Loading

Nazal sinüs semptomları ve tedavisi kist

Çeşitli faktörlerin etkisi altında, bazen doku veya organlarda kist denilen patolojik oluşumlar oluşur. Hepsi türleri, yerleri ve boyutları farklıdır; Bazıları semptomlara neden olur, diğerleri kendilerini göstermez; Bazı "kabarcıklar" kendi başlarına geçerken, diğerlerinin de ortadan kaldırılması gerekir. Neden bu oluşumlar sinüsleri “sever” ve bu tehlikeli midir - burun boşluğunda bir kist mi?

Patolojinin tanımı ve oluşum nedenleri

Nazal sinüslerdeki kist şeffaf veya bulutlu içerikli küçük bir şişeye benziyor. Bazen hava içeride birikmektedir. Elastik duvarlar boşluğu iki taraftan sınırlar. Eğitim iyi huylu, çoğu zaman hiçbir şekilde kendini göstermez. Bazen bir kişi patolojiyi bilmeden yıllarca yaşayabilir.

Kist formasyonunun özü basittir. Sinüslerin mukoza zarları, bir sır oluşturan özel bezlerle doldurulur. Dokular nemlendirmek ve patojenlere karşı koruyucu bir bariyer korumak için gereklidir. Her bez için mukus gelen kendi kanalı ile donatılmıştır. Bir kişi bir solunum virüsünü "yakalar" veya soğuduğunda, kaçınılmaz olarak ortak bir soğuğa yol açarsa, kanallar tıkanabilir ve daha sonra sır dışarı sızma olasılığını kaybeder ve sinüste birikir. Bu durumda, bezler çalışmayı durdurmaz ve mukus birikmeye devam eder. Sonuç, duvarların aşırı büyümesi ve kistik bir kesecik oluşmasıdır.

Nazal kistin nedenleri (site galerisindeki fotoğraf) şunlar olabilir:

 • sık solunum yolu hastalıkları (ARVI, soğuk algınlığı);
 • alerjik doğanın sorunları;
 • üst dişinin iltihabı;
 • travma;
 • burun boşluğunun anormal yapısı;
 • polipler;
 • Nazofarenksin kronik hastalıkları.

Lokalizasyon patoloji sinüsler (üst çene, alın ya da kafes) ve sfenoid eşlenebilir.

Paranazal sinüslerde inflamasyon belirtileri

Kistin bulunduğu yere bağlı olarak, patoloji bulguları kendilerini farklı şekillerde gösterebilir, ancak bir tümörden şüphelenmesine izin veren genel belirtiler vardır:

 • nefes darlığı;
 • sürekli veya periyodik olarak meydana gelen;
 • düzenli baş ağrısı ve baş dönmesi;
 • alın, burun, üst çene tatsız duyumları;
 • bir veya her iki burun deliğinden yetersiz akıntı;
 • burun boşluğunun (rinit, sinüzit) kronik rahatsızlıklarında sık görülen nüksler.

Sinüste bir kistin karakteristik bir işareti, örneğin, bir hava yolculuğu sırasında veya bir derinliğe daldırıldığında, atmosferik basınç sıçramalarında keskin bir acıdır.

Tanı zorlukları

Yaygın bir durum: Bir kişi diş ağrısı veya olağan rinit hakkında çizilir, radyografik inceleme için gönderilir ve resim beklenenden biraz farklıdır. Kistik oluşumların yaklaşık% 10'u bu yolla - kaza ile bulunur.

Belirli şikayetler varsa, ana tanı aracı aynı zamanda radyografidir. Ek ve açıklayıcı önlemler olarak, doktorlar bilgisayarlı tomografiye başvurabilirler ve hastalığın odontojenik doğası durumunda (yani dişlerle ilişkili) ortopantomografi yapılır - maksilladan panoramik bir çekim yapılır.

Tehdit nerede?

İçinde bir sıvı olan küçük bir balonun içinde bir yer olduğu anlaşılıyor. Burun sinüslerinde tehlikeli kist nedir ve sizi rahatsız etmiyorsa buna dikkat edilmeli midir? Mutlaka buna değer. Her şeyden önce, bugün barışçıl bir "top", yarın büyümeye başlayabilir ve eğer büyük ölçüde artar ve kırılırsa, kontamine sıvı kolayca başka iltihaplara neden olacak şekilde diğer organlara girer.

Kistin tespit edildiği, ancak rahatsız edilmediği durumlarda, formasyonun bir X-ışını ile kontrol edilmesi tavsiye edilir. En önemli şey, balonun artmaya başladığı anı yakalamaktır. Gelişmiş vakalarda, kist burun sinüsünü tamamen doldurabilir.

Baş ağrısının kalıcı hale gelmesi durumunda, pürülan bir doğa tahliyesi burnundan düzenli olarak ortaya çıkar, sıcaklık artar ve başka iltihap belirtileri de vardır, doktorun çabuk ve gecikmeden ihtiyacı vardır.

Bu semptomlarla, burun sinüsündeki kistik olmayan kistlerin sonuçları otitis, menenjit ve diğerlerine, komşu organların daha az ciddi hastalıklarına dönüşebilir.

Nasıl savaşılır?

Anahtar nokta: burun tedavisinin sinüsünün kist semptomlarının ortadan kaldırılması sınırlı değildir. Her zaman bir balonun oluşumunu kışkırtan gerçek suçlu bulmaya ihtiyacım var. arama ve nedenleri ortadan kaldırılması, kist çıkarılması, yoksunluk belirtileri, rehabilitasyon tedbirleri ve önleme: Bu nedenle, tedavi karmaşık yöntemleri sunmaktadır.

Tetik sık soğuk algınlığı ve solunum yolu rahatsızlıkları ise - grip karşı sertleştirme ve zamanında aşı ile vücudun bağışıklık artırmak. Alerjik belirtiler antihistaminikler seçildiğinde, travma ile - sonuçları ortadan kaldırır. Her "suçlu" için onun yöntemi.

Cerrahi soru

Nazal sinüste bir kistin çıkarılması üç şekilde mümkündür:

 1. Klasik rezeksiyon.
 2. Lazer etkileri
 3. Endoskopik işlem.

En yaygın yöntem klasiktir. Bu, çoğunlukla Caldwell-Luke'un erişiminde gerçekleştirilen standart bir boşluk müdahalesidir. Etkili ve çalışılmış "kistlerin çıkarılması" seçeneğidir. yan etkiler sağlıklı doku, uzun dönemde travma yüksek not edilebilir arasında, ödem ve burun nefes olası bir ihlal oldu.

Lazer etkisi daha az etkili değildir, Bununla birlikte, ekipman etkilenen bölgeye maksimum erişim gerektirdiğinden, sağlıklı mukoza zarlarına travma klasik yaklaşımınki kadar yüksektir.

Altın standart şimdi, kistin nasal sinüste çıkarılması için endoskopik bir işlem olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda, diğer sinüzitin genyanthomy ve tedavisi için başarıyla kullanılmaktadır. Önemli yöntemin dezavantajları - ekipman yüksek maliyet ve bu nedenle özel kliniklerde prosedür ve profesyonellerin eksikliği yüksek hassasiyetli ekipmanları ile çalışmak için eğitilmiş. Güçlü avantajları:

 • kabukların düşük travmatizasyonu;
 • postoperatif yara izleri yokluğu;
 • Her cerrahi prosedürün yüksek doğruluğu;
 • kısaltılmış rehabilitasyon dönemi;
 • müdahale süresi - 20-40 dakika;
 • lokal anestezi;
 • ayakta tutma olasılığı.

Semptomların giderilmesi ve iyileşme

Baş ağrısı hastalarını rahatlatmak için, non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar (örneğin, Nimesil veya Ketorol) kullanılır, gerekirse antihistamin tedavisi, vazokonstrüktif ilaçlar ve vitaminlerin seyri mümkündür. Kist içeriğinin pürülan doğası ve komplikasyonların oluşması durumunda antibakteriyel ajanlar kullanılır. Restoratif dönem KBB pratiği ve radyografi doktorunun gözetimi altında olmalıdır.

önleme

Burun veya aksesuar "kabarcıklar" ana sinüs kist oluşumunu engelleyebilir önlemler şunlardır:

 • Akut solunum yolu hastalıklarının zamanında tedavisi;
 • düzenli diş muayeneleri ve çürük oluşumların ortadan kaldırılması;
 • influenzaya karşı aşılama;
 • burun boşluğunun alerjik hastalıklarında antihistaminik kullanımı (tıbbi amaçlar için);
 • yaşamın en sağlıklı yolu;
 • sigara içmeyi reddetme;
 • Yaralanmaları önlemek ve kafaya darbeler;
 • Anlaşılmaz ve rahatsız edici semptomları olan doktorlar için tedavi.

Kistik oluşumlar durumunda geleneksel tıp yöntemlerine gelince, bu durumda etkisizdir. Dahası, bitki komponentleri alerjiyi artırabildiğinden ve ilaçlarla kombinasyon halinde öngörülemeyen sonuçlar verdiği için güvensizdir.

Nazal kavitede kistler - yaygın ve iyi çalışılmış bir fenomen. Bu nedenle, wimpy yok, hemen yardım için uzmanlara açmak daha iyidir.

Nazal sinüslerin kistini nasıl teşhis edip tedavi edilir

Nazal sinüste maksiller kist veya kist sarımsı bir sıvıyı dolduran iyi huylu bir neoplazmdır. Tıbbi istatistiklere göre, bu patoloji on kişiden birinde görülür. Çoğunlukla çocukları etkiler.

Maksiller sinüs kisti

Çoğu durumda, bu tür tümörler en büyük, maksiller kümelerde oluşur. İçeriden epitel ile kaplıdırlar - iltihaplanma sürecinin gelişimini provoke eden, sır üreten hücreler. Burun sinüslerinin şişmesi ve bez kanalları dar veya tamamen örtüşür. Salgının dışarı akışı durur, birikir ve kozada bir kapsül belirir.

Kist oluşumu, bir organizmanın kendini savunma yöntemidir: yoğun bir zar, hastalardan alınan sağlıklı dokuları izole eder. Hastalık genellikle çok yavaş ve asemptomatik olarak gelişir, bu nedenle bazıları böyle bir hastalıktan muzdarip olduklarını bile bilmezler. Kist küçükken, hiç rahatsız etmiyor. Patolojinin ilk belirtileri sadece proliferasyonu veya inflamasyonu sonrasında ortaya çıkar.

semptomlar

Bir enfeksiyon içine girdiğinde kist iltihaplıdır ve kendini pürülan salgılarla uzaklaştırır. Ayrıca, yıllar boyunca bu kabarcık tüm sinüs alanını işgal edebilir ve daha sonra nefes almak zorlaşır. Bu tümörlerin asemptomatik gelişimi teşhisini komplike hale getirir, diğer rahatsızlıkların şikayetlerini incelerken sıklıkla rastlantısal olarak bulunur.

Patolojinin bu belirtileri yaygındır:

 • kronik tıkalı burun;
 • yörünge boşluğu veya üst çene, migren bölgesinde ağrı;
 • mukusun burnundan ya da kanşımından dışarı ya da boğaza doğru akıntı;
 • sinüzit sık alevlenmeleri;
 • yüzün daha dikkat çekici asimetrisi.

Bir kist şüphesi varsa, paranazal sinüslerin bir röntgeni verilir ve resim iki projeksiyonda alınır. Bu radyografiler daha ileri çalışmalar ile rafine edilir. En bilgilendirici sonuçlar, endoskopi, MRI (manyetik rezonans görüntüleme) veya sinüslerin bilgisayarlı tomografisi ile verilmektedir. Gerekirse, kistin lokalizasyonu yerine bir kontrast çözeltisi sokulması ile ginografi yöntemini kullanın. Mikrobiyolojik ve histolojik analizler için, eksüda seçimi veya biyopsi - hastalıklı doku örneklerinin alınmasıyla bir delik uygulanır.

nedenleri

Kistik eğitimin gelişiminde ana nedenler:

 • kronik rinit, sinüzit, sinüzit;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • immün yetmezlik hastalıkları;
 • burunta polipler;
 • üst dişlerin iltihabı, pulpitis, akılar;
 • Nazal septumun eğriliği.

Ek olarak nazal ve maksiller sinüslerde anatomik anormallikler vardır. Yanlış bir ısırık ile oluşan kistlerin oluşumunu ve yüzün asimetrisini kışkırtır. Bu tür tümörler genellikle çocuklarda polip olduğu zaman görülür. Rinit, çocuğa burnunu düzgün bir şekilde üflemesini öğretmek için önemli olduğunda. Aksi halde, mukus burun mukoz membranlarını nemlendirmek için açık olması gereken kanalları tıkayacaktır.

etkileri

Kistik tümörler nedeniyle, bu tür komplikasyonlar mümkündür:

 • burun sinüslerinin enflamasyonu ve eklenmesi;
 • Görüntünün bifürkasyonu, çünkü gözbebeklerinin optik eksenleri kaymaktadır;
 • özellikle küçük çocuklarda kafatasının deformitesi;
 • kistin duvarı patladıysa, irinle geniş enfeksiyon;
 • kemik dokusunun bir parçasını ölüyor.

Kademeli olarak genişleyen kistik oluşum giderek daha fazla hava yolundan uzaklaşır. Solunum zorlaşır, oksijen açlığı artar ve pulmoner ve kalp yetmezliğinin gelişmesine neden olur. Artmış bir tümör sadece göz kaslarını, optik sinirleri etkilemez, beynin üst kısmını bile tehlikeli bir şekilde yakalayabilir.

Ameliyatsız tedavi

İlaç tedavisi sadece tümör hala küçük olduğunda anlamlıdır. Burun kistik eğitim tedavisinde kullanılan bir sprey şeklinde hormonal ilaçlar, örneğin, "Nazonex", "Fliksonase", "Tafen". İnflamasyonu, şişliği ve alerjik reaksiyonları azaltırlar. Vazokonstriktörler ("Nazivin", "Tizina", "Xylometazoline") ve antihistaminikler (Zodak, Erius veya Suprastin) olmadan yapamazsınız. Gerekirse, çözme etkisi olan "Lidazu" uygulayın.

Geleneksel tıp eğitim ve reçetelerini tedavi etmeye çalışın. Örneğin, altın bir bıyık burnunun gömülmesi. Bununla birlikte, halk ilaçları ile evde yetiştirilen iyileşme, genellikle istenen sonuçları getirmez ve hatta özellikle de çocuğun durumunu kötüleştirir. Etkili tedavi yerine, ebeveynler, hastalığın içine girerek değerli zamanlarını kaybeder.

Nazal kisti çıkarmak için operasyon

Tümör etkileyici bir boyuta ulaştıysa ve vücudun işlevlerini bozarsa, ameliyat önlenemez. Anestezi altında klasik ameliyatlar (Caldwell-Luc, Denker) travmatiktir, sıklıkla komplikasyonlar eşlik eder. Yöntemi, büyük bir tümörü veya birkaç kisti bir kerede çıkarmak gerektiğinde uygulayın. Üst dudağın altında onlara erişmek için bir kesi, sonra - sinüste bir açıklıktır. Cerrahi müdahale yerlerinde yara izleri oluşur. Ameliyattan önce, antibiyotik enjekte ederek eğitilirler.

Genellikle burun sinüslerinin endoskopik olarak çalışmasını sağlar. Sadece 10-20 dakika içinde daha az travmatik, daha güvenli ve anestezi yapılmadan uygulanır. Kesi yapmaksızın, doktor burnuna bir endoskop yerleştirir ve video kontrolü altında, tümörü sinüsün anatomik açıklığı yoluyla ortadan kaldırır. Çıkarmadan bir ya da iki gün sonra, hastanın kisti boşalır. Operasyonun maliyeti 20 bin ruble. Bir endoskop yardımıyla, neredeyse ağrısız bir lazerle eğitim ortadan kaldırılır. Bu operasyonlardan sonra dokular daha hızlı iyileşir.

Burunda kistlerin nedenleri, semptomları, tanı ve tedavisi

Kist, hava veya berrak sıvı ile dolu kesecikler şeklinde dokularda veya organlarda patolojik bir oluşumdur.. Bazen vücutta asemptomatiktir, bazen sahibine sorun verir. Çoğu zaman, burun sinüsünde bir kist bulunabilir.

Burunda bir kistin oluşmasının birçok nedeni olabilir. Bunlar sık ​​görülen iltihaplar, travma, polipler, alerjiler ve diğerleridir. Yetişkinlerde ve çocuklarda oluşturulabilir. Hastalığın semptomatolojisi lokasyona bağlıdır. Fakat her durumda, burun boşluğunun kronik iltihaplanması, sık baş ağrısı, rahatsızlık ve nefes alma zorluğu gibi yaygın belirtiler vardır. Çoğu zaman, kist kendini bir uçakta ani basınç düşüşlerinde hisseder. X-ışını ile teşhis edilir. Cerrahi olarak daha sık tedavi edilir.

Burun sinüsünde kist, neden olur

Burunda bir kistin ortaya çıkmasının birçok farklı nedeni vardır. Kabarcıkların kendileri, enflamatuar süreçte, kanalların tıkanması nedeniyle sinüslerden akışkanın dışarı akışının engellenmesi sonucu oluşur.. Demir aynı zamanda sürekli bir sıvı üretir ve duvarları bir kist oluşturarak biriktirir ve aşırı derecede zorlar. Bütün bunların sebepleri şunlar olabilir:

 • Yüzün burnunun yaralanması. Ödem ve hematomlar patolojinin oluşumuna katkıda bulunur.
 • Poliplerin varlığı. Özgürce nefes almayı engellerler, burun boşluğunda basınç gelişir ve paranazal sinüslerin kisti görünebilir.
 • Evcil hayvanlara ve bitkilere belirli ilaçlara veya alerjilere karşı alerjik reaksiyonlar.
 • Sık soğuk algınlığı. Subcooling damarları daraltır, inflamatuar bir süreç oluşur ve bir tümör ortaya çıkabilir.
 • Üst çene ve dişlerde iltihaplanma süreçleri. Üst dişlerin kökleri burnun sinüslerine çok yakındır. Bu bölgedeki enflamatuar bir odak, burun içindeki bir kist gibi tehlikeli bir patolojinin oluşumunu tetikleyebilir.
 • Nazofarenksin yanlış yapısı. Konjenital veya edinsel anomalilerle burun nefesleri zorlaşır. Örneğin, burun septumunun eğriliği ile, burun delikleri boyut olarak farklılaşır - bir tanesi normdan daha geniş, ikincisi zaten. Sonuç olarak, bir burun deliğinden bir iç deliğin normalden daha fazla geçmesiyle, burun boşluğunun ısınması ve ısınması için zaman yoktur. Bu nedenle, böyle bir patolojiye sahip bir hastanın soğuk dönemde hasta olması daha olasıdır. Kural olarak, bu insanların burnunda daha sık bulunan bir kist vardır.

Burun kisti iyi huylu bir neoplazmdır. Çoğu zaman, örneğin diş ağrısı gibi başka hastalıkların teşhisi konulduğunda, hissedilmez ve tesadüfen bulunur.

Burunda tehlikeli kist nedir

Bazen kist çok küçüktür ve ev sahibinizi rahatsız etmez. Eğer hissedilmezse, küçük bir balonun içinde korkunç olabileceği görülüyor mu? Tehlikenin olduğu ortaya çıkıyor. Herhangi bir zamanda, neoplazm boyutta artmaya başlayabilir. Form başlatıldığında, tüm maksiller sinüsü doldurabilir.

Kural olarak, kistin içeriği patojenik bakterileri içerir. Ve kistte güçlü bir artış ile patlayabilir ve sıvı başka organlara girerek yeni inflamasyona neden olabilir.

En sık karşılaşılan komplikasyonlar:

 • Otitis orta kulak iltihabıdır.
 • Konjonktivit - gözlerin iltihaplanması, görme kaybına kadar.
 • Menenjit - beyin zarlarının iltihabı, bir gün için çok hızlı bir şekilde gelişebilir. Çoğu zaman ölüme yol açar.
 • Sepsis - bakteriler kanı enfekte eder ve vücuda yayılır. Yardım olmadan, hasta birkaç saat içinde ölebilir.

Pnömoniye giden üst solunum yolundaki komplikasyonlar daha az tehlikeli değildir.. Ayrıca sinirlerin ve kemik dokusunun iltihaplanması da mümkündür.

Bir çocuğun burnunda kist

Çocukluk çağında kistlerin gelişiminin nedeni, burun boşluğunda iltihaplanma süreçleri olmayabilir. Çocukların üst molar dişleri genellikle iltihaplı hale gelir. Ancak, kural olarak, tedavi edilmezler, ancak basitçe kaldırılırlar.

Diş çıkarıldıktan sonra, iltihaplanma süreci geçer, ancak kist burun boşluğunda kalabilir, bu daha sonra artmaya başlarsa çocuk için çok sorun çıkarır..

Bu gibi durumlarda, kendi kendine ilaç kabul edilemez. Acilen bir doktora başvurmalı ve en savunmasız organın yanında olduğunu hatırlamalıyız - beyin ve gecikmeler onun için çok tehlikelidir. Kulak ve gözlerdeki burundan bir enfeksiyon almak da tehlikelidir; bu durum işitme ve görme çocuğunu kısmen veya tamamen tahrip edebilir.

Bir çocukta bir kistin belirtileri belli olmayabilir ve uzun bir süre bile şüphelenilemeyebilir. Ancak, Bir çocukta sinüzit sık görülürse, onunla birlikte bir MR veya CT taraması yapmalısınız.. Bugüne kadar, bu burun boşluğu kistlerinin en iyi teşhisi.

Burun kisti, belirtileri ve tedavisi

Burunda bir tümörün ortaya çıkmasının belirtileri nelerdir? Klinik tabloya dayanarak, hastanın burun kisti olup olmadığını söylemek zordur. Ancak, varlığının şüphe uyandırdığı ve daha derin bir incelemeye yol açtığı bazı belirtiler vardır. İşte ana olanları:

 • Burun solunumu ile ilgili sorunlar. Burun genellikle kısmen veya tamamen tıkanır, hasta ağzıyla nefes alır. Koku duyusu kırılmış.
 • Özellikle alın ve kaş bölgesinde sık baş dönmesi ve baş ağrısı. Bu, iltihaplanma sürecinin ve mukus birikiminin olduğu burun üst sinüslerinin lokasyonuna bağlıdır.
 • Üst çenede rahatsızlık hissi. Özellikle hasta bir dişin çıkarılmasından sonra.
 • Burun deliğinden gelen izolasyonlar zayıftır, burnunuzu uçurmaya çalışmak sonuç vermez.
 • Çok sık soğuk algınlığı. Bazen bir hastanın burun gibi derhal hafif bir tasarıma girmesi yeterlidir.

Eğer bu tür semptomlarınız varsa, doktora gidişi geciktirmeyin. Bağımsız olarak burun için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz, ancak kontrendikasyonları vardır, bu yüzden bir uzmana başvurmak en iyisidir.

Sıkıca tıkanmış bir burun ile, burnunuzu bir çaba ile üflemeye çalışmayın. Bir kist varsa, bu tür eylemlerden patlayabilir.

Hastalığın tedavisi neoplazmın konumuna bağlıdır. Ana sinüsün kisti ile ameliyat olmadan da yapabilirsiniz. Modern tıp, böyle bir hastalıkta bile baş edebilen çeşitli spreyler sunar, ancak eğer koşmuyorsa ve spreyin ulaşabileceği bir yerdedir.

Bir burun kisti ile komplikasyonların sonuçları

Burunda bir kist oluştuğunda, hasta herhangi bir semptom göstermeyebilir. Uzun bir süre var olabilir, ancak hasta bundan şüphelenmeyebilir. Bu tür patolojiler rahatsızlık getirmez ve bir kural olarak, bir organizmaya zarar vermez. Bu tür neoplazmalar küçüktür, herhangi bir tedavi olmaksızın kendi başlarına geçebilirler.

Ancak belirtiler tam olarak ortaya çıktığında, tedavi edilmeleri gerekir. Saptanan kist incelenmeli ve kesin boyut belirlendi. 1 cm'den az ise, ameliyat gerekli değildir. Spreyler reçete edilir ve gözlemlenir. Kist daha büyük ise, doktor ameliyatta ısrar edecektir ve mümkün olduğunca çabuk yapılması tavsiye edilir.

Bu tavsiyeye uyulmaması ciddi sonuçlara yol açabilir. Büyük kistin kendisi çözülmez ve tedavi edilmezse artmaya başlayabilir, patlayana kadar büyür. Sıvı sıvısı, mukusla birlikte burnun dışına akabilir ve bitişik organlara zarar verebilir - gözler, kulaklar, beyin, solunum sistemi.

Ancak, etrafındaki alanda büyüyüp basabilir. Hastanın durumu kistin konumuna bağlıdır. Eğer:

 • Ön kısımda yer almaktadır. Yüz siniri üzerindeki baskı nedeniyle sık baş ağrısı vardır.
 • Göz alanında presler. Acı çeken görme, hasta çok fazla okuyamıyor, gözler çabuk yoruluyor ve ağrıyor.
 • Çene üzerinde presler. Basınç altında güçlü bir çalışma ile, kafatası kemikleri deforme olmuş, çenenin duvarları inceltilmiştir. Yem sırasında yükte bir çene kırığı oluşabilir.
 • Maksiller sinüslerde bulunur. Bu, kronik sinüzite yol açar ve onlar da, pürülan bir işleme yol açar ve kisteki sıvı bulanıklaşır ve özellikle vücut için tehlikeli olur. Kandaki böyle bir sıvının varlığı sepsise yol açar.

Böylece, kistin yeri ne olursa olsun sağlığa eşit derecede tehlikelidir. Saptandığında, nazal sinüste kistin çıkarılması için bir işlem önerilir.

Burun kisti tanısı

Klinik resmin dayanarak, bir kistin varlığını belirlemek son derece zordur. Bu amaçla X-ışını incelemeleri, MRG ve bilgisayar tanıları yazılmaktadır. X-ray üzerinde, çok farklı, ama MRI daha net bir resim veriyor.

Nazal sinüs kisti: Ameliyatsız tedavi

Birçok insan burnunda bir kist bulunursa ameliyatın önlenebileceğini merak ediyorlar. Evet, bu mümkündür, ancak sadece büyük değilse ve rahatsız etmezse. Modern tıp, burun için çeşitli spreyler sunar. ve Kist onlar için erişilebilir bir yerde ise, bazıları çözme yeteneğine sahiptir.

Ancak çoğu durumda neoplazm çok yoğun bir şekilde antibiyotiklerle yapılan ilaç tedavisine bile yardımcı olmaz. Durum sadece bir süreliğine iyileşebilir, ancak kistin kese hiçbir yere gitmediğinden, ilk soğukta tekrar sıvı ile doldurulur ve hasta için bir problem oluşturur. Aynı durum maksiller sinüsler delinirse de olur. Sıvı söndürülür, ancak zamanla tekrar birikir.

Sinüs kistini çıkarmak için ameliyat

Kist cerrahi olarak endoskopi ile çıkarılır.. İşlemin gerçekleştirilmesi yöntemiyle ikiye ayrılır:

 1. Endoskopun burun içinden girmesi. Böyle bir müdahale ile burun pasajları yok edilir. Daha önce patolojiler yüzünden tahrip edildiyse, o zaman böyle bir operasyon kendini haklı çıkarır. Fakat her şeyin normal olması durumunda ikinci seçeneği yapın.
 2. Üst çenenin üzerinde bir delik oluşumu. Bu daha yumuşak bir işlem ve bir delik daha küçük yapılır. Bundan sonra neredeyse fark edilmeyen bir iz var. Ve günümüzün plastik cerrahlarının olanakları ondan kurtulmayı kolaylaştırıyor.

Ameliyattan sonra doğru davranışa sahip olmak çok önemlidir. Hipotermi, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlardan kaçınmak gerekir. Nüks riski çok yüksektir ve bu tekrarlanan operasyonlara yol açabilir. Bir ayda yüzmek ve dalmak yasaktır çünkü bu, burunda ek bir baskı oluşturur. Ayrıca, bir uçaktaki uçuşlar arzu edilmez.

Ameliyat sonrası dönemde antibiyotikler, antiinflamatuar ilaçlar, restoratif, burun damlaları ve vitaminler. Özel bir diyet reçete edilir, ancak çok katı değildir. Bu dönemde çok keskin yiyecekler yiyemezsin.

Nazal bölgedeki enflamatuar süreçlerin nüksetmesini önlemek için koruyucu önlemlerin alınması da gereklidir. Örneğin, diş hekimine yapılan düzenli geziler sağlıklı dişleri koruyacak ve kist oluşumunu engelleyecektir.

Bir burun kistinin ulusal yöntemlerini iyileştirmek mümkün olup olmadığı

Burun kisti, geleneksel tıbbın henüz bulunmadığı zamanlarda, antik çağlardan beri insanlığa bilinmektedir. O zaman bile insanlar burundaki hoş olmayan hislerden kurtulmaya çalıştı ve bunun için çeşitli otlar kullandılar. Böyle bir tedavi rahatlama getirir, ancak tamamen kistten tasarruf etmez.

Bunun için aloe suyu yaygın olarak kullanılmaktadır. Böyle bir bitki, birçok çiçek yetiştiricisi tarafından pencere kenarında yetiştirilmektedir. Ve her şeyden önce soğuk algınlığı için kullanılır. Her burun deliğine 1-2 damla bitki gömülür. Bitki antibakteriyeldir, enfeksiyonu öldürür ve enflamasyonu hafifletir. Uzun süreli kullanımı ile sinüziti tedavi edebilir. Tedavi için çok yıllık bitkilerin yaprakları kullanın.

Bu amaç için daha az popüler olan, colanchoe gibi bir bitkinin meyvesidir. Antibakteriyel etkisine ek olarak, bu bitkinin suyu, burun pasajlarının iyi temizlenmesini sağlayan güçlü ve sık bir hapşırmaya neden olur.

Ayrıca çiçek yetiştiricilerinin pencerelerinde genellikle altın bir bıyıkla karşılaşabilirsiniz. Suyu, burun sinüslerinin inflamatuar süreçlerinde çok etkilidir. Her burun deliğine günde iki kez sindirilir.

Nazal bölgedeki enflamatuar süreçlerin tedavisi için her türlü ısınma kompresini uygulayın.. Onlar için, yabantur kökü, turp, hardal, alkol çözeltisi kullanılır. Ama dikkatle yapılmalıdır, gazlı bezi birkaç kez katlamak gerekir. Tüm bu bileşenler yüzdeki cildin yanmasına neden olabilir ve eğer yanma olursa, derhal derhal çıkarılmalı ve cilt herhangi bir besleyici kremle yağlanmalıdır.

Sıcaklık yoksa, nefes alarak nefes alıp vermeyi deneyerek, ön taraftakileri ısıtın. Yatmadan önce yapılmalı ve hemen yatağa gitmelidir. Hiçbir durumda termal işlemlerden sonra soğuğa geçebilir. Bu, hastalığın şiddetlenmesine yol açar.

Tüm bu önlemler iyi bir etki gösterir ve inflamatuar süreci rahatlatır. Ama kist çıkarılmaz, kesesi yerinde kalır. Yeni iltihaplarla tekrar sıvı ile doldurulabilir.

Nazal sinüste kist - oluşum, semptom, korku nedenleri

Tıp uygulamasında, çoğunlukla burun ve adneksal sinüsler hastalıkları tarafından işgal edilir. Olfaktor organın mukozasında büyüme oluşumu nadir değildir. Neden paranazal sinüslerin kistlerini geliştirir ve bu tümörler için tedavi tipleri nelerdir?

Kist nedir?

Eğitim, mukoza duvarı ve içeriği ile patolojik bir boşluktur. Boyutlar, iç kompozisyon ve şekil doğrudan lokalizasyonun konumuna bağlıdır. Nazal sinüste bulunan kist, doğuştan gelen veya edinilmiş bir karaktere sahiptir. Bezin kanalını tıkayan veya kendi dokusundan oluşan arka planında oluşur.

Yavaş yavaş, mukoza zarında ince, yumuşak ve elastik duvarlara sahip dışbükey bir kap oluşur. İçinden kist sıvı ile doldurulur. Semptomlar, büyüklüğüne ve burun sinüsüne olan etkisine göre değişir.

Patolojinin sınıflandırılması

Bu tipteki tümörler çeşitli türlere ayrılır.

Oluşum yöntemiyle:

 • doğru (mukus dokusundan kanalların tıkanmasına dayanan arka plana karşı);
 • false (formasyon kanalların ve üst dişlerin köklerinin iltihaplanmasına karşı oluşur).

İçerik Türüne Göre:

 • mukus (kapsama alınmadan saf sır);
 • pürülan (içeriğinde mikropların gelişimi);
 • seröz (plazma ve kan elementleri dahildir).
 • frontal sinüsler;
 • labirentin kafes hücreleri;
 • sfenoid sinüsler;
 • maksiller sinüsler;
 • bölümleri.

Sfenoid sinüs veya maksiller sinüslerin kisti, tüm olguların sadece% 5'inde, hem sol hem de sağda bulunur. Formasyonların yaklaşık% 80'i frontal sinüslerde gözlenir.

Tehlikeli kist nedir?

Bu sapmanın insan yaşamı ve sağlığı için derin bir düzeyde tehlikeli olup olmadığı sorulduğunda, uzmanlar olumsuz bir cevap vermektedir. Dokular ve sıvılar, bileşimlerinde mutasyona uğramış hücrelere sahip değildir ve malign bir tümöre dönüşemezler.

Herhangi bir patoloji gibi, burun boşluğundaki kistlerin de sonuçları vardır. Kanserli bir tümöre dönüşmezler, ancak hastada büyümeleri ile düzensizlikler vardır.

Arttığında, aşağıdakiler görünür:

 • sürekli rahatsızlık;
 • baş ağrısı;
 • burun tıkanıklığı hissi.

Tümör geliştikçe, burun boşluğu bir mikrobiyal gelişim kaynağı olabilir veya deforme olabilir. Bu, sinüslerde akut ve kronik patolojilerin oluşma riskini ve enfeksiyonun daha derin dokulara yayılmasını artırır. Sizde ürettikçe tehlikeli kist sinüsleri ve içeriklerini tamamen örtebilir - ayrılır.

Sistin sfenoid sinüs bölgesinde oluşması durumunda, hasta şiddetli baş ağrılarına yakalanabilir. Bu, bu durumda kistin derin kraniyal kemikte yer almasından kaynaklanmaktadır. Belirgin semptomlarla, cerrahi müdahale gereklidir.

Eğitimde kontrolsüz büyümeden dolayı, hasta merkezi sinir ve kardiyovasküler sistemlerin çalışmasını etkileyebilecek önemli bir oksijen eksikliği yaşayabilir.

En tehlikeli olan paranazal sinüslerin komplike kistleridir. Tedavinin yokluğunda, optik sinir sıkışması, nekroz ile doku hasarı ve osteomiyelit gelişimi (çene kemiğinin ayrışması) riski vardır.

Burun sinüslerinde bir kistin ortaya çıkmasının nedenleri

Burun sinüslerinde kistlerin gelişimi çeşitli faktörlerle belirlenir:

 • mukozanın hormonal arka planında değişiklik;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • üst çene dişlerinin köklerindeki enflamatuar süreçler;
 • burun boşluğunun akut ve kronik hastalıkları;
 • yüzün asimetrisine yol açan travma;
 • polipler;
 • Nazal septumun anormal yapısı.

Tüm patolojik süreçler, bezlerin tıkanmasına veya mukozayı etkilemeden paranazal sinüslerde kist oluşumuna neden olur. Bezler normal işlev görürse, kalıcı bir sekresyon meydana gelir. Bu, oluşumların büyümesini provoke ediyor.

Kronik burun akıntısı, alerjik rinit, akut ve tekrarlayan sinüzit, anormal nazal septum ve periodontit riski olan kişiler risk altındadır.

Nazal sinüste kist belirtileri

Patolojinin gelişiminin başlangıcında, hiçbir işaret yoktur. Görünür belirtiler, burun sinüslerindeki kistlerin artmasıyla ortaya çıkar.

Aşağıdaki belirtiler dikkatli olmalıdır:

 • ARVI'ye bağlı olmayan sürekli burun tıkanıklığı, yıl ve günün zamanı;
 • konvansiyonel ilaçlarla soğuk algınlığından kurtulmama;
 • nefes darlığı;
 • büyümenin yer aldığı burun bölgesinde ağrı;
 • basıldığında artan rahatsızlık;
 • yüzün çeşitli bölgelerinde ağrı hareketi;
 • Burun veya septumda yabancı cisim hissi;
 • sağlık durumundaki bozulma ve başın keskin dönüşü (nadiren).

Nazal sinüste kistin başka belirtileri vardır. Mikroplarla enfekte ise, belirtiler sinüzite benzer hale gelir. Şiddetli takviye ile hasta, ortak belirtiler sergiler - titreme, ateş, uyuşukluk, apati, yüz dokularının şişmesi ve burun akıntısı.

tanılama

Nazal sinüste bir kist olduğunda, semptomlar tanıda yardımcı olmaz. Ayrıca KBB organlarının diğer patolojilerinde bulunurlar. Enstrümantal teknikler, teşhisi doğru bir şekilde saptamak ve eğitimin lokalizasyonunu belirlemek için kullanılır. Sfenoid sinüs ve diğer parçaların kistini doğru bir şekilde tanımlamanıza izin verir.

Röntgen

Radyografi sayesinde doktor kistin yerini ve burnundaki yapısını belirler. Resim şekilleri ve hacimleri iyi gösteriyor. Küçük oluşumları değerlendirmek gerekirse, X-ışını her zaman bilgilendirici değildir.

endoskopi

Diğer bir doğru tanı yöntemi gerçek zamanlı olarak kullanılır. Boşluk içine özel bir tüp sokulur ve burundaki tüm mevcut hareketler incelenir. Bu, burun boşluğunun herhangi bir segmentindeki kisti tanımlamaya yardımcı olur. Bir uzmanın kistin anormal gelişimi ile ilgili şüphesi varsa, prosedür sırasında daha ileri histolojik inceleme için doku örneklemesi yapabilir.

Manyetik rezonans görüntüleme, CT

Kısa bir süre için modern ekipman yardımı ile doktor, yüz kemiklerinin yapısı ve burun boşluğu ihlalleri hakkında tam bilgi alır. MRG güvenli teşhis anlamına gelir, eğitimin büyümesini izlemek için birden fazla kez kullanılabilir.

BT'nin MRG ile benzer bir eylem ilkesi vardır, ancak iç hastalıkları kontrol etmek için radyoaktif radyasyon kullanılır. Özellikle doğru bir resim çizerek, kumaştan geçer. Bilişim yoluyla, her iki çalışma da birbirinden aşağı değildir.

Yerleşim kenarı diş patolojilerinin arka planına göre oluşturulduysa, dar bir uzman - bir diş hekimi - danışılması gerekir. Diş çürüğü seviyesini değerlendirir, pürülan içeriklerin varlığını ve eğitim ile bağlantısını belirler. Çoğu durumda, kistin çıkarılmasından sonra, dişin restorasyonu veya çıkarılması gerekir.

Ameliyatsız burun kist tedavisi

Bugüne kadar, kistik oluşumları ortadan kaldıracak ilaçlar bulunmamaktadır. Birçok hasta erken dönemde semptomları hafifletmek için ilaç ve halk ilaçları kullanır.

analjezikler

Duvarlarda kist basıncı olduğunda periyodik ağrıyı gidermek için tasarlanmıştır.

Damlalar ve Spreyler

Nazal kanalların açıklığını artıran nazal vazokonstrüktif ilaçlar, burnun ödem ve tıkanıklığını giderir.

deniz suyu

Burnun kimyasal olarak tuzlu çözeltilerle yıkanması, nazal mukozanın mikroflorasının onarılmasına ve derin sinüslerde bakterilerin yıkanmasına yardımcı olur.

Antiseptik çözümler

Vücudun iç yüzeyini durgun mukustan arındırın ve mikropları pürülan burun akıntısı ile yıkayın.


Daha sonraki bir dönemde, birikme etkisinin durması zordur, çünkü boyut artar. Doğru tedavi yoksa, komplikasyon riski vardır.

En iyi tedavi yöntemi cerrahi girişimdir. Komplikasyonları önler ve nüksleri dışlar. Operasyondan sonra hızlı bir iyileşme süresi kaydedilir.

Halk ilaçları

Alternatif tıp için reçeteler sıklıkla evde ilk yardım olarak kullanılır.

 1. Bir burst kisti ile burun boşluğunu hemen yıkamak önemlidir. Bu fizyolojik eczane çözümü yardımı ile yapılabilir. Elde değilse, 200 ml suda 5 gram tuz ve soda seyreltilir. Burun deliğine kuvvetli bir tuzlu çözelti çekilir ve karşıt olandan boşaltılır.
 2. En etkili iyileştirici ajanlardan biri baldır. Sürekli patlayan bir kistin enfeksiyonunu önler ve nazal mukozayı hafifçe etkiler. Eğitimin üzerindeki burunda, balda yağlanan bir tampon 20 dakika sürüyor.
 3. Soğan suyu mikropları ve burun tıkanıklığını ortadan kaldırmak için kullanılır. Yanık yapmamak için ürünü dikkatli kullanın. Aynı miktarda su ile seyreltilmiş bir kaç damla meyve suyu, günde 3-5 kez damlatılır.

Nazal sinüste kistlerin cerrahi tedavisi

Her yıl, burnun sinüsündeki kisti çıkarmak için binlerce cerrahi girişim yapılmaktadır. Bunun nedeni büyümesi ve koku alma organının işlevselliğinin ihlalidir. Cerrahi tedavi% 99 oranında etkilidir.

Operasyonda birçok avantaj var, ancak sadece önemli ihlaller için kullanılıyor. Hastanın ağrılı semptomları varsa veya daha ileri komplikasyonları olan yüksek atılım kistleri riski varsa gereklidir.

Burun sinüslerinde küçük kistik formasyonlar hastanın sağlığı ve refahı üzerinde çok az etkiye sahiptir. Doktor her zaman bu seviyede cerrahi müdahale önermez, ancak sürekli izleme gerektirir. Bu, birikimin olası değişikliğini kontrol edecektir.

Klasik yöntem

Sinüs ağızdan kesilir, sinüs delinir, kistik boşluk açılır. Bu erişim mukoza için travmatiktir. Kesi yeri bağ veya yara dokusu ile kaplıdır. Klasik operasyon, mukozanın özelliklerini olumsuz yönde etkiler.

Endoskopik müdahale

Modern yöntem minimal yaralanmalara sahiptir. Kiste doğrudan nazal geçiş yoluyla seçilir. Ağızda bir prob yerleştirilir, sıvı ile boşluk delinir ve çıkarılır. Enstrümanlar yardımıyla, etkilenen bölgede bir ayak bileği oluşturur ve onu burun geçidine bağlarlar.

Kist ve ameliyat alanı genişse, kesiler kesildikten sonra yapılır. Sıvı ve eksüdayı gidermek için drenaj kurulmuştur. Anestezi olarak genel veya lokal anestezi kullanılır.

Kistlerin sebebi, nazal septumun yanlış oluşması veya yaralanması ise, başlangıçta plastiğini geçirir. Kıkırdak plakasının restorasyonundan sonra, kistin çıkarılması için tam teşekküllü bir ameliyat gerçekleştirilir.

Endoskopik cerrahi ile hasta, tıbbi personelin gözleminden birkaç saat sonra taburcu edilebilir. Birkaç gün içinde durumunu kontrol etmeli ve muayene için doktora başvurmalıdır.

Daha sonra, doktor bağ dokusunun büyümesini gözlemleyeceği bireysel yöntemleri seçer. İyileşme sürecinde sivri ve skar oluşmaması önemlidir. Bazı durumlarda, bir KBB doktorunun kontrolü yıl boyunca gerçekleştirilmektedir.

önleme

Kist oluşumunu önlemek neredeyse imkansızdır. Rinit ve diğer patolojileri zamanında tedavi etmek gerekir. Burun boşluğundan herhangi bir semptom bulunursa, kulak burun boğaz uzmanını derhal ziyaret etmeniz önerilir.

Ağrılı dişler, doğrudan dokulardan burnun alt bölgelerine geçebilen doğrudan enfeksiyon kaynağıdır. Kök kanallar sinüslerde sekonder kist oluşumunu önlemek için tedavi edilmelidir.

Bracing prosedürleri zorunludur. Bağışıklığı desteklemek için vitamin kompleksleri, kötü alışkanlıkların reddi ve bağışıklık düzenleyici preparatların alınması ile mümkündür.

Sepsiste yaralanmayı önlemek için, buruna giren düşmelerin, çarpmaların ve yabancı cisimlerin önüne geçmek gerekir.

Burun kisti

Tıbbın burnundaki kist, intrinsik duvar ve içeriğe sahip dokularda patolojik oluşumla açıklanır.

Hayatta, burundaki kist normal varoluşa müdahale eder. Ve bazen bu durumda bir kişi olası bir operasyon hakkında düşünüyor. Cerrahi müdahale şu anda zorunlu mu? Bu sorunu çözmek için başka yollar bulabilir misiniz?

Tüm bu soruları cevaplamak için, kistin boyutunu ve doğru bir teşhisi bilmeniz gerekir. Bizim zamanımızda her şey mümkündür, hatta cerrahi müdahale olmaksızın böyle bir hastalığın tedavisi mümkündür.

En önemli şey doğru yaklaşımı bulmak ve doktora ziyareti geciktirmemek.

Burunda bir kistin nedenleri

Burun mukozası bu şekilde düzenlenmiştir: içinde bulunan bezler burun boşluğunu nemlendiren bir mukus üretir. Bu bezlerde, bu mukusun burun boşluğuna nüfuz ettiği kanallar vardır. Kanalların tıkanması durumunda, bir kist denilen mukus birikmesi oluşur. Bu durumdaki bezler "aktivitelerini" sürdürürler, çünkü burundaki kistin büyüklüğü giderek artmaktadır. Bir hastanın daha önce bir doktordan yardım istediğini, sorunu düzeltmenin ne kadar kolay olduğunu izler.

Her şeyden başlayarak, soru şu: neden bu kanallar tıkalı? Bunun sebepleri şöyledir:

 • vücudun artan alerjik ortamı,
 • sinüzit, rinit ve burun sinüsleri ve burun boşluğu ile ilgili diğer hastalıklar gibi kronik bir doğa hastalıkları,
 • polipler,
 • Burun yapısının anatomik özellikleri
 • üst uzak dişlerin hastalıkları.

Görünüşe göre burun içindeki kist sıfırdan kaynaklanmaz, bu nedenle birçok durumda bir kistin oluşumunun önlenebileceği açıktır.

Sinüs kist nedenleri

Burun sinüslerinde, özellikle de kronik hastalıklar söz konusu olduğunda ortaya çıkan iltihaplanma süreçleri, burun sinüslerinde kist oluşumunun nedenleridir. Bunlar şunları içerir:

 • alerjik rinit,
 • vazomotor rinit,
 • kronik rinit,
 • burun yapısına ilişkin fizyolojik özelliklerin yanı sıra.

Burundaki kist burun sinüslerinde oluşur, bu nedenle nedenleri hem polipleri hem de sinüziti içerir.

Rinitin burunlarında sıvı birikmesine izin verilmemesi çok önemlidir. Basit bir şekilde konuşmak gerekirse, rinit (herhangi bir tür) durumunda, ortaya çıkan mukusun, burun boşluğunun nemlendirilmesi için gerekli olan kanalların tıkanmasını engellememesi için "köreltmek" gereklidir.

Burun sinüsünde kist

Bugün burundaki bir kist, çoğu için bir problemdir. Son zamanlarda, bu sorun cerrahi olarak çözüldü. Modern tıp, burun sinüsündeki kistleri ortadan kaldırmak için yeni daha az radikal yollara ulaşmıştır. Artık kistleri bir filotom spreyi ile kaldırabilirsiniz.

 • burnun sinüslerini tamamen temizler,
 • oluşan pıhtı sulandırır,
 • interstisyel çatlaklar dahil olmak üzere sadece yüzey değil, aynı zamanda mukoza zarının daha derin kanallarını yıkayarak,
 • Kurumuş bir kist ve mukoza zarının oluşturduğu ödemi ortadan kaldırırken, kuruma etkisi yaratır.
 • sinüslerin sinüslerinin doğal açıklığını provoke ederek, uyuyan sinir reseptörlerini uyarır,
 • lokal doku duyarlılığını yeniler,
 • mukozanın doğal fonksiyonlarını yeniler,
 • istenmeyen sonuçlar ve yan etkiler bırakmaz.

Burundaki kist, daha kesin olarak burun sinüsünde, tedavinin ikinci aşamasında, hipertrofik rinitte olduğu gibi, yani burun için fitospray ve merhem kullanılır.

Paranazal sinüslerin kisti

Burun kisti burun çeşitli sinüslerde olabilir: frontal, maksiller veya maksiller, alt.

Paranazal sinüslerdeki kist tiplerini düşünün:

 1. mukoel - kistleri burun sinüsünün mukus zarının salgı bezlerinin boşaltım kanallarının işlev bozukluğu sonucu oluşur. Bu etkinin nedeni tıkanıklık, iltihaplanma ödemi, bezin kanallarında hiperplastik veya skardır. Ütü, normal olarak işlev görme yeteneğini kaybetmez, bu da gerilmenin ve duvarların artmasının bir sonucudur.
 2. yanlış - tamamen kistler değil, mukoza kalınlığında oluşan benzerlikleri veya lenfanjektatik birikimleri ve buna göre epitel astarı yoktur. Kantitatif oranda tek ve çoklu gruplara ayrılır. Çoğu zaman, nedeni vazomotor rinittir. Ana hastalıkta bu tür hastalık çocuklukta görülür.
 3. Kistler, burun sinüslerinin konjenital malformasyonları sonucu oluşmuştur.

Burun kisti, paranazal sinüsler hakkında konuşmak gerekirse, çoğunlukla asemptomatik olarak ilerler. Ve, kural olarak, kaza sonucu ortaya çıkan durumlarda, örneğin, burun röntgeni, yüz iskeleti MRI ve benzeri ile birlikte profilaktik muayeneler tespit edilir. Bazen sinüs ponksiyonu sırasında maksiller sinüzit şüphesi varsa kist tespit edilir.

Bu durumda kist nadiren kendini hissettirir. Ancak, bu tür belirtilerle kendini gösterdiği durumlar vardır: burnun sinüslerinde bir rahatsızlık hissi, sürekli veya tekrarlayan bir doğanın baş ağrıları.

Daha da nadiren, “tıkalı burun” yani burundan nefes alma problemi vardır. Böyle bir semptom, kist duvarında, burun boşluğunun ötesine uzanan ve boşluğuna giren bir polip oluşması durumunda ortaya çıkar.

Odontojenik kistler daha şiddetli semptomlara sahiptir:

 • trigeminal nevraljiye bağlı ağrı. Hemen, yüzün şişmesi ve gerginliği, gözyaşı,
 • yanak bölgesinde ağrı, baş ağrısı,
 • bazen ateş veya genel zehirlenme belirtileri.

Hastalığın teşhisi genellikle röntgenografi ile gerçekleştirilir.

Burunda kist belirtileri

Bir insan tüm hayatı boyunca yaşar ve bir kistin varlığından şüphelenmez. Burun içindeki bir kist, özellikle paranazal sinüslerde bir kist meselesi varsa, hiç rahatsız edilmez.

Çoğu zaman, burnunda kist bulunan hastaların bu şikayetleri vardır:

 • baş ağrısı,
 • burun tıkanıklığı
 • Üst çene bölgesinde veya alın bölgesinde hoş olmayan duyumlar.

Dalış ya da yüzmeyi seven taraftarlar, kist bölgesinde ağrı hissedebilir, ancak hastanın derinliği durumunda, bu tür belirtiler basınç düşüşlerinin etkisi altında ortaya çıkar.

Sinüzit olasılığını dışlama.

Yukarıda belirtilen semptomların hepsi bir kişide mevcutsa, burnunda bir kist olduğu henüz bir gerçektir. Mutlak kesinlik için bir KBB doktoruna veya bir kulak burun boğazına muayene yaptırmak gerekir.

Sinüs kisti belirtileri

Her hastalığın farklı şekillerde acı çekdiği açıktır. Her insanın burnundaki bir kist farklı bir şekilde kendini gösterir, bazen varlığının belirtisi yoktur.

Sinüs kistlerinin semptomları neden birbirinden çok farklı?

 • İlk olarak, kistin büyüklüğü çok önemlidir.
 • İkincisi, lokalizasyonun yeri de tezahürün doğasını etkiler.
 • Üçüncü olarak, kistin görünümü de büyük önem taşımaktadır.

Ancak bir semptom için doğru bir tanı koymak imkansızdır, profesyonel muayene gereklidir. Çalışma, maksiller sinüsün bir delinmesini içerebilir. Çoğu zaman şüpheli genyantrit durumunda yapılır. Deliğin sonucu olarak sarı bir sıvı tespit edilirse, burunda bir kist olduğu belirtisidir. Şimdi doktorun görevi yerini keşfetmek. Bu incelemeler için radyografi yapılır. Her ne kadar pek çok analist, "geçmişin kalıntıları" gibi analiz yöntemlerini çağırıyor. Daha modern tanı yöntemlerine paranazal sinüsleri inceleyen manyetik rezonans görüntüleme dahildir. MRI sayesinde, bir milimetreye kadar doğru bir şekilde kistin büyüklüğünü değil, aynı zamanda spesifik yeri de belirleyebilirsiniz. Bu, doktorun kisti ortadan kaldırmak için en uygun yolu seçebildiği için uygundur. Bu durumda bilgisayarlı tomografi MRG'nin önemini aşmaktadır.

Sol nazal sinüs kisti

Burun sol veya sağ sinüsünden bağımsız olarak burundaki bir kist, görünümü asemptomatik olsa bile çıkarılmalıdır. Kist, herhangi bir neoplazm gibi, normal değildir. Her durumda, biriken mukus (kist) insan sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip değildir ve hatta tersi de geçerlidir. Zamanla, hoş olmayan sonuçlar olabilir: yırtılma, baş ağrısı, nefes almada zorluk vb.

Evet, bazıları burun ve operasyonlardaki delinmelerden korkuyor. Ama Taş Devri'nde yaşamıyoruz. Artık daha ciddi hastalıklar, tümörlerin de dahil olduğu lazerler veya enjeksiyonlar ile tedavi edilmekte, burun sol sinüsünün kistinden bahsedilmemektedir.

Sağ nazal sinüs kisti

Burun sağ sinüsüne gelince, burundaki kist sol sinüsün kisti kadar kendini gösterir. Kistin teşhisi ve tedavisi sağ ve sol sinüs ile aynı prensibe göre gider. Boyut ve lokasyona bağlı olan tek fark, yani, maksiller ve frontal sinüsler, örneğin, farklı tedavi yöntemlerine sahiptir.

Genellikle kist burnun sağ sinüsü ise, o zaman ağrı hissi sağ tarafta hakimdir, fakat her zaman değil. Ayrıca, burun tıkanıklığının sadece sağ taraflı bir yerleşme bölgesine sahip olması gerekli değildir.

Burundaki kist ve bu durumda kişiyi rahatsız edemez.

Burun maksiller sinüs kisti

Maksiller (maksiller sinüslerin bir başka adı) içinde yer alan odontojenik kistlerin ismini taşıyan ayrı bir kist türü vardır.

Burun içindeki bu tür bir kist, köklerin ve patolojilerin bitişik dokularının toprak patolojilerinden kaynaklanır. Bu kist iki tipe ayrılmıştır:

 • Foliküler. Adından da anlaşılacağı üzere, hastalığın nedeni folikül - dişin rudimentidir. Bu problemin gelişimi 10-13 yaş arası çocuklarda görülür. Bir kistin oluşumunun sonucu dişin az gelişmiş retinası veya süt dişinin iltihaplanmasıdır.
 • radiküler veya pericornium, dişlerin travmaları ile birlikte periodontitisin inflamatuar süreçleri temelinde oluşur.

Maksiller sinüs kisti

Daha önce de söylediğimiz gibi, burnun maksiller (maksiller) sinüsünün kisti iki tipe ayrılır: odontojenik kist tiplerine işaret eden foliküler ve radiküler.

Odontojenik kistler, burundaki diğer kistlerden daha şiddetli semptomlara sahiptir:

 • Üçlü sinirin nevraljik tipinde ağrı, şişlik, yüz gerginliği, yırtılma,
 • yoğun bir baş ağrısı,
 • yanak bölgesinde ağrı, ancak sinüslerin duvarlarını hissettiğinizde acı verici belirtiler yoktur.
 • sıcaklıkta olası artış,
 • Genel zehirlenmeye benzer şikayetler,
 • kistlerin uzun süreli varlığının muhtemel bir sonucu: fistüller.

Daha sık karşılaşılan komplikasyonlara ek olarak. Tıbbi uygulamada kaydedilenler nadirdir, ancak ciddi sonuçları vardır - kemik dokusunun atrofisi, yörünge duvarının deformasyonu (göz küresinin kendisinde baskı da mümkündür, neden diplopi mümkündür).

Bu durumda, burundaki kist, özel teşhis ile incelenir:

 • Hymorografi - burnun maksiller sinüsüne kontrast madde girişi,
 • X-ışını veya bilgisayarlı tomografi.

Burun ana sinüs kisti

Burunda bir kist daha doğru bir tanıya sahip olmalıdır ki doktor doğru tedaviyi reçete edebilir. Hasta, burnun ana sinüsünün kisti olduğundan eminse, o zaman hastalık hakkında aşağıdaki bilgileri bilmelidir:

 1. şimdi burun ana sinüs kist kaldırılamaz, ama "rassosat" phytospray içeren özel bir teknik,
 2. semptomlar burundaki kistler için standarttır: hastalığın asemptomatik seyri veya burun tıkanıklığı veya baş ağrısı veya olası sinüzit,
 3. etkili bir tanı yöntemi - bilgisayarlı tomografi. Yine de, bazı uzmanlar hala daha konservatif araştırma yöntemlerini tercih ediyorlar: X-ışınları ve delinme.

Burun kisti genellikle rinit hastalıklarının bir sonucudur. Buna göre, önleme için düzenli olarak biriken mukustan burun geçişlerini serbest bırakmalıdır.

Bir çocuğun burnunda kist

Çocuğun burnundaki kist çoğunlukla süt dişleri veya az gelişmiş retinifiye folikül ile ilişkili enflamatuar süreçlerin bir sonucu olarak, burnun maksiller sinüsünde gelişen odontojenik foliküler kistlerin formuna karşılık gelir.

Tabii ki, bu tür bir teşhisin sonuçları, göz küresi üzerindeki baskı da dahil olmak üzere, en ciddi sonuçlar olabileceği için, bu gibi durumlarda, kendi kendine ilaç kontrendikedir.

Çocuklarda burun içindeki bir kist asemptomatik olarak ya da burun akıntısı, baş ağrısı ve nefes darlığı ile birlikte geçebilir. Doğal olarak, kistler sıklıkla sinüzit veya sinüzit gibi kendilerini gösterdikleri için, sadece semptomlara dayalı bir tanı koymak imkansızdır. Bu nedenle, çocuğun KBB'si bir röntgen veya MRI veya burnun bilgisayar tomografisini içeren bir muayeneyi yapar.

Burunda tehlikeli kist nedir?

Burundaki kist başlangıçta kendini gösteremez. Bu tanının tehlikesi, burun sinüslerindeki neoplazm nedeniyle sümük birikmesidir (ibid.). Tabii ki, koleksiyonun faydası yoktur. Sağlıklı bir insan (burnunda kist yoktur), bu mukus doğal olarak ayrılır.

Olası zarar hakkında daha doğru bir şekilde söylemek için, burnun bir anlık görüntüsünü görmeniz gerekir. Sadece büyüklüğü değil, aynı zamanda kistin yerini de belirler. Örneğin, burun içindeki kist, sinüsün açılma geçidini kapatırsa, özellikle eğimler sırasında sarı bir sıvı burundan kaçabilir. Özellikle sinüsün kist ve oluş nedenleri olduğunu bilmek de önemlidir. Ve, nedenleri, tamamen farklı olabilir.

Burun sinüsünde bir kistin sonuçları

Sonuçlar burundaki kistin türüne, yani varlığının süresine, büyüklüğüne, nedenine ve konumuna bağlıdır.

Bazen kist kendi kendine geçer (ama kişi bunun için umut etmemelidir!), Ve bazen hasta bile "gözleri ikiye katlayabilir". Bir kistin yabancı bir varlık olduğu unutulmamalıdır, yani varlığının zaten "kötü" olduğu anlamına gelir. Bir kistin neden olduğu baskının baş ağrılarının başlangıcını (gürültülü, güçlü, inatçı, periyodik) provoke edebildiğini anlamak da gereklidir. Herhangi bir acı, bir kişinin normal aktivitesini ve performansını azaltan rahatsızlıktır.

Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda, burundaki bir kist, orbit duvarının deformasyonları dahil olmak üzere komplikasyonlara neden olmak için gerçekten "korkunç" bir temel olabilir.

Kime dönecek?

Burunda kist tedavisi

Burundaki kist, tanıya bağlı olarak çeşitli şekillerde tedavi edilir.

 • Tümör kronik ise cerrahi tedavi veya kistin cerrahi ile çıkarılması,
 • Sinüzit tedavisi tipi ile konservatif tedavi.

Kistin çıkarılmasına yönelik operasyonun tam olarak nasıl gerçekleştirileceği, aslında tüm cerrahi manipülasyonları gerçekleştiren lor tarafından belirlenir.

Frontal sinüslerin kisti ancak boyutları çok büyük olduğunda çıkarılır, bu da frontal-nazal anastomozun pasifliğini ihlal eder.

Burunda bulunan kist son zamanlarda özel bir endoskopik teknik yardımıyla çıkarıldı ve bu da hızlı ve minimal acı verici bir işlemdir.

Odontojenik neoplazmlar iki doktor tarafından tedavi edilir: diş hekimi ve KBB.

Kistleri "büyükannenin" tarifleriyle veya tek başına tedavi etmek, yalnızca durumu kötüleştirebilir.

Sinüs kisti tedavisi

Burunda kist çoğunlukla cerrahi olarak - cerrahi ile tedavi edilir. Ancak sinüslerin tüm kistlerinin derhal kaldırılması gerekmez. Operasyon, sadece doktorun kararı ile yapılır, bu da sınavın sonuçlarına dayanır.

Kistin çözülmesini amaçlayan başka tedavi yöntemleri vardır. Ancak bazı uzmanlar, kistlerin büyümesini provoke etmek için ilaç tedavisinin yeterince etkili olamayacağına ve hatta bunun tersine olabileceğine inanmaktadır.

Fakat yine de, bir yöntemin "kötü" ve diğerinin "iyi" olduğu söylenemez çünkü tedavi taktikleri neoplazmın karmaşıklığına bağlıdır.

Burunda bir kist çıkarılması

Burunda bir kisti çıkarmanın en popüler yollarından biri, maksiller sinüste ameliyattır. Bu kistleri çıkarmak için en acı operasyonlardan biridir. Fakat burundaki böyle bir kist ciddi bir hastalıktır.

Endoskopik teknik kullanımı kistin hasta için daha hızlı ve daha fazla korunmasını sağlar. Temel olarak, bu gibi durumlarda, doktorlar anestezi olarak genel anestezi kullanmazlar. Ayrıca, bu prosedürden sonra hasta hızla normale döner ve hastaneden taburcu edilir.

Forumlarda, işlemlerin yürütülmesine ilişkin yorumları okursanız, çok olumlu ve olumsuz yorumlar bulabilirsiniz. Birisi ameliyatın yardımcı olduğunu ve bazılarının uzun süreli postoperatif iyileşmeden şikayet ettiğini söylüyor. Anlaşmazlıkların birçok nedeni var:

 • seçilen doktor. Tabii ki, bu durumda uzman önemli bir rol oynar, çünkü, kistin nasıl çıkarılacağına karar veren kişi,
 • hastalığın şiddeti,
 • kaldırma yöntemi.

Burun kist nasıl kaldırılır?

Burundaki kist bu gibi yöntemlerle temizlenir:

 • hastanın dudak kesilir altında, daha sonra sinüs ön duvarını açıldı ve kist çıkarılır: bu maksiller sinüs bir kist ise, o zaman çalışma prensibi aşağıdaki gibidir vardır. Evet, gizlemek olmaz, süreç oldukça acı verici. Ancak bu, bu operasyonu içeren tek dezavantaj değildir. kesi olmayan gecikmiş kemik ve iyileşmiş yaralar, yani fizyolojik özellikleri sinüs membran değişiklik tarafından üretilen manipüle Bu bozulmuş bütünlüğü dezavantajları, sinüs duvarları ile ilgilidir. Bu işlemden sonra hastalar kist çıkarılması yapılır yerinde sistematik rahatsızlık şikayetçi. Ayrıca sinüzit oluşumu. Bu tekniğin popülerlik bunun uygulanması basitliği ve ucuzluğu yatıyor. Diğer şeylerin yanı sıra pahalı cihazların kullanımını gerektirmez,
 • burun içindeki bir kist çıkarılabilir ve endoskopik teknikler kullanılarak yapılan ameliyatı içeren daha yumuşak bir şekilde. Bu durumda, kistin ortadan kaldırılması işlemi burun boyunca gerçekleşir. Bu taktiğin avantajları nelerdir? İlk olarak, bir kesi yapılmaz çünkü maksiller sinüs, burun boşluğuna serbest erişim olan doğal bir açıklığa sahiptir. Bu yolla kistin bir endoskopik alet yardımıyla çıkarılmasıdır. İkincisi, anestezi gerekli değildir. Üçüncü olarak, neredeyse hiçbir kontrendikasyon ve yan etkisi yoktur. Beşinci, hızlı iyileşme.

Lazerle burnun içindeki kistin çıkarılması

Modern tıpta lazer tedavisi nedeniyle ameliyat neredeyse ağrısız ve cerrahi geleneksel yöntemlere göre daha kurtarma işlemi oldukça kısa olması nedeniyle yüksek popülerlik kazanmıştır.

Hasta burnunda bir lazer cihazı ile tedavi edilecek bir kist isterse lütfen. Ancak, tanı üzerinde çalışmış olan bir doktora danışmak daha iyi bir şekilde, çıkarma prosedürünü en iyi nasıl yerine getireceğini söyleyecektir.

Kural olarak, lazer malign olmayan kistleri burun boşluğundan temizler. Kistin çıkarılması işlemi endoskopun kontrolü sırasında meydana gelir. Bu nedenle bronşiyal astımı olan hastalarda lazer cerrahisine başvurmak mümkündür.

Halk kedileri ile burun kisti tedavisi

Tabii ki, geleneksel hastalık her zaman var olmuştur, çünkü insan hastalık tarafından üstesinden gelinebileceğini fark etmiştir. Ama biz hepimiz yetişkiniz ve bir hastanın ameliyat gerektirmesi durumunda, o zaman “çimenin” yardımcı olmayacağını anlamalıyız. Cerrahiye bir alternatif olsaydı, insanlar buna çok para harcamazlardı.

Ancak, kistin burunta çözünebileceği bazı tavsiyelere bir göz atalım:

 • inhalasyon. 5 - 6 kirli orta boy patates kaynatın. Bir kaynar su içinde 5 - 6 damla biberiye esansiyel yağı ekleyin. Bundan sonra, çiftler solunur,
 • "Burnunu yutuyor." Sıcak suda (1 bardak için) bir çay kaşığı içinde tuz ve soda çözün. Elde edilen tuzlu su, burun tarafından solunur ve ağız tarafından tükürülür.
 • burnunda bir damla. Soğan Suyu - 1 tatlı kaşığı. Aynı miktarda aloe suyu, pancar suyu. Yani, tüm malzemeler eşit sayıda olmalıdır. Tüm bileşenler tek bir konteynere karıştırılır. Bu meyve suyuyla günde üç kez, pipetle burnu kazın. Hazırlanan ilacı uzun süre saklamak imkansızdır. Şimdi moda "taze" demek nasıl, bizim durumumuzda, sadece taze sıkılmış,
 • aromaterapi. Mentol veya okaliptüs içeren yağlar, özellikle burun iltihabı veya burunda mukoza oluşumları söz konusu olduğunda, insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi, burundaki kist ilerlediğinde ve belirgin sonuçlarla, bu tür tedavi yöntemleri etkili değildir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocukta adenoidlerin lazerle alınması

Adenoid bitki örtüsü, ya da ortak bir şekilde, "adenoidler", çocuklarda yaygın bir patolojidir. Faringeal bademciğin genişlemiş dokusu nefes almayı zorlaştırır, nazofarenksin kronik inflamatuar sürecini destekler ve tekrarlayan otite neden olur.

İyot ile gargara nasıl yapılır: kurallar ve oranlar

Durulama boğazı anjin ve çeşitli soğuk algınlığı ağrı ve rahatsızlık azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.Çözeltinin hazırlanması için en yaygın bileşenler tuz, kabartma tozu ve iyodindir: iyot ile gargara yapmanın nasıl bittiğini bilerek, herhangi bir ilaç kullanmadan mükemmel bir etki elde edebilirsiniz ve çözeltinin hazırlanması için gerekli her şey herhangi bir evde bulunur.