Loading

Ya boğazdaki mukuslar boşanma olmazsa?

Boğazdaki birikmiş mukus tek bir basit nedenden öksürmüyor. Gerçek şu ki, çeşitli uyaranlardan koruyucu özellikler sağlamak için solunum yolunun özel hücreleri tarafından oluşturulmaktadır. enflamasyon balgam bronşlara veya bakteri oluşumu ve larenks, trakea büyük miktarlarda üretildiğinde ortaya iltihap burun boşluğu, boğaz ve geniz geri döner. Bronchi, sırayla, yukarı doğru hareket eden balgamı reddeder.

Sonunda mukoza kütlesi larinkste kalır, böylece hasta onu yutup şişirebilir. Kural olarak, mukus ve balgam kolayca gider, ancak ciddi bir durumla, bazı zorluklar olabilir.

Neden boğazda kalın mukus var?

Mukus, alerjen, toz ve zehirli gaz gibi maddelerin solunum organları üzerindeki etkisinden dolayı üretilir. Bütün bunlar mukoza zarını tahriş eder. Genellikle, viskoz sıvı çeşitli seviyelerde iltihaplanma sürecine bağlı olarak birikir ve miktarı iltihap tipine ve lokalizasyonunun lokasyonuna bağlıdır. Örneğin, normal rinitte küçük miktarlarda ve büyük veya büyük hacimlere ulaşmak için bir bronşitte oluşturulabilir.

Mukusun (balgam) viskozitesinde artışa ve boğazda tutulmasına neden olan sebepler vardır. Mukus salgıları aşağıdakilerden dolayı kalınlaşır:

 • vücutta yetersiz su;
 • artan vücut ısısı;
 • mukoza zarının kurutulması;
 • enflamatuar süreç sırasında silisyum epitelinin zayıf aktivitesi.

Balgam kimyasal ve bakteriyolojik bileşimi nedeniyle viskoz olabilir. Kalın balgam da boğazda durgunluk gösterir, çünkü hava yollarında zorlukla hareket eder.

Bu durum, ateşli durum veya terleme nem kaybına döneminde, bağlı insan vücudunda su eksikliği oluşabilir. Dahası, hasta ılık havayı solursa, akciğerler hızlı bir su kaybı gerçekleştirir. Örneğin, boğaz yumru içinde mukus sonbahar sezonu birikimi her sabah Merak sunar.

Yoğun mukus, bronşiyal astım gelişiminin bir göstergesidir. Boğazda mukus birikmesi ile, bu gibi rahatsızlıklar hakkında konuşabilirsiniz:

 • burun boşluğunun yanlış fizyolojik yapısı;
 • alerjik bir reaksiyon;
 • boğaz, sindirim sistemi;
 • kötü alışkanlıklar (sigara);
 • burun iltihabı, burun sinüslerinin iltihabı;
 • herhangi bir aşamada farenjit ve larenjit;
 • akut solunum yolu viral enfeksiyonu, grip;
 • bronşit ve pnömoni;
 • akciğerlerin şişkinliği;
 • Solunum sisteminin şişmesi.

Sık görülen vakalarda, boğazda mukus birikmesi, bir terleme, öksürük ve bir yumru hissi ile birlikte olabilir.

Balgamın özelliklerini geliştirmek için nasıl

Boğazda, boşaltma olmayan bir mukus olduğunda, etkili tedavinin ana amacı seyreltilmesidir. İçindeki sıvının çoğunun artacağı gerçeğinden dolayı, balgam hızla hareket edebilir.

Bu amaçla, tüketilen sıvı miktarını artırmanız gerekir. Fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak için kişi 1 kg vücut ağırlığı başına en az 30 ml su içmelidir. Maden suyu, otlar üzerinde çay, komposto ve meyve içecekleri içebilirsiniz.

Ayrıca, burun boşluğunda ve alt solunum yollarında mukusun kurumasını önlemek gerekir. Bu durumda, oda hava sıcaklığını 22 ° C veya daha düşük bir değere düşürmek gerekir. Daha iyi bir etki elde etmek için, yerel olarak inhalasyon prosedürleri bir soda çözeltisi, otlar ile karıştırılmış durulamalarla yapılır. Nazal boşluğun kurumasını önlemek için, nemlendirici damlacıkları aşılamanız gerekir. Vücut ısısı 38 ° C'nin üzerine çıkarsa, parasetamole dayalı antipiretik ajanlar alınmalıdır. Ayrıca, meyve ve sebzelerin diyetine dahil edilmesi ve süt ürünlerinin azaltılması ile bir diyete uyulması tavsiye edilir. Sıcak ve baharatlı yiyecekler almanız önerilmez.

Balgamı inceltilmiş ve iyi bir şekilde kestiren bir ilaç listesi vardır. Farklı bir eylem modu var:

 • rezorptif;
 • refleks;
 • mukolitik.

Bu ilaçlar epitel işlevinin etkinliğini arttırır ve bronşların kontraktilitesini uyarır. Vücutta su sıkıntısı olduğunda, listelenen tüm ilaçlar çalışmaz. Asıl mesele, boğazdaki yapışkan mukusun trakea ve bronşların hastalıklarının varlığı anlamına gelmemesidir, bu yüzden ekspektoranların kullanımında bir anlam yoktur.

Boğazda öksürük ve mukus nedir?

Öksürük insan vücudunun bağışıklık refleksidir. Öksürük, solunum sisteminin belirli bölümlerinin spazmodik bir kasılması olup, hızlı bir ekshalasyon eşlik eder. Öksürdüğünüzde, bir kişi solunum yollarında fazla maddeden kurtulabilir.

Larinksin balgamı, mukoza zarında tahriş edici bir etkiye sahiptir ve öksürüğe neden olur. Birçok durumda, hastalıkta önemli miktarda salgılanan mukus, uykunun bitiminden sonra farinkste yoğunlaşmaya başlar ve sabah öksürüğünün sebebidir. Viskoz olan balgam, spazmodik öksürüğün temeli haline gelir. Eğer öksürük sırasında mukus salınırsa, bu iyi bir işaret olarak kabul edilir.

Boğazda mukus varlığında tedavi

Boğazda mukus ayrı bir hastalık olarak kabul edilmediğinden, diğer hastalıkların bir işareti olarak kabul edildiğinden, bu rahatsızlığın tedavisi ona neden olan sebeplere bağlı olacaktır:

 1. Solunum hastalıkları ile tedavi, antibakteriyel, dezenfekte edici ve anti-inflamatuar etkileri olan ilaçları kullanarak boğazını durulamadan oluşur. Bu durumda, doktor balgamı seyreltebilen mukolitikler reçete edebilir. Sinüzit vazokonstriktif damla kullanımını gerektirir.
 2. Alerjilerle terapi antihistaminikler içerir. Alerjik reaksiyon belirtileri ile birlikte, büyük miktarda mukus salgılanır.
 3. Solunum organlarının anatomik yapısı nedeniyle mukusun salındığı bir durumda cerrahi tedaviye başvurulmalıdır.

Tedavi evde yapılabilir. Bunu yapmak için, gargara ve aloe vera yiyin. Bir aloe yaprağı almalısınız, ince doğrayın ve 1 çay kaşığı ekleyin. bal. 2 gün sonra, mukus sonsuza dek yok olabilir.

Propolis de birçok insana yardım ediyor. Kullanmadan önce, bir pudra haline getirilmeli ve bir bardak soğuk suya eklenmelidir. Balmumu çıktıktan sonra ve propolis dibinde kaldıktan sonra, içeriği alttan almanız ve alkolü eklemeniz gerekir. İnfüzyon karanlık bir yerde hazırlanmalı, bir hafta sonra filtrelenmeli ve şeftali yağı ile karıştırılmalıdır. Ardından ürün burun, ağız ve boğazı yağlamak için uygundur.

Boğazda büyük miktarda mukus birikmesi ile birlikte, bu tür bir problemin ortaya çıkmasında etkili madde, kortikosteroid preparatlarının damla veya sprey şeklinde kullanılmasıdır. İlaç almanın sonucu değişkendir ve kabullerinin sona ermesi üzerine balgamın hızlı şekilde ayrılması devam edebilir. Kortikosteroidler sadece hastalığın belirtilerini bloke etmek için tasarlanmıştır, ancak mukus görünümünü tetikleyen rahatsızlığı tedavi edememektedirler.

Öksürük ile yardım

Hastalık durumunda, viskoz mukusun hareket etmediği kuru bir öksürük varsayalım. Bu öksürük, ağrı verebileceği için başarısız olmadan tedavi edilmelidir.

Etkili tedavi için ana hedef, öksürüğün farklı bir faza gitmesi, nemli, hafif ve ağrısız hale gelmesidir. Bu amaçlar için, yukarıdaki balgam tedavi yöntemlerinin tümü kullanılır.

Spesifik bir etkiye sahip olan öksürüğe karşı preparatlar, uygulamalarının bir komplikasyonu provoke edebildiği için, aktif mukus salgılanmasında kullanılması tavsiye edilmez.

Boğaz ağrısı durumunda öncelikle, deneyimli bir doktoru ziyaret etmeniz önerilir, çünkü oluşan topaklanma nedeni ciddi bir hastalığın gelişmesi olabilir. Teşhis için doktor muayeneyi yapacak ve gerekli testleri yapacaktır.

Hastalığın nedenini belirlemek için kendi zamanınızı harcamak ve daha sonra farklı bir rahatsızlığı tedavi ederek kendinize zarar vermekten ziyade doğru terapi yöntemini belirlemek daha iyidir.

Boğazda yutmayan mukus

Normal olarak, orofarenksin yüzeyi ve kişinin nazofarenksi, mukoza salgılarının üretimi olan bir mukoza ile kaplıdır. Mukokutanöz içerik koruyucu bir işlev görür ve nazofarenks ve orofarenks duvarlarını aşırı kuruma ve travmadan korur.

olumsuz faktörlerin etkisi aşırı mukus üretimini oluşturulan altında, bu bir kişi bile çaba, yutulması veya tükürme ile değil boğazda yumru, varlığını hissetmek hangi oldukça tatsız durumu gerektirir. Herhangi bir durumda, orofarenks mukus içeriğin aşırı birikimi hastalığın olduğunu belirtir patolojik bir belirtisi vardır.

Boğazda mukusun sebepleri nelerdir ve onlardan nasıl kurtulacakları aşağıda ayrıntılı olarak tartışılacaktır.

nedenleri

Mukus üretiminin vücuttaki irritanların (travma, enfeksiyöz hasar, alerjenlere maruz kalma) koruyucu reaksiyonunun tezahürlerinden biri olduğu düşünüldüğünde, provoke edici faktörler çok büyük miktarda sayılabilir.

Orofarinkste aşırı mukus üretiminin en olası nedenleri şunlardır:

 1. Sindirim sisteminden patoloji. Birincisi, yemek borusunun lümenine asidik mide içeriğinin ve sonra farenksin içine dökülen gastroözofageal reflü hastalığıdır. Aşırı salgılanan mukusun asit içeriğinin tahriş edici etkisi;
 2. Trakeobronşiyal ağacın hem akut hem de kronik seyrinden sapmalar. Bu durumda, mukusun hipersekresyonu, solunum yolunun alt kısımlarında meydana gelir ve bunu en üstte bir kayma izler.
 3. Nazofarenks ve orofarenksin hastalıkları veya travmatik lezyonları. Bu durumda, mukus muhtevasının hipersekresyonu, doğrudan farenks veya burun boşluğundan gelen akışta yer alabilir. Bu hastalık grubu, farenjit, sinüzit, influenza, ARVI adenoiditi ve çeşitli doğada bademcik iltihabını içerir. Burunda travmatik yaralanmalar, poliplerin yanı sıra nazal septumun eğriliği de mukus içeriğinin hipersekresyonu durumuna yol açabilir.
 4. Vücudun bir hipersensitivite reaksiyonunu tetikleyebilir, spesifik alerjenlerin mukoza zarının yüzeyi ile temas;
 5. Mukoza yüzeyinde tahriş edici etkisi olan birçok toksik kimyasal bileşik içeren tütün dumanının zararlı etkileri;
 6. Aşırı alkol tüketimi, gazlı içecekler, aşırı soğuk veya sıcak yiyecekler, baharatlı yemeklerin yanlış kullanımı;
 7. Yenidoğanlar döneminde çocukta mukusun hipersekresyonu, sık regurjitasyon nedenleri ve nazofarenksin mukoz membranında irritasyona bağlı olarak görülebilir.

Boğazda sinir bozucu yumrudan nasıl kurtulacak?

Bu devletle mücadele yönteminin seçimi, tezahürünün periyodikliğine bağlıdır. Eğer boğazda bir yumru hissi aniden ortaya çıkarsa ve bu duygular gözlenmeden önce, aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz:

 • Mukus yumurtasının hızlı öksürmesi, kabartma tozu ilavesiyle inhalasyon ile kolaylaştırılacaktır. 250 ml kaynamış su için 0,5 çay kaşığı soda hesaplamasından devam etmek gerekir;
 • Kabartma tozu kullanmanın başka bir etkili yolu durulamadır. Standart dilüsyon, 250 ml kaynatılmış ılık su için 1 tatlı kaşığı kabartma tozudır;
 • Borjomi gibi alkali maden suyu da boğazda hoş olmayan bir his ile başa çıkmaya yardımcı olabilir.

Başarılı bir öksürükten sonra, mukus içeriği en iyi şekilde bir lavabo veya kağıt peçete içine tükürülür. Sindirim bozukluklarına neden olabileceğinden, mukus boşalmasını yutmak son derece istenmeyen bir durumdur.

boğazda mukus ve yutulması değil ağız kokusu kokuşmuş bir karaktere sahipse, benzer semptomlar en tipik bulaşıcı lezyon mukozası nazofarenks ve orofarenks (SARS, sinüzit) 'dir. Bu durumda, kişi kendi kendine ilaç kullanmamalı. KBB doktorundan tıbbi tavsiye almak için mümkün olan en kısa zamanda olmalıdır.

Orofarenks içindeki mukus içeriğinin birikmesi kalıcı bir nitelikteyse, büyük olasılıkla patolojik sürecin bir kronikliğidir ve bu tıbbi tavsiye almak için ağır bir argümandır.

aşırı mukus üretimi herhangi bir allerjene maruz tetiklenmişse, hiper-, artan gözyaşı üretimi, kaşıntı ve bu kızarması gibi deri reaksiyonları gibi semptomlarla eşlik edebilir.

Tıbbi tavsiye ve teşhisler, patojenik mikrofloranın ve solunum sisteminin enflamatuar hastalıklarının varlığını etkilemezse, aşağıdaki koşullara dikkat etmek gerekir:

 • günlük beslenmenin doğası ve bileşimi;
 • sigara ve içki içmek gibi kötü alışkanlıkların varlığı;
 • Olumsuz profesyonel faktörlerin etkisi.

tedavi

Bu durumda ana tıbbi önlemler, sadece bir kişinin öznel duygularını değil, aynı zamanda bu durumun sebebinin ortadan kaldırılmasını da amaçlamaktadır.

Geleneksel araçlar

Mukus salgılanması, viral veya bakteriyel enfeksiyonun bir arka planına karşı enflamatuar bir işlemden kaynaklanıyorsa, tedavi, hastalığın nedensel etkeni ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır. Patojen türüne bağlı olarak atanabilir:

 • Antibakteriyel preparatlar.
 • Antiviral ilaçlar.
 • Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler).
 • Kortikosteroidler (özellikle nadir ve ciddi vakalarda).

Mukoza içeriğinin hipersekresyonu ile eşlik eden her hastalık, bireysel bir tedavi rejimine sahiptir. Yukarıdaki ilaçların atanması ve uygulanması, emzirme sırasında olduğu kadar hamilelikte de aşırı dikkatle gerçekleştirilir.

Gastrointestinal sistemden bir patoloji şüphesi varsa, tam bir muayeneye, ardından da uygun diyetle tedaviye ve uyuma tabi tutulmalıdır.

Halk yöntemleri

Geleneksel yöntemlere karşı herhangi bir kontraendikasyon varsa, daha sonra mukusun hipersekresyonu daha az başarı olmaksızın halk ilaçları ile tedavi edilebilir.

Boğaz durulama aşağıdaki infüzyon ile uygulanabilir:

Eşit parçalarda (her biri 25 gr) adaçayı, papatya çiçekleri ve okaliptüs yapraklarını karıştırmak gerekir. 2 yemek kaşığı Karışımın 500 ml kaynatılmış suya dökülmesi ve 20 dakika kısık ateşte bekletilmesi, daha sonra süzülmesi ve boğazın yıkanması için günde 3 defa kullanılması gerekmektedir.

soluk alma kekik, papatya, adaçayı yanı sıra çam tomurcukları otlar kaynatma kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Mükemmel etki, çocukların ve hamile kadınların tedavisi için uygun olan aşağıdaki karışımı vardır:

2-3 büyük yaprak aloe'yi ince bir şekilde doğramak ve 3 çorba kaşığı bal ile karıştırmak gerekir. Elde edilen karışım günde 1 kez 3 kez ağız yoluyla alınmalıdır.

Bu durumun gelişim nedenine bağlı olarak (yutulmayan boğazda mukus), sadece birkaç tıp uzmanının ayrıntılı bir şekilde değil, aynı zamanda bir yaşam tarzı düzeltmesi de ele alınacaktır.

Boğazdaki balçık, expansör değildir ve gitmez - nedenleri ve tedavisi

Çoğu zaman, bir kişi sabah ve gece boğazda aşırı sümüklüdür. Bu fenomen, uyku sırasında balgam birikiminin, sıklıkla bronşların lümenini tıkadığı ve şiddetli öksürüğe neden olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Şiddetli ataklarla, hatta mide bulantısı gelişir. Bazen bir sır üretilir, çünkü hava yollarında onun normal şekilde çalışmasını engelleyen bir yumruya sahip olduğu görülür.

Boğazın anatomisi

İnsan boğazının yanı sıra, onunla bütünleşmiş olan gırtlak pek çok işleve sahiptir.

Dış çevre ile hava değişimi en önemlilerinden biridir. Solunum yolunun iç boşluğu, yabancı cisimlerin içeri girmesine karşı savaşan özel bir siliyer epitelyum ile kaplıdır.

Sonuç olarak, boğazda balgam oluşur. Tükürük havası ile birlikte bronş içine giren tükürük, nazal mukus ve yabancı, genellikle bulaşıcı kapanım kalıntılarını içerir. Genel olarak, trakeobronşiyal sır, pulmoner sistem için bir bağışıklık bariyeri olarak hizmet ettiği için zararlı değildir.

Herhangi bir olumsuz etkenle birlikte, boğazın tüm yüzeyi üzerinde belirgin biçimde kalınlaşır ve yayılır. Ondan öksürmek oldukça zor. Enflamatuar süreç başladıysa, hastalıkların ortaya çıkması mümkündür.

Boğazdaki mukus, fazla viskoz hale geldiğinde ekspansör değildir ve nefesin tam olarak temizlenmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyon miktarını arttırır ve akciğerlerin genel çalışmasını önemli ölçüde engeller.

Bu durumda, kulak burun boğaz uzmanına acil bir ziyaret ertelenmemelidir. Çünkü böyle kalın bir sır oluşumu nedenleri hem doğal nedenler hem de bakteriyel, viral ve fungal ajan olabilir. Çoğunlukla, benzer bir durum da bir alerjiden kaynaklanır.

Kalın mukusun nedenleri

Balgamın aşırı oluşumunun tedavisine başlamak, bu fenomenin neden olduğu patolojiye kadar anlamsızdır. Ondan kurtulmak için, boğazda niçin bir sekresyon birikimi olduğunu belirlemek ve sonra ortadan kaldırmak için etkili bir tedavi uygulamak önemlidir.

Bu olumsuz belirtilerin gelişmesi için bir itici hem iç hem de dış faktörlerdir. Salgının doğasındaki değişim, vücudun bağışıklık kuvvetlerindeki, metabolik bozukluklarında veya enfeksiyonun girişindeki bir azalmanın etkisi altında gerçekleşir. Balgam yavaş yavaş giderek daha fazla olur ve kıvamı daha kalındır.

Çoğu zaman bunun bir sonucu olarak olur:

 • Su-tuz dengesindeki değişiklikler;
 • vücutta sıvı eksikliği;
 • Siliyer epitelin işlevlerini yerine getirmesini engelleyen çeşitli hastalıklar;
 • kronik hastalıklar;
 • aşırı ısınma;
 • boğaz, larinks ve ağız boşluğu vb.

Bu nedenler vücuttaki sıvı miktarında azalmaya, boğazda hidrasyonun azalmasına ve sekresyonun kıvamında kalınlaşmaya neden olur. Sonuç olarak, mukus çeşitli özellikleri ile oluşur.

Balgamı balgam çıkarmadığı zaman ne yapmalı, sadece uzman söyleyecektir. Şikayetlere ve ayrıntılı incelemeye dayanarak gerekli sonucu verebilir.

Semptomları analiz eden doktor, bu durumun gelişimine neyin sebep olduğunu tam olarak belirler, ayırıcı tanıyı reçete eder ve gerekli tedaviyi yapar.

Enfeksiyöz nedenler

Bakteriler ve virüsler sıklıkla boğazda kalın mukus oluşumunun ana nedenleri haline gelir. Rezekte edilen epitel enfeksiyondan etkilenir ve işlevlerini yerine getiremez. Sonuç olarak, viskoz sekresyon miktarı giderek artar, bronşları tıkar.

Genellikle böyle nedenler:

 • bronşit;
 • larenjitin;
 • boğaz ağrısı;
 • soğuk algınlığı;
 • maksiller sinüslerin enflamasyonu;
 • sinüzit;
 • sinüzit;
 • bademcik iltihabı;
 • akciğer iltihabı;
 • pleurisy ve benzeri.

Yukarıdaki enfeksiyonların gelişimi ile, genellikle expans yapmaz bir mukus birikimi vardır. Bazen boğazın lümenini bloke etmesi ve hastanın nefes alması zorlaşır. Sıklıkla, balgam üretimini daha da arttıran durgunluk oluşur. Bu, viskoz hale gelir ve iç boşluğuna yapışarak, balgam söktürmeyi engeller.

Güçlü bir soğuk ile burun kabuğu da işlevleriyle baş edemez, bunun sonucu olarak, salgı birikimi daha da derinleşir, insan durumunu önemli ölçüde kötüleştirir.

Bu nedenle, boğazda mukus öksürük, sadece otolaryngologist doğruluk ile ne yapılabilir. Hastanın solunum sistemini, burun boşluğundan başlayarak ve akciğerlerin loblarıyla biterak inceler.

Hacim, kıvam ve balgam rengiyle, tedaviyi gecikmeden nasıl başlatacağınızı anlatan olası bir hastalık hakkında çok şey söyleyebilmektedir. Ek olarak, doktor semptomları analiz edecek ve nedenlerini öğrenecek. Bir sır, ayrılabilir burun ve boğaz incelendiğinde, bir enfeksiyon tespit edilir ve antibiyotiklere olan duyarlılığı belirlenir.

Enfeksiyöz olmayan nedenler

Mukus birikmesi, solunum sistemi ile ilişkili olmayan çeşitli iç organ hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkar.

Bunlar şunları içerir:

 • Reflü özofajit;
 • alerji;
 • özofagus hastalıkları;
 • koruyucu kuvvetlerin azaltılması;
 • kronik sigara;
 • silikoz;
 • metabolik bozukluklar;
 • gastrit;
 • otoimmün hastalıklar;
 • travma vb.

Bu tür nedenler solunum boğazının aşırı agresif ajanlardan, mukoza zarının şişmesinden ve epitelyum oluşumunun bozulmasından koruyucu bir reaksiyona yol açar.

Genellikle bu durumda sır çok viskozdur, sarı bir renge sahiptir ve zorlukla öksürür. Ondan çıkarıldığında, boğazın iç boşluğunun tahrişi tekrar ortaya çıkar ve balgam daha da üretilir.

Alerjilerin gelişmesiyle birlikte, bu fenomenler enflamasyon, şiddetli şişlik ve bozulmuş vasküler duvar geçirgenliği ile birleştirilir. Hasta, boğazda büyük miktarda oluşan mukustan kurtulmak için boğazını temizleyemez.

Diferansiyel teşhis

Solunum boğazında aşırı mukus oluşumunun kesin nedenlerini belirlemek için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

 • Dış muayene;
 • lenf düğümlerinin palpasyonu;
 • hastayla detaylı görüşme;
 • biyokimyasal kan testi;
 • pharyngoscope;
 • laringoskopide;
 • Boğaz ve boğazdan bir yayma;
 • antibiyotiklere duyarlılık tanımı ile balgam kültürü;
 • klinik kan testi;
 • EGD;
 • gastroduodenal içerikler;
 • alerjen paneli;
 • X-ışını;
 • göğüs X-ışınları;
 • biyopsisi;
 • hastanın anamnezinin çalışılması;
 • tiroid bezinin incelenmesi vb.

Bu araştırma yöntemleri, sürecin şiddet derecesini değerlendirmek, kronik hastalıkları tanımlamak, solunum boğazındaki mukoza zarının durumunu incelemek ve enfeksiyon araştırması için taburcu etmeyi sağlayacaktır.

Balgam uzun zamandır öksürmüyorsa, terapist, pulmonolog, gastroenterolog, alerji uzmanı, nörolog, endokrinolog ve diğer bazı uzmanları da ziyaret etmeniz gerekebilir.

Teşhise dayanarak, uygun tedavi reçete edilir. Genellikle, büyük miktarda viskoz balgamın oluşumuna yol açan patolojik faktörü ve daha sonra semptomun kendisini ortadan kaldırmak gereklidir.

Doktor hangi ilaçları reçete ediyor?

Hasta boğazda sürekli balgam varsa, ancak iyi bir öksürük refleksine sahipse, atandı:

İlaçlar, bronşiyal mukozanın enzimlerini aktive eder, mukus elastikiyetini arttırır ve solunum sisteminin zarlarının hasarlı yüzeylerini yeniden oluşturur.

Boğazda balgam ve öksürük refleksi yoksa, reçete:

Bu karmaşık eylem ilaçları, bronş hücrelerinin çalışmasını uyarır, kalın sekresyonların viskozitesini azaltır ve mukus hacmindeki artışa bağlı öksürük refleksini uyarır.

Semptomların son düzeltilmesi için, aşağıdakiler istenir:

 • mukolitikler;
 • ekspektoranlar;
 • inhalasyon;
 • burnu yıkamak;
 • bağışıklık uyarıcılar;
 • antibakteriyel, antiviral ve antifungal ajanlar;
 • dış ilaçlar
 • fizyoterapi;
 • alerjilerin kontrolü;
 • solunum sistemini güçlendirmek;
 • Terapötik jimnastik vb.

Bu tür önlemler, viskoz mukusun dışarı doğru çözülmesini ve çekilmesini, siliyer epitelyumun normal aktivitesini yeniden sağlamayı, enfeksiyonu ortadan kaldırmayı ve vücudun direncini güçlendirmeyi mümkün kılar.

Enfeksiyöz olmayan doğanın bir belirtisi ise

Bulaşıcı olmayan doğanın eylemi altında üç aşamada hareket etmek önemlidir:

 1. Solunum yolunun iç zarının bütünlüğünü geri
 2. artan salgılanmaya yol açan enflamatuar süreci iyileştirir,
 3. kronik patolojilerin tedavisi için tam bir ders yürütmek.

Balgamın balgam söktürmediği durumlarda, nefes almanın zor olduğu durumlarda bunu yapmak özellikle önemlidir. Daha sonra, öncelikle hastanın durumunu hafifletmeyi amaçlayan fonlar atayın.

Bu, aşırı mukustan kurtulmanızı, bronşiyal ve pulmoner sistemin durumunu normalleştirmenizi ve aynı zamanda vücuttaki hipoksinin gelişimini ortadan kaldırmanızı sağlar.

Boğazdaki mukus uzun bir süre öksürmüyorsa (14 gün veya daha fazla, durgunluk anlamına gelir), kulak burun boğaz uzmanı atar:

İlk ilaç, kalın mukus seyreltilir ve solunum yolu üzerinde bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir, ikincisi hasarlı bronşiyal dokuların rejenerasyonuna katkıda bulunur, balgamı seyreltir, atılımını hızlandırır.

Tripsin solüsyonu - daha güçlü bir ilaçtır ve bronş ağacının şiddetli iltihaplanması durumunda kullanılır. Akciğerlerdeki balgam ve kan pıhtılarını sıvılaştırır, iltihabı giderir, iri parçalanır ve hasarlı dokuların yenilenmesini destekler. Tüm ilaçlar inhalasyon ile kullanılır, reçete ile reçete edilir.

Etkin beklentiler

En etkili maddeler, kendiliğinden çıkarılması imkansızsa, mukusun boğazdan tahliye edilmesine yardımcı olan maddelerdir. Bunlar, solunum yollarını tüm uzunlukları boyunca temizlemenizi, sırrı ortadan kaldırmanızı ve hastanın durumunu stabilize etmenizi sağlayan ilaçlar içerir.

Genellikle doktor atar:

Bu tür ilaçlar, kronik solunum yolu hastalıklarının akışını kolaylaştırabilir, mukusun salgılanmasını azaltabilir ve çıkışını kolaylaştırabilir. Alkali mineral suları kullanarak inhalasyonlar iyi bir etki sağlayarak, mukusdan mukusun hızlı ve yavaş bir şekilde çıkarılmasına yardımcı olur.

Bu nedenle, balgamın öksürük yapmadığı durumlarda, böyle bir duruma yol açan nedenleri bulmak çok önemlidir. Daha sık yetişkinler bu patolojiden muzdariptir. Mukus burunda, farinkste ve bronşlarda birikir. Ondan kurtulmak çok zor, insanlar sürekli öksürüyorlar.

Bekleyemem - boğazımda bir yumru

İnsanlar çoğu zaman mevcut yumruları öksürmek zor olsa da, boğazda balgam veya topaklar görünümü ile karşı karşıya kalırlar. Balgamın oluşumu, vücudun çeşitli türlerine karşı çok sayıda irritanı koruyan bir tür korumadır.

Büyük hacimlerde balgam bronşlarda oluşmaya başlar ve sonunda larinkse daha yakın hareket eder. Durum normalse, bir kişi çaba harcamadan tükürür, bazı komplikasyonlar varsa, balgam çıkarma ile ilgili zorluklar olabilir ve boğazda bir koma hissi olacaktır.

Balgamın özellikleri

Solunum organlarının hastalıklarında, balgam üretilir, bunun miktarı hastanın hastalığına ve balgam çıkarma yeteneğine bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda, analiz için günlük balgam dozu gerekebilir.

Sadece balgamlanmış balgam genellikle kokmaz., eğer bir kişi akciğerlerin apsesi veya kangrenine sahipse, mukus çok spesifik ve hoş olmayan bir kokuya sahip olabilir, bu da analiz için toplanan balgamın açık bir kapta olmasıyla daha da güçlenir.

Testlerden sonra, laboratuvarda en ufak bir renk değişikliğine dikkat edin, balgam yeşil, sarı, kırmızı, kahverengi ve diğer tonlarda hafifçe renklendirilebilir. Bu işaretlerin her biri bu ya da bu hastalık hakkında konuşuyor.

Balgam aşağıdaki tiplere ayrılmıştır:

 • mukoza;
 • seröz;
 • pürülan mukoza;
 • astım krizi;
 • kanlı.

Mukus salgılarının viskozitesi, içinde bulunan mikroorganizmalara ve enzimlere bağlıdır. Enflamatuar süreçlerin yoğunlaşması durumunda balgam sıvılaşabilir, bu protein, mikroorganizma ve lökosit sayısındaki artıştan kaynaklanır.

Mukus kalınlaştırmak için antibakteriyel tedavi üretmek için gereklidir. Viskozite ile balgam çeşitli kıvamlarda olabilir. Balçık granül, temiz ve sıyrıktır.

Balgamda, çeşitli yoğunluktaki dokuların küçük parçaları olan enflamatuar odaktan öne çıkan çeşitli safsızlıklar vardır.

Boğazımda neden kalın mukus birikiyor?

Boğazda balgam oluşumu, özellikle de öksüremediğinde yeterince hoş değildir. Bu fenomenin birçok nedeni vardır, bunlar virüsler, mantarlar, mikroplar, uygun tedaviye başlamak için balgamın neden oluştuğunu anlamak için gereklidir.

Enfeksiyöz nedenler

Boğazdaki yumru aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkabilir:

 1. Pnömoni. Akciğer dokusunun yenilgisi enfeksiyöz olup alveollerin iltihaplanmasıyla sonuçlanır.
 2. Sinüzit. Burun sinüslerinin iltihabı, burun akıntısı ile birlikte, akıntılı veya pürülandır.
 3. Bronşit. Bozuk akciğer fonksiyonlarına ve balgam birikmesine neden olan bakteri veya virüslerin neden olduğu bronşların iltihaplanmasıdır.
 4. Farenjit. Çok miktarda mukus birikimi ile sonuçlanan mukus boğaz ve faringeal dokuların yenilmesi.
 5. Nazofarenjit. Burun mukozası ve boğaz ve burun iltihabı, bu akciğerlerde orta miktarda mukus oluşumu neden olur.
 6. Tracheitis. Boğazda oluşan pürülan veya akıntılı enflamatuar süreç, boğaza neden olan mukusdur.
 7. Adenoids. Bu hastalıkta bademciklerin büyümesi ve iltihaplanması, balgamdaki artıştan dolayı ortaya çıkmakta olup, bu durumun kovulması mümkün değildir.
 8. Tonsillit. Bu hastalık sırasında bademciklerin, faringeal duvarın (posterior) ve farinksin etkilendiği iltihaplanma süreci başlar.
  Bu hastalık ile, yeşilimsi veya renksiz balgam izole edilir, bu, esas olarak bakteriyel türlerin gelişmekte olan iltihaplanmasını gösterir.

Enfeksiyöz olmayan nedenler

Bulaşıcı hastalıklara ek olarak, enfeksiyöz olmayan başka nedenler de olabilir, boğazda bir yumru oluşması aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkabilir:

 1. Herhangi bir mukozal yaralanma durumunda Siliyer epitelyum ve iltihaplanma hasarı vardır. Bundan dolayı büyük miktarda balgam oluşmaya başlar.
 2. Soğuk algınlığı alerjik reaksiyon nedeniyle. Nazofarenkste, boğaz duvarı boyunca yavaş yavaş süzülen ve boğazda, burun akıntısında, lakrimasyonda ve öksürüğün içinde yumru olan bir patolojik sekresyon birikimi vardır.
 3. Faringeal duvarların yanması olabilir. Mide suyunun yemek borusunun üst kısmına yutulması nedeniyle, bu durum büyük miktarda mukus oluşumuna yol açar.
 4. Tütünün düzenli sigara içilmesi doku atrofisine ve salgılama süreçlerinin bozulmasına yol açabilir, bunun sonucunda sabit bir oluşum ve balgam üretimi söz konusudur.
 5. Bir kişi sıcak ya da sıcak yiyecek kullandığında, Nazofaringeal mukozanın irritasyonu vardır ve mukus oluşur.

Boğazda bir yumrudan nasıl kurtulur?

Boğazda komadan kurtulmak için, tam bir muayene yaptırmanız gerekir. Öncelikle endokrinolog, kulak burun boğaz uzmanı ve nöroloğu ziyaret etmelisiniz. Testlere ve EKG'ye başvurduktan sonra. Doktorlar, sonuçlara baktıktan sonra, ek teşhisler yazacaktır.

Boğazda bir yumru çeşitli nedenlerle oluşturulabilir ve tedavi sadece bu rahatsızlığı olan doktor tarafından reçete edilmelidir.

Bir ilacın ortaya çıkması bazı ilaçların alınmasıyla tetiklenebilir, bazı ilaçlar yutma kaslarını olumsuz yönde etkileyebilir, eğer bu ilacı almayı bırakırsanız veya o ilacı kullanmazsanız, yumru kendi başına gidebilir.

Nedeni ortadan kaldırmak için deneyebilirsiniz, bunun için sigara içmeyi ve alkollü içecekleri içmeniz gerekir. Buna ek olarak, çalışma ve dinlenme şeklini gözden geçirmeniz, en az 8 saat uyumaya çalışmanız, yüksek kalorili bir yemek yemeden önce yemek yememeniz ve kafein içeren tüm içeceklerden uzak durmanız gerekir.

Doktor bağışıklık sistemini güçlendirmek veya bir sanatoryumda tedavi için ilaçlar reçete edebilir. Herhangi bir patoloji tespit edilirse, doktorun gözetimi zorunlu olan kurs terapisini reçete edecektir.

tedavi

Oluşturulan yumruların tedavisinin başlangıcından önce, psikoterapist veya psikologun yardımı ile stresli bir türden tüm yüklerden kurtulmak gerekir. Doktor ilacı reçete edebilir.

ilaçlar

Yumru ortadan kaldırmak için, antiseptik ilaçlar, balgam ortadan kaldırmak için yardımcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Ayrıca balgamı seyreltmede yardımcı olan fonları da alabilirsiniz. Bitki bileşenlerine dayalı ilaçlar kullanmak en iyisidir, Pectusin veya Solutan olabilir.

Bitkisel ilaçları alırken, yan etki olasılığı düşüktür, ancak alerjik bir reaksiyon meydana gelebilir, bu gerçekleşmez, ilaca verilen talimatları dikkatli bir şekilde okumak gerekir. Lazolvan veya Ambroksol gibi sentetik preparatların kullanılmasına izin verilir.

Hiçbir durumda öksürüğü ortadan kaldırmak için tasarlanan ilaçları kullanmamalısınız. Bu ilaçlar balgam atılımını engelleyecek ve ek enfeksiyonlar meydana gelebilir ve komplikasyonlar meydana gelecektir. Reçeteli ilaçların yanı sıra, ek olarak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir.

Halk yöntemleri

Tüm halk yöntemleri ana tedaviye yardımcıdır, boğazda bir yumru oluşmasıyla, ağzı durulamak için solüsyonlar kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki çözümlerden oluşan bu çözüm için uygundur:

 • soda ve tuz;
 • iyodinli çözelti;
 • bal ve aloe;
 • kadife çiçeği, adaçayı veya papatya bir kaynatma;
 • hidrojen çözeltisi (peroksit);
 • propolis infüzyonu.

Tedavi özellikleri

Tedavi sırasında bir doktorun tüm tavsiyelerine uymalısınız, doğru yiyin, günlük rutini gözlemleyin ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürmelisiniz. Bu öneriler boğazınızdaki yumrudan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca güçlü streslerden kaçınmaya çalışmak gereklidir. ve tahrişleri ve gerekirse, sakinleştiricileri (tercihen bitkisel kökenli) içer.

önleme

Önleyici amaçlar için, yaşam şeklini gözden geçirmek gerekir. Çalışma zamanını organize etmeye ve dinlenmeye, aynı zamanda diyet değiştirmeye, çok sayıda baharatlı, yağlı ve tatlı yiyecek yememeye çalışmak gerekir. Mümkün olduğunca az kafeinli içecek içecekleri.

Tütün içimi ve alkol tüketimi İç organların durumunu olumsuz olarak etkiler, bu yüzden kötü alışkanlıklardan kurtulmanız gerekir. Odadaki ıslak temizlik ve havalandırmanın mümkün olduğunca sık yapılması istenir. Bu basit ipuçları bir yumru görünümünü önlemek için yardımcı olacaktır.

Boğaz yumruğunda eğitim, çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Tedaviye başlamadan önce doktora gitmeli ve randevu almalısınız. En iyi etkiyi elde etmek için, günün rejimini değiştirmek, diyet yapmak ve kötü alışkanlıklardan kurtulmak arzu edilir.

Ya yetişkinde boğazında sümük gibi sümük varsa?

Bazı insanlarda sümük, boğazda sümük gibi birikir. Bu bir patolojidir çünkü Mukoza zarı, ortamdan mikrop ve enfeksiyonun alınması için koruyucu bir bariyerdir. Gırtlak ve yemek borusunun yemeklerine mekanik hasar vermeyi önler.

Eğer boğazı mukus ile bırakırsa, bu bir uzmana çağrı yapılmasını gerektiren bir semptomdur. KBB hastalığı nedeniyle boğazda mukus görülme olasılığı yüksektir.

semptomlar

Slime boğazda çeşitli sümük olarak birikir.

En yaygın belirtiler şunlardır:

 • Kümeler ağızda rahatsızlığa neden olan bir pıhtıyı andırır;
 • Bir kişi, ekspirasyonsuz olmayan nazofarenkste bir yumru olduğunu hissetmektedir. Bu, hastaların şikayet ettiği ana semptomdur;
 • Özellikle sabah yoğun konsantrasyonları;
 • Hasta sürekli olarak boğazını temizlemek ister;
 • Boğazda hoş olmayan bir his;
 • Ağızda, öksürüğü kışkırtan yanma hissi vardır;
 • Balgam beklemek için çaba sarfetmeli veya boğazınızı yumuşatmalısınız;
 • Bir baş ağrısını provoke eden nefes darlığı olabilir. Bu semptomlar burun tıkanıklığı ile ilişkilidir;
 • Mukus topakları yutmayı zorlaştırır;
 • Viskoz tükürük olabilir;
 • Özellikle sabahları ağızdan hoş olmayan bir koku var.

Nedeni bademcik iltihabı olabilir. Bu nedenle balgam rengini izlemek önemlidir. Berrak ve sümük temizlerse, normal kabul edilir. Özellikle kalıcı değilse, durumdan duruma gelişir.

Eğer mukus sarısı ise - bu nazofarenksin solma iltihabını gösterir. Yeşil pıhtılar enflamatuar süreçlerin varlığını gösterir. Sadece burunda değil, aynı zamanda bir kişinin ağzından öksürürler. Sıklıkla bu tür mukus hoş olmayan bir koku bırakır ve larinkste hastanın durumu vardır.

Eğer mukus kahverengiyse, enfeksiyon ve pürülan oluşum olasılığı yüksektir. Bu endikasyonla, komplikasyonlara yol açabileceğinden, doktora başvurmak gereklidir.

ÖNEMLİ: Bir kulak burun boğaz uzmanının ziyareti sebebi balgam birikimidir.

nedenleri

Sümüğün boğazındaki varlığı, orofarenks veya diğer organlarda belirli faktörler ve hastalıklar ile ilişkilidir. Bu nedenle, çalışmaların ifadesine dayanarak nedenleri ve tedaviyi tanımlamak önemlidir.

Bir mukus topağının neden ana nedenleri:

 • Dış uyaran, burun mukozası ve boğaz üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Toz, baharatlı ve baharatlı yiyeceklerin kötüye kullanılması, sigara içmek, alkol içmek, bazı ilaçlar olabilir;
 • Vokal akorları mukusun neden ortaya çıkacağının nedeni Solunum sistemindeki patolojik değişiklikler. Bir kişi bronşit, anjina, pnömoni, rinit tanısı konmuşsa, mukus birikir. Bu durumda, sümük larinksin arka duvarı üzerinde birikerek, kalın ve içte sıkışmış olma hissine neden olur. Bu durumda, hastanın tamamen nefes almasını engellerler;
 • Mukus pıhtıları olabilir sinüzit, sinüzit, frontal ile. Bu durumda, mukus kokuşmuş ve viskoz. Boğazını pek temizlemiyor. Renge göre yeşil veya sarı-yeşildir;
 • Tespit edilirse Sindirim sistemi bozuklukları, özellikle mide hastalıklarında. Artan mukus salgılanması var. Bir öğünden sonra bir kişi genellikle rahatsız edici bir durumdan kurtulmak için öksürür. Kalın balgam ağızdan çıkar. Aynı zamanda jöle benzeri bir kıvama sahiptir;
 • Nedeni olabilir alerji, hangi uyaranlar boğazın mukoza zarını olumsuz olarak etkiler. Sürekli olarak kişi boğazdan boğazı temizlemeye çalışır, bu da bir yumrudur ve mukoza duvarlarına yapışır;
 • Burun damlaları kötüye Bu hoş olmayan durumu da kışkırtabilir. Hastanın, özellikle de nefes alması zor bir burun akıntısı vardır. Burun gömüldükten sonra, sümük öksürür ve birçoğu vardır;
 • Hormonal başarısızlıklar ve endokrin hastalıklar ile bu durum da ortaya çıkabilir. Farinksin içinde mukus tıkanıklığı oluşur;
 • Nedeni olabilir burun septumunun anatomik özellikleri veya bozuklukları. Hastanın mukusdan bir mantar oluşması nedeniyle kalıcı burun tıkanıklığı vardır. O, boğulduğu, burnunun tıkanmasıyla ilgili şikayetleri vardır, fakat = mucus öksürmeye ve öksürmeye başladığı için damlalardan sonra daha kolay olur;
 • Sümük nedeni olabilir kirlenmiş alanlarda yaşamak ve zararlı maddelerle çalışmak;
 • Sorun burun mukozasının iltihabı ile ilişkili ise, yuturken sümük Patojenik bakteriler vücuda girebilir;
 • Mukus birikebilir adenoidler yüzünden. Bu durumda, kişi yutmaya çalışır ve ağzından sümüğü öksürmeye çalışır. Bağların ilaç yardımı ile temizlenmesi tavsiye edilir;
 • Kistik fibroziste salgının salgılanmasının ihlali vardır, bunun sonucu olarak mukus ve pulmoner sistemde mukus toplanmaya başlar. Yapışkan, tuzlu ve yutulması zor. Bu durumda, hasta patojen mikroflorayı çıkarmak için antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

ilaç

Tedaviye başlamadan ve bu problemle ne yapacağını anlamadan önce, doktorun hangi teşhisi koyduğunu öğrenmek gerekir.

ÖNEMLİ: Eğer sorun bazı patolojiler tarafından uyarılırsa, boğaz ağrırsa, mukus tabakasının kızarması veya lezyonu vardır, kendi kendini tedavi etmek yasaktır.

Sadece doktor ne hastalığı tedavi edeceğine ve boğazda sümükten kurtulmak için hangi ilaca ihtiyaç duyulduğuna karar verir ve hastayı bu durumdan çıkarır.

1. Hasta mukusla işkence yaptıysa, boğazın boğazda sıkışmış olduğu hissine kapılır, hastanın farenjit geçirme olasılığı yüksektir.

Bu durumda, aşağıdaki ilaçlar mukusla etkili bir şekilde savaşacaktır:

Tedaviden sonra boğazda hızlı bir sümük birikimi vardır. Balçık yutmaz ve nazofarenks içine akmaz.

2. Bir yetişkinde normal bir soğuk algınlığı veya sinüs teşhisi konduğunda, burun tıkanıklığı nedeniyle geceleri nefes almak zorsa ve sabit ise, Aşağıdaki ilaçlar etkili olacaktır:

ÖNEMLİ: Eğer sürekli ekspanse etmek istiyorsanız veya sümük tükürürseniz, fizyoterapiyi burnun sinüslerini ısıtmak şeklinde bağlayabilirsiniz.

3. Eğer hasta öksürürse ya da bronşit ile yutarsa, reçete bronkodilatörler olabilir:

UV, oositit ve masaj gibi prosedürler de gösterilmiştir.

4. Balgam alerjiden dolayı ciddi şekilde salınırsa, nortalama antihistaminikler:

Hasta sürekli yutmaya çalıştığından şikayet ederse, ancak boğazda sıkışmış balgamı yutamazsa, antiviral veya antibakteriyel ilaçlar reçete etmek mümkündür. Virüs tarafından bir enfeksiyon veya problemin ortaya çıkması durumunda atanırlar.

Bazı hastalar balgamı yuttuğundan şikayet ediyorlar. Doktorlar tükürmeyi tavsiye ediyor. Mukus içinde patojenler varsa, sindirim sistemi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü. Sağlık durumunun iyileştirilmesine bazen öksürük ve balgam çıkarma ile yardımcı olunur, ancak bu yöntemler her zaman etkili değildir. Boğazdaki balgam tam anlamıyla farinkse yapışarak bulantı veya kusmaya neden olabilir. Ondan kurtulmak için, hoş olmayan semptomların nedenlerini öğrenmek için bir doktora gitmelisiniz. Balgamın neden olabileceğini ve nasıl tedavi edildiğini öğrenin.

Boğazda balgam nedenleri

Kalıcı mukusun en yaygın nedeni akut bulaşıcı hastalıklar, soğuk algınlığıdır. Balgamın ilk günleri, gelecekte, bronşlardan ve trakeadan, burundan bolca üretilir. Bu tür deşarjlar geçicidir, iyileşmeden sonra dururlar. Akut bir hastalık yoksa, ancak mukus stabil bir şekilde oluşursa, patoloji, yanlış yaşam tarzı veya herhangi bir karmaşık hastalığın gelişimi hakkında konuşabilirsiniz.

Yutulduğunda boğazda yumru

Hastalar mukusun sürekli olarak boğazda biriktiğinden, yabancı bir şeyin sıkıştığından şikayet ederler. Bu nedenle tamamen yutulamazlar ve büyük rahatsızlık hissederler. Bu semptomatolojinin başlıca nedenleri:

 1. Tiroid bezi hastalıkları iyot eksikliği (diffüz guatr, otoimmün tiroidit).
 2. Sindirim sistemi patolojisi (ülser, reflü hastalığı, gastrit).
 3. Nörolojik nedenler. Duygu, sanki "boğazını kısar" gibi, örneğin, servikal omurganın osteokondrozu ile ortaya çıkabilir.
 4. Kronik bademcik iltihabı, sinüzit, pürülan tıkaçlar.
 5. Depresyon, stres ve diğer psikolojik problemler. Hamilelik sırasında kadınlar sıklıkla boğazda bir yumru hissederler.
 6. Onkolojik hastalıklar.

Boğazda sümük

Bu hoş olmayan semptom hayatı büyük ölçüde karmaşıklaştırır: yemek yemeyi önler, öksürmeyi kışkırtır. Balçık boğazın arka duvarından aşağı aktığında ve nazofarenks içinde biriktiğinde, aşağıdakilerin varlığını varsayabilir:

 • bronko-pulmoner hastalıklar;
 • sinüslerin inflamatuar süreçleri (farenjit, sinüzit);
 • özofagus hastalıkları (kronik özofajit);
 • alerjik reaksiyonlar;
 • irritasyonların çeşitli türleri (bir kişi çok sigara içerse, baharatlı yemekler yiyorsa, vücut bir "koruyucu reaksiyon" içerir - mukus tüm organları aktif olarak kapsamaya başlar).

Öksürük olmadan

Balgam varsa, öksürük yoksa, yukarıdaki nedenlerden hiçbirini hariç tutamazsınız. Hastalık, solunum sistemi hastalıkları, gastrointestinal sistem, bezlerin iltihabı, soğuk algınlığı, yaşam tarzı, strese neden olur. Boğazdaki mukusun boşalması yoksa, bu durum düşük hava nemi, burun boşluğunda yabancı cisimler, çeşitli kas hastalıkları olabilir.

Hoş olmayan bir koku ile

Araştırmaya göre, aşırı mukus ve viskoz tükürük, boğazdaki bakterileri besler - bunlar hoş olmayan bir koku kaynağıdır. Ana nedenleri arasında:

 • soğuk algınlığı, kronik rinit, bademcik iltihabı;
 • gastrointestinal sistem hastalıkları;
 • hasta dişler;
 • kronik bademcik iltihabı ve nazofarenksin diğer hastalıkları;
 • Nazofarenks, sfenoidit patolojisi.

Mide boğazından balçık

Hastalıklarda, sindirim sistemi patolojilerinde görülür: pankreatit, gastrit, kolesistit, özofagus hernisi, reflü hastalığı. Hepsi için, mukoza sırrı önce özofagusa, daha sonra yutaklara atılır. Mide içeriği istemeden kalkıyor, kişi bu süreci kontrol edemiyor. Özellikle sabah çok fazla mukus birikmektedir.

Eğer boğaz ağrınız varsa

Balgamın nedeni boğaz ve enflamatuar süreçlerin (bademcik iltihabı, farenjit) bakteriyel enfeksiyonları olabilir. Bir kişinin boğazda bir iktidar varsa, bir öksürük, bir larenjit mümkündür. Ağrı ve mukus birikmesine neden olan başka nedenler vardır - örneğin glossofaringeal nevralji, tümör süreçleri, tiroid bezi hastalıkları. Bu hastalıklarda sıcaklıkta artış olmaz.

Kan ile

 1. Üst solunum yollarının iltihaplı hastalıkları, küçük damarlara verilen hasarlar eşlik eder. Kesin nedeni belirlemek için balgam rengine dikkat edilmelidir. Örneğin, kanın bir karışımı ile sarı veya yeşil ise, bir kişinin kronik bir doğa iltihaplı hastalıklara sahip olduğu anlamına gelir. Kan ile beyaz mukus, yemek borusu, akciğerlerin kanaması belirtisi olabilir.
 2. Solunum yollarının viral hastalıkları.
 3. Güçlü öksürük ve küçük damarların rüptürüne yol açan diğer nedenler.
 4. Tromboz, pulmoner arterin mitral malformasyonları.
 5. Akciğerler (bronşit, tüberküloz) hastalıkları.

Evde balgam kurtulmak nasıl

Balgam bağımsız bir hastalık değil, sadece bir semptom olduğu için, altta yatan hastalık tedavi edilmelidir. Boğazdan mukus çıkarmak için bol sıvı içmeye ya da balgam çıkarma ve öksürük yardımı ile çekmeye çalışın. Balgamı gevşetebilen standart eczane ilaçlarının alınması ve halk yöntemlerinin kullanılması tavsiye edilir. İkincisi, alas, sadece 2-3 hafta kullanımdan sonra sonuç verir.

Ilaç yardımı ile

Balgamın nedenine bağlı olarak, hasta bazı ilaçlar reçete edilir. Kendi ilacınızı yaptırırsanız, semptomu ortadan kaldırmak mümkün olabilir, ancak altta yatan hastalık değil. Tanıdan sonra doktor şöyle yazar:

 • antibakteriyel ilaçlar ("Amokislav", "Flemoxin");
 • antiviral tabletler ("Arbidol", "Viferon");
 • özel spreyler (Ingalipt);
 • beklentiler (Mukaltin, Lazolvan, Sinupret);
 • Mukolitiklerle inhalasyon (Ambrobene, Lazolvan).

Insanların anlamı

Boğazda mukus expectoried değilse, ilaçlarla birlikte geleneksel şifacılar tarifleri kullanılması tavsiye edilir. Balgam soğuk algınlığına neden olduğunda, otlar suyu tüketmelisiniz. Papatya, kekik, St John's wort, anne ve üvey anne, meşe kabuğu mükemmel balgam söktürücü özellikleri sahiptir. Suyu basitçe hazırlanır: 1 çorba kaşığı. Kaşığı 1 çorba kaşığı dökün. Sıcak su, kaynatın, sue edin ve günde birkaç kez alın. Sadece maden suyunu ısıtıp, bal ekleyerek içebilirsiniz.

 1. Tuz çözeltisi. 1 bardak su 1 yemek kaşığı çözülür. tuz kaşığı.
 2. Tuz, iyot, soda karışımı. 1 tatlı kaşığı soda ve tuz alın, bir bardak su (sıcak) dökün, birkaç damla iyot ekleyin.

Boğazda mukusun tedavisi

Çocukların ve hamile kadınların organizmaları, özellikle tıbbi maddelere tepki gösterir, bu nedenle tüm balgam tedavisi onlar için uygun değildir. Örneğin, bebekler çok zayıf bağışıklıklara, tabletlerin dağıtılmasından sorumlu olan zayıf gelişmiş enzim sistemlerine sahiptir. Hamile kadınlar çoğu ilaç kontrendikedir: birçok antibiyotik, balgam söktürücü ilaçlar.

Hamilelikte

Hamile bir kadına terleme ile işkence edilirse, bir viral enfeksiyonun neden olduğu boğazda balgam hissi varsa, doktorlar muhtemelen antiviral ilaçlardan uzak durmasını ve otlar ile basit durulama yapmasını tavsiye eder. Antibiyotik tedavisi de istenmeyen bir durumdur - çok nadiren reçete edilir. Hamilelik sırasında gırtlaktaki balgamdan kurtulmak, sadece halk yöntemleriyle ve odada normal nemlilik sağlayarak güvenlidir.

Çocuk

Bebek balgamı nasıl alınır? Kürlenme bebekleri yetişkinlerden çok daha zordur. Onlara derhal ilaç vermeyin - önce geleneksel ilaçların daha güvenli yöntemlerini kullanmalısınız. Pediatristler, bitkilerin infüzyonu ile gargara almayı, spreylerle serpilmeyi, bal ile tedavi etmenizi önerir. Balgam geçmezse, antibakteriyel tedavi, bağışıklık düzeltmesi yazınız.

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuğunda bir larenjit tedavisi daha

Larenjitin sıklıkla çocukları etkileyen çok ciddi bir hastalık olduğu bilinmektedir. Larinks ve ses tellerinin iltihaplanmasıyla ifade edilir, zordur. Kural olarak, hastalık bir önceki soğuk algınlığı veya grip bir komplikasyonudur.

Rinoparenjit - çocuklarda ve yetişkinlerde semptom ve tedavi

Hızlı sayfa gezinmeBu nedir? Rinopharyngitis, patolojik süreçte laringeal astarın tutulumu ile birlikte nazal kavitenin mukoza zarının akut inflamatuar lezyonlarının arka planına karşı gelişen bir hastalıktır.