Loading

Nazal sinüslerin kistini nasıl teşhis edip tedavi edilir

Nazal sinüste maksiller kist veya kist sarımsı bir sıvıyı dolduran iyi huylu bir neoplazmdır. Tıbbi istatistiklere göre, bu patoloji on kişiden birinde görülür. Çoğunlukla çocukları etkiler.

Maksiller sinüs kisti

Çoğu durumda, bu tür tümörler en büyük, maksiller kümelerde oluşur. İçeriden epitel ile kaplıdırlar - iltihaplanma sürecinin gelişimini provoke eden, sır üreten hücreler. Burun sinüslerinin şişmesi ve bez kanalları dar veya tamamen örtüşür. Salgının dışarı akışı durur, birikir ve kozada bir kapsül belirir.

Kist oluşumu, bir organizmanın kendini savunma yöntemidir: yoğun bir zar, hastalardan alınan sağlıklı dokuları izole eder. Hastalık genellikle çok yavaş ve asemptomatik olarak gelişir, bu nedenle bazıları böyle bir hastalıktan muzdarip olduklarını bile bilmezler. Kist küçükken, hiç rahatsız etmiyor. Patolojinin ilk belirtileri sadece proliferasyonu veya inflamasyonu sonrasında ortaya çıkar.

semptomlar

Bir enfeksiyon içine girdiğinde kist iltihaplıdır ve kendini pürülan salgılarla uzaklaştırır. Ayrıca, yıllar boyunca bu kabarcık tüm sinüs alanını işgal edebilir ve daha sonra nefes almak zorlaşır. Bu tümörlerin asemptomatik gelişimi teşhisini komplike hale getirir, diğer rahatsızlıkların şikayetlerini incelerken sıklıkla rastlantısal olarak bulunur.

Patolojinin bu belirtileri yaygındır:

 • kronik tıkalı burun;
 • yörünge boşluğu veya üst çene, migren bölgesinde ağrı;
 • mukusun burnundan ya da kanşımından dışarı ya da boğaza doğru akıntı;
 • sinüzit sık alevlenmeleri;
 • yüzün daha dikkat çekici asimetrisi.

Bir kist şüphesi varsa, paranazal sinüslerin bir röntgeni verilir ve resim iki projeksiyonda alınır. Bu radyografiler daha ileri çalışmalar ile rafine edilir. En bilgilendirici sonuçlar, endoskopi, MRI (manyetik rezonans görüntüleme) veya sinüslerin bilgisayarlı tomografisi ile verilmektedir. Gerekirse, kistin lokalizasyonu yerine bir kontrast çözeltisi sokulması ile ginografi yöntemini kullanın. Mikrobiyolojik ve histolojik analizler için, eksüda seçimi veya biyopsi - hastalıklı doku örneklerinin alınmasıyla bir delik uygulanır.

nedenleri

Kistik eğitimin gelişiminde ana nedenler:

 • kronik rinit, sinüzit, sinüzit;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • immün yetmezlik hastalıkları;
 • burunta polipler;
 • üst dişlerin iltihabı, pulpitis, akılar;
 • Nazal septumun eğriliği.

Ek olarak nazal ve maksiller sinüslerde anatomik anormallikler vardır. Yanlış bir ısırık ile oluşan kistlerin oluşumunu ve yüzün asimetrisini kışkırtır. Bu tür tümörler genellikle çocuklarda polip olduğu zaman görülür. Rinit, çocuğa burnunu düzgün bir şekilde üflemesini öğretmek için önemli olduğunda. Aksi halde, mukus burun mukoz membranlarını nemlendirmek için açık olması gereken kanalları tıkayacaktır.

etkileri

Kistik tümörler nedeniyle, bu tür komplikasyonlar mümkündür:

 • burun sinüslerinin enflamasyonu ve eklenmesi;
 • Görüntünün bifürkasyonu, çünkü gözbebeklerinin optik eksenleri kaymaktadır;
 • özellikle küçük çocuklarda kafatasının deformitesi;
 • kistin duvarı patladıysa, irinle geniş enfeksiyon;
 • kemik dokusunun bir parçasını ölüyor.

Kademeli olarak genişleyen kistik oluşum giderek daha fazla hava yolundan uzaklaşır. Solunum zorlaşır, oksijen açlığı artar ve pulmoner ve kalp yetmezliğinin gelişmesine neden olur. Artmış bir tümör sadece göz kaslarını, optik sinirleri etkilemez, beynin üst kısmını bile tehlikeli bir şekilde yakalayabilir.

Ameliyatsız tedavi

İlaç tedavisi sadece tümör hala küçük olduğunda anlamlıdır. Burun kistik eğitim tedavisinde kullanılan bir sprey şeklinde hormonal ilaçlar, örneğin, "Nazonex", "Fliksonase", "Tafen". İnflamasyonu, şişliği ve alerjik reaksiyonları azaltırlar. Vazokonstriktörler ("Nazivin", "Tizina", "Xylometazoline") ve antihistaminikler (Zodak, Erius veya Suprastin) olmadan yapamazsınız. Gerekirse, çözme etkisi olan "Lidazu" uygulayın.

Geleneksel tıp eğitim ve reçetelerini tedavi etmeye çalışın. Örneğin, altın bir bıyık burnunun gömülmesi. Bununla birlikte, halk ilaçları ile evde yetiştirilen iyileşme, genellikle istenen sonuçları getirmez ve hatta özellikle de çocuğun durumunu kötüleştirir. Etkili tedavi yerine, ebeveynler, hastalığın içine girerek değerli zamanlarını kaybeder.

Nazal kisti çıkarmak için operasyon

Tümör etkileyici bir boyuta ulaştıysa ve vücudun işlevlerini bozarsa, ameliyat önlenemez. Anestezi altında klasik ameliyatlar (Caldwell-Luc, Denker) travmatiktir, sıklıkla komplikasyonlar eşlik eder. Yöntemi, büyük bir tümörü veya birkaç kisti bir kerede çıkarmak gerektiğinde uygulayın. Üst dudağın altında onlara erişmek için bir kesi, sonra - sinüste bir açıklıktır. Cerrahi müdahale yerlerinde yara izleri oluşur. Ameliyattan önce, antibiyotik enjekte ederek eğitilirler.

Genellikle burun sinüslerinin endoskopik olarak çalışmasını sağlar. Sadece 10-20 dakika içinde daha az travmatik, daha güvenli ve anestezi yapılmadan uygulanır. Kesi yapmaksızın, doktor burnuna bir endoskop yerleştirir ve video kontrolü altında, tümörü sinüsün anatomik açıklığı yoluyla ortadan kaldırır. Çıkarmadan bir ya da iki gün sonra, hastanın kisti boşalır. Operasyonun maliyeti 20 bin ruble. Bir endoskop yardımıyla, neredeyse ağrısız bir lazerle eğitim ortadan kaldırılır. Bu operasyonlardan sonra dokular daha hızlı iyileşir.

Nazal sinüste kist

Nazal sinüste kist,% 90 oranında kaza ile bulunur. Bu, varoluşundan bile şüphelenmeden bir ömür yaşayabileceğiniz iyi bir eğitimdir. Ancak bazen kist iltihaplıdır, irinle doludur ve kendisini aşırı hoş olmayan belirtiler olarak gösterebilir. Sonra onun tedavisi veya kaldırılması gerekli hale gelir.

Makalenin içeriği

Doğru mu yanlış mı?

Tıpta, gerçek bir yanlış kist gibi kavramlar vardır. Burundaki veya sinüslerdeki gerçek kist, duvarları büyümüş bir mukoza tarafından oluşturulmuş, sıvı dolu bir oyuktur. Mukus bezlerinin ürettiği sırların dışarı çıktığı kanalların tıkanıklığı nedeniyle ortaya çıkar. Çoğu tıkanmanın nedeni çoğu zaman mukoza kalınlaşır ve yapısını kısmen değiştirir, çünkü kronik inflamatuar süreçler haline gelir.

Kist küçükse ve iltihaplanmadığında, şeffaf bir mukusla doldurulur ve kişiyi rahatsız etmez. Büyüme hızı, çoğu belirlenmemiş olan birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle, burun sinüslerinin küçük kistlerine sahip olan kişi, bir ömür boyu yaşayabilir ve bundan asla öğrenemez.

Kist iltihaplandığında, miktarı hızla artar, irinle doludur. mola irin de burun sinüs ima ve ardından tehlikeli ve kist olmalıdır doktora acil kaldırma tepkisi sadece tanı konulduktan sonra yapılan alamayacağını olsun böyle sinüzit, sinüzit vb. Dolayısıyla soru olarak hastalıklar vardır.

Sahte bir kist genellikle maksiller sinüslerde büyür ve üst çenenin doku veya diş köklerinin kronik iltihaplanması ile ilişkilidir. Alt duvarı mukoza astarı değil, sadece maksiller dokudır. Eğer nasal sinüsün kistinin oluştuğu diş çürüklerden etkilenirse, enfeksiyon sıvı dolu boşluk içine nüfuz edebilir, iltihap ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Provokatörlere neden olur

Sağlıklı bir kişide, tüm mukus bezleri normal olarak mukoza zarlarını nemlendiren bir sırrı işler ve orta derecede salgılar. Solunum yolu hastalıkları ya da dış uyaranlarla birlikte, ortaya çıkan mukus miktarı artar. Burun ve durgunluk formlarının sinüslerinde çok fazla birikme olduğunda, kist formasyonunun ana nedeni olan bir kanal tıkanması meydana gelebilir.

Balçıkların yeterince tahsis edilmesini provoke etmek için aşağıdaki faktörler:

 • kalıcı alerjik reaksiyonlar;
 • burun ve sinüslerin kronik hastalıkları (rinit, sinüzit, vb.);
 • kalıcı soğuk algınlığı;
 • asimetrik yüz yapısı;
 • nazal septumun ciddi eğriliği;
 • çürük, doku ve üst çene dişleri iltihabı;
 • polipler veya kronik olarak iltihaplanmış adenoidler.

Bazen mukus staz ve sinüslerin kist oluşumu kötü çalışma koşulları (kirlenmiş veya sıcak hava, duman ve kimyasal maddelerin solunması, vs.) yardımcı olurlar. Ve daire ya da çalışma odası sürekli kuru hava olsa bile, aynı zamanda nem eksikliği telafi etmek için çalışır hiperaktivite mukozaya yol açar.

Rahatsız edici semptomlar

Bir adamın burnunun sinüsündeki kist rahatsız edilmezse ve boyutu artmazsa, dokunulmamalıdır. Bir başka olayda çekilen bir X-ray görüntüsünde kendini gösterse bile, özel bir tedaviye gerek yoktur, daha az bir operasyon. Başka bir şey de tanıyı bilmediğinizde, ancak bu tür belirtiler hakkında endişelenmeye başladığınız zaman:

 • Sabit nazal konjesyon;
 • burun köprüsünün sağında veya solunda basınç ve / veya raspiraniya hissi;
 • Üst çene bölgesinde gereksiz bir şeyin hoş olmayan hissi;
 • gıda çiğnerken ağrı ve / veya rahatsızlık;
 • bir uçakta dalış veya uçarken ağrılı sendrom;
 • baş aşağı indirme ile artan şiddetli baş ağrıları;
 • kronik sinüzitin irin akıntısı ile sık alevlenmeleri;
 • Görünür bir sebepten dolayı sabit bol akan burun.

Sadece bir doktor kistin varlığını teşhis edebilir. Dış muayene ile nadiren görülür. Ve daha sık olarak doktor, bu nazal geçişi incelemek için daha uygun olduğu için solda bir kist bulur. Ancak, neyse ki şimdi teşhis için kullanılan yüksek teknolojili araştırma yöntemlerine sahibiz.

Kistlerin teşhisi

Bir kisti tespit etmenin en kolay yolu bir X-ışınıdır. Üzerinde sol veya sağ sinüste eğitimin boyutlarını, ana hatlarını ve yerini görebilirsin. Hasta için tehlike oluşturmazsa, bunu sınırlandırabilirsiniz. Fakat sol veya sağ sinüsün kisti yukarıdaki hoş olmayan belirtileri verirse, bir resim yeterli değildir, diğer çalışmalara ihtiyaç vardır:

 • MRG veya bilgisayarlı tomografi - eğitimin yapısı hakkında sonuçlar çıkarabilir, ayrıntılı olarak ele alabilir;
 • maksiller sinüslerin endoskopi - sinüste kist küçük olduğunda, aynı zamanda biyopsi üzerinde bir doku örneği alabilir veya hemen kaldırabilirsiniz;
 • Hymogram, bir tür X-ışınıdır, daha önce sağ ya da sol sinüsün boşluğuna bir kontrast önceden sokulur, açıkça oluşumun ana hatlarını gösterir;
 • biyopsi - burun içindeki kistleri oluşturan doku örneklerinin incelenmesi, doğru ya da yanlış olan bu formasyonun belirlenmesine olanak tanımanın yanı sıra onu dolduran sıvının bir analizini yapmaktır.

Anketin sonuçlarına dayanarak, kistin nasıl tedavi edileceğine veya çıkarılmasının gerekip gerekmediğine karar verilir. Herhangi bir önlem alınmazsa, iltihaplı veya yırtılmış bir kist sinüslerin pürülan iltihaplanmasına ve hatta burun ve üst çene kemiklerinin çürümesine yol açabilir.

Halk yöntemleri

Günümüze kadar popüler olan, geleneksel tedavi yöntemleri herhangi bir hastalık için kullanılıyor. Bu durumda, kesinlikle işe yaramazlar. Kist, dışarıdan erişimi olmayan kapalı bir sinüste bulunduğundan, yoğun halk tıbbı ile etkilemek imkansızdır. Bu nedenle, eğer oluşum hali hazırda iltihaplı ve / veya iltihaplı ise, bu tür bir tedavi, özellikle de ısıtma uygularsanız, durumu daha da kötüleştirebilir.

Doğal fonları kullanmak, sadece kistin büyümesine neden olabilecek nedenleri ve görünüşünü önleyici olarak ortadan kaldırır. Yani - alerji, burun iltihabı ve bağışıklık güçlendirmek, daha az sıklıkta solunum ve viral hastalıkların yakalanmasını sağlayacak. Ve bu tedavi yöntemlerinin çoğunluğu, genellikle kullanılan, bu durumda çok zarar verebilir.

Yani yapamayacağınız şeylerle başlayalım:

 • inhalasyon için esansiyel yağlar kullanın;
 • Bitkisel decoctions veya infüzyon ile yıkamak;
 • arıcılık ürünlerinin tedavisi için kullanın: bal, propolis, vb.
 • Burnunuzu alkollü tentürler ve solüsyonlarla gömün;
 • Eğitimin doğasını ortaya çıkarmadan önce, aloe suyu veya posa kullanın.

enflamasyonu azaltmak ve tentür şişme (gliserin ile su) mumya yardımcı olur, burun mukozasının tedavi, siklamen yumru suyu su (1 ile seyreltilmiştir: 4) ya da olabilir, altın bıyık, saf suyu damla 3-4 günde 2-3 kez düşer. Kist endişeli ise daha radikal önlemler almak zorunda kalacaksınız.

Kist kaldırma

Birçok kişi kist patlaması veya yanlışlıkla (maksiller sinüs ponksiyonu sırasında, örneğin) deldi ve sıvı dışarı akmış olan, eğer görünmez inanıyoruz. Bu görüş yanlıştır - eğer kist gövdesi kalırsa, bir süre sonra kabuğun bütünlüğü geri yüklenir ve tekrar sıvı veya irinle doldurulur.

Bu nedenle, eğer eğitimin kaldırılması gerektiğine karar verilirse, bunu cerrahi olarak yapmak daha iyidir. Dahası, modern tıbbın başarıları, kan olmadan ve acısız bir şekilde yapılmasına izin verir. Genellikle, aynı yerde çıkarıldıktan sonra, kist artık oluşmaz, özellikle eğer manipülasyon, operasyonun yapıldığı yerdeki dokuları aynı anda uyaran bir lazer ile gerçekleştirilirse.

Günümüzde en yaygın teknolojiler Cadwell-Luc teknolojisi veya endoskopik giderimdir. Tüm bu manipülasyonlar hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilir. Çıkarma yönteminin seçimi bireyseldir. Kistin tipine ve yerine, özel ekipmanın varlığına veya yokluğuna, cerrahın kalifikasyonuna bağlıdır.

 • Cadwell-Luc tekniği, burnun sağ veya sol sinüsünde bulunan bir kisti çıkarmak için kullanılır. Sinüs boşluğu olan erişimi açar ve içinden küçük bir kesik, bir kist kesilmiş ve üst dudak, geleneksel ya da lazer bisturi altında küçük bir dikiş örtüşen emin olduğunda. Artı yöntem kistin derin lokalizasyonla çıkarılmasına izin vermesidir. Eksi - sinüs mukozasının bütünlüğü bozulur, bu da daha sonra kronik sinüzite veya rinite yol açabilir.
 • Endoskopik uzaklaştırma. Çok daha az travmatik bir yöntem. Nazal pasaj yoluyla, küçük açıklıktan maksiller sinüse nüfuz eden ve lazer formasyonun patladığı bir endoskop sokulur. Operasyon hemen hemen kansızdır, çünkü yaraların kenarları hemen kapatılır ve hızlıca büyür. Bu yöntemin ana artıdır. Dezavantajı, bu şekilde pürülan formülasyonları çıkarmanın imkansız olmasıdır.

Diş kistinin çıkarılması, bu yöntemlerin herhangi biri ile gerçekleştirilebilir, hepsi büyüklüğüne ve durumuna bağlıdır. Ameliyat tarihini belirlemeden önce, doktor aktif inflamatuar süreçler ve diğer kontrendikasyonlar olmadığından emin olmak için gerekli testleri belirler.

Operasyon hamilelik, kan pıhtılaşma bozuklukları, kardiyovasküler yetmezlik, sistemik hastalıklar (AIDS, lupus, vb), otoimmün hastalıklar kontrendikedir. Manipülasyonun, hastanın son zamanlarda viral veya solunum yolu hastalığı geçirmiş olması halinde, menstürasyon zamanına, kronik hastalıkların alevlenme dönemine ertelenmesi gerekecektir.

Postoperatif dönemde, doktorun tüm reçetelerini sıkı bir şekilde gözlemlemek, reçeteli ilaçlar almak ve nazal boşluğa dikkatle bakmak gerekir.

Ay boyunca, hipotermi, taslaklar ve aktif fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız. Doktor tarafından verilen reçetelere sıkı sıkıya bağlı olarak, operasyon genellikle komplikasyon olmaksızın gider ve vücut hızla geri yüklenir.

Kistlerin burun sinüsünde tedavisi

Ortak erkeğin temel sorularını cevaplamaya çalışacağız: nasıl tedavi edileceği, kaldırılması gerekip gerekmediği ve ne kadar tehlikeli olduğu.

Kist nedir?

Sinüste bulunan kist, sıvı içerikli yuvarlak şekilli çuval benzeri benign bir neoplazmdır. Uzun süreli iltihaplanma sürecinin bir sonucu olarak oluşur - vücut enfeksiyondan korunur ve bu nedenle odak kapsülünü korur.

Burundaki kist iki çeşittir - ana ve psödokist:

 • Ana kistin duvarları mukoza tarafından oluşturulur. Gelişimi için bez üreten mukus deliğinin tıkanmasını zorlar;
 • Psödokistlerin duvarları çevre dokudır. Genellikle maksiller sinüsün kistidir, odontojeniktir. Onun görünüşü dişlerin çürük ve pulpitis tarafından teşvik edilir.

Klinikte ve tanıda hiçbir fark yoktur, bunların ikisi de tedavi edilmelidir.

Predispozan faktörler

Nedenleri arasında tespit edilebilir:

 • burun sinüsünde kronik iltihap - rinit, sinüzit, larenjit, farenjit. Bu nedenle, maksiller sinüs kisti (hem sağ hem de sol) sıklıkla oluşur,
 • polipoz filizlenmesi,
 • alerjik rinit,
 • Üst çene hasta dişleri, maksiller sinüsün kisti ile sonuçlanır.
 • sinüs gelişimi anomalileri.

Maksiller sinüsün kisti öyle görünmez, tedavi edilmeyen bir hastalık ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, soğuk algınlığı ve çürüklerden korunmak, kistin ameliyatla (klasik, endoskopik) tedavi edilmesinden daha iyidir.

Dikkat et

 1. Frontal sinüs kisti, ergenlerde ve gençlerde 11-20 yıl daha yaygındır. 40 yıl sonra insanlarla tanışmak neredeyse imkansızdır.
 2. Sol maksiller sinüsün kisti, klimanın, açık bir pencerenin, solda hastalıklı bir dişin çalışmasının bir sonucu olabilir. Nedeni haklıysa aynı şey sağ sinüste olabilir.
 3. Sol maksiller ve frontal sinüs sağdan daha büyüktür, bu da lezyonun büyük boyutunun soldan değil sağ tarafa doğru olmasına neden olabilir.
 4. Maksiller sinüsün kisti üst çenenin ağrıyan dişinin kökünün ucunda görünebilir ve sonra maksiller sinüsün diş kisti haline gelir. Ya da bakterilerin dişler üzerindeki etkisi altında kozada oluşması - o zaman odontojenik denir.

Burun sinüsünde kist

kanıt

Bazı durumlarda, hem sağda hem de solda hastalığın belirtileri örtüktür. Bir kişi yanlışlıkla bir X-ray yapana kadar hiçbir şeyden şüphe duymadan yaşar.

 • Nazal sinüste bulunan kist, rahatsızlık, önemsiz ağrı ile kendini gösterir. Ağrının lokalizasyonu, içinde bulunduğu sinüse bağlıdır. Maksiller sinüsün kisti, yanak, diş etleri ve maksiller dişlerin ağrılı ağrılarıyla kendini hissettirir;
 • kalıcı burun tıkanıklığı, burun içinden nefes almada yetersiz rahatsızlık olabilir;
  bir önit, bir genyantritis, bir sfenoidit belirtileri;
 • bir burun deliğinden kabuğun rasgele kopması, az miktarda sarı, neredeyse saydam sıvı akması;
 • Maksiller sinüsün kisti, burnun dış bir deformasyonunu verebilir. Büyüklüğü ne kadar büyük olursa, deformasyon artar.

Tüm semptomlar sinüsün tarafında gözlenir. Formasyon sağ tarafta ise, sağ tarafta burun tıkanıklığı, akıntı ve ağrı görülür. Sol sinüs oluşumu doğru olanla aynı şekilde ortaya çıkar.

Bu semptomlar bağımsız tanıda yardımcı olmaz. Onlar sadece doktor için önemlidir.

Sağlığa tehdit

Dört puan vardır:

 1. Kist, bulunduğu yer için bir tehdit oluşturabilir - sinüslerin, büyük damarların ve sinirlerin çeneleri ne kadar yakınsa, sonuçları daha tehlikeli olabilir.
 2. Beslenme, fistül oluşumu, rüptür ve inflamasyon riski, çevre dokuların erimesi.
 3. Solunum fonksiyonundaki bir rahatsızlıktan dolayı, baş ağrıları burun boyunca ortaya çıkar. Uzun süreli oksijen eksikliğinin sonuçları kardiyovasküler sistem, migren, en kötü durumda, bir gece uykusu sırasında nefes almayı durdurma fonksiyonlarının ihlali olabilir.
 4. Kronik inflamatuar sürecin malign bir tümöre geçiş riski vardır.

Kist hemen tedavi gerektirmez. Zamanla, azalabilir hatta eriyebilir.

Hangi taraf daha tehlikeli

Kist sağ veya sol taraftaki konumundan bağımsız olarak çıkarılmalıdır.

tanılama

"Burunda kist" tanısı koymak için yeterli x-ray görüntüsüdür. Radyografın yanlış olması durumunda, doktor bir CT taraması düzenler. Anlaşılmaz bir durumda, bir biyopsi yapılır. Hastalığın doğasını belirlemenizi ve bir tümör olup olmadığını ve insan yaşamına ilişkin bir tehdit olup olmadığını anlamanızı sağlar.

Ameliyatsız tedavi

Kistin burunda tedavi edilmesi için hap veya damla alınması anlamsızdır - bugün böyle bir mucize ilacı yoktur. Ancak tıp alanındaki bilim adamları, respiptif bir fitodrenazhnogo spreyi oluşturmak için çalışıyorlar.

Tıp teknolojilerindeki ilerlemeler, kistin ait olduğu iyi huylu tümörlerin bir lazerle tedavisine izin verir. Yöntem solunum yetmezliği, bronşiyal astımı olan insanlar için bir alternatiftir.

İnternet halk tarifleri ile doludur. Bitkisel damlalar, soğumalar ve inhalasyonlar iltihabı hafifletir, nefes almayı iyileştirir, ancak kisti iyileştiremez. Kisti kaldıran halk ilaçları yoktur.

Cerrahi tedavi

Burunda bir kistin çıkarılması, durumdan tek doğru yoldur. Ameliyatsız bir kistin tedavisine ancak artmazsa ve rahatsız edilmezse izin verilir. Büyümek olup olmadığını bilmek için her yıl bir röntgen görüntüsü almanız önerilir.

Ameliyatın yardımı ile tedavi mutlaka uygun olmayan bir pozisyonda, 1 cm'den fazla, ağrı semptomları varsa, normal yaşamın bozulması durumunda reçete edilir.

İki tip ameliyat vardır - endoskopik ve klasik cerrahi.

Endoskopik cerrahi

Endoskopik cerrahi kesi yapmadan gerçekleştirilir. Bir video kamera ile endoskopik ekipman, burun pasajı yoluyla sinüse yerleştirilir, daha sonra doktor bilgisayar monitörü aracılığıyla endoskopik tedavi gerçekleştirir.

 • Endoskopik cerrahi hızlı bir şekilde gerçekleştirilir - 10-15 dakika içinde;
 • Bir kişi birkaç saat içinde eve gidebilir;
 • endoskopik tedavi sinüs mukozasının bütünlüğünü ihlal etmez;
 • kozmetik kusur yok;
 • endoskopik cerrahi lokal anestezi altında yapılır, insizyon ve ponksiyonlarla tedaviden daha kolay tolere edilir.

Klasik operasyon

Klasik cerrahi operasyon Çentik ile yapılır. Operasyonun endoskopik tedaviden daha fazla dezavantajı vardır:

 • Hasta mutlaka hastanedeki doktorların gözetiminde kalır;
 • bir iyileşme izinin ağrılı semptomları;
 • sinüsün bütünlüğü bozulur - sinüsitin ameliyattan sonra rahatsız edilmeyeceğine dair bir garanti yoktur.
 • rahatsızlık, burun akıntısı var.

Kontrendikasyonlar

Operasyon için kontrendikasyonlar:

 1. Kan pıhtılaşma bozuklukları;
 2. kanser;
 3. Hamilelik ve emzirme;
 4. Kardiyovasküler sistemin yetersizliği;
 5. Epilepsi.

komplikasyonlar

Cerrahi tedavi bazen komplikasyonları vardır:

 • Kanama - kanın pıhtılaşması ile ilgili problemi olmayanları tehdit etmez.
 • Sağlığın bozulması, anesteziye ne yol açar.
 • Larenks ödemi, hırıltı belirtileri, nefes, öksürük darlığı - prokain, lidokain için hiçbir alerji varsa tehdit edilmez.
 • Sfenoid veya sfenoid sinüs duvarları hasar görürse, beyin omurilik sıvısı enfeksiyonu oluşabilir.
 • Maksiller sinüsün uzak kisti sesin tonunu değiştirir.
 • Enfeksiyöz ve enflamatuvar komplikasyonların ameliyat sonrası ortaya çıkmayacağı konusunda hiçbir garanti yoktur.

Hastalık nasıl önlenir

Diş tedavisi için diş hekimiyle temasa geçmek, ağız boşluğunu kontrol etmek, burun akıntısı, sinüzit tedavisi için yılda iki kez olmak önemlidir. Alerjik bir rinit durumunda alerjenlerin ortadan kaldırılması ile tedaviye başlanır.

Soğuk algınlığı ve genyantriti tedavi etmek, basit olduğu için zorunludur. Yetersiz tedavi ya da yetersizliği cerrahiye yol açabilir.

Nazal sinüste kist: Tehlikeli midir? Tedavi yöntemleri

Burundaki kist, iç kısmı sekretuar fonksiyonlarını koruyan, iki katmanlı epitelden oluşur, bu nedenle neoplazm içeriden sıvı ile doldurulur. Patolojik sürecin nedenine bağlı olarak, kistin içeriği ve patolojiye eşlik eden semptomlar farklıdır.

Burun sinüsünde bir kist, ne var?

Adneksal sinüsler içeriden mukus tarafından salgılanır ve bu bezler kurumaları önler ve koruyucu işlevleri yerine getirirler.

Bezler kanallar tarafından sinüs boşluğuna açılır ve oklüzyon sırasında, bir sebepten ötürü, gizli epitel tabakaları arasında biriktirilir, çeşitli boyutlarda yuvarlak çıkıntılar oluşturmak - kistler.

Kist nedir? Bu sıvı içeriğiyle dolu iyi huylu bir oluşumdur. Sinüs kabuğu kan damarlarında ve sinir uçlarında zayıftır, bu nedenle, kural olarak, patoloji asemptomatik ilerler ve tesadüfen saptanır.

Patoloji nadiren bir kişiye rahatsızlık vermezse tedavi gerektirir. Formasyon yöntemine bağlı olarak, patolojiler ayrılır:

Doğru, genellikle bezi boşaltım kanalları ve yanlış bloke edilmesi ile oluşturulmuş - Bir iç mukoza tabakasını yok, diğer dokuların rolüdür.

Formasyonu dolduran sıvı iltihaplı bir işlemin sonucu olarak ortaya çıkar, bunun nedeni enfeksiyöz bir ajan veya alerjik bir reaksiyon olmasıdır.

Burun sinüslerinin tehlikeli kisti nedir?

Neoplazma rahatsızlık vermeyene kadar, tehlike oluşturmaz, ancak süreç ilerlediğinde, boşluk böyle bir kist tarafından tamamen bloke edilebilir.

Burun solunum bozukluğu Örneğin, kardiyovasküler sistem hastalıkları, baş ağrıları gibi vücudun içine yetersiz oksijen alımının neden olduğu çeşitli patolojik durumlara yol açar.

sinüzit, üst çene kemiği veya kafatası kemikleri deformasyon optik sinir, doku nekrozu ve osteomyelit sıkıştırma sık alevlenme sebep olan mikrobiyal enfeksiyon bağlı komplike kistler, en tehlikeli sonuçlar. irinli sürecine yayılmalıdır nedeniyle Tehlike ve beyne burun sinüslerinin yakınlık.

Sinüs kisti tespit edilirse ne yapmalıyım? Eğer ilerleme olmazsa ve rahatsızlığa neden olmazsa, etkilenmez, ancak sürekli izleme gereklidir.

Neoplazma bozulursa, tek etkili tedavi yöntemi cerrahi olarak çıkarılır.

Nedenleri: kimin riski var?

Patolojinin ortaya çıkışının ana nedeni, kalıtsal yatkınlık ve azalmış bağışıklık. Özellikle, bu gibi predispozan faktörlerin etkisi:

 • burun boşluğunda kronik enflamatuar süreçler;
 • sık soğuk algınlığı;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • diş, diş etleri, vb. dahil olmak üzere ağız boşluğunda iltihaplı işlemler;
 • Nazal septumun anatomik kusurları;
 • Sert damak ve yüz kemiklerinin gelişiminde konjenital anomaliler, vb.

İnflamatuar sürecin uzun süreli seyri, mukozanın yapısındaki patolojik değişikliklere, işlevlerindeki değişikliklere ve patolojilerin oluşumuna yol açar.

semptomlar

 • konvansiyonel ilaçlarla tedavi edilemeyen tıkanıklık;
 • nefes darlığı;
 • Kistin lokalize olduğu sinüsün projeksiyonunda ağrı. Baskı ile daha çok acıyor;
 • Ağrı duyular, kafatasının frontal, suborbital kısmına, burun kanatlarına ışınlanır;
 • yerelleşme bölgesinde yabancı bir beden olduğunu hissetmek;
 • değişen atmosferik basınçla durumun bozulması;
 • Mikrobik ajan eklendiğinde, semptomlar sinüzit tezahürlerini andırır.

Konum ne olursa olsun, sol sinüsün kisti, doğru olanla aynı semptomları gösterir. Neoplazmın ortaya çıkış derecesi, büyüklüğüne ve içeriğine bağlıdır.

Burun içindeki kistin patlaması ve içeriğin boşluk içine akması halinde, iltihaplanma sürecinin bitişik dokulara yayılma riski vardır. Mikrobiyal enfeksiyon listelenen belirtilere eklendiğinde:

 • ateşli devletin tezahürleri;
 • pürülan akıntı;
 • burun köprüsünün, alın veya nazolabiyal üçgenin yumuşak dokularının şişmesi ve hiperemi.

Kemik dokusunda yıkıcı değişiklikler ile çiğneme sırasında kroma sesler duyulur. Komplike olgularda, optik sinire kist basıncı uygulandığında, hasta diplopi şikayet eder - görüntü ikiye katlanır.

Çocuklarda ana sinüsün kisti genellikle süt dişlerinin iltihaplanma süreçlerinin bir sonucudur ve ağrılı duyular, gözyaşı ve tıkanıklık eşlik eder.

tanılama

Patolojinin semptomları karakteristik olmadığından ve diğer hastalıklardan kaynaklanabileceğinden, teşhisin rafine edilmesinde yeterli araştırma yöntemleri büyük önem taşımaktadır.

Teşhis, lokalizasyon, patolojik sürecin gelişme derecesi ve eğitim türü belirlenir.

Nazal kavitede bir kistin varlığını nasıl belirleyebilirim? Laboratuvar çalışmalarına ek olarak, donanım tanılama yöntemleri de kullanılır:


Ön tanıyı netleştirdikten sonra tedavi reçete edilir veya bekle ve gör taktikleri kullanılır.

tedavi

Tedavi, aşağıdakileri etkileyen spreyler veya damlalar şeklinde topikal preparatların reçete edilmesinden oluşur:

 • vazokonstrüktif (dekonjestanlar) - Vibrocil, Nazol, Otryvin, Rinazolin, Nazivin, vb.
 • anti-inflamatuar ve antibakteriyel - İzofra, Fusafungin, Polidexa;
 • mukolitik - sıvı akışını iyileştirmek ve şişkinliği hafifletmek - Morenazal, Saline, Aqualor, Rinolux;
 • steroid preparatlar - Fliksonase, Avamis, Nazonex, vb.

Endikasyonlara göre ağrı kesiciler ve antihistaminikler reçete edilebilir. Cerrahi müdahale gerektirmeyen bir kist olan fitodrenazhny burun spreyi, karmaşık ilaçlarda kullanılır. İçeriğinden kurtulmak için yıkama boşlukları püskürtün.

Buna ek olarak, filtodlaştırma spreyi anti-ödem, kurutma, rejenerasyon ve geri yükleme etkilerine sahiptir. Sinüsler serbest bırakıldıktan ve normal bir akışkan akışı sağlandıktan sonra, boşluğa özel emici filtoforlar verilir.

Problemden nasıl kalıcı olarak kurtuluruz?

Karar genellikle bir doktor tarafından yapılmalıdır. Neoplazm, konservatif tedaviye rağmen ilerlemeye devam ederse veya patojenik mikroflora içeriği birleştirirse, o zaman cerrahi operasyon sorunu ortaya çıkar. Eğitimin silinmesinin gerekip gerekmediği doktor tarafından belirlenir, ancak hastanın istekleri dikkate alınır.

Burunda bir kist çıkarılması

Eğitim büyüklüğü aşarsa 1 cm çap veya enflamatuar süreç yüksek yoğunluktadır ve ciddi komplikasyonlarla tehdit eder ve ayrıca hastanın isteği üzerine ameliyat aşağıdakileri kullanarak gerçekleştirilir:

 • Lazer buharlaşması;
 • Klasik yöntem;
 • Endoskopik yöntem.

Yöntemin gittikçe artan popülaritesine sahip olan lazerle çıkartma, sıklıkla reçete edilmemektedir, çünkü sinüsün iç kısmına erişim için, boşluğunun bir otopsisini gerçekleştirmek için hala gereklidir. Bir lazer ışını yayan bir LED'in koynundaki üst dudak altında bir kesiyle.

Rehabilitasyon süresi daha az sürer ve operasyonun kendisi klasik olandan daha az travmatiktir. Lazer ışınının etkisi bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve dokuların yenilenmesini uyarır. Yöntem bronşiyal astımı olan hastalar için endikedir.

Neoplazmın lazer yöntemiyle çıkarıldığı hastalar, ameliyatla ilgili farklı yanıtlar verirler. Ancak, genel olarak, değerlendirmeler pozitiftir, ancak hastalar, insizyon alanında ağrı olduğunu belirtmektedir. Diğer yöntemler nasıl kaldırılır?

Klasik yöntem

En yaygın kullanılan yöntem, özel ekipman gerektirmediği ve donanım yöntemlerinden çok daha ucuz olduğu için. Operasyon yapılır Caldwell-Luke yöntemi ile.

Klasik teknikte, sinirleri geçmeden sinüse paresteziye yol açabilecek daha yumuşak bir yaklaşım sağlayan değişiklikler yapılmıştır. Müdahale genel anestezi altında veya hastanın endikasyonlarına veya isteklerine bağlı olarak lokal anestezi altında yapılır.

Yumuşak dokuların diseksiyonu, üst dudağın altından geçiş katından, diziden birinci molar dişe doğru gerçekleştirilir. Daha sonra, açıkta kalan kemikte, maksiller sinüs kistinin çıkarıldığı bir trefin deliği yapılır. Daha sonra, burun boşluğuna sahip bir anastomoz meydana gelir ve kemiğin bir kısmını çıkarır ve oyuğun mukozasına sarılmış bir kanat oluşturur.

Sütür, burun içinden bir tampon enjekte edilerek ve insizyona bir dikiş uygulanarak sürülür. Tampon birkaç gün sonra çıkarılır ve daha fazla dikkat, burun boşluğunun antiseptik bir çözelti ile yıkanmasından oluşur. Hasta hastanede 1.5-2 hafta geçirir.

Denker yöntemiyle maksiller sinüste arka duvarda bulunan büyük neoplazmları çıkarın. Ayrıca, boşluğa erişim ön kısımdan gerçekleştirilir. Bu yöntem bir öncekinden farklıdır.

Operasyon travmatiktir, ancak geniş bir cerrahi alan, ulaşılması zor yerlerde ve çoklu kistlerde daha doğru şekilde hareket etmenize ve bunları çıkarmanıza izin verir.

Endoskopik yöntem

Sinüs duvarlarının bütünlüğü olarak en az tramik yöntem ihlal edilmez. Endoskop, boşluğa sokulur ve video ekipmanının kontrolü altında çıkarılır.

Ameliyat düşük travmatik niteliktedir, bunun sonucu olarak kozmetik kusurlar veya mukozada skatrisyel değişiklikler oluşmaz. Rehabilitasyon süresi birkaç gündür. Müdahale lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Bazı kişiler, sinüzitin delinme yoluyla tedavi yöntemini duymakla ilgilenir, - kisti delebilir miyim? En alt satır delinme sırasında delinmesidir, ancak boşluktaki kalan doku yeni çıkıntıların oluşumuna yol açabilir.

Ameliyattan kontrendikasyonlar

 • Kan pıhtılaşması ihlali;
 • Kötü huylu süreçler;
 • Kalp ve damar patolojisi hastalıkları;
 • Gebelik ve emzirme dönemi.

Herhangi bir cerrahi tedavi gibi, listelenen tüm yöntemlerin sonuçları olabilir.

Olası komplikasyonlar

Cerrahi sonrası minimal komplikasyon riski endoskopik ve lazer tekniğidir. Tümörlerin klasik çıkarılması ile gelişebilir:

 • Genellikle vasküler patolojiye veya düşük kan pıhtılaşabilirliğine bağlı kanama;
 • Genel anestezi kullanımı ile kışkırtılmış genel sağlığın bozulması;
 • Ameliyat sonrası dönemde bakım kurallarına uyulmaması nedeniyle postoperatif enfeksiyon;
 • Ses tonundaki değişim, sinüslerin rezonans yeteneğinde bir değişikliğe neden olur;
 • Cerrahi müdahalenin izdüşümü alanında sinir liflerine zarar veren uyuşma ve parestezi vb.

Modern tedavi yöntemleri, patolojinin giderilmesinden sonra nadiren komplikasyonlar ile birlikte görülür. Ameliyattan önce bir hastanın oluşma riski üzerine doktor uyardı. Birçok açıdan başarı, çalışma ekibinin deneyimine ve niteliğine bağlıdır.

Halk ilaçları ile ameliyatsız tedavi

Kural olarak, geleneksel yöntemler semptomatik tedavi için kullanılır. Küçük tümör boyutlarında, bir durumun stabilizasyonunu sağlamak mümkündür, ancak tamamen kaldırmak için sadece ameliyat yöntemleri mümkündür.

İnternette, kistin cerrahi yapılmadan nasıl tedavi edileceğine dair birçok bilgi vardır, ancak verilen yöntemlerin etkinliği kanıtlanmamıştır. Temelde infüzyonlar ve et suları şeklinde şifalı otlar kullanılır.

Bunlar, burun boşluğunu temizlemek için burun boşluğunu durulamak için kullanılır - seyretmek, heather, dağlık pochechuyny, tıbbi elm, yellowfin ve diğerleri.

Kompleks terapide yardımcı olarak, kırlangıçotu, siklamen, chaga, mariannik, tansy, vb. Antitümör etkisi vardır ve kistlerin resorpsiyonunu kolaylaştırırlar.

Hastalıktan nasıl korunulur?

Kist oluşumunu engellemenin tek yolu, aşağıdakileri sağlayan önleme:

 • Nazal ve oral kavitede enflamatuar süreçlerin zamanında tedavisi;
 • genel bağışıklık artışı;
 • Uçucu maddelere uzun süre maruz kalmamak için;
 • alerjik reaksiyonları bastırır, vb.

Çoğu insanda patoloji bulunduğundan burundaki neoplazmlardan kimse sigortalanmaz. Önleyici tedbirlere uyum, patolojinin ilerlemesini ve nüksetmesini engelleyecektir.

Burunda kistin semptomları ve sonuçları

Paranazal sinüsün kisti nedir ve neden proliferasyonu tehlikeli?

Burun sinüste Kist - anormal ama montaj habis olmayan, içi boş formasyon paranazal sinüslerin doku mukozasından oluşturulur sıvı sır ile dolu bir kavite oluşturmak.

Aksesuar sinüsler veya sinüsler, burun boşlukları ile doğal açıklıklarla (sastias) iletişim kuran hava yolu odalarıdır. Bunlar, maksiller veya maksiller sinüsleri, kama şeklinde, frontal ve iki kafesli labirentleri içerir.

Bir çok durumda, burun boşluğunda bir kist sadece durumda% 15 gözlenen kafes oluşumu labirent içinde hastaların% 5'inde meydana maksiller ve sfenoid sinüs frontal sinüslerin (tüm klinik vakaların yaklaşık% 80) teşhis edilir.

Paranazal sinüslerin kist özellikleri:

 1. Malign dejenerasyon yeteneğine sahip değildir.
 2. Hemen hemen kendini ve terapötik tedaviyi asla çözmez.
 3. Tek bir varlık veya birden fazla düğüm şeklinde oluşturulabilir.
 4. Maksiller sinüste düğümlerin görünümü kistik sinüzit olarak teşhis edilir.

Daha fazla tehdit ediyor?

Bir kist burunda göründüğünde tehlikeli durum nedir ve kistik düğümün büyümesinin sonuçları nedir?

Bu, yoğun doku oluşumu değil, sadece kapsül kabuğu ve sıvı ile ve kansere işlemini başlatmak, ancak büyüme hasta ciddi sonuçları için tehlikelidir, çünkü Kist bir tümör değildir.

Paranazal sinüslerin kistinden kaynaklanan komplikasyonlar arasında şunlar bulunur:

 1. Nazal ventilasyon ve burun solunumu bozukluğu. Bu nedenle, beyin hücreleri ve diğer organlar sürekli oksijen açlıktan muzdariptir. Bu durumla baş ağrıları gelişir, hafıza bozukluğu, çocukluk ve ergenlik döneminde gelişir - gelişim gecikmesi, akranlarının arkasında belirgin bir gecikme.
 2. Bronş, akciğerler, KBB organlarının hastalık sıklığında artış.

Burun ana sinüsünün kistindeki artış sırasında, ciddi sonuçlar ortaya çıkar:

 • Büyük kistin baskısı nedeniyle yüz kemiklerindeki değişiklikler;
 • ekzoftalmi veya göz kürelerinin kayması;
 • inflamasyon ve pürülan süreçler, görme organlarına, beyin ve kemik dokularına dönüşür;
 • odontojenik kistin gelişiminde fistüllerin görünümü;
 • Kalıcı oksijen eksikliği nedeniyle böbrek fonksiyonu, miyokardiyum, beyin, karaciğer, vasküler, kemik ve eklem hasarının azalması;
 • burun ve üst çenenin kemik ve kıkırdak dokularının tahrip edilmesi;
 • Eğer mikroplarla enfekte bir kist olursa, düğüm duvarlarının yırtılması ve lenfo nodlarına ve pıhtılara piyojenik bakterilerin girmesi.

Ana semptomatoloji

Burundaki kist 5 - 8 mm'lik bir boyuta ulaşmazken, hasta tarafından hissedilmeyebilir. Ve her zaman eğitim sinüslerinde büyümenin işaretleri, onun boyutuyla ilişkili değildir.

Bu nedenle, maksiller sinüs alt kısmına büyük bir aşırı büyüme kendini gösterebilir uzun süre edebilen ve üst kısmında küçük bir nodül sinir pleksus sıkma, ağrıya neden olabilir.

Kural olarak, burun sinüsündeki kist, bir dizi semptomla kendini gösterir:

 1. Havasız burun sinüsleri, nefes darlığı hissi, vazokonstrüktif ilaçlar ise eğitim büyüdükçe daha az yardımcı olur.
 2. Gözlerin altında, tapınaklar, alın, burun ya da boyun bölgesinde kalıcı aptal ağrılar var. Bu durumda, başın pozisyonunu değiştirerek ağrı - özellikle ön eğimler ile ve ayrıca hava yolculuğu, sualtı dalışı ile güçlendirilebilir.
 3. Sinüslerde basınç, raspiraniya hissi.
 4. Görme keskinliğinin bozulması, çift görme.
 5. Burun ya da sarımsı (bakteriyel sinüzit ile) burun akıntısı.
 6. Baş dönmesi, uyku bozukluğu, hafıza bozukluğu, sinirlilik, verim azalır.
 7. Sinüzitin gelişimi veya alevlenmesi.
 8. Paranazal sinüslerin kistinin büyüme alanı üzerinde ödem, göz küresinin kayması.

Bu işaretler, sol ve sağ sinüslerin kistleri için karakteristiktir, ancak genyantritlerde ortaya çıkabilir, bir burunda filizlenen polipoz.

nedenleri

Farklı oluşum mekanizmalarına sahip iki tip nazal kistik düğüm ayırt edilir:

 1. Gerçek veya tutma kist

Sık veya uzun süreli inflamasyona bağlı olarak mukozanın şişmesi ve kalınlaşması nedeniyle oluşur. Bu, mukus üreten bezlerin boşaltım kanallarının tıkanmasına yol açar. Kanallarda bir sır birikir ve bir boşluk kabarcık oluşur, yavaş yavaş sıvı ile doldurulur.

Tıpta, bu formasyon bir odontojenik kist olarak adlandırılır, çünkü ortaya çıkışının nedeni genellikle üst sıranın dişinin kökündeki enflamatuar-bulaşıcı süreçtir. Kemik dokusu tahrip olduğunda, yoğun bir odontojenik kist, alt kısmında lokalize olan maksiller sinüse doğru büyür.

Sinüslerde boşlukların oluşma nedenleri şunlardır:

 • Burun boşluğu ve sinüslerinde sık görülen enflamatuar olaylar, mukoza kalınlaşması ve şişmesi ve üst üste binen kanallar;
 • rinit ve çeşitli tiplerde sinüzit dahil olmak üzere kronik KBB hastalıkları;
 • maksiler dizi dişlerinin kökleri üzerinde pürülan işlemleri;
 • Nazal septumun deformasyonu ve sert damak inişi de dahil olmak üzere burnun diğer yapıları, anatomik olarak dar anastomozlar.

tanılama

Paranazal sinüslerin kistini saptamak için önce iki projeksiyonda sinüslerin röntgen görüntüsünü analiz ederek bir X-ışını incelemesi gerçekleştirilir.

Bununla birlikte, alınan verilerin tıbbi yorumu özneldir ve görüntülerin kalitesine, doktorun yeterliliğine, patolojinin özelliklerine ve burnun yapısına bağlıdır.

Güvenilir tanı yöntemleri olarak şunları düşünün:

 • gynamografi, nodun oluşum ve boyutlarının tam yerini belirlemeye izin veren, sinüs içine kontrast ortamının sokulmasıyla gerçekleştirilir;
 • manyetik rezonans ve tipik olarak odontojenik, polip ve tümör boyutu ve yapısından tutma kistleri ayırt etmek amacıyla Şüpheli durumlarda uygulanır bilgisayarlı tomografi;
 • Nazal kavite ve sinüslerin endoskopisi, şüpheli bölgelerdeki çoklu artışlar için mikrokamera kullanılarak gerçekleştirilir ve tanı doğrulanır.

Tanısal endoskopi sırasında, bir biyopsi, histolojik, sitolojik, biyokimyasal ve mikrobiyolojik bir çalışma için anormal bir büyümenin bir doku parçasını gerçekleştirmelidir. Pürülan bir süreçte patojenleri tanımlamak için kanser sürecinin teşhisini dışlamak gerekir.

tedavi

ilaç

Kistik nodüllerin ilaç yardımı ile tedavisi, patoloji için bir tedaviye yol açmaz, çünkü burundaki kist, farmakolojik ve halk ilaçlarının etkisi altında çözülemez veya ortadan kalkamaz. Ancak ilaçlar sinüzit ile enflamatuar fenomenleri ortadan kaldırır, anomalilerin büyümesi sürecini yavaşlatır.

Temel tıbbi gruplar:

 1. Mikrobiyal süreç için gerekli antibiyotikler: Azitromisin, Amoksiklav-solütab, Suprax, Macropen.
 2. Patojenik florayı öldüren spreyler ve damlalar: Bioparox, Sialor, Isofra, Framaminazine, Polidex.
 3. Mukolitikler, mukusun akışkanlığını ve dışarı akışını arttırır: Fljuditek, Nazol, Rinoflumucil, Lekonil, Mukodin, Oksimetazolin.
 4. Antihistamin spreyler ve alerjenlere karşı aşırı duyarlılık ile damlalar: şişme, iltihaplanma: Allergodyl, Tizin-Allergi, Zodak, Vibrocil.
 5. Nemlendirici aerosoller: Yunus, Vivasan, Aquamaris, Salin, Aqualor, Humer.
 6. Glukokortikoid nazal spreyler - Fliksonase, Nazonex, Baconase, Fluticasone - ödem ve iltihaplanmayı bastırmak için güçlü ajanlardır.

Cerrahi teknikler

Sinüslerde kistlerin eksizyonu 8 - 10 mm'den fazla, ciddi semptomatoloji, pürülan süreçler ile reçete edilir.

Bazen cerrahi müdahale olarak kabul edilmeyen kistik kapsülün delinmesine başvurulur. Prosedür kistin delinmesi ve şırınganın içeriğinin lokal anestezi altında çekilmesi ile gerçekleştirilir. Ancak, bu yöntem sadece geçici bir rahatlama sağlar. Kapsül daha sonra sıvı ile yeniden doldurulur.

Patolojinin tamamen ortadan kaldırılması için, sinüsün anormal oluşumu ve ciddi sonuçları olan tam doldurulmasını önlemek için cerrahi müdahale gereklidir.

Geleneksel olarak kullanılan yöntemler:

Bu klasik yöntem, maksiller sinüsün kistini çıkarmak için kullanılır. Radikal sinüs cerrahisi tekniği, ağızdaki dudak altındaki açıklıktan aletlerin kullanılmasını içerir. İşlem, pahalı karmaşık araç ve gereçler kullanmadan derin yerelleştirilmiş düğümleri çıkarmanıza izin verir.

Kullanılmadığı düşünülen metodolojinin ana eksiklikleri şunlardır:

 • mukoza, submukozal ve kemik dokusunda hasar;
 • genel anestezi, kanama, ağrı ihtiyacı;
 • hastanede uzun süreli kalış (7 - 10 güne kadar);
 • sikatrisyel yara iyileşmesi, yapışkan süreçler;
 • sinüzit, rinit, burun uzun süreli deşarj, yanakların uyuşma, dudaklar, duyarlılık kaybı, sık postoperatif gelişme.
 1. Lazer kaldırma

Bu teknikle, dudak altındaki insizyon yoluyla ağız boşluğuna bir lazer LED enjekte edilir, bu da anormal çıkıntıyı yok eder, aynı anda boşluğu dezenfekte eder ve kanamayı tamamen durdurur.

Yöntem nadiren kullanılır, çünkü onun yardımıyla, lazer tarafından sadece küçük (4 mm'ye kadar) düğümler "buharlaşabilir". Ve en önemlisi - lazer kafasına kistin bulunduğu yere ulaşım Caldwell-Luke tekniğindeki ile aynı manipülasyonları gerektirir.

Paranazal sinüslerin kistlerini video kameralı bir endoskop kullanarak tedavi etme yöntemi günümüzde en çok dikkat çeken şey olarak kabul edilmektedir. Düğümü çıkarmak için, aletler, herhangi bir insizyon ve ponksiyon yapmadan, fizyolojik deliklerden - burun geçişi ve anastomozdan sokulur.

 1. İşlem sırasında dokuya zarar vermez.
 2. Yapışma ve yara izi olmadan hızlı iyileşme.
 3. Bir kamera kullanarak video izleme nedeniyle çalışma alanında manipülasyonların doğruluğu.
 4. Tekrarlayan kist oluşumlarının nadir komplikasyonları ve nüksleri.
 5. Hastanede kalış süresi (1 - 2 gün) ve ayaktan ameliyat olma olasılığı.
 6. Pediyatride en rahat ve güvenli yöntem.
 7. Lokal anestezi kullanma imkanı.

Burunda bir kist olarak böyle bir patolojinin belirtileri varsa - gecikmeden bir uzmana başvurun.

Burunda kistlerin nedenleri, semptomları, tanı ve tedavisi

Kist, hava veya berrak sıvı ile dolu kesecikler şeklinde dokularda veya organlarda patolojik bir oluşumdur.. Bazen vücutta asemptomatiktir, bazen sahibine sorun verir. Çoğu zaman, burun sinüsünde bir kist bulunabilir.

Burunda bir kistin oluşmasının birçok nedeni olabilir. Bunlar sık ​​görülen iltihaplar, travma, polipler, alerjiler ve diğerleridir. Yetişkinlerde ve çocuklarda oluşturulabilir. Hastalığın semptomatolojisi lokasyona bağlıdır. Fakat her durumda, burun boşluğunun kronik iltihaplanması, sık baş ağrısı, rahatsızlık ve nefes alma zorluğu gibi yaygın belirtiler vardır. Çoğu zaman, kist kendini bir uçakta ani basınç düşüşlerinde hisseder. X-ışını ile teşhis edilir. Cerrahi olarak daha sık tedavi edilir.

Burun sinüsünde kist, neden olur

Burunda bir kistin ortaya çıkmasının birçok farklı nedeni vardır. Kabarcıkların kendileri, enflamatuar süreçte, kanalların tıkanması nedeniyle sinüslerden akışkanın dışarı akışının engellenmesi sonucu oluşur.. Demir aynı zamanda sürekli bir sıvı üretir ve duvarları bir kist oluşturarak biriktirir ve aşırı derecede zorlar. Bütün bunların sebepleri şunlar olabilir:

 • Yüzün burnunun yaralanması. Ödem ve hematomlar patolojinin oluşumuna katkıda bulunur.
 • Poliplerin varlığı. Özgürce nefes almayı engellerler, burun boşluğunda basınç gelişir ve paranazal sinüslerin kisti görünebilir.
 • Evcil hayvanlara ve bitkilere belirli ilaçlara veya alerjilere karşı alerjik reaksiyonlar.
 • Sık soğuk algınlığı. Subcooling damarları daraltır, inflamatuar bir süreç oluşur ve bir tümör ortaya çıkabilir.
 • Üst çene ve dişlerde iltihaplanma süreçleri. Üst dişlerin kökleri burnun sinüslerine çok yakındır. Bu bölgedeki enflamatuar bir odak, burun içindeki bir kist gibi tehlikeli bir patolojinin oluşumunu tetikleyebilir.
 • Nazofarenksin yanlış yapısı. Konjenital veya edinsel anomalilerle burun nefesleri zorlaşır. Örneğin, burun septumunun eğriliği ile, burun delikleri boyut olarak farklılaşır - bir tanesi normdan daha geniş, ikincisi zaten. Sonuç olarak, bir burun deliğinden bir iç deliğin normalden daha fazla geçmesiyle, burun boşluğunun ısınması ve ısınması için zaman yoktur. Bu nedenle, böyle bir patolojiye sahip bir hastanın soğuk dönemde hasta olması daha olasıdır. Kural olarak, bu insanların burnunda daha sık bulunan bir kist vardır.

Burun kisti iyi huylu bir neoplazmdır. Çoğu zaman, örneğin diş ağrısı gibi başka hastalıkların teşhisi konulduğunda, hissedilmez ve tesadüfen bulunur.

Burunda tehlikeli kist nedir

Bazen kist çok küçüktür ve ev sahibinizi rahatsız etmez. Eğer hissedilmezse, küçük bir balonun içinde korkunç olabileceği görülüyor mu? Tehlikenin olduğu ortaya çıkıyor. Herhangi bir zamanda, neoplazm boyutta artmaya başlayabilir. Form başlatıldığında, tüm maksiller sinüsü doldurabilir.

Kural olarak, kistin içeriği patojenik bakterileri içerir. Ve kistte güçlü bir artış ile patlayabilir ve sıvı başka organlara girerek yeni inflamasyona neden olabilir.

En sık karşılaşılan komplikasyonlar:

 • Otitis orta kulak iltihabıdır.
 • Konjonktivit - gözlerin iltihaplanması, görme kaybına kadar.
 • Menenjit - beyin zarlarının iltihabı, bir gün için çok hızlı bir şekilde gelişebilir. Çoğu zaman ölüme yol açar.
 • Sepsis - bakteriler kanı enfekte eder ve vücuda yayılır. Yardım olmadan, hasta birkaç saat içinde ölebilir.

Pnömoniye giden üst solunum yolundaki komplikasyonlar daha az tehlikeli değildir.. Ayrıca sinirlerin ve kemik dokusunun iltihaplanması da mümkündür.

Bir çocuğun burnunda kist

Çocukluk çağında kistlerin gelişiminin nedeni, burun boşluğunda iltihaplanma süreçleri olmayabilir. Çocukların üst molar dişleri genellikle iltihaplı hale gelir. Ancak, kural olarak, tedavi edilmezler, ancak basitçe kaldırılırlar.

Diş çıkarıldıktan sonra, iltihaplanma süreci geçer, ancak kist burun boşluğunda kalabilir, bu daha sonra artmaya başlarsa çocuk için çok sorun çıkarır..

Bu gibi durumlarda, kendi kendine ilaç kabul edilemez. Acilen bir doktora başvurmalı ve en savunmasız organın yanında olduğunu hatırlamalıyız - beyin ve gecikmeler onun için çok tehlikelidir. Kulak ve gözlerdeki burundan bir enfeksiyon almak da tehlikelidir; bu durum işitme ve görme çocuğunu kısmen veya tamamen tahrip edebilir.

Bir çocukta bir kistin belirtileri belli olmayabilir ve uzun bir süre bile şüphelenilemeyebilir. Ancak, Bir çocukta sinüzit sık görülürse, onunla birlikte bir MR veya CT taraması yapmalısınız.. Bugüne kadar, bu burun boşluğu kistlerinin en iyi teşhisi.

Burun kisti, belirtileri ve tedavisi

Burunda bir tümörün ortaya çıkmasının belirtileri nelerdir? Klinik tabloya dayanarak, hastanın burun kisti olup olmadığını söylemek zordur. Ancak, varlığının şüphe uyandırdığı ve daha derin bir incelemeye yol açtığı bazı belirtiler vardır. İşte ana olanları:

 • Burun solunumu ile ilgili sorunlar. Burun genellikle kısmen veya tamamen tıkanır, hasta ağzıyla nefes alır. Koku duyusu kırılmış.
 • Özellikle alın ve kaş bölgesinde sık baş dönmesi ve baş ağrısı. Bu, iltihaplanma sürecinin ve mukus birikiminin olduğu burun üst sinüslerinin lokasyonuna bağlıdır.
 • Üst çenede rahatsızlık hissi. Özellikle hasta bir dişin çıkarılmasından sonra.
 • Burun deliğinden gelen izolasyonlar zayıftır, burnunuzu uçurmaya çalışmak sonuç vermez.
 • Çok sık soğuk algınlığı. Bazen bir hastanın burun gibi derhal hafif bir tasarıma girmesi yeterlidir.

Eğer bu tür semptomlarınız varsa, doktora gidişi geciktirmeyin. Bağımsız olarak burun için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz, ancak kontrendikasyonları vardır, bu yüzden bir uzmana başvurmak en iyisidir.

Sıkıca tıkanmış bir burun ile, burnunuzu bir çaba ile üflemeye çalışmayın. Bir kist varsa, bu tür eylemlerden patlayabilir.

Hastalığın tedavisi neoplazmın konumuna bağlıdır. Ana sinüsün kisti ile ameliyat olmadan da yapabilirsiniz. Modern tıp, böyle bir hastalıkta bile baş edebilen çeşitli spreyler sunar, ancak eğer koşmuyorsa ve spreyin ulaşabileceği bir yerdedir.

Bir burun kisti ile komplikasyonların sonuçları

Burunda bir kist oluştuğunda, hasta herhangi bir semptom göstermeyebilir. Uzun bir süre var olabilir, ancak hasta bundan şüphelenmeyebilir. Bu tür patolojiler rahatsızlık getirmez ve bir kural olarak, bir organizmaya zarar vermez. Bu tür neoplazmalar küçüktür, herhangi bir tedavi olmaksızın kendi başlarına geçebilirler.

Ancak belirtiler tam olarak ortaya çıktığında, tedavi edilmeleri gerekir. Saptanan kist incelenmeli ve kesin boyut belirlendi. 1 cm'den az ise, ameliyat gerekli değildir. Spreyler reçete edilir ve gözlemlenir. Kist daha büyük ise, doktor ameliyatta ısrar edecektir ve mümkün olduğunca çabuk yapılması tavsiye edilir.

Bu tavsiyeye uyulmaması ciddi sonuçlara yol açabilir. Büyük kistin kendisi çözülmez ve tedavi edilmezse artmaya başlayabilir, patlayana kadar büyür. Sıvı sıvısı, mukusla birlikte burnun dışına akabilir ve bitişik organlara zarar verebilir - gözler, kulaklar, beyin, solunum sistemi.

Ancak, etrafındaki alanda büyüyüp basabilir. Hastanın durumu kistin konumuna bağlıdır. Eğer:

 • Ön kısımda yer almaktadır. Yüz siniri üzerindeki baskı nedeniyle sık baş ağrısı vardır.
 • Göz alanında presler. Acı çeken görme, hasta çok fazla okuyamıyor, gözler çabuk yoruluyor ve ağrıyor.
 • Çene üzerinde presler. Basınç altında güçlü bir çalışma ile, kafatası kemikleri deforme olmuş, çenenin duvarları inceltilmiştir. Yem sırasında yükte bir çene kırığı oluşabilir.
 • Maksiller sinüslerde bulunur. Bu, kronik sinüzite yol açar ve onlar da, pürülan bir işleme yol açar ve kisteki sıvı bulanıklaşır ve özellikle vücut için tehlikeli olur. Kandaki böyle bir sıvının varlığı sepsise yol açar.

Böylece, kistin yeri ne olursa olsun sağlığa eşit derecede tehlikelidir. Saptandığında, nazal sinüste kistin çıkarılması için bir işlem önerilir.

Burun kisti tanısı

Klinik resmin dayanarak, bir kistin varlığını belirlemek son derece zordur. Bu amaçla X-ışını incelemeleri, MRG ve bilgisayar tanıları yazılmaktadır. X-ray üzerinde, çok farklı, ama MRI daha net bir resim veriyor.

Nazal sinüs kisti: Ameliyatsız tedavi

Birçok insan burnunda bir kist bulunursa ameliyatın önlenebileceğini merak ediyorlar. Evet, bu mümkündür, ancak sadece büyük değilse ve rahatsız etmezse. Modern tıp, burun için çeşitli spreyler sunar. ve Kist onlar için erişilebilir bir yerde ise, bazıları çözme yeteneğine sahiptir.

Ancak çoğu durumda neoplazm çok yoğun bir şekilde antibiyotiklerle yapılan ilaç tedavisine bile yardımcı olmaz. Durum sadece bir süreliğine iyileşebilir, ancak kistin kese hiçbir yere gitmediğinden, ilk soğukta tekrar sıvı ile doldurulur ve hasta için bir problem oluşturur. Aynı durum maksiller sinüsler delinirse de olur. Sıvı söndürülür, ancak zamanla tekrar birikir.

Sinüs kistini çıkarmak için ameliyat

Kist cerrahi olarak endoskopi ile çıkarılır.. İşlemin gerçekleştirilmesi yöntemiyle ikiye ayrılır:

 1. Endoskopun burun içinden girmesi. Böyle bir müdahale ile burun pasajları yok edilir. Daha önce patolojiler yüzünden tahrip edildiyse, o zaman böyle bir operasyon kendini haklı çıkarır. Fakat her şeyin normal olması durumunda ikinci seçeneği yapın.
 2. Üst çenenin üzerinde bir delik oluşumu. Bu daha yumuşak bir işlem ve bir delik daha küçük yapılır. Bundan sonra neredeyse fark edilmeyen bir iz var. Ve günümüzün plastik cerrahlarının olanakları ondan kurtulmayı kolaylaştırıyor.

Ameliyattan sonra doğru davranışa sahip olmak çok önemlidir. Hipotermi, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlardan kaçınmak gerekir. Nüks riski çok yüksektir ve bu tekrarlanan operasyonlara yol açabilir. Bir ayda yüzmek ve dalmak yasaktır çünkü bu, burunda ek bir baskı oluşturur. Ayrıca, bir uçaktaki uçuşlar arzu edilmez.

Ameliyat sonrası dönemde antibiyotikler, antiinflamatuar ilaçlar, restoratif, burun damlaları ve vitaminler. Özel bir diyet reçete edilir, ancak çok katı değildir. Bu dönemde çok keskin yiyecekler yiyemezsin.

Nazal bölgedeki enflamatuar süreçlerin nüksetmesini önlemek için koruyucu önlemlerin alınması da gereklidir. Örneğin, diş hekimine yapılan düzenli geziler sağlıklı dişleri koruyacak ve kist oluşumunu engelleyecektir.

Bir burun kistinin ulusal yöntemlerini iyileştirmek mümkün olup olmadığı

Burun kisti, geleneksel tıbbın henüz bulunmadığı zamanlarda, antik çağlardan beri insanlığa bilinmektedir. O zaman bile insanlar burundaki hoş olmayan hislerden kurtulmaya çalıştı ve bunun için çeşitli otlar kullandılar. Böyle bir tedavi rahatlama getirir, ancak tamamen kistten tasarruf etmez.

Bunun için aloe suyu yaygın olarak kullanılmaktadır. Böyle bir bitki, birçok çiçek yetiştiricisi tarafından pencere kenarında yetiştirilmektedir. Ve her şeyden önce soğuk algınlığı için kullanılır. Her burun deliğine 1-2 damla bitki gömülür. Bitki antibakteriyeldir, enfeksiyonu öldürür ve enflamasyonu hafifletir. Uzun süreli kullanımı ile sinüziti tedavi edebilir. Tedavi için çok yıllık bitkilerin yaprakları kullanın.

Bu amaç için daha az popüler olan, colanchoe gibi bir bitkinin meyvesidir. Antibakteriyel etkisine ek olarak, bu bitkinin suyu, burun pasajlarının iyi temizlenmesini sağlayan güçlü ve sık bir hapşırmaya neden olur.

Ayrıca çiçek yetiştiricilerinin pencerelerinde genellikle altın bir bıyıkla karşılaşabilirsiniz. Suyu, burun sinüslerinin inflamatuar süreçlerinde çok etkilidir. Her burun deliğine günde iki kez sindirilir.

Nazal bölgedeki enflamatuar süreçlerin tedavisi için her türlü ısınma kompresini uygulayın.. Onlar için, yabantur kökü, turp, hardal, alkol çözeltisi kullanılır. Ama dikkatle yapılmalıdır, gazlı bezi birkaç kez katlamak gerekir. Tüm bu bileşenler yüzdeki cildin yanmasına neden olabilir ve eğer yanma olursa, derhal derhal çıkarılmalı ve cilt herhangi bir besleyici kremle yağlanmalıdır.

Sıcaklık yoksa, nefes alarak nefes alıp vermeyi deneyerek, ön taraftakileri ısıtın. Yatmadan önce yapılmalı ve hemen yatağa gitmelidir. Hiçbir durumda termal işlemlerden sonra soğuğa geçebilir. Bu, hastalığın şiddetlenmesine yol açar.

Tüm bu önlemler iyi bir etki gösterir ve inflamatuar süreci rahatlatır. Ama kist çıkarılmaz, kesesi yerinde kalır. Yeni iltihaplarla tekrar sıvı ile doldurulabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen bulaşıcı hastalıklardan biri de bademcik iltihabıdır. Çeşitli patojenler neden olur: streptokok, stafilokok, mikoplazmalar, klamidya, virüsler ve mantarlar.

Boğazda streptokokların semptomları ve tedavisi nelerdir?

Doğuştan, bir kişi sürekli olarak çevre mikrokozmos ile etkileşime girer. Bakteriler bu dünyanın ana sakinleridir. Ve yapacakları şeylerle yaşamak için yapacak bir şeyimiz yok.