Loading

Palatine bademcikler: hastalıkların sınıflandırılması ve tedavi yöntemleri

Bademcikler veya bademcikler - nasofarenks ve ağız boşluğunda lenfoid dokuların birikimi. Vücutta koruyucu ve hematopoetik işlevler yaparlar. Birçok solunum yolu ve bulaşıcı hastalığın önlenmesine yardımcı olan bu vücuttur. Çalışma sırasında, birçok patojenik bakteri bunların içinde birikir ve eğer doğal saflaştırma işlemi bozulursa, lakunada pürülan ya da küflü tıpalar ortaya çıkar.

Bu sadece rahatsızlık ve şiddetli ağrılara yol açmaz, aynı zamanda ciddi bir enfeksiyon kaynağıdır. Bu nedenle bu patolojinin nasıl düzgün bir şekilde tedavi edileceğini bilmek önemlidir. İşte burada, kanül bademciklerin yıkanması için nasıl kullanılır ve bu aracın ne kadar etkili olduğu burada belirtilir.

Kaslı tıkanıklık nedir

Anatomik yapısındaki bezler hacimli gözenekli bir gövdeyi temsil eder. Tübüller ve kıvrım pasajlarında, gıda kalıntıları, ince toz parçacıkları, ayrıca patojenler-virüsler ve bakteriler sıkışır. Düzenlemesi en zor olan palatine bademcikler. Özel bir yapıya sahiptir - lakuna ve ayrıca koruyucu hücreler üreten foliküller vardır.

Bademcikler bademciklerin lakunalarına bu şekilde bakarlar.

Patates bademciklerinin lakuna bölgesinde genellikle kaslı veya bademcik iltihabı oluşur. Kompozisyonda bunlar nekrotik hücreler, kan hücreleri, toz partikülleri ve çok sayıda mikroorganizmadır. Dışa doğru, beyaz, gri veya sarı küçük parçalarını, hoş olmayan bir çürük kokusuyla temsil ederler.

Ağzında çok geniş bir açıklık ile özel cihazların yardımı olmadan lakuna mantarı kolayca görülebilir. İhmal edilmiş durumlarda, boğazda yabancı bir cisim hissi yaratırlar.

Belki de bademcikler üzerinde papillomların çıkarılması hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

nedenleri

Yüzeyde kazıymış tıkaç oluşumuna ve bademciklerin lakuna oluşumuna yol açan çeşitli faktörler vardır. Bunların en yaygın olanları:

 • boğazda veya ağız boşluğunda enfeksiyon odaklarının varlığı (çürük, kronik rinit);
 • bağışıklıkta genel azalma;
 • sık akut solunum yolu enfeksiyonları, kronik bademcik iltihabı;
 • bademcik yapısının özellikleri;
 • bademcik kaldırıldıktan sonra komplikasyon;
 • vücudun uzun vadeli viral ve bulaşıcı hastalıkları;
 • sigara içme, zor çalışma koşulları ve kötü çevre koşulları.

Genellikle tonsillit tıkanıklıkları bir kerede birkaç nedenden dolayı gelişir. Özellikle hastalık zayıflatılmış bağışıklık nedeniyle çocukları ve yaşlıları etkiler.

Ayrıca, bademciklerin lacunae yıkamak hakkında daha fazla öğrenmelisiniz.

Video - hastalığın ana nedenleri

Nasıl tedavi edilir

Korsan tıkaçlar bağımsız bir hastalık değildir. Bu, boğazdaki mikrofloranın yanı sıra vücutta güçlü bir enfeksiyonun varlığına işaret eden karmaşık bir semptomdur. Bu patolojinin bağımsız olarak tedavi edilmesi önerilmemektedir, ancak karakteristik belirtilerin varlığında, bir uzmana zamanında danışılması gerekmektedir. Ancak bademciklerden gelen trafik sıkışıklığının giderilmesi ve bu prosedürün ne kadar etkili olduğu burada belirtilmiştir.

Bir yetişkinde

Bademcik tıkanıklarının evde tedavi edilmesi, sadece yüksek sıcaklık ve vücutta güçlü zehirlenme olmaması durumunda önerilir.

Kategorik olarak, bademcikler üzerinde abse sıkmak değil, sadece boğaz kötüleşmesine değil, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Tedavi her zaman karmaşıktır ve tanı sonuçlarına dayalı bir doktor tarafından seçilir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayın.

Konservatif tedavi

Kasten tıkanıklığı tedavi etmek için, yetişkinler etkili antibakteriyel ajanlar ile tedavi edilir. Sadece bireysel tolerabilerin tanımlanmasından sonra, genellikle geniş bir etki spektrumu tabletleri formunda ilaçlar reçete edilir. Aşağıdaki ilaç grupları en çok kullanılanlar:

 1. Penisilinler: Amoksisilin, Augmentin veya Ampisilin.

Bu antibiyotikler öncelikle kullanılır, ancak sadece doktorun reçetesi ile kullanılır.

Böyle bir cihaz en iyi doktor reçetesi ve uzman bir ofiste kullanılır.

Bu tabletler karmaşık tedavide kombinasyon halinde kullanılır

Ayrıca, vücudun doğal mikroflorasını (probiyotikler ve prebiyotikler) normalleştirmek için ilaç almak gereklidir. Hiperterminin varlığında antipiretik ajanların kullanılması önerilir ve rahatsızlıkların giderilmesi için tabletler veya sprey şeklinde analjezikler reçete edilir. Tedavinin seyri genellikle 14 günden fazla değildir, bundan sonra kıl tıkaçları bağımsız olarak çözülür, bu da bu organın renk değişikliğinden görülebilir.

Tedavi boyunca, bağışıklığı güçlendirmek için vitaminleri ve biyolojik takviyeleri gereklidir, bu da iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

Ve burada amigdalanın sol tarafındaki boğazdaki deliğin nasıl göründüğü ve böyle bir problemle ne yapılabileceği burada belirtilmiştir.

Şişlikleri temizlemek ve mukozayı mikroplardan temizlemek için tıbbi spreyler kullanılır. Genellikle Cameton, Ingalipt, Hexoral (sprey Hexoral hakkındaki yorumları okuyun) veya Lugol'un çözümünü kullanın. Boğazları temizlerler ve bademciklerin lakazasından iltihabı giderirler. Bu ilaçlar tiroid hastalığı olmadığında 3 yıldan beri kullanılabilir.

Boğaz boşluğunu hızlıca temizleyebilen özel bir alet

Bujileri yıkamak

Bu, güçlü antibiyotik alırken komplikasyon riski taşımayan hasta için en rahat yoldur. Yıkama, çeşitli şekillerde mümkündür: manuel veya donanım.

 • Manuel yöntem. Bademcik iltihabının geleneksel bir tedavi yöntemi olduğu düşünülmektedir. Prosedür sırasında, doktor kanül içine ilaç çözeltisi ile lacuna boşluğuna girer ve pürülan içeriği temizler. Görünür bir sonuç elde etmek için en az 4 prosedür gereklidir;
 • donanım. Bıldırcınların en derin katmanlarından mantarları çıkarmanızı sağlayan modern bir yöntem. İlk olarak, boğaz anestezik bir sprey ile püskürtülür ve daha sonra bir vakum pompası ile bir irin çekilir. Bundan sonra bademcikler sonike edilir ve ilaç enjekte edilir.

Videoda - boğaz nasıl yıkar:

Teknik seçimi, hastadaki bademcik iltihabının klinik görüntüsü ve özellikleri temelinde ilgili hekim tarafından gerçekleştirilir. Bazı durumlarda, bu teknikler uygulanamaz.

Ancak bir çocukta gevşek bademcikler nasıl tedavi edilir ve ilk etapta hangi ilaçların kullanılması gerektiği burada belirtilir.

durulama

Bu, kasvetli tıkanıklığı tedavi etmek için en avantajlı ve ekonomik bir yoldur. Prosedür, plağı elimine etmenin yanı sıra, lacuna'nın pürülan içeriğini de temizlemenizi sağlar. Antibiyotiklerle kombinasyon halinde özel etkinlik elde edilebilir. Durulama için en ünlü farmasötik ürünler:

Bu çözüm öncelikle şişliği gidermek ve boğazdaki iliği çıkarmak için kullanılır.

Böyle bir çözüm boğazını daha sık ve daha sık durulayabilir

Bu, borunun tümörün boğazda çıkarılması için kullanıldığı ve oldukça etkili olduğu anlamına gelir.

Popüler yöntemler arasında, iyot ve tuz eklenmesi ile tuz çözeltisi, yanı sıra şifalı otlar (adaçayı, calendula veya kimyacı papatya koleksiyonu) ile durulama ile popülerdir. Hastalığın ilk günlerinde, prosedür günde en az 5 kez yapılmalıdır, ancak durulama işleminin tamamen düzelmesinden sonra bile, bademcik boşluğunun pürülan oluşumlardan tamamen temizlenmesi için 1-2 hafta yapılması önerilir.

Fakat çocuğun bademciğindeki stomatit neye benziyor ve böyle bir problemle ne yapılabileceği burada belirtiliyor.

Fizyolojik prosedürler

Küçük kasık tıkanıklık tedavisinde, inhalasyon kullanılabilir. Bunu yapmak için, özel bir inhalatör veya nebülizörün, ilaçların kullanımıyla (uçucu yağların veya salin çözeltisinin eklenmesiyle birlikte) kullanılması arzu edilir. Ancak, hastanede değil, evde prosedürlerin uygulanması en iyisidir.

İnhalasyon anjinin akut formunda kullanılamaz. Bu, hastalığın olası komplikasyonlarına yol açabilir.

Çocuk

Kasten tıkanıklık için bir tedavi olarak, çocuk, uçucu yağ bileşikleri, örneğin, uçucu yağlar veya bitkisel şifreleme kullanılarak, durulama veya bademcikler yıkama tavsiye edilir. Antibiyotiklerin ve güçlü yerel ilaçların kullanımı, küçük çocuklarda sadece hastalığın seyrini ağırlaştırabilir.

Sprey formundaki eczane fonları büyük etkinlik gösterir. Doğal bir bileşime sahiptirler ve çocuğun vücuduna tamamen zararsızdırlar. Son yıllarda, birçok üretici boğazda ağrıyı gidermek ve rahatsızlığı gidermek için pastiller (Strepsils veya Farisil) için pastiller veya tabletler şeklinde para üretmeye başlamıştır.

Çocuk için tedavi yönteminin seçimi, sadece çocuk doktoru tarafından boğaz muayenesi ve tanının sonuçları temelinde yapılmalıdır. Nadir durumlarda, bir hastanede sistemik ilaçların yanı sıra fizyoterapi için bir reçete yazınız. Burada bademciklerin kriyoterapisinin nasıl yapıldığı ve bu prosedürün nasıl etkili olduğu burada açıklanmaktadır.

Komarovsky'nin Görüşü

Ünlü Rus çocuk doktoru E. Komarovsky, çocuklarda küflü tıkayıcıların oluşumuna neden olan bademcik iltihabı veya bademcik iltihabının tedavisinin özellikle durulamaların yardımı ile etkili olduğuna inanmaktadır. Bu sadece bademciklerin saflaştırılmasına değil, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir. Buna ek olarak, su ile düzenli bir durulama bile hastalıkların neden olduğu boğazda rahatsızlığı giderebileceğini savunuyor. Çocukluk çağında antibiyotik kullanmak, gelecekte bağışıklık sisteminin gelişimi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir.

Ayrıca evde bir bademcik ile çamaşır yıkamak nasıl hakkında bilgi ilginizi çekebilir.

Videoda - Komarovsky'de kazıklı tıkaçların tedavisi:

bulgular

Korsan tıkaçlar, çeşitli hastalıkların neden olabileceği yaygın bir patolojidir. Bu bağımsız bir hastalık değil, sık görülen semptomlardan sadece bir tanesidir. Yetişkinlerde ve çocuklarda tedavi farklıdır. Çocukluk çağında, daha kısıtlayıcı ve basit araçların kullanılması tavsiye edilir ve yetişkinler için antimikrobiyal ajanlarla kompleks tedavi önerilmektedir. En uygun tedavi yöntemini seçmek için, her durumda klinik tabloya göre sadece doktor olabilir.

Ancak, sıcaklık olmadan bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama yapıldıysa ve hangi ilaçların kullanılması gerektiğinde ne yapılacağı, burada belirtilir.

Palatine bademciklerin kızarması: 2 yöntem, ne zaman kullanılır?

Kronik bademcik iltihabı, genel olarak savaşması kolay bir hastalıktır, ancak neredeyse her zaman geç olduğunu fark eder. Doktorlar genellikle hastanın şikayetleri sonrasında yeterli tedaviyi önerir.

Bademcillit alevlenmeleri ile, ilaçların antibiyotik içmesi için reçete edilir, ancak hastalık ne kadar uzun süre dikkatsizce ilerlerse, o kadar az etkili olurlar. Bu neden oluyor?

Bademciklerin kızarması

Bademciklerdeki hastalık sırasında zararlı mikropları ve ölü kan hücrelerini biriktirir. Bunun nedeni, bezlerin yapısının gözenekli olmasıdır, içlerinde çok ince kanallar vardır.

Aynı antibakteriyel ilaca uzun süre maruz kalması nedeniyle, bademcik iltihabı patojenleri uygun şekilde reaksiyona girmez. Stafilokok ve streptokok mutasyona uğrar ve antibiyotiğin etkisi artık korkutucu olmayacak şekilde yeniden inşa edilir. Bu durumda, bezleri yıkamak gerekir.

İşte hastanın lacunae yıkamak için bir prosedür yapması gereken birkaç işaret vardır:

 • Periyodik olarak şiddetlendirilmiş kronik bademcik iltihabı;
 • Genel bir zayıflık, güçte bir azalma;
 • Boğaz ağrısı hissi, palpasyonda daha kötü;
 • Boyunda ve çenenin altında genişlemiş ve boğaz lenf düğümleri.

Palatine bademcikler kızarma lacunae bezlerin cerrahi çıkarılmasını önlemek için yardımcı olacaktır. Bu prosedür, başlamış olan komplikasyonlar durumunda (piyelonefrit, sistit, adneksit) gereklidir.

Şüphesiz lacunas yıkamanın artıları yüzde yüz hipoalerjenitedir ve mantar büyümesi için bir engeldir.

Yıkama yöntemleri

Yıkama bezleri için tüm manipülasyonlar sadece kalifiye uzmanlar tarafından yapılmalıdır! Bunu hiçbir durumda kendiniz yapmaya çalışmayın ya da bu vakayı yeterli tıbbi eğitime sahip olmayan kişilere güvenmeye çalışın: Enfeksiyonu bezlerin derinlerine "sürmek" çok kolaydır ve daha sonra bademcik iltihabından kurtulmak çok ama çok zor olacaktır.

Aşağıdakiler, lacunae yıkamak için en popüler iki yöntemdir:

Bir şırınga kullanarak, bademcikler sıradan kliniklerde temizlenir. Şırıngaya değiştirilebilir uçlu (metal çubuk) bir pirinç kanülü takılıdır.

Hasta sadece bir süre hareket etmeden ağzını açmalı (10-15 dakika). Prosedür başlamadan önce, doktor bademciklerin yüzeyini özel bir analjezik madde (genellikle lidokain) ile tedavi etmelidir. Bir şırınga, bezlerdeki boşluklardan sıvıları, iri ve mikropları dışarı pompalamak için kullanılır. Pompalama ile eşzamanlı olarak lacunalar, anti-enflamatuar etki ile antiseptik bir çözelti ile sulanır.

Vakum ve ultrason ile hareket eden aparat yardımıyla, hayati aktivitelerinin irin, bakteri ve ürünleri de bezlerden tüketilir. Ultrason, inflamatuar sürecin daha da gelişmesini önler ve anestezi yapar.

Ne seçilir?

Bir şırınga ile yıkamak

 • ucuzluk;
 • Hamileler için kullanılabilir;
 • Travmatik tehlike, doktorun yetersiz kalifikasyonuyla, yaraların yerinde yara izleri oluşturabilir;
 • Bademcik yapısının bazı özellikleri ile etkisizdir (birçok dar vuruş).

Vakumlu çamaşır lacunae

 • Dayanıklı etkisi;
 • Minimal mekanik hasar;
 • pahalılık;
 • Hamilelik sırasında kullanılamaz.

Her iki yönteme kontrendikasyonlar

 • Hastanın genel vücut ısısında bir artış ile bulaşıcı bir doğa hastalıkları;
 • Onkoloji;
 • Tüberküloz.

Daha fazla lacunae yıkamak?

En yaygın ve kullanılan antiseptik ilaçların listesi:

 1. Tuzlu çözelti;
 2. Furacilin çözeltisi;
 3. Bitkisel soğurucular;
 4. Durulama için Miramistin;
 5. klorheksidin;
 6. Bakteriyofaj.

kendi kendine yetme

Doktor kronik bademcik iltihabı teşhisi konduğunda ve durulama için bir yön verdiyse, en az 10 prosedür için hazır olmak gerekir: daha az sayıda yıkama stabil bir sonuç vermeyecektir (irin, dar kanallarda basitçe kalabilmektedir).

Genellikle, hastalığın akut evresi yatıştığında bu türden bir tedavi uygulanır. Remisyon süresi birkaç aydan bir yıla kadar değişir.

Tedavi sırasında tıbbi personelin tüm talimatlarını tam olarak gözlemlemek gerekir:

 • İşlemden 1 saat önce hiçbir şey yoktur;
 • Yemek yemeden ve içmeden 2 saat sonra;
 • Evde boğazını antiseptik solüsyonlarla karıştırın;
 • Tedavi süresi boyunca sert yiyecekler verin.

Lacunae yıkamanın beklenen sonucu vermediği durumlar vardır. Sonra sadece başka bir tedavi (homeopati) seçmek için kalır.

Yıkama seyrini tamamladıktan ve kalıcı bir etki oluşturduktan sonra, sadece oturup başka bir alevlenmeyi beklemenize gerek yoktur. Vücudun bağışıklık sistemini tüm gücüyle güçlendirmek gerekir - o zaman remisyonlar mutlak bir iyileşme ile yer değiştirecektir!

Palatine bademciklerin kızarması: 2 yöntem, ne zaman kullanılır?

Kronik tonsillit - genellikle olduğundan ile uğraşmak oldukça zor olan bir süreç belirtileri görmezden ya da sadece hastaları görmüyorum ve doktorlar nadiren buna uygun dikkat - sürece hasta kendini iyi hissetmeme şikayet başlar başlamaz.

Hastalığın alevlenmeleri genellikle antibakteriyel ilaçların bir yolunu reçete ettiğinde ve hastalığın küçük bir "tecrübesi" ile yardımcı olmak için iyidir. Bununla birlikte, zaman içinde antibiyotiklerin etkinliği azalır ve çoğu zaman ilk saldırılarda mikropların büyümesini engelleyen ilaçlar gelecekte herhangi bir etkiye sahip olmayı bırakmaktadır. Bu nasıl açıklanır?

Bademciklerin yıkanması ne zaman gereklidir?

boşluk ve dolambaçlı "hamle" bir sürü - Aslında Bademcik olduğu içinde sadece patojenleri ve ölü beyaz kan hücreleri birikir değil, aynı zamanda bademcikler gibi kendi dağıtım yeri terk edemez olmasıdır. Aynı ilaçla onlara hareket ederse, o zaman er ya da geç bağımlılık yoktur - mikroorganizmalar (streptokoklar ve stafilokoklar) antibiyotiğe uyarlanabilir, dayanıklı, onlarla başa çıkmak için güçsüz olduğunu. İşte özel bir prosedür geliyor - bademciklerin yıkanması.

Sabit alevlenme kronik bademcik iltihabı muzdarip bir uzun bir süre için bir kişi reçete bezleri yıkama, boyun ve çene lenf düğümlerinde kalıcı zayıflık, boğaz ağrısı, vardır.

(Zaten komplikasyonlar geliştirdik ve enfeksiyon sistit, adneksit veya piyelonefrit neden iç organlardaki kan ve lenf dolaşımı yoluyla var ise) Çoğu zaman, bu prosedür bademcikler kaldırılmasından kaydeder.

Bademcikler yıkama yöntemleri: hangisini tercih etmek?

Bademciklerin yıkanması, elbette, cerrahi bir işlem değildir, ancak bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılmalıdır. Hiçbir koşulda biri yalnızca kronik tonsillit belirtileri ortadan kaldıramaz yanlış gerçekleştirilen sanki akrabalarının yardımıyla ya kendiniz yapmak çalışıyorum, ama gerektiği zamanda "sürücü" için hastalık daha derin - sonra doktor sonuçları ile başa çıkmak için zor olacaktır. Ayrıca, cehaletle damağa ve bademciklere de zarar verebilirsiniz.

Palatine bademciklerinin lacunalarını yıkamanın en yaygın iki yolu, bir şırınga ve ultrason ve vakum etkilerini birleştiren bir cihazdır. Hangi yöntem tercih edilir?

Bir şırınga ile yıkayın. Tipik bir bölge polikliniğinde, hastanın bir şırınga ile bademciklerin yıkanması muhtemeldir. Bunun için kanül (değiştirilebilir uçlu özel pirinç çubuk) bağlanır. Hasta, enfekte bademciklere erişim sağlamak için ağzını açık oturmak için biraz zamana ihtiyaç duyar.

çok hoş olmayan bir his zayıf olacaktır - işlem öncesinde yüzey laringeal anestetik (Lidokain) işlemden geçirildi. Genel olarak, işlem ağrısız olarak kabul edilir ve bu pompalanan sıvı pürülan fişleri, sıkışmış gıda küçük parçalar, mikrop ve metabolik kalıntılardan temizlenir bademcik boşluklardan çalışırken yaklaşık 10 dakika sürer. yutak yüzeyi, boşluklar özel çözümler ile sulanan Aynı zamanda, iltihap önlemede yararlı olmaktadır.

Bıldırcınların vakum yöntemiyle yıkanması. Son zamanlarda, bademciklerin ikinci yöntemi - "Tonzilor" denilen bir vakum cihazı - giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bir çeşit mikro-elektrikli süpürge olarak çalışır, lakunanın patojen içeriğini emer, serbest bırakır ve temizler. Bademciklerin kızarması Tonsilor, enflamasyonu etkin bir şekilde söndüren, analjezik özelliklere sahip olan ve sıvının dokulara aktif olarak nüfuz etmesine yardımcı olan ultrason kullanımı ile oluşur.

Her yöntemin avantajları ve dezavantajları

Her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlardan herhangi birini kullanabiliyorsanız ne seçilir?

Bir şırınga ile bademciklerin yıkanması daha yaygın bir yöntemdir. Oldukça ucuz ve basittir, ama biraz travmatik olarak kabul edilir: deneyim eksikliği olduğunda, prosedürü yapan kanül uzmanına bir mikrotravma uygulanabilir. Delici bölgelerde, bazen sıvıların dışarı akışını önleyecek yaralar oluşur.

Sonuç olarak, kronik bademcik iltihabı olasılığını azaltmak için bu bademcik yıkama yöntemine başvurmak sıklıkla gerekli olacaktır. Buna ek olarak, bademciklerde çok sayıda dar, kıvrımlı ve kavisli "geçit" varsa, bunları bir şırınga ile yıkamak kolay olmayacaktır. Enfeksiyonun orada kalması ve “evde” hissetmeye devam etme şansı var.

Bir vakum yöntemi dezavantajları: önemli ölçüde daha pahalı ve daha kontraendikasyonlara sahiptir, özellikle de, yasaklanmamış şırınga yıkarken, anjina hamile kadınların tedavisi için başvurulan edilemez. Ancak bademciklerin vakum yöntemiyle yıkanması, çok daha kalıcı bir etki sağlar ve ayrıca uygulaması ile yaralanma olasılığını en aza indirir.

Her iki yöntem de mutlak kontrendikasyonlara sahiptir, ancak bunlar azdır: ateş, herhangi bir onkolojik hastalık, tüberküloz ile ortaya çıkan akut bulaşıcı hastalıklar.

Kusma refleksi olan hastalar için prosedürü uygulamak zor olacaktır. Bununla birlikte, bademcikleri yıkama deneyimine sahip olanlar, ikinci üçüncül prosedür için daha zayıf hale geldiğini belirtmektedir.

Bademcikler lacunae yıkamak için araçlar

bademcik Lacunae yıkama sırasında kullanılan araçlar, genellikle en basit, fakat iyi bir dezenfektan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir: çözeltiler furatsilina ve bunların tuzları otların decoctions (adaçayı, nergis, meşe kabuğu ve papatya) - kısa zaman ortak iç durulama geçerli olan aynı boğaz. klorheksidin da bademcikler, miramistin ve çeşitli bakteriyofajlar (streptokok, stafilokok) yıkanması için kullanılabilir.

Herhangi bir yıkama şüphesiz yararları - nadiren alerjik reaksiyonlara neden olur, çünkü antibiyotik kullanmaz, mantar aşırı çoğalmasına katkıda bulunmaz.

Kronik tonsillitin yanı sıra bademciklerin yıkanması ile ilgili video:

Hasta kendine yardım etmek için neler yapabilir?

Doktor hasta bademcikleri yıkamak gerektiğini vardığı takdirde, ikincisi 7-10 seans hazırlanmak zorundadır - doktorlar bu durumda istikrarlı remisyon elde etmek mümkün olmayacaktır çünkü prosedürlerin daha küçük bir sayı çünkü kalabilir anormal içeriğin, mantıklı değil inanıyoruz dar lacunae derinliği.

Hastalıkların en şiddetli evresinden sonra yıkamalar kronik bademcik iltihabının her alevlenmesi ile gerçekleştirilir.

Remisyon ne kadar sürecek? Bu, her hastanın kendine has özellikleri olduğu ve hastalığın farklı yollarla ilerlediği için oldukça karmaşık bir sorudur. Kronik bademcik iltihabını kalıcı olarak unutmak için yılda bir kez yeterli olacak, birinin her altı ayda bir veya daha sık yapılması gerekecek.

o içmek veya yaklaşık 2 saat boyunca yemek ve evde boğazını durulama unutmayın vermedi sonra, önce olmamak bir saat bir yemekten sonra bir prosedüre gelmek: Tedavi sırasında, kesinlikle doktor tavsiyesi takip etmelidir iltihabı artırabilir rahatsız bir bademcikler, eğer yiyecek parçacıklarında bir gecikme olacaksa. Tedavi sırasında katı gıdalardan genellikle pes etmek daha iyidir.

Bademcik iltihabı yıkamaya karar verdikten sonra bademcik iltihabı artık tedavi edilemez olduğunu düşünmeyin.

İlk olarak, bazen (bu çok nadiren olur, ancak yine de olur) prosedür beklenen etkiyi vermez. Bu palatine kemer arasındaki bademciklerin derin bir yeri ile olur. Rahatsız etmeyin, sadece başka bir tedavi yöntemi seçmeye çalışmalısınız - örneğin, homeopatik ilaçlar.

İkinci olarak, bademciklerin her durumda yıkanmasının etkisi geçici olacaktır: tedavi, hastalığın kendisini değil, sonuçlarını da ortadan kaldırır.

Bu nedenle, bademciklerin lakazını yıkadıktan sonra, kişinin bağışıklığın güçlendirilmesi ile ciddi şekilde mücadele etmesi ve kronik tonsillitin yeniden ortaya çıkmasını beklememesi gerekir. Tedaviyi düzenli olarak yapın, bağışıklığı artırın - ve daha sonra sadece uzun süreli bir remisyonu değil, tam iyileşmeyi mümkün kılın.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Bademciklerin lacunae yıkanması

Palatine bademciklerin iltihaplı patolojilerinin gelişmesine, sıklıkla lenfoid doku kümelerinin girintilerinde pürülan-kasık stopper oluşumu eşlik eder. Hastalığın seyri sırasında, kıvrık çökeller yoğunlaşır, artar ve rahatsızlığa neden olur. Bademciklerin lakünlerinin yıkanması, tıkanıklıkların giderilmesi için en uygun konservatif tedavi yöntemidir..

Terapinin amaçları ve özellikleri hakkında

Ele alınan tedavi prosedürü, sadece bezlerin pürülan oluşumlar birikiminden temizlenmesi için değil. Palatine bademcikler lacunae yıkamak amaçları şunlardır:

 • Enfeksiyöz patojenlerin kolonilerinin gelişimini durdurmak;
 • bez damarlarının spazmının çıkarılması;
 • inflamatuar sürecin azaltılması;
 • ağrılı duyuların ortadan kaldırılması;
 • iyileşmenin hızlanması.

Lenfoid doku kümelerindeki depresyonların yıkanması sadece yetişkinlere değil aynı zamanda küçük hastalara da gösterilir. Yöntem, bastırmak için çok etkili bir araç olarak kabul edilir:

 1. Kronik farenjit. Plaka, bitkisel soğuma yardımı ile uzaklaştırılır.
 2. Paratonziller apsesi. Bademcikler antiseptikler (Furacilin, Klorheksidin) ile yıkanır.
 3. boğaz ağrısı (akut, kronik formlar). Arıtma için, tuzlu su, soda çözeltileri, Rotokan kullanılır.
Yıkama prosedürleri hem tıbbi kliniklerde hem de evde gerçekleştirilmektedir. İkinci durumda, hasta önceden bir hekime danışmalıdır. Uzman, hastanın bireysel durumunu ve hastalığın seyrini göz önünde bulundurarak durulama çözümünü seçmenize yardımcı olacak ve evde bademciklerin yıkanmasıyla ilgili özellikleri anlatacaktır.

Evde bademcikler nasıl yıkanır?

Bezlerdeki depresyonları bağımsız olarak temizlemenin birkaç yolu vardır. Bunlar şunları içerir:

 • durulama;
 • pamuk tomurcukları ve diskleri yardımıyla pürülan tıkaçların ortadan kaldırılması;
 • bir şırınga ile tedavi (iğne olmadan);
 • irrigator kullanımı.

Yukarıdaki prosedürleri uygulamadan önce temel gereklilik, hastayı tedavinin nüansları hakkında bilgilendirecek bir KBB doktoru ziyaretidir. Evde yetersiz tedavi, iyilik halinin bozulmasına, yumuşak dokuların travmatize olmasına, patojenlerin yayılmasının hızlanmasına yol açacaktır.

Herhangi bir terapötik manipülasyon yapacağınız zaman, ellerinizi sabunla iyice yıkayın!

Tedaviden önce bademciklerin yıkanması hakkında bir video izlemeniz önerilir:

durulama

Bu tip temizlik, hastalığın ilk aşamasında oluşan plağın elimine edilmesi için uygundur. Tekniği basit: sadece ilacı ağzına çevir ve başını geriye at, müköz membranları yıka.

Tedavi için kullanılan bitkisel preparatlar ılık olmalı; antiseptikler - oda sıcaklığı.

Yıkama süresi en az 3 dakikadır. Frekans - günde en az 8 defa.

Evde bademciklerin durulama yoluyla durulamaya çalışılması pratik değildir: tıbbi çözümler sadece bezlerin dış kısmını etkilerken, tıpalar lenfoid dokuda derinlerde bulunur.

Pamuklu yün, sopalarla evde bademciklerin yıkanması

Bu yıkama yöntemleri iki aşamadan oluşmaktadır:

 1. pamuklu tekerlekler / fitiller dezenfektan çözeltisiyle ıslatılır;
 2. Sorun alanları yumuşak hareketlerle silinir.

Pamuk çubuk, evde gevşek tortuları çıkarmak için yeterince uygun: bezlerin girintilerinden tıkaçlardan çıkmak için, pürülan oluşumun altındaki bademciklere hafifçe basmanız gerekir.

Bir şırınga kullanma

Bir şırınga kullanarak evde bezleri yıkadan önce, bir furacilin çözeltisi hazırlamanız gerekir (dezenfektan hazırlama prensibi aşağıda tartışılmıştır). Boğaz tıbbi araçtan hafifçe sulanır.

Lavunayı aynanın önündeki bir şırınga ile durulayın.

Tedavinin sonunda sıvı yutulması yasaktır - palatine bademciklerin yüzeyinden yıkanmış patojenler içerir.

Bezleri günde 5 kez bu şekilde yıkamanız tavsiye edilir.

Irrigator aktivasyonu

Tedavi için kullanılan aparat "laringeal" bir şırınga denir. Genel medikal aletin ana farkı, uzun bir kavisli uçtur. Bir bademcinin yardımıyla evde bademciklerin nasıl yıkanacağı sorusuna detaylı bir cevap sadece bir doktor tarafından verilecektir. Kısaca tedavi sürecini şöyle tanımlayabiliriz:

 1. Şırınga bir ilaç maddesi ile doldurulur.
 2. Meme, bezlerin lakuna içine dikkatle yerleştirilir.
 3. Depresyonlar, cihazın pistonuna basılarak yıkanır.

Temizlik günde 1 kez yapılır.

İrrigatörün kullanılmasının dezavantajları arasında, lakunaya zarar verme tehlikesi ve muhtemelen fişleri dokuya daha derine itmek de bulunmaktadır.

Antiseptik çözeltiler için hazırlık şemaları

Furatsilin'i bağımsız olarak, tıbbi ücretlerin, salin solüsyonunun ve diğer dezenfekte edici sıvıların bir karışımı haline getirilmesine izin verilir. Hazırlama yöntemleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Bademcikler pürülan tıkanıklık kurtulmak nasıl

Bademciklerdeki pürülan tıkaçlar (bademcik iltihabı) anjinada girintilerde (lakuna ve kriptler) oluşan küçük oluşumlardır.

Angina, faringeal lenfoid halkanın yapılarının akut inflamasyonu fenomeniyle ortaya çıkan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Angina grip ve ARI sonrası en sık görülen hastalıklardan biridir. Çocuklar daha sık hastalanırlar. Çoğu yetişkin 40 yaşın altında hastalanır.

Hastalığın mevsimsel doğası not edilir. Enfeksiyon havadaki damlacıklar ve günlük nesneler yoluyla bulaşır. Anjina nedeni diş çürüğü, diş etleri yerlerinde, maksiller sinüslerde yer alan bir enfeksiyon olabilir. Bağ dokusu gelişmesi nedeniyle kronik bademcik iltihabında lacunadan serbest çıkış bozulur. Mikroplar çoğalır ve bir otoinfeksiyon kaynağı haline gelirler (bademciklerde lokal enfeksiyonlardan kaynaklanan kendi kendine enfeksiyon).

Şek. 1. lacunae fotoğraf pürüjlü fişler ve irin üzerinde.

Faringeal lenfoid halka, farinks bölgesinin girişinde yer alan periferik bağışıklık organıdır. Lenfoid bir dokudur, en büyük kümeleri bademcikler olarak adlandırılır.

bademcikler bütün derinliği boyunca bademcik kalınlığı delici crypt geçen boşluklar, bulunmaktadır. Ve lacunae ve kriptler, lenfositlerin kolayca geçtiği epitelyumla kaplıdır. Yüzey boşluklar ve kript geniş bir alana sahip, bu yüzden her ikinci antikor üretimini uyarma (antijenler), lenfoid bademcik dokusu ile uzun temas, dışında kalmaktadır. Bu özellikle genç yaşta aktiftir. Boşluklarda ve kriptlerde, anjinada pürülan tıkaçlar oluşur.

Şek. 2. Palatine tonsil. Şekil, pürülan fişlerin (1), foliküllerin (2), kapsülün (3) ve trabekülün organın (4) iskeletini oluşturduğu lakunaları göstermektedir.

En yaygın başlatıcılarını anjina β-hemolitik grubu (vakaların% 80 kadar) bir streptokok, stafilokok enfeksiyonları, maya benzeri mantar Candida cinsi ve Candida albicans vardır. Daha az yaygın - virüsler (adenovirüs, Coxsackie, herpes). Daha az sıklıkla - iğ şeklindeki çubukla birlikte spirochaeta vensana. Sıklıkla, boğaz ağrısına kombine bir flora neden olur.

Şek. 3. Anjina'nın nedensel ajanın fotoğrafı. hem-hemolitik streptokoklar.

Boğazdaki pürülan tıkaçların oluşumu ile devam eden tüm anjina tipleri ile, aynı semptomlar vardır, bunlar şiddeti hastalık formuna bağlıdır. Bunlar:

 • Zehirlenme belirtileri.
 • Artan vücut ısısı.
 • Boğaz ağrısı.
 • Boğazdaki pürülan sigortalar.
 • Büyümüş lenf düğümleri.

Boğazda pürülan tıkanıklık

Bademcikler içinde pürülan tıkaçlar (bademcik iltihabı) oluşur ve anjina ve kronik bademcik iltihabında organın lacunazlarında (derinleşme) biriken küçük oluşumları temsil eder.

Pürülan tıkaçların oluşumu, lökositlerin ve nötrofillerin patojenik, piyojenik mikroplarla savaşmaya başladığı lakunada başlar. Laksaların boşluklarında tükenmiş epitel, lökositler, mikroplar ve bunların parçalanma ürünleri, protein kitleleri ve mukus birikmektedir. Böylece pus oluşur. Hastalığın başlangıcında bademciklerin yüzeyinde püy dökülür. Ama yakında irin daha yoğun hale gelir ve bir spatula ile kolayca sökülen filmlerin şeklini alır.

Korsan tıkaçlar, lakunanın ağızlarında bulunan sarımsı bir rengin ayrı oluşumlarıdır. Bileşimleri, irin bileşimi ile aynıdır. Minerallerin (kalsiyum tuzları dahil) çökelmesi nedeniyle, pürülan alanlar kalınlaşır. Benzer bir model sıklıkla kronik bademcik iltihabında bulunur ve hemen tedaviye neden olur. Bademciklerdeki püskü ve pürülan tıkaçlar, genellikle ağızdan hoş olmayan bir çürüme kokusuna neden olur.

Şek. 4. Fotoğraf pürüjlü fişler bademcikler üzerinde.

Bademciklerdeki mantarlar bazen sağlıklı insanlarda oluşur. Onlar yoğun, kötü nefes almazlar. Bu durumda vücut tedavisini kendi kendine arındırma yeteneği nedeniyle gerekli değildir.

Şek. 5. Fotoğrafta bademciklerin lacunalarından çıkarılan pürülan tıkaçlar vardır.

Catarrhal anjina diğer anjinalardan daha sık görülür. Nispeten kolay bir akıma sahiptir. Kataral anjina ile pürülan tıkaçlar oluşmaz.

Şek. 6. Fotoğrafta akut kataral anjina. Lateral sırt ve larenks bölgesi hiperemi not edilir. Bademcikler şişmiş, tıkalı tıkaçlar ve baskınlar olmadan.

Lacunar anjina içinde pürülan tıkanıklık

Laküner (pürülan anjina) bademcik dokusu piyojenik bakteriye maruz kalma ve nötrofiller, lökosit ve lenfositlerin bunların karşı etkisi ile ilişkili olan enflamasyon, ortaya çıkar. Lacunar anjina gelişiminde ana rol streptococci tarafından oynanır. Yenilgi daima iki yönlüdür. Bazen hasta lacunar ve foliküler anjina belirtileri olabilir.

Enflamasyon sonucunda bademciklerin yüzeyi hiperemiktir. Pus lakunada birikir. Çok sayıda ile lakünlerden nasıl aktığını görebilirsiniz. Bademciklerin yüzeyinde, irin bazen birleşir ve açık sarı bir kaplama oluşturur. Baskınlar bir spatula ile kolayca kaldırılır. Bu durumda, uygulanan katman zarar görmez.

Bademciklerdeki pürülan tıkaçlar, lakunanın ağızlarında bulunan ayrı sarımsı oluşumlardır. Bileşimleri, irin bileşimi ile aynıdır.

Şek. 7. lacunar anjinası ile bademcikler fotoğraf pürüjlü fişler.

Reflü anjinası sırasında pürülan tıkanıklık

Kronik bademcik iltihabı olan kişilerde flegmonlu tonsillit gelişir. İlk lacunar anjin gelişir. Boşluklarda irin ve pürülan tıkaçlar oluşur. Ayrıca, enflamatuar süreç lenfoid dokudan peri-endüsel selüloza geçer. Yakın-mandalı fiberdeki inflamasyonun odak noktası, bademciği ters yönde değiştirir. Yumuşak damak şişmesi belirgin bir şekilde işaretlenmiş şiddetli hiperemi fonunda. Ağızdan putrid kokusu ortaya çıkar.

Şek. 8. Sağ hücrenin çevresine inflamatuar odak. Bademciklerde pus ve pürülan tıkaçları görebilirsiniz.

Kronik tonsillitte pürülan tıkanıklık

Kronik bademcik iltihabı bademciklerin kalıcı iltihaplanması sonucu gelişir. Başlangıçta, iltihaplanma süreci sadece palatine bademciklerinin lakunalarında lokalize edilir. Ayrıca, sürekli alevlenmeler sonucunda, lacunadan gelen enflamatuar süreç lenfoid dokuya yayılır. Zamanla, iltihaplanma, iltihaplı süreçlerin sonucu olarak bağ dokusunun çoğaldığı bademciklerin sadece lenfoid dokusunda gelişir.

Bademciklerde pürülan tıkanıklık kronik bademcik iltihabının ana belirtisidir.

Şek. 9. Kronik bademcik iltihabı ile bademcikler içinde fotoğraf pürülan sigortalar. Bağ dokusunun çoğalması orofarenksin normal şeklini değiştirdi.

Kronik tonsillit tedavisi hakkında ayrıntılı olarak "Kronik tonsillit ve tedavisi" makalesine bakınız.

Angina ve kronik tonsillitin pürülan fişlerin varlığı ile tedavisi

Konservatif tedavi

Boğazın antiseptik solüsyonlarla durulanması, anjina ve kronik tonsillitte hastanın durumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, uygun etki elde edilemez. Pürülan tıkaçlar, lakunun herhangi bir derinliğine yerleştirilebilir ve her zaman silahlı gözle görülemez. Pürülan tıkaçların giderilmesi tamamen mekanik yollarla gerçekleştirilir, ardından bademciklerin boşaltma işlevinin geri kazanımı sağlanır.

Pürülan tıkaçların bağımsız bir şekilde çıkarılmasıyla, vücut yaralanır ve tıpanın kendisi lakunaya nüfuz edebilir.

Pürülan fişlerin çıkarılması için manuel veya donanım metodu kullanıldığında, başarılı olmak mümkündür, ancak yeni fişlerin ortaya çıkmasını engellemek imkansızdır. Bunu yapmak için zamanında ve yeterli farmakoterapiye ihtiyacınız vardır. Sadece zamanında ve uygun farmakoterapi, patolojik sürecin tamamlanmasını sağlar, mukoza koruyucu fonksiyonunu ve faringeal lenfoid halkanın aktivitesini korur, lokal ve sistemik bağışıklık sağlar.

Pürülan fişleri çıkarmak için iki yol vardır:

 • bademcikler yıkama yöntemi,
 • Vakum cihazı ile fişleri çıkarma yöntemi.

Tapaları çıkarmak için manuel yöntem

 • Amigdala'nın dış kemerinin bulunduğu alanda bir spatula ile basıldığında, sıvı pus ve pürülan tıkaçlar dışarıdan lacunadan dışarı çıkar.
 • Bademciklerin yıkanması, sonunda bir tüp-kanülün bulunduğu bir şırınga ile gerçekleştirilir. İlaç, lakunaya enjekte edildiğinde tıpanın yıkanması meydana gelir. Prosedür 5 kez tekrarlanır. Laksalar kıvrımlı ve derin ise, prosedür etkisiz olabilir.

Tapaları kendiniz çıkarmayın. Sadece KBB doktoru nitelikli yardım sağlayacaktır.

Şek. 10. Fotoğrafta, doktor bir şırınga ile lacunae yıkar.

Fiş çıkarmaya yönelik donanım yöntemi

Bademcik bademcik tıkaçları Tonsillor aparatının yardımıyla çıkarılır. Bu tekniğin uygulanmasına giriş 2 kez anjina tedavisinin etkinliğini arttırdı. Bademciklerin çıkarılması için operasyon sayısı 4 kat azaldı.

Cihaz, bademcik bölgesinde bir vakum oluşturarak ve daha sonra ultrason ve fonoforez kullanarak bademciklerin derin yıkanmasını sağlayarak lacuna içeriğinin ekstraksiyonuna dayanır. Cihazda kullanılan düşük frekanslı ultrason şunları yapabilir:

 • lezyonlarda yüksek konsantrasyonda tıbbi maddeler oluşturmak için
 • bakteri ölümüne sebep olur
 • lacunae içeriğini yumuşatmak
 • Lezyonlarda kan dolaşımını iyileştirir,
 • skar dokusu oluşumunu azaltır.

Çok sayıda uygulayıcının varlığı, cihazın hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanılmasına izin verir.

Şek. 11. Fotoğrafta Tonsillor var.

En fazla 10 seans tutmanız önerilir. Gerekirse prosedür altı ay sonra tekrarlanır. Eğer prosedürü uyguladıktan sonra, hasta boğazda ağrıya neden olursa, anestetikler (Strepsils Plus, TeraFlu LAR, vb.) Ile topikal preparatların kullanılması tavsiye edilir.

Şek. 12. Özel uygulayıcılar hem yetişkinlerde hem de çocuklarda "Tonsillor" cihazının kullanılmasına izin verir.

Bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması

Bacaklarda doğal fonksiyonlarının tamamen yitirilmesi durumunda önemli değişiklikler varsa, cerrahi teknikler kullanılır. Organ işlevinin en azından bir kısmı korunursa, tıkaçların oluşturulduğu bölgelerin kısmi çıkarılması yöntemleri kullanılır. Modern tıbbın Arsenal bademcik kaldırmak için birçok yöntem bakımından zengindir. Makas ve tel döngü ile eksizyon tekniği sıklıkla kullanılır. Operasyonel müdahale lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Şek. 13. Bademcik giderme şeması.

Kızılötesi lazer kullanma teknolojisi bademciklerin dokularını kesmenize ve bağlamanıza izin verir. Çevredeki dokularda, sıcaklık hafifçe artar - 2 ila 3 derece. İşlem ve postoperatif dönem, şişlik ve kanama olmaksızın minimal ağrı sendromu ile devam eder.

Şek. 14. Bir lazer kullanarak bademciklerin çıkarılması.

Bademciklerdeki pürülan tıkaçlar vücutta sabit bir enfeksiyon kaynağıdır. Her hasta için sadece doktor uygun yöntemi seçebilir.

Bademciklerin lacunae yıkanması

Palatine bademcikler - boğazdaki bademciklerin en büyüğü ve lenfoid doku birikimini temsil eder. Bademciklerin içinde çok sayıda "cepler" ve lacunas denen kanallar vardır. Tükenmiş bir epitel, ölü lökosit ve mikropla temsil edilen patolojik içeriklerin biriktiği kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabıdır. "Tıkaçlar" olarak adlandırılan bu içerik, farenksin kronik hastalıklarının alevlenmesine yol açabilen patojenik bakterilerin çoğalması için elverişli bir ortamdır. Bu nedenle, bademciklerin lakunlarının yıkanması, hastalığın remisyon aşamasında tutulmasını sağlayan kronik bademcik iltihabının konservatif tedavisi yöntemlerinden biridir.

Bademciklerin lakunalarının yıkanması endikasyonu, kronik bademcik iltihabında bulunan pürülan içeriğin varlığıdır. Sağlıklı insanlarda bile, bademciklerin yapısının özellikleriyle ilgili olan bademcik kanallarında "tıkaçlar" bulunabileceğine dikkat edilmelidir. Bu durumda, kendi temizliği gerçekleşir ve yıkama gerekli değildir. Prosedür kollar arasında derin bir palatine bademcikler düzenlemesi ile etkisiz olacaktır.

Gebelik sırasında bademciklerin yıkanması kontrendike değildir, prosedür sırasında doktor, gelecekte annelerde kullanılmak üzere izin verilen tıbbi çözümlerden birini kullanır.

Bugüne kadar bademciklerin yıkanması için birkaç yol vardır.

Bir şırınga ile yıkamak

Bu prosedürü gerçekleştirmenin en yaygın ve ekonomik yolu budur. Onun için, doktorun özel bir kavisli kanülü ve künt bir iğne ile "laringeal" bir şırıngaya ihtiyacı var. Prosedür, vizyon kontrolü altında bir doktor tarafından gerçekleştirilir. Kulak burun boğaz uzmanı, iğneyi amigdalanın lakunasına sokar ve basınç altında, tıbbi bir çözelti ile durulanır.

Bu yöntemin bazı dezavantajları vardır. Küçük lacuna, böyle bir şırınga ile yıkanamaz çünkü iğne belirli bir çapa sahiptir ve küçük "ceplere" sokulması bademcik dokusunda yaralanmaya yol açabilir. Bir ilaç solüsyonunun basıncı altında, bazı "tıkaçlar" lakunadan yıkanamaz, ancak daha derin katmanlara düşebilir. Fakat en büyük dezavantaj bademciklerin lenfoid dokusunun travmatize edilmesidir. En deneyimli doktor bile, zamanla tonsil mukozasının yaralanmasına ve doğal tahliye fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilen mikro travma uygulayabilir.

Bademciklerin vakum yöntemiyle yıkanması

Bademcikleri yıkamak için bu yöntem, bir şırınga ile yıkamaktan daha etkilidir. Prosedür sırasında, arıtma sonra tıbbi preparatlar ile doldurulur, lacunae içeriğinin bir vakum aspirasyon vardır.

Bugün bademcikler lacunae yıkamak için birçok klinikte özel bir cihaz Tonsillor kullanılır. Patolojik içerikli "ceplerin" temizlenmesi, ultrason, vakum ve ilaç çözeltisinin eşzamanlı hareketi altında gerçekleşir, bu nedenle Tonsillor ile bademciklerin yıkanması en etkili olarak kabul edilir. Vücut lacunazları, "tıkaç" ın vakum aspirasyonu sayesinde tamamen yıkanır ve ultrason rejeneratif süreçlerin iyileştirilmesini sağlar.

Bademciklerin evde yıkanması

Genellikle bu prosedür bir doktor tarafından bir poliklinikte yapılır. Evde bademcik yıkamak için bağımsız olarak zordur, ayrıca, organın dokusuna zarar verebilir, bu da hastalığın seyrini kötüleştirecektir. Çok uzun zaman önce, evdeki ağız boşluğunu yıkamak için tasarlanan, irrigator denilen cihazlar ortaya çıktı. Bademcikleri yıkamak için bu tür bir irrigator kullanın, ancak hasta prosedürün kalitesinin bir uzman tarafından yıkandığında olduğundan daha kötü olacağının farkında olmalıdır. Prosedürler neredeyse kör olarak gerçekleştirilir ve yöntem prensibi bir şırınga ile yıkanmaya benzer (özel bir nozul ile su altında veya antiseptik bir çözelti basınç altında sağlanır).

Bademcikleri yıkamak için prosedür ile ilgili sık sorulan sorular

Kaç işlem gerekli?

Bu soruya net bir cevap yoktur. Doktorlar 7-10 prosedürü önermektedir ve 5 yıkamadan daha az harcamanın anlamsız olduğunu düşünmektedir. Şiddetli durumlarda, boşluklardaki 10 prosedürden sonra bile, az sayıda "fiş" kalabilmektedir.

Anestezi yapılır mı?

Normal olarak, bademcik kızarma anestezi olmadan yapılır, çünkü prosedür hastada ciddi rahatsızlığa neden olmaz. Ancak bazı durumlarda, örneğin, hastanın kendi isteğinde, lidokain solüsyonu, hipersensitivite ve gag refleksli çocuklara topikal olarak uygulanır.

Prosedür için nasıl hazırlanır?

Kulak burun boğazına gitmeden bir saat önce, yemek ve içmek tavsiye edilmez. Yıkandıktan sonra, 2-3 saat yemekten de kaçınmalısınız. Tedavi süresince bademciklerin mukoza zarını yaralayabilecek kaba yiyecekler kullanılmaması tavsiye edilir.

Tedavi sırasında ağız hijyeni özellikleri var mıdır?

Yıkama sırasında, bademciklerin dokularına zarar vermek mümkündür, bu da içlerinde bir iltihaplanma sürecinin oluşmasına katkıda bulunabilir, bu nedenle tedavi sırasında ağız boşluğunun hijyenini dikkatle gözlemlemek gerekir. Dişlerin tam olarak fırçalanmasına ek olarak, her yemekten sonra gargara yapılması tavsiye edilir, bu broth papatya veya adaçayı için kullanmak daha iyidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Nazal ödem: nedenleri, belirtileri ve formları, nasıl çıkarılıp tedavi edilir?

Nazal ödem kan damarlarının ve kan akışının genişlemesi sonucu oluşur koku duyusuna. Nazal mukozanın şişmesi hemen hemen her zaman burun nefesleri, burun akıntısı, hapşırma ve diğer solunumsal belirtilerdeki zorluklarla kendini gösteren iltihap ile birlikte görülür.

Angina tedavisinde en iyi ilaçlar hangileridir?

Angina (akut bademcik iltihabı) en uygunsuz anda bir kişiyi etkileyen hoş olmayan bir hastalıktır. Hastalığın semptomları, hastanın acı, boğulma ve sıcaklıktan kurtulma umuduyla, anjina için her türlü çare maddesini sıralamak üzere ateşli bir şekilde başladığından öylesine acı vericidir.