Loading

Bulaşıcı mı, enfeksiyon yolu mu?

Angina bulaşıcıdır - bu gerçek şüphe götürmez. Bir kişi, kendisi henüz hastalığından henüz emin olmadığında, kuluçka dönemindeki çevre için tehlikeli hale gelir. Enfeksiyöz tonsillit, hastalığın ihmal tedavisinde ciddi komplikasyonları tehdit ettiği için etkili ve bilinçli tedavi gerektirir.

Hastalığın patojenleri. Enfeksiyon yolları

Anjina gelişiminin nedeni, bir dizi kok: streptokok ve stafilokoktan mukus zarında bulunan bakterilerdir. Hastalığın viral doğası mümkündür - adenovirüsler patojen olarak kabul edilir (bu varyant okul öncesi çocuklar için tipiktir) ve herpes virüsüdür. Hastalığın pürülan formları sadece bakterilerden kaynaklanır.

Soru sıklıkla hastalar yalnızca bir cevabım var sormak olan "boğaz ağrısı bulaşıcı olup olmadığı": bakteri ve virüslerin kolayca sağlığa hastadan iletilir ve birçok bakımdan hastalığın şiddeti bağışıklık işlevine bağlıdır. bağışıklık sistemi zayıf Enfekte kişi bademcikler bu durumda hastalığın daha zor belirtiler iltihabıdır her zaman daha vahimdir uğrar. Yutulduğunda boğazda hafif rahatsızlık veya ağrı her zaman anjinin bir semptomu değildir. Angina'nın bulaşıcı olmadığını iddia edenler, bademcik iltihabı ve ARI kavramını karıştırırlar.

Enfeksiyöz anjin dönemi, vücuda giren etken maddenin ilk günleriyle başlar. İnkübasyon süresinin süresi bir hafta sürebilir ve son birkaç gün içinde sadece hafif rahatsızlık yaşayan bakteriyel taşıyıcılar başkaları için tehlikeli olabilir.

 • Hava damlası enfeksiyonun bulaşmasının en yaygın yoludur. Enfeksiyöz bademcik iltihabı varyantının hapşırma, öksürük, ince damla damlacıklarının hastadan 2-3 metre uzağa yayılmasından dolayı. Böyle bir maddeyi teneffüs ederek, bir kişi patojenik mikroorganizmaların taşıyıcısı olur. Boğaz ağrısı ne kadar bulaşıcıdır? Hastayla yakın bir şekilde iletişim kurmak gerekli değildir, aynı odada olmak, toplu taşımada gitmek ya da sadece bir kalabalığın içinde geçmek yeterlidir.
 • İletişim-Ev. Bakteriler, cildin, mukoza zarlarının hasarlı bölgelerinde lokalize olurlar, hastadan farklı nesnelerin veya nesnelerin yüzeyine gelirler. Bir öpücükle enfekte olabilirsiniz, çocuklar oyun sırasında enfeksiyonu geçirebilirler. Ortak mutfak eşyaları kullanılıyorsa, kişisel hijyen öğeleri enfeksiyon riski yüksektir. Hasta olmanız, yüzünüzün hasta tarafından kullanılan aynı havluyla silinmesi kolaydır. Bu şekilde enfekte olmak, ailede enfeksiyonun yayılması için tipiktir. Çocuğun hasta olması durumunda, ebeveynler bu kadar ihtiyatlı değildir ve genellikle ihmallerine karşı avlanırlar.

Hastalık tarafından ziyaret edilen yemede bulaşıcılık devam eder. Bu nedenle, hasta çok küçük olsa bile, meyveleri, gevrekleri ve diğer yiyecekleri yemeyin.

Herhangi bir boğaz ağrısı bulaşıcı ve ne kadardır

Boğaz ağrısı kaç gün var? Otolarengologlar bu soruyu farklı şekillerde yanıtlıyor. Bazıları, enfeksiyonun ilk gününden itibaren, diğerlerinin, bu periyotun, yogunluğun tahrişinin sonucu olan yoğun hapşırma olayından 2-3 gün önce ertelediğine inanmaktadır.

Aksi takdirde, doktorlar oybirliği ile verilir: lacunar ve foliküler anjinası da dahil olmak üzere tüm formlar bulaşıcıdır. Hastalığın süresi değişir: bir haftadan 10 güne kadar olası akut seyrinin süresi. Vücudun reaksiyonları güçlü bağışıklık, ilaçlara yatkınlık ve diğer bireysel faktörlerin varlığına bağlıdır.

Herhangi bir anjina türü yoğun bir terapi gerektirir. Bademciklerin viral inflamasyonu veya fungal mikrofloranın aktivasyonu toplam tanı sayısının sadece% 10'udur. Böyle bir boğaz ağrısı bulaşıcıdır - hastalığın geleneksel kuralları izlemesine ihtiyaç duyanlar. Bu rahatsızlıklarla antiviral veya antimikotik ilaçlar reçete edilir.

Bakterilerin neden olduğu bezlerin iltihabı hızlı ve etkili bir şekilde antibiyotiklerle tedavi edilir. Penisilinler, Makrolidler veya Sefalosporinler, patojenik mikroorganizmaları yok ederek hastalığın gelişmesini engeller.

bademcik iltihabı, nezle veya pürülan her türlü tedavisinde ilave yöntemler değişmeden kalır: antiseptik gargara, emilim yardım için topikal spreyler ya da pastiller kullanımı boğaz veya ağız dezenfekte, enflamasyon çıkarın. Mukoza şişmesini azaltmak için antihistaminikler alın.

Endişelenme: "Pürülan anjina bulaşıcı mıdır, değil mi?" Sadece olumlu bir cevap var. Terapötik kursun tüm gereksinimlerine rağmen, 2-3. Günde gözle görülür bir iyileşme olsa da, enfeksiyon tedavi süresince yayılacaktır.

Otolarynologlar, soruları yanıtlıyor: "Boğaz ağrısı var mı? Bulaşıcı angina ne kadardır? ”, Her bireyin fiziksel özelliklerine, patojenlere duyarlılığına bağlı olduğuna dikkat edin. (bazı durumlarda, antiviral ve antifungal ajanlar olarak) bakteriyel suşları (virüslerin küme, patojenik mantarlar) öldürmek için antibiyotik ihtiyaç olarak enfeksiyon gibi birçok gün tam yayılır.

Hekimler açısından: Tedavi ne kadar sürer?

Modern araçlar, organizma ile 3-5 gün boyunca iyi bir yanıt veren bakterilerle başa çıkabilir. Bu nedenle, ortalama olarak, anjin, inkübasyon döneminin son günlerinde artı 3 veya 5 gün içinde bulaşıcıdır. Mükemmel koruyucu reaksiyonlar ve güçlü bağışıklık ile, bulaşma - herhangi bir yolla bulaşacak hastalığın özelliği - 3-4 güne indirgenecektir.

Foliküler boğaz ağrısı mıdır? Ve ne kadar? Evet, böyle bir boğaz ağrısı sürece iyileştirmez, hastanın sağlık durumu olarak için bulaşıcıdır ve klinik analizleri - boğaz çubukla - hastalık yapıcı bakterilerin yokluğunu göstermektedir.

Eğer bademcik iltihabi etkeni aktivitesini kaybederse, o zaman yayılamaz. Hasta başkalarına tehlikelidir dönemi boyunca bu yana, birçok sübjektif faktörler tarafından sorusuna alınan ilaç etkilenir Cevap "bulaşıcı irinli tonsillit musunuz?": Hastalık tedavi tam tamamlanıncaya kadar semptomların başlamasından itibaren bulaşıcı olarak kabul edilir.

Sadece antibiyotik alan gün sayısına odaklanmak imkansızdır: ilaç etkisiz olabilir, daha sonra değiştirilir ve tedaviye devam edilir.

Önemli: anjin, sadece bademcik iltihabına enfeksiyona reaksiyon olarak iltihaplıdır. Hipotermiden sonra diğer tüm belirtiler (hiperemi, hafif ağrı, pershenie), taslaklarda kalmak akut solunum koşullarına işaret eder. Akut solunum yolu enfeksiyonlarında ilk önce soğuk algınlığı semptomları ortaya çıkar ve daha sonra sıcaklık 37.5-38 ° C'ye çıkabilir.

Anjina enfeksiyonu dönemi

Kolayca enfekte olabilen nazofarenksin birçok hastalığı vardır. Tüm bulaşıcı hastalıklar anjina (akut tonsillit) de dahil olmak üzere bulaşıcı bir doğaya sahiptir. ENT organlarının tüm enfeksiyöz patolojilerinden dolayı, anjina en yüksek bulaşma indeksine sahiptir, hasta kişi aktif bir enfeksiyon kaynağı olarak diğerlerine karşı büyük bir tehlikedir. Sonuçta, solunum, hapşırma, öksürük, patojen mikroflora oldukça geniş bir mesafeye yayılır. Bir insan ne kadar zaman bulaşıcı olabilir? Akut tonsillitin bulaşma süresi ne kadar sürer?

Angina nedir

Anjina (akut tonsillit) palatine lenfoid bezlerin (bademcikler) etkilendiği bir hastalıktır. Bademciklerin çıkarılmasından sonra kişinin akut bademcik iltihabı geçirmediği konusunda bir görüş vardır. Öyle değil. Relaps sayısı azalır, ancak lenfatik faringeal halkanın diğer bölgeleri iltihaplanır. Bununla birlikte, hastalık insidansı ve seyrinin şiddeti, çoğunlukla, bezlerin varlığı veya yokluğu ile değil, insan bağışıklık sisteminin durumuyla belirlenir. Bademcikler bağışıklık sisteminin periferik organlarına aittir ve patojenler tarafından ilk saldırıya uğrayanlardır.

Bildirinin indeksi (bulaşıcılık endeksi, bulaşıcılık) son derece yüksektir. Bu, hasta bir kişi ile temas halindeyken, enfekte olanların% 100'ünün enfekte olduğu, en duyarlı, zayıf bağışıklığı olanların ise enfekte olduğu anlamına gelir. Çoğu durumda, bunlar 5 yaşın altındaki çocuklar, 30 yaşın altındaki gençler, hamile kadınlar, kronik organik patolojileri olan kişilerdir. Tüm vakaların% 75'i 30 yaşın altındaki genç insanlardır.

Yaşlı insanlar daha az sıklıkta hasta olurlar, ancak daha ağırdırlar;

Enfeksiyon yolları

enfeksiyon tonsillit en yaygın yolu - Aerobik (havadan). hasta ile oldukça kısa bir temas Sağlıklı bir kişi, bir enfeksiyon yakalamak için. Güçlü bağışıklık sağlıklı kişi, hiçbir kötü alışkanlıkları, herhangi bir olumsuz faktörler enfeksiyon teşvik söz konusu kişi veya hafif formda hastalığı aktarabilir veya enfeksiyon bir taşıyıcı olur ve başkalarına bulaşıcıdır. örneğin, hasta ekibine geldi ise hasta ile temas halinde olan ekip üyelerinin daha sonra% 100 potansiyel olarak kirlenmiş sayılır. enfeksiyonun başka bir yolu da - tek bir tabak kullanılarak, esas olarak, günlük nesneler arasında, temas. Sonra eller nasıl olması gerektiğini yıkama yok değil eğer hasta ile tokalaşarak sonra enfekte olabilirler. mikroorganizmalar, yara yüzeyinde, lezyonlarda, aynı zamanda deri, sünneti dahil mukoz zarlar üzerinde sadece lokalize kalması. virüslü bir kişi ile temas halinde olan sağlıklı bir kişi, deride açık yara varsa özellikle tehlikelidir, daha sonra patojenler çok hızlı ve kolay bir vücuda girdikleri ve kan akışıyla üzerine yayılırlar. Otoenfeksiyon (otoenfeksiyon) nazofarenks enfeksiyonlarının sürekli bir kaynak olduğunda, bu bademcikler kendileri de dahil olmak üzere herhangi bir kronik hastalık KBB, diş, ağız boşluğu olabilir oluşur. Kronik tonsillitte, anjina olarak adlandırılan akut formda hastalığın tekrarlaması cereyan etmektedir. Sindirim veya dışkı oral mekanizması bağırsaktan patojen ve zaman eliminasyonunu içerir kontamine eller, enfekte olmuş gıda ve su ile hassas vücuda giren dışkı. Hamile bir kadının bir anjina olması halinde, fetus bir dikey (transplasental) iletim mekanizması yoluyla enfekte olabilir. Hemo-kontakt bir varyant, kan transfüzyonu veya kanla ilgili başka herhangi bir tıbbi manipülasyon yoluyla patojenik bir mikrofloranın iletilmesini içerir.

Belli bir iletim çeşidi cinsel ilişkilerden geçer.

nedenleri

Hastalığa birçok mikroorganizma grubu neden olur: bakteri, virüs, mantar, bağırsak ve iğ şeklindeki raf, spiroket. Akut tonsillitin en sık görülen patojen grubu A grubu streptokoktur.

eğilim faktörleri ihtiyacı vücutta patojenik mikrofloranın etkinleştirmek için: boğazın tahrişe, hipotermi, akut stres, kronik yorgunluk, vitamin eksikliği, kötü alışkanlıklar, alerjene uzun süre maruz kalmanın, Kronik hastalıklara bağlı bağışıklık zayıflamış.

Hastalığın zirvesi, bu hastalığın nedensel ajanı olan Kosaka virüsünün aktif olduğu yaz aylarında yaygın olan herpetik bademcik iltihabı dışında sonbahar-kış döneminde ortaya çıkar.

Gelişim dönemleri ve boğaz ağrısı seyri

Kuluçka dönemi, patojenin vücuda girişi ile ilk semptomların ortaya çıkışı arasındaki zamandır. Viral etiyolojinin akut tonsilliti için kuluçkalama süresi ortalama 72 saattir (2-5 gün), bu dönem bakteri etyolojisi anjina için bu süre iki haftaya kadar uzar. Bu aşamada, vücut mikropların hayati aktivitesine şiddetli bir şekilde tepki göstermeye başladığında, patojenin aktif olarak yayılması ve bunun ve toksinlerin eşiğe birikmesi söz konusudur.

Bu çok geniş bir inkübasyon periyodundan dolayı, tam olarak kaç gün anjina ile enfekte olduğunu söylemek imkansızdır. İnkübasyonun başlangıcından ve hastalığın semptomları azalıncaya kadar bulaşıcı olacaktır. Sıcaklık hasta ile normalize edildikten beş veya altıncı günde daha erken değilse, iletişime geçebilirsiniz.

Bir kişinin bağışıklığı ne kadar güçlü olursa, kuluçka süresi uzar

Prodromal dönem (öncüllerin evresi) klinik belirtilerin başlangıcı ile karakterizedir. Hasta hızlı yorgunluk, halsizlik, halsizlik, baş ağrısı hisseder. Prodrom iki günden fazla sürmez. görünüm ile karakterize edilen gelişim süresi enfeksiyon hastalıkları (zehirlenme koşulları) grubundan için karakteristik ve direkt olarak akut bademcik (ağrı ve bademcik, diş plağı ve pürülan bademcik taşı artış, yutma ile şiddetli ağrı) semptomları ifade edilmiştir. Ek olarak, klinik belirtilerin fazı şu şekildedir: semptomlardaki artışın evresi, hastalığın başlangıcı aşaması, semptomların yok oluşu aşaması. Özellikle enfeksiyöz hastalığın gelişim döneminin ilk iki günü. İyileşme dönemi (iyileşme) üç senaryoda gelişebilir: hızlı bir dönem (kriz) - belirgin tezahürler hızla kaybolduğunda en uygun olanı; yavaş periyot (lizis); kronik bir aşamaya geçiş.

Ek olarak, semptomlar tamamen ortadan kalktığında ve enfeksiyöz ajanın vücuttan veya komplikasyonların gelişmesinden sonra iyileşme tamamlanabilir.

Akut tonsillitin sonuçları son derece şiddetli olup, acil tıbbi müdahale ve uzun süreli tedavi gerektirir:

romatizma en sık görülen komplikasyondur; miyokardit, endokardit, perikardit; aritmi; kalp kusurları; Laringeal ödem, acil yardım olmaksızın ölümcül bir sonuca neden olabilir; bademcik apsesi (flegmonöz bademcik iltihabı); kan zehirlenmesi - hayatı tehdit eden bir durum; beyin absesi, menenjit de hastaya yardımcı olmazsanız ölümcül bir sonuçla sonuçlanabilir.

Boğaz ağrısı süresini ne etkiler

patojen tipi. Hastalığın viral formu bakteriyelden daha kolay ve hızlı geçer; hastalığın şekli. En kolay form catarrhal, bir hafta içinde ortalama olarak diğer formlardan daha kolay ve daha hızlı geçer. Hastalığın diğer tipik formları (lacunar, foliküler, flegmonöz, fibröz) genellikle iki hafta ya da daha uzun süre dayanır. Atipik formlar (sifilitik, herpetik, guttural, fungal, monositik) çok uzun sürebilir. Örneğin, sifilizik - birkaç yıla kadar veya bir ömür boyu; kışkırtıcı faktörler; insan sağlığının genel durumu, kronik hastalıkların varlığı; yaşam koşulları, beslenme; kötü alışkanlıklar; ekolojisi; Tedavinin okuryazarlığının yanı sıra tedavinin ne kadar zamanında başlatıldığı; bağışıklık durumu, hastalığın süresini etkileyen ana göstergedir.

Kontaminasyondan kaçınmak hastayı izole etmenize yardımcı olacaktır, tam iyileşmeden önce ve özellikle hastalığın akut fazında hastayla temas kurmak için mümkün olduğunca az şey gerekir. Temel koruyucu önlemlere uymak gerekir: bağışıklığın güçlendirilmesi, sağlıklı yaşam tarzı, rasyonel beslenme, hipotermiden kaçınma, kişisel hijyen, bir uzmana zamanında erişim.

Boğazın bacaklara taşınmasıyla, hasta sadece sağlığını ve yaşamını değil, başkalarının sağlığını da riske atmaktadır.

Angina (akut bademcik iltihabı) palatine bademcik iltihabı şeklinde ortaya çıkan en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir. Nüfusun yaygınlığı ve farklı yaş gruplarındaki hastaların yenilgisi nedeniyle, soruya verilen cevap: anjina ile kaç gün bulaşırsa, bu hastalıkla karşılaşmış olan herkesi ilgilendirir.

Hastalığın nedenleri

Anjina çeşitlerinin her birinin gelişiminin ana nedeni özel bir patojendir. Anjina türüne bağlı olarak, bir mantar, bir virüs veya bir mikroorganizma olabilir. Çoğu zaman, insan vücudunda anjina oluşumunun sebebi olan mikroorganizmalardır. Ve bu durumda en yaygın olanı, prensip olarak, vücutta küçük miktarlarda tutulan streptococcus'dur.

Bakteriler ve virüsler genellikle havada veya gıda ile yayılır. Bu konuda önemli bir rol genel sağlık, bağışıklık ve ek faktörler tarafından oynanır. Hastalığın başlangıcına katkıda bulunabilecek ek koşullar arasında hipotermi, avitaminoz, yaşamın sinirsel bir ritmi, sağlığa zararlı alışkanlıkların varlığı ve diğer pek çok şey bulunur.

Tüm bunların, hastalığın yayılma hızı, semptomların gücü, hastalığın süresi ve ayrıca anjinanın bulaşıcı olma süresi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

Hastalığın belirtileri

Kendinizi ve sevdiklerinizi anjinaya yakalamadan en üst düzeyde korunmak için, hastalığın ilk semptomlarını, kuluçka dönemini ve anjinin başkalarına bulaşmayı bıraktığını bilmek önemlidir. Anjinin bulaşıcılık süresi hastanın genel sağlığına, hastalığın tedavisinin doğruluğuna, tüm doktor tavsiyelerine uygunluğa, sıklıkla paralel olarak gelişen eşzamanlı hastalıkların varlığına bağlı olarak değişebilir.

Boğaz boğazının kuluçka dönemi, ortalama olarak, enfeksiyondan bir ila beş gün sonra olabilir. Sonra, hemen hemen, hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkar. Akut tonsillitin ana belirtileri şunlardır:

ateşin bir koşulu; sıcaklıkta önemli ve hızlı artış; bademcik ve boğaz duvarlarının artışı ve iltihabı; Boğazda yutulduğunda sürekli ağrıyan ağrı ve keskin ağrı; baş ağrısı; Vücudun genel halsizlik.

Bazı hastalık türleri ile bademciklerde plak veya başka oluşumlar görülebilir. Böylece, mantar anjinası ile bademciklerin yüzeyi ve bazen ağız boşluğu, süt rengi ile kaplıdır. Pürülan, bezlerin yüzeyinde oluştuğunda, pürülanlar, beyaz irinle doldurulmuş saydam formasyonlar.

Boğaz ağrısı kaç gün

Enfeksiyöz anjina dönemi, hastalık ile enfeksiyon yoluna bağlı olarak değişebilir. Enfeksiyon, havadaki damlacık veya başka bir hastadan alınan gıdalar yoluyla meydana geldiği takdirde, hastalığın ortaya çıkışından bir hafta sonra, hasta, bulaşıcı olmayı bırakır.

Hastalığın gelişimi uzun bir süre vücutta bulunan mikrop ve mikroorganizmalardan geldiyse, kişinin anjina ile enfekte olacağı kaç gün tedavi süresini belirleyecektir. Enfeksiyon tehdidi 10-12 gün sonra bile olabilir.

Hangi tür hastalıkların daha uzun süre daha bulaşıcı olabileceği konusunda kesin bir cevap yoktur. Her durumda, her şey tedavi süresine bağlıdır. Viral, pürülan veya fungal anjinanın bulaşıcı olduğu günlerin sınırlarını açıkça tanımlamak imkansızdır.

Herhangi bir anjin tipi ile enfekte olma riski tedavi boyunca kalabilir. Bu nedenle, hastalığın sürekli bulaşmasını önlemek için, kurs boyunca hasta bir kişiyle temastan kaçınmak en iyisidir.

Anjina, hasta doktora başvurmadan kendi kendine tedaviye girdiğinde tedaviye daha uzun süre bulaşabilir. Bu durumda, vücutta kalan hastalığın olasılığı büyüktür, sadece semptomları söner.

Doğru bir şekilde reçete edilen tedavinin yanı sıra, hastalığın yeterli bir teşhisi ile, anjinin iyileşme ve enfeksiyözlük süresinin bir haftadan fazla olmayacağını hatırlamak önemlidir. Aksi halde, sadece hastalığın sonuçlarını ağırlaştırabilir ve sevdiklerinin enfeksiyonunu riske atabilir.

Hastalığın ilk belirtilerinde doktora zamanında dönüp tedaviyle ilgili tüm reçetelerini tam olarak gözlemleyerek, beş ila sekiz gün sonra çevredeki insanlara sağlığından korkmadan güvenle ulaşabilirsiniz. Nitelikli bir uzman ile yapılan konsültasyon, hastalığın türünü doğru bir şekilde belirlemede yardımcı olacaktır ve hastanın bireysel sağlık göstergelerine uygun olarak doğru tedaviyi reçete edecektir.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Angina enfeksiyon dönemi

Kolayca enfekte olabilen nazofarenksin birçok hastalığı vardır. Tüm bulaşıcı hastalıklar anjina (akut tonsillit) de dahil olmak üzere bulaşıcı bir doğaya sahiptir. ENT organlarının tüm enfeksiyöz patolojilerinden dolayı, anjina en yüksek bulaşma indeksine sahiptir, hasta kişi aktif bir enfeksiyon kaynağı olarak diğerlerine karşı büyük bir tehlikedir. Sonuçta, solunum, hapşırma, öksürük, patojen mikroflora oldukça geniş bir mesafeye yayılır. Bir insan ne kadar zaman bulaşıcı olabilir? Akut tonsillitin bulaşma süresi ne kadar sürer?

Makalenin içeriği

Angina nedir

Anjina (akut tonsillit) palatine lenfoid bezlerin (bademcikler) etkilendiği bir hastalıktır. Bademciklerin çıkarılmasından sonra kişinin akut bademcik iltihabı geçirmediği konusunda bir görüş vardır. Öyle değil. Relaps sayısı azalır, ancak lenfatik faringeal halkanın diğer bölgeleri iltihaplanır. Bununla birlikte, hastalık insidansı ve seyrinin şiddeti, çoğunlukla, bezlerin varlığı veya yokluğu ile değil, insan bağışıklık sisteminin durumuyla belirlenir. Bademcikler bağışıklık sisteminin periferik organlarına aittir ve patojenler tarafından ilk saldırıya uğrayanlardır.

Bildirinin indeksi (bulaşıcılık endeksi, bulaşıcılık) son derece yüksektir. Bu, hasta bir kişi ile temas halindeyken, enfekte olanların% 100'ünün enfekte olduğu, en duyarlı, zayıf bağışıklığı olanların ise enfekte olduğu anlamına gelir. Çoğu durumda, bunlar 5 yaşın altındaki çocuklar, 30 yaşın altındaki gençler, hamile kadınlar, kronik organik patolojileri olan kişilerdir. Tüm vakaların% 75'i 30 yaşın altındaki genç insanlardır.

Yaşlı insanlar daha az sıklıkta hasta olurlar, ancak daha ağırdırlar;

Enfeksiyon yolları

 1. enfeksiyon tonsillit en yaygın yolu - Aerobik (havadan). hasta ile oldukça kısa bir temas Sağlıklı bir kişi, bir enfeksiyon yakalamak için. Güçlü bağışıklık sağlıklı kişi, hiçbir kötü alışkanlıkları, herhangi bir olumsuz faktörler enfeksiyon teşvik söz konusu kişi veya hafif formda hastalığı aktarabilir veya enfeksiyon bir taşıyıcı olur ve başkalarına bulaşıcıdır. örneğin, hasta ekibine geldi ise hasta ile temas halinde olan ekip üyelerinin daha sonra% 100 potansiyel olarak kirlenmiş sayılır.
 2. enfeksiyonun başka bir yolu da - tek bir tabak kullanılarak, esas olarak, günlük nesneler arasında, temas. Sonra eller nasıl olması gerektiğini yıkama yok değil eğer hasta ile tokalaşarak sonra enfekte olabilirler. mikroorganizmalar, yara yüzeyinde, lezyonlarda, aynı zamanda deri, sünneti dahil mukoz zarlar üzerinde sadece lokalize kalması. virüslü bir kişi ile temas halinde olan sağlıklı bir kişi, deride açık yara varsa özellikle tehlikelidir, daha sonra patojenler çok hızlı ve kolay bir vücuda girdikleri ve kan akışıyla üzerine yayılırlar.
 3. Otoenfeksiyon (otoenfeksiyon) nazofarenks enfeksiyonlarının sürekli bir kaynak olduğunda, bu bademcikler kendileri de dahil olmak üzere herhangi bir kronik hastalık KBB, diş, ağız boşluğu olabilir oluşur. Kronik tonsillitte, anjina olarak adlandırılan akut formda hastalığın tekrarlaması cereyan etmektedir.
 4. Sindirim veya dışkı oral mekanizması bağırsaktan patojen ve zaman eliminasyonunu içerir kontamine eller, enfekte olmuş gıda ve su ile hassas vücuda giren dışkı.
 5. Hamile bir kadının bir anjina olması halinde, fetus bir dikey (transplasental) iletim mekanizması yoluyla enfekte olabilir.
 6. Hemo-kontakt bir varyant, kan transfüzyonu veya kanla ilgili başka herhangi bir tıbbi manipülasyon yoluyla patojenik bir mikrofloranın iletilmesini içerir.

Belli bir iletim çeşidi cinsel ilişkilerden geçer.

nedenleri

Hastalığa birçok mikroorganizma grubu neden olur: bakteri, virüs, mantar, bağırsak ve iğ şeklindeki raf, spiroket. Akut tonsillitin en sık görülen patojen grubu A grubu streptokoktur.

eğilim faktörleri ihtiyacı vücutta patojenik mikrofloranın etkinleştirmek için: boğazın tahrişe, hipotermi, akut stres, kronik yorgunluk, vitamin eksikliği, kötü alışkanlıklar, alerjene uzun süre maruz kalmanın, Kronik hastalıklara bağlı bağışıklık zayıflamış.

Hastalığın zirvesi, bu hastalığın nedensel ajanı olan Kosaka virüsünün aktif olduğu yaz aylarında yaygın olan herpetik bademcik iltihabı dışında sonbahar-kış döneminde ortaya çıkar.

Gelişim dönemleri ve boğaz ağrısı seyri

 1. Kuluçka dönemi, patojenin vücuda girişi ile ilk semptomların ortaya çıkışı arasındaki zamandır. Viral etiyolojinin akut tonsilliti için kuluçkalama süresi ortalama 72 saattir (2-5 gün), bu dönem bakteri etyolojisi anjina için bu süre iki haftaya kadar uzar. Bu aşamada, vücut mikropların hayati aktivitesine şiddetli bir şekilde tepki göstermeye başladığında, patojenin aktif olarak yayılması ve bunun ve toksinlerin eşiğe birikmesi söz konusudur.

Bu çok geniş bir inkübasyon periyodundan dolayı, tam olarak kaç gün anjina ile enfekte olduğunu söylemek imkansızdır. İnkübasyonun başlangıcından ve hastalığın semptomları azalıncaya kadar bulaşıcı olacaktır. Sıcaklık hasta ile normalize edildikten beş veya altıncı günde daha erken değilse, iletişime geçebilirsiniz.

Bir kişinin bağışıklığı ne kadar güçlü olursa, kuluçka süresi uzar

 1. Prodromal dönem (öncüllerin evresi) klinik belirtilerin başlangıcı ile karakterizedir. Hasta hızlı yorgunluk, halsizlik, halsizlik, baş ağrısı hisseder. Prodrom iki günden fazla sürmez.
 2. görünüm ile karakterize edilen gelişim süresi enfeksiyon hastalıkları (zehirlenme koşulları) grubundan için karakteristik ve direkt olarak akut bademcik (ağrı ve bademcik, diş plağı ve pürülan bademcik taşı artış, yutma ile şiddetli ağrı) semptomları ifade edilmiştir. Ek olarak, klinik belirtilerin fazı şu şekildedir: semptomlardaki artışın evresi, hastalığın başlangıcı aşaması, semptomların yok oluşu aşaması. Özellikle enfeksiyöz hastalığın gelişim döneminin ilk iki günü.
 3. İyileşme dönemi (iyileşme) üç senaryoda gelişebilir:
  • hızlı bir dönem (kriz) - belirgin tezahüratlar hızlıca ortadan kalktığında en uygun olanı;
  • yavaş periyot (lizis);
  • kronik bir aşamaya geçiş.

Ek olarak, semptomlar tamamen ortadan kalktığında ve enfeksiyöz ajanın vücuttan veya komplikasyonların gelişmesinden sonra iyileşme tamamlanabilir.

Akut tonsillitin sonuçları son derece şiddetli olup, acil tıbbi müdahale ve uzun süreli tedavi gerektirir:

 • romatizma en sık görülen komplikasyondur;
 • miyokardit, endokardit, perikardit;
 • aritmi;
 • kalp kusurları;
 • Laringeal ödem, acil yardım olmaksızın ölümcül bir sonuca neden olabilir;
 • bademcik apsesi (flegmonöz bademcik iltihabı);
 • kan zehirlenmesi - hayatı tehdit eden bir durum;
 • beyin absesi, menenjit de hastaya yardımcı olmazsanız ölümcül bir sonuçla sonuçlanabilir.

Boğaz ağrısı süresini ne etkiler

 • patojen tipi. Hastalığın viral formu bakteriyelden daha kolay ve hızlı geçer;
 • hastalığın şekli. En kolay form catarrhal, bir hafta içinde ortalama olarak diğer formlardan daha kolay ve daha hızlı geçer. Hastalığın diğer tipik formları (lacunar, foliküler, flegmonöz, fibröz) genellikle iki hafta ya da daha uzun süre dayanır. Atipik formlar (sifilitik, herpetik, guttural, fungal, monositik) çok uzun sürebilir. Örneğin, sifilizik - birkaç yıla kadar veya bir ömür boyu;
 • kışkırtıcı faktörler;
 • insan sağlığının genel durumu, kronik hastalıkların varlığı;
 • yaşam koşulları, beslenme;
 • kötü alışkanlıklar;
 • ekolojisi;
 • Tedavinin okuryazarlığının yanı sıra tedavinin ne kadar zamanında başlatıldığı;
 • bağışıklık durumu, hastalığın süresini etkileyen ana göstergedir.

Kontaminasyondan kaçınmak hastayı izole etmenize yardımcı olacaktır, tam iyileşmeden önce ve özellikle hastalığın akut fazında hastayla temas kurmak için mümkün olduğunca az şey gerekir. Temel koruyucu önlemlere uymak gerekir: bağışıklığın güçlendirilmesi, sağlıklı yaşam tarzı, rasyonel beslenme, hipotermiden kaçınma, kişisel hijyen, bir uzmana zamanında erişim.

Boğazın bacaklara taşınmasıyla, hasta sadece sağlığını ve yaşamını değil, başkalarının sağlığını da riske atmaktadır.

Mezhepler olmadan: bulaşıcı anjin ya da değil?

Angina, çocuklarda ve yetişkinlerde sıklıkla görülen enfeksiyöz bir hastalıktır. Bu hastalığın şiddetli seyri göz önüne alındığında, çoğu enfeksiyöz anjina olup olmadığını merak ediyor musunuz? Eğer öyleyse, gelişmesinden kaç gün sonra hastalık başkalarına bulaşıcıdır?

Bu hastalığın gelişimi, virüsler, bakteriler ve mantarlar olan çeşitli patojenik maddeler tarafından kışkırtır. Bütün bu mikroorganizmalar bir kişiden diğerine aktarılır. Hastalıktan sağlıklı bir kişiye bulaşma olasılığı çok yüksektir.

Enfeksiyon başkalarından nasıl bulaşır?

Angina'nın birçok çeşidi vardır (catarrhal, herpes, follicular, lacunar, vs.). Her hastalık türü kendi mikroorganizmalarını kışkırtır. Bir kişiden diğerine bulaşmaları ya havadaki damlacıklar ya da temas yoluyla gerçekleşir.

Hastalık doğrudan ağız boşluğunda, yani farinks ve bademciklerde lokalize olduğundan, patojenik mikroorganizmaların bulaşmasına yönelik en yaygın yol hava kaynaklıdır. Hasta, hapşırmaya veya konuşmaya başladığı zaman, bu mikroorganizmalar, etrafındaki ve etrafındaki "dağınıklık", sağlıklı bir kişinin havayla birlikte kendilerini içine çekmesine neden olur. Havadaki damlacıklar ile enfeksiyon riski, havadaki patojenik ajanların konsantrasyonunun çok daha yüksek olduğu kapalı alanlarda baskındır.

Kontak enfeksiyonu çok nadirdir. Böylece, yiyecek kullanımı, patojenik ajanlar tarafından tohumlanan mutfak eşyaları ve diğer ev eşyalarının kullanımıyla enfekte olabilirsiniz. Bu nedenle hastaya ayrı yemek, havlu, oyuncak vb. Verilmesi tavsiye edilir.

Enfeksiyon derecesi

Angina gelişiminin akut döneminde en tehlikelidir. Bu durumda enfeksiyon riski derecesi, hastalığın ana sebebi olan patojen tipine bağlıdır. O davranabilir:

 • virüsler, yani kızamık, grip virüsü veya enterovirüs;
 • Aralarında bulunan bakteriler, sıklıkla bu hastalığın streptokok ve stafilokokların gelişimini teşvik eder;
 • mantarlar.

En düşük enfeksiyon olasılığı mantar kökenli anjinadır. Bir kişiden diğerine nadiren bulaşır.

Çoğu durumda, bir mantar enfeksiyonu Candida mantarlarını kışkırtır. Herhangi bir kişinin ağzının mukoza zarları üzerinde bulunurlar ve sadece belirli koşullar altında parazite olmaya başlarlar. Çoğu zaman, bu tür koşullar bağışıklık zayıflaması ve herhangi bir somatik hastalık ile ortaya çıkar.

Uygun koşullar ortaya çıktığında, mantarların aktif olarak çoğalmaya başladığı ağız boşluğunda patojenik bir mikroflora oluşur. Bu, mukoza larenks ve bademcik iltihabı gibi semptomlarla karakterize edilen, hastalığın katalitik formunun gelişimini teşvik eder.

Eğer bir mantar kökenli anjinanın bulaşıcı olup olmadığı hakkında konuşmak gerekirse, cevabınız evet. Ancak, sadece bağışıklığı zayıflamış insanlar için çok tehlikeli. Vücudun savunmaları sırayla ise, o zaman enfeksiyon riski en aza indirilir.

Hastalığın bakteriyel formu en yüksek derecede enfeksiyona sahiptir. Bademciklerin kendilerini çok çabuk ürettikleri ve kendileri için uygun bir ortam yaratan bademciklerin yenmesiyle karakterizedir. Boğazda akut ağrı gibi semptomlarla karakterize olan bakteriyel anjinada, servikal lenf nodlarında bir artış ve artmış ateş eşlik eder.

Çoğunlukla, bakteriyel bir enfeksiyon, hastalığın başlangıcından sonra 5-10 gün süren akut periyodun çevresinde başkalarına bulaşıcı olan hastalığın pürülan bir formunun gelişmesine neden olur.

Ailenin üyelerinden biri bakteriyel benzeri bir kuinayla hastalanırsa, mümkünse, onunla teması sınırlamak, ayrı bir oda ve onun için yemek ayırmak gerekir. Özellikle de hastaları, hastalıkla iletişim kurmaktan korumak gerekir, çünkü bunlar, tam olarak oluşturulmuş bağışıklıktan dolayı enfeksiyona en duyarlı oldukları için.

Patojenik ajanların yüksek derecede iletimi de viral anjinaya sahiptir. Virüsler bir kişiden diğerine büyük bir hızla iletilir. Bir kişi enfekte olsun, sadece 5-10 dakika hakkında hastayla konuşmak için yeterli.

Çocuklarda mı?

Angina ve yetişkinler gibi çocuklar, özellikle de hastalığın gelişiminden sonraki ilk birkaç gün içinde başkalarına bulaşıcıdırlar. Bunu göz önünde bulundurarak, herhangi bir kişi, yaş kategorisine bakılmaksızın, mümkünse, başkalarından izole edilmelidir. Bu, enfeksiyonun yayılmasını biraz azaltmaya yardımcı olacaktır.

Çocuklarda bu hastalığın yetişkinlere göre çok daha ciddi olduğuna dikkat edilmelidir. Bu nedenle, çocuklar için bu hastalık tehlikelidir, çünkü sıklıkla kalbe, eklemlere ve sinir sistemine komplikasyonlar verir. Hasta bir çocuğun sağlıklı çocuklarla iletişimini sınırlamak çok önemlidir.

Kural olarak, bu hastalığın yetişkinlerde ve çocuklarda tedavisi ayakta tedavi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Evde bebekler veya sistemik hastalıkları olan kişiler varsa, hasta bir hastaneye yerleştirilmelidir.

Angina, sadece kronik bir sürecin ağırlaşması olarak gelişirse başkaları için tehlikeli değildir. Bu durumda vücut, iltihaplanma ile, bağışıklık zayıfladığında ya da diğer olumsuz faktörlere maruz kaldığında parazitleşmeye başlayan kendi bakterisine tepki verir.

Enfeksiyon riski

Angina, bir kişiden diğerine kolaylıkla bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Buna rağmen, hastayla temas halinde olan herkes hastalanmaya başlamaz. Bu durumda enfeksiyon riski birkaç faktöre bağlıdır.

İlk olarak, daha fazla hasta insanlar, daha yüksek enfeksiyon riski vardır. Havadaki patojenik ajanların konsantrasyonu çok daha fazla olduğu ve vücudun kendi atağı ile bağımsız olarak baş edemediği için, bunun sonucunda hastalık gelişmeye başlar.

İkinci olarak, bağışıklık durumu ve organizmanın patojenik mikroorganizmalarla savaşma yeteneği önemli bir rol oynamaktadır. Bir kişi düzenli olarak stres geçirirse veya aşırı soğutulursa, immünsüpresyon riski çok yüksektir, bu nedenle enfeksiyon riski daha yüksektir.

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle, her insan hasta kişilerle teması sınırlandırmalı ve bağışıklığı sürdürmek için sürekli koruyucu önlemler almalıdır. İyi bir bağışıklığa sahip olan bir kişide, diğerlerinden boğaz ağrısı riski en aza indirilir.

Boğaz ağrısı kaç gün antibiyotiklerle tedavi edilir?

Gerçekten etkili antibiyotikler alırsanız, anjin yaklaşık 1 gün sonra bulaşıcı hale gelir. Yani, eğer bu sabah antibiyotiklerle tedaviye başlayacaksa, yarın öğle yemeğinde hasta, enfeksiyon riski olmadan insanlarla zaten iletişim kurabilir. Bir yetişkin işe gidebilir, bir çocuk anaokuluna veya okula gidebilir.

Sağlıklı çocuklar ve yetişkinler, boğaz ağrısı olan, en az bir gün boyunca antibiyotik alan ve kendini iyi hisseden başka bir çocuk veya yetişkin ile güvenli bir şekilde iletişim kurabilir. Böyle bir kişide hastalık artık bulaşıcı değildir.

Ne kadar hızlı antibiyotikler boğaz ağrısının etkisizliğini nötralize eder?

Anjina patojenlerine karşı etkili olan tüm antibiyotikler, yutulmasından 3-12 saat sonra bakterileri yok etmeye başlar. Özellikle:

 • Penisilin kas içi enjeksiyon 1-2 saat sonra, ilacın tepe noktası aktivitesi, daha sonra etkinlik hızla azalır, 3 saat içinde çalışmaya başlar ve yine enjeksiyon sonrası birkaç saat gerektirir. ilk enjeksiyondan sonra 12-15 saat, bir hastada bir seçim aureus ve anjin sona içinde, enfeksiyon olmaktan daha sonraki enjeksiyon zamanı ayarlamak kaydıyla;
 • Tabletlerde amoksisilin ve ampisilin alındığında, bakteriyostat 24 saat içinde bitmekte ve anjinin bulaşıcı hale gelmesi engellenmektedir;
 • Tabletlerdeki eritromisin birkaç saat boyunca hareket etmeye başlar ve yaklaşık 3 gün boyunca aktif kalır;
 • Oksasilin kullanımı ile, patojen tüm hastaların 12 saat içinde (% 70) 24 saat içinde bademcikler salgılanmasını durdurur.

Bakteriler antibiyotiklerle tedavi edildiğinde bademciklerden atılmayı bıraktığında, boğaz ağrısının artık bulaşıcı olmadığı açıktır.

Sadece tabletler, yutma veya enjeksiyonlar için süspansiyonlar formunda antibiyotiklerin sistemik uygulanması ile ilgilidir. pastiller, gargaralar, losyonlar - - Antibiyotiklerin Yerel uygulama en az bir hafta ve komplikasyonların gelişimi - - ve daha bu tür tedavi uzun süre bulaşıcı kaldığında bir sonucu neredeyse boğaz ağrısı verin ve vermez.

Önemli olan, anjinanın enfektivitesinin, antibiyotik süresiyle değil, terapötik etkisiyle belirlendiği yönündedir. Belirli bir hastada antibiyotik, belirli bir boğaz ağrısına karşı çalışmazsa, hastalık bir veya iki hafta boyunca bulaşıcı olacaktır ve komplikasyonlar ortaya çıkarsa, o zaman daha uzun sürer.

Bu anjinanın artık bulaşıcı olmadığını nasıl belirleyebilirim?

Antibiyotiklerin kullanımında Angina bademciklerden bakterilerin izolasyonu durduğunda bulaşıcı hale gelir. Bu önemli ölçüde zayıflar iltihabı, boğaz ağrısı, normal, azaltılmış ya da, sıcaklık seviyesi subfebril ayarlanmış, keyifsizlik ifade geçer. Bütün bu belirtiler sadece antibiyotiğin aktif olarak bakteriyel enfeksiyonu yok etmesi şartıyla ortaya çıkar.

Streptococcus - anjina'nın ana nedensel ajanı - bir kişinin mukus boğazında

Basitçe, eğer bir hasta anjinadan önemli bir rahatlama hissederse, o zaman bulaşıcı olmayı bırakır.

spesifik bir patojene karşı aktif bir antibiyotik değilse, ilaç hiçbir etkisi beklenmemektedir ve uzun bir süre için bir boğaz antibiyotik tedavisine kadar bulaşıcı olacaktır (örneğin, streptococcus, bir boğaz ağrısı, eritromisine karşı dirençli olan ya da Staphylococcus aureus, penisiline dayanıklı). Hasta herhangi bir rahatlama hissetmez.

Basit bir sonuca varırız: eğer antibiyotik alırsanız, boğaz ağrısı o kadar uzun süre bulaşıcıdır ki, hasta ne kadar uzun süre hasta hisseder. Hastalığın ana semptomları ortadan kalktıysa ve hasta genel olarak iyi hissederse, boğaz ağrısı bulaşıcı değildir.

Ya iyileşme olmazsa?

Antibiyotik tedavisi devam ederse, ancak hastanın durumu iyileşmezse, antibiyotiği değiştirmek gerekir. Genellikle doktorlar, 2-3 gün boyunca işe yaramadıysa, çarenin etkisiz kaldığı sonucuna varırlar. Ancak, eğer tedavi ilk gün gelmediyse, bazen doktor yeni bir ilacı reçete edebilir.

Kesinlikle hasta daha var en kısa sürede antibiyotik alarak durdurmak yasak ve anjina artık bulaşıcı oldu. (- ölümcül bazen) komplikasyon bademcik iç dokularında enflamasyon daha sonra patojenin yeniden aktive ve şiddetli gelişmesine yol açabilir anjina ve tedavinin erken iptal tipine bağlı olarak 3-4 gün için muhafaza edilmektedir.

Staphylococcus, anjinaya neden olan başka bir bakteridir.

Ülkemizin gerçekleri: kağıtsız, anjin her durumda bulaşıcıdır!

anjin tedavisi başlangıcından sonra çocuk zaten iyi hissediyor ve tıp kanunlar çerçevesinde yaptığı anjina bulaşıcı olmaktan, ne de okul ne de anaokulu o kadar uzun tedavi gerçekleştirildiği de ebeveynlerin bir doktor raporu üzme olarak izin verilmeyecektir bile dolu. Böyle bir açıklama sadece 7-10 gün sonra doktor verir beri, tedavisi tamamlandıktan sona ermesi, çocuk bu dönemde herhangi bir okul veya ana okuluna olmayabilir.

Yani, jure biz tedavi sürecinin sonuna kadar, anjin bulaşıcı kalır inanıyoruz.

ABD ve Batı Avrupa'da her şey daha kolay: bir çocuk günde bir antibiyotik alıyorsa ve doktor bu durumun belirgin bir iyileşme gösteriyorsa, ebeveynler çocuğu okula güvenli bir şekilde yönlendirebilir.

Her halükarda, şunu bulduk: eğer boğaz ağrısı olan bir hasta en az bir gün antibiyotik alıyorsa ve iyi hissediyorsa, bulaşıcı değildir ve bulaşabilir.

Boğaz ağrısı kuluçka dönemi

Anjina'nın nedensel maddesi bir bakteri, mantar veya virüs olabilir. Enfekte olmak için, hastayı öpmeniz veya bulaşıklardan birini kullanmanız gerekmez; örneğin yakın temasta olduğu gibi yakın bir temas hakkında yeterlidir. Sağlıklı bir kişinin vücudunda bir kez, patojen ilk çarpar ve hastalığın belirtileri yoktur. Enjeksiyondan anjinanın tanındığı semptomların ortaya çıkışına kadar geçen süre - kuluçka dönemi.

Enfeksiyondan sonra angina'nın ne kadar ortaya çıktığı, çeşitli faktörlerden etkilenir. Bunlar arasında - patojen tipi, hastalığın türü, hastanın vücudunun genel durumu ve aynı zamanda kişi hangi gün tedavi edilmeye başlandı ve hangi şekilde tedavi edildi. Boğaz ağrısı kaç gün var? Hasta, hastalığın herhangi bir aşamasında enfeksiyon kaynağıdır, yani son iyileşme dönemine kadarki tüm süreçtir.

Hastalığın süresini ne etkiler?

Genellikle, virüslerin neden olduğu boğaz ağrısı, bakteriler tarafından tetiklenenlerden daha hızlı ve daha kolay geçer. Buna ek olarak, kötü alışkanlıklara sahip olanlar, yüksek derecede yorgunluk, zayıflamış bağışıklık, daha uzun hastalardır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina inkübasyon süresinin uzunluğu en çok patojen tipinden ve hastalığın klinik formundan etkilenir. Akut tonsillit olabilir:

 • sıradan;
 • atipik;
 • diğer enfeksiyonlar ile birlikte.

Banal angina çeşitli formlarda ortaya çıkar - catarrhal, follicular, lacunar, fibrinous. Atipik formlar nispeten nadirdir ve fungal, herpetik, ülseratif-nekrotik olarak hastalığın bu tür formlarını içerir. Ayrıca, angina diğer bulaşıcı hastalıklara eşlik edebilir: kızamık, kızıl ateş, difteri.

Bir kişinin düzgün seçilmiş tedavi edilir reçeteli ilaçlar üzerinde ise, akut anjina belirtileri ve bulaşıcılık süresi çok daha hızlı çalışır. Ancak, kendini hastalık çalışılırken laringeal ödem, abse, akut servikal lenfadenit, artrit, tonzilogenny septisemi, sinüzit, endokardit içerebilen bir haftadan daha fazla ve genellikle tamamlanmamış kurtarma ve komplikasyonlar sürer.

Gizli ve akut dönem süresi

Bir banal anjin varsa, çocuklarda ve yetişkinlerde kuluçka dönemi 3-4 güne kadar sürer. En ılımlı formu catarrhal: süresi 3 ila 7 gündür. Lacunar ve foliküler anjina ile akut periyodun süresi uzar. Bademcik iltihabı bir hafta içinde geçmezse, sıcaklık yüksek kalır ve boğaz ağrısı hala hastayı endişelendirir, ardından komplikasyonlardan şüphelenilmelidir.

Lacunar, foliküler ve fibrinoid tonsillit, bademciklere kataraldan daha şiddetli bir hasarla karakterizedir. Bu ciddi anjina formlarının en sık görülenleri 7-10 gündür, ancak bazen hastalık uzar ve 2 hafta sürer. Bir anjinaya sahip bir erkek, semptomların ne kadar sürdüğü önemli değil, bulaşıcıdır. Uzun bir süre daha iyileşmezse, sorunun ne olduğunu bulmak ve gerekli önlemleri almak için tekrar doktora başvurmanız gerekir.

Ülseratif nekrotik anjina gelişirse, enfeksiyöz dönem ve semptomların akut belirtilerinin ortaya çıkma süresi 8 ila 12 gündür. Bununla birlikte, genellikle iyileşme için, özellikle bağışıklık ciddi şekilde zayıflatılmışsa veya ciddi komorbiditeler varsa, haftalara ve hatta bazen de aylara ihtiyaç vardır.

Viral bir boğaz ağrısı varsa, kuluçka süresi ayrıca farklı zamanlar için de sürebilir ve virüs-patojenin tipine bağlıdır. Enfeksiyon anından hastalığın ilk belirtilerine kadar bazen 2 ila 5 gün arasında, bazen - 2 haftaya kadar devam eder. Yeterli tedavi ve komplikasyonlar oluşmazsa, 3-4 gün sonra hasta daha iyi hale gelir, özellikle vücut ısısı normale döner. Yerel semptomlar genellikle 5. veya 7. güne kadar kaybolur. Tam iyileşme geldiğinde, anjina bulaşıcı olmaktan çıkar.

Eğer pürülan anjina gibi bir hastalık ise, kuluçka dönemi daha uzun süre bağışıklık sistemini güçlendirir. Tipik olarak, ilk semptomlar enfeksiyondan beş ila yedi gün sonra kendini gösterir. Pürülan anjinada kaç gün bulaşıcıdır, tedavinin ne kadar hızlı başlatıldığına ve doğru planlandığına bağlıdır. Hasta antibiyotik almazsa, hastalık 2 hafta sürebilir ve sonra çeşitli komplikasyonlar olacaktır.

Bademcik iltihabı kızamık, kızıl ateş, HIV enfeksiyonu, farinksin sifilizinde görülür. Bu olgularda anjinin süresi, altta yatan hastalığın şiddeti ile belirlenir.

Enfeksiyöz bademcik iltihabı ne kadar uzun olursa olsun, hastanın akrabaları kendilerini korumaya çalışabilir. Patojenlerin sağlıklı bir insanın bademciklerine düşmesini önlemek için, sadece farklı yüzeylerden yıkanmalıdır. Hasta kişiye yakın olarak ellerinizi sürekli yıkamak, ıslak temizlik yapmak, maskeleri kullanmak tavsiye edilir.

Hastalığın tedavisi için 127 doktor bulundu: Angina

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Angina enfeksiyöz olmayı bıraktığında

Angina (akut bademcik iltihabı) palatine bademcik iltihabı şeklinde ortaya çıkan en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir. Nüfusun yaygınlığı ve farklı yaş gruplarındaki hastaların yenilgisi nedeniyle, soruya verilen cevap: anjina ile kaç gün bulaşırsa, bu hastalıkla karşılaşmış olan herkesi ilgilendirir.

Hastalığın nedenleri

Anjina çeşitlerinin her birinin gelişiminin ana nedeni özel bir patojendir. Anjina türüne bağlı olarak, bir mantar, bir virüs veya bir mikroorganizma olabilir. Çoğu zaman, insan vücudunda anjina oluşumunun sebebi olan mikroorganizmalardır. Ve bu durumda en yaygın olanı, prensip olarak, vücutta küçük miktarlarda tutulan streptococcus'dur.

Bakteriler ve virüsler genellikle havada veya gıda ile yayılır. Bu konuda önemli bir rol genel sağlık, bağışıklık ve ek faktörler tarafından oynanır. Hastalığın başlangıcına katkıda bulunabilecek ek koşullar arasında hipotermi, avitaminoz, yaşamın sinirsel bir ritmi, sağlığa zararlı alışkanlıkların varlığı ve diğer pek çok şey bulunur.

Tüm bunların, hastalığın yayılma hızı, semptomların gücü, hastalığın süresi ve ayrıca anjinanın bulaşıcı olma süresi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

Hastalığın belirtileri

Kendinizi ve sevdiklerinizi anjinaya yakalamadan en üst düzeyde korunmak için, hastalığın ilk semptomlarını, kuluçka dönemini ve anjinin başkalarına bulaşmayı bıraktığını bilmek önemlidir. Anjinin bulaşıcılık süresi hastanın genel sağlığına, hastalığın tedavisinin doğruluğuna, tüm doktor tavsiyelerine uygunluğa, sıklıkla paralel olarak gelişen eşzamanlı hastalıkların varlığına bağlı olarak değişebilir.

Boğaz boğazının kuluçka dönemi, ortalama olarak, enfeksiyondan bir ila beş gün sonra olabilir. Sonra, hemen hemen, hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkar. Akut tonsillitin ana belirtileri şunlardır:

 • ateşin bir koşulu;
 • sıcaklıkta önemli ve hızlı artış;
 • bademcik ve boğaz duvarlarının artışı ve iltihabı;
 • Boğazda yutulduğunda sürekli ağrıyan ağrı ve keskin ağrı;
 • baş ağrısı;
 • Vücudun genel halsizlik.

Bazı hastalık türleri ile bademciklerde plak veya başka oluşumlar görülebilir. Böylece, mantar anjinası ile bademciklerin yüzeyi ve bazen ağız boşluğu, süt rengi ile kaplıdır. Pürülan, bezlerin yüzeyinde oluştuğunda, pürülanlar, beyaz irinle doldurulmuş saydam formasyonlar.

Boğaz ağrısı kaç gün

Enfeksiyöz anjina dönemi, hastalık ile enfeksiyon yoluna bağlı olarak değişebilir. Enfeksiyon, havadaki damlacık veya başka bir hastadan alınan gıdalar yoluyla meydana geldiği takdirde, hastalığın ortaya çıkışından bir hafta sonra, hasta, bulaşıcı olmayı bırakır.

Hastalığın gelişimi uzun bir süre vücutta bulunan mikrop ve mikroorganizmalardan geldiyse, kişinin anjina ile enfekte olacağı kaç gün tedavi süresini belirleyecektir. Enfeksiyon tehdidi 10-12 gün sonra bile olabilir.

Hangi tür hastalıkların daha uzun süre daha bulaşıcı olabileceği konusunda kesin bir cevap yoktur. Her durumda, her şey tedavi süresine bağlıdır. Viral, pürülan veya fungal anjinanın bulaşıcı olduğu günlerin sınırlarını açıkça tanımlamak imkansızdır.

Herhangi bir anjin tipi ile enfekte olma riski tedavi boyunca kalabilir. Bu nedenle, hastalığın sürekli bulaşmasını önlemek için, kurs boyunca hasta bir kişiyle temastan kaçınmak en iyisidir.

Anjina, hasta doktora başvurmadan kendi kendine tedaviye girdiğinde tedaviye daha uzun süre bulaşabilir. Bu durumda, vücutta kalan hastalığın olasılığı büyüktür, sadece semptomları söner.

Doğru bir şekilde reçete edilen tedavinin yanı sıra, hastalığın yeterli bir teşhisi ile, anjinin iyileşme ve enfeksiyözlük süresinin bir haftadan fazla olmayacağını hatırlamak önemlidir. Aksi halde, sadece hastalığın sonuçlarını ağırlaştırabilir ve sevdiklerinin enfeksiyonunu riske atabilir.

Hastalığın ilk belirtilerinde doktora zamanında dönüp tedaviyle ilgili tüm reçetelerini tam olarak gözlemleyerek, beş ila sekiz gün sonra çevredeki insanlara sağlığından korkmadan güvenle ulaşabilirsiniz. Nitelikli bir uzman ile yapılan konsültasyon, hastalığın türünü doğru bir şekilde belirlemede yardımcı olacaktır ve hastanın bireysel sağlık göstergelerine uygun olarak doğru tedaviyi reçete edecektir.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Hayatında en az bir kez herkes, özellikle çocukluk döneminde anjina hastasıydı. Ve "boğaz ağrısı" kelimeleri her zaman akut bademcik iltihabı ile ilişkili olmasa da, birçok kişi öyle düşünüyor. Angina neden ortaya çıkar ve bulaşıcıdır?

Bademciklerin ve okolothun lenfoid halkasının diğer bileşenlerinin (palatine ark, dil, faringeal tonsiller) iltihaplanması, anjina veya akut tonsillit olarak adlandırılır. Bu hastalık doğada bulaşıcıdır ve çoğu durumda bulaşıcıdır, ancak fırsatçı mikrofloranın aktivasyonu sonucu ortaya çıkabilir ve bu durumda otoimmündir.

Enfeksiyondan sonraki kuluçka dönemi 1 ila 5 gün arasında sürebilir, bazen hızla gelişir (viral enfeksiyon durumunda). Catarrhal formunun semptomları şöyledir:

 • Ağrı ve boğaz ağrısı, özellikle iltihaplı bademcikler, yutulduğunda rahatsızlık;
 • Sıcaklık + 38 ° C'ye kadar yükselir;
 • Artan submandibular lenf düğümleri, palpasyon sırasında ağrı;
 • Genel zehirlenme belirtileri: eklemlerde güçsüzlük, ağrı ve ağrı, uyku ve iştah bozuklukları.

Hastalık pürülan bir şekle geçerse, belirtiler artar, sıcaklık yükselir ve bademcikler üzerinde pürülan akıntılar ortaya çıkar. Pürülan boğaz ağrısı çalışan çeşitli işaretleri ile olabilir:

 • foliküler - apseler bezleri nokta şeklinde (iltihaplı foliküller) örter;
 • lakün - lakunalarda toplanan irin, bezlerdeki oluklar, çizgiler şeklinde gözlenen yüzeyde;
 • fibrinli - Hastaların durumu çok şiddetli iken, bezler sürekli pürülan kaplama ile kaplıdır;
 • phlegmonous - bir amigdala etkilenir, güçlü şekilde iltihaplanır ve boyut olarak artar;
 • Ulceromembranose - ağız boşluğundaki küçük ülserlerin oluşumuyla başlar, bademciklerin ötesine yayılır.

Boğaz ağrısı yanlış tedaviye maruz kalırsa veya semptomlar göz ardı edilirse (ki bu genellikle kataral formda görülür), hastalık kronik bir aşamaya gidebilir. Bu durumda, semptomlar çok belirgin değildir ve hasta, yıllardır vücutta bir enfeksiyon odağı olduğunu tahmin edemez. Kendiliğinden sürekli bir enfeksiyon var, larenjit, farenjit, otit var. Ve eğer tedavi bir kulak burun boğaz uzmanına danışmadan geçerse, o zaman daha ciddi komplikasyonlar olasılığı daha yüksektir:

 • Böbrek hasarı;
 • Eklemlerin hastalığı: artrit, artroz, poliartrit;
 • Kalp kasının romatizmal yenilikleri.

Angina hala kataral formda iken, ilk aşamalarında hastalığın gelişimini durdurmak en kolay olanıdır. Bununla birlikte, bunu etkili bir şekilde yapabilmek için doktora zamanında danışmak ve patojenin doğasını oluşturmak gereklidir.

Anjina, hem bakteriyel hem de viral kökenli mikroorganizmalardan kaynaklanabilir. Nadir durumlarda, hastalığın mantar yapısı vardır.

Patojenin doğasının tanımlanması, anjina tedavisinde çok önemli bir konudur - ait olduğu mikroorganizmaların türüne bağlıdır, tüm tedavi stratejisine bağlıdır. Bakteriyel anjin, viral veya fungal enfeksiyonlarda yararsız olan sistemik antibiyotiklerle tedavi edilir. Ve tam tersi, viral anjin genellikle hastalığın ilk saatlerinde antiviral ilaçlar ile tedaviye verir.

Bakteriyel ve viral enfeksiyon belirtileri birçok yönden benzerdir, ancak bazı farklılıklar vardır. Anormal bakteri varlığının sadece bezlerde sadece anjina bakteriyel varlığının bir belirtisi olarak düşünülebilirse, viral mononükleozda bademciklere bitişik bölgelere yayılan küçük ülserler görülebilir.

Bir burun iltihabı her zaman viral bir yenilginin bir belirtisidir ve eğer boğaz ağrısına eşlik ederse, enfeksiyonun viral olduğundan emin olabilirsiniz. Hastalığın başlangıcında öksürük varsa, aynı zamanda viral bir enfeksiyon belirtisidir. Ancak daha sonraki bir dönemde ortaya çıkması, bakteriyel enfeksiyonun daha karakteristiğidir.

Genel olarak, bilim adamlarının bu konudaki görüşleri farklıdır: özellikle ABD'de, anjin vakalarının% 90'ına varan viral hasarın sonucu olarak ortaya çıktığına inanılmaktadır. Rus doktorlar, vakaların% 80-90'ında bakteriyel bir enfeksiyonun var olduğu görüşündedir.

Bu fark, çoğu durumda, bir viral enfeksiyonun başladığında, bakteriyel bir enfeksiyonun buna dahil olması gerçeğinden kaynaklanabilir. Viral boğaz ağrısı ilk saatlerden sonra tedavi edilmezse, antiviral ilaçlar en etkili olduğunda, bir süre sonra bakteriyel hasar gelişir ve antibiyotik kullanımı zorunlu hale gelir.

Patojenleri laboratuar yöntemiyle tanımlamak mümkün değilse, mevcut tüm bulguları toplu olarak değerlendirip uygun tedaviyi reçete edebilen bir kulak burun boğaz uzmanından mutlaka bir konsültasyon almalısınız.

Angina enfeksiyöz kökenli olduğu için, herhangi bir bulaşıcı hastalık gibi birçok temel yolla enfekte olabilir.

Yayılmanın en yaygın yolu, hasta hapşırdığında, öksürdüğünde ve hatta sadece nefes aldığında hava kaynaklıdır. Enfeksiyon henüz bastırılmamışsa, enfeksiyon riski çok yüksektir.

Bakterilerin ve virüslerin yayılması için uygun koşullar - + 25 ° C'nin üstünde ve özellikle kapalı alanlarda% 60'dan fazla nem. Evde boğaz ağrınız varsa, odayı daha sık havalandırmaya çalışın, onu ayrı bir odaya götürün ve yalnızca bir maske ile onunla iletişim kurun - böylece enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Bu şekilde üçüncü taraflar aracılığıyla bu şekilde enfekte etmek, sokaklarda düşük sıcaklıklarda yakalamak gibi imkansızdır. Bununla birlikte, hasta bir kişiyle aynı odada olsanız bile, enfeksiyon meydana gelmeyebilir - güçlü bağışıklığa sahip olacaksınız veya bakteriler vücudunuza nüfuz etmeyecektir.

Bu yöntemle enfekte, enfekte olmuş bir kişiyle doğrudan temas halinde - herhangi bir dokunma temasıyla bir öpücük, el sıkışma yoluyla gerçekleşir. Bu yüzden eve geldikten sonra, yemeden önce ellerinizi ve sabunu sürekli yıkamak çok önemlidir.

Bu durumda, enfeksiyonun patojen olduğu yüzeyde kontamine yiyecekler yerken enfeksiyon meydana gelir. Bu şekilde enfeksiyon son derece nadirdir ve ürünlerin işlenmesi için hijyen kurallarının ihlali durumunda ortaya çıkar.

Çoğu zaman bu, piyasada satın alınan et ve süt ürünlerinin ısıl işlem görmemesi, meyve ve sebzelerin yetersiz yıkanması, pişirmede temel hijyen kurallarının bulunmaması durumunda gerçekleşir.

Transferin doğumsal yolu Oral-fekal

Enfeksiyonun vücuda alınması bu şekilde beslenmeye benzemektedir, sadece bu durumda mikroplarla kontamine olmuş gıda değildir, ama günlük kullanımın nesneleridir. Ailede bir hasta bulmaya özellikle önem verilmelidir - ayrı bir yemek, ev eşyaları, ve bu bir çocuksa, o zaman tüm hijyen kurallarına uyumu izlemeniz gerekir.

Sinüzitin siklamen ile tedavisi

Augmentin burada açıklanan talimatlara göre nasıl alınır.

Kronik sinüzit tedavisi özellikleri //drlor.online/zabolevaniya/nosa/gajmorit/kak-vylechit-xronicheskij.html

Kendi kendine enfeksiyon, vücutta inflamasyon odakları olduğunda veya soğuk algınlığı tedavisinde görülür. Bağışıklık ya da psikolojik stresin azalmasına karşı, patojenik mikroflora aktive edilir, bademciklere ulaşır - ve anjin kırılır.

Diğer hastalık etkenleri

İnsan vücuduna nüfuz eden etken madde, gelişim için çok uygun koşullar bulabilir ve vücudun dokularına nüfuz edebilir. Ve belki de bu yüzden varlığını “tanıtmak” için ödeyeceği şapkayı alın. Çoğu durumda farklı insanlar neden patojenik mikroorganizmalarla enfeksiyona farklı tepki gösterir?

Bunu yapmak için, enfeksiyona neden olan birçok faktör vardır:

 • Yerel veya genel karakterin alt soğutulması;
 • Güneş ışığı eksikliği;
 • Tozlu ve ağır hava şartlarında olmak;
 • Vücutta kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığı;
 • Düşük bağışıklık seviyesi.

Bu listede özellikle dikkat, bağışıklık seviyesine verilmelidir. Vücudun savunmaları bir seferberlik durumundaysa, o zaman sadece soğuk algınlığı değil, aynı zamanda viral ve bakteriyel enfeksiyonların çoğunluğu da korkunç değildir.

Angina bulaşıcı bir hastalık olduğu için, enfeksiyon olasılığını dışlamak için, hijyen kurallarına uyulma derecesi ile ilgili temel kurallara uymak gerekir:

 • Mümkünse, vücutta inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılması;
 • Nazal solunumun restorasyonu (polip çıkarılması, tuz çözeltileri ile yıkanması);
 • Kademeli sertleşme ve dengeli beslenme;
 • Salgın dönemlerinde ihtiyati tedbirlere uyum;
 • Aile üyelerinin enfeksiyonu durumunda düzenli havalandırma ve gazlı bez giydirme;
 • Klimato ve balneoterapi.

Boğazların önlenmesinde en önemli şey, genel bağışıklık seviyesinin sürekli olarak sağlanmasıdır: Diyete doğal antibiyotikler ve vitaminler ile doyurun, aktif olarak spor yapın, uzun yürüyüşler yapın, psiko-duygusal durumunuzu kontrol edin.

"Anginada kaç gün bulaşıcıdır" sorusu, doktorlar açık bir cevap vermezler ve bu olamaz - her şey, sağlığın bireysel özelliklerine bağlıdır. Sadece mikropların çevreye en büyük salınımının ilk 48 saat içinde gerçekleştiği söylenebilir.

Sonra her şey tedavinin doğruluğuna bağlıdır. İlaç doğru seçilirse, virüslerin ve bakterilerin çoğunda 1-2 gün sonra bastırılır. Bulaşıcılığın azaltılması için bir ölçüt, genellikle hastanın durumunda önemli bir gelişme olarak kabul edilir.

Ancak, doktorlar hala tedavi bitene kadar rahatlama ve önleyici tedbirler almamalarını tavsiye ediyorlar - antibiyotikler durumunda bazen 7 ila 10 gün, bazen 14 olabilir. Viral enfeksiyon ortalama olarak daha hızlı geçer, ancak burada 2 haftaya kadar şiddetli vakalar ve tedavi vardır.

Angina'nın yanlış veya kesintili tedavisi, acımasız bir şaka yapabilir - bir nüksetme meydana gelebilir ve bu zaten kronik bir forma geçiş tehdidi taşır. Bu nedenle, riske girmemek daha iyidir - zira önleme, harcanan zaman ve bunun faydası - iade edilen sağlık dışında hiçbir şeye değmez.

Erişkinlerde akut tonsillit tedavisinde yararlı antibiyotiklerin listesi bu makalede incelenmiştir.

Anjina ile bulaşıcılık dönemi, hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkışı ile hemen hemen eşzamanlı olarak başlar - ateş ve boğazda ağrı gelişimi. Bu semptomlar, hastanın bademciklerdeki iltihaplanmaya başladığı ve büyük miktarlarda bakteriyel toksinlerin vücutta kan dolaşımına yayıldığı ve vücudun zehirlenmesine neden olduğu anlamına gelir. Yaklaşık olarak aynı zamanda, enfeksiyon, bakterilerin bademcik dokularından çıkmaya ve ağız boşluğuna girmeye başladığı bir düzeye kadar gelişir. Bu noktada, zaten tükürük ile çevreye yayılabilir ve diğer insanlara bulaşabilirler.

Anjin belirtilerinin ortadan kalkmasından sonra, çocuk başkaları için tehlikeli değildir ve çocuk kolektifini ziyaret edebilir.

Teorik olarak, anjina ile "enfeksiyöz" süre, hastanın ilk semptomlarına sahip olacağından birkaç saat erken başlayabilir. Ancak bunu pratikte doğrulamak zordur, çünkü hastalığın kuluçka dönemi çok kısadır ve hastalığın akut evresi prodromal bir dönem olmaksızın çok keskin bir şekilde başlar.

Anjina hastası bulaşıcı olmayı bıraktığında?

Anjina antibiyotiklerle tedavi edilmezse, hastalığın semptomlarının ortaya çıktığı dönem boyunca bulaşıcı kalır. Yani, boğazı ağrırsa, yüksek sıcaklık devam eder ve hastalığın diğer belirtileri vardır, başkalarına tehlike oluşturur. Bir kural olarak, bu süre 6-10 gün sürer ve eğer bir apse şeklinde ciddi anjina komplikasyonları gelişirse, daha uzun olabilir.

Hastalığın tamamlanmasından ve hastanın sağlığının normale döndürülmesinden sonra bile, antibiyotiklerle tedavi edilmeden bile, ondan anjin ile enfeksiyon olasılığı minimaldir.

Eğer etkili antibiyotikler anjina ile alınırsa, hasta ilacı almanın başlamasından bir gün sonra enfeksiyöz olmayı bırakır.. İstatistiklere göre, antibiyotik tedavisinin başlamasından 24 saat sonra, bademciklerden bakterilerin izolasyonu tamamlanmış, bu nedenle hasta artık tehlikede değildir.

Önemli olan, antibiyotiklerle tedavi edilirken, bulaşıcılık periyodunun, hastanın hastalığın semptomları olmadan sona ermesidir. Başka bir deyişle, hasta hala hasta hisseder, ancak başkalarına bulaşıcı değildir.

Bu nedenle, örneğin, ABD'de ve bazı Batı Avrupa ülkelerinde, anjinli çocukların, antibiyotik alımının başlamasından 24 saat sonra çocuk ekibini ziyaret etmelerine izin verilir. Rusya ve diğer BDT ülkelerinde, bir çocuğun ancak antibiyotik tedavisini tamamladıktan ve doktordan sertifika aldıktan sonra okula veya anaokuluna gidebileceği düşünülmektedir.

Anjina ile bulaşıcılık dönemi, hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkmasıyla başlar ve antibiyotik alımının başlamasından bir gün sonra ya da antibiyotikler alınmadığında hastalığın tüm semptomlarının ortadan kalkmasıyla sona erer.

Ayrıca öğrenin:

 • Boğaz ağrısı terim tedavisi
 • Boğaz ağrısı ne kadar sürede bulaşır?
 • Çocuklar için anjina için bir antibiyotik seçmek için kurallar
 • Evde boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir: sıra tabanlı bir plan

kaynaklar:

 • Shcherbakova M.Yu., Belov BS A-Streptococcal tonsillitis: modern yönler - GOU VPO RSMU Roszdrav, Romatoloji Enstitüsü, RAMS, Moskova
 • Streptokokal Farenjit Tanısı ve Tedavisi - Beth A. Choby, MD, Tennessee Üniversitesi Tıp Fakültesi-Chattanooga, Chattanooga, Tennessee

Video: Dr. Komarovsky, anjina ve diğer streptokok enfeksiyonları ile ne kadar bulaşıcı olduğunu açıklıyor

Normal olarak, anjina süresi 5-10 gündür. Çocuklarda, hastalık süresi genellikle yetişkinlere (5-8 gün) göre biraz daha büyük (7-10 gün),...

Uluslararası tedavi protokollerine uygun olarak, anjina tedavisi için kullanılan normal terim, kullanılan antibiyotik tipine bağlı olarak 7-10 gündür. Var...

Bir anjinanın kuluçka süresi genellikle çok kısadır ve 4 günü geçmez. Norm olarak 16-20 saatten 2 güne kadar sürer, bazen sadece 3...

»Tüm angina tedavisi hakkında

Anjina infeksiyonunun süresi ne kadar sürer?

Birçok kişi anjin gibi bir hastalık duydu. Ancak her şeyden çok, ne tür bir hastalık olduğunu ve anjinin bulaşıcılık döneminin ne olduğunu doğru olarak belirleyebilir. Sonuçta, bilindiği gibi, boğazdaki her kızarıklık, boğaz ağrısından kaynaklanmaz. Boğazda kızarıklığı olan küçük ağrılar hem hafif soğuk algınlığı hem de bir kişinin ölümüne neden olabilecek daha tehlikelidir. Bu nedenle, her durumda, doğru tanı koyabilecek ve tedavi önerecek nitelikli bir doktor için zamanında yardım almanız gerekir.

Yani anjin nedir

"Angina, özellikle akut formlarda ortaya çıkan bir enfeksiyöz solunum hastalığıdır. Çoğunlukla bu iki çeşit bakteriden kaynaklanır: Staphylococcus ve streptococcus, bademcikleri etkiler veya insanlar, bezler olarak adlandırılır. ”

Angina'nın sahip olduğu ana işaretler, şunları düşünebilirsiniz:

 • boğaz ağrısı görünümü
 • yutulduğunda ağrılı duyular
 • bademciklerin şiddetli kızarması ve şişmesi
 • baş ağrısı
 • titreme
 • ani sıcaklık artışı
 • bezlerde pürülan lekelerin görünümü
 • Boyun ve kulaklara bulaşan keskin ağrılar

Bazı vakalarda, anjina, kusma, karın ağrısı ve dil üzerinde bir plak görünümü eşlik edebilir.

Böyle belirtiler ortaya çıkarsa, doktor sadece gerekli olacaktır, bu nedenle doğru bir teşhis ve uygun tedavi iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Hastalığın doğası

Bulaşıcı anjinin ne zaman olduğu sorulduğunda, herhangi bir doktor, bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve çok bulaşıcı olduğunu söyleyecektir. Bu durumda, insan bağışıklığına ve hastalığa yatkınlığına bağlıdır.

Anginaya yatkınlığı son derece yüksek olan insanların yaklaşık% 10-15'inde anjina ile nasıl hastalanılacağı sorusu, ekmek için dükkana gitme sorusuna eşdeğerdir. Aynı zamanda, bu tür insanların kategorisinin en büyük kısmı 30 yaşın altındaki gençler. Toplam hasta sayısının yaklaşık% 75'ini oluştururlar.

Yaşlılarda bu hastalık daha az yaygındır. Ama ne yazık ki, ve daha akut. Ve anjin hemen hemen yaşlılarda çok sayıda komplikasyona neden olur. Birisi kulak ağrısından şikayet edecek, birisi kalbi alacak ve bazıları bacaklarının acıyor olduğunu söyleyecektir.

Anjina hastaları için tek teselli, uzun bir süre hasta olamayacağı gerçeğidir. Bu, uygun tedavi ile 3-5 gün süren akut bir hastalıktır. Bununla birlikte, eğer tedaviye katılmıyorsanız ve eşyaların kaymasına izin vermiyorsanız, ciddi komplikasyonlara ve hatta ölüme neden olabilir.

Enfeksiyon yolları

Birçok insan şu sorulara ilgi duyuyor: Bir kişi anjina ile nasıl enfekte olabilir ve eğer anjina havadaki damlacıklar tarafından bulaşırsa? Onlara cevaplar son derece basit ve herkes tarafından bilinmelidir.

Havadaki damlacık enfeksiyonu, anjinada en sık görülenlerden biridir. Hasta ile yakın temas, onunla bir arada kalmak, iyi havalandırılmayacak, bir yemeğin kullanımı - bunların hepsi enfekte olmak için doğru yollar.

Kendi kendine enfeksiyonun bir çeşidi de vardır. Bu durumda, insan vücudunda bademciklerdeki streptokok bakterilerin üremesine yatkınlık ortaya çıkar, ki bu da uygun koşullarda yakalanırsa hastalığa neden olur. Hem hipotermi hem de sıradan stresin, anjinaya neden olabilen bakterilerin artan aktivitesi için elverişli koşullar olarak kullanılabileceği belirtilmelidir. Kural olarak, bu tür hastalara kronik bademcik iltihabı teşhisi konulur ve doktorla görüşülür.

Ne yazık ki, temiz olmadığında, anjina vakaları ortaya çıkmaz. Bıldırcınları ortadan kaldırmanın, hastalığı bir kez ve her şeyden kurtaracak popüler düşüncesi bile yanlıştır. Evet, hastalık riskini azaltır, ancak tamamen dışlamaz, çünkü bu durumda lenf glotokunun diğer kısımları iltihaplanır.

Enfeksiyondan nasıl korunulur

Enfeksiyonun ilk ve ana kefilleri sertleşir, iyi bağışıklık, vücudun zayıflamasına neden olan faktörlerden kaçınır.

İkinci nokta temasları hasta bir kişi ile sınırlamaktır. Tedaviye zamanında başlanmasına rağmen, hasta olan bir kişinin ilk 48 saat içinde aşırı derecede bulaşıcı olduğu hatırlanmalıdır. Daha sonra risk derecesi azalır, ancak yine de sonuna kadar ortadan kaybolmaz. Sadece tamamen tamamlanmış bir tedavi yöntemi, enfeksiyondan kurtulmanın bir garantisi olarak hizmet edebilir.

Tedavi doğru yapılmadığı veya yanlış zamanda başlatıldığı takdirde, boğaz ağrısının bulaşma süresi önemli ölçüde artar ve uzmanlara göre bir aya kadar uzayabilir. Bir doktora başvurmamaya ve aktif bir yaşam sürmeye devam ederek, olası tüm reçeteleri ihlal ederek, ciddi sonuçlara yol açan angina hastalığına yakalanan kişiler için nadir değildir. Böyle insanların cesurları, işlerini yapmadan ya da en azında, en azından bilinçsizliklerini vurgularken, annesine ayaklarının üzerinde ayaklarını uzatmış olmalarıdır. Sonuçta, bu durumda, sadece sağlıklarını değil, aynı zamanda enfekte olabilecek çevredeki insanların sağlığını da riske ettiler.

Angina nasıl tedavi edilir?

Boğaz ağrısı tedavisi, doktorun, enfeksiyonun ve hastalığın niteliğine göre belirlediği farklı yöntemlerle gerçekleştirilir. Hastalığın tipini belirlemeli ve anjinadaki lenf nodlarını nasıl tedavi edeceğini söylemelidir.

Bakteriler boğaz ağrısına neden olursa, tedavi en az 10 gün süren antibiyotik kullanımına dayanacaktır.

Ancak viral boğaz ağrısı, doktorun da atayacağı anti-inflamatuar ve semptomatik yollar ile tedavi edilmelidir.

Her iki durumda da hastanın ihtiyacı vardır: yatak istirahati, sık içme, ateş düşürücü (özellikle hastalığın ilk günlerinde, yüksek sıcaklıklarda), vitamin preparatlarının kullanımı.

Ayrıca her gün antiseptik ve tuzlu çözeltilerle boğazınızı yıkamak için çok faydalı olacaktır. İyot, tuz ve yenilebilir tuz çözeltileri iyi oldu. Klorofilkil ve furakilinin çözeltileri de kullanılır.

Boğaz ağrısı kaç gün

Angina (akut bademcik iltihabı) palatine bademcik iltihabı şeklinde ortaya çıkan en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir. Nüfusun yaygınlığı ve farklı yaş gruplarındaki hastaların yenilgisi nedeniyle, soruya verilen cevap: anjina ile kaç gün bulaşırsa, bu hastalıkla karşılaşmış olan herkesi ilgilendirir.

Hastalığın nedenleri

Anjina çeşitlerinin her birinin gelişiminin ana nedeni özel bir patojendir. Anjina türüne bağlı olarak, bir mantar, bir virüs veya bir mikroorganizma olabilir. Çoğu zaman, insan vücudunda anjina oluşumunun sebebi olan mikroorganizmalardır. Ve bu durumda en yaygın olanı, prensip olarak, vücutta küçük miktarlarda tutulan streptococcus'dur.

Bakteriler ve virüsler genellikle havada veya gıda ile yayılır. Bu konuda önemli bir rol genel sağlık, bağışıklık ve ek faktörler tarafından oynanır. Hastalığın başlangıcına katkıda bulunabilecek ek koşullar arasında hipotermi, avitaminoz, yaşamın sinirsel bir ritmi, sağlığa zararlı alışkanlıkların varlığı ve diğer pek çok şey bulunur.

Tüm bunların, hastalığın yayılma hızı, semptomların gücü, hastalığın süresi ve ayrıca anjinanın bulaşıcı olma süresi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

Hastalığın belirtileri

Kendinizi ve sevdiklerinizi anjinaya yakalamadan en üst düzeyde korunmak için, hastalığın ilk semptomlarını, kuluçka dönemini ve anjinin başkalarına bulaşmayı bıraktığını bilmek önemlidir. Anjinin bulaşıcılık süresi hastanın genel sağlığına, hastalığın tedavisinin doğruluğuna, tüm doktor tavsiyelerine uygunluğa, sıklıkla paralel olarak gelişen eşzamanlı hastalıkların varlığına bağlı olarak değişebilir.

Boğaz boğazının kuluçka dönemi, ortalama olarak, enfeksiyondan bir ila beş gün sonra olabilir. Sonra, hemen hemen, hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkar. Akut tonsillitin ana belirtileri şunlardır:

 • ateşin bir koşulu;
 • sıcaklıkta önemli ve hızlı artış;
 • bademcik ve boğaz duvarlarının artışı ve iltihabı;
 • Boğazda yutulduğunda sürekli ağrıyan ağrı ve keskin ağrı;
 • baş ağrısı;
 • Vücudun genel halsizlik.

Bazı hastalık türleri ile bademciklerde plak veya başka oluşumlar görülebilir. Böylece, mantar anjinası ile bademciklerin yüzeyi ve bazen ağız boşluğu, süt rengi ile kaplıdır. Pürülan, bezlerin yüzeyinde oluştuğunda, pürülanlar, beyaz irinle doldurulmuş saydam formasyonlar.

Boğaz ağrısı kaç gün

Enfeksiyöz anjina dönemi, hastalık ile enfeksiyon yoluna bağlı olarak değişebilir. Enfeksiyon, havadaki damlacık veya başka bir hastadan alınan gıdalar yoluyla meydana geldiği takdirde, hastalığın ortaya çıkışından bir hafta sonra, hasta, bulaşıcı olmayı bırakır.

Hastalığın gelişimi uzun bir süre vücutta bulunan mikrop ve mikroorganizmalardan geldiyse, kişinin anjina ile enfekte olacağı kaç gün tedavi süresini belirleyecektir. Enfeksiyon tehdidi 10-12 gün sonra bile olabilir.

Hangi tür hastalıkların daha uzun süre daha bulaşıcı olabileceği konusunda kesin bir cevap yoktur. Her durumda, her şey tedavi süresine bağlıdır. Viral, pürülan veya fungal anjinanın bulaşıcı olduğu günlerin sınırlarını açıkça tanımlamak imkansızdır.

Herhangi bir anjin tipi ile enfekte olma riski tedavi boyunca kalabilir. Bu nedenle, hastalığın sürekli bulaşmasını önlemek için, kurs boyunca hasta bir kişiyle temastan kaçınmak en iyisidir.

Anjina, hasta doktora başvurmadan kendi kendine tedaviye girdiğinde tedaviye daha uzun süre bulaşabilir. Bu durumda, vücutta kalan hastalığın olasılığı büyüktür, sadece semptomları söner.

Doğru bir şekilde reçete edilen tedavinin yanı sıra, hastalığın yeterli bir teşhisi ile, anjinin iyileşme ve enfeksiyözlük süresinin bir haftadan fazla olmayacağını hatırlamak önemlidir. Aksi halde, sadece hastalığın sonuçlarını ağırlaştırabilir ve sevdiklerinin enfeksiyonunu riske atabilir.

Hastalığın ilk belirtilerinde doktora zamanında dönüp tedaviyle ilgili tüm reçetelerini tam olarak gözlemleyerek, beş ila sekiz gün sonra çevredeki insanlara sağlığından korkmadan güvenle ulaşabilirsiniz. Nitelikli bir uzman ile yapılan konsültasyon, hastalığın türünü doğru bir şekilde belirlemede yardımcı olacaktır ve hastanın bireysel sağlık göstergelerine uygun olarak doğru tedaviyi reçete edecektir.

Boğaz ağrısı kaç gün antibiyotiklerle tedavi edilir?

Gerçekten etkili antibiyotikler alırsanız, anjin yaklaşık 1 gün sonra bulaşıcı hale gelir. Yani, eğer bu sabah antibiyotiklerle tedaviye başlayacaksa, yarın öğle yemeğinde hasta, enfeksiyon riski olmadan insanlarla zaten iletişim kurabilir. Bir yetişkin işe gidebilir, bir çocuk anaokuluna veya okula gidebilir.

Sağlıklı çocuklar ve yetişkinler, boğaz ağrısı olan, en az bir gün boyunca antibiyotik alan ve kendini iyi hisseden başka bir çocuk veya yetişkin ile güvenli bir şekilde iletişim kurabilir. Böyle bir kişide hastalık artık bulaşıcı değildir.

Ne kadar hızlı antibiyotikler boğaz ağrısının etkisizliğini nötralize eder?

Anjina patojenlerine karşı etkili olan tüm antibiyotikler, yutulmasından 3-12 saat sonra bakterileri yok etmeye başlar. Özellikle:

 • Penisilin kas içi enjeksiyon 1-2 saat sonra, ilacın tepe noktası aktivitesi, daha sonra etkinlik hızla azalır, 3 saat içinde çalışmaya başlar ve yine enjeksiyon sonrası birkaç saat gerektirir. ilk enjeksiyondan sonra 12-15 saat, bir hastada bir seçim aureus ve anjin sona içinde, enfeksiyon olmaktan daha sonraki enjeksiyon zamanı ayarlamak kaydıyla;
 • Tabletlerde amoksisilin ve ampisilin alındığında, bakteriyostat 24 saat içinde bitmekte ve anjinin bulaşıcı hale gelmesi engellenmektedir;
 • Tabletlerdeki eritromisin birkaç saat boyunca hareket etmeye başlar ve yaklaşık 3 gün boyunca aktif kalır;
 • Tüm hastalarda - oksasilin patojen uygulanırken, 24 saat boyunca hastaların çoğunda (% 70) içinde 12 saat boyunca tonsil yüzeyinden kaybolur.

Oksasilin, penisilin grubundan yarı sentetik bir antibiyotiktir.

Açıktır ki, bakteriler antibiyotiklerle tedavi edildiğinde bademcikler yüzeyinden kaybolduğunda, boğaz ağrısı artık bulaşıcı değildir.

Sadece tabletler, yutma veya enjeksiyonlar için süspansiyonlar formunda antibiyotiklerin sistemik uygulanması ile ilgilidir. pastiller, gargaralar, losyonlar - - Antibiyotiklerin Yerel uygulama en az bir hafta ve komplikasyonların gelişimi - - ve daha bu tür tedavi uzun süre bulaşıcı kaldığında bir sonucu neredeyse boğaz ağrısı verin ve vermez.

Önemli olan, anjinanın enfektivitesinin, antibiyotik süresiyle değil, terapötik etkisiyle belirlendiği yönündedir. Belirli bir hastada antibiyotik, belirli bir boğaz ağrısına karşı çalışmazsa, hastalık bir veya iki hafta boyunca bulaşıcı olacaktır ve komplikasyonlar ortaya çıkarsa, o zaman daha uzun sürer.

Bu anjinanın artık bulaşıcı olmadığını nasıl belirleyebilirim?

Antibiyotiklerin kullanımında Angina bademciklerden bakterilerin izolasyonu durduğunda bulaşıcı hale gelir. Bu önemli ölçüde zayıflar iltihabı, boğaz ağrısı, normal, azaltılmış ya da, sıcaklık seviyesi subfebril ayarlanmış, keyifsizlik ifade geçer. Bütün bu belirtiler sadece antibiyotiğin aktif olarak bakteriyel enfeksiyonu yok etmesi şartıyla ortaya çıkar.

Streptococcus - anjina'nın ana nedensel ajanı - bir kişinin mukus boğazında

Basitçe, eğer bir hasta anjinadan önemli bir rahatlama hissederse, o zaman bulaşıcı olmayı bırakır.

spesifik bir patojene karşı aktif bir antibiyotik değilse, ilaç hiçbir etkisi beklenmemektedir ve uzun bir süre için bir boğaz antibiyotik tedavisine kadar bulaşıcı olacaktır (örneğin, streptococcus, bir boğaz ağrısı, eritromisine karşı dirençli olan ya da Staphylococcus aureus, penisiline dayanıklı). Hasta herhangi bir rahatlama hissetmez.

Basit bir sonuca varırız: eğer antibiyotik alırsanız, boğaz ağrısı o kadar uzun süre bulaşıcıdır ki, hasta ne kadar uzun süre hasta hisseder. Hastalığın ana semptomları ortadan kalktıysa ve hasta genel olarak iyi hissederse, boğaz ağrısı bulaşıcı değildir.

Ya iyileşme olmazsa?

Antibiyotik tedavisi devam ederse, ancak hastanın durumu iyileşmezse, antibiyotiği değiştirmek gerekir. Genellikle doktorlar, 2-3 gün boyunca işe yaramadıysa, çarenin etkisiz kaldığı sonucuna varırlar. Ancak, eğer tedavi ilk gün gelmediyse, bazen doktor yeni bir ilacı reçete edebilir.

Kesinlikle hasta daha var en kısa sürede antibiyotik alarak durdurmak yasak ve anjina artık bulaşıcı oldu. (- ölümcül bazen) komplikasyon bademcik iç dokularında enflamasyon daha sonra patojenin yeniden aktive ve şiddetli gelişmesine yol açabilir anjina ve tedavinin erken iptal tipine bağlı olarak 3-4 gün için muhafaza edilmektedir.

Staphylococcus, anjinaya neden olan başka bir bakteridir.

Ülkemizin gerçekleri: kağıtsız, anjin her durumda bulaşıcıdır!

anjin tedavisi başlangıcından sonra çocuk zaten iyi hissediyor ve tıp kanunlar çerçevesinde yaptığı anjina bulaşıcı olmaktan, ne de okul ne de anaokulu o kadar uzun tedavi gerçekleştirildiği de ebeveynlerin bir doktor raporu üzme olarak izin verilmeyecektir bile dolu. Böyle bir açıklama sadece 7-10 gün sonra doktor verir beri, tedavisi tamamlandıktan sona ermesi, çocuk bu dönemde herhangi bir okul veya ana okuluna olmayabilir.

Yani, jure biz tedavi sürecinin sonuna kadar, anjin bulaşıcı kalır inanıyoruz.

ABD ve Batı Avrupa'da her şey daha kolay: bir çocuk günde bir antibiyotik alıyorsa ve doktor bu durumun belirgin bir iyileşme gösteriyorsa, ebeveynler çocuğu okula güvenli bir şekilde yönlendirebilir.

Her halükarda, şunu bulduk: eğer boğaz ağrısı olan bir hasta en az bir gün antibiyotik alıyorsa ve iyi hissediyorsa, bulaşıcı değildir ve bulaşabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Flemoxin Solutab

Flemoxin soluteab bir tıbbi preparattır, geniş spektrumlu bir antibiyotiktir.İlacın aktif bileşeni amoksisilin, antibakteriyel etkiye sahiptir. Üst ve alt solunum yolu, gastrointestinal sistem, ürogenital sistem, yumuşak dokuların çeşitli inflamatuar ve enfeksiyöz süreçleri için kullanılır.

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.