Loading

Bakteriyel boğaz ağrısı nedenleri ve tedavisi (bademcik iltihabı)

Bakteriyel bademcik iltihabı (bakteri anjina) bademcik iltihabıdır ve bu da bakteriyel bir enfeksiyona neden olur. Angina, bakterilerin yanı sıra, virüslerin, mantarların veya virüslerin bakterilerle olan ilişkilerinin neden olabildiği, birbirinden tamamen farklı bir hastalık anlamına gelir. "Bakteriyel boğaz ağrısı" ifadesini kullanarak, doktor hastalığın tedavisinde ortaya çıkmasının nedenlerini ve özelliklerini gösterir.

Gelişim nedenleri

Anjinin nedeni bakteridir. Çoğu zaman bunlar streptokok, stafilokok, pnömokok, intestinal ve psödomonas aeruginosa ve diğerleridir. Çocuklarda, hastalığın nedeni genellikle klamidya, mikoplazma ve ürelazmadır.

Bazen bademcikler iltihabı, normalde bir kişinin ağzının mukoza üzerinde yaşayan şartlı patojenik mikroflora neden olur. Uygun koşullar altında, mikroplar aktif olarak çoğalmaya ve çoğalmaya başlar ve bağışıklık sistemi büyümelerini içermez ve anjinaya başlar.

Ana neden - bakterilere ek olarak, katkıda bulunan faktörlerin varlığı, hastalığın gelişiminde önemli bir rol oynar, örneğin:

 • genel ve yerel bağışıklığın azaltılması;
 • vücutta kronik enfeksiyon odakları;
 • hipotermi;
 • malnütrisyon, monoton proteinli besinler ve beriberi;
 • yabancı cisimlerle bademcikler için yaralanma.

Nasıl enfekte olabilirim?

Ana bulaşma yolu hasta bir kişiden gelen enfeksiyondur. Hastalığın ilk günlerinde enfeksiyonun en büyük tehlikesi. Bununla birlikte, hastalığı olan bir kişinin 2-3 hafta daha fazla bakteri salgılayabileceğini ve başkalarına bulaşabileceğini unutmayın. Bu nedenle, anjina kasılma riski, daha az ölçüde olsa da, şu anda kalır.

Eğer hastalığınız, kronik rinit ya da sinüzit ve diğerleri gibi vücudunuzdaki kronik enfeksiyonlarınız varsa, hasta bir kişiyle temas etmeden bakteriyel boğaz ağrısı ile hasta olabilirsiniz. Daha az sıklıkla hastalık ağız boşluğunun mikroflorasına neden olur, bu da anjinayı bağışıklıkta keskin bir azalma ile provoke edebilir. Kirlenmiş nesnelerle bademciklerin yaralanması da bakteriyel iltihap gelişmesine neden olur.

Klinik ve hastalığın belirtileri

Fotoğrafta, bakteri anjina: sağ - lacunar üzerinde, sol foliküler

Bakteriyel boğaz ağrısı semptomları benzerdir, ancak bakteri türüne bağlı olarak, hastalığın belirtileri biraz farklı olabilir. Örneğin, ciddi ile karakterize, streptokokların neden olduğu bademcik iltihabı ve böylece geç iç organların komplikasyonlar (romatizma, glomerulonefrit, vs.) büyük bir yüzdesi. stafilokok anjin için apseler geliştirmek için yapılar ve eğilimini çevreleyen enflamatuar yanıtı yaymak için tipik eğilim düşündü.

Hastalığın çoğu, çeşitli formlarda oluşur: catarrhal, lacunar ve follicular. Bu formlar aslında aynı sürecin aşamalarıdır, diğerine girerler veya paralel olarak gerçekleşebilirler.

Her formun ana semptomlarını kısaca açıklayalım.

Catarrhal anjina

Hafif zehirlenme belirtileri, boğazda ağrı veya rahatsızlık, düşük dereceli ateş ve bademcik kızarıklığı eşlik eder. Purulent baskınlar henüz.

Foliküler boğaz ağrısı

Enflamasyon bademciklerin foliküllerine daha derine geçer. Bu form, orta derecede zehirlenme, vücut ısısında keskin bir yükselme, boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü belirtileri gösterir. Bademcikler plakla kaplıdır.

Lacunar Angina

Fotoğraf lacunar angina'daki tipik baskınları gösteriyor.

Bademciklerin lacunalarının bir yenilgisi vardır. Orta veya ciddi zehirlenme, boğaz ağrısı, yüksek ateş, lenf düğümlerinde artış belirtileri vardır. Bademcikler neredeyse tamamen plakla kaplıdır.

Hastalığın semptomları büyük ölçüde hastanın yaşına, organizmanın bireysel özelliklerine ve eşlik eden patolojiye bağlıdır. Çocuklarda bakteri bademcik iltihabı erişkinlerden daha şiddetlidir ve kusmaya, şiddetli ishali ve kafa karışıklığına neden olabilir.

Nasıl ve ne tedavi edilir?

Angina'yı ilk günlerden tedavi etmelisin. Tedavinin en önemli özelliği antibakteriyel ilaçların kullanılmasıdır. Terapi için geniş spektrumlu antibiyotikler (penisilinler veya aminoglikozitler) seçin.

Paralel olarak, ağrıyı azaltmak ve ağrı sendromunu (Ibuprofen, Paracetamol) hafifletmek için ağrı kesici ve antipiretik ilaçların alınması tavsiye edilir. Belirtilen ödemde antialerjik ajanları (Fenistil, Loratadin, vb.) Atar.

Hastalığın lokal tedavisi, durulama antiseptik solüsyonları (Miramistin, Furacilin, Septomyrin, vb.) Ile önerilmektedir. Hasta, hastalığın semptomlarını çözmek için boğaz veya pastiller için spreyler kullanabilir.

İpucu! Eğer anjine ciddi pürülan çökeltiler eşlik ediyorsa, o zaman seyreltilmiş hidrojen peroksit için uygundur. O, pus ile temas eder ve bademcikleri çabucak temizler.

Sıkı yatak istirahatine büyük önem verilmektedir. Bu, kalp ve eklemlerdeki komplikasyon olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca hasta, koruyucu bir diyete uymalı ve zehirlenme belirtilerini azaltmak için çok miktarda sıvı tüketmelidir.

Doktora sorular

Boğaz ağrısı semptomları vardı: boğaz ağrısı ve şişmiş bademcikler. Üç gün boyunca azitromisin ile boğaz tedavi etmeye çalıştım ama yardım etmedi. Bir hafta sonra bir loru görmeye gittim ve Ceftriaxone'u bana iğrenç olarak reçete etti. Çekiçe zarar verdiğini duydum, onu atadıkları doğru mu?

Seftriakson geniş spektrumlu bir antibiyotiktir, anjinin tedavisi için reçete edilir. Evet, onun enjeksiyonları hasta için tatsızdır, ancak alerjiniz yoksa onu lidokainle (lokal anestezi) birlikte bıçaklayabilirsiniz.

Bakteriyel anjini sadece Bioparox ve durulamalarla tedavi etmek mümkün mü?

Bioparox iyi bir antibakteriyel spreydir, ancak anjina veya ilk aşamalarında (catarrhal form) karmaşık tedavi şemasında kullanılması önerilir. Şiddetli pürülan anjinin tek başına bu ilaç ile tedavi edilmesi istenen sonucu veremez ve komplikasyonlara yol açabilir.

Bakteriyel mikrofloranın neden olduğu anjin, zorlu bir hastalıktır. Başlıca tehlikesi erken ve geç komplikasyonların gelişmesidir. Zamanında ve yetkin tıbbi bakım, hastayı bu tür problemlerden kurtarır ve sağlıklı bir boğaz döndürür.

Hangi bakteriler boğaz ağrısına neden olabilir?

Angina (akut tonsillit) nazofarenksin bademcik ve dokularının iltihaplanması olarak adlandırılır. Bu hastalığın ana belirtileri arasında titreme, yüksek vücut ısısı, şiddetli boğaz ağrısı, halsizlik, beyaz plak varlığı, bademciklerin büyüklüğünde bir artış not edilebilir. Bu semptomlar akut bademcik iltihabı veya kronik bir enfeksiyonun alevlenmesinde görülen görünüm ve gelişimin bir göstergesidir. Bakteriler, virüsler ve mantarların izole edildiği, hastalığın etken maddeleri olan çeşitli mikroorganizmalar vardır. Ayrıca, viral boğaz ağrısı da, hastalığın bakteriyel çeşitleri gibi, yaygındır.

Makalenin içeriği

Ana patojen grubu

Anjinaya neden olabilen birkaç patojenik mikroorganizma grubu vardır.

 1. Bakteriler. Genellikle bakteriyel anjina durumunda, doktorlar vücutta streptokok enfeksiyonu varlığını teşhis eder. Çok daha az sıklıkla bakteriyel anjinin nedeni, Staphylococcus, Yersinia, Haemophilus influenzae ve diğerleri gibi bakterilerdir.
 2. Virüsler hoş olmayan bir hastalık sebebidir. Bu tip patojenler herpes virüsleri, grip, mononükleoz, adenovirüs ve benzeri dahil etmek. Sıklıkla ikincil enfeksiyonların katılımı ve bakteriyel tonsillit gelişmesine katkıda bağışıklığın zayıflaması, provoke virüsler.
 3. Mantarlar. patojenik mikroorganizmaların bu tür, genellikle daha düşük yerel bağışıklık ve uzun süreli antibiyotik kullanımının bir sonucu olarak nazofarenks mikroflora ihlaline bağlı olarak aktive edildi. Çoğu zaman, mantar anjinası bağışıklığı zayıflamış çocuklarda görülür. Ana hastalığın belirtileri - ateş ve bademcikler üzerinde gri-beyaz kaplama.

Önemli! Doğru tedaviyi atamak için, hastalığa neden olan mikroorganizmaların tipini zamanında tespit etmek gerekir.

Bakteriyel boğaz ağrısının etken maddeleri

Bu hastalık türü nonspesifik anjina olarak sınıflandırılır. Bu durumda en sık görülen patojenler streptokok veya stafilokok gibi bakterilerdir, daha az sıklıkla - pnömokok veya klamidyadır. Doğru tedavi amacıyla, anjinden kaynaklanan mikroorganizmaların tanımlanması gereklidir, çünkü bu, yaymadan bir tohumlama yapılır.

 1. Streptokoklar gram-pozitif bakteriler olarak sınıflandırılır. Çoğu zaman, bu mikroorganizmalar hücrelerin birçok bireysel kolonileri üzerinde lokalize edilmektedir. Streptococci anoksik koşullarının tam gelişimi için gereklidir. zarar nazofarenks doku hücrelerinin olabilen bakteriyel türlerin gelişimi ve üreme aktif fazı, kan hücreleri tahrip direnç serum azaltmak ve enfeksiyon sırasında sıcaklık artışını teşvik eder.
 2. Stafilokoklar ayrıca, kan hücrelerinin zarlarına nüfuz edebilen ve yıkımlarını provoke eden bakterilere de işaret eder.
 3. Ayrıca, bakteriyel anjinaya neden olan ajan, pnömoni patojenleri ile ilişkili pnömokok - mikroorganizmalar olabilir.
 4. Mikoplazmalar, hücrelerinin, virüs hücrelerine kıyasla daha karmaşık bir yapıya sahip olan, fakat bakteri hücreleriyle karşılaştırıldığında çok daha küçük olan mikroorganizmalardır. Bu patojen, anjina dahil olmak üzere vücutta çeşitli inflamatuar süreçlere neden olabilir.
 5. Chlamydia anjina ile bir hastalığı provoke edebilen başka bir mikroorganizma türüdür. Bu tip bir hastalık için kuru öksürüğün varlığı ve submandibular lenf düğümlerinde belirgin bir artış ile karakterizedir.

Yukarıda sunulan bakterilerle mücadele için kullanılan yöntemler nelerdir? En sık antibiyotik kullanılır. Sonuçta, can sadece antibiyotiklerle, örneğin streptokok ve stafilokok gibi bakteriyel tonsillit en yaygın patojenlerin, geliştirilmesi ve çoğalmasını durdurmak ve komplikasyonların önlenmesi yürütmek.

Temel terapi prensipleri

Hastalığın semptomlarını hızla ortadan kaldırmak için zamanında ve uygun tedaviye ihtiyacınız vardır.

 • Antibiyotiklerin intramüsküler uygulanması en etkili tedavi yöntemidir.
 • Antibiyotik almak için minimum süre yedi ila on gündür. Aynı zamanda, hastalığın semptomları ortadan kalkmış olsa bile ve hastanın genel durumu normale döndüğünde bile, tedaviyi tek başına durdurmak ya da tedaviyi bırakmak mümkün değildir.

Önemli! Antibiyotiklerin erken kesilmesi, bakterilerin tamamen yok olmasına ve komplikasyonların gelişmesine yol açmayabilir.

 • Aynı zamanda, er antibiyotik tedavisine başlayacak irinli sinüzit, kulak enfeksiyonları, pnömoni oluşma olasılığını ortadan kaldırarak belirtileri ve sonradan gelişen komplikasyonların riski olmadan tam iyileşme er kabartma.
 • İyileşmenin ikinci gününde antibiyotiklerin başlatılmasından sonra, yüksek vücut ısısı ve boğazda şiddetli ağrı görülmesi durumunda, ilacı başka bir ilaçla değiştirerek tedaviyi ayarlamak gerekir.
 • Geleneksel antibiyotik kullanıldığında mikoplazma veya klamidyaya bağlı anjinin tedavisi etkisizdir.

Ayrıca, hem bakteri hem de virüslerin neden olduğu anjin için antibiyotik tedavisine ek olarak, hastalığın eşlik eden semptomlarını hafifletmek için ilaçların reçete edildiği de unutulmamalıdır.

Yani, hastanın vücut ısısı yükselmişse, antipiretik ilaçların kullanılması gerekir. Boğazın yüksek bir şişmesi ile, alerjik reaksiyonların olasılığını önemli ölçüde azaltabilecek antihistaminikler kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, anjina tedavisinde, durulamalar zorunludur, ana amacı bademciklerden plağın çıkarılmasıdır, bu da mikroorganizmaların daha fazla gelişmesini engeller.

Anjina oluşumuna neden olan hastalıklar

Hangi bakteriyel hastalıklar boğaz ağrısına neden olabilir, gelişimini ikincil bir enfeksiyon olarak kışkırtır?

Bu nedenle, akut tonsillit provoke olabilir:

 • difteri. Bütün bunlar bu durumda difteri bakterilerine neden olur bakteriyel bademcik iltihabı, provoke edebilir - Bu enfeksiyonun başlıca belirtileri ateş, boğaz ve dilde sıkı kaplama, bademcikler üzerinde ülserler vardır.
 • kızıl. Sonuçta, bu hastalık aynı zamanda anjinin nedensel ajanı olan streptokok enfeksiyonundan kaynaklanır. Kırmızı ateşle, genellikle diğer organları etkileyen ek enfeksiyon odakları olabilir.

Önemli! Angina bağımsız olarak değil, diğer hastalıklara karşı bir komplikasyon olarak ortaya çıkabilir.

Günümüzde birçok viral ve bakteriyel enfeksiyona karşı etkili aşılama olmasına rağmen, boğaz ağrısına karşı aşılama imkansızdır. Mesele, anjinaya neden olan bakterilerin özelliklerinin, hastalığın önlenmesi için evrensel bir araç geliştirmesine izin vermeyen, çok sayıda farklı suş olduğu yönündedir. Sonuçta, bir patojene aşılama sonucu elde edilen bağışıklık, başka bir patojenin neden olduğu boğaz ağrısına karşı etkisiz veya etkili olmayacaktır. En sık olarak, enfeksiyon sıklıkla hipoterminin ve vücudun koruyucu işlevlerinin önemli ölçüde zayıflamasının sonucu olarak soğuk mevsimde ortaya çıkar.

Hangi bakteriler boğaz ağrısına neden olur?

Hangi bakteriler boğaz ağrısına neden olabilir?

Angina (akut tonsillit) nazofarenksin bademcik ve dokularının iltihaplanması olarak adlandırılır. Bu hastalığın ana belirtileri arasında titreme, yüksek vücut ısısı, şiddetli boğaz ağrısı, halsizlik, beyaz plak varlığı, bademciklerin büyüklüğünde bir artış not edilebilir. Bu semptomlar akut bademcik iltihabı veya kronik bir enfeksiyonun alevlenmesinde görülen görünüm ve gelişimin bir göstergesidir. Bakteriler, virüsler ve mantarların izole edildiği, hastalığın etken maddeleri olan çeşitli mikroorganizmalar vardır. Ayrıca, viral boğaz ağrısı da, hastalığın bakteriyel çeşitleri gibi, yaygındır.

Ana patojen grubu

Anjinaya neden olabilen birkaç patojenik mikroorganizma grubu vardır.

 1. Bakteriler. Genellikle bakteriyel anjina durumunda, doktorlar vücutta streptokok enfeksiyonu varlığını teşhis eder. Çok daha az sıklıkla bakteriyel anjinin nedeni, Staphylococcus, Yersinia, Haemophilus influenzae ve diğerleri gibi bakterilerdir.
 2. Virüsler hoş olmayan bir hastalık sebebidir. Bu tip patojenler herpes virüsleri, grip, mononükleoz, adenovirüs ve benzeri dahil etmek. Sıklıkla ikincil enfeksiyonların katılımı ve bakteriyel tonsillit gelişmesine katkıda bağışıklığın zayıflaması, provoke virüsler.
 3. Mantarlar. patojenik mikroorganizmaların bu tür, genellikle daha düşük yerel bağışıklık ve uzun süreli antibiyotik kullanımının bir sonucu olarak nazofarenks mikroflora ihlaline bağlı olarak aktive edildi. Çoğu zaman, mantar anjinası bağışıklığı zayıflamış çocuklarda görülür. Ana hastalığın belirtileri - ateş ve bademcikler üzerinde gri-beyaz kaplama.

Önemli! Doğru tedaviyi atamak için, hastalığa neden olan mikroorganizmaların tipini zamanında tespit etmek gerekir.

Bakteriyel boğaz ağrısının etken maddeleri

Bu hastalık türü nonspesifik anjina olarak sınıflandırılır. Bu durumda en sık görülen patojenler streptokok veya stafilokok gibi bakterilerdir, daha az sıklıkla - pnömokok veya klamidyadır. Doğru tedavi amacıyla, anjinden kaynaklanan mikroorganizmaların tanımlanması gereklidir, çünkü bu, yaymadan bir tohumlama yapılır.

 1. Streptokoklar gram-pozitif bakteriler olarak sınıflandırılır. Çoğu zaman, bu mikroorganizmalar hücrelerin birçok bireysel kolonileri üzerinde lokalize edilmektedir. Streptococci anoksik koşullarının tam gelişimi için gereklidir. zarar nazofarenks doku hücrelerinin olabilen bakteriyel türlerin gelişimi ve üreme aktif fazı, kan hücreleri tahrip direnç serum azaltmak ve enfeksiyon sırasında sıcaklık artışını teşvik eder.
 2. Stafilokoklar ayrıca, kan hücrelerinin zarlarına nüfuz edebilen ve yıkımlarını provoke eden bakterilere de işaret eder.
 3. Ayrıca, bakteriyel anjinaya neden olan ajan, pnömoni patojenleri ile ilişkili pnömokok - mikroorganizmalar olabilir.
 4. Mikoplazmalar, hücrelerinin, virüs hücrelerine kıyasla daha karmaşık bir yapıya sahip olan, fakat bakteri hücreleriyle karşılaştırıldığında çok daha küçük olan mikroorganizmalardır. Bu patojen, anjina dahil olmak üzere vücutta çeşitli inflamatuar süreçlere neden olabilir.
 5. Chlamydia anjina ile bir hastalığı provoke edebilen başka bir mikroorganizma türüdür. Bu tip bir hastalık için kuru öksürüğün varlığı ve submandibular lenf düğümlerinde belirgin bir artış ile karakterizedir.

Yukarıda sunulan bakterilerle mücadele için kullanılan yöntemler nelerdir? En sık antibiyotik kullanılır. Sonuçta, can sadece antibiyotiklerle, örneğin streptokok ve stafilokok gibi bakteriyel tonsillit en yaygın patojenlerin, geliştirilmesi ve çoğalmasını durdurmak ve komplikasyonların önlenmesi yürütmek.

Temel terapi prensipleri

Hastalığın semptomlarını hızla ortadan kaldırmak için zamanında ve uygun tedaviye ihtiyacınız vardır.

 • Antibiyotiklerin intramüsküler uygulanması en etkili tedavi yöntemidir.
 • Antibiyotik almak için minimum süre yedi ila on gündür. Aynı zamanda, hastalığın semptomları ortadan kalkmış olsa bile ve hastanın genel durumu normale döndüğünde bile, tedaviyi tek başına durdurmak ya da tedaviyi bırakmak mümkün değildir.

Önemli! Antibiyotiklerin erken kesilmesi, bakterilerin tamamen yok olmasına ve komplikasyonların gelişmesine yol açmayabilir.

 • Aynı zamanda, er antibiyotik tedavisine başlayacak irinli sinüzit, kulak enfeksiyonları, pnömoni oluşma olasılığını ortadan kaldırarak belirtileri ve sonradan gelişen komplikasyonların riski olmadan tam iyileşme er kabartma.
 • İyileşmenin ikinci gününde antibiyotiklerin başlatılmasından sonra, yüksek vücut ısısı ve boğazda şiddetli ağrı görülmesi durumunda, ilacı başka bir ilaçla değiştirerek tedaviyi ayarlamak gerekir.
 • Geleneksel antibiyotik kullanıldığında mikoplazma veya klamidyaya bağlı anjinin tedavisi etkisizdir.

Ayrıca, hem bakteri hem de virüslerin neden olduğu anjin için antibiyotik tedavisine ek olarak, hastalığın eşlik eden semptomlarını hafifletmek için ilaçların reçete edildiği de unutulmamalıdır.

Yani, hastanın vücut ısısı yükselmişse, antipiretik ilaçların kullanılması gerekir. Boğazın yüksek bir şişmesi ile, alerjik reaksiyonların olasılığını önemli ölçüde azaltabilecek antihistaminikler kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, anjina tedavisinde, durulamalar zorunludur, ana amacı bademciklerden plağın çıkarılmasıdır, bu da mikroorganizmaların daha fazla gelişmesini engeller.

Anjina oluşumuna neden olan hastalıklar

Hangi bakteriyel hastalıklar boğaz ağrısına neden olabilir, gelişimini ikincil bir enfeksiyon olarak kışkırtır?

Bu nedenle, akut tonsillit provoke olabilir:

 • difteri. Bütün bunlar bu durumda difteri bakterilerine neden olur bakteriyel bademcik iltihabı, provoke edebilir - Bu enfeksiyonun başlıca belirtileri ateş, boğaz ve dilde sıkı kaplama, bademcikler üzerinde ülserler vardır.
 • kızıl. Sonuçta, bu hastalık aynı zamanda anjinin nedensel ajanı olan streptokok enfeksiyonundan kaynaklanır. Kırmızı ateşle, genellikle diğer organları etkileyen ek enfeksiyon odakları olabilir.

Önemli! Angina bağımsız olarak değil, diğer hastalıklara karşı bir komplikasyon olarak ortaya çıkabilir.

Günümüzde birçok viral ve bakteriyel enfeksiyona karşı etkili aşılama olmasına rağmen, boğaz ağrısına karşı aşılama imkansızdır. Mesele, anjinaya neden olan bakterilerin özelliklerinin, hastalığın önlenmesi için evrensel bir araç geliştirmesine izin vermeyen, çok sayıda farklı suş olduğu yönündedir. Sonuçta, bir patojene aşılama sonucu elde edilen bağışıklık, başka bir patojenin neden olduğu boğaz ağrısına karşı etkisiz veya etkili olmayacaktır. En sık olarak, enfeksiyon sıklıkla hipoterminin ve vücudun koruyucu işlevlerinin önemli ölçüde zayıflamasının sonucu olarak soğuk mevsimde ortaya çıkar.

Yazar: Chernobay Nadezhda

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Angina: yetişkinlerde ve çocuklarda hastalığın etken maddesidir. İşaretler ve boğaz ağrısı çeşitleri

23 Aralık 2016

Hiç boğaz ağrısı geçirmemiş birçok insanın olması muhtemel değildir. Bunun olmasını önlemek için, bazıları dondurma yemekten korkarlar, doğrudan buzdolabından içecek içmezler, ancak mutlaka ısıtılırlar. Ama sadece soğuk algınlığına neden olan anjin mi? Bilim adamlarının kesin olarak belirlediği gibi hastalığın etken maddesi çok çeşitlidir. Ve birçok nedenden ötürü boğazımıza "saldırır". Angina, grip gibi diğer ciddi hastalıkların bir komplikasyonu olarak başlayabilir, tehlikeli mikroplarla dışarıdan bize iletilebilir. Fakat çoğu durumda, anjinin nedensel ajanı, ağzımızda sürekli olarak yaşayan ve zarar vermeyen küçük bakterilerin cinsidir. Bu bakterilere ne olması aniden agresif olur? Diğer patojenik organizmalar boğazda iltihaplanmaya neden olur? Hastalığın seyrini nasıl etkiler? Kendilerini ve sevdiklerini onlardan nasıl koruyabilirler?

Angina, bademcik iltihabı veya farenjit?

Boğaz ağrısını nasıl hayal edeceğiz? Bu kırmızı boğaz, pershenie, yutulduğunda acı, sıcaklık, uyuşukluk, yalan söylenemez bir istek. Bazıları bu duruma tonsillit diyor, diğerleri angina. Prensip olarak, bu aynı şeydir. "Bademcik iltihabı" sözcüğü, Latin bademciğinden "bademcikler" olarak tercüme edilir veya popüler bir şekilde, bezlerden oluşur. Bunlar bizi bizi tehlikeli mikroplardan koruyan ve bağışıklık geliştirmeye yardımcı olan lenfoid dokudan meydana gelen oluşumlardır. "Angina" kelimesi Latince angodan oluşur, "sıkmak, sıkıştırmak" anlamına gelir.

Bademcik iltihabı, boğazın sıkıldığı ve bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı. Bademciklerimizin normal durumunu kıran etken madde şu olabilir:

Bu boğaz ağrısı asla dondurma veya soğuk içeceklerden gelmiyor. Burada soğukta kalmanın da, onunla hiçbir ilgisi yok.

Farenjit, farinksin Latince'deki farenkse benzediğinden, faringeal mukozanın (ağız boşluğunu yemek borusuyla birleştiren bir tüp) iltihaplanmasıdır. Ancak üst kısmında bu organ bademcikler ile boğazdır. Bu nedenle boğaz ve larenks bölgesinde farenjit de bir anjina olarak düşünülebilir. Aradaki fark, anjinanın sadece enfeksiyöz bir hastalık olması ve farenjitin enfeksiyöz olmaması, yani toksik buharların, sıcak havanın, aynı dondurmanın ve hipoterminin boğazına maruz kalmasıdır. Semptomlar anjinaya benzer ve şunları içerir:

 • Boğazda Zulüm;
 • yutulduğunda ağrı;
 • Bazen sıcaklık ve öksürük.

Enfeksiyöz farenjit de olur ve buna ek olarak, grip, kızıl ateş ve diğer rahatsızlıkların bir komplikasyonu olabilir. Bu gibi durumlarda, sıklıkla boğaz ağrısı olarak teşhis edilir. Bu iki hastalığın nedensel ajanı aynıdır, semptomlar hemen hemen aynıdır. Hatta deneyimli doktorların bile fark etmediği fark, anjinada iltihabın bademcikler üzerinde lokalize olmasıdır. Ve farenjit ile, berrak sınırlara sahip değildir, boğazda kızarıklık sanki dökülen, genel hiperemi zemininde bademcikler tahsis edilmez.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Hastalıkların isimleriyle anladım. Şimdi hangi formların bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı alabileceğini düşünün. Buradaki etken ajan ana rolü oynuyor, ama sadece kendisi değil. Boğazın içine giren mikropa ek olarak, hasarın derecesi de farklıdır, ki bu da bir terapi kursunu reçete ederken çok önemlidir. Yukarıdakilerden yola çıkarak, angina olur:

 • mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • abseleri
 • fibrinli;
 • herpes;
 • gonore;
 • ülseratif filmi.

Patojenik virüsler

Bu canlı yapılar sadece canlı varlık hücrelerinde çoğalırlar, bu nedenle orada sürekli olarak nüfuz etmeye çalışırlar. Ağızlarımıza çarptığında, savunma sistemleri hemen davetsiz misafirleri etkisiz hale getirmek için antikorlar geliştirmeye başlar. Sağlığın iyi ve bağışıklık güçlü ise, virüsler tutulabilir veya tamamen yok edilebilir.

Vücudun zayıf olması durumunda, bademciklerin hücrelerine - koruyucu bariyerler - - parazitler eklenir ve aktif üremeye devam edilir. Hücreler ölür, bademcik iltihaplı hale gelir, viral anjin başlar. Hastalığın etken maddesi influenza virüsü, Epstein-Bar, herpes, Coxsackie, adenovirüs, picornavirüs, enterovirüs olabilir. Pratikte, patojen tipi nadiren tanımlanır ve onlara tek bir isim verir - SARS. Çoğu zaman viral boğaz ağrısı:

 • çocuk;
 • yaşlılar;
 • herhangi bir hastalık yaşadı, operasyon;
 • hamile kadınlar;
 • Herhangi bir kronik rahatsızlıktan şikayetçi.

Zayıf bağışıklığı olan insanlar risk grubuna girer. Vücudunun bir çok antikor üretme yeteneği yoktur, bu nedenle istila eden virüsler ihtiyaç duydukları hücrelere kolayca ulaşabilir.

Viral anjinin doruğu kış mevsiminde ve mevsimde, özellikle ilkbaharın başlangıcında, daha az taze sebze ve meyve yediğimiz zaman meydana gelir.

Unutmayın: viral anjin çok bulaşıcıdır. Etken madde yüksek bir virulansa sahiptir, yani hapşırma, öksürme, duygusal konuşma, öpüşme gibi yeni kurbanları kolayca enfekte eder. Ayrıca, virüsler çeşitli nesneler üzerine yerleşebilir ve hijyen olmadan ağzına (özellikle çocuklar) girebilir.

Viral boğaz ağrısı belirtileri:

 • boğazda ağrı;
 • bademcikler kızarıklık (bazen beyazımsı bir kaplama var);
 • sıcaklık;
 • boyunda submandibuler bölgede lenf düğümlerinin genişlemesi.

Birçok viral enfeksiyonun yaygın semptomları yaygındır:

Tedavi antiviral ilaçlar, örneğin "Ergoferon" ile gerçekleştirilir. Antibiyotikler kontrendikedir. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik "Aspirin", "Parasetamol" reçete edilir. Cömert bir sıcak içecekle, “Klorheksidin” ile durulayın, bir furatsilina çözeltisi veya papatya özü, calendula, soda yemi solüsyonu. Sıkıştırmalar iyidir. Çocuklar basit ılık su ile yapılabilir, yetişkinler suya herhangi bir alkol (1: 1) eklemesi tavsiye edilir. Yatak istirahati hızlı iyileşme için bir ön şarttır.

Patojen bakteri, anjina streptococcus patojeni

Her insanda yaklaşık 4 kg bakteri yaşıyor. Neyse ki, sadece% 1'i patojeniktir. Geriye kalan% 99'u, koşullara bağlı patojenik olarak adlandırılan, örneğin, bağışıklığın zayıflatılması gibi durumların bir araya gelmesiyle patojenik olanlardır. Kendi "zararlı" bakterilerimize "yabancı" bakteriler eklenebilir. Anjina'nın nedensel ajanları şunlardır:

 • streptokoklar;
 • stafilokok;
 • spiroketler;
 • diplokoklar;
 • Löffner basili;
 • gonokok.

Bu parazitlerin çoğunun kapsamlı sınıflandırmaları vardır. Her suşun temsilcileri, birbirlerinden sadece dışsal olarak değil, aynı zamanda davranışla da ayrılırlar. Sıkı olarak tanımlanmış hücrelerin istilasına bağlı ekleri beslerler, farklı endo- ve ekzotoksinler salgılarlar ve çeşitli iltihaplanma ve rahatsızlıklara neden olurlar. Bu nedenle, aynı antibiyotiklerle tedavi edilemezler. Ne ile savaşacağını ve hangi ilaçları kullanacağını belirlemek için doktorlar bademcik ve boğazdan pus ve mukus bulaşıyor.

Anjina streptococcus'un etken maddesi, oksijensiz, oksijensiz, çift veya zincir halinde bulunan, anaerobiktir. Streptokokların sınıflandırılması etkileyicidir. Tümü, eritrositlerin nasıl yok olduğuna bağlı olarak (hemolizi gerçekleştirir), alfa, beta ve gama olmak üzere üç gruba ayrılır. Alfa streptokokları yeşil olarak adlandırılır, çünkü hemolizleri eksiktir ve yıkım bölgesinde yeşilimsi bir renk oluşur.

Gamma streptococci kırmızı kan hücrelerini tamamen yok etmez. Şimdi ayrı bir grup enterokokta tecrit ediliyorlar.

Beta streptokok, kırmızı kan hücrelerini tamamen yok eder. A'dan U'ya gruplara ayrılırlar. Grup A'nın temsilcileri veya piyojenik bakteriler fırsatçı olarak kabul edilir. Ağızdan çevreye girebilir ve hastalığı derhal provoke edebilir, ancak uzun süre sorun çıkarmazlar. Bir kişinin bağışıklık sistemini zayıflatacak Ama bir kez streptokoklar boğaz ağrısı, farenjit, bronşit, kızıl, abse ve hatta toksik şok neden yıkıcı faaliyetlere başlar.

Bakteriyel anjina, staphylococcus aureus'un etken maddesi

Bu, fırsatçı olmanın çok tehlikeli hale gelmesi için fırsatçı olabilen ikinci tür mikrobdur. Adı "üzüm" anlamına gelen "stafili" kelimesinden almıştır, çünkü stafilokoklar her zaman üzüm kümelerini andıran gruplarda yer alır. Ayrıca hareketsizdir ve oksijen gerektirmezler. Ağız boşluğunda, kalan mikroorganizmaların% 40'ına kadar içerirler. Bir kişi yüksek bağışıklığa sahip olsa da zararsızdır, ancak zayıflamış insanlarda bu mikroplar aşırı derecede aktif hale gelir. Staphylococci'nin sıklıkla birlikte çalıştığı patojenik streptokoklarla da yardımcı olurlar. Bu çift, anjina ve diğer bulaşıcı hastalıklar ile boğazdan bir yayma içinde bulunur. Staphylococcus olur:

Hepsi pürülan inflamatuar süreçlere neden olur ve hatta ölüme yol açabilen birçok toksin üretir. Kendilerini korumak için, stafilokoklar spesifik proteinler ve penisilinaz üretirler, antikorları öldürürler ve birçok antibiyotiği işe yaramaz hale getirirler.

Stafilokok sadece ağızda değil, aynı zamanda çevrede de yaşar. Harika bir istikrar var. Örneğin, irin ve balgam kalan kuru alt tabakalar, bunlar 3 ay sıcak su içinde, dezenfektan çözelti işleme tutulur, dondurucu, güneş ölmek, toz, altı ay boyunca etkin kalır. Sadece kaynatma onları hemen öldürebilir.

Diğer bakteri türleri en azından patojeniktir, ancak bunlar çok daha az yaygındır.

Catarrhal anjina

"Catarrhal" terimi, catarrhus'tan, yani sıvıların akışından oluşur. Şimdi mukoza iltihabı bu tür genellikle ARVI denir. Erişkinlerde ve çocuklarda anjinin nedensel ajanları hem viral hem de bakteriyel olabilir. Hastalığın başlangıç ​​nedenleri:

 • ağızda bulunan patojenik mikropların aktivasyonu;
 • Dışarıdan istilası (hastalarla temas halinde ve hijyenle uyumsuzluk).
 • sağlıkta keskin bir bozulma, tüm vücuttaki zayıflık;
 • baş ağrısı;
 • sıcaklık (bazı hastalarda 37.2-37.5 ° C'de muhafaza edilebilir, ancak genellikle 38 ° C'nin üzerinde yükselir);
 • submaksiller bölgede lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • Hissi, boğaz "taşlama" gibi;
 • ağrılı yutma;
 • bademciklerin kızarması ve ödemi ile boğazda mukus kemiği;
 • bademcikler beyazımsı plağın görünümü, ancak ülser olmadan;
 • idrarda artan protein (yüksek sıcaklıkta);
 • kanda ESR ve lökositlerde bir artış olabilir, ancak bu özellik karakteristik değildir.

Ateşi olmayan katarreli anjina sıklıkla ARD tanısı alır.

Bebeklerde anjinaya neden olan etkenler hasta bir anneden veya diğer aile üyelerinden aktarılır. Yenidoğanlardaki bağışıklık henüz oluşmadığından, hastalık hipotermiden ve diğer viral enfeksiyonlardan sonra başlayabilir. Çoğu zaman, bebekler staphylococcus bir streptococcus ve virüslerden muzdarip.

Belirtiler yetişkinlerde olduğu gibi aynıdır, ancak ek olarak şunlar olabilir:

 • moodiness;
 • isteksizlik;
 • uyuşukluk ya da tersine, kaygı;
 • artan tükürük;
 • yüksek ateş, konvülsiyonlar, ishal ve regurjitasyon.
 • yatak istirahati;
 • gargara, sıkıştırır;
 • bol içme;
 • sülfanilamid preparatları (Biseptol, Streptocide, Bactrim);
 • antihistaminler;
 • antipiretikler (endikasyonlara göre);
 • vitaminler.

Antibiyotikler, sadece yapılan testler temelinde doktor tarafından reçete edilir.

Bebeklerde anjin tedavisi için algoritma sadece bir doktor tarafından belirlenir. Gelmeden önce, ebeveynler ısıyı (38 ° C'nin üzerindeyse), çocuğun buzağılarını veya sadece alnını zayıf bir sirke çözeltisi ile silmekten ibaret olan insanlar tarafından test edilen bir şekilde indirebilirler. Bağımsız olarak ne antipiretikler ne de antibiyotikler verilemez. Doktor ziyaretinden bir yaş önce bebekler çocuk antipiretik "Parasetamol" veya "Nurofen" verebilir ve ayrıca çocuklara sıcak bir çay verir.

Foliküler boğaz ağrısı

Boğazdaki foliküller bademciklerde lenfatik hücrelerin birikmesidir. Normal bir durumda, ince dikenlere benzerler. İltihaplı hale geldiklerinde foliküler tonsillit başlar. Hastalığın nedenleri, tedavi olmaksızın folikül içine sıklıkla gelişebilen kataral anjina ile aynıdır. Yetişkinlerde ve çocuklarda eşit derecede oluşur. Foliküler boğaz ağrısının etken maddesi streptococcus, staphylococcus, bazı virüslerdir.

 • ani ani başlangıç, 39 ° C'nin üzerinde bir sıcaklık sıçraması, ateş, genel halsizlik;
 • boğazda ağrı, kulaklara vermek;
 • genişlemiş dalak;
 • başın alt kısmında ağrı;
 • Bazen zehirlenme belirtileri ve çocuklarda daha belirgin oldukları;
 • bademcikler iyi işaretlenmiş beyaz veya hafif sarımsı küçük apseler ile hiperemiktir;
 • bazen kalp yetmezliği belirtileri (taşikardi, kalpte ağrı);
 • başını çevirirken artan ağrı;
 • kanda eozinofil, ESR, beyaz kan hücreleri artmıştır.

Anjina'nın nedensel ajanları sıklıkla streptokok ve stafilokoklar olduğundan, yani bakteriler, antibiyotiklerle tedavi için zorunludur. Spektrumları büyük - Ampisilin, Eritromisin, Tsefamezin ve diğerleri.

Çocuklar ve yetişkinler ayrıca boğazda "Oracept", "Thoring Gyroscope" da ağrıyı hafifletmek için spreyler kullanabilirler. Algoritmanın geri kalanı, kataral anjin için kullanılana benzer.

Menüden kaba, baharatlı, tuzlu, tuzlu yiyecekleri hariç tutmalısınız. Çocuklara patates püresi ve hafif yulaf lapası verilmeli ve zorla besleme kontrendikedir.

Lacunar Angina

Lacunas, bademcikler üzerinde cepler ve oluklar biçimindeki formasyonlardır. Onlar içinde pürülan mukus eksüda biriktirmek için idealdirler. Lacunar angina'nın etken maddeleri sadece bakterilerdir, çoğu zaman kokerlerdir, ancak virüsler zaten ciddi derecede kötü bir durumu ağırlaştırabilir. Lacunar anjinada semptomatik folikülere benzer, ancak bu vakadaki tüm belirtiler çok daha belirgindir. kişi taşımak istemiyor, böylece Böylece hastalar sıcaklığı 40 ° C 'ye kadar atlar genellikle, baş ağrısı, kusma kadar olabilir, zehirlenme belirtileri vücutta çocuklarda ve erişkinlerde, yorgunluk ve güçsüzlük mevcuttur. Hastanın bademciklerinde bir amatör bile beyaz veya sarımsı apseler görür. Onlar mantar lezyonlarının boğazında olarak foliküler tonsillit içinde çok daha büyük, ancak olarak kapsamlıdır. Bu üç hastalığın görsel farklılaşmasının ana ilkesidir.

Lacunar anjina tedavisi foliküler ile aynıdır. Boğazdaki apseler çıkarılamaz ve yara antiseptiklerle yağlanabilir. Plak sadece durulama ile çıkarılır.

Bazen foliküler ve lacunar anjin, pürülan çökeltinin bademciklerden farinksin bitişik kısımlarına yayıldığı zaman, fibrin evresine kadar gelişir.

Herpetik bademcik iltihabı

Bu rahatsızlığın birkaç eşdeğeri vardır - herpangina, aft veya vesiküler enterovirüs farenjit. Bu durumda herpes virüsü boğaz ağrısı, daha doğrusu birkaç serovarlarını coxsackıe virüsü değil, bakteri, bu nedenle antibiyotik tedavisinin etkeni uygun değildir. Hastalık en sık nadiren teşhis çocukları da dahil olmak üzere bebeklerin ve erişkinleri etkiler. (Ağız - - oyuncaklar, emzik kirli eller) Coxackie virüsler daha az fekal-oral yol, öldürücü fantastik ve hızlı bir şekilde damlacıklar yoluyla, medya-insanlardan transfer oldukları gibi, çok kolay pick up Gerpanginu. Daha nadiren, hastalık bazı hayvanlarla, örneğin domuzlarla temastan elde edilebilir. kurbanının vücudunda kez virüsler daha sonra kana ve oradan boğaz lenf sistemi içine, lenf düğümleri bulaştırmak.

 • keskin bir başlangıç ​​(40 ° C'lik bir sıcaklık sıçraması, zayıflık, bacaklarda nedostoy kadar, çocuklar genellikle konvülsiyonlar);
 • boğazın artan ağrı;
 • burun akıntısı;
 • bazen öksürür;
 • şeffaf eksüda ile doldurulmuş kırmızımsı kesecikler şeklinde boğazda bir döküntü (herpes ile dudaklara dökülenlere benzemektedir); birkaç gün, baloncuklar patladı ve erozyon onların yerine geldi.

Bebekler için en tehlikeli olan herpes boğaz ağrısıdır. Zayıf vücutlarındaki etken madde menenjit, piyelonefrit, ensefaliti ve vesikülleri provoke edebilmekte ve sadece ağızda değil, aynı zamanda vücutta da görülebilmektedir.

Görsel tanı, mukoz membranların muayenesi ve sonuncusu serolojik ve virolojik testler temelinde yapılır.

Tedavi, antipiretik ajanlar, antihistaminikler, immünomodüle edici endikasyonlara göre bir antiviral ilaç kompleksi içerir. Boğaz özel spreylerle tedavi edilir ve yetişkin çocuklara durulama yapılır. Herpetik anjin için kompresler ve inhalasyonlar yasaktır. Komplekste antibiyotikler, ancak bakterisidal enfeksiyon ile ilişkili komplikasyonlar başlamışsa reçete edilir.

Purulent boğaz ağrısı

Bu terim bazen pürülan eksüdanın oluşumu ile birlikte boğazda enflamatuar süreçlerin gözlendiği başka hastalıklar olarak da adlandırılır. Bu lacunar ve foliküler anjin, önemli bir özelliği, apselerin her zaman bademcikler üzerinde yer alması ve komşu bölgelere yayılmamasıdır. Pürülan boğaz ağrısının etken maddesi yalnızca bakteridir,% 80'i streptokok,% 10'u stafilokoktur ve% 10'u bu iki patojenin bir tandemidir. Bazen pürülan anjina mantar veya gonorreal form olarak adlandırılır, ancak görsel farklılıklar vardır. Yani, mantar anjina çoğu kez Candida, mikoz neden olur. Başlıca semptomu, dilin içinde bile farinksin her yerinde beyaz, peynirli bir plaktır. Bu yüzden mantar anjinası pamukçuk ile karıştırılır. Fungal plak, kırmızımsı yaraları ortaya çıkararak kolayca çıkarılır. Görünümün nedenleri - bağışıklık zayıflaması, uzun süreli veya kontrolsüz antibiyotik alımı. Anjinin nedensel ajanı gonococcus ise, gonorrhea veya boğazda daha doğru gonore olarak adlandırılır. Sadece yetişkinlerde nadir istisna ile olur. Nedeni - taşıyıcı ile oral seks. Gonore ve pürülan anjinin semptomları oldukça benzerdir, bu nedenle tam olarak farklılaşma sadece ağız boşluğundan bir leke almakla mümkündür. Gonore ile birlikte görülebilen apseler anjinaya göre daha yoğundur, ayrıca damak ve dillere yayılabilirler.

Bu pürülan anjina - hastalık sadece akut, en fazla 10 gün sürer ve tekrarlama olmadığını anlamak önemlidir. 10 gün içinde hastalıktan kurtulmak mümkün olmuyorsa, başlangıçta yanlış tanı konuldu. Uygun tedavi olmadan, anjina komplikasyonlar verir:

 • boğazda apseler;
 • olası işitme kaybı olan orta şiddette otit;
 • sepsis;
 • romatizmal ateş;
 • kalpte ağrı;
 • böbrek yetmezliği;
 • kronik bademcik iltihabı.

Ve son şey: anjin bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle, akrabalarını enfekte etmemek için hasta kişi kesinlikle hijyeni gözetmelidir.

Yatakta iyi olduğunuzu belirten 11 garip işaret var.Aynı zamanda romantik partnerinizin zevkini yatakta geçirdiğine inanmak ister misiniz? En azından kızarmak ve aldatmak istemezsin.

Kadınların çoğu kez görmezden geldiği 15 kanser belirtisi Birçok kanser belirtisi diğer hastalıkların veya hastalıklarınkine benzerdir, bu yüzden çoğu zaman göz ardı edilir. Vücuduna dikkat et. Fark ederseniz.

Daha genç görünmek için: 30, 40, 50, 60 yaşlarındaki kızlar için en iyi saç kesimi 20 yaşında, saçın şekli ve uzunluğu konusunda endişelenmeyin. Görünüşe göre gençlerin görünüşü ve cüretkâr zillerin deneyleri için yaratıldı. Ancak zaten.

Asla kilisede yapmayın! Kilisede doğru şekilde davranıp davranmadığınızdan emin değilseniz, belki de, yanlış bir şekilde yapın. İşte korkunç bir liste.

Tüm basmakalıp rağmen: nadir görülen genetik bozukluğu olan bir kız moda dünyasının Melanie Gajdos adlı bu kız fetheder ve o, şok edici, ilham verici ve aptal klişeleri yok, hızla moda dünyasına girdi.

Top-10 yıkık yıldızlar Bazen en yüksek şöhret bile, bu ünlülerle olduğu gibi başarısızlık içinde biter.

Anjina'nın nedensel ajanları: Hastalığa hangi virüsler ve bakteriler neden olur?

Angina doğrudan bademcik ve boğazda lokalize bir akut bulaşıcı hastalık olarak kabul edilir.

Komplikasyon durumunda enfeksiyon, mukoza zarına hızla yayılan alt solunum yoluna inebilir.

Bademcikler şaşırtıcı organlardır, organizmanın önemi çok azdır. Bunlar, bir kişiyi tehlikeli enfeksiyonlardan koruyan bir bariyerdir.

Ana darbeyi kendinize çekmek, bademcikler patojenlerin çoğunu daha fazla geçmez.

Bakteriler ve virüsler çok fazla olduğunda anjin başlar. Bademcikler acil tedavi talep etmek için tehlike isterler.

Anjina patojenlerinin çeşitleri

Bu hastalığın nedeni çeşitli patojenler olabilir:

 • adenovirüsler;
 • Kronovirusy;
 • Influenza virüsleri;
 • streptokoklar;
 • pnömokoklar;
 • spiroketler;
 • Maya benzeri mantarlar Candida;
 • Küflü mantarlar;
 • Bağırsak ve Pseudomonas aeruginosa;
 • chlamydia;
 • Mikolazmy.

İnsanlar bebeklikten kırk yaşına kadar anjin çekiyor. Şaşırtıcı bir şekilde, yaşlılar bu hastalık ile nadiren enfekte olurlar.

Anjin tedavisinin yanı sıra tedavisi de tamamen iki faktöre bağlıdır:

 1. Patojenin agresifliği;
 2. Bağışıklık sisteminin durumu hastalıklı.

Tabii ki, hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığı anda tedaviye hemen başlamalıyız. Aksi halde, boğaz ağrısı komplikasyonlara neden olabilir ve daha ciddi sonuçlara yol açabilir.

sınıflandırma

Angina hastalığı özeldir. Çok sayıda form ve aşamaya sahiptir, bu nedenle, bilim adamları iki bölümden oluşan sınıflandırılmışlardır:

 1. Banal angina en yaygın olanıdır;
 2. Atipik - nadir vakalar.

Angina sadece ayrı bir hastalık değil, aynı zamanda ciddi bulaşıcı ve kan hastalıklarının ilk belirtisi olabilir.

Banal boğaz ağrısı

Banal, insanlarda diğerlerinden daha sık bulunan anjina denir. Beş form var:

Bu bir koşullu dağılımdır, çünkü hep birlikte aynı enflamatuar süreci temsil ederler ve tedavi pratik olarak değişmez. Boğaz ağrısı formları bir diğerine akabilir ve ayrı bir hastalık olarak ortaya çıkabilir.

Tedavi zamanında başlatılırsa, banal anjin süresi on günden fazla değildir.

Anjina'nın nedensel ajanları viral kökenli, bakteriyel ve fungaldir. Anginanın hangisinin daha şiddetli olduğu konusunda kesin bir bilgi yoktur. Bu hastalık, tehlikeli bir formdan bağımsız olarak ve tüm vücudu olumsuz yönde etkiler.

Catarrhal angina viral anlamına gelir ve belirgin akut semptomlarla başlar:

 • titreme;
 • Kırık ve genel halsizlik;
 • Yüksek sıcaklık;
 • Baş ağrısı;
 • Ağız kuru;
 • Yutma sırasında ağrı;
 • Boğaz ağrısı;
 • Artan bademcikler.

Sıcaklık genellikle hastalığın tüm seyrine eşlik eder. Beş ila on gün arasında otuz dokuzda kalabilir. Yukarıdakilere ek olarak, catarrhal sinüs belirtileri tinnitus, boyun ağrısı, kramplar, adenoidlerin iltihaplanması olabilir. Çoğu durumda, bu belirtiler çocuklarda görülür. Onlarda, daha sık hastalık komplikasyonları vardır.

Daha yaşlı olanlar anjini daha kolay tolere ederler. Uygun tedavi ile, semptomlar üç gün sonra durgunluğa gider ve bir hafta sonra, hastalık tamamen azalır.

Tedavi geç başlamışsa, tam iyileşme sağlanana kadar uygun şekilde uygulanmamış veya durdurulmamışsa, catarrhal sinüs, pürülan formlarda komplikasyonlara yol açabilir: foliküler ve lacunar. Görünümleri belirtilerle belirlenebilir:

 • Sıcaklık otuz dokuz derecenin üzerine çıktı;
 • Boğazda artan ağrı;
 • Kulakta gürültü ve rahatsızlıkların görülmesi;
 • Göğüste ağrı;
 • Başın dönüşü ve ağzın açılması sırasında acı verici duygular.

Streptococcus bir viral enfeksiyona katıldığında pürülan boğaz ağrısı görülür. Benzer belirtilere ve aynı kökene rağmen, bazı farklılıklar vardır:

 1. Foliküler anjina: pürülan kökeninin gözle görülebilir sarı oluşumları, beşe kadar, yedi milimetre büyüklüğünde. Genellikle bademcikler üzerinde görünürler, ancak mukozanın diğer bölgelerini etkileyebilirler. Sıcaklıkta keskin bir artış, alt sırt ve bacaklarda kas ağrısı;
 2. Lacunar anjin, bademciklerin tüm yüzeyini kaplayan grimsi bir renkte pürülan kaplama ile karakterizedir. Boğazın tüm mukoza zarına yayılabilir.

Ayrıca, pürülan anjinin semptomları farklı değildir. Angina her zaman hastanın yaşı ne olursa olsun çok sert çalışır. Pus, hastalığın ikinci gününde bademcikler üzerinde ortaya çıkar ve zaten ifade edilen ağrıyı yoğunlaştırır. Bazen insanlar sadece yiyecekleri değil, aynı zamanda bir çeşit sıvıyı da yutamazlar.

Birçoğu, acıların sadece bedeni değil, aynı zamanda vücudun, başın, gözlerin tüm kaslarını da içine alan bütün vücuda sahip olduğunu hissedebilir. Özellikle ağır vakalarda bulantı, konvülsiyon ve bilinç kaybı başlar.

Lacunar angina daha belirgindir. Hatta konuşmayı etkileyebilir: şiddetli ağrı nedeniyle, kişi belirsiz konuşur, hatta sesi tamamen kaybeder.

Tahmin edilebileceği gibi, pürülan anjina, diğer her şeyi ve hoş olmayan bir koku, ağızda acı bir tada sahiptir. Sıklıkla pürülan bir plak dilin kökünü etkiler.

Bir tür lacunar anjina fibrözdür. Genellikle çocuklarda gelişir. Gri bir çiçekte bademciklere tam hasar veren sarımsı adacıkların gelişimi ile karakterizedir. Hastalığın canlı belirtileri olabilir:

 • Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • Laringeal ödem;
 • Kusma, ishal, baş ağrısı ve bilinç karışıklığı ile kendini gösteren bedenin güçlü zehirlenmesi.

Banal angina'nın son şekli flegmondur. Öncüllerinden çok daha az sıklıkta görülür ve ilginç bir özelliği vardır: sadece tek bir amigdala etkilenir ve tüm yüzey üzerinde bir dokunuşla pus dağılmaz, ancak apse içinde birikir.

Ülserin cerrahi yolla açılması daha iyidir. Sonra her şey çok hızlı ilerler: irin çıkarılır, yara tedavi edilir. Kendini açana kadar beklerseniz, fistül ve tehlikeli komplikasyonlar kazanabilirsiniz.

Ek olarak, süreç uzun süre devam edecek ve daha önce açıklanan tüm semptomlara eşlik edecektir.

Atipik anjina

Bu türün hastalıkları daha ciddi. Tehlikeli hastalıkların ilk belirtileri olabilirler ve atipik bir tezahür ile karakterize edilirler. Bunlar şunları içerir:

 1. Fusospirochetal;
 2. herpes;
 3. Angina Ludwig;
 4. Difteri, difteri;
 5. Scarlet ateşi olan angina.

Dişler için kötü bakım, diş çürümesi ve aynı zamanda yetersiz beslenme ülseratif-filmli anjinaya neden olabilir. Bir oral spirochaete ve iğ şeklindeki çubuk neden olur. Semptomların, yutma ve kötü kokuya ek olarak hafif bir ağrıya ek olarak, mevcut olmadıkları ilginçtir. Lenf düğümleri çok geniş değildir ve özel bir inceleme yapılmadan, bu fark edilemez.

Sadece aşırı durumlarda, tedavinin uzun bir süre gerçekleşmediğinde veya yanlış yapıldığında ortaya çıkarlar. Bu durumda, sıcaklık yükselir, hasta şiddetle titriyor.

Angina herpetik aşağıdaki enfeksiyonlardan kaynaklanır:

 • Herpes virüsü;
 • ECHO virüsü;
 • Pikorovirüs (ayak ve ağız hastalığına neden olur).

Her şeyden önce, enfeksiyondan sonra, sıcaklık keskin bir şekilde yükselir ve 39-40 derecelik bir alanda kalır, o zaman farinks ve ağız boşluğunun mukoza zarında döküntüler vardır. Bu çok tatsız ve ağrılı bir boğaz ağrısı şeklidir. Kızarıklık hızla büyür, veziküller patlar ve yaralar oluşturur. Pratik olarak normal yemeye izin vermez, yutmada güçlü ağrıya neden olur.

Ek belirtiler öksürük, ses kısıklığı, stomatit, kas ağrısı, zehirlenme belirtilerini içerebilir.

En ağırlardan biri, Ludwig'in anjinası. Sadece antibiyotiklerle tedavi edilir, başka hiçbir ilaç bunu yapamaz. Etkili bir tedavi yönteminin tanımlanmasından önce, ölümlerin yüz vakaların yüzde altmışından fazlasını oluşturduğu bilinmektedir. Bu hastalığın seyri aşamalardan geçer:

 1. Enflamatuar submandibular bez. Bir ürperti var. Sıcaklık otuz dokuz dereceye kadar yükselir;
 2. Yutulduğunda çok fazla acı var. İştahı ortadan kaldırır. Cilt soluklaşır ve kırmızı ve koyu lekelerle kaplanır. Dil üzerinde koyu kahverengi bir plak görünür;
 3. Enflamasyon ağız boşluğunun dibi boyunca sürünür, farinksin daralması başlar. Sindirim bozulur, sıcaklık otuz dokuzda kalır ve bazen kırk dereceye kadar yükselir. Zayıflık var;
 4. Dil, dil altı bölgesi, ağzın açılmasına izin vermeyen akar. Larinksin ödemi ve nefes almayı durdurma riski vardır;
 5. Yüzüstü pozisyonda solunum zorluğu, hava hiç akmaz. İhlal edilmiş kalp aktivitesi, güçlü bir zayıflık, titreme, ter dökmesi vardır. Bayılma mümkündür.
 6. Uygunsuz tedavi ya da eksikliğiyle ölüm, ilk semptomların başlamasından yedi gün sonra gerçekleşir.

Geniş bir antibiyotik seçimine rağmen, Angina Ludwig hala en tehlikeli olarak kabul edilmektedir. Başlangıcı başka herhangi bir formla kolayca karışabilir ve yanlış tedaviye başlayabilir.

Hızla ilerlediğini dikkate alırsak, hatayı düzeltemeyiz. Bu nedenle, anjinin herhangi bir belirtisi için derhal doktorunuzu aramalısınız.

Angina, difteri ve kızıl ateş

Difteri toksik formu bademciklerin akut iltihaplanmasına yol açabilir. Genellikle bu, kırkdan fazla insanlarla olur, ancak başka durumlar da vardır. Semptomoloji aşağıdaki gibidir:

 • Tüm boğaz ağrısının hızlı tezahürü;
 • Laringeal ödem;
 • Sıcaklık kırk derece;
 • Bulantı ve çoklu kusma;
 • Lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • Dikkat çekici bir örümcek ağı, bademcik, dilin kökü, yanakların mukoza zarını kapsar.

Kırmızı ateşte, anjina, catarrhal ve flegmonous form belirtileri ile kendini gösterir. Farinkste değişiklikler var, sıcaklık yükseliyor, zehirlenme tezahürünün belirtileri.

Kızıl ateş başlangıcındaki ilk semptom, boğazın mukoza zarının parlak kırmızı rengidir. Sonra kalçalarda, uylukların içi ve karnında bir döküntü belirir.

İlk semptomlar ortaya çıktıkça, herhangi bir hastalık derhal tedavi edilmelidir. Ne de olsa, bir dezenfeksiyonla uğraşmamak ve uzmanlara hitap etmek.

Bu makaledeki bir video size ne kadar tehlikeli bir angina olduğunu ve ona neyin yol açacağını söyleyecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit, tracheitis ve larenjit: benzerlikler, farklılıklar, tedavi yaklaşımları

Tıptan uzak olan bir kişi için larenjit ve tracheitis - ve farenjitleri onlardan ayırmak - ayırt etmek kolay bir iş değildir, çünkü her üç hastalık semptomlarda benzerdir.

Purulent boğaz ağrısı

Purulent boğaz ağrısı, iki pürülan anjina (akut bademcik iltihabı) - foliküler ve laküngenin birleşimidir. Bu angina formları benzer bir genel ve yerel kursa sahiptir, bir hastada aynı anda hem anjina hem de ani belirtiler olabilir.