Loading

Soğuk algınlığı için antibiyotikler: Hangi durumlarda başvurmalıyım? Hangi antibiyotik seçilir?

Antibiyotikler hakkında kaç kelime konuşulur, kaç makale yazılır, kaç tane TV şovu yayınlanır ve bunları yeniden okumak için bir yol yoktur. Dünyaya antibiyotiklerin soğuk algınlığı için kaç kez kullanılmadığı söylendi, ama hala oradalar.

Okumaya devam etmeden önce: Soğuk algınlığı, farenjit, bademcik iltihabı, bronşit veya soğuk algınlığından kurtulmak için etkili bir yöntem arıyorsanız, lütfen kontrol edin. sitenin bu bölümü Bu makaleyi okuduktan sonra. Bu bilgi birçok kişiye yardımcı oldu, size de yardımcı olmayı umuyoruz! Yani, şimdi makaleye dönüyoruz.

Tek bir iş gününü kaçırmadan, ARVI ile hızlı bir şekilde uğraşmaya çalışan birçok hasta, grip salgını sırasında fırtına eczaneleri. Onlar sadece bir arzudur: bir sihir gibi, sihirle sanki acılarını durduracak ve ruhun gücünü geri döndürecek bir ilaç bulmak. Ve genellikle bu ilaç popüler bir görüşe göre antibiyotik var.

Ancak, itiraf etmek gerekirse, tüketici zihnindeki saplantılı karışıklığın bazı mantıksal açıklamaları vardır. Mesele şu ki, solunum yolu virüsü enfeksiyonları - ARVI - bakteriyel enfeksiyonlarla komplike olabilir. Böyle bir soğuk algınlığıyla, bir antibiyotik sadece sarhoş olamaz: sadece gerekli olan. Bakteriyel ko-enfeksiyonla karşılaşan bir kişinin anısına (antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken ilişkili bir enfeksiyon, her zaman soğuk bir şema olacaktır: antibakteriyel bir ilaç.) Tekrar soğuk algınlığıyla hastalandığında, bu bilgi mutlaka "pop-up" olacaktır.

Ve şimdi eczanenin başka bir müşterisi onu daha önce bir kez ARVI'den kurtarmış olan en etkili antibiyotiği satmayı ister. Ve şimdi, karmaşık bir soğuğu karmaşık olmayanlardan ayıran ve antibakteriyel ilaçları bağlama zamanı geldiğinde anlayalım.

Soğukkanlılar normal: Bir antibiyotiğe ihtiyacınız yok mu?

Ve ilk olarak, antibakteriyel ajanların kullanılmasını gerektirmeyen bir soğuğun "tüm kurallara göre" ilerlediğinde, durumu alfabetik olarak ele alalım. ARVI, bir ARI, o soğuk - solunum yolu viral hastalığı, dünyanın en yaygın enfeksiyonu. Yüzlerce insanın saydığı ve kayıt değerlerine ulaşan bir solunum virüsünü "yakala" basittir. Dahası, soğuk algınlığı normdur. Potansiyel olarak sağlıklı yetişkinler yılda altı kez hastalanabilir ve çocuklar - on ve hatta biraz daha fazla. Aynı zamanda, zayıf bağışıklık hakkında şikayette bulunmak için çok erken: bu durum oldukça doğal.

Yani, bir sonbahar sonbahar akşamı yakalanmış (tıpkı gün ve yılın herhangi bir saatinde olduğu gibi), soğuk yaklaşık olarak aynı senaryoyu geliştirmelidir.

Hasta ardışık olarak ARVI'nın birkaç aşamasından geçer. Bu, şu şekilde görünür: şiddetli yorgunluk ve güç kaybı, burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, durumun kademeli olarak normalizasyonu, iyileşme.

Kural olarak, soğuk sunumun başından sonuna kadar 7-10 gün sürer. İnsanların soğuk ve tedavi edilmemiş bir soğuk hakkındaki bilgeliğini hatırlıyor musunuz? Yani: sağduyudan yoksun değildir. Ne kadar zor olursa olsun, ne tür modern ilaçlar kullanırsanız kullanın, 7 gün geçmeden tamamen iyileşemeyebilirsiniz. Fakat solunum virüsleri zamanlarını kaybettikten sonra iyileşiyorlar ve iyileşiyoruz.

Solunum yolu virüsleri ile yakın bir ilişkiden sonra, vücut geçici bağışıklık geliştirir. Süresi virüsün türüne bağlıdır ve birkaç ay ile birkaç yıl arasında değişir. Doğru, koruma sadece hastalığa neden olan virüslerin çeşitliliği için geçerlidir. Solunum virüslerinin her biri düzinelerce ve hatta yüzlerce. Bu nedenle, genellikle akut solunum yolu enfeksiyonlarından hasta oluruz.

Komplikasyonlar karışık: Bir antibiyotik gerektiğinde?

Ve şimdi soğuk algınlığı şemasını basit ama karmaşık bir bakteriyel enfeksiyon olarak tanımlayacağız. Böyle bir ORVI şu şekilde başlar: yorgunluk, düşük dereceli ateş (çocuklarda ateş, mümkün), daha sonra aynı öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı vb. Yani başlangıçta her şey plana göre gidiyor. Ama bir hafta sonra, normalde her şey tamir edilmeli, hiçbir şey bir yere gitmiyor. Öksürük derinleşir, boğaz hala ağrır ya da yoğunlaşabilir ve sıcaklık iyi süzülebilir. Ve bu, kaçırılmaması gereken ilk zildir.

Bu nedenle, soğuk algınlığı veya grip ve antibiyotik ihtiyacının bir komplikasyonuna işaret eden uyarı işaretlerine aşağıdakiler dahildir:

 • halihazırda başlamış olan iyileşmeye karşı sağlık durumunda keskin bir bozulma;
 • 4-5 gün ARI için derin ıslak öksürük görüntüsü;
 • Hastalığın 4.-5. gününde sıcaklıkta 38 ° C ve daha yüksek bir keskin artış.

Genel olarak, göreceli olarak normal hissettiyseniz, 2-3 gün soğuk kalırsanız ve aniden durumun kötüye gitmeye başladığı zaman, zorlanmaya değer. Bir yetişkin ve özellikle soğuk algınlığı olan bir çocuğun tarif ettiğimiz belirtileri olduğunda, zilleri dövmeniz ve muhtemelen antibiyotik içmeye başlamanız gerekir. Ama durum standart değil ve her zaman gelişmiyor. Neden sıradan bir soğuk aniden bakteriyel bir enfeksiyona dönüşür?

Soğuk, dönüşüyor. zatürree

Karmaşık bir soğuk, sağlıklı bir bağışıklık sistemi tarafından kurulan kuralların bir istisnasıdır. Ve bir kural olarak, bir grup riskten insanlar, bağışıklık sistemi, ana göreviyle - zararlı mikroorganizmalardan korunma - ile baş edemiyorlar.

Bu nedenle, immün yetmezlikli hastalarda antibiyotiklerin gösterildiği karmaşık bir soğuk için en büyük şans. Bunlar şunları içerir:

 • küçük çocuklar
  Onların bağışıklık sistemi kusurludur. Ayrıca, daha önce hiç virüs ve bakteri ile karşılaşmamışlardır ve bu nedenle de edinilmiş bağışıklığa sahip değildirler. Buna, kapalı kollektiflerde çocukların bulunmasını ve elleri yıkamak için oldukça anlaşılır bir hoşnutsuzluğu ekledik. Bu arada, çocuk ne kadar küçükse, o daha sık hastalanır;
 • yaşlı insanlar
  Yaşlılıkta bağışıklık, çocuklardan daha az zayıflatılır. Bunun nedeni, yıllar boyunca birikmiş birçok kronik hastalıktır. Bu nedenle, 60 yaşın altındaki kişilerde ani bir zatürre vardır; bu da son derece zordur;
 • organ nakli veya kemik iliği transplantasyonu sonrası hastalar.
  Bu, bağışıklığı doktorlar tarafından yakından ilgilenilen özel bir hasta kategorisidir;
 • immünosupresanlar alan insanlar.
  Bağışıklığı arttıran bilinen tüm immünomodülatörlere ek olarak, karşıt etkiye sahip ilaçlar da vardır. Amaçları bağışıklık savunmasını zayıflatmaktır;
 • Onkolojik hastalıkları olan hastalar.
  Onkoloji sıklıkla bağışıklık sisteminin işlevlerini yeterince yerine getirmesi için fırsatlar bırakmaz. Bir kişi kemoterapi, radyasyon ya da radyoterapi alırsa, bir süreliğine ve tamamen dokunulmayı unutabilirsiniz;
 • uzun süreli kortikosteroid alan hastalar;
 • HIV'li kişiler (AIDS).
  Diğer insanlarda, bağışıklık sistemi nispeten normal çalışmalı ve ARI'yi komplike etme olasılığı minimaldir. Ve bu nedenle, antibiyotik kullanmadan soğuk algınlığı var.

Çocuk soğuk algınlığı komplikasyonları

Ebeveynler muhtemelen çocuklarda soğuk algınlığı için çocuk doktorunun antibakteriyel ilaçlar reçete ettiği bir durumla karşı karşıya kalmıştır. Ve hemen açık olan şu soru ortaya çıkıyor: eğer antibiyotikler soğuk algınlığı için etkisiz ise, doktor bunları neden reçete ediyor? Üstelik, genellikle yardım ederler ve bu yardım çıplak gözle barizdir! Bu gibi durumlarda çocuk doktorlarının nasıl yönlendirildiğini anlamaya çalışacağız.

Çocuğun vücudunda komplikasyonlar çok hızlı gelişebilir. O kadar çabuk ki, sadece doktor değil, aynı zamanda annem de bozulmayı farketmeyi başaramaz, özellikle anne deneyimsizdir ve ilacıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Resim şu şekilde gözüküyor: sadece dün gece viral bronşit ve rinit ile birlikte% 100 viral bir enfeksiyon vardı ve sabahları akciğerlerin tam enflamasyonu vardı. Viral enfeksiyon bu arada, hiçbir yere gitmiyor. Sadece virüsün kendi kendini iyileştirmesi, ama hiçbir bakteri yok.

ARVI'nin arka planına karşı pnömoni hastası olan hipotetik çocuğumuz geleneksel anti-soğuk ilacı almaya devam ediyor. Sıcak içecek ve bakteriyel enfeksiyonu olan antiviral ilaçlar, ölen kişide bir kültivite görevi görür. Ve ek antipiretik ilaçlar sadece hastalığın resmini siler ve gerçek yüzünü gizler. Pnömoni ciddi olarak oynanır. Sadece bir sonraki randevuda ya da anne tarafından, semptomların ARVI'nin arkasına saklanamayacak kadar şiddetli hale geldiği zaman, yerel doktor tarafından fark edilebilir. Ve ancak o zaman, büyük bir gecikmeyle, tedavi soğuk algınlığı için değil, akciğerlerin iltihaplanması için başlayacak - antibiyotiklerin öncelikle gerekli olduğu gerçek bir hastalık.

Çocukların soğuk algınlığı için antibiyotiklere ihtiyacı var mı?

Sıklıkla, bir bakteriyel enfeksiyonun soğuk algınlığına karşı başlatılması ile antibakteriyel ilaçların atanması arasındaki boşluğun bir hafta veya daha fazla olduğu görülür. Böyle olayların gelişmesini önlemek için, doktor genellikle kötüleşmeyi beklememeyi tercih eder, fakat onları uyarır.

İlk ve en önemlisi, çocuk doktorları soğuk algınlığı için antibiyotikleri, genellikle bağışıklığı görevleriyle başa çıkmayan hasta çocuklara zayıflatmak için reçete etmektedir. Bir doktor, bu gibi durumlarda yüksek olasılıkla komplikasyonların gelişimini tahmin edebilir.

Çocuk doktoru durumu günlük olarak kontrol edemezse, soğuk öksürük pnömoni ile öksürüğe dönüşene kadar önceden antibakteriyel ilaçlar reçete etmek çok daha güvenlidir. Ek olarak, bazen anneleri çok genç ve deneyimsiz olan çocuklar, erken antibiyotik reçetesinin kurbanlarıdır. Genç ebeveynlerin çocukta bir bozulmayı zamanında fark etme yeteneklerinden şüphe eden doktorlar risk almak istememektedir.

Çocukların soğuk algınlığında gereksiz antibiyotiklerin - "zırhlı" doktor olduğu ortaya çıkıyor mu? Ne yazık ki, bu gerçekten durumdur. Ve doktorun varsayımları haklı çıkarsa, antibakteriyel ilaçlar gerçekten işe yarayacaklardır: onlar gelişmeye ve enfeksiyona zamanında başlayacaklar. Ve doktor yanılıyorsa?

Soruyorsun, antibiyotiklerin mantıksız reçetesini önleyebilir misin? Ne yazık ki, çocukların tıbbi bakım sistemlerinde bunu yapmak genellikle zordur. "Acı çeken" - grip salgınları ve ARVI sırasında bölge çocuk doktoru o kadar meşguldür ki, çocuğa en az birkaç günde bir bakmak için zaman ayıracaktır. Bu süre zarfında pnömoni veya bakteriyel anjina çoktan gider. Bu nedenle antibiyotikler sağa ve sola soğuk algınlığı için reçete edilir ve doktoru suçlamak tamamen doğru değildir. Bir çıkış yolu var - özel ilaç birçok kamu eksikliğinden yoksun. Ama herkes için kullanılabilir mi? Ancak, bu zaten tamamen farklı bir konuşma konusu.

Karmaşık bir soğuk algının zamanında tespiti ve buna bağlı olarak antibiyotiklerin doğru şekilde uygulanması sorununa döneceğiz.

Testler yardımıyla bakteriyel bir enfeksiyon tespit etmek mümkün mü?

Teorik olarak evet. Bakteri kültürü, yayma yardımı ile yetiştirilebilir ve tanımlanabilir. Bununla birlikte, bu çalışmanın kullanımını sınırlayan bazı belirgin dezavantajları vardır.

İlk olarak, boğaz ve nazofarenks ekim sürüsü oldukça pahalı bir testtir. Bu nedenle, çoğu durumda, doktorlar bu analizi aşırı bir vaka için terk ederler. İkincisi, bir kültürü büyütmek için 1-2 gün sürecek ve akut bulaşıcı hastalıkların gelişmesi durumunda zaman da çok pahalıdır. Üçüncüsü, ekimin etkinliği büyük ölçüde doğru malzeme toplamasına ve analizi yapan personelin niteliklerine bağlıdır. Açık bir enfeksiyonun "ekilmemiş" olduğu durumlar nadir değildir.

Kan resminden bakteri enfeksiyonu kurmak çok daha kolay.

Sık görülen bir kan testinin performansında basit, ucuz ve hızlı sonuçlara yol açar, sıklıkla doktorlar soğuk algınlığı için antibakteriyel ajanların atanması konusunda karar verir.

Büyüyen bir bakteri kolonisinin göstergeleri nelerdir?

1. ESR - bakteriyel enfeksiyonda eritrosit sedimantasyon hızı artar.

ESR 2-20 mm / s normunda.

2. Lökositler - seviyeleri de artmaktadır.

Kadınlarda lökosit normları 3.98-10.4 * 109 / l, erkeklerde ise 6-17.5 * 109 / l'dir.

3. Bakteri enfeksiyonu durumunda sola kaydığı lökosit formülü. Bu, kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısının arttığını gösterir; endeksler, tablonun sol tarafındaki kan testi formunun eski versiyonunda bulunur. Bakteriyel enfeksiyonun gelişimi, stabnükleer ve segment nötrofil seviyesinde bir artışla gösterilir. Bu arada, daha ağır enfeksiyon, soldaki kayma daha güçlü, yani, lökositlerin olgunlaşmamış formlarının düzeyi daha yüksek.

Antibiyotiklerin atanmasını gerektiren ARVI komplikasyonları

Yani, gerçek, viral soğuk, hiçbir antibakteriyel madde reçete edilir. Soğuk algınlığı olup olmadığına bakılmaksızın antibiyotik kullanımını gerektiren bakteriyel enfeksiyon, tamamen farklı bir hastalığa yol açar. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının en sık görülen bakteriyel komplikasyonlarını sıralıyoruz:

 • bakteriyel bademcik iltihabı (basitçe - anjin);
 • bakteriyel sinüzit;
 • bakteriyel akut bronşit;
 • pnömoni;
 • akut otitis media.

Soğuk algınlığı komplikasyonları için hangi antibiyotikler kullanılır?

Soğuk bakteriyel bir enfeksiyon ile komplike ise, terapi tamamen yeni bir ders alır. Bütün çabalar bakteri ile mücadeleye yöneliktir ve virüs yalnız bırakılır: her durumda 7-10 gün içinde ölür ve en “siyah” durumu zaten yapılmış hain bir mikroptur. Bakteriler, kendi iradeleriyle, vücuttan ayrılmayacaklar - antibiyotikler bakteriyi durduruncaya kadar çoğalırlar.

Komplike bir soğukta kullanılan geniş spektrumlu antibakteriyellerin listesi oldukça kapsamlıdır. Antibiyotik seçimi, enfeksiyondan sorumlu patojen tipine dayanmaktadır. Pnömoni, bakteri anjina, bronşit ve SARS'ın diğer sonuçları için tüm bakteri çeşitlilikleri arasında şunlar vardır:

 • streptococci (genellikle boğaz ağrısı ve sık sık - pnömoni sorumludur);
 • Staphylococci, çok çeşitli bulaşıcı hastalıklara neden olur;
 • hemofilik çubuklar;
 • moroseller ve diğer mikroorganizmalar.

Ortak soğuk algınlığına neden olan patojenlere karşı hangi antibiyotikler aktiftir?

Penisilinler - komplike ARVI için tercih edilen antibiyotikler

Penisilin grubunun antibiyotikleri, nazofarenks ve solunum yollarının hastalıklarını provoke eden çoğu bakteriye karşı aktiftir. Bu grubun hazırlıkları, yüksek güvenlik ve daha az yüksek verimlilik ile ayırt edilir. Penisilinlerin temel dezavantajlarından biri, bazı bakteriler tarafından salgılanan beta-laktamaz enzimlere karşı savunmasızlıktır. Antibiyotiklerin beta-laktam halkasını tahribatla yok ederler ve aktivitelerini tamamen kaybederler.

Oral (iç) kullanım için en modern ve popüler penisilin Amoksisilin'dir. Beta-laktamaz üretmeyen bakteri suşlarının neden olduğu karmaşık bir soğuk algınlığı için reçete edilir. Ama belli bir durumda hangi mikropların enfeksiyonun suçu olduğunu anlayabilmek - yıkıcı enzimlerin etkisine karşı dirençli - değil midir?

Genellikle tüm doktorlar hastanın ne sıklıkla antibiyotik aldıklarına göre karar verir. Hastalıkla ilk kez karşılaşan çok küçük bir çocukta bir enfeksiyonu tedavi etmeniz gerekiyorsa, Amoksisilin etkinliği yadsınamaz. Antibiyotikler uzun süredir alışkanlık haline geldiğinde, daha modern ve korumalı penisillerin seçiminin durdurulması gerekir. Beta-laktamaz aktivitesini baskılayan ve antibiyotiği güvenilir şekilde koruyan bir madde olan klavulanik asit içerir.

Uygulama, bunun genellikle karmaşık bir soğuk algınlığı için reçete edilen korunmuş penisilin antibiyotik olduğunu göstermektedir.

Korunmasız penisilin antibiyotikler şunları içerir:

 • Ampisilin (biyoyararlanım ve diğer göstergeler açısından takipçilerine önemli ölçüde düşük olan bir ilaçtır. Sık sık enjeksiyon şeklinde ve çok nadiren tabletlerde reçete edilir);
 • Ayrıca Ospamox, Flemoxin, Hiconcil ve diğerleri ticari isimleri altında bilinen amoksisilin.

Korunan penisilinler arasında en popüler olan amoxicillin ve klavulanik asit kompleksidir. Birçok üretici tarafından Amoxiclav (Slovenya), Augmentin (Büyük Britanya), Flemoklava solutab (Hollanda) ve diğerleri adı altında üretilmektedir.

Bu arada, erişkinlerde (hamile kadınlar dahil) ve en küçük yaştakiler de dahil olmak üzere, çocuklarda da korunan ve olmayan penisilinler kullanımına izin verilmektedir, bu nedenle çocuklarda ARVI komplikasyonları sıklıkla bu antibiyotiklerle tedavi edilmektedir.

Ünlü "soğuk algınlığı için üç tablet"

Aslında çok gizemli bir popüler adı altında, ilacın salınım şeklini yansıtan, aslında, ünlü antibiyotiği makrolidlerin grubundan gizler - Azitromisin.

Makrolitler penisilinlerden farklı olarak beta-laktamazlara tepki göstermezler. Hücre içi mikroplar - klamidya, mikoplazmalar ve üreaplazma dahil olmak üzere çok çeşitli gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı etkilidirler.

Bakteriyel enfeksiyon ile komplike olan soğuk algınlığı için en sık reçete edilen makrolidler arasında en iyi iki en etkili antibiyotiğe dikkat çekiyoruz.

Büyük bir yarı ömre sahip en güçlü ilaçlardan biri, ilacı günde sadece bir kez almanıza izin veriyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının soğuğa karşı üstesinden gelmek için, üç gün boyunca tedavi edilmek yeterlidir, bu nedenle standart antibiyotik salınımı sadece üç tablet içerir. İlaç altı aydan daha genç çocuklar tarafından kullanılmak üzere onaylanmamıştır.

Azitromisin ticari isimleri: Azitrox, Azicid, Z-faktörü, Sumamed (orijinal ilaç), Sumamox, Hemomisin ve diğerleri.

Standart bir yarı ömre sahip olan ve dolayısıyla Azitromisin'den farklı olarak etkili ve oldukça güvenli bir antibiyotik, standart şemaya göre kullanılır. İlaç 6 aydan küçük çocuklarda kontrendikedir. Eczanede, Arvitsin, Klabaks, Clacid (orijinal ve bu nedenle en pahalı ilaç), Clerimed, Crixane, Fromilid ve diğerleri isimleri altında klaritromisin alabilirsiniz.

Sefalosporinler: bir sırrı olan ilaçlar

Sefalosporin antibiyotikler - dört nesil ilaç içeren devasa bir grup. Onlar yeterince etkili ve etkilidirler. Bununla birlikte, onlar da gizli incelikleri var.

İlk olarak, penisilinler gibi sefalosporinler, beta-laktamazlar tarafından yok edilebilir, ancak bu daha az sıklıkta görülür.

İkincisi ve iç kullanım için kafa içi sefalosporin antibiyotikler çok düşük biyoyararlanım ile karakterize edilir. Bunlar bağırsakta zayıf bir şekilde emilirler: örneğin, sefixim sadece% 40-50 oranında emilir ve bazı ilaçlar daha da kötüdür. Bu eksiklik enjektabl sefalosporinlerden yoksun bırakıldı, ancak bunların girişi çok acı verici. Tıpkı iğneleyici ilaçların kullanımı, çok daha az hoş olmayan bir alternatif olduğu zaman çok fazla olumsuz duyguyu almak ne kadar etkilidir? Bu nedenle, karmaşık bir soğuk algınlığı için sefalosporin antibiyotikler, sadece penisilinler veya makrolidler etkisiz veya hoşgörüsüz olduğunda kullanılan yedek ilaçları ifade eder.

Ekli bir bakteriyel enfeksiyonla savaşmak için ARVI'de reçete edilen tablet sefalosporinler:

 • Sefuroksim (Zinnat, Aksetin), karmaşık bir soğuk algınlığı da dahil olmak üzere 3 yaşın altındaki çocuklar için kullanılabilen ikinci jenerasyonun antibakteriyel bir ajanıdır;
 • Cefixime (Iksim, Panzef, Supraks) yetişkinlere ve 6 aydan büyük çocuklara verilen üçüncü nesil bir ilaçtır.

En ünlü enjektabl sefalosporin üçüncü nesil ilaç olan Seftriakson'dur (Medaxon, Tertsef). Terapistlerin ve çocuk doktorlarının kendileri için hissettikleri sevgi açıklamak kolaydır. İlaç soğuk algınlığı komplikasyonlarına neden olan bakterilere karşı çok iyi çalışır (ancak penisilinden daha iyi değildir). Ayrıca, serbest bırakılma biçimi nedeniyle hastalarda saygı ve huşu neden olur. Ve doktor olarak nyxes atandı ya da atandı, demek, kesinlikle yardımcı olacak ya da yardımcı olacaktır. Doktor iyi bir insan ama ben elbette sabırlı olacağım. Çocuğunuza katlanmak zorunda kaldığınızda çok üzgünüz.

Enjeksiyonların hayranlarının hatırlanması gerekir: dünya tıbbında kabul edilen tüm güvenlik kanunları uyarınca, enjekte edilebilir antibiyotikler sadece en ağır vakalarda ve bir kural olarak bir hastanede reçete edilir.

Soğuk algınlığı komplikasyonları için başka antibiyotikler kullanabilir miyim?

Bu sorun genellikle aktif alıcıları endişelendiriyor. Ve buna kısaca ve yetenekli bir şekilde yanıt veriyoruz. Hayır, soğuk boğaz ağrısı, pnömoni ve diğer komplikasyonlar için diğer antibakteriyel ajanlar geçerli değildir! Ne Gentamisin, ne de Ciprofloxacin, ne de onlarca başka ilacın bronşit veya otit ile en ufak bir ilişkisi yoktur. Kendi vücudunu denemeyin. Bir uzmana güvenmek daha iyidir - ne tür antibiyotik, ne zaman ve nasıl soğuk algılayabileceğinizi anlamasına izin verin. Hastanın görevi sadece doktora zamanında dönüp talimatlarını takip etmektir. Ve bu sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şey.

Yukarıdaki makale ve okuyucular tarafından yazılan yorumlar tamamen bilgilendirici niteliktedir ve kendi kendine tedavi için çağrı yapmaz. Kendi belirtileriniz ve hastalıklarınız hakkında bir uzmana danışın. Kılavuz olarak herhangi bir ilaçla tedavi ederken, her zaman pakette bulunan talimatları ve doktorunuzun önerilerini kullanın.

Sitede yeni yayınları kaçırmamak için bunları e-posta yoluyla almak mümkündür. Abone.

Burun, boğaz, akciğer ve soğuk algınlığından kurtulmak mı istiyorsunuz? Daha sonra buradan kontrol ettiğinizden emin olun.

Belki de konuyla ilgili daha fazla makale ilginizi çekecek:

Grip ve soğuk algınlığı için antibiyotikler

Grip ve soğuk algınlığı için antibiyotikler, bu tehlikeli hastalıklarla savaşma ve hızlı bir şekilde iyileşme, komplikasyonlardan kaçınma fırsatıdır. Ancak, bu ilaçları almak her zaman mümkün ve gereklidir. Endikasyonları ve kontraendikasyonları kullanımları ve bir doktora danışmaksızın bilmeniz gerekir.

Antibiyotikler hakkında ne bilmeliyim?

Bazı insanlar antibiyotikler aracılığıyla her zaman ve her zaman tedavi edeceğinden emin olsa da aslında öyle değildir. En azından, tıp uzmanları soğuk algınlığı sırasında onları her zaman tavsiye etmemektedir.

Tam olarak, bu durumda ilaçların etkisinin yeterince etkili olamayacağı için, antibiyotiklerin grip ve soğuk algınlığı virüsler tarafından tedavi edilmesi imkansızdır.

Viral enfeksiyonlar sırasıyla antiviral ilaçlar ile ele alınmalıdır (aralarında en ünlü olanlar Anaferon, Remantadin ve diğerleri olarak adlandırılabilir). Etki spektrumu oldukça geniştir ve çeşitli enfeksiyöz ajanlarla başarılı bir şekilde baş edebilmektedirler. Sadece tedavi için değil, aynı zamanda akut solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesi için reçete edilir.

Bununla birlikte, antiviral ilaçları almak, önceden görülmemiş komplikasyonlarla karşılaşmamak için bir hekimle ön görüşmeyi gerektirir.

Yetişkinler ne zaman grip ve soğuk algınlığından antibiyotiklere ihtiyaç duyarlar? Her şeyden önce, bakteriyel enfeksiyon durumunda viral enfeksiyona katılma. Bu tür komplikasyonlardan dolayı, bir kişi yüz yüze gelebilir:

 • boğaz ağrısı;
 • akut bronşit;
 • laringotrakeit;
 • zatürre.

Sonra doktorlar Amoxil, Biseptol, Klaritromisin ve benzeri gibi antibiyotik ilaçları reçete eder.

Bir doktorun grip karşısında bir antibiyotik reçete edebileceği belirtiler şunlardır:

 • Boğazda Zulüm;
 • yutma sırasında ağrı;
 • inflamatuar süreç;
 • kulaklara acı çekmek;
 • boyunda ve çenenin altında lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • 39 derecenin üzerinde sıcaklık artışı;
 • göğüs ağrısı;
 • ses eksikliği;
 • gözlerin yırtığı;
 • konjonktivit.

Bu tür ilaçları atamadan önce, doktor hastayı dikkatlice incelemeli, muhtemelen ek muayeneler için göndermelidir.

Yetişkinlerin antibiyotik içmesi gerektiğinde terapötik sürecin süresi genellikle beş veya yedi gündür. Özellikle, bu rahatsızlığın ciddiyeti ile belirlenir.

Grip alırken yetişkinler için hangi antibiyotik daha iyidir? Aslında, bu ilaçların listesi oldukça çeşitlidir. Öte yandan, modern bir eczanede sunulan ilaçların hepsi etkili bir antimikrobiyal etki ile karakterize değildir.

Geniş antimikrobiyal etkisi olan fonlardan dikkat, Amoxil, Seftriakson, Penisilin, Azitromisin, Amoksiklav üzerine odaklanmalıdır.

Ancak genel listeden grip tedavisi için yetişkinler veya çocuklar tarafından bir antibiyotik seçemezsiniz. Doktor ilaçları sadece reçete etmekle kalmaz, aynı zamanda ilaç kursunun süresini de gösterir. Ortalama olarak, bir hafta kadardır, ancak tabletler (kapsüller) günde iki kez alınmalıdır.

Çoğu zaman, antibiyotiklerle birlikte, doktorlar, probiyotik mikroflorayı (ki, bir şekilde veya güçlü, güçlü antibiyotik ilaçlarından muzdarip) geri kazanmanın mümkün olabileceği, içme probiyotiklerini tavsiye ederler. Bionihurts, bu amaç için özellikle iyi, bir hafta boyunca günde iki kez alınması tavsiye edilen Linex tabletlerin yanı sıra.

Çocuklar için antibiyotik almaktan bahsedersek, doktorlar geleneksel olarak günde iki kez Inspirone, Ospamox ve Augmentin gibi şuruplar yazarlar. Tedavi kursu ön muayene olmaksızın reçete edilmez.

Bakteriyel enfeksiyon

Akut viral solunum yolu enfeksiyonuna bakteriyel enfeksiyonun eklenmesi şu durumlarda oluşur:

 • vücut hastalık tarafından zayıflatılır;
 • Hasta şiddetli öksürük ve boğaz ağrısı çeker;
 • yüksek sıcaklık yükselir.

Ancak bu tek başına, tanıya dayalı olamaz. Deneyimli bir tıp uzmanına görünmek gerekir. Kendini hedefleme, daha sonra ciddi sağlık sorunları ile doludur.

Doktor, spesifik bir enfeksiyöz ajana dayanarak en uygun ilaçları seçer.

Örneğin, makrolidler soğuk algınlığı ve grip için çok iyi antibiyotikler olarak kabul edilir. Onlardan bahsetmişken, Azitromisin, Klaritromisin, Amoksiklav hakkında hatırlamalısınız. Birçok iltihaplı hastalıkla başa çıkmayı başarıyorlar. Ve günde bir veya iki tablet yeterli.

Ampisilin ve Artırıcı olan penisilinler de vardır. Bunlar ayrıca günde bir tablette standart olarak alınan yeterince duyarlı antibakteriyel maddelerdir.

Sefalosporinler (aynı Seftriakson veya Sefazolin) çok çeşitli antimikrobiyal etkilere sahip etkili ajanlardır. Sıklıkla bunlar intramüsküler olarak enjekte edilen ilaçlardır. Tedavi kursu bir tıp uzmanı tarafından atanır. Bununla birlikte, bağırsak disbiyozunu önlemek için, akut solunum yolu enfeksiyonları ve gripte bu antibiyotiklerin uygulanması ile birlikte, probiyotikler alınmalıdır. Özellikle, doktorlar özel mayalanmış ev yapımı yoğurtlar önermektedir.

En iyi antibiyotikler

Eczanede sunulan genel listeden soğuk algınlığı ve grip için tüm antibiyotiklerin isimlerini listelemek neredeyse imkansızdır. En azından çok fazla yer ve zaman alır.

Ama burada en etkili olanların listesi, bu yüzden hangi antibiyotiklerin soğuk algınlığı ve grip için en iyisi olduğu belli oldu, bu mantıklı.

sumamed

Burada, patojenik bakterilerin neden olduğu birçok enflamasyonu tedavi etmek için doktorlarca reçete edilen yeterince güçlü bir ilaç var.

Soğuk komplikasyonların karmaşık tedavisi için de uygundur.

Genellikle günde bir hap alınır. Her ne kadar terapinin seyri bir doktor tarafından ayarlanabilse de.

amoxiclav

Bu antibiyotik yardımıyla ciddi catarrhal komplikasyonlarla bile başa çıkmak mümkündür.

Bir tablet için günde iki kez alınır. Ancak bu ilacı kendiniz reçete etmemelisiniz - sadece doktorun izni ile.

Supraks

İşte enflamatuar süreçleri başarıyla tedavi eden başka bir güçlü ilaç.

Günde yeterli ve bir hap.

Avelox

Bu ilaç oldukça yaygın olarak kabul edilir ve buna göre, genellikle doktorlar tarafından reçete edilir.

Ayrıca, standart dozaj günde bir tableti geçmez.

Femoklav

Bu ilaç, alt solunum yolunun yanı sıra, otitis, kronik bronşit, bademcik iltihabı ve farenjitde sıkça görülen hastalığa yakalandığında yardımcı olur.

Ama on iki yaşına ulaşmamış olan çocuklara uygulamak, kontrendikedir.

Ayrıca, kontrendikasyonlar bireysel hoşgörüsüzlük ve karaciğer yetmezliği ile ilgilidir.

Doz yaklaşık 875 miligramdır. Ama ayrıntılı olarak bu bir doktor tayin etmeli.

augmentin

Özellikle bu ilaç streptococci, Staphylococcus aureus, enterobacteria, Escherichia coli, Protea ile başa çıkmayı başarıyor.

İlaç, seyreltilmiş bir toz ve tabletler halinde temin edilebilir. Sadece yetişkinleri değil, aynı zamanda çocukları tedavi etmek için uygundur.

Doktorlar, ARI, sinüzit, stomatit, bademcik iltihabı, zatürre ve bronşit ile başa çıkmak için onu atar.

Zinnat

Göğüs enfekte olduğunda ve üst ve / veya alt solunum yolları gripten etkilenmişse, bu antibiyotik taburcu edilebilir. Bazen ameliyattan sonra taburcu edilir.

Kural olarak, bunlar tablet veya süspansiyonlardır. Terapötik kursun süresi yaklaşık bir haftadır. Günde birkaç tablet yeterli.

Küçük çocukların da bu ilacı almasına izin verilir, ancak yan etkileri önlemek için sıkı tıbbi gözetim altında.

Semptomlar ve Öneriler

Solunum yolu hastalıklarının tedavisi, yönelimli bir etkiye sahip ve doğrudan doğruya etki eden ilaçların kullanılmasını gerektirir. Bu, mikropları yok etmek ve çoğalmasını önlemek için mümkün olan bir etiyolojik terapi.

İlaç seçimi doğru olmalıdır. Bazı hastalar bir doktora danışmaksızın bir şey almaya başlarlar, ancak kendilerini daha da incitme riskiyle karşı karşıya kalırlar ve bu da konuyu en tehlikeli komplikasyonlara götürür.

Genel olarak, soğuk algınlığı ve grip virüse ait bir hastalıktır. Buna göre, önce alınması gereken antiviral ilaçlar. Ancak komplikasyon durumunda, antibiyotik ilaç kullanımına başvurmak mantıklıdır.

Patojenik mikroorganizmaların bulaşması, havadaki damlacıklar ile ve ilaveten, enfekte olmuş kişi veya dokunduğu nesnelerle temas yoluyla gerçekleştirilir.

Akut viral hastalıklar, örneğin, influenza enfeksiyonu hakkında bir soru ise, belirtileri oldukça keskin bir şekilde işaretlenir:

 • mukoza nazofarenks iltihaplı ve şişer;
 • burun akıntısı başlıyor;
 • öksürük muzdarip;
 • Boğaz kırmızıya döner ve üzerinde pembe ve beyaz granüller oluşur;
 • bademcik iltihaplı hale gelir;
 • Boğazda kuvvetle ikna;
 • yutma ağrılı;
 • sıcaklık değerleri normu aşar.

Fakat ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla antibiyotik içmeye acele etmeyin - bu bile Amoxiclav gibi ünlü bir ilaçtır. Bu gün hangi gün yapılmalı? Sadece, ne zaman bir tıbbi uzman atar ve daha önce değil.

Bunun yerine, aşağıdaki önerileri dinlemelisiniz:

 • zorunlu yatak istirahati gözlemlemek;
 • Mümkün olduğunca fazla sıvı içmek;
 • daha fazla vitamin tüketmek için tamamen yemek yiyin;
 • bitkisel infüzyon ile gargara;
 • burun boşluğu salin, salin, furatsilinom yanı sıra papatya çözeltisi yıkayın;
 • periyodik olarak inhalasyonlar gerçekleştirin;
 • Ayak banyosu ve öğütmek, sıkıştırmak için (ateş olmasa bile).

İlk belirtilerin ortaya çıkması gerekir ve yukarıdaki önerilerin hepsini takip ederseniz, soğuk kendi kendine geçecektir.

Bununla birlikte, çoğu insan bunu "çeker", böylece hastalık daha da ilerler.

Doktorlar, antiviral ilaçlar, semptomatik ve immüno-modüle edici ilaçların kullanımı ile terapötik bir kurs düzenler. Sadece o zaman antibiyotikler devreye girer - aynı zamanda "bir şey" almak için acele etmeyin. Bazı insanlar, para biriktirmeye çalışmak, eczanelerde az bilinen, test edilmemiş ve ucuz antibiyotik satın almak. Ancak ucuz bir ilaç - etkili anlamına gelmez. Ve kaydetme her zaman iyi değildir. Çoğu zaman, bu fonların çok fazla yan etkisi vardır.

Geleneksel olarak, enfeksiyon bir hafta boyunca vücutta tutulur, bundan sonra semptomlar azalır. Tabii ki, grip ile, durum çok daha karmaşık olabilir ve hastalık daha da uzun olacaktır.

Ancak bakteriyel bir enfeksiyon durumunda, hastalığın kendisi geçmeyecektir. Komplikasyonlar solunum yolu, burun sinüsleri, kulak boşlukları ile ortaya çıkabilir.

İlaç reçete edilirken nelere dikkat edilir?

Antibiyotik reçete ederken, tıp uzmanları aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurur:

 • enfeksiyonun lokalize olduğu yer;
 • hastanın yaşı;
 • kendini gösteren belirtiler;
 • belirli bileşenlere karşı bireysel hoşgörüsüzlük varlığı;
 • bağışıklık gücü.

Ancak, doktorun antibiyotik ilaçlarını reçete edebileceği belirtiler:

 • subfebril sıcaklığı varlığı;
 • sık soğuk algınlığı (daha sıklıkla yılda beş kez);
 • fungal, yanı sıra kronik enfeksiyonlar;
 • HIV enfeksiyonu varlığı;
 • zayıf bağışıklık;
 • onkoloji.

Bakteriyel anjina, purulent lenfadenit, akut bronşit ve otitis gibi diğer komplikasyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir.

Ama unutma - En iyi antibiyotikler bile doktorun izni olmadan alındığında sağlığınıza zarar verebilir. İlaçların adı da tıp uzmanı tarafından açıklanmalıdır.

Soğuk algınlığı için antibiyotikler

Modern antibiyotikler soğuk algınlığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunların soğuk algınlığı uygulama tarafından doğrulanır, antibiyotiklere bağlı sorunlar bir doktorun gözetiminde olmayan ilaçları kullanırken ortaya çıkar.

Soğuk algınlığı neden antibiyotik reçete edilir

Soğuk algınlığı ile karışık enfeksiyonlar yaygındır. Adenovirüsler, soğuk algınlığına neden olan rinovirüsler, bağışıklık sistemini önemli ölçüde zayıflatır. Ve bağışıklığı nasıl artıracağımızı, makalemizde okuyarak yetişkin kişiye karşı bağışıklık kazandırmaktan daha fazlası.

Bakteriler, genellikle streptokoklar, stafilokoklar, kendi savunma kuvvetlerinde azalma ile çarparak, iltihaba neden olurlar. Tüm bu süreçler, tamamen viral bir biçimde, hızlı bir şekilde ortaya çıkar, ilk soğukta 3-4 gün boyunca soğuk algınlığı görülür.

Soğuk algınlığı için antibiyotiklerin atanması, hem yetişkinler hem de çocuklar için haklı ve gerekli bir tedavi önlemidir. Ve tedaviye hastanın zarar vermemesi için, muayene ve uygun antibiyotik duyarlılık testlerinden sonra doktor tarafından ilaç seçilmelidir.

Antibiyotikler ve kontrolsüz kullanımı, isimlerin kaotik değişimi, doktor tavsiyelerine uyulmaması.

Soğuk algınlığı için ilk eylem, kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evde bir doktora başvurduğunuzda, bir polikliniğe ziyarettir. Antibiyotiklerin atanması, antiviral ilaçların seçimi doktorun yetkinliği dahilindedir, soğuk algınlığı için kendi kendine ilaç genellikle komplikasyonlara yol açar.

Soğuk algınlığı için antibiyotiklerin avantajları

Yeterli bir ilaçla tedavinin seyri, hastalığın kaynağını ortadan kaldırır ve komplikasyonların önlenmesi görevi görür. Karışık viral-bakteriyel enfeksiyonlar bağışıklığı azaltır, komplikasyonları provoke eder.

Soğuk algınlığı antibiyotiklerle tedavi etmek sadece semptomları hafifletmez ve hastanın sağlığını iyileştirir. Antibakteriyel ilaçlar, hücresel düzeyde enfeksiyonla savaşır, dokularda metabolik süreçleri normalleştirir.

Antibiyotik komplikasyonları

Antibiyotik almanın dezavantajları, patojenik mikroorganizmaların gelişmesi için bir koşul oluşturan kendi yararlı bağırsak mikroflorasının bastırılmasını içerir.

Enfeksiyona karşı ilacın duyarlılığına ilişkin bir çalışma yapılmadan antibiyotiklerin kontrolsüz kullanımı, en güçlü ilaçlara dirençli yeni bakteri suşlarının ortaya çıkmasına yol açar, "süperinfeksiyon" ortaya çıkar.

Kontrendikasyonları olmayan soğuk algınlığı için antibiyotik kullanımı, hastanın durumunun kötüleşmesiyle birlikte ciddi karaciğer ve böbrek hasarına yol açar.

Testler ve doktor önerileri olmaksızın, ilacın soğuk algınlığı, karakteristiklerini alma özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaksızın sadece antibiyotik seçimi, iyileşmeyi önemli ölçüde geciktirebilir ve komplikasyonlar için tedaviden sonra doktorun çalışmasını zorlaştırabilir.

Antibiyotik reçete edilmediğinde

Viral konjonktivit, nazofarenjit, tracheitis, burun akıntısı, 2 haftadan az süren, larenjit, herpes antibakteriyel ilaçlar tedavi edilmez.

Antibiyotik ile tedavi edildiğinde

Antimikrobiyaller, soğuk algınlığı için azaltılmış bağışıklık belirtileri olan kişilere reçete yazmaktadır:

 • artan sıcaklık;
 • Bakteriyel, mantar yapısı kronik iltihap varlığı;
 • 4 gün boyunca antiviral ilaçlar ile tedavi sonucunun eksikliği.

Antibiyotikler AIDS hastalığına yakalanan kanser hastalarında antiviral tedaviyle birlikte grip ve soğuğa karşı reçete yazmaktadır.

Soğuk algınlığı antibiyotik grupları

Enflamasyonun lokalizasyonu, hastalığın tezahürünün doğası ve yoğunluğu tarafından yönlendirilen soğuk algınlığı ile hangi antibiyotiklerin seçilmesi.

Genellikle, hastanın tedavisinden hemen sonra, geniş spektrumlu antibiyotikler reçete edilir ve bu da nazofarenksin tipik enflamasyon patojenleri üzerinde etkilidir.

Daha sonra, bakteri çalışmasına göre ya da tedavi seyrini sürdürün ya da antibiyotiği patojenik mikroflora daha duyarlı olarak değiştirin.

Soğuk algınlığı için antibiyotiklerin listesi penisilin, sefalosporin serileri, makrolitler, fluorokinolonlardan preparatları içerir.

penisilinler

Büyük bir grup penisilinler, ampisilin, augmentin, amoksisilin, amoksiklav, Flemoxin Solutab, Amosinom, Ekobolom, Benzitsillinom, Bitsillin temsil etti.

Penisilinler, influenza ve soğuk algınlığı için etkili antibiyotiklerdir, ancak bu grubun ilaçları ile tedavi, alerjiler riskinin yanı sıra enzimlerin etkisine olan bağlantısının dengesizliği ile komplike hale gelmektedir.

Penisiline alerjik reaksiyon deri döküntüleri, kurdeşen, Quinck'un ödemi, anafilaktik şok ile kendini gösterir. Alerji yokluğunda, hasta bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığı için test öncesi penisilinler reçete edilir.

Soğuk kullanılan antibiyotiklerin çok sayıda, ampisilin temelinde oluşturulur, ilaçların en ünlü isimleri - Ampisilin-Akos, Ampisilin Sodyum, Ampisilin trihidrat.

Ampisilin, soğuk algınlığı için en ucuz ve etkili antibiyotiklerden biri olarak kabul edilir, kullanımı için önemli bir durum penisilin serisine alerjinin olmamasıdır.

Soğuk algınlığı için antibiyotik seçimi genellikle amoksisilin + klavulanik asit (Amoksiklav) haline gelir. Klavulanik asit amoksisilin yıkımdan korur ve antibiyotik bakteri üremesini sınırlar ve onları yok eder.

Amoksiklav ilaçlar Augmentin, Panklava, Ranklav, Rapiklav soğuk algınlığı analogları için benzer ilaçlar.

Amoksisilin ve analogları soğuk algınlığına yardımcı olan ucuz antibiyotiklere işaret eder, bu ilaçların fiyatları ortalama 150 rubleyi geçmez. En ucuz tabletler, kapsüller - Amosin (59 ruble), Amoksisilin (60 ruble), Hiconcil (54 ruble).

Biraz daha yüksek amoksisilin analoğu - antibiyotik Flemoxin Solutaba, aynı zamanda soğuk algınlığı için de etkilidir, çocuklara izin verilir. Moskova ve St. Petersburg'da ortalama ambalaj maliyeti 300-400 ruble, tabletler hoş bir tada sahiptir, çözünebilir ve çocuklara şurup veya süspansiyon şeklinde verilebilir.

Antibiyotikler penisilin, soğuk algınlığı için çocuk tedavisinde en güvenli kullanılır kabul edilir, akciğer bronşların iltihabı, en fazla verilen ilaçlar isimleri - Amoksisillin, Benzpenitsillin, amoxiclav.

Ayrıca "Soğuk Hap" makalesini okumanızı da teklif ediyoruz.

makrolidler

Antibiyotik makrolidler, geniş bir etki spektrumuna sahip olan ilaçları ifade eder, çeşitli menşeli üst solunum yollarının enfeksiyonları durumunda aktiftir.

Hamilelik sırasında makrolitlere izin verilir, hangi antibiyotiklerin soğuk algınlığı için reçete edilmesi gerektiğini seçerler, doktor bu ilaç grubundaki seçimini durdurur.

Soğuk algınlığı için güçlü antibiyotikler, aktif bileşen olarak azitromisin içeren preparatları içerir.

Bu grubun en ünlü ilacı Sumamed. Çocuklar için antibiyotik kullanımına izin verilir, soğuk algınlığı için 3 tablet vardır. İlaç tabletler, kapsüller, yanı sıra toz satışı üzerinde bir süspansiyon üretimi için kullanılabilir.

Azitromisin azivok olarak Sumamed bu analogların ana aktif bileşendir, Sumazid Azitral, Sumamed forte Sumametsin, Hemomitsin, Zitrotsin, Gl-faktor, azitromisin monohidrat, azitromisin dihidrat Azitroks, Azitsid, azivok.

Emilim özellikleri, azitromisinin vücuttan atılması, bu antibiyotiklerin günde bir kez soğuk algınlığına izin verir. Soğuk algınlığı için, her gün için bir tane dağıtarak üç antibiyotik tablet almak yeterlidir.

Makrolidlerden elde edilen en iyi antibiyotiklerden biri, son jenerasyonun yarı sentetik ilacı olan Klabaks'dır. Aktif madde Klabaksa - klaritromisin, tipik, atipik patojen mikrofloranın aktivitesini inhibe eder, klamidyayı yok eder.

Antibiyotik Klabaks sadece patojen mikroflorayı öldürmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklığı destekler, bakteriyem olgusunu önler - bakterilerin kanın içine girmesini engeller.

Uzun süreli soğuk algınlığı olan antibiyotik Klabaklar, balgamın hemen hemen her tipte solunum yolu enfeksiyonunu baskılayarak, immünomodülatör özellikler gösterir.

Klaritromisinin aktif bileşeni, Ecosetrin, Clacid, Arvitsin, Clarbact, Clarithromycin Zentiva, Clerimed ve Fromylid'de de bulunur. Bu antibiyotikler soğuk algınlığı için benzer şekilde davranır ve tedavi için tercih edilenler genellikle sadece doktor tarafından değil, aynı zamanda fiyat tarafından da belirlenir.

Antibiyotik Klaritromisinli en pahalı tablet - Klatsid (İngiltere, ABD) - 953 ruble, 943 ruble, Klerimed ilaç (Kıbrıs) 'de daha uygun fiyat -.. 152 ovun. Moskova ve St. Petersburg eczanelerde.

Belki hamilelik sırasında soğuk algınlığı için bir tedavi arıyordunuz? Hamilelik sırasında ilaçlarla birlikte soğuk algınlığı tedavisi.

sefalosporinler

Sefalosporinler çok çeşitli patojenlere karşı aktif olan geniş bir ilaç grubudur. Sefalosporin 1 ve 2 nesillerin özellikleri iyi çalışılmıştır.

3. ve 4. nesilden yeni ilaçlar solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça etkilidir ve yetişkinlere reçete edilir. Çocuklar için en son nesil sefalosporinlerin özellikleri tam olarak anlaşılamamıştır, bu nedenle, 18 yaşından küçük bir çocuk, sefalosporin 1 ve 2 nesil tedavisi için reçete edilir.

fluorokinolonlardır

Bu grubun antibiyotikleri, pnömokoklara ve bir dizi başka patojen patolojisine karşı yüksek aktiviteye sahiptir. Florokinolonlar 18 yaşına ulaşmış kişilerde soğuk algınlığı için kullanılabilir.

Sparfloxacin, moksifloksasin, levofloksasin geniş bir etki spektrumuna sahiptir, yüksek dirençli patojenlere karşı etkinliğini gösterir, günde bir kez uygulanır.

Florokinolonların negatif tarafı kalbin ritminin ihlalidir. Bu ilaçlar yaşlılarda özel dikkatle reçete edilir.

Çocuklar için antibiyotikler

Soğuk algınlığı için çocuk antibiyotikler, yan etkilere ve komplikasyonlara neden olmamalıdır. Tablet yerine, çocuklara tatlı şurup, süspansiyon şeklinde ilaç verilir. Gerekirse, soğuk, kas içi antibiyotik enjeksiyonu reçete edilir.

Çocuklarda soğuk algınlığına karşı antibiyotik listesi penisilinler amoksisilin, Augmentin, Flemoksin Soljutab gruptan antibakteriyel ajanlar keşfeder. Çocuklarda soğuk algınlığı için makrolidlerden Sumamed forte kullanılır.

üst solunum yolu İzin sefalosporin 1 ve 2, üretim sefadroksil, sefaleksin, sefuroksim, sefaklor bakteriyel enfeksiyonu olan çocuklarda tedavisi için. Şiddetli soğuk algınlığı ile çocuklara Cefalexin, Zinnata, Zeclore, Duratsef tabletleri verilir.

Şiddetli soğuk algınlığı durumunda, sık sık reçete antibiyotik reçete edilir, genellikle atanan isimler - Amoxiclav, Augmentin, Azithromycin.

Soğuk algınlığı için en etkili antibiyotikler, enflamasyon patojenine seçici olarak etki eden bir bakteri çalışmasının sonuçlarına göre oluşturulan ilaçlardır.

Tabletlerdeki antibiyotiklerin çeşitliliği, enjeksiyonlardaki ilaçların kullanımını önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca, ilk günlerinde çocuğun ciddi durumlarını enjeksiyonla tedavi ettikleri ve daha sonra tabletlerdeki ilaçlarla tedaviye geçtikleri bir tedavi rejimi kullanırlar.

Antibiyotikler, çocuklara kontrendike

Soğuk algınlığı olan çocuklar için, antibiyotikler reçete edilmez:

 • tetrasiklinler - doksisiklin, minosiklin, tetrasiklin;
 • kloramfenikol;
 • aminoglikosidler;
 • sefalosporinler 4 kuşak;
 • fluorokinolonlardır.

Tetrasiklin diş emaye oluşumunu bozar, protein sentezini etkiler, karaciğeri yok eder. Aminoglikozidler işitsel sinire zarar veren ototoksik bileşiklere, sağırlığa ve sağırlığa neden olur.

Çocuklarda en yaygın aminoglikozit gentamisin, bu antibiyotiğin amacı ototoksik etki ve pnömokoklara duyarlılık olmaması nedeniyle doğrulanmamıştır.

Aminoglikozidler, 8 yaşın altındaki çocuklar için tetrasiklinler reçete edilmez. Lincomycin'li çocuklarda soğuğun bakteriyel komplikasyonlarını tedavi etmek mantıksızdır. Diğer antibiyotiklerle etkileşir, ampisilin, kalsiyum glukonat, heparin ile uyumlu değildir.

Bu antibiyotik o dysbiosis gelişmesine katkıda normal intestinal mikroflora için en tehlikeli biri olarak kabul edilir, çocuk ampisilin enjeksiyonlar yanı sıra lincomycin için uygulanmamalıdır.

Levomisetin hematopoez bozar. 3 yaşın altındaki çocuklarda levomisin, merkezi sinir sistemini karaciğeri etkiler.

küçük çocuklarda sefalosporin grubu 3 kuşak (seftriakson) antibiyotikleri patojenik bakteri, mantar mikrobiyotasına kendi yararlı bağırsak florasının neredeyse tamamen değiştirilmesi ile guatr neden olabilir.

Florokinolonların antibiyotikleri eklemlerde kıkırdak doku oluşumunu bozar, sadece soğuk algınlığı için değil, aynı zamanda sistemik hastalıklar için de hamile kadınlar ve çocuklar için yasaklanmıştır.

Tedavi özellikleri

Antibiyotikler her zaman ders alır. Tedavi devam eder ve iyilik halinin düzelmesi, resepsiyonun başlamasından sonraki ilk günlerde gelir.

Antibiyotiklerle tedavide, talimatlarda belirtilen tek doz ve günlük dozu izleyin. Antibiyotik doktoru reçete, tedavi tıbbi gözetim altında gerçekleştirilir.

Mikroorganizmaların ilaca uyum sağlama yeteneği nedeniyle, tedavinin etkisinin yokluğunda, mutasyon yapmak için, doktor antibiyotiğin yerini alır.

Aşırı antibiyotik kullanımı da hastanın sağlığı için tehlikelidir. Özellikle çocuklarda antibakteriyel ilaçların sistematik olmayan kullanımı ile ciddi sonuçlar gözlemlenmiştir.

Doğru beslenme, talimatlar ve doktorların sıkı sıkıya bağlı kalmanın - hastalığını ortadan kaldıracak ve bağışıklık, guatr ve komplikasyonları azalmış yol açmaz antibiyotiklerle hangi tedavinin şartlar altında.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit: evde tedavi

Farinksin akut veya kronik inflamatuar hastalığı farenjit denir. Bu, her yaştan insanlarda çok yaygın bir patolojidir, mevsimsel ARI sırasında sıklığı dramatik bir şekilde artar.Farenjit etiyolojisiHem akut hem de kronik farenjit vakalarının büyük çoğunluğu bulaşıcı bir niteliktedir.

Bir çocukta larenjit tedavisi

Makalenin içeriğiLarenjit nedeni enfeksiyon ve enfeksiyöz olmayan bir faktör olabilir. Patojenik mikroorganizmalar arasında sıklıkla vardır: viral enfeksiyon (kızamık, grip, suçiçeği, adenovirüs); bakteri (streptokok, stafilokok, pnömokok); mantarlar (candida, kalıp).