Loading

Viral boğaz ağrısının bulaşma yolları, tedavisi özellikleri

Akut tonsillit, çok çeşitli enfeksiyöz ajanların etkisi altında ortaya çıkar. Bakteriyel boğaz ağrısı gelişiminin en sık nedeni stafilokoklar, streptokoklar ve bakteriler ile ilgili diğer mikroplar olmasıdır.

Barr virüsü, adenovirüs, koronavirüs - Viral boğaz ağrısı geliştirmek için daha az olasılıkla, o grip, mononükleoz viral Epsheyn ait virüsün vücuda girmesinden sonra görünür.

Viral boğaz ağrısı özellikleri

Birçok insan viral anjinin bulaşıcı olup olmadığı, bunun ortaya çıkış sıklığını ve vücudunuzu hastalıktan nasıl koruyabileceğini sorgulayan endişelerden endişe duymaktadır.

Viral anjin, bulaşıcı hastalıklara işaret eder ve bu nedenle kişiden kişiye bulaşır. Virüsler hava yoluyla kolayca hareket ederler ve bu nedenle esas olarak havadaki damlacıklar ile enfekte olabilirler. Ayrıca, enfeksiyon kaynağı genellikle insanların hastalık sırasında kullandıkları öğelerdir. Bu, günlük yaşamda kullanılan yemekler ve havlular, mendiller, telefonlar, ofis malzemeleridir. Çocukların arasında, hastalığın nedensel ajanı, anaokullarında, çocuk yuvalarında veya çocuk oyunlarında kullanılan oyuncaklarla en sık iletilmektedir.

Hava damlası yolu, herhangi bir virüs, insanların büyük bir kalabalık olan odalarda hızla yayılır. Ve bunlar sadece iş değil, aynı zamanda çocuk kurumları, mağazalar, toplu taşıma araçları. Viral anjin en sık soğuk mevsiminde üç yaşın altındaki çocukları etkiler. Üç gün - Hastalığın ilk belirtileri birkaç saat ve iki alabilir bademcikler lenfoid dokuya patojenin penetrasyon andan itibaren ve daha önce. Genellikle etkilenen çocukların çocuk kolektif sayısında her geçen gün artmaktadır, bu yüzden bir boğaz ağrısı bulaşıcı olup olmadığı sorusu, bütün sağlık görevlileri olumlu yanıt verir.

Öte yandan, birçok durumda iyi bir bağışıklık ve yeterli hijyen ile vücut, hastalığın bulaşıcı maddesi ile başa çıkmayı başarabilmektedir. İşte bu yüzden bazı çocukların ve yetişkinlerin, etraflarındaki insanların hasta olduğu gerçeğine rağmen hiçbir enfeksiyon belirtisi yok. Viral boğaz ağrısının akışı ve tedavisi bakteriyel enfeksiyondan biraz farklıdır.

Viral anjina - ayırt edici özellikler

Virüslerin lenfoid dokuya nüfuz etmesi, grip benzeri durumla özdeş semptomlara neden olur. Hastalığın başlangıcında, kaslarda ve kemiklerde ağrı ve ağrı görülür ve titreme görülür. Gelecekte, bademcik iltihabının gelişimini gösteren işaretler var:

 • Boğaz ağrısı, pershenie, kuruluk.
 • Ses Sesini Değiştir.
 • Şiddetli baş ağrıları.
 • Büyümüş lenf düğümleri.
 • Vücut ısısı 38 ve üstü derecelere yükselir. Bakteriyel enfeksiyonun aksine, viral enfeksiyonda belirgin bir sıcaklık düşüşü yoktur ve daha çabuk ortaya çıkar. Yetişkinlerde, virüslerin neden olduğu anjina, ateşli bir sendrom olmaksızın neredeyse ortaya çıkabilir.

Artan vücut ısısı

3 ila 10 yaş arası çocuklarda, herpes virüsünün neden olduğu angina en sık kaydedilir. Bu angina çok bulaşıcıdır, patojen hava yoluyla kolayca bulaşır. Herpes boğaz ağrısı ile, sıcaklık 39 derece veya daha fazla yaklaşabilir. amigdala, aynı zamanda boğaz sadece kapak noktasal küçük döküntüleri üzerinde olabilir diğer tonsilliti bu tür ayırt etmek. Herpes angina ile sadece kafada değil, vücudun her yanında lenf düğümleri de artabilir.

Özellikle bulaşıcı, herpes virüsünün neden olduğu anjinadır, ilk belirtilerinin ortaya çıktığı andan ve sıcaklığın semptomların azalmasına kadar, yani bir hafta kadardır. Bu dönemde çocuklar için bulaşıcıdır, enfeksiyon çok hızlı bir şekilde bulaşır ve hasta bir çocukla teması engellemezseniz, bir salgın meydana gelebilir.

Viral bademcik iltihabı sıklıkla bakteriyel bademcik iltihabının temel nedenidir. Yani, bademciklerde aktif olan virüs, patojenik bakterilerin zayıflatılmış organizmaya pratik olarak engel olmadan nüfuz edebilmesi için elverişli koşullar yaratır. Bu nedenle, virüslerin neden olduğu boğaz ağrısının tedavisine mümkün olduğunca erken başlanmalı ve bu amaçla hem özel ilaçlar hem de ek folk tarifleri kullanılmalıdır.

Viral boğaz ağrısı tedavisi

virüslerin etkisi altında ortaya çıkan bir boğaz ağrısı bulaşıcı olup olmadığı sorusuna, yana, baktı ve hava yoluyla enfeksiyon bulaşma olasılığını bulundu ve kişisel eşyalarla birlikte, hastayı izole etmek ilk gereklidir.

Hasta bir aile üyesi için ayrı, genellikle havalandırılan bir oda tahsis edilmesi arzu edilir. Bu süre boyunca maske takmak gerekirken, anjin en bulaşıcıdır. Ailenin tüm üyelerinin koruyucu güçleri arttırmaya ve virüslerle savaşmaya yönelik fonlar alması gereklidir. Hastanın tedavisi, aşağıdaki ilaçların kullanımı ve takviye yöntemlerinden oluşur:

Antiviral ilaçları kullanırken viral boğaz ağrısı daha hızlı geçer

 • Viral anjin, bakterilerden kaynaklanmadığından, antibiyotiklerle tedavi edilmesinin hiçbir anlamı yoktur. Antibiyotik tedavisi, sadece sekonder bir enfeksiyonun muhtemel birleşmesiyle ve üstlenilen tedaviye rağmen sıcaklığın birkaç gün boyunca düşmemesi halinde reçete edilir.
 • Viral anjin, Acyclovir, Famciclovir, Viferon gibi antiviral ilaçları kullanırsanız daha hızlı oluşur. Küçük çocuklar için antiviral ilaçlar genellikle mumlarla reçete edilir.
 • Antiseptik ilaçlarla lokal tedavinin yapılması önemlidir, bu da hastalığın etken maddesinin daha da gelişmesine izin vermeyecektir. Durulama Furatsilinom, Chlorfilliptom, Rotokan kullanın. Antiseptik ve analjezik etki ile spreyleri kullanabilirsiniz - Iganglipt, Stopangin, Geksoral.

Sıcaklık yoksa ayaklarınızı ayak banyosu ile ıslatabilirsiniz. Angina'nın nasıl bulaştığını bilmek, ailede bulunan diğer çocukları virüsden korumak için önlemler almak, bu maskelerin kullanımı ve bir vitamin kompleksi alınmasıdır.

Viral anjin tüm semptomları tamamen ortadan kalkana kadar tedavi edilmelidir. İyileşme döneminde, bağışıklığı arttırmak, hipotermiyi önlemek, hastalığın herhangi bir patojenine karşı savaşmak için önlemler almak önemlidir. İyileşme periyodu, tekrarlayan tonsillit gelişmesi açısından en hassas zaman olarak kabul edilir.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Angina bir enfeksiyon veya virüs

Angina bir enfeksiyon veya virüs

Angina, herkesin çocukluktan beri bildiği bir hastalıktır. Hepimizin bunun, boğazda ve ateşte şiddetli ağrıların eşlik ettiği akut bir solunum hastalığı olduğunu biliyoruz. En çok, anjina için en iyi ilaç, antibiyotiktir. Ama öyle mi? Anjina belirtileri ile karşı karşıya olan bir antibiyotik için eczane için acele eder mi?

Aslında, anjina dediğimiz şey her zaman bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanmaz. Akut bademcik iltihabı (yani, anjina genellikle tıbbi uygulamada denir) hem bakteriyel hem de viral aktiviteden kaynaklanabilir. Sıklıkla, akut tonsillite viral bir hastalık olarak adlandırılır ve anjina bakteriyeldir, ancak bu evrensel olarak kabul edilmez.

Çoğu durumda, bir akut viral enfeksiyonun (örneğin, soğuk) bir sonucu olarak bademcik iltihabı gelişir ve bir bakteriyel enfeksiyon bir komplikasyon olarak birleşir.

Daha az sıklıkla (fakat bu gibi durumlar da vardır), bademciklerdeki iltihaplanma, bir mantar enfeksiyonu ile ilişkilidir.

Bildiğiniz gibi, antibiyotikler virüslerin hayati aktivitesini etkilemez. Bu nedenle, bazı durumlarda, anjina semptomları aktif antibiyotik tedavisine başlamak için bir mazeret değildir. Ama viral anjina bakteriyelden nasıl ayırt edilir? Makalemizde bunu okuyun.

Viral ve bakteriyel anjina arasındaki farklılıkları açıklığa kavuşturmak için, patojenler - virüsler ve bakteriler arasında temel farkların ne olduğunu kısaca açıklayacağız.

Virüsler, son derece küçük boyutlu ve basit yapıya sahip enfeksiyöz ajanlardır. Aslında, bu insan hücresine yerleşik olan ve kendisinin binlerce kopyasını oluşturan bir DNA zinciridir. Bu durumda, insan hücresinin çalışması bozulur ve bu da bazı semptomlara neden olur. Örneğin, bademcik iltihabında, virüs bademciklerin mukoza zarındaki hücrelerde çoğalır.

Viral enfeksiyon nadiren tek başına oluşur: o nedenle, SARS soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı, konjunktivit aynı anda olması ile karakterizedir vb burun mukozasında, gözler, kadar uzanır...

Virüs vücudun dokularında beslenmez, koloniler oluşturmaz. Onun görevi mümkün olduğunca çok kopya oluşturmak ve yan yana ortaya çıkan tüm hücreleri enfekte etmektir. Bu yüzden virüsler çok bulaşıcıdır, ancak insan sağlığını sadece birkaç günlüğüne bozarlar. İnsan hücresinin dışında, virüs yeniden üretemez. Ve genel olarak, insan hücresinin dışında yaşayan bir virüsü aramak oldukça zordur - tamamen aktif olmayan bir moleküldür.

Bademcik iltihabına neden olabilen virüsler:

 • adenovirüsler;
 • parainfluenza;
 • Coxsackie virüsü;
 • RS virüsü;
 • Epstein-Barr virüsü (EBV veya EBV).

Bakteriyel orijin akut tonsillit vakalarının yaklaşık üçte birine sahiptir. Bunların% 90'ında enfeksiyon patojenleri A grubu streptokoktur.

Bakteriler, virüslerin aksine, tam teşekküllü canlı organizmalardır. İnsan vücudu, onlar için bir besin ortamının rolünü oynar - vücut moleküllerini beslerler, koloniler oluştururlar, bağışıklık savunmasına ve tedaviye direnmeye çalışırlar. Bakteriler vücudun hücrelerine nüfuz etmez, ancak yüzeylerinde çoğalırlar. Virüslerden farklı olarak, vücudun sınırlı bir bölgesine yayılırlar (örneğin, bademciklerin yüzeyinde çoğalırlar ve anjinaya neden olurlar). Bunu yaparken, hücrelere zarar verirler ve vücuttan şiddetli bir koruyucu reaksiyona neden olurlar - sıcaklık artışı, irin oluşumu, vb.

Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle viral enfeksiyonlardan daha şiddetlidir ve daha sıklıkla komplikasyonlara yol açar. Ek olarak, bakteriler uzun süre vücutta yaşayabilir. Yani, kronik bakteriyel enfeksiyonlar yıllarca sürer.

Akut bademcik iltihabının klinik tablosu, patojenin doğası hakkında biraz fikir verebilir. Hastalığın nedenlerinin belirlenmesinde, hem dış semptomlar hem de faringoskopi (boğaz muayenesi) rol oynamaktadır.

Teşhisin sağlanmasının her zaman yeterli bir muayene olmadığına dikkat etmek gerekir. Her şeyden önce, bu, bakteriyel ve viral tonsillitin klinik tablosunun birçok benzerliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır:

 • hastalık beklenmedik şekilde akut başlar;
 • vücut ısısı yükselir (39-40 ° C'ye kadar);
 • boğaz ağrısı endişesi;
 • boğazı incelerken, fark edilebilir büyütülmüş kırmızı bademcikler;
 • Genellikle bademcikler gevşek bir kaplama ile kaplıdır.

Tablo 1 viral ve bakteriyel bademcik iltihabının klinik görüntüsünün karakteristik özelliklerini sunmaktadır.

Tablo 1. Viral ve bakteriyel akut tonsillit semptomlarının karşılaştırılması.

Hastalığın nedensel ajanını doğru bir şekilde belirlemek için bazı testlerin (öncelikle kan ve bakteriyolojik kültürün genel klinik analizi) geçilmesi gerekir. Tanı konulduğunda, epidemiyolojik tablo, enfeksiyöz hastalarla temas, kuluçka dönemi süresi vb. De dikkate alınır.

Anjinatınızın viral veya bakteriyel bir hastalık olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu bir klinik kan testinden geçmektir. Bu, vücut içinde meydana gelen süreçlere ışık tutan evrensel bir analizdir. Tablo 2 viral ve bakteriyel anjinada kanın klinik analiz parametrelerindeki önemli değişiklikleri göstermektedir.

Tablo. 2 Akut tonsillit durumunda bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda kanın genel klinik analizinin göstergeleri.

Bir streptokokal anjinadan şüphelenirseniz, bir ASLO titresi olan streptococcus'a karşı antikorlar için bir kan testi yapmanız önerilir. Yükseltilmiş ASTO titresi streptokok enfeksiyonunu doğrular.

semptomlar, Epstein-Barr virüsü gövdesinin varlığını işaret ediyorsa, kapsit antijeninin (VCA, IgM ve IgG) karşı antikorlar için bir kan testi için tavsiye edilir. Ayrıca virüsünün varlığı hastanın tükürük DNA'sı mevcudiyeti ile değerlendirilebilir. Bu, PCR analizi ile belirlenebilir.

Viral veya bakteriyel angina arasında nasıl ayırt edilir? Bir başka kesin yöntem, boğazdan yayılan bir bakteriyolojik kültürü geçirmektir. Steril bir gazlı bez veya pamuklu çubuk, bademcikler üzerinde bir tıbbi işçi tarafından, plak toplayarak gerçekleştirilir. Daha sonra tampon taşıma ortamına daldırılır ve mikrobiyolojik bir laboratuvara verilir. Laboratuar teknisyeni tamponda bulunan bakterileri özel bir besiyerine aktarır. 3-5 gün sonra, mikrobiyolog hastanın boğazının mikroflorasında ne tür bakterilerin bulunduğunu belirleyebilecektir.

Bakteriyolojik tanı ayrıca saptanan bakterinin antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemeyi sağlar. Çeşitli antibiyotiklerle besleyici ortamdaki bakteri kültürünü ekerek mikrobiyolog, antibiyotiklerin hangisinin bakterileri en etkin şekilde yok ettiği konusunda bir sonuç çıkaracaktır. Çoğu durumda, streptokoklar penisilinler ve sefalosporinlere karşı oldukça duyarlıdır; Streptococcus vakaların% 40'ında tetrasiklinlere direnç gösterir.

Bakteriyolojik analizin tartışmasız avantajı, doğruluğu ve bilgilendiricidir. Aynı zamanda, bu yöntemin önemli bir eksikliği, kısa sürede sonuç elde etmenin imkânsızlığıdır.

Angina en sık görülen akut enflamatuar boğaz hastalıklarından biridir. Angina anlayın - bu viral veya bakteriyel hastalık bir uzman için bile zor. Bu hastalıkların ayırt edici özellikleri var, ama aynı zamanda çok benzer. Doğru teşhis, doğru tedavi için anahtardır.

Bademcik iltihabının neden olduğu enfeksiyona bağlı olarak, tedavi taktikleri farklıdır. Yanlış tedavi, ağır seyreden ve çeşitli komplikasyonların nedenlerinden biridir. Bu nedenle viral anjini bakteriyel olarak doğru bir şekilde teşhis etmek ve ayırt etmek çok önemlidir.

Doğru tanı ve patojenin saptanması başlangıcı, hastada gelişen anjin tipinin tanımlanmasıdır. Bu önemlidir çünkü bazı hastalık türleri hem virüsler hem de bakteriler tarafından eşit şekilde ortaya çıkar. Bu hastalığın tamamen viral formları da vardır.

Anjina'nın klinik seyrine göre:

 • Mavi dil;
 • foliküler;
 • laküner;
 • herpes;
 • ülseratif filmi.

Bu tip anjinada, bademciklerin üst tabakalarında iltihaplanma meydana gelir ve iç kısma doğru uzanmaz ve destek olmaz. Hastalık genellikle streptokoklardan kaynaklanır ve mevsimlik bir karakterle karakterizedir.

Hastalığın seyri, kural olarak, şiddetli değildir ve iyileşme 5-7 gün içinde gerçekleşir. Ağrı, daha ağır formlardan daha az belirgindir. Vücut ısısı genellikle düşüktür, ancak belirgin bir zehirlenme yoktur. Bu türün tedavi edilmesi oldukça kolaydır.

Bu ciddi komplikasyonlara neden olabilen daha ciddi ve uzun süreli bir hastalıktır. Bu hastalık ile bademciklerin foliküllerinde pürülan bir iltihap vardır.

Enflamasyon belirtileri, ağrı sendromu, catarrhal formundan çok daha güçlüdür, güçlü bir zehirlenme vardır. Bu tür inflamasyon bir hastanede tedavi edilmelidir.

Foliküler anjin genellikle bakterilerden, genellikle betta-hemolitik streptokoklardan kaynaklanır. Daha sıklıkla bu hastalık, sonbahar-kış döneminde aşırı soğuma ve bağışıklık depresyonu ile bağlantılı olarak gelişir.

Ayrıca, açık ağrı ve zehirlenme sendromları ile daha az zor değildir. Lacunar anjinası ile, sözde mantarlar, bakteri ve ölü hücrelerden oluşan sarı veya beyaz baskınlar şeklinde oluşur.

Bu bakteriler neden olur, ancak bulaşıcı hastalıkların salgınları sırasında genellikle viral patojenler tarafından.

Bu doğrudan Coxsackie virüsünün neden olduğu viral bir hastalıktır. Ayrıca herpranguen denir. Hastalık yüksek bulaşıcılık ile karakterizedir ve genç yaştaki çocuklara en duyarlı olanıdır.

Hastalığın seyri oldukça ağır olabilir. Hastalık ciddi komplikasyonlarla karakterize olduğundan dikkatli tedavi gerektirir.

Vücudun şiddetli zehirlenmesi ile kendini gösteren hastalığın en şiddetli formlarından biri. Bu bademciklerin tahribatı ile belirgin bir şekilde desteklenerek, ağızdan gelen hoş olmayan bir kokuyla karakterizedir.

Bu formda, boyun apseleri ve flegmonları, böbrek, eklem ve kalp komplikasyonları oluşabilir.

Viral anjinlerin ana patojenleri influenza ve parainfluenza virüsleri, adenovirüsler, rinovirüsler, enterovirüslerdir.

Streptokok ve stafilokokların neden olduğu bakteriyel bademcik iltihabı. Bunlar arasında hastalık genellikle betta-hemolitik streptokoklara neden olur. Bu bakteri, anjina vakalarının% 80'ine neden olur.

Etken madde vücuda iki şekilde girer: dış ve iç. Dışsal enfeksiyon ile hapşırma, öksürme ve gıda ile havalanırken, hijyen (ellerin yıkanması) göz ardı edilir.

Enfeksiyonun içsel sapmasıyla, vücuttaki diğer iltihaplanma odaklarından kan akışıyla bademciklere girer.

Risk faktörleri:

 • genel ve lokal hipotermi;
 • düşük sıcaklık ile birlikte yüksek nem;
 • yerel ve genel bağışıklığın azaltılması;
 • çeşitli akut ve kronik bulaşıcı hastalıklar;
 • paranazal sinüslerin enflamasyonu;
 • konjenital yatkınlık;
 • Enfeksiyöz alerjik inflamasyon.

Farklı virüsler ve bakteriler her zaman, bir şekilde veya vücuda girer. Fakat bu, anjinin gelişebileceği vücudun koruyucu kuvvetlerinin azaltılmasıyla gerçekleşir.

Başlangıçta, hastanın tam olarak angina geliştiğinden emin olmanız gerekir. Sonuçta, benzer belirtileri olan ağız ve nazofarenksin birçok enflamatuar hastalığı vardır.

Bu durumda, bazı belirtiler patojenden bağımsız olarak yaygındır ve benzerdir, ve bazıları hastalıklara neden olan virüslerin veya bakterilerin daha doğru tanımlanmasını sağlar.

Boğaz ağrısı, hastaların doktora yöneldiği bariz ve belirgin semptomlardan biridir. Ağrı yutma sırasında, özellikle sert ve soğuk yiyeceklerde artar. En şiddetli durumlarda, bu bir kişinin normal şekilde yemek yemesini önler.

Boğazdaki ağrı, ilk küçük rahatsızlık şeklinde kendini gösterir ve süreç gittikçe daha fazla gelişir. Diğer durumlarda, ağrı hastalığın başlangıcında ifade edilir.

Bademciklerin ödem ve kızarıklığı iltihaplanma sürecinin bir sonucu olarak gelişir. Bu semptomun yayılma derecesi patojen tipine bağlıdır.

Lenf bezleri, bir çeşit filtre olarak, enfeksiyonu göz ardı eder ve bloke eder ve buna yanıt olarak kendileri iltihaplanır. Alt çene, servikal ve arka-arka lenf nodları bölgesinde lenf nodlarındaki artışın karakteristiği.

Zehirlenme belirtileri halsizlik, uyuşukluk, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı, kusma şeklinde kendini gösterir. Bu semptom, inflamatuar sürecin aşamasına ve şiddetine bağlıdır.

Bazı durumlarda, vücut ısısı yüksek rakamlara ulaşmaz, ancak iltihaplı bir iltihap ile oldukça belirgin bir ateş vardır. Ayrıca, ilk günlerden itibaren sıcaklıkta keskin ve belirgin bir artış, vücudun virüslerle savaşan özel bir protein olan interferon üretme işleviyle ilgili olan viral boğaz ağrısının karakteristiğidir.

Vücut ısısındaki dalgalanmalar ile doğrudan ilgili semptomlardan biri de bir ürpertidir. Ani yükselme ve sıcaklık düşüşü sırasında ortaya çıkar.

Tipik özelliklerinden biri mevsimsel niteliktedir. Viral anjina genellikle çeşitli salgınlar sırasında görülür, en yaygın olanı mevsimsel grip salgınıdır.

Karakteristik bir fark, belirli bir lokalizasyona sahip olmamasıdır. Bakteriyel inflamasyonun aksine, viral bir hastalık durumunda sadece bademcikler iltihaplanır. Enflamasyon palatine bademciklerin ötesine, tüm boğaza, yumuşak damak ve dilin, dilin köküne kadar gider.

Viral boğaz ağrısı için daha tipik akut başlangıç ​​ve hızlı gelişme. İlk gün vücut ısısı keskin bir şekilde yükselirse, akut ağrı, iltihap vardır, bu belirtiler viral boğaz ağrısının varlığına işaret edebilir.

Karakteristik özelliklerden biri de soğuk belirtilerin eş zamanlı görünümüdür: burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ıslak öksürük, genel halsizlik hissi, baş ağrısı.

Lachrymation konjonktivit belirtilerinden biridir. Anjina ile birlikte görünümü genellikle viral bir hastalıktan söz eder. Bu durumda, en sık görülen patojen, rinovirüsdür.

Anjina ile eşzamanlı olarak ortaya çıkan öksürük genellikle viral bir hastalık lehine konuşur. Nazofarenks ve bronşların üst bölümlerine doğru akan, öksürük merkezini tahriş eden mukusun bol olduğu gerçeği nedeniyle ortaya çıkar.

Viral boğaz ağrısı öksürük, verimsiz, kuru ve ağrılıdır. Hasta boğazda yırtılma hissi tarafından rahatsız edilir. Öksürük hastaya yardım etmez.

Pus ve bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama her zaman ayırt edici bir özellik değildir, ancak aklında hala sonuç çıkartabilirsiniz. Bademciklerin ötesine uzanan, boğazın mukozasına, gökyüzüne ve beyaz kaplama ile kaplanmış beyaz odaklar, genellikle viral yenilgi lehine konuşur.

Doğrudan virüsün neden olduğu anjina türlerinden biri herpaginadır. Bu hastalık, tipik belirtilere ek olarak, karın ve şiddetli ağrıların varlığı ile karakterize edilir ve bademcikler ve tüm gökyüzü berrak bir sıvı ile kızarık veziküller ile mayınlanır.

Bu hastalık, menenjit, ensefalit, kalp kasının iltihabı şeklinde komplikasyonlara neden olduğundan dikkatli tanı ve acil tedavi gerektirir.

Çocuklarda viral boğaz ağrısının oluşması kendine özgü özelliklere sahiptir. Yani, büyük çocuklar genellikle uyuşuk, zayıf, uyuşukluk not edilir. Küçük çocuklar, aksine, genellikle kaprisli, huzursuz olurlar.

Çocukluk çağında, anjina, oldukça belirgin zehirlenme belirtileri ile birlikte görülür. Burundan bol miktarda mukozaya bağlı sık öksürük oluşumunun karakteristiği.

Çocuklarda daha tipik olan enterovirüs enfeksiyonu, bademcikler üzerinde, kemerler, farinks sıvıyla kabarcıklar ortaya çıkar. Patladıktan sonra, yerlerinde beyaz bir dokunuşla jazvochki görünür.

Hastalık zorlu bir komplikasyona neden olabilir - yalancı kubbe, larenks lümeninin daralmasına yol açar ve nefes almayı büyük ölçüde engeller. Bu durum acildir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Bakteriyel boğaz ağrısı için, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, lakrimasyon gibi soğuk algınlığı semptomları karakteristik değildir. Bakteriyel iltihap genellikle lokal olarak gelişir ve hasta sadece boğazda iltihaplanma olgusundan şikayetçidir.

Bakteri hasarı ile hastalık genellikle yavaş yavaş gelişir. Viral formlardan farklı olarak, hastalığın başlangıcı bu kadar dramatik görünmez ve bozulma arttıkça karakteristik semptomlar artar.

Bakteriyel anjina genellikle lokalize olur. Bademcikleri genişledi, kızardı, ancak iltihaplanma süreci genellikle sınırlarının ötesine geçmez.

Beslenme odakları da karakteristik özelliklere sahiptir: onlar beyaz veya sarı renktedir, açık sınırları olan bir darı tanesini andırırlar. Püstüller sadece bademciklerde bulunur.

Yamalar şeklinde beyaz plak, bademcikler üzerindeki adacıklar bakteriyel bir hastalığı gösterir. Bir istisna kronik bakteriyel bademcik iltiğidir. Onun için, bademcikler üzerinde ağız boşluğuna yayılabilen karakteristik bol ve dağınık beyaz bir tortu vardır.

Bıldırcınların bakteriyel yenilgisi, öksürüğün varlığı ile karakterize edilmez, çünkü işlem, burun boşluğunu içermez ve viral bir enfeksiyonda olduğu gibi, böylesine bol bir mukus yaymaz. Bu nedenle, hasta anjina için tipik şikayetler ifade eder, ancak öksürük yoktur. Öksürme meydana gelirse, genellikle hastalığın seyrinde, komplikasyonlar şeklinde geç kalır.

Tanı hasta şikayetleri, anamnez temelinde kurulur. Doktor hastanın enfeksiyöz hastalarla temas halinde olup olmadığını, mevsimselliği ve salgın durumu dikkate alır.

Viral ve bakteriyel anjina arasındaki farklar daha ileri tedavi için gereklidir. Angina viral veya bakteriyel kan genel analizi yardımcı olacağını anlamak için yardımcı olun. Bu durumda, belirli kan hücrelerinin sayısını arttırmak için bir doktor, hastalığın etken maddesi hakkında bir sonuç çıkarabilir. Viral bir enfeksiyon, lenfosit sayısında ve bakteriyel lökositlerde artışla karakterizedir.

Spesifik patojeni belirlemenize olanak tanıyan en doğru tanı tipi, ekim için farengeal boşluğundan sürüntü almaktır. Aynı zamanda, aynı zamanda bakterilerin farklı antibiyotiklere olan duyarlılıklarını da belirleyebilir ve bu da etkili tedaviyi yapmanızı sağlar.

Bu çalışmanın dezavantajı sonucu elde etme zamanı gelmiştir: Tanı birkaç güne kadar sürer.

Evde, eczanelerde satılan streptococcus için ekspres testini kullanabilirsiniz. Yöntem, smearin streptococcus'un varlığında rengi değiştiren özel bir sıvıya düşmesi gerçeğine dayanmaktadır. Bununla birlikte, bu testin negatif sonucu diğer bakterilerin varlığını dışlamaz.

Viral ve bakteriyel anjina tedavisi farklılıklar göstermektedir. Gecikmesi imkansızdır, çünkü çoğu zaman bu çeşitli ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Bakteriyel hasarı tedavi etmek için ana antibiyotikler vardır. Modern antibakteriyel ilaçların çeşitliliği oldukça büyüktür ve belirli bir çarenin seçilmesi süreci sorumludur, bu nedenle doktorun yetkinliğinde yatmaktadır.

Viral anjina ile antiviral ilaçlar reçete edilir. Hastaya zorunlu yatak istirahati ve fiziksel efordan kaçınma gösterilmektedir.

Semptomları hafifletmek için, inflamasyonu hafifleten, şişmeyi gideren ve antipiretik ve analjezik etkileri olan antihistaminikler de kullanılır.

Büyük miktarda sıvı önemlidir, bu da toksinlerin yok edilmesini hızlandırır. Vitaminleri almak için. Viral bir enfeksiyon durumunda, C vitamini yeterli dozlarda almak özellikle önemlidir.

Antiseptik ile boğaz yıkaması kullanmak zorunludur. Bunu yapmak için, hazır eczane ürünleri, bitkisel kaynatma, tuz çözeltisi, soda ile durulama yöntemi kanıtlanmış bir yöntem kullanıyoruz.

İyileşme döneminde fizyoterapötik tedavi yöntemleri kullanılır.

Farklı anjinin klinik bulguları kendi özelliklerine sahiptir ve birçok açıdan viral bir boğaz ağrısı ve bir bakteriyel arasında ayrım yapmak zor olduğu için çok benzerdir. Hata, yanlış tedavi ve komplikasyonlara yol açar. Bu nedenle, doğru tanı ve tedavi için ilk anjin semptomları ile mutlaka doktora başvurmalısınız. Bu iyileşme başarısının anahtarıdır.

Yutulduğunda ağrı kesmek, ateş neredeyse herkesin aşina olduğu bir semptomdur. Hepsi bir anda cevap verecek, bu bir anjin. Ne var ki, virüsün salgınının neden olduğu ve hangi bakterilerin var olduğunu nasıl anlayabiliriz? Her durumda hangi ilk yardım sağlanmalıdır?

Bakteriyel veya viral bir enfeksiyonun gelişiminin saptanması, kan analizleri ve boğazdan bakteriyolojik ekim ile gerçekleştirilir. Çalışma için gerekli olan zaman israf edilmeyecektir, çünkü virüs formu özel bir tedavi gerektirmeyecektir ve sonuçların hazırlanması için tahsis edilen 3 gün, antibiyotiklerin alınmasının güvenliğini ve etkinliğini etkilemeyecektir.

İlginç bir video: Dr. Komarovsky, kan analizi, viral veya bakteriyel bir enfeksiyon ile nasıl belirleneceğini anlatıyor.

Bir tohumlama tankına olan gereksinim, yalnızca bakteri varlığının teşhisi veya hariç tutulması için yöntemin güvenilirliği ile değil, aynı zamanda birtakım antibiyotiklere olan duyarlılıklarını da ortaya çıkarır. Hastanın viral bir boğaz ağrısı varsa, o zaman Petri kabındaki analizin analizinde, uyarıcı patojen miktarlarda ekilmemiş.

Akut bademcik iltihabı ve bakteriyel viral etiyoloji arasındaki farkı saptamak için alternatif bir yöntem, streptococcus için hızlı testtir. Bu testi herhangi bir eczanede alabilirsiniz. Kullanım prensibi, hamilelik testinin bu özelliği ile çok benzer. Eşkenar test tüplerinin içeriğinden hazırlanan çözelti içine farinksden bir çubukla swab indirilir. Test şeridi sıvıya indirildikten sonra, göstergenin bakteri varlığını ya da yokluğunu belirleyerek, viral boğaz ağrısının geliştiğini gösterir.

Böyle bir test, spesifik bir bakteri türü için özel olarak tasarlandığından, anjin etiyolojisini her zaman doğru bir şekilde ortaya koyamaz. Stafilokok, gonokok veya iğ şeklindeki çubukların varlığı testi belirlemez.

Hastalığa neyin yol açtığını bilmek için yeterli deneyime sahip testler ve analizlerin yanı sıra dışsal işaretler de olabilir.

Viral bir enfeksiyonun geleneksel işareti. Farenks bir virüs ile enfekte ise, burun mukozası hemen hemen her zaman iltihaplı hale gelir. Bakteri boğaz ağrısı yokluğunda.

Burundan akıntı bol ve şeffaf ise - bu vücutta virüsün varlığının kesin bir işaretidir. Rinit sadece 2 ila 3 gün sürebilir ve farinkste viral bir hastalık 7 günden fazla sürer.

Öksürüğe gelince, bakteriyel boğaz ağrısı ile birlikte, nadiren ve esas olarak uygun tedavinin yokluğunda bir komplikasyondur. Genellikle kuru ve ağrılıdır. Eğer hastalığın nedeni bir virüs ise, vakaların% 90'ında, burundan boğaza doğru akıntının akışı ve beyinde öksürük merkezinin uyarılması ile ortaya çıkan eşzamanlı bir semptomdur. Öksürük genellikle ıslaktır ve enfekte olmuş kişiye belirli bir ağrıya neden olmaz.

Bademcikler ve boğazların muayenesi de boğaz ağrısının etimolojisi hakkında bir fikir verebilir. Hastalık, catarrhal formda meydana gelirse, bademcikler üzerinde hiçbir irin olmayacaktır. Foliküler anjin, bademciklerin ötesine geçmeyen beyaz veya sarımsı noktaların varlığıyla karakterizedir. Bir kişi lacunar anjinası ile hasta düştüğünde, bademcikler üzerindeki irin yayılma çizgileri şeklinde görünür.

Viral bademcik iltihabı söz konusu olduğunda, boğazdaki irin genellikle görünmez. Yukarıda tarif edilen vakalar, bakterilerin neden olduğu hastalıklarla ilgilidir. Her durumda, görünüşte, hastalığın etiyolojisi sadece uzman tarafından belirlenebilir ve her durumda değil.

Bakteriyel anjina ile, sadece bademcikler etkilenir, iltihaplanma dil ve palatine yayılabilir. Arka duvar ve gökyüzü aynı zamanda sağlıklı bir renk korur. Viral enfeksiyon, tüm boğazın kızarması, yumuşak damak ve dilin kökü enflamasyonu ile karakterizedir.

Açıklanan ve viral ve bakteriyel anjinanın tespiti için açıklanan yöntemlerin her biri, bir uzmanın katılımı olmadan teşhis için mümkün olduğu kadar doğru olmayacaktır. Semptomların tamamını doğru bir şekilde değerlendirebilecek ve gerekirse analizi planlayabilecektir. Bu durumda kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi tüm organizma için komplikasyonlarla doludur.

Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı varsa doktora başvurunuz. Bu, influenza veya bakteriyel boğaz ağrısının gelişimini gösterebilir. Her iki durumda da, bu hastalıkların her ikisi de doktordan tanı ve tedavi gerektirir.

Viral boğaz ağrısı tedavisi kapsamlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Aşağıdaki videodan antiviral ilaçlar ve bunların uygulamalarını öğreneceksiniz:

Doktor gerekli tüm ilaçları reçete ettikten sonra, çeşitli kurallar gereklidir.

Özellikle bu paragraf, işe gitmemek için “küçük” hastalıklara alışkın olmayan işkoliklerine atıfta bulunmaktadır.

Bu durumda, hastane ya ilk semptomlarla ya da tedavi edilmemiş bademcik iltihabından sonraki komplikasyonların belirtileriyle birlikte ayrılmak zorunda kalacaktır. Sadece viral boğaz ağrısı bulaşıcı değildir, bu yüzden hastanın kendisi gibi kahramanlar yanlara doğru çıkacaktır.

Hastalık dönemlerinde, vücut en savunmasız ve zayıflamış durumda. Onun savunmasının, hastalığın çok geçmeden iyileşmesi ve hastanın tonuna dönmesi için güçlendirilmesi gerekiyor. Bu yüksek kalorili, kolay sindirilen gıda, vitamin kompleksleri ve immünomodülatörlerin diyetine dahil edilmesini gerektirir. Boğazını tahriş etmemek için kızartılmış, baharatlı, pişmiş ve tatlı olarak kullanılmamalıdır.

Entegre bir yaklaşım çerçevesinde son derece etkili olan anjinin en popüler tedavi yöntemi. Durulama çözeltisi, tuz ve iyodin, furakilin, hidrojen peroksit, klorheksidin ve diğer bileşenlerden bitkisel tuzlar temelinde yapılır. Sık durulama, patojen mikrofloranın yayılmasını önler ve mukoza zarlarını yatıştırır. Durulama yardımcısı oda sıcaklığında olmalıdır.

Hastanın kullandığı daha fazla sıvı, vücudunun daha hızlı vücuttan toksinleri giderir. Buna ek olarak, jöle, sararma etkisi nedeniyle yutma sırasında ağrının azaltılmasına yardımcı olur ve meyve dolgu maddeleri C vitamini eksikliğini oluşturur.

Çoğu zaman, doktorlar bu interferon hastalığına karşı savaşmak için reçete edilir. Temsil edilenler arasında en popüler ve etkili ilaç Ergoferon'dur. Grip belirtileri durumunda, Remantadine en iyisidir. Vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirmek için, genellikle Kagocel'ın en popüler olduğu interferon indüktörleri atanır.

Sıcaklık yükseldiğinde, doktor Aspirin reçete eder. Anjina ile, buhar inhalasyonlarının yapılması yasaktır çünkü bu durum hasta kişinin genel durumunu olumsuz yönde etkileyecektir.

Antiviral ilaçlar yerine bakteriyel bir angina için yukarıdaki önerilere uymanın yanı sıra, doktor antibiyotik reçete edecektir. Komarovsky, antibiyotik içmeniz gerektiğinde anlatacak.

Hastalığın ilerlemesini provoke eden bakteriler yok etmeye yardımcı olacaktır:

 • sumamed;
 • Flemoxin Solutab;
 • amoksisilin;
 • eritromisin;
 • Sefalosporin.

Durulamalar arasındaki dönemde, boğazın sulanması, sprey-antiseptikler ve Immudon veya Lizobakt gibi tabletlerin emilmesini gerektirir. Ek olarak, antibiyotiklerle tedavi, bağırsak mikroflorasını geri kazandıran antihistaminikler ve fonlar ile birleştirilmelidir.

Bol miktarda burun akıntısı olan bir burun akıntısı olduğunda, ıslak öksürük, o zaman bu durumda muhtemelen viral bir enfeksiyonla karşı karşıya kalırsınız. Anjina ile böyle bir semptom yoktur.

Bademcikler üzerinde beyaz tıbpoller veya çizgiler belirdiğinde, palatin kızarıklık kızarır, boğazın kendisi sakinken, o zaman bakteriyel bir foliküler veya lacunar anjinadır.

Evde viral ve bakteriyel anjinin belirlenmesi yanlış yüzey analizi olabilir, bu durumlarda bir doktorla muayene gereklidir.

Hastalıkların tedavisi neredeyse entegre bir yaklaşımda farklılık göstermemektedir. Bununla birlikte, ilk durumda, antiviral ilaçlar reçete edilir ve ikinci - antibiyotiklerde.

Angina, sadece bakteriler tarafından neden olunan bir bakteriyel hastalıktır. Çoğu durumda, grup A'nın hemolitik streptokokları, bazen (vakaların yaklaşık% 10'u) - farklı stafilokok suşları ve nadiren izole edilmiş vakalarda - gonokoklar neden olur.

A grubunun hemolitik streptokokları - anjinin ana uyarıcısı

Angina virüs veya mantarlardan kaynaklanmaz, bu nedenle kesinlikle viral bir hastalık değildir.. Bir anjinin virüsü doğada mevcut değildir, doktorlar bilinmemektedir ve hiç kimsenin tanıdığı değildir. Birçok hastada bu konuda sorular ve yanlış kavramlar iki nedenden ötürü ortaya çıkar:

 1. Anjina halkında, boğazda ağrı ile ilişkili herhangi bir hastalığı aramak gelenekseldir. Bu hastalıkların çoğu viral farenjit, bademcik iltihabı ve larinjit, tıp uzmanları (genellikle büyükanneler) tarafından bilinen ve anjina denir, çünkü insanlar virüs hastalıkları olduğu konusunda yanlış görüş alırlar. Aslında, sadece akut strep boğaz-bademcik iltihabı anjina denir ve diğer tüm hastalıklar uygun doğanın farenjit, larenjit ve bademcik iltihabı olarak adlandırılır. Örneğin, viral larinjit, farinksik (farinksin mantar enfeksiyonu);

Gelişimin erken evresinde farignomikoz

 • Daha önce (geçen yüzyılın ortalarına kadar), anjina ve tıbbi uygulamada virüslerin neden olduğu herhangi bir akut tonsillit denir. Daha sonra bakteri, viral ve fungal olarak ayrıldıkları anjinin sınıflandırması vardı ve doktorların belirli bir durumda, örneğin kızamık virüsünün neden olduğu viral bir hastalık olduğunu söylemeleri doktorlar için çok normaldi. Daha sonra, bu tür isimlendirme terk edilmişti, ama aynı zamanda eski ders kitapları ve hala bu zamanlarda yakalanan birçok kişi, tabiatı ne olursa olsun genellikle akut tonsillit anjinası olarak adlandırılıyor. Ve çevreyi ikna et.
 • Mikroskop altında kızamık yapan morbillivirus

  Bugün, tüm doktorlar anjinaya sadece bakteriyel bademcik iltihabı diyorlar ve sadece nadiren bireysel viral hastalıkların eski ve alışılmış isimlerini sadece hastayla açıklamanın basitliği için kullanıyorlar. Büyük ve viral anjin gibi bir hastalık mevcut değildir - bu sadece viral farenjit ve bademcik iltihabı için bir günlük adıdır.

  çoğu durumda olmasına rağmen, onunla tartışmak zor bir viral hastalık ve kabul etmek değmez - Aynı zamanda bir usta ve gri saçlı büyükanne torunu yetkili olarak ilan ettiğinde, hatta tıp fakültesinden o anjin mezun olduğu anlaşılmaktadır. Böyle bir sanrı tehlikeli olabilir.

  Geleneksel tıp, boğazın viral hastalıkları da dahil olmak üzere viral hastalıkların tedavisi için binlerce reçete bilir. Şimdi bu tariflerin etkili olup olmadığını anlayamayacağız, sadece tüm bu ilaçların gerçek anjinaya neden olan bakterilere karşı mücadelede kesinlikle işe yaramayacağına dikkat edeceğiz.

  "Angina" dan halk tıbbı tariflerinden biri kurbağa nefes almak ve sonra serbest bırakmak...

  Angina'yı gerçekten tedavi edebilen tek çareler antibiyotiktir ve sadece sistemik uygulama ile yani tabletleri içeri veya enjeksiyonla alırken.

  sarımsak, bir anne ve üvey anne veya aynısafa et suyu - Tabii ki, hasta gerçekten boğaz ağrısı varsa, ancak o buna kabul etmez hiçbir antibiyotikler vardır bir virüstür ve onun halk ilaçları ile savaşmaya başlaması inanmaktadır. Bu durumda, değerli zaman israf olacak ve bademciklerde tedavi edilmeyen streptokok enfeksiyonu, apse, kan enfeksiyonu, kalp defekti ve böbrek hasarıyla sonuçlanabilir.

  St. John's wort tarafından toplanan, kış için kurutma ve dondurma için hazır

  Öte yandan, hastanın farenks ya da sadece bademcikler viral bir enfeksiyonu varsa ve onu bakteriyel bir enfeksiyonla karıştırır ve antibiyotik içmeye başlarsa, farinksin şiddetli fungal lezyonlarının gelişmesi oldukça olasıdır. Yine de, bağışıklık, viral bir enfeksiyon tarafından büyük ölçüde zayıflatılır ve ağızdaki mantarların gelişimini engelleyen yararlı bakteriler, bir antibiyotik tarafından yok edilir. Bu koşullar altında, mantar çok aktif olarak çoğalmaya başlar, bademcikler, farinks ve gökyüzü üzerinde beyaz bir kaplama oluşturur.

  Ağız kandidiyazı

  Tek tehlikeli olmayan vaka, hasta farenksin virüs enfeksiyonu ile iki kez karıştırıldığında ortaya çıkar:

  1. İlk kez - sadece anjinanın viral bir hastalık olduğuna inandığı zaman;
  2. İkinci kez - viral hastalığı anjinası çağırdığında.

  Bu durumda viral hastalığı özellikle viral bir hastalık yolu ile tedavi edecektir. Bu tedavinin en azından bir sonuç vereceği gerçeği değil (çoğu antiviral ilacın pratik etkinliği henüz kanıtlanmamıştır), ancak bu yaklaşımın en azından ciddi sonuçları olmayacaktır.

  Bununla birlikte, tıpta "anjin" teriminin uzun tarihçesi nedeniyle, bazı viral hastalıkların, eradikasyonun son derece zor olan, iyi bilinen ve popüler isimleri tıpta sabitlenmiştir. Bilimsel makalelerde ve konferanslarda bu isimler kullanılmaz, fakat ortak konuşmada (genellikle bir hastayı tanıya açıklamak için) yaygın olarak kullanılmaya devam ederler. Örneğin:

  • Herpetik anjin, o bir herpagina, aynı zamanda herpes boğaz ağrısıdır. o bademcik sadece bir iltihap yok - anjina ederken ve boğazına arkasına yumuşak damak - bu bütün yutak ve genellikle çünkü sadece etkilenen eğer Anjin, değil. Bununla birlikte, hastalığın adı çok popülerdir ve farinksin gerçekten doğru - enterovirüs lezyonundan daha sık kullanılır;

  Gökyüzünde herpeslerin kırmızı yaralar özelliği

 • Kızamıklı anjin. Hastalık, hastalığa bir isim vermeyi mümkün kılan, farinksin karakteristik kızarması ve iltihaplanması geliştiğinde;
 • Grippoznaya angina - sadece grip ile hasta boğaz sendromunun adı;
 • Monosit anjina, bugün daha yaygın olarak enfeksiyöz mononükleoz denir. Bu durumda hastalar anjinaya neden olan etken maddenin herpesvirüs tip 4 (Epstein-Barr virüsü) olduğunu söyleyebilirler. Adil olma uğruna, mononükleozun klinik resminin akut pürülan bademcik iltihabına çok benzediğini ve hatta doktorların bazen bu hastalıkları karıştırabildiğini görüyoruz.
 • Enfeksiyöz mononükleozda bademcik görünümü

  Herpes boğazındaki herpes boğaz ağrısına göre daha az ilişki gösterir. Bu herpes virüs grubunun dışındaki bir bağırsak virüsü Coxsackie kaynaklanır ve adını boğazını ile papüller görünen çok benzer herpetik döküntü olmadığı gerçeği türetilmiştir.

  Farinks ve boğazın hemen hemen tüm mantar lezyonlarına mantar anjina denir. Bu en azından "faringomikoz" ya da "tonsillomikoz" demekten daha kolaydır ve bu nedenle bu ifade birçok doktor tarafından yanlışlığını fark etmek için kullanılmaktadır.

  Prensip olarak, bu terminolojik karışıklık hepsi sadece bakteriyel tonsilit boğaz ağrısı çağrılacak kullanılan dek onlarca yıl boyunca doktorların sadece bir sorun olmaya devam olurdu ve "eski muhafız" emekli olmaz. Ancak, hastalar kendileri ilacı aktif bir şekilde anlamaya çalıştıklarından ve çoğu zaman bu alandaki bilgisini bir anda gözden geçirmeye ve aktif bir şekilde tedavi etmeye çalıştıklarından, muğlak bir terim bireysel hastaları sessizce tedavi edilmelerini önler. Yanlış ve boğaz ağrısı virüsü tamamen farklı yöntemler yok edilmelidir - Yine güvenilir bir doktor antibiyotik "anjin" tanısı ve atanmış olsa bile, "sempatizanlar" Bu tedavi bu hastayı ikna edebilir. Belli bir hasta ne yapmalı ve doktorun ne tür anjinası olduğunu nasıl anlayabilir?

  Eğer bir boğaz ağrısından şüphelenirseniz, çocukluğa girip kendi kendine teşhis koymanız gerekmez ve bir uzmana danışmanız gerekmez.

  Pratik olarak tüm modern doktorlar, "herpes" veya "fungal" gibi ek ekleri olmayan "angina" kelimesini söyledikleri zaman, tam olarak streptokokal bakteriyel hastalık anlamına gelir.

  Eğer doktor basit bir şekilde hastaya kendi problemini açıklamak isterse, farinks Coxsackie herpes boğazının yenilgisini arayabilir, ama aynı zamanda "herpes boğaz ağrısı" diyecektir. Eğer öneki "herpes", "fungal" veya "monositik" değilse, o zaman bu bir bakteriyel hastalıktır.

  Bu kuralın bir istisnası çok eski doktorlar ya da geleneksel şifacılardır. İlk olarak, viral bademcik iltihabının anjina olarak adlandırıldığı kitaplardan öğrenilen ve tedavi eden binlerce insan, genellikle virüsler ve bakteriler arasındaki genel olarak farklılıklar hakkında iyi bir anlayışa sahip değildir.

  Viral grip parçacıkları, elektron mikroskobu görünümü

  Hastaya yapman gereken en önemli şey iyi bir doktor bulmak ve onun talimatlarını takip etmektir. Ve büyük, doktor hastalığı - angina, akut tonsillit veya başka bir şekilde nasıl çağırır önemli değil. Bu hastalıktan doğru tedaviyi ve doğru ilaçları atar. Ve hastanın görevi bu fonları içmektir. Veya doktor bir şey yazmadıysa (viral hastalıklar durumunda normaldir) - hiçbir şey içmeyin. Ve eğer gerçekten şüpheleriniz varsa, doktora hastalığın sebebi hakkında ve doktor - patojenleri anlatan nedenlerden dolayı sorabilirsiniz. İyi bir uzman bu soruları cevaplayacaktır.

  Ama yapmanız gereken şey, evde bir ayna karşısında oturmak, boğazınıza bakmak ve tahmin etmek, bir viral hastalık yansıması veya bakteriyel olarak görülebilir. Bu durumda, hata olasılığı çok yüksektir ve olası sonuçları çok ağırdır.

  Bak, örneğin, foliküler anjinaya neden olan sonuçlara...

  Viral anjina bakteriyelden nasıl ayırt edilir?

  Angina, herkesin çocukluktan beri bildiği bir hastalıktır. Hepimizin bunun, boğazda ve ateşte şiddetli ağrıların eşlik ettiği akut bir solunum hastalığı olduğunu biliyoruz. En çok, anjina için en iyi ilaç, antibiyotiktir. Ama öyle mi? Anjina belirtileri ile karşı karşıya olan bir antibiyotik için eczane için acele eder mi?

  Makalenin içeriği

  Aslında, anjina dediğimiz şey her zaman bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanmaz. Akut bademcik iltihabı (yani, anjina genellikle tıbbi uygulamada denir) hem bakteriyel hem de viral aktiviteden kaynaklanabilir. Sıklıkla, akut tonsillite viral bir hastalık olarak adlandırılır ve anjina bakteriyeldir, ancak bu evrensel olarak kabul edilmez.

  Çoğu durumda, bir akut viral enfeksiyonun (örneğin, soğuk) bir sonucu olarak bademcik iltihabı gelişir ve bir bakteriyel enfeksiyon bir komplikasyon olarak birleşir.

  Daha az sıklıkla (fakat bu gibi durumlar da vardır), bademciklerdeki iltihaplanma, bir mantar enfeksiyonu ile ilişkilidir.

  Bildiğiniz gibi, antibiyotikler virüslerin hayati aktivitesini etkilemez. Bu nedenle, bazı durumlarda, anjina semptomları aktif antibiyotik tedavisine başlamak için bir mazeret değildir. Ama viral anjina bakteriyelden nasıl ayırt edilir? Makalemizde bunu okuyun.

  Anginaya neden olan virüsler ve bakteriler

  Viral ve bakteriyel anjina arasındaki farklılıkları açıklığa kavuşturmak için, patojenler - virüsler ve bakteriler arasında temel farkların ne olduğunu kısaca açıklayacağız.

  Virüsler, son derece küçük boyutlu ve basit yapıya sahip enfeksiyöz ajanlardır. Aslında, bu insan hücresine yerleşik olan ve kendisinin binlerce kopyasını oluşturan bir DNA zinciridir. Bu durumda, insan hücresinin çalışması bozulur ve bu da bazı semptomlara neden olur. Örneğin, bademcik iltihabında, virüs bademciklerin mukoza zarındaki hücrelerde çoğalır.

  Viral enfeksiyon nadiren tek başına oluşur: o nedenle, SARS soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı, konjunktivit aynı anda olması ile karakterizedir vb burun mukozasında, gözler, kadar uzanır...

  Virüs vücudun dokularında beslenmez, koloniler oluşturmaz. Onun görevi mümkün olduğunca çok kopya oluşturmak ve yan yana ortaya çıkan tüm hücreleri enfekte etmektir. Bu yüzden virüsler çok bulaşıcıdır, ancak insan sağlığını sadece birkaç günlüğüne bozarlar. İnsan hücresinin dışında, virüs yeniden üretemez. Ve genel olarak, insan hücresinin dışında yaşayan bir virüsü aramak oldukça zordur - tamamen aktif olmayan bir moleküldür.

  Bademcik iltihabına neden olabilen virüsler:

  • adenovirüsler;
  • parainfluenza;
  • Coxsackie virüsü;
  • RS virüsü;
  • Epstein-Barr virüsü (EBV veya EBV).

  Bakteriyel orijin akut tonsillit vakalarının yaklaşık üçte birine sahiptir. Bunların% 90'ında enfeksiyon patojenleri A grubu streptokoktur.

  Bakteriler, virüslerin aksine, tam teşekküllü canlı organizmalardır. İnsan vücudu, onlar için bir besin ortamının rolünü oynar - vücut moleküllerini beslerler, koloniler oluştururlar, bağışıklık savunmasına ve tedaviye direnmeye çalışırlar. Bakteriler vücudun hücrelerine nüfuz etmez, ancak yüzeylerinde çoğalırlar. Virüslerden farklı olarak, vücudun sınırlı bir bölgesine yayılırlar (örneğin, bademciklerin yüzeyinde çoğalırlar ve anjinaya neden olurlar). Bunu yaparken, hücrelere zarar verirler ve vücuttan şiddetli bir koruyucu reaksiyona neden olurlar - sıcaklık artışı, irin oluşumu, vb.

  Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle viral enfeksiyonlardan daha şiddetlidir ve daha sıklıkla komplikasyonlara yol açar. Ek olarak, bakteriler uzun süre vücutta yaşayabilir. Yani, kronik bakteriyel enfeksiyonlar yıllarca sürer.

  Tonsillitin klinik tablosundaki farklılıklar

  Akut bademcik iltihabının klinik tablosu, patojenin doğası hakkında biraz fikir verebilir. Hastalığın nedenlerinin belirlenmesinde, hem dış semptomlar hem de faringoskopi (boğaz muayenesi) rol oynamaktadır.

  Teşhisin sağlanmasının her zaman yeterli bir muayene olmadığına dikkat etmek gerekir. Her şeyden önce, bu, bakteriyel ve viral tonsillitin klinik tablosunun birçok benzerliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır:

  • hastalık beklenmedik şekilde akut başlar;
  • vücut ısısı yükselir (39-40 ° C'ye kadar);
  • boğaz ağrısı endişesi;
  • boğazı incelerken, fark edilebilir büyütülmüş kırmızı bademcikler;
  • Genellikle bademcikler gevşek bir kaplama ile kaplıdır.

  Tablo 1 viral ve bakteriyel bademcik iltihabının klinik görüntüsünün karakteristik özelliklerini sunmaktadır.

  Tablo 1. Viral ve bakteriyel akut tonsillit semptomlarının karşılaştırılması.

  Hastalığın nedensel ajanını doğru bir şekilde belirlemek için bazı testlerin (öncelikle kan ve bakteriyolojik kültürün genel klinik analizi) geçilmesi gerekir. Tanı konulduğunda, epidemiyolojik tablo, enfeksiyöz hastalarla temas, kuluçka dönemi süresi vb. De dikkate alınır.

  Kan analizindeki farklılıklar

  Anjinatınızın viral veya bakteriyel bir hastalık olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu bir klinik kan testinden geçmektir. Bu, vücut içinde meydana gelen süreçlere ışık tutan evrensel bir analizdir. Tablo 2 viral ve bakteriyel anjinada kanın klinik analiz parametrelerindeki önemli değişiklikleri göstermektedir.

  Tablo. 2 Akut tonsillit durumunda bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda kanın genel klinik analizinin göstergeleri.

  Bir streptokokal anjinadan şüphelenirseniz, bir ASLO titresi olan streptococcus'a karşı antikorlar için bir kan testi yapmanız önerilir. Yükseltilmiş ASTO titresi streptokok enfeksiyonunu doğrular.

  semptomlar, Epstein-Barr virüsü gövdesinin varlığını işaret ediyorsa, kapsit antijeninin (VCA, IgM ve IgG) karşı antikorlar için bir kan testi için tavsiye edilir. Ayrıca virüsünün varlığı hastanın tükürük DNA'sı mevcudiyeti ile değerlendirilebilir. Bu, PCR analizi ile belirlenebilir.

  Bakteriyolojik teşhis

  Viral veya bakteriyel angina arasında nasıl ayırt edilir? Bir başka kesin yöntem, boğazdan yayılan bir bakteriyolojik kültürü geçirmektir. Steril bir gazlı bez veya pamuklu çubuk, bademcikler üzerinde bir tıbbi işçi tarafından, plak toplayarak gerçekleştirilir. Daha sonra tampon taşıma ortamına daldırılır ve mikrobiyolojik bir laboratuvara verilir. Laboratuar teknisyeni tamponda bulunan bakterileri özel bir besiyerine aktarır. 3-5 gün sonra, mikrobiyolog hastanın boğazının mikroflorasında ne tür bakterilerin bulunduğunu belirleyebilecektir.

  Bakteriyolojik tanı ayrıca saptanan bakterinin antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemeyi sağlar. Çeşitli antibiyotiklerle besleyici ortamdaki bakteri kültürünü ekerek mikrobiyolog, antibiyotiklerin hangisinin bakterileri en etkin şekilde yok ettiği konusunda bir sonuç çıkaracaktır. Çoğu durumda, streptokoklar penisilinler ve sefalosporinlere karşı oldukça duyarlıdır; Streptococcus vakaların% 40'ında tetrasiklinlere direnç gösterir.

  Bakteriyolojik analizin tartışmasız avantajı, doğruluğu ve bilgilendiricidir. Aynı zamanda, bu yöntemin önemli bir eksikliği, kısa sürede sonuç elde etmenin imkânsızlığıdır.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Red Throat: Çocuklarda ve Yetişkinlerde Nedenleri, Tedavisi

  Kırmızı boğaz, hem bulaşıcı hem de bulaşıcı olmayan birçok hastalığın bir belirtisidir. Kırmızı boğazı tedavi etmeye başlamadan önce, bu fenomenin nedenini bulmak her zaman önemlidir.

  Durulama Boğazı Klorofiltili: Talimatlar. Yorumlar. Bir ilaç nasıl uygulanır?

  Ağrı, iltihap, yutma güçlüğü - larinksin bulaşıcı hastalıklarının en yaygın belirtileri.Hoş olmayan fenomen ortadan kaldırmak boğazınızı durulama için etkili ve uygun fiyatlı bir ilaç Chlorophyllipt yardımcı olacaktır.