Loading

Boğazın larengit ile ısıtılması mümkün mü?

Larenks iltihaplı ise hastaya "Larinjit" tanısı konur. Akut veya kronik olabilir. Nedeni genellikle hipotermi, aşırı ses aşırı uyarma, soğuk algınlığı veya boğmaca, grip, kızıl ateş gibi bir enfeksiyondur. Ayrıca, bu hastalık ile, ağır sigara içenler ve alkol bağımlıları yüzü.

Larenjitleri tedavi edebilecek birçok ilaç var. Ancak evde temel tedaviye ek olarak, kompres ve hardal gibi yöntemler uygulayabilirsiniz. Ancak bu tür bir tedavi önerisi bir doktor tarafından verilmelidir.

sıkıştırmak

Çoğu, boğaz ağrısını larenjitle ısıtmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor. Burada tüm vücudu sıcak tutmanız gerektiğine dikkat edilmelidir - daha sonra iyileşme daha hızlı olacaktır. Yani boğazını ısıtmak da yasak değil.

Sıkıştırmalar birkaç çeşit larenjit için kullanılır: kuru ve ıslak. Buna bağlı olarak, günün belirli saatlerinde ayarlanabilir.

Her kompres tipinin kullanım için kendi endikasyonları vardır, bir çözüm üretme yöntemleri. Ayrıca, neden kullanılamamasının nedenlerini bilmek gereklidir.

Islak pansuman

Larenjit ile sıkıştırmak göğüs veya boyun bölgelerini etkiler. Böyle bir ıslak bandaj boğazı derinden ısıtır ve iltihaplanma sürecini kaldırır.

Islak bandajlar ayrılabilir:

Birincisi votka, alkol veya alkol tentürü, örneğin, calendula temelinde yapılır. Birkaç katmanda mutlaka üst üste yerleştirilirler. Alt tabaka için ıslatılmış gazlı bez kesimin bir parçası alınır. Sonra, nem tutucu bir selofan torbası veya mum bezi yerleştirin. Sargı bezi üstüne, mutlaka tüylü bir fular veya sıcak bir şeyle ısıtıldı. Tülbentleri nemlendiren bir çözüm yapmak için alkol veya tentür alın ve eşit oranda ılık suyla seyreltin.

Yağ bazlı kompresler yapabilirsiniz. Bu tedavi yöntemi kuzeyden geldi. Porsuk yağ veya iç yağ kullanırlar. Bu bileşenlerin elde edilmesi oldukça zordur, bu yüzden kaz ya da domuz yağı gibi daha uygun fiyatlı kullanabilirsiniz. Anne gibi bir merhemle bu tip kompresler yapabilirsiniz:

 1. İlk olarak, yağ veya merhem alın ve hafif kızarıncaya kadar göğüste, sırtta ve boynu iyice ovalayın.
 2. Bundan sonra hasta temiz pamuklu giysiler giyer, boğazını sarar.

Yüksek sıcaklıkta çiğ patatesleri sıkıştırın. Önce yaklaşık 300 g gerekir.İlk olarak, sebze yıkanmalı, daha sonra ovulmalı ve bir veya iki kat gazlı bezle sarılmalıdır. Boyun ve göğüse de yerleştirin, sarmayın. Bu bandajı değiştirmek için, ısındığı anda gereklidir. Genellikle, iki veya üç uygulamadan sonra, sıcaklık düşer ve hasta güvenli bir şekilde uykuya dalar.

Tedarik edilen alkol kompresinden cilt tahrişi görülebilir. Bunu azaltmak için, önce boğazınızda yağlı krem ​​veya Vazelin uygulamanız gerekir. Bu tip kompreslere sadece birkaç saat izin verilir, aksi takdirde ısınma yerine tahrişe ve hatta soğumaya neden olabilir. Uygulama sonrası, cilt kuru, bebek kremasına yayılmış ve kuru bir ısınma bandajı uygulanmalıdır.

Kompresler, hardallar - bu sadece yan tedavidir. Geleneksel tıp olmadan, bir boğazını tedavi etmek çok zordur.

Kuru bandajlar

Islak bandaj kaldırıldıktan sonra larenjitte boğazdaki bu komprese konulur. Böylece, ikincisinin terapötik etkisi uzamaktadır. Böyle bir kompresin en basit tipi bir ısınmadır. Boyunda aşırı soğumayacağı için, gün boyu ıslanmamış ve yıpranmış değildir.

Boğazın granül maddeleri yardımıyla ısınmasına da izin verilir:

Tuz veya kumu hazırlamak için bir tavaya koyun ve ısıtın. Tüm bunları bir keten torbada ovalayın ve hacmi eşit olarak dağıtın. Boğaz ve üst göğsün etrafındaki bandajı bir fularla veya tüylü bir şal ile ıslatın. Kullanılmış maddeyi soğutduktan sonra prosedürü birkaç kez tekrarlayın.

Kontrendikasyonlar

Isıtma kompresleri 37,5 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda kullanılmamalıdır. Deri hastalıkları olmamalıdır, aksi takdirde sadece onları kızdırırsınız. Ayrıca, sıkıştırmaların reddedilme nedeni:

 • Kardiyovasküler ve onkolojik hastalıklar.
 • Tüberküloz.
 • Tromboz.
 • Ateroskleroz.
 • Tiroid bezinin patolojisi.

Bir yıla kadar olan çocuklar bu tür tedaviyi kullanamazlar.

Kompresler, kalp ve omurga bölgesine yerleştirilmemelidir.

Hardal

Ayrıca larenjit ile hardal sıvalar koyabilirsiniz. Bu bağışıklık sistemini ısıtan ve harekete geçiren mükemmel bir çözümdür. Nemli bir öksürükte aktif olarak kullanılır.

Böyle bir tedavi yapmak için sahip olmanız gereken: ılık su, hardal, havlu, peçete. Nasıl yapılır:

 1. Her hardal sıvasını bolca ılık suda ıslatmak ve ardından bir tane göğüse ve aktif maddeyi gövdeye geri koymak gerekir. Kategorik olarak kalp bölgesinde hardal sıvaları koymak imkansızdır.
 2. Sonra, yeri bir havluyla örtün, bir battaniyeyle örtün ve yaklaşık 20 dakika uzanın. Çocuklar bunu sadece 10 dakika yapabilirler.

Mustarlar zamanında kaldırılmalıdır, aksi takdirde yanık şeklinde tehlikeli sonuçlar doğurabilir, bu sadece hastanın larengit ile durumunu kötüleştirecektir.

Bu prosedür kalp hastalığı, cilt hastalıkları ve tümörleri olan kişiler tarafından kullanılamaz. Vücut ısısı 37C'nin üzerindeyse, hardalları koymak imkansızdır. İlacın herhangi bir bileşenine karşı alerjik bir reaksiyon, tedaviyi olumsuz etkileyebilir. Hamilelik ve emzirme sırasında, bu prosedürü kullanmak istenmez.

Herhangi bir kompres uygulamaya başlamadan önce, her zaman doktorunuza danışmalısınız. Bu tip tedavi bir uzman tarafından reçetelenen ilaçların uygulanması ile birlikte yardımcı madde olarak kullanılmalıdır.

Hatırlamaya değecek ana şey sağlığınızı daha iyi korumak ve tedavi edilmek için önleyici tedbirler almaktır.

Larenjit ile boğazda sıkıştır

Soğuk mevsimin başlangıcıyla, insanlar sıklıkla larenjitle karşı karşıya kalırlar. Boğazdaki acıya, öksürük katılır, ses çok çürür, hatta belki de tamamen yok olur. Geleneksel ve aynı zamanda etkili tedaviyi tercih edenler, büyükannelerin kullandığı bir yöntem olan larenjit ile bir kompres yapacaklar.

Bandaj nasıl yapılır?

Ağrılı duyuları gidermek, boğazın şişmesini azaltmak, etkilenen bölgede kan dolaşımını iyileştirmek için larenjit ile sıkıştırmak gerekir.

Kuru ve ıslak

Bu hastalıkta iki tip tıbbi pansuman kullanılır:

 • Kuru. Steril gazlı bezlerden istenen kat üzerinde bir bandajla sabitlenmiş birkaç kat halinde "katlanmışlardır". Bandajlar hiçbir şeyi emdirmez, gün boyunca veya ısınma prosedürlerinden sonra boyundaki hipotermiden korurlar.
 • Islak. Larenjitle benzer bir komprese maruz kalma süresi en az 8 saat olması gerektiğinden, derin bir ısınma için tüm gece boyun veya göğüste bırakarak derin bir ısınma için kullanılır. Bu pansumanların ana tabakası çeşitli çözeltiler ve preparatlarla nemlendirilir.
İçeriğe geri dön

Üç katmanda

Larenjitleri tedavi eden bandajlar "üç katmanlı" dır. Onları böyle yap:

 • İlk katman içseldir. Birkaç kez yapmak için bandaj, gazlı bez, pamuklu kesim ekleyin.
 • İkincisi yalıtımdır. Bu, nemin içeri girmesine izin vermemesi gereken ısıyı tutan kağıttır.
 • Üçüncüsü dış olanıdır. Kompres yalıtım için kullanılır. Kalın bir pamuklu yün tabakası, bir yün (fular veya fular), yoğun doğal bir kumaştır.
İçeriğe geri dön

Yerleşim kuralları

Sıkıştırmaların uygulanmasında karmaşık bir şey olmadığı görülmektedir. Bununla birlikte, sadece bir süreliğine bandajla uzanmak için değil, aynı zamanda etkinin elde edilmesine izin veren belirli bir teknik var.

 • Nemli bir kompres üzerine uygulanan bir polietilen kağıt tabakası, ana sıvıdan daha geniş olmalıdır, böylece iyileştirici sıvı buharlaşmaz veya sızmaz. Üçüncü bir ısınma "top" olarak, bir eşarp veya pamuk (bir bandajla sabitlenmiş) kullanın. O da, öncekilerden daha fazlasını yapıyor.
 • Katmanlar havanın geçmesine izin vermemelidir. Cildin uygulanmasından sonra soğuk algınlığı hissedilirse, kompres yanlış yapılır.
 • Çok sıkı bir şekilde bandajı sabitlemeyin - böylece kan ve lenf damarlarını sıkma riski vardır. Bir tıbbi çözelti kumaşı ile nemlendirilmiş, gazlı bez alt çene altında palatine bademcikler, lenf düğümleri koymak daha iyidir.
 • Aynı dokuyu iki kez kullanmayın - cilt tarafından salgılanan toksinleri biriktirir.
 • Bandajı çıkardıktan sonra, cildi iyice silmeniz ve boğazınızı kısa, ince bir şeyle sarmanız gerekir. Manipülasyonlardan sonra döküntüler, diğer hoş olmayan reaksiyonlar varsa, kompreslerde ıslanmada kullanılan kullanımdan vazgeçilmesi gerekir.
İçeriğe geri dön

Ortak tarifler

Bir kompresin en iyi kullanımı larenjitden hızlı bir şekilde kurtulmak için nelerdir?

Kuzey tıp

Bu şekilde tedavi, kuzey halkları tarafından uzun zamandır beğendi. Böyle bir kompres normalden biraz farklıdır. Suet veya porsuk şişman ilk boyun, göğüs, hastanın sırtına uygulanır ve daha sonra yoğun ısı o gelen kızarıklık ve cilt duyumları bu alanlarda ezilmiştir. Boğazın bir yün atkı ile sarılmasından sonra, üstüne yün yapılmış bir süveter ya da bir üst tişört ya da bir tişört üzerine pamuk giydirin. Harici kullanım için, yöntem yetişkinler ve küçük hastalar için uygundur. Böyle sürtünme geceleri yapılır. "Egzotik" ilaçlar kaz ya da domuz yağı yerine geçebilir.

Alkollü veya votka ile

Isınma bandajının en basit ve ekonomik varyantı larenjit için geçerli olup, votka veya alkol olarak kabul edilir. Bunu yapmak için, su ile seyreltilmiş% 96 alkol (1: 3) veya su ile seyreltilmiş votka (eşit parçalarda) nemlendirmeniz gerekir. Alkol ve votka sıklıkla cilt tahrişlerine neden olur. Bu yardım vazelininden kaçının, çocuk kremini - ısınan bandajın "istiflenmesi" öncesinde uygulanır.

Bu sıkıştırmayı gece daha iyi uygulayın (üst üste beş ila yedi gün). Başka bir seçenek, sadece iki ila üç saat boyunca boğazda tutmaktır, ancak prosedürü günde üç ila dört kez yapmaktır. Alkol kompresleri üç yaşından küçük bebeklerde semptomları hafifletmek için kullanılmaz.

Tanıdık hardal sıvaları

Larenjit durumunda, hardal sıvaları boynun önüne yerleştirilir (bazen - göğüste, topuklarda). Öncelikle, bu sıcak yamalı ya da poşetlerden oluşan bir tabaka ile çok fazla ılık su hardal bir karışımla nemlendirin, cildinize koyun ve polietilen veya bir parça keten bezle kaplayın.

"Tut", kompresin yirmi dakikaya ihtiyacı var (çocuklar - en fazla on). Çok sert yanarsa - kompresin kompresini cilde gevşetmek veya tamamen çıkarmak gerekir.

Kontrendikasyonlar var

Doktorlar kategorik olarak ısınma kompreslerini kullanmama önermez:

 • sıcaklık 37.5 ° C'nin üzerinde "sıçradı";
 • bandajın uygulanmasının planlandığı yerde deri lezyonları (dermatit, püstül, kaynama, iltihap) vardır;
 • kardiyovasküler patolojiler, dolaşım sistemi hastalıkları (trombozlar, ateroskleroz), onkolojik hastalıklar, tüberküloz;
 • Hasta bir yaşın altındaki bir çocuktur.

Sıkıştırma, kalbin yanında, omuz ağızlarında ve omurgada değil, sadece göğsün ve boğazın üzerine yerleştirilir.

Larenjitli kompreslerin reçeteleri

Larenjit, larinksin mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Alerji veya zehirli dumanların solunması nedeniyle hipotermi sırasında veya boğazın aşırısında meydana gelir. SARS, grip veya bronşit sonrası bir komplikasyon olarak ortaya çıkabilir. Boğazda keskin bir ağrı, kuru bir öksürük, sesin ses kısıklığı eşlik eder.

Enflamatuar süreci azaltmak, ağrıyı hafifletmek ve laringeal ödemleri azaltmak için, kompreslerin kullanımı etkilidir. Larenjit ile sıkıştırmak boğazda bir ısınma etkisine sahiptir. Bu, larinksin kan akışına katkıda bulunur. Ödemin azalması ve inflamasyonun azalması nedeniyle.

Aynı zamanda immünomodülatör bir etkiye sahiptir. Antikorların artan üretimi nedeniyle, vücut hastalıkla savaşmada daha etkilidir. Geleneksel tedavi biçimleriyle birlikte larenjit ile birlikte olan kompresleri kullanarak hızlı bir iyileşme sağlayabilirsiniz.

Kontrendikasyonlar

Ancak, başka bir tedavide olduğu gibi, bir dizi kontrendikasyon vardır:

 1. 37.5º C'nin üzerindeki sıcaklıklarda, ısınma prosedürlerinden kaçınmalısınız.
 2. Hastalığın akut seyri sırasında, kompres iyi olmaktan daha zararlı olacaktır.
 3. Boyunda yaralar veya apseler varsa kompres kullanmayın.
 4. Bu tip tedavi, kalp veya kan dolaşımında sorun yaşayan kişiler için tavsiye edilmez.
 5. Boğazdaki tüm tümörler, bir kompresin formülasyonuna yönelik bir yasaklamadır.

Geleneksel olmayan herhangi bir tedaviyi kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Sadece doktorun ve hastanın ortak hareketleri tamamen iyileşmeye yol açacaktır. Kendi kendine ilaçlama, durumun kötüleşmesine yol açabilir.

Yerleşim kuralları

Sadece doğru şekilde kompres koymak, tedavi edici bir etkiye sahip olacak ve döküntü ve yanıklar şeklinde sonuçları olmayacaktır. Bunu uygularken takip edilmesi gereken birkaç genel tavsiye vardır:

 1. Tedavi tabakası için, bir keten bezi veya birkaç kat gazlı bez kullanın.
 2. Film veya kompres kağıdı, iç tabakadan biraz daha geniş olmalıdır.
 3. Cildi temizlemek için bandaj uygulayın.
 4. Dış kat için pamuk veya yün atkı kullanın.
 5. Kan dolaşımını bozmamak için sıkıştırmayı çok sıkı sıkmayın.
 6. Lenf düğümleri düzeyinde bir bandaj var.

Önemli: tiroid bezine bir kompres koyamazsınız.

Doğru şekilde sıkıştırmak hastanın rahatsızlığına neden olmaz. Geceleri daha iyi koy.

Kuru kompres

Gün boyunca larenjit ile kuru kompres uygulayın. Bunu yapmak için, birkaç kat halinde temiz bir kuru gazlı bez alın, bir filmle örtün ve sarın. Bu bandaj 4 saat boyunca tutulur. Sonra 2 saatlik bir mola.

Önemli: Tedavi sırasında ısıyı sadece boğazda değil, bacaklarda da tutmak gerekir.

İyi bir efekt, hardallı çoraplara sahiptir.

Sıcak veya ısınma

Boğazda şiddetli ağrı ile, sıcaklık varlığında bile bazı kompresler yapabilirsiniz.

Alkol Sıkıştırması

Ağrıyı hafifletmeye, iltihaplanmayı azaltmaya ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Islak bezi ılık vodka veya seyreltilmiş alkolle ıslatın. Boğazını sıkmak ve sarmak iyidir. Bir film ile üst ve bir fular sarılı. Bütün gece devam et. Bir alkol tentürü calendula kullanabilirsiniz. Anti-inflamatuar ve dezenfekte edici etki elde edilir.

Önemli: Alkol bazlı larinjit ile yapılan baskılar, hamile ve küçük çocuklar için dikkatli kullanılmalıdır.

Patates püresi

Patatesleri rendeleyin ve sıkın. Kürlenmiş cheesecake boğaza bağlanabilir. Mumlu kağıt ile kaplayın ve bir eşarp ile tutturun. Bütün gece için hareket.

Süzme peynirinden sıkıştır

Süzme peynir hafifçe sıkılmış ve pille ısınmış gazlı bezle sarılı. Bütün katmanları döşeyin ve yatağa gidin. Bu terapinin yardımıyla, ağrıdan kurtulma var. Vücut geceleri dinlenmek ve daha iyi iyileşmek için bir fırsat alır. Larenjit ile etkili kompresler ısınma, hafif güncel formlarda veya iyileşme sırasında kullanılır. Kan dolaşımını iyileştirmeye ve ödemin hastanın larenksinden çıkarılmasına hizmet ederler.

Sıcak patates

Patatesleri ve püre kaynatın. Birkaç katman katmanında katlayın. Paketi boğazınıza takın ve bir eşarp ile sarın. Tamamen soğuyana kadar devam edin.

Su bazlı kompres

Votka, kafur yağı ile eşit parçalara karıştırılır. Bu karışıma dayanarak, kompresörü bütün gece koyun. Votkaya soğuk bir şekilde, birkaç damla nane veya okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz.

Hardal dan aplike

Un ve hardal tozunu eşit olarak karıştırın. Hamuru yoğurun. Boğuma tutturmak için yaklaşık bir santimetre katıyla kumaşa uygulayın. Yanma hissi oluşmadan önce sıkıştırmayı koruyun.

Dimexide ile sıkıştır

Artan lenf düğümleri ile, bir dimexide kompres etkilidir. Su ile seyreltilir ve 100 ml solüsyona iki tablet furacilin eklenir. 20 dakikadan fazla sürmezler.

Önemli: hoşgörüsüzlük gözlenebilir. Herhangi bir rahatsızlık için, hemen kaldırılmalıdır.

Sabunlu şal

Sabun ve sabun, sabun ve ev sabunu ile sıkın. Boğazını sarın, bir filmle örtün ve etrafına sarın. Bütün gece devam edebilirsin.

Isınma unları

Isınma ve iyileştirici etkiye sahiptirler. Balsam "yıldızı" veya okaliptüs yağı ile boğaz ağrısı ovmak. Porsuk ve arkaya porsuk veya iç yağ uygulanır. Daha sonra cildi kızarma ve ısı hissi verene kadar ovalayın.

Sürtünme uygulandıktan sonra, boyun temiz bir bezle kaplanır ve bir eşarp ile ısıtılır. Hasta sıcak pijama giymiş ve uyumaya koyulmuştur. Bu kauçuklar boğazdaki spazmı azaltır, öksürüğü kolaylaştırır.

Hardal

Larenjitli hardal, boğaz, sırt ve ayakların önüne yerleştirilir. Hardalın tahriş edici etkisi bağışıklık sistemini teşvik eder. Hızlı bir iyileşmeyi destekler. Bebek cildi çok hassastır. Bir sıkıştırırken, çocukların dikkatli ve dikkatli olmaları gerekir.

Tüm kompres komponentleri rahat bir sıcaklığa sahip olmalıdır. Kompresörü çıkardıktan sonra, boyun silinir ve bir fularla sarılır. Bu formda iki saatliğine giderler. Tedavi sırasında taslaklardan kaçınılmalıdır. Kompres birlikte iyi bir terapi olarak kullanılır. Boğazın daha çabuk iyileşmesine ve sesi düzeltmeye yardımcı olur.

Çocuklarda larenjit ile boğaz üzerinde sıkıştırın

Larenjit, larinkste inflamatuar bir süreçtir. Normal durumda boğazda bulunan mikroflora, olumsuz faktörler tarafından aktive edilir. Hastalık provoke hipotermi, ses telleri aşırı, tozlu hava ile bir yere uzun süreli maruz kalma olabilir.

Ağrılı hisleri ortadan kaldırmak ve boğazın şişmesini azaltmak için larenjit ile sıkıştırmak gerekir. Bu tür bandajlar, etkilenen bölgeye kan akışını iyileştirir. Kullanılan ilaçlara göre farklılık gösterirler. Örneğin, çoğunlukla Dimexid ve porsuk yağı kullanılır.

Kompres çeşitleri

Larenjit tedavisi için farklı ilaçlar kullanın, sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Genellikle geceye konurlar. Çoğunlukla Dimexid ve porsuk yağ kullanır.

Larenjit ile kompresler 2 çeşittir:

 1. Kuru. Steril gazlı bezin çeşitli katmanlarından katlanabilirler ve doğru yerde bandajla sabitlenebilirler. Giyinme prensibi, gün boyunca boğazın hipotermiden korunmasıdır.
 2. Islak. Bu gibi kompresler, etkilenen alanın daha derin ısıtılması için kullanılır. Minimum eylem süresi 3-6 saat olduğu için, bir gecede bırakılır.

Hoş olmayan semptomlarla baş etmede etkili bir şekilde yardımcı olan birçok ilaç vardır. Çocuğunuz için doğru tedaviyi seçmek için, popüler araçların eylemlerinin özelliklerini bilmeniz gerekir.

dimexide

Dimexide çocuklarda soğuk algınlığı tedavisinde en iyi antiinflamatuar ilaçlardan biridir. Ayrıca antiseptik bir etkiye sahiptir. İlaç deriye ve mukozaya nüfuz eder.

Konsantre çözeltinin hafif bir kokusu vardır. Lokal lezyonları hızlı bir şekilde anestezi edebilir, antiseptik etkisi vardır. Dimexid cildin içinden mükemmel geçer, birlikte kullanılan bileşenlerin etkinliğini arttırır.

Bir çözüm nasıl hazırlanır

Boynun derisi özellikle hassastır, bu nedenle Dimexide'ı yüzde 10, 20 ve 30'luk solüsyonlara uygulamak gerekir. Çözümlerin üretimi için kurallar.

 • % 10 Dimeksid solüsyonu elde etmek için, 18 ml su içinde 2 ml ilaç ile seyreltilebilir;
 • Gerekirse, 8 ml su içinde çözülmüş 2 ml miktarında Dimexide bileşimin% 20'sini elde edin;
 • % 25'lik bir çözelti için, Dimexide - 2 ml eklenmiş 6 ml suya ihtiyaç vardır;
 • formülasyonun% 30'unun hazırlanması, 4 ml preparat ve 6 ml su gerektirecektir.

Tedavi süresi 10-15 gündür. Dimekside sadece 13 yaşın üzerindeki çocuklar için kullanılabilir.

Kontrendikasyonlar

Dimexidum ile sıkıştırmak hepatik ve renal sistem hastalıklarında kullanılamaz. Bileşenlerine bir alerjinin varlığı da büyük bir kontrendikasyondur. Güçlü bir bağışıklık sistemi olan çocuklar için Dimeksidin varlığı ile larenjit ile sıkıştırılır.

Önemli! Çocukta akut orta kulak iltihabı varsa, ısınma kompreslerinin kullanılması önerilmez.

Sıkıştırma kuralları

Dimexide içeren bir sıkıştırmadan önce takip edilmesi gereken birkaç öneri var:

 • Kompresyon için bir doku olarak ince pamuk kullanılmalıdır;
 • sıvı oda sıcaklığında olmalıdır;
 • Bez tıbbi bir çözelti içine batırıldıktan sonra, iyi bir şekilde çıkarılmalı ve temiz bir cilt giyilmelidir.
 • temel polietilen
 • Son kat, sıcak bir bez kullanır.
 • Sıkıştırmak çok sıkı olmamalıdır.

Larenjit ile kompresyon submandibular lenf düğümleri seviyesinde yerleştirilmelidir. Tiroid bezinin bulunduğu alan açık olmalıdır. Sıkışma gece ve gündüz yapılabilir.

Porsuk yağ ile sıkıştırır

Sıkıştırmalar için porsuk yağı, kuzeydeki insanlar tarafından kullanılır. Yüzyıllar boyunca, etkinliklerini kanıtlıyorlar. İç yağ ve porsuk yağı içeren bileşim problem bölgesine uygulanır ve yüzey üzerinde ovulur. Cildin kızarma anına kadar bunu yapın. Bazen kompozisyonun ısıtılması gerekir. Porsuk yağı cildin üzerine eşit olarak dağıtıldıktan sonra, boğaz bir eşarp ile kapatılabilir. Hasta bir pamuklu tişört ve yün kazak giyer.

Porsuk yağın özellikleri:

 • metabolizmada önemli bir rol oynayan mineral maddelerle doyurulur;
 • B vitamini, vücudun hastalıklarının zayıflaması için önemli olan güçlü bir enerji kaynağıdır.

Porsuk yağı, anti-inflamatuar etkiye sahip, doku iyileşmesini aktive eden, bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler ve yağ asitleri ile doyurulur. Bu doğal bileşenle larenjitli herhangi bir kompres hızlı bir şekilde pozitif bir etki sağlayabilir. Kompresör bileşimindeki porsuk yağının güçlü bir ısınma özelliği vardır. Hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanılır. Her zaman ısıya ihtiyaç duymaz. Kullanmadan önce bir doktora danışın.

Hardal sıvalarının kullanımı

Hardal sıvaları yetişkinleri ve çocukları tedavi etmenin harika bir yoludur. Cildin istenen alanını hızlıca ısıtırlar, bağışıklık sistemini uyarır ve sinir uçlarını tahriş ederler. Bu durumda hasta, etkilenen alandaki ağrı ve iltihapta bir azalmaya işaret eder. Mustards iyi bir dikkat dağıtıcıdır. Bir alandaki dolaşımın uyarılması ile bağlantılı olarak, vücudun diğer bölümlerinin damarları boşaltılır.

Bir çocuk için sarı kart koymadan önce malzemeleri hazırlamanız gerekir:

 • bir havlu;
 • peçeteler;
 • sıcak su ile dolu bir levha;
 • bir paket hardallı sıvalar;
 • bir battaniye.

Önemli! Larenjitli hardal sıvalarının boyun, sırt ve göğüse doğru olması gerekir.

Hardal sıvasının üstü bir battaniye ile kaplanabilir.

sonuçlar

Larenjitin lokal yollarla tedavisi, güçlü anti-enflamatuar, immün uyarıcı ve antiseptik ajanların kullanımını içerir. Dimexide ve porsuk yağı, zamana göre test edilmiş, hızlı etkili ajanlar olarak kullanılır. 3-6 saat boyunca bir ısınan kompres konabilir. Böyle bir cihaz, larenjit semptomlarıyla başarılı bir şekilde baş eder, hastalığın nedenlerinin ortadan kaldırılmasına eşlik eder.

Larenjit ile sıkıştır

Larenjit sadece ilaç yardımı ile değil aynı zamanda halk yöntemleri ile de tedavi edilir. Bunlardan biri servikal bölgede ısınıyor. Bu yöntem, gırtlak ve farinks dokularından şişlikleri anında ortadan kaldırmanıza ve ayrıca analjezik bir etki sağlamanıza olanak tanır. Bu yöntemin avantajı, bir komplikasyon gelişimini önlediği ve aynı zamanda tamamen güvenli olduğu düşünülmektedir. Yetişkinler ve çocuklar için larenjit ile sıkıştırılabilir. Sadece her yaş için belli bir yöntem vardır.

Larenjitli kompreslerin kullanımı

Bu yöntemle, çeşitli tabakalardan oluşan iltihaplı bir bölgeye bir sargının emilimini anlamak gelenekseldir. ENT hastalıklarını tedavi etmek için iki tip kompres kullanılır: kuru ve ıslak. İlk durumda, boğazın hipotermisini önlemek mümkündür. İkinci tip işlem, sargıların terapötik solüsyonlarda ıslanmasını ve bunları ısıtmak ve iltihaplanma sürecini tasfiye etmek için göz alıcı tutmaktır.

Enflamasyonun odağına doğrudan nüfuz etmek için boğazda larenjit ile sıkıştırılır. Obsesif öksürüğü durdurmak için, bir ısınma etkisine sahip uygulamalar göğüse uygulanır.
Yetişkinlerde yerel tedavi için şunları kullanın:

 • uçucu yağlar;
 • kafur alkolü;
 • kırmızı şarap;
 • alkol tentürleri;
 • hardal.

Kompresler çocuklarda larenjit ile birlikte kullanılabilir. Sadece kullanılan bileşenler cildi yakmamak için daha yumuşak olmalıdır. Bu gibi durumlarda, aplikler, haşlanmış patates, bal, ılık su, porsuk yağı, bitkisel soğumadan yapılır.
Bu tedavi yöntemi, sadece sıcaklık yokluğunda veya akut bir dönemden sonra kullanılır.

Hastanın larinkste bir enflamasyonu varsa, enfeksiyonun daha da gelişmesini önlemek için dikkatli olunmalıdır. Patojenik mikropların metabolitleri, alerjik bir reaksiyonun olduğu, zehirlenmenin gelişimine yol açar.

İyileştirici bir etkisi olan bandajlar doku yapılarını ısıtır, böylece antikorların üretimini uyarır.

Enflamatuar odakta nötrofillerde bir artış ile, bakteri ve virüsleri yok etmek daha hızlıdır.
Sıkıştırmanın faydaları şunlardır:

 • doku yapılarının artan reaktivitesi;
 • rejeneratif süreçlerin hızlanması;
 • Hasarlı dokularda normal kan akışının restorasyonu;
 • inflamasyon bölgesinden fazla sıvı çıkışı;
 • infiltratların emilimi;
 • mukoza zarlarının şişmesi ve kızarıklığının giderilmesi.

Yoğun ısıtma ile, gemiler refleks seviyesinde genişler. Metabolik süreçler hızlandığında, siliyer epitel ve su-tuz dengesi restore edilir. Böylece iyileşme daha hızlı gerçekleşir.

Kuru ve ıslak kompresler

Tıpta, iki ana tip kompres vardır. Bunlardan ilki kuru olarak adlandırılır. Bu konsept altında, pamuklu ve tüllerden yapılmış bir bandajın anlaşılması alışılmış bir durumdur. Daha fazla aşırı soğutmayı önlemek için boğaza uygulanır. Boyundaki bu tip sıkıştırma genellikle ıslak uygulamalardan sonra uygulanır.

Isınma etkisini güçlendirerek balsam "Asterisk" yardımı ile olabilir. Yatmadan önce sinir sistemini rahatlatan, şişliği hafifleten ve terlemeyi ortadan kaldıran esansiyel yağları içerir.

Boğazda larenjitli ıslak kompresler KBB hastalıklarının tedavisinde daha sık görülür. Güçlü bir ısınma etkisi vardır, böylece kan akışını arttırırlar.
Onlar yapılır:

 • uçucu yağların bir karışımı;
 • alkol;
 • porsuk ya da kaz yağı;
 • hardalı;
 • tıbbi preparatlar;
 • bitkisel soğurmalar.

Gece için en az 6 saat olması gerektiğinden, gece boyunca boğaza uygulanırlar.
Ancak birçok hasta larenjit ile böyle bir işlem yapmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor? Bu konuda doktorların kendi görüşleri vardır. Sıkıştırmalar en güvenli ve ağrısız tedavi yöntemlerinden biridir. Sadece larinksin mukoza zarında değil, aynı zamanda hastanın mental durumu üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Çocuklara ve yetişkinlere bandaj uygulayabilirsiniz. Önemli bir durum, yüksek sıcaklık değerlerinin ve pürülan odakların olmamasıdır. Küçük çocuklarda prosedürün uygulanması yasaktır. Fakat yaşları 6 aydan az olmamalıdır.

Ortak tarifler

Isıtma kompresleri farklı olabilir. Her şey, tedavinin hangi bileşeninin kullanılacağına bağlıdır. İstenen etkiyi elde etmek için, pansumanları düzgün bir şekilde nasıl uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.
Tıbbi uygulamaları uygulamak için özel bir teknik var:

 1. Gırtlak ile boğazda kompres yapmak için bir parça gazlı bez alın ve birkaç kat halinde katlayın. Daha sonra seçilen çözümde emprenye edilir.
 2. Yalıtım malzemesini örtün. Polietilen veya kalın kağıt kullanmak en iyisidir. Bu katman önceki 1-1.5 santimetreden daha geniş olmalıdır.
 3. Sıcak etkisini artırmak için, cihaz pamukla yalıtılmıştır. Gerekirse, her şey bandaj veya ılık bir fularla sabitlenir.

Larenjit ile kompres geceleri olmalıdır. Sabah, her şey temizlenir ve cilt ilacın kalıntılarından ve yumuşak bir havludan bir sabun çözeltisi ile tedavi edilir.

Alkollü veya votka ile

Bu yöntem en yaygın kullanılanlardan biridir. Alkollü kompres çocuğa yapılırsa, çözelti soğutulmuş kaynamış su ile eşit oranda seyreltilmelidir.
Bir pamuklu gazlı bez giyer ve elde edilen bileşime emdiririz. Hafifçe sıkın ve boynuna sarın. Üstte polietilen veya gıda filmi ile sabitlenir. Sıcak etkisini güçlendirmek için bir eşarp giydik.

Prosedür 6 yaş üstü çocuklar için yapılabilir. Uygulamayı uygulamadan hemen önce cilt, bebek kremiyle yağlanmalıdır. Alkoldeki bandaj yaklaşık iki saat süreyle tutulmalıdır. Prosedür günde 3-4 kez tekrarlanır. Votka uygulamaları 10-12 saat boyunda kalır.

Patates püresi

Bir ısınma paketi patates, hassas insanlar, hamile kadınlar ve 6 yaşın altındaki çocuklar için alkol bandajları için mükemmel bir alternatiftir. Yemek pişirmek için bir patates alın ve büyük bir rende üzerine sürün. Tüm fazla meyve suyu sıkılır. Kalan kek gazlı bezle sarılır ve boğaz ağrısına uygulanır. Mumlu kağıt yardımıyla, düzeltin ve sonra sıcak bir eşarp ile sarın.
Bütün gece için bir bandaj kaldı.

Süzme peynirinden sıkıştır

Bu tip uygulama, küçük çocuklar veya hamile kadınlar için daha uygundur. Prosedürü uygulamak için serin bir süzme peynir alın ve 35 derecelik bir sıcaklığa hafifçe ısıtın. Bitmiş kitleyi gazlı bez üzerine bırakıp sarıyoruz. Boğaz ağrısına uygulayın. Üstte sıcak bir mendil koyduk.
Hastalığın akut seyrinde, aplikeler 20 dakikadan fazla olmamak üzere boyunda tutulmaktadır. Diğer durumlarda, süzme peynir kuruyana kadar bırakılır. Prosedür günde birkaç kez tekrarlanır.

Dimexide ile sıkıştır

Bu tedavi yöntemi, ağır büyümüş lenf düğümleri için daha uygundur. Ön ilaç, eşit oranlarda su veya tuzlu su ile seyreltilir. Terapötik etkiyi arttırmak için furacilin eklenir. Bitmiş ürünün 100 mililitresi için 2 tablet yerleştirilir.
Bir gazlı bez bandajı yaparız ve sonra çözeltiye daldırırız. Hafifçe sıkın ve servikal bölgeye uygulayın. Bu uygulamalar 20 dakikadan fazla tutulmamalıdır. Tekrarlama manipülasyonları günde 2-3 defaya kadar olmalıdır.

Sabunlu şal

Ev sabunu mükemmel bir antiseptiktir. Birçok bakteri, virüs ve mantar türü ile başa çıkmanızı sağlar.
Bir kompresi iki şekilde hazırlayabilirsiniz:

 1. Küçük bir parça çamaşır sabunu alıp büyük bir rende üzerine sürüyoruz. Su banyosunda hafifçe ısıtın, böylece sıcaklığı 35-37 derece. Bitmiş kompozisyon gazlı bezin içine yerleştirilir ve boynuna uygulanır. Polietilen ve sıcak bir fularla sarıyoruz. Sıkıştırma iki ila üç saat sürer.
 2. Bu yöntem çok daha basit. Gazlı bezleri ılık suda ıslatıp sabunla ovuyoruz. Boğaz ağrısını çevir. Bandajla tamir ediyoruz. Kompres tamamen soğuyana kadar saklayın.

Prosedürü günde 2-3 kez tekrarlayın. Çocukluk çağındaki bebekler ve çocuklarda ve gebelik döneminde kadınlarda kullanım için izin verilir.

Porsuk yağ ile sıkıştırır

Hayvansal yağ, küçük bir ısıl iletkenliğe sahip olan etkili ısınma maddelerini ifade eder. Ürünün bileşimi önemli mikro elementler ve vitaminler içerir, böylece vücuttaki kıtlığı dindirir. Ayrıca yağ rejeneratif süreçler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
Porsuk yağ, boğaz ağrısı sorunu ile en iyi şekilde başa çıkmaktadır. Stearik ve miristik asit içerir. Etkileri, vazodilatasyon ve kan akışının hızlandırılmasına yöneliktir.
Porsuk yağ, alerjik reaksiyonlara neden olmaz, cildi yakmaz. Bu nedenle, 2 yaşından büyük çocukları tedavi etmek için kullanılır.
Bir sıkıştırmayı ayarlarken aşağıdaki önerilere uymak gerekir:

 1. 50 gram yağ alın ve su banyosunda eriyin.
  Bunu gazlı bezle emprenye ediyoruz.
 2. Torasik ve servikal bölgeye uygulanır.
 3. Pamuk yünü ve bandajı onardığınızdan emin olun. Sıcak bir fular giydik.

Prosedürün süresi 4 ila 6 saat arasında değişir.
Terapötik etki, ısınma ve adsorbe edici özelliklerin varlığına dayanır. Porsuk yağ, etkilenen dokulardan zehirli maddeler çekebilir. İyileşme sürecini hızlandırmak için, komprese günde 2 kez uygulanması tavsiye edilir.

Komarovsky, larenjit ile sıkıştırır

Dr. Komarovsky'nin de dahil olduğu pek çok doktor larenjitle birlikte sıkışmaların önemli rol oynadığına inanıyor. Bu, sadece boğaz ağrısı üzerinde değil, aynı zamanda hastanın psikolojik durumunda da olumlu bir etkisi olan güvenli bir prosedürdür.
Uygulamalar uygulanırken, ısınma ve yatıştırıcı bir etki gözlenir. Prosedür sırasında, kesiklerin akışı artar, böylece etkilenen bölgeden toksinler çıkarılır. Böylece hastanın sinir sistemi sakinleşir, tahriş ve gerginlik giderilir.
Komarovsky, kompreslerin küçük çocuklar için ek tedavi olarak uygun olduğuna inanıyor. Ve hastalığın catarrhal formu ile, bunları tedavide ana yöntem olarak kullanabilirsiniz.

Prosedürden önce, bileşen bileşenlerine karşı alerjik reaksiyon olmadığından emin olmalısınız. 6 yaşından küçük çocuklar güvenli gıdalardan baskı yapmaktan daha iyidir. Bu amaçla, süzme peynir, patates, çamaşır sabunu, porsuk yağı mükemmel uyum sağlayacaktır.

Okul çağındaki çocukların ve yetişkinlerin alkol, votka, hardal, tıbbi çözümler şeklinde daha güçlü maddeler kullanmaları önerilir.

Pansuman süresi 4 ila 10 saat arasındadır. Ancak, örneğin peyniri veya Dimexide ile kısa bir uygulama ile sıkıştırılmış kompresler vardır.

Sıkıştırmaları uygulamak için öneriler listesi

Larenjit tedavisinde ısınma uygulamalarının uygulanması her zaman mümkün değildir. Sıkıştırmayacağınız birkaç öneri vardır:

 1. 37.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık varsa, prosedürü gerçekleştiremezsiniz.
 2. Hastalık akut formda ise ve aynı zamanda irin ayrılması ile birlikte gelirse, o zaman sıkıştırır, sadece kullanılmayacaktır, aynı zamanda tersi bir etkiye sahip olacaktır.
 3. Apse var ise veya pansuman uygulamalarından uygulama alanında yaralar varsa, reddetmek daha iyidir.
 4. Hastanın kardiyovasküler sistemde sorunları varsa veya kan dolaşım bozuksa, kompres uygulanamaz.
 5. Kontrendikasyon, boğazda tümör benzeri bir oluşumun varlığıdır.
 6. Larenjit'e karşı otit gelişen bir çocuk için işlem yapılması yasaktır.

Kompresör çıkarıldıktan sonra, ürünün kalıntılarını ılık su ve havlu yardımı ile çıkarmak gerekir. Etkisini arttırmak ve hipotermiyi önlemek için 15-20 dakika kuru kompres uygulayın.
İşlemden sonra, 1.5-2 saat boyunca dışarı çıkmak tavsiye edilmez. Bütün manipülasyonları gece geçirmek daha iyidir.
Larenks ile sıkıştırır - larinksin tedavisinde mükemmel bir tekniktir. Boğazın sadece ağrmaya ve terlemeye başladığı ve sıcaklığın henüz yükselmediği durumlarda bu yöntemin kullanılması, hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında daha iyidir. Kullanmadan önce bir doktora danışın.

Çocukları ve yetişkinleri larenjit ile sıkıştırmak mümkün mü? Herhangi bir kontrendikasyon var mı?

Larenjit, laringeal mukozanın inflamatuar bir hastalığıdır., kapsamlı tedavi önlemleri gerektirir.

Böyle bir yöntem, kompreslerin uygulanmasıdır, ama bu yöntem esas olarak hastalığın başlangıç ​​aşamasında uygundur ve bu tedavinin sadece işe yaramaz olmayacağı, aynı zamanda hastanın sağlığına da zarar vereceği bazı kontrendikasyonlar vardır.

Larenjit ile bir kompres yapmanın mümkün olup olmadığını ve hangi tariflerin en etkili olacağını detaylı olarak anlayacağız.

Larenjit nedir?

Larenjit - enfeksiyöz üst solunum yolu enfeksiyonu, Hangi patojenler larinksin mukoza zarını etkiler.

hastalık işaretli şişlik eşlik, inflamatuar süreçlerin gelişiminden kaynaklanır.

patojenler hastalık insandan insana bulaşabilen bakteri ve virüslerdir doğrudan veya ev içi temas halinde ve hava ile.

Bu, patojenlerin hasta bir kişiden üç metre yarıçap içine yayıldığı zaman, hapşırma ve öksürükten kaynaklanır.

Bir larenjit de kompres ile boğaz tedavisinin etkinliği

ana sıkıştırmanın amacı larenjit ile - Ağrının giderilmesi ve ağrı sendromu çukurluğu etkilenen dokulara kan akışı nedeniyle.

Her biri belirli belirti ve semptomlarla tedavi edilmek üzere, bandajların hazırlanması için çok sayıda reçete vardır.

Bu losyon olduğuna inanılıyor ısınma etkisi var, ısı patolojik bölgede lokalize olur ve yalıtım ve sabitleme bandajı nedeniyle dışarı doğru yayılmaz.

Yetişkinler ve çocuklar için larenjit için kompres çeşitleri

Sıkıştırmalar iki büyük gruba ayrılır - kuru ve ıslak, ve gündüzleri kuru ve gece için ıslak bandajlar.

Ilk durumda Prosedürün temeli, çeşitli katmanlarda katlanmış yoğun bir doku veya gazlı bez parçası ve bazılarıdır. ilaç emdirme tamamen yok.

Islak kompresler sadece daha iyi ısınmayı teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda hastalığın semptomlarını da ortadan kaldırır. Tıbbi çözümler ve ajanlar ile emprenye.

Losyon yapımının birçok yolu arasında, aşağıdaki ortak tarifler ayırt edilebilir:

 1. pansuman dimexide temelinde.
  Dimeksid, harici kullanım için bir anti-inflamatuar ilaçtır ve çocuklukta kullanım için herhangi bir kontraendikasyona sahip değildir.
  İlaç sonunda deri yoluyla iltihaplı dokulara emilir ve analjezik ve antiseptik etkileri vardır.
  Losyon için 10, 20 veya 30'luk bir çözüm kullanılır, ilacın 2 mililitresi, 18, 8 veya 6 mililitre su içinde seyreltilir.
  Konsantrasyon, ısıtma etkisinin ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır, çocuklar için kompreslerin hazırlanması için daha zayıf çözeltilerin kullanılması daha iyi bir şeydir.
  , Dimexidum ile emprenye edildikten sonra da preslenir ve boyun üzerine yerleştirilen doğal pamuk kumaş üzerinde daha iyi bir ürün halinde (buharlaşmanın önlenmesi için üst ek ilaç polietilen uygulanmış).
  Üçüncü katman, ısının kaçmasını engelleyen sıcak bir bezdir.
  araç gündüz veya gece için uygun, asıl şey, dimexid ile emprenye edilen tiroid bezinin alanını kapsamamaktır.
 2. pansuman porsuk yağ ile.
  Bu araç kendi saf haliyle Boyuna uygulanır ve yumuşak hareketlerle nazikçe ovulur., Bundan sonra bu şekilde ısıtılan alan sıcak bir bez veya fularla sarılır.
  En hafif dezenfekte edici ve analjezik etkisi olan porsuk yağ, daha önce hafifçe ısındığında oluşur.
  Isıtma etkisine ek olarak, porsuk yağı da içerdiği büyük miktarda B vitamini nedeniyle hastanın koruyucu mekanizmalarının çalışmasını uyarır.
 3. losyon votka ve alkol temelinde.
  Bu yöntem sadece yetişkinlerin ve üç yaşın altındaki çocukların tedavisi için uygundur.
  1 ila 3 oranında alkol ile su ile seyreltilmiş alkol içinde sıkıştırılmış bez emdirilir., ama yokluğunda, herhangi bir kaliteli votka kullanabilirsiniz, votka da su ile seyreltilir, ancak 1 ila 2 oranında.
  Eğer bir kompres uygulamak önce, iyice ovuşturun gereklidir ve doku ile temas halinde olacak cilt, yüzeyi, tahrişleri önlemek için çocuk krem ​​veya vazelin ile tedavi edilebilir.
  aşınma böyle bir kompres günde iki ila üç saat olabilir, günde üç kez empoze edin ya da günde bir kez bir kompres kullanın, ama bütün gece devam edin.
  Böyle bir kompresin ana etkisi ısınıyor.
 4. pansuman hardal sıvaları ile.
  sıradan Hardal ılık suda ıslatılır ve boğaz bölgesine bindirilir., Üstüne keten kumaş ile örtün, altında polietilen döşeme.
  eşit oranlarda kamfor alkol içinde su ile seyreltilir cilt sürtünebilir hardal sıvaları kullanmadan önce yanıkları önlemek için - Ürün hassas cilde sahip çocuklar veya hastaları tedavi etmek için kullanılıyorsa.

Kompresyonları doğru şekilde nasıl yapılır?

Larenjit ile özel, üç katmanlı kompresler kullanılır.

Ek bir yalıtım tabakası olarak polietilen kullanılır, ısıyı korur ve dışarıdan neme izin vermez.

Ek bir sıcaklık tabakası servis edilir üçüncü. Sıcak bir eşarp veya eşarp ile yapılır. Ek olarak, bu tabaka ilk ikisi için bir sabitleyici görevi görmektedir, bu yüzden çok sıkı bir şekilde bağlayınız, ancak boğazın çok sıkı bir şekilde sıkıştırılmaması ve hastanın nefes almasını engellememesi için.

Genel olarak her üç katman da uygulanmalıdır çok fazla Sıkıca soğuk hava dışarı izin vermez.

Gazlı bez tabakası her seferinde saf malzemeden yapılmalıdır.

Gazlı bez miktarı sınırlı ise - parçalardan biri yıkanabilir ve kurutulabilir, ikincisi ise kompres olarak kullanılabilir.

Bu gereksinim hijyen standartlarından kaynaklanmaktadır, çünkü pansuman sadece cilde emilen tıbbi buharları vermekle kalmaz, aynı zamanda vücut tarafından salınan toksinleri de emer.

Kompres kullanıldıktan sonra ve kaldırılması cilt kuru bir bezle silinmelidir, ilacın kalıntılarını gidermek, ve sonra sıcak bir bezle sarın birkaç dakika.

Kontrendikasyonlar

Bu yöntemin kullanımı için kontrendikasyonlar arasında - 37.5 derecenin üzerinde sıcaklık, dermatit varlığı ve boğaz derisinde kaynar, yanı sıra alerjik reaksiyonlar hastada kullanılmış ilaçlarda.

Yararlı video

Bu videoda çocukların boğazını doğru şekilde nasıl sıkıştıracağınızı göreceksiniz:

temel olarak sıkıştırır sadece zararlı, hastanın sahip olduğu alerji Kullanılan araçlarda, bu nedenle bu tür işlemlerden önce, bu reaksiyonların gösterilip gösterilmeyeceğini bulmak gereklidir.

Bunu yapmak için Önceden bir doktora danışın, ve sonra Komprese ağrılı semptomlar için mükemmel bir ek ilaç olacak hastalığı.

Larenjit ile boğazda kompresyon, üretim teknikleri ve uygulama

Larenjit altında yaygın olarak larinks ve vokal kordları etkileyen inflamatuar bir süreç olarak anlaşılır. Genellikle soğuk algınlığı veya bulaşıcı hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Larenjit zamanında başlamazsa, olumsuz etkilere yol açabilir. Fakat hastalığı kendiniz nasıl ayırt edersiniz ve larenjit ile bir kompres uygulamak mümkün mü?

Larenjitli kompres tipleri

Boğazdaki ağrının giderilmesi, laringeal mukozanın şişkinliğini gidermek ve etkilenen bölgede kan dolaşımını iyileştirmek için boğazda larenjit ile bir komprese ihtiyaç vardır.

Tıpta, iki tip terapötik kompres vardır.

 • Kuru tip. Gazlı bezin bandajı birkaç kat halinde katlanır. Daha sonra bir bandajla boğaz bölgesine sabitleyin. Kompresler hiçbir şeyle doymaz. Ancak gün boyunca boyundaki hipotermiden korunmaya yardımcı olurlar.
 • Islak tip. Larenjit ile bu kompres daha derin ısıtma için kullanılır. Geceleri servikal veya torasik alanda bırakılabilir. Bu durumda, sargı en az sekiz saat boyunca vücut üzerinde olmalıdır. Bu durumda, kompres özel çözümler veya preparatlarla emprenye edilir.

Kompresyon yapma teknikleri


Larenjit ile boğazda bir kompres, özel hazırlık gerektirir. Bu durumda pansuman üç katmandan oluşur.

 1. İlk katman içseldir. Bu nedenle bandaj veya gazlı bezden yapılır. Bu malzemeler mevcut değilse, ince bir pamuklu bezle değiştirilebilirler. İç tabaka ilaç çözeltisine batırılmalıdır.
 2. İkinci tabaka ortalama ve yalıtıcı olarak kabul edilir. Bunun için plastik bir poşet kullanılması tavsiye edilir. Ana amacı, nemi önlemek ve mümkün olduğunca uzun süre ısı tutmaktır. İkinci katın genişliği, ilkinden biraz daha büyük olmalı, daha sonra sıvı akmayacaktır.
 3. Üçüncü katman bir ısıtıcı olarak işlev görür. Böyle amaçlar için, sıcak bir eşarp veya yün şal mükemmel olacaktır. Yüzeysel tabaka, boynun etrafına sıkıca oturmalıdır, ancak herhangi bir şey sıkmayın.

Boğazdaki kompreslerin uygulanması için öneriler

Birçok hasta, bir komprese koymanın fazla zeka gerektirmediğine inanır. Ama hala pratikte pansumanların uygulanması konusunda çeşitli öneriler var:

 1. Kompresin üzerine yerleştirilen polietilen tabakası, ana gövdeden biraz daha geniş olmalıdır. Bu sıvının sızmadığı ve tüm tıbbi özelliklere sahip olduğu gerçeği için gereklidir. Her zaman üstüne sıcak bir fular ya da mendil koyun. Paket ve ana katmandan da daha geniş olmalıdır;
 2. Üst üste katlanmış katmanlar, havanın geçmesine izin vermemelidir. Hasta, pansumanı uyguladıktan sonra ciltte bir ürperti hissederse, kompres yanlış yapılır;
 3. Bandajı sıkmayın. Bu, kan damarlarının sıkışmasına neden olabilir. Tıbbi bir çözelti ile emprenye edilen pansuman, submandibular lenf nodlarının üzerine yerleştirilmek için daha iyidir;
 4. Aynı gazlı bez kullanmayın. Her yeni kompres taze olmalıdır. Eski bandajda, cilt tarafından salgılanan birçok toksin birikir;
 5. Kompresörü çıkardıktan sonra cilt iyice silinmelidir. Ve sonra birkaç dakika için tekrar eşarp sarın. Daha sonra ciltte bir kızarıklık veya başka rahatsızlık hissi ortaya çıkarsa, ıslak kompresler atılmalıdır.

Larenjitli hardalların kullanımı

Birçok hasta larenjitli hardal plaklarının konulup konulmayacağını merak etmektedir. Bu yöntem mükemmel kabul edilir, çünkü çocuklarda bile kullanılabilir. Boynun anterior bölgesine yerleştirilmesine izin verilir. İlk önce ılık su ile hardal ile ya da poşetle nemlendirin ve sonra cilde uygulayın. Çantayı üstüne yerleştirin ve bir eşarp ile bağlayın.

Yetişkinlerin bandajları tutmak için yirmi dakika tavsiye edilir, çocuklar - ondan fazla değil.

Larenjitli nemli kompreslerin hazırlanması

Larenjit ile boğazda nemli bir kompres derin tabakaları mükemmel bir şekilde ısıtır. Uçucu yağlar, alkollü tentürler, porsuk yağ, şarap veya domuz yağı yapılabilir.

En sık kullanılan alkol sıkıştırır. Ancak, ancak çocuk on yaşından büyükse ve çözelti daha önce suyla bire bir oranında seyreltilmişse, çocuklara ulaştırılabilirler. Bundan sonra, iç tabaka hazırlanan preparatta emprenye edilir, hafifçe sıkılır ve etkilenen bölgeye uygulanır. Sonra paketi ve fularını sarın. Bandajı en az on saat boyunca saklayın.

Etkili araç bir demiksit ile bandaj kullanımıdır. İlaç mükemmel bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Genellikle aloe suyu veya sıvı bal ile kombine edilir. Ayrıca doktorlar ilacı suyla bire bir oranında seyreltmeyi önermektedir, aksi takdirde hasta yanıklara neden olur.

Seyreltilmiş solüsyon bal veya aloe suyu ile eşit oranda karıştırılır. Daha sonra bandajı nemlendirin ve torasik veya servikal bölgeye uygulayın. Bir paket ve sıcak bir fularla örtün. Vücutta, kompres en az üç saat olmalıdır. Ama bir gece uykusu için bunu yapmak en iyisi.

Bir başka popüler araç patates sıkıştırmasıdır. Hazırlanması için üç veya dört patates kaynatmanız gerekir. Ondan sonra, onları yulaf ezmesi durumuna öğütün. Ortaya çıkan karışım gazlı bez üzerine eşit olarak yayılmalıdır. Daha sonra birkaç katmana katlayın ve servikal bölgeye koyun. Bir paket ve sıcak bir fularla örtün. Patates sıkıştırması soğuyana kadar tutulmalıdır.

Bir kompres hazırlamak için, yağ çözeltisi çocuklar için uygundur. Birkaç damla okaliptüs ve mentol yağının karıştırılması gerekir. Daha sonra solüsyona da daldırın ve servikal bölgeye tutun. Yetişkinler için bu yöntem votka ile kullanılabilir.

Larenjitleri bal ve propolis ile tedavi edebilirsiniz. Ancak sadece hastanın bu bileşenlere karşı alerjik reaksiyonları olmaması durumunda. Etkili bir ilaç hazırlamak için anason, konyak ve bal tohumlarına ihtiyacınız vardır. Tüm parçalar birbirine karıştırılır, bir tabağa konur ve tam kaynamaya kadar bekletilir. Bundan sonra, bandaj sonuçtaki solüsyonda nemlendirilebilir ve bir boğaz bölgesine uygulanabilir. Bir paket ve sıcak bir fularla örtün, en az iki saat bekleyin.

Larenjit ile kuru kompreslerin hazırlanması

Altı yaşın altındaki çocukların kuru kompresler koyması tavsiye edilir. Sabahları yetişkinler tarafından yapılabilir. Islak bir bandaj yapıldıktan sonra bunları uygulayabilirsiniz. Larenjit ile, on dakikadan fazla olmamak gerekir. Prosedürü tekrarlayın her iki üç saatte bir olabilir. Sokaktaki bu manipülasyonlardan sonra bir buçuk saat boyunca gidemeyeceğini hatırlamakta fayda var.

Kuru bir kompres olarak kum, tuz veya darı kullanabilirsiniz. Prosedürden önce, bileşenlerin ısınması ve ardından bir çorap veya mendile yerleştirilmesi gerekir.

Kontraendikasyonlar prosedürüne

Bazı durumlarda larenjit ile kompresler kesinlikle yasaktır. Bu nedenle, uzmanlar formdaki bazı sınırlamaları tanımlar:

 • sıcaklık göstergelerinin 37.5 derecenin üzerinde olması;
 • kompresin yerleştirileceği yerde cilt lezyonlarının, çiziklerin veya döküntülerin varlığı;
 • kardiyovasküler patolojilerin varlığı ve dolaşım sistemi hastalıkları. Bu tromboz, onkolojik hastalıklar, tüberküloz;
 • hastanın yaşı bir yıldan azdır.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir.

Çocuklarda akut ve kronik larenjit belirtileri, evde tedavi ve önleme

Larenjit, çocuklarda sıklıkla gelişen inflamatuar bir süreçtir. Hastalık neden oluşur? Bebeğin larenjit ile hasta olduğunu gösteren belirtiler nelerdir?