Loading

Lacunar angina - yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir. Saf haliyle, nadirdir. Çoğu zaman foliküler arka plan üzerinde gelişir.

Bu tip anjin için ana risk grubu 5 ila 12 yaş arası çocuklardır. Yetişkinlerde, bu tip anjina, hastalığın başka bir varyantı ile kombinasyon halinde en yaygın olanıdır, yani, karışık bir tip vardır. Çocuklarda olduğu gibi, yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, anjinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldıran bir antibiyotik yolu ile gerçekleştirilir.

Yetişkin çocuklara oranla hastalığa tahammül kolay olma eğilimindedir, ancak uygun ve zamanında tedavi yokluğunda bile yetişkin vb miyokardit, akut otitis media, piyelonefrit, romatizma, akciğer iltihabı ve dahil istenmeyen komplikasyonlar, gelişebilir. D.

nedenleri

Neden lacunar anjinası oluşur ve nedir? Ana patojenler streptokoklardır fakat adenovirüsler ve stafilokoklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bu hastalık bulaşıcı kabul edilir. Hapşırma sırasında havadaki damlacıklar ile bulaşır, hasta kişiyi öksürür veya çocuklarla temasa geçer - oyuncaklar ve diğer kontamine nesneler aracılığıyla.

Ayrıca, boğaz ağrısı ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler de hastalığa neden olabilir. Bunlar arasında hipotermi, hava akımı, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, nem, hava kirliliği.

Hastalığın bu formunun özellikleri

Bu boğazın klinik adı, adı pürinli iltihaplanma süreciyle palatine bademciklerin lakuna bölgesinde yerleştiği için ismini almıştır. bu boşluklar oldukça çok Bademciklerin iç, in yüzden lenf oluşumlara nekrotik kitleler ve üstüne exfoliated epitel yükselişi ile birlikte patojenik streptokok atık ürünleri, çiçek kaplı geniş alanlar göründüğünde.

Bu foliküler Laküner tonsillit (anjin başka klinik formu), farklı olan sadece lenfatik yapıların yüzeyinde küçük püstüller benziyor bademcikler bulunan iltihaplı folikülleri, bazılarıdır.

Lacunar angina belirtileri

Lacunar anjinin kuluçka dönemi 1-2 gün sürer ve semptomları hızla gelişir ve birkaç saat içinde kendini gösterir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • vücut ısısında yüksek rakamlara keskin bir artış (38.5-40)
 • Enfeksiyöz sürecin zayıflık, halsizlik, hızlı yorgunluk ve baş ağrısı şeklinde genel belirtileri;
 • Çocuklarda daha sık görülen periyodik titreme;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda şiddetli ağrı ve submandibuler lenf nodlarının genişlemesi şeklinde lokal belirtiler.

Muayene edildikten sonra, doktor boğazda iltihaplanma sürecinin tipik tezahürlerini tespit edecektir:

 • larinkste kızarıklık;
 • boğazdaki dokuların şişmesi;
 • Her iki palatine bademcik yüzeyinin çoğunu işgal eden sarımsı-beyazımsı plak, bir spatula ile kolayca çıkarılır.

Enflamatuar süreç hem bir hem de bademciği etkileyebilir. Hastalığın ortalama süresi 5-9 gündür ve iş için tam kapasite 14-17 gün arasında geri yüklenir. Çocuklarda lacunar anjin, kramplar, boğulma, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, mide ağrıları ile birlikte, daha şiddetli bir seyir vardır.

etkileri

Enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha fazla yayılması sıklıkla bronşit ve hatta zatürreye neden olur. Yetersiz tedavi, sıklıkla diğer tipteki bademcik iltihabı, farenjitin komplikasyonu ile hastalığın kronik bir formunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Enfeksiyon odakları ve devam eden pürülan süreçler, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasına, kalbe, akciğerlere, kemiklere yerleşmeye neden olur. Bu olgunun sonuçları çok tehlikeli - böbrekler (piyelonefrit, glomerulonefnity), romatizma, artrit, miyokardit, stafilokok menenjit, genel nodül tutulumu, apseler, sepsis iltihabı.

Lacunar boğaz ağrısı: fotoğraflar

Boğazın bu şekli göründüğü için, detaylı fotoğraflar sunuyoruz.

Lacunar anjina tedavisi

Çoğu durumda, konservatif tedavi nefes darlığı, bademcik ameliyat ile akut genişletilmiş bademcikler durumunda hiçbir etkisi ile değil gösterilmiştir.

Lacunar anjinasının ilk belirtileri ortaya çıktığında, hasta diğerlerinden izole edilmeli ve ona yatak istirahatı sağlamalıdır (boğaz ağrısı ayakları üzerinde taşınamaz, bu genellikle komplikasyonlara yol açar). Hastaneye yatma sorunu patogenezin şiddetine bağlıdır.

Tedavinin seyri bir uzman tayin etmelidir. Hastayla görüşecek, boğazını inceleyecek, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını analiz edecek ve ardından bu durumda gerekli ilaçları reçete edecektir.

Angina'yı evde tedavi etmek için aşağıdakiler tavsiye edilir:

 1. Doktor resepsiyonu antibakteriyel ilaçlar tayin edildi.
 2. Genel durumu hafifletmek için antipiretik veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz. Bu tüm bilinen aspirin, İbuprofen, Parasetamol. Bu randevunun özü, sıcaklığın azalması, laringeal ödemde azalma nedeniyle hastanın durumunun hafifletilmesidir.
 3. miramistinom, klorofilin potasyum permanganat zayıf çözelti ile yodinolom, furacilin (Tablo 2 su camı.) - En önemlisi, hastalığın ilk 2 gün saatlik antiseptik çözeltiler gargara özellikle sırasında. Iyileşme aşamasında, şifalı otlar - papatya, calendula, meşe kabuğu, adaçayı infüzyon ve suyu için onları değiştirebilirsiniz. Yerel tedavi için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz - Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde.
 4. Tedavi sırasında, dehidratasyon olmaması için içmeye büyük önem vermek önemlidir.

Hastalığın akut faz vitamini tedavisi ve pürülan işlemleri gibi probiyotik bir kursu almak sonra de önemlidir, uzun vadeli bir toksisite bağışıklık sistemini zayıflatan ve antibiyotik tedavisi doğal bağırsak florasının ihlal eder.

antibiyotikler

Lacunar anjinanın mikrobiyal etiyolojisi için antibiyotik tedavisi endikedir. İlaçlar antibiyotik kullanırken, daha az sıklıkla sülfonamid preparatları kullanılır. İlaç reçeteleme amacı eradikasyondur (patojenin tahrip edilmesi).

Doğru antibiyotik seçimi şunları sağlar:

 • patojenin tamamen yok edilmesi;
 • Yan etkilerin çeşitli eşzamanlı anjina hastalıkları ile dışlanması;
 • antibiyotiğin etkisi ve güvenliği dengesi.

Pürülan anjinaya sahip birinci basamak ilaçlar, streptokoklarla en iyi başa çıkabildikleri için, artırıcı bileşenleri ile birlikte modern penisilindir. Bu ilaçlar arasında Augmentin, Flemoclav, Ecoclave ve diğerleri bulunur. Penisilinleri bir monoformda (Ampisilin, Amoksisilin) ​​almak da mümkündür.

Penisiline alerjisi, makrolidlerin (Sumamed, Azitromisin, Zitrolid, Clacid) grubundan antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edildiğinde. Sefalosporinlerin antibiyotik tekrarlayan anjina veya şiddetli hastalık için reçete edilir. Bunlar arasında sıklıkla hastanede enjekte edilen Sefalridin, Seftriakson, Sefazolin bulunur.

Hastalığın nüksetmesini ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için doktor tarafından atanan tam bir antibiyotik içme içmek gereklidir. Lacunar anjinası için antibiyotik alma süreci genellikle 7-10 gündür. 2-3 gün sonra iyileşirseniz ve tedavi edildiğinize karar verirseniz, reçete edilen ilacı her halükarda ortadan kaldırmayın.

Lacunar Angina

Lacunar Angina - Akut enflamatuar süreç baskın olarak bademciklerin lacunae yenilgisi ile karakterize edilen ve genel durum, bir boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü bir ihlali ile kendini gösteren bakteriyel etiyolojidir. Fizik muayenede bademcikler genişlemiş, hiperemik ve lakünanın ağzında pürülan eksuda görülür. Bölgesel lenf nodlarının palpasyonu ağrıya işaret ediyordu. Patojeni tanımlamak için, boğazdan gelen smearın bakteriyolojik analizi yapılır. Tedavi akut dönemde yatak istirahatine bağlı kalmak, antibiyotiklerin uygulanması, anti-enflamatuar ilaçlar, antiseptikler ile dolaşma, fizyoterapi sağlar.

Lacunar Angina

Laküner anjina - akut klinik bir şekilde primer bademcik iltihabı, süpüratif enflamatuar proses bademcikler yüzeyine sonraki transfer boşlukları geliştirir, burada. Amerikan Otorinolaringoloji Derneği, "tonsillofarenjit" tanısını kullanır ve lezyonun eş zamanlı olarak farinksin arka duvarını yakaladığını yansıtır. Rusya dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinde "anjin" ve "akut tonsillit" (birincil) terimleri yaygınlaşmıştır. Bu nedenle, patolojik çeşitli enfeksiyonlar (kızıl, difteri, enfeksiyöz mononükleoz gibi) ve kan bozuklukları (lösemi, agranülositoz) için eşlik eden ikinci değişikliklerden sınırlar.

Lacunar anjina nedenleri

streptokok, stafilokok, Haemophilus influenza ve diğer bakteriyel ajanlar - Bu 5 yaşından küçük çocuklarda ana etkenleri ergen ve erişkinlerde (% 80) adenovirüs, Coxsackie virüsleri, kızamık ve kızıl, vardır bir akut bulaşıcı bir hastalıktır. kontakt ev ile ve bademcik bulunmaktadır - Patojen, en azından, solunan hava ile üst solunum yolları girer. bağışıklık savunmasını azaltarak, lenfoid yutak halka oluşumu kendi boşlukları birikimini ve patolojik sürecin gelişimini patojenleri aktive edilir. vücudun savunma azaltılması arka planı, diğer doku ve organlarda (kalp, böbrekler, eklemler) için kan yoluyla streptokokkkov ve diğer bakteriler yayılabilir, yetersiz antibiyotik tedavisi miyokardit, endokardit, artrit, glomerülonefrit, çeşitli komplikasyonlara yol açar.

Lacunar angina belirtileri

Klinik semptomlar, farinks ve lenfoid dokulardaki lokal değişikliklerin, genel iyilik halinin ihlali ile karakterize edilmesi ile karakterize edilir. Hastalık zehirlenme semptomlarının başlangıcı ile akut olarak başlar: titreme, vücut ağrıları, baş ağrısı ile hipertermi. 2-3. Günde boğazda ağrı vardır, bu da yiyecek ve tükürük yutulduğunda daha yoğun hale gelir. Açısal ve servikal lenf nodlarındaki artış nedeniyle, ağzı açıldığında ve kafa döndüğünde ağrı görülür. Onun ağzından hoş olmayan bir koku var, konuşma belirsiz ("burun gölge"). Ağzı inceleyerek, bademciklerin kızarıklık ve şişliklerini, sarımsı beyaz içeriklerin, yüzeyleri pürülan filmlerle kaplayan, hızla bağlanan ayrı adacıklar şeklinde görebilirsiniz.

bilinç kaybı ile ateş, şiddetli baş ağrısı ile kendini göstermektedir daha belirgin zehirlenme, tekrarlanan kusma, senkop eşliğinde Anjin çocuklar, iştah, huzursuz uyku, keyifsizlik, sinirlilik azaldı. Genellikle karın ağrısı, bulantı, ishal, sindirim sistemi ihlalleri belirtileri ortaya çıkardı. boğazında rahatsızlık ilk 1-3 gün boyunca yiyecek ve su yutma ilgili şikayetler eksik olabilir.

komplikasyonlar

Yetersiz tedavi ve bağışıklığın azalması durumunda pürülan inflamasyon, paratonziller veya zag- laz apselerinin ortaya çıkmasına ve aynı zamanda paranazal sinüslere ve orta kulağa yayılmasına neden olabilir. Aynı zamanda, hipertermi devam ederse, boğazda ağrı atıyor, kulağa yayılabiliyor, ağzın açılışı da yiyecek alımında olduğu gibi zorlaşıyor. Tekrarlayan bademcik iltihabı, farinks ve çevre dokulardaki lenfoid dokudaki kronik inflamasyonun gelişmesine yol açar - kronik bademcik iltihabı, ayrıca uzak organ ve dokulara zarar verir: kalp kası, böbrekler, eklemler.

tanılama

Doğru Laküner tonsilit gözlenen klinik belirtiler yorumlamak için ve iltihap ikincil birincil ayırt etmek, değişik uzmanlık doktorlar tarafından dikkatli muayene ihtiyacı: çocuk doktoru, dahiliyeci, kulak burun boğaz, enfeksiyon hastalıkları, romatoloji ve nefroloji. bademcik yüzeyini kaplayan sarımsı irin ve filmin adaların boşlukları işaretlenmiş infiltrasyonu ve bademcik şişmesi, tıkanıklık: boğaz muayenesi karakteristik laküner anjin belirtileri ortaya koymaktadır. Filmleri bir spatula ile çıkarırken, altta yatan dokulara zarar vermeden ve kanamaya neden olmadan, nispeten kolaylıkla hareket ederler.

bakteriyolojik ya da virolojik analizleri vasıtasıyla farinksten yayması içeriğini ve bademcik incelemeli kimliğini tesbit etmek. Klinik kan ve idrar işlemi (kan analizinde lökositoz ve artan eritrosit sedimentasyon oranı) aktivitesi ile belirlenen edildiği ve üriner sistem (lökositler, eritrositler, proteinin idrar nefrit) komplikasyonların varlığı Atanan. Biyokimyasal kan analizi (seviyesi C-reaktif protein değişikliği, antistreptolizin O-romatoid faktörü) sırasında komplikasyon (örneğin romatizma gibi) ortadan kaldırmak için gereklidir. üst solunum yollarının diğer hastalıklar ile gerçekleştirilen laküner angina ayırıcı tanısı, ikincil işlemler bulaşıcı doğası (farinks difteri, kızıl, mononükleoz, ve diğerleri.).

Lacunar anjina tedavisi

Hastalığın akut döneminde yatak istirahatine uyulması, ciddi olgularda ve komplikasyonların varlığında hastaneye yatırılması gerekmektedir.

 • Etiyopatik tedavi. Bakteriyel etiyoloji için tedavi edici önlemlerin temeli - 8-15 gün boyunca antibakteriyel tedavi, patojenin duyarlılığı dikkate alınarak, yeterli dozda. Genellikle penisilinler (benzilpenisilin, amoksisilin) ​​ve sefalosporinler ve makrolidler grubundan antibiyotikler kullanılır. Sekonder anjina viral ve fungal etyolojide uygun ilaçlar (asiklovir, flukonazol, vb) kullanılır.
 • Semptomatik araçlar. kardiyovasküler sistemin bozulmuş fonksiyonu, sindirim sistemi, idrar yolları ve sinir sistemi normalize steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (aspirin, ibuprofen, diklofenak), vitaminler, immünomodülatörler ve ilaçlar tarafından atanmıştır.
 • Yerel tedavi. Antiseptiklerin, bitkisel şifalı bitkilerin yerel olarak kullanılan çözümleri. Akut semptomlar düzeldikten sonra, hastaya fizyoterapiye başvurulur.

Lokal komplikasyonların gelişmesiyle (paratonsillar apse), pürülan odak açılarak cerrahi müdahale gereklidir. Romatizmal kardit ve glomerulonefrit için terapötik önlemler, antibakteriyel ajanlar, glukokortikosteroidler ve diğer ilaçlar kullanılarak özel bir hastanede gerçekleştirilir.

Prognoz ve önleme

Ortalama tedavi süresi 8-15 gündür. Bu, tam zamanında iyileşme için yeterli zamanında tedaviyi sağlamak için yeterlidir. Erken ve geç komplikasyonların kabul edilmesi prognozu kötüleştirmekte ve uzun süreli sakatlığa yol açabilmektedir. Ana önleyici tedbirler, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı olan kişilerle temasın kısıtlanması, kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı, binaların havalandırılması, doğru çalışma ve dinlenme şekli, bedenin temperlenmesi, düzenli beden eğitimi ve sportur.

Lacunar angina - fotoğraf, çocuklarda ve yetişkinlerde tedavi, semptomlar ve prognoz

Hızlı sayfa gezinme

Lacunar angina, bademcik iltihabının en şiddetli formlarından biridir - hastalık hızla gelişir ve çocuklarda daha sık teşhis edilir. Lacunar anjina tedavisi zamanında ve doğru olmalıdır, aksi takdirde tehlikeli komplikasyonların gelişme riski yüksektir.

Lacunar angina - nedir bu?

Laküner bademcik iltihabı - önemli bir şişme ve bademcik kızarıklık, irin ve lenf bezlerine ait orta inflamasyon bunlara serbest akan, akut pürülan tonsilit şeklidir.

Etken maddeler daha sıklıkla hemofilik çubuk ve streptokok bakteri, daha az sıklıkla pnömokok, çeşitli virüsler, meningokoklardır.

bunların hastalık biriken irin - bademcik iltihabı, bu formun adı iltihabı bademcik boşluklar (dallanmış boşluklar) lokalize olmasından kaynaklanıyordu. Ek olarak, tubal, farengeal, lingual tonsiller etkilenebilir.

Lacunar angina bulaşıcıdır ve bulaşma yolları şöyledir:

 • havada (mikroplar öksürme, hapşırma, konuşma yoluyla bulaşır);
 • temas (çocuk oyuncakları, havlular, diğer bulaşmış şeyler aracılığıyla);
 • oral (gıda ile, enfekte ise, öpücüklerle).

2 gün 3-4 saat sürer kuluçka dönemi laküner anjin, hastanın aynı zamanda hastalığın kaynağı ve patojen virüs ise aynı yüksek enfeksiyon riski vardır.

Çocukları ve zayıflamış bağışıklığı olan insanları enfekte etmek. Provoke faktör hipotermi, çürük ve ağız boşluğunun diğer patolojileri, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, kirli hava olabilir.

 • Lacunar anjin için ICD 10'un kodu J03'dür.

Lacunar angina belirtileri (fotoğraf)

Lacunar boğaz ağrısı fotoğraf belirtileri

Lacunar angina hızla gelişir, tezahürleri akuttur ve hastalık genel zehirlenme belirtileriyle başlar:

 1. Chill ve sıcaklık 39-40 ° C'ye yükselir;
 2. Şiddetli zayıflık;
 3. Ağrı, kemiklerde ve kaslarda ağrı;
 4. Baş ağrısı.

lacunar boğaz fotoğrafı yakın boğaz

Kişi hızla yorulur, taşikardi ortaya çıkar, iştah kaybolur. İlk 1-2 gün içinde sıcaklığın düşmesi zor olabilir, konvulsif sendrom gelişebilir.

Lacunar Angina'nın yerel belirtileri:

 • boğazda ağrı ve kuruluk;
 • servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde bir artış, dokunaklı yumuşak ve ağrılı;
 • farinksin kızarması bölgesinde mukus;
 • Bordur bademcikler, yüzeylerinde kolayca çıkarılabilen pürülan-sarımsı beyaz kaplamalı görünür alanlardır.

Lacunar angina bademcikler tamamen veya kısmen irin ile kaplanabilir, plak altındaki mukoza zarı zarar görmez. Hastalık tek taraflı olabilir veya boğazın her iki tarafını da etkileyebilir.

Çocuklarda lacunar angina belirtileri

Çocuklarda lacunar anjininin latent dönemi birkaç saatten bir güne kadar sürer. Hastalık, hızlı bir şekilde, sıcaklıkta keskin bir artışa neden olur; bu, ilk gününde, azaltılması güçtür.

Çocuk ağrılı olur, kaprisli, yemeyi reddeder, faaliyeti önemli ölçüde azalır. Boğazda, bademcik ve palatine kemerlerin şişlik ve kızarıklıklarını incelerken, güçlü bir ağrı vardır. Çocuklarda bademcikler yetişkinlerden daha fazla iri üretiyorlar.

Çocukluk çağında lacunar anjinası bulguları daha belirgindir. Çocuklar bu hastalıktan ciddi şekilde acı çekiyorlar - boğmacadaki zehirlenme ve lokal değişiklikler semptomlarına sıklıkla ishal, karın ağrısı ekliyorlar. Karmaşık vakalarda, meningeal sendrom, hareket ve bayılma bozukluğunun bozulması ile gelişir - şiddetli kusma, baş ağrısı, servikal ve oksipital kasların sertliği.

Lezyon daha sık bilateraldir, bademciklerin hem lacunar hem de foliküler tonsilliti etkilediği görülür. Mukoza boğazındaki herpes enfeksiyonunun mikrobiyal boğaz ağrısına katıldığınızda sadece pürülan çökelleri değil, aynı zamanda kesin kanamaları da görebilirsiniz.

Hastalık 10 güne kadar sürer ve yeterli tedavi ile tam iyileşme ile biter. Bir yıl altı çocuklarda lacunar anjin nadiren teşhis edilir, çünkü bademcikler sadece 6-8 ay içinde oluşur.

Lacunar angina tedavisinde taktikleri

Lacunar boğaz ağrısı tedavisinde üç tipte ilaçlar kullanılır:

 1. Etiyotropik, antimikrobiyal maddelerdir (antibiyotikler ve sülfonamidler).
 2. Semptomatik - antipiretik, analjezik, antihistamin, anti-inflamatuar ilaçlar.
 3. Patojenetik - patojenleri kontrol etmek için yerel ilaçlar (durulama çözeltileri, spreyler, emilim tabletleri).

eylem iltihabı neden patojenleri yok yöneliktir, çünkü sülfonamidlerin gruptan laküner anjin antibiyotik veya antimikrobiyal ajanları ile tedavinin temelini oluşturabilir.

Şiddetli olgularda, pürülan odaklar lakunada ve anjinada derinlerde yer aldıklarında, bu genellikle tekrarlar, lakunaların cerrahi açılmasının onları pustan arındırdığı gösterilmiştir. Bunun için galvanokostik, diyatermikoagülasyon, kriyocerrahi yöntemleri kullanılmaktadır. Eğer etkisiz olursa, tonsillektomi atarlar - bademciklerin giderilmesi.

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi, ilaçlar

Antibiyotik tedavisinin seyri 7 ila 10 gündür. Eğer bademcik iltihabı seyrek değilse, sülfonamidler - Biseptol, Oriprim, Sulfadimetoksin, Grossetol, Sulfalen reçete edin. Şiddetli rotada antibiyotikler gösterilir - Amoksiklav, Siprofloksasin, Eritromisin, Cyphran, Sumamed. Tabletler, kapsüller veya kas içi enjeksiyonlar şeklinde kullanılırlar.

anjina laküner yetişkin lokal tedavisi, aerosoller (Kollustan, Ingalipt, Geksoral, Joks) ihtiva eden antiseptikler emme pastilleri ve pastilleri boğaz durulama ve spreyler kullanımı ile gerçekleştirilir (anjin durdurma Septolete, Trachisan, Falimint).

Antibiyotik tedavisi sırasında ve 3-4 gün sonlandırıldıktan sonra, günde 5-6 kez gargara yapmak önemlidir. Bu pus birikintilerini ortadan kaldırmak için gereklidir, çünkü ölü bakteri ve lökositlerin çürümesi ürünleri kanın içine emilir ve şiddetli zehirlenmeye yol açar. Sprey veya rezorpsiyon tabletlerini uygulamadan önce bunu yapın.

Durulama solüsyonu hazırlamak için şunları kullanabilirsiniz:

 • Propolis, Iodinol veya Microcid (200 ml su başına 30-50 damla oranında) tentür;
 • Furacilin (su bardağı başına 2 ampul);
 • Klorofilkil veya Rotokan (bir bardak suya 1 çay kaşığı).

Gazlı bez veya kaşık kullanarak bademciklerden pürülan kalıntıları temizleyemezsiniz - enfeksiyonu sağlıklı bölgelere aktarabilir veya mukozaya zarar verebilir.

Lacunar boğaz ağrısı tedavisinde semptomatik ajanların:

 • Antipiretikler - Panadol, Aspirin, Efferalgan.
 • Baş ağrısı giderici anlamına gelir - Citramon, Analgin, Solpadein.
 • Bademcik ödemini azaltmak için antihistaminikler - Zirtek, Loratadin, Pipolphen.
 • İnflamasyonla mücadele için NSAID'ler - Ibuprofen, Indomethacin, Nimesulide.

Çocuklarda lacunar angina tedavisi, özellikleri

Çocuklarda lacunar anjina tedavisinde, enfeksiyöz ajanların yok edilmesi için antimikrobiyal ajanlar, antibiyotikler veya sülfonamidlerin kullanılması zorunludur. Bu ilaçların çocukluktaki önemi, küçük bir çocuk için patojenetik yöntemlerin (gargaralama, antiseptik pastillerin kullanımının emilimi) tam olarak kullanılmasının imkansız olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Antibiyotik tedavisine dikkatli bir şekilde yaklaşılmalı ve ilaçları kendiniz seçmeyiniz. Çocukları tedavi etmek için tüm yöntemler bir doktor tarafından yazılmalıdır:

 • Nispeten kolay bir anjina akışı ile yeterli sülfanilamid tabletleri vardır - Co-trimoksazol, Biseptolum, Sulfadimtoksin.
 • Şiddetli vakalarda sadece antibiyotikler kullanılır. Çocuklar için fon örnekleri - Sumamed, Amoxiclav, Augmentin, Ampisilin, Roxitromisin.

Mümkünse, çocuğun tedavisi için yerel yöntemleri kullanın - durulama, spreyler, emilim için pastilleri. İyileşmeyi hızlandıracak ve hastalığın seyrini kolaylaştıracaklardır.

Bu tür ilaçların küçük çocukları için, en uygun ilaçlar bir aerosol veya sprey - Kamerun, Ingalipt, Camphomen formundadır. Her 2-3 saatte bir antibiyotik tedavisi ile birlikte kullanılmalıdır.

Daha büyük bir yaşta Çocuklarda lacunar anjina lokal tedavisi, her 3 saatte bir gargara olursa daha etkili olacaktır - prosedür ebeveynlerin gözetimi altında yapılmalıdır. Bu durumda, yetişkinler için aynı araçları kullanabilirsiniz - Iodinol, Rotocan, Propolis, Microcid, Chlorophyllipt, Dioxydin çözümleri.

Bu ilaçlar ciddi semptomların çekilmesinden ve bademciklerin pürülan çökeltilerin temizlenmesinden önce uygulanır. Bundan sonra otların kaynatılmasına devam edebilirsiniz - calendula, meşe kabuğu, ahududu yaprağı, civanperçemi, adaçayı, papatya.

 • Antiseptik pastiller veya pastiller kullanmak mümkün ise, o zaman Antiangin, Sepptole, Strepsils, Pharyngosept ve diğer araçlar olabilir.

Semptomların giderilmesi için antipiretik, anestetik, gerekirse antihistamin preparatları belirtilir. Lacunar angina ile sıcaklık her zaman yüksektir, bu nedenle, 38.5 ° -40 ° termometre üzerindeki sayılar konvulsif bir sendrom ve diğer komplikasyonlara neden olabildiği için azaltılmalıdır.

Bebeklerde sıcaklığı düşürmek için, daha büyük çocuklar için pastil süppozituar veya şurubu kullanabilirsiniz - pastil veya tablet. Anjina'nın bakteriyel yapısında doktorlar genellikle ibuprofen - Nurofen, Motrin çocuğuna dayanan antipiretik ajanları tercih ederler. Patojen bir virüs ise, o zaman parasetamol - Kalpol, Panadol, Cefekon D ile ilaç kullanın.

Dikkat lütfen! Çocuğun sıcaklığını düşürmek için analgin veya asetilsalisilik asit bazlı ilaçlar kullanmayın. Aspirin almak, Reye sendromunun gelişmesine yol açabilir ve tedavi edilmeden ölümcül bir sonuçla doludur.

Antihistaminikler bademciklerin şişmesini azaltmak ve yutmayı kolaylaştırmak için kullanılır. Fenestil, Suprastin, Cetirizine meme çocukları için uygundur. Dokuz yaşın üzerindeki bebekler iki yıl sonra - Claritin, Astemizol - Erius, Zirtek'i atayabilirler.

Genel öneriler:

 • Çocuğa tam huzur ve yatak istirahatı sağlayın.
 • Ona daha ılık sıvı verin - meyveleri, yabani gülün ya da kireç renginde, ahududu çayının zayıf bir et suyu. İçeceklerin sıcaklığı vücut sıcaklığına yakın olmalıdır.
 • Gıda, boğaz ağrısını tahriş etmeyecek şekilde yumuşak, silmeli, sıvı tahıllar, sebze ve meyve püreleri, sıcak et suyu olmalıdır. Gıda kuru, sert, ekşi, baharatlı, sıcak veya soğuk olmamalıdır.
 • Çocuğu yemeğe zorlamayın, eğer yiyeceklerden geliyorsa veya onu hasta ediyorsa.

Komplikasyonlar ve prognoz

Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar tonsillitin zamanında tedavisi ile prognoz olumludur - 7-10 gün sonra bir kişi hiçbir olumsuz sonuç vermeden tamamen iyileşir.

Tedaviye geç başlanırsa ve pürülan bademcik iltihabı şiddetliyse, erken komplikasyonlar larenjit, submaksiller ve servikal düğümlerin lenfadeniti, flegmon veya apse oluşumuna kadar olabilir. Enfeksiyonun kanın içine girmesiyle birlikte, menenjit ve sepsisin yanı sıra mediastinal organların enflamatuar hastalıklarının gelişmesi riski vardır.

Lacunar anjininin geç komplikasyonları olabilir:

 • kalbin inflamatuar patolojileri (miyokardit, perikardit);
 • ensefalit;
 • glomerulonefrit ve pyelonefrit akut formu (böbreklerin enflamasyonu);
 • hemorajik vaskülit;
 • romatizmal ateş, kronik romatizmaya akan - bu genellikle kalp yetmezliği ve kalp kusurlarına yol açar;
 • trombositopenik purpura.

Bu tür sonuçları önlemek için zamanında tıbbi yardım alın ve kendinize ve çocuğunuzun sağlığına dikkat edin.

Lacunar angina - belirtiler ve etkili tedavi

Lacunar Angina - palatine bademciklerin (çiftin orofarenksinde bulunan lenfoid oluşumlar) enfeksiyöz enflamasyonun akut şeklini keskin bir şekilde başlatır. Bezlerin tüm yüzeyi enfekte ve iltihap haline gelen lenfoid dokunun gövdesine dallanmış küçük çöküntülerden (lacunae) oluşur.

Lacunar anjina nedenleri

Hastalığın birincil formu neden olur:

İkincil anjin formu neden olur:

 • tüberküloz;
 • kızıl ateş;
 • Enflamatuar süreçlerin ağız boşluğuna ve salgı bezlerine sık sık yayıldığı enfeksiyöz bir doğadaki diğer hastalıklar.

Bu boğaz ağrısı formunda enfeksiyon, enfekte olmuş bir kişi ile temas halinde (havadaki damlacık), enfekte kişinin ve yiyeceğin kullandığı nesnelerle günlük temas halinde olabilir.

Hastalık nasıl başlar?

Sıklıkla bu hastalık keskin bir şekilde başlar. Patojen bulaşıcı mikroorganizmaların inkübasyonu 1 ila 3 gün sürer. Angina'nın tüm semptomları hızla kendini göstermeye başlar ve 2-3 saat içinde zirveye ulaşır.
Genellikle, başlangıç ​​işareti farinks ve ağız boşluğunda hoş olmayan duyumlardır. Bir kişi lenf düğümlerinde bir artış hisseder, bir "gıdıklama" ve boğazda bir gıdıklama, yutma ve bademcikler com duran bazı acı.

Lacunar Angina'yı yakalayabilir miyim

Hastalık, havadan ve evsel yolla kolayca bulaşır, bu sayede kolayca alabilirsiniz.

Bir odada hasta ve sağlıklı insanlar olduğunuzda, sürekli havalandırılmalıdır. Odanın etrafını doğrayarak su sarımsaklarına bırakabilir ya da parçalarla sarın. Mükemmel antiseptik özelliklere sahiptir. Sarımsak yerine, burun deliklerini oksolinli merhem veya damlayan influferon ile temizleyebilirsiniz.

Diğer anjina türlerinden lacunar anjininin farkı

 • Tüm semptomların tezahürü hızla gerçekleşir;
 • bademcikler üzerinde sarı-beyaz pürülan ülserler görülür;
 • bademcikler üzerindeki plak, özel bir tıbbi spatula ile kolayca çıkarılır, iz ve kan bırakmaz;
 • Diğer anjina tiplerinin aksine, ciddi bir hastalık seyri. Özellikle küçük çocuklar için;
 • çocuklarda genellikle astım atakları olur;
 • insan vücudu için tehlikeli komplikasyonlara neden olur.

Hastalığın belirtileri

 • Komple, bademcikler, sürekli terleme, genişlemiş lenf düğümleri ayakta, mükemmel hissedilir;
 • Boğaz ve ağrıdaki baskılar, bezlerin birbirlerine ve yabancı cisimlere karşı hareketleri ile ağırlaştırılır (yutma, palpasyon);
 • (Mümkünse, baş ağrısı, iştah kaybı, kusma, güçlü titreme, bulantı,) zehirlenme belirtileri ateşle birlikte (38-39 derece) - Ani ateş oluşumu
 • tüm eklemlerde ve kaslarda ağrı (miyalji);
 • taşikardi;
 • uykusuzluk mümkündür.

Lacunar anjininin en önemli semptomları 2-3 saat içinde bu semptomlarda çok hızlı bir artış ve yutulduğunda bademciklerin hassasiyetidir.

Tanı Yöntemleri

Hastalığın belirtileri ortaya çıktığında, evde bir doktor çağırmak gerekir, çünkü lacunar anjinası olan bir kişi bulaşıcıdır.
Ana tanı yöntemi görsel muayene ve palpasyondur. Doktor boğaz ağrısı tipini belirleyemezse, tıbbi bir spatula bademcikler üzerindeki plakayı çıkarır.
Birincil muayene, tanıyı netleştirmek için hastayı KBB'ye göndermesi gereken bir doktor-terapist tarafından gerçekleştirilir.
Daha sonra analiz için bir sürüntü (tohumlama) ve bir kan testi alınır. Angina, beyaz kan hücresi sayısı, lenfositoz ve ESR'ye yanıtın hızlanması ile kendini gösterir. Lacunar anjinanın nedenini ve tedavi yöntemini tanımlamak için bakteriyolojik tohumlama ve kan testi gereklidir.

Lacunar anjin tedavisi için yöntemler

Lacunar anjina tedavisi yöntemleri ilaç ve tıbbi olmayan olarak ayrılır. Hastalığın ağır vakalarında, hasta yatarak tedavi için zehirlenir. Evde tedavi görürken, doktorunuzun tüm tavsiyelerini izlemeli ve ilaç dozunu değiştirmemelisiniz.

Ana tedavi yöntemleri

 • Rejimin gözetimi. Sağlıklı kişilerden (gazlı bez bandaj, havalandırma, ayrı mutfak eşyaları ve kişisel hijyen araçları - havlu, sabun, ovma pedleri, vb) izolasyon gereklidir.

Semptomların çoğunluğu geçtiğinde akut seyrede yatak istirahatına uygunluk - yarı yatak (daha fazla dinlenme, kısa yürüyüşler).
Gıda, sıcak ve tercihen sıvı olmalıdır. Kızartılmış, tuzlu ve yağlı yiyeceklerin tüketimini sınırlamak gerekir. Bol miktarda saf su içilir. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi. Sigara içmek çok tahriş olan mukozayu tahriş eder.

 • Antibiyotiklerin alımı. Tedavi süreci - bir haftadan az olmamak üzere. En sık reçete edilen sefaleksin, Amoksisilin, Ampisilin;
 • içeren müstahzarlar probiyotikler Bağırsak mikroflorası ve diyare oluşumu ile ilgili problemleri önlemek için (Acipol, Bifiform, Linex, vb.);
 • analjezik ve anti-inflamatuar müstahzarlar (Ibuprofen, Ibuklin, Nimesulid);
 • ateş düşürücü (Aspirin, Parasetamol, Nurofen);
 • farenks ve genişlemiş lenf düğümleri güçlü bir ödem varsa, bazen atanır antihistaminikler (Suprastin, Diazolin);
 • damla orofarenks hastalıkları için bir bitki bileşiği ile (örneğin Tonzillon);
 • durulama En az 3 kez otlar (adaçayı, meşe kabuğu), ai, furatsilinom, soda infüze. Semptomların başlangıcında, her saat;
 • spreyler yedikten sonra boğaz ilaçları (Igalipt, Hexsaral, Cameton, Tantum Verde, vb.), günde en az 3-4 kez;
 • votka sıkıştırır, boyun bölgesinde yapmak, sıcaklık düşüşlerinden sonra tutulur;
 • fizyoterapi. Tedavi tıbbi cihaz "Tonzilor" yardımıyla gerçekleştirilir. Ultrasonik dalgalar ile iltihaplı bademcikleri etkiler. Sonuç - ödem azalır ve irin yaprakları.

Tedavinin tam yolunu tamamladıktan sonra, hastalara bağışıklığı destekleyen ilaçlar reçete edilir - immünomodülatörler (Immunal, Imudon).

Cerrahi müdahale

Hastalık kalıcı komplikasyonlarla kronik hale geldiğinde cerrahi tedavi endikedir. Lakunotomiey Hastalığın seyri sırasında hastanın durumunu şiddetli formda kolaylaştırır. İltihaplı bezlerin yüzeysel dokularında cerrahi bir neşter, pürülan akıntının ortaya çıktığı küçük bir insizyonla yapılır. Başka, daha karmaşık bir operasyon - tonsillektomi. Bezlerin çıkarılmasını içerir. Bu yöntem, hastalığın kronik bir formu ve sürekli başarısız tedavi sırasında anjin tedavisinde kullanılır.

Halk ilaçları ile tedavi

Herhangi bir halk ilaçları kullanımı sadece muhafazakar yöntemler ile birleştirilebilir. Aynı zamanda, önde gelen doktorun danışması zorunludur. Durumu hafifletmek için alınan bazı ürünlerde bulunan bileşenler, ilaçlarla uyumsuz olabilir.

Geleneksel ilaç anlamına gelir:

 1. Ahududu, limon, bal, kızılcık ve kızılcık ile siyah ve yeşil çay içmek;
 2. Sıkmak ve bal ile karıştırmak için 3 yaşındaki kırmızı parçaları. Preslenmiş suyu ekleyin. 7-10 gün boyunca günde 3-5 kez bademcik elde edilen karışımı yağlayın;
 3. Bıçağın ucundaki sitrik asit, bir bardak ılık su ile karıştırılır. Günde 3 kez durulayın;
 4. eczanede St. John's wort ve kadife çiçeği infüzyonu satın alın ya da kendiniz yapın (saksıları açın, alkolle doldurun ve karanlık bir yerde 14 gün boyunca infüze edin). Bir bardak suya 40 damla ekleyin ve her 3 saatte bir durulayın.
İçindekiler ↑

Olası komplikasyonlar

Uygun tedavinin yokluğunda enfeksiyon, vücudun derinlerine yayılabilir ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Lacunar anjin akışının arka planında ortaya çıkabilecek bu tür komplikasyonlardan biri, akciğerlerde ve diğer iç organlarda (pnömoni, bronşit, farenjit, vb.) Inflamatuar süreçlerdir.
Hastanın gözle görülür bir iyileşmesi varsa ve daha sonra keskin ve hatta daha kötü bir bozulma parathonsillar apsenin kesin bir işaretidir. Bir gün yutkunma imkansızlaşır, tükürük artar, acı çekilmez hale gelir.
Boğaz ağrısı yol açabilecek komplikasyonlar:

Lacunar anjina önlenmesi

 • Hava için giyinme;
 • soğuk yiyecek ve sıvı tüketmeyin;
 • bağışıklığı korumak (özellikle soğuk mevsimde);
 • zamanında bir doktora gidin.

Lacunar angina'nın kronik bir forma geçmemesi için sağlığınızı sürekli olarak izlemeniz, ılımlı bir fiziksel yüke sahip olmanız ve kötü alışkanlıklar bırakmanız gerekir.

Lacunar anjin nedir?

İnsanlarda, palatine bademcikler bir savunma organı olarak hizmet ederler ve orofarinkste bulunurlar. Yüzeyleri dokusunun kalınlığına giren birçok çöküntü veya lakuna sahiptir, kanalların alanı sadece orofarenksin duvarı ile karşılaştırılabilir, yaklaşık 350 santimetrekaredir. Bademcikler alanı boş yere çok büyük değildir, lenfoid dokunun mikroorganizmalar ile daha fazla temas etmesi gerekir. Bu doku lacunar angina iltihabı geliştiğinde, daha sonra tartışılacaktır.

Angina nedir?

Palatine bademciklerin lakunasının kavitesinin akut lacunar anjina irin inflamasyonudur. Her yaşta, özellikle çocuklarda ve ergenlerde görülür. Bir yetişkin genellikle ağız boşluğunun kronik bir enfeksiyonuna sahiptir ve 50 yaşına kadar teşhis edilir. Daha yaşlı bir yaşta, hastalık riski azalır. Hastalık riski tüm yıl boyunca devam ediyor, ancak zirve Ekim'den Ocak'a kadar sürüyor.

nedenleri

Anjin gelişimi sadece bu şekilde meydana gelmez, bunun için birincil ya da ikincil olabilen belirli nedenler vardır. Birincil için şunları içerir:

İkincil varyant, çevreleyen dokular etkilendiğinde gelişir. Şu durumlarda oluşur:

 • kızıl ateş;
 • tüberküloz lezyon.

Enfeksiyonun meydana geldiği çeşitli yollar da vardır. Sadece üç tane var:

Dikkat edilmesi gereken nedenler arasında patolojinin gelişimine yatkın olan faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardır:

 • ağız boşluğunun ve burnunun enflamatuar süreçleri;
 • diş çürüğü, diş etlerinin iltihabı;
 • hipotermi;
 • sürekli yorgunluk;
 • Kötü ekoloji.

semptomlar

Lacunar anjin tedavi edilmeden önce, hastalığın tezahür edebileceği belirtileri belirlemek için gereklidir. Semptomlar çok hızlı gelişir ve 38 ila 39 ve hatta 41 derecelik bir sıcaklık artışıyla birlikte olurlar. Sıcaklık günlük 2-5 derece arasında değişmektedir.

Sarhoşluk keskin ve hızlıca büyür, bu durum incelikle gösterilir, baş ağrısı, yorgunluk, iştah kaybolur, uyku bozulur. Tonsillit, özellikle yutma, sıkışma ve topak eklemleri, kaslar sırasında boğaz ağrısı gösterir.

Ayrıca, burun ve üst dudak soluk kalırken, anjin yanakların kızarmasıyla kendini gösterir. Ancak mukoza zarları çok parlak belirtiler verir, özellikle bademcikler, palatin yayları ve yumuşak damak alanında parlak kırmızı bir renk alırlar. Tonsil mukoza üzerinde lacunae içinde tıkayıcı denir irin bir birikimi vardır. Ek belirtiler, boyundaki ve alt çenenin altındaki genişlemiş lenf düğümleri. Kalp taşikardi olarak adlandırılan daha hızlı atmaya başlar ve dakikada veya dakikada 90 vuruştur.

Özel teşhis

Semptomların verdiği bilgilere ek olarak, tanının ilgili hekim tarafından yapılan özel çalışmalarla da doğrulanması gerekir. Bitki örtüsünde ekimin ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığının gerçekleştirildiği gösterilmiştir. Bir mikroskop altında incelenen bir inme de yapılır. Hastalığın viral doğası şüphesi varsa, bir virüs ise patojenin kurulmasına yardımcı olacak bir polimeraz zincir reaksiyonu gösterilir. Bunlar arasında şunlar olabilir:

 • adenovirüsler;
 • herpes virüsü;
 • sitomegalovirüs.

Kişide, hastalığın tezahür ettiği belirtileri bulmak yeterli değildir. Buna ek olarak, doktor nasıl başladığı ve ilerledikçe nasıl ilerlediğiyle ilgili bilgilerle ilgilenir. İlk belirtilerin ortaya çıkış anından ve kişinin gelişimini birbirine bağladığı dönem.

Hastalığın tedavisi

Semptomların şiddeti ne olursa olsun, bir kişi hastanede yatmaktadır. Patolojiyi başarılı bir şekilde tedavi etmek için, yatak istirahati ve hasta boğaz ağrısı olan temas sayısının maksimum limiti gösterilir. O zaman, yiyecekler sıcak, silmeli ve baharatlı olmamalı, ama mümkün olduğunca içmelisiniz.

Erişkinlerde lacunar anjini tedavi etmek için kullanılan yöntemler, hastalığın diğer varyantları için aynıdır. Her şeyden önce konservatif tedaviye başlayın ve bademcikler daha büyük hale gelir ve normal nefes almayı önlerse, çıkarılması için cerrahi yapılır.

Antibakteriyel ajanlar

Bu ilaç grubu, hastalığın mikrobiyal sebebi altında kullanılır. İlk aşamada, geniş spektrumlu ilaçların kullanımı gösterilmektedir ve sülfonamidler daha az kullanılmaktadır. Antibakteriyel ilaçların yardımıyla, mikroorganizmalar tahrip edilir, ancak bakteri olmaları şartıyla. Virüsler için bu ilaç grubunun etkisi yoktur. Eğer her şey doğru seçilirse, patojenin tamamen yok edilmesi minimal yan etki ile elde edilir.

Sık kullanılan ilaçlar uyuşturuculardır:

 • sefalosporin serileri;
 • makrolidler;
 • fluorokinolonlardır.

Sıcaklığı azaltmak için

Bu ilaç grubu 38 derecenin üzerinde bir sıcaklık artışı ile gösterilir. Sıcaklığın düşük olması durumunda, vücudun enfeksiyonun kendisine direnebildiğine inanılmaktadır. Bir febrifüj olarak, bir grup steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç kullanılır. Enflamatuar süreci, boğaz ağrısını, boğaz ağrısının karakteristiğidir.

Bu grubun ilaçlarını reçete etmek kabul edilemez, çünkü yan etkiler penisilinler ile kombinasyon halinde mümkündür. Ayrıca, kontrolsüz kabul koşulları altında peptik ülser geliştirme veya şiddetlendirme riski de vardır.

Çocukluk döneminde, bu ilaçlar hoş bir tada sahip bir şurup veya süspansiyon olarak kullanılır. Sıcaklık iletiminin süresi 3 ila 4 gün arasındadır, bundan sonra durum kademeli olarak normalleştirilmelidir.

Antihistaminik serilerin preparatları

Lacunar anjina formu ile, bu ilaç grubunun alımı gösterilmiştir. Makrolidler ile kombinasyon halinde, kalp üzerinde toksik etki gösterebildiklerini belirtmek gerekir. İlaçlar bademciklerin şişmesini azaltmaya yardımcı olur, farinks, gırtlak spazmı riskini azaltır, alımından sonra, solunum iyileşir. Ayrıca, bu grubun çocuklukta anjina tedavisinde ve aynı zamanda çeşitli alerjik reaksiyon tiplerine eğilimli kişilerde de kabul edildiği gösterilmiştir.

Hastalığın lokal tedavisi

Maksimum pozitif etkiyi elde etmek için, anjin ile topikal preparatlar kullanılır. Durulama yardımıyla, faringeal mukozanın dezenfeksiyonu yapılır, hastalığın semptomları azalır ve en önemlisi, bademciklerin lakunasını bloke eden pürülan tıkaçlar alınır.

Angina ile lokal tedavinin bir çeşidi olarak, emilebilen tabletlerin yanı sıra sulama yardımcıları kullanılır. Ayrıca, doktor boğaz dekontamine olacak pastil, lolipop, reçete edebilir ve tıbbi bileşenler doğrudan iltihap alanına düşecektir. Yerel bir tedavi olarak başarıyla uygulanabilecek çeşitli araçlar vardır:

 1. Bir doktor, borik asit tarafından reçete olarak furacilin çözeltileri kullanarak durulama. Mükemmel soda, hidrojen peroksit, soluk pembe manganez anjina çözeltisi mantarları ortadan kaldırmak için izin verir.
 2. Durulama, iyot ilavesiyle, suyla birlikte tuz veya soda bazında hazırlanabilir.
 3. Angina şifalı otlar, örneğin, papatya ve adaçayı ile iltihabı azaltmak için mükemmel yardım.
 4. Bademciklerin mukozal sulanmasını, eczanede serbestçe bulunabilen deniz suyu ile olumlu yönde etkiler.
 5. Ayrıca, sulama için özel ilaçlar kullanılır, doktorun takdirine bağlı olarak seçilirler.

Halk tarifleri

Geleneksel tıbbın pozitif yan etkileri kendilerini kanıtlamıştır, ancak sadece hekim ile görüştükten sonra ve ayrıca boğaz ağrısı için öngörülen tedaviye ek olarak kullanılması önerilir. İyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak çeşitli tarifler vardır.

Başlangıç ​​olarak, kremalı tereyağlı tereyağını eritmeye ve aynı miktarda bal ekleyerek, bir tutam mutfak sodası ekleyerek, karıştırarak, herşeyin düzgün bir tutarlılık kazandığı bir duruma getirmeyi deneyebilirsiniz. Ajan, ılık bir biçimde kullanılır, ağız boşluğunda günde üç kez bir çay kaşığı içinde çözülmelidir.

İkinci tarif için, bir bardak bal ve bir elma suyu sirkesi bir çay kaşığı çözünmüş bir önceden ısıtılmış suya ihtiyacınız olacaktır. Boğaz dört gün boyunca çözelti ile okşadı.

Bir bardak taze sıkılmış pancar suyu üzerine elma sirkesi bir çay kaşığı eklenir. Ürün ısıtılır ve daha sonra bir dakika orofarenks tarafından okşa- nırlar. Prosedür gün içinde dört kez tekrarlanır.

Propolis'in iyileştirici özelliklerinin uzun zamandır bilinmesi üzerine kendini pozitif yan ve anjina ile kanıtladı. Angina ile yaptığı parça günde üç kez beş dakika çiğnenmelidir.

Daha önce suyla çözünmüş olan propolise dayalı bir tentürle boğazını durulamak yararlıdır.

Nebülizatör, alkali maden suyu ile doldurulur, ardından 10 dakika boyunca bir inhalasyon yapılır. Mukoza boğazını ve bademciklerini yumuşatmak için tüm prosedür günde üç kez tekrarlanır, ağrı yavaş yavaş kaybolur.

Demlenmiş siyah çayın camına bir kaşık rendelenmiş zencefil eklenir, sadece bu bitkinin kökü tıbbi özelliklere sahiptir. Sonra bir bardağa bir dilim limon koy. 20 dakika sonra sıcak çay içmelisiniz, anjinadan olabildiğince çabuk kurtulmak için sıvının ağız boşluğunda bir süre tutulması tavsiye edilir.

Anjina ile operasyon

Lacunar veya diğer anjina formlarının sık ataklarının ortaya çıkması durumunda, cerrahi müdahale endikedir. Çeşitli varyantlarda gerçekleştirilebilir, bunların en basitleri, pürülan içeriklerden boşlukların ve lekelerin temizlenmesidir. Bu amaçla diathermocoagulation ve galvanic caustic lacunae kullanın.

Son yıllarda, lazerle lasping ve soğuk algınlığı tedavisi yaygınlaşmıştır. İşlemden sonra, değişmiş bölgeler dondurulur, bunun sonucunda alevlenme önlenir. Yukarıda açıklanan tüm yöntemler işe yaramadıysa, amigdala değişti, operasyon tonsillektomi olarak adlandırılır.

Anjin tanısı ve tedavi yöntemi sadece bir doktor tarafından gerçekleştirilir, aksi takdirde ölüme kadar komplikasyon riski vardır. Hastalığın ilk şüphesi varsa, bir uzmandan yardım istemek ve ardından iyileşmek daha iyidir. Nüks önleme küçük bir önem taşımamaktadır.

Yetişkinlerde Lacunar angina: fotoğraf tedavisi belirtileri ve evde tedavi nedir

Lacunar angina: Evde yetişkinlerde tedavi

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığının ilk belirtisidir. Çoğu zaman, faringeal halkanın lenfoid dokusunu etkileyen bir virüs neden olur.

Bademciklerin tüm etkisi, solunum yollarında enfeksiyonun önüne geçerek devralınır. Çoğunlukla, bu olayların gelişimi lacunar anjinası başlar.

Bu patolojinin belirtileri, tedavisi ve özellikleri makalede dikkatinize sunulacaktır.

Hastalık hakkında genel bilgi

Her şeyden önce, lacunar angina'nın ne olduğunu bilmelisin. Yetişkinlerde tedavi sadece patolojinin tam olarak anlaşılmasından sonra gerçekleştirilebilir. Doktorların sıklıkla bademcik iltihabı dedikleri Angina iki şekilde ortaya çıkabilir: akut ve kronik.

İlk tip genellikle çocukluk döneminde ve ergenlik döneminde ortaya çıkar. Hastalık bir yetişkinde tespit edilirse, büyük ihtimalle akut evre sırasında kronik bir seyir izler.

Anjina sıklıkla bir banal ARVI'den kaynaklanan bir komplikasyon haline gelir.

Bir kişinin bademcik lacunae, çukurlarla kaplıdır. İçlerindeki bademcik iltihabı plak oluşturduğunda. Daha çok bakteri kökenlidir.

Buna rağmen, patoloji hala mantar ve viraldir.

Lacunar anjina komplikasyonlarından kaçınmak için, yetişkinlerde ve çocuklarda tedavi, lakünlerden alınan bir kazıma incelendikten sonra yapılmalıdır.

Patolojinin semptomatolojisi

İnsanlarda Angina enfeksiyonun vücuda girdiğinde gelişir. Bu, kontamine havayı teneffüs ederek hastayla iletişim sırasında ortaya çıkar. Daha az görülen neden başka bir hastalıktır: çürük, orofarinkste iltihap, hipotermi.

Lacunar formunda bademcik iltihabı belirtileri genellikle çok belirgindir, bu nedenle hastalığın başka bir patoloji ile karıştırılması zordur. Klinik tablo bir gün içinde gelişir. İlk olarak, sıcaklık 39-40 dereceye yükselir, bir kişi yutulduğunda boğazda bir ağrı hisseder.

Burun akıntısı genellikle yoktur. Hastanın zayıflığı vardır ve iştahsızdır, sıklıkla baş ağrısına, iltihaplı lenf düğümlerine katılır. Orofarenks incelerseniz, mukoza zarının şişmesi ve hiperemi belirtilir.

Lakamada beyaz veya grimsi bir renkte pürülan bir birikim vardır.

Lacunar angina'yı bağımsız olarak tedavi etmek mümkün mü?

Lacunar angina başlamış ise, tedavi (yetişkinlerde) bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Uzman bir dizi çalışmadan sonra sizin için uygun ilaçları reçete edecektir.

Ortalama tedavi süresi 7-14 gündür. Doğru yaklaşım ve tüm tavsiyelerin gözlenmesi ile birkaç gün içinde daha iyi hissedeceksiniz.

Ancak çoğu zaman insanlar, ziyareti kendi başlarına halletmeye çalışarak doktora erteler.

Evde bademcik iltihabı tedavi etmek oldukça olasıdır. Ancak bu terapi Rus rulet oynamak için karşılaştırılabilir.

Eğer lacunar anjinine neyin sebep olduğunu doğru olarak öğrenirseniz (yetişkinler için tedavi doğru olarak yapılacaktır), sonuç olumlu olacaktır.

Eğer ilaçlar yanlış kullanılırsa, bademcik iltihabı bir komplikasyonu tetikleyebilir. Özellikle böbrekler ve kardiyovasküler sistem muzdarip.

Antibiyotikler, antifungal ve immünomodülatörlerin kullanımı

Lacunar anjinanın antibiyotiklerle tedavisi neredeyse her zaman haklıdır. Olguların% 70'inde bademcik iltihabı bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bugüne kadar penisilin serisinin antibiyotiklerine tercih edilir.

Özellikle "Augmentin" ilacı ayırt edilir. Kompozisyonunda bir antibakteriyel madde (amoksisilin) ​​ve mikroorganizmaların (klavulanik asit) direncini ortadan kaldıran bir bileşen bulunur.

Daha az kullanılan makrolidler, sefalosporinler ve sülfonamidler.

Eğer bademciklerin fungal yenilemesi doğrulanırsa, yetişkin hastalarda lacunar anjin tedavisi antifungal olduğunu düşündürmektedir. Nystatin ve flukonazole dayalı fonlar atayın.

Ayrıca, mantar enfeksiyonunun uzun süreli antibiyotik kullanımından kaynaklandığı durumlar da vardır.

Bu nedenle, anjin tedavisinde, önleme amacıyla antifungal formülasyonların alınması tavsiye edilir.

Eğer bademcik iltihabının virüs kaynağı doğrulanırsa antiviral ajanlar ("Kagocel", "Rimantadine", "Cycloferon") reçete edilir.

Hastalığın böyle bir seyrinde, genellikle soğuk algınlığı oluşur. Tüm patoloji türleri için immünomodülatörlerin kullanımı haklıdır.

Doktorlar "Likopid", "Polyoxidonium" ve diğer ilaçları öneriyorlar.

Semptomatik tedavi

Lacunar anjina semptomları olanlara bağlı olarak, yetişkinlerde tedavi uygun olmalıdır. Vücut ısısı yükseldiğinde, mutlaka azaltılmalıdır.

Termometrenin seviyesi 38-39 dereceden fazla olduğunda antipiretik kullanmak tavsiye edilir.

37.5 derecede çok kötü hissediyorsanız, antipiretikler de kullanabilirsiniz.

Kendi kendine uygulama için, steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar daha uygundur. Bunlar "Nurofen", "Ibuprofen", "Nimesulid", "Naiz" gibi ilaçlar. Sadece sıcaklığı düşürmekle kalmaz, aynı zamanda ağrıyı da ortadan kaldırır, aynı zamanda anti-inflamatuar etkisi de olacaktır.

Bademcik iltihabındaki popüler "Parasetamol" veya "Panadol" daha az sıklıkla kullanılır. Gerçek şu ki bu ilaç karaciğer için zehirlidir ve bunun yanı sıra, hemopoietik organın çalışması üzerinde de en iyi etkiye sahip olmayan antibiyotik almak zorundasınız.

Larinks ve bademciklerin tedavisi

Lacunar angina başlamış ise, yetişkinlerde tedavi (hangi antibiyotikler - zaten biliyorsunuz) yerel ilaçlar kullanılarak yapılabilir.

Çoğunlukla bu ilaçlar, kan dolaşımına emilmemekte, ancak dokuların yüzeyi üzerinde etki göstermektedirler.

Dölleme, anti-enflamatuar, antibakteriyel ajanlar ve antiseptikler ile boğazın bademcik iltihabı ile tedavi edilmesi tavsiye edilir. Doktorlar, "Lugol", "Miramistin", "Chlorophyllipt" kullanımları için reçete yazıyor.

Bu ilaçlar iltihaplı bademcikleri yağlayabilir ve sulayabilir. Lacunalara özellikle dikkat edilmelidir ve eğer mümkünse, bu solüsyonlara emdirilmiş steril bir bezle plaktan çıkartılmalıdır.

Doktorlar ayrıca pastilleri eritmeyi de yasaklamazlar. Daha sık olarak, "Gramidin" veya "Gramikidin" önerilir. Bunlar topikal uygulama için antibakteriyel bileşiklerdir.

Ayrıca 4 yaşından küçük çocuklar için de kullanılabilir. Strepsils, Septotelet ve Geksoral gibi ilaçları tercih edebilirsiniz.

Sadece patolojinin nedenini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda boğazdaki ağrıyı da ortadan kaldırırlar.

Sulama ilaçları ("Tantum Verde", "Ingalipt", "Bioporox", "Cameton") evde kullanılabilir, ancak hepsini aynı anda kullanmayın. Bazı ilaçları başkalarıyla birleştirme olasılığına dair bilgileri okuduğunuzdan emin olun.

Ek ilaçlar

Zaten lacunar bademcik iltihabının bir kişinin bağışıklığını büyük ölçüde zedelediğini biliyorsunuz. Evde tedavi, vitamin komplekslerinin kullanımını içerir.

Bunlar "Alfabe", "Complivit" veya diğer bazı hazırlıklar olabilir.

Diyette bir bozukluk nedeniyle bademcik iltihabında her zaman görülen eksik maddelerin eksikliğini giderirler.

Sıklıkla, kendi kendine tedavi için, hastalar Tonzilgon'u kullanır. Alkol damlacıkları ve tabletler şeklinde gelir.

İlaç, vücudu güçlendirmeye, direnci artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bir anti-inflamatuar, temizleyici etkiye sahiptir.

Kullanım talimatları farklı menşe akut ve kronik anjina için ilacı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Eğer tonsillit sırasında ek hoş olmayan semptomlarınız varsa, uygun yollarla elimine edilebilir. Burun tıkanıklığından, "Nazivin", "Snoop", "Vibrocil" ilaçlarıyla kurtulacaksınız. Nazofarenksin sulanması için tuz formülasyonlarının kullanılması da tavsiye edilir.

Kulaklarda ağrı eklendiyse, Otipaksom'u kullanabilirsiniz. Damlalar iltihabı giderecek ve kulak kanallarını uyuşturacaktır. Kuru bir obsesif öksürükten "Sinekod", "Kodelak" parasını al. Üretken öksürük mukolitik ilaçlar "Lazolvan", "ATSTS" tarafından desteklenmektedir.

Diyet ve rejim

Beyaz lakünanın oluşumu ile pürülan tonsillit ile rejimi gözlemlemek gerekir. Alışılmadık bir yaşam tarzı yollamak yasaktır. Fiziksel aktiviteyi sınırlamak ve barışı gözlemlemek gereklidir.

Aksi halde, patolojinin komplikasyon olasılığı yüksektir. Vücudun enfeksiyonla savaşmak için çok fazla enerjiye ihtiyacı var. Eğer her zaman uyumak istiyorsan - uyu. İştahsızlık - kendinizi yemeye zorlamayın.

Daha fazla sıvı içmek önemlidir: su, meyve suları, meyve içecekleri, çaylar. Yiyecekler sıcak veya soğuk olmamalıdır. Boğazını tahriş edebilecek herşeyi reddedin: tuzlu, ekşi, tatlı, baharat.

Çorbalar, püresi ve püresi tercih edin.

Hastanın bulunduğu odada serin ve nemli olmalı. Abartmayın. Kesinlikle sıcak soluma.

Bunu yaparak, mikroorganizmaların daha fazla çoğaltılması için tüm koşulları yarattığınızı unutmayın. Yetişkinlerde Lacunar angina çok bulaşıcı olabilir.

Bu nedenle, sağlıklı kişiler ve aile üyeleri ile teması en aza indirir.

Lacunar angina: yetişkinlerde halk ilaçları ile tedavi

Birçok hasta, tonsillit tedavisi için büyükannesinin reçetelerini vermeye çalışmaktadır. Bu tür eylemlerin oldukça tehlikeli olabileceği hemen söylenmelidir.

Eğer taktikler yanlış seçilirse, sonuç olumsuz olabilir. Örneğin, yanlış tedavi ile akut fazdan lacunar anjin kronikleşir.

Hasta iyileştiğini düşünüyor ama bu büyük bir yanlış anlama. Kronik bademcik iltihabı korkunç bir frekansla tekrarlayacaktır. Bağışıklık veya hipotermide en ufak bir düşüşle, yine hastalığın tüm lezzetlerini hissedeceksiniz.

Fakat bu, insanların tariflerinin güçsüz olduğu anlamına gelmez. Geleneksel tedaviye iyi bir katkı olabilirler.

 • Boğazınızı adaçayı, çörek otu, papatya ile durulayın. Bu gibi bileşimler patojenik florayı yıkacak, rejeneratif ve anti-inflamatuar bir etkiye sahip olacaktır.
 • Daha fazla C vitamini yiyin. Bol miktarda yeşillik, özellikle maydanoz, lahanada bulunur. Limon ve diğer narenciye ürünlerini yemeyin.
 • Ahududu ile çay iç. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve boğaz ağrısını yumuşatır.
 • Ballı süt, orofarenks üzerinde analjezik bir etkiye sahip olacak ve obsesif kuru öksürüğü ortadan kaldıracaktır.
 • Boğaz bölgesini porsuk veya keçi yağı ile ovun. İltihaplı yamaları ısıtır. Bunu ancak sıcaklık yoksa yapabileceğinizi unutmayın.

Özetleyelim

Makaleden lacunar anjinasının nasıl düzeltildiğini öğrenebildiniz. Yetişkinlere ait fotoğraflar, tedavi ve preparatlar incelemenize sunulur.

Bir doktora randevu vermeden önce birkaç kez düşünün. Bademcik iltihabının çok tehlikeli olduğunu unutmayın.

Yanlış tedavi ile, cerrahi müdahale ve bademciklerin çıkarılmasını gerektirebilir.

Pürülan tonsillit (akut tonsillit)

Anjin (akut bademcik iltihabı) - (- virüsler, mikoplazmaları, fungusları, en azından Streptococci, Staphilococci) lenfoid düzenek yutak patojenlere içine nüfuz nedeniyle görünen akut bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu zaman süpüratif inflamasyon sırasıyla folikülleri ve boşluklar bademcik etkileyen pürülan anjin (folliküler veya laküner) oluşur.

Hastalık, çocuklarda, ergenlerde ve ayrıca 40 yaşın altındaki yetişkinlerde görülür.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Foliküler veya lacunar anjina gelişmesine yol açan ana etken faktör bakteriyel bir enfeksiyondur.

 1. Ayrıca, bu patojenle ilişkili palatin bademcik beta hemolitik streptokok A grubunda, en komplikasyonlar (paratonzillit, romatizmal kalp hastalığı ve eklemler, glomerulonefrit) nüfuz, akut bademcik iltihabı vakalarının 90-95% 'unda görülür.
 2. folikül gelişimi (laküner) angina giden diğer bakteriyel etken maddeler itibaren, Cı streptokoklar ve G grubu Staphylococcus, Haemophilus influenzae, pnömokok, Moraxella, Neisseria, ve bir mil çubuğu ve spiroşet kayda değerdir.
 3. Viral etiyolojinin anjinası okul öncesi çocuklarda daha sık görülür ve kural olarak, adenovirüsler tarafından, daha az sıklıkla kızamık virüsü tarafından meydana gelir. Ergenlerde ve yetişkinlerde, bademcikler ve farenks virüsü herpes simpleks, Coxsackie, sitomegalovirüs ve diğer herpesvirüslerin yenilgisiyle akut bademcik iltihabı oluşur.
 4. Hastaların% 1-2'sinde lenfoid dokudaki enfeksiyöz enflamatuar süreç miyoplazmalar, klamidya ve funguslar temas ettiğinde gelişir.

Ve bir veya daha fazla patojen insan vücuduna nasıl girer ve pürülan boğaz ağrısının ortaya çıkmasına neden olur? Enfeksiyon kaynağı, akut veya kronik bademcik iltihabının yanı sıra patojenik mikroorganizmaların asemptomatik taşıyıcısıdır. Mikroplar, bakteriler veya virüslerle kirlenmiş havayı daha az sıklıkta soluyarak vücutlara daha sık girerler - bulaşıkları ve patojenlerin bulunduğu çeşitli nesnelerle hane ile temas eder.

Bununla birlikte, pürülan anjina sadece patojenik mikroplara maruz kalan nüfusun küçük bir kısmında gelişir.

Ve sadece vücudun savunmasını azaltmış olanlarda bir hastalık var.

Bu, hipotermi, soğuk içecek ve gıda kullanımı, çeşitli kronik hastalıklar, bağışıklık savunmasında bir azalma ile birlikte olur.

Foliküler, lacunar anjina belirtileri

Enfeksiyon anından hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar geçen latent (inkübasyon) periyot 1 ila 3 gün arasında pürülan anjinadır.

 • Hastalık genel zehirlenme belirtileri ile başlar - yüksek sıcaklık (39-40 ° C'ye kadar), titreme, vücudun her yerinde ağrı, baş ağrısı, şiddetli terleme, genel halsizlik
 • 1-2 gün sonra hızla yoğunlaştığı ve önemli ölçüde yeme ve tükürük yutma aykırıdır boğaz, oldukça şiddetli ağrı haline boğaz (tırmık, yabancı cisim hissi), içinde nahoş hisler vardır. Yakındaki lenf düğümleri (açısal ve servikal) hacim olarak genişlemiş yoğun elastik "toplar" şeklinde bulunan ağrılı hale gelir.
 • Farenks incelendiğinde, özellikle bademcikler ve palatin kemerlerinde belirgin olan farenksin hiperemi (kızarma) görülür. Foliküler anjina ile bademciklerin epitelinde pürülan foliküller görülür. Lacunar angina pus lacunae ile birikir ve yüzeyde sarı-beyaz renkte tek tek adacıklar ortaya çıkar ve sonra bademcikleri kaplayan pürülan filmlere dönüşür.
 • En şiddetli 10-12 yaşın altındaki çocuklarda pürülan anjinadır. Ayrıca, şiddetli baş ağrısı ve titreme ile birlikte, bulantı ve kusma sıklıkla ortaya çıkabilir, karın ağrısı ve ishal, bayılma ve konvulsif nöbetler olabilir
 • Hastalık ortalama 7 ila 15 gün sürer.

Pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları

Eğer doktora gitmeden evde kendilerini tedavi çalışırsanız, antibiyotik almak ya da yanlış yapmamayı, yatak istirahati uymayan (yanlış ilaç, düşük doz, tedavi kısa süreli), komplikasyon riskinin arttığı çarpın.

 1. erken evrelerinde - pus lenfoid doku içinde birikir ve dışarı doğru irin çıkışı önler kalın kabuk kısmı oluşturulmuştur, ne zaman bir 5-10 günlük pürülan anjina akışı, paratonsillar retrofarengeal apse gelişebilir. Vücut sıcaklığı 39 ° C ve üzeri, keskin sınırlı ağız açıklığı ve zor hale yutma işlemine yükselir. Genellikle böyle bir durum acil cerrahi müdahale gerektirir - Otopsi apse.
 2. Hastalığın başlangıcından sonra 15-25 gün gelişen Foliküler ve laküner tonsillit geç komplikasyonlar, By romatizmal ve Non-romatizmal miyokardit (kalp kasının iltihabı), poliartrit (birden eklemlerin kaybı, genellikle diz ve omuz ve ayak bileği ve bilek), glomerülonefrit ait (iltihap dahil glomeruli lezyonları olan böbrekler.
 3. Tekrarlanan (yıl içinde birkaç kez) pürülan anjina sıklıkla bademciklerin kronik bir enfeksiyöz-alerjik iltihabı vardır - kronik bademcik iltihabı. Bu durumda Semptomatoloji düşük olabilir - periyodik rahatsızlık boğazında, yutma düşük dereceli ateş (37-37,5 ° C) genel güçsüzlük ve çabuk yorgunlukla uzun ömürlü zaman. Kronik tonsillitin alevlenmesi ile foliküler veya lacunar anjinanın karakteristik semptomları not edilir.

Anjina teşhisi

Yukarıdaki belirtiler ortaya çıkarsa, hemen bir doktora danışmalısınız.

İlk başta hekim (bir çocuk için çocuk doktoru) olabilir, o zaman bir kulak burun boğaz uzmanı, bir enfeksiyon hastalığını kontrol etmek gerekebilir ve sen iç organlar komplikasyonların varlığını şüpheleniyorsanız - romatoloji ve nefroloji.

hiperemi ve bademcik ve damak kemerler, boşluklar ve yüzey üzerinde pürülan köklerinin görüntüsü veya irin birikimi şişmesi - Çoğu durumda, geleneksel kontrol folliküler veya laküner anjin klinik tablo yüzülmüş özelliği tespit edemez bile. Kural olarak, bölgesel lenf düğümlerine palpasyonu onların büyütme ve morbidite keşfedebilirsiniz.

boğaz araştırma içeriği yayma gerçekleştirilen teşhis açıklığa kavuşturmak için, gerekli olan genel klinik laboratuarı kan ve idrar testleri, kan biyokimyasal analiz iltihaplanma etkinlik belirtileri gösterdi (yüksek C-reaktif protein, antistreptolizin-O ve ark.). Muayene sırasında irinli anjin benzer semptomlar (bu faringeal difteri, kızıl, enfeksiyöz mononükleoz, vb olabilir) ile hastalıklar silinmelidir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Hastalığın orta ve ağır seyrinde, komplikasyonların varlığı, bir tıbbi kurumda yatarak tedavi gerektirir.

Hafif bir boğaz ağrısı seyrinde, işten (çalışma) bırakılarak, yatak istirahatinin ilk günlerinde gözlemlendikten sonra - evde (koğuş), fiziksel aktiviteyi tam iyileşene kadar ortadan kaldırarak tedavi edebilirsiniz.

Hasta ile iletişim, enfeksiyonun önlenmesi açısından kişisel hijyen kurallarına uyulmasını gerektirir (koruyucu maske kullanımı, bulaşıkları ve ev eşyalarını iyice dezenfekte etmek).

 • Güç kaynağı liflerin, yağların ve karbonhidratların, vitaminlerin ve mikro hücrelerin bakımında yüksek dereceli olmalıdır. Çay, meyve içecekleri, günlük meyve suları şeklinde sarhoş sıvı miktarı en az 1-1,5 litre olmalıdır.
 • Antibiyotik tedavisi. pürülan bir bakteriyel nedenidir teyit bademcik iltihabı, bu 5-10 gün boyunca oral antibiyotik veya parenteral zorunludur. Genel olarak klavulanik asit kombinasyonu (amoksiklav) ile penisilin ve amoksisilin gibi ilaçları kullanılır. Ayrıca ortak, makrolidler (eritromisin, azitromisin) ve diğer anti-bakteriyel ajanlarla (sefaleksin, sefazolin / m, vb içinde) sefalosporin grubu antibiyotiklerin kullanılmasıdır. Spesifik doz rejimleri ve uygulama süresi, yaş, hastalığın ciddiyeti ve eşlik eden hastalıkların varlığına bağlı olarak her durumda farklıdır.
 • Semptomatik tedavi. Endikasyonlara göre, ibuprofen, aspirin gibi antienflamatuar etki gösteren ilaçların yanı sıra kalbin, mide ve bağırsakların, böbreklerin, sinir sisteminin işlevini geliştiren preparatlar da reçete edilebilir. Bağışıklık sistemini normalleştiren multivitaminleri, ilaçları almanız önerilir.
 • Topikal ürünler. Pustan bademciklerin en hızlı saflaştırılması için farklı antiseptikler boğazın yıkanması için kullanılır (bir furacillin çözeltisi, adaçayı, papatya ve diğer şifalı bitkilerin bir karışımı). Genel sağlığın normalleşmesinden sonra, fizyoterapi (UFO, UHF, vb.) Doktorun reçetesine göre reçete edilebilir.

Pürülan anjina erken evrelerde tespit edilirse ve tam zamanlı tedavi zamanında reçete edilirse, çoğu durumda hasta 7-15 gün içinde iyileşir.

durum romatizmal kalp hastalığı, böbrek yetmezliği ve verimlilik kaybına oluşuma neden olabilir dalgalanan seyri ve periyodik alevlenmeler ile kronik hastalıkların gelişimine yol açan bu tür miyokardit, glomerulonefrit gibi komplikasyonların katılımımız halinde kötüleşir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde lacunar anjina tedavisi

Herhangi bir kataral hastalık anjina gibi komplikasyonların gelişmesinin bir nedeni olarak düşünülebilir.

Bu kural olarak, bir dizi predispozan faktörden önce gelir. Çoğunlukla çocuklar sonbahar-kış döneminde yüzler. Hastalığın tehlikesi asemptomatik bir derstir.

Pürülan odakların ortaya çıkışı ile lacunar anjinası bir sorundur.

Ana özellikleri

Lacunar anjin gibi bu enfeksiyöz hastalık, akut seyir ile karakterize ve solunum organlarının yenilgisi eşliğinde.

Buna, bademciklerde yumuşak dokuların sertleşmesi ve kızarması eşlik eder, bu da palatine arkın hiperemi sürecinde tutulmasına eşlik eder.

Badem lacuna alanında kalın bir pürülan kaplama görülür.

Zamanında ve yetkin tedavi ile, hastalığın seyri 10 gün boyunca gözlemlenir. İlaç tedavisi, belirli bir patojenik organizma ile savaşmayı amaçlayan bir ilacın doğru seçilmesi için bir ön tanı gerektirir.

Lacunar angina belirtileri

Enfeksiyöz hastalığa klinik belirtilerin üçlüsünün eşlik etmesi eşlik eder:

 • Kafa bölgesinde yayılan larinkste kuvvetli ağrı hissi. Bu sendrom yeme ve içme sırasında kötüleşir. Küçük bir çocuk, kural olarak, bu semptomu bir yetişkinden daha ağır kabul eder.
 • Artan subfebril vücut indisleri 38 ila 39 derece arasındadır. Vücut sıcaklığındaki olası keskin değişimler, vücutta iltihaplanma sürecinin varlığından kaynaklanır.
 • Şiddetli halsizlik ve halsizlik. Yataktan çıkınca başın dönüyor.

Semptomların şiddeti hastalık seyrinin aşamasına ve hastanın vücudunun savunma durumuna bağlıdır. Kuluçka süresi 0.5 - 3 gündür.

Hasta bittikten sonra, ilk önce vücut ısısını artırır ve bundan sonra bademcikler içinde pürülan inklüzyonlar olur.

İshal ve kusmanın ortaya çıkması şeklinde eklem ağrıları ve hazımsızlıkların varlığı dışlanmaz. Bu anjinaya sahip çocuklar bilinç kaybı yaşayabilirler. Hareketin koordinasyon eksikliğinden muzdarip olabilirler.

Lacunar anjinin dış semptomları

Bu hastalık bademciklerde çok sayıda pürülan odak oluşması ile karakterizedir. Odaklar, aynı zamanda açık sarı renk tonuna sahip olan epitelyumun kabuklanmasına da katkıda bulunur. Bu nedenle, etkilenen alanlar aşırı derecede geniş görünüyor.

Pus ve epitelyum pamuklu çubukla kolayca çıkarılır.

Uzmanlar, olası olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak için bunu kendi başlarına yapmayı önermezler.

Sitedeki fotoğraflarda, enfeksiyöz bir hastalık geliştiğinde faringeal halkanın ve bademcik bölgesinin lezyonunun tipik bir resmini görebilirsiniz.

Bademcik bölgesinde lenfoid dokuların yoğun hasar görmesine rağmen, apseler bunların ötesine geçmez. Şişlik ve kızarıklık, üst gökyüzünün yumuşak kısmına gidebilir. Bu dilde, çok belirgin olmayan bir baskın ortaya çıkıyor.

Lacunar angina'nın görünüşü. (Fotoğraf sizi şok edebilir, 16 yaşından küçükleri görmeniz önerilmez) "

Foliküler anjin hakkında daha fazla bilgi burada bulunabilir.

Lacunar hastalığı olan çocuklarda, bezlerin aşırı iltihabı vardır. Bademciklerin farenksi neredeyse tamamen bloke ettiği durumlar vardır.

Bu yutma ve içmenin doğal süreçlerinin ihlali ile doludur. Bir çocukta, hastalığın semptomatolojisi çok uzun sürmektedir.

Antibiyotiklerin atanmasından sonra, hastalığın klinik resmi kaybolur ve normal sağlık durumu normalleşir.

Zamanında tedavi olmadığında, vücut ısısı 7 gün boyunca yüksek bir seviyeye yükselebilir.

Yerde komplikasyon varsa, o zaman hastalığın bireysel belirtileri şiddetlendirilebilir. Bazı durumlarda, etkili bir antibakteriyel ilaç bile bir sonuç vermeyebilir.

Hastalığın semptomatolojisi 7-10 gün sürer.

Enfeksiyon nasıl oluşur?

Anjin, ağırlıklı olarak temasla ve ev araçlarıyla ve havadaki damlacıklar ile bulaşır.

neden - enfekte bir anjin veya kullanımda olan nesnelerle temas.

Bir aile üyesi bu bulaşıcı hastalığa yakalanırsa, tam bir izolasyon gereklidir: ayrı mutfak eşyaları, havlular ve çarşaflar.

Lacunar anjin gelişimine predispozan faktörler arasında, aşağıdakileri ayırt edebiliriz:

 • Soğuk algınlığı ve beriberi sonucu oluşan zayıf bağışıklık.
 • Bir taslakta ya da vücudun ciddi bir hipotermisinde kalın.
 • Bademcik iltihabı, enfeksiyöz faktörler veya çürük dişlerin progresyonunun arka planında farklı bir anjina veya gelişim şekli.

ilaç

Lacunar tonsilliti ciddi bir hastalıktır. Antibakteriyel tedavinin başarısız olmadan yapılması gerekir.

Antibakteriyel ilaç, bir doktor tarafından, sadece bakteriyel inokülasyon için boğaz bölgesinden alınan bir swabın sonuçları alındıktan sonra reçete edilir.

Bu, patojeni tanımlamanıza ve ona karşı en etkili çareyi seçmenize izin verir.

Kendi kendine ilaç verme. Bu yaklaşım sadece bulaşıcı hastalığın seyrini kötüleştirir ve hastanın yaşamı tehdit edebilecek tehlikeli komplikasyonlar geliştirmesi gerçeğiyle doludur.

Lacunar anjinası için antibiyotik tedavisi en az bir hafta sürüyor. Bazı durumlarda, tedavi 10 güne kadar artırılmalıdır.

Semptomların tamamen tükenmesinden sonra bile, tedavi bir sona getirilmelidir.

Tedavi kesilirse, organizma, predispozan faktörlere maruz kaldığında, hastalığın nüksetmesine neden olabilecek patojenik mikroorganizmalar olarak kalır.

Önerilen antibakteriyel ilaçlar:

 • Makrolidler. "Sumamed" ve "Zitrolil".
 • Sefalosporin grubu. "Sefotaksim" ve "Seftriakson."
 • Penisilin grubu. "Amoksiklav" ve "Amoksisilin".

Antibiyotik tedavisi karmaşık bir şekilde yapılmalıdır.

Bağırsak mikroflorasından ihlaller geliştirme olasılığını dışlamak için, "Lactobacterin", "Bifidumbacterin" gibi probiyotikler almanız gerekir.

Alerji geliştirme olasılığını dışlamak için antihistaminikler kullanılması önerilir: "Fenkarol", "Parlazin".

İçme ve pastel rejim gözlenmelidir. Çocuklar için "Aspirin" veya "Parasetamol" - "yetişkinler için" "Ibufen" veya "Ibuklin" gibi antipiretik ajanların yardımı ile sıcaklık 38 dereceden fazla düşürülmesi tavsiye edilir.

Lacunar angina halk tedavisi

Alternatif tıbbın yardımıyla boğaz ağrısı ile de savaşabilirsiniz. Bu tedavi yönteminin ek olarak kullanılması önerilir.

Enfeksiyöz bir hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında bile, yeterince etkili olmayabilir.

Geleneksel tıbbı kullanmadan önce, mutlaka alerjik reaksiyonların gelişimini dışlamak için deneyimli bir uzmana danışılmalıdır.

Boğaz ağrısı geleneksel olmayan tedavisinde en etkili yol:

 1. Soda ile durulayın. 200 ml ılık su için 1 çay kaşığı alın. kabartma tozu. Çözeltiye birkaç damla iyot eklenebilir. Durulama rutinleri her 2 saatte bir yapılmalıdır.
 2. Süt. Sıcak süt, maden suyu ve içecek veya gargara ile seyreltilebilir.
 3. Soğan ve sarımsak. Bu ürünlerin anjinaya neden olan patojenik mikroorganizmaları yok eden belirgin bir bakterisit özelliği vardır. Ilaç hazırlamak için, 1 soğan veya sarımsak suyu sıkın ve 100 gr ile karıştırın. bal. 1 çay kaşığı için her saat yiyin.
 4. Sebze suyu. Pancar, havuç veya lahanalardan iplik kullanabilirsiniz. Ona 10-15 damla limon suyu ekleyin. Ortaya çıkan çözüm günde en az 5 kez gargara yapmalıdır.

Lacunar anjina önlenmesi

Enfeksiyöz bir hastalığın gelişmesini önlemek için aşağıdaki önerilere uyulmalıdır:

 • Vitaminli gıdaların (sebzeler, meyveler, yeşillikler, meyveler, kepek) diyetine dahil edin.
 • Söndürme ve taslaklarda bulunma.
 • Fiziksel aktiviteyi unutma ve vücudu süper soğutmaktan kaçının.
 • Zamanında çürük ve riniti tedavi edin.
 • Boğaz ağrısı olan enfekte kişilerle temastan kaçının.

Sonuç olarak, Dr. Komarovsky'nin anjina hakkındaki videosuna bakın. Uzman bu bulaşıcı hastalığın ne olduğunu detaylı olarak açıklar ve çeşitli tedavi seçenekleri sunar. Komarovsky Halkın Sanatçı Vladimir Danilts ile acı verici bir konu tartışıyor.

Lacunar anjin nedir?

İnsanlarda, palatine bademcikler bir savunma organı olarak hizmet ederler ve orofarinkste bulunurlar.

Yüzeyleri dokusunun kalınlığına giren birçok çöküntü veya lakuna sahiptir, kanalların alanı sadece orofarenksin duvarı ile karşılaştırılabilir, yaklaşık 350 santimetrekaredir.

Bademcikler alanı boş yere çok büyük değildir, lenfoid dokunun mikroorganizmalar ile daha fazla temas etmesi gerekir. Bu doku lacunar angina iltihabı geliştiğinde, daha sonra tartışılacaktır.

Angina nedir?

Palatine bademciklerin lakunasının kavitesinin akut lacunar anjina irin inflamasyonudur. Her yaşta, özellikle çocuklarda ve ergenlerde görülür.

Bir yetişkin genellikle ağız boşluğunun kronik bir enfeksiyonuna sahiptir ve 50 yaşına kadar teşhis edilir. Daha yaşlı bir yaşta, hastalık riski azalır.

Hastalık riski tüm yıl boyunca devam ediyor, ancak zirve Ekim'den Ocak'a kadar sürüyor.

nedenleri

Anjin gelişimi sadece bu şekilde meydana gelmez, bunun için birincil ya da ikincil olabilen belirli nedenler vardır. Birincil için şunları içerir:

İkincil varyant, çevreleyen dokular etkilendiğinde gelişir. Şu durumlarda oluşur:

 • kızıl ateş;
 • tüberküloz lezyon.

Enfeksiyonun meydana geldiği çeşitli yollar da vardır. Sadece üç tane var:

Dikkat edilmesi gereken nedenler arasında patolojinin gelişimine yatkın olan faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardır:

 • ağız boşluğunun ve burnunun enflamatuar süreçleri;
 • diş çürüğü, diş etlerinin iltihabı;
 • hipotermi;
 • sürekli yorgunluk;
 • Kötü ekoloji.

semptomlar

Lacunar anjin tedavi edilmeden önce, hastalığın tezahür edebileceği belirtileri belirlemek için gereklidir.

Semptomlar çok hızlı gelişir ve 38 ila 39 ve hatta 41 derecelik bir sıcaklık artışıyla birlikte olurlar.

Sıcaklık günlük 2-5 derece arasında değişmektedir.

Sarhoşluk keskin ve hızlıca büyür, bu durum incelikle gösterilir, baş ağrısı, yorgunluk, iştah kaybolur, uyku bozulur. Tonsillit, özellikle yutma, sıkışma ve topak eklemleri, kaslar sırasında boğaz ağrısı gösterir.

Ayrıca, burun ve üst dudak soluk kalırken, anjin yanakların kızarmasıyla kendini gösterir. Ancak mukoza zarları çok parlak belirtiler verir, özellikle bademcikler, palatin yayları ve yumuşak damak alanında parlak kırmızı bir renk alırlar.

Tonsil mukoza üzerinde lacunae içinde tıkayıcı denir irin bir birikimi vardır. Ek belirtiler, boyundaki ve alt çenenin altındaki genişlemiş lenf düğümleri.

Kalp taşikardi olarak adlandırılan daha hızlı atmaya başlar ve dakikada veya dakikada 90 vuruştur.

Özel teşhis

Semptomların verdiği bilgilere ek olarak, tanının ilgili hekim tarafından yapılan özel çalışmalarla da doğrulanması gerekir.

Bitki örtüsünde ekimin ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığının gerçekleştirildiği gösterilmiştir. Bir mikroskop altında incelenen bir inme de yapılır.

Hastalığın viral doğası şüphesi varsa, bir virüs ise patojenin kurulmasına yardımcı olacak bir polimeraz zincir reaksiyonu gösterilir. Bunlar arasında şunlar olabilir:

 • adenovirüsler;
 • herpes virüsü;
 • sitomegalovirüs.

Kişide, hastalığın tezahür ettiği belirtileri bulmak yeterli değildir. Buna ek olarak, doktor nasıl başladığı ve ilerledikçe nasıl ilerlediğiyle ilgili bilgilerle ilgilenir. İlk belirtilerin ortaya çıkış anından ve kişinin gelişimini birbirine bağladığı dönem.

Hastalığın tedavisi

Semptomların şiddeti ne olursa olsun, bir kişi hastanede yatmaktadır.

Patolojiyi başarılı bir şekilde tedavi etmek için, yatak istirahati ve hasta boğaz ağrısı olan temas sayısının maksimum limiti gösterilir.

O zaman, yiyecekler sıcak, silmeli ve baharatlı olmamalı, ama mümkün olduğunca içmelisiniz.

Erişkinlerde lacunar anjini tedavi etmek için kullanılan yöntemler, hastalığın diğer varyantları için aynıdır. Her şeyden önce konservatif tedaviye başlayın ve bademcikler daha büyük hale gelir ve normal nefes almayı önlerse, çıkarılması için cerrahi yapılır.

Antibakteriyel ajanlar

Bu ilaç grubu, hastalığın mikrobiyal sebebi altında kullanılır. İlk aşamada, geniş spektrumlu ilaçların kullanımı gösterilmektedir ve sülfonamidler daha az kullanılmaktadır.

Antibakteriyel ilaçların yardımıyla, mikroorganizmalar tahrip edilir, ancak bakteri olmaları şartıyla. Virüsler için bu ilaç grubunun etkisi yoktur.

Eğer her şey doğru seçilirse, patojenin tamamen yok edilmesi minimal yan etki ile elde edilir.

Sık kullanılan ilaçlar uyuşturuculardır:

 • sefalosporin serileri;
 • makrolidler;
 • fluorokinolonlardır.

Sıcaklığı azaltmak için

Bu ilaç grubu 38 derecenin üzerinde bir sıcaklık artışı ile gösterilir. Sıcaklığın düşük olması durumunda, vücudun enfeksiyonun kendisine direnebildiğine inanılmaktadır.

Bir febrifüj olarak, bir grup steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç kullanılır.

Enflamatuar süreci, boğaz ağrısını, boğaz ağrısının karakteristiğidir.

Çocukluk döneminde, bu ilaçlar hoş bir tada sahip bir şurup veya süspansiyon olarak kullanılır. Sıcaklık iletiminin süresi 3 ila 4 gün arasındadır, bundan sonra durum kademeli olarak normalleştirilmelidir.

Antihistaminik serilerin preparatları

Lacunar anjina formu ile, bu ilaç grubunun alımı gösterilmiştir. Makrolidler ile kombinasyon halinde, kalp üzerinde toksik etki gösterebildiklerini belirtmek gerekir.

İlaçlar bademciklerin şişmesini azaltmaya yardımcı olur, farinks, gırtlak spazmı riskini azaltır, alımından sonra, solunum iyileşir.

Ayrıca, bu grubun çocuklukta anjina tedavisinde ve aynı zamanda çeşitli alerjik reaksiyon tiplerine eğilimli kişilerde de kabul edildiği gösterilmiştir.

Hastalığın lokal tedavisi

Maksimum pozitif etkiyi elde etmek için, anjin ile topikal preparatlar kullanılır. Durulama yardımıyla, faringeal mukozanın dezenfeksiyonu yapılır, hastalığın semptomları azalır ve en önemlisi, bademciklerin lakunasını bloke eden pürülan tıkaçlar alınır.

Angina ile lokal tedavinin bir çeşidi olarak, emilebilen tabletlerin yanı sıra sulama yardımcıları kullanılır.

Ayrıca, doktor boğaz dekontamine olacak pastil, lolipop, reçete edebilir ve tıbbi bileşenler doğrudan iltihap alanına düşecektir.

Yerel bir tedavi olarak başarıyla uygulanabilecek çeşitli araçlar vardır:

 1. Bir doktor, borik asit tarafından reçete olarak furacilin çözeltileri kullanarak durulama. Mükemmel soda, hidrojen peroksit, soluk pembe manganez anjina çözeltisi mantarları ortadan kaldırmak için izin verir.
 2. Durulama, iyot ilavesiyle, suyla birlikte tuz veya soda bazında hazırlanabilir.
 3. Angina şifalı otlar, örneğin, papatya ve adaçayı ile iltihabı azaltmak için mükemmel yardım.
 4. Bademciklerin mukozal sulanmasını, eczanede serbestçe bulunabilen deniz suyu ile olumlu yönde etkiler.
 5. Ayrıca, sulama için özel ilaçlar kullanılır, doktorun takdirine bağlı olarak seçilirler.

Halk tarifleri

Geleneksel tıbbın pozitif yan etkileri kendilerini kanıtlamıştır, ancak sadece hekim ile görüştükten sonra ve ayrıca boğaz ağrısı için öngörülen tedaviye ek olarak kullanılması önerilir. İyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak çeşitli tarifler vardır.

Başlangıç ​​olarak, kremalı tereyağlı tereyağını eritmeye ve aynı miktarda bal ekleyerek, bir tutam mutfak sodası ekleyerek, karıştırarak, herşeyin düzgün bir tutarlılık kazandığı bir duruma getirmeyi deneyebilirsiniz. Ajan, ılık bir biçimde kullanılır, ağız boşluğunda günde üç kez bir çay kaşığı içinde çözülmelidir.

İkinci tarif için, bir bardak bal ve bir elma suyu sirkesi bir çay kaşığı çözünmüş bir önceden ısıtılmış suya ihtiyacınız olacaktır. Boğaz dört gün boyunca çözelti ile okşadı.

Bir bardak taze sıkılmış pancar suyu üzerine elma sirkesi bir çay kaşığı eklenir. Ürün ısıtılır ve daha sonra bir dakika orofarenks tarafından okşa- nırlar. Prosedür gün içinde dört kez tekrarlanır.

Propolis'in iyileştirici özelliklerinin uzun zamandır bilinmesi üzerine kendini pozitif yan ve anjina ile kanıtladı. Angina ile yaptığı parça günde üç kez beş dakika çiğnenmelidir.

Nebülizatör, alkali maden suyu ile doldurulur, ardından 10 dakika boyunca bir inhalasyon yapılır. Mukoza boğazını ve bademciklerini yumuşatmak için tüm prosedür günde üç kez tekrarlanır, ağrı yavaş yavaş kaybolur.

Demlenmiş siyah çayın camına bir kaşık rendelenmiş zencefil eklenir, sadece bu bitkinin kökü tıbbi özelliklere sahiptir.

Sonra bir bardağa bir dilim limon koy.

20 dakika sonra sıcak çay içmelisiniz, anjinadan olabildiğince çabuk kurtulmak için sıvının ağız boşluğunda bir süre tutulması tavsiye edilir.

Anjina ile operasyon

Lacunar veya diğer anjina formlarının sık ataklarının ortaya çıkması durumunda, cerrahi müdahale endikedir.

Çeşitli varyantlarda gerçekleştirilebilir, bunların en basitleri, pürülan içeriklerden boşlukların ve lekelerin temizlenmesidir.

Bu amaçla diathermocoagulation ve galvanic caustic lacunae kullanın.

Son yıllarda, lazerle lasping ve soğuk algınlığı tedavisi yaygınlaşmıştır.

İşlemden sonra, değişmiş bölgeler dondurulur, bunun sonucunda alevlenme önlenir.

Yukarıda açıklanan tüm yöntemler işe yaramadıysa, amigdala değişti, operasyon tonsillektomi olarak adlandırılır.

Anjin tanısı ve tedavi yöntemi sadece bir doktor tarafından gerçekleştirilir, aksi takdirde ölüme kadar komplikasyon riski vardır.

Hastalığın ilk şüphesi varsa, bir uzmandan yardım istemek ve ardından iyileşmek daha iyidir.

Nüks önleme küçük bir önem taşımamaktadır.

Erişkinlerde Lacunar boğaz ağrısı: belirtilerin ve tedavinin ayrıntılı bir açıklaması

Lacunar angina - Bademciklerin plak oluşturduğu hastalığın klinik formu.

hastalık belirgin semptomlarla karakterize, ve yeterli tedavi olmadığında komplikasyonlar ve ciddi ek patolojiler gelişebilir.

Lacunar tonsillit bir esas olarak palatine bademcikler etkilenirken, akut formda akan süpüratif inflamasyon.

Hastalık en çok çocukları etkiler ve yaşla birlikte, bu hastalık formunu geliştirme olasılığı azalır.

Bu tür boğaz ağrısı, diğer türleri gibi havadaki damlacıklar ile bulaşır.

Lacunar tipi anjin, hem doğrudan insandan insana hem de ev eşyaları yoluyla bulaşabilir.

Kural olarak Hastalığın tedavisi için on gün yeterlidir, ancak ihmal edilmiş veya kronik tedavi şekli daha uzun olabilir.

Lacunar angina'nın ICD 10-J03 için bir kodu vardır.

Fotoğrafta lacunar angina'nın karakteristik belirtilerini görebilirsiniz:

nedenleri

Lacunar Angina Streptococci aktivasyonunun arka planına karşı, daha az sıklıkla - stafilokok.

Bu mikroorganizmalar, ek dış faktörlerin bir sonucu olarak olumsuz bir etkiye sahip olmaya başlayan şartlı patojen mikroflora aittir:

 • hipotermi;
 • azaltılmış bağışıklık;
 • mukoza zarında etkiler;
 • kötü iklim koşulları.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın belirtileri de şunlardır:

 • ateş;
 • baş ağrısı;
 • iştahsızlık;
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • kas ağrıları;
 • boğazın kızarması ve bademcikler;
 • formasyon bademcikler ve lacunae üzerinde pürülan mevduat (Bu nedenle hastalığın adı);
 • artan kalp hızı;
 • submandibular lenf düğümlerinin büyümesi.

tanılama

Hastalık aşağıdaki şekilde teşhis edilir:

 1. Doktor hastanın anamnezini toplar., Hastalığı hastaya transfer etmenin olası yollarını bulmak ve sağlıkla ilgili şikayetleri düzeltmek.
 2. Sonraki gerçekleşir Boğaz ve nazofarenks mukozasının primer dış muayenesi.
 3. Devam ediyor dolaşım sisteminin mikroskopik incelenmesi.
 4. Bir laboratuvar kan testi.

Erişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi

Yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisinde En az bir hafta boyunca yatak istirahatine uymak önemlidir..

Ana Lacunar angina için uyuşturucu tedavi kursu resepsiyonda odaklanmıştır antibiyotik ilaçlar (antibakteriyel tedavi).

Bu ilaçlar sadece hastanın fizyolojik özelliklerine ve hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak ilgili hekim tarafından reçete edilebilir.

Temelde stafilokoklar ve streptokoklar mücadelede etkili antibiyotikler penisilin, tayin, ancak bu tür ilaçların randevu onlara alerjik reaksiyonlar yokluğunda mümkündür.

Tedavi için ilaçlar

Bu tip en yaygın ilaçlar arasında - amoksisilin, augmentin, amoxiclav, zitrolid, azitroks, sumamed ve diğerleri.

İlk üç gün boyunca, katılan hekim tedavi etkinliğini değerlendirir, pozitif dinamikleri veya eksikliklerini izlemek, Bu dönemde hastanın doktora gitmesi gerekiyor.

Bazen, bu tür ilaçların kullanımı uygun bir etkiye sahip değildir - bu gibi durumlarda, seçilen eylem mekanizmasına benzer, ancak başka bir grup antibiyotikten.

Yüksek sıcaklıkta antipiretik ajanlar reçete edilebilir (parasetamol veya nurofen).

Bu ilaçları almanın maksimum süresi üç gündür, bundan sonra sıcaklık düşmeli ve bu tür ilaçlara olan ihtiyaç artık olmayacaktır.

Evde ek tedavi yöntemleri

Ek olarak antihistaminikler alabilirsiniz, hangi şişkinliğin azaldığı ve solunumun kabul edildiği gibi, yutma sırasında ortaya çıkan ağrı sendromu da ortadan kalkar.

izin antiseptik ile durulama prosedürlerinin performansı - iyotinol, klorofilkil, miramistin, zayıf bir konsantrasyonda potasyum permanganat çözeltisi.

Lacunar angina tedavisi için yerel bir ilaç olarak, Verde Tantum veya Ingalipt kullanabilirsiniz.

İlaç tedavisi ile paralel olarak hastalığın lacunar formunda sık sık durulama yapılır, bu sayede bademcikler ve boğazın mukoza zarından hızlı bir şekilde bademcik çıkarılabilir, pürülan kaplama.

Bunun için aşağıdaki araçlar kullanılır:

 1. Bir bardak sıcak kaynamış su üzerine bir çay kaşığı tuz eklenir.
  Bundan sonra, çözelti iyice karıştırılır ve günde 4-5 defa durulama için kullanılabilir.
 2. Aynı miktarda tuz yerine soda kullanabilirsiniz ve en iyi seçenek soda-tuz çözeltisi. Hazırlanması için, bir ürünün bir kaşığı bir bardak suya ilave edilir.

Böyle bir çözelti ile gargara, günde 3-4 kez fazla olamaz, çünkü bu ajan mukoza boğazını kurutabilir.

 • Çözümü hazırlamak için ayrıca kullanabilirsiniz propolis, papatya ve şifalı bitkilere dayalı diğer infüzyonlar.
 • Durulamalar uyanmadan hemen sonra ve yatmadan hemen önce yapılmalıdır.

  Yiyecek ve içeceklerin yutulması, etkilenen bademciklere çöken çözeltinin kalıntılarını ortadan kaldırdığı için terapötik bir etkiye sahiptir.

  tahminleri

  Uygun tedavi ile tahminleri lacunar anjinası gelişmesi durumunda - Her ne kadar hastalık çok sık görülürse de, ciddi komplikasyonlar mümkündür..

  Olası komplikasyonlar

  Lacunar anjinada boğazı etkileyen inflamatuar süreçler aşağıdaki patolojilerin gelişmesine yol açabilir:

  • lenfadeniti (lenf düğümlerinin şişmesi);
  • larenjitin;
  • orta kulak iltihabı;
  • ateş romatizmal;
  • kalp hastalığı;
  • glomerulonefrit;
  • menenjit;
  • perikardit;
  • pankardit;
  • akut formda piyelonefrit;
  • trombositopenik purpura;
  • hemorajik vaskülit.

  Hastalığın önlenmesi

  Lacunar angina için önleyici tedbirler ağırlıklı olarak bağışıklığı güçlendirmek için üstlenilen eylemler.

  Sokağa çıkmadan önce (özellikle soğuk mevsimde) yeni bir hastalığın ardından burun delikleri oksolin merhem ile yağlamak için arzu edilir, İkincil bulaşıcı hastalıkların gelişmesini önlemek.

  Mümkünse böyle kötü alışkanlıklardan kurtulmaya çalışmalısın, sigara içmek ve içmek gibi.

  Yılın herhangi bir zamanında vitamin kompleksleri almak için arzu edilir, ve diyette yararlı eser elementler bakımından zengin besinler bulunur.

  Bu videoda, anjin, türleri ve tedavi yöntemleri hakkında her şeyi öğreneceksiniz:

  Önleme koşulları altında, lacunar anjini geliştirme riski önemli ölçüde azalır.

  ancak Eğer hastalık hala önlenemezse - ilk belirtilerin belirtilerine tedaviye başlamak gerekir.

  Aynı zamanda, sadece ilgilenen doktor tarafından reçete edilen ilaçlar kullanılabilir ve kendi kendine ilaç ve geleneksel tıp - kabul edilemez, çünkü etkisiz ve hatta zararlı olabilirler.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Rotokan

  Açıklama şu andaki 2014/05/22 Latin adı: Rotocan ATX Kodu: A03AX Aktif madde: Calendula (Calendula officinalis), papatya çiçeği (Chamomilla recutita), civanperçemi (Achillea millefolium) çiçek özü Yapımcı: Eczacı Vilar, Rusyayapı1 litre.

  Hamilelik sırasında boğaz için ne tür ilaçlar yapılabilir?

  Hamilelik, sadece kendi sağlığı için değil, aynı zamanda gelecekteki çocuğunun sağlığı için de sorumlu olduğu zaman kadının vücudunun bir durumudur.