Loading

İltihaplı kulaklara düşer.

Kulak iltihabı (veya orta kulak iltihabı) küçük ve yetişkin hastalar arasında yaygın bir hastalıktır. Uygun şekilde otitis'ten alınan damlalar ağrıyı hafifletir ve iyileşmeyi hızlandırır.

Kulak damlası randevusu için endikasyonlar

Aşağıdaki durumlarda kulaktaki iltihaplardan damlalar reçete edilir:

Semptomatik tedavi için iltihap önleyici kulak cihazları kullanılır. Şişmeyi azaltan yerel bir etkiye sahipler, ancak enfeksiyonu yok etmiyorlar.

İç otitis ve eustachitis ile anti-inflamatuar etkisi olan damlalar etkili değildir.

Bu, inflamasyonun odağının dış pasajdan çıkarılmasından kaynaklanmaktadır. Perikondrit ile antibiyotikler ve antiseptikler hastalıkla baş edebileceklerdir.

Damla çeşitleri

Kulakların hazırlıkları farklı etkilere sahip olabilir. Gruplara ayrılırlar:

 1. anti-enflamatuar. Genellikle ağrı kesici içerirler. Terapi, antibiyotiklerle birleştirilir.
 2. antibakteriyel. Enfeksiyonu öldürmek için tasarlandı.
 3. kombine. Steroidal antienflamatuvar ilaç ve antibiyotik içerirler.

Pürülan otitis genellikle perfore bir evreye dönüşür. Timpanik membranda bir açıklık vardır ve irin içinden püy gelir. Bu patoloji ile kulakların çoğu hazırlıkları yasaktır!

Genellikle sadece bazı antibakteriyel damlalar reçete edilir, ancak anti-inflamatuar değildir.

Doğru kulak damlası seç

Damlaları almadan önce, resepsiyona kulak burun boğaz uzmanına gitmelisiniz. Acı sendromunun ve diğer semptomların nedenini öğrenir, teşhis eder.

 1. Timpan membranı hasar görürse, perforasyon varsa, lidokainli ilaçlar kullanılmamalıdır. Mukoza zarlarına zarar verecek, bozulmaya ve işitme kaybına neden olacaktır.

Anti-inflamatuar damlalar

Bu araçların kullanımı için genel öneriler:

 1. şişe ellerde önceden ısıtılmış;
 2. hasarlı kulak zarı ve 10 günden fazla kullanılmazlar;
 3. Çocuklarda dış ve ortalama inflamasyon ile inflamasyonu rahatlatır.

Kontrendikasyonlar olup olmadığını, bunları nasıl uygulayacağımızı öğreniyoruz:

Hangi kulak damlaları daha iyi ve daha etkilidir?

Kulak damlaları - işitme organlarını etkileyen çeşitli patolojik süreçler için kullanılan yerel eylem preparatları. Bu dozaj formunun popülaritesi, kullanım kolaylığı, yüksek verim ve minimum yan etkilerden dolayıdır. Kulak patolojisinin doğasını ve ciddiyetini dikkate alan farklı kulak damlaları türleri vardır. Bu tür ilaçlar çok çeşitli terapötik etkiler sağlarlar - enflamatuar süreçle başa çıkmaya yardım ederler, enfeksiyon patojenlerini yok ederler, antiseptik ve anestetik etki sağlarlar.

Kulak damlası seçimi iltihabı, patojen ve diğer faktörlere tipi kaynağının bulunması, patolojik sürecin etiyolojisi bağlıdır. komplikasyonlara neden olabilir pürülan otit kendi kendini yapan imkansız olarak yanlış seçilen ilaç edin. Buna ek olarak, kulak damlaları hasarlı kulak zarı durumunda kullanılmak ve sadece uzman olabilir bütünlüğünü belirlemek olmamalı - Bir odyolog, muayene ve tanı sonrası tedavi optimum düzenini seçecektir.

Kulak damlaları - ilaç türleri

Kompozisyona bağlı olarak, kulak damlaları birkaç kategoriye ayrılır:

 • Anti-enflamatuar etki ile kombine ve mono-ajanlar;
 • antibakteriyel ilaçlar;
 • antiseptik etkisi ile düşer;
 • antifungal bileşen ile anlamına gelir.

Kulak damlaları, doktor tarafından tanı ışığında seçilir ve aşağıdaki koşullar altında uygulanır:

 • otit (kulak iltihabı);
 • kulakta ağrı;
 • Kulakta tıkanıklık veya yabancı gürültü;
 • kulak kanalından kaşıntı veya akıntı görünümü.

Kulak damlaları işitme cihazı hastalıklarının karmaşık tedavisinin bir tamamlayıcısıdır, eylemleri hoş olmayan semptomların hızla ortadan kaldırılmasına ve hastanın durumunun hafifletilmesine yöneliktir. Bu ilaçlar ana tedavi rejimini başarıyla tamamlar ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

Antibiyotik ile kulak damlaları

Otofa

Orta ve dış kulak iltihaplı bulaşıcı hastalıklar için kullanılan güçlü bir bakterisid eylem ile antimikrobiyal hazırlık. Bunlar, otitisde görülen en iyi kulak damlasıdır, birçok patojenik patojeni etkin bir şekilde tahrip eder ve diğer antibakteriyel ajanlar güçsüz olduğunda bile enfeksiyonla başa çıkmak. İlacın aktif maddesi olan antibiyotik rifamisin, stafilokok ve streptokok mikroflorasına karşı aktivite gösterir.

Dış ve orta otitin akut ve kronik formlarının tedavisinde yetişkinlerin günde üç kez kulaklara 5 damla çözülmesi tavsiye edilir. Çocuklar günde 2-3 kez her kulakta 3 damla bir dozda 5 yıl ilaç reçete ederler. Ilacın avantajı - timpanik zara zarar ile kullanım imkanı. Kontrendikasyonlardan üretici, bileşenlere ve emzirme dönemine sadece bireysel duyarlılığı gösterir. İlacın maliyeti 200 ruble.

Tsipromed

Sadece otorinolaringolojide değil, aynı zamanda oftalmik uygulamada da başarıyla kullanılan evrensel antimikrobiyal damlalar. Ana aktif bileşen, florokinolonlar - siprofloksasin grubundan bir antibiyotiktir. Kombine preparat işitme travmatik yaralanmalar kullanılan (pürülan dahil) otit tedavisinde, yüksek bir etkinlik gösterir, bu kulak kanalından yabancı madde çıkarma hem öncesinde hem de hasarın tedavisi için, ameliyat öncesi ve sonrası uygulanır.

Kulak damlaları Tsipromed, 15 yaşın altındaki çocuklarda, hamilelik ve emzirme döneminde, ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılıkla kullanılmamalıdır. Akut durumların ve pürülan otitisin rahatlatılması için, solüsyon her 2 saatte bir verilir, aksi halde - 4 saat sonra (her kulakta 2-3 damla). Damla fiyatı 150 ruble.

Normaks

Aktif madde norfloksasin ile antibakteriyel damlalar. Kullanım endikasyonları, antibakteriyel bileşenli diğer ilaçlarla aynıdır. Aktif madde Normax aerobik bakterilere karşı oldukça aktiftir ve kulakların enflamatuar-bulaşıcı hastalıkları ile baş etmesine yardımcı olur (farklı etiyolojide otitis, eustachiitis).

Bu ilacın kullanımında daha fazla kısıtlama vardır - hamilelik, emzirme, çocuk yaşı (12 yıla kadar), karaciğer ve böbrek hastalığı, epilepsi ve alerji eğilimi. Uygunsuz uygulama durumunda Normax, sindirim ve sinir sisteminden gelen yan etkilere neden olabilir, alerjik belirtilere neden olabilir. İlaç, her kulak kanalında 2-3 damla bir dozajda günde 6 kez aşılanır. İlacın fiyatı 160 ruble.

Antibakteriyel bileşenli diğer iddia edilen ürünler arasında aşağıdaki ilaçlar bulunmaktadır:

Yukarıdaki kulak damlalarını uygulamadan önce, her aracın kendine özgü özellikleri, kullanım sınırlamaları ve yan etkilere neden olabileceğinden talimatları dikkatlice incelemelisiniz. Genel olarak, geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel bileşenleri ile ilaçların kullanımı, enfeksiyonun yayılmasını hızla durdurur, pürülan süreçlerin gelişmesini engeller, timpanik zara ve diğer komplikasyonlara zarar verme riskini azaltır.

Anti-inflamatuar etkisi ile kulak damlaları

Anti-inflamatuar damlalar, steroidal olmayan ve steroid preparatlarına ayrılır. Steroidal olmayan ajanlar inflamasyon aracılarının üretimini engeller, belirgin bir analjezik ve anti-ödem etkisi vardır. Steroid ilaçlar kulakta şiddetli ağrıyı ortadan kaldıran, kaşıntıyı hafifleten, yanma ve şişlik, anti-şok ve anti-alerjik etki gösteren anti-inflamatuar hormonlar içerir.

Nonsteroid preparatları

Otipaks. Steroidal olmayan analjezik fenona dayanan lokal anestezik ve anti-inflamatuar etki gösteren kombine bir ajan. Ana maddeye ek olarak, preparat anestezi etkisini artıran ve uzatan bir anestetik lidokain içerir. Bunlar, özellikle gece şiddetli bir semptomla hızlı bir şekilde baş edebilmek için kulak ağrısı olan popüler kulak damlalarıdır. İlaç grip acı sonrasında bir komplikasyon barotravmaticheskom otit de rahatlatır olarak kulak geliştirir otitis medya ile nezle, enflamatuar süreçlerde kullanılan rahatlatır.

Bu ilaç hamile ve emziren kadınlara verilebilir, çünkü aktif maddeler kan ve lenf içerisine girmez. Bunlar çocuklar için en iyi kulak damlasıdır, hayatın ilk günlerinden bebeklere reçete edilirler. Kontrendikasyonlar Otipaksa küçük - aşırı duyarlılık ve timpanik zara zarar. 4 damla miktarında anti-inflamatuar solüsyon günde iki kez aşılanması tavsiye edilir. İlacın fiyatı 200 ruble.

Otinum. Anti-inflamatuar aktif madde kolin salisilat ile NSAID grubundan düşer. Kulak damlalarının kullanımıyla ilgili talimatlar, ilacın harici ve orta kulak iltihabı ve miringitin (timpanik zarın iltihabı) akut formlarının tedavisinde kullanılmasını önermektedir. Ek olarak, bu ajan kulak kanalını yıkadan önce kulak kirini yumuşatmak için kullanılır. Ancak ilacı sadece otoskopiden ve timpanik membranın bütünlüğünün doğrulanmasından sonra reçete edebilirsiniz.

Gebelik ve emzirme döneminde Otinum, antiinflamatuvar bileşenlere alerjiler, eşzamanlı bronşiyal astım ve 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmez. Sülfürik tıkaçları yumuşatmak için, solüsyonu günde iki kez, enflamatuar süreçlerin tedavisinde uygulamak yeterlidir, ilacın dozu günde 3 defaya kadar her kulakta 3-4 damladır. Oninum'un maliyeti ortalama 180 ruble.

Birleşik müstahzarlar

Garazon

Hormon betametazon ve antibiyotik gentamisin içeren kombine antiinflamatuar ilaç. Sentetik steroid hormon belirgin bir anti-inflamatuar ve anti-alerjik etki sağlar. Gentamisin, patojen mikrofloranın tahribatına katkıda bulunur. İlaç hızla ağrıları ortadan kaldırır, şişlik, iltihaplı belirtilerin şiddetini azaltır. İlaç yabancı bir nesne ile işitsel geçiş travma için kullanılan otit, ikincil enfeksiyonların tedavisi için tavsiye edilir.

Kombine bir ürünün kullanımı hamilelik, emzirme döneminde, bileşenlere karşı bireysel hoşgörüsüzlükle yasaktır. Çocuklar ilacı dikkatle ve 8 yaşına ulaştıktan sonra reçete ederler. Damla kullanmadan önce kulak kanalı temizlenmeli, solüsyon şişesinin ellerinde sıcak tutulmalı ve sonra her bir kulağa 2-3 damla damlatılmalıdır. İlacın ortalama maliyeti 220 ruble.

Sofradeks

Anti-inflamatuar ve antibakteriyel etki ile ilaç. enflamatuar sürecin kabartma sorumlu enfeksiyöz ajanlar yok framisetin ve gramisidin, ve aynı zamanda glükokortikoid hormon deksametazon, - iki antibakteriyel bileşenleri içerir. Bu ilaç dış kulak akut ve kronik otit tedavisi için reçete edilir.

Sofradex'i 7 yaşın altındaki çocuklarda, bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü ve timpanik zara zarar vermesi yasaktır. Özel bakım ile bu ilaç hamilelik sırasında reçete edilir. Standart dozaj günde 4 kez 2-4 damla kadardır. İlacın maliyeti 320 ruble.

Anauran

Anestezik lidokain ve iki antibiyotik içeren kombine ilaç (neomisin ve polimiksin). Aktif maddelerin başarılı bir kombinasyonu güçlü bir analjezik ve antimikrobiyal etki sağlar. Bunlar kulak tıkanıklığına yardımcı olan etkili kulak damlalarıdır.

Anuran, akut ve kronik otitisin tedavisinde olduğu gibi timpanik membranın restorasyonunda kullanılan pürülan postoperatif komplikasyonlarda reçete edilir. Gebe kadınlar, endikasyonlara göre, 6 yaşından büyük çocuklar için ilaç reçete edilir. Bu ürünü emzirme sırasında ve bileşenlerinin hoşgörüsüz olması durumunda kullanmayın. Bir günde, 4-5 damlalık bir hacimde 4 kez çözelti kazabilirsiniz. Anauran'ın fiyatı 350 ruble.

Polydex

İki antibiyotiğe ve deksametazon hormonal bileşenine dayanan bir başka kombine ajan. Neomisin ve polymyxin B, patojenik bakterilerin yok edilmesini sağlar ve anti-inflamatuar bileşen, ağrı, şişme ve diğer hoş olmayan hislerin giderilmesinden sorumludur.

İlaç kulak kanalı enfekte egzama eşlik eden, dış orta kulak iltihabı tedavisi için reçete edilir. Kontrendikasyonlar, üretici sadece bileşenlere karşı artmış duyarlılığı ve timpanik membranın bütünlüğünü ihlal ettiğini gösterir. Çocuklar için, ilaç 2,5 yıl reçete edilebilir, onlar için ilaç günde iki kez 1 damla için uygulanır. Yetişkinler için, aynı uygulama çokluğuna sahip, ilacın dozu 1-5 damladır. Polydex'in maliyeti 260 ruble.

Antifungal bileşenli kulaklara düşer.

 1. Kandibiotik.Bu kompleks bir antifungal etki sağlayan bir antibiyotik kloramfenikol, bir lidokain anestezik bileşeni, bir anti-enflamatuar hormon beklometason ve klotrimazol içerir. Bu nedenle, bir ilaç birkaç ilacın yerini alır ve cerrahi müdahalenin bir sonucu olarak ortaya çıkan enfeksiyonların yanı sıra işitme alerjik ve enflamatuar hastalıkların (otitis akut ve kronik) tedavisine yöneliktir. İlaç 6 yaşın altındaki çocuklara uygulanamaz, hamile kadınlar, timpanik zarara zarar verir ve bileşenlere aşırı duyarlılık gösterir. Bu tavsiyeleri dikkate almamak, alerjik reaksiyonları, kaşıntı ve kulak kanalında yanma hissini tetikleyebilir. Candybiotics'in maliyeti 280 ruble.
 2. Fugentin. Damlalar, bir antifungal antibiyotik fusidin ve gentamisinin bir antibakteriyel bileşenini içerir. İlaç kulağın pürülan iltihaplı hastalıklarını tedavi etmek için tasarlanmıştır. Yetişkinler için dozaj - 2-5 damla, çocuklar -1-2 damla, uygulama çokluğu - günde 3 defaya kadar. İlaç, timpanik membranın bütünlüğünü ve aşırı duyarlılığı ihlal ederek hamilelik sırasında reçete edilmez.

Antiseptik etkisi olan ilaçlar

Pürülan inflamatuar süreçlerin önlenmesi ve tedavisi için ve ayrıca işitme organlarındaki cerrahi girişimlerden önce ve sonra, antiseptik etki ile kulak damlaları tavsiye edilir. En yaygın antiseptikler şunlardır:

 • Okomistin.Miramistin dayalı damlalar hemen hemen hiçbir kontrendikasyon yoktur (bireysel duyarlılık hariç), onlar hamilelik sırasında ve 1 yıl çocuklarda kullanılabilir. Fiyatı 120 ruble.
 • Borik asitBorik asitin alkol solüsyonu enflamatuar süreçler sırasında kulaklara gömülebilen en ucuz ve yaygın antiseptiktir. Bununla birlikte, bu antiseptik gebelikte, emzirme döneminde, küçük çocuklarda, timpanik membranın perforasyonu ile kullanılamaz. Çözeltinin fiyatı 50 ruble.
 • Furatsilin.Bu alkol çözeltisi, belirgin bir antiseptik etki gösteren nitrofural dayanmaktadır. İnflamatuar süreçte her bir kulakta 2-3 damla çözelti uygulanmalıdır. Çocuklarda, ilaç bir doktorun gözetiminde 6 yıldan beri kullanılabilir. Kontrendikasyonlar - hamilelik ve emzirme. Furacilinin fiyatı 60 rubleden.

Kulak işitme organlarının tıkanmasıyla düşer

Kulağın boşalması birçok nedene sebep olabilir. Bunlar arasında - kükürt tıkaçları, yabancı cisim veya banyo sırasında kulağa su girişi, bir mantar enfeksiyonu ile ilişkili bir enflamatuar süreç, bir önceki grip veya kızıl ateşinden sonra komplikasyonlar. Bu durumu durdurmak için, doktor, patolojinin nedenini dikkate alarak ilaçları seçmelidir. Bu nedenle, bir mantar enfeksiyonu durumunda, antimikotik ve antibakteriyel ajanlar - bulaşıcı hastalıklar sonra komplikasyonları ile, antimikotik bileşenlerin bir kombinasyonu reçete edilir.

Kulak kirini uzmanından gelen tıkaçları gidermek için iki tip damla tavsiye edilebilir - sulu veya yağlı olarak. Çoğu zaman, sülfür fişini çıkarmak için aşağıdaki aletler kullanılır:

Aqua - Maris. Deniz tuzu bazlı bir çözüm. Bu kullanım için hiçbir kontraendikasyona sahip kesinlikle güvenli bir çare. Çözelti, kullanımını kolaylaştıran bir dağıtıcı ile bir şişe içinde. İşitsel geçişi durulamak için, başı eğmek yeterlidir, flakonun ucunu kulağa sokun ve solüsyonu 1 saniye boyunca püskürtün. Fazla sıvı kağıt havlu ile ıslatılmalıdır. İlaç kısıtlama olmaksızın günlük olarak kullanılabilir. Maliyet 400 ruble.

Remo - Balmumu. İlacın temeli allantoin, vizon yağı ve sıvı lanolin. Bu ilacın kullanımındaki kısıtlama, kulak kanalından ağrı ve akıntıdır. Diğer tüm durumlarda, tıkalı kulakları ortadan kaldırmak için yağlı bir solüsyon kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir kulak kanalında 10 damla çözelti damlatmak yeterlidir, 20 dakika bekleyin, ardından diğer tarafa dönün ve prosedürü tekrarlayın. Damla fiyatı 370 ruble.

Kulak iltihabı düşer: hangisi daha iyidir

Kulak damlaları otitis için etkili bir ilaçtır. Avantajları, ilacın doğrudan orta kulak iltihabı için önemli olan lezyon bölgesine ulaşmasıdır. Bununla birlikte, damlalar ciddi bir çare olabilir, bunu uygulayarak düşüncesizce tehlikeli olabilir. Bu nedenle, her belirli durumda hangisinin en iyi olduğunu bilmek önemlidir.

Otitis tedavisinin her zaman karmaşık olduğunu hatırlamak önemlidir. Terapi, teşhisin ardından doktor tarafından seçilir, hastalığın niteliğine ve şiddetine bağlı olarak, ilaç ve prosedürler reçete edilir. Bu nedenle, kulak damlalarını kendiniz almayı denememek daha iyidir, hemen gerekli çalışmaları yapıp doğru tavsiyeleri almalısınız.

Hangi damla kullanabilirim

Genel olarak, tüm damlalar üç gruba ayrılabilir:

 1. Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlara dayanan damlalar.
 2. Antibakteriyel maddeler temelinde düşer.
 3. Glukokortikosteroidler ve antibiyotik ile kombine damlalar.

Ayrıca, otitis media bazen burun akıntısı veya şiddetli şişlik varsa burunda vazokonstrüktif damlalar kullanır. Örneğin, Naftizin, Sanorin, Ximelin ve diğerleri.

Doğru seçilmiş ilaçlar hızlı bir iyileşme elde etmenize yardımcı olacaktır. Ana şey - tedavi ile gecikme yok, tam tedaviyi ihmal ederseniz akut otitis kronik olabilir.

Önemli! Durum, damlalarla tedavi sırasında düzelmez veya kötüleşmezse, doktorunuza tekrar başvurmanız gerekir.

Otit damlaları nasıl doğru kullanılır

İlacı en belirgin şekilde kullanmak için, doğru şekilde kullanabilmeniz gerekir. Damlalar topikal preparatlardır, bu yüzden tedavinin sonucu ilacın daha doğru bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Genel damlatma kuralları aşağıdaki gibidir:

 1. Senin yanında yatmalısın, hasta tarafı yukarı.
 2. Yetişkinler tarafından aşılandığında, kulak arkası yukarı ve yukarı çekmek gerekir, 3 yaşın altındaki çocuklar - lobu geri ve aşağı çekerler, bu da kulak kanalını düzeltir.
 3. Uygulandığında damlalar rahat olmalıdır. Doldurmadan önce bir şişeyi elinizde tutmak mümkündür. Pipet sıcak suda tutulabilir, damlalar kendilerine değmez, bozulabilir.
 4. Pipetden damlayabilir, ya da bir ilaçla pamuklu bir turunda nemlendirebilir ve kulağınıza koyabilirsiniz. İlacın talimatlarını dikkatle okumalısınız, bu damlalar timpanik membranı perforarken kullanılabilir.
 5. Kazı yaptıktan sonra, ilaç camını kulak kanalından aşağıya çekmek ve iltihap odağına ulaşmak için 3-5 dakika uzanmanız gerekir.

Bu kurallara uyulması, tedavinin en etkili şekilde yapılmasına yardımcı olacaktır. Damlaların uygulanmasının hassaslığı, hastalığın seyrine ve seçilen ilaca bağlı olarak değişebilir.

otipaks

Otipaks otitis medyayı kontrol etmek için kanıtlanmış bir ilaçtır. Bir anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir, kulak iltihabına kadar dış orta kulak iltihabına ve ortada ilk aşamalara karşı daha etkilidir. Perforasyonundan sonra, Otipax kontrendikedir.

Otipakların neredeyse hiç kontrendikasyonları yoktur: damlalar yetişkinler ve bebekler için, hatta bebekler için uygundur. Hamile ve emzirme dönemi ile dikkatli uygulanır. Otipax alerjiye neden olabilir, bu yüzden bir doktora danışmak en iyisidir.

Önemli! Otypax diğer ilaçlarla birleştirilmemelidir.

3-4 damla damla günde üç kez damlatılır, dozaj bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından belirlenir. Kursun süresi en fazla 10 gündür.

Sofradeks

Sopraidex - güçlü bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahip antibiyotiklerle düşer. Otitis eksterna tedavisinde kullanılan, bazen alerjik bir doğa hastalığı ile yardımcı olur. İlacın eksiltmesinden - damlatma sonrası kulağa yanma ve kaşıntı, çoğu durumda görünür.

İlaç emzirme ve hamilelik sırasında, yeni doğan bebeklerde kontrendikedir. Tıbbın bir parçası olan antibiyotik, ototoksik bir etkiye sahip olduğundan, örneğin, timpanik zara zarar gibi başka kontrendikasyonlar vardır.

Hastalığın şiddetine bağlı olarak günde dört kez 2-3 damla uygulanır.

Anauran

Anauran güçlü anestezi ve antiviral etkiye sahip bir ilaçtır, özellikle pürülan otitis için yaygın olarak kullanılır. İlaç, kronik ve akut formların tedavisi için uygundur.

Anaurean, bir yıla kadar olan çocuklarda kontrendikedir, hamilelik ve emzirme döneminde dikkatle kullanılmalıdır. Anauranı bir haftadan daha uzun süre uygulayamazsınız, kompozisyonda antibiyotik var, uzun süreli kabulü güçlü yan etkilere neden olabilir.

Hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına bağlı olarak günde dört kez ilaca 3-5 damla damlatınız.

Otofa

Otofa - orta kulak iltihabı, güçlü bir antibiyotik. Akut ve kronik kulak hastalıklarında antibakteriyel ajan olarak kullanıldığında, bu ilacın kullanılmadığı acıya karşı kullanılır.

Bury 3-5, hastanın yaşına ve hastalığın seyrine bağlı olarak günde üç kez düşer. Çoğunlukla, bu düşüşler çocuklar için fon olarak adlandırılır, ancak Otofa hamile kadınlarda kontrendikedir.

otinum

Otinum - belirgin bir anti-inflamatuar etkisi ile ucuz damla, mantar dahil olmak üzere otitis çeşitli türleri ile yardımcı olur. Otinuma neredeyse kontrendikasyon yok, alerjik reaksiyonlar nadirdir.

Timpan membranı hasar görürse otinum kullanılmamalıdır, salisilik asit içeriği işitme duyuna zarar verebilir.

Normaks

Normax - yetişkinlerde otit için antibiyotikler, 18 yaşın altındaki çocuklar, hamilelik ve emzirme döneminde bunları damlatmazlar. İlaç güçlü bir alerjiye neden olabilir, bu nedenle bir uzman konsültasyon kullanmadan önce, belki daha zayıf araçlar gerekir. Bu ilacın avantajlarından düşük bir fiyattır.

Tsiprofarm düşer

Ciprofarm göz ve kulak hastalıklarında kullanılır, bu ilacın belirgin bir antimikrobiyal etkisi vardır. Komplikasyonları önlemek için ameliyat sonrası kullanılabilir.

Hastanın yaşına bağlı olarak, her 12 saatte bir 3-4 damla damla. Kurs, bir haftadan fazla sürmemelidir. Tsiprofarm bir yıldan sonra çocuklara bırakılabilir.

Önemli! Eğer ilaçta alerji varsa, doktorunuza danışmalı ve başka bir ilaç seçmelisiniz.

Orta kulak iltihabı için diğer çareler

Kulak iltihaplı kulakta sindirilebilen başka ilaçlar da vardır, ancak bunların etkinliği tartışmalıdır. Onları sadece doktora gittiğinizde veya özel damla satın aldığınızda uygulayabileceğiniz bir şey yoktur.

kloramfenikol

Bu ilaç sadece pürülan otitis media ile kullanılabilir. Hamile, emziren ve Levomycetin bir yıla kadar olan çocuklar kategorik olarak kullanılamaz. Bu ilaç farklı formlarda mevcuttur, Levomiketin alkolik bir çözümü kulak hastalığının tedavisi için uygundur.

Günde 2-3 kez bir çözelti 2-3 damla damla. Sıklık sadece doktorun izni ile değiştirilebilir. Levomisetin genellikle kombinasyon halinde kullanılır, eğer birçok deşarj varsa, otitis formu şiddetlidir, ilaç tam olarak çalışmayacaktır.

Önemli! Levomiketin uzun süreli kullanımı önerilmez, Quincke'nin ödeminde yüksek bir alerjik reaksiyon olasılığı vardır.

Borik alkol

Borik alkol, kulak hastalıkları için modası geçmiş bir tedavi olarak kabul edilir, ancak bazıları düşük fiyatı ve kullanılabilirliği nedeniyle kullanmayı tercih etmektedir. Borik alkol kullanımı tartışmalıdır, bu nedenle başka ilaçlar mevcut değilse uygulamak daha iyidir.

Borik alkol, ön ısıtmaya tabi tutularak kulağa damlatılabilir. Soğuk sıvı ağrıyı artırabilir. Yetişkinler günde dört kez yaklaşık üç damla damlar. Pipetle damlat.

Daha güvenli bir yöntem pamuklu bir turunda damlatmaktır. Bir kaç damla borik alkol, turunduma veya küçük bir pamuklu yünlü flagellum'a uygulanır, daha sonra kulağa yerleştirilir. Akşamları prosedür yapmak daha iyidir, gece için kulak kulağında bırakılmalıdır.

Önemli! Kulak zarına zarar veren borik alkol ve levomitsetinovy ​​alkol kullanın kesinlikle yasaktır.

Borik alkolün tehlikeli olabileceği başka kontrendikasyonlar ve yan etkiler vardır:

 1. Hamilelik, emzirme, üç yıla kadar yaş. Ayrıca borik alkol, alerji olasılığı ile karaciğer ve böbreklerin ihlali için kullanılamaz.
 2. Borik asidin toksik etkilerinin sonuçları. Genellikle, alkol ile tedavi on günden fazla sürerse, prosedür çok sık gerçekleştirilir.
 3. Borik alkol kullanırken, bulantı, kusma, konfüzyon, konvülsiyonlar ve diğer zehirlenme belirtileri oluşabilir. Bu durumda, hemen bir doktora görünmeniz gerekir.

Borik alkol dikkatli kullanımı ile otit üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir.

votka

Akut evre hızla gelişirse ve enflamasyonun eşlik ettiği ciddi ağrıları varsa, bir votka sıkıştırması yapabilirsiniz. Bu, hastalığın seyrini geçici olarak zayıflatacak ve profesyonel tıbbi yardım aramaya yardımcı olmaya yardımcı olacaktır.

Votkayı hafifçe ısıtmanız gerekiyor. Bir kompres için, pamuklu çubuk üzerine birkaç damla vodka sürün, kulağınıza takın ve bir bandajla kafanıza koyun, ısıyı üstte tutmak için bir fularla sarın. Sıkıştırma gece boyunca bırakılabilir.

Önemli! Temiz alkol kullanılamaz, çözeltinin gücü votkanın gücünden daha yüksek olmamalıdır.

Halihazırda, farklı ilaç ve kulak damlalarından oluşan, farklı ve hızlı etki gösteren, otitis'i hızlı ve göreceli olarak kolay bir şekilde tedavi edebileceğiniz ve kronik bir formda gelişmesini engelleyebilen geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır.

Otit yetişkinlerde kulak damlaları nasıl seçilir

İlaç pazarı otitis için çeşitli kulak damlaları sunar. Belirli bir ilacı seçmek için, muayeneyi yapan ve hastalığın doğasını ve doğasını açıkça belirleyen bir uzman olmalıdır.

Doktorun reçetelerini ve reçetelerini anlamak hastanın hastalıkla daha hızlı baş etmesine ve hastalığın şiddetli semptomlarını gidermesine yardımcı olacaktır.

Bu hastalık ve tedavi prensipleri nedir?

İnsan kulağı şartlı olarak üç bölüme ayrılmıştır: dış, orta ve iç. Bu bölümlerden hangisinin enfeksiyöz inflamatuar süreci etkilediğini dikkate alarak:

Uygulamada, orta ve dış otitis daha sık görülür. Ek olarak, hastalık, ilaç tedavisinin seçiminde de önemli olan akut ve kroniktir.

Komplikasyonsuz ve kolay patolojiler sadece yerel ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir: kulakta damlalar, merhemler ve fizyoterapi prosedürleri. Çoğu zaman, hastalık, lokal ilaçlar ile kombinasyon halinde antibiyotikler, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar içeren sistemik tedaviyi reçete ederek tedavi edilir.

Kulaklar için damlalar nelerdir

Hastalığın farklı formları ile, uzman hasta için farklı ilaçlar seçer. Tek bileşenli veya birkaç aktif bileşen içerebilirler. Ana aktif maddeyi dikkate alarak, kulak iltihabı sırasında kulaklardaki tüm damlalar birkaç gruba ayrılabilir:

 1. Antibakteriyel. Bu fonların bir parçası olarak, geniş bir etki profilinin bir veya daha fazla yerel antibiyotiği vardır. Bu, bir antibiyotik ile otitli kulaklardaki damlaların, enflamatuar değişikliklere neden olabilecek çoğu mikroplara karşı etkili olacağı anlamına gelir.
 2. Lokal hormonlu ilaçlar. Bu ilaçlar iltihaplanmayı önler, şişlikleri azaltır ve alerjik bileşeni ortadan kaldırır. Dermatite eğilimli hastalara reçete edilir ve hastalığın fungal formları için önerilmemektedir.
 3. Antiseptik temelli araçlar. Antiseptikler etkilenen bölgeyi dezenfekte eden maddelerdir. Ayrıca, bir ısınma ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bu grubun en ünlü temsilcilerinden biri borik alkol.
 4. Antifungal bileşenlerle damlalar ve çözeltiler. Otomikozis (kulakta mantar), mantarı tahrip eden yeteri kadar seçilmiş bir lokal preparat olmaksızın aşılamaz.
 5. Orta kulak iltihabına karşı antienflamatuar ve analjezik ilaçlar. Bunlar, yoğun ağrı sendromunu geçici olarak rahatlatan ve hastanın daha iyi hissetmesini sağlayan ağrı kesici ilaçları içerir.

Yetişkinlerde otitis media Damlalar genellikle birkaç etken maddeler birleştirir, böylece patolojik sürecin her yerinde hareket ve çalışma: anestezi, bakterileri öldürür, inflamasyonu azaltmak ve şişlik azaltır. Her bir damla grubunu ayrı ayrı düşünelim ve en iyi ve popüler varyantlarda ayrıntılı olarak duracağız.

Antibiyotik ile düşer

Kulaklardaki pürülan süreçler bir antibakteriyel madde seçimini gerektirir. Lokal bir antibiyotik, orta kulak iltihabına neden olan bakterilere karşı etkili olmalıdır.

Otitis mediada en etkili antibakteriyel damlaların listesi:

 1. Otofa. Aktif bileşen, antibiyotik rifampicindir. Bu, çoğu patojene karşı çalışan geniş spektrumlu bir ajandır. Yetişkinlerde orta pürülan otitis media tedavisi için seçilmiştir. Ayrıca, kronik sorunlara ve bu alandaki operasyonlardan sonra komplikasyonların önlenmesi için aktif olarak reçete edilmektedir. Bunlar kulak Pseudomonas aeruginosa karşı inaktif ve ayrıca bizzat alerjisi için kontrendike yetişkinlerde orta kulak iltihabı olan düşer. Dezavantaj, anestetik bir bileşenin yokluğu olarak adlandırılabilir, bu nedenle de ifade edilen ağrılı atakta, ilaveten anestezi ajanlarının da kabul edilmesi gerekir. Bu araç nasıl kullanılır: hastalıklı kulakta 3-4 damla günde 3 kez. Kulağınıza 10 gün veya daha uzun süre damlayabilirsiniz. İlacın ortalama maliyeti 200 ruble.
 2. Normaks. Bu damlalar, florokinolon grubundan bir antibiyotik - norfloksasin içerir. İlaç birçok patojenik mikroorganizmaya karşı aktiftir. Orta kulak iltihabı ve dış formların yanı sıra hassas bakterilerin neden olduğu göz hastalıkları için lokal terapi aracı olarak kullanılır. Normax'ı iki hafta boyunca günde 3-4 kez birkaç kez atar. Tahmini maliyet - 150 ruble.
 3. Tsipromed. Aktif madde antibiyotik siprofloksasindir. Bunlar yetişkinlerde farklı formların otitini tedavi etmek için kullanılan göz ve kulak damlalarıdır. İlaç iyi tolere edilir, ancak nadir durumlarda alerjik reaksiyona, işitme kanalının cildinin kaşınmasına ve kızarmasına neden olabilir.

aminoglikozidler, ve diğerleri gibi herhangi bir ototoksik antibiyotik içeren yalnızca damla izin verilen kullanım için kulak zarına bir delik (delik) ile birlikte yapılır otitis medya içinde. delikli orta kulak Normaks veya Otofa kullanırken.

Birleşik fonlar

Bunlar, birkaç aktif maddeyi bir araya getiren en iyi otit damlalarıdır, bu nedenle hızla iltihap ve ağrıyı azaltırlar. Aralarında en ünlü listesi:

 1. Sofradeks. Bu damlaların otitis 2 antibiyotiklerin bileşiminde: gramicidin ve Framicetin. Ayrıca bir dekonjestan ve anti-inflamatuar etkiye sahip olan hormon deksametazon içerir. Bu damlalar, kulak zarındaki bir perforasyona eşlik etmeyen dış ve orta kulak iltihabı için kullanılabilir. İlaç haftada 3 kez günde bir kez damlatılır ya da kulaktan çıkarılır. Ortalama fiyat 340 ruble.
 2. Garazon. Bu ilaç, bir lokal hormon betametazon ile kombinasyon halinde bir lokal antibiyotik gentamisin içerir. İlaç, kulak zarındaki delikler için ve aynı zamanda kurucu damlacıklara alerjisi olan hastalar için reçete edilmemiştir. Bu damlaların karmaşık bileşimi, sadece kulakların hastalıklarını değil, aynı zamanda gözleri de tedavi etmeyi mümkün kılar.
 3. Polydex. İlaç iki antibiyotik içerir: antibiyotik etkisine ek olarak zayıf bir antifungal etkiye sahip olan neomisin ve polimiksin B. Bunlar, inflamatuar reaksiyonu ortadan kaldırmaya ve şişlikleri çıkarmaya yardımcı olan yerel hormon deksametazon içerir. Tahmini maliyet - 320 ruble.
 4. Anauran. Bunlar arasında iki antibiyotik bulunur: polimiksin B ve neomisin, anestezik - lidokain. Anestetik damlalardaki içerik, şiddetli ağrı sendromu olan otitis tedavisi için kullanılmasına izin verir.

Anti-inflamatuar özellikleri olan ilaçlar

 1. Otipaks. Fenazonun bileşiminde - bir anti-enflamatuar madde ve bir anestezik lidokain. Yetişkinlerde ve kulaklarda hastalık olan çocuklarda kullanılırlar. Barotravmada ve aynı zamanda pilotlarda veya dalgıçlarda sıklıkla görülen meslek formlarında otitisin tedavisi için etkilidir. Tedavi süresi 10 gündür. Hastalıkla birlikte kulakta ağrı, ilacı kullandıktan sonra birkaç dakika için matlaşır. Ortalama maliyet 240 ruble.
 2. Otinum. Bunlar kolin salisilat, anti-inflamatuar madde şişme azaltır ve enflamatuar yanıtın şiddetini azaltır asetilsalisilik asit türevidir. Dış kulak kanalına damlatıldıktan sonra, analjezik etki ilk dakikadan itibaren gelişmeye başlar. Dış kulak iltihabı ve timpanik membranın bir patolojisi olmayan bir ortalama damla atayın.
 3. Otirelaks. Fenazon ve lidokain içerir. Phenazone bir anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir ve lidokain ek olarak etkisini arttırır.

Otomikoz için araçlar

Fungal kulak lezyonları sıklıkla yaşlılarda, bağışıklığı azaltılmış hastalarda görülür. Çoğu zaman bu problem, çalışmalarını yüksek nem koşullarında gerçekleştiren kişileri, ayrıca havuzu düzenli olarak ziyaret eden ve kulakların hijyenini ihmal eden hastaları etkiler.

Patolojinin başarılı bir şekilde tedavi edilmesinin anahtarı, etkilenen kulağın dikkatli bir tuvaleti ve yetkili yerel tedavi seçimidir. Fungal lezyonlar için hangi damlalar kullanılabilir?

 1. Kandibiotik. Kloramfenikol - bir antibiyotik ve klotrimazol (bir antifungal madde) kombinasyonu, enfeksiyöz fungal kulak lezyonları için kullanılmasını mümkün kılar. Ek olarak, bu damlaların bileşimi, ağrı sendromunu hafifleten ve enflamatuar reaksiyonun şiddetini azaltan bir lokal hormon ve anestetik içerir. Bu damlalar 10-12 gün boyunca 4-5 damla için günde 3-4 kez gömülür.
 2. Eksoderil (çözelti). Harici kullanım için antifungal çözüm. Timpanik zara zarar eşlik etmeyen, mantar dış ve orta otit tedavisi için uygundur. 540 ruble maliyeti.

Damlalara ek olarak, çeşitli merhemler (terbenafin, klotrimazol, vb.) Kulakların fungal lezyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Topikal otitis tedavisi için başka ne reçete edilir?

Kulak iltihabındaki damlalara paralel olarak, nefesle ilgili herhangi bir sorun olmasa bile, doktor hastanın burnundaki vazokonstrüktif damlaları toplayabilir. Ne için?

Orta kulağın boşluğu, işitsel bir tüp yardımıyla burun boşluğuna bağlanır. işitsel tüp şişer ve mühürler, kulakta nedeniyle hava alımının eksikliği basıncını değiştirmek ve bu tür havasız kulaklar, ağırlık, syringmus (kişi "bir varil içinde" kendilerini hisseder) gibi belirtilere geliştirmeye başladığında. Doktor tubo-otiti teşhis eder ve kulak iltihabı ve işitsel tüplerin kendi kendine patlatılması için burun damlaları verir.

Bu amaçlar için çeşitli vazokonstrüktif damlalar (Nazivin, Otrivin, Nazol, vb.) Uygundur. Kalıcı ve uzun süreli ödem ile lokal hormonal damlalar (Avamis, Nazonex) gerekebilir. Bunlar, şişkinlik ve hastalığın alerjik bileşenini nazikçe fakat etkili bir şekilde ortadan kaldıran lokal hormonları içerir.

Eğer otitis ortak bir soğuk algınlığı ile birleştirilirse, tedavi şeması burnun çözeltileri ile yıkanmasını ve yıkanmasını içerir. Bu amaçlar için, Quicks, Rhinolux, Aqualor ve diğer benzer ilaçları önerebilirsiniz.

Kulaklarda damla kullanırken ayrı noktalar

Kulağınızı gömmekten daha kolay bir şey yoktur, ancak bazen bu basit manipülasyon yanlış gerçekleştirilir, bu da tedavinin tüm etkilerini sıfıra indirir. Hatırlamanız gerekenler:

 1. Hastanın tedavi için kullanmayı planladığı damlaların raf ömrünü kontrol edin. Açık şişe, bir aydan daha uzun süre depolanmaz, bundan sonra artık kullanılamaz.
 2. Bir yetişkinin kulağını damlatmak için, aurikülü ileri geri çekmeniz gerekir. Bu formda, damlalar timpanik membrana ulaşır ve etkilerini gösterir.
 3. İlaç oda sıcaklığında olmalıdır, bu yüzden kullanımdan önce ısıtılmalıdır. Kulağınızda soğuk damlama damlalarsanız - bu bölgedeki duyu sinirlerinin tahrişine bağlı olarak rahatsızlık, hafif baş dönmesi ve nistagmus (göz kürelerinin istemsiz hareketi) neden olabilir.
 4. Pürülan ve fungal otit ile, kulak daha önce pus ve mantar kaplamasından temizlenmelidir. Bu yapılmazsa, damlacıklar maruz kalma alanına girmez.
 5. Hasta kulağını kestikten sonra, 12-16 dakika boyunca onun tarafına uzanmanız gerekir, böylece ilacın harekete geçme zamanı vardır.
 6. Su kulaklarına pürülan ve fungal süreçlerden kaçınılmalıdır. Bunu yapmak için duş almadan önce kulaklarınızı kulak tıkacı ya da bitkisel yağa batırılmış pamuk yünü ile örtmelisiniz.

Yetkili lokal terapi, otitis ile başa çıkmaya ve hastalığın ağrılı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Araçların her birinin birtakım kısıtlamaları ve kontrendikasyonları vardır, bu nedenle randevu ve damla seçimi sadece bir doktor-otorinolarengolog ile görüştükten sonra yapılmalıdır.

Çocuklar ve yetişkinler için etkili kulak damlaları

Yetişkinlerde veya çocuklarda kulak ve obstrüksiyonu hafifletmek için yerel bir çare kulaklara tedavi etmek için bir damladır. Akut veya kronik otitis için endikedirler, ancak doktor belirli ilaçları reçete etmelidir. Her damla, güvenli bir ilaç olarak kabul edilmelerine rağmen yararlı olmayabilir. Ayrıca, takviye, enfeksiyon, iltihap ve hatta travmayı tedavi edebilirler. Soruna bağlı olarak damlacıklar belirli bir eylemle seçilir. Bunlar antibakteriyel, antifungal, anti-enflamatuar, antiseptik veya kombinasyon ilaçları grubundan ilaçlar olabilir.

Kulaklar için ne düşer

Bu, kulak yolundaki ilacın bir çözeltisini aşılayarak lokal terapi için anlamına gelir. Bunlar kulak iltihabı, ağrı ve kulak tıkanıklığı, kaşıntı, dokuların iltihaplanması, irin görünümü ve bazen vücut ısısında artış ile kendini gösterir. Bu tür belirtilerde, tanıyı doğrulayacak ve tedaviyi atayacak veya atayacak olan kulak burun boğazına başvurmak gerekir.

avantajları

Özellikle kulak iltihabının otit bölümlerinin tedavisi için damlalar çok uygun bir salım formudur. İlaç aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildir;
 • Doğrudan kulak dokularının etkilenen bölgesi üzerinde hareket eder;
 • hastalığın iltihaplanma ve diğer hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırır veya en azından ciddiyetlerini azaltır;
 • çok az kontraendikasyon var ve yan etkilere neden olmaz;
 • mevcut değer;
 • doktor reçetesi olmadan satılır;
 • Küçük dozlarda ekonomik olarak kullanılır.

Sınıflandırma, kompozisyon, farmakolojik etki ve endikasyonlardaki farka dayanmaktadır. Kompozisyondaki ilaçların sayısına göre bunlar kombine ve mono preparatlara ayrılır. İlk birkaç bileşen içerir. Monopreparasyonlar sadece bir ilaç maddesini içerir. Eylem ilkesiyle ilgili olarak, aşağıdaki ana gruplar ayırt edilir:

 1. Anti-inflamatuar, inflamasyonu azaltır ve analjezik ve kurutma etkilerine sahiptir. Buna steroid olmayan ilaçlar ve hormon glukokortikoidli ilaçlar dahildir. Dikkatli bir anti-enflamatuar madde olduğundan ve kesinlikle endikasyonlara göre kullanıldığı için dikkatli bir şekilde atayın. Uzun süreli kullanım için kontrendikedir.
 2. Antimikrobiyal etki ile. Antibakteriyel eylem var.
 3. Antiseptik. Pürülan inflamasyon varlığında kullanılan antimikrobiyal etki ile preparatlar. Buna hidrojen peroksit, miramistin bazlı ilaçlar, borik ve furacilin alkol dahildir.
 4. Antifungal. Mantar ve enflamatuar doğa enfeksiyonları ile yardımcı olur.
 5. Vazodilasyon damlaları. Kulaklarda tıkanıklık hissi ile atandı, ama ağrı yok.

anti-enflamatuar

İnflamasyonlu kulağındaki damlalar farklı durumlarda kullanılır. Genellikle akut akut veya ödemli otitis mediada diğer ilaçlarla karmaşık bir tedavinin bir parçası olarak reçete edilirler. Endikasyon, aynı zamanda, işitsel kanalın zarar görmesine neden olan, atmosfer basıncındaki keskin bir artış veya azalıştan kaynaklanan iltihaplanmadır. Bu kulak kulağını düşürmek için kulakta ağrı ile atar. Şunları içerir:

 • Ototon;
 • Otinum ve analogları Holakaps ve Brotinum;
 • Dropleks;
 • Otikain;
 • Otosporin;
 • Otipaks.

Uzun süreli hastalık veya komplikasyonlarla birlikte, doktor kombine anti-enflamatuar veya steroid olmayan ilaçlar reçete eder. İkincisi analjezik bir etkiye sahip olan lidokain içerir. Hormonal ilaçlara:

antibakteriyel

Antibiyotikli iyi kulak damlaları, geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanlar, örneğin, levomisetin, eritromisin, rifampisin içerir. Bu tür ilaçlar antibakteriyel etkiye sahiptir, bu nedenle bakterilerin kulak yoluna girmesinin neden olduğu hastalıklar için endikedirler. Bu genellikle soğuk, bir orta kulak iltihabı, iç, orta veya dış komplikasyondur. Hastalık, işitsel kanaldan irin yayılmasıyla birlikte bir iltihaptır.

Kulak iltihaplı kulaklarda hemen hemen her zaman reçete edilir. Enfeksiyonun durdurulmasına yardımcı olur, irin oluşumunu ve kulak zarında olası hasarı önler. Güçlü antibiyotiklerle en etkili damlaların listesi şunları içerir:

 • ofloksasin;
 • Otofa;
 • Fugentin;
 • Rifonat;
 • Normax, Norfloxacin;
 • Tsipromed;
 • siprofloksasin;
 • Danza.

mono preparatlar

Bunlar, bileşimde bir aktif bileşene sahip özel aletlerdir. Enfeksiyonun odağını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, kompleks anestezi ve anti-enflamatuar etkileri vardır, ancak timpanik membranın perforasyonunda kullanılamazlar. Bunlar arasında Otinum ve Otipax vardır. Patojenik sürece eşlik eden prostaglandinlerin sentezini azaltabilirler. Bu nedenle, Otipax veya Otinum'u ilk uygulayan kişi. Ayrıca, yumuşak bir etkiye sahipler, böylece hamile ve emziriliyorlar.

kombine

Bu kategoriden gelen damlalar geniş bir antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. Her hastalık için reçete edilmemesine rağmen, iyi bir analjezik etki sağlar ve viral enfeksiyonları yok etmeye yardımcı olurlar. Kataral otit veya dış kulak iltihabı ile, Anauran ilacı popülerdir. Timpanik membranın delinmesi şüphesi, böyle bir ilacın kaldırılması için bir gösterge olabilir. Bu grubun diğer parlak temsilcileri, Sophradex ve Garazon'un damlasıdır.

Antiseptikler ile

Pürülan otiti tedavi ederken ve önlerken, antiseptik damlalar reçete edilir. Genellikle kulağa ameliyat öncesi ve sonrasında kullanılırlar. Bu grubun canlı bir temsilcisi, katyonlar grubuna ait olan Miramistin'dir. Bu ilacın bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkisi vardır. Eylem ilkesine göre, aşağıdaki antiseptikler benzerdir:

 • Okomistin;
 • borik veya furacilik asidin alkolik çözeltisi;
 • Sanguirythrine;
 • Kandibiotik.

antifungal

Antiseptik grupta, formülasyonda bir antifungal bileşen ile birkaç ilaç salgılanır. Bu tür ilaçlar, mantar ve enflamatuar hastalıkların tedavisi ile başa çıkabilir. Bunlar şunları içerir:

Çocuklar için damlalar

Çocuklukta, listelenen her ilaç grubundan sadece birkaçı kullanılabilir. Bebeklikten kulaklara ağrılar - Otipaks. Otinum sadece bir yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir. Çocuğu kulak tıkacından kurtarmak için Aqua-Maris Oto (1 yıldan itibaren) ve A-cerumen (2,5 yıl) kullanmanızı öneririz. Doğumdan bu yana, Remo-balmumu bebeklerinde kazmaya izin verilir. Orta kulak iltihabının tedavisinde şu ilaçlar da belli bir yaştan itibaren kullanılmaktadır:

 • Antibiyotikler içerir - Cipromed (15), Nomrax (12), Otofa (5);
 • anti-inflamatuar - Sofradex (c 7), Garazon ve Anauran (6'dan), Polydex (5);
 • antiseptik - furatsilinovy ​​alkol (6 ile), okostin (1 ile).

Hamilelik sırasında bir kulaktan düşer

Özellikle güvenli ilaçlar hamilelik sırasında olmalıdır. Bu dönemde Otitis hormonal dengesizlik ve azaltılmış bağışıklıktan kaynaklanabilir. Çocuk için en az risk taşıyan ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir. Hamilelik sırasında tehlikeli:

Sofredex hormonal bir madde içerir, bu yüzden de güvenli değildir. Kulaklar incinirse ve kulak iltihabı zarın perforasyonu ile komplike değilse, Otipaks tedavi için kullanılır. Bu, hamile kadınlar için güvenli kabul edilen birkaç ilaçtan biridir. Otitis kullanımının pürülan formu ile herhangi bir durumda Otipax olamaz. Perforasyon durumunda, zarlar, damlalarda Biseptolum ve Amoksisilin ile antibakteriyel tedavi reçete edilir. Dış kulaktaki otitis, fetus için toksik olmayan hidrokortizon ile tedavi edilir.

Enflamasyon tedavisinde etkili ilaçlar

Herhangi bir doğanın kulak iltihabı ile, yerel ilaçlar daha etkilidir. Ayrıca, kullanımı kolaydır. Antiseptik, antienflamatuar ve antibakteriyel ilaçlar arasında en etkili birkaç tane tanımlanabilir. Aşağıdaki araçlar:

Orlavaks

Bu araç bugün bir çevrimiçi mağazada satın almak veya düzenli bir eczanede sipariş vermek çok zordur. Orlawax, Otipax'ın bir analogu olarak kabul edilir, bu nedenle pratik olarak aynı belirtilere sahiptir. Dozaj aynı şekilde kullanılır. İlacın kendisi, kombine kategoriye aittir ve lidokain ve fenazona dayanır. Bu ilacın çeşitli etkileri vardır:

 • lokal anestezi;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • dezenfekte.

Flavaco

Birleştirilmiş gruptan soğuk algınlığı veya otitis için kulak damlaları. İlacın bileşimi, birbirini tamamlayan bir antibiyotik, bir lokal anestetik ve bir steroid maddesi içerir. İkincisi anti-inflamatuar ve anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Onlarla birlikte, anestezi ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Tüm kulak için 4-5 damlacık tüm gün boyunca 3 kez kadar damla damla. Bir hafta boyunca prosedürü tekrarlayın. Flavaco kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • orta kulakta ameliyat sonrası rehabilitasyon;
 • akut veya kronik otitis eksterna;
 • timpanik membranın perforasyonu olmaksızın otitis media.

Panotile

Bu bir başka Otipax analoğu. Panotile yurtdışındaki eczanelerin kataloglarında bu ilacın ticari adıdır. Sadece Avrupa'da değil, tüm dünyada popüler. Uyuşturucular arasındaki fark, yaş kısıtlamalarının olmamasıdır. En küçük hastalar için bile panotile izin verilir. İçlerindeki hafif bir iltihap, her bir kulağa 2 damla kazılarak tedavi edilir. Yetişkinler için, doz 4'ü geçmemelidir. Panotil kullanımı ile ilgili endikasyonlar, cerrahi sonrası ve enflamatuar hastalıkların önlenmesinden sonra rehabilitasyondur.

otinum

Otinumun ana aktif maddesi kolin salisilattır. İlaç steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubuna aittir. Analjezik ve inflamatuar etkisi vardır. Kullanım endikasyonları şunlardır:

 • yıkanmadan veya temizlemeden önce kulak kanalındaki sülfürün yumuşaması;
 • akut deliksiz orta kulak iltihabı;
 • miringit;
 • dış kulak iltihabı ortamı.

Orta veya dış kulağın enflamatuar süreçlerinin tedavisi için, yetişkinlerin günde 4 kez 3-4 damla kazması gerekir. Tedavi süresi yaklaşık 2 haftadır. Giriş ile yanma hissedilebilir. Otinum'u perforated otitis ile kullanmayın. Gelecekte işitme kaybına yol açabilir. Çocukların, ilacın kendileri üzerindeki etkisine dair bir veri bulunmadığından Otinum'u kullanmaları önerilmez.

otipaks

Aktif bileşen Otypaksa bir anestezik lidokain ve anti-inflamatuar madde phenazone. Güvenliğinden dolayı bu ilaç hayatın ilk gününden ve hamile kadınlardan çocuklara izin verilir. Kontrendikasyon, timpanik membranda travmatik veya enfeksiyöz hasar veya kompozisyondaki bileşenlere alerjidir. Endikasyonlar grip otitis mediadan sonra barotravmatik, orta veya komplike. İlaç 3-4 damla günde 3 kez aşılanmıştır.

Kulaklarınızda damla damla nasıl

Kulak iltihabı veya başka iltihaplanma için kulak damlalarını kullanarak, önce bir su banyosunda ısınmalı veya sıkışık elinizde birkaç dakika tutmalısınız. Bu, ilacın vestibüler reaksiyonlardan korunmasına yardımcı olacak şekilde vücut ısısını ısıtmak için gereklidir. Talimatları uygulayarak ilacı damlatın:

 • yukarıdan hasta bir kulak ile onun tarafında yatmak;
 • aurikülün üst kutbunu dışarıya ve geriye doğru çekin;
 • Tıbbı talimatla belirtilen miktarda içer, bir pipetle uygulamak daha iyidir;
 • Tragus'u tıklayın, masajı eşit olarak dağıtabilmek için masaj yapın;
 • 10 dakika bekletin, kalan kanalı emecek bir pamuklu çubukla kulak kanalını takın.

Nasıl seçilir

İlaç, tedavi özelliklerine ve hastalığın nedenine bağlı olarak seçilir. Burada daha az önemli bir faktör yok, hastanın ilacı nasıl kullanacağı, ne kadar doğru bir şekilde yapacağını. Endikasyonları ve inflamasyonun nedeni için bir damla gerekli seçin. Eğer bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman antibiyotikli bir ilaç gereklidir ve eğer mantar antifungal ise. Kendinize ilaç reçeteleyin. Semptomlara bağlı olarak doğru ilaçları reçeteleyebilecek doktora bırakmak daha iyidir.

İlaçların maliyeti üretici, farmakolojik eylem ve satın alma yeri tarafından belirlenir. En ucuzları borik asit ve hidrojen peroksit çözeltisidir. Ucuz ilaçlar Ciprofloxacin, Auridexan, Norfloxacin'dir. Genel nüfusa sunulanlar, Sophradex, Otiorelax, Otinum'un damlasıdır. Maliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Masadan öğrenebileceğiniz kulaklar için farklı damla fiyatları hakkında daha fazla bilgi.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

İltihaplı bezler

Bezlerin iltihabı Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kendini çok sık gösteren bir semptomdur ve bir dizi gelişmeyle ilişkili olabilir. viral, bakteri, mantar enfeksiyonları, bir sonuç gibi alerjik reaksiyonlar.

Nasıl calendula bir tentür ile pişirmek ve gargara?

Boğazın durulanması için nergis tentürü en popüler doğal ilaç olarak kabul edilir, çünkü birçok insan bir infüzyonun nasıl gelişeceğini bilir ve bu zor olmayacaktır.