Loading

Boğaz için sıkıştırır: tarifler ve kurallar

Geleneksel tıp, semptomları hafifletmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler sunar. Boğaz için sıkıştırır, enflamatuar ve enfeksiyöz patolojilerde durumun hafifletilmesi için kanıtlanmış bir yöntemdir. Kompresyonların uygun kullanımı birçok komplikasyondan kaçınmanıza yardımcı olur.

Terapötik kompresler nelerdir?

Sıkıştırma kuru, nemli, ısınma, yanma veya soğuk olabilen tıbbi bir pansumandır.

Tıbbi kompresler altında, kural olarak, su ve özel maddelerle emprenye edilmiş pansumanlar kastediyoruz. Bu pansumanlar sıcak veya sıcak olabilir. Malzemeler şifalı otlar kullandıkça, hidroterapinin etkisini tamamlar. Hardalın en yaygın kullanımı, ancak diğer bitki bileşenlerini uygular.

Kompresyonların terapötik etkisinin mekanizması uzun zamandır incelenmiştir. Sıcak veya sıcak su ile emprenye edilmiş pansumanlar, etkilenen doku üzerinde lokal bir termal etkiye sahiptir ve metabolik süreçleri iyileştirir. Çeşitli bitkilerin kullanımı ayrıca bağışıklık etkinliğini arttırmaya ve patojenik faktörleri nötralize etmeye de yardımcı olur.

Bu terapi öncelikle iltihaplı ve enfeksiyöz süreçlerle mücadele etmeyi amaçlamaktadır.

Anestezik etki de dikkati çekmektedir. Isının yerel etkisi kasları rahatlatır, iltihaplı hücre zarlarını yatıştırır, enerji süreçlerini iyileştirir ve hücre yenilenmesini uyarır. Bireysel bitki bileşenleri, kompreslerin anestezik etkisini önemli ölçüde artırır.

Kompresler tıbbi tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılabilir. Birçok doktor geleneksel ve geleneksel tıp yöntemlerini paylaşmayı onayladı.

Bir boğazın hangi hastalıklarında sıkıştırmak mümkündür?

Kompres ana değil, boğaz hastalıklarını tedavi etmek için ek bir yöntemdir.

Enflamatuar ve enfeksiyöz hastalıkların tedavisi için terapötik kompresler önerilmektedir. Bu tür hastalıklar sıklıkla boğazı etkileyerek hoş olmayan semptomlara ve tehlikeli komplikasyonlara neden olur. Sıcaklığın etkisi ve şifalı bitkilerin etkisi dokuların şişmesini azaltabilir, bölgeyi anestezi edebilir ve patojenik faktörleri yok edebilir.

Sıkıştırmalar aşağıdaki boğaz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilir:

 • Katarrhal hastalıklar. Bu, solunum yolunun üst kısmını etkileyen bir grup viral patolojidir. Virüsler havadaki damlacıklar tarafından yayıldıkça, mukoza boğazı sıklıkla enfeksiyona bir geçit olarak işlev görür. Sonuç olarak, hasta boğazda tahriş, şişlik, öksürük ve diğer hoş olmayan semptomlardan muzdariptir.
 • Tonsillit. Bu hastalık, mukoza zarında ve boğazdaki lenfoid dokuda hasar ile karakterizedir. Bulaşıcı maddeler virüs ve bakteri olabilir. Hastalık, kalbe ve akciğerlere zarar da dahil olmak üzere tehlikeli komplikasyonlarla karakterizedir. Akut ve kronik tonsillit formlarının belirtileri değişebilir. Genellikle hasta birkaç gün boyunca vücut sıcaklığına sahiptir.
 • Laryngitis. Larinksin mukoza zarının inflamatuar bir hastalığıdır. Hastalık, düşük sıcaklıkların ve tahriş edici faktörlerin etkisine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tipik semptomlar, kalıcı bir öksürük ve sesin ses kısıklığını içerir.
 • Farenjit. Farinksin bu enfeksiyonu genellikle soğuk algınlığının bir komplikasyonudur.

Genel olarak, enfeksiyöz doğanın boğazının herhangi bir enfeksiyonu, aşağıdaki klinik bulguların varlığında kompreslerin kullanımına temel olabilir:

Tıbbi kompreslerin kullanımı ilgili hekim ile anlaşılmalıdır.

Kontrendikasyonlar

Artmış vücut ısısı ile, sıkıştırma koymak yasaktır!

Isı ve şifalı bitkilerin terapötik etkisi her zaman hastanın yararına gitmez. Bazı patolojilerde, kompreslerin kullanımı ya istenmeyen ya da genellikle yasaktır.

 • Boyun derisinin lokal lezyonu.
 • Dokulardaki irin oluşumu.
 • Zorluk nefes alıyorum.
 • Ateşi.
 • 6 yıla kadar yaş.

Olası kontrendikasyonların nedenlerini anlamak için, kompreslerin kullanımının fizyolojik etkisini anlamak gerekir. Doku sıcaklığındaki artış, hücrelerin metabolizmasını hızlandırır, kan damarlarının açıklığını geliştirir ve bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bütün bunlar, boğaz apseleri gibi pürülan bir hastalığın seyri üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu durumda, ısının etkisi sadece dokularda irin yayılmasını hızlandıracaktır.

En iyi tariflerin gözden geçirilmesi

Terapötik bir kompres yapmak için çeşitli bileşenler kullanılabilir. En yaygın kompres sıcak veya sıcak suya batırılmış bir sargıdır. Bazen lokal tahriş edici etki için suya tuz eklenir.

Alkol veya votka bazlı bir kompres yapıyoruz

Diğer olası maddeler:

 1. Bitkisel bileşenleri iyileştirmek. Sıkıştırmanın üretimi için, calendula çiçekleri, siyah salatalık yaprakları, karakafes yaprakları, kediotu kökü, nane yaprakları, beyaz meşe kabuğu ve pelin otu kullanılabilir. Bu bitkisel ilaçlar anti-enflamatuar, antimikrobiyal, analjezik ve tonik etkilere sahiptir. Hareketleri boğaz kaslarını gevşetir ve nefes almayı kolaylaştırır. Giyinme, tentür ve bitkilerin soğurulmasına sızmak için kullanılabilir.
 2. Hardal tozu. Bu bitkisel ilaç, akut bir baharat olarak yemek pişirmede daha yaygın olarak bilinir. Birçoğu da yerel doku ısınması için kullanılan hardal sıvaları bilir. Hardalda ıslatılan hardal veya bandajlar boğaz problemlerini tedavi etmek için kullanılabilir. Böyle bir aracın kullanımı öksürüğü hafifletmeye ve boğazın şişmesini azaltmaya yardımcı olur. Uzun süre maruz kaldığında yanıklara neden olabileceğinden, hardal dikkatle kullanın.
 3. Etil alkol. Alkol dokuya mükemmel şekilde emilir ve lokal bağışıklığı uyarır. Anestezik etki de dikkati çekmektedir. Bir kompres hazırlamak için, seyreltilmiş tıbbi alkol veya votka kullanabilirsiniz.

Halk hekimliğinde, soğutma kompresinin kullanımı da yaygındır. Tipik olarak, bu soğuk suya batırılmış normal bir kumaştır. Bu sargı hastanın ateşli durumunu rahatlatmak için kullanılır.

Bir kompres ne kadar doğru bir şekilde koyulur?

Terapötik kompreslerin uygun kullanımı olası yan etkileri önler. Sıcak, soğutma ve diğer kompres tiplerinin üretimi kendi özelliklerine sahiptir.

Sıkıştırılmış bez, ince pamuklu veya gazlı bezlerden daha iyidir.

Sıkıştırmanın kuralları:

 • En etkili kompresler çok katmanlı bir yapıya sahiptir. Birinci tabaka, ılık su ile nemlendirilmiş herhangi bir gözenekli malzeme (peçete veya bandaj) olabilir. İkinci katın kalitesinde bir selofan torbası veya başka yoğun bir malzeme kullanın. İlave ısıtma için üçüncü ve dördüncü katmanlara ihtiyaç vardır - bu bir eşarp, pamuk yünü veya benzeri bir malzeme olabilir.
 • İlk kompres tabakası sebze bileşenleriyle emprenye edilir. Hardal tozu, ılık su ile nemlendirilmiş iki peçete arasına yerleştirilebilir.
 • Sıkıştırmalar 10-15 dakika süreyle uygulanır. Soğuk kompresler periyodik olarak değiştirilmelidir, ancak dokuyu buzlu su ile emprenye etmek imkansızdır.
 • Şiddetli bir rahatsızlık varsa, derhal sıkıştırın.
 • Medikal alkol eşit hacimde su ile karıştırılmalıdır. Vodka su eklemeden kullanılabilir.

Otlar ile sıkıştırır alerjik reaksiyona neden olabilir, bu yüzden hastanın durumunu yakından izlemeniz gerekir.

Boğaz için sıkıştırır hamilelik ve emzirme döneminde kullanılabilir.

En hafif etki veya sıradan su içeren bitkilerin kullanılması tavsiye edilir. Kadının durumunu etkileyebileceğinden, alkol, hardal tozu ve diğer agresif maddeleri kullanmayın. Bir doktorun danışması, halk tedavisinin en güvenli yöntemini belirlemede yardımcı olacaktır.

Bir sıkıştırmayı doğru şekilde nasıl hazırlayacağınız hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Diğer geleneksel tıp yöntemlerinde olduğu gibi, kompreslerin kullanımı da artıları ve eksileri vardır. Aşağıdaki avantajlar ayırt edilebilir:

 1. Metod mevcudiyeti. En yaygın sıkıştırmayı yapmak için uygun bir bez bulup suyla nemlendirin. Çoğu bitki bileşeni eczanede bulunabilir.
 2. Gerçek etkisi. Birçok geleneksel tıp, kanıtlanmamış etkilere sahiptir, ancak sıcaklığın doku ve hücreler üzerindeki etkisi güvenilir bir şekilde incelenmiştir.
 3. Diğer tedavi yöntemlerine müdahale etmeyin.

Ana dezavantajlar, ağır hastalıklarda tartışmalı etkinlik, olası komplikasyonlar ve bileşenlerin yan etkilerini içerir. Bu nedenle, boğaz için kompresler, hastalık sırasında hastanın durumunu iyileştirmeye yardımcı olan mükemmel bir halk ilaçtır.

Boğazda alkol veya votka sıkıştır

Merhaba sevgili okuyucular. Soğuk algınlığı ve viral hastalıkların mevcudiyetinde, kendi deneyimlerim, tariflerim tarafından kanıtlanmış sizinle paylaşıyorum. Çocukluğumda, hasta olduğumda annem sık sık bir vodka kompresini boğazıma uyguladı, beni tüylü bir şal ile sardı ve ben de 2 saat yatakta yattım ama sonuç her zaman olumluydu. Tabii ki, tedavinin çaylar, otlar, hardal sıvaları ile birlikte uygulandığı belirtilmelidir. Sonuçta, hepimiz karmaşık tedavinin hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunduğunu biliyoruz. Bugün votka ve alkol sıkıştırmalarını kullanmanın ve incelerken tüm incelikleri paylaşmak istiyorum. Bu bilgilerin size yardımcı olması için mutlu olurum.

Bazen sadece hayat kurtarıcı gerçekten etkili bir soğuk dayanacak ve sonuçları (orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, larenjit, farenjit, bademcik iltihabı, ve diğer birçok nahoş ve hatta tehlikeli hastalıklar) Boğaz de votka kompres olduğu yetenekli anlamına gelir. Bakteriyel enfeksiyonlarda ve viral enfeksiyonlarda da gösterilmiştir.

Votka (alkol, kompres gibi) - ısınma ana eylem yönü. Birçok kişi yanlışlıkla votka olduğunu düşünürse de, bu durumda etkili bir antiseptik ve bakterisit, antiviral ajan olarak davranır. Ve mülklerinin verileri de yer alsa da, hiçbir şekilde ön plana çıkmıyorlar.

Votka sıkıştırması nasıl çalışır?

Isıtma kompresleri halk hekimliği tarafından çok takdir görmektedir ve hatta geleneksel olarak hala doktorların tavsiyesi üzerine pratikte uygulanmaktadır. Bu arada sadece boğazda problemler için kullanılmıyor. - ve eklemler de dahil olmak üzere, herhangi bir enflamatuar rahatsızlık, salgının iyileşme sürecinden önce geri çekilir. Votka veya alkol arasındaki sıkıştırmalar, yetkili "dikkat dağıtıcı" terapinin en parlak örneğidir.

Etkileri (votka ve alkol kompresleri) birbirine benzemektedir. En uzmanlara göre, kendilerini ve geleneksel şifacıların deneyimi, ya da evde bu tedaviyi uygulayanların sadece bu hastalar gözden tek şey, çoğu durumda, bir kompres hazırlanması için ana hammadde olarak, bu tercih hırsızlık votka olduğu not edilebilir.

O, alkolün aksine, cilt üzerinde olumsuz etkisi şeklinde hiçbir yan etkisi yoktur (eğer çocuğa kompres uygulamak için plan özellikle!), Yanıklar, alerjik reaksiyonlar ve benzeri izlerini bırakmak. Her iki madde, bir kompresin uygun şekilde hazırlanması ve aynı uygulama (aşağıda açıklandığı gibi) ile akut solunum yolu enfeksiyonları, yaygın soğuk algınlığı ve bunların komplikasyonları ile etkin bir şekilde mücadele edebilir.

Ancak, sıkıştırmanın yerel etkilerin bir "aracı" olduğu da unutulmamalıdır. Yani, tüm organizma için karmaşık bir terapötik etkiye sahip olmaksızın hastalığı yalnızca uygulamanın yerine getirebilir. Bu nedenle, bir kural olarak, hastalıkların tedavisinde sadece bir tanesi değil, sadece bir tanesini kullanıyor!

Yani, aslında, votka veya alkol, kompresler etkisi vardır:

✔ Isınma, sadece hastalığın tedavisinde yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hoş olmayan sıcaklıklar ile boğaz ağrısını “saran” hoş olmayan semptomlarını da ortadan kaldırır.

✔ Anti-inflamatuar ("bağışıklık hücreleri" ile birlikte, kan damarlarının ve kan akışının genişlemesine bağlı).

✔ Antibakteriyel, antifungal, antiviral, patojenlerin ve mantarların doğrudan tahribatına katkıda bulunur ve ayrıca üremelerini önler.

✔ Anestezi, dekonjestan, seyreltme (boğazda balgam birikmesi, nazofarenks, üst solunum yolu ile yardımcı olur) vb.

Fakat öksürük çok etkili olduğu zaman bal, patates, lahana sıkıntısı ve hardal paketi. Hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanılabilir.

Boğazınızda bir votka kompres nasıl yapılır

Bu, hatta, önemli bir şekilde hazırlanmak ve doğru bir şekilde koymak için vurgulanabilir, aksi takdirde istenen terapötik etkiyi elde etmek mümkün olabilir, hatta tersi de mümkündür: Beklenen ısınma yerine titreme neden olur. Bu, kural olarak, teknolojinin ciddi şekilde bozulduğunu gösterir. Bu yüzden bunu bilmeniz, hatırlamanız ve ona bağlı kaldığınızdan emin olmanız gerekiyor!

Hangi materyaller ve bileşenler gerekli olacak?

amaçlanmıştır kumaş, alkol ya da votka (yumuşak, yaşamsal keten, ancak birkaç kat katlanmış pamuk, bandajlar, sargı, uygulanabilir) emmek için direkt olarak kendilerini sıvısı (etil alkol, votka mağaza ya da ev), kağıt sıkıştırma veya mumlu Kağıt (uygun selofan değilse). Sıcak bir eşarp, yün şal veya havlu. Vata, hem bir emici tabaka olarak hem de ısınmak için kullanılabilir.

Dikkat edin! Boyutları açısından, kumaşın alanı ısınmaya yönelik olan vücut alanını aşmalıdır. Sorunlarınız varsa, tiroid bezinde böyle bir kompresyonun yapılması istenmeyen bir durumdur. Fiziksel olarak hasar görmüş, alerji belirtileri olan ve benzeri yerlerde kullanmayın.

Votka ve alkolün sıkıştırılması için su ile seyreltilmesi - orantı

Aktif maddeler saf su ile seyreltilmelidir. Yani, "alkol-su" oranı, sırasıyla 1 ila 1 veya 1 ila 2 olmalıdır. Votka, temiz, seyreltilmemiş bir biçimde de kullanılabilir, fakat eğer yerli votka (moonshine) ise, o zaman gücü 39-40 dereceyi geçmemelidir.

Ev yapımı votkanın gücü 55-60 dereceye kadar ulaşabileceğinden, bunu unutma. Eğer çocuklar için votka bile saklarsanız, kontrendikasyon yoksa, su ile 1: 1 oranında seyreltilmelidir.

Boğaz - katmanlar üzerinde sıkıştır

1. Önceden hazırlanmış (seyreltilmiş) sıvıya batırılmış keten kumaş veya pamuk yünü, bandaj, gazlı bez. Sıcaklığı en az 38 derece olmalıdır. Kumaşı bir sıvı içinde ıslatın, hafifçe sıkın, boğazınıza koyun.

2. Bir kat kâğıt, balmumu veya selofan tabakası. Bir çeşit “sera etkisi” için gereklidirler. Alan bakımından, emdirilmiş doku yüzeyinden sıvının yoğun buharlaşmasını ve sonuç olarak süper soğutmayı önlemek için daha büyük olmalıdırlar.

3. Isınma için pamuklu bir tabaka. Üstte - en iyi sabitleme için bir yün şal veya havlu veya daha iyi, sıcak bir fular. Ancak, kuvvetli bir şekilde sıkmayın, bu kan dolaşımını bozabilir, nefes almayı zorlaştırabilir ve cilt üzerindeki kompresin olumsuz etkisi şeklinde yan etkileri artırır.

Ne kadar süre devam edecek?

Vodka (alkol) kompresine vücudun olumsuz tepkisinin izlenmeyeceğinden eminseniz, bütün gece boyunca onu bırakabilirsiniz. Ancak, bu durumda bile, bu süre zarfında birkaç kez nasıl tuttuğunu ve nasıl çalıştığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Kompresin minimum maruz kalma süresi 5-6 saat olmalıdır., Yatmadan böylece güçlü fiziksel aktivite sergilemek değil 1-2 saat dışarı çıkmak ve özellikle olmanın aşırı soğutulmuş ısındı bölgeyi önlemek için değil çıkardıktan sonra - Daha iyi, akşam koymak önerilir.

vücutta yumuşak etkisi olduğunu ve iyileştirici etkiye sahiptir alkol gibi aynı olduğundan iyisi, boğaz, votka rahatsızlıkları çeşitli tedavi etmek için poultices yapmak için kullanırlar. Etil alkol (ve sadece metil değil, sıkıştırmak için kullanılabilir) ev yapımı votka gibi suyla seyreltilmelidir.

Bir yetişkin için boğazda bir alkol sıkıştırmak nasıl

Bu soruya daha sık sorulur. Özellikle, eczane ilaçlarının fiyatında yükselme eğilimi ve bunları kullanmayı deneyenlerde hayal kırıklığı yaşanmaktadır. Gerçekten de, halk ilaçları, bugün için çok, çok fazla insan için bir önceliktir.

Bu nedenle, yukarıda biz onun hazırlanması ve uygulanması için algoritma ayrıntılı olarak ele aldık. İşlemlerin sayısına eşit olan ortalama tedavi sürecinin 4-6 gün olduğunu eklemeye devam etmektedir.

Garnitür ile birlikte bir kompres uygularsanız harika olur. Bu tedavi yöntemi çok popülerdir, çünkü yaygın olarak erişilebilir, iyi bilinir ve mükemmel bir pozitif etkiye sahiptir, çünkü nispeten kısa bir sürede boğaz hastalıklarının hoş olmayan semptomlarını giderebilir.

Alkol ya da votka kompresleri, lokal bir etkiye sahiptir ve büyük bir etkiye sahiptir, ancak artmış kan akışına bağlı olarak, vasat, nazofarenksin, auriküllerin durumunu iyileştirebilir.

Unutulmamalıdır: günümüzde ele alınan boğazın kompresyonu, çeşitli KBB hastalıklarını tedavi etmenin tek yolu değildir. Daha geniş, daha kapsamlı bir tedavi programını tamamlayan yardımcı bir tedavi olarak almak daha uygundur.

Unutmayın: Bu tedavi yöntemini uygularken, hem yetişkinler hem de çocuklar için, aşağıda tartışılacak olan tüm kontrendikasyonları ve yan etkileri hesaba katmak gerekir!

Votka bebek sıkıştırması - nasıl yapılır

Çocuklardan bahsedersek, sıkıştırmanın hazırlanması ve uygulanması yöntemi farklı mıdır? Doğal olarak - evet! Bu yüzden, her şeyden önce, eylemlerinizden tüm olası sonuçları tartmak önemlidir ve bunların sadece olumlu değil, bazı durumlarda olumsuz olabileceğini unutmayın. Bu konuda bir çocuk doktoruna danışmak en iyisidir!

Çocukları tedavi etmek için alkol kullanmayın, hatta boşanmış. Sadece su ile ilgili olarak votka, depolayın: 1: 1 veya ev 40 derece, su ile ikiye seyreltilmiş.

Votka kompresinin vücut üzerinde belirgin bir ısınma etkisi vardır. Normal vücut ısısı ile, bu çok iyi.

Ancak, özellikle de, özellikle de, 37,5'in üzerinde, yetişkinlerin dikkatli gözetiminde bile bu tür prosedürlerin yapılması tavsiye edilmez. Burada alternatif seçeneklerin dikkate alınması ve bunların en uygun olanını seçmeniz gerekir - öncelik. Ballı soğan, ballı siyah turp, otlar, süt, halk ilaçları.

Ek olarak, 3-3.5 yaşından küçük çocuklara kompreslerle vajinal prosedürler yapmayın. Ve bandajın vücutta tutulduğu süre, yetişkinler için ayrılan bu bölüme kıyasla neredeyse iki kat azaldı. Yani, 2 veya 3 saatten fazla tutmayın!

Ve prosedür sırasında çocuğun durumunu sürekli olarak gözlemleyin. Yetişkinlerde olduğu kadar (prosedür), ARVI, boğaz ağrısı ve benzeri ana tedaviye ek olarak gösterilmiştir.

Alkol ve votka kompres - kontrendikasyonları

Bu tedavi yöntemi, etkinliğine rağmen, dikkate alınması son derece önemli olan bir dizi kontraendikasyona sahiptir! Ne ile ilgilidir?

1. Yüksek vücut ısısı (ki bu, bu kompreslerin yönlendirildiği belirli tezahürlerle mücadele etmek için, hastalıkların çoğuna eşlik eder).

2. 3 yaşın altında ve ayrıca - 70 yıldan fazla.

3. Herhangi bir form ve aşamada tüberküloz.

4. Onkolojik hastalıkların varlığı.

5. Kardiyovasküler rahatsızlıklar (örneğin: hipertansiyon, tromboz, kalp yetmezliği ve diğerleri).

6. Cildin yaralanması, kompres uygulama alanlarında kızarıklıklar.

7. Kompresin herhangi bir bileşenine bireysel alerjik reaksiyonlar.

Önemli! Alkol veya sirke gelen kompreslerin hazırlanması ve kullanımı için tüm önerileri uygulayın, tiroid bezine uygulamayın, işlerinde düzensizlikler varsa, öngörülen süreden daha uzun süre kalmayın. Ve kullanımlarının etkisini artırabilir ve olası tüm riskleri en aza indirebilirsiniz. İyi geçin ve sağlıklı kalın!

Geleneksel tedavi yöntemleri. Boğaz üzerinde sıkıştırmak

Bandaj spazm oluşturmamak için çok sıkı bir şekilde sabitlenemez ve lenfatik ve kan damarlarına gereksiz baskı uygulamaz. Farenjit ve larenjit ile medikal bir solüsyonla emprenye edilen doku submandibuler lenf nodlarının üzerine yerleştirilmelidir. Bademcik iltihabı ile kompres, boynun lateral ve posterior yüzeyine sabitlenir, böylece tiroid bezi bölgesi açılır.

Isınma etkisine sahip nemli bir kompres 6-8 saat süreyle uygulanmalıdır. Bir gece uykusu için tavsiye edilir.

Aynı dokuyu her zaman boğaz için sıkıştırmak için kullanamazsınız, çünkü cildin gözeneklerinden geçen toksinleri toplar. Yeni kompres için yeni bir temel kullanılmalıdır.

Kompresör çıkarıldıktan sonra, cildin kuru bir havluyla silinmesi ve hemen bir tür bandajla boğazın ısınması gerekir. Bundan sonra, dışarı çıkmak tavsiye edilmez.

İşlem sırasında bir döküntü veya alerjik reaksiyonun diğer belirtileri varsa, kompresin kullanımı durdurulmalıdır.

Popüler Tarifler

Boğazda ne tür kompresler yapılabilir?

Alkol Sıkıştırması

En yaygın seçenek boğazda bir alkol veya votka kompresidir. Bunu yapmak için, bezi sırasıyla 1: 3 veya 1: 1 suyla seyreltilmiş bir alkol veya votka çözeltisinde nemlendirmeniz gerekir. İşlem akşamları yapılmalı ve 7 gün boyunca bandajı gece boyunca bırakılmalıdır. Ayrıca, 2 saat boyunca, prosedürü günde 4 defaya kadar tekrarlayabilirsiniz.

Hardal sıkıştır

Boğaz ağrısı olan bir hardal kompresini yapmak için hardal tozu ve buğday unu eşit oranlarda almalısınız. Onlara, en az 40 ° C'lik bir sıcaklıkta su ekleyin. Bu malzemelerden hamur yoğurun.

Elde edilen kitle dokuya en az 1 cm uygulanmalı ve boğaz ağzı bölgesine uygulanmalıdır. Polietilen ile üst ve bir eşarp ile sabitleyin. Hardal sıkıştırması cildin yanmasına ve kızarmasına kadar tutulmalıdır.

Tuz Sıkıştırma

100 gram deniz tuzu (taşla değiştirilebilir) ve bir litre su alacaktır. Tuz çözeltisini hazırlayın ve içindeki bezi nemlendirin. Daha fazla sargı normal şekilde yapılır, ancak polietilen - tuz kompresleri kullanılmadan havaya karışmalıdır.

Deniz tuzu, deriden toksin çekebilen ve patojenik mikroorganizmaları yok edebilen mükemmel bir sorbenttir.

Patates Sıkıştırması

Rendelenecek iki büyük patates alacaktır. Ortaya çıkan patates ezmesinde 1 çorba kaşığı ekleyin. l. % 9 sirke ve birkaç kat katlanmış, gazlı bez sarın. Boğaz bölgesine bir kompres koyun, sıcak bir bezle kaplayın. 15 dakika sonra patates taze olarak değiştirilmelidir.

Patatesler analjezik özelliklere sahiptir, bu yüzden kompresyonu boğazdaki akut ağrı durumlarında en etkilidir.

Hamilelik sırasında kompres kullanabilir miyim?

Hamilelik sırasında boğazdaki alkol sıkışması kullanılabilir, çünkü etanol lokal olarak çalışır ve pratik olarak ciltten vücuda emilmez. Alkol çözeltisinin sıcaklığının 40 ° C'yi aşmamasını sağlamak önemlidir. Böyle bir sargı rahatsızlığa neden oluyorsa, alkolün yerine bal ve doğranmış soğan karışımı konulmalıdır.

Ayrıca hamilelik sırasında kompresler papatyadan tavsiye edilir. Pamuklu havlu, sıcak bir et suyu içinde ıslatılır ve tamamen soğuyana kadar boğaz ağrısına uygulanır. Bu bandaj günde birkaç kez yapılabilir.

Boğaz hastalıkların tedavisinde geleneksel ilaç geleneksel çok sıcak alkol, tuz, bal, hardal tozu göre sıkıştırmak ve kullanır. D. İlave olarak, kompres ile birlikte karmaşık bir ölçüsü olarak hastalık üzerinde hareket ederek, iyileşme sürecini hızlandırmak için boğaz antiseptik, çalkalama solüsyonu kullanılabilir dışarıda ve içinde.

Boğazdaki boğazdaki kompresin faydası olacak mıdır? Ne sıkıştırabilirim?

Angina her zaman karmaşık bir yöntemle tedavi edilmelidir, ilaçlar, fizyoterapi ve geleneksel tıp kullanarak.

Böyle bir yol ev tedavisi boğazdaki bir kompresin uygulanmasıdır.

Ancak tedavinin etkili, ağrısız ve güvenli olması için çok belirli kuralları takip etmek önemlidir.

Angina ve belirtileri

Angina (veya bademcik iltihabı) - bademciklerin enflamatuar hastalığı, Hangi patojenik mikobakteriler (bakteriler, mantarlar, virüsler) biriktirir.

Çoğu durumda angina provoke streptokokların gelişimi, bademciklerin yüzeyine hane temasları ile veya yiyecekle düşer.

Ancak çoğu insanda bu mikroflora sürekli olarak herhangi bir olumsuz aktivite göstermemekle birlikte vücutta bulunur.

İnsan bağışıklık sistemi başarısız. Bu, hipotermi, diğer bulaşıcı hastalıkların gelişimi ve diğer iç ve dış faktörlerin etkisi altında ortaya çıkabilir.

Bu meydana gelir gelmez, nötr mikroflora anjina patojenlerine dönüşür, bu da gelişimin ilk günlerinde kendini aşağıdaki şeklinde gösterir. semptomlar:

 • boğaz ağrısı Yutulduğunda ve dinlenirken;
 • sıcaklıkta artış vücut 39 dereceye kadar;
 • formasyon ülser ve ülser palatine bademcikler üzerinde;
 • tıkanıklık bademcikler üzerinde pus;
 • farinksin kızarması, bademcikler ve yumuşak damak;
 • eklemlerde ağrılar;
 • zayıflık ve genel halsizlik;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Angina tehlikesi, normal bir soğuk algınlığı için sık sık alındığıdır.

Zamanında tedaviye başlamazsanız - hastalık, soğuk algınlığının aksine, sadece ortadan kalkmayacak, aynı zamanda ciddi komplikasyonlarla dolu kronik bir form haline dönüşecektir.

Boğazın tedavisinin etkinliği anjina ile sıkıştırır.

Ama tavsiye uygulandığında belirli önlemleri gözlemlemek (özellikle çocukların tedavisine ya da alerjik reaksiyonlara neden olabilecek alkol ve ürünlerin eklenmesi söz konusu olduğunda).

Genel olarak Sıkıştırılmış bölgelerin lokal ısınmasını sağlar, Rejenerasyon süreçlerinin hızlanmasına katkıda bulunur ve dokularda metabolizmayı iyileştirir ve bu da iyileşme sürecini hızlandırır.

Ayrıca böyle bir çare şişliği ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve kan damarlarını genişletir, Boğaz dokularında kan akışını iyileştirir.

Ek olarak, bandajların bu gibi yararlı etkileri vardır:

 • ağrı sendromunun kesilmesi;
 • lenf düğümlerinin şişliklerinin azaltılması;
 • hipertrofik süreçlere maruz kalan dokuların emilmesi;
 • etkilenen ve iltihaplı dokulardan toksinlerin uzaklaştırılması.

Kompres çeşitleri

Angina ile sıkıştırır ıslak ve kuru olabilir.

Islak kompresler

Islak daha sık kullanılır ve çoğu durumda daha etkilidir.

Alkol ve votka dayalı

Bunu yapmak için, seyreltilmemiş alkol içinde büyük bir gazlı bez veya bez parçasını nemlendirin ve birkaç kat halinde birleştirin, çözüldükten sonra, alkol oda sıcaklığında olmalıdır.

Boğazını sıkıştırdıktan sonra Sıcak bir eşarp ile bağlanmış olmalı.

Bu, hem ısı tutmak hem de sabitlemek için gereklidir.

Bu, bandajın yeterince uzun süre giyilmesi gerektiğinden ve her zaman yalancı pozisyonda kalması oldukça zordur.

Eğer anorinayı şiddetli formda bir çocukta tedavi ederseniz - kompres üç saatten fazla bırakılmamalıdır. Yetişkinler günde sekiz saate kadar takabilirler.

Etkisini arttırmak için kullanılan alkol hafifçe ısıtılabilir.

Ancak sıcaklığı 25 dereceyi geçmemelidir, aksi halde kimyasal tepkimeler alkolle başlar, sonuç olarak deride bir bandaj giyildiğinde yanıklar oluşabilir.

Bu tip kompres ne zaman kullanmayın bademcik iltihabı, alkolün ısınma etkisine sahip olduğu ve patojenik mikroorganizmaların üremesine yönelik sıcaklığın olumlu şartlar yarattığı bilinmektedir.

Süzme peynir dayanarak

Daha yumuşak kabul edilir Örneğin sebze veya doğal ürünlere dayalı kompresler - süzme peynirinden. Bu seçenek, pürülan anjina şeklinde yardımcı olacaktır.

Bunun için almak gerekir bir avuç süzme peynir ve vücut ısısını ısıtın, balla karıştırın "50 gram lor çay kaşığı" hesaplamasından sonra Bir beze sarın ve gece boyunca boğazınıza koyun..

Böyle bir araç ağrının giderilmesine yardımcı olur, ve ilginç olan - dolaylı bir teşhis aracı olarak hizmet edebilir.

Sabahları süzme peynirleri geliştirmeniz ve rengini değerlendirmeniz gerekir: Ürünün yeşilimsi olması halinde - bu, patolojinin akciğerlere yayılmasını gösterir.

Patates, pancar, tuz, ekmek bazlı

Halk hekimliğinde daha az popüler değil ve diğer doğal pansuman türleri:

 1. Haşlanmış patates temizlemeden yoğurun ve elde edilen kütlenin bir mendille ya da fularla boğazda sabitlendiği bir yün çorapına dağıtın.
 2. Patates yerine kullanabilirsiniz pişmiş pancar, Bir ince rende üzerinde ovuşturdu.
  Bez veya gazlı bezle ambalajlamadan önce, pancar meyve suyundan sıkılmalıdır. Her iki tip pansuman yarım saat sürmektedir.
 3. Iki yemek kaşığı tuz bir bardak ılık suya karıştırın ve bir saat boyunda bindirilmiş olan bir çözelti bezi içinde nemlendirin.
 4. Sıcak suda ıslanır karanlık ekmek kabukları ve homojen bir kütle elde edilinceye kadar bunları yoğurun, sonra gazlı bezle sarılır.
  Bu bandaj polietilen, bir eşarp veya bandaj ile sabitlenir ve 6-8 saat boyunca giyilir.

Kuru kompresler

Örneğin, yün atkı boğaz etrafında bağlı kaba örme de bir kompres olarak da adlandırılabilir.

Ama bu durumda sadece kan dolaşımının uyarılması var, daha fazla oksijen bademciklere girdiğinde, rejenerasyon süreçleri artar ve şişkinlik azalır.

Aynı amaçlar için flanel kumaşı kullanabilirsiniz, Aynı ısıtma özelliklerine sahip.

İkinci seçenek - tuz ile bandaj, fırında ısıtılmalı ve bir çorapla kaplı veya bu çanta için özel olarak dikilmelidir. Böyle bir torbanın üzerine bir tane daha çorap konur, böylece tuz dökülmez.

Bu prosedür sadece boğazını ısıtmak için, Bu nedenle, hastalığın pürülan formları için kullanılamaz.

Kontrendikasyonlar

Kompresyonların anjina tedavisinde en güvenli yollardan biri olduğu düşünülse de, kontrendikasyonları var.

 • alerjilere karşı duyarlılık bandaj bazında bileşimler ve ürünler;
 • ateş febril ve subfebril tipi;
 • furunkulus;
 • akut formda meydana gelen bir hastalık;
 • kanama eğilimi;
 • farklı tipler dermatit;
 • lenf düğümlerinin pürülan enflamasyonu;
 • tromboflebit;
 • patolojik kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • onkolojik hastalıklar.

Bir kompres nasıl yapılır?

Bandaj tedavisinin başarısı büyük oranda onların uygulamalarının doğruluğuna bağlıdır.

ortak hata, böyle bir tedaviyle tolere edilir - Kompresyonun doğrudan tiroidde yeri, boynun orta kısmında alt çene altında yer alır.

Ön taraftaki kompresin uygulanması daha iyi olur, ancak boynun arkasını sararak bandaj kompresinin her iki ucu da, boynun yan kısımlarında, kapanmadan kapanır.

Seçilen kompozisyona batırılmış bezi veya gazlı bezleri uygulamadan önce, araçlar eşit olarak dağıtılır.

Boğazını sarardıktan sonra bandaj düzeltilmelidir, ve eğer prosedürün amacı etkilenen boğazını ısıtmaksa.

Sabitleme için, polietilen ya da ince bandajları değil, uzun süre ısıyı koruyan herhangi bir yün ürünü kullanmak daha iyidir.

Bu gibi basit kurallara uyulursa, tedavinin ilk günlerinde sonuçlarda önemli bir iyileşme elde edilebilir, ancak genel olarak Bu tür prosedürler hızlı bir tedaviye katkıda bulunur, Ancak bu prosedürleri kapsamlı bir tedavinin parçası olarak kullanırsanız.

Yararlı video

Bu videodan boğaz için sıkıştırmayı nasıl doğru yapacağınızı öğreneceksiniz:

kompres Etkilenen bölgelerin yerel ısıtmasını sağlayın, Rejenerasyon işlemlerinin hızlanmasına katkıda bulunur ve dokularda metabolizmayı iyileştirir ve bu iyileşme sürecini hızlandırır.

Sıkıştırır gerçeği rağmen en güvenli yollardan biri olarak kabul edilir anjin tedavisi, kendi kontrendikasyonları var ve doktorla önceden anlaşılmadan kullanımları önerilmez.

Boğazın boğazında doğru ve etkili bir şekilde nasıl sıkıştırılacağı - en iyi tarifler

Bugün boğaz ağzı konusuna devam edelim ve boğaz ağrısı ile kompresler nasıl yapılacağını ve neden gerekli olduklarını konuşalım.

Son yazıda, gargara için en iyi yöntemleri paylaştım, ama boğaz ağrısını tedavi etmede sadece bu yöntemler etkili olmayabilir.

Antibiyotikler ile birlikte boğaz ağrısı için sıkıştırır da iyi bir etki verir.

Bu makaleden öğreneceksiniz:

Angina ve boğaz ağrısı ile sıkıştırır

Neden boğaz ağrısı ile sıkıştırır?

Bu nedenle, çoğu zaman anjina ile sıkıştırmak, boğazın ısınması ve kan ile artması ve sonuç olarak, bademciklerin dokularına oksijen verilmesi amacıyla yapılır:

 • Bu yerel ödemi azaltır
 • boğaz ağrısı
 • iltihaplı odağın emilmesine yol açar
 • iltihaplı bademcikler toksinlerin çıkarılmasını hızlandırır.
 • Ayrıca anjinin en önemli patojenleri olan stafilokok ve streptokokların ölümüne de katkıda bulunur.

Sıkıştırmalar boynun üst kısmına uygulanmamalıdır. Yani, boğazda bir kompresyon uygulanması, tiroid bezi ve maksiller lenf nodlarını açık bırakmak zorundadırlar çünkü ısınmaları kesinlikle yasaktır.

Anjina ile alkollü kompres

Boğazın tedavisi için en yaygın ve yaygın kompres budur.

Uygulaması tekniği oldukça basittir.

Saf etil alkol almak ve 1: 1 oranında su ile seyreltmek veya sıradan votka (ancak seyreltmek değil) gereklidir.

 • Ayrıca alkol solüsyonuna bir furacilin tableti de ekleyebilirsiniz.
 • Daha sonra nemlendirilmeli, birkaç kat halinde katlanmalı, bir bandaj veya gazlı bez ve submandibular alana yerleştirilmelidir.
 • Üstüne bir selofan torbasının üstünde, kalın bir pamuklu yün tabakası ve tüm bunlar dikkatlice değil, sıkı bir şekilde bandajla kaplanır.
 • Böyle bir kompres hemen boyunda bir sıcaklık hissi verir, kan dolaşımını artırır, şişliği ve boğaz ağrısını hafifletir.
 • Bir sıcaklık hissi duyana kadar saklayın.

Boğaz Boğazlı Curd Sıkıştırması

Lor iyi iltihaplı süreçleri ortadan kaldırır ve boğaz ağrısı tedavisinde en etkili ilaçlardan biridir.

Bir kompresin hazırlanması için şunları gerektirir:

 • süzme peynir - 200 gram;
 • gazlı bez (bez);
 • yağlı bez (kompres için kağıt);
 • pamuk yünü;
 • sarma bezi.

Hazırlama ve kullanım şekli:

 1. Biraz hafif süzme peynir, daha sonra gazlı bez ya da kumaş üzerine, aynı bez parçasını üst üste örün.
 2. Sıcak bir şey tamir ve sarma, bir boğaz noktaya empoze etmek için sıkıştırın.
 3. Sıkıştırma 4-5 saattir. Her gün prosedürü tekrarlamanız tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı ile lahana kompres

Beyaz lahana uzun zamandır sadece bir gıda ürünü olarak değil, aynı zamanda yüksek sıcaklıkta bir halk olarak, boğazda acı verici duygular ve güçlü bir öksürükte kullanılmaktadır.

Bir kompresin hazırlanması için ihtiyacımız olacak:

 • beyaz lahana - 1 kafa bırakır;
 • gazlı bez (bez);
 • yağlı bez (kompres için kağıt);
 • pamuk yünü;
 • sarma bezi.

Hazırlama ve kullanım şekli:

Sıkıştırma iki şekilde yapılabilir.

ikinci durumda, boğaz ağrısı için lahana yaprakları alınır ve uygulanan birinci durumda bırakır ve sapları bir rende üzerinde ovuşturdu ve lahana suyu karıştırın ve boğaz ağrısı üzerine yayıldı.

Her iki durumda da, bir yağlı bez (sıkıştırılmış kağıt), pamuk yünü (veya sıcak bir fular) yukarıdan uygulanır ve kompresin tutulması için daha sıkı bir şekilde sarılır.

Kompresörü 3-4 saat koruyun.

Bal ve aloe ile sıkıştırın

Bal ve aloe'nin eşsiz bir kombinasyonu, uygulamada benzersiz sonuçlar verir, sadece antibakteriyel, antiseptik, şifa edici özelliklerinden bahsetmek yeterlidir.

Bir kompresin hazırlanması için ihtiyacımız olacak:

 • aloe (meyve suyu) - 30 gram;
 • bal - 60 gram;
 • votka - 120 gram;
 • gazlı bez (bez);
 • muşamba;
 • pamuk yünü;
 • sarma bezi.

Hazırlama yöntemi:

 1. Aloe suyu votka ile karıştırılır, bal ile seyreltin.
 2. Kullanmadan önce, bileşim sıcak olacak şekilde ısıtılmalıdır.
 3. Uygulama: kumaşı ısınan bir bileşimde nemlendirin ve bir pamuklu bez, pamuk yünü uygulamak ve bir sarım bezi ile sıkıca değil sıkı bir şekilde bağlamak için üst kısma takın.
 4. Sıkıştırma 4-5 saat olmalıdır, prosedür akşam geçirmek için daha iyidir.

Boğaz ağrısı ile kompreslerin kullanımının kontrendikasyonları

Herhangi bir ısınma sıkıştırması aşağıdakilerle yapılmamalıdır:

 • yüksek sıcaklıkta
 • beş yaşından küçük çocuklar ve hamile kadınlar;
 • boğazın (foliküler ve lacunar) oluşumu ile birlikte boğaz ağrısının bakteriyel formları ile, daha fazla çarpma sonucu bakteriler gibi, enfeksiyonun odağını arttırır. Bu tip anjinalarla, sadece antibiyotik almanız gerekir ve hiçbir durumda doktorunuza danışmadan kompres uygulamamanız gerekir.

Boğazlara kompres uygulamak için yararlı video

Boğazda ağrı tedavisine bilerek bilerek, kendi kendine tedavi etmediğinizden ve boğaz ağrısı ile yapılan tüm müdahalelerden emin olun, sadece doktorun reçetesine göre uygulayın.

Peki, genel olarak öksürük ve soğuk algınlığı için tedaviye gerek yoktu, bu video kursuna,% 100 bağışıklığın sırları hakkında bakmanızı tavsiye ederim! ÜCRETSİZ.

Seninle Alena Yasneva'ydın, iyi ol.

SOSYAL AĞLARDA GRUPLARIMI KATILIN

Boğaz üzerinde sıkıştırmak: boğaz ağrısı tedavisi ve etkili halk tarifleri ile öksürük

Boğaz hastalıkları karmaşık tedavi gerektirir. Rahatsızlık durumunda, bir doktora danışmak ve geleneksel ilaçları kullanmak daha iyidir. Ana aktivitelere ek olarak, boğazınızı da sıkıştırabilirsiniz. Bu dikkat dağıtıcı prosedür herkese açıktır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Larinks hastalıklarının belirtileri

Akut tonsillit nasıl ortaya çıkıyor?

Bademcik iltihabı ile, bir kişi boğazda keskin bir ağrı hisseder, yutma yeteneği bozulur. Bademcillit'te bademcikler (çift bağışıklık organı) kırmızı görünür, şişer. Hastalık ayrıca boğazın yakınında bulunan lenf düğümlerini de kapsar.

Larenjit belirtileri

Larenjit ile, yani, larinkste iltihaplanma süreci ile, hasta boğazda tolere edilebilir acı hisseder, sesi kısık veya sert hale gelir, karakteristik kuru bir öksürük rahatsız eder. Boğazı kuru, nazal geçişlerinde kurur. Ateş ve baş ağrısı dışlanmaz.

Farenjit belirtileri nelerdir?

Farenjit ile farinksin mukoza yüzeyi iltihaplandığında, hasta boğazda gıdıklamadan şikayetçidir. Farinksin arka duvarı üniform değildir ve kızarır. Yutulduğunda, boğaz ağrısı var, sinir bozucu bir kalıcı öksürük var.

Kompresyonların etki mekanizması

Boğazdaki kompresin endikasyonları

Çoğu zaman halk şifacıları, aşağıdaki durumlarda boyundaki çeşitli ısınma kompreslerini uygulamayı önerir:

 • remisyon aşamasında kronik solunum yolu hastalığı;
 • larenjit (semptomatik düşüş anında);
 • Akut farenjit;
 • komplikasyon olmadan anjina;
 • ses kaybı (kısık ses);
 • ses tıkanıklığı sonrası konuşma zorluğu;
 • Kronik lenfadenit (yetişkinlerde ve çocuklarda boğazda sık sık sorun olan bir komplikasyon olarak görülür).

Gördüğünüz gibi, kompresler larinksin çeşitli hastalıklarını kapsar. Doğru tedaviyi seçmek için, doktor bir teşhis yapmalıdır.

Boğazın tedavisinin etkinliği sıkıştırır

Derinlemesine ısınan boğazlar, kuru ve nemli kompresler genellikle refleks yerel ısıl etkisinden dolayı iyi sonuçlar verir. İşlemden sonra, daha fazla kan ağrılı bölgeye akar, metabolizma hızlanır, mikrodolaşım iyileşir, ağrı hafif azalır.

Önemli olan, kompreslerle yapılan tedavinin mükemmel bir dikkat dağıtıcı sistem olmasıdır. Bir kişi basit halk tarifleri gerçekleştirir ve aynı zamanda en kısa zamanda iyileşme güvenir, durumu iyileştirmek için ayarlanır.

Özellikle lenfadenitli boğazdaki kompreslerden çok iyi etkilenmiştir: bu prosedürlerden bir kişinin anti-enflamatuar ve emilebilir bir etki aldığına inanılmaktadır. Sonuç olarak, şişkinlik giderilir, dokular düzgün çalışmaya başlar.

Kompresyonların doğru kullanımı ile öksürüğün kolaylaştırıldığı da belirtilmektedir. Ekspresyon ve genel durumu geliştirir. Öksürdüğünüzde, aynı zamanda sadece halk ilaçları değil, aynı zamanda balgam çıktısını geliştirmek için eczane ilaçlarını da kullanmanız gerekir.

Boğaz için soğuk ve sıcak kompresler

Bildiğimiz gibi, sadece sıcak değil, aynı zamanda soğuk losyonlar da var. Genellikle, akut bademcik iltihabı, grip, akut solunum yolu hastalığı ile ortaya çıkan boğazda akut ağrı, soğuk bandajların uygulanmasından sonra hızla kaybolur. Bu tip kompresler zararlı değildir, aksine doğal koruyucu mekanizmayı aktive ettikleri ve bağışıklığı geliştirdikleri için tersi yararlıdır.

Soğuk kompres durumunda, kan tedavi bölgesinden boşalır, damarlar daralır, dokular soğur. Bu süreçler tüm vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, sinir uçları zamanla biraz daha az duyarlı hale geldiğinden, boğazdaki ağrı dürtülerini azaltır.

Votka ve diğer ısınma kompresleri, cildin yüzeyine yakın olan damarların genişlemesine neden olur. Daha derinlerde yatan damarlar da refleks olarak dilate edilebilir. Bu etki kılcal kanın hareketini hızlandırır, dokuları taze oksijen ile doyurur, toksinleri kolayca çıkarmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, şişme azalır, ağrı azalır, inflamatuar süreç bir düşüşe gider.

Sıkıştırmanın ana yararlı özelliği, belirli bir alanda kan dolaşımını geliştirerek, insan vücudunun daha hızlı iyileşme potansiyelini bulmasıdır. Organizma, hastalığa karşı koyar. Yukarıdakilerin ışığında, vücudun doğal düzenleyici mekanizmalarını ve kendi kendini iyileştirmeyi sürdürmek için alkol, yarı alkol ve diğer kompreslerin uygulanması gerektiği sonucuna varılabilir.

Hangi durumlarda kontrendike kontrendikedir?

Kendi riski altında bir kompres ve herhangi bir halk ilaçları kullanıyorsunuz. Larinks ile ciddi sorunlarınız varsa, o zaman bir doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Gadget'lar aşağıdaki bozukluklar ve koşullar ile yapılamaz.

Kesinlikle, bir sıcaklıkta ısıtma kompresleri uygulamayın. Vücut sıcaklığındaki artış gibi bir semptom, herhangi bir virüsün ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkabilir. Streptokok ve stafilokok tarafından provoke edilen boğaz ağrısının akut bir periyodu olduğunda, sıcak bir ortamda patojen mikrofloranın büyümesini önlemek için prosedürlerin gerçekleştirilmesi de imkansızdır.

Ayrıca tüberküloz, onkoloji, kan hastalıkları, kardiyak ve vasküler patoloji, inflamasyon ve cilt lezyonları, kanamaya yatkınlık, cilt hastalıkları gibi yaygın kontrendikasyonları bilmeniz engellenmeyecektir.

Herhangi bir çocuğa bir yıl boyunca bir ısınma kompresinin konması kabul edilemez. Alkolle bandajlar 3 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir. Dimexide ve Turpentine bazındaki tüm losyonlar çocuklar, hamileler, yaşlılar için uygun değildir. Çocukluk çağı hastalıkları için, çocuk hekimi Evgeny Olegovich Komarovsky'nin önerilerine odaklanmanızı öneririz. Videoları ve makaleleri internette bolca bulunmaktadır.

Soğuk prosedürler biraz daha az tehlikelidir, ancak aynı zamanda dikkatli davranmaları gerekir. Larinksin bozulması ve hipotermisi konusunda dikkatli olun. Çoğu durumda bademcik iltihabına konulmalı, kuru kompresler yapılmalı, boyun için bu termal etki yararlı olacak, boğazda ağrı kısa sürede geçecektir.

Özellikle cilt hastalıklarına ve ateşe zarar verebileceğinden, alkol kompresleri ile özellikle dikkatli olunmalıdır. Nemli bir alkol kompresinin etkisi altında, sıcak bir ortamda, pürülan oluşumlar, alerjik döküntüler, herhangi bir yara iltihaplı hale gelebilir ve cildi ayrı ayrı tedavi etmeniz gerekir. Alkol sıkıştırmaları, pürülan anjina, bronşit, yüksek tansiyonu olan kişiler için uygun değildir.

Sadece kompreslerle tedavi edilmeye gerek yoktur. Her hastalıkta yüksek etkililik sağlayan kapsamlı bir yaklaşımdır. Çoğu zaman, boğazda şiddetli ağrı, inhalasyon, antibiyotikler ve spreyler tarafından reçete edilir. Kendi kendine aktivite olmaksızın doktor tarafından önerilen tedaviyi uyguladığınızdan emin olun.

Boğaz için doğru kompres nasıl yapılır?

İşte evde uygulanması kolay kompreslerin en popüler tarifleri. Özellikle yukarıdaki önerileri dikkate alın.

Bir votka kafur ile sıkıştırmak nasıl?

Boğazda bir kompres uygulamak için üç tabakalı bir giyinme yapmanız gerekir. İlk kat olarak alkol ya da votka kumaşı ile emprenye edilmiş temiz. Bu tabaka, fazla çözeltiyi boşaltmak için en iyi şekilde sıkıştırılır. Votka ve alkol 38-40 derece için uygundur. Bir sonraki katman mumlu su itici kağıt veya polietilen film yapar. Bandajı ısıtmak için pamuklu yün veya yünlü kumaş kullanıyoruz.

Kolaylık sağlamak için, her katmanı bir öncekinden birkaç santimetre daha geniş hale getirin, böylece alt tabakaların üst tarafından örtüştüğü pratik bir bandaj elde edersiniz. Sıkıştırma doğru uygulanırsa, ıslak losyon cilde sıkı bir şekilde temas eder ve dokunun kuruyacağı ve daha az ısı vereceği açık alanlar yoktur.

Tüm katmanlar döşendiğinde, bandajı boyun etrafında serbestçe sarabiliriz, hareketleri engellememeli ve rahatsızlık yaratmamalı. Votka losyonunu tamir etmek için, bir eşarp ya da yün şal atıyoruz.

Prosedürü günde 2-3 kez tekrarlayın, yaklaşık 4-6 saat boyunca sıkıştırın. Alkolik prosedürün toplam süresini 12 saate çıkarmak daha iyidir. Sıkıştırmayı kaldırdıktan sonra 2 saat beklemeniz gerekir. Tahriş durumunda, boynu yıkamak, nazikçe silmek, talk veya krem ​​uygulamak gereklidir. Cilt problemleri durumunda, gerekli gördüğü takdirde doktora gitmelisiniz, o zaman ıslak ısınma prosedürlerinden men edilecektir.

Giyinme sırasında hatalar varsa, bir üreme başlayabilir. Bu durumda bandajı kontrol edin. Bu, üst tabaka alt ve orta katmanları kötü bir şekilde kapatmıyorsa gerçekleşir. Kompresyonun doğruluğunu kontrol etmek için, prosedürün başlangıcından 60 dakika sonra parmağınızla kontrol edin. Bu zamanda, film sıcak ve nemli olmalı.

Isınma kompresinden istenen etkiyi elde etmek için, pansumanı uygulamadan önce problem bölgesine sebze veya kafur yağı uyguluyoruz.

En iyi ihtimalle, sonuçlar 2 gün gelişmiş tedaviden sonra ortaya çıkar. Kafur sıkıştırmasının özel bir tada sahip olduğunu görebilirsiniz, bu nedenle prosedürü gece yapmak daha uygundur.

Boğaz üzerinde sıkıştırmak: boğaz hastalıklarının tedavisini hızlandırır

Hardal sıkıştır

Hardal tozunu alıp, aynı miktarda un ile karıştırın, kaynar su yardımıyla, bolca bir santimetre tabakasıyla bolca uygulanır. Boğazdaki bandajı sıkıştır, bir süre tut. Cilt kızarırsa, derhal bandajı çıkarın.

Yıldız ve okaliptüs yağı ile sıkıştır

Kokulu balsam Zvezdochka'yı boynumuzdaki deriye iyice ovuyoruz, boğazı bir bezle örtüyoruz, fularları çeviriyoruz. Böyle bir bandajı 3-4 saat gözaltında tutabilirsiniz. Yıldızınız yoksa, okaliptüs yağının böyle bir sıkıştırmasını yapın, benzer bir etki olacaktır.

Küratif peynir lor

Alkol ve yağ kompreslerine uymuyorsanız, başka bir seçeneği deneyin. Süzme peynirinin doğal ürünü de bir çare olarak tavsiye edilir, çünkü ağrıyı azaltır, şişlikleri azaltır ve hafif soğur.

Yarım santimlik bir mendil tabakasına konan yaklaşık 500 gram doğal süzme peynir alın. Kumaşı, deri ile lor arasında tek bir tabaka olacak şekilde katlıyoruz. Bandajı uygulamadan önce 36-37 dereceye kadar ısıtılmalıdır. Isıtma bir ısıtma cihazında veya sıcak su ısıtıcısında yapılır. Ürün kuruyana kadar bandajı bir eşarpla sabitleyin.

Dimexid ve Furacilin ile sıkıştır

Büyümüş lenf düğümleri, tıbbi bir kompres uygulamak için bir fırsattır. Dimexide, 2 Furacilin tabletinden gelen tozla karıştırılmış talimatlara göre su içinde çözülür. Sıkıştırma süresi maksimum 20 dakikadır, kurs 3-7 gün sürmektedir. Rahatsızlık durumunda prosedür durur.

Boğaz üzerinde sıkıştırmak: farenjit, larenjit, bademcik iltihabı tedavisinde bir yardımcı madde

Patateslerden sıkıştır

Çiğ patatesli bir halk tarifi var. Ürün rende öğütülür, nefes alabilen tek tabakalı bir madde üzerinde parçalanır, üzerine damlama sirkesi, bir bezle sarın. Bir bandaj giydirip, bir fularla ya da sıcak bir fularla tamir edip, bütün gece boyunca saklayabilirsiniz. Benzer şekilde, rendelenmiş turplardan boyun yulafına dayayın. Reçete nişasta alerjisi olan kişiler için uygun değildir, yüksek sıcaklıklarda zararlı olabilir.

Patates kompresinin ikinci çeşidi ılıktır. Üniformada 4 patates pişiriyoruz. Sebzeleri arındırmadan, patates püresi hazırlarız, iki katmanlı bir kumaş üzerine homojen bir katman yerleştiririz, bir merdane yaparız. Boyun sıkıştırın, bir şal ile sabitleyin. Bandajı temizle.

Boğaz için tuzlu kompres

Tuzun tuzları, ürünün kökeni ne olursa olsun iyi çalışır. Taş veya deniz tuzu kullanın. Bir litre ılık suda 100 gramlık bir tuz tamamen çözülür. Çözeltideki Dampen gazlı bez, boğaza yapışır, boynunu bir eşarpla sıcak bir şekilde sarın. Sıkışana kadar sıkıştırın.

Aloe ile bal-alkol sıkıştırması

Halk tarifleri cephaneliğinde göğüs ve boğazda ağrıya karşı etkili bir çözüm vardır. Losyonun ısınma etkisi göz önüne alındığında, yüksek sıcaklıkta yapılamaz. Konteynırı aldık, içine 3 büyük kaşığı votka ekleyelim, bir kaç büyük kaşık doğal bal ve 1 çorba kaşığı aloe suyu ekleyin. Bu karışımla, bandaj ıslatın ve 4 saat dayanmak için bir eşarp veya mendilin altında, boyun üzerine uygulayın. Yanma olursa, yanıkları önlemek için pansumanı çıkarın.

Yağların sıkıştırılması

Yağlı pansumanlar boğazda ağrı gidermek olduğuna inanılmaktadır, ancak kontraendikasyonlarının ve öksürme sırasında en tehlikelidir. Gri su banyo yöntemi zeytin yağı ya da ayçiçeği yağı (ya da yağların karışımı), sıcak yağ emprenye kumaş, boyun, üst üste koymak için veya belirtilen kağıt izleme sanlır şal sıkıştırır. pnömoni, bronşit, kronik veya akut semptomlarını hafifletmek için bandaj birkaç saat tutun.

Geleneksel uygulayıcıları, parafin yapmanızı öneririz da dikkate ürünler boyun lahana (diyelim lahana yaprağı özellikleri şifa) başvuruda, aspirin, prokain, porsuk yağ, zencefil, soğan, konyak, sarımsak, Menovazin kullanarak, Wisniewski sorunlu bölge merhem yağlayın.

Kompresyonu, boğazınızda ne kadar tutacağınıza dikkat edin ve hisleriniz üzerinde kendinizi yönlendirin. Hasta veya rahatsızsanız, hemen bandajı çıkarın.

Halk ilaçlarının tüm hastalıklar için her derde deva olmadığını unutmayın. Boğaz ağrısı, öksürük ve genel rahatsızlıklar için çocuk şikayetlerine özellikle dikkat edilmelidir. Bebeğin hasta olduğunu fark ederseniz, hemen bir çocuk doktoruna danışın, halk ilaçları kullanmayın. boğaz ağrısı ve yetişkin gıdıklarsanız, bir doktor tavsiyesi ile başlamak da en iyisi, doktor hangi tedaviyi verecektir yanı sıra, var, olgular sıkıştırmak ne de söyleyecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Makalenin içeriği Anjina hızlı bir şekilde tedavi nasıl Anjina hızlı ve etkili bir şekilde nasıl tedavi edilir Purulent boğaz ağrısı hızlı bir şekilde tedavi nasılTıp sadece halk ilaçları ile mücadele edilemeyen pek çok hastalığı bilir: tedaviye antibiyotikleri ve diğer güçlü ilaçları bağlamak gerekir.