Loading

Kulak iltihabı, kulakta damlalar, çocuklar ve yetişkinler için ilaçlar

Otitis iç, dış veya orta kulakta inflamatuar bir süreçtir. İkincisi en yaygın olanıdır. Kulak iltihabındaki kulak damlaları, ilacı doğrudan hastalığın kaynağına ulaştırmanın en iyi yoludur. Diğer tedavi yöntemleri arasında antibiyotiklerin bakteriyel enfeksiyonun belirgin belirtileri ile alınması, kulakta çeşitli radyasyonla etkilenmesi, anti-enflamatuar merhemlerin uygulanması, kulak kanalına tıbbi çözeltilerle tamponların sokulması vb.

Damla ve yıkama ile tedavi

Kulak iltihaplı kulaklara yapılan damlalar günde birkaç kez 5-7 gün süreyle uygulanır. Çözeltinin sıcaklığı, özellikle çocuklar için hasta için rahat ve ferah olmalıdır. Çeşitli orta kulak iltihabı için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir:

 • % 2-4 salisilik asit konsantrasyonunun alkol çözeltisi.Antiseptik, peeling etkisi vardır. Otomikoz için kullanılır.
 • Alkol% 3 borik asit çözeltisi. Sıvı turunda ıslatılır ve kulaklara koyulur. Uzun süreli kullanımda, gastrointestinal sistemden komplikasyonlar mümkündür. Orta kulağın iltihaplanmasıyla birlikte borik asitin girmesiyle, bazen de türunda lokalizasyonda yanma hissi vardır. Dozaj katılan doktor tarafından belirlenir.
 • Furatsilin. İlaç antibakteriyel etkiye sahiptir, patojenik mikroorganizmaların büyümesini ve çoğalmasını yavaşlatır. Mikrop hücresine nüfuz ederek proteinlerini deforme ederek ölümüne sebep olur. Yetişkinler için maksimum günlük doz 0,5 gramdır.
 • % 3 hidrojen peroksit çözeltisi. Bu madde, biyolojik polimerlere ve hücresel yapıların tahribatına yol açan yüksek bir oksidasyon kabiliyetine sahiptir. Hidrojen peroksit, nekrotik materyal, pus, eksüda ayrılmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda antiseptik olarak davranır. Önemli!Sözlü olarak alındığında ilaç çok tehlikeli, ölüme neden olabilir.
 • Otipaks. Lidokain ve fenazol içeren kombine ilaç. İlk madde, analjezik olarak görev yapar, ikincisi - anestezi dışında, ısı ve iltihaplanmanın giderilmesine yardımcı olur. Otipak otitis tedavisi için en iyi damla olarak kabul edilir. Bebeklerde de dahil olmak üzere, çocuklarda ilacın kullanımında yapılan son çalışmalar, hipoalerjenliğini göstermiştir. Yazarlar VS Minasyan ve MG Bondarenko makalesinde (2004) geçen nokta: "Elde edilen sonuçlar, otipaxın eksprese edilen analjezik ve anti-enflamatuar aktivitesine ve iyi tolere edilebilirliğine tanıklık eder.". Uygulama süresi 10 günü geçmemelidir, dozaj günde 2-3 kez 3-4 damladır.
 • Otofa. Damlalar antibiyotik rifamlicin içerir. Diğer ilaçlara zaten dirençli olanlar da dahil olmak üzere birçok patojene karşı aktiftir. Rifampisin, proteinlerin sentezi için bakteriyel hücreden sorumlu olan polimeraz enzimini bloke eder. Sonuç olarak, mikroorganizma düzgün çalışmayabilir ve ölür. Günde üç kez bir ilacın maksimum miktarı, her bir kulakta 5 damladır. Bir haftadan daha uzun sürmesi tavsiye edilmez.
 • Dimexide. İlaç deri ve mukoza zarlarından nüfuz eder, onun etkisi metabolik süreçleri aktive etmek ve iltihabı kaldırmaktır. Etkilenen kulak içine dökülen günde 2-3 kez kullanılır. Doktor, çözeltinin konsantrasyonunu bireysel olarak belirler.
 • Hidrokortizon süspansiyonu. Bu otitis alerjik reaksiyonların ana semptomlarına eklenmesi durumunda kullanılır. Tek bir doz 2 ml'dir (50 mg). Hidrokortizon antibiyotik çözeltisine eklenir veya ayrı olarak kullanılır.

Orta ve iç kulak iltihabında, kulak yolundan değil, enfeksiyon kaynağına aracılık ettiği için burun deliğinden damla damla verilmesi önerilir. Bu, ilacın doğrudan uygulanmasını önleyen bir timpanik membranın varlığına bağlıdır. Bunun için günde birkaç kez, hastalıklı kulağa en yakın olan burun geçişine damlalar eklenir, ardından sırtına dönerler ve başlarını aynı yöne çevirirler. Böylece, ilaç işitme tüpünün ağzına ulaşır ve iltihaplanma odağına gelir.

Damlacıkların tanıtımı için başka bir seçenek, İlaç kulak zarındaki deliklerden orta kulağa girer. Damlamanız gereken kulağın yan tarafına uzanın. Yetişkinler ve 3 yaşın üzerindeki çocuklar için, kulağın üst kısmını yukarı ve damlama damlalarını çekin. 3 yaş ve altındaki çocuklar kulak memesini tutun ve damlatır. Pipetin ucuna kulağınıza veya başka bir yüzeye dokunmayın.

Çözüm kulak kanalına sıcak dökülür ve bir tragusa bastırmak, içeriye yavaş yavaş bir sıvı itmek. 15-10 saniye sonra, hastanın ağzındaki ilacın tadını hissetmesi gerekir.

Kulağın yıkanması, eksüda çıkışı için pürülan otitis gelişmesi ile gösterilir. İşlem başlamadan önce hasta, etkilenen kulağın karşısına, onun tarafına yerleştirilir. İlaçlanan çözelti işitme etine dökülür. 10-15 dakika sonra hasta döner, pürülan içerikli bir solüsyon kulaktan dışarı akar.

Antibiyotik alımı

Bakteriyel enfeksiyon genellikle otitin temel nedenidir, bu nedenle hem tespit edildiğinde hem de komplikasyon riskinde, antibiyotikler reçete edilir. Büyük bir problem, mikrofloranın birçok ilaca karşı yüksek direncidir ve bu da akut otitin kronikleşmesine neden olur. Yazarlar olarak Garova E.E. ve Garov EV: "Antibiyotik tedavisinin atanmasında, floranın özelliklerini ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını hesaba katmak gerekir." Diğer bir problem, bazı antibiyotiklerin, özellikle de ilk jenerasyonun yüksek ototoksisitesidir.

Orta kulak iltihabı tedavisinde kullanılan ilaçlar

Stavropol Bölgesinin hastaneleri bazında 2009 yılında tıp bilimleri Petrosov SR tarafından yapılan araştırmaya göre, aşağıdaki antibiyotiklerin sık görülen patojenler için en etkili olduğu kanıtlanmıştır:

 1. Siprofloksasin. Bu, yurtdışında da dahil olmak üzere, her yerde kullanılan en etkili florokinollerden biridir. DNA molekülünün uzaysal paketlemesinden sorumlu bakteriyel hücre enziminin etkisini bloke eder. Bu, mikropu büyütmeyi ve çoğalmayı imkânsız hale getirerek, hızlı ölümüne neden olur. Maksimum günlük doz 1.5 g, giriş seyri 4 haftaya kadar sürebilir.
 2. Meropemen. Antibiyotik, bakterinin hücre duvarının sentezini inhibe eder, geniş bir etki spektrumuna sahiptir. "Antibiyotik Doktrini" nde NS Egorov, Moskova Devlet Üniversitesi Onur Ödülü Profesörü şunları yazdı: "Meropenem, çoklu ilaca dirençli patojenlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan en güçlü ilaçlardan biridir." Doz, otitis şiddetine bağlı olarak ayrı ayrı reçete edilir, intravenöz uygulama bir seferde 2 g'ye ulaşabilir.
 3. Gentamisin. Aminoglikozidler grubuna bakıldığında, bakteriyel proteinlerin sentezini bastırır. Bu otitis aerobik patojenlere karşı aktiftir. Bir hafta boyunca günde 2-3 kez otitis ile bir antibiyotik alınır. Doz, 8 ug / ml'lik plazmada maddenin konsantrasyonunu aşmayacak şekilde hesaplanır. Önemli!Bu konsantrasyonun aşılması durumunda iç kulağın spiral organındaki dejeneratif değişiklikler mümkündür.

Antibiyotik almadan Otitis tedavisi

Antibiyotik ilaçlar aşağıdaki durumlarda reçete edilmez:

 • Farklı bir otit nedeni (alerji, viral bir enfeksiyonun zemininde komplikasyon, vb.) Ortaya çıkar.
 • Komplikasyon riski yoktur (ateş belirtileri yoktur: yüksek ateş, ateş, titreme).
 • Hastalığın kronik seyrinde uzun süre alevlenmeler yoktur.

Antibiyotik olmadan tedavi etmek için bakteriyel doğa otit medya da mümkündür. Ancak bu durumda, hastalığın seyrini ve 3-5 günde iyileşme belirtilerinin varlığını yakından izlemek gereklidir. En iyi antibiyotiğin bile yan etkileri vardır, bu yüzden mümkünse, kullanımı olmadan yapmak daha iyidir.

fizyoterapi

Dış ve orta kulak iltihabı tedavisinde, aşağıdaki fizyoterapi yöntemleri kullanılır:

 1. UV radyasyonu. Metabolik süreçleri uyarmak, orta kulağın çeşitli yapıları üzerindeki operasyonlardan sonra rehabilitasyon süresini kısaltmak için kullanılır.
 2. Ultrason. Rejenerasyonu hızlandırmak için kullanılır. Kulak dokularının sklerotizasyonunu önlemek için ultrasonik masaj kullanılır.
 3. UHF, mikrodalga fırın. Bu radyasyon türleri inflamasyonda gösterilir ve seyrini önemli ölçüde azaltabilir.
 4. Isınma sıkıştırır. Kulak bölgesini örtün. Enfeksiyöz bir süreci provoke edebildiklerinden doktorun reçetesine göre kullanılırlar..

İşitme tüpünün kateterizasyonu ve havalandırması

Orta kulak iltihabında önemli bir tedavi görevi, ilaçlara erişim sağlamak ve pürülan içeriklerin boşluğunu temizlemektir. Bunun için iki ana yöntem kullanılmaktadır:

 • Polytzer üfleme;
 • Kateterizasyon.

İlk yöntem, östaki borusu boyunca orta kulağın boşluğuna hava enjekte etmektir. Bu amaçla, balona bağlı bir zeytin, hastanın bir burun deliğine yerleştirilir. İşlem sırasında hasta, polisiliğe yol açan kelimeler kullanır. Hava orta kulağa nüfuz eder, hasta bir çatlak duyar. Birçok doktor bugün yüksek enfeksiyon riski nedeniyle boşalmayı reddediyor.

Polytzer üfleme

Kateterizasyon, genel anestezi altında timpanik membranda bir insizyon yapıldığı bir mikro operasyonudur. İçine 2 mm'den fazla olmayan bir kateter yerleştirilir. Bu pürülan içeriği orta kulaktan çıkarmak ve orada ilaçlar teslim etmek için tasarlanmıştır. Bazı uzmanlar, anestezinin alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini ve sıvı sırrın ayrılmasını yoğunlaştırabileceğini ve kateterizasyondan önce uygulanmadıklarını düşünmektedir.

operasyon

Diğer yöntemler etkisiz ise ve genellikle kronik otitis media için tek tedavi seçeneği ise cerrahi müdahale endikedir. Temel amacı, pürülan yıkıcı süreci ortadan kaldırmaktır. Prognoz genellikle uygun, Fakat maalesef, neredeyse kaçınılmaz olan sonuç, işitmenin kötüleşmesidir. Yapışma riski komplikasyon olarak yüksektir.

Çocukluk çağında otitis tedavisinin özellikleri

Çocuklara yetişkin hasta ile aynı tedavi yöntemleri gösterilmektedir, ancak ilacın verilmesinin ana yolu lokal olmalıdır. Orta kulaktaki orta kulak iltihabında parasentez (timpanik membranda insizyon). Oral ve parenteral antibiyotik uygulaması sadece sıcaklık yükseldiğinde önerilir.

Çocukta bağışıklık yanıtını aktive etmek için, doktor ona bir ilaç gama globulin reçete edebilir. Intramüsküler enjeksiyon için günde birkaç kez kullanılır, doz 1.5-3 ml'dir. Ayrıca müstahzar preparatlar ve vitaminler reçete etmek de mümkündür.

Çocuklar ve yetişkinler için etkili kulak damlaları

Yetişkinlerde veya çocuklarda kulak ve obstrüksiyonu hafifletmek için yerel bir çare kulaklara tedavi etmek için bir damladır. Akut veya kronik otitis için endikedirler, ancak doktor belirli ilaçları reçete etmelidir. Her damla, güvenli bir ilaç olarak kabul edilmelerine rağmen yararlı olmayabilir. Ayrıca, takviye, enfeksiyon, iltihap ve hatta travmayı tedavi edebilirler. Soruna bağlı olarak damlacıklar belirli bir eylemle seçilir. Bunlar antibakteriyel, antifungal, anti-enflamatuar, antiseptik veya kombinasyon ilaçları grubundan ilaçlar olabilir.

Kulaklar için ne düşer

Bu, kulak yolundaki ilacın bir çözeltisini aşılayarak lokal terapi için anlamına gelir. Bunlar kulak iltihabı, ağrı ve kulak tıkanıklığı, kaşıntı, dokuların iltihaplanması, irin görünümü ve bazen vücut ısısında artış ile kendini gösterir. Bu tür belirtilerde, tanıyı doğrulayacak ve tedaviyi atayacak veya atayacak olan kulak burun boğazına başvurmak gerekir.

avantajları

Özellikle kulak iltihabının otit bölümlerinin tedavisi için damlalar çok uygun bir salım formudur. İlaç aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildir;
 • Doğrudan kulak dokularının etkilenen bölgesi üzerinde hareket eder;
 • hastalığın iltihaplanma ve diğer hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırır veya en azından ciddiyetlerini azaltır;
 • çok az kontraendikasyon var ve yan etkilere neden olmaz;
 • mevcut değer;
 • doktor reçetesi olmadan satılır;
 • Küçük dozlarda ekonomik olarak kullanılır.

Sınıflandırma, kompozisyon, farmakolojik etki ve endikasyonlardaki farka dayanmaktadır. Kompozisyondaki ilaçların sayısına göre bunlar kombine ve mono preparatlara ayrılır. İlk birkaç bileşen içerir. Monopreparasyonlar sadece bir ilaç maddesini içerir. Eylem ilkesiyle ilgili olarak, aşağıdaki ana gruplar ayırt edilir:

 1. Anti-inflamatuar, inflamasyonu azaltır ve analjezik ve kurutma etkilerine sahiptir. Buna steroid olmayan ilaçlar ve hormon glukokortikoidli ilaçlar dahildir. Dikkatli bir anti-enflamatuar madde olduğundan ve kesinlikle endikasyonlara göre kullanıldığı için dikkatli bir şekilde atayın. Uzun süreli kullanım için kontrendikedir.
 2. Antimikrobiyal etki ile. Antibakteriyel eylem var.
 3. Antiseptik. Pürülan inflamasyon varlığında kullanılan antimikrobiyal etki ile preparatlar. Buna hidrojen peroksit, miramistin bazlı ilaçlar, borik ve furacilin alkol dahildir.
 4. Antifungal. Mantar ve enflamatuar doğa enfeksiyonları ile yardımcı olur.
 5. Vazodilasyon damlaları. Kulaklarda tıkanıklık hissi ile atandı, ama ağrı yok.

anti-enflamatuar

İnflamasyonlu kulağındaki damlalar farklı durumlarda kullanılır. Genellikle akut akut veya ödemli otitis mediada diğer ilaçlarla karmaşık bir tedavinin bir parçası olarak reçete edilirler. Endikasyon, aynı zamanda, işitsel kanalın zarar görmesine neden olan, atmosfer basıncındaki keskin bir artış veya azalıştan kaynaklanan iltihaplanmadır. Bu kulak kulağını düşürmek için kulakta ağrı ile atar. Şunları içerir:

 • Ototon;
 • Otinum ve analogları Holakaps ve Brotinum;
 • Dropleks;
 • Otikain;
 • Otosporin;
 • Otipaks.

Uzun süreli hastalık veya komplikasyonlarla birlikte, doktor kombine anti-enflamatuar veya steroid olmayan ilaçlar reçete eder. İkincisi analjezik bir etkiye sahip olan lidokain içerir. Hormonal ilaçlara:

antibakteriyel

Antibiyotikli iyi kulak damlaları, geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanlar, örneğin, levomisetin, eritromisin, rifampisin içerir. Bu tür ilaçlar antibakteriyel etkiye sahiptir, bu nedenle bakterilerin kulak yoluna girmesinin neden olduğu hastalıklar için endikedirler. Bu genellikle soğuk, bir orta kulak iltihabı, iç, orta veya dış komplikasyondur. Hastalık, işitsel kanaldan irin yayılmasıyla birlikte bir iltihaptır.

Kulak iltihaplı kulaklarda hemen hemen her zaman reçete edilir. Enfeksiyonun durdurulmasına yardımcı olur, irin oluşumunu ve kulak zarında olası hasarı önler. Güçlü antibiyotiklerle en etkili damlaların listesi şunları içerir:

 • ofloksasin;
 • Otofa;
 • Fugentin;
 • Rifonat;
 • Normax, Norfloxacin;
 • Tsipromed;
 • siprofloksasin;
 • Danza.

mono preparatlar

Bunlar, bileşimde bir aktif bileşene sahip özel aletlerdir. Enfeksiyonun odağını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, kompleks anestezi ve anti-enflamatuar etkileri vardır, ancak timpanik membranın perforasyonunda kullanılamazlar. Bunlar arasında Otinum ve Otipax vardır. Patojenik sürece eşlik eden prostaglandinlerin sentezini azaltabilirler. Bu nedenle, Otipax veya Otinum'u ilk uygulayan kişi. Ayrıca, yumuşak bir etkiye sahipler, böylece hamile ve emziriliyorlar.

kombine

Bu kategoriden gelen damlalar geniş bir antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. Her hastalık için reçete edilmemesine rağmen, iyi bir analjezik etki sağlar ve viral enfeksiyonları yok etmeye yardımcı olurlar. Kataral otit veya dış kulak iltihabı ile, Anauran ilacı popülerdir. Timpanik membranın delinmesi şüphesi, böyle bir ilacın kaldırılması için bir gösterge olabilir. Bu grubun diğer parlak temsilcileri, Sophradex ve Garazon'un damlasıdır.

Antiseptikler ile

Pürülan otiti tedavi ederken ve önlerken, antiseptik damlalar reçete edilir. Genellikle kulağa ameliyat öncesi ve sonrasında kullanılırlar. Bu grubun canlı bir temsilcisi, katyonlar grubuna ait olan Miramistin'dir. Bu ilacın bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkisi vardır. Eylem ilkesine göre, aşağıdaki antiseptikler benzerdir:

 • Okomistin;
 • borik veya furacilik asidin alkolik çözeltisi;
 • Sanguirythrine;
 • Kandibiotik.

antifungal

Antiseptik grupta, formülasyonda bir antifungal bileşen ile birkaç ilaç salgılanır. Bu tür ilaçlar, mantar ve enflamatuar hastalıkların tedavisi ile başa çıkabilir. Bunlar şunları içerir:

Çocuklar için damlalar

Çocuklukta, listelenen her ilaç grubundan sadece birkaçı kullanılabilir. Bebeklikten kulaklara ağrılar - Otipaks. Otinum sadece bir yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir. Çocuğu kulak tıkacından kurtarmak için Aqua-Maris Oto (1 yıldan itibaren) ve A-cerumen (2,5 yıl) kullanmanızı öneririz. Doğumdan bu yana, Remo-balmumu bebeklerinde kazmaya izin verilir. Orta kulak iltihabının tedavisinde şu ilaçlar da belli bir yaştan itibaren kullanılmaktadır:

 • Antibiyotikler içerir - Cipromed (15), Nomrax (12), Otofa (5);
 • anti-inflamatuar - Sofradex (c 7), Garazon ve Anauran (6'dan), Polydex (5);
 • antiseptik - furatsilinovy ​​alkol (6 ile), okostin (1 ile).

Hamilelik sırasında bir kulaktan düşer

Özellikle güvenli ilaçlar hamilelik sırasında olmalıdır. Bu dönemde Otitis hormonal dengesizlik ve azaltılmış bağışıklıktan kaynaklanabilir. Çocuk için en az risk taşıyan ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir. Hamilelik sırasında tehlikeli:

Sofredex hormonal bir madde içerir, bu yüzden de güvenli değildir. Kulaklar incinirse ve kulak iltihabı zarın perforasyonu ile komplike değilse, Otipaks tedavi için kullanılır. Bu, hamile kadınlar için güvenli kabul edilen birkaç ilaçtan biridir. Otitis kullanımının pürülan formu ile herhangi bir durumda Otipax olamaz. Perforasyon durumunda, zarlar, damlalarda Biseptolum ve Amoksisilin ile antibakteriyel tedavi reçete edilir. Dış kulaktaki otitis, fetus için toksik olmayan hidrokortizon ile tedavi edilir.

Enflamasyon tedavisinde etkili ilaçlar

Herhangi bir doğanın kulak iltihabı ile, yerel ilaçlar daha etkilidir. Ayrıca, kullanımı kolaydır. Antiseptik, antienflamatuar ve antibakteriyel ilaçlar arasında en etkili birkaç tane tanımlanabilir. Aşağıdaki araçlar:

Orlavaks

Bu araç bugün bir çevrimiçi mağazada satın almak veya düzenli bir eczanede sipariş vermek çok zordur. Orlawax, Otipax'ın bir analogu olarak kabul edilir, bu nedenle pratik olarak aynı belirtilere sahiptir. Dozaj aynı şekilde kullanılır. İlacın kendisi, kombine kategoriye aittir ve lidokain ve fenazona dayanır. Bu ilacın çeşitli etkileri vardır:

 • lokal anestezi;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • dezenfekte.

Flavaco

Birleştirilmiş gruptan soğuk algınlığı veya otitis için kulak damlaları. İlacın bileşimi, birbirini tamamlayan bir antibiyotik, bir lokal anestetik ve bir steroid maddesi içerir. İkincisi anti-inflamatuar ve anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Onlarla birlikte, anestezi ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Tüm kulak için 4-5 damlacık tüm gün boyunca 3 kez kadar damla damla. Bir hafta boyunca prosedürü tekrarlayın. Flavaco kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • orta kulakta ameliyat sonrası rehabilitasyon;
 • akut veya kronik otitis eksterna;
 • timpanik membranın perforasyonu olmaksızın otitis media.

Panotile

Bu bir başka Otipax analoğu. Panotile yurtdışındaki eczanelerin kataloglarında bu ilacın ticari adıdır. Sadece Avrupa'da değil, tüm dünyada popüler. Uyuşturucular arasındaki fark, yaş kısıtlamalarının olmamasıdır. En küçük hastalar için bile panotile izin verilir. İçlerindeki hafif bir iltihap, her bir kulağa 2 damla kazılarak tedavi edilir. Yetişkinler için, doz 4'ü geçmemelidir. Panotil kullanımı ile ilgili endikasyonlar, cerrahi sonrası ve enflamatuar hastalıkların önlenmesinden sonra rehabilitasyondur.

otinum

Otinumun ana aktif maddesi kolin salisilattır. İlaç steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubuna aittir. Analjezik ve inflamatuar etkisi vardır. Kullanım endikasyonları şunlardır:

 • yıkanmadan veya temizlemeden önce kulak kanalındaki sülfürün yumuşaması;
 • akut deliksiz orta kulak iltihabı;
 • miringit;
 • dış kulak iltihabı ortamı.

Orta veya dış kulağın enflamatuar süreçlerinin tedavisi için, yetişkinlerin günde 4 kez 3-4 damla kazması gerekir. Tedavi süresi yaklaşık 2 haftadır. Giriş ile yanma hissedilebilir. Otinum'u perforated otitis ile kullanmayın. Gelecekte işitme kaybına yol açabilir. Çocukların, ilacın kendileri üzerindeki etkisine dair bir veri bulunmadığından Otinum'u kullanmaları önerilmez.

otipaks

Aktif bileşen Otypaksa bir anestezik lidokain ve anti-inflamatuar madde phenazone. Güvenliğinden dolayı bu ilaç hayatın ilk gününden ve hamile kadınlardan çocuklara izin verilir. Kontrendikasyon, timpanik membranda travmatik veya enfeksiyöz hasar veya kompozisyondaki bileşenlere alerjidir. Endikasyonlar grip otitis mediadan sonra barotravmatik, orta veya komplike. İlaç 3-4 damla günde 3 kez aşılanmıştır.

Kulaklarınızda damla damla nasıl

Kulak iltihabı veya başka iltihaplanma için kulak damlalarını kullanarak, önce bir su banyosunda ısınmalı veya sıkışık elinizde birkaç dakika tutmalısınız. Bu, ilacın vestibüler reaksiyonlardan korunmasına yardımcı olacak şekilde vücut ısısını ısıtmak için gereklidir. Talimatları uygulayarak ilacı damlatın:

 • yukarıdan hasta bir kulak ile onun tarafında yatmak;
 • aurikülün üst kutbunu dışarıya ve geriye doğru çekin;
 • Tıbbı talimatla belirtilen miktarda içer, bir pipetle uygulamak daha iyidir;
 • Tragus'u tıklayın, masajı eşit olarak dağıtabilmek için masaj yapın;
 • 10 dakika bekletin, kalan kanalı emecek bir pamuklu çubukla kulak kanalını takın.

Nasıl seçilir

İlaç, tedavi özelliklerine ve hastalığın nedenine bağlı olarak seçilir. Burada daha az önemli bir faktör yok, hastanın ilacı nasıl kullanacağı, ne kadar doğru bir şekilde yapacağını. Endikasyonları ve inflamasyonun nedeni için bir damla gerekli seçin. Eğer bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman antibiyotikli bir ilaç gereklidir ve eğer mantar antifungal ise. Kendinize ilaç reçeteleyin. Semptomlara bağlı olarak doğru ilaçları reçeteleyebilecek doktora bırakmak daha iyidir.

İlaçların maliyeti üretici, farmakolojik eylem ve satın alma yeri tarafından belirlenir. En ucuzları borik asit ve hidrojen peroksit çözeltisidir. Ucuz ilaçlar Ciprofloxacin, Auridexan, Norfloxacin'dir. Genel nüfusa sunulanlar, Sophradex, Otiorelax, Otinum'un damlasıdır. Maliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Masadan öğrenebileceğiniz kulaklar için farklı damla fiyatları hakkında daha fazla bilgi.

Zor seçim: otitis'ten hangi damlalar tercih edilmelidir

Otitis, yaşamı boyunca hemen hemen herkesi etkileyen bir hastalıktır. Kulakların bu enflamatuar hastalığı, soğuk, sinüzit, uzun süreli rinit ve nazofarenksin diğer enfeksiyonlarına karşı sıklıkla görülür. Genellikle otitis tedavisinin temeli antibiyotiklerden oluşur. Kompleks terapinin bileşimindeki toparlanmayı hızlandırmak, yetişkinlerde ve çocuklarda otiti de içerir.

Kulaklar için damlaların faydaları

Kulak damlaları, otit tedavisi için ilaçların salımının çok uygun bir şeklidir. Birçok avantajı var:

 • direkt olarak iltihap alanında hareket eder;
 • pratik olarak vücut üzerinde sistemik bir etkisi yoktur;
 • Hızla hastalığın belirtilerini kaldırın veya şiddetini azaltın;
 • Çoğu damla, çocukların, hamile kadınların, emziren kadınların, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastaların tedavisinde kullanılabilir;
 • en az kontrendikasyonlar ve yan etkiler;
 • evde kullanım kolaylığı;
 • uygun maliyetli;
 • çoğu ilaç doktor reçetesi olmadan satın alınabilir;
 • ekonomik kullanım.

Kulak damlaları çeşitleri

İlaç piyasasında çok çeşitli kulak damlaları bulunur. Bununla birlikte, kulaklarınızda ağrı veya rahatsızlık hissettiğinizde, kulaklarınızda bir damla balonu için eczaneye gitmemelisiniz, ancak uzman yardım için bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız gerekir. Orta kulak iltihabı ve diğer kulak hastalıklarının kendi kendine ilaç tedavisi çok olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu, hastalığın kronik bir forma geçişi ve hastalığın komplikasyonlarının gelişimi ve hatta işitme kaybıdır.

İlacın aktif maddelerinin sergilediği aksiyona bağlı olarak, yetişkinlerde otitiste düşüş görülür ve çocuklar geleneksel olarak birkaç gruba ayrılır:

 • antibiyotik içerikli preparatlar;
 • kulaklar için iltihap önleyici ilaçlar;
 • Kompozisyondaki glukokortikosteroidler ile kombine araçlar;
 • antiseptikler;
 • antifungal etkisi ile düşer.

Antibiyotik ile düşer

Bu ilaçlarda ana bileşen, enflamatuar süreçteki patojenik mikroflorayı yok eden ve hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunan antibiyotiklerdir. Bu grup birçok damla içerir: Norfloksasin, Siprofloksasin, Anauran, Tsipromed, Otofa, Normax, Uniflox, vb.

norfloksasin

Bu damlalar, aktif bileşen olarak aynı adı taşıyan antibiyotik norfloksasin içerir. Kulak hastalıklarına neden olan patojen mikrofloranın neredeyse tüm temsilcilerinin karşısında etkilidir. Çözümü sadece yetişkinlerin tedavisi için uygulayın. Norfloksasin intolerans, hamilelik veya emzirme sırasında kullanılmamalıdır. analoglar:

siprofloksasin

İlaç ayrıca aktif maddenin isminden sonra adlandırılır. Damlalar, otitis'e neden olan bakterilere karşı antibakteriyel aktivite gösterir. Siprofloksasin, gebelik ve emzirme döneminde 1 yıla kadar olan hastalarda aşırı duyarlılık varlığında kullanılmaz. Benzer aktif maddeye sahip kulaklar için birçok preparat üretilir:

Otofa

Bu damlacıkların temeli, orta kulak iltihabının mikroplara neden olan ajanlarına karşı antimikrobiyal aktivite sergileyen antibiyotik rifampisin sodyumudur. Bu ilaç, iltihaplı akış ile otiti tedavi etmek için kullanılır. Bunun avantajı, timpanik membranın bütünlüğünü ihlal etme olasılığıdır. Ayrıca, ilaç hamilelik ve emzirme sırasında herhangi bir yaştaki çocuklarda kullanılabilir.

Anauran

Bu ilaç hemen 2 antibiyotik (neomisin sülfat ve polimiksin B) ve lokal anestezik (lidokain hidroklorür) içerir. Aktif maddelerin bu kombinasyonu, ilacın daha geniş bir patojenik mikrop aralığını yok etmesine ve aynı zamanda analjezik bir etki göstermesine izin verir. Anauran, postoperatif dönemde olduğu gibi, dış ve orta kulak iltihabı için reçete edilir.

İlaç oldukça iyi tolere edilir, sadece lokal tahriş reaksiyonları mümkündür. 1 yıl yetişkin ve çocuklarda kullanılır. Çocuğa yönelik riskleri değerlendirdikten sonra hamile ve emziren kadınları tedavi etmek mümkündür.

Anti-inflamatuar ve analjezik damlalar

Anti-inflamatuar etkisi olan damlalar ayrıca otitis mediada da oldukça popülerdir. Enflamatuar süreci hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar ve bunların çoğu ek olarak analjezik bir etki gösterir. Temsilciler: Otypaks, Dropleks, Otirelaks, Otinum, Otisol.

otipaks

Bu ilaç, 2 aktif maddenin - fenazon ve lidokainin varlığına bağlı olarak anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Damla kullanımı ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir ve iltihap yayılmasını önleyebilir. İlaç hamilelik sırasında kadınların yanı sıra, bebekler için izin verilir. İlacın kullanımı kontrendikasyonlar aşırı duyarlılık ve timpanik membran perforasyonu vardır.

Benzer bileşim ve eylem hazırlıklar tarafından ele geçirilmiştir:

otinum

İlacın aktif bileşeni, bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan kolin salisilattır. Ek olarak, bileşime dahil edilen gliserol kulak zarını yumuşatır ve işitsel darbeleri temizlemeye yardımcı olur.

Yetişkinlerde ve 1 yaşın üzerindeki çocuklarda otitis için reçete edilir. Laktasyon ve hamilelik sırasında, bileşenlerin hoşgörüsüzlüğü, zarın delinmesi için ilacın kullanılması önerilmez.

Otizol

İlaç, anti-enflamatuar, analjezik ve vazokonstrüktif etki gösterdiği 3 aktif bileşeni (antiprin, benzokain ve fenilefrin) içerir. Aynı zamanda, ağrı rahatlığı hızla giderilir, işitsel kanalın şişmesi ortadan kaldırılır ve iltihaplanma yoğunluğu azalır. 6 aylıktan itibaren yetişkinlere ve çocuklara başvurulabilir. Timpanik zara zarar ve ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık için kullanılamaz.

Glukokortikoidlerle kombinasyonlar

Hormonal maddeler içeriği ile birlikte damlalar, sıklıkla şiddetli bir seyir ve akut enflamatuar süreç ile karakterize edilen, otitis için reçete edilir. temsilcileri:

Polydex

Bu damlalar 2 antibiyotik (polimiksin B ve neomisin) ve glukokortikosteroid (deksametazon) içerir. Özel bileşim belirgin antimikrobiyal, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikler sağlar. Hormonal bileşen nedeniyle, ilacın daha fazla kontrendikasyon vardır, ancak aynı zamanda etkinliği için öne çıkıyor. Polidex bileşenlere aşırı duyarlılık, kulak kanalındaki viral hasar, timpanik membranın ihlali için reçete edilmemiştir. Ilacın yaş sınırlaması yoktur.

Sofradeks

İlaç ayrıca 2 antibiyotik (gramicidin ve Framicetrin) ve glukokortikosteroid (deksametazon) içerir. Antibakteriyel, anti-enflamatuar, anti-ödem ve antipruritik özellikleri gösterir. Damlalar dış kulak iltihabına iyi gelirler, fakat bir takım kontrendikasyonları vardır: bileşenlere aşırı duyarlılık, davul septumunda hasar, çocukluk, hamilelik ve emzirme.

Antifungal etkisi ile düşer

Bu grubun preparatları, bileşimlerinde bir antifungal bileşen içerir ve mantar doğası otitis ile mücadele etmek için kullanılabilir.

Aurideksan

Bu damlaların aktif maddesi antiseptiktir. Bu nedenle, ilacın antifungal ajanlara kredilendirilmesi oldukça keyfidir. Auridexan çoğu patojen, mantar ve virüslere karşı etkilidir. Antifungal etkinin varlığından dolayı ilacın bu gruba sevk edilmesi, çünkü çok az ilacın bu özellikleri vardır. İlaç otitis bakteriyel, viral ve mantar yapısı sadece yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocukların tedavisi için reçete edilir.

Kandibiotik

Damlalar, farklı farmasötik grupların çeşitli aktif maddelerinin içeriğinden dolayı antifungal, antibakteriyel, anti-enflamatuar, anestetik ve anti-alerjik özellikler gösterir. Malzemeler:

 • kloramfenikol - bir antibiyotik;
 • beclamethasone - glukokortikosteroid;
 • lidokain - anestezik;
 • Klotrimazol bir antimikotik ajandır.

Kandibiyotik, yetişkinlerde ve 6 yaşından büyük çocuklarda çeşitli orta kulak iltihabı için kullanılır.

Antiseptik ajanlar

Bu ilaçlar işitsel inme yanı sıra komplike olmayan otit tedavisi için tasarlanmıştır. Temsilciler: Auridexan, hidrojen peroksit, borik alkol, Miramistin ve diğerleri bir çözüm.

Borik alkol

Daha sofistike ve etkili modern ilaçlar olduğu için, bu ilaca bugüne kadar reçete ediliyor. Borik alkol antiseptik etki gösterir ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur. Kullanım 1 yıl sonra mümkündür.

Miramistin

Bu ilaç, herhangi bir doğanın otit tedavisi için çok etkili bir araçtır. Miramistin antiseptik, antifungal ve antiviral özellikler gösterir. 3 yaşından itibaren kullanımına izin verilir.

Otit en iyi damla nelerdir?

Bu soruya kesin olarak cevap verilemez. Sonuçta, ilacın etkinliği öncelikle hastalığın seyrinin tüm özelliklerini dikkate alarak, ilacın doğru seçimine bağlıdır. Önemli bir faktör, doktorun tüm önerilerini takip etmenin yanı sıra damlaların doğru kullanımıdır.

Çoğu insan damla ile otit tedavisinin kesinlikle güvenli olduğuna ve sağlığınıza zarar vermeyeceğine inanmaktadır, ancak bu tamamen yanlıştır. Her bireysel araç, onu seçerken dikkate alınması gereken kendi karakteristik özelliklerine sahiptir. Örneğin, antibakteriyel damla satın alındığında, otitisin mantar yapısına sahip olması halinde hiçbir gelişme gözlenmeyecektir. Bu nedenle etkili tedavi seçimi için öncelikle patolojinin kaynağını belirlemeniz gerekir, otit belirtileri çeşitliliğini ayırt etmeye yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, otitis'ten en iyi olan damlalar, kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilenlerdir. Doktor hastalığın nedenini ve seyrinin şiddetini belirleyebilir. Gerekirse, sadece kulaklarda düşüş değil, aynı zamanda etkinliğini artıracak eş zamanlı tedavi de reçete edilir.

Kulağa ucuz damla

Kulak damlaları ilaç fiyat pazarında farklı fiyat kategorilerindedir. Yabancı veya ünlü üreticilerin yanı sıra birçok bileşenden oluşan damlalar koymak genellikle daha pahalıdır.

Kulak enfeksiyonları için en ucuz şey, bir peroksit ve borik asit çözeltisidir. Bununla birlikte, bu ilaçlarla tedavi her zaman mümkün değildir.

Düşük maliyetli kulak damlaları arasında antibakteriyel ve antiseptik ilaçlar bulunur: Auridexan, Norfloxacin, Ciprofloxacin.

Ayrıca nüfusun geniş kitleleri için erişilebilir Sofradex, Otinum, Otirelaks.

Kulakları düzgün şekilde nasıl damlatılır

Damlaların maksimum etkilerini gösterebilmesi için, kullanımları için kurallara uyulmalıdır. Aşağıda tüm kulak damlalarına uygulanan genel öneriler bulunmaktadır. Ancak, herhangi bir ilacın kendi özellikleri olabilir, bu nedenle tedaviye başlamadan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız.

 • Katılan hekim tarafından uygulanan damlaların dozlarına ve sıklığına uyulması gerekir.
 • Kulakları gömmek için, yan taraftaki pozisyonu varsaymak daha iyidir, böylece hasta kulağın üstü yukarıdadır.
 • Kullanımdan hemen önce, vücut ısısına ulaşıncaya kadar ilacı el ile ısıtmak gerekir. Bu işlem sırasında hoş olmayan duyumları önleyecektir.
 • İlacın aşılanmasından önce işitsel pasajların bir hidrojen peroksit çözeltisiyle temizlenmesi tavsiye edilir.
 • Damlatma sırasında kulağın lobunu aşağıya ve aşağıya doğru çekmek ve ardından kulağın tragusuna bastırmak gerekir.
 • Bazı doktorlar en iyi etkiyi elde etmek için kulak kanalını pamuklu çubukla kapatmanızı önerir.
 • Kazı yaptıktan sonra, 5 dakika daha uzanmaya devam etmelisiniz.İsterseniz, ikinci kulağı kazın, bu süreden sonra, diğer tarafa dönmeli ve prosedürü tekrarlamanız gerekir.
 • Timpan membranı hasar görürse, kulak kanalına sokulan pamuk yününden yapılmış bir turuda damlalar kulağa enjekte edilir.
 • Tedavi sırasında ve tamamlandıktan sonra, kulakları taslaklardan ve hipotermiden korumak gerekir.

Kulak damlaları ile kulak iltihabı tedavi süresi genellikle 3-7 gündür. Bu genellikle sistemik eylem ilaçlarının kullanılmasını gerektirir.

Kulak damlaları nelerdir

Otitis antimikrobiyal, anti-inflamatuar, analjezik etkiye sahip kulak damlaları kullanımı ile tedavi edilir. İlaçların lokal olarak uygulanması, vücut organlarının sistemindeki ilaç yükünü azaltır, lezyonda doğrudan patojenlerin aktivitesini bastırır.

Otitis gelen damlalar

Kulaklar için damlalar korunmuş kulak zarı ile otit için kullanılır. Kırık bir kulak çukuru ile ilaç Otof, Tsipromed kullanın. Otitis için etkili, ucuz ajanlar Otinum, Otipax, Normax içerir.

Otit kulaklarında instilasyon için amaçlanan ana ilaç grupları:

 • antiseptik çözeltiler;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antibiyotikli ilaçlar;
 • kombine preparatlar.

Antiseptik ilaçları

Antiseptik içeren otitis instile çözeltilerden. Bu gibi müstahzarlar arasında Miramidez, Auridexan, hidrojen peroksit, borik alkol bulunur.

Antiseptik ilaçları patojenik mantarların, bakterilerin büyümesini durdurur, iltihaplanma görünümünü azaltır, kulaktaki ağrıyı zayıflatır veya ortadan kaldırır.

Miramidez

Miramidez ile miramistin ile damlalar, pürülan otitis mediadan kullanılır. İlaç, çoğu patojenik bakteri üzerinde etki ederek, yüzey zarlarının geçirgenliğini arttırır.

Myramistin Ascomycetes, dermatophytes, Candida mantarlarına karşı aktiftir. Antiseptik, herpes enfeksiyonu durumunda antiviral etki gösterdiği gösterilmiştir.

Anti-inflamatuar damlalar

Kulak, non-steroid anti-inflamatuar damla Otypax, Otinum kulak ağrısı, inflamasyon, Östaki borusunun hastalığın ilk aşamasında ödem için reçete edilir.

otinum

Otinum anestezi, bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. İlacın aktif bileşeni kolin salisilattır. Bu madde ayrıca antifungal etkiye sahiptir.

Otinum otitis media için kullanılır ve ek olarak dış kulağın kulağak birikiminden temizlenmesi için kullanılır. İlaç, gebe kadınları tedavi etmek için kullanılmaz, salisilat varlığı nedeniyle 6 yaşın altındaki çocuklara verilmez.

otipaks

Anti-inflamatuar özellikleri olan bir analjezik olan lipokain ve fenazon içerdiği Otypaks kulaklarında anti-inflamatuar, analjezik etki damlacıkları.

Lidokain, ağrının giderilmesine ek olarak, orta kulaktaki mukusun sıvılaşmasını artırır, bu da Östaki borusundan çıkarılmasına katkıda bulunur.

Antibiyotiklerle anlamına gelir

Kulakta antibiyotik bulunan damlalar, kullanım talimatlarında belirtilenden daha fazla olmak üzere, otit tedavisi için kullanılır. Herhangi bir antibiyotik gibi, kanın içine girmemekle birlikte, ilaçlar uzun süreli kullanımla cildin mikroflorasını olumsuz yönde etkileyebilir.

Erişkinlerde otit olduğunda kulak damlası Otofa, Normax, Fugentin, Ciprofarm kullanılır. Pürülan otitis bazen bir levomiketin çözeltisinin kulağında damlatmaya başvurur. Ürün bir yaşın altındaki, hamile ve emziren çocuklar için kullanılmaz.

Otofa

Kulak damlalarının aktif bileşeni Otofa, ansamisinler grubundan bir antibiyotik rifamisin'dir. Bu grup rifampisin, rifabutin gibi güçlü antibiyotikler içerir.

Bu ilaçlar Gram-pozitif, Gram-negatif bakteriler, tüberkül bacillus, Legionella'nın aktivitesini baskılamaktadır. Antibiyotik, penisilinler ve sefalosporinlerin etkisine dirençli bakteri suşları ile başa çıkmaktadır.

Geniş bir etki spektrumu, kulaktan ve şiddetli ağrıdan kaynaklanan akut otitis mediadan Otofu'nun uygulanmasına izin verir.

Tsipromed

Cipromed'in kullanımına dayanan antibiyotik sikloprofasin, florokinolonlara karşılık gelir. Bu serinin ilaçları, çoğu bakteri ve protozoa üzerinde bakteriyostatik, bakterisidal etkiye sahiptir.

Sipromed, timpanik boşluktan irin çıkarıldıktan sonra membranın delinmesiyle aşılanabilir. Bu damlalar, kulağın ameliyatından iyileşme sırasında kronik orta kulak iltihabının tedavisi için uygundur.

"Yüzücünün kulağının" gelişmesiyle suya nüfuz ettikten sonra kulağa gelen ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmak için yardımlar düşer.

Birleşik fonlar

Yetişkinlerde ve çocuklarda otit tedavisinde kullanılan kombine aksiyonun kulak damlalarının listesi arasında ilaçlar Sofradex, Candibiotik, Anauran, Polidexa, Dexon, Combinil-Duo bulunur.

Sofradeks

Sofrax kulak damlaları, çocuklar için bir antibiyotik ve yetişkinlerde orta kulak iltihabı için bir çare ile akut otit için ucuz ve etkili bir ilaçtır. Yetişkinlerde kulak iltihabı ile kulakta bury düşer ve çocuklar 7 günden fazla olamaz, ilaç bebeklerde kontrendikedir.

Sofradex'te 3 aktif bileşen var:

 • aminoglikozit antibiyotik framicetin sülfat;
 • glukokortikosteroid deksametazon;
 • antibiyotik gramicidin C - kesinlikle harici kullanım için tasarlanmış bir ilaçtır.

Gramisinidin C varlığı, streptokoklar, anaerobların neden olduğu pürülan otitis ile damlaların etkinliğini sağlar.

Deksametazon, enflamatuar faktörlerin sentezini baskılayan, mast hücrelerinin aktivitesini bloke eden bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. İkincisi histamin salınmasını önler ve alerjik reaksiyon riskini azaltır.

Anauran

Kombine antibakteriyel preparasyon Anauran, antibiyotikler polimiksin, neomisin ve anestetik lidokain içerir. Bu kulak iltihabı, kulak zarı, kemik labirent üzerinde operasyonlardan sonra komplikasyonlar için kullanılır.

Polydex

Polidex kulaklarındaki damlacıklar, kulak zarının güvenli olması şartıyla, dış kulak iltihabının, orta kulak iltihabının tedavisinde kullanılır. İlaç glukokortikosteroid deksametazon, antibiyotikler neomisin ve polymyxin B içerir

Polydex fetus için ototoksiktir, bu nedenle bu ilacın kullanımı hamilelik sırasında kısıtlıdır.

Polenoks makalesinde ilacı kullanmanın kurallarını okumanızı öneririz - nasıl alınır.

Kandibiotik

Kandibiotik - ameliyat sonrası komplikasyonlardan, orta kulak iltihabı ile, alerjik otit tedavisi için bir antibiyotik ile kombine bir çare. İlaç antifungal, anti-inflamatuar, antibakteriyel aktivite sergiler, anestezik ilaç olarak davranır.

Antifungal etki, damlalarda sentetik antimikotik klotrimazol varlığıyla sağlanır. Klotrimazolun aktivitesi maya, küf mantarları, dermatofitlere uzanır.

Damla bileşimlerinde antibiyotik kloramfenikol bakteriyel mikrofloranın aktivitesini inhibe eder, bakteriyostatik etkiye sahiptir. Antialerjik etki hormonal bileşik beklometazon tarafından sağlanır.

İlaç, 6 yaşın altındaki çocuklarda, hamilelik sırasında ve kulak zarının rüptürü durumunda otitis medyasını tedavi etmek için kullanılmaz.

Garazon

Horlometazon hormonal ajanı Garazon kompleks kulak damlalarının bir parçasıdır. İlacın ikinci aktif bileşeni, aminoglikozit grubundan antibiyotik gentamisin'dir.

Aminoglikozidler ototoksisiteye sahip olsa da, işitme organını olumsuz yönde etkilemedikleri taktirde, işitme cihazlarını olumsuz etkileyebilirler.

Garazon, gözleri ve kulakları tedavi etmek için kullanılır, ancak şiddetli miyop (ileri görüşlülük), hamilelik, 8 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

Yetişkinlerde otitis mediada kulağa düşer.

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Kulakta iltihaplanma süreçleri (otitis) kısmi veya tam işitme kaybına neden olabilir. Hastalığın klinik tablosu, başağrısı (bazen çok şiddetli), genel sağlık ve işitme ihlali ile karakterizedir.

Sıcaklık bazen bir kulak kepçesinden biraz yükselebilir, tahsis edilen pürülan sıvılar vardır, hoş olmayan bir koku vardır. Bu işaretlerin varlığı, kliniğe gitmenin bir nedeni olarak hizmet etmelidir. Hastalığın evresine ve nedenine bağlı olarak çeşitli tedavi rejimleri geliştirilmektedir. İlk dönemlerde ve komplikasyonların yokluğunda, damlalar oldukça etkilidir.

Otitis özel damlalarla tedavi edilir

Kulak için damla çeşitleri

İlaç listesi, hastayı inceledikten ve hastalığın teşhisini oluşturduktan sonra seçilir. Aktif tıbbi maddenin kompozisyonuna göre, damlalar birkaç gruba ayrılır:

 • anti-enflamatuar ilaçlar. Kulaktaki enflamatuar süreçleri ortadan kaldırın ve hastalığı lokalize edin. Otypaks ve Otinum en çok kullanılır;
 • antibakteriyel preparatlar. Otit neden patojenik bakterileri yok. Bu grup Normax, Otofa'yı;
 • kombine eylemin hazırlıkları. İnflamatuar süreçlerin ve patojenik bakterilerin yok edilmesi için atanır. Garazon, Folikap, Anauran.

Otitis tedavisi için hazırlıklar

Dış geçitten çıkan salgının uzaklığı nedeniyle iç otitis ve eustaşit tedavisi sırasında damlalar etkisizdir. Hastalık, timpanik membranın atılımıyla perfore evreye geçtiğinde, damlalar nadiren ve sadece doktorun sürekli gözetiminde kullanılır.

Anti-inflamatuar kulak damlaları

Ağrı sendromlarını hafifletmek ve enfeksiyonu ortadan kaldırmak için inflamatuar süreçlerin tedavisi sırasında atandı. Tedavi rejimi, hastalığın aşamasını dikkate almalıdır (catarrhal veya purulent). Anti-inflamatuar monopreparasyonlar, lokal doğanın anestezik etkisine sahiptir, şişkinliği azaltır ve ağrıyı azaltır. Ancak, pürülan süreçleri etkilemezler.

Kulak için antibakteriyel damlalar

Belirli bakteri türlerine bağlı olarak, aktif madde seçilir. Enflamasyon nedenlerini ortadan kaldırmak, dozaj ve kullanımı kesinlikle sınırlıdır. Kendi kendine tedavi çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Birleşik müstahzarlar

En yaygın olarak kullanılan, hastalığın seyri üzerinde karmaşık bir etkiye sahiptir. Doğru kullanım, hastayı hızlı bir şekilde tedavi etmenizi ve komplikasyonların gelişmesini önlemenizi sağlar.

Kulak iltihabı ile düşer

En sık kullanılan damlaların listesi

otinum

Aktif madde kolin salisilat kullanıldığında, bir gram 0.2 g kolin salisilat, açık sarı renkte berrak bir sıvı içerir. Dış, pürülan ve belirtilmemiş ortalama orta kulak iltihabı için reçete edilir. Etanol, gliserol ve klorobütanol, ek yardımcı medikal preparasyonlardır. Şişenin ağırlığı 10 g, bir dozlama cihazı var.

İltihabı giderir, analjezik etkisi vardır, ağrıyı bastırır, prostaglandinlerin sentezini inhibe eder. Enfeksiyonlu komplikasyonlar için etkili olan dış pasajın akıntılı inflamasyonu için reçete edilir. Orta kulak ve zar tedavi edilir, bazen kulak kanalını yıkadan önce koruyucu bir önlem olarak kullanılır.

Kulak fotoğrafı

Membranın bütünlüğü veya vücudun aşırı duyarlılığı ihlal edildiğinde ilaç uygulama için yasaklanmıştır. Emziren ve hamile kadınlar bu damlaları kullanamazlar. Hastalarda alerjik reaksiyonların ve geçici işitme kaybının ortaya çıkmasına neden olabilir. Yetişkinler için doz - 3-4 günde üç kez düşer, damlatma sırasında hastanın yanlara yatması tavsiye edilir, prosedürden sonra, birkaç dakika hareket etmeyin.

otipaks

Bir şişe, ilacın 16 g içeren, aktif maddeler fenazon ve lidokain hidroklorür, sodyum tiyosülfat ile ilgili maddeler, gliserin ve ispirto. Mevcut ilaç, prostaglandinlerin biyosentezini inhibe eder ve sinir ağrı sinyallerinin iletilmesini engeller. Biotrhythmic ve postgripposis dahil olmak üzere çeşitli otitis türleri için reçete edilir.

Kulak Otypax Bırakır

Kullanım, timpanik membrana mekanik hasar ve hipersensitivite varlığında sınırlıdır. Alerjik reaksiyona neden olabilir. Damla günde 10 kez 4 damla en fazla 10 gün.

Normaks

Florokinolonlar grubunu ifade eder, damlalar berrak ve renksizdir. Aktif madde norfloksasindir. Benzalkonyum klorür, disodyum edetat ve asetik asit yardımcıdır. 50 ml kapasiteli koyu cam şişelerde paketlenmemiş, özel damlalıklar vardır.

İlaç antibakteriyeldir, patojenik mikroorganizmaların proteinlerinin sentezini bloke eden enzim DNA-girazın üretimini arttırır. Artan aktivite ve düşük sistemik absorpsiyona sahiptir. İlk günde, 2 damla maksimum 2 doz, günde 2 ila 4 kez, her biri iki damla verilir. Tedavi süresi iki ay ile sınırlıdır. Kazı yapmadan önce geçit sterilize edilmelidir.

Normax - antibakteriyel göz / kulak damlası

Aşırı doz etmeyin, hamilelik veya emzirme döneminde reçete edilmesi tavsiye edilmez. İlaç bazen anoreksiya, ishal, mide bulantısı ve mide ekşimesine neden olabilir. Uzun süreli aşırı dozda, uyku rahatsız olabilir ve baş ağrısı görünebilir. Kaşıntı ve deri döküntüleri şeklinde olası alerjik reaksiyonlar.

Otofa

Antibakteriyel etkinin hazırlanması, 10 ml'lik bir pakette kırmızı-sarı çözeltisi. Aktif madde rifamisin sodyum, yardımcı: disodyum edetat, makrogol, lityum hidroksit ve potasyum disülfittir. Kitte bir dozaj pipeti var. Lokal uygulamanın tıbbı, patojenik bakterilerin çoğalmasına izin vermez, çoğu mikroorganizmayı aktif olarak bastırır. Ameliyattan sonra reçete edilebilir. Bazen timpanik zarı pembeye boyar.

Otoze kulak damlası

Yetişkinler için, günde 5 kez 5 damla reçete, tedavi süreci yedi günden fazla değildir. Orta ve dış kulak iltihabı tedavisi için. Aşırı doz olasılığı düşüktür, hamile kadınlar için hiçbir klinik güvenlik çalışması yapılmamıştır. Bazen ciltte kızarıklık şeklinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kandibiotik

İşitme etinde, yedi günden fazla olmamak üzere günde üç kez 4-5 damla uygulanması gerekmektedir. Hamile ve emziren annelere giriş, bedenin durumu ve hastalığın seyri dikkate alınarak bireysel olarak belirlenir. Doz aşımı durumunda, ilacın deri ile doğrudan temas ettiği yerde nadiren yanmaya neden olabilir.

KBB hastalıklarının terapötik konservatif tedavisi sırasında topikal uygulama için. Antifungal ilaç, geniş bir etki alanına sahiptir. Aktif madde, hücrenin parçalanmasına neden olan mantar hücre zarının ergosterol sentezini bozar. Aktif madde kloramfenikol bakteriyostatik antibiyotikler grubuna aittir, anti-alerjik ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

Otirelaks

Kulak damlaları

Anestezik bir etkiye sahiptir, enflamatuar süreçleri ortadan kaldırır, topikal uygulama. Fenilon ve lidokain bazında yapılır, yardımcı gliserol, sodyum tiyosülfat pentahidram ve medikal alkol kullanılır. Kompleks etkinin ilacı, çeşitli aktif maddelerin bir kombinasyonu tedaviyi hızlandırır, ağrı semptomlarını azaltır ve komplikasyonların oluşumunu en aza indirir.

Otil Otirelaks fotoğraf düşer

İlaç, olumsuz reaksiyonların ortaya çıkmasını dışlayan dolaşım sistemine girmez. Kullanımdan önce günde 3 kez 3 doz kullanım dozu, çözelti ısıtılmalıdır. Tedavi süresi on günü geçemez. Hamile ve emziren anneler ilacı sadece beklenen terapötik etkinin olası olumsuz sonuçları önemli ölçüde aştığı durumlarda reçete edilir.

Polydex

Polidex kulak damlaları

Kompleks etki, tıbbi maddeler: Polimiksin B sülfat, neomisin sülfat ve sodyum metasülfobenzoat. Cam koyu şişelerde üretilen, bir dozaj pipet var. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir, diğer antibiyotiklerle kombinasyon halinde kullanılabilir ve bu da etki spektrumunu önemli ölçüde genişletir. Anaerobik bakterileri aktif olarak inhibe eder. Timpanik zarın bütünlüğü tehlikeye düşerse, sistemik etki düzleştirilir.

Polydex kulak damlaları - kompozisyon

Günde iki kez altı günden fazla 5 damla kullanmayın, aşırı doz olasılığı düşüktür. Hamileler ve emziren kadınlar için klinik güvenlik çalışmaları yapılmamıştır. Bazen deride döküntü şeklinde alerjik reaksiyonlar olabilir.

Anauran

Kombine preparat, anestetik ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Polimiksin sülfat, neomisin sülfat ve lidokaine dayanır. Bir şişe 25 ml ilaç, bir damlalık şeklinde kap. Geniş bir etki spektrumu, mikroorganizmaların çoğalmasını engeller.

Kulak damlaları

Yetişkinler için, hastalığın seyrini dikkate alarak günde 3 kez 5 damla önerilmekte, doz ayarlanabilmektedir. İlaç amikasin ve monomisin ile uyumsuz, lokal alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İlacın dolaşım sistemine yavaş emilimine bağlı sistemik anormallikler nadirdir. Hamile kadınlar sadece acil durumlarda reçete edilir. İnatçı enfeksiyonlar ile tedavi çeşitli antibiyotiklerle desteklenmelidir.

Garazon

Bir şişe 5 ml aktif maddeler gentamisin ve betametazon. İlaç geniş bir etki spektrumudur, antibakteriyel ve analjezik olarak kullanılır. Patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyen etkilenen kılcal damarların artan içgörüsünü bastırır.

1-2 dozluk başlangıç ​​dozu günde üç kez düşer, daha sonra hastalığın seyri hesaba katılır ve kliniğe bağlı olarak damlatma miktar ve sıklığı değişir. Hastalığın komplikasyonu durumunda, ilaca batırılmış bir pamuklu çubukla kulak kanalına sokulmasına izin verilir. Tedavi çok uzundursa, böbreküstü bezlerinin çalışmalarında küçük çaplı ihlaller mümkündür. Emzirme döneminde ve hamilelik kullanılmamalıdır.

Folikap

Akut orta, paratratöz ve postgrippous otitin ortadan kaldırılması için reçete edilir, zarın bütünlüğünün mekanik hasarlar için kullanılmasına izin verilmez. Küçük lokal alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Tedavi sırasında günde iki kez kulağa iki damla uygulama dozu, hastanın durumu sürekli olarak izlenmesini gerektirir. Kliniğe bağlı olarak, doz ayarına izin verilir. Aşırı duyarlılık ilacı atanmamışsa.

Ottoslavin

Ottoslawin - kulak damlası

Aktif maddeler prokain ve borik asit, ağrıyı kolaylaştırır. Antiseptik etkisi vardır, yetişkinler günde üç kez 2-3 damla reçete edilir, kulağa preparasyon içinde nemlendirilmiş tamponlar eklemek için izin verilir.

Doz aşımı veya böbrek problemleri durumunda, bulantı, kusma, ishal şeklinde advers reaksiyonlar meydana gelebilir. Bazen kafa karışıklığı ve baş ağrısı var.

İlaçlar aşılamak nasıl

Damlatmadan önce kulak kanalını dikkatlice temizlemeniz gerekir. Aynı zamanda pamuk tomurcukları kullanmak kesinlikle yasaktır. Kullanmadan önce müstahzarlar ısıtılmalı, ılık suyla banyo yapılabilir ya da elinizde bir süre tutulabilir.

 1. Sabun ve ılık akan su ile ellerinizi iyice yıkayın.
 2. Aurikülü yumuşak nemli bir bezle temizleyin, kulak kanalına çeşitli nesneler sokmayın. Tıp kurumlarında kulak kanalları sadece özel bir şırınga ile yıkanarak temizlenir.
 3. Damlaları ≈ + 37 ° C'ye ısıtmak için herhangi bir yol
 4. Eğer preparat bir süspansiyon formunda yapılırsa, flakon tamamen homojen bir sıvı elde edilene kadar çalkalanmalıdır.
 5. Damlalık ucunun bütünlüğünü kontrol edin ve durulayın ya da silin. Damlalık bütün olmalı, cips veya diğer mekanik hasarların bulunduğu kategorik olarak yasaklanmalıdır.

Ilacın kulağa enjeksiyonu

Doktor veya herhangi bir asistanın damlaları kışkırtması ve hastanın yalancı pozisyonda olması istenir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tabletleri

Hamilelik sırasında ne tür soğuk ilaçlar alınabilir?Hamilelik sırasında, özellikle sonbahar-kış dönemi için mutlu beklenti dönemi düştüğünde soğuktan kaçınmak zordur.

Larenjitin kompreslerle tedavisi

Larenjit ile sıkıştırır, ıslak ve kuru olabilir. Aynı zamanda, nemli kompresler gece yerleştirilmeli ve gün içinde kuru kompresler yapılmalıdır. Maruz kalma alanı - göğüs veya boyun.