Loading

Anjina etkili kompresler için tarifler

Angina ile sıkıştırmak, ağrıyı hafifletmek ve boğaz ağrısına yardımcı olmak için en güvenli ve en etkili yöntemlerden biridir. Bu geleneksel tedavi yönteminin doğru bir şekilde uygulanması, ağrıyı ortadan kaldırır ve hem yetişkinlerin hem de çocukların hızlı bir şekilde iyileşmesini destekler.

Çeşitli tipte kompresler vardır: kuru, nemli, ısınan, soğuyan, vb. Hastanın durumuna, hastalığın seyrine ve diğer yönlerine bağlı olarak farklı tipte prosedürler seçilir. En etkili olanı genellikle nemli bir ısınma kompresidir.

Islak ısınma sıkıştırması

Anjina ile böyle bir kompres en sık yapılır. Lokal ısının bir sonucu olarak kan akışı artar, metabolik süreçler iyileşir, inflamatuar reaksiyonun yoğunluğu azalır ve ağrıları geçer.

Yöntemin özü

Bir parça temiz bez, bir ısınma sıvısında (alkol, dimeks, vb.) Nemlendirilir ve boğaza uygulanır. Sonra boğazını birkaç kat gazlı bezle sarın ve plastik bir örtü ile üst üste sarın. Filmin üzerinde, sıcak bir eşarp veya havlu empoze edebilirsiniz. Yarım saatten fazla kalmayın. Tedavinin seyri 3-4 gündür.

Kullanım için kontrendikasyonlar

 • yüksek sıcaklıkta;
 • 3 yıla kadar yaş;
 • dekompanse kalp hastalığı vb.

Tarif seçenekleri

 • Alkol bazlı sıkıştır. Bezi votka veya seyreltilmiş alkolle nemlendirin ve boğazda bir kompres uygulayın. Gazlı bez, bir film ve sıcak bir eşarp. En fazla bir saatten fazla kalmayın.
 • Dimexide dayalı sıkıştır. Dimexide (eczanede satılan) 1 ila 4 oranında su ile seyreltilir. Elde edilen solüsyonla doku nemlendirilir ve boğaza uygulanır. 1-2 saat kadar bekletin.
 • Tuz temelinde sıkıştırın. Bir tavada ısınmak için normal sofra tuzu. Keten dar bir torbaya koyun ve boğazınıza koyun. Üstünü sıcak bir bezle sarın. Bir saat içinde bekleyin.

Önemli! Genç çocuklar ısınma prosedürleri konusunda çok dikkatli olmalıdır, çünkü maruz kalma kuvvetini hesaplayamaz ve ince cildi yakabilirsiniz.

Kompresler ile geleneksel tedavi

Geleneksel tıp prosedürler için çeşitli şifalı decoctions, bitki parçaları, bal ve diğer birçok şeyi kullanmanızı önerir. En ünlü ve etkili yöntemleri ve yöntemleri hatırlayalım:

 • Haşlanmış patateslerden sıkıştırın. Patatesleri üniformalı kaynatın, ezin ve plastik bir torbaya koyun. Sıcak patates ezmesini boğazınıza dağıtın ve sıcak bir fularla sarın. Yarım saat bekletin.
 • Lahana yapraklarından. Taze lahana yaprağını 1-2 dakika kaynar suya koyun, hafifçe soğutun ve boynunuza takın, yukarıdan boğazınızı havluyla sarın. Bütün gece için ayrılabilir ve sadece sabah kalkabilirsiniz.
 • Sarımsak ve bal bazlı. 2-3 yemek kaşığı karıştırın. bal ve iki kafa ince doğranmış sarımsak. Karışımı boğaza dağıtın. Bir ila iki saat arası tutun.

Video: anjin ve soğuk algınlığı için lor sıkıştırmak için reçete

Çocuklar için angina için sıkıştırır

Bir çocuk için bir kompres seçerken, onun yaşını ve hastalığın seyrinin özelliklerini dikkate almanız gerekir. Bu ürüne sık alerjik reaksiyonlar nedeniyle ballarda küçük çocuklar kullanılmaz.

Angina kompreslerini yüksek sıcaklıkta, pürülan süreçlerde ve bebeğin ağır durumlarında tedavi etmeyin. Hastalığın en başında bulunan ebeveynler bu tedavi yöntemini kullanmaya karar verdiyse, güvenli halk yöntemlerini seçmek daha iyidir. Örneğin:

 • Pancardan. Haşlanmış pancar rende grind ve iki gazlı bez katmanları arasında sıcak pancar kütlesini dağıtın. Fazla suyu sıkın ve sıkıştırın boğazın üzerine sürün, üstüne sıcak bir fular ile sarın. Yarım saat bekletin.
 • Siyah ekmeğe dayalı. Kaynar suda birkaç siyah ekmek kabuğunu ıslatın. Ekmek kitlesini gazlı beze koyun ve boğazın üzerine sürün. Boyunu plastik bir örtü ve bir fularla sarın. Birkaç saat bekle.

Boğaz ağrısı sırasında sıkıştırır, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve ağrıyı kısmen ortadan kaldırır. Yüksek sıcaklık ve pürülan süreçlerde kontrendike olduklarını unutmayın. Herhangi bir şüphe varsa, bir uzmana başvurmalısınız.

Angina ile boğazını sıkıştır

Angina veya akut bademcik iltihabı, bademciklerin mukoza dokularının iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi, çok çeşitli tıbbi ürün ve prosedürleri içerir. Prosedürün yanı sıra, bademciklerin durulanması ve işlenmesine ek olarak, anjina ile en popüler olanı, boğazda bir kompres olmasıdır.

Hastalığın belirtileri

Yukarıda belirtildiği gibi, anjin, böyle bir tespit için uygun olan işaretleri gösteren bademcik iltihabı gibi bir hastalığın akut bir şeklidir. Başlıca belirtileri aşağıdaki gibi belirtilerdir:

 • bademcik iltihabı ve kızarıklık;
 • yutulduğunda boğazda akut ağrı;
 • servikal lenf düğümlerinde bir artış ve iltihaplanma;
 • vücut ısısında güçlü bir artış;
 • baş ağrısı;
 • ateşin bir koşulu;
 • Vücudun aşırı çalışması ve genel zayıflığı.

Bademcikler üzerinde plak ve pürülan tıkaç gibi belirtiler de vardır. Sadece anjina tiplerinden birinin gelişmesiyle gözlenirler. Bu hastalığın üç ana türü vardır: viral, mantar ve bakteri. Kendileri arasındaki farklar, kesin olarak, hastalığın tezahürünün atipik belirtilerinin ve onu kışkırtan nedenlerin tezahürüdür. Örneğin, bademcikler üzerindeki pürülan tıkaçlar, vücut, pürülan şeklinde bakteriyel anjin gibi bir hastalık formu geliştirdiğinde oluşur. Ve anjina mantar formu ile, bademciklerin yüzeyi sütlü bir çiçek ile kaplıdır. Hastalığın viral tipine gelince, ana ayırt edici özelliği sıcaklık ve plağın olmamasıdır.

nedenleri

Angina gelişiminin ana nedeni, hastalığın sözde mikroorganizma-patojenlerinin insan vücuduna girmesidir. Bu tür patojenlere, hastalığın türüne bağlı olarak, mantar, virüs ve bakteriler dahildir. Ve insan vücuduna girmeleri, hasta bir kişi ile temas halinde hava yoluyla veya gıda ile meydana gelir. Ayrıca, boğazdaki bakterilerin (virüs, mantar) büyümesi için önemli bir faktör de uygun bir ortamdır. Bunu oluşturmak için ek şartlar gereklidir: zayıf bağışıklık, yüksek stres, daha önce bulaşan bulaşıcı hastalıklar veya kronik formda varlığı ve kötü alışkanlıkların varlığı.

tedavi

Herkes için bireysel olarak hatırlamaya değer ilk şey: Böyle bir hastalığı anjin gibi tedavi etmek, ilk belirtilerdeki doktora derhal tedavi edilmesini gerektirir. Sadece nitelikli bir denetçi ve analiz uzmanı hastalığın tipini, evresini ve buna neden olan sebepleri belirleyecektir. Anjina tedavisinin özü, hastalar tarafından sıkı bir şekilde gözlemlenmesi gereken çeşitli türlerde bir komplikasyonun kullanılmasıdır. Katılan hekimin bu tavsiyeleri genellikle şunları içerir:

 • yatak istirahati;
 • Hastanın başkalarından izolasyonu;
 • düzenli yemekler ve bol sıcak içecek;
 • tıbbi prosedürlerin yürütülmesi;
 • Doktor tarafından reçete edilen derse göre, ilaç almak.

İlaçların seyri, semptomlara, hastalık tipine ve alerjik reaksiyonlara bağlı olarak her hasta için ayrı ayrı reçete edilir. Prosedürlere gelince, onların listesi aşağıdaki rutinleri içerir: gargara, bademcikler ve kompres tedavisi.

Boğaz ağrısı tedavisi

Angina ile sıkıştırmak en güvenli ve en hafif ajandır. Hem halk hem de geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Boğazın dışarıdan etkilenmesi, yutulduğunda iltihap ve ağrıyı hafifleten bir ilaçtır. Bu aracı kullanırken, öncelikle anjin ile sıkıştırmanın her zaman mümkün olup olmadığını bilmek önemlidir. Pürülan tıkanıklık aşamasında pürülan boğaz ağrısı için bir kompres uygulamak gerekli değildir. Bu ilaç erken aşamalarda akut bademcik iltihabı ile mücadelede etkilidir. Ayrıca yüksek ateşli anjina için kompres gibi bir ilaç kullanılmaz. Hangi kompresler anjinle yapabilirim? Hastalıklarla mücadele sırasında çoğunlukla nemli, sıcak (ama sıcak değil) kompresler kullanılır. Sıkıştırmalar için en etkili ve popüler tarifler aşağıda toplanmıştır.

Anjina ile alkol bazlı kompres

Alkol ve votka bir anjinada boğazda sıkışabilir. Hazırlanması için, bir parça gazlı bezi bir alkol çözeltisine su veya votka ile ıslatmak gerekir. Daha sonra, atılan doku, tiroid bezinden kaçınarak boynun posterolateral bölgesine yerleştirilir. Polietilenin gazlı bez tabakası üzerine uygulanır ve tüm sargı sıcak bir fular haline dönüşür. Genellikle bu prosedür gece yapılır.

Lahana yaprakları sıkıştırmak

Beyaz lahana yaprakları anti-inflamatuar etkiye sahiptir, bu nedenle anjina tedavisinde yaygın olarak kullanılırlar. Hastalıktan kurtulmak için önce boynunu birkaç lahana yaprağı, sonra da bir eşarpla sarmanız ve 3 saat bekletmeniz gerekir. Sonra, yaprakların değiştirilmesi gerekiyor.

Patates Sıkıştırması

Önceden yıkanmış patatesler tamamen hazırlanana kadar deride pişirilir. Daha sonra, bitmiş kök sebzeler temizlenmeli, püre haline getirilmeli, 5-10 g bitkisel yağ ve 5-8 damla iyodin elde edilen kütleye eklenmelidir. Bitmiş karışımı bir gazlı bez poşetine yerleştirin ve sıcak bir formda boğaza takın. Boğazın sarılması ve kompresin tamamen soğuyana kadar tutulması gerekir.

Angina ile süzme peynirden sıkıştır

Bir kompres hazırlamak için, yaklaşık 500 gramlık süzme peynirin şaluna uygulayın. Ardından fideyi iki kez katlayın ve vücut ısısına ısıtın. Bundan sonra kompres boynun üzerine bindirilir ve bir havluya dönüşür. Sadece süzme peynir kuruduktan sonra çıkarılır. Angina ile sıkıştırmak, en hoş olmayan semptomlarla başa çıkmak için mükemmel ve basit bir ilaçtır. Ancak, kullanımının hastalığın ilk 2 günündeki etkisinin yokluğunda, doktora başvurmak gerekir.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Angina ile bir kompres nasıl yapılır ve zarar vermez

Kompresler tarifleri

En etkili olanı düşünün.

Alkol bazlı

Medikal alkol baz olarak kullanılıyorsa, 1: 1 oranında su ile seyreltilmelidir. Bu yanıkları ve cilt tahrişini önlemeye yardımcı olacaktır. Votka angina ile sıkıştırır - bir ısınma bandajının bir hane versiyonu.

Çözeltinin konsantrasyonu başlangıçta yaklaşık% 40'tır, dolayısıyla seyreltme gerektirmez. Uygulanan kompresin optimum sıcaklığı, oda sıcaklığına denk gelmelidir. Sıcak alkollü bandaj kullanın kesinlikle yasaktır.

Sıkıştırma submandibular lenf nodlarına mümkün olduğunca yakın boyun bölgesindeki posterolateral bölgeye uygulanır. Kullanım süresi 4-6 saattir. Yanma hissi ve başka hoş olmayan duygular varsa - bandajı acilen çıkartın.

Dimexide dayanarak

Kullanmadan önce, ilaca aşırı duyarlılık için bir test yapmak için gereklidir. Bunu yapmak için Dimexide cildin küçük bir bölgesine uygulanır. Kızarıklık veya döküntü varsa, çözelti kontrendikedir.

Tıbbi kompozisyonun oranı: 1 kısım Dimexide - 4 kısım su. Islak gazlı bez, boğaz bölgesine yerleştirin. Polietilenle, daha sonra pamuklu bir bezle. Angina ile Dimexidum ile sıkıştırmak en fazla 1 saatten fazla sabittir.

Tuz dayanarak

Pansuman kuru ve nemli bir şekilde uygulanır. İlkini yapmak için, bir tavada tuzu ısıtmanız ve sonra bir pamuk torbasına yerleştirmeniz ve hastalıklı bölgeye yapıştırmanız gerekir. Sıkıştırma sıcak olmamalıdır. Doğru kullanım belirtisi, boğaz bölgesinde hoş bir sıcaklık hissidir.

Nemli bir kompres oluşturmak için bir tuz çözeltisine ihtiyacınız vardır. Oranlar: 250 ml ılık su için 1 yemek kaşığı tuz. İyotlu tuz kullanım için arzu edilmez.

Halk tarifleri

Halk hekimliğinde sıkıştırmanın kullanımı yaygın bir tedavi yöntemidir. Kural olarak, eldeki mevcut ürünler temel olarak kullanılmaktadır.

Haşlanmış patates

3-4 küçük yumruları kaynatın, ezin. Yoğun 2 katlı bir kumaş üzerinde, sonuçta ortaya çıkan püreyi eşit bir şekilde uygulayın, bir rulo şeklinde yuvarlayın. Patates kompres, anjina ile birlikte boğazına uygulanır, pansumanlar tamamen soğuyana kadar saklanmalıdır.

Sarımsak ve bal

Kullanmadan önce ince doğranmış 2 baş sarımsak için 3 yemek kaşığı bal alın. Ortaya çıkan karışımla gazlı bezle ıslatın ve boyun bölgesine uygulayın. 1-2 saatten fazla tutmayınız. Sarımsak, votka gibi, tahriş edicidir, bu nedenle kompresin kullanılmasının istenmeyen bir cilt reaksiyonuna sebep olmadığından emin olun.

Lahana yaprakları

Bir kompres üretmek için gazlı bez gerekli değildir. Yaprakları sıcak suda bırakın ve tamamen ısınana kadar bırakın. Lahana submandibular bölgeye uygulanır ve ısıyı (yün atkı, fular) yalıtan herhangi bir doku ile kaplanır. Kompresin kullanımı güvenlidir, bu nedenle uzun süre kullanılabilir. Bandaj 2 saatte bir değiştirilir.

Süzme Peyniri

Bir kompres yapmak için, oda sıcaklığında taze kıvırcıklığa ihtiyacınız var. Eşit sıkılmış ve birkaç kat halinde katlanmış gazlı bez üzerine yerleştirilmelidir. Ortaya çıkan kompresör alt çene altına yerleştirilmeli, polietilen ile kaplanmalı ve bir fularla sabitlenmelidir. Gece uykusunda kullanım için uygundur.

Anjina ile bir kompres nasıl yapılır

Tedavinin etkinliği doğrudan, pansumanın ne kadar doğru yapıldığına bağlıdır.

Islak kompres uygulamak için genel kurallar:

 • Alt tabaka, higroskopik (sıvı emici) bir dokudan oluşmalıdır. Şifanın iyileşme çözümünü iyi tutması gereklidir. En iyi seçenek - gazlı bez, 5-6 kat katlanmış.
 • İlacın bulunduğu dokunun üstüne bir polietilen film uygulanır. Etkilenen bölgedeki iyileşme çözümünü uzun süre tutan bir yalıtkan görevi görür. Film sıkıştırmayı tamamen kapatmalıdır.
 • Üçüncü tabaka, pansuman alanı boyunca eşit olarak dağılmış kalın bir pamuk yünü tabakasından yapılmalıdır.
 • Elde edilen kompres, alt çeneye daha yakın, boynun posterolateral yüzeyine yerleştirilir. Giysinin tiroid bezini örtmesine izin vermeyin.
 • Sıkıştırma sıkıca sabitlenir, ancak sıkı değildir. Kötü şekilde sabitlenmiş bir bandaj hava girmesine izin verecek ve nemli bir bez termal olmayacak ancak soğutma etkisine sahip olmayacaktır. Kompresyon boyunda çok fazla baskı yapıyorsa, kan akışının daha da kötüleşmesine ve solunum zorluğuna yol açacaktır.
 • Anjina için bandaj ısınmalı, ancak sıcak olmamalıdır. Uygulama zamanı, tedavi solüsyonunun tipine bağlıdır. Madde tahriş edici değilse, bandaj 2-4 saat süreyle saklanabilir.

Angina çocuk ile sıkıştır

Çocuğun hasta olduğu durumlarda sıkıştırmanın kullanılması özel dikkat gerektirir. Tıbbi pansuman seçimi, hastanın yaşına ve boğaz ağrısı seyrinin özelliklerine doğrudan bağlı olacaktır. Erişkinlerde anjin için kullanılan Votka kompresinin 3 yaş altı çocuklar için kullanılması yasaktır. Bal, sarımsak ve alerjik olan diğer ürünlerden de atılmalıdır.

Siyah ekmek sıkıştırmak en güvenli seçeneklerden biridir. Tarif basit: Kabukları sıcak suda kapatın, ardından tülbentlerine katlayın, sıkın. Elde edilen kütle, submandibular bölgede muntazam bir şekilde bulunur, polietilen ile kaplanır ve bir fularla sabitlenir. Sargıyı serinlene kadar saklayın.

Kendi kendine ilaç henüz olgunlaşmamış vücudu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, bir çocuğun anjina olması durumunda, hemen çocuk doktoruna başvurmak gerekir. Terapiyi reçete edecek ve belirli bir durumda bir kompresin gerekip gerekmediğine karar verecektir.

Tıbbi pansuman kullanımı yıllarca test edilmiş bir yöntemdir. Bununla birlikte, bu bir her derde deva olduğu anlamına gelmez. Anjina ile sıkıştırmak kabul edilebilir, ancak bandajı uygulamadan önce endikasyonları ve kontraendikasyonları dikkate almalısınız.

Angina ile kompres nasıl yapılır?

Angina bademciklerin iltihaplanmasıdır. Bu patojenik kok veya virüs ile enfeksiyondan kaynaklanır. Bademcikler şiştiğinden bu rahatsızlığa boğazda şiddetli ağrı eşlik eder.

Ayrıca, anjina ile, genellikle yüksek vücut sıcaklığı vardır. Angina çok rahatsız edici bir hastalıktır, kötü sonuç ve komplikasyonlarla doludur.

Tedavi süresince hasta yatak istirahatine kesinlikle uymalıdır., Diyet alımı ve vitamin kompleksi almak. Eğer tonsillit doğada bakteriyel ise - doktor antibiyotikleri reçete eder. Resorpsiyon için yerel ilaçların, spreylerin ve tabletlerin kullanılmasına izin vermeyin.

Tonsillit, halk yöntemleri yardımıyla başarıyla tedavi edilir. Bu yazıda, anjina kompresleri için etkili bir yöntem hakkında konuşacağız.

İnhalasyon veya kompres gibi ısınma manipülasyonları uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Doktor, ısınma sargılarının kullanımı konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmadığına karar verirse, güvenli bir şekilde yapılabilir.

Kompresler nelerdir:

 • susuz;
 • yaş;
 • anti-enflamatuar;
 • ısınma;
 • ağrıyı gidermek;
 • doğal yollarla;
 • kimyager preparatlarının uygulanması ile;
 • Alkol, votka, sirke, tuz, vb kullanımı ile

Angina'yı tanımak için, bu rahatsızlığın semptomlarını bilmeniz gerekir: boğaz ağrısı, ateş, yüksek vücut ısısı (38 derecenin üzerinde), beyaz plak.

Bademcik iltihabı tedavi etmek için dikkatsiz olamaz. Apseden gelen bakteriler kanın içine girebildiğinden ve daha sonra hayati organlar etkilenecektir. Bu nedenle hastalığın mümkün olduğu kadar erken teşhis edilmesi ve tedavi ile geciktirilmemesi gerekir.

Onlar ne kadar etkilidir?

Anjina tedavisinde en etkili yöntemlerden biri kompreslerdir. Bu güvenli bir yöntemdir ve uzun bir süre kullanılabilir.

Islak veya yarı alkolik Bir ısınma sıkıştırması boğazdaki ağrıyı önemli ölçüde azaltır, iltihabı hafifletir ve lokal kan dolaşımını iyileştirir ve bu daha hızlı iyileşmeye katkıda bulunur.

Çalışma prensibi ısınma bandajları Dikkat dağıtan bir terapi. Sıcaklığın etkisi altında, derinin kılcal damarları genişler ve daha derindeki dokularda, damarlar refleks olarak genişler. Boynun cildini ısındığında bademciklerdeki kan dolaşımı çok gelişir.

Buna şükür, işte olanlar:

 • ödem azalır;
 • Bezlere oksijen akışını artırır;
 • Tüm dokulardan toksik maddeler çok daha hızlı salınmaktadır;
 • Bu gibi durumlarda, hastalığa neden olan cocci pozisyonlarını daha hızlı kaybeder;
 • halsizlik, rahatsızlık ve iltihap geçer.

Kompresyon yardımı ile enflamatuar süreci durdurmak mümkündür. Ve bu da hastayı maalesef hastalıktan sonra ortaya çıkan istenmeyen komplikasyonlardan kurtarmaya yardımcı olacaktır.

Sorunun son cevabı: "Anjinle bir kompres yapmak mantıklı mı yoksa anlamıyor mu?", Doktor vermeli. Mesele, bazı hastalarda bademcik iltihabı tedavisinde bu yöntemin kontrendikasyonları olabilir. Bunun nedeni hastalığa eşlik ediyor.

Evde adrenal hastalıkları nasıl tedavi edilir? Bu makalede oku.

Zarar ve kontrendikasyonlar

Angina ile bilmeniz ve hatırlamanız gereken ana şey, sıkıştırmaktır. Sadece hastanın vücut ısısı 36.8 dereceyi geçmezse yerleştirilebilir.

Bu gösterge daha yüksekse, prosedür bir süreliğine terk edilmelidir. Bu durumda, izin verilebilecek maksimum bir ısınma eşarp veya bandaj şeklinde ısıdır.

Ayrıca, pürülan anjina ile sıkıştırmayın. Isınan bir sargı kan dolaşımını artıracak ve bu da vücudun her tarafına hastalığa neden olan kokların yayılmasını tetikleyecektir.

Daha fazla kontrendikasyon var, bademcik iltihabı kompresyonları arzu edilmediğinde:

 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • çeşitli kalp hastalıkları;
 • tüberküloz;
 • ateroskleroz;
 • onkolojik hastalıklar;
 • cilt rahatsızlıkları;
 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • trombüs oluşumu olasılığı;
 • farklı şiddetteki kan damarlarının hastalıkları.

Yukarıdaki sınırlamalara ek olarak, bir sıkıştırmanın sadece işe yaramaz bir prosedür olduğu bir durum olabilir. Bu anjina oluşumu için de temel olabilen bir mantar enfeksiyonu anlamına gelir.

Sıkıştırma, bir kural olarak birkaç katmandan oluşan bir sapan şeklinde uygulanır: Gazlı bez, bandajı düzeltmek için kağıt, pamuk yünü ve bandajı sıkıştırın. Sıkıştırmanın etkisini en üst düzeye çıkarmak için, her ardışık katmanın bir öncekinden daha büyük olduğundan emin olmanız gerekir.

Prosedürün özü, sera etkisinin yaratılmasıdır., aşağıdakilerden oluşur: buharlaşan sıvı, vücut sıcaklığından ısıtılmış ve pansumanın üst tabakası hızla soğumasına izin vermez.

Sıcaklığı maksimuma çıkarmak için, bandaj sıcak bir eşarp veya mendille sarılmalıdır. Isınma kompresinin optimum etkisi 7 ila 8 saattir. Genellikle geceleri yapılır.

Sıkıştırma, boğaz ağrısına hafifçe indirilerek göğüs boğazına uygulanır. Kalbin ve tiroid bezinin alanını kullanmayın.

Çocuk henüz 3 yaşına ulaşmamışsa, yarım saatten fazla bir süre boyunca sıcak bir bandaj uygulayabilir. Alkollü tentürlerin kullanılması kesinlikle yasaktır.

Sıkıştırma boğazını yakmayın, kompres sıcak tutun.

Sıkıştırmalar ve prosedür nasıl yürütülür?

 1. Okaliptüs veya lavanta esansiyel yağlarına dayalı sıkıştırır. Kan dolaşımına girdikten sonra, bu maddelerin mükemmel bir terapötik etkisi vardır. Bunu yapmak için bir bardak ılık su, 8 - 10 damla yağ, gazlı bez, film ve bandajı düzeltmek için bandaj almanız gerekiyor. Kumaşı ılık su ile uçucu yağla nemlendiririz ve boğazda uygulayarak bandajla sabitleriz. Her 3 ila 4 saat arasında değişiriz. Böyle bir kompres uygulamadan önce, hastanın bunu oluşturan bileşenlere herhangi bir alerjisi olmadığından emin olmanız gerekir.
 2. Sıkıştırabilirsin Tıbbi preparatların kullanımı ile, Adaçayı, kafur yağı veya Dimexide gibi.
 3. sıkıştırmak haşlanmış patates, bitkisel yağ ve iyottan. Bunu yapmak için, 5 ila 6 orta boy patatesli tencereyi kaynatmanız ve bir püre haline getirmeniz, 1 çorba kaşığı yağ ve birkaç damla iyot eklemeniz gerekir. Tüm bileşenler iyice karıştırılır, temiz bir bezle sarılır ve boğazınıza konur. Üstte, kumaşı bir bandajla sabitleriz.
 4. sıkıştırmak bal ile temiz yıkanmış lahana yaprakları. Daha iyi etki için, pansuman iki taraftan yapılmalıdır - göğüste ve sırtta (interskapular boşlukta). Bu amaçlar için en az 2 yaprak lahana ve 150 ila 200 gram balya ihtiyacımız var. Bal tabakalara eşit olarak serilir ve ortaya çıkan sandviçler sırt ve göğüse uygulanır. Üstte, bir sargıya sarılmış ve sıcak bir fularla ısıtılmış yiyecek tabakasını yerleştirin. Bütün gece kompresini koru. Bal kullanımında kontrendikasyonlar varsa, bu tarif size uygun değildir.
 5. Boğaz ağrısından en popüler kompresler - Alkol bazlı. Bu kanıtlanmış seçenek en etkili olanıdır. Gazlı bez alırız, birkaç kat halinde ekleyin ve alkol içeren bir sıvıya batırın ve boyun ve göğsün alt kısmına bir bandaj uygulayın. Üstte bir plastik torba, sıcak bir çocuk bezi koyun ve her şeyi sıkıca sarın. Yukarıdan bir yün atkı yakabilirsin. Erişkin hastalarda, kompres 3 saat sonra değiştirilmelidir.
 6. Eğer angina güçlü bir öksürük eşlik ediyorsa, bir kompres yapabilirsiniz bal ile süzme peynir. Bunu yapmak için 100 gram süzme peynir ve bir tatlı kaşığı bal alın. Sıradan bir kompres olarak konur, ancak daha fazla kapasiteye sahip olur ve mutlaka trakeaya yayılmalıdır.

Anjina ile sıkıştırmak oldukça iyi bir iyileştirici etkiye sahiptir. Ancak, prosedürler, hastalık sadece başlangıç ​​aşamasında olduğu zaman yapılmalıdır.. Bu durumda, vücut daha aktif hale gelir ve hastalık çok hızlı yayılmaz.

Isınma kompreslerinin kullanımında tüm kontrendikasyonları ve sınırlamaları göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Unutmayın, kompresler bademcik iltihabı için tüm tedavi edici önlemler değildir. Hızlı iyileşme ve komplikasyonları önlemek için, ilaç tedavisini de içeren kapsamlı önlemler almanız gerekir.

Sülfürik tıkaçların kulakları nasıl yıkanmalı? Bu makaleden öğren.

Tavsiye edilmeyen nedir?

Pürülan boğaz ağrısı için kompresler önerilmez.

Bademcik iltihabı ile sıcak kompres yapmak kesinlikle yasaktır. Gazlı bez bandajı, rahat bir sıcaklıkta sıvı ile ıslatılmalıdır. İlave ısıtma yapılmasına izin verilmez.

Bunu bilmek çok önemlidir! Pansuman çok sıkı olmamalı ve hastanın nefes almasını engellemelidir.

Angina ile boğazda sıkıştırır

Angina (bademcik iltihabı) - bademcik iltihabına neden olan enfeksiyonların ve bakterilerin neden olduğu boğazın iltihaplı bir hastalığıdır. Patolojinin tedavisi zordur ve sıklıkla komplikasyonlara neden olur. Boğazın başarılı tedavisi için medikal tedavi ile lokal tedavi yöntemlerinin birleştirilmesi önerilir - kompresler.

Bir anjinada bir kompres yapmak veya yapmak mümkün olup olmadığı

Bademcik iltihabı sırasında - bademciklerin akut iltihabı - nasofarenks ve boğazda lenfoid sıvı birikimi vardır. Patoloji patojenik mikroflora neden olur: stafilokok, streptokok.

Bu mikroorganizmalar, hücreleri virüslerden ayıran zararlı etkilerini yavaş yavaş arttırır. Stafilokok bakterileri vücudun güçlü bir şekilde zehirlenmesine neden olur.

Ana angina semptomları boğazda keskin bir ağrı, yüksek ateş, bademcikler üzerinde bir ateş, ateştir. Zamanında tedavi olmadığında veya bu tür belirtilerin yanlış tedavisi ile streptokokal bakteriler kalbi, böbrekleri ve eklemleri etkiler.

Anjinadan sıkıştırmak, ağrı ve iltihaplanmanın giderilmesine izin veren etkili bir yöntemdir. Nemli, sıcak, kuru: pansuman için çeşitli seçenekler vardır. Seçim hastalığın seyrine, hastanın durumuna bağlıdır.

Dikkat edin! Fizyoterapi sadece KBB patolojisinin ana ilaç tedavisini tamamlayabilir.

Isınma uygulamaları, etkilenen bölgelerdeki damarları genişletir, bu da daha iyi hemodinamiğe ve lenfatik sıvının dışarı akışına katkıda bulunur. Anjinli alkol bandajı şişliği ve iltihabı hafifletir. Yerel ısıtma, kurtarma süreçleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir:

 1. kan akışı bademciklerin dokularının oksijen kaynağını artırır;
 2. yutulduğunda ağrının tıkanması;
 3. şişlik azalır;
 4. inflamasyon odakları kaybolur;
 5. iltihaplı bademcikler toksinlerden temizlenir;
 6. bademcik iltihabı ajanları ölür.

Enfeksiyöz bir hastalığın tedavisi için, antimikrobiyal, anti-ödem ve anti-enflamatuar etki nedeniyle nemli ısınma uygulamalarının uygulanması tavsiye edilir. Ancak, pürülan anjina ile, termal etki kesinlikle yasaktır.

Alkol kullanımı ile anjin için kompresler, önceden yağlanmış deri üzerine üç saat boyunca konur.

Evde kompres nasıl yapılır

Tonsillit tedavisi karmaşık olmalıdır. Her şeyden önce, antibiyotik almak ve yatak istirahati tutmak gerekir. Ana ilaç tedavisi yöntemi mutlaka bir soda çözeltisi ile gargara ile birleştirilmelidir. Hastalığın ilk aşamalarında hafif alkali bir çözelti ağrıyı giderir ve patojenik mukusu temizler.

Bu yönteme ek olarak, bitkisel şifreleme ve kompresler kullanılır. Bal, patates, lahana, sirke, alkol, bitkisel yağ: uygulamalar için çeşitli malzemeler ve kimyasallar malzemeler olarak kullanılmaktadır.

Evde anjinadan kompres uygularken, bu gereklidir:

 • Gazlı bez veya pamuklu kumaşı sıkıştırmak için bir temel olarak kullanın;
 • dış ortam ile ısı alışverişini önlemek için bandajı polietilen, bir havlu ile örtün;
 • bandajı bir fular veya bandajla sabitleyin.

Tedavinin süresi değişir ve kullanılan bileşenlere bağlıdır. Önemli! Terapötik bandajlar sadece normal sıcaklıkta uygulanır. Bademciklerdeki püstüller durumunda ısınma bandajları yasaktır.

Çocuklar günde iki kez, yetişkinler - iki veya üç saat arayla uygulanır. Bu durumda, bandaj, tiroid bezinin bölgesini etkilemeden çene altına yerleştirilir.

Ruhsal uygulamalar yapabilir miyim

Votka anjina ile sıkıştırmak basit ve etkili bir lokal tedavi şeklidir.

Sıvıyı 25 dereceyi geçmemelidir. Aksi halde kimyasal yanık alma olasılığı yüksektir.

Bir vodka uygularken eylem sırası ile angina ile boğaz sıkıştırın:

 • bir ile bire bir oranında kaynamış su ile alkol karıştırın;
 • sargı bezi emmek;
 • Apliği boğazınıza takın, bir bandajla güçlendirilmiş sıcak bir fularla kaplayın;
 • 4-6 saat boyunca tedavi prosedürünü geçirin.

Bir terapötik etkiyi daha çabuk elde etmek için, üç saatliğine eşit aralıklarla günde üç kez bir votka kompres uygulayın.

Ayrıca, anjina durumunda bir alkol kompresyonu etkilidir. Bir ısıtma bandajı oluşturmak için, seyreltilmiş tıbbi alkol kullanın. Alkol konsantresi, kaynamış su, bitkisel kaynatma veya eczane ilaçları ile seyreltilmelidir. Alkol sıkıştırması, altı saat bekletilerek boğaza uygulanır.

lor

Süzme peynirleri nadiren alerjik reaksiyonlara neden olur, bu nedenle çocuklar için anjin için bu tür kompresler kullanılır. Isınma etkisini arttırmak için, ürüne alkol, hardal, calendula tentürünün eklenmesi önerilir.

Meraklı bir gerçek! Lor ev üretimi, anti-inflamatuar etki ile karakterizedir, birçok amino asit ve eser element içerir.

Angina ile bir süzme peynir sıkıştırması şeması:

 • iki öğütülmüş soğan ile ezilmiş rustik süzme peynir karışımı;
 • sıvı bal iki yemek kaşığı içeriğine ekleyin;
 • Çare bir bandaj üzerine yerleştirin ve boğaz bölgesine takın;
 • Uygulamayı sıcak bir beze sarın.

Üç saat sonra lor bandajını çıkarın.

tuz

Anjina ile birlikte tuzlu kompres ıslak ve kuru olabilir.

Islak bir uygulama hazırlamak için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • 100 gram deniz tuzu alın;
 • bir litre ılık suda tuz eritilir;
 • Gazlı bez sargısını tuzlu suya batırın ve boğaza takın.

Bu kompres dört saat boyunca bir anjinalı yetişkinle boğazına konur, çocuklar - bir saat boyunca.

Kuru prosedür, bir tavada ısıtılan tuzdan gerçekleştirilir. Sıcak tuz kütlesi, başka bir malzeme ile izole edilmiş ve boynunda tutulan bir doku torbasında kaplanmıştır.

Dimexide çözümü

Genellikle doktorlar boğaz ağrısı olan hastalara reçete eder, bu da lenf düğümlerinin iltihaplanmasıyla birlikte Dimexide ile sıkışır. Bunu yapmak için ürünün bir kısmı ılık suya batırılmış gazlı bezin içinde çözülür ve çene altına alınır. Bandajı birkaç saat boyunca saklayın. Çocuklar için, solüsyonu su ile bir ila beş oranında seyreltin.

patates

Enflamasyonu durdurmak için, patatesleri rendeleyin ve bir çorba kaşığı sirke ekleyin. Elde edilen kütle bir torbaya konulmalı ve birkaç saat boyunca boğazın üzerine yerleştirilmelidir.

Ayrıca gece için patates uygulamasının bir çeşidi var:

 • üç patates pişirin, pürede ezin;
 • Bir yemek kaşığı tereyağı ve bir damla iyot ekleyin.

Karışımı bir gazlı bezin üzerine koyun ve sıcak bir malzeme ile sabitleyerek boğazda bir kompres uygulayın.

ballı

Bal, antibakteriyel, balgam söktürücü, anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahip doğal bir ilaçtır. Bademcik iltihabının tedavisinde etkilidir. Ve bal, hem uygulamalar için bir içerik hem de yemek için davranır: emilir, bitki çayına eklenebilir, çay.

Bu arada! Boğazın anjina ile restore edilmesi için balın en yararlı çeşitleri kireç, yonca, erimiş, akasyadır.

Ihtiyacınız olacak bir tıbbi uygulama hazırlamak için:

 • iki çorba kaşığı bal, üç çorba kaşığı doğranmış aloe çorbası;
 • Elde edilen karışım bandaj üzerine konur ve boğaz ağzı bölgesinde güçlendirilir.

Bu seçenek hem yetişkinlerde hem de anjinaya sahip çocuklarda kullanılabilir. Bal ve arı ürünlerine karşı alerjik reaksiyonlar farklı bir prosedür seçtiğinde.

lahana

Bir lahana yaprağı alın ve sıcak suda ısıtın. Daha sonra sıcak bir malzeme ile takviyeli boyuna takın. Yaprakları iki saat aralıklarla değiştirin.

Boğazda anjin ile kompres için benzer bir reçete küçük çocuklar için güvenli ve uygundur. Ayrıca, ürünün ısınma etkisi olmadığından, lahana yüksek vücut sıcaklığında bile uygulanabilir.

Sabun ve sarımsak

Cihazın hazırlanması için, sabunun talaşlara ezilmesi, sarımsağın sıkılması gerekir. Sonra malzemeleri karıştırıp bir bandajla değiştirmelisin. Prosedürden önce, boyunda tahrişe neden olmamak için boynu ayçiçek yağı ile yağlayın.

Kontrendikasyonlar uygulamaları

Anjina için kompresler bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanı ile görüştükten sonra yapılmalıdır. Kendi kendine ilaçlama genellikle daha fazla komplikasyonla birlikte pürülan süreçlerin gelişmesine yol açar. Yerel tedavi yöntemlerinin zamansız kullanımı durumunda, orta kulak iltihabı, menenjit ve diğer hastalıklar riski vardır.

Bununla birlikte, boğaz ağrısı için sıkıştırmanın kullanılmasının yasak olduğu bazı patolojiler vardır:

 • adenoidlerin süpüratif inflamasyonu;
 • kalp hastalığının akut seyri;
 • tümör süreçleri;
 • ateş;
 • furunküloz, dermatit;
 • tromboflebit.

Tıbbi pansumanlarda bir madde olarak bir alkol solüsyonunun kullanılması, beyni besleyen damarların aşırı genişleme olasılığını artırır.

Bademcik iltihabı için kompresler ilaç tedavisine en iyi ilavedir. İltihaplı dokuların trofikini restore ederler ve patojenik süreçlerin gerilemesini arttırırlar.

Angina ile boğazda vodka kompresinin doğru kullanımı

Böyle hoş olmayan ve ilk bakışta, anjin gibi günlük hastalık, aslında insan vücudu üzerinde çok kötü bir etkiye sahip olabilir, hastalık çok zor aktarılır ve bazı durumlarda bile ciddi komplikasyonlar verebilir.

Bu nedenle anjin insanlık tıpta bir çok yöntem ve bu hastalığın yenilmesi karmaşık formlar edebilen etkili ilaçlar vardır, ama bir yardımcı tedavi olarak biri bir angina ile boğaz üzerinde sıkıştırmak olup, sözde eski moda yönteme çare olabilir, çok uzun bir süre ile karşı karşıya. Böyle bir muamelenin nasıl uygulanacağı, bu durumda izin verilen ve ne kadar etkili olduğu, şimdi anlayacağız.

Hastalık hakkında genel bilgi

Tedaviye başlamadan önce, hastalığınızı doğru bir şekilde teşhis etmeniz gerekir ve bunun için ana özelliklerini ve eylem ilkesini bilmek önemlidir.

Angina ile ilgili olarak, tıbbi uygulamada daha geçerli bir isim daha vardır - akut tonsillit. Muhtemelen, çoğu, bademciklerde güçlü bir iltihaplanma sürecinin başladığı akut bir bulaşıcı hastalık olduğunu bilir.

Suçlular daima boğaz ağrısı başlangıcı zararlı bakteri sayısı, en yaygın Streptokok, ama nedeniyle stafilokok veya Pnömokokkus'un yumuşak dokularda artan nüfusa hastalığın başlama olasılığı vardır.

Anjin sezonluk hastalığı çağrılabilir ve yılın herhangi bir zamanında hasta rağmen, enfeksiyon zirve çünkü gün uzunluğu, beriberi ve benzer faktörler vücut değişikliklerinin iç süreçlerine etkisi, sonbahar veya erken ilkbaharda olduğunu. Tabii ki, çoğu zaman insanlar akut bademcik iltihabından ve kışın muzdarip olurlar, ancak bu durumda pencerenin ve hipoterminin dışındaki düşük sıcaklıklardır.

Angina'nın bulaşma yolları ile ilgili olarak, havadaki damlacıklar tarafından serbestçe yayılır. Streptokoklar öksürme, hapşırma veya hatta normal konuşma sırasında havaya salınır, böylece söz konusu hastalık epidemiyolojik olabilir.

Bir başka önemli bilgi, anjinun düşük bağışıklığı olan kişilerde ve bağışıklık sisteminizi olumsuz yönde etkileyen olumsuz faktörlerin hastalığı tetikleyebilmesinde daha yaygın olmasıdır. Çocukların enfeksiyona daha yatkın olduğu gerçeğinde şaşırtıcı bir şey yoktur, çünkü vücudun koruyucu işlevleri zayıftır ve çoğu zaman başlangıçta gerekli antikorlar yoktur.

Akut tonsillit belirtileri

Angina'nın nasıl yayıldığı ve katalizör olarak işlev gördüğü hakkında genel bilgiye ek olarak, tedaviye başlamak için doğru bir teşhis yapılmalıdır. Gerçek şu ki, boğaz bölümlerini etkileyen birçok hastalık var. Tanıdan emin olmak için, akut bademcik iltihabında semptomatolojiyi bilmeniz gerekir, özeldir ve telaffuz edilir:

 • Genellikle fark edilmeyen ilk semptom boğazda hafif bir rahatsızlık, kuruluk, terleme, hafif kaşıntı veya karıncalanmadır.
 • Daha sonra boğaz hafifçe kırmızımsı bir renk alır, tükürük katlanırken bile kişi hafif bir ağrı hisseder.
 • Angina hızlı tempolu bir hastalıktır, bu nedenle ilk gün boyunca ağrı büyük ölçüde yoğunlaşır ve kalıcı hale gelir, bazı durumlarda insanlar bile özellikle çocukları yemeyi reddederler.
 • Ağrı sendromunun yoğunlaşması ile birlikte, 39 dereceye kadar cıva sütüne kadar keskin bir sıcaklık atlaması vardır. Aynı zamanda sıcaklık sabittir ve sadece güçlü ateş düşürücü ile yere düşer.
 • Diğer semptomlar arasında, iyi olma hali, genel yorgunluk, güç kaybı, sürekli uyuşukluk, görme, baş ağrıları başlayabilir.

Akut bademcik iltihabındaki tüm bu belirtiler genellikle agregatta görülür, ancak en belirgin, şiddetli boğaz ağrısı ve yüksek ateş gibi durumlarda bile, teşhis edilebilir, doktor çağırın ve acil tedaviye başlayabilirsiniz.

Kompresyon tedavisi

Herhangi bir ciddi eyleme geçmeden önce, aniina ile bir kurallara uymak çok önemlidir. Sizi inceleyen deneyimli bir uzmana danışmanız gerekebilir, belki de birkaç test yapar ve tavsiyelerini verir.

Kompresyonlarla ilgili olarak, bunun iyi bir yan tedavi yöntemi olduğunu anlaması gerekir, ancak ilaçların, antibiyotiklerin, boğazın yıkanmasının ve doktorun diğer reçetelerinin alınmasının göz ardı edilmesi imkansız değildir.

Şimdi yardımcı yöntem hakkında, en iyi, zararsız ve etkili, boğaz ağrısı ile boğazda bir votka kompresidir. Doğru şekilde yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Kupa veya kaseye biraz satın alınmış votka dökmek gerekir (herhangi biri yapacak);
 2. Votkada bir parça gazlı bez veya sargı bezi nemlendirin, birkaç kez katlayın, biraz sıkın ve bu losyonu boğaza uygulayın;
 3. İkinci tabaka bir parça polietilen olacak, bunları gazlı bezle kaplayacak;
 4. Daha sonra, yukarıdan 3-4 cm kalınlığında bir pamuklu yün tabakası;
 5. Tüm bunlar bir yün şal veya eşarp ile sıkıca bağlanmış olmalı, yaklaşık iki saat boyunca bir kompres giyebilirsiniz, ancak en iyi etki için 8-9 saat boyunca bırakmak ya da onunla yatmaya daha iyi olur.

eldeki votka olmasaydı, alkol ile yerine, ancak alkol konsantrasyonu yüzde 40 aşmadı böylece, oda sıcaklığında su içinde seyreltilmelidir.

Önemli bir nokta - votka ya da alkol kompres bebek yapabilirsiniz, ancak ihale ciltte bir yanık yapmak etmemek için, sonra bile votka seyreltilmiş edilecek. Ayrıca çocuklar söz konusu olduğunda, bu tür kompresler çok dikkatli yapılmalı ve doktora başvurduğunuzdan emin olun, 4 yaşın altındaki çocuklar kontrendikedir.

Ek olarak, boğaz ağrısının kompresler ile tedavisi, önemli bozukluklar ortaya çıkana ve rahatsızlık ilerlemedikçe, hastalığın ilk aşamalarında en iyi sonuçları verir.

Bir kompresin önlemleri ve eylem ilkesi

Bu etkili ve görünüşte zararsız geleneksel tıp yöntemine başvurmaya karar veren herkes belli sınırlamaların olduğunu bilmelidir. Votka sıkıştırması her zaman yapılamaz, bu tür yöntemlerin kontrendike olduğu ve hatta yetişkin bir kişinin vücuduna zarar verebileceği bazı durumlar vardır:

 • Yüksek sıcaklıkta (37.2-37.4 derecenin üstünde);
 • Boğaz ağrısı (foliküler ve lacunar) pürülan türleri ile;
 • Kalbin çalışmasında ve kardiyovasküler sistem hastalıklarında ihlaller;
 • Tiroid bezinin hastalıklarında;
 • Yaklaşık 4 yaş çocuklara alkollü kompres yapmak yasaktır, bebekler etil alkolün vücudu üzerinde çok kötü etki yaparlar.

Tüm bu kontrendikasyonlar doğrudan alkol kompresinin eylem prensibi ile ilgilidir. Gerçek şu ki, anjina ile sıkıştırılmış votka güçlü bir ısınma etkisine sahiptir. Eylemi altında dermal kılcal damarlar, iç yumuşak dokularda, damarlarda ve boğaz organlarında genişler, ancak dışsal hareket nedeniyle aynı süreç gerçekleşir, ancak daha önceden refleks olarak gerçekleşir.

Tabii ki, ısıtma işlemi aynı zamanda iltihaplı bademciklere etki ederken, aşağıdaki faydalı değişiklikler içte gözlenir:

 1. Artan kan akışı ve iltihaplı hücrelerin oksijen ile zenginleştirilmesi;
 2. Sonuç olarak, ödem ve iltihap azalmaya başlar, toksinlerin dışarı akışı gerçekleşir;
 3. Birkaç saat sonra, ağrıda bir azalma olur;
 4. Zayıflık ve genel halsizlik belirtileri hafifletilir.

Yukarıda açıklanan işlevler ve artan kan dolaşımı sayesinde, vücut enfeksiyona karşı daha kolaydır, rejenerasyon süreçleri hızlanır, metabolizma artar ve hastalık zayıflar.

Kompresin ısınma etkisi olduğu için vücut ısısı biraz artabilir, bu nedenle yüksek sıcaklıkta uygulanamaz, çünkü bu durumda işlem önemli ölçüde kötüleşebilir.

Özetlemek gerekirse, votka kompreslerinin çok eski olduğunu, ancak dedemizin de kullandığı etkili yöntem olduğunu belirtmek isterim. Ama aşırı uçlara gitmeyin, bir doktorun tavsiyelerini ve tavsiyelerini asla göz ardı etmeyin, geleneksel tıbbın yardımcı bir tedavi olduğunu ve anjina ile savaşmanın geleneksel yöntemleriyle değiştirilemeyeceğini unutmayın. Bağışıklığınızı güçlendirin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik bir tonsillitte bademciklerin silinmesi gerekip gerekmediği

Kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı? Böyle bir cerrahi müdahaleye, sadece belirli durumlarda, belirli semptomların eşlik ettiği durumlarda başvurmak gerekir.

Ev koşullarında boğazda güçlü bir acıyı tedavi etmek için mi?

Boğaz ile ilgili sorun hemen hemen herkes ile olur ve birileri periyodik olarak zulüm görür. Farklı yollardan başlarlar: Birincisi, sesin, terlemenin, genel halsizliğin ses kısıklığı vardır ve bazen boğaz hemen iltihaplıdır.