Loading

Angina: Her zaman bademcik kaldırmak gerekir mi?

Latince "Angina" "sıkmak", "utandırmak" anlamına gelir. Boğazda hasta olduğumuzda boğazda ortaya çıkan hoş olmayan hisler. Palatine bademcikler, palatin ve yumuşak damakların iltihaplandığı enfeksiyöz bir hastalıktır. Hastalığa çeşitli mikroplar neden olur, fakat diğerlerinden daha sık olarak streptokoktur. Bazen anjina, ağız boşluğunda huzur içinde yaşamak için mikroplardan kaynaklanır.

Boğazda kuruluk ve ağrı, 38 ° C'ye kadar sıcaklık - tüm bunlar boğaz ağrısı belirtileri. Zararsız bir mikrofloranın patojenik hale gelmesini sağlamak için bir itme hipotermi olabilir. Bazen hastalığı "almak" için dondurma yemeye yeterlidir. Anjin gelişimi, inhale edilen toza, tütün dumanına ve alkol tüketimine de katkıda bulunabilir. Bütün bunlar hassas bademcikler olumsuz etkiler ve iltihaplanmalarını teşvik eder.

Çoğu insan her birkaç yılda bir anjin çekmektedir. Ama bazılarımız bu hastalığa çok eğilimlidir. Daha sonra süreç kronikleşebilir. Bu sadece çok hoş değil, aynı zamanda tehlikeli de değildir çünkü anjin tehlikeli komplikasyonlardır. Romatizma gelişmesine, böbrek ve sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir. Kendinizi nasıl koruyabilir ve boğaz ağrınızdaki eğilimlerinizden nasıl kurtulabilirsiniz? Bu, en iyi yol bademcik kaldırmaktır. Ancak daha sonra, bademciklerin insan vücudunda önemli bir rol oynadığı ve çıkarılmasının böyle güvenli bir şey olmadığı ortaya çıktı.

Bademcikler neden gereklidir?

bademcikler veya bademcikler - Lenfaddenoid halkasının boğazında oluşan bir lenfoid doku kümesi. Bademcikler vücuda koruyucu bir bariyer olarak adlandırılabilir, çünkü hücresel ve humoral bağışıklığın oluşumunda önemli bir rol oynarlar. Bize hava ile giren patojenik bakterilerin çoğu, bezlere yerleşir. Ayrıca, bademcikler lenfositler üretirler - bağışıklık sistemini düzenleyen özel hücreler.

"Tüm vücut üzerinde toksik etkileri yoksa, Bademcikler korunmalı ve tedavi edilmelidir,- diyor doktor-kulak burun boğaz uzmanı Oleg Nikolaevich Borisenko.

Ve yine de, bazı durumlarda bezleri çıkarmadan yapamazlar.

Bademcikler kaldırılması gerektiğinde

Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlar:

 • çok sık boğaz ağrısı insidansı, yılda dört kereden fazla
 • Kalıcı anjina arka planı gelişen kronik bademcik iltihabı
 • anjina arka planda abse sık gelişimi
 • bademcikler büyük ölçüde genişler ve nefes almayı zorlaştırır
 • konservatif tedavinin etkin olmaması
 • iç organlardan komplikasyonların görünümü: kalp, böbrekler, eklemler
 • Bağışıklığın keskin bir şekilde zayıflatılması bademciklerin giderilmesinin de bir nedeni olabilir.

"Karar dengeli olmalı, çünkü farengeal bademcikler immünojenezde yer alan organların önemli bir bileşenidir. Tonsillektominin mutlak kriteri, otoimmün bir agresyon mekanizmasına sahip sistemlere veya organlara verilen hasar biçimindeki komplikasyonlardır.- O konuşur doktor Yuri Vsevolodovich Tsarenko.

Tonsillotomi veya tonsillektomi?

Bademcikler üzerindeki operasyonlar iki çeşittir: tonsillotomi ve tonsillektomi.

 • Tonzillotomiya. Palatine bademciklerin kısmi uzaklaştırılması. Bu operasyon şiddetli hipertrofi ile veya amigdala'nın tamamen çıkarılmasında kontrendikasyonlar olduğunda yapılır.
 • Tonsillektomi. Tüm palatine tonsil bağ dokusu kapsülü ile birlikte çıkarılır. Kronik olarak kullanılır bademcik iltihabı ve çeşitli komplikasyonlar ile.

Eğer bademciklerin çıkarılması gerekiyorsa, doktor hangi ameliyatı yapmanız gerektiğini belirleyecektir.

Operasyonlar lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyattan sonraki ilk iki gün yatak istirahati gösterir. Ardından, 3-6 gün boyunca hafif bir rejim. Ayrıca, koruyucu yiyecek yemek de gereklidir. Fiziksel egzersize ameliyattan en az 14-15 gün sonra izin verilir.

Hangi durumlarda bademcikler kaldırılır: tonziectomy için endikasyonlar, operasyonun aşamaları ve sonuçları

Yetişkinler ve çocukların büyük bir kısmı her üç ila beş yılda bir bademcik iltihabına maruz kalmaktadır, ancak yılda üç veya daha fazla relaps yaşayan bir hasta kategorisi vardır. Birçok durumda soru acil hale gelir: bademciklerin nasıl kaldırılacağı ve böyle bir operasyonun ne kadar zararsız olduğu.

Modern medikaller bademciklerin insan bağışıklık sisteminin bir parçası olduklarını kanıtlamışlardır, koruyucu bir lenfadenoid halka oluştururlar. Dış çevreden gelen virüslerin veya bakterilerin bir kısmı, bezlerin yüzeyinde kalır ve dokular, enfeksiyonla savaşmak için gerekli sayıda lökosit üretir.

Deneyimli kulak burun boğaz uzmanları, özellikle ergenlik döneminde bademciklerin yeterli gerekçesi olmadan neden çıkarılmasının imkânsız olduğunu açıklamaktadır. Organ fonksiyonel olduğu sürece korunur ve diğer sistemlerde toksik etkisi yoktur. Sağlıklı bademcikler - enfeksiyonun vücuda girmesine izin vermeyen güçlü bir bariyer.

Ancak erişkinlerde, cerrahi bağışıklık için çok önemli değildir: 14-16 yaşından sonra, bademcikler bakteriler veya virüsler için tek engel değildir. Oluşan, dil altı ve farengeal yardımcı bademciklerin koruyucu fonksiyonlarının bir kısmını ele geçirin. Bu nedenle, bez dokusu iltihabına sahip olan, işlevlerini yerine getirmeyenlerin vücuttaki pürülan çökeltilerin varlığından kurtulmaları gerekir.

Bademcikler ve kontraendikasyonların varlığını kaldırmak gerektiğinde

KBB doktorlarının ifadesine göre, yetişkinlerde ve çocuklarda bademciklerin kaldırılması için koşulsuz endikasyonlar vardır. Uzmanlar, cerrahi müdahale ihtiyacını gösteren faktörlerin bir listesini geliştirdi:

 • Sürekli boğaz ağrısı -3-4 bir yıl. Sonuç olarak - dokularda apselerin oluşumu ve vücudun sürekli enfeksiyonu.
 • Bezlerin dokuları değişir, gevşer, organ artık koruyucu bir işlev yapmaz.
 • Bademcikler çoğalır, nefes almayı zorlaştırır.
 • Antiseptik ve antibakteriyel ajanlarla yapılan geleneksel tedavi beklenen sonucu getirmez.
 • Komplikasyonların oluşumu: kardiyak ritim yetmezliği, böbrek fonksiyonlarında patoloji - böbrek yetmezliği, eklemlerdeki romatoid bulgular.

Ameliyatı yapılan hastanın yaşı oldukça farklıdır: çocuk, bir genç veya yetişkin bir hasta olabilir. Ve bademcik iltihabından muzdarip KBB ofisi tüm ziyaretçilere açıklık getirmelidir: hangi durumlarda bezler kaldırılır.

Muhtemel iki cerrahi tedavi şekli:

 • Tonsillotomi - amigdala hipertrofili kısmı kaldırıldı. Bu tür bir yöntem, organın tamamen çıkarılmasına karşı kontraendikasyonları olanlar için rasyonel olacaktır. Bademcikleri tamamen farklı ateroskleroz formlarında, pankreasın insülin sisteminin yetersizliğinde kaldıramazsınız. Bu gibi durumlarda, problemin kısmi bir çözümü, suistimal olacaktır.
 • Tonsillektomi, bir kapsül ile pürülan ve gevşek bademciklerin tamamen çıkarılmasını içerir. Bu durumda, bakteriyi üreten iç iltihap kaynağı ortadan kaldırılır, vücut üzerindeki yük azalır.

Operasyonun ertelenebileceği bir dizi geçici kontraendikasyon vardır:

 • ARVI veya ARI akut periyodu.
 • Akut fazda çürük, periodontitis.
 • Hamilelik ve emzirme dönemi.
 • Romatoid doğanın kronik hastalıklarının alevlenmesi, kardiyovasküler sistemin işleyişindeki başarısızlıklar, tüberküloz. Diabetes mellitus, şiddetli hipertansiyon hastası olanlar için son derece istenmeyen bir işlemdir.

Bu durumlarda akut durumları durdurmak mantıklıdır ve operasyon birkaç hafta ertelenmelidir. Hamile veya emziren annelere ihtiyaç duyulur ve müdahalenin aciliyeti tıbbi komisyon tarafından belirlenir.

Bezleri çıkarmak için yöntemler: avantajları ve dezavantajları

Son zamanlarda, operasyonu yürütmenin sadece bir yolu vardı, ancak bugün tonsillektomi için birkaç seçenek var. Doktor gerekli tekniği seçer, hastalığın özelliklerini ve hastanın vücudunun reaksiyonunu değerlendirir:

 • Bir cerrahi aletin kullanılması ile geleneksel teknik, diğer kronik hastalıkları olmayan yetişkin hastaların kategorisinde sıklıkla talep edilmektedir. Saygınlığı sorunlu dokuların tam olarak çıkarılmasıdır, çoğu otolaringologlar bu tür mekanik operasyonları yürütmede çok büyük deneyime sahiptir.
 • Bu gibi çıkarmanın ana dezavantajı, iyileşme kabiliyeti zayıf olan kişiler için sorun teşkil eden uzun süreli rehabilitasyondur. Lokal anestezi kullanılır - yetişkinlerde bu lidokain olur ve ameliyattan 30-40 dakika önce bir sedatif enjeksiyonu intramüsküler olarak gösterilir. Yüz steril bir peçete ile kaplanır, serbest bir ağız boşluğu bırakılır ve gerekli manipülasyonlar gerçekleştirilir. Kalan süre 30-35 dakikadır.
 • Bir lazer ışını veya dondurarak sıvı azot kullanın. Özellikle popüler, yerel nekrotik süreçlerin varlığında böyle tekniklerdir. Lazer dokusu kesildiğinde, operasyon birkaç dakika sürer, o zaman güçlü bir şişlik yoktur. Ancak, mukoza zarının salgı bezlerine bitişik yanıklar da mümkündür. Azot kullanımı ile, en sık tonsillotomi üretilir: bademciğin işlenmiş kısmı ölür ve pratik olarak ağrısız şekilde kesilebilir.
 • Yenilikçi bir yöntem ultrason kullanmaktır. Bu, yaklaşık 80 ° lik bir sıcaklığa sahip bir ultrasonik neşter ile bir kapsül ile bezleri hızla kesmek için mükemmel bir fırsattır. Ancak bu karar yetersiz kan pıhtılaşması olan hastalar için kabul edilemez.
 • Nadiren kullanılan, sadece ilacın tarihine giren yöntem, sorpsiyondur. Bademcikler bir yönlü bipolar radyo frekansı bıçağı ile uzaklaştırılır. Avantaj, tekniğin çok yönlülüğüdür: bu şekilde, tüm bezi veya bir parçasını kaldırabilirsiniz. Ancak bu manipülasyonları sadece genel anestezi altında gerçekleştirebilirsiniz.

Her bir yöntem, ayrı ayrı dikkate alınan durumlarda optimal olacaktır. Ameliyattan önce hasta tam bir muayene geçirir ve doktor bademciklerin nasıl ayrıldığını ayrıntılı olarak açıklar.

Operasyon ve rehabilitasyon dönemi için hazırlık

Bezlerin kısmi çıkarılması, çocukların ve ergenlerin karakteristiğidir veya yetişkinlerde enflamasyonun belirgin lokalizasyonu durumundadır. Bademcikleri tamamen çıkarmanız gerektiğinde, hastaya kapsamlı bir muayene yapılır. Zorunlu analiz, kanın pıhtılaşmasından sorumlu trombosit sayısının belirlenmesidir. Olumlu sonuçlar aldıktan sonra, operasyon günü ayarlanır.

Tonsillektomi öncesi zamanla ilgili doktorların genel önerileri:

 • 6 saat boyunca açlık moduna girmek gerekir: yiyecek ve meyve sularının alımı hariç tutulur.
 • 4 saat boyunca su içemezsiniz.
 • Sakinleştirici veya sakinleştirici almayın.

Ameliyatları normal bir lazerle veya lazerle çıkarmak için, hasta ayakta tedavi görür. Diğer durumlarda, hasta ameliyathaneye ve ameliyat sonrası dönemin seyrine bağlı olarak birkaç gün hastanede kalır.

Rehabilitasyon döneminin ilk günlerinde analjezik enjeksiyonları, antibiyotikler gösterilmiştir. Beyazımsı filmin ortaya çıkması yara yüzeylerini örter, yara iyileşmesinden önce boğazı yıkamak yasaktır.

Her türlü ameliyattan sonra, hastanın rejim anlarını gözlemlemesi gerekir:

 • Ses aktivitesini kısıtla.
 • Buzlu veya sıcak hava solumasından kendinizi koruyun.
 • Sadece yumuşak yiyecekler ya da püresi çorbalar kullanmanız tavsiye edilir.
 • Günlük içme rejimi -2 litre ılık sıvıdır.
 • Kanama riskini artıran sıcak banyoları kullanmayın.

Yaraların tam iyileşmesi ameliyattan bir ay sonra ortaya çıkar. Operasyon yarası 14-20 gün sonra, yavaş yavaş sağlıklı bir mukoza ile kaplanan skar dokusu ortaya çıkar.

Eğer postoperatif davranış kurallarını göz ardı ederseniz, o zaman komplikasyonlar mümkündür: rehabilitasyonun ilk günlerinde kanamanın tekrar başlaması, uzun süreli ağrılı duyular.

Tonsillektomi - bezlerin çıkarılması: operasyon tipleri ve olası sonuçları

Yakın zamana kadar, bademcik bölgesinde iltihaplanma sürecini geliştirirken, uzmanlar çıkarılmaları önerdiler, ancak bugün bu sorunun görüşü önemli ölçüde değişti. Bezleri çıkarmak için operasyon “tonsillektomi” olarak adlandırıldı ve çoğunlukla çocukluk çağında reçete edildi.

Çalışmalar hastanın sağlığı için önemli bir tehdit temsil edebilir hastanın ve bazı durumlarda tam bir iyileşme garanti etmez bademcikler o kaldırılmasını göstermiştir. o tonsilektomi gereği üzerinde karar verildi uzmanı eğer Bu durumda, hasta, modern hastaneler ve ne sonuçlar ameliyat sonrası gelişebilir içinde badamciklerini kesmek için bilmeli.

Bezlerin fonksiyonları

Yerleşim özellikleri ve vücutta bademciklerin rolü

Çalışmalar, insan vücudundaki bezlerin ana işlevinin, onu çeşitli patojenik mikroorganizmaların nüfuzundan korumak olduğunu göstermiştir. En zararlı mikropların biriktiği bademcikler üzerinde, ağız boşluğuna hava ile birlikte girerler. Ayrıca bademcikler, hematopoez süreci için gerekli olan özel hücrelerin üretiminde aktif rol alan biyolojik maddelerin üretim yeridir.

Tıbbi uygulama, tonsillektomi geçiren hastalarda, üst solunum yollarının çoğu onkolojik hastalığının teşhis edildiğini göstermektedir. Ek olarak, bu tür hastalar, akciğer ve sindirim sistemi gibi hayati organların işleyişinde bozulmalara sahiptir.

Tüm organizmanın normal işleyişini sağladıkları için bezler insan yaşamında önemli bir rol oynarlar.

Vücudun koruyucu fonksiyonlarını güçlendirmede aktif bir rol alırlar ve ayrıca organ ve dokulara düşen enfeksiyon üzerinde nötralize edici bir etkiye sahiptirler. Hastanın vücudunun zayıflaması ve çok sayıda bakterinin ağız boşluğuna girmesi durumunda, bezlerin çalışmasında bir bozulma söz konusudur. Parlak kırmızı renkte boyanırlar, şişer ve iltihaplı bir süreç geliştirirler. Bu semptomlar, akut tonsillit gibi bir hastalığın karakteristiğidir, ilerlemesi bademcik giderme nedenlerinden biri haline gelebilir.

Bezlerin çıkarılması için endikasyonlar

Bademcik kaldırılması gerektiren Symptomatology

Bezleri çıkarmaya yönelik karar sadece bir uzman tarafından alınır ve bunu aşağıdaki durumlarda yapabilir:

 • Hastada anjina progresyonu, juguler venöz tromboz ve kan enfeksiyonu gelişimine yol açtı.
 • her zaman anjina ciddi belirtilerin bir tezahürü eşlik eder
 • Hastada akut bademcik iltihabı ağır seyreder ve antibakteriyel ilaç almak alerjik reaksiyona neden olur.
 • boğazda bir apse oluşumu ile komplike hastada anjina

Çoğunlukla bademcik uzmanı çıkarma kararı, hastanın yılda en az 5-7 kez anjinaya sahip olması durumunda alabilir. Ek olarak, tonsillektomi endikasyonları her seferinde aşağıdaki semptomlara eşlik eden anjina olabilir:

 • şiddetli ateş
 • adenopati
 • bademcikler üzerinde büyük miktarda irin bir birikimi vardır
 • hemolitik streptokok grubu A varlığı

Çocuklukta bademcikler 5 yıl sonra tavsiye edilir, çünkü bu kez vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi vardır.

Küçük çocuklarda akut bademcik iltihabı teşhisi durumunda, tedavi sadece konservatif yöntemlerle yapılmalıdır.

Takip eden küçük hastalarda bademcikler üzerinde ameliyat yapmayı ve gıda alerjilerinin gelecekteki gelişimini provoke etmemesi için reddedin.

Kaldırma yöntemleri

Tonsillektomi - türleri ve tanımı

Modern tıp kurumlarında uzmanlar, sparing teknikleri ve modern ekipmanların yardımıyla bademciklerin kısmen veya tamamen çıkarılmasını gerçekleştirirler.

Bezlerin kısmi çıkarılması, aşağıdaki yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 1. sıvı azot ile donma
 2. karbon veya kızılötesi lazer ile koterizasyon

Bu yöntemlerin amigdala üzerindeki etkisi, ölmeleri gerçeğini doğurur ve uzmanlar onların çıkarılmasını sağlar. Bezlerin tam olarak çıkarılmaması durumunda, işlemden sonra hasta boğazda bir süre acı çekebilir. Ek olarak, bademciklerin kısmi olarak çıkarılması hastada vücut ısısında bir artışa neden olabilir.

Bezlerin tamamen çıkarılması için bir karar verilmesi durumunda, bu aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilir:

 1. Bademciklerin mekanik eksizyonu, bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilir. Böyle bir operasyon, bir tel döngü ve cerrahi makas gibi aletlerin yardımıyla bir cerrah tarafından gerçekleştirilir. Operasyon sırasında hasta genel anestezi altındadır ve genellikle hafif bir kanama olur.
 2. Bademciklerin lazer tahribatı, çoğunlukla, bademcik iltihabının kronik formunu tedavi etmek için kullanılır ve bu sırada, hasta, acı çekmez. Ayrıca, ciddi kanama gelişme tehlikesi yoktur ve tamamlanmasından sonra hasta hastanede değildir, ancak evde taburcu edilir. Bezlerin yerinde oluşan yara kısa bir sürede iyileşir, bu nedenle iyileşme süresi kısadır.
 3. Elektrokoagülasyon, elektrik akımının hasarlı bezler üzerindeki etkisidir. Genellikle ameliyat sırasında acı verici duyum yoktur ve kanama gelişmez. Ancak, elektrokoagülasyondan sonra, elektrik akımı sağlıklı dokular üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu için, bazı komplikasyonlar geliştirme riski vardır.

Cerrahi müdahale ve bezlerin çıkarılmasından sonra hasta sağ tarafa yerleştirilir ve boyun bölgesine soğuk uygulanır. Bu, ciddi kanamanın gelişmesini önlemeye yardımcı olur ve ciddi komplikasyonlardan kaçınır.

Ayrıca, bezleri kesildikten sonra çeşitli bulaşıcı hastalıkların gelişmesini önlemek için, hastaya antibakteriyel ilaçların bir yolu reçete edilir.

Genellikle bademcikler çıkarıldıktan sonra iyileşme süresi yaklaşık 10-14 gündür. Bu sırada nazofarenks bölgesinde, hastanın burun içinden nefes almasını önemli ölçüde zorlaştırabilen güçlü bir şişme vardır. Onun durumunu kolaylaştırmak için, burun boşluğu tuzlu su çözeltisi ile yıkamak ve vazokonstriktif damlalar kullanılması tavsiye edilir.

Kaldırma sonrası sonuçlar

Bademcikler çıkarıldıktan sonra olası komplikasyonlar

Sıklıkla, bezleri çıkarmak için operasyonlar başarılı ve herhangi bir komplikasyona neden olmaz. Bazı durumlarda, cerrahi müdahalenin ardından, hasta için olumsuz sonuçların ortaya çıkması mümkün olabilir, bu da organizmasının özelliklerine bağlı olabilir.

Ameliyattan sonra vücut, özellikle de bezlerin tamamen çıkarılmasında büyük strese maruz kalır. Genellikle bademciklerin eksizyonundan sonra, hasta boğazda uzun süre acı verici duyular yaşayabilir. Bunun nedeni vücudun hala travmadan kurtulması ve yeni durumuna alışmasıdır.

Hastadaki bu tür bir ağrı, normal kabul edilen birkaç hafta sürebilir.

Ağrının hastayı daha uzun süre rahatsız etmeye devam etmesi durumunda, bu durumda bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Bezlerin çıkarılması, hastanın vücudunun çeşitli enfeksiyonlara daha duyarlı hale gelmesine yol açar. Operasyondan sonra, hasta genellikle bu tür hastalıkları geliştirebilir:

Bu, hastanın vücudunun, bağışıklık sistemini henüz bezler olmaksızın korumak mümkün olacak şekilde yeniden kurulmamasından kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman, bu hastalıklar, bezleri sallamak için bir ameliyat geçirmiş çocuklarda teşhis edilir.

Bezlerin çıkarılması hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Cerrahi girişimden sonra, hasta boğazda iltihaplanma gelişebilir. Çoğu zaman bu, soğuk içecek ve tabakların kullanılmasından kaynaklanır ve böyle bir yan etki yavaş yavaş kendi kendine kaybolacaktır. Bazı durumlarda, bademcik kaldırmak için operasyondan sonra bir uzman tekrarlayan müdahale gerektiren yan etkiler gelişir. Ameliyattan sonra, hastanın boğazda yapışıklık oluşmasını önlemek için konuşma önerilmemektedir.

Operasyonun avantajları ve dezavantajları

Operasyonun avantajları ve dezavantajları

Bugün birçok hasta bezlerin çıkarılması gibi bir prosedürden geçmektedir. Böyle bir cerrahi müdahalenin ana olumlu noktası, bağışıklık sisteminin işlevini ve ayrıca organizmanın çeşitli virüslerin etkilerine en küçük duyarlılığını iyileştirmektir.

Bu prosedürün dezavantajları arasında, boğazdaki herhangi bir enfeksiyonun yer yer vokal kordlarının yanı sıra vokal aparatın alt kısmı olduğu da tespit edilebilir.

Prosedürün kendisinde ve iyileşme döneminde birkaç nüans vardır:

 • oldukça nadir görülen bir komplikasyon olan kanama tehlikesi vardır
 • Bezler ile birlikte adenoidlerin çıkarılması durumunda konuşma değişikliklerinde artma riski
 • Ağrı kesici ilaç şeklinde anestezi ve postoperatif terapi ile ilişkili olan ameliyattan sonra solunum zor olabilir.
 • operasyon sırasında, bir tüp kullanılırsa bir diş bölünmesi olabilir - tükürük emici yanı sıra garip bir bisturi hareketi ile
 • Herhangi bir cerrahi müdahale ile olduğu gibi, ölüm riski vardır, ancak, operasyon sırasında bezleri çıkarmak için çok küçüktür

Tonzillektomi için tüm endikasyonların mevcut olması durumunda, tereddüt etmemeli ve terk etmemelisiniz. Cerrahi müdahaleyi önlemek için organizmanın temperlenmesi, doğru beslenmenin sağlanması ve bağışıklık güçlendirici aktivitelerin yapılması önerilmektedir.

Kronik bir tonsillitte bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı

Azaltılmış bağışıklık genellikle anjina gibi hastalıklara yol açar, bu da kronik bademcik iltihabının oluşumu ve gelişmesi için zemin oluşturur. Böyle bir tanı koyarken, birçok hasta bademciklerin mümkün olan en kısa zamanda çıkarılmasının gerekli olduğuna inanmaktadır.

Kronik tonsillitin vücutta etkisi

orofarenkste yerleştirilmiştir bademcikler uzun süreli doku alerjik enflamasyon varlığında - kronik bademcik formu bulaşıcı hastalık anlamına gelir. Yapısında tübüller bulunan yumuşak, gözenekli bir lenfoid doku ile temsil edilir. Kronik tonsillit içinde bademcikleri kaldırmak olmadığının sorulması üzerine, uzmanlar insan vücudunda fazladan organları yok ve bu nedenle dikkatli bir şekilde tüm kanıtları tartılmalı ve konuyu dikkatle yaklaşmak savunuyorlar.

Bir çocukta akut tonsillit görünümü, vücutta stabil bağışıklık gelişmesine katkıda bulunur. Ve düşüşü, patojenik bakterilerin neden olduğu sık sık anjina vakalarından kaynaklanmaktadır.

Çocukta kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı olarak, tonsil lenfoid yumuşak doku daha sonra daralan ve cep irin oluşumu ile tübül kapatır izleri ile bağ dokusu yerine geçer. Oluşan yerlerde mikroplar, yiyecek parçacıkları ve benzerleri gibi çeşitli bileşenler birikmektedir.

Mikropların ömrü için, kronik hastalık ideal koşullar yaratırken, koruyucu işlevler azalır, bu da bezlerin sorumludur. Boyutu giderek artan bir enfeksiyon ve zehirlenme sağlayıcıya dönüşüyorlar. Sonuç olarak, komplikasyonlar, bağışıklık sistemi bozuklukları vardır. Enfeksiyondan etkilenen organizma, hastanın durumunu kötüleştiren alerjik reaksiyonların tezahür mekanizmasını tetikler.

Hastalığın çeşitleri

Modern tıpta, çeşitli tiplerde kronik bademcik iltihabı sınıflandırmaya göre sınıflandırılmıştır: telafi edilmiş, subcompensated, dekompanse edilmiş. İlk durumda, badem dokuları iltihaplanır ve bezler koruyucu işlevler yapar ve vücut enfeksiyonlarla baş edebilmektedir. İkinci tip bademcik iltihabı, tekrarlayan anjina ile birlikte lokal formların komplikasyon belirtileri olmadan bir kombinasyonu ile karakterizedir. Üçüncü tip patoloji, lokal semptomların belirtileri ve çeşitli hastalıkların varlığı ile karakterizedir.

Kronik tonsillit komplikasyonları arasında kronik formlarda romatizma, böbrek hastalığı, kardiyovasküler sistem görünümü yer alır. Çeşitli komplikasyonlardan ve ciddi hastalıklardan kaçınmak için sistematik olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Birden fazla tedavi başarısızlığı ile dekompanse görünüm elimine edilir. cerrahi operasyon. Kural olarak, hastalık çocuklarda soğuk algınlığı daha olası olduğundan, çocuklarda görülür.

Artan bademcikler nefes almayı zorlaştırır, sıcaklık artışını etkiler ve ayrıca yetişkinlerde horlama uykuda olur

Kaldırılması ihtiyacı

genellikle istişareler için hastaları endişelendiriyor bir soru - Eğer eczane alternatif tedavi seçenekleri sunabilir eğer, şu anda kronik tonsillit içinde bademcikleri silmek isteyip Yani. Son zamanlarda bademcikler, özellikle bademciklerin büyümesi sırasında kronik bademcik iltihabı olan tüm insanlara kaldırıldı. 2-3 derece. Birçok uzmana göre bademcikler, 5 yıla kadar belirli işlevleri yerine getirirler ve gelecekte de eylemleri durur ve bu nedenle sorunsuz bir şekilde kaldırılabilir. Önceden, operasyonlar 3 yıldan beri gerçekleştirildi ve şimdi bir kişi beş yaşına ulaştığında gerçekleştiriliyor.

Doktorlar, teşebbüsün zorunlu olarak yürütülmesi ile bugün kategorik olarak tanı koymazlar. Başlangıçta geniş bir ilaç yelpazesi sayesinde konservatif tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Önerilen ilaçların çoğu bademcikleri azaltabilir. Bir komplikasyonda fizyoterapi prosedürleri ile tedavi ederseniz, kısa sürede olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bademciklerin lazerle alınması

Bezler sadece belirli durumlarda çıkarılır:

 • Anjina hasta yılda en az 4 kez üstesinden gelir;
 • Kronik hastalık temelinde iç organların yenilgisi olarak patolojik süreçlerin ortaya çıkması;
 • boğaz ağrısı sonrası apse gelişimi;
 • ilaç ve fizyoterapi ile tedaviden sonra olumlu bir etki yoktur.

Bacakları çıkarma kararı KBB tarafından alınır - bir doktor, boğazda iltihaplanma kliniği ve vücudun bağışıklık güçleri dikkate alınarak.

Operasyonu yürütme yöntemleri

Bademciklerin çıkarılması kısmen veya tamamen iki seçenekle gerçekleştirilir: tonsillotomi veya tonsillektomi. Standart operasyona ek olarak, cihazlar daha az travma ve hızlı iyileşme süreci için kullanılmaktadır. Temel fonksiyonları korumak, nefes almayı kolaylaştırmak veya tamamen çıkarmanın mümkün olmaması için kısmen ortadan kaldırılması için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır:

 • sıvı azot kullanımı;
 • koterleme eylemi ile bir lazer kullanımı.

Bademcikler, lokal anestetik preparatlarla tedavi edilir, uzaklaştırıldıktan sonra donanım mekanizmalarının etkisi altında soldurulduktan sonra. Metotlar ağrısızdır ve kanaması yoktur, ancak ameliyat sonrası ağrı ve kısa süreli ateş mümkündür.

Tam kaldırma veya tonsillektomi, hastalar için en uygun olan çeşitli yollarla da gerçekleştirilir:

 • cerrahi operasyon;
 • lazerle imha;
 • elektrokoagülasyon.

Mendalin çıkarılması cerrahi yöntem

Cerrahi yöntem geleneksel olarak genel anestezi ile birlikte bir tel döngü ve makas kullanılarak gerçekleştirilir. Prosedürün eksiklikleri, iyileşme süresinin süresini, olası kanamayı ve yaşam tehlikesi ile ilişkili ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasını içerir. Operasyon sırasında, lenf bezi dokusunu, daha sonra ortaya çıkmasını önlemek için tamamen çıkarmalısınız.

Operasyonu sadece tecrübeli ve kanıtlanmış bir cerraha güvenin. Hem bezlerin kısmi çıkarılmasında, hem de bir karbon lazer cihazının tam kullanımı veya kızılötesi. Nazik prosedür ayaktan tedavi edilir, ağrısız, kan ve hızlı yara iyileşmesi olmadan yapılır. İşlemden sonra ağrı ile etkilenen bölgeye yakın olası sağlıklı doku yanıkları.

Bademcikler tamamen kaldırılması için, bazı kontrendikasyonlar vardır:

 • akut dönemde bulaşıcı hastalıklar;
 • zayıf kan dolaşımı;
 • Diabetes mellitus;
 • taşikardi, şiddetli hipertansiyon, anjina pektoris gibi kalp hastalıkları;
 • 6 ila 9 aylık gebelik süresi;
 • TB hastalığı.

Operasyonun avantajları ve dezavantajları

Boğaz hastalıkları sık sık rahatsız olan hastalar için, soru kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmaya değer olup olmadığıdır. Bademcikler üzerinde cerrahi müdahale bazı avantaj ve dezavantajlarla karakterizedir.

Katılan doktor, ağırlıklı, hesaplanmış bir karar almalıdır.

Operasyonun etkisinin esasına göre, bu faktörler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

 • Böbrek, kardiyovasküler hastalıklar ve diğer bazı alanlarda çeşitli komplikasyon risklerinin dışlanması;
 • Boğaz ağrısı tekrar olmayacaktır;
 • yutma sürecinin restorasyonu;
 • bir enfeksiyon kaynağının yokluğu;
 • Vücudun iyileştirilmesi.

Bademciklerin kaldırılmasından 10 gün sonra

Ancak, bezlerin çıkarılmasından sonra sonuçların olumsuz bir etkiye sahip olduğuna dikkat edilmelidir:

 • ameliyat sırasında kanama oluşumu;
 • Bezlerin tam olarak çıkarılmaması, lenf dokusunun tekrarlanan çoğalması olasılığı vardır;
 • Sık sık anjina vakalarının yerine bronşit, farenjit oluşur.

Bademcik kaldırmak veya kronik bademcik iltihabı için değil, vücudun genel durumuna göre, bir uzman ile istişare üzerine alınan ciddi bir karardır. Bir operasyona gereksinim belirlenirken, testlerin yapılması, bir kardiyogramın uygulanması ve diğer uzmanlara sevk ile kapsamlı bir inceleme yapılır.

cerrahi veya tıbbi tedaviden sonra bağışıklık sistemini güçlendirmek için tedbirler almak önemlidir. uzman atar vitamini kompleksleri ve uyuşturucu almaya ek olarak, fiziksel egzersizler yapmak, bağışıklığı güçlendirmek konusunda düzenli bakımlar gibi basit kuralları takip sigara, alkol, davranış sertleştirme prosedürleri gibi kötü alışkanlıklar vazgeçmek, tam bir diyet oluşturmalıdır.

Bademcikler ne zaman kaldırılır

Boğazda ağrı yaygındır. Buna rastlamayan hiç kimse yok. Her türlü soğuk doktorlar bademcikleri kaldırmak tavsiye sık hastalığı olan, anjin veya kronik tonsillit akut alevlenme biter gibi bazı, hepsi hayatı muzdarip. bedene olan tehlikeleri hakkında mitler bir yeri vardır, çünkü hastalar, genellikle bu prosedürün korkuyorlar. Neden ve ne zaman silinmeleri gerektiğinde, makalede okuyun.

Boğazdaki ağrı bademcik iltihabının gelişimini gösterebilir.

Önceden, bademcikler kaldırılması rutin bir işlemdi ve sık sık yaptı. Bugün, bu konu daha ciddiye alınmıyor, çünkü onlar olmadan bağışıklık sisteminin koruyucu yetenekleri azalmaktadır. Bu nedenle, prosedür sadece bademciklerin tamamen ve geri dönüşü olmayan özelliklerini kaybettiği durumlarda kullanılır:

Streptococcus'un neden olduğu kronik tonsillitte. Bu durumda, genellikle ağırlaşır. Streptokok enfeksiyonu tanısı için, bir titre antistreptolisin varlığını algılayan bir kan testi yapmalıdır. seviye yükselmiş ve antibiyotik kullanımı durumu değişmezse, bademcik çünkü bademcikler tehlikeli oslozhneniy.Pri önemli büyüme riski çıkarılmalıdır. Bu tedavide deformasyonun düzeltilmesine yardımcı olmaz. o hava yolu tıkanıklığı nedeniyle uyku sırasında solunumun kesilmesini neden olabilir, çünkü bu patoloji tehlikelidir. Ayrıca sürekli rahatsızlığa neden olur Paratonziller apseler apsesi. bademcik apse, yumuşak kapak lenfoid dokusu, bu durumda, içinde. Çoğu zaman bu hastalık ilaç tedavisine duyarlı, ama işe yaramazsa, sen bademcik iltihaplanması sonucunda, böbrekler, kalp hastalıkları vb. E. yol açar vücudun udalit.Intoksikatsiya organı gerekir. şüphesiz ilişkiyi belirlemek için, hastaya, hastanın şikayetçi 12 ay boyunca üç kat daha revmoproby.Bezrezultatnost gönderilen anjin ya da kronik bademcik iltihabı, vakumlu temizleme fişleri, yıkama tedavi sunar ve fizprotsedur.Silno bağışıklık sistema.Obostrenie angina zayıflar sabit bir ısıya ve zayıflık hissine.

Her durumda, bir cerrahi prosedürün atanması sadece doktorun tavsiyesine göre yapılır.

Bademcik kaldırmak için cerrahi müdahale tonsillektomi denir. Bunun için hazırlanmak için laboratuvar muayenesi yapmanız gerekir:

Trombositler için analiz, genel kan ve idrar analizi, kanın pıhtılaşabilirliğini belirleyen bir analiz.

Bu nedenle, prosedür için hazırlık hastanede gerçekleşir. Ek olarak, hasta doktorları ziyaret etmelidir: terapist, diş hekimi, kardiyolog. Hastaya cerrahi müdahale olasılığı konusunda tavsiyede bulunurlar. Pıhtılaşma sonucuna bakılmaksızın kanamayı önlemek için, hasta kan pıhtılaşmasını iyileştirmek için ilaç almak için prosedürden 14 gün önce reçete edilir. İşlemden bir ay önce ibuprofen ve aspirin alamazsınız.

Tıbbın gelişimi, farklı yöntemler kullanan yetişkinler için bademcik ameliyatı yapılmasını mümkün kılmaktadır:

Geleneksel (muhafazakar). Saçlı deriyi bir neşter, makasla kesin ya da bir halka dışarı çekin. Bu eski bir yöntem, bu yüzden cerrahlar tarafından çalıştırıldı. Dezavantaj, prosedürden sonra uzun bir iyileşme süresidir. Bir kızılötesi lazer kullanarak lenfoid doku kesilir. Aynı zamanda böyle bir müdahale ödem oluşturmaz, rehabilitasyon pratik olarak ağrısızdır. Böyle bir prosedürün tehlikesi, yanmış sağlıklı bir lenfoid doku alma olasılığında yatmaktadır. Ultrasonik bir neşter kullanarak lenf 80 dereceye kadar ısıtılır ve kesilir. Böyle bir işlemden sonra tüm çabuk iyileşir. Olası riskler kanamayı içerir. Bademciklerin dokusu ısıtılmamıştır. Bademcikler soğuk bir radyo bıçağı ile kesilir. Bu durumda, organı tamamen veya kısmen çıkarmak mümkündür. Ameliyattan sonraki süre kısadır ve iyileşme ağrısızdır. Eksik bir - genel anestezi, sıvı azot. Bu cerrahi müdahale, yönteme bağlı olarak 20-40 dakika sürmektedir. İşlemden sonra hasta sağ tarafında yatmalı ve boğazında buz tutmalıdır. Yaklaşık bir gün yemek ve içmek yasaktır. Dudaklarınızı nemlendirebilirsiniz Sargıları tamamen veya kısmen giderebilirsiniz.

Her operasyonda olduğu gibi bademciklerin eksizyonu da komplikasyon riski taşır. Yeterince enderdirler, ancak bunlara nasıl tepki verileceğini bilmek için her hasta için olumsuz sonuçlar bilinmelidir:

Eksizyondan 2 hafta sonra kanama olasılığı. Tükürük içinde bir damla kan varsa, onun sağ tarafında yatmak ve çok kan, bir ambulans çağırmak gerekirse buz uygulamak gerekir. Bu durumda, doktorlar kolaylıkla böyle bir değişiklik problemoy.Inogda sesiyle başa çıkabilir paniğe gerek yoktur. Düzgün yürütülen bir prosedürle, sesle hiçbir şey olmuyor Lenfadenit. Bu komplikasyon nedeniyle sonunda iltihaplanır servikal lenf düğümlerinde patojenlerin yayılması, gelişir. Zaman lenfadenit tedavisinde başlamak için, bu anesteziden gorle.Riski bağışıklık sistemy.Boleznennye duyumların koruyucu işlevini bystro.Uhudshenie edecektir.

Yetişkinlerde bademcikler kaldırılması genellikle bulantı, boğaz ağrısı ve baş dönmesi ile ilgili şikayete neden olur. Cerrahi girişimden olumsuz sonuçlar oldukça nadirdir ve çoğu zaman bir hafta içinde geçer. Bu nedenle, prosedüre dair işaretler varsa, tereddüt etmemek daha iyidir.

Ameliyat sonrası bakım ve bademcikler çıkarılması ile iyileşme prosedürün yöntemine bağlıdır. Hasta 2 gün içinde hastaneden taburcu edilir ve 1,5 hafta sonra olabilir. ağrısının ilk haftanın sonunda aniden daha belirgin hale gelir ise boğazda hoş olmayan ve ağrılı duyumlar, iki haftaya kadar oranında saklanır. Bunun nedeni, kabukların iyileşme sırasında düşmesidir. Acı verici bir zirveden sonra, rahatsızlık yavaş yavaş azalır. Bundan sonra kaldırılmış bademcikler tamamen iyileşir.

Ağrılı sonuçları azaltmak için, hastaya kas içi analjezikler enjekte edilebilir. Ayrıca, hasta birkaç gün boyunca antibiyotik almak için reçete edilir.

Postoperatif dönemde boğazda beyaz veya sarımsı bir plak tespit etmek mümkündür. Bu normaldir. Yara izleri sıkıştığında kendisi de geçer. Bu olana kadar, dezenfekte etmeyin veya gargara etmeyin. Rehabilitasyon sırasında (14 gün) hasta tavsiye edilir:

Sadece serin bir duş altında yıkamak için su mümkün olan maksimum miktarda kullanın; değil, bir kırmızı ya da katı gıda konuşmamaya çalış; diş fırçalama ve yara izlerini dokunmamaya çok dikkatli olmak ağız çalkalanarak zaman, asetaminofen (aspirin ve ibuprofen ince kan temelinde ağrı kesici içmek, kanama riskini artırır), solaryuma, banyoya gitmeyin, uçakları gezmeyin.

Tonsillektomi sonrası, lezzet algısı birkaç gün boyunca bozuldu.

Ameliyattan 3 hafta sonra, endişe edemeyeceğiniz bir mukoz membran ile kaplanmış yaralar oluşur.

Bezlerin çıkarılması ile ilgili görüşler bölünmüştür. Bademcikler - vücudun virüslerden korunmasında ana organlardan biri. Onların kesilmesi, solunum sisteminin enfeksiyonlara olan duyarlılığını, kataral hastalıklara eğilimi tehdit ediyor. Bu nedenle, birçok yetişkin ifadelerine rağmen, bezlerinin kesilmesini istemiyor.

Çocuklarda bademciklerin çıkarılması bağışıklığı olumsuz yönde etkileyebilir.

Doktorlar, yetişkinlerin böyle bir problemden korkacak hiçbir şeyleri olmadığını söylüyorlar, çünkü prosedür bağışıklık sistemini etkilemiyor. Bir çocuk gençleştiğinde, bademcikler artık dış ortamdaki ve solunum yollarındaki patojenler arasındaki tek engel değildir. Paralel olarak koruyucu fonksiyon farengeal ve sublingual bademcikler tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle, tonsillektomi sonrası, bu organlar bezlerin çalışmalarının yerini alır.

Bademciklerin çıkarıldığına dair kanıtlar varsa ve kesmedikleri takdirde, sağlık üzerinde kötü bir etkisi olacaktır. Enflamasyon enfeksiyonun odağı haline gelir, koruyucu fonksiyon inhibe olur. Bu diğer organların ciddi hastalıklara yol açacaktır. Kadınlar infertilite gelişebilir. Dolayısıyla, uzak bezlere karşı tek argüman, nedenlerle bir operasyon yürütmenin olanaksızlığıdır:

tüberküloz; hipertonik hastalığı üçüncü derece, diyabet; damar hastalığı olan kan pıhtıları kötü de.

Bademcikler üzerinde ameliyat yapmanın imkansız olduğu geçici sağlık sorunları vardır:

Gebelik (7-9 ay), diş eti iltihabı, aybaşı kanaması; çürük, ARI akut bademcik iltihabı, kronik enfeksiyonun alevlenme.

Cerrahi, doktor okolomindalikovoy elyaf ile lenfoid oluşumları eksize sırasında - bademcik (bademcik) arasında ekstrakapsüler çıkarılması. Operasyon sadece inflamasyondan etkilenen organları değil, apseler ile birlikte paratonziller odakları da ortadan kaldırmanıza izin verir.

Çok uzun zaman önce çocuklarda ağır postinfeksiyöz komplikasyonları önlemek için tonsillektomi önleyici amaçlarla kullanıldı.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir? Palatine bademcikler - hava yollarındaki patojenlerin penetrasyonunu engelleyen koruyucu bir bariyer. Lenfoid dokuda, vücudu patojenik floradan koruyan bağışıklık hücreleri sentezlenir. Bu nedenle bademciklerin uzaklaştırılması sadece ciddi KBB hastalıklarının varlığında ve sistemik komplikasyonların gelişme riski altında gerçekleştirilir.

Birkaç yıl önce, palatin bademciklerinin kaldırılması, anjina, farenjit, kronik rinit vb. Sonrası komplikasyonların gelişmesini önleyen koruyucu bir önlem olarak kabul edildi. Ancak, modern uzmanlar tonsillektominin sadece ciddi belirtiler varsa yapılmalıdır. Laboratuar çalışmaları sırasında bademciklerin bağışıklık savunmasının oluşumunda rol oynadığı, bu nedenle uzaklaştırılmaları vücudun direncini olumsuz yönde etkileyebileceği bulunmuştur.

Bademcikler (bademcikler), lenfoid dokudan oluşan ve hematopoetik ve koruyucu fonksiyonları yerine getiren eşleştirilmiş organlardır. Foliküller ve kriptler (lacunae) ile dolu, silindirler palatine arkın arkasındaki boğazda derindir. Patojenleri (protozoa, mikroplar, mantarlar, virüsler) emebilen ve nötralize edebilen makrofajların üretimine katılırlar.

Bezlerin çıkarılması, genel ve yerel bağışıklığın azalmasına yol açar, bu da bulaşıcı hastalıklar geliştirme riskini artırır. Uzmanlar, yarı-ölü demirin bile, bir immün tepkisinin oluşumunda yer alan büyük miktarda immünoglobulini sentezlediğini iddia etmektedir. Bu nedenle, sadece konservatif tedavi veya sistemik komplikasyonların etkisiz olması durumunda tonsillektomi önerilmektedir.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir? Toksik-alerjik ve enfeksiyöz fenomenlerin ortaya çıkmasında operatif müdahale endikedir. Artan zehirlenme, sistemik komplikasyonlara neden olabilen böbrek, karaciğer, kalp ve eklemler üzerinde ek stres oluşturur. Palatine bademciklerdeki patolojik süreçler ilaç tedavisi ve fizyoterapi ile ortadan kaldırılamazsa, hastaya cerrahi tedavi uygulanır.

Bademciklerin giderilmesinin ana belirtileri nelerdir?

Tekrarlayan bademcik iltihabı - lenfoid dokuların kronik enflamasyon sonra komplikasyonların ciddi lokal (sinüzit, retrofarengeal yetmezlik) ve sistem (piyelonefrit, romatizma) gelişmesine yol açabilir üst solunum yolu, patojenlerin birikimi göstermektedir; - ağır kronik bademcik iltihabı akan şiddetli alerjik reaksiyon varlığını patojenlerin metabolitleri bir sağlık durumu kötüleşmesine yol açar: hava yolu tıkanıklığı ile doludur boğaz vb mukoza şişmesi, ateş, hipertermi; sorunları Nefes - bademcikler kirpikli epitel ve hipertrofisi şişmesi sonucu, kardiyovasküler sistemin arıza olarak, (apne) nefes alma ve bozulmasına yol öngörmektedir; pürülan süreçler - lenfoid dokular içinde pürülan kitlelerin oluşumu erime ve inflamatuar süreçlerin genellenmesine yol açar.

Eğer bademcikleri zamanında kesmezseniz, ölümcül olabilir. Palatine bademciklerinin kaldırılmasının nedenlerinin sunulan liste ile sınırlı olmadığı unutulmamalıdır. Sorunu çözmenin en iyi yolunu belirlemek, gerekli testleri yaptıktan sonra sadece uzman bir uzman olabilir. Bazen doğrudan endikasyonların varlığında bile, hastanın sağlığında bozulma riski ile ilişkili cerrahi tedavi yapılamaz. Ile tonsillektomi başvurmak tavsiye edilmez:

lösemi; hemofili; diabetes mellitus; akıl hastalığı; açık form tüberküloz; kan damarlarının patolojik yapısı; alevlenme aşamasında kronik hastalıklar.

Ciddi kontrendikasyonların varlığında hastaların ameliyatı ciddi kan kaybı, miyokard enfarktüsü, enfeksiyöz süreçlerin genelleştirilmesi vb.

Neden bademcikleri kesip çıkartın - hangi durumlarda yapılır? Ameliyat ihtiyacı yalnızca enfeksiyöz KBB hastalıkları ve palatine bademcikler hipertrofisi varlığında ortaya çıkar. Etkilenen organların zaman zaman ortadan kaldırılması, yalnızca çocuğun yaşam kalitesini değil, aynı zamanda görünümünü de etkiler. Çocuklarda bezlerin gecikmiş çıkarılmasının en yaygın sonuçları arasında şunlar bulunur:

idrarını tutamama; bir rüyada horlama; burun tıkanıklığı; kronik rinit; kötü iştah; burun solunumu ile koklama; çene şeklini değiştirmek.

Önemli! Hava yolu obstrüksiyonunun arka planına karşı uzun süreli asfiksi, pulmoner hipertansiyon gelişimine yol açabilir.

Bademciklerin boyutlarındaki artışla birlikte solunum yolunun açıklığı bozulur. Düzenli hava eksikliği, çocuğun açık ağızdan nefes almasına neden olur, bu da alt çenenin deformasyonuna yol açabilir. Kötü uyku, gerekli hormonların gelişmesine engel olur, bunun sonucunda büyüme ve zihinsel gelişimde gecikme olur.

Bademcikler neden oyulur? Hastanın hayatını tehdit eden komplikasyonların gelişiminde cerrahi gerekebilir. Hipertrofi veya lenfoid formasyonların ödemi ile provoke olan zor nefes alma, ani boğulmaya neden olabilir. Boğazda tahammül edilemeyen ağrı ve ağızda nefes alması zorluğu durumunda hemen bir ambulans çağırın.

Kural olarak, yetişkinlerde ciddi komplikasyonlar, kronik veya hipertrofik tonsillit gelişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Vücudun intoksikasyonu, hayati organların ve sistemlerin çalışmasında, aşağıdaki patolojilerin meydana gelmesi sonucunda, başarısızlığa yol açar:

romatizma; flegmon boynu; paratonazil apsesi; menenjit; mediyastinit; piyelonefrit; perikardit; miyokardit.

Yukarıda listelenen hastalıkların ortaya çıkması, bademciklerde pürülan iltihaplanma ile gerçekleşir, bu da dokunun erimesine ve patolojik süreçlerin genellenmesine yol açar. Bu nedenle, boğazda şiddetli ağrılar, ateşli ateş ve lenfadenit göründüğünde, doktora başvurmak gerekir.

Hangi durumlarda bademcikler kaldırılır? Lenfoid formasyonların ekstrakapsüler eksizyonu kaçınılmaz olarak immünitede bir azalmaya yol açar, ancak şiddetli sistemik komplikasyonların gelişmesini engeller. Yetişkinlerde tonsillektomi daha çok ilaçlanamayan kronik bademcik iltihabının gelişiminden kaynaklanmaktadır.

Operasyon, hastanın hayatını tehdit eden durumların çözümlenmesinde zorunlu bir adımdır. Diğer tüm vakalarda, aşağıdaki nüansları dikkate alarak tonsillektomi geçirme kararı verilmelidir:

Enfeksiyon kaynağının mutlak olarak uzaklaştırılması; kronik bademcik iltihabının giderilmesi; sistemik komplikasyonların yokluğu

organizmanın reaktivitesinde azalma; mukoza boğazında sikatrik değişiklikler; Oropharynks'e penetrasyonları durumunda KBB hastalıklarının hızlı gelişimi.

Yetişkinlerde bademciklerin çıkarılması, sadece doğrudan endikasyonların varlığında aşırı durumlarda gerçekleştirilir.

Bir hasta solunum yolu tıkanıklığı yol açabilir alerji, eğilimli veya genellikle 4-5 kez bir yıl Kronik tonsillit akut alevlenme acı çekerse, bir odyolog, ona ameliyat sunabilir.

Bezler (palatine bademcikler) koruyucu ve hematopoetik fonksiyonlar yapan lenfoid kümelerdir. Eşleştirilmiş organlar palatal kolların arkasındaki boğazda derinlerde bulunur ve lenfadenoid faringeal halkanın anahtar bileşenlerinden biridir. Patojenlerin solunum sistemine girmesini önleyen bir bağışıklık bariyeridir.

Bademcikleri çıkarmalı mıyım? KBB hastalıklarının sık atakları, organların anormal yapısı ve hipertrofisi palatine bademciklerin çıkarılması için doğrudan endikasyonlardır.

Bezlerin yokluğu, lokal bağışıklığı ve vücudun genel reaktivitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle, sadece ciddi vakalarda ciddi patolojilerin varlığında cerrahi yapılır.

Bademciklerin çıkarılması - lenfadenoid oluşumlarının kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) eksizyonu olduğu basit bir işlemdir. Cerrahi manipülasyonlar sadece konservatif tedavi ve doku hipertrofisinin etkisiz olması durumunda başvurdu. Yakın zamana kadar, tonsillektomi genel anestezi altında gerçekleştirildi, ancak yumuşak dokuların çıkarılması için koruma yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla, prosedür lokal anestezi altında daha sık gerçekleştirildi.

Bademcikleri çıkarmak acı veriyor mu? Çok sayıda sinir ucu lenfoid formasyonlarda yoğunlaşır.

Bu nedenle cerrahi müdahaleden önce, ameliyat altındaki dokular anestezi altına alınır. Kulak burun boğazında palatine bademciklerin giderilmesi için en az 5 farklı yöntem vardır:

mekanik ektomi - genel anestezi altında bir neşter ve metal bir halka yardımıyla yumuşak dokuların eksizyonu; esas olarak ciddi komplikasyonların varlığında yapılır (paratonsillar apse, bezlerin hipertrofisi); kriyodestruction - genel anestezi altında lenfoid dokuların dondurulması ve çıkarılması prosedürü; sıvı-plazma ektomi - bir plazma "bıçak" kullanarak bademciklerin kısmi veya tam eksizyonu; Bu, bir operasyon yürütmenin en travmatik olmayan yollarından biridir; ultrasonik uzaklaştırma - etkilenen dokuların ultrason radyatörünün yardımıyla çıkarılması; Prosedür sırasında, aynı anda ciddi kan kaybını önleyen hasarlı damarları "mühürler"; Lazer ektomi, lenfadenoid oluşumlarının eksizyonu için küçük damarların koagülasyonu ile yapılan komplike olmayan bir işlemdir.

Bademciklerin çıkarılmasının postoperatif komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Septik inflamasyon olasılığını azaltmak için, hastanın antibakteriyel ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar geçirmesi gereken rehabilitasyona yardımcı olur.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Prosedürün uygunluğu sadece uzman bir uzman tarafından değerlendirilebilir. Ciddi endikasyonların yokluğunda, tüm organizmanın direncinde azalma ile ilişkili olan tonsillektomi yapılmamaktadır.

5 yıllık laboratuvar testleri sırasında, Amerikalı uzmanlar palatine bademciklerin bağışıklık laboratuvarı olduğunu tespit ettiler. Burada, vücuda gıda ve havaya nüfuz eden yabancı maddelerin kapsamlı bir analizi yapılır. Tüm potansiyel olarak tehlikeli mikroorganizmalar, enfeksiyöz komplikasyonların gelişmesini engelleyen eşleştirilmiş organlar tarafından nötralize edilir.

Bir operasyon ne zaman gerekli olabilir? Çoğu vakada tonsil disfonksiyonu ile cerrahi yapılır. Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı ve anormal doku yapısı nüksleri insan yaşamına bir tehdit oluşturmaktadır. Konservatif tedavi lakün ve bezlerin foliküllerinde patojenlerin ortadan kaldırılmasına izin vermezse, kataral süreçlerin genelleşmesini önlemek için çıkarılırlar.

İkincil immün yetmezlik, KBB hastalıklarının sık yinelemelerinin temel nedenlerinden biridir. Catarrhal süreçlerinin kronikleşmesiyle palatine tonsiller sürekli olarak iltihaplı hale gelir ve bu da lenfoid dokunun büyümesine yol açar. Bu durumda, bademciklerin uzaklaştırılması, patojenik mikroorganizmaların lokalizasyonunun ana yerini ortadan kaldırabilir ve bu nedenle ciddi post-enfeksiyöz komplikasyonları önleyebilir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Tonsillektomi, sadece uzun dönemdeki dokulardaki patolojik değişikliklerin olumsuz sonuçlara yol açabileceği durumlarda, otosurgeonlar tarafından gerçekleştirilir. Operasyon lehine, birkaç önemli argüman var:

enfeksiyon kaynağının ortadan kaldırılması - enfekte dokuların eksizyonu, ikincil hastalıkların (farenjit, bronşit, sinüzit) gelişimini engelleyebilen inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur; kalıcı nüksler - lenfoid formasyonların kronik inflamasyonu organ disfonksiyonuna, hipertrofisine ve enfeksiyon sonrası komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur; kronik inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılması vücutta detoksifikasyon süreçlerini tetikler, böylece genel bağışıklığı güçlendirir; sistemik komplikasyonların önlenmesi - vücudun beta-hemolitik streptokok metabolitleri ile zehirlenmesi, detoksifikasyon organları ve kardiyovasküler sistem üzerindeki artan yüklere neden olur; bademciklerin zamanında uzaklaştırılması, romatizma, ensefalit, piyelonefrit, miyokardit, vb. gelişmelerini engelleyen patojenleri nötralize etmeyi sağlar; tiroid disfonksiyonunun önlenmesi - KBB organlarındaki patolojik süreçler, endokrin sisteminin, özellikle tiroid bezinin işlevini olumsuz yönde etkiler; tonsillektomi yapmak, tirotoksikoz, hipotiroidizm ve diğer patolojileri geliştirme riskini azaltır.

Bademcikleri çıkarmam mı gerekiyor? İnsan vücudunun gereksiz bileşenlerin bulunmadığı iyi koordine bir sistem olduğu anlaşılmalıdır. Operatif müdahale sadece ciddi belirtiler varsa yapılır. Eğer bir hasta KBB hastalıklarının relapslarını yılda 4-5 kez aşarsa veya lenfoid dokuların proliferasyonu nefes almayı zorlaştırırsa, cerrahi müdahale basitçe gereklidir. Diğer tüm durumlarda, palatine bademciklerdeki patolojik süreçler ilaçla giderilir.

Bezler çıkarılmalı mı yoksa tedavi edilmeli mi? Boğazda kötü nefes ve rahatsızlık verici duyumların varlığı, operasyon lehine olan ağır argümanlara atfedilemez. Evet, bademciklerin kesilmesinden sonra yukarıdaki semptomatoloji elimine edilir, ancak insan bağışıklığı ile birlikte.

Lenfoid formasyonlar, herhangi bir yabancı maddenin hava yollarına girmesini önleyen bir bariyerdir. Bezlerin yokluğunda, enflamatuar odaklar, tubal bademciklerde lokalize olur ve bu da ikincil bulaşıcı hastalıkların gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Tonsillektomi sonrası hastaların aşağıdaki sorunlarla karşılaşabileceği anlaşılmalıdır:

Gecikmiş kanama, kanama ve bronşit aspirasyonuna yol açabilen yaygın bir postoperatif komplikasyondur; bir bağışıklık bariyerinin yokluğu - yerel bağışıklığın azalması, pnömoni, tracheitis, farenjit, vb. artmış relapslara katkıda bulunur; mukoza zarının kurutulması - palatine bademciklerin yokluğu, mukus zarının, farinksin arka duvarında kurumasını hızlandırır, bu da rahatsız edici hislere neden olur; artmış onkoloji riski - tonsillektomi geçiren hastalar 2 kez daha sık risk altındadır.

Kaldırılmış bademcikli kadınların gebelik geçirme olasılığı daha yüksektir (hamilelik).

Bilim adamları palatine bademciklerin hipotalamusun işleyişini dolaylı olarak etkilediğini bulmuşlardır.

Bezlerin çıkarılması, kadın hormonlarının yetersiz üretiminin nedenlerinden biridir. Eksiklikleri, toksikozun alevlenmesine ve çocukta doğuştan gelen anormallikler geliştirme riskinin artmasına neden olur.

Kronik hastalıkların gelişiminde palatine bademcikler mi silinir? Lenfoid formasyonlar patojenlerin deaktivasyonunda rol alan spesifik proteinler üretir. Onların eksizyonu kaçınılmaz olarak bulaşıcı hastalıklarda artışa yol açacaktır.

Bu nedenle, birçok uzman, sadece patojen floranın lokalize olduğu dokuların eksizyonu ile bezlerin kısmi olarak çıkarılmasıyla uğraşmaya çalışır.

Kronik bademcik iltihabının gelişiminde bademciklerin uzaklaştırılıp kaldırılmayacağı? Bazı korkuları olan hastalar tonsillektomi yapma olasılığını düşünmektedir. Bu, büyük ölçüde prosedürün özelliklerini, etkinliğini ve olası sonuçlarını anlama eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Cerrahın tüm artıları ve eksileri tartılmadan önce, birkaç yaygın efsane dağıtılmalıdır:

Kronik anjinadan muzdarip olanlardan bezler çıkarılır - sadece konserve tedavi etkisiz kaldığı ve patolojinin relapsının yılda 4 kez daha sık görüldüğü; bademciklerin eksizyonu - genel anestezi gerektiren bir prosedür - genel anestezi sadece bir neşter ve bir metal halka ile klasik bir operasyon gerçekleştirilirken sağlanır; bademciklerin eksizyonu tamamen bağışıklıktan yoksun - radikal olmayan cerrahi (ablasyon) lenfadenoid dokuların kısmen çıkarılması ile pratik olarak genel ve lokal bağışıklığı etkilemez; operasyon sırasında, büyük kan kaybı meydana gelir - doku küçük damarlar hızlı bir şekilde tromboze edilir ve büyük olanlar elektrokoagülasyon sırasında "mühürlenir", önemli kan kaybını önler.

Beş yaşın altındaki çocuklarda bademciklerin eksizyonu disbiyoz, sekonder immün yetmezlik ve diatez riskini artırır.

Bezleri koruyucu amaçlı çıkarmalı mıyım? Koruyucu hücrelerin sentezinde yer alan dokuların kesilmesi tüm organizmanın reaktivitesini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle ameliyat edilen hasta tonsillektomilerden daha sık hasta olabilir. Enfeksiyöz patolojileri geliştirme riskini azaltmak için, mevsimsel hastalıkların arifesinde, önleyici tedbirlerin uygulanması arzu edilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Sesi larenjit ile ne kadar çabuk iade edersiniz?

Larenjit aniden üstesinden gelebilir, daha nahoş sonuçlara neden olur - boğaz veya ses kaybolur. Birkaç yetişkin uzun süreli tedaviyi karşılayabilir. Çoğu zaman, bağları mümkün olan en kısa sürede normal hallerine geri döndürmeniz gerekir.

Hamile bir kadından larenjit almak tehlikeli midir?

Çocuk tarafından intrauterin gelişme aşamasında alınan enfeksiyonlar, engellilik istatistiklerine, anormal gelişim ve çocuk ölümlerine önemli bir katkı sağlamaktadır.