Loading

Larenjit ile boğazda kompresyon, üretim teknikleri ve uygulama

Larenjit altında yaygın olarak larinks ve vokal kordları etkileyen inflamatuar bir süreç olarak anlaşılır. Genellikle soğuk algınlığı veya bulaşıcı hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Larenjit zamanında başlamazsa, olumsuz etkilere yol açabilir. Fakat hastalığı kendiniz nasıl ayırt edersiniz ve larenjit ile bir kompres uygulamak mümkün mü?

Larenjitli kompres tipleri

Boğazdaki ağrının giderilmesi, laringeal mukozanın şişkinliğini gidermek ve etkilenen bölgede kan dolaşımını iyileştirmek için boğazda larenjit ile bir komprese ihtiyaç vardır.

Tıpta, iki tip terapötik kompres vardır.

 • Kuru tip. Gazlı bezin bandajı birkaç kat halinde katlanır. Daha sonra bir bandajla boğaz bölgesine sabitleyin. Kompresler hiçbir şeyle doymaz. Ancak gün boyunca boyundaki hipotermiden korunmaya yardımcı olurlar.
 • Islak tip. Larenjit ile bu kompres daha derin ısıtma için kullanılır. Geceleri servikal veya torasik alanda bırakılabilir. Bu durumda, sargı en az sekiz saat boyunca vücut üzerinde olmalıdır. Bu durumda, kompres özel çözümler veya preparatlarla emprenye edilir.

Kompresyon yapma teknikleri


Larenjit ile boğazda bir kompres, özel hazırlık gerektirir. Bu durumda pansuman üç katmandan oluşur.

 1. İlk katman içseldir. Bu nedenle bandaj veya gazlı bezden yapılır. Bu malzemeler mevcut değilse, ince bir pamuklu bezle değiştirilebilirler. İç tabaka ilaç çözeltisine batırılmalıdır.
 2. İkinci tabaka ortalama ve yalıtıcı olarak kabul edilir. Bunun için plastik bir poşet kullanılması tavsiye edilir. Ana amacı, nemi önlemek ve mümkün olduğunca uzun süre ısı tutmaktır. İkinci katın genişliği, ilkinden biraz daha büyük olmalı, daha sonra sıvı akmayacaktır.
 3. Üçüncü katman bir ısıtıcı olarak işlev görür. Böyle amaçlar için, sıcak bir eşarp veya yün şal mükemmel olacaktır. Yüzeysel tabaka, boynun etrafına sıkıca oturmalıdır, ancak herhangi bir şey sıkmayın.

Boğazdaki kompreslerin uygulanması için öneriler

Birçok hasta, bir komprese koymanın fazla zeka gerektirmediğine inanır. Ama hala pratikte pansumanların uygulanması konusunda çeşitli öneriler var:

 1. Kompresin üzerine yerleştirilen polietilen tabakası, ana gövdeden biraz daha geniş olmalıdır. Bu sıvının sızmadığı ve tüm tıbbi özelliklere sahip olduğu gerçeği için gereklidir. Her zaman üstüne sıcak bir fular ya da mendil koyun. Paket ve ana katmandan da daha geniş olmalıdır;
 2. Üst üste katlanmış katmanlar, havanın geçmesine izin vermemelidir. Hasta, pansumanı uyguladıktan sonra ciltte bir ürperti hissederse, kompres yanlış yapılır;
 3. Bandajı sıkmayın. Bu, kan damarlarının sıkışmasına neden olabilir. Tıbbi bir çözelti ile emprenye edilen pansuman, submandibular lenf nodlarının üzerine yerleştirilmek için daha iyidir;
 4. Aynı gazlı bez kullanmayın. Her yeni kompres taze olmalıdır. Eski bandajda, cilt tarafından salgılanan birçok toksin birikir;
 5. Kompresörü çıkardıktan sonra cilt iyice silinmelidir. Ve sonra birkaç dakika için tekrar eşarp sarın. Daha sonra ciltte bir kızarıklık veya başka rahatsızlık hissi ortaya çıkarsa, ıslak kompresler atılmalıdır.

Larenjitli hardalların kullanımı

Birçok hasta larenjitli hardal plaklarının konulup konulmayacağını merak etmektedir. Bu yöntem mükemmel kabul edilir, çünkü çocuklarda bile kullanılabilir. Boynun anterior bölgesine yerleştirilmesine izin verilir. İlk önce ılık su ile hardal ile ya da poşetle nemlendirin ve sonra cilde uygulayın. Çantayı üstüne yerleştirin ve bir eşarp ile bağlayın.

Yetişkinlerin bandajları tutmak için yirmi dakika tavsiye edilir, çocuklar - ondan fazla değil.

Larenjitli nemli kompreslerin hazırlanması

Larenjit ile boğazda nemli bir kompres derin tabakaları mükemmel bir şekilde ısıtır. Uçucu yağlar, alkollü tentürler, porsuk yağ, şarap veya domuz yağı yapılabilir.

En sık kullanılan alkol sıkıştırır. Ancak, ancak çocuk on yaşından büyükse ve çözelti daha önce suyla bire bir oranında seyreltilmişse, çocuklara ulaştırılabilirler. Bundan sonra, iç tabaka hazırlanan preparatta emprenye edilir, hafifçe sıkılır ve etkilenen bölgeye uygulanır. Sonra paketi ve fularını sarın. Bandajı en az on saat boyunca saklayın.

Etkili araç bir demiksit ile bandaj kullanımıdır. İlaç mükemmel bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Genellikle aloe suyu veya sıvı bal ile kombine edilir. Ayrıca doktorlar ilacı suyla bire bir oranında seyreltmeyi önermektedir, aksi takdirde hasta yanıklara neden olur.

Seyreltilmiş solüsyon bal veya aloe suyu ile eşit oranda karıştırılır. Daha sonra bandajı nemlendirin ve torasik veya servikal bölgeye uygulayın. Bir paket ve sıcak bir fularla örtün. Vücutta, kompres en az üç saat olmalıdır. Ama bir gece uykusu için bunu yapmak en iyisi.

Bir başka popüler araç patates sıkıştırmasıdır. Hazırlanması için üç veya dört patates kaynatmanız gerekir. Ondan sonra, onları yulaf ezmesi durumuna öğütün. Ortaya çıkan karışım gazlı bez üzerine eşit olarak yayılmalıdır. Daha sonra birkaç katmana katlayın ve servikal bölgeye koyun. Bir paket ve sıcak bir fularla örtün. Patates sıkıştırması soğuyana kadar tutulmalıdır.

Bir kompres hazırlamak için, yağ çözeltisi çocuklar için uygundur. Birkaç damla okaliptüs ve mentol yağının karıştırılması gerekir. Daha sonra solüsyona da daldırın ve servikal bölgeye tutun. Yetişkinler için bu yöntem votka ile kullanılabilir.

Larenjitleri bal ve propolis ile tedavi edebilirsiniz. Ancak sadece hastanın bu bileşenlere karşı alerjik reaksiyonları olmaması durumunda. Etkili bir ilaç hazırlamak için anason, konyak ve bal tohumlarına ihtiyacınız vardır. Tüm parçalar birbirine karıştırılır, bir tabağa konur ve tam kaynamaya kadar bekletilir. Bundan sonra, bandaj sonuçtaki solüsyonda nemlendirilebilir ve bir boğaz bölgesine uygulanabilir. Bir paket ve sıcak bir fularla örtün, en az iki saat bekleyin.

Larenjit ile kuru kompreslerin hazırlanması

Altı yaşın altındaki çocukların kuru kompresler koyması tavsiye edilir. Sabahları yetişkinler tarafından yapılabilir. Islak bir bandaj yapıldıktan sonra bunları uygulayabilirsiniz. Larenjit ile, on dakikadan fazla olmamak gerekir. Prosedürü tekrarlayın her iki üç saatte bir olabilir. Sokaktaki bu manipülasyonlardan sonra bir buçuk saat boyunca gidemeyeceğini hatırlamakta fayda var.

Kuru bir kompres olarak kum, tuz veya darı kullanabilirsiniz. Prosedürden önce, bileşenlerin ısınması ve ardından bir çorap veya mendile yerleştirilmesi gerekir.

Kontraendikasyonlar prosedürüne

Bazı durumlarda larenjit ile kompresler kesinlikle yasaktır. Bu nedenle, uzmanlar formdaki bazı sınırlamaları tanımlar:

 • sıcaklık göstergelerinin 37.5 derecenin üzerinde olması;
 • kompresin yerleştirileceği yerde cilt lezyonlarının, çiziklerin veya döküntülerin varlığı;
 • kardiyovasküler patolojilerin varlığı ve dolaşım sistemi hastalıkları. Bu tromboz, onkolojik hastalıklar, tüberküloz;
 • hastanın yaşı bir yıldan azdır.

Larenjit ile sıkıştır

Larenjit sadece ilaç yardımı ile değil aynı zamanda halk yöntemleri ile de tedavi edilir. Bunlardan biri servikal bölgede ısınıyor. Bu yöntem, gırtlak ve farinks dokularından şişlikleri anında ortadan kaldırmanıza ve ayrıca analjezik bir etki sağlamanıza olanak tanır. Bu yöntemin avantajı, bir komplikasyon gelişimini önlediği ve aynı zamanda tamamen güvenli olduğu düşünülmektedir. Yetişkinler ve çocuklar için larenjit ile sıkıştırılabilir. Sadece her yaş için belli bir yöntem vardır.

Larenjitli kompreslerin kullanımı

Bu yöntemle, çeşitli tabakalardan oluşan iltihaplı bir bölgeye bir sargının emilimini anlamak gelenekseldir. ENT hastalıklarını tedavi etmek için iki tip kompres kullanılır: kuru ve ıslak. İlk durumda, boğazın hipotermisini önlemek mümkündür. İkinci tip işlem, sargıların terapötik solüsyonlarda ıslanmasını ve bunları ısıtmak ve iltihaplanma sürecini tasfiye etmek için göz alıcı tutmaktır.

Enflamasyonun odağına doğrudan nüfuz etmek için boğazda larenjit ile sıkıştırılır. Obsesif öksürüğü durdurmak için, bir ısınma etkisine sahip uygulamalar göğüse uygulanır.
Yetişkinlerde yerel tedavi için şunları kullanın:

 • uçucu yağlar;
 • kafur alkolü;
 • kırmızı şarap;
 • alkol tentürleri;
 • hardal.

Kompresler çocuklarda larenjit ile birlikte kullanılabilir. Sadece kullanılan bileşenler cildi yakmamak için daha yumuşak olmalıdır. Bu gibi durumlarda, aplikler, haşlanmış patates, bal, ılık su, porsuk yağı, bitkisel soğumadan yapılır.
Bu tedavi yöntemi, sadece sıcaklık yokluğunda veya akut bir dönemden sonra kullanılır.

Hastanın larinkste bir enflamasyonu varsa, enfeksiyonun daha da gelişmesini önlemek için dikkatli olunmalıdır. Patojenik mikropların metabolitleri, alerjik bir reaksiyonun olduğu, zehirlenmenin gelişimine yol açar.

İyileştirici bir etkisi olan bandajlar doku yapılarını ısıtır, böylece antikorların üretimini uyarır.

Enflamatuar odakta nötrofillerde bir artış ile, bakteri ve virüsleri yok etmek daha hızlıdır.
Sıkıştırmanın faydaları şunlardır:

 • doku yapılarının artan reaktivitesi;
 • rejeneratif süreçlerin hızlanması;
 • Hasarlı dokularda normal kan akışının restorasyonu;
 • inflamasyon bölgesinden fazla sıvı çıkışı;
 • infiltratların emilimi;
 • mukoza zarlarının şişmesi ve kızarıklığının giderilmesi.

Yoğun ısıtma ile, gemiler refleks seviyesinde genişler. Metabolik süreçler hızlandığında, siliyer epitel ve su-tuz dengesi restore edilir. Böylece iyileşme daha hızlı gerçekleşir.

Kuru ve ıslak kompresler

Tıpta, iki ana tip kompres vardır. Bunlardan ilki kuru olarak adlandırılır. Bu konsept altında, pamuklu ve tüllerden yapılmış bir bandajın anlaşılması alışılmış bir durumdur. Daha fazla aşırı soğutmayı önlemek için boğaza uygulanır. Boyundaki bu tip sıkıştırma genellikle ıslak uygulamalardan sonra uygulanır.

Isınma etkisini güçlendirerek balsam "Asterisk" yardımı ile olabilir. Yatmadan önce sinir sistemini rahatlatan, şişliği hafifleten ve terlemeyi ortadan kaldıran esansiyel yağları içerir.

Boğazda larenjitli ıslak kompresler KBB hastalıklarının tedavisinde daha sık görülür. Güçlü bir ısınma etkisi vardır, böylece kan akışını arttırırlar.
Onlar yapılır:

 • uçucu yağların bir karışımı;
 • alkol;
 • porsuk ya da kaz yağı;
 • hardalı;
 • tıbbi preparatlar;
 • bitkisel soğurmalar.

Gece için en az 6 saat olması gerektiğinden, gece boyunca boğaza uygulanırlar.
Ancak birçok hasta larenjit ile böyle bir işlem yapmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor? Bu konuda doktorların kendi görüşleri vardır. Sıkıştırmalar en güvenli ve ağrısız tedavi yöntemlerinden biridir. Sadece larinksin mukoza zarında değil, aynı zamanda hastanın mental durumu üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Çocuklara ve yetişkinlere bandaj uygulayabilirsiniz. Önemli bir durum, yüksek sıcaklık değerlerinin ve pürülan odakların olmamasıdır. Küçük çocuklarda prosedürün uygulanması yasaktır. Fakat yaşları 6 aydan az olmamalıdır.

Ortak tarifler

Isıtma kompresleri farklı olabilir. Her şey, tedavinin hangi bileşeninin kullanılacağına bağlıdır. İstenen etkiyi elde etmek için, pansumanları düzgün bir şekilde nasıl uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.
Tıbbi uygulamaları uygulamak için özel bir teknik var:

 1. Gırtlak ile boğazda kompres yapmak için bir parça gazlı bez alın ve birkaç kat halinde katlayın. Daha sonra seçilen çözümde emprenye edilir.
 2. Yalıtım malzemesini örtün. Polietilen veya kalın kağıt kullanmak en iyisidir. Bu katman önceki 1-1.5 santimetreden daha geniş olmalıdır.
 3. Sıcak etkisini artırmak için, cihaz pamukla yalıtılmıştır. Gerekirse, her şey bandaj veya ılık bir fularla sabitlenir.

Larenjit ile kompres geceleri olmalıdır. Sabah, her şey temizlenir ve cilt ilacın kalıntılarından ve yumuşak bir havludan bir sabun çözeltisi ile tedavi edilir.

Alkollü veya votka ile

Bu yöntem en yaygın kullanılanlardan biridir. Alkollü kompres çocuğa yapılırsa, çözelti soğutulmuş kaynamış su ile eşit oranda seyreltilmelidir.
Bir pamuklu gazlı bez giyer ve elde edilen bileşime emdiririz. Hafifçe sıkın ve boynuna sarın. Üstte polietilen veya gıda filmi ile sabitlenir. Sıcak etkisini güçlendirmek için bir eşarp giydik.

Prosedür 6 yaş üstü çocuklar için yapılabilir. Uygulamayı uygulamadan hemen önce cilt, bebek kremiyle yağlanmalıdır. Alkoldeki bandaj yaklaşık iki saat süreyle tutulmalıdır. Prosedür günde 3-4 kez tekrarlanır. Votka uygulamaları 10-12 saat boyunda kalır.

Patates püresi

Bir ısınma paketi patates, hassas insanlar, hamile kadınlar ve 6 yaşın altındaki çocuklar için alkol bandajları için mükemmel bir alternatiftir. Yemek pişirmek için bir patates alın ve büyük bir rende üzerine sürün. Tüm fazla meyve suyu sıkılır. Kalan kek gazlı bezle sarılır ve boğaz ağrısına uygulanır. Mumlu kağıt yardımıyla, düzeltin ve sonra sıcak bir eşarp ile sarın.
Bütün gece için bir bandaj kaldı.

Süzme peynirinden sıkıştır

Bu tip uygulama, küçük çocuklar veya hamile kadınlar için daha uygundur. Prosedürü uygulamak için serin bir süzme peynir alın ve 35 derecelik bir sıcaklığa hafifçe ısıtın. Bitmiş kitleyi gazlı bez üzerine bırakıp sarıyoruz. Boğaz ağrısına uygulayın. Üstte sıcak bir mendil koyduk.
Hastalığın akut seyrinde, aplikeler 20 dakikadan fazla olmamak üzere boyunda tutulmaktadır. Diğer durumlarda, süzme peynir kuruyana kadar bırakılır. Prosedür günde birkaç kez tekrarlanır.

Dimexide ile sıkıştır

Bu tedavi yöntemi, ağır büyümüş lenf düğümleri için daha uygundur. Ön ilaç, eşit oranlarda su veya tuzlu su ile seyreltilir. Terapötik etkiyi arttırmak için furacilin eklenir. Bitmiş ürünün 100 mililitresi için 2 tablet yerleştirilir.
Bir gazlı bez bandajı yaparız ve sonra çözeltiye daldırırız. Hafifçe sıkın ve servikal bölgeye uygulayın. Bu uygulamalar 20 dakikadan fazla tutulmamalıdır. Tekrarlama manipülasyonları günde 2-3 defaya kadar olmalıdır.

Sabunlu şal

Ev sabunu mükemmel bir antiseptiktir. Birçok bakteri, virüs ve mantar türü ile başa çıkmanızı sağlar.
Bir kompresi iki şekilde hazırlayabilirsiniz:

 1. Küçük bir parça çamaşır sabunu alıp büyük bir rende üzerine sürüyoruz. Su banyosunda hafifçe ısıtın, böylece sıcaklığı 35-37 derece. Bitmiş kompozisyon gazlı bezin içine yerleştirilir ve boynuna uygulanır. Polietilen ve sıcak bir fularla sarıyoruz. Sıkıştırma iki ila üç saat sürer.
 2. Bu yöntem çok daha basit. Gazlı bezleri ılık suda ıslatıp sabunla ovuyoruz. Boğaz ağrısını çevir. Bandajla tamir ediyoruz. Kompres tamamen soğuyana kadar saklayın.

Prosedürü günde 2-3 kez tekrarlayın. Çocukluk çağındaki bebekler ve çocuklarda ve gebelik döneminde kadınlarda kullanım için izin verilir.

Porsuk yağ ile sıkıştırır

Hayvansal yağ, küçük bir ısıl iletkenliğe sahip olan etkili ısınma maddelerini ifade eder. Ürünün bileşimi önemli mikro elementler ve vitaminler içerir, böylece vücuttaki kıtlığı dindirir. Ayrıca yağ rejeneratif süreçler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
Porsuk yağ, boğaz ağrısı sorunu ile en iyi şekilde başa çıkmaktadır. Stearik ve miristik asit içerir. Etkileri, vazodilatasyon ve kan akışının hızlandırılmasına yöneliktir.
Porsuk yağ, alerjik reaksiyonlara neden olmaz, cildi yakmaz. Bu nedenle, 2 yaşından büyük çocukları tedavi etmek için kullanılır.
Bir sıkıştırmayı ayarlarken aşağıdaki önerilere uymak gerekir:

 1. 50 gram yağ alın ve su banyosunda eriyin.
  Bunu gazlı bezle emprenye ediyoruz.
 2. Torasik ve servikal bölgeye uygulanır.
 3. Pamuk yünü ve bandajı onardığınızdan emin olun. Sıcak bir fular giydik.

Prosedürün süresi 4 ila 6 saat arasında değişir.
Terapötik etki, ısınma ve adsorbe edici özelliklerin varlığına dayanır. Porsuk yağ, etkilenen dokulardan zehirli maddeler çekebilir. İyileşme sürecini hızlandırmak için, komprese günde 2 kez uygulanması tavsiye edilir.

Komarovsky, larenjit ile sıkıştırır

Dr. Komarovsky'nin de dahil olduğu pek çok doktor larenjitle birlikte sıkışmaların önemli rol oynadığına inanıyor. Bu, sadece boğaz ağrısı üzerinde değil, aynı zamanda hastanın psikolojik durumunda da olumlu bir etkisi olan güvenli bir prosedürdür.
Uygulamalar uygulanırken, ısınma ve yatıştırıcı bir etki gözlenir. Prosedür sırasında, kesiklerin akışı artar, böylece etkilenen bölgeden toksinler çıkarılır. Böylece hastanın sinir sistemi sakinleşir, tahriş ve gerginlik giderilir.
Komarovsky, kompreslerin küçük çocuklar için ek tedavi olarak uygun olduğuna inanıyor. Ve hastalığın catarrhal formu ile, bunları tedavide ana yöntem olarak kullanabilirsiniz.

Prosedürden önce, bileşen bileşenlerine karşı alerjik reaksiyon olmadığından emin olmalısınız. 6 yaşından küçük çocuklar güvenli gıdalardan baskı yapmaktan daha iyidir. Bu amaçla, süzme peynir, patates, çamaşır sabunu, porsuk yağı mükemmel uyum sağlayacaktır.

Okul çağındaki çocukların ve yetişkinlerin alkol, votka, hardal, tıbbi çözümler şeklinde daha güçlü maddeler kullanmaları önerilir.

Pansuman süresi 4 ila 10 saat arasındadır. Ancak, örneğin peyniri veya Dimexide ile kısa bir uygulama ile sıkıştırılmış kompresler vardır.

Sıkıştırmaları uygulamak için öneriler listesi

Larenjit tedavisinde ısınma uygulamalarının uygulanması her zaman mümkün değildir. Sıkıştırmayacağınız birkaç öneri vardır:

 1. 37.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık varsa, prosedürü gerçekleştiremezsiniz.
 2. Hastalık akut formda ise ve aynı zamanda irin ayrılması ile birlikte gelirse, o zaman sıkıştırır, sadece kullanılmayacaktır, aynı zamanda tersi bir etkiye sahip olacaktır.
 3. Apse var ise veya pansuman uygulamalarından uygulama alanında yaralar varsa, reddetmek daha iyidir.
 4. Hastanın kardiyovasküler sistemde sorunları varsa veya kan dolaşım bozuksa, kompres uygulanamaz.
 5. Kontrendikasyon, boğazda tümör benzeri bir oluşumun varlığıdır.
 6. Larenjit'e karşı otit gelişen bir çocuk için işlem yapılması yasaktır.

Kompresör çıkarıldıktan sonra, ürünün kalıntılarını ılık su ve havlu yardımı ile çıkarmak gerekir. Etkisini arttırmak ve hipotermiyi önlemek için 15-20 dakika kuru kompres uygulayın.
İşlemden sonra, 1.5-2 saat boyunca dışarı çıkmak tavsiye edilmez. Bütün manipülasyonları gece geçirmek daha iyidir.
Larenks ile sıkıştırır - larinksin tedavisinde mükemmel bir tekniktir. Boğazın sadece ağrmaya ve terlemeye başladığı ve sıcaklığın henüz yükselmediği durumlarda bu yöntemin kullanılması, hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında daha iyidir. Kullanmadan önce bir doktora danışın.

Larenjit ile boğazda sıkıştır

Larenjit, larinksin mukoza zarlarının septik veya aseptik inflamasyonu ile karakterize bir kulak burun boğaz hastalığıdır. Patolojinin gelişimi genellikle soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, kızıl ateş, vb. Larenjitli bir kompres kullanarak, hastalığın seyrini hafifletebilir ve ses telleri, larinks ve trakeadaki (laringotrakitis) patolojik süreçleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Enflamasyon odaklarındaki patojenik floranın zamansız olarak yok edilmesi, dokuların şiddetli şişmesine ve stenoza laringotracheitis gelişmesine yol açabilir. Havayollarının iç çaplarında önemli bir azalma glottisin daralmasına ve nefes almanın durmasına neden olur. Lokal tedavi lokal immüniteyi uyarır, inflamasyonun gerilemesini hızlandırır ve komplikasyonların gelişmesini engeller.

Sıkıştırma, deri altındaki yağ veya altındaki dokularda lokal inflamasyon odaklarını eritmek için kullanılan birkaç kattan oluşan tıbbi bir pansumandır. KBB organlarında patolojik süreçlerin gelişmesiyle, aşağıdaki tipte medikal pansumanlar sıklıkla kullanılmaktadır:

kuru - aşırı soğumaya engel olan çok katmanlı pansumanlar; nemli - tıbbın emdirilmesi ve larinksin mukoza zarındaki iltihabı ortadan kaldıran solüsyonlar.

Kural olarak, larinjit ile kompresler boğaz üzerine yerleştirilir, bu da ilaçların aktif bileşenlerinin doğrudan enflamasyon odaklarına girmesine izin verir. Kuru kuru öksürüğü durdurmak için, ısınma uygulamaları kalp bölgesine atlayarak göğsün üzerine yerleştirilir.

ENT hastalıklarının lokal tedavisinde, nemli pansumanların uygulanması için, alkol solüsyonları, bitkisel infüzyonlar ve ısınma ve analjezik etkiye sahip ürünler kullanılmaktadır. Bunlar arasında:

uçucu yağlar; kafur alkolü; kırmızı şarap; iç yağ; alkol tentürleri; Toz hardal.

Isınma sargıları sadece iltihaplı süreçlerin gerilemesi aşamasında kullanılabilir.

Fizyoterapik tedavi, yalnızca hastanın geçmişi ve KBB patolojisinin gelişim nedenine bağlı olarak ilgili hekim tarafından reçete edilmelidir. Sıklıkla ses kısıklığı, nefes darlığı, boğaz ağrısı ve mukoza zarının hiperemi sıklığı daha ciddi hastalıkların geliştiğini gösterir. Patolojinin geç tedavisi, enfeksiyonun yayılmasına ve patolojik süreçlerin kronikleşmesine yol açabilir.

Larenjit ile boğazda bir kompres yapmadan önce, hangi katmanlardan oluşması gerektiğini öğrenmelisiniz. Tıbbi pansuman uygulamasının doğruluğu, ısınma etkisinin yoğunluğuna ve sonuç olarak, işlemin etkinliğine bağlıdır. Islak kompresler aşağıdaki katmanlardan oluşmalıdır:

tıbbi çözelti ile emprenye edilmiş iç - gazlı bez veya pamuklu bez; orta izolasyonlu polietilen veya selofan film veya mumlu kağıt; dış - tıbbi pamuk, yoğun pamuklu kumaş veya yün atkı.

Her bir ardışık tabakanın, bir öncekinden 1.5 cm daha geniş olması gerektiğine dikkat edilmelidir, böylece, çözeltinin gazlı bezin yüzeyinden buharlaşması engellenebilir, bu da sargının terapötik etkisini uzatır. Bazı kompres tiplerinin gece boyunca kalmasına izin verilir. Fakat bu durumda bandaj bandaj veya fularla sabitlenmelidir.

Bir yetişkin larenjit hastalığına yakalanırsa, öncelikle enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için dikkatli olunmalıdır. Neden? Patojenik mikroorganizmaların metabolitleri, vücudun zehirlenmesine ve alerjik reaksiyona neden olur. Alerjinin tezahürleri, hoş olmayan belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan dokuların şişmesi, kızarıklığı ve iltihaplanmasıdır - ağrı ve boğaz ağrısı, kuruluk veya ses yokluğu, nefes darlığı.

Şifalı ısınma bandajları, vücuttaki antikorların üretimini uyaran dokuların ısınmasına katkıda bulunur. Enflamasyon odaklarındaki nötrofil sayısındaki artış, patojenlerin yok olmasını hızlandırır. Ayrıca, fizyoterapinin belirgin terapötik özelliklerine şunlar dahildir:

artmış doku reaktivitesi; rejenerasyon süreçlerinin hızlandırılması; dokularda normal kan dolaşımının restorasyonu; inflamatuar odaklardan aşırı hücre içi sıvının dışarı akışı; infiltratların emilimi ve mukozal hipertrofinin ortadan kaldırılması.

Lokal tahriş edici ilaçlara sahip tıbbi pansumanlar, yanmayı önlemek için sadece vazelin veya krema ile tedavi edilen cilde uygulanabilir.

Larenksin yoğun ısınması, damarların refleks dilatasyonuna katkıda bulunur ve bu da doku trofizmi iyileşmesine katkıda bulunur. Hücrelerdeki metabolik süreçlerin müteakip ivmelenmesi, siliyer epitelyumun etkilenen bölümlerinin epitelleşmesine ve su-tuz metabolizmasının restorasyonuna yol açar. Böylece, iyileşme sürecini hızlandıran etkilenen KBB organlarında şişme ve inflamasyonda bir azalma vardır.

Isınma sıkıştırması nasıl yapılır? Tıbbi sargıların empoze edilmesi için belirli bir teknik vardır; bu uygulama, mümkün olan en büyük terapötik etkinin elde edilmesini garanti eder. Aşağıdaki öneriler yapılırsa kurtarma işlemini hızlandırabilirsiniz:

Gazlı bez önce birkaç kat halinde katlanmalı, daha sonra bir ısınma solüsyonu ile emprenye edilmelidir; Bir yalıtım malzemesini - bir önceki tabakadan 1.5-2 cm daha geniş olması gereken polietilen veya mumlu kağıt üzerine yerleştirin; Sıkıştırma çözeltisinin ısıl etkisini güçlendirmek için kompres bir pamuk yünü tabakası ile yalıtılmıştır; Gerekirse, kaymasını önlemek için bandajları sıkıştırın.

Sıkıca sabitlenmiş bir bandaj, normal dolaşımını ve lenf akışını önler, bu da faringeal mukozada şişme artışına neden olabilir.

Larenjitli hardal plakası koymak mümkün mü? Hardal belirgin bir lokal tahriş edici etkiye sahiptir, bu nedenle hardal sıvaları yanıklara neden olabilir. Hardalın bir parçası olan uçucu yağların etkisini yumuşatmak için öncelikle unla karıştırılmalıdır.

Hardal kompresinin ayarlanması tekniği:

eşit oranlarda buğday unu hardal tozu ile karıştırın; az miktarda ılık su ekleyin; Hamuru yoğurun ve 1 cm'den fazla olmayan bir kalınlıkta küçük bir kek yapın; Boğazınıza bir kek yapıştırın ve polietilen ile kaplayın; 30-40 dakika sonra, kompresi çıkarın, ardından boynunuza sıcak bir eşarp takın.

Furunculosis, ıslak egzama, kontakt dermatit ve alerjik reaksiyonlara eğilimi olan ciltte hardal uygulamayın.

İşlem, tam iyileşme sağlanana kadar günde 2-3 kez yapılmalıdır. Bununla birlikte, yanma durumunda, daha yumuşak ısınma maddeleri lehine shouldard kompresleri atılmalıdır.

Hayvansal yağ, düşük ısı iletkenliğine sahip olan etkili bir ısınma ajanıdır. Ürünün bileşimi, vücutta eser elementler, vitaminler, organik asitler vb. Eksikliği oluşturan bileşenler içerir. Etkilenen dokuların trofizmi restorasyonu rejenerasyon süreçleri ve buna bağlı olarak iyileşme süreci üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Terapötik amaçlar için, çoğu zaman porsuk, iç, kaz, keçi, ayı yağ kullanın.

Memeli yağlar, iltihaplı mukoza zarlarında kan dolaşımının hızlanmasına katkıda bulunan stearik ve miristik asitler bakımından zengindir. Bu nedenle, ısınan merhem ve kremlerin üretimi için ilaçlarda kullanılırlar. Hayvansal yağ ile sıkıştırmak, derin doku ısınmasını, sızıntıların emilimini ve artan doku reaktivitesini arttırır. Hardal tozunun aksine, yağ tahrişe ve yanmaya neden olmaz, bu nedenle 2 yaş çocuklarda pediatrik tedavide pulmoner hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Bir sıkıştırmayı ayarlarken, aşağıdaki eylemler algoritmasına uyulmalıdır:

bir su banyosunda 50 gram yağ eritin; sıvı bir gazlı bez giyinmek; gazlı bezi göğsüne ve boynuna koy; sıkıştırmayı kraft kağıdı ve bir pamuk yünü tabakası ile örtün; bandajı 5-6 saat sonra çıkarın.

Bu tür tedavilerin etkinliği yağın ısınma ve emilim özelliklerinde yatmaktadır. Dokuların duyarsızlaştırılmasına ve pürülan iltihaplı süreçlerin gerilemesine katkıda bulunan dokulardan toksik dokuları "çeker". İyileşmeyi hızlandırmak için, prosedür günde en az 2 kez yapılmalıdır.

Porsuk yağı sadece tedavi etmek için değil aynı zamanda pulmoner hastalıkların önlenmesinde de kullanılabilir. Soğuk algınlığının ilk belirtilerini keşfettikten sonra, göğüs ve boğaz için bir ısınma sıkıştırması hazırlamanız gerekir. Dokulardaki yoğun ısınma, bağışıklık sistemi yetersiz hücrelerin üretimini uyarır, bu da lokal bağışıklığın artmasına ve KBB organlarındaki patojenlerin hızlı tahribatına yol açar.

Kuru bir komprese hipotermiden boğaza uygulanan pamuklu gazlı bandaj denir. Nemli bir kompres uyguladıktan hemen sonra boynunuza kuru bir bandaj veya yün atkı takmanız gerekir. Dokulardaki sıcaklıkta keskin bir değişiklik, kan damarlarının daralmasına, kanın mikrosirkülasyonunun ihlaline ve buna bağlı olarak doku reaktivitesinde bir azalmaya yol açar.

Boğaz ısındıktan sonra, dışarı çıkıp 2-3 saat odayı havalandıramazsınız. Soğuk hava, iyilik halinin bozulmasına ve larenjitin lokal semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir. Kuru kompresler 10-15 dakika sonra çıkarılır ve boğazda 2-3 saat sonra tekrar nemli bir ısınma bandajı uygulanır.

Kuru kompres ısınma etkisini güçlendirmek kafur, nane özü, karanfil ve okaliptüs çiçek yağı içeren bir balm "Yıldız" olabilir. Bandajı uygulamadan önce, boğazın içine az miktarda balsam sürün. Bununla birlikte, başka bir ıslak uygulama kullanmadan önce, ürünün kalıntılarını bir sabun çözeltisiyle temizleyin.

Soğuk mevsimin başlangıcıyla, insanlar sıklıkla larenjitle karşı karşıya kalırlar. Boğazdaki acıya, öksürük katılır, ses çok çürür, hatta belki de tamamen yok olur. Geleneksel ve aynı zamanda etkili tedaviyi tercih edenler, büyükannelerin kullandığı bir yöntem olan larenjit ile bir kompres yapacaklar.

Ağrılı duyuları gidermek, boğazın şişmesini azaltmak, etkilenen bölgede kan dolaşımını iyileştirmek için larenjit ile sıkıştırmak gerekir.

Bu hastalıkta iki tip tıbbi pansuman kullanılır:

Kuru. Steril gazlı bezlerden istenen kat üzerinde bir bandajla sabitlenmiş birkaç kat halinde "katlanmışlardır". Bandajlar hiçbir şeyi emprenye etmez, gün boyunca veya ısınma prosedürleri sırasında / sırasında boyundaki hipotermiden korurlar. Larenjitle benzer bir komprese maruz kalma süresi en az 8 saat olması gerektiğinden, derin bir ısınma için tüm gece boyun veya göğüste bırakarak derin bir ısınma için kullanılır. Bu pansumanların ana tabakası çeşitli çözeltiler ve preparatlarla nemlendirilir.

Larenjitleri tedavi eden bandajlar "üç katmanlı" dır. Onları böyle yap:

İlk katman içseldir. Birkaç kez bandaj, gazlı bez, pamuklu kesim yapmak için ikinci bir yalıtıcıdır. Bu, kağıdın, nemin geçmesine izin vermemesi gereken selofan, ısıyı korumak için, üçüncü ise dışsaldır. Kompres yalıtım için kullanılır. Kalın bir pamuklu yün tabakası, bir yün (fular veya fular), yoğun doğal bir kumaştır.

Sıkıştırmaların uygulanmasında karmaşık bir şey olmadığı görülmektedir. Bununla birlikte, sadece bir süreliğine bandajla uzanmak için değil, aynı zamanda etkinin elde edilmesine izin veren belirli bir teknik var.

Nemli bir kompres üzerine uygulanan bir polietilen kağıt tabakası, ana sıvıdan daha geniş olmalıdır, böylece iyileştirici sıvı buharlaşmaz veya sızmaz. Üçüncü bir ısınma "top" olarak, bir eşarp veya pamuk (bir bandajla sabitlenmiş) kullanın. Ayrıca predyduschih.Plasty hava geçmek olmamalıdır geniş yapar. Deriye uygulama ürperti hissetti sonra ise bir kompres neverno.Ne bandaj çok sıkı düzeltmek gerekir yaptı - böylece kan ve lenf damarlarının krosklemp riski vardır. iki kez aynı kumaş kullanılarak değer alt chelyustyu.Ne altında bademcik lifmouzlami empoze tıbbi kumaşın bir çözüm daha iyi gazlı bez nemlendirilmiş - yayımlandıktan pokrovom.Snyav cilt bandaj toksinleri kadar kazık olduğunu, bir deri, boğaz temizlemek ve kısaca sıcak bir şeyler sarın bir iyi gerekir ince. Manipülasyonlardan sonra döküntüler, diğer hoş olmayan reaksiyonlar varsa, kompreslerde ıslanmada kullanılan kullanımdan vazgeçilmesi gerekir.

Bir kompresin en iyi kullanımı larenjitden hızlı bir şekilde kurtulmak için nelerdir?

Bu şekilde tedavi, kuzey halkları tarafından uzun zamandır beğendi. Böyle bir kompres normalden biraz farklıdır. Suet veya porsuk şişman ilk boyun, göğüs, hastanın sırtına uygulanır ve daha sonra yoğun ısı o gelen kızarıklık ve cilt duyumları bu alanlarda ezilmiştir. Boğazın bir yün atkı ile sarılmasından sonra, üstüne yün yapılmış bir süveter ya da bir üst tişört ya da bir tişört üzerine pamuk giydirin. Harici kullanım için, yöntem yetişkinler ve küçük hastalar için uygundur. Böyle sürtünme geceleri yapılır. "Egzotik" ilaçlar kaz ya da domuz yağı yerine geçebilir.

Isınma bandajının en basit ve ekonomik varyantı larenjit için geçerli olup, votka veya alkol olarak kabul edilir. Bunu yapmak için, su ile seyreltilmiş% 96 alkol (1: 3) veya su ile seyreltilmiş votka (eşit parçalarda) nemlendirmeniz gerekir. Alkol ve votka sıklıkla cilt tahrişlerine neden olur. Bu yardım vazelininden kaçının, çocuk kremini - ısınan bandajın "istiflenmesi" öncesinde uygulanır.

Bu sıkıştırmayı gece daha iyi uygulayın (üst üste beş ila yedi gün). Başka bir seçenek, sadece iki ila üç saat boyunca boğazda tutmaktır, ancak prosedürü günde üç ila dört kez yapmaktır. Alkol kompresleri üç yaşından küçük bebeklerde semptomları hafifletmek için kullanılmaz.

Larenjit durumunda, hardal sıvaları boynun önüne yerleştirilir (bazen - göğüste, topuklarda). Öncelikle, bu sıcak yamalı ya da poşetlerden oluşan bir tabaka ile çok fazla ılık su hardal bir karışımla nemlendirin, cildinize koyun ve polietilen veya bir parça keten bezle kaplayın.

"Tut", kompresin yirmi dakikaya ihtiyacı var (çocuklar - en fazla on). Çok sert yanarsa - kompresin kompresini cilde gevşetmek veya tamamen çıkarmak gerekir.

Doktorlar kategorik olarak ısınma kompreslerini kullanmama önermez:

Sıcaklık 37,5 ° C üzerinde olduğu "atladı", aynı bandaj uygulanır planlanmaktadır yerinde, kardiyovasküler hastalık, dolaşım sistemi hastalıkları (tromboz, ateroskleroz), onkozabolevanija olan deri lezyonları (dermatit, püstül, çıban, iltihap) vardır tüberküloz, hasta bir yıl altında bir çocuktur.

Sıkıştırma, kalbin yanında, omuz ağızlarında ve omurgada değil, sadece göğsün ve boğazın üzerine yerleştirilir.

Larenjit, boğazda aktığı, nazofarenksın paranazal sinüslerinin ve burunda iltihaplanma sürecinin meydana geldiği bir hastalıktır.

Hastalığın görünümü, alkol kötüye kullanımı ve sigara, hipotermi gibi faktörlere katkıda bulunabilir.

larinksin aşırı salgılanmasının yanı sıra, ağızda solunum, kirli hava.

Boğaz iltihabı kısa süreli (akut) ve uzun süreli (kronik). Ancak sıklıkla hastalık hızla gelişir, bu nedenle ortalama süresi 14 gündür.

Larenjit ana belirtileri şunlardır:

genel sağlık bozulumu; sıcaklık artışı; yutmada rahatsızlık; nefes darlığı; kısık ses; farinksin spazmı ve şişmesi.

Günümüzde tıp, böyle bir hastalığı başarıyla atlatmanın birçok yolunu sunmaktadır. Ancak, bu kadar popüler olmasına rağmen, sadece kronik veya akut larenjit için değil, aynı zamanda laringotheitis için kullanılan bir kompres gibi, ev terapisi bir yoludur.

Boğazınızı ıslak veya kuru bir şekilde ısıtın. Ve akşamları nemli bir kompres koymak ve öğleden sonra kurulamak için arzu edilir. Kural olarak boyun ve göğsüne uygulanır.

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Böyle bir çare iltihaplı bölgeleri iyice ısıtmaya yardımcı olur. Bileşimi hazırlamak için aşağıdaki bileşenler çoğunlukla kullanılır:

alkol üzerinde calendula tentürü; eterik ekstraktların karışımları; nutria yağı; alkol; kafur alkolü; şarap; öksürükten porsuk yağ.

Larengotracheitis ile votka veya alkol bazlı bir kompres uygulandığında, ana bileşen, eşit parçalarda kaynatılmış ılık su ile yetiştirilir. Daha sonra bir gazlı bez ve pamuklu yün sargı bezi alın, bir çözelti ile emprenye edin, biraz dışarı çıkın ve boğazın üzerine koyun.

Daha sonra kompres, bir polietilen veya gıda filmi ile kapatılır ve üstelik hepsi sıcak bir fularla sarılır. Alkol deride tahriş edici bir etkiye sahip olabileceğinden, boğazınızı boynunuza dolaştırmadan önce, bir yağ ilacı (örneğin, basit bir bebek kremi) uygulamanız gerekir.

Isınma kompresinin boynu fazla sıkmaması gerektiğini belirtmek gerekir, çünkü bu kan ve lenf damarlarının tıkanmasına yol açacaktır. Prosedürün kendisi 12 saatten daha uzun bir sürede gerçekleştirilemez, bu nedenle geceleri yapmak daha iyidir.

Aynı zamanda bandaj çıkarıldıktan sonra, boyun alkolle ovulmalı ve tekrar yünlü beze sarılmalıdır.

Bununla birlikte, hastanın larenjit veya laringotrakit ile yüksek ateşi varsa, o zaman ısınma kompreslerinin uygulanmasını beklemek daha iyidir.

Halk tedavisi porsuğu ve iç yağın etkinliğini uzun zamandan beri kanıtlamıştır, bu yüzden bu araç sıklıkla kullanılmaktadır. Böyle bir hastalığı ortadan kaldırmak için, larenjit bileşimi göğüs, boyun ve sırt bölgesine uygulanır.

Bundan sonra, tüm bu bölgeler ısınana kadar iyice öğütülmeli ve cilt kırmızı bir renk almaz.

Ayrıca, boğaz yün bir bezle sarılır ve bir pamuk yelek ve bir yün bluz hastaya konur. Porsuk veya iç yağ yoksa, bu fonlar kaz ya da domuz yağı ile değiştirilebileceğini belirtmek gerekir.

Kuru hardata dayalı kompresler larenjitin tedavisinde etkili bir yöntemdir. Mustarlar güçlü bir ısınma etkisine sahiptir, buna ek olarak, esansiyel yağı salgılarlar, bağışıklık süreçlerini uyarır ve sinir uçlarını tahriş ederler.

Bu, hastanın metabolik süreçlerin aktivasyonuna sahip olmasına ve kan dolaşımını artırmasına neden olur. Sonuç olarak, boğazdaki ağrı yavaş yavaş kaybolur ve inflamatuar süreç durur.

Ek olarak, hardal iyi bir dikkat dağıtıcı olarak kabul edilir. Gerçek şu ki, kan dolaşımının vücudun belirli bir bölgesinde geliştiği zaman, vücudun diğer bölgelerindeki damarlar boşaltılır.

Yani, larinjit ile hardal koymak için hazırlanmalıdır:

kareli; hardal sıvaları (1 paket); sıcak su ile dolu bir kap; bir havlu; peçeteler.

Her hardal suya indirilmeli ve daha sonra vücut alanı hardal tarafına yapıştırılmalıdır. Plakalar arasında 1,5 cm mesafe yapmak gereklidir.

Bir kural olarak, larenjit ile, kalbin alanı hariç, boyun, göğüs ve sırtın ön bölgesine hardal kompresleri uygulanır. Üst hardal sıvası bir havlu ve bir kilim ile kaplanmalıdır. Bu prosedürün süresi 15 dakikaya kadardır.

Ancak laringotrakeitis ve larenjitli hardallar her zaman kullanılamaz. Bu nedenle, eğer hasta çok hassas bir cilde sahipse veya prosedür yanlış ve uzunsa yanık alabilirsiniz. Bu nedenle, sarı kart belirli bir zamanda boğazdan çıkarılmamalıdır, o zaman orada olduğu yerde kırmızı bir dikdörtgen görünecektir.

Buna göre, eğer hasta larenjit ile yüksek bir sıcaklığa sahipse, hardal kontrendikedir.

Larenjit gibi bir hastalığı ortadan kaldırmak için, bir öksürük kuru bir kompres yapabilirsiniz ve bu prosedür sabahları en iyi yapılır. Bu nedenle, gazlı bez bandajını bir ısınma karışımı ile çıkardıktan sonra, boğaz yine kuru bir bezle sarılır ve eşarp boynun etrafına sarılır.

Böylece, nemli kompresin etkisi uzar, iltihabı gidermek için gerekli koşulları yaratacaktır. Boğazdaki kuru bandajlar 4 ila 8 dakika arasında muhafaza edilebilir. Ardından, bir mola (2 saat) ve daha sonra böyle bir prosedür yürütmek için tekrar gerekir.

Böyle bir tedaviden sonra bir süre dışarı çıkmanın yasak olduğu belirtilmelidir. Sonuçta, elverişsiz hava koşulları sadece sağlık durumunu kötüleştirecektir.

Larenjit ile boğazda sıkıştır

Soğuk mevsimin başlangıcıyla, insanlar sıklıkla larenjitle karşı karşıya kalırlar. Boğazdaki acıya, öksürük katılır, ses çok çürür, hatta belki de tamamen yok olur. Geleneksel ve aynı zamanda etkili tedaviyi tercih edenler, büyükannelerin kullandığı bir yöntem olan larenjit ile bir kompres yapacaklar.

Bandaj nasıl yapılır?

Ağrılı duyuları gidermek, boğazın şişmesini azaltmak, etkilenen bölgede kan dolaşımını iyileştirmek için larenjit ile sıkıştırmak gerekir.

Kuru ve ıslak

Bu hastalıkta iki tip tıbbi pansuman kullanılır:

 • Kuru. Steril gazlı bezlerden istenen kat üzerinde bir bandajla sabitlenmiş birkaç kat halinde "katlanmışlardır". Bandajlar hiçbir şeyi emdirmez, gün boyunca veya ısınma prosedürlerinden sonra boyundaki hipotermiden korurlar.
 • Islak. Larenjitle benzer bir komprese maruz kalma süresi en az 8 saat olması gerektiğinden, derin bir ısınma için tüm gece boyun veya göğüste bırakarak derin bir ısınma için kullanılır. Bu pansumanların ana tabakası çeşitli çözeltiler ve preparatlarla nemlendirilir.
İçeriğe geri dön

Üç katmanda

Larenjitleri tedavi eden bandajlar "üç katmanlı" dır. Onları böyle yap:

 • İlk katman içseldir. Birkaç kez yapmak için bandaj, gazlı bez, pamuklu kesim ekleyin.
 • İkincisi yalıtımdır. Bu, nemin içeri girmesine izin vermemesi gereken ısıyı tutan kağıttır.
 • Üçüncüsü dış olanıdır. Kompres yalıtım için kullanılır. Kalın bir pamuklu yün tabakası, bir yün (fular veya fular), yoğun doğal bir kumaştır.
İçeriğe geri dön

Yerleşim kuralları

Sıkıştırmaların uygulanmasında karmaşık bir şey olmadığı görülmektedir. Bununla birlikte, sadece bir süreliğine bandajla uzanmak için değil, aynı zamanda etkinin elde edilmesine izin veren belirli bir teknik var.

 • Nemli bir kompres üzerine uygulanan bir polietilen kağıt tabakası, ana sıvıdan daha geniş olmalıdır, böylece iyileştirici sıvı buharlaşmaz veya sızmaz. Üçüncü bir ısınma "top" olarak, bir eşarp veya pamuk (bir bandajla sabitlenmiş) kullanın. O da, öncekilerden daha fazlasını yapıyor.
 • Katmanlar havanın geçmesine izin vermemelidir. Cildin uygulanmasından sonra soğuk algınlığı hissedilirse, kompres yanlış yapılır.
 • Çok sıkı bir şekilde bandajı sabitlemeyin - böylece kan ve lenf damarlarını sıkma riski vardır. Bir tıbbi çözelti kumaşı ile nemlendirilmiş, gazlı bez alt çene altında palatine bademcikler, lenf düğümleri koymak daha iyidir.
 • Aynı dokuyu iki kez kullanmayın - cilt tarafından salgılanan toksinleri biriktirir.
 • Bandajı çıkardıktan sonra, cildi iyice silmeniz ve boğazınızı kısa, ince bir şeyle sarmanız gerekir. Manipülasyonlardan sonra döküntüler, diğer hoş olmayan reaksiyonlar varsa, kompreslerde ıslanmada kullanılan kullanımdan vazgeçilmesi gerekir.
İçeriğe geri dön

Ortak tarifler

Bir kompresin en iyi kullanımı larenjitden hızlı bir şekilde kurtulmak için nelerdir?

Kuzey tıp

Bu şekilde tedavi, kuzey halkları tarafından uzun zamandır beğendi. Böyle bir kompres normalden biraz farklıdır. Suet veya porsuk şişman ilk boyun, göğüs, hastanın sırtına uygulanır ve daha sonra yoğun ısı o gelen kızarıklık ve cilt duyumları bu alanlarda ezilmiştir. Boğazın bir yün atkı ile sarılmasından sonra, üstüne yün yapılmış bir süveter ya da bir üst tişört ya da bir tişört üzerine pamuk giydirin. Harici kullanım için, yöntem yetişkinler ve küçük hastalar için uygundur. Böyle sürtünme geceleri yapılır. "Egzotik" ilaçlar kaz ya da domuz yağı yerine geçebilir.

Alkollü veya votka ile

Isınma bandajının en basit ve ekonomik varyantı larenjit için geçerli olup, votka veya alkol olarak kabul edilir. Bunu yapmak için, su ile seyreltilmiş% 96 alkol (1: 3) veya su ile seyreltilmiş votka (eşit parçalarda) nemlendirmeniz gerekir. Alkol ve votka sıklıkla cilt tahrişlerine neden olur. Bu yardım vazelininden kaçının, çocuk kremini - ısınan bandajın "istiflenmesi" öncesinde uygulanır.

Bu sıkıştırmayı gece daha iyi uygulayın (üst üste beş ila yedi gün). Başka bir seçenek, sadece iki ila üç saat boyunca boğazda tutmaktır, ancak prosedürü günde üç ila dört kez yapmaktır. Alkol kompresleri üç yaşından küçük bebeklerde semptomları hafifletmek için kullanılmaz.

Tanıdık hardal sıvaları

Larenjit durumunda, hardal sıvaları boynun önüne yerleştirilir (bazen - göğüste, topuklarda). Öncelikle, bu sıcak yamalı ya da poşetlerden oluşan bir tabaka ile çok fazla ılık su hardal bir karışımla nemlendirin, cildinize koyun ve polietilen veya bir parça keten bezle kaplayın.

"Tut", kompresin yirmi dakikaya ihtiyacı var (çocuklar - en fazla on). Çok sert yanarsa - kompresin kompresini cilde gevşetmek veya tamamen çıkarmak gerekir.

Kontrendikasyonlar var

Doktorlar kategorik olarak ısınma kompreslerini kullanmama önermez:

 • sıcaklık 37.5 ° C'nin üzerinde "sıçradı";
 • bandajın uygulanmasının planlandığı yerde deri lezyonları (dermatit, püstül, kaynama, iltihap) vardır;
 • kardiyovasküler patolojiler, dolaşım sistemi hastalıkları (trombozlar, ateroskleroz), onkolojik hastalıklar, tüberküloz;
 • Hasta bir yaşın altındaki bir çocuktur.

Sıkıştırma, kalbin yanında, omuz ağızlarında ve omurgada değil, sadece göğsün ve boğazın üzerine yerleştirilir.

Larenjitin kompreslerle tedavisi

Larenjit ile sıkıştırır, ıslak ve kuru olabilir. Aynı zamanda, nemli kompresler gece yerleştirilmeli ve gün içinde kuru kompresler yapılmalıdır. Maruz kalma alanı - göğüs veya boyun.

Larenjitli ıslak kompresler

Larenjit ile boğazda ıslak kompresler, enflamatuar sürecin gerçekleştiği alanı derinden ısıtır. Sıkıştırmak için bileşimin hazırlanması genellikle kullanılır:

 • Uçucu yağların karışımları,
 • alkol,
 • Porsuk şişman,
 • şarap,
 • Kafur alkolü
 • İç yağ
 • hardal,
 • Calendula'nın alkol tentürü.

Alkol larenjit ile sıkıştırır

Larenjit ile alkol veya votka kompresini kullanırken, votka veya alkol 1: 1 oranında sıcak kaynamış su ile seyreltilmelidir. Pamuklu gazlı bez, hazırlanan solüsyon ile ıslatılmalı, biraz sıkılmalı ve boğazın etrafına sarılmalıdır. Daha sonra pansuman bir polietilen veya yiyecek tabakası ile kapatılır ve boynun üzerinde bir yün atkı haline dönüşür. Alkol solüsyonu bebeğin cildinde tahrişe yol açabileceğinden, boynun yağ kremi ile kaplanması tavsiye edilir. İdeal seçenek - normal bir bebek kremi. Lenfatik ve kan damarlarının çalışmasını engellememek için kompres, boynu kuvvetli bir şekilde sıkmamalıdır. Prosedür en az 10-12 saat sürer, bu yüzden geceleri harcamak daha iyidir. Bandaj çıkarıldıktan sonra, boyun alkol ile ovulmalı ve yine bir yün atkı ile kapatılmalıdır.

Iç yağ ve porsuk yağ ile sıkıştırır

Bu tür sıkıştırmalar - Kuzey halklarının geleneksel tıbbının ayrılmaz bir unsuru. Yüzyıllar boyunca, onların etkinliğini kanıtladılar, bu yüzden bugün aktif olarak kullanılıyorlar. İşlem için, bileşim hastanın boynuna, göğsüne ve arkasına uygulanır ve daha sonra bu bölgeler cildin ısınmasına ve kızarmasına kadar aktif olarak ezilir. Daha sonra boğaz bir yün atkı ile kapatılır, pamuklu bir tişört hasta bir erkeğin üzerine konur ve üzerinde yün bir ceket bulunur. Gerekirse, iç yağ ve porsuk yağ daha uygun domuz eti veya kaz yağı ile ikame edilebilir.

Yetişkinler ve çocuklar için larenjit için hardal

Gorchichniki - bu yetişkinleri ve çocukları larenjit tedavisi için harika bir yoldur. Cildi mükemmel bir şekilde ısıtarak sinir uçlarını tahriş eden ve bağışıklık sistemini harekete geçiren değerli esansiyel yağı öne çıkarırlar. Sonuç olarak, hasta kan dolaşımını ve metabolik süreçleri aktive eder. Bundan sonra acı yavaş yavaş gider ve iltihap durur. Ayrıca, hardal - bu büyük bir rahatsızlıktır. Seçilen bölgede kan dolaşımını teşvik ettiğinden, vücudun diğer kısımlarındaki damarlar boşaltılır.

Bununla birlikte, larenjitli hardal sıvaları kullanarak, cilt yanıkları olan bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Sarı kart zamanla ciltten çıkarılmazsa, birkaç dakika içinde yerine kırmızı bir dikdörtgen oluşur. Bu hastaya daha fazla sorun veren bir yanıktır.

Larenjitli bir çocuk için hardal kompresini yapmak için şunları hazırlamanız gerekir:

 • Bir paket hardal sıva,
 • Peçete,
 • Havlu
 • Bir bardak sıcak su,
 • Battaniye.

Gorchichniki tek tek suya düşer ve sonra deri hardal tarafına yapıştırılır. Plakalar arasında 1.5 cm'lik bir mesafe bırakılmalıdır.

Genellikle larenjitle birlikte, boynun, sırtın ve göğsün ön yüzeyine hardal sıvalar yerleştirilir, istisna kalp bölgesidir.

Üstte, bir havlu ve sıcak bir battaniye ile kaplıdır. Prosedür yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Larenjit ile kuru kompresler

Sabah larenjitli kuru kompresler yapılmalıdır. Bir ısınma solüsyonu ile gazlı bez bandajı çıkarıldıktan sonra, bir boyunda temiz bandaj tekrar bağlanır ve bunun üzerine bir yün atkı. Bu, nemli bir kompresin etkisini uzatmanıza ve boğazda iltihaptan kurtulmak için en uygun koşulları sağlamanıza olanak tanır. Gırtlak ile larenjit ile kuru kompresler genellikle 4-8 dakika yaşlandırılır. Sonra iki saatlik bir ara vermeniz ve prosedürü tekrarlamanız gerekir. Kompresörü çıkardıktan hemen sonra çıkamayacağınızı unutmamak önemlidir. Soğuk hava hastanın durumunu kötüleştirebilir.

Komarovsky, larenjit ile sıkıştırır

Ülkenin ana çocuk doktoru Oleg E. Komarovsky, transfer için tam bir larinjit adanmıştı. Konuşma sırasında, bu hastalığın tedavisinde sıkıştırmanın önemini anlattı. Onun düşüncesine göre, kompresler, çocuğun sağlığına değil, ebeveynlerin psikolojik durumu üzerinde daha yararlı bir etkiye sahip olan, kesinlikle güvenli ve pratikte işe yaramaz bir prosedürdür.

Yapının her bir ardışık tabakasının, bir öncekinden 2-4 cm daha geniş olması gerektiği geleneksel bir sıkıştırma modeli vardır. Bütün tabakalar aynı anda pişirilmeli, birbiri üstüne masa üstüne konmalı ve daha sonra tüm yapı çocuğun boğazına aktarılmalıdır. Prosedürün standart süresi 4 ila 8 saattir.

Önemli!

Sıkıştırmanın sadece beklenen faydaları getirmeyeceği, aynı zamanda çocuğa büyük zarar verebileceği durumlar olduğu anlaşılmalıdır. Örneğin, larenjit akut otitle birlikte görülür. Bu gibi durumlarda, ısınan kompresler kesinlikle yasaktır!

Kompresyonu larenjit ile uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ve sadece onayından sonra, boyun, boğaz ve sırt için ısınma bileşiklerinin hazırlanmasından güvenle devam edebilirsiniz.

İnsanların boğazdaki ağrılardan sıkıştırdığı reçeteler programın izleyicileri tarafından paylaşılıyor "Ucuz ve kızgın: soğuk algınlığı kompreslerle tedavi ediyoruz."

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazdaki pürülan tıkaçlara neden ve nasıl tedavi edilir?

Çocuğun ve ilaç tedavisinin gözlemlenmesi sadece loromla yapılmalıdır. Laboratuvar testlerinin sonuçlarına göre doktor şunları yazdı: antibakteriyel ilaçlar; bakterisidal çözeltiler ile gargara; otlar ile durulayın; fizyoterapi; bağışıklığı güçlendirmek ve korumak için bir vitamin kompleksi.

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Tonsillit, faringeal tonsilleri enfekte eden yaygın bir hastalıktır. Genellikle çocuklukta hasta olurlar.Tonsillit türleriBir kişi soğuk havalarda veya yoğun bir ısı sırasında soğuk içecekler kullanırken altta yatan bademcik iltihabı veya boğaz ağrısı vardır.