Loading

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir. Geleneksel olarak, prosedür sıcak sudan buhar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem hala boğazda enfeksiyöz odak ile mücadele için etkili bir ilaç olmayan bir araç olarak kabul edilir. Buna ek olarak, inhalasyonlar artık bir nebulizer ile mevcut.

Larenjitli bir nebulizatör kullanmanın yararları

İlacın ince bir şekilde dağılmış halde püskürtülmesi, bronşiyal astım, bronşit, rinitin tedavisi için etkili bir prosedürdür. Bu prensip, eczaneden satın alınabilen antiseptik spreylerin işinin altında yatan bir prensiptir. "Nebulizörler" adı verilen modern cihazlar, ince bir şekilde ilaç püskürtme prensibini kullanarak bir kompresör veya ultrasonik inhalatör sağlar. Aşağıdaki avantajlara sahiptirler:

 • İlacın en küçük parçacıkları en iyi mukoza tarafından emilir;
 • Cihaz, ilaçları doğrudan larenksin iltihaplı bölgelerine iletmenizi sağlar;
 • Birkaç sprey teneke kutu satın almak gerekli değildir, sadece ilaçlar gereklidir;
 • Cihaz, sprey partiküllerinin büyüklüğünü, ilacın solunum sistemine nüfuz etme derinliğini (küçük partiküller daha derinden nüfuz eder) etkilemesine izin verir;
 • Antienflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçlar sprey olarak satılmaz - bu durumda nebulizerin kullanılması etkili bir şekilde tedavi edilmesinin tek yoludur.

İnhalasyon performansı için kurallar

Nebulizatör küçük ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyon yapmak aşağıdaki algoritmayı içerir:

 1. 2-5 ml preparasyona bağlı olarak inhalasyon çözeltisi ile ilaç için kabı doldurun;
 2. tüpü nebülizatöre bağlayın ve tüp maskesini takın;
 3. Cihazı açın ve ortalama ilaç dağılım seviyesini ayarlayın;
 4. (Biz akciğerlerin derinliklerine nüfuz ilaç gerekmez) duraklama nefes verirken olmadan, yüz maskesi basar ve düzenli sığ nefes (öksürük değil) yapmak;
 5. 15 dakika tekrarlayın;
 6. Prosedür bittikten sonra ilaç şişesi, tüp ve maske su ile yıkanır ve normal şekilde kurutulur.

İşlemden bir saat sonra, içmekten ve yemek yemekten kaçınmalısınız.

Larenjit ile nebulizer için etkili inhalasyon ilaçları

Tıbbi preparatların teneffüsleri doktor reçetesine göre günde 2 ila 5 kez yapılır. Kullanılan ilaçlar 4 grup ile temsil edilmektedir:

 • Mukolitik eylemin preparatları;
 • anti-enflamatuar ilaçlar ve adenosinerjik ilaçlar;
 • antibiyotikler;
 • antiviral ajanlar.

Larenjit için kullanılan mukolitikler, eczanelerde satılan asetilsistein veya ambroksole dayalı hazır solüsyonları içerir:

 • 5 ml - 1 g asetilsistein ampullerinde% 20 asetilsistein (seyreltilmeden bir inhalasyon için ampülün yarısını kullanın);
 • 3 ml ampuller içinde flumutil - 0.3 g asetilsistein (seyreltilmeden bir prosedür için tüm şişeyi kullanın);
 • Ambroksol veya Lazolvan (2 ml su veya tuzlu su çözeltisi başına 2-3 ml).

Larenjit akut atağı ile birlikte, laringeal lümen önemli bir daralma ile birlikte, anti-inflamatuar glukokortikosteroidler ve adenosinerjik ajanlar kullanılır:

 • Çözelti Eufillina% 2.4 10 ml (dozaj ve konsantrasyon atama doktoru, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir);
 • Deksametazon 1 ml (bir doktor tarafından reçete edilir, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir).

Virüsler ve bakteriler larenjit için eşit derecede sorumludur. İlk durumda, ikinci antibiyotiklerde antiviral ilaçlar kullanın:

 • İnterferon tozu (1 ampül tozu 5 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde çözülür);
 • ampullerde gentamisin (3 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde seyreltilmiş 1 ampul);
 • 5 ml ampullerde% 0.5'lik bir çözelti içinde dioksin (seyreltilmeden bir seferde 5 ml'ye inhale edilir)

Soluma karışımlarının hazırlanmasındaki çözelti, sıradan kaynamış su ile değiştirilebilir.

Çocuklar için hangi ilaçları kullanabilirim

Çocuklar için güvenli mukolitik ajanlar olarak kabul edilir. Asetilsisteine ​​dayalı preparatlar, yetişkinler ile aynı dozajda solunmaktadır. Ambroksol, Lazolvan - günde 1-2 kez bir karışımda ilacın en fazla 2 ml.
Hormonal antienflamatuar ve adenosinerjik ilaçlar dikkatli ve sadece doktor reçetesiyle kullanılır. Aynı antibiyotik ve antiviral ilaçlar için de geçerlidir.

İnhalasyon kullanımı için tercih edilmeyen preparatlar

Bir nebulizatör yardımıyla herhangi bir tıbbi aracın solunması konusunda kesin olmayan yasaklar mevcut değildir. Cihazın verimliliğini korumak için, bileşimde büyük parçacıkların yanı sıra yağ çözeltileri kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Cihazı tıkayabilir ve fırlatma etkinliğini azaltabilirler. Evdeki infüzyonları otlar üzerinde solurken, ağır ve büyük partiküller olmadan mümkün olan en temiz fraksiyonu elde etmeniz gerekir.

Geleneksel olarak, birçok kişi hala inhalasyon ve durulama için en iyi araçlardan birinin kabartma tozu olduğuna inanmaktadır.

Uzun süren bir sanrı olarak kabul edildi: soda, hafif bir antiseptik etkiye sahiptir, ancak tahriş edici etkisi bakterisidaldan çok daha büyüktür.

Halk ilaçları ve inhalasyon tarifleri

Doğal mineralli su, geleneksel olarak solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tam olarak larenjit için geçerlidir. Herhangi bir su - hidrokarbonat, sodyum, kalsiyum, sülfat, hidrojen sülfür - uygundur. Tüm gazlar temizlenene kadar gazlı su tutulmalıdır. Doğal su içinde bulunan tuzlar, mineraller, mikro ve makro elementler nedeniyle, bu gibi inhalasyonlar hafif bir anti-enflamatuar, antiseptik ve rejenere etkiye sahiptir.

Diğer etkili araçlar arasında, not edilmelidir:

 • Rotokan bitkilerinin farmasötik su-alkol ekstraktı (1 çay kaşığı 100 ml su veya tuzlu su çözeltisine oranla);
 • Anti-enflamatuar etki (inflame, caltsula, coltsfoot, papatya çiçeği, meşe kabuğu) otlar üzerinde infüzyon;
 • antiseptik aksiyonun sebze infüzyonları (St. John's wort, okaliptüs, kekik yaprakları, ıhlamur çiçekleri);
 • balgam söktürücü özellikli infüzyonlar (termopsis, sığırkuyruğu, çam tomurcukları, adaçayı, tel);
 • suyu Kalanchoe (5 ml su için 1 ml su);
 • bal ve propolis çözeltileri (1 tatlı kaşığı bal, 40 ml su veya 1 tuzlu su çözeltisi başına 1 g propolis).

Bitkisel ilaçlar ile inhalasyon günde 5 defaya kadar yapılabilir.

ihtiyati tedbirler

Larenjit ile inhalasyon yararlı ve hoştur, hastanın durumunu kolaylaştırır, mukus larenksinin tahrişini rahatlatır. Hatta çocuklar bile, nebülizer tedavisi ile birkaç kez denedikten sonra, uğultu aparatına sempatik olurlar.

Larenjit ile inhalasyon yapmak, tedavi karmaşık bir doğada olması gerektiğini unutmayın: bir nebulizatör tedavi edilemez. Bu cihaz her derde deva değildir ve kalifiye tıbbi yardımı yerine koyamaz.

antibiyotikler, anti-inflamatuar steroid ve yan etkilere neden olabilir veya belirli bir durumda etkili olmayabilir diğer ilaçların bağımsız uygulama kaçınmalıdır tedavi nebulizer zarar vermemek amacıyla.

Fitonastoyami ile de dikkatli olmalı. Sebze güvenli bir araç anlamına gelmez. Bitkiler, bazı insanların hoş olmayan duyular ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği maddeler içerir.

Larenjit ile inhalasyon

Hava yolu inflamasyonu ile yapılan inhalasyonlar, ilacı doğrudan "etkilenen bölgeye" ileterek hastanın durumunu hızlı bir şekilde rahatlatmak için etkili bir yoldur. Böyle bir prosedür herhangi bir yaşta ve herhangi bir sağlık durumunda gerçekleştirilebilir. Çocuklarda larenjit ile inhalasyon nasıl yapılır ve nasıl yapılır? Hangi ilaçlar kullanılacak ve ne yapılması kesinlikle yasaktır?

Larenjit, laringeal dokuların iltihaplandığı bir hastalıktır. Bu lokasyondaki patolojik süreç için karakteristik bir semptom, ses telleri üzerindeki etkisidir. Hasta ya sesini tamamen kaybeder ya da belirgin ses kısıklığı duyar. Semptom, inflamatuar sürece dahil olan ses tellerinin yakınlığıyla açıklanır.

Dikkat edin! Özellikle çocukluktaki larinks iltihabı tehlikelidir. Çocuğun boğazının anatomisinin özellikleri nedeniyle, yanlış bir oluk gelişir ve nefes almayı durdurur.

larinks doğrudan nefes borusu içine geçtiği için, daha sonra (larenks + trakeal inflamasyon iltihabı) larenjitin sık rastlanan bir komplikasyondur Laryngotracheitis. Enfeksiyon derinleşirse, hasta bronşitle yüzleşir. Patojenlerin nazofarenkse yayılması ile anjina, rinit ve sinüzit olasıdır.

Soluma nasıl çalışır?

Larenjitli bir hastada teneffüs edildiğinde:

 • larinks ödemini giderir
 • boğaz, trakea, bronşları nemlendirir
 • iltihabı azaltır
 • balgam seyreltilmiş

Dikkat edin! İnhalasyonların yukarıdaki terapötik etkileri boğazla sınırlı değildir, fakat tüm hava yollarına uzanır. Böylece enfeksiyonun yayılmasını önler.

Birçok inhalasyon tipi vardır, ancak bunların her birinin prensibi aynıdır: ilaç süblimleştirilir veya püskürtülür ve daha sonra hasta tarafından solunur. Evde soluma yapılabilir:

 • özel aparat - nebulizatör
 • Buhar (hasta sıcak buhar solur) ısıtılmış sıvı içeren bir kap kullanarak

İnhalasyonun laringotrakitis ile tedavi edici etkisi, seçilen ilaca ve prosedürlerin sırasına bağlıdır.

Buhar inhalasyonu veya nebülizatör?

Larenjit ile hangi inhalasyonları yapabilirim? Klasik inhalasyonlar, ilacın vaporizasyon ile süblime edildiğinde, larinksin pürülan inflamasyonu için önerilmez. Sıcak buhar ile solunum yolu boyunca yayılır sadece ilaç değil, aynı zamanda enfeksiyon. Çocuklarda sıcak buhar larenksin şişmesine ve yanlış krupın saldırısına neden olabilir.

Komplikasyonları önlemek için, akut larenjit ile bir nebülizör ile inhalasyon yapılması önerilir. Solunan, kolayca solunan, ince bir dispersiyonda çözeltinin granül haline getirilmesinde kullanılan inhaler yöntemi, patojeni tolere etmez.

Nebülizörü tıbbi bitkilerin infüzyonları veya soğurmalarıyla teneffüs etmek mümkün mü? Hayır, homojen olmayan bir çözeltinin süspansiyonu cihazı devre dışı bırakacaktır. Ancak donanım prosedürleri için petrol çözümlerini kullanmak çok daha korkunç.

Dikkat edin! Larenjitli bir nebülizör ile yağ inhalasyonu yasaktır! İnce bölünmüş yağ süspansiyonu akciğerleri tıkar, iltihap ve ödemlere yol açar. Bu duruma lipoid (yağ) pnömoni denir, tedavi etmek son derece zordur, hastanın ölümüne yol açabilir.

Soluma için preparatlar

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne kadar etkilidir? Her şey hastalığın doğasına bağlıdır. Larenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

 • Hidrokortizon çözeltisi üzerinde hazırlanan antibakteriyel ilaçlar
 • Balgamı sulandıran ve salgılatan ilaçlar
 • Azaltıcı solunum ve nemlendirici mukoza

Larenjitli bir nebülizör kullanmaktan mı? Doktor kesin randevuyu alacak. Soluma kullanan birçok ilaç var. Etkilerinden farklı olarak, alınan diğer ilaçlarla uyumlu olarak, spesifik kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır. Aşağıda çeşitli endikasyonlar için larenjitli bir nebülizörde inhalasyonlar için kullanılabilecek preparasyonlar yer almaktadır.

Lasolvan

Larenjit, laringotrakit ve solunum yollarının diğer iltihaplı hastalıkları ile lazolvanom ile inhalasyonlar, çift bir etkiye sahiptir:

 • Balgamı sulandırır ve çekilmesini teşvik eder
 • ödem rahatlatmak
 • Kullanım şekillerine bakılmaksızın antibiyotiklerin etkisini güçlendirmek (tabletlerde, enjeksiyonlarda)

Bu ilaç, çocukların tedavisi için güvenlidir. Erişkin hastaların kompleks terapisinde etkilidir.

Nefes almayı kolaylaştıran ilaçlar

Solunum zor olsa bile larenjit ile eufillinom ile inhalasyonlar yapmaz. İlk olarak, bu ilacın bronş spazmının giderilmesi için inhalasyonunun etkinliği büyük bir sorundur. İkincisi, laringotrakitis (veya larenjit) ile solunum yolu ile nefes almak, euphylin'in hareket etmediği laringeal ödemden kaynaklanır.

Larenjitli deksametazon, boğaz spazmının çıkarılması ve nefes alma rahatlığı için endikedir. İlaç hormonaldır, glukokortikosteroidlere atıfta bulunur, tüm vücuda etki eder. Sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir. Prosedür başına 1 ml kullanın. % 9 salin ile 4 ml'ye kadar seyreltin. Reçetesiz doktoru kullanmak yasaktır.

Dikkat edin! Deksametazonun kendi kendine uygulanması, Quinck'in ödemi olan anafilaktik şokla tehlikelidir. Çocuklarda kullanıldığında, hormonal bir ilacı büyüyen bir vücut içine sokmanın yararları ve riskleri değerlendirilir.

Berodual - komplike laringotrakeit ile inhalasyon için bir hazırlık. Bebeğin nefes almasını kolaylaştırarak bronkospazmı etkili bir şekilde giderir. Verimin terapötik etkisi 5-10 dakika içinde gelir. Bir doktor tarafından yönlendirilen dozaj.

Bir boğaz şişmesi tehdit ederse, yanlış bir tahıl tehdit ederse, epinefrin (epinefrin) ile inhalasyon uygulanır (bir doktorun gözetiminde ve reçetesinde!). Acil durumlarda nebulizör aracılığıyla epinefrin kullanmak, çocuk boğulmaya başladığında ve ambulans hala yoldadır.

Dikkat edin! Adrenalinin sadece solunum merkezini değil aynı zamanda kardiyak aktiviteyi de uyardığı anlaşılmalıdır. Ilacı kendiniz kullanmayın.

Yatıştırıcı ve nemlendirici çözümler: soda, tuzlu su, maden suyu

Bunlar hemen hemen hiç kısıtlama olmaksızın larenjitli çocuklara ve yetişkinlere inhalasyon için önerilebilecek üç çözümdür. Ses tellerini hafifletmek, ses sesinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Mukoza solunum yolunun nemlendirilmesi, vücudun hastalığın patojenleriyle etkili bir şekilde mücadele etmesini sağlar.

Larenjit sırasında salin (NaCl% 9) ile inhalasyonlar yetişkinlere ve çocuklara gösterilmiştir. Hava yollarını tüm uzunlukları boyunca yumuşatır ve nemlendirir. Akut semptomları etkili bir şekilde rahatlatın. İşlemlerin sayısı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İlaç hipoalerjenik, her yaştan hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Evde soda inhalasyonları, yetişkinlerde larinksin iltihaplanması için ilk yardım olarak mevcuttur. Tuz çözeltisi gibi, nefesi yumuşatırlar. Alkali etkisi sayesinde, bir nebülizatör ile soda inhalasyonları yumuşatır ve tükürür. Sert solunum, öksürük, ses kısıklığı ile tutulması önerilir. Çocuklar için bir soda kullanın ya da başka bir çözüm sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Solunumunuzu ve balgamınızı yumuşatmak için, mineral su ile inhalasyon yapabilirsiniz. Narzan, Borjomi kullanıyorlar. Maden suyunu kullanmadan önce, karıştırarak veya çökelterek gazları temizleyin. Her işlem için, nebulizatör içine 3-4 ml maden suyu dökülür. Ön vücut ısısına ısıtılmalıdır.

Antibakteriyel ilaçlar

Enfeksiyonu önlemek için dioksin ile prosedürler reçete edilir. Solunduğunda, çözelti doğrudan etkilenen bölgeye girer ve terapinin tabletlerdeki ilaca kıyasla etkinliğini arttırır. Dioksin, seyreltilmeden,% 0.5'lik bir çözeltinin 1 ampulü için bir prosedür kullanılarak inhale edilir. Akut larenjitli çocukların inhalasyonu, bireysel bir şemaya göre bir doktor tarafından reçete edilir.

Flimucil, nebülizör yoluyla larenjit ile inhalasyon için etkili bir antibiyotiktir. Ek antibakteriyel haplar olmadan enflamatuar süreci baskılamak için kullanımı yeterlidir.

Soluma kuralları

 • Prosedürler için, sadece bu tür tedaviye yönelik farmasötik preparatlar kullanılmalıdır.
 • Talimatlarına göre nebulizer doldurun
 • Ağzınızı solumak, ekshaling
 • Doktor farklı bir rejim atamamışsa, prosedür süresi 10-15 dakikadır.
 • Bir öğünden 1,5 saat sonra bir nebülizör ile tedavi edilmeli ve fizikten sonra 0.5 saatten daha erken olmamalıdır. yükler
 • Tedaviden sonra 40 dakikada yiyip içebilirsiniz.
 • İlacı boşaltabilmek için, aksi belirtilmedikçe, tuz çözeltisi veya Borjomi ile mümkündür.

Prosedürleri yapmak yasaktır:

 • Yüksek sıcaklıkta
 • Bir yaşına kadar çocuklar
 • Kalp hastalığı öyküsü olan hastalar, ilaçlara alerjik reaksiyonlar
 • Solunum yetmezliği olan hastalar, akut dönemde astım

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit ile inhalasyon

Larenksin bu hastalığına hoş olmayan semptomlar eşlik eder, çocuklukta bir tehlikedir. İnhalasyon tedavisi ile tedavi hastanın durumunu önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olur. Prosedürleri yürütmek için hangi yöntemler kullanılır, bunun için hangi ilaçlar kullanılır, özellikle genç çocuklu ebeveynler için oturumlar yapma kuralları yararlı bilgilerdir.

Larenjit nedir

Bu bulaşıcı hastalık doğada viral, bakteriyel, mantardır. Larenjit ile larinksin mukoza zarının iltihabı vardır. Ligamentler sürece dahil olur. Larinksin solunum kaslarının kasılmaları nedeniyle glottis lümeninin daralması söz konusudur. Bütün bunlar hastalığın belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar:

 • ses kısıklığı, ses kısıklığı, ses kaybı;
 • yabancı cisim hissi;
 • şişlik, larinksin hiperemi;
 • kuru, havlayan öksürük;
 • daha fazla balgam ile ıslanmak için kademeli değişim;
 • yutulduğunda ağrı;
 • Boğazda bir kuruluk hissi.

Larenjit gelişimi provok eder:

 • üst solunum yolu hastalıkları - sinüzit, tracheitis;
 • bronşların patolojisi, akciğerler - boğmaca, pnömoni;
 • sistemik viral enfeksiyonlar - kızamık;
 • otoimmün hastalıklar - granülomatozis, lupus;
 • duman trakeaya, zehirli gazlara girmek;
 • soğuk, sıcak havanın solunması;
 • yüksek sesle ağlıyor, şarkı söylüyor;
 • soğuk algınlığı;
 • sigara;
 • yiyeceklere alerjik reaksiyonlar, kokular;
 • epitelin yapısında değişiklik - larenjitin kronik formuna neden olur;
 • sindirim sistemi bozuklukları - gastroözofageal reflü.

Enflamatuar sürecin gelişimi çocuklukta bir tehlikedir. Bu sıradışı değildir - hastalığın akut bir formunun görünümü - geceleri saldırıların meydana geldiği sahte bir krup. Bir çocukta farenksın anatomisinin özellikleri nedeniyle:

 • gürültülü solunum;
 • gırtlak içine hava akışını engelleyen ödem geliştirir;
 • dudaklar maviye döner;
 • havlayan bir öksürük var;
 • oksijen eksikliği nedeniyle, beyin, koma çalışmasını bozmak mümkündür;
 • Durum acil bakım, hastaneye yatış gerektirir.

Larenjit ile inhalasyon yapmak mümkün mü

Solunum hastalıkları için bu terapötik tekniklerin kullanımı, tedavinin en etkili yollarından biridir. Solunduğunda, ilaçların derin inflamasyon odaklarına nüfuz etmesi sağlanır. Bu prosedür yetişkinlerin ve çocukların tedavisi için reçete edilir. Seanslar sırasında:

 • balgamın viskozitesi azalır;
 • mukus çıkarılması kolaylaştırılır;
 • bastırılmış inflamatuar reaksiyonlar;
 • Mukoza zarının nemlendirilmesi vardır.

İnhalasyon terapisi ile larinkste dokuların yumuşaması ve yumuşaması vardır. İlaçlar, yenilginin yerini anında alır, hastanın durumunu hızla iyileştirir. Enfeksiyon baskılanması sadece boğazda değil, aynı zamanda tüm hava yollarında da oluşur. Prosedürler sayesinde, olur:

 • boğazın kılcal damarlarının vasküler tonunun düzenlenmesi;
 • ağızda şişlik azalması;
 • dokularda rejeneratif süreçlerin uyarılması;
 • ayrılan sıvının burun, farinks, larinksten seyreltilmesi;
 • mikrodolaşımın iyileştirilmesi, kan akımı;
 • Zorlukla nefes almanın ortadan kaldırılması.

Larenjit ile yapılacak inhalasyonlar nelerdir

Bir doktor nefes alma prosedürleri verdiğinde, bunları çeşitli yollarla gerçekleştirin. Larenjit için inhalasyon tedavisinin seçimi, kullanılan ajana, hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına bağlıdır. En basit seçenek, tankı sıcak su ve tıbbi kompozisyonla doldurmak ve üzerinde nefes almaktır. Bu teknik aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Çocukları tedavi ederken dikkatli olmanız gerekir;
 • yanma tehlikesi vardır;
 • Eğer iltihaplı bir iltihap varsa, sıcak buhar enfeksiyonu yayabilir.

Larenjit tedavisinde, kulak burun boğaz uzmanları tavsiye:

 • burnunda kâğıttan yapılmış bir huni olan bir çaydanlık kullanımı ile buhar prosedürleri - kullanım için kontrendikasyonlar vardır;
 • Nebülizer kullanımı - tüm ilaçlar için uygun değildir;
 • buhar inhalerlerinin uygulanması;
 • dozaj, antiseptik içeriği olan aerosoller biçiminde - Hexoral, Gedelix, Colustan;
 • burun için vazokonstrüktif spreyler - Naphthysine, Vibrocil.

İletim kuralları

İyileşme sürecini hızlandırmak için prosedürlerin etkinliğini arttırın, belirli kurallara uymalısınız. Sadece doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanmak önemlidir. Solunum prosedürlerini başlatırken bilmek gereklidir:

 • seans, egzersizden yarım saat sonra, yemekten 2 saat sonra yapılır;
 • süre doktor tarafından belirlenir - 5-15 dakika içinde;
 • ağızdan nefes almak ve burun içinden nefes almak gerekir;
 • nefes bile sakin olmalı;
 • seanstan sonra konuşmanız tavsiye edilmez, yemek, 30 dakika içinde içilir.

Güvenlik yönetmeliklerine göre bir kaynama bileşiği üzerinde soluma yapılması kabul edilemez. İlaçlar sadece eczanelerinin fizyolojik solüsyonu ile seyreltilmelidir. Gün boyunca üçten fazla işlem yapamazsınız. Doktor birkaç ilaç reçete ederse, aşağıdaki sırayla kullanılır:

 • ön-bronşodilatörler, nefes almayı kolaylaştırmak, bronşları genişletmek;
 • 15 dakika içinde - mukolitikler, balgam söktürmeye katkıda bulunurlar;
 • Balgam deşarjından sonra, bir saatin çeyreğinden sonra, anti-enflamatuar, antiseptik ajanlar kullanılır.

Nebulizatör kullanma

Tedavi süreci için uygun bir cihaz kullanabilirsiniz. Nebulizatör, solunum yolunun uzak bölgelerinde bulunan iltihap odaklarına ulaşan ilaçların ince dağılımını gerçekleştiren bir cihazdır. Buharsız bir teknik kullanarak:

 • ağrısız ilaç verilir;
 • Aktif maddelerin hızlı emilimi vardır;
 • sürekli ilaç tedariği vardır;
 • fonlar etkili dozlarda kullanılır;
 • Yerel etkiler diğer organları olumsuz etkilemez.

Çalışma prensibine bağlı olarak, cihaz tasarımı farklıdır:

 • Ultrasonik - bir aerosol oluşumu ultrason etkisi altında oluşur, bir dezavantaj - zarın titreşimleri, hormonal ilaçlar, antibiyotik yok.
 • Kompresör - havayı sıkıştırarak çalışır. Her türlü ilacı kullanabilir, eksi - güçlü bir gürültü.
 • Mesh-nebulizer - püskürtme, düşük frekanslı bir ultrasonun etkisi altında özel bir zarın titreşimleri nedeniyle oluşur. İlaçlar yok edilmez, cihaz ses çıkarmaz. Dezavantajı yüksek maliyettir.

Çocuklarda larenjitle birlikte Nebulizatör, bebeklerle başlayarak, bebekleri bile uyurken tedavi etmek için kullanılabilir. İşlemi gerçekleştirmek için gerekli olan:

 • Cihazı talimatlara göre monte edin;
 • ilacı doktor tarafından belirtilen dozajda hazırlayın;
 • onu tankın içine dökün;
 • bir yüz maskesi koymak veya bir nebülizatörün bir kaya ağızlık içine almak için;
 • Cihazı aç;
 • Çözüm tamamen tüketilene kadar bir seans tutun;
 • cihazı ayırın;
 • durulayın, çalışma parçalarını sterilize edin.

Larenjit ile buhar inhalasyonu

Bir kaptan sıcak bir çözelti ile çıkan buharı kullanan bir terapötik teknik vardır. Bu yöntem sadece negatif noktaların varlığı nedeniyle doktorun izni ile kullanılmalıdır. Tıbbi ürünlerle buhar:

 • yanıklara neden olabilir;
 • Çocuklukta kullanıldığında dikkat gerektirir;
 • oturumdan sonra mukozal ödemde bir artışa neden olur;
 • patojenlerin çoğalmasını, solunum organlarına yayılmalarını teşvik eder;
 • Yüzdeki vasküler patolojiler için önerilmez.

Özel bir cihaz - buhar inhaleri, basit, güvenli ve etkili kullanabilirsiniz. Tedavide dikkate almalıdır:

 • Cihazı dört yaşın altındaki çocuklar için kullanamazsınız;
 • Burnunuzu cihazla ısınabilirsiniz;
 • Alerjik reaksiyonların olasılığı nedeniyle esansiyel yağlarla işlem yapılması tavsiye edilmez;
 • ısıtıldığında, ajanların etkinliği azalır;
 • Buhar bronşlara ilaç vermez;
 • tüm ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir;
 • calendula, adaçayı, kimyacının papatya, nane süslemesinin kullanılması arzu edilir.

Nebulizer ile inhalasyon için hazırlıklar

Doktorlar yetişkinlerin ve çocukların tedavisi için reçete yazıyorlar. İlaç seçimi, hastalığın ciddiyetine, hastanın durumuna, tercihli belirtilere göre ayrı ayrı yapılır. İnhalasyon tedavisi için aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • inceltme balgam - saline, Lazolvan;
 • mukusun viskozitesinin azaltılması - Bromgeksin, Fluimutsil, Ambroksol;
 • antiseptikler - Dioksin, Hexoral, Miramistin, Furacilin;
 • antienflamatuar phytopreparations - Klorofiltilat, Rotokan.

Hastalığın semptomlarıyla hızlı bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olun:

 • hormonal ilaçlar - Pulmicort: Prednisolone, Hydrocortisone;
 • bronkodilatörler - Berodural, Atrovent;
 • vazokonstrüktif - Epinefrin, tuz çözeltisi ile kombinasyon halinde Naphthyzine damlaları;
 • Spazmları çıkarma - Euphyllinus, Adrenalin;
 • nemlendirici mukoza - maden suyu Narzan, Borjomi;
 • yumuşatma nefesi, sert öksürük rahatlatıcı, boğuk ortadan kaldırarak - kabartma tozu bir çözüm.

hidrokortizon

İlaç anti-alerjik etkisi olan steroid ilaçları ifade eder. Kronik hastalık, bronkospazm tehditleri için laringitli hidrokortizon ile inhalasyonlar önerilir. Seanslardan sonra:

 • larinks mukozasının şişmesini giderir;
 • Anestezide lidokain varlığından dolayı ağrı tedavi edilir;
 • mukus sıvılaşır;
 • inflamasyonu azaltır;
 • solunum ritmi geri yüklenir;
 • bronkospazmı ortadan kaldırır;
 • interferon vücudundan çekilmenin inhibisyonu, bağışıklık tarafından desteklenen nedir;
 • Enflamasyonun odak noktasında lökosit konsantrasyonu azalır.

Hormon preparasyonu, sadece verilen dozajlarda doktorun reçetesinde soluma için kullanılır. Çocuklar için, hidrokortizon, prosedür başına 2 ml - fizyolojik bir çözelti ile birlikte 0.5 ml miktarında kullanılır. Kullanım için kontrendikasyonlar dikkate alınmalıdır:

 • böbrek yetmezliği;
 • kalp hastalığı;
 • gebelik;
 • 60 yaş üstü;
 • laktasyon dönemi;
 • diabetes mellitus;
 • mide ülseri;
 • bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü.

adrenalin

Hastalık laringospazmın gelişimini tehdit ettiğinde, doktorlar adrenalinin sentetik bir analoğu olan Epinefrin reçete eder. Hormonal ilaç ciddi hastalıklarla yardımcı olur. Kalp atımını güçlendirmek için ilacın sürekli alınması önerilmemektedir. İnhalasyonlar, çocuklarda yanlış grupların gelişimini engeller:

 • vazokonstriktör;
 • anti-enflamatuar;
 • dekonjestanlar;
 • antialerjik.

Çocuk doktorları, yıldan başlayarak adrenalin inhalasyon tedavisini reçete eder. Ilacın ampul 5 ml salin dökülerek seyreltilmelidir. Beş yaşın altındaki çocuklar için, doz 0.25-0.5 ml ve daha büyük - 1 ml'ye kadar. Tıbbi kompozisyon aşağıdakilere katkıda bulunur:

 • virüslerin yok edilmesi;
 • nemlendirme, mukoza zarının dezenfeksiyonu;
 • viskoz balgamın seyreltilmesi;
 • vücut eksüdasının boşaltılması.

deksametazon

Hormonal ilaç anti-alerjik, anti-ödem, anti-enflamatuar, aksiyona sahiptir. Deksametazon, ciddi komplikasyonları tehdit eden akut hastalık için önerilir. Larenjit durumunda, ilaç laringeal lümen daralmasına neden olan belirgin bir ödem ile inhalasyon için kullanılır. Doktorlar tavsiye:

 • bir nebülizör tedavi etmek için kullanın;
 • 1 ila 6 oranında salin solüsyonu ile 1 ampul Deksametazonun seyreltilmesini gerçekleştirin;
 • prosedürün süresi 10 dakikadır;
 • sonunda, ağzınızı su ile durulayın.

Özellikle çocuk hasta olduğunda, kendi kendine ilaç kullanmak için kabul edilemez. İlacın miktarı ve terapi seyrinin uzunluğu doktor tarafından belirlenir. Deksametazonun tedavi sürecinde aşırı dozlanması:

 • yüzün kızarıklığı;
 • artan kalp hızı;
 • nöbetlerin görünümü;
 • halüsinasyon;
 • yönelim kaybı;
 • heyecan;
 • anksiyete;
 • depresyon.

Pulmicort

İlaç, hormonal antienflamatuar ilaçları ifade eder. Pulcicort ile inhalasyon sadece bir sıkıştırma cihazının kullanılmasıyla yapılabilir. Ultrasonik cihaz, ilacı yok ederek terapötik etkinin kaybına yol açar. Pulmicort prosedürü sırasında:

 • hızla emilir;
 • lokal alerjik reaksiyonları ortadan kaldırır;
 • solunum kaslarını rahatlatır;
 • mukoza zarlarının şişmesini giderir;
 • öksürük yatıştırır;
 • nefes darlığını nötralize eder;
 • iyileşmeyi hızlandırır.

İnhalasyon için pulmicor diğer hormonlardan daha güvenlidir. Altı aydan başlayarak larenjitli çocukların tedavi edilmesi. Kurs ve dozaj, doktor tarafından hastalığın yaşına, şiddetine göre reçete edilir. İlacın kullanımı için talimatlar önerir:

 • Çocuklarda larenjit ile inhalasyon nebülizör 1 ml'den fazla olmayan günlük dozaj ile gerçekleştirmek için - 0.5 ml için günde iki kez;
 • Yetişkinler için - günlük 2 ml'lik bir doz, alevlenmeler, komplikasyonlar - günde 4 ml'ye kadar, 1 seans geçirir.

prednisolon

İlaç - glukokortikosteroid hidrokortizonun sentetik bir analogu - iyileşmeyi hızlandırmak için larenjitin tedavisinde kullanılır. Prednisolone güçlü eylemi, yüksek verimliliği ile ayırt edilir. Inhalasyon sonrası:

 • inflamatuar süreç kaldırılır;
 • dokuların şişmesini azaltır;
 • alerjik belirtiler ortadan kaldırılır;
 • metabolizma aktive edilir;
 • elektrolit dengesi normalleştirilir;
 • immünosupresif etki gerçekleştirilir.

Prednisolone kullanırken, dikkate alınması gerekir:

 • hastalığın akut seyrinde ilk üç gün içinde kullanılmalıdır;
 • ilaç sadece doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir;
 • Dozu ve tedavi süresini bağımsız olarak değiştirmek kabul edilemez;
 • Dikkatli ilaç laktoz, kalp hastalığı, böbrek, gastrointestinal sistem, endokrin patolojilerin varlığı intoleransı için kullanılır.

Lasolvan

İlacın bileşimi, balgamı sıvılaştırmaya ve hızla bronştan çıkarmaya yardımcı olan ambroksol hidroklorit içerir. Teneffüs için Lazolvan, salin solüsyonu ile eşit oranlarda seyreltilir. İlaç katkıda bulunur:

 • trakea, boğazda kronik, akut inflamatuar süreçlerin zayıflaması;
 • yumuşak öksürük;
 • ödemin çıkarılması;
 • Nefes almayı kolaylaştırmak için.

Lazenaveni larenjit ile kullanırken dikkate almak gerekir:

 • İnhalasyonlar bir nebülizatör yardımıyla gerçekleştirilir;
 • Antitüsif ilaçların eşzamanlı kullanımı eşzamanlı değildir;
 • tedavi günde 2 kez yapılır;
 • çocuklara dozaj - iki yıla kadar - 1 ml, 2 ila 6 - 2 ml, her seans için 6 - 3 ml sonra;
 • tedavi süresi beş günden fazla değildir;
 • Solunum öksürüğü kışkırmayacak şekilde sakin olmalıdır.

tuzlu

Bu bileşime sahip inhalasyonlar, alerjik reaksiyonlara neden olmaz, yan etkiler, herhangi bir yaşta kullanım için endikedir. Çözelti suda% 9 sodyum klorür içerir - bir kişinin kanında aynı konsantrasyonda sodyum klorür bulunur. Soluma için bileşimin kullanımı sonucunda ortaya çıkar:

 • hastalığın akut semptomlarının giderilmesi;
 • bronş, trakea, larinks mukoz membranlarının nemlendirilmesi;
 • dokuların yumuşaması;
 • şişkinliğin giderilmesi.

Prosedür için, kendiniz yapmak yerine, hazır bir eczane fizyolojik çözümünün kullanılması arzu edilir. Diğer ilaçlar inhalasyon sırasında ilacın seyreltilmesi durumunda, emilim hızlanır ve tedavinin etkinliği artar. Tuzlu çözüm ile prosedürler sırasında:

 • Çocuklar için seans süresi 3 dakika, yetişkinler için - 10;
 • Burundan nefes alması, ağızdan nefes alması ve bunun tersi tavsiye edilir.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon

Çocuklardan başlayarak, inhalasyon prosedürlerinin yardımıyla bir çocuğun tedavisi yapılabilir. Doktor, uygulama yöntemini, gerekli dozu ve tedavi sürecini reçete edecektir. İlaç azaltılmış konsantrasyon ile kullanılır. Kuralları takip etmeniz önerilir:

 • Seans, fiziksel efordan 30 dakika sonra yapılmalıdır;
 • bir yemekten sonra 1,5 saat sürmelidir;
 • çocuk dinlenmeli, rahatça nefes almalıdır;
 • prosedürün süresi 10 dakikaya kadardır;
 • seanstan sonra konuşamazsın, ye, içersin.

Çocuklar için buhar inhalasyonları yaparken çok dikkatli olmalısınız. Bir yanmayı önlemek için, özellikle açık bir tankın üzerinde nefes almanız gerekiyorsa, ebeveynler bebeğin yanında olmalıdır. Daha az tehlikeli yollar:

 • çaydanlığın ağzına konulan bir kağıt hunisinden nefes almak;
 • buhar inhaleri uygulaması;
 • nebulizatör kullanımı - uyurken bile nefes alabileceğiniz özel bir maske yardımıyla.

Tıbbi prosedürlerin yerine getirilmesi için pediatristler atar:

 • çocuğa larinjit ile tuzlu çözelti ile inhalasyon - mukoza zarlarını nemlendirir, şişme rahatlatır;
 • Ambrobene, Lazolvan - öksürüğü durdurmak;
 • Adrenalin, Epinefrin - spazmları rahatlatır, komplikasyonların gelişimini durdurur;
 • Pulmicort - öksürük ataklarını, boğulmayı durdurur;
 • Prednizolon, Deksametazon - şiddetli inflamasyonu hafifletir;
 • Sinupret, solunum sistemini şişiren bağışıklık sistemini güçlendiren homeopatik bir bitki koruyucu maddedir.

Halk tarifleri

Evde, hastalığın tedavisi için, geleneksel şifacılar tarafından sunulan formülasyonları kullanabilirsiniz. Asıl önemli olan, bu tedavinin, doktor tarafından onaylanması ve tedavinin ana rotasına eklenmesidir. Buhar inhalasyonları için:

 • ezilmiş sarımsak, soğan - antibakteriyel etkiye sahiptir;
 • deniz tuzu çözeltisi - ödemi azaltır, mikro çatlakları iyileştirir;
 • adaçayı infüzyonu - iltihabı giderir;
 • bir kabartma tozu çözeltisi - balgamı seyrelterek, boşaltılmasını kolaylaştırır;
 • haşlanmış patateslerden buhar;
 • ezilmiş okaliptüs yaprakları;
 • kekik, nane, anne ve üvey annelerin et suyu.

Deniz topalak yağı

Hastalığın tedavisi için, inhalasyonlar birkaç damla doğal ilaç ilavesiyle sıcak buhar ile gerçekleştirilir. 15 dakika boyunca 10 prosedürden oluşan bir ders gerçekleştirin. Larenjit bu tedavi varlığında kontrendikedir dikkat edilmelidir:

 • bronkospazm riski olan bronşit;
 • hipertansif hastalık;
 • bronşiyal astım;
 • kanama;
 • kalp yetmezliği;
 • onkolojik hastalıklar.

Doğal şifa özellikleri sayesinde, larenjit durumunda inhalasyon ile deniz topalak yağı:

 • terlemeyi, boğazda tahrişi ortadan kaldırır;
 • antimikrobiyal etki üretir;
 • inflamasyonu engeller;
 • ağrıyı azaltır;
 • larinks ve burnun mukoza zarlarını yumuşatır;
 • hücresel metabolizmayı aktive eder;
 • restoratif bir etkiye sahiptir;
 • Koruyucu kuvvetleri arttırır.

Tıbbi bitkiler ve koleksiyonlar

Katılan hekim ile kararlaştırıldığında, tıbbi bitkilerin kullanımı ile inhalasyon yapmak yararlıdır. Larenjit belirtilerine karşı koymak için su ve alkol infüzyonları ve soğurma kullanın. Bilmek önemlidir - aynı anda üçten fazla şifalı bitki kullanılması tavsiye edilmez. Anti-inflamatuar, antibakteriyel, yumuşatıcı etki aşağıdakilere sahiptir:

 • Papatya çiçeği;
 • okaliptüs yaprakları, huş ağacı, adaçayı;
 • köknar iğneleri.

Inhalasyonlar için bir şifa suyu hazırlamak için, bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı kıyılmış yaprak, çiçek ya da ot toplanması konusunda ısrar edin. Prosedür 15 dakika boyunca gerçekleştirilir, tedavi süreci doktor tarafından belirlenir. Inhalasyon şifalı bitkiler için önerilir:

 • borunun kökü, kuzukulağı;
 • üç renkli mor;
 • mercan kabuğu;
 • nane;
 • kireç çiçekleri;
 • anason;
 • kekik;
 • kekik;
 • limon balsamı;
 • dizi.

Doğal bal

Doğal ürün antibakteriyel özelliklere sahiptir, patojenik mikroorganizmaları yok edebilir. Tedavi sırasında hastanın arıcılık ürünleri için alerjisi olmaması önemlidir. Vücuda girme, tatlım:

 • larinks ve burnun mukoza zarlarını yumuşatır;
 • bakteri yok eder;
 • öksürüğü azaltır;
 • boğazda rahatsızlığı azaltır;
 • sıvılaşma, balgam deşarjı teşvik eder;
 • akciğerlerin alveolleri aracılığıyla kanın içine nüfuz eder;
 • restoratif bir etkiye sahiptir.

Evde, buhar inhalasyonları bal yapmak için kullanılır. Tarif şunları gerektirir:

 • Su ısıtıcısını içine bir bardak su dökülmüş kaynatın;
 • bir kaşık dolusu bal ekleyin;
 • Su ısıtıcısının ucunda, bir kağıt hunisi koyun;
 • Bal buharını dikkatli bir şekilde soluyun;
 • çözelti soğuduğunda ısıtılır;
 • prosedürü gece yapmak istenir;
 • süre - 20 dakika.

Kontrendikasyonlar

İnhalasyon tedavisinin tüm yararı ile, sadece doktorunuz tarafından belirtildiği gibi, onu dikkatli kullanmalısınız. Bu kullanım için kontrendikasyonların varlığı nedeniyle. Bunlar şunları içerir:

 • ilaçlara karşı alerji;
 • yüksek tansiyon;
 • kalp ritmi bozuklukları;
 • yüksek sıcaklık - 38 dereceden fazla;
 • burun kanaması;
 • onkolojik patolojiler.

Buhar inhalasyonları, vücutta patojenik bakterilerin yayılma tehlikesi nedeniyle, anjina, otitis, sinüzit gibi pürülan enfeksiyonların gelişmesinde yasaktır. Çocuklara dört yıllık gelişim dönemine kadar devam etmekte ларингоспазма mümkündür. Laringotracheitis nebulizer ile inhalasyon aşağıdaki durumlarda zarar verebilir:

 • solunum fonksiyonunun ihlalleri;
 • astım alevlenmeleri;
 • bir yaşın altındaki çocukların yaşı;
 • kardiyak patolojilerin tanısı.

Evde inhalasyonlar nasıl yapılır

Durulamalarla birlikte larenjit ile inhalasyon, lokal tedavinin en etkili yoludur. Larenjitin faringeal mukozanın iltihabı olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu alan tamamen dış etkilere ve tıbbi bileşiklere doğrudan erişime açıktır.

Makalenin içeriği

Aktif maddeleri sağlamak için, ne sistemik tedavi ne de parenteral enjeksiyonlar gerekmeyecektir.

İnhalan uygulama yolu, buhar veya aerosol süspansiyonları şeklindeki ilaçların doğrudan laringeal mukozaya düşmesine izin verir.

Ayrıca, uygulama kurallarına uygun olarak, bu prosedürler tamamen güvenlidir ve küçük çocuklarda bile yürütmek için kullanılabilir.

İnhalasyonların klinik etkisi

Larinjitli ilaçların inhalatif uygulaması birkaç yararlı terapötik etki sağlayabilir:

 • Mukus bileşeninin viskozitesini gırtlakta azaltma ve mukusun giderilmesini basitleştirme;
 • mukozanın nemlendirilmesi, yumuşaması;
 • inflamatuar reaksiyonların baskılanması;
 • Boğaz kılcal damarlarında vasküler tonun düzenlenmesi ve ödematöz fenomenlerin şiddetinde azalma;
 • mukoza üzerinde rejeneratif süreçlerin uyarılması.

Ek olarak, prosedür sırasında hangi farmakolojik ajanın kullanıldığına bağlı olarak, aşağıdaki etkiler genel etkilere eklenir:

 • mukolitik ve balgam söktürücü etkisi;
 • laringo ve / veya bronkospazm önlenmesi;
 • antimikrobiyal etki; Boğaz anestezi.

Bu prosedür nasıl uygulanır?

Larenjit ile inhalasyonun üç yolla yapılması önerilir:

 1. Kapasitenin üstünde buhar.
 2. Bir kağıt koni ile su ısıtıcısı.
 3. Bir nebulizer kullanıyor.

En basit ilk yöntemi kullanırsanız, geniş bir üst kısımda, örneğin geniş, fakat çok derin olmayan bir tavaya sahip bir kaba ihtiyacınız olacaktır. Bu yemeğe aslında bir buhar verilir. Tıbbi madde, yüzeyinden buharlaşmaya yeterince ısıtılmalıdır. Hasta potun üzerine eğilmeli, üzerine büyük bir havlu atmalı, kenarı masanın üzerinde durmalı ve buharı ağız ile solumaya başlamalıdır. Bir su ısıtıcısı ile teneffüs edilmesi için çözeltiyi bu kabın içine dökün ve ağzının içine, kalın kağıtlarıyla bükülmüş, koninin dar bir ucunu yerleştirin.

Koninin geniş ucu, hastanın buharı soluyacağı bir maske görevi görecektir. Koni ne kadar uzun olursa, buharlaşan sıvının sıcaklığı da o kadar az olur, ancak kağıt duvarlara yerleşmiş olan tıbbi maddelerin kaybı da o kadar büyük olur.

Bir nebülizör ile inhalasyon yoluyla verilen ilaç, önceki vakalarda olduğu gibi aynı yüksek sıcaklığa sahip olmayacaktır. Ancak bu cihazı kullanabilmeniz, ayrıca tıbbi karışımlar hazırlamanız ve orada doldurmanız gerekiyor. Bu zor değildir ve bir çocuk bile bu prosedürü yönetebilir. Boğaz için nebülizatörler içeren hazır şişelerde hazır müstahzarları kullanmak daha da kolaydır. Bu eczane ilaçlarının parlak temsilcisi Ingalipt'dir. Bir nebülizör ile teneffüs ederek, yavaşça, yavaşça ve derin nefes alınız. Teneffüs ettikten sonra ilacı püskürtün, nefesini 3-4 saniye tutun - bu, ilacın mukus boğazına ve alttaki parçalara yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Önemli! Evde larenjit inhale edilen bir tedavi durumunda, 2 gün boyunca klinik iyileşme gözlenmezse, o zaman KBB doktoruna ihtiyaç vardır. Uzman, optimal terapi şemasını ve daha etkili ilaçları seçecektir.

Ayrıca, birkaç tıbbi madde tahsis edildiyse, ilaçların uygulama sırası önemlidir. Doğru uygulama şeması şöyle görünüyor:

 1. Bronşları genişletmek anlamına gelir (her zaman alamazlar). Bu tür maddeler daha fazla farmakolojik etki için solunum sistemini hazırlar, ödemi alır ve ilaçların daha derin nüfuzunu sağlar. Bu önemlidir, çünkü larenjitli lezyonlar bronş ağacının alt kısmına yayılabilir, bu da önleyici tedbirlerin alınması gerektiği anlamına gelir.
 2. Daha sonra mukolitik ilaçlar tanıtıldı. Bu fonların yardımıyla, balgam larenks içinde birikir. Bu mukus, patojenik bakterilerin yayılması için ortamdır ve mukoza zarını kaplar ve tıbbi maddelere erişimi engeller. Mukolitikler genellikle aynı zamanda balgam söktürücü etkiye sahiptirler, yani seyreltilmiş balgam öksürme ile dışarı atılır.
 3. Öksürükten sonra ilaçlar, hastalığın nedenini doğrudan etkilemek için kullanılır: anti-inflamatuar, dezenfektan, antimikrobiyal, vb.

İnhalasyon tedavisinin bu üç aşaması arasında farklı farmakolojik ajanlarla duraklamalar yaklaşık 15-20 dakika olmalıdır. Bu prosedürlerin sona ermesinden sonra, örneğin, şifalı otlar gibi daha az yoğun etki gösteren maddeler ile 1-2 inhalasyon yapmak yararlıdır.

Hangi yolu seçmelisiniz?

Özel olarak inhalasyon yönteminin özel olarak sizin durumunuzda kullanılması için seçim, her şeyden önce larenjit nedenine bağlıdır. Çoğu zaman, bu hastalık kendi başına ortaya çıkmaz: farinks lezyonu, anjina, ARVI ve üst solunum yolunun diğer patolojilerinde gelişen semptom komplekslerinden biridir. Bu durumlarda, mukoza zarının iltihabı patojenik bir mikroflora tarafından provoke edilir. Ve burada hangi inhalasyon yönteminin kullanılacağı özellikle önemli değildir. Esas olan, yöntemin kullanılan ilaca karşılık gelmesidir (örneğin, bir nebülizerin yardımı ile doğranmış sarımsak ile inhalasyon çalışmaz).

Ancak, otoimmün ve / veya alerjik lezyonlarla, spesifik farmakolojik ilaçların zorunlu olarak sokulması gerekir. Bu nedenle, örneğin, benzer bir doğadaki larinjit ile, hidrokortizon ile inhalasyonlar yapılmalıdır. Ve bu durumda, nebülizörün kullanımı en uygun çözüm olacaktır. Bu, verilen ilacın miktarını doğru bir şekilde dozlamaya, etkilenen bölgeye tam olarak verilmesini sağlamaya ve terapötik etkinlik kaybı olmadan ilaç tüketimini önemli ölçüde azaltmaya imkan verecektir.

Soluma için araçlar

Larenjitin evde iyileştirilebilmesi için, inhalasyonların mutlaka zorunlu farmakolojik ajanları içermesi gerekir. Nebülizerlerle enjekte edilirler. Sadece KBB hastalıkları uzmanı bu ilaçların tipini ve dozunu belirleme hakkına sahiptir. Çoğu kez larenjitle birlikte, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 1. Fluimutsil (ATSTS olarak da bilinir), Lazolvan ve ambroksol içeren diğer maddeler. Bu ilaçlar biriken balgamı sulandırır ve kısa sürede öksürük uyarır. Bu, üst solunum yollarını mukustan temizlemenizi sağlar. İnhalasyondan önce, ilaç eşit hacimde salin içinde çözülür.
 2. Antibakteriyel, mukolitik ve balgam söktürücü etkileri birleştirerek Fluimucil antibiyotik BT. Bir isim gibi göründüğü önceki ilaçtan farklı olarak, buradaki aktif bileşik, asetilsistein değil, thiamphenicol'dur. Bu ve diğer antibiyotikler larenjitin enfeksiyöz nedeni için kullanılır. Bazen, hastalığın erken evrelerinde, lokal antimikrobiyal etki, sistemik antibiyotik tedavisine geçmeden tam bir tedavi sağlar.
 3. Bileşiminde karbondioksit içermeyen saf salin veya maden suyu. Bu fonlar, faringeal mukozanın tahriş olmuş ve aşırı kurutulmuş enflamatuar sürecinin yeterli nem ve yumuşamasını sağlayacaktır.

Önemli! Eğer ilacın teneffüs edilmesi sırasında hastanın gözyaşı, nefes darlığı, burun akıntısı ve diğer belirti göstermeyen belirtileri varsa, işlem hemen durdurulmalıdır. Bu semptomlar, bireysel ilaç intoleransının bir ölçütüdür.

Ayrı- ca, inhalasyonların allerjik larenjit ile gerçekleştirildiği hakkında söylenmelidir. Bu bozukluk üst solunum yolunun şiddetli şişmesi ve bronşların daralması ile ilişkilidir. İlk tedavi bir antihistamin ilacının bir hapı olmalıdır. Ayrıca, bronkodilatörler uygulamak ve deksametazon ve diğer glukokortikosteroidler ile inhalasyon başlatmak için gereklidir. Larinksit alerjik yapısı ile hidrokortizon tedavisi genellikle bir seyir tabiatına sahiptir ve her gün bir hafta boyunca 1-2 prosedür içerir. Prednizolon veya diğer hormonlarla inhalasyon sadece dozaj ve tedavi rejimini belirleyen bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Halk tarifleri

İnhalasyon için bu tür araçlar her zaman hastalığı tedavi edecek etkili bir ilaç değildir. Ancak larenjit ile, bu prosedürler ana tedaviye mükemmel bir katkı olarak hizmet edecektir. Bu tür maddelerin solunması genellikle buharları geniş bir kap veya su ısıtıcısından soluyarak gerçekleştirilir. İnhalasyon süresi en fazla 15 dakikadır ve günde 4-5 kez uygulanması önerilir.

Çoğu kez larenjit ile inhalasyonun, et suyu ve tıbbi bitkilerin infüzyonları ile yapılması önerilir:

 • papatya;
 • John's wort delinmiş;
 • kadife çiçeği;
 • kekik;
 • anne ve üvey;
 • nane;
 • ahududu yaprağı;
 • biberiye;
 • soylu civanperçemi;
 • adaçayı;
 • ardıç vb.

Solunan bir çözelti elde etmek için, kuru phytopreparation: su başına 1 çorba kaşığı oranında alınır. 15-20 dakika sonra, sıvı bir kaynar su banyosunda kaynatılır ve ısıda bir başka yarım saat daha ısrar eder. İşlemden hemen önce, çalışma tankında, sonuçtaki et suyunu eşit hacimde kaynar suyla seyreltmelisiniz.

Böyle bir inhalatörün etkisini güçlendirmek için, orada birkaç damla uçucu yağ ilave edilmesi önerilir.

Birkaç daha etkili yemek tarifleri:

 1. Yarım litre su 2 yemek kaşığı kabartma tozu içinde çözülür. Orada aynı miktarda yemek tuzu ve 10 damla iyot ekleyebilirsin.
 2. 300 ml sıcak su için 15 damla okaliptüs yaprağı ekstraktı ekleyin. Çocuklar için bu doz 2 kat azalır. Başka bir seçenek - 1 tatlı kaşığı kuru okaliptüs yapraklarını bir bardak suya koyun ve kaynar su banyosunda 10-15 dakika ısıtın.
 3. Aynı miktarda frenk üzümü yaprağı, kekik ve coltsfoot karıştırın. Yarım litre su için, karışımın 2 büyük kaşığı alın ve bireysel bitki hazırlıkları için yukarıda açıklandığı gibi pişirin.
 4. Bir orta boy soğan ve / veya 5 diş sarımsak ezin. Bulamaç, 0.5 litre kaynar su ile doldurun. Ürünler kullanışlıdır ve birleştirir, ancak daha sonra iki kat fazla suya ihtiyacınız olacaktır.

Çoğunlukla larenjitli bir patates üzerinde nefes alıp almanın mümkün olup olmadığı sorulur. Evet, kullanışlı bir araçtır. Patatesleri üniforma içinde pişirin, suyu boşaltın ve kökleri püre haline getirin. Hemen bundan sonra, inhalasyona başlamanız gerekir. Terapötik etkisini arttırmak için, patateslere 5-7 damla iyot damlatınız. Diğer bir seçenek ise aynı miktarda okaliptüs yaprağı ekstraktının eklenmesidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tubo-otit veya eustachitis tedavisi için etkili ajanlar

Çoğu, diğer hastalıkların arka planında ortaya çıktığı için, tubo-otitin ciddi bir hastalık olduğunu düşünmemektedir. Fakat aslında, orta kulaktaki pürülan orta kulak iltihabı, iltihaplanma ve timpanik membranın sıkılmasını ve kalıcı bir işitme kaybına yol açabilir.

İlk üç aylık dönemde gebelikte angina

Angina, faringeal halka elemanlarının ve palatine bademciklerin iltihaplanmasının oluştuğu akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bu patolojinin bir başka adı akut tonsillittir.