Loading

Boğaz ağrısı tedavisi boğazda sıkışır.

Bademcik dokularında meydana gelen ve boğazda ağrı eşlik eden ve sıcaklığın artmasına neden olan akut enflamatuar süreç anjina (bademcik iltihabı) olarak adlandırılır. Hastalık hızlı bir şekilde kronik bir forma geçer ve maalesef sık ataklar verir. Bu hastalığın, patojen (virüsler, bakteriler veya mantarlar) türü ve hastalığın şiddeti (birincil veya ikincil, başka bir hastalığı komplike eden) gibi "göstergeler" ile birbirinden farklı olan birkaç türü vardır. Ek olarak, anjina tipi belirlenirken, nazofarenksin görünümünü karakterize eden inflamatuar sürecin farengoskopik bir resmi dikkate alınır.

Anjina tedavisinin en popüler ve en etkili yollarından biri, tıbbi bileşikler içeren bir ısınma kompresidir. Bu nedenle, hem ilaçları hem de ev yapımı müstahzarları kullanabilirsiniz. Bu ya da bu ajanın uygulanması ile bir anjinaya bir kompres yapılmasının ya da yapılmasının mümkün olup olmadığı, ilgilenen doktordan öğrenilmesi gerekmektedir.

Pürülan anjina ile sıkıştırır ve eylemlerinin prensibi nedir?

Angina ile sıkıştırmak iltihaplı bademcikler alanında artan kan dolaşımını, iyileşme süreçlerinin aktivasyonunu ve vücutta kendini düzenlemeyi teşvik eder. Ayrıca, anjina ile boğazda sıkışan belirgin bir anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

Kompresyon kullanımının kontrendike olması bademcikler üzerinde apse ve filmlerin varlığı ile karakterize purulent anjinadır. Görünümleri hastalığın çok ileri evreleri için tipiktir.

Çocukta anjina ile boğazın sıkıştırılması ve bir bütün olarak hastalığın tüm tedavisinin etkili olması ve olumlu bir sonuç vermesi için hastalık hastalarının tedavi süresinin tamamının katı yatak istirahatine ve diyete bağlı olması gerekir.

Anjin tedavisindeki boğazdaki kompreslerin sadece yardımcı bir prosedür olduğunu anlamak önemlidir. Ancak tedavi ve iyileşme sürecindeki ana rol ilaçla oynanır. Bu nedenle bakteriyel anjina için, viral - antiviral ilaçlar ve mantar enfeksiyonu için antifungal ilaçlar ile antibiyotik almak zorunludur. Ayrıca, herhangi bir anjina tipi için, hastaya boğaz yıkaması reçete edilir.

Eylemlerinin ilkesine göre, bir anjina ile boğazda bir yetişkin veya bir çocuk ısınma bandajı sıkıştırmak, dikkat dağıtıcı prosedürlerin kategorisine aittir. Sıcaklığın etkisi altında, derinin kılcal damarları genişler, daha derinlerde bulunan kan damarlarının refleks dilatasyonu başlar. Boyun derisinin ısınmasıyla, farinks ve bademciklerin dolaşımı iyileşir.

Bu ısıtma nedeniyle, aşağıdaki değişiklikler gerçekleşir:

 • bademciklerin dokularına oksijen akışını arttırır;
 • ödem azalır;
 • toksinlerin dokudan çıkarılma sürecini hızlandırır.

Böyle durumlarda, boğaz ağrısı "pozisyonlarını bırakmak" başlar, ağrı durur, zayıflık gider, boğazdaki iltihap giderilir ve hasta iyileşmeye devam eder.

Hangi kompresleri boğaz ağrısıyla yapabilirim: ıslak mı kuru mu?

Anginada nasıl sıkıştırılır ve hangi aletler kullanılır? Angina'yı kompreslerle tedavi etmeye başlamadan önce, bunların ıslak ve kuru olarak ayrıldığını hatırlamanız gerekir. Aynı zamanda uygulama yerine göre değişirler - boğaz, sırt ve göğüs üzerine uygulanabilirler. Kuru kompresler, ana amacı ısıyı korumak olan boyun etrafında sıcak bandajlardır. Islak kompresler, çeşitli formülasyonlar kullanılarak yapılır - ilaçlar, bal, bitkisel infüzyonlar, sıcak patates püresi, vb. Vinaka ile anjin sıkıştırmak da ıslaktır.

Kompresyonların kullanımı için en önemli koşul, yüksek vücut ısısının olmamasıdır. Sıcaklıkta subfebril değerlerine, yani 36.8-37.0 ˚ C'ye kadar yükselse bile, kompresyon yapılamaz. 38 above С üzerinde bir işarete ulaştığında bu durumlardan bahsetmiyorum.

Isınma bandajını, tiroid bölgesi dışında ve kalp bölgesini kavramak yerine submandibular ve anterolateral servikal bölgeye yerleştirin.

Prosedürün süresi ayrı ayrı ayarlanır ve iki ila beş saat arasında olabilir.

Votka ve alkol anjina ile nasıl yapılır?

Anjina yetişkinlerinde alkollü kompresler, her 3 saatte bir değiştirerek, saatin etrafında boynun etrafında tutulabilir. Vajka kompresinin çocuklarda anjina olması tavsiye edilmez, çünkü ciltten alkol hızla emilir ve zehirlenmeye neden olabilir. Başka bir kompres günde 2 saatten fazla 1-2 saatten fazla verilemez. Ayrıca, hastanın bacaklarının her zaman sıcak olmasını sağlamak için, boğazın sıkıştırılmasıyla ısıtılmasına ek olarak önemlidir.

Bir kompres kurmak için doğal liflerden yapılmış yumuşak bir kumaş kullanmanız gerekir. İlaç çözeltisine daldırılır, daha sonra tavlanır ve selofan ile kaplanarak boyuna uygulanır ve sıcak bir fularla sarılır. Kompresin doğru şekilde iletilmesi durumunda, 20 dakika sonra boyunda hoş bir sıcaklık hissedilecek ve ağrı geri dönecektir.

Angina ile ne tür kompresler yapılabilir, hangi tıbbi veya bitkisel ilaçlar en etkilidir?

Votka, uçucu yağlar ve lahanadan anjin için sıkıştırır.

Angina'yı akla getirmek için ne tür bir komprese sokacağınızı düşünmek, sıklıkla votka, alkol ya da alkollü tentürlere dayalı yemek tariflerine gelir. Boğazınızı ısınmanın en kolay yolu budur. Gerekli olan her şey: gazlı bez, alkol ya da votka, selofan ve bir ısınma bandajı, örneğin sıcak bir fular.

İyi kurulmuş lahana anjina ile sıkıştırır, gece iki tarafa konur - göğüste ve sırtta (mezhlapatochnogo alanı üzerinde). Lahana yaprakları hafifçe yoğurulur, bal ile bulaşır ve göğse sıkı bir şekilde bağlanır ve bandajlarla geri alınır, bir polietilen tabakası ve sıcak doğal bezle yalıtılır.

Uçucu yağlara dayanan anjina ile sıkıştırır mı? Tabii ki, çok yüksek verimlilik gösterdi.

Özellikle iyi bir yardımcı olan lavanta ve okaliptüs esansiyel yağları, kan dolaşımına giren aktif maddeler mükemmel bir terapötik etkiye sahiptir.

Tıbbi preparatlar ayrıca boğazın anjina ile ısınması için kullanılır ve sıklıkla 1: 1 oranında su ile seyreltilmiş dimeksit kullanılır.

Angina ile hangi sıkıştırmanın yapılabileceğini bilmek herkesin hastalığını hızlı bir şekilde yenebilir ve her zamanki günlük işlerine dönebilir.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

Ilk doktor

Anjina ile Salin kompres

Angina için sıkıştırır oldukça yaygın bir prosedürdür. Bu tür bandajlar yetişkinlere ve çocuklara uygulanır. Dikkatle sıkıştırmak, dikkate almak, Karışımın bileşenlerine karşı alerjik bir reaksiyon olup olmadığı veya ısınmaya yönelik bir çözüm olup olmadığı. Losyon sadece 36.6 ° C'lik normal vücut sıcaklığında uygulanır.

Angina, bakteri veya virüslerin neden olduğu ciddi bir inflamatuar hastalıktır. Tonsillit farklı tiplerde olabilir. Hastalığın türüne bakılmaksızın, her zaman yüksek ateş ve şiddetli boğaz ağrısı eşlik eder. Vücudun zayıflığı, vücutta bir ağrı, boğaz ağrısından dolayı tam olarak yemek imkansızdır. Tedaviyi görmezden gelir ve doktorun talimatlarına uymazsanız, durum daha karmaşık hale gelir, diğer organlar iltihaplanabilir.

Sıkıştırmaları uygulamak için bazı kurallar:

 • Boğazın ısınmasının etkinliği ve güvenliği sadece normal vücut sıcaklığında olacaktır. Kategorik olarak, tıbbi bir giyinmeyi yüksek bir sıcaklıkta uygulamak imkansızdır.
 • Tiroid bezini etkilemeden boğazına bir losyon yerleştirmek gerekir.
 • Kompresler, pürülan boğaz ağrısı ile yapılamaz.
 • Hassas ciltte bandajla dikkatle kullanılmalıdır. Uygulamadan önce yanıkları önlemek için cildi bitkisel yağ ile yağlayabilirsiniz.
 • Sargı üzerinde, film her zaman polietilen veya mumlu kağıt ile sarılır, daha sonra bir parça flanel, kalın bir pamuk parçası veya havlu havlu üstüne konur. Hepsi bir eşarp veya mendil ile sabitlemek için sarılır. Losyonu uyguladıktan 15 dakika sonra, hoş bir sıcaklık hissedilir. Bu şekilde, kompresin içinde ısı korunur.
 • Anjina ile yetişkin kompresler, hastanın hassasiyet derecesine bağlı olarak, 3-4 saat boyunca günün etrafında yerleştirilebilir. Zamanın sonunda bandaj veya gazlı bez ve bunlara uygulanan kompozisyonu değiştirmeniz gerekir. Bandajlar arasında yaklaşık 2 saat ara vermek gerekir.
 • Çocuklarda anjinada kompres yapmak ya da yapmak mümkün mü? Cevap evet. İstisnalar alkol ve votka losyonlarıdır. Çocuk soyunma 1-2 saat, günde 2 kez konur: 1 kompres gün ve gece uykusundan önce 2 bandaj. En fazla 30 dakika boyunca 3 yaşın altındaki çocuklara uygulanmalıdır. Bebekler için alkol içeren çözümler kullanılmamaktadır. Çocuğun ayakları daima sıcak olmalıdır.

Sıkıştırılmış veya ıslak bir kompres yapabilirsiniz. Kuru bir bandaj, örneğin yün, pazen gibi boğazdaki ısınan doku tiplerinin uygulanmasıdır.

Islak kompresler çeşitli çözeltiler veya bazı maddeler kullanılarak losyonlardır.

Geleneksel tıp kompreslerinin tarifleri oldukça çeşitlidir.

Patates ve sirke karışımı. Patates bir rende üzerinde kıyma, 1 yemek kaşığı ekleyin. sirke. Karışımı sıkı bir torbaya sarın, ardından boğazın üzerine koyun. Böyle bir karışım enflamatuar süreci durduracaktır. Patates kompresyonu gece boyunca uygulanır. Patatesler (yaklaşık 3-4 parça) temizlenir, yıkanır, kaynatılır, yoğurulur. Birkaç damla iyot ve 1 yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin. Gazlı bezle sarıldı ve boynuna koydu. Sarılmış.

Anjina ile alkollü kompres. % 70 alkol su ile seyreltilir. Alkol tentürleri temelinde: calendula, okaliptüs, nane. Çay ağacının, lavanta, köknarın esansiyel yağlarını ekleyin. Ayrıca her şeyi tamamlıyoruz.

Bal ve taze lahana sargısı. Lahana yaprağı yumuşatılmalı, kaynar suyla yedirilmeli ve 2 dakika bekletilmelidir. Sonra tabakayı balla yayın ve boğaza takın. Bir film ve eşarp ile sarın. Submaksiller bölgeyi balla yağlayabilir ve bir mendile sarılmış bir lahana yaprağı ekleyebilirsin.

Bir siyah ekmek losyonu. Siyah ekmek bir kabuk alın, kaynar su ile dökülür. Sonra gazlı bezi koyun, ikiye katlayın. Biraz soğumaya bırakın. Sıkı olarak boğaz ağzı, polietilen ve bir fular ile sarın.

Sabun ve sarımsak ile giyinme. Sabun bir rende öğütülür, sarımsak içine sıkılır. İyice karıştırın, tülbentle sarın. Daha önce bitkisel yağ ile yağlanan boğazda, karışımı koyun ve sıcak bir basmayla 4 saatten fazla tutun.

Boğaz boğazından taze süzme peynirden bir kompres yapabilirsiniz. Süzme peynirleri ev yapımı sütlerden yapılmalıdır. Bununla birlikte, aşırı nem çekilir ve gazlı bezle sarılır. Boğuna uygulanmış, film veya kağıda sarılmış, üstüne bir eşarp ile kapatılmış. Bütün gece boyunca uygulanır, sabah saatlerinde lor sertleşir ve grimsi hale gelir.

Tuzlu losyonlar ve kompresler kuru tuz veya tuzlu sudan yapılabilir. Kuru ısıda, tuz bir tavada 500-700 ° C'ye ısıtılır, daha sonra bir pamuk torbasına dökülür. Daha sonra, tuz birkaç kat kumaşta bir havluya, bir kağıda sarılır, böylece yanmaz, fakat ılıktır. Ve pansuman boynuna uygulanır.

1 litre ılık suda 100 gram sofra tuzu veya deniz tuzu içinde tuz losyonları çözünmektedir. Gazlı bez veya bandaj 4-6 kat katlanır ve çözelti içinde ıslatılır. Boğuna uygulayın, sarın ve sabitleyin.

En popüler olan, belki bir votka kompresidir. Gazlı bez birkaç tabakadan oluşur. Votka içinde ıslatılır ve boğaza uygulanır. Film üst üste bindirildi ve sıcak bir fular sardı. Losyonu tüm gece 8 saat boyunca bırak.

Doktorlar sık ​​sık Dimexide çözeltisi ile anjina ile boğazda bir kompres reçete. Preparatın 1 parçasını 3 kısım ılık suda çözmek gereklidir. Gazlı bez birkaç kez yuvarlanır, çözeltiye daldırın. Submaksiler bölgeye uygulayın. Yaklaşık yarım saat ya da hastanın ne kadar dayanabileceğini tutun. Dimeksid furacilin ile değiştirilebilir. Aynı etki olacak. Çocuklar için su miktarının arttırılması gerekir, yani çözeltinin 1: 5 oranında suyla seyreltilmesi gerekir. Yetişkin prosedür günde 3 kez tekrarlanır.

Sıkıştırmalar hastanın durumu düzelmeden önce yapılmalıdır. Gadget'lar bademciklerin şişmesini ve hassasiyetini azaltır, inflamasyonu azaltır, toksinleri giderir.

Kompresyonların kullanımı anjin için kapsamlı bir tedavinin parçası olmalıdır. Tedavi, bir doktor tarafından sadece hasta incelenip uygun testlerden geçtikten sonra reçete edilmelidir. Özellikle bazı losyonlar her zaman boğaz ağrısı her türlü bandaj göstermediğinden, hastalıkla baş etmede her zaman yardımcı olamaz. Hastada sadece hangi doktor ve anjina derecesini belirleyebilir. Bu nedenle, bu veya bu tedavi yöntemini uygularken dikkatli ve dikkatli olmanız gerekir. Gecikmeyin, zamanında tıbbi yardım alın.

Site sadece orijinal ve yazarın makalelerini içerir.
Kopyalama yaparken, kaynağa - makale sayfası veya ana sayfaya bir bağlantı yerleştirin.

Durulama, sulama, tedavi, inhalasyon gibi diğer tedavi yöntemleri gibi angina için kompresler gerektiği kadardır. Süperpozisyonları için bir malzeme olarak, doğal bitkisel veya hayvansal ürünlerin yanı sıra bazı kimyasal bileşikler kullanılır. Bu deniz veya sofra tuzu, alkol, sirke, bal, süzme peynir, lahana yaprakları.

İçeriğe geri dön

Angina şiddetli boğaz ağrısı ile karakterizedir

Doktorlara göre: "Kompres, tıbbi pansumanlardan biridir. Sıkıştırmalar anjin tedavisi için halk ilaçlarına atfedilebilir. Bunlara ayrıca distraksiyon terapisi denen bir araç olarak da atıfta bulunulmaktadır, bunların özü şöyledir: kompresörden çıkan cilt üzerindeki ısı etkisi altında, deri kılcal damarları genişler. Bu refleks olarak, daha derinlerde yatan organlarda ve dokularda genişlerler. "

Eğer angina ile boğazda bir kompres yaparsanız, o zaman kan dolaşımının iyileşmesi sadece boyun derisinde değil bademciklerin dokularında da ortaya çıkar.

 • Kan akışı ile birlikte bademciklerin dokularına oksijen iletimi artacaktır.
 • Azalmış yerel ödem
 • Boğazdaki ağrı ortadan kalkacak
 • Inflamatuar odak çözer
 • İltihaplı bademciklerden toksinlerin (zehirler) atılması hızlanacaktır.
 • Anjina - staphylococci ve streptococci'nin nedensel ajanlarının kitlesel ölümü olacaktır.

Yukarıda belirtilen yerel etkilerin yanı sıra genel durum iyileşecektir. Genel halsizlik, halsizlik, baş ağrısı azalır veya yok olur, sıcaklık azalır.

İçeriğe geri dön

Ancak, istenen sonucu elde edebilmemiz için, bu tıbbi pansumanların düzgün bir şekilde uygulanması gerekir. Süperpozisyon tekniği, alkol ile sıkıştırılmış bir örnek üzerinde düşünülecektir. Alkollü çeşitler olmasına rağmen yarı alkolik olarak adlandırılması doğru olur. Bunun nedeni, saf alkolün cildi tahriş etmeyecek şekilde 1: 1 oranında su ile seyreltilmesidir.

Ortaya çıkan çözümde, katlanmış dört (veya altı) bandaj veya gazlı bez nemlendirmelisiniz. Sonra nemlendirilmiş bandajı submandibular bölgeye uygulayın. Balmumu kağıdı veya polietilen ile örtün. Bu önemlidir - kağıt veya polietilen bandajı tamamen örtmelidir. Sırasıyla, polietilen veya üzeri kağıt pamuk ile kaplanır, böylece pamuk yünü de bunları tamamen örter. Tüm bunlar dikkatle, ama sıkıca değil, nazikçe pribintovyvaetsya.

Geleneksel tedavi güçlendirilebilir

Her şey doğru şekilde yapılırsa, birkaç dakika içinde, boyun bölgesinde hoş bir sıcaklık hissi ortaya çıkar. Su yerine, alkol furatsilinom ile karıştırılabilir. Oran aynıdır, etki daha az değildir, hatta yarım alkollü bir kompresden daha fazla değildir. Sonuçta, furatsilin - mükemmel bir antiseptik. Alkol eksikliği için, sıradan votka kullanabilirsiniz, ancak seyreltme olmadan. Votka ile anjina sıkıştırmak bademcik iltihabı ve şişmeyi mükemmel bir şekilde giderir.

İçeriğe geri dön

Isıtma kompreslerinin alkol ile yapılması gerekmez. Sirke de oldukça uygundur. Sirke sosu hazırlamak için yarım bardak suya 2 çay kaşığı sirke çözün. Ve dahası - her şey, yanı sıra alkolle sıkıştırılmış halde. Sirke ince rendelenmiş patates ile karıştırılabilir (1 çorba kaşığı + 2 patates). Ortaya çıkan yulaf kabuğu gazlı bezle sarılır ve boğaza kompres olarak uygulanır. Patatesler ayrıca iltihaplı odağın emilmesine de katkıda bulunur.

Angina'nın lokal tedavisi için kullanılan bir başka değerli gıda ürünü, süzme peynirdir. Süzme peynirinden sıkıştırmalar aşağıdaki gibi hazırlanır. Taze süzme peynir sarılır ve gazlı bezle sarılır. Süzme peynirli gazlı bez, boğaza uygulanır ve üzeri polietilen, pamuk yünü ve bandajla sabitlenir. Empoze etmek için akşam olmalı ve bütün gece tutun, böylece sabah hafifçe sertleşti. Bu yöntemle ev yapımı sütlerden hazırlanan sadece doğal lor kullanılmalıdır.

Tuz kompresleri ayrıca anti-inflamatuar ve ısınma etkilerine de sahiptir. Ayrıca, tuz hem kuru hem de çözünmüş halde kullanılabilir. Kuru ısınma kolaydır - tuz 500-700 ° C'ye kadar kuru bir tavada ısıtılır. Sonra bir torba pamuklu bezin içine yerleştirin. Poşet ek olarak birkaç doku katmanına sarılır, böylece hasta sadece hafif bir ısı ile karşılaşır. Daha sonra tuz torbası boyuna sabitlenir.

"Islak" tuz ısısı, alkol veya sirke ile aynı şekilde yapılır. Bunları hazırlamak için, 100 gram tuz 1 litre içinde çözülür. su. Tuz kullanılan deniz yerine, eczanelerde satılan daha iyi olurdu. Bir başka, oldukça orijinal tipte kompresler, bal-lahana. Basit ama etkili. Submaksiller bölge bal ile bulaşır ve üstüne polietilen yerine taze bir lahana yaprağı örülür ve pamuk yünü ve bandajla sabitlenir.

İçeriğe geri dön

Verilen bandajlar periyodik olarak değiştirilmeli, her defasında yeni bir gazlı bez veya bandaj uygulanmalıdır. Yetişkin bandajları 3-4 saatte bir değiştirilir. 6 yaşın altındaki çocuklarda her saat değişmeli ve 3 yaşındaki çocuklarda - her yarım saatte bir mola verilirken.

Sıkıştırmalar tam olarak ısınmalı, ama hiçbir durumda yanmamalıdır. Hem yetişkinler hem de çocuklar olmak üzere ilaçlarla yapılan bandajlar, boynun ön tarafına uygulanmamalıdır - tiroid bezi ve gövde servikal damarlarının bulunduğu yer. Tıbbi bir solüsyonla emprenye edilen doku, anterolateral servikal veya submandibuler alan üzerine uygulanır.

Kurtarma kompresleri getirecek

Anjina aşağıdaki gibi bir patoloji ile birleştirilirse, kompreslerin kullanımı kontrendikedir:

 • Deride iltihaplanma (dermatit), ayrıca yaralar, sıyrıklar veya uygulama sahasındaki diğer hasarlar
 • Şiddetli kardiyovasküler hastalıklar
 • Serebral dolaşım ve diğer nörolojik bozuklukların ertelenmiş bozuklukları
 • Kompresyon için herhangi bir araç alerjisi
 • Sıcaklık çok yüksek, fazla 390С
 • Kan pıhtılaşma bozuklukları
 • tüberküloz
 • Herhangi bir sitenin malign tümörleri

Kompresler hiçbir durumda anjina için her derde deva olmamalıdır. Ve bazı türleri, örneğin, foliküler anjina, genellikle yerel tedavi yöntemlerinin kullanımı ile büyük dikkat gerektirir. Gerçek şu ki, küçük kabarcıklar veya bademciklerin foliküllerinde bu tür anjin ile irin oluşur. Ve iter ısınarak, hafifçe koymak için, istenmeyen bir durumdur. Burada bandaj ve losyon gerekmez, ancak hem lokal hem de intravenöz olarak antibiyotik kullanılır. Bu nedenle, bebek (ve yetişkinler de) boğazda bir kompres uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Angina, bademcik iltihabının neden olduğu virüsler, mantarlar ve bakterilerin neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Bazı durumlarda, boğazdaki ağrı geceleri bile hastadan ayrılmaz. Bu durumlarda, halk ilaçları temel tedaviye yardımcı olabilir. Bu yazıda, anjinadaki kompresler üzerinde duracağız.

Doğrudan kompres tiplerine gitmeden önce, angina tedavisi sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç öneride bulunacağız:

Sıcak çaylar, kompostolar, meyve suları, meyve içecekleri ve sade su, ateşle ilişkili herhangi bir hastalık sırasında çok önemlidir. Bununla birlikte, içeceğin sıcaklığının boğazda hoş olması önemlidir, sıcak ve kavurucu et suyu içilmesi tavsiye edilmez, çünkü zaten tahriş daha da zarar görür.

 1. Tüm ısıtma prosedürleri sadece normal sıcaklıkta yapılmalıdır (36,6)

Ayaklarınızı uçurun, buharla nefes alın, hardal koyun, sıcaklık olmadan takip eden anjina ile sıkıştırın. Termal etkiler, vücutta ısının daha da artmasına katkıda bulunabilir ve bu da kontrolsüz bir duruma bile ulaşabilir. Bir kompres seçerken buna dikkat edin. Bazı tarifler yüksek sıcaklıklarda bile kullanılabilir.

 1. Geleneksel tıp anjinin durumunda geleneksel yerini almayacak

Burun akıntısı ve küçük kataral semptomlar büyükannenin yöntemleri tarafından iyileştirilebilirse, boğaz ağrısının kendiliğinden iltihabı tatsızlaşabilir: harcanan zaman, güç, anlam ve bozulma. Ancak bir doktor ile koordine edildiğinde halkın tedavi yöntemleri ilaç alımını mükemmel bir şekilde tamamlar.

 1. Pürülan boğaz ağrısı ile bir kompres yapmak mümkün mü?

Ev tedavisi yöntemleri ile tanışmaya başlayanlar arasında sıkça sorulan soru. Bunun cevabı belirsizdir. Bir yandan, pürülan boğaz ağrısı ile ısınma kompres kontrendikedir! Bunun nedeni, derideki kabarcıkların içinde biriken irin, tüm dolaşım sistemi veya tek tek organların enfeksiyonu ile dolup taşan ısı etkisi altında kanın içine nüfuz edebilmesidir.

Bununla birlikte, boğaz ağrısından gelen kompresleri ısıtmanın yanı sıra, ülser sırasında tedavi etmek için başka kompresler de kullanılabilir: lahana, lor vb.

Yani, ana konuya çok yaklaştık. Şimdi anjina ile hangi kompreslerin yapılabileceğini ve bileşimlerine neyin dahil olduğunu düşüneceğiz.

Angina ile boyun sıkıştırmak

Doğrudan en popüler kompres tariflerine git.

En basit ve en etkili kompreslerden biri. Gazlı bez, bandaj veya bez, oda sıcaklığında seyreltilmiş votka içinde ıslatılır, sıkılır ve boğaza uygulanır. Daha sonra boğazı polietilen ve ılık bir fular ile sarın. Kompresin yetişkinlere 6-8 saat, çocuklara - üçten fazla olmamak - önerilir.

Anjin içinde alkol sıkışması, vodka derecesinin 20-25 dereceyi geçmeyeceği şekilde hazırlanır. Aksi halde, ciltte kimyasal yanık alabilirsiniz.

Pürülan anjina ile boğaz için vajinal kompres, bakteriyel büyümedeki olası artış ve kan enfeksiyonu riski nedeniyle önerilmez.

Ve daha önemli bir nüans: boğazda boğazda vajinal bir kompres deriden kan içine emilir. Böyle bir kompresin ardından tekerleğin arkasına oturması, kokunun, düşündüğünüz gibi, vücuttan tamamen yıkanmış olsa bile.

 1. Angina ile süzme peynirden sıkıştır

Ve bu seçenek uygun ve apse varlığı ile. Loreyi vücut ısısına önceden ısıtın, dokuya uygulayın ve boğazın etrafına sarın. 1 tatlı kaşığı balya 50 gramlık süzme peynirle bal ekleyebilirsiniz. Acı sabaha kadar söner.

Yazlık peyniri sıkıştırmak da öksürük için iyi bir ilaçtır. Eğer varsa, sıkıştığında trakea bölgesine özel dikkat göstermeniz önerilir. Sabahları, bir kompres aldığınızda, süzme peynirinin rengine dikkat edin: eğer yeşil bir renk tonu varsa, bu hastalık zaten akciğerlere iletilmiş demektir.

Pürülan boğaz ağrısına yardımcı olmanın bir başka yolu da lahana yapraklarını boğazına koymaktır. Onlarda damarlar varsa, kullanmadan önce, onları bir bıçakla kesmek daha iyidir, böylece meyve suyu göze çarpmaktadır. Kompres her iki saatte bir değiştirilmelidir. Popüler inanışlara göre, lahana boğazdan tüm irin ve acıyı ortaya çıkarır.

Isınma etkisine sahip olmadığından, anjin ile bir lahana sıkıştırması yapabilirsiniz.

 1. Anjina ile Salin kompres

Oda sıcaklığında bir bardak su içinde 2 yemek kaşığı tuz ekleyin, bir bez veya gazlı bezle nemlendirin ve boynun etrafına sarın. Boğazın geç aşamaları bile böyle bir kompres ile tedavi etmek için faydalı olacaktır.

Bununla birlikte, böbrek hastalığı ve çocuklar için böyle bir kompresin reddedilmesi daha iyidir.

Soğandan elde edilen Kashitsu, boğazının etrafına sarılı yoğun bir kumaş üzerine, polietilen ya da başka bir fularla ısının üstünden, cildin soğanlarına yayılır. Bu kompres 8 saate kadar takılır.

Bir yaydan bir yulaf ezmesi yapmak için, bir rende üzerine ovabilirsiniz. Bu durumda, komprese yayılması gerekli olmayan meyve suyu oluşur. Onu ayrı bir kaba ayırmak daha iyidir. Soğan suyu da boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir:

 • sabah ve akşam 1 masa almak;
 • seyreltilmiş soğan suyu boğazını okşamak;
 • Soğan suyu ve bal eşit oranlarda çözülür.
 1. Angina çocuk ile sıkıştır

Çocukları boğaz ağrısından korumak için nazik kompresler seçmelisiniz. Bu nedenle, alkolün sadece bebeğin cildine zarar verebilecekleri için değil, daha önce de belirtildiği gibi, alkol ile zehirlenmeye yol açabilecek şekilde kan içine çekilmesi tavsiye edilmez.

Çocuklar için en iyi seçeneklerden biri - patates, sirke ve iyot.

Haşlanmış püresi, sirke ve iki damla iyotla karıştırılır. Sirke su ile 1,5 kez sulandırılmalıdır: 2 çay kaşığı sirke 1 tatlı kaşığı su için. Karışımı kumaş üzerine karıştırın ve bebeğin boğazının etrafına sarın.

Böyle bir kompres boğazdaki keskin acıyı yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda sıcaklığı da düşürür.

Angina ile kompres nasıl yapılır?

Tiroid bezi üzerine bir kompres uygulamayın (boynun orta kısmı ve solunum yolu kanalı). Kompresin bileşenlerini her iki tarafta elmacık kemikleri (çene) altına yerleştirmek en iyisidir. Sıkıştırmak için genel algoritma şöyledir:

 1. Dokusu bir ilaçla nemlendirin veya ilaçları yukarıdaki tariflere göre dağıtın.
 2. Tiroid bezini serbest bırakarak boğazını sarın.
 3. Bunu sabitlemek için polietilenin üstüne
 4. Sıkıştırılmış sıcaksa, bir boğazını bir eşarp veya başka bir gazlı bezle sarın.
 5. Gazlı bezleri sıkmayın, kompres rahat olmalı, aynı zamanda güçlü olmalıdır.

Kompres kontrendikedir zaman

Ateşe ve artmış lenf düğümlerine ek olarak, kompreslerin yapılamayacağı bazı diğer durumlar da vardır:

 • ateroskleroz;
 • Kardiyovasküler hastalıklar;
 • Kan pıhtılaşabilirliği ile ilgili problemler;
 • tüberküloz;
 • Onkolojik hastalıklar;
 • Pürülan inflamasyon;

Anjina mantarlardan kaynaklanıyorsa, kompresler işe yaramaz.

Ne zaman anjina ile sıkışabilirsin?

 • Hastalığın gelişiminin akut bir aşaması geçti;
 • Alternatif olarak, kompreslerle tedavi, hastalığın ilk aşamalarında etkilidir;
 • Sıcaklık 37.6 dereceden daha yüksek değildir;
 • Angina pürülan değildir.

Angina ile boğazda kuru kompresler

Yüksek sıcaklıkta yapılabilen bir kompres varyantı. Yünden yapılmış dikenli bir eşarp, boğazın etrafına sıkıca sarılır. Bu hareket, boyun bölgesindeki kan dolaşımının gelişmesine, oksijenlerin daha çok miktarlarda salgı bezlerine ulaştığına ve laringeal ödem azalmasına dayanmaktadır.

 • Isı koruma için sıkıştır

Boğazın gece boyunca ısınması için, flanel malzeme ile sarılması gerekir. Herhangi bir eşarp ya da uygun bir kumaş parçası yapacaktır.

Boğazın ısınmasına yardımcı olan eski yol, kese içindeki (ya da çorabın) sıcak tuzu.

Tuz bir tavada ısıtılmalı, daha sonra bir çorapda hala sıcak bir çeşitte uyuya bırakılmalı, tutturulmalı ya da hızlı bir şekilde dikilmelidir, yukarıdan tuzun uyanmadığı bir çorap giyilmelidir.

Bu sıcak çorap artık boğazı ısıtmak için kullanılabilir. Yine, pürülan oluşumlar hakkında, bu kompres uygun değildir.

Benzer bir kompres, tuzdan değil, kumdan hazırlanabilir.

Angina ile kompres yapmanın mümkün olup olmadığından hala şüphe ediyorsanız, doktorunuza danışın. Fazla olmayacak ve daha sakin olacaksınız.

Boğazın boğazından sıkıştırılmasıyla ilgili en yararlı bilgileri size ulaştırmaya çalıştık. Başka okuyuculara hala sorularınız, yorumlarınız veya tavsiyeleriniz varsa, yorum yazabilirsiniz!

Angina, yüksek ateş, boğazda keskin bir ağrı ile ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Genellikle bakteriyel bir enfeksiyonun arka planına karşı gelişir ve bademciklerin güçlü bir iltihabı ile ifade edilir. Bu hastalığın kompleks tedavisi çeşitli tedavi tiplerini içerir: antibiyotik almak, antiseptikleri yıkamak, boğaz ağrısını tedavi etmek. Popüler prosedürlerden biri, boğazdaki kompreslerdir.

Bademcik iltihabı (angina) ile sıkıştırmak, boğazda ağrıyı gidermek için en güvenli ve en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

Böyle bir prosedürün, erişkinlerde ve çocuklarda hastalığın karmaşık terapisinde kullanılması ve durumun hafifletilmesine yardımcı olur, evde iyileşmeyi hızlandırır.

Saldırgan olmayan ısı nedeniyle sıkıştırmak, etkilenen mukozanın şişmesini önlemek için kan dolaşımını biraz artırır. Fakat bunun, her derde deva olmadığını hatırlamalıyız. İlaç tedavisi anjina ile iptal edilemez. Bu ciddi komplikasyonlarla doludur.

Dimexide ve novokain ile bir kompres nasıl yapılır:

Genel tıpta, kompres kavramı oldukça geniştir. Hastalığın tanı ve semptomlarına bağlı olarak, farklı kompres türleri kullanılır:

Angina ile boğazda termal etkisi olan kuru ya da ıslak kompresler sıklıkla kullanılır. Kuru olarak, normal bir yün atkı veya sıcak bir şal olabilir. Boğaz ağrısı sardılar ve birkaç saatliğine ayrıldılar.

Islak bir çeşit de sıklıkla kullanılır. Bunu yapmak için, küçük bir doku parçası seçin, bir ısınan sıvı içinde nemlendirin, sonra da boğaza uygulayın. Malzemenin üstünde birkaç katman gazlı bez ve polietilen film ile kaplıdır. Böyle bir "turta" üzerinde boğazınızı kalın bir havlu veya fularla sarabilirsiniz.

Isınma sıvıları olarak, genellikle ılık su, tıbbi alkol, zayıf bir sirke veya dimeks çözeltisi kullanılır. Boğaz ağrısı ile nemli bir kompresin bir saatten fazla tutulmaması gerekir.

Sıkıştır - boğaz ağrısının ilk aşamalarında yardımcı olan evrensel bir araçtır. Ama bilmeli ki, her durumda, bu aracın olumlu bir etkisi olacaktır. Bu tür tedavi yöntemleri aşağıdakiler için uygun değildir:

 • bademcikler üzerinde pürülan çökeltiler;
 • normal değerleri aşan sıcaklık;
 • büyük lezyonlar;
 • normal bademcik iltihabından foliküler veya laküner formlara geçiş;
 • kalp hastalığının anamnezinde.

3 yaşın altındaki çocuklarda kompreslerin kullanılması gerekli değildir, çünkü tamamen kendi termoregülasyon süreçleri keskin bir sıcaklık sıçramasına neden olabilir. Hamilelik sırasında alkol ve tıbbi kompres yapılması önerilmez. Bu gibi durumlarda, şifalı otlar (örneğin, papatya) ılık su veya ısıtılmış et suyu yapar.

Kuru ve nemli kompresler için çok sayıda yemek tarifleri vardır. Bunların en basitleri aşağıdadır.

 1. Alkol (votka). Bir parça bez, sıradan 40 derecelik votka veya seyreltilmiş alkol içine daldırılmalı, sonra boğaz ağrısına uygulanmalıdır. Daha sonra kompres birkaç kat gazlı bez veya pamuk yünü ile örtülür, daha sonra bir film ile ve sonunda sıcak bir fularla kaplanır.
 2. Dimexid ile. Bu ilaç eczanede satılmaktadır. Sıkıştırma bir öncekine benzer şekilde yapılır, sadece doku 1: 4 oranında seyreltilmiş bir ilaç ile nemlendirilir.
 3. Tuz. Bu bir çeşit kuru kompres. Büyük bir taş tuzu kuru bir tavada ısıtılmalı, bir keten torbaya dökülmeli ve boğaza tutturulmalıdır. Tuz sıcak görünüyorsa, çantayı bir bez veya havlu tabakasından geçirebilirsiniz.
 4. Hardal tohumu. Hardal iyi tahriş edici ve ısınma etkisi vardır. Bir gazlı bez peçete üzerinde 1 çorba kaşığı hazırlanan güveç, yayıldı. l. kuru hardal, un, su ve bal. Boğaz bir yağlı krem ​​veya yağ ile yağlanır, peçete uygulanır ve bir film ve yünlü bir bezle sarılır.

Kompresör anlamına gelir

Angina ile kompres yapmak, belirli kurallara uymanız gerekir. Boyun bölgesine uygulanmadan önce alkol solüsyonlarının önceden ısıtılması gerekli değildir. Seyreltildiğinde, alkol boğaz ağrısını ısıtmaya yetecek kadar ısı üretir.

Isınma sıvısında nemlendirilmiş bir bezin uygulanması tiroid bezinden ve

. Kompresyon, boynun etrafına sıkıca oturmalıdır, ancak sıkmayın. ne zaman

, prosedür durdurulmalıdır.

Nasıl düzgün bir şekilde bandaj yapılır, videomuza bakın:

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalık daha şiddetli bir aşamaya geçtiğinde veya yan problemlerden dolayı komplike olsaydı anjina ile kompresyonlar önerilmemektedir. Ayrıca, hasta teşhisi konulduğunda bunların kullanımı yasaktır:

 • kan damarlarının arteriosklerozu;
 • kalp hastalığı;
 • onkolojik hastalıklar;
 • tüberküloz;
 • dermatit (özellikle boyunda);
 • zayıf kan pıhtılaşması.

Boğaz ağrısı bir sonuç ise

, Daha sonra böyle bir hastalığın tedavisinde kullanılan kompreslerin kullanımı anlamsızdır. Herhangi bir mikoz tedavisi, ilaçlarla gerçekleştirilir.

Evde boğaz ağrısı için sıkıştırır

Angina, bademcik iltihabının neden olduğu virüsler, mantarlar ve bakterilerin neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Bazı durumlarda, boğazdaki ağrı geceleri bile hastadan ayrılmaz. Bu durumlarda, halk ilaçları temel tedaviye yardımcı olabilir. Bu yazıda, anjinadaki kompresler üzerinde duracağız.

Doğrudan kompres tiplerine gitmeden önce, angina tedavisi sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç öneride bulunacağız:

Daha fazla sıvı iç

Sıcak çaylar, kompostolar, meyve suları, meyve içecekleri ve sade su, ateşle ilişkili herhangi bir hastalık sırasında çok önemlidir. Bununla birlikte, içeceğin sıcaklığının boğazda hoş olması önemlidir, sıcak ve kavurucu et suyu içilmesi tavsiye edilmez, çünkü zaten tahriş daha da zarar görür.

Tüm ısıtma prosedürleri sadece normal sıcaklıkta yapılmalıdır (36,6)

Ayaklarınızı uçurun, buharla nefes alın, hardal koyun, sıcaklık olmadan takip eden anjina ile sıkıştırın. Termal etkiler, vücutta ısının daha da artmasına katkıda bulunabilir ve bu da kontrolsüz bir duruma bile ulaşabilir. Bir kompres seçerken buna dikkat edin. Bazı tarifler yüksek sıcaklıklarda bile kullanılabilir.

Geleneksel tıp anjinin durumunda geleneksel yerini almayacak

Burun akıntısı ve küçük kataral semptomlar büyükannenin yöntemleri tarafından iyileştirilebilirse, boğaz ağrısının kendiliğinden iltihabı tatsızlaşabilir: harcanan zaman, güç, anlam ve bozulma. Ancak bir doktor ile koordine edildiğinde halkın tedavi yöntemleri ilaç alımını mükemmel bir şekilde tamamlar.

Pürülan boğaz ağrısı ile bir kompres yapmak mümkün mü?

Ev tedavisi yöntemleri ile tanışmaya başlayanlar arasında sıkça sorulan soru. Bunun cevabı belirsizdir. Bir yandan, pürülan boğaz ağrısı ile ısınma kompres kontrendikedir! Bunun nedeni, derideki kabarcıkların içinde biriken irin, tüm dolaşım sistemi veya tek tek organların enfeksiyonu ile dolup taşan ısı etkisi altında kanın içine nüfuz edebilmesidir.

Bununla birlikte, boğaz ağrısından gelen kompresleri ısıtmanın yanı sıra, ülser sırasında tedavi etmek için başka kompresler de kullanılabilir: lahana, lor vb.

Yani, ana konuya çok yaklaştık. Şimdi anjina ile hangi kompreslerin yapılabileceğini ve bileşimlerine neyin dahil olduğunu düşüneceğiz.

Angina ile boyun sıkıştırmak

Doğrudan en popüler kompres tariflerine git.

Votkadan sıkıştır

En basit ve en etkili kompreslerden biri. Gazlı bez, bandaj veya bez, oda sıcaklığında seyreltilmiş votka içinde ıslatılır, sıkılır ve boğaza uygulanır. Daha sonra boğazı polietilen ve ılık bir fular ile sarın. Kompresin yetişkinlere 6-8 saat, çocuklara - üçten fazla olmamak - önerilir.

Anjin içinde alkol sıkışması, vodka derecesinin 20-25 dereceyi geçmeyeceği şekilde hazırlanır. Aksi halde, ciltte kimyasal yanık alabilirsiniz.

Pürülan anjina ile boğaz için vajinal kompres, bakteriyel büyümedeki olası artış ve kan enfeksiyonu riski nedeniyle önerilmez.

Ve daha önemli bir nüans: boğazda boğazda vajinal bir kompres deriden kan içine emilir. Böyle bir kompresin ardından tekerleğin arkasına oturması, kokunun, düşündüğünüz gibi, vücuttan tamamen yıkanmış olsa bile.

Angina ile süzme peynirden sıkıştır

Ve bu seçenek uygun ve apse varlığı ile. Loreyi vücut ısısına önceden ısıtın, dokuya uygulayın ve boğazın etrafına sarın. 1 tatlı kaşığı balya 50 gramlık süzme peynirle bal ekleyebilirsiniz. Acı sabaha kadar söner.

Yazlık peyniri sıkıştırmak da öksürük için iyi bir ilaçtır. Eğer varsa, sıkıştığında trakea bölgesine özel dikkat göstermeniz önerilir. Sabahları, bir kompres aldığınızda, süzme peynirinin rengine dikkat edin: eğer yeşil bir renk tonu varsa, bu hastalık zaten akciğerlere iletilmiş demektir.

Lahanadan sıkıştır

Pürülan boğaz ağrısına yardımcı olmanın bir başka yolu da lahana yapraklarını boğazına koymaktır. Onlarda damarlar varsa, kullanmadan önce, onları bir bıçakla kesmek daha iyidir, böylece meyve suyu göze çarpmaktadır. Kompres her iki saatte bir değiştirilmelidir. Popüler inanışlara göre, lahana boğazdan tüm irin ve acıyı ortaya çıkarır.

Isınma etkisine sahip olmadığından, anjin ile bir lahana sıkıştırması yapabilirsiniz.

Anjina ile Salin kompres

Oda sıcaklığında bir bardak su içinde 2 yemek kaşığı tuz ekleyin, bir bez veya gazlı bezle nemlendirin ve boynun etrafına sarın. Boğazın geç aşamaları bile böyle bir kompres ile tedavi etmek için faydalı olacaktır.

Bununla birlikte, böbrek hastalığı ve çocuklar için böyle bir kompresin reddedilmesi daha iyidir.

Soğandan elde edilen Kashitsu, boğazının etrafına sarılı yoğun bir kumaş üzerine, polietilen ya da başka bir fularla ısının üstünden, cildin soğanlarına yayılır. Bu kompres 8 saate kadar takılır.

Bir yaydan bir yulaf ezmesi yapmak için, bir rende üzerine ovabilirsiniz. Bu durumda, komprese yayılması gerekli olmayan meyve suyu oluşur. Onu ayrı bir kaba ayırmak daha iyidir. Soğan suyu da boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir:

sabah ve akşam 1 masa almak; seyreltilmiş soğan suyu boğazını okşamak; Soğan suyu ve bal eşit oranlarda çözülür. Angina çocuk ile sıkıştır

Çocukları boğaz ağrısından korumak için nazik kompresler seçmelisiniz. Bu nedenle, alkolün sadece bebeğin cildine zarar verebilecekleri için değil, daha önce de belirtildiği gibi, alkol ile zehirlenmeye yol açabilecek şekilde kan içine çekilmesi tavsiye edilmez.

Çocuklar için en iyi seçeneklerden biri - patates, sirke ve iyot.

Haşlanmış püresi, sirke ve iki damla iyotla karıştırılır. Sirke su ile 1,5 kez sulandırılmalıdır: 2 çay kaşığı sirke 1 tatlı kaşığı su için. Karışımı kumaş üzerine karıştırın ve bebeğin boğazının etrafına sarın.

Böyle bir kompres boğazdaki keskin acıyı yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda sıcaklığı da düşürür.

Angina ile kompres nasıl yapılır?

Tiroid bezi üzerine bir kompres uygulamayın (boynun orta kısmı ve solunum yolu kanalı). Kompresin bileşenlerini her iki tarafta elmacık kemikleri (çene) altına yerleştirmek en iyisidir. Sıkıştırmak için genel algoritma şöyledir:

Dokusu bir ilaçla nemlendirin veya ilaçları yukarıdaki tariflere göre dağıtın. Tiroid bezini serbest bırakarak boğazını sarın. Sabitlemek için en iyi polietilen, kompres ısındığında, bir eşarp veya başka bir gazlı bez ile bir boğaz sarın. Gazlı bezleri sıkmayın, kompres rahat olmalı, aynı zamanda güçlü olmalıdır.

Kompres kontrendikedir zaman

Ateşe ve artmış lenf düğümlerine ek olarak, kompreslerin yapılamayacağı bazı diğer durumlar da vardır:

ateroskleroz; Kardiyovasküler hastalıklar; Kan pıhtılaşabilirliği ile ilgili problemler; tüberküloz; Onkolojik hastalıklar; Pürülan inflamasyon;

Anjina mantarlardan kaynaklanıyorsa, kompresler işe yaramaz.

Ne zaman anjina ile sıkışabilirsin?

Angina ile boğazda kuru kompresler

Yün atkılarını ısırma

Yüksek sıcaklıkta yapılabilen bir kompres varyantı. Yünden yapılmış dikenli bir eşarp, boğazın etrafına sıkıca sarılır. Bu hareket, boyun bölgesindeki kan dolaşımının gelişmesine, oksijenlerin daha çok miktarlarda salgı bezlerine ulaştığına ve laringeal ödem azalmasına dayanmaktadır.

Isı koruma için sıkıştır

Boğazın gece boyunca ısınması için, flanel malzeme ile sarılması gerekir. Herhangi bir eşarp ya da uygun bir kumaş parçası yapacaktır.

Boğazın ısınmasına yardımcı olan eski yol, kese içindeki (ya da çorabın) sıcak tuzu.

Tuz bir tavada ısıtılmalı, daha sonra bir çorapda hala sıcak bir çeşitte uyuya bırakılmalı, tutturulmalı ya da hızlı bir şekilde dikilmelidir, yukarıdan tuzun uyanmadığı bir çorap giyilmelidir.

Bu sıcak çorap artık boğazı ısıtmak için kullanılabilir. Yine, pürülan oluşumlar hakkında, bu kompres uygun değildir.

Benzer bir kompres, tuzdan değil, kumdan hazırlanabilir.

Angina ile kompres yapmanın mümkün olup olmadığından hala şüphe ediyorsanız, doktorunuza danışın. Fazla olmayacak ve daha sakin olacaksınız.

Boğazın boğazından sıkıştırılmasıyla ilgili en yararlı bilgileri size ulaştırmaya çalıştık. Başka okuyuculara hala sorularınız, yorumlarınız veya tavsiyeleriniz varsa, yorum yazabilirsiniz!

Bademcik iltihabı ile bulaşıcı hastalık anjina denir. Enfeksiyon genellikle olağan havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Angina'nın ilk belirtileri baş ağrısı, vücut ısısında 39 derece artış, zayıf bir vücut, larinkste gözle görülür bir kızarıklık, ağrı ve yutma güçlüğünün yanı sıra titremedir.

Özellikleri ile, anjin, çeşitli tiplere ayrılır: foliküler, lacunar, pürülan, mantar. Her tip ayrı bir tedavi yöntemi gerektirir. Zamanında tanı konması durumunda, anjinin evde tedavi edilmesi oldukça mümkündür.

Oldukça etkili olan çeşitli halk yöntemleri ve araçlarıdır, çünkü bunlar sadece angina semptomlarını doğrudan tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudu mükemmel bir şekilde güçlendirir ve genel olarak dezenfekte eder.

Her şeyden önce, anjinayı evde tedavi ederken, sıkı bir yatak istirahatine ve tam bir dinlenme ve izolasyona ihtiyacınız vardır, çünkü evin etrafında yürürken, hasta enfeksiyonu sevdiklerine yayar.

Angina tedavisinde sonraki önemli nokta içme rejimi. Hasta günde maksimum miktarda sıvı içmelidir. Hastalık nedeniyle vücut ısısı önemli ölçüde artar, nem cildin yüzeyinden yoğun bir şekilde buharlaşır, bu da dehidrasyon için tehlikeli bir işarettir. Bu nedenle, vücudun kaynaklarını sıvı ile beslemek gerekir. Limon, su, her türlü meyve suyu, taze meyve içeceği ve kompostosu ile çok yararlı çaylar.

Geleneksel tıp, çeşitli hastalıkların tedavisi için yöntem ve araçların bir deposunu gizler. Ve anjin bir istisna değildir. Onun tedavisi için reçeteler çok ve "her zevke" - kompresler ve çaylar durulama ve inhalasyonlardan. Herkes kendileri için en uygun yöntemi belirleyebilecektir.

Hastalığın ilk belirtilerini bulursanız, aniina ile tedaviye hemen başlayın. Ancak, unutmayın: evde tedavi sırasında hastalığın belirtileri 3 gün içinde geçmezse, her zaman bir tıbbi kurumda bir uzmanla görüşmelisiniz.

Boğaz ağrısı bal

Arı bal eşsiz bir doğal üründür. Mükemmel bir anti-inflamatuar, antibakteriyel, analjezik ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle, balin, anjinin geleneksel tıbbi tedavisine vazgeçilmez ve önemli bir katkı olarak kabul edilir. Yararlı olanlar balın tüm çeşitleridir, ancak özellikle tatlı, tatlı, adaçayı, kireç, akasya ve yonca tatlısıdır.

o bileşenler metabolizmayı ve toksik ürünlerin geri çekilmesini hızlandırmak, kılcal damarlar yoluyla kan akışını aktive içerdiğinden boğaz ağrısı için bal kullanımı daha kolay hastalıkla başa çıkmak için yapar. Her gün bal biraz yerseniz, bu tahrişe kaldırarak, patojenik mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatan ve mukoza zarını yumuşatmak, boğaz ağrısı sarıyor. Bu ürünün farklı tıbbi içecekler ve gargara için çözümler hazırlanan sıcak çay bal birkaç kaşık ekleyebilir.

Bir su banyosu içinde PIALA olarak, kabartma tozu, bir tutam köpük görünene kadar durmadan karıştırın, tereyağı parça (yaklaşık 20 g) ve bal, yaklaşık olarak aynı miktarda eriyik. Ürünü buzdolabında saklayın. Ortaya çıkan karışım günde birkaç kez olmalıdır (sadece ılık bir formda!).

Aloe yaprağı suyunun 1 çorba kaşığı içinde 5 g koyu bal eritin. Yemeklerden önce günde 3 kez küçük bir kaşık alın.

Bir bardak kaynatılmış, 35-40 ° C'ye soğutulmuş, herhangi bir bal 1 kaşık çözülür ve% 6 elma sirkesi bir çay kaşığı ekleyin. Bu çözüm, boğazın sık sık durulanması için uygundur. Buna ek olarak, her yemekten sonra 2-3 yudum içilebilir.

Boğazın yıkanması için bal suyu hazırlanır. Çözünür bal sıcak olmamalıdır, ancak sıcak kaynamış suda (en fazla 45 C). Bir bardak su üzerinde 3 büyük kaşık bal al. Oluşan çözeltiyi günde 4-5 kez bir boğazla durulayın.

Ballı süt - bu çocukluktan herkese tanıdık olan anjin tedavisi için reçetedir. Bu çok etkili halk ilacı, anjin, soğuk algınlığı, kuru ve ıslak öksürük için vitamin ve yatıştırıcı bir içecek olarak kullanılır. Balın ılık veya biraz sıcak sütte çözülmesi durumunda en iyi etki elde edilebilir. Bu içeceğin yumuşatıcı etkisini arttırmak için biraz tereyağı ekleyebilirsiniz.

Alerjiye yatkın olan kişilere dikkatle bal uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Bal kullanımının kısıtlanması da bir çocuğun bir yıla kadar yaşıdır.

Konuya Göre: Anjina için en etkili antibiyotik

Boğaz ağrısı pancar

Pancar, hangi olmadan borsch pişiremezsiniz, ortaya çıkıyor, boğaz ağrısına karşı çok etkili. boğaz, bademcik iltihabı ve ağrı mukozal şişme yanı sıra bu hastalığın komplikasyonları önlemek için: 2-3 gün anjin nahoş belirtileri ortadan kaldırmak için vitamin, mineral ve önemli organik asitin zengin içeriği sayesinde pancar suyu ya da et suyu ile durulayın ilaç tedavisi ile kombinasyon halinde izin verir.

Pancar suyu hazırlamak çok kolaydır. Bunu yapmak için, onu yıkamak, bir kök temizlemek blender veya rende ile öğütmek ve meyve suyu sıkmak gerekir. Mekanik veya elektrikli meyve sıkacağı kullanabilirsiniz. Taze sıkılmış pancar suyu 200 ml 1 kaşığı (sirke aynı miktarda çekmek için bir kısım su) soğutuldu kaynatıldı, su ile seyreltilmiş,% 6 sirke (yaklaşık 20-25 mi) ilave edin. Elde edilen çözelti, bir su banyosu içinde ya da bir mikrodalga fırın içinde biraz, ısı ile karıştırın ve boğaz en az 5-7 kez her gün yıkayın. Pancar suyu kendi içinde ve soğan, havuç veya kızılcık suyu ile birlikte etkilidir.

Sirke ile pancar çok etkili bir antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjeziktir. früktoz, sükroz, glükoz: durulama zaman bu bitkisel karbonhidratların bir çok ihtiva ettiği çözelti, boğaz mukoz membranı için tahriş edici değildir. Durulama sırasında pancar suyunu sirke ile yutunuz, hatta hiç de tehlikeli değil. Gerçekten de, taze pancar suyu (pancar ve ham) normal kullanımı sindirimi geliştirmek kanda hemoglobin düzeyini yatarken, sinir sistemini geri kazanılması uykusuzluk, geliştirilmiş hafıza uzanır.

Daha fazla bilgi: Pancar ve pancar suyu inanılmaz faydaları

Pancardan, durulama için bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. 2 orta boy pancar alın, yıkayın, temizleyin ve bitene kadar kaynatın. Ortaya çıkan soğutulmuş et suyuna propolis tentürünü (yaklaşık 5 ml) veya limon suyu ile bal ekleyin ve her 2-3 saatte mümkün olduğunca sık boğazını durulayın.

kompres

Göğüs ve boyunun ısınması için angina ıslak kompreslerin tedavisinde çok etkilidir. Enflamatuar sürecin gelişmesini durdurmaya, boğaz ağrısını azaltmaya ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olurlar. Kompresyonların uygulanması için önemli bir koşul normal vücut ısısıdır (36.6?). Hastalığın ilerlemesinin geç safhasında bademcikler bademcikler üzerinde ortaya çıktığında, ısınan kompresler uygulanamaz.

Çocuklar günde 1-2 kez kompres uygulayabilir ve bunu yatmadan önce yapmak daha iyidir. Ayakların da sıcak olması da istenir. Yetişkinler, boğaz ağrısına 3-4 saat süre ile ısınma kompresleri uygulayabilir ve aralarında iki saat ara verir.

Tiroit bezi hariç, komprese boğaza uygulanabilir. Özel hazırlanmış bir çözelti ile emprenye edilen cilt cilde uygulanır. Daha sonra plastik bir örtü ile kaplıdır. Yalıtım için tüm bir flanel tabakasıyla örtün ve ardından sıcak bir fular takın. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilecek kompresleri iyileştirmek ve ısınmak için birçok reçete vardır.

Bir alkol paketi pişirmek kolaydır. Bunu yapmak için,% 70 tıbbi alkol al ve 1: 1 oranında soğuk kaynamış su ile seyreltin. Daha büyük bir etki elde etmek için, basit bir alkol almayın, fakat otlar üzerinde bir alkol tentürü. Okaliptüs veya lavanta gibi bazı uçucu yağlar birkaç damla düşebilir. Böyle bir kompres yanık olmamak için hassas cilde sahip olanlara dikkatle uygulanmalıdır.

Bir paket haşlanmış patates aşağıdaki gibi hazırlanır: patatesler yıkanır ve bir kabuk ile kaynatılır, daha sonra püre haline getirilir, birkaç damla bir alkol çözeltisi iyot ve bir kaşık bitkisel yağ ilave edilir. Elde edilen kütle bir gazlı bez poşetine yerleştirilir. Patatesin sıcaklığı cilde toleranslı hale geldiğinde, boğaza uygulanır ve boynun etrafına sarar. Böyle bir kompres bütün gece için bile bırakılabilir.

olarak hazırlanan sirke ile ham patates Lapa aşağıdaki gibidir: Kalın kumaştan yapılmış ve boğazına takmak çantaya koyun 1 çorba kaşığı% 6 sirke, eklemek, 2-3 orta boy yumru rendelemek gerekir. Bu çare enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir.

Ballı lahana yaprağı da iyi ısıtır ve inflamatuar süreci durdurur. Lahana yaprağını biraz daha yumuşak yapmak için kaynar su ile dökülmeli ve birkaç dakika bırakılmalıdır. Bundan sonra, sıcak tabaka sudan ıslanmalı, bal ile yağlanmalı ve bu tarafı boynuna tutturulmalıdır. Bir filmle üstüne gelin ve bir eşarp takın.

Boğaz ağrısı propolis

Propolis, boğaz ağrısı için yararlı ve etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Boğazın herhangi bir aşamasının tedavisi için, küçük parçaları, bir bezelye büyüklüğünü, propolisin çiğnemesi tavsiye edilir. Çok kaliteli olmalı. Bu propolisi ayırt etmek için ağızda uyuşukluk hissi ve yanma hissi kolayca sağlanır.

Boğazınızı yıkamak için, propolis tentürünün bir solüsyonunu hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 100 ml tıbbi alkolün% 40'ına kadar seyreltilir ve biraz (10 g'dan fazla olmayan) propolis, bir hafta boyunca karanlık bir yerde opak bir kaba koyun. Her gün birkaç kez tentür propolisin daha iyi çözülmesini sağlamak için sarsılmalıdır. Bugün tentürü kendiniz hazırlamak gerekli değil, eczanede zaten hazır satın alabilirsiniz.

Daha sonra, elde edilen tentenin 10 ml'sini almanız ve 100 ml sıcak (35 ° C) kaynatılmış su veya herhangi bir bitkisel kaynatma eklemeniz gerekir. Böyle bir çözümün günde 3 ila 5 kez gargara yapılması önerilir (gerekirse daha sık). Propolis infüzyonu, ılık süt veya çay ile seyreltilmiş, anjina ile oral olarak alınabilir.

Alkol tentürüne bir alternatif, herhangi bir miktarda alkolle kontrendike olanlara propolisnoe yağıdır. Bir su banyosunda, 10 g tereyağı eritin ve aynı miktarda propolisle karıştırın. Bu karışımın yemeklerden 20-30 dakika önce 5 ml alınması tavsiye edilir.

Boğaz ağrısından iyot ve lugol

Lugol çözeltisi ve iyot anjinin tedavisi için etkili ajanlardır, ancak sadece kullanımları için kontrendikasyonları olmayanlara uygulanabilirler. Gerçek şu ki iyot alerjik reaksiyona, Quincke'nin ödemine, kovanlarına ve diğer yan etkilere neden olabilir.

İyot ile durulama için bir çözelti aşağıdaki gibi hazırlanır: 200 ml su içinde 1 çay kaşığı sofra tuzu çözülür ve 3-4 damla iyodin eklenir. Bu ilaç ile gargara, hastalığın ilk günlerinde her 2 saatte bir olmalıdır. Aynı şey tuz yerine potasyum permanganat ile hazırlanabilir. Potasyum permanganatı çözerken, konsantrasyonu geçmemeye çok dikkat etmelisiniz. Çözüm biraz pembeleşmiş olmalı.

İyot alkol tentür ek olarak, eczane içinde iyot veya "mavi iyot" satın alabilirsiniz. Boğaz ve iltihaplı bademcikleri yağlayabilirler. Hafif antiseptik, antimikrobiyal ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Lugol çözeltisi su bazında ve yumuşatıcı gliserol ilavesiyle hazırlanır. Bir sprey şeklinde ve mukus boğazını tedavi etmek için olağan bir çözüm olarak üretilir. Aktif maddesi moleküler iyodindir, bu nedenle kullanımın kontrendikasyonları alkol için iyodin ile aynıdır.

Bir soda çözeltisi, boğaz ağrısı için en basit ve en güvenli durulama yardımcısıdır. Herkes evde, hatta bir çocuk evinde bile hazırlayabilir. 1 bardak sıcak kaynamış suda 1 küçük kaşık kabartma tozu çözülmeli ve bu boğazı günde birkaç kez durulayın, her 2-3 saatte bir tekrarlayın.

Bu araç, hastalığın başında ve sıklıkla uygularsanız boğaz ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olur. Zayıf alkalin soda çözeltisi sakinleştirici bir etkiye sahiptir, boğazdaki ağrının bir kısmını hafifletir ve biriken mukus içeren patojenleri temizler.

soluk alma

Vücut ısısı anjina ile norm içinde kalırsa, ana tedavi ile kombinasyon halinde, inhalasyonlar kullanılabilir. Annelerimiz ve büyükannelerimiz gibi basit bir şekilde evde ya da özel bir cihazla yapılabilir: bir inhaler veya bir nebulizatör.

İnhalasyonları nasıl yaparım? - Talimat burada!

Inhalasyonlar için, analjezik ve anti-inflamatuar etkileri olan ilaçlar (klorheksidin, klorofilit, soda), uçucu yağlar ve bitkisel çaylar (papatya, marigold, kekik, okaliptüs) seçin.

Soda ve iyotlu haşlanmış patateslerin de antimikrobiyal etkisi olacaktır. Ancak, sıcak ve uçucu bir tavada veya sıcak et suyu ile bir çaydanlık önünde bir havlu altında teneffüs ederken, dikkatli olmanız gerekir.

Inhalasyon için ilaçların listesi burada görmek

Soluma yolu bir doktor ile anlaşılabilir. Genellikle 5 gün ila bir hafta sürer, günde 1-2 inhalasyon yapar. Bu prosedürlere kontrendikasyonlar, solunum sisteminin onkolojik hastalıkları, yüksek tansiyon, sık sık mukoz boğaz kanama eğilimi, artan vücut ısısıdır.

Zencefil ve limon

Zencefil çayı ağrı semptomlarını ve boğaz ağrısının diğer tezahürlerini çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Taze zencefil kökünden zencefilli bir içecek hazırlayın. Bir karıştırıcı ile bir parça zencefil kökü rendeleyin veya öğütün. 2 çay kaşığı yulaf ezmesi olmalı, 250 ml su ile dökülmeli ve yaklaşık 20 dakika kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır. Ortaya çıkan et suyu içilebilir veya inhalasyon için kullanılabilir. Çay soğuduğunda 1 kaşık bal ve biraz limon suyu eklemelisiniz.

Limon. Limon yardımıyla, sadece boğazınızdaki ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücut ısınızı da düşürürsünüz. Eğer hafif bir rahatsızlık hissederseniz ve boğaz ağrınız varsa, o zaman 1 orta boy limon (120 gram) alın, yıkayın ya da kaynayan suyla durulayın, dilimlerle kesin ve kabukla birlikte herşeyi yiyin. Limon dilimleri ve limon suyu, bitkisel çayın yanı sıra durulama ve inhalasyon solüsyonlarına eklenebilir.

Daha fazla bilgi: Zencefilin faydaları ve zararı, kullanımı için tarifler

sarımsak

Tarifler ve halk hekimliğinde sarımsaklı sarımsak kullanma yolları çok çeşitlidir.

Küçük bir sarımsak başını temizleyin ve dişetlerini homojen bir kütleye sürün. 2 yemek kaşığı elma veya şarap sirkesi ekleyin, karıştırın, kapağını bir kapakla kapatın ve buzdolabında 10 saat bekletin. Daha sonra karışıma 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Günde birkaç kez küçük bir kaşık alın. Hazırlanan ilacı hemen yutmaya çalışmayın, ancak ağzınızda olabildiğince uzun tutun.

2 adet sarımsak ve pirzola temizleyin, 3 çorba kaşığı bal ve zhmenyu toplanmış kuru mürver çiçekleri ekleyin, toz haline getirin. Elde edilen karışımı sıcak kaynamış suyla (500-600 mi) dökün, bir havluyla sarın ve 2 saat bekletin. Bundan sonra, süzün ve her saatte 50 ml (1/4 fincan) bir kaynatma yapın.

Taze sıkılmış havuç suyunda, bir çift karanfil doğranmış sarımsak ekleyin. Günde iki defa yemeklerden yarım saat önce içmelisiniz.

Sarımsak suyu yapmak için küçük bir sarımsak başını soyun ve doğrayın. 200 ml ılık kaynatılmış su dökün, ve 30 dakika için karışımı biraz ısınmış bırakın. Birkaç gün boyunca her saat 1 büyük kaşığı sarımsak suyu alın. Angina hızla geri çekiliyor.

Kabaklardan üç diş sarımsak çıkarılır, öğütülür, sarımsak ezmesini bir kaba koyun ve 1 bardak sıcak, sadece kaynatılmış süt ile doldurun. Ayağa kalk ve soğumaya bırak ve sonra yavaşça küçük yudumlarda iç.

Günde birkaç kez sarımsak (küçük bir kaşık) taze meyve suyu alırsanız, o zaman herhangi bir bulaşıcı ve viral hastalık çok daha hızlı tedavi edilebilir.

Soyulmuş sarımsak karanfil ağzınızda saklanabilir, periyodik olarak ısırır.

Hidrojen Peroksit

Sodyum iltihabı, bademcik iltihabı, her tür anjin, farenjit: Hidrojen peroksit, daha doğrusu, onun çözüm, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Çözeltiyi hazırlamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı eczane hidrojen peroksitin% 3'ünü çözmeniz gerekir. Bu çözüm günde 3-4 kez gargara yapmalıdır. % 3'lük bir peroksit solüsyonunun bile ağız boşluğundaki mukozayı güçlü bir şekilde yakabileceğini, böylece dozu artırıp, önerilen peroksit ve su oranını bağımsız olarak değiştiremeyeceğinizi unutmayın.

Ayrıca peroksit eczane solüsyonunu 1: 1 oranında suyla seyreltebilir ve bu çözeltiyi bademcikler ile tedavi edebilirsiniz. Hydroperite çok güçlü bir oksidasyon kabiliyetine sahiptir ve bu nedenle mukozaya yerleşmiş patojenik mikroorganizmalarla hızla parçalanır.

Konu hakkında: Artroz tedavisinde hidrojen peroksit kullanımı

Aloe, çeşitli hastalıkların tedavisi için halk hekimliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı karşı bademcikler tedavisi için aloe yaprağı suyu kullanımını öneriyoruz. Solunum organlarının uzun süreli ve kronik enflamatuar hastalıklarının tedavisi için, yatmadan önce her gün küçük bir yaprak parçasını kesmek ve tüm gece boyunca yanağa koymanız yararlıdır. Ayrıca durulama ve yutma için aloe içeren karmaşık tentürler hazırlayabilirsiniz.

Bir kaç yaprak aloe alın, yıkayın ve öğütün, 0.5 litrelik bir kap içine koyun, yarım bardak şeker dökün ve peçete ile örtün, karanlık bir yerde 3 gün bekletin. 3 gün sonra, kabına 250 ml votka dökün. 3 gün sonra, elde edilen tenteyi gazlı bez ile sıkın ve yemeklerden önce günde üç kez bir çay kaşığı alın.

3 yaprak aloe koparın, kağıda sarın ve birkaç gün buzdolabına koyun. Daha sonra hazırlanan olgunlaşmış yaprakları bir kıyma makinesinden geçirin veya karıştırıcıyı doğrayın, 500 ml su ekleyin, karışımı yavaşça kaynamaya getirin. Et suyu soğuduğunda, tülbentten geçirin ve her 3 saatte bir boğazınızı yıkayın.

1: 2: 3 oranında aloe, bal ve sıradan votka karışımı, enflamasyonu sıkıştırmak ve rahatlatmak için çok uygundur.

Aloe suyu (1 yemek kaşığı) 20 ml su, 1 tatlı kaşığı soda ve 2 damla iyot ile karıştırın ve boğaz ağrısını yıkayın. Aloe suyunu suyla değil, bitki özüyle karıştırın. Bunun için, St. John's wort, papatya, calendula, adaçayı, muz yaprakları, vb.

Anjina ile yardımcı olan anti-enflamatuar ve vitamin ilacı, aloe suyu ile dogrose bir kaynatmadır. Her yemekten önce 50 ml içilebilir.

Angina için diğer halk ilaçları buraya bak

Boğaz ağrısı evde nasıl giderilir?

1 numaralı tarif. 1 kısım papatya eczane, 2 kısım ıhlamur çiçeği alıyoruz, elde edilen karışım 1 çorba kaşığı demlendi. kaynar su. 20 dakika bekletin, sonra dikkatlice süzün. Larenks bu infüzyon ile durulama günde 5-6 kez olmalıdır.

2 numaralı yemek tarifi. Atkuyruğu 5 masa kaşığı 15 dakika boyunca 400 ml kaynar su içinde ısrar edilmelidir. Bundan sonra, ortaya çıkan çareyi zorlamak ve daha sonra boğazınızı durulama tavsiye edilir.

Tarif numarası 3. Boğazdan hızla kurtulmak için 2 yemek kaşığı tavsiye edilir. yaprak ahududu yaklaşık 10 dakika kaynar su 1 bardak ısrar ediyor. Bu infüzyon anjina ile gargara yapmak için inanılmaz derecede etkilidir.

Tarif numarası 4. Bu şifalı infüzyon için, 1 bardak rendelenmiş kırmızı pancar, 1 çorba kaşığı sirke% 6 kullanılır. Bütün doğru karışımlar ısrar ediyor ve sıkıyor. Durulama için, mevcut 1-2 çorba kaşığı almak gereklidir.

Tarif numarası 5. Yarım litre suda, 3 çay kaşığı infüze edin. Soğan kabuğu, kaynatın, ısrar edin ve sonra boşaltın. Et suyu kızarıklık ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir.

6 numaralı yemek tarifi. 6 saat boyunca bir bardak ılık kaynamış su içinde ısrar etmek için 100 gram fırçalanmış ve doğranmış sarımsak. Bu araç, ılık bir biçimde gargara yapmak için günlük olarak kullanılması önerilir.

Tarif numarası 7. Suyu ya da bir muzanın bir kaynatma çok yararlıdır. Et suyu hazırlamak için, 4 taze veya kuru yaprakları alın, 200 ml sıcak su dökün ve 30 dakika ısrar edin. Boğazınızı her 60 dakikada bir durulayın, tadı için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Tarif numarası 8. Soluma için özel bir karışım uygulayın. 3 çorba kaşığı almalı. l. adaçayı yaprağı, nane, kekik çimi, okaliptüs yaprağı, papatya, çam tomurcukları, elecampane köklerinin eşit parçalarından oluşan bir karışım. Tercihen doğrudan su ısıtıcısında 500 ml su içinde koyun. Bir çay poşeti üzerine konulan basit bir kağıt hunisiyle böyle bir buharı daha iyi nefes alınız.

9 numaralı yemek tarifi. Angina tedavisinde ana vazgeçilmez araç baldır. Gerçekten çok sayıda hastalık için her derde deva sayılır. Angina ile 3 çorba kaşığı balın 1 çorba kaşığı aloe suyu ile karıştırılması tavsiye edilir. Alınan kitle iltihaplı bademcikler (14 gün boyunca 1 kez / gün) ile bulaşır.

Tarif numarası 10. Propolis ayrıca anjina ile mücadelede çok etkilidir. Soluma için kullanılır. Bunu yapmak için, 1 litre suya 10-15 gram propolis çözün, su banyosunda ısıtıldı ve 15-20 dakika boyunca sabah ve akşamdan solunur.

İltihapla mücadele etmek için lahana yapraklarından yapılan bir kompres kullanın. Hastanın boğazını yapraklarla örtün, üstüne sıcak bir bez. Yapraklar iki saatte bir değiştirilmelidir. Sitrik asit ve limon esansiyel yağları, boğazın mukoza zarında iyi çalışır. Tavsiye yavaş yavaş bir kabuğu ile bir limon yarım çiğnemek. Üç saat sonra tekrarlayın. Boğaz ağrısının tedavisi için yaygın olan araç, aynı zamanda, redüklenmiş bademciklerin yağlandığı, ucuz bir Lugol veya klorofililtil çözeltisidir.

Angina hastasının tahammül etmediği ilaçları almaya zorlanmaması gerektiği unutulmamalıdır. Sadece bir başkasına yardım ettikleri için tedavi için ilaç almayın. Her vakanın kendi yaklaşımına ihtiyacı vardır.

Yazının yazarı: Nina Vladimirovna Sokolova, naturopatik doktor, fitoterapötik

Angina için sıkıştırır önemli işlevleri gerçekleştirmek:

iltihaplı dokularda mikro dolaşımı iyileştirir; Derin implantasyonun bademciklere sokulmasından mikroorganizmaları "distract"; boğaz ağrısı azaltmak; inflamatuar süreci durdurun.

Bu "tıbbi pansumanın" resmi tıpta kullanılmasıyla ilgili olarak, anlaşmazlıklar uzun bir süredir devam etmektedir, ancak birçok jenerasyon kompreslerle tedavi edildiği için, yöntemin zaman açısından test edildiği ve neredeyse güvenli olduğu düşünülebilir.

Boğaz ağrısı kompreslerle tedavi

Bazı nedenlerden dolayı, "sıkıştır" kelimesini bir kerede duymak, onun alkol olduğunu düşünür.

Sıkıştırmak her zaman alkol bileşenleri içermez. Prosedürde, resorptif veya anti-inflamatuar etki ilaçları kullanılabilir.

Geleneksel tıp reçeteleri, tıbbi özellikleri olan ürünlerin, losyonlar olarak kullanılabileceğini söylüyor.

Sıkıştırmalar ıslak ve kuru, kompresin türü hastanın durumuna ve prosedüre olan bireysel reaksiyonuna göre belirlenir.

Ne zaman bir kompres yapabilirim?

Boğazda ıslak ısınma sıkıştırılır:

Hastalık başlangıçta yakalandığında; Enflamasyonun akut evresi geçti; Termometre üzerindeki sıcaklık işareti 37.6 ° C'nin üzerine çıkmaz; Apse artık oluşmuyor.

Sıcaklık yüksekse, doğal olarak ılık gelecek "kuru ısı" kullanabilirsiniz.

Yüksek sıcaklıkta yer alan angina ile sıkıştırın - bu, boğazını sıkıca saran bir "ısırgan yün atkı" dır. Bu sayede boyun bölgesindeki kan dolaşımı gelişir ve bezlere giden oksijen miktarı artar, bu da laringeal ödemleri azaltır ve ağrıyı azaltır.

Isıtılmış tuz veya kumdan kuru kompresler ısınma özelliklerine sahiptir.

Sıkıştırıldığında kategorik olarak kullanılamaz

Ana kontrendikasyonlara ek olarak: Akut dönemde yüksek sıcaklık ve genişlemiş lenf nodları, aşağıdaki hastalıklarla sıkıştırılamaz:

Kardiyovasküler; ateroskleroz; Kan pıhtılaşma bozukluğu ile ilişkili; Pürülan iltihaplı süreçlerle akan; tüberküloz; onkoloji; Akut fazda dermatolojik

Sıcaklık düşmüş olsa bile, pürülan boğaz ağrısı tedavisinde sıkıştırır. Bademciklerin lakazından pus boşaltım evresinde ısınma, çevre dokulara iltihap odağının yayılmasını tetikleyebilir. Hastalığa neden olan bakteriler kan dolaşımına yayılacak ve iltihaplanma süreci birçok vücut sistemini etkileyecektir: üreme, idrar, sindirim.

Boğaz ağrısı oluşumu fungal flora neden olduysa bir kompres koymak için işe yaramaz.

Tedavi prosedürünü gerçekleştirmek için algoritma

Tiroid bezinde ısınan bir komprese maruz kalmaz - bir "ısırık atkı" sayılmaz. Her iki tarafta submaksiler bölgede ayrı ayrı bulunan elemanlardan oluşan kompreslerin kullanılması tavsiye edilir. Genel bir bandajla sabitlenirler.

Bir sıkıştırmak için, sahip olmanız gerekir:

Marl, birkaç kat katlanmış; Mumlu kağıt veya polietilen film; Yapısını sabitlemek için gazlı bant; İlaç, hangi tedavinin yapıldığı temelinde.

Çeşitli ilavelerde Marl ilacı ıslatır ya da terapötik etkisi olan bir maddeye sarılır. Boyun kısmının her iki tarafında bulunan "pedler", tiroid bezini açık bırakacak şekilde, polietilen ya da mumlu kağıtla kaplanmış, bir şerit gazlı bez ya da boynun etrafında bir bandajla sabitlenmiş olsun. Çok sıkmayın!

Ek olarak, elde edilen yapıyı bir eşarp ile izole edebilirsiniz.

Çocuklar için kompresler

Alkollü sıvıları olan çocuklar için anjin için sıkıştırmak arzu edilmez. Ve bir votka kompresinin yumuşak bir bebeğin cildi yakabileceği için değil. Seyreltik alkol bile alkol zehirlenmesine yol açan kan içine emilir. Çocuklar için böyle bir tedavi ciddi bir tehlikedir.

Çocuklar için hangi yöntemler uygundur?

Sirke ve ezilmiş patates ile sıkıştırmak en iyi çözümdür. Birkaç damla iyot damlatırsanız, bebek daha hızlı iyileşir. Bu bileşenlerin bir karışımı sıcaklığı düşürür ve boğazdaki ağrıyı azaltır.

Çocuklar için masa sirkesi su ile seyreltilir: 2 kısım sirke - 1 su.

Sıkıştırmalar hakkında ilginç

Tuz sıkıştırıcı ısınmıyor. Boğazdaki ağrıyı azaltmak için angina ile konur. Böbrek hastalığı olan çocuklar ve insanlar, bu tedavi yöntemi uygun değildir. Sıkıştırmanın oranı, bardak su başına 25 gram tuzdur.

Yüksek sıcaklıkta oluşan anjina ile bile lahana sıkılabilir. Lahana, kanıtlanmış bir emiciliğe sahiptir, ancak ısınmaz. Lahana yaprakları bademcikler alanında bir bandajla sabitlenir, her 2 saatte bir değişir. Bir lahana yaprağı eklemeden önce, meyve suyunu ayırmak için damarları ezilmelidir.

Boğaz ağrısı, boğaz ağrısı sırasında bir öksürük ile komplike ise kullanılır. Onu boğaza ve göğüs bölgesine yerleştirdiler. 50 gramlık süzme peynir için - kuru bir kıvama sahip olması arzu edilmez - sadece bir tatlı kaşığı baldır. Sıkıştırma her zamanki gibi yapılır, ancak trakeanın alanını kapsaması gereklidir. Geceleri süzme peynirli bir bandaj uygulamak en iyisidir. Sabah, kompres kaldırıldığında, süzme peynir yakından izlenmelidir. Eğer yeşilimsi bir gölge aldıysa, o zaman hastalık akciğerlerde zaten bir komplikasyon geçirdi. Yaş kısıtlamaları lor tedavisi yoktur.

Pancardan sıkıştırmak için küratif bir etkiye sahiptir, rendelenmiş pancar kütlesi kerosen ile karıştırılmalıdır. Hastalığın tedavisi için çok ciddi bir yöntem. Eğer pancarı bir ilaç olarak kullanmak istiyorsanız, temizlenmeli ve durulama için bir kaynatma kullanın.

Bazı kompresler anjini iyileştiremez. Yardımcı olarak kullanılırlar. Anjina'nın ana tedavisi antibakteriyel veya antifungal ilaçlardır.

Angina nedir, evde bu hastalık tedavisinde daha mı? Angina en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir. Gökyüzünün ve dilin her iki tarafında boğazda bulunan bademcikler üzerinde bir iltihaplanma sürecidir. Boğaz ağrısı görünümünü hem bakterileri hem de virüsleri provoke edin. Anjina'nın şiddetli boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı, titreme, iştahsızlık gibi belirtileri hasta kişiye birçok rahatsızlık ve deneyim kazandırır.

Hastalık çeşitli tiplere ayrılmıştır. ayırt:

foliküler boğaz ağrısı; mavi dil; laküner; herpes; fibrinli; nekrotizan; apse.

Doktora bilgi vermeden anjina ile kendi kendine ilaç kullanmak istemez, çünkü böbrek, kalp ve eklemlerde bir takım komplikasyonlara neden olabilir. Ayrıca, hastalığı sadece halk hekimliği ile tedavi etmek yeterli değildir. Halk tarifleri ana ilaç tedavisine ek olarak hareket eder. Evde anjina tedavisi gargara, kompres, inhalasyon, bademciklerin yağlanması ve iç halk ilaçlarının alınmasıdır. Bütün bu işlemler için şifalı bitki ve bitkilerin tentürleri ve süsleri hazırlanır, sebzeler ve diğer ürünler kullanılır.

Boğaz ağrısı ile boğaz tedavisi

Doktor anjinalı bir hastayı teşhis ederse, tedavi derhal başlatılmalıdır. Hastaya temel ilaç tedavisi bir doktor tarafından reçete edilecek, ancak hızlı bir iyileşme için halk ilaçlarını tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Doğal olarak, boğaz ağrısını evde tedavi etmeden önce doktora bilgi vermek gerekir.

Herhangi bir boğaz ağrısı tipi için tedavi ana kural, yatak istirahati ve bol sıcak bir içecek. Bunu yapmak için, kızılcık ve kızılcıklardan gelen morselleri, kurutulmuş meyvelerden gelen kompostosu, limonlu çayı ve yabani gül suyuyla suyu kullanabilirsiniz.

Angina ile günde 10-12 kez gargara yapmak arzu edilir. Durulamalar tedavide iyi etki gösterir, hasta hızlı bir şekilde değişikliğe gidebilir.

Boğazınızı boğaz ağrısı ile yıkamak için genellikle limon suyu kullanın. Çözeltiyi hazırlamak için, 2: 3 oranında limon suyunu ve ılık su kaynatın, her 2 saatte bir karıştırın ve çalkalayın.

Boğazınızı durulamak için zayıf bir potasyum permanganat solüsyonu kullanabilirsiniz. Ama potasyum permanganat kristallerinin tamamen çözüldüğünden emin olun, aksi takdirde yanık alabilirsiniz. Bir potasyum permanganat çözeltisi, her 2-3 saatte bir boğaz yıkar. Her işlemden sonra, 20-30 dakika sonra, potasyum permanganat çözeltisi farengeal mukozayı kurutabildiğinden, boğazı bitkisel veya zeytinyağıyla yağlamak tercih edilir.

Tedavinin olumlu bir sonucu, pancar suyu gargarası verir. Pancar suyu, şiddetli ağrıların yanı sıra inflamasyonu ve şişliği de ortadan kaldırabilir. Durulama solüsyonu yapmak için 1 bardak taze pancar suyu almanız ve 20 ml elma sirkesi ile karıştırmanız gerekir. Böyle bir çözüm, her 2-3 saatte bir boğaz yıkar.

Bir boğaz için evrensel bir reçete iyot, tuz ve sodadan durulanır. Bu çözümü hazırlamak zor değildir. Her evde 1 çay kaşığı var. 1 bardak kaynamış suya ilave edilmesi gereken soda ve tuz ile 5 damla iyot. Karışım iyice karıştırılmalı ve çözelti ılık olana kadar bekletilmelidir. Bu durulama karışımı en popüler ve kanıtlanmış olanıdır ve kullanımın ilk gününden iyi sonuçlar verir.

Tabii ki, evde herhangi bir tedavi şifalı otlar ve bitkiler olmadan değildir. Boğazınızı yıkamak için, bitkisel toplamadan sonraki infüzyonu kullanabilirsiniz. Eşit parçalara calendula, papatya, okaliptüs atın ve bunları karıştırın. Günümüzün hazırlanması için 1 yemek kaşığı almanız yeterlidir. 1 bardak kaynar su toplayın ve dökün. Kaynar su ile doldurulmuş bitki toplanması bir kapakla kapatılmalı ve ısınana kadar ısınmalıdır. Genellikle infüzyon süresi 15-20 dakikadır. Zamanın sonunda, infüzyon süzülür ve gargara edilir.

Boğazınızı yıkamak için, papatya papatyası infüzyonu yapabilirsiniz. Bunu yapmak için 1 çorba kaşığı alın. Papatya bir bardak kaynar su ve ısrar ediyor. Gergin suyu gargara 10-12 kez bir gün.

Evde boğaz ağrısı tedavisi ile kompresler

Şu anda, bu hastalığın tedavisinde sıkıştırmak çok popülerdir.

Sıkıştırır, hastalığın seyrini büyük ölçüde kolaylaştırır, boğazdaki ağrıyı hızla azaltır ve enflamatuar sürecin daha da gelişmesini durdurur.

Ancak, bu tedavi yönteminin hastalığın ilk aşamalarında yardımcı olduğu unutulmamalıdır. Hastalığın geç evrelerinde, bademcikler üzerinde apse görüldüğünde, tedavi prosedürü yasaktır. Ek olarak, kompresler, yüksek vücut ısısının yokluğunda yapılır. Sıcaklık 37 derecenin üzerindeyse, kompresle yapılan işlem istenen sonucu getirmeyecek ve sadece durumu kötüleştirecektir.

Pürülan anjinin sadece böyle bir kompres yapmasına izin verildiğinde. 200 gr süzme peynir alın, yumuşatın ve biraz ısın. Daha sonra, keten bezi alın ve süzme peynirini üzerine eşit olarak dağıtın. Bu kompres gece için çene altına yerleştirilir. Sabah, hasta boğazda ağrıda önemli bir azalma olduğunu not eder.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için sıcak nemli kompresler kullanılır. En popüler alkol kompresidir. Onun hazırlanması için otlar ya da alkol% 70 alkol tentür kullanın. Bir kompres hazırlayın. Alkol veya alkollü bitkisel tentür alın ve kaynatılmış soğuk su ile seyreltin. Alkol ve su oranı 1: 1 olmalıdır. Böyle bir çözelti 3-4 kat halinde eklenmiş ve boynun üzerine bindirilmiş gazlı bez ile nemlendirilir. Gazlı bez üzerinde bir polietilen film uygulanır ve üstüne sıcak bir eşarp verilir. Genellikle kompres geceleri yapılır. Prosedür 6-8 saat sürmektedir.

Bir parça çiğ patatesleri deneyebilirsiniz. Soyulmuş ve yıkanmış patatesler (2-3 küçük yumru) ince bir rende üzerine sürülür ve üzerine 1 yemek kaşığı eklenir. % 6 sirke. Karışım karıştırılır ve bir doku poşetine yerleştirilir. Kumaş sıkı olmalı. Daha sonra torba boğaza uygulanır. Bu kompres enflamasyonu giderme işlemini geliştirir.

Anjina ile ev inhalasyon

Evde boğaz ağrılarını tedavi etmek için, inhalasyonlar başarıyla kullanılmaktadır. Ancak, rahatsızlığın sıklıkla yüksek ateşin eşlik ettiği ve eğer mevcut ise, inhalasyonların kontrendike olduğu akılda tutulmalıdır. Vücut sıcaklığında inhalasyon ile izin verilen tedavi 37.5 ° 'den daha yüksek değildir.

Bir ev inhalasyon reçete hazırlamak ve dağıtmak için en kolay yolu haşlanmış patates olduğunu. Sadece bir kaç patates patateslerini bir üniforma içinde pişir ve birkaç damla terebentin ekleyin. Daha sonra, havlu havlularını ağırlaştırın, başınıza atın ve patates-turpentine buharını 10-15 dakika boyunca ağzınızla birlikte soluyun. Bu prosedür günde birkaç kez yapılabilir.

Bitkisel karışımı kullanarak inhalasyon. Bu inhalasyon için, bir tentür hazırlamak gerekir. Kekik, kekik ve papatya çiçekleri eşit parçaları almak gerekir. Otlar karıştırılır. Ardından, 1 yemek kaşığı al. bitkisel karışımı ve derin bir kaba koyun. Karışıma kaynar su (1 L) eklenir. İnfüzyon karıştırılmalı ve infüzyon için 5 dakika verilmelidir. Zaman geçtikten sonra, hasta, kasenin önüne oturmalı, omuzlarını örtmeli ve büyük bir havluyla baş başlamalı ve ağız ve burun terapötik çiftlerle dönüşümlü olarak başlamaya başlamalıdır. Prosedür 8-10 dakika boyunca günde 2-3 kez yapılabilir.

Soluma kullanımı ve uçucu yağlar için. Okaliptüs ve anason yağları iyi iyileştirici özelliklere sahiptir. Soluma hazırlamak için su ısıtıcısında 1 litre su kaynatın. Kaynar suda hemen her iki yağı da 10 damla ilave edebilirsiniz. Su ısıtıcısı bir kapakla kapatılmalı ve bir havlu ile sarılmalıdır. Su ısıtıcısının ağzı, terapötik çiftlerin teneffüs edilmesi için açık bırakılır. Hasta demlik karşısında oturur ve buharları ağzından bir ağızla solur. Ama ağzını çok yaklaştırmayın, yakılabilirsin. Ve bir kâğıt parçası yaparsanız ve su ısıtıcısının ucuna koyarsanız daha iyidir. Bir borudan yakamazsınız. Prosedür günde 2-3 kez gerçekleştirilir. Her biri 10-15 dakika sürer.

Anjina ile oral uygulama için ilaçlar

Hastalığı sadece kompres, inhalasyon ve durulamalarla tedavi edemezsiniz. En iyi sonuç için içeride çeşitli halk ilaçları almak gerekir. Eğer hastalığı tedavi ederseniz, entegre olacaksınız, yani, kompresler, durulamalar, inhalasyonlar ve içindeki fonlarla birlikte.

İçeride kabul için, aşağıdaki popüler ve etkili tarifler vardır.

Soğan, elma ve bal karışımı için bir tarif. Ihtiyacınız olacak hazırlamak için:

Soğanları ve elmaları sıyırdıktan sonra tüm bileşenler iyice karıştırılır. Bu karışımı 2 çay kaşığı günde 4 kez alın.

Çabuk sertleşen boğaz ağrısına yardımcı olacak ve böyle bir çare. Aloe yapraklarını almak ve çok ince kesmek gerekir. Ardından, 3 litrelik bir kavanozu alın ve yarım kesilmiş yapraklarla doldurun. Kavanozun ikinci yarısı şekerle dolu. Boyun gazlı bezle kaplanır ve karışım 3 gün boyunca infüzyona bırakılır. Bu süre zarfında, karışım bankada biraz düşecek. Daha sonra karışıma votka eklenir, böylece pot tekrar doldurulur. İnfüzyon 3 gün boyunca tekrar bırakılır, tül kutusunun boynuna bağlanır. 3 gün sonra, elde edilen infüzyon sıkıldı ve süzüldü. 1 yemek kaşığı yemeden önce günde 3 kez alın.

Dereotu çay için reçete. Yemek pişirmek için, genç sürüngen sürgünlerini almanız ve genellikle çay çektiğiniz gibi demlemeniz gerekir. Çay 5 dakika kaynatılır. Dereotu çay her zamanki gibi sarhoş olabilir. Bir kaşık bal ile çare tatlısı. Dereotu çay 5-7 gün boyunca içilir.

Dulavratotu kökünden kaynatma. 2 çay kaşığı al. ezilmiş dulavratotu kökü ve 1 bardak su dökün. Karışım ateşe konur ve 15-20 dakika kaynatılır. 1 çorba kaşığı için günde 4 kez et suyu kullanın.

İçeride, 100 g ılık suda seyreltilmiş 30 damla okaliptüs tentürü alabilirsiniz. Bu karışım günde 2-3 kez içilir.

Boğaz ağrısı ile boğaz ağrısı tedavisi

Bu hastalık ile boğazını çeşitli geleneksel ilaçlarla yağlayabilirsiniz. Yöntem, tedavide olumlu bir sonuç verir. Yağlama, enflamasyonu önemli ölçüde azaltır ve antibakteriyel etkiye sahiptir.

Eğer yağlama için leylak infüzyonu yapıyorsanız. Ancak infüzyon, hastalık zamanı leylakın çiçeklenmesi ile çakıştığı zaman yapılabilir. Leylaklar çiçeklerle parçalanır, su altında yıkanır ve gece için votkayla dökülür. Sabahları tentür hazır olacak. Prosedür günde 2 kez - sabahları ve akşamları yapılır. Yağlamadan sonra bir saat boyunca içmek ve yemek tavsiye edilmez.

Angina'nın ilk aşamasında, boğaz saflaştırılmış kerosen ile yağlanabilir. Bunu yapmak için, kerosen pamuk yününden süzülür. Boğazda ıslatılmış pamuklu balmumu ile boğazını silin. 1 saat boyunca her yarım saatte bir sürtünme yaparsanız, o zaman hastalığın daha fazla gelişmesine izin vermeyin.

Boğazını taze sıkılmış olması gereken limon suyu ile yağlayın. Taze sıkılmış limon suyu, günde 6 defaya kadar bezlere uygulanır.

Köknar yağı, boğaz ağrısı ile baş edebilir. Hasta bademciklerine bir pipetle veya iğnesi olmayan bir şırınga veya yağ ile nemlendirilmiş bir tampon ile uygulanabilir. Her 3 saatte bir badem yağı ile yağlayın.

Boğaz boğazını her 4 saatte bir yumurta ile karıştırılmış tuz ile yağlamaya çalışın.

Karmaşık bir şekilde gerçekleştirilirse, halk ilaçları ile nezaketin tedavisinin çok daha etkili olacağını unutmayın.

Angina, ana semptomu şiddetli boğaz ağrısı olan bir hastalıktır. Bu virüsler ve bakteriler tarafından etkilenen bademcik iltihabı kaynaklanmaktadır. Sıklıkla, hastalık halk ilaçları ile tedavi edilir. Anjina için sıkıştırmalar doktorlar tarafından tanınan ve kolay bir tedavi yöntemi olarak en etkili olarak kabul edilir. Acı ile baş etmede yardımcı olurlar, sıradan yaşam tarzına geri dönerler.

Boğaz ağrısı kompreslerle tedavi

Sıkıştırmalar, ev terapisi için hem etkili hem de güvenli bir seçenektir. İyileşene kadar uzun süreli kullanıma izin verilir. Sıkıştırma, iltihabı, boğaz ağrısını azaltır, kan dolaşımını artırır - daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. Isınma pansumanları bir distraksiyon terapisi olarak kabul edilir. Cilt kılcalları ısıdan genişler, organ ve dokulardaki derin damarlar refleks olarak artar. Boynun ısınmasının bademciklerdeki kan akışını iyileştirdiği anlaşılmaktadır.

Bu aşağıdaki sonuçlara yol açar:

oksijen bademciklere daha iyi emilir; şişmede bir azalma var; toksinler dokulardan kaybolur; Hastalığın etken maddeleri ölür; Boğazda ağrı, iltihap gider.

Böylece, komprese sayesinde, baş bölgesinde ağrı, halsizlik, halsizlik ortadan kalkar. Vücudun genel durumu gelişiyor.

Kompresyon nasıl uygulanır?

Kompresyonun, tiroit bezinin, yani solunum kanalının ve boynun merkezine empoze edilmesi yasaktır. Çenenin altında her iki tarafa yerleştirmek daha etkilidir.

Hazırlanan ürün ile yumuşak bir bez ıslanır, boğazına dönüşür. Tiroid bezi etkilenmez. Polietilen üstte düzgünce yerleştirilir. Isınma için boyun bir fular veya başka bir beze dönüşür. Kompresyon iyice düzeltmeli, ancak boğazı aşırı sıkmamalıdır.

Ne zaman bir kompres yapabilirim?

Aşağıdaki durumlarda ısınma etkisi olan nemli bir kompres konur:

hastalık yayıldığında; akut inflamatuar evreyi yenmek mümkün olduğunda; vücut ısısı 37.6 derecenin altındaysa; ülser yokken.

Islak kompresler yerine 37.6 dereceden fazla bir sıcaklıkta, doğal ısınmaya işaret eden “kuru ısı” kullanılır. Bu yüzden kum ve tuz sıkıştırması yapmak kolaydır.

Evde en basit ve uygun fiyatlı kuru kompres yünden yapılmış sıcak bir fular. Boğazlarını sıkıca sararak, boyundaki kan akışını iyileştirir, bademcikler oksijene doyurulur. Ağrı giderildi, larinkste şişlik azalır.

Her türlü sıkıştırmayı kullanırken, ana şey yanmaması, ısınmasıdır. Aksi halde boğazda, boynunda ciltte bir hasar olasılığı vardır.

Sıkıştırıldığında kategorik olarak kullanılamaz

Kontrendikasyonlar şunlardır: lenf düğümlerinde artış, artmış vücut ısısının varlığı ile birlikte hastalığın akut dönemi.

Ayrıca, bu tür hastalıklarda kompres kullanımı yasaktır:

kalp ve damar hastalığı; tüberküloz; ateroskleroz; farklı onkoloji türleri; kan pıhtılaşması; dermatolojik patolojilerin akut fazı; iltihapla birlikte iltihaplı hastalıklar.

Eğer angina mantarları tahrik ederse, bu durumda kompresler sadece işe yaramaz. Pürülan anjina ile vücut ısısı 37.6 ° C'nin altına düştüğünde, kompres kullanımı hala yasaktır. Boğazınızı bademciklerden boğazla ısıntarak çevredeki dokuların enfeksiyonuna neden olabilirsiniz. Kan yoluyla bakteriler, vücuda inflamasyonu yayan birçok organ ve sisteme girecektir. Özellikle sindirim sistemi, üriner sistem ve üreme sistemi çeker.

ORGANİZMADA YENİ BİR TOKSİN ALICILARI!

Modern dünyada yıllar boyunca, insan vücudu birçok farklı toksin biriktirir. Bunun nedenleri - çok miktarda boya ve çeşitli kimyasal katkıların yanı sıra içinde yaşadığımız kirlenmiş ortamı içeren zararlı yiyecekler olabilir. Er ya da geç toksinler ciddi hastalıkların gelişmesine yol açacaktır.

>> toksinlerin geri çekilmesi için kullanılması daha iyidir.

Çocuklar için kompresler

Çocuğun bir kompresini seçerken hastalığın yaşı ve özellikleri çok önemlidir. Kompresyon tedavisinde kullanın 3 yaşından büyük çocuklar. Yanıkların, alerjik reaksiyonların ve diğer olumsuz etkilerin önlenmesi önemlidir. Özellikle, bu ürün genellikle alerjik bir reaksiyona sahip olduğundan, küçük çocuklar baldan yapılan kompreslerle tedavi edilmez.

Buna ek olarak, bu kompresler nazik olmalı, önerilen kullanım sıklığına uymanız gerekir.

3 yaşından büyük çocuklar günde 1 kez bandaj yaparlar ve 6 yaşından büyüklerse günde 2 komprese izin verilir.

Boğazın evdeki kompreslerle tedavi edilmesi hastalığın ilk belirtileriyle daha iyidir, daha sonra bandajlar en etkili olacaktır. Apse, hastalığın akut formu ve yüksek sıcaklık ile bunu yapmak yasaktır. Hastalıktan kurtulmaya karar veren anne ve babalar, en güvenli oldukları için halk ilaçlarını tercih etmek daha iyidir.

En yaygın olanları şunlardır:

Pancarlı kompres. Sebzeler kaynatılır, rende ile öğütülür. Gazlı bez tabakaları arasında sıcak yulaf ezmesi yapılır. Meyve suyu sıkılır, bandaj boğazın üzerine yayılır ve 30 dakika bekletilir. Üstte sıcak bir eşarp yarası var. Ekmek sıkıştırması Siyah ekmek kabukları sıcak suda ıslatılır. Kütle gazlı bez üzerine dağıtılır, bandajın üzerine bindirilir, birkaç saat boyunca tutulabilir. Boyun polietilenden ve bir fulardan sarar. Keten kompres. Keten sapları bir karıştırıcıdan geçirilir. Ayrıca, süt içine batırılmış olmalıdır. Keten şiştiğinde, gövdeler gazlı bezle sarılır, kompres çocuğun boynuna bağlanır. Bu sargı, boğaz ağrısına ek olarak, bağışıklığı güçlendirir. Patates Sıkıştırması. Sebzeler kaynatılıp yoğrulur. Elde edilen kıvam, bir çocuğun bandajı ile boynuna sabitlenen bir yün çorap içinde ortaya konulur.

3 yaşın üzerindeki çocuklarda kompresin 30 dakika sonra değiştirilmesinin, 6 yaşından büyük çocuklarda her saat değişmesi gerektiğini bilmek gerekir. Cildiniz için gerekli küçük kırılmalar, bu yüzden aşırı ısınmayı önleyebilirsiniz.

Boğazdaki kompreslerin etkili tarifleri

Geleneksel tıp boğaz için pansumanlar hakkında çok farklı önerilerle doludur. Çoğu malzeme her zaman elinizde olduğundan, bunları evde basitleştirin. Yaygın olarak bilinen bir votka veya alkol kompresidir. Ayrıca angina bal, süzme peynir, otlar ve tentürler, yağlar, eczane çözümleri ile kompreslerle tedavi edilir.

Alkol bandajları

Hazırlama, alkol içeren sıvı, yoğun kumaş, polietilen, gazlı bez gerektirir. Haddelenen gazlı bez alkole indirgenir, daha sonra boynun alt kısmına, göğsüne uygulanır, polietilen ve kumaş sarılır. Sargı, bir yün ürünü ile izole edilmiş, sıkıca bir bandajla sabitlenir. Kafanın üzerine uygulanan bir bandaj bandajın daha uzun süre kalmasına yardımcı olacaktır. Votka kompresini maksimum 3 saat sonra değiştirmek gerekir.

Çocuklara alkol sıkıştırması uygulanamaz. Ve bu, cildi yakabileceğinden değil, zehirlenme olasılığından dolayı bile değildir. Etil alkol içerideki cilde hızla girebilir.

Yağ sıkıştırır

Okaliptüs veya lavanta yağı ile hazırlayın. Kanlara nüfuz etmesi nedeniyle etkili olan maddeler iyi bir terapötik etki üretir. Sıcak suya, bir gazlı beze, yağ damlalarına, bir bez parçasına, bandaja ihtiyacınız var.

Uçucu yağ su ile bir bardağa damlatılır. Gazlı, sıvı ile nemlendirilmiş, boğaz, alın, göğüs için uygulanır. Bandaj ile sabitlenen kompres 2-3 saat sonra değişir. Giyinme, esansiyel yağların ve lavanta çimenlerinin, okaliptüsün alerjik tezahürlerine eğilimli olmayan çocuklara uyacaktır.

İlaç preparatları ile pansumanlar

Bir Dimexide çözeltisi, adaçayı bir kaynatma, kafur yağı kullanılır. Dimexide kullanılıyorsa, su 1: 1 ile karıştırılmalıdır; Yağ sadece birkaç damla ile suya damlatılmalıdır. Çözeltinin hazırlanmasından sonra, bantlama algoritması diğer kompresler ile aynıdır.

Patates, İyot ve Bitkisel Yağların Sıkıştırılması

Patates lapası, iyot çözeltisi, bitkisel yağdan yapılır. Malzemeler karıştırılmalı, bir gazlı bezle sarılmalı ve boyun ve göğüs alanının altına yerleştirilmelidir. Gazlı bez bir bandajla sabitlenir, giyinme bölgesi sıcak ve yoğun bir bezle, yünlü bir şeyle ısıtılır.

Bal ve lahana yapraklarından yapılan gece kompresyonu

Bandaj, sternuma ve sırtın bölgesinde omuz bıçaklarının arasına, hastalığın hızlı bir şekilde atılması için yerleştirilir. Yemek pişirmek için 200 g bal, lahana yaprakları gerekir. Bal, vücuda bastırılan tabakalara yerleştirilir. Kompres, gece polietilen veya bandaj ile sabitlenir. Üstte bir parça bez ya da sıcak yünlü bir şey var.

Lor bandajı

Gazlı bez ve taze süzme peynirden oluşan 200 gr miktarında, anjina hastasının boynundaki bandajla sabitlenir. Bir ısınma etkisi için üstüne yoğun bir kumaş ürünü yerleştirilmiştir. Yazlık peyniri sıkıştırmak geceleri uygulanır.

Anginadaki kompresin, boğaz ağrısını tedavi etmek için yardımcı bir prosedür olduğu unutulmamalıdır. Etkinliğine rağmen, temel tedavi ilaç tedavisine verilir. Viral bademcik iltihabı antibiyotiklere ihtiyaç duyan bakteriyel bir formu olan antiviral ilaçlar gerektirir. Ayrıca, doktorlar her zaman bir gargara yazıyor.

Evde kompreslerle bademcik iltihabından kurtulmayı seçerek, doktorun görüşünü dinlemeniz gerekir. Bu tedavi yönteminin yasaklanmasında, bir uzmanı dinlemek gereklidir. Aksi takdirde, hem yetişkin hem de çocuk için daha da kötüleştirebilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Nazofarenks kurutma nedenleri

Sıklıkla, nazofarenkste kuruluğu uzun süreli konuşma veya ağızdan nefes alan bir arka plana karşı gözlenir. Bununla birlikte, mukoza zarı her zaman fizyolojik nedenlerle kurulamaz.

Bademcik iltihabı nasıl

Tonsillit, hem yetişkinleri hem de 5 yaşından büyük çocukları etkileyen çok yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığın maksimum sayısı sonbahar-kış döneminde kayıtlıdır, hem akut bademcik iltihabı hem de kronik alevlenmeler yaygındır.