Loading

Pürülan ve lacunar anjin: kuluçka dönemi

Pürülan ve lacunar anjinada kuluçka dönemi nedir, hastalıkların semptomatolojisi nedir? Doğru bir şekilde savaşabilmek için bu iki tür anjin arasında ayrım yapmak önemlidir.

Purulent boğaz ağrısı genel anamnez

Akut bademcik iltihabı - oldukça yaygın enfeksiyonlu hastalık esas olarak stafilokoklar ve streptokoklar neden ve solunum yolu, bademcik ve boğaz etkiler. Mevcut bademcik iltihabından en yaygın olanı pürülan anjina ve lacunardır. Semptomatik, her hastalık kendi yolunda ilerler, ancak herhangi bir anjin tipi inkübasyon süresi 3 ila 5 gündür.

Lacunar veya herhangi bir başka angina türünü pürülandan bağımsız olarak ayırmak için, yalnızca pürülan boğaz ağrısı olan bazı semptomlara dikkat etmeniz gerekir:

 • ateş ve titreme;
 • genişlemiş servikal lenf düğümleri;
 • boyun ve boğazın şişmesi;
 • cilde alerjik reaksiyonlar;
 • öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı;
 • bezler ve dil üzerinde beyaz kaplama;
 • yüksek vücut ısısı.

Bu semptomların en ufak belirtilerinde, acilen anjina tipini belirleyecek ve doğru ve etkili tedaviyi reçete edecek olan otolaringologlara acilen başvurulmalıdır. Ana şey - doktora bir yürüyüş ile gecikme, çünkü anjin ile inkübasyon süresi yaklaşık 7 gün olabilir. Enfeksiyon, son zamana kadar hastalık ile savaşacak olan güçlü bir bağışıklığın varlığında, insanın larenksini hissedemez ve etkileyemez. Bir doktorun tavsiyesine uymazsanız, çocukluktan tanıdık bir çocukluğun sonuçları çok acınabilir: böbrek hastalığı, romatizma, kalp problemleri ve hatta genel kan zehirlenmesi.

Pürülan ve lacunar anjina kuluçka dönemi nedir, hastalıkların semptomatolojisi nedir. Onları irinli tonsillit tedavi borotsya.Narodnaya yöntemini düzeltmek için, boğaz ağrısı, bu iki tür arasında ayırt etmek önemlidir, tabii ki, iyi bilinen ve kanıtlanmış. reçete tedavi kendisi tamamen başarısız bir endişe varsa Ancak, genellikle genel spektrumlu antibiyotik reçete şiddetli hastalık gibi bir audiologist danışmak daha iyidir.

sadece, nazik beslenme boğazdaki ağrı gidermek için yardımcı olur, aynı zamanda enfeksiyon getirmek kvartsevanie, bol ılık içki - zorunlu yatak istirahati, ıslak temizlik odanın sürekli havalandırma, mümkünse: En basit ve güvenilir bir şekilde itibaren biraz daha kolay irinli en samimi tavsiyelerde bademcik Çorbalar ve sulu yulaf lapası dayanmaktadır.

Lacunar angina ve belirtileri

Laküner bademcik iltihabı - stafilokoklar ve streptokoklar - enfeksiyöz maddelere karşılaşılabilir bademcik iltihabı en ciddi türleri, biridir.

Pürülan ve lacunar anjina kuluçka dönemi nedir, hastalıkların semptomatolojisi nedir. Hastalığın komplikasyonları olmadan oluşursa borotsya.Infektsiya ağırlıklı, 10 gün içinde aynı anda ilişkili belirtilerin bir çok neden bademcik ve gırtlak etkiler bunları gidermek için, boğaz ağrısı, bu iki tür arasında ayrım yapmak önemlidir. Kuluçka süresi 3 ila 5 gündür.

Lacunar anjin belirleyebilir bir doktor olabilir, ancak tüm bu belirtiler herhangi bir anjina benzer, bu yüzden bademcik iltihabı türünü izole etmek zordur. Ancak lacunar enfeksiyonu, bu göstergelerle karakterizedir:

 • gıda ve tükürük yutulduğunda boğazda akut ağrı;
 • baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı;
 • genel esenliğin bozulması;
 • vücut ısısı 40 °, ateş, titreme yükselir;
 • lenf düğümleri ve bademciklerin şişkinliği;
 • Bezlerdeki beyaz veya sarı plakların odaklarının görünüşü.

Tıbbi yardımları ihmal etmeyin, çünkü çoğu durumda, anjin, başka bir hastalığın, örneğin, akut orta kulak iltihabının bir belirtisidir. ENT tarafından reçetelenen başlıca ilaçlar, antibiyotiktir, çünkü enfeksiyon vücut üzerinde yeterince hızlı yayılır ve ilerler. Yatak istirahati, bol içecek ve et suyuna dayalı sıcak yiyecekler hastalığın daha hızlı yenilmesine yardımcı olacaktır.

Anjina'nın çeşitli formlarında kuluçka dönemi

Lenfadenoid dokunun akut inflamasyonundan yetişkinler ve çocuklar sigortalanmaz. Hastalık anjina veya akut tonsillit olarak adlandırılır ve enfeksiyöz alerjik bir doğaya sahiptir. Bu nedenle enfekte olabilirler. Ve bu patojenin taşıyıcısı ile temas sırasında meydana gelebilir. Aynı zamanda, enfeksiyon sadece hastalık açıkça kendini gösterdiğinde değil, aynı zamanda inkübasyon süresince ortaya çıkar. Bu dönemin seyrinin özelliklerini bilmek enfeksiyondan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Angina çocuk ile bir kompres nasıl yapılır, makaleden öğrenebilirsiniz.

Süreyi ne etkiler?

Belirgin semptomlar hemen görülmez. İlk olarak, patojen vücuda girer ve aktif olarak çoğalmaya başlar. Bu noktada, bağışıklık sorunla başa çıkabilir ve daha sonra hastalık asla aktif faza giremeyebilir. Fakat eğer vücut istilayı yenemezse ve durum hipotermi, avitaminoz veya diğer olumsuz faktörlerle şiddetlenirse, sıklıkla anjina denilen palatine bademciklerin akut iltihabı başlar.

Kuluçka süresinin süresi ve süresi aşağıdakilere bağlıdır:

 • hastalığın etken maddesi (çoğunlukla β-hemolitik streptokoktur, fakat aynı zamanda boğaz ağrısına, mantarlara, pnömokoklara, E. coli'ye de neden olabilir);
 • organizmanın genel durumu;
 • olumsuz çevresel faktörlerin varlığı;
 • anjin tipi ve hastalığın doğası;
 • vücutta kronik enfeksiyon odaklarının varlığı.

Fotoğrafta - boğaz ağrısı türleri:

Bazı anjina patojenleri vücutta bulunabilir. Bu, kronik sinüzit, bademcik iltihabı, periodontitis, adenoidit gelen hastalar için uygundur. Ortamda bu tür değişiklikler ile soğutma, yüksek nem veya tersine, havanın kuruluğu ve tozlaşması, virüsler veya bakteriler zayıflamış organizmaya saldırmaya başlar.

Makalede, bir anjinada boğazın ısıtılması mümkün olup olmadığı belirtilmektedir.

Akut tonsillitin seyri de kötü alışkanlıklardan, yeme alışkanlıklarından ve kişisel hijyenden etkilenir. Bir insan her gün milyonlarca virüs ve enfeksiyonla karşı karşıyadır. Ancak vücut, ancak vitamin eksikliğinden veya diğer olumsuz faktörlerin kendini göstermesi durumunda uygun bir sığınak olacaktır.

Anjina için inkübasyon süresinin süresi, çocuklarda 12 saat ila 12 gün arasında ve yetişkinlerde 1 ila 2 hafta arasındadır. Bu süre zarfında, mikroorganizmaların hastalığın ilk belirtileri ile belirtildiği gibi yerleşmek için zamanları vardır. Akut bademcik iltihabının sadece aktif fazda bulaşıcı olduğu konusunda bir yanlış anlaşılmaktadır. Enfekte bir kişiden herhangi bir zamanda enfekte olabilirsiniz:

 • kuluçka dönemi boyunca;
 • semptomların ortaya çıkışı döneminde;
 • ilaç sırasında.

Catarrhal formu

İnkübasyon döneminde, hastalar boğazda kuruluktan ve boğulmadan şikayetçiydiler. Hastalık ilerlemeye başlarsa, semptomlar yutkunma hareketleri sırasında acı ile birleştirilir, sıcaklıkta bir artış olur. Yetişkinlerde, hafif olabilir ve küçük çocuklar bu semptomdan büyük ölçüde muzdariptir. Kusmaya bile başlayabilirler.

Hastalık hızlı başlar ve hızlıca biter. Bu tip boğaz ağrısının tüm fazlarının geçmesi için 3-5 gün yeterlidir. Uygun tedavi ile iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Pürülan (foliküler ve lacunary)

Genel olarak "pürülan anjina" terimi akut bademcik iltihabının çeşitli tezahürlerini ifade eder. Bunlar şunları içerir:

Hastalık, bademcikler üzerindeki irin görünümü ile karakterizedir ve genellikle sıcaklıkta önemli bir artışla birlikte sert ilerler.

Bu tip akut tonsillit aniden başlar. Soğuk algınlığı ve yüksek ateş şeklinde bir hastalık var. Çocuklarda 40 º C'ye yükselebilir. Boğazda ağrılar artar, kulağa verebilirler. Genel güçsüzlük, halsizlik, ağrıdan muzdarip hastalar ve uzuvlarda diğer hoş olmayan duyumlar vardır.

Makalede, Fleminalı Solutab'ı anjinle içmenin mümkün olup olmadığı belirtilmiştir.

İlk belirtiler genellikle enfeksiyondan bir gün sonra ortaya çıkar. Güçlü bağışıklık ile, bu süre uzatılabilir. Bir kişi son zamanlarda herhangi bir ciddi hastalık geçirmişse, bu durumda bel ağrısı ve bel ağrısı gibi zehirlenme belirtileri ortaya çıkmayabilir. Bu durumda, farinksdeki değişiklikler belirginleşir.

Foliküler anjinada, yutaklığın kızarmasına ve şişmesine ek olarak, doku yapılarında değişiklikler gözlenir. Bezlerdeki beyaz noktalar çok fark edilir hale gelir. Bunlar takviyeli foliküllerdir. Bu semptom, foliküler boğaz ağrısı tanısında esastır.

Fotoğrafta - pürülan anjina:

Kuluçka dönemi boyunca anjinanın lacunar şekli ilk olarak bademciklerin lakunalarındaki bir baskın ile ortaya çıkar. Çene bölgesindeki lenf düğümleri artmakta ve ağrılı hale gelmektedir. Kuluçka döneminin sona ermesinden sonra, bademcikler üzerindeki irin iyi işaretlenir ve hastalık akut hale gelir.

Anginada Amoksisilin dozu, maddede belirtilen norm olacaktır.

Purulent boğaz ağrısı çok bulaşıcıdır. Hastalığın etken maddesinin evinde bir taşıyıcı belirirse, ailenin tüm üyeleri hasta olabilir. Zamanında tanı ve tedavi masif enfeksiyonları önlemeye yardımcı olacaktır.

Herpetik (uçuk)

Bu hastalığın gelişimi virüs Coxsackie'yi etkiler. Herpes boğaz ağrısı inkübasyon süresi 2 haftaya kadar sürebilir. Genellikle virüs kendini daha hızlı gösterebilir. Çoğu durumda, 3-6 gün sürer. Bağlantı altında, herpes boğazının bir çocukta nasıl tedavi edildiğini okuyun.

Fotoğrafta - herpes boğaz ağrısı

Bu süre zarfında bademciklere, farinksin arka duvarına ve yumuşak damağa yerleşir. Kuluçka döneminin sonunda, bu organlarda seröz içerikli spesifik kesecikler görülür. Bu süre zarfında hastalığın seyri bir bakteriyel enfeksiyonla komplike olursa, o zaman pürülan bir baskın ortaya çıkabilir.

Angina streptocid tozu ile nasıl kullanılır, makaleden öğrenebilirsiniz.

Hastalık, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır ve çok bulaşıcıdır. Daha sık çocuklar bundan muzdarip. Genellikle, 3 yaşın altındaki çocuklarda herpetik anjin teşhisi konur.

monositik

Bu hastalık 12 ila 30 yaşlarında daha genç insanları etkilemektedir. Hastalar boğaz ağrısı, ani titreme ve ateş 40 º C şikayet ediyor. Kuluçka döneminden sonra ve bazen çok daha sonra, akut seyrinde, servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde bir artış var.

Resimde - monositik boğaz ağrısı belirtileri

Hastalığın tezahürünün başlangıcında, kataral veya foliküler anjina semptomlarına benzer, ancak yakında noktalı veya filiz sarı-gri plaklar vardır. Oldukça uzun bir zaman sürüyorlar. Şişlik, kuluçka döneminin bitiminden 2-3 hafta sonra ve hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra kaybolur.

Kanlı boğaz ağrısı tedavisi nasıldır, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Phlegmonous (lingual tonsil)

Hastalık her zaman yüksek ateş ile karakterizedir. Diğer anjina tiplerinden daha az görülür. Hastalar boğazda ağrı şikayeti, lingual tonsil şişmesi ve şişmesi var. Sarımsı bir plak ortaya çıkarsa, anjinalı lacunar ile karıştırılabilir.

Hastalığın ilk belirtisi, dilin kökündeki kızarıklıktır. Daha sonra inflamatuar süreç diğer organlara geçer. Bu anjina inkübasyon süresi kısa ve 12 saat ila 1-2 gün arasında değişmektedir.

Bir anjinada sigara içilebilmesinin mümkün olup olmadığı, madde ya da makale üzerinden okunup anlaşılmadığı açıktır.

Çocukların ve yetişkinlerin zamanlaması arasındaki fark

Angina'nın kuluçka dönemi, vücudun bağışıklık sistemine bağlıdır. Çocuklarda henüz tam olarak oluşmamıştır. Virüsler ve bakteriler, hastalığın gelişimi için gerekli olan kolonileri oluşturmak için birkaç saatliğine yeterlidir.

Yetişkinlerin organizması aktif olarak akut bademcik iltihabının etkenleriyle mücadele eder. Onlar için inkübasyon süresi, kural olarak, 12 saatten az değildir. Çoğu zaman 1 ila 2 günlük bir dönemdir. Güçlü bağışıklığı olan insanlarda artar.

Strep boğazının hangi belirtileri olabilir, makaleden öğrenebilirsiniz.

Kuluçka dönemi boyunca hemen hemen hiç semptom mevcut değildir. Ama insan enfeksiyon kaynağıdır. Hastalığın havadaki damlacıklar tarafından aktarıldığını düşünüyorsanız, bununla mücadele etmenin tek etkili yolu önlemektir. Doğru beslenme, egzersiz ve temel hijyen kurallarına bağlılık, vücudu güçlendirmeye yardımcı olur ve anjinine neden olan mikroorganizmalara direnme gücünü sağlar.

Boğaz ağrısı inkübasyon süresi ne kadar sürer?

Birçoğu anjinin uzun inkübasyon periyodunun derecesi ile ilgilidir. Bu tehlikeli hastalık genellikle tamamen farklı nedenlerle gelişir. Bir dizi başka hastalığın veya bağımsız bir hastalığın bir sonucu olabilir ve diğer hastalıklarda ayrı bir komorbid hastalık olarak hareket edebilir.

Bu nedenle anjina ve özellikle de kuluçka döneminin periyodu kadar herşeyi bilmek, enfeksiyona kadar geçen sürede tedaviye başlayabilmek ve hatta enfeksiyonu önlemek için bulaşıcı olduğu dönemi bilmek çok önemlidir.

Genel olarak angina hakkında

İnkübasyon periyodunu tam olarak cevaplayabilmek için öncelikle anjina kavramını hatırlamamız gerekiyor.

Yani, angina bademcik, lenf nodları ve boğazın streptokokal bakteriler nedeniyle iltihaplandığı bir boğaz enfeksiyonu olarak adlandırılır. Özünde, anjin akut bademcik iltihabıdır, doktorların genellikle koyduğu bu tanıdır.

Çoğu zaman bu hastalık, yılın herhangi bir zamanında gelişmesine rağmen, sonbaharda veya kış aylarında ortaya çıkar. Çocuklarda ve ergenlerde bu hastalığa daha yatkındır, ancak sıklıkla erişkinlerde görülür.

Angina'nın sadece streptokoklardan dolayı değil, aynı zamanda birçok virüsün girmesi, boğaz ve bezlerdeki mantar veya mikropların çoğalması nedeniyle de gelişebileceği unutulmamalıdır.

En yaygın anjina türleri arasında:

 • mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • fibrinli;
 • apse.
 1. Catarrhal, genellikle hipotermiden gelişen çok yüksek bulaşıcılıkla karakterizedir. Bununla birlikte, sıcaklık genellikle 40 ° C'ye ulaşır, güçlü bir ürperti olur, gırtlak, boğaz ağrır, boyundaki lenf düğümleri büyür, vb.
 2. Laküner. Hastalığın bu formu genellikle sadece beş gün sürer. Katarrede olduğu gibi sıcaklık 40 ° C'ye ulaşabilir. Yutulduğunda artan lenf düğümleri ve ağrıları - zorunlu arkadaşları. Bademcikler üzerinde görünen açık sarı kaplama ile belirlenir.
 3. Foliküler boğaz ağrısı genellikle sadece 4 gün içinde iyileşir. Bu, biraz daha kolay akan daha hafif bir lacunar anjinidir.
 4. Fibrinous - Bu hastalık karakteristik bir özellik ile karakterize edilir, beyazımsı-sarı bir kaplama ile görünür. Bıldırcınları tamamen kaplayabilir ve hatta bunların ötesine yayılabilir. Bir lacunar komplikasyonu olabilir veya inkübasyon periyodunun bitiminden hemen sonra kendini gösterir. İkinci durumda, ateşin eşlik ettiği, daha güçlü bir genel zehirlenmenin bazen beyin hasarının belirtileri olduğu için daha tehlikelidir.
 5. Phlegmonous formun genellikle farklı bir adı vardır - peri-indelic apse. Bu hastalığın diğer tiplerinin ciddi bir sonucudur. Belirtilen semptomlara ve 40 ° C'ye kadar olan sıcaklıklarda, ağız açılmasının karmaşıklığı, bademciklerin şişmesi, kızarıklık ve yumuşak damak şişmesi, submandibular lenf nodlarına dokunmaktan ciddi ağrı, vb.

Bu listede onların tükenmesi çok uzak. Pürülan anjina kavramından bahsedilmelidir. Tıpta böyle bir şey yoktur, ama genellikle insanlar tarafından kullanılır. Pürülan altında iki tür boğaz ağrısı: foliküler ve lacunar, ve, eğer, ortaya çıkarsa, kusurlu.

Kuluçka dönemi hakkında

Angina inkübasyon periyodu kavramı, vücudun bir virüs veya başka bir hastalık kaynağıyla enfeksiyonu ve ilk semptomlarının ortaya çıkışı arasındaki süreyi içerir. Bu nedenle anjinin inkübasyon süresi, patojenin kendisine ve enfekte organizmanın bireysel özelliklerine bağlı olarak ortalama 2-5 gündür.

Sürenin daha uzun süre dayanabileceği zamanlar vardır. Bu hastalığın çoğu türü bulaşıcı olduğundan ve bazıları artan bulaşıcılığa sahip olduğundan, hastalarla temas ettikten sonra bu hastalığı geliştirmemek için önleyici tedbirler almak istenebilir. Yani, bakteri veya diğer patojenleri geliştirmeyin. Tabii ki, bu her zaman mümkün değildir. Bağışıklığı güçlendirmek, daha fazla vitamin tüketmek, iyi beslenmek ve yeterince dinlenmek, belki de bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar almak gerekir.

Genellikle angina inkübasyon döneminde, hasta burun akıntısı, bazen boğaz veya öksürük vardır. Farklı nitelikteki başka hastalıklar da olabilir.

Hastalığın bulaşma yönünü daha ayrıntılı düşünmek gerekir. Böylece, hasta ile temas yoluyla ve aynı zamanda boğaz veya burundan sıvılarla temas sırasında enfekte olmak mümkündür. Bakteriyel anjina olması durumunda hastanın bulaşıcılık süresi iki haftaya ulaşır. Diğer bazı patojenler, inkübasyon süresinin bitiminden üç haftaya kadar enfeksiyöz kalır.

Antibiyotikler aracılığıyla hastanın bulaşıcı kaldığı süreyi önemli ölçüde azaltmak mümkündür. Onların doğru alımı, infekte olanların enfekte olma olasılığını 48 saatten sonra ve bazı durumlarda ilgili ilaçları almanın başladığı andan itibaren 24 saat sonra bile sağlayacaktır.

Anjinin ana belirtileri

Sıklıkla anjinin tedavisi problemleri, hemen teşhis edilmemesi nedeniyle ortaya çıkar. İnkübasyon süresinin sonuna kadar tanı zamanı ve doğru tedavinin başlangıcından çok zaman geçmektedir. Bu sadece tedavi sürecini karmaşıklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda diğer organları da etkileyen bir takım komplikasyonlara yol açabilir.

Bu yüzden hastalığın ana semptomlarını bilmelisin. Bunlar özellikle şunları içerir:

 • Başlangıçta vücutta genel halsizlik ve ağrı vardır, titreme ve ateşte atar;
 • Boğazda acı verici duygular var: hafif rahatsızlıktan şiddetli acıya ve terlemeye;
 • yutma sırasında zorluklar ve acı vardır;
 • sıcaklık acele eder. Daha sık keskin, ama aynı zamanda kademeli bir artış var. Genellikle 38-40 ° C'lik çok yüksek bir değere ulaşır;
 • bademcikler boyutta artar;
 • dokunduğunda lenf düğümleri büyür ve incinir;
 • Boğaz parlak kırmızı tonları alır, ancak beyaz lekeleri vardır;
 • bazen larinkste veya gökyüzünde koyu kırmızı renk lekeleri vardır;
 • bademcikler oluşur ve genellikle pürülan oluşumlar büyür;
 • Boğaz ve bademcikler üzerinde baskınlar var;
 • kafa çok ağrılı;
 • karnında ağrı var;
 • genel rahatsızlık hissi, artan sinirlilik veya ilgisizlik;
 • zayıflama veya iştahsızlık;
 • mide bulantısı görünümü;
 • kronik yorgunluk, bazen uyuşukluk;
 • şiddetli terleme;
 • Vücudun tüm bölgelerinde cilt üzerinde döküntü görünümü. Boyundaki en güçlü kıl döküntüleri denir.

Tüm bu semptomların her bir vakada ortaya çıkmadığı anlaşılmalıdır. Bazıları sadece belirli tiplerde anjinalarla ortaya çıkar. Diğerleri, hastanın organizmanın yaşına ve özelliklerine bağlı olarak farklı kombinasyonlarda ve değişken güçte kendini gösterir.

Bu konuda doğru bir teşhis sadece bir doktor tarafından yapılabilir. Bazen, anjinin spesifik tipini belirlemek için, denetlemek yeterli değildir, sadece laboratuarda gerçekleştirilen bir dizi test yapılmalıdır.

Bu nedenle, hastalığın ilk belirtilerini belirlerken tıbbi yardım almak çok önemlidir. Angina'nın kalp gibi hayati organlar da dahil olmak üzere birçok komplikasyon yaratabildiği unutulmamalıdır.

Sadece bir doktor doğru tedavi tipini belirleyebilir ve uygun ilaç ve dozları reçete edebilir.

Yani eğer kuluçka aşaması çoktan geçmiş olsaydınız ve siz veya çevrenizdeki bir kişi hastalanırsa, kendi kendine ilaç vermek yerine doktora gitmeniz gerekir. Adil olmak gerekirse, birtakım geleneksel tedavi yöntemlerinin hastalıkla daha hızlı başa çıkmaya yardımcı olduğu ve doktorun bunları belirli ilaçlar ile birlikte reçete edebileceği not edilmelidir.

Lacunar angina kuluçka dönemi

Lenfadenoid dokunun akut inflamasyonundan yetişkinler ve çocuklar sigortalanmaz. Hastalık anjina veya akut tonsillit olarak adlandırılır ve enfeksiyöz alerjik bir doğaya sahiptir. Bu nedenle enfekte olabilirler. Ve bu patojenin taşıyıcısı ile temas sırasında meydana gelebilir. Aynı zamanda, enfeksiyon sadece hastalık açıkça kendini gösterdiğinde değil, aynı zamanda inkübasyon süresince ortaya çıkar. Bu dönemin seyrinin özelliklerini bilmek enfeksiyondan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Angina çocuk ile bir kompres nasıl yapılır, makaleden öğrenebilirsiniz.

Süreyi ne etkiler?

Belirgin semptomlar hemen görülmez. İlk olarak, patojen vücuda girer ve aktif olarak çoğalmaya başlar. Bu noktada, bağışıklık sorunla başa çıkabilir ve daha sonra hastalık asla aktif faza giremeyebilir. Fakat eğer vücut istilayı yenemezse ve durum hipotermi, avitaminoz veya diğer olumsuz faktörlerle şiddetlenirse, sıklıkla anjina denilen palatine bademciklerin akut iltihabı başlar.

Makale anginada Azitromisin inceliyor.

Kuluçka süresinin süresi ve süresi aşağıdakilere bağlıdır:

hastalığın etken maddesi (çoğunlukla β-hemolitik streptokoktur, fakat aynı zamanda boğaz ağrısına, mantarlara, pnömokoklara, E. coli'ye de neden olabilir); organizmanın genel durumu; olumsuz çevresel faktörlerin varlığı; anjin tipi ve hastalığın doğası; vücutta kronik enfeksiyon odaklarının varlığı.

Fotoğrafta - boğaz ağrısı türleri:

Bazı anjina patojenleri vücutta bulunabilir. Bu, kronik sinüzit, bademcik iltihabı, periodontitis, adenoidit gelen hastalar için uygundur. Ortamda bu tür değişiklikler ile soğutma, yüksek nem veya tersine, havanın kuruluğu ve tozlaşması, virüsler veya bakteriler zayıflamış organizmaya saldırmaya başlar.

Makalede, bir anjinada boğazın ısıtılması mümkün olup olmadığı belirtilmektedir.

Akut tonsillitin seyri de kötü alışkanlıklardan, yeme alışkanlıklarından ve kişisel hijyenden etkilenir. Bir insan her gün milyonlarca virüs ve enfeksiyonla karşı karşıyadır. Ancak vücut, ancak vitamin eksikliğinden veya diğer olumsuz faktörlerin kendini göstermesi durumunda uygun bir sığınak olacaktır.

Anjina için inkübasyon süresinin süresi, çocuklarda 12 saat ila 12 gün arasında ve yetişkinlerde 1 ila 2 hafta arasındadır. Bu süre zarfında, mikroorganizmaların hastalığın ilk belirtileri ile belirtildiği gibi yerleşmek için zamanları vardır. Akut bademcik iltihabının sadece aktif fazda bulaşıcı olduğu konusunda bir yanlış anlaşılmaktadır. Enfekte bir kişiden herhangi bir zamanda enfekte olabilirsiniz:

kuluçka dönemi boyunca; semptomların ortaya çıkışı döneminde; ilaç sırasında.

Catarrhal formu

İnkübasyon döneminde, hastalar boğazda kuruluktan ve boğulmadan şikayetçiydiler. Hastalık ilerlemeye başlarsa, semptomlar yutkunma hareketleri sırasında acı ile birleştirilir, sıcaklıkta bir artış olur. Yetişkinlerde, hafif olabilir ve küçük çocuklar bu semptomdan büyük ölçüde muzdariptir. Kusmaya bile başlayabilirler.

Hastalık hızlı başlar ve hızlıca biter. Bu tip boğaz ağrısının tüm fazlarının geçmesi için 3-5 gün yeterlidir. Uygun tedavi ile iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Makale, anginada furacilinin gözden geçirmelerini içermektedir.

Pürülan (foliküler ve lacunary)

Genel olarak "pürülan anjina" terimi akut bademcik iltihabının çeşitli tezahürlerini ifade eder. Bunlar şunları içerir:

Hastalık, bademcikler üzerindeki irin görünümü ile karakterizedir ve genellikle sıcaklıkta önemli bir artışla birlikte sert ilerler.

Bu tip akut tonsillit aniden başlar. Soğuk algınlığı ve yüksek ateş şeklinde bir hastalık var. Çocuklarda 40ºC'ye kadar çıkabilir. Boğazda ağrılar artar, kulağa da verebilirler. Genel güçsüzlük, halsizlik, ağrıdan muzdarip hastalar ve uzuvlarda diğer hoş olmayan duyumlar vardır.

Makalede, Fleminalı Solutab'ı anjinle içmenin mümkün olup olmadığı belirtilmiştir.

İlk belirtiler genellikle enfeksiyondan bir gün sonra ortaya çıkar. Güçlü bağışıklık ile, bu süre uzatılabilir. Bir kişi son zamanlarda herhangi bir ciddi hastalık geçirmişse, bu durumda bel ağrısı ve bel ağrısı gibi zehirlenme belirtileri ortaya çıkmayabilir. Bu durumda, farinksdeki değişiklikler belirginleşir.

Foliküler anjinada, yutaklığın kızarmasına ve şişmesine ek olarak, doku yapılarında değişiklikler gözlenir. Bademciklerde, beyaz noktalar açıkça görülebilir hale gelir. Bunlar takviyeli foliküllerdir. Bu semptom, foliküler boğaz ağrısı tanısında esastır.

Fotoğrafta - pürülan anjina:

Kuluçka dönemi boyunca anjinanın lacunar şekli ilk olarak bademciklerin lakunalarındaki bir baskın ile ortaya çıkar. Çene bölgesindeki lenf düğümleri artmakta ve ağrılı hale gelmektedir. Kuluçka döneminin sona ermesinden sonra, bademcikler üzerindeki irin iyi işaretlenir ve hastalık akut hale gelir.

Anginada Amoksisilin dozu, maddede belirtilen norm olacaktır.

Purulent boğaz ağrısı çok bulaşıcıdır. Hastalığın etken maddesinin evinde bir taşıyıcı belirirse, ailenin tüm üyeleri hasta olabilir. Zamanında tanı ve tedavi masif enfeksiyonları önlemeye yardımcı olacaktır.

Herpetik (uçuk)

Bu hastalığın gelişimi virüs Coxsackie'yi etkiler. Herpes boğaz ağrısı inkübasyon süresi 2 haftaya kadar sürebilir. Genellikle virüs kendini daha hızlı gösterebilir. Çoğu durumda, 3-6 gün sürer.

Fotoğrafta - herpes boğaz ağrısı

Bu süre zarfında bademciklere, farinksin arka duvarına ve yumuşak damağa yerleşir. Kuluçka döneminin sonunda, bu organlarda seröz içerikli spesifik kesecikler görülür. Bu süre zarfında hastalığın seyri bir bakteriyel enfeksiyonla komplike olursa, o zaman pürülan bir baskın ortaya çıkabilir.

Angina streptocid tozu ile nasıl kullanılır, makaleden öğrenebilirsiniz.

Hastalık, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır ve çok bulaşıcıdır. Daha sık çocuklar bundan muzdarip. Genellikle, 3 yaşın altındaki çocuklarda herpetik anjin teşhisi konur.

monositik

Bu hastalık 12 ila 30 yaşlarında daha genç insanları etkilemektedir. Hastalar boğaz ağrısı, ani titreme ve ateş 40ºC'ye kadar şikâyet ederler. Kuluçka döneminden sonra ve bazen çok daha sonra akut seyrinde, servikal ve submandibuler lenf nodlarında bir artış olur.

Resimde - monositik boğaz ağrısı belirtileri

Hastalığın tezahürünün başlangıcında, kataral veya foliküler anjina semptomlarına benzer, ancak yakında noktalı veya filiz sarı-gri plaklar vardır. Oldukça uzun bir zaman sürüyorlar. Şişlik, kuluçka döneminin bitiminden 2-3 hafta sonra ve hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra kaybolur.

Kanlı boğaz ağrısı tedavisi nasıldır, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Phlegmonous (lingual tonsil)

Hastalık her zaman yüksek ateş ile karakterizedir. Diğer anjina tiplerinden daha az görülür. Hastalar boğazda ağrı şikayeti, lingual tonsil şişmesi ve şişmesi var. Sarımsı bir plak ortaya çıkarsa, anjinalı lacunar ile karıştırılabilir.

Hastalığın ilk belirtisi, dilin kökündeki kızarıklıktır. Daha sonra inflamatuar süreç diğer organlara geçer. Bu anjina inkübasyon süresi kısa ve 12 saat ila 1-2 gün arasında değişmektedir.

Bir anjinada sigara içilebilmesinin mümkün olup olmadığı, madde ya da makale üzerinden okunup anlaşılmadığı açıktır.

Çocukların ve yetişkinlerin zamanlaması arasındaki fark

Angina'nın kuluçka dönemi, vücudun bağışıklık sistemine bağlıdır. Çocuklarda henüz tam olarak oluşmamıştır. Virüsler ve bakteriler, hastalığın gelişimi için gerekli olan kolonileri oluşturmak için birkaç saatliğine yeterlidir.

Yetişkinlerin organizması aktif olarak akut bademcik iltihabının etkenleriyle mücadele eder. Onlar için inkübasyon süresi, kural olarak, 12 saatten az değildir. Çoğu zaman 1 ila 2 günlük bir dönemdir. Güçlü bağışıklığı olan insanlarda artar.

Strep boğazının hangi belirtileri olabilir, makaleden öğrenebilirsiniz.

Kuluçka dönemi boyunca hemen hemen hiç semptom mevcut değildir. Ama insan enfeksiyon kaynağıdır. Hastalığın havadaki damlacıklar tarafından aktarıldığını düşünüyorsanız, bununla mücadele etmenin tek etkili yolu önlemektir. Doğru beslenme, egzersiz ve temel hijyen kurallarına bağlılık, vücudu güçlendirmeye yardımcı olur ve anjinine neden olan mikroorganizmalara direnme gücünü sağlar.

Pürülan boğaz ağrısının genel anamnezi Lacunary tonsillit ve semptomları

Pürülan ve lacunar anjinada kuluçka dönemi nedir, hastalıkların semptomatolojisi nedir? Doğru bir şekilde savaşabilmek için bu iki tür anjin arasında ayrım yapmak önemlidir.

Purulent boğaz ağrısı genel anamnez

Akut bademcik iltihabı - oldukça yaygın enfeksiyonlu hastalık esas olarak stafilokoklar ve streptokoklar neden ve solunum yolu, bademcik ve boğaz etkiler. Mevcut bademcik iltihabından en yaygın olanı pürülan anjina ve lacunardır. Semptomatik, her hastalık kendi yolunda ilerler, ancak herhangi bir anjin tipi inkübasyon süresi 3 ila 5 gündür.

Lacunar veya herhangi bir başka angina türünü pürülandan bağımsız olarak ayırmak için, yalnızca pürülan boğaz ağrısı olan bazı semptomlara dikkat etmeniz gerekir:

ateş ve titreme; genişlemiş servikal lenf düğümleri; boyun ve boğazın şişmesi; cilde alerjik reaksiyonlar; öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı; bezler ve dil üzerinde beyaz kaplama; yüksek vücut ısısı.

Bu semptomların en ufak belirtilerinde, acilen anjina tipini belirleyecek ve doğru ve etkili tedaviyi reçete edecek olan otolaringologlara acilen başvurulmalıdır. Ana şey - doktora bir yürüyüş ile gecikme, çünkü anjin ile inkübasyon süresi yaklaşık 7 gün olabilir. Enfeksiyon, son zamana kadar hastalık ile savaşacak olan güçlü bir bağışıklığın varlığında, insanın larenksini hissedemez ve etkileyemez. Bir doktorun tavsiyesine uymazsanız, çocukluktan tanıdık bir çocukluğun sonuçları çok acınabilir: böbrek hastalığı, romatizma, kalp problemleri ve hatta genel kan zehirlenmesi.

Pürülan ve lacunar anjina kuluçka dönemi nedir, hastalıkların semptomatolojisi nedir. Onları irinli tonsillit tedavi borotsya.Narodnaya yöntemini düzeltmek için, boğaz ağrısı, bu iki tür arasında ayırt etmek önemlidir, tabii ki, iyi bilinen ve kanıtlanmış. reçete tedavi kendisi tamamen başarısız bir endişe varsa Ancak, genellikle genel spektrumlu antibiyotik reçete şiddetli hastalık gibi bir audiologist danışmak daha iyidir.

sadece, nazik beslenme boğazdaki ağrı gidermek için yardımcı olur, aynı zamanda enfeksiyon getirmek kvartsevanie, bol ılık içki - zorunlu yatak istirahati, ıslak temizlik odanın sürekli havalandırma, mümkünse: En basit ve güvenilir bir şekilde itibaren biraz daha kolay irinli en samimi tavsiyelerde bademcik Çorbalar ve sulu yulaf lapası dayanmaktadır.

İçeriğe geri dön

Lacunar angina ve belirtileri

Laküner bademcik iltihabı - stafilokoklar ve streptokoklar - enfeksiyöz maddelere karşılaşılabilir bademcik iltihabı en ciddi türleri, biridir.

Pürülan ve lacunar anjina kuluçka dönemi nedir, hastalıkların semptomatolojisi nedir. Hastalığın komplikasyonları olmadan oluşursa borotsya.Infektsiya ağırlıklı, 10 gün içinde aynı anda ilişkili belirtilerin bir çok neden bademcik ve gırtlak etkiler bunları gidermek için, boğaz ağrısı, bu iki tür arasında ayrım yapmak önemlidir. Kuluçka süresi 3 ila 5 gündür.

Lacunar anjin belirleyebilir bir doktor olabilir, ancak tüm bu belirtiler herhangi bir anjina benzer, bu yüzden bademcik iltihabı türünü izole etmek zordur. Ancak lacunar enfeksiyonu, bu göstergelerle karakterizedir:

gıda ve tükürük yutulduğunda boğazda akut ağrı; baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı; genel esenliğin bozulması; vücut ısısı 40 °, ateş, titreme yükselir; lenf düğümleri ve bademciklerin şişkinliği; Bezlerdeki beyaz veya sarı plakların odaklarının görünüşü.

Tıbbi yardımları ihmal etmeyin, çünkü çoğu durumda, anjin, başka bir hastalığın, örneğin, akut orta kulak iltihabının bir belirtisidir. ENT tarafından reçetelenen başlıca ilaçlar, antibiyotiktir, çünkü enfeksiyon vücut üzerinde yeterince hızlı yayılır ve ilerler. Yatak istirahati, bol içecek ve et suyuna dayalı sıcak yiyecekler hastalığın daha hızlı yenilmesine yardımcı olacaktır.

Akut tonsillit için kuluçka döneminin süresinin açıklığa kavuşturulmasından önce, ne anlama geldiğini anlamak gerekir. Angina, bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu bir hastalıktır. Bu enfeksiyöz alerjik bir doğaya sahiptir, yani bulaşıcıdır. Bir anjinin inkübasyon periyodu, patojenin yutulması ile hastalığın ilk semptomlarının başlangıcı arasındaki zamandır.

Angina sadece bakterilerden değil aynı zamanda virüs tarafından da kaynaklanır. Enfeksiyon hasta bir kişi ile doğrudan temas sırasında ortaya çıkar, genellikle hipotermi nedeniyle ortaya çıkar. Akut tonsillitin vücut için ciddi sonuçları vardır. Gelişiminin tüm faktörlerini biliyorsanız, hastalığın etkili tedavisi mümkündür.

Süreyi etkileyen faktörler nelerdir?

Mikrobiyal madde vücuda girdiğinde, çocuğun bademcik iltihabı varlığına dair hiçbir işareti yoktur. Hastanın enfeksiyonu gizlice ortaya çıkar. Angina viral ve bakteriyeldir.

İlk durumda, hastalık ciddi sonuçları ve komplikasyonları olmadan hızlı bir şekilde geçmektedir, sıklıkla kendi kendine geçmektedir (bağışıklık virüsle savaşabiliyorsa). Bakteriyel hastalık şiddetli bir seyir ile karakterizedir. Tonsillit uzun süre devam eder, kalp veya böbrek ile ilgili komplikasyonlar mümkündür.

Her iki durumda da, canlı bir klinik tablo hemen görünmez. İlk olarak, patojenik mikroorganizma aktif bir şekilde çoğalmaya başlayan, sağlıklı bir kişinin vücuduna nüfuz eder. Zaten enfekte olmuş bir kişinin bağışıklık sistemi istila mikroorganizmasıyla savaşmaya başlar, hastayı korur.

Zayıf bir bağışıklık sistemi istilayı ortadan kaldıramaz ve problem aktif faza geçer. Hastalığın gelişimi, olumsuz faktörler tarafından şiddetlenir. Örneğin, hipotermi, vücutta vitamin eksikliği, aktif ve pasif içiciler, stresli durumlar, alkol kullanımı, uçuk enfeksiyonları ve diğerleri. Enfeksiyon anı ile hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkışı arasındaki zaman aralığının uzunluğu, özellikle aşağıdaki gibi bir dizi faktöre bağlıdır:

patojen tipi; enfeksiyon sırasında hastanın durumu; inflamasyon nedenleri; hastalığın şekli.

Vücudun içindeki patojenik mikroorganizmalar, virüsün (bakteri) anormal gelişimini provoke eden mide içine girmeden önce hastanın pozisyonunu şiddetlendirir. Ayrıca yeni işaretlerin ortaya çıkışını kışkırtarak aktif hale gelirler. Kuluçka süresi ne kadar sürer? Çocuğun süresi 12 saat-12 gündür, yetişkinlerde bu süre zarfı süresi 1-14 gündür.

Hastalık bulaşıcı hale geldiğinde

Anjina'nın sadece semptomların başlangıcından sonra iletildiği görüşü hatalıdır. İnkübasyon döneminde anjina mı? Akut tonsillit bulaşıcıdır. Hastalık, bir hasta kişiden, inkübe edilen bakterilerin ilk günü kadar erken alınabilir.

Önemli! Bir çocuğun hasta bir arkadaşı ziyaret etmesine izin vermeyin. Gerekirse, çamaşır sabunuyla burun altına bir maske takın ve sürün.

Enfeksiyöz anjina, semptomların başlangıcı ve aynı zamanda konservatif tedavi sırasında bulaşır. Tedavi ne kadar etkili olursa olsun, hastalık tamamen başarısız olana kadar patojen mikroorganizmalar bulaşır. Tedavinin üçüncü gününde, hastanın durumu iyileşir, sıcaklık düşer, ancak bu virüsün geri çekildiği anlamına gelmez. Doktor, sağlığı teşhis edene kadar bir kişi distribütördür.

Hastalığın pürülan formunun kuluçka dönemi

Purulent boğaz ağrısı genel bir terimdir. Bu form, hastalığın foliküler ve laküner tipini içerir. Angina pürülanın kuluçka dönemi, kurbanın bağışıklığına bağlıdır. Hastanın bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, bu süre uzar.

Pürülan tonsillit yeterince hızlı gelişir. Hastalığın ilk semptomları, patojenin vücuda girmesinden beş ila yedi gün sonra ortaya çıkar. Lacunar tipi anjina, bazı komplikasyonlarla ortaya çıkar. Çok aniden başlar, enfekte kişinin sağlıklı bir kişiyle temas kurmasından birkaç saat sonra vücut ısısı keskin bir şekilde yükselir. Yayılımın çok küçük olduğu aralık, iki saat içinde virüsün büyük boyutlara çarpma ve ilk semptomlara neden olacak zamanı olacaktır. Güçlü bağışıklığı olan hastalarda, hastalık belirtileri bir gün sonra ortaya çıkabilir.

Foliküler anjin: Kuluçka süresi ne kadar sürer? Bu dönemin bu patoloji formu ile süresi lacunar formundaki ile aynıdır. Titreme, hipertermi ve boğaz şişmesi şeklinde bir hastalık var. Daha sonra boğazda ağrı kulakta verilir. Hasta yorgun hisseder, kırılmış, vücutta bir ağrı vardır. Farinkste değişiklikler açıkça telaffuz edilir, bademcikler üzerinde püstüller görülür.

Herpetik formun ilk belirtileri

Farklı kaynaklar, boğazdaki kuluçka döneminin iki haftaya kadar sürdüğünü göstermektedir. Bu doğru bilgi, ancak bazen Coxsackie virüsü vücudu daha hızlı etkiler, bu nedenle hastalığın ilk belirtileri de daha hızlı görünür.

Anjinin herpetik şekli, virüse doku girdiğinde, ilk belirtilerin 3-14 gün içinde ortaya çıkması ile karakterizedir. ICD 10'da, bu tip akut tonsillit B08.5 koduna sahiptir.

Bu dönemde, herpes virüsünün bademciklere, arka duvara ve yumuşak damağa yerleşme zamanı vardır. Kuluçka döneminin bitiminden sonra hastalık, seröz içeriklerle dolu olan bu yerlerde küçük kabarcıklar halinde ortaya çıkmaya başlar. Ayrıca, bu zamanda, anjin, hastanın ağzından kaynaklanan hoş olmayan kokular nedeniyle saptanan bir pürülan plağın görünümü ile karakterize edilir.

Phlegmonous tip: bulaşıcılık döneminin süresi

Çocuklarda ve yetişkinlerde flegmonöz formun akut bakteriyel enfeksiyonu nadirdir. Bu hastalık ile kurban, boğazı kızardı, dilin şişmesi ve bademcik iltihabı.

Frigmonil bademcik iltihaplanma süresi 12 saatten 2 güne kadardır. Ayrıca, bu tip bir hastalığa, faringeal bademciklerin iltihabı ile karakterize olan okülomindalik apse veya akut paratonsillit denir.

Çocuklarda akut tonsillitin özellikleri

Çocuklarda anjina inkübasyon süresi çocuğun bağışıklık sistemine bağlıdır. Bebeklerde iyi oluşmadığı için hastalığın belirtileri daha erken ortaya çıkar. Bu hastalıktan muzdarip hastalar arasında en çok etkilenen çocuklar 3-16 yaşları arasındadır. Patojenik mikroorganizmalar vücudu yakalamak ve sağlıklı dokulara saldırmaya başlamak için iki saat yeterlidir.

Hastalık aktif olarak gelişmeye başladığında söylemek zor. Her şey çocuğa bağlı. Genellikle çocuklarda kuluçka döneminin süresi iki güne kadardır, bir yetişkinde, aynı mikroorganizmaya girerse, 2 haftaya kadar sürer.

Bir boğazdan boğaz ağrısı tanımak basittir. İlk işaret bir boğaz ağrısı, sonra vücut ısısı yükselir, çocuk halsiz hale gelir, sürekli uyumaya eğilimlidir. Dr. Komarovsky programda ne tür bir hastalık olduğunu detaylı olarak anlatıyor. Termometre üzerindeki göstergeler 39 dereceden fazlaysa belki de bulantı veya kusma görünümü.

Lacunar angina kuluçka dönemi

Anjina'nın çeşitli formlarında kuluçka dönemi

Lenfadenoid dokunun akut inflamasyonundan yetişkinler ve çocuklar sigortalanmaz. Hastalık anjina veya akut tonsillit olarak adlandırılır ve enfeksiyöz alerjik bir doğaya sahiptir. Bu nedenle enfekte olabilirler. Ve bu patojenin taşıyıcısı ile temas sırasında meydana gelebilir. Aynı zamanda, enfeksiyon sadece hastalık açıkça kendini gösterdiğinde değil, aynı zamanda inkübasyon süresince ortaya çıkar. Bu dönemin seyrinin özelliklerini bilmek enfeksiyondan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Angina çocuk ile bir kompres nasıl yapılır, makaleden öğrenebilirsiniz.

Süreyi ne etkiler?

Belirgin semptomlar hemen görülmez. İlk olarak, patojen vücuda girer ve aktif olarak çoğalmaya başlar. Bu noktada, bağışıklık sorunla başa çıkabilir ve daha sonra hastalık asla aktif faza giremeyebilir. Fakat eğer vücut istilayı yenemezse ve durum hipotermi, avitaminoz veya diğer olumsuz faktörlerle şiddetlenirse, sıklıkla anjina denilen palatine bademciklerin akut iltihabı başlar.

Kuluçka süresinin süresi ve süresi aşağıdakilere bağlıdır:

 • hastalığın etken maddesi (çoğunlukla β-hemolitik streptokoktur, fakat aynı zamanda boğaz ağrısına, mantarlara, pnömokoklara, E. coli'ye de neden olabilir);
 • organizmanın genel durumu;
 • olumsuz çevresel faktörlerin varlığı;
 • anjin tipi ve hastalığın doğası;
 • vücutta kronik enfeksiyon odaklarının varlığı.

Fotoğrafta - boğaz ağrısı türleri:

Bazı anjina patojenleri vücutta bulunabilir. Bu, kronik sinüzit, bademcik iltihabı, periodontitis, adenoidit gelen hastalar için uygundur. Ortamda bu tür değişiklikler ile soğutma, yüksek nem veya tersine, havanın kuruluğu ve tozlaşması, virüsler veya bakteriler zayıflamış organizmaya saldırmaya başlar.

Akut tonsillitin seyri de kötü alışkanlıklardan, yeme alışkanlıklarından ve kişisel hijyenden etkilenir. Bir insan her gün milyonlarca virüs ve enfeksiyonla karşı karşıyadır. Ancak vücut, ancak vitamin eksikliğinden veya diğer olumsuz faktörlerin kendini göstermesi durumunda uygun bir sığınak olacaktır.

Anjina için inkübasyon süresinin süresi, çocuklarda 12 saat ila 12 gün arasında ve yetişkinlerde 1 ila 2 hafta arasındadır. Bu süre zarfında, mikroorganizmaların hastalığın ilk belirtileri ile belirtildiği gibi yerleşmek için zamanları vardır. Akut bademcik iltihabının sadece aktif fazda bulaşıcı olduğu konusunda bir yanlış anlaşılmaktadır. Enfekte bir kişiden herhangi bir zamanda enfekte olabilirsiniz:

 • kuluçka dönemi boyunca;
 • semptomların ortaya çıkışı döneminde;
 • ilaç sırasında.

Catarrhal formu

İnkübasyon döneminde, hastalar boğazda kuruluktan ve boğulmadan şikayetçiydiler. Hastalık ilerlemeye başlarsa, semptomlar yutkunma hareketleri sırasında acı ile birleştirilir, sıcaklıkta bir artış olur. Yetişkinlerde, hafif olabilir ve küçük çocuklar bu semptomdan büyük ölçüde muzdariptir. Kusmaya bile başlayabilirler.

Hastalık hızlı başlar ve hızlıca biter. Bu tip boğaz ağrısının tüm fazlarının geçmesi için 3-5 gün yeterlidir. Uygun tedavi ile iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Pürülan (foliküler ve lacunary)

Genel olarak "pürülan anjina" terimi akut bademcik iltihabının çeşitli tezahürlerini ifade eder. Bunlar şunları içerir:

Hastalık, bademcikler üzerindeki irin görünümü ile karakterizedir ve genellikle sıcaklıkta önemli bir artışla birlikte sert ilerler.

Bu tip akut tonsillit aniden başlar. Soğuk algınlığı ve yüksek ateş şeklinde bir hastalık var. Çocuklarda 40 º C'ye yükselebilir. Boğazda ağrılar artar, kulağa verebilirler. Genel güçsüzlük, halsizlik, ağrıdan muzdarip hastalar ve uzuvlarda diğer hoş olmayan duyumlar vardır.

Makalede, Fleminalı Solutab'ı anjinle içmenin mümkün olup olmadığı belirtilmiştir.

İlk belirtiler genellikle enfeksiyondan bir gün sonra ortaya çıkar. Güçlü bağışıklık ile, bu süre uzatılabilir. Bir kişi son zamanlarda herhangi bir ciddi hastalık geçirmişse, bu durumda bel ağrısı ve bel ağrısı gibi zehirlenme belirtileri ortaya çıkmayabilir. Bu durumda, farinksdeki değişiklikler belirginleşir.

Foliküler anjinada, yutaklığın kızarmasına ve şişmesine ek olarak, doku yapılarında değişiklikler gözlenir. Bademciklerde, beyaz noktalar açıkça görülebilir hale gelir. Bunlar takviyeli foliküllerdir. Bu semptom, foliküler boğaz ağrısı tanısında esastır.

Fotoğrafta - pürülan anjina:

Kuluçka dönemi boyunca anjinanın lacunar şekli ilk olarak bademciklerin lakunalarındaki bir baskın ile ortaya çıkar. Çene bölgesindeki lenf düğümleri artmakta ve ağrılı hale gelmektedir. Kuluçka döneminin sona ermesinden sonra, bademcikler üzerindeki irin iyi işaretlenir ve hastalık akut hale gelir.

Purulent boğaz ağrısı çok bulaşıcıdır. Hastalığın etken maddesinin evinde bir taşıyıcı belirirse, ailenin tüm üyeleri hasta olabilir. Zamanında tanı ve tedavi masif enfeksiyonları önlemeye yardımcı olacaktır.

Herpetik (uçuk)

Bu hastalığın gelişimi virüs Coxsackie'yi etkiler. Herpes boğaz ağrısı inkübasyon süresi 2 haftaya kadar sürebilir. Genellikle virüs kendini daha hızlı gösterebilir. Çoğu durumda, 3-6 gün sürer.

Fotoğrafta - herpes boğaz ağrısı

Bu süre zarfında bademciklere, farinksin arka duvarına ve yumuşak damağa yerleşir. Kuluçka döneminin sonunda, bu organlarda seröz içerikli spesifik kesecikler görülür. Bu süre zarfında hastalığın seyri bir bakteriyel enfeksiyonla komplike olursa, o zaman pürülan bir baskın ortaya çıkabilir.

Angina streptocid tozu ile nasıl kullanılır, makaleden öğrenebilirsiniz.

Hastalık, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır ve çok bulaşıcıdır. Daha sık çocuklar bundan muzdarip. Genellikle, 3 yaşın altındaki çocuklarda herpetik anjin teşhisi konur.

monositik

Bu hastalık 12 ila 30 yaşlarında daha genç insanları etkilemektedir. Hastalar boğaz ağrısı, ani titreme ve ateş 40 º C şikayet ediyor. Kuluçka döneminden sonra ve bazen çok daha sonra, akut seyrinde, servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde bir artış var.

Resimde - monositik boğaz ağrısı belirtileri

Hastalığın tezahürünün başlangıcında, kataral veya foliküler anjina semptomlarına benzer, ancak yakında noktalı veya filiz sarı-gri plaklar vardır. Oldukça uzun bir zaman sürüyorlar. Şişlik, kuluçka döneminin bitiminden 2-3 hafta sonra ve hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra kaybolur.

Kanlı boğaz ağrısı tedavisi nasıldır, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Phlegmonous (lingual tonsil)

Hastalık her zaman yüksek ateş ile karakterizedir. Diğer anjina tiplerinden daha az görülür. Hastalar boğazda ağrı şikayeti, lingual tonsil şişmesi ve şişmesi var. Sarımsı bir plak ortaya çıkarsa, anjinalı lacunar ile karıştırılabilir.

Hastalığın ilk belirtisi, dilin kökündeki kızarıklıktır. Daha sonra inflamatuar süreç diğer organlara geçer. Bu anjina inkübasyon süresi kısa ve 12 saat ila 1-2 gün arasında değişmektedir.

Bir anjinada sigara içilebilmesinin mümkün olup olmadığı, madde ya da makale üzerinden okunup anlaşılmadığı açıktır.

Çocukların ve yetişkinlerin zamanlaması arasındaki fark

Angina'nın kuluçka dönemi, vücudun bağışıklık sistemine bağlıdır. Çocuklarda henüz tam olarak oluşmamıştır. Virüsler ve bakteriler, hastalığın gelişimi için gerekli olan kolonileri oluşturmak için birkaç saatliğine yeterlidir.

Yetişkinlerin organizması aktif olarak akut bademcik iltihabının etkenleriyle mücadele eder. Onlar için inkübasyon süresi, kural olarak, 12 saatten az değildir. Çoğu zaman 1 ila 2 günlük bir dönemdir. Güçlü bağışıklığı olan insanlarda artar.

Strep boğazının hangi belirtileri olabilir, makaleden öğrenebilirsiniz.

Kuluçka dönemi boyunca hemen hemen hiç semptom mevcut değildir. Ama insan enfeksiyon kaynağıdır. Hastalığın havadaki damlacıklar tarafından aktarıldığını düşünüyorsanız, bununla mücadele etmenin tek etkili yolu önlemektir. Doğru beslenme, egzersiz ve temel hijyen kurallarına bağlılık, vücudu güçlendirmeye yardımcı olur ve anjinine neden olan mikroorganizmalara direnme gücünü sağlar.

Anjina için kuluçka dönemi

Kuluçka süresi 5 gün kadar sürer, burada Anjin, akut enfeksiyon hastalığı, streptokok türü bakterilerin neden olduğu boğaz ve nazofarinks iltihabı. bulaşıcı hastalık, kişisel bakım ve ev yoluyla havadaki damlacıkları tarafından iletilir.

Hastalık bademcikler (bezler), lenf düğümleri ve yutak iltihabı ile karakterizedir. Bu hastalıktan muzdarip hastalar arasında, 4 ila 16 yaş arası çocukların en büyük sayısı. Angina ve yetişkinler hasta. Bunun süresi organizmanın durumuna, hastalığın ciddiyetine ve bir kişinin bağışıklığına bağlıdır.

Akut enfeksiyonun özellikleri

Bu hastalık streptococcus veya staphylococcus aureus'a neden olur. Önlemler alınmazsa hasta başkalarına bulaşır. Anjina türleri çeşitlidir:

 1. Mavi dil.
 2. Foliküler.
 3. Laküner.
 4. Fibrinöz.
 5. Apse.
 6. Ülseratif nekrotik.
 7. Mantar.

İlk tür aniden başlar ve keskin bir şekilde geçer, ancak uzun sürmez. Kataral ağrı, boğaz ağrısı ve terleme azdır. Vücut ısısı genellikle normal veya biraz üzerindedir. Boğazda, iltihap ve şişme. Diğer tiplerden daha kolay akar ve yaklaşık 3 gün sürer. Bundan sonra foliküler tonsillit başlayabilir. Vücut ısısında güçlü bir artış ile karakterize edilir - 40 ° C'ye kadar, titreme eşlik eder. Yutma şiddetli ağrıdan mümkün değildir. Kafa ve kalp ağrıları, zayıflık, eklemlerdeki güçsüzlük. Lenf düğümleri artar. Onları hissederseniz, acı hissedersiniz. Boğazda beyaz bir kaplama belirir.

Lacunar angina, önceki tipine benzer, ancak daha da ağırdır. Palatine doku ve boğaz şişmesi. Bezler beyaz, irin görünür. Fibrinöz anjin şiddetli zayıflık, zehirlenme ile karakterizedir. Bezlerde fibrin ve plazmayı içeren beyaz bir folikül tabakası vardır. Semptomlar arasında burun iltihabı, su basması, iştah kaybı yer alır. Kusma ve bulantı oluşabilir. Normalden daha fazla süren kuluçka dönemi olan anjin - 2 hafta, kalp, akciğerler, karaciğer, böbreklerdeki komplikasyonlar için ciddi ve tehlikelidir.

Phlegmonous tonsillitis, yukarıda belirtilen tiplerin ortaya çıktığı bir komplikasyondur. Bu hastalıkla, hasta ağzını tamamen açamaz, burnu ağır şekilde serilir. Ülseratif-nekrotik form ağızda çürük ile enfekte dişlerin varlığı nedeniyle gelişir. Sıcaklık biraz yükselir. Faringeal yüzeyde yaralar görülür, düzensiz hale gelir. Bademciklerdeki plak yeşilimsi veya sarı renktedir. Ağızdan keskin, hoş olmayan bir koku geliyor. Kusma mümkündür.

Mantar anjinası Candida mantarlarından kaynaklanır. Vücut ısısı 38 ° C'ye yükselir Bademcikler büyük ölçüde artar ve kızarır. Gevşek beyaz bir kaplaması var. Özel bir çubukla çıkarırsanız ve laboratuvara gönderirseniz, analiz mantarı ortaya çıkarır.

İçeriğe geri dön

Hastalığın nedenleri

Hastalığın gelişimine yol açan faktörler arasında, birkaç ana vardır:

 1. Vücudun genel hipotermisi.
 2. Islanmış veya güçlü donmuş ayaklar.
 3. Yaz sıcağında bir bardak buzlu su içti.
 4. Hasta bir kişiden enfeksiyon.

Angina sadece bakteriler ve mantarlar değil, aynı zamanda virüsler tarafından da ortaya çıkabilir. Süper soğutulduğunda, her zaman nazofarenks veya ağız boşluğunda yaşayan mikroplar aktive edilir, bu da belirli bir anjina tipine yol açar.

Hastalığın başlangıcına katkıda bulunan nedenler:

 • zayıflamış bağışıklık;
 • beriberi, özellikle yeterli C vitamini yoksa;
 • hijyen kurallarına uyulmaması.

Aynı zamanda, hasta içtiğinde veya alkolü kötüye kullanırsa hastalığın süresi artar. Angina'ya akut dönemde eşlik eden ana semptomlar 5 günden fazla değildir:

 1. Artan vücut ısısı, ateş veya titreme.
 2. Acı
 3. Yutulduğunda şiddetli ağrı.
 4. Zayıflık ve iştahsızlık.
 5. Döküntü.
 6. Kusma.

Her geçen gün kişi daha az bulaşıcı hale gelir. Akut dönemde en tehlikelidir, ancak hastalığın 5. gününde enfeksiyon riski olmadığı söylenebilir.

İçeriğe geri dön

Kuluçka dönemi

Vücudun hava yolu ile bulaşan damlacıklar tarafından enfeksiyona yakalandığı dönem, hastalık belirtisinin ilk belirtilerinden önce, inkübasyon olarak adlandırılır. 5 güne kadar anjina ile enfeksiyon halinde sürer. Daha sık - 3 gün. Bu sonbaharda ve kışın olur. Ancak önlem almazsanız yaz aylarında istenmeyen bir hastalık olabilir. 3-5 gün sonra, kuluçka dönemi sona erdiğinde, ilk belirtiler boğaz ağrısıdır. Sonunda burun akıntısı, sıcaklık, sonunda - bir öksürük geliyor.

Bakteriyel anjina ile inkübasyon süresi 2 haftaya kadar sürer. Varsa, hastalık daha erken ortaya çıkabilir:

Prodrom, inkübasyondan sonraki dönemdir. Bu zamanda, bağışıklık sistemi aktive edilir. Uzatmada hastalığın en parlak belirtilerinin belirtildiği yer almaktadır. Çıplak gözle ve aydınlatma olmadan bile, iltihaplı bademcikler ve boğaz beyazlatılmış göreceksiniz. Zaten kuluçka döneminde hasta bulaşıcıdır. Enfekte bir kişiyle temas halinde olmanız halinde, terapistle görüşmeniz tavsiye edilen antiviral ilaçlar alın. Yatak dinlenmesini gözlemleyin ve çok iç.

Hasta olduğunuzu fark ettiğinizde, kendiniz dışında kullanmamanız gereken yemekleri kendinize ayırın.

Tencere, her kullanımdan sonra kaynatılmalı ve sadece yıkanmalıdır. Bu hastalığa neden olan bakterileri öldürecektir. Boğaz ağrısı olan bir hastada yatak örtüleri de ayrı olmalıdır. Hastanın olduğu odayı olabildiğince sık havalandırın, her gün bir ıslak temizlik yapın.

İçeriğe geri dön

Hastalık ve halk yöntemlerinin tedavisi

Şiddetli vakalarda, doktorlar antibiyotik reçete eder. Bu tür bir tedaviye daha sonra komplikasyonlara maruz kalmaktan ya da hastalığın semptomlarını tolere etmekten ve iyileşmemesinden çok daha iyidir.

Ana prosedür boğazı durulamaktır. Bu durumda furacilin (su bardağı başına 1 tablet), kalendula, okaliptüs, papatya suyu tentürleri uygulayın. Geleneksel tıp ve ilaçların tüm reçeteleri için bir doktora danışın.

Tedavi edilmeyen anjina veya ihmal, vücudun akut reaksiyonlarına, organ ve dokulardaki enflamatuar süreçlere yol açar. Komplikasyon olarak pürülan tonsillit oluşabilir. Kuluçka süresi hastanın bağışıklık durumuna bağlıdır ve bir hafta sürebilir. Diğer komplikasyonlar arasında romatizma, menenjit, sepsis bulunur.

Isı devrilmeli, özellikle de C vitamini içmek önemlidir. Sıcaklık olmadığında, banyoda ısınabilir. boğaz ağrısı kaldırır Otlar,: adaçayı, okaliptüs, papatya, nergis, kırlangıçotu, kekik, civanperçemi, St.John 's wort. Bunların hepsi ile, boğazınızı durulayın.

Aşağıdaki tarifi uygulamak da yararlıdır: 2 çay kaşığı bir bardak suya dökülür. elma sirkesi. Günde 7 kez boğazınızı durulayın. Bu ilaç içilebilir ve sarhoş olmalı. 1 kez 100 g almak yeterlidir, ertesi gün daha kolay olmalı, ancak durulama işlemine devam etmelisiniz.

Taze pancar ovun ve 1 çorba kaşığı oranında kaynar su ile dökün. bir bardak su üzerinde bir slayt ile. 2-3 saat ısrar edin. Gerinme ve boğazını durulayın. Ürüne biraz asetik özü dökebilir ve ılık suyla seyreltebilirsiniz.

3 büyük limondan ya da 1 greyfurttan suyu sıkın. Sabahları azar azar ve gün boyunca aç karnına içmeyin. Tedavi süresi 3 gündür.

Soluma. 1 litre sıcak suya 1 çorba kaşığı dökün. propolis tentürleri. Kendinizi tencerenin üzerine bir havlu ile kaplayın ve buharı soluyun. Solukluğunuzu daha iyi çalışacak şekilde nefes almak için ilham alın.

Peki elecampane infüzyonu yapar. Bitkinin 50 g kökü, 500 ml alkol içine dökülür ve 2 gün boyunca ısrar edilir. Sonra 1 çay kaşığı. Boğaz içine dökün ve yutmadan mümkün olduğunca uzun tutun. Öksürük, içme.

Sıkıştırır. Peksimetleri kaynar suya dökün ve üzerine sarımsak koyun. Bir miktar demlenmeye bırakın ve karışımı birkaç kat katlanmış tülbent haline getirin. Boğaza uygulayın ve geceleri sıkıştırın. Yanıyorsa çıkar onu. Külleri alabiliyorsan, onu bisküvi yerine kullan. Sarımsakla karıştırın ve kaynar su üzerinde ısrar edin.

Bir lahana yaprağı boynunuza takın ve bir bandaj veya fularla sarın. Bu sebzeden bir turta yapabilir ve selofan ve atkı ile boğaza yapıştırabilirsiniz.

Boğaz ağrısı inkübasyon süresi ne kadar sürer?

Birçoğu anjinin uzun inkübasyon periyodunun derecesi ile ilgilidir. Bu tehlikeli hastalık genellikle tamamen farklı nedenlerle gelişir. Bir dizi başka hastalığın veya bağımsız bir hastalığın bir sonucu olabilir ve diğer hastalıklarda ayrı bir komorbid hastalık olarak hareket edebilir.

Bu nedenle anjina ve özellikle de kuluçka döneminin periyodu kadar herşeyi bilmek, enfeksiyona kadar geçen sürede tedaviye başlayabilmek ve hatta enfeksiyonu önlemek için bulaşıcı olduğu dönemi bilmek çok önemlidir.

Genel olarak angina hakkında

İnkübasyon periyodunu tam olarak cevaplayabilmek için öncelikle anjina kavramını hatırlamamız gerekiyor.

Yani, angina bademcik, lenf nodları ve boğazın streptokokal bakteriler nedeniyle iltihaplandığı bir boğaz enfeksiyonu olarak adlandırılır. Özünde, anjin akut bademcik iltihabıdır. Doktorların genellikle koyduğu bu tanıdır.

Çoğu zaman bu hastalık, yılın herhangi bir zamanında gelişmesine rağmen, sonbaharda veya kış aylarında ortaya çıkar. Çocuklarda ve ergenlerde bu hastalığa daha yatkındır, ancak sıklıkla erişkinlerde görülür.

Angina'nın sadece streptokoklardan dolayı değil, aynı zamanda birçok virüsün girmesi, boğaz ve bezlerdeki mantar veya mikropların çoğalması nedeniyle de gelişebileceği unutulmamalıdır.

En yaygın anjina türleri arasında:

 1. Catarrhal, genellikle hipotermiden gelişen çok yüksek bulaşıcılıkla karakterizedir. Bununla birlikte, sıcaklık genellikle 40 ° C'ye ulaşır, güçlü bir ürperti olur, gırtlak, boğaz ağrır, boyundaki lenf düğümleri büyür, vb.
 2. Laküner. Hastalığın bu formu genellikle sadece beş gün sürer. Katarrede olduğu gibi sıcaklık 40 ° C'ye ulaşabilir. Yutulduğunda artan lenf düğümleri ve ağrıları - zorunlu arkadaşları. Bademcikler üzerinde görünen açık sarı kaplama ile belirlenir.
 3. Foliküler boğaz ağrısı genellikle sadece 4 gün içinde iyileşir. Bu lacunar anjinanın daha hafif bir şeklidir. biraz daha kolay akıyor.
 4. Fibrinous - Bu hastalık karakteristik bir özellik ile karakterize edilir, beyazımsı-sarı bir kaplama ile görünür. Bıldırcınları tamamen kaplayabilir ve hatta bunların ötesine yayılabilir. Bir lacunar komplikasyonu olabilir veya inkübasyon periyodunun bitiminden hemen sonra kendini gösterir. İkinci durumda, ateşin eşlik ettiği, daha güçlü bir genel zehirlenmenin bazen beyin hasarının belirtileri olduğu için daha tehlikelidir.
 5. Phlegmonous formun genellikle farklı bir adı vardır - peri-indelic apse. Bu hastalığın diğer tiplerinin ciddi bir sonucudur. Belirtilen semptomlara ve 40 ° C'ye kadar olan sıcaklıklarda, ağız açılmasının karmaşıklığı, bademciklerin şişmesi, kızarıklık ve yumuşak damak şişmesi, submandibular lenf nodlarına dokunmaktan ciddi ağrı, vb.

Bu listede onların tükenmesi çok uzak. Pürülan anjina kavramından bahsedilmelidir. Tıpta böyle bir şey yoktur, ama genellikle insanlar tarafından kullanılır. Pürülan altında iki tür boğaz ağrısı: foliküler ve lacunar, ve, eğer, ortaya çıkarsa, kusurlu.

Kuluçka dönemi hakkında

Angina inkübasyon periyodu kavramı, vücudun bir virüs veya başka bir hastalık kaynağıyla enfeksiyonu ve ilk semptomlarının ortaya çıkışı arasındaki süreyi içerir. Bu nedenle anjinin inkübasyon süresi, patojenin kendisine ve enfekte organizmanın bireysel özelliklerine bağlı olarak ortalama 2-5 gündür.

Sürenin daha uzun süre dayanabileceği zamanlar vardır. Bu hastalığın çoğu türü bulaşıcı olduğundan ve bazıları artan bulaşıcılığa sahip olduğundan, hastalarla temas ettikten sonra bu hastalığı geliştirmemek için önleyici tedbirler almak istenebilir. Yani, bakteri veya diğer patojenleri geliştirmeyin. Tabii ki, bu her zaman mümkün değildir. Bağışıklığı güçlendirmek, daha fazla vitamin tüketmek, iyi beslenmek ve yeterince dinlenmek, belki de bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar almak gerekir.

Genellikle angina inkübasyon döneminde, hasta burun akıntısı, bazen boğaz veya öksürük vardır. Farklı nitelikteki başka hastalıklar da olabilir.

Hastalığın bulaşma yönünü daha ayrıntılı düşünmek gerekir. Böylece, hasta ile temas yoluyla ve aynı zamanda boğaz veya burundan sıvılarla temas sırasında enfekte olmak mümkündür. Bakteriyel anjina olması durumunda hastanın bulaşıcılık süresi iki haftaya ulaşır. Diğer bazı patojenler, inkübasyon süresinin bitiminden üç haftaya kadar enfeksiyöz kalır.

Antibiyotikler aracılığıyla hastanın bulaşıcı kaldığı süreyi önemli ölçüde azaltmak mümkündür. Onların doğru alımı, infekte olanların enfekte olma olasılığını 48 saatten sonra ve bazı durumlarda ilgili ilaçları almanın başladığı andan itibaren 24 saat sonra bile sağlayacaktır.

Anjinin ana belirtileri

Sıklıkla anjinin tedavisi problemleri, hemen teşhis edilmemesi nedeniyle ortaya çıkar. İnkübasyon süresinin sonuna kadar tanı zamanı ve doğru tedavinin başlangıcından çok zaman geçmektedir. Bu sadece tedavi sürecini karmaşıklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda diğer organları da etkileyen bir takım komplikasyonlara yol açabilir.

Bu yüzden hastalığın ana semptomlarını bilmelisin. Bunlar özellikle şunları içerir:

 • Başlangıçta vücutta genel halsizlik ve ağrı vardır, titreme ve ateşte atar;
 • Boğazda acı verici duygular var: hafif rahatsızlıktan şiddetli acıya ve terlemeye;
 • yutma sırasında zorluklar ve acı vardır;
 • sıcaklık acele eder. Daha sık keskin, ama aynı zamanda kademeli bir artış var. Genellikle 38-40 ° C'lik çok yüksek bir değere ulaşır;
 • bademcikler boyutta artar;
 • dokunduğunda lenf düğümleri büyür ve incinir;
 • Boğaz parlak kırmızı tonları alır, ancak beyaz lekeleri vardır;
 • bazen larinkste veya gökyüzünde koyu kırmızı renk lekeleri vardır;
 • bademcikler oluşur ve genellikle pürülan oluşumlar büyür;
 • Boğaz ve bademcikler üzerinde baskınlar var;
 • kafa çok ağrılı;
 • karnında ağrı var;
 • genel rahatsızlık hissi, artan sinirlilik veya ilgisizlik;
 • zayıflama veya iştahsızlık;
 • mide bulantısı görünümü;
 • kronik yorgunluk, bazen uyuşukluk;
 • şiddetli terleme;
 • Vücudun tüm bölgelerinde cilt üzerinde döküntü görünümü. Boyundaki en güçlü kıl döküntüleri denir.

Tüm bu semptomların her bir vakada ortaya çıkmadığı anlaşılmalıdır. Bazıları sadece belirli tiplerde anjinalarla ortaya çıkar. Diğerleri, hastanın organizmanın yaşına ve özelliklerine bağlı olarak farklı kombinasyonlarda ve değişken güçte kendini gösterir.

Bu konuda doğru bir teşhis sadece bir doktor tarafından yapılabilir. Bazen, anjinin spesifik tipini belirlemek için, denetlemek yeterli değildir, sadece laboratuarda gerçekleştirilen bir dizi test yapılmalıdır.

Bu nedenle, hastalığın ilk belirtilerini belirlerken tıbbi yardım almak çok önemlidir. Angina'nın kalp gibi hayati organlar da dahil olmak üzere birçok komplikasyon yaratabildiği unutulmamalıdır.

Sadece bir doktor doğru tedavi tipini belirleyebilir ve uygun ilaç ve dozları reçete edebilir.

Yani eğer kuluçka aşaması çoktan geçmiş olsaydınız ve siz veya çevrenizdeki bir kişi hastalanırsa, kendi kendine ilaç vermek yerine doktora gitmeniz gerekir. Adil olmak gerekirse, birtakım geleneksel tedavi yöntemlerinin hastalıkla daha hızlı başa çıkmaya yardımcı olduğu ve doktorun bunları belirli ilaçlar ile birlikte reçete edebileceği not edilmelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

0P3.RU

soğuk algınlığı tedavisi Solunum hastalıkları soğuk ARVI ve ARI grip öksürük zatürree bronşit KBB hastalıkları Burun akıntısı antritis bademcik iltihabı Boğaz ağrısı kulak iltihabıÖksürük olmadan balgam çıkarma sırasında boğazdan kanKan ile balgam çıkarmaHemoptizi veya kanla balgam çıkarma, birçok hastalıkta ortaya çıkabilir.

Bir tarafta tonsillit neden gelişir ve nasıl tedavi edilir?

Bademcik ve, daha doğrusu bademcik halka doğal anatomik korunma solunum ve sindirim kanalı olduğunu. Ağız boşluğunun yutak yerine geçtiği yerde bulunurlar ve tüm patojenik mikrobiyel florayı geciktirirler, yani bir çeşit filtre görevi görürler.