinde, yüksek bir etkinlik gösterir, bu kulak kanalından yabancı madde çıkarma hem öncesinde hem de hasarın tedavisi için, ameliyat öncesi ve sonrası uygulanır.

Kulak damlaları Tsipromed, 15 yaşın altındaki çocuklarda, hamilelik ve emzirme döneminde, ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılıkla kullanılmamalıdır. Akut durumların ve pürülan otitisin rahatlatılması için, solüsyon her 2 saatte bir verilir, aksi halde - 4 saat sonra (her kulakta 2-3 damla). Damla fiyatı 150 ruble.

Normaks

Aktif madde norfloksasin ile antibakteriyel damlalar. Kullanım endikasyonları, antibakteriyel bileşenli diğer ilaçlarla aynıdır. Aktif madde Normax aerobik bakterilere karşı oldukça aktiftir ve kulakların enflamatuar-bulaşıcı hastalıkları ile baş etmesine yardımcı olur (farklı etiyolojide otitis, eustachiitis).

Bu ilacın kullanımında daha fazla kısıtlama vardır - hamilelik, emzirme, çocuk yaşı (12 yıla kadar), karaciğer ve böbrek hastalığı, epilepsi ve alerji eğilimi. Uygunsuz uygulama durumunda Normax, sindirim ve sinir sisteminden gelen yan etkilere neden olabilir, alerjik belirtilere neden olabilir. İlaç, her kulak kanalında 2-3 damla bir dozajda günde 6 kez aşılanır. İlacın fiyatı 160 ruble.

Antibakteriyel bileşenli diğer iddia edilen ürünler arasında aşağıdaki ilaçlar bulunmaktadır:

Yukarıdaki kulak damlalarını uygulamadan önce, her aracın kendine özgü özellikleri, kullanım sınırlamaları ve yan etkilere neden olabileceğinden talimatları dikkatlice incelemelisiniz. Genel olarak, geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel bileşenleri ile ilaçların kullanımı, enfeksiyonun yayılmasını hızla durdurur, pürülan süreçlerin gelişmesini engeller, timpanik zara ve diğer komplikasyonlara zarar verme riskini azaltır.

Anti-inflamatuar etkisi ile kulak damlaları

Anti-inflamatuar damlalar, steroidal olmayan ve steroid preparatlarına ayrılır. Steroidal olmayan ajanlar inflamasyon aracılarının üretimini engeller, belirgin bir analjezik ve anti-ödem etkisi vardır. Steroid ilaçlar kulakta şiddetli ağrıyı ortadan kaldıran, kaşıntıyı hafifleten, yanma ve şişlik, anti-şok ve anti-alerjik etki gösteren anti-inflamatuar hormonlar içerir.

Nonsteroid preparatları

Otipaks. Steroidal olmayan analjezik fenona dayanan lokal anestezik ve anti-inflamatuar etki gösteren kombine bir ajan. Ana maddeye ek olarak, preparat anestezi etkisini artıran ve uzatan bir anestetik lidokain içerir. Bunlar, özellikle gece şiddetli bir semptomla hızlı bir şekilde baş edebilmek için kulak ağrısı olan popüler kulak damlalarıdır. İlaç grip acı sonrasında bir komplikasyon barotravmaticheskom otit de rahatlatır olarak kulak geliştirir otitis medya ile nezle, enflamatuar süreçlerde kullanılan rahatlatır.

Bu ilaç hamile ve emziren kadınlara verilebilir, çünkü aktif maddeler kan ve lenf içerisine girmez. Bunlar çocuklar için en iyi kulak damlasıdır, hayatın ilk günlerinden bebeklere reçete edilirler. Kontrendikasyonlar Otipaksa küçük - aşırı duyarlılık ve timpanik zara zarar. 4 damla miktarında anti-inflamatuar solüsyon günde iki kez aşılanması tavsiye edilir. İlacın fiyatı 200 ruble.

Otinum. Anti-inflamatuar aktif madde kolin salisilat ile NSAID grubundan düşer. Kulak damlalarının kullanımıyla ilgili talimatlar, ilacın harici ve orta kulak iltihabı ve miringitin (timpanik zarın iltihabı) akut formlarının tedavisinde kullanılmasını önermektedir. Ek olarak, bu ajan kulak kanalını yıkadan önce kulak kirini yumuşatmak için kullanılır. Ancak ilacı sadece otoskopiden ve timpanik membranın bütünlüğünün doğrulanmasından sonra reçete edebilirsiniz.

Gebelik ve emzirme döneminde Otinum, antiinflamatuvar bileşenlere alerjiler, eşzamanlı bronşiyal astım ve 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmez. Sülfürik tıkaçları yumuşatmak için, solüsyonu günde iki kez, enflamatuar süreçlerin tedavisinde uygulamak yeterlidir, ilacın dozu günde 3 defaya kadar her kulakta 3-4 damladır. Oninum'un maliyeti ortalama 180 ruble.

Birleşik müstahzarlar

Garazon

Hormon betametazon ve antibiyotik gentamisin içeren kombine antiinflamatuar ilaç. Sentetik steroid hormon belirgin bir anti-inflamatuar ve anti-alerjik etki sağlar. Gentamisin, patojen mikrofloranın tahribatına katkıda bulunur. İlaç hızla ağrıları ortadan kaldırır, şişlik, iltihaplı belirtilerin şiddetini azaltır. İlaç yabancı bir nesne ile işitsel geçiş travma için kullanılan otit, ikincil enfeksiyonların tedavisi için tavsiye edilir.

Kombine bir ürünün kullanımı hamilelik, emzirme döneminde, bileşenlere karşı bireysel hoşgörüsüzlükle yasaktır. Çocuklar ilacı dikkatle ve 8 yaşına ulaştıktan sonra reçete ederler. Damla kullanmadan önce kulak kanalı temizlenmeli, solüsyon şişesinin ellerinde sıcak tutulmalı ve sonra her bir kulağa 2-3 damla damlatılmalıdır. İlacın ortalama maliyeti 220 ruble.

Sofradeks

Anti-inflamatuar ve antibakteriyel etki ile ilaç. enflamatuar sürecin kabartma sorumlu enfeksiyöz ajanlar yok framisetin ve gramisidin, ve aynı zamanda glükokortikoid hormon deksametazon, - iki antibakteriyel bileşenleri içerir. Bu ilaç dış kulak akut ve kronik otit tedavisi için reçete edilir.

Sofradex'i 7 yaşın altındaki çocuklarda, bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü ve timpanik zara zarar vermesi yasaktır. Özel bakım ile bu ilaç hamilelik sırasında reçete edilir. Standart dozaj günde 4 kez 2-4 damla kadardır. İlacın maliyeti 320 ruble.

Anauran

Anestezik lidokain ve iki antibiyotik içeren kombine ilaç (neomisin ve polimiksin). Aktif maddelerin başarılı bir kombinasyonu güçlü bir analjezik ve antimikrobiyal etki sağlar. Bunlar kulak tıkanıklığına yardımcı olan etkili kulak damlalarıdır.

Anuran, akut ve kronik otitisin tedavisinde olduğu gibi timpanik membranın restorasyonunda kullanılan pürülan postoperatif komplikasyonlarda reçete edilir. Gebe kadınlar, endikasyonlara göre, 6 yaşından büyük çocuklar için ilaç reçete edilir. Bu ürünü emzirme sırasında ve bileşenlerinin hoşgörüsüz olması durumunda kullanmayın. Bir günde, 4-5 damlalık bir hacimde 4 kez çözelti kazabilirsiniz. Anauran'ın fiyatı 350 ruble.

Polydex

İki antibiyotiğe ve deksametazon hormonal bileşenine dayanan bir başka kombine ajan. Neomisin ve polymyxin B, patojenik bakterilerin yok edilmesini sağlar ve anti-inflamatuar bileşen, ağrı, şişme ve diğer hoş olmayan hislerin giderilmesinden sorumludur.

İlaç kulak kanalı enfekte egzama eşlik eden, dış orta kulak iltihabı tedavisi için reçete edilir. Kontrendikasyonlar, üretici sadece bileşenlere karşı artmış duyarlılığı ve timpanik membranın bütünlüğünü ihlal ettiğini gösterir. Çocuklar için, ilaç 2,5 yıl reçete edilebilir, onlar için ilaç günde iki kez 1 damla için uygulanır. Yetişkinler için, aynı uygulama çokluğuna sahip, ilacın dozu 1-5 damladır. Polydex'in maliyeti 260 ruble.

Antifungal bileşenli kulaklara düşer.

 1. Kandibiotik.Bu kompleks bir antifungal etki sağlayan bir antibiyotik kloramfenikol, bir lidokain anestezik bileşeni, bir anti-enflamatuar hormon beklometason ve klotrimazol içerir. Bu nedenle, bir ilaç birkaç ilacın yerini alır ve cerrahi müdahalenin bir sonucu olarak ortaya çıkan enfeksiyonların yanı sıra işitme alerjik ve enflamatuar hastalıkların (otitis akut ve kronik) tedavisine yöneliktir. İlaç 6 yaşın altındaki çocuklara uygulanamaz, hamile kadınlar, timpanik zarara zarar verir ve bileşenlere aşırı duyarlılık gösterir. Bu tavsiyeleri dikkate almamak, alerjik reaksiyonları, kaşıntı ve kulak kanalında yanma hissini tetikleyebilir. Candybiotics'in maliyeti 280 ruble.
 2. Fugentin. Damlalar, bir antifungal antibiyotik fusidin ve gentamisinin bir antibakteriyel bileşenini içerir. İlaç kulağın pürülan iltihaplı hastalıklarını tedavi etmek için tasarlanmıştır. Yetişkinler için dozaj - 2-5 damla, çocuklar -1-2 damla, uygulama çokluğu - günde 3 defaya kadar. İlaç, timpanik membranın bütünlüğünü ve aşırı duyarlılığı ihlal ederek hamilelik sırasında reçete edilmez.

Antiseptik etkisi olan ilaçlar

Pürülan inflamatuar süreçlerin önlenmesi ve tedavisi için ve ayrıca işitme organlarındaki cerrahi girişimlerden önce ve sonra, antiseptik etki ile kulak damlaları tavsiye edilir. En yaygın antiseptikler şunlardır:

 • Okomistin.Miramistin dayalı damlalar hemen hemen hiçbir kontrendikasyon yoktur (bireysel duyarlılık hariç), onlar hamilelik sırasında ve 1 yıl çocuklarda kullanılabilir. Fiyatı 120 ruble.
 • Borik asitBorik asitin alkol solüsyonu enflamatuar süreçler sırasında kulaklara gömülebilen en ucuz ve yaygın antiseptiktir. Bununla birlikte, bu antiseptik gebelikte, emzirme döneminde, küçük çocuklarda, timpanik membranın perforasyonu ile kullanılamaz. Çözeltinin fiyatı 50 ruble.
 • Furatsilin.Bu alkol çözeltisi, belirgin bir antiseptik etki gösteren nitrofural dayanmaktadır. İnflamatuar süreçte her bir kulakta 2-3 damla çözelti uygulanmalıdır. Çocuklarda, ilaç bir doktorun gözetiminde 6 yıldan beri kullanılabilir. Kontrendikasyonlar - hamilelik ve emzirme. Furacilinin fiyatı 60 rubleden.

Kulak işitme organlarının tıkanmasıyla düşer

Kulağın boşalması birçok nedene sebep olabilir. Bunlar arasında - kükürt tıkaçları, yabancı cisim veya banyo sırasında kulağa su girişi, bir mantar enfeksiyonu ile ilişkili bir enflamatuar süreç, bir önceki grip veya kızıl ateşinden sonra komplikasyonlar. Bu durumu durdurmak için, doktor, patolojinin nedenini dikkate alarak ilaçları seçmelidir. Bu nedenle, bir mantar enfeksiyonu durumunda, antimikotik ve antibakteriyel ajanlar - bulaşıcı hastalıklar sonra komplikasyonları ile, antimikotik bileşenlerin bir kombinasyonu reçete edilir.

Kulak kirini uzmanından gelen tıkaçları gidermek için iki tip damla tavsiye edilebilir - sulu veya yağlı olarak. Çoğu zaman, sülfür fişini çıkarmak için aşağıdaki aletler kullanılır:

Aqua - Maris. Deniz tuzu bazlı bir çözüm. Bu kullanım için hiçbir kontraendikasyona sahip kesinlikle güvenli bir çare. Çözelti, kullanımını kolaylaştıran bir dağıtıcı ile bir şişe içinde. İşitsel geçişi durulamak için, başı eğmek yeterlidir, flakonun ucunu kulağa sokun ve solüsyonu 1 saniye boyunca püskürtün. Fazla sıvı kağıt havlu ile ıslatılmalıdır. İlaç kısıtlama olmaksızın günlük olarak kullanılabilir. Maliyet 400 ruble.

Remo - Balmumu. İlacın temeli allantoin, vizon yağı ve sıvı lanolin. Bu ilacın kullanımındaki kısıtlama, kulak kanalından ağrı ve akıntıdır. Diğer tüm durumlarda, tıkalı kulakları ortadan kaldırmak için yağlı bir solüsyon kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir kulak kanalında 10 damla çözelti damlatmak yeterlidir, 20 dakika bekleyin, ardından diğer tarafa dönün ve prosedürü tekrarlayın. Damla fiyatı 370 ruble.

Hangi kulak damlaları otitis için uygundur

Otitis, özel kesitler ile tedavi edilen kulak bölümlerinden birinde enflamatuar bir hastalıktır. Patoloji durumunda yanlış etki, geri dönüşümsüz işitme kaybı veya işitme kaybına yol açabilir, bu nedenle kulak iltihabının ilk belirtilerinde bir kulak burun boğazına başvurmak daha iyidir.

Tedavi için ilaç çeşitleri

Farklı ilaçların bileşimi çok farklı olabilir. Orta kulak iltihabından hangi kulaklar daha iyi hareket eder ve daha çabuk iyileşir? Mevcut komponent setine bağlı olarak, otitis tedavisi için damlacıklar çeşitli tiplere ayrılır.

 1. Bir antibiyotik ve bir glukokortikosteroid hormon içeren kombine ilaçlar ("Софрадекс", "Дексон").
 2. NSAID'lerle ("Otinum", "Otipaks") preparasyonlar.
 3. Bir antibiyotikli ilaçlar ("Tsipromed", "Normaks", "Anauran").

Tedavi rejimi ve ilaç damla seçiminde hastalığın şiddeti, timpanik zara zarar ve diğer faktörlere bağlıdır.

Karmaşık hazırlıklar "Софрадекс" ve "Кандибиотик"

İlaçlar, harici kulağın akut ve kronik iltihaplanmasının tedavisinde kullanılır. Otitis "otitis" ile kulaklardaki damla bileşimi, bu tür bileşenleri içerir.

 1. Glukokortikoid deksametazon, kaşıntı ile mücadele, alerjiler ve iltihaplanma.
 2. Geniş bir etki spektrumunun antibiyotiği "Neomisin".
 3. Bakterilerin çoğalmasını önleyen ve Gram-pozitif mikroorganizmaları yok eden antibiyotik "Gramisidin".

İlaç "Sofreks" ilacın tüberküloz ve timpanik membran atılım ile işitme organlarının mantar ve viral enfeksiyonları için kullanılamaz unutmayın. Hastalıklı kulakta, günde üç kez 2-3 damla uygulanır. Tedavi süresi bir hafta geçmez.

Otitis "Candibiotik" ten kompleks damlalar ağrı ve iltihabı rahatlatır. Ayrıca, bu ilaç mantar ve bakteri yaşamına baskı yapar. İlaç "Candybiotic" gibi bileşenler içerir.

 1. Kloramfenikol, bakteriyostatik etkisi olan geniş spektrumlu bir antibakteriyel ajandır.
 2. Klotrimazol, Candida türünün mantarları ile mücadele eden bir antimikotiktir.
 3. Beclometazon dipropionat, alerjiyi ve inflamasyonu azaltan bir glukokortikosteroiddir.
 4. Lidokain bir anestetiktir.

"Candybiotic" otronik otit, dış kulak akut ve yaygın inflamasyon, akut doğanın otitis media, kulakta postoperatif komplikasyonların atılması için tavsiye edilir. İlaç, timpanik membrandaki delikten orta kulağa nüfuz ederse negatif reaksiyona neden olabilir.

6 yaşına kadar olan çocuklarda Kandibiyotik tedavisi kontrendikedir.

NSAID'ler "Otinum" ve "Otipaks" ile İlaçlar

Kolin salisilatına bağlı anestezik ve berrak antienflamatuvar etkiler - steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç "Otinum" kulak damlasına sahiptir. Ayrıca, bu ilacın antimikrobiyal ve antimikotik etkileri vardır. İlaç "Otinum" akut dış ve orta kulak iltihabı, eksüdatif otit, kükürt pıhtılarını yumuşatmak için kulak kanalı ön tedavisi durumunda yetişkinler için reçete edilir.

Kulak iltihabı sırasında bu kulak damlaları bir dizi kontrendikasyon vardır:

 • hamilelik ve emzirme;
 • çocuk yaşı;
 • timpanik membranın delinmesi;
 • asetilsalisilik aside karşı toleranssızlık.

Sülfürik tıkaçların yumuşaması dört gün boyunca gerçekleştirilir, sabahları ve akşam saatlerinde 3-4 damla kulaklara sokulur. Otit, biraz ısınan Otinum solüsyonunun damlatılmasıyla tedavi edilir. Her 3 saatte 7-8 gün içinde, 3-4 damla kulağa enjekte edilir.

Otypaks diğerlerine göre nispeten ucuzdur. Orta kulak iltihabı ile ilintili iltihap ve ağrıyı azaltır. Bileşiminde, bir anestezik - bir lidokain - bir nonsteroidal anti-inflamatuar ilaç olan fenazon vardır. Bebekler, hamile kadınlar ve yetişkinler için "Otipaks" damlalar reçete edilir:

 • ödemli virüs otiti;
 • Orta kulağın enflamasyonu, zarın sürekli bir kusuru ile birlikte bulunmaz;
 • dış ve akut ortalama orta kulak iltihabı;
 • Barotravmadan sonra.

İlaç "Otipaks" 10 günden fazla olmayan bir süre için 2-4 damla için günde üç kez uygulanır.

İlaçlar "Normaks", "Anauran", "Otofa"

"Normaks" ilacının aktif bileşeni, fluorokinolon serisinin bir antibiyotik olan norfloksasindir. Dış kulak ve iç kulak iltihabı tedavisi, Östaki borusunun enfeksiyöz iltihabı ve orta kulağın akut ve kronik iltihaplanması için tavsiye edilir. İlaç, ameliyattan önce ve sonra önleyici bir ajan olarak ve ayrıca kulak yaralanmalarıyla birlikte kullanılır.

İlacın iyi çalışabilmesi için, kullanmadan önce işitme kanalı sterilize edilir. "Normaks" ılık bir formda 1-2 damla tam iyileşme ve daha 2 gün, ancak 10 günden fazla olmamak üzere günde 4 kez damlatılır. Çare 18 yıl sonra kullanımına izin verilir. Çocukların, hamile ve emziren kadınların tedavisi için uygun değildir.

Kulak iltihabı "Anauran" ile birlikte damlalar antibakteriyel ve lokal anestetik etkiye sahiptir. Bu maddeleri içerirler.

 1. Polimiksin B, bir polipeptid antibiyotiktir.
 2. Neomisin sülfat, aminoglikozit serisinden bir antibiyotiktir.
 3. Lidokain analjeziktir.

"Anauran" ın düşüşleri ve benzerleri postoperatif komplikasyonların gelişmesinde ve çeşitli patolojilerde gösterilmiştir: dış kulakta akut ve kronik iltihaplanma, perforasyonlu orta otit ve kronik nogonitis seröz otit. Günde 2 ila 4 kez, ilacın birkaç damlası yetişkin bir pipet ile kulak kanalına enjekte edilir. Bir yıldan küçük çocuklarda anauranın kullanımı bir doktor gözetiminde olmalıdır. 2 yıl günde 3-4 kez damlıyor. Tedavi bir haftadan uzun geciktirilemez.

İlaç "Otofa", geniş bir etki spektrumuna sahip etkili bir antibiyotik olan rifampisin solüsyonudur. Terapi olan çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılır:

 • dış ve orta otitis akut ve kronik seyirli;
 • timpanik membranın bütünlüğünün ihlali;
 • pürülan inflamasyonu önlemek için orta kulağa ameliyat edilen hastalar.

Kullanmadan önce, damlalar ellerde ısıtılır. Çocuklar günde birkaç kez gömülür, yetişkinlerin ilacı daha sık enjekte etmesi gerekir. Gebe kadınlarda "Otofa" kullanmanın fizibilitesi bir doktor tarafından düşünülür.

Diğerleri arasında, antimikrobiyal Miramidez, değerini kanıtlamıştır. Miramistin - ana aktif maddesi - belirgin bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, rejenerasyon süreçlerini artırır, bağışıklık savunmasını aktive eder.

Soğuk algınlığı ve grip sonrası çok sık görülen bir komplikasyon otit olup, bir kişinin tam iyileşmesini geciktirebilir. Durumunuzu kötüleştirmemek ve işitme duyunuzu kaybetmemek için hastalığı bir kulak burun boğazının gözetiminde kesinlikle tedavi etmeniz gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tonsillit tedavisi daha

bakteriler, virüsler, mantarlar: bulaşıcı hastalık patojenine patojenlerdir - bademcik iltihabı etkin tedavi olarak bu antimikrobik kullanılmadan çoğu durumda imkansızdır. Tedavi olmadığında, hastalık hızlı bir şekilde kronik bir form haline dönüşür ve komplikasyonların gelişimini provoke eder.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı için halk ilaçları

Anjin tedavisi için alternatif ilaç araçlarının ilaçlara göre birçok avantajı olduğu bilinmektedir: vücut üzerinde yumuşak bir etkiye sahiptir, mevcut bileşenlerin kullanımını ima eder, yan etki vermez ve aşırı doza yol açmaz.