Loading

Kulaklar için damlalar

Kulakta ağrı semptomu - otolojik patolojinin en acı verici ve rahatsız edici tezahürlerinden biridir. Böyle bir şikayetin nedeni, KBB organları (örneğin, soğuk algınlığı) ve nörolojik, dişçilik, diğer hastalıklar gibi çeşitli hastalıklar olabilir. Bu nedenle, kulakta ağrı hissetmek, her şeyden önce, gerekli araştırma ve teşhis açıklanması için bir otorinolaryngolog ile irtibata gerekir.

Ayrıca, modern ilaç endüstrisi pazarında farklı kompozisyon ve amaca sahip çok sayıda ilaç sağlamıştır. Böyle bol miktarda ilaç ile kendinizi anlamak zor olacaktır ve döküntü uygulaması tehlikelidir.

Kendinden tedaviden daha tehlikeli

Eğer delikli bir timpanik membran ile alkol damlaları kullanıyorsanız, solüsyon orta kulak boşluğuna girecek ve mukoza zarının yanmasına neden olacaktır. Ayrıca, kusurun kenarlarını aydınlatır, delik uzun bir süre iyileşmez ve bu bazen zardaki "deliğin" ömür boyu kalacağı gerçeğiyle karmaşıklaşır.

Membran hasarlı olmadığından emin olun Must ototoksik antibiyotikler (neomisin, gentamisin, streptomisin, vs.) içeren damlacıkları kullanılarak ve ilaç timpanik boşluğuna almaz zaman. Terapi süresi, doktor tarafından belirtilen süreyi geçmemelidir. Eğer bu şartlar uygun hareket etmezseniz, tedavi bazen kaybı veya sağırlık standı işitme, koklear nevrit karmaşık hale gelir.

Sadece kullanmanın ne kadar tehlikeli olduğuna dair sadece birkaç örnek düşer ve tehdit ettiği şey belirtilir. Enfeksiyon bazen travmatik dışarıdan, işitme insan organ çevresel kısmı içine girebilir ve bu anatomik yapıları ile timpanik boşluğu bağlayan östaki borusu yoluyla nazal veya nazofarengeal bölge olabilir. Catarrhal hastalıkları, rinit, sinüzit, atmosferik basınçtaki değişiklikler, düşük sıcaklık, kulağın çeşitli bölümlerinin iltihaplanmasına neden olur.

Tıbbi ürünlerin sınıflandırılması

İlaçların bileşimine dayanarak, kulak damlaları gruplara ayrılabilir:

 1. Antimikrobiyal, fungisidal etki ile preparatlar. Doğrudan enfeksiyon patojen (antibiyotik, antifungal) üzerinde etkileyin.
 2. Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar.
 3. Analjezik özellikleri ile lokal anestezikler.
 4. Kortikosteroidler, özellikle alerjik bir bileşen mevcut olduğunda inflamatuar süreçle baş edebilir.
 5. Sülfürik mantarı yumuşatmak için kullanılan preparatlar.

Ayrıca, damlalar monopreparasyonlara (tek bir ilaçtan oluşur) ayrılır ve birleştirilir (iki veya daha fazla bileşen).

Damlalar ve uygulamaları

Kullanmadan önce, sıvı su banyosunda ısıtılmalıdır. İlacın sıcaklığı vestibüler reaksiyonları önlemek için vücut sıcaklığına karşılık gelmelidir. Ürünün kullanıma hazır olduğundan emin olmak için önkolun iç yüzeyinde birkaç damla damlatmanız gerekir.

 1. Prosedür en iyi, gömülü kulağın karşısındaki yan yatmış bir pozisyonda yapılır.
 2. Aurikülün üst direğini yukarı, dışa ve arkaya doğru çekin. Bu işitme sinüsünü hizalar. Çocuklar kabuğunu çıkarır ve çıkarır.
 3. Gerekli damla sayısını girin.
 4. Bundan sonra, tragusa tıklayın ve dış kulağın boşluğu üzerinde eşit olarak dağılmış olan maddeye birkaç enjeksiyon yapın.
 5. Yaklaşık on dakika kadar uzanınca kulak kanalına bir parça pamuk koyun. Damlatma sonrası çözeltinin kalıntılarını emecektir.

Aşağıda kulak hastalıklarında en sık kullanılan ilaçların listesi aşağıdadır.

Otofa

Çok çeşitli etkilere sahip antibakteriyel damlalar. İlacın ana aktif maddesi Otofa-Rifampicin'dir.

Antibiyotik için endikedir:

 • dış kulak iltihabı;
 • orta kulağın akut, kronik inflamatuar süreçleri;
 • Timpanumun postoperatif tedavisi.

Yetişkinler için - 5 damla için günde 3 kez. Çocuklar - 2 kez 3 damla. Bir hafta boyunca terapi süresi.
Uzun süreli tedavi ile mikroorganizmalar antibiyotiğe direnç oluştururlar, dolayısıyla 7 günden fazla kullanım istenmez. Hamilelikte dikkatli kullanın.

Miramidez

Antiseptik. Aktif madde, Miramistin'dir. antibiyotiklere dirençli Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteri, mantar, protozoa, virüs ve hatta mikrobiyal birlikte, hastane soylarının büyük bir kısmı bunun karşı duyarlıdır. Bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, lokal koruyucu mekanizmalar artmaktadır, doku rejenerasyonu gelişmektedir. Yerel olarak hareket eder, genel kan dolaşımına girmez.

Miyomit orta kulak iltihabı için endikedir:

 • bakteriyel, fungal;
 • Akut ve kronik dış ve orta perforatif değildir.

Dış kulaktaki patolojik işlemde, bir ilaç maddesi ile nemlendirilmiş yumrular üzerinde enjekte edilir. Çözeltiyi günde 3 kez 10-15 dakikaya yerleştirin. Orta kulak iltihabı durumunda, 3-5 damla günde 3 kez damlatır. Tedavinin gidişatı 14 güne kadardır. İlaç mikropların direncini antibiyotiklere indirir.

Dezavantaj: Kulak kanalına takıldığında yanar. Phenomena birkaç saniye içinde kaybolur.

Otizol

Kulak hastalıklarının tedavisi için kombine bir ilaç, anestetik, anti-inflamatuar, vazokonstrüktif bir etkiye sahiptir. Antipirin, kulak damlalarının bir kısmı, iltihabı giderir, analjezik özelliklere sahiptir. Benzokain, ağrı semptomlarının giderilmesi için çok önemli olan önceki bileşenin anestezik etkisini artırır. Fenilefrin şişliği giderir ve anestezinin etkisini uzatır.

İlaç başarıyla tedavi edilebilir:

Otizol'ü altı ay çocuklara atayın. Yetişkin damla 4 günde 3 kez damla. Bebekler, günde 3 kez 1-2 damla kullanırlar.

Ne zaman kullanılamaz:

 • timpanik membranın bütünlüğünün ihlali;
 • bileşenlere aşırı duyarlılık;
 • altı aya kadar çocuklar.

Bu gibi patolojilerde dikkatle:

 • hipertansif hastalık;
 • glokom;
 • diabetes mellitus;
 • hipotiroidizm;
 • KKH.

Ajan pratikte genel kan dolaşımına girmediğinden dolayı hamilelikte kullanılabilir.

fenazon

Non-steroidal anti-inflamatuar ilaç, bir pirazolon türevi. Analjezik, antipiretik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Phenazone, akut otitis durumunda ağrıyı ve enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir. Lokal olarak kulak patolojisi için kullanılır, lidokain ile birleşir.

Kulak acıyorsa, ilaç 3-5 damla için kullanılır. Lokal uygulama nadiren istenmeyen reaksiyonlara neden olur ve özel kontrendikasyon yoktur.

Derinat

İmmünomodülatör ajan, hücresel ve humoral bağışıklık süreçlerini aktive eder. Rejenerasyon, doku onarımını uyarır, yaraların iyileşmesini ve ülseratif süreçleri destekler.

KBB pratiğinde, Derinat şu durumlarda burun damlası olarak kullanılır:

 • sinüzit, rinit;
 • Viral ve bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu diğer akut solunum yolları.

orta kulak iltihaplı hastalıklar sık ​​nedenidir burun boşluğunda ve nazofarenks lokalize olduğundan, üst solunum yolu hastalığının tedavisi, akut kulak işlemleri zorunlu madde tedavisidir. Başarı ile, ilaç ARVI önlemek için soğuk algınlığı için kullanılır. Damlalar her bir burun geçişinde günde 3-4 kez düşer. Ilacı 10-14 gün boyunca kullanın.

Burun ve sinüslerin akut inflamatuar süreçlerinde 3-5 damla kullanılır. Kullanım sıklığı günde 5-6 kez. 1 aya kadar tedavi. İlacın yerel kullanımı genellikle yan etkilere neden olmaz, kontrendikasyon yoktur, gebelik sırasında güvenle kullanılabilir.

Aurisan

Çok çeşitli aksiyonlu antiseptik. vasıtasıyla en hassas Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteriler (Staphylococcus, Enterobacteriaceae, Corynebacterium türü bakterilerin kontrol) ve protozoa, virüs, mantar dermatomitsetami bir parçası olan decametoxine, tarafından. Mikroorganizmalara maruz kaldığında antibiyotiklerin etkinliğini arttırır.

 • akut, kronik otitis;
 • kulağın dış ve orta (iltifatsız) iltihaplı süreçleri;
 • bakteriyel, viral, fungal lezyonlar.

12 yaşından sonra yetişkinler ve çocuklar için Aurisan kullanın. Kulak boşluğuna girin 2-3 günde 3-4 kez düşer. Terapi süresi doktor tarafından belirlenir.

 • kullanırken yanma hissi. Hoş olmayan belirtiler birkaç saniye içinde gider;
 • Timpanik membranın delinmesi ile kullanmayın.

Decamethoxin'e karşı artan duyarlılık ile ilaç reçete edilmez.

otinum

Kulak damlaları, ana aktif madde kolin salisilat ile temsil edilir. Anti-inflamatuar, analjezik etkisi vardır, NSAID'lerin grubuna aittir.

 • akut deliksiz orta kulak iltihabı;
 • miringite;
 • otitis eksterna;
 • Yıkamadan veya temizlemeden önce kulak kanalının kükürdünü yumuşatmak için.

Kulak acıyorsa, iltihaplı olayların giderilmesi için en iyi ilaçlardan biridir.

 • zarın delinmesi;
 • hamilelik ve emzirme;
 • çocuk;
 • ilacın bileşenlerine duyarlılık.

Biri dikkatli olmalı, bazen ilacın adını yazarken dilbilgisi hatası var (Otium). Dış ve orta kulak iltihabi süreçlerinde, günde 3-4 kez bir frekans ile 3-4 damla aşılayın. Terapi iki haftaya kadardır.

 • enjekte edildiğinde yanıklar;
 • Perforasyonlu otitin tedavisi yanı sıra uzun süreli tedavi, işitme kaybının görünümünü provoke edebilir.

Araştırma verilerinin eksikliği ile bağlantılı olarak çocuklarda kontrendikedir.

Kandibiotik

Kombine kulak antibakteriyel, antifungal, anti-inflamatuar ve analjezik özellikleri ile düşer. Tıbbın bileşimi, çeşitli otolojik hastalıklar için kullanılmasını mümkün kılan dört bileşen içerir.

Tek bir ilacın yardımıyla, aynı anda patolojik sürecin birkaç bölümünü etkileyebilir:

 • Klotrimazol antifungal etkiye sahiptir;
 • Kloramfenikol geniş spektrumlu bir antibiyotiktir;
 • Glukokortikoid ve lokal anestetik ilacı tamamlar, iltihabın etkinliğini arttırır, ayrıca kulaktaki ağrıyı arttırır.
 • otitis eksterna;
 • akut otitis media;
 • kronik orta kulak sürecinin alevlenmesi;
 • ameliyat sonrası durum.

Eğer kullanmayın:

 • timpanik membranın delinmesi;
 • 6 yıla kadar çocuklar;
 • ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık.

Bury 4-5 günde 3 kez düşer. Terapi süresi bireyseldir, ancak 10 günü geçmez. Hamilelik dikkatli kullanıldığında, doktora göre. Çoğu zaman isminin yazılmasında bir hata vardır (Kandibiotik).

Anauran

Antibakteriyel ve lokal anestezi özellikleri ile kombine ilaç. İlaç iki antibiyotik (Polimiksin, Neomisin) ve bir anestetik Lidokain içerir. Her iki antibiyotik de birbirini tamamlar, bu nedenle işitme analizörünün periferik kısımlarında yaşayan hemen hemen tüm mikroorganizmalar Anauran'a duyarlıdır. Lidokain de kulağın içinde ağrı veya kaşıntı varlığında yardımcı olur.

Kulaklarda damlalar ile gösterilir:

 • akut, kronik dış kulak iltihabı;
 • preperproratif evre öncesi ortalama orta kulak iltihabı;
 • kronik eksüdatif otit;
 • postoperatif pürülan komplikasyonlar.

Dikkatli, bir yıl altında ve hamile çocuklar için kullanılan bir doktor gözetiminde. Bileşenlere artan hassasiyetle, ajan reçete edilmez.

Sonuç olarak, damlalar timpanik membranın perforasyonu ile kullanılamaz veya uzun süreli tedavi uygulanmaz. Terapi sadece doktorun reçetesinde ve gözetiminde yapılmalıdır. Damla yetişkin 4-5 günde 3 kez düşer. Çocuklara günde 3 kez 2-3 damla verilir. Kurs bir hafta geçmez. Dilbilgisi hatası olan bir ilaç var (Auran).

Flavaco

Kulaklar için kombine damlalar. İlacın bileşimi birkaç antibiyotik, bir steroid ilacı ve bir lokal anestetik içerir. Antibakteriyel ajanlar antimikrobiyal etki spektrumunu genişleterek birbirini tamamlar. Glukokortikosteroid bir anti-inflamatuar ve anti-alerjik bir özelliğe sahiptir, lokal bir anestetik ağrıyı giderir. Çok çeşitli antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlarla ilişkili herhangi bir kulak patolojisini tedavi etmeyi mümkün kılar.

 • dış akut ve kronik otitis;
 • ortalama perfore olmayan otit;
 • orta kulakta ameliyat sonrası durum.

Flavaco'nun bir parçası olan Neomisin, işitsel sinir üzerinde toksik bir etkiye sahiptir, koklear nöritise yol açabilir ve sinirsel duyma kaybını tetikleyebilir. Bu nedenle, ilaç timpanik membranın bütünlüğüne zarar verilmesi durumunda kullanılmamalıdır. Uzun süreli tedavi kursları kabul edilemez.

Gebelikte kontrendike, emzirme ve bileşenlerine aşırı duyarlılık.
Damla yetişkin 4-5 günde 3 kez kulağa düşer. Tedavi süreci bir doktor tarafından reçete edilir, ancak 7 günü geçmemelidir.

dioxidine

Güçlü bir antimikrobiyal ajan. Antibiyotiklerin güçsüz hale geldiği durumlarda, ilaç böyle ciddi bir patolojiyi tedavi etmek için başarıyla kullanılmaktadır. Bazen anaerobik flora diğer antibakteriyel ajanlarla tedavi edilemez. Bu gibi durumlarda Dioksin reçete edilir.

Kulak patolojisinin tedavisi için kullanılan ilaç, dış işitme kanalına damlar. Genellikle orta kulak iltihabi süreçleri nazofaringeal enfeksiyon tarafından kışkırtır, bu gibi durumlarda, kulak burun boğaz uzmanları, burun tıkanıklığı sinüs iltihabı, şiddetli burun iltihabı burun damlaları reçete.

Topikal olarak% 0,5 ve% 1'lik bir çözelti kullanın. İlaç güçlü bir ilaçtır, bu nedenle kendi kendine tedavi kabul edilemez. Dioksin sadece bir uzman tarafından reçete edilir, onun gözetimi altında tedavi yapılır.

kloramfenikol

Dış işitme kanalına damlatma için bir alkol solüsyonu olarak kullanılır.

 • salisilik asit;
 • antibiyotik Levomisetin;
 • etil alkol.

Bir alkol solüsyonu ile uğraştığımızdan, delikli orta kulak iltihabı ile kullanılamaz. Kulaklardaki damlacıklar, iç ısınma sıkıştırması olarak entegre bir kulak zarı ile kullanılır. Talimat, ilacın kullanımına kontrendikasyonları göstermektedir.

Levomisetin aşağıdaki durumlarda kullanılmaz:

İlaç, gazlı bez turunda dış ses kanalı içine enjekte edilir. Bunlar ilaçla nemlendirilmiş küçük steril flagellalardır. Bunlar cımbızla boşluğa yerleştirilir. Bir ilacı bir kulağa damlatmak imkansızdır, bu tür bir manipülasyonda alkolik bir çözelti tahrişe veya ozheja neden olabilir. Bununla birlikte, ağrı azalmaz, ancak sadece yoğunlaşır.
İlaveten, ilacın bazen sağırlığa veya sağırlığa yol açan bir ototoksik etkisi vardır.

Nota

Çok fazla kulak damlası var, kendinizi özel eğitim olmadan anlamak çok zor. Otolojik problemlerin tedavisi mutlaka entegre bir yaklaşım gerektirir. Bir damla tedavi edilemez. Her vaka bireysel ilaç seçimlerini gerektirir. Hastalığın tipine, prosesi provoke eden patojen flora, hastalığın evresi, hastanın durumu, hastanın yaşı ve diğer birçok faktöre bağlıdır.

Doğru teşhisi koymak, yetkin kompleks terapisini atamak, preparatların dozajını ve bir kursun süresini belirlemek sadece uzman olabilir. Kendi kendine tedavi yapmak tehlikelidir. Bu, bir dizi yan etkilere, komplikasyonların ortaya çıkmasına, kronik bir sürece geçişe ve bir takım başka sorunlara yol açabilir.

Kulak damlaları - hangisi daha iyi? KBB doktoru açısından Otypax ve diğerleri

Bugünkü yayında, bir dizi makaleye başlamak istiyorum - ilaç incelemeleri. Temel olarak, KBB doktoru olarak her türlü KBB hastalığını tedavi etmek için kendi pratiğimde kullanacağım ilaçlar olacaktır. Makalelerin olacağını belirtmek isterim reklam niteliğinden değil, Bu veya diğer uyuşturucular hakkındaki tüm görüşler sadece kendi gözlemlerine dayanacaktır.

Hangi kulak damlaları size uyacak?

Hastaların tedavisinde birçok ilaç reçete edilir. Sonuçlara bağlı olarak (verimlilik, güvenlik, tolerabilite, fiyat), diğer faktörlerin yanı sıra, karşılaştırmalı analizleri yapılabilir. Bu sonuçlar, kuşkusuz, hem onları satın alan hastaya hem de etkili bir tedavi rejimi geliştirmek için aile ve KBB hekimlerinin, özellikle yeni başlayanların uygulanmasına ilgi gösterecektir.

Bugünün makalesi kulak damlalarına ayrılmıştır. Kişisel uygulamada en çok kullandığım dört ana ilacı analiz edeceğim ve aynı zamanda Kiev şehrinde bir eczaneler ağında da ücretsiz olarak satın alınabileceğim. Yazımın sonunda MISS YAPMAYIN, hazırladığınız talimatlarda belirtilmek üzere unutulan önemli bilgileri sizinle paylaşacağım!

Otypax - avantajları ve dezavantajları

Bileşimlerinde Otipaks-kulak damlaları fenazon ve lidokaine sahiptir. Fenazon belirgin anti-inflamatuar özelliklere sahip bir maddedir. Lidokain lokal anestezi etkisine sahiptir. Ayrıca, bu iki bileşenin bu preparasyondaki etkileşiminin, lokal anestetik (analjezik) etkiyi güçlendirdiği ve bunun sonucu olumlu etkilediği de not edilmelidir.

Otipax damlalarının artıları

 1. Mükemmel analjezik etki;
 2. Kötü bir anti-inflamatuar etki değil;
 3. Sistemik etkinin yokluğu (ilaç, kan, lenf, omurilik sıvısı içine pratik olarak uygulanmaz), bu da bebeklik dönemindeki çocuklarda kullanılmasını mümkün kılar;
 4. Endikasyonlara göre gebelik ve emzirme döneminde ilacın kullanımı;

Damlalar otypaks

 1. Yerel bir antibakteriyel bileşenin olmaması;
 2. Bileşimde lidokainin varlığı, çoğu kişi sıklıkla lidokaine tepki gösterdiği için ilacı tolere edilebilirlik açısından hassas hale getirir. Hoş olmayan alerjik reaksiyonları önlemek için bu gerçek dikkate alınmalıdır.

Genel olarak, ilaç, ilk aşamada akut orta kulak iltihabı tedavisi için kulakta ağrı semptomunu gidermek için iyi olduğu kanıtlanmıştır! Kiev 40-50 UAH kentinin eczanelerde ilacın ortalama fiyat. (150-200 rub.) Toplam puan 1'den 10'a kadar - 7 puan.

Otofa - artıları ve eksileri

İlaç rifamisine dayanır. Antibakteriyel bir ilaçtır. Otof damlaları, inflamasyona ve orta kulak iltihabına neden olan mikroorganizmalar üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir. Rifamisin yeterince güçlü bir antibiyotiktir. Penisilinler ve sefalosporinlerin zaten güçsüz olduğu durumlarda bile etkilidir. Bu, orta kulağın akut ve kronik hastalıkları için tedavinin iyi etkinliğini açıklar.

Otofusun artıları

 • Orta kulak iltihabı tedavisi sırasında istenen sonuca hızlıca ulaşan çeşitli mikroorganizmalara karşı geniş bir aksiyon yelpazesi;
 • Kronik orta kulak iltihabında kullanım imkanı;

Negatif otoes

 • Preparatta anti-enflamatuar ve analjezik bileşenlerin yokluğu;
 • Yeterince güçlü bir antibiyotiğin varlığı, emziren kadınlar olan kadınların yanı sıra hamile kadınlarda ilacı kullanmaya gerek duymaz;
 • 60 ila 80 UAH ilacın yeterince yüksek bir fiyat. (250 - 300 ruble).

Otoffe, çeşitli etiyolojilerdeki otitin tedavisi için etkili bir ilaç olarak kendini kanıtlamıştır. Kuşkusuz, ilacın timpanik membranın delinmesi ve ayrıca kronik orta kulak iltihabının varlığında kullanılabileceğine sevindik. Sevmediğim tek şey ilacın kırmızı-turuncu renklenmeye sahip olmasıdır, bu da tanıyı zorlaştırır ve tedavi sırasında sonuçların yorumlanmasını düzeltir. Toplam puan 1'den 10'a kadar - 8 puan.

Normax - güçlü bir antibiyotik ile düşer!

Göz ve kulak gibi damlalar, bileşimlerinde bir antibiyotik, norfloksasine sahiptir. Bu geniş spektrumlu antibiyotik, florokinolon grubuna aittir. Damlaların yanı sıra otofa da bakterisid etkiye sahiptir.

Damlaların Artıları

 1. Norfloksasinin mükemmel antimikrobiyal etkinliği, tedaviden hızlı sonuç alınmasıyla sonuçlanır;
 2. Iyi tolere edilebilirlik;
 3. Uygun fiyat (ilaç maliyeti 10 - 12 Grivnası, ya da eczanelerde 40 Rus ruble);

Damlaların dezavantajları

 1. Gebelik, emzirme, çocukluk ve ergenlikte (18 yıla kadar), serebral dolaşım bozukluğu, epilepsi, böbrek / karaciğer yetmezliği ile kullanımın imkansızlığı;
 2. Antienflamatuarın yanı sıra preparatta analjezik bileşenlerin yokluğu;

Tüm kontrendikasyonlara ve dezavantajlara rağmen, normax en sevdiğim ilaçlardan biridir. Verimliliği ve iyi fiyatı ile her şeyden önce güvenini hak etti. İlaç şeffaftır ve dış işitme kanalının duvarlarını leke etmez ve timpanik membran oto gibi kırmızıdır! Toplam puan 1'den 10'a kadar - 9 puan.

Kandibiotik - hepsi bir şişede!

Akut orta ve dış otitis tedavisi için kombine ilaç. Şekerbiyotik bileşimi şunları içerir:

 • Kloramfenikol bakteriyostatik geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı aktiftir;
 • Beclometazon dipropionat bir glukokortikosteroiddir. Anti-inflamatuar ve anti-alerjik etkiye sahiptir;
 • Clotrimazole ayrıca topik uygulama için geniş bir etki yelpazesi için bir antifungal ajandır;
 • Lidokain hidroklorür lokal anesteziktir;

Damlaların Artıları

 1. Damla bileşimi, otitin etkili tedavisi için gerekli tüm bileşenleri içerir;
 2. Bileşimde bir antifungal bileşenin varlığı, elbette bir artıdır. (Gördüğünüz gibi, yukarıdaki ilaçların hiçbiri bir antifungal bileşen içermez);

Damlaların dezavantajları

 1. Bileşimde (lidokain dahil) birçok bileşenin bulunması nedeniyle, alerjik reaksiyonlar mümkündür;
 2. Talimatlarda, kontrendikasyonlar hamilelik, emzirme ve 6 yaşından küçük çocuklar;

Kişisel deneyimlerden, ilaç, bir nedenle, her zaman yeterince etkili değildir. Maalesef bunun nedenlerini bilmiyorum. Hastada ilaca karşı alerjik bir reaksiyon ile hoş olmayan bir deneyim vardı. İlacın ortalama fiyatı 35-50 UAH veya 130-190 ruble. Toplam puan 1'den 10'a kadar - 7 puan.

Okumayı da tavsiye ederim

 1. Kükürt tıkacı, kükürt tıkacının çıkarılması, pamuk tomurcukları hakkında tüm gerçek!
 2. Kulak tıkanıklığının başlıca nedenleri tubo-otit veya eustachiitis!
 3. Otomikoz - kulağa kaşıntı neden?

Sonuç olarak, Bilmeniz gerekeni size söylemek isterim HER ZAMAN! Kulakta damla kullanırken! Çoğu zaman uyuşturucu ve doktorların talimatlarında kendileri bu noktayı unuturlar!

Gerçek şu ki, otitis farklı formları ile, farklı damla uygulamak için ÖNEMLİ! Örneğin, akut otitis media için delikli kulak zarı iyi olmayacak! Uygun (normax, otofa, uniflox, tsipromed), uymuyor! (Candiobiotic, otipax, otinum, garazon, sfradex, anauran, polidex), işitsel sinire zarar verebilirler!

Akut orta kulak iltihabı için perforasyon olmadan fit (otinum, otypax, anauran, otofa, şekerbiyotik)

için otitis eksterna uygun (şekerli, garazon, sophhedra, anauran, tsipromed, otofa, polidexa)

Bu derlemenin galibi şimdiden çok da belli değil, elbette tüm düşüşler artıları ve eksileri var. Tek tek KBB doktoru tarafından alınacak kulak damlaları için en iyi olanı kendiniz için hatırlamanızı istiyorum. Daha sonra, tüm faktörlerin hesaba katılması olasılığı yüksektir ve tedavi sadece size fayda sağlayacaktır. Hangi damlaların en güvenli olduğunu ve kullanılabileceğini merak ediyorsanız küçük çocuklarda ve hamilelik sırasında, sonra makalemi oku: Çocuklarda Otitis, çocukluktaki hastalığın özellikleri
Sevgili okuyucular!
Kişisel olarak danışma ve kabul için kayıt olabilirsiniz. Sadece makaleye bir yorum bırakın veya bana bir mail yazın. Posta adresi, yazar hakkında sayfada.

Çocuklar ve yetişkinler için etkili kulak damlaları

Yetişkinlerde veya çocuklarda kulak ve obstrüksiyonu hafifletmek için yerel bir çare kulaklara tedavi etmek için bir damladır. Akut veya kronik otitis için endikedirler, ancak doktor belirli ilaçları reçete etmelidir. Her damla, güvenli bir ilaç olarak kabul edilmelerine rağmen yararlı olmayabilir. Ayrıca, takviye, enfeksiyon, iltihap ve hatta travmayı tedavi edebilirler. Soruna bağlı olarak damlacıklar belirli bir eylemle seçilir. Bunlar antibakteriyel, antifungal, anti-enflamatuar, antiseptik veya kombinasyon ilaçları grubundan ilaçlar olabilir.

Kulaklar için ne düşer

Bu, kulak yolundaki ilacın bir çözeltisini aşılayarak lokal terapi için anlamına gelir. Bunlar kulak iltihabı, ağrı ve kulak tıkanıklığı, kaşıntı, dokuların iltihaplanması, irin görünümü ve bazen vücut ısısında artış ile kendini gösterir. Bu tür belirtilerde, tanıyı doğrulayacak ve tedaviyi atayacak veya atayacak olan kulak burun boğazına başvurmak gerekir.

avantajları

Özellikle kulak iltihabının otit bölümlerinin tedavisi için damlalar çok uygun bir salım formudur. İlaç aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildir;
 • Doğrudan kulak dokularının etkilenen bölgesi üzerinde hareket eder;
 • hastalığın iltihaplanma ve diğer hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırır veya en azından ciddiyetlerini azaltır;
 • çok az kontraendikasyon var ve yan etkilere neden olmaz;
 • mevcut değer;
 • doktor reçetesi olmadan satılır;
 • Küçük dozlarda ekonomik olarak kullanılır.

Sınıflandırma, kompozisyon, farmakolojik etki ve endikasyonlardaki farka dayanmaktadır. Kompozisyondaki ilaçların sayısına göre bunlar kombine ve mono preparatlara ayrılır. İlk birkaç bileşen içerir. Monopreparasyonlar sadece bir ilaç maddesini içerir. Eylem ilkesiyle ilgili olarak, aşağıdaki ana gruplar ayırt edilir:

 1. Anti-inflamatuar, inflamasyonu azaltır ve analjezik ve kurutma etkilerine sahiptir. Buna steroid olmayan ilaçlar ve hormon glukokortikoidli ilaçlar dahildir. Dikkatli bir anti-enflamatuar madde olduğundan ve kesinlikle endikasyonlara göre kullanıldığı için dikkatli bir şekilde atayın. Uzun süreli kullanım için kontrendikedir.
 2. Antimikrobiyal etki ile. Antibakteriyel eylem var.
 3. Antiseptik. Pürülan inflamasyon varlığında kullanılan antimikrobiyal etki ile preparatlar. Buna hidrojen peroksit, miramistin bazlı ilaçlar, borik ve furacilin alkol dahildir.
 4. Antifungal. Mantar ve enflamatuar doğa enfeksiyonları ile yardımcı olur.
 5. Vazodilasyon damlaları. Kulaklarda tıkanıklık hissi ile atandı, ama ağrı yok.

anti-enflamatuar

İnflamasyonlu kulağındaki damlalar farklı durumlarda kullanılır. Genellikle akut akut veya ödemli otitis mediada diğer ilaçlarla karmaşık bir tedavinin bir parçası olarak reçete edilirler. Endikasyon, aynı zamanda, işitsel kanalın zarar görmesine neden olan, atmosfer basıncındaki keskin bir artış veya azalıştan kaynaklanan iltihaplanmadır. Bu kulak kulağını düşürmek için kulakta ağrı ile atar. Şunları içerir:

 • Ototon;
 • Otinum ve analogları Holakaps ve Brotinum;
 • Dropleks;
 • Otikain;
 • Otosporin;
 • Otipaks.

Uzun süreli hastalık veya komplikasyonlarla birlikte, doktor kombine anti-enflamatuar veya steroid olmayan ilaçlar reçete eder. İkincisi analjezik bir etkiye sahip olan lidokain içerir. Hormonal ilaçlara:

antibakteriyel

Antibiyotikli iyi kulak damlaları, geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanlar, örneğin, levomisetin, eritromisin, rifampisin içerir. Bu tür ilaçlar antibakteriyel etkiye sahiptir, bu nedenle bakterilerin kulak yoluna girmesinin neden olduğu hastalıklar için endikedirler. Bu genellikle soğuk, bir orta kulak iltihabı, iç, orta veya dış komplikasyondur. Hastalık, işitsel kanaldan irin yayılmasıyla birlikte bir iltihaptır.

Kulak iltihaplı kulaklarda hemen hemen her zaman reçete edilir. Enfeksiyonun durdurulmasına yardımcı olur, irin oluşumunu ve kulak zarında olası hasarı önler. Güçlü antibiyotiklerle en etkili damlaların listesi şunları içerir:

 • ofloksasin;
 • Otofa;
 • Fugentin;
 • Rifonat;
 • Normax, Norfloxacin;
 • Tsipromed;
 • siprofloksasin;
 • Danza.

mono preparatlar

Bunlar, bileşimde bir aktif bileşene sahip özel aletlerdir. Enfeksiyonun odağını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, kompleks anestezi ve anti-enflamatuar etkileri vardır, ancak timpanik membranın perforasyonunda kullanılamazlar. Bunlar arasında Otinum ve Otipax vardır. Patojenik sürece eşlik eden prostaglandinlerin sentezini azaltabilirler. Bu nedenle, Otipax veya Otinum'u ilk uygulayan kişi. Ayrıca, yumuşak bir etkiye sahipler, böylece hamile ve emziriliyorlar.

kombine

Bu kategoriden gelen damlalar geniş bir antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. Her hastalık için reçete edilmemesine rağmen, iyi bir analjezik etki sağlar ve viral enfeksiyonları yok etmeye yardımcı olurlar. Kataral otit veya dış kulak iltihabı ile, Anauran ilacı popülerdir. Timpanik membranın delinmesi şüphesi, böyle bir ilacın kaldırılması için bir gösterge olabilir. Bu grubun diğer parlak temsilcileri, Sophradex ve Garazon'un damlasıdır.

Antiseptikler ile

Pürülan otiti tedavi ederken ve önlerken, antiseptik damlalar reçete edilir. Genellikle kulağa ameliyat öncesi ve sonrasında kullanılırlar. Bu grubun canlı bir temsilcisi, katyonlar grubuna ait olan Miramistin'dir. Bu ilacın bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkisi vardır. Eylem ilkesine göre, aşağıdaki antiseptikler benzerdir:

 • Okomistin;
 • borik veya furacilik asidin alkolik çözeltisi;
 • Sanguirythrine;
 • Kandibiotik.

antifungal

Antiseptik grupta, formülasyonda bir antifungal bileşen ile birkaç ilaç salgılanır. Bu tür ilaçlar, mantar ve enflamatuar hastalıkların tedavisi ile başa çıkabilir. Bunlar şunları içerir:

Çocuklar için damlalar

Çocuklukta, listelenen her ilaç grubundan sadece birkaçı kullanılabilir. Bebeklikten kulaklara ağrılar - Otipaks. Otinum sadece bir yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir. Çocuğu kulak tıkacından kurtarmak için Aqua-Maris Oto (1 yıldan itibaren) ve A-cerumen (2,5 yıl) kullanmanızı öneririz. Doğumdan bu yana, Remo-balmumu bebeklerinde kazmaya izin verilir. Orta kulak iltihabının tedavisinde şu ilaçlar da belli bir yaştan itibaren kullanılmaktadır:

 • Antibiyotikler içerir - Cipromed (15), Nomrax (12), Otofa (5);
 • anti-inflamatuar - Sofradex (c 7), Garazon ve Anauran (6'dan), Polydex (5);
 • antiseptik - furatsilinovy ​​alkol (6 ile), okostin (1 ile).

Hamilelik sırasında bir kulaktan düşer

Özellikle güvenli ilaçlar hamilelik sırasında olmalıdır. Bu dönemde Otitis hormonal dengesizlik ve azaltılmış bağışıklıktan kaynaklanabilir. Çocuk için en az risk taşıyan ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir. Hamilelik sırasında tehlikeli:

Sofredex hormonal bir madde içerir, bu yüzden de güvenli değildir. Kulaklar incinirse ve kulak iltihabı zarın perforasyonu ile komplike değilse, Otipaks tedavi için kullanılır. Bu, hamile kadınlar için güvenli kabul edilen birkaç ilaçtan biridir. Otitis kullanımının pürülan formu ile herhangi bir durumda Otipax olamaz. Perforasyon durumunda, zarlar, damlalarda Biseptolum ve Amoksisilin ile antibakteriyel tedavi reçete edilir. Dış kulaktaki otitis, fetus için toksik olmayan hidrokortizon ile tedavi edilir.

Enflamasyon tedavisinde etkili ilaçlar

Herhangi bir doğanın kulak iltihabı ile, yerel ilaçlar daha etkilidir. Ayrıca, kullanımı kolaydır. Antiseptik, antienflamatuar ve antibakteriyel ilaçlar arasında en etkili birkaç tane tanımlanabilir. Aşağıdaki araçlar:

Orlavaks

Bu araç bugün bir çevrimiçi mağazada satın almak veya düzenli bir eczanede sipariş vermek çok zordur. Orlawax, Otipax'ın bir analogu olarak kabul edilir, bu nedenle pratik olarak aynı belirtilere sahiptir. Dozaj aynı şekilde kullanılır. İlacın kendisi, kombine kategoriye aittir ve lidokain ve fenazona dayanır. Bu ilacın çeşitli etkileri vardır:

 • lokal anestezi;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • dezenfekte.

Flavaco

Birleştirilmiş gruptan soğuk algınlığı veya otitis için kulak damlaları. İlacın bileşimi, birbirini tamamlayan bir antibiyotik, bir lokal anestetik ve bir steroid maddesi içerir. İkincisi anti-inflamatuar ve anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Onlarla birlikte, anestezi ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Tüm kulak için 4-5 damlacık tüm gün boyunca 3 kez kadar damla damla. Bir hafta boyunca prosedürü tekrarlayın. Flavaco kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • orta kulakta ameliyat sonrası rehabilitasyon;
 • akut veya kronik otitis eksterna;
 • timpanik membranın perforasyonu olmaksızın otitis media.

Panotile

Bu bir başka Otipax analoğu. Panotile yurtdışındaki eczanelerin kataloglarında bu ilacın ticari adıdır. Sadece Avrupa'da değil, tüm dünyada popüler. Uyuşturucular arasındaki fark, yaş kısıtlamalarının olmamasıdır. En küçük hastalar için bile panotile izin verilir. İçlerindeki hafif bir iltihap, her bir kulağa 2 damla kazılarak tedavi edilir. Yetişkinler için, doz 4'ü geçmemelidir. Panotil kullanımı ile ilgili endikasyonlar, cerrahi sonrası ve enflamatuar hastalıkların önlenmesinden sonra rehabilitasyondur.

otinum

Otinumun ana aktif maddesi kolin salisilattır. İlaç steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubuna aittir. Analjezik ve inflamatuar etkisi vardır. Kullanım endikasyonları şunlardır:

 • yıkanmadan veya temizlemeden önce kulak kanalındaki sülfürün yumuşaması;
 • akut deliksiz orta kulak iltihabı;
 • miringit;
 • dış kulak iltihabı ortamı.

Orta veya dış kulağın enflamatuar süreçlerinin tedavisi için, yetişkinlerin günde 4 kez 3-4 damla kazması gerekir. Tedavi süresi yaklaşık 2 haftadır. Giriş ile yanma hissedilebilir. Otinum'u perforated otitis ile kullanmayın. Gelecekte işitme kaybına yol açabilir. Çocukların, ilacın kendileri üzerindeki etkisine dair bir veri bulunmadığından Otinum'u kullanmaları önerilmez.

otipaks

Aktif bileşen Otypaksa bir anestezik lidokain ve anti-inflamatuar madde phenazone. Güvenliğinden dolayı bu ilaç hayatın ilk gününden ve hamile kadınlardan çocuklara izin verilir. Kontrendikasyon, timpanik membranda travmatik veya enfeksiyöz hasar veya kompozisyondaki bileşenlere alerjidir. Endikasyonlar grip otitis mediadan sonra barotravmatik, orta veya komplike. İlaç 3-4 damla günde 3 kez aşılanmıştır.

Kulaklarınızda damla damla nasıl

Kulak iltihabı veya başka iltihaplanma için kulak damlalarını kullanarak, önce bir su banyosunda ısınmalı veya sıkışık elinizde birkaç dakika tutmalısınız. Bu, ilacın vestibüler reaksiyonlardan korunmasına yardımcı olacak şekilde vücut ısısını ısıtmak için gereklidir. Talimatları uygulayarak ilacı damlatın:

 • yukarıdan hasta bir kulak ile onun tarafında yatmak;
 • aurikülün üst kutbunu dışarıya ve geriye doğru çekin;
 • Tıbbı talimatla belirtilen miktarda içer, bir pipetle uygulamak daha iyidir;
 • Tragus'u tıklayın, masajı eşit olarak dağıtabilmek için masaj yapın;
 • 10 dakika bekletin, kalan kanalı emecek bir pamuklu çubukla kulak kanalını takın.

Nasıl seçilir

İlaç, tedavi özelliklerine ve hastalığın nedenine bağlı olarak seçilir. Burada daha az önemli bir faktör yok, hastanın ilacı nasıl kullanacağı, ne kadar doğru bir şekilde yapacağını. Endikasyonları ve inflamasyonun nedeni için bir damla gerekli seçin. Eğer bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman antibiyotikli bir ilaç gereklidir ve eğer mantar antifungal ise. Kendinize ilaç reçeteleyin. Semptomlara bağlı olarak doğru ilaçları reçeteleyebilecek doktora bırakmak daha iyidir.

İlaçların maliyeti üretici, farmakolojik eylem ve satın alma yeri tarafından belirlenir. En ucuzları borik asit ve hidrojen peroksit çözeltisidir. Ucuz ilaçlar Ciprofloxacin, Auridexan, Norfloxacin'dir. Genel nüfusa sunulanlar, Sophradex, Otiorelax, Otinum'un damlasıdır. Maliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Masadan öğrenebileceğiniz kulaklar için farklı damla fiyatları hakkında daha fazla bilgi.

Kulaklarda damlalar: Farklı durumlar için preparatların gözden geçirilmesi, kullanımı

Boğaz kulağın kompleks tedavisi, ağrıyı gideren, kulak boşluğundaki akıntıyı seyrelten ve mukus zarını irinlerden arındıran sistemik antibakteriyel ajanların, fizyoterapötik prosedürlerin ve kulak damlalarının kullanımını içerir. Kulak damlaları işitsel analizörün herhangi bir köken ve diğer hastalıklarının otiti ile mücadele etmek için tasarlanmış etkili bir ilaçtır.

Kulakta zonklayan ağrı, işitme kaybı, rahatsızlık - kulak patolojisinin bilinen tüm semptomları. Onları ortadan kaldırmak için farklı damla türlerini kullanın - antibakteriyel, anti-inflamatuar, hormonal. İlacın seçimi etiyolojik faktörler, inflamatuar sürecin lokalizasyonu, patoloji aşaması, hastanın yaşı, hastaların genel durumu ile belirlenir. Kulak damlalarının seçimi, özel bir yaklaşım gerektirir. Bunu bağımsız olarak anlamak imkansızdır. ENT doktoru, hastayı muayene ve muayene ettikten sonra, hastalığın tedavisine yönelik ilaçları doğru bir şekilde seçecektir. Kulak damlaları lokal anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve anestezik etkilere sahiptir. Uzmanlar genel tedavi rejiminde, sadece sistemik antibakteriyel maddeler ve diğer ilaçlar ile kombinasyon halinde etkili olan ek ilaçlar olarak yer alırlar.

Kulak damlaları işitme organının patolojisi olan hastalar arasında oldukça popülerdir, çünkü bu dozaj formu kullanımı kolay ve az yan etkiye sahiptir.

Kulak damlası çeşitleri

Hareket mekanizmasına göre, damlalar şu şekilde ayrılır:

 • antibakteriyel - "Tsipromed", "Otofa", "Normaks", "Fugentin";
 • anti-enflamatuar - "Otipaks", "Otinum";
 • kombine - "Dexon", "Anauran", "Candibiotics", "Garazon", "Polidex".

Bu ilaçlar kulak patolojisi ile mücadelede kendilerini kanıtlamış ve kulak ağrısıyla hızlı ve etkin bir şekilde baş etmede yardımcı olmuştur.

Antimikrobiyal kulak damlaları

"Tsipromed" - oftalmoloji ve otorinolarengolojide başarıyla kullanılan antimikrobiyal damlalar. Aktif bileşen, aktif ve pasif bir durumda bakterileri yok eden bir dizi florokinolondan bir antibiyotik olan siprofloksasindir. "Tsipromed", hastalıklı kulakta günde üç kez 5 damla damlatılır ve işitme steamer'ını bir pamuklu çubukla kapatır. Bu ilacın çıkışını önlemek için gereklidir. Ilacı kullanmanın yan etkisi, tedavi bitiminden sonra oluşan kaşıntıdır.

"Otofa" - Bileşiminde rifampisin içeren bir tıbbi preparat - koksik mikroflora karşı etkili olan güçlü bir antimikrobiyal madde: streptokok ve stafilokok enfeksiyonları. Rifampisin, diğer grupların antibiyotiklerinin baş edemediği durumlarda etkilidir. İlaç kulağa enjekte edilebilir veya dökülebilir ve birkaç dakika sonra bir pamuklu çubukla çıkarın. Bazı hastalar, bu ilacı ile tambur boşluğunu yıkayarak gösterilmiştir. "Otofa" etkinliği, etkinliği pek çok olumlu yanıtla kanıtlanmış ve onaylanmış bir ilaçtır.

"Tsipromed" ve "Otofa" nın etkilenmiş timpanik membranı olan hastaların tedavisi için izin verilir. İşitsel siniri ters olarak etkilemezler, ancak inflamasyonun odağına nüfuz ederek iyileşme sürecini hızlandırırlar.

"Normaks" - Kulak iltihabı, enfeksiyöz otitis üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan antibiyotiklerle yapılır. Göz ve kulakların enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarını tedavi etmek için kullanılırlar: konjonktivit, keratit, blefarit, otitis, eustachiitis. Damlalığın önleyici amacı ile operasyondan, yaralanmalardan, yabancı cisimlerin göz ve kulaklardan çıkarılmasından sonra "Normax" kullanılır. Bu preparat sadece topikal kullanım içindir. Tedavinin yapılması en olumlu sonucu verdi, "Normax" ve sistemik antibiyotiklerin kombine kullanımı gereklidir. İlaç oldukça hızlı hareket eder, hastalar tarafından iyi tolere edilir ve uygun maliyetlidir. Sadece yetişkinlerde otitis tedavisi için uygundur.

Anti-inflamatuar kulak damlaları

Anti-inflamatuar ilaçlar non-steroid ve steroiddir. İlki iltihabın aracılarının salınmasını önler, şişlik ve ağrıyı azaltır, kanın reolojik özelliklerini iyileştirir. Steroid ilaçların anti alerjik ve anti-şok etkileri vardır, şişlik, ağrı, kaşıntı ve yanmayı giderir.

"Otipaks" - Anti-ödem ve lokal antipiretik etkiye sahip non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar grubundan bir ilaç. "Otipax" otitis ve miringitin yanı sıra postoperatif komplikasyonların ortadan kaldırılması için kullanılır. Terapötik etki instillasyondan 5 dakika sonra ortaya çıkar: ağrı ve diğer iltihap belirtileri azalır. Kulak damlaları "Otipaks" yeni doğan çocuklarda otit tedavisi için izin verilir, çünkü bunlar sistemik harekete sahip değildir, kan, lenf ve likör içine emilmezler. Otipaksom ile tedaviye başlamadan önce, timpanik membranın perforasyonu olmadığından emin olmalısınız. Hasar durumunda, orta kulak yapılarına giren ilaçların işitme kaybına neden olabilir. "Otipax" - hastalığın ilk evrelerinde kulaktaki ağrıyı ve ezici enflamasyonu ortadan kaldıran güvenilir bir araçtır.

"Otinum" - NSAID grubundan kulaklara düşer. Bu ilaç ağrı sendromunu ortadan kaldırır, iltihabı azaltır, antiseptik etkiye sahiptir. "Otinum", tıkaçlardan kurtulmak için kullanılır: damlaların yardımıyla, sülfürik kütleleri çıkarılmadan önce yumuşatır. Kulak damlaları ile tedavi "Otinum", timpanik membranın bütünlüğünü belirlemek için otoskopi ile hastaların geçişinden sonra gerçekleştirilir. Otinum'u oluşturan salisilatlar, eğer orta kulağa düşerse, tam veya kısmi işitme kaybına neden olabilirler. İlaç hamile kadınlar, çocuklar, yaşlılar, zar perforasyonu olan kişilerde kontrendikedir.

Kombine kulak damlaları

"Sofradeks" - Oftalmoloji ve otorinolaringolojide kullanılan antimikrobiyal ve antiinflamatuar ajan. İlacın bakteriyostatik etkisi, kulak ve gözlerin iltihaplanmasına neden olabilen patojenik bakterilerin çoğuna yöneliktir. Glukokortikosteroid, iltihaplanma belirtilerini azaltır - şişlik, kızarma, ağrı ve aynı zamanda iltihaplı mediatörleri inhibe ederek duyarsızlaştırma etkisine sahiptir. İlacın uzun süre kullanılması kulağın stabil bir mikroflorasının oluşmasına ve süperinfeksiyonların gelişmesine yol açabilir. "Sofradex" in yoğun lokal uygulaması, genellikle sistemik etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Kronik karaciğer veya böbrek patolojisi olan kişiler bu düşüşü aşırı dikkatle almalıdır.

"Anauran" - belirgin bir antimikrobiyal etkisi ile ağrı ve kulak tıkanıklığı düşer. Bileşiminde, çoğu bakterinin büyümesini ve gelişmesini baskılayan, analjezik bir etkiye sahip olan 2 antibiyotik ve anestetik içerirler. İlaç, işitme organının bakteriyel enfeksiyonuna karşı etkilidir.

"Kandibiotik" Bileşiminde antifungal, anti-enflamatuar, antimikrobiyal bileşenler içeren bir kombine preparattır. "Kandibiyotik", yaygın otitis, otomikoz, kulakların alerjik hastalıkları tedavi etmek için tasarlanmış bir dizi ilacın yerini alır. Hastalara 7 gün boyunca ilacın hastalıklı kulağa üç kez enjeksiyonu gösterilir. Gebelik ve emzirme döneminde kontrendike damlalar, altı yaşından küçük çocuklar, timpanik membran lezyonu olan kişiler.

"Garazon" - otorinolaringoloji ve oftalmolojide kullanılan damlalar. Antibiyotik gentamisin ve glukokortikoid betametazon içerirler, çünkü bunun etkinliği diğer anti-enflamatuar ilaçlardan çok daha yüksektir. Bu ilaç, enfeksiyon odağı içinde mikroplarla savaşır, iltihaplanmanın yerel belirtilerini ortadan kaldırır - dokuların kızarması ve şişmesi, alerjik reaksiyonları azaltır, kılcal damarların geçirgenliğini normalleştirir. Pediatri, ilaç sınırlı bir şekilde kullanılır: 8 yaşın altındaki çocuklar yasaktır. "Garazon" damlalarını kullanmadan önce, harici kulak kanalını temizlemeniz ve ilacı elinizde bulundurmanız gerekir. Iltihaplı kulak gömmek günde üç kez ilacın 2-3 damla.

"Polydex" - Bileşiminde antimikrobiyal ve hormonal bileşenleri içeren bir kombine tıbbi ürün. Antibiyotikler neomisin ve polimiksin, Staphylococcus aureus, Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa ve hemofilik çubuk, bazı enterobakterlere karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir. Deksametazon, tüm inflamasyon belirtilerini etkin bir şekilde ortadan kaldıran güçlü bir glukokortikoiddir. Ilacı yetişkinler ve çocuklar için aynı dozda atayın - 10 gün boyunca günde iki kez 2 damla. Timpanik zara zarar varsa, orta kulak yapısı üzerinde toksik etkisi olduğu için Polidex damla kullanımı yasaktır. Kullanımları için kontrendikasyonlar şunlardır: ilaç bileşenleri, glokom, gebelik, laktasyon, herpetik veya çiçek hastalığı enfeksiyonu, karaciğer ve böbrek hastalığı, taşikardi hoşgörüsüzlük. "Polidex" yaygın pediatri kullanılır. 2.5 yaşından itibaren, çocukların kulak iltihabı semptomları ile kazı yapmasına izin verilir. Uzmanlar, ilacın aktif maddelerinin, bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmamış olan çocuklarda dahi, iltihaplı patolojinin bulgularını hızlı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırdığını ileri sürmektedir.

"KOMBİNE-Duo" - Etken madde bir antibiyotik ve bir glukokortikosteroid olan kulak ve göz damlası. Damlaların bakterisid etkisi çoğu fırsatçı ve patojenik bakteriye - çubuklar, koklar, atipik mikroplara - kadar uzanır. Anti-inflamatuar bileşen kılcal damarların geçirgenliğini azaltır, eksüdasyonu bastırır, skar dokusunun oluşumunu bastırır ve iltihabın tüm semptomlarını ortadan kaldırır. İlaç hastalar tarafından iyi tolere edilir. Kulakların damlatılmasından hemen sonra, tıkanıklık ve rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Sadece kulak damlası kullanarak otiti tedavi etmek her zaman mümkün değildir. Genellikle enfeksiyon nazofarenksin kulak boşluğuna girer. Patolojiden kurtulmak için, salgıyı baskılayan vazokonstrüktif damlalar veya ajanlar kullanarak burun mukozasından boşalmak gerekir. Genellikle "Rinonorm", "Tizin", "Ximelin" veya% 5'lik sülfasil sodyum çözeltisini atar.

Çocuklarda otit tedavisi için kulak damlası tercih edilir, çünkü lokal etkileri vardır, sistemik dolaşıma girmezler ve yan etkileri yoktur. Çocukların yetişkinlerle aynı dozda "Otipaks", "Otinum", "Sofreks" kulaklarına bırakılmasına izin verilir. Kulak burun boğaz uzmanı çocuklar için kulak damlası atar, dozu alır ve tüm tedavi sürecini izler.

Kulak damlalarının kullanım şartları

Kulak hastalıklarını tedavi etmek etkili ve hızlıydı, sadece kulak damlalarını doğru bir şekilde seçmek değil, aynı zamanda bunları doğru bir şekilde uygulamak için de gereklidir. Damlatmadan önce kükürtün kulağını temizlemek ve ilacı ısıtmak için avucunuzun içinde veya ılık suda tutunuz.

Hasta sunulmaktadır Sağlıklı kulağın yan tarafında yatmak. Lobül geri ve aşağı çekilir, pipetin ucu kulağa yerleştirilir ve gerekli sayıda damla damlatılır. Pamuklu çubuk kullanarak, tragusa masaj yapın.

Timpanik membranın delinmesi durumunda, damlalar doğrudan kulağa ve pamuklu bir turunda bırakılır. İlaç ısıtılır ve bir ucuna damlatılır, bir ucu dönme hareketleri ile kulağa enjekte edilir ve diğeri dışarıda bırakılır. Her 3 saatte bir ilaç turuma damlar. Doğrudan damlatma sonunda sağırlığa yol açabilir.

Şu anda, eczane ağı, geniş bir yelpazede farklı ilaçlar sunmaktadır. Seçimleriyle karıştırılmamak ve hastalığın seyrini şiddetlendirmemek için, Duruşmanın ayrıntılı bir incelemesini yapacak olan KBB doktoruna danışmalı, Uygun bir ilaç atayın ve hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olun.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazın sertleşmesi ve hastalıkların önlenmesi yöntemleri

Organizmanın reaktivitesi, enfeksiyöz patolojilerin insidansında önemli bir rol oynar. Lokal ve genel bağışıklığın azaltılması, ENT organlarının mukoza zarlarında fırsatçı mikroorganizmaların kontrolsüz çoğaltılması riskini arttırır.

Evde yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir

Solunum yollarının en sık görülen inflamatuar süreçlerinden biri farenjittir. Hastalığın semptomatolojisi, sıklıkla karıştırıldığı anjinin semptomlarına benzer.