Loading

Boğazda alkol veya votka sıkıştır

Merhaba sevgili okuyucular. Soğuk algınlığı ve viral hastalıkların mevcudiyetinde, kendi deneyimlerim, tariflerim tarafından kanıtlanmış sizinle paylaşıyorum. Çocukluğumda, hasta olduğumda annem sık sık bir vodka kompresini boğazıma uyguladı, beni tüylü bir şal ile sardı ve ben de 2 saat yatakta yattım ama sonuç her zaman olumluydu. Tabii ki, tedavinin çaylar, otlar, hardal sıvaları ile birlikte uygulandığı belirtilmelidir. Sonuçta, hepimiz karmaşık tedavinin hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunduğunu biliyoruz. Bugün votka ve alkol sıkıştırmalarını kullanmanın ve incelerken tüm incelikleri paylaşmak istiyorum. Bu bilgilerin size yardımcı olması için mutlu olurum.

Bazen sadece hayat kurtarıcı gerçekten etkili bir soğuk dayanacak ve sonuçları (orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, larenjit, farenjit, bademcik iltihabı, ve diğer birçok nahoş ve hatta tehlikeli hastalıklar) Boğaz de votka kompres olduğu yetenekli anlamına gelir. Bakteriyel enfeksiyonlarda ve viral enfeksiyonlarda da gösterilmiştir.

Votka (alkol, kompres gibi) - ısınma ana eylem yönü. Birçok kişi yanlışlıkla votka olduğunu düşünürse de, bu durumda etkili bir antiseptik ve bakterisit, antiviral ajan olarak davranır. Ve mülklerinin verileri de yer alsa da, hiçbir şekilde ön plana çıkmıyorlar.

Votka sıkıştırması nasıl çalışır?

Isıtma kompresleri halk hekimliği tarafından çok takdir görmektedir ve hatta geleneksel olarak hala doktorların tavsiyesi üzerine pratikte uygulanmaktadır. Bu arada sadece boğazda problemler için kullanılmıyor. - ve eklemler de dahil olmak üzere, herhangi bir enflamatuar rahatsızlık, salgının iyileşme sürecinden önce geri çekilir. Votka veya alkol arasındaki sıkıştırmalar, yetkili "dikkat dağıtıcı" terapinin en parlak örneğidir.

Etkileri (votka ve alkol kompresleri) birbirine benzemektedir. En uzmanlara göre, kendilerini ve geleneksel şifacıların deneyimi, ya da evde bu tedaviyi uygulayanların sadece bu hastalar gözden tek şey, çoğu durumda, bir kompres hazırlanması için ana hammadde olarak, bu tercih hırsızlık votka olduğu not edilebilir.

O, alkolün aksine, cilt üzerinde olumsuz etkisi şeklinde hiçbir yan etkisi yoktur (eğer çocuğa kompres uygulamak için plan özellikle!), Yanıklar, alerjik reaksiyonlar ve benzeri izlerini bırakmak. Her iki madde, bir kompresin uygun şekilde hazırlanması ve aynı uygulama (aşağıda açıklandığı gibi) ile akut solunum yolu enfeksiyonları, yaygın soğuk algınlığı ve bunların komplikasyonları ile etkin bir şekilde mücadele edebilir.

Ancak, sıkıştırmanın yerel etkilerin bir "aracı" olduğu da unutulmamalıdır. Yani, tüm organizma için karmaşık bir terapötik etkiye sahip olmaksızın hastalığı yalnızca uygulamanın yerine getirebilir. Bu nedenle, bir kural olarak, hastalıkların tedavisinde sadece bir tanesi değil, sadece bir tanesini kullanıyor!

Yani, aslında, votka veya alkol, kompresler etkisi vardır:

✔ Isınma, sadece hastalığın tedavisinde yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hoş olmayan sıcaklıklar ile boğaz ağrısını “saran” hoş olmayan semptomlarını da ortadan kaldırır.

✔ Anti-inflamatuar ("bağışıklık hücreleri" ile birlikte, kan damarlarının ve kan akışının genişlemesine bağlı).

✔ Antibakteriyel, antifungal, antiviral, patojenlerin ve mantarların doğrudan tahribatına katkıda bulunur ve ayrıca üremelerini önler.

✔ Anestezi, dekonjestan, seyreltme (boğazda balgam birikmesi, nazofarenks, üst solunum yolu ile yardımcı olur) vb.

Fakat öksürük çok etkili olduğu zaman bal, patates, lahana sıkıntısı ve hardal paketi. Hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanılabilir.

Boğazınızda bir votka kompres nasıl yapılır

Bu, hatta, önemli bir şekilde hazırlanmak ve doğru bir şekilde koymak için vurgulanabilir, aksi takdirde istenen terapötik etkiyi elde etmek mümkün olabilir, hatta tersi de mümkündür: Beklenen ısınma yerine titreme neden olur. Bu, kural olarak, teknolojinin ciddi şekilde bozulduğunu gösterir. Bu yüzden bunu bilmeniz, hatırlamanız ve ona bağlı kaldığınızdan emin olmanız gerekiyor!

Hangi materyaller ve bileşenler gerekli olacak?

amaçlanmıştır kumaş, alkol ya da votka (yumuşak, yaşamsal keten, ancak birkaç kat katlanmış pamuk, bandajlar, sargı, uygulanabilir) emmek için direkt olarak kendilerini sıvısı (etil alkol, votka mağaza ya da ev), kağıt sıkıştırma veya mumlu Kağıt (uygun selofan değilse). Sıcak bir eşarp, yün şal veya havlu. Vata, hem bir emici tabaka olarak hem de ısınmak için kullanılabilir.

Dikkat edin! Boyutları açısından, kumaşın alanı ısınmaya yönelik olan vücut alanını aşmalıdır. Sorunlarınız varsa, tiroid bezinde böyle bir kompresyonun yapılması istenmeyen bir durumdur. Fiziksel olarak hasar görmüş, alerji belirtileri olan ve benzeri yerlerde kullanmayın.

Votka ve alkolün sıkıştırılması için su ile seyreltilmesi - orantı

Aktif maddeler saf su ile seyreltilmelidir. Yani, "alkol-su" oranı, sırasıyla 1 ila 1 veya 1 ila 2 olmalıdır. Votka, temiz, seyreltilmemiş bir biçimde de kullanılabilir, fakat eğer yerli votka (moonshine) ise, o zaman gücü 39-40 dereceyi geçmemelidir.

Ev yapımı votkanın gücü 55-60 dereceye kadar ulaşabileceğinden, bunu unutma. Eğer çocuklar için votka bile saklarsanız, kontrendikasyon yoksa, su ile 1: 1 oranında seyreltilmelidir.

Boğaz - katmanlar üzerinde sıkıştır

1. Önceden hazırlanmış (seyreltilmiş) sıvıya batırılmış keten kumaş veya pamuk yünü, bandaj, gazlı bez. Sıcaklığı en az 38 derece olmalıdır. Kumaşı bir sıvı içinde ıslatın, hafifçe sıkın, boğazınıza koyun.

2. Bir kat kâğıt, balmumu veya selofan tabakası. Bir çeşit “sera etkisi” için gereklidirler. Alan bakımından, emdirilmiş doku yüzeyinden sıvının yoğun buharlaşmasını ve sonuç olarak süper soğutmayı önlemek için daha büyük olmalıdırlar.

3. Isınma için pamuklu bir tabaka. Üstte - en iyi sabitleme için bir yün şal veya havlu veya daha iyi, sıcak bir fular. Ancak, kuvvetli bir şekilde sıkmayın, bu kan dolaşımını bozabilir, nefes almayı zorlaştırabilir ve cilt üzerindeki kompresin olumsuz etkisi şeklinde yan etkileri artırır.

Ne kadar süre devam edecek?

Vodka (alkol) kompresine vücudun olumsuz tepkisinin izlenmeyeceğinden eminseniz, bütün gece boyunca onu bırakabilirsiniz. Ancak, bu durumda bile, bu süre zarfında birkaç kez nasıl tuttuğunu ve nasıl çalıştığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Kompresin minimum maruz kalma süresi 5-6 saat olmalıdır., Yatmadan böylece güçlü fiziksel aktivite sergilemek değil 1-2 saat dışarı çıkmak ve özellikle olmanın aşırı soğutulmuş ısındı bölgeyi önlemek için değil çıkardıktan sonra - Daha iyi, akşam koymak önerilir.

vücutta yumuşak etkisi olduğunu ve iyileştirici etkiye sahiptir alkol gibi aynı olduğundan iyisi, boğaz, votka rahatsızlıkları çeşitli tedavi etmek için poultices yapmak için kullanırlar. Etil alkol (ve sadece metil değil, sıkıştırmak için kullanılabilir) ev yapımı votka gibi suyla seyreltilmelidir.

Bir yetişkin için boğazda bir alkol sıkıştırmak nasıl

Bu soruya daha sık sorulur. Özellikle, eczane ilaçlarının fiyatında yükselme eğilimi ve bunları kullanmayı deneyenlerde hayal kırıklığı yaşanmaktadır. Gerçekten de, halk ilaçları, bugün için çok, çok fazla insan için bir önceliktir.

Bu nedenle, yukarıda biz onun hazırlanması ve uygulanması için algoritma ayrıntılı olarak ele aldık. İşlemlerin sayısına eşit olan ortalama tedavi sürecinin 4-6 gün olduğunu eklemeye devam etmektedir.

Garnitür ile birlikte bir kompres uygularsanız harika olur. Bu tedavi yöntemi çok popülerdir, çünkü yaygın olarak erişilebilir, iyi bilinir ve mükemmel bir pozitif etkiye sahiptir, çünkü nispeten kısa bir sürede boğaz hastalıklarının hoş olmayan semptomlarını giderebilir.

Alkol ya da votka kompresleri, lokal bir etkiye sahiptir ve büyük bir etkiye sahiptir, ancak artmış kan akışına bağlı olarak, vasat, nazofarenksin, auriküllerin durumunu iyileştirebilir.

Unutulmamalıdır: günümüzde ele alınan boğazın kompresyonu, çeşitli KBB hastalıklarını tedavi etmenin tek yolu değildir. Daha geniş, daha kapsamlı bir tedavi programını tamamlayan yardımcı bir tedavi olarak almak daha uygundur.

Unutmayın: Bu tedavi yöntemini uygularken, hem yetişkinler hem de çocuklar için, aşağıda tartışılacak olan tüm kontrendikasyonları ve yan etkileri hesaba katmak gerekir!

Votka bebek sıkıştırması - nasıl yapılır

Çocuklardan bahsedersek, sıkıştırmanın hazırlanması ve uygulanması yöntemi farklı mıdır? Doğal olarak - evet! Bu yüzden, her şeyden önce, eylemlerinizden tüm olası sonuçları tartmak önemlidir ve bunların sadece olumlu değil, bazı durumlarda olumsuz olabileceğini unutmayın. Bu konuda bir çocuk doktoruna danışmak en iyisidir!

Çocukları tedavi etmek için alkol kullanmayın, hatta boşanmış. Sadece su ile ilgili olarak votka, depolayın: 1: 1 veya ev 40 derece, su ile ikiye seyreltilmiş.

Votka kompresinin vücut üzerinde belirgin bir ısınma etkisi vardır. Normal vücut ısısı ile, bu çok iyi.

Ancak, özellikle de, özellikle de, 37,5'in üzerinde, yetişkinlerin dikkatli gözetiminde bile bu tür prosedürlerin yapılması tavsiye edilmez. Burada alternatif seçeneklerin dikkate alınması ve bunların en uygun olanını seçmeniz gerekir - öncelik. Ballı soğan, ballı siyah turp, otlar, süt, halk ilaçları.

Ek olarak, 3-3.5 yaşından küçük çocuklara kompreslerle vajinal prosedürler yapmayın. Ve bandajın vücutta tutulduğu süre, yetişkinler için ayrılan bu bölüme kıyasla neredeyse iki kat azaldı. Yani, 2 veya 3 saatten fazla tutmayın!

Ve prosedür sırasında çocuğun durumunu sürekli olarak gözlemleyin. Yetişkinlerde olduğu kadar (prosedür), ARVI, boğaz ağrısı ve benzeri ana tedaviye ek olarak gösterilmiştir.

Alkol ve votka kompres - kontrendikasyonları

Bu tedavi yöntemi, etkinliğine rağmen, dikkate alınması son derece önemli olan bir dizi kontraendikasyona sahiptir! Ne ile ilgilidir?

1. Yüksek vücut ısısı (ki bu, bu kompreslerin yönlendirildiği belirli tezahürlerle mücadele etmek için, hastalıkların çoğuna eşlik eder).

2. 3 yaşın altında ve ayrıca - 70 yıldan fazla.

3. Herhangi bir form ve aşamada tüberküloz.

4. Onkolojik hastalıkların varlığı.

5. Kardiyovasküler rahatsızlıklar (örneğin: hipertansiyon, tromboz, kalp yetmezliği ve diğerleri).

6. Cildin yaralanması, kompres uygulama alanlarında kızarıklıklar.

7. Kompresin herhangi bir bileşenine bireysel alerjik reaksiyonlar.

Önemli! Alkol veya sirke gelen kompreslerin hazırlanması ve kullanımı için tüm önerileri uygulayın, tiroid bezine uygulamayın, işlerinde düzensizlikler varsa, öngörülen süreden daha uzun süre kalmayın. Ve kullanımlarının etkisini artırabilir ve olası tüm riskleri en aza indirebilirsiniz. İyi geçin ve sağlıklı kalın!

Boğaz için sıkıştırır: tarifler ve kurallar

Geleneksel tıp, semptomları hafifletmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler sunar. Boğaz için sıkıştırır, enflamatuar ve enfeksiyöz patolojilerde durumun hafifletilmesi için kanıtlanmış bir yöntemdir. Kompresyonların uygun kullanımı birçok komplikasyondan kaçınmanıza yardımcı olur.

Terapötik kompresler nelerdir?

Sıkıştırma kuru, nemli, ısınma, yanma veya soğuk olabilen tıbbi bir pansumandır.

Tıbbi kompresler altında, kural olarak, su ve özel maddelerle emprenye edilmiş pansumanlar kastediyoruz. Bu pansumanlar sıcak veya sıcak olabilir. Malzemeler şifalı otlar kullandıkça, hidroterapinin etkisini tamamlar. Hardalın en yaygın kullanımı, ancak diğer bitki bileşenlerini uygular.

Kompresyonların terapötik etkisinin mekanizması uzun zamandır incelenmiştir. Sıcak veya sıcak su ile emprenye edilmiş pansumanlar, etkilenen doku üzerinde lokal bir termal etkiye sahiptir ve metabolik süreçleri iyileştirir. Çeşitli bitkilerin kullanımı ayrıca bağışıklık etkinliğini arttırmaya ve patojenik faktörleri nötralize etmeye de yardımcı olur.

Bu terapi öncelikle iltihaplı ve enfeksiyöz süreçlerle mücadele etmeyi amaçlamaktadır.

Anestezik etki de dikkati çekmektedir. Isının yerel etkisi kasları rahatlatır, iltihaplı hücre zarlarını yatıştırır, enerji süreçlerini iyileştirir ve hücre yenilenmesini uyarır. Bireysel bitki bileşenleri, kompreslerin anestezik etkisini önemli ölçüde artırır.

Kompresler tıbbi tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılabilir. Birçok doktor geleneksel ve geleneksel tıp yöntemlerini paylaşmayı onayladı.

Bir boğazın hangi hastalıklarında sıkıştırmak mümkündür?

Kompres ana değil, boğaz hastalıklarını tedavi etmek için ek bir yöntemdir.

Enflamatuar ve enfeksiyöz hastalıkların tedavisi için terapötik kompresler önerilmektedir. Bu tür hastalıklar sıklıkla boğazı etkileyerek hoş olmayan semptomlara ve tehlikeli komplikasyonlara neden olur. Sıcaklığın etkisi ve şifalı bitkilerin etkisi dokuların şişmesini azaltabilir, bölgeyi anestezi edebilir ve patojenik faktörleri yok edebilir.

Sıkıştırmalar aşağıdaki boğaz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilir:

 • Katarrhal hastalıklar. Bu, solunum yolunun üst kısmını etkileyen bir grup viral patolojidir. Virüsler havadaki damlacıklar tarafından yayıldıkça, mukoza boğazı sıklıkla enfeksiyona bir geçit olarak işlev görür. Sonuç olarak, hasta boğazda tahriş, şişlik, öksürük ve diğer hoş olmayan semptomlardan muzdariptir.
 • Tonsillit. Bu hastalık, mukoza zarında ve boğazdaki lenfoid dokuda hasar ile karakterizedir. Bulaşıcı maddeler virüs ve bakteri olabilir. Hastalık, kalbe ve akciğerlere zarar da dahil olmak üzere tehlikeli komplikasyonlarla karakterizedir. Akut ve kronik tonsillit formlarının belirtileri değişebilir. Genellikle hasta birkaç gün boyunca vücut sıcaklığına sahiptir.
 • Laryngitis. Larinksin mukoza zarının inflamatuar bir hastalığıdır. Hastalık, düşük sıcaklıkların ve tahriş edici faktörlerin etkisine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tipik semptomlar, kalıcı bir öksürük ve sesin ses kısıklığını içerir.
 • Farenjit. Farinksin bu enfeksiyonu genellikle soğuk algınlığının bir komplikasyonudur.

Genel olarak, enfeksiyöz doğanın boğazının herhangi bir enfeksiyonu, aşağıdaki klinik bulguların varlığında kompreslerin kullanımına temel olabilir:

Tıbbi kompreslerin kullanımı ilgili hekim ile anlaşılmalıdır.

Kontrendikasyonlar

Artmış vücut ısısı ile, sıkıştırma koymak yasaktır!

Isı ve şifalı bitkilerin terapötik etkisi her zaman hastanın yararına gitmez. Bazı patolojilerde, kompreslerin kullanımı ya istenmeyen ya da genellikle yasaktır.

 • Boyun derisinin lokal lezyonu.
 • Dokulardaki irin oluşumu.
 • Zorluk nefes alıyorum.
 • Ateşi.
 • 6 yıla kadar yaş.

Olası kontrendikasyonların nedenlerini anlamak için, kompreslerin kullanımının fizyolojik etkisini anlamak gerekir. Doku sıcaklığındaki artış, hücrelerin metabolizmasını hızlandırır, kan damarlarının açıklığını geliştirir ve bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bütün bunlar, boğaz apseleri gibi pürülan bir hastalığın seyri üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu durumda, ısının etkisi sadece dokularda irin yayılmasını hızlandıracaktır.

En iyi tariflerin gözden geçirilmesi

Terapötik bir kompres yapmak için çeşitli bileşenler kullanılabilir. En yaygın kompres sıcak veya sıcak suya batırılmış bir sargıdır. Bazen lokal tahriş edici etki için suya tuz eklenir.

Alkol veya votka bazlı bir kompres yapıyoruz

Diğer olası maddeler:

 1. Bitkisel bileşenleri iyileştirmek. Sıkıştırmanın üretimi için, calendula çiçekleri, siyah salatalık yaprakları, karakafes yaprakları, kediotu kökü, nane yaprakları, beyaz meşe kabuğu ve pelin otu kullanılabilir. Bu bitkisel ilaçlar anti-enflamatuar, antimikrobiyal, analjezik ve tonik etkilere sahiptir. Hareketleri boğaz kaslarını gevşetir ve nefes almayı kolaylaştırır. Giyinme, tentür ve bitkilerin soğurulmasına sızmak için kullanılabilir.
 2. Hardal tozu. Bu bitkisel ilaç, akut bir baharat olarak yemek pişirmede daha yaygın olarak bilinir. Birçoğu da yerel doku ısınması için kullanılan hardal sıvaları bilir. Hardalda ıslatılan hardal veya bandajlar boğaz problemlerini tedavi etmek için kullanılabilir. Böyle bir aracın kullanımı öksürüğü hafifletmeye ve boğazın şişmesini azaltmaya yardımcı olur. Uzun süre maruz kaldığında yanıklara neden olabileceğinden, hardal dikkatle kullanın.
 3. Etil alkol. Alkol dokuya mükemmel şekilde emilir ve lokal bağışıklığı uyarır. Anestezik etki de dikkati çekmektedir. Bir kompres hazırlamak için, seyreltilmiş tıbbi alkol veya votka kullanabilirsiniz.

Halk hekimliğinde, soğutma kompresinin kullanımı da yaygındır. Tipik olarak, bu soğuk suya batırılmış normal bir kumaştır. Bu sargı hastanın ateşli durumunu rahatlatmak için kullanılır.

Bir kompres ne kadar doğru bir şekilde koyulur?

Terapötik kompreslerin uygun kullanımı olası yan etkileri önler. Sıcak, soğutma ve diğer kompres tiplerinin üretimi kendi özelliklerine sahiptir.

Sıkıştırılmış bez, ince pamuklu veya gazlı bezlerden daha iyidir.

Sıkıştırmanın kuralları:

 • En etkili kompresler çok katmanlı bir yapıya sahiptir. Birinci tabaka, ılık su ile nemlendirilmiş herhangi bir gözenekli malzeme (peçete veya bandaj) olabilir. İkinci katın kalitesinde bir selofan torbası veya başka yoğun bir malzeme kullanın. İlave ısıtma için üçüncü ve dördüncü katmanlara ihtiyaç vardır - bu bir eşarp, pamuk yünü veya benzeri bir malzeme olabilir.
 • İlk kompres tabakası sebze bileşenleriyle emprenye edilir. Hardal tozu, ılık su ile nemlendirilmiş iki peçete arasına yerleştirilebilir.
 • Sıkıştırmalar 10-15 dakika süreyle uygulanır. Soğuk kompresler periyodik olarak değiştirilmelidir, ancak dokuyu buzlu su ile emprenye etmek imkansızdır.
 • Şiddetli bir rahatsızlık varsa, derhal sıkıştırın.
 • Medikal alkol eşit hacimde su ile karıştırılmalıdır. Vodka su eklemeden kullanılabilir.

Otlar ile sıkıştırır alerjik reaksiyona neden olabilir, bu yüzden hastanın durumunu yakından izlemeniz gerekir.

Boğaz için sıkıştırır hamilelik ve emzirme döneminde kullanılabilir.

En hafif etki veya sıradan su içeren bitkilerin kullanılması tavsiye edilir. Kadının durumunu etkileyebileceğinden, alkol, hardal tozu ve diğer agresif maddeleri kullanmayın. Bir doktorun danışması, halk tedavisinin en güvenli yöntemini belirlemede yardımcı olacaktır.

Bir sıkıştırmayı doğru şekilde nasıl hazırlayacağınız hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Diğer geleneksel tıp yöntemlerinde olduğu gibi, kompreslerin kullanımı da artıları ve eksileri vardır. Aşağıdaki avantajlar ayırt edilebilir:

 1. Metod mevcudiyeti. En yaygın sıkıştırmayı yapmak için uygun bir bez bulup suyla nemlendirin. Çoğu bitki bileşeni eczanede bulunabilir.
 2. Gerçek etkisi. Birçok geleneksel tıp, kanıtlanmamış etkilere sahiptir, ancak sıcaklığın doku ve hücreler üzerindeki etkisi güvenilir bir şekilde incelenmiştir.
 3. Diğer tedavi yöntemlerine müdahale etmeyin.

Ana dezavantajlar, ağır hastalıklarda tartışmalı etkinlik, olası komplikasyonlar ve bileşenlerin yan etkilerini içerir. Bu nedenle, boğaz için kompresler, hastalık sırasında hastanın durumunu iyileştirmeye yardımcı olan mükemmel bir halk ilaçtır.

Geleneksel tedavi yöntemleri. Boğaz üzerinde sıkıştırmak

Bandaj spazm oluşturmamak için çok sıkı bir şekilde sabitlenemez ve lenfatik ve kan damarlarına gereksiz baskı uygulamaz. Farenjit ve larenjit ile medikal bir solüsyonla emprenye edilen doku submandibuler lenf nodlarının üzerine yerleştirilmelidir. Bademcik iltihabı ile kompres, boynun lateral ve posterior yüzeyine sabitlenir, böylece tiroid bezi bölgesi açılır.

Isınma etkisine sahip nemli bir kompres 6-8 saat süreyle uygulanmalıdır. Bir gece uykusu için tavsiye edilir.

Aynı dokuyu her zaman boğaz için sıkıştırmak için kullanamazsınız, çünkü cildin gözeneklerinden geçen toksinleri toplar. Yeni kompres için yeni bir temel kullanılmalıdır.

Kompresör çıkarıldıktan sonra, cildin kuru bir havluyla silinmesi ve hemen bir tür bandajla boğazın ısınması gerekir. Bundan sonra, dışarı çıkmak tavsiye edilmez.

İşlem sırasında bir döküntü veya alerjik reaksiyonun diğer belirtileri varsa, kompresin kullanımı durdurulmalıdır.

Popüler Tarifler

Boğazda ne tür kompresler yapılabilir?

Alkol Sıkıştırması

En yaygın seçenek boğazda bir alkol veya votka kompresidir. Bunu yapmak için, bezi sırasıyla 1: 3 veya 1: 1 suyla seyreltilmiş bir alkol veya votka çözeltisinde nemlendirmeniz gerekir. İşlem akşamları yapılmalı ve 7 gün boyunca bandajı gece boyunca bırakılmalıdır. Ayrıca, 2 saat boyunca, prosedürü günde 4 defaya kadar tekrarlayabilirsiniz.

Hardal sıkıştır

Boğaz ağrısı olan bir hardal kompresini yapmak için hardal tozu ve buğday unu eşit oranlarda almalısınız. Onlara, en az 40 ° C'lik bir sıcaklıkta su ekleyin. Bu malzemelerden hamur yoğurun.

Elde edilen kitle dokuya en az 1 cm uygulanmalı ve boğaz ağzı bölgesine uygulanmalıdır. Polietilen ile üst ve bir eşarp ile sabitleyin. Hardal sıkıştırması cildin yanmasına ve kızarmasına kadar tutulmalıdır.

Tuz Sıkıştırma

100 gram deniz tuzu (taşla değiştirilebilir) ve bir litre su alacaktır. Tuz çözeltisini hazırlayın ve içindeki bezi nemlendirin. Daha fazla sargı normal şekilde yapılır, ancak polietilen - tuz kompresleri kullanılmadan havaya karışmalıdır.

Deniz tuzu, deriden toksin çekebilen ve patojenik mikroorganizmaları yok edebilen mükemmel bir sorbenttir.

Patates Sıkıştırması

Rendelenecek iki büyük patates alacaktır. Ortaya çıkan patates ezmesinde 1 çorba kaşığı ekleyin. l. % 9 sirke ve birkaç kat katlanmış, gazlı bez sarın. Boğaz bölgesine bir kompres koyun, sıcak bir bezle kaplayın. 15 dakika sonra patates taze olarak değiştirilmelidir.

Patatesler analjezik özelliklere sahiptir, bu yüzden kompresyonu boğazdaki akut ağrı durumlarında en etkilidir.

Hamilelik sırasında kompres kullanabilir miyim?

Hamilelik sırasında boğazdaki alkol sıkışması kullanılabilir, çünkü etanol lokal olarak çalışır ve pratik olarak ciltten vücuda emilmez. Alkol çözeltisinin sıcaklığının 40 ° C'yi aşmamasını sağlamak önemlidir. Böyle bir sargı rahatsızlığa neden oluyorsa, alkolün yerine bal ve doğranmış soğan karışımı konulmalıdır.

Ayrıca hamilelik sırasında kompresler papatyadan tavsiye edilir. Pamuklu havlu, sıcak bir et suyu içinde ıslatılır ve tamamen soğuyana kadar boğaz ağrısına uygulanır. Bu bandaj günde birkaç kez yapılabilir.

Boğaz hastalıkların tedavisinde geleneksel ilaç geleneksel çok sıcak alkol, tuz, bal, hardal tozu göre sıkıştırmak ve kullanır. D. İlave olarak, kompres ile birlikte karmaşık bir ölçüsü olarak hastalık üzerinde hareket ederek, iyileşme sürecini hızlandırmak için boğaz antiseptik, çalkalama solüsyonu kullanılabilir dışarıda ve içinde.

Boğazda bir kompres nasıl yapılır?

Herkes ilk elden ne boğaz ağrısının olduğunu bilir. Bu durumu tedavi etmek için, ilaçlar sıklıkla kullanılır. Geleneksel tıp, antik çağlardan beri soğuk algınlığıyla mücadele etmek için sıkıştırmalar kullandı.

Bir kompres nedir?

Kompresyon kullanımı, boğaz ağrısı için kanıtlanmış ve etkili bir tedavidir. Boğazdaki rahatsızlıkların çoğu, bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan anjina ve grip komplikasyonu ile kendini gösterir. Boğazdaki bir kompres etkilenen bölgeyi ısıtmaya yardımcı olur ve bakterisidal bir etkiye sahiptir.

Bir kompres nasıl yapılır

Tedavinin kalitesi büyük ölçüde prosedürün doğruluğuna bağlıdır. Önemli tavsiyeleri takiben basit bir ısınma bandajı bile istenebilir. Bu nedenle, tedaviye başlamadan önce, boğazın nasıl sıkıştırılacağını anlamanız gerekir.

 1. En önemli kural, hastadaki ateşin olmamasıdır. Kategorik olarak, kişi boğazında bir sıcaklıkta bir kompres koymamalıdır.
 2. Prosedür için en uygun zaman 14 ila 16 saat arasındadır. Ayrıca boğazdaki kompres geceye konursa, tedavi maksimum etkiyi verir.

Prosedürü uygulamak için temiz gazlı bez ve bir peçete ihtiyacınız olacaktır. Hazırlanan gazlı bez 6 kat halinde katlanır. Sonra üzerine bir çare uygulayın ve ağrı lokalizasyonu yerine koyun. Bir peçete ile üst kapak. Büyüklükte, gazlı bezden biraz daha büyük olmalıdır. Sonra her şeyi bir mendille düzeltin. Bu durumda, tüm ilaç dışarı sızabileceğinden, boyun boynunu sıkmamalıdır.

Sargının çıkarılmasından sonra, cilt ılık bir havlu ile silinmelidir. Isıyı daha uzun süre tutmak için boynunuza bir eşarp sarmak arzu edilir. Gününüzü, kompreslerden hemen sonra dışarı çıkmaya gerek kalmayacak şekilde planlamak çok önemlidir.

Kompres çeşitleri

Bir ısınma bandaj hazırlamak için farklı kompozisyonlar kullanılır. Fakat hepsi, yaraların ısınmasına katkıda bulunurlar. Alternatif tıpta, boğazda bir kompresin hazırlandığı pek çok reçete vardır.

Alkol sıkıştırmak

Boğazdaki alkol sıkışması boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılır. Mükemmel bir termal etkiye sahiptir ve enfeksiyonu iyi bir şekilde öldürür. Bunu yapmak için, seyreltilmiş alkolü veya sıradan votkayı ısıtmanız ve hazırlanan gazlı bezin içinde nemlendirmeniz gerekir. Bir peçete ile üst kapağı kapatın ve bir yün eşarp ile boynu birkaç kez sarın.

Boğazdaki alkol sıkışması sadece öğleden sonraya yerleştirilmelidir. Sıcaklık aniden yükselebilirken, bu ısınma sırasında çok tehlikelidir. Bu özellikle çocuklara bu yöntemle tedavi eden ebeveynler için önemlidir.

Dimexide ile sıkıştır

Bu tarif iyi şiddetli anjina ile yardımcı olur. İyileştirici ajanı hazırlamak için, ilacın 1 kısım oranında su içinde 3 kısım su ile seyreltin. Su, bir furacilin çözeltisi ile değiştirilebilir. Sıkıştırmayı standart şemaya göre uygulayın.

Dimexide dayalı bandajın cilt üzerindeki güçlü etki nedeniyle dayanması biraz daha zordur. Bu nedenle, çözümün kullanımı için açık bir saatlik kural yoktur. Tedavinin olumlu bir sonucu için, bu prosedürün günde en az 3 kez yapılması önerilir.

Lahana esasına göre sıkıştır

Bu sargı, çeşitli boğaz bozukluklarının tedavisinde etkilidir. Bunu yapmak için yaprakları lahanadan çıkarmanız ve sıcak suda ısıtmanız gerekir. Ardından yaprakları ağrı lokalizasyonunun yerini tamamen kaplayacak şekilde boyuna tutturun. Daha sonra boğazınızı sıcak bir fular veya fularla sarın. Bu tarif en güvenli ve en zararsızdır. Bu nedenle, boğazda böyle bir sıkışma yapmak çok sık olabilir.

Curd Sıkıştırması

Bu sıkıştırmayı yapmak için normal süzme peynirini kullanırsınız. Dikkatli bir şekilde kırılmış bir süzme peynir parçasını bir tülbentte sarmak ve alt çeneyi kapmak için boynuna koymak gerekir. Üstte plastik bandajı koyun ve bir yün atkı ile düzeltin.

Lor bandaj, gece koymak için arzu edilir. Her şey doğru şekilde yapılırsa, süzme peynir sabah sertleşmelidir. Prosedürü gerçekleştirmek birkaç gün sürer.

Büyükannenin tarifleri için sıkıştırır

Bir tıbbi karışım temelinde hazırlanan kompresin boğazı iyice ısıtır: hardal, bal, un, alkol, ayçiçeği yağı ve suyu eşit miktarlarda karıştırın. Pürüzsüz kadar karıştırın. Kullanmadan önce karışım ısıtılmalı ve bir gazlı bez bandaj uygulanmalıdır. Tarif edilen şemaya göre bir kompres uygulayın ve en fazla dört saat bekleyin.

Diğer birçok geleneksel şifacı, bir keresinde aşağıdaki reçete için bir kompres hazırladı. 2 yemek kaşığı karıştırın. l. tatlım, 1 çorba kaşığı. l. aloe ve 3 çorba kaşığı. l. votka. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve bir kumaşa uygulayın. Bu sıkıştırmanın günde birkaç kez yapılması istenir.

Eğer boğazda ağrı bir burun akıntısı ile birlikte geliyorsa, kompresin bileşimine birkaç damla okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz.

Bir bebek sıkıştırması nasıl yapılır

Çoğunlukla, çocuklara kırmızı boğazlı ısınma kompresleri verilir, ancak ısı yoktur. Ayrıca genişlemiş lenf düğümleri ile size yardımcı olurlar.

Çocuklarda boğaz tedavisi için böyle kompresler kullanın:

 1. Yağ kompresörleri - 3 yıla kadar çocuklar için yerleştirilmelidir. Bunu yapmak için, 4 kat halinde temiz bir gazlı bez veya bandaj koymanız ve ılık bitkisel yağda ıslatmanız gerekir. Sonra çocuğun boğazına bir kompres koyun ve su geçirmez bir bezle örtün. Yukarıdan bir top pamuklu yün koymak ve bir bandajı sıcak bir mendil takmak için. Yağlı kompres 4 saat boyunca saklanabilir.
 2. Soda paketi - 1 çay kaşığı çözülür. 100 ml sıcak kaynamış su içinde kabartma tozu. 2 saat bekletin.
 3. Patates sirke ile sıkıştırın - 3 orta boy patates rendeleyin ve 1 çorba kaşığı ekleyin. l. sirke. Elde edilen karışım gazlı beze uygulanır ve bir mendille boyuna sabitlenir.
 4. Soğuk kompres - ıslak pamuklu bezi 15 derece suyla ıslatın. Boğazdaki bandajı bastırın ve boynu yün bir bezle sarın. Sıkıştırma yaklaşık 2 saat bekletilir. Prosedür günde iki kez yapılmalıdır.

Eğer kompres sonrası cildin kızarması halinde, ilaç kalıntılarından bir havlu ile silinmeli ve bebek kremini kullanmalısınız.

Çocuğun boğazına sadece bir doktor tavsiyesiyle bir kompres koyabilirsiniz.

Kontraendikasyonların kullanımı

Kompresyon kullanımının hastanın sağlığını olumsuz etkileyebileceği durumlar vardır. Yani, bu gibi durumlarda ısıtma kullanılamaz:

 1. Boğazda ağrı yüksek ateş eşlik ediyorsa. Isı, enfeksiyon varlığını gösterir. Enfekte boğazın ısıtılması sadece hastalığın komplikasyonuna katkıda bulunur ve aktif olarak patojenleri çoğaltır.
 2. Cildin bütünlüğü, dermatit, alerjik döküntüler olduğunda.
 3. Isınma başlangıcından dört gün sonra hastanın durumu iyileşmez.

Aşırı dikkatle, küçük çocuklarda ve yaşlılarda soğuk algınlığı tedavisinde kompresler kullanılmalıdır. Bu nedenle, boğazınızı sıkıştırmadan önce, istenmeyen sonuçları ortadan kaldırmak için doktorunuza danışmalısınız.

Boğaz ağrısı ile kompreslerin etkinliği

Boğaz ağrısı ile, halk tedavisi yöntemleri sıklıkla kullanılır. En etkili tariflerden biri boğazda bir kompres. Bu, alkol veya ilaç ilavesiyle nemli, kuru olabilen bir çeşit bandajdır. Çoğu zaman boğazda votka ya da ruh losyonu koydu. Bu durumda, birkaç kat halinde katlanan kumaş, sıcak bir alkol içeren solüsyon ile emprenye edilir ve boğaz ağrısına uygulanır. Bu şekilde sıkıştırır, dokuları iyice ısıtır ve hızlı iyileşmeyi destekler. Bu işlem sayesinde kan damarları genişler, ağrı ve yangı azalır. Böyle bir tedavi düşünülmesi gereken bir takım kontraendikasyonlara sahiptir.

Prosedürün genel tanımı

Boğaz ağrısı, bir ilaç çözeltisi ile emprenye edilmiş pamuk veya gazlı bezden yapılmış çok katmanlı bir bandajdır.. Genellikle boynun üzerine konan alkol sıkışması ısınıyor. Dokular ve kan damarları üzerinde bir refleks etkisi vardır, normal iç şartlar altında boğazınızda böyle bir bandaj yapmak oldukça mümkündür.

Hastalıkların tedavisi için ılık bandaj kullanıldığında, belirli kurallara uyulmalı ve çeşitli kontrendikasyonlar hesaba katılmalıdır. Her şey doğru şekilde yapılırsa, iyi bir terapötik etki elde edebilirsiniz.

Boğaz ağrısı için kompresler doktor tarafından reçete edilen ilaçların eşzamanlı kullanımı ile özellikle etkilidir. Bu durumda, hasta boğaz hastalıklarını hızla ortadan kaldırabilir ve ciddi komplikasyonlardan kaçınabilir.

Boğazınıza sıcak bir bandaj koymadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir!

Eylem Mekanizması

Bir yetişkinin boğazını sıkıştırır veya çocuk dokuların refleks ısınmasına katkıda bulunur. Alkol çözeltisi cildi hafifçe tahriş eder ve metabolik süreçleri aktive eder.. Losyonun etkisi altında, küçük damarlar genişler ve boyun bölgesine daha fazla kan girer. Bu durumda, patojenik bakteriler ve bozunma ürünleri enflamatuar odaktan hızla uzaklaştırılır. Bu yönteme bağlı olarak, derinlemesine yatan dokuların enflamasyonu ve ödemi çıkarılır. Bu teknik patojenik tedavi denir.

Isınma kompresinin altında, vücudun savunması artar, iltihap azalır ve ağrı ortadan kalkar.

Votka'nın avantajları

Votkadan gelen boğaz ağrısı için kompresler alkolden daha çok tercih edilir. Bu kolayca açıklanabilir:

 • Votka cildi daha az tahriş eder.
 • Boğazınızda bir votka sıkıştırmak için, suyla seyreltmeye gerek yoktur, bu da çok uygundur.
 • Ev demlemek kullanabilirsiniz.

Isınma araçları, sadece terleme ve boğazda hafif bir ağrı olduğunda hastalığın ilk aşamasında en etkilidir.. Votka kompres sadece yetişkinler için değil aynı zamanda çocuklar için de kullanılabilir. Çocukların tedavisi için votka su ile hafifçe seyreltilmelidir. Votka losyonu, bir ısınma, anti-inflamatuar ve kolay analjezik etkiye sahiptir.

Bir yetişkin için, boğazda bir alkol sıkıştırması yapmak tercih edilir, ancak bu durumda tıbbi alkol, ılık su ile seyreltilmelidir.

Bir losyon nasıl doğru yapılır

Kompresin doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir, bu işlemin etkinliğinin temel sebebidir. Bunu bilmelisin doğru şekilde sıkıştırılmış üç katmanlı olmalı. İlk tabaka önemlidir, ikincisi yalıtıcıdır ve üçüncüsü yalıtıcıdır. Boğaz ağrısı tedavisi için bir kompres yapmak zor değil, ama gerekli tüm bileşenleri ve malzemeleri stok gerekir. Yani, ihtiyacınız olan prosedür için:

 • Yarım metrelik bir tül veya başka bir yumuşak pamuklu kesim. Yumuşak paçavralar için de uygundur.
 • Sıradan dükkan votkası veya ev yapımı moonshine, gücü 40 dereceden fazla değildir.
 • Bir parça polietilen film veya bir tabaka nem dayanıklı kağıt.
 • Büyük bir pamuklu yün parçası.
 • Yünlü, yumuşak fular.

Bir kompres yapmak çok kolay. Bütün prosedür birkaç ardışık aşamada gerçekleşir. Kuralı gözlemlemek için en önemli şey - her bir sonraki katman bir öncekinden birkaç santimetre daha geniş olmalıdır.. Bu, boynun süper soğutulmasını engeller. Bir votka veya alkollü kompres ayarlamak için algoritma şöyle görünür:

 1. Gazlı bez veya yumuşak bir pamuklu bez birkaç kat halinde katlanır.
 2. Bir emaye kasede, biraz ısıtılmış votka. Çözeltiyi ve bir su banyosunda ısınabilir, böylece votka fazla ısınma olasılığı azalır.
 3. Katlanmış gazlı bez ısıtmalı votka batırılır. Fazla sıvıyı hafifçe sıkın ve dokuyu boynun tarafına uygulayın.
 4. Selofan ıslak gazlı tabaka üzerinde.
 5. Selofandan sonra kalın bir pamuklu yün tabakası uygulanır ve her şey sıcak bir yün atkı ile sabitlenir.

Votka sıkıştırması birkaç gün içinde birkaç kez yapılabilir. Bir prosedürün süresi 5 saati geçmemelidir. Doktorun ifadesine göre, bandajları 12 saat sürebilir, ancak bu durumda hastanın sağlık durumunu izlemeniz gerekir.

Bandajı çıkardıktan sonra, birkaç saat içinde bir mola vermeli ve ardından bir sonraki komprese başvurmalısınız. Tercihen losyonları günde iki kez, sabahları ve akşamları koyun. Isınma bandajını çıkardıktan sonra, cildi yumuşak bir havluyla hafifçe ıslatın ve boynunu kuru, ılık bir fularla sarın.

Nemli tabakanın boyuna mümkün olduğunca yakın olduğundan emin olmak gerekir. Aksi takdirde, böyle bir prosedürün etkisi tam tersi olacaktır. Nemli bez ve deri arasına hava girerse, dokular hipotermik hale gelir ve bu da hastalığın daha da ilerlemesine yol açabilir.

Kompresyondan sonra durum kötüleşirse, bu işlem artık yapılmamalıdır!

Ne sıkıştırır daha fazla koyabilirim?

Votka ek olarak, boğaz üzerinde tuz kompresleri koyabilirsiniz. Daha az terapötik etki vermezler. Bu gibi pansumanlar, ısınma ile aynı algoritmaya göre hazırlanır, fakat bez, tuzlu çözelti içinde ıslatılır. Çözeltiyi sofra tuzu ve deniz tuzuyla hazırlayabilirsiniz. Tuz pansumanı ödem ve iltihapları giderir ve hafif tahriş edici etkiye sahiptir.

Kötü değil, boğazdaki sıcak pıhtıdan bir kompres deneyin. Bu losyon dokuları iyi ısıtır ve iltihabı giderir. İşlem için süzme peynirin asit içermemesi daha iyidir, böylece cildi tahriş etmez.

Küçük çocuklara genellikle boğazda aloe ve Dimexid ile bir kompres reçete edilir. Dimexide iletken bir bileşen olarak kabul edilir, derinlemesine yatan dokularda aloe yapar, böylece enflamatuar süreci azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Dimexide ile sıkıştırır, genellikle 2-3 saatten fazla sürmez. Tıbbın, çocukların sevemeyeceği özel bir kokusu olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Kontrendikasyonlar

Prosedürün kullanışlılığına rağmen, bu gibi durumlarda bir kompres koymak önerilmez:

 • 3 yaşında olmayan çocuklar.
 • Cilt hastalıkları ile - dermatit, egzama, pürülan erüpsiyonlar ve mantar patolojileri.
 • Yüksek vücut sıcaklığında.
 • Herhangi bir etiyolojinin onkolojik hastalıkları ile.
 • Endokrinolojik doğanın ihlalleri ile.
 • Yüksek arter basıncında.
 • Onlar kulak veya boğaz hastalıkları varsa pürülan.

Hamilelik sırasında, ısınma kompresleri sadece doktora danışıldıktan sonra yapılabilir.. Hamilelik komplikasyonlarla ortaya çıkarsa, bu tür ısınma prosedürünü reddetmek daha iyidir.

Boğaz ağrısı için kompresler, sadece geleneksel ilaçlarla aynı anda yapılırsa etkili olacaktır. Isınma prosedürlerinin hastalığın ilk aşamasında daha etkili olduğu unutulmamalıdır.

Yetişkinler ve çocuklar, tarifler için boğazını sıkıştır

Herhangi bir akıntılı hastalığa sıklıkla boğazda bir ağrı eşlik eder. Diğer semptomlar sıcaklık artışı, ses kaybı, iştah kaybı, burun akıntısı, mukoza zarının şişmesi şeklinde ortaya çıkabilir. Ama böyle bir problem boğazdaki bir kompres ile yardımcı olabilir mi?

Kompresyonların kullanımı endikasyonları ve kontrendikasyonları

Sovyet zamanlarında boğaz için bir kompres yaygın olarak kullanıldı. Ama şu anda onun gücünü kaybetmedi. Bu tedavi yöntemi daha hızlı iyileşmeye ve iyileşmeye yardımcı olur. Hem bağımsız hem de ek bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Sıkıştırmanın kullanımı için ana göstergeler şunlardır:

 • üst solunum yollarının kronik doğası hastalıkları;
 • sakin aşamasında angina;
 • bir akut farenjit;
 • larenjit akut ve kronik;
 • kronik formda bademcik iltihabı.

Ancak boğazda ısınan bir kompres herkes tarafından yapılamaz. Şeklinde bir dizi sınırlamalar vardır:

 • kardiyovasküler hastalıklar ve kalp yetmezliği;
 • hemofili ve bozulmuş kan pıhtılaşması;
 • cilt hastalıkları ve çeşitli yaralanmalar;
 • tümöral oluşumların varlığı;
 • tüberküloz.

Yukarıdaki kontrendikasyonları dikkate değer. Gözlenmezlerse, hastanın durumunda önemli bir bozulma olabilir. Bir uzman ile ön istişare gereklidir.

Boğaza kompres uygulayarak uygulama özellikleri

Sıcak bir bandaj, mikrosirkülasyonu iyileştiren, metabolik süreçleri hızlandıran, ağrıyı ortadan kaldıran, vücuttaki toksinleri ve bakterileri hızla yok eden artan kan akışına yol açar.

Ama soru ortaya çıkıyor, boğazı doğru şekilde nasıl sıkıştırıyorsunuz? Birkaç kural var.

 1. Giysiyi uygularken ince bir pamuklu bez kullanın. İki kat halinde istiflenmeli veya gazlı bezle sarılmalıdır.
 2. Sargıyı uygulamadan önce alkol ısıtılmamalıdır, çünkü bu nedenle seyreltme sırasında ısı üretir.
 3. tiroit bir kısmı serbest kaldı, böylece boğaz ağrısı için Lapa yerleştirilmelidir.
 4. Pansuman etkilenen bölgeye sıkı bir şekilde uymalıdır, ancak küçük kaplara basmayın.
 5. Kompresörü ayarladıktan sonra, hastanın ciltte veya diğer alerjik belirtilerde döküntü varsa, bu tür manipülasyonlar durdurulmalı ve tekrarlanmamalıdır.

Boğazınızda bir votka sıkıştırması yapmak için neye ihtiyacınız var? Bunu üretmek için dört ila altı katman veya iki veya üç kat halinde pamuklu bez, bir plastik torba, yalıtım için pamuk yünü, yün atkı, alkol, votka, kafur gibi bir çözelti gerekir.

Boğazda bir kompres nasıl yapılır? Bunu yapmak için on beş santimetre bir şerit alın. Seyreltilmiş alkol solüsyonunda iyice durulayın, iyice sıkın ve tiroid bezine dokunmadan servikal bölgeye uygulayın.

Plastik torba, birinci kattan biraz daha geniş bir genişliğe ve daha sonra bir pamuk yünü tabakasına bindirilmiştir. Sabitleme bandaj veya termal eşarp ile gerçekleşir.
Boğazdaki bir votka sıkıştırması en az üç ila dört saat süreyle uygulanmalıdır. Bir gece uykusu için bunu yapmak en iyisidir. Isı ortaya çıktığı anda bandajı çıkarmanız ve boyun bölgesini kuru bir bezle silmeniz gerekir. Bundan sonra, tam olarak on ila on beş dakika boyunca boynunuza sıcak bir eşarp koymak gerekir.

Manipülasyonları ancak bir veya iki saat sonra gerçekleştirdikten sonra ayrılabilirsiniz.

Bebek için ısınma sıkıştırır


Boğaz ağrısından bir kompres yapabilir miyim? Küçük çocuklar çeşitli bulaşıcı hastalıklara daha duyarlıdır. Ancak bir çocuğun boğazındaki alkol sıkışması üç yaşına kadar kesinlikle yasaktır. Mesele şu ki, alkol buharları olumsuz sonuçlara yol açabilir. Böyle durumlarda başka bir alternatif seçmek daha iyidir.

Votka ile bir kompres kurarken, çocuklukta cildin çok hassas olduğu gerçeğini hesaba katmalı, böylece yanık ve yaralanmaları önlemelisiniz. Prosedürden önce bunu önlemek için, boyun bölgesi bir bebek kremi ile yağlanabilir.

Çocuk boğazda yanma hissinden şikayet ederse, kompres acilen çıkarılmalıdır. Ayrıca bebeğin dikkatli bir şekilde izlenmesini gerektirir, çünkü bandajı çözebilir veya tersine çevirebilir.

Çocuklar için bir kompres yapmak ne kadar doğru?

Çocuğun votkası ve alkolü güçlüdür, bu yüzden çözeltiler önce bir ile iki oranında su ile karıştırılmalıdır. Alıkonma süresi iki saati geçmemelidir. Isınma kompresinden sonra bandaj çıkarılmalı ve boyun bölgesi sıcak bir fularla sarılmalıdır.

Bir sıcaklık setindeki ısınmanın sıkıştırılmasının kesinlikle yasak olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca akut dönemden kaçınmak için gereklidir. Böyle durumlarda, üçüncü veya dördüncü günde ortaya çıkan semptomatolojinin bitmesini beklemeye değer.

Bal bazlı kompres

Arıcılık ürünleri, organizmanın durumunu olumlu yönde etkiler. Bu durumda, cildi yakmaz ve zararlı duman çıkarmazlar. Boğaz ağrısı için bal sıkıştırıcı, anti-inflamatuar, analjezik, antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu yüzden ilaç tedavisine mükemmel bir katkı olarak kabul edilirler.

Bu tedavi yöntemi hem gebelik döneminde hem de küçük çocuklarda kullanılabilir. Ancak balın alerjik reaksiyona neden olabileceğini düşünmeye değer.
Bir kompres nasıl kurulur? Bunu yapmak için balı 37 dereceye ısıtmanız gerekir. Daha sonra boğaz ve bez bölgelerine küçük bir tabaka uygulayın. Lahana yaprağı veya plastik torba ile örtün. Bir bandaj veya fularla sarılabilir.

Prosedürün süresi iki ila üç saattir. Zamanın sonunda, bal düzgün bir şekilde yıkanmalıdır. Bu manipülasyonları tekrarlayın günde iki veya üç kez olabilir. Soğuk algınlığı şiddetli öksürük eşlik ettiği zaman bu yöntem iyidir. Hava yollarını ısıtmanızı sağlar.

Larenjit ile birlikte kullanılabilecek başka bir yol var. Bunu yapmak için bal ve hardal tozunu eşit oranlarda almanız gerekir. Daha sonra karışımı göğüs, boğaz ve sırt üzerine uygulayın. Prosedür çocuk tarafından gerçekleştirilirse, önce cildi yakmamak için bir gazlı bez tabakası koymanız gerekir. Efekt anında geliyor.

Kafur yağına dayalı kompres

Hasta boğazda alkol sıkışması nasıl yapılacağını bilmezse veya bazı sınırlamalar varsa, kafur yağı kullanılabilir. Herhangi bir eczanede satılmaktadır, bu yüzden elde edilmesi zor olamaz.

Anjina ya da ciddi öksürük ataklarının tedavisi için böyle bir kompres mükemmeldir. Bunu yapmak için yağı almanız ve 37 derecelik bir sıcaklığa ısıtmanız gerekiyor. Sonra bandajı ıslatın ve servikal bölgeye ve göğse uygulayın. Üzerine bir plastik torba ve sıcak bir fular yerleştirilir.

Hasta analjezik bir etki elde etmek istiyorsa, o zaman bir kafur alkolü sıkıştırmanız gerekir. Ama bir not yapmaya değer. Kafur alkolü cildin en güçlü tahrişidir ve bu nedenle kızarıklığa ve soyulmaya neden olabilir.

Kullanmadan önce, kafur alkolü bire bir oranında su ile seyreltilmelidir. Ardından dokuyu ıslatın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Kafur alkolünün boğazındaki bandaj iki ila üç saat çalışmalıdır. Tahrişi gidermek için prosedürden sonra, cilt bebek kremi ile yağlanmalıdır.

Tuz Sıkıştırması

Boğaz için vodka sıkıştırmak yetişkin hastalar için mükemmeldir. Ancak, her zaman küçük çocuklara getirilemez. Daha sonra bir tuz kompresinin değiştirilmesi için mükemmeldir. Etkisi, şişliğin giderilmesine, kan dolaşımının artmasına, enflamatuar odağın emilimine ve toksinlerin giderilmesine yöneliktir.

Boğaz ağrısından nasıl kompres yapılır? Bunu yapmak için deniz tuzu ya da tuza ihtiyacınız var. Bu durumda, herhangi bir biçimde kullanılabilir: kuru veya çözünmüş.

Sıcak tuz oldukça uzun bir süre ısınma etkisine sahip olabilir. Kuru bir bandaj yapmak için, kızartma tavasında büyük tuzu ısıtmak gerekir. Daha sonra bir çorap ya da bir torbaya dökün ve bir yaralı noktaya takın. Hasta yanma hissi yaşıyorsa, o zaman bir doku parçası uygulanmalıdır. Prosedür battaniyenin altında, yatakta uzanarak yapılmalıdır.

Alkolden bandajlara mükemmel bir alternatif olan başka bir seçenek var. Bunu üretmek için seksen gram tuz ve bir litre suya ihtiyacınız var. Bileşenler birlikte iyice karıştırılır. Sonra bandaj ıslatmak ve sıkmak gerekir. İltihaplı bölgeye takın ve üzerine bir fular sarın. Bu kompres gece boyunca bırakılabilir.

Tuz, mükemmel bir sorbenttir. Çözelti derin katmanlara girdiğinde, tüm mikroplar ve bakteriler elimine edilir ve böylece enflamatuar süreci ortadan kaldırır.

Sirke bazlı kompres

Votka boğazını sıkıştırmak tüm hastalar için uygun değildir. Ve alkol her zaman evde değildir. Bu nedenle, sirke kullanımına başvurabilirsiniz. Bu yöntem bir sıcaklıkta bile kullanılabilir, halk tıbbının sürtünme olarak önerdiği hiçbir şey için değildir.

Bir kompres yapmak için, daha önce yıkanan ve temizlenen iki patates gerekir. Daha sonra küçük bir rende üzerine sürülmelidir. Oluşan yulaf bir kaşık sirke eklenir. Karışım tülbentle sarılır ve servikal ve frontal bölgeye uygulanır. Bir mendil koymak ihtiyacının üstünde. Bandajı yaklaşık yirmi dakika boyunca tutun. Bu ilacın, analjezik, antipiretik ve antitussif şeklinde çeşitli etkileri vardır.

Süzme peynirine dayalı kompres

Boğazın tedavisi için mükemmel bir büyükannenin tarifi, süzme peynirine dayalı bir komprestir. Bu tedavi yöntemi, şişlikleri çabuk bir şekilde çıkarmanıza ve ağrıyı yumuşatmanıza olanak tanır. Ayrıca, bunun kesinlikle zararsız olduğu ve hiçbir sınırlaması olmadığı anlamına gelir.

Bunu yapmak için elli gram kuru kuruma ihtiyacınız olacak. Bir kaşık bal ekler ve iyice karıştırır. Bundan sonra, karışım gazlı bezle sarılır ve servikal bölgeye uygulanır. Eğer pansuman gecede uygulanırsa, o zaman bir eşarp ile sarmanız gerekir.

Bu yöntemi kullanmak, gebelik ve emzirme döneminde kadın olabilir, bir yaşın altındaki çocuklar. Bu durumda, bu bandaj, hastalığın semptomlarının ortasında ve yüksek sıcaklıkta uygulanabilir.

Hasta votka kompresini nasıl yapacağını bilmiyorsa, önemli değildir. Diğer, kesinlikle güvenli yöntemler yardımcı olabilir.Eğer boğazda ağrı çocuk veya hamile varsa, o zaman ilk önce kısıtlamaların varlığı konusunda bir uzmana danışmanız gerekir. Ayrıca boğazdaki kompresin sadece ek bir tedavi yöntemi olduğunu hatırlamaya değer.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir yetişkinde yeşil sümük: Hangi kanıt ve ne tedavi edilir?

Yetişkinlerde ve çocuklarda yaygın bir sorun, yaygın bir soğuktur. Bununla birlikte, bazı durumlarda seçim yeşil olabilir. Bu durum tehlikeli komplikasyonların gelişimini tetikleyebilir.

Anjina tedavisinde Dietotherapy

Anjin dahil olmak üzere akut solunum yolu enfeksiyonu döneminde, bir kişinin genel esenliği kötüleşir ve yutma hareketleri fazladan bir ağrı kaynağı haline gelir.Alışılmış yemek bademcikler ve bir boğaz iltihaplı mukoza zarının ek tahriş nedeni olabilir, bu nedenle hastalığın akut bir döneminde, bir dağıtımda bir koruyucu rejime uymak makul olacaktır.