Loading

Kulakta otitis ile damlamak için en iyi damla nedir?

Otitis çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan bir hastalıktır. Bu akut inflamatuar süreç, dış, orta veya iç kulakta ortaya çıkar.

Otit nedenleri farklı. Hastalık, kulak travması, hijyen eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayrıca, grip ve soğuk algınlığı sonrası otit görülür.

Tedaviye başlamadan önce, doğru tedaviyi belirlemek için bir doktor ve bir kulak burun boğaz uzmanına danışın. Genellikle bir uzman, kullanımı iki haftaya kadar süren bir antibiyotik kürü reçete eder. Bunlara ek olarak, kulak damlaları ve fizyoterapi reçete edilir. Bu yazıda şu soruyu ele alacağız: kulak iltihabına ne damlacık?

Damla ile otitis tedavisi

Aşağıdaki semptomlara sahipseniz sağlık durumunuza dikkat edin:

 • Dış kulakta sabit ağrı;
 • Artan vücut ısısı;
 • Tam veya kısmi işitme kaybı.

Göz ardı etmeyin Vücudun bu süreçleri ve kendilerini gösterdikleri zaman, bir uzmana danışınız. Otitin tipini belirledikten sonra tedaviye başlayın. Uzmanlık durumunda sağlık durumu önemli ölçüde artacaktır kulak damlası.

Hastanın kulağının sistematik tedavisi, antibakteriyel ajanların kullanımını, ısı, lazer ve diğer fizyoterapi ile tedaviyi içerir. Ek bir terapi kulaklar için damlacıklar olacaktır.

Her şeyden önce, kulak iltihabı sırasında kulak damlaları, kulaklarda zonklama ağrı algısını ve takviyesini kaldırmalıdır. Bununla birlikte, ilacın yapısını ve diğer özelliklerin dikkate alınması önemlidir. İnsanlar için kulak iltihabı seçerken, dikkat edin aşağıdaki faktörlerde:

 • İlaç, farklı bir yaş grubu tarafından ele alınmalıdır;
 • Damlaların maliyeti;
 • Antiflojistik etkisi.

Otitis karşı damla nasıl seçilir ve ne için?

Hastalığın tedavi edilmesi için en etkili ve hızlı, otit tedavisi için tüm yollara dikkat edin ve hastalığın derecesini, olası komplikasyonları dikkate alın.

Kulağın uygun şekilde damlatılmasıyla kurallara uyun:

 1. Şişeyi damlacıklar ile önceden ısıtın;
 2. Kulağınızın sizi rahatsız etmediği tarafa uzanın;
 3. Lobu geri çekin ve geri çekin;
 4. İlacı kulağınıza doğru şekilde damlatınız.

Uzmanlar, iltihap sürecinin ilk aşamasında tedaviye başlamayı tavsiye eder. İhtiyacınız olan bir ilacı seçmek için özel yaklaşım ve damlalar ile tedavi süresi için hastanın durumu önemlidir. Bağımsız olarak bu soruyu anlamak oldukça sorunlu. Bu materyalden, size modern ilaç pazarını anlatacağız ve kulak iltihabı için hangi kulak damlalarının daha iyi olduğu sorusunu inceleyeceğiz. Liste - Aşağıdaki tablo doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Etkili ama pahalı olmayan damlalar

İlacın incelenmesi, buna dikkat et avantajları ve yan etkiler. Rus pazarında kendini kanıtlamış olan fonları en etkili ve güvenilir olarak seçin. Otitis için ucuz kulak damlaları "Sofradex" ve "Candibiotics".

Bakterisidal kulak damlası «Sofradeks"Orta kulak iltihabı ile talep var.

Ilacın bileşimi antibiyotik tyrotricin, sentetik glukokortikosteroid, immünosupresif bir etkiye sahiptir ve Lityum klorür, etanol ve enjeksiyon için su.

Ağrıyı etkili bir şekilde azaltır, yanar ve kulak tıkanıklığını hafifletir.

Kontrendikasyonlar ilaç:

 • Bileşenlerin kişisel hoşgörüsüzlüğü;
 • Mantar enfeksiyonları;
 • Virüs;
 • Göz içinde artan basınç;
 • Hamilelik veya emzirme.

Dikkatle Sistemik etkilerin gelişmesini önlemek için küçük yaştaki çocuklara ilaç verin.

Izleyin reçeteli dozaj, ilaç kulakta yanma, kaşıntı ve ağrı ile kendini gösteren bir alerjiye neden olabilir. İlacın dozajı aşağıdaki gibidir: Bury günde dört kez üç damla. Aşmayın hafta kursu tedavisi. Uzun süreli kullanım ciddi yan etkilere neden olabilir.

Listedeki kulak iltihabındaki bir sonraki damlalar "Kandibiotik".

Ilacın bileşimi kloramfenikol, beklometazon dipropionat, klotrimazol, lidokain, gliserol ve propilen glikol.

İlaç, membranın ihlali ile birlikte, herhangi bir bileşene aşırı hassasiyetle kullanım için yasaklanmıştır. 6 yaşın altındaki çocukların da bu ilacı kullanmaları önerilmez.

Hamile kadınlar için ilaç kullanımı sorusu bireysel olarak karar verilir.

Belirtilen yan etkiler arasında kaşıntı ve yanma. Ilacı uygulayın günde dört kez beş damla. Tedavi süreci devam ediyor 7 12 güne kadar.

Hızla hareket eden damlalar

Kulak iltihabı için iyi kulak damlaları "Anauran", "Otofa", "Normaks."

Orta kulak hastalığı veya akut dış kulak iltihabı ile damlalar reçete edilir. "Anauran".

Ilacın bileşimi antibiyotik geniş bir etki yelpazesi, lokal anestezi, antifungal ajan ve arıtılmış su.

Artan hassasiyet ile ilacın bileşenlerine kontrendike. Durumdaki veya emziren annelerdeki kadınlar, son derece gerekli durumlarda ve bir doktorun sıkı denetimi altında ilaç reçete edilir.

Gömmek olmalı günde iki kez beş damla yetişkinler ve Çocuklara günde iki kez dört damla. Tedavinin seyri bir hafta geçmez. 25 santigrat dereceden yüksek olmayan bir sıcaklıkta saklayın ve ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra kullanmayın.

Kullandıktan sonra damlalar kulak kanalındaki deride soyulma, şiddetli kaşıntı ve iltihaplanma şeklinde alerjiler gösterir. Ek tedavi olmaksızın ilacın kesilmesinden sonra genellikle hızlı bir şekilde geçerler.

"Anauran" ın bazı ilaçlarla uyumsuz olduğunu bilmelisiniz, bu yüzden kullanımdan önce talimatları dikkatlice okuyunuz.

"Otofa" - orta ve dış kulakta bakterilerin tahrip edilmesine yönelik otitis'ten damla şeklinde bir antibiyotik.

100 ml'lik bir şişe şeklinde dağıtıldı. İlaç rifamisin sodyum içerir. Akut, kronik ve pürülan otitis için damla kullanılmalıdır.

Lütfen not: İlacın bileşenlerinden birinin özel hassasiyetine tabi olmak yasaktır.

Ilacı 25 santigrat dereceden yüksek olmayan bir sıcaklıkta saklayın.

İlaçları elinize geçmeden önce dış pasajda gömün. Dozaj düşer: bebekler 5 yıla kadar enjekte üç damla günde üç kez yetişkinler üzerinde beş damla. Tedavinin seyri daha fazla değil üç gün. Kurs değişiklikleri mümkündür. Hastanın durumuna bağlıdır.

Timpanik zarı pembeye düşürür. Solüsyonun çamaşırlarda leke bıraktığını ve kumaşla temas etmemesini unutmayın.

Kulak damlaları "Normaks" Bunlar, pürülan otitis dahil olmak üzere, farklı otitis tiplerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Ilacın bileşimi norfloksasin, disodyum edetat, sodyum klorür, benzalkonyum klorür, asetik asit ve su. Listelenen otitis media türleri tedavi ek olarak, ilaç enfeksiyöz eustachitis, iç otit, konjonktivit ve diğerleri tedavisinde yardımcı olur.

İlacın yan etkileri arasında ağrılı cilt tahrişi, ateşin tahriş hissi ve Quincke's ödemi vardır.

Ilaç kullanılmalıdır bir iki damla etkilenen kulağa Günde 4 kez. Tedaviden sonra ilacın iki gün daha kullanılması önerilir.
Ilaç yan etkileri özellikle alerjisi olanlar arasında yaygındır. Buna ek olarak, kusma, yemek borusunda yanma hissi, midede bir ağrı hissi olabilir.

Hamilelik sırasında ve emzirme döneminde ilacı kullanmayın.

Genel olarak tanınan damlalar

Otitis olduğunda en iyi kulak damlası olduğuna inanılmaktadır. "Otinum" ve "Otipaks."

"Otinum" - 10 gr'lık kulak damlaları Anti-inflamatuar ve selektif olarak ağrı hassasiyetini ortadan kaldırır. Ayrıca, kükürt tapasını aktif olarak yumuşatır. Diğer ilaçlar ile solvasyon etkisini artırdığında.

"Otinuma" nın yapısı kolin salisilat, gliserin, enatol, klorobütanol, hemihidrat ve saf su içerir. Ayrıca antimikrobiyal ve antifungal etkiye sahiptir.

Genellikle akut, dış ve akut otitis için reçete edilir. Ve ayrıca travma veya kulakta yabancı parçacıkların giderilmesinden sonra.

Ilaç uygulamak yasaktır analjezik, antipiretik veya anti-inflamatuar ajanlara veya ilacın diğer elementlerine karşı artan duyarlılığa sahiptir. Ve ayrıca solunum yolu belirgin bir inflamatuar hastalık, nefes darlığı, kabarcıklar veya bir döküntü, burun mukozası iltihabı varsa, damla kullanımı imkansızdır. Kulak davul bölgesinin bütünlüğünü izleyin, çünkü hasar durumunda "Otinum" kullanılması akut ağrılı bir reaksiyona neden olabilir.

"Otinum" var yan etki. İlaçlara karşı ciddi bir alerjiniz varsa, ilaç sık kullanım ile enflamatuar bir reaksiyon verebilir.

uygulanabilir günde iki kez beş damla. Tedavi kursu - iki haftadan az.

"Otipaks" Anestezik ilaç. Farklı bir yaş kitlesini kullanmasına izin verilir. Kulaklar için damlalar Otypaks, enfekte alandaki hoş olmayan hisleri verimli bir şekilde temizler.

"Otipax" ın ilacın kompozisyonuna bağlı olarak anestetik ve anti-enflamatuar bir ilaca sahip olduğuna inanılmaktadır. 17 gramlık şişe dahil "Lidokain" ve "Fenazon" yanı sıra etil alkol, sodyum tiyosülfat ve "Gliserol".

Ürün 32 santigrat dereceyi geçmeyen bir sıcaklıkta tutulmalıdır. Şişe tıkandığında, geçerlilik süresi üç yıldır, ancak açıldıktan sonra bir aydan fazla olmamalıdır.

"Otipax", hastalığın ilk saatlerinde etkili bir yöntemdir. O zaman çare, hastalığın nedenini hızla ortadan kaldırır ve kulaktaki ağrıyı giderir. Yırtık kulak zarı ile ilaç almamaya dikkat edin. Daha sonra, derin komplikasyonlar ve sağlığa büyük zararlar vermek mümkündür.

Tedavi sırasında ilacı her gün gömün üç damla kulakta.

Pegyatry'nin seyri "Otinum" ile benzerdir. Damlaları gereğinden fazla yakmayınız ve son kullanma tarihinden sonra ürünü kullanmayınız.

İlacın, anne sütünü emziren annenin yanı sıra, ailede yenilenmesini bekleyen kadınlar için kullanılabileceği bilinmektedir.

Ilaç mevcut olumsuz faktörler. Gibi:

 • Preparatta bulunan bazı ilaçların kişisel hoşgörüsüzlüğü;
 • Tıpta anti-doping testlerinde olumlu bir etki sağlayan bileşenler vardır.

Bununla birlikte, diğer ilaçlara kıyasla, Otipax, aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Hastanın kulağında rahatsızlıkların anında giderilmesi;
 • Niteliksel ve güçlü bir eylem;
 • Tubotitis vakalarında hastalığın nedeninin ortadan kaldırılması;
 • Kataral ve kronik orta kulak iltihabında etkili etki.

Rus ve yabancı bilim adamları bu ilacın güvenliğini ve etkinliğini kanıtladılar.

Hastalığın önlenmesi

Otit önlemek için en iyi yöntem sağlıklı bir yaşam tarzıdır. Kulaklarınıza zarar vermeyin, dikkatlice tedavi edin ve kişisel hijyene dikkat edin ve sağlığınız sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Ve otitin, hastalığın semptomlarının keşfinden hemen sonra tedavi edilmesi gerektiğini unutmayın.

Kulak damlaları - hangisi daha iyi? KBB doktoru açısından Otypax ve diğerleri

Bugünkü yayında, bir dizi makaleye başlamak istiyorum - ilaç incelemeleri. Temel olarak, KBB doktoru olarak her türlü KBB hastalığını tedavi etmek için kendi pratiğimde kullanacağım ilaçlar olacaktır. Makalelerin olacağını belirtmek isterim reklam niteliğinden değil, Bu veya diğer uyuşturucular hakkındaki tüm görüşler sadece kendi gözlemlerine dayanacaktır.

Hangi kulak damlaları size uyacak?

Hastaların tedavisinde birçok ilaç reçete edilir. Sonuçlara bağlı olarak (verimlilik, güvenlik, tolerabilite, fiyat), diğer faktörlerin yanı sıra, karşılaştırmalı analizleri yapılabilir. Bu sonuçlar, kuşkusuz, hem onları satın alan hastaya hem de etkili bir tedavi rejimi geliştirmek için aile ve KBB hekimlerinin, özellikle yeni başlayanların uygulanmasına ilgi gösterecektir.

Bugünün makalesi kulak damlalarına ayrılmıştır. Kişisel uygulamada en çok kullandığım dört ana ilacı analiz edeceğim ve aynı zamanda Kiev şehrinde bir eczaneler ağında da ücretsiz olarak satın alınabileceğim. Yazımın sonunda MISS YAPMAYIN, hazırladığınız talimatlarda belirtilmek üzere unutulan önemli bilgileri sizinle paylaşacağım!

Otypax - avantajları ve dezavantajları

Bileşimlerinde Otipaks-kulak damlaları fenazon ve lidokaine sahiptir. Fenazon belirgin anti-inflamatuar özelliklere sahip bir maddedir. Lidokain lokal anestezi etkisine sahiptir. Ayrıca, bu iki bileşenin bu preparasyondaki etkileşiminin, lokal anestetik (analjezik) etkiyi güçlendirdiği ve bunun sonucu olumlu etkilediği de not edilmelidir.

Otipax damlalarının artıları

 1. Mükemmel analjezik etki;
 2. Kötü bir anti-inflamatuar etki değil;
 3. Sistemik etkinin yokluğu (ilaç, kan, lenf, omurilik sıvısı içine pratik olarak uygulanmaz), bu da bebeklik dönemindeki çocuklarda kullanılmasını mümkün kılar;
 4. Endikasyonlara göre gebelik ve emzirme döneminde ilacın kullanımı;

Damlalar otypaks

 1. Yerel bir antibakteriyel bileşenin olmaması;
 2. Bileşimde lidokainin varlığı, çoğu kişi sıklıkla lidokaine tepki gösterdiği için ilacı tolere edilebilirlik açısından hassas hale getirir. Hoş olmayan alerjik reaksiyonları önlemek için bu gerçek dikkate alınmalıdır.

Genel olarak, ilaç, ilk aşamada akut orta kulak iltihabı tedavisi için kulakta ağrı semptomunu gidermek için iyi olduğu kanıtlanmıştır! Kiev 40-50 UAH kentinin eczanelerde ilacın ortalama fiyat. (150-200 rub.) Toplam puan 1'den 10'a kadar - 7 puan.

Otofa - artıları ve eksileri

İlaç rifamisine dayanır. Antibakteriyel bir ilaçtır. Otof damlaları, inflamasyona ve orta kulak iltihabına neden olan mikroorganizmalar üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir. Rifamisin yeterince güçlü bir antibiyotiktir. Penisilinler ve sefalosporinlerin zaten güçsüz olduğu durumlarda bile etkilidir. Bu, orta kulağın akut ve kronik hastalıkları için tedavinin iyi etkinliğini açıklar.

Otofusun artıları

 • Orta kulak iltihabı tedavisi sırasında istenen sonuca hızlıca ulaşan çeşitli mikroorganizmalara karşı geniş bir aksiyon yelpazesi;
 • Kronik orta kulak iltihabında kullanım imkanı;

Negatif otoes

 • Preparatta anti-enflamatuar ve analjezik bileşenlerin yokluğu;
 • Yeterince güçlü bir antibiyotiğin varlığı, emziren kadınlar olan kadınların yanı sıra hamile kadınlarda ilacı kullanmaya gerek duymaz;
 • 60 ila 80 UAH ilacın yeterince yüksek bir fiyat. (250 - 300 ruble).

Otoffe, çeşitli etiyolojilerdeki otitin tedavisi için etkili bir ilaç olarak kendini kanıtlamıştır. Kuşkusuz, ilacın timpanik membranın delinmesi ve ayrıca kronik orta kulak iltihabının varlığında kullanılabileceğine sevindik. Sevmediğim tek şey ilacın kırmızı-turuncu renklenmeye sahip olmasıdır, bu da tanıyı zorlaştırır ve tedavi sırasında sonuçların yorumlanmasını düzeltir. Toplam puan 1'den 10'a kadar - 8 puan.

Normax - güçlü bir antibiyotik ile düşer!

Göz ve kulak gibi damlalar, bileşimlerinde bir antibiyotik, norfloksasine sahiptir. Bu geniş spektrumlu antibiyotik, florokinolon grubuna aittir. Damlaların yanı sıra otofa da bakterisid etkiye sahiptir.

Damlaların Artıları

 1. Norfloksasinin mükemmel antimikrobiyal etkinliği, tedaviden hızlı sonuç alınmasıyla sonuçlanır;
 2. Iyi tolere edilebilirlik;
 3. Uygun fiyat (ilaç maliyeti 10 - 12 Grivnası, ya da eczanelerde 40 Rus ruble);

Damlaların dezavantajları

 1. Gebelik, emzirme, çocukluk ve ergenlikte (18 yıla kadar), serebral dolaşım bozukluğu, epilepsi, böbrek / karaciğer yetmezliği ile kullanımın imkansızlığı;
 2. Antienflamatuarın yanı sıra preparatta analjezik bileşenlerin yokluğu;

Tüm kontrendikasyonlara ve dezavantajlara rağmen, normax en sevdiğim ilaçlardan biridir. Verimliliği ve iyi fiyatı ile her şeyden önce güvenini hak etti. İlaç şeffaftır ve dış işitme kanalının duvarlarını leke etmez ve timpanik membran oto gibi kırmızıdır! Toplam puan 1'den 10'a kadar - 9 puan.

Kandibiotik - hepsi bir şişede!

Akut orta ve dış otitis tedavisi için kombine ilaç. Şekerbiyotik bileşimi şunları içerir:

 • Kloramfenikol bakteriyostatik geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı aktiftir;
 • Beclometazon dipropionat bir glukokortikosteroiddir. Anti-inflamatuar ve anti-alerjik etkiye sahiptir;
 • Clotrimazole ayrıca topik uygulama için geniş bir etki yelpazesi için bir antifungal ajandır;
 • Lidokain hidroklorür lokal anesteziktir;

Damlaların Artıları

 1. Damla bileşimi, otitin etkili tedavisi için gerekli tüm bileşenleri içerir;
 2. Bileşimde bir antifungal bileşenin varlığı, elbette bir artıdır. (Gördüğünüz gibi, yukarıdaki ilaçların hiçbiri bir antifungal bileşen içermez);

Damlaların dezavantajları

 1. Bileşimde (lidokain dahil) birçok bileşenin bulunması nedeniyle, alerjik reaksiyonlar mümkündür;
 2. Talimatlarda, kontrendikasyonlar hamilelik, emzirme ve 6 yaşından küçük çocuklar;

Kişisel deneyimlerden, ilaç, bir nedenle, her zaman yeterince etkili değildir. Maalesef bunun nedenlerini bilmiyorum. Hastada ilaca karşı alerjik bir reaksiyon ile hoş olmayan bir deneyim vardı. İlacın ortalama fiyatı 35-50 UAH veya 130-190 ruble. Toplam puan 1'den 10'a kadar - 7 puan.

Okumayı da tavsiye ederim

 1. Kükürt tıkacı, kükürt tıkacının çıkarılması, pamuk tomurcukları hakkında tüm gerçek!
 2. Kulak tıkanıklığının başlıca nedenleri tubo-otit veya eustachiitis!
 3. Otomikoz - kulağa kaşıntı neden?

Sonuç olarak, Bilmeniz gerekeni size söylemek isterim HER ZAMAN! Kulakta damla kullanırken! Çoğu zaman uyuşturucu ve doktorların talimatlarında kendileri bu noktayı unuturlar!

Gerçek şu ki, otitis farklı formları ile, farklı damla uygulamak için ÖNEMLİ! Örneğin, akut otitis media için delikli kulak zarı iyi olmayacak! Uygun (normax, otofa, uniflox, tsipromed), uymuyor! (Candiobiotic, otipax, otinum, garazon, sfradex, anauran, polidex), işitsel sinire zarar verebilirler!

Akut orta kulak iltihabı için perforasyon olmadan fit (otinum, otypax, anauran, otofa, şekerbiyotik)

için otitis eksterna uygun (şekerli, garazon, sophhedra, anauran, tsipromed, otofa, polidexa)

Bu derlemenin galibi şimdiden çok da belli değil, elbette tüm düşüşler artıları ve eksileri var. Tek tek KBB doktoru tarafından alınacak kulak damlaları için en iyi olanı kendiniz için hatırlamanızı istiyorum. Daha sonra, tüm faktörlerin hesaba katılması olasılığı yüksektir ve tedavi sadece size fayda sağlayacaktır. Hangi damlaların en güvenli olduğunu ve kullanılabileceğini merak ediyorsanız küçük çocuklarda ve hamilelik sırasında, sonra makalemi oku: Çocuklarda Otitis, çocukluktaki hastalığın özellikleri
Sevgili okuyucular!
Kişisel olarak danışma ve kabul için kayıt olabilirsiniz. Sadece makaleye bir yorum bırakın veya bana bir mail yazın. Posta adresi, yazar hakkında sayfada.

İltihaplı kulaklara düşer.

Kulak iltihabı (veya orta kulak iltihabı) küçük ve yetişkin hastalar arasında yaygın bir hastalıktır. Uygun şekilde otitis'ten alınan damlalar ağrıyı hafifletir ve iyileşmeyi hızlandırır.

Kulak damlası randevusu için endikasyonlar

Aşağıdaki durumlarda kulaktaki iltihaplardan damlalar reçete edilir:

Semptomatik tedavi için iltihap önleyici kulak cihazları kullanılır. Şişmeyi azaltan yerel bir etkiye sahipler, ancak enfeksiyonu yok etmiyorlar.

İç otitis ve eustachitis ile anti-inflamatuar etkisi olan damlalar etkili değildir.

Bu, inflamasyonun odağının dış pasajdan çıkarılmasından kaynaklanmaktadır. Perikondrit ile antibiyotikler ve antiseptikler hastalıkla baş edebileceklerdir.

Damla çeşitleri

Kulakların hazırlıkları farklı etkilere sahip olabilir. Gruplara ayrılırlar:

 1. anti-enflamatuar. Genellikle ağrı kesici içerirler. Terapi, antibiyotiklerle birleştirilir.
 2. antibakteriyel. Enfeksiyonu öldürmek için tasarlandı.
 3. kombine. Steroidal antienflamatuvar ilaç ve antibiyotik içerirler.

Pürülan otitis genellikle perfore bir evreye dönüşür. Timpanik membranda bir açıklık vardır ve irin içinden püy gelir. Bu patoloji ile kulakların çoğu hazırlıkları yasaktır!

Genellikle sadece bazı antibakteriyel damlalar reçete edilir, ancak anti-inflamatuar değildir.

Doğru kulak damlası seç

Damlaları almadan önce, resepsiyona kulak burun boğaz uzmanına gitmelisiniz. Acı sendromunun ve diğer semptomların nedenini öğrenir, teşhis eder.

 1. Timpan membranı hasar görürse, perforasyon varsa, lidokainli ilaçlar kullanılmamalıdır. Mukoza zarlarına zarar verecek, bozulmaya ve işitme kaybına neden olacaktır.

Anti-inflamatuar damlalar

Bu araçların kullanımı için genel öneriler:

 1. şişe ellerde önceden ısıtılmış;
 2. hasarlı kulak zarı ve 10 günden fazla kullanılmazlar;
 3. Çocuklarda dış ve ortalama inflamasyon ile inflamasyonu rahatlatır.

Kontrendikasyonlar olup olmadığını, bunları nasıl uygulayacağımızı öğreniyoruz:

Çocuklar ve yetişkinler için etkili kulak damlaları

Yetişkinlerde veya çocuklarda kulak ve obstrüksiyonu hafifletmek için yerel bir çare kulaklara tedavi etmek için bir damladır. Akut veya kronik otitis için endikedirler, ancak doktor belirli ilaçları reçete etmelidir. Her damla, güvenli bir ilaç olarak kabul edilmelerine rağmen yararlı olmayabilir. Ayrıca, takviye, enfeksiyon, iltihap ve hatta travmayı tedavi edebilirler. Soruna bağlı olarak damlacıklar belirli bir eylemle seçilir. Bunlar antibakteriyel, antifungal, anti-enflamatuar, antiseptik veya kombinasyon ilaçları grubundan ilaçlar olabilir.

Kulaklar için ne düşer

Bu, kulak yolundaki ilacın bir çözeltisini aşılayarak lokal terapi için anlamına gelir. Bunlar kulak iltihabı, ağrı ve kulak tıkanıklığı, kaşıntı, dokuların iltihaplanması, irin görünümü ve bazen vücut ısısında artış ile kendini gösterir. Bu tür belirtilerde, tanıyı doğrulayacak ve tedaviyi atayacak veya atayacak olan kulak burun boğazına başvurmak gerekir.

avantajları

Özellikle kulak iltihabının otit bölümlerinin tedavisi için damlalar çok uygun bir salım formudur. İlaç aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildir;
 • Doğrudan kulak dokularının etkilenen bölgesi üzerinde hareket eder;
 • hastalığın iltihaplanma ve diğer hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırır veya en azından ciddiyetlerini azaltır;
 • çok az kontraendikasyon var ve yan etkilere neden olmaz;
 • mevcut değer;
 • doktor reçetesi olmadan satılır;
 • Küçük dozlarda ekonomik olarak kullanılır.

Sınıflandırma, kompozisyon, farmakolojik etki ve endikasyonlardaki farka dayanmaktadır. Kompozisyondaki ilaçların sayısına göre bunlar kombine ve mono preparatlara ayrılır. İlk birkaç bileşen içerir. Monopreparasyonlar sadece bir ilaç maddesini içerir. Eylem ilkesiyle ilgili olarak, aşağıdaki ana gruplar ayırt edilir:

 1. Anti-inflamatuar, inflamasyonu azaltır ve analjezik ve kurutma etkilerine sahiptir. Buna steroid olmayan ilaçlar ve hormon glukokortikoidli ilaçlar dahildir. Dikkatli bir anti-enflamatuar madde olduğundan ve kesinlikle endikasyonlara göre kullanıldığı için dikkatli bir şekilde atayın. Uzun süreli kullanım için kontrendikedir.
 2. Antimikrobiyal etki ile. Antibakteriyel eylem var.
 3. Antiseptik. Pürülan inflamasyon varlığında kullanılan antimikrobiyal etki ile preparatlar. Buna hidrojen peroksit, miramistin bazlı ilaçlar, borik ve furacilin alkol dahildir.
 4. Antifungal. Mantar ve enflamatuar doğa enfeksiyonları ile yardımcı olur.
 5. Vazodilasyon damlaları. Kulaklarda tıkanıklık hissi ile atandı, ama ağrı yok.

anti-enflamatuar

İnflamasyonlu kulağındaki damlalar farklı durumlarda kullanılır. Genellikle akut akut veya ödemli otitis mediada diğer ilaçlarla karmaşık bir tedavinin bir parçası olarak reçete edilirler. Endikasyon, aynı zamanda, işitsel kanalın zarar görmesine neden olan, atmosfer basıncındaki keskin bir artış veya azalıştan kaynaklanan iltihaplanmadır. Bu kulak kulağını düşürmek için kulakta ağrı ile atar. Şunları içerir:

 • Ototon;
 • Otinum ve analogları Holakaps ve Brotinum;
 • Dropleks;
 • Otikain;
 • Otosporin;
 • Otipaks.

Uzun süreli hastalık veya komplikasyonlarla birlikte, doktor kombine anti-enflamatuar veya steroid olmayan ilaçlar reçete eder. İkincisi analjezik bir etkiye sahip olan lidokain içerir. Hormonal ilaçlara:

antibakteriyel

Antibiyotikli iyi kulak damlaları, geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanlar, örneğin, levomisetin, eritromisin, rifampisin içerir. Bu tür ilaçlar antibakteriyel etkiye sahiptir, bu nedenle bakterilerin kulak yoluna girmesinin neden olduğu hastalıklar için endikedirler. Bu genellikle soğuk, bir orta kulak iltihabı, iç, orta veya dış komplikasyondur. Hastalık, işitsel kanaldan irin yayılmasıyla birlikte bir iltihaptır.

Kulak iltihaplı kulaklarda hemen hemen her zaman reçete edilir. Enfeksiyonun durdurulmasına yardımcı olur, irin oluşumunu ve kulak zarında olası hasarı önler. Güçlü antibiyotiklerle en etkili damlaların listesi şunları içerir:

 • ofloksasin;
 • Otofa;
 • Fugentin;
 • Rifonat;
 • Normax, Norfloxacin;
 • Tsipromed;
 • siprofloksasin;
 • Danza.

mono preparatlar

Bunlar, bileşimde bir aktif bileşene sahip özel aletlerdir. Enfeksiyonun odağını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, kompleks anestezi ve anti-enflamatuar etkileri vardır, ancak timpanik membranın perforasyonunda kullanılamazlar. Bunlar arasında Otinum ve Otipax vardır. Patojenik sürece eşlik eden prostaglandinlerin sentezini azaltabilirler. Bu nedenle, Otipax veya Otinum'u ilk uygulayan kişi. Ayrıca, yumuşak bir etkiye sahipler, böylece hamile ve emziriliyorlar.

kombine

Bu kategoriden gelen damlalar geniş bir antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. Her hastalık için reçete edilmemesine rağmen, iyi bir analjezik etki sağlar ve viral enfeksiyonları yok etmeye yardımcı olurlar. Kataral otit veya dış kulak iltihabı ile, Anauran ilacı popülerdir. Timpanik membranın delinmesi şüphesi, böyle bir ilacın kaldırılması için bir gösterge olabilir. Bu grubun diğer parlak temsilcileri, Sophradex ve Garazon'un damlasıdır.

Antiseptikler ile

Pürülan otiti tedavi ederken ve önlerken, antiseptik damlalar reçete edilir. Genellikle kulağa ameliyat öncesi ve sonrasında kullanılırlar. Bu grubun canlı bir temsilcisi, katyonlar grubuna ait olan Miramistin'dir. Bu ilacın bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkisi vardır. Eylem ilkesine göre, aşağıdaki antiseptikler benzerdir:

 • Okomistin;
 • borik veya furacilik asidin alkolik çözeltisi;
 • Sanguirythrine;
 • Kandibiotik.

antifungal

Antiseptik grupta, formülasyonda bir antifungal bileşen ile birkaç ilaç salgılanır. Bu tür ilaçlar, mantar ve enflamatuar hastalıkların tedavisi ile başa çıkabilir. Bunlar şunları içerir:

Çocuklar için damlalar

Çocuklukta, listelenen her ilaç grubundan sadece birkaçı kullanılabilir. Bebeklikten kulaklara ağrılar - Otipaks. Otinum sadece bir yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir. Çocuğu kulak tıkacından kurtarmak için Aqua-Maris Oto (1 yıldan itibaren) ve A-cerumen (2,5 yıl) kullanmanızı öneririz. Doğumdan bu yana, Remo-balmumu bebeklerinde kazmaya izin verilir. Orta kulak iltihabının tedavisinde şu ilaçlar da belli bir yaştan itibaren kullanılmaktadır:

 • Antibiyotikler içerir - Cipromed (15), Nomrax (12), Otofa (5);
 • anti-inflamatuar - Sofradex (c 7), Garazon ve Anauran (6'dan), Polydex (5);
 • antiseptik - furatsilinovy ​​alkol (6 ile), okostin (1 ile).

Hamilelik sırasında bir kulaktan düşer

Özellikle güvenli ilaçlar hamilelik sırasında olmalıdır. Bu dönemde Otitis hormonal dengesizlik ve azaltılmış bağışıklıktan kaynaklanabilir. Çocuk için en az risk taşıyan ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir. Hamilelik sırasında tehlikeli:

Sofredex hormonal bir madde içerir, bu yüzden de güvenli değildir. Kulaklar incinirse ve kulak iltihabı zarın perforasyonu ile komplike değilse, Otipaks tedavi için kullanılır. Bu, hamile kadınlar için güvenli kabul edilen birkaç ilaçtan biridir. Otitis kullanımının pürülan formu ile herhangi bir durumda Otipax olamaz. Perforasyon durumunda, zarlar, damlalarda Biseptolum ve Amoksisilin ile antibakteriyel tedavi reçete edilir. Dış kulaktaki otitis, fetus için toksik olmayan hidrokortizon ile tedavi edilir.

Enflamasyon tedavisinde etkili ilaçlar

Herhangi bir doğanın kulak iltihabı ile, yerel ilaçlar daha etkilidir. Ayrıca, kullanımı kolaydır. Antiseptik, antienflamatuar ve antibakteriyel ilaçlar arasında en etkili birkaç tane tanımlanabilir. Aşağıdaki araçlar:

Orlavaks

Bu araç bugün bir çevrimiçi mağazada satın almak veya düzenli bir eczanede sipariş vermek çok zordur. Orlawax, Otipax'ın bir analogu olarak kabul edilir, bu nedenle pratik olarak aynı belirtilere sahiptir. Dozaj aynı şekilde kullanılır. İlacın kendisi, kombine kategoriye aittir ve lidokain ve fenazona dayanır. Bu ilacın çeşitli etkileri vardır:

 • lokal anestezi;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • dezenfekte.

Flavaco

Birleştirilmiş gruptan soğuk algınlığı veya otitis için kulak damlaları. İlacın bileşimi, birbirini tamamlayan bir antibiyotik, bir lokal anestetik ve bir steroid maddesi içerir. İkincisi anti-inflamatuar ve anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Onlarla birlikte, anestezi ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Tüm kulak için 4-5 damlacık tüm gün boyunca 3 kez kadar damla damla. Bir hafta boyunca prosedürü tekrarlayın. Flavaco kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • orta kulakta ameliyat sonrası rehabilitasyon;
 • akut veya kronik otitis eksterna;
 • timpanik membranın perforasyonu olmaksızın otitis media.

Panotile

Bu bir başka Otipax analoğu. Panotile yurtdışındaki eczanelerin kataloglarında bu ilacın ticari adıdır. Sadece Avrupa'da değil, tüm dünyada popüler. Uyuşturucular arasındaki fark, yaş kısıtlamalarının olmamasıdır. En küçük hastalar için bile panotile izin verilir. İçlerindeki hafif bir iltihap, her bir kulağa 2 damla kazılarak tedavi edilir. Yetişkinler için, doz 4'ü geçmemelidir. Panotil kullanımı ile ilgili endikasyonlar, cerrahi sonrası ve enflamatuar hastalıkların önlenmesinden sonra rehabilitasyondur.

otinum

Otinumun ana aktif maddesi kolin salisilattır. İlaç steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubuna aittir. Analjezik ve inflamatuar etkisi vardır. Kullanım endikasyonları şunlardır:

 • yıkanmadan veya temizlemeden önce kulak kanalındaki sülfürün yumuşaması;
 • akut deliksiz orta kulak iltihabı;
 • miringit;
 • dış kulak iltihabı ortamı.

Orta veya dış kulağın enflamatuar süreçlerinin tedavisi için, yetişkinlerin günde 4 kez 3-4 damla kazması gerekir. Tedavi süresi yaklaşık 2 haftadır. Giriş ile yanma hissedilebilir. Otinum'u perforated otitis ile kullanmayın. Gelecekte işitme kaybına yol açabilir. Çocukların, ilacın kendileri üzerindeki etkisine dair bir veri bulunmadığından Otinum'u kullanmaları önerilmez.

otipaks

Aktif bileşen Otypaksa bir anestezik lidokain ve anti-inflamatuar madde phenazone. Güvenliğinden dolayı bu ilaç hayatın ilk gününden ve hamile kadınlardan çocuklara izin verilir. Kontrendikasyon, timpanik membranda travmatik veya enfeksiyöz hasar veya kompozisyondaki bileşenlere alerjidir. Endikasyonlar grip otitis mediadan sonra barotravmatik, orta veya komplike. İlaç 3-4 damla günde 3 kez aşılanmıştır.

Kulaklarınızda damla damla nasıl

Kulak iltihabı veya başka iltihaplanma için kulak damlalarını kullanarak, önce bir su banyosunda ısınmalı veya sıkışık elinizde birkaç dakika tutmalısınız. Bu, ilacın vestibüler reaksiyonlardan korunmasına yardımcı olacak şekilde vücut ısısını ısıtmak için gereklidir. Talimatları uygulayarak ilacı damlatın:

 • yukarıdan hasta bir kulak ile onun tarafında yatmak;
 • aurikülün üst kutbunu dışarıya ve geriye doğru çekin;
 • Tıbbı talimatla belirtilen miktarda içer, bir pipetle uygulamak daha iyidir;
 • Tragus'u tıklayın, masajı eşit olarak dağıtabilmek için masaj yapın;
 • 10 dakika bekletin, kalan kanalı emecek bir pamuklu çubukla kulak kanalını takın.

Nasıl seçilir

İlaç, tedavi özelliklerine ve hastalığın nedenine bağlı olarak seçilir. Burada daha az önemli bir faktör yok, hastanın ilacı nasıl kullanacağı, ne kadar doğru bir şekilde yapacağını. Endikasyonları ve inflamasyonun nedeni için bir damla gerekli seçin. Eğer bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman antibiyotikli bir ilaç gereklidir ve eğer mantar antifungal ise. Kendinize ilaç reçeteleyin. Semptomlara bağlı olarak doğru ilaçları reçeteleyebilecek doktora bırakmak daha iyidir.

İlaçların maliyeti üretici, farmakolojik eylem ve satın alma yeri tarafından belirlenir. En ucuzları borik asit ve hidrojen peroksit çözeltisidir. Ucuz ilaçlar Ciprofloxacin, Auridexan, Norfloxacin'dir. Genel nüfusa sunulanlar, Sophradex, Otiorelax, Otinum'un damlasıdır. Maliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Masadan öğrenebileceğiniz kulaklar için farklı damla fiyatları hakkında daha fazla bilgi.

Kulaklarda damlalar: Farklı durumlar için preparatların gözden geçirilmesi, kullanımı

Boğaz kulağın kompleks tedavisi, ağrıyı gideren, kulak boşluğundaki akıntıyı seyrelten ve mukus zarını irinlerden arındıran sistemik antibakteriyel ajanların, fizyoterapötik prosedürlerin ve kulak damlalarının kullanımını içerir. Kulak damlaları işitsel analizörün herhangi bir köken ve diğer hastalıklarının otiti ile mücadele etmek için tasarlanmış etkili bir ilaçtır.

Kulakta zonklayan ağrı, işitme kaybı, rahatsızlık - kulak patolojisinin bilinen tüm semptomları. Onları ortadan kaldırmak için farklı damla türlerini kullanın - antibakteriyel, anti-inflamatuar, hormonal. İlacın seçimi etiyolojik faktörler, inflamatuar sürecin lokalizasyonu, patoloji aşaması, hastanın yaşı, hastaların genel durumu ile belirlenir. Kulak damlalarının seçimi, özel bir yaklaşım gerektirir. Bunu bağımsız olarak anlamak imkansızdır. ENT doktoru, hastayı muayene ve muayene ettikten sonra, hastalığın tedavisine yönelik ilaçları doğru bir şekilde seçecektir. Kulak damlaları lokal anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve anestezik etkilere sahiptir. Uzmanlar genel tedavi rejiminde, sadece sistemik antibakteriyel maddeler ve diğer ilaçlar ile kombinasyon halinde etkili olan ek ilaçlar olarak yer alırlar.

Kulak damlaları işitme organının patolojisi olan hastalar arasında oldukça popülerdir, çünkü bu dozaj formu kullanımı kolay ve az yan etkiye sahiptir.

Kulak damlası çeşitleri

Hareket mekanizmasına göre, damlalar şu şekilde ayrılır:

 • antibakteriyel - "Tsipromed", "Otofa", "Normaks", "Fugentin";
 • anti-enflamatuar - "Otipaks", "Otinum";
 • kombine - "Dexon", "Anauran", "Candibiotics", "Garazon", "Polidex".

Bu ilaçlar kulak patolojisi ile mücadelede kendilerini kanıtlamış ve kulak ağrısıyla hızlı ve etkin bir şekilde baş etmede yardımcı olmuştur.

Antimikrobiyal kulak damlaları

"Tsipromed" - oftalmoloji ve otorinolarengolojide başarıyla kullanılan antimikrobiyal damlalar. Aktif bileşen, aktif ve pasif bir durumda bakterileri yok eden bir dizi florokinolondan bir antibiyotik olan siprofloksasindir. "Tsipromed", hastalıklı kulakta günde üç kez 5 damla damlatılır ve işitme steamer'ını bir pamuklu çubukla kapatır. Bu ilacın çıkışını önlemek için gereklidir. Ilacı kullanmanın yan etkisi, tedavi bitiminden sonra oluşan kaşıntıdır.

"Otofa" - Bileşiminde rifampisin içeren bir tıbbi preparat - koksik mikroflora karşı etkili olan güçlü bir antimikrobiyal madde: streptokok ve stafilokok enfeksiyonları. Rifampisin, diğer grupların antibiyotiklerinin baş edemediği durumlarda etkilidir. İlaç kulağa enjekte edilebilir veya dökülebilir ve birkaç dakika sonra bir pamuklu çubukla çıkarın. Bazı hastalar, bu ilacı ile tambur boşluğunu yıkayarak gösterilmiştir. "Otofa" etkinliği, etkinliği pek çok olumlu yanıtla kanıtlanmış ve onaylanmış bir ilaçtır.

"Tsipromed" ve "Otofa" nın etkilenmiş timpanik membranı olan hastaların tedavisi için izin verilir. İşitsel siniri ters olarak etkilemezler, ancak inflamasyonun odağına nüfuz ederek iyileşme sürecini hızlandırırlar.

"Normaks" - Kulak iltihabı, enfeksiyöz otitis üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan antibiyotiklerle yapılır. Göz ve kulakların enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarını tedavi etmek için kullanılırlar: konjonktivit, keratit, blefarit, otitis, eustachiitis. Damlalığın önleyici amacı ile operasyondan, yaralanmalardan, yabancı cisimlerin göz ve kulaklardan çıkarılmasından sonra "Normax" kullanılır. Bu preparat sadece topikal kullanım içindir. Tedavinin yapılması en olumlu sonucu verdi, "Normax" ve sistemik antibiyotiklerin kombine kullanımı gereklidir. İlaç oldukça hızlı hareket eder, hastalar tarafından iyi tolere edilir ve uygun maliyetlidir. Sadece yetişkinlerde otitis tedavisi için uygundur.

Anti-inflamatuar kulak damlaları

Anti-inflamatuar ilaçlar non-steroid ve steroiddir. İlki iltihabın aracılarının salınmasını önler, şişlik ve ağrıyı azaltır, kanın reolojik özelliklerini iyileştirir. Steroid ilaçların anti alerjik ve anti-şok etkileri vardır, şişlik, ağrı, kaşıntı ve yanmayı giderir.

"Otipaks" - Anti-ödem ve lokal antipiretik etkiye sahip non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar grubundan bir ilaç. "Otipax" otitis ve miringitin yanı sıra postoperatif komplikasyonların ortadan kaldırılması için kullanılır. Terapötik etki instillasyondan 5 dakika sonra ortaya çıkar: ağrı ve diğer iltihap belirtileri azalır. Kulak damlaları "Otipaks" yeni doğan çocuklarda otit tedavisi için izin verilir, çünkü bunlar sistemik harekete sahip değildir, kan, lenf ve likör içine emilmezler. Otipaksom ile tedaviye başlamadan önce, timpanik membranın perforasyonu olmadığından emin olmalısınız. Hasar durumunda, orta kulak yapılarına giren ilaçların işitme kaybına neden olabilir. "Otipax" - hastalığın ilk evrelerinde kulaktaki ağrıyı ve ezici enflamasyonu ortadan kaldıran güvenilir bir araçtır.

"Otinum" - NSAID grubundan kulaklara düşer. Bu ilaç ağrı sendromunu ortadan kaldırır, iltihabı azaltır, antiseptik etkiye sahiptir. "Otinum", tıkaçlardan kurtulmak için kullanılır: damlaların yardımıyla, sülfürik kütleleri çıkarılmadan önce yumuşatır. Kulak damlaları ile tedavi "Otinum", timpanik membranın bütünlüğünü belirlemek için otoskopi ile hastaların geçişinden sonra gerçekleştirilir. Otinum'u oluşturan salisilatlar, eğer orta kulağa düşerse, tam veya kısmi işitme kaybına neden olabilirler. İlaç hamile kadınlar, çocuklar, yaşlılar, zar perforasyonu olan kişilerde kontrendikedir.

Kombine kulak damlaları

"Sofradeks" - Oftalmoloji ve otorinolaringolojide kullanılan antimikrobiyal ve antiinflamatuar ajan. İlacın bakteriyostatik etkisi, kulak ve gözlerin iltihaplanmasına neden olabilen patojenik bakterilerin çoğuna yöneliktir. Glukokortikosteroid, iltihaplanma belirtilerini azaltır - şişlik, kızarma, ağrı ve aynı zamanda iltihaplı mediatörleri inhibe ederek duyarsızlaştırma etkisine sahiptir. İlacın uzun süre kullanılması kulağın stabil bir mikroflorasının oluşmasına ve süperinfeksiyonların gelişmesine yol açabilir. "Sofradex" in yoğun lokal uygulaması, genellikle sistemik etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Kronik karaciğer veya böbrek patolojisi olan kişiler bu düşüşü aşırı dikkatle almalıdır.

"Anauran" - belirgin bir antimikrobiyal etkisi ile ağrı ve kulak tıkanıklığı düşer. Bileşiminde, çoğu bakterinin büyümesini ve gelişmesini baskılayan, analjezik bir etkiye sahip olan 2 antibiyotik ve anestetik içerirler. İlaç, işitme organının bakteriyel enfeksiyonuna karşı etkilidir.

"Kandibiotik" Bileşiminde antifungal, anti-enflamatuar, antimikrobiyal bileşenler içeren bir kombine preparattır. "Kandibiyotik", yaygın otitis, otomikoz, kulakların alerjik hastalıkları tedavi etmek için tasarlanmış bir dizi ilacın yerini alır. Hastalara 7 gün boyunca ilacın hastalıklı kulağa üç kez enjeksiyonu gösterilir. Gebelik ve emzirme döneminde kontrendike damlalar, altı yaşından küçük çocuklar, timpanik membran lezyonu olan kişiler.

"Garazon" - otorinolaringoloji ve oftalmolojide kullanılan damlalar. Antibiyotik gentamisin ve glukokortikoid betametazon içerirler, çünkü bunun etkinliği diğer anti-enflamatuar ilaçlardan çok daha yüksektir. Bu ilaç, enfeksiyon odağı içinde mikroplarla savaşır, iltihaplanmanın yerel belirtilerini ortadan kaldırır - dokuların kızarması ve şişmesi, alerjik reaksiyonları azaltır, kılcal damarların geçirgenliğini normalleştirir. Pediatri, ilaç sınırlı bir şekilde kullanılır: 8 yaşın altındaki çocuklar yasaktır. "Garazon" damlalarını kullanmadan önce, harici kulak kanalını temizlemeniz ve ilacı elinizde bulundurmanız gerekir. Iltihaplı kulak gömmek günde üç kez ilacın 2-3 damla.

"Polydex" - Bileşiminde antimikrobiyal ve hormonal bileşenleri içeren bir kombine tıbbi ürün. Antibiyotikler neomisin ve polimiksin, Staphylococcus aureus, Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa ve hemofilik çubuk, bazı enterobakterlere karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir. Deksametazon, tüm inflamasyon belirtilerini etkin bir şekilde ortadan kaldıran güçlü bir glukokortikoiddir. Ilacı yetişkinler ve çocuklar için aynı dozda atayın - 10 gün boyunca günde iki kez 2 damla. Timpanik zara zarar varsa, orta kulak yapısı üzerinde toksik etkisi olduğu için Polidex damla kullanımı yasaktır. Kullanımları için kontrendikasyonlar şunlardır: ilaç bileşenleri, glokom, gebelik, laktasyon, herpetik veya çiçek hastalığı enfeksiyonu, karaciğer ve böbrek hastalığı, taşikardi hoşgörüsüzlük. "Polidex" yaygın pediatri kullanılır. 2.5 yaşından itibaren, çocukların kulak iltihabı semptomları ile kazı yapmasına izin verilir. Uzmanlar, ilacın aktif maddelerinin, bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmamış olan çocuklarda dahi, iltihaplı patolojinin bulgularını hızlı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırdığını ileri sürmektedir.

"KOMBİNE-Duo" - Etken madde bir antibiyotik ve bir glukokortikosteroid olan kulak ve göz damlası. Damlaların bakterisid etkisi çoğu fırsatçı ve patojenik bakteriye - çubuklar, koklar, atipik mikroplara - kadar uzanır. Anti-inflamatuar bileşen kılcal damarların geçirgenliğini azaltır, eksüdasyonu bastırır, skar dokusunun oluşumunu bastırır ve iltihabın tüm semptomlarını ortadan kaldırır. İlaç hastalar tarafından iyi tolere edilir. Kulakların damlatılmasından hemen sonra, tıkanıklık ve rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Sadece kulak damlası kullanarak otiti tedavi etmek her zaman mümkün değildir. Genellikle enfeksiyon nazofarenksin kulak boşluğuna girer. Patolojiden kurtulmak için, salgıyı baskılayan vazokonstrüktif damlalar veya ajanlar kullanarak burun mukozasından boşalmak gerekir. Genellikle "Rinonorm", "Tizin", "Ximelin" veya% 5'lik sülfasil sodyum çözeltisini atar.

Çocuklarda otit tedavisi için kulak damlası tercih edilir, çünkü lokal etkileri vardır, sistemik dolaşıma girmezler ve yan etkileri yoktur. Çocukların yetişkinlerle aynı dozda "Otipaks", "Otinum", "Sofreks" kulaklarına bırakılmasına izin verilir. Kulak burun boğaz uzmanı çocuklar için kulak damlası atar, dozu alır ve tüm tedavi sürecini izler.

Kulak damlalarının kullanım şartları

Kulak hastalıklarını tedavi etmek etkili ve hızlıydı, sadece kulak damlalarını doğru bir şekilde seçmek değil, aynı zamanda bunları doğru bir şekilde uygulamak için de gereklidir. Damlatmadan önce kükürtün kulağını temizlemek ve ilacı ısıtmak için avucunuzun içinde veya ılık suda tutunuz.

Hasta sunulmaktadır Sağlıklı kulağın yan tarafında yatmak. Lobül geri ve aşağı çekilir, pipetin ucu kulağa yerleştirilir ve gerekli sayıda damla damlatılır. Pamuklu çubuk kullanarak, tragusa masaj yapın.

Timpanik membranın delinmesi durumunda, damlalar doğrudan kulağa ve pamuklu bir turunda bırakılır. İlaç ısıtılır ve bir ucuna damlatılır, bir ucu dönme hareketleri ile kulağa enjekte edilir ve diğeri dışarıda bırakılır. Her 3 saatte bir ilaç turuma damlar. Doğrudan damlatma sonunda sağırlığa yol açabilir.

Şu anda, eczane ağı, geniş bir yelpazede farklı ilaçlar sunmaktadır. Seçimleriyle karıştırılmamak ve hastalığın seyrini şiddetlendirmemek için, Duruşmanın ayrıntılı bir incelemesini yapacak olan KBB doktoruna danışmalı, Uygun bir ilaç atayın ve hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olun.

Otit yetişkinlerde kulak damlaları nasıl seçilir

İlaç pazarı otitis için çeşitli kulak damlaları sunar. Belirli bir ilacı seçmek için, muayeneyi yapan ve hastalığın doğasını ve doğasını açıkça belirleyen bir uzman olmalıdır.

Doktorun reçetelerini ve reçetelerini anlamak hastanın hastalıkla daha hızlı baş etmesine ve hastalığın şiddetli semptomlarını gidermesine yardımcı olacaktır.

Bu hastalık ve tedavi prensipleri nedir?

İnsan kulağı şartlı olarak üç bölüme ayrılmıştır: dış, orta ve iç. Bu bölümlerden hangisinin enfeksiyöz inflamatuar süreci etkilediğini dikkate alarak:

Uygulamada, orta ve dış otitis daha sık görülür. Ek olarak, hastalık, ilaç tedavisinin seçiminde de önemli olan akut ve kroniktir.

Komplikasyonsuz ve kolay patolojiler sadece yerel ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir: kulakta damlalar, merhemler ve fizyoterapi prosedürleri. Çoğu zaman, hastalık, lokal ilaçlar ile kombinasyon halinde antibiyotikler, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar içeren sistemik tedaviyi reçete ederek tedavi edilir.

Kulaklar için damlalar nelerdir

Hastalığın farklı formları ile, uzman hasta için farklı ilaçlar seçer. Tek bileşenli veya birkaç aktif bileşen içerebilirler. Ana aktif maddeyi dikkate alarak, kulak iltihabı sırasında kulaklardaki tüm damlalar birkaç gruba ayrılabilir:

 1. Antibakteriyel. Bu fonların bir parçası olarak, geniş bir etki profilinin bir veya daha fazla yerel antibiyotiği vardır. Bu, bir antibiyotik ile otitli kulaklardaki damlaların, enflamatuar değişikliklere neden olabilecek çoğu mikroplara karşı etkili olacağı anlamına gelir.
 2. Lokal hormonlu ilaçlar. Bu ilaçlar iltihaplanmayı önler, şişlikleri azaltır ve alerjik bileşeni ortadan kaldırır. Dermatite eğilimli hastalara reçete edilir ve hastalığın fungal formları için önerilmemektedir.
 3. Antiseptik temelli araçlar. Antiseptikler etkilenen bölgeyi dezenfekte eden maddelerdir. Ayrıca, bir ısınma ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bu grubun en ünlü temsilcilerinden biri borik alkol.
 4. Antifungal bileşenlerle damlalar ve çözeltiler. Otomikozis (kulakta mantar), mantarı tahrip eden yeteri kadar seçilmiş bir lokal preparat olmaksızın aşılamaz.
 5. Orta kulak iltihabına karşı antienflamatuar ve analjezik ilaçlar. Bunlar, yoğun ağrı sendromunu geçici olarak rahatlatan ve hastanın daha iyi hissetmesini sağlayan ağrı kesici ilaçları içerir.

Yetişkinlerde otitis media Damlalar genellikle birkaç etken maddeler birleştirir, böylece patolojik sürecin her yerinde hareket ve çalışma: anestezi, bakterileri öldürür, inflamasyonu azaltmak ve şişlik azaltır. Her bir damla grubunu ayrı ayrı düşünelim ve en iyi ve popüler varyantlarda ayrıntılı olarak duracağız.

Antibiyotik ile düşer

Kulaklardaki pürülan süreçler bir antibakteriyel madde seçimini gerektirir. Lokal bir antibiyotik, orta kulak iltihabına neden olan bakterilere karşı etkili olmalıdır.

Otitis mediada en etkili antibakteriyel damlaların listesi:

 1. Otofa. Aktif bileşen, antibiyotik rifampicindir. Bu, çoğu patojene karşı çalışan geniş spektrumlu bir ajandır. Yetişkinlerde orta pürülan otitis media tedavisi için seçilmiştir. Ayrıca, kronik sorunlara ve bu alandaki operasyonlardan sonra komplikasyonların önlenmesi için aktif olarak reçete edilmektedir. Bunlar kulak Pseudomonas aeruginosa karşı inaktif ve ayrıca bizzat alerjisi için kontrendike yetişkinlerde orta kulak iltihabı olan düşer. Dezavantaj, anestetik bir bileşenin yokluğu olarak adlandırılabilir, bu nedenle de ifade edilen ağrılı atakta, ilaveten anestezi ajanlarının da kabul edilmesi gerekir. Bu araç nasıl kullanılır: hastalıklı kulakta 3-4 damla günde 3 kez. Kulağınıza 10 gün veya daha uzun süre damlayabilirsiniz. İlacın ortalama maliyeti 200 ruble.
 2. Normaks. Bu damlalar, florokinolon grubundan bir antibiyotik - norfloksasin içerir. İlaç birçok patojenik mikroorganizmaya karşı aktiftir. Orta kulak iltihabı ve dış formların yanı sıra hassas bakterilerin neden olduğu göz hastalıkları için lokal terapi aracı olarak kullanılır. Normax'ı iki hafta boyunca günde 3-4 kez birkaç kez atar. Tahmini maliyet - 150 ruble.
 3. Tsipromed. Aktif madde antibiyotik siprofloksasindir. Bunlar yetişkinlerde farklı formların otitini tedavi etmek için kullanılan göz ve kulak damlalarıdır. İlaç iyi tolere edilir, ancak nadir durumlarda alerjik reaksiyona, işitme kanalının cildinin kaşınmasına ve kızarmasına neden olabilir.

aminoglikozidler, ve diğerleri gibi herhangi bir ototoksik antibiyotik içeren yalnızca damla izin verilen kullanım için kulak zarına bir delik (delik) ile birlikte yapılır otitis medya içinde. delikli orta kulak Normaks veya Otofa kullanırken.

Birleşik fonlar

Bunlar, birkaç aktif maddeyi bir araya getiren en iyi otit damlalarıdır, bu nedenle hızla iltihap ve ağrıyı azaltırlar. Aralarında en ünlü listesi:

 1. Sofradeks. Bu damlaların otitis 2 antibiyotiklerin bileşiminde: gramicidin ve Framicetin. Ayrıca bir dekonjestan ve anti-inflamatuar etkiye sahip olan hormon deksametazon içerir. Bu damlalar, kulak zarındaki bir perforasyona eşlik etmeyen dış ve orta kulak iltihabı için kullanılabilir. İlaç haftada 3 kez günde bir kez damlatılır ya da kulaktan çıkarılır. Ortalama fiyat 340 ruble.
 2. Garazon. Bu ilaç, bir lokal hormon betametazon ile kombinasyon halinde bir lokal antibiyotik gentamisin içerir. İlaç, kulak zarındaki delikler için ve aynı zamanda kurucu damlacıklara alerjisi olan hastalar için reçete edilmemiştir. Bu damlaların karmaşık bileşimi, sadece kulakların hastalıklarını değil, aynı zamanda gözleri de tedavi etmeyi mümkün kılar.
 3. Polydex. İlaç iki antibiyotik içerir: antibiyotik etkisine ek olarak zayıf bir antifungal etkiye sahip olan neomisin ve polimiksin B. Bunlar, inflamatuar reaksiyonu ortadan kaldırmaya ve şişlikleri çıkarmaya yardımcı olan yerel hormon deksametazon içerir. Tahmini maliyet - 320 ruble.
 4. Anauran. Bunlar arasında iki antibiyotik bulunur: polimiksin B ve neomisin, anestezik - lidokain. Anestetik damlalardaki içerik, şiddetli ağrı sendromu olan otitis tedavisi için kullanılmasına izin verir.

Anti-inflamatuar özellikleri olan ilaçlar

 1. Otipaks. Fenazonun bileşiminde - bir anti-enflamatuar madde ve bir anestezik lidokain. Yetişkinlerde ve kulaklarda hastalık olan çocuklarda kullanılırlar. Barotravmada ve aynı zamanda pilotlarda veya dalgıçlarda sıklıkla görülen meslek formlarında otitisin tedavisi için etkilidir. Tedavi süresi 10 gündür. Hastalıkla birlikte kulakta ağrı, ilacı kullandıktan sonra birkaç dakika için matlaşır. Ortalama maliyet 240 ruble.
 2. Otinum. Bunlar kolin salisilat, anti-inflamatuar madde şişme azaltır ve enflamatuar yanıtın şiddetini azaltır asetilsalisilik asit türevidir. Dış kulak kanalına damlatıldıktan sonra, analjezik etki ilk dakikadan itibaren gelişmeye başlar. Dış kulak iltihabı ve timpanik membranın bir patolojisi olmayan bir ortalama damla atayın.
 3. Otirelaks. Fenazon ve lidokain içerir. Phenazone bir anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir ve lidokain ek olarak etkisini arttırır.

Otomikoz için araçlar

Fungal kulak lezyonları sıklıkla yaşlılarda, bağışıklığı azaltılmış hastalarda görülür. Çoğu zaman bu problem, çalışmalarını yüksek nem koşullarında gerçekleştiren kişileri, ayrıca havuzu düzenli olarak ziyaret eden ve kulakların hijyenini ihmal eden hastaları etkiler.

Patolojinin başarılı bir şekilde tedavi edilmesinin anahtarı, etkilenen kulağın dikkatli bir tuvaleti ve yetkili yerel tedavi seçimidir. Fungal lezyonlar için hangi damlalar kullanılabilir?

 1. Kandibiotik. Kloramfenikol - bir antibiyotik ve klotrimazol (bir antifungal madde) kombinasyonu, enfeksiyöz fungal kulak lezyonları için kullanılmasını mümkün kılar. Ek olarak, bu damlaların bileşimi, ağrı sendromunu hafifleten ve enflamatuar reaksiyonun şiddetini azaltan bir lokal hormon ve anestetik içerir. Bu damlalar 10-12 gün boyunca 4-5 damla için günde 3-4 kez gömülür.
 2. Eksoderil (çözelti). Harici kullanım için antifungal çözüm. Timpanik zara zarar eşlik etmeyen, mantar dış ve orta otit tedavisi için uygundur. 540 ruble maliyeti.

Damlalara ek olarak, çeşitli merhemler (terbenafin, klotrimazol, vb.) Kulakların fungal lezyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Topikal otitis tedavisi için başka ne reçete edilir?

Kulak iltihabındaki damlalara paralel olarak, nefesle ilgili herhangi bir sorun olmasa bile, doktor hastanın burnundaki vazokonstrüktif damlaları toplayabilir. Ne için?

Orta kulağın boşluğu, işitsel bir tüp yardımıyla burun boşluğuna bağlanır. işitsel tüp şişer ve mühürler, kulakta nedeniyle hava alımının eksikliği basıncını değiştirmek ve bu tür havasız kulaklar, ağırlık, syringmus (kişi "bir varil içinde" kendilerini hisseder) gibi belirtilere geliştirmeye başladığında. Doktor tubo-otiti teşhis eder ve kulak iltihabı ve işitsel tüplerin kendi kendine patlatılması için burun damlaları verir.

Bu amaçlar için çeşitli vazokonstrüktif damlalar (Nazivin, Otrivin, Nazol, vb.) Uygundur. Kalıcı ve uzun süreli ödem ile lokal hormonal damlalar (Avamis, Nazonex) gerekebilir. Bunlar, şişkinlik ve hastalığın alerjik bileşenini nazikçe fakat etkili bir şekilde ortadan kaldıran lokal hormonları içerir.

Eğer otitis ortak bir soğuk algınlığı ile birleştirilirse, tedavi şeması burnun çözeltileri ile yıkanmasını ve yıkanmasını içerir. Bu amaçlar için, Quicks, Rhinolux, Aqualor ve diğer benzer ilaçları önerebilirsiniz.

Kulaklarda damla kullanırken ayrı noktalar

Kulağınızı gömmekten daha kolay bir şey yoktur, ancak bazen bu basit manipülasyon yanlış gerçekleştirilir, bu da tedavinin tüm etkilerini sıfıra indirir. Hatırlamanız gerekenler:

 1. Hastanın tedavi için kullanmayı planladığı damlaların raf ömrünü kontrol edin. Açık şişe, bir aydan daha uzun süre depolanmaz, bundan sonra artık kullanılamaz.
 2. Bir yetişkinin kulağını damlatmak için, aurikülü ileri geri çekmeniz gerekir. Bu formda, damlalar timpanik membrana ulaşır ve etkilerini gösterir.
 3. İlaç oda sıcaklığında olmalıdır, bu yüzden kullanımdan önce ısıtılmalıdır. Kulağınızda soğuk damlama damlalarsanız - bu bölgedeki duyu sinirlerinin tahrişine bağlı olarak rahatsızlık, hafif baş dönmesi ve nistagmus (göz kürelerinin istemsiz hareketi) neden olabilir.
 4. Pürülan ve fungal otit ile, kulak daha önce pus ve mantar kaplamasından temizlenmelidir. Bu yapılmazsa, damlacıklar maruz kalma alanına girmez.
 5. Hasta kulağını kestikten sonra, 12-16 dakika boyunca onun tarafına uzanmanız gerekir, böylece ilacın harekete geçme zamanı vardır.
 6. Su kulaklarına pürülan ve fungal süreçlerden kaçınılmalıdır. Bunu yapmak için duş almadan önce kulaklarınızı kulak tıkacı ya da bitkisel yağa batırılmış pamuk yünü ile örtmelisiniz.

Yetkili lokal terapi, otitis ile başa çıkmaya ve hastalığın ağrılı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Araçların her birinin birtakım kısıtlamaları ve kontrendikasyonları vardır, bu nedenle randevu ve damla seçimi sadece bir doktor-otorinolarengolog ile görüştükten sonra yapılmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit ve bademcik iltihabının uygun tedavisi

Farenjit ve bademcik iltihabı tedavisi, zaman testini geçmiş olan hem ilaçları hem de halk ilaçlarını kullanarak çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir.Farenjit, mukus zarı ve farinksin lenfoid dokusunun iltihaplanmasıdır.

Boğazda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Tonsilitik tıkaçlar, beyaz veya sarımsı renkteki palatine bademcikler üzerinde pürülan akıntı birikimidir. Bu duruma şu nedenlerle sebep verebilir:

  stafilokok ve streptokoklarla enfeksiyon; adenovirüslerin vücuda girmesi.