Loading

Kronik kompanze bademcik iltihabı

tonsillit bir formu bademciklerin sorumluluklarını gerçekleştirmek için, onun hastalık rağmen onların enfeksiyon saldıran baş ve daha edebiliyoruz - tüm bu kronik telafi bademcik veya faz kompanzasyon denir. Bu aşama, - anjina veya gizlilik semptomlarının şeklinde relaps az sayıda ile karakterize edilen bir kronik enfeksiyon sadece çıkışı. Bademcik içerikler bademciklerde bulunur, ancak oldukça az miktarda bulunur.

Bu durum 3 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda yaygındır ve patojenin tamamen ortadan kaldırılmadığı anjinin tamamlanmamış tedavisi nedeniyle gelişir.

Bununla birlikte, tazminat aşaması için doğru tedavi ve öngörülen süre içinde katı uygulaması ile, hastalığın komplikasyonları olasılığı ve kronik dekompanse bademcik iltihabının en karmaşık aşamasına geçişi tamamen dışlanmıştır.

semptomlar

Kronik bademcik iltihabının telafi edilen formunun ağırlaştığını anlayabilen semptomlar, hiçbir şekilde tezahür edemez ya da bu gibi olmayabilir:

 1. artan vücut ısısı;
 2. submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi;
 3. Kötü nefes;
 4. bademciklerde irin oluşumu.

tedavi

Kronik bademcik iltihabı, kompanse edilmiş formu, genellikle karmaşık bir yaklaşımla tedavi eder;

 • Doktor, resepsiyonun uygun olduğunu düşünürse, antibiyotikler;
 • yerel tedavi: durulama, bademciklere ilaçların lokal olarak uygulanması;
 • immün sistemi uyarıcı ilaçların alınması;
 • fizyoterapötik önlemler.

antibiyotikler Pürülan boğaz ağrısı şeklinde alevlenme durumunda kullanılır, diğer durumlarda, onlar atanmaz, t. mantıklı değil. En sık görülen durumlarda - bunlar penisilin preparatları, özellikle Amoksisilin, Amoksil, Ospamox.

durulama boğaz ve ağız boşluğu en etkili şekilde yürütmek:

 • Furacilin (tabletleri, tozu veya çözeltiyi suda çözme);
 • Miramistin (değişmeden formda kullanarak);
 • zayıf potasyum permanganat;
 • hidrojen peroksit (su ile seyreltilmiş);
 • et suyu ve bitkisel tentürler.

Yerel olarak, bademcikler Miramistin, Ingalipt veya Oracett spreyleri ile püskürtülür ve bademciklerin yüzeyine özel maddeler uygulanır:

 • Lugol;
 • Chlorophyllipt;
 • su parlak yeşil ile seyreltilmiş.

Bağışıklık, spreyler veya burun damlaları şeklinde bademcik iltihabı, özellikle topikal uygulama ile, bağışıklık uyarıcı ilaçların güçlendirilmesi için güçlendirilebilir.

Bunlar şunları içerir:

Bu durumda rasyonel olarak yemelisiniz, sigara içmeyin ve ağız mukozası ile alkollü içeceklerle bademciklerinize bir kez daha zarar vermeyin.

fizyoterapi Kronik kompanse bademcik iltihabının tedavisinde tam iyileşme yolunda en önemli koşullardan biri olarak eklenir. Özellikle etkili yıkama lacunaları, çünkü enfekte etken ajanların vital aktivitesinden ve pustan kurtulabilmesinden dolayı sadece bu işlemin yardımı ile.

Yıkamadan sonra, ultraviyole ışınlama ve antiseptik ilaçlarla fonoforez reçete edilir.

Ayrıca, lazer ve ultrason terapisi etkinlikte daha düşük değildir. Özellikle, ultrason sadece bademcik dokusunun iltihaplanması değil kaldırılır, ancak bademcik iltihabı etkeni üzerinde işlemin yıkıcı bir etkisi vardır. Bu yöntemin tek dezavantajı, onun yeterli acı ve bir dizi kontraendikasyonun varlığıdır.

En basit fizyoterapi yöntemi inhalasyon olup, pürülan anjina, komplikasyonlar ve yüksek vücut ısısı için prosedür yasaktır. Kronik tonsillit nebulizer inhalasyonları için anti-inflamatuar, antibiyotik antiseptik ilaçlar uygundur. Aynı etki, klasik, buhar inhalasyonlarının yardımı ile elde edilebilir, ancak aynı zamanda, buharın hiçbir zaman yanmadığından emin olun.

Kronik kompanse tonsillit - nedir bu?

Bademciklerin iltihaplanması - veya bademcik iltihabı - çocuklarda akut formda yetişkinlerden daha fazla hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ancak kronik bademcik iltihabı, neredeyse tüm hayatı boyunca bir kişiye eşlik edebilir, düzenli olarak alevlenme evresinde rahatsızlık verir ve diğer organ ve sistem hastalıklarının gelişimini yavaşça provoke eder. Yetişkinlerde en sık görülen kronik kompanse tonsillittir.

Makalenin içeriği

Gelişim nedenleri

Kronik bademcik iltihabı genellikle akut anjinadan sonra gelişir, eğer ev içi araçlarla tedavi edilmeye çalışılmışsa veya ilaç tedavisi sona ermemişse. Ancak bazen diğer kronik hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar: sinüzit, sifiliz, tüberküloz, herpes, vb. Bu durumda, iltihap yavaş yavaş bademciklere yayılarak yavaş yavaş vuruyor.

Akut tonsillitin etken maddesi bir enfeksiyondur, çoğu zaman bakteridir: streptokok, stafilokok vb. Mukozadan başlayarak, iltihaplı süreçlerin gelişimini tetiklerler. Ve hastalığın alevlenmesine katkıda bulunan ek faktörler şunlardır:

 • kötü alışkanlıklar, her şeyden önce sigara, hangi mukoza zarının zarar görmesinden ve bağışıklığın azalmasından;
 • stres, aşırı çalışma, hipotermi, uyku eksikliği, beriberi, yetersiz beslenme;
 • iç organların kronik hastalıkları: solunum, sindirim endokrin sistemi;
 • sistematik tahrişe yol açan veya boğazın aşılmasına neden olan profesyonel şartlar;
 • dış uyaranların etkisi: duman, hoş olmayan kokular, tozlu veya gazlı hava;
 • mukoza zarının kimyasal veya termal yanması: ev kimyasallarının veya zehirli maddelerin buharlaşması, çok sıcak yiyecek, sigara, vb.
 • İklim koşullarında veya sıcaklık koşullarında keskin bir değişiklik.

Tüm bu olumsuz faktörler bağışıklığı önemli ölçüde azaltır ve bu nedenle patojen mikrofloranın yeniden üretimi için elverişli koşullar yaratır.

Akut bademcik iltihabının kronik forma geçişine izin vermeyin, sadece tek yol olabilir - patojeni tamamen yok etmek ve hasar görmüş bademciklerin onarılması. Ve bunun için doğru seçilmiş preparasyonlar gereklidir: antibakteriyel, antiviral, antifungal, patojenik mikroflorayı tamamen yok edebilir.

Kompanze ve Dekompanse

Tıbbi sınıflandırmaya göre, kronik tonsillit kompanse ve dekompanse edilmiş bir forma sahiptir. Etkilenen bademciklerin doğal koruyucu işlevlerini gerçekleştirmeye devam edebildikleri ölçüde belirlenir.

"Kronik tonsillit kompanse formu" tanısı ile, iltihaplı bademcikler hala vücudu enfeksiyondan korur ve antikorları bağımsız olarak üretmeye devam ederler. Kişi, anjinin tüm semptomları ile hastalığı periyodik olarak şiddetlendirir ve sonra tekrar kaybolur.

Dekompanse formda bademcikler kendileri kalıcı bir toksin kaynağı ve vücutta enfeksiyonlara dönüşürler. Artroz, artrit, romatizma, miyokardit, piyelonefrit, böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açar. Bu, bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasının haklı olduğu durumdur.

Nasıl ayırt edilir

Kompanse edilmiş formu atlayarak dekompanse bademcik iltihabı görünmez. Bu nedenle, alarm vermek ve sistemik düşünceli tedaviye başlamak için kronik bademcik iltihabının ortak belirtileri olduğunda zaten gereklidir:

 • subfebril vücut sıcaklığında arttı;
 • gevşetti, sürekli kırmızı bademcikler;
 • bademcikler ve kötü nefes üzerinde pürülan bir birikimin varlığı;
 • kalıcı boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü;
 • sabahları güçlü bir mukoza zarının kuruluğu ve boğaz ağrısı;
 • palpasyon sırasında şiddetli ağrı ile genişlemiş lenf düğümleri;
 • Bademcikler kapalı, kemerleri güçlü bir şekilde sıkıştırılmış.

Doğru seçilmiş tedavi ile kompanze tonsillit tedavi edilebilir ve tamamen atılabilir. Her ne kadar tedavi sürecini bir ay değil, bazen de bir yıl sürecek olsa da. Bu durumda, hasta sürekli olarak bağışıklığı azaltmaktadır ve sık sık yoldaşları her türlü solunum yolu hastalığıdır.

Bademcillit dekompanse bir forma girdiğinde, yukarıdaki tüm sorunlara yenileri eklenir: kalp ve eklem ağrıları, iç organ hastalıkları, sinir hastalıkları, sinirlilik, böbrek hastalıkları. Bu tezahürlerin nedeni, şu anda vücutta engelsiz olarak yayılan aynı enfeksiyondur.

Ne yapmalıyım?

Kompanse formdaki kronik bademcik iltihabı tedavi edilmelidir, aksi halde problemi çözmenin tek yolu operasyon olacaktır. Ve tedavi sistemik ve karmaşık olmalı ve başlangıç ​​için başka bir alevlenmeyi beklemek kesinlikle gerekli değildir. Aksine, çürüme sırasında bağışıklık sistemi daha güçlüdür, dolayısıyla hastalık ile başa çıkma şansı daha fazladır.

Bir doktor reçete yazılmalıdır. Sizin durumunuzda en etkili ilaçları seçecek ve fizyoterapi prosedürlerini yazacaktır. Genel tedavi şeması şöyle:

 1. Ağzın temizlenmesi - boğazın yıkanması ve bademciklerin yıkanması. Bunu yapmak için antiseptik solüsyonlar kullanın: furacillin, klorophyllipt veya manganese. Durulama için, tuzlu bir çözüm veya bitkisel şifalı otlar alabilirsiniz.
 2. Bademciklerin tedavisi - etkili topikal preparatlarla dikkatli sulama. Bunlar sprey olabilir: Bioparox, Hepilor, Ingalipt, Lugol çözeltisi. Boğazda şiddetli ağrı ile birlikte, novokain veya lidokain içeren karışımlar kullanılabilir.
 3. Lokal antibiyotikler. Genellikle resorpsiyon için tablet şeklinde kullanılır. İlaç almanın bu yöntemi, iltihap bölgesinde faaliyetini en üst düzeye çıkarmanızı sağlar. Daha sıklıkla "Grammicidin", "Pharyngosept", "Septefril" i atar.
 4. Antihistaminikler. Diazolinum, Suprastin, Tavegil, Claritin ve diğerlerini hızla ortadan kaldıran bademciklerin güçlü bir ödemi yanı sıra, antibiyotiklere karşı alerjik bir reaksiyonun önlenmesi için atayın.

Modern fizyoterapinin iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırır: UHF, ultrason, manyetoterapi, darsonval, fonoforez, elektroforez, kuvars, lazer tedavisi.

Öngörülen tedavi süreci mutlaka yapılmalı ve bağımsız düzenlemeler kabul edilemez.

Kronik kompanze tonsillit: ana semptomlar

Herkes, KBB - organlarının, örneğin, anjin veya sinüzitin hastalıklarını bilir.

Vücutta, lenfoid dokusunun biriktiği bademcikler vardır. Palatine bademcikler ikinci bir isim - bezleri var. En çok içlerinde iltihaplanma süreçleri vardır.

Angina transfer edildikten sonra, bademciklerin işlevi tamamen iyileşmeyebilir, "gevşek" olurlar. Bezler beyazımsı renk lekeleri ile kaplıdır - bu lacunar içeriğini biriktirir.

Düzenli olarak ortaya çıkarsa veya yanlış tedavi edilirse, kronik bademcik iltihabı ortaya çıkabilir.

Kronik kompanze bademcik iltihabı kalıcı iltihaplanmaya yol açar, ancak bademcikler koruyucu niteliktedir.

Bu hastalığın bir takım belirtileri vardır:

 • ağızdan en hoş olmayan kokunun varlığı;
 • ağrı görünümü;
 • kasık tıkanıklık oluşumu;
 • bademcikler üzerinde bir dokunuş görünümü.

Kronik kompanze tonsillit, her şeyden önce, anjina kısmi geri dönüşleri ile farklılık gösterir. Bir hastalığa dönüşmez, ancak akut bir tonsillit evresine dönüşür.

Hastalık hipotermi, azaltılmış bağışıklık, soğuk sıvıların içmesiyle tetiklenebilir. Tonsillit bir sonucu olarak, romatoid artrit, post-streptokokal glomerulonefrit, sistemin çeşitli hastalıkları, kardiyak sistemin komplikasyonları başlangıcı olabilir.

Kulak burun boğaz uzmanının kronik bademcik iltihabını teşhis ettiği bazı kriterler vardır:

 • palatine kemerlerin kenarları kırmızıya döner, silindire benzer bir conta bulunur;
 • submandibular lenf düğümlerinin boyutunda bir artış;
 • Bezler ve palatinler arasında sikatrisyel adezyonlar vardır;
 • Bezler, mühürler ve yara izleri ile gevşetilir;
 • kasvetli tıkanıklık görünümü;
 • lacunas sıvı pus ayrılır.

Kronik tonsillit formu: telafi ve dekompanse

Kompanse formdaki kronik tonsillit bazı kriterlere göre belirlenir:

 • Sabah saatlerinde boğazda kuruluk, acı ve karıncalanma hissi vardır;
 • yutulduğunda hoş olmayan duyumlar vardır;
 • sabit anjina.

Faringoskopi sırasında, kronik tonsillitin kompanse formu ortaya çıkar:

 • bademcikler ve palatine kemerlerin yapışma görünümü;
 • düzensiz renkli bademcikler, gevşeklik, açık lacunar paterni;
 • çocuklarda palatine bademcikler hipertrofisi;
 • kemer değişimi (kenar eddies, kalınlaşma bir merdane şeklinde görünür);
 • bölgesel lenf düğümlerinde artış, ağrıları;
 • pürülan-kasık tıpaların ya da sıvı kremsi irin iki düzine lakunanın derinliklerinde oluşumu.

Dekompanse edilmiş form, yukarıda listelenen tüm özellikler ile karakterize edilir. Ek olarak, yılda iki veya üç kez ile akut formlar vardır.

Dekompansasyonun genel belirtileri de vardır:

 • akşamları düşük dereceli ateş var;
 • kalp ve eklemlerde ağrı var;
 • Hasta artan yorgunluktan muzdariptir, çalışma kapasitesi azalır;
 • Alevlenmeler sırasında, konjuge hastalıkları kendilerini gösterir;
 • Üriner, sinir ve diğer sistemleri etkileyen fonksiyonel bozukluklar vardır.

Telafi ve dekompanse bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Kronik tonsillit tedavisi için bir plan oluşturma sürecinde çeşitli göstergeler dikkate alınmaktadır.

Telafi edilmiş tonsillit tedavi edildiğinde, komşu organlarla bağlantılı problemlerden kurtulmak gereklidir: ağız boşluğu ve nazofarenks.

Günün reçeteli rejimini gözlemlemek, fiziksel aktivite yapmak, beslenmenin doğru olması gerekir.

Cerrahın müdahalesi için kontrendikasyonları olan kompanze tonsillit konservatif olarak tedavi edilir. Mikroplara karşı yerel ilaçların kullanılması çok önemlidir. Bunlar lolipop, durulama veya sprey olarak üretilir. Ayrıca immün sistemi uyarıcı ajanların - bakteriyel lizatların, sistemik etkinin immünomodülatörlerinin - lokal olarak uygulanması mümkündür.

Bademcik iltihabı için halk ilaçları da vardır. Tedavi rejimi ayrıca antialerjik ve antihistaminikler, kalsiyum preparatları, C vitamini ve diğerlerini de içerir. Bademcik iltihabının tedavisinde, antibiyotik tedavisi ve boğaz için Klorofililpt ile lokal prosedürler olmadan yapılması olası değildir.

Bir başka etkili yol ise, lacuna'yı bir antiseptik ile yıkamaktır. Ayrıca magneto ve lazer tedavisi, fonoelektroforez, refleks blokajları: novokain blokajları ve manuel tedavi kullanılmaktadır.

Bademcikler artık işlevleriyle baş edemediğinde cerrahi tedavi uygulanır, sadece bir enfeksiyon gelişir. Bu kullanım ultrason, lazer ve donma için bademcikler çıkarılması tam veya kısmi olabilir. Ayrıca bkz. "Kronik tonsillit fotoğrafları".

Kronik bademcik iltihabı - telafi formu

Normal işleyişteki palatine bademcikler vücudu korurlar, mikropların nazofarenks üzerinden solunum yoluna geçmesini önlerler. Zayıf bağışıklık, vücudun kalitatif olarak korunamaması, patojen mikroorganizmaların amigdalanın ödemine neden olması, üzerlerinde pürülan bir kaplamaya sahip olmalarıdır. Bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı olarak geliştirilen akut iltihaplanma. Anjina yetersiz tedavi kronik bir aşamaya inflamasyonu çevirir - bademcik iltihabı yılda birkaç kez şiddetlenir. Bu durumda, amigdala bezlerinin oluşturulduğu lenfoid doku kademeli olarak skar dokusu ile değiştirilir.

Kısmen badem parçaları hala işlevleriyle baş edebilir. Kronik bademcik iltihabının bu formu telafi edilir, bademciklerin çalışması stabilize olur. Hastalık genellikle çocuklarda görülür, yaşlı insanlar nadiren hastalanırlar.

Semptomlar ve hastalığın tipik seyri

Kronik kompanze bademcik iltihabı sıklıkla latent formda ortaya çıkar. Enfeksiyon vücutta bulunur, ancak kendini göstermez. Hastalığın telafi formunun bazı nedenlerden dolayı olabileceğini kabul edin:

 • sık soğuk algınlığı;
 • lenf düğümleri büyütüldü;
 • ağızdan hoş olmayan koku;
 • bademcikler gevşek yapısı ile büyümüş;
 • bademcikler üzerinde festerleme fişleri.

Ek olarak, hasta bazen terleme ve boğaz ağrısı şikayet ediyor. Kronik bademcik iltihabı, kalp bölgesinde ağrılı hislerle karakterizedir, eklemlerde, sırt kaslarında, böbreklerde ağrı vardır.

Telafi edilmiş bademcik iltihabı ile, vücut hala enfeksiyona dayanabilir.

Semptomlar kötüye gidiyor ve anjina birbirini takip edersek, bademcikler bir boşluk irinli kaplama ile kaplıdır, bir yüksek sıcaklık var, biz hastalık dekompanse aşamasına geçirilir söyleyebiliriz. Bu durumda, bademcik iltihabı güçlükle ve bir takım komplikasyonlarla ilerler. Sık görülen bademcik iltihabı yumuşak formda meydana gelirse - bu, subkontinanse bademcik iltihabıdır. Her durumda, hastalık doktor tarafından reçete edilen uygun tedaviyi gerektirir.

streptokoklar ve stafilokoklar - - farenjit patojenleri onun hayatlarının ürünlerini vücutta ikamet ve zehir - toksinleri, yorgunluk ve yorgunluk vardır. Tedavi gereklidir, çünkü kronik tonsillit ile birlikte kardiyovasküler sistem ve böbreklerden bir takım komplikasyonlar oluşur.

tanılama

Doğru bir teşhis yapmak için doktor aşağıdakileri yapacaktır:

 • hasta görüşmesi, anamnez;
 • kan ve idrar testleri;
 • farinksin incelenmesi;
 • bitişik lenf düğümlerinin palpasyonu.

Ek manipülasyonlar gerekli olabilir. Akut dönemde bademcik iltihabı belirtileri telaffuz edilecektir. Hastalığın kompanse formu hafif semptomlara sahiptir.

tedavi

Hemen tıbbi yardım isteyin için bir neden - kronik olarak hastalığın ilk belirtilerinin bademcik görünümünü telafi. Bitkisel bazda kimyasallar ve ilaçlar ve haplar alerji ve olumsuz yan etkilere neden yanı sıra bademcik ağır çeşitleri girmek olanağı sağladığı hem akut hem de kronik formlarının Kendinden tedavisi, tehlikeli olabilir.

Kompanse kronik tonsillit tedavisi yeterince uzun, bir dizi prosedürden oluşur:

 • Boğazını çalkala. Eczane ilaçlar (miramistin, furatsilin, manganez) ve bitkisel şifalı otlar uygulayın: papatya, adaçayı, nergiz. Durulama günde yaklaşık 15 kez tekrarlanır. Durulama sırasında bademciklerden gelen irin yıkanır, boğazdaki ağrı azalır.
 • Kronik tonsillit tedavisinde bademciklerin vakumla yıkanması.

Bademciklerin kızarması. Prosedür doktor tarafından yapılır. Özel antiseptik ajanlar (iyodinol, furacilin, dioksit) ve bazen antibiyotikler kullanılır. Yıkamalar her gün 10-15 gün boyunca gerçekleştirilir, bu prosedür her iki günde bir yapılır. Sonuç olarak bademcik iltihabı azalır ve zararlı bakteriler bunlardan arındırılır.

 • Bademciklerin yağlanması. Prosedür için kullanılan iyot, Lugol çözeltisi, şeftali yağı ve patojenik mikroorganizmaları etkileyen diğer antiseptik maddeler. İyot ve Lugol çözeltisinin çocuklar için uygun olmadığı unutulmamalıdır.
 • Fizyoterapi. Lazer tedavisi (bir lazer ile bademciklerin koterizasyonu), ultraviyole ışınlama ve ultrason ile inhalasyon ile bademcikler üzerindeki etkileri.
 • Antibiyotikler. Hastalığın alevlenmesi sırasında atayın. Remisyon sırasında, antibiyotik almak mantıklı değildir, patojenik mikrofloranın yanı sıra belirli bir ilaca da kullanılabilir.
 • Artan bağışıklık. İlaçlar (immün, ribomunil, vb.) Ile birlikte sertleşmeye, rasyonel beslenmeye, orta derecede egzersize yardımcı olacaktır.
 • Çocuklarda konservatif tedavinin sonuç vermediği görülür: anjin sıklıkla tekrarlanır, tahammül edilmesi zor, bademcikler hipertrofik, romatizma ve böbrek sorunları başlar. Bu durumda, doktor ve ebeveynler, radikal bir yöntem - bademciklerin kaldırılması olasılığını düşünmektedir. Prosedür cerrahi olarak veya daha yumuşak yollarla, örneğin bir lazer kullanılarak gerçekleştirilir.

  önleme

  Tonsillit kronik hastalığın alevlenmesini önlemek için tedavi edilmelidir. Ek olarak, vücuttaki tüm enfeksiyon odakları (örn., Çürük dişler) ortadan kaldırılmalıdır. Eş zamanlı olarak bademcik iltihabı ile eşzamanlı hastalıklar tedavi edilir. Bademcikler ve fizyoterapötik prosedürlerin profilaktik tedavisi için yaygın ARD periyodu sırasında kulak burun boğaz ofisinin ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

  Hastalığın önlenmesi, bağışıklığı güçlendirmeye yönelik bir dizi aktiviteyi içerir. Hasta günün rejimini ayarlamalı, diyet ayarlamalı, diyetleri vitamin bakımından zengin gıdalarla değiştirmelidir. Günlük sabah egzersizleri, yürür, temperleme katılın. Özellikle çocuklar için özel sanatoryum ve sağlık tesislerinde sağlıklarını iyileştirmek yararlıdır.

  Bu kadar önemsiz şeyleri unutma: aşırı soğuma, hava şartlarında giyme, çok sıcak ve soğuk yiyecekler yemeyin.

  Telafi edici tonsillit: hastalığın bir özelliği, tedavi, prognoz

  Telafi edici tonsillit, bademciklerin hala enfeksiyonla baş edebileceği bir patoloji şeklidir. Bu, koruyucu işlevlerini muhafaza etmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu tip bir patoloji, kronik bir hastalığın yeni bir odak noktasıdır. Böyle bir durumda, relapslar yılda en fazla 2-3 kez veya tamamen bulunmaz.

  Telafi edici kronik bademcik iltihabı

  Bu terim ile, iltihaplı bademciklerin koruyucu işlevlerini yerine getirdikleri ve bakterilerin başka organlara girmesine izin vermediği patolojiyi anlıyoruz. Hastalık kroniktir ve çoğu zaman çocukları etkiler.

  Kural olarak, hastalık sonuna kadar tedavi edilmemiş olan akut anjinadan sonra ortaya çıkar. Bazen diğer kronik patolojiler görünümüne yol açar - herpetik enfeksiyon, sinüzit, tüberküloz. Böyle bir durumda, iltihap bademciklerini etkileyerek yenilgiye yol açar.

  nedenleri

  Kronik inflamatuar süreç geliştirme riskini artıran birçok faktör vardır. Aşağıdakileri içerir:

  1. Kötü alışkanlıklar. Sigara içmek özellikle tehlikelidir, çünkü mukoza zarında hasara ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.
  2. Stresli durumlar, sürekli yorgunluk, vitamin eksikliği, hipotermi. Ayrıca, neden yetersiz beslenme olabilir.
  3. Mukoza zarının sürekli tahrişini veya boğazın aşırı yüklenmesini sağlayan zararlı koşullarda çalışın.
  4. İç organların kronik hastalıkları. Tehlike endokrin, solunum ve sindirim sistemlerinin yenilgisidir.
  5. Dış irritanların etkisi. Bunlar, sert kokuları, dumanı, kirli havayı içerir.
  6. Mukoza zarının termal veya kimyasal yanması. Patolojinin nedeni, zehirli maddelere maruz kalmak, çok sıcak yiyecek kullanmak, ev kimyasallarının dumanını solumak olabilir.
  7. Ani iklim değişikliği veya sıcaklık koşullarında değişiklik.

  Kronik tonsillit hakkında daha fazla bilgi için videomuza bakın:

  semptomlar

  Bu bademcik iltihabı genellikle gizli bir sızıntıya sahiptir. Enfeksiyon vücuttadır, ancak kendisini hiçbir şekilde göstermez. Hastalığı tanımlamak için bu semptomlara dikkat etmek önemlidir:

  Fotoğrafta iltihaplı bademcikler

  Daha fazla sıkıştırılmış formdan farklıdır

  Dengeleme bademcik iltihabı ile vücut, bağışıklık sistemini harekete geçirerek enfeksiyondan kendi kendine kurtulabilmektedir.

  tedavi

  Bu rahatsızlığın belirtileri göründüğünde, hemen bir doktora başvurmalısınız. Alerjik reaksiyonlara ve istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinden, kendi kendine ilaç kullanımı çok tehlikelidir. Ayrıca patolojinin ve daha şiddetli formların dönüşümü riski vardır.

  Telafi edici tonsillit uzun süreli tedavi gerektirir. Tüm prosedürleri içerir:

  1. Boğazını çalkala. Bu amaçla eczane anlamına gelir - furatsilin, miramistin kullanılır. Ayrıca potasyum permanganat veya sebze soğanı da kullanabilirsiniz - özellikle yararlı adaçayı ve calendula. Daha az etkili ve papatya yok. Durulama sık sık yapılmalıdır - günde yaklaşık 15 kez. Bu prosedür sayesinde bademciklerin püyden temizlenmesi ve boğazdaki ağrı ile başa çıkılması mümkün olacaktır.
  2. Bademciklerin kızarması. Bu manipülasyon doktor tarafından yapılır. Bu amaçla antiseptik ilaçlar - dioksit, furatsilin, iyodinol kullanın. Bazı durumlarda antibiyotik kullanımı. Yıkamalar her gün 10-15 gün boyunca gerçekleştirilir. Her iki günde çocuklar için prosedür önerilir. Sonuç olarak, bademcik iltihabı azaltmak ve onlardan patojenik bakterileri yıkamak mümkündür.
  3. Bademciklerin yağlanması. Bu prosedür iyot, lugol çözeltisi, şeftali tereyağı ve diğer antiseptiklerle gerçekleştirilir. Ayrıca, mukoza zarının yanmasına neden olabileceğinden, lugol ve iyotun çocuklar için önerilmediğini dikkate almak da önemlidir.
  4. Fizyoterapinin kullanımı. En sık kullanılan bademciklerin lazerle koterlaşmasıdır. İnhalasyon, ultraviyole ışınlama, ultrason da kullanılabilir.
  5. Antibakteriyel ajanların kullanımı. Bu ilaçlar rahatsızlığın tekrarlanması için reçete edilir. Remisyon sırasında, gerekli değildir, çünkü patojenik bakteriler belirli bir ilaca alışabilir.
  6. Bağışıklık sistemini güçlendirmek. Bunun için bağışıklık, ribomunil gibi özel ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca, bir organizmanın temperlenmesinin, spor için girilmesinin, doğru yemenin yapılması gereklidir.

  Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir, videomuza bakın:

  görünüm

  Zamanında ve uygun tedavi ile, bu hastalık tamamen tedavi edilebilir. Aynı zamanda tedavi süreci oldukça uzun zaman alır ve bazen yıllarca sürebilir. Bu rahatsızlığın varlığında hastanın bağışıklığı zayıflar ve bu nedenle sıklıkla solunum patolojilerinden muzdariptir.

  Telafi edici bademcik iltihabı, ciddi sonuçlara yol açabilecek ciddi bir hastalıktır. Bundan kaçınmak için doktora zamanında başvurmak ve randevularını takip etmek gerekir.

  Kompanse kronik tonsillit - klinik tablo özellikleri, tanı ve tedavi yöntemleri

  Kompanse kronik bademcik iltihabı, bademciklerin lenfatik dokusunun baskın bir lezyonuna sahip enfeksiyöz alerjik bir hastalıktır. Bu organlar yerel bağışıklıktan sorumludur ve virüslere ve bakterilere karşı doğal bir engel teşkil ederler. Hastalık, kural olarak, çocuklarda teşhis edilir. En yüksek insidansı 12 yıldır.

  Resmi istatistiklere göre, tonsillit kronik kompanse ENT organlarının tüm patolojilerinin yaklaşık% 25'ini oluşturur. Son yıllarda, bu tür hastalıkların sayısında bir artış olmuştur.

  DSÖ talimatı, kardiyovasküler sistem ve böbreklerdeki komplikasyonların gelişmesini engelleyen kronik bademcik iltihabının derhal tedavi edilmesini gerektirir.

  Kronik tonsillit nedenleri

  Hastalığın ana patojenleri patolojik mikroorganizmalar, viral enfeksiyon veya mantarlardır. Üst solunum yolunun disbakteriyozu, bademciklerin lenfatik yapılarının patolojik yeniden düzenlenmesini de sağlayabilir ve bu da kendi kendini temizleyen lakün süreçlerinin bozulmasına neden olur. Bu süreçlerin sonucu, yılda 2-3 alevlenme ile karakterize edilen kronik telafi edici tonsillittir.

  Bu patoloji için risk faktörleri şunlardır:

  • Sık akut tonsillit;
  • antimikrobiyal alımsız alım;
  • üst solunum yollarının kronik hastalıkları (ARVI, adenoidler, paradontitis, stomatit);
  • genel bağışıklığın baskısı.

  Anjina alevlenmelerinin sayısındaki bir artış, hastalığın dekompanse edilen aşamaya geçişini gösterir.

  Hastalığın patogenezi

  Bir kişinin bakteriyel veya viral enfeksiyonlara özellikle duyarlı hale geldiği vücudun genel duyarlılığı, bağışıklığı azaltmada ana faktördür.

  Vücudun bu hali, bezlerin anatomik yapısının aşağıdaki özellikleri ile kolaylaştırılan palatine bademciklerdeki kronik enfeksiyon odaklarının bir arka planına karşı oluşturulur:

  • bademciklerin dar ve dallı çöküntüleri;
  • akut tonsillit sonrası lenfoid doku skar değişiklikleri;
  • tonsil foliküllerinin reaktivitesinde keskin bir azalma ve oral reseptörlerin duyarlılığının ihlali.

  Bu nedenle, kronik telafili bademcik iltihabı, lenfoid dokunun koruyucu fonksiyonunun kısmen korunduğu palatine bademciklerde yavaş bir enflamatuar prosestir.

  Hastalığın belirtileri

  Klinik tablo nazofarenks bölgede ağrı hastalığı, ateş, tekrarlayan atakların sık nüks ile karakterizedir, servikal lenf içinde hafif bir artış (.? anjin ile Öksürük bkz - Evil veya iyi) kötü kokulu sözlü yorucu kuru öksürük düğümlerin Ve bir organizmanın zehirlenme.

  Yerel işaretler şunları içerir:

  1. Bademciklerin patolojik değişimleri, normal bir boyuta sahip olabilir veya biraz genişlemiş olabilir. Bu gibi durumlarda, bademcikler gevşek ve kısmen sıkışır. Sık akut inflamasyon bademciklerin düzensiz ve yumrulu bir yüzeyinin oluşmasına neden olur.
  2. Lakuna ait patoloji. Bademciklerdeki doğal oluklar genişletilmiş ve pürülan içeriklerle doldurulmuştur. Her zaman dış muayeneyle doktor bu tür trafik sıkışıklığı görebilmektedir. Pusu tespit etmek, tıbbi bir spatula ile bademcikler üzerinde önemsiz bir baskıya yardımcı olur.
  3. Palatine yapıların rahatsızlıkları. Hiperemik ve ödemli olurlar.

  Hastalığın teşhisi

  Tanı: “Tazminat aşamasında kronik bademcik iltihabı” aşağıdaki çalışmaların sonuçlarına dayanılarak oluşturulmuştur:

  1. Hastalığın anamnezinin incelenmesi. Uzmanlar hastalığın reçetelenmesi, alevlenmelerin sayısı ve hastadaki kronik patolojilerin varlığıyla ilgilenir. Ayrıca doktor hastanın şikayetlerini belirtir.
  2. Ağız ve boğazın görsel ve enstrümantal muayenesi. Palatine bademcikler, kemerler ve mukoza zarının morfolojik değişiklikleri ön tanı konulmasına izin verir.
  3. Lakulenin pürülan içeriğinin laboratuvar analizi. Yöntem bademciklerin kronik iltihaplanmasının etken maddesini belirler.
  4. Yaygın ve genişletilmiş bir kan testi.

  Ana tedavi yöntemleri

  Son zamanlarda, doktorların üst solunum yolu hastalıklarının tedavisine yaklaşımı değişmiştir. Yani hastaya kompanse edilen kronik bademcik iltihabı teşhisi konduğunda, tedavi taktiği muhafazakar bir yöntem uygulamaktır. Ve sadece ilaç maruziyetinin etkisizliği, acil müdahale için ana sebeptir.

  Konservatif tedavi

  Kronik tonsillit formları için ilaç tedavisi dört ana bileşenden oluşur:

  1. Vücudun sanitasyonu ve KBB organlarının eşlik eden patolojilerinin tedavisi. Çürük dişler, sinüzit ve adenoidler gibi kronik enfeksiyonların bu şekilde ortadan kaldırılması hastanın hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.
  2. Vücudun genel direncini artırın. Bu teknik, immün sistemi uyarıcı ilaçlar, vitamin preparatları, düzenli egzersiz terapisi ve kimatoterapiyi almaktır.
  3. İltihaplı bademcikler üzerindeki yerel etkiler. Kronik tonsillitin konservatif tedavisi, başarısız olmaksızın anti-enflamatuar, antipiretik ajanların kullanımını öngörmektedir. Ayrıca, palatine bademcikler sulamaya ve antiseptik ve analjezik ilaçlarla durulamaya tabi tutulur.
  4. Fizprotsedury. Üst solunum yollarının iltihaplı lezyonlarının kompleks tedavisi, UHF, mikrodalga, helyum-neon lazerin hareketi ve nazofarenksin mukoza zarının ultraviyole ışınlaması ile tamamlanmaktadır. Bu yöntemler vücut üzerinde genel bir uyarıcı etkiye sahiptir, patolojik mikroorganizmaları yok eder ve mikro dolaşımı uyarır.

  Konservatif tedavinin özellikleri

  Kronik fazda tonsillit tedavisi karmaşık ve siklik bir yaklaşım gerektirir. Tıbbi terapi yılda en az iki kez yapılır.

  Yerel tedavinin temel alanları şunlardır:

  • bademciklerin antiseptiklerle yıkanması (stomatidin, klorofilit, iyodinol);
  • Dezenfektan çözeltileri ile lacunae yağlanması (fukortsin, lugol);
  • emici tabletler ve spreyler formundaki antiseptik preparatlar (faringosepept, strepsil, heksoral, inhalipt);
  • Tuzlu çözeltiler ve antiseptikler ile gargara.

  Kulak burun boğaz uzmanları, çoğunlukla, hastalığın çeşitli semptomlarıyla eş zamanlı olarak savaşan kombine bir etki ile ilaçları reçete ederler.

  Cerrahi tedavi

  Kronik bademcik iltihabı için cerrahi, konservatif tedavinin olumlu bir sonucunun yokluğunda veya kompanse edilmiş formun dekompanse edilene geçişinde endikedir.

  Cerrahi lenfoid dokusunun çıkarılmasını içerir. Tonsillektomi lokal anestezi altında ayaktan tedavi edilir. Bezlerin kesilmesinden birkaç saat sonra hasta eve döner. Radikal müdahalenin bedeli, cerrahın niteliğine ve sağlık kliniğinin seviyesine bağlıdır.

  Kronik kompanze bademcik iltihabı tedavisi

  Kronik bademcik iltihabı uzun süren bademcik iltihabıdır. Kronik kompanzasyonlu bademcik iltihabı bademciklerin iltihaplandığı hastalığın bir şeklidir, ancak bariyer fonksiyonlarıyla baş edebilmekte ve enfeksiyonun vücuda girmesini önlerler.

  İnflamasyon ve belirtilerin nedenleri

  Kronik bademcik iltihabı hipotermiye, kötü yaşam koşullarına, zehirlenmeye, yetersiz beslenmeye ve diğer olumsuz faktörlere yol açabilir.

  Hastalık çeşitli patojenlerin neden olur: stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar, klamidya, herpes virüsü, vb Genellikle böyle anjin, kızıl, kızamık, difteri gibi akut bulaşıcı hastalıklar sonrasında gelişir, ama onların önceden olmadan oluşabilir..

  Kronik bademcik iltihabı vücudun diğer hastalıklarının gelişimini destekler. Bunlar arasında kollajenözler, deri hastalıkları: sedef hastalığı ve egzama, Behçet hastalığı, tiroid hastalığı, nefrit (böbrek hastalığı).

  • hiperterminin eşlik ettiği palatine yayların kalınlaşması;
  • palatine kemerler ve bademcikler arasındaki yaraların oluşumu;
  • bademcikler şeklinde konsolidasyon ve değişim;
  • lakunada pürülan akıntı;
  • Servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

  Bu işaretlerden ikisinin toplamı tanı için yeterlidir.

  Telafi formu genellikle, alevlenmeler veya nadir alevlenmeler olmaksızın gizlice ilerler. Semptomlar zayıf bir şekilde ifade edilir: Hasta boğazda biraz rahatsızlık hisseder, küçük pürülan akıntı mümkündür. Relapslar genellikle yılda 3 defaya kadar ortaya çıkar.

  Onlar her zaman boğaz ağrısı ile ilişkilidir.

  Telafi tonsillit tedavisi

  Akut dönemde, antibiyotik kullanımı ile tedavi yapılır, remisyon döneminde hastanın özel tedaviye ihtiyacı yoktur. Bu zamandaki görev, kronik bademcik iltihaplı bir formun ortaya çıkmasını engellemek, bağışıklığı güçlendirmek, sertleşmek ve dış koşullara uyum sağlamaktır. Hedefe ulaşmak için bir dizi önlem uygulanır: bademciklerin yağlanması, yağlanması, fizyoterapi, immün sistemi uyarıcı ilaçlar. Konservatif tedavi kursları yılda iki kez (genellikle sezon dışı) atanır. Sık alevlenme ile birlikte, ders sayısı 4'e yükselir.

  Boğazın durulanması bir furacilin, miramistin ve manganez çözeltisiyle gerçekleştirilir. Papatya, calendula, adaçayı iyi kanıtlanmış decoctions. Durulamanın etkisi, prosedür sırasında bademciklerin bademciklerden uzaklaştırılmasının, hastanın refahını olumlu yönde etkilemesidir. Günde 15 kez boğazını durulayın.

  Bademcikler lacunae yıkamak için dezenfektan çözümleri uygulayın: furacilin, dioksit, iodinol. Eylem, pürülan çökellerin lakunadan uzaklaştırılması ve bademciklerin iltihaplanmasının azaltılmasıdır. Prosedür genellikle bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Onun görevi - mümkün olduğunca boşluklar derinine nüfuz ama sağlık, ateşin bozulmasına yol açabilecek olan bademcik dokusu, zarar vermez ve hatta bazı durumlarda kan zehirlenmesi. Tedavinin seyri 3-4 gün arayla yapılan 5-6 prosedürden oluşur. Yöntemin etkinliği, büyük ölçüde, tonsil dokusunda skar değişiklikleri ile sınırlı olabilen lakunaya erişime bağlıdır.

  Bademciklerin yağlanması için antibakteriyel madde seçimi, patojenik mikrofloranın kendisine duyarlılığı ile belirlenir. Ayrıca, iyot ve lugol çözeltisi ile yağlama (istisna - çocuklar ve hamile kadınlar), şeftali yağı.

  Bağışıklığı artırmak için, bağışıklık, imudon ve topikal preparatlar reçete edilir: ribomunil, levamisole, IRS-19. Güçlendirilmenin bağışıklığı ilaç almakla sınırlı kalmamalıdır. Spor, sertleşme aktiviteleri ve rasyonel beslenmeye ihtiyacımız var.

  Fizyoterapötik etki kompleksi, bademcikler, ultrason ve lazer tedavisinin kısa dalga ultraviyole ışınımını içerir. Bademcik iltihabının en etkili yöntemlerinden biri inhalasyonlardır. Her yaştaki hastalara uygulanır. Tek kontrendikasyon yüksek vücut ısısıdır.

  Kronik kompanse tonsillit nedenleri ve tedavi yöntemleri

  Telafi edici bademcik iltihabı, bademcik dokularındaki enfeksiyöz patojenlerin gelişiminin başlangıç ​​aşaması ile karakterize edilen bu hastalığın ayrı bir şeklidir. Bakteriyel mikrofloranın patolojik kökeninin bu aşamasında, hastanın bezleri hala enfeksiyona karşı direnç gösterebilir ve lokal bağışıklık, bakterilerin patojenik aktivitesini baskılayacak kadar güçlüdür. Bu durumda, ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra, uygun tedaviye başlanması durumunda, bademcik iltihabından hızlı bir iyileşme olasılığı vardır. Bademcik iltihabı ile, hastalık alevlenme yılda en fazla 2-3 kez oluşur ve iyileşme durumunda relaps tamamen yok.

  Bu nedir? Kronik tonsillitin kompanse formunun nedenleri ve farklılıkları nelerdir?

  Tıbbi terminolojide, bademcik iltihabının telafisi, bademciklerin dokularında, hastalığın kendisinin gelişiminin ilk aşamasında bir enflamatuar sürecin varlığını ima eder. Çoğu zaman, hastalık 14 yaşın altındaki çocukları etkiler ve düzenli olarak üst ve alt solunum yollarının soğuk, viral ve çeşitli bulaşıcı hastalıkları olurlar.

  Ayrıca, vakaların% 67'sinde kronik telafi edici tonsillit, transfer edilen anjinadan sonra gelişir. Hastalığın başlangıcı için ön koşul, boğazda tedavi edilmeyen iltihaplanmadır, böylece patojenik enfeksiyon mukozada kalır ve bademciklerin derin dokularına nüfuz eder.

  Kompanse edilen bademcik iltihabı, doktorların, zamanında tedavi ile, sadece enfeksiyonun başlangıç ​​odağı olarak hızla yok edilmesini ve hastalığın sub-kompanze bademcik iltihabına geçişini önlemesini sağlar. İkinci tip rahatsızlık, bademciklerin kalıcı bakteriyel atakların etkisi altındaki lokal immünitelerinin koruyucu işlevlerini yitirdiği ve konservatif olarak tedavi edilmesi zor olan hastalığın stabil bir kronik formunu geliştirme tehdidi olduğu bir sınır durumdur. Bu durumda, bezlerden, enfeksiyon, kan ile birlikte, vücudun her tarafına yayılma ve bir kişinin herhangi bir iç organını etkileme fırsatı alır.

  Bir hastada telafi formunun bademcik iltihabının görünümünü etkileyen bir takım patolojik faktörler vardır. Boğaz ve üst solunum yollarının olağan inflamasyonunun neden telafi edilen bir bademcik iltihabı gibi bir komplikasyon gelişmesiyle sonuçlanmasının aşağıdaki nedenleri vardır:

  Kötü alışkanlıklar

  Her bir iç organ ve doku, bakteri, virüs ve mantarlar gibi yabancı biyolojik maddelerin etkilerinden insanlarda korunması, ve aynı zamanda patojen çevresel faktörlerin etkileri garanti eden bir yerel bağışıklık bulunmaktadır. Bunlar sigara içmek, alkollü içeceklerin kötüye kullanılmasıdır. hastanın yaşam bağımlılığı veri varlığının bir sonucu olarak, yerel bağışıklık sistemi zayıf bademcik ve boğaz bulunan dolechennaya enfeksiyon olur, bademcik bademcik iltihabı ilk aşaması tahrik, doku nüfuz eder.

  Stresli durumlar

  Günlük sinirsel aşırı efor, aynı zamanda, sadece tüm organizmanın sağlık durumunu ve bademciklerin yerel bağışıklığının koruyucu işlevlerini de olumsuz etkiler.

  Kronik stres koşullarında yaşayan insanlar, telafi edilen bir formda bademcik iltihabı geliştirmekten daha muhtemeldir.

  aşırı soğuma

  Düşük sıcaklık koşullarında uzun süre kalmak boğazda kalan ve bezlerin dokularını etkileyen az miktarda patojenik enfeksiyon için bir katalizör haline gelebilir. Özellikle alt ekstremitelerde ciddi bir hipotermi varsa, kompanze tonsillit riski artar.

  Zehirli mukoza zarı hasarı

  Gündüz agresif bir ortamla yüz yüze gelen insanlar, havadaki uçucu kimyasal bileşiklerin bulunduğu, boğaz ve bademciklerin mukoza zarını yakma özelliklerine sahip olanlar da bademciklerin enfeksiyöz hastalıklarına maruz kalmaktadırlar.

  İç organların patolojisi

  endokrin, sindirim ve solunum sistemlerinin fonksiyonel bozuklukları, insanın neden son zamanlarda hasta akut boğaz ağrısı, telafi bademcik olmuştur hizmet edebilir. Sindirim sistemi patolojisi kaynaktan hidroklorik asit damlaları, boğaz doku almak onları rahatsız ve başarılı bir şekilde bakteriyel mikroflora kullanan daha kronik enflamasyon ile sonuçlandığı zaman, mideyle ilgili aşırı asidite provoke edebilir. Endokrin sistemin patolojileri kendilerini hormonal dengesizlik şeklinde gösterir ve lokal bağışıklık kalitesini önemli ölçüde azaltır.

  Sıcaklık farklılıkları

  Kısa bir süre için bütün vücut zayıf hale getirir ve enfeksiyonlu maddelere karşı savunmasız olumlu faktörlerin etkisi altında hastanın bademcik iltihabı nüfuz ve enfeksiyonun yavaş ilk odakların provoke bademcik iltihabı, telafi için hava veya iklim bölgeleri bir değişiklik belirgin bir dönüşüme streslidir. Bademciklerin bu hastalığının gelişimindeki tüm olası nedensel faktörlere rağmen, hepsi tek bir temel durumla birleştirilmiştir. Bu, hastanın önceki gün hasta olduğu ve bağışıklık sisteminin aşırı derecede zayıfladığı birincil enfeksiyöz patolojinin varlığıdır.

  Hastalığın bu biçimindeki temel fark, enfeksiyonun bademciklere ilk girmesi aşamasında, hastanın bağışıklığının, bakterinin mikroflorasından boğazı temizleyebilmesi ve hastalığın daha karmaşık aşamalara geçişini engellemesidir.

  Semptomlar ve Tanı

  akışın gizli klinik tablo ve uzun bir süre için karakterize hastalığın bu formu kesinlikle boğazında hafif bir rahatsızlık ve ağzından hoş olmayan bir koku dışında keçe edilemez beri yalnız Telafi bademcik, tespit etmek çok zordur. Genel olarak, aşağıdaki semptomlar kompanze tonsillitin karakteristiğidir:

  • En ufak bir süper soğutmada veya insan vücudu üzerindeki etkisi rüzgarda meydana gelen kronik soğuk algınlığı eğilimi vardır;
  • daha tam olarak tedavi dişler ve ağız bakım mevcudiyetinde, dengelenmiş şekilde bademcik iltihabı olan hastaların ağız (bademcik dokularında bakteriler, parazitler tarafından üretilen bu hidrojen sülfid,) hoş olmayan çürük kokusu hissi;
  • bademcik yüzey bölümü, gevşek hale gelir ve (bu girintilere pürülan plakaları oluşturan patolojik mikroorganizmaların büyük sayısı, bu nihayetinde öksürük esnasında hava akımı ile ağız yoluyla çıkıp) farklı derinliklerde çok oluklar benzer;
  • submaksiller lenf nodlarının genişlemesi (lenfatik sistem, enfeksiyöz ajanların popülasyonunda keskin bir artışa ve boğazda yavaş inflamatuar sürecin varlığına ilişkin ilk reaksiyonlardan biridir);
  • bademciklerin yanı sıra tahrip olmuş dokularda, çürümenin hoş olmayan bir kokusu olan küçük tanelere benzeyen pürülan tıkaçlarda ilk tespit vakaları vardır.

  Bazen hastalar cızırtılı duygu ve boğazdaki hafif ağrı şikayetçi ama bu belirti çok nadiren ortaya çıkar. Enfeksiyonun aşırı birikimi, kalp kasının dokusuna nüfuz faaliyetlerinin çeşitli ihlalleri sebep gibi, kardiyovasküler sistem, kalp bölgesinde rahatsızlık olası varlığının eşlik eden hastalıkları olan hastaların ise.

  Hastalığın teşhisi, hastanın boğazının yüzeyi ve bademcikleri tarafından yapılan görsel muayeneden oluşur. Eğer telafili bademcik iltihabı belirtileri bulunursa, doktor bademcikleri örten mukozaya ait bir bakteri kültürünün teslim edilmesini öngörür. Bunu yapmak için, laboratuarda, tıbbi çalışan, boğazın yüzeyinden ve hastanın bezlerinden bir leke seçer. Bundan sonra, hastalığın bulaşıcı ajan tipini belirlemek için bir biyolojik materyal çalışması yapılmıştır.

  Telafi tonsillit tedavisi

  Hastalığın bu formun yalnızca doğrudan bir bulaşıcı hastalığın başlangıcı olmasına rağmen, hala uzun ve önemli sistemik tedaviyi gerektirir. Telafi edilmiş tonsillit tedavisi, aşağıdaki manipülasyonlardan oluşur:

  • Genel antiseptik çözeltiler Furatsilinom olarak ağız ve bademcik durulama Hlogeksidin bakteriyel mikroflora popülasyonuna Miramistin (2 ila 5 kat hastalık semptomlarının tamamen ortadan kalkana kadar, günde bir tavsiye gargara) ilacın dış etki altında indirgendi;
  • bademciklerin yüzeyini iodinol solüsyonu ile bir iğne kullanmadan tıbbi bir şırınga kullanarak yıkamak (bu amaçlar için 20 ml'lik bir şırınga en uygunudur);
  • Lugol bademcik yağlama (yün kesilmiş tıbbi kaşık üzerine sarılmış ve Lugol çözeltisi içinde ıslatın ve bol miktarda şişmiş bezler yağlanacak);
  • Ökaliptüsün uçucu yağının kullanılmasıyla inhalasyonların yapılması (bu prosedür bir sağlık kurumunda gerçekleştirilir);
  • Farklı antimikrobik spektrumun uygulama (ilaç tabletleri ve kas içine enjeksiyon ve bakteri türüne bağlı olarak ayrı ayrı seçilen antibiyotik şekli olarak kullanılan tespit edilmiştir).

  Katılan doktorun takdirine bağlı olarak, hastanın bademciklerinin yabancı mikroorganizmaların patolojik etkisinden en hızlı şekilde serbest bırakılmasını amaçlayan diğer tedavi yöntemlerini kullanmak mümkündür.

  Yokluğunda veya uygun olmayan tedavide komplikasyonlar

  Her bir hastanın bağışıklık sistemi farklı tepki için terapötik protokolü tarafından derlenen yanlış Uygun tedavi ya da yokluğunda bademcik iltihabı daha da geliştirilmesi telafi formu tahrik zordur. Sadece bu durumda ortaya çıkabilecek genel komplikasyonları tahsis edin, yani:

  • sadece bademciklerin değil, tüm boğaz dokularında geniş iltihaplanma;
  • Üst solunum sisteminde bakterilerin girişini önlemeye yönelik bezleri, koruyucu fonksiyon kaybı;
  • larinksin inflamatuar ödemi;
  • vücudun bakteriyel zehirlenmesi;
  • çürük gelişimi ve ağız boşluğunda aşırı miktarda enfeksiyonun etkisi altında dişlerin kronlarının yok edilmesi;
  • bakteriyel etiyolojinin iç organlarının inflamatuar hastalıkları.

  Bu belirtilerin periyodik alevlenmeler ile kronik hastalığın evresine taşındı tıbbi tedavi eksikliği telafi bademcik, neden diğer küçük veya daha ağır komplikasyonlara ve sağlık sorunları gelişimini engellemez.

  Kronik kompanze tonsillit: semptomlar, tedavi taktikleri

  Kompanse kronik bademcik iltihabı bademciklerin hala enfeksiyonla başa çıktığı ve koruyucu işlevlerini koruduğu bir bademcik iltihabıdır. Aslında, bademcik iltihabı bu form bademciklerde sadece kronik bir enfeksiyonun odağıdır.

  Kronik kompanse bademcik iltihabı ile, alevlenmeler yılda 2-3 kez anjin şeklinde meydana gelmez ve hiç oluşmayabilir. Genellikle bezlerde hafif bir rahatsızlık ile latent oluşur ve bunlarda tıkanıklık az miktarda irin.

  kronik bademcik semptomların alevlenmesi aşağıdaki meydana: bademcikler iltihap, vb ağız kokusu, sıcaklık artışı, artan bölgesel lenf düğümleri, meydana birikebilir..

  Dekompanse bir forma geçişini önlemek ve komplikasyonları önlemek için kompanse bir kronik tonsillit formu ile doğru tedaviyi takip etmek çok önemlidir.

  Kompanse kronik bademcik iltihabı tedavisi

  Tipik haliyle, bademcik bu biçiminin tedavisi, antibiyotikler durulama, inhalasyon, kompres, yağlama bademcik, fizik tedavi içeren karmaşık bir yaklaşım kullanılabilir ve bu gereklidir. Her bir yöntemi ayrı ayrı analiz edeceğiz.

  Durulayın. Kompanse kronik bademcik iltihabı ile iyi bir etki, boğazın furakilinin yanı sıra diğer antiseptikler (miramistin, normal manganez) ile yıkanmasıdır. Ayrıca çeşitli otların et suyu ile gargara yapabilirsiniz: papatya, nergis, adaçayı. Boğazları bademciklerden yıkarken, enfeksiyon ve pürülan çökelti yıkanır, bu nedenle bu gibi işlemlerden sonraki sağlık durumu önemli ölçüde iyileşir.

  Bademciklerin lakünlerinin yıkanması. Ayrıca iyi yıkama etkinliği boşluklar bademcik (patojenik mikroorganizmaların duyarlı iodinol dioksit, furatsilin ve antibiyotikler), çeşitli dezenfektanlar bulunur. boşluklar pürülan plak yıkanarak uzaklaştırıldı, kötü amaçlı bir mikroflora tarafından öldürülür, bademcik iltihabı azaltır ve bunların boyutunu azaltmak. Genellikle yeterli - her gün, çocuklar - her gün gerçekleştirilen 10-15 prosedürler.

  Bademciklerin yağlanması. Bademciklerin yağlanmasına yönelik prosedürler inflamasyonu azaltır ve aynı zamanda kompanse bademcik iltihabının etkili tedavisine katkıda bulunur. Bademcikler Lugol çözeltisi, iyot ile yağlanabilir (Lugol ve iodine çocuklukta ve hamilelik sırasında kullanmayın!), Şeftali yağı yanı sıra çeşitli antibakteriyel ilaçların patojenik mikroflora duyarlı olduğu çözeltiler şeklinde.

  Bağışıklığın güçlendirilmesi. Vücudun koruyucu işlevini geri yüklemek için, çeşitli immün sistemi uyarıcı ilaçlar alabilirsiniz: bağışıklık, imudon. Topikal uygulama için uygun IRS-19, levamisol, ribomunil. Ayrıca, önleyici bir önlem olarak, bağışıklık, sertleştirme, egzersiz, doğru beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürme yoluyla güçlendirilebilir.

  Fizyoterapi. Fizyoterapi ile, aşağıdaki yöntemler kullanılır: bademciklerin kısa dalga UV ışınlaması, lazer tedavisi, ultrason tedavisi, inhalasyonlar (yüksek sıcaklıklarda inhalasyon kullanmayın). Genel olarak, inhalasyonlar, herhangi bir yaştaki hastalar için optimal tedavi yöntemidir.

  Antibiyotikler. Antibiyotikler genellikle sadece antibiyotik alan anlam ifade etmez, remisyon dengelenmiş biçiminde, kronik bademcik iltihabı (semptom yok) tedavisinde, kronik tonsilit (pürülan bademcik iltihabı) akut alevlenmesinde kullanılır, bu antibiyotiklerin alevlenme yokluğunda sadece vücuda zararlıdır.., Ancak ve ilaca bağımlılık yapar.

  Dolayısıyla, biz burada kısa ve kompanse edilmiş tonsillit tedavisi için demonte yöntemleri vardır. Formda tonsillit zamanında ve yetkili tedavi, hem de periyodik bakım (gargara, bademcikleri yıkamak) göz önünde bulundurunuz tonsillit daha da gelişmesine (dekompanse forma geçiş) önlemek ve hiç kronik tonsillit unutmak için izin vermek önemlidir! Hasta olmayın, sizin için en iyisi!

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

  Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.

  Çocuklar ve yetişkinler için boğaz ağrısı için ilaç - bir açıklama, eylem mekanizması ve fiyat ile etkili ilaçlar

  Bir yetişkin veya bir çocuk için boğaz ağrısı için bazı ilaçlar seçerken, birkaç uyuşturucu grubuna dikkat etmek gerekir.