Loading

Burunda damla ve spreyleri şifa: en iyi gözden geçirme

Burun akıntısının tedaviye ihtiyaç duymadığına dair bir görüş vardır, çünkü "tedavide soğuk 7 gün boyunca ve bir hafta tedavi olmaksızın geçer." Fakat soğuk algınlığı her zaman zararsız değildir. Birçok hoş olmayan semptomlara neden olur, yaşam kalitesini kötüleştirir, nefes almayı aksatır ve uygun tedavi olmadığında çeşitli komplikasyonlara yol açar.

Otolarengologlar, burun akıntısını ilk semptomlardan tedavi etmeye başlamayı önerir. Bununla birlikte, tedavinin doğru olması için öncelikle rinitin nedenini tanımlamak gerekir.

Endikasyonlar ve kullanım kuralları

Burunda farklı damlalar (spreyler) - farklı kompozisyon ve özellikleri

Nazal damlalar ve spreyler, bileşime ve etkiye bağlı olarak birçok çeşidi vardır. Vazokonstriktör damlaları vardır, durulama için damlalar, antibakteriyel, anti-inflamatuar damlalar, vb. Teşhise bağlı olarak reçete edilir.

İlaçlı tüpteki burun damlaları sadece doktora danıştıktan sonra kullanılmalıdır. Hamile kadınların ve küçük çocukların tedavisinde özel dikkat gösterilmelidir. İlaçların yaş sınırları vardır.

Soğuk algınlığı semptomlarına ve hastanın yaşına bağlı olarak ilacın dozu belirlenir. Burun içinde herhangi bir damla kurslar tarafından uygulanır. Kursun kesilmesi, dersin keyfi olarak uzaması, hastanın durumunda bozulmaya yol açabilir. Uzun süreli damla kullanımıyla, bağımlılığa, terapötik etkinin zayıflamasına ve aşırı doz semptomlarının provoke olmasına neden olurlar.

Kursun kesilmesi hastalığın nüksetmesine yol açabilir.

Burun için ilaçlar aşağıdaki koşullar için reçete edilebilir:

 1. Viral rinit. Viral rinit, burun mukozasının en yaygın hastalıklarından biridir. Genellikle ARI'nin arka planında görülür, ancak diğer semptomlardan daha uzun sürebilir. Viral rinit ile birlikte, yavaşça kalınlaşmaya başlayan mukusun bolca şişmesi, burunda kızarıklık, sert bir kızarıklık vardır. Burnun sürekli tıkanıklığı nedeniyle, baş ağrısı genellikle oluşur.
 2. Alerjik rinit. Alerjik rinit viral ile benzerdir. Ayrıca öksürük, nefes darlığı eşlik edebilir. tüm yüze alerjisi olan şişme mukus şeffaf, genellikle güçlüdür, sıvı, burun çevresi kızarıklık, gözler, göz kapakları, burun şişer, sadece, aynı zamanda, sürekli hapşırma, orada gözlerindeki acıyı hissetti.
 3. Sinüzit. Maksiller sinüzit tedavisi ile birlikte, bu hastalık hızlı bir şekilde kronik bir forma geçer ve çeşitli komplikasyonlara yol açar. Sinüzit burun güçlü bir şişlik veya sarımsı yeşil, kalın mukus salınımı eşlik eder, başını eğerek geliştirilmiştir Burun, alın, yanaklar, şiddetli baş ağrısı.
 4. Burun mantar hastalıkları. Kronik iltihaplanma sonucunda burun içinde burun tıkanıklıklarını bloke eden ve nefes alma sürecini bozan polipler oluşabilir. Bu durumda, anti-inflamatuar ve antihistaminikler reçete edilir.

Burun tıkanıklığı ve burun spreyleri

Vazokonstriktörler 3-5 günden uzun süre kullanılmamalıdır!

En sık kullanılan burun burkonstrüktif damlalardır. Tıkalı burun, şişlik gibi acı verici bir semptomu ortadan kaldırıyorlar. Bir kişinin normal nefes almasına izin vermeyen, yemek yiyen, uyumayan, tat algısını bozan ve hastanın yaşam kalitesini kötüleştiren şişliktir.

bileşim bir madde damla lümeni daralması ve burun pasajları serbest, burun damarları etkileyen (ksilometazolin, oksimetazolin, fenilefrin) içerir. Eşzamanlı olarak, bu damlalar mukusun salgısını azaltarak burun mukozasını kurutur. İlacın süresi, bileşimine ve mukozanın duyarlılığına bağlıdır. Tipik olarak, eylem 6 ila 12 saat sürer.

İlacın bitiminden sonra, damarlar tekrar genişler ve şişlik geri döner. Bu ilaçları tedavi etmek zordur, oldukça semptomatiktirler. Ancak bazı durumlarda kullanımları gereklidir. Örneğin, hamilelik sırasında, bir kadın normal olarak nefes alamıyorsa, bu da çocuğu da etkiler. Ayrıca, bu damlaların kullanımı sinüzit için gereklidir. Burnu anti-enflamatuar ilaçlarla tedavi etmek veya inhalasyon yapmak için, önce şişliği çıkarmanız gerekir.

Bu tür hazırlıklar için

Çocuklar için damlalar yarıya bölünmüş bir dozaj ile satılmaktadır. Gebe kadınlarda yan etki olasılığını azaltmak için daha düşük doz ile aynı damlalar önerilir.

Bir çocuğun burnundaki damlaların nasıl doğru bir şekilde gömülebileceği hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Vazokonstriktif ilaçların kullanımı, hatırlanması gereken bazı özelliklere sahiptir:

 1. Belirtilen dozu kırmayın. Doz aşılırsa, alerjik bir reaksiyon meydana gelebilir veya ilaç bağımlılık yapabilir.
 2. Talimatlarda belirtilenlerden daha uzun süre damla kullanmayın. Uzun süreli kabul ile (bir haftadan fazla), ilacın etkinliği azalır, yerel bağışıklık azalır ve bağımlılık ortaya çıkar.
 3. Sprey formundaki preparatları seçmek daha iyidir. Mukoza yüzeyine daha düzgün bir şekilde yayılır, bu da yan etkilerin şiddetini azaltır.
 4. Atrofik rinit, hipertansiyon ve tiroid disfonksiyonu olan bir doktora danışmaksızın hamilelik sırasında vazokonstriktif ilaçların kullanılması önerilmez. Yan etkiler varsa, ilaç kesilmelidir.

Burunda nemlendirici ve homeopatik damlalar

Aqua Maris - çocuklar ve yetişkinler için etkili bir nemlendirici

Bazı durumlarda, nemlendirici damlacıklar da belirgin bir terapötik etkiye sahip olmadıkları, ancak semptomların şiddetini azalttığı ve komplikasyonların olasılığını azalttığı için homeopatik olarak ifade edilir.

Nemlendiriciler, genellikle, tuz içeriği sayesinde, bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan, mukus temizleyici ve tahriş olmuş mukozayı nemlendiren deniz suyu içerir. Bu tür ilaçların ani etkisi sağlanmaz, ancak iyileşmeyi hızlandırmaya izin verirler.

Burun içindeki homeopatik damlalar, bir kural olarak, soğuk algınlığı ile başa çıkmaya yardımcı olan çeşitli bitki özleri içerir.

kullanımları (özellikle çocuk doğurma sırasında) doktorunuz tarafından onaylanması gerekiyor ancak, ıslatma damla aksine, homeopatik, şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Homeopatik damlaların etkinliği hala kanıtlanmamıştır. Bazıları plasebo etkisine işaret ederken, diğerleri etkililiğin vücudun ve hastalığın kendisinin hassasiyetine bağlı olduğuna inanmaktadır.

Nemlendirici burun damlaları:

 • Aqua Maris. Damla ve sprey halinde üretilen deniz suyu esas alınarak kesinlikle güvenli bir hazırlık. Hem soğuk algınlığı (enfekte olmuş bir kişiyle temastan sonra) hem de enfeksiyonların (rinit, sinüzit) tedavisi için kullanılabilir. Anti-inflamatuar etkiye rağmen, hemen Aqua Maris şişmeyi ortadan kaldırmaz. Diğer damlaları kullanmadan önce burnu yıkamak için kullanılabilir.
 • Akavalor. Ayrıca deniz suyuna dayanan güvenli bir hazırlık. birkaç çeşit, örneğin, Forte yumuşak (çocuk ve burun lavajı için yumuşak) (yüksek tuz içeriğine sahip tıkanıklık kaldırmak için), boğaz (viral hastalıkların tedavisi için boğaz) vardır.
 • EDAS-131. Vitaminler, biyolojik olarak aktif bileşenler, bitki özleri içeren rinit tedavisi için bu ilaç. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar için tavsiye edilir, ancak ciddi hastalıklar için daha güçlü ilaçlarla birlikte kullanılır.
 • DELUFEN. İlaç bitki özleri (hardal siyahı, sütlü, lumbago, vb) dayanmaktadır. Anti-inflamatuar, antihistaminik, koruyucu etkiye sahiptir. Rinit, sinüzit için önerilen, vazokonstriktif damlalar kullandıktan sonra tahriş ve kuruluk ortadan kaldırır.

Antialerjik ve hormonal damlalar

Alerjik rinit semptomlarını hızla ortadan kaldırmak için antialerjik damlalar yardımcı olur

Solunum mevsiminde alerjiler sırasında burun mukozası özel tedavi gerektirir. Genellikle şişlik o kadar güçlüdür ki, vazokonstrüktif damlalar olmadan yapamazsınız. Alerjilerle doktor, lokal bağışıklığı arttıran, ödemleri ortadan kaldıran ve yerel bir antihistaminik ve anti-inflamatuar etki uygulayan en uygun ilacı seçmeye çalışır.

Bazı durumlarda, birkaç ilaç reçete. Bu nedenle, örneğin, güçlü bir iltihap ve uzun süreli bir alerji ile, iltihabı hafifleten burun damlaları ve hormon damlaları reçete edilir.

antihistaminler alırken alerji semptomları genellikle sübvansiyon şişme, azaltmak, ancak yaş için damlalar geleneksel vazokonstriktif kullanılarak paralel olarak bu nedenle bazı durumlarda, bir allerjen ile temas, nemlenme ya da burun lavajı için preparatlar (Aqua Maris Akvalor, Otrivin), kombine preparasyonları mümkün kesme.

Allergodil, Levocabastine lokal antialerjik ilaçlar olarak sınıflandırılabilir. Uyarıcıya tepki gösteren reseptörleri bloke ederler, ancak bu durumda lokal tedavi çoğu zaman yeterli değildir, bu nedenle bu damlalar aynı anda antihistaminik ağızdan alınma ile birlikte kullanılır.

Alerji tedavisi sonuç vermezse, belirgin bir anti-enflamatuar etkiye sahip hormonal (steroid) ilaçlar reçete edilir.

Bu ilaçlar hızlı bir etkiye sahiptir, alerjik rinit semptomlarını hafifletir, iltihabı ortadan kaldırır, ancak hızlı bir şekilde bağımlılık yapar ve yan etkilere sahiptir, bu nedenle sadece son çare olarak atanırlar.

 • Nasonex®. Alerjik rinit, akut sinüzit ve polipozisin tedavisi için kortikosteroid ilaç. İlaç hızla iltihabı giderir ve rinit belirtilerini ortadan kaldırır. Yan etkiler arasında ilaç çekildiğinde bağımsız olarak hızla geçen burun kanaması vardır.
 • Benakap. Mevsimsel veya alerjik alerjilerin tedavisi için ilaç, ancak bakteriyel veya viral hastalıklar ile, bu damla tavsiye edilmez. İlaç hamilelik için tavsiye edilmez, 18 yaşında kullanım için kabul edilebilir.
 • Flutikazon. Alerjik rinit tedavisi için, bu ilaç doktor tarafından izin verilen dozda 4 yaşından itibaren kullanılabilir. Nazal mukoza enfeksiyonlarında ve eş zamanlı olarak diğer hormonal lokal ilaçlarla kullanılması önerilmez.

Burunda antibakteriyel ve antiviral damlalar

Burunda bulunan damla ve spreyler, ortaya çıkışının nedenine bağlı olarak belirlenir.

Burunda antibakteriyel ve antiviral damlalar semptomları hafifletmeye yönelik değildir, ancak inflamasyonun nedenini ortadan kaldırmak için: bakteri ve virüsler. Her zaman belirgin bir anlık etkiye sahip değildirler, ancak hastalık zamanını önemli ölçüde azaltırlar.

Burunda bulunan antiviral damlalar lokal immüniteyi arttırır ve virüslere karşı savaşır, ancak bunların etkililiği hastalığın evresine bağlıdır. Terapötik etki, sadece ilk belirtilerden viral riniti tedavi etmeye başlarsanız olacaktır. Zamanında ve uygun tedavi ile hastalık süresini 3 güne azaltabilirsiniz.

Bir kural olarak, antiviral ilaçlar, yerel bağışıklığı arttıran interferon içerir. Pratik olarak hiçbir yan etkisi yoktur ve küçük çocuklara bile reçete edilebilir.

Antibakteriyel ilaçlar, yalnızca hastalığın bakteriyel doğası kanıtlanmışsa kullanılabilir.

Herhangi bir riniti önlemek veya tezahür ettirmek için bu ilaçları kullanamazsınız. Vücut ilaca alışır ve etkinliği önemli ölçüde azalır. Lokal ilaçlar yeterli olmayabilir diye, burnun ciddi bakteriyel lezyonları genellikle oral uygulama için reçete edilen antibiyotiklerdir.

 • Grippferon. İlaç viral sinüziti önlemek ve tedavi etmek için kullanılan interferona dayanır. Virüslerin çoğalmasını önler ve yerel bağışıklığı arttırır. İlaç güvenli, toksik olmayan, çoğu virüslere karşı etkili, küçük çocuklara bile hamile kadınlara reçete edilebilir.
 • Derinat. Hücresel bağışıklığın aktivasyonu için ilaç. Önleme ve tedavi olarak ARI, ARVI, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar için reçete edilir. İlaç sadece hastalığın patojenleri ile savaşmakla kalmaz, aynı zamanda iyileştirici bir etkiye de sahiptir.
 • Izofra. Sinüzit, rinosinüzit için reçete edilen antibakteriyel ilaç. İlaç bir hafta boyunca kullanılır. Etki yoksa, iptal edilir ve başka bir yerel antibiyotik reçete edilir.
 • Polydex. Sadece bakterilerle savaşmakla kalmayan, aynı zamanda şişmeyi de ortadan kaldıran fenieprinli antibakteriyel ilaç. Akut ve kronik rinit, rinosinüzit, sinüzit için reçete edilir.

Kombine damlalar ve uygulamaları

Vibrocil soğuk algınlığı için etkili bir kombine preparattır.

Kombine ilaçlar, sadece birkaç bazik aktif madde içermez, aynı zamanda çeşitli etkilere de sahiptir, örneğin, vazokonstrüktif ve anti-enflamatuar, antibakteriyel ve anti-enflamatuardır.

Bu ilaçlar çeşitli hastalıklar ya da bir için reçete edilebilir - birkaç belirtileri ortadan kaldırmak için. Bu ilaçlar arasında Vibrocil (vazokonstriktör ve antihistamin), Polidex (antibakteriyel ve anti-inflamatuar) bulunur.

Birleşik ilaçlar, hastalığın tedavisi için harcanan zaman ve paradan tasarruf edilmesine yardımcı olur. Ancak, dikkatlice seçilmelidir. Yanlış ve kontrolsüz olarak kullanılırlarsa, hastanın durumunun kötüleşmesine yol açabilirler.

Kombinasyon ilaçlarını kullanırken aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 1. Kombine preparatı aynı zamanda doktorun izni olmadan başka bir yerel ilaçla birlikte kullanmayın. Bütün ilaçlar birbirlerinin etkisini arttırmaz. Bazen bastırırlar veya yan etkilerin şiddetini arttırırlar.
 2. Kombine ilaçlar daha bağımlılık yapar, bu nedenle dozajın ve dersin süresinin kesin olarak gözlenmesi ile kullanılmalıdır. İlacın kontrolsüz uygulanması, lokal bağışıklığın azalmasına, damar tonusunun zayıflamasına yol açar.
 3. Kombine preparatların kullanımı burun yıkanması ile kombine edilebilir. Damla kullanmadan önce, burnun tuzlu suyla veya durulama için özel bir spreyle yıkanması önerilir. 5 dakika sonra burnunu üfle ve sonra damlaları kullan. Bu onların etkisini güçlendirecek ve yan etki olasılığını azaltacaktır.
 4. Son kullanma tarihinden sonra damla kullanmayın. Açık kombine preparatlar, serin bir yerde en fazla yarım yıl saklanır. Şişenin uzun süre açık kalması ve yanlış bir şekilde saklanması durumunda, terapötik etki azaltılabilir.

Düşüş seçerken, fiyat veya reklamda vaat edilen efektlerin sayısına göre yönlendirilemezsiniz. İlaçlar, vücudun genel durumunu, belirli maddelere duyarlılığı, hastalığın etyolojisini dikkate alarak bir doktor tarafından seçilir.

Ne damla soğuk algınlığı

Ana Sayfa »Rinit» Ne damla soğuk tedavi

Vazoconstriktif ilaçlar arasında burunda hangi damlalar daha iyidir

Burun akıntısı ortaya çıktığı anda, soru da ortaya çıkıyor - ve burundaki soğuktan ne daha iyi düşer? "Damlatmak veya damlatmamak" sorusu burun akıntısını tedavi etmek isteyip istemediğinize bağlıdır, çünkü eğer tedavi edilmezse, hastalık sinüzit şeklinde bir komplikasyona yol açabilir.

Kural olarak, burun için vazokonstrüktif ilaçlara başvurmak için soğukla ​​mücadele ederler, ayrıca burun dekonjestanları olarak da adlandırılırlar. Bu damlalar burun içindeki damarları daraltır, bu da mukoza zarının şişmesini azaltır ve burun nefesini iyileştirir.

Ana bileşene bağlı olarak, dört grup vazodilatasyon yapan vazokonstrüktif damlalar burun, her gruptaki temsilcilerin isimleri aşağıdaki listede yer almaktadır:

 • fenilefrin içeren (Vibrocil, Nazol Çocuklar, Nazol Bebek);
 • xylometazoline içeren (Galazolin, Otrivin, Pharmazoline);
 • oksimetazolin içeren (Nazivin, Nazol, Knoxprey, Rinazolin);
 • naphazoline içeren (Sanorin, Naphthysine).

Çoğu zaman, bu damlalara her derde deva olarak başvururuz, ama sadece semptomları hafiflettiklerini ve soğuk algınlığını iyileştirmediklerini hatırlamalıyız. Bu ilaçların etki kısa süreli bir etkiye sahip olduğu için, kontrol edilemeyen bir içeri alma, kronik vazomotor rinit ortaya gerektirebilir alışkanlık yan etkisi alabilir (örneğin süresi, preparasyonlar ksilometazolin göre ve oksimetazolin fark küçüktür).

Fiyattan söz ederseniz, burundaki ucuz ve etkili damlalar arasında Xhith burnunda Naphthyzin, Galazolin ve damlalar bulunur. Ucuz seçenek de Ximelin ve Tizin.

Bilmek önemlidir

Vazoconstrictors, bebekler için 3 günden fazla ve yetişkinler için 7 gün boyunca kullanılması tavsiye edilmez!

Soğuk algınlığından en iyi damlalar: damlaların gözden geçirilmesi, avantajları ve dezavantajları

Vazokonstriktif ilaçlara ek olarak, nemlendirici damlalar.

Bunlar, deniz suyu temelinde, burnu yıkamak için Aquamaris'i içerir, fiyat 430 ila 570 ruble, Humer, Salin'dir. Mukoza zarını aşırı şişirmezler, aksine nemlendirir ve deşarjın burun boşluğunu temizlemeyi sağlarlar.

Nemlendirici damlacıklardan, bir yıldırım sonucunu beklememeliyiz, ancak soğuk algınlığı ile etkili bir şekilde savaşırlar.

Buna ek olarak, her zamanki sofra tuzu kullanarak evde soğuk algınlığı için bir ilaç hazırlayabilirsiniz. Yemek pişirmek için 1 çorba kaşığı alın. bir bardak ılık su üzerine bir kaşık dolusu tuz. Bu çözelti, hızlı bir şekilde mukusdan kurtulacak burun sinüsleri ile yıkanmalıdır. Tuz pediatristlerine dayanan damlalar, bebekler için yaygın soğuk algınlığından en iyi düşme olarak kabul edilmektedir, çünkü kontrendikasyonları yoktur ve bu ilaçları aşırı derecede zorlamaktadırlar.

Burun içindeki damarları damla kullanmadan daraltmak istiyorsanız, halk ilaçlarına başvurmalısınız.

Bilmek önemlidir

Vazokonstriktif damlalar gibi, nemlendiriciler ortak bir soğuk algınlığı tedavi etmez, ancak sadece semptomları hafifletir.

Soğuk algınlığı tedavisinde kendi seçimi yapılabilir doğal kökenli ilaçlar - Calendula, St John's wort, adaçayı otlarının ve et sularının infüzyonları. Bu tür damlaların etki süresi küçüktür, ancak aynı zamanda doğaldır ve yan etkileri yoktur.

Sıklıkla, vasokonstriktörlerin etkinliği için, kaşıntı ve hapşırma önlemek için ödem azaltmak için onlara antihistamin bileşenleri eklenir. Bu kombine preparatlar. Bir örnek olarak - alerjik rinit ve soğuk için, kural olarak kullanılan Sanorin-Anhallergin.

Çeşitli bileşenlerin kombinasyonu iyi bir terapötik etki elde etmeyi sağlar, çünkü bu damlacıklar vasokonstrüktif, anti-alerjik özelliklere sahiptir, iyi anestezi ve enfeksiyon odağını dezenfekte eder. Genellikle furatsilina veya diğer antiseptik temelinde yapılır. Bu tür kombine preparatların temsilcileri, Collargol ve Protargol'dur (Kompozisyon). Uzun süreli riniti tedavi ederler.

Viral bir hastalık durumunda, yetişkinlerde yaygın soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı için Interferon ve Grippferon en iyi maddeler olarak kabul edilir. Çok çeşitli aktiviteler için antiviral ilaçlar. Kullanmadan önce Interferon ile burun damlaları, kaynamış su ile seyreltilmelidir, Grippferon zaten satılmaya hazırdır. Bu damlaları hamilelik ve yeni doğan bebekler sırasında buruna uygulayabilirsiniz.

Rinit önleyici bakım için adrese mümkündür bakteriyel aşılar. Vücudun viral bir enfeksiyona tepkisini hızlandıran "bağışıklık" eğitiyorlar. Damla şeklinde en yaygın aşılar - Poludan ve Derinat spreyi. Sağanak burun akıntısı ile işe yaramazlar, ancak önleme ve hastalığın ilk aşamasında iyidirler.

Soğuk algınlığı, doğal içerikler sayesinde popülaritesi olan başka bir ilaç grubu var. burundaki fitoplazma. Çoğu zaman aralarında bir yağ temelinde (petrol olarak da adlandırılan) damlalar vardır. Fakat bu gruptaki soğuk algınlığı tedavi eden tek ilaç Pinosol'dur. Bitkisel bileşenlere ek olarak, iyi anti-enflamatuar etkisinden dolayı timol içerir.

o ilaca, kuruluk neden ve burun yanma hissi olmadan burun mukozasının geri yardımcı olur diğer ilaçlara göre Pinosol avantaj alışması yok ve antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Özel bir dikkat edilmeli homeopatik damlalar yetişkinler ve çocuklar için soğukta burun. Bu damlalar, nazal mukozanın şişmesi ile etkili bir şekilde savaşır, anti-enflamatuar, antiviral ve immün sistemi uyarıcı özelliklere sahiptir.

Ayrıca homeopatik ilaçlar, yan etkilere neden olmadıkları ve kontrendikasyonları olmadığı halde, etkinliklerinin vazokonstriktör damlalarından biraz daha düşük olmasına rağmen. Kullanım homeopatik damla kesinlikle şemasına göre olmalıdır. Bu ilaç grubunda en iyisi Edaş-131, Delufen ve Euphorbium compositum'dur.

Sinüzitten en iyi düşüşler - hangi damlalar piyasada ve nasıl davranıyorlar?

Burun akıntısı başladığında, sinüzit şeklinde komplikasyonlar riski vardır. Sinüzit tedavisi sırasında, etkili bir tedavi almak için bir doktor görmeniz gerekir, aksi takdirde hastalığı başlatabilir ve sonra tek çözüm bir delinme.

Bir kural olarak, sinüzit en iyi damla antibiyotikler - antibakteriyel ilaçlar temelinde düşer.

Sinüzit damlalarının şeklinde antibiyotik kullanımı diğer ilaçlara göre avantajları vardır:

 • Bağışıklığı etkilemezler.
 • Kan damarlarının tonunu etkilemeyiniz (vazokonstriktif ilaçlar gibi).
 • Bağırsak mikroflorasını etkilemeyiniz (antibiyotik tabletleri ile karşılaştırıldığında).

Antibakteriyel ilaçlar ilaçla temsil edilir Polydex. Vazoconstrictor fenilefrin içerir.

Soğuktan gelen bu düşüşler yeterince güvenli ve 3 yaşından itibaren çocuklara tedavi için çok uygundur.

Polidexa karmaşık aksiyonu nedeniyle popülerdir - inflamatuar süreci azaltmaya yardımcı olur, damarları daraltır ve aktif patojenlere karşı savaşır.

Zaten bu ilacı kullanmanın üçüncü gününde, baş ağrısından kurtulacaksınız ve burun akıntısı bu kadar bol olmayacaktır. Polidex'in, soğuk algınlığındaki burundaki en iyi çocuk vazokonstrüktif damlacıkların itibarını kazanması sayesinde sahip olduğu özellikler sayesinde.

başarılı bir şekilde en tehlikeli mikroorganizmalar burun mukozası ile mücadele neomisin - bir bileşimin antibiyotik sahip olduğundan, bu preparat, akut sinüzit formu tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca, ilaç damarların duvarlarını güçlendirir ve nazal mukozanın şişmesini etkili bir şekilde ortadan kaldırır.

Polideks yanı sıra sinüzit tedavisinde popüler antibakteriyel ajanlar vardır bioparoks ve ilaç Izofra.

Doğal içeriğin hazırlıkları arasında, ayrı bir yere aittir. Sinuforte. Bu oldukça pahalıdır, ancak aynı zamanda kaliteli bir üründür. Tamamen doğaldır, kan içine çekilmez ve vücuda olumsuz bir etkisi yoktur. Üretici, tedavinin başlamasından bir hafta sonra sinüzitten iyileşmeyi garanti eder.

Nazal soğuk algınlığı: hangisi daha iyi? En etkili olanı seçin.

Soğuk görünmekle birlikte, soru da ortaya çıkıyor - ve soğuk algınlığı için burun ne kadar iyi? Damlamaya ne gerek var? Sonuçta, burun akıntısı her zaman yanlış zamanda meydana gelen bir sıkıntıdır. Bir yandan, ciddi bir hastalık aramak zordur, ancak başka bir sürekli akıntı ve burunda şişme normal uykuya müdahale eder, yemek yiyin ve çalışın.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için ilaç firmaları çeşitli olanaklar sunmaktadır. Ancak hastalar bazen basit soruyu anlamakta zorlanırlar: "Soğukta burun damlaları: ki bu daha iyidir ve burun akıntısı ve bu gibi durumlarda burun tıkanıklığı için halk ilaçları kullanabilir." Buna daha ayrıntılı olarak bakalım.

Rinit damla çeşitleri

Soğuk algınlığının tedavisi için çeşitli damla tipleri kullanılır. Bazıları hastalığın semptomlarını rahatlatır, diğerleri ise mukozayı kendi kendine kurtarır ve yener, diğerleri ise patolojiye neden olan bakterilerin ve virüslerin derhal ölmesine neden olurlar. Bu hastalıkta burun kullanımında hangi tedavinin düştüğünü düşünelim:

Dekonjestanlar (vazokonstriktör). Bu ilaçlar damarların daralmasına neden olur, bunun nedeni tıkanıklığın etkisinin bir süre sonra kapanması ve burun nefes almaya başlamasıdır.

eksiklikler: sınırlı bir süre çalışın, bağımlılık etkisinden dolayı uzun süre kullanmayın, hastalığı tedavi etmeyin, ancak sadece semptomu ortadan kaldırın, her bir sonraki uygulama mukoza üzerinde daha az kuvvete sahiptir.

haysiyet: Hızlı bir şekilde çalışırlar ve kritik durumlarda ya da burunda terapötik ve diagnostik manipülasyonları gerçekleştirmeden önce kısa süreli ödemlerin giderilmesi için uygundurlar.

Olumsuz reaksiyonlar: alerjiler, burun kuruluğu, kan damarlarının kanaması, vb. Gebe kadınlarda ve şiddetli derecede hipertansiyon ve glokomu olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Ödemi 2-3 saat süreyle çıkarın, hızlı hareket edin, ancak nazal mukozaya aşırı miktarda aşırı doz uygulayın ve genellikle 3-4 günlük kullanımdan sonra bağımlılık geliştirir. Bu grup şunları içerir: nafazoline, Sanorin ve diğerleri;

4-15 saat boyunca rinit semptomları ile baş edin. Daha az sıklıkla mukozada kuruluk oluşur ve ilk gruba göre daha az agresif çalışır.

temsilcileri: Otrivin ve diğerleri;

Bu damla ve spreyler 8-10 saate kadar çalışır. Hafifçe hareket ederler ve daha az sıklıkla yan etkiler oluştururlar. Bunlar şunları içerir: Nazivin, Nazol ve diğerleri.

Antibiyotik ile damla ve spreyler. Bir hastada burundan pürülan akıntı varsa, yerel antibakteriyel maddeler içeren ilaçlar seçilir. Eczanede ne kadar iyi damlalar seçebilirsiniz?

İnceltme damlaları. Burunda çok miktarda viskoz, neredeyse ayrılabilir mukus biriktiğinde, uyuşturucu gibi Rinofluimutsil veya Sinuforte. Lokal intranazal hormonlar. Alerjik ve diğer orijinli burnun şişmesini önlemek için çok etkili spreyler. İlk gelişme belirtilerini fark etmek için, bu fonları birkaç gün veya hafta boyunca kullanmanız gerekir. Yan etkileri arasında burun kanaması ve kuru mukoza zar, nadiren uzun süreli kullanımı ile baş ağrısı vardır. Temsilciler: Avamys, Nasonex®, Fliksonaze. Antihistaminikler. Antialerjik ilaçlar temelinde spreyler ve damlalar, doktor reçetesi olmaksızın herhangi bir eczaneden satın alınabilir. Onlar soğuk ve nazal tıkanıklığı rahatlatırlar ve nazikçe hareket ederler, ama etkili bir şekilde. Alerjik rinit tedavisinde terapötik özellikler gösterirler. Bu tür damlalar:

 • Vibrocil. Bileşiminde, vazokonstriktör bileşeni (fenilefrin) ve bir lokal antihistamin ilacı (dimetidin). Bu ilaç akut, alerjik, vazomotor ve diğer rinit tiplerinin tedavisinde kullanılır;
Bitki düşer. Kompozisyon, bitkilerin özütlerini ve uçucu yağlarını içerir. Görevleri, sentetik meslektaşlarından daha az etkili bir şekilde baş ederler. Ancak bitkisel ilaçlar nazikçe hareket eder ve çocuklarda ve hamile kadınlarda kullanım için izin verilir. Böyle bir ilaç Pinosol. Kompozisyonunda küçük nane, çam, timol ve diğer doğal maddeler bulunur. Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Antiviral. Burun akıntısı virüslerden kaynaklanırsa ve alevlenme mevsiminde viral enfeksiyonu önlemek için kullanılırsa. Bu interferon bazlı bir ilaç grubudur. Virüslerle savaşır ve yerel bağışıklığı güçlendirir. Böyle bir tesisin temsilcisi Nazoferon. Bu, spesifik bir rekombinant insan interferon tipine dayanmaktadır. Virüslerin gelişimini baskılayabilir ve vücudun spesifik olmayan savunmasını geliştirebilir. Soğuk algınlığı ve SARS'ın ilk belirtisinde önleme ve tedavi için atama.

Soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığından en iyi damlalar

Soğuk algınlığı için çare seçimi büyük ölçüde provoke olan nedene bağlıdır. Bu nedenle, en iyi antibakteriyel damlalar, rinit bir alerjiden kaynaklanıyorsa, istenen etkiyi yaratmayacaktır. Bu nedenle, bir terapi seçmeden önce, şişliğin nedenini bilmelisiniz:

Böylece, damla seçimi büyük ölçüde rinitin nedenine ve hastanın almak istediği etkiye bağlıdır. Hızlı ve kısa süreli - vazokonstrüktif sprey seçin ve terapötik ise - o zaman antibakteriyel veya hormonal yolları tercih ederler.

Soğuk algınlığından yetişkinlere iyi damlalar

Bir yetişkin için ilaç seçerken, soğuk algınlığına neyin sebep olduğunu anlamanız gerekir. Ek olarak, damlalar nadiren sistemik etkiler vermesine rağmen, kullanımlarına karşı kontraendikasyonları çalışmak hala gereklidir. Bu nedenle, dekonjestanların glokom ve yüksek tansiyonu olan kişilerde kullanılması yasaktır.

Ayrıca, alerjiye yatkınlıkla, istenmeyen bir reaksiyonu provoke etme riski arttığından, çok bileşenli ilaçların seçilmemesi daha iyidir.

Bir alerjiden kaynaklanıyorsa hangi soğuk algınlığı tedavi edilir:

 • lokal nazal kortikosteroidler. Eşit olarak tayin edilir veya atanır: Sabahtan beri günde bir kez her burun deliğine 2 enjeksiyon yapılır. Etki ilk kullanımdan 4-5 gün sonra beklenmelidir. Alerjileri ile bir ay veya daha fazla uygulayın;
 • antihistamin spreyleri alerjik rinit tezahürlerini hızla ortadan kaldırmak için seçin.

Bir yetişkinde burun akıntısı, ayrılması zor olan mukusun eşlik ettiği durumlarda, seyreltici ajanlar kullanabilirsiniz:

 • Rinofluimutsil. Bileşim, asetilsistein ve tuamin heptan içerir. Bu ajan inceltici ve decongesting etkiye sahiptir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda uygulanır;
 • Sinuforte. Siklamen kökü ekstresi dayalı bir doğal ilaç. Burun mukozası ile temas ettiğinde, patolojik deşarjın oluşumu ve atılımı artmaktadır. Agresif bir şekilde davranır, kırmızı yüze ve gözlerden gözyaşlarına sebep olur. 12 yaşın altındaki çocuklarda ve hamile kadınlarda kullanmayın.

Soğuktan düşer: daha iyi yorumlar

Hastanın farklı damla tipleri hakkındaki görüşleri çok farklıdır. Hangisi için uygundur, diğerlerine hiç yardımcı olmaz. Seçim yaparken, yaş, deşarjın doğası, hastalığın nedeni ve diğer nüansları dikkate değer.

Jaroslav, 35 yaşında:

Mevsimsel alerjik rinit var. Her yıl çiçek açan kavakların başlangıcından önce eczaneden satın alıyorum Nasonex® ve her mevsim sıçramaya başladım. Bu çare sayesinde, bu kez hapşırmadan, lakriyonasyondan ve burun suyundan kurtulabiliyorum.

Svetlana, 23 yaşında:

Hamilelik sırasında çok kötü bir burnum vardı, ama tedavi edilecek bir şeyden korkuyordum. Oldukça dayanılmaz hale geldiğinde Laura'ya gittim ve bana yazdı. Pinosol ve burnu tuzlu suyla yıkamak. Bu ilaçlar sayesinde şişlik ve tıkanıklıktan kurtuldum. Ve doğumdan sonra, solunum kendi kendine restore edildi.

Catherine, 26 yaşında:

Sinüzite gitmek için tehdit etmek üzere olan şiddetli bir burun akıntısı vardı. Satın alınan bir eczacının tavsiyesi üzerine Sinuforte. Kullanımdan sonra duyular, elbette, korkunç: yüzleri kırmızıya döndü, gözleri sokar. Ancak talimatlar doğru olduğunu söylüyor, bu yüzden tedavi edilmeye devam ettim. 3 gün içinde hepsi geçti veya gerçekleşti ve genyantritis değildi ve burun tamamen iyileşti.

Soğuktan hangi damlalar daha iyi?

Soğuktan en iyi damlalar diye bir şey yoktur. Belli bir durumda belirli bir hastaya uygun ilaçlar vardır. Seçerken, hastalığın nedenine ve elde etmek istediğiniz sonuca odaklanmanız gerekir.

Bazı hastalar İdeal hormonal spreyler vardır için başkalarının soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı için halk ilaçları seçmek ve istenen etkiyi elde ederken, diğerleri, uyuşturucu incelme bayılacaksınız. Bir ilacı seçmeden önce doktora başvurup belirtilerinizi söyleyin, ancak seçilen tedavi istenen etkiyi getirecektir.

Soğuk algınlığı - Soğuk algınlığı tedavisinde en iyi ve etkili damlalar

Rinit kötüdür. Ve çok tatsız. Burun akıntısı tedavi edilmelidir. Nasıl? Tabii ki damlalar. Bu nasıl - eczanede onlarca damla sunulacak, ama onlar hakkında az şey söylenecek. Bu nedenle, bu yazıyı dikkatlice okuyunuz, çünkü burada soğuk algınlığından her türlü damla düşüneceğiz.

Belki en etkili grupla başlayalım.

Vazokonstriktif ilaçlar

Damladı - ve bir burun iltihabı mevcut değildir. Burun serbestçe nefes alır, hiçbir deşarj olmaz, tamamen yaşayabilirsin. Doğru, birkaç saat sonra tekrar bir soğuk geliyor. Bu nedenle, vazokonstrüktif ilaçlar tedavi etmemelidir, ancak burun mukozasının şişmesini ve burun tıkanıklığını ve akıntısını ortadan kaldırır. Ancak, bu tür tüm ilaçların kan basıncını, göz içi basıncını artırabileceğini ve taşikardiye neden olabileceğini hatırlamakta yarar var. Uzun bir ilaç alımı ile mukozada şişme, yani, ters etki - bu nedenle tüm vazokonstriktör damlalar 7 günden fazla kullanılmamalıdır. Ayrıca, 7 günden uzun süren burun akıntısı varsa, damlacıklar ile alamayacağınız anlamına gelir - doktor yardımı gereklidir.

Bu tür damlaların ilaçların emilimini zorlaştırdığını hatırlamakta fayda var, bu nedenle aynı zamanda vazokonstriktif ve terapötik damlalar kullanmayın. Dozlar arasındaki aralık en az 40 dakika olmalıdır.

Bu ilaçlar farklı aktif maddelere sahip olabilirler: oksimetazolin, ksilometazolin ve naphazolin.

nafazoline

Naphazoline ile en ünlü ilaç "Naphthyzine" dir. Aynı seriden - hazırlıklar "Nafazolin", "Sanorin". Naphazoline nispeten kısa bir etki süresine sahiptir - yaklaşık 4 saat. Mukoza zarını diğerlerinden daha fazla kurur, bu da hoş olmayan hislere neden olabilir.

ksilometazolin

Bu aktif madde ile birçok hazırlıklar vardır - "Galazolin", "Briozolin", "Nosolin", "Rinomaris", "Rinostop", "Ximelin", "Eucazolin", "Tizin" ve benzeri. Xylometazoline, naphazoline'den daha uzun sürer - yaklaşık 6 saat. Mukoza üzerindeki etki daha yumuşaktır, buna ek olarak, ksilometazolin ile birçok damla, mukoza zarlarını nemlendiren maddeler içerir.

oxymetazoline

Uzun bir aksiyona sahiptir - 12 saate kadar, nispeten nazikçe mukoza zarını etkiler, ancak nemlendirici maddeler olmadan damlalarda yapamazsınız. Oksimetazolinli ilaçlar arasında en meşhur olanları Nazivin, Nazol ve Knoxprey'dir.

Nemlendirici damlacıklar

Tüm nemlendirici damlalar aslında bir deniz tuzu çözeltisidir. Eczanede "Salin", "AquaMaris", "Aqualor", "Physiomer" damlalarını satın alabilirsiniz. Deniz suyu yararlıdır - herkes bunu bilir. Deniz suyu temelinde damlalar burun mukozasını nemlendirir, salgıları seyreltir, mukozal ödemleri azaltır, iltihabı azaltır. Bu damlalar anında değil, daha soğuktan kurtulmalarına yardımcı oluyorlar. Ve hiçbir yan etkisi yoktur - bu en önemli şeydir.

Bu nedenle, çocuklar için ortak soğuk algınlığının ideal bir çeşididir, çünkü vücutta herhangi bir yan etki ve zarar vermeyecektir.

Eğer aniden bu tür damla satın alma imkanı yoksa, normal salin solüsyonu saklanacaktır. Aslında, aynı zamanda bir tuz çözeltisidir, yine de normaldir, ama hiçbir şeyden daha iyidir.

Antiviral damlalar

Bu tür damlalar oldukça etkilidir, ancak bir şart altında: eğer soğuk algınlığının ilk belirtilerinde kullanılmaya başlanırlarsa ve düzenli olarak uygularlarsa, talimatları dikkatlice uygulayınız. Uygun uygulama ile, bu tür damlalar üç gün içinde soğuktan kurtulabilir.

Antiviral damlalar, bir enfeksiyon saldırısına yanıt olarak vücut tarafından üretilen bir madde olan interferon içerir. İnterferon ile damlaların enfeksiyonu iyileştirmede mükemmel olduğu açıktır. İlaçların çeşitlerine gelince, eczaneler size "Grippferon", "Nazoferon" veya ampullerde kuru interferon sunacaklar. Kuru interferon, su ile seyreltilir ve burundaki herhangi bir damla gibi uygulanır. İnterferon ile yapılan damlaların yan etkisi yoktur, bunlar emziren bebeklere bile damlatılabilir.

fitoterapi

Bitkisel özlerle birlikte damlalar çok etkilidir. Enfeksiyonla hızlı bir şekilde başa çıkabilmenizi, mukoza zarını nemlendirebilmenizi ve iltihabı hafifletebilmenizi sağlar. En popüler olanı, damla şeklinde üretilen ve burun için bir krem ​​formundaki "Pinosol" preparatıdır. Kontrendikasyonlar olduğunu hatırlamakta fayda var - ilacın bileşimi alerjiye neden olabilen uçucu yağlar içerir. Ek olarak, uçucu yağlar üç yıla kadar olan çocuklar için kontrendikedir.

Kombine damla

Bu tür damlalar karmaşık bir bileşime, yani birkaç aktif maddeye sahiptir. Damla bileşimi, antibiyotikler (bakteriyel rinitiniz varsa mükemmel bir ilaç), antihistaminikler (yani, alerji ilaçları), vazokonstrüktör ilaçları içerebilir. Belirli ilaçlar hakkında konuşmak, en ünlü "Vibrocil" - her türlü soğuk, alerji ve alerji için kullanılabilir. Ancak bu tür damlaların sadece doktor reçetesi için kullanılabileceğini hatırlamaya değer.

Antibakteriyel damla

Bu gibi damlalar antibiyotik içerir. Bu nedenle, sadece doktor reçetesi için kullanılmalıdır. Sonuçta, genel olarak soğuk algınlığı virüslerden kaynaklanır ve virüslere karşı antibiyotikler güçsüzdür. Fakat bakteriyel kokularsa - burada antibakteriyel damlalar yerinde olacaktır. En bilinen ilaçlar Bioparox, Polidex, Isofra'dır. Sıklıkla, bu tür ilaçlar sinüziti tedavi etmek için kullanılır.

Homeopatik damlalar

Homeopatik ilaçların etki mekanizması karmaşıktır. Herhangi bir homeopatik ilaç, karmaşık bir etkiye sahiptir ve burun damlaları, bir istisna değildir. Homeopatik damlalar mukoza ödemini hafifletir (vazokonstriktif ilaçlar kadar etkili değildir, fakat çıkarır), anti-enflamatuar, antiviral ve immün sistemi uyarıcı etkilere sahiptir. Ayrıca, homeopatik damlaların yan etkileri ve kontrendikasyonları yoktur. Doğru, şemaya göre kesinlikle kullanılmalıdır. Bu tür damlalar arasında çok popüler olan "Edaş-131", "Delufen", "Euforbium compositum".

Soğuk algınlığı için ilaçların harika bir incelemesi burunda bir düşüştür.

Burun akıntısı nefes almayı zorlaştırır ve sadece soğuk algınlığı değil, aynı zamanda alerjiler, viral enfeksiyonlar, bakterilerdir. Soğuktan gelen burun damlaları, bu rahatsızlıkların belirtileriyle savaşmak için iyi bir yardımcıdır.

Burunda antiviral damlalar

Nazal damlalar, etki alanlarına ve istenen etkiye bağlı olarak birkaç kategoriye ayrılabilir.

Antiviral nazal damlalar, soğuk algınlığı ve ARVI ve influenza gibi hastalıklar için koruyucu ve iyileştirici bir ilaç olarak kullanılır. Hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında verdikleri en büyük etki.

Interferon ile yapılan damlaların daha etkili olduğu düşünülmektedir:

 • "Grippferon"
 • "İnterferon"
 • "Nazoferon"

Bu araçlar virüslerin yayılmasını engeller, ancak virüsü öldürmezler. Tehdit tamamen önlenene kadar damla çekmek gereklidir.

vazokonstriktör ajan

Burun tıkanıklığı, bu tür rahatsızlıklarla baş edebilecek şekilde:

 1. Burun tıkanıklığı
 2. Şişlik varlığı
 3. Büyük miktarda sıvı mukus
 4. Zor nefes

Etkili damlalar aşağıdakilere dayalı preparatlardır:

 • Xylometazoline. "Galazolin", "Tizin", "Ximelin", "Xylen", "Rinostop" fonlarını içerir.
 • Nafazolina. Örneğin, "Naftizin" damlası.
 • Oksimetazolin. Bu gruptan popüler damlalar "Otryvin", "Nazivin", "Nazol".

Bununla birlikte, burun için vazokonstrüktif damlalar, sadece durumu kolaylaştırdıkları ve iyileştirmedikleri için bir takım dezavantajlara sahiptir.

Bu fonların dezavantajları:

 1. Damlaların etkisi uzun sürmez, tıkalı burun bir süre sonra tekrar görünecektir (4 ila 12 saat arasında).
 2. Bir haftalık kullanımdan sonra hasta ilaca alışmaya başlar.
 3. Vazokonstriktörler burun mukozasını kurutur ve basınç yükseldiğinde kanamaya neden olabilecek damarların duvarlarını tüketir.
 4. Damlalar hastayı kaşıntı, hapşırma ve baş ağrılarından koruyamaz.
 5. Damlalar hastalığı tamamen iyileştiremez.
 6. Fonların aşırı dozlanması aritmi, baş dönmesi, uyku kaybı, bulantı, depresyona yol açabilir.
 7. Hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık ve tiroid hiperfonksiyonu varsa damla alınmamalıdır.
 8. Laktasyon sırasında, vazokonstriktörler sadece bir doktor tarafından onaylandıktan sonra kullanılmalıdır.

Homeopatik ilaçlar

Rinit rahatsızlık veriyorsa, homeopatik damlalar şişkinlikten kurtulmaya, vücudu güçlendirmeye ve hastalığın kaynağını yok etmeye yardımcı olur. Damlalar ARVI'de etkilidir ve hastalığın tüm aşamalarında iyi bir sonuç gösterir.

Popüler araçlar arasında:

Burun için homeopatik damlalar arasındaki bazı farklar:

 1. Küçük bir doz önemli bir etki sağlar ve büyük dozlar vücuda zarar verebilir.
 2. İlacın dozu hastanın yaşına bağlıdır.
 3. Bu, yetişkinler ve çocuklar için hamilelik ve emzirme ile güvenli bir araçtır.
 4. Hastalığın gelişiminin her aşamasında etkilidir.
 5. Şiddetli durumlarda, damlalar yeterince sık kullanılmalıdır (ilk iki saatte 8 adım, saatte bir çeyrek).

Nemlendirici damlacıklar

Bunlar deniz suyu veya çeşitli mineraller içeren suya dayanan damlalardır. Eklerdir ve ilaç için geçerli değildir.

En uygun maliyetli nemlendirici damlalar:

Nemlendirici damlalar aşağıdaki etkilere sahiptir:

 1. Nazal mukozayı temizleyin ve nemlendirin
 2. Liquefy pürülan oluşumlar
 3. Ödemi temizle
 4. Antibakteriyel işaretler var

Antibakteriyel damla

Antibakteriyel damlalar genellikle uzun süreli akan burun akıntısı ile birlikte akut hastalıkların (sinüzit, sinüzit) komplikasyonları durumunda kullanılır. Bu damlaların etkisi, enflamatuar sürecin çıkarılması ve bakterilerin yok edilmesini amaçlamaktadır.

Bakteriyel rinit gibi ilaçlar ile tedavi edilebilir:

Emzirme döneminde antibakteriyel damlalar yasak değildir ve zarar veremez.

Nazal bir antibiyotik ile düşer ve viral enfeksiyonları tedavi etmez. Bunlar sadece hastalıklarla savaşmak için tasarlanmıştır, nedenleri bakterilerdir. Ana göstergeler, sarı-yeşil renk tonu ile kalın mukusun tahsis edilmesidir.

Bir pürülan bakteriyel rinit ile, bir antiseptik veya bir antibiyotik ile göz damlaları da reçete edilebilir. Ancak burun göz damlasına damlamadığınız zaman, bazı sınırlamalar hakkında bilgi sahibi olmalısınız:

 1. Yeşil ve pürülan akıntı yoksa
 2. Daha önce bakteri kültürü için bir analiz geçmek gerekiyor
 3. Hamilelik ve emzirme dönemi

Alerjilerden ve şişlikten damlalar

Alerji ve şişlik belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olan damlalar antihistaminik ve vazokonstriktif özellikleri (Vibrocil, Rinofluimucil, Sanorin-Anaerhyrin) içerir.

Bu damlaların hareketi, burun tıkanıklığıyla mücadele etmeyi amaçlamakta, nefes almayı ve burundaki birikmeleri seyreltmektedir. Damlalar alerjik rinit ve soğuk algınlığından kullanılabilir.

Alerji ve şişlik damlalarının eksilerine, uyuşukluk ve halsizlik durumu atfedilebilir. Parayı bir haftadan fazla kullanmak tavsiye edilmez.

Hormonal Spreyler

Şiddetli alerjik rinit durumunda, doktor burun için hormonal damlalar reçete edebilir. Damlacıkların etkisi, kullanım süresinden sadece 12 saat sonra fark edilebilir. Ödem iyi temizler ve altı yaşından itibaren çocuklara uygulanabilir. Terapi süresi 2 ila 14 gündür.

Hormonal ilaçların vazokonstriktif etkileri yoktur. Damlacıkların ana bileşenleri, vasküler tonumu normalleştiren glukokortikosteroidlerdir.

Şişliği gidermek, glukokortikoidler ile damlalar, burun nefesini iyileştirir, sinüzit gelişimini önler veya eğer gelişirse, dışavurumlarını azaltır.

Lokal bağışıklığı baskıladıkları için, nazal mukozayı inceltmek göz içi basıncında artışa neden olabilir, bu tür ilaçlar sadece KBB doktoru tarafından reçete edilir.

Burun için hormonal damlalar:

Hormon ile damlalar:

 1. Nazal mukozanın koruyucu işlevini azaltın
 2. Nazal mukozayı kurut
 3. Kanama riski
 4. Migrenlerin görünümü

İlacın tüm bu dezavantajları özellikle aşırı doz ve ilacın uzun süreli kullanımı ile güçlendirilir.

Hormonal steroid damlalarını kullanmadan önce doktora başvurmanız gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Burun otlar üzerinde bırakır

Bitkiler üzerindeki burun damlaları, kullanımı güvenlidir ve iyi bir iyileştirici etkiye sahiptir. Fitocapel bileşimi içinde okaliptüs, mentol, nane, köknar, vb.

Bitkisel kökenli damlalar ferahlatıcı ve antiseptik özelliklere sahiptir. Ödemden kurtulmaya, balgamı seyreltmeye ve burun mukozasının bağışıklık özelliklerini artırmaya yardımcı olurlar.

Etkili ve popüler phytopapel listesi:

Yağlardaki doğal damlalar yumuşak bir etkiye sahiptir ve burnun kurumasını kısa sürede yok eder. Bu tür damlalar çocuklar için güvenli, antibakteriyel ve antiseptik etkiye sahiptir. Ancak ilacın bileşimini dikkatlice okumalı ve damlaların tek tek bileşenlerine karşı alerjisi olmadığından emin olmalısınız.

Bitkiler veya yağlar üzerindeki damlalar genellikle bağımlı değildir ve uzun süreli tedavi gerektirir.

Inceltme damla

Seyreltme damlaları, burundaki sıvı mukusun viskozitesini azaltır, pürülan rinit ile başa çıkabilir. Araç örnekleri:

Yetişkinler ve çocuklar için karmaşık damlalar

Zor olanlara iki veya daha fazla tıbbi bileşen içeren damla denir. Katılan doktor, sorunu tedavi etmek için gerekli olan dozu belirten bir reçete reçete eder ve ilacın üretimi eczacılar tarafından işgal edilir.

Karmaşık damlalar, burun akıntısının 10 günden fazla geçmediği durumlarda, ayrıca komplikasyonları olan ve normal damlalar yardımcı olmadığında yetişkinler ve çocuklar için reçete edilir. Karmaşık damlaların özelliği, sadece hastalığın semptomlarını değil, aynı zamanda hastalığın nedenini de ortadan kaldırmasıdır.

Evde, karmaşık terapötik damlalar tavsiye edilmez, çünkü preparasyon sürecinde sterilite, dozaj ve formülasyon gereksinimleri gözetilmelidir.

Uzun bir burun akıntısı ile hidrokortizon ile kompleks damlalar sıklıkla reçete edilir. Kısa süre içinde soğuk algınlığının tüm semptomlarını durdurabilen bir hormondur. Ancak, bu ilacın uzun süreli kullanımı vücudun büyümesi için “sorumlu” olan adrenal disfonksiyonu provoke edebildiği için, çocuklara dikkat edilmelidir.

Çocuklar için burun damlaları

Çocuğunuz için soğuk algınlığındaki burun damlaları listesi çocuk doktoru veya bir çocuk KBB doktoru tarafından yazılacak - bu bağlamda inceleme ve kişisel deneyim temelinde. Genellikle içerir:

 1. Aqua Maris Bebek - yararlı elementlerin içeriği ile saf deniz suyu temelinde düşer. Ürün her yaştan çocuklar için uygundur. Günde üç kez uygulanır (burun deliğine 1-2 damla).

Damlalar, kronik bir durumda alerjik rinit, iltihaplı bademcik, burun akıntısı tedavi eder. İlaç ayrıca önleyici amaçlar ve burun mukozasının nemlendirilmesi için kullanılır.

 1. "Aqualor Baby" Kompozisyonda doğal maddeler ve faydalı elementler ile. Bu damlalar burun boşluğunu temizler ve bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Işıklar ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve bebekler için uygundur (günde dört defadan fazla, bir damla).
 • İnfluenza ve ARVI enflamatuar enfeksiyon süreçlerinin tedavisi ve önlenmesi olarak
 • hijyen prosedürleri sırasında
 • daha ciddi anlamda burun için hazırlık olarak
 1. "Nazol Baby". Şişlik giderici ve normal soluma "geri" dönen çocuklar için vazodilatasyon damlaları. Alerjik reaksiyonlarda ve soğuk algınlığında etkilidir. Damlalar her yaşta çocuklara bırakılabilir:
 • Günde dört kez bir damla kazmak için bir yıla kadar çocuklar
 • 1 yıl sonra çocuklar her altı saatte bir 1-2 damla reçete edilir.
 1. «Otryvin bebek» Soğuk algınlığını soğuk algınlığı ile tedavi eder ve her yaştaki çocuklarda nazal boşluğu iyi temizler.
 2. "Vibrocil bebeğim". Burun şişmesini azaltır ve nefes almayı kolaylaştırır. Akut rinit, burun mukozasının iltihabı, herhangi bir etimolojinin burun akıntısı ile yardımcı olur.

Damlaların damlatılması sırasında yanma hissi ve alerjik reaksiyonların ortaya çıkması mümkündür.

 1. Aracı "Pinovit" 2 yaşından büyük çocuklar için. Çeşitli formlarda rinit tedavisi için uygundur. İnceltme etkisi ile karakterizedir. Tedavi süreci - 6 gün, günde bir kez 4 damla.

Çocuklarda soğuk algınlığı hakkında Doktor Komarovsky

Komarovsky, çocuklarda soğuk algınlığı hakkında birçok makale yazdı. Ebeveynler için bazı ipuçları Komarovsky:

 1. Soğuk olan bir çocuğun bulunduğu odanın nemlendirilmesi gereklidir.
 2. Her 2-3 saatte nazal mukozayı özel bir tuzlu su çözeltisi veya deniz tuzu çözeltisi ile sulamak gerekir.
 3. Anti-inflamatuar ve yumuşatıcı etkisi olan ilaçların kullanılması gereklidir.
 4. Üç yaşın altındaki çocukların, A ve E vitaminleri ile, her iki ila üç saat arasında, nazal pasajları yağlaması gerekir.
 5. Sadece alerjik rinit söz konusu olduğunda burun kazmak için vazokonstrüktif damlalar.

Ev soğuktan burun damlaları

Akciğer formunun riniti, komplikasyon olmadan, ev damlalarını kullanarak, bağımsız olarak tedavi edilebilir.

 1. Soğan damlaları. Damlaların ana bileşenleri soğan ve baldır. İki kaşık dolusu soğan macunu ¼ bardak kaynatılmış suya dökün. Yarım saat bekletin, sonra süzün ve karışıma yarım tatlı kaşığı bal ekleyin. Her şeyi karıştır ve burnuna koy.
 2. Hem doktorlar hem de halk tıbbı, soğuk algınlığıyla mücadelede pancar suyu tavsiye ediyor. Pancar en küçük rende üzerine sürülmeli ve meyve suyunu sıkılmalıdır. Suyu oda sıcaklığında birkaç saat bekletin, daha sonra kaynamış suyla eşit bir oranda seyreltin. Pancar damlaları yanmasına sebep olabilir.
 3. Burundan daha hızlı çıkan mukozaya, aşağıdaki ev damlalarını damlatmak yararlıdır: yarım litre kaynamış suda, bir çay kaşığı deniz tuzu sulandırın. Yarım pipet için günde birkaç kez burun içine damlatın. İşlemden sonra, burun mukozasının yağlı solüsyon ile yağlanması tavsiye edilir.

Soğuk algınlığındaki burun damlacıkları, rahatsızlığın karmaşıklığına ve istenen etkiye dayalı olarak seçilmelidir. Soğuk algınlığının nedenini belirlemek ve doğru tedaviyi seçmek önemlidir.

Bir hata bulursanız, lütfen metin parçasını seçin ve tıklayın Ctrl + Enter.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcik lacunae yılında kasık tıkanıklığı belirtileri ve tedavisi

Bademcikler veya bademcikler - nasofarenks ve ağız boşluğunda lenfoid dokuların birikimi. Vücutta koruyucu ve hematopoetik işlevler yaparlar.

Bademcikleri evde ve geleneksel şekilde yıkamak | Bademcikler lacunae nasıl yıkar

Bugün, bu hastalıktan muzdarip olanların sayısı her yıl artmaktadır. Bu gerçeği açıklamak bir yandan basit gibi gözükse de öte yandan o kadar da kolay değildir - hastalığa etki eden yaşam tarzı, çevre, kötü kaliteli yiyecek ve benzeri olabilir.