Loading

Anjina etkili kompresler için tarifler

Angina için sıkıştırır oldukça yaygın bir prosedürdür. Bu tür bandajlar yetişkinlere ve çocuklara uygulanır. Dikkatle sıkıştırmak, dikkate almak, Karışımın bileşenlerine karşı alerjik bir reaksiyon olup olmadığı veya ısınmaya yönelik bir çözüm olup olmadığı. Losyon sadece 36.6 ° C'lik normal vücut sıcaklığında uygulanır.

Angina, bakteri veya virüslerin neden olduğu ciddi bir inflamatuar hastalıktır. Tonsillit farklı tiplerde olabilir. Hastalığın türüne bakılmaksızın, her zaman yüksek ateş ve şiddetli boğaz ağrısı eşlik eder. Vücudun zayıflığı, vücutta bir ağrı, boğaz ağrısından dolayı tam olarak yemek imkansızdır. Tedaviyi görmezden gelir ve doktorun talimatlarına uymazsanız, durum daha karmaşık hale gelir, diğer organlar iltihaplanabilir.

Kompres ile angina tedavi nasıl

Sıkıştırmaları uygulamak için bazı kurallar:

 • Boğazın ısınmasının etkinliği ve güvenliği sadece normal vücut sıcaklığında olacaktır. Kategorik olarak, tıbbi bir giyinmeyi yüksek bir sıcaklıkta uygulamak imkansızdır.
 • Tiroid bezini etkilemeden boğazına bir losyon yerleştirmek gerekir.
 • Kompresler, pürülan boğaz ağrısı ile yapılamaz.
 • Hassas ciltte bandajla dikkatle kullanılmalıdır. Uygulamadan önce yanıkları önlemek için cildi bitkisel yağ ile yağlayabilirsiniz.
 • Sargı üzerinde, film her zaman polietilen veya mumlu kağıt ile sarılır, daha sonra bir parça flanel, kalın bir pamuk parçası veya havlu havlu üstüne konur. Hepsi bir eşarp veya mendil ile sabitlemek için sarılır. Losyonu uyguladıktan 15 dakika sonra, hoş bir sıcaklık hissedilir. Bu şekilde, kompresin içinde ısı korunur.
 • Anjina ile yetişkin kompresler, hastanın hassasiyet derecesine bağlı olarak, 3-4 saat boyunca günün etrafında yerleştirilebilir. Zamanın sonunda bandaj veya gazlı bez ve bunlara uygulanan kompozisyonu değiştirmeniz gerekir. Bandajlar arasında yaklaşık 2 saat ara vermek gerekir.
 • Çocuklarda anjinada kompres yapmak ya da yapmak mümkün mü? Cevap evet. İstisnalar alkol ve votka losyonlarıdır. Çocuk soyunma 1-2 saat, günde 2 kez konur: 1 kompres gün ve gece uykusundan önce 2 bandaj. En fazla 30 dakika boyunca 3 yaşın altındaki çocuklara uygulanmalıdır. Bebekler için alkol içeren çözümler kullanılmamaktadır. Çocuğun ayakları daima sıcak olmalıdır.

Ne sıkıştırabilir?

Sıkıştırılmış veya ıslak bir kompres yapabilirsiniz. Kuru bir bandaj, örneğin yün, pazen gibi boğazdaki ısınan doku tiplerinin uygulanmasıdır.

Islak kompresler çeşitli çözeltiler veya bazı maddeler kullanılarak losyonlardır.

Geleneksel tıp kompreslerinin tarifleri oldukça çeşitlidir.

Bir karışımı patates ve sirke. Patates bir rende üzerinde kıyma, 1 yemek kaşığı ekleyin. sirke. Karışımı sıkı bir torbaya sarın, ardından boğazın üzerine koyun. Böyle bir karışım enflamatuar süreci durduracaktır. Patates kompresyonu gece boyunca uygulanır. Patatesler (yaklaşık 3-4 parça) temizlenir, yıkanır, kaynatılır, yoğurulur. Birkaç damla iyot ve 1 yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin. Gazlı bezle sarıldı ve boynuna koydu. Sarılmış.

Anjina ile alkollü kompres. % 70 alkol su ile seyreltilir. Alkol tentürleri temelinde: calendula, okaliptüs, nane. Çay ağacının, lavanta, köknarın esansiyel yağlarını ekleyin. Ayrıca her şeyi tamamlıyoruz.

Giyinme bal ve taze lahana. Lahana yaprağı yumuşatılmalı, kaynar suyla yedirilmeli ve 2 dakika bekletilmelidir. Sonra tabakayı balla yayın ve boğaza takın. Bir film ve eşarp ile sarın. Submaksiller bölgeyi balla yağlayabilir ve bir mendile sarılmış bir lahana yaprağı ekleyebilirsin.

Gadget'lar siyah ekmek. Siyah ekmek bir kabuk alın, kaynar su ile dökülür. Sonra gazlı bezi koyun, ikiye katlayın. Biraz soğumaya bırakın. Sıkı olarak boğaz ağzı, polietilen ve bir fular ile sarın.

Ile giyinme sabun ve sarımsak. Sabun bir rende öğütülür, sarımsak içine sıkılır. İyice karıştırın, tülbentle sarın. Daha önce bitkisel yağ ile yağlanan boğazda, karışımı koyun ve sıcak bir basmayla 4 saatten fazla tutun.

Anjin bir kompres yapabilirsiniz taze süzme peynir. Süzme peynirleri ev yapımı sütlerden yapılmalıdır. Bununla birlikte, aşırı nem çekilir ve gazlı bezle sarılır. Boğuna uygulanmış, film veya kağıda sarılmış, üstüne bir eşarp ile kapatılmış. Bütün gece boyunca uygulanır, sabah saatlerinde lor sertleşir ve grimsi hale gelir.

Tuzlu losyon ve kompresler kuru olarak yapılabilir tuz veya salamura. Kuru ısıda, tuz bir tavada 500-700 ° C'ye ısıtılır, daha sonra bir pamuk torbasına dökülür. Daha sonra, tuz birkaç kat kumaşta bir havluya, bir kağıda sarılır, böylece yanmaz, fakat ılıktır. Ve pansuman boynuna uygulanır.

1 litre ılık suda 100 gram sofra tuzu veya deniz tuzu içinde tuz losyonları çözünmektedir. Gazlı bez veya bandaj 4-6 kat katlanır ve çözelti içinde ıslatılır. Boğuna uygulayın, sarın ve sabitleyin.

En popüler olan, belki bir votka kompresidir. Gazlı bez birkaç tabakadan oluşur. Votka içinde ıslatılır ve boğaza uygulanır. Film üst üste bindirildi ve sıcak bir fular sardı. Losyonu tüm gece 8 saat boyunca bırak.

Doktorlar sık ​​sık Dimexide çözeltisi ile anjina ile boğazda bir kompres reçete. Preparatın 1 parçasını 3 kısım ılık suda çözmek gereklidir. Gazlı bez birkaç kez yuvarlanır, çözeltiye daldırın. Submaksiler bölgeye uygulayın. Yaklaşık yarım saat ya da hastanın ne kadar dayanabileceğini tutun. Dimeksid furacilin ile değiştirilebilir. Aynı etki olacak. Çocuklar için su miktarının arttırılması gerekir, yani çözeltinin 1: 5 oranında suyla seyreltilmesi gerekir. Yetişkin prosedür günde 3 kez tekrarlanır.

Sıkıştırmanın faydaları

Sıkıştırmalar hastanın durumu düzelmeden önce yapılmalıdır. Gadget'lar bademciklerin şişmesini ve hassasiyetini azaltır, inflamasyonu azaltır, toksinleri giderir.

Kompresyonların kullanımı anjin için kapsamlı bir tedavinin parçası olmalıdır. Tedavi, bir doktor tarafından sadece hasta incelenip uygun testlerden geçtikten sonra reçete edilmelidir. Özellikle bazı losyonlar her zaman boğaz ağrısı her türlü bandaj göstermediğinden, hastalıkla baş etmede her zaman yardımcı olamaz. Hastada sadece hangi doktor ve anjina derecesini belirleyebilir. Bu nedenle, bu veya bu tedavi yöntemini uygularken dikkatli ve dikkatli olmanız gerekir. Gecikmeyin, zamanında tıbbi yardım alın.

Site sadece orijinal ve yazarın makalelerini içerir.
Kopyalama yaparken, kaynağa - makale sayfası veya ana sayfaya bir bağlantı yerleştirin.

Angina ile sıkıştır: boğazını ısıtmak yararlı olur mu?

Çocukluğundan beri herkes mükemmel bir şekilde hatırlar: Eğer boğaz ağrınız varsa, bir kompres uygulamanız gerekir. Anjina için sıkıştırmalar yaygın bir fenomendir. Ve sadece çocuk ve yetişkinlerin boğazında bandaj yapmaz! Ancak, boynu ısınan bir kompresle sarmaktan gerçek bir fayda var mı, yoksa anjini içten tedavi etmek daha mı iyi? Bu soruya biraz ışık tutmaya çalışalım.

Angina nedir?

Angina bademciklerin iltihaplı bir hastalığıdır (boğazda ve nazofarenkste lenfoid dokunun birikmesi). Bademcik iltihabı en çok streptokok ve stafilokok bakterilerden kaynaklanır. Angina çok hızlı başlar, yüksek sıcaklıkta, boğazda keskin ağrılar, bademciklerin yüzeyinde püstüller görülür ve yutma işlemi keskin acı verici hislere neden olur.

Anjinin bir başka belirgin semptomu ise lenf düğümlerinin (kulaktan) ve alt çene- sindeki artış ve ağrıdır.

Boğaz ağrısı ile yardımcı olur mu?

Anjin tedavisi ilk etapta yatak istirahatı ve antibiyotiklerin seyrini göstermektedir. Bazı kompresler ve durulama hastalıkları yenemez. Hatırlanması gereken ikinci şey, hiç tedavi edilmeyen veya yanlış tedavi edilen anjinin, sıklıkla komplikasyonlar vermesidir, çünkü kalp, eklem ve böbrekleri etkileyen streptokoktur.

Angina ile ısınan kompresler sadece yutulduğunda boğazdaki ağrıyı hafifletmek için tasarlanmış yardımcı bir tedavi yöntemi olabilir.

İlk olarak, hemen anlaşılmalıdır: herhangi bir ısınma sıkıştırması, sadece vücut ısısının yükselmemesi durumunda tedavi için güvenli ve etkili olacaktır.

İkinci olarak, boğaz ağrısının tedavisinde en etkili olanı nemli ısınma kompresleridir. Artan kan dolaşımına katkıda bulunur, bademciklerde ağrıyı azaltır, inflamatuar süreci azaltır.

Anjinada etkili kompresler

Anjina ile en sık görülen kompres nemli bir alkol kompresidir. Doğru ayarı için, birkaç kat gazlı bez tabakasında bir pamuklu kumaş tabakası sarmak ve kompresyonu bir alkol çözeltisi ile ıslatmak gerekir. Sıkıştırma, boğaz yüzeyine uygulanır, bir sıkıştırma bezi ile güçlendirilir ve yukarıdan bir yün atkı bağlanır.

İyileştirici bir ısınma sıkıştırması ayarlanırken, tiroit bezi alanından tedavi bölgesi dışında boyunun submandibular posterolateral yüzeyine uygulanması gerektiği akılda tutulmalıdır. Bu şekilde uygulanan kompres 3-4 saat içinde faydalı bir etkiye sahip olmalıdır.

Submandibular lenf nodları bölgesinde şiddetli ağrı ile dimexid (3 kısım ılık su için ilacın 1 kısmı) veya furacilin (1 ila 5) içeren bir kompres hissi hafifletir. Böyle bir kompresin 1 saat boyunca boğazınızda tutulması tavsiye edilir.

İnsanlar uzun zaman önce balın tıbbi özelliklerini bilirler. Boğazdaki bal sıkıştırması cilt kılcal damarlarının genişlemesine yardımcı olur. Bu reflekste, daha derinlerdeki organlarda ve dokularda genişlerler. Eğer angina ile boğazda böyle bir kompres yaparsanız, o zaman kan dolaşımının iyileşmesi sadece boynun derisinde değil bademciklerin dokularında da meydana gelir.

Evde bir kompres yapmak için, bal, 1 ila 1 oranında vodka ile seyreltilmelidir. Elde edilen solüsyon, bir pamuklu gazlı bezle emprenye edilmeli ve daha sonra bir alkol sıkıştırması gibi boğaza konmalıdır. Böyle bir kompresin yararları aşağıdaki fenomenlerle karakterize edilir:

 • kan akışı ile birlikte bademciklerin dokularına oksijen iletimi artar;
 • yerel ödem azalır;
 • Boğazdaki ağrı kaybolur;
 • inflamatuar odağı çözer;
 • iltihaplı bademcikler toksinlerin (zehirler) kaldırılmasını hızlandırır;
 • anjina - stafilokok ve streptokok patojenlerinin kitle ölümleri vardır.

İlginizi çekebilecek: Honeys for colds

Kompresyonların formülasyonu kontrendikedir

Onlardan gelen ısı, pürülan süreçlerin gelişimine katkıda bulunduğu için, pürülan anjinada kompreslerin kullanımı kontrendikedir. Ayrıca, anjina aşağıdaki gibi patolojiler eşlik ederse sıkıştırılamaz:

 • cilt iltihabı (dermatit) yanı sıra uygulama yerinde yaralar, sıyrıklar veya diğer hasarlar;
 • kardiyovasküler hastalıklar;
 • transfer edilen dolaşım bozuklukları ve diğer nörolojik bozukluklar;
 • sıkıştırmayı oluşturan bileşenlerden herhangi birine alerjisi;
 • yüksek sıcaklık;
 • kan pıhtılaşması ihlali;
 • tüberküloz;
 • herhangi bir lokalizasyonun malign tümörleri.

Anginadaki kompresler hiçbir durumda her derde deva olmamalıdır. Ve bunları kullanmadan önce bir uzmana danışmak kesinlikle gereklidir.

Angina ile kompres nasıl yapılır?

Angina bademciklerin iltihaplanmasıdır. Bu patojenik kok veya virüs ile enfeksiyondan kaynaklanır. Bademcikler şiştiğinden bu rahatsızlığa boğazda şiddetli ağrı eşlik eder.

Ayrıca, anjina ile, genellikle yüksek vücut sıcaklığı vardır. Angina çok rahatsız edici bir hastalıktır, kötü sonuç ve komplikasyonlarla doludur.

Tedavi süresince hasta yatak istirahatine kesinlikle uymalıdır., Diyet alımı ve vitamin kompleksi almak. Eğer tonsillit doğada bakteriyel ise - doktor antibiyotikleri reçete eder. Resorpsiyon için yerel ilaçların, spreylerin ve tabletlerin kullanılmasına izin vermeyin.

Tonsillit, halk yöntemleri yardımıyla başarıyla tedavi edilir. Bu yazıda, anjina kompresleri için etkili bir yöntem hakkında konuşacağız.

İnhalasyon veya kompres gibi ısınma manipülasyonları uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Doktor, ısınma sargılarının kullanımı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmadığına karar verirse, güvenli bir şekilde yapılabilir.

Kompresler nelerdir:

 • susuz;
 • yaş;
 • anti-enflamatuar;
 • ısınma;
 • ağrıyı gidermek;
 • doğal yollarla;
 • kimyager preparatlarının uygulanması ile;
 • Alkol, votka, sirke, tuz, vb kullanımı ile

Angina'yı tanımak için, bu rahatsızlığın semptomlarını bilmeniz gerekir: boğaz ağrısı, ateş, yüksek vücut ısısı (38 derecenin üzerinde), beyaz plak.

Bademcik iltihabı tedavi etmek için dikkatsiz olamaz. Apseden gelen bakteriler kanın içine girebildiğinden ve daha sonra hayati organlar etkilenecektir. Bu nedenle hastalığın mümkün olduğu kadar erken teşhis edilmesi ve tedavi ile geciktirilmemesi gerekir.

Onlar ne kadar etkilidir?

Anjina tedavisinde en etkili yöntemlerden biri kompreslerdir. Bu güvenli bir yöntemdir ve uzun bir süre kullanılabilir.

Islak veya yarı alkolik Bir ısınma sıkıştırması boğazdaki ağrıyı önemli ölçüde azaltır, iltihabı hafifletir ve lokal kan dolaşımını iyileştirir ve bu daha hızlı iyileşmeye katkıda bulunur.

Çalışma prensibi ısınma bandajları Dikkat dağıtan bir terapi. Sıcaklığın etkisi altında, derinin kılcal damarları genişler ve daha derindeki dokularda, damarlar refleks olarak genişler. Boynun cildini ısındığında bademciklerdeki kan dolaşımı çok gelişir.

Buna şükür, işte olanlar:

 • ödem azalır;
 • Bezlere oksijen akışını artırır;
 • Tüm dokulardan toksik maddeler çok daha hızlı salınmaktadır;
 • Bu gibi durumlarda, hastalığa neden olan cocci pozisyonlarını daha hızlı kaybeder;
 • halsizlik, rahatsızlık ve iltihap geçer.

Kompresyon yardımı ile enflamatuar süreci durdurmak mümkündür. Ve bu da hastayı maalesef hastalıktan sonra ortaya çıkan istenmeyen komplikasyonlardan kurtarmaya yardımcı olacaktır.

Sorunun son cevabı: "Anjinle bir kompres yapmak mantıklı mı yoksa anlamıyor mu?", Doktor vermeli. Mesele, bazı hastalarda bademcik iltihabı tedavisinde bu yöntemin kontrendikasyonları olabilir. Bunun nedeni hastalığa eşlik ediyor.

Evde adrenal hastalıkları nasıl tedavi edilir? Bu makalede oku.

Zarar ve kontrendikasyonlar

Angina ile bilmeniz ve hatırlamanız gereken ana şey, sıkıştırmaktır. Sadece hastanın vücut ısısı 36.8 dereceyi geçmezse yerleştirilebilir.

Bu gösterge daha yüksekse, prosedür bir süreliğine terk edilmelidir. Bu durumda, izin verilebilecek maksimum bir ısınma eşarp veya bandaj şeklinde ısıdır.

Ayrıca, pürülan anjina ile sıkıştırmayın. Isınan bir sargı kan dolaşımını artıracak ve bu da vücudun her tarafına hastalığa neden olan kokların yayılmasını tetikleyecektir.

Daha fazla kontrendikasyon var, bademcik iltihabı kompresyonları arzu edilmediğinde:

 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • çeşitli kalp hastalıkları;
 • tüberküloz;
 • ateroskleroz;
 • onkolojik hastalıklar;
 • cilt rahatsızlıkları;
 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • trombüs oluşumu olasılığı;
 • farklı şiddetteki kan damarlarının hastalıkları.

Yukarıdaki sınırlamalara ek olarak, bir sıkıştırmanın sadece işe yaramaz bir prosedür olduğu bir durum olabilir. Bu anjina oluşumu için de temel olabilen bir mantar enfeksiyonu anlamına gelir.

Sıkıştırma, bir kural olarak birkaç katmandan oluşan bir sapan şeklinde uygulanır: Gazlı bez, bandajı düzeltmek için kağıt, pamuk yünü ve bandajı sıkıştırın. Sıkıştırmanın etkisini en üst düzeye çıkarmak için, her ardışık katmanın bir öncekinden daha büyük olduğundan emin olmanız gerekir.

Prosedürün özü, sera etkisinin yaratılmasıdır., aşağıdakilerden oluşur: buharlaşan sıvı, vücut sıcaklığından ısıtılmış ve pansumanın üst tabakası hızla soğumasına izin vermez.

Sıcaklığı maksimuma çıkarmak için, bandaj sıcak bir eşarp veya mendille sarılmalıdır. Isınma kompresinin optimum etkisi 7 ila 8 saattir. Genellikle geceleri yapılır.

Sıkıştırma, boğaz ağrısına hafifçe indirilerek göğüs boğazına uygulanır. Kalbin ve tiroid bezinin alanını kullanmayın.

Çocuk henüz 3 yaşına ulaşmamışsa, yarım saatten fazla bir süre boyunca sıcak bir bandaj uygulayabilir. Alkollü tentürlerin kullanılması kesinlikle yasaktır.

Sıkıştırma boğazını yakmayın, kompres sıcak tutun.

Sıkıştırmalar ve prosedür nasıl yürütülür?

 1. Okaliptüs veya lavanta esansiyel yağlarına dayalı sıkıştırır. Kan dolaşımına girdikten sonra, bu maddelerin mükemmel bir terapötik etkisi vardır. Bunu yapmak için bir bardak ılık su, 8 - 10 damla yağ, gazlı bez, film ve bandajı düzeltmek için bandaj almanız gerekiyor. Kumaşı ılık su ile uçucu yağla nemlendiririz ve boğazda uygulayarak bandajla sabitleriz. Her 3 ila 4 saat arasında değişiriz. Böyle bir kompres uygulamadan önce, hastanın bunu oluşturan bileşenlere herhangi bir alerjisi olmadığından emin olmanız gerekir.
 2. Sıkıştırabilirsin Tıbbi preparatların kullanımı ile, Adaçayı, kafur yağı veya Dimexide gibi.
 3. sıkıştırmak haşlanmış patates, bitkisel yağ ve iyottan. Bunu yapmak için, 5 ila 6 orta boy patatesli tencereyi kaynatmanız ve bir püre haline getirmeniz, 1 çorba kaşığı yağ ve birkaç damla iyot eklemeniz gerekir. Tüm bileşenler iyice karıştırılır, temiz bir bezle sarılır ve boğazınıza konur. Üstte, kumaşı bir bandajla sabitleriz.
 4. sıkıştırmak bal ile temiz yıkanmış lahana yaprakları. Daha iyi etki için, pansuman iki taraftan yapılmalıdır - göğüste ve sırtta (interskapular boşlukta). Bu amaçlar için en az 2 yaprak lahana ve 150 ila 200 gram balya ihtiyacımız var. Bal tabakalara eşit olarak serilir ve ortaya çıkan sandviçler sırt ve göğüse uygulanır. Üstte, bir sargıya sarılmış ve sıcak bir fularla ısıtılmış yiyecek tabakasını yerleştirin. Bütün gece kompresini koru. Bal kullanımında kontrendikasyonlar varsa, bu tarif size uygun değildir.
 5. Boğaz ağrısından en popüler kompresler - Alkol bazlı. Bu kanıtlanmış seçenek en etkili olanıdır. Gazlı bez alırız, birkaç kat halinde ekleyin ve alkol içeren bir sıvıya batırın ve boyun ve göğsün alt kısmına bir bandaj uygulayın. Üstte bir plastik torba, sıcak bir çocuk bezi koyun ve her şeyi sıkıca sarın. Yukarıdan bir yün atkı yakabilirsin. Erişkin hastalarda, kompres 3 saat sonra değiştirilmelidir.
 6. Eğer angina güçlü bir öksürük eşlik ediyorsa, bir kompres yapabilirsiniz bal ile süzme peynir. Bunu yapmak için 100 gram süzme peynir ve bir tatlı kaşığı bal alın. Sıradan bir kompres olarak konur, ancak daha fazla kapasiteye sahip olur ve mutlaka trakeaya yayılmalıdır.

Anjina ile sıkıştırmak oldukça iyi bir iyileştirici etkiye sahiptir. Ancak, prosedürler, hastalık sadece başlangıç ​​aşamasında olduğu zaman yapılmalıdır.. Bu durumda, vücut daha aktif hale gelir ve hastalık çok hızlı yayılmaz.

Isınma kompreslerinin kullanımında tüm kontrendikasyonları ve sınırlamaları göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Unutmayın, kompresler bademcik iltihabı için tüm tedavi edici önlemler değildir. Hızlı iyileşme ve komplikasyonları önlemek için, ilaç tedavisini de içeren kapsamlı önlemler almanız gerekir.

Sülfürik tıkaçların kulakları nasıl yıkanmalı? Bu makaleden öğren.

Tavsiye edilmeyen nedir?

Pürülan boğaz ağrısı için kompresler önerilmez.

Bademcik iltihabı ile sıcak kompres yapmak kesinlikle yasaktır. Gazlı bez bandajı, rahat bir sıcaklıkta sıvı ile ıslatılmalıdır. İlave ısıtma yapılmasına izin verilmez.

Bunu bilmek çok önemlidir! Pansuman çok sıkı olmamalı ve hastanın nefes almasını engellemelidir.

Purulent boğaz ağrısı: evde tedavi

Angina (bademcik iltihabı) palatine bademcik iltihabı ile karakterize bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığın nedensel ajanları genellikle streptokok, piyojenik grubun mikropları ve diğer patojenik mikroorganizmalardır. Tanı konulduğunda, evde pürülan anjina tedavisi sadece halk ilaçlarının kullanımını değil, aynı zamanda antibiyotik kullanımını da kapsar. Ne yazık ki, onlar olmadan, bazen hastalık uzun bir süre dayanabilir veya ciddi komplikasyonlara dönüşebilir.

Bademcik iltihabı tedavisi için genel öneriler

Evde, hasta aşağıdakilere uymalıdır:

 1. Istirahat.
 2. Sık içme rejimi.
 3. Tayin edilmiş tedavi.
 4. Doğru beslenme prensipleri.
 5. Boğazın dezenfeksiyonu için kurallar (durulama, sıkıştırır).

Yemekle özel dikkat göstermelisiniz. Mukoza zarına zarar verebilecek yiyecekler yemeyin. Sıvı püresi, çorba veya püre yemek tavsiye edilir. İçecekler sıcak, sıcak veya soğuk olmamalıdır.

İlaç almanın yanı sıra, halk ilaçları kullanılması tavsiye edilir. Otlar yatıştırıcı ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Onlardan et suyu, infüzyon, meyve içecekleri hazırlar. Sarhoş olabilir, boğazlarıyla yıkanabilir, inhalasyon ve kompres için kullanılabilir.

Anjina bulaşıcı olduğundan, hastanın sağlıklı aile üyelerinden izole edilmesi arzu edilir. Odayı düzenli olarak havalandırmak ve temizlemek gereklidir.

Anjina gelen popüler geleneksel tıp

Evde anjina tedavisi için etkili ve uygun maliyetli ilaçların bazıları tuz, kabartma tozu ve% 3 hidrojen peroksittir. Çoğu zaman boğazın durulanması için çözeltiler şeklinde kullanılırlar. 1 çay kaşığı bunların herhangi biri bir bardak sıcak kaynamış suya karıştırılır. Prosedürü günde en az 5-6 kez uygulayın. Her zaman taze bir çözüm kullanın.

Hidrojen peroksit aynı zamanda bademciklerin lokal tedavisinde, sadece saf halde değil, su ile 1: 1 oranında seyreltilir. Böyle bir çözüm patojenik mikroflora için felakettir, beyaz tortunun yumuşamasını sağlar ve çıkarılmasını kolaylaştırır.

Boğaz ve limonlara karşı etkilidir. Enflamatuar sürecin başında, taze kesilmiş limon dilimlerini yavaşça çiğnemek veya eritmek tavsiye edilir. Bundan sonra, yiyip içemezsin. Limon, limon suyu ile değiştirilebilir: eşit oranda su ile seyreltilir ve her saat başı boğazları durulanır.

Hastalık sırasında çocuklar bal ile süt hazırlamak için daha iyidir. Bir bardak süt ısıtın, 1 çay kaşığı ekleyin. Balın ucunda bal, soda ve tereyağı bir küp. Küçük yudumlarda içmelisin. Bu içecek acıyı yatıştırır ve yumuşatır.

Önemli! Halk ilaçları hastalığın nedenini tamamen ortadan kaldıramaz, bu nedenle doktor tarafından reçete edilen ilaçları ihmal edemezsiniz.

Pürülan anjinada inhalasyonlar ve kompresler

İnhalasyonlar yararlıdır çünkü çiftler şişlik ve ağrıyı hafifletir, mukoza zarını hafifçe etkiler, filmi gevşetir ve geri çekilmesini kolaylaştırır. Prosedür için Klorofilkil ve Klorheksidin gibi ilaçlar kullanılır. Ve ayrıca otlar: papatya, calendula, kekik veya adaçayı.

Hazır infüzyon veya çözelti inhaler veya nebülizatör içine dökülmelidir. Böyle bir cihaz yoksa, kafanızı bir havluyla kaplayarak, nefes almanız gerekir. Bir hafta boyunca günde 1-2 kez inhalasyon yapın. Yüksek sıcaklıkta veya prosedürlerden yüksek basınçta reddetmek daha iyidir.

Sıkıştırmalar yetişkinler ve çocuklar için kullanılabilir. Akşamdan önce, yatmadan önce daha iyi yapıyor. Prosedür için pamuklu bir bez veya gazlı beze ihtiyacınız olacaktır. Infüzyon veya çözelti ile doyurun ve boğaz ve göğsün üzerine koyun. Üstünü sıcak bir fular veya havlu havlu ile sarılmış yiyecek tabakası veya selofan koyun. Kompresyon için basit ve etkili araçlardan biri alkol çözeltisidir. Eşit parçalarda, tıbbi alkol ve suyu karıştırın.

Sıkıştırmak için süzme peynir iyidir. Gazlı bez üzerine yerleştirilmiş 200 g'lık lor kütlesi, bandajı düzeltmek için yukarıdan tutup, sıcak bir eşarp veya havlu ile sarın. Sıkışmayı bir gecede bırak. Patatesleri kullanabilirsiniz. Bir kabuğu 4 patates kaynatın, püre ve gazlı bez üzerine koyun. Boyuna takın, bir bandaj ve ılık bir fularla düzeltin.

Purulent boğaz ağrısına karşı arıcılık ürünleri

Propolis, hızla iltihapla başa çıkabilen araçlardan biridir. Antibakteriyel ve analjezik özelliklere sahiptir. Bunu aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz:

 • Yarım saat boyunca saf propolis (5g) günde üç kez çiğnemek için.
 • 1 çay kaşığı için propolisnoe yağı içirin. Günde 2 kez, yarım bardak sıcak sütü ekleyerek.
 • Bezleri günde birkaç kez yağlayın,% 20 oranında su ve balla karıştırılmış alkollü bir tentür ile eşit parçalara bölün.
 • Günde 4 kez tentür çözeltisi ile gargara. Bu şekilde pişirin: Yarım fincan su 2 çay kaşığı. tentürler.

Bu tarif sadece yetişkinler için geçerlidir: ortadaki ampulü rendeleyin, suyu sıkın ve balla 1: 1 ile birleştirin. Yavaş yavaş rassasyvaya, 1 çay kaşığı için günde 6 kez alın.

Balla başka bir reçete: 0,5 l yarım doğranmış aloe yaprakları ile dolu bir kavanoz. Karışımı kavanozun üstüne balla dökün. Ürünü 3 gün buzdolabına koyun. Sonra süzün, 1 çay kaşığı alın. günde üç kez yemeklerden önce.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Bademciklerin lazerle çıkarılması, avantajları ve dezavantajları

Bugün, klasik cerrahi operasyon yerini bademcik kaldırmak için birçok yol vardır. Büyükbabanın yöntemlerinin çok ötesine geçen otolaringoloji, bir lazer neşterini hizmete soktu.