Loading

Evde yetişkinlerde larenjit tedavisi

Larenjit, larinkste bir virüs, bakteriyel, fungal enfeksiyon meydana geldiğinde oluşan bir enflamasyondur. Evde ve vokal kordlarla hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilebileceği, kronik larenjit hastalarının, özellikle de konuşma ile ilgili profesyonel aktiviteleri olan yetişkinlerin bilinmesi yararlıdır.

Larenjit nasıl tedavi edilir?

Larenjit akut veya kronik formda gelişir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ağır pürülan inflamasyon formları sadece bir hastanede tedavi edilebilir.

Larenjit nezlesi evde tedavi edilmesine izin verilir. Evde larenjit tedavi edilirken gözlenmesi gereken kurallar şunlardır:

 • Sessiz mod;
 • yetişkinlerde - sigara içmeyi reddetme, alkol;
 • Başkalarıyla temasın sınırlanması.

Bununla birlikte, gargara, sıcak içme veya ses için egzersizler gibi sadece ev ilaçları, yetişkinlerde akut larenjit tedavi edemez. Ana tedavi, hastanın kapsamlı bir incelemesinin sonuçlarına dayanarak bir doktor tarafından reçete edilir.

Farklı olarak, kronik larenjitin atrofik ve hipertrofik formlarının tedavi edilmesi gereklidir. ses, ses kısıklığı kaybıyla boğazını tedavi etmekten daha Ve Kronik larenjit muzdarip bir yetişkine, çabuk evde karar, o onun hastalık ilerler nasıl bilmek gerekir.

 • Hipertrofik formda (hiperplastik) mukoza kalınlaşır, şişer ve keratinizasyonun bir kısmı görünür.
 • Kronik larenjitin atrofik formu, larinksin epitelyal astarının neredeyse tamamen ortadan kalkmasıyla birlikte görülür.

Yetişkinlerde ses telleri ve gırtlak tipleri, belirtileri, tedavisi hakkında daha fazla bilgi için, "Laryngitis" sayfasında yapabilirsiniz. Ayrıca, larenjitli yetişkinlerin nasıl tedavi edileceğini, hastanede ve evde tedavi için hangi ilaçların kullanılmasına izin verildiğini anlatır.

Halk ilaçları

Evde tıbbi bitkilerle tedavi etmek için solunum yollarının iltihabı, sadece doktorun izni ile ve ilaç bileşenlerine alerjik bir yatkınlık olmadan yapılabilir.

Larenjitin halk tedavisi ile evde tedavisi sadece doktor tarafından reçete edilen ana tedaviye ek olarak hizmet eder.

Herhangi bir ilaç gibi, halk ilaçları kontrendikasyonları ve yaş kısıtlamaları var. Evde tedavi sırasında alerji belirtilerinin ortaya çıkması, ilacın kesilmesi gerektiğini düşündürmektedir.

Larenjit karşı ev ilaçları

Osiplost, gürültülü ses halkı şifacıları evde güvenli ve uygun fiyatlı ürünler kullanarak tedavi etmeyi tavsiye eder.

Sütlü havuç. Havuçlar rende üzerine sürülür, aynı miktarda süt eklenir ve düşük ısıda pişirilir. Evde pişirilen içecek, seste ses kısıklığını ortadan kaldırmak için bileşimin günde en az 1-2 bardak olması gerekir.

Havuç suyu:

 • havuç rendeleyin, suyu sıkın;
 • aynı miktarda taze kaynatılmış süt dökün;
 • bal ekleyin, havuçtan 2 kat küçük;
 • 5 saat ısrar et.

Böyle lezzetli bir halk ilacı yardımı ile boğaz tedavisi için günde en az 5 ruble gerekir, her seferinde çeyrek fincan kullanılır.

Patates suyu Ham patates, soyulmuş ve iyi yıkanmış, rendeleyin ve gazlı bezle sıkın. Durulama için eşit miktarda ılık su eklenir ve boğazın akut larenjitden tedavi edilmesi için kullanılır.

Şalgamın kaynağı. Ham şalgam (2 yemek kaşığı) rendeleyin, bir bardak dökün. kaynar su, 15 dakika pişirin. İlaç gün boyunca sarhoş, 4 porsiyonlara bölünür.

Şalgamın kaynatılması, evde konuşma sesinin hızlı bir şekilde geri kazanılmasına yardımcı olur, ses kısıklığını ortadan kaldırır, ses kaybına yardımcı olur.

Pancar. Yukarıda tarif edildiği gibi elde edilen ham pancar suyu, seyreltilmiş ve seyreltilmemiş bir şekilde durulama için kullanılır. Çocuklara sadece sulandırınız.

Yetişkinler için, durulama yardımcısı evde şu şekilde hazırlanır:

 • meyve suyu (100 mi), kaynamış suyla (100 mi) ikiye ayrılır;
 • elma sirkesi (1 yemek kaşığı) ekleyin.

Elde edilen bileşim, boğazı 4 gün / güne kadar durulamak için kullanılır. Akut larenjit ve erişkinlerde larenksin kronik inflamasyonu nasıl tedavi edilir, "Throat" alt bölümünde tarif edilen, evde durulama düzgün bir şekilde nasıl yapılır.

lahana. Larenjit tedavisi için lahana suyu evde bir meyve sıkacağı kullanılarak elde edilir.

Larenjitleri lahana suyuyla karıştırın, camın ilk yarısında öğünler arasında tüketin. Dozaj kademeli olarak 1 bardağa çıkarılır.

Enfeksiyonun semptomlarını ortadan kaldırmaktan ziyade, larenjit tedavisine yönelik tedavi süreci en az 1 ay sürmelidir. Evde tedaviye devam edin ve larenjit semptomlarının ortadan kalkmasından sonra.

Siyah turp suyu. İlaç 1 çay kaşığı yemeklerden önce yarım saat içilebilir. Günde birkaç kez, boğazınızı yıkamak için kullanın. Kronik larenjiti tedavi etmek için, boğazın durulanması için bir çözelti hazırlanır: 1 çay kaşığı. meyve suyu + 0.5 yığını. su.

Soğan gruel. Ampul iyice parçalanır, bir bardak su dökün, 2 yemek kaşığı ekleyin. l. Şeker ve yumuşak ve muntazam soğan ezmesine kadar pişirin. Gün boyunca biraz yiyin.

Soğan soğanı yerine, yumuşak bir şekere kadar bir şekerli soğan pişirebilir ve bir gün yemek yiyebilirsiniz. Ancak, yetişkinler veya herhangi bir larenjit formu olan çocuklar için tariflerdeki taze soğanların kullanılması imkansızdır.

Kavun suyu. Bu tarifte, ovalama, sıkma veya karıştırmaya gerek yoktur. Yarım bir kavun kesmek ve meyve suyu ortada birikene kadar biraz beklemek yeterlidir.

Bu meyve suyu, yetişkinlere ve çocuklara seyreltilmeden, herhangi bir dozajda küçük yudumlarda sarhoş olabilir.

Horseradish kökünün infüzyonu. Yetişkinlerde, akut ve kronik larenjit semptomları, kavun suyunu tedavi etmekten daha az lezzetli olan yaban turpu ile tedavi edilebilir, ancak evde daha erişilebilir.

Bir fındık gibi büyük bir horseradish rizomu ovulur ve üçte bir kaynar su bardağı dökülür. 20 dakika boyunca kapağın altında ısrar edin.

Dikkatli olun - keskin bir koku!

Yaban turpu kökünden gelen karışım sıkıştıktan sonra, kapağı hızla çıkarmanız gerekir, şeker ekleyin. Küçük yudumlarda gün boyunca içilir. Tecrübe, bunun hızlı bir şekilde tamamen kendi kaybı ile sesi geri yüklediğini gösteriyor. Bununla birlikte, bu ilaç ile bağları tedavi etmek evde sadece yetişkinler için güvenlidir.

Hipertrofik larenjit nasıl tedavi edilir

Hipertrofik kronik larenjiti tamamen iyileştirmek imkansızdır. Bu hastalık erişkinlerde yıllardır olumsuz dış etkenlerin etkisi altında gelişir ve mukozal epitelyumun hipertrofisinin asıl nedeni yanlış tedavi veya akut larenjit tedavisinin tamamen yok olmasıdır.

Evde, sadece boğazda, ses kısıklığında, seste, kuru öksürükte yanma, rahatsızlık belirtilerini azaltabilirsiniz. Cinsel kordonlar, örneğin, şarkı düğümlerinden, cerrahi tedaviye başvurmadan, evde bağımsız olarak imkansızdır.

Larenjitin hiperplastik formunun tedavisi için:

 • adaçayı ve huş ağacının yapraklarını 1 st. l. : 2 yemek kaşığı. l.
 • Bir termos içinde 0.5 litre kaynar su dökün;
 • 1 saat ısrar et.

2 yemek kaşığı. l. Kırılganın kökü, 2 çorba kaşığı kaynatın. kaynar su. Daha sonra et suyu ve infüzyonu süzün ve karıştırın. Elde edilen bileşim, ısıyla nemlendirilmiş inhalasyonların durulanması ve yürütülmesi için kullanılır.

Evde inhalasyonlar, solunum yolu iltihabı hızla tedavi etmek için kullanılabilir tarifler, "Inhalasyonlar" başlığı altında okuyun.

Atrofik larenjit, tedavi

Atrofik larenjit, hipertrofik veya akut enflamasyon şekli olarak tedavi edilemez. Atrofik larenjitli mukoza zarı özellikle hassastır, süzülür, inceltilir.

Bal, lahana turp suyu, patates, elma sirkesi ve larynx mukozayı tahriş eden diğer ürünler terleme, öksürük ve ses kısıklığını tahriş eder. Bu halk ilaçları ile atrofik larenjit tedavisi için yapamaz.

ses tellerini tedavi, inflamasyon belirtileri hafifletmek adaçayı, Çay dikeni, memeli, erik, okaliptüs yağı ile halk ilaçları kullanarak mümkündür.

Yağ inhalasyonu. Soluma için 1 çay kaşığı alın. 1,5 çorba kaşığı. su. İnhalasyon yoluyla larenjitin tedavisi, evde durulama, "Boğaz" bölümünde okuyun.

Bitkisel ilaçlar

Hızlı bir şekilde 1 dışkı için günde 6 kez alınan iltihap ilacı belirtilerini ortadan kaldırın. Ve bunu şu şekilde hazırlayın:

 • motherwort, St. John's wort, calendula, 1: 2: 3: 3 oranında üç renkli mor karışımı;
 • 1 çorba kaşığı alın. l. toplama, 0.3 litre kaynar su ekleyin;
 • 2 saat beklemek;
 • boşaltın.

demleme

Bir bardak dörtte bir bardak içilir. / Gün, aşağıdakilerden hazırlanan bir infüzyon içmek gerekir:

 • ceviz ve siyah frenk üzümü + hindiba otu ve kekik yaprakları ile eşit olarak alınır;
 • 1 çorba kaşığı. l. Elde edilen karışım 1, 5 yemek kaşığı bir termos içine dökülür. kaynar su;
 • 3 saat ısrar et.

Ses kurtarma

Verilen tariflerde yetişkinler için dozajlar belirtilmiştir. Reçete bir çocukta evde larenjit tedavisinde kullanılacaksa, bileşenlerin ağırlığı 2 kat azalır.

Tarif 1

Ahududu yaprakları ve sürgünleri sayesinde, akut larenjit semptomlarını, infüzyon şeklinde alarak, durulama gibi bir ilaç kullanarak hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. İnflamasyon belirtileri için infüzyonu aşağıdaki gibi hazırlayın:

 • Bir termos şişesine yerleştirilen 20 gr ezilmiş yeşil sürgünler ve genç ahududu yaprağı;
 • kaynar su dökün - 300 ml;
 • 2 saat bekleyin;
 • yatmadan önce iç.

Alerji olmaması koşuluyla, ahududu infüzyonu yetişkinler için tamamen güvenlidir. Gargara, günde birkaç kez yıkanabilir, hatta her saat işlemine izin verilir.

Tarif 2

Yetişkinlerin ses kaybından muzdarip olmak için, ıhlamur kaynatma ilavesiyle votkada (femur) kökünün tentürü. Ürünü hazırlamak için:

 • 1 yemek kaşığı - ıhlamur kaynatma hazırlar. l. 1 çorba kaşığı. kaynar su;
 • votka üzerinde tentürü tentür yapmak;
 • et suyuna 15 damla tentür ekleyin ve geceleri içirin.

Votka üzerinde tentür, 5 parça votka 2 parça doğranmış saxifrage kökü dökülerek hazırlanır. Israr en az 10 gün olmalıdır.

Votka için bir yetişkin saxifrage tentüründe güçlü kuru öksürük kullanılır:

 • Saldırıyı rahatlatmak için - 20 damla + 1 çay kaşığı. su;
 • günlük alım için - 15 damla için 3 kez.

Saksafya sadece yetişkinlerin tedavisi için değil, aynı zamanda çocuklar için de değil, bir tentür olarak değil, bir kaynatma olarak kullanılır.

Çocuklarda husky bir sesi hızlı bir şekilde tedavi etmek için saxifrage köklerinin bir kaynaşmasını hazırlayın:

 • Saflaştırılmış öğütülmüş ham maddenin 10 gramı 0.3 litre kaynar su içine dökülür;
 • 10 dakika kaynatın;
 • sanat al. l. Günde 3 kez.

Larenjit İlaçları

Larenjitin iyileşmesi için ön koşul ve bir yetişkin için sesin tamamen iyileşmesi, kötü alışkanlıkların reddedilmesidir.

Buna ek olarak, reçete edilen ilaçlar almadan doktorun talimatlarına uymaksızın evde sadece halk ilaçları ile tedavi edilirse hızlı bir şekilde iyileşemez:

 • antibiyotikler;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • vitamin kompleksleri;
 • antihistaminikler.

Akut larenjit belirtileri ile hızlı bir şekilde başa çıkmak için, evde tedavi edilmeli, doktor tarafından reçete edilen ilaçlar alınmalı ve yardımcı ilaçlar olarak halk ilaçlarına başvurulmalıdır.

"Laryngitis, Belirtileri, Tedavisi", "Soluma larenjit nasıl teneffüs yapmaya larenjit tedavisi için reçete neyi ilaçlar okuma ve durulama, makalelerde olabilir."

Evde yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit belirtileri ve tedavisi

Larenjit, ses kısıklığı ve kaybına, öksürüğe ve diğer semptomlara kadar sesin zayıflamasına eşlik eden son derece tatsız bir hastalıktır.

Hastalığın evde tedavi edilmesi oldukça kolaydır. Larenjitin özelliklerini bilerek ve her türlü yöntemi kullanarak, hastaneye yatmadan hastalığından hızlıca kurtulabilirsiniz.

Belirtiler ve belirtiler

Larenjit, larinksin mukus dokularının iltihaplanmasıyla ilişkili bir hastalıktır.

Enflamatuar süreçler sadece larinksi değil, aynı zamanda ağız boşluğunun duvarlarını ve ses tellerini kapsamaktadır.

Hastalık akut veya kronik formda olabilir.

Akut larenjit çeşitli nedenlerden dolayı oluşur. Sıklıkla, ARVI, influenza, boğmaca ve kızamık gibi enfeksiyöz hastalıkların bir belirtisidir.

Ayrıca, larenjit hipotermiye, vokal kordlarda aşırı strese, zararlı maddelerin solunmasına ve çok soğuk içeceklere bir tepki olabilir. Çocuğun yüzünde kızarıklık varsa, açıklamaları olan fotoğraf linke tıklandıktan sonra incelenebilir.

Zamanında tedavi, 10 gün ve hatta daha hızlı hastalıktan kurtulmanızı sağlar.

Aynı tedavinin yokluğunda, doktor tavsiyelerinin ve sık relapsların gözlenmemesinin yanı sıra, larenjitin akut formu kronik hastalığa geçebilir.

Ayrı olarak, alerjenlerle (duman, gaz, kimyasallar) temas ettiğinde gelişen alerjik larinjit gelişir ve flegmonöz larenjitt - larinksin submukozal dokusunun iltihaplanma süreci.

Hastalık, sıcaklıkta bir artışla başlar. Sonra aşağıdaki belirtiler görünür:

 • halsizlik, halsizlik var;
 • Boğazda sebat, kuruluk ve yanma hissi hissedilir, yutmaya ağrı eşlik eder;
 • Sesi patlar ve boğulur;
 • ilk kuruta ve sonra - ıslak balgam çıkması ile birlikte bir öksürük vardır;
 • bazen solunduğunda ve ekshalasyonda ağrı var;
 • nefes almada zorluk, boğulma saldırıları vardır (alerjik larenjit ile).

Ev tedavisi

Larenjit tedavisi hastaneye yatmayı gerektirmez ve evde gerçekleştirilir.

İstisna, hastanede uzun süreli tedaviyi içeren ağır bir kronik hastalık şeklidir.

Bu hastalığı çalıştırmak ve zamanında kurtulmak çok önemlidir. Bir hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkarsa, bir doktordan yardım almalısınız.

Kolesterolden salınan insanların kan damarlarının nasıl temizlendiğini biliyor musunuz? En popüler ve etkili tarifler sitemizin okuyucularına önerdiğimiz yararlı bir makalede yayınlanmaktadır.

Kafa derisi halk ilaçları hakkında sebore tedavisi hakkında burada yazılmıştır.

Hastalığın tedavisi öncelikle hastalığı tetikleyen faktörün ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

Gelişiminin viral bir enfeksiyon tarafından tetiklenmesi durumunda, antiviral ilaçlar veya antibiyotikler (enfeksiyonun bakteriyel doğasında) kullanılarak ilaç tedavisi sağlanmaktadır.

Alerjik formu larenjit antihistaminik kullanımını gerektirir. Daha kolay expectoration expectoration beklenti yeteneğine sahiptir.

Hastalığın ilk haftasında "Sessizlik rejimini" görmek çok önemlidir, yani, bir fısıltıyla bile konuşmayın, yaralı boğazını zorlamamak için.

Hasta için sıcak bir içecek tavsiye edilir. kullanışlı:

 • Berry meyve içecekleri,
 • Papatya ile sıcak bitkisel çaylar,
 • adaçayı,
 • Melissa
 • kekik.

Laringeal mukozayı travmatize eden aşırı sıcak, soğuk, tuzlu ve baharatlı yiyecekler dışlanmalıdır. Ayrıca, sigara ve alkol tüketimi kontrendikedir.

Larenjitin herhangi bir formu ile, hızlı durulama, çeşitli durulama, inhalasyon, kompres ve Tıbbi infüzyonların ve karışımların yutulması.

Etkili olabilir tarifleri, şunları içerir: bal, sarmısak ve elma sirkesi, ne kadar madde ısrar - bağlantıyı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Halkla ilgili reçetelerin tedavisinde dikkate değer sonuçlar veren birçok pratik örnek vardır.

Etkili inhalasyonlar

Bu, karmaşık uyarlamalar ve pahalı ilaçlar gerektirmeden, mükemmel bir terapötik etki sağlayan basit bir yöntemdir.

İnhalasyonlar antimikrobiyal, zarflama ve yumuşatma etkisine sahiptir. Sonuç olarak, balgam boşaltımı kolaylaştırılır ve boğazda terleme ve kuruluk azalır.

Bir çocuğun çabucak ve istenmeyen sonuçlara yol açmadan sirke ile sıcaklığın nasıl düşürüleceğini biliyor musunuz? Aksi takdirde, linke tıklayın ve halk tariflerini kullanırken önerileri ve kontraendikasyonları okuyun.

Bu makalede karaciğer fibrozisi ve halk ilaçları ile tedavi hakkında yazılmıştır.

Sayfada: http://netlekarstvam.com/narodnye-sredstva/zhkt/kislotnost.html Mide asiditesini artıran bir menü yapmayı öğreneceksiniz.

Doğaçlama bir inhalasyon cihazı olarak, bir kap veya tava şeklinde geniş bir kap kullanabilirsiniz.

Bu amaç için iyi ve yoğun malzemenin boynuna bağlı uzun bir huni ile sıradan bir çaydanlık.

kapasite tıbbi çözümle doldur ve kaynatın.

10 dakika hafifçe soğuduktan sonra hasta bir havluyla kaplanır ve buharın üzerinde nefes almasına izin verilir.

Bu durumda, buharın çok sıcak olmadığından ve laringeal mukozayı yakmamasından emin olmak önemlidir.

Soluma süresi - 6 ila 8 dakika arasında. Günde 3 defaya kadar harcamanız tavsiye edilir.

İşlemden bir saat sonra, yemek, içmek ve konuşmak yasaktır ve hastanın yatması ve dinlenmesi en iyisidir. Soluma için bir çözüm olarak kullanılabilir:

 • nane, köknar, papatya, aira, okaliptüs, adaçayı, vb.
 • bir soda çözeltisi;
 • maden suyu;
 • deniz tuzu (bir litre suda seyreltilmiş 3 çorba kaşığı);
 • su esansiyel yağına eklendi (3 ila 5 damla):
  • okaliptüs;
  • ardıç;
  • mandalina;
  • lavanta;
  • karanfil;
  • limon;
  • nane ve diğerleri;
 • sarımsak veya soğan infüzyonu.

Unutmamalısınız eski bir reçete, larenjit ile mükemmel yardımcı olur - patatesler kullanarak inhalasyon. Yulaf kepeğinin yararları ve zararları burada yazılmıştır.

Bunun için kaynak yapmanız gerekir üniformalı patates, suyu boşaltın ve yaklaşık 10 dakika boyunca nefes alın.

En iyi sonuç için pişmiş patatesleri kuru nane, okaliptüs veya papatya yaprakları.

Soluma için özel bir buhar inhaleri kullanabilirsiniz.

Kullanması çok kolaydır, ancak bir dezavantajı vardır - içindeki buharın sıcaklığını kontrol etmek zordur.

Ayrıca larenjit tedavisi için, nebulizatör gibi modern bir cihaz kullanabilirsiniz.

Operasyonunun prensibi, tuzlu su ve bitmiş tıbbi preparatların (hidrokortizon, deksametazon, lazolvan, vb.) Bir karışımının dağılmış dispersiyonuna dayanmaktadır. Çözeltinin bileşimi, doktor ile anlaşılmalıdır.

Inhalasyon ile tedavi aşağıdaki kontrendikasyonlar vardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • solunum fonksiyonunun ihlali;
 • burun kanaması eğilimi;
 • kalp ve damar hastalığı;
 • Soluma için çözeltinin bileşenlerine alerji varlığı.

Kardiyovasküler sistem ihlalleri, uykusuzluk ve artmış sinir uyarılabilirliği olan hastalar soğuk inhalasyonlar tavsiye edilir.

Bunu yapmak için, ılık su ile kabın içine 3-4 damla esansiyel yağ ekleyin, kabı burnuna getirin ve birkaç dakika nefes alın.

İnhalasyonları gerçekleştirirken, yan etkiler, bitkilerden birine veya aromatik yağlara karşı alerjik reaksiyon şeklinde oluşabilir.

Bunu önlemek için, bir seferde en fazla üç otun karıştırılması ve esansiyel yağların uyumluluğunu dikkate almak istenir.

Isıtma kompresleri

Kompresin, inhalasyondan sonra veya bağımsız bir prosedür olarak etkisini arttırmak için yapılması önerilir.

Isınma ve damarları genişletme, kan dolaşımını aktive etme, hastanın durumunu iyileştirme, semptomları hafifletme ve sesin geri dönüşünü teşvik etme.

Sıkıştırma çok basit. Hastanın boğazında ve göğsünün yüzeyinde, 3-4 kattan katlanmış bir gazlı bez uygulanır, tıbbi bileşim ile emprenye edilir.

Ardından, bir polietilen film uygulanır ve bir yünlü bez veya fularla kaplanır.

Bir kompres için iyileştirici bir kompozisyon olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • votka,
 • kafur alkolü,
 • calendula tentürü;
 • porsuk yağ;
 • birkaç esansiyel yağın bir karışımı;
 • Patates, üniforma içinde pişirilir ve püre haline getirilir.

Prosedürün süresi 4 ila 10 saat arasındadır.

Sıkışıklığı gündüz veya gece tutabilirsiniz. Ancak, mola yaklaşık 2 saat olmalıdır.

Bir alkol kompresini uygulamadan önce hassas bir cildin yağ kremi ile yağlanması tavsiye edilir.

İşlemden sonra, boynun bir yün atkı ile ısınması arzu edilir, böylece ısınma etkisi devam eder ve sonuç daha da etkili olur.

Kompresin kontra-göstergesi sadece tek bir şeydir - yüksek sıcaklık. İhmal edilirlerse, ısı daha da kötüleşecektir.

Hardal

Sıkıştırmalar bilinen tüm hardal sıvaları içerir.

Cildi ısıtır, sinir uçlarını etkiler ve bağışıklık sistemini uyarırlar.

Sonuç olarak, iltihap durur ve ağrı yavaş yavaş kaybolur.

Ancak, bu harika araç dikkatli kullanım gerektirir.

Aksi takdirde, hastaya ek sıkıntılar getirecek bir cilt yanması olasılığı vardır.

Hardal sıcak suya daldırılır ve hardallı bir yan ile cilde tek tek uygulanır.

Plakalar arasındaki mesafe yaklaşık 1,5 cm olmalıdır.

Hardal sıvaları ile birlikte, sıcak bir bez ve battaniye ile örtün. Maruz kalma süresi 15 dakikadan fazla değildir, bundan sonra cildi kurulayın, krema ile yağlayın ve hastayı bir battaniye ile örtün.

Hardal sıvalarının kullanımına kontrendikasyon yüksek sıcaklıktır.

Onları, doğum lekeleri, sıyrıklar veya çizikler bulunan kalp bölgesi, meme bezleri ve vücudun bölgelerine ememezsiniz.

Otlar ile durulayın

Daha az etkili tedavi yöntemi, çeşitli tıbbi ürünlerle durulamadır.

Bu prosedür şişliği ve iltihabı azaltır, patojenleri yok eder, iyileşme süreçlerini aktive eder.

Durulama için furatsilin ve klorofiltol gibi ilaçları kullanabilirsiniz.

Geleneksel tıp kullanmak daha iyidir, şifalı iksir birçok tarifleri olan kutuları içinde.

İşte bunlardan bazıları:

 • çeşitli şifalı bitkilerin infüzyonları: calendula, papatya, ıhlamur, söğüt kabuğu, adaçayı, calamus kökü, ahududu yaprağı veya okaliptüs;
 • soda çözeltileri (200 ml su başına 1 ts), deniz tuzu (0.5 litre su başına 1 çay kaşığı);
 • İçinde pişirilmiş havuçlu ılık süt (yarım litre süt başına 1 havuç);
 • İçinde çözünmüş 3 çorba kaşığı balla ılık su;
 • haşlanmış pancar veya çiğ patates suyu;
 • 5-6 damla deniz topalak yağı ile sıcak su;
 • Limonlu bal (0.5 t sıcak su limon suyu ve 4 çorba kaşığı bal);

Durulamalar her bir buçuk saat ya da iki saat sürmektedir.

Çözüm sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır.

Durulamalara kontrendikasyonlar: İyileştirme çözeltisine giren bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü.

Bu nedenle, bileşimin seçimi dikkatli ve özenli olmalıdır.

Şifalı soğuma ve karışımları

Larenjitin tedavisinde, brothlar, infüzyonlar ve oral uygulama için karışımlar biçimindeki halk ilaçları çok etkilidir.

Bunlar anti-inflamatuar, antiseptik, antipiretik, balgam söktürücü etkiye sahip yararlı bileşenlerden oluşur.

Ve içerdikleri vitaminler ve gerekli eser elementler bağışıklığı artırır ve hastalıklarla daha iyi başa çıkmaya yardımcı olur.

Larenjit tedavisi için tarifler çoktur, zamanla test edilir ve mükemmel sonuçlar verir:

 • Kaynayan su (200 ml) 2 saat ininiz.
  Yemekten yarım saat önce yarım bardak günde üç kez alın.
 • Bir bardak bal ve yarım fincan limon suyu karıştırın.
  Her yarım saatte bir 1 çay kaşığı karışımı kullanın.
 • 2 diş sarımsak doğrayın ve 1 şişe sütte kaynatın.
  Et suyu küçük sips ılık bir biçimde içirin.
 • Iki st. Rendelenmiş şalgam kaşığı kaynar su (200 ml) dökün ve düşük ısıda yaklaşık 15 dakika pişirin.
  Tüketimden önce günde dört kez 50 ml alın, et suyuna az miktarda kaynar su ilave edin.
 • 50 gr kuru üzüm yaklaşık 15 dakika boyunca 0,5 st suda kaynatılır ve bir soğanın suyu kaynatmasından sonra eklenir.
  Bir çeyrek fincan günde 3 ila 4 kez bir karışımı alın.
 • Kekik 2 yemek kaşığı, dik kaynar su (200 ml) ile demlemek ve ısrar ediyorlar.
  İnfüzyon bir bardağın üçte birini günde üç kez alır.
 • Turp olukunu kesin ve balla doldurun.
  Bal ile karıştırılmış izole turp suyu, günde üç kez 1 çorba kaşığı alın.

yemek tarifleri, hızlı bir şekilde sesi geri yüklemek için yardımcı:

 • Su (200 ml) ile 0.5 st anason dökün ve kaynatın, daha sonra balın bir kaynatma suyu ve bir bardak konyak ekleyin.
  İnfüzyon her saat alınmalıdır.
 • Çiğ bir yumurtanın yumurta sarısını 1 saat şekerle rendeleyerek bir parça tereyağı ilave edin.
  Karışımı günde 4 defa tüketebilirsiniz.
 • Bir avuç dolusu fıstık kaynatın, kurutun ve hafif kızartın.
  Her zaman lezzetli bir ilaç alınabilir.

Önleme için öneriler

Halk ilaçları harika bir etki yaratır, ancak tüm olası kontrendikasyonları dışlamak için bir doktora danıştıktan sonra bunları uygulamak tavsiye edilir.

İyileştikten sonra, kendinize dikkat etmelisiniz, aşırı soğuma yapmayın ve sesi aşırı kullanmayın.

Tekrarlanan hastalık larenjitinden kaçınmak aşağıdaki koruyucu önlemlere yardımcı olacaktır:

 • Vücudun kademeli ve tutarlı sertleşmesi;
 • akut solunum yolu enfeksiyonlarının, soğuk algınlığının, bronşitin zamanında tedavisi;
 • sigara ve alkollü içeceklerin reddedilmesi;
 • ses tellerinin dikkatli tedavisi;
 • Evde düzenli ıslak temizlik ve nemlendirme;
 • aşırı ısınma ve hipotermi önlemek;
 • zararlı maddelerle çalışırken kişisel korunma;
 • Doğru yaşam biçimi ve iyi beslenme.

Evde "larinjit" tedavisine adanmış "Canlı Sağlıklı!" Programının videosunu izleyin.

Larenjit: evde nasıl tedavi edilir

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Larenjit, larinkste lokalize olan ve ses veya kısmi duyu kaybına yol açan vokal kordları etkileyen akut veya kronik bir hastalıktır. Yeterli terapinin yokluğunda, hastalık hızla ilerleyebilir, bu da solunum organlarına enfeksiyonun yayılmasına yol açacaktır. Geleneksel ve geleneksel olmayan bir şekilde tedavi yapılabilirken, geleneksel tıbbın bir yardımcı rol oynadığı ve bir ikame tedavisi olamayacağı hatırlanmalıdır.

Larenjit: evde nasıl tedavi edilir

Larenjit tedavisi için ipuçları

Hastalığın semptomlarını ortadan kaldırırken, aşağıdaki terapi prensiplerini gözlemlemek önemlidir:

 • boğaz sıcak tutmak, bir mendil boğaz veya eşarp etrafında sarmak için yeterlidir, nesnenin doku doğal olması istenir;
 • etkilenen bölgeyi yumurta, tuz, hardal sıvaları ve benzeri araçlarla ısıtmayın, çünkü lenf düğümlerini ısıtarak iltihaplanmaya neden olur;
 • küçük yudumlarda sıcak içecek içmek mümkün olduğu kadar, bu ahududu çayı, ılık süt ya da ballı su, kahve ve güçlü çay için mükemmel bir ek tahrişe neden olur;
 • Larenjit akut formu mutlaka geniş spektrumlu antibiyotik kullanımını gerektirir;
 • Ses tellerini tekrar zorlamamak için üç ila beş gün boyunca konuşmayın veya iletişimi en aza indirin;
 • Bu bölgedeki uygulamalar için sternum ve baldır kaslarında sıcak kompresler ve ayrıca hardal alçıları kullanın.

Dikkat lütfen! Verilen tavsiye sadece halk değil, aynı zamanda geleneksel ilaçlar olan larenjitin tedavisinde de uygulanmalıdır. Mevcut istatistiklere göre, eğer öneriler gözlenirse, iyileşme% 30 daha hızlıdır ve komplikasyonlardan kaçınılmasına izin verir.

Larenjit tedavisinde inhalasyon

tereyağı

İlk kullanımdan sonra hastalığın semptomlarını azaltan spesifik bir reçete. Prosedürün önerilen zamanını belirlemek çok önemlidir. Solunduğunda, üç litre kaynar suya üç yemek kaşığı yağı ekleyin ve çözün. Bundan sonra hasta kendini bir havluyla örtmeli ve ortaya çıkan çareyi 5-15 dakika içinde solu. Yatmadan önce bir saat önce prosedürü izleyin. Tereyağı nemlendirir ve kızarıklık, ağrıyı giderecek ve yutmayı kolaylaştıracak iltihap ve etkilenen bağları emer. Hasta tamamen iyileşene kadar günde bir kez inhalasyon gerçekleştirdi.

Soda çözeltisi

Soda çözeltisi - larenjit tedavisinde etkili bir yardımcı

Soda, larenjitin ortaya çıkmasına yardımcı olan evrensel bir ilaçtır. Pişirmek için iki litre sıcak su için üç çay kaşığı soda almak ve her şeyi iyice karıştırmak gerekir. Ortaya çıkan buharla nefes alınız, 10 dakika içerisinde yıkanmalıdır, daha sonra solüsyon durulama yardımcı maddesi olarak kullanılabilir. Prosedür 1-3 dakika olmalıdır. Soda inhalasyonu günde iki defaya kadar tekrarlanabilir, gargara altı kata kadar olmalıdır. Bu solüsyonlar yeterince tolere edilmezse, normal suyu 15 dakika boyunca soluyabilirsiniz.

Dikkat lütfen! Larenjit ve beraberindeki semptomları tedavi etmek için, tıbbi inhaler veya nebülizör satın almak daha iyidir. Cihazlar aktif maddeyi eşit olarak dağıtabilmekte ve bu da daha hızlı bir iyileşmeye yol açmaktadır.

Larenjit ile bal

Havuç ve bal

Etkili bir halk ilacı hazırlamak için 250 ml taze havuç suyu alın ve üzerine 15 ml bal ekleyin. Bileşenleri tam homojenliğe ayarladıktan sonra, 15 ml çözelti, yemekten önce ve yemekten altı güne kadar alınmalıdır. Suyu biraz su banyosunda veya mikrodalgada oda sıcaklığına önceden ısıtmak tavsiye edilir. Önerilen tedavi süresi bir haftadır. Bundan sonra hastalık belirtileri devam ederse, üç gün daha suyu alabilirsin.

Kızılcık ve bal

Larenjit için kızılcık ve bal

100 ml taze sıkılmış kızılcık suyu ve 200 ml balın karıştırılması gereklidir. Malzemeler tam homojenliğe getirilmelidir. Ortaya çıkan ev ilaçları her 10-15 dakikada bir yemek kaşığı takip et. Gün içerisinde maksimum 300 ml kızılcık suyu içebilirsiniz. Böyle bir çarenin kullanılmasıyla tedavi beş gün sürer. Eğer hasta, güçlü bir özel tada sahip olmasından dolayı bu kadar büyük miktarda bal tahammül etmezse, malzemeleri 100 veya 150 ml'lik eşit oranlarda birleştirebilirsiniz.

Dikkat lütfen! Bu tarifler herhangi bir arı ürününe alerjisi olan hastaları tedavi etmek için uygun değildir.

Larenjit ile birlikte

Sarımsak suyu

Et suyu hazırlamak için, 200 ml ılık süt alın ve üç diş sarımsakından sarımsak püresi ekleyin. Karıştırmadan sonra, süt 5 dakika kaynatılır. Ortaya çıkan et suyu küçük yudumlarda sarhoş olmalı, böylece antiseptik ses telleri ve boğazın etkilenen bölgelerine olabildiğince derinden nüfuz eder. İşlem, tamamen iyileşene kadar günlük olarak tekrarlanır. Bu, tam iyileşme elde edilene kadar günde üç kez garip olabilir.

Larenjit tedavisi için tarifler

Kuru üzüm ve soğan suyu

500 ml kaynamış su için herhangi bir kuru üzümün 50 gram alması gerekir, karanlık çeşitler almak daha iyidir. 10-20 dakika kaynatılır. Ateşten çıkarıldıktan hemen sonra et suyuna 20 ml soğan suyu ekleyin ve malzemeleri iyice karıştırın. Çözelti, içme sıcaklığı için hoş olduğunda, günde 50 ml ila dört kez bir dozda alınmalıdır. Kaynamaya hazır iki gün boyunca kullanılmalıdır. Tedavi edilen kuru üzüm ve soğan, öksürük de dahil olmak üzere tüm larenjit semptomlarının tamamen iyileşmesine ve çıkarılmasına kadar olabilir.

Dikkat lütfen! Bazı durumlarda, bu tedavi, şiddetli bağırsak bozuklukları ve mide bulantısı ile sonuçlanır. Genellikle, vücudun bu tür reaksiyonları, bireysel hoşgörüsüzlük ile ilişkilidir ve ilacın önerilen dozunu aşmaktadır.

Larenjit karşı tinctures

Larenjit ile öksürük tedavisi

Kekik officinalis

Her 250 ml kaynar su için 10 g bitki karışımını alın, bu karışım karıştırıldıktan sonra yoğun bir kapakla kaplanır. Çimler 5-8 saat süreyle infüze edilmeli, böylece yararlı maddelerin maksimum miktarı sağlanmalıdır. Tedavi için, suyu dekante ettikten sonra elde edilen su miktarını üç eşit parçaya bölmek ve ana öğünlerden sonra bunları içmek gerekir. Kekik ilacı kullanımı ile tedavi beş gün devam eder.

Isırgan kuru

İnfüzyonun hazırlanması için bitkinin sadece kuru yaprakları alınmalıdır. 200 ml kaynar su için 10 g ısırgan otu almanız gerekir. İlaç doğrudan güneş ışığından uzakta kapağın altında üç saat süreyle infüze edilmelidir. Isırgan otu infüze edildiğinde, dökülmelidir. Tedavi için gün içinde bir yemek kaşığı infüzyonda içmek gerekir. Terapi süresi hastanın durumu tarafından belirlenir, tüm hoş olmayan semptomlar ortadan kalkıncaya kadar devam eder,

Dikkat lütfen! Bazı durumlarda, bu infüzyonlar boğazın şişmesi şeklinde alerjik reaksiyonlara neden olmuş, bu yüzden büyük bir titizlikle sarhoş olmalıdırlar. İlk dozu ilk kez almak ve durumunuzu değerlendirmek daha iyidir. Mukoza zarları özelliklerini değiştirmezse, ilaç tedaviye uygundur.

Video - larenjit halk ilaçları tedavi nasıl

Larenjit karşı durulama

Pancar suyu

Prosedürü gerçekleştirmek için 150-200 ml taze meyve suyu sıkın. En iyi verim için 15 ml elma sirkesi eklenir, konsantre% 6 oranında alınmalıdır. Bu şekilde çalkalayın, boğazın yemeklerden sonra aynı aralıklarla günde üç defaya kadar olması gerekir. Seanstan sonra 30-60 dakika içmeyin. Terapi süresi 5-7 gündür.

Patates suyu

Bir tıbbi ürünün hazırlanması için, sadece iyi patatesler, herhangi bir çürüme, solma ve bozulma belirtisi olmaksızın alınmalıdır. Bir işlem için 150 ml patates suyuna ihtiyacınız vardır. İlk işlem, kahvaltıdan 30 dakika önce ve sonuncusu yatmadan önce bir saat önce yapılmalıdır. Vuruş için beş prosedürü yapabilirsiniz. Patates suyu ile tedavi, hasta tamamen iyileşene kadar devam edebilir.

Dikkat lütfen! Bu prosedürler, normal temiz sıcak su ile basit bir durulamadan sonra mutlaka yapılmalıdır. Bu, mukoza zarının temizlenmesi ve aktif bileşenlerin daha iyi nüfuz etmesi için gereklidir.

Larenjit nasıl tedavi edilir: geleneksel ve geleneksel tıp yöntemlerine yardımcı olmak


larenjit Larinksin iltihaplanması. Bir alerjik reaksiyon meydana geldiğinde ve bağımsız bir hastalık olduğunda, bir viral enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Tedavi genellikle evde bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanının randevusu ile yapılır. Bazı ciddi vakalarda (difteri larenjitli) hastanede hastaneye yatış gerekli olmaktadır.

Tedavi: genel kurallar

Yetişkinlerde her tür larenjit tedavisine uyum için zorunlu olan birçok kural vardır:

 • Sessizlik rejimine uyum - Mümkün olduğunca az konuşmak gerekirse, tamamen sessiz olmak daha iyidir. Fısıltı kesinlikle yasaktır;
 • odada mikroiklim bakımı - Düzenli hava tahliyesi, hava sıcaklığını 20 - 25 С ± keep arasında tutun, havanın nemini% 50 - 60 oranında artırın;
 • boğazını sıcak tut - Sıcak bir eşarp yardımıyla;
 • sıcak ayak banyoları - laringeal ödemi azaltmak;
 • bol sıcak içecek - Bitkisel çaylar, maden suları, meyveli meyveli içecekler - günde 3 litreye kadar;
 • diyet - Yemekler sıcak olmalı, keskin, tuzlu ve kızarmış yiyecekler, çikolata, kahve;
 • her saat gargara - şişliği hafifletmek, iltihabı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için. Bir deniz tuzu ya da soda (250 ml su için kaşık), otlar suyu (papatya, ıhlamur, okaliptüs) ile durulayın;
 • alkol ve sigara kullanımının giderilmesi;
 • multivitaminler bir ders alarak.

Uzun zamandır boğucu bir öksürükle boğuluyorsunuz? Hastalık uzarsa, tracheitisin hangi komplikasyonlarına yakalandığınıza dair önemli bilgiler.

Sıcak ve soğuk havanın etkileri, bu makalede daha ayrıntılı olarak tarif edildiği gibi farenjitlere yol açabilir.

Akut bir kursa nasıl davranılır

Entegre, aşağıdakilerin kullanımını sağlar:

 • İnhalasyonlar - soda çözeltisi, maden suları (Essentuki Borjomi), otlar kaynatma (okaliptüs, papatya, adaçayı, nane), uçucu yağlar (okaliptüs, çam, mentol);
 • kuru öksürükten preparatlar - kodein, libeksin;
 • balgam söktürücü ve mukolitik ajanlar - mucaltin, ACC, bromhexine, ambroxol;
 • antipiretik tabletler - parasetamol, ibuprofen. Sadece uzun süreli yüksek zayıflatıcı sıcaklıkta atandı;
 • antiseptik ve analjezik ile spreyler ve pastiller - lizobakt, Geksoral, imudon sprey geksaliz;
 • Sadece bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler. en yaygın olarak reçete penisilinler (ampisilin, amoksisilin), kuinolonlar (siprofloksasin, levofloksasin), makrolidler (sumamed, azitromisin), sefalosporinler (sefotaksim, seftriakson), metronidazol;
 • antihistaminler - dimedrol, suprastin, diazolin;
 • proteolitik enzimler - inhalasyonlar şeklinde tripsin, kimotripsin.

Kolay derece

Genel kuralları takip ederseniz, yetişkinlerde akut larenjit kolay bir dereceye kadar akacak ve uzun sürmeyecektir. Zaten 5 - 7 gün içinde genellikle iyileşme geliyor, ancak daha karmaşık bir hastalık doktorları ile şunları ekleyin:

 • Kuru bir zayıflatıcı öksürük, kodein, libeksin;
 • Ne zaman ıslak öksürük - mukaltin, meyankökü şurubu, ACTS, bromhexine.

Orta ve ağır


Etkili tedavi için, aşağıdakiler dahil olmak üzere bir dizi tedbir gereklidir:

√Boyunda ısınma etkisi ile yarı-alkol sıkıştırır

√ Antihistaminikler ve bioparoks ile UHF;

 • antihistaminikler - laringeal ödemi azaltmak için;
 • antibiyotikler - bir penisilin grubu, daha iyi spreyler halinde (kameraton, heksoral, inhalipt, stopangin, kamphomene);
 • proteolitik enzimlerle inhalasyon;
 • semptomatik araçlar:

√bol viskoz balgam ile - ambroksol, termopsis, bromhexine;
√kuru öksürükte - öksürük hastalıkları;
√yüksek sıcaklıkta - parasetamol, ibuprofen;
√larinks - soda veya uçucu yağlar ile inhalasyonda kabuk birikimi ile.

Hastalık orta evreye geçtiğinde, amoksisilin ve siprofloksasin gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerle kullanılır. Ayrıca, doktor larenjit tedavisine karar verir ve ilacı patojen tipine göre reçete eder.

Erişkinlerde kronik seyrin tedavisi

Vokal kordların hastalığının kronik formundan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Erişkinlerde kronik larenjit tedavisi, alevlenmelerin şiddetini ve sıklığını azaltmayı amaçlamakta olup, mutlaka kronik inflamasyon odaklarının sanitasyonunu da kapsamaktadır. Genel terapötik kurallara uyulmasıyla birlikte, ilaçlar kullanılır:

 • Yerel eylem antibiyotikler - Bioparox;
 • sistemik eylem antibiyotikler - amoksiklav, seftriakson, eritromisin;
 • emilim için spreyler ve tabletler lokal anestezik ve antiseptik etkisi ile - neo anjina lizobakt, Geksoral, spreyler Ingalipt Tera grip;
 • soda çözeltisi ile inhalasyon, uçucu yağlar, proteazlar (tripsin, kimotripsin);
 • soğuk hazırlıklar (Kodein);
 • söktürücüler (mucaltin, ATSTS, ambroksol);
 • immünomodülatörler - ribomunil, respiibron;
 • immunostimulantlar (IRC-19).

Hafif (Catarrhal) derece tedavisi

Catarrhal larenjit, tedavisi karmaşık bir yaklaşımda oldukça etkili olan kolay bir akış şekli ile karakterize edilir;

 • Soluma ve alkalin inhalasyonları - ana tedavi yöntemi;
 • lokal ve sistemik etki antibiyotikleri - doktor tarafından yönlendirildiği şekilde uygulanır;
 • spreyler ve emilim tabletleri.

Ek fonlar olarak immünomodülatörler ve immünostimulantlar atanır.

Regresyon sırasında fizyoterapi kullanılır:

 • UHF;
 • Novocaine ile elektroforez;
 • DDT (diadinamik tedavi).

Ortalama (atrofik) derece tedavisi

Atrofik larenjit tanısı, hafif derecede özdeş bir tedavi gerektirir. Ayırt edici özellik, aerosol inhalasyonlarının proteolitik enzimlerle ilave kullanımıdır. Bu prosedürler kabukları kaldırmak için atanır.

Şiddetli (hipertrofik) derece tedavisi

Doktorun reçeteleri veya önleyici tedbirleri gözlenmezse, hastalık ciddi bir aşamaya gider. Hipertrofik derecenin tedavisi hastanın durumuna bağlı olarak konservatif veya cerrahi olabilir.muhafazakâr - Buna benzer bir hastalık derecesine benzer.cerrahlık - Hiperplastik dokunun çıkarılması. Kaldırma lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve hasarlı hücrelerin malign hücrelere dejenerasyonunu önler.

fizyoterapi

elektroforez - larenjitli ana fizyoterapi türü. Larinksin üzerinde novokain, kalsiyum ve diğer ilaçlar kullanılır. Oral oral elektroforez için özel bir elektrot kullanmak etkilidir. Prosedür 15-20 dakika sürer, kurs 10 - 12 prosedürleri
hiperfrekanslarinkste kan dolaşımını ve metabolizmasını iyileştirmek için kullanılır. 5 ila 10 dakika süren günlük prosedürleri uygulayın, 5 ila 10 prosedür.
DDT (diadinamik tedavi)30 dakikadan fazla olmayan bir prosedür süresi vardır, bir ders gereklidir - 3 ila 8 günlük prosedürler.

Halk ilaçları ile tedavi


Herhangi bir aşamada, tedavi sadece tıbbi preparatlarla değil, aynı zamanda halk ilaçlarıyla da mümkündür. Geleneksel tıp "yeşil eczane" den çeşitli ilaçlar sunmaktadır. Geleneksel tedavi, çeşitli durulama, kaynatma, boğazın yağlanmasını kullanır.

durulama:

 • Kırmızı pancar suyu (200 ml meyve suyu ve elma sirkesinin bir çay kaşığı);
 • çiğ patates veya lahana suyu;
 • bal (bir bardak su üzerinde 1 kaşık bal).

Boğazın yağlanması. Steril bir bandajla parmak sarın, gliserin ve iyodin (1: 1) karışımına daldırın ve farenksini mümkün olan maksimum derinliğe kadar yağlayın.
Ses kısıklığı ve ses kaybı ile, bu araçlar yardımcı olacaktır:

 • Fıstık, haşlanmış, kurutulmuş ve hafifçe kızartılmış ise;
 • tohumların bir kaynatma olarak anason. Bir bardak kaynar suya bir bardak anason, 15 dakika pişirin. Soğuk, bir kaşık bal ve konyak ekleyin. Her saat bir kaşıkla alın;
 • Ballı ılık süt, ses tellerini yumuşatmaya yardımcı olacaktır.

Hafif burun akıntısı ile bile ilaç kullanmak ister misiniz? Makaleden rinitin halk ilaçlarını ne kadar hızlı iyileştireceğini öğrenin.

Bu hastalığın ana belirtileri hakkında daha fazla bilgi için, çok güçlü bir bağışıklığa sahip değilseniz, zatürre dengesiz değilseniz, bu makaleyi okuyun.

Profesyonel larenjit tedavisi

Mesleki hastalık, belirli mesleklerden insanlar için yaygınlaşır. Kendiniz yapmak mümkün olan çalışma modunda ses tellerini korumak için birkaç ipucu:

 • Düzenli kullanım Limon ve bal hamuru karışımı. Karışım ağızda birkaç dakika tutulur, sonra yutulur;
 • alkali çözelti. Maden suyunu ve sütü karıştırın (1: 1), önceden ısıtın, bir kaşık tereyağı, bal ve konyak ekleyin. Sıcak bir biçimde küçük yudumlarda içebilirsiniz;
 • sarımsak sütü. 1 - 2 diş sarımsak bir bardak süt kaynatın. 40 dakika boyunca boğazın üzerinde sıcak olarak iç. Gündüz, 2 - 3 kez tekrarlayın.
 • havuç sütü. 100 gr havuç temizlenmiş, rendelenmiş ve 500 gram sütte kaynatılmıştır. Sıcak, küçük yudum alın;
 • yanmış şeker. 2 yemek kaşığı şeker bir tavada eritin, 500 gram kaynar su ekleyin. Her saat 1 kaşık alın - bir buçuk.
İçindekiler ↑

önleme


Doktorlar her zaman ilaç tedavisinden ziyade larenjitin önlenmesindeki etkinlikte ısrar ederler.
Birincil önleme:

 • Vücudun sertleşmesi. Ayak banyoları ile başlayın, ovalara dönün ve kullanmayın;
 • alkol ve sigara içmeyi reddetme;
 • beslenme organizasyonu

Ikincil koruma:

 • İnflamatuar hastalıkların zamanında önlenmesi;
 • immün uyarıcıların alınması;
 • saunayu mümkün olduğunca ziyaret etmek;
 • inhalasyon periyodik kullanımı;
 • boğazınızı koruyun, aşırı yorulmadan, hipotermiden kaçının, tozlu odadaki solunum cihazlarını kullanın;
 • Konuşma süreçleri insanları için bir phoniatric doktor düzenli ziyaret.
İçindekiler ↑

görünüm

Zamanla, tam teşekküllü bir tedaviye başlandı, iyileşme için uygun bir prognoz verdi (bir veya iki haftada).

Kronik larinjit hipertrofik değişiklikler mukozal hücrelerin kanser öncesi durum olarak kabul edilebilir. Tedavi, doktor randevuları yetkili kombinasyonu ve geleneksel tıbbın Zamanında başlatma hızla komplikasyonları önlemek, akut larenjit tedavi kronik larenjit şiddetini azaltacaktır. Larenjit belirtileri bulunursa, hemen bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız.

Evde hızlı larenjitleri nasıl tedavi edebilirim?

Soğuk algınlığı ve onlarla birlikte ve hipoterminin neden olduğu hastalıklar. Bu kötü rahatsızlık sonbahar günlerinin tüm izlenimlerini bozmakla tehdit ederse, larenjitin evde nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir?

Larenjit, larinkste ve ARVI'nın primer semptomlarından biri olan inflamatuar sürecin bir sonucudur. Bu nedenle, tüm vakalar, hastalığın ilk belirtileri ile ciddi olarak ilişkili değildir. Bu bir yanlış anlamadır, çünkü larenjitin kronik formuna akışı vücut için en olumsuz sonuçlara yol açabilir. Belirtileri ve çeşitli biçimlerinin tedavisi temel farklılıklara sahiptir.

Larenjit ve formları

Hastalığın sınıflandırılması, birbiriyle yakından ilişkili olan 2 ana forma böler:

 1. Akut formu genellikle üst solunum yollarındaki mukoza zarının hasar görmesiyle birlikte bulaşıcı hastalıkların klinik tablosuna ek olarak kendini gösterir. Banal hipotermi larinksin inflamasyonunun müteakip gelişimini provoke eder, ardından kuru öksürük ve mukozada şişme olur. Hastalığın akut formu da sıklıkla ateş, migren ve boğaz ağrısı ile birlikte görülür. Sağlanan tedavi, 1.5 hafta içinde hastalığınızdan kurtulmanızı sağlar, aksi takdirde bir sonraki aşamaya gider.
 2. Kronik formu. Larenjitin kronik bir forma geçişindeki ana suçlar, bronşlar, burun ve paranazal sinüslerin patolojisi hastalıklarıdır.

Kronik formun klinik tablosu, akuttan biraz daha karmaşıktır ve üç tür ortaya çıkarır:

 1. Mavi dil. Tamamen ortadan kayboluncaya kadar sesin ses kısılmasıyla karakterize edilir. Öksürüğe balgam salgısı eşlik eder ve sabah uyandırılır, bu da uyanmadan hemen sonra bir parçalanma hissine katkıda bulunur.
 2. Hipertrofik. Ses tellerinin kenarlarının deformasyonu artmış ses kısıklığına ve hatta bazen ses kaybına yol açar. Kalıcı öksürük, yanma ve boğaz ağrısı birbirine paralel ilerler.
 3. Atrofik. Mukoza zarı incelir ve plağın üzerindedir, bu da hastaya boğazda bir tür engelin sabit bir şekilde hissetmesini sağlar. Ağızda kuruluk, terleme ve ses kısıklığı, farinkste artan sekresyon konsantrasyonunun ve glottisin daralmasının bir sonucudur. Bu form tedavide en çok zaman alıcıdır.

Hastalığın gelişimi için önkoşullar

Larinksin mukoza zarının iltihaplanması larenjitin ana semptomudur. Kendisini diğer hastalıkların arka planına ya da dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkarır. Zayıflamış bağışıklık sistemi, mikrofloranın kontrolsüz büyümesini ve çoğalmasını teşvik eder, bu nedenle hastalığın gelişimindeki başlıca provokatörler, organizmanın bir bütün olarak direncini azaltan faktörlerdir:

 • hipotermi,
 • esas olarak ağızdan solunum,
 • ses tellerinde stresin artması,
 • sigara,
 • yüksek düzeyde hava kirliliği,
 • alkolizme yatkınlık.

Bazen yemek alerjileri veya böcek ısırıkları bile, bu hastalığın gelişmesine yardımcı olurlar, çünkü laringeal lümen daralmasına ve normal nefes almanın ihlaline yol açarlar.

Larenjit vücudun üstesinden gelmeye başlamışsa, o zaman kronik bir evreye geçiş tehlikesi olduğunu unutmamalıyız. Bunun için birçok neden var:

 1. Akut larenjitin yanlış tedavisi.
 2. Kronik rinit.
 3. Uzun süreli bademcik iltihabı.
 4. Ekoloji.
 5. Sigara.
 6. Farenjit.
 7. Karbonhidrat metabolizmasının ihlali.

Larenjit oluşumunun en iyi önlenmesi sertleşir. Fakat eğer bu şans zaten kaybedilmişse, o zaman hastalığa karşı mücadelede bedeni yardımcı olabilecek yöntemlere dönmeye değer. Hastalığın biçimi ne olursa olsun, evde larenjit tedavisi risk ve yan etki olmaksızın mümkündür.

Larenjit tedavisi için genel öneriler

Larenjitin evde maksimum verimle tedavi edilmesi için mümkün olan en erken tedaviyi garantilemek gerekir. Daha sonra, tamamen zayıflamamış olan organizma, virüslerle savaşmak ve larinksin yüzeyinde bir bakteri ortamının gelişmesini engellemek için gerekli gücü bulacaktır.

Uzun süre hasta olmak istemeyenler, kendini kısıtlama ve diyet ve içmeye sıkı sıkıya bağlı olarak başlamalıdır. Larenjit teşhis edilirse, evde tedavi aşağıdaki adımlarla başlamalıdır:

 1. Sessiz modun uygunluğu. Vokal kordların üretken restorasyonu için, onlara gerekli dinlenme ve aşırı yükleme önlenmesi tavsiye edilir. Fısıltıların demetleri sıradan konuşmaya göre daha fazla yüklediğini bilmeye değer, bu yüzden sessizliğin mutlak olması gerekir.
 2. Odada nemin optimizasyonu. Larinks kabuklarının kurutulması hastalığın seyrinin kötüleşmesine neden olur, bu nedenle nem indeksi% 50-55 seviyesinde tutulmalıdır.
 3. Sıcaklık kontrolü. İyileşmeyi hızlandırmak için, odayı düzenli olarak havalandırmak gereklidir. Ancak soğuk mevsimde, çevre sıcaklığını dikkatlice izlemek gerekir. Aşırı azaltılması sadece semptomları şiddetlendirebilir.
 4. Sigara içmeyi reddetme. Olumsuz ortamın larinks üzerindeki herhangi bir etkisi, hastalığa karşı direncini zayıflatır. Bu nedenle, sadece sigara içmeyi bırakmamalı, aynı zamanda yüksek miktarda gaz içeriği ve toz içeren ziyaret yerlerinden de kaçınmalısınız.
 5. Tüketilen sıvı miktarını artırın. Bu basit kural, hastalıktaki zehirlenmeyi azaltmanıza ve öksürüğün ıslak formuna geçişini hızlandırmanıza izin verir. Isıtılmış maden suyu ve sodalı süt gibi alkali içecekleri tercih etmek daha iyidir.
 6. Tahriş edici gıda tüketiminin sınırlandırılması. Bunun için tüm keskin yiyecekleri, kaba yiyecekleri ve sıcak yemekleri taşımak mümkündür.

Hızlı iyileşmenin ana garantörlerinden biri, yatak istirahatine bağlılıktır. Yetişkinlerde larenjit tedavisi için, işten bir süre vazgeçmeye ve mevsime bağlı olarak aşırı hipotermiden veya aşırı ısınmadan kaçınmaya değer.

Larenjitin evde tedavisi

Hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, bağışıklığı uyarmak için antiviral ilaçları kullanmaya başlamak gerekir. Ayrıca antihistaminikler, antipiretikler ve antitüsifler ile birleştirilebilirler. Lokal terapi aynı zamanda larenjitin durdurulmasına da yardımcı olur. Evde tedavi, inhalasyon, durulama ve boğaz irrigasyonu ile desteklenebilir.

İstenirse, evde larenjitin konservatif tedavisi, sadece hastalığın seyrini hafifletmekle kalmayıp, aynı zamanda tamamlanmasını hızlandırabilen halk ilaçları ile desteklenebilir.

 1. Şalgamın infüzyonu. 2 yemek kaşığı. l. Kök rendelenmeli ve bir bardak kaynar su ile dökülmelidir. İnfüzyon en az 1 saat süreyle yapılmalı ve daha sonra günde 5 kez 50 ml'lik bir miktarda alınmalıdır.
 2. Anason tohumları. 15 dakika boyunca 0.5 fincan anason tohumu kaynatılması tavsiye edilir. Algıladıktan sonra 1 yemek kaşığı ekleyin. l. konyak ve 1/4 fincan bal. Elde edilen karışım kaynatılır ve soğutulur. Resepsiyonda 1 yemek kaşığı için günde üç kez yapılmalıdır. l.
 3. Bal ile muz suyu. Eşit parçalarda karıştırıldığında, malzemeler su banyosunda 30 dakika kaynatılmalıdır. Soğuk et suyunu serin bir yerde saklamak ve 1 çorba kaşığı almanız önerilir. l. Günde 3 kez.
 4. Süt üzerindeki incir. 1 taze meyve bir bardak sıcak süt dökün, 3 dakika kaynatın ve tüketim sıcaklığı için kabul edilene kadar soğutun. Günde uygulanan ilacın miktarı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.
 5. Köpeğin infüzyonu yükseldi. 5 çorba kaşığı. l. Bir dogrose rastolchennyh meyveleri bir termos uykuya dalmak ve ısrar etmek için gece için ayrılmak. Elde edilen çay 1 gün boyunca içilir.
 6. Zencefil kökü. 1 çay kaşığı. Bir bardak kaynar su dökün, soğumaya bırakın. Ortaya çıkan et suyu günde 3 kez küçük yudumlarda içilir. Bal ekleyebilirsin.

Soluma - larenjit tedavisinde güçlü bir destek

Larenjit tipine bakılmaksızın, tedavisi sırasında inhalasyon, anti-enflamatuar, zarflama ve yumuşatma etkisi nedeniyle son derece etkilidir. Bunları yapmak için, anason, rezene, dereotu, nane vb. Gibi uçucu yağların yüksek içeriğine sahip şifalı bitkilerin seçilmesi önerilir.

 1. Dereotu inhalasyonu. 2 yemek kaşığı. l. Dereotu tohumu 2 bardak kaynar su dökün. Karışım tamamen soğuyana kadar terapötik buharları soluyun.
 2. Bal inhalasyonu. 1 çorba kaşığı. l. bal ve 2 çay kaşığı. propolis 1 litre kaynar su eklenir. Oluşan buhar en az 7-10 dakika süreyle inhale edilmelidir.
 3. Karma inhalasyon. 2 diş sarımsak rendeleyin durumuna öğüt, 2 tsp ile karıştırın. kurutulmuş okaliptüs ve nane, kaynar su dökün. Soluma, önceki tariflere benzer şekilde gerçekleştirilir.

İşlemden sonra, boğazın sıcak olmasını ve bir saat boyunca yiyeceği dışarıda bırakmak gerekir.

Larenjit için Öneriler

Evde yetişkinlerde larenjit tedavisi için kısıtlayıcı önlemler, tedavinin etkinliğinin bir garantisidir:

 1. Bağlarda inflamasyonu artırabilecek gergin öksürükten kurtulmaya çalışın.
 2. Artmış vücut ısısı varlığında ısı terapisini hariç tutun.
 3. Lokal anestezik ve nane özleri içeren fonların kullanımı ile taşınmayın.
 4. Larenjitin kronik bir aşamaya geçişi sırasında iyot bazlı ilaçlar kullanmayın.
 5. İnhalasyon için yüksek riskli alerjik etkilere sahip preparatlar kullanmayın.

Bazen, günlük rutin ve diyetin en basit kurallarını ve gözetimini takip etmek, vücudu hastalıkla savaşmak için önemli ölçüde teşvik edebilir.

Eğer sonbaharın yaklaşımı kişinin sağlığı ve bağışıklığı için durgunluk hissi verirse ve en uygun zamanda başarısızlığa uğraşırsa, önleyici bakımın yapılması daha iyidir. Ancak tedavi edilmesi gereken soru zaten akutsa, önerilen öneriler etkili bir tedavi kursu seçmeye yardımcı olacaktır. Bir zamanlar bu yöntemlere başvurduktan sonra larenjitin nasıl iyileştirileceğini merak etmek zorunda kalmayacak.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir boğaz ağrısını antibiyotik olmadan tedavi edebilir miyim?

Bir hastalıkla karşılaşan herhangi bir hasta, güçlü ilaçların kullanımını içermeyen alternatif bir tedavi seçmeye çalışıyor. Bir boğaz ağrısının antibiyotik olmadan tedavi edilip edilemeyeceği, kronik bir hastalığı olanların birincil ilgi alanıdır.

Larenjitli yetişkinler için antibiyotikler: en iyi ilaçların listesi

Larenjit, laringeal mukozanın bir lezyonu ile karakterize bir KBB hastalığıdır. Larenjit gelişimini çeşitli nedenlerle kışkırtır. Yetişkinlerde, bu hastalık kendi başına meydana gelmez, ancak solunum yolu enfeksiyonunun bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.