Loading

Boğazdan kan: semptomun ana nedenleri

Var olan her hastalık, er ya da geç, bunun fark edilebileceği birçok nedenden ortaya çıkar. Böyle bir tezahür, boğazdan kan olabilir ve bu da çeşitli organların hastalığına bağlı bir dizi patolojiden kaynaklanabilir.

Nedenleri ve Olası Hastalıklar

Boğazdan gelen kan tehlikeli bir hastalığı gösterebilen endişe verici bir semptomdur.

Boğaz kanarsa, bu elbette endişe kaynağıdır. Bu bir hastalık değil, bir semptom olduğu için, birçok ihlal hakkında konuşabilir. Yani, boğazın neden kanadığını tam olarak söylemek imkansızdır.

Boğazdan kan ile gösterilen en yaygın hastalıkları düşünün:

 • Boğazdan kanama mekanik hasar sonucu oluşabilir. Çoğu zaman bu, cerrahi müdahalenin bir sonucudur. Ayrıca, örneğin balık kemikleri gibi keskin yiyecek parçalarıyla kesikler veya delinmeler olabilir. Bazı durumlarda, kılcal damarların duvarlarının bütünlüğünün bozulması, aşırı kuvvetli kuru öksürükten kaynaklanabilir. Diğer bir hasar türü ise mukoza zarının yanmasıdır. Uygun olmayan durulama, örneğin, iyot, kaynar su boğazında veya kimyasal bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.
 • Yabancı cisim - bu, genellikle küçük çocuklarda görülen nedendir. Onlar, meraklarından dolayı, hepsi "diş için" deniyorlar ve duvarlara zarar verebilecek ve kanamaya neden olabilecek bir nesnenin boğaza girebiliyor olması muhtemel.
 • Viral ve bulaşıcı hastalıklar - bu boğazdan kanın gitmesinin sık nedenlerinden bir diğeridir. Genellikle bunlar stafilokokların neden olduğu tüm anjina türleridir. Bakteriyel kolonilerin gelişmesi sonucunda yumuşak doku hasar görür ve kan oluşturur. Özellikle aşırı efor - çığlık, uzun süreli öksürük, iltihaplı bademciklerin kanamasına neden olabilir.
 • Solunum sistemi tüberkülozu kanlı akıntı ile güçlü bir öksürük ile kendini gösterebilir. Bu hastalık sadece hasta için değil, başkaları için de tehlikelidir, bu nedenle bu tür sorunlara karşı sorumluluk almak ve tıbbi yardım almak zorundasınız.
 • İlk aşamalarda boğaz kanseri asemptomatik olarak gelişir, ancak onkoloji tezahürünün üçüncü ve dördüncü evresi boğazda kanla kendini gösterir.
 • Gastrointestinal sistemin patolojileri bazen boğazda kanama ile karışır. Mide ya da bağırsaklarla ilgili bazı problemler kanla birlikte öksürük veya kanın kusurlu kusması olan iç kanamaya neden olabilir. Bu, birçok hastalığın bir belirtisidir - ülserler, gastrit - tümörlerin görünümü, vb.

Videodan, bir boğaz kanserinin ilk belirtilerini bulabilirsiniz:

Boğazdaki kanın sebebi ne olursa olsun doktorlara gitmek için ciddi bir sebep. Ciddi sonuçlardan kaçınmak için tedaviye zamanında başlanması daha iyidir. Boğazdan kan akıntısı zaten kendi başına tehlikeli bir işarettir. Ancak, balgam çıkarma sırasında kan pıhtıları varsa, hemen bir ambulans çağırmalısınız. Bulantı, kusma ve burun kanı da genel halsizlik ve vücut ısısında artışa neden olabilir.

Ayrıca, tedaviden sonra semptom geri dönerse - bu yanlış bir tedaviyi gösterirse endişelenmeniz gerekir. Bu durumda, bu patolojinin nedenlerini tanımlamak için tam bir incelemeye tabi tutulmalıdır.

Hangi doktora hitap edecek?

Bir otolaryngologist aramak için kök nedeni!

Her şeyden önce, bir terapiste danışmanız gerekir. Bir dizi test atayacak ve ardından hastayı yönlendirecek hangi dar uzmanı belirleyecektir. Bazı durumlarda, hastanın sorununun özellikle solunum yolu enfeksiyöz veya bakteriyel hastalıklarla ilgili olduğundan emin olması durumunda, kulak burun boğazına gidebilirsin.

Çoğu zaman, bir onkolog, fizyoterapist, cerrah veya pulmonolog tarafından konsültasyon ve muayene gerekebilir. Kesin olarak söylenemez, çünkü tüm bunlar, muayene ve testlerle belirlenen boğazda semptomlara ve kanama nedenlerine bağlıdır.

Boğazdan gelen kan aniden ortaya çıkarsa ve balgam çıkarma sonucu pıhtılar varsa, hemen bir ambulans çağırmak gerekir.

Bu belirtiye neden olan hastalık, sadece hastanın sağlığı ve hayatı için değil, başkaları için de tehlikeli olabilir.

Kanın boğazdan nedenini öğrenmek için belli bir teşhisten geçmek gerekir:

 1. hormonlar, proteinler, karbonhidratlar ve kan hücrelerinin düzeyini ve enfeksiyöz mikroorganizmaların varlığını veya yokluğunu gösteren bir genel veya biyokimyasal kan testi
 2. bakposev idrar - bu önemli bir analiz, sonuçları hangi virüslerin ve hangi hastalıklara neden olduklarını gösterecek, boğazdan kanı provoke edecek
 3. X-ışını, inflamatuar sürecin lokalizasyonunu belirlemeyi mümkün kılar
 4. Solunum sistemi kanserinden şüpheleniyorsanız bronkoskopi gerekebilir
 5. kardiyovasküler sistemin performansını değerlendirmek için bir elektrokardiyogram yapılır, rahatsızlıkları nedeniyle, boğazdan kan olabilir

Ayrıca bir uzmanın kararı ile tükürük, kan, ter vb. Ek analizler yapılabilir. Ek olarak, daha uzman uzmanlar tarafından incelendiğinde, ek olarak tanıyı onaylamaları veya reddetmeleri gereken testleri de yazabilirler.

Ana hastalıkların tedavisi

Tedavi teşhise bağlı olarak bir doktor tarafından reçete edilir!

Uyuşturucu ve halk olarak iki şekilde tedavi edilebilir. Ancak her durumda, doğru bir teşhis için bir uzmanı ziyaret etmek gerekli, aksi halde tedavi yanlış olabilir. Buna göre, tedavi doğrudan kanamaya neden olan hastalığa bağlı olacaktır.

Ana nedenleri ve tedavilerini düşünelim:

 1. viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, enfeksiyonun ortadan kaldırılması, enflamatuar sürecin çıkarılması ve hasarlı kılcal damarların iyileşmesi ile sonuçlanan, kan lekeleriyle birlikte ortaya çıktığı, ilaçların yardımıyla tedavi edilir. Yüksek sıcaklık ve stafilokok (bademcik iltihabı) varlığı durumunda, antibiyotikler gerekli olacaktır. Her hastanın bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak bir doktor tarafından reçete edilir. Çoğu zaman Amoksiklav veya Cefaleksin alır. Ayrıca paralel olarak öksürük için şurup reçete ve antiseptik ile durulama - Miramistin, Klorheksidin veya bitkisel decoctions. Bu ilaçlar boğazı yumuşatır, iltihabı hafifletir ve iyileşme etkisi vardır.
 2. Mekanik hasar ile tedavi, yaralanmanın ciddiyetine bağlı olacaktır. Hafif formlarda, hastaneye yatış gerekli değildir ve günde 3-6 kez prosedürler uygulamak için yeterli olacaktır. Antiseptik ilaçlarla gargara yapmak gerekir. Bu amaçlar için, Klorheksidin, Klorofililpt, Furacilin (bir bardak su içinde seyreltilmiş 2 tablet) veya geleneksel tıp yöntemlerini kullanabilirsiniz - bitkisel çay ve tuz ve soda çözeltileri. Şifalı bitkiler genellikle papatya, calendula, string, adaçayı ya da köpek kullandıkça. Yatıştırıcı, yara iyileştirici, antienflamatuar ve rejeneratif eylemleri vardır.
 3. Boğaz kanseri ve diğer kanserler yalnızca kanser hücrelerini yok eden ilaçların kullanımıyla bir dispanserde tedavi edilir. İleri aşamada kemoterapi gerekli olabilir. Zamanında tedavi ile bu hastalık% 85'e kadar hayatta kalma istatistiklerine sahiptir.
 4. iç hastalıklar, gastrointestinal sistem ve iç kanama acil yatış ve kapsamlı tedavi gerektirir

Bağışıklık sisteminin yüksek seviyesini korumak için kanamanın önlenmesi gerekli değildir. Vücudun koruyucu fonksiyonlarını arttırmak ve kendinizi viral hastalıklardan korumak.

Ayrıca, besini vücuda getirmek için beslenme ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmek önemlidir. Zayıf sağlığın ilk belirtilerinde, vücudunuzun durumunu öğrenmek için bir doktora gitmeniz ve gerekirse bir tedavi sürecine girmeniz gerekir.

Angina ile boğazda kan

Ağızdan boşalmadaki kanın görünümü her zaman çok korkutucu. Gerçekten de, hemoptizi birçok ciddi patolojinin bir semptomudur.

Makalenin içeriği

Neyse ki, çoğu durumda, bağlı sözde sahte hemoptiziye boğazında kanın görünümü - Balgamda kan az miktarda isabet mukozası burun yollarını ve ağız astar kırık kılcal eritrosit. Kılcal damarlara zarar verme riskini artıran faktör, özellikle de iltihaplanma ile genişlemeleridir. Bu yüzden mukozada bazı ARI ile hemoraji görülebilir.

Bununla birlikte, banal angina ile bademcikler üzerinde kan görünümü nadir bir fenomendir. Boğazda neyin boğaz oluşturduğunu, neden boğazda ve balgamda ortaya çıktığını ve bu durumun nasıl tedavi edileceğini konuşalım.

Hemoptizi nedenini anlamak nasıl?

Eğer mukus kan girer nerede anlamaya gereken ilk şey - üst solunum yollarında veya alt (yani ışık) (nazofarenks, bademcikler, vb).

Özellikle, boğazdaki kanın görünümü bu tür ihlalleri şöyle gösterebilir:

 • burun;
 • ağız, boğaz veya nazofarenks mukozasında mekanik hasar;
 • gastrik veya özefagus kanaması;
 • akciğer tüberkülozu;
 • farengeal difteri;
 • Simanovsky-Plaut-Vincent anjina (ülseratif-nekrotik tonsillit);
 • güçlü bir öksürük ile solunum yollarının mukoza zarına zarar.

Hastalığın ana semptomu bademcik iltihabı olsa bile, bu boğazdaki kanın nedeninin boğaz ağrısı olduğu anlamına gelmez. Belki de farklı hastalıkların belirtileri birbirini "üst üste" alır ve teşhis etmeyi zorlaştırır.

Doktor, boğazdaki kanın nedenini belirlemelidir. Bir kulak burun boğaz uzmanı veya terapistle iletişime geçebilirsiniz. Hastanın boğazını inceledikten sonra, doktor, mukusda kanın ortaya çıkmasına neden olabilen bademcik ve farinksin mukoza zarında herhangi bir lezyon olup olmadığını belirleyecektir. Hastanın boğazı temiz ise (ülserler, minör kanamalar vb.), Hastanın göğsün florografik muayenesinden geçmesi önerilir. Bu, akciğer tüberkülozu, göğüste neoplazmlar, vb. Gibi hemoptizi nedenini dışlamak için gereklidir.

Bakteriyel boğaz ağrısı ile boğazda kan

Bademciklerin kanaması streptococcus'un neden olduğu banal anjina için oldukça belirsizdir. Çoğu durumda, anjin ile bademcikler üzerinde kan görünümü uygunsuz kendi kendine ilaç tedavisinin sonucudur.

Boğazdaki plak kolaylıkla çıkarılabildiğinden, pek çok insan iyileşmeyi hızlandıracağına inanarak onu dikkatlice çıkarır. Özellikle, kendiliğinden iyileşme için yaygın bir yöntem, bir bandajla sarılmış bir parmakla mekanik sürtünme ile bademciklerin temizlenmesidir. Bu prosedür özellikle çocuk için çok travmatiktir.

Bademcikli bademciklerin mekanik temizliğinin hastalığın süresi üzerinde çok az etkisi vardır, bu da enfeksiyon riskini arttırır ve tonsil mukozada kanamaya yol açabilir.

Bademciklerdeki plakayı azaltmanın güvenli bir yolu boğazını durulamaktır. Durulama sırasında bademcikler hafif ve ağrısız bir şekilde temizlenir. Sudaki durulamaların etkisini arttırmak için az miktarda soda (1 su bardağı ılık su başına 1 çay kaşığı) ekleyebilirsiniz. Alkali ortam, mukusun seyrelmesini ve mukozanın saflaştırılmasını kolaylaştırarak mukolitik etki gösterir.

Staphylococcal angina ile bademcikler üzerinde kan

Staphylococcus, akut tonsillitin ikinci en yaygın patojendir. Bu, pek çok (kesinlikle sağlıklı olanlar dahil) insanlarda deri ve mukoza zarlarında az miktarda bulunan şartlı patojenik bir bakteridir. Staphylococcus bulaşıcı süreci yalnızca belirli koşullar altında provoke edebilir - bağışıklıkta azalma, dysbiosis, viral bir enfeksiyon sırasında vb.

Dıştan, staphylococcus'un neden olduğu bademcik iltihabı, strep boğazından biraz farklıdır - hasta aynı zamanda boğazda ağrı ve plak, ateş, lenf düğümleri genişlemesi vb. Bununla birlikte, tonsilleki stafilokokal angina ile hemorajik eksüda görülebilir - kırmızı kan hücrelerinin bir karışımını içeren bir plak. Gerçek şu ki, stafilokokal enfeksiyon güçlü bir bağışıklık yanıtının gelişimini kışkırtır. Aynı zamanda, damarlar iltihap bölgesinde genişler ve lökositlerle birlikte, mukoza yüzeyinde bir miktar eritrosit kütlesi görülür.

Bademcikler üzerindeki stafilokokal anjina kanı ile fark edilemez, ancak plak az sayıda eritrositin damarlarından çıkması sonucu pembemsi bir renklenmeye sahip olabilir.

"Staphylococcal angina" tanısı koymak için sadece laboratuar araştırmalarının sonuçlarına dayanarak mümkündür (akıntılardan bulaşma, IFA ya da PCR-analizi bakteriyolojik kültürü).

Ülseratif-nekrotik tonsillit

Ülseratif-nekrotik bademcik iltihabı (Simanovsky-Plaut-Vincent's anjina), boğazdaki kan pıhtılarının görünüşünün en belirgin olduğu anjina türüdür. Bu, ağız boşluğunun fırsatçı mikroorganizmalarının neden olduğu özel bir iltihap türüdür. Bu hastalık aşırı derecede zayıflamış bağışıklığı olan yorgun insanlarda gelişir.

Ülseratif-nekrotik tonsillitin karakteristik belirtileri:

 • bademciklerden birinin yenilgisi;
 • Kirli-gri film benzeri plağın amigdala üzerinde oluşumu kolayca giderilir;
 • plak çıkarıldığında, bademcik mukozasını ve çevreleyen dokuları örten nekrotik ülserler ortaya çıkar;
 • ülserler nemli, düzensiz kenarlı, kanama olabilir.

Ülseratif-nekrotik tonsilliti tedavi etmek için ülserlerin antiseptik ajanlarla yağlanması ve sıklıkla gargara yapılması gerekir. Vitaminli kalorik beslenme ve dinlenme ile önemli bir rol oynar.

Doughty farenks

Eğer anjinaya sahip bir kişi boğazda kan görünümünden şikayet ediyorsa, difteri olduğu konusunda şüphelenmeye değer. Aslında, bu hastalıklardan iki tanesinin erken dönemlerinde ortak noktaları vardır. Her ikisi de bademcik iltihabı, yutulduğunda ağrı ve genel halsizlik ile karakterizedir. Bu durumda, difteri çok daha tehlikeli bir hastalıktır, bu yüzden aralarında ayrım yapabilmek gerekir.

Angina ile boğazdaki plak gevşek ve kolayca kayıyor. Difteri olarak, plak yoğun ve çoğu zaman kanamaya yol açmaya çalışır.

Tablo 1 difteri ile tonsilliti ayırt eden belirtileri göstermektedir.

Boğazdan kanın nedenleri ve ilk yardım

Birçoğumuz her türlü yaradan korkuyor, ama boğazda kan olduğu zaman panik ortaya çıkıyor. Yağ, yangına ve hasarlı bölgeyi denetlemenin imkansız olduğu gerçeğine katkıda bulunur. En tehlikeli hastalıkların bir listesi kafamın üzerinden geçiyor ve kendi kendini kontrol etmemi daha da zorlaştırıyor. Ama panik yapamazsınız ve kurban derhal soruşturmak için doktora başvurmalıdır. Sonunda, her şey çok korkutucu olmayabilir. Ana şey sakin kalmak ve durumu analiz etmektir.

Bir adım

Kan türünü ayırmamız gerek. İki tip olabilir:

Arteryel kan açık pembe renktedir. Venöz kanın rengi koyu kırmızıdır ve viskozitesi çok daha yüksektir.

Adım iki

Kanama kuvvetini kurmak gereklidir. Ancak kan önemsiz bir şekilde giderse bile, bu profesyonel yardımın verilmesini ertelemek için bir bahane değildir. Yara açılabilir ve eğer uykuda olursa, o zaman kurban sadece boğabilir.

Adım üç

Sebepleri belirlemeye çalışın. Bir adam ne yemiş, içti, kanamayı saptadığı sırada ve bir saat önce. Ve boğaz kanadığında nedenleri çok çeşitli olabilir.

 1. Kimyasal hasarlar - asitler, alkaliler, gazlar.
 2. Buharlı yanıklar, sıvı.
 3. Mekanik hasar - çizikler, kesikler, nock.
 4. Mide ve solunum sistemi hastalıklarının büyük bir listesi.
 5. Öksürdüğünde kılcal damarların rüptürü, özellikle kuru.

Dördüncü Adım

Bir ambulans çağırın ve kurban için ilk yardım yapın. Bunu yapmak için, aşağıdakileri yapmanız gerekir.

 1. Kurbanı yarı oturma pozisyonuna verin.
 2. Yarayı alkolle dezenfekte etmeye çalışın.
 3. Oda sıcaklığında su ile yıkayınız.
 4. Anestezik ilaç verin. Yutma çok karmaşıksa, tabletin ezilmesi ve suda karıştırılması daha iyidir.
 5. Boğaz ve torakslara soğuk kompres uygulayın.
 6. Hafif bir battaniyeyle örtün.

Hepsi bu kadar var. Kanama zayıfsa, yaralı kişiyi kliniğe götürmek daha uygun olur. Orta ve ağır kanama ile yürüme ve diğer herhangi bir yük kontrendikedir, çünkü kan akışını artırabilirler.

Ayrıca, profesyonel tıbbi yardım takip edecektir.

Olası hastalıklar

Olası nedenlerden dolayı, kapsamlı bir hastalık grubunu derhal atıyoruz. Bunun nedeni, nispeten yavaş bir şekilde gelişmeleri ve devletin daha da kötüleşmesinin daha sorunsuz gerçekleşmesidir. Bazı istisnalardan biri, örneğin baharatlı yiyecekler veya alkol gibi, resepsiyondan açılan mide ülseri olabilir.

Akciğerlerin ve bronşların hastalıkları, çoğu zaman şiddetli öksürükle giden küçük pıhtılar şeklinde kanın salınmasıyla birlikte olabilir. Hadi daha yükseğe gidelim. Boğaz bir kan damarları ağıyla delinir. Öksürme sırasında kan basıncı büyük ölçüde artar ve küçük damarlar patlayabilir. Sonuç, öksürük ve balgam çıkarma olmasa bile kolay bir kısa süreli kanamadır.

Akciğerlerdeki tümör. Boğazdan kanama nedeni.

Boğaz ağrısı, boğaz ağrısı sırasında çok iyi kanama yapabilir. Bu olayların ortaya çıkma olasılığı odadaki kuru boğaz ve hava ile önemli ölçüde artmaktadır. Dürtü genellikle bir öksürük ve güçlü bir boğaz gerginliğidir (çığlık atma, uzun sesli okuma, fısıldama).

Çoğu durumda, ağız ya da burunda yaralar bulunur. Oradan, kan boğaza giriyor. Bu yaralanmalar bir uzmanın muayenesine kadar fark edilmeden gidebilir. Tabii ki, ağız ve burnun birçok hastalığı semptomlarında kanama var.

Kimyasal Hasar

Doğası gereği, boğazın hassas mukozası için çok tehlikelidirler. Maruz kalma sonucunda boğazın derin ülserleri, solunum organları ve sindirim oluşur. Çoğu durumda en iyi nötrleştirici sudır, ancak madde biliniyorsa, doktor çağrısı sırasında belirli bir durumda etkinliğini açıklığa kavuşturmak gerekir. Dezenfeksiyon gerçekleştirilmez, çünkü antiseptik kimyasal olarak aktif maddeler içeren bölgelere uygulandığında ortaya çıkan kimyasal reaksiyonu belirlemek imkansızdır.

Kimyasal yanıklar ciddi hasara neden olur ve onlara maruz kaldıktan sonra iyileşme çok uzun zaman alır. Hastane yaralılara tavsiye edildi.

yanıklar

Bu hasar kimyasal maruziyetten daha iyi değildir. Yüksek sıcaklığa bağlı olarak dokuların yenilgisi derindir. Hekimlerin gelişinden önce, hastaya sadece ılık su verilmeli ve eğer soğuk ise, kabarma süreci ciddi şekilde hızlandırılmalıdır. Bu durumda alkolle koterlaşma en uygun fikir değildir.

Mekanik Hasar

Çoğu durumda, onlar apaçık, ama onları hafife almak için bir sebep yoktur. Keskin ve dikenli nesnelerin derin nüfuzu artere veya damara zarar verebilir. Bu durumda, kan durmuyor, evde durdurmak neredeyse imkansız. İlk yardımın ek bir ölçüsü boynun sabitlenmesidir, böylece yakalanan yabancı cisim zarar verici etkisine devam etmez. Keskin nesneler bağımsız olarak kaldırılamaz - boğazına daha fazla zarar verebilir.

Hangi uzmanı uygulamak için?

Uzmanların tam bir incelemesine ihtiyacınız var. Bir terapistle veya bir ENT ile başlamanız gerekir. Muayeneden sonra ek muayene için başka bir doktora gönderilebilirler. Bu iddia edilen nedenleri hariç tutmak için yapılır.

Ciddi sağlık sorunları sırasında yetişkin kanaması başlarsa, çocuk en ufak bir yük ve soğuk algınlığında fark edilebilir. Bu gibi durumlarda asıl konu sakin ve makul kalmaktır, çünkü başkalarının davranışları da kurbanı etkilemektedir.

Bir çocuk etrafta panik görürse daha da korkmuş olur. Bu yetişkinler için de geçerlidir.

video

Video, soğuk algınlığı, grip veya ARVI'yı nasıl sertleştireceklerini anlatıyor. Tecrübeli bir hekimin görüşü.

Boğazdan gelen kanın görünümü, farinks veya tükürük semptomundaki varlığı oldukça ciddi.. Yukarıda belirtildiği gibi, nazofarenksden kanama çok sayıda neden vardır.

Çoğu zaman, boğazdaki ağrının nedeni hemen fark edilmez.. Çoğu zaman, yaralanmadan sonraki ilk dakikalarda hafif kanama.. İltihaplı lenf düğümleri de tıbbi bakım ihtiyacını göstermektedir.

Laringeal ödem sırasında ilk yardım. Laringeal ödem, çoğu durumda boğaz epitelyumunun güçlü bir şişmesi olarak ifade edilen oldukça akut bir alerjik reaksiyondur.

Boğazda yumru gibi bir his varsa, sebepler derhal ve sadece belirlenmelidir. Genel testler (kan ve idrar). Kan biyokimyası. Hormonların analizi.. Ira. ORVI'de bana göre boğaz her şeyden önce acı çekiyor.

alerji ilk kez kendini gösterdi, ya da işaretler nefes zor olduğunu varsa, hemen ilk yardım ve tedavi reçete edecektir, sorunun nedenlerini ortaya çıkaracaktır doktorunuza, başvurmalısınız.

Boğazdan kanın nedenleri

Öksürme sırasında kanın görünümü karışık bir semptomdur. Bu tezahür, insan vücudu için solunum yollarının herhangi bir hafif iltihaplanması veya bu organlardan sağlığa ve hatta insan yaşamına etki edebilecek kanamalara işaret edebilir. Böylece, boğaz duvarında ve balgamda kanın ortaya çıkmasının nedenleri çok farklı olabilir.

Kanlı akıntı nedenleri?

Larinkste niçin kanama olduğu sorulduğunda, birkaç sebep vardır. Bu fenomen aşağıdaki faktörlerden kaynaklanabilir:

 • Mekanik hasar.

Yabancı cisimlerin larinks veya solunum sistemine girmesi, kanama mikro çatlaklarının ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca, bu tür yaralanmalar arasında şunlar bulunur: bronkoskopi, göğüste grev, larinkste hasar vb.

Bu durumlarda kanın doğrudan boğazın arka kısmından veya solunum sisteminin diğer bölümlerinden geçebileceğini hatırlamakta fayda var. Bol miktarda kan dökülmesi durumunda hemen ilk yardım sağlanmalı ve bir ambulans çağırılmalıdır.

 • Farklı lokalizasyon ile inflamatuar süreçler.

Solunum organları hastalıkları çok farklı olabilir. Kanlı balgam doku hasarını gösterir. Böylece kan tahsisi sadece sabahları veya günün herhangi bir döneminde açıklanabilir. Çoğu zaman bu fenomen pürülan anjina, pnömoni, tüberkülozda izlenebilir. inflamasyon yaymak olmaz ve hücre yok etmedi için hemen bir doktor, akciğer uzmanına veya bir pratisyen danışmak gerekir.

 • Organ dokularının imhası nefes.

Kan alma süreci, malign bir tümörün gelişiminin işaretlerinden biridir. Bu gibi durumlarda, solunum yolu hücreleri ölür ve hücreler tümörü değiştirir. Bu durumda, çoğu zaman kan sekresyonları ortaya çıkar. Malign neoplazmın çıkarılmasından sonra, tümörün bulunduğu boş alan, bir bağ dokusu ile değiştirilir. Böyle bir müdahalenin ardından vücudun iyileşme sürecinde, öksürme sırasında kanama da ortaya çıkabilir.

 • Akciğerlerdeki kanın durması.

Kalp kası ve kan damarlarının çeşitli hastalıkları da öksürükte lekelenmeye yol açabilir. Kalp yetmezliği, akciğerlerde kanın durgunlaşmasına yol açar, bu da daha sonra belirtilen semptomlara neden olur. Sabahları, uyanıştan sonra, damarların duvarlarındaki baskı artar, bu da onların zarar görmesine ve kanamasına neden olur.

Hangi hastalıklara kanın eklenmesi eşlik ediyor?

Kanlı akıntı, solunum sisteminin bazı hastalıklarının yanı sıra gastrointestinal sistem nedeniyle ortaya çıkabilir. Aynı zamanda, tam olarak hangi olayın gerçekleştiğinin nedenini belirlemek oldukça zordur.

Çoğu zaman bu belirti aşağıdaki durumlarda izlenebilir:

 1. bronşit;
 2. pnömoni;
 3. akciğerlerde süpüratif süreçler;
 4. tüberküloz;
 5. faringeal tonsil iltihabı;
 6. malign eğitimin çoğalması.

Yardım! Bronşit akut veya kronik olabilir. Bu kanama herhangi bir formu ile oluşur. Elbette, kronik bronşiti olan kişilerde, bronşiyal damarların duvarlarına zarar verme riski çok daha yüksektir, bu da öksürük sırasında kanın doğal bir fenomen olacağı anlamına gelir.

Yardım! Pnömoni, akciğerlerde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Sadece bir veya iki akciğerlere yayılabilir. Daha sonraki ve ileri evrelerde, damarlar hastalarda çökmeye başlar. Balgam çıkarıldığında kanlı balgam kahverengi veya paslı renk verilir.

Yardım! Akciğer çürüğü veya apse akciğer iltihabının son aşamalarından biridir. Bu durumda, irin ile kırmızı deşarj vardır. Çoğu zaman, bu fenomen sabahları takip edilebilir, çünkü geceleri tüm irin ve sıvı akciğerlerde birikir ve uyanıştan sonra öksürük çıkar.

Yardım! Tüberküloz, Rusya ve BDT ülkelerinde en sık görülen solunum hastalıklarından biridir. Bunun nedeni, oldukça düşük bir yaşam standardı olmasının yanı sıra, hastalıkla ilgili insanlar hakkında farkındalık olmamasıdır. Birçoğu, tüberküloz basilinin taşıyıcıları olduklarını bilmeden, bu rahatsızlıkla yaşarlar. Bu hastalığın sonraki aşamalarında balgam, yetişkin hastalarda veya kan damarları ile pembe renklidir. Böyle bir balgam, akciğerlerin damarlarının yok edilmesine tanıklık eder.

Yardım! Akciğer dokusu üzerindeki tümörler - oldukça yaygın bir fenomen. Hem yetişkinlerin hem de çocukların kolay yollarını etkileyebilirler. Bu hastalık, balgamda küçük kanlı belirtiler ya da öksürük sırasında kanama ile karakterizedir.

Kanama olursa ne yapmalıyım?

Bu durumda, özel cihazlar olmadan ve tek başına bir şey yapmanın yolu neredeyse imkansızdır. Kanama oranını azaltmak için, hastayı birkaç buz küpü yutamaya davet edebilirsiniz. Kişiyi rahat bir pozisyonda oturtun, böylece kanı rahatça çıkarabilsin. Sorunun gastrointestinal sistemle ilişkili olduğundan (benzer vakalar veya doktor talimatları) olduğundan eminseniz, karın boşluğuna bir buz torbası veya soğuk bir şey koymak gerekir. Ambulans çağırmayı unutma!

Böylece, boğazdan ağrılı ve boğazın nedenleri çok çeşitli olabilir. Bu belirtiyi tedavi etmek için hemen bir doktora başvurmalısınız.

Boğazdan kanama - olası sebepler ve gerekli önlemler

Boğazdan kanama olduğunda, zihninizi kaybetmenize veya ayrıntılı bir vasiyetname yazmak için oturmanıza gerek yoktur. Bir kişi her zaman tıbbi yardım almalıdır. Hastanın boğazdan bol kanama geçirebileceği unutulmamalıdır. Genellikle akciğerlerin veya solunum yollarının kan damarlarına ciddi hasar ile gözlenirler. Genellikle, böyle bir deşarj parlak kırmızı renkte renklendirilir.

Kanama durumunda acil yardım

Mağdurun yanında bulunan insanlar ambulans çağırmalıdır. Doktorların gelişinden önce, aşağıdaki adımlar atılmalıdır:

 • Mağdur yarı oturma pozisyonuna alınmalıdır.
 • Bir kişinin boğazda bir yarası varsa, bir antiseptik ile tedavi edilmelidir.
 • Kurban için bir anestezi verilmelidir. Yutma işlemi çok zor ise, tablet bir toz haline getirilmeli ve su içinde çözülmelidir.
 • Kurbanın boğazına özel bir kompres uygulayabilirsiniz.
 • Kanaması olan bir adam ince bir battaniye ile kaplanmalıdır.

Kanama güçlü değilse, kişiyi kendi sağlık kurumuna götürmelisiniz. Şiddetli kanama durumunda, etkilenen kişiye dokunmanız önerilmez. Bir kişi dinlenmelidir. Herhangi bir fiziksel aktivitede kontrendikedir. Keskin hareketler artmış kanamayı tetikleyebilir.

Kısaca boğazdan kan görünümünün nedenleri hakkında

Bir kişi boğazından kan çıkarırsa, şunu düşünmelidir: Bu sorunun ortaya çıkmasını sağlayan iyi sebepler nelerdir? Bu olay çeşitli durumlar nedeniyle ortaya çıkar:

 • Kimyasallarla boğaz hasarı.
 • Burns.
 • Boğaz bölgesinde çizikler veya kesikler.
 • Sindirim sistemi hastalıkları ve solunum organları.

Hastada mide ülseri olduğunda boğazdan kanama görülür. Ne de olsa, bu patolojiden muzdarip bir kişinin durumu, alkol aldığında veya sıkı bir diyet uygulanmadığında kötüleşir.

İyotu yetkin bir şekilde kullanmalıyım!

Çeşitli yaralanmalar faringeal mukoza için oldukça tehlikelidir: kimyasal kökenli maddelere maruz kalmak ülser oluşumuna yol açabilir. Sonuç olarak, bir kişinin iyileşmesi için uzun bir zamana ihtiyacı vardır.

Birçok insan eski moda şekilde tedavi edilmeyi tercih eder. Gerçekten de, neden pahalı para satın almak için büyük miktarda para harcamak, anjin için mükemmel? İlaç dolabında her zaman kullanılabilir iyot var - çocukluktan beri tanıdık bir antiseptik. İnsanlar bademciklere durulamak, tedavi etmek için kullanırlar. Ancak genellikle ölümcül bir hata yaparlar: ilaç çözeltisine ilacın çok fazla bir dozunu eklerler. Sonuç olarak, farinksin ihale mukozası zedelenir, kişinin boğazdan kanı vardır. Çoğu durumda, bir hastanede uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyacaktır.

Termal yanıkların varlığında kanama

Sıcak sıvıları yuttuğunda, bir kişi termal yanıklar yaşayabilir. Bu tür yaralanmalar oldukça sık görülür. Yanık olduğunda, gırtlak ve farinksin mukoza zarının bütünlüğü bozulur. Bu tür yanıkların sonuçları üzücü olabilir. Travma trakea veya özofagusa uzanabilir. Genellikle termal yanıklar yüzey dokularını, kasları kapsar. Bu gibi yaraların alkol ile tedavi edilmesine izin verilmez. Termal yanık oluşursa, tıbbi yardım alın. Sıcak yemeklerin kullanımıyla meydana gelen küçük yaralanmalar genellikle kendiliğinden geçer.

Keskin bir cisimle boğaz yaralanması olan kan

Keskin nesnelerin boğazına nüfuz ederken, damar sıklıkla hasar görür, bu yüzden hasta kanamaya başlar. Bu gibi durumlarda, hemen yetkili bir teknisyenle görüşmelisiniz. Kurbanın vücudunu güvenilir bir şekilde düzeltmek gerekir, aksi takdirde keskin nesne ona derin yaralanmalara neden olur.

Kesilen nesneleri kurbanın boğazından çıkarmak tavsiye edilmez. Bu tür kötü düşünülmüş bir hareket sadece durumu daha da kötüleştirebilir.

Doktor kurbanın vücudundan keskin bir nesneyi çıkaracak, kanamayı durdurmak için önlemler alacak. Gerekirse, bir kişiye ek tedavi atayacaktır.

KBB organlarının bir kanama kaynağı olarak hastalıkları

KBB organlarının çeşitli hastalıklarının varlığında, bir kişi kanla balgam ve ağız bölgesinde hoş olmayan bir tada sahip olabilir.

Anjina hastası olan bir hastanın boğazından kan aşağıdaki nedenlerden dolayı ortaya çıkar:

 • Kan damarlarının kırılganlığı varlığı.
 • Pharynx aşırı kuruluk.
 • Güçlü kuru öksürük ile uzun süreli boğaz tahrişi.

Bir spatula ile bademcikler tedavi edilirken damarların yaralanması olabilir. Aynı zamanda bir tıbbi tesiste larinksin teşhis muayenesi ile de ortaya çıkar.

Tıbbi manipülasyon kanamaya neden olabilir mi?

Angina'ya sıklıkla bademcikler üzerinde yoğun bir kaplama görünümü eşlik eder. Sadece özel aletlerin yardımıyla çıkarılabilir.

Aşağıdaki tablo, çeşitli anjina tiplerinde bademciklerin kanama derecesini göstermektedir.

Boğazdan kan hangi hastalıklarda ortaya çıkar? Kiminle iletişim kurmalıyım, ne yapmalıyım?

Çoğu insanın boğazından gelen kan, nazofarenksin patolojisinde kendini gösterir ve sağlığa yönelik bir tehdit oluşturmaz. Fakat aynı semptomu olan farklı organların ciddi bir patolojisi var.

Ağzımda demir tadı hissettiğimde ne tür bir doktora danışmalıyım? Boğazım kanlanırsa ne yapmalıyım?

Hastalığın nedenleri

Boğazdan kanama, sadece KBB organlarıyla değil, aynı zamanda diğer vücut sistemlerinin patolojisiyle ilişkili çeşitli nedenlere bağlıdır. Boğazdan kan öksürük kalp ve akciğerler, yaygın hastalıkları:

 • Açık bir formda akciğerlerin tüberkülozu, boşluklar olduğunda, kendini parlak bir işaret olarak gösterir - hemoptizi, keskin terleme, subfebril sıcaklığı.
 • Klonlu pnömoniye kan damarlarının artan geçirgenliği eşlik eder. Sonuç olarak, eritrositlerin alyuvarları alveollere terler. Böylece, öksürdüğünde, paslı balgam şeklinde boğazdan kan salınır. Akciğerlerin şiddetli enflamasyonu yaşlıları geç tedavi ya da uygun olmayan tedaviye bağlı olarak daha sık etkiler.
 • Akciğerlerin kanseri sadece dokuyu değil, aynı zamanda kan damarlarını da yok eder. Patladıklarında, alveollere kan akar, buradan bronşiye geçer ve sonra boğazı temizler.

Bu arada! Akciğerlerde malign oluşumların gelişimi her şeyden önce sigara içmeyi kışkırtır.

 • Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, ağızda kanın tahliyesinin en yaygın nedenidir. Bazen anjina kanama bademcik eşlik edebilir. Lenf dokusuna zarar veren pnömokok, kan damarlarına zarar verir. İltihaplı bezlerden kanayan güçlü bir öksürük, ağlama, ağlama.
 • Hemoptizi bronkostatik hastalık ile oluşur. Hastalığın işareti, şiddetli öksürüğe neden olan, pürülan içeriklerle dolu, bronşların geniş bölgeleridir. Sadece yoğun öksürük dönemlerinden biri sırasında, kılcal damarlar boğazda kan nedenidir.
 • Mitral kapak darlığı, nefes darlığı, güçsüzlük, düzensiz kalp atışı ile devam eder. Hemoptizi bu hastalık için karakteristiktir. Damarların rüptürü, küçük daire içindeki basınç kan dolaşımında yükseldiğinde oluşur - pulmoner sistemde. Pulmoner hipertansi hamileliğini veya doktorun yanlış taktiklerini provoke etmek için kanın önemsiz bir şekilde balgam çıkarması. Strofantin uygulaması, rüptürü olan pulmoner venlerin aşırı yüklenmesine yol açar. Bu noktada gelişen akciğerlerin ödemi ölümcül bir sonuçla sonuçlanır.
 • Pulmoner arterin tromboembolisi, göğüste keskin bir ağrı, hızlı nefes alma, taşikardi ile akut olarak ilerler. Hastanın kanında bir boğaz göründüğünde, hastanın acil yardıma ihtiyacı vardır.
 • Akciğerin bir apsesi, öksürük, subfebril sıcaklığı, terleme ile karakterizedir. Hastalık yok olduğunda, dokular ve kılcal damarlar.
 • Aortun anevrizması, duvarın kısmi veya tam bir rüptürü ile kan akışına yol açar.
 • Aspergilloz enfeksiyonu kanserden daha az sıklıkta görülür, ancak daha çok boğazdan kanamaya neden olur.
 • Bronşit, sürekli öksürme, nefes darlığı ve fiziksel çaba ile kendini gösterir. Balgam başlangıçta mukozadır, ancak sonunda bakteriyel bir enfeksiyon oluşur. Gizli kan damarları ile sarılaşır, bronşiyal kapiller laserasyon güçlü bir öksürükle oluşur, ancak birkaç dakika boyunca kendi kendine geçer.
 • Akciğerin enfarktüsü keskin bir nefes darlığı, hemoptizi, göğüs ağrısı ile ortaya çıkan akut bir durumdur. Ölümcül sonuç büyük bir kan kaybına bağlıdır.

Bazen kılcal solunum patlaması dinç öksürük ile Duvarlarını Aşırı yüksek.

Hemoptizinin diğer nedenleri

Dikkat lütfen! Sindirim sistemi patolojisi bazen boğazdan kan görünümü ile karıştırılır. Kanser ve peptik ülser için mide kanaması ile karakterizedir. Biriken, bir öksürük olmadan balgam çıkarma sırasında boğazdan kan görünümünü ortaya çıkarır.

Paraziter enfeksiyonlar öksürük sırasında kanın ortaya çıkmasıyla da ortaya çıkar. Kural olarak, helmintler pulmoner dokuyu etkiler. Boğazda kanama echinococcosis, amebiasis ile oluşabilir.

Ağızda kan diş hastalıkları - diş eti iltihabı, periodontitis, stomatit ile ortaya çıkar. Diş etlerinin iltihabı, diş fırçası kullanırken bir ağızlık demir bırakır.

Boğazdaki kanın tadı, kan damarlarının geçirgenliği arttığında, askorbik asit eksikliği olduğunda ortaya çıkar.

Sabah boğazdan kan görünümü, farenjit, adenoidler, sinüzit konuşuyor. İnflamasyon ile, provoke edici faktörler varsa, boğazdaki kan görünür - vasküler geçirgenlik artışı, faringeal duvarların kuruluğu.

Mekanik Hasar

boğazından kan Tahsisi dikkatsiz bronkoskopi KBB organlarının sonucu meydana gelir. Ameliyattan sonra tonsillektomi veya diş ameliyatı, bazen boğazda çürükler vardır.

Farinks zarar vermek için kemik veya katı gıda balık olabilir. Boğazın yabancı cisimler tarafından yaralanması, genellikle dişlerde, nesnelerin denenmesi alışkanlığından dolayı çocuklarda meydana gelir. Çocuklarda hemoptizi nedeni de yabancı cisimlerin solunmasıdır.

Akciğerlerin bir travması ile boğazdan çıkan kırmızı kan, nefes darlığı ortaya çıkar. Bu tansiyonu düşürür. Pnömotoraks geliştirir.

Önemli! Acil yardım olmadan tehlikeli bir durum ölümcül bir sonuca neden olabilir.

Kimyasal Hasar

Balgamdaki kanın görünümü farinksin kimyasal yanmasına neden olabilir. Bu, zehirli maddeleri yanlışlıkla çocuklarda yuttuğunuzda olur. Yetişkinlerde, bu intihar girişiminde bulunur. Zehirlenme bileşenleri kostik soda, asetik asit veya amonyaktır.

Önemli! En ağır hasar nitrik asittir. Hasta ilk günlerde ölmediyse, boğazda nefes darlığı ile ödem gelişir, kanın katkısıyla mukus kusması gelişir.

Larenks, farinks esas olarak etkilenir. Toksik ajanların etkisi altında, solunum yollarının duvarlarının yapısı bozulur. Mukoza zarları gri fibröz bir kaplama ile kaplıdır.

En dar yerler - boğazın yemek borusuna aktarılması - en savunmasızdır. Dokuların iltihabı, farinksin içine ve derinliğine uzanır. Hasar derecesi, maddenin konsantrasyonuna ve maruziyet süresine bağlıdır.

yanıklar

Çok sıcak su ile durulamada boğazda termal yanık oluşabilir. Mukoza zarının tahrişi, kaynar su boğazında meydana gelir. Solunum sisteminin yanıkları, sıcak hava ve karbon monoksit tarafından solunduğunda yangın sırasında ortaya çıkar.

Tehlikeli olduğunda

Boğazdaki kan sık görülürse, terapistin ziyareti ile geciktiremezsiniz. Kademeli kan kaybı, aneminin gelişmesine yol açar.

Muayene bazen tüberküloz veya onkolojik hastalığı ortaya çıkarır. Zamanla, yerleşik tanı komplikasyonları hafifletecek, hastalığın seyrini kolaylaştıracaktır.

En tehlikeli, boğazdan kan akması. Sadece şiddetli akut hastalıklardan kaynaklanır. Bu durumlarda, sadece bir ambulans çağırmanız gerekir.

İlk yardım

Burun kanaması ile hasta oturmalıdır. Hafifçe kafasını fırlatıp, burun jölesiyle tampon yağ ile yağlanmış bir gazlı koşum takımıyla tampon yapmak. Burun köprüsüne bir şişe soğuk su koyun.

Dikkat lütfen! Bir mide kanamasından şüpheleniyorsanız, acil yardım için hemen aramalısınız. Doktorlar gelmeden önce hastaya buz küpleri verilebilir ve soğuk su ile karnına sıcak su şişesi konabilir. Bu önlemler kanamayı azaltır.

Hangi doktora başvurulur?

Boğazda periyodik olarak kan alırsanız, bir terapist görmeniz gerekir. Testlerden sonra doktor, kişiyi uzman bir uzmana yönlendirecektir. Bazı insanlar bir phthisiatrician, bir pulmonolog, bir onkolog tavsiyesine ihtiyaç duyarlar. Doktorlar modern yöntemlerle organ araştırma yaparlar.

Boğazda kanın nedeninin nazofarenks içinde olduğuna dair bir kesinlik varsa, bir kulak burun boğazına başvurmalısınız. Ağzınızdaki kan ve hoş olmayan bir koku tadı hissediyorsanız, diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Aniden ortaya çıkan kanama meydana geldiğinde, bir ambulans çağırmaktan çekinmeyiniz. Büyük olasılıkla, hayatı tehdit eden tehlikeli bir hastalıktan kaynaklanır.

tanılama

KBB doktoru anamnezden ve nazofarenksin incelenmesinden boğazda kanın ortaya çıkma nedenini belirleyebilir.

Eğer terapist KBB organlarının patolojisini dışlıyorsa, hastayı bir röntgen uzmanına, bir fizyoterapiste veya bir kalp cerrahına yönlendirir. Bu gibi durumlarda uzmanlar hastalık profiline göre genişletilmiş bir çalışma yürütür:

 • 2 projeksiyonda akciğer radyografisi;
 • mikroskopi ve ekim için balgam veya bronşiyal akıntının incelenmesi;
 • Göğüs BT (bilgisayarlı tomografi);
 • bronkoskopi;
 • etkilenen organın biyopsisi;
 • anjiyografi;
 • pulmoner emboli için alt ekstremite venlerinin taranması gerekir;
 • ECHO kardiyogramı;
 • fibrogastroezofagoduodenoskopiya;
 • elektrokardiyogram (EKG).

Genel analiz için kan tanısı, protrombin zamanı, koagulogram yapılır. Tüberkülozu tanımlamak için Mantoux reaksiyonunu test edin.

tedavi

Kan boğazdan öksürürse, tedavi hastalığın nedenine göre yapılır:

 • Bronşit, farenjit, larenjit ile birlikte, solunum yollarının öksürüğü ve iltihabı için maddeler reçete edilir.
 • Pnömokoktan kaynaklanan kranial pnömoni, doktorlar başarıyla antibiyotiklerle tedavi edildi.
 • Onkolojik hastalıkları olan hastalar kemoterapiye tabi tutulur.
 • Mycobacterium tuberculosis, birkaç ay boyunca antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bazen ameliyathaneye başvurulur.

Asitlerle zehirlendikten sonra seyreltik alkali - soda solüsyonu, magnezyum oksit, mukus et suyu, süt karışımı kullanın. Acıyı azaltmak için küçük buz parçaları alın.

Larenksin şişkin bir şişmesi varsa, penisilin efedrin veya epinefrin ile inhalasyon kullanılır. Bu önlemler başarısız olursa, doktorlar ligamanın acil bir diseksiyonunu yaparlar - bir trakeotomi.

Çocukluk çağında boğazdaki kan, nazofarenksin ihmal edilmiş hastalıklarıyla birlikte görülür. Yetişkinlerde, aynı zamanda tehlikeli bir hastalık belirtisi olabilir.

Kanama meydana geldiğinde, hemen doktora başvurmanız ve önceden belirlenen tedavi sürecini kesmeniz gerekmez. Kendiniz için en tehlikeli karar, bir uzmana danışmadan popüler yollarla kanamayı durdurma çabasıdır.

Nazofarinkste kanama nedenleri ve semptomları

Kanama asla bir sebep olmadan ortaya çıkar, bu yüzden boğazdan kan olduğunda bir kişinin korkması garip değildir. Semptom genellikle tüberküloz veya zatürree gibi ciddi hastalıkların bariz bir belirtisidir.

Ama zamandan önce endişelenmeyin, boğazınız zaman zaman kan kaybeder ve daha masum sebeplerden dolayı. Sadece doktor anlamaya yardımcı olacak, gerekli çalışmaları reçete edecek, teşhis edecek ve gerekirse gerekli tedaviyi önerecektir.

Kanama vakaları

Tükürükte kan genellikle bademciklerin bulunduğu posterior farryngeal duvar bölgesinde karıştırılır. Farenks kanama nedenleri, çok, yaygın ihlallere aşağıdakileri içerir:

 • doku nekrozu veya löseminin başladığında boğaz ağrısının başlangıç ​​aşaması;
 • farengeal apsesi;
 • arrosion;
 • geç aşamada paratonziller infiltrasyon;
 • büyük damarların anevrizması;
 • onkoloji.

Kanamanın ana faktörü, doku ve iç organlarda travma veya kimyasal etkidir. Patolojinin lokalize olabileceği birçok yer vardır:

 • burun bölümü - ön ve arka;
 • sindirim sisteminde damarlar, özellikle varisli damarlar varsa;
 • solunum sistemi organları - trakea, bronşlar, akciğerler.

Bir kişi tükürükte kan gördüyse, panik yapmayın, iyi bir uzmanla randevu almak daha önemlidir. Bazı muayeneler ve testlerden sonra sadece deneyimli bir doktor kanamanın nedenlerini doğru bir şekilde söyleyecektir. Sadece çalışmalar, bir tarih ve kişisel muayene temelinde, doktorlar, gerekirse kan kaybını telafi etmek için önerilerde bulunabilirler.

Kime çizmeliyim?

Hangi doktora gideceğini nereden biliyorsun? Bağımsız olarak, bir kişi boğazın nerede aktığını tahmin edebilir, ama sadece hislerine göre:

 • ağrıyan dişler veya diş etleri;
 • son zamanlarda bir yanık vardı;
 • posterior faringeal duvarda mekanik etki.

Sorun dişler ile ilgiliyse, diş hekimine acil bir yaklaşım gereklidir, uzman hastalık ilerleyene kadar hasta dişi çıkarır. Ana neden genellikle dişeti iltihabıdır. Kalifiye bir kişi problemi çözdüğünde, metalik tat hızla kaybolacaktır.

Eğer uyku bozuksa, gece vakti nefes alınıyorsa, o zaman kulak burun boğazını ziyaret etmeye değer, doktor kulakları, burnu ve boğazı kontrol edecektir. Enfeksiyon varsa, tükürükteki kan bir antibiyotik tedavisinden sonra yok olur.

Hiçbir doktor kendi kendine ilaç tedavisini tavsiye etmeyecektir, buna benzer bir yaklaşım genellikle daha fazla komplikasyona neden olmaktadır.

Boğazdaki kan nedenleri

Boğazın kanamasının görünümünü etkileyen faktörler, doktorlar kısaca bu gruplara ayrılabilir:

 • kimyasal hasar;
 • yanıklar;
 • Boğaz bölgesinde çizikler;
 • sindirim sistemi hastalıkları;
 • solunum hastalıkları;
 • kanserli büyüme;
 • kardiyovasküler patoloji.

Hastalar farenksden kanama gibi böyle bir endişe verici semptomla tedavi edildiğinde, aşağıdaki hastalıklar genellikle ortaya çıkar:

 • Bronşit - tükürükte en az kan, genellikle sadece kanlı damarlar ve irin var.
 • Tüberküloz - genel bir rahatsızlık, uzun öksürük ve gece terleme ile birlikte.
 • Parazitik akciğer hasarı.
 • Akciğer dokusunun mantar enfeksiyonu.
 • Pnömoni.
 • Akciğer apsesi.
 • Ülseratif tonsillit bademciklerin bir yenilgisidir.
 • Larinkste akciğer kanseri veya şişme.

Kalp ve kan damarları hastalıkları ayrı bir kategoriye girer. Tükürükte kan nadiren bulunur, ancak bozukluk genellikle belirtilen hastalık listesine eşlik eder:

 • aort koarktasyonu;
 • kan damarlarının kırılganlığı arttı;
 • pulmoner ödem;
 • pulmoner hipertansiyon;
 • Akciğerde arterin tromboembolisi.

Kısaca boğazdan kan görünümünün nedenleri hakkında

Boğazda kanamanın nedenleri çoktur, sistemlerin veya organların çalışmasında meydana gelen bazı değişiklikler genellikle böyle bir komplikasyonun ortaya çıkmasına neden olur:

 • Asit veya gaz ile farenks hasarı kimyasal bir faktördür.
 • Kaynayan su veya sıcak buharla boğun.
 • Farinksin arkasındaki kesikler veya çizikler.
 • Boğazdan kanın yaygın bir nedeni, soğuk mevsimde uzun süreli öksürüğü olan kılcal damarların kopmasıdır.
 • Mide ülseri ve sindirim sisteminin diğer bozuklukları.
 • Solunum sistemi hastalıkları.

İyot kullanımı için düzenlemeler

Herhangi bir kimyasal madde rasyonel olarak kullanılmalıdır, çünkü görünüşte ve zararsız tüm iyottan alışılageldikçe boğazdan kanın ortaya çıkmasına neden olabilir, ülserlerin etkisinde ülserler oluşur. Tedaviye zamanında başlanırsa, hasar gören bölgenin çok hasta olduğu ve hastanın evde değil hastanede olacağı, iyileşmesi biraz zaman alacaktır.

Pek çok insan, iyotun boğaza nasıl girdiği ile ilgilenecektir, tıbbi bileşim sadece dış işlemler için, özellikle de ciltte sıyrıklar ve kesikler için kullanılır. Boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan popüler yöntem, iyotla düzenli bir şekilde yağlama veya bademciklerin bu maddesine dayanan bir solüsyonun durulanmasıdır. İyot antiseptiktir, ama onunla çok uzağa gitmek çok kolaydır, o zaman ihale mukoza zarı zarar görür, bademcikler kanamaya başlar.

Termal yanıklar sırasında kanama

Soğuk mevsimde insanlar sıcak içeceklerle ısınmayı severler. Çoğu zaman bu sonuçlardan kaynaklanır - kaynar su mukoza zarını etkiler ve yanık oluşur. Larinks ve farinksin kolayca yakılabilmesi için böyle bir problem hem yetişkinlerde hem de çocuklarda sunulmaktadır.

Özofagus yandığında komplikasyon düşünülür. Hiçbir durumda, bu durumun kötüleşebileceği için yara alkol ile yıkanmamalıdır. Yaralanma küçükse, genellikle kendi kendine geçer, tedavi gerekmez.

Ve acı zamanla azalmazsa, yüzeysel doku ve kas katmanları zaten dokunulabilir, bu ciddi bir komplikasyondur, nitelikli tıbbi yardım almanız gerekir.

Keskin bir cisimle boğazın yaralanması

Bu problem genellikle küçük yaşlarda küçük yaşlarda, ağızlarına herhangi bir nesne çekerken ortaya çıkar. Kolayca incinir, damarlara zarar verir, sonra kanama başlayacaktır.

İlk yardım yöntemi:

 1. Ambulans çağır.
 2. Kişinin tek bir pozisyonda sabitlenmesi için yabancı cisim daha fazla zarar veremez: dokuları yaralayabilir, solunum organlarına girebilir.

Maddeyi kendiniz almaya çalışamazsınız, doktor için beklemek doğru bir karar olacaktır, uzman doğru bir şekilde nesneyi çıkarır, boğazdan kanamayı durdurur ve bazen hastanın hastanede daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

KBB organlarının hastalıkları - kanamanın ana nedeni

Kan, metalik tadı, kötü nefesi olan balgam, bronkopulmoner sistemin, nazofarenksin organlarıyla ilişkili hastalıklarda görülür. Zararsız bir neden - uzun bir kuru öksürüğe bağlı patlayan bir kapiller, kan damarındaki kan burun veya bademciklerde patlar.

Angina sırasında boğazdan kanamanın ana nedeni damarların kırılganlığıdır.

Diğer bir yaygın faktör, aşırı kurutulmuş farinks nedeniyle tükürükteki kandır. Böyle bir semptomla, bir uzmana, patolojiye başlamamaya gerek duymak gerekir. Daha az sıklıkla, boğazdaki kan bir tıbbi tesiste muayene edildiğinde bir yaralanma nedeniyle ortaya çıkar.

Bir hasta boğazda bir büzüştüğü zaman - bir tonsillektomi, boğazdan gelen kan, doğal bir fenomendir çünkü ameliyattan sonra yaralar uzun bir süre iyileşir.

Açık neden ciddi bir burun yaralanmasıdır, bu nedenle nazal sinüslerden nazofarenksin kanı kişinin tükürüğüne girer. Bu durumda, bir travmatoloğun yardımı gereklidir.

Bir semptom olarak boğazdan gelen kan göz ardı edilemez, ancak zamanın önünde endişelenmenin bir anlamı yoktur. İç duyuları dinlemeyi, bir doktora gitmeyi, gerekirse tedavi edilmek üzere muayene edilmeyi değer.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı için etkili kürler

Angina veya akut bademcik iltihabı - öncelikle palatine bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir doğaya sahip olan enflamatuar bir hastalıktır. Gelişiminin temelinde patojenik mikroplar olduğundan, tedavi öncelikle patojenlerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir.

Bademcik iltihabı ile kızarma

Kronik bademcik iltihabı sürekli izleme gerektirir. Ayrıca, sık görülen alevlenmeleri önlemek için böyle bir rahatsızlık periyodik olarak tedavi edilmelidir. Bademcik iltihabı içinde tüylü bademcikler, hem otolarynologistin ofisinde hem de evde yıkanır.