Loading

Angina nedir: türleri ve semptomları

Angina, tüm vücudun yaşadığı enfeksiyöz bir hastalıktır, ancak yerel tezahürleri en çok adlandırılan faringeal halkada ifade edilir. Bu halka, lenfoid dokudan oluşan çeşitli bademcik gruplarını temsil eder. Nazofarenks çevresinde, vücudun iç çevresini enfeksiyondan korurlar. Bademcik iltihabı ile, palatine bademcikler ilk acı çeker. Sürece katılımlarının derecesi, anjinin sınıflandırılmasına dayanmaktadır.

Bu yazıda palatin lenfoid oluşumlar çarpıcı, anjin, bakteriyel kaynaklı nonspesifik mikroorganizmalar (streptokok, stafilokok ve diğer) en yaygın belirtilerden bahsedeceğiz.

Hastalık türleri

Patolojik sürecin prevalansı farklı olabilir. Bu semptomatolojiye göre, hastalık formları ayırt edilir:

 • catarrhal (yüzeysel);
 • foliküler (pürülan nodüller oluşumu ile);
 • lacunar (pürülan çökellerin oluşumu ile);
 • nekrotik (nekroz odakları ile).

Hastalığın şiddeti yaygın belirtilerin varlığına bağlıdır: ateş, zehirlenme belirtileri, komplikasyonlar. Hastalığın seyrinin şekli ve şiddeti arasında tam bir ilişki yoktur, fakat genellikle kataral anjinin tolere edilmesi daha kolaydır ve hasta için en şiddetli olanı nekrotiktir.

Faringeal halkanın iltihabı ve diğer bademcik vakaları vardır. Bu durumda guttural, lingual veya retro-nasal angina gelişir.

Klinik belirtiler (semptomlar)

Enfeksiyon ve hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkışı arasındaki zaman, vakaların çoğunda 10 saat ila 3 gün arasındadır. Hastalık öncüleri olmadan akut başlar. Birincisi, aniden ve çok hızlı bir şekilde sıcaklık ve titreme, titreme ve titreme, eklem ve kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı, şiddetli zayıflık eşlik eder.

Boğazda acı veren hisleri hızla ekleyin. Sadece bir tarafa ya da iki taraflı olabilirler, kulağa, tapınağa uzanabilirler. Bundan önce, bir süre, üzüntü, boğaz ağrısı, kuruluk, boğazda daralma hissinden rahatsız olabilir. Yakınlaştırılmış yakın lenf düğümleri (servikal, submandibular). Sıklıkla bir burun sesi, çiğneme kaslarının ağrılı bir spazmı vardır. Tüm bu belirtilerin şiddeti hastalığın biçimine bağlıdır.

Catarrhal anjina

Sadece bademciklerin yüzeyi etkilenir, bu yüzden üzerinde püy oluşmaz. Lokal belirtiler, inflamatuar bir reaksiyondan kaynaklanır. Bu, yutulduğunda keskin bir acı ile birlikte bademcik kızarıklığı ve bademciklerin şişmesidir. Zehirlenme ya yok ya da zayıf bir şekilde ifade edilir. Zayıflık hissi, hafif bir baş ağrısı olabilir, sıcaklık 37,5 - 38 ° C'ye ulaşır. Bazen catarrhal sinüs sıcaklıkta yükselmeden geçer.

Faringoskopi ile (farinksin incelenmesi), parlak kırmızı posterior duvarını, hiperemik damağı görebilirsiniz. Bazen kızarmak (hiperemik olmak) doğrudan kendileri de yerleştirildikleri bademcikler ve kemerlerdir. Tonsiller, şişmiş oldukları kan plazması ve bağışıklık hücreleri ile infiltre edilir (emdirilir). Dil kuru, açık bir çiçekle kaplıdır.

Hastalığın süresi iki güne kadardır. Sonra iyileşme ile biter veya daha ağır bir form haline gelir. Catarrhal tonsillitis sadece antiseptik ajanlarla antibiyotik kullanılmadan tedavi edilebilir, ancak sadece doktorun gözetiminde ve gözetiminde kullanılabilir.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu daha ağır bir form. 38-40 ° C'ye kadar ateş, kas, eklem, kalp, baş, halsizlik, terleme gibi ağrılarla karakterizedir.

İncelenmesi üzerine tonsil foliküllerin etkilendiği açıktır. Bunlar normal olarak bademcikler içinde olgunlaşan ve daha sonra vücudu korumak için kan dolaşımına giren lökosit birikmeleridir. Foliküler form ile bademcik şişirilir ve artar. Kabuklarıyla, pürülan nodüller görünür - ölü lökositlerden oluşan foliküller.

Bu nodüllerin boyu 3 - 4 mm'yi geçmez, sarımsı bir renge sahiptirler ve kendilerini açarlar, küçük erozyon oluştururlar ve bademciklerin yüzeyinde sınırlı bir pus insidansı oluştururlar. Mukozada kusurlar çok yakında geri yüklenir. Hastalık bir hafta sürer.

Lacunar Angina

Hastaların genel durumu ciddi şekilde etkilenir. Yüksek vücut ısısına sahiptirler. Hastalar kas ve eklemlerde, kalpte, belde ağrıdan şikayetçidir.

Faringoskopi ile bademciklerin (lacunae) çukurlarından gelen pürülan çökeltinin faringeal duvarı terk etmeden bademciklerin tüm yüzeyine uzandığı görülebilir. Bademcikler genişlemiş, ödemli, keskin hiperemiktir. Plak gevşek, sarımsı renkli, adacıklar veya sürekli pürülan bir filmdir. Bir spatula ile kolayca uzaklaştırılır, altında amigdalanın hasarsız yüzeyi kalır. Eğer plak bademciği tamamen kaplarsa, yoğun bir film oluşturarak, anjinin fibrin formundan bahseder.

Hastalığın süresi yaklaşık bir haftadır. Genellikle, boğazın bir tarafında, hastanın bir foliküler ve diğer - lacunar angina vardır.

Nekrotizan anjina

Hastaların genel durumu şiddetlidir. Karakteristik persistan ateşi, kusma, rahatlama değil, karışıklık.

Bademcikler, dokularının derinliklerine giren yeşilimsi gri bir kaplama ile kaplıdır. Böyle bir filmin yüzeyi düzensiz, donuk ve kazılmış görünüyor. Sıklıkla yoğun nekrotik kitleler fibrin (kan pıhtılaşmasından sorumlu serum proteini) ile emprenye edilir. Bu durumda, genellikle bir kanama doku bölgesi oluşumu ile yırtılır. Nekrotik odakların reddedilmesinden sonra, kusurlar oluşur - düzensiz bir rahatlama ile 2 cm derinliğe kadar çukurlar.

Ret ile benzer ölüm bölgeleri, farinksin çevresindeki dokuları etkileyebilir. Nekrotik anjina sıklıkla ciddi komplikasyonlarla birlikte görülür.

Bademcik dokularında ülser oluşumu ile birlikte, yutmadan ötürü, hasta boğazda şiddetli ağrıya neden olur. Hasta başını hala sabit tutmaya ya da ağrıyan tarafa doğru eğmeye çalışır. Yumuşak damak şişmesi nedeniyle, ses değişir, burun görünür. Hastanın büyük zorluklarla karşılaşabileceği yiyecekleri veya sıvıları alın, ancak çoğu zaman yemek yemeyi reddedin.

komplikasyonlar

Boğaz ağrısı komplikasyonları ciddi bir hastalık seyrinde ortaya çıkan bu hastalığın klinik belirtilerinin bir parçasıdır. Erken ve geç kalmışlar.

Erken komplikasyonlar

Bu belirtiler hastalığın kendisi sırasında ortaya çıkar. Bunlar, çevredeki organlara enfeksiyonun yayılmasıyla ilişkilidir. Bunlar şunları içerir:

 • paratonsillar apse (amigdala yakınındaki selülozda apse);
 • peritonsillit (bademcikler etrafında dokuların iltihabı);
 • süpüratif lenfadenit (yakın lenf düğümlerinin iltihabı);
 • sinüzit (paranazal sinüslerin birleşmesi);
 • otitis (orta kulak iltihabı);
 • mediastinit (enfeksiyonun mediastene yayılması).

Geç komplikasyonlar

Bu süreçler, vücudun kendi dokularına yönlendirildiği zaman, vücudun patojenlerin antijenlerine ve otoimmün süreçlerin oluşumuna verdiği yanıtla ilişkilidir. Transfer edilen anjinadan yaklaşık bir ay sonra gelişir:

 • eklem hasarı olan akut romatizmal ateş;
 • kalp hastalığı oluşumu ile romatizmal kardit;
 • akut glomerülonefrit (böbrek hasarı);
 • apandisit;
 • akciğerlerin iltihabı (pnömoni);
 • sepsis ("kan zehirlenmesi").

Hangi doktora başvurulur?

Hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, KBB doktoruna veya bulaşıcı hastalık uzmanına danışmalısınız. Böyle bir olasılık yoksa, bir terapist veya bir çocuk doktoru ve bir aile doktoru, tedaviyi teşhis ve reçete edebilir. Kardiyolog, nefrolog, romatolog dahil hastanın tedavisinde komplikasyon gelişmesi ile.

Anjina'nın ilk belirtileri: Hastalığın tanımı ve şekli

Angina çok hızlı başlayan bir hastalıktır, bu nedenle ilk anjin belirtilerine dikkat etmelisiniz:

 • vücut ısısında keskin bir artış;
 • boğaz ağrısı ve sadece yutulduğunda değil;
 • bademcikler üzerinde plak veya ülserler.

Angina hava yoluyla veya temas yoluyla bulaşabilir. Vücudun hipotermisi veya bademcik iltihabı, rinit veya sinüzitin bir sonucu olarak ilkbahar ve sonbaharda anjina ile hastalanma olasılığı artar.

Boğazı incelerken, genişletilmiş bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama, lenf düğümlerinde artış, bademciklerin kızarması, gökyüzünü gözlemleyebilirsiniz. Kuluçka süresi 10 saat ila 2-3 gün arasında sürebilir.

Temel kavramlar

Angina aşağıdaki formlarda ortaya çıkabilir:

 • Birincil formu Hastalığın olağan seyrini varsayar. Kural olarak, hastalık hızla gelişir ve akut inflamatuar bir karaktere sahiptir. Lezyonun odak noktası, farinksin lenfadenoid halkasıdır.
 • Ikincil formu, anjina bir hastalık veya bir hastalık sırasında geliştiğinde - kızıl ateş, difteri veya dolaşım sistemi hastalıkları (lösemi, agranülositoz).
 • Belirli boğaz ağrısı - Hastalığın spesifik seyrinde (anjina Simanovsky-Plaut-Vincent veya ülseratif-nekrotik anjin, fungal angina).

Semptomlara ve hastalığın seyrine bağlı olarak anjin türleri

Aşağıdaki anjina türleri vardır:

Catarrhal anjina. Kural olarak çok hızlı bir şekilde gelişir. Ana belirtiler boğazda halsizlik, kuruluk ve boğulmadır. Daha sonra boğazın şişmesi, yutulduğunda ve lenf düğümlerinde ağrı olur. Bu tür anjin, vücut sıcaklığındaki artış 39 ° C'ye, üşüme, vücuttaki ağrılara ve şiddetli migrenlere bağlı olarak karakterizedir. 3-5 gün sonra, hastalığın ana semptomları geçer ya da başka bir forma dönüşür - hepsi tedaviye bağlıdır.

tanılama

Purulent boğaz ağrısı, lacunar ve foliküler ayrılmıştır:

 • Foliküler boğaz ağrısı, Catarrhal aksine, yavaş yavaş gelişir, ancak daha az acı verici geçer. Komplikasyonlardaki tehlikeleri: baş ağrınız olduğunda, vücut ısısı yükseldiğinde, eklemler parçalanırsa, teşhis ve tedavi önerileri için doktora başvurmanız gerekir. Bu tip anjinada çenenin altındaki lenf düğümleri büyük ölçüde incinir ve artar. Hastane ortamında tedavi edilmelidir.
 • Lacunar Angina genellikle vücut genel durumu, baş ağrısı, vücut ısısı 40 ° C ulaşabilir bozulma eşlik Yiyeceği veya sıvıları yutmak çok güçlü bir acıya neden olur. Lacunar angina 5-7 gün sürer, semptomlar çok aktiftir ve azaldıktan sonra vücut ısısı hala yüksek kalabilir. Laküner bademcik iltihabı teşhis etmek için bademcikler mukoza zarı dikkat etmelidir - bu şişer ve açık sarı bir renge arasındaki mantarı oluşan boşluklarda, kırmızı tonlu olur. Bu formun anjina ile ayırt edici belirtilerden biri salya artırılır ve çocuklarda kusma eşlik edebilir.

Ülseratif-angina pektoris, Düşük sıcaklığın bir arka planına karşı ortaya çıkar, hastanın genel esenliği tatmin edicidir, yutma işlemi ağrılı değildir.

Kural olarak, bir bademcik bir saldırıya girer ve iltihaplanma süreci ülserli bölgelere sahip seröz bir plak şeklinde ortaya çıkar.

Nekrotizan anjina lacunar ve foliküler anjinadan daha belirgin semptomlarla ortaya çıkar. Yüksek ateş, bulantı, kusma eşlik eder. Nekrotik anjin için yapılan kan testleri belirgin lökositoz, nötrofili gösterir.

Bu anjinası olan bademcikler, daha nadiren gri renkli, sarı-yeşil renkli bir dokunuşla kaplıdır. Sıklıkla, plak çıkarıldığında, mukoza kanaması, enfeksiyon dokusunun odağında olduğu gibi fibrin tarafından reddedilir. Bu reddetme sadece bademciklere değil, aynı zamanda çevredeki bölgelere de yayılabilir - kemerler, dil, farinksin arka duvarı.

Anjinayı hızlı bir şekilde tedavi etmek sadece doktora söyleyebilir, çünkü hastalığın biçimine bağlı olarak farklı bir tedavi önerilmektedir.

Anjin nasıl tanımlanır ve diğer hastalıklarla karıştırılmamalıdır

Genellikle angina olağan ARI ile karıştırılır. Bir anjin nasıl teşhis edilir ve soğuk algınlığıyla karıştırılmamalıdır? Tıbbi muayene yardımcı olacaktır.

Kural olarak, mandibular lenf düğümlerini palpe ederek, şişliği ve ağrıyı kontrol ederek anjinayı teşhis edin. Anjina ile lenf düğümleri artar ve idrar tahlili içinde kan ve protein varlığını gösterebilir.

tedavi

Anjina tedavisi: antibiyotik olmadan tedavi edebilir miyim

Anjin tedavisi, antibiyotik kullanımını gerektirir - bu tedavi temelidir ve bu hastalığı tamamen iyileştirmek için kullanılmadıkları sürece çalışmaz.

Tam bir anjina teşhisi sonrası, doktor antibakteriyel ajanlar reçete eder. Seçim, daha önce antibiyotik almanın tedavi edici bir etkiye sahip olup olmadığına ve alerjik olup olmadığına bağlıdır.

Kuşkusuz, anti-enflamatuar aerosoller, inhalasyonlar ve şuruplar kullanılarak antibakteriyel terapi, anjina ile boğaz durulamalarıyla desteklenebilir, ancak bakteriyel ortamın tamamen uzaklaştırılması mümkün olmayacaktır.

Anjinadan antibiyotikler arasında penisilin grubu ilaçlar izole edilmiştir. Alerjik reaksiyon olduğunda yeni kuşak sefalosporinler reçete edilir. Catarrhal angina, bir kural olarak, antibiyotiklerle tedavi gerektirmez - lacunar ve foliküler anjina için kullanılır.

Hafif ve orta şiddette anjina, bir penisilin grubu, sefalosporinler veya makrolidler. En popüler olanlar arasında ampioks, amoksisilin, doksisiklin, sefaleksin, makropen veya başkaları vardır.

Hastalık şiddetli formda ortaya çıkarsa - Enjeksiyonlarda antibiyotik kullanın: penisilin, sefazolin, seftriakson, vb. Antibiyotik tedavisinin seyri - 7 gün. Anjina atanan sülfonamidler ile antibiyotik ek olarak. Bunlar arasında en popüler olanları biseptol veya gseptol, sulfadimetoksin, sulfalendir.

müstahzarlar

Anjina kompleks tedavisi antihistaminikler içermelidir. Bunlar suprastin, diazolin içerir.

Eğer angina çok yüksek ateş ve baş ağrısı ile birlikte geliyorsa, bu semptomları hafifletmek için tavsiye edilir. antipiretik ve analjezik ajanlar - Uygun aspirin, sitramon, analgin, parasetamol.

Bir çocukta anjinaya neyin tedavi edileceğine ve bir yetişkinde anjinin nasıl tedavi edileceğine karar verirken, doktor çok sayıda faktörü tahmin eder.

Evde antibiyotik tedavisi güçlendirilebilir. gargara Ekteritsida, iodinol, propolis, furatsilina, klorofililpti alkol solüsyonunun çözeltileri, adaçayı ya da papatyaların süslemelerini kullanabilirsiniz. Her zamanki tuzlu su çözeltileri ile iyi kanıtlanmıştır.

Ev tedavisi

Durulamadan sonra, uygulama etkili olacaktır. tabletli antiseptikler: Antianjin, sebidina, Strepsils, septolete, Falimint, Faringosept, septefrila uygulama veya aerosol formülasyonları (bioparoks geksasprey, ingalipt, kameton sprey). tonzilotren, boğaz ağrısı, Khel, anjina-tahıl: homeopatik anjin tedavisinde ilaçlar kullanılmasını hatırlamak gereklidir.

Bilmek önemlidir

Etkili tedaviye ek olarak, anjina ile yatak istirahatine uymanız gerekir. Gıda içeren vitamin ve bağışıklık artırmak ve iltihaplı bademcikleri zarar vermez mineraller - çorba, patates püresi, süt ürünleri yemek gerekir.

Sıcak veya soğuk yiyecekler yiyemezsiniz ve baharatlı yiyecekleri hastalıktan dolayı diyetten çıkarmanız gerekir.

Bol miktarda sıcak içecek tavsiye edilir - günde 1,5 litreye kadar. Bu özellikle vücudun yüksek bir vücut sıcaklığına eşlik etmesi durumunda, vücudun zehirlenmesini giderecektir.

Boğaz ağrısı belirtileri ve belirtileri

Angina (bademcik iltihabı) bir viral veya bakteriyel (daha az sıklıkla) enfeksiyonun neden olduğu bademcik iltihabıdır. Bu enfeksiyon oldukça sık görülür. Bir hastanın boğaz ağrısı belirtileri varsa, o bir doktora danışmalısınız. Yetersiz tedavi, kronik bademcik iltihabı gibi, kalp hasarına, böbreklere ve eklemlere yol açan ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Anjina ana semptom ve belirtileri yanı sıra tedavi yöntemlerini düşünün.

Catarrhal tonsillit

Catarrhal tonsillitis, kolay bir sızıntı şekli ile karakterize bir hastalık türüdür.

Hastalığın kuluçka döneminin süresi birkaç saatten birkaç güne kadardır.

Boğaz ağrısı belirtileri:

 • Boğazda kuruluk ve boğulma. Bunlar anjinin ilk belirtileri.
 • Yutulduğunda ağrı.
 • Genel zayıflık, verim azalır.
 • Bademciklerin kızarması ve genişlemesi.
 • Baş ağrısı.
 • Yüksek sıcaklık: 38 ˚ 'ye kadar.

Bir yetişkinde boğaz ağrısı belirtileri ile ilgili.

Pürülan bademcik iltihabı

Pürülan bademcik iltihabı, palatine bademcikler bölgesinde glandüler ve mukus dokusunun akut inflamasyonudur. Ana neden, streptokok veya stafilokok ile enfeksiyondur.

Pürülan boğaz ağrısı belirtileri - ses kısıklığı, vücut ağrıları, baş ağrısı, lenf düğümlerinde artış.

Aşağıdaki hastalık formlarının şiddetine bağlı olarak:

 1. Laküner. Bu bademcikler içinde lacunas pus ile dolu olduğu akut bulaşıcı bir hastalıktır. Anjina semptomları, kataral anjinadan daha belirgindir, ancak folikülerden daha zayıftır.

Hastalığın belirtileri:

 • Boğaz, baş, kas, kalp ve eklemlerde şiddetli ağrı;
 • Iştah eksikliği.
 • Sıcaklık, hastalığın başlamasından birkaç saat sonra 39 ° - 40 ° C'ye yükselir.
 • Artan terleme.
 • Hazımsızlık bozukluğu.

Angina lacunar'ın ana belirtilerinin fotoğrafı:

 1. Foliküler. Bu, palatine bademciklerinin foliküllerinin enfeksiyöz bir iltihaplanmasıdır. Pus bademciklerin foliküllerinde görülür, bademcikler üzerinde küçük ülserler görülür. Fotoğraflar aşağıda verilen angina foliküler bulgularına gelince, bunlar kataral form belirtilerine benzer, ancak daha keskin ifade edilir.

Hastalığın belirtileri:

 • Vücut sıcaklığındaki dalgalanmalar.
 • Şiddetli titreme.
 • Şiddetli baş ağrısı.
 • Yutulduğunda boğaz ağrısı.
 • Genel halsizlik, hızlı yorgunluk.
 • Pershenie, öksürük, kuru ağız.
 1. Phlegmonous (akut paratonsillit). Bu, ağız boşluğunun bademciklerinin yakınında bulunan selülozun akut bir pürülan hastalığıdır. Bu, hastanın acil yatış ve cerrahi tedavi görüldüğü hastalığın en şiddetli formudur.
 • Bademciklerden birinin pürülan füzyonu.
 • Yutulduğunda boğaz ağrısı.
 • Bademcik şişlik.
 • Kulak ve göz küresi keskin ağrı.
 • Bolca tükürük salgısı.
 • Vücut ısısını 39-40 ° C'ye yükseltin.

Dikkat lütfen! Hastalık, sıcaklığı yükseltmeden de oluşabilir. Ateşsiz boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi öğrenin.

Ülseratif-nekrotik tonsillit

Ülseratif-nekrotik tonsillit, oral saprofitlerin neden olduğu akut bir patolojidir.

Hastalık genellikle zayıf bağışıklık ve vitamin B ve C eksikliği olan kişilerde gelişir.

Bildiğimiz anjin belirtileri nelerdir?

Gösterildiği gibi:

 • Sarımsı-grimsi bademcikler.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.
 • Boğazda terleme.
 • Çürük ve diş eti hastalığı.
 • Normal veya yüksek sıcaklık.

Louis Angina

Angina Louis, oral mukozanın akut inflamasyonudur.

Hastalığın bu formunun gelişimi genellikle diş hastalıklarının etkisi altında gerçekleşir.

Anjina belirtileri gelince, şöyle ifade edilir:

 • Genel halsizlik ve halsizlik.
 • Artan vücut ısısı.
 • Sindirim ve uyku bozuklukları.
 • Etkilenen bölgede şişlik görünümü.
 • Ağız mukozasının şişmesi.
 • Ağzı açarken ağrı.

Çocukta Angina

Çocuğun anjinaları oldukça istikrarsız bir hastalıktır, çünkü çocuğun bağışıklığı oldukça kararsızdır. Bir yaşından küçük çocuklar streptokoklara karşı bağışıklık nedeniyle bademcik iltihabından muzdariptir. Bir çocukta hastalığın ana nedenleri arasında, ikincil mikroorganizmalar ile öksürük veya enfeksiyon ile enfeksiyon tespit edilmelidir.

Çocuklarda hastalık teşhisi oldukça zordur çünkü bademcik iltihabının ilk aşamalarında sıklıkla difteri ile karıştırılmaktadır.

Çocukta tonsillit akut ve kronik olabilir. Akut tonsillit 3-4 gün içinde gelişir. Bu dönemde bademcikler patolojik döküntüler ortaya çıkarırlar.

Çocukta kronik bademcik iltihabı bademciklerde belirgin değişikliklere neden olmaz. KBB organlarındaki hastalıkların kronik odaklarından kaynaklanabilir. Kronik tonsilliti önlemek için çocuğun boğazında soğuk algınlığı, öksürük ve terleme zamanında tedavi gerektirir.

Bir çocukta anjina belirtileri gelince, bir yetişkin bir anjinanınkilere benzer:

 • Sıcaklık 38 ° C'ye kadar yükselir.
 • Zayıflık ve uyuşukluk.
 • Yutulduğunda şiddetli ağrı.
 • İştahın bozulması.
 • Baş ağrısı.
 • Submandibular lenf düğümlerinde artış.
 • Bezlerde beyaz bir kaplamanın varlığı.
 • Sindirim sistemi rahatsızlığı.
 • Kulakta ağrı var.

Bir çocuk boğaz ağrısı belirtileri gösteriyorsa, hemen çocuğa yeterli tedaviyi verecek olan çocuk doktoruna gösterin.

Çocukta angina belirtileri fotoğrafları:

Boğaz ağrısı tedavisi

Tedavinin başlangıcından önce görsel bir inceleme yapılır. Ondan sonra, hastayı kan ve idrar testleri için göndermeniz gerekir. Bu testler gerçek teşhisi doğrulamaya yardımcı olur. Ayrıca, doktor, biyomateryal ile ilgili laboratuvar çalışmalarını etkilenen bademciklerin yüzeyinden yürütmektedir.

Hem çocuk hem de yetişkin için tıbbi tedavi antibiyotik kullanımını içerir: penisilin, eritromisin, ampisilin ve diğerleri.

Hastalığın tedavisi ve önlenmesi sırasında aşağıdaki öneriler dikkate alınmalıdır.

 1. Anjina bulaşıcı bir hastalık olduğundan, hastaya yatak istirahati sağlamak gereklidir.
 2. Hastayı soğuk ve sıcak bir yiyecek vermeyin.
 3. Antibiyotik ve immünomodülatörlerle tedaviyi değiştirmek gereklidir.
 4. Otlar ve tuz bazlı solüsyonlarla boğulmak dahil olmak üzere yerel tedavi yararlı olacaktır.
 5. Diyete uymak çok önemlidir. Daha fazla su içmelisin. Gıda sıvı - irmik, et suyu, kremalı çorba olmalıdır. Keskin yiyecekler hariç tutulmalıdır.
 6. Düzenli ıslak temizlik ve hastanın bulunduğu odanın havalandırması gereklidir. Hasta kullanımdan sonra kaynatılması gereken kişisel eşyalara sahip olmalıdır.
 7. Etkili bir önleyici tedbir, soğuk su kullanımını, zıt su prosedürlerini benimsemeyi, serin bir duşu, vb. Içeren yerel ve genel sertleştirme işlemini yürütmektedir. Ancak, bu kötüye kullanılmamalıdır.

Sonuç olarak, anjin semptomlarının tedavisi söz konusu olduğunda, zamanında ve kapsamlı olmalıdır. İlgili hekimin dikkatli gözetimi altında yapılmalıdır. Bu durumda ciddi komplikasyon olasılığınız önemli ölçüde azalacaktır.

Bir ev doktorunun tavsiyesi evde anjini hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğini anlatıyor

Anjina: Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina semptomları, tipleri ve tedavisi

Angina (akut bademcik iltihabı) palatine bademcik iltihabı ile akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bademcikler bir kişinin soluduğu bakterileri ve virüsleri yakalar, bademciklerdeki bağışıklık hücreleri ve antikorları boğaz ve akciğer enfeksiyonlarına yakalanmalarını ve onları önlemelerini sağlar. Angina temel olarak okul öncesi ve okul çağındaki 3 ila 14 yaş arası çocuklar ve 35-40 yaş arası yetişkinlerdir. Üç yaşına kadar erken çocukluk döneminde olan bebeklerde ve çocuklarda, ayrıca 50 yaşından büyüklerde, anjina nadirdir.

Boğaz ağrısı nedenleri

3 yaşından itibaren çocuklarda anjina gelişmesinin ana nedenleri ve yetişkinler mikroorganizmalardır - A grubunun β-hemolitik streptokokları. boğaz ağrısından yaygın nedeni aureus olabilir. Çok az anjin nedeni bir adenovirüs, Coxsackie A virüsleri, Candida cinsinin ve diğer mikroorganizmaların mantar olduğunu.

bademcik kabuk (bunlar boğaz girişinin tarafında yer alan ve açık ağzına bakarsak, açıkça görülebilir edilir) mukozasında maddenin nüfuz olmayan damlalar ya da (su ve / veya gıda ile) sindirim yol meydana gelir.

Bazı durumlarda, farenks içinde bulunan ve hastalığa neden olmayan mikroplar, örneğin, ortam sıcaklığında soğutma veya ani dalgalanmalar gibi bazı elverişsiz koşulların etkisi altında aktive edilir. Bazı çocuklar ayaklarını ıslatmaya, bir bardak soğuk süt içmeye ya da hemen anjinle hastalandıklarından dondurma yemeye yeter.

Yetişkinlerde sık anjin hastalığı ağız (çürüme dişler) da, örneğin burun nefes rahatsız edildiği Burun ve paranasal sinüslerdeki pürülan enflamatuar süreçler, maksiller sinüzit ile ilişkili olabilir ve. tehlikeli ortamlarda, kötü beslenme, vitamin eksikliği çalışma - Ayrıca yetişkinlerde boğaz ağrısı kötü alışkanlıklar (sigara, alkol kullanımı), diğer olumsuz koşullara katkıda bulunabilir neden olur.

Difteri, kızıl, enfeksiyöz mononükleoz, tüberküloz: Buna ek olarak, enfeksiyon hastalıkları ve sistem, anjina (anjin spesifik) olabilir belirtileri ya da komplikasyonların birinin bir dizi vardır.

Angina belirtileri

Her birinin kendine özgü özellikleri olan çeşitli anjina türleri vardır: semptomlar, işaretler ve tedavi yöntemleri. Anjinin klinik belirtileri, doku hasarının derecesine ve patojen tipine bağlıdır. Lokal ve genel semptomları tahsis edin. Lokal semptomlara, angina her türlü ortak bir rahatsızlık veya ağrı boğazda, genellikle oldukça keskin, kötü yutma boynuna yakın alt çene altında hissedilebilir lenf düğümleri içerir. Boğaz ağrısı yaygın belirtileri - halsizlik, halsizlik, ateş 39-40 ° C, üşüme; kaslarda, eklemlerde, kalp bölgesinde olası ağrı.

Çocukta angina belirtileri. Küçük çocuklarda, bademcik ve farinks arka duvarının kızarıklık ek olarak, bu tür değil yeme, kulaklarda ağrı, bulantı ve karın ağrısı, gevşek dışkı görünüm, nöbetlerin sıklığı olarak da semptomlarla karakterize. Çocuğun ağlaması, kaprislidir, uykusuzluk, çocuk veya halsizlik veya artmış eksitabilite ile ilgili problemler vardır. Çoğunlukla, çocuklarda angina, otitis ve rinit tezahürleri eşlik eder.

Anjina semptomları soğuk algınlığına çok benzer, ancak anjin daha kötüdür, boğaz ağrısı daha şiddetlidir, hastalık süresi genellikle 5-7 gün arasında daha uzundur.

Palatine bademciklerin hasar derecesine bağlı olarak, çeşitli anjina türleri ayırt edilir:

 • mavi dil (bademciklerin mukoza zarının yenilgisi), anjinin en kolay şekli;
 • pürülan lacunar (lacunaz aparatının, lakunada lakuna ve pus oluşumu ile dahil edilmesi);
 • pürülan foliküler (lenfoid foliküllerin iltihabı);
 • fibröz, flegmonöz, ülseratif-nekrotik ve karışık formlar.

Farklı patojenler ile karakterize olan çeşitli anjina türleri vardır. Yani, örneğin, eğer pürülan anjina ajanı streptococcus ise, o zaman anjina stafilokok - stafilokokal ve benzeri ile streptokokal olarak adlandırılır.

Bir veya iki bademciğin iltihaplanmadığına bağlı olarak, boğaz ağrısı bir ve / veya iki taraflı olabilir. Birçok durumda, angina farenjit ile birleştirilir - posterior farryngeal duvarın iltihabı, lingual bademcikler, palatine sırtlar, vb.

Angina, özellikle küçük çocuklar için başkalarına bulaşıcıdır, bu nedenle hastayı izole etmeli ve ona ayrı bir çatal bıçak takımı ve bakım ürünü sağlamalısınız.

tanılama

Anjina tanısı, hastalığın klinik semptomlarına dayanmaktadır. Kural olarak, bir tanı konması için, bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı tipinin belirlendiği bir doktorun boğaz muayenesini yaptırması yeterlidir. Kan - nötrofilik lökositozun klinik analizinde ılımlı bıçak gövdesi sola kayması, yükselmiş ESR. L-hemolitik streptokokun varlığı da ASL-O (antistreptolisin-O) tayini ile doğrulanmaktadır.

Boğazdan yayılan smearın bakteriyolojik incelemesi, anjinin patojenini tanımlamak için gereklidir, fakat problem, sonucun 3 ila 5 gün arasında daha sık beklenmesidir. Ve antibiyotikler (özellikle çocuklarda), belirli kriterlerin doktorlar streptokok enfeksiyonu olasılığını değerlendirmek, böylece vücut ısısı 38 ° C, hiçbir öksürük ve burun akıntısı, bademcik şiş, parlak kırmızı üzerindeyse, ya da plaket ve tedaviyi geciktirmek vermemek için Özellikle alt çene altında yer alan bölgesel lenf nodları palpasyonda büyür ve ağrılı olur, daha sonra ekim sonuçlarını beklemeden antibiyotik tedavisi yapılır.

Catarrhal anjina

Diğer formlardan daha sık olarak, esas olarak palatine bademciklerin yüzeysel bir lezyonu olarak kendini gösteren kataral anjina vardır. Catarrhal anjin daha yavaş akar ve nadiren bağımsız bir hastalık meydana gelir. Bu anjina formunda iltihaplanma süreci sadece palatine bademciklerin mukozası ve palatine kemerin kenarları ile sınırlıdır - bunların şişmesi ve kızarıklıkları not edilir. Yaygın belirtiler makul: genel durumu çocuklarda 38.0 ° çıkabilir, tatmin edici olabilir, ancak tezahür zehirlenmesi, letarji, yorgunluk, subfebril vücut sıcaklığının artması (37-37,5 ° C) olan, bozulabilir S. Boğazda yutma, terleme ve kuruluk hissi var. Dil genellikle kuru, kaplıdır, lenf düğümlerinde hafif bir artış olur. Nadir durumlarda, catarrhal anjin daha şiddetli ilerler. Çocukluk çağında çoğu klinik bulgu yetişkinlere göre daha belirgindir.

Kanın klinik analizinde hafif bir nötrofilik lökositoz (7-9 · 10 9 / L) ve solda küçük bir kayma görülür ve 18-20 mm / s'lik bir ESR görülür.

Hastalığın süresi 3-5 gündür, bundan sonra iki olası seçenek vardır: ya farenkseki iltihaplar azalır, ya da anjin daha şiddetli formda foliküler ya da lakünaya geçer. Hastalığın diğer klinik formlarından gelen kataral anjina nispeten kolay akışın farklı olmasına rağmen, ciddi komplikasyonlar geliştikten sonra bile unutulmamalıdır.

Foliküler (pürülan) anjina

Foliküler anjina da denir irinli ve 38-39 ° C'ye yükselen sıcaklık ile akut olarak başlar, ancak bazen subfebril olabilir. Yutulduğunda boğazda kuvvetli bir ağrı vardır, bu da kulağa verilir. Artan salivasyon olabilir - bu şiddetli boğaz ağrısına ve bunun nedeni tükürüğü yutmamasına bağlıdır. Alt çene ve oksiputun altında genişlemiş lenf nodları problanabilir, palpasyonda ağrılıdır. Belirtilen sarhoşluk, baş ağrısı, halsizlik, ateş, titreme, bazen sırt ve eklemlerde ağrı var.

Kızarık ve şişmiş bademcikler üzerinde foliküller (tıkaçlar) oluşur. folikülleri - bunlar sarımsı veya beyazımsı noktalar olup, yüzey üzerinde bademcikler (taneler, 3 mm'ye kadar iğne başı büyüklüğü), gri-sarı irin ile doldurulur. Bu pürülan foliküller boğazı incelerken açıkça görülebilir ve palatine bademciklerin yüzeyindeki "yıldızlı gökyüzünün" bir resmini oluştururlar. Hastalığın başlangıcından üç ila dört gün sonra, fişler açılır, bundan sonra sıcaklık azalır ve durum iyileşir. Ülser bölgesinde küçük yaralar (erozyon) vardır.

Yetişkinlerde, dışkı gecikebilir, taşikardi, kalpte ağrı görünebilir. Çocuklarda - iştah, bulantı, kusma, gevşek dışkı ihlali. Fakir insanlar ve sağlıksız olan kişilerde bayılma gözlemlenebilir.

Kanın kısmında nötrofilik lökositoz, solda bir bıçak kayması, ESR'de artış, idrarda protein izleri olabilir.

Hastalık yaklaşık bir hafta sürer.

Lacunar (pürülan) anjina

Semptomlar anjin semptomların benzer laküner formu foliküler bademcik: Hastalık 38-39,0 ° C, baş ağrısı, lenf düğümleri, yutma güçlüğü, eklem ağrısı, akut yüksek sıcaklık başlar, ancak şekil daha şiddetlidir. Enflamatuar süreç bademcik dokusunun yüzeyinde olduğu gibi ilerler ve pürülan akıntı lakunada lokalize olur. Foliküler ve lacunar anjina semptomları arasındaki ana fark, genişletilmiş bademciklerde pürülan birikimin lokalizasyonudur. Foliküler formda, bezlerin foliküllerinde pürülan tıkaçlar ortaya çıkar, lacunarda - palatine bademciklerin kanalları etkilenir.

Çocuklarda Lacunar angina özel bir tehlike arz eder, çünkü sıklıkla bademciklerin güçlü bir iltihaplanması eşlik eder, bu da nefes almayı zorlaştırabilir ve bazen tamamen bloke edebilir. Bu sürecin ana nedenleri üst solunum yolunun özel yapısıdır. Ayrıca, yüksek sıcaklık ve zehirlenme nedeniyle çocuk nöbet geçirebilir. Servikal lenf düğümleri artar ve incinir.

Kan analizinde, artan lökosit içeriği, artmış ESR.

Mantar anjina

Genellikle küçük çocuklarda bulunur. Genellikle sonbahar ve kış aylarında kaydedilir. Akut olarak başlar, sıcaklık 37.5-38 ° C'ye yükselir, ancak genellikle subfebrildir. İnceleme sırasında bademciklerin, parlak beyaz, gevşek, pıhtı benzeri kaplamaların kolayca çıkarılabilen bir miktar ve hafif bir kızarması vardır. Baskınlar 5-7. Günde ortadan kayboluyor. Maya hücrelerinin sürüntüleri, pamukçuk mantarı ve bakteri florası miselleri smearlerde bulunur.

Kızıl saçlı Angina

Çocuklarda çorak nezlesi olan yetişkinlerde boğaz ağrısı insidansı arasında ilişki kurulmuştur. Kızıl ötesi ateş insidansında, artan boğaz ağrısı insidansı vardır. Farenkseki inflamatuar değişiklikler genellikle döküntünün ortaya çıkmasından önce gelişir. Scarlet ateşinin etken maddesi hemolitik streptokok grubu A'dır. Enfeksiyonun bulaşması genellikle 2 ila 7 yaş arası en duyarlı çocuklar olan havadaki damlacıklardır.

Hastalık yutulduğunda sıcaklık, halsizlik, baş ağrısı ve boğaz ağrısı ile akut olarak başlar. Şiddetli zehirlenme ile tekrarlayan kusma meydana gelir. Scarlet ateşi olan angina sabit ve tipik bir semptomdur. Bazen mukozaları soluk gökyüzünün arka plan üzerinde iltihabı açık bir sınır bölgeleri vardır sert damak, uzanan, Canlı hiperemi faringeal mukoza ( "çenesi yanan") ile karakterize edilir. Patates bademcikler şişmiş, grimsi kirli bir plaketle kaplıdır. Bu difteri aksine, sürekli bir karakter değildir ve kolayca çıkarılabilir. Plaklar palatine kemer, yumuşak damak, dil, ağzın alt kısmına yayılabilir.

Viral ve bakteriyel (pürülan) anjina arasındaki fark

Hastalık genellikle boğaz ağrısı olan çocuklarda, bir virüs neden olur, aşağıdaki belirtiler mevcuttur: öksürük, burun akıntısı, bademcik, boğaz görünür mukus arkasındaki, konjonktivit genellikle gözlenmektedir, kırmızıdır. yumuşak damak viral anjin, yutağın arka duvarında kolları, dil, bademcik ve nadiren palatinal zaman, bir toplu iğne başı kırmızımsı kabarcıkların boyutunu küçük ortaya koymaktadır. Birkaç gün sonra, vesiküller yüzeysel, hızlı iyileşen erozyonları geride bırakarak ya da önceki takviye olmaksızın tersine gelişim geçirirler. Viral boğaz ağrısının nedeni influenza, parainfluenza, rinovirüs, koronavirüs, adenovirüstür.

Pürülan boğaz ağrısının etken maddeleri bakteri: streptokok ve stafilokoklardır. Streptokok anjina, öksürük ve burun akıntısının viral yokluğundan farklıdır. Viralden en önemli fark bademcikler üzerinde beyaz bir dokunuşun varlığıdır.

Viral veya bakteriyel olsun, anjina inkübasyon süresi 5-7 gün arasındadır.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Komplikasyonlar streptokok anjinada daha sık görülür ve genellikle hastalığın 4-6. Gününde ortaya çıkan ve genellikle 2-3 hafta sonra gelişen genel olayları içerir:

 • lokal komplikasyonlar - sinüzit, orta kulak iltihabı, servikal lenfadenit;
 • yaygın komplikasyonlar - akut glomerülonefrit (böbrek hasarı), hemorajik vaskülit.

Bazen akıntılı anjina akan bile olsa, kalp hasarı (kalpte romatizma, miyokardit) görülebilir. Kalpteki ağrı, nefes darlığı ve aritmi gibi belirtiler oluşabilir. Bu komplikasyonlar çoğu zaman bir kişinin hastalığı "ayakları üzerinde" aktardığı durumlarda kendini gösterir. Bu nedenle, anjina tedavisinde son derece önemli bir an, yatak istirahati ile uyumluluktur.

Önleme anjina zamanında ve yeterli bir tedavidir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi genellikle evde yapılır ve sadece hastalığın şiddetli seyrinde - bulaşıcı bir hastanede yapılır.

Her türlü anjin tedavisinin ilkesi farklıdır. Örneğin, bir virüsün neden olduğu kataral tonsillit tedavisi, viral boğaz ağrısı genellikle kendi kendine geçtiği için hastalığın semptomlarını hafifletmektir. Bu durumda, hastalığın belirtileri hafifletmek için tavsiye edilir: tuzlu su ile gargara veya furacilin, bol bir sıcak içecek bir çözüm. Hastalığın nedeni strep boğaz ise, o zaman pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirir.

İlaç dışı tedavi. İlk günlerde katı yatak istirahatı, ve daha sonra - fiziksel aktivite kısıtlaması olan bir ev modu. Bu komplikasyonları önlemek için gereklidir.

Hasta bir çocuk ya da bir yetişkine, başkalarıyla olan iletişimi sınırlamak için mümkün olduğunca ayrı bir yemek, bir havlu verilmelidir. tavsiye bol sıcak içecek (meyve asidik olmayan sular, çay, gül kalçaları, kurutulmuş meyvelerden komposto, gazsız maden suyu, jöle). Gıda iltihaplı bademcik zarar vermez şey izin ki, iyi nazik, tahriş etmeyen vb sebze, püre haline getirilmiş patates püresi, sebze ya da tavuk suyu, lapası buhar pirzola gibi gıdalar başta olmak üzere süt sebze, vitaminler açısından zengin, Keskin, sert, sıcak veya soğuk yiyecekler vermeyin.

Anjina için antibiyotikler

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibakteriyel ilaçların atanmasıyla başlar. Antibakteriyel ilaçların seçimi, hastalığın şiddetine ve komplikasyonların tehdidine bağlıdır. Tedavi için, antibiyotikler yaş dozlarında uygulanır. Patojenin antibiyotiklere duyarlılığını dikkate alarak çeşitli bakteriyel anjina antibiyotikleri kullanılır. Acil durumlarda geniş bir etki spektrumuna sahip antibiyotikler atanır (Amoksisilin, Flemoxin-Solutab).

Bebekler için meyve katkı maddeleri ile şurup şeklinde üretilen penisilin serisinden antibiyotik seçilmektedir. Akut streptokok anjina, Fenoksimetilpenisilin, Ospen. Penisiline alerjisi sefalosporinleri veya makrolidleri (Azitromisin, Sumamed) seçerken.

Sıcaklığı azaltmak ve ağrıyı ortadan kaldırmak için çocuk parasetamol veya ibuprofen bazlı ilaçları kullanır. Küçük çocuklar için bu ajanların rektal fitiller şeklinde kullanılması tercih edilir. Bu durumda, alerjik reaksiyon riski azalır, çünkü şuruplar ve tabletler aromatik katkı maddeleri içerir.

İyileşme genellikle zehirlenme, genel durumda bir düzelme ile birlikte gelir. Bununla birlikte, antibiyotiklerle tedavi, üç ila beş gün daha devam etmelidir.

Bir çocukta pürülan anjina, bir bebek ve ailesi için ciddi bir testtir. Hastalığın tedavisi, hastanın yaşına uygun ve zamanında olmalıdır.

Sistemik antibiyotik tedavisi, çok çeşitli etkilere sahip antimikrobiyal ilaçların lokal uygulaması ile birleştirilmelidir. Böyle Geksoral, Ingallipt, Geksasprey, Tantum Verde ve diğerleri gibi Faringosept, Stopangin, Strepsils, Grammidin ve spreyler, - emilebilir tabletleri ve pastilleri kullanabilirsiniz angina ile büyük çocuklarda. Çoğu sprey ve pastil, sadece üç yıl sonra çocuklarda kullanım için izin verilir.

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

İnhalasyon Aerosol, antibakteriyel antiseptik ve anti-enflamatuar kullanım çözeltileri ile sık gargara iyileşme sürecini hızlandırmak ve yerel belirtileri azaltır.

Gargaralar yetişkinler ve büyük çocuklar için mümkündür. farmasötik ot (papatya, okaliptüs, muz, nergis), ilaç olarak uygun durulama için - (FRC çözeltisi Miramistin,% 1 alkol çözeltisi chlorophyllipt, Lugol) tarafından hazırlanabilir soda, tuz ve iyodin ile çözümler boğaz durulama evde. Alerjik reaksiyonların gelişmesini önlemek için, iyot bazlı durulama çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Ayrıca, pancar suyu, seyreltilmiş limon suyu, seyreltilmiş elma sirkesi, güçlü çay ile boğazınızı da durulayabilirsiniz.

İlaca, farenksın derin kısımlarına ulaşıldı, durulama sırasında baş kuvvetlice geri atılmalıdır.

Transfer edilen anjina, özellikle yetersiz tedavi ile bademciklerde kronik bir inflamatuar sürecin oluşmasına öncülük eden bir faktördür. anjina sırayla, şiddetli komplikasyon riskini artırır fazla yılda 2 kez tekrarlanan zaman kronik tonsillit Hakkında durumlarda söylüyorlar. Özellikle çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi kapsamlı olmalı ve sıkı doktor kontrolü altında olmalıdır.

Anjina: Belirtileri ve Tedavisi

Angina - ana belirtiler:

 • baş ağrısı
 • Eklemlerde ağrı
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi
 • Artan sıcaklık
 • bulantı
 • titreme
 • Boğaz ağrısı
 • Artan yorgunluk
 • Yutulduğunda ağrı
 • Emetic çağırma
 • Kaslarda ağrı
 • Ağızdan hoş olmayan koku
 • Boğazda Pus
 • sarhoşluk
 • ateş
 • keyifsizlik
 • Artan bademcikler
 • Boğazda yabancı cisim hissi
 • Boğazdaki film parçası
 • Boğaz kızarıklık

Angina enfeksiyöz bir hastalıktır, bunun bir sonucu olarak ilerleyen kısımda, bademcikler ve farinksin diğer lenfoid oluşumlarının akut inflamasyonu vardır. Aşağıdaki patojenler patolojinin gelişmesine neden olabilir: virüsler, bakteriler ve mantarlar. Tıp literatüründe bu duruma akut tonsillit denir. Bunun hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ilerlemeye başlayabilecek oldukça yaygın bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Çok fazla insanın ayaklarını ıslatması veya aniden soğuk algınlığı yapması gerektiğinden, aniden angina geliştirmeye başlaması gerekir. Bu, vücudun reaktivitesini azalttığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca hastalık, nazofarenksin başka hastalıklarının varlığından veya tütün dumanı, alkol, toz ve benzeri rahatsız edici maddelerin boğazından içeri girerek gelişmeye başlayabilir. Hastalığın zamanında teşhis edilmesi ve tam tedavisinin yapılması önemlidir. Bu yapılmazsa, tehlikeli komplikasyonların gelişimi mümkündür. Angina'nın doğru bir şekilde nasıl tedavi edilmesi gerektiğini sadece kalifiye bir uzman olduğunu söyleyebiliriz. Evde patolojiyi tedavi etmeyin.

etiyoloji

Angina bulaşıcı bir doğa patolojisidir, bu da gelişiminin mikroorganizmaların patojenik aktivitesi ile kolaylaştırıldığı anlamına gelir. Çoğunlukla çocuklarda ve yetişkinlerde patoloji etkeninin rolü şu şekildedir:

Patojenik mikrofloranın penetrasyon yolları:

 • Havadaki. Bakterilerin bu şekilde iletilmesi, anjinin en karakteristik özelliklerinden biridir;
 • hematojen. Boğazda patojen mikroorganizmalar insan vücudundaki enfeksiyon odağından daha önceden var olan kan akışından yararlanabilirler;
 • Enteral. Patojenik mikroflora vücuda, genellikle sütle besin ile girer;
 • endojen. Angina genellikle diş, gastroenterit, pürülan sinüzit ve diğer patolojilerin çürük lezyonlarından muzdarip kişilerde görülür;
 • yapay. Enfeksiyon, burun boşluğunda ve nazofarinkste çeşitli cerrahi müdahaleler sırasında ortaya çıkabilir. Bu durumda, bir travmatik anjin vardır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik iltihabı riskini artıran faktörler:

 • sıcaklıkta keskin değişiklikler;
 • yetersiz beslenme ve yeme bozuklukları;
 • şiddetli aşırı çalışma;
 • Kişinin yaşadığı bölgede elverişsiz bir ekolojik durum;
 • Vücudun ciddi hipotermisi;
 • Vücudun duyarlılığı ve reaktivitesinin azaltılması.

Klinisyenler bu hastalığın 3 çeşidini ayırt eder:

 • Birincil. Ayrıca basit denir. Bu durumda hasta, sadece farinksin lenfadenoid halkasının lezyon belirtileri olan bir hastalık geliştirir;
 • sekonder veya semptomatik Bu patolojilerin arka planında boğazda bademcikler bir yenilgi vardır: difteri, kızıl, agranülositoz, lösemi ve diğerleri;
 • spesifik anjina. Ana etiyolojik faktör spesifik bir enfeksiyondur.

tür

Klinisyenler bu tip anjinaları ayırt eder:

 • Mavi dil;
 • herpes;
 • laküner;
 • foliküler;
 • fibrin veya difteri;
 • abseleri
 • nekrotik;
 • ülseratif-membranöz (sıcaklık olmadan boğaz ağrısı).

semptomataloji

Tüm angina semptomları şartlı olarak iki büyük gruba ayrılabilir - genel ve spesifik.

Boğaz ağrısı ortak belirtileri:

 • hipertermi. İnsan vücudunun bakteriyel ajanların patojenik aktivitesine spesifik tepkisi. Yüksek sıcaklık, toksinlerin vücuttan hızla uzaklaştırılmasını, bağışıklık tepkisini güçlendirir ve ayrıca bakteri üreme oranını azaltır;
 • titreme;
 • halsizlik;
 • baş ağrısı, insan vücudunun patojenik mikroorganizmaların hayati aktivitesinin ürünleri ile zehirlenmesi nedeniyle ortaya çıkar;
 • artan yorgunluk;
 • eklem eklemlerindeki ağrı (semptom hem çocuklar hem de yetişkinler için karakteristiktir).

Çocuklarda ve yetişkinlerde spesifik anjin belirtileri:

 • boğaz ağrısı. Anjina'nın karakteristik bir işareti. Bademciklerin güçlü bir iltihaplanması nedeniyle kendini gösterir. Hastalığın ilerlemesinin erken bir aşamasında, ağrı sendromu zayıf bir şekilde ifade edilir, ancak patoloji geliştikçe, ağrı yoğunlaşır;
 • bademcikler genişlemiş ve hiperemiktir. Bu tür değişiklikler, enfeksiyöz ajanların bu anatomik elemanları üzerindeki etkisinden dolayı ortaya çıkmaktadır;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi.

Hastalığın kliniği, hastada hangi tip anjin tanısı konulduğuna bağlı olarak biraz farklı olabilir. Kuluçka süresinin süresi 12 saat ila 3 gün arasında değişmektedir. Çocuklarda ve yetişkinlerde hastalığın akut olarak başladığı unutulmamalıdır - yutma ve yutma sırasında yüksek rakamlara, üşüme ve ağrıya hipertermi vardır.

Catarrhal formu

Bu patoloji formu ile hastanın bademciklerin sadece yüzeysel bir lezyonu vardır. Zehirlenme sendromu orta derecede ifade edilir. Hipertermi önemsizdir. Görsel incelemede, yumuşak ve sert bir damak hiperemi ortaya çıkarmak mümkündür. Ayrıca farinksin arka yüzeyine yayılabilir. Nadir durumlarda, epitelde kızarma sadece palatine kemerler ve bademciklerde görülür.

Çocuklarda ve erişkinlerde bu hastalık formunun süresi genellikle 2 gündür, bundan sonra enflamatuar süreç yavaş yavaş azalır. Ancak ilerleyişi ve patolojinin patolojik formunun lacunar veya folikülere geçişi göz ardı edilemez.

Herpetik formu

Bu bademcik iltihabı çocuklar için daha tipiktir. Hastalık etkeni bir patojen olduğu - Coxsackie virüsü A hastalığı çocuklarda bunu teşhis ederken, bu yüzden diğer çocuklar ve yetişkinler izole edilmelidir, çok bulaşıcıdır. Enfeksiyöz ajanlar, havadaki damlacıklar tarafından iletilebilir. Çocuklarda hastalığın herpetik formu akut ve hızla ilerleyen tecelli. Böyle belirtiler var:

 • ateş;
 • 40 dereceye kadar hipertermi;
 • değişen yoğunlukta boğaz ağrısı;
 • karın bölgesinde bulunan kas yapılarındaki ağrı;
 • mide bulantısı ve kusma.

Gelişimin ilk aşamasında, yumuşak damak, palatine kemerler ve bademciklerde kırmızı renkte özel kabarcıklar oluşur. 4. günde bağımsız olarak açılır ve çözülür. Mukus boğaz doğal görünümünü kazanır.

Lacunar formu

Çocuklarda ve yetişkinlerde bu hastalık formunun ilerlemesi ile, lacunae alanında bademcikler bir yenilgi vardır. Oluşan pürülan çökeller yavaş yavaş bademciklerin yüzeyine yayılır. Belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • hipertermi;
 • eklem eklemlerinde ağrı;
 • Kalbin izdüşümü alanında ağrı;
 • baş ağrısı.

İnceleme sırasında bademciklerin infiltre, şiş ve hiperemik olduğu tespit edilebilir. Lakunlar genişler ve fibröz pürülan içerik içerirler. Yavaş yavaş, bu içerik bademciklerin yüzeyinde bir film oluşturur (kolayca çıkarılabilir).

Foliküler formu

Bu rahatsızlık için bademciklerin foliküler aparatının yıkımı karakteristiktir. Karakteristik belirtiler:

 • hipertermi;
 • ciddi intoksikasyon sendromu;
 • bademcikler hiperemik, ödemli ve infiltre;
 • Görsel bir incelemede, bademciklerin epitelyumu boyunca, takviye edilmiş foliküllerin ortaya çıktığı belirtilebilir. Bu semptom klinisyeni "yıldızlı gökyüzü" olarak adlandırıyor. Patoloji ilerledikçe, etkilenen foliküller açılır ve bademciklerin sınırlarını aşmayan pürülan bir scurf oluşur.

Fibrinoz formu

Bu klinik form, bademciklerin yanı sıra bölgesel lenfadenit üzerinde beyazımsı-sarı fibril birikintileri ile karakterizedir. Patolojinin hem bağımsız olarak ilerleyebilir hem de lacunar anjinadan gelişebileceği unutulmamalıdır. Belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • ciddi intoksikasyon sendromu;
 • yutulduğunda ağrı;
 • bademcikler üzerinde sürekli bir fibröz filmin varlığı;
 • beyin hasarı belirtileri (nadiren görülür);
 • hipertermi;
 • titreme.

İntratonsiller apse (flegmon form)

Son derece nadir ilerleyen ve amigdalanın belirli bir alanının erimesiyle karakterize olan patoloji formu. Böyle bir sürecin genellikle tek taraflı olduğunu belirtmek gerekir. belirtiler:

 • yutma ve konuşma sırasında boğaz ağrısı;
 • bölgesel lenf düğümlerinde artış;
 • hipertermi;
 • zehirlenme sendromu: mide bulantısı, eklem ağrısı, iştah kaybı ve benzeri;
 • Şaşkın bademcik genişlemiş, yüzeyi hiperemik ve gergin. Formasyonu palpe ederseniz, o zaman onun acısı not edilir;
 • çiğneme kaslarının trizması;
 • asimetrik dökülme.

Nekrotik formu

Bu formdaki çocuklarda ve yetişkinlerde semptomatik, diğerlerinden daha belirgindir. Bu tür anjin tedavisine mümkün olan en kısa zamanda başlanması önemlidir, çünkü tehlikeli komplikasyonlar gelişebilir. Aşağıdaki işaretler not edilir:

 • yıkama;
 • mide bulantısı ve kusma;
 • bozulmuş bilinç;
 • bademcikler yeşilimsi sarı veya gri bir plağı kaplar;
 • Etkilenen bölgeler fibrin ile emprenye edilebilir ve yapılarını daha yoğun bir yapıya geçirebilir. Onları çıkarırsanız, bir kanama yüzeyiniz olur;
 • Eğer nekrotik alanlar reddedilirse, o zaman onların yerinde 2 cm çapa kadar bir kusur kalır.

Ülserli-membranöz formu

Bu form genellikle sıcaklık olmadan anjina olarak adlandırılır, çünkü genellikle hipertermi gibi karakteristik bir semptom hastalarda gözlenmez. Etiyolojik faktör, ağızdaki spiroket ve iğ şeklindeki çubuğun simbiyozudur. Sonuç olarak, sıcaklık olmadan anjina ile, belirli bir ülser oluşumu ile bademcik boğaz yüzeyinin nekrozu gözlenir. Hastalığın semptomatolojisi şu şekildedir:

 • hiperemi yok;
 • Hasta, boğazında yabancı bir beden hissi olduğunu not eder;
 • ağız kokulu koku;
 • artan tükürük;
 • Lezyondan bölgesel lenf düğümlerinde artış.

Ateşsiz anjin 1 haftadan birkaç aya kadar akabilir. Komplikasyonları önlemek için antibiyotiklerle mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir.

komplikasyonlar

Eğer anjini tedavi etmeye başlamazsanız veya patolojik süreci zamanla tedavi etmezseniz, tehlikeli komplikasyonların gelişimi mümkündür. Tüm klinisyenleri genel ve yerel olmak üzere 2 gruba ayrılır.

 • romatizma;
 • böbrek hasarı;
 • sindirim sistemi yenilgisi;
 • Enfeksiyöz ajanların boğazdan göğse penetrasyonu;
 • enfeksiyöz ajanların kraniyal kaviteye yayılması;
 • sepsis anjinin en ciddi komplikasyonudur.
 • orta kulak iltihabı;
 • birtakım bulunan yumuşak dokularla apse;
 • etkilenen bademciklerden kanama;
 • selülit;
 • larinksin ödemi (boğulmaya neden olabilir).

tanılama

Angina tedavisine başlamadan önce, patolojinin türüne, seyrinin ciddiyetine ve enfeksiyöz bir ajanın belirlenmesine yardımcı olacak kapsamlı bir teşhis yapmanız gerekir. Standart teşhis planı şunları içerir:

 • görsel denetim;
 • semptomların netleştirilmesi ve anamnez toplanması;
 • Patojenin türünü tanımlamak için boğazdan bir leke alınması (besin ortamı üzerine ekim). Analiz, patojenik mikrofloranın antibiyotiklere duyarlılığını ortaya koymak için gereklidir. Genellikle, analiz sonuçlarını almadan önce, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri reçete edilir, ancak daha sonra belirli mikroorganizmaları etkileyen daha spesifik olanlarla değiştirilebilirler;
 • kan testi;
 • MRT gerekirse atayın.

İyileştirme önlemleri

Anjina tedavisi en iyi şekilde hastane ortamındadır, böylece doktorlar hastanın durumunu izleyebilir ve gerekirse tedavi planını ayarlayabilir. Patolojiye bakteriyel ajanlar neden olduğu için, tedavisi için başlıca ilaçlar antibiyotiktir. Genellikle penisilin serisinden (benzilpenisilin) ​​ilaçlar tercih edilir. Kişide böyle bir antibiyotik alerjisi varsa, bunlar makrolidler - azitromisin veya eritromisin ile değiştirilebilir. Sülfonamidler ve tetrasiklinlerden oluşan antibiyotiklerin anjinada terapötik bir etkisi yoktur.

Antibiyotik almaya ek olarak, hasta zehirlenmeyi gidermek için bol miktarda içki reçete edilir. İçemeyebilirse, intravenöz bir steril solüsyon infüzyonu yapın. Sıcaklığı düşürmek için analjezikler yazınız.

Ayrıca angina tedavisi sırasında şunları içerir:

 • multivitamin kompleksleri;
 • bağışıklık uyarıcılar;
 • probiyotikler;
 • bir antiseptik ile gargara;
 • pastil ve analjezik etki ile lolipoplar;
 • Tedavinin son aşamalarında, anjin, inhalasyon ile reçete edilir.

Anjina tedavisi oldukça karmaşık ve uzun bir süreçtir. Bu nedenle, tüm bu dönemin hastaneye gitmesi en iyisidir, böylece doktorlar hastanın sağlığını sürekli olarak izleyebilirler.

Pek çok hasta soruyla ilgileniyor - evde anjina nasıl tedavi edilir. Evinize sadece doktorunuzun izniyle ve tedaviyi imzaladıktan sonra tedavi edebileceğiniz söylenmelidir. Evde tedavi mümkündür, ancak sadece hafif boğaz ağrısı formları ile mümkündür. tavsiyeler:

 • yatak istirahati;
 • daha fazla sıvı tüketmek;
 • antiseptik uygulamak için boğaz ağrısı ile;
 • belirgin bir hipertermi varsa - antipiretikler almak;
 • plakayı çıkarmak için gargara.

Eğer sahip olduğunu düşünüyorsan boğaz ağrısı ve bu hastalık için tipik belirtiler, o zaman doktorlara yardımcı olabilirsiniz: otorhinolaryngologist, terapist, çocuk doktoru.

Ayrıca, semptomlara dayanarak olası hastalıkları seçen çevrimiçi tanı servisimizi kullanmanızı öneririz.

Pürülan boğaz ağrısı, streptococcus, staphylococcus ve diğerleri gibi patojenik mikroorganizmaların aktivitesindeki artışa bağlı olarak ilerlemeye başlayan enfeksiyöz bir hastalıktır. Patoloji için palatine bademcikler üzerinde spesifik pürülan odakların oluşumu karakteristiktir. Hastalığın cinsiyet ve yaş ile ilgili hiçbir kısıtlaması yoktur. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda aynı sıklıkta teşhis edilir. Ancak çocuğun hastalığının daha şiddetli olduğunu ve komplikasyonların genellikle geliştiğini belirtmek gerekir.

Angina, streptococci tarafından kışkırtılan, çocuklarda en sık görülen bulaşıcı hastalıklardan biridir. Virüs, farinksin lenfoid dokusunu etkiler. Hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Sonbahar-kış döneminde hastalığın bir sıçrama görülür. Hastalığın gelişimi etiyolojiye, çocuğun yaşına ve genel sağlık durumuna bağlıdır.

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan ve kendi seyrinin süresi ile karakterize olan enflamatuar bir süreçtir. Semptomlar aynı zamanda "anjin" hastalığı için daha yaygın bir isim olarak tanımlanan tonsillit, orofarenksde birbirinin benzeri patolojik değişikliklerden oluşur, ancak kendi etiyolojisinde ve akışında farklıdır.

Listeriyozis, listeria L. Monocytogenes patojenik türlerinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu mikroorganizma çok stabildir ve olumsuz çevre koşullarında bile hayatta kalabilir, böylece herkes onun tarafından enfekte edilebilir, hijyen konusuna yeterince cevap vermez.

Zoonoz enfeksiyöz hastalık olan, hasarı başlıca kardiyovasküler, kas iskelet sistemi, bir kişinin cinsel ve sinir sistemi olan bruselloz olarak adlandırılır. Bu hastalığın mikroorganizmaları uzak 1886'da tespit edildi ve hastalığın keşfisi İngiliz bilim adamı Bruce Brucellosis.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısından pastil

Esansiyel yağlarla Lolipopsoğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı başında temel örneğin alp otlar, nane, çam ve okaliptüs ve mentol yağları, ya Karmolis Verbena okaliptüs ile kabartma pastilleri getirmek.

Tonsillit tedavisinde hangi antibiyotikler kullanılır?

Tonsillit, yetişkinlerde ve çocuklarda palatine bademcikleri etkileyen çok yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Akut ve kronik form, makalede açıklandığı gibi kendi tedavi algoritmasını gerektirir.