Loading

Ne zaman ve nasıl angina ile boğazda sıkıştırır?

Angina ile sıkıştırmak, ağrıyı hafifletmek ve boğaz ağrısına yardımcı olmak için en güvenli ve en etkili yöntemlerden biridir. Bu geleneksel tedavi yönteminin doğru bir şekilde uygulanması, ağrıyı ortadan kaldırır ve hem yetişkinlerin hem de çocukların hızlı bir şekilde iyileşmesini destekler.

Çeşitli tipte kompresler vardır: kuru, nemli, ısınan, soğuyan, vb. Hastanın durumuna, hastalığın seyrine ve diğer yönlerine bağlı olarak farklı tipte prosedürler seçilir. En etkili olanı genellikle nemli bir ısınma kompresidir.

Islak ısınma sıkıştırması

Anjina ile böyle bir kompres en sık yapılır. Lokal ısının bir sonucu olarak kan akışı artar, metabolik süreçler iyileşir, inflamatuar reaksiyonun yoğunluğu azalır ve ağrıları geçer.

Yöntemin özü

Bir parça temiz bez, bir ısınma sıvısında (alkol, dimeks, vb.) Nemlendirilir ve boğaza uygulanır. Sonra boğazını birkaç kat gazlı bezle sarın ve plastik bir örtü ile üst üste sarın. Filmin üzerinde, sıcak bir eşarp veya havlu empoze edebilirsiniz. Yarım saatten fazla kalmayın. Tedavinin seyri 3-4 gündür.

Kullanım için kontrendikasyonlar

 • yüksek sıcaklıkta;
 • 3 yıla kadar yaş;
 • dekompanse kalp hastalığı vb.

Tarif seçenekleri

 • Alkol bazlı sıkıştır. Bezi votka veya seyreltilmiş alkolle nemlendirin ve boğazda bir kompres uygulayın. Gazlı bez, bir film ve sıcak bir eşarp. En fazla bir saatten fazla kalmayın.
 • Dimexide dayalı sıkıştır. Dimexide (eczanede satılan) 1 ila 4 oranında su ile seyreltilir. Elde edilen solüsyonla doku nemlendirilir ve boğaza uygulanır. 1-2 saat kadar bekletin.
 • Tuz temelinde sıkıştırın. Bir tavada ısınmak için normal sofra tuzu. Keten dar bir torbaya koyun ve boğazınıza koyun. Üstünü sıcak bir bezle sarın. Bir saat içinde bekleyin.

Önemli! Genç çocuklar ısınma prosedürleri konusunda çok dikkatli olmalıdır, çünkü maruz kalma kuvvetini hesaplayamaz ve ince cildi yakabilirsiniz.

Kompresler ile geleneksel tedavi

Geleneksel tıp prosedürler için çeşitli şifalı decoctions, bitki parçaları, bal ve diğer birçok şeyi kullanmanızı önerir. En ünlü ve etkili yöntemleri ve yöntemleri hatırlayalım:

 • Haşlanmış patateslerden sıkıştırın. Patatesleri üniformalı kaynatın, ezin ve plastik bir torbaya koyun. Sıcak patates ezmesini boğazınıza dağıtın ve sıcak bir fularla sarın. Yarım saat bekletin.
 • Lahana yapraklarından. Taze lahana yaprağını 1-2 dakika kaynar suya koyun, hafifçe soğutun ve boynunuza takın, yukarıdan boğazınızı havluyla sarın. Bütün gece için ayrılabilir ve sadece sabah kalkabilirsiniz.
 • Sarımsak ve bal bazlı. 2-3 yemek kaşığı karıştırın. bal ve iki kafa ince doğranmış sarımsak. Karışımı boğaza dağıtın. Bir ila iki saat arası tutun.

Video: anjin ve soğuk algınlığı için lor sıkıştırmak için reçete

Çocuklar için angina için sıkıştırır

Bir çocuk için bir kompres seçerken, onun yaşını ve hastalığın seyrinin özelliklerini dikkate almanız gerekir. Bu ürüne sık alerjik reaksiyonlar nedeniyle ballarda küçük çocuklar kullanılmaz.

Angina kompreslerini yüksek sıcaklıkta, pürülan süreçlerde ve bebeğin ağır durumlarında tedavi etmeyin. Hastalığın en başında bulunan ebeveynler bu tedavi yöntemini kullanmaya karar verdiyse, güvenli halk yöntemlerini seçmek daha iyidir. Örneğin:

 • Pancardan. Haşlanmış pancar rende grind ve iki gazlı bez katmanları arasında sıcak pancar kütlesini dağıtın. Fazla suyu sıkın ve sıkıştırın boğazın üzerine sürün, üstüne sıcak bir fular ile sarın. Yarım saat bekletin.
 • Siyah ekmeğe dayalı. Kaynar suda birkaç siyah ekmek kabuğunu ıslatın. Ekmek kitlesini gazlı beze koyun ve boğazın üzerine sürün. Boyunu plastik bir örtü ve bir fularla sarın. Birkaç saat bekle.

Boğaz ağrısı sırasında sıkıştırır, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve ağrıyı kısmen ortadan kaldırır. Yüksek sıcaklık ve pürülan süreçlerde kontrendike olduklarını unutmayın. Herhangi bir şüphe varsa, bir uzmana başvurmalısınız.

Anjina etkili kompresler için tarifler

Angina hakkında genel bilgiler

Tıpta angina veya akut tonsillit, bazen kronik koşullara dönüşen ve düzenli olarak nüksetme veren palatine bademciklerin (bezler) akut inflamasyonu anlamına gelir. Bu hastalığın birçok türü vardır. Aşağıdakilere göre gruplara ayrılır:

 • Bir çeşit patojen - viral ve bakteriyel formlar;
 • Kursun şiddeti - birincil ve ikincil (başka bir hastalığın bir komplikasyonu olarak);
 • faringoskopik resimden, yani farinks - katarrın görünümünden,
 • lacunar, herpetik, foliküler, ülseratif ve diğer boğaz ağrısı formları.

Hastalığın semptomatolojisi

Çoğu durumda, akut tonsillitin ana semptomları şunlardır:

  • yutulduğunda terleme, aşırı kuruluk ve boğaz ağrısı;
  • parlak kırmızı renk ve farinks dokularının şişmesi;
  • bademcikler üzerinde beyaz-sarı plak veya ülser varlığı;
  • 40 ° C'ye kadar olan bir termometre üzerindeki sıcaklık değerlerinde artış;
 • boyunda büyümüş lenf düğümleri;
 • Bazen grip başlangıcı ile karıştırılır, eklemlerde bir zayıflık ve ağrı durumu.

Viral formlar, bir veya iki gün içinde, bakteriyel ile hemen akıntılı olaylar eklendiğinde. Bazen angina sadece yüksek ateş ve boğazda kızarıklık ile başlayabilir ve daha sonra hastalığın diğer belirtileri katılır.

tedavi

Herhangi bir boğaz ağrısı, komplikasyonları önlemek için mümkün olduğunca erken tedavi edilmelidir. Ve bazen kalp, solunum sistemi, eklemler ile ilgili problemler şeklinde hüzünlü sonuçlara yol açarlar. Zayıflamış insanlarda, çocuklarda ve yaşlılarda olduğu gibi, bu hastalık menenjit, sepsis, boğazdaki apseler ve diğer ölümcül hastalıklara neden olabilir.

standart medikal tedavi (resepsiyon antiviral ilaçlar veya antibiyotikler, antipiretik, antiseptik durulama ve sulama ve benzeri) yanı sıra atanan doktor yerli tedavi güvenli ve etkili yoludur anjin, içinde sıkıştırmak yapmak pek tavsiye etti. On yıldan fazla bir süredir kullanılıyor ve çok çeşitli var. Soruyu cevaplarken "angina ile sıkışabilir miyim", herhangi bir doktor "evet, ama..." diyecektir. İşte bu nüanslarda ve anlamalısın.

Anjina tedavisinde sıkıştırır

Başlangıç ​​için tüm kompreslerin aşağıdakilere bölünmüş olduğunu hatırlamak önemlidir:

 • Islak (ısınma, iyileştirici) ve kuru;
 • Uygulama yerinde - boğaz ve göğüs, sırt, alın.

Kuru kompresler, ısıyı korumak için sıcak bir yün atkı ya da bir parça doğal pazen benzeri bezin uygulanmasıdır. Islak, ilaç, bal, lahana, patates gibi doğal ürünler içeren çeşitli losyonlardır.

Isınma kompresleri ile özellikle dikkatli olmalısınız. Yapamazlar:

 • Termometre üzerindeki değerlerdeki artış kritik olmasa bile yüksek sıcaklıkta;
 • küçük çocuklar ve hamile kadınlar;
 • boğaz ağrısı (foliküler, laküner) bakteriyel formları ile, çünkü ısı nedeniyle bakteriler, daha fazla çoğalmaya başlar, enfeksiyonun odağını artırır;
 • boynun üst kısmında, yani boğazda bir kompres uygulandığında, tiroid bezi ve maksiller lenf nodlarını açık bırakmak gerekir, çünkü bunlar ısıyı kategorik olarak yasaklar.

Herhangi bir kompres, boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmek için tasarlanmıştır. Örneğin, göğüs kanı kan damarlarına mükemmel şekilde dağıtabilir, böylece solunum sisteminde durgun süreçleri önleyebilir. Alındaki aplike, ısıdan kurtulmaya ve baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Her ikisi de hastalık sırasında bir kişi üzerinde genel bir dikkat dağıtıcı etkiye sahiptir.

Kompresyonların etkili tarifleri

Alkol bandajları

Çoğu zaman, hastalar alkol bazında anjina ile kompres kullanırlar. Hastalığın başlangıcında, diğer tıbbi sargı tipleri gibi, bu seçenek tedavide iyi bir yardımcıdır. Alkol veya alkol içeren bileşen (votka, eczane Aseptolin), gazlı bez, plastik torba veya film, sıcak bir bez gerekir.

Gazlı bez birkaç kat halinde katlanır ve alkol içeren sıvı içinde ıslatılır ve daha sonra göğsün üst kısmına ve boynun alt kısmına bindirilir. Bir polietilen tabaka üstüne konur, daha sonra sıcak bir bez ve her şey sıkıca sarılır. Daha büyük bir etki için, üstüne yün atkı koyabilirsiniz. Bu arada, kafa üzerinde bandaj yapmak daha iyidir - bu yüzden bandaj daha uzun sürecektir. Kompresyon, yetişkinlerde her 2-3 saatte bir kez değiştirilir.

Çocuklara anjinli alkolik bir kompres yapmak mümkün mü? Cevap kesin - hayır. Bunun nedeni, alkolün cildin gözenekleri yoluyla vücuda çok hızlı nüfuz etmesi ve çocuğun etil alkolü olumsuz algılaması nedeniyle zehirlenmenin ortaya çıkmasıdır.

Yağ sıkıştırır

Lavanta ve okaliptüs esansiyel yağlarına dayanan çok etkili kompresler, kan dolaşımına girdiğinden bu maddeler mükemmel bir terapötik etkiye sahiptir. Bir bardak ılık suya, birkaç damla yağ, gazlı bez, bebek bezi, bandaj ihtiyacınız olacaktır.

Suda uçucu esans yağı, sonuçtaki sıvı içinde ıslak gazlı bez ve boğaz, göğüs, baldır kasları, alın üzerine bir kompres uygulayın. Hepsini bandajla sabitleyin. Bandajları iki saatte bir değiştirin.

Bu tür bandajlar üç saat içinde 1 kez sıklıkta değiştirilmelidir. Çocuklara, bitkilere ve esansiyel yağlara karşı alerjilerin yokluğunda izin verilir, ancak günde en fazla 2 kez.

İlaç preparatları ile pansumanlar

Bu tür preparasyonlar arasında adaçayı, kafur yağı, DIMEXIDE bir kaynatma içerir. Önceki tariflerde ve belirtilen araçlardan birinde listelenen aynı aksesuarlara ihtiyacınız olacaktır. Gazlı bezin içinde ıslatılır, ve sonra her şey önceki şemalara göre gerçekleşir. DIMEXIDE 1: 1 oranında su ile seyreltilir. Kafur yağı, birkaç damla miktarında suya eklenir.

Patates, İyot ve Bitkisel Yağların Sıkıştırılması

Bu kompresin hazırlanması için haşlanmış patates (3-5 parça), pürede ezilmiş, birkaç damla iyot ve bir kaşık bitkisel yağ gerekir.

Tüm malzemeler karıştırılır, tülbentle sarılır ve sternum ve alt boyun üzerine yerleştirilir. Yukarıda, içerikli kumaş bir bandajla sabitlenir. Boğazınızın üzerine bir paket patates, bir pazen bezi veya bir miktar yün ürün ile ısınabilir.

Bal ve lahana yapraklarından yapılan gece kompresyonu

Bu bileşenlerle bandaj en iyi şekilde iki taraftan yapılır - göğsünde ve arka taraftaki alanın içinde. 2 lahana yaprağı ve 200 g bal gerekir. Levhalarda eşit olarak bal yayılır ve sonuçta ortaya çıkan "sandviçler" göğse ve sırtına bastırılır. Her şey bir sargı bezi veya yiyecek filmine dikkatlice sarılır ve yoğun bir doğal bezle yalıtılır. Sıkıştırma bütün gece sürer.

Lor bandajı

200 g'lık preslenmiş taze lor gazlı bez üzerine konur ve hastanın boynuna bandaj ile bağlanır. Yünden yapılmış sıcak bir fular üst üste bindirilmiştir. Aplike gece için uygulanır. Mükemmel bir çekme etkisi vardır.

İpuçları

Bu arada, tüm kompresler için, özel bir bandaj "Büyükannenin İlk Yardımı" mükemmeldir. Özel uçtan, hiçbir şey takip etmez ve uygun Velcro, uygulamayı yerinde sabit bir şekilde sabitler. Eczanede polietilen yerine, bir kompresör kağıdı da alabilirsiniz.

Önemli! Angina kompresli çocuklara sadece üç yıl izin verilir. Hem yetişkinlerde hem de bebeklerde ana tedavi şekli değildir. Herhangi bir kompres akut tonsillitle savaşmak için sadece yardımcı bir araçtır. Cilt hastalıklarının varlığında tüm kompresyonlar yasaktır.

Angina çocuk ile boğazda sıkıştırmak

Angina ile sıkıştırmak, ağrıyı hafifletmek ve boğaz ağrısına yardımcı olmak için en güvenli ve en etkili yöntemlerden biridir. Bu geleneksel tedavi yönteminin doğru bir şekilde uygulanması, ağrıyı ortadan kaldırır ve hem yetişkinlerin hem de çocukların hızlı bir şekilde iyileşmesini destekler.

Çeşitli tipte kompresler vardır: kuru, nemli, ısınan, soğuyan, vb. Hastanın durumuna, hastalığın seyrine ve diğer yönlerine bağlı olarak farklı tipte prosedürler seçilir. En etkili olanı genellikle nemli bir ısınma kompresidir.

Anjina ile böyle bir kompres en sık yapılır. Lokal ısının bir sonucu olarak kan akışı artar, metabolik süreçler iyileşir, inflamatuar reaksiyonun yoğunluğu azalır ve ağrıları geçer.

Bir parça temiz bez, bir ısınma sıvısında (alkol, dimeks, vb.) Nemlendirilir ve boğaza uygulanır. Sonra boğazını birkaç kat gazlı bezle sarın ve plastik bir örtü ile üst üste sarın. Filmin üzerinde, sıcak bir eşarp veya havlu empoze edebilirsiniz. Yarım saatten fazla kalmayın. Tedavinin seyri 3-4 gündür.

Tarif seçenekleri

 • Alkol bazlı sıkıştır. Bezi votka veya seyreltilmiş alkolle nemlendirin ve boğazda bir kompres uygulayın. Gazlı bez, bir film ve sıcak bir eşarp. En fazla bir saatten fazla kalmayın.
 • Dimexide dayalı sıkıştır. Dimexide (eczanede satılan) 1 ila 4 oranında su ile seyreltilir. Elde edilen solüsyonla doku nemlendirilir ve boğaza uygulanır. 1-2 saat kadar bekletin.
 • Tuz temelinde sıkıştırın. Bir tavada ısınmak için normal sofra tuzu. Keten dar bir torbaya koyun ve boğazınıza koyun. Üstünü sıcak bir bezle sarın. Bir saat içinde bekleyin.

Önemli! Genç çocuklar ısınma prosedürleri konusunda çok dikkatli olmalıdır, çünkü maruz kalma kuvvetini hesaplayamaz ve ince cildi yakabilirsiniz.

Kompresler ile geleneksel tedavi

Geleneksel tıp prosedürler için çeşitli şifalı decoctions, bitki parçaları, bal ve diğer birçok şeyi kullanmanızı önerir. En ünlü ve etkili yöntemleri ve yöntemleri hatırlayalım:

Video: anjin ve soğuk algınlığı için lor sıkıştırmak için reçete

Bir çocuk için bir kompres seçerken, onun yaşını ve hastalığın seyrinin özelliklerini dikkate almanız gerekir. Bu ürüne sık alerjik reaksiyonlar nedeniyle ballarda küçük çocuklar kullanılmaz.

Angina kompreslerini yüksek sıcaklıkta, pürülan süreçlerde ve bebeğin ağır durumlarında tedavi etmeyin. Hastalığın en başında bulunan ebeveynler bu tedavi yöntemini kullanmaya karar verdiyse, güvenli halk yöntemlerini seçmek daha iyidir. Örneğin:

 • Pancardan. Haşlanmış pancar rende grind ve iki gazlı bez katmanları arasında sıcak pancar kütlesini dağıtın. Fazla suyu sıkın ve sıkıştırın boğazın üzerine sürün, üstüne sıcak bir fular ile sarın. Yarım saat bekletin.
 • Siyah ekmeğe dayalı. Kaynar suda birkaç siyah ekmek kabuğunu ıslatın. Ekmek kitlesini gazlı beze koyun ve boğazın üzerine sürün. Boyunu plastik bir örtü ve bir fularla sarın. Birkaç saat bekle.

Boğaz ağrısı sırasında sıkıştırır, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve ağrıyı kısmen ortadan kaldırır. Yüksek sıcaklık ve pürülan süreçlerde kontrendike olduklarını unutmayın. Herhangi bir şüphe varsa, bir uzmana başvurmalısınız.

Bademcik dokularında meydana gelen ve boğazda ağrı eşlik eden ve sıcaklığın artmasına neden olan akut enflamatuar süreç anjina (bademcik iltihabı) olarak adlandırılır. Hastalık hızlı bir şekilde kronik bir forma geçer ve maalesef sık ataklar verir. Bu hastalığın, patojen (virüsler, bakteriler veya mantarlar) türü ve hastalığın şiddeti (birincil veya ikincil, başka bir hastalığı komplike eden) gibi "göstergeler" ile birbirinden farklı olan birkaç türü vardır. Ek olarak, anjina tipi belirlenirken, nazofarenksin görünümünü karakterize eden inflamatuar sürecin farengoskopik bir resmi dikkate alınır.

Anjina tedavisinin en popüler ve en etkili yollarından biri, tıbbi bileşikler içeren bir ısınma kompresidir. Bu nedenle, hem ilaçları hem de ev yapımı müstahzarları kullanabilirsiniz. Bu ya da bu ajanın uygulanması ile bir anjinaya bir kompres yapılmasının ya da yapılmasının mümkün olup olmadığı, ilgilenen doktordan öğrenilmesi gerekmektedir.

Angina ile sıkıştırmak iltihaplı bademcikler alanında artan kan dolaşımını, iyileşme süreçlerinin aktivasyonunu ve vücutta kendini düzenlemeyi teşvik eder. Ayrıca, anjina ile boğazda sıkışan belirgin bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

Kompresyon kullanımının kontrendike olması bademcikler üzerinde apse ve filmlerin varlığı ile karakterize purulent anjinadır. Görünümleri hastalığın çok ileri evreleri için tipiktir.

Çocukta anjina ile boğazın sıkıştırılması ve bir bütün olarak hastalığın tüm tedavisinin etkili olması ve olumlu bir sonuç vermesi için hastalık hastalarının tedavi süresinin tamamının katı yatak istirahatine ve diyete bağlı olması gerekir.

Anjin tedavisindeki boğazdaki kompreslerin sadece yardımcı bir prosedür olduğunu anlamak önemlidir. Ancak tedavi ve iyileşme sürecindeki ana rol ilaçla oynanır. Bu nedenle bakteriyel anjina için, viral - antiviral ilaçlar ve mantar enfeksiyonu için antifungal ilaçlar ile antibiyotik almak zorunludur. Ayrıca, herhangi bir anjina tipi için, hastaya boğaz yıkaması reçete edilir.

Eylemlerinin ilkesine göre, bir anjina ile boğazda bir yetişkin veya bir çocuk ısınma bandajı sıkıştırmak, dikkat dağıtıcı prosedürlerin kategorisine aittir. Sıcaklığın etkisi altında, derinin kılcal damarları genişler, daha derinlerde bulunan kan damarlarının refleks dilatasyonu başlar. Boyun derisinin ısınmasıyla, farinks ve bademciklerin dolaşımı iyileşir.

Bu ısıtma nedeniyle, aşağıdaki değişiklikler gerçekleşir:

 • bademciklerin dokularına oksijen akışını arttırır;
 • ödem azalır;
 • toksinlerin dokudan çıkarılma sürecini hızlandırır.

Böyle durumlarda, boğaz ağrısı "pozisyonlarını bırakmak" başlar, ağrı durur, zayıflık gider, boğazdaki iltihap giderilir ve hasta iyileşmeye devam eder.

Anginada nasıl sıkıştırılır ve hangi aletler kullanılır? Angina'yı kompreslerle tedavi etmeye başlamadan önce, bunların ıslak ve kuru olarak ayrıldığını hatırlamanız gerekir. Aynı zamanda uygulama yerine göre değişirler - boğaz, sırt ve göğüs üzerine uygulanabilirler. Kuru kompresler, ana amacı ısıyı korumak olan boyun etrafında sıcak bandajlardır. Islak kompresler, çeşitli formülasyonlar kullanılarak yapılır - ilaçlar, bal, bitkisel infüzyonlar, sıcak patates püresi, vb. Vinaka ile anjin sıkıştırmak da ıslaktır.

Kompresyonların kullanımı için en önemli koşul, yüksek vücut ısısının olmamasıdır. Sıcaklıkta subfebril değerlerine, yani 36.8-37.0 ˚ C'ye kadar yükselse bile, kompresyon yapılamaz. 38 above С üzerinde bir işarete ulaştığında bu durumlardan bahsetmiyorum.

Isınma bandajını, tiroid bölgesi dışında ve kalp bölgesini kavramak yerine submandibular ve anterolateral servikal bölgeye yerleştirin.

Prosedürün süresi ayrı ayrı ayarlanır ve iki ila beş saat arasında olabilir.

Anjina yetişkinlerinde alkollü kompresler, her 3 saatte bir değiştirerek, saatin etrafında boynun etrafında tutulabilir. Vajka kompresinin çocuklarda anjina olması tavsiye edilmez, çünkü ciltten alkol hızla emilir ve zehirlenmeye neden olabilir. Başka bir kompres günde 2 saatten fazla 1-2 saatten fazla verilemez. Ayrıca, hastanın bacaklarının her zaman sıcak olmasını sağlamak için, boğazın sıkıştırılmasıyla ısıtılmasına ek olarak önemlidir.

Bir kompres kurmak için doğal liflerden yapılmış yumuşak bir kumaş kullanmanız gerekir. İlaç çözeltisine daldırılır, daha sonra tavlanır ve selofan ile kaplanarak boyuna uygulanır ve sıcak bir fularla sarılır. Kompresin doğru şekilde iletilmesi durumunda, 20 dakika sonra boyunda hoş bir sıcaklık hissedilecek ve ağrı geri dönecektir.

Angina ile ne tür kompresler yapılabilir, hangi tıbbi veya bitkisel ilaçlar en etkilidir?

Angina'yı akla getirmek için ne tür bir komprese sokacağınızı düşünmek, sıklıkla votka, alkol ya da alkollü tentürlere dayalı yemek tariflerine gelir. Boğazınızı ısınmanın en kolay yolu budur. Gerekli olan her şey: gazlı bez, alkol ya da votka, selofan ve bir ısınma bandajı, örneğin sıcak bir fular.

İyi kurulmuş lahana anjina ile sıkıştırır, gece iki tarafa konur - göğüste ve sırtta (mezhlapatochnogo alanı üzerinde). Lahana yaprakları hafifçe yoğurulur, bal ile bulaşır ve göğse sıkı bir şekilde bağlanır ve bandajlarla geri alınır, bir polietilen tabakası ve sıcak doğal bezle yalıtılır.

Uçucu yağlara dayanan anjina ile sıkıştırır mı? Tabii ki, çok yüksek verimlilik gösterdi.

Özellikle iyi bir yardımcı olan lavanta ve okaliptüs esansiyel yağları, kan dolaşımına giren aktif maddeler mükemmel bir terapötik etkiye sahiptir.

Tıbbi preparatlar ayrıca boğazın anjina ile ısınması için kullanılır ve sıklıkla 1: 1 oranında su ile seyreltilmiş dimeksit kullanılır.

Angina ile hangi sıkıştırmanın yapılabileceğini bilmek herkesin hastalığını hızlı bir şekilde yenebilir ve her zamanki günlük işlerine dönebilir.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

Bir soru sorun

Angina her zaman karmaşık bir yöntemle tedavi edilmelidir, ilaçlar, fizyoterapi ve geleneksel tıp kullanarak.

Böyle bir yol ev tedavisi boğazdaki bir kompresin uygulanmasıdır.

Ancak tedavinin etkili, ağrısız ve güvenli olması için çok belirli kuralları takip etmek önemlidir.

Angina (veya bademcik iltihabı) - bademciklerin enflamatuar hastalığı, Hangi patojenik mikobakteriler (bakteriler, mantarlar, virüsler) biriktirir.

Bilmen gerek! Hastalık öncelikle boğazda şiddetli ağrı ile karakterizedir, bu da hastaları günlerce işkence edebilir, bu nedenle semptomatik tedavi mümkün olduğunca erken başlatılmalıdır.

Çoğu durumda angina provoke streptokokların gelişimi, bademciklerin yüzeyine hane temasları ile veya yiyecekle düşer.

Ancak çoğu insanda bu mikroflora sürekli olarak herhangi bir olumsuz aktivite göstermemekle birlikte vücutta bulunur.

İnsan bağışıklık sistemi başarısız. Bu, hipotermi, diğer bulaşıcı hastalıkların gelişimi ve diğer iç ve dış faktörlerin etkisi altında ortaya çıkabilir.

Bu meydana gelir gelmez, nötr mikroflora anjina patojenlerine dönüşür, bu da gelişimin ilk günlerinde kendini aşağıdaki şeklinde gösterir. semptomlar:

 • boğaz ağrısı Yutulduğunda ve dinlenirken;
 • sıcaklıkta artış vücut 39 dereceye kadar;
 • formasyon ülser ve ülser palatine bademcikler üzerinde;
 • tıkanıklık bademcikler üzerinde pus;
 • farinksin kızarması, bademcikler ve yumuşak damak;
 • eklemlerde ağrılar;
 • zayıflık ve genel halsizlik;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Angina tehlikesi, normal bir soğuk algınlığı için sık sık alındığıdır.

Zamanında tedaviye başlamazsanız - hastalık, soğuk algınlığının aksine, sadece ortadan kalkmayacak, aynı zamanda ciddi komplikasyonlarla dolu kronik bir form haline dönüşecektir.

Dikkat lütfen! Çoğu durumda halk tıbbı yöntemlerini kuşkulu olarak gören doktorlar bile, kompreslerin etkinliğini tanırlar.

Ama tavsiye uygulandığında belirli önlemleri gözlemlemek (özellikle çocukların tedavisine ya da alerjik reaksiyonlara neden olabilecek alkol ve ürünlerin eklenmesi söz konusu olduğunda).

Genel olarak Sıkıştırılmış bölgelerin lokal ısınmasını sağlar, Rejenerasyon süreçlerinin hızlanmasına katkıda bulunur ve dokularda metabolizmayı iyileştirir ve bu da iyileşme sürecini hızlandırır.

Ayrıca böyle bir çare şişliği ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve kan damarlarını genişletir, Boğaz dokularında kan akışını iyileştirir.

Ek olarak, bandajların bu gibi yararlı etkileri vardır:

 • ağrı sendromunun kesilmesi;
 • lenf düğümlerinin şişliklerinin azaltılması;
 • hipertrofik süreçlere maruz kalan dokuların emilmesi;
 • etkilenen ve iltihaplı dokulardan toksinlerin uzaklaştırılması.

Angina ile sıkıştırır ıslak ve kuru olabilir.

Islak daha sık kullanılır ve çoğu durumda daha etkilidir.

Unutmayın! Boğaz için en etkili bandaj türü alkol (votka dayalı olabilir), ancak yetişkinlerde çoğunlukla anjinin tedavisinde kullanılması önerilir.

Bunu yapmak için, seyreltilmemiş alkol içinde büyük bir gazlı bez veya bez parçasını nemlendirin ve birkaç kat halinde birleştirin, çözüldükten sonra, alkol oda sıcaklığında olmalıdır.

Boğazını sıkıştırdıktan sonra Sıcak bir eşarp ile bağlanmış olmalı.

Bu, hem ısı tutmak hem de sabitlemek için gereklidir.

Bu, bandajın yeterince uzun süre giyilmesi gerektiğinden ve her zaman yalancı pozisyonda kalması oldukça zordur.

Eğer anorinayı şiddetli formda bir çocukta tedavi ederseniz - kompres üç saatten fazla bırakılmamalıdır. Yetişkinler günde sekiz saate kadar takabilirler.

Etkisini arttırmak için kullanılan alkol hafifçe ısıtılabilir.

Ancak sıcaklığı 25 dereceyi geçmemelidir, aksi halde kimyasal tepkimeler alkolle başlar, sonuç olarak deride bir bandaj giyildiğinde yanıklar oluşabilir.

Bu tip kompres ne zaman kullanmayın bademcik iltihabı, alkolün ısınma etkisine sahip olduğu ve patojenik mikroorganizmaların üremesine yönelik sıcaklığın olumlu şartlar yarattığı bilinmektedir.

Aklında tut! Bezin çok fazla ıslatılmış olması durumunda aşırı alkolün eşarp veya kumaştan buharlaşmayacağı akılda tutulmalıdır: sıvı cilde emilecek ve kan içine girecektir.

Daha yumuşak kabul edilir Örneğin sebze veya doğal ürünlere dayalı kompresler - süzme peynirinden. Bu seçenek, pürülan anjina şeklinde yardımcı olacaktır.

Bunun için almak gerekir bir avuç süzme peynir ve vücut ısısını ısıtın, balla karıştırın "50 gram lor çay kaşığı" hesaplamasından sonra Bir beze sarın ve gece boyunca boğazınıza koyun..

Böyle bir araç ağrının giderilmesine yardımcı olur, ve ilginç olan - dolaylı bir teşhis aracı olarak hizmet edebilir.

Sabahları süzme peynirleri geliştirmeniz ve rengini değerlendirmeniz gerekir: Ürünün yeşilimsi olması halinde - bu, patolojinin akciğerlere yayılmasını gösterir.

Halk hekimliğinde daha az popüler değil ve diğer doğal pansuman türleri:

 1. Haşlanmış patates temizlemeden yoğurun ve elde edilen kütlenin bir mendille ya da fularla boğazda sabitlendiği bir yün çorapına dağıtın.
 2. Patates yerine kullanabilirsiniz pişmiş pancar, Bir ince rende üzerinde ovuşturdu.
  Bez veya gazlı bezle ambalajlamadan önce, pancar meyve suyundan sıkılmalıdır. Her iki tip pansuman yarım saat sürmektedir.
 3. Iki yemek kaşığı tuz bir bardak ılık suya karıştırın ve bir saat boyunda bindirilmiş olan bir çözelti bezi içinde nemlendirin.
 4. Sıcak suda ıslanır karanlık ekmek kabukları ve homojen bir kütle elde edilinceye kadar bunları yoğurun, sonra gazlı bezle sarılır.
  Bu bandaj polietilen, bir eşarp veya bandaj ile sabitlenir ve 6-8 saat boyunca giyilir.

Önemli! Kuru kompresler, ıslak kompreslere doğrudan bir alternatif değildir, çünkü bu durumda başka birçok amaç takip edilmektedir.

Örneğin, yün atkı boğaz etrafında bağlı kaba örme de bir kompres olarak da adlandırılabilir.

Ama bu durumda sadece kan dolaşımının uyarılması var, daha fazla oksijen bademciklere girdiğinde, rejenerasyon süreçleri artar ve şişkinlik azalır.

Aynı amaçlar için flanel kumaşı kullanabilirsiniz, Aynı ısıtma özelliklerine sahip.

İkinci seçenek - tuz ile bandaj, fırında ısıtılmalı ve bir çorapla kaplı veya bu çanta için özel olarak dikilmelidir. Böyle bir torbanın üzerine bir tane daha çorap konur, böylece tuz dökülmez.

Bu prosedür sadece boğazını ısıtmak için, Bu nedenle, hastalığın pürülan formları için kullanılamaz.

Kompresyonların anjina tedavisinde en güvenli yollardan biri olduğu düşünülse de, kontrendikasyonları var.

Dikkat! Doktor ile önceden mutabık kalmadan kullanılması önerilmemektedir. Bu tür ısınma sargılarının kullanılmasını imkansız kılan doğrudan kontrendikasyonlar şunlardır:

 • alerjilere karşı duyarlılık bandaj bazında bileşimler ve ürünler;
 • ateş febril ve subfebril tipi;
 • furunkulus;
 • akut formda meydana gelen bir hastalık;
 • kanama eğilimi;
 • farklı tipler dermatit;
 • lenf düğümlerinin pürülan enflamasyonu;
 • tromboflebit;
 • patolojik kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • onkolojik hastalıklar.

Bandaj tedavisinin başarısı büyük oranda onların uygulamalarının doğruluğuna bağlıdır.

ortak hata, böyle bir tedaviyle tolere edilir - Kompresyonun doğrudan tiroidde yeri, boynun orta kısmında alt çene altında yer alır.

Ön taraftaki kompresin uygulanması daha iyi olur, ancak boynun arkasını sararak bandaj kompresinin her iki ucu da, boynun yan kısımlarında, kapanmadan kapanır.

Seçilen kompozisyona batırılmış bezi veya gazlı bezleri uygulamadan önce, araçlar eşit olarak dağıtılır.

Boğazını sarardıktan sonra bandaj düzeltilmelidir, ve eğer prosedürün amacı etkilenen boğazını ısıtmaksa.

Sabitleme için, polietilen ya da ince bandajları değil, uzun süre ısıyı koruyan herhangi bir yün ürünü kullanmak daha iyidir.

unutmayın! Böyle bir kilidi sıkarken, çok fazla yapmayın: kompres boğazını sıkmamalı ve rahatsız edici ve özellikle ağrılı hisler vermemelidir.

Bu gibi basit kurallara uyulursa, tedavinin ilk günlerinde sonuçlarda önemli bir iyileşme elde edilebilir, ancak genel olarak Bu tür prosedürler hızlı bir tedaviye katkıda bulunur, Ancak bu prosedürleri kapsamlı bir tedavinin parçası olarak kullanırsanız.

Bu videodan boğaz için sıkıştırmayı nasıl doğru yapacağınızı öğreneceksiniz:

kompres Etkilenen bölgelerin yerel ısıtmasını sağlayın, Rejenerasyon işlemlerinin hızlanmasına katkıda bulunur ve dokularda metabolizmayı iyileştirir ve bu iyileşme sürecini hızlandırır.

Sıkıştırır gerçeği rağmen en güvenli yollardan biri olarak kabul edilir anjin tedavisi, kendi kontrendikasyonları var ve doktorla önceden anlaşılmadan kullanımları önerilmez.

Yetişkinler ve çocuklar için en iyi angina kompresleri

Henüz oy yok

Angina, ana semptomu şiddetli boğaz ağrısı olan bir hastalıktır. Bu virüsler ve bakteriler tarafından etkilenen bademcik iltihabı kaynaklanmaktadır. Sıklıkla, hastalık halk ilaçları ile tedavi edilir. Anjina için sıkıştırmalar doktorlar tarafından tanınan ve kolay bir tedavi yöntemi olarak en etkili olarak kabul edilir. Acı ile baş etmede yardımcı olurlar, sıradan yaşam tarzına geri dönerler.

Sıkıştırmalar, ev terapisi için hem etkili hem de güvenli bir seçenektir. İyileşene kadar uzun süreli kullanıma izin verilir. Sıkıştırma, iltihabı, boğaz ağrısını azaltır, kan dolaşımını artırır - daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. Isınma pansumanları bir distraksiyon terapisi olarak kabul edilir. Cilt kılcalları ısıdan genişler, organ ve dokulardaki derin damarlar refleks olarak artar. Boynun ısınmasının bademciklerdeki kan akışını iyileştirdiği anlaşılmaktadır.

Bu aşağıdaki sonuçlara yol açar:

 • oksijen bademciklere daha iyi emilir;
 • şişmede bir azalma var;
 • toksinler dokulardan kaybolur;
 • Hastalığın etken maddeleri ölür;
 • Boğazda ağrı, iltihap gider.

Böylece, komprese sayesinde, baş bölgesinde ağrı, halsizlik, halsizlik ortadan kalkar. Vücudun genel durumu gelişiyor.

Kompresyonun, tiroit bezinin, yani solunum kanalının ve boynun merkezine empoze edilmesi yasaktır. Çenenin altında her iki tarafa yerleştirmek daha etkilidir.

Sıra dizisi:

 1. Hazırlanan ürün ile yumuşak bir bez ıslanır, boğazına dönüşür. Tiroid bezi etkilenmez.
 2. Polietilen üstte düzgünce yerleştirilir.
 3. Isınma için boyun bir fular veya başka bir beze dönüşür.
 4. Kompresyon iyice düzeltmeli, ancak boğazı aşırı sıkmamalıdır.

Aşağıdaki durumlarda ısınma etkisi olan nemli bir kompres konur:

 • hastalık yayıldığında;
 • akut inflamatuar evreyi yenmek mümkün olduğunda;
 • vücut ısısı 37.6 derecenin altındaysa;
 • ülser yokken.

Islak kompresler yerine 37.6 dereceden fazla bir sıcaklıkta, doğal ısınmaya işaret eden “kuru ısı” kullanılır. Bu yüzden kum ve tuz sıkıştırması yapmak kolaydır.

Evde en basit ve uygun fiyatlı kuru kompres yünden yapılmış sıcak bir fular. Boğazlarını sıkıca sararak, boyundaki kan akışını iyileştirir, bademcikler oksijene doyurulur. Ağrı giderildi, larinkste şişlik azalır.

Her türlü sıkıştırmayı kullanırken, ana şey yanmaması, ısınmasıdır. Aksi halde boğazda, boynunda ciltte bir hasar olasılığı vardır.

Kontrendikasyonlar şunlardır: lenf düğümlerinde artış, artmış vücut ısısının varlığı ile birlikte hastalığın akut dönemi.

Ayrıca, bu tür hastalıklarda kompres kullanımı yasaktır:

 • kalp ve damar hastalığı;
 • tüberküloz;
 • ateroskleroz;
 • farklı onkoloji türleri;
 • kan pıhtılaşması;
 • dermatolojik patolojilerin akut fazı;
 • iltihapla birlikte iltihaplı hastalıklar.

Eğer angina mantarları tahrik ederse, bu durumda kompresler sadece işe yaramaz. Pürülan anjina ile vücut ısısı 37.6 ° C'nin altına düştüğünde, kompres kullanımı hala yasaktır. Boğazınızı bademciklerden boğazla ısıntarak çevredeki dokuların enfeksiyonuna neden olabilirsiniz. Kan yoluyla bakteriler, vücuda inflamasyonu yayan birçok organ ve sisteme girecektir. Özellikle sindirim sistemi, üriner sistem ve üreme sistemi çeker.

Çocuğun bir kompresini seçerken hastalığın yaşı ve özellikleri çok önemlidir. Kompresyon tedavisinde kullanımı 3 yaşından büyük çocuklar olabilir. Yanıkların, alerjik reaksiyonların ve diğer olumsuz etkilerin önlenmesi önemlidir. Özellikle, bu ürün genellikle alerjik bir reaksiyona sahip olduğundan, küçük çocuklar baldan yapılan kompreslerle tedavi edilmez.

Buna ek olarak, bu kompresler nazik olmalı, önerilen kullanım sıklığına uymanız gerekir.

3 yaşından büyük çocuklar günde 1 kez bandaj yaparlar ve 6 yaşından büyüklerse günde 2 komprese izin verilir.

Boğazın evdeki kompreslerle tedavi edilmesi hastalığın ilk belirtileriyle daha iyidir, daha sonra bandajlar en etkili olacaktır. Apse, hastalığın akut formu ve yüksek sıcaklık ile bunu yapmak yasaktır. Hastalıktan kurtulmaya karar veren anne ve babalar, en güvenli oldukları için halk ilaçlarını tercih etmek daha iyidir.

En yaygın olanları şunlardır:

 • Pancarlı kompres. Sebzeler kaynatılır, rende ile öğütülür. Gazlı bez tabakaları arasında sıcak yulaf ezmesi yapılır. Meyve suyu sıkılır, bandaj boğazın üzerine yayılır ve 30 dakika bekletilir. Üstte sıcak bir eşarp yarası var.
 • Ekmek sıkıştırması Siyah ekmek kabukları sıcak suda ıslatılır. Kütle gazlı bez üzerine dağıtılır, bandajın üzerine bindirilir, birkaç saat boyunca tutulabilir. Boyun polietilenden ve bir fulardan sarar.
 • Keten kompres. Keten sapları bir karıştırıcıdan geçirilir. Ayrıca, süt içine batırılmış olmalıdır. Keten şiştiğinde, gövdeler gazlı bezle sarılır, kompres çocuğun boynuna bağlanır. Bu sargı, boğaz ağrısına ek olarak, bağışıklığı güçlendirir.
 • Patates Sıkıştırması. Sebzeler kaynatılıp yoğrulur. Elde edilen kıvam, bir çocuğun bandajı ile boynuna sabitlenen bir yün çorap içinde ortaya konulur.

3 yaşın üzerindeki çocuklarda kompresin 30 dakika sonra değiştirilmesinin, 6 yaşından büyük çocuklarda her saat değişmesi gerektiğini bilmek gerekir. Cildiniz için gerekli küçük kırılmalar, bu yüzden aşırı ısınmayı önleyebilirsiniz.

Geleneksel tıp boğaz için pansumanlar hakkında çok farklı önerilerle doludur. Çoğu malzeme her zaman elinizde olduğundan, bunları evde basitleştirin. Yaygın olarak bilinen bir votka veya alkol kompresidir. Ayrıca angina bal, süzme peynir, otlar ve tentürler, yağlar, eczane çözümleri ile kompreslerle tedavi edilir.

Hazırlama, alkol içeren sıvı, yoğun kumaş, polietilen, gazlı bez gerektirir. Haddelenen gazlı bez alkole indirgenir, daha sonra boynun alt kısmına, göğsüne uygulanır, polietilen ve kumaş sarılır. Sargı, bir yün ürünü ile izole edilmiş, sıkıca bir bandajla sabitlenir. Kafanın üzerine uygulanan bir bandaj bandajın daha uzun süre kalmasına yardımcı olacaktır. Votka kompresini maksimum 3 saat sonra değiştirmek gerekir.

Çocuklara alkol sıkıştırması uygulanamaz. Ve bu, cildi yakabileceğinden değil, zehirlenme olasılığından dolayı bile değildir. Etil alkol içerideki cilde hızla girebilir.

Okaliptüs veya lavanta yağı ile hazırlayın. Kanlara nüfuz etmesi nedeniyle etkili olan maddeler iyi bir terapötik etki üretir. Sıcak suya, bir gazlı beze, yağ damlalarına, bir bez parçasına, bandaja ihtiyacınız var.

Uçucu yağ su ile bir bardağa damlatılır. Gazlı, sıvı ile nemlendirilmiş, boğaz, alın, göğüs için uygulanır. Bandaj ile sabitlenen kompres 2-3 saat sonra değişir. Giyinme, esansiyel yağların ve lavanta çimenlerinin, okaliptüsün alerjik tezahürlerine eğilimli olmayan çocuklara uyacaktır.

Bir Dimexide çözeltisi, adaçayı bir kaynatma, kafur yağı kullanılır. Dimexide kullanılıyorsa, su 1: 1 ile karıştırılmalıdır; Yağ sadece birkaç damla ile suya damlatılmalıdır. Çözeltinin hazırlanmasından sonra, bantlama algoritması diğer kompresler ile aynıdır.

Patates lapası, iyot çözeltisi, bitkisel yağdan yapılır. Malzemeler karıştırılmalı, bir gazlı bezle sarılmalı ve boyun ve göğüs alanının altına yerleştirilmelidir. Gazlı bez bir bandajla sabitlenir, giyinme bölgesi sıcak ve yoğun bir bezle, yünlü bir şeyle ısıtılır.

Bandaj, sternuma ve sırtın bölgesinde omuz bıçaklarının arasına, hastalığın hızlı bir şekilde atılması için yerleştirilir. Yemek pişirmek için 200 g bal, lahana yaprakları gerekir. Bal, vücuda bastırılan tabakalara yerleştirilir. Kompres, gece polietilen veya bandaj ile sabitlenir. Üstte bir parça bez ya da sıcak yünlü bir şey var.

Angina ile boğaz ağrısı bir kompres nasıl yapılır

Angina ile sıkıştırmak halk hekimliğinde kullanılan eski ve etkili bir yöntemdir. Çok etkili, ancak bir takım kurallara uymak son derece önemlidir.

Tonsillit ile sıkıştırmak: genel bilgiler

Bu yöntem sadece boğazdaki ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda farenksde sık görülen enfeksiyonla ilişkili komplikasyonları da önleyecektir. Emici özelliklerinden dolayı kompresler (bandajlar) yüksek verimliliğe sahiptir.

2 tip kompres vardır - kuru ve ıslak, ancak boğazda anjina ile boğulduğunda, ikincisinin kullanılması tercih edilir. Gerçek şu ki, iltihaplanma sürecinin bir sonucu olarak kan dolaşımını arttırır ve ağrı düzelir.

Bu folk yöntemini uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Gerçek şu ki, bazı durumlarda, kompresler sadece işe yaramaz değil, aynı zamanda örneğin boğaz ağrısının pürülan şekli ile kontrendikedir. Bu durumda, bu hukuk yolu durumu daha da kötüleştirecek ve hastalığın seyrini zorlaştıracaktır.

İkinci olarak, sıkıştırmayı doğru şekilde nasıl uygulayacağınızı bilmeniz gerekir. Boynun posterolateral kısmına uygulanmalı, bandajı cilde mümkün olduğunca yakın tutmaya çalışılmalıdır, cilde sıkı sıkıya tutunur. Kategorik olarak tiroid bezini etkilemek imkansızdır.

Üçüncü olarak, dermatit, sıyrıklar, alerjik döküntü, şiddetli kardiyovasküler hastalıklar, tromboz, ateroskleroz yöntemi uygulamak mümkün değildir. Sıkıştırma için başka bir kontraendikasyon ise sıcaklıktır. Ve biz 36,7 dereceyi geçen herhangi bir sıcaklıktan bahsediyoruz.

günde angina ile bir kaç kez uygulanan sıkıştırmak ve ne olursa olsun çözelti tedavi edici veya küratif harman içinde ıslatılmış kumaşın türü sıkıştırmak ilk üst üste tabakanın 2-4 saat tutmak, bir ikinci tabaka bir plastik film üst üste ve üçüncü bir -. Sıcak atkı. Sıkıştırmalar asla sıcak olmamalıdır.

En yaygın kompresler

En popüler kompresler, eğer boğaz ağrıyorsa, votka ve patates. Nasıl pişirilir:

 1. Votka (ruh). Votka alkol ile değiştirilebilir, ancak su ile seyreltilmelidir. Votka kullanılıyorsa, önceden ısıtılmalıdır. Sonra bir gazlı bez alın, birkaç kat halinde yuvarlayın, alkol ile ıslatın ve prosedür kurallarına göre boyun bölgesine uygulayın. Bu bandaj 6 ila 8 saat arasında boyunda tutulmalı, gece için mükemmel bir seçenektir.
 2. Tentür dayalı sıkıştırmak. Düzenli bir içecek ya da alkollü sargı benzer olmakla birlikte, bir ana bileşen olarak nergis ve okaliptüs alkol tentür kullanılır. Ayrıca votka ve alkol, ince malzemeler, ıslak sıkıştırma ısınma sirkesi (su ile seyreltilmelidir), kafur (yağ) suyu adaçayı uçucu yağlar (özellikle okaliptüs, lavanta, köknar ve diğer kozalaklı) vardır.
 3. Patates. Patatesleri üniforma içinde kaynatmanız, sonra da yünlü bir golf ya da çorap içinde yoğurup uzanmanız gerekir. Bundan sonra boynunu sarın, bandajlayın ve 6-8 saat bekletin. Patateslerin çok sıcak olmaması önemlidir, çünkü yanıklara yol açabilir.
 4. Dimexide ile sıkıştırın. Bu preparat belirgin bir ısınma özelliğine sahiptir. Bu seçenek akut anjinayla çok iyi bir şekilde yardımcı olur, ancak hiçbir şekilde pürülan bir formda kullanılamaz (diğer herhangi bir kompres gibi). Bir pansuman solüsyonu nasıl hazırlanır: Dimeksid su ile seyreltilmelidir (3 kısım su için 1 kısım hazırlanır). Su, furatsilinom (solüsyon) ile değiştirilebilir. Bandaj çocuklara empoze edilirse, o zaman 5 parça su almanız gerekir. "Dimexid" in cilt üzerinde çok aktif olduğunu belirtmek gerekir, bu yüzden bu bandaj cilt reaksiyona girene kadar tutulmalıdır. Ama bir gün içinde, prosedürü 3 kez tekrarlamanız gerekir.
 5. Sarımsak ve sabun. Bileşenler: çamaşır sabunu, sarımsak. Sabunu talaşlara doğrayın, sarımsakları sıkın. Yoğurduya kadar her şeyi karıştırın. Gazlı bez peçeteyi birkaç kat halinde katlayın ve bir tencereye koyun. Pansuman cildi büyük oranda kurutabildiğinden, bitkisel yağ veya besleyici bir krem ​​ile boyun yağını alın. Sadece o zaman kurallara göre boyun üzerine koy. Sargıya dayanmak için cilt tahrişine yol açmamak için 4 saatten fazla sürmez. Bu yetişkin hastalarda anjina için kullanılan kompresin çok iyi bilinen bir versiyonudur.

Anjin ile kompresler için besin

Herhangi bir buzdolabında, hem yetişkin hem de çocuk için boğaz ağrısından etkili ve güvenli bir bandaj yapabileceğiniz ürünler vardır. İşte gıdalardan en popüler kompresler:

 1. Lahana. Taze lahana yaprakları almanız, sıcak suyla bir kabın içine koymanız gerekir, bu nedenle hafifçe ısınırlar. Sonra onları alt çeneye olabildiğince yakın bir yere koyun. Bu en acı bölgeleri kapsayacaktır. Lahana tabakasının üstüne sıcak bir eşarp veya fular takın. Bu prosedür kesinlikle güvenlidir, bu nedenle yapraklar her 2 saatte bir değiştirilmelidir.
 2. Süzme peynir Evin püresini kesin ve kumaş üzerine yerleştirin. Süzme peynir hiçbir şekilde soğuk olmamalıdır. Düzeltmek için pıhtı dökülmedi. Alt çene takın. Üstte bir polietilen yiyecek tabakası katın ve sıcak bir fularla düzeltin. Pansuman düşecekse, baştan sabitlenmelidir, böylece istenen alana sıkıca tutunmalıdır. Bu, gece için bandajın mükemmel bir versiyonudur. 2 gün sonra prosedürü tekrarlayın. Hastalığın zirvesinde çok etkilidir.
 3. Patates ve asetik. Patatesleri rendelemeniz gerekir (1 adet), sirke ekleyin (1 çorba kaşığı). Ve karışımı bir keten torbaya koyun. Boyun bölgesine uygulanır.

Bu yolla enflamatuar süreci iyileştirir.

Bal boğaz ağrısından sıkıştırır

Bal - çeşitli hastalıklardan yardımcı olan gerçek bir şifacı. Anjina ile de çok yararlıdır. Çözülmeli, bununla birlikte çay ve bitki çayı içilmeli ve sıkıştırılmalıdır. Ancak, doğal bal alerjisi olan kişiler, bu tariflerden kaçınmak zorunda kalacaklar. Bal ile, sıkıştırmak için çeşitli seçenekler yapabilirsiniz:

 1. Malzemeler: bal (1 çorba kaşığı), Hardal (1 çorba kaşığı), Alkol (1 çorba kaşığı), Un (1 çorba kaşığı), Su (1 çorba kaşığı), Bitkisel yağ ( 1 çorba kaşığı.). Malzemeleri karıştırın, biraz önceden ısıtın, sonra bir gazlı beze koyun. Boyun bitkisel yağla yağlanır ve submandibular alana bir bandaj uygulanır. Sonra bir tabak tabakası koyun ve bir eşarpla ısıtın. Soyunu 1-4 saat bekletin.
 2. Malzemeler: bal (2 yemek kaşığı), Ezilmiş aloe yaprağı (1 çorba kaşığı.), Votka (3 yemek kaşığı.). Düzgün bir kıvama gelinceye kadar karıştırılır, bir gazlı beze konur. Giysiler kurallara göre uygulanmalıdır.

Bu yöntem hem çocuklar hem de yetişkinler için uygundur. Çocukların günde 2-3 kez işlemi yapması gerekir ve yetişkinler tüm gece boyunca bandajı bırakırlar.

Çocuklarda anjina için sıkıştırır

Küçük çocukları tedavi ederken, alerjileri, yanıkları ve diğer sonuçları tolere etmemek özellikle önemlidir.

Bu nedenle bandajlar korunmalıdır. Bebek 3 yaşın altındaysa, kompres yatmadan önce günde 1 kez alınır; 6 yaşından büyük çocuklar günde 2 kompres yapabilirler: sabah ve gece.

Geleneksel tıp, çocuklara güvenle koyabileceğiniz aşağıdaki kompresleri sunmaktadır:

 1. Malzemeler: siyah ekmek (kabuk), kaynar su. Ekmeği kaynayan suyla doldurmalısınız, böylece biraz ıslak. Ekmek soğuduğunda, 2 katlı bir tül peçeteyi yuvarlamanız ve ekmekli yulaf ezmesini buraya koymanız gerekir. Ebeveynler, yulafın çocuğun cildini yakmaması için çok dikkatli olmalıdır. Daha sonra bir tabak film tabakası koyun ve sıcak bir fular veya fularla ısıtın. Bandaj yatmadan önce uygulanmalı, ancak gece için bırakılmaması en iyisidir. Gerçek şu ki, bebeğin ateşi varsa, bandaj sadece çok fazla zarar verecektir. Bu, hastalığın akut seyrinde etkili olan çok etkili bir yöntemdir.
 2. Keten. Malzemeler: keten (sapları), süt. Bir karıştırıcıda öğütülür ve sütte bekletilir. Ketene bir şişlik verin, sonra bir gazlı beze koyun ve bebeğin boynuna takın. Pansuman sadece çocuğun durumunu kolaylaştırmaz, aynı zamanda bağışıklığını da artırır.

Ayrıca çocuklar patatesleri, lorları, sirkeleri ve alkolleri koyabilirler. İkincisi durumunda, alkol su ile daha da seyreltilmelidir.

Bir kez daha doktora başvurmanın önemini hatırlamaya değer. Doktor kompres kullanımını onaylamazsa, bunların hiçbir şekilde yapılması gerekmez. Aksi halde, yaşı ne olursa olsun, hasta için çok zararlı olabilir.

Ilk doktor

Anjina ile Salin kompres

Angina için sıkıştırır oldukça yaygın bir prosedürdür. Bu tür bandajlar yetişkinlere ve çocuklara uygulanır. Dikkatle sıkıştırmak, dikkate almak, Karışımın bileşenlerine karşı alerjik bir reaksiyon olup olmadığı veya ısınmaya yönelik bir çözüm olup olmadığı. Losyon sadece 36.6 ° C'lik normal vücut sıcaklığında uygulanır.

Angina, bakteri veya virüslerin neden olduğu ciddi bir inflamatuar hastalıktır. Tonsillit farklı tiplerde olabilir. Hastalığın türüne bakılmaksızın, her zaman yüksek ateş ve şiddetli boğaz ağrısı eşlik eder. Vücudun zayıflığı, vücutta bir ağrı, boğaz ağrısından dolayı tam olarak yemek imkansızdır. Tedaviyi görmezden gelir ve doktorun talimatlarına uymazsanız, durum daha karmaşık hale gelir, diğer organlar iltihaplanabilir.

Sıkıştırmaları uygulamak için bazı kurallar:

 • Boğazın ısınmasının etkinliği ve güvenliği sadece normal vücut sıcaklığında olacaktır. Kategorik olarak, tıbbi bir giyinmeyi yüksek bir sıcaklıkta uygulamak imkansızdır.
 • Tiroid bezini etkilemeden boğazına bir losyon yerleştirmek gerekir.
 • Kompresler, pürülan boğaz ağrısı ile yapılamaz.
 • Hassas ciltte bandajla dikkatle kullanılmalıdır. Uygulamadan önce yanıkları önlemek için cildi bitkisel yağ ile yağlayabilirsiniz.
 • Sargı üzerinde, film her zaman polietilen veya mumlu kağıt ile sarılır, daha sonra bir parça flanel, kalın bir pamuk parçası veya havlu havlu üstüne konur. Hepsi bir eşarp veya mendil ile sabitlemek için sarılır. Losyonu uyguladıktan 15 dakika sonra, hoş bir sıcaklık hissedilir. Bu şekilde, kompresin içinde ısı korunur.
 • Anjina ile yetişkin kompresler, hastanın hassasiyet derecesine bağlı olarak, 3-4 saat boyunca günün etrafında yerleştirilebilir. Zamanın sonunda bandaj veya gazlı bez ve bunlara uygulanan kompozisyonu değiştirmeniz gerekir. Bandajlar arasında yaklaşık 2 saat ara vermek gerekir.
 • Çocuklarda anjinada kompres yapmak ya da yapmak mümkün mü? Cevap evet. İstisnalar alkol ve votka losyonlarıdır. Çocuk soyunma 1-2 saat, günde 2 kez konur: 1 kompres gün ve gece uykusundan önce 2 bandaj. En fazla 30 dakika boyunca 3 yaşın altındaki çocuklara uygulanmalıdır. Bebekler için alkol içeren çözümler kullanılmamaktadır. Çocuğun ayakları daima sıcak olmalıdır.

Sıkıştırılmış veya ıslak bir kompres yapabilirsiniz. Kuru bir bandaj, örneğin yün, pazen gibi boğazdaki ısınan doku tiplerinin uygulanmasıdır.

Islak kompresler çeşitli çözeltiler veya bazı maddeler kullanılarak losyonlardır.

Geleneksel tıp kompreslerinin tarifleri oldukça çeşitlidir.

Patates ve sirke karışımı. Patates bir rende üzerinde kıyma, 1 yemek kaşığı ekleyin. sirke. Karışımı sıkı bir torbaya sarın, ardından boğazın üzerine koyun. Böyle bir karışım enflamatuar süreci durduracaktır. Patates kompresyonu gece boyunca uygulanır. Patatesler (yaklaşık 3-4 parça) temizlenir, yıkanır, kaynatılır, yoğurulur. Birkaç damla iyot ve 1 yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin. Gazlı bezle sarıldı ve boynuna koydu. Sarılmış.

Anjina ile alkollü kompres. % 70 alkol su ile seyreltilir. Alkol tentürleri temelinde: calendula, okaliptüs, nane. Çay ağacının, lavanta, köknarın esansiyel yağlarını ekleyin. Ayrıca her şeyi tamamlıyoruz.

Bal ve taze lahana sargısı. Lahana yaprağı yumuşatılmalı, kaynar suyla yedirilmeli ve 2 dakika bekletilmelidir. Sonra tabakayı balla yayın ve boğaza takın. Bir film ve eşarp ile sarın. Submaksiller bölgeyi balla yağlayabilir ve bir mendile sarılmış bir lahana yaprağı ekleyebilirsin.

Bir siyah ekmek losyonu. Siyah ekmek bir kabuk alın, kaynar su ile dökülür. Sonra gazlı bezi koyun, ikiye katlayın. Biraz soğumaya bırakın. Sıkı olarak boğaz ağzı, polietilen ve bir fular ile sarın.

Sabun ve sarımsak ile giyinme. Sabun bir rende öğütülür, sarımsak içine sıkılır. İyice karıştırın, tülbentle sarın. Daha önce bitkisel yağ ile yağlanan boğazda, karışımı koyun ve sıcak bir basmayla 4 saatten fazla tutun.

Boğaz boğazından taze süzme peynirden bir kompres yapabilirsiniz. Süzme peynirleri ev yapımı sütlerden yapılmalıdır. Bununla birlikte, aşırı nem çekilir ve gazlı bezle sarılır. Boğuna uygulanmış, film veya kağıda sarılmış, üstüne bir eşarp ile kapatılmış. Bütün gece boyunca uygulanır, sabah saatlerinde lor sertleşir ve grimsi hale gelir.

Tuzlu losyonlar ve kompresler kuru tuz veya tuzlu sudan yapılabilir. Kuru ısıda, tuz bir tavada 500-700 ° C'ye ısıtılır, daha sonra bir pamuk torbasına dökülür. Daha sonra, tuz birkaç kat kumaşta bir havluya, bir kağıda sarılır, böylece yanmaz, fakat ılıktır. Ve pansuman boynuna uygulanır.

1 litre ılık suda 100 gram sofra tuzu veya deniz tuzu içinde tuz losyonları çözünmektedir. Gazlı bez veya bandaj 4-6 kat katlanır ve çözelti içinde ıslatılır. Boğuna uygulayın, sarın ve sabitleyin.

En popüler olan, belki bir votka kompresidir. Gazlı bez birkaç tabakadan oluşur. Votka içinde ıslatılır ve boğaza uygulanır. Film üst üste bindirildi ve sıcak bir fular sardı. Losyonu tüm gece 8 saat boyunca bırak.

Doktorlar sık ​​sık Dimexide çözeltisi ile anjina ile boğazda bir kompres reçete. Preparatın 1 parçasını 3 kısım ılık suda çözmek gereklidir. Gazlı bez birkaç kez yuvarlanır, çözeltiye daldırın. Submaksiler bölgeye uygulayın. Yaklaşık yarım saat ya da hastanın ne kadar dayanabileceğini tutun. Dimeksid furacilin ile değiştirilebilir. Aynı etki olacak. Çocuklar için su miktarının arttırılması gerekir, yani çözeltinin 1: 5 oranında suyla seyreltilmesi gerekir. Yetişkin prosedür günde 3 kez tekrarlanır.

Sıkıştırmalar hastanın durumu düzelmeden önce yapılmalıdır. Gadget'lar bademciklerin şişmesini ve hassasiyetini azaltır, inflamasyonu azaltır, toksinleri giderir.

Kompresyonların kullanımı anjin için kapsamlı bir tedavinin parçası olmalıdır. Tedavi, bir doktor tarafından sadece hasta incelenip uygun testlerden geçtikten sonra reçete edilmelidir. Özellikle bazı losyonlar her zaman boğaz ağrısı her türlü bandaj göstermediğinden, hastalıkla baş etmede her zaman yardımcı olamaz. Hastada sadece hangi doktor ve anjina derecesini belirleyebilir. Bu nedenle, bu veya bu tedavi yöntemini uygularken dikkatli ve dikkatli olmanız gerekir. Gecikmeyin, zamanında tıbbi yardım alın.

Site sadece orijinal ve yazarın makalelerini içerir.
Kopyalama yaparken, kaynağa - makale sayfası veya ana sayfaya bir bağlantı yerleştirin.

Durulama, sulama, tedavi, inhalasyon gibi diğer tedavi yöntemleri gibi angina için kompresler gerektiği kadardır. Süperpozisyonları için bir malzeme olarak, doğal bitkisel veya hayvansal ürünlerin yanı sıra bazı kimyasal bileşikler kullanılır. Bu deniz veya sofra tuzu, alkol, sirke, bal, süzme peynir, lahana yaprakları.

İçeriğe geri dön

Angina şiddetli boğaz ağrısı ile karakterizedir

Doktorlara göre: "Kompres, tıbbi pansumanlardan biridir. Sıkıştırmalar anjin tedavisi için halk ilaçlarına atfedilebilir. Bunlara ayrıca distraksiyon terapisi denen bir araç olarak da atıfta bulunulmaktadır, bunların özü şöyledir: kompresörden çıkan cilt üzerindeki ısı etkisi altında, deri kılcal damarları genişler. Bu refleks olarak, daha derinlerde yatan organlarda ve dokularda genişlerler. "

Eğer angina ile boğazda bir kompres yaparsanız, o zaman kan dolaşımının iyileşmesi sadece boyun derisinde değil bademciklerin dokularında da ortaya çıkar.

 • Kan akışı ile birlikte bademciklerin dokularına oksijen iletimi artacaktır.
 • Azalmış yerel ödem
 • Boğazdaki ağrı ortadan kalkacak
 • Inflamatuar odak çözer
 • İltihaplı bademciklerden toksinlerin (zehirler) atılması hızlanacaktır.
 • Anjina - staphylococci ve streptococci'nin nedensel ajanlarının kitlesel ölümü olacaktır.

Yukarıda belirtilen yerel etkilerin yanı sıra genel durum iyileşecektir. Genel halsizlik, halsizlik, baş ağrısı azalır veya yok olur, sıcaklık azalır.

İçeriğe geri dön

Ancak, istenen sonucu elde edebilmemiz için, bu tıbbi pansumanların düzgün bir şekilde uygulanması gerekir. Süperpozisyon tekniği, alkol ile sıkıştırılmış bir örnek üzerinde düşünülecektir. Alkollü çeşitler olmasına rağmen yarı alkolik olarak adlandırılması doğru olur. Bunun nedeni, saf alkolün cildi tahriş etmeyecek şekilde 1: 1 oranında su ile seyreltilmesidir.

Ortaya çıkan çözümde, katlanmış dört (veya altı) bandaj veya gazlı bez nemlendirmelisiniz. Sonra nemlendirilmiş bandajı submandibular bölgeye uygulayın. Balmumu kağıdı veya polietilen ile örtün. Bu önemlidir - kağıt veya polietilen bandajı tamamen örtmelidir. Sırasıyla, polietilen veya üzeri kağıt pamuk ile kaplanır, böylece pamuk yünü de bunları tamamen örter. Tüm bunlar dikkatle, ama sıkıca değil, nazikçe pribintovyvaetsya.

Geleneksel tedavi güçlendirilebilir

Her şey doğru şekilde yapılırsa, birkaç dakika içinde, boyun bölgesinde hoş bir sıcaklık hissi ortaya çıkar. Su yerine, alkol furatsilinom ile karıştırılabilir. Oran aynıdır, etki daha az değildir, hatta yarım alkollü bir kompresden daha fazla değildir. Sonuçta, furatsilin - mükemmel bir antiseptik. Alkol eksikliği için, sıradan votka kullanabilirsiniz, ancak seyreltme olmadan. Votka ile anjina sıkıştırmak bademcik iltihabı ve şişmeyi mükemmel bir şekilde giderir.

İçeriğe geri dön

Isıtma kompreslerinin alkol ile yapılması gerekmez. Sirke de oldukça uygundur. Sirke sosu hazırlamak için yarım bardak suya 2 çay kaşığı sirke çözün. Ve dahası - her şey, yanı sıra alkolle sıkıştırılmış halde. Sirke ince rendelenmiş patates ile karıştırılabilir (1 çorba kaşığı + 2 patates). Ortaya çıkan yulaf kabuğu gazlı bezle sarılır ve boğaza kompres olarak uygulanır. Patatesler ayrıca iltihaplı odağın emilmesine de katkıda bulunur.

Angina'nın lokal tedavisi için kullanılan bir başka değerli gıda ürünü, süzme peynirdir. Süzme peynirinden sıkıştırmalar aşağıdaki gibi hazırlanır. Taze süzme peynir sarılır ve gazlı bezle sarılır. Süzme peynirli gazlı bez, boğaza uygulanır ve üzeri polietilen, pamuk yünü ve bandajla sabitlenir. Empoze etmek için akşam olmalı ve bütün gece tutun, böylece sabah hafifçe sertleşti. Bu yöntemle ev yapımı sütlerden hazırlanan sadece doğal lor kullanılmalıdır.

Tuz kompresleri ayrıca anti-inflamatuar ve ısınma etkilerine de sahiptir. Ayrıca, tuz hem kuru hem de çözünmüş halde kullanılabilir. Kuru ısınma kolaydır - tuz 500-700 ° C'ye kadar kuru bir tavada ısıtılır. Sonra bir torba pamuklu bezin içine yerleştirin. Poşet ek olarak birkaç doku katmanına sarılır, böylece hasta sadece hafif bir ısı ile karşılaşır. Daha sonra tuz torbası boyuna sabitlenir.

"Islak" tuz ısısı, alkol veya sirke ile aynı şekilde yapılır. Bunları hazırlamak için, 100 gram tuz 1 litre içinde çözülür. su. Tuz kullanılan deniz yerine, eczanelerde satılan daha iyi olurdu. Bir başka, oldukça orijinal tipte kompresler, bal-lahana. Basit ama etkili. Submaksiller bölge bal ile bulaşır ve üstüne polietilen yerine taze bir lahana yaprağı örülür ve pamuk yünü ve bandajla sabitlenir.

İçeriğe geri dön

Verilen bandajlar periyodik olarak değiştirilmeli, her defasında yeni bir gazlı bez veya bandaj uygulanmalıdır. Yetişkin bandajları 3-4 saatte bir değiştirilir. 6 yaşın altındaki çocuklarda her saat değişmeli ve 3 yaşındaki çocuklarda - her yarım saatte bir mola verilirken.

Sıkıştırmalar tam olarak ısınmalı, ama hiçbir durumda yanmamalıdır. Hem yetişkinler hem de çocuklar olmak üzere ilaçlarla yapılan bandajlar, boynun ön tarafına uygulanmamalıdır - tiroid bezi ve gövde servikal damarlarının bulunduğu yer. Tıbbi bir solüsyonla emprenye edilen doku, anterolateral servikal veya submandibuler alan üzerine uygulanır.

Kurtarma kompresleri getirecek

Anjina aşağıdaki gibi bir patoloji ile birleştirilirse, kompreslerin kullanımı kontrendikedir:

 • Deride iltihaplanma (dermatit), ayrıca yaralar, sıyrıklar veya uygulama sahasındaki diğer hasarlar
 • Şiddetli kardiyovasküler hastalıklar
 • Serebral dolaşım ve diğer nörolojik bozuklukların ertelenmiş bozuklukları
 • Kompresyon için herhangi bir araç alerjisi
 • Sıcaklık çok yüksek, fazla 390С
 • Kan pıhtılaşma bozuklukları
 • tüberküloz
 • Herhangi bir sitenin malign tümörleri

Kompresler hiçbir durumda anjina için her derde deva olmamalıdır. Ve bazı türleri, örneğin, foliküler anjina, genellikle yerel tedavi yöntemlerinin kullanımı ile büyük dikkat gerektirir. Gerçek şu ki, küçük kabarcıklar veya bademciklerin foliküllerinde bu tür anjin ile irin oluşur. Ve iter ısınarak, hafifçe koymak için, istenmeyen bir durumdur. Burada bandaj ve losyon gerekmez, ancak hem lokal hem de intravenöz olarak antibiyotik kullanılır. Bu nedenle, bebek (ve yetişkinler de) boğazda bir kompres uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Angina, bademcik iltihabının neden olduğu virüsler, mantarlar ve bakterilerin neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Bazı durumlarda, boğazdaki ağrı geceleri bile hastadan ayrılmaz. Bu durumlarda, halk ilaçları temel tedaviye yardımcı olabilir. Bu yazıda, anjinadaki kompresler üzerinde duracağız.

Doğrudan kompres tiplerine gitmeden önce, angina tedavisi sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç öneride bulunacağız:

Sıcak çaylar, kompostolar, meyve suları, meyve içecekleri ve sade su, ateşle ilişkili herhangi bir hastalık sırasında çok önemlidir. Bununla birlikte, içeceğin sıcaklığının boğazda hoş olması önemlidir, sıcak ve kavurucu et suyu içilmesi tavsiye edilmez, çünkü zaten tahriş daha da zarar görür.

 1. Tüm ısıtma prosedürleri sadece normal sıcaklıkta yapılmalıdır (36,6)

Ayaklarınızı uçurun, buharla nefes alın, hardal koyun, sıcaklık olmadan takip eden anjina ile sıkıştırın. Termal etkiler, vücutta ısının daha da artmasına katkıda bulunabilir ve bu da kontrolsüz bir duruma bile ulaşabilir. Bir kompres seçerken buna dikkat edin. Bazı tarifler yüksek sıcaklıklarda bile kullanılabilir.

 1. Geleneksel tıp anjinin durumunda geleneksel yerini almayacak

Burun akıntısı ve küçük kataral semptomlar büyükannenin yöntemleri tarafından iyileştirilebilirse, boğaz ağrısının kendiliğinden iltihabı tatsızlaşabilir: harcanan zaman, güç, anlam ve bozulma. Ancak bir doktor ile koordine edildiğinde halkın tedavi yöntemleri ilaç alımını mükemmel bir şekilde tamamlar.

 1. Pürülan boğaz ağrısı ile bir kompres yapmak mümkün mü?

Ev tedavisi yöntemleri ile tanışmaya başlayanlar arasında sıkça sorulan soru. Bunun cevabı belirsizdir. Bir yandan, pürülan boğaz ağrısı ile ısınma kompres kontrendikedir! Bunun nedeni, derideki kabarcıkların içinde biriken irin, tüm dolaşım sistemi veya tek tek organların enfeksiyonu ile dolup taşan ısı etkisi altında kanın içine nüfuz edebilmesidir.

Bununla birlikte, boğaz ağrısından gelen kompresleri ısıtmanın yanı sıra, ülser sırasında tedavi etmek için başka kompresler de kullanılabilir: lahana, lor vb.

Yani, ana konuya çok yaklaştık. Şimdi anjina ile hangi kompreslerin yapılabileceğini ve bileşimlerine neyin dahil olduğunu düşüneceğiz.

Angina ile boyun sıkıştırmak

Doğrudan en popüler kompres tariflerine git.

En basit ve en etkili kompreslerden biri. Gazlı bez, bandaj veya bez, oda sıcaklığında seyreltilmiş votka içinde ıslatılır, sıkılır ve boğaza uygulanır. Daha sonra boğazı polietilen ve ılık bir fular ile sarın. Kompresin yetişkinlere 6-8 saat, çocuklara - üçten fazla olmamak - önerilir.

Anjin içinde alkol sıkışması, vodka derecesinin 20-25 dereceyi geçmeyeceği şekilde hazırlanır. Aksi halde, ciltte kimyasal yanık alabilirsiniz.

Pürülan anjina ile boğaz için vajinal kompres, bakteriyel büyümedeki olası artış ve kan enfeksiyonu riski nedeniyle önerilmez.

Ve daha önemli bir nüans: boğazda boğazda vajinal bir kompres deriden kan içine emilir. Böyle bir kompresin ardından tekerleğin arkasına oturması, kokunun, düşündüğünüz gibi, vücuttan tamamen yıkanmış olsa bile.

 1. Angina ile süzme peynirden sıkıştır

Ve bu seçenek uygun ve apse varlığı ile. Loreyi vücut ısısına önceden ısıtın, dokuya uygulayın ve boğazın etrafına sarın. 1 tatlı kaşığı balya 50 gramlık süzme peynirle bal ekleyebilirsiniz. Acı sabaha kadar söner.

Yazlık peyniri sıkıştırmak da öksürük için iyi bir ilaçtır. Eğer varsa, sıkıştığında trakea bölgesine özel dikkat göstermeniz önerilir. Sabahları, bir kompres aldığınızda, süzme peynirinin rengine dikkat edin: eğer yeşil bir renk tonu varsa, bu hastalık zaten akciğerlere iletilmiş demektir.

Pürülan boğaz ağrısına yardımcı olmanın bir başka yolu da lahana yapraklarını boğazına koymaktır. Onlarda damarlar varsa, kullanmadan önce, onları bir bıçakla kesmek daha iyidir, böylece meyve suyu göze çarpmaktadır. Kompres her iki saatte bir değiştirilmelidir. Popüler inanışlara göre, lahana boğazdan tüm irin ve acıyı ortaya çıkarır.

Isınma etkisine sahip olmadığından, anjin ile bir lahana sıkıştırması yapabilirsiniz.

 1. Anjina ile Salin kompres

Oda sıcaklığında bir bardak su içinde 2 yemek kaşığı tuz ekleyin, bir bez veya gazlı bezle nemlendirin ve boynun etrafına sarın. Boğazın geç aşamaları bile böyle bir kompres ile tedavi etmek için faydalı olacaktır.

Bununla birlikte, böbrek hastalığı ve çocuklar için böyle bir kompresin reddedilmesi daha iyidir.

Soğandan elde edilen Kashitsu, boğazının etrafına sarılı yoğun bir kumaş üzerine, polietilen ya da başka bir fularla ısının üstünden, cildin soğanlarına yayılır. Bu kompres 8 saate kadar takılır.

Bir yaydan bir yulaf ezmesi yapmak için, bir rende üzerine ovabilirsiniz. Bu durumda, komprese yayılması gerekli olmayan meyve suyu oluşur. Onu ayrı bir kaba ayırmak daha iyidir. Soğan suyu da boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir:

 • sabah ve akşam 1 masa almak;
 • seyreltilmiş soğan suyu boğazını okşamak;
 • Soğan suyu ve bal eşit oranlarda çözülür.
 1. Angina çocuk ile sıkıştır

Çocukları boğaz ağrısından korumak için nazik kompresler seçmelisiniz. Bu nedenle, alkolün sadece bebeğin cildine zarar verebilecekleri için değil, daha önce de belirtildiği gibi, alkol ile zehirlenmeye yol açabilecek şekilde kan içine çekilmesi tavsiye edilmez.

Çocuklar için en iyi seçeneklerden biri - patates, sirke ve iyot.

Haşlanmış püresi, sirke ve iki damla iyotla karıştırılır. Sirke su ile 1,5 kez sulandırılmalıdır: 2 çay kaşığı sirke 1 tatlı kaşığı su için. Karışımı kumaş üzerine karıştırın ve bebeğin boğazının etrafına sarın.

Böyle bir kompres boğazdaki keskin acıyı yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda sıcaklığı da düşürür.

Angina ile kompres nasıl yapılır?

Tiroid bezi üzerine bir kompres uygulamayın (boynun orta kısmı ve solunum yolu kanalı). Kompresin bileşenlerini her iki tarafta elmacık kemikleri (çene) altına yerleştirmek en iyisidir. Sıkıştırmak için genel algoritma şöyledir:

 1. Dokusu bir ilaçla nemlendirin veya ilaçları yukarıdaki tariflere göre dağıtın.
 2. Tiroid bezini serbest bırakarak boğazını sarın.
 3. Bunu sabitlemek için polietilenin üstüne
 4. Sıkıştırılmış sıcaksa, bir boğazını bir eşarp veya başka bir gazlı bezle sarın.
 5. Gazlı bezleri sıkmayın, kompres rahat olmalı, aynı zamanda güçlü olmalıdır.

Kompres kontrendikedir zaman

Ateşe ve artmış lenf düğümlerine ek olarak, kompreslerin yapılamayacağı bazı diğer durumlar da vardır:

 • ateroskleroz;
 • Kardiyovasküler hastalıklar;
 • Kan pıhtılaşabilirliği ile ilgili problemler;
 • tüberküloz;
 • Onkolojik hastalıklar;
 • Pürülan inflamasyon;

Anjina mantarlardan kaynaklanıyorsa, kompresler işe yaramaz.

Ne zaman anjina ile sıkışabilirsin?

 • Hastalığın gelişiminin akut bir aşaması geçti;
 • Alternatif olarak, kompreslerle tedavi, hastalığın ilk aşamalarında etkilidir;
 • Sıcaklık 37.6 dereceden daha yüksek değildir;
 • Angina pürülan değildir.

Angina ile boğazda kuru kompresler

Yüksek sıcaklıkta yapılabilen bir kompres varyantı. Yünden yapılmış dikenli bir eşarp, boğazın etrafına sıkıca sarılır. Bu hareket, boyun bölgesindeki kan dolaşımının gelişmesine, oksijenlerin daha çok miktarlarda salgı bezlerine ulaştığına ve laringeal ödem azalmasına dayanmaktadır.

 • Isı koruma için sıkıştır

Boğazın gece boyunca ısınması için, flanel malzeme ile sarılması gerekir. Herhangi bir eşarp ya da uygun bir kumaş parçası yapacaktır.

Boğazın ısınmasına yardımcı olan eski yol, kese içindeki (ya da çorabın) sıcak tuzu.

Tuz bir tavada ısıtılmalı, daha sonra bir çorapda hala sıcak bir çeşitte uyuya bırakılmalı, tutturulmalı ya da hızlı bir şekilde dikilmelidir, yukarıdan tuzun uyanmadığı bir çorap giyilmelidir.

Bu sıcak çorap artık boğazı ısıtmak için kullanılabilir. Yine, pürülan oluşumlar hakkında, bu kompres uygun değildir.

Benzer bir kompres, tuzdan değil, kumdan hazırlanabilir.

Angina ile kompres yapmanın mümkün olup olmadığından hala şüphe ediyorsanız, doktorunuza danışın. Fazla olmayacak ve daha sakin olacaksınız.

Boğazın boğazından sıkıştırılmasıyla ilgili en yararlı bilgileri size ulaştırmaya çalıştık. Başka okuyuculara hala sorularınız, yorumlarınız veya tavsiyeleriniz varsa, yorum yazabilirsiniz!

Angina, yüksek ateş, boğazda keskin bir ağrı ile ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Genellikle bakteriyel bir enfeksiyonun arka planına karşı gelişir ve bademciklerin güçlü bir iltihabı ile ifade edilir. Bu hastalığın kompleks tedavisi çeşitli tedavi tiplerini içerir: antibiyotik almak, antiseptikleri yıkamak, boğaz ağrısını tedavi etmek. Popüler prosedürlerden biri, boğazdaki kompreslerdir.

Bademcik iltihabı (angina) ile sıkıştırmak, boğazda ağrıyı gidermek için en güvenli ve en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

Böyle bir prosedürün, erişkinlerde ve çocuklarda hastalığın karmaşık terapisinde kullanılması ve durumun hafifletilmesine yardımcı olur, evde iyileşmeyi hızlandırır.

Saldırgan olmayan ısı nedeniyle sıkıştırmak, etkilenen mukozanın şişmesini önlemek için kan dolaşımını biraz artırır. Fakat bunun, her derde deva olmadığını hatırlamalıyız. İlaç tedavisi anjina ile iptal edilemez. Bu ciddi komplikasyonlarla doludur.

Dimexide ve novokain ile bir kompres nasıl yapılır:

Genel tıpta, kompres kavramı oldukça geniştir. Hastalığın tanı ve semptomlarına bağlı olarak, farklı kompres türleri kullanılır:

Angina ile boğazda termal etkisi olan kuru ya da ıslak kompresler sıklıkla kullanılır. Kuru olarak, normal bir yün atkı veya sıcak bir şal olabilir. Boğaz ağrısı sardılar ve birkaç saatliğine ayrıldılar.

Islak bir çeşit de sıklıkla kullanılır. Bunu yapmak için, küçük bir doku parçası seçin, bir ısınan sıvı içinde nemlendirin, sonra da boğaza uygulayın. Malzemenin üstünde birkaç katman gazlı bez ve polietilen film ile kaplıdır. Böyle bir "turta" üzerinde boğazınızı kalın bir havlu veya fularla sarabilirsiniz.

Isınma sıvıları olarak, genellikle ılık su, tıbbi alkol, zayıf bir sirke veya dimeks çözeltisi kullanılır. Boğaz ağrısı ile nemli bir kompresin bir saatten fazla tutulmaması gerekir.

Sıkıştır - boğaz ağrısının ilk aşamalarında yardımcı olan evrensel bir araçtır. Ama bilmeli ki, her durumda, bu aracın olumlu bir etkisi olacaktır. Bu tür tedavi yöntemleri aşağıdakiler için uygun değildir:

 • bademcikler üzerinde pürülan çökeltiler;
 • normal değerleri aşan sıcaklık;
 • büyük lezyonlar;
 • normal bademcik iltihabından foliküler veya laküner formlara geçiş;
 • kalp hastalığının anamnezinde.

3 yaşın altındaki çocuklarda kompreslerin kullanılması gerekli değildir, çünkü tamamen kendi termoregülasyon süreçleri keskin bir sıcaklık sıçramasına neden olabilir. Hamilelik sırasında alkol ve tıbbi kompres yapılması önerilmez. Bu gibi durumlarda, şifalı otlar (örneğin, papatya) ılık su veya ısıtılmış et suyu yapar.

Kuru ve nemli kompresler için çok sayıda yemek tarifleri vardır. Bunların en basitleri aşağıdadır.

 1. Alkol (votka). Bir parça bez, sıradan 40 derecelik votka veya seyreltilmiş alkol içine daldırılmalı, sonra boğaz ağrısına uygulanmalıdır. Daha sonra kompres birkaç kat gazlı bez veya pamuk yünü ile örtülür, daha sonra bir film ile ve sonunda sıcak bir fularla kaplanır.
 2. Dimexid ile. Bu ilaç eczanede satılmaktadır. Sıkıştırma bir öncekine benzer şekilde yapılır, sadece doku 1: 4 oranında seyreltilmiş bir ilaç ile nemlendirilir.
 3. Tuz. Bu bir çeşit kuru kompres. Büyük bir taş tuzu kuru bir tavada ısıtılmalı, bir keten torbaya dökülmeli ve boğaza tutturulmalıdır. Tuz sıcak görünüyorsa, çantayı bir bez veya havlu tabakasından geçirebilirsiniz.
 4. Hardal tohumu. Hardal iyi tahriş edici ve ısınma etkisi vardır. Bir gazlı bez peçete üzerinde 1 çorba kaşığı hazırlanan güveç, yayıldı. l. kuru hardal, un, su ve bal. Boğaz bir yağlı krem ​​veya yağ ile yağlanır, peçete uygulanır ve bir film ve yünlü bir bezle sarılır.

Kompresör anlamına gelir

Angina ile kompres yapmak, belirli kurallara uymanız gerekir. Boyun bölgesine uygulanmadan önce alkol solüsyonlarının önceden ısıtılması gerekli değildir. Seyreltildiğinde, alkol boğaz ağrısını ısıtmaya yetecek kadar ısı üretir.

Isınma sıvısında nemlendirilmiş bir bezin uygulanması tiroid bezinden ve

. Kompresyon, boynun etrafına sıkıca oturmalıdır, ancak sıkmayın. ne zaman

, prosedür durdurulmalıdır.

Nasıl düzgün bir şekilde bandaj yapılır, videomuza bakın:

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalık daha şiddetli bir aşamaya geçtiğinde veya yan problemlerden dolayı komplike olsaydı anjina ile kompresyonlar önerilmemektedir. Ayrıca, hasta teşhisi konulduğunda bunların kullanımı yasaktır:

 • kan damarlarının arteriosklerozu;
 • kalp hastalığı;
 • onkolojik hastalıklar;
 • tüberküloz;
 • dermatit (özellikle boyunda);
 • zayıf kan pıhtılaşması.

Boğaz ağrısı bir sonuç ise

, Daha sonra böyle bir hastalığın tedavisinde kullanılan kompreslerin kullanımı anlamsızdır. Herhangi bir mikoz tedavisi, ilaçlarla gerçekleştirilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz için antibiyotik sprey: eylem ilkesi ve kullanım endikasyonları

Boğaz ağrısı, birçok enfeksiyöz hastalığa eşlik eden hoş olmayan bir semptomdur. Enfeksiyon bakteriler tarafından provoke edilirse, antibiyotiklerin yardımıyla savaşmak gerekir - bu bileşikler patojen mikroflorayı öldürür ve hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olur.

Tonsilite tıkaçları - nasıl tedavi edilir: ilaç, folk ve cerrahi tedavi

Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.