Loading

Kulağa bir losyon nasıl yapılır

Isı, hem geleneksel hem de halk tıbbında orta kulağın iltihaplanmasını tedavi eder. Doğru şekilde sıkıştırılmış kompres, kulak iltihabındaki ağrıyı ve kulağın rahatsızlığını hızlı bir şekilde gidermektedir.

Enflamasyondan sonra kompres doktor tarafından reçete edilir. Bir çocuk kulağındaki ağrıdan şikayetçiyse, kulak burun boğazına göstermesi ve tavsiyesinden sonra gözünü ısınması gerekir.

Kulağınızı pürülan otitis media içeren herhangi bir kompres ile ısıtmak tehlikelidir, bu da enfeksiyonun yayılmasını tetikleyebilir, beyin absesi, menenjit gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kompres çeşitleri

Enflamasyonun neden olduğu ağrı durumunda, kulağa nemli veya kuru kompresler uygulanır. Otitis - alkol, votka, yağda en yaygın ısınma ıslak kompresler.

Votka ile bir kompres imalat ve kulakta ağrı için etkili bir tedavi için kullanılabilir. İşlem akşamları yapılır.

Tedavinin sonunda, kulakçık etrafındaki deri sıcak su ile silinir, kapağa konur ve kulağı sıcak tutar, taslaklardan kaçınır.

Ek bir tedavi olarak kulağa bir ısınma sıkıştırması kullanılır, ev yapımı aletler kullanarak kendiniz yapabilirsiniz.

Kulağa bir kompres nasıl konulur

Bir kompres üretmek için 4-5 kat, mumlu kağıt / polietilen film, pamuk yünü, bandaj katlanmış temiz bir bez / gazlı bez gerektirir.

Bir ısınma ajanı olarak votka, tıbbi alkol, yağ al. Sıkıştırmak çok katmanlı yapılır.

İlk katın üretimi

Kulağı kaplayan dokudan ve çevresindeki deri bölgesinden bir doku kesilir. Peçete içinde peçete yapılır.

Peçete ilaçla iyice nemlendirilir, hafifçe sıkılır, kulağa takılır, kulak dokudaki yuvaya çekilir.

İkinci sıkıştırma katmanı

Balmumu kağıdı / polietilen bezden biraz daha büyük bir peçeteyi keser. Kâğıtta da kulağa bir kesim yapın, sonra kağıda ikinci kattaki yara ağzına koyuyorum, aurikül yuvaya çıkarılır.

İkinci katın kenarları, 1-2 cm'lik birinci tabakanın kumaşı ile örtüşmelidir.

Sıkıştırmanın üçüncü katmanını yapmak

Fotoğrafta görüldüğü gibi, pamuk yünü uygulayarak ve kafasına bir bandajla sabitleyerek kulaktaki kompresyonu tamamlayın. Bandaj güçlendirilir, böylece hasta sağlıklı bir kulakla duyabilir.

Bunu yapmak için, kompresin bandaj ile güçlendirilmesi, sağlıklı kulağa 1-2 cm genişliğinde bir boşluk bırakılması, kulağın nasıl sıkıştırılacağını ve videoyu izledikten sonra kafanın üzerine bandaj yapılarak nasıl güçlendirileceğini hayal etmek kolaydır.

Kompresyon katmanlarının doğru uygulanması 30 dakika sonra kontrol edilir. Bandaj altında, parmak hafifçe sokulur ve eğer bandajın altında kuru ise, ısı hissedilir, ardından prosedür doğru bir şekilde yapılır.

Çocuğun kulağındaki kompresör özellikle dikkatlice sabitlenir, bu çok katmanlı yapının fotoğrafta görüldüğü gibi yapışkan sıva yardımıyla sabitlenmesi mümkündür.

Kulakta çocuğa zarar verirse başka ne yapalım - makalemizde okuyun.

Votka ile sıkıştır

Votka kompresini kulağa koymak için, bir yetişkinin 50 mm votkaya ihtiyacı vardır, çocuğun daha da az ihtiyacı olacaktır. Votka 1: 1 oranında seyreltildi, çocuklar daha fazla seyreltilebilirler - 1: 2, 1: 3.

Sıkıştırmak formülasyonu 8-9 mm bir conta kalınlığı kullanarak hızlandırın. İçinde, kulak kepçesi için bir delik açın, ısıtılmış votka ile nemlendirin, kulağa koyun.

Yukarıda pamuktan, bandajdan, şapka veya atkı ile sıcacık tabakayı güçlendirin. Kulakta votka sıkıştırmak iyi ısıtır, ağrıyı hafifletir. Kompres doğru bir şekilde verilirse, kullanımdan sonra nemli ve ılık kalır.

Alkol Sıkıştırması

Saf formda, alkol kullanılmamaktadır. Yetişkinler için su ile seyreltilir, alkol içeriği% 20'ye çıkarılır.

Islah yaparken, ısı açığa çıkar, bu nedenle çözümü özellikle ısıtmak zorunda değilsiniz. Böyle bir yarı alkollü kompres, vodka ile aynı şekilde kulağa yapılır ve uygulanır.

Alkol solüsyonu kulağa girmemelidir, Alkol ve votka kompresleri 2-4 saat bekletilir.

İşlemin bitiminden sonra, alkol sıkıştırılır, cilt ılık su ile silinir ve bir süre için hasta çocuk veya yetişkin kulağa ısı tutmak için bir kap veya eşarp yürür.

Kulakta 2 saatten daha kısa bir süre sonra tekrar sıkıştırın.

Kulakta ağrıya yardımcı olur ayrıca kafur alkolüyle de sıkıştırır.

Kulağa sıkıştırmak için yağ

Bir yağ sıkıştırması yapılırken, ilk katın kumaşı bir su banyosu üzerinde 38 ° C'ye ısıtılmış bir bitkisel yağ ile emprenye edilir. Kulağa sıkıştırmak için bitkisel yağ yerine kafur çekilebilir.

Yağ 6-8 saat ısıyı korur, bu sırada kulağa bir kompres bırakmak mümkündür. Yağ kalıntılarının cildini temizlemek için, ılık suda ıslatılmış bir peçete kullanın.

Halk tarifleri

Kulaklarda ağrı ile şifalı bitkilerin infüzyonlarından sıkıştırır. Karışım papatya, tatlı yonca, fesleğen çimen çiçeklerinden hazırlanır.

Her bitki 3 kaşık alır, bir bardak kaynar su dökün, 30 dakika ısrar edin, sonra süzün, yukarıda açıklandığı gibi, kulağa bir kompres koyun.

Kulak üzerinde kompres yapmak için bir başka reçete nane suyu, angustifolia ve bal karışımıdır. Nane ve sprey suyu elde etmek için, bitkiler bir kıyma makinesinde kaydırılır ve daha sonra sıkılır.

Tıbbi bir çözüm yapmak için bir kaşık bal, limon suyu ve nane suyu karıştırın, iki bardak sıcak su ekleyin. Elde edilen bileşim, sıkıştırmak için bir peçete ile nemlendirilir.

Kulağa verilen bitkisel kompreslere, bileşenlere karşı alerjilerin yokluğunda, ne kadar tutabileceğine - sağlığa göre belirlendiğine, ancak 4 saatten fazla bir sürede izin verilir.

Çay mantarı infüzyonu ile kulak sıkışmasında ağrı ile yardım edin. Hazırlık için, kumaşı nemlendiren 12 günlük bir infüzyon uygulayın.

Küçük bir çocuk, kulağa borik alkolle ısınan bir kompres yapabilir. Bunu yapmak için, gazlı bez, borik alkol içinde nemlendirilir, hastalıklı kulağa enjekte edilir, turundochka'nın bir kısmını dışarıda bırakır, böylece çıkarılması uygundur.

Daha sonra kulak bandajlı veya bir kap ile takviye edilmiş bir pamuk yünü tabakası ile kaplıdır. Isınma ve anestetik etki, kompres kulağa yerleştirildikten hemen sonra hissedilir.

Bu tür otitis'te bulunan kompresler çocuğa 4 saat sürebilir.

Kuru kompres

Ne zaman otit, bazen doktor mavi bir lamba ya da kuru ısı ile ısınma reçete. Kulak tedavisi için kuru bir kompres olarak, yüksek bir sıcaklığa kadar kalsine edilmiş bir kum torbası kullanın.

Kum soğumaya bırakılır, bir torbaya dökülür, bir beze sarılır ve kulağa uygulanır.

Kulağa bir kompres yapmak imkansız olduğunda

Kulaktaki ısınma kompresleri, yüksek vücut ısısına, cilt kızarıklıklarına, yüz fraktürlerine, çiziklere, yaralara yerleştirilemez. Başın baş ağrısının aterosklerozuyla kulağa ısınma sıkıştırması yapmayın.

Kulakta iltihaplanma, yüksek sıcaklık, irin alevlenmesi için termal prosedürlerin yapılması imkansızdır.

Sıkıştırma için kontrendikasyonlar baş dönmesi, bozulmuş koordinasyon, uzayda yönelimdir.

Bu belirtiler, termal prosedürlerin önerilmediği iç kulak iltihabı belirtileri olabilir.

Sıkıştırmada hatalar

Seyreltilmemiş votka ile sıkıştırır, alkol deri yanmasına neden olabilir. Hatalar, kulak üzerindeki soğuk kompresin yanı sıra cildin tabakalara gevşek bir şekilde oturmasını ve sonuçta oluşan ısı kaybını, alkolün buharlaşmasını içerir.

Kulak iltihabını kompreslerle tedavi ederken, kulaktaki ağrının sinüzit, etmoidit, diş hastalığına neden olabileceğini hatırlamanız gerekir. Bu durumda ısınma hastanın sağlığına zarar verebilir.

Kulağa bir kompres nasıl yapılır

Hastalıkların kompreslerle tedavi edilmesi tıpta yaygındır. Belli bir maddeye sahip bandajlar hem doku koruması hem de fizyoterapötik bir lokal prosedür olarak kullanılabilir. Örneğin, kulak iltihabı gibi bir hastalığı tedavi etmek için sıklıkla bir kulak kompresyonu kullanılır. Bu yöntem yüz yıl önce etkiliydi, ama şimdi evde otitis medyasını tedavi etmek için aktif olarak kullanılıyor.

Bir kulak iltihabına ve bir kulakta ağrıya sebep olup olmadığı

Eğer bir kulaklığınız varsa, büyük ihtimalle, iltihaplanma sürecini başlattı. İltihap yardımını uygun şekilde seçilmiş ilaçları çıkarın. Çocuğu kolaylaştıracak ve otitis olacaktır. Yetişkinlerde, kompresler kulağın içinde ortalama, akut, kronik bir aşamada kullanılabilir. Bu yöntem sadece hastalığı tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda şiddetli ağrıyı hafifletir. Sıkıştırmalar: sıcak;

 • ısınma;
 • yaş;
 • Soğuk.

Çocuklar ayrıca losyonları kullanabilirler, ancak sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine, bir çocuk kulağındaki ağrıdan şikayet ettiğinde, önce bir uzmana gösterilmelidir. Kulaktaki komprese kontraendikasyonlar herkes tarafından bilinmelidir. Isınma bandajı yapamazsın:

 • hastalık seyrinin pürülan bir fazı ile;
 • yüksek sıcaklıkta;
 • dermatit, yaralar, liken ve döküntüler;
 • deri kulakta kesildiğinde;
 • 1 yıla kadar olan çocuklara.

Isınma sıkıştırması nasıl yapılır

Kulak burun boğaz uzmanı, eğer bir kulakta vuruyorsa, bir ısınma kompresini atayabilir veya atayabilir. Hasta bölgesini ısıtmaya, kan akışını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bu tip pansuman için ihtiyacınız olacak:

 • pamuklu yumuşak kumaş (gazlı bez);
 • küçük bir mumlu kağıt veya mum parçası;
 • kalın bir pamuklu yün tabakası;
 • kumaş şeridi veya geniş bir bandaj;
 • Sıkıştırmayı düzeltmek için doğal malzemelerden yapılmış bir şal veya şal.
 1. Marl, birkaç kez (6 kat) yuvarlanmalı ve böylece kulağın büyüklüğüne denk gelmelidir.
 2. Ayrıca katlanmış gazlı bez içinde kulağın geçmesi gereken bir delik açın.
 3. Ortaya çıkan ürünü alkol içeren çözelti (1 kısım su ve 1 kısım alkol) ile emprenye ediyoruz. Hafifçe sıkın.
 4. Nemli maddeyi kulağın arkasına yerleştiriyoruz (cilt alanına sıkıca oturmalıdır).
 5. Yağ bezinde, gazlı beze benzer bir delik açarız ve kulağı kapatırız.
 6. Kulak açık kalmalı ve bandajın kendisi etrafta olmalıdır.
 7. Yağ bezinin üst kısmında, bir pamuklu yün tabakası koyun ve bir bandaj veya fularla sabitleyin.
 8. Bandajı dört saate kadar saklayın.

Alkol ve yarı alkol

Alkol bandajı otiti iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Votka kompres en popüler halk ilaçtır. Giyinmek için ihtiyacınız olacak: bir gazlı bez, bir selofan parçası, bir pamuklu yün, bir mendil veya bir bandaj. Ayrıca aktif madde, votka (yaklaşık 50 ml) satın almak için de gereklidir. Votka kompresinde, çeşitli esansiyel yağlar (kafur, ardıç) veya bitki çayı ekleyebilir, ancak üzerinde alerjiniz olmaması şartıyla.

 1. Gazlı bez birkaç kez haddelenmiş gerekiyor.
 2. Ardından, kulağın şekline karşılık gelen bir delik açın.
 3. Votka biraz ısındı. Sonra peçeteyi emdiririz, sıkın.
 4. Dokuyu kulağın çevresine yerleştirin, böylece cildinize tam olarak oturacak şekilde yerleştirin.
 5. Yukarıdan, kulağın önünde bir yarık oluşturduğumuz selofan empoze ediyoruz.
 6. Tüm paketi pamuklu yünle kaplıyoruz, bir bandajla sarıyoruz.
 7. Çocuk ek olarak bir şapka takabilir.
 8. Votka ile sıkıştırmak en fazla 4 saat boyunca giyilmelidir.
 9. Votka yerine, iki kez seyreltilmiş alkol kullanabilirsiniz.

Dimexide ile

Orta kulak iltihabı tedavisi Dimexide kullanılarak yapılır. Bu ilacın antimikrobiyal, anti-inflamatuar, ısınma etkisi vardır. İyi uyutur. Prosedür:

 1. Bir kompres için, Dimexide'ın solüsyonunda gazlı bez peçetesini nemlendirin, hafifçe sıkın, böylece ilacı damlamadan ve ağrılı bölgeye tutturun.
 2. Peçete üstüne bir polietilen film yerleştirin, sonra bir pamuk yünü tabakası.
 3. Her şey bir bandaj veya fularla sabitlenmelidir.
 4. Bu bandaj 20 dakika boyunca günde bir kez yapılır. Cilt yanıklarına yol açmamak için uzun süre kullanamazsınız.

Borik asit ile

Otit tedavisi için genellikle mükemmel bir antiseptik olan borik asit (borik alkol) uygulanır. Soğuk algınlığı için sezonda bu bir topikal bebek ürünüdür. Böyle bir maddeye sahip bir kompres için, kurucu elemanların eşit parçalarını almak gerekir. Su, votka ve borik alkol (her biri 20 ml) hazırlayın. Çocuğunuzun kulağına bir ısınma losyonu koymadan önce, bir duyarlılık testi yapmalısınız. Bunun için dirseğe az miktarda çözelti uygulanır. 30 dakika içinde reaksiyon olmazsa, ilaç kullanılabilir. Prosedür:

 1. Bir parça ince doku almak ve merkezde bir kesik yapmak gerekir. Bunlar birkaç parçaya ihtiyaç duyar.
 2. Bir yanmayı önlemek için kuru bir birinci tabaka koyarız, daha sonra ikinci katmanı ısıtılmış borik asit solüsyonunda ıslatır ve birincinin üzerine yerleştiririz. Çözüm kokusunun biraz sert olacağı unutulmamalıdır.
 3. Ardından, kumaşı polietilen ile örtüyoruz, yukarıdan bir pamuk yünü tabakası koyuyoruz.
 4. Bir komprese bir bandaj veya mendil ile sabitleyin.
 5. Her iki saatte bir borik asit dokusunda, genellikle 2 saat süre sıkıştırın tutan, ıslak.

Propolis ile kulak sıkıştırmak

Kulaklarınız sık sık ağrıyorsa, halk ilaçları hastalığı tedavi etmenize yardımcı olacaktır: propolis tentürü, bal. Böyle bir çözüm, bir yara iyileşmesi ve iltihap önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca, kulak enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olur, kötü bir koku çıkarır. Orta ot iltihabı meydana gelirse, pamuklu çubuklar temiz bir propolis tentürüne batırılmalı ve onları bükerek yaklaşık 12 saat boyunca kulaklarınıza bırakılmalıdır. Hamilelik sırasında propolis tentürü bir kadına hızlı bir yardım sağlar: sadece ürünü suyla (1: 1) sulandırmanız gerekir. Tentene herhangi bir yağ tabanı ekleyebilirsiniz.

Video: çocuğun bir kulak ağrısı varsa ne yapmalı

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Kulağı sıkıştır: türleri, doğru uygulama, hazırlıklar

Sıkıştırmak, bir sıcaklık faktörü ve (veya) bir ilaç maddesinin yardımıyla cildin vücuda veya vücudun bir kısmına lokal olarak maruz kalması olan tıbbi bir pansumandır.

 • Kuru kompres

Bandajlarla sabitlenmiş basit bir pamuk-gazlı bandaj. Bu sargının amacı, etkilenen bedeni, iyileşme aşamasında dış uyaranlardan korumak ve işlevlerini yeniden kurmaktır.

 • Islak kompres

Isınma, soğutma, dikkat dağıtıcı, analjezik ve diğer etkilerin elde edilmesi için sıcaklık faktörünün (kümes hayvanı - ılık ve losyon - soğuk su) veya ilaç maddesinin cildi üzerindeki en yaygın varyant çeşidi.

Kulaktaki ağrının tedavisinde, en çok talep edilen kuru kompresler ve ayrıca ısınma etkisi olan nemli kompresler söz konusudur.

Kompresin yapısı

Herhangi bir sıkıştırmanın üst üste gelmesi prensibi, cildin gerekli alanı üzerinde üç tabakalı pansumanın yerel yaratılmasından oluşur:

Iç tabaka

Kompres nemli ise, daha sonra, gerekli boyutlara göre şekillendirilmiş, 6-8 tabaka yırtılmış bandaj veya gazlı bezin katlanması yeterlidir.

Kompres kuru ise Daha sonra mevcut bandaj katmanlarına, bunlar arasında, bu tabakanın tabakasının içinde yer alan bir ya da iki kat pamuk yünü ilave edilir.

Isıtma kompres kuru ısının kullanılmasını (iç tabaka, vücuda uygulanmadan önce bir demir ile ısıtılırken, çok sıcak olmadığını kontrol ederken) veya ilaç maddesinin önceden ısıtılmış bir solüsyonunu ima eder.

Isınma kompresinin uygulanması tekniği Şekil 1 - gerekli materyal, Şekil 2 - kompresin genel görünümü

Gazlı bez ve bandaj olmadığında, iç katman, dezenfeksiyon için bir sıcak demir ile ütülenmesi tavsiye edilen herhangi bir kolay emdirilmiş doğal dokunun temiz bir dilimi ile oluşturulabilir.

Orta tabaka

Kuru kompreslerle ana işlevi - Soğuk veya sıcak mevsimde ortamdaki değişikliklerden bağımsız olarak, cilt alanının yakınında sabit bir sıcaklığın muhafaza edilmesi, gerekirse dışarı çıkar.

Nemli bir kompres durumunda, Orta katman, sıvıyı bütün sargı ve giysilerin emdirilmesini engelleyen bir izolasyon işlevi taşır, böylece ilaç maddesinin konsantrasyonunu ve etkinliğini azaltır.

Bir orta tabaka oluşturmak için mumlu veya kraft kağıdı sıklıkla kullanılır. Kağıt yerine nemli bir kompres uygulandığında, selofan (polietilen) izin verilir.

Dış tabaka

Fonksiyonu ek ısınmadır. Bunu yapmak için pamuğu kullanın.

Kompresin etkisini en üst düzeye çıkarmak için, her ardışık katmanın bir öncekinden 2-3 cm daha geniş olması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

montaj kulağı sıkıştırmak için gerçekleştirilirse, o zaman sargı iç ve orta tabakalar temel etkisi kemik içinde kulak kanalının dış açılımının çevresi bulunan orta ve iç kulak yönelik olduğu için, doğrusal kesik, kulak dışarıya kaldırmak olun.

Sıkıştırma, bandaj turlarının uygulanması ile cildin gerekli bölgesine sabitlenir. Bu amaçla diğer sabitleme yöntemlerini kullanabilirsiniz - yapıştırma alçısı, elastik ve örgü bandajları, çocuk bezleri, eşarplar, atkılar.

Sıkıştırma sıkı kalmalı, ancak vücudu saran bandajlara kan akışını bozmadan.

Çoğu zaman orta ve iç kulağın hastalıklarının tedavisinde nemli bir yağ veya alkol sıkıştırması kullanılır.

kataral, üst solunum yolları hastalıkları, aynı zamanda, akut ve kronik nonsuppuratif otit sırasında gözlenen (baş dönmesi, yutma "tıklama" hissi), tedavi ilave bir yöntem ağrı ve rahatsızlık kullanıldığı gibi kulak, sıkıştırın.

Kompres nasıl çalışır?

Kompresyonun kulak üzerindeki terapötik etkisi:

 • Dikkat dağıtıcı eylem

Kulağınızdaki ağrı eşiğini düşürerek katlanılabilir hale getirir.

 • Anti-inflamatuar etki

Lokal kan tedarikini iyileştiren ilaçların tahriş edici bileşenlerine yüksek sıcaklığa veya reaksiyona lokal maruziyet nedeniyle elde edilir. Sonuç olarak, kan akışı artar ve bu da hem antibiyotiklerin hem de diğer ilaçların hastanın patolojik odağına hızlı bir şekilde verilmesine ve iltihaptan oluşan toksik maddelerin tamamen ortadan kaldırılmasına yol açar. Rejenerasyon ve işitme restorasyon süreçleri de hızlandırılmıştır.

Kompres ne zaman kabul edilemez?

Kulağın acıtmasına rağmen, mutlak kontrendikasyonlar, kompres:

 1. Kafa derisi ve boynunun püstüler hastalıkları, çeşitli kökenli egzamalar;
 2. Mastoid sürecinin iltihaplanması.

Göreceli kontrendikasyon, yüksek vücut sıcaklığına sahip bir hastanın minör zehirlenme belirtileri ile varlığıdır.

Kesin nedeniyle genel enfeksiyon (menenjit meydana, sepsis gibi) yüksek risk toksisite (bilinç bozukluğu, uyuşukluk, vs.) parlak işaretleri ile birlikte yüksek vücut sıcaklığında bağımsız uygulama sıkıştırmak kulak, yasaklanmıştır.

Bir kompres emdirmek için?

Yapılacak en yaygın şey, kulağı alkol ve yağ çözeltileri ile sıkıştırmaktır. Alkol sıkıştırır, ısıyı zayıf tutar ve yağın aksine kısaca hareket eder. Bununla birlikte, yağ kompresörlerinin ana dezavantajı, sargıların altından sızıntı riski ve cildin asgari düzeyde emilmesi nedeniyle hastanın giysilerinin neredeyse "zorunlu" kirlenmesidir.

Alkol çözeltilerinin temeli - etil alkol, yağlı - bitkisel veya vazelin. Tek başlarına veya tıbbi madde ilavesiyle kullanılabilirler. Etil alkol iki kez (aynı hacimde su) boşanmalıdır. Alkolün yokluğunda, kulağı votka (votka kompres) ile sıkıştırın.

Bu prosedüre eklenen ilaçlardan Camphor yaygın olarak kullanılmaktadır., belirgin yerel irritan etkisi vardır.

Salınımın dozaj formları:

 • Kafur alkolü (% 70 etil alkolde% 10 kafur çözeltisi);
 • Kafur yağı ve merhem.

Hepsi kulağı sıkıştırmak için kullanılırlar.

Alkol formu, suya göre 1: 1 veya 1: 2 oranında bir ön seyreltme gerektirir.

Her türlü epileptik hasta ve erken konvulsif sendromlu çocuklarda Camphor kullanmak yasaktır.

Ayrıca, 2 yaşın altındaki çocuklarda kulağın kafeste sıkıştırılmasının, ilacın artan emilimine yatkın olan, yapının toksik etkilere yol açabilecek özelliklerine bağlı olarak yapılamayacağı hatırlanmalıdır.

Kulakta sıkıştırılan borik asit yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun için önceden hazırlanmış dozaj formları, alkol solüsyonu ve merhem formunda kullanılır. Aynı zamanda, en son tıbbi çalışmalara göre pozitif bir etkisi olmayan, kulak damlası olarak borik alkol kullanmayı reddetmek gerekir.

Sıkıştırmak için evrensel talimatlar

Kulak üzerindeki kompresleri emmek için algoritma aşağıdaki eylemleri içerir:

 1. Kulağa düşen saçları serbest bırakın, küpeleri çıkarın.
 2. Hastayı bir sandalyeye koyup arkasına yaslanmasını isteyin. Erken yaştaki çocuklar (3 yaşına kadar) başka bir yetişkin yardımcıdan alınmalıdır.
 3. Hazırlanan kumaş iç tabaka kompres alkol çözeltisi ya da votka seyreltik ıslatın. bunlar işlem kontrolü için ön kol iç yüzeyine gazlı bez uygulayarak ısıtma veya nemlendirilmiş şişe kontrol edilmesi için 40 ° C su banyosunda ısıtılmıştır gazlı bez yağı nemlendirmek önce, bir yağ kullanıldığında. Aynı şekilde kullanılan alkol çözeltisi de ısıtılabilir.
 4. Islanan dokunun fazla sıvısı çözülür ve nemli tabaka, daha önce yapılmış olan kulakçıktan kesiğe karşı preslenir. Hasta şu anda, başınızı sağlıklı kulağa doğru eğmeniz gerekir.
 5. Aynı şekilde yalıtım tabakası avuç içine uygulanır ve bastırılır.
 6. Kuru bir pamuk yünü ile ıslak bir kompresin kontürü üzerinde yürüdüğünden, sıvı sızıntısı olmadığından emin olduktan sonra, bir önceki ısınmayı kaplayan bir son ısınma tabakası uygulanır.
 7. Bundan sonra, kompres sıcak bir mendil takabileceğiniz bir güçlendirici bandajla sabitlenir.

Sıkıştırma, bir ısınma etkisi olana kadar sürer. Alkollü çözeltilerde 3-8 saat, yağda 6-8 saat sürer. Isı hissi yoksa veya tersi ise dayanılmaz bir yanma hissi vardır, prosedür kesilmelidir. Çözeltinin seyrini ve bireysel hoşgörüsüzlüğü ortadan kaldırarak, kompres kaydırılabilir. Gece için ayrılmak tavsiye edilmez.

Kulaktaki nemli kompres kaldırıldıktan sonra, ciltte aşırı yağ çıkarılır. Termal etkiyi korumak için, kulağınıza hemen kuru bir kompres koyabilirsiniz ya da ısı hissini tutarken başınızı sıcak bir fularla bağlayabilirsiniz.

Kulak ağrıyorken, her gün sıkıştırmak için tavsiye edilir.

Ayrıca klasik yöntem Erken yaştaki bir çocuğun kulağını sıkıştırmak, hijyenik adet pedleri yardımı ile de yapılabilir:

 • 1 cm'den fazla kalınlığa sahip olmayan bir conta alın (Optimum - 0,7-0,9 cm).
 • Kulak kepçesi için doğrusal bir delik yapılır.
 • Emprenye edilmiş taraf ısıtılmış alkol veya yağ solüsyonu ile ıslatılır ve cilt alanına uygulanır.

Daha sonraki eylemler dördüncü nokta ile ve daha sonra önceden kulağa bir kompres uygulayan geleneksel yolla örtüşür. Bu durumda yalıtım tabakası gerekli değildir.

Kulak için sıkıştırır

İşitme organlarının çeşitli patolojileriyle, ilaçlarla yapılan ana tedaviye ek olarak, kulak burun boğaz uzmanı sıklıkla kulaktaki bir kompresı atar. Prosedür sadece iyileşmeyi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda komplikasyon riskini de azaltır. Bununla birlikte, bu tedavi yöntemi sadece doğru bir teşhis sonrasında önerilmektedir. Aksi takdirde, ısınmak hastalığı ağırlaştırabilir ve ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, tedaviye başlamadan önce bir doktora gitmeniz önerilir.

Sıkıştır ve terapötik etkisi

Kulak sıkıştırması, tıbbi bir bileşim ile emprenye edilmiş çok katmanlı bir bandajdır. Distraksiyon tedavisinin türlerinden biri olarak, prosedür kalıcı bir vazodilatasyona neden olur ve hastalıklı organın kan akışını artırır, iltihap ve ağrı sendromunu hafifletir. Aynı zamanda, etkilenen dokulardaki metabolizma gelişir ve iyileşme hızlanır.

Tıbbi pansuman, kulak hastalıklarını tedavi etmenin oldukça ekonomik ve etkili bir yoludur. Birçok türde ısınma sıkıştırması, hem yetişkin hem de çocuk için en iyi seçeneği seçmenizi sağlar. Ve prosedür için kullanılan malzemelerin düşük fiyatı ve kullanılabilirliği onu daha da popüler hale getiriyor.

tür

Kulaktaki terapötik bandaj genellikle KBB organlarının çeşitli patolojilerindeki acı verici hisleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Çoğu zaman, kulak iltihabı sıkıştırın. Hem kuru hem de ıslak olabilir. İkinci seçenek daha yüksek verim nedeniyle daha sık kullanılır, bu yüzden tam olarak dikkate alacağız.

Islak kompresler, bileşime ve sıcaklığa göre değişebilir. Genellikle, bu gibi pansumanlar, seyreltilmiş alkol, votka, kafur, borik asit veya düz su bazında hazırlanır.

Sıcaklık temelinde, kompresler aşağıdaki tiplere ayrılır:

 1. Isınma. Sıcaklıkları 40-45 ° C arasında değişir. Etkilenen kulakta kan dolaşımını ve metabolizmasını iyileştirmek, ağrı ve iltihabı ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Orta ısı kullanımı otitis, bademcik iltihabı, rinit, öksürük ve boğaz ağrısı semptomlarını etkili bir şekilde tedavi eder.
 2. Sıcak. 55-60 ° C'lik sıcaklığa sahip daha sıcak sargılar doku üzerinde daha yoğun bir termal etkiye sahiptir. Temel olarak lumbago ve işitme organlarında güçlü, aralıksız ağrı, migrenlerin çıkarılması için kullanılır.
 3. Hava soğuk. Kulak dokularını soğutmak, kanamayı durdurmak ve rahatsızlığı azaltmak için uygulanır. İşitme yaralanmaları için endikedir.

Enflamatuar süreçlerde, kulaktaki kompres genellikle alkol veya kafur yağı temelinde yapılır. Kafurlu losyon belirgin bir antimikrobiyal aktiviteye sahiptir, anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Votka kompresyonu lokal irritan bir etki gösterir ve etkilenen dokuları dezenfekte eder.

Aşağıda konuşacağımız kontrendikasyonların varlığına rağmen, kompres, işitme organlarının iltihaplı hastalıklarının tıbbi tedavisine en iyi katkıdır.

Isınma sıkıştırmaları için malzemeler

Kulağa bir kompres koymak için, her ilaç dolabında bulunan malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • gazlı bez, sargı bezi veya pamuklu bez parçası, birkaç kat halinde katlanmış, böylece bir 10x6 cm dikdörtgen elde edilmiştir;
 • parafin kağıdı, muşamba veya 12x8 cm ebatlarında normal polietilen;
 • en az 3 cm tabaka kalınlığı elde etmek için pamuk yünü parçası;
 • Losyonu düzeltmek için elastik bandaj veya sıkıştırma bandajı.

Bir ısınma ajanı olarak, 1 ila 1 oranında alkol, iyi bir üretici, kafur alkolü veya yağdan votka alabilir.

Alkol sıkıştırmak

Peki, kulağa alkolden nasıl sıkıştırılır? İşlem için, çam veya köpüğün eter konsantresinden birkaç damla ekleyebileceğiniz 60-70 ml alkol hazırlanmalıdır. Isınma pansumanı, birbiri üzerine bindirilmiş olan üç katmandan oluşur:

 1. Alt tabaka için dikdörtgen biçiminde sarılmış bir bez veya bez parçası alınır ve kulağın büyüklüğüne uyacak şekilde merkezde bir kesim yapılır. Materyal, ısıtılmış alkol ile nemlendirilir, iyice sıkılır ve kulağa yakın bir şekilde önceden ağlayan bir bölgeye uygulanır.
 2. Parafine edilmiş kağıt veya polietilenin ikinci tabakası bir yalıtkan olarak işlev görür. Ayrıca kulak kepçesi için bir yuva yapar ve ilk katın üzerine uygulanır.
 3. Bandajın son tabakası pamuk yünden yapılır. Isınma için gereklidir, bu yüzden daha kalın yapılır. Yün yerine yünlü bir şey veya bir keçe kullanmak mümkündür.
 4. Bir bandaj ile kafasına ısınma pansumanı yapılır. Bunun üzerine sıcak bir şapka ya da eşarp takabilirsiniz.

Kompresyonun doğru olarak ayarlanması, aurikül çevresindeki cilde yakın bir şekilde oturur ve böylece alkol zamandan önce buharlaşmaz ve losyon ısıyı korur.

Böyle bir bandaj ne kadar tutmalı? Alkol kompresyonu 3-4 saatten fazla sürmez, ancak doktorun göstergelerine göre 7-8 saat bekletilir. Ancak, her durumda, artık ısınmazsa losyonun çıkarılması gerekir. Prosedürü akşam veya gece daha iyi yürütmek. Tedaviden sonra dışarı çıkamaz veya bir taslakta duramazsınız.

Votka'nın ısınma kompresyonu

Votka ile kulak üzerindeki komprese benzer şekilde alkolle yapılır. 3 katman hazırlayın, alt, iyi kalitede ısıtılmış alkol ile nemlendirilir. Bir vekil ile tedavi, doku yanmasına ve prosedürde düşük bir etkiye neden olabilir.

Votka ile ısınma bandajının akşamları tatbik edilmesi ve 4-5 saat devam etmesi önerilir. Tedaviden sonra, kulakçık yakınındaki deri su ile yıkanmalı, krema ile yağlanmalı ve bir şapka giyilmelidir.

Kafur ile sıkıştır

Kulağa yönelik bir kampüsteki kompres, alkol ile aynı algoritma ile yapılır, sadece pansumanların alt tabakası, sıcak kafur alkolüyle emprenye edilir. Tedaviye başlanırken ilacın bir alkol olduğu unutulmamalıdır, bu yüzden 1: 1 oranında su ile seyreltilmelidir. Seyreltme için, kafur yağı aynı oranda kullanılabilir.

Isınma kompresyonu, kovanlar veya diğer cilt belirtileri biçiminde alerjik reaksiyondan kaçınmak için çok uzun süre tutulmamalıdır. Prosedür komplikasyon olmadan devam ederse, bir dahaki sefere süresi 3-4 saate çıkarılabilir.

Stabil bir terapötik etki elde etmek için, haftada bir kafur alkolü tavsiye edilen losyonlar yapın. Kompresyonlara ek olarak, kulak iltihabı preparatı kulağa aşılanabilir ve bununla birlikte, ancak kulak burun boğaz uzmanıyla görüştükten sonra yapılabilir.

Isınan bir bandaj için kafur alkolü yerine, yağlı bir kafur solüsyonu kullanabilirsiniz. Biraz daha uzun olmalı. Alerji yoksa, 5-6 saat bekletin.

Borik alkollü losyon

Kulak iltihabı ile savaşmak için, aynı miktarda votka ve borik asitten hazırlanan borik alkol sıklıkla kullanılır. Ortaya çıkan çözelti, kafur ya da votka kadar etkili olmayabilir, fakat iyi antiseptik özelliklere sahiptir ve hastanın durumunu erken bir otitis safhasında hafifletme kabiliyetine sahiptir.

Çözelti, kompresin alt tabakası ile emprenye edilir ve kulak çevresine uygulanır. Mumlu kağıtla kaplı, yalıtılmış ve bandajla sabitlenmiş.

Her 20-30 dakikadan sonra, gazlı bez tabakası ılık bir solüsyon ile nemlendirilmelidir. Prosedürün toplam süresi 2-3 saattir.

Kontrendikasyonlarda borik asit için yapılan ek açıklamaların çocuğun yaşını belirlemesi gerçeğine rağmen, pediatristlerin uygulamada borik alkol kullanmasına izin verilirken, dozaj ve tedavi süreleri gözlenir.

Kuru kompres

Bazen orta kulak iltihabını kontrol etmek için kuru ısı kullanılır. Bu prosedür, ıslak bir bandajdan daha az etkili olmasına rağmen, ağrısız kulağın tıkanıklığına iyi gelir. Prosedür için, tuz, kum veya krup kullanın, 70-80 ° C'ye ısıtın.

Herhangi bir ısınma işleminden sonra, kulağın yakınındaki cildin su ile yıkanması ve kafur sabunla yıkanması gerekir.

Bebek için sıkıştır

Bebeğin kulak için bir kompres yapmadan önce, bir çocuk doktoruna veya bir kulak burun boğazına başvurmak gerekir. Çözümünde, losyonlar ilaç tedavisine ilave olarak kullanılabilir.

Çocuklarda ısınma prosedürlerinin kullanımı kendine özgü özelliklere sahiptir:

 • 2 yıldan fazla bebekler için kafur losyonları arzu edilmez. Ürün cilt dermatite veya döküntüye neden olabilir.
 • Kulakta votka sıkıştırılması dikkatle uygulanmalıdır. İşlemden önce, cilde yağ kremi uygulanması ve alkolü 1: 1 oranında seyreltmeniz önerilir. Saf alkol 1: 2 veya 1: 3 oranında seyreltilmelidir.
 • Bütün çözümler 37-40 ° C'ye ısıtılmalıdır.

Erken çocukta ısınmak için kulağa sıkıştırılması tavsiye edilir, daha büyük bir çocuğa yüzüstü pozisyonda oturması mümkündür. İşlemden önce ve sonrasında, kulakçık çevresindeki deri su ile yıkanır ve kremaya uygulanır. Sonra bebeğe sıcak bir şapka veya şapka koyun.

Kontraendikasyonlar prosedürüne

Kulakta iltihapla her zaman sıkıştırmak mümkün mü? Böyle basit bir prosedür ile bile birçok var ki çıkıyor

 • kontrendikasyonlar:
 • pürülan otitis;
 • artan kan basıncı;
 • orta kulaktaki orta kulak iltihabının etkileri;
 • serebral vasküler oluşumun patolojisi;
 • kulak kepçeleri ve çevresindeki diğer deri püreleri ve diğer pürülan apseler;
 • Kompresyon bölgesinde deride mekanik yaralanmalar.

Isınma prosedürlerine kontra-endikasyon yüksek vücut ısısı ve bazı bulaşıcı hastalıklardır.

Hastalıkların çoğunun kendini tespit etmek zor değildir. Örneğin, çıplak gözle ciltte yaralar, çizikler ve döküntüler görülebilir. İltihaplı bir iltihaplanma formunun gelişmesi işitsel kanaldan taburcu olabileceğini söyleyebilir, ancak hastalığın sadece 4-7. Gününde ortaya çıkar. Bu nedenle, ısınma kompresleri doktor reçetesi olmadan önerilmemektedir. Kendi kendine ilaç verme. Bu, sağırlığın gelişimine kadar, sağlığa onarılamaz zarar verebilir.

Kulağa votka veya alkol sıkıştırmak nasıl

Hastalıkların kompreslerle tedavisi, tıpta yaygın bir olgudur. Bu, pansumanın vücudun etkilenen bölgesine belirli bir madde ile sokulması işlemidir. Örneğin kulak üzerindeki bir kompres etkili ve sıklıkla kullanılan tıbbi bir pansuman formudur. Yüzyıllar boyunca kanıtlanmış olan ve şu anda aktif olarak kullanılan yöntem.

Genel olarak, tüm kompresler iki tipe ayrılır: kuru ve ıslak (ayrıca, ek türleri ayırt edebilirsiniz: losyon ve kümes hayvanları), işitme hasarı ile özel durum ek bir sınıflandırma içerir. Kulaklar üzerinde sıkıştırır, kural olarak, yağlı ve alkolik. İkinci genellikle "votka" denir. Hangi seçenek daha etkilidir? Her ikisinin de etkili olduğu, ancak sadece termal etki süresince farklılaştığını söylemek zor.

İlk yardım çantası kulağın sıkıştırılması için herşeyi içermelidir: pamuk yünü, bandaj, film, damla

Bir kulak sıkıştırması nasıl uygulanır

Ve yine de, kulak üzerinde bir kompres nasıl yapılır? Yukarıdaki bilgileri okuduktan sonra en şaşırtıcı soru. Aslında çok basit. Belki de en popüler olan alkolün kulakları üzerinde sıkıştırmak, ona çok sayıda bileşen gerektirir:

 • gazlı bez (peçete gazlı bez veya sıradan bandaj);
 • polietilen malzeme (ayrıca selofan) veya özel kompresör kağıdı;
 • vatka, yaklaşık bir avuç büyüklüğünde bir miktar gerekir;
 • bandaj (kompresin sabitlenmesi için, bir mendil kullanabilir, yünden yapılmış bir fular);
 • Yarım su ile karıştırılması gereken 60 ml alkol (belki de tüm "kompresör olayı" nın ana bileşeni).

Kompozisyon, şimdi, doğrudan, eyleme son derece açıktır. Kulağa nasıl sıkıştırılır - talimatlara göre.

 1. Mevcut gazlı bezin birkaç kat halinde katlanması gerekir, böylece kulağın büyüklüğüne uygun olur.
 2. Sonra - katlanmış gazlı bezin içine bir delik açın. Kulak içinden geçmelidir.
 3. Ortaya çıkan ürün, alkol ile (su ile seyreltilmiş) emprenye edilir, biraz sıkılır.
 4. Ayrıca, nemlendirilmiş madde kulağın arkasına yerleştirilir (gazlı bez, kulağın arkasındaki deriye sıkıca oturmalıdır).
 5. Polietilenden, gazlı beze (aynı yerde) yapılana benzer bir delik açın ve kulağı kapatın.
 6. Böylece, kulak açık kalır ve kompresin kendisi bulunur. Daha sonra, bol miktarda pamuk yünü uygulanmakta ve bir bandaj, top, fular veya tercihen yün içeren herhangi bir başka giysi ile sabitlenmektedir.
 7. Bu durumda dört saate kadar saklayın.

Aslında, bu alkol sıkıştırması yükleme işlemidir ve bitmiştir. Ancak, verilen prosedürün tüm dış zararsızlığına rağmen, daha önce doktora danışmak gerekir. Çünkü reaksiyon en beklenmedik olabilir.

Alkol kompresini kullanırken ana koşul yüksek sıcaklığın olmamasıdır, aksi halde bu tür bir tedavi kişinin durumunu olumsuz etkileyebilir.

Aynı zamanda su ile seyreltilmiş alkol bazında olmayan bir kompres yapmak da mümkündür, ancak votka kullanımı ile bu "ilaç" için tüm koşullar korunur ve tedavi işlemi bir öncekiyle aynıdır.

Bir kompres nasıl uygulanır

Kompresör tedavisinin avantajları

Votka sıkıştırması, örneğin, tedavide çok etkilidir (bu ana avantajdır). Ayrıca, bu prosedürü yapmak için ihtiyacınız olan her şeyin kolay olması, Erişilebilirlik daha az önemli değil. Aslında süreç sadeliğini tetikliyor. Bu tedavi yöntemi "tüm ustaca basittir" şeklinde sınıflandırılabilir.

Ayrı bir şekilde, şartlı olarak alkol (votka) kompres olarak adlandırılabilecek bir sınıftan bahsetmek istiyorum. Kulakta ısınan bir kompres uzun süreli bir harekettir. Vücudun bir kompres ile kaplanmış yüzeyini ısıtmak ve hem doğrudan (nemli kompres) hem de kısmen (kuru kompres, buharlaşan alkol (veya votka) deri ve işitme organı ile etkileşerek) iyileştirici ve önleyici bir etkiye sahiptir.

Kulak için kompres sadece alkol kullanmakla sınırlı değildir. Daha önce belirtildiği gibi - kulak hastalıklarının tedavisi için, yağ da kullanılır. Bu durumda, termal etki çok daha uzun sürecektir. Örneğin, otitis ve diğer rahatsızlıkların tedavisinde aktif olan, tıbbi özelliklerin büyük bir listesine sahip olan kampan yağıdır.

Kulakta votka sıkıştırmak hala insanlar arasında daha popüler. Alkolün mikropları öldürdüğü düşünülmektedir. Ve cilde zarar vermek için dezenfektan olarak kullanılır. Yıllar boyunca, alkolün birçok hastalığı tedavi edebileceği ve çoğu durumda dışsal uygulama ve diğerlerinde içsel olduğu konusunda bir kanaat vardı.

Kompresyonları kulak iltihabı ile tedavi etmenin önemli bir avantajı, hastalığa karşı hızlı bir rahatlama ve palpe edilebilen bir analjezik etkidir.

Buna ek olarak, önceden listelenen kompres tiplerine ek olarak, otlar (kaynar suda haşlanmış), nane suyu, bal, tereyağı kullanan tıbbi pansumanlar da vardır... Seçim her zaman mutlak bir artıdır!

Kulakta ağrı için sıkıştır

Kulaklarda rahatsızlık ve ağrı ortaya çıkması, tabi ki, tedaviye başvurmak için bir fırsat, ancak herhangi bir eyleme başlamadan önce, durumun nedenini doğru bir şekilde belirlemeniz gerekir. Tedavi sürecinin vücut üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için uzman bir doktora danışmak daha da iyidir. Ve kulak hastalıklarını tedavi etmeye çalışırken (örneğin, daha önce sözü edilen daha erken otit), böyle bir yöntemi bir kompres olarak kullanın, dikkatle ve dikkatle değer.

Kompresörün görevi, küratif maddeyi, iltihaplı bölgeye fazla miktarda girmeyecek şekilde eşit olarak dağıtmaktır, ancak çok küçük değildir. Bu yöntem, ağrılı bölgeye ve hızlı bir iyileşme sağlamak için ısınma ve analjezik etkilere bağlı olarak güvenli bir şekilde sağlamanıza izin verir.

Bu nedenle, kompresör tedavisi gerçekten de kulak hastalıklarının tedavisi açısından doğru seçimdir. Bu en popüler yöntemlerden biridir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yıllar önce, tıp biliminin bir bilim olarak ortaya çıktığı zamanda bile, o kadar güvenilir bilgi olmadığı zaman, kompresler zaten uygulanmıştı. Yani, her zaman herhangi bir hastalığın ortaya çıkmasında ilgili bir eylem olmuştur. Şimdi bu gelenek gücünü kaybetmemiş ve kompresör tedavisi kanıtlanmış ve güvenilir bir iyileştirme yöntemi olmaya devam etmektedir.

Kulağa bir alkol sıkıştırmak nasıl

Kulaklarda ağrı en hoş olmayanlardan biridir. Ne yazık ki, soğuk algınlığı sırasında, çocuklar genellikle bu acıdan muzdariptir, ancak farklı yaş gruplarındaki insanları etkilediği durumlar vardır.

Kulak Ağrısı Nedenleri

Çoğu zaman, kulakta büyümüş enfeksiyon ve orta kulak iltihabının gelişmesi nedeniyle oluşur. Soğuk algınlığı da soğuk değil, kulaklarım hala acıyor gibi görünüyor. Bu gibi durumlarda, otitis, ilaçlara, toplam hipotermiye veya bağışıklık sisteminin işleyişinde bir azalmaya karşı alerjik bir reaksiyonla tetiklenebilir.

Kulak iltihabından kurtulmak için uzmanlar bir dizi aktivite önermektedir: kulak damlaları ve antibiyotik kullanımı, ısıtma prosedürleri. Ancak çoğu vakada insanlar kulağa bir alkol sıkıştırması gibi bir çare buluyorlar.

Kompres çeşitleri

Bu tip tedavi tıpta çok yaygındır ve ağrılı kulağa bir iyileştirici madde ile pansuman uygulamaktan oluşur.

Gazlı bezden ve örneğin tuzdan yapılan kuru kompresleri ayırt edin. İkincisi ısınır, gazlı bez veya bezle sarılır ve vücuda uygulanır. İkinci tip, kulağın alkol veya yağdan sıkıştırılmasıdır. Her ikisi de eşit derecede etkilidir, ancak sadece tek bir farkı vardır: yağ daha uzun süre ısıyı korur.

Kulağa alkol sıkışması nasıl yapılır?

Yemek pişirmek için gazlı bez, yay, alkol veya votka almanız gerekir. İlk olarak, işitme organı için bir delik peçetedeki gazlı bezden kesilir. Ayrıca, alkol içine batırılmış ve iyice dışarı atılır. Kulak cildinin çok hassas ve hassas olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle kompres üst üste bindirilmez, ancak kulağın etrafındaki alanda. Gazlı bez, cilde sıkı bir şekilde oturmalıdır. Yukarıdan bir pamuk yünü tabakası uygulanır, bölge sarılır ve sıcak bir beze sarılır.

Tek bir kompres için, 1: 1 oranında temiz su ile karıştırılması gereken yaklaşık 60 ml alkol gerekir.

Kulağa bir alkol bastırmadan önce, ateşin olmaması konusunda endişelenmeniz önemlidir. Ayrıca, yüz ve boyundaki deri ülser veya iltihap içermemelidir.

İlk bakışta, bu tür tedavi kesinlikle zararsızdır, ancak yine de bir uzmanla görüşme zorunlu olmalıdır.

Tedavi süresi

Her şeyden önce, her kişi alkol sıkıştırmasını kulağa ne kadar tutacağını deneyimliyor. Genellikle prosedür yaklaşık 4 saat sürer, ancak daha fazla değil. Yatağa gitmeden önce bir kompres yapmamanız tavsiye edilir, çünkü geceleri bunu yapmak sadece kulağa daha fazla zarar verebilir. Kompresörü uygulamadan önce, kulak çevresindeki cilt yağlı bir krem ​​ile tedavi edilmelidir.

Medikal alkolün analogları

İlaç dolabında alkol yoksa, o zaman kulak için votka ile bir kompres yapabilirsiniz. Kulakta vodka kompresinin nasıl yapılacağını düşünenler, tedavi sürecinin alkolle tamamen aynı olacağını bilmelidir. Votka oldukça erişilebilir bir hammaddedir, ayrıca kulak ağrısını tedavi etmenin etkili bir yöntemidir.

Çocuklarda kulak ağrısının tedavisi

Çocuğun bir kulak ağrısı varsa, özellikle en küçük yaşta, bu iç kulak yapısına bağlı olabilir. O yıllarda, işitme sinüsü hala çok kısa ve geniş. Bu, en küçük rinitten otitis'e neden olur, bu yüzden sıradan sümüklere sorumsuzca davranılması imkansızdır. Gelecekte çocuğa kulaklarındaki ağrılardan muzdarip olmaktan daha iyidir.

Bebeğin vücut ısısı% 37'den az ise, çocuğun kulağında bir alkol sıkışması yapabilirsiniz. Kırk derece votka kullanmak en iyisi olduğuna inanılıyor. Doğal olarak, kompresin gerekli bileşenleri pamuk yünü, gazlı bez, bandaj, selofan parçası ve ısınmaya yönelik her şeydir.

Kulak vodka için bir bebek sıkıştırması yapmadan önce mutlaka kulağın dış kısmını temizleyin. Doktorlar bunu bir pamuklu çubuk yardımı ile yapmayı asla tavsiye etmemektedir, çünkü bu şekilde birikmiş kükürdeyi kulağa dökebilirsiniz. En iyi çare pamuklu çubuktur.

Votka önceden 37 dereceye ısıtılır. Daha sonra, ıslatılmış, 6 kat sarılı, küçük gözü için bir delik ile gazlı bez. Sıkıştırılmış gazlı bez çok güçlü değildir, çünkü votka çabucak buharlaşır, ancak hafifçe sıvılaşmaz, böylece sıvı çocuğun boynundan aşağı akmaz. Böyle bir ısıtma tabakası polietilen veya selofan ile kaplanır, böylece kulak üzerindeki vodka ile kompres soğutulmaz ve üstüne serilen pamuk ıslanmaz. Genel olarak, bir pamuk yünü tabakası oldukça büyük olmalı, böylece ısınma etkili oldu.

Bir alkolü kulağa ne kadar tutacak?

Böyle bir tasarım, bir bandajla sabitlenir ve örneğin bir fular veya bir bebek şapkası ile birleştirilir. Çocuğun kulağına alkol sıkışması ne kadar sürer? Bu prosedüre yaklaşık 4 saat dayanmalıdır ve öğleden sonra saat iki ile dörde başlamalıdır, çünkü bunun kulağı manipüle etmek için en uygun dönem olduğu düşünülmektedir.

Finiş yapıldıktan sonra, cilt nemli bir bezle silinir ve krema ile yağlanır. Elinizde votka yoksa, kulağınızdaki çocuk için alkolle bir kompres yapabilirsiniz. Suyla veya borik alkolle seyreltilen uygun ve sıradan tıbbi alkol. Hatırlanması gereken en önemli şey, seyreltilmemiş alkolün, ihale bebek cildinde yanıklara yol açabilmesidir.

Borik alkol kullanımı

Bu madde ile yapılan ev prosedürleri, birkaç damla borik alkol içeren kulakları zorlayarak gerçekleştirilir. Her şeyi doğru ve verimli bir şekilde yapmanıza izin veren bazı kurallar vardır.

İlk olarak, kulak birkaç damla hidrojen peroksit ile tedavi edilir. 10 dakika sonra, yuvarlanmanız ve diğer kulağınızla aynı şeyi yapmalısınız. Ayrıca borik alkol kullanarak pipet kullanabilirsiniz. Pipet eksikse, küçük bir gazlı bez parçasını katlayabilir, alkole batırıp kulağa sokabilirsiniz. borik alkolün kulağına bir kompres - kulaklarında ağrı ile mücadele insanların uzun deneyim göz önüne alındığında, alternatif prosedür depolama ve çağrılabilir gazlı bez ekleme en iyisidir. Manipülasyonun günde üç kez tekrarlanması tavsiye edilir.

İşitme artırmak için ne yenir?

Kulağa bir alkol kompresinin uygulanmasına ek olarak, birçok balık, havuç, deniz lahana ve diğer az yağlı ürünleri içermesi gereken doğru beslenmeye dikkat edilmelidir.

Herhangi bir nedenden ötürü sık sık endişeleniyorsanız, alkol sıkıştırması insanları her yaştan kurtarmanın en ucuz ve etkili aracıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ne yapmalı - bademcikler iltihaplandı: nedenleri, tedavi yöntemleri ve olası komplikasyonlar

Bezlerin iltihabı, ağız boşluğunda meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda akabilir.

Boğaz ağrısı tedavisinde Streptocide kullanımı

Modern antibiyotiklerin ortaya çıkmasından önce, hemen hemen tüm boğaz hastalıkları sülfanilamid preparatları ile tedavi edildi. Bu ilaç sınıfı belirgin bir antimikrobiyal aktiviteye sahiptir ve bakterilerin gelişimini bastırır.