Loading

Larenjit ile sıkıştır

Larenjit sadece ilaç yardımı ile değil aynı zamanda halk yöntemleri ile de tedavi edilir. Bunlardan biri servikal bölgede ısınıyor. Bu yöntem, gırtlak ve farinks dokularından şişlikleri anında ortadan kaldırmanıza ve ayrıca analjezik bir etki sağlamanıza olanak tanır. Bu yöntemin avantajı, bir komplikasyon gelişimini önlediği ve aynı zamanda tamamen güvenli olduğu düşünülmektedir. Yetişkinler ve çocuklar için larenjit ile sıkıştırılabilir. Sadece her yaş için belli bir yöntem vardır.

Larenjitli kompreslerin kullanımı

Bu yöntemle, çeşitli tabakalardan oluşan iltihaplı bir bölgeye bir sargının emilimini anlamak gelenekseldir. ENT hastalıklarını tedavi etmek için iki tip kompres kullanılır: kuru ve ıslak. İlk durumda, boğazın hipotermisini önlemek mümkündür. İkinci tip işlem, sargıların terapötik solüsyonlarda ıslanmasını ve bunları ısıtmak ve iltihaplanma sürecini tasfiye etmek için göz alıcı tutmaktır.

Enflamasyonun odağına doğrudan nüfuz etmek için boğazda larenjit ile sıkıştırılır. Obsesif öksürüğü durdurmak için, bir ısınma etkisine sahip uygulamalar göğüse uygulanır.
Yetişkinlerde yerel tedavi için şunları kullanın:

 • uçucu yağlar;
 • kafur alkolü;
 • kırmızı şarap;
 • alkol tentürleri;
 • hardal.

Kompresler çocuklarda larenjit ile birlikte kullanılabilir. Sadece kullanılan bileşenler cildi yakmamak için daha yumuşak olmalıdır. Bu gibi durumlarda, aplikler, haşlanmış patates, bal, ılık su, porsuk yağı, bitkisel soğumadan yapılır.
Bu tedavi yöntemi, sadece sıcaklık yokluğunda veya akut bir dönemden sonra kullanılır.

Hastanın larinkste bir enflamasyonu varsa, enfeksiyonun daha da gelişmesini önlemek için dikkatli olunmalıdır. Patojenik mikropların metabolitleri, alerjik bir reaksiyonun olduğu, zehirlenmenin gelişimine yol açar.

İyileştirici bir etkisi olan bandajlar doku yapılarını ısıtır, böylece antikorların üretimini uyarır.

Enflamatuar odakta nötrofillerde bir artış ile, bakteri ve virüsleri yok etmek daha hızlıdır.
Sıkıştırmanın faydaları şunlardır:

 • doku yapılarının artan reaktivitesi;
 • rejeneratif süreçlerin hızlanması;
 • Hasarlı dokularda normal kan akışının restorasyonu;
 • inflamasyon bölgesinden fazla sıvı çıkışı;
 • infiltratların emilimi;
 • mukoza zarlarının şişmesi ve kızarıklığının giderilmesi.

Yoğun ısıtma ile, gemiler refleks seviyesinde genişler. Metabolik süreçler hızlandığında, siliyer epitel ve su-tuz dengesi restore edilir. Böylece iyileşme daha hızlı gerçekleşir.

Kuru ve ıslak kompresler

Tıpta, iki ana tip kompres vardır. Bunlardan ilki kuru olarak adlandırılır. Bu konsept altında, pamuklu ve tüllerden yapılmış bir bandajın anlaşılması alışılmış bir durumdur. Daha fazla aşırı soğutmayı önlemek için boğaza uygulanır. Boyundaki bu tip sıkıştırma genellikle ıslak uygulamalardan sonra uygulanır.

Isınma etkisini güçlendirerek balsam "Asterisk" yardımı ile olabilir. Yatmadan önce sinir sistemini rahatlatan, şişliği hafifleten ve terlemeyi ortadan kaldıran esansiyel yağları içerir.

Boğazda larenjitli ıslak kompresler KBB hastalıklarının tedavisinde daha sık görülür. Güçlü bir ısınma etkisi vardır, böylece kan akışını arttırırlar.
Onlar yapılır:

 • uçucu yağların bir karışımı;
 • alkol;
 • porsuk ya da kaz yağı;
 • hardalı;
 • tıbbi preparatlar;
 • bitkisel soğurmalar.

Gece için en az 6 saat olması gerektiğinden, gece boyunca boğaza uygulanırlar.
Ancak birçok hasta larenjit ile böyle bir işlem yapmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor? Bu konuda doktorların kendi görüşleri vardır. Sıkıştırmalar en güvenli ve ağrısız tedavi yöntemlerinden biridir. Sadece larinksin mukoza zarında değil, aynı zamanda hastanın mental durumu üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Çocuklara ve yetişkinlere bandaj uygulayabilirsiniz. Önemli bir durum, yüksek sıcaklık değerlerinin ve pürülan odakların olmamasıdır. Küçük çocuklarda prosedürün uygulanması yasaktır. Fakat yaşları 6 aydan az olmamalıdır.

Ortak tarifler

Isıtma kompresleri farklı olabilir. Her şey, tedavinin hangi bileşeninin kullanılacağına bağlıdır. İstenen etkiyi elde etmek için, pansumanları düzgün bir şekilde nasıl uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.
Tıbbi uygulamaları uygulamak için özel bir teknik var:

 1. Gırtlak ile boğazda kompres yapmak için bir parça gazlı bez alın ve birkaç kat halinde katlayın. Daha sonra seçilen çözümde emprenye edilir.
 2. Yalıtım malzemesini örtün. Polietilen veya kalın kağıt kullanmak en iyisidir. Bu katman önceki 1-1.5 santimetreden daha geniş olmalıdır.
 3. Sıcak etkisini artırmak için, cihaz pamukla yalıtılmıştır. Gerekirse, her şey bandaj veya ılık bir fularla sabitlenir.

Larenjit ile kompres geceleri olmalıdır. Sabah, her şey temizlenir ve cilt ilacın kalıntılarından ve yumuşak bir havludan bir sabun çözeltisi ile tedavi edilir.

Alkollü veya votka ile

Bu yöntem en yaygın kullanılanlardan biridir. Alkollü kompres çocuğa yapılırsa, çözelti soğutulmuş kaynamış su ile eşit oranda seyreltilmelidir.
Bir pamuklu gazlı bez giyer ve elde edilen bileşime emdiririz. Hafifçe sıkın ve boynuna sarın. Üstte polietilen veya gıda filmi ile sabitlenir. Sıcak etkisini güçlendirmek için bir eşarp giydik.

Prosedür 6 yaş üstü çocuklar için yapılabilir. Uygulamayı uygulamadan hemen önce cilt, bebek kremiyle yağlanmalıdır. Alkoldeki bandaj yaklaşık iki saat süreyle tutulmalıdır. Prosedür günde 3-4 kez tekrarlanır. Votka uygulamaları 10-12 saat boyunda kalır.

Patates püresi

Bir ısınma paketi patates, hassas insanlar, hamile kadınlar ve 6 yaşın altındaki çocuklar için alkol bandajları için mükemmel bir alternatiftir. Yemek pişirmek için bir patates alın ve büyük bir rende üzerine sürün. Tüm fazla meyve suyu sıkılır. Kalan kek gazlı bezle sarılır ve boğaz ağrısına uygulanır. Mumlu kağıt yardımıyla, düzeltin ve sonra sıcak bir eşarp ile sarın.
Bütün gece için bir bandaj kaldı.

Süzme peynirinden sıkıştır

Bu tip uygulama, küçük çocuklar veya hamile kadınlar için daha uygundur. Prosedürü uygulamak için serin bir süzme peynir alın ve 35 derecelik bir sıcaklığa hafifçe ısıtın. Bitmiş kitleyi gazlı bez üzerine bırakıp sarıyoruz. Boğaz ağrısına uygulayın. Üstte sıcak bir mendil koyduk.
Hastalığın akut seyrinde, aplikeler 20 dakikadan fazla olmamak üzere boyunda tutulmaktadır. Diğer durumlarda, süzme peynir kuruyana kadar bırakılır. Prosedür günde birkaç kez tekrarlanır.

Dimexide ile sıkıştır

Bu tedavi yöntemi, ağır büyümüş lenf düğümleri için daha uygundur. Ön ilaç, eşit oranlarda su veya tuzlu su ile seyreltilir. Terapötik etkiyi arttırmak için furacilin eklenir. Bitmiş ürünün 100 mililitresi için 2 tablet yerleştirilir.
Bir gazlı bez bandajı yaparız ve sonra çözeltiye daldırırız. Hafifçe sıkın ve servikal bölgeye uygulayın. Bu uygulamalar 20 dakikadan fazla tutulmamalıdır. Tekrarlama manipülasyonları günde 2-3 defaya kadar olmalıdır.

Sabunlu şal

Ev sabunu mükemmel bir antiseptiktir. Birçok bakteri, virüs ve mantar türü ile başa çıkmanızı sağlar.
Bir kompresi iki şekilde hazırlayabilirsiniz:

 1. Küçük bir parça çamaşır sabunu alıp büyük bir rende üzerine sürüyoruz. Su banyosunda hafifçe ısıtın, böylece sıcaklığı 35-37 derece. Bitmiş kompozisyon gazlı bezin içine yerleştirilir ve boynuna uygulanır. Polietilen ve sıcak bir fularla sarıyoruz. Sıkıştırma iki ila üç saat sürer.
 2. Bu yöntem çok daha basit. Gazlı bezleri ılık suda ıslatıp sabunla ovuyoruz. Boğaz ağrısını çevir. Bandajla tamir ediyoruz. Kompres tamamen soğuyana kadar saklayın.

Prosedürü günde 2-3 kez tekrarlayın. Çocukluk çağındaki bebekler ve çocuklarda ve gebelik döneminde kadınlarda kullanım için izin verilir.

Porsuk yağ ile sıkıştırır

Hayvansal yağ, küçük bir ısıl iletkenliğe sahip olan etkili ısınma maddelerini ifade eder. Ürünün bileşimi önemli mikro elementler ve vitaminler içerir, böylece vücuttaki kıtlığı dindirir. Ayrıca yağ rejeneratif süreçler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
Porsuk yağ, boğaz ağrısı sorunu ile en iyi şekilde başa çıkmaktadır. Stearik ve miristik asit içerir. Etkileri, vazodilatasyon ve kan akışının hızlandırılmasına yöneliktir.
Porsuk yağ, alerjik reaksiyonlara neden olmaz, cildi yakmaz. Bu nedenle, 2 yaşından büyük çocukları tedavi etmek için kullanılır.
Bir sıkıştırmayı ayarlarken aşağıdaki önerilere uymak gerekir:

 1. 50 gram yağ alın ve su banyosunda eriyin.
  Bunu gazlı bezle emprenye ediyoruz.
 2. Torasik ve servikal bölgeye uygulanır.
 3. Pamuk yünü ve bandajı onardığınızdan emin olun. Sıcak bir fular giydik.

Prosedürün süresi 4 ila 6 saat arasında değişir.
Terapötik etki, ısınma ve adsorbe edici özelliklerin varlığına dayanır. Porsuk yağ, etkilenen dokulardan zehirli maddeler çekebilir. İyileşme sürecini hızlandırmak için, komprese günde 2 kez uygulanması tavsiye edilir.

Komarovsky, larenjit ile sıkıştırır

Dr. Komarovsky'nin de dahil olduğu pek çok doktor larenjitle birlikte sıkışmaların önemli rol oynadığına inanıyor. Bu, sadece boğaz ağrısı üzerinde değil, aynı zamanda hastanın psikolojik durumunda da olumlu bir etkisi olan güvenli bir prosedürdür.
Uygulamalar uygulanırken, ısınma ve yatıştırıcı bir etki gözlenir. Prosedür sırasında, kesiklerin akışı artar, böylece etkilenen bölgeden toksinler çıkarılır. Böylece hastanın sinir sistemi sakinleşir, tahriş ve gerginlik giderilir.
Komarovsky, kompreslerin küçük çocuklar için ek tedavi olarak uygun olduğuna inanıyor. Ve hastalığın catarrhal formu ile, bunları tedavide ana yöntem olarak kullanabilirsiniz.

Prosedürden önce, bileşen bileşenlerine karşı alerjik reaksiyon olmadığından emin olmalısınız. 6 yaşından küçük çocuklar güvenli gıdalardan baskı yapmaktan daha iyidir. Bu amaçla, süzme peynir, patates, çamaşır sabunu, porsuk yağı mükemmel uyum sağlayacaktır.

Okul çağındaki çocukların ve yetişkinlerin alkol, votka, hardal, tıbbi çözümler şeklinde daha güçlü maddeler kullanmaları önerilir.

Pansuman süresi 4 ila 10 saat arasındadır. Ancak, örneğin peyniri veya Dimexide ile kısa bir uygulama ile sıkıştırılmış kompresler vardır.

Sıkıştırmaları uygulamak için öneriler listesi

Larenjit tedavisinde ısınma uygulamalarının uygulanması her zaman mümkün değildir. Sıkıştırmayacağınız birkaç öneri vardır:

 1. 37.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık varsa, prosedürü gerçekleştiremezsiniz.
 2. Hastalık akut formda ise ve aynı zamanda irin ayrılması ile birlikte gelirse, o zaman sıkıştırır, sadece kullanılmayacaktır, aynı zamanda tersi bir etkiye sahip olacaktır.
 3. Apse var ise veya pansuman uygulamalarından uygulama alanında yaralar varsa, reddetmek daha iyidir.
 4. Hastanın kardiyovasküler sistemde sorunları varsa veya kan dolaşım bozuksa, kompres uygulanamaz.
 5. Kontrendikasyon, boğazda tümör benzeri bir oluşumun varlığıdır.
 6. Larenjit'e karşı otit gelişen bir çocuk için işlem yapılması yasaktır.

Kompresör çıkarıldıktan sonra, ürünün kalıntılarını ılık su ve havlu yardımı ile çıkarmak gerekir. Etkisini arttırmak ve hipotermiyi önlemek için 15-20 dakika kuru kompres uygulayın.
İşlemden sonra, 1.5-2 saat boyunca dışarı çıkmak tavsiye edilmez. Bütün manipülasyonları gece geçirmek daha iyidir.
Larenks ile sıkıştırır - larinksin tedavisinde mükemmel bir tekniktir. Boğazın sadece ağrmaya ve terlemeye başladığı ve sıcaklığın henüz yükselmediği durumlarda bu yöntemin kullanılması, hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında daha iyidir. Kullanmadan önce bir doktora danışın.

Larenjitin kompreslerle tedavisi

Larenjit ile sıkıştırır, ıslak ve kuru olabilir. Aynı zamanda, nemli kompresler gece yerleştirilmeli ve gün içinde kuru kompresler yapılmalıdır. Maruz kalma alanı - göğüs veya boyun.

Larenjitli ıslak kompresler

Larenjit ile boğazda ıslak kompresler, enflamatuar sürecin gerçekleştiği alanı derinden ısıtır. Sıkıştırmak için bileşimin hazırlanması genellikle kullanılır:

 • Uçucu yağların karışımları,
 • alkol,
 • Porsuk şişman,
 • şarap,
 • Kafur alkolü
 • İç yağ
 • hardal,
 • Calendula'nın alkol tentürü.

Alkol larenjit ile sıkıştırır

Larenjit ile alkol veya votka kompresini kullanırken, votka veya alkol 1: 1 oranında sıcak kaynamış su ile seyreltilmelidir. Pamuklu gazlı bez, hazırlanan solüsyon ile ıslatılmalı, biraz sıkılmalı ve boğazın etrafına sarılmalıdır. Daha sonra pansuman bir polietilen veya yiyecek tabakası ile kapatılır ve boynun üzerinde bir yün atkı haline dönüşür. Alkol solüsyonu bebeğin cildinde tahrişe yol açabileceğinden, boynun yağ kremi ile kaplanması tavsiye edilir. İdeal seçenek - normal bir bebek kremi. Lenfatik ve kan damarlarının çalışmasını engellememek için kompres, boynu kuvvetli bir şekilde sıkmamalıdır. Prosedür en az 10-12 saat sürer, bu yüzden geceleri harcamak daha iyidir. Bandaj çıkarıldıktan sonra, boyun alkol ile ovulmalı ve yine bir yün atkı ile kapatılmalıdır.

Iç yağ ve porsuk yağ ile sıkıştırır

Bu tür sıkıştırmalar - Kuzey halklarının geleneksel tıbbının ayrılmaz bir unsuru. Yüzyıllar boyunca, onların etkinliğini kanıtladılar, bu yüzden bugün aktif olarak kullanılıyorlar. İşlem için, bileşim hastanın boynuna, göğsüne ve arkasına uygulanır ve daha sonra bu bölgeler cildin ısınmasına ve kızarmasına kadar aktif olarak ezilir. Daha sonra boğaz bir yün atkı ile kapatılır, pamuklu bir tişört hasta bir erkeğin üzerine konur ve üzerinde yün bir ceket bulunur. Gerekirse, iç yağ ve porsuk yağ daha uygun domuz eti veya kaz yağı ile ikame edilebilir.

Yetişkinler ve çocuklar için larenjit için hardal

Gorchichniki - bu yetişkinleri ve çocukları larenjit tedavisi için harika bir yoldur. Cildi mükemmel bir şekilde ısıtarak sinir uçlarını tahriş eden ve bağışıklık sistemini harekete geçiren değerli esansiyel yağı öne çıkarırlar. Sonuç olarak, hasta kan dolaşımını ve metabolik süreçleri aktive eder. Bundan sonra acı yavaş yavaş gider ve iltihap durur. Ayrıca, hardal - bu büyük bir rahatsızlıktır. Seçilen bölgede kan dolaşımını teşvik ettiğinden, vücudun diğer kısımlarındaki damarlar boşaltılır.

Bununla birlikte, larenjitli hardal sıvaları kullanarak, cilt yanıkları olan bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Sarı kart zamanla ciltten çıkarılmazsa, birkaç dakika içinde yerine kırmızı bir dikdörtgen oluşur. Bu hastaya daha fazla sorun veren bir yanıktır.

Larenjitli bir çocuk için hardal kompresini yapmak için şunları hazırlamanız gerekir:

 • Bir paket hardal sıva,
 • Peçete,
 • Havlu
 • Bir bardak sıcak su,
 • Battaniye.

Gorchichniki tek tek suya düşer ve sonra deri hardal tarafına yapıştırılır. Plakalar arasında 1.5 cm'lik bir mesafe bırakılmalıdır.

Genellikle larenjitle birlikte, boynun, sırtın ve göğsün ön yüzeyine hardal sıvalar yerleştirilir, istisna kalp bölgesidir.

Üstte, bir havlu ve sıcak bir battaniye ile kaplıdır. Prosedür yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Larenjit ile kuru kompresler

Sabah larenjitli kuru kompresler yapılmalıdır. Bir ısınma solüsyonu ile gazlı bez bandajı çıkarıldıktan sonra, bir boyunda temiz bandaj tekrar bağlanır ve bunun üzerine bir yün atkı. Bu, nemli bir kompresin etkisini uzatmanıza ve boğazda iltihaptan kurtulmak için en uygun koşulları sağlamanıza olanak tanır. Gırtlak ile larenjit ile kuru kompresler genellikle 4-8 dakika yaşlandırılır. Sonra iki saatlik bir ara vermeniz ve prosedürü tekrarlamanız gerekir. Kompresörü çıkardıktan hemen sonra çıkamayacağınızı unutmamak önemlidir. Soğuk hava hastanın durumunu kötüleştirebilir.

Komarovsky, larenjit ile sıkıştırır

Ülkenin ana çocuk doktoru Oleg E. Komarovsky, transfer için tam bir larinjit adanmıştı. Konuşma sırasında, bu hastalığın tedavisinde sıkıştırmanın önemini anlattı. Onun düşüncesine göre, kompresler, çocuğun sağlığına değil, ebeveynlerin psikolojik durumu üzerinde daha yararlı bir etkiye sahip olan, kesinlikle güvenli ve pratikte işe yaramaz bir prosedürdür.

Yapının her bir ardışık tabakasının, bir öncekinden 2-4 cm daha geniş olması gerektiği geleneksel bir sıkıştırma modeli vardır. Bütün tabakalar aynı anda pişirilmeli, birbiri üstüne masa üstüne konmalı ve daha sonra tüm yapı çocuğun boğazına aktarılmalıdır. Prosedürün standart süresi 4 ila 8 saattir.

Önemli!

Sıkıştırmanın sadece beklenen faydaları getirmeyeceği, aynı zamanda çocuğa büyük zarar verebileceği durumlar olduğu anlaşılmalıdır. Örneğin, larenjit akut otitle birlikte görülür. Bu gibi durumlarda, ısınan kompresler kesinlikle yasaktır!

Kompresyonu larenjit ile uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ve sadece onayından sonra, boyun, boğaz ve sırt için ısınma bileşiklerinin hazırlanmasından güvenle devam edebilirsiniz.

İnsanların boğazdaki ağrılardan sıkıştırdığı reçeteler programın izleyicileri tarafından paylaşılıyor "Ucuz ve kızgın: soğuk algınlığı kompreslerle tedavi ediyoruz."

Larenjit ile boğazda sıkıştır

Soğuk mevsimin başlangıcıyla, insanlar sıklıkla larenjitle karşı karşıya kalırlar. Boğazdaki acıya, öksürük katılır, ses çok çürür, hatta belki de tamamen yok olur. Geleneksel ve aynı zamanda etkili tedaviyi tercih edenler, büyükannelerin kullandığı bir yöntem olan larenjit ile bir kompres yapacaklar.

Bandaj nasıl yapılır?

Ağrılı duyuları gidermek, boğazın şişmesini azaltmak, etkilenen bölgede kan dolaşımını iyileştirmek için larenjit ile sıkıştırmak gerekir.

Kuru ve ıslak

Bu hastalıkta iki tip tıbbi pansuman kullanılır:

 • Kuru. Steril gazlı bezlerden istenen kat üzerinde bir bandajla sabitlenmiş birkaç kat halinde "katlanmışlardır". Bandajlar hiçbir şeyi emdirmez, gün boyunca veya ısınma prosedürlerinden sonra boyundaki hipotermiden korurlar.
 • Islak. Larenjitle benzer bir komprese maruz kalma süresi en az 8 saat olması gerektiğinden, derin bir ısınma için tüm gece boyun veya göğüste bırakarak derin bir ısınma için kullanılır. Bu pansumanların ana tabakası çeşitli çözeltiler ve preparatlarla nemlendirilir.
İçeriğe geri dön

Üç katmanda

Larenjitleri tedavi eden bandajlar "üç katmanlı" dır. Onları böyle yap:

 • İlk katman içseldir. Birkaç kez yapmak için bandaj, gazlı bez, pamuklu kesim ekleyin.
 • İkincisi yalıtımdır. Bu, nemin içeri girmesine izin vermemesi gereken ısıyı tutan kağıttır.
 • Üçüncüsü dış olanıdır. Kompres yalıtım için kullanılır. Kalın bir pamuklu yün tabakası, bir yün (fular veya fular), yoğun doğal bir kumaştır.
İçeriğe geri dön

Yerleşim kuralları

Sıkıştırmaların uygulanmasında karmaşık bir şey olmadığı görülmektedir. Bununla birlikte, sadece bir süreliğine bandajla uzanmak için değil, aynı zamanda etkinin elde edilmesine izin veren belirli bir teknik var.

 • Nemli bir kompres üzerine uygulanan bir polietilen kağıt tabakası, ana sıvıdan daha geniş olmalıdır, böylece iyileştirici sıvı buharlaşmaz veya sızmaz. Üçüncü bir ısınma "top" olarak, bir eşarp veya pamuk (bir bandajla sabitlenmiş) kullanın. O da, öncekilerden daha fazlasını yapıyor.
 • Katmanlar havanın geçmesine izin vermemelidir. Cildin uygulanmasından sonra soğuk algınlığı hissedilirse, kompres yanlış yapılır.
 • Çok sıkı bir şekilde bandajı sabitlemeyin - böylece kan ve lenf damarlarını sıkma riski vardır. Bir tıbbi çözelti kumaşı ile nemlendirilmiş, gazlı bez alt çene altında palatine bademcikler, lenf düğümleri koymak daha iyidir.
 • Aynı dokuyu iki kez kullanmayın - cilt tarafından salgılanan toksinleri biriktirir.
 • Bandajı çıkardıktan sonra, cildi iyice silmeniz ve boğazınızı kısa, ince bir şeyle sarmanız gerekir. Manipülasyonlardan sonra döküntüler, diğer hoş olmayan reaksiyonlar varsa, kompreslerde ıslanmada kullanılan kullanımdan vazgeçilmesi gerekir.
İçeriğe geri dön

Ortak tarifler

Bir kompresin en iyi kullanımı larenjitden hızlı bir şekilde kurtulmak için nelerdir?

Kuzey tıp

Bu şekilde tedavi, kuzey halkları tarafından uzun zamandır beğendi. Böyle bir kompres normalden biraz farklıdır. Suet veya porsuk şişman ilk boyun, göğüs, hastanın sırtına uygulanır ve daha sonra yoğun ısı o gelen kızarıklık ve cilt duyumları bu alanlarda ezilmiştir. Boğazın bir yün atkı ile sarılmasından sonra, üstüne yün yapılmış bir süveter ya da bir üst tişört ya da bir tişört üzerine pamuk giydirin. Harici kullanım için, yöntem yetişkinler ve küçük hastalar için uygundur. Böyle sürtünme geceleri yapılır. "Egzotik" ilaçlar kaz ya da domuz yağı yerine geçebilir.

Alkollü veya votka ile

Isınma bandajının en basit ve ekonomik varyantı larenjit için geçerli olup, votka veya alkol olarak kabul edilir. Bunu yapmak için, su ile seyreltilmiş% 96 alkol (1: 3) veya su ile seyreltilmiş votka (eşit parçalarda) nemlendirmeniz gerekir. Alkol ve votka sıklıkla cilt tahrişlerine neden olur. Bu yardım vazelininden kaçının, çocuk kremini - ısınan bandajın "istiflenmesi" öncesinde uygulanır.

Bu sıkıştırmayı gece daha iyi uygulayın (üst üste beş ila yedi gün). Başka bir seçenek, sadece iki ila üç saat boyunca boğazda tutmaktır, ancak prosedürü günde üç ila dört kez yapmaktır. Alkol kompresleri üç yaşından küçük bebeklerde semptomları hafifletmek için kullanılmaz.

Tanıdık hardal sıvaları

Larenjit durumunda, hardal sıvaları boynun önüne yerleştirilir (bazen - göğüste, topuklarda). Öncelikle, bu sıcak yamalı ya da poşetlerden oluşan bir tabaka ile çok fazla ılık su hardal bir karışımla nemlendirin, cildinize koyun ve polietilen veya bir parça keten bezle kaplayın.

"Tut", kompresin yirmi dakikaya ihtiyacı var (çocuklar - en fazla on). Çok sert yanarsa - kompresin kompresini cilde gevşetmek veya tamamen çıkarmak gerekir.

Kontrendikasyonlar var

Doktorlar kategorik olarak ısınma kompreslerini kullanmama önermez:

 • sıcaklık 37.5 ° C'nin üzerinde "sıçradı";
 • bandajın uygulanmasının planlandığı yerde deri lezyonları (dermatit, püstül, kaynama, iltihap) vardır;
 • kardiyovasküler patolojiler, dolaşım sistemi hastalıkları (trombozlar, ateroskleroz), onkolojik hastalıklar, tüberküloz;
 • Hasta bir yaşın altındaki bir çocuktur.

Sıkıştırma, kalbin yanında, omuz ağızlarında ve omurgada değil, sadece göğsün ve boğazın üzerine yerleştirilir.

Kompres larenjit ile yardımcı olacaktır

Boğaz hastalıkları ile, özellikle soğuk algınlığı ve yağmur yağışı başladığı zaman, sık sık karşılaşırız. Bir doktora danışmak ve onlara reçete edilen tüm ilaçları satın almak için zamanımız ya da arzumuz her zaman olmaz, ki bu zamanımızda hiç de ucuz değildir. Bazen bir dizi manipülasyon yapmak yeterlidir ve yine çalışıyorsunuz.

Nazofarenks hastalıkları türlerinden biri larenks ve vokal kordların mukoza zarının iltihaplanmasına neden olan larenjittir. Tedavinin en etkili yöntemlerinden biri, boğazda larenjit ile bir komprestir. Özü, boynu veya göğsü şifa verici maddelerle birlikte çok tabakalı bir sargıyla sararak, emici ve anti-enflamatuar bir etkiye neden olur. Larenjit tedavisinde, iki tip nemli ve kuru kompres vardır.

Kompresör hazırlama tekniği ↑

Temel olarak, üç katmandan bir sıkıştırma yapılır:

 • İlk tabaka iç olarak kabul edilir ve eğer bandaj veya gazlı bezden yapılmışsa

Sıkıştırılmış malzemeler

ne biri ne de diğeri pamuklu, pamuklu kumaş kullanamazsınız. İç tabaka ıslatılır veya vücudun hastalıklı kısmını etkileyecek gerekli ilaç uygulanır.

 • İkinci tabaka, orta tabakanın polietilen veya kağıt olarak yalıtıcı olduğu düşünülmektedir. Temel amacı, ilacın ısı ve yararlı özelliklerini korumak için nemi üçüncü tabakaya ve mümkün olduğunca uzun bir süre geçirmek değildir. Daha iyi yalıtım için orta tabakanın genişliği içten biraz daha geniş olmalıdır.
 • Üçüncü tabaka, dış tabaka, ısınmaya hizmet eder. Onun için kalın bir pamuklu yün, bir yün şal veya başka yoğun, sıcak bir bez kullanabilirsiniz. Katman iki öncekinden daha geniş olmalı, boynuna rahatça oturmalıdır, ancak rahatsızlık yaratmadan. Yalıtım tabakasından sonra bir pamuklu yün topu uygulandığında ve bir ısınma, sabitleme bezi sonrasında, her iki varyantın başarılı bir şekilde uygulanması mümkündür.
 • Kompres çeşitleri ↑

  Larenjit ile nemli bir kompres boğazın derin ısınmasını destekler, gece boyunca uygulanması tavsiye edilir, çünkü en az sekiz saat boyunca yara yerinde uygulanmalıdır. İlacın temeli kullanılabilir:

  Bal sıkıştırmak için mükemmel bir araçtır

  • bal;
  • Bir yanık oluşumunu önlemek için önceden 1: 1 oranında seyreltilmiş votka veya kafur alkolü;
  • uçucu yağlar;
  • şarap;
  • iyodinli gliserin;
  • calendula tentürü;
  • porsuk veya iç yağ (muhtemelen kaz yağı ile değiştirilir).

  Gazlı bez bandajın larenjit ile ana etkisi:

  • ağrı sendromunun kesilmesi;
  • boğazın şişmesi azaltılması;
  • kan dolaşımının iyileştirilmesi.

  Etkili bir ilaç, bir demiksitli bandajdır. İlaç mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Çoğu zaman bal ve aloe suyu ile kombine edilir. Demixid'i su ile seyreltme ihtiyacını unutmamak önemlidir, aksi takdirde vücut yanar. Seyreltilmiş preparasyon bal ve aloe suyu ile eşit parçalarda karıştırılır, bu çözelti ilk gazlı bezle nemlendirilir ve boyun veya toraksa uygulanır ve yalıtılır. Böyle bir bandajla en az üç saat olmalı, gece için çıkabilirsiniz.

  Gırtlak ile larenjit ile kuru kompres gün boyunca daha sık kullanılır, gece, nemli sonra değiştirilebilir. Zayıf bir ısınma etkisine sahiptir, uygulama türündeki ilk türden farklıdır, sadece herhangi bir tıbbi madde ile nemlendirilmiş bir iç tabakanın yokluğunda farklıdır. Dışarıya çıkmanız gerektiğinde kullanılabilir. Daha fazla verim elde etmek için, daha fazla ısı tutmaya yardımcı olacak, yünlü kumaşı veya fularını çamaşır sabunu ile ovalayabilirsiniz.

  Kuru bir bandaj şeklinde ısıtılmış tuzu, darı veya kumu alabilirsiniz. Bileşeni ısıtdıktan sonra, üzerine bir battaniye ya da battaniye ile kaplanmış, göğsün üzerine yerleştirilmiş bir doku torbası içine dökülür, yöntemin bir ısınma etkisi vardır.

  Önemli! Bir pamuklu gazlı bezin bazı bileşenleri alerjik reaksiyona ve tahrişe neden olabilir, çok dikkatli olun!

  Kontrendikasyonlar ↑

  Larenjit kompresinin terapötik etkisine ek olarak, yüksek sıcaklıkta kullanıldığı takdirde durumu kötüleştirebilir.

  37.5 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda kullanımı kesinlikle yasaktır.

  Kalbinde, omuz ağızlarında ve omurlarda, sadece boğazda ve göğsünde pamuklu gazlı bez giymek yasaktır.

  Furuncles veya dermatit cildinin gerekli alan üzerinde varlığı durumunda kontrendikedir.

  Boyunun çok hassas bir cilt olduğu ve alerjik bir reaksiyonu önlemek için, el bileğinin iç kısmındaki komprese yönelik gelecekteki bir çözüm önerisinin uygulanması önerilmektedir. Ayrıca, yağsız olarak, örneğin, alkol kullanılmadan önce, pansuman alanını bebek kreması veya vazelin ile önceden yağlamak tavsiye edilir.

  Kompresyonu uygulamadan önce, kendi kendine ilaçlama yöntemlerinden herhangi birinin sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden, hastalığın seyrini arttıracağından, ilgili hekime danışmanız tavsiye edilir.

  Larenjit ile bir kompres yapmak mümkün mü? Boğaz ısınma için 12 kanıtlanmış yemek tarifleri

  Boğaz savunmasız bir kişidir. Larenjit, özellikle sokakta soğuk ve yağmurlu olduğunda yaygındır. Modern gerçeklerde, bir doktora danışmak için genellikle zaman yoktur. Ayrıca, herkes reçeteli cihazların fiyat kategorisi için ödeme yapamaz. Ancak çağrıları, boğaz hastalıklarını tedavi etmek için en basit ve uzun süredir kullanılan yöntemlerle donatılmış olan doktora iletebilirsiniz.

  Hastalık, ses telleri ve gırtlak mukozasını etkileyen güçlü bir inflamatuar süreç ile karakterizedir. Larenjit ile etkili bir tedavi yöntemi boğaz bölgesinde uygulanan bir komprestir.

  Prosedürün faydaları

  Boğaz üzerinde sıkıştırmak bir anti-inflamatuar ilaç olarak kullanılır. Ödemi mukoza larenksinden temizler ve hastalıktan etkilenen bölgede kan dolaşımını normalleştirir. Bu tedavi yöntemi aynı zamanda analjezik olarak da etkilidir.

  Üretim teknikleri

  Aslında, kompres çok katmanlı bir gazlı bezdir. Bu bandajın her bir tabakası işlevini yerine getirir.

  Aşağıdakileri yaparken, aşağıdaki kurallara uyun:

  1. İlk katman (iç). Hem gazlı bez hem de bandajdan yapılır. Ne biri ne de diğeri mevcut değilse, ince bir havlu alın. Bu tabaka içseldir, bu yüzden bir ilaç çözeltisiyle tedaviye ihtiyaç duyar.
  2. İkinci katman (yalıtım). Bunun için bir polietilen torba uygundur. Bu tabakanın ana amacı, nemin ve ısının akmasını önlemektir. Bu amaçla, ilk kattan daha geniş yapılır.
  3. Üçüncü katman (yalıtım). Onun için eşarp veya yün şal kullanın. Sıkıca oturmalıdır, ancak hiçbir zaman hastanın boynunu sıkmamalıdır.

  Sıkıştırmaları uygulamak için öneriler listesi

  İlk bakışta larenjit ile bir kompres uygulamak kolaydır. Ancak, istenen sonuç için, bu konudaki önerileri takip edin.

  Sıkışanlar kuru ve ıslak olarak ayrılır. Sıcağı kuru tut ve nemli boğazını ısıt.

  1. Daha önce de belirtildiği gibi, katmanların genişliğindeki oranlara dikkat edin. Böylece, ilk katman en dar olanı, ikincisi ilkinden daha geniştir ve üçüncüsü ikincisinden daha geniştir. Önce gazlı bez, sonra bir paket ve sonra sıcak bir fular veya fular gelir.
  2. Sıkı bir bandaj al. Hastanın bandajın uygulandığı cilt bölgesinde soğuk algınlığı durumunda - yeniden uygulayın.
  3. Sargıyı aşırı sıkmayın. Çok sıkı bir bandaj kan damarlarını sıkar ve rahatsızlık getirir, iyi değil. Bandaj uygulamak için en iyi yer, çene altındaki lenf düğümlerinin üstündeki bölgedir.
  4. Bir kompres için aynı gazlı bandajı tekrar kullanmak buna değmez. Gazlı bez, cildi salgılayan toksinleri emer.
  5. Bandajı çıkardıktan sonra - cildi kurulayın. Ve sonra tekrar ısıtın, bir mendil veya fular sarın. Bu prosedürlerden sonra kızarıklık veya başka bir rahatsızlık varsa, bu kompresden vazgeçin.

  Bu videoda, Tatiana Yankina size bir sıkıştırmayı nasıl yapacağınızı gösterecek:

  Kuru kompres

  Her şeyden önce, bir sargı bezi alın ve 2-3 kat katlayın. Daha sonra, bir bandaj kullanarak, boğaz bölgesine sabitleyin. Bu bandajı emmek imkansız. Bu tür bir sıkıştırma, boynun gün boyunca "soğumaya" izin vermez.

  Larenjitli kuru kompresler genellikle çocuklara uygulanır. Bir buçuk saat dışarı çıkıp ayaklarını sıcak tutamazsın.

  Islak kompres

  Geceleri koyun, göğüste veya boynunda oturun. 8 saatten az olmayan bir süreye uygulayın. Kuru kompresin aksine, nemli kompres özel tıbbi çözümlerle emprenye edilir.

  alkol

  Bir alkol sargı bezi hazırlamak için, 1: 3 oranlarını gözlemleyerek,% 95 alkolü ılık suyla seyreltin. Bir hafta boyunca geceyi sıkıştır.

  Etanol alkol için bir alternatiftir.

  Bunu kullanmanın bir başka yolu, bandajı 2 saat boyunca boğazınızda tutmak ve bu prosedürü günde 4 kez tekrarlamaktır. Alkol içeren sargının cilt tahrişine neden olduğu gerçeğinden dolayı, cilt bölgesi petrol jeli ile önceden yağlanabilir.

  votka

  Votka pansumanını kullanmadan önce, votkayı bire bir oranında sıcak su ile seyreltin. Hazırlanan bandajı sonuçtaki çözeltiyle sarın ve hafifçe sıkın. Sonra boğazını sarın.

  Sonraki adımlar: pansuman bir paketle ve paketin üstünde sıcak bir eşarp veya mendille kapatılır. Prosedür süresi 10-12 saattir, bu nedenle geceleri bir kompres uygulamak tavsiye edilir. Prosedürden sonra, boynu kurulayın ve yün veya sıcak bir fulardan oluşan bir eşarp ile yeniden sarın.

  Sabun dayanarak

  Paçanı sabunla yıkayın ve boğazınızın etrafına sarın.

  Ardından, yukarıdaki filmle paçavrayı örtün ve gece boyunca bırakın.

  lor

  Önceden sıkıştırılmış süzme peynir bir gazlı bez sargı sarılı. Marlen bataryayı ısındı. Yatmadan önce çok katmanlı bir bandaj uygulayın. Bu tür bir tedavi, ağrıyı hafifletir ve vücuttaki normal kan dolaşımını iyileştirir.

  Patates püresi

  Patatesleri önceden öğütün. Ortaya çıkan kek, gazlı bezin içine sarılır ve boğaza tutturulur. Mumlu kağıt yardımıyla ortaya çıkan bandajı örtün ve ortaya çıkan tasarım atkısı veya mendili onarın. Bütün gece ateş etmeyin.

  Alternatif olarak, patatesleri kaynatın ve gazlı bezin üzerine püre haline getirin.

  Dimexide kullanımı ile

  Lenf düğümlerinin büyütüldüğünden emin olun. Dimeksid su ile 1: 1 oranında seyreltilir ve her 100 mililitre solüsyon için iki Furacilin tableti eklenir.

  Bu kısa etkili bir kompres. En fazla 20 dakika süre ile ayarlayabilirsiniz.

  Hardal aplike

  Un ve hardal tozunun bire bir oranında bir karışımıdır. Elde edilen karışımdan, meyili karıştırın. Elde edilen hamur kumaşa 1 cm'lik bir tabaka ile uygulanır ve boğazda sabitlenir. Yanma hissi olduğu anda - çıkarın.

  Iç yağ veya porsuk yağ kullanımı ile

  Bu tür sıkıştırma sargıları, kuzey halklarında kullanılır.

  Kompresin özelliği, yağ veya yağın hastanın sırtına, göğsüne ve boynuna uygulanması ve daha sonra cilt kızarıncaya ve ısınmayacak kadar ovuşturulmasıdır. Bundan sonra, boğaz bir eşarp ile kapatılır, bir pamuk yelek ve bir yün kazak ya da kazak hastaya konur. Bir porsuğun yağ veya yağının analogları domuz veya kaz yağıdır.

  Hardal

  Larenjitli hardal sıvaları koymak, ayakları, sırtları ve boğazın bir parçası olmalıdır.

  Tahriş edici etkileri bağışıklık sistemini daha aktif çalışmaya teşvik eder. Böylece, iyileşme 3-7 gün içinde gerçekleşir. Ancak, bir çocuğa hardal sıvaları koyarsanız, cilde zarar vermemek için dikkatli olmanız gerekir.

  Isınma unları

  Isıtma spreyleri okaliptüs yağından yapılır. Yağ balsamı "yıldız" değiştirin. Rastirki boğazın spazmlarının yoğunluğunu azaltır.

  Kontraendikasyonları sıkıştırmak

  Pozitif etkinin yanı sıra, kompresler insan vücudunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, bu veya böyle bir kompres kullanmadan önce, bileşenlere alerjisi olmadığından emin olun.

  1. Hastanın vücut sıcaklığının 37.5 ° C'nin üzerinde olması durumunda, kompresin uygulanması kontrendikedir.
  2. Hastalık akut faza girmişse, o zaman kompres herhangi bir kullanımda olmayacaktır, ancak durumu daha da kötüleştirebilirsiniz.
  3. Boyunda apseler veya yaralar varsa, kompreslerin kullanımı ciltte komplikasyonlarla doludur.
  4. Kalp problemleri olan veya kan dolaşım bozukluğu olan kişilerin de komprese takmamaları tavsiye edilir.
  5. Boğazdaki tümör - bir kompres kurmak için yasak.

  Kompresörü uygulamadan önce doktora danışmak gereksiz olmayacaktır.

  Banyo ve larenjit

  Larenjitli bir banyoyu ziyaret etmek, aşağıdaki kurallara uyulduğunda kontrendike değildir ve tavsiye edilir:

  1. Akşamları saunaya veya saunaya gidin.
  2. Buhar odasında 5 dakikadan fazla kalmak yasaktır.
  3. Buhar odasındaki havayı çok fazla ısıtmayın. Optimum sıcaklık 90 ° C'dir.

  Banyo terapötik etkisini artırmak için bitkisel ilaç yardımcı olacaktır. Prosedür için, kullanın:

  • kekik;
  • adaçayı;
  • Frenk üzümü yaprakları;
  • karahindiba kökü;
  • aromatik yağlar: şeftali, deniz topalak, kayısı.

  Doktor Komarovsky'nin tavsiyesi

  Komarovsky yayınında, larenjitin kompreslerle tedavi yönteminin işe yaramaz kadar güvenli olduğunu açıkladı.

  Ona göre, bu ebeveynleri çocuklara davranmasından daha fazla yatıştırır.

  Özetleyelim

  Bir kompresyon pansumanı uygulama prosedürü ne kadar güvenli olursa olsun, bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Bu olası olumsuz etkileri önleyecektir.

  Larenjit ile boğazda kompresyon, üretim teknikleri ve uygulama

  Larenjit altında yaygın olarak larinks ve vokal kordları etkileyen inflamatuar bir süreç olarak anlaşılır. Genellikle soğuk algınlığı veya bulaşıcı hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Larenjit zamanında başlamazsa, olumsuz etkilere yol açabilir. Fakat hastalığı kendiniz nasıl ayırt edersiniz ve larenjit ile bir kompres uygulamak mümkün mü?

  Larenjitli kompres tipleri

  Boğazdaki ağrının giderilmesi, laringeal mukozanın şişkinliğini gidermek ve etkilenen bölgede kan dolaşımını iyileştirmek için boğazda larenjit ile bir komprese ihtiyaç vardır.

  Tıpta, iki tip terapötik kompres vardır.

  • Kuru tip. Gazlı bezin bandajı birkaç kat halinde katlanır. Daha sonra bir bandajla boğaz bölgesine sabitleyin. Kompresler hiçbir şeyle doymaz. Ancak gün boyunca boyundaki hipotermiden korunmaya yardımcı olurlar.
  • Islak tip. Larenjit ile bu kompres daha derin ısıtma için kullanılır. Geceleri servikal veya torasik alanda bırakılabilir. Bu durumda, sargı en az sekiz saat boyunca vücut üzerinde olmalıdır. Bu durumda, kompres özel çözümler veya preparatlarla emprenye edilir.

  Kompresyon yapma teknikleri


  Larenjit ile boğazda bir kompres, özel hazırlık gerektirir. Bu durumda pansuman üç katmandan oluşur.

  1. İlk katman içseldir. Bu nedenle bandaj veya gazlı bezden yapılır. Bu malzemeler mevcut değilse, ince bir pamuklu bezle değiştirilebilirler. İç tabaka ilaç çözeltisine batırılmalıdır.
  2. İkinci tabaka ortalama ve yalıtıcı olarak kabul edilir. Bunun için plastik bir poşet kullanılması tavsiye edilir. Ana amacı, nemi önlemek ve mümkün olduğunca uzun süre ısı tutmaktır. İkinci katın genişliği, ilkinden biraz daha büyük olmalı, daha sonra sıvı akmayacaktır.
  3. Üçüncü katman bir ısıtıcı olarak işlev görür. Böyle amaçlar için, sıcak bir eşarp veya yün şal mükemmel olacaktır. Yüzeysel tabaka, boynun etrafına sıkıca oturmalıdır, ancak herhangi bir şey sıkmayın.

  Boğazdaki kompreslerin uygulanması için öneriler

  Birçok hasta, bir komprese koymanın fazla zeka gerektirmediğine inanır. Ama hala pratikte pansumanların uygulanması konusunda çeşitli öneriler var:

  1. Kompresin üzerine yerleştirilen polietilen tabakası, ana gövdeden biraz daha geniş olmalıdır. Bu sıvının sızmadığı ve tüm tıbbi özelliklere sahip olduğu gerçeği için gereklidir. Her zaman üstüne sıcak bir fular ya da mendil koyun. Paket ve ana katmandan da daha geniş olmalıdır;
  2. Üst üste katlanmış katmanlar, havanın geçmesine izin vermemelidir. Hasta, pansumanı uyguladıktan sonra ciltte bir ürperti hissederse, kompres yanlış yapılır;
  3. Bandajı sıkmayın. Bu, kan damarlarının sıkışmasına neden olabilir. Tıbbi bir çözelti ile emprenye edilen pansuman, submandibular lenf nodlarının üzerine yerleştirilmek için daha iyidir;
  4. Aynı gazlı bez kullanmayın. Her yeni kompres taze olmalıdır. Eski bandajda, cilt tarafından salgılanan birçok toksin birikir;
  5. Kompresörü çıkardıktan sonra cilt iyice silinmelidir. Ve sonra birkaç dakika için tekrar eşarp sarın. Daha sonra ciltte bir kızarıklık veya başka rahatsızlık hissi ortaya çıkarsa, ıslak kompresler atılmalıdır.

  Larenjitli hardalların kullanımı

  Birçok hasta larenjitli hardal plaklarının konulup konulmayacağını merak etmektedir. Bu yöntem mükemmel kabul edilir, çünkü çocuklarda bile kullanılabilir. Boynun anterior bölgesine yerleştirilmesine izin verilir. İlk önce ılık su ile hardal ile ya da poşetle nemlendirin ve sonra cilde uygulayın. Çantayı üstüne yerleştirin ve bir eşarp ile bağlayın.

  Yetişkinlerin bandajları tutmak için yirmi dakika tavsiye edilir, çocuklar - ondan fazla değil.

  Larenjitli nemli kompreslerin hazırlanması

  Larenjit ile boğazda nemli bir kompres derin tabakaları mükemmel bir şekilde ısıtır. Uçucu yağlar, alkollü tentürler, porsuk yağ, şarap veya domuz yağı yapılabilir.

  En sık kullanılan alkol sıkıştırır. Ancak, ancak çocuk on yaşından büyükse ve çözelti daha önce suyla bire bir oranında seyreltilmişse, çocuklara ulaştırılabilirler. Bundan sonra, iç tabaka hazırlanan preparatta emprenye edilir, hafifçe sıkılır ve etkilenen bölgeye uygulanır. Sonra paketi ve fularını sarın. Bandajı en az on saat boyunca saklayın.

  Etkili araç bir demiksit ile bandaj kullanımıdır. İlaç mükemmel bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Genellikle aloe suyu veya sıvı bal ile kombine edilir. Ayrıca doktorlar ilacı suyla bire bir oranında seyreltmeyi önermektedir, aksi takdirde hasta yanıklara neden olur.

  Seyreltilmiş solüsyon bal veya aloe suyu ile eşit oranda karıştırılır. Daha sonra bandajı nemlendirin ve torasik veya servikal bölgeye uygulayın. Bir paket ve sıcak bir fularla örtün. Vücutta, kompres en az üç saat olmalıdır. Ama bir gece uykusu için bunu yapmak en iyisi.

  Bir başka popüler araç patates sıkıştırmasıdır. Hazırlanması için üç veya dört patates kaynatmanız gerekir. Ondan sonra, onları yulaf ezmesi durumuna öğütün. Ortaya çıkan karışım gazlı bez üzerine eşit olarak yayılmalıdır. Daha sonra birkaç katmana katlayın ve servikal bölgeye koyun. Bir paket ve sıcak bir fularla örtün. Patates sıkıştırması soğuyana kadar tutulmalıdır.

  Bir kompres hazırlamak için, yağ çözeltisi çocuklar için uygundur. Birkaç damla okaliptüs ve mentol yağının karıştırılması gerekir. Daha sonra solüsyona da daldırın ve servikal bölgeye tutun. Yetişkinler için bu yöntem votka ile kullanılabilir.

  Larenjitleri bal ve propolis ile tedavi edebilirsiniz. Ancak sadece hastanın bu bileşenlere karşı alerjik reaksiyonları olmaması durumunda. Etkili bir ilaç hazırlamak için anason, konyak ve bal tohumlarına ihtiyacınız vardır. Tüm parçalar birbirine karıştırılır, bir tabağa konur ve tam kaynamaya kadar bekletilir. Bundan sonra, bandaj sonuçtaki solüsyonda nemlendirilebilir ve bir boğaz bölgesine uygulanabilir. Bir paket ve sıcak bir fularla örtün, en az iki saat bekleyin.

  Larenjit ile kuru kompreslerin hazırlanması

  Altı yaşın altındaki çocukların kuru kompresler koyması tavsiye edilir. Sabahları yetişkinler tarafından yapılabilir. Islak bir bandaj yapıldıktan sonra bunları uygulayabilirsiniz. Larenjit ile, on dakikadan fazla olmamak gerekir. Prosedürü tekrarlayın her iki üç saatte bir olabilir. Sokaktaki bu manipülasyonlardan sonra bir buçuk saat boyunca gidemeyeceğini hatırlamakta fayda var.

  Kuru bir kompres olarak kum, tuz veya darı kullanabilirsiniz. Prosedürden önce, bileşenlerin ısınması ve ardından bir çorap veya mendile yerleştirilmesi gerekir.

  Kontraendikasyonlar prosedürüne

  Bazı durumlarda larenjit ile kompresler kesinlikle yasaktır. Bu nedenle, uzmanlar formdaki bazı sınırlamaları tanımlar:

  • sıcaklık göstergelerinin 37.5 derecenin üzerinde olması;
  • kompresin yerleştirileceği yerde cilt lezyonlarının, çiziklerin veya döküntülerin varlığı;
  • kardiyovasküler patolojilerin varlığı ve dolaşım sistemi hastalıkları. Bu tromboz, onkolojik hastalıklar, tüberküloz;
  • hastanın yaşı bir yıldan azdır.

  Çocukları ve yetişkinleri larenjit ile sıkıştırmak mümkün mü? Herhangi bir kontrendikasyon var mı?

  Larenjit, laringeal mukozanın inflamatuar bir hastalığıdır., kapsamlı tedavi önlemleri gerektirir.

  Böyle bir yöntem, kompreslerin uygulanmasıdır, ama bu yöntem esas olarak hastalığın başlangıç ​​aşamasında uygundur ve bu tedavinin sadece işe yaramaz olmayacağı, aynı zamanda hastanın sağlığına da zarar vereceği bazı kontrendikasyonlar vardır.

  Larenjit ile bir kompres yapmanın mümkün olup olmadığını ve hangi tariflerin en etkili olacağını detaylı olarak anlayacağız.

  Larenjit nedir?

  Larenjit - enfeksiyöz üst solunum yolu enfeksiyonu, Hangi patojenler larinksin mukoza zarını etkiler.

  hastalık işaretli şişlik eşlik, inflamatuar süreçlerin gelişiminden kaynaklanır.

  patojenler hastalık insandan insana bulaşabilen bakteri ve virüslerdir doğrudan veya ev içi temas halinde ve hava ile.

  Bu, patojenlerin hasta bir kişiden üç metre yarıçap içine yayıldığı zaman, hapşırma ve öksürükten kaynaklanır.

  Bir larenjit de kompres ile boğaz tedavisinin etkinliği

  ana sıkıştırmanın amacı larenjit ile - Ağrının giderilmesi ve ağrı sendromu çukurluğu etkilenen dokulara kan akışı nedeniyle.

  Her biri belirli belirti ve semptomlarla tedavi edilmek üzere, bandajların hazırlanması için çok sayıda reçete vardır.

  Bu losyon olduğuna inanılıyor ısınma etkisi var, ısı patolojik bölgede lokalize olur ve yalıtım ve sabitleme bandajı nedeniyle dışarı doğru yayılmaz.

  Yetişkinler ve çocuklar için larenjit için kompres çeşitleri

  Sıkıştırmalar iki büyük gruba ayrılır - kuru ve ıslak, ve gündüzleri kuru ve gece için ıslak bandajlar.

  Ilk durumda Prosedürün temeli, çeşitli katmanlarda katlanmış yoğun bir doku veya gazlı bez parçası ve bazılarıdır. ilaç emdirme tamamen yok.

  Islak kompresler sadece daha iyi ısınmayı teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda hastalığın semptomlarını da ortadan kaldırır. Tıbbi çözümler ve ajanlar ile emprenye.

  Losyon yapımının birçok yolu arasında, aşağıdaki ortak tarifler ayırt edilebilir:

  1. pansuman dimexide temelinde.
   Dimeksid, harici kullanım için bir anti-inflamatuar ilaçtır ve çocuklukta kullanım için herhangi bir kontraendikasyona sahip değildir.
   İlaç sonunda deri yoluyla iltihaplı dokulara emilir ve analjezik ve antiseptik etkileri vardır.
   Losyon için 10, 20 veya 30'luk bir çözüm kullanılır, ilacın 2 mililitresi, 18, 8 veya 6 mililitre su içinde seyreltilir.
   Konsantrasyon, ısıtma etkisinin ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır, çocuklar için kompreslerin hazırlanması için daha zayıf çözeltilerin kullanılması daha iyi bir şeydir.
   , Dimexidum ile emprenye edildikten sonra da preslenir ve boyun üzerine yerleştirilen doğal pamuk kumaş üzerinde daha iyi bir ürün halinde (buharlaşmanın önlenmesi için üst ek ilaç polietilen uygulanmış).
   Üçüncü katman, ısının kaçmasını engelleyen sıcak bir bezdir.
   araç gündüz veya gece için uygun, asıl şey, dimexid ile emprenye edilen tiroid bezinin alanını kapsamamaktır.
  2. pansuman porsuk yağ ile.
   Bu araç kendi saf haliyle Boyuna uygulanır ve yumuşak hareketlerle nazikçe ovulur., Bundan sonra bu şekilde ısıtılan alan sıcak bir bez veya fularla sarılır.
   En hafif dezenfekte edici ve analjezik etkisi olan porsuk yağ, daha önce hafifçe ısındığında oluşur.
   Isıtma etkisine ek olarak, porsuk yağı da içerdiği büyük miktarda B vitamini nedeniyle hastanın koruyucu mekanizmalarının çalışmasını uyarır.
  3. losyon votka ve alkol temelinde.
   Bu yöntem sadece yetişkinlerin ve üç yaşın altındaki çocukların tedavisi için uygundur.
   1 ila 3 oranında alkol ile su ile seyreltilmiş alkol içinde sıkıştırılmış bez emdirilir., ama yokluğunda, herhangi bir kaliteli votka kullanabilirsiniz, votka da su ile seyreltilir, ancak 1 ila 2 oranında.
   Eğer bir kompres uygulamak önce, iyice ovuşturun gereklidir ve doku ile temas halinde olacak cilt, yüzeyi, tahrişleri önlemek için çocuk krem ​​veya vazelin ile tedavi edilebilir.
   aşınma böyle bir kompres günde iki ila üç saat olabilir, günde üç kez empoze edin ya da günde bir kez bir kompres kullanın, ama bütün gece devam edin.
   Böyle bir kompresin ana etkisi ısınıyor.
  4. pansuman hardal sıvaları ile.
   sıradan Hardal ılık suda ıslatılır ve boğaz bölgesine bindirilir., Üstüne keten kumaş ile örtün, altında polietilen döşeme.
   eşit oranlarda kamfor alkol içinde su ile seyreltilir cilt sürtünebilir hardal sıvaları kullanmadan önce yanıkları önlemek için - Ürün hassas cilde sahip çocuklar veya hastaları tedavi etmek için kullanılıyorsa.

  Kompresyonları doğru şekilde nasıl yapılır?

  Larenjit ile özel, üç katmanlı kompresler kullanılır.

  Ek bir yalıtım tabakası olarak polietilen kullanılır, ısıyı korur ve dışarıdan neme izin vermez.

  Ek bir sıcaklık tabakası servis edilir üçüncü. Sıcak bir eşarp veya eşarp ile yapılır. Ek olarak, bu tabaka ilk ikisi için bir sabitleyici görevi görmektedir, bu yüzden çok sıkı bir şekilde bağlayınız, ancak boğazın çok sıkı bir şekilde sıkıştırılmaması ve hastanın nefes almasını engellememesi için.

  Genel olarak her üç katman da uygulanmalıdır çok fazla Sıkıca soğuk hava dışarı izin vermez.

  Gazlı bez tabakası her seferinde saf malzemeden yapılmalıdır.

  Gazlı bez miktarı sınırlı ise - parçalardan biri yıkanabilir ve kurutulabilir, ikincisi ise kompres olarak kullanılabilir.

  Bu gereksinim hijyen standartlarından kaynaklanmaktadır, çünkü pansuman sadece cilde emilen tıbbi buharları vermekle kalmaz, aynı zamanda vücut tarafından salınan toksinleri de emer.

  Kompres kullanıldıktan sonra ve kaldırılması cilt kuru bir bezle silinmelidir, ilacın kalıntılarını gidermek, ve sonra sıcak bir bezle sarın birkaç dakika.

  Kontrendikasyonlar

  Bu yöntemin kullanımı için kontrendikasyonlar arasında - 37.5 derecenin üzerinde sıcaklık, dermatit varlığı ve boğaz derisinde kaynar, yanı sıra alerjik reaksiyonlar hastada kullanılmış ilaçlarda.

  Yararlı video

  Bu videoda çocukların boğazını doğru şekilde nasıl sıkıştıracağınızı göreceksiniz:

  temel olarak sıkıştırır sadece zararlı, hastanın sahip olduğu alerji Kullanılan araçlarda, bu nedenle bu tür işlemlerden önce, bu reaksiyonların gösterilip gösterilmeyeceğini bulmak gereklidir.

  Bunu yapmak için Önceden bir doktora danışın, ve sonra Komprese ağrılı semptomlar için mükemmel bir ek ilaç olacak hastalığı.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Anjin iletilir nasıl öğrenin

  Angina akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkması sırasında, oklo-gotta bölgesi güçlü bir şekilde iltihap oluşturur ve üzerinde pus oluşur. Kural olarak, bakteriler, virüsler veya mantarlar neden olur.

  Bademcikleri evde ve geleneksel şekilde yıkamak | Bademcikler lacunae nasıl yıkar

  Bugün, bu hastalıktan muzdarip olanların sayısı her yıl artmaktadır. Bu gerçeği açıklamak bir yandan basit gibi gözükse de öte yandan o kadar da kolay değildir - hastalığa etki eden yaşam tarzı, çevre, kötü kaliteli yiyecek ve benzeri olabilir.