Loading

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Soğuk algınlığı için antibiyotikler

Modern antibiyotikler soğuk algınlığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunların soğuk algınlığı uygulama tarafından doğrulanır, antibiyotiklere bağlı sorunlar bir doktorun gözetiminde olmayan ilaçları kullanırken ortaya çıkar.

Soğuk algınlığı neden antibiyotik reçete edilir

Soğuk algınlığı ile karışık enfeksiyonlar yaygındır. Adenovirüsler, soğuk algınlığına neden olan rinovirüsler, bağışıklık sistemini önemli ölçüde zayıflatır. Ve bağışıklığı nasıl artıracağımızı, makalemizde okuyarak yetişkin kişiye karşı bağışıklık kazandırmaktan daha fazlası.

Bakteriler, genellikle streptokoklar, stafilokoklar, kendi savunma kuvvetlerinde azalma ile çarparak, iltihaba neden olurlar. Tüm bu süreçler, tamamen viral bir biçimde, hızlı bir şekilde ortaya çıkar, ilk soğukta 3-4 gün boyunca soğuk algınlığı görülür.

Soğuk algınlığı için antibiyotiklerin atanması, hem yetişkinler hem de çocuklar için haklı ve gerekli bir tedavi önlemidir. Ve tedaviye hastanın zarar vermemesi için, muayene ve uygun antibiyotik duyarlılık testlerinden sonra doktor tarafından ilaç seçilmelidir.

Antibiyotikler ve kontrolsüz kullanımı, isimlerin kaotik değişimi, doktor tavsiyelerine uyulmaması.

Soğuk algınlığı için ilk eylem, kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evde bir doktora başvurduğunuzda, bir polikliniğe ziyarettir. Antibiyotiklerin atanması, antiviral ilaçların seçimi doktorun yetkinliği dahilindedir, soğuk algınlığı için kendi kendine ilaç genellikle komplikasyonlara yol açar.

Soğuk algınlığı için antibiyotiklerin avantajları

Yeterli bir ilaçla tedavinin seyri, hastalığın kaynağını ortadan kaldırır ve komplikasyonların önlenmesi görevi görür. Karışık viral-bakteriyel enfeksiyonlar bağışıklığı azaltır, komplikasyonları provoke eder.

Soğuk algınlığı antibiyotiklerle tedavi etmek sadece semptomları hafifletmez ve hastanın sağlığını iyileştirir. Antibakteriyel ilaçlar, hücresel düzeyde enfeksiyonla savaşır, dokularda metabolik süreçleri normalleştirir.

Antibiyotik komplikasyonları

Antibiyotik almanın dezavantajları, patojenik mikroorganizmaların gelişmesi için bir koşul oluşturan kendi yararlı bağırsak mikroflorasının bastırılmasını içerir.

Enfeksiyona karşı ilacın duyarlılığına ilişkin bir çalışma yapılmadan antibiyotiklerin kontrolsüz kullanımı, en güçlü ilaçlara dirençli yeni bakteri suşlarının ortaya çıkmasına yol açar, "süperinfeksiyon" ortaya çıkar.

Kontrendikasyonları olmayan soğuk algınlığı için antibiyotik kullanımı, hastanın durumunun kötüleşmesiyle birlikte ciddi karaciğer ve böbrek hasarına yol açar.

Testler ve doktor önerileri olmaksızın, ilacın soğuk algınlığı, karakteristiklerini alma özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaksızın sadece antibiyotik seçimi, iyileşmeyi önemli ölçüde geciktirebilir ve komplikasyonlar için tedaviden sonra doktorun çalışmasını zorlaştırabilir.

Antibiyotik reçete edilmediğinde

Viral konjonktivit, nazofarenjit, tracheitis, burun akıntısı, 2 haftadan az süren, larenjit, herpes antibakteriyel ilaçlar tedavi edilmez.

Antibiyotik ile tedavi edildiğinde

Antimikrobiyaller, soğuk algınlığı için azaltılmış bağışıklık belirtileri olan kişilere reçete yazmaktadır:

 • artan sıcaklık;
 • Bakteriyel, mantar yapısı kronik iltihap varlığı;
 • 4 gün boyunca antiviral ilaçlar ile tedavi sonucunun eksikliği.

Antibiyotikler AIDS hastalığına yakalanan kanser hastalarında antiviral tedaviyle birlikte grip ve soğuğa karşı reçete yazmaktadır.

Soğuk algınlığı antibiyotik grupları

Enflamasyonun lokalizasyonu, hastalığın tezahürünün doğası ve yoğunluğu tarafından yönlendirilen soğuk algınlığı ile hangi antibiyotiklerin seçilmesi.

Genellikle, hastanın tedavisinden hemen sonra, geniş spektrumlu antibiyotikler reçete edilir ve bu da nazofarenksin tipik enflamasyon patojenleri üzerinde etkilidir.

Daha sonra, bakteri çalışmasına göre ya da tedavi seyrini sürdürün ya da antibiyotiği patojenik mikroflora daha duyarlı olarak değiştirin.

Soğuk algınlığı için antibiyotiklerin listesi penisilin, sefalosporin serileri, makrolitler, fluorokinolonlardan preparatları içerir.

penisilinler

Büyük bir grup penisilinler, ampisilin, augmentin, amoksisilin, amoksiklav, Flemoxin Solutab, Amosinom, Ekobolom, Benzitsillinom, Bitsillin temsil etti.

Penisilinler, influenza ve soğuk algınlığı için etkili antibiyotiklerdir, ancak bu grubun ilaçları ile tedavi, alerjiler riskinin yanı sıra enzimlerin etkisine olan bağlantısının dengesizliği ile komplike hale gelmektedir.

Penisiline alerjik reaksiyon deri döküntüleri, kurdeşen, Quinck'un ödemi, anafilaktik şok ile kendini gösterir. Alerji yokluğunda, hasta bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığı için test öncesi penisilinler reçete edilir.

Soğuk kullanılan antibiyotiklerin çok sayıda, ampisilin temelinde oluşturulur, ilaçların en ünlü isimleri - Ampisilin-Akos, Ampisilin Sodyum, Ampisilin trihidrat.

Ampisilin, soğuk algınlığı için en ucuz ve etkili antibiyotiklerden biri olarak kabul edilir, kullanımı için önemli bir durum penisilin serisine alerjinin olmamasıdır.

Soğuk algınlığı için antibiyotik seçimi genellikle amoksisilin + klavulanik asit (Amoksiklav) haline gelir. Klavulanik asit amoksisilin yıkımdan korur ve antibiyotik bakteri üremesini sınırlar ve onları yok eder.

Amoksiklav ilaçlar Augmentin, Panklava, Ranklav, Rapiklav soğuk algınlığı analogları için benzer ilaçlar.

Amoksisilin ve analogları soğuk algınlığına yardımcı olan ucuz antibiyotiklere işaret eder, bu ilaçların fiyatları ortalama 150 rubleyi geçmez. En ucuz tabletler, kapsüller - Amosin (59 ruble), Amoksisilin (60 ruble), Hiconcil (54 ruble).

Biraz daha yüksek amoksisilin analoğu - antibiyotik Flemoxin Solutaba, aynı zamanda soğuk algınlığı için de etkilidir, çocuklara izin verilir. Moskova ve St. Petersburg'da ortalama ambalaj maliyeti 300-400 ruble, tabletler hoş bir tada sahiptir, çözünebilir ve çocuklara şurup veya süspansiyon şeklinde verilebilir.

Antibiyotikler penisilin, soğuk algınlığı için çocuk tedavisinde en güvenli kullanılır kabul edilir, akciğer bronşların iltihabı, en fazla verilen ilaçlar isimleri - Amoksisillin, Benzpenitsillin, amoxiclav.

Ayrıca "Soğuk Hap" makalesini okumanızı da teklif ediyoruz.

makrolidler

Antibiyotik makrolidler, geniş bir etki spektrumuna sahip olan ilaçları ifade eder, çeşitli menşeli üst solunum yollarının enfeksiyonları durumunda aktiftir.

Hamilelik sırasında makrolitlere izin verilir, hangi antibiyotiklerin soğuk algınlığı için reçete edilmesi gerektiğini seçerler, doktor bu ilaç grubundaki seçimini durdurur.

Soğuk algınlığı için güçlü antibiyotikler, aktif bileşen olarak azitromisin içeren preparatları içerir.

Bu grubun en ünlü ilacı Sumamed. Çocuklar için antibiyotik kullanımına izin verilir, soğuk algınlığı için 3 tablet vardır. İlaç tabletler, kapsüller, yanı sıra toz satışı üzerinde bir süspansiyon üretimi için kullanılabilir.

Azitromisin azivok olarak Sumamed bu analogların ana aktif bileşendir, Sumazid Azitral, Sumamed forte Sumametsin, Hemomitsin, Zitrotsin, Gl-faktor, azitromisin monohidrat, azitromisin dihidrat Azitroks, Azitsid, azivok.

Emilim özellikleri, azitromisinin vücuttan atılması, bu antibiyotiklerin günde bir kez soğuk algınlığına izin verir. Soğuk algınlığı için, her gün için bir tane dağıtarak üç antibiyotik tablet almak yeterlidir.

Makrolidlerden elde edilen en iyi antibiyotiklerden biri, son jenerasyonun yarı sentetik ilacı olan Klabaks'dır. Aktif madde Klabaksa - klaritromisin, tipik, atipik patojen mikrofloranın aktivitesini inhibe eder, klamidyayı yok eder.

Antibiyotik Klabaks sadece patojen mikroflorayı öldürmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklığı destekler, bakteriyem olgusunu önler - bakterilerin kanın içine girmesini engeller.

Uzun süreli soğuk algınlığı olan antibiyotik Klabaklar, balgamın hemen hemen her tipte solunum yolu enfeksiyonunu baskılayarak, immünomodülatör özellikler gösterir.

Klaritromisinin aktif bileşeni, Ecosetrin, Clacid, Arvitsin, Clarbact, Clarithromycin Zentiva, Clerimed ve Fromylid'de de bulunur. Bu antibiyotikler soğuk algınlığı için benzer şekilde davranır ve tedavi için tercih edilenler genellikle sadece doktor tarafından değil, aynı zamanda fiyat tarafından da belirlenir.

Antibiyotik Klaritromisinli en pahalı tablet - Klatsid (İngiltere, ABD) - 953 ruble, 943 ruble, Klerimed ilaç (Kıbrıs) 'de daha uygun fiyat -.. 152 ovun. Moskova ve St. Petersburg eczanelerde.

Belki hamilelik sırasında soğuk algınlığı için bir tedavi arıyordunuz? Hamilelik sırasında ilaçlarla birlikte soğuk algınlığı tedavisi.

sefalosporinler

Sefalosporinler çok çeşitli patojenlere karşı aktif olan geniş bir ilaç grubudur. Sefalosporin 1 ve 2 nesillerin özellikleri iyi çalışılmıştır.

3. ve 4. nesilden yeni ilaçlar solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça etkilidir ve yetişkinlere reçete edilir. Çocuklar için en son nesil sefalosporinlerin özellikleri tam olarak anlaşılamamıştır, bu nedenle, 18 yaşından küçük bir çocuk, sefalosporin 1 ve 2 nesil tedavisi için reçete edilir.

fluorokinolonlardır

Bu grubun antibiyotikleri, pnömokoklara ve bir dizi başka patojen patolojisine karşı yüksek aktiviteye sahiptir. Florokinolonlar 18 yaşına ulaşmış kişilerde soğuk algınlığı için kullanılabilir.

Sparfloxacin, moksifloksasin, levofloksasin geniş bir etki spektrumuna sahiptir, yüksek dirençli patojenlere karşı etkinliğini gösterir, günde bir kez uygulanır.

Florokinolonların negatif tarafı kalbin ritminin ihlalidir. Bu ilaçlar yaşlılarda özel dikkatle reçete edilir.

Çocuklar için antibiyotikler

Soğuk algınlığı için çocuk antibiyotikler, yan etkilere ve komplikasyonlara neden olmamalıdır. Tablet yerine, çocuklara tatlı şurup, süspansiyon şeklinde ilaç verilir. Gerekirse, soğuk, kas içi antibiyotik enjeksiyonu reçete edilir.

Çocuklarda soğuk algınlığına karşı antibiyotik listesi penisilinler amoksisilin, Augmentin, Flemoksin Soljutab gruptan antibakteriyel ajanlar keşfeder. Çocuklarda soğuk algınlığı için makrolidlerden Sumamed forte kullanılır.

üst solunum yolu İzin sefalosporin 1 ve 2, üretim sefadroksil, sefaleksin, sefuroksim, sefaklor bakteriyel enfeksiyonu olan çocuklarda tedavisi için. Şiddetli soğuk algınlığı ile çocuklara Cefalexin, Zinnata, Zeclore, Duratsef tabletleri verilir.

Şiddetli soğuk algınlığı durumunda, sık sık reçete antibiyotik reçete edilir, genellikle atanan isimler - Amoxiclav, Augmentin, Azithromycin.

Soğuk algınlığı için en etkili antibiyotikler, enflamasyon patojenine seçici olarak etki eden bir bakteri çalışmasının sonuçlarına göre oluşturulan ilaçlardır.

Tabletlerdeki antibiyotiklerin çeşitliliği, enjeksiyonlardaki ilaçların kullanımını önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca, ilk günlerinde çocuğun ciddi durumlarını enjeksiyonla tedavi ettikleri ve daha sonra tabletlerdeki ilaçlarla tedaviye geçtikleri bir tedavi rejimi kullanırlar.

Antibiyotikler, çocuklara kontrendike

Soğuk algınlığı olan çocuklar için, antibiyotikler reçete edilmez:

 • tetrasiklinler - doksisiklin, minosiklin, tetrasiklin;
 • kloramfenikol;
 • aminoglikosidler;
 • sefalosporinler 4 kuşak;
 • fluorokinolonlardır.

Tetrasiklin diş emaye oluşumunu bozar, protein sentezini etkiler, karaciğeri yok eder. Aminoglikozidler işitsel sinire zarar veren ototoksik bileşiklere, sağırlığa ve sağırlığa neden olur.

Çocuklarda en yaygın aminoglikozit gentamisin, bu antibiyotiğin amacı ototoksik etki ve pnömokoklara duyarlılık olmaması nedeniyle doğrulanmamıştır.

Aminoglikozidler, 8 yaşın altındaki çocuklar için tetrasiklinler reçete edilmez. Lincomycin'li çocuklarda soğuğun bakteriyel komplikasyonlarını tedavi etmek mantıksızdır. Diğer antibiyotiklerle etkileşir, ampisilin, kalsiyum glukonat, heparin ile uyumlu değildir.

Bu antibiyotik o dysbiosis gelişmesine katkıda normal intestinal mikroflora için en tehlikeli biri olarak kabul edilir, çocuk ampisilin enjeksiyonlar yanı sıra lincomycin için uygulanmamalıdır.

Levomisetin hematopoez bozar. 3 yaşın altındaki çocuklarda levomisin, merkezi sinir sistemini karaciğeri etkiler.

küçük çocuklarda sefalosporin grubu 3 kuşak (seftriakson) antibiyotikleri patojenik bakteri, mantar mikrobiyotasına kendi yararlı bağırsak florasının neredeyse tamamen değiştirilmesi ile guatr neden olabilir.

Florokinolonların antibiyotikleri eklemlerde kıkırdak doku oluşumunu bozar, sadece soğuk algınlığı için değil, aynı zamanda sistemik hastalıklar için de hamile kadınlar ve çocuklar için yasaklanmıştır.

Tedavi özellikleri

Antibiyotikler her zaman ders alır. Tedavi devam eder ve iyilik halinin düzelmesi, resepsiyonun başlamasından sonraki ilk günlerde gelir.

Antibiyotiklerle tedavide, talimatlarda belirtilen tek doz ve günlük dozu izleyin. Antibiyotik doktoru reçete, tedavi tıbbi gözetim altında gerçekleştirilir.

Mikroorganizmaların ilaca uyum sağlama yeteneği nedeniyle, tedavinin etkisinin yokluğunda, mutasyon yapmak için, doktor antibiyotiğin yerini alır.

Aşırı antibiyotik kullanımı da hastanın sağlığı için tehlikelidir. Özellikle çocuklarda antibakteriyel ilaçların sistematik olmayan kullanımı ile ciddi sonuçlar gözlemlenmiştir.

Doğru beslenme, talimatlar ve doktorların sıkı sıkıya bağlı kalmanın - hastalığını ortadan kaldıracak ve bağışıklık, guatr ve komplikasyonları azalmış yol açmaz antibiyotiklerle hangi tedavinin şartlar altında.

Soğuk algınlığı için antibiyotikler tedavi için daha iyi ve daha etkili midir? Hasta Yorumları

Soğuk algınlığı için antibiyotik almalı mıyım? Herkes banal ARD, ARVI ve hatta influenza bakterilere değil, virüslere neden olduğunu bilir. Ve bu, antibakteriyel ilaçların viral bir enfeksiyondan önce güçsüz olacağı anlamına gelir. O zaman neden doktorlar karmaşık tedavi planında sıklıkla antibiyotik kullanıyor?

Aslında soğuk tamamen viral doğası olduğunu, sadece 3-4 gün vardır, ama bu sefer önemli ölçüde vücudun savunma ve büyümek için bakterileri azaltmak için yeterlidir. Bu nedenle, antibakteriyel özelliklere sahip hazırlıkların randevu - haklı bir ölçüsüdür ve hatta gerektiği kadar tehlikeli komplikasyonları önlemek için.

Antibiyotik ne zaman haklıdır?

Komplikasyon olmadan ortaya çıkan herhangi bir viral enfeksiyon 5-7 gün sürer. Ve güçlü ilaçlar kullanmadan bununla uğraşmanız gerekiyor. Bir doktor tarafından reçete edilen antiviral ilaçları alarak yatak istirahati, bol miktarda vitaminli içme, buhar inhalasyonu veya sürtünmeye uymak yeterlidir. Ama ortak bir soğuk algınlığının bakteriyel bir enfeksiyon tarafından nasıl birleştirildiğini anlamak nasıl? Bu karakteristik özellikleri gösterecektir:

 • Soğuk algınlığının yoğunlaştırılmış tedavisine rağmen, bir kişinin durumu, hastalığın başlangıcından sonra 5.-6.
 • Hafif bir iyileşmeden sonra, 38 ° C ve daha yüksek sıcaklıklarda tekrarlanan bir artış gözlemlenir;
 • Kuru öksürük atakları sadece geçmez, aynı zamanda yoğunlaşmaz;
 • dikkat, nefes darlığı, nefes darlığı, göğüste ağrı;
 • burun ve bronşlardan ayrılan balgam rengini değiştirir (bulanıklaşır, sarımsı-yeşil);
 • koku duyusu kaybolur, ses kısıklığı seste görünür;
 • Enflamasyon ve lenf düğümlerinin büyüklüğünde artış;
 • dışkıda idrar bulanıklaşır, mukus, kan veya irin ortaya çıkar.

Yukarıdaki tüm belirtiler, akut bronşit, pürülan anjina, pnömoni (pnömoni), miyokardit, akut otitis media veya bakteriyel sinüzit gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilen bir bakteriyel enfeksiyonun eklendiğini gösterir.

Bu nedenle, tedavi programında anksiyete belirtileri görüldüğünde, antibiyotikler dahil edilmelidir. İlaç seçimi sadece doktorun ayrıcalığıdır, bu durumda kendi kendine ilaç kabul edilemez. Sadece bir uzman, patojen tipi, semptomların şiddeti, olası kontrendikasyonlar ve soğukta hangi antibiyotiklerin içileceğine karar vererek etkili bir ilaç seçebilir.

Soğuk algınlığı antibiyotik listesi

Hastalığın klinik tablosunu dikkate alarak, doktor aşağıdaki tıbbi gruplardan bir antibakteriyel ajan seçer:

 1. penisilinler. Penisilin preparatları, düşük toksisitelerinde farklılık gösterirler, geniş bir bakteri yelpazesi ile iyi bir şekilde baş ederler, ancak alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Bakteriyel bir enfeksiyonla komplike olan ilk seçenek ilaçlar arasında Ampisilin, Amoksisilin, Augmentin, Amoksiklav ve bunların benzerleri bulunur.
 2. Tsefalosproiny. Geniş bir antibakteriyel etki spektrumu olan büyük bir ilaç grubu. En etkili olan 3 ve 4 nesil modern ilaçlardır. Ancak sefalosporin serilerinin preparatları oldukça fazla kontraendikasyona sahiptir ve çoğunlukla yetişkin hastaların tedavisi için kullanılmaktadır. Sefalosporinlerin temsilcileri: Sefotoksim, Seftriakson, Cefixim, Zinnat vb.
 3. makrolidler. Bu grubun preparatları, üst solunum yollarının yenilgisinde yüksek aktivite gösterir ve çok çeşitli patojenik mikroflora karşı etkilidir. KBB organları, mikoplazmal ve klamidyal pnömoni bakteriyel enfeksiyonları ile iyi başa çıkma dahil. Makrolidler hastalar tarafından iyi tolere edilir, minimal yan etki riski ile karakterize edilir, çoğu çocuklarda ve hamile kadınlarda kullanım için onaylanmıştır. Popüler makrolidlerin temsilcileri - Azitromisin, Sumamed, Macroben, Klabaks, Klaritromisin.
 4. fluorokinolonlardır. Bu grubun ilaçları, penisilin serisinin antibiyotiklerine karşı toleranssızlık için veya antibakteriyel etki gösteren diğer ilaçların kullanımından etkin olmadığında reçete edilir. Bu tür ilaçlar çocuklara verilmemelidir çünkü kas-iskelet sisteminin oluşumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Florokinolonların temsilcileri - Levofloksasin, Moksifloksasin ve bunların benzerleri.

Soğuk algınlığı için iyi bir antibiyotik, patojen tipini ve hastalığın klinik tablosunu dikkate alarak seçilen bir ilaçtır. Ancak gerçek şu ki, soğuk enfeksiyonların mevsimi boyunca, patojeni tanımlamak için pahalı ve uzun süreli balgam muayenesi yapmak her zaman mümkün değildir. Bu nedenle terapistler, en bilinen patojen suşları ile baş edebilecek geniş çapta antibakteriyel etkilerle modern araçları hemen belirlemektedir.

Soğuk algınlığı antibiyotik isimleri

Sıradan bir hastanın çeşitli ilaçlara yönelmesini kolaylaştırmak için, farklı yaş grupları için en sık reçete edilen popüler ilaçları listeliyoruz.

Yetişkinler için hazırlıklar:

Çocuklarda soğuk algınlığı için antibiyotikler:

 • ampisilin;
 • Flemoxin Solutab;
 • augmentin;
 • Zinnat;
 • macrofoams;
 • azitromisin;
 • amoksiklav;

Erken çocukluk döneminde antibiyotiklerin alınması, sadece ciddi vakalarda komplikasyon riski olduğunda haklıdır. Doktor ilacın dozajını ve optimal tedavi rejimini seçmelidir. İlacın formu çocuğun yaşını dikkate alarak seçilir.

Emzirme genellikle antibiyotik enjeksiyonu ile reçete edilir, ayrıca, küçük çocuklarda kullanımını büyük ölçüde kolaylaştıran tatlı şurup veya süspansiyon şeklinde özel çocuk ilaçları vardır. Eczacılar, çocukların reddetmesine neden olmayan hoş bir meyve ya da meyve aroması ve aromasıyla çeşitli türlerde şuruplar sunarlar. Daha büyük çocuklara tabletlerde soğuk algınlığı için antibiyotik verilebilir.

Antibakteriyel ajanlar, her şeyden önce, genellikle bağışıklığı zayıflamış ve görevleriyle baş edemeyen hasta çocuklara reçete edilir. Böylece doktor bebeği ciddi komplikasyonlardan korur ve yaşam ve sağlık için tehlikeli olan durumları önlemeye yardımcı olur.

Çoğu zaman bebeğe hemen hemen geniş bir spektrumda antibiyotik verilir, çünkü balgam analizinin sonucunu beklemek 1-2 gün beklenir ve çocuklarda akut enfeksiyon olması durumunda gecikmek imkansızdır. Çocuğun solunum sistemi hala yetersizdir ve zamanında tedavi olmadığında tehlikeli komplikasyon olasılığını önemli ölçüde artırır.

Soğuk algınlığı ve grip için antibiyotikler: genel bakış

Terapist soğuk algınlığı ile hangi antibiyotiğin alınacağına karar vermeli, tedavisi onun kontrolü altında gerçekleştirilmelidir. Hasta, belirtilen dozu kesinlikle takip etmeli ve hiçbir durumda ilacın alımını kesmemelidir, aksi takdirde böyle bir tedavinin etkisi olmayacaktır. En popüler ilaçlarda daha ayrıntılı olarak yer alalım.

Soğuk algınlığı için ucuz antibiyotikler

 1. amoksisilin. Geniş bir etki spektrumu olan penisilin yarı sentetik antibakteriyel ilaç. Üst solunum yolu ve KBB organlarını etkileyen bakteriyel enfeksiyonlar için atayın. İlaç çeşitli dozaj formlarında üretilmektedir - kapsül, tablet, toz (enjeksiyon için hazırlanan çözeltinin hazırlandığı) ve meyve tadıyla tatlı süspansiyonun hazırlanması için granüller (pediatrik form). İlacın terapötik etkisi, uygulamadan sonraki ilk 30 dakika içinde kendini gösterir ve 8 saate kadar sürer. Genellikle günde üç kez 1 tablet Amoxicillin atar. İlacın çocuk dozu, yaş ve vücut ağırlığı dikkate alınarak ayrı ayrı seçilir. Amoksisilin maliyeti 56 rubleden.
 2. azitromisin. Makrolid grubundan bir ilaç, soğuk algınlığı için en etkili antibiyotiklerden biri. İlaç, atipik bir senaryoda meydana gelen enfeksiyonların tedavisi için reçete dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki patojenik bakterileri kontrol etmek için kullanılır. İlacın özel bir özelliği, sağlıklı dokulardan daha yüksek konsantrasyonlarda enfeksiyon odaklarında birikme ve son dozu aldıktan sonra bir hafta boyunca yüksek terapötik aktivite sağlama yeteneğidir. Bu, antibiyotik tedavisinin seyrini 3-5 güne indirmenize izin verir. Azitromisin kapsüller ve tabletler şeklinde salınır, çocuğun serbest bırakma formunun bir ilacı yoktur, çünkü sadece 12 yıldan beri kullanılmasına izin verilir. Alımı için kontrendikasyonların hipersensitivite, böbrek ve karaciğer yetmezliği, laktasyon belirtilebilir. Azitromisinin birçok yan etkisi vardır, bu yüzden ilacı sadece doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi alabilirsiniz. Bir antibiyotik ortalama maliyeti 46 ruble.
 3. ofloksasin. Antibiyotik fluorokinolon serileri ve geniş yelpazede antimikrobiyal etkileri vardır. Tabletler şeklinde ve IV enjeksiyonları için bir çözüm olarak mevcuttur. İlaç, diğer antibiyotiklere karşı direnç geliştirmiş olan bakteri suşlarına karşı aktivite gösterir. Ofloksasin sadece yetişkin hastalarda kullanım için onaylanmıştır, hamilelik ve emzirme döneminde ve bireysel hoşgörüsüzlükte reçete değildir. Dozaj bir doktor tarafından seçilir, aşılamaz, bu sistemik yan etkilerin gelişmesi ile doludur. İlaç ucuzdur, eczane ağında, Ofloxacin tabletleri 50 rubleden satın alınabilir.

Soğuk algınlığı için güçlü antibiyotikler

En etkili araçların listesi, soğuk algınlığı için antibiyotikler de dahil olmak üzere modern ilaçları içerir - 3 tablet. Bunlar sadece üç gün içinde komplikasyonların ana semptomlarını ortadan kaldıran güçlü ilaçlardır. Bakteriyel bir enfeksiyonla başa çıkmak için günde sadece 1 tablet almanız yeterlidir. Yeni nesil ilaçların parlak temsilcileri:

Buna ek olarak, mükemmel bir sonuç, daha az yan etkiye neden olan ve bir dizi bakteriyel solunum yolu enfeksiyonuna karşı son derece aktif olan son kuşak sefalosporin antibiyotiklerin kullanılmasıdır. Ek olarak, patojen mikroorganizmaların sefalosporinleri nadiren bağımlılık yapar.

sumamed. Atipik patojenlerle ilişkili olarak bile aktiviteyi gösteren geniş bir etki spektrumu olan makrolid serisinin güçlü bir antibakteriyel preparatı. Bu ilaca mikroorganizmalar direnç geliştirmez (stabilite) ve ders alma süresi sadece 3 gündür. Bu sırada 1 tablet Sumamed almanız gerekir.

İlaç çeşitli dozaj formlarında üretilir - kapsül çözeltileri, tabletler, toz, enjeksiyon çözeltisi hazırlanır, çilek tadı olan çocuklar için süspansiyon. İlacın aktif maddesi - azitromisin hastalar tarafından iyi tolere edilir, dysbiosise neden olmaz, fakat yanlış kullanılırsa sinir ve sindirim sisteminden yan etkilere neden olabilir ve karaciğer üzerinde toksik bir etkiye sahiptir. Eczanelerde ilacın fiyatı - paket başına 500 ruble.

amoxiclav. Korunan aminopenisilin grubundan modern bir ilaç. İlacın temeli, aktif maddeye bakteri direncinin gelişmesini önleyerek, beta-laktamaz üretimini teşvik klavulanik asit ile güçlendirilmiş amoksisilin olduğunu. Amoksiklav sadece tıbbi değil, aynı zamanda önleyici bir amaç ile kullanılabilir, bu da onu herhangi bir soğuk algınlığı için bir ilk çözüm yolu haline getirir.

Ilacın bir başka avantajı - çocuklarda kullanım olasılığı, hamile ve emziren kadınlar. Amoksiklav en hafif etkiye sahiptir, düşük toksisiteye sahiptir ve minimum kontrendikasyona sahiptir, ancak aynı zamanda alerjik reaksiyonları ve bağırsak bozukluklarını da tetikleyebilir. Bir antibiyotik ortalama maliyeti 240 ruble.

sefotaksim. Sefalosporin serilerinin sıklıkla reçetelenen yeni antibiyotiklerinden biri. Üçüncü kuşak ilacı, iyi tolere edilebilirlik, minimum yan etki sayısı ve geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumu ile ayırt edilir. Enfeksiyöz süreçlerle komplike olan soğuk algınlığı için reçete edilir. İlacın avantajı pediatri ve obstetrik uygulamada kullanım olasılığıdır.

İlaç, intravenöz ve intravenöz enjeksiyonlar için bir çözelti hazırlandığı bir toz formunda mevcuttur. Solunum sistemi hastalıklarının ve KBB organlarının arka planına karşı gelişenler de dahil olmak üzere değişen şiddet derecelerindeki bakteriyel enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisi için kullanılırlar. Aynı zamanda, ilaç ciddi sistemik reaksiyonlara neden olabilir, bu yüzden kesinlikle bir doktorun gözetiminde ve gözetiminde kullanın. 30 ruble 1 şişe toz içeren ambalajlar.

Yukarıdakilere ek olarak, patojenik mikroorganizmaların çoğuna göre yüksek aktivite gösteren çok çeşitli modern antibiyotikler vardır. Bunlar arasında, bu gibi ilaçlar:

Ne tür bir ilaç tercih ederse, doktor birçok nüans dikkate alarak karar verir: hastalığın klinik tablosu, hastanın bireysel özellikleri, yaş, eşlik eden hastalıkların varlığı ve olası kontrendikasyonlar.

Antibiyotik almanın sonuçları

Soğuk algınlığı için antibiyotiklerin karaciğer ve böbrekler üzerinde ciddi bir toksik etki gösteren güçlü ilaçlar olduğunu unutmayın. Alerjik reaksiyonlara neden olabilirler ve bağırsaklardaki mikrofloranın dengesini bozarlar, bu da disbiyoz, azaltılmış bağışıklık ve diğer hoş olmayan sonuçlara yol açar. Bu nedenle, bir antibiyotik ya da eşzamanlı olarak antibiyotik tedavisi ile, probiyotiklerin (bifido- ve lactobacilli) alımının, bağırsaktaki mikrofloranın dengesini sağlamak için gerekli olması gerekir.

Herhangi bir nedenle antibakteriyel ilaçlar kullanamazsınız. Kontrolsüz ilaç kullanımı, aktif maddelerin etkisine mikroorganizmaların direncinin gelişmesine yol açmaktadır, bunun sonucu olarak, ilaç basit bir şekilde çalışmayı durdurmakta ve uygun terapötik etkiye sahip değildir.

Gelecekte, insanlar yeni, daha agresif ilaçlara ihtiyaç duyacaklar, hiç kimse iyileşmeyi başaramayacaklarını garanti etmeyecektir. Bu nedenle, soğuk algınlığı için antibiyotik reçete edilirse, tüm doktor önerilerini doğru şekilde uygulayın, durum düzeldikten ve belirtilen dozları ve tedavi şartlarını geçmedikten sonra bile tedaviyi kesmeyin. Sadece bu durumda antibiyotik tedavisinin etkinliği hakkında konuşmak mümkündür.

Uygulama hakkında geri bildirim

Referans numarası 1

Kız erken doğdu ve tüm çocukluğu hastalandı. Sık görülen akıntılı hastalıklar, solunum sistemi üzerinde tehlikeli komplikasyonları önlemek için antibiyotik kullanmak zorunda kalmıştır.

3 yaşındayken doktor enjeksiyon yapmayı önerdi, ama başka bir formda ilaç yazmamız gerektiğinde ısrar ettim. Şimdi çocukların zevkle aldığı tatlı şuruplar şeklinde antibiyotikler var. Sumamed şurubu aldık.

Makrolid grubundaki antibiyotiklerin nadiren yan etkilere yol açtığından bunun en uygun seçenek olduğuna inanıyorum. Bu nedenle şurubu alırken alerjik reaksiyonlar ya da diğer hoş olmayan belirtiler yoktu.

İlaç mükemmel onun görevi ile başa çıkmakta ve enfeksiyon belirtilerini hızla ortadan kaldırmaktadır. Genellikle, uygulamanın üçüncü gününde, çocuğun durumu önemli ölçüde iyileşir.

Referans numarası 2

Soğuk algınlığı döneminde de grip yakalandı ve çok zordu. 3 gün boyunca tedavi edilmeyi umuyordum, sonuçta, standart bir antiviral ilaç, limon ve reçel ile bol miktarda çay içtikten sonra, bir gelişme oldu. Ama sevinmek için çok erken oldu.

5. günde durum daha da kötüleşti, sıcaklık tekrar yükseldi, ağrılı öksürük, göğüste bir ağrı. Doktor, gribin akciğerlere komplikasyonlar verdiğini ve antibiyotik reçete ettiğini söyledi. Onlara önyargılı davranıyorum, ama gidecek hiçbir yer yoktu.

Azitromisin ilacını aldım. Tabletler ucuzdur, reçetesiz bir eczanede satılmaktadır. Zaten tedaviden üç gün sonra durum stabilize oldu ve ben de kendimi güvence altına aldım. Güçlü antibiyotik ve yan etkisi yoktur.

İnceleme №3

Her zaman soğuk algınlığı olmadan hapları, halk ilaçları ile tedavi edildi, çok sıvı, inhale, ayak banyoları içti, porsuk yağ ile öğütülmüş ve bu önlemler bana çok iyi yardımcı oldu.

Fakat geçen yıl olağan ORZ, akciğerlerin bir komplikasyonuyla sonuçlandı. Polikliniğe gitmek zorunda kaldım ve doktor bana bir antibiyotik Augmentin atandı.

Talimatları ben aldım, tedaviyi bitirdim. İlaç yardımcı oldu, ama sindirim bozuklukları hala vardı, bu yüzden probiyotik almak zorunda kaldım.

Grip ve soğuk algınlığı için antibiyotikler

Grip ve soğuk algınlığı için antibiyotikler, bu tehlikeli hastalıklarla savaşma ve hızlı bir şekilde iyileşme, komplikasyonlardan kaçınma fırsatıdır. Ancak, bu ilaçları almak her zaman mümkün ve gereklidir. Endikasyonları ve kontraendikasyonları kullanımları ve bir doktora danışmaksızın bilmeniz gerekir.

Antibiyotikler hakkında ne bilmeliyim?

Bazı insanlar antibiyotikler aracılığıyla her zaman ve her zaman tedavi edeceğinden emin olsa da aslında öyle değildir. En azından, tıp uzmanları soğuk algınlığı sırasında onları her zaman tavsiye etmemektedir.

Tam olarak, bu durumda ilaçların etkisinin yeterince etkili olamayacağı için, antibiyotiklerin grip ve soğuk algınlığı virüsler tarafından tedavi edilmesi imkansızdır.

Viral enfeksiyonlar sırasıyla antiviral ilaçlar ile ele alınmalıdır (aralarında en ünlü olanlar Anaferon, Remantadin ve diğerleri olarak adlandırılabilir). Etki spektrumu oldukça geniştir ve çeşitli enfeksiyöz ajanlarla başarılı bir şekilde baş edebilmektedirler. Sadece tedavi için değil, aynı zamanda akut solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesi için reçete edilir.

Bununla birlikte, antiviral ilaçları almak, önceden görülmemiş komplikasyonlarla karşılaşmamak için bir hekimle ön görüşmeyi gerektirir.

Yetişkinler ne zaman grip ve soğuk algınlığından antibiyotiklere ihtiyaç duyarlar? Her şeyden önce, bakteriyel enfeksiyon durumunda viral enfeksiyona katılma. Bu tür komplikasyonlardan dolayı, bir kişi yüz yüze gelebilir:

 • boğaz ağrısı;
 • akut bronşit;
 • laringotrakeit;
 • zatürre.

Sonra doktorlar Amoxil, Biseptol, Klaritromisin ve benzeri gibi antibiyotik ilaçları reçete eder.

Bir doktorun grip karşısında bir antibiyotik reçete edebileceği belirtiler şunlardır:

 • Boğazda Zulüm;
 • yutma sırasında ağrı;
 • inflamatuar süreç;
 • kulaklara acı çekmek;
 • boyunda ve çenenin altında lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • 39 derecenin üzerinde sıcaklık artışı;
 • göğüs ağrısı;
 • ses eksikliği;
 • gözlerin yırtığı;
 • konjonktivit.

Bu tür ilaçları atamadan önce, doktor hastayı dikkatlice incelemeli, muhtemelen ek muayeneler için göndermelidir.

Yetişkinlerin antibiyotik içmesi gerektiğinde terapötik sürecin süresi genellikle beş veya yedi gündür. Özellikle, bu rahatsızlığın ciddiyeti ile belirlenir.

Grip alırken yetişkinler için hangi antibiyotik daha iyidir? Aslında, bu ilaçların listesi oldukça çeşitlidir. Öte yandan, modern bir eczanede sunulan ilaçların hepsi etkili bir antimikrobiyal etki ile karakterize değildir.

Geniş antimikrobiyal etkisi olan fonlardan dikkat, Amoxil, Seftriakson, Penisilin, Azitromisin, Amoksiklav üzerine odaklanmalıdır.

Ancak genel listeden grip tedavisi için yetişkinler veya çocuklar tarafından bir antibiyotik seçemezsiniz. Doktor ilaçları sadece reçete etmekle kalmaz, aynı zamanda ilaç kursunun süresini de gösterir. Ortalama olarak, bir hafta kadardır, ancak tabletler (kapsüller) günde iki kez alınmalıdır.

Çoğu zaman, antibiyotiklerle birlikte, doktorlar, probiyotik mikroflorayı (ki, bir şekilde veya güçlü, güçlü antibiyotik ilaçlarından muzdarip) geri kazanmanın mümkün olabileceği, içme probiyotiklerini tavsiye ederler. Bionihurts, bu amaç için özellikle iyi, bir hafta boyunca günde iki kez alınması tavsiye edilen Linex tabletlerin yanı sıra.

Çocuklar için antibiyotik almaktan bahsedersek, doktorlar geleneksel olarak günde iki kez Inspirone, Ospamox ve Augmentin gibi şuruplar yazarlar. Tedavi kursu ön muayene olmaksızın reçete edilmez.

Bakteriyel enfeksiyon

Akut viral solunum yolu enfeksiyonuna bakteriyel enfeksiyonun eklenmesi şu durumlarda oluşur:

 • vücut hastalık tarafından zayıflatılır;
 • Hasta şiddetli öksürük ve boğaz ağrısı çeker;
 • yüksek sıcaklık yükselir.

Ancak bu tek başına, tanıya dayalı olamaz. Deneyimli bir tıp uzmanına görünmek gerekir. Kendini hedefleme, daha sonra ciddi sağlık sorunları ile doludur.

Doktor, spesifik bir enfeksiyöz ajana dayanarak en uygun ilaçları seçer.

Örneğin, makrolidler soğuk algınlığı ve grip için çok iyi antibiyotikler olarak kabul edilir. Onlardan bahsetmişken, Azitromisin, Klaritromisin, Amoksiklav hakkında hatırlamalısınız. Birçok iltihaplı hastalıkla başa çıkmayı başarıyorlar. Ve günde bir veya iki tablet yeterli.

Ampisilin ve Artırıcı olan penisilinler de vardır. Bunlar ayrıca günde bir tablette standart olarak alınan yeterince duyarlı antibakteriyel maddelerdir.

Sefalosporinler (aynı Seftriakson veya Sefazolin) çok çeşitli antimikrobiyal etkilere sahip etkili ajanlardır. Sıklıkla bunlar intramüsküler olarak enjekte edilen ilaçlardır. Tedavi kursu bir tıp uzmanı tarafından atanır. Bununla birlikte, bağırsak disbiyozunu önlemek için, akut solunum yolu enfeksiyonları ve gripte bu antibiyotiklerin uygulanması ile birlikte, probiyotikler alınmalıdır. Özellikle, doktorlar özel mayalanmış ev yapımı yoğurtlar önermektedir.

En iyi antibiyotikler

Eczanede sunulan genel listeden soğuk algınlığı ve grip için tüm antibiyotiklerin isimlerini listelemek neredeyse imkansızdır. En azından çok fazla yer ve zaman alır.

Ama burada en etkili olanların listesi, bu yüzden hangi antibiyotiklerin soğuk algınlığı ve grip için en iyisi olduğu belli oldu, bu mantıklı.

sumamed

Burada, patojenik bakterilerin neden olduğu birçok enflamasyonu tedavi etmek için doktorlarca reçete edilen yeterince güçlü bir ilaç var.

Soğuk komplikasyonların karmaşık tedavisi için de uygundur.

Genellikle günde bir hap alınır. Her ne kadar terapinin seyri bir doktor tarafından ayarlanabilse de.

amoxiclav

Bu antibiyotik yardımıyla ciddi catarrhal komplikasyonlarla bile başa çıkmak mümkündür.

Bir tablet için günde iki kez alınır. Ancak bu ilacı kendiniz reçete etmemelisiniz - sadece doktorun izni ile.

Supraks

İşte enflamatuar süreçleri başarıyla tedavi eden başka bir güçlü ilaç.

Günde yeterli ve bir hap.

Avelox

Bu ilaç oldukça yaygın olarak kabul edilir ve buna göre, genellikle doktorlar tarafından reçete edilir.

Ayrıca, standart dozaj günde bir tableti geçmez.

Femoklav

Bu ilaç, alt solunum yolunun yanı sıra, otitis, kronik bronşit, bademcik iltihabı ve farenjitde sıkça görülen hastalığa yakalandığında yardımcı olur.

Ama on iki yaşına ulaşmamış olan çocuklara uygulamak, kontrendikedir.

Ayrıca, kontrendikasyonlar bireysel hoşgörüsüzlük ve karaciğer yetmezliği ile ilgilidir.

Doz yaklaşık 875 miligramdır. Ama ayrıntılı olarak bu bir doktor tayin etmeli.

augmentin

Özellikle bu ilaç streptococci, Staphylococcus aureus, enterobacteria, Escherichia coli, Protea ile başa çıkmayı başarıyor.

İlaç, seyreltilmiş bir toz ve tabletler halinde temin edilebilir. Sadece yetişkinleri değil, aynı zamanda çocukları tedavi etmek için uygundur.

Doktorlar, ARI, sinüzit, stomatit, bademcik iltihabı, zatürre ve bronşit ile başa çıkmak için onu atar.

Zinnat

Göğüs enfekte olduğunda ve üst ve / veya alt solunum yolları gripten etkilenmişse, bu antibiyotik taburcu edilebilir. Bazen ameliyattan sonra taburcu edilir.

Kural olarak, bunlar tablet veya süspansiyonlardır. Terapötik kursun süresi yaklaşık bir haftadır. Günde birkaç tablet yeterli.

Küçük çocukların da bu ilacı almasına izin verilir, ancak yan etkileri önlemek için sıkı tıbbi gözetim altında.

Semptomlar ve Öneriler

Solunum yolu hastalıklarının tedavisi, yönelimli bir etkiye sahip ve doğrudan doğruya etki eden ilaçların kullanılmasını gerektirir. Bu, mikropları yok etmek ve çoğalmasını önlemek için mümkün olan bir etiyolojik terapi.

İlaç seçimi doğru olmalıdır. Bazı hastalar bir doktora danışmaksızın bir şey almaya başlarlar, ancak kendilerini daha da incitme riskiyle karşı karşıya kalırlar ve bu da konuyu en tehlikeli komplikasyonlara götürür.

Genel olarak, soğuk algınlığı ve grip virüse ait bir hastalıktır. Buna göre, önce alınması gereken antiviral ilaçlar. Ancak komplikasyon durumunda, antibiyotik ilaç kullanımına başvurmak mantıklıdır.

Patojenik mikroorganizmaların bulaşması, havadaki damlacıklar ile ve ilaveten, enfekte olmuş kişi veya dokunduğu nesnelerle temas yoluyla gerçekleştirilir.

Akut viral hastalıklar, örneğin, influenza enfeksiyonu hakkında bir soru ise, belirtileri oldukça keskin bir şekilde işaretlenir:

 • mukoza nazofarenks iltihaplı ve şişer;
 • burun akıntısı başlıyor;
 • öksürük muzdarip;
 • Boğaz kırmızıya döner ve üzerinde pembe ve beyaz granüller oluşur;
 • bademcik iltihaplı hale gelir;
 • Boğazda kuvvetle ikna;
 • yutma ağrılı;
 • sıcaklık değerleri normu aşar.

Fakat ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla antibiyotik içmeye acele etmeyin - bu bile Amoxiclav gibi ünlü bir ilaçtır. Bu gün hangi gün yapılmalı? Sadece, ne zaman bir tıbbi uzman atar ve daha önce değil.

Bunun yerine, aşağıdaki önerileri dinlemelisiniz:

 • zorunlu yatak istirahati gözlemlemek;
 • Mümkün olduğunca fazla sıvı içmek;
 • daha fazla vitamin tüketmek için tamamen yemek yiyin;
 • bitkisel infüzyon ile gargara;
 • burun boşluğu salin, salin, furatsilinom yanı sıra papatya çözeltisi yıkayın;
 • periyodik olarak inhalasyonlar gerçekleştirin;
 • Ayak banyosu ve öğütmek, sıkıştırmak için (ateş olmasa bile).

İlk belirtilerin ortaya çıkması gerekir ve yukarıdaki önerilerin hepsini takip ederseniz, soğuk kendi kendine geçecektir.

Bununla birlikte, çoğu insan bunu "çeker", böylece hastalık daha da ilerler.

Doktorlar, antiviral ilaçlar, semptomatik ve immüno-modüle edici ilaçların kullanımı ile terapötik bir kurs düzenler. Sadece o zaman antibiyotikler devreye girer - aynı zamanda "bir şey" almak için acele etmeyin. Bazı insanlar, para biriktirmeye çalışmak, eczanelerde az bilinen, test edilmemiş ve ucuz antibiyotik satın almak. Ancak ucuz bir ilaç - etkili anlamına gelmez. Ve kaydetme her zaman iyi değildir. Çoğu zaman, bu fonların çok fazla yan etkisi vardır.

Geleneksel olarak, enfeksiyon bir hafta boyunca vücutta tutulur, bundan sonra semptomlar azalır. Tabii ki, grip ile, durum çok daha karmaşık olabilir ve hastalık daha da uzun olacaktır.

Ancak bakteriyel bir enfeksiyon durumunda, hastalığın kendisi geçmeyecektir. Komplikasyonlar solunum yolu, burun sinüsleri, kulak boşlukları ile ortaya çıkabilir.

İlaç reçete edilirken nelere dikkat edilir?

Antibiyotik reçete ederken, tıp uzmanları aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurur:

 • enfeksiyonun lokalize olduğu yer;
 • hastanın yaşı;
 • kendini gösteren belirtiler;
 • belirli bileşenlere karşı bireysel hoşgörüsüzlük varlığı;
 • bağışıklık gücü.

Ancak, doktorun antibiyotik ilaçlarını reçete edebileceği belirtiler:

 • subfebril sıcaklığı varlığı;
 • sık soğuk algınlığı (daha sıklıkla yılda beş kez);
 • fungal, yanı sıra kronik enfeksiyonlar;
 • HIV enfeksiyonu varlığı;
 • zayıf bağışıklık;
 • onkoloji.

Bakteriyel anjina, purulent lenfadenit, akut bronşit ve otitis gibi diğer komplikasyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir.

Ama unutma - En iyi antibiyotikler bile doktorun izni olmadan alındığında sağlığınıza zarar verebilir. İlaçların adı da tıp uzmanı tarafından açıklanmalıdır.

Soğuk algınlığı ve grip için antibiyotikler: endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Solunum hastalıklarının tedavisi için, yönelimli bir etkiye sahip olan ve hastalığın nedenini etkileyen ilaçlar kullanılır. Tıpta bu tür tedavi genellikle etiyolojik olarak adlandırılır. Mikropların üstesinden gelebilir ve üremelerini durdurabilir. Soğuk algınlığı ve griple savaşmak için doğru ilaçları seçmeniz gerekir. Hastalığı mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek isteyen bazı hastalar, hastalığın ilk semptomlarında antibiyotik almaya başlarlar. Soğuk algınlığı antibiyotiklerle tedavi etmek doğru mu?

Soğuk algınlığı ve grip belirtileri

Soğuk algınlığı ve grip, genellikle alevlenme mevsiminde kendini gösteren viral bir doğa hastalıkları ile ilgilidir. Mikroplar, hem havadaki damlacıklar hem de hasta bir kişiyle temasa geçerek bulaşırlar. Semptomlar her zaman aniden ortaya çıkar. Ana belirtiler aşağıdaki gibi ortaya çıkmaktadır.

 • Nazofarenksin mukoza zarının şişmesi ve iltihabı.
 • Burun akıntısı.
 • Öksürük.
 • Beyaz veya pembe granüllerin oluşumu ile boğazda kızarıklık.
 • Bademcik iltihabı.
 • Boğazda terleme.
 • Yutma sırasında ağrı.
 • Artan vücut ısısı.

İlk belirtilerde soğuk tedavi

Hasta ilk belirtileri sergiliyorsa, tedavi en iyi ilaç kullanımı olmadan yapılır, daha az antibiyotik. Bu durumda, hastaya birkaç önemli öneri verilir. Bunlar aşağıdaki önerileri içerir.

 1. Yatak istirahatına uygunluk.
 2. Büyük miktarda sıvı tüketilmesi.
 3. Gıdaya uygunluk. Dengeli ve vitamin bakımından zengin olmalı.
 4. Otlar ile boğaz durulayın.
 5. Burnu, salin, salin, furatsilina veya papatya ve adaçanın et suyu ile durulayın.
 6. Inhalasyonlar yürütmek.
 7. Ayak banyosu yapmak, sıkıştırmak ve sürtünerek ısıtmak. Bu prosedür, hastanın bir sıcaklığı yoksa gerçekleştirilebilir.

İlaçlarla soğuk algınlığı ve grip tedavisi

Hastanın ilk semptomlar göründüğünde harekete geçme zamanı varsa, soğuk kendi kendine geçer. Ancak çoğu zaman hastalar bununla ertelenir, böylece hastalık ilerlemeye başlar.
Bu durumda, doktorlar hastalara antiviral ilaçlar reçete eder. Bu ilaçların uyarıcı özelliği var. Bu nedenle, kullanıldığında, bağışıklık fonksiyonu yükselir. Virüs enfeksiyonunun vücutta en az bir hafta kaldığını hatırlamakta fayda var, ama yavaş yavaş belirtiler azalmaya gidiyor. Antiviral tedavinin başlamasından üç ila dört gün sonra, yetişkin herhangi bir iyileşme yaşamazsa, o zaman bakteriyel form viral forma katılmıştır. Bu formun tehlikesi, bakterilerin kendilerinin herhangi bir yerde kaybolmamasıdır. Tüm bunlara, farinks, sinüsler, hava yolları ve kulağa çarpabilirler. Tedaviye devam etmezseniz, pnömoni, otitis, sinüzit, menenjit şeklinde komplikasyonlar oluşabilir.

Soğuk algınlığı antibiyotiklerle tedavi

Soğuk algınlığı için antibiyotikler, sadece antiviral ilaçlar hiç yardımcı olmadığında ve durumun kötüleşmesi durumunda alınmalıdır. Sonra soru ortaya çıkıyor, hangi antibiyotikler soğuk ile içilir?

Farmasötik kiosklar çok sayıda antibakteriyel ajan satmaktadır, ancak bunların her biri belirli mikroorganizmalar üzerinde bir etkiye sahiptir. En etkili ilaçların listesine aşağıdakileri eklemek gelenekseldir.

 1. Amoksisilin. Çoğu vakada reçete edilen soğuk algınlığı için iyi bir antibiyotik. Çeşitli solunum yolu enfeksiyonları, KBB organları, üriner sistem ve menenjitle etkili bir şekilde baş eder. İki formda üretilirler: bir süspansiyonun hazırlanması için kapsüller ve toz. Sadece yetişkinlerde değil, aynı zamanda yenidoğanlarda ve çocuklarda da tedavi için kullanılır. Tedavi kursu, hastanın durumuna ve hastalığın şiddetine bağlı olarak beş ila on iki gün sürmelidir. Kontrendikasyonlar arasında alerjik reaksiyonlar, karaciğer yetmezliği, enfeksiyöz mononükleoz, dysbacteriosis, emzirme dönemi sayılabilir. Amoksisilin, en ucuz ve ucuz antibakteriyel ilaçlardan biridir.
 2. Flemoxin Solutab. Tabletlerde bulunan antibiyotikler. Amoksisilin analoğudur. Doz bazında hem yetişkinlere hem de çocuklara atayın. Çocuklar için ilaç az miktarda su veya anne sütü ile karıştırılır. Şemasına göre alın: On yaşında üç yaşından küçük çocuklar günde bir tablet, yetişkinler günde iki tablet alırlar. Tedavinin seyri yedi günden fazla sürmez.
 3. Ospamoks. Aktif madde ayrıca amoksisilin de üretir. Geniş bir etki spektrumuna sahiptir ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Menenjit, solunum yolu, KBB organları, idrar sistemi, endokardit, deri ve yumuşak doku hastalıkları şeklinde birçok hastalığın tedavisinde endikedir. İlaç üç biçimde üretilmiştir: tabletler, kapsüller ve süspansiyonlar. Yaşamın ilk ayından çocuklar için reçete edilir.

[Reklamlar-PC-3]
Soğuk algınlığı için bu tür antibiyotikler geniş bir etki alanına sahiptir. Yarı sentetik penisilinler olarak sınıflandırılırlar. Ayrıca aşağıdaki gibi büyük bir avantaj listesi var:

 • güvenilirlik;
 • etkinliği;
 • en az yan etki görülmesi;
 • gebelik döneminde ve çocukluk döneminde kullanım izni.

Ancak bazı mikroorganizmaların bu ilaçlara direnci vardır. Öyleyse bu durumda soğuk algınlığı için hangi antibiyotikler alınır? Bu, soğuk algınlığı için antibiyotiklerin adını içerebilir, örneğin:

 1. Amoxiclav. Akut ve kronik doğanın solunum hastalıkları için reçete edilir. Her türlü streptokok, ekinokok ve listeria gibi mikroorganizmalar üzerinde geniş bir etki alanına sahiptir. Amoksiklav ve bordetella, brusella, salmonella formundaki diğer bakterilere karşı hassastır. Bir süspansiyonun hazırlanması için tabletler ve toz formunda üretilmiştir. Bu antibiyotik üç aylıktan çocuklara alınabilir. Kontrendikasyonlar, sefalosporinlerin alerjik bir görünümünü, kolit, hepatik ve böbrek yetmezliğinin varlığını içerir.
 2. Flemoclav çözün. Bu ajan, farenjit, otit, bademcik iltihabı, kronik bronşit, otitis ve sisnusit formunda üst ve alt solunum yollarının hastalığı ile birlikte alınır. Ana kontrendikasyonlar 12 yaşın altındaki çocuklar, ilaç ve karaciğer yetmezliği bileşenlerine duyarlılık içerir. Bu antibiyotik, 875 miligram + 125 miligramlık bir dozajda soğuk olan bir yetişkin için gösterilmiştir. Çocuklarda, sadece bir uzmanla görüştükten ve sıkı kontrol altında olduktan sonra kullanım.
 3. Augmentin. Bu preparasyon için bakteri streptokoklar, Staphylococcus aureus, E. coli, enterobakteriler, protea formlarına karşı hassastır. Augmentin, bir süspansiyonun hazırlanması için tabletler ve toz formunda üretilir, çünkü hem yetişkinlerin hem de çocukların tedavi edilmesine yöneliktir. ARI, sinüzit, anjin, stomatit, bronşit ve pnömonide bir antibiyotik reçete edilir.

Penisoksini amoksislav şeklinde içerdikleri gerçeğine ek olarak, bu maddenin yetersiz etkinliğini telafi etmeyi amaçlayan klavulanik asit de içerir.

Ayrıca, influenza ve soğuk algınlığına karşı yetişkinler için reçete edilen sefalosporin bazlı bir alternatif antibakteriyel madde listesi de bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki ilaçları içerir.

 1. Zinnat. KBB enfeksiyonları ile ameliyat sonrası göğüs enfeksiyonu ile üst ve alt solunum yolu hastalıklarının tedavisi için reçete edilen ilaç. İki formda mevcuttur: süspansiyonlar ve tabletler. Tedavi kursunun süresi yedi günden fazla değildir. Yetişkinlerin günde iki tablete ihtiyacı vardır. Bir doktorun gözetiminde küçük çocuklarda kullanılabilir, çünkü çare birçok yan etkiye sahiptir.
 2. Supraks. Grip ve soğuk algınlığına karşı reçete edilen en iyi ilaçlardan biri olarak kabul edilir. Ana kontrendikasyonlar altı aylıktan küçük çocuklar, emzirme ve alerjik belirtileri içerir. Aşırı dikkatle, yaşlılar için ve böbrek yetmezliği çeken soğuk algınlığı için antibiyotik gereklidir.

Soğuk algınlığı ve grip için antibiyotiklerin kabul edilmesi

Birçok hasta soğuk algınlığı için antibiyotiklerin daha iyi olduğunu merak ediyor. Soğuk algınlığı için antibiyotikler aşağıdaki faktörlere göre seçilir.

 • Enfeksiyon lokalizasyonunun yeri.
 • Hastanın yaşı.
 • Semptomatoloji.
 • İlaçların bireysel toleransı.
 • Bağışıklık sisteminin durumu.

Her durumda, soğuk algınlığı için antibiyotikler, aşağıdaki semptomlara dayanarak sadece bir uzman tarafından reçete edilmelidir.

 • Subfebril durumu.
 • Soğuk ve viral hastalıklar yılda beş kereden fazladır.
 • Kronik ve fungal bir yapının enfeksiyonları.
 • HIV.
 • Bağışıklık sisteminin konjenital patolojileri.
 • Onkolojik hastalıklar.

Aşağıdaki endikasyonlara dayanarak grip ve soğuk algınlığı antibiyotik almak tavsiye edilir.

 1. Bakteriyel bademcik iltihabı. Tedavi, makrolidler ve penisilinler içeren ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir.
 2. Pürülan lenfadenit. Tedavi, geniş bir etki alanına sahip araçlar aracılığıyla gerçekleştirilir.
 3. Akut bronşit, hastalıkların kronik formlarının alevlenmesi, laringotrakeit. Makrolidlerle tedavi gerektirirler. Fakat bundan önce, torakal bölgenin x-ışınları pnömoniyi dışlamak için atandı.
 4. Akut otitis media. Doktor önce muayeneyi bir mastarla yürütür. Bundan sonra sefalosporin veya makrolid bazlı bir antibiyotik seçer.

Gebelik döneminde antibiyotiklerle tedavi

Soğuk algınlığı sadece çocukları ve yetişkinleri değil, aynı zamanda anne adaylarını da etkileyebilir. Bu nedenle, gebelik döneminde, birçoğu soğuk antibiyotik almak için ne ile ilgileniyor. Bu soru oldukça zordur çünkü gelecekteki bebeğin gelişimi üzerindeki yarar ve zararları değerlendirmek önemlidir. Soğuk havaya karşı kendi paranızı almanın önerilmediğini hatırlamakta fayda var. En iyi seçenek bir doktora zamanında çağrıdır.

Hamilelik sırasında çeşitli hastalıkları tedavi etmek penisilin veya makrolit içeren antibiyotikler ile olabilir. Aşağıdaki izin verilen isimlerdir.

Antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahip olduklarından geniş spektrumlu antibiyotikler olarak sınıflandırılırlar. Gelecek bir anne doktorun talimatlarına uymalıdır. Dozları gözlemleyerek soğuk algınlığı ve grip için antibiyotik kullanmak gereklidir. Her halükarda onu düşürmek imkansızdır, aksi takdirde ters etki olur. Sonra enfeksiyonla mücadele etmek çok daha zor olacak. Ayrıca doktorun gebeliği döneminde gripten antibiyotik reçete edip etmediğini hatırlamakta fayda var. Mesele şu ki, enfeksiyon ilaç almaktan ziyade bebeğin gelişimi ve yaşamı için daha tehlikelidir.

Soğuk algınlığı için üç tablet

İnsanlarda "soğuk algınlığı için üç tablet" diye bir şey var. Aslında, bu isim antibiyotik Azitromisin ve Klaritromisin ile kaplıdır. Her türden bakteri üstesinden gelebilen makrolidleri içerir. Soğuk algınlığı için bu güçlü antibiyotikler günde bir kez almak için yeterlidir. Solunum yolu enfeksiyonunun gelişiminin üstesinden gelmek için, her üç günde de bunları içmek yeterlidir. Bu nedenle, ilacın standart formu sadece üç tabletten oluşmaktadır. Bu ilaçların bir yaşın altındaki çocuklarda kullanılması yasaktır.

Ucuz ve uygun fiyatlı birçok antibakteriyel ajan vardır. Ama bir soğuk algınlığı için hangi antibiyotikler, sadece bir doktor karar verebilir. Mesele, bu tür ilaçların vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilmeleridir. Bütün bunlar için, ishal şeklinde yan etkilerden kaçınmak için, disbiyoz ve alerjilerin tezahürü, antihistaminikler, probiyotikler ve prebiyotikler reçete edilir. Diyet, çikolata, kafeinli içecekler ve turunçgil meyveleri hariç tutulmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile kompres nasıl yapılır?

Angina veya akut bademcik iltihabı, bademcik iltihabı olarak adlandırılır - vücudun lenfoid sisteminin bir parçası olan ve sağlığının üzerinde nöbet tutan organlar. Hem yetişkinleri hem de çocukları herhangi bir zamanda etkilemektedir: kış aylarında, soğuk hava larenkse nüfuz eder ve lokal bağışıklığı zayıflatır ve yaz aylarında hastalığın nedeni buz gibi soğuk içecekler ve dondurma olabilir.

Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için boğaz ağrısı için iyi bir ilaç.

Boğazdaki acı verici duygular çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman virüsler ve patojenler tarafından provoke edilir.