Loading

Lacunar angina - yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir. Saf haliyle, nadirdir. Çoğu zaman foliküler arka plan üzerinde gelişir.

Bu tip anjin için ana risk grubu 5 ila 12 yaş arası çocuklardır. Yetişkinlerde, bu tip anjina, hastalığın başka bir varyantı ile kombinasyon halinde en yaygın olanıdır, yani, karışık bir tip vardır. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, anjinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldıran bir antibiyotik yolu ile gerçekleştirilir.

Yetişkin çocuklara oranla hastalığa tahammül kolay olma eğilimindedir, ancak uygun ve zamanında tedavi yokluğunda bile yetişkin vb miyokardit, akut otitis media, piyelonefrit, romatizma, akciğer iltihabı ve dahil istenmeyen komplikasyonlar, gelişebilir. D.

nedenleri

Neden lacunar anjinası oluşur ve nedir? Ana patojenler streptokoklardır fakat adenovirüsler ve stafilokoklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu hastalık bulaşıcı kabul edilir. Hapşırma sırasında havadaki damlacıklar ile bulaşır, hasta kişiyi öksürür veya çocuklarla temasa geçer - oyuncaklar ve diğer kontamine nesneler aracılığıyla.

Ayrıca, boğaz ağrısı ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler de hastalığa neden olabilir. Bunlar arasında hipotermi, hava akımı, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, nem, hava kirliliği.

Hastalığın bu formunun özellikleri

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde.

Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

Lacunar angina belirtileri

Lacunar anjinin kuluçka dönemi 1-2 gün sürer ve semptomları hızla gelişir ve birkaç saat içinde kendini gösterir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında yüksek rakamlara keskin bir artış (38.5-40)
 • Enfeksiyöz sürecin zayıflık, halsizlik, hızlı yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde genel belirtileri;
 • Çocuklarda daha sık görülen periyodik titreme;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda şiddetli ağrı ve submandibuler lenf nodlarının genişlemesi şeklinde lokal belirtiler.

Muayene edildikten sonra, doktor boğazda iltihaplanma sürecinin tipik tezahürlerini tespit edecektir:

 • larinkste kızarıklık;
 • boğazdaki dokuların şişmesi;
 • Her iki palatine bademcik yüzeyinin çoğunu işgal eden sarımsı-beyazımsı plak, bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Enflamatuar süreç hem bir hem de bademciği etkileyebilir. Hastalığın ortalama süresi 5-9 gündür ve iş için tam kapasite 14-17 gün arasında geri yüklenir. Çocuklar Laküner bademcik kasılmalar eşliğinde, daha şiddetlidir, midede nefes darlığı, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, ağrı atakları.

etkileri

Enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha fazla yayılması sıklıkla bronşit ve hatta zatürreye neden olur. Yetersiz tedavi, sıklıkla diğer tipteki bademcik iltihabı, farenjitin komplikasyonu ile hastalığın kronik bir formunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyon odakları ve devam eden pürülan süreçler, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına, kalbe, akciğerlere, kemiklere yerleşmeye neden olur. Bu olgunun sonuçları çok tehlikeli - böbrekler (piyelonefrit, glomerulonefnity), romatizma, artrit, miyokardit, stafilokok menenjit, genel nodül tutulumu, apseler, sepsis iltihabı.

Lacunar boğaz ağrısı: fotoğraflar

Boğazın bu şekli göründüğü için, detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

Lacunar anjina tedavisi

Çoğu durumda, konservatif tedavi endikedir ve etkisiz kaldığında bademciklerde akut bir artış olması durumunda, solunum zorluğu ile bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması endikedir.

Laküner anjina hastanın ilk belirtileri başkalarından izole ve ona yatak istirahatı vermek gerektiğini zaman (anjina ayakları üzerinde transfer edilemez, bu genellikle komplikasyonlara yol açar). Hastaneye yatma sorunu patogenezin şiddetine bağlıdır.

Tedavinin seyri bir uzman tayin etmelidir. Bu hastayı anket olacaktır, bu tahliller nedensel ajan ve bundan sonra bu durumda ilaçlarda gerekli tayin antibiyotiklere hassasiyetini belirlemek kullanarak boğazını inceleyeceğiz.

Angina'yı evde tedavi etmek için aşağıdakiler tavsiye edilir:

 1. Doktor resepsiyonu antibakteriyel ilaçlar tayin edildi.
 2. Genel durumu hafifletmek için antipiretik veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Bu tüm bilinen aspirin, İbuprofen, Parasetamol. Bu randevunun özü, sıcaklığın azalması, laringeal ödemde azalma nedeniyle hastanın durumunun hafifletilmesidir.
 3. miramistinom, klorofilin potasyum permanganat zayıf çözelti ile yodinolom, furacilin (Tablo 2 su camı.) - En önemlisi, hastalığın ilk 2 gün saatlik antiseptik çözeltiler gargara özellikle sırasında. Iyileşme aşamasında, şifalı otlar - papatya, calendula, meşe kabuğu, adaçayı infüzyon ve suyu için onları değiştirebilirsiniz. Yerel tedavi için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz - Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde.
 4. Tedavi sırasında, dehidratasyon olmaması için içmeye büyük önem vermek önemlidir.

Hastalığın akut faz vitamini tedavisi ve pürülan işlemleri gibi probiyotik bir kursu almak sonra de önemlidir, uzun vadeli bir toksisite bağışıklık sistemini zayıflatan ve antibiyotik tedavisi doğal bağırsak florasının ihlal eder.

antibiyotikler

Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. İlaçlar antibiyotik kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. İlaç reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi).

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

 • patojenin tamamen yok edilmesi;
 • Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;
 • antibiyotiğin etkisi ve güvenliği dengesi.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

penisilin tedavisine alerji antibakteriyel ilaçlar makrolit (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Klatsid) uygulandığı zaman. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.

Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanan tam bir antibiyotik içme içmek gereklidir. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve tedavi edildiğinize karar verirseniz, reçete edilen ilacı her halükarda ortadan kaldırmayın.

Çocuklarda ve yetişkinlerde lacunar anjina tedavisi

Lacunar anjin, orofarinkste iltihap ile sonuçlanan akut bir enfeksiyöz hastalığa işaret eder. Çoğu zaman süreç bademcikler, farinks ve larinksleri içerir. Bu tip anjin, virüs, bakteri ve çubuk şeklinde çeşitli mikroplara neden olabilir.

Lacunar anjina nedenleri

Çoğunlukla, lacunar anjinası çocuklukta ortaya çıkar. Parafin, tubal ve lingual bademciklerin yenilgisi ile karakterizedir, bunların lakesi pürülan içeriklerle doldurulur. Olguların yüzde doksanı streptokoklardır. Diğer durumlarda, nedensel ajanlar şunlardır:

 • streptokoklar;
 • pnömokoklar;
 • hemofilik çubuklar;
 • Klebsiella;
 • enterovirüsler;
 • adenovirüsler.

Mikropların vücuduna girerseniz, bağışıklık sistemi zayıflar. Sonuç olarak, üreme için uygun bir ortam yaratılır.
Anjina oluşumu için ana nedenleri şunlardır.

 1. Alerjik reaksiyonların tezahürü.
 2. Diabetes mellitus.
 3. Kan hastalıkları.
 4. Romatizma.
 5. Tüberküloz.
 6. Stresli durumlar.
 7. Kötü ekoloji.
 8. Sigara ve alkol tüketimi şeklinde kötü alışkanlıkların varlığı.
 9. Kronik karakterin genyantrit varlığı.
 10. Dikkatli oluşumlar.
 11. Ağız boşluğu hastalıkları.

Nadir durumlarda, lacunar anjinası bademcik veya cerrahi yaralanmalara bağlı olabilir.

Lacunar anjinasının bulaşma yolları

Her türlü pürülan hastalık bulaşıcı hastalıklara işaret eder. Enfeksiyon hapşırma, öksürme veya konuşma, öpücüklerle temas eden ev, ortak oyuncak ve nesnelerin kullanımı sonucu havadaki damlacıklar yoluyla bulaşabilir. Dikkat çekici olan, inkübasyon döneminde bile hastalık bulaşıcıdır.

Mikropları iyi bir bağışıklık fonksiyonuna sahip bir kişiye iletirken, enfeksiyon olasılığının yüzde on beşten fazla olmayacağını belirtmek gerekir. Sıklıkla, hastalık güçlü bir bağışıklık fonksiyonuna sahip olan veya yeterince geliştirilmemiş olanlarda görülür. Bu insan kategorisi, on yaşın altındaki çocuklara ve HIV enfeksiyonundan muzdarip kişilere atıfta bulunmaktadır.

Lacunar angina belirtileri

Lacunar anjininin kuluçka dönemi bir ila üç gündür. Hastalığın ilk semptomları arasında sıcaklıkta keskin bir artış ve boğazda ağrı bulunur. Göstergeler, pürülan süreçlerin gelişimi ile kırk dereceye kadar artabilir. Yetişkinlerde, sıcaklık 37.5 derecenin üzerine çıkmaz. Diğer belirtiler genellikle aşağıdakilere atfedilir.

 1. Febrile eyaleti.
 2. Titreme.
 3. Kalbinde ağrı.
 4. Ağrılı eklem ve kas dokusu.
 5. Başın ağrılı hissi.
 6. Bolca tükürük.
 7. Boğazda bir koma varlığının hissi.
 8. Mide bulantısı ve kusma.
 9. Çene ve boyun bölgesinde lenf düğümlerinin genişlemesi. Palpasyon yaparken, acı var.
 10. Genel halsizlik ve artan yorgunluk.
 11. Iştah kaybı.
 12. Uykusuzluk.
 13. Purulent lacunae ve sarımsı renklerin tezahürü. Lacunar anjin ile semptomlarda hızlı bir artış var. Zamanında tedavi ile, aynı zamanda anında kaybolur. Çocukluk çağında Lacunar tonsillit oldukça zordur. Bazı durumlarda, konvulsif bir durum ve boğulma vardır. Eğer lacunar anjini evde nasıl tedavi edeceğinizi biliyorsanız, belirtiler üçüncü veya dördüncü günde ortadan kalkacaktır. Genelde hastalık on güne kadar sürer.

Lacunar ve foliküler anjina arasındaki benzerlik ve fark

Foliküler ve lacunar anjina şeklinde birçok benzer belirtiler vardır:

 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • vücut ısısında kırk derece artış;
 • yutma sırasında akut acı hissi;
 • boğaz ağrısı, baş ve bel bölgesi;
 • Vücudun genel halsizlik.

Lacunar ve foliküler anjin, aynı zamanda, vücutta zehirlenmeye yol açarak, bulantı, kusma ve dışkıda kusma belirtileriyle sonuçlanır. Her iki hastalık türü de hızla gelişir.

Ama lacunar angina ve foliküler arasındaki fark da var. Lacunar angina ile plak sarımsı bir renge sahiptir, ancak bademciklerin derinlerinde bulunan lakunalarda bulunur. Angina folikülü, bademciklerin mukus membranları üzerindeki görünümü ile karakterizedir. Foliküller birleşince apse oluşur.

Foliküler anjinanın lacunardan bölünmesi sadece yüzeyseldir. Bu nedenle tek sistemik bir hastalık olarak kabul edilirler.

Lacunar anjina sonrası komplikasyonlar


Enfeksiyon solunum yolunun alt kısımlarına girdiğinde, pnömoniye ve bronşite yol açar. Lacunar anjin tedavisinin gecikmesi durumunda böyle komplikasyonlar vardır. Bir başka hoş olmayan sonuç ise, bir fibröz doğanın anjinadır. Böyle bir süreç beyin hasarına ve ölüme yol açabilir.

En tehlikeli sonuçları arasında apseler, flegmon, paratonzillit ve sepsisin görülmesi yer alır. Ayrıca, nefrit, miyokardit, romatizma şeklinde hastalıklar ve iç organlar da olabilir.

Lacunar anjina teşhisi

Lakunarnuyu angina'yı tedavi etmeden önce, bir doktora görünmeye değer. Herhangi bir kendi kendine ilaç, olumsuz etkilere yol açabilir. İlk muayenede, doktor ağız boşluğunu inceler ve hastanın tıbbi geçmişini toplar. Hastanın şikayetlerine dayanarak bir anket verilir. O girer.

 • Genel bir doğa kan testi. Bu yöntemin yardımıyla ESR'deki artış belirlenir ve lökositoz tespit edilir.
 • Ağız boşluğundan bakteri kültürüne bulaşma.

Komplikasyon durumunda, sınav aşağıdakileri içerir.

 • Elektrokardiyografi.
 • Eklemlerin ve göğüslerin röntgen muayenesi.
 • İdrar tahlili.
 • Böbreklerin ultrasonik tanısı.

Lacunar angina tedavisi

Her şeyden önce hastaya yatak ve içme rejimi verilir. Yetişkinlerde Lacunar anjinası sulfanilamid ilaçlar ve asetilsalisilik asit ile tedavi edilir. Sıcaklığı düşüren araçlar otuz sekiz derecenin üzerinde bir sıcaklıkta alınmalıdır.

Ayrıca, iyileşme süreci içerir.

 1. Antibiyotiklerin alımı. Çoğunlukla, hastalığın tedavisi evde gerçekleştirilir. Terapi için bir ön koşul lacunar anjinası için antibiyotiktir. Hastanın daha hızlı iyileşmesine ve zaman içinde patojeni ortadan kaldırmasına izin verir. Tedavi seyrinin süresi, hastalığın şiddetine bağlı olarak beş ila on gündür. Ayrıca, antibiyotik almak komplikasyon olasılığını azaltabilir. Yetişkin Sumamed, Azithromycin, Flemoxin Solutab gibi ilaçlar reçete.
 2. Antiviral ajanların uygulanması. Vakaya atama, virüslere virüs neden oldu. Ardından tedavi ajanların Tsikloferon, Amiksin, Kagocel şeklinde alınmasını içerir.
 3. Hastalığın lokal tedavisi. Bu yöntem, tedavi için bir ön koşuldur. Durulama ve boğaz irrigasyonu, boşluğun dezenfekte edilmesini ve semptomların azaltılmasını hedefler. En etkili yerel olanaklar şunlardır:
  iyot ile Thuracilin çözeltisi, soda ve tuzlu su çözeltisi ile gargara;
  Papatya, calendula, adaçayı şeklinde şifalı bitkilerin infüzyonlarını durulama;
  boğazın deniz tuzu çözeltisi ile sulanması;
  Boğazın ilaçlarla birlikte Miramistin, Hexoral, Kamerun şeklinde sulanması;
  Grammidin, Strepsils, Lizobakt, Faringosept şeklinde anti-enflamatuar ve antibakteriyel tabletlerin emilmesi.

Çocuklarda lacunar anjina ortaya çıkarsa, tedavi, Zodak, Fenistila, Erius şeklinde antihistaminiklerin uygulanmasını içerir. Bu ilaçlar bademcikler ve farinksin şişkinliğinin giderilmesine katkıda bulunurlar. Yüksek sıcaklıkta, çocukların Cefekon mumlarını koymaları veya Parasetamol ve Ibuprofen'i şurup içerisine almaları önerilir.

Ayrıca çocukluk çağında, antibiyotikler Amoxiclav, augmentin veya Flemoxin formunda reçete edilmelidir. Bununla birlikte, bağırsak mikroflorasını normalleştiren fonlar almalısınız.

Belirli bir yaşa kadar olan çocuklar gargara yapmak zorunda olmadıklarından, bunun yerine şifalı otlar ve Furacilin çözeltisi infüzyonu ile boğazın sulanması gerekir. Ayrıca Miramistin'i de kullanabilirsiniz. Bağışıklık kuvvetlerini arttırmak için, çocuklara Viferon fitilleri veya Anaferon tabletleri reçete edilir.

Temel tedavi kurallarının aşağıdakileri içerdiğini unutmayın.

 1. Yatak istirahatına uygunluk. Birkaç gün boyunca yürürken reddetmeniz gerekiyor.
 2. İçme rejimine uyum. Çocuk su içmeyi reddederse, o zaman komposto, meyve içecekleri ve çaylar verebilirsiniz. Özellikle bebekleri ilgilendirir. Bu, vücudun su kaybını önleyecektir.
 3. Dengeli ve doğru beslenme. Hastalık döneminde hasta yemek zorunda kalmamalıdır. Ancak hasta reddetmezse, çorba veya çeşitli sebze ve meyve püreleri vermek daha iyidir.

İnhalasyonları gerçekleştirin ve herhangi bir ısıtma prosedürü kesinlikle yasaktır.

Lacunar anjina önlenmesi

Hasta iyileştikten sonra, tüm çabalar bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmeye yönlendirilmelidir. Bunun için çeşitli kurallara uymanız tavsiye edilir.

 1. Sokağa girerken, nazal pasajları oksolinoy merhem ile yağlayın.
 2. Havadaki hipotermi ve elbiseden uzak durun.
 3. Ağız boşluğu hastalıklarının tedavisi sırasında ve çürükleri kaldırın.
 4. Vitamin kompleksleri alın.
 5. Diyete uyun. Ürünler A, C, E ve D3 vitaminleri açısından zengin olmalıdır. Taze sebze ve meyveler yemeliyiz.
 6. Sertleştirme prosedürlerini temiz havada gerçekleştirin ve egzersizleri yapın.
 7. Yetişkinler sigara ve alkol almak şeklinde zararlı alışkanlıklar bırakmalıdır.

Lacunar angina - belirtiler ve etkili tedavi

Lacunar Angina - palatine bademciklerin (çiftin orofarenksinde bulunan lenfoid oluşumlar) enfeksiyöz enflamasyonun akut şeklini keskin bir şekilde başlatır. Bezlerin tüm yüzeyi enfekte ve iltihap haline gelen lenfoid dokunun gövdesine dallanmış küçük çöküntülerden (lacunae) oluşur.

Lacunar anjina nedenleri

Hastalığın birincil formu neden olur:

İkincil anjin formu neden olur:

 • tüberküloz;
 • kızıl ateş;
 • Enflamatuar süreçlerin ağız boşluğuna ve salgı bezlerine sık sık yayıldığı enfeksiyöz bir doğadaki diğer hastalıklar.

Bu boğaz ağrısı formunda enfeksiyon, enfekte olmuş bir kişi ile temas halinde (havadaki damlacık), enfekte kişinin ve yiyeceğin kullandığı nesnelerle günlük temas halinde olabilir.

Hastalık nasıl başlar?

Sıklıkla bu hastalık keskin bir şekilde başlar. Patojen bulaşıcı mikroorganizmaların inkübasyonu 1 ila 3 gün sürer. Angina'nın tüm semptomları hızla kendini göstermeye başlar ve 2-3 saat içinde zirveye ulaşır.
Genellikle, başlangıç ​​işareti farinks ve ağız boşluğunda hoş olmayan duyumlardır. Bir kişi lenf düğümlerinde bir artış hisseder, bir "gıdıklama" ve boğazda bir gıdıklama, yutma ve bademcikler com duran bazı acı.

Lacunar Angina'yı yakalayabilir miyim

Hastalık, havadan ve evsel yolla kolayca bulaşır, bu sayede kolayca alabilirsiniz.

Bir odada hasta ve sağlıklı insanlar olduğunuzda, sürekli havalandırılmalıdır. Odanın etrafını doğrayarak su sarımsaklarına bırakabilir ya da parçalarla sarın. Mükemmel antiseptik özelliklere sahiptir. Sarımsak yerine, burun deliklerini oksolinli merhem veya damlayan influferon ile temizleyebilirsiniz.

Diğer anjina türlerinden lacunar anjininin farkı

 • Tüm semptomların tezahürü hızla gerçekleşir;
 • bademcikler üzerinde sarı-beyaz pürülan ülserler görülür;
 • bademcikler üzerindeki plak, özel bir tıbbi spatula ile kolayca çıkarılır, iz ve kan bırakmaz;
 • Diğer anjina tiplerinin aksine, ciddi bir hastalık seyri. Özellikle küçük çocuklar için;
 • çocuklarda genellikle astım atakları olur;
 • insan vücudu için tehlikeli komplikasyonlara neden olur.

Hastalığın belirtileri

 • Komple, bademcikler, sürekli terleme, genişlemiş lenf düğümleri ayakta, mükemmel hissedilir;
 • Boğaz ve ağrıdaki baskılar, bezlerin birbirlerine ve yabancı cisimlere karşı hareketleri ile ağırlaştırılır (yutma, palpasyon);
 • (Mümkünse, baş ağrısı, iştah kaybı, kusma, güçlü titreme, bulantı,) zehirlenme belirtileri ateşle birlikte (38-39 derece) - Ani ateş oluşumu
 • tüm eklemlerde ve kaslarda ağrı (miyalji);
 • taşikardi;
 • uykusuzluk mümkündür.

Lacunar anjininin en önemli semptomları 2-3 saat içinde bu semptomlarda çok hızlı bir artış ve yutulduğunda bademciklerin hassasiyetidir.

Tanı Yöntemleri

Hastalığın belirtileri ortaya çıktığında, evde bir doktor çağırmak gerekir, çünkü lacunar anjinası olan bir kişi bulaşıcıdır.
Ana tanı yöntemi görsel muayene ve palpasyondur. Doktor boğaz ağrısı tipini belirleyemezse, tıbbi bir spatula bademcikler üzerindeki plakayı çıkarır.
Birincil muayene, tanıyı netleştirmek için hastayı KBB'ye göndermesi gereken bir doktor-terapist tarafından gerçekleştirilir.
Daha sonra analiz için bir sürüntü (tohumlama) ve bir kan testi alınır. Angina, beyaz kan hücresi sayısı, lenfositoz ve ESR'ye yanıtın hızlanması ile kendini gösterir. Lacunar anjinanın nedenini ve tedavi yöntemini tanımlamak için bakteriyolojik tohumlama ve kan testi gereklidir.

Lacunar anjin tedavisi için yöntemler

Lacunar anjina tedavisi yöntemleri ilaç ve tıbbi olmayan olarak ayrılır. Hastalığın ağır vakalarında, hasta yatarak tedavi için zehirlenir. Evde tedavi görürken, doktorunuzun tüm tavsiyelerini izlemeli ve ilaç dozunu değiştirmemelisiniz.

Ana tedavi yöntemleri

 • Rejimin gözetimi. Sağlıklı kişilerden (gazlı bez bandaj, havalandırma, ayrı mutfak eşyaları ve kişisel hijyen araçları - havlu, sabun, ovma pedleri, vb) izolasyon gereklidir.

Semptomların çoğunluğu geçtiğinde akut seyrede yatak istirahatına uygunluk - yarı yatak (daha fazla dinlenme, kısa yürüyüşler).
Gıda, sıcak ve tercihen sıvı olmalıdır. Kızartılmış, tuzlu ve yağlı yiyeceklerin tüketimini sınırlamak gerekir. Bol miktarda saf su içilir. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi. Sigara içmek çok tahriş olan mukozayu tahriş eder.

 • Antibiyotiklerin alımı. Tedavi süreci - bir haftadan az olmamak üzere. En sık reçete edilen sefaleksin, Amoksisilin, Ampisilin;
 • içeren müstahzarlar probiyotikler Bağırsak mikroflorası ve diyare oluşumu ile ilgili problemleri önlemek için (Acipol, Bifiform, Linex, vb.);
 • analjezik ve anti-inflamatuar müstahzarlar (Ibuprofen, Ibuklin, Nimesulid);
 • ateş düşürücü (Aspirin, Parasetamol, Nurofen);
 • farenks ve genişlemiş lenf düğümleri güçlü bir ödem varsa, bazen atanır antihistaminikler (Suprastin, Diazolin);
 • damla orofarenks hastalıkları için bir bitki bileşiği ile (örneğin Tonzillon);
 • durulama En az 3 kez otlar (adaçayı, meşe kabuğu), ai, furatsilinom, soda infüze. Semptomların başlangıcında, her saat;
 • spreyler yedikten sonra boğaz ilaçları (Igalipt, Hexsaral, Cameton, Tantum Verde, vb.), günde en az 3-4 kez;
 • votka sıkıştırır, boyun bölgesinde yapmak, sıcaklık düşüşlerinden sonra tutulur;
 • fizyoterapi. Tedavi tıbbi cihaz "Tonzilor" yardımıyla gerçekleştirilir. Ultrasonik dalgalar ile iltihaplı bademcikleri etkiler. Sonuç - ödem azalır ve irin yaprakları.

Tedavinin tam yolunu tamamladıktan sonra, hastalara bağışıklığı destekleyen ilaçlar reçete edilir - immünomodülatörler (Immunal, Imudon).

Cerrahi müdahale

Hastalık kalıcı komplikasyonlarla kronik hale geldiğinde cerrahi tedavi endikedir. Lakunotomiey Hastalığın seyri sırasında hastanın durumunu şiddetli formda kolaylaştırır. İltihaplı bezlerin yüzeysel dokularında cerrahi bir neşter, pürülan akıntının ortaya çıktığı küçük bir insizyonla yapılır. Başka, daha karmaşık bir operasyon - tonsillektomi. Bezlerin çıkarılmasını içerir. Bu yöntem, hastalığın kronik bir formu ve sürekli başarısız tedavi sırasında anjin tedavisinde kullanılır.

Halk ilaçları ile tedavi

Herhangi bir halk ilaçları kullanımı sadece muhafazakar yöntemler ile birleştirilebilir. Aynı zamanda, önde gelen doktorun danışması zorunludur. Durumu hafifletmek için alınan bazı ürünlerde bulunan bileşenler, ilaçlarla uyumsuz olabilir.

Geleneksel ilaç anlamına gelir:

 1. Ahududu, limon, bal, kızılcık ve kızılcık ile siyah ve yeşil çay içmek;
 2. Sıkmak ve bal ile karıştırmak için 3 yaşındaki kırmızı parçaları. Preslenmiş suyu ekleyin. 7-10 gün boyunca günde 3-5 kez bademcik elde edilen karışımı yağlayın;
 3. Bıçağın ucundaki sitrik asit, bir bardak ılık su ile karıştırılır. Günde 3 kez durulayın;
 4. eczanede St. John's wort ve kadife çiçeği infüzyonu satın alın ya da kendiniz yapın (saksıları açın, alkolle doldurun ve karanlık bir yerde 14 gün boyunca infüze edin). Bir bardak suya 40 damla ekleyin ve her 3 saatte bir durulayın.
İçindekiler ↑

Olası komplikasyonlar

Uygun tedavinin yokluğunda enfeksiyon, vücudun derinlerine yayılabilir ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Lacunar anjin akışının arka planında ortaya çıkabilecek bu tür komplikasyonlardan biri, akciğerlerde ve diğer iç organlarda (pnömoni, bronşit, farenjit, vb.) Inflamatuar süreçlerdir.
Hastanın gözle görülür bir iyileşmesi varsa ve daha sonra keskin ve hatta daha kötü bir bozulma parathonsillar apsenin kesin bir işaretidir. Bir gün yutkunma imkansızlaşır, tükürük artar, acı çekilmez hale gelir.
Boğaz ağrısı yol açabilecek komplikasyonlar:

Lacunar anjina önlenmesi

 • Hava için giyinme;
 • soğuk yiyecek ve sıvı tüketmeyin;
 • bağışıklığı korumak (özellikle soğuk mevsimde);
 • zamanında bir doktora gidin.

Lacunar angina'nın kronik bir forma geçmemesi için sağlığınızı sürekli olarak izlemeniz, ılımlı bir fiziksel yüke sahip olmanız ve kötü alışkanlıklar bırakmanız gerekir.

Lacunar tonsilliti: semptomlar ve tedavi

Lacunar angina, palatine bademciklerinin lakunalarında lokalize olan ve yumuşak dokuları eriten bir mantar şeklinde bir pus birikimi ile karakterize edilen akut bir enfeksiyöz prosestir. Bu hastalık ile eş anlamlı, inflamatuar sürecin lokasyonuna bağlı akut lacunar bademcik iltihabıdır.

Çoğu durumda hastalık streptokoklardan kaynaklanır, ancak bazen anjina stafilokok veya bir hemofilik rod ile enfeksiyon sonucu gelişir. Streptococci J03.0'ın neden olduğu tüm anjina tipleri için MKB 10 kodu, yani anjina lacunar MKB şifresi kataral veya foliküler ile aynıdır. ICD 10, hastalıkların güncellenmiş bir sınıflandırmasıdır, bu nedenle, bazı kaynaklarda, enfeksiyonun belirtilen nedensel etkeni gösteren birkaç başka figür bulabilirsiniz.

Hastalığın nedenleri

Tonsillit lacunar oldukça bulaşıcıdır ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye kolayca bulaşabilir. Enfeksiyon, hasta kullanımı, el sıkışma, öpücük, yakın temas, bir yemeğin yemek yemesi sırasında kullanılır.

Enfeksiyonun etken maddesi, bağışıklığı düzenli olan bir kişinin mukoza zarına girdiğinde, hastalık, yabancı madde ile başarılı bir şekilde baş edeceğinden, hastalık gelişmez. Zayıf bağışıklığı olan kişilerde, anjina, enfeksiyondan 24-72 saat içinde gelişir.

Lacunar angina gelişiminin belirleyici faktörleri şunlardır:

 • vücudun genel hipotermisi;
 • kronik inflamatuar hastalıklar, örneğin kronik bademcik iltihabı;
 • soğuk içeceklerin kullanımı;
 • çürük dişler;
 • böbrek hastalığı (kan akışı ile, enfeksiyon vücut boyunca kolayca yayılır);
 • beriberi;
 • dengesiz ve monoton beslenme;
 • olumsuz koşullar (burada pasif sigara içmeyi de içerebilir).

Lacunar anjina klinik belirtileri

Hastalığın başlangıç ​​aşamasında lacunar anjinin semptomları farenjit veya kronik tonsillitin alevlenmesi ile benzerdir, bu nedenle hastanın yeterli tedaviyi doğru bir şekilde teşhis etmek ve zamanında atamak son derece önemlidir.

Angina lacunar nedir ve aşağıdaki tabloda bu hastalık ve tonsillit arasındaki fark nedir:

Dikkat lütfen! Lacunar bademcik iltihabı, boğazdaki beyaz tıpalar, yüksek ateş ve vücut zehirlenmelerinin belirtileri, uygun tedavi uygulanmadığı zaman, hastanın komplikasyonlarına ve hatta ölümüne yol açan ciddi bir bulaşıcı hastalık olan difteri ile son derece benzerdir. Lacunar boğaz ağrısının ayırıcı tanısı başarısız olan uzmanlar tarafından yapılmalıdır ve ancak bu mümkün olduğunda ilaçların, özellikle küçük çocuklar için, difteri boğulma ve ölüme yol açacak şekilde alınmalıdır.

Sıcaklık olmadan Angina: efsane veya gerçeklik?

Angina akut ve ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Enfarktüsün mukoza zarları üzerinde lokalize olan enfeksiyonun etken maddesi, aktif olarak çoğalmaya ve hayati aktivitesinin ve toksinlerinin ürünlerini salgılamaya başlar.

İnsan vücudu, enfeksiyöz ajan ile baş etmek için gerekli olan vücut sıcaklığını arttırarak böyle bir toksik saldırıya tepki gösterir. Sıcaklık olmadan Angina lacunar gerçek olmaktan çok bir efsanedir, ama her şey mümkündür (bkz. Sıcaklık olmadan anjin olabilir mi).

Enfeksiyon ateşsiz ise ve tüm semptomlar anjinaya işaret ederse, hastaya büyük olasılıkla yanlış tanı konuldu ve akut tonsillit veya farenjit tedavisi görüldü.

komplikasyonlar

Bademcik iltihabı yerel komplikasyonları

Yerel düzeyde ikincil hastalıklar yakın organlarda ve sistemlerde oluşur. Kural olarak, hastanın iyileşme döneminde oluşurlar.

Kulak iltihabı

Akut bademcik iltihabı zemininde otit görünümü (bkz. Sağ tarafta boğaz ağrısı ve kulak - neyin sebep olduğu ve neyin tehlikeli olabileceği), genellikle çocukluk çağında görülür. Bu gibi durumlarda, öksürük sırasında, bakteriyel enfeksiyon östaki borusundan orta kulağa girer. Bu durumda, komplikasyonları otitis şeklinde gözlenen lacunar anjin, semptomların şişmesi veya iyileşme döneminde olabilir.

Lenf düğümleri iltihabı

Submandibular lenf nodlarının iltihaplanması, pratikte her türlü akut tonsillite eşlik eder. Bu lenfadenit, lenf düğümlerindeki hacim ve ağrı artışı ile kendini gösterir. Lenf sistemine daha fazla hasar, tıbbi tedavi ve şişmiş lenf nodunun cerrahi açılmasını gerektirir.

Kronik bademcik iltihabı

Akut enflamatuar sürecin uzamış ve tekrarlayan bir hastalığa geçişinin nedenleri şunlardır:

 • Sık akut tonsillit;
 • antibiyotiklerin istenmeyen ve eksik uygulanması;
 • tedavinin klinik aşamalarının dizisinin ihlali.

Kronik tonsillit tedavisi palatine bademcikler üzerinde konservatif bir etki ile başlar. İlaç etkisiz ise, doktorlar palatine lenf düğümlerinin çıkarılmasını tavsiye ederler.

Laringeal ödem

Angina lacunar, sonuçları vokal kordlarda enfeksiyonun yayılmasına neden olan, larinksin spazmı ile sonuçlanabilir. Vücudun bu durumu hastanın hayatı için çok tehlikelidir. Solunum kanalının lümeninde keskin bir azalma, trakeanın açıklığını düzeltmek için acil tıbbi müdahale gerektirir.

Parathonsillar apse

Lenf nodunun ötesindeki bakteriyel enfeksiyonun boyundaki yakın selüloza salınmasından sonra, bir parathonsillar apse oluşur. Hastalık sınırlı bir alanın oluşmasıyla kendini gösterir. Böyle bir patolojinin tedavisi, münhasıran, cerrahi ve bir hastanede yürütülür.

Parathonsillar apse, bir cerrahi operasyonun gerçekleştirilmesini içeren özel bir kapsülle sınırlı bir apseledir.

Mediastenit

Lacunar anjinadan sonra en tehlikeli komplikasyonlar, boyundaki derin katmanlar, pürülan inflamatuar bir sürece dahil olduğunda ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda, patojenler mediastene inebilir ve ölüme neden olabilir. Bu tür hastaların tedavisi yoğun bakım ünitelerinde gerçekleşir.

Boğaz ağrısı ortak olumsuz etkileri

Lenfatik sisteme enfeksiyondan sonra bademciklerin viral ve bakteriyel lezyonları kalp dokuları, böbrekler, eklem ve beyin iltihaplanma sürecinin gelişmesine neden olabilir.

Kardiyovasküler sistem hastalıkları

Komplikasyonları miyokardyı etkileyen lakünar anjina iyileşme aşamasındadır. Bu hastalar periyodik kalp ağrısı, aritmi, alt ekstremitelerin şişmesi, siyanotik deri ve ilerleyici dispneden şikayet edebilirler.

Ayrıca, istatistiklere göre, kronik bademcik iltihabı olan hastaların% 10'u, bazen kazanılmış kalp kapakçığı ve hastanın sakatlığı ile sonuçlanan romatizma gelişir.

Eklemlerin lezyonu

Lacunar anjininin kalp dokularına zarar vermenin yanı sıra sıklıkla kas-iskelet sistemi işlevinin bozulmasına neden olan romatizma şeklinde etkileri.

Eklemlerin romatizması böyle bir klinik tabloyla kendini gösterir:

 • Üst ve alt ekstremite eklemlerinde kızarıklık, şişme ve ağrı;
 • kronik hipertermi;
 • hastanın hareketliliğinin kısıtlanması.

Çoğu durumda, romatizma antibiyotik olmadan bakteriyel bademcik iltihabı tedavisinde gelişir.

piyelonefrit

Etkileri böbreklerin iltihabı şeklinde kendini gösteren Lacunar angina, genellikle viral bir kökene sahipti.

Pyelonefrit belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında keskin bir artış;
 • yoğun sırt ağrısı;
 • Vücudun zehirlenmesi işaretlendi.

Böyle bir hastalık kronik böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir. Piyelonefrit tedavisi nefroloji hastanesinde gerçekleşir.

menenjit

Beyin komplikasyonları - lacunar anjinine bağışıklıkta sistemik bir azalma eşlik ediyor. Bakteri enfeksiyonu, paratonsillar apsenin ilerlemesi sonucu beynin zarlarına nüfuz eder. Hastanın yüksek vücut sıcaklığı, soluk cildi, nefes darlığı ve cildin dudak çevresindeki siyanozu varsa, bu hastanın acil yatışının bir göstergesidir.

Tonsyllogic sepsis

Boğazdan sonra lacunas, kural olarak, kendi kendini temizler. Ancak bazı durumlarda, bakteri enfeksiyonu dolaşım sistemine yayılır. Hastada sağlık durumu keskin bir şekilde kötüleşir ve iç organların çok sayıda pürülan hasarı vardır.

Tonsiljenik sepsis, ölümcül bir sonuçla sonuçlanan inanılmaz derecede tehlikeli bir hastalıktır. Tıbbi talimatlar aynı zamanda acil antibiyotik tedavisine ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Sepsis terapisinin fiyatı çok yüksektir, ancak bu tür tedavi her zaman etkili değildir. Akut tonsillitin hastalığın zamanında teşhisi ve enflamatuar sürecin yeterli tedavisi ile olumsuz etkilerinin gelişimini dışlayın.

Tonsillit tanısı

Anjin tanısı, aşağıdaki plana göre bir doktor-kulak burun boğaz uzmanı tarafından gerçekleştirilir:

 1. Hastanın şikayetlerini ve hastalığın geçmişini açıklamak. İyi yazılmış bir vaka tarihi - lacunar angina kuruldu.
 2. Nazofarenksin görsel ve enstrümantal muayenesi. Böyle bir araştırma, bir ön tanı koymayı mümkün kılmaktadır.
 3. Kan laboratuar çalışması. Dolaşım sisteminin mikroskobik incelemesi, lökosit konsantrasyonunda bir artış ve ESR'de bir artış olduğunu ortaya koymaktadır.

Boğazın mukoza zarının görsel muayenesi sırasında, hastalık, aralarındaki mesafeyi önemli ölçüde azaltan palatine bademciklerin hacmindeki keskin bir artışla kendini gösterir. Mukoza zarı böylece parlak kırmızı bir renk alır. Bademciklerin yüzeyinde pürülan kitlelerin oluşumunu gösteren beyaz kaplama görülebilir.

Boğaz ağrısı tedavisi: ilaç ve halk ilaçları

Kompleks içindeki tüm kuralları takip ederseniz, bakteriyel anjina tedavisi için talimatlar basittir.

Hasta aşağıdaki ilaçları reçete:

 • antibiyotikler - enfeksiyöz ajan ile başa çıkmak için, yetkili bir doktor seçecek olan geniş bir etki spektrumunun preparatlarına yardımcı olacaktır (bkz. yetişkinlerde anjin için antibiyotik almak);
 • işleme çözümleri boğaz antiseptikler - furatsilina durulama (çözüm kendi elleriyle hazırlanan veya hazır eczanede satın alınabilir), klorheksidin, Miramistin, iltihaplı çıkarılması Lugol solüsyonu bujileri;
 • Vitaminler - vücudun savunmaları azaldığından, enfeksiyonlu bir kişinin en iyi direnci için multivitamin komplekslerinin kullanılması önerilir;
 • antipiretikler - 38.5 derece üzerinde vücut sıcaklığındaki bir artış ile (- yerli veya yabancı bu ilaçların fiyat üreticiye bağlı olarak değişir), bir dozaj karşılık gelen yaş ilaçlar parasetamol veya ibuprofen dayanmalıdır.

Buna ek olarak rejim (içki günde en az 1,5-2 litre) ve bir diyet içme tutmak için emin olmalıdır. Gıda kez daha boğaz ağrısı kesmemeye için sıcak ve yarı yıpranmış halde hastaya beslenir ve gereken içecekler kurutulmuş meyveler, çay, ahududu, limon ve bal, et suyu kalça ideal kompostosu gibi.

Dikkat lütfen! Bir doktor tarafından önerilen ilaçlar en az 5 gün boyunca alınmalıdır. Kendi kendinize antibiyotik içmeyi bırakamazsınız, pek de düzelme hissetmezsiniz, bu durumda hastalık yeni bir güçle patlayacak ve uzman daha güçlü bir ilaç yazmalıdır.

Geleneksel tıp

Bademcik iltihabı ile başa çıkmak için ilaç tedavisinin etkisini hızlandırmak için geleneksel tıp tarifleri yardımcı olur.

Bal ile kırmızı kartopu

Bir öğütücü içinden veya blender vasıtasıyla Kırmızı çilek Viburnum zemin, karıştırılmış, 1 bardak meyve püresi bal 2 yemek kaşığı dayalı bal ekleyin ve lezzetli ilacı günde üç kez alın. Kalina yutma sırasında boğazdaki ağrıyı mükemmel bir şekilde giderir ve bal, doğal anti-enflamatuar ve antiseptik özellikleriyle bilinir.

papatya

Papatya çiçekleri demlenir, ısrar edilir, süzülür ve elde edilen et suyu günde 4-6 kez boğaz ağrısını durulayın. Videoda ayrıntılı olarak, anjina ile gargara için uygun şekilde papatya demlemek.

Bal ve limon

cilt (iyice yıkayın gerekir öncesi limon) ile birlikte bir bütün limon kıyma karıştırılmış bal 2-3 yemek, elde edilen bulamaca ilave ve günde yarım çay kaşığı birkaç kez almak bulundu. Böyle bir ilaç buzdolabında saklanmalıdır, istenirse ılık çayı eklenebilir.

Dikkat lütfen! Geleneksel tıbbı ilaçlar sadece uyuşturucu tedavisini tamamlayabilirler, fakat hiçbir zaman yerini almazlar. Tedavi edilmeyen lacunar anjin, böbreklere ve kalbe ciddi zararlar verir, bu nedenle tabletleri kullanmadaki isteksizliğinden dolayı hayatınızı ve sağlığınızı riske atmayın.

Hastalığın önlenmesi

Önleyici tedbirlerin uygulanmasının fiyatı düşüktür, ancak hastanın bakteriler ve virüsler ile enfeksiyonunu önlemeye izin verir. Özellikle lacuner anjina semptomları tespit edildiğinde, kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının, ilaç güçlendirici bağışıklığın ve maske takılmasının yardımı ile spesifik olmayan önleme yapılmaktadır.

Lacunar Angina

Lacunar Angina - Akut enflamatuar süreç baskın olarak bademciklerin lacunae yenilgisi ile karakterize edilen ve genel durum, bir boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü bir ihlali ile kendini gösteren bakteriyel etiyolojidir. Fizik muayenede bademcikler genişlemiş, hiperemik ve lakünanın ağzında pürülan eksuda görülür. Bölgesel lenf nodlarının palpasyonu ağrıya işaret ediyordu. Patojeni tanımlamak için, boğazdan gelen smearın bakteriyolojik analizi yapılır. Tedavi akut dönemde yatak istirahatine bağlı kalmak, antibiyotiklerin uygulanması, anti-enflamatuar ilaçlar, antiseptikler ile dolaşma, fizyoterapi sağlar.

Lacunar Angina

Laküner anjina - akut klinik bir şekilde primer bademcik iltihabı, süpüratif enflamatuar proses bademcikler yüzeyine sonraki transfer boşlukları geliştirir, burada. Amerikan Otorinolaringoloji Derneği, "tonsillofarenjit" tanısını kullanır ve lezyonun eş zamanlı olarak farinksin arka duvarını yakaladığını yansıtır. Rusya dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinde "anjin" ve "akut tonsillit" (birincil) terimleri yaygınlaşmıştır. Bu nedenle, patolojik çeşitli enfeksiyonlar (kızıl, difteri, enfeksiyöz mononükleoz gibi) ve kan bozuklukları (lösemi, agranülositoz) için eşlik eden ikinci değişikliklerden sınırlar.

Lacunar anjina nedenleri

streptokok, stafilokok, Haemophilus influenza ve diğer bakteriyel ajanlar - Bu 5 yaşından küçük çocuklarda ana etkenleri ergen ve erişkinlerde (% 80) adenovirüs, Coxsackie virüsleri, kızamık ve kızıl, vardır bir akut bulaşıcı bir hastalıktır. kontakt ev ile ve bademcik bulunmaktadır - Patojen, en azından, solunan hava ile üst solunum yolları girer. bağışıklık savunmasını azaltarak, lenfoid yutak halka oluşumu kendi boşlukları birikimini ve patolojik sürecin gelişimini patojenleri aktive edilir. vücudun savunma azaltılması arka planı, diğer doku ve organlarda (kalp, böbrekler, eklemler) için kan yoluyla streptokokkkov ve diğer bakteriler yayılabilir, yetersiz antibiyotik tedavisi miyokardit, endokardit, artrit, glomerülonefrit, çeşitli komplikasyonlara yol açar.

Lacunar angina belirtileri

Klinik semptomlar, farinks ve lenfoid dokulardaki lokal değişikliklerin, genel iyilik halinin ihlali ile karakterize edilmesi ile karakterize edilir. Hastalık zehirlenme semptomlarının başlangıcı ile akut olarak başlar: titreme, vücut ağrıları, baş ağrısı ile hipertermi. 2-3. Günde boğazda ağrı vardır, bu da yiyecek ve tükürük yutulduğunda daha yoğun hale gelir. Açısal ve servikal lenf nodlarındaki artış nedeniyle, ağzı açıldığında ve kafa döndüğünde ağrı görülür. Onun ağzından hoş olmayan bir koku var, konuşma belirsiz ("burun gölge"). Ağzı inceleyerek, bademciklerin kızarıklık ve şişliklerini, sarımsı beyaz içeriklerin, yüzeyleri pürülan filmlerle kaplayan, hızla bağlanan ayrı adacıklar şeklinde görebilirsiniz.

bilinç kaybı ile ateş, şiddetli baş ağrısı ile kendini göstermektedir daha belirgin zehirlenme, tekrarlanan kusma, senkop eşliğinde Anjin çocuklar, iştah, huzursuz uyku, keyifsizlik, sinirlilik azaldı. Genellikle karın ağrısı, bulantı, ishal, sindirim sistemi ihlalleri belirtileri ortaya çıkardı. boğazında rahatsızlık ilk 1-3 gün boyunca yiyecek ve su yutma ilgili şikayetler eksik olabilir.

komplikasyonlar

Yetersiz tedavi ve bağışıklığın azalması durumunda pürülan inflamasyon, paratonziller veya zag- laz apselerinin ortaya çıkmasına ve aynı zamanda paranazal sinüslere ve orta kulağa yayılmasına neden olabilir. Aynı zamanda, hipertermi devam ederse, boğazda ağrı atıyor, kulağa yayılabiliyor, ağzın açılışı da yiyecek alımında olduğu gibi zorlaşıyor. Tekrarlayan bademcik iltihabı, farinks ve çevre dokulardaki lenfoid dokudaki kronik inflamasyonun gelişmesine yol açar - kronik bademcik iltihabı, ayrıca uzak organ ve dokulara zarar verir: kalp kası, böbrekler, eklemler.

tanılama

Doğru Laküner tonsilit gözlenen klinik belirtiler yorumlamak için ve iltihap ikincil birincil ayırt etmek, değişik uzmanlık doktorlar tarafından dikkatli muayene ihtiyacı: çocuk doktoru, dahiliyeci, kulak burun boğaz, enfeksiyon hastalıkları, romatoloji ve nefroloji. bademcik yüzeyini kaplayan sarımsı irin ve filmin adaların boşlukları işaretlenmiş infiltrasyonu ve bademcik şişmesi, tıkanıklık: boğaz muayenesi karakteristik laküner anjin belirtileri ortaya koymaktadır. Filmleri bir spatula ile çıkarırken, altta yatan dokulara zarar vermeden ve kanamaya neden olmadan, nispeten kolaylıkla hareket ederler.

bakteriyolojik ya da virolojik analizleri vasıtasıyla farinksten yayması içeriğini ve bademcik incelemeli kimliğini tesbit etmek. Klinik kan ve idrar işlemi (kan analizinde lökositoz ve artan eritrosit sedimentasyon oranı) aktivitesi ile belirlenen edildiği ve üriner sistem (lökositler, eritrositler, proteinin idrar nefrit) komplikasyonların varlığı Atanan. Biyokimyasal kan analizi (seviyesi C-reaktif protein değişikliği, antistreptolizin O-romatoid faktörü) sırasında komplikasyon (örneğin romatizma gibi) ortadan kaldırmak için gereklidir. üst solunum yollarının diğer hastalıklar ile gerçekleştirilen laküner angina ayırıcı tanısı, ikincil işlemler bulaşıcı doğası (farinks difteri, kızıl, mononükleoz, ve diğerleri.).

Lacunar anjina tedavisi

Hastalığın akut döneminde yatak istirahatine uyulması, ciddi olgularda ve komplikasyonların varlığında hastaneye yatırılması gerekmektedir.

 • Etiyopatik tedavi. Bakteriyel etiyoloji için tedavi edici önlemlerin temeli - 8-15 gün boyunca antibakteriyel tedavi, patojenin duyarlılığı dikkate alınarak, yeterli dozda. Genellikle penisilinler (benzilpenisilin, amoksisilin) ​​ve sefalosporinler ve makrolidler grubundan antibiyotikler kullanılır. Sekonder anjina viral ve fungal etyolojide uygun ilaçlar (asiklovir, flukonazol, vb) kullanılır.
 • Semptomatik araçlar. kardiyovasküler sistemin bozulmuş fonksiyonu, sindirim sistemi, idrar yolları ve sinir sistemi normalize steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (aspirin, ibuprofen, diklofenak), vitaminler, immünomodülatörler ve ilaçlar tarafından atanmıştır.
 • Yerel tedavi. Antiseptiklerin, bitkisel şifalı bitkilerin yerel olarak kullanılan çözümleri. Akut semptomlar düzeldikten sonra, hastaya fizyoterapiye başvurulur.

Lokal komplikasyonların gelişmesiyle (paratonsillar apse), pürülan odak açılarak cerrahi müdahale gereklidir. Romatizmal kardit ve glomerulonefrit için terapötik önlemler, antibakteriyel ajanlar, glukokortikosteroidler ve diğer ilaçlar kullanılarak özel bir hastanede gerçekleştirilir.

Prognoz ve önleme

Ortalama tedavi süresi 8-15 gündür. Bu, tam zamanında iyileşme için yeterli zamanında tedaviyi sağlamak için yeterlidir. Erken ve geç komplikasyonların kabul edilmesi prognozu kötüleştirmekte ve uzun süreli sakatlığa yol açabilmektedir. Ana önleyici tedbirler, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı olan kişilerle temasın kısıtlanması, kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı, binaların havalandırılması, doğru çalışma ve dinlenme şekli, bedenin temperlenmesi, düzenli beden eğitimi ve sportur.

Lacunar anjina sonrası komplikasyonlar

Lacunar anjin, bugüne kadar oldukça yaygın bir hastalıktır. Çoğu durumda, üst solunum yolu etkilenir. Bademcikler sağlıklı ise, sadece hastanın boğazı enflamatuar süreçten etkilenir. Eğer bademcikler çıkarıldıysa, lacunar anjinası nedeniyle bir süre sonra pnömoni gelişebilir. Angina, arka planında meydana gelebilecek çok tehlikeli komplikasyonlardır. Lacunar anginadan sonra ne gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Çocuklarda ve yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı nedenleri

Lacunar anjin, bulaşma hava-damla yolu ile yürütülen bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar boğaz ağrısı gelişiminin nedeni, patojenik mikroorganizmalar vücuda tükürük tanecikleri ile girebileceği zaman, yüksek sesle konuşma, öksürme, hapşırma ile enfeksiyon olabilir. Çocuklar arasında, diğer hasta çocuklarla, oyuncaklarıyla veya diğer enfekte nesnelerle iletişim kurarken, iletişimin bulaşma olasılığı vardır. Buna ek olarak, çocuklarda ve yetişkinlerde lacunar anjinası enfeksiyonu, düşük kaliteli gıdalar yoluyla meydana gelebilir, özellikle, bir gecikmiş veya yanlış saklanmış süt ürünleri dikkat etmelidir. Çoğunlukla, nazofarenkste yapılan çeşitli manipülasyonlar ve cerrahi müdahalelerin zemini karşısında oluşan enfeksiyonla karşılaşabilirsiniz. Lacunar anjinası riski, özellikle diş çürüğü başta olmak üzere çeşitli diş hastalıklarının varlığıyla artmaktadır. Dış etkenleri tahmin etmek hastalığın gelişimine, örneğin aşırı yağ, hipotermi, nem, hava sıcaklığındaki değişiklikler, genel hava kirliliğine tahsis edilir.

Lacunar anjina sonrası lokal komplikasyonlar

Lacunar anjinadan sonra lokal komplikasyonlar akut pürülan lenfadenit (lenf bezlerinin iltihaplanması), boyun flegmonunun gelişmesidir.

Lacunar anjina sonrası sık görülen komplikasyonlar

Lacunar anjina sonrası sık görülen komplikasyonlar arasında romatizma, miyokardit, enfeksiyöz poliartrit, piyelonefrit, sepsis, menenjit yer alır. Bu bağlamda, boğaz ağrısının giderilmesinden sonra kan ve idrarın iki kez tetkik edilmesi ve komplikasyon olmadığından emin olmak için bir elektrokardiyogram yapılması zorunludur.

Lacunar anjina komplikasyonları

Lacunar anjinasının komplikasyonlarından biri, anjinin devamı olan paratonsillar apsenin gelişmesidir. İyileşmenin geldiği hasta gibi görünüyor, ama birdenbire boğazında sürekli olarak artan güçlü bir ağrıya başlıyor. 2-3 gün sonra yutulması imkansız hale gelir, tükürük artar, vücut ısısı artar. Çok geçmeden hastanın sağlığının durumu o kadar da kötüleşir ki, yumuşak damak ödemi nedeniyle yutulduğunda, yiyecekler nazofarenks ve burun içine girebilir. Nefes almak zor. Daha sonra acil hastaneye yatış ve cerrahın müdahalesi gereklidir.

Lacunar anjinadan sonra başka bir komplikasyon da enfeksiyonun vücuda ilerlemesiyle ortaya çıkan pnömonidir. İhmal edilen lacunar anjinası nedeniyle, anjinin daha şiddetli bir formu olan fibrin, beyin hasarı riskine kadar daha ciddi komplikasyonları tehdit edebilir. Lacunar anjinin uzun süreli komplikasyonları arasında miyokardit, nefrit, romatizma sayılabilir.

Lacunar angina sonrası en sık görülen komplikasyonlar:

 • kronik bademcik iltihabı;
 • akut formda servikal lenfadenit gelişimi;
 • akut larenjit görünümü;
 • orta kulağın akut orta kulak iltihabının görünümü;
 • laringeal ödem gelişimi;
 • bir okolothal apsenin görünümü;
 • boyun flegmonunun kökeni.

Lacunar anjina teşhisi

Lacunar anjin, hastalığın genel resmi, bu muayeneler ve gerekirse, laboratuar testlerinden (serolojik, bakteriyolojik, sitolojik, vb.) Teşhis edilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı tedavisinde Streptocide kullanımı

Modern antibiyotiklerin ortaya çıkmasından önce, hemen hemen tüm boğaz hastalıkları sülfanilamid preparatları ile tedavi edildi. Bu ilaç sınıfı belirgin bir antimikrobiyal aktiviteye sahiptir ve bakterilerin gelişimini bastırır.

Boğazın durulanması için klorofililpt

Dondurma veya soğuk sodadan sonra soğuk algınlığının ilk belirtileri ortaya çıktı. Tedavide boğazın durulanması için yaygın olarak klorofililpt kullanılır. Modern tıp, hastalara neredeyse her hastalıktan çok fazla ilaç sunmaktadır.