Loading

Çocuklar ve yetişkinler için etkili kulak damlaları

Yetişkinlerde veya çocuklarda kulak ve obstrüksiyonu hafifletmek için yerel bir çare kulaklara tedavi etmek için bir damladır. Akut veya kronik otitis için endikedirler, ancak doktor belirli ilaçları reçete etmelidir. Her damla, güvenli bir ilaç olarak kabul edilmelerine rağmen yararlı olmayabilir. Ayrıca, takviye, enfeksiyon, iltihap ve hatta travmayı tedavi edebilirler. Soruna bağlı olarak damlacıklar belirli bir eylemle seçilir. Bunlar antibakteriyel, antifungal, anti-enflamatuar, antiseptik veya kombinasyon ilaçları grubundan ilaçlar olabilir.

Kulaklar için ne düşer

Bu, kulak yolundaki ilacın bir çözeltisini aşılayarak lokal terapi için anlamına gelir. Bunlar kulak iltihabı, ağrı ve kulak tıkanıklığı, kaşıntı, dokuların iltihaplanması, irin görünümü ve bazen vücut ısısında artış ile kendini gösterir. Bu tür belirtilerde, tanıyı doğrulayacak ve tedaviyi atayacak veya atayacak olan kulak burun boğazına başvurmak gerekir.

avantajları

Özellikle kulak iltihabının otit bölümlerinin tedavisi için damlalar çok uygun bir salım formudur. İlaç aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildir;
 • Doğrudan kulak dokularının etkilenen bölgesi üzerinde hareket eder;
 • hastalığın iltihaplanma ve diğer hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırır veya en azından ciddiyetlerini azaltır;
 • çok az kontraendikasyon var ve yan etkilere neden olmaz;
 • mevcut değer;
 • doktor reçetesi olmadan satılır;
 • Küçük dozlarda ekonomik olarak kullanılır.

Sınıflandırma, kompozisyon, farmakolojik etki ve endikasyonlardaki farka dayanmaktadır. Kompozisyondaki ilaçların sayısına göre bunlar kombine ve mono preparatlara ayrılır. İlk birkaç bileşen içerir. Monopreparasyonlar sadece bir ilaç maddesini içerir. Eylem ilkesiyle ilgili olarak, aşağıdaki ana gruplar ayırt edilir:

 1. Anti-inflamatuar, inflamasyonu azaltır ve analjezik ve kurutma etkilerine sahiptir. Buna steroid olmayan ilaçlar ve hormon glukokortikoidli ilaçlar dahildir. Dikkatli bir anti-enflamatuar madde olduğundan ve kesinlikle endikasyonlara göre kullanıldığı için dikkatli bir şekilde atayın. Uzun süreli kullanım için kontrendikedir.
 2. Antimikrobiyal etki ile. Antibakteriyel eylem var.
 3. Antiseptik. Pürülan inflamasyon varlığında kullanılan antimikrobiyal etki ile preparatlar. Buna hidrojen peroksit, miramistin bazlı ilaçlar, borik ve furacilin alkol dahildir.
 4. Antifungal. Mantar ve enflamatuar doğa enfeksiyonları ile yardımcı olur.
 5. Vazodilasyon damlaları. Kulaklarda tıkanıklık hissi ile atandı, ama ağrı yok.

anti-enflamatuar

İnflamasyonlu kulağındaki damlalar farklı durumlarda kullanılır. Genellikle akut akut veya ödemli otitis mediada diğer ilaçlarla karmaşık bir tedavinin bir parçası olarak reçete edilirler. Endikasyon, aynı zamanda, işitsel kanalın zarar görmesine neden olan, atmosfer basıncındaki keskin bir artış veya azalıştan kaynaklanan iltihaplanmadır. Bu kulak kulağını düşürmek için kulakta ağrı ile atar. Şunları içerir:

 • Ototon;
 • Otinum ve analogları Holakaps ve Brotinum;
 • Dropleks;
 • Otikain;
 • Otosporin;
 • Otipaks.

Uzun süreli hastalık veya komplikasyonlarla birlikte, doktor kombine anti-enflamatuar veya steroid olmayan ilaçlar reçete eder. İkincisi analjezik bir etkiye sahip olan lidokain içerir. Hormonal ilaçlara:

antibakteriyel

Antibiyotikli iyi kulak damlaları, geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanlar, örneğin, levomisetin, eritromisin, rifampisin içerir. Bu tür ilaçlar antibakteriyel etkiye sahiptir, bu nedenle bakterilerin kulak yoluna girmesinin neden olduğu hastalıklar için endikedirler. Bu genellikle soğuk, bir orta kulak iltihabı, iç, orta veya dış komplikasyondur. Hastalık, işitsel kanaldan irin yayılmasıyla birlikte bir iltihaptır.

Kulak iltihaplı kulaklarda hemen hemen her zaman reçete edilir. Enfeksiyonun durdurulmasına yardımcı olur, irin oluşumunu ve kulak zarında olası hasarı önler. Güçlü antibiyotiklerle en etkili damlaların listesi şunları içerir:

 • ofloksasin;
 • Otofa;
 • Fugentin;
 • Rifonat;
 • Normax, Norfloxacin;
 • Tsipromed;
 • siprofloksasin;
 • Danza.

mono preparatlar

Bunlar, bileşimde bir aktif bileşene sahip özel aletlerdir. Enfeksiyonun odağını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, kompleks anestezi ve anti-enflamatuar etkileri vardır, ancak timpanik membranın perforasyonunda kullanılamazlar. Bunlar arasında Otinum ve Otipax vardır. Patojenik sürece eşlik eden prostaglandinlerin sentezini azaltabilirler. Bu nedenle, Otipax veya Otinum'u ilk uygulayan kişi. Ayrıca, yumuşak bir etkiye sahipler, böylece hamile ve emziriliyorlar.

kombine

Bu kategoriden gelen damlalar geniş bir antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. Her hastalık için reçete edilmemesine rağmen, iyi bir analjezik etki sağlar ve viral enfeksiyonları yok etmeye yardımcı olurlar. Kataral otit veya dış kulak iltihabı ile, Anauran ilacı popülerdir. Timpanik membranın delinmesi şüphesi, böyle bir ilacın kaldırılması için bir gösterge olabilir. Bu grubun diğer parlak temsilcileri, Sophradex ve Garazon'un damlasıdır.

Antiseptikler ile

Pürülan otiti tedavi ederken ve önlerken, antiseptik damlalar reçete edilir. Genellikle kulağa ameliyat öncesi ve sonrasında kullanılırlar. Bu grubun canlı bir temsilcisi, katyonlar grubuna ait olan Miramistin'dir. Bu ilacın bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkisi vardır. Eylem ilkesine göre, aşağıdaki antiseptikler benzerdir:

 • Okomistin;
 • borik veya furacilik asidin alkolik çözeltisi;
 • Sanguirythrine;
 • Kandibiotik.

antifungal

Antiseptik grupta, formülasyonda bir antifungal bileşen ile birkaç ilaç salgılanır. Bu tür ilaçlar, mantar ve enflamatuar hastalıkların tedavisi ile başa çıkabilir. Bunlar şunları içerir:

Çocuklar için damlalar

Çocuklukta, listelenen her ilaç grubundan sadece birkaçı kullanılabilir. Bebeklikten kulaklara ağrılar - Otipaks. Otinum sadece bir yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir. Çocuğu kulak tıkacından kurtarmak için Aqua-Maris Oto (1 yıldan itibaren) ve A-cerumen (2,5 yıl) kullanmanızı öneririz. Doğumdan bu yana, Remo-balmumu bebeklerinde kazmaya izin verilir. Orta kulak iltihabının tedavisinde şu ilaçlar da belli bir yaştan itibaren kullanılmaktadır:

 • Antibiyotikler içerir - Cipromed (15), Nomrax (12), Otofa (5);
 • anti-inflamatuar - Sofradex (c 7), Garazon ve Anauran (6'dan), Polydex (5);
 • antiseptik - furatsilinovy ​​alkol (6 ile), okostin (1 ile).

Hamilelik sırasında bir kulaktan düşer

Özellikle güvenli ilaçlar hamilelik sırasında olmalıdır. Bu dönemde Otitis hormonal dengesizlik ve azaltılmış bağışıklıktan kaynaklanabilir. Çocuk için en az risk taşıyan ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir. Hamilelik sırasında tehlikeli:

Sofredex hormonal bir madde içerir, bu yüzden de güvenli değildir. Kulaklar incinirse ve kulak iltihabı zarın perforasyonu ile komplike değilse, Otipaks tedavi için kullanılır. Bu, hamile kadınlar için güvenli kabul edilen birkaç ilaçtan biridir. Otitis kullanımının pürülan formu ile herhangi bir durumda Otipax olamaz. Perforasyon durumunda, zarlar, damlalarda Biseptolum ve Amoksisilin ile antibakteriyel tedavi reçete edilir. Dış kulaktaki otitis, fetus için toksik olmayan hidrokortizon ile tedavi edilir.

Enflamasyon tedavisinde etkili ilaçlar

Herhangi bir doğanın kulak iltihabı ile, yerel ilaçlar daha etkilidir. Ayrıca, kullanımı kolaydır. Antiseptik, antienflamatuar ve antibakteriyel ilaçlar arasında en etkili birkaç tane tanımlanabilir. Aşağıdaki araçlar:

Orlavaks

Bu araç bugün bir çevrimiçi mağazada satın almak veya düzenli bir eczanede sipariş vermek çok zordur. Orlawax, Otipax'ın bir analogu olarak kabul edilir, bu nedenle pratik olarak aynı belirtilere sahiptir. Dozaj aynı şekilde kullanılır. İlacın kendisi, kombine kategoriye aittir ve lidokain ve fenazona dayanır. Bu ilacın çeşitli etkileri vardır:

 • lokal anestezi;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • dezenfekte.

Flavaco

Birleştirilmiş gruptan soğuk algınlığı veya otitis için kulak damlaları. İlacın bileşimi, birbirini tamamlayan bir antibiyotik, bir lokal anestetik ve bir steroid maddesi içerir. İkincisi anti-inflamatuar ve anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Onlarla birlikte, anestezi ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Tüm kulak için 4-5 damlacık tüm gün boyunca 3 kez kadar damla damla. Bir hafta boyunca prosedürü tekrarlayın. Flavaco kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • orta kulakta ameliyat sonrası rehabilitasyon;
 • akut veya kronik otitis eksterna;
 • timpanik membranın perforasyonu olmaksızın otitis media.

Panotile

Bu bir başka Otipax analoğu. Panotile yurtdışındaki eczanelerin kataloglarında bu ilacın ticari adıdır. Sadece Avrupa'da değil, tüm dünyada popüler. Uyuşturucular arasındaki fark, yaş kısıtlamalarının olmamasıdır. En küçük hastalar için bile panotile izin verilir. İçlerindeki hafif bir iltihap, her bir kulağa 2 damla kazılarak tedavi edilir. Yetişkinler için, doz 4'ü geçmemelidir. Panotil kullanımı ile ilgili endikasyonlar, cerrahi sonrası ve enflamatuar hastalıkların önlenmesinden sonra rehabilitasyondur.

otinum

Otinumun ana aktif maddesi kolin salisilattır. İlaç steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubuna aittir. Analjezik ve inflamatuar etkisi vardır. Kullanım endikasyonları şunlardır:

 • yıkanmadan veya temizlemeden önce kulak kanalındaki sülfürün yumuşaması;
 • akut deliksiz orta kulak iltihabı;
 • miringit;
 • dış kulak iltihabı ortamı.

Orta veya dış kulağın enflamatuar süreçlerinin tedavisi için, yetişkinlerin günde 4 kez 3-4 damla kazması gerekir. Tedavi süresi yaklaşık 2 haftadır. Giriş ile yanma hissedilebilir. Otinum'u perforated otitis ile kullanmayın. Gelecekte işitme kaybına yol açabilir. Çocukların, ilacın kendileri üzerindeki etkisine dair bir veri bulunmadığından Otinum'u kullanmaları önerilmez.

otipaks

Aktif bileşen Otypaksa bir anestezik lidokain ve anti-inflamatuar madde phenazone. Güvenliğinden dolayı bu ilaç hayatın ilk gününden ve hamile kadınlardan çocuklara izin verilir. Kontrendikasyon, timpanik membranda travmatik veya enfeksiyöz hasar veya kompozisyondaki bileşenlere alerjidir. Endikasyonlar grip otitis mediadan sonra barotravmatik, orta veya komplike. İlaç 3-4 damla günde 3 kez aşılanmıştır.

Kulaklarınızda damla damla nasıl

Kulak iltihabı veya başka iltihaplanma için kulak damlalarını kullanarak, önce bir su banyosunda ısınmalı veya sıkışık elinizde birkaç dakika tutmalısınız. Bu, ilacın vestibüler reaksiyonlardan korunmasına yardımcı olacak şekilde vücut ısısını ısıtmak için gereklidir. Talimatları uygulayarak ilacı damlatın:

 • yukarıdan hasta bir kulak ile onun tarafında yatmak;
 • aurikülün üst kutbunu dışarıya ve geriye doğru çekin;
 • Tıbbı talimatla belirtilen miktarda içer, bir pipetle uygulamak daha iyidir;
 • Tragus'u tıklayın, masajı eşit olarak dağıtabilmek için masaj yapın;
 • 10 dakika bekletin, kalan kanalı emecek bir pamuklu çubukla kulak kanalını takın.

Nasıl seçilir

İlaç, tedavi özelliklerine ve hastalığın nedenine bağlı olarak seçilir. Burada daha az önemli bir faktör yok, hastanın ilacı nasıl kullanacağı, ne kadar doğru bir şekilde yapacağını. Endikasyonları ve inflamasyonun nedeni için bir damla gerekli seçin. Eğer bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman antibiyotikli bir ilaç gereklidir ve eğer mantar antifungal ise. Kendinize ilaç reçeteleyin. Semptomlara bağlı olarak doğru ilaçları reçeteleyebilecek doktora bırakmak daha iyidir.

İlaçların maliyeti üretici, farmakolojik eylem ve satın alma yeri tarafından belirlenir. En ucuzları borik asit ve hidrojen peroksit çözeltisidir. Ucuz ilaçlar Ciprofloxacin, Auridexan, Norfloxacin'dir. Genel nüfusa sunulanlar, Sophradex, Otiorelax, Otinum'un damlasıdır. Maliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Masadan öğrenebileceğiniz kulaklar için farklı damla fiyatları hakkında daha fazla bilgi.

Yetişkinlerde otitis mediada kulağa düşer.

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Kulakta iltihaplanma süreçleri (otitis) kısmi veya tam işitme kaybına neden olabilir. Hastalığın klinik tablosu, başağrısı (bazen çok şiddetli), genel sağlık ve işitme ihlali ile karakterizedir.

Sıcaklık bazen bir kulak kepçesinden biraz yükselebilir, tahsis edilen pürülan sıvılar vardır, hoş olmayan bir koku vardır. Bu işaretlerin varlığı, kliniğe gitmenin bir nedeni olarak hizmet etmelidir. Hastalığın evresine ve nedenine bağlı olarak çeşitli tedavi rejimleri geliştirilmektedir. İlk dönemlerde ve komplikasyonların yokluğunda, damlalar oldukça etkilidir.

Otitis özel damlalarla tedavi edilir

Kulak için damla çeşitleri

İlaç listesi, hastayı inceledikten ve hastalığın teşhisini oluşturduktan sonra seçilir. Aktif tıbbi maddenin kompozisyonuna göre, damlalar birkaç gruba ayrılır:

 • anti-enflamatuar ilaçlar. Kulaktaki enflamatuar süreçleri ortadan kaldırın ve hastalığı lokalize edin. Otypaks ve Otinum en çok kullanılır;
 • antibakteriyel preparatlar. Otit neden patojenik bakterileri yok. Bu grup Normax, Otofa'yı;
 • kombine eylemin hazırlıkları. İnflamatuar süreçlerin ve patojenik bakterilerin yok edilmesi için atanır. Garazon, Folikap, Anauran.

Otitis tedavisi için hazırlıklar

Dış geçitten çıkan salgının uzaklığı nedeniyle iç otitis ve eustaşit tedavisi sırasında damlalar etkisizdir. Hastalık, timpanik membranın atılımıyla perfore evreye geçtiğinde, damlalar nadiren ve sadece doktorun sürekli gözetiminde kullanılır.

Anti-inflamatuar kulak damlaları

Ağrı sendromlarını hafifletmek ve enfeksiyonu ortadan kaldırmak için inflamatuar süreçlerin tedavisi sırasında atandı. Tedavi rejimi, hastalığın aşamasını dikkate almalıdır (catarrhal veya purulent). Anti-inflamatuar monopreparasyonlar, lokal doğanın anestezik etkisine sahiptir, şişkinliği azaltır ve ağrıyı azaltır. Ancak, pürülan süreçleri etkilemezler.

Kulak için antibakteriyel damlalar

Belirli bakteri türlerine bağlı olarak, aktif madde seçilir. Enflamasyon nedenlerini ortadan kaldırmak, dozaj ve kullanımı kesinlikle sınırlıdır. Kendi kendine tedavi çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Birleşik müstahzarlar

En yaygın olarak kullanılan, hastalığın seyri üzerinde karmaşık bir etkiye sahiptir. Doğru kullanım, hastayı hızlı bir şekilde tedavi etmenizi ve komplikasyonların gelişmesini önlemenizi sağlar.

Kulak iltihabı ile düşer

En sık kullanılan damlaların listesi

otinum

Aktif madde kolin salisilat kullanıldığında, bir gram 0.2 g kolin salisilat, açık sarı renkte berrak bir sıvı içerir. Dış, pürülan ve belirtilmemiş ortalama orta kulak iltihabı için reçete edilir. Etanol, gliserol ve klorobütanol, ek yardımcı medikal preparasyonlardır. Şişenin ağırlığı 10 g, bir dozlama cihazı var.

İltihabı giderir, analjezik etkisi vardır, ağrıyı bastırır, prostaglandinlerin sentezini inhibe eder. Enfeksiyonlu komplikasyonlar için etkili olan dış pasajın akıntılı inflamasyonu için reçete edilir. Orta kulak ve zar tedavi edilir, bazen kulak kanalını yıkadan önce koruyucu bir önlem olarak kullanılır.

Kulak fotoğrafı

Membranın bütünlüğü veya vücudun aşırı duyarlılığı ihlal edildiğinde ilaç uygulama için yasaklanmıştır. Emziren ve hamile kadınlar bu damlaları kullanamazlar. Hastalarda alerjik reaksiyonların ve geçici işitme kaybının ortaya çıkmasına neden olabilir. Yetişkinler için doz - 3-4 günde üç kez düşer, damlatma sırasında hastanın yanlara yatması tavsiye edilir, prosedürden sonra, birkaç dakika hareket etmeyin.

otipaks

Bir şişe, ilacın 16 g içeren, aktif maddeler fenazon ve lidokain hidroklorür, sodyum tiyosülfat ile ilgili maddeler, gliserin ve ispirto. Mevcut ilaç, prostaglandinlerin biyosentezini inhibe eder ve sinir ağrı sinyallerinin iletilmesini engeller. Biotrhythmic ve postgripposis dahil olmak üzere çeşitli otitis türleri için reçete edilir.

Kulak Otypax Bırakır

Kullanım, timpanik membrana mekanik hasar ve hipersensitivite varlığında sınırlıdır. Alerjik reaksiyona neden olabilir. Damla günde 10 kez 4 damla en fazla 10 gün.

Normaks

Florokinolonlar grubunu ifade eder, damlalar berrak ve renksizdir. Aktif madde norfloksasindir. Benzalkonyum klorür, disodyum edetat ve asetik asit yardımcıdır. 50 ml kapasiteli koyu cam şişelerde paketlenmemiş, özel damlalıklar vardır.

İlaç antibakteriyeldir, patojenik mikroorganizmaların proteinlerinin sentezini bloke eden enzim DNA-girazın üretimini arttırır. Artan aktivite ve düşük sistemik absorpsiyona sahiptir. İlk günde, 2 damla maksimum 2 doz, günde 2 ila 4 kez, her biri iki damla verilir. Tedavi süresi iki ay ile sınırlıdır. Kazı yapmadan önce geçit sterilize edilmelidir.

Normax - antibakteriyel göz / kulak damlası

Aşırı doz etmeyin, hamilelik veya emzirme döneminde reçete edilmesi tavsiye edilmez. İlaç bazen anoreksiya, ishal, mide bulantısı ve mide ekşimesine neden olabilir. Uzun süreli aşırı dozda, uyku rahatsız olabilir ve baş ağrısı görünebilir. Kaşıntı ve deri döküntüleri şeklinde olası alerjik reaksiyonlar.

Otofa

Antibakteriyel etkinin hazırlanması, 10 ml'lik bir pakette kırmızı-sarı çözeltisi. Aktif madde rifamisin sodyum, yardımcı: disodyum edetat, makrogol, lityum hidroksit ve potasyum disülfittir. Kitte bir dozaj pipeti var. Lokal uygulamanın tıbbı, patojenik bakterilerin çoğalmasına izin vermez, çoğu mikroorganizmayı aktif olarak bastırır. Ameliyattan sonra reçete edilebilir. Bazen timpanik zarı pembeye boyar.

Otoze kulak damlası

Yetişkinler için, günde 5 kez 5 damla reçete, tedavi süreci yedi günden fazla değildir. Orta ve dış kulak iltihabı tedavisi için. Aşırı doz olasılığı düşüktür, hamile kadınlar için hiçbir klinik güvenlik çalışması yapılmamıştır. Bazen ciltte kızarıklık şeklinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kandibiotik

İşitme etinde, yedi günden fazla olmamak üzere günde üç kez 4-5 damla uygulanması gerekmektedir. Hamile ve emziren annelere giriş, bedenin durumu ve hastalığın seyri dikkate alınarak bireysel olarak belirlenir. Doz aşımı durumunda, ilacın deri ile doğrudan temas ettiği yerde nadiren yanmaya neden olabilir.

KBB hastalıklarının terapötik konservatif tedavisi sırasında topikal uygulama için. Antifungal ilaç, geniş bir etki alanına sahiptir. Aktif madde, hücrenin parçalanmasına neden olan mantar hücre zarının ergosterol sentezini bozar. Aktif madde kloramfenikol bakteriyostatik antibiyotikler grubuna aittir, anti-alerjik ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

Otirelaks

Kulak damlaları

Anestezik bir etkiye sahiptir, enflamatuar süreçleri ortadan kaldırır, topikal uygulama. Fenilon ve lidokain bazında yapılır, yardımcı gliserol, sodyum tiyosülfat pentahidram ve medikal alkol kullanılır. Kompleks etkinin ilacı, çeşitli aktif maddelerin bir kombinasyonu tedaviyi hızlandırır, ağrı semptomlarını azaltır ve komplikasyonların oluşumunu en aza indirir.

Otil Otirelaks fotoğraf düşer

İlaç, olumsuz reaksiyonların ortaya çıkmasını dışlayan dolaşım sistemine girmez. Kullanımdan önce günde 3 kez 3 doz kullanım dozu, çözelti ısıtılmalıdır. Tedavi süresi on günü geçemez. Hamile ve emziren anneler ilacı sadece beklenen terapötik etkinin olası olumsuz sonuçları önemli ölçüde aştığı durumlarda reçete edilir.

Polydex

Polidex kulak damlaları

Kompleks etki, tıbbi maddeler: Polimiksin B sülfat, neomisin sülfat ve sodyum metasülfobenzoat. Cam koyu şişelerde üretilen, bir dozaj pipet var. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir, diğer antibiyotiklerle kombinasyon halinde kullanılabilir ve bu da etki spektrumunu önemli ölçüde genişletir. Anaerobik bakterileri aktif olarak inhibe eder. Timpanik zarın bütünlüğü tehlikeye düşerse, sistemik etki düzleştirilir.

Polydex kulak damlaları - kompozisyon

Günde iki kez altı günden fazla 5 damla kullanmayın, aşırı doz olasılığı düşüktür. Hamileler ve emziren kadınlar için klinik güvenlik çalışmaları yapılmamıştır. Bazen deride döküntü şeklinde alerjik reaksiyonlar olabilir.

Anauran

Kombine preparat, anestetik ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Polimiksin sülfat, neomisin sülfat ve lidokaine dayanır. Bir şişe 25 ml ilaç, bir damlalık şeklinde kap. Geniş bir etki spektrumu, mikroorganizmaların çoğalmasını engeller.

Kulak damlaları

Yetişkinler için, hastalığın seyrini dikkate alarak günde 3 kez 5 damla önerilmekte, doz ayarlanabilmektedir. İlaç amikasin ve monomisin ile uyumsuz, lokal alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İlacın dolaşım sistemine yavaş emilimine bağlı sistemik anormallikler nadirdir. Hamile kadınlar sadece acil durumlarda reçete edilir. İnatçı enfeksiyonlar ile tedavi çeşitli antibiyotiklerle desteklenmelidir.

Garazon

Bir şişe 5 ml aktif maddeler gentamisin ve betametazon. İlaç geniş bir etki spektrumudur, antibakteriyel ve analjezik olarak kullanılır. Patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyen etkilenen kılcal damarların artan içgörüsünü bastırır.

1-2 dozluk başlangıç ​​dozu günde üç kez düşer, daha sonra hastalığın seyri hesaba katılır ve kliniğe bağlı olarak damlatma miktar ve sıklığı değişir. Hastalığın komplikasyonu durumunda, ilaca batırılmış bir pamuklu çubukla kulak kanalına sokulmasına izin verilir. Tedavi çok uzundursa, böbreküstü bezlerinin çalışmalarında küçük çaplı ihlaller mümkündür. Emzirme döneminde ve hamilelik kullanılmamalıdır.

Folikap

Akut orta, paratratöz ve postgrippous otitin ortadan kaldırılması için reçete edilir, zarın bütünlüğünün mekanik hasarlar için kullanılmasına izin verilmez. Küçük lokal alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Tedavi sırasında günde iki kez kulağa iki damla uygulama dozu, hastanın durumu sürekli olarak izlenmesini gerektirir. Kliniğe bağlı olarak, doz ayarına izin verilir. Aşırı duyarlılık ilacı atanmamışsa.

Ottoslavin

Ottoslawin - kulak damlası

Aktif maddeler prokain ve borik asit, ağrıyı kolaylaştırır. Antiseptik etkisi vardır, yetişkinler günde üç kez 2-3 damla reçete edilir, kulağa preparasyon içinde nemlendirilmiş tamponlar eklemek için izin verilir.

Doz aşımı veya böbrek problemleri durumunda, bulantı, kusma, ishal şeklinde advers reaksiyonlar meydana gelebilir. Bazen kafa karışıklığı ve baş ağrısı var.

İlaçlar aşılamak nasıl

Damlatmadan önce kulak kanalını dikkatlice temizlemeniz gerekir. Aynı zamanda pamuk tomurcukları kullanmak kesinlikle yasaktır. Kullanmadan önce müstahzarlar ısıtılmalı, ılık suyla banyo yapılabilir ya da elinizde bir süre tutulabilir.

 1. Sabun ve ılık akan su ile ellerinizi iyice yıkayın.
 2. Aurikülü yumuşak nemli bir bezle temizleyin, kulak kanalına çeşitli nesneler sokmayın. Tıp kurumlarında kulak kanalları sadece özel bir şırınga ile yıkanarak temizlenir.
 3. Damlaları ≈ + 37 ° C'ye ısıtmak için herhangi bir yol
 4. Eğer preparat bir süspansiyon formunda yapılırsa, flakon tamamen homojen bir sıvı elde edilene kadar çalkalanmalıdır.
 5. Damlalık ucunun bütünlüğünü kontrol edin ve durulayın ya da silin. Damlalık bütün olmalı, cips veya diğer mekanik hasarların bulunduğu kategorik olarak yasaklanmalıdır.

Ilacın kulağa enjeksiyonu

Doktor veya herhangi bir asistanın damlaları kışkırtması ve hastanın yalancı pozisyonda olması istenir.

Orta kulağın Otitis media: semptom ve tedavi

Otitis, aurikülün iltihaplanması ve şişmesidir. Kronik veya akut, pürülan veya kataral olabilir. Çoğu zaman bu hastalık çocuklarda görülür. İstatistiklere göre, 3 yaşın altındaki çocukların yaklaşık% 80'inde en az bir kez otitis media vardı.

Kulakta ağrı (nabız atışı, ateş, ağrı), ateş, işitme bozukluğu, kulakta gürültü, dış kulak yolundan mukopürülan akıntı vardır.

Otitis işitme kaybının en sık nedenidir (işitme azalması). Bu hastalık, her yaştan insanı etkiler, ancak çocuklar, Östaki borusunun anatomik yapısının özellikleri nedeniyle, bir rahatsızlığa en çok duyarlıdırlar.

Orta kulak iltihabı

Orta kulağın seviyesindeki inflamatuar süreç genellikle sekonderdir. Bu, başlangıçta enfeksiyonun, onunla iletişim kuran diğer bölümlerden timpanın içine girdiği anlamına gelir. Soğuk algınlığı veya alerjik reaksiyon ile üretilen bir sıvı östaki borusu boyunca orta kulağa nüfuz ettiğinde sekretuvar otitis media görülür.

Patolojik sürecin yerine bağlı olarak, üç otitis formu ayırt edilir:

Orta kulak iltihabının başlıca iki nedeni enfeksiyon ve kulak burun boğazının yanı sıra nazofarenksden orta kulağa iltihap yayılmasıdır. Hastalık ayrıca nedeniyle oluşabilir:

 • dış işitme kanalının deri travması;
 • kontamine su aldıktan sonra;
 • nazofarenks veya burun boşluğunda cerrahi operasyonlar gerçekleştirmek;
 • SARS'nin bir sonucu olarak sinüzit;
 • bulaşıcı hastalıklar, böbrek hastalıkları, diyabet, hipotermi ile.

Ortalama otitis çeşitli patojenik mikroorganizmalardan kaynaklanabilir: bakteri, virüs, mantar (otomikoz) ve çeşitli mikrobik dernekler.

Orta kulakta orta kulak iltihabı belirtileri

İlk olarak, otitis ve semptomları enflamatuar sürecin formuna ve yerine bağlı olacaktır. Orta kulaktaki akut orta kulak iltihabının genel görünümünü ve belirtilerini aşağıdaki özelliklerle karakterize etmek mümkündür:

 • Kulakta ağrı keskin, güçlü ve bazen dayanılmaz, temporal ve parietal bölgelere yayılır;
 • işitme kaybı, kulak çınlaması;
 • hipertermi;
 • yüksek sıcaklık;

Hastalığın başlangıcından itibaren 1-3 gün sonra, kulak zarında bir kopma oluşur ve bir takviye başlar. Bu dönemde sıcaklık düşer, ağrı azalır, genel durum iyileşir.

Hastalığın olumsuz bir gelişmesiyle birlikte, irin içine değil, kranyal boşluğun içine girerek, beyin apsesi, menenjit ve diğer tehlikeli hastalıkların gelişimini provoke eder.

Kronik bir formda otit belirtileri benzerdir, ancak daha az belirgindir. Kural olarak, acı verici duyumlar vardır, işitme kaybı, akut aşamada olduğundan daha önemlidir.

Çocuklar daha sık hastalanırlar, çünkü orta kulağın yapısının özellikleri ve çoğu zaman bir veya iki gün boyunca pürülan bir süreç gelişebilir. Çocuk genellikle ağlar, ağlar, kulağa yapışır, uyuyamaz. Bu gibi durumlarda hemen bir doktora başvurmalısınız.

Orta kulak iltihabı tedavisi

Her şeyden önce, hastalığın yerel tedavisi formuna bağlıdır. Otitis tedavisi, ciddi sonuçların ortaya çıkması tehlikesi nedeniyle derhal yapılmalıdır: Hastalığın kafatası boşluğuna ya da işitme kaybını tehdit edebilecek iç kulağa yayılması.

Doktora zamanında doktor çağırması şartıyla, orta kulak iltihabı tedavisi ilaç ve fizyoterapi prosedürleri ile başarıyla gerçekleştirilir. Tedavi için antienflamatuar ilaçlar ve antibiyotiklerin yanı sıra antipiretik ilaçlar yüksek ateşli hastalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Nazal mukozanın şişmesini gidermek için vazokonstriktör damlalarına damlatılmalıdır.

Timpanum ilk üç gün boyunca bağımsız olarak boşaltılmazsa, timpanik membranın diseksiyonu gösterilir.

Genelde, orta kulak iltihabı medikasyonunun şeması aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

 • yatak istirahati;
 • burun için vazokonstriktör;
 • antimikrobiyal maddeler;
 • anestetikler;
 • antibakteriyel maddeler;
 • fizyoterapik tedavi;
 • ısınma sıkıştırır;
 • vitaminler.

Akut pürülan otitis, antibiyotik tedavisinin yanı sıra orta kulak boşluğundan irin boşaltılmasını gerektirir. Ana rotayı geçtikten sonra, hastaya restoratif ve resorptif bir terapi reçete edilir. Kronik bir formda otit tedavisi ayrıca gelişmiş immüno düzeltmeyle birlikte anti-enflamatuar ve antibakteriyel tedavinin yürütülmesinden oluşur.

Evdeki otit tedavisinin sadece bir kulak burun boğazının izni ile yapılması gerektiğini belirtmek gerekir. Kendi kendine ilaç verme. Konservatif yöntemlerin yardımcı olmadığı durumlarda, cerrahi operasyona başvururlar.

Kulak iltihabı düşer

Bu ilaçların herhangi birinin kullanımı sadece bir doktordan uygun tavsiyeler alındıktan sonra kabul edilir.

 1. Garazon, Sofraks, Dexona, Anauran - glukokortikosteroid damlaları;
 2. Otinum, Otypax - anti-inflamatuar damlalar;
 3. Otofa, Tsipromed, Normaks, Fugentin - antibakteriyel damlalar.

Maksimum terapötik etki elde etmek için, damla kullanımını antibiyotiklerle kombine etmeniz önerilir, teşhis konulduktan sonra bir uzman tarafından reçete edilmelidir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen otitin ana koruyucu önlemleri burun ve nazofarenks, burunda kronik hastalıklar ve paranazal sinüslerin enflamatuar hastalıklarının önlenmesi ve zamanında tedavi edilmesidir. Burun tuvaletini düzgün tutun.

Zor seçim: otitis'ten hangi damlalar tercih edilmelidir

Otitis, yaşamı boyunca hemen hemen herkesi etkileyen bir hastalıktır. Kulakların bu enflamatuar hastalığı, soğuk, sinüzit, uzun süreli rinit ve nazofarenksin diğer enfeksiyonlarına karşı sıklıkla görülür. Genellikle otitis tedavisinin temeli antibiyotiklerden oluşur. Kompleks terapinin bileşimindeki toparlanmayı hızlandırmak, yetişkinlerde ve çocuklarda otiti de içerir.

Kulaklar için damlaların faydaları

Kulak damlaları, otit tedavisi için ilaçların salımının çok uygun bir şeklidir. Birçok avantajı var:

 • direkt olarak iltihap alanında hareket eder;
 • pratik olarak vücut üzerinde sistemik bir etkisi yoktur;
 • Hızla hastalığın belirtilerini kaldırın veya şiddetini azaltın;
 • Çoğu damla, çocukların, hamile kadınların, emziren kadınların, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastaların tedavisinde kullanılabilir;
 • en az kontrendikasyonlar ve yan etkiler;
 • evde kullanım kolaylığı;
 • uygun maliyetli;
 • çoğu ilaç doktor reçetesi olmadan satın alınabilir;
 • ekonomik kullanım.

Kulak damlaları çeşitleri

İlaç piyasasında çok çeşitli kulak damlaları bulunur. Bununla birlikte, kulaklarınızda ağrı veya rahatsızlık hissettiğinizde, kulaklarınızda bir damla balonu için eczaneye gitmemelisiniz, ancak uzman yardım için bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız gerekir. Orta kulak iltihabı ve diğer kulak hastalıklarının kendi kendine ilaç tedavisi çok olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu, hastalığın kronik bir forma geçişi ve hastalığın komplikasyonlarının gelişimi ve hatta işitme kaybıdır.

İlacın aktif maddelerinin sergilediği aksiyona bağlı olarak, yetişkinlerde otitiste düşüş görülür ve çocuklar geleneksel olarak birkaç gruba ayrılır:

 • antibiyotik içerikli preparatlar;
 • kulaklar için iltihap önleyici ilaçlar;
 • Kompozisyondaki glukokortikosteroidler ile kombine araçlar;
 • antiseptikler;
 • antifungal etkisi ile düşer.

Antibiyotik ile düşer

Bu ilaçlarda ana bileşen, enflamatuar süreçteki patojenik mikroflorayı yok eden ve hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunan antibiyotiklerdir. Bu grup birçok damla içerir: Norfloksasin, Siprofloksasin, Anauran, Tsipromed, Otofa, Normax, Uniflox, vb.

norfloksasin

Bu damlalar, aktif bileşen olarak aynı adı taşıyan antibiyotik norfloksasin içerir. Kulak hastalıklarına neden olan patojen mikrofloranın neredeyse tüm temsilcilerinin karşısında etkilidir. Çözümü sadece yetişkinlerin tedavisi için uygulayın. Norfloksasin intolerans, hamilelik veya emzirme sırasında kullanılmamalıdır. analoglar:

siprofloksasin

İlaç ayrıca aktif maddenin isminden sonra adlandırılır. Damlalar, otitis'e neden olan bakterilere karşı antibakteriyel aktivite gösterir. Siprofloksasin, gebelik ve emzirme döneminde 1 yıla kadar olan hastalarda aşırı duyarlılık varlığında kullanılmaz. Benzer aktif maddeye sahip kulaklar için birçok preparat üretilir:

Otofa

Bu damlacıkların temeli, orta kulak iltihabının mikroplara neden olan ajanlarına karşı antimikrobiyal aktivite sergileyen antibiyotik rifampisin sodyumudur. Bu ilaç, iltihaplı akış ile otiti tedavi etmek için kullanılır. Bunun avantajı, timpanik membranın bütünlüğünü ihlal etme olasılığıdır. Ayrıca, ilaç hamilelik ve emzirme sırasında herhangi bir yaştaki çocuklarda kullanılabilir.

Anauran

Bu ilaç hemen 2 antibiyotik (neomisin sülfat ve polimiksin B) ve lokal anestezik (lidokain hidroklorür) içerir. Aktif maddelerin bu kombinasyonu, ilacın daha geniş bir patojenik mikrop aralığını yok etmesine ve aynı zamanda analjezik bir etki göstermesine izin verir. Anauran, postoperatif dönemde olduğu gibi, dış ve orta kulak iltihabı için reçete edilir.

İlaç oldukça iyi tolere edilir, sadece lokal tahriş reaksiyonları mümkündür. 1 yıl yetişkin ve çocuklarda kullanılır. Çocuğa yönelik riskleri değerlendirdikten sonra hamile ve emziren kadınları tedavi etmek mümkündür.

Anti-inflamatuar ve analjezik damlalar

Anti-inflamatuar etkisi olan damlalar ayrıca otitis mediada da oldukça popülerdir. Enflamatuar süreci hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar ve bunların çoğu ek olarak analjezik bir etki gösterir. Temsilciler: Otypaks, Dropleks, Otirelaks, Otinum, Otisol.

otipaks

Bu ilaç, 2 aktif maddenin - fenazon ve lidokainin varlığına bağlı olarak anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Damla kullanımı ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir ve iltihap yayılmasını önleyebilir. İlaç hamilelik sırasında kadınların yanı sıra, bebekler için izin verilir. İlacın kullanımı kontrendikasyonlar aşırı duyarlılık ve timpanik membran perforasyonu vardır.

Benzer bileşim ve eylem hazırlıklar tarafından ele geçirilmiştir:

otinum

İlacın aktif bileşeni, bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan kolin salisilattır. Ek olarak, bileşime dahil edilen gliserol kulak zarını yumuşatır ve işitsel darbeleri temizlemeye yardımcı olur.

Yetişkinlerde ve 1 yaşın üzerindeki çocuklarda otitis için reçete edilir. Laktasyon ve hamilelik sırasında, bileşenlerin hoşgörüsüzlüğü, zarın delinmesi için ilacın kullanılması önerilmez.

Otizol

İlaç, anti-enflamatuar, analjezik ve vazokonstrüktif etki gösterdiği 3 aktif bileşeni (antiprin, benzokain ve fenilefrin) içerir. Aynı zamanda, ağrı rahatlığı hızla giderilir, işitsel kanalın şişmesi ortadan kaldırılır ve iltihaplanma yoğunluğu azalır. 6 aylıktan itibaren yetişkinlere ve çocuklara başvurulabilir. Timpanik zara zarar ve ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık için kullanılamaz.

Glukokortikoidlerle kombinasyonlar

Hormonal maddeler içeriği ile birlikte damlalar, sıklıkla şiddetli bir seyir ve akut enflamatuar süreç ile karakterize edilen, otitis için reçete edilir. temsilcileri:

Polydex

Bu damlalar 2 antibiyotik (polimiksin B ve neomisin) ve glukokortikosteroid (deksametazon) içerir. Özel bileşim belirgin antimikrobiyal, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikler sağlar. Hormonal bileşen nedeniyle, ilacın daha fazla kontrendikasyon vardır, ancak aynı zamanda etkinliği için öne çıkıyor. Polidex bileşenlere aşırı duyarlılık, kulak kanalındaki viral hasar, timpanik membranın ihlali için reçete edilmemiştir. Ilacın yaş sınırlaması yoktur.

Sofradeks

İlaç ayrıca 2 antibiyotik (gramicidin ve Framicetrin) ve glukokortikosteroid (deksametazon) içerir. Antibakteriyel, anti-enflamatuar, anti-ödem ve antipruritik özellikleri gösterir. Damlalar dış kulak iltihabına iyi gelirler, fakat bir takım kontrendikasyonları vardır: bileşenlere aşırı duyarlılık, davul septumunda hasar, çocukluk, hamilelik ve emzirme.

Antifungal etkisi ile düşer

Bu grubun preparatları, bileşimlerinde bir antifungal bileşen içerir ve mantar doğası otitis ile mücadele etmek için kullanılabilir.

Aurideksan

Bu damlaların aktif maddesi antiseptiktir. Bu nedenle, ilacın antifungal ajanlara kredilendirilmesi oldukça keyfidir. Auridexan çoğu patojen, mantar ve virüslere karşı etkilidir. Antifungal etkinin varlığından dolayı ilacın bu gruba sevk edilmesi, çünkü çok az ilacın bu özellikleri vardır. İlaç otitis bakteriyel, viral ve mantar yapısı sadece yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocukların tedavisi için reçete edilir.

Kandibiotik

Damlalar, farklı farmasötik grupların çeşitli aktif maddelerinin içeriğinden dolayı antifungal, antibakteriyel, anti-enflamatuar, anestetik ve anti-alerjik özellikler gösterir. Malzemeler:

 • kloramfenikol - bir antibiyotik;
 • beclamethasone - glukokortikosteroid;
 • lidokain - anestezik;
 • Klotrimazol bir antimikotik ajandır.

Kandibiyotik, yetişkinlerde ve 6 yaşından büyük çocuklarda çeşitli orta kulak iltihabı için kullanılır.

Antiseptik ajanlar

Bu ilaçlar işitsel inme yanı sıra komplike olmayan otit tedavisi için tasarlanmıştır. Temsilciler: Auridexan, hidrojen peroksit, borik alkol, Miramistin ve diğerleri bir çözüm.

Borik alkol

Daha sofistike ve etkili modern ilaçlar olduğu için, bu ilaca bugüne kadar reçete ediliyor. Borik alkol antiseptik etki gösterir ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur. Kullanım 1 yıl sonra mümkündür.

Miramistin

Bu ilaç, herhangi bir doğanın otit tedavisi için çok etkili bir araçtır. Miramistin antiseptik, antifungal ve antiviral özellikler gösterir. 3 yaşından itibaren kullanımına izin verilir.

Otit en iyi damla nelerdir?

Bu soruya kesin olarak cevap verilemez. Sonuçta, ilacın etkinliği öncelikle hastalığın seyrinin tüm özelliklerini dikkate alarak, ilacın doğru seçimine bağlıdır. Önemli bir faktör, doktorun tüm önerilerini takip etmenin yanı sıra damlaların doğru kullanımıdır.

Çoğu insan damla ile otit tedavisinin kesinlikle güvenli olduğuna ve sağlığınıza zarar vermeyeceğine inanmaktadır, ancak bu tamamen yanlıştır. Her bireysel araç, onu seçerken dikkate alınması gereken kendi karakteristik özelliklerine sahiptir. Örneğin, antibakteriyel damla satın alındığında, otitisin mantar yapısına sahip olması halinde hiçbir gelişme gözlenmeyecektir. Bu nedenle etkili tedavi seçimi için öncelikle patolojinin kaynağını belirlemeniz gerekir, otit belirtileri çeşitliliğini ayırt etmeye yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, otitis'ten en iyi olan damlalar, kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilenlerdir. Doktor hastalığın nedenini ve seyrinin şiddetini belirleyebilir. Gerekirse, sadece kulaklarda düşüş değil, aynı zamanda etkinliğini artıracak eş zamanlı tedavi de reçete edilir.

Kulağa ucuz damla

Kulak damlaları ilaç fiyat pazarında farklı fiyat kategorilerindedir. Yabancı veya ünlü üreticilerin yanı sıra birçok bileşenden oluşan damlalar koymak genellikle daha pahalıdır.

Kulak enfeksiyonları için en ucuz şey, bir peroksit ve borik asit çözeltisidir. Bununla birlikte, bu ilaçlarla tedavi her zaman mümkün değildir.

Düşük maliyetli kulak damlaları arasında antibakteriyel ve antiseptik ilaçlar bulunur: Auridexan, Norfloxacin, Ciprofloxacin.

Ayrıca nüfusun geniş kitleleri için erişilebilir Sofradex, Otinum, Otirelaks.

Kulakları düzgün şekilde nasıl damlatılır

Damlaların maksimum etkilerini gösterebilmesi için, kullanımları için kurallara uyulmalıdır. Aşağıda tüm kulak damlalarına uygulanan genel öneriler bulunmaktadır. Ancak, herhangi bir ilacın kendi özellikleri olabilir, bu nedenle tedaviye başlamadan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız.

 • Katılan hekim tarafından uygulanan damlaların dozlarına ve sıklığına uyulması gerekir.
 • Kulakları gömmek için, yan taraftaki pozisyonu varsaymak daha iyidir, böylece hasta kulağın üstü yukarıdadır.
 • Kullanımdan hemen önce, vücut ısısına ulaşıncaya kadar ilacı el ile ısıtmak gerekir. Bu işlem sırasında hoş olmayan duyumları önleyecektir.
 • İlacın aşılanmasından önce işitsel pasajların bir hidrojen peroksit çözeltisiyle temizlenmesi tavsiye edilir.
 • Damlatma sırasında kulağın lobunu aşağıya ve aşağıya doğru çekmek ve ardından kulağın tragusuna bastırmak gerekir.
 • Bazı doktorlar en iyi etkiyi elde etmek için kulak kanalını pamuklu çubukla kapatmanızı önerir.
 • Kazı yaptıktan sonra, 5 dakika daha uzanmaya devam etmelisiniz.İsterseniz, ikinci kulağı kazın, bu süreden sonra, diğer tarafa dönmeli ve prosedürü tekrarlamanız gerekir.
 • Timpan membranı hasar görürse, kulak kanalına sokulan pamuk yününden yapılmış bir turuda damlalar kulağa enjekte edilir.
 • Tedavi sırasında ve tamamlandıktan sonra, kulakları taslaklardan ve hipotermiden korumak gerekir.

Kulak damlaları ile kulak iltihabı tedavi süresi genellikle 3-7 gündür. Bu genellikle sistemik eylem ilaçlarının kullanılmasını gerektirir.

Otit yetişkinlerde kulak damlaları nasıl seçilir

İlaç pazarı otitis için çeşitli kulak damlaları sunar. Belirli bir ilacı seçmek için, muayeneyi yapan ve hastalığın doğasını ve doğasını açıkça belirleyen bir uzman olmalıdır.

Doktorun reçetelerini ve reçetelerini anlamak hastanın hastalıkla daha hızlı baş etmesine ve hastalığın şiddetli semptomlarını gidermesine yardımcı olacaktır.

Bu hastalık ve tedavi prensipleri nedir?

İnsan kulağı şartlı olarak üç bölüme ayrılmıştır: dış, orta ve iç. Bu bölümlerden hangisinin enfeksiyöz inflamatuar süreci etkilediğini dikkate alarak:

Uygulamada, orta ve dış otitis daha sık görülür. Ek olarak, hastalık, ilaç tedavisinin seçiminde de önemli olan akut ve kroniktir.

Komplikasyonsuz ve kolay patolojiler sadece yerel ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir: kulakta damlalar, merhemler ve fizyoterapi prosedürleri. Çoğu zaman, hastalık, lokal ilaçlar ile kombinasyon halinde antibiyotikler, anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar içeren sistemik tedaviyi reçete ederek tedavi edilir.

Kulaklar için damlalar nelerdir

Hastalığın farklı formları ile, uzman hasta için farklı ilaçlar seçer. Tek bileşenli veya birkaç aktif bileşen içerebilirler. Ana aktif maddeyi dikkate alarak, kulak iltihabı sırasında kulaklardaki tüm damlalar birkaç gruba ayrılabilir:

 1. Antibakteriyel. Bu fonların bir parçası olarak, geniş bir etki profilinin bir veya daha fazla yerel antibiyotiği vardır. Bu, bir antibiyotik ile otitli kulaklardaki damlaların, enflamatuar değişikliklere neden olabilecek çoğu mikroplara karşı etkili olacağı anlamına gelir.
 2. Lokal hormonlu ilaçlar. Bu ilaçlar iltihaplanmayı önler, şişlikleri azaltır ve alerjik bileşeni ortadan kaldırır. Dermatite eğilimli hastalara reçete edilir ve hastalığın fungal formları için önerilmemektedir.
 3. Antiseptik temelli araçlar. Antiseptikler etkilenen bölgeyi dezenfekte eden maddelerdir. Ayrıca, bir ısınma ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bu grubun en ünlü temsilcilerinden biri borik alkol.
 4. Antifungal bileşenlerle damlalar ve çözeltiler. Otomikozis (kulakta mantar), mantarı tahrip eden yeteri kadar seçilmiş bir lokal preparat olmaksızın aşılamaz.
 5. Orta kulak iltihabına karşı antienflamatuar ve analjezik ilaçlar. Bunlar, yoğun ağrı sendromunu geçici olarak rahatlatan ve hastanın daha iyi hissetmesini sağlayan ağrı kesici ilaçları içerir.

Yetişkinlerde otitis media Damlalar genellikle birkaç etken maddeler birleştirir, böylece patolojik sürecin her yerinde hareket ve çalışma: anestezi, bakterileri öldürür, inflamasyonu azaltmak ve şişlik azaltır. Her bir damla grubunu ayrı ayrı düşünelim ve en iyi ve popüler varyantlarda ayrıntılı olarak duracağız.

Antibiyotik ile düşer

Kulaklardaki pürülan süreçler bir antibakteriyel madde seçimini gerektirir. Lokal bir antibiyotik, orta kulak iltihabına neden olan bakterilere karşı etkili olmalıdır.

Otitis mediada en etkili antibakteriyel damlaların listesi:

 1. Otofa. Aktif bileşen, antibiyotik rifampicindir. Bu, çoğu patojene karşı çalışan geniş spektrumlu bir ajandır. Yetişkinlerde orta pürülan otitis media tedavisi için seçilmiştir. Ayrıca, kronik sorunlara ve bu alandaki operasyonlardan sonra komplikasyonların önlenmesi için aktif olarak reçete edilmektedir. Bunlar kulak Pseudomonas aeruginosa karşı inaktif ve ayrıca bizzat alerjisi için kontrendike yetişkinlerde orta kulak iltihabı olan düşer. Dezavantaj, anestetik bir bileşenin yokluğu olarak adlandırılabilir, bu nedenle de ifade edilen ağrılı atakta, ilaveten anestezi ajanlarının da kabul edilmesi gerekir. Bu araç nasıl kullanılır: hastalıklı kulakta 3-4 damla günde 3 kez. Kulağınıza 10 gün veya daha uzun süre damlayabilirsiniz. İlacın ortalama maliyeti 200 ruble.
 2. Normaks. Bu damlalar, florokinolon grubundan bir antibiyotik - norfloksasin içerir. İlaç birçok patojenik mikroorganizmaya karşı aktiftir. Orta kulak iltihabı ve dış formların yanı sıra hassas bakterilerin neden olduğu göz hastalıkları için lokal terapi aracı olarak kullanılır. Normax'ı iki hafta boyunca günde 3-4 kez birkaç kez atar. Tahmini maliyet - 150 ruble.
 3. Tsipromed. Aktif madde antibiyotik siprofloksasindir. Bunlar yetişkinlerde farklı formların otitini tedavi etmek için kullanılan göz ve kulak damlalarıdır. İlaç iyi tolere edilir, ancak nadir durumlarda alerjik reaksiyona, işitme kanalının cildinin kaşınmasına ve kızarmasına neden olabilir.

aminoglikozidler, ve diğerleri gibi herhangi bir ototoksik antibiyotik içeren yalnızca damla izin verilen kullanım için kulak zarına bir delik (delik) ile birlikte yapılır otitis medya içinde. delikli orta kulak Normaks veya Otofa kullanırken.

Birleşik fonlar

Bunlar, birkaç aktif maddeyi bir araya getiren en iyi otit damlalarıdır, bu nedenle hızla iltihap ve ağrıyı azaltırlar. Aralarında en ünlü listesi:

 1. Sofradeks. Bu damlaların otitis 2 antibiyotiklerin bileşiminde: gramicidin ve Framicetin. Ayrıca bir dekonjestan ve anti-inflamatuar etkiye sahip olan hormon deksametazon içerir. Bu damlalar, kulak zarındaki bir perforasyona eşlik etmeyen dış ve orta kulak iltihabı için kullanılabilir. İlaç haftada 3 kez günde bir kez damlatılır ya da kulaktan çıkarılır. Ortalama fiyat 340 ruble.
 2. Garazon. Bu ilaç, bir lokal hormon betametazon ile kombinasyon halinde bir lokal antibiyotik gentamisin içerir. İlaç, kulak zarındaki delikler için ve aynı zamanda kurucu damlacıklara alerjisi olan hastalar için reçete edilmemiştir. Bu damlaların karmaşık bileşimi, sadece kulakların hastalıklarını değil, aynı zamanda gözleri de tedavi etmeyi mümkün kılar.
 3. Polydex. İlaç iki antibiyotik içerir: antibiyotik etkisine ek olarak zayıf bir antifungal etkiye sahip olan neomisin ve polimiksin B. Bunlar, inflamatuar reaksiyonu ortadan kaldırmaya ve şişlikleri çıkarmaya yardımcı olan yerel hormon deksametazon içerir. Tahmini maliyet - 320 ruble.
 4. Anauran. Bunlar arasında iki antibiyotik bulunur: polimiksin B ve neomisin, anestezik - lidokain. Anestetik damlalardaki içerik, şiddetli ağrı sendromu olan otitis tedavisi için kullanılmasına izin verir.

Anti-inflamatuar özellikleri olan ilaçlar

 1. Otipaks. Fenazonun bileşiminde - bir anti-enflamatuar madde ve bir anestezik lidokain. Yetişkinlerde ve kulaklarda hastalık olan çocuklarda kullanılırlar. Barotravmada ve aynı zamanda pilotlarda veya dalgıçlarda sıklıkla görülen meslek formlarında otitisin tedavisi için etkilidir. Tedavi süresi 10 gündür. Hastalıkla birlikte kulakta ağrı, ilacı kullandıktan sonra birkaç dakika için matlaşır. Ortalama maliyet 240 ruble.
 2. Otinum. Bunlar kolin salisilat, anti-inflamatuar madde şişme azaltır ve enflamatuar yanıtın şiddetini azaltır asetilsalisilik asit türevidir. Dış kulak kanalına damlatıldıktan sonra, analjezik etki ilk dakikadan itibaren gelişmeye başlar. Dış kulak iltihabı ve timpanik membranın bir patolojisi olmayan bir ortalama damla atayın.
 3. Otirelaks. Fenazon ve lidokain içerir. Phenazone bir anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir ve lidokain ek olarak etkisini arttırır.

Otomikoz için araçlar

Fungal kulak lezyonları sıklıkla yaşlılarda, bağışıklığı azaltılmış hastalarda görülür. Çoğu zaman bu problem, çalışmalarını yüksek nem koşullarında gerçekleştiren kişileri, ayrıca havuzu düzenli olarak ziyaret eden ve kulakların hijyenini ihmal eden hastaları etkiler.

Patolojinin başarılı bir şekilde tedavi edilmesinin anahtarı, etkilenen kulağın dikkatli bir tuvaleti ve yetkili yerel tedavi seçimidir. Fungal lezyonlar için hangi damlalar kullanılabilir?

 1. Kandibiotik. Kloramfenikol - bir antibiyotik ve klotrimazol (bir antifungal madde) kombinasyonu, enfeksiyöz fungal kulak lezyonları için kullanılmasını mümkün kılar. Ek olarak, bu damlaların bileşimi, ağrı sendromunu hafifleten ve enflamatuar reaksiyonun şiddetini azaltan bir lokal hormon ve anestetik içerir. Bu damlalar 10-12 gün boyunca 4-5 damla için günde 3-4 kez gömülür.
 2. Eksoderil (çözelti). Harici kullanım için antifungal çözüm. Timpanik zara zarar eşlik etmeyen, mantar dış ve orta otit tedavisi için uygundur. 540 ruble maliyeti.

Damlalara ek olarak, çeşitli merhemler (terbenafin, klotrimazol, vb.) Kulakların fungal lezyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Topikal otitis tedavisi için başka ne reçete edilir?

Kulak iltihabındaki damlalara paralel olarak, nefesle ilgili herhangi bir sorun olmasa bile, doktor hastanın burnundaki vazokonstrüktif damlaları toplayabilir. Ne için?

Orta kulağın boşluğu, işitsel bir tüp yardımıyla burun boşluğuna bağlanır. işitsel tüp şişer ve mühürler, kulakta nedeniyle hava alımının eksikliği basıncını değiştirmek ve bu tür havasız kulaklar, ağırlık, syringmus (kişi "bir varil içinde" kendilerini hisseder) gibi belirtilere geliştirmeye başladığında. Doktor tubo-otiti teşhis eder ve kulak iltihabı ve işitsel tüplerin kendi kendine patlatılması için burun damlaları verir.

Bu amaçlar için çeşitli vazokonstrüktif damlalar (Nazivin, Otrivin, Nazol, vb.) Uygundur. Kalıcı ve uzun süreli ödem ile lokal hormonal damlalar (Avamis, Nazonex) gerekebilir. Bunlar, şişkinlik ve hastalığın alerjik bileşenini nazikçe fakat etkili bir şekilde ortadan kaldıran lokal hormonları içerir.

Eğer otitis ortak bir soğuk algınlığı ile birleştirilirse, tedavi şeması burnun çözeltileri ile yıkanmasını ve yıkanmasını içerir. Bu amaçlar için, Quicks, Rhinolux, Aqualor ve diğer benzer ilaçları önerebilirsiniz.

Kulaklarda damla kullanırken ayrı noktalar

Kulağınızı gömmekten daha kolay bir şey yoktur, ancak bazen bu basit manipülasyon yanlış gerçekleştirilir, bu da tedavinin tüm etkilerini sıfıra indirir. Hatırlamanız gerekenler:

 1. Hastanın tedavi için kullanmayı planladığı damlaların raf ömrünü kontrol edin. Açık şişe, bir aydan daha uzun süre depolanmaz, bundan sonra artık kullanılamaz.
 2. Bir yetişkinin kulağını damlatmak için, aurikülü ileri geri çekmeniz gerekir. Bu formda, damlalar timpanik membrana ulaşır ve etkilerini gösterir.
 3. İlaç oda sıcaklığında olmalıdır, bu yüzden kullanımdan önce ısıtılmalıdır. Kulağınızda soğuk damlama damlalarsanız - bu bölgedeki duyu sinirlerinin tahrişine bağlı olarak rahatsızlık, hafif baş dönmesi ve nistagmus (göz kürelerinin istemsiz hareketi) neden olabilir.
 4. Pürülan ve fungal otit ile, kulak daha önce pus ve mantar kaplamasından temizlenmelidir. Bu yapılmazsa, damlacıklar maruz kalma alanına girmez.
 5. Hasta kulağını kestikten sonra, 12-16 dakika boyunca onun tarafına uzanmanız gerekir, böylece ilacın harekete geçme zamanı vardır.
 6. Su kulaklarına pürülan ve fungal süreçlerden kaçınılmalıdır. Bunu yapmak için duş almadan önce kulaklarınızı kulak tıkacı ya da bitkisel yağa batırılmış pamuk yünü ile örtmelisiniz.

Yetkili lokal terapi, otitis ile başa çıkmaya ve hastalığın ağrılı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Araçların her birinin birtakım kısıtlamaları ve kontrendikasyonları vardır, bu nedenle randevu ve damla seçimi sadece bir doktor-otorinolarengolog ile görüştükten sonra yapılmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Lugol anjina ile

Eczane raflarında baş döndürücü miktarda "rakip" olmasına rağmen, zamanla test edilen bir kuruş iyot bazlı ilaç, talepte kalır. Angina Lugol çözümü bir numaralı çare - hastalığın ilk günlerinde bademcik tedavisi, hızlı bir iyileşme ve ağrı rahatlama sağlar.

Tuz, soda, iyot, gargara için bir çözüm. oranlar

Bugün size boğazınızı yıkamak için bir tuz, soda ve iyot çözeltisinin nasıl hazırlanacağını söylemek istiyorum. Annem böyle bir çözüm önerdiğinde, doktor bu çözümün herhangi bir ilaç kullanmadan boğaz ağrısı için iyi çalıştığını söyledi.