Loading

Evde anjin tedavisi nasıl - en iyi ve en etkili öneriler

Angina, gökyüzünde, nazofarengeal ve lingual bademciklerde akut inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık çocuklukta teşhis edilir ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Bu patoloji zorunlu tedavi gerektirir, çünkü insan vücudundaki ilerlemesi çeşitli komplikasyonların gelişimini provoke edebilmektedir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkarsa, hastanın muayenesini yapacak ve evde boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğini size söyleyecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

Angina nedenleri

Gelişimin özellikleri ve enfeksiyon yolları

Enfeksiyonun insan vücuduna nüfuzu çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

 • yemek yoluyla
 • damlacıklar tarafından
 • enfeksiyon kaynağı ile yakın temas halinde

Öncelikle, anjin gelişmesi soğuk ve nemli mevsimde gözlenir, ancak bazı durumlarda insan vücudundaki bu gibi patolojilerin ilerlemesinin sonucu olabilir:

Birçok hasta, anjin görüntüsünün ana nedeninin, vücudun ciddi bir hipotermisi olduğu konusunda yanlış görüşe sahiptir. Aslında, bu sürüm oldukça doğru değil.

Patolojinin gelişimi, hemolitik streptokokların insan vücuduna alınmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Ek olarak, anjinin nedensel ajanları şunlar olabilir:

 • stafilokoklar
 • diplokokki
 • Pnömokoklann
 • enterovirüsler

Anginanın önlenmesinde önemli bir rol, insan bağışıklığı ile oynanmaktadır, çünkü çok sayıda kronik hastalığın varlığı enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

Organizmanın koruyucu işlevlerinin azaldığı bazı olumsuz faktörleri tanımlamak mümkündür:

 1. Havada, basınçta ve nemde keskin bir düşüş
 2. Hastanın vücudunda yetersiz besin ve vitamin alımı
 3. yüksek protein içeriği ile monoton gıda tüketimi
 4. lenfoid dokunun hipoplazisi
 5. genel hipotermi
 6. olumsuz yaşam koşulları

Etkili bir tedavi olmaması durumunda, anjina akut formunun kronik olana geçişi söz konusudur.

semptomataloji

Patojenik mikroorganizmanın penetrasyonundan ve ilk semptomatolojinin ortaya çıkışından, yaklaşık 12-48 saat geçmektedir.

Anjina spesifik semptomatolojisine ek olarak, diğer enflamatuar hastalıklarda gözlenen hastalığın ortak belirtileri vardır.

Anjinadaki karakteristik semptomlar:

 1. Boğazda şiddetli ağrı görünümü. Çoğu zaman hasta yutma sırasında rahatsız edici duyulardan ve yabancı bir cismin boğazında bir varlık hissinin ortaya çıkmasından şikayetçidir.
 2. Bademciklerin büyüklüğünde ve kızarıklıklarında artış. Bu patolojik süreç, enfeksiyonun patojenine girmenin bir sonucu olarak gelişir ve bazen hastanın kendisi boğazın iltihaplı bölümlerinin görünümünü fark eder.
 3. Artan acı ve lenf düğümlerinin büyümesi. Lenf düğümlerinin palpasyonu yapılırken, hasta güçlü ağrılı duyular yaşamaya başlar ve enfeksiyöz süreç ne kadar parlak olursa, ağrı o kadar büyük olur.

Angina'ya genel semptomların eşlik etmesi eşlik ediyor:

 • vücut ısısı yükselişi
 • titreme ortaya çıkması
 • şiddetli baş ağrıları
 • zayıflık

Her kişinin anjina semptomları kendilerini farklı şekillerde gösterebilir ve bu da hastalığın seyrinin şekline bağlıdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Angina - türleri ve tanımı

Aşağıdaki anjina türleri vardır:

 • Primer anjin, sadece lenfadenoid faringeal halkanın yenilmesinin klinik belirtileriyle birlikte akut inflamatuar bir hastalıktır.
 • Sekonder anjina, kandaki çeşitli patolojilerin yanı sıra enfeksiyöz bir yapının akut enfeksiyonları sonucu bademcikler üzerindeki patolojik sürecin gelişmesidir.
 • Spesifik anjina - hastalığın ilerlemesi, belirli bir enfeksiyon hastanın vücuduna girdiğinde ortaya çıkar.

Modern tıp, enflamatuar sürecin seyrinin doğasını ve bademciklerin yenilgisinin derinliğini dikkate alarak, aşağıdaki hastalık türlerini ayırt eder:

 • catarrhal - bademcikler sadece yüzeysel bir lezyon var
 • foliküler - hastalığa, başta tonsillerin foliküler aparatı olmak üzere, inflamatuar sürecin ilerlemesi eşlik eder.
 • lacunar - bu patoloji ile, bademler lakuna bölgesinde etkilenir ve bu pusun palatine bademciklerin serbest yüzeyine yayılmasıyla desteklenir.
 • nekrotizan anjina - daha belirgin bir genel ve lokal semptomlarla karakterize edilir. Çoğu zaman hastalık yaklaşık 10-14 gün sürer, ancak çocukluk döneminde bu süre daha uzun olabilir.

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle hastalık sırasında hasta diğerlerinden izole edilmelidir.

Hap-şeker ile tedavi

Anjina ile pastilleri: türleri ve açıklaması

Angina acil tedavi gerektiren enfeksiyöz bir patolojidir. Çoğu zaman, hastalığın ortadan kaldırılması evde yapılır, çünkü çoğu hasta bir uzmana yardım için acele etmez.

Bu seçim tamamen doğru değildir, çünkü sadece bir doktor doğru tanıyı yapabilir ve en etkili tedaviyi seçebilir. Bu nedenle, ilaç tedavisine başlamadan önce bir uzmanı ziyaret etmeniz önerilir; bu da hastanın durumunun daha da kötüye gitmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Sıklıkla, boğaz ağrısı tedavisi genellikle özel pastil ve pastillerin yardımı ile yapılır.

Muamelenin şekerler yardımı ile gerçekleştirilmesi durumunda, emilmelerinin etkisi o kadar belirgin olmayacaktır. Bu, ağız içine yutulduğunda, hapların maddelerinin, oyuk boyunca düzgün bir şekilde yayılmaya başlaması ve iltihaplı odakta tam olarak lokalize olmamasından kaynaklanmaktadır.

Rezorpsiyon için pastiller formunda en etkili ilaçlar şunlardır:

 • Pharyngosept - bu ilaç yetişkin hastaları ve çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Farnigosept'in kullanımında herhangi bir kontraendikasyon yoktur, ancak ilacın bireysel bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük durumunda alınması tavsiye edilmez.
 • Septhotte - bu ilacın ana bileşenleri timol, levomenthol, okaliptüs ve nane yağıdır. Genellikle tedavi süreci 3-4 gün sürer ve ilaç her 2-3 saatte bir alınmalıdır. Septhotet kullanımının ana kontrendikasyonları şunlardır: 4 yaşın altındaki çocuklar, ilacın bireysel bileşenlerine aşırı duyarlılık, alerjik reaksiyon, doğuştan gelen fruktoza karşı toleranssızlık, vücutta yetersiz laktaz ve izomaltaz.
 • Strepfen pastilleri boğaz bölgesinde ağrıyı hafifletir. Böyle bir ilacın yardımı ile tedavi 12 yıldan itibaren yapılabilir ve genellikle kurs 3-4 gün sürer. Pastil alımı için ana kontrendikasyonlar şunlardır: gebelik süresi, mide ülseri, ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık, emzirme dönemi, rinit ve bronşiyal astım.

Her bireyin bedeni bireyseldir, bu yüzden aynı ilaç farklı bir etkiye neden olabilir. Bu nedenle bir uzman, bademcik iltihabı tipini dikkate alarak ilaçları reçete etmelidir.

Anjina ile spreyler

Boğaz ağrısı tedavisi - spreyler: tipleri ve kullanımları

Boğazın giderilmesi, vücuda tıbbi maddelerle fazla yüklenmeyecek olan bitki bazlı spreylerle gerçekleştirilebilir. Spreyler bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir, bu nedenle catarrhal tonsilliti ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılırlar. Ek olarak, bu ilaçlar pürülan boğaz ağrısının tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.

Boğazda şiddetli ağrının eşlik ettiği akut bademcik iltihabında, antiseptik ve anapeptik içeren spreyler yardımıyla tedavi yapılması önerilir.

Aralarında en etkili olanları:

Aerosol Tantum Verde, iltihap odağı üzerinde güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, bu nedenle viral anjina tedavisinde kullanılabilir.

Angina hızlı bir şekilde tedavi nasıl video.

Mantar kökenli anjina ile tedavi, bu patolojilerin patojenlerine karşı aktivitesi olan aerosoller kullanılarak gerçekleştirilir, örneğin:

Tatsız yan etkilerin gelişmesini önlemek için bademcik iltihabı spreylerle tedavi etmek için dikkatli olunmalıdır.

Spreyleri 3 yaşın altındaki çocuklara ve larinksin alerjik ödemi gelişmesine yatkın olan hastalara püskürtmek tavsiye edilmez.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda spreylerin kullanılması tavsiye edilmez:

 • Hamilelik ve emzirme döneminde kadınlar
 • karaciğer ve böbrek patolojileri ile
 • obstrüktif bronşit olan insanlar
 • alerjik reaksiyon olasılığı

Spreylerin boğazı tamamen tedavi edemediğini anlamak, ancak sadece ağrı hastasını rahatlatmak önemlidir.

Nebulizer tarafından soluma

Angina ile Nebulizatör: inhalasyon için ilaç türleri

Bademcik iltihabı tedavisi hastanın vücudu üzerinde karmaşık bir etki yapar, bu nedenle ilaç tedavisine çeşitli yardımcı prosedürler eşlik eder.

Enfeksiyon bölgesinde yumuşak ve etkili bir etkiye sahip olan nebülizör yoluyla inhalasyon çok popüler hale gelmiştir.

Nebülizörün prensibi, aerosol haline dönüştürülen tıbbi parçacıkları püskürtmektir. Bu, bir nebulizerin çalışmasının mekanizmasında bir aerosole benzer olduğu anlamına gelir.

Çocuk ve yetişkinlerdeki inhalasyonları, eczanede satın alınabilecek özel bitkisel ilaçların yardımı ile uygulayabilirsiniz.

Anjina tedavisi için şunları kullanabilirsiniz:

İyi bir etki, inhalasyonların mineral su ve bitkisel infüzyonların eklenmesiyle elde tutulmasıdır.

antibiyotikler

Hastanın pürülan anjina teşhisi konması durumunda, patolojinin tedavisi, tabletler veya kas içi enjeksiyonlar şeklinde antifungal ilaçların yardımı ile gerçekleştirilir.

Patolojinin ortadan kaldırılması çoğunlukla aşağıdakilerin yardımı ile gerçekleştirilir:

 • klindamisin
 • eritromisin
 • klaritromisin
 • klindamisin
 • penisilin

Bakteriyel enfeksiyonun etkisi altında patolojinin gelişmesi ile tedavi, bu gibi antibakteriyel ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir:

Anjina tedavisinde antibakteriyel ilaçların alınması sadece yan etkilerin gelişmesini önlemeye yardımcı olacak olan doktorun gözetiminde yapılmalıdır.

Evde soluma

Halk tıbbı tavsiye

Genellikle inhalasyonlar bir nebülizör kullanılarak yapılır, ancak bazı maddelerin içinde kullanılmasına izin verilmez.

Evde, geleneksel ilaç tarifleri yardımıyla termal prosedürler gerçekleştirebilirsiniz:

 • Birkaç patatesin bir kabukta kaynatılması ve birkaç damla terebentin damla ile birlikte bir kaba düşmesi gerekir. Ortaya çıkan karışım, hastanın durumunu büyük ölçüde kolaylaştıran 5 dakika boyunca nefes almalıdır.
 • İnhalasyon için, 500 ml sıcak su ile 20 ml propolis tentürü dökülmesi tavsiye edilir. Elde edilen sıvı piridin inhalasyonu için kullanılabilir.
 • İyi bir sonuç, kekik, papatya, calendula ve kekik otlarından hazırlanan infüzyon eklenmesi ile inhalasyon. Küçük bir kapta 20 gram kuru bir karışım karışımı dökülmeli ve 500 ml kaynar su dökülmelidir. Çözelti oda sıcaklığına kadar soğutulduktan sonra, inhalasyon için kullanılabilir.
 • Sarımsak başını doğrayın, 500 ml su ile dökün ve elde edilen karışımı bir kaynamaya getirin. Kaynatma işleminden sonra 5 gram soda ekleyin ve buharın üzerinden nefes alın.

Hızlı bir etki elde etmek için, evde soluma ile diğer tedavi yöntemlerinin birleştirilmesi tavsiye edilir.

durulama

Durulama için reçeteler

Boğazın düzenli olarak durulanması, anjin gelişmesine neden olan bakterilerin kademeli ölümüne yol açar. Bu, tedavi sürecini büyük ölçüde hızlandırır ve hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Boğaz ile gargara ile yapılabilir:

 • borik asit
 • soda çözeltisi
 • Calendula Tentürleri
 • hlorofillipta
 • Rotokan
 • Stomatodina
 • miramistina

İyi bir sonuç, geleneksel tıbbın tariflerine göre hazırlanan çeşitli soğuma ve infüzyonlarla boğazın durulanmasıdır:

 • İki diş sarımsak ezin ve 200 ml kaynar su dökün. Ortaya çıkan karışımı bir saat boyunca ıslatın, daha sonra boğazı durulamak için kullanılabilir.
 • Küçük bir kapta, 5 ml elma sirkesi ve bir bardak ılık su ekleyin. Elde edilen karışım, günde birkaç kez anjin ile boğaz yıkamak için kullanılabilir.
 • Çayla temellendirilmiş bir durulama solüsyonu hazırlayabilirsiniz, sadece suyla biraraya getirin ve 1 çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Boğazda ağrıyı hafifletmek ve yutmayı kolaylaştırmak için, taze limon suyunu 2: 3 oranında suyla birleştirmeniz önerilir.

Angina'nın enfeksiyöz bir hastalık olarak kabul edildiğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle hastanın evde tedavisi sırasında akrabalarıyla olan iletişimleri sınırlandırılmalıdır.

Tedavinin doğru ve zamanında tayin edilmesi durumunda, 7-10 gün içinde tam bir iyileşme meydana gelir.

Anjina zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir patolojidir. Zamanında tedavi olmadığında, cerrahi müdahale gerektiren çeşitli komplikasyonlar gelişebilir.

Korkunç bir boğaz. Angina nedir ve neden tehlikeli?

Boğazın enflamatuar hastalıkları çoktur, ancak çoğu kez sadece tek bir semptomla - endişeleniriz - ağrı. Boğaz çok ağrılı olduğunda, birçok kişi anjina hakkında konuşur, ancak bu hastalığı diğer benzerlerinden ayırmak önemlidir.

Angina, streptococcus veya staphylococcus'un neden olduğu bademcik ve palatinlerin akut enflamatuar bir hastalığıdır.

bademciklerin lenfoid dokudan oluşur ve enfeksiyona engel, bu yüzden sık sık iltihaplı, ama herkes Bademciklerin iltihabıdır bademcik adı verilir edilir. enflamasyon, belirli bir mikroorganizma (Vincent'ın anjina) ve ikincil (soğuk boğaz ağrısı, frengi, bulaşıcı mononükleoz) ile ilişkili olduğunda belirli anjina da vardır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Angina akut olarak başlar, sıcaklık 39-40⁰⁰'e yükselir, hasta titriyor, yemek yemeyi reddediyor, çok zayıf, çok yalan söylüyor. Boğazın içine bakarsanız, iltihaplı ve büyütülmüş bademcikler görebilirsiniz. Boğazdaki ağrı özellikle yutulduğunda telaffuz edilir, bu, temelde, çocuklarda yeme reddini açıklar. Bir süre sonra bademcikler üzerinde pürülan baskınlar var. Lenf düğümleri bademcikler bölgesinde genişler: Çene altında ve kulağın yakınında.

Klasik pürülan anjinada kataral fenomen yoktur: burun akıntısı, öksürme, lakrimasyon.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Mavi dil - bademciklere yüzeysel hasar. Genel durum, diğer anjinaya göre önemli ölçüde daha azdır. Vücut ısısı genellikle subfebrildir. Boğaz incelendiğinde, posterior faringeal duvarın inflamasyonu ve kızarması, yumuşak ve sert damak, palatine kemerler ve bademcikler tespit edilebilir. Böyle bir boğaz ağrısı üç gün içinde kendi kendine bitebilir, ancak genellikle bir lacunar veya foliküler boğaz ağrısının başlangıcı olur.

lakün - bademciklerin lakunalarında irin oluşumu ile ortaya çıkarken, pürülan kaplama yüzey boyunca yayılabilir. Aynı zamanda, boşluklar sarımsı beyaz içeriklerle dolu genişlemiş kürklere benziyor. Plak yalnızca bademcikler içinde kalır, yüzeyden bir spatula ile kolayca çıkarılır, erozyon veya yara bırakmaz (difteri diferensi işareti).

foliküler - çoğunlukla tonsil folikülleri etkilenir. Boğazı incelerken, epitelyumda ortaya çıkan pürülan adacıkların dahil olduğu keskin ödem bezleri vardır. Püy periyodik olarak bademciklerin yüzeyinde kalan foliküllerden salınır.

nekrotik - yoğun yeşil-sarı-gri plak, bademciklerin düzgün olmayan yüzeyi, çapı 2 cm'ye kadar olan plak alanlarının reddedilmesinden sonra ülserler. Genel durum şiddetli, ciddi zehirlenme, kusma, yüksek ateş, bilinç bozukluğu. Plak bademcikler ile sınırlı değildir ve mukozanın tüm bitişik bölgelerinde olabilir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Anjina erken ve geç komplikasyonları vardır.

Erken olanlar, komşu dokulara enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır: paratonsiller abse, sinüzit, otitis media, lenf düğümlerinin pürülan inflamasyonu, mediastenitis.

Geç komplikasyonlar enfeksiyon ve alerjik doğa ve iç organları etkiler: romatizmal kalp hastalığı, glomerulonefrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem.

Boğaz ağrısı tedavisi

Her zaman boğaz ağrısından şüpheleniyorsanız doktora başvurmalısınız. Hiçbir durulama ve halk ilaçları, anjini iyileştirebilir, tüm bunlar sadece kısa bir süre için durumu rahatlatabilir. Anjina sadece antibiyotiklerle tedavi edilir. Erteleme kalp, böbrek ve eklemlere zarar verebilir.

Tipik olarak, anjina orta ila hafif hastalıklı bir ayakta tedavi olarak kabul edilir. Nekrotik anjina yatış için bir endikedir.

Antibiyotiklerin seyrini tamamladıktan sonra, tedavinin etkinliğini izlemek için her zaman bir kan ve idrar testi reçete edilir.

Bir antibakteriyel ilacın doğru ve zamanında atanmasıyla, durum ikinci günde düzelir, ancak öngörülen rota bitene kadar ilacı almamak önemlidir. Antibiyotik erken alınırsa, kronik bir enfeksiyon ve komplikasyon gelişme olasılığı yüksektir.

Hastalığın seyri ne olursa olsun, lacunar ve foliküler anjin sıklıkla kronik bademcik iltihabının gelişimine yol açar.

İkincil boğaz ağrısı

Sistemik bir bulaşıcı hastalıkta bademciklerin akut inflamasyonuna sekonder anjin denir. Böyle bir anjin difteri, kızamık, kızamıkçık, enfeksiyöz mononükleoz, sifiliz ile gelişebilir.

Herpetik anjin, bademcikler ve farinks üzerinde, herpes enfeksiyonunun şiddetli bir formunun bir tezahürüdür, bir döküntü herpes karakteristiğidir.

Sekonder anjinada, her zaman altta yatan hastalığın başka spesifik belirtileri vardır.

Angina ile boğazın görünümü ve fotoğrafları

Kırmızı boğaz ağrısı sadece anjina değil, diğer birçok hastalıktan - viral, fungal, bazen - otoimmün bir işaretidir. Hepsi tedaviye farklı yaklaşımlar gerektirir ve bu nedenle hastalığın doğru teşhisi, gerçekten etkili tedavi ve olası komplikasyonlara karşı korunma amacıyla çok önemlidir. Boğazın görünüşünün değerlendirilmesi sadece bir tanesidir, çoğu zaman temel değil, patolojiyi tanımlamanın yolu.

Örneğin, fotoğrafın altında - lacunar şeklinde angina ile boğaz:

Ve burada enfeksiyöz mononükleoz ile farinksin bir fotoğrafı:

Birçok durumda, gerçek bakteriyel anjinaları boğaz lezyonlarına neden olan diğer hastalıklardan ayırt etmek için sadece dışsal işaretlere dayanmak zordur, bazen imkansızdır. Özel testler olmadan bile bir doktor bu mikroplar gerçek anjina neden olmaz (nedeniyle örnek, mantar veya virüs boğaz ağrısı streptokok veya stafilokok (tipik patojenler anjina) ya da e, kesin söylemek, ama çoğu zaman boğazda iltihaplanma ve ağrı ile sonuçlanır olamayacağını olur ).

Bu nedenle boğaz ağrısının nasıl göründüğünü ve bademciklerin görünümünü fotoğrafla sadece bir tür eğitim programı olarak görmek mümkün. Doğru ve güvenilir bir teşhis için, bir doktorla muayene ve (her zaman olmasa da) testlerin yapılması gerekmektedir. Buradaki hatanın bedeli çok yüksek olabilir: Yanlış tedavi edilen boğaz ağrısının bazı komplikasyonları maluliyete ve hatta ölüme neden olabilir.

Aslında, anjina ile boğaz patolojik sürece dahil değildir ve hiçbir değişiklik yoktur. Bu hastalık sadece bademcikler ve farenksleri etkiler, burada (ağız derinliğinde, ancak boğazda değil), ağrı hissedilir. Bununla birlikte, ortak paritede boğaz da yaygın olarak "boğaz" olarak adlandırıldığı için, boğaz ağrısıyla acıdığı, bunun doğru olmadığı söylenir. Aslında, boğaz anjina ile ilgisi olmayan çeşitli larenjit ile zarar verebilir.

Boğaz şeklinin, boğaz ağzı şekline bağlı olarak önemli ölçüde değişebilmesi de önemlidir. Örneğin, akıntılı ve laküner formları arasındaki farka, aynı laküner angina ve tonzillomikozom (bademcik mantar enfeksiyonu) arasında, örneğin, çoğu zaman farklılıklar daha çarpıcıdır. Ancak, yine de, tüm gerçek anjin formlarının ortak belirtileri vardır.

Boğazın görünüm detayları, her zaman anginada kendini gösterir.

Anjina ile her zaman:

 1. Faringeal halka parlaklaşır - bademcikler ve palatine kemer. Fotoğrafta, bu hiperemi hastalığın catarrhal formunda açıkça görülebilir:
 2. İltihaplı ve genişletilmiş bademcikler;
 3. Bademcikler dışında inflamasyon ve abse (pus benzeri bir plak dahil) yoktur. Tüm patolojik süreç sadece bademcikler içinde gerçekleşir ve sadece bir hafta veya daha fazla komplikasyon gelişmesi ile birlikte bezlerin dışında gelişebilir. Fotoğrafta - angina ile boğaz: Ve burada - peritonsillar apse varlığında:

Çocuklarda bademcikler genellikle yetişkinlerden daha fazla iltihap haline gelir. Onlar için, "öpücük bezi sendromu" olarak adlandırılan, farinksin merkezindeki bademcikler büyüklüğünde önemli bir artış nedeniyle, daha karakteristiktir. Yutma yemi ile ilgili sorunlar var. Fotoğrafta - böyle genişletilmiş bademcikler ile bir çocukta angina ile boğaz:

Önemli nüans: gerçek anjin ile her iki bademcik her zaman iltihaplı hale gelir. Hastalık pürülan formda çalışırsa, farklı bezlerdeki abse farklı şekil ve boyutta olabilir, ancak her iki bademcik iltihaplı hale gelir. Bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi, spesifik tedavi gerektiren atipik anjinanın bir belirtisidir.

Örneğin, fotoğrafta - bir yetişkinte angina Simanovsky-Vincent ile boğaz:

Ve burada farinksin tipik bir lacunar anjinası ile nasıl göründüğü gösterilmiştir:

Aynı zamanda, irin anjinin zorunlu bir özelliği değildir. Bazı durumlarda hastalık, görünümü olmadan ortaya çıkar ve bu da tehlikesini azaltmaz. Hastalığın bu formu (aynı zamanda catarrhal denir) çeşitli viral hastalıklar ile en kolay karıştırılır.

Catarrhal anginada boğaz tipinin özellikleri

Catarrhal formda anjina ile boğaz, her zamanki ARVI ile yaklaşık aynı görünüyor - bademcikler ve palatine kemer kızarıklık görünür, bademciklerin kendileri genellikle çocuklarda büyük ölçüde büyümüştür. Ayrıca, dil üzerinde grimsi bir plak görülür.

Fotoğrafta - catarrhal sininada bir tür farenks:

Bir yetişkinde, catarrhal sinüs, sıcaklığı önemli ölçüde arttırmadan ve genel durumu kötüleştirmeden oldukça hafifçe akabilir. Bu durumda, hastalık ciddiye almadığı için, özellikle sinsidir, uygun tedaviyi ve tipik komplikasyonları riske atmayın.

Bu formda angina ile boğazın arkasındaki boğaz tamamen normal görünüyor. Mukoza zarları değişmez, hiperemi sıkıntısı çekmez. Bu durum, boğaz ağrısının hem yutak hem de boğazın arka duvarını kapladığı viral farenjitten ayırt etmeyi mümkün kılan bu özelliktir.

Boğaz, foliküler boğaz ağrısı ile neye benziyor?

Foliküler anjin, bademciklerin mukoza zarının yüzeyinin üzerinde hafifçe yükselen küçük (yaklaşık 1-2 mm çapında) sarımsı veya beyazımsı püstüllerin iltihaplı bademciklerinin görünümü ile karakterizedir. Fotoğraf, boğazın foliküler formdaki anjinada nasıl göründüğünü gösterir:

Foliküler bademcik iltihabının sıklıkla diğer hastalıklarla karıştırıldığı karakteristik apsesi tipidir. Örneğin, en yaygın hata bu hastalık için kronik bademcik iltihabı almaktır:

Bir yudum gibi hem de bademcik, ülser bakar ama sıcaklık etkisini kaybetmesinden sonra gidip sürekli zamanla bademcikler üzerinde mevcut yoksa sertleşir ve (onlar taşlar denir) fişleri dönüşür. Gerçek anjina ile, apseller 5-6. Günde bademcikler üzerinde iz bırakmadan kırılır ve iyileşir.

Foliküler anjina ile karıştırılmasının mümkün olduğu diğer hastalıklar şunlardır:

 1. Herpes boğaz ağrısı (aka herpagina) - damakla birlikte ve bademcikler bazen apselere neden olan küçük kabarcıklar ortaya çıkarırlar. Bu durumda ana fark bademcikler dışında bu tür papüllerin varlığıdır. Foliküler anjina ile, sadece bademcikler bulunur. Örneğin, fotoğrafta - herpes boğaz ağrısı ile boğaz:
 2. Bademcikler üzerinde lekeler Filatova-Koplik göründüğü kızamık. Çok benzer foliküler tonsillitli bademcik hastalığı görünümü, fakat leke mukoza zarı yüzeyi üzerinde uzanmaz olmasıyla farklıdır ve ne zaman bezleri de yanak ve dişeti iç yüzeyi üzerinde bulunurlar. Kızamık için, genel belirtiler, bakteriyel bademcik iltihabında tezahür edilmeyen karakteristiktir (örneğin, vücutta çok kızarıklık).

Bazen, bademciklerin fungal lezyonları ile, foliküler anjinadaki apselere benzer şekilde bademcikler üzerindeki tipik beyaz noktalar ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, tonsillomikozun seyrinin şiddeti, anjinin şiddetinden çok daha azdır ve bu vakalar çok nadirdir.

Fotoğrafta - başlangıçta angina için çekilmiş olan tonsillomikozis, 5 yaşındaki bir çocuk:

Foliküler anjinaya sahip apselerin çıkarılmasının çok zor olduğu özelliğidir. Boğazın fungal lezyonları olan Scurf, çaba göstermeden çıkarılır ve hasta için neredeyse ağrısızdır.

Lacunar angina ile boğazın görünümü

Lacunar anjinası ile apse, bademciklerin yüzeyinde büyük dökülmüş lekeler, bazen geniş apselerin bir ağzıdır. Aşağıda, hastalığın lacunar formundaki boğazın bir fotoğrafı:

Yine, bu apseler sadece bademcikler üzerinde. Onları bezlerin dışına bırakmak, bunun anjinle ilgili olmadığı anlamına gelir. Plak, bu tür hastalıklarla birlikte irinlere benzer şekilde, bu tür patolojilerle ortaya çıkabilir:

 1. Enfeksiyöz mononükleoz. Resim, onunla bademciklerin görünümünü gösterir: Bu hastalık aynı zamanda, vücut üzerinde ortak bir soğuk ve döküntü (herpesvirüs grubundan bir virüsün neden olduğu) gelişmesiyle de karakterize edilir, ayrıca kanı analiz ederken kolaylıkla teşhis edilir;
 2. Fungal farenjit - saldırı olduğunda, genellikle bademciklerin çok ötesine yayılır;
 3. Genellikle bademcikler üzerindeki damakta olan diphtheria yoğun bir plak ortaya çıkarır. Burada, anjin ile olan fark, sadece plağın kendisinde değil, aynı zamanda yapısında da bulunur. Bir bardak suya koyarsanız, dibe düşer ve çözülmez. Angina irin su içinde çözülür;
 4. Kalın bir kirli plak ile bademcikler üzerinde ülserlere neden olan Angina Simanovsky-Vincent (ülseratif-membranöz). Bu hastalığın sıklıkla lacunar streptokokal tonsillit için tipik olmayan tek bir amigdala'nın yenilgisine neden olması önemlidir.

Bir bademcikte, anjinanın tipik bir foliküler formda, diğerinde - lacunar formunda ortaya çıktığı durumlar vardır. Örneğin, fotoğrafta - bir yetişkinde böyle bir anjina ile boğaz:

Bununla birlikte, bir amigdalada pusun olduğu durumlar, ancak diğerinde, son derece nadirdir. Bu, diğer yandan, sıklıkla kronik bademcik iltihabı olur.

Aşağıdaki resimler, farklı tiplerde anjina ve klinik olarak benzer hastalıklara sahip boğaz ağrısını göstermektedir:

Soldan sağa: laranaar anjinalı ve foliküler ile birlikte anjina'nın catarrhal formuna sahip bir tür farenks

Soldan sağa: pharynx (pharyngomycosis), angina Simanovsky-Vincent, peritonsillit mantar enfeksiyonu

Sol - farinks hiperkeratozu, sağ - kronik tonsillit

Diphtheria erken bir aşamada (solda) ve gelişiminin doruk noktasında (sağda)

Sonuç olarak, tüm bulguları bir araya getirmek mümkündür, bunların her birinin varlığı, bu durumda hastanın anjinaya sahip olmadığını, ancak başka bir hastalığı olduğunu gösterir.

Anjina ile tezahür etmeyen benzer hastalıkların belirtileri

Angina ile ilgili olmayan ana işaret - bademciklerin dışındaki mukus zarlarının iltihaplanması yanında irin veya bireysel püstüllerin ortaya çıkmasıdır. Bademcik iltihabı tam olarak bademcik iltihabı, bezlerin iltihaplanmasıdır ve patolojik sürece dahil değilse, bunun boğaz ağrısı olmadığı anlamına gelir.

Özellikle, boğazın arka duvarının iltihabı boğaz ağrısı değildir. Fotoğraf, genellikle boğaz ağrısı ile karıştırılan viral farenjitin varyantlarını göstermektedir:

 1. Sadece bir amigdala iltihabı - gerçek anjina ile gözlenmez;
 2. Beyaz pus benzeri plak, kolayca ağrı ve hasar altında çıkarılır - bademcik veya enfeksiyöz mononükleozun mantar tutulumu belirtisi;
 3. Boğazın şişmesi larenjit belirtisidir. Iltihaplanma sürecinde boğaz ağrısı ile ilgili değildir.

Vakalar ve öksürük önemli tanı işaretleridir. Anjina ile birlikte olmazlar, fakat aynı zamanda viral enfeksiyonlar için de normlardır. Bununla birlikte, burun akıntısı ve öksürük, boğazdaki mantar lezyonlarıyla da ortaya çıkmaz, bu da ARVI'yı boğaz ağrısından ayırt edebildiği anlamına gelir, ancak kesinlikle güvenilir işaretler değildir.

Ek olarak, hastalığın ilk evrelerinde (ilk ya da iki gün), boğaz ağrısının sadece ağrımasına başladığı, ancak hala belirgin bir iltihap olmadığı, anjina ile boğazın tipik ARVI ile aynı olduğu, Hastalığın sadece dış belirtilerle güvenilir bir şekilde teşhis edilmesi neredeyse imkansızdır.

Hastalığı doğru bir şekilde teşhis etmek neden bu kadar önemlidir?

Birçok durumda, anjin, viral ve mantar hastalıkları ile tezahürlerinde benzer olduğu için, sıklıkla yanlış teşhis ile yanlış tedavi atanır. Örneğin:

 • Ve SARS karşı ilaçlar ile tedavi, gerek ilaçlar, viral hastalıklar tedavi edilecek çünkü, kalp, eklem ve böbrek lezyonlarının nedeniyle karmaşıklaşır büyük olasılıkla yok - Hasta boğaz ağrısı vardır, ancak viral bir hastalık olarak alınırsa ( "viral boğaz ağrısı" hatta bir terim yoktur) Bakteriyel enfeksiyonu etkilemez. Bu, herpes boğaz ağrısı ve enfeksiyöz mononükleoz - aynı zamanda viral hastalıklar da dahil olmak üzere, ilgili;
 • Aksine, bir ARVI hastası, ancak anjina gibi antibiyotiklerle tedavi edilirse, bu, hastanın durumunu daha da kötüleştirecek olan antibiyotikleri almanın yan etkilerine yol açabilir. Bu özellikle çocuklarda geçerlidir;
 • Benzer şekilde, fungal hastalıklar ile: eğer farenjitemi antibiyotiklerle tedavi edilirse, antibiyotikler mantarlar üzerinde hareket etmediği için ilerler, fakat onları tutan bakteriyel mikroflorayı yok ederler. Angina'yı anti-fungal ajanlarla tedavi ederseniz, hastalık komplike hale gelebilir;
 • Hem anjin hem de difteri farklı ilaçların kullanımını gerektirir ve ikisi de ölümcül olabilir. Buradaki bir hata, tedavide ve dahil olan tüm risklerdeki hataları beraberinde getirir;
 • Kronik tonsilliti boğaz ağrısı ile tedavi etmeye çalışırken, başarısızlık olasılığı yüksektir ve belli bir süre sonra bademciklerin temizlenmesi gerekir.

Bademciklerin resminin gerçeklerden çok daha ayrıntılı olarak ele alınabileceği unutulmamalıdır. Özellikle boğaz ağrısının uzun bir incelemesine izin vermeyen çocuklarda önemlidir. Ayrıca, boğazın tıpkı resimdeki fotoğraflarda ve fotoğraflarda görüldüğü gibi tam olarak göründüğü gibi görünmediği durumlarda genellikle standart dışı durumlar da vardır. Bu nedenle, anjin şüphesi mükemmel olsa bile, doktora görünmelisiniz. Hastalığın doğasını öğrenmenin en doğru yolu, kan testi ve farinksin yayılmasını incelemektir.

Boğaz ağrısı sonrası boğaz nasıl görünür ve hastalık izleri nasıl kalır?

Boğaz ağrısı sonrası birkaç güne kadar kırmızı kalabilir. Nadir durumlarda, ek bir semptomu olmayan bir veya iki hafta sonra bile, farinks hiperemi devam eder. Kendi başına bir komplikasyon veya patoloji belirtisi değildir ve hasta iyi hissederse, kızarıklığı ortadan kaldırmak için hiçbir önlem alınmamalıdır. Aynı zamanda, boğaz ağrısından sonra boğaz ağrımasına devam ederse veya bademcikler kendiliğinden genişlerse, bu belirtiler olası komplikasyonları gösterir.

Fotoğraf, boğaz ağrısından sonra boğazın neye benzediğini, ancak gelişmekte olan bir apse ile:

Hiperemi neden devam ettiğini bulmak için, komplikasyonların gelişmesini önlemek için mümkün olan en kısa zamanda gereklidir.

Angina ile ne boğaz

Angina bademciklerin akut enfeksiyöz enflamasyondur (aşağıdaki fotoğraf). Olguların% 90'ında anjinin nedeni bir bakteri - streptokoktur.

İçindekiler:

Kısa bilgi

"Angina" - Latince kelimesi, çeviride "sıkma" anlamına gelir.
Anjina'nın tıbbi adı akut tonsillittir. ICD 10 - J03 kodlu.
Çoğu zaman, 5 ila 15 yaş arası çocuklar hastalanır.

Eğer anjina sıklıkla tekrarlanırsa hastanın kronik tonsilliti vardır:

Gelişimin nedenleri ve mekanizması

Hatırlayın. Anjina nedeni daima bir enfeksiyondur.
% 90 - streptococcus.
% 5 - virüsler.
% 5 - diğer patojenler.

Hastalığın gelişiminde başlangıç ​​faktörü, amigdalada bağışıklıkta azalmadır.

Bu işlemin nedenleri:

 • Toplam hipotermi (soğuk, ıslak ayaklar vb.),
 • hipotermi yerel (dondurma yedik),
 • çürük dişler
 • bağışıklığında azalmaya neden olan diğer hastalıklar (pnömoni, şiddetli cerrahi vb.)

Fotoğrafta: bir bölümde amigdala yapısı - görünür kıvrımlar (lacunae)

Size hatırlatmama izin verin: amygdala, sürekli olarak enfeksiyonla mücadele eden vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır.
Enfeksiyon, hem çevreden (örneğin gıda ile) hem de lenfatik damarlardan (örneğin, çürük bir dişten) bademciğe girebilir.

Amigdalada bağışıklık azalırsa, bakteri veya virüs aktif olarak çoğalmaya başlar ve toksik maddeleri çevreleyen dokulara bırakır. Çevreleyen dokular tepki vermeye başlar, enfeksiyon ve vücudun koruyucu hücreleri arasında bir mücadele ortaya çıkar. Sonuç olarak, yutma ve ateşte dokuların şişmesi, kızarıklık, sıkma, ağrı görülür.

Bu önemlidir: bağışıklığınız yeterince güçlü ise, strep de dahil olmak üzere herhangi bir enfeksiyona karşı koyabilir.

Boğaz ağrısı, belirtileri ve fotoğrafları belirtileri

1) Boğaz, yutma ile daha kötü, anjinin ana belirtisidir.

2) Muayene sırasında, bademcikler pembe mukozanın arka planına karşı kırmızıdır. Festering baskınları olabilir. Genişlemiş ve kırmızı bademcikler anjinin ikinci ana belirtisidir.

3) Genişlemiş ve ağrılı submandibular lenf düğümleri.

4) Sıcaklık - 37 ila 40 derece arasında.

Sıcaklık olmadan boğaz ağrısı olabilir mi?
Evet, catarrhal sinüs ile sıcaklık genellikle normaldir (aşağıya bakınız).

Angina sınıflaması türleri

1) Catarrhal anjina (fotoğraf aşağıda)

En kolay ve en hızlı geçiş.
Bütün semptomlar hafiftir. Acı, ancak tolere edilebilir. Bademcikler kırmızıdır, fakat beyaz (pürülan) noktaları yoktur. Lenf düğümleri genellikle genişlemez ve ağrısızdır. Catarrhal anjina genellikle ateşsiz olarak ortaya çıkar.
Çabuk iyileş.
Çoğunlukla catarrtal bademcik iltihabı boyunca kronik bademcik iltihabı alevlenir: 2-3 gün boğaz ağrılarından geçer ve geçer.

Fotoğrafta: catarrhal anjina - bademcikler neredeyse büyümüş değil, hiçbir pürülan baskınlar yok

2) Foliküler boğaz ağrısı (fotoğraf aşağıda)

Bu nedir?
Bademciklerin kalınlığında bağışıklık hücrelerinin savaştığı ve enfekte olduğu küçük adacıklar vardır. Bu adalar iltihaplı hale gelirse, bademciklerin yüzeyinde damla (nokta) şeklinde püy ortaya çıkar. Bu tür pürülan akıntıların bademcikler üzerindeki noktaları şeklinde bulunması foliküler anjinanın ana belirtisidir.
Tüm semptomlar ortalama derecede bulunur.

Fotoğrafta: Foliküler anjina - bademcikler üzerinde pürülan noktaları vardır

3) Lacunar veya pürülan anjina. Aşağıdaki resim.

Bademcikler mukozada (lacunae) kıvrımlar bulunur. Böyle cepler çok fazla irin varsa, buna lacunar anjin denir. Yani, foliküler boğaz ağrısından daha ağır bir durumdur.
Bademcikler düzensiz şekilli pürülan çökeltilerle büyütülmüş, parlak kırmızıdır.
Tüm semptomlar daha şiddetli bir düzeyde bulunur.

Fotoğrafta: bademcikler pürülan baskınlar

4) Ülseratif nekrotizan anjina.

Bademcikler ülser ve nekroz alanları, beyaz-gri pürülan kaplama ile kaplı görünür. Tüm semptomların şiddetli seyri. Sıklıkla - komplikasyonlar.

Boğaz ağrısı ve sonuçlarının komplikasyonları

1) Lokal komplikasyonlar
Paratonzillit ve paratonziller apsesi. Amigdala çevresindeki çevre doku iltihaplı hale gelir, pus içeride birikir. Acil bir operasyon gerekli - apse otopsisi. Operasyondan sonra - enjeksiyonlarda antibiyotikler zorunludur.

Fotoğrafta: KBB doktoru tarafından acil ameliyat gerektiren bir paratonsillar apse.

2) Ortak komplikasyonlar

Enfeksiyon (streptococcus) ile vücudun koruyucu hücreleri arasındaki mücadele, bu tür mücadele eden hücrelerden konglomeraların oluşumuna yol açabilir.

Bu konglomeralar kalbin valflerine ya da böbreklere yerleşerek ciddi hasarlara neden olabilirler: romatizmal kalp hastalıkları veya glomerülonefrit. Bu komplikasyonlar çok kötü tedavi edilen ve ömür boyu süren çok korkunç hastalıklardır.

Bu önemlidir: Bu yüzden bir KBB doktorunda anjinin tedavi edilmesi gereklidir - böylece ortak bir komplikasyon yoktur.

etkileri

 • Akut tonsillitin kronikleşmesi.
 • Bademciklerin bağışıklık (koruyucu) işlevinin azaltılması.

tanılama

Tanı, semptomlara dayanan bir KBB doktoru tarafından yapılır. En önemli işaret bademciklerin artması ve kızarması, bademcikler üzerindeki baskınlardır.

Kendinizi teşhis etmek mümkün mü?
Sadece şüphelenebilirsin. Ama eğer doktor değilseniz, anjinayı diğer ciddi hastalıklardan ayıramazsınız, ayrıca bademcik iltihabı da eşlik edebilir. Örneğin, bademciklerin de beyaz baskınlara sahip olduğu difteri.

Bu nedenle sağlığımız üzerinde tasarruf etmiyoruz - KBB doktoruna itiraz ediyoruz. Üstelik şu anda Moskova'da birçoğu var.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz hastalanır olmaz - hemen KBB doktoruna gideriz. Her gün tedavi olmaksızın bakterilerin çoğalmasını hızlandırır ve komplikasyonlara neden olur.

Doktor ne atar:

1) antibiyotikler Anjina bakterilerden kaynaklanıyorsa tedavinin vazgeçilmez bir unsurudur. Hastalığın nedenini (bakteri üzerinde) etkileyin. Antibiyotikler virüsler için çalışmaz. Patojenin türüne bağlı olarak bir doktor tarafından atanır. Doktoru incelemeden antibiyotikleri bağımsız olarak reçetelemeniz tavsiye edilmez.

Anjina kullanımı ile antibiyotiklerden: bir grup penisilin ve bir grup eritromisin.
Unutmayın: antibiyotik alırken, bağırsak mikroflorasını normalleştiren bir linex veya başka ilaçlar kullanmalısınız. Aksi takdirde, tedaviden sonra, bağırsaktan bir dysbacteriosis alacaksınız.

2) Bademcik iltihabı ile durulayın - Gerekli!

Neden gargaraya ihtiyacım var?

Angina ile bademciklerden pürülan akıntı vardır. Püy kurur, aynı zamanda bir enfeksiyon kaynağı olan baskınlar oluşur. Durulama görevi bu birikintileri uzaklaştırmak ve iltihaplanmayı azaltmaktır.

Kullanılan antiseptikler (öldürme ve mikroplar ve virüsler) ve anti-inflamatuar bitkiler.

Antiseptikler: dioksin, miramistin ve diğerleri.
Otların decoctions: papatya, calendula, adaçayı.
Aşırı durumlarda - 1 bardak su için 1 çay kaşığı tuz ve soda.
Her 1-2 saatte bir durulayın.
Pürülan çökeltilerle: 1 çorba kaşığı% 3 hidrojen peroksit - 1 bardak su için - her yarım saatte bir durulayın.

3) Aerosol antibiyotikler ve antiseptikler. Bioparox, inhalipt, miramistin ve heksoral. Fakat aşağıdakileri bilmek gereklidir: aerosoller sadece kataral, hafif anginada başarılıdır. Şiddetli formlarda, pürülan anjina ile - tabletlerde veya enjeksiyonlarda antibiyotik almak için gereklidir. Ardından tedavinin etkisi çabucak gelir ve hiçbir komplikasyon olmaz.

4) fizyoterapi: Sadece iyileşme aşamasında. En iyi "fizyo prosedür" yatak istirahati ve iyi bir uyku. Daha ağır olan boğaz ağrısı, daha fazla "fizyoterapi" daha sıkı gözlemlenmelidir.

Ne yapılamaz?
- bademciklerden gelen baskınları kaldıramazsınız ve bademciklerin etrafından dolaşırsınız.
- Doktor muayenesi olmadan antibiyotik satın alamazsınız.


Viral bademcik iltihabı

Bir viral anjin ayrı duruyor.
Sebep: Herpes virüsleri (herpetik bademcik iltihabı), adenovirüsler ve diğer bir takım.

Acı çok güçlü olabilir. Bademcikler fazla büyütülmez. Pürülan baskın yoktur. Lenf düğümleri büyütülemez. Viral anjinadaki sıcaklık 38-40 dereceye kadar artabilir. Bazen, yumuşak bir gökyüzünde, küçük dişli kanamalar olabilir (resme bakın).


Viral boğaz ağrısının ana belirtisi, antibiyotik tedavisinin etkisinin olmamasıdır.

Viral boğaz ağrısı tedavisi

Antibiyotikler yardımcı olmazsa, doktor antiviral ilaçları reçete etme hakkına sahiptir. Örneğin, kagocel veya arbidol. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde izoprinosin kullanılır.

Boğaz ağrısı için halk ilaçları

unutmayın: evde herhangi bir halk ilaçları sadece hastalığın nedenine yönelik olan anjinin ilaç tedavisini tamamlamalıdır.

Evde tavsiye:

1) en azından tedavi süresi boyunca sigarayı bırakınız. Sigara içmeye devam ederseniz, enfeksiyonla mücadelede kendi bağışıklıklarınız için ek zorluklar yaratabilirsiniz. Anjina ile sigara içemez.

2) gargara (yukarıya bakın),

3) bal ile sıcak bitkisel çay (papatya, kekik, nane, köpek gülü, frenk üzümü yaprağı),

4) çiğneme propolis. Propolis doğal bir antibiyotiktir. Hem bakterileri hem de virüsleri öldürür. Arılar kovana giren ölü fareleri ölümsüzleştirir, böylece çürüme olmaz. Herhangi bir boğaz ağrısı için propolisi çiğneyebilirsiniz.

5) El ve ayakların ısınması (sıcaklık yoksa). Sıcak suya ellerinizi ve sıcaklarınızı ellerinize kadar 3-5 dakika ısıtınız. Sonra ellerinizi eldiven giyiniz. Bacaklarda veya ayaklarda - Yün çoraplar. Etki, boğazdaki kan damarlarının refleks dilatasyonudur, kan akımı ve enfeksiyonla mücadelede bağışıklık hücrelerinin aktivasyonu.

6) Su-jok terapisi (fotoğraf aşağıda). Anjina ile su-jok tedavisi çok etkili bir tedavidir. Özellikle viral olduğunda, antibiyotikler etkisiz olduğunda. Başparmağın üst ve orta falanjları arasında orta çizginin kenarlarındaki palmar yüzeyindeki kıvrımlar üzerinde acı veren noktalar buluyoruz (bir maçla basıyoruz). Bu noktalar, cilt üzerindeki bademciklerin izdüşümüdür. Sabır oluncaya kadar bu noktalara basın. Onları pirinç veya karabuğday tohumları taşıyarak yapıştırabilir ve sürekli baskı yapabilirsiniz.

Fotoğrafta: bademciklerin insan parmağı üzerindeki projeksiyonu

7) Yüksek dozda C vitamini almak. Bir draje içinde C vitamini alıp 5 draje alırız - günde 3 defa su ile yıkarız. Büyük dozlarda askorbik vücutta bağışıklık süreçlerini uyarır, böylece enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur.

Evde imkansız:

1) inhalasyon. Aslında, inhalasyon anjin için işe yaramaz bir tedavi yöntemidir. Bronşit veya farenjit ile - yardımcı olurlar. Ve anjina ile - hayır. Bu durumda, boğazın sarkması, inhalasyondan çok daha etkili ve daha az emek-yoğundur. Ve eğer hastada foliküler veya lacunar anjina varsa, o zaman buhar inhalasyonları genellikle kontrendikedir, böylece pürülan işlemin prevalansı yoktur.

2) sıkıştırır. Aynı. Günahtan, boyunda bir kompres uygulamayın. Aksi takdirde, boynun yumuşak dokularının ısıtılması, anjina komplikasyonlarına da yol açabilir. Boynuna bir yün atkı koyabilirsiniz ve işte bu kadar.

3) soğuk algınlığı ile tedavi edin. Bazı "şifacılar" ve "şifacılar", anjinin bir şok dozunda soğuk algınlığı ile tedavi edilmesini önerir. "Kama kama dışarı atıldı" prensibi ile. Ve iki porsiyon dondurma yemeyi önerin. Soğuk algınlığına maruz kalmanın boğaz damarlarının daralmasına neden olduğunu, bademciklerde bağışıklık hücrelerinin çalışmasının azaldığını hatırlıyorum. Ve sonuç olarak - hastalığın ilerlemesi ve olası komplikasyonların oluşması.

önleme

• Deniz kenarında dinlenin. Terapötik faktörler: tuzlu su, stres yok, sertleştirme. Etkisi: Boğazda genel ve yerel bağışıklığın artması. Tüm KBB doktorları, deniz kenarında yapılacak yıllık tatilin kronik bademcik iltihabı (yani yeni bademcik iltihabı) şiddetini yarı yarıya azalttığını bilirler.
• Ağız boşluğunda ve burunda (diş çürüğü, sinüzit, sinüzit) kronik hastalıkların tedavisi.
• Sertleştirme. Bağışıklık ve enfeksiyonlara karşı direnci arttıran bir yöntem. "Soğuk" hastalıkların sayısını 3-5 kez azaltır.

Çocuklarda angina (akut tonsillit)

1) Çocuklardaki nedenler aynıdır - bakteri veya virüsler

2) Çocuklarda anjin belirtileri - daha belirgin. Boğazdaki ağrı daha güçlüdür. Şişlik daha güçlüdür. Muhtemelen şiddetli ağrı nedeniyle yemeğin boşaltılması ve reddedilmesi. Genellikle sıcaklıkta artış.
Dikkat: çocuklarda ve diğer hastalıklarda tam olarak aynı semptomlar oluşabilir (stomatit, difteri, enfeksiyöz mononükleoz, vb.)

3) Anjina semptomları olduğu anda - hemen çocuğu KBB doktoruna götürürüz. Halk ilaçları ile deney yapmayın. Ayrıca doktora referans ile çekmeyin.

4) Belirtiler ortaya çıktığı anda tedavi derhal başlatılmalıdır. Tedavi yöntemleri yetişkinlerde olduğu gibidir: antibiyotikler, durulama, aerosoller.
Sürecin erken aşamalarında tedavi çok etkilidir ve iyileşme erişkinlerden daha hızlıdır.

Küçük bir çocuğun şikayetlerini anlamak ve doğru tanı koymak sadece bir doktor olabilir. Zaman kazanmayın, çocuğa bir KBB doktoru gösterin.

Hamilelikte

Gebelikte bir anjina varsa - hemen bir KBB-doktora. Doktor hangi antibiyotiklerin hamile olabileceğini bilir ve hangi durumda olursa olsun. Bu durumda, tedavi planı da hamileliğin trimesterine bağlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir? Tedavi şartları?
Ortalama olarak, 5-7 gün. Fakat hepsi anjin tipine ve sürecin aşamasına bağlıdır. Belki - 5 günden az ve muhtemelen daha fazla.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Angina kırmızı boğaz

Angina kırmızı boğaz

Kırmızı boğaz ağrısı sadece anjina değil, diğer birçok hastalıktan - viral, fungal, bazen - otoimmün bir işaretidir. Hepsi tedaviye farklı yaklaşımlar gerektirir ve bu nedenle hastalığın doğru teşhisi, gerçekten etkili tedavi ve olası komplikasyonlara karşı korunma amacıyla çok önemlidir. Boğazın görünüşünün değerlendirilmesi sadece bir tanesidir, çoğu zaman temel değil, patolojiyi tanımlamanın yolu.

Örneğin, fotoğrafın altında - lacunar şeklinde angina ile boğaz:

Ve burada enfeksiyöz mononükleoz ile farinksin bir fotoğrafı:

Birçok durumda, gerçek bakteriyel anjinaları boğaz lezyonlarına neden olan diğer hastalıklardan ayırt etmek için sadece dışsal işaretlere dayanmak zordur, bazen imkansızdır. Özel testler olmadan bile bir doktor bu mikroplar gerçek anjina neden olmaz (nedeniyle örnek, mantar veya virüs boğaz ağrısı streptokok veya stafilokok (tipik patojenler anjina) ya da e, kesin söylemek, ama çoğu zaman boğazda iltihaplanma ve ağrı ile sonuçlanır olamayacağını olur ).

Bu nedenle boğaz ağrısının nasıl göründüğünü ve bademciklerin görünümünü fotoğrafla sadece bir tür eğitim programı olarak görmek mümkün. Doğru ve güvenilir bir teşhis için, bir doktorla muayene ve (her zaman olmasa da) testlerin yapılması gerekmektedir. Buradaki hatanın bedeli çok yüksek olabilir: Yanlış tedavi edilen boğaz ağrısının bazı komplikasyonları maluliyete ve hatta ölüme neden olabilir.

Aslında, anjina ile boğaz patolojik sürece dahil değildir ve hiçbir değişiklik yoktur. Bu hastalık sadece bademcikler ve farenksleri etkiler, burada (ağız derinliğinde, ancak boğazda değil), ağrı hissedilir. Bununla birlikte, ortak paritede boğaz da yaygın olarak "boğaz" olarak adlandırıldığı için, boğaz ağrısıyla acıdığı, bunun doğru olmadığı söylenir. Aslında, boğaz anjina ile ilgisi olmayan çeşitli larenjit ile zarar verebilir.

Boğaz şeklinin, boğaz ağzı şekline bağlı olarak önemli ölçüde değişebilmesi de önemlidir. Örneğin, akıntılı ve laküner formları arasındaki farka, aynı laküner angina ve tonzillomikozom (bademcik mantar enfeksiyonu) arasında, örneğin, çoğu zaman farklılıklar daha çarpıcıdır. Ancak, yine de, tüm gerçek anjin formlarının ortak belirtileri vardır.

Anjina ile her zaman:

 1. Faringeal halka parlaklaşır - bademcikler ve palatine kemer. Fotoğrafta, bu hiperemi hastalığın catarrhal formunda açıkça görülebilir:
 2. İltihaplı ve genişletilmiş bademcikler;
 3. Bademcikler dışında inflamasyon ve abse (pus benzeri bir plak dahil) yoktur. Tüm patolojik süreç sadece bademcikler içinde gerçekleşir ve sadece bir hafta veya daha fazla komplikasyon gelişmesi ile birlikte bezlerin dışında gelişebilir. Fotoğrafta - angina ile boğaz: Ve burada - peritonsillar apse varlığında:

Çocuklarda bademcikler genellikle yetişkinlerden daha fazla iltihap haline gelir. Onlar için, "öpücük bezi sendromu" olarak adlandırılan, farinksin merkezindeki bademcikler büyüklüğünde önemli bir artış nedeniyle, daha karakteristiktir. Yutma yemi ile ilgili sorunlar var. Fotoğrafta - böyle genişletilmiş bademcikler ile bir çocukta angina ile boğaz:

Önemli nüans: gerçek anjin ile her iki bademcik her zaman iltihaplı hale gelir. Hastalık pürülan formda çalışırsa, farklı bezlerdeki abse farklı şekil ve boyutta olabilir, ancak her iki bademcik iltihaplı hale gelir. Bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi, spesifik tedavi gerektiren atipik anjinanın bir belirtisidir.

Örneğin, fotoğrafta - bir yetişkinte angina Simanovsky-Vincent ile boğaz:

Ve burada farinksin tipik bir lacunar anjinası ile nasıl göründüğü gösterilmiştir:

Aynı zamanda, irin anjinin zorunlu bir özelliği değildir. Bazı durumlarda hastalık, görünümü olmadan ortaya çıkar ve bu da tehlikesini azaltmaz. Hastalığın bu formu (aynı zamanda catarrhal denir) çeşitli viral hastalıklar ile en kolay karıştırılır.

Catarrhal formda anjina ile boğaz, her zamanki ARVI ile yaklaşık aynı görünüyor - bademcikler ve palatine kemer kızarıklık görünür, bademciklerin kendileri genellikle çocuklarda büyük ölçüde büyümüştür. Ayrıca, dil üzerinde grimsi bir plak görülür.

Fotoğrafta - catarrhal sininada bir tür farenks:

Bu formda angina ile boğazın arkasındaki boğaz tamamen normal görünüyor. Mukoza zarları değişmez, hiperemi sıkıntısı çekmez. Bu durum, boğaz ağrısının hem yutak hem de boğazın arka duvarını kapladığı viral farenjitten ayırt etmeyi mümkün kılan bu özelliktir.

Foliküler anjin, bademciklerin mukoza zarının yüzeyinin üzerinde hafifçe yükselen küçük (yaklaşık 1-2 mm çapında) sarımsı veya beyazımsı püstüllerin iltihaplı bademciklerinin görünümü ile karakterizedir. Fotoğraf, boğazın foliküler formdaki anjinada nasıl göründüğünü gösterir:

Foliküler bademcik iltihabının sıklıkla diğer hastalıklarla karıştırıldığı karakteristik apsesi tipidir. Örneğin, en yaygın hata bu hastalık için kronik bademcik iltihabı almaktır:

Bir yudum gibi hem de bademcik, ülser bakar ama sıcaklık etkisini kaybetmesinden sonra gidip sürekli zamanla bademcikler üzerinde mevcut yoksa sertleşir ve (onlar taşlar denir) fişleri dönüşür. Gerçek anjina ile, apseller 5-6. Günde bademcikler üzerinde iz bırakmadan kırılır ve iyileşir.

Foliküler anjina ile karıştırılmasının mümkün olduğu diğer hastalıklar şunlardır:

 1. Herpes boğaz ağrısı (aka herpagina) - damakla birlikte ve bademcikler bazen apselere neden olan küçük kabarcıklar ortaya çıkarırlar. Bu durumda ana fark bademcikler dışında bu tür papüllerin varlığıdır. Foliküler anjina ile, sadece bademcikler bulunur. Örneğin, fotoğrafta - herpes boğaz ağrısı ile boğaz:
 2. Bademcikler üzerinde lekeler Filatova-Koplik göründüğü kızamık. Çok benzer foliküler tonsillitli bademcik hastalığı görünümü, fakat leke mukoza zarı yüzeyi üzerinde uzanmaz olmasıyla farklıdır ve ne zaman bezleri de yanak ve dişeti iç yüzeyi üzerinde bulunurlar. Kızamık için, genel belirtiler, bakteriyel bademcik iltihabında tezahür edilmeyen karakteristiktir (örneğin, vücutta çok kızarıklık).

Bazen, bademciklerin fungal lezyonları ile, foliküler anjinadaki apselere benzer şekilde bademcikler üzerindeki tipik beyaz noktalar ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, tonsillomikozun seyrinin şiddeti, anjinin şiddetinden çok daha azdır ve bu vakalar çok nadirdir.

Fotoğrafta - başlangıçta angina için çekilmiş olan tonsillomikozis, 5 yaşındaki bir çocuk:

Foliküler anjinaya sahip apselerin çıkarılmasının çok zor olduğu özelliğidir. Boğazın fungal lezyonları olan Scurf, çaba göstermeden çıkarılır ve hasta için neredeyse ağrısızdır.

Lacunar anjinası ile apse, bademciklerin yüzeyinde büyük dökülmüş lekeler, bazen geniş apselerin bir ağzıdır. Aşağıda, hastalığın lacunar formundaki boğazın bir fotoğrafı:

Yine, bu apseler sadece bademcikler üzerinde. Onları bezlerin dışına bırakmak, bunun anjinle ilgili olmadığı anlamına gelir. Plak, bu tür hastalıklarla birlikte irinlere benzer şekilde, bu tür patolojilerle ortaya çıkabilir:

 1. Enfeksiyöz mononükleoz. Resim, onunla bademciklerin görünümünü gösterir: Bu hastalık aynı zamanda, vücut üzerinde ortak bir soğuk ve döküntü (herpesvirüs grubundan bir virüsün neden olduğu) gelişmesiyle de karakterize edilir, ayrıca kanı analiz ederken kolaylıkla teşhis edilir;
 2. Fungal farenjit - saldırı olduğunda, genellikle bademciklerin çok ötesine yayılır;
 3. Genellikle bademcikler üzerindeki damakta olan diphtheria yoğun bir plak ortaya çıkarır. Burada, anjin ile olan fark, sadece plağın kendisinde değil, aynı zamanda yapısında da bulunur. Bir bardak suya koyarsanız, dibe düşer ve çözülmez. Angina irin su içinde çözülür;
 4. Kalın bir kirli plak ile bademcikler üzerinde ülserlere neden olan Angina Simanovsky-Vincent (ülseratif-membranöz). Bu hastalığın sıklıkla lacunar streptokokal tonsillit için tipik olmayan tek bir amigdala'nın yenilgisine neden olması önemlidir.

Bir bademcikte, anjinanın tipik bir foliküler formda, diğerinde - lacunar formunda ortaya çıktığı durumlar vardır. Örneğin, fotoğrafta - bir yetişkinde böyle bir anjina ile boğaz:

Bununla birlikte, bir amigdalada pusun olduğu durumlar, ancak diğerinde, son derece nadirdir. Bu, diğer yandan, sıklıkla kronik bademcik iltihabı olur.

Aşağıdaki resimler, farklı tiplerde anjina ve klinik olarak benzer hastalıklara sahip boğaz ağrısını göstermektedir:

Soldan sağa: laranaar anjinalı ve foliküler ile birlikte anjina'nın catarrhal formuna sahip bir tür farenks

Soldan sağa: pharynx (pharyngomycosis), angina Simanovsky-Vincent, peritonsillit mantar enfeksiyonu

Sol - farinks hiperkeratozu, sağ - kronik tonsillit

Diphtheria erken bir aşamada (solda) ve gelişiminin doruk noktasında (sağda)

Sonuç olarak, tüm bulguları bir araya getirmek mümkündür, bunların her birinin varlığı, bu durumda hastanın anjinaya sahip olmadığını, ancak başka bir hastalığı olduğunu gösterir.

Angina ile ilgili olmayan ana işaret - bademciklerin dışındaki mukus zarlarının iltihaplanması yanında irin veya bireysel püstüllerin ortaya çıkmasıdır. Bademcik iltihabı tam olarak bademcik iltihabı, bezlerin iltihaplanmasıdır ve patolojik sürece dahil değilse, bunun boğaz ağrısı olmadığı anlamına gelir.

Özellikle, boğazın arka duvarının iltihabı boğaz ağrısı değildir. Fotoğraf, genellikle boğaz ağrısı ile karıştırılan viral farenjitin varyantlarını göstermektedir:

 1. Sadece bir amigdala iltihabı - gerçek anjina ile gözlenmez;
 2. Beyaz pus benzeri plak, kolayca ağrı ve hasar altında çıkarılır - bademcik veya enfeksiyöz mononükleozun mantar tutulumu belirtisi;
 3. Boğazın şişmesi larenjit belirtisidir. Iltihaplanma sürecinde boğaz ağrısı ile ilgili değildir.

Vakalar ve öksürük önemli tanı işaretleridir. Anjina ile birlikte olmazlar, fakat aynı zamanda viral enfeksiyonlar için de normlardır. Bununla birlikte, burun akıntısı ve öksürük, boğazdaki mantar lezyonlarıyla da ortaya çıkmaz, bu da ARVI'yı boğaz ağrısından ayırt edebildiği anlamına gelir, ancak kesinlikle güvenilir işaretler değildir.

Ek olarak, hastalığın ilk evrelerinde (ilk ya da iki gün), boğaz ağrısının sadece ağrımasına başladığı, ancak hala belirgin bir iltihap olmadığı, anjina ile boğazın tipik ARVI ile aynı olduğu, Hastalığın sadece dış belirtilerle güvenilir bir şekilde teşhis edilmesi neredeyse imkansızdır.

Birçok durumda, anjin, viral ve mantar hastalıkları ile tezahürlerinde benzer olduğu için, sıklıkla yanlış teşhis ile yanlış tedavi atanır. Örneğin:

 • Ve SARS karşı ilaçlar ile tedavi, gerek ilaçlar, viral hastalıklar tedavi edilecek çünkü, kalp, eklem ve böbrek lezyonlarının nedeniyle karmaşıklaşır büyük olasılıkla yok - Hasta boğaz ağrısı vardır, ancak viral bir hastalık olarak alınırsa ( "viral boğaz ağrısı" hatta bir terim yoktur) Bakteriyel enfeksiyonu etkilemez. Bu, herpes boğaz ağrısı ve enfeksiyöz mononükleoz - aynı zamanda viral hastalıklar da dahil olmak üzere, ilgili;
 • Aksine, bir ARVI hastası, ancak anjina gibi antibiyotiklerle tedavi edilirse, bu, hastanın durumunu daha da kötüleştirecek olan antibiyotikleri almanın yan etkilerine yol açabilir. Bu özellikle çocuklarda geçerlidir;
 • Benzer şekilde, fungal hastalıklar ile: eğer farenjitemi antibiyotiklerle tedavi edilirse, antibiyotikler mantarlar üzerinde hareket etmediği için ilerler, fakat onları tutan bakteriyel mikroflorayı yok ederler. Angina'yı anti-fungal ajanlarla tedavi ederseniz, hastalık komplike hale gelebilir;
 • Hem anjin hem de difteri farklı ilaçların kullanımını gerektirir ve ikisi de ölümcül olabilir. Buradaki bir hata, tedavide ve dahil olan tüm risklerdeki hataları beraberinde getirir;
 • Kronik tonsilliti boğaz ağrısı ile tedavi etmeye çalışırken, başarısızlık olasılığı yüksektir ve belli bir süre sonra bademciklerin temizlenmesi gerekir.

Bademciklerin resminin gerçeklerden çok daha ayrıntılı olarak ele alınabileceği unutulmamalıdır. Özellikle boğaz ağrısının uzun bir incelemesine izin vermeyen çocuklarda önemlidir. Ayrıca, boğazın tıpkı resimdeki fotoğraflarda ve fotoğraflarda görüldüğü gibi tam olarak göründüğü gibi görünmediği durumlarda genellikle standart dışı durumlar da vardır. Bu nedenle, anjin şüphesi mükemmel olsa bile, doktora görünmelisiniz. Hastalığın doğasını öğrenmenin en doğru yolu, kan testi ve farinksin yayılmasını incelemektir.

Boğaz ağrısı sonrası birkaç güne kadar kırmızı kalabilir. Nadir durumlarda, ek bir semptomu olmayan bir veya iki hafta sonra bile, farinks hiperemi devam eder. Kendi başına bir komplikasyon veya patoloji belirtisi değildir ve hasta iyi hissederse, kızarıklığı ortadan kaldırmak için hiçbir önlem alınmamalıdır. Aynı zamanda, boğaz ağrısından sonra boğaz ağrımasına devam ederse veya bademcikler kendiliğinden genişlerse, bu belirtiler olası komplikasyonları gösterir.

Fotoğraf, boğaz ağrısından sonra boğazın neye benzediğini, ancak gelişmekte olan bir apse ile:

Hiperemi neden devam ettiğini bulmak için, komplikasyonların gelişmesini önlemek için mümkün olan en kısa zamanda gereklidir.

Herpes anjinini bakteriyelden ayırt etmek, bu gibi belirtiler üzerinde olabilir: Herpetik boğazda erüpsiyonlar n...

Lacunar, foliküler ve catarrhal boğaz ağrısı arasındaki dış farklılıklar hastalığın bu formlarının şiddeti ve bunların dış belirtileri...

Çoğu durumda anjina ile sıcaklık artar, ancak her zaman değil. Bazı durumlarda, daha sık yetişkinlerde, hastalık önemli p olmadan devam eder...

Kırmızı boğaz, hem bulaşıcı hem de bulaşıcı olmayan birçok hastalığın bir belirtisidir. Kırmızı boğazı tedavi etmeye başlamadan önce, bu fenomenin nedenini bulmak her zaman önemlidir.

Boğaz yaygın bir ifadedir, böyle bir anatomik terim yoktur. "Boğaz ağrısı" ya da "kızarık boğaz" dediğimiz zaman, farenksin görünür kısmını, daha doğrusu orofarenks ve farinks - yani ağız boşluğunu orofarenks ile bağlayan açıklığı kastediyoruz. Çocuğun ağzına baktığımızda veya aynadaki boğazımızı gördüğümüzde tam olarak ne görürüz? Kemerli, palatine kemerler tarafından yanal olarak sınırlanan bir delik oluşturur - anterior ve posterior, arasında palatine tonsil, bu deliğin üstünde yumuşak damak ("dil") asılıdır ve aynı zamanda farinksin arka duvarını da görebilir.

Boğaz, hem gıda hem de solunan havanın vücudumuza girmesi için giriş kapısıdır. Bu yüzden Boğazın herhangi bir iltihabı genellikle hemen hissedilir: boğaz ağrısının ilk belirtisi genellikle yutulduğunda, özellikle ağrılıdır.

Kızarıklık, iltihap belirtisi olarak bilinir. Herhangi bir patojenik faktör vurduğunda, bir hücresel bağışıklık reaksiyonu meydana gelir, damar genişletici bir etkiye sahip olan iltihaplanma aracılarının salınması. Kan dolması nedeniyle mukoza zarında kızarıklık ve şişlik (kalınlaşma) görürüz.

Hangi hastalıklara boğazın kızarması eşlik ediyor?

Boğazda kızarıklığın en yaygın nedenleri şunlardır:

Farenjit, faringeal duvarların iltihaplanmasıdır. Hem bağımsız bir hastalık hem de diğer hastalıkların bir belirtisi olabilir. Farenjit nedeni genellikle hava yoluyla damlacıklar ile mukoza zarına alır bir enfeksiyondur. İnflamasyonun gelişimi için predispozan faktörler şunlardır:

 1. Vücudu alt soğutma.
 2. Tahriş edici yiyecek veya içecek (çok sıcak veya çok soğuk, baharatlı, tuzlu, ekşi vb.)
 3. Ortam havasının kirlenmesi.
 4. Sigara içmek, alkol.
 5. Burun ve paranazal sinüslerin patolojisi.
 6. Özofagus ve mide hastalıkları.
 7. Yaralanma (yanık).
 8. Alerjik yatkınlık.

Farenjit ana belirtileri şunlardır:

 • Boğaz ağrısı. Ağrının doğası farklı olabilir - kuvvetli ("cam yutma gibi") zorlukla fark edilir. Ağrının şiddeti, ağrı duyarlılığının eşiğinde değil, boğazda kızarma derecesine bağlı değildir. Ağrı hem yemek yutma hem de “boş boğaz” (tükürüğün yutulması) ile hissedilebilir ve ikinci durumda da daha sık ortaya çıkar.
 • Boğazda rahatsızlık: kuruluk hissi, kaşınma, yumru veya yabancı cisim hissi.
 • Öksürük. Farenjit öksürüğü boğazda bir gıdıklama veya gıdıklama ile başlar, hasta boğazda "engel" kaldırmak için boğazını temizlemek için bir arzu sürdürmektedir. Öksürük çoğunlukla kuru, bazen mukus hala boğaz temizler, ancak rahatlama getirmez.
 • Kırmızı boğaz duvar: palatine ait kemiğin hiperemi, yumuşak damak, faringeal duvarlar. Bademcikler genellikle etkilenmez. Viral farenjitli çocuklarda farinks ve gökyüzünün duvarlarında küçük kırmızı noktalar olabilir.
 • Faringeal duvarların tane. Farinkste lenfoid doku foliküllerde bulunur - küçük yuvarlak formasyonlar, farinksin duvarları boyunca dağılmıştır. Enflamasyon olduğunda lenfoid doku enfeksiyonun ilk etkisini alır. Foliküller boyut olarak büyür ve küçük granüller olarak görünür hale gelir. Bazen yüzebilirler, o zaman pürülan foliküler bir farenjittir.
 • Bakteri florası eklendiğinde farinksin duvarlarında pürülan veya pürülan-fibröz plak.

Küçük bir çocuk genellikle boğaz ağrısı şikayet edemez. Bu nedenle, anksiyete, uyuşukluk, yemeyi reddetme, sıcaklık artışı gibi belirtiler olduğunda çocuğun boğazına bakmanız gerekir.

Akut farenjit neredeyse hiç izole edilmez, çoğu zaman rinit, tracheitis, bronşit ile birlikte akut solunum yolu hastalığının bir semptomu olarak ortaya çıkar.

Olguların% 80'inde, farenjit virüslerden kaynaklanır, bu nedenle teşhis edilirseniz, hemen antibiyotik almayın.

Artan sıcaklık ve şiddetli zehirlenme de izole farenjitin özelliği değildir.

Kronik farenjit çoğunlukla eşlik eden hastalıkların veya sürekli etki eden zararlı faktörlerin arka planında ortaya çıkar. Kızarıklık, alevlenme belirtilerinin azalmasından sonra bile gitmez. Sürekli kırmızı boğaz görülebilir:

 1. Ağır sigara içenler var. Tütün dumanının sürekli tahriş edici etkisi etkilenir.
 2. Gastroözofageal reflü olan hastalarda. Bu patoloji ile mide suyu özofagusa atılır, yemek borusu mukozasının inflamasyonu ve farinks oluşur.
 3. Zararlı işçilerde üretmektedir.
 4. Kronik sinüzit ve rinit olan kişilerde. İki faktör bunu etkilemektedir: ilk olarak, mukusun duvarındaki burun boşluğundan sürekli sümük akışı ve ikincisi, rahatsız edilen burun nefesleri bizi sürekli olarak ağızdan nefes almaya zorlar.
 5. Alerjik rinofarenjit ile.

Akut solunum yolu hastalığı veya grip hastalığına karşı farenjit ortaya çıkarsa, pürülan çökeller, yeterli geleneksel antiviral ve lokal tedavi eşlik etmez. Genellikle 3-5 gün semptomlar durur.

Farenjit ile lokal etkiler

Lokal tedavinin amacı, ağrıyı azaltmak, mukozayı nemlendirmek, lokal immüniteyi uyarmak, antiseptik etki yapmaktır.

Mukus boğazını etkilemenin en güvenli yolu salinedir. Eczaneden bir eczane satın alabilir veya bir ev yapabilirsiniz (1 bardak su için - tsp deniz tuzu veya tuzu). Böyle bir çözüm, boğazı her zamanki gibi durdurabilir, bir spreyden veya bir nebülizör ile sulanabilir. Bu çözeltiye birkaç damla iyot ekleyebilirsiniz.

Boğaz gargara - otlar, papatya, okaliptüs - otlar infüzyonu için uygundur.

Eczaneler, boğaz ağrısının yerel tedavisi için çok sayıda hazır ilaç satmaktadır. Size uygun bir uygulama şekli seçebilirsiniz: durulama çözeltisi, aerosol veya şekerleme. Bir veya birkaç antiseptik ajan, esansiyel yağlar, lokal anestezikler, daha az sıklıkla antibiyotik ve bakteriyel lizat içerirler. Temel hazırlıklar:

 1. Durulama çözümleri -Miramistin, Octenisept, Rotokan, Povidon-iyodin. Çözümü hazır karışımlardan kendiniz de hazırlayabilirsiniz: propolis, calendula.
 2. aerosoller - Ingalipt, Kamerun, Stopangin, Geksoral, Yoks, Proposol.
 3. Çözünme tabletleri - Sebidine, Anti-angin, Faringosept, Strepsils, Tantum Verde, Imudon.

Bütün bu ilaçlar bir süreliğine kendi başlarına kullanılabilir. Ayrı ayrı antibiyotik ve sülfonamidler - Bioparox, Grammidin, Stopangin 2A forte içeren ilaçlar adlandırmak gereklidir.

Antibiyotik içeren ilaçlar (topikal olsalar bile) doktorun randevusu olmadan boğaz iltihabı için kullanılmamalıdır. Yine de, antibiyotik reçete için sıkı göstergeler vardır.

Neden uygun kanıt olmadan antibiyotik kullanamazsınız?

Ağız ve boğazda az çok sabit sayıda bakteri bulunur. Bu normal bir mikrofloradır. Koşullu olarak patojenik bakterilerin popülasyonları birbiriyle barış içinde bir arada bulunur, bir niş tutar ve "yabancı" bakterilere yayılmaya izin vermez.

Antibiyotikler sadece patojenik değil, aynı zamanda bu "huzurlu" mikroflorayı da öldürür. Ve en zayıf türlerin ilkini ve en önemlisini öldürün, aynı antibiyotiklere karşı güçlü ve dirençli çoğalmaya devam edin. "Şartlı-patojenik" olarak adlandırıldığını, yani belirli koşullar altında hala hastalıklara neden olabileceğini unutmayalım. Ve gerçekten de bir antibiyotiğe ihtiyaç duyduğumuzda, önceki ilaç yardımcı olmayacaktır - daha güçlü birine ihtiyacınız var.

Ve hepsi aynı olduğunda antibiyotik gerekli mi? Yine de, bir doktor antibiyotik tedavisi için endikasyonları belirlemelidir. Ancak viral farenjitden ziyade bakteriyel ana semptomlar hatırlanabilir. Bu: farinks duvarlarında pürülan kaplama, vücut sıcaklığının 3 günden fazla bir süre içinde yükselmesi, submaksiller lenf nodlarında bir artış ve ağrı, kan analizindeki değişiklikler (lökositlerin sayısında artış, ESR).

Ve elbette, antibiyotiklerin basitçe gerekli olduğu hastalıklar var. İlk sırada angina.

Boğaz kızarıklığının yaygın bir nedeni: boğaz ağrısı

Angina (akut bademcik iltihabı) bademciklerde (popüler konuşmada bezler olarak adlandırılır) inflamatuar bir süreçtir. Bu hastalık bulaşıcıyı ifade eder, patojenik streptokoklardan, daha az sıklıkla diğer bakterilerden kaynaklanır.

Hastalık, boğazda şiddetli ağrı ve vücudun genel zehirlenmesi (yüksek ateş, baş ağrısı, halsizlik, mide bulantısı) ile kendini gösterir. Klinik tablo angina catarrhal ve pürülan (foliküler ve laküner) ayırt eder ve ayrıca pürülan-nekrotik bir form vardır.

Anjina çeşitli formları belirtileri:

 • en catarrhal formu palatine bademciklerin eksprese edilen kızarıklığı (hiperemi) tanımlanır, kızarıklık ayrıca boyut olarak büyütülmüş palatine ark, yumuşak damak, amigdala uzanır. Dil kuru, beyaz kaplama ile kaplanabilir.
 • Foliküler formu daha ağır ilerler. Bademcik folikülleri, yüzeylerinde küçük apseler şeklinde bastırılır ve görünür.
 • en Lacunar Angina bademcikler üzerinde sürekli veya adacık fibröz-pürülan bir kaplama vardır. Plak bir spatula ile kolayca çıkarılır.
 • Boğaz ağrısı pürülan formları Akış zor, sıcaklık 39-40'a kadar yükselebilir, boğazda güçlü bir ağrı var, hatta ağzınızı açmak zordur. Hasta titreme, uyuşukluk, mide bulantısı, iştahsızlıktan endişeleniyor. İltihaplı ve submaksiller lenf düğümleri - artar ve ağrılı hale gelirler. Hastalık 6 ila 8 gün arasında sürebilir.
 • Angina, farenjit aksine, genellikle bir öksürük veya burun akıntısı eşlik etmez.

Angina ciddi komplikasyonlar için tehlikelidir: çevredeki paratonzillar lifin bir apsenin oluşumu ile desteklenmesi ve ayrıca uzun süreli komplikasyonlar: endokardit, miyokardit, romatizma, böbrek hastalıkları gelişimi.

Angina, sadece antibakteriyel ilaçlarla tedavi gerektiren bir hastalıktır. Angina bulaşıcıdır, bu nedenle hastanın özellikle çocuklardan izole edilmesi gereklidir. Şiddetli vakalarda, bulaşıcı bir hastanede yatış endikedir.

Farenjit ile kullanılan yukarıdaki tüm önlemlere ek olarak, kok bakterisine zararlı antibiyotikler reçete. Bu öncelikle ilaçlar penisilin grubu - Fenoksimetilpenisilin, Amoksisilin, Augmentin, Amoksiklav. Eğer bu grup hoşgörüsüz ise, sefalosporinler (Sefotaksim, Sefuroksim) veya makrolidler (Azitromisin, Sumamed) reçete edilir.

Sistemik antibiyotikler topikal ilaçlar ile birleştirilebilir. Antibiyotik tedavisinin süresi 10 güne kadardır.

Yılda birkaç kez bademcik iltihabı oluşursa ve bademciklerdeki artış devam ederse ve alevlenmeler arasındaki dönemde, burada kronik bir bademcik iltihabı söz konusu olacaktır.

Boğazın kızarması ile birlikte diğer hastalıklar

Boğazda kızarıklık, bulaşıcı bir hastalığın ilk belirtisi olabilir. Çocuğunuzda kırmızı bir boğaz görüyorsanız ve enfeksiyonun ortaya çıkışını biliyorsanız, dikkatli bir izleme gereklidir. Hatırlamak gerekli Boğazın ilk kez kızardığı ana enfeksiyonlar:

 • Difteri. Bu günlerde oldukça nadir bir hastalık. Bu difteri anjina resmi, belirgin zehirlenme ve ciddi komplikasyonlar ile kendini gösterir.
 • Scarlet ateşi. Hastalık farinkste iltihap ve sıcaklıkta ani bir artış ile başlar. Çok kırmızı bir boğaz gördüğünüzde, açık bir kızarıklık sınırına sahip parlak kırmızı bir gökyüzü ile de karakterizedir. Sadece birkaç gün sonra, ciltte küçük bir döküntü belirir.
 • Kızamık. Kızamık ayrıca ilk kez boğazı kızarır ve sadece 3-4 gün sonra ciltte kızarıklık olur. Kızamıkların tipik bir semptomu vardır - yanakların iç yüzeyinde hastalığın başlangıcında ortaya çıkan Filatov-Koplık (kırmızı benekle çevrili hafif lekeler) noktaları. Boğazın kızarması, farklı şekillerde lekeler şeklinde ortaya çıkar, birbiriyle birleşir - kızamık enantemi. Gelecekte, lacunar anjin gelişebilir.
 • Enfeksiyöz mononükleoz. Boğazdaki lenfoid yapıların (bademcik iltihabı, foliküler farenjit, adenoidit) iltihaplanması, karaciğer ve dalağın genişlemesi ve lenf nodlarının yaygın inflamasyonu ile kendini gösterir.

Boğazda ülserasyon ile kızarmanın bir kan hastalığının ilk belirtisi olabileceği unutulmamalıdır (akut lösemi, agranülositoz).

Erişkinlerde, genellikle şiddetli fiziksel hastalıklara sahip kişilerde, bağışıklığın zayıflaması durumunda ortaya çıkarlar. Çocuklarda, bu enfeksiyon özellikle bebeklerde oldukça sık görülür. Bu iyi bilinen bir ardıçtır - ağız ve boğazın kandidiyazı. Müköz membran beyaz, peynirli bir kaplama ile kaplanır, çıkarıldığında parlak kırmızı lekeler görülür.

Çocuğun kırmızı boğazı hala stomatit, diş çıkarma ile gözlenebilir.

Hiçbir şey sizi rahatsız etmiyorsa kırmızı boğazını tedavi etmek gerekli midir?

Çoğunlukla boğazın kırmızı olduğu, ancak boğazsız olduğu bir görüntü var, rahatsızlık yok. Yetişkinlerde, bu kronik farenjit, kronik tonsillit, gastroözofageal reflü (özofagus iltihabı) gözlenebilir.

Temel olarak, bir çocukta kırmızı boğaz sorunu deneyimsiz anneler tarafından endişe edilmektedir. Görünüşe göre çocuk sakin, oynuyor, iyi yiyor, ateş etmiyor, ama boğaz aynı kırmızı! Yoğun tedavi başlar: durulama, inhalasyon, yağlama vb.

Sadece bir "kırmızı boğaz" tedavisinin "mide tedavisi" veya "başın tedavisi" ile aynı olduğuna dikkat edilmelidir. Nedeni bulmak için doktora bakmak gereklidir, mide bağırsak sistemini incelemek için mikroflorayı incelemek için mukozadan bir smear almanız gerekebilir. Nazal solunumun yararlılığını değerlendirmek gerekir. Sıklıkla durulama ve antiseptiklerle tedavi, ağrının ve farenksin normal mikroflorasının ihlaline neden olabilir.

Video: boğaz tedavisi, ne tür gargaralık yararlıdır - Dr. Komarovsky

Angina bademciklerin akut enfeksiyöz enflamasyondur (aşağıdaki fotoğraf). Olguların% 90'ında anjinin nedeni bir bakteri - streptokoktur.

"Angina" - Latince kelimesi, çeviride "sıkma" anlamına gelir.
Anjina'nın tıbbi adı akut tonsillittir. ICD 10 - J03 kodlu.
Çoğu zaman, 5 ila 15 yaş arası çocuklar hastalanır.

Eğer anjina sıklıkla tekrarlanırsa hastanın kronik tonsilliti vardır:

Hatırlayın. Anjina nedeni daima bir enfeksiyondur.
% 90 - streptococcus.
% 5 - virüsler.
% 5 - diğer patojenler.

Hastalığın gelişiminde başlangıç ​​faktörü, amigdalada bağışıklıkta azalmadır.

Bu işlemin nedenleri:

 • Toplam hipotermi (soğuk, ıslak ayaklar vb.),
 • hipotermi yerel (dondurma yedik),
 • çürük dişler
 • bağışıklığında azalmaya neden olan diğer hastalıklar (pnömoni, şiddetli cerrahi vb.)

Fotoğrafta: bir bölümde amigdala yapısı - kıvrımlar (lacunae)

Size hatırlatmama izin verin: amygdala, sürekli olarak enfeksiyonla mücadele eden vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır.
Enfeksiyon, hem çevreden (örneğin gıda ile) hem de lenfatik damarlardan (örneğin, çürük bir dişten) bademciğe girebilir.

Amigdalada bağışıklık azalırsa, bakteri veya virüs aktif olarak çoğalmaya başlar ve toksik maddeleri çevreleyen dokulara bırakır. Çevreleyen dokular tepki vermeye başlar, enfeksiyon ve vücudun koruyucu hücreleri arasında bir mücadele ortaya çıkar. Sonuç olarak, yutma ve ateşte dokuların şişmesi, kızarıklık, sıkma, ağrı görülür.

Bu önemlidir: bağışıklığınız yeterince güçlü ise, strep de dahil olmak üzere herhangi bir enfeksiyona karşı koyabilir.

1) Boğaz, yutma ile daha kötü, anjinin ana belirtisidir.

2) Muayene sırasında, bademcikler pembe mukozanın arka planına karşı kırmızıdır. Festering baskınları olabilir. Genişlemiş ve kırmızı bademcikler anjinin ikinci ana belirtisidir.

3) Genişlemiş ve ağrılı submandibular lenf düğümleri.

4) Sıcaklık - 37 ila 40 derece arasında.

Sıcaklık olmadan boğaz ağrısı olabilir mi?
Evet, catarrhal sinüs ile sıcaklık genellikle normaldir (aşağıya bakınız).

1) Catarrhal anjina (fotoğraf aşağıda)

En kolay ve en hızlı geçiş.
Bütün semptomlar hafiftir. Acı, ancak tolere edilebilir. Bademcikler kırmızıdır, fakat beyaz (pürülan) noktaları yoktur. Lenf düğümleri genellikle genişlemez ve ağrısızdır. Catarrhal anjina genellikle ateşsiz olarak ortaya çıkar.
Çabuk iyileş.
Çoğunlukla catarrtal bademcik iltihabı boyunca kronik bademcik iltihabı alevlenir: 2-3 gün boğaz ağrılarından geçer ve geçer.

Fotoğrafta: catarrhal tonsillitis - bademcikler neredeyse büyümüş değil, hiçbir pürülan baskınlar yok

2) Foliküler boğaz ağrısı (fotoğraf aşağıda)

Bu nedir?
Bademciklerin kalınlığında bağışıklık hücrelerinin savaştığı ve enfekte olduğu küçük adacıklar vardır. Bu adalar iltihaplı hale gelirse, bademciklerin yüzeyinde damla (nokta) şeklinde püy ortaya çıkar. Bu tür pürülan akıntıların bademcikler üzerindeki noktaları şeklinde bulunması foliküler anjinanın ana belirtisidir.
Tüm semptomlar ortalama derecede bulunur.

Fotoğrafta: foliküler tonsillit - amigdala üzerinde pürülan noktaları görünür

3) Lacunar veya pürülan anjina. Aşağıdaki resim.

Bademcikler mukozada (lacunae) kıvrımlar bulunur. Böyle cepler çok fazla irin varsa, buna lacunar anjin denir. Yani, foliküler boğaz ağrısından daha ağır bir durumdur.
Bademcikler düzensiz şekilli pürülan çökeltilerle büyütülmüş, parlak kırmızıdır.
Tüm semptomlar daha şiddetli bir düzeyde bulunur.

Fotoğrafta: bademcikler pürülan baskınlar

4) Ülseratif nekrotizan anjina.

Bademcikler ülser ve nekroz alanları, beyaz-gri pürülan kaplama ile kaplı görünür. Tüm semptomların şiddetli seyri. Sıklıkla - komplikasyonlar.

1) Lokal komplikasyonlar
Paratonzillit ve paratonziller apsesi. Amigdala çevresindeki çevre doku iltihaplı hale gelir, pus içeride birikir. Acil bir operasyon gerekli - apse otopsisi. Operasyondan sonra - enjeksiyonlarda antibiyotikler zorunludur.

Fotoğrafta: KBB doktoru tarafından acil ameliyat gerektiren bir paratonsillar apse.

2) Ortak komplikasyonlar

Enfeksiyon (streptococcus) ile vücudun koruyucu hücreleri arasındaki mücadele, bu tür mücadele eden hücrelerden konglomeraların oluşumuna yol açabilir.

Bu konglomeralar kalbin valflerine ya da böbreklere yerleşerek ciddi hasarlara neden olabilirler: romatizmal kalp hastalıkları veya glomerülonefrit. Bu komplikasyonlar çok kötü tedavi edilen ve ömür boyu süren çok korkunç hastalıklardır.

Bu önemlidir: Bu yüzden bir KBB doktorunda anjinin tedavi edilmesi gereklidir - böylece ortak bir komplikasyon yoktur.

tanılama

Tanı, semptomlara dayanan bir KBB doktoru tarafından yapılır. En önemli işaret bademciklerin artması ve kızarması, bademcikler üzerindeki baskınlardır.

Kendinizi teşhis etmek mümkün mü?
Sadece şüphelenebilirsin. Ama eğer doktor değilseniz, anjinayı diğer ciddi hastalıklardan ayıramazsınız, ayrıca bademcik iltihabı da eşlik edebilir. Örneğin, bademciklerin de beyaz baskınlara sahip olduğu difteri.

Bu nedenle sağlığımız üzerinde tasarruf etmiyoruz - KBB doktoruna itiraz ediyoruz. Üstelik şu anda Moskova'da birçoğu var.

Boğaz hastalanır olmaz - hemen KBB doktoruna gideriz. Her gün tedavi olmaksızın bakterilerin çoğalmasını hızlandırır ve komplikasyonlara neden olur.

Doktor ne atar:

1) antibiyotikler Anjina bakterilerden kaynaklanıyorsa tedavinin vazgeçilmez bir unsurudur. Hastalığın nedenini (bakteri üzerinde) etkileyin. Antibiyotikler virüsler için çalışmaz. Patojenin türüne bağlı olarak bir doktor tarafından atanır. Doktoru incelemeden antibiyotikleri bağımsız olarak reçetelemeniz tavsiye edilmez.

Anjina kullanımı ile antibiyotiklerden: bir grup penisilin ve bir grup eritromisin.
Unutmayın: antibiyotik alırken, bağırsak mikroflorasını normalleştiren bir linex veya başka ilaçlar kullanmalısınız. Aksi takdirde, tedaviden sonra, bağırsaktan bir dysbacteriosis alacaksınız.

2) Bademcik iltihabı ile durulayın - Gerekli!

Neden gargaraya ihtiyacım var?

Angina ile bademciklerden pürülan akıntı vardır. Püy kurur, aynı zamanda bir enfeksiyon kaynağı olan baskınlar oluşur. Durulama görevi bu birikintileri uzaklaştırmak ve iltihaplanmayı azaltmaktır.

Kullanılan antiseptikler (öldürme ve mikroplar ve virüsler) ve anti-inflamatuar bitkiler.

Antiseptikler: dioksin, miramistin ve diğerleri.
Otların decoctions: papatya, calendula, adaçayı.
Aşırı durumlarda - 1 bardak su için 1 çay kaşığı tuz ve soda.
Her 1-2 saatte bir durulayın.
Pürülan çökeltilerle: 1 çorba kaşığı% 3 hidrojen peroksit - 1 bardak su için - her yarım saatte bir durulayın.

3) Aerosol antibiyotikler ve antiseptikler. Bioparox, inhalipt, miramistin ve heksoral. Fakat aşağıdakileri bilmek gereklidir: aerosoller sadece kataral, hafif anginada başarılıdır. Şiddetli formlarda, pürülan anjina ile - tabletlerde veya enjeksiyonlarda antibiyotik almak için gereklidir. Ardından tedavinin etkisi çabucak gelir ve hiçbir komplikasyon olmaz.

4) fizyoterapi: Sadece iyileşme aşamasında. En iyi "fizyo prosedür" yatak istirahati ve iyi bir uyku. Daha ağır olan boğaz ağrısı, daha fazla "fizyoterapi" daha sıkı gözlemlenmelidir.

Ne yapılamaz?
- Baskınları bademciklerden almanız ve bademciklerini herhangi bir şeyle almanız mümkün değil.
- Doktor muayenesi olmadan antibiyotik satın alamazsınız.

Bir viral anjin ayrı duruyor.
Sebep: Herpes virüsleri (herpetik bademcik iltihabı), adenovirüsler ve diğer bir takım.

Acı çok güçlü olabilir. Bademcikler fazla büyütülmez. Pürülan baskın yoktur. Lenf düğümleri büyütülemez. Viral anjinadaki sıcaklık 38-40 dereceye kadar artabilir. Bazen, yumuşak bir gökyüzünde, küçük dişli kanamalar olabilir (resme bakın).

Viral boğaz ağrısının ana belirtisi, antibiyotik tedavisinin etkisinin olmamasıdır.

Viral boğaz ağrısı tedavisi

Antibiyotikler yardımcı olmazsa, doktor antiviral ilaçları reçete etme hakkına sahiptir. Örneğin, kagocel veya arbidol. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde izoprinosin kullanılır.

unutmayın: evde herhangi bir halk ilaçları sadece hastalığın nedenine yönelik olan anjinin ilaç tedavisini tamamlamalıdır.

Evde tavsiye:

1) en azından tedavi süresi boyunca sigarayı bırakınız. Sigara içmeye devam ederseniz, enfeksiyonla mücadelede kendi bağışıklıklarınız için ek zorluklar yaratabilirsiniz. Anjina ile sigara içemez.

2) gargara (yukarıya bakın),

3) bal ile sıcak bitkisel çay (papatya, kekik, nane, köpek gülü, frenk üzümü yaprağı),

4) çiğneme propolis. Propolis doğal bir antibiyotiktir. Hem bakterileri hem de virüsleri öldürür. Arılar kovana giren ölü fareleri ölümsüzleştirir, böylece çürüme olmaz. Herhangi bir boğaz ağrısı için propolisi çiğneyebilirsiniz.

5) El ve ayakların ısınması (sıcaklık yoksa). Sıcak suya ellerinizi ve sıcaklarınızı ellerinize kadar 3-5 dakika ısıtınız. Sonra ellerinizi eldiven giyiniz. Bacaklarda veya ayaklarda - Yün çoraplar. Etki, boğazdaki kan damarlarının refleks dilatasyonudur, kan akımı ve enfeksiyonla mücadelede bağışıklık hücrelerinin aktivasyonu.

6) Su-jok terapisi (fotoğraf aşağıda). Anjina ile su-jok tedavisi çok etkili bir tedavidir. Özellikle viral olduğunda, antibiyotikler etkisiz olduğunda. Başparmağın üst ve orta falanjları arasında orta çizginin kenarlarındaki palmar yüzeyindeki kıvrımlar üzerinde acı veren noktalar buluyoruz (bir maçla basıyoruz). Bu noktalar, cilt üzerindeki bademciklerin izdüşümüdür. Sabır oluncaya kadar bu noktalara basın. Onları pirinç veya karabuğday tohumları taşıyarak yapıştırabilir ve sürekli baskı yapabilirsiniz.

Fotoğrafta: bademciklerin insan parmağı üzerindeki izdüşümü

7) Yüksek dozda C vitamini almak. Bir draje içinde C vitamini alıp 5 draje alırız - günde 3 defa su ile yıkarız. Büyük dozlarda askorbik vücutta bağışıklık süreçlerini uyarır, böylece enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur.

Evde imkansız:

1) inhalasyon. Aslında, inhalasyon anjin için işe yaramaz bir tedavi yöntemidir. Bronşit veya farenjit ile - yardımcı olurlar. Ve anjina ile - hayır. Bu durumda, boğazın sarkması, inhalasyondan çok daha etkili ve daha az emek-yoğundur. Ve eğer hastada foliküler veya lacunar anjina varsa, o zaman buhar inhalasyonları genellikle kontrendikedir, böylece pürülan işlemin prevalansı yoktur.

2) sıkıştırır. Aynı. Günahtan, boyunda bir kompres uygulamayın. Aksi takdirde, boynun yumuşak dokularının ısıtılması, anjina komplikasyonlarına da yol açabilir. Boynuna bir yün atkı koyabilirsiniz ve işte bu kadar.

3) soğuk algınlığı ile tedavi edin. Bazı "şifacılar" ve "şifacılar", anjinin bir şok dozunda soğuk algınlığı ile tedavi edilmesini önerir. "Kama kama dışarı atıldı" prensibi ile. Ve iki porsiyon dondurma yemeyi önerin. Soğuk algınlığına maruz kalmanın boğaz damarlarının daralmasına neden olduğunu, bademciklerde bağışıklık hücrelerinin çalışmasının azaldığını hatırlıyorum. Ve sonuç olarak - hastalığın ilerlemesi ve olası komplikasyonların oluşması.

• Deniz kenarında dinlenin. Terapötik faktörler: tuzlu su, stres yok, sertleştirme. Etkisi: Boğazda genel ve yerel bağışıklığın artması. Tüm KBB doktorları, deniz kenarında yapılacak yıllık tatilin kronik bademcik iltihabı (yani yeni bademcik iltihabı) şiddetini yarı yarıya azalttığını bilirler.
• Ağız boşluğunda ve burunda (diş çürüğü, sinüzit, sinüzit) kronik hastalıkların tedavisi.
• Sertleştirme. Bağışıklık ve enfeksiyonlara karşı direnci arttıran bir yöntem. "Soğuk" hastalıkların sayısını 3-5 kez azaltır.

1) Çocuklardaki nedenler aynıdır - bakteri veya virüsler

2) Çocuklarda anjin belirtileri - daha belirgin. Boğazdaki ağrı daha güçlüdür. Şişlik daha güçlüdür. Muhtemelen şiddetli ağrı nedeniyle yemeğin boşaltılması ve reddedilmesi. Genellikle sıcaklıkta artış.
Dikkat: çocuklarda ve diğer hastalıklarda tam olarak aynı semptomlar oluşabilir (stomatit, difteri, enfeksiyöz mononükleoz, vb.)

3) Anjina semptomları olduğu anda - hemen çocuğu KBB doktoruna götürürüz. Halk ilaçları ile deney yapmayın. Ayrıca doktora referans ile çekmeyin.

4) Belirtiler ortaya çıktığı anda tedavi derhal başlatılmalıdır. Tedavi yöntemleri yetişkinlerde olduğu gibidir: antibiyotikler, durulama, aerosoller.
Sürecin erken aşamalarında tedavi çok etkilidir ve iyileşme erişkinlerden daha hızlıdır.

Küçük bir çocuğun şikayetlerini anlamak ve doğru tanı koymak sadece bir doktor olabilir. Zaman kazanmayın, çocuğa bir KBB doktoru gösterin.

Gebelikte bir anjina varsa - hemen bir KBB-doktora. Doktor hangi antibiyotiklerin hamile olabileceğini bilir ve hangi durumda olursa olsun. Bu durumda, tedavi planı da hamileliğin trimesterine bağlıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda Staphylococcus: nedir, belirtileri, nasıl tedavi edilir

Boğazdaki Staphylococcus, KBB hastalıklarının en sık görülen patojenlerinden biridir. Birçoğu şartlı patojenik floraya ait olan 14 tip stafilokok vardır.

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.