Loading

Yaygın anjin tipi ve semptomları

KBB doktorları, hastalığın seyrinin görünümü ve görüntüsü nedeniyle anjina türünü belirler. En iyi tedavi antibiyotik, durulama ve yatak istirahati alacak.

Angina, tüm yaş kategorileri için oldukça yaygın bir hastalıktır. İnsanlar çoğu kez% 60'ı çocuk olan 25-30 yaşlarına maruz kalmaktadır. Hem onlar hem de yetişkinler için hastalık tehlikeli formlar alabilir ve ciddi komplikasyonlarla doludur. Bu nedenlerden dolayı, birincil görevler doğru teşhis ve sonraki etkili tedavidir. Her durumda hastalığın kesin çeşitliliğini belirlemek önemlidir ve bu yazıda boğaz ağrısının ne tür olduğu tartışılacaktır.

tanım

"Angina" kelimesi, "sıkma", "sıkma" anlamına gelen Latince sözcüğü angere'den gelmektedir. Hastalığın klinik tablosuna her zaman bu semptomların eşlik etmemesi nedeniyle bu isim tam olarak doğru değildir. Tıpta anjin "akut bademcik iltihabı" (kelime tonsilae - bademcik) olarak adlandırılan ve ağırlıklı olarak palatin enflamasyonu ile karakterize edilen akut enfeksiyon hastalığı belirtmektedir ve bazı durumlarda, gırtlak, nazofarenks veya dil bademcik.

Zev, anjin tipine bağlı olarak

Hastalık bakteri, streptokoklar, pnömokoklar büyük çoğunluğu, ve daha az stafilokoklar neden olur. Çoğu zaman, daha önce ağız veya yutak mikroplarda pasif ve bunların aktivasyonu gibi güçlü aşırı soğumasını ya da ani sıcaklık değişiklikleri gibi dış faktörler, etkisi altında gerçekleşir. Ve ayrıca dışarıdan enfeksiyonu tanıtmak. Bazı durumlarda, kaynakları burun çürümelerinin karakteristiği olan diş çürümesi veya pürülan hastalıklar olarak hizmet edebilir.

Tüm anjina tipleri, aşağıdakileri içeren birtakım benzer semptomlara sahiptir:

 1. Sıcaklıkta artış.
 2. Boğaz veya yutma ile kendini gösteren boğaz ağrısı.
 3. Zayıflık ve halsizlik hissi.

Hastalığın gelişimi sırasında, lenf düğümlerinin boyutunda bir değişiklik olabilir, ayrıca bademciklerin kızarması ve bunlar üzerinde pürülan oluşumların görünümü olabilir. Bu ve diğer birçok semptomun, aşağıda tartışılacak olan çeşitli anjina tiplerinin karakteristik olabileceğine dikkat edilmelidir.

Aşağıdaki video, boğaz ağrısı nedenleri ve semptomları nihayet anlamak için yardımcı olacaktır:

sınıflandırma

Angina, sınıflandırmanın altında yatan özelliklere bağlı olarak türlere ayrılır. Tıp biliminde ve uygulamada ikincisi arasında en büyük uygulama IB yöntemleri ile alınmıştır. Soldatova, L.A. Lukovsky ve B.S. Başkalaşım. Bunlara dayanarak, Rus ve yabancı hekimler tarafından yapılan diğer çalışmaların yanı sıra, çeşitli türdeki anjinaları ayırt etmek gelenekseldir. Angina sınıflandırması, ikincisinin aşağıdaki özelliklerle ayrılmasını ima eder.

Oluşma zamanına bağlı olarak

 1. Birincil. İlk kez veya son benzer hastalıktan iki veya üç yıl sonra ortaya çıkarlar.
 2. Tekrarlanan. Son hastalıktan hemen sonra ortaya çıkarlar ve her 1-1.5 yılda bir tekrarlanırlar.

Hastalığın şiddeti

 1. Akciğerler.
 2. Ciddi ciddi.
 3. Ağır. Bunlar, örneğin, kusurlu anjin içerir.

Hastalığı etkileyen alanlara göre

 1. Nazofarenks.
 2. Guttural.
 3. Dil, ayrıca lingual bademciklerin anjinası olarak da bilinir.
 4. Amigdala. Bu tür genellikle akut solunum yolu enfeksiyonlarının veya griplerin devam etmesidir ve en yaygın olarak tıp pratiğinde yaygındır.

Her türlü

Günümüzde ENT uygulayıcıları arasında en yaygın kullanılanı, hastalığın seyrinin nedenleri ve örüntüsüne bağlı olarak anjina çeşitlerinin tanımlanması yöntemidir.

Bu videoda Doktor-lor Irina Shkolnikova size boğaz ağrısı ana türleri hakkında bilgi verecektir:

Catarrhal anjina

Bu hastalığın varlığı, havadaki damlacıklarla bulaşan veya diş çürüklerinin neden olduğu bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Hastalığın diğer formlarından biraz daha sık görülür ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en kolay semptomlardan biri olarak kabul edilir. Çocuklarda anjina tipleri, erişkinlerden daha şiddetli seyreden bir hastalık ile karakterize edilebilmesine rağmen, bu durumda semptomlar benzerdir.

 • yutulduğunda sürekli ağrı ve hafif bir boğazda terleme ve kuruluk hissi;
 • kural olarak, bademciklerin çift taraflı kızarması;
 • genel halsizlik.

Hastalık antibiyotiklerle, borik asit çözeltisiyle, çeşitli inhalasyonlarla tedavi edilir ve genellikle 3-4 gün sürer.

Bununla birlikte, tedavinin yokluğunda veya yetersiz kaliteyle, bu tip bademcik iltihabı daha şiddetli bir form kazanır ve larenjit olan ciddi bir komplikasyona neden olur. İkincisi, belki de her tür anjin için.

Lacunar Angina

Bu hastalık türü, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Enfeksiyon kaynağı ya hastanın kendisi ya da temas ettiği nesnelerdir.

Hastalık hızla gelişir, 40 ° C'ye kadar sıcaklıklarda keskin bir artış ile başlar.

Semptomların benzerliği ile ikincisi en çok çocuklarda belirgindir. Artan vücut ısısına ek olarak, aşağıdaki belirtiler de karakteristiktir:

 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • bademciklerin ödemi;
 • kusma, halsizlik, baş ağrısı ve mide bulantısı;
 • Lenf bezlerinin şişmesi ve lakuna bölgesinde sarı plak görünümü.

Hastalık 7-8 gün sürer ve güçlü antibiyotiklerle tedavi edilir. Hastalık da tehlikelidir çünkü konjonktivit, akut otitis media, nöbetler ve hatta boğulma şeklinde komplikasyonlara neden olabilir.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu tür anjin, önceki gibi olduğu gibi pürülan anlamına gelir. Tek fark, foliküler ve lacunar anjina ile pürülan oluşumların yeridir. İkinci durumda, bademciklerin çöküntüleri (lacunae) içinde ve eğer hastalığın foliküler formu mukoza yüzeyinde ise. Hasta, aynı zamanda hem hastalık formlarının varlığını da kurabilir. Lacunar anjinası semptomları daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkmasına rağmen, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı ayrılık şartlıdır.

Her iki boğaz ağrısı tipi için önerilen tedavi, antibiyotiklerle birlikte boğazda adaçayı soğanı veya soda-tuz çözeltisi ile durulanır. Yatak istirahatine, sıvı yiyeceklere ve büyük miktarlarda içmeye dikkat edin.

Olası komplikasyonlar peritonsiller irinli foliküllerine bir atılım olduğu apse, yanı sıra sepsis, menenjit, romatizma ve artrit sayılabilir.

Fibrinli tonsillit

Bu tür boğaz ağrısı belirtileri de lacunar ve foliküler anjina belirtilerine çok benzer.

Fibröz form, bir kural olarak, onların komplikasyonudur.

Fark, karakteristik sarı kaplamanın bademciklerin mukozası üzerinde lokalize olmaması, ancak ağız boşluğu boyunca yayılması gerçeğinde yatmaktadır. Hastalık, bir komplikasyon, iltihap ve sonraki beyin hasarının meydana gelmesi nedeniyle tehlikelidir.

Tedavi antibiyotikler, antiseptikler ve antihistaminikler (alerjiler varsa) ve ayrıca potasyum permanganat ile gerçekleştirilir.

Önerilen yatak istirahatı ve bol içki.

Phlegmonous tonsillit

Hastalık, selülozun çevreleyen bademciklerine düşen piyojenik grubun (streptococcus) mikropları tarafından başlatılır. Ayrıca bir intrathonylar apse olarak bilinir ve nispeten seyrek görülür.

Bir amigdala tamamen irin ile kaplıdır

Anjina'nın üç aşaması vardır:

 1. Ödem (bademcikleri çevreleyen dokularda lokalize olan şişlik ve kızarıklık).
 2. Sızma (etkilenen hücrelerin dokuları üzerinde birikme).
 3. Abscess (suppuration).

bademcik iltihabı neden olan madde, yaz-sonbahar dönemi üzerine düşer yaygın proliferasyon ve aktivasyon süresi ile karakterize edilen sözde Coxsackie virüsü. Hastalık, hava yoluyla, biraz daha az dışkıyla (yani kirli veya kontamine olmuş gıdalar, su, el ve ev eşyaları yoluyla) bir şekilde bulaşır. Çocuklar daha sık maruz kalmaktadır. Hastalığa ateş ve ateşte çok güçlü bir artış eşlik eder (39-40 ° C'ye kadar). Hastalığın bu belirtileri hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülür.

Diğer belirtiler şunlardır:

 • vücudun grip benzeri durumuna benzer;
 • karın şiddetli ağrı varlığı;
 • boğazda artan tükürük ve ağrı;
 • bademciklerin ve gökyüzünün yüzeyinde pürülan vesiküllerin görünümü;
 • lenf düğümlerinin şişmesi.

Hastalık 10 ila 14 gün sürer ve antipiretik ajanlarla antihistamin ve antiviral ilaçlar ile tedavi edilir. Yatak istirahatini gözlemlemeniz ve ayrıca B ve C vitaminleri ve içecekleri bakımından zengin olan büyük miktarlarda tüketmeniz tavsiye edilir.
Bu tip anjina, menenjit ve ensefalit olabilen komplikasyonlarla doludur.

Monosit anjina

İsmi sırasında hastanın monositozu göstermesi nedeniyle ismini almıştır. Bu, bir tür beyaz kan hücresi (lökosit) olan monositlerin kanındaki bir artıştır. Dalağın artması ve konsolidasyonu, ayrıca palpasyon sırasında duyarlılık kaybı vardır.

Hastalığın nedeni açık değildir.

Bugüne kadar, en yaygın teori, bu anjina formunun etken maddesinin, havada ya da temas yöntemleriyle bulaşan Epstein-Barr virüsü olmasıdır.

Hastalıklar esas olarak 10 ila 30 yaş arası kişiler tarafından etkilenir ve sıcaklıkta ani bir artışla 40 ° C ve üzerinde başlar. Diğer semptomlar arasında boğazda ağrı, lenf düğümlerinin genişlemesi ve sıkılaşması ve bademcikler üzerinde sarı bir kaplama oluşumu yer alır.

Tedavi antibiyotik ve intravenöz askorbik asit enjeksiyonu ile ve aynı zamanda strikninin subkütan enjeksiyonu ile yapılır. Etkili tedavi için bir ön koşul, yatak istirahatine uyulmasıdır.

Alerjik anjina

Bu durum, özellikle aşırı ekolojik bir durum söz konusu olduğunda, aşırı soğuk iklime sahip bölgeler veya çok gelişmiş endüstrinin bulunduğu bölgeler arasında organizmanın morbid bir reaksiyonu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu koşullar önemlidir, ancak bademcik iltihabı veya faringeal mukozanın yüzeyi şeklinde kendini gösteren hastalığın başlaması için gerekli değildir.
Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • bademcikler ve boğaz ağrısı;
 • servikal lenf düğümlerinde bir artış;
 • boğuk sesler, öksürme ve ağız kokusu.

Bu anjin tipi, ya bağımsız bir hastalık ya da eşlik eden soğuk ya da alerjik bozukluklar olarak gelişebilir. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından incinirler. Tedavi antibiyotikler ve fizik tedavi ile gerçekleştirilir ve sıklıkla palamin bademcikler alanında Lugol çözeltisi ile yağlama yapılır.

Hastalık, özellikle çocuklarda boğulma şeklinde komplikasyonlarla doludur.

Bu durumdan dolayı, çocuğun zaten herhangi bir dış uyarana alerjisi varsa, örneğin, yünlü veya havlulu kumaşlar, ekstra özen göstermeli ve bu maddeleri doğrudan temas alanından çıkarmalısınız. Bazı durumlarda, tedavi sonuçlarının yokluğunda ve hastanın durumunun kötüleşmesinde, cerrahi müdahale, bazen bademciklerin uzaklaştırılması gerekebilir.

Sonuç

Angina çoğu durumda tehlikeli bir hastalıktır. Komplikasyonlar şeklinde sonuçlarla doludur ve bu nedenle doğru teşhis ve tedavinin mümkün olduğu bir uzman tarafından zorunlu gözlem yapılmasını gerektirir.

 1. Doktora hemen adres.
 2. Reçeteli ilaçların kabulü. Genellikle antibiyotik olur.
 3. Yalıtım.
 4. Yatak istirahatı.

Phil, boğaz ağrısından hemen kurtulmanıza yardımcı olacak 5 basit adımı anlatacaktır:

Yaygın anjin tipi ve tedavisi

Palatin bademciklerinin glandüler dokusunun inflamatuar hastalıkları arasında, bademcik iltihabı ilk önce onurlu bir yer alır. Bu materyalde mevcut farmakolojik preparatların yardımı ile anjin tipi ve tedavisi hakkında bilgi verilmesi önerilmektedir. Başlıca belirti ve bulguları ya da bademciklere verilen hasarlar hakkında bilgi verilir.

Bu hastalıklardan biri, belki de diğerlerinden daha sık olarak, "bizi boğazdan al", bademcik iltihabı (çoğunlukla palatinler) ile kendini gösteren tanınmış bademcik iltihabıdır.

Boğaz ağrısı türleri ve hastalığın çeşitli formlarının belirtileri

Boğaz ağrısının başlangıcındaki ana belirtiler genel rahatsızlıktır; başın ağırlığı; baş ağrısı; kuruluk, persenia ve rahatsızlık, ve aynı zamanda yutma sırasında daha da kötü, boğaz boğaz; kızarıklık, bademcikler iltihabı; titreme ve ateş 38-39 ° C'ye kadar, eklemlerde topaklar olabilir. Anjina tipleri ve hastalığın çeşitli formlarının semptomları, önemsiz farklılıklar gösteren benzer bir klinik tabloya sahiptir.

Bu hastalığın önlenmesi, çevrenizdeki anjina hastalarının erken tespiti olup, tam iyileşme sağlanana kadar izole edilir ve tedavi edilir.

Angina, adenovirüs hastalıkları olarak adlandırılır, ancak esas olarak streptokoklar neden olur.

İnsanların yerleşik düşüncesinin aksine, anjin soğuk algınlığı veya soğuk su içtiği için ortaya çıkmaz. Enfeksiyon, buna neden olarak, esas olarak havadaki damlacıklar tarafından kişiden kişiye bulaşır (her ne kadar hipotermi gerçekte ortaya çıkmasına neden olabilir). Çok nadir anjina, hasta tarafından yenildiyse, bulaşıklar yoluyla bulaşan bir enfeksiyondan oluşur ve daha sonra bulaşıklar, dikkatli bir tedaviye veya hastanın yediği ürünlere maruz kalmaz.

Genellikle angina enfeksiyondan 10-12 saat sonra başlar.

Geç başlatılan veya yanlış işlem retrofarengeal apsesi, otit, gırtlak ödem, akut servikal lenfadenit, flegmon boyun endo- ve miyokardit, artrit, nefrit ve hatta menenjit gelişebilir zaman.

Boğaz ağrısı ne tür ve şekilleri (fotoğraf ile)

Anjina tipleri büyük ölçüde patojenik bir etki maddesi olan patojene bağlıdır. Anjina formları geleneksel olarak tek taraflı, lokal ve iki taraflı olarak ayrılır. Aşağıda bu sayfada hastalığın klinik belirtilerini gösteren fotoğraflarda anjina türlerini görebilirsiniz.

Fotoğrafta hangi boğaz ağrısına dikkatlice bakarsanız, bademciklerdeki plağın tip ve yapısındaki farkı görebilirsiniz. Fakat sırayla, ne tür boğaz ağrısının meydana geldiğini anlayalım.

Bununla birlikte, angina angina farklıdır. Ve üç ana form ayırt edilir:

1. Catarrhal anjina

Genellikle aniden gelişir. Genel bir halsizlik var, başın içinde bir ağırlık var, boğazda hafif bir ağrı var. Yutulduğunda iltihaplı bademcikler daha da rahatsız olurlar. Boğaz kuru ve sodden hissedilir, sanki daralmış gibi görünür. Sıcaklık çok yükselmez - 37.5 ° C'ye kadar, bazen kusma meydana gelebilir.

Kataral bademcik iltihabı ile şişmiş, kızarık, mukusla kaplı, ancak farinksin mukus zarı üzerinde hiçbir plak veya bademcikler görülmez.

Düzgün yürütülen tedavi ve rejime uyum ile, kurtarma genellikle hızlı bir şekilde gerçekleşir - zaten 4. günde.

Boğazın arkası ve yumuşak damak kızarırsa, daha çok grip veya farenjit sonucu olur.

2. FOLLICULAR ANGINA

Genellikle, 40 ° C veya daha yüksek seviyelere çıkabilen güçlü bir ürperti ve ani bir sıcaklık artışı ile başlar. Bir hastayı yuturken boğazda şiddetli ağrı görülür, sıklıkla paralel olarak eklemlerde ve sırtta ağrı görülür, boynun lateral yüzeyindeki lenf düğümleri artar ve ağrılı hale gelir.

Zayıf ve şişmiş bademciklerin yüzeyindeki ikinci veya üçüncü günlerde, çok fazla sarımsı-beyaz nokta bir maç başlığının büyüklüğüne işaret ediyor. Bunlar, bir süre sonra kendiliğinden açılan, hızlı bir şekilde yaraları iyileştiren süpüratif foliküllerdir.

Uygun tedavi ile foliküler anjinadan iyileşme genellikle 5-7. Günde gerçekleşir.

3. LAKONARY ANGIN

Daha da şiddetli belirtilerle akar - eklemlerdeki ağrının sıcaklığındaki eşit derecede güçlü bir artışa ve baş ağrılarına karşı büyük bir yoğunluğa sahiptir, bu da çoğunlukla kulaktan vazgeçer.

Bademciklerin kızarık ve şişmiş mukozası üzerinde, bademciklerin yüzey tabakalarının nekrozundan kaynaklanan pürülan çökeller düzensiz olarak oluşur. Bu durumda submandibuler lenf düğümleri büyük ölçüde artar ve keskin ağrılı hale gelir.

Lacunar Angina'nın seyri şiddetli. Semptomları tedavi ederken, genellikle 2-5. Günde kaybolur.

Tedavi: anjina ile hangi tablet ve ilaçlar içilir?

Boğazların ilaçlarla tedavisi, başlangıç ​​semptomlarının ortaya çıkmasıyla başlamalıdır, örn. Mümkün olduğunca çabuk İlk sinyallerde - boğazdaki ağrı, kızarıklık, bademcik iltihabı ve sıcaklıkta bir artış - boğazı hemen durulamak gerekir. Burada en etkili farmasötik preparatlar heksoral (heksetidin) - bunlar, boğazda etkilenen bölgeleri işlemek zorunda olan solüsyonlar ve aerosoller biçiminde mevcuttur. Ağızdan kaynatılmış su ile ön durulamadan sonra günde 3-4 kez boğaz boşluğuna püskürtülmesi gereken kötü ve inhalipt. Her durumda anjin için hangi ilaçlar gereklidir - sadece doktor anlatabilir.

Son zamanlarda, ilaç Stopangin popüler olmuştur. Günde 2-3 kez boğazın sağından ve solundan 1 kez gecikmeli solunum ile ağız boşluğuna enjekte edilir.

Ve şimdi hangi hapların anjina ile içeceği konusunda tavsiyede bulunarak hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Angina ile birlikte, "Falimint", "Neo-Angin N" veya "Strepsils" ler alabilirsiniz.

Güç modu. Angina ile, keskin baharatlar ve baharatlar, ılık vitaminli yiyecekler, bol içecek (tercihen alkali maden suyu) olmaksızın püre haline getirilen sıvıların, sigarayı dışarıda bırakmak için kullanılması önerilir!

Korkunç bir boğaz. Angina nedir ve neden tehlikeli?

Boğazın enflamatuar hastalıkları çoktur, ancak çoğu kez sadece tek bir semptomla - endişeleniriz - ağrı. Boğaz çok ağrılı olduğunda, birçok kişi anjina hakkında konuşur, ancak bu hastalığı diğer benzerlerinden ayırmak önemlidir.

Angina, streptococcus veya staphylococcus'un neden olduğu bademcik ve palatinlerin akut enflamatuar bir hastalığıdır.

bademciklerin lenfoid dokudan oluşur ve enfeksiyona engel, bu yüzden sık sık iltihaplı, ama herkes Bademciklerin iltihabıdır bademcik adı verilir edilir. enflamasyon, belirli bir mikroorganizma (Vincent'ın anjina) ve ikincil (soğuk boğaz ağrısı, frengi, bulaşıcı mononükleoz) ile ilişkili olduğunda belirli anjina da vardır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Angina akut olarak başlar, sıcaklık 39-40⁰⁰'e yükselir, hasta titriyor, yemek yemeyi reddediyor, çok zayıf, çok yalan söylüyor. Boğazın içine bakarsanız, iltihaplı ve büyütülmüş bademcikler görebilirsiniz. Boğazdaki ağrı özellikle yutulduğunda telaffuz edilir, bu, temelde, çocuklarda yeme reddini açıklar. Bir süre sonra bademcikler üzerinde pürülan baskınlar var. Lenf düğümleri bademcikler bölgesinde genişler: Çene altında ve kulağın yakınında.

Klasik pürülan anjinada kataral fenomen yoktur: burun akıntısı, öksürme, lakrimasyon.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Mavi dil - bademciklere yüzeysel hasar. Genel durum, diğer anjinaya göre önemli ölçüde daha azdır. Vücut ısısı genellikle subfebrildir. Boğaz incelendiğinde, posterior faringeal duvarın inflamasyonu ve kızarması, yumuşak ve sert damak, palatine kemerler ve bademcikler tespit edilebilir. Böyle bir boğaz ağrısı üç gün içinde kendi kendine bitebilir, ancak genellikle bir lacunar veya foliküler boğaz ağrısının başlangıcı olur.

lakün - bademciklerin lakunalarında irin oluşumu ile ortaya çıkarken, pürülan kaplama yüzey boyunca yayılabilir. Aynı zamanda, boşluklar sarımsı beyaz içeriklerle dolu genişlemiş kürklere benziyor. Plak yalnızca bademcikler içinde kalır, yüzeyden bir spatula ile kolayca çıkarılır, erozyon veya yara bırakmaz (difteri diferensi işareti).

foliküler - çoğunlukla tonsil folikülleri etkilenir. Boğazı incelerken, epitelyumda ortaya çıkan pürülan adacıkların dahil olduğu keskin ödem bezleri vardır. Püy periyodik olarak bademciklerin yüzeyinde kalan foliküllerden salınır.

nekrotik - yoğun yeşil-sarı-gri plak, bademciklerin düzgün olmayan yüzeyi, çapı 2 cm'ye kadar olan plak alanlarının reddedilmesinden sonra ülserler. Genel durum şiddetli, ciddi zehirlenme, kusma, yüksek ateş, bilinç bozukluğu. Plak bademcikler ile sınırlı değildir ve mukozanın tüm bitişik bölgelerinde olabilir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Anjina erken ve geç komplikasyonları vardır.

Erken olanlar, komşu dokulara enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır: paratonsiller abse, sinüzit, otitis media, lenf düğümlerinin pürülan inflamasyonu, mediastenitis.

Geç komplikasyonlar enfeksiyon ve alerjik doğa ve iç organları etkiler: romatizmal kalp hastalığı, glomerulonefrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem.

Boğaz ağrısı tedavisi

Her zaman boğaz ağrısından şüpheleniyorsanız doktora başvurmalısınız. Hiçbir durulama ve halk ilaçları, anjini iyileştirebilir, tüm bunlar sadece kısa bir süre için durumu rahatlatabilir. Anjina sadece antibiyotiklerle tedavi edilir. Erteleme kalp, böbrek ve eklemlere zarar verebilir.

Tipik olarak, anjina orta ila hafif hastalıklı bir ayakta tedavi olarak kabul edilir. Nekrotik anjina yatış için bir endikedir.

Antibiyotiklerin seyrini tamamladıktan sonra, tedavinin etkinliğini izlemek için her zaman bir kan ve idrar testi reçete edilir.

Bir antibakteriyel ilacın doğru ve zamanında atanmasıyla, durum ikinci günde düzelir, ancak öngörülen rota bitene kadar ilacı almamak önemlidir. Antibiyotik erken alınırsa, kronik bir enfeksiyon ve komplikasyon gelişme olasılığı yüksektir.

Hastalığın seyri ne olursa olsun, lacunar ve foliküler anjin sıklıkla kronik bademcik iltihabının gelişimine yol açar.

İkincil boğaz ağrısı

Sistemik bir bulaşıcı hastalıkta bademciklerin akut inflamasyonuna sekonder anjin denir. Böyle bir anjin difteri, kızamık, kızamıkçık, enfeksiyöz mononükleoz, sifiliz ile gelişebilir.

Herpetik anjin, bademcikler ve farinks üzerinde, herpes enfeksiyonunun şiddetli bir formunun bir tezahürüdür, bir döküntü herpes karakteristiğidir.

Sekonder anjinada, her zaman altta yatan hastalığın başka spesifik belirtileri vardır.

Ne anginas gerçekleşir

Angina, palatine bademcikleri etkileyen enfeksiyon türlerinden biridir. Dahası, hastalık sadece onları değil, aynı zamanda faringeal lenfatik halkanın diğer bölümlerini de etkileyebilir.

Hastalığın resmi adı akut formda bademcik iltihabıdır. Angina, her biri tezahür, ifade derecesi ve tedavi yöntemleri bakımından farklılık gösteren birçok türe ayrılır.

Hastalığın çeşitleri

Çocuklarda ve yetişkinlerde aşağıdaki anjina türleri vardır:

Spesifik hastalık tipi, sadece doktor tarafından hastanın teşhis ve muayenesi sonuçlarıyla ortaya çıkar. Her çeşit anjin için kendi tedavi özellikleri sağlanır.

Anjinanın Catarrhal formu

Bu tür akut tonsillit en kolay şekli olarak kabul edilir. Catarrhal anjina akut. Kısa bir kuluçka dönemi ile karakterize edilir - birkaç saat ila dört gün arasında.

Catarrhal formu aşağıdaki gibi semptomlarla karakterizedir:

 • bademciklerin güçlü bir kızarıklığı ve üzerlerinde ödem görünümü;
 • Boğazdaki Zulümler;
 • genel halsizlik ve kas ağrısı;
 • sıcaklık 37.2 ° C'ye ve bazen daha yüksek;
 • Lenf düğümlerinde küçük bir artış.

Katarröz boğaz ağrısının nedensel ajanları genellikle streptokoklardır. Tedavi, hapsedilmenin, havanın sürekli olarak nemlendirilmesinin, akut ve sıcak bir yemeğin alınmasının reddedilmesinden, sık içme yapılmasından oluşur. Hastalığın bu formu ile penisilin serisinin antibiyotikleri ve lokal ilaçlar mutlaka alınır.

Yardım. Katarrinal anjinin süresi genellikle dört günden fazla değildir.

Foliküler formu

Bu hastalık türü, daha büyük bir semptom şiddeti ile karakterizedir. Güçlü bir artış, ödem, bademciklerin takviyesi ve sıcaklıkta 39 ° C'ye yükselme eşlik eder.

Foliküler forma her zaman bademcikler üzerinde pürülan bir kaplama eşlik eder.

Hastalığın süresi catarrhal anjinadan daha büyüktür ve 6-7 gündür. Aşağıdaki yöntemler tedavi için kullanılır:

 • antibiyotikler ("Azitromisin");
 • ilaçlar-sülfonamidler ("Sudfadimetoksin", "Biseptol");
 • yerel durulama yardımcısı (borik asit, adaçayı suyu).

Lacunar türü

Angina'nın benzer formları, foliküler olan semptomatolojide benzerdir, ancak aşağıdaki gibi bir dizi komplikasyonda farklılık gösterir:

 • daha yüksek vücut ısısı (40 ° C);
 • palatine arkın ciddi ödemi;
 • bademcikler üzerinde pürülan sıvı (eksüda) bol boşaltım;
 • buzağılarda bel ağrısı ve hoş olmayan duyumları ifade etti.

Lacunar angina yaklaşık 10 gün sürer. Yetişkinlerde ve çocuklarda tedavi, penisilin grubundan antibiyotik kullanımını ve antiseptik solüsyonların ("Klorheksidin") kullanımını içermelidir.

Önemli! Lacunar anjin, bademciklerin Lugol çözeltisi ile yağlanması için tavsiye edildiğinde, ancak bu araç sadece yetişkin hastalar tarafından kullanılabilir. Küçük yaştaki çocuklar için, ilaç tiroid bezinin fonksiyonu üzerinde güçlü bir etki nedeniyle tavsiye edilmez.

Fibrinous formlar

Bu angina tipleri ciddi bir tehdit oluşturmaktadır ve bunların tedavisi sadece antibakteriyel değil, aynı zamanda immünoterapinin yanı sıra elektroforez ve manyetoterapi şeklinde fizyoterapi prosedürlerini de içermektedir.

Fibrinöz anjina en sık laküner ve foliküler formların komplikasyonlarının arka planında ortaya çıkar.

Karakteristik bir özellik, sadece bademcikler üzerinde değil, aynı zamanda ötesinde beyaz bir kaplamanın varlığıdır. Enfeksiyonu beyine yayma olasılığı yüksektir.

Sahte tip

Yüksek bir komplikasyon riski olan nadir bir angina formu. Flegmonöz tipte bir ya da iki kez bademcikte apse (pürülan erime) vardır.

Hastalık özellikle genç çocuklara, gençlere ve gençlere karşı savunmasızdır.

Hastalığa yüksek ateş, şiddetli zehirlenme ve bazı durumlarda alt çene hareketlerinde zorluk eşlik eder.

Tedavi, tıbbi yöntemlerle sınırlı değildir, aynı zamanda, apsenin iğne drenajı ve ardından irin çıkarılması şeklinde cerrahi müdahaleyi de içerir.

Tedavide uygulanır:

 • "Klindamisin";
 • "Sefalosporin";
 • analjezikler;
 • intravenöz glukokortikosteroid enjeksiyonu.

Herpes boğaz ağrısı

Herpetik anjin çok bulaşıcıdır ve çocuklarda daha sık saptanır. Hastalığın yayılmasının ana yolu havadandır. Hastalık, ani sıcaklık artışını 41 ° C'ye, bademcikler, yumuşak damak ve kırmızı baloncukların oluşması ile karakterize eder.

Gerpangin spesifik tedavi gerektirmez. Komplikasyon durumunda antibiyotik reçete edilebilir. Her durumda, boğazı durulamak ve multivitaminleri almak gereklidir. Hastalık genellikle 4 gün sürer.

Herpangina, Coxsackie virüsü ile yakından ilgilidir. Vücudundaki varlığıyla, bu hastalığın gelişimi mümkündür. Herpesvirüsün görünümü genellikle zayıf bağışıklığı olan kişilerde görülür. Önlemek için, bedenin temperlenmesi, solunum yolu hastalıklarının zamanında tedavi edilmesi ve doğru bir şekilde yemek yapılması gereklidir.

Dikkat! Hastalık göz ardı edilirse miyokardit, menenjit ve ensefalit gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Ülseratif formu

Bu hastalık türü, iki tür bakterinin eş zamanlı aktivitesi ile ilişkilidir - spiroketler ve iğ şeklindeki çubuk.

Boğazda çoğaldıklarında yeşilimsi bir kaplamaya sahip ülserler gelişir ve bu da çürümeye neden olurlar. ağızdan gelen koku. Böyle bir boğaz ağrısı genellikle sıcaklık ile tezahür etmez, ancak etkilenen tarafta lenf düğümlerinde bir artış olur.

Hastalık uzun bir süre sürer: bir haftadan birkaç aya kadar. Tedaviye, boğazın antiseptikler ile yağlanması ve farengeal doku nekrozu durumunda antibiyotik alınması eşlik eder. Ek olarak, immünomodülatörler reçete edilir.

Bademcik iltihabı olan 7 temel form vardır. Her hastalık türü, spesifik semptomlar, tedavi süresi ve olası komplikasyon riskleri ile karakterizedir.

En tehlikeli ve nadir hastalığın flegmon tipidir. Çoğu zaman, hastalara catarrhal formu teşhisi konur. Uygun tedavi ile hastalık, komplikasyon olmadan 4 gün içinde tedavi edilir.

Sonuç

Hastalığın çok sayıda çeşidi nedeniyle, teşhisi ile ilgili zorluklar ortaya çıkar. Her durumda terapi sadece deneyimli bir otorinolarynolog tarafından seçilmelidir. Yetersiz tedavi söz konusu olduğunda, "terry boğaz ağrısı" olarak adlandırılan bir kişi, tekrarlayan nüksleri olan hastalığın kronik bir forma geçişini simgeleyen, bir kişide gelişir.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Anjina tipleri etiyolojik özelliklere ve farinks ve mukoza boğaz muayenesine göre sınıflandırılır. Onlara göre tedavi reçete edilir.

Bu hastalık nedir?

Angina ile gökyüzünün iltihabı oluşur, bademcikler. Enfeksiyöz allerjik patolojilere işaret eder. Antik doktorların yazılarında anlatıldığı gibi hastalık antik dünyadan beri bilinmektedir. Şu anda, yetişkinlerde ve çocuklarda farklı türde anjina vardır:

Anjina'nın mevcut başka bir sınıflandırması - hastalığa neden olan patojene bağlı olarak:

Hastalık birincil, ikincil ve spesifiktir. Birçok tür anjin, bakteriler, virüsler ve bazen mantarlar tarafından kışkırtır.

Hastalığın belirtileri

Yetişkinlerde ve çocukta hangi boğaz ağrısının olduğuna bakılmaksızın genel belirtiler vardır. Her durumda, kuluçka döneminin bitiminden sonra ortaya çıkarlar (1 ila 2 gün). Semptomlar şöyledir:

 1. Sağlık durumundaki keskin bozulma.
 2. Vücut ısısı artışı (bazı durumlarda 40 ° C'ye kadar). Bir kişi titremelerini endişelendirmeye başlar.
 3. Vücutta zehirlenme belirtileri kafada ağrı, ağrıyan kaslar ve eklemler, halsizlik.
 4. Boğazda yutkunma sırasında büyük ölçüde ağırlaşan dayanılmaz bir ağrı vardır. İkinci günde, tüm duyular maksimumlarına ulaşır.
 5. Boğazdaki ağrı nedeniyle, kişinin iştahı kötüleşir ve uyku rahatsız olur.
 6. Palpasyon sırasında, lenf düğümlerinin büyüklüğünde belirgin bir artış vardır. Her şeyden önce, submaksiller değişir.
 7. Bademcikler belirgin bir şekilde büyümüştür. Sarımsı renk tonunun nokta formasyonları ile kaplıdır. Bu semptom, foliküler anjina tipinde en belirgindir. Belki de bademciklerin örtülmesi pürülandır.
 8. Karmaşık akışla bademcik alanları erozyonlarla kaplıdır.

Tonsillit akut respiratuar hastalıktan farklıdır, çünkü yüksek sıcaklık 39 ° C'dir ve boğazda kuvvetli ağrı hissi görülür. Hasta yorgunluk geliştirir, konuşması, yiyecek çiğnemesi, yutması zordur. Bununla birlikte, ne tür bir anginanın olduğuna bağlı olarak, hastalık belirtileri önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Uzmana hitap etmek acilen gerektiğinde

Bir uzmana acil tedavi aşağıdaki durumlarda gereklidir:

 • cildin ağartılması ve siyanotik renginin görünümü;
 • Bilincin keskin engellenmesi;
 • belirgin hipotermi;
 • anüri (olası bulaşıcı ve zehirli şok);
 • kan damarlarına verilen hasar ve kan pıhtılaşmasının ihlali;
 • geniş ağız açmanın imkansızlığı (paratonzillit belirtisi);
 • bel bölgesinde ve sternumda ağrı görünümü;
 • ders sürecinde ağrı;
 • idrar renginde bir değişiklik (bu işaret böbrek hasarını gösterebilir).

Bademcik iltihabının tehlikeli semptomlarının neler olduğunu bilmek gerekir, çünkü bazen bulaşıcı bir toksik şok belirtileri çok hızlı gelişebilir. Bu durumda, insanlar sadece acil önlemleri kaydedebilir. Boğaz ağrısı sınıflandırıldığında, doktor ön muayene ve teşhis muayenesi ile ilgilenir ve ardından gerekli tedaviyi reçete eder.

Angina, tiplerinde hızlı bir artış ile ilişkili olan anjina, hemen tedavi gerektirir. Sadece doktor tarafından belirtildiği şekilde yapılmalıdır.

Catarrhal ve foliküler anjina bulguları

Hangi tür anjinaların geliştiğine bağlı olarak, patolojinin şekli kendi yolunda ilerler. Örneğin, catarrhal keskin başlar ve klinik aniden büyür. Vakaların büyük çoğunluğunda, bir kişi genel refahın arka planına karşı aniden bir rahatsızlık hisseder. Enflamasyonun ilk belirtilerinden biri, boğaz bölgesinde kuruluk ve şişliktir. Gelecekte, yutma sırasında buna ağrı eklenir. Zamanla kalıcı hale gelir.

Oral kavite ve farinks palatine bademciklerin klinik muayenesinde kırmızı ve şişmiş. Submandibuler lenf düğümleri büyük oranda büyümüştür. Onlara basıldığında, hasta ağrı hisseder. Çok çabuk, sıcaklık artar: hastalığın başlangıcından sadece birkaç saat sonra, 39 ° C'ye ve hatta daha yükseklere ulaşır.

Anjina catarrhal tipinin gelişmesiyle birlikte, bilinç karışıklığı olabilir. Bir kişi vücutta bir acı hisseder, titreme. Bazen migren ataklarını geliştirir.

Anjinin foliküler çeşitliliği daha ağırdır ve daha uzun sürer. Hayatı tehdit eden komplikasyonlar verir. Bu boğaz ağrısının ana semptomları eklem ağrısı ve genel halsizlik belirtileridir. Bunlar, catarrhal formdan çok daha yoğun ifade edilir. Bu belirtilere eklenir:

 • şiddetli baş ağrısı;
 • lenf düğümlerinin keskin ağrılılığı;
 • yumuşak damak hipertrofisi;
 • kan kompozisyonunda bir değişiklik (lökositlerin sayısında bir artış);
 • idrarda eritrosit ve protein görünümü.

Görüldüğünde, sarımsı foliküllerin görünümü fark edilir. Şişebilir ve açılabilirler. Bu işlem sonucunda, ağız boşluğunda beyaz bir kaplama oluşur. Bu tip anjina sadece bir hastanede tedavi edilmelidir. Hastanın sürekli klinik gözlem ihtiyacı vardır.

Lacunar ve fibrin

Böyle bir anjin, eşit derecede tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Her şeyden önce, sağlık durumunda gözle görülür bir bozulma vardır. Sıcaklık çok keskin bir şekilde yükselir ve bazen 40 ° C'ye ulaşabilir. Bu durum öncelikle çocuklar için çok tehlikelidir. Ayrıca, aşağıdaki belirtiler dikkat çeker:

 • Boğaz ve boğazda çok şiddetli ağrı;
 • şiddetli yutma bozuklukları;
 • kulaktaki ağrının ışınlanması;
 • mukus boğaz ve larinkste belirgin hiperemi;
 • bademciklerin mukoza zarında beyazımsı veya sarı bir kaplamanın varlığı.

Çocuklarda böyle bir hastalığın gelişmesi ile kusma mümkündür. Görünüşü vücudun zehirlenmesi ile ilişkilidir.

Hastalığın fibröz formunun gelişimine aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • Ağrılı öksürük eşliğinde boğazda terleme;
 • sabit yüksek vücut ısısı;
 • Vücudun artan zehirlenmesi ile ilişkili mide bulantısı, kusma ve kabızlık;
 • sıcak bir ritim bozukluğu.

Bademciklerin yenildiği yerde ülser ve ülserler sıklıkla oluşur. Hastalık çok hızlı gelişir. Bazen şiddetli vakalarda bilinç bozulabilir. Bademcikler üzerinde yavaş yavaş komşu dokulara yayılan beyazımsı bir kaplama görünür.

Doğru tanının konulması çok önemlidir, çünkü bazen benzer belirtiler difteri olarak gelişebilir. Difteri yanlış tedavi ölüme yol açabilir.

Herpetik ve phlegmonous

Bu tür anjina gelişiminin başlangıcında, influenza veya akut solunum yolu hastalığı belirtileri vardır. Bu tür belirtilerle kendini gösterir:

 • ciddi halsizlik;
 • vücutta şiddetli zayıflık;
 • artan sinirlilik;
 • titreme;
 • iştahta azalma;
 • burun mukozasının iltihabı;
 • boğazda ağrı;
 • artan tükürük.

Daha sonra, bademcikler, yumuşak damak, dil ve farinksin arka yüzeyinde küçük kabarcıklar görülür. Seröz sıvı ile doldurulur ve herpes ile döküntüye benzerler. Hastalığın şiddetli seyrinde diyare, kusma eşlik eder.

Bu hastalık türü, kuluçka süresinin 7 ila 14 gün arasında değişmesi ile karakterizedir. Karakteristik sıcaklıkta keskin bir artış - bazen 40 ° C'ye kadar Kanı analiz ederken, bulanık lökopeni ve lenfositoz not edilir.

Phlegmonous tonsillitis bademciklerin yakınında bulunan selülitin akut inflamasyonudur. Sıklıkla foliküler veya lacunar anjinanın bir komplikasyonudur. Karakteristik bir tezahür, boğaz bölgesinde çok acı verici bir ağrıdır. Bir insanın bazen sıvı almayı bile reddettiği çok güçlüdür. Ses değişir: burun olur.

Böyle bir hastanın konuşması belirsizdir. Başın özel pozisyonu karakteristiktir: kişi onu öne doğru yatırır. Bazen sıvı sindirim sırasında nazofarenksine girer. TMJ'nin sözleşmesi nedeniyle, kişi normal olarak ağzını açamaz.

Hoş olmayan bir aseton kokusu ağızdan çıkar. Çok miktarda tükürük tahsis edilir, ancak bir kişinin yutması çok zor ve boyun hareketlerinde yardımcı olur. Vücudun sıcaklığı keskin ve önemli ölçüde artar - bazen 40 ° C'ye kadar

Faringoskopi ile yumuşak damakta keskin bir şişlik vardır. Amigdalada apse formları. Açıldığında, yeşilimsi irin keskin hoş olmayan bir koku ile salgılanır. Apse açıklığı normal olarak ortaya çıkarsa, o zaman iyileşir ve iyileşir, sonra bir fistül oluşur. Hastanın durumu gelişiyor. Bununla birlikte, bazen apse açmak için ameliyat müdahalesi gerekebilir.

Ülseratif nekrotik

Bu genellikle toplam tükenme arka plan üzerinde ya da ağız boşluğu içinde nekrotik varlığında gelişir. Çoğunlukla çürük dişleri olan hastalarda olur. Genellikle bir kişinin durumu tatmin edicidir, vücut ısısı genellikle subfebrildir. Ağızdan büyük miktarda tükürük salınır, hoş olmayan, keskin bir koku oluşur.

Oral kavite ve farinks incelendiğinde, gri veya yeşilimsi renk nekrozu alanları göze çarpmaktadır. Çıkarıldıktan sonra, bir kanama yüzeyi belirir. Nekroz bölgelerini yırtırken, mukozal defektler oluşur. Süreci bu tür belirtiler eşlik eder:

 • bilincin engellenmesi;
 • Vücudun artan zehirlenmesi nedeniyle kusma;
 • kandaki lökosit sayısında belirgin artış;
 • Eritrosit sedimantasyon hızındaki artış.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent

Böyle bir hastalık, genellikle genç yaşta veya sindirim sistemi distrofisi, kaşeksi, radyasyon rahatsızlığı nedeniyle vücudun bağışıklık savunmasında bir azalma ile gelişir. Kural olarak, sadece bir taraf etkilenir, ancak bademciklerin ikili yenilgi vakaları da yaygındır. Genel durum genellikle sıcaklıkta hafif bir artışla tatmin edicidir.

Faringoskopi, grimsi veya sarımsı bir tonun bir filminin mukoza zarında varlığını gösterir. Bu plağın kıvamı hafiftir. Sıradan bir pamuklu çubuk kullanarak çıkarmak nispeten kolaydır. İlk aşamalarda bademciklerin yüzeyi ülser ile kaplıdır. Sığdır, ancak daha sonra derin dokular patolojik sürece dahil olur. Bazen sakız hastalığı gelişir.

Kurtarma, kural olarak 1-2 hafta içinde ortaya çıkar. Şiddetli vakalarda ağrılı süreci birkaç hafta geciktirmek mümkündür. Eğer pürülan bir enfeksiyon birleşirse, hastanın durumu kötüleşir, sıcaklık keskin bir şekilde yükselir ve boğazda kuvvetli bir ağrı görülür. Bu boğaz ağrısı tipi daha uzun süreli tedavi gerektirir.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Bademcikler iltihaplandığında, boğazda kuvvetli bir sıkışma hissi vardır. Angina Latince'den şu şekilde tercüme edildi: sıkıştır, sıkıştır. Bir veya iki palatine bademciklerinin baskın lezyonu ile KBB organlarının enfeksiyöz hastalıkları olarak sınıflandırılır. Nazofarenksin lenfoid dokusunun inflamasyonu ile karakterizedir. Çocuklar, yetişkinlerden 10 yaşından daha sık hastalanırlar. Risk grubunda zayıflamış bağışıklık ve nazofarenksin kronik patolojileri olan yetişkinlerin tüm kategorileri vardır. Hastalığın salgınları sonbahar-ilkbahar döneminde ortaya çıkar.

Makalenin içeriği

nedenleri

Erişkinlerde akut bademcik iltihabının nedeni, temel olarak streptokoklar, stafilokoklar olmak üzere patojenik mikroorganizmalarla enfeksiyondur. Çok daha az sıklıkla, soluk spiroket, adenovirüs, mantar ile enfeksiyon meydana gelir. İnsanlar, havadaki damlacıklar ve hasta bir kişi tarafından kullanılan ev eşyaları yoluyla enfekte olurlar.

Genel hipotermi, ayakların ıslatılması, soğuk yiyecek veya su kullanımı, soğuk bir havuzda banyo yapmak, irritan mikro partiküllerin nazofarenksine girmek bademcik iltihabının gelişimini kışkırtır. Hastalık, faringeal kavite, burun, ağız (rinit, larenjit, frontal sinüs, sinüzit, çürük) enfeksiyonlarına karşı gelişebilir.

Akut tonsillitte çok yüksek bir bulaşma indeksi. Bu, sağlıklı insanların hastalar ile teması en aza indirmesi gerektiği anlamına gelir. Ve hasta bir kişiye bakarken, tüm karantina kurallarına uyun.

sınıflandırma

Anjin sınıflandırması bu prensibe göre gerçekleşir.

 1. şekiller:
  • birincil form - lenfoid farinks halkası etkilenir;
  • ikincil form - bademcikler nazofarenks ve sistemik kan hastalıklarının akut enfeksiyonlarında etkilenir;
  • Spesifik bir form - palatine bezleri belirli bir enfeksiyondan etkilenir (Simanovsky-Plaut-Vincent, mantarların neden olduğu iltihap).
 2. Lokalizasyon tek taraflı anjina ve bilateraldir. Sırasıyla bir veya iki bezin iltihabı ile karakterizedir.
 3. Yetişkinlerde aşağıdaki anjina türleri vardır:
  • catarrhal angina, aerojenik yayılır, başlangıç ​​ani, diğer tüm anjina türlerinden daha kolay ilerler;
  • Laküner formunun gelişiminde rol sadece aerojen iletim yolu oynar, ama kontamine eşyalarla temas. En sık görülen hastalık türleri catarrhal ve lacunar'dır;
  • Foliküler anjin, bademciklerin daha önceki bir tür takviyesinden farklıdır, çok ağır bir yoldur. Tedavi edilmezse, yüksek bir komplikasyon riski vardır;
  • Hortan anjinası, larenksin tüm yüzeyinde bulunan laringeal ventrikül ve lenf nodlarının lenfoid dokusunun inflamasyonu ile karakterizedir. Hortane anjina submukozal larenjit grubunun bir üyesidir;
  • Herpetik tipte enfeksiyon, beslenme yolu ile veya enfekte olmuş nazofaringeal akıntı yoluyla oluşur. Bu türün ana farkı, sıcak mevsimde (yaz, sonbahar) dağılımdır. Bu dönemde, Kosaka virüsü aktive edilir; bu, bu hastalık formunun etken maddesidir;
  • fibrozif anjin genellikle lacunar ve foliküler varyantın bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Daha az sıklıkla bağımsız bir hastalıktır. Diğer türlerden iki ana farklılık vardır: ağız boyunca yayılan ve beyindeki iltihaplanma riskinin yüksek olduğu sarı plak;
  • Phlegmonous tonsillitis veya paratonzillit yetişkinlerde çocuklardan daha fazla görülür. Çoğunlukla 20 ila 40 yaş arası genç yaştaki hastalar. Sıklıkla, intratonsillar apse diğer patoloji tiplerinin bir komplikasyonu olarak gelişir;
  • ülseratif-membranöz formu, esas olarak HIV ile enfekte kişilerde ve B ve C vitaminleri yüksek olan kişilerde nadirdir;
  • sifiliz anjinası - sifilizin tezahürlerinden biri, uzun bir durgun süreç ile karakterizedir. Tedavisi çok zor.
 4. Anjina atipik (izole) tipleri:
  • fungal atipik form Candida'nın maya benzeri mantarlarının etkisi altında gelişir;
  • ülseratif nekrotik formun nedensel maddesi spiroket ve iğ şeklindeki çubuktur;
  • intratonsillar apse veya flegmonöz form arasındaki ana fark, nedeni sadece patojenik mikrofloranın aktivitesi değil, aynı zamanda larinksin travması olabilir;
  • laringeal anjina tüm lenfoid dokuları etkilediği için diğer tüm tiplerden farklıdır, diğer inflamasyon türleri sadece larinksin mukoza zarını etkiler. Enfeksiyona ek olarak, hastalık larenksin bir yanığının arka planında ortaya çıkabilir.

semptomataloji

Enfeksiyon anından ilk semptomların ortaya çıkmasına kadar 10 ila 72 saat arasında geçer. Akut dönem süresi bir haftaya kadardır. Hastalık, atipik: vücutta aşırı kalınlık, kemiklerde ağrı, şiddetli kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı hariç olmak üzere, tüm tipler için hemen hemen aynı başlar. Bir süre sonra, sıcaklık yükselir, hasta titriyor, terliyor, yutma zorluğu, bademcikler üzerinde şişme. Semptomlar akut tonsillit tiplerine bağlıdır.

 1. Yetişkinlerde catarrhal anjinası çocuklardan daha kolaydır. Semptomlara öncülük eden: Boğazda kuruluk ve terleme hissi, baskı karakterinin acısı, yutma ile artma, bezlerin kızarıklığı ve her iki tarafta şişlik olmadan kabarma, zehirlenme. Sıcaklık normal veya 39 dereceye çıkar. Prognoz: Semptomoloji 2-3 gün içinde azalır veya hastalığın ortaya çıkışının ilk saatlerinden itibaren tedavi edilmezse komplikasyonların gelişmesi.
 2. Laküner seçeneklerinin belirtiler birkaç saat içinde hızla görünür: boğazdaki şiddetli ağrı, bez şiddetli şişme, şiddetli zehirlenme (şiddetli kas, baş ağrısı, eklem ağrısı, kusma, titreme, kırgınlık), ateş, boşlukları submandibuler lenf sarımsı plaket iltihabı. Prognoz: Eğer patolojinin tedavisi zamanında planlanırsa, o zaman belirtileri 2-5 gün sonra kaybolur.
 3. Foliküler anjin, pürülan türlere refere eder. Gelişimi 40 dereceye varan bir sıcaklık artışı ile keskin bir şekilde meydana gelir, bu da yıkılması güçtür, boğazda dayanılmaz ağrı, kulak içine verilmesi, zehirlenme, servikal lenf düğümlerinin iltihaplanmasıdır. 2-3 günde, bezlerin hiperemi ve foliküllerin takviyesi vardır. Pürülan odaklar birkaç gün içinde bağımsız olarak açılır, onlardan sonra yara izleri vardır. Karakteristik bir özellik, ortalama 12 mm / saat hızla 60 mm / saa ulaşabilen kan ROE göstergesidir. Prognoz: Bir haftada iyileşme veya ciddi sonuçlar (sepsis, romatizma, menenjit, diğerleri).
 4. Herpetik tipte hastalığın başlıca belirtileri şunlardır: boğazda ağrı, salivasyon, karın ağrısı, ateş, boynun önündeki lenf düğümlerinde artış. Bezlerde ve gökyüzünde, 3-4 gün sonra patlayan kırmızımsı seröz veziküller görülür. Çocuklar yetişkinlerden daha sık hastalanırlar. Prognoz: zamanında tedavi iyileşme sağlayacaktır, aksi takdirde ensefalit, menenjit, miyokardit şeklinde ciddi komplikasyonlar ortaya çıkacaktır.
 5. Fibröz bademcik iltihabının semptomatolojisi, oral mukoza üzerinde sarı bir kaplama dışında, foliküler veya lacunar tipinin belirtilerine benzerdir. Prognoz: iyileşme, zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilirse veya beynin iltihaplanması şeklinde sonuçlanırsa.
 6. Gural anjina aşağıdaki tiplere ayrılır:
  • Ödemli larenjit - larengeal mukoza şişer, gri veya sarı bir kaplama ile kaplanır;
  • infiltratif larenjit - güçlü bir kalınlaşma ve mukoza hiperemi vardır;
  • flegmonöz larenjit - mukoza genel inflamasyonunun arka planına karşı larinksin herhangi bir yerinde bir apse gelişir.

Laringeal boğaz ağrısı: boğazda hafif ve kuru hassasiyet, tek taraflı ödem, tek folikül iltihabı, mukozada sarımsı kaplama. Solunum ve sıcaklık normaldir, seste hiçbir değişiklik yoktur.

Laringeal bademcik iltihabı şiddetli seyreden: zehirlenme, ateş, ses kısıklığı, lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları, nefes darlığı, yutulduğunda ağrı.

 1. Fertil form, bademciklerin tek taraflı yenilgisinde, sesin yokluğunda, gök ve salgı bezlerinin şiddetli hiperemisinde, ağızdan hoş olmayan bir koku, pürülan içerikli bir odak oluşumunda diğerlerinden farklıdır. Pürülan odak sadece ameliyatla açılır. Prognoz: yeterli tedavi yoksa, hastanın hayatını tehdit eden sonuçlar olabilir (boyun ya da beyin apsesi, menenjit, sepsis).
 2. Ulceromembranose tip normal veya düşük dereceli ateş, lenfadenopati, aşırı tükürük, ağrı boğazda, bademcik gri veya sarı kaplama, çürüme ağız kokusu ve nekroz bezleri paratonsillar nekroz ile karakterize edilir. Prognoz: Komplikasyon olmadan bir ila birkaç hafta arasında yavaş akış.
 3. Nekrotik form, hastanın bilincinin, çok yüksek sıcaklığın karışmasına kadar belirgin semptomlarla karakterizedir. Bezlerdeki plak düzensizdir. Bazen etkilenen odaklar fibrin ile sıkılır, çıkarıldıktan sonra, bir kanama yarası vardır. Prognoz: 1-3 haftada düzelme, amygdala yüzeyinde erozyon oluşur.
 4. Semptomların döküntüsü olan sifilitik anjina stomatit ve soğuk algınlığına benzemektedir: dilde, mukus farenks ve bezler papüller, püstüller veya eritemdir. Yetişkinlerde sifilitik anjin, aşağıdaki tiplere ayrılır:
  • papüler tip;
  • püstüler ülseratif;
  • eritemli.

Sifilitik anjin, hafif bir influenza veya ARVI formuna benzeyen, bulanık bir klinik tabloyla karakterizedir. Hastalık bir iki ay sürer. Tüm kuluçka dönemi boyunca, semptomatolojisi yoktur ve sadece dönem sonuna kadar damak kemerinin hafif bir şekilde kızarması ve bezlerde bir artış görülür. Bir buçuk ila iki ay sonra, bir bademcik iltihaplanır ve büyük ölçüde büyür, üzerinde sifiloma (sert chancre) görünür. Lenf düğümleri önemli ölçüde artmaktadır, ancak bu aşamada incitmeyin.

Prognoz: çok kademeli terapi ile uzun süreli durgun akış. Tedavi yapılmazsa, merkezi sinir sistemi ve iç organlarda, dilin iltihaplanması (sifilitik glossit) ciddi hasara yol açabilir.

Tanı ve tedavi

Akut tonsillit tanısı aşağıdaki verilere dayanmaktadır:

 • ağız boşluğunun görsel muayenesi;
 • laringoskopi, farenoskopi;
 • anamnez koleksiyonu;
 • hastanın şikayetleri;
 • ortak bir kan testi;
 • Boğazdan bakteriyolojik ekim, patojen tipini belirlemeyi sağlar;
 • belirli örnekler;
 • tartışmalı durumlarda, manyetik rezonans görüntüleme gösterilir.

Akut bademcik difteri, frengi, bademcik tümörler, tüberküloz ülser, kan sistemik hastalık, yani tanı ayırt etmek için ihtiyacı gibi semptomlar gibi tehlikeli hastalıklar benzerdir. Teşhisi ayırt etmek ek özel muayenelere (bakposev, örnekler) izin verir.

Sifilitik anjina, bir uzman tarafından bez üzerinde katı bir değişiklik olması durumunda kolayca tanınır. Bu formdan şüphelenildiğinde, sifilizin kanı mutlaka incelenir. nekrotik, kataral, herpetik düzenlemede, tüberküloz, yutak tümörü, travmatik ülser, shankriformnoy piyoderma, aftöz stomatit dan ayırt eder.

tedavi

Her türlü akut tonsillitin tedavisi, aşağıdaki şemaya indirgenir:

 • yatak istirahati;
 • uygun beslenme, bol içecek;
 • lokal tedavi: salin ve antibakteriyel ilaçlarla durulama, kompresler, spreyler;
 • zorunlu olarak tedavide enjekte edilebilir veya tabletli antibiyotikler;
 • semptomatik tedavi: antipiretik, vitaminler, bitkisel kaynatma.

Akut tonsillit, kendi kendine ilaç tedavisine izin verilmeyen ciddi bir hastalıktır. Bir uzmanla görüşmek zorunludur.

Bazı angina tipleri tedavi etmek çok zordur. Örneğin, sifilitik tip tedavi etmek zordur, ancak bu, tedaviye girmeniz gerekmediği anlamına gelmez. Hemen her durumda, cerrahi olarak kaldırılan flegmon haricinde, konservatif önlemler alınabilir.

Komplikasyonlar ve önleme

apseleri, romatizma, beyin, lenfadenit, artrit, toksik şok sendromu, apandisit, flegmon, gırtlak ödemi, sepsis iltihabı: Geç başlamış tedavi, etkilere yol açabilir. Sifilitik bir varyant ile CNS, kemikler, böbrekler ve karaciğer etkilenir.

Akut bademcik iltihabı, beyin veya sepsis iltihabı ile komplike hale gelir ve ölümcül olabilir.

Akut tonsillitin önlenmesi kişisel hijyen kurallarına uymaktır. Hastanın eşyalarını ve hijyen araçlarını kullanmayın, her temastan sonra ellerinizi iyice yıkamanız gerekir. Enfekte bir kişiyle cinsel ilişki, mekanik kontrasepsiyon ile korunmalıdır. Hamile kadınlar Wasserman'ın tepkisine üç kez kan bağışı yapmalıdır. Ekipte ve ailede hasta kişi ile olabildiğince az temas kurmanız gerekir.

Karmaşık bir konuda, anjin nedir ve nasıl tedavi edilir sadece bir uzman tarafından anlaşılabilir. Bu hastalığın ilk belirtilerinde KBB doktoru ziyaretini geciktirmeyin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir yetişkinde boğaz ağrısı belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Yetişkinlerde Angina her zaman gerçek formunda görünmez. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir.

Anne sütü annesinde

Emzirme döneminde anne ve çocuk için herhangi bir hastalık tehlikelidir. Emziren anjin çok sıkıntı verir ve çoğu zaman yeterlidir. Tedavisi için, annenin çocuğun vücudunun oluşumuna hızlı bir şekilde zarar vermesine ve zarar vermesine yardımcı olacak güvenli ilaçları kullanmasına izin verilir.