Loading

Angina ile bir kompres nasıl yapılır ve zarar vermez

Compress, çeşitli inflamatuar hastalıklarda kullanılan özel bir tıbbi ısınma bandajıdır.. Bu tedavi yöntemi, distraksiyon terapisini ifade eder. Sıcaklığın etkisi altında, kan damarları önemli ölçüde genişler ve daha fazla kan iltihap odağına girer. Bademcik iltihabı ile sıkıştırmak sadece boğazın dokusunu değil bademciklerin ısınmasını da sağlayacaktır. Bu tür tıbbi pansumanlar için alkol, tuz, sirke, bal, süzme peynir ve hatta lahana yaprakları kullanılabilir. Bu prosedürün doğru etkisi, bu prosedürün terapötik etkisine bağlıdır.

Kompresyonların etki mekanizması

Anginada bir boğaz kompresyonu sadece oldukça etkili değil, aynı zamanda uzun bir süre kullanılabilen güvenli bir tedavi yöntemidir.. Islak, ılık sargıların yardımıyla boğazdaki ağrıyı azaltabilir, iltihapları giderebilir ve daha yakın bir iyileşme sağlayabilirsiniz.

Isınma araçları bir distraksiyon terapisidir. Sıcaklığın etkisi altında, deri altı tabakasındaki kılcal damarlar belirgin şekilde genişler ve derin yerleşimli kan damarları refleks olarak genişler. Angina ile bir ısınma kompresinin yapılması, sadece boynunuzu ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda çevredeki bademciklerdeki kan dolaşımını da iyileştirebilirsiniz. Tıbbi pansumanlar böyle bir iyileştirici etkiye sahiptir:

 • Enflamasyonun odağına oksijen iletimini arttırın.
 • Ödemi azaltmaya yardımcı olur.
 • Toksinleri daha hızlı bir şekilde kandan çıkarmaya yardımcı olun.
 • İltihap ve ağrıyı azaltın.
 • Kurtarma işlemini hızlandırın.
 • Yerel bağışıklığı artırın.

Isınan kompres sayesinde hastanın durumu iyileşir, ağrı azalır ve genel halsizlik geçer.

Sıcaklık olmadan angina ile sıkıştırın. Eğer termometre işareti 37 dereceyi geçerse, bu prosedür terk edilmelidir.

Bandajlar boyunun submandibular ve lateral kısımlarına uygulanır. Tiroid bezine baskı yapmak kesinlikle yasaktır. Bandajı, göğüs bölgesini hafifçe kavrayacak şekilde düzenleyebilirsiniz, ancak kalbe ulaşmaz.

Prosedürün süresi iki ila altı saat arasında değişebilir. Bu, soyunma türüne ve vücudun bireysel özelliklerine bağlıdır. Saat başı sıkıştırmalar yapılarak, düzenli olarak yenileriyle değiştirilir. Losyonlar arasında birkaç saat ara verdiğinizden emin olun.

Çocuklar iki saatten uzun bir süre boyunca bademcik iltihabına baskı yapmazlar. Prosedürü günde en fazla iki kez tekrarlayın, ikinci kompres her zaman yataktan hemen önce konur. Bebeğin bacaklarının daima sıcak, yünlü çoraplarda olması çok önemlidir.

3 yaşına kadar olan bebeklerin aniina ile sıkıştırdığı kompresler yarım saatten fazla süremez. Küçük çocuklara alkol veya vodka losyonu sürmemelidir.

Kontrendikasyonlar

Angina çocuklarında boğazda sıkışır ve yetişkinler tüm vakalara konamaz, eşlik eden patolojilerde ısınma prosedürleri kesinlikle yasaktır:

 • Cilt iltihabı, dermatit, egzama, yanı sıra losyon uygulaması yerine deri hasarı ile.
 • Kalbin veya damarların ciddi hastalıklarında.
 • Beynin ve diğer nörolojik patolojilerin kan dolaşımını ihlal ediyor.
 • Bir ısınma bandajının yapıldığı herhangi bir bileşenin hoşgörüsüz olmasıyla.
 • Yüksek sıcaklıkta.
 • Rahatsız kan pıhtılaşması ile.
 • Tüberkülozlu.

Malign sürecin lokalizasyonundan bağımsız olarak, ısınma losyonlarını ve kanserleri koymayın..

Boğaz ve pürülan anjina akışı ile losyonları koymayın. Sıcaklığın etkisi altında, irin sağlıklı dokularda hızla yayılır ve hastalığın alevlenmesine yol açar.

Bademcik iltihabını tedavi etmeden önce, doktora danışmaya değer. Bu tür tedavinin fizibilitesini sadece bir uzman belirleyecektir.

Alkol bandajı

Anjinada anestezi en sık uygulanan tedavi yöntemidir.. Böyle bir prosedürü yürütmek zor değildir, sadece bu talimatı izlemeniz gerekir:

 • Votka veya alkol al, ikincisi 1: 1 oranında suyla seyreltildi. Tıbbi bileşimi rahat bir sıcaklığa önceden ısıtın. Votkada ezilmiş bir Furacilin tableti ekleyebilirsiniz.
 • Bir parça gazlı bez almak, birkaç kez katlamak ve elde edilen alkol solüsyonuna batırmak gerekir.
 • Gazlı bez hafifçe sıkılır ve submandibular alana uygulanır. İki adet gazlı bez alın, nemlendirin ve boynun yan tarafına tutturun.
 • Selofan ile kumaş kapağının üstüne, büyük bir parça pamuk yünü koyun ve hepsi bir yün atkı ile sarılır.

Seyreltilmiş alkol veya vodka kompresinden sıkıştırmak, inflamasyonun odağında kan dolaşımını arttırır, ödem ve ağrıyı azaltır. Hasta ısıyı hisseder ve durumu hızla gelişir.

Bir sonraki alkol sıkıştırma tabakasının bir öncekinden birkaç santimetre daha büyük olması çok önemlidir.. Isının daha uzun süre dayanması gerekir. Aksi halde losyonun etkisi tamamen farklı olacaktır.

Alkolü yaklaşık 2 saat basılı tutun, ancak herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, daha önce çıkarılır.

Tuz sıkıştırmak

Anjina ile birlikte saline kompresinin güçlü bir anti-inflamatuar ve belirgin ısınma etkisi vardır.. Tuz, hem değişmeden hem de kullanılabilir ve ondan tıbbi bir çözüm hazırlayabilir. Boğazın kuru ısıyla ısıtılması için, tuz dökme demir tavada 60 derecenin üzerinde olmayan bir sıcaklığa ısıtılır, daha sonra pamuklu bir torbaya dökülür, bir doku ile sarılır ve submandibular bölgeye uygulanır. Bu konumda, ısıtılmış tuz torbası hafifçe bir fularla sabitlenir.

Losyonlar için terapötik bir çözüm hazırlamak için, bir litre sıcak suya 100 gram tuz çözmeniz gerekir.. Yemek yapamazsınız, ama eczanede satılan deniz tuzu.

Prosedürün etkinliğini arttırmak için ısınma sırasında boğazınızı tuzlu su ile aynı anda yıkayabilirsiniz. Bu durumda kurtarma daha hızlıdır.

Süzme peynirinden sıkıştır

Sıcak lor, enflamatuar süreci etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve boğazdaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.. Böyle bir ısınma bandajı yapmak için şunları hazırlamanız gerekir:

 • herhangi bir katkı maddesi olmadan bir paket süzme peynir;
 • Bir gazlı bez veya ince bir pamuklu bez kesimi, temiz bir bez de uygundur;
 • Bir parça yapıştırıcı veya kompresler için özel bir kağıt;
 • bez parçası;
 • sabitlemek için yün atkı.

Süzme peynir bir kaseye konur, çatalla yoğrulur ve su banyosunda ısıtılır. Bundan sonra, gazlı bez üzerine yayılır, iki kat halinde katlanır ve üstte aynı doku tabakası ile örtülür. Ortaya çıkan kütleyi boyunun hastalıklı kısmına uygulayın, selofan ile kaplayın ve bir fularla sabitleyin.

Yazlık peyniri ısıtma prosedürü 5 saatten fazla sürmez, bundan sonra süzme peynir boynundan çıkarılır ve kuru bir eşarp ile sarılır.. Isınmayı her geçen gün geçirebilirsiniz.

Lor kütlesindeki etkisini arttırmak için, aloe suyu bir çorba kaşığı ekleyebilirsiniz.

Lahana anız ile bal ile

Lahana uzun zamandır çeşitli yemekler pişirmek için değil, aynı zamanda çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Lahana yaprakları ödem gidermek için iltihaplı bölgelere uygulanır, onlar sıcaklık azaltmak ve ağrıyı azaltmak için kullanılır.

Boğaz ağrısı için bir lahana sıkıştırması hazırlamak için şunları yapmanız gerekir:

 • beyaz lahana büyük, etli bir yaprak;
 • gazlı bez kesmek;
 • yapıştırıcı parçası;
 • pamuk yünü;
 • sabitlemek için eşarp.

Bir lahana yaprağı ellerle hafifçe yoğurulur veya eti dövmek için çekiçle bantlanır. Bundan sonra, yaprağa küçük bir bal uygulanır ve eşit olarak dağıtılır.

Hazırlanan lahana yaprağı boynun üst kısmına uygulanır ve selofan ile kaplanır. Yukarıdan kalın bir pamuklu yün tabakası uygulanır ve her şey bir yün atkı ile sabitlenir.

Başka bir şekilde bir ısınma bandajı yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir çift lahana yaprağı bir kıyma makinesinde bükülür ve ortaya çıkan yulaf ezmesi bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Bileşim bir su banyosunda ısıtılır ve katlanmış üçlü bir gazlı bez üzerine yayılır ve daha sonra aynı malzeme tabakası ile kaplanır. Kompresyon boğaza tatbik edilir, üst selofan ve pamuk yünü ile kaplanır ve daha sonra sıcak bir eşarp ile boynun etrafına sarılır.

Böyle bir sıkıştırmayı en fazla 4 saat tutun. Çıkarmadan sonra, cilt bir peçete ile silinir ve bir yün atkı ile sarılır.

Bir kompresin ardından, hasta porsuk yağını öğütüp yatağa koyabilir. İyileşmeyi hızlandırın ve bir fincan sıcak bitkisel çay.

Aloe ve bal ile tedavi pansumanı

Bal ve aloe bileşimi antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve iyileştirici etkiye sahiptir.. Boğaz ağrısı için bir kompres hazırlamak için, bu tür bileşenlerin hazırlanması gereklidir:

 • aloe suyu - 2 yemek kaşığı;
 • sıvı bal - 1 tam çorba kaşığı;
 • votka - 100 gram.

Buna ek olarak, bir parça ince pamuklu bez, sıkıştırılmış kağıt veya ince selofan, pamuklu yün ve ılık bir fular hazırlamanız gerekir.

Aloe suyu ve votka iyice karıştırılır, sonra bal eklenir. Daha sonra, bileşim bir su banyosunda ısıtılır ve hazırlanan bir gazlı bez ile nemlendirilir. Boğaza bir kompres uygulayın, selofan, pamuklu yün ile kaplayın ve fularını sarın.

Bu sıkıştırmayı yaklaşık 4 saat süreyle tutun. Prosedürü günde iki kez, yatağa gitmeden önce son kez tekrarlayın.

Meyve suyu elde etmek için, 5 yaşından küçük olmayan bir bitkiden aloe yapraklarını kullanın. Önceden birkaç gün buzdolabında tutulurlar.

Dimexide ile sıkıştır

Eğer bir tonsillitte çok fazla lenfokodüs enflamasyona neden olursa Dimexidum yardımcı olur veya yardımcı olur. Anginadaki Dimexidum ile sıkıştırmak sadece yarım saat sürüyor, ancak bu süre boyunca bile iltihapları giderir ve ödemleri azaltır.. Bir sıkıştırmak için şu bileşenleri alabilirsiniz:

 • aloe suyu - 2 yemek kaşığı;
 • Dimekside - 1 yemek kaşığı;
 • furatsilin - ½ tabletler.

Furacilin bir toz haline getirilir ve bir çay kaşığı sıcak su ile karıştırılır. Elde edilen çözelti, aloe ve Dimexide karışımına eklenir. Her şey iyi karıştı. Çözelti içindeki ıslak gazlı bez ve boyuna uygulanır. Polietilen ve pamuklu örtüden sonra, boynu bir fularla sarın.

Bazı kompresler için anjina tedavisi için kullanamazsınız. Terapi ilaçları, durulamaları ve inhalasyonları içermelidir.. Bir foliküler boğaz ağrısı varsa, o zaman ısınma bandajları yasaktır. Bu durumda, antibiyotiklere ihtiyaç vardır.

Anjina etkili kompresler için tarifler

Angina hakkında genel bilgiler

Tıpta angina veya akut tonsillit, bazen kronik koşullara dönüşen ve düzenli olarak nüksetme veren palatine bademciklerin (bezler) akut inflamasyonu anlamına gelir. Bu hastalığın birçok türü vardır. Aşağıdakilere göre gruplara ayrılır:

 • Bir çeşit patojen - viral ve bakteriyel formlar;
 • Kursun şiddeti - birincil ve ikincil (başka bir hastalığın bir komplikasyonu olarak);
 • faringoskopik resimden, yani farinks - katarrın görünümünden,
 • lacunar, herpetik, foliküler, ülseratif ve diğer boğaz ağrısı formları.

Hastalığın semptomatolojisi

Çoğu durumda, akut tonsillitin ana semptomları şunlardır:

  • yutulduğunda terleme, aşırı kuruluk ve boğaz ağrısı;
  • parlak kırmızı renk ve farinks dokularının şişmesi;
  • bademcikler üzerinde beyaz-sarı plak veya ülser varlığı;
  • 40 ° C'ye kadar olan bir termometre üzerindeki sıcaklık değerlerinde artış;
 • boyunda büyümüş lenf düğümleri;
 • Bazen grip başlangıcı ile karıştırılır, eklemlerde bir zayıflık ve ağrı durumu.

Viral formlar, bir veya iki gün içinde, bakteriyel ile hemen akıntılı olaylar eklendiğinde. Bazen angina sadece yüksek ateş ve boğazda kızarıklık ile başlayabilir ve daha sonra hastalığın diğer belirtileri katılır.

tedavi

Herhangi bir boğaz ağrısı, komplikasyonları önlemek için mümkün olduğunca erken tedavi edilmelidir. Ve bazen kalp, solunum sistemi, eklemler ile ilgili problemler şeklinde hüzünlü sonuçlara yol açarlar. Zayıflamış insanlarda, çocuklarda ve yaşlılarda olduğu gibi, bu hastalık menenjit, sepsis, boğazdaki apseler ve diğer ölümcül hastalıklara neden olabilir.

standart medikal tedavi (resepsiyon antiviral ilaçlar veya antibiyotikler, antipiretik, antiseptik durulama ve sulama ve benzeri) yanı sıra atanan doktor yerli tedavi güvenli ve etkili yoludur anjin, içinde sıkıştırmak yapmak pek tavsiye etti. On yıldan fazla bir süredir kullanılıyor ve çok çeşitli var. Soruyu cevaplarken "angina ile sıkışabilir miyim", herhangi bir doktor "evet, ama..." diyecektir. İşte bu nüanslarda ve anlamalısın.

Anjina tedavisinde sıkıştırır

Başlangıç ​​için tüm kompreslerin aşağıdakilere bölünmüş olduğunu hatırlamak önemlidir:

 • Islak (ısınma, iyileştirici) ve kuru;
 • Uygulama yerinde - boğaz ve göğüs, sırt, alın.

Kuru kompresler, ısıyı korumak için sıcak bir yün atkı ya da bir parça doğal pazen benzeri bezin uygulanmasıdır. Islak, ilaç, bal, lahana, patates gibi doğal ürünler içeren çeşitli losyonlardır.

Isınma kompresleri ile özellikle dikkatli olmalısınız. Yapamazlar:

 • Termometre üzerindeki değerlerdeki artış kritik olmasa bile yüksek sıcaklıkta;
 • küçük çocuklar ve hamile kadınlar;
 • boğaz ağrısı (foliküler, laküner) bakteriyel formları ile, çünkü ısı nedeniyle bakteriler, daha fazla çoğalmaya başlar, enfeksiyonun odağını artırır;
 • boynun üst kısmında, yani boğazda bir kompres uygulandığında, tiroid bezi ve maksiller lenf nodlarını açık bırakmak gerekir, çünkü bunlar ısıyı kategorik olarak yasaklar.

Herhangi bir kompres, boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmek için tasarlanmıştır. Örneğin, göğüs kanı kan damarlarına mükemmel şekilde dağıtabilir, böylece solunum sisteminde durgun süreçleri önleyebilir. Alındaki aplike, ısıdan kurtulmaya ve baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Her ikisi de hastalık sırasında bir kişi üzerinde genel bir dikkat dağıtıcı etkiye sahiptir.

Kompresyonların etkili tarifleri

Alkol bandajları

Çoğu zaman, hastalar alkol bazında anjina ile kompres kullanırlar. Hastalığın başlangıcında, diğer tıbbi sargı tipleri gibi, bu seçenek tedavide iyi bir yardımcıdır. Alkol veya alkol içeren bileşen (votka, eczane Aseptolin), gazlı bez, plastik torba veya film, sıcak bir bez gerekir.

Gazlı bez birkaç kat halinde katlanır ve alkol içeren sıvı içinde ıslatılır ve daha sonra göğsün üst kısmına ve boynun alt kısmına bindirilir. Bir polietilen tabaka üstüne konur, daha sonra sıcak bir bez ve her şey sıkıca sarılır. Daha büyük bir etki için, üstüne yün atkı koyabilirsiniz. Bu arada, kafa üzerinde bandaj yapmak daha iyidir - bu yüzden bandaj daha uzun sürecektir. Kompresyon, yetişkinlerde her 2-3 saatte bir kez değiştirilir.

Çocuklara anjinli alkolik bir kompres yapmak mümkün mü? Cevap kesin - hayır. Bunun nedeni, alkolün cildin gözenekleri yoluyla vücuda çok hızlı nüfuz etmesi ve çocuğun etil alkolü olumsuz algılaması nedeniyle zehirlenmenin ortaya çıkmasıdır.

Yağ sıkıştırır

Lavanta ve okaliptüs esansiyel yağlarına dayanan çok etkili kompresler, kan dolaşımına girdiğinden bu maddeler mükemmel bir terapötik etkiye sahiptir. Bir bardak ılık suya, birkaç damla yağ, gazlı bez, bebek bezi, bandaj ihtiyacınız olacaktır.

Suda uçucu esans yağı, sonuçtaki sıvı içinde ıslak gazlı bez ve boğaz, göğüs, baldır kasları, alın üzerine bir kompres uygulayın. Hepsini bandajla sabitleyin. Bandajları iki saatte bir değiştirin.

Bu tür bandajlar üç saat içinde 1 kez sıklıkta değiştirilmelidir. Çocuklara, bitkilere ve esansiyel yağlara karşı alerjilerin yokluğunda izin verilir, ancak günde en fazla 2 kez.

İlaç preparatları ile pansumanlar

Bu tür preparasyonlar arasında adaçayı, kafur yağı, DIMEXIDE bir kaynatma içerir. Önceki tariflerde ve belirtilen araçlardan birinde listelenen aynı aksesuarlara ihtiyacınız olacaktır. Gazlı bezin içinde ıslatılır, ve sonra her şey önceki şemalara göre gerçekleşir. DIMEXIDE 1: 1 oranında su ile seyreltilir. Kafur yağı, birkaç damla miktarında suya eklenir.

Patates, İyot ve Bitkisel Yağların Sıkıştırılması

Bu kompresin hazırlanması için haşlanmış patates (3-5 parça), pürede ezilmiş, birkaç damla iyot ve bir kaşık bitkisel yağ gerekir.

Tüm malzemeler karıştırılır, tülbentle sarılır ve sternum ve alt boyun üzerine yerleştirilir. Yukarıda, içerikli kumaş bir bandajla sabitlenir. Boğazınızın üzerine bir paket patates, bir pazen bezi veya bir miktar yün ürün ile ısınabilir.

Bal ve lahana yapraklarından yapılan gece kompresyonu

Bu bileşenlerle bandaj en iyi şekilde iki taraftan yapılır - göğsünde ve arka taraftaki alanın içinde. 2 lahana yaprağı ve 200 g bal gerekir. Levhalarda eşit olarak bal yayılır ve sonuçta ortaya çıkan "sandviçler" göğse ve sırtına bastırılır. Her şey bir sargı bezi veya yiyecek filmine dikkatlice sarılır ve yoğun bir doğal bezle yalıtılır. Sıkıştırma bütün gece sürer.

Lor bandajı

200 g'lık preslenmiş taze lor gazlı bez üzerine konur ve hastanın boynuna bandaj ile bağlanır. Yünden yapılmış sıcak bir fular üst üste bindirilmiştir. Aplike gece için uygulanır. Mükemmel bir çekme etkisi vardır.

İpuçları

Bu arada, tüm kompresler için, özel bir bandaj "Büyükannenin İlk Yardımı" mükemmeldir. Özel uçtan, hiçbir şey takip etmez ve uygun Velcro, uygulamayı yerinde sabit bir şekilde sabitler. Eczanede polietilen yerine, bir kompresör kağıdı da alabilirsiniz.

Önemli! Angina kompresli çocuklara sadece üç yıl izin verilir. Hem yetişkinlerde hem de bebeklerde ana tedavi şekli değildir. Herhangi bir kompres akut tonsillitle savaşmak için sadece yardımcı bir araçtır. Cilt hastalıklarının varlığında tüm kompresyonlar yasaktır.

Boğazdaki boğazdaki kompresin faydası olacak mıdır? Ne sıkıştırabilirim?

Angina her zaman karmaşık bir yöntemle tedavi edilmelidir, ilaçlar, fizyoterapi ve geleneksel tıp kullanarak.

Böyle bir yol ev tedavisi boğazdaki bir kompresin uygulanmasıdır.

Ancak tedavinin etkili, ağrısız ve güvenli olması için çok belirli kuralları takip etmek önemlidir.

Angina ve belirtileri

Angina (veya bademcik iltihabı) - bademciklerin enflamatuar hastalığı, Hangi patojenik mikobakteriler (bakteriler, mantarlar, virüsler) biriktirir.

Çoğu durumda angina provoke streptokokların gelişimi, bademciklerin yüzeyine hane temasları ile veya yiyecekle düşer.

Ancak çoğu insanda bu mikroflora sürekli olarak herhangi bir olumsuz aktivite göstermemekle birlikte vücutta bulunur.

İnsan bağışıklık sistemi başarısız. Bu, hipotermi, diğer bulaşıcı hastalıkların gelişimi ve diğer iç ve dış faktörlerin etkisi altında ortaya çıkabilir.

Bu meydana gelir gelmez, nötr mikroflora anjina patojenlerine dönüşür, bu da gelişimin ilk günlerinde kendini aşağıdaki şeklinde gösterir. semptomlar:

 • boğaz ağrısı Yutulduğunda ve dinlenirken;
 • sıcaklıkta artış vücut 39 dereceye kadar;
 • formasyon ülser ve ülser palatine bademcikler üzerinde;
 • tıkanıklık bademcikler üzerinde pus;
 • farinksin kızarması, bademcikler ve yumuşak damak;
 • eklemlerde ağrılar;
 • zayıflık ve genel halsizlik;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Angina tehlikesi, normal bir soğuk algınlığı için sık sık alındığıdır.

Zamanında tedaviye başlamazsanız - hastalık, soğuk algınlığının aksine, sadece ortadan kalkmayacak, aynı zamanda ciddi komplikasyonlarla dolu kronik bir form haline dönüşecektir.

Boğazın tedavisinin etkinliği anjina ile sıkıştırır.

Ama tavsiye uygulandığında belirli önlemleri gözlemlemek (özellikle çocukların tedavisine ya da alerjik reaksiyonlara neden olabilecek alkol ve ürünlerin eklenmesi söz konusu olduğunda).

Genel olarak Sıkıştırılmış bölgelerin lokal ısınmasını sağlar, Rejenerasyon süreçlerinin hızlanmasına katkıda bulunur ve dokularda metabolizmayı iyileştirir ve bu da iyileşme sürecini hızlandırır.

Ayrıca böyle bir çare şişliği ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve kan damarlarını genişletir, Boğaz dokularında kan akışını iyileştirir.

Ek olarak, bandajların bu gibi yararlı etkileri vardır:

 • ağrı sendromunun kesilmesi;
 • lenf düğümlerinin şişliklerinin azaltılması;
 • hipertrofik süreçlere maruz kalan dokuların emilmesi;
 • etkilenen ve iltihaplı dokulardan toksinlerin uzaklaştırılması.

Kompres çeşitleri

Angina ile sıkıştırır ıslak ve kuru olabilir.

Islak kompresler

Islak daha sık kullanılır ve çoğu durumda daha etkilidir.

Alkol ve votka dayalı

Bunu yapmak için, seyreltilmemiş alkol içinde büyük bir gazlı bez veya bez parçasını nemlendirin ve birkaç kat halinde birleştirin, çözüldükten sonra, alkol oda sıcaklığında olmalıdır.

Boğazını sıkıştırdıktan sonra Sıcak bir eşarp ile bağlanmış olmalı.

Bu, hem ısı tutmak hem de sabitlemek için gereklidir.

Bu, bandajın yeterince uzun süre giyilmesi gerektiğinden ve her zaman yalancı pozisyonda kalması oldukça zordur.

Eğer anorinayı şiddetli formda bir çocukta tedavi ederseniz - kompres üç saatten fazla bırakılmamalıdır. Yetişkinler günde sekiz saate kadar takabilirler.

Etkisini arttırmak için kullanılan alkol hafifçe ısıtılabilir.

Ancak sıcaklığı 25 dereceyi geçmemelidir, aksi halde kimyasal tepkimeler alkolle başlar, sonuç olarak deride bir bandaj giyildiğinde yanıklar oluşabilir.

Bu tip kompres ne zaman kullanmayın bademcik iltihabı, alkolün ısınma etkisine sahip olduğu ve patojenik mikroorganizmaların üremesine yönelik sıcaklığın olumlu şartlar yarattığı bilinmektedir.

Süzme peynir dayanarak

Daha yumuşak kabul edilir Örneğin sebze veya doğal ürünlere dayalı kompresler - süzme peynirinden. Bu seçenek, pürülan anjina şeklinde yardımcı olacaktır.

Bunun için almak gerekir bir avuç süzme peynir ve vücut ısısını ısıtın, balla karıştırın "50 gram lor çay kaşığı" hesaplamasından sonra Bir beze sarın ve gece boyunca boğazınıza koyun..

Böyle bir araç ağrının giderilmesine yardımcı olur, ve ilginç olan - dolaylı bir teşhis aracı olarak hizmet edebilir.

Sabahları süzme peynirleri geliştirmeniz ve rengini değerlendirmeniz gerekir: Ürünün yeşilimsi olması halinde - bu, patolojinin akciğerlere yayılmasını gösterir.

Patates, pancar, tuz, ekmek bazlı

Halk hekimliğinde daha az popüler değil ve diğer doğal pansuman türleri:

 1. Haşlanmış patates temizlemeden yoğurun ve elde edilen kütlenin bir mendille ya da fularla boğazda sabitlendiği bir yün çorapına dağıtın.
 2. Patates yerine kullanabilirsiniz pişmiş pancar, Bir ince rende üzerinde ovuşturdu.
  Bez veya gazlı bezle ambalajlamadan önce, pancar meyve suyundan sıkılmalıdır. Her iki tip pansuman yarım saat sürmektedir.
 3. Iki yemek kaşığı tuz bir bardak ılık suya karıştırın ve bir saat boyunda bindirilmiş olan bir çözelti bezi içinde nemlendirin.
 4. Sıcak suda ıslanır karanlık ekmek kabukları ve homojen bir kütle elde edilinceye kadar bunları yoğurun, sonra gazlı bezle sarılır.
  Bu bandaj polietilen, bir eşarp veya bandaj ile sabitlenir ve 6-8 saat boyunca giyilir.

Kuru kompresler

Örneğin, yün atkı boğaz etrafında bağlı kaba örme de bir kompres olarak da adlandırılabilir.

Ama bu durumda sadece kan dolaşımının uyarılması var, daha fazla oksijen bademciklere girdiğinde, rejenerasyon süreçleri artar ve şişkinlik azalır.

Aynı amaçlar için flanel kumaşı kullanabilirsiniz, Aynı ısıtma özelliklerine sahip.

İkinci seçenek - tuz ile bandaj, fırında ısıtılmalı ve bir çorapla kaplı veya bu çanta için özel olarak dikilmelidir. Böyle bir torbanın üzerine bir tane daha çorap konur, böylece tuz dökülmez.

Bu prosedür sadece boğazını ısıtmak için, Bu nedenle, hastalığın pürülan formları için kullanılamaz.

Kontrendikasyonlar

Kompresyonların anjina tedavisinde en güvenli yollardan biri olduğu düşünülse de, kontrendikasyonları var.

 • alerjilere karşı duyarlılık bandaj bazında bileşimler ve ürünler;
 • ateş febril ve subfebril tipi;
 • furunkulus;
 • akut formda meydana gelen bir hastalık;
 • kanama eğilimi;
 • farklı tipler dermatit;
 • lenf düğümlerinin pürülan enflamasyonu;
 • tromboflebit;
 • patolojik kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • onkolojik hastalıklar.

Bir kompres nasıl yapılır?

Bandaj tedavisinin başarısı büyük oranda onların uygulamalarının doğruluğuna bağlıdır.

ortak hata, böyle bir tedaviyle tolere edilir - Kompresyonun doğrudan tiroidde yeri, boynun orta kısmında alt çene altında yer alır.

Ön taraftaki kompresin uygulanması daha iyi olur, ancak boynun arkasını sararak bandaj kompresinin her iki ucu da, boynun yan kısımlarında, kapanmadan kapanır.

Seçilen kompozisyona batırılmış bezi veya gazlı bezleri uygulamadan önce, araçlar eşit olarak dağıtılır.

Boğazını sarardıktan sonra bandaj düzeltilmelidir, ve eğer prosedürün amacı etkilenen boğazını ısıtmaksa.

Sabitleme için, polietilen ya da ince bandajları değil, uzun süre ısıyı koruyan herhangi bir yün ürünü kullanmak daha iyidir.

Bu gibi basit kurallara uyulursa, tedavinin ilk günlerinde sonuçlarda önemli bir iyileşme elde edilebilir, ancak genel olarak Bu tür prosedürler hızlı bir tedaviye katkıda bulunur, Ancak bu prosedürleri kapsamlı bir tedavinin parçası olarak kullanırsanız.

Yararlı video

Bu videodan boğaz için sıkıştırmayı nasıl doğru yapacağınızı öğreneceksiniz:

kompres Etkilenen bölgelerin yerel ısıtmasını sağlayın, Rejenerasyon işlemlerinin hızlanmasına katkıda bulunur ve dokularda metabolizmayı iyileştirir ve bu iyileşme sürecini hızlandırır.

Sıkıştırır gerçeği rağmen en güvenli yollardan biri olarak kabul edilir anjin tedavisi, kendi kontrendikasyonları var ve doktorla önceden anlaşılmadan kullanımları önerilmez.

Angina ile sıkıştır: boğazını ısıtmak yararlı olur mu?

Çocukluğundan beri herkes mükemmel bir şekilde hatırlar: Eğer boğaz ağrınız varsa, bir kompres uygulamanız gerekir. Anjina için sıkıştırmalar yaygın bir fenomendir. Ve sadece çocuk ve yetişkinlerin boğazında bandaj yapmaz! Ancak, boynu ısınan bir kompresle sarmaktan gerçek bir fayda var mı, yoksa anjini içten tedavi etmek daha mı iyi? Bu soruya biraz ışık tutmaya çalışalım.

Angina nedir?

Angina bademciklerin iltihaplı bir hastalığıdır (boğazda ve nazofarenkste lenfoid dokunun birikmesi). Bademcik iltihabı en çok streptokok ve stafilokok bakterilerden kaynaklanır. Angina çok hızlı başlar, yüksek sıcaklıkta, boğazda keskin ağrılar, bademciklerin yüzeyinde püstüller görülür ve yutma işlemi keskin acı verici hislere neden olur.

Anjinin bir başka belirgin semptomu ise lenf düğümlerinin (kulaktan) ve alt çene- sindeki artış ve ağrıdır.

Boğaz ağrısı ile yardımcı olur mu?

Anjin tedavisi ilk etapta yatak istirahatı ve antibiyotiklerin seyrini göstermektedir. Bazı kompresler ve durulama hastalıkları yenemez. Hatırlanması gereken ikinci şey, hiç tedavi edilmeyen veya yanlış tedavi edilen anjinin, sıklıkla komplikasyonlar vermesidir, çünkü kalp, eklem ve böbrekleri etkileyen streptokoktur.

Angina ile ısınan kompresler sadece yutulduğunda boğazdaki ağrıyı hafifletmek için tasarlanmış yardımcı bir tedavi yöntemi olabilir.

İlk olarak, hemen anlaşılmalıdır: herhangi bir ısınma sıkıştırması, sadece vücut ısısının yükselmemesi durumunda tedavi için güvenli ve etkili olacaktır.

İkinci olarak, boğaz ağrısının tedavisinde en etkili olanı nemli ısınma kompresleridir. Artan kan dolaşımına katkıda bulunur, bademciklerde ağrıyı azaltır, inflamatuar süreci azaltır.

Anjinada etkili kompresler

Anjina ile en sık görülen kompres nemli bir alkol kompresidir. Doğru ayarı için, birkaç kat gazlı bez tabakasında bir pamuklu kumaş tabakası sarmak ve kompresyonu bir alkol çözeltisi ile ıslatmak gerekir. Sıkıştırma, boğaz yüzeyine uygulanır, bir sıkıştırma bezi ile güçlendirilir ve yukarıdan bir yün atkı bağlanır.

İyileştirici bir ısınma sıkıştırması ayarlanırken, tiroit bezi alanından tedavi bölgesi dışında boyunun submandibular posterolateral yüzeyine uygulanması gerektiği akılda tutulmalıdır. Bu şekilde uygulanan kompres 3-4 saat içinde faydalı bir etkiye sahip olmalıdır.

Submandibular lenf nodları bölgesinde şiddetli ağrı ile dimexid (3 kısım ılık su için ilacın 1 kısmı) veya furacilin (1 ila 5) içeren bir kompres hissi hafifletir. Böyle bir kompresin 1 saat boyunca boğazınızda tutulması tavsiye edilir.

İnsanlar uzun zaman önce balın tıbbi özelliklerini bilirler. Boğazdaki bal sıkıştırması cilt kılcal damarlarının genişlemesine yardımcı olur. Bu reflekste, daha derinlerdeki organlarda ve dokularda genişlerler. Eğer angina ile boğazda böyle bir kompres yaparsanız, o zaman kan dolaşımının iyileşmesi sadece boynun derisinde değil bademciklerin dokularında da meydana gelir.

Evde bir kompres yapmak için, bal, 1 ila 1 oranında vodka ile seyreltilmelidir. Elde edilen solüsyon, bir pamuklu gazlı bezle emprenye edilmeli ve daha sonra bir alkol sıkıştırması gibi boğaza konmalıdır. Böyle bir kompresin yararları aşağıdaki fenomenlerle karakterize edilir:

 • kan akışı ile birlikte bademciklerin dokularına oksijen iletimi artar;
 • yerel ödem azalır;
 • Boğazdaki ağrı kaybolur;
 • inflamatuar odağı çözer;
 • iltihaplı bademcikler toksinlerin (zehirler) kaldırılmasını hızlandırır;
 • anjina - stafilokok ve streptokok patojenlerinin kitle ölümleri vardır.

İlginizi çekebilecek: Honeys for colds

Kompresyonların formülasyonu kontrendikedir

Onlardan gelen ısı, pürülan süreçlerin gelişimine katkıda bulunduğu için, pürülan anjinada kompreslerin kullanımı kontrendikedir. Ayrıca, anjina aşağıdaki gibi patolojiler eşlik ederse sıkıştırılamaz:

 • cilt iltihabı (dermatit) yanı sıra uygulama yerinde yaralar, sıyrıklar veya diğer hasarlar;
 • kardiyovasküler hastalıklar;
 • transfer edilen dolaşım bozuklukları ve diğer nörolojik bozukluklar;
 • sıkıştırmayı oluşturan bileşenlerden herhangi birine alerjisi;
 • yüksek sıcaklık;
 • kan pıhtılaşması ihlali;
 • tüberküloz;
 • herhangi bir lokalizasyonun malign tümörleri.

Anginadaki kompresler hiçbir durumda her derde deva olmamalıdır. Ve bunları kullanmadan önce bir uzmana danışmak kesinlikle gereklidir.

Anjina kompresleri için en etkili tarifler

Angina, bademcik iltihabının neden olduğu virüsler, mantarlar ve bakterilerin neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Bazı durumlarda, boğazdaki ağrı geceleri bile hastadan ayrılmaz. Bu durumlarda, halk ilaçları temel tedaviye yardımcı olabilir. Bu yazıda, anjinadaki kompresler üzerinde duracağız.

Doğrudan kompres tiplerine gitmeden önce, angina tedavisi sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç öneride bulunacağız:

Sıcak çaylar, kompostolar, meyve suları, meyve içecekleri ve sade su, ateşle ilişkili herhangi bir hastalık sırasında çok önemlidir. Bununla birlikte, içeceğin sıcaklığının boğazda hoş olması önemlidir, sıcak ve kavurucu et suyu içilmesi tavsiye edilmez, çünkü zaten tahriş daha da zarar görür.

 1. Tüm ısıtma prosedürleri sadece normal sıcaklıkta yapılmalıdır (36,6)

Ayaklarınızı uçurun, buharla nefes alın, hardal koyun, sıcaklık olmadan takip eden anjina ile sıkıştırın. Termal etkiler, vücutta ısının daha da artmasına katkıda bulunabilir ve bu da kontrolsüz bir duruma bile ulaşabilir. Bir kompres seçerken buna dikkat edin. Bazı tarifler yüksek sıcaklıklarda bile kullanılabilir.

 1. Geleneksel tıp anjinin durumunda geleneksel yerini almayacak

Burun akıntısı ve küçük kataral semptomlar büyükannenin yöntemleri tarafından iyileştirilebilirse, boğaz ağrısının kendiliğinden iltihabı tatsızlaşabilir: harcanan zaman, güç, anlam ve bozulma. Ancak bir doktor ile koordine edildiğinde halkın tedavi yöntemleri ilaç alımını mükemmel bir şekilde tamamlar.

 1. Pürülan boğaz ağrısı ile bir kompres yapmak mümkün mü?

Ev tedavisi yöntemleri ile tanışmaya başlayanlar arasında sıkça sorulan soru. Bunun cevabı belirsizdir. Bir yandan, pürülan boğaz ağrısı ile ısınma kompres kontrendikedir! Bunun nedeni, derideki kabarcıkların içinde biriken irin, tüm dolaşım sistemi veya tek tek organların enfeksiyonu ile dolup taşan ısı etkisi altında kanın içine nüfuz edebilmesidir.

Bununla birlikte, boğaz ağrısından gelen kompresleri ısıtmanın yanı sıra, ülser sırasında tedavi etmek için başka kompresler de kullanılabilir: lahana, lor vb.

Yani, ana konuya çok yaklaştık. Şimdi anjina ile hangi kompreslerin yapılabileceğini ve bileşimlerine neyin dahil olduğunu düşüneceğiz.

Angina ile boyun sıkıştırmak

Doğrudan en popüler kompres tariflerine git.

En basit ve en etkili kompreslerden biri. Gazlı bez, bandaj veya bez, oda sıcaklığında seyreltilmiş votka içinde ıslatılır, sıkılır ve boğaza uygulanır. Daha sonra boğazı polietilen ve ılık bir fular ile sarın. Kompresin yetişkinlere 6-8 saat, çocuklara - üçten fazla olmamak - önerilir.

Anjin içinde alkol sıkışması, vodka derecesinin 20-25 dereceyi geçmeyeceği şekilde hazırlanır. Aksi halde, ciltte kimyasal yanık alabilirsiniz.

Pürülan anjina ile boğaz için vajinal kompres, bakteriyel büyümedeki olası artış ve kan enfeksiyonu riski nedeniyle önerilmez.

Ve daha önemli bir nüans: boğazda boğazda vajinal bir kompres deriden kan içine emilir. Böyle bir kompresin ardından tekerleğin arkasına oturması, kokunun, düşündüğünüz gibi, vücuttan tamamen yıkanmış olsa bile.

 1. Angina ile süzme peynirden sıkıştır

Ve bu seçenek uygun ve apse varlığı ile. Loreyi vücut ısısına önceden ısıtın, dokuya uygulayın ve boğazın etrafına sarın. 1 tatlı kaşığı balya 50 gramlık süzme peynirle bal ekleyebilirsiniz. Acı sabaha kadar söner.

Yazlık peyniri sıkıştırmak da öksürük için iyi bir ilaçtır. Eğer varsa, sıkıştığında trakea bölgesine özel dikkat göstermeniz önerilir. Sabahları, bir kompres aldığınızda, süzme peynirinin rengine dikkat edin: eğer yeşil bir renk tonu varsa, bu hastalık zaten akciğerlere iletilmiş demektir.

Pürülan boğaz ağrısına yardımcı olmanın bir başka yolu da lahana yapraklarını boğazına koymaktır. Onlarda damarlar varsa, kullanmadan önce, onları bir bıçakla kesmek daha iyidir, böylece meyve suyu göze çarpmaktadır. Kompres her iki saatte bir değiştirilmelidir. Popüler inanışlara göre, lahana boğazdan tüm irin ve acıyı ortaya çıkarır.

Isınma etkisine sahip olmadığından, anjin ile bir lahana sıkıştırması yapabilirsiniz.

 1. Anjina ile Salin kompres

Oda sıcaklığında bir bardak su içinde 2 yemek kaşığı tuz ekleyin, bir bez veya gazlı bezle nemlendirin ve boynun etrafına sarın. Boğazın geç aşamaları bile böyle bir kompres ile tedavi etmek için faydalı olacaktır.

Bununla birlikte, böbrek hastalığı ve çocuklar için böyle bir kompresin reddedilmesi daha iyidir.

Soğandan elde edilen Kashitsu, boğazının etrafına sarılı yoğun bir kumaş üzerine, polietilen ya da başka bir fularla ısının üstünden, cildin soğanlarına yayılır. Bu kompres 8 saate kadar takılır.

Bir yaydan bir yulaf ezmesi yapmak için, bir rende üzerine ovabilirsiniz. Bu durumda, komprese yayılması gerekli olmayan meyve suyu oluşur. Onu ayrı bir kaba ayırmak daha iyidir. Soğan suyu da boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir:

 • sabah ve akşam 1 masa almak;
 • seyreltilmiş soğan suyu boğazını okşamak;
 • Soğan suyu ve bal eşit oranlarda çözülür.
 1. Angina çocuk ile sıkıştır

Çocukları boğaz ağrısından korumak için nazik kompresler seçmelisiniz. Bu nedenle, alkolün sadece bebeğin cildine zarar verebilecekleri için değil, daha önce de belirtildiği gibi, alkol ile zehirlenmeye yol açabilecek şekilde kan içine çekilmesi tavsiye edilmez.

Çocuklar için en iyi seçeneklerden biri - patates, sirke ve iyot.

Haşlanmış püresi, sirke ve iki damla iyotla karıştırılır. Sirke su ile 1,5 kez sulandırılmalıdır: 2 çay kaşığı sirke 1 tatlı kaşığı su için. Karışımı kumaş üzerine karıştırın ve bebeğin boğazının etrafına sarın.

Böyle bir kompres boğazdaki keskin acıyı yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda sıcaklığı da düşürür.

Angina ile kompres nasıl yapılır?

Tiroid bezi üzerine bir kompres uygulamayın (boynun orta kısmı ve solunum yolu kanalı). Kompresin bileşenlerini her iki tarafta elmacık kemikleri (çene) altına yerleştirmek en iyisidir. Sıkıştırmak için genel algoritma şöyledir:

 1. Dokusu bir ilaçla nemlendirin veya ilaçları yukarıdaki tariflere göre dağıtın.
 2. Tiroid bezini serbest bırakarak boğazını sarın.
 3. Bunu sabitlemek için polietilenin üstüne
 4. Sıkıştırılmış sıcaksa, bir boğazını bir eşarp veya başka bir gazlı bezle sarın.
 5. Gazlı bezleri sıkmayın, kompres rahat olmalı, aynı zamanda güçlü olmalıdır.

Kompres kontrendikedir zaman

Ateşe ve artmış lenf düğümlerine ek olarak, kompreslerin yapılamayacağı bazı diğer durumlar da vardır:

 • ateroskleroz;
 • Kardiyovasküler hastalıklar;
 • Kan pıhtılaşabilirliği ile ilgili problemler;
 • tüberküloz;
 • Onkolojik hastalıklar;
 • Pürülan inflamasyon;

Anjina mantarlardan kaynaklanıyorsa, kompresler işe yaramaz.

Ne zaman anjina ile sıkışabilirsin?

 • Hastalığın gelişiminin akut bir aşaması geçti;
 • Alternatif olarak, kompreslerle tedavi, hastalığın ilk aşamalarında etkilidir;
 • Sıcaklık 37.6 dereceden daha yüksek değildir;
 • Angina pürülan değildir.
İçindekiler ↑

Angina ile boğazda kuru kompresler

 • Yün atkılarını ısırma

Yüksek sıcaklıkta yapılabilen bir kompres varyantı. Yünden yapılmış dikenli bir eşarp, boğazın etrafına sıkıca sarılır. Bu hareket, boyun bölgesindeki kan dolaşımının gelişmesine, oksijenlerin daha çok miktarlarda salgı bezlerine ulaştığına ve laringeal ödem azalmasına dayanmaktadır.

 • Isı koruma için sıkıştır

Boğazın gece boyunca ısınması için, flanel malzeme ile sarılması gerekir. Herhangi bir eşarp ya da uygun bir kumaş parçası yapacaktır.

Boğazın ısınmasına yardımcı olan eski yol, kese içindeki (ya da çorabın) sıcak tuzu.

Tuz bir tavada ısıtılmalı, daha sonra bir çorapda hala sıcak bir çeşitte uyuya bırakılmalı, tutturulmalı ya da hızlı bir şekilde dikilmelidir, yukarıdan tuzun uyanmadığı bir çorap giyilmelidir.

Bu sıcak çorap artık boğazı ısıtmak için kullanılabilir. Yine, pürülan oluşumlar hakkında, bu kompres uygun değildir.

Benzer bir kompres, tuzdan değil, kumdan hazırlanabilir.

Angina ile kompres yapmanın mümkün olup olmadığından hala şüphe ediyorsanız, doktorunuza danışın. Fazla olmayacak ve daha sakin olacaksınız.

Boğazın boğazından sıkıştırılmasıyla ilgili en yararlı bilgileri size ulaştırmaya çalıştık. Başka okuyuculara hala sorularınız, yorumlarınız veya tavsiyeleriniz varsa, yorum yazabilirsiniz!

Boğazda kompres etkili midir?

Angina boğaz ağrısı ile sıkıştırır. Tonsillit sadece semptomlarıyla değil, sonuçlarıyla da seyreden nahoş bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen bir hastalık, birçok komplikasyona neden olabilir.

Bademciklerin iltihaplanması, patojenler veya virüsler ile enfeksiyon nedeniyle oluşur. Bu yüzden bademcikler şişer ve acı çok güçlü olur. Anjina ile, ilaç endikedir: antiviral ilaçlar, antibiyotikler, spreyler ve emilim tabletleri. Ancak bu tedavi yöntemlerinden ayrı olarak, halk ilaçları da etkilidir, örneğin, boğazda sıkışır.

Hastalığın tanımı

Angina bademcik iltihabı olan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Anjina için başka bir isim akut tonsillittir.

Angina, başta streptokok olmak üzere çeşitli mikropların, hastanın kullandığı ev eşyaları ile boğaza düşmesine neden olur. Bazı durumlarda, farenks içinde bulunan mikroplar, örneğin, soğutma veya ani sıcaklık dalgalanmaları gibi olumsuz koşulların etkisi altında aktive edilir. Bazı insanlar ayaklarını ıslatmaya, dondurma yemeye ya da serin bir gölete dalmaya yetecek kadar var ve boğaz ağzı tam orada.

Geliştirme bademcik iltihabı da (. Duman, toz, ve diğer alkol) boğaz giren çeşitli tahriş edici maddeler tarafından kolaylaştırılır, yanı sıra bozukluğu burun nefes başka hastalıklar ya da lenf bezleri nazofarenks varlığı olabilir.

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle hasta özellikle çocuklardan ve yaşlılardan izole edilmelidir. Uzman ve etkisiz bir kendi kendine tedaviye zamansız bir şekilde başvurmak, aşağıdaki gibi tehlikeli komplikasyonlara yol açar:

 • romatizma;
 • Böbrek hastalığı (örn., Piyelonefrit);
 • Göğüste iltihaplanma;
 • menenjit;
 • Bulaşıcı zehirli şok;
 • Sepsis ve diğerleri.

Kompres kullanımı

Çoğu insan sıkıştırmanın sadece alkol olduğunu düşünür. Ancak, alkole ek olarak, benzer bir prosedürde, resorptif veya anti-inflamatuar etki ilaçları da dahil edilebilir.

Doktorlara göre, kompres tıbbi pansumanlardan biridir. Bunlara sözde distraksiyon terapisi denir. Bu terapi yönteminin özü şudur: kompresten çıkan ısı, deriyi etkiler, organ ve dokulardaki deri kılcal damarlarını genişletir.

Eğer anjina boğazı sıkıştırırsa, kan dolaşımının iyileşmesi sadece boynun derisinde değil bademciklerin dokularında da meydana gelir.

Kan akışının yanı sıra, aşağıdakiler gerçekleşecek:

 • Bademciklerin dokularına oksijen iletimini arttırmak;
 • Yerel ödem azalır;
 • Boğazdaki ağrı ortadan kalkacaktır;
 • Inflamatuar odak çözecektir;
 • İltihaplı bademciklerden toksinlerin atılması hızlanacaktır;
 • Anjina - stafilokok ve streptokokların patojen kitlesel ölümü olacaktır;
 • Genel durum iyileşir: genel halsizlik, halsizlik, baş ağrısı, sıcaklık azalacaktır.

Tarifler ve malzemeler

Kompresin faydalanabilmesi için düzgün bir şekilde uygulanması gerekir. Bir alkol kompresinin örneği ile süperpozisyon tekniğini düşünün. deriyi tahriş etmeyecek şekilde, 1: alkol İlaçlı bandajlar düzgün 1 bir oranda su ile seyreltilir zorunlu olarak saf alkol gibi poluspirtovymi adlandırılan. Yürütme aşamaları:

 1. Solüsyonda, katlanmış dört bandaj veya gazlı bez nemlendirin.
 2. Sonra nemlendirilmiş bandajı submandibular alana uygulayın.
 3. Üstünü mumlu kağıt veya polietilen ile örtün. Kağıt veya polietilen bandajı tamamen örtmelidir.
 4. Pamuktan örtülen polietilen (veya kağıt), pamuk yünü tamamen kaplayacak şekilde pamukla kaplanır.
 5. Bütün bu netgo pribintuyte ya da bir atkı sarın.

Her şey doğru şekilde yapılırsa, birkaç dakika sonra boyunda hoş bir sıcaklık hissi ortaya çıkar. Alkol sadece suyla değil, aynı zamanda furatsilinom ile de karıştırılabilir. Oran aynı, etki daha az değil. Sonuçta, furatsilin - iyi bir antiseptik. Alkol yerine, sıradan votka kullanabilirsiniz, ancak seyreltme olmadan. Votka kompresyonu bademcik iltihabı ve bademciklerin ödemini hafifletir.

Tonsillit ile, ıslak ve kuru kompres yapabilirsiniz. İkisinde de ısınma fonksiyonu var.

Islak kompresler çözümleme etkisine sahiptir. Kan dolaşımını artırabilen, bademciklerdeki ağrıyı önemli ölçüde azaltan ve iltihabı hafifletebilen bu tıbbi pansumanlardır.

Boğaz ağrısı tedavisinde çocuklara alkol sıvıları ile kompres uygulamak tavsiye edilmez. Ve sadece bir votka sıkıştırması ihale bebeğin cildi yakabilir çünkü. Gerçek şu ki, seyreltilmiş alkol kanın içine sokulur ve bu da alkol zehirlenmesine neden olur.. Ve bu çok tehlikeli.

Sirke ve dövülmüş patates ile

Bu angina tedavisinde çocuklar için en iyi çözümdür. Birkaç damla iyot damlatırsanız, işlemin etkisi uzun sürmez. Bu bileşenlerin bir karışımı sıcaklığı düşürür ve boğazdaki ağrıyı azaltır.

Su içinde seyreltilmiş sofra sirkesi: 2 kısım sirke - 1 kısım su.

Dimexide ile

Dimexide, anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahip bir tıbbi üründür. Çare direkt olarak iltihap odağı üzerinde hareket ettiği için ünlüdür, bu nedenle anjinda kullanılması tavsiye edilir. Dimexid ile prosedür yetişkinler ve çocuklar için uygundur, ancak yeni yürümeye başlayan çocuklar bu bandajı 2 saatten fazla tutmazlar. Kaşıntı veya yanık varsa, cildi su ile durulayarak prosedürü durdurun.

Çözelti için Malzemeler:

 • Dimeksit - 2 kısım;
 • Su - 1 kısım;
 • Aloe suyu - 1 çorba kaşığı. kaşık;
 • Bal - 30 g.

Ürünü su ile karıştırın, ardından suyu dökün ve iyice karıştırın. Balı eritin ve bitmiş kütleye ekleyin. Her şeyi su banyosuna koyun ve düzgün şekilde ısıtın. Elde edilen karışım gazlı bez üzerine serilir ve boğaza tutturulur. Bir filmle sabitleyin ve bir eşarp veya bandajla ısıtın.

Anjin için kompresler 1 kez - yatmadan önce - ve 2-6 saat tutun.

Curd Sıkıştırması

Süzme peynirinin bir anti-enflamatuar etkisi vardır, bu nedenle boğazda ağrıyı azaltmak için kullanılır. Prosedür için, süzme peynirleri ısıtın ve gazlı bez üzerine yerleştirin ve ikinci bir tabaka ile kaplayın. Bandajı ağrılı bir noktaya takın, bir filmle sarın ve bir fularla ıslatın. 4-5 saat boyunca anestezi ile süzme peynirden sıkıştırın. Sonuçtan önceki gün yapın.

tuz

Tuzlu prosedürleri bir anti-enflamatuar ve ısınma etkisine sahiptir. Hem kuru hem de ıslak formda tuzu sıkıştırın. Kuru tuz kompresleri şu şekilde yapılır: tuz kuru kızartma tavasında 500-700 º C'ye kadar veya mikrodalga fırında ısıtılır. Ayrıca, sıcak tuz bir torba pamuklu kumaşa aktarılır. Yukarıda, torba ek olarak birkaç katman tabakası ile sarılır, böylece ısı uygulandığında hissedilebilir, ancak yanma elde edilmez. Torba, yukarıdan boğazına bağlanmalı, bir fularla sabitlenmeli, böylece hareket etmemelidir.

Bu yazıda anjina için hangi antibiyotik kullanıldı.

Islak tuz kompres nasıl yapılır?

Suda, tuzu eritin, sonra bu solüsyonda pamuklu bezi nemlendirin. Boynuna takın, bir filmle sarın ve bir fularla ıslatın. Saatlerce bekle.

Lahanadan

Lahanaların tıbbi özellikleri, zengin kimyasal bileşim tarafından belirlenir. İçerdiği vitaminler, organik asitler ve mineraller nedeniyle lahana, anti-enflamatuar, şifa ve analjezik özelliklere sahiptir, metabolizmanın gelişmesine yardımcı olur. Bu sebzede ayrıca bakterisit ve fitodal etkisi vardır. Lahana sıkıştırmak boğaz ve ağız hastalıklarında yararlıdır. Ağrıyı azaltmaya ve güçlü bir öksürüğü sakinleştirmeye yardımcı olurlar.

Sıkıştırmayı uygulamak için lahana yapraklarını toplamanız ve suyu salgılamak için püre haline getirmeniz gerekir. Ardından, yaprakları boğaz ağza takın, bir filmle sarın ve bir fularla ıslatın.

Lahana kompresinin ikinci versiyonu:

Rende, koçanı doğrayın, ardından kütleyi kumaşa aktarın. Bandajı 3-4 saat boyunca saklayın. İyileşene kadar her gün prosedürü yapın.

Çiğ patateslerden sıkıştır

Boğaz ağrısı tedavisinde iyi sonuçlar çiğ patates verir. Yumruları yıka, soyma ve öğütme, daha sonra meyve suyu sıkın. Kütünü bir parça pamuklu kumaş üzerine koyun, sirke ile çiseleyin ve bir bezle örtün. Patateslerden sıkıştırın, boynunuza tutun, bir atkı sarın. 5-6 saat bekletin, bütün gece için mümkün ve ardından ılık suyla durulayın.. İyileşene kadar her gün prosedürü yapın.

Çamaşır sabunu

Doğal sabun, sıra dışı özellikleriyle bilinir. Bu, bu ürünün çevre dostu ve hipoalerjenik olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Sabun antibakteriyel etkiye sahiptir ve farklı tipteki mikroplarla iyi uyum sağlar.

Çamaşır sabununun deriyi kuruttuğunu lütfen unutmayın, bundan sonra bir nemlendirici kullanmanız gerekir.

Sabunu büyük bir rende püre haline getirin, presin içinden geçirilen sarımsakları cipslere koyun. Karışımı gazlı bez üzerine koy. Boynu kremayla yağlayın ve bir bandaj uygulayın. Bir film ile üstüne sabitleyin ve bir eşarp ile ısıtın.

Kompresörü 5 saat boyunca tutun. Kabartma 1-2 prosedürden sonra gelir.

Baldan

Arı ürünleri, geleneksel tıbbın reçetelerinde aktif olarak kullanılmaktadır, çünkü bunlar benzersiz bir bileşime sahiptir. Bal ile anjin ile sıkıştırmak, herhangi bir yaştaki insanlar için uygundur.

 • Bal - 25 g;
 • Hardal - 20 g;
 • Alkol - 14 g;
 • Un - 20 g;
 • Su - 15 g;
 • Bitkisel yağ - 12 g.

Tüm malzemeleri üniform olana kadar karıştırın. Tamamlanmış kütle bir gazlı bez üzerine koyulur ve bir kat daha ile örtülür. Boyun yağ ile yağlayın ve bir kompres uygulayın. Bir şal ile üst ve bir eşarp ısındı. Bandajı 1-4 saat boyunca saklayın.

Bu yazıda anjina ana patojenleri tanımlanmıştır.

Öneriler ve kontrendikasyonlar

Aşağıdaki durumlarda boğazda nemli bir kompres uygulanır:

 • Hastalığın en başında:
 • Bademcik iltihabı akut aşamasından sonra;
 • Vücut sıcaklığında 37.6 ° C'nin altında;
 • Ülser yokluğunda.

Yüksek sıcaklıkta, doğal olarak ılık gelecek "kuru ısı" kullanabilirsiniz. Bu, örneğin, boğazı sıkıca saran bir "ısırma yünlü atkı" olabilir. Böyle bir komprese bağlı olarak, boyun bölgesindeki kan dolaşımı iyileşir ve bezlere oksijen desteği artar, bu da laringeal ödemleri azaltır ve ağrıyı azaltır.

Sıcaklık düşmüş olsa bile, nemli kompresler kullanılamaz. Ayrıca, pürülan boğaz ağrısı için kompresler kullanılmaz.

Bademciklerin bademciklerden gelen akıntı ile ısınması, iltihap odağının çevre dokulara yayılmasına neden olabilir. Hastalığa neden olan bakteriler kan dolaşımına yayılacak ve iltihaplanma süreci birçok vücut sistemini etkileyecektir: üreme, idrar, sindirim.

Kategorik olarak, sıkıştırmalar aşağıdaki hastalıklarda kullanılmamalıdır:

 • ateroskleroz;
 • Kardiyovasküler hastalıklar;
 • Bozulmuş pıhtılaşma ile ilişkili patolojiler;
 • Pürülan iltihaplı süreçlerin eşlik ettiği hastalıklar;
 • tüberküloz;
 • Onkolojik hastalıklar;
 • Akut fazda dermatolojik hastalıklar.

Anjina oluşumu fungal flora gelişirse bir kompres koymak işe yaramaz.

Boğazın etkili tedavisinin 5 önemli bileşenine dikkatinizi çekiyoruz:

 1. Sadece doktor tayin antibiyotik alımı.
 2. Yardımcı araçların uygulanması: antiseptikler, lolipoplar, ateş düşürücü, vb.
 3. Geleneksel tıp kullanımı: sıkıştırır, pancar suyu, şifalı otlar, örneğin boğaz ağrısı karşı manastır toplama koleksiyonundan içecekler.
 4. Istirahat. Bu çok önemli: Vücudu zayıflatıyor ve hastalıkla savaşmak için güçlü yanları gerekiyor.
 5. Artan bağışıklık. Bunu yapmak için, yeterli meyve ve sebze yiyin, bağışıklığı artırmak için özel ilaçlar almanız gerekir.

Soğuk algınlığındaki aloe suyunun çocuklara ve yetişkinlere nasıl yardım ettiği burada okunur.

video

bulgular

Angina ile sıkıştırır, gözle görülür bir iyileştirici etkiye sahiptir, ancak organizmayı aktive etmek ve hastalığın gelişmesini ve yayılmasını durdurmak için hastalığın ilk aşamasında daha iyi olmalıdır. Kontrendikasyonları ve sınırlamaları hesaba katmak gerekir. Ayrıca, anjina durumunda kompreslerin sadece terapötik önlemlerin bir parçası olduğunu hatırlamak gerekir. Komplikasyonları tedavi etmek ve önlemek için, yukarıdaki tedavi yöntemleri de dahil olmak üzere bir dizi önleme ihtiyaç vardır.

Bir sıkıştırmanın anjinayı iyileştiremeyeceğini unutmayın. İyi bir yardımcı olarak kullanılırlar.

Ayrıca angina Lugol ve Chlorhexidine tedavisinde de etkili oldu.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik farenjit

Makalenin yazarı, pratisyen hekim, terapist olan Çuklina Olga Petrovna'dır. 2003 yılından beri iş tecrübesi.Kronik farenjit, faringeal mukozanın sürekli inflamasyonu olan bir hastalıktır.

Gebelikte Tonsillit, Etkileri ve Tedavisi

Çoğu zaman, kadının hayatında bir hamilelik olarak unutulmaz bir dönem, çoğu zaman anne adaylarına eşlik eden bazı hastalıklar tarafından gölgelenmektedir. Gelecekteki annelerin hoş olmayan yoldaşlarından biri de bademcik iltihabıdır.