Loading

Larenjit: Nasıl ve ne tedavi edilir?

Tedavi olmaksızın larenjit hastaya çok fazla sorun verir: ses kaybından normal nefes almamaya kadar. Tedavi edilmesi en zor olanı, hasta normal modda yaşamaya çalıştığında, hastalığın göz ardı edilmesi durumunda ihmal edilen larenjittir.

Larenjit: hastalığın doğası

Larenjit larinksin yenilgisidir: mukoza zarları, larinks ve ligamentlerin duvarlarıdır. Hastalık ne kadar uzun süre tedavi edilmezse, larenksin o kadar çok kısmı kaplar. Mukoza zarı kırmızılaşır, tahriş olur, ülserler ve nodüler kalınlaşma görülebilir. Solunum yolunda biriken ve hastalığa neden olan balgamlara dönüşen balçık, yoğun bir şekilde salgılanır.

Küçük çocuklarda akut formdaki larenjit, yanlış krup semptomlarına neden olur. Boğazın lümeni o kadar dar ki, bebek nefes alamıyor. Tüm organların oksijen açlığı başlar, ölümcül bir sonuç mümkündür.

Larenjit, solunum yolu hastalıklarının bir komplikasyonu olarak veya ses tellerinin ve boğazın mekanik tahrişinde oluşur.

Larenjitin görünümünü neye neden olabilir?

 • Viral enfeksiyonlar (grip, ARVI).
 • Bakteriyel enfeksiyonlar (streptococcus, staphylococcus).
 • Pnömoni.
 • Bronşit.
 • Alerji.
 • Gırtlakta mekanik hasar (sıcak yiyeceklerden, sıcak hava veya aşındırıcı kimyasallardan yanma).
 • Sigara içenlerin larenjitleri.
 • Lecter larenjiti.
 • Gastrointestinal reflü (mideden asit akıntısı larinkse yükselir ve mukoza zarını tahriş eder).
 • Sifiliz (larinksin duvarlarında karakteristik kalınlaşma ve ülserasyon vardır).

Larenjit: Belirtileri

Hastalığın başlangıcında, genel durum önemsiz derecede kötüleşir. Akut formda, hasta zayıf hisseder, sıcaklık 38 ° C'ye yükselir.

Tüm hoş olmayan belirtiler boğazda yoğunlaşır. Boğazda gıdıklama, terleme, kuruluk, kaşınma hissi var. Yutulması acı verici olur, bazen ses boşluğu daraldığı için nefes almak zordur.

Larenjitin önemli bir belirtisi seste bir değişikliktir. Ses sertleşir, kısır ve bazen tamamen kaybolur.

Hastalığın başında kuru öksürük görülür, daha sonra viskoz balgam ve ıslak öksürük görülür.

Larenjit: ne yapmalı

Larenjit tedavisi zordur, yoğun bir kompleks tedavi gerektirir. Larenjit ortaya çıktığı anda, KBB doktoru neyin tedavi edileceğini belirlemelidir.
Hastalığın nedenini ortadan kaldırmak - viral veya bakteriyel bir enfeksiyon veya altta yatan hastalığı tedavi etmek (bronşit, pnömoni, gastrointestinal reflü, vb.) Gerekli olacaktır.

Tıbbi önlemler, inflamasyonun giderilmesi ve ses tellerinin restorasyonu ve larinks duvarlarının sağlıklı mukoza zarını hedefler. Eşzamanlı olarak, solunum organları hastalığa neden balgam çekilmesi gereklidir.

Larenjit: genel durumdaki iyileşme

Yatak istirahati

Akut larenjitde, diğer soğuk algınlığının arka planına karşı, doktor hasta için yatak istirahati yazacaktır, böylece vücut çeşitli hastalıklarla mücadele etmek için güç kazanır. Akut formda hastalık, hastanın olağan şekilde yaşayamayacağı kadar ağrılıdır.

Ses dinlenme

Enflamasyonlu ses telleri iyileşmek için tamamen dinlenmeye ihtiyaç duyar. 3-5 gün hasta daha iyi susar. Bir fısıltıyla yapılan bir konuşma sırasında, ses tellerinin normal bir konuşmayla aynı şekilde zorlandığını bilmelisiniz. Bu nedenle, doktorlar hastaya sadece notalarla iletişim kurmasını tavsiye eder. Bu tavsiyeyi ihmal etmeyin!

Nazik beslenme

Boğaz ağrısı ile yutmak için ağrılıdır. Ayrıca, bazı yiyecek ve içecekler boğazın iltihaplı mukoza zarlarına zarar verebilir.
Yumuşak sıcak yiyecekler keskin katkı maddeleri olmadan zarar vermez.

Diyetten nelerin dışlanması gerekir?

 • Sıcak yiyecek ve içecekler.
 • Soğuk yiyecek ve içecekler.
 • Baharatlı baharatlar ve soslar.
 • Katı gıda.
 • Alkol.

Binaların hazırlanması

Hasta daha çabuk iyileşir, odaya günlük ıslak temizlik yaparsanız günde 2-3 kez havalandırın. Havayı nemlendirirseniz daha kolay olur: Bir su havzası koyabilir veya radyatöre ıslak havlu asabilirsiniz.

Doktorlar kararlı: larenjit ile sigara içemezsiniz! Bu pasif sigara içmeye uygulanır.

Larenjit: ilaç

Ağrılı semptomları gidermek için larenjit nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Farinksin Sulanması

Genellikle bir hastanede yapılırlar. Sulama, günde 4-5 gün, günde 2-3 kez, bir seferde ilacın 50 ml'si için yapılır.

Etkili 200 ml salin ve 5 damla% 10 iyot tentür bileşimi yardımcı olur.

Hastanede tedavi sırasında, antiseptik ve yumuşatma çözeltilerinin larenksine infüzyonlar laringeal bir şırınga ile yapılır. İnfüzyon ile 10 gün kadar gerçekleştirilir, bir kez ilaç yaklaşık 2 ml tatbik: sandor yağı (% 1 yağ çözeltisi) rezorsinol (% 0.5 çözelti), Protargolum (% 2 çözelti), Collargol (2 % çözüm).

fizyoterapi

Larenjitin nöromüsküler sistemin bir atrofisi olduğu durumlarda, yaka bölgesi için elektroforez reçete edilir. 15-20 dakika boyunca% 5'lik bir kalsiyum klorür çözeltisi sokun. 10-15 prosedürlerini uygulayın. Acı verici ağrılar ile novokain ile elektroforez yapılır.

soluk alma

Poliklinik ortamında larenjit inhalasyon cihazları ile etkili bir şekilde tedavi edilir. Çeşitli ilaçlar kullanılır:

 • Gentamisin - Enjeksiyon için% 4'lük çözelti. İltihaplı larenksin patojenik florası üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. 3 ml salin içinde çözülmüş 2 ml genotoksin kullanın.
 • Dioksin% 0.5. İlaç akut ve kronik larenjit için etkili dezenfektan özelliklere sahiptir. Tek bir inhalasyon için 5 ml ilaç uygulayın.
 • Lasolvan. Teneffüs için Lazolvan, salin solüsyonunun eşit bir kısmı ile karıştırılır.
 • Fluimucil. İlaç kalın viskoz balgam seyreltmek ve kaldırmak için yardımcı olur. Kuru bir öksürükle Lazolvan sadece zarara uğrar.

Öksürük için hazırlıklar

İlacın seçimi öksürüğün doğasına bağlıdır.

Ağrılı kuru öksürük ile boğazı aşırı derecede zorlaştıran ve tahriş eden antitüsif ilaçlar yardımcı olacaktır. Sinecod, Coffex, Codeine: Refleks ve öksürük duraklarının baskılanmasına katkıda bulunurlar.

mukolitiks Viskoz balgam ve doğal deşarj seyreltilmesini teşvik edin: ACTS, Fluimutsil, Solvin, Ambrobene, Lazolvan, Fljuditik.
balgam söktürücü ilaçlar bronş aktivitesini aktive eder, öksürük artar, ancak daha üretken hale gelir: Gedelix, Prospan, Herbion, Evcabal, Mukaltin.
Mukus zarları hasara ve mikroorganizmalara daha dayanıklı iken, öksürüklerden pastil ve pastiller, larinksin nemlenmesine yardımcı olur. Birçok ilaç antimikrobiyal antiseptik etkiye sahiptir: Strepsils, Neo-angin, Isla, Travisil, Doktor Anne.
Alerjiden preparatlar
Larinksin güçlü bir şişmesi ile, nefes alması zorlaştığı zaman, antihistaminikler yazınız: Loratadin, Cetirizin.
antimikrobiyaller
Yerel ilaçlar, boğaz ağrısının patojenik mikroflorasına etkili bir şekilde antiseptik ve antibiyotikler içerir. Uygulamalı spreyler (Ingalipt, Teraflu, Camphogen), aerosoller (Bioparox).
antibiyotikler
Larenjit tedavisinde, hastalık bakteriyel kaynaklı olmadıkça, antibiyotikler nadiren reçete edilir.

Larenjit: ev tedavisi

Larenjit başladıysa, evde nasıl tedavi edilir? Halk ilaçları hasta alanını ısıtmayı ve boğazdaki boğazı yumuşatmayı amaçlamaktadır. Antiseptik özelliklere sahip araçlar farinkste patojenik mikroorganizmaları yok eder. İyi ve basit tarifler genel ve yerel bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur.

soluk alma

Evde, ağzınızla tencerenin üzerinde, büyük bir havluyla kaplı nefes alabilirsiniz. İnhalasyonları günde 2-3 kez yapın.
Ev inhalasyonları için ne anlama gelir?
patates. Patatesler kaynatılır, süzülür ve soğuyana kadar tavada teneffüs edilir.
et suyu. Şifalı bitkileri yaklaşık 10 dakika kaynatın ve et suyu soğuyana kadar buharını soluyabilirsiniz. Antiseptik özelliklere sahip uygun bitkiler: okaliptüs, papatya, adaçayı, St. John's wort, okaliptüs esansiyel yağı. Suda, kabartma tozu ekleyebilirsiniz - alkali ortam bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

tentürler

Orta soğan bir rende üzerine ovuşturulur ve 0.5 litre kaynar süt eklenir. İnfüzyon ateşe verilir ve çıkarılır, kaynamaya yol açmaz, süzülür, soğutulur. Bir bardak tentür, gece, sıcak bir formda, gece sarhoş.
Havuç 100 gram yarım litre sütte pişirilir, süzülür ve gün boyunca ılıktır.
Bal ile kuru elmanın kaynatılması, günde 2-3 kez yarım bardak içilir.

Boyun sıkıştırmak

Tıbbi alkolü su ile ikiye katlayın, katlanmış bir bandaj veya pamuk yünü ile nemlendirin, iyice sıkın ve boynuna sarın. Üstüne pamuklu yün, şal polietilen ve sıcak eşarp koyun. Kompres soğuyana kadar bırakılır. Soğuk kompres tutamazsın!

Ayak banyosu

Bağışıklığı güçlendirmek için, 15 dakika boyunca hardal tozu veya tuz ile sıcak ayak banyosu yapın. Ayak banyosundan sonra, kuru, sıcak çorap giymeli ve yatağa gitmelisiniz. Sıcak içeceklerin içilmesi ve kendini sarması tavsiye edilir.

Larenjit tedavisi çok zaman alacaktır ve hastalık çok fazla rahatsızlık hissi uyandırır. Bu nedenle, soğuk algınlığı soğuk algınlığı ve boğazda ilk hoş olmayan belirtileri ile izin vermeyin, hemen hızlı tedavi için basit araçlar uygulayabilirsiniz.

Larenjit ile ne yapmalı?

Larenjit ile ne yapmalı? Başlamak için hastalık tüketmemek ve doktora için randevu alın. Sadece hastalığı doğru bir şekilde teşhis edebilir. Larenjit veya farenjit laringotrakeit ile karıştırmak çok kolaydır. larenjit türüne bağlı olarak, doktor antibiyotik, antihistaminikler, söktürücüler, anti-inflamatuar, anti-ateş düşürücü ilaçlar, inhalasyon, fizyoterapi, vs. reçete

Larenjitli kişiler, kanıtlanmış halk ilaçlarını kullanarak genellikle evde tedaviyi tercih ederler. Bu, sadece tedavinin tüm bileşenlerinin doğallığı ile, sadece bütçe tasarrufları için değil.

En popüler ve kanıtlanmış yöntemler:

 • gargara;
 • çeşitli buhar inhalasyonu;
 • bal tedavisi;
 • su prosedürleri;
 • sıkıştırır.

İyileşmenin ana koşulu, boğazın sık ve günlük durulanmasıdır. Bir yerleşim bölgesinde bir taslaktan kaçınmak gerekir, bu nedenle tüm pencereler kapatılmalıdır. Sigara içemezsiniz, baharatlı, çok sıcak veya soğuk yemekler yiyemezsiniz. Evde, boğazınızı ve boynunuzu sıcak bir eşarp veya havlu ile sarabilirsiniz ve evdeki hava kuru olmamalıdır. Nemi korumak için, batarya veya ısıtıcının yanında bir kavanoz su koyabilirsiniz.

Bir hastayı tedavi etmek için kurallar ↑

Larenjit ile mücadelede, birkaç basit kural yardımcı olacaktır:

 1. Hasta sıcak ve kuru bir odada olmalı, aşırı soğuma yapmayın, yürümeyin, soğuk havada konuşma.
 2. Hastanın bulunduğu oda temizlenmeli, tozdan arındırılmalı, oda sıcaklığı ve nem oranı orta olmalıdır.
 3. Boğazda tahrişi gidermek, sesi düzeltmek, iyiliği kolaylaştırmak için bolca içmeye yardımcı olur. Örneğin, çay, bal ile süt, tentür, bitkisel kaynatma. Sıvı sıcak olmalı, ancak hiçbir durumda sıcak değildir. Bu larinks, şişlik, artmış iltihap yanıklarına yol açabilir.
 4. Göğüs, boyun, sırtta kompresler, hardal sıvaları uygulamak. İnhalasyon, buhar veya nebülizatöre etkili bir şekilde yardımcı olun.
 5. Yenidoğan bebekler ve 2 yaşın altındaki çocuklar, ince bir hardal ve bal tabakasıyla sürülen bir lahana yaprağı için gece bırakılabilir. Öksürüğü, balgamı rahatlatır ve iltihabı rahatlatır.
 6. Mükemmel bir etki, karmaşık tedavi sağlar. İlaçlar ve ev tıbbının cesurca kombinasyonu.

Larenjit ile inhalasyon ↑

Genellikle inhalasyonlar larenjit tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Prosedürün yardımı ile, mukozanın akut inflamasyonu hafifletebilir, öksürük ataklarını azaltabilir ve solunumu tekrar sağlayabilirsiniz. Soluma, boğazda balgamın seyrelmesini teşvik eder ve balgam söktürücü bir etki sağlar. Tipik olarak, doktor prosedürlerin sayısını, yöntemlerini ve ilaçlarını belirtir, ancak çoğu uzman otlar, soda çözeltileri, yağlar, soğan veya sarımsak formunda katkı maddelerini kullanmanızı önerir. Evde, hasta bir çaydanlık nozuluna sabitlenmiş bir kağıt konisi ile tıbbi bir solüsyonu solutur ve bir buhar etkisi için kalın bir havluyla örtün. Yanıkları dışarıda bırakmak için, daraltılmış kısmı boyunca nefes alın. İşlemi günde 4 ila 8 kez tekrarlıyorum.

Larenjit tedavisi için, en küçük nebülizörleri icat etti. Cihazın odasında, ilaç, burun duvarları ve larenks üzerinde küçük damlacıklar ile çökeltme, aerosol üretilir.

Bu önemlidir. Hasta gözlenirse nebulizatör kullanmayın:

 • ısı, yüksek sıcaklık;
 • kararsız basınç, burun kanaması;
 • kalp problemleri, kardiyovasküler hastalıklar;
 • solunum sisteminde sapmalar veya rahatsızlıklar, solunum depresyonu.

Soluma etkili bir tedavi yöntemidir, ancak tek başına tedaviye güvenemezsiniz. Çoğu zaman, larenjit ve diğer viral hastalıklar, enfeksiyonun solunum sistemine nüfuz etmesinden dolayı ortaya çıkar. Tam iyileşme ancak hastalığın temel nedeninin ortadan kaldırılmasından sonra mümkündür.

Larenjitli Şırıngalar ↑

Kuru öksürük ile acı verici duygular vardır. "Boğaz ağrısı" öksürük ve balgam çıkarma balgamı için sorunlu olduğunda. Bunu hafifletmek için doktorlar şurup veya öksürük şurubu önermektedir. Örneğin, "Glycodil" şurubu - herhangi bir yaş kategorisindeki hastalara içe alınabilir. Öksürük merkezine nüfuz eder, nazofaringeal mukozaya zarar vermez, epitelyumun sekretuar aktivitesini düzenler.

"Glikodina" uygulamadan önce, talimatı ve tüm bileşenlerini iyi incelemeye değer. Listede hastanın alerjik veya hoşgörüsüz olduğu bir bileşen varsa, ilaç bir analog ile değiştirilmelidir. Örneğin, Adjikold.

Harika bir sonuç ev yapımı şuruplardır. En yaygın olanlarından biri su, bal ve bir turpun kalbi. 1 çorba kaşığı için günde 3-4 kez şurubu içirin. l.

Larenjit ile rasyon ↑

Nasıl larenjit düzgün bir şekilde tedavi edilir, hızlı bir iyileşme için, doktora söyleyin - terapist. Sadece tedavinin gidişatını değil, aynı zamanda hastanın diyetini de reçete eder. Hızlı iyileşme doğru beslenme ile desteklenir. Tuzlu, yağlı, kızartılmış, baharatlı yiyecekleri veya boğazın mukoza yüzeyini tahriş eden başka yiyecekler yemeyin. Önerilen ilk sıcak yemekler, tahıllar, meyve ve sebze püreleri, jöle, mors, ballı çay. Kuru balık, tohum, fındık, antep fıstığı, alkol yemekten kaçının. Havuç ve pancar suyu yardımcı olur.

Larenjitin hızlı ve etkili tedavisi

Hastalığın ilk günlerinden itibaren larenjit tedavisi gerekir, sadece boğazda rahatsızlık hissedilir ve hafif rahatsızlık hissedilirse, bu durumda beş ila yedi günlük hastane ve yatak istirahatı yapabilirsiniz. Yoğun terapi, kısa sürede sesin yenilenmesine ve kronik larenjitin önlenmesine yardımcı olur.

Terapinin ilkeleri ve aşamaları

larenjit Çünkü - bunun sonucunda öksürük, boğazda glotis ve rahatsızlık daralması ile inflamasyon ve larinks mukoza zarının şişmesi, tedavi iltihabı ortadan kaldırarak veya tezahürleri eşlik hedefleniyor. Larinjit ilaçlarının tedavisi çeşitli yaklaşımlara dayanmaktadır:

 • etiyotropik: hastalığın nedeninin ortadan kaldırılması (enfeksiyonlar, alerjenler, larenjit durumunda kimyasal ajanlar - antibiyotikler, antiviral);
 • patogenetik: hastalığın gelişim mekanizmalarına etkisi (antihistaminler, immünomodülatörler, ekspektoranlar);
 • semptomatik: hastalığın semptomlarının giderilmesi (antitusif, yumuşatma pastilleri).
 1. Farmakolojik olmayan yöntemler
  Bir kaç gün sesli geri kalanını (imkansız sessiz fısıltı), olumlu bir mikro (nem% 60-70, sıcaklık 23 ila 25 santigrat derece), polupostelny modunu temiz hava: larenjitli yetişkin ve çocuklar için elverişli koşullar yaratmak için gereklidir. Diyete, ekşi süt ve sebze ürünleri, haşlanmış et hakimdir. Baharat, kafein, yağlı ve kızarmış, gazlı içecekler hariçtir. Yeterince ılık alkalin içeceği - ballı süt, yine de maden suyu içmeniz gerekir. Larenjitin evde böyle bir tedavisi hastaya gerekli fiziksel ve psikolojik rahatlığı sağlar.
 1. Yerel tedavi
  adaçayı ve bal Laryngitis mükemmel yumuşatıcı etki pastilleri, böyle Strepsils Dr. anne, Septolete, homeopati Gomeovoks olarak şekerler. Durulayın ve (Heksetidin, benzidamin, povidon iyot) ve larenjit farenjit veya bademcik iltihabı eşlik yararlı otlar kaynatma, laringeal popadayut.Otdelno ilaçlarla beri antiseptik ile sulama esansiyel yağlar ve antibiyotik Bioparox ile yerel sprey kayda değer değildir: ince sprey ve dağıtıcı cihaz akım üretebilir burun, ağız ve boğazda madde. larenjit tedavisi günde hızlı bir rahatlama getiriyor, ancak Bioparox 2.5 yaşın altındaki alerji ve çocuklu kişilerde kontrendikedir dört kez sprey.

  atrofi ve mukoza etkisinin kuruluk boğazın arkasına burundan sıcak yağın damlatma sahip olduğunda: burundan gömülmüş hafifçe kalkık kafa ile petrol yirmi ya da otuz damla prosedür iyi tıkanıklığı önlemek için sabah yapılır.

 1. soluk alma
  Bu koruyucu refleks olarak öksürük neden sadece buhar ya da ince bir toz, katı ve sıvı tahriş etmez, böylece larinks zengin, innerve edilir. Bu nedenle, inhalasyon larenjitin yadsınamaz avantajlara sahiptir: (olup, ayrıca sıcak buhar (otlar decoctions uçucu bitki yağları arasında mentol, ardıç, çam) olabilir slizistuyu.Ingalyatsii gırtlak nemlendirmek, dozu ve diğer organları etkileyemez, doğrudan doğruya mukozaya soğuk ilaç teslim uçucu yağlar), kuru (sıcak tuzu) ve nebulize. Cihaz solunum yolu girer küçük aerosol haline ilaç döner, çünkü ikinci yöntem, en umut vericidir. nebulizatör basit cihaz "düzgün" nefes alamaz minik çocuğun bile teneffüs yapmanızı sağlar. Detay larenjitin tedavi, ayrı bir makalede tarif edilmiştir.

  Inhalasyon kuralları:

 • İşlem, yemekten bir buçuk saat önce veya sonra yapılmalıdır;
 • En uygun prosedür sayısı günde üç ila altı ila sekiz arasındadır;
 • Soluma süresi beş ila on dakikadır;
 • Buhar inhalasyonları için sıcak fakat kaynamayan su alınır;
 • Uçucu yağlar, soğan ve sarımsak cildi yakabilir ve alerjiye neden olabilir;
 • Solunması ile rahatlayın, ağızdan nefes alın, nefes verin; burun;
 • Soluma ve rahatsızlık ile inhalasyon acilen kesilmelidir.
 1. Antibiyotikler ve antiviral ilaçlar
  Sadece, ancak gösterilmemiştir antibiyotikler farenjit, bademcik iltihabı, sinüzit yokluğunda, bakterilerin neden olduğu her beşinci larenjitin durumunda. Antiviral tedavinin olmayan başarısına en az iki veya üç gün boyunca düşük dereceli ateş, veya hastalık beşinci gününde - Kriter antibiyotik tedavisine başlamadan. Hastalığın ilk günlerinde kullanılan klavulanik yalnız veya kislotoy.Protivovirusnye ilaçlar (Arbidol, Anaferon, Kagocel, Oscillococcinum, Ingavirin) ile azitromisin, amoksisilin kullanın etkisi sonradan onlar sağlıklı vücut bu hafta virüsünün kurtulacaksınız yok. larenjitin bu patojenik tedavi - kullanılan bağışıklık kusuru, bağışıklık durumunda.
 1. immünomodülatörler
  Özellikle çocuklarda sık solunum yolu enfeksiyonları ile çeşitli immünomodülatörler kullanılır:
 • Sebze: ekinezya;
 • Bakteriyel lisatları: yerel (Imudon yuvarlak yassı haplar, Lizobakt aerosol ICR-19) ve solunum yolu enfeksiyonları en sık patojenler için bağışıklık oluşturmak için tablet (Bronhomunal, Likopid, Ribomunil);
 • İnterferonlar ve indükleyiciler: tilorona, Immunoriks, Anaferon, Tsikloferon.V İdeal immünomodülatörler immunogram analiz sonra doktor immünolog (hücre ve serum bağışıklık mahsus bir "harita") öngörülmüş.
 1. antihistaminikler
  40 virüsler ve allerjenlerin neden olduğu mukozal tepkinin vakaların% Ancak özel tahrik faktörler (toz, saç, ev kimyasalları maddeleri alerjen) ve alıcı antihistaminler alerjik larenjitin sorunu çözer. Suprastin, günde bir kez Tavegil® ve Fenistil çocuklar, loratadin ve setirizinle izin, ve daha yeni ilaçlar uyku hali vermeyin ve alınan.
 1. öksürük
  Öksürük koruyucu refleks, mukoza larenksinin iltihaplanması ile tehdit edici faktörler olmaksızın meydana gelir ve sadece patolojik süreci destekler. bir balgam olduğunda atrofik ve akıntılı larenjitin olarak, soğuk preparatlar alınabilir: merkezi etkisine (butamirata, kodein) ve çevresel (prenoxdiazine). Butamirata gebeliğin ikinci üç aylık 2 aydan çocuklarda güvenli, kodein sadece retseptu.Protivokashlevye varlıkları artık yedi veya on gün daha ve kesinlikle balgam varlığında kontrendikedir vardır yayınlandı!
 1. glukokortikoidler
  İnhale steroid hormonları (Pulmicort), mukoza larenksinin şişmesini ve iltihaplanmasını rahatlatır, nefes almayı kolaylaştırır ve öksürüğü ortadan kaldırır. Uzun süreli kullanım bile güvenlidir, Pulmicort'a yarım yıllık, hamile ve emziren kadınlarda izin verilir. Hormonlar larinksin boğulma ile boğulmasını önler - yanlış groats.
 1. söktürücüler
  Ambroksol, karbotsistein, hatmi, muz, sarmaşık, meyankökü: larenjit üçüncü veya dördüncü gününde görünen kalın mukus, iyi balgam incelme ve ürünler söndürme yardımcı olduğunda. Maksimum etki için, yeterli bir içkiye ihtiyacınız var! İlk iki ilaç bir nebülizatör ile kullanılabilir.

Halk yöntemleri

Bir hastada evde larinjit tedavisi varsa, doktorun ayarlaması sadece yardımcı olabilir. Bazı teknikleri - haşlanmış patates üzerinde buhar, uçucu yağlar, süt ve bal teneffüs nefes - alerji ve kötüleşen duruma yol açabilir. Aşırı yöntemlerde - gazyağı ile gargara - hayır demeye gerek yok!

Larenjit ile neler yapılmaz?

Ses tellerinin aşırı yüklenmesini önlemek için, konuşup fısıldama, sigara içmemeli ve alkol tüketmemelidir. Madden gırtlak alkol durulama ve spreyler (proposol, Strepsils Plus), pişmemiş soğan ve sarımsak, zencefil, sıvı iyot. Boğazın yumuşatılması ümidinde kullanılan keskin ve sıcak yiyecekler de ters etkilere yol açar. Sıcak buhar inhalasyonları, akut larenjit ile ödem ve ödemeyi artırır.

Larenjit ile ne yapmalı?

Mukoziti gırtlak ve ses telleri - larenjit - çeşitli nedenlerden dolayı oluşur: Kalıcı aşırı voltaj ses telleri için veya tek tek anatomik özellikler vokal aparatı için "ödeme" olarak SARS bir sonucu olarak. Ayrıca, bu hastalık boğmaca veya kızamık gibi bazı bulaşıcı hastalıklara da eşlik edebilir. Larenjit genellikle sigara içenlerde ve solunum sisteminde sürekli patojenik mikroflora sahip kişilerde bulunur. Her durumda, hasta bir soruyla karşı karşıyadır: larenjit ile ne yapmalı?

Kime dönecek?

Larenjit sırasında sesimi kaybedersem ne yapmalıyım?

Larenjitin belirgin bir semptomu, tamamen kaybı olana kadar, bir boğuk sestir. Buna ek olarak, boğaz doyurulur ve inat edilir ve sonuç olarak, kuru öksürük vardır. Bütün bunlar, larinksin mukoza zarının iltihaplandığını ve vokal kıvrımların (ligamentler) normal kapanmayı ve vokal cismin açılmasını sağlamadığını düşündürmektedir.

Larenjit sırasında sesimi kaybedersem ne yapmalıyım? Her şeyden önce, susar için birkaç güne ihtiyacım var ve bir şeyler söylemek gerekirse bir fısıltı yapmak ve alçak sesle, daha bir fısıltı yüksek sesle ses tellerinin zorlayarak çünkü. Ayrıca tahriş edici boğaz ve larinks yemeğinden de vazgeçilmelidir - akut, sert ve soğuk; sigara içmeyin ya da alkol kullanmayın. Ama sıcak bir içecek, bal, sıcak kompres veya boyun ve sistematik gargara çok yararlı sıcak bir eşarp ile özellikle orta derecede sıcak süt.

Papatya, adaçayı, caizus köksapı, ısırgan otu ısırgan otu (kuru ot bir kadeh kaynar suya çorba kaşığı) ile gargaralar ve gargaralar ile rahatlatmak. Normal sıcaklıkta bacaklar veya önkollar için sıcak banyolar (bir dirsek virajından) iyi bir yardımcıdır. Laringeal mukozayı Lugol çözeltisi ile gliserin, propolis, deniz topalak yağı ile yağlamakta kullanılır. Balgam sıvılaşması ve daha kolay öksürük için öksürük ilaçları veya müstahzarları tablet şeklinde almanız önerilir. Ve ayrıca otlar infüzyonları: anne ve üvey anne, elecampane, althea kökleri ve meyan kökü.

Ancak larenjit tedavisinde en etkili yöntem inhalasyondur. Larenjit için inhalasyon nedir? Evde başarıyla gerçekleştirilen buhar alkali ve bitkisel inhalasyonlar olmalıdır. Kompresör ve ultrasonik inhaler (nebülizerler) yardımıyla gerçekleştirilen ısı ve nem inhalasyonlarının yanı sıra laringeal mukozada ilaç çözeltisi püskürtülür. Solunan buhar veya aerosol formülasyonları ile birlikte, inhalasyon solüsyonlarının aktif maddelerinin ince partikülleri larinkse girer ve antimikrobiyal ve antienflamatuar bir lokal terapötik etkiye sahiptir.

Larenjitde inhalasyon yapmaktan mı?

Evdeki buhar inhalasyonları için "tencere" yönteminin yerine, gelişmiş bir yöntem, sıradan bir demlik kullanmaya başladı. Örneğin, alkali inhalasyon bu şekilde yapılır. Su ısıtıcısı çok sıcak su (yaklaşık kaynar su) bir porselen fincan doldurulur, karıştırılmış ve başlıklı, sodyum bikarbonat (pişirme soda) çay kaşığı döküldü.

Solüsyon hafifçe soğurken (solunum yollarının mukoza zarını yakmamak için, soluma sırasında buharın sıcaklığı + 45 ° C'yi geçmemelidir), koni hunisi kalın kağıttan veya ince kartondan yapılır. Huni, üst geniş kenarı, çene ve ağzı kaplayacak ve burun serbest kalacak şekilde yapılır. huni ağzı üzerine konabilir, böylece huni dar kısmında deliği ayarlanır. Şimdi su ısıtıcısını ve huniyi bir araya getirip prosedürü başlatın - buharı ağzınızla yavaşça solumak ve burnu solumaktan geçirin. Bir inhalasyonun süresi 10 dakikadır, en az üç ila beş gün boyunca günde beş kez yapılmalıdır.

Soda dışında bir larenjitte inhalasyon yapmak veya yapmaktan mı? Alkali inhalasyonlar için soda yerine "Borjomi" ve "Essentuki" gibi tıbbi mineralli suların kullanılması tavsiye edilir. Onlar kolayca kendi kompozisyonunda Kafkasya yakın olan Ukrayna alkali maden suları "Glade Kupel" ve "Glade Kvasova" ile değiştirilir.

Alkalin inhalasyonu, uçucu yağların eklendiği bitkisel ile dönüşümlü olarak faydalıdır. şifalı bitkiler okaliptüs yaprağı tavsiye larenjit, papatya çiçekleri, adaçayı, mürver, nergis, çam tomurcukları arasında (2 yemek kaşığı kuru toplama kaynar su bardağı dökün ve 15 dakika demlenmeye). Ve uçucu yağlar, özellikle etkili larenjit arasında, bu okaliptüs, çam, köknar, anason, biberiye, topalak, ardıç yağı, nane ve kalçalarını unutulmamalıdır. İnhalasyon için 200 ml çözelti için bu yağlardan 10-15 damla eklenir.

bir aerosol Kameton olarak birleştirilmiş preparasyonu (oluşur Hlorobutanolgidrat, kamfor, L-mentol ve okaliptüs yağı) hasta zaman gırtlak ne sorulduğunda da sık sık kullanılan. Bu sprey, bir anti-inflamatuar, lokal antiseptik ve hafif kaçınma hareketi vardır ve enflamatuvar üst solunum yolu hastalıkları için endikedir - 5 yaşından küçük uygulama kameton çocuk kontrendikedir vb rinit, farenjit, larinjit, bademcik iltihabı,.. İlaç, ağız boşluğuna günde iki kez olmak üzere iki saniyeden fazla püskürtülmelidir.

Larenjit tedavisinde antibiyotik veya sülfonamid içeren aerosol preparatlarının kullanımı için, hastalığın virüs kökenine atanmazlar, virüslere karşı hareket etmezler. öksürük pürülan balgam eşlik ediyorsa Ama boğaz irinli lifli kabuk vardır ve stenoz belirtileri yanı enfeksiyonla mücadele için daha sonra, ateşi tutan açıkça bakteriyel doğa antibiyotik kullanmaya gerek olduğunu vardır.

Bir çocukta larenjit ile ne yapmalı?

Bir çocukta larenjit ile ilk yapılacak şey - bir doktora görün. Çünkü sadece uzman doğru bir tanı koyacaktır (yaygın larenjit, akut sublingus larenjit, krup veya epiglottitis) ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Çocukluk çağındaki larenjit, viral bir etiyolojiye sahiptir ve akut solunum yetmezliğinin ortaya çıkabileceği yanlış bir kolera (akut stenoz laringotrakitis) dönüşür.

diffüz larenjitin olarak tedavi yöntemleri ARI ve SARS ve okaliptüs ve çam yağı ile anti-enflamatuar ilaçlar ve buhar inhalasyon ile aynıdır. Bunların nasıl yapıldığı yukarıda açıklanmıştı, ancak bu tedavi prosedürünün uygulanmasında 6-7 yaşın altındaki çocuklar özellikle dikkatli olmalıdır. Çok sıcak buharın mukus boğazında ve larenksin yanmasına yol açmamasını sağlamak için, soluma çözeltisinin sıcaklığı + 38 ° C'yi aşmamalıdır.

Küçük çocuklarda akut sublingus larenjitinde, sesin ses kısıklığı ve geceleri dispne atakları sıklıkla belirtilmektedir. Ve ayrıca - genel solgunluk, yanaklar ve parlak bir kızarıklık. Böyle bir durumda zorunlu yatışlar gösterilir!

Bugüne kadar, çocuk hekimlerine göre akut laringotreatheronkit veya krup çok nadirdir ve genellikle sublingual larenjitin bir komplikasyonudur. Bu patoloji aynı zamanda acil yatış gerektiriyor!

larenjit bir tür bakterinin Hemofilus influenza (Hemofilus influenza), pnömokok veya Staphylococcus aureus neden - Yedi yaşında altındaki çocuklar epiglotit teşhis edilebilir. Hastalık, boğazda şiddetli ağrı, “dikti” sesi, ateş ve hipersalivasyon (artan tükürük) gibi semptomlar şeklinde kendini gösterir. O zaman boğulmayı tehdit eden nefes darlığı var. Acil yatışa ihtiyacınız var!

Larenjit tedavisi ile ne yapmalı?

Larenjit atağı, larinkste akut inflamatuar bir sürecin bir işaretidir ve mukoza zarının güçlü bir ödeminden kaynaklanır. Sesin ses kısıklığına, boğazda kuruluğa ve acı verici hislere, yutulduğunda, öksürük ataklarına, nefes darlığına ve genel halsizlik eklenir. Sıcaklığı yükseltmek mümkündür (+ 38 ° C'ye kadar).

Erişkin hastalarda, doktorlar bu gibi durumlarda bol sıcak içecek, et suyu ile gargara çalkalama ve tıbbi bitkilerin infüzyonlarını önermektedir. Ayrıca odadaki havayı solumak ve nemlendirmek de gereklidir. Diskinezinde önemli bir artış eşlik eden larenjit ile ne yapmalı? kortikosteroidler (deksametazon) ile acil tedaviyi provededet ambulans, Çağrı, antihistaminikler (Suprastinum) ve ilaçlar (aminofilinle) dekonjestanlar.

Deksametazon - Adrenal korteks glukokortikosteroid hormon, güçlü bir anti-alerjik ve anti-inflamatuar özellikleri olan - vasküler bozulması, beyin ödemi, aspirasyon pnömoni ve gırtlak ödem, şok da dahil olmak üzere pek çok kritik durumlarda, anında hareket eder. 0,5 mg'lık tabletlerde ve 1 ml'lik ampullerde üretilmiştir. Şiddetli vakalarda günde ilacın 10-15 mg kadarını uygulayın ve günlük 2-4.5 mg dozunu destekleyin. Akut viral, bakteriyel veya sistemik mantar enfeksiyonlarında kontrendikedir, ilaca karşı artan duyarlılık; Hamilelik sırasında kullanın - sadece yaşam belirtileri için.

Euphyllin uygulama yöntemi: intramüsküler ve intravenöz enjeksiyonlar ve mikrositler (ampul içinde çözelti), yanı sıra (0.15 g tabletler). İçeride, yetişkinler günde 1-3 kez 0.15 g alırlar (yemeklerden sonra). Yetişkinler için (iç veya kas içi) maksimum tek doz eufillina 0.5 g'dır.

Şiddetli durumlarda Suprastin (1 ml'lik ampullerde 0,025 g ve% 2'lik çözelti tabletleri),% 2'lik bir çözeltinin 1-2 ml'sinde kas içi ve intravenöz enjeksiyonlar olarak kullanılır. Yetişkinler ilacı günde 2-3 kez bir tabletin içine alır (yemek sırasında). Çocuklar için dozaj, yaşına göre reçete edilir - bir çeyrek, tabletin üçte biri veya yarısı günde 2-3 kez. Bu ilacın yan etkileri arasında uyuşukluk ve genel güçsüzlük kaydetti. Ve kontrendikasyonlar arasında - prostatın glokom ve hipertrofisi.

Bir çocukta larenjit atağınız varsa ne yapmalısınız?

(Ancak, bu dönemde hava yolu gelişiminin anatomik özelliklerine) beş yaşın altındaki çocuklarda larenjit sırasında yoğun larinks ödemi ve hemen vokal kıvrımlar altında bulunan mukozal bölgesinden eşlik eder. Şişmiş laringeal mukozası düz kas ve bozulmuş solunumun spazm yol açabilir beri bebeklerde bir larenjit, ciddi bir tehlikedir.

Bir çocukta larenjitle, yani akut stenoza laringotrakitis veya yalancı krupayla birlikte ne yapmalı?

Eğer çocuk öksürür ve dudaklarında siyanoz ve ilham veren bir nazolabial üçgeni varsa, ebeveynler çok çabuk olmalıdır:

 • ambulans çağırmak;
 • havalandırın ve nemlendirme (elektrikli nemlendirici de dahil olmak üzere, bir ısı kaynağının üzerine ıslak bir tabaka asmak için oda geniş su bulunan sağlamak için sprey sprey);
 • soda ile inhalasyon yapmak, ve eğer çocuk çok küçükse - banyoda (buharla) sıcak su toplamak ve bebeğin yanında kalmak;
 • sudaki suprastinin üçte birini seyreltin ve çocuğa bir içki verin;
 • göğsüne sarı kart koy;
 • birkaç dakika içinde sıcak (+ 39 ° C) ayak banyosu yapın.

KBB doktorlarının ve terapistlerin, larenjitin uygun tedavisi ile belirtildiği gibi, hastalık 7-10 gün sonra düzelir. Larenjit ile ne yapacağınızı bilmiyorsanız, uzmanlarla iletişime geçin, çünkü tedavi edilmeyen herhangi bir iltihaplanma kronikleşebilir ve ciddi komplikasyonlarla tehdit edebilir.

Erişkinlerde larenjit tedavisi

Larenjit, larinksin akut veya kronik bir enflamasyonudur. Patolojik süreçte, larinksin (diffin şeklindeki larenjit) ve tek tek parçalarının (epiglotis mukozası, vokal kıvrımları veya podogolosovoy kavitesinin duvarları) tüm mukozası olarak yer alabilir.

Larenjit nedenleri

Çoğu durumda, akut larenjit bağımsız bir hastalık olarak gelişmemiş ve diğer solunum yolu (burun, boğaz, soluk borusu, bronşlar ve akciğerler) ile paralel iltihabı - Bu akut viral solunum yolu enfeksiyonları (grip, nezle benzeri durumlar, adenovirüs enfeksiyonu) sebebidir. larinks kızamık, difteri, boğmaca gibi patolojik süreçte yer almakta, frengi ve tüberküloz bir komplikasyonu olabilmektedir.

Özellikle streptokok ve stafilokok bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu daha az akut gırtlak, - bunun nedeni SARS veya kronik enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ikincil enfeksiyon farenkse genellikle.

Enfeksiyöz ajanlara ek olarak, akut larenjit nedenleri şunlardır:

 • havada bulunan buhar, gaz ve toz partikülleri;
 • harici alerjenler (sebze, gıda, kimyasal);
 • laringeal mukoza (sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek) üzerindeki termal etki;
 • ses cihazında artan yük;
 • sigara.

Daha az akut gırtlak midenin asidik içeriği özellikle larinkste, üst solunum sistemine ait mukoz zarlarına ulaşmasını ve onları tahriş edici etkiye hale gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), bir arka plan üzerinde görüntülenebilir.

 • özellikle yeterli tedavi olmaksızın sık akut larenjit;
 • solunum yollarında kronik inflamatuar süreçler;
 • hipotermi;
 • ses aygıtında düzenli olarak artan yük (daha çok öğretmenlerde bulunur - sözde ders anlatımı laringit);
 • sigara içimi aktif (sigara içenlerin neredeyse% 100'ünde meydana gelir - "sigara tiryakisi larenjit") ve pasif;
 • alkol içmek;
 • kimyasallar ve tozla kirlenmiş havanın solunması.

Larenjit ile ne olur?

Arıza şişme meydana gelir ve ağrı (kızarıklık) ve kanama, yoğun tahsis mukus yıkama kısımlarda (bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan şekilde), devre dışı bırakır larinks, neden olan bir faktör mukozasına alma.

Erişkinlerde larenjit belirtileri

Hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra, larenjit akut olarak kabul edilir, ancak belirtiler daha uzun bir süre devam ederse, süreç kroniktir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ana belirtileri şunlardır:

 • kuruluk, terleme, gıdıklama, yanma, boğazda yabancı cisim hissi;
 • yutulduğunda ağrı;
 • daha sonra yüzeysel ilk kuru, sonra kuru - balgam öksürüğü ile;
 • hızlı yorgunluk, ses kısıklığı, ses bozukluğuna kadar ses kısıklığı (sesin sonlanmaması);
 • sıcaklıkta subfebril (38 ° C'ye kadar) rakamlarında artış;
 • baş ağrısı, genel halsizlik, yorgunluk.

durum hayati organların içinde boğulma ve oksijen yoksunluğu, özellikle beyin var olduğu larinks mukozası ve düz kas spazmı, şişmesi nedeniyle - Küçük çocuklarda akut stenozan laringotrakeit veya yanlış krup bir riski vardır.

Faringeal mukozadaki nedenlere ve morfolojik değişikliklere bağlı olarak, larenjitin çeşitli formları ayrılır:

 • catarrhal (boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve periyodik kuru, daha sonra ıslak öksürük ile kendini gösteren en yaygın ve en kolay şekli);
 • hipertrofik (ses telleri üzerinde bir iğne ucunun boyutunda nodüller şeklinde filizlenme vardır, hastalığın belirtileri açıkça telaffuz edilir: güçlü bir ses kısıklığı, yoğun bir öksürük);
 • atrofik (larenks mukozası inceltilir, hastalar kuru ağız, kuru, kan damarları ile kabuğunun çıkarılması, acımasız ses kısıklığı ile heyecanlı öksürük hakkında endişe);
 • hemorajik (farinks mukozasındaki kanamalar, özellikleri olmayan semptomatoloji vardır);
 • profesyonel (ligamentler üzerinde kalınlaşmalar vardır - şarkıcının nodülleri denir, ses zamanla kısırlaşır);
 • difteri (larinksin mukus zarı, hava yolunu tıkayabilen ve boğulmaya neden olan beyaz bir filmle kaplıdır);
 • tüberküloz (tüberküloz prosesi akciğerlerden üst solunum yollarına yayıldığı zaman ortaya çıkar, larinkste tüberküloz tüberkülleri oluşturur, ciddi vakalarda epiglotis ve laringeal kıkırdaklar tahrip olur);
 • sifilitik (sifilizin bir komplikasyonu olup, larinks mukozasında ülserler ve spesifik plaklar oluşur, daha sonra larenks deforme yaralar).

tanılama

Doktor hasta şikayetleri, tarih ve üst solunum yollarının objektif muayenesinin sonuçları temelinde hastalıktan şüphelenir.

Genel kan testinde spesifik ölçümler mevcut değildir:

 • larenjit enfeksiyöz doğası ile, ESR ve lökosit sayıları artırılabilir;
 • alerjik larenjit ile - eozinofillerin sayısını artırdı.

Şüpheli durumlarda, ek hasta çalışmaları (- daha kapsamlı çalışmalar için biyopsi (anormal doku dilimleri) endoskop, gerekirse kullanılarak gırtlak inceleme), özellikle, laringoskopide olarak, tahsis edilebilir.

Erişkinlerde larenjit nasıl tedavi edilir

Akut larenjit tedavisi bir terapist veya bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir - çoğunlukla ayaktan - hastalığın bazı vakaları (örneğin, difteri larenjitleri) bir hastanede bir hastanın hastaneye yatırılmasını gerektirir. Larenjit enfeksiyöz doğası durumunda, hasta geçici olarak yetersiz kalmaktadır, çünkü enfeksiyonla baş edebilmek için vücudun dinlenmesi gerekir - ev ya da yatak istirahati önerilir.

İyileşme oranını etkileyen en önemli faktör, ses dinlenmesinin gözlenmesidir - hastalığın tüm akut döneminde, hastanın fısıldayarak bile konuşması tavsiye edilmez ve başkalarıyla iletişim kurmak için notlar kullanılmalıdır.

Solunum sisteminin mukoza zarının iyileşmesini hızlandırmak için, bir diyet uygulamanız tavsiye edilir: sadece koruyucu yiyecekler yiyin - çok sıcak veya soğuk olmamalıdır; karbonatlı ve alkollü içecekler tamamen diyet dışıdır. Özellikle bal ile ılık süt kullanmayı tercih ederseniz (tabii ki, ikincisine alerjisi yoksa) ve alkali maden sularını (Borjomi, Polyana Kvasova) tercih etmeniz önerilir.

İlaç dışı tedavi önerilerinden de not edilmelidir:

 • Hastalık döneminde sigara içmeyi reddetme artı sonrası iyileşme döneminde (7-10 gün);
 • tütün dumanına bile pasif maruziyetin önlenmesi;
 • Soğuk, yağmurlu ve sisli havalarda açık havada olmayın;
 • Odada yeterli mikro klima sağlamak (hava sıcaklığı yaklaşık 20 ºº, nem - en az% 55), odanın sık sık havalandırılması;
 • lokal termal prosedürler (boyun bölgesinde yarı-alkol sıkıştırması, buharın solunması);
 • göğüs bölgesinde veya baldır kaslarında hardal sıvaları şeklinde rahatsız edici prosedürler, sıcak ayak banyoları.

Yetişkinlerde larenjit tedavisi ilaçlarla veya ilaç tedavisi ile

Akut larenjit hastaları reçete edilebilir:

 • spreyler (Kamfomen, Ingalipt Tera Grip) ve pastil veya pastiller (Isla, Strepsils, neo-anjina) şeklinde, antimikrobik ve anti-iltihabik maddeler içeren topikal preparatlar;
 • altaltına göre balgam söktürücü ilaçlar Mukaltin, Alteika), sarmaşık (Prospan, Gedelix), muz (Eucabal, Herbion);
 • mukolitik hareket karbosistein temelinde (Flyuditek) asetilsistein (NAC Fluimucil), bromheksin (SOLVIN), ambroksol (Ambrobene, Mucosolvan®) ile (viskoz mukus inceltme) ilaçlar;
 • şiddetli kuru öksürük ile - kodein (Cofex) veya butamirate (Sinekod) ile antitüsifler;
 • larinks - antihistaminiklerin (Cetirizin, Loratadin) belirgin ödemi ile;
 • Hastalığın bakteriyel doğasından şüphelenildiğinde, lokal etki gösteren bir antibiyotiği içeren bir aerosol biçiminde bir preparat kullanılabilir - Bioparox;
 • Bir antibiyotik ve anti-enflamatuar ilaç çözeltilerinin bir hastane instilasyonları (larenks içine larenks içine tıbbi maddelerin infüzyonu) şartlarında kullanılabilir;
 • larenjitin subakut aşamasında, fizyoterapi (novokain ile elektroforez, UHF) kullanılır;
 • larenjit GERD'den kaynaklanıyorsa, ana hastalık olarak kabul edilir (diyete bağlılık, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçlar);
 • Erişkinlerde larenjit ile antibiyotikler, istisnai durumlarda reçete edilir - patojenin bakteriyel yapısı biliniyorsa veya önceki tedaviden etkilenmezse.

Kronik larenjit alevlenmelerini tedavi ederken, bu alevlenmeye katkıda bulunan kronik enfeksiyonların tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Aksi halde kronik tedavi, hastalığın akut formunun tedavisine benzerdir - kronik larinjit ve semptomlarının formuna bağlıdır.

Akut larenjit tedavisinin sonucu olumludur - iyileşme hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra gerçekleşir. Kronik bir tam iyileşme durumunda maalesef elde etmek mümkün değildir - hekimin çabaları hastaya uygunsuz semptomları en aza indirmeyi amaçlamalıdır.

Larenjitin profilaksisi

Önleyici tedbirler, bu hastalığa neden olabilecek faktörlerin vücut üzerindeki etkisinin tamamen ortadan kaldırılması veya keskin sınırlandırılmasını hedeflemelidir.

Larenjit: evde nasıl tedavi edilir

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Larenjit, larinkste lokalize olan ve ses veya kısmi duyu kaybına yol açan vokal kordları etkileyen akut veya kronik bir hastalıktır. Yeterli terapinin yokluğunda, hastalık hızla ilerleyebilir, bu da solunum organlarına enfeksiyonun yayılmasına yol açacaktır. Geleneksel ve geleneksel olmayan bir şekilde tedavi yapılabilirken, geleneksel tıbbın bir yardımcı rol oynadığı ve bir ikame tedavisi olamayacağı hatırlanmalıdır.

Larenjit: evde nasıl tedavi edilir

Larenjit tedavisi için ipuçları

Hastalığın semptomlarını ortadan kaldırırken, aşağıdaki terapi prensiplerini gözlemlemek önemlidir:

 • boğaz sıcak tutmak, bir mendil boğaz veya eşarp etrafında sarmak için yeterlidir, nesnenin doku doğal olması istenir;
 • etkilenen bölgeyi yumurta, tuz, hardal sıvaları ve benzeri araçlarla ısıtmayın, çünkü lenf düğümlerini ısıtarak iltihaplanmaya neden olur;
 • küçük yudumlarda sıcak içecek içmek mümkün olduğu kadar, bu ahududu çayı, ılık süt ya da ballı su, kahve ve güçlü çay için mükemmel bir ek tahrişe neden olur;
 • Larenjit akut formu mutlaka geniş spektrumlu antibiyotik kullanımını gerektirir;
 • Ses tellerini tekrar zorlamamak için üç ila beş gün boyunca konuşmayın veya iletişimi en aza indirin;
 • Bu bölgedeki uygulamalar için sternum ve baldır kaslarında sıcak kompresler ve ayrıca hardal alçıları kullanın.

Dikkat lütfen! Verilen tavsiye sadece halk değil, aynı zamanda geleneksel ilaçlar olan larenjitin tedavisinde de uygulanmalıdır. Mevcut istatistiklere göre, eğer öneriler gözlenirse, iyileşme% 30 daha hızlıdır ve komplikasyonlardan kaçınılmasına izin verir.

Larenjit tedavisinde inhalasyon

tereyağı

İlk kullanımdan sonra hastalığın semptomlarını azaltan spesifik bir reçete. Prosedürün önerilen zamanını belirlemek çok önemlidir. Solunduğunda, üç litre kaynar suya üç yemek kaşığı yağı ekleyin ve çözün. Bundan sonra hasta kendini bir havluyla örtmeli ve ortaya çıkan çareyi 5-15 dakika içinde solu. Yatmadan önce bir saat önce prosedürü izleyin. Tereyağı nemlendirir ve kızarıklık, ağrıyı giderecek ve yutmayı kolaylaştıracak iltihap ve etkilenen bağları emer. Hasta tamamen iyileşene kadar günde bir kez inhalasyon gerçekleştirdi.

Soda çözeltisi

Soda çözeltisi - larenjit tedavisinde etkili bir yardımcı

Soda, larenjitin ortaya çıkmasına yardımcı olan evrensel bir ilaçtır. Pişirmek için iki litre sıcak su için üç çay kaşığı soda almak ve her şeyi iyice karıştırmak gerekir. Ortaya çıkan buharla nefes alınız, 10 dakika içerisinde yıkanmalıdır, daha sonra solüsyon durulama yardımcı maddesi olarak kullanılabilir. Prosedür 1-3 dakika olmalıdır. Soda inhalasyonu günde iki defaya kadar tekrarlanabilir, gargara altı kata kadar olmalıdır. Bu solüsyonlar yeterince tolere edilmezse, normal suyu 15 dakika boyunca soluyabilirsiniz.

Dikkat lütfen! Larenjit ve beraberindeki semptomları tedavi etmek için, tıbbi inhaler veya nebülizör satın almak daha iyidir. Cihazlar aktif maddeyi eşit olarak dağıtabilmekte ve bu da daha hızlı bir iyileşmeye yol açmaktadır.

Larenjit ile bal

Havuç ve bal

Etkili bir halk ilacı hazırlamak için 250 ml taze havuç suyu alın ve üzerine 15 ml bal ekleyin. Bileşenleri tam homojenliğe ayarladıktan sonra, 15 ml çözelti, yemekten önce ve yemekten altı güne kadar alınmalıdır. Suyu biraz su banyosunda veya mikrodalgada oda sıcaklığına önceden ısıtmak tavsiye edilir. Önerilen tedavi süresi bir haftadır. Bundan sonra hastalık belirtileri devam ederse, üç gün daha suyu alabilirsin.

Kızılcık ve bal

Larenjit için kızılcık ve bal

100 ml taze sıkılmış kızılcık suyu ve 200 ml balın karıştırılması gereklidir. Malzemeler tam homojenliğe getirilmelidir. Ortaya çıkan ev ilaçları her 10-15 dakikada bir yemek kaşığı takip et. Gün içerisinde maksimum 300 ml kızılcık suyu içebilirsiniz. Böyle bir çarenin kullanılmasıyla tedavi beş gün sürer. Eğer hasta, güçlü bir özel tada sahip olmasından dolayı bu kadar büyük miktarda bal tahammül etmezse, malzemeleri 100 veya 150 ml'lik eşit oranlarda birleştirebilirsiniz.

Dikkat lütfen! Bu tarifler herhangi bir arı ürününe alerjisi olan hastaları tedavi etmek için uygun değildir.

Larenjit ile birlikte

Sarımsak suyu

Et suyu hazırlamak için, 200 ml ılık süt alın ve üç diş sarımsakından sarımsak püresi ekleyin. Karıştırmadan sonra, süt 5 dakika kaynatılır. Ortaya çıkan et suyu küçük yudumlarda sarhoş olmalı, böylece antiseptik ses telleri ve boğazın etkilenen bölgelerine olabildiğince derinden nüfuz eder. İşlem, tamamen iyileşene kadar günlük olarak tekrarlanır. Bu, tam iyileşme elde edilene kadar günde üç kez garip olabilir.

Larenjit tedavisi için tarifler

Kuru üzüm ve soğan suyu

500 ml kaynamış su için herhangi bir kuru üzümün 50 gram alması gerekir, karanlık çeşitler almak daha iyidir. 10-20 dakika kaynatılır. Ateşten çıkarıldıktan hemen sonra et suyuna 20 ml soğan suyu ekleyin ve malzemeleri iyice karıştırın. Çözelti, içme sıcaklığı için hoş olduğunda, günde 50 ml ila dört kez bir dozda alınmalıdır. Kaynamaya hazır iki gün boyunca kullanılmalıdır. Tedavi edilen kuru üzüm ve soğan, öksürük de dahil olmak üzere tüm larenjit semptomlarının tamamen iyileşmesine ve çıkarılmasına kadar olabilir.

Dikkat lütfen! Bazı durumlarda, bu tedavi, şiddetli bağırsak bozuklukları ve mide bulantısı ile sonuçlanır. Genellikle, vücudun bu tür reaksiyonları, bireysel hoşgörüsüzlük ile ilişkilidir ve ilacın önerilen dozunu aşmaktadır.

Larenjit karşı tinctures

Larenjit ile öksürük tedavisi

Kekik officinalis

Her 250 ml kaynar su için 10 g bitki karışımını alın, bu karışım karıştırıldıktan sonra yoğun bir kapakla kaplanır. Çimler 5-8 saat süreyle infüze edilmeli, böylece yararlı maddelerin maksimum miktarı sağlanmalıdır. Tedavi için, suyu dekante ettikten sonra elde edilen su miktarını üç eşit parçaya bölmek ve ana öğünlerden sonra bunları içmek gerekir. Kekik ilacı kullanımı ile tedavi beş gün devam eder.

Isırgan kuru

İnfüzyonun hazırlanması için bitkinin sadece kuru yaprakları alınmalıdır. 200 ml kaynar su için 10 g ısırgan otu almanız gerekir. İlaç doğrudan güneş ışığından uzakta kapağın altında üç saat süreyle infüze edilmelidir. Isırgan otu infüze edildiğinde, dökülmelidir. Tedavi için gün içinde bir yemek kaşığı infüzyonda içmek gerekir. Terapi süresi hastanın durumu tarafından belirlenir, tüm hoş olmayan semptomlar ortadan kalkıncaya kadar devam eder,

Dikkat lütfen! Bazı durumlarda, bu infüzyonlar boğazın şişmesi şeklinde alerjik reaksiyonlara neden olmuş, bu yüzden büyük bir titizlikle sarhoş olmalıdırlar. İlk dozu ilk kez almak ve durumunuzu değerlendirmek daha iyidir. Mukoza zarları özelliklerini değiştirmezse, ilaç tedaviye uygundur.

Video - larenjit halk ilaçları tedavi nasıl

Larenjit karşı durulama

Pancar suyu

Prosedürü gerçekleştirmek için 150-200 ml taze meyve suyu sıkın. En iyi verim için 15 ml elma sirkesi eklenir, konsantre% 6 oranında alınmalıdır. Bu şekilde çalkalayın, boğazın yemeklerden sonra aynı aralıklarla günde üç defaya kadar olması gerekir. Seanstan sonra 30-60 dakika içmeyin. Terapi süresi 5-7 gündür.

Patates suyu

Bir tıbbi ürünün hazırlanması için, sadece iyi patatesler, herhangi bir çürüme, solma ve bozulma belirtisi olmaksızın alınmalıdır. Bir işlem için 150 ml patates suyuna ihtiyacınız vardır. İlk işlem, kahvaltıdan 30 dakika önce ve sonuncusu yatmadan önce bir saat önce yapılmalıdır. Vuruş için beş prosedürü yapabilirsiniz. Patates suyu ile tedavi, hasta tamamen iyileşene kadar devam edebilir.

Dikkat lütfen! Bu prosedürler, normal temiz sıcak su ile basit bir durulamadan sonra mutlaka yapılmalıdır. Bu, mukoza zarının temizlenmesi ve aktif bileşenlerin daha iyi nüfuz etmesi için gereklidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır.

Farenjit propolis ile tedavi ediyoruz!

Günümüzde akut ve kronik farenjit, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar olmak üzere giderek daha fazla insanı acı çekmektedir. Boğazda hoş olmayan bir his, bir "yumru" hissi, burnun periyodik bir astarı - bunların hepsi bu rahatsızlığın belirtileridir.