Loading

Larenjit ve farenjit arasındaki fark

Solunum hastalıkları herhangi bir yetişkin ve çocuk tarafından karşılaşılan bir sıkıntıdır. boğazında baş ağrısı, ağrı, burun tıkanıklığı, ateş, kırıklık, vücut ağrıları, vb: Havayolu inflamasyonu en nahoş semptomlarının ortaya çıkması yol açar insanların çoğunluğu anjin ve bronşit arasındaki fark hakkında söz konusu değildir varsa, o da biraz biliyorum verilen larenjit farenjit farklıdır.

Makalenin içeriği

Ünsüz isimler hastalıkların çok benzer olduğunu, ancak hala aynı olmadığını gösterir. Solunum hastalıkları arasındaki temel fark, inflamatuar süreçlerin lokalizasyonunun yeridir. Bu bağlamda, bazı klinik tezahürler ve buna bağlı olarak onları durdurmanın yolları da temel farklılıklara sahip olacaktır.

Farenjit ve larenjit - nedir bu?

Farenjit veya larenjit - fark nedir? Bu sorunu anlamak için, hastalıkların her birinin tanımını tam olarak bilmeniz gerekir. Sıklıkla, pulmonologlar ve kulak burun boğaz uzmanları hastalar için belirsiz tanı koyarlar, örneğin "akut larenjit" veya "pürülan farenjit". Ama herkes bunun ne anlama geldiğini anlamaz.

Farenjit, inflamasyon odaklarının esas olarak faringeal mukozada lokalize olduğu bir solunum hastalığıdır. Nedeniyle yumuşak dokuda, hastalar yanma boğazdaki hissi, ılımlı öksürük, yere boğaz içindeki ağrılı yutma ve yabancı cisim hissinden şikayet edebilirler. Hastalık genellikle rinore, sinüzit, diş hastalıkları (diş eti iltihabı, periodontitis) veya SARS bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Larenjit, larinks lezyonu ile birlikte görülen bir solunum hastalığıdır. Çoğu kez enflamatuar süreçlerde vokal kıvrımlar ve trakeanın üst kısımları yer alır. Ses oluşturucu aparatın ana bölümlerinin yenilgisiyle bağlantılı olarak sesin, ses kısıklığının, spastik öksürüğün vb.

- İkincil hastalıkları, vakaların% 90'ında solunum yolu diğer bölümlerinin mikrobik bir iltihabın arka planda yapılır farenjit ve larenjit: Yukarıdaki önemli bir sonuç çıkarabilir itibaren.

Temel farklılıklar

Doktora başvurmadan önce, iltihapın nereden kaynaklandığını kendiniz belirleyebilirsiniz: larinks veya boğazda neredeyse imkansızdır. Bu durumda, solunum hastalığını dolaylı eşzamanlı tezahürlerle teşhis etmek mümkündür. Larenjit farenjitten nasıl ayrılır? Hastalıklar arasındaki temel farklılıklar şunlardır:

Hastalık influenza, kızıl, bronşit ve diğer hastalıkların arka planına karşı gelişirse, tedavi prensipleri önemli ölçüde farklılık gösterecektir.

Farenjit özellikleri

Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Farenjit ile burun boşluğu iltihaplanmada sıklıkla rol oynar. Bu nedenle, hastalar burun tıkanıklığı, şiddetli burun akıntısı, lakrimasyon vb. Ek olarak, enfeksiyon, farinksin mukozadan veya ağız boşluğundan esas olarak aşağıya doğru penetre olur. Bu nedenle, farenjit genellikle dişeti iltihabı, stomatit, sinüzit, sfenoidit veya soğuk algınlığı ile başlar.

İnceleme sırasında KBB doktoru hiperemi (kızarıklık) ve ödemi esas olarak farinksin arka duvarında gözlemler. Hastalık bakteriler tarafından provoke edilirse, beyaz bir kaplama oluşturabilir. Mekanik mukozal hasarı, toz yüklü havanın soluma, oda stres nem olmaması ve azaltılmış immün savunma olabilir üst solunum yolu enflamasyonu yol açar.

Kural olarak, hastalık geliştiğinde, hastalar aşağıdaki rahatsızlık verici şikayetlerden şikayetçi olurlar:

Farenjit genellikle nazofarenks'i etkilediği için hastalık östaki (işitsel) tüpün inflamasyonu ve hatta otitis gelişmesi ile komplike hale gelebilir. Patolojik belirtilerin zamanında rahatlatılmasıyla, farenjitin ana semptomları 4-5 gün içinde kaybolur.

Larenjitin Özellikleri

Farenjitden farklı olarak larenjit hala alerjik veya "profesyonel" olabilir. kirli hava, sigara, uzun bir konuşma, çığlık ve diğer solunum yolu hastalıkları gaz olabilir ses telleri ve gırtlak iltihabı Provoke. Enfeksiyon larengeal mukozaya inen veya çıkan bir yolla nüfuz eder.

Larenjit, boğulma öksürüğü ataklarına neden olabilecek daha tehlikeli bir hastalıktır.

ENT organlarının enfeksiyöz lezyonları sıklıkla vokal kıvrımların hemen altında altta kalan boşlukta ödem gözlenir. Bu noktada larinks yeterince dardır, bu nedenle ödem nedeniyle solunum yolunun pasifliği büyük ölçüde azalır. Bu bağlamda, hastalar genellikle bu semptomları gösterir:

 • nefes darlığı;
 • hızlı solunum;
 • spastik öksürük;
 • dudak ve ekstremitelerin siyanozu;
 • ses kısıklığı.

Gecikmiş tedavide enfeksiyon larenksin altına düşer ve trakea veya bronşiyi etkiler. Bu gibi durumlarda, hastalara laringotrakeit veya trakeobronşit tanısı konur.

Terapi özellikleri

Larenjit enfeksiyonunun çok derinlerde yer alması, ilaçların inflamasyon odaklarına hızla ulaştırılması, inhalasyonların yardımı ile mümkün olabileceğine işaret etmektedir. Farenjit ile boğazda enflamasyonu durdurmak için, larinks kataksın antiseptik aerosollerle sulanmasının yanı sıra durulama da kullanabilirsiniz. Solunum hastalıklarının ilaç tedavisindeki temel fark budur.

Solunum yolunun farklı bölümlerindeki patolojik süreçlerin yaklaşık olarak aynı mikroorganizmalardan kaynaklandığına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, genel antiviral ve antimikrobiyal maddeler onları yok etmek için kullanılır. KBB hastalığının türü ve şekli ne olursa olsun, tedavi sadece kapsamlı olmalıdır. Tabletlerin, spreylerin, inhalasyonların ve durulamaların eşzamanlı kullanımı, hastalığın enfeksiyon ve istenmeyen semptomlarının ortadan kaldırılmasını mümkün olan en kısa sürede sağlar. Farenjit ve larenjit nasıl tedavi edilir?

 1. Farenjit tedavisi:
 • durulama için çözümler - "Klorheksidin", "Geksoral", "Miramistin";
 • mukoza boğazının tedavisi - "Yoks", "Lugol's Solution", "Chlorophyllipt";
 • emilim için pastiller - "Grammidin", "Septotelet", "Stopangin";
 • burun damlaları - "Naphtizin", "Pinosol", "Protargol";
 • lokal immüno-uyarıcılar - IRS-19, Immunal, Tonzilgon;
 • beklentileri - Ambroksol, Libexin Muko, Atsz.
 1. Larenjit tedavisi:
 • inhalasyon için çözümler - "Fluimucil", "Berodual", "Lazolvan";
 • antitüsifler - "Kodelak", "Sinekod", "Laringomed";
 • antihistaminikler - "Claritin", "Fenistil", "Loratadin";
 • antibiyotikler - Suprapax, Bioparox, Amoksiklav;
 • mukolitik anlamına gelir - "Mukodin", "Bronkatar", "Ambroghexal".

Önemli! Larenjit ile, 5-6 gün boyunca bir sesin sakinliğini gözlemlemeniz gerekir, aksi takdirde inatçı konuşma bozukluklarının gelişimi göz ardı edilmez.

Olası komplikasyonlar

Larenjit ve farenjit, lezyonların solunum yolunun farklı kısımlarında lokalize olduğu hastalıklardır. Bu nedenle, her durumda olası postinfeksiyöz komplikasyonlar çok farklı olacaktır.

Uzmanlara göre, enflamasyon solunum yolunun alt kısımlarına daha yakın lokalize olduğundan larinksin enflamasyonu en ciddi sonuçlarla doludur. Ancak farenjitin zamansız tedavisi de hasta için çok hoş olmayan ve bazen çok tehlikeli bir komplikasyona dönüşebilir:

Larenjit ve farenjit arasındaki fark

Farenjitin larenjit inflamatuar sürecin lokalizasyonunun yerini farklılaştırmaktadır. Larenjit, larinkste inflamasyon ile kendini gösterir ve farenjitde, bakteriler için ana üreme alanı, farinksin mukus astarıdır.

Larenjit ve farenjit tedavisi de farklı ihtiyaç duyar. farenjit semptomların listesinde ise laryngitis hastalıklar için hiçbir ses değişiklikleri (ses kısıklığı, ses kısıklığı veya onun tam eksikliği), - bu yutak hastalığın başlıca belirtilerinden biridir. Ve bir ve diğer durumda, hastalığın kronik seyri mümkündür.

Ayrı larenjit ve farenjit düşünün.

larenjit

Laryngitis hastalıkları, SARS, akut solunum yetmezliği, grip ve diğer solunum hastalıkları veya harici faktörler, sigara dumanı ya da toz-yüklü hava, ses tellerinin aşırı gerilim meydana gelir. Belki de alkollü içecekler, soğuk veya sıcak yiyecekler, baharatlı yiyecekler kullanılarak hastalığın gelişimi. Genellikle larenjit soğuk algınlığı belirtilerinden biridir.

Farenjitden farklı olarak, yutulduğunda acı verici duygular yoktur. Larenjit, aşağıdaki belirtilerle eşlik eder:

 • Ses kısıklığı, ses kısıklığı veya sesin tamamen yokluğu (aphonia).
 • Kaldırılması zor viskoz balgam ile kuru öksürük.
 • Larinkste zulüm ve üzüntü duymak.
 • Sıcaklığı 38 dereceye ve üstü yükseltmek mümkündür.
 • Baş ağrısı.

Bazıları farenjit de eşlik ediyor.

Hastalık akut formda gelişirse, klinik tablo hastalığın kronik seyrinden daha belirgindir.

daha yakın çalışmaya Açık - laringoskopi - larinks güçlü kırmızılık var, onun kısmi atrofi olasılığı ses telleri ciddi subglottik uzayda, inflamatuar sürecin şiş ve olası yayılmasını kanlanmış. Hastalığın tedavi edilmemiş akut seyrinin sonucu, kronik bir form haline gelebilir. Kronik larenjit tedavi edilmezse, malign bir tümörün oluşumu mümkündür.

Hastalığın kronik seyrinde, ses her zaman kısık kalır ve sıklıkla bir öksürüğe ihtiyaç vardır. Kan damarları ve yarı-kuru kabuklar neden olabilir yapışkan mukus içerisinde, öksürük başarılı balgam üzerine (bu belirti zaman bir boğaz gözlenmez).

Larenjit tedavisi

Hastalığın ilk belirtilerinin tedavisi, tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar ses aktivitesinin kısıtlanması ile başlar. Bu rejim 7-10 gün boyunca takip edilmelidir.

 1. Larinksin mukoza zarını nemlendirmek için inhalasyonu kullanın. Bunları tuzlu su çözeltisi, hafif alkali maden suyu, soda solüsyonu, esans yağları veya şifalı bitkilerin infüzyonları ile taşıyabilirsiniz.
 2. Larenkste bakteriyel enfeksiyonun bağlanması için antibiyotikler reçete edilir.
 3. Emilim için tabletler ve pastiller günde 8-10 kez kullanılır.
 4. Halk ilaçları kullanmak mümkündür: çaylar ve diğerleri şeklinde durulama ve uygulama için rezorpsiyon, decoctions ve infüzyonlar için bal karışımları.
 5. Önerilen ve ısınma prosedürleri: boğaz bölgesinde, ayak banyolarında sıkışır.
 6. Yerel irritanlar kullanabilirsiniz: hardal, teneke kutular.

farenjit

Farenjit, farinksin iç mukoza zarında gelişir, inflamatuar sürecin duvarları üzerinde varlığında ifade edilir. Farenjit aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • Boğaz ağrısı.
 • Kuru öksürük.
 • Vücut ısısının değerini arttırmak mümkündür.

Farenjit hastalığı da solunum yolu hastalıklarına karşı ortaya çıkar: ARVI, rinit ve diğerleri. Gelişen farenjit sürecinde, iltihaplanma, farinksin iç astarının arka duvarında görülür.

Soğuk algınlığının gelişmesiyle, enfeksiyon burun iltihabından başlayarak farenjitin başlangıcı için provoke edici bir faktör haline gelebilir.

Aşağıdaki basit kurallara bağlı kalarak farenjit önlenebilir:

 • Soğuk yiyecek ve yiyecekleri keskin, asidik veya tuzlu baharatlarla (sirke, biber, yaban turpu, hardal) almayın.
 • Sigara içmeyi reddetme - boğazın tüm yüzeylerini ve de dahil olmak üzere kuru mukozayı kışkırtır.
 • Farinksin mekanik travmasını ortadan kaldırın, iyice çiğneyin.
 • Yiyecekler, tercihen sıvı ve yarı sıvı gıdaların baskın olduğu sıcak olmalıdır (çorba-patates püresi, farenjitin önlenmesinde seyrek tahıl gibi).

Farenjit tedavisi

 • Farenjit, durulama ile tedavi edilir, küçük bir kaşıkla ya da tuzla su olarak kullanılabilir ve anti-enflamatuar bitkilerin şifrelerini kullanır.
 • Reseptör için pastil ve tablet kullanımı ile, farenjit daha çabuk iyileşir ve boğazda rahatsızlık duyumları, nemlendirme ve yumuşatma etkisi nedeniyle önemli ölçüde daha az olacaktır.
 • İnhalasyonlar, hem bir nebülizör yardımıyla, hem de doğaçlama araçların yardımıyla (buhar) kendilerini hastalığın tedavisinde kanıtlamıştır. Ağız yoluyla tıbbi buharları teneffüs edin ve burnun içinden nefes verin, boğazda daha fazla tedavi edici solüsyon osyadet.
 • Mukoza zarlarının kuruluğu ile bağlantılı ciddi rahatsızlık durumunda bitki yağlarını aşılamak mümkündür.
 • Anti-enflamatuar bitkilerin şifrelerine dayanan terapötik çayların kullanımı ayrıca hastalığın tedavisinde de olumlu bir etki sağlar.

Genel olarak, hastalıkların doğası benzerdir, sadece iltihaplanma odağının lokalizasyonunun yeri farklılık gösterir: farenjit ve larenjit üzerinde - larinks ve vokal kordlarda - gelişir. Bu hastalıkların tedavisi de, bazı nüanslarla aynı prosedürlerden oluşur.

JMedic.ru

Hastalığın isminin bir son eki varsa, o zaman iltihap demektir. Hastalıkların çeşitli isimleri (larenjit, farenjit, bronşit ve diğerleri) farklı organların iltihaplandığı anlamına gelir. Peki, bu hastalıklar durumunda organlarda görülen larenjit ve farenjit arasındaki fark nedir?

Laryngitis (vs ° de λάρυγξ -.. Larenks) dir, - larinks ve boğaz (yutak) iltihabı - mukoza iltihabı veya farenksin lemfoid dokusunda. Yani, bunlar birbirleriyle ilişkili olsalar da, farklı organların enflamatuar hastalıklarıdır. Ve larenjit ve farenjit arasındaki temel fark, iltihaplanma, kalp ve iltihaplanma lokalizasyonudur.

Farinksin iltihabı

Farenjit ile iltihaplanması olan farenks, burun ve ağız, özofagus ve larinksin boşluğunu birleştirir. Bu tür parçalar vardır: bir nazofarenks, bir ağız parçası ve alt bölümü. Ayrıca bir uçağı vardır: üst - burun, orta - sözlü, alt - guttural. Nazofarenks farenks ve burun boşluğunun üst kısmı olarak adlandırılan ve östaki boruları maksiller sinüs (paranazal sinüsler) kapsamaktadır.

Farenjit ile, başlangıçta farinksin bu anatomik bölümlerinden birinde bir değişiklik olabilir veya tüm alanlarının tam enflamasyonu olabilir.

Farenjit veya farinksin iltihabı, mukoza üzerinde virüslerin yutulmasıyla başlar. Aynı zamanda, hem viral hem de viral olmayan rinit sonrası bir sonuç veya komplikasyon olarak ortaya çıkar. Farenjit belirtileri şunlardır:

 • Boğazda zulüm ve acı ("ağrılı yutma");
 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • genel halsizlik, halsizlik.
 • sık düzenli boğaz durulamaları;
 • burnu yağ damlalarına gömmek;
 • takviye maddeleri, vitamin alımı;
 • Tıbbi bitkilerin soğumalarının inhalasyonu.

Boğazınızı durulayın:

 1. Soda çözeltisi (0,5 çay kaşığı yarım litre bir bardak sıcak su), 2 - 3 damla% 5 iyot çözeltisi ilave edildi;
 2. Bir okaliptüs çözeltisi veya kaynatma. 10-15 kapak ekleyebilirsiniz. 1 çorba kaşığı okaliptüsün tentürleri. ılık su veya okaliptüsün bir kaynatmasını tek başına yapın;
 3. Paketin üzerindeki talimatlara göre, demlenmiş olan papatya demeti.

Rinit iltihabı rinit ile birlikte olmasa bile, burun genellikle herhangi bir yağlı damla ile aşılanır, bu da boğazda terlemenin giderilmesine yardımcı olur.

Larinksin iltihabı

Larenjit ile larinks ve vokal kordlar iltihaplanır. İnflamasyonun nedenleri hem viral hem de bakteriyel bir enfeksiyon olabilir, boğaz ve ses tellerinin aşırı derecede gerilmesi olabilir. Bazen trakeanın ilk bölümleri iltihaptan etkilenir. Bu durumda laringotrakeit tanısı kondu.

 • bir ses sesi, sesin bir "kaybı" mümkündür;
 • terleme hissi ve "boğaz öğütme" hissi;
 • kuru öksürük;
 • sıcaklık artışı;
 • bir baş ağrısı mümkündür.

Çoğu zaman, larenjit, doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Vücudun genel güçlendirilmesi için immün sistemi uyarıcı ilaçlar ve vitaminler de eklenir. Durumu rahatlatmak için, antitüssif ve antihistaminikler reçete edilebilir. Ancak, tüm bu ilaçlar, hassas bir teşhis temelinde doktor tarafından reçete edilmelidir.

İltihaplı bir yer yerel yollarla tedavi edilir:

 • buhar inhalasyonları;
 • sıcak kümes hayvanları ve ısınma sıkıştırır;
 • yağlama ve gargaralama;
 • fizyoterapi.

Larenjit ile ses telleri için huzur ve sıcaklık gerekir. Birkaç gün için sessiz bir mod önerilebilir.

Bu nedenle, larenjit ve farenjit arasındaki farklar aşağıdaki gibidir:

 • organ ve iltihap yeri;
 • inflamasyonu tedavi etme yolları.

Ne yazık ki, hem farenjit hem de larenjit kronik bir form edinebilir. Kronik inflamasyon durumunda, akut durumların tedavisine ek olarak, larenjit ve farenjitin önlenmesi, sertleşmesi, bırakılması için ek önlemler gereklidir.

Sorunlu bir boğaz olan bir kişi sadece sıcak veya oda sıcaklığında içecekler içmelidir. Mümkünse, soğuktan, özellikle efervesan, boğaz-tahriş edici içeceklerden kaçınmak gerekir.

Kendimiz için bir termal rejim geliştirmeliyiz, böylece aşırı sıcak giysiler giymeyelim ve aşırı sıcak giysiler giymeyelim.

Viral hastalıkların yayılma periyotları sırasında, larenjit veya farenjit toplanmamak için, kalabalık yerlerden kaçınmak ve bu hastalıkları önlemek için önlemler almak istenir.

Video: Boğazınıza iyi bakın

Kışın, boğaz çok sık acı, Tonsilotren boğaz ağrısı onu almak için tavsiye edilir. 3 gün içinde daha kolay oldu. Persleşme ve acı verici duygular geçti. Önleme için çalışacağım.

Larenjit ve farenjit arasındaki fark

Sonbahar-kış dönemine çoğu zaman nazofarenkseki hoş olmayan fenomenler eşlik eder, bazen vücut ısısında artış, genel halsizlik ve halsizlik ile karışırlar. Bu tür belirtilerle, hastalığın nedenini açıklayacağı ve tatsız olaylardan kurtulmaya yardımcı olacağı ümidiyle doktora yardım için sık sık acele ediyoruz. Aynı zamanda doktor bize anlaşılmaz bir tanı koyar: ARI veya ARVI yerine akut farenjit veya akut larenjit.

tanım

farenjit Faringeal mukoza üzerinde lokalize olan inflamatuar bir süreçtir, kuru öksürük, boğaz ağrısı, vücut ısısında hafif bir artış ve genel bir rahatsızlık ile karakterizedir. Süreç, farenksin arkasında lokalize iken, hastalık genellikle normal rinit veya ARVI bir komplikasyondur.

larenjit Vokal kıvrımların kullanımı ile, larinkste bir inflamatuar süreçtir. Bu hastalıktaki ana semptom tam veya kısmi ses kaybı, ses kısıklığı ve havlayan öksürük, boğazda kuruluk, genel halsizlik, baş ağrısı, 38 ° C'ye varan ateştir. Hastalık genellikle SARS, grip veya diğer ilerlemiş enfeksiyonlar, kızıl ateş, boğmacadan sonra komplikasyon olarak ortaya çıkar ya da büyük ses yükü nedeniyle bağımsız bir hastalık olarak gelişir.

karşılaştırma

Larenjit ve farenjit boğazın iki hastalığı olup, ana farklılık, sürecin lokalizasyonu ve başlangıç ​​nedenleridir. Larenjit larinkste lokalizedir ve bir ligamentöz aparatı içerir, farenjit çoğunlukla farenksin arka duvarını etkiler. Ancak, önemli farklılıklara rağmen, bu iki hastalığın tedavisi aynı olacaktır. Larenjit gibi farenjit, viral ve bakteriyel kaynaklı olabilir, ancak bakteriyel farenjit daha az sıklıkta görülür. Ayrıca, bunlar akut ve kroniktir. Bakteriyel enfeksiyonun ortaya çıkması tedaviye antibiyotik eklenmesini gerektirir ve akut viral süreçler için aşağıdaki öneriler uygundur:

 • Ses dinlenme;
 • Durulayın ve boğazı antiseptiklerle tedavi edin;
 • inhalasyon;
 • Ayak banyoları;
 • antihistaminikler;
 • Fizyoterapi.
 • Antimikrobiyal spreyler.

Kronik farenjit ve larenjit sıradan, atrofik ve hipertrofik olabilir. Bu fenomenlerin nedenleri sık akut solunum yolu viral enfeksiyonları, metabolik bozukluklar, kalp ve akciğer hastalıkları, alkol buharlarının solunması, duman, zehirli maddeler ve diğer faktörlerdir.

Farenjitleri larenjitden ayıran nedir: fark, fotoğraf

Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Bu ortak bir sorudur. Bu makaleye bakalım. İlk bakışta, bu iki hastalık - larenjit ve farenjit - çok benzer. Fakat onların tedavi yöntemleri çok farklıdır, bu nedenle kafaları karıştırılmamalıdır. Örneğin, anestezi ve öksürüğü kolaylaştırır farenjit atama mentolü ile. Ama larenjit ile, tamamen kontrendikedir.

Farenjit türleri

Bu hastalık, faringeal duvarların ve bitişik lenf düğümlerinin mukoza zarının iltihabı ile karakterize edilir. Bu çıplak gözle görülebilir. Hastanın ağız boşluğunda farinks ve arka duvar parlak kırmızı renktedir.

Yetişkinlerde farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir?

Farenjit sıklıkla kataral hastalıklara eşlik eder, ancak görünümünün nedenleri çok farklı olabilir. Farenjit aşağıdaki tiplerden olabilir:

 • bakteriyel (stafilokok, streptokok veya pnömokoktan kaynaklanan);
 • viral (görünüşü, çeşitli influenza virüsleri yanı sıra adenovirüsler veya rinovirüsler tarafından kışkırtır);
 • kronik;
 • alerjik (alerjenler tarafından kışkırtır);
 • mantar (provoke kandidiyaz);
 • atrofik;
 • travmatik (travmaya bağlı olarak gelişir);
 • hipertrofik
 • Karışık, yani önceki faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır.

Boğazın larenjit ve farenjitleri (yukarıdaki fotoğrafta - ikinci hastalık) benzer şekilde birçok yöndedir.

Viral farenjit

Ana vaka sayısında viral farenjit, sinüzit ve rinitte bağımsız bir hastalık veya komplikasyondur. Bu durumda nazofarenkste ortaya çıkan inflamatuvar süreçler, riniti komplike eden rinofarenjitle sonuçlanır ve bu da riniti komplike eder.

Sindirim ile ilgili sorunlar aynı zamanda farenjit görünümünü de etkileyebilir. Burada risk faktörleri kolesistit, pankreatit, kronik gastrit gibi hastalıklardır. Bu uyku sırasında reflü etkisi ile açıklanır: midenin asidik ortamı farinkse atılır ve onu tahriş eder. Bu süreç kalıcı olduğundan, kronik farenjit arka planında görülebilir.

alerjik

Farenjitin alerjik yapısı çok daha az sayıda vakadadır. Solunum yolları sürekli olarak olumsuz faktörlere maruz kalan hastalarda ortaya çıkar. Sigara içenler, kötü ekolojiye sahip bölgelerin sakinleri, tehlikeli endüstriler ve tozlu koşullarda (madenciler, marangozlar) çalışıyoruz.

Farenjitleri larenjitden ayıran, birçokları için ilginçtir.

Farenjit belirtileri

Farenjit ile lenf düğümleri ağrılı ve ağrılıdır ve yutma sırasında ağrı hissedilir. Boğaz kuru ve terleme hissi var. Öksürüğün karakteri ağrılı, tahriş edici ve tırmalayan bir boğazdır. Sıcaklık 38 dereceye kadar yükselebilir. Bazen kulakta ağrılı duyular görülür.

çocuklar

Farenjitli çocuklarda yutulduğunda boğazda yanma, hüzün ve terleme şikayetleri görülür. Sığın öksürük ve ses kısıklığı var. Sıcaklık yükseltilebilir veya normal olabilir. Bebeklerde bu hastalık daha soğuk, ortak soğuk algınlığı, ateş, disfaji, iştahsızlık, tükürük, döküntü.

Çocuğunuz kronik farenjit varsa yutma zaman, o kompulsif öksürük rahatsız, boğaz, rahatsızlık yabancı cisim hissi şikayet edebilir. Ağzın köşelerinde fungal farenjit sıklıkla oluşan nöbetler olduğunda ve faringenin arka tarafında kıvrık kıvamda bir kaplama oluştuğunda.

Teşhis veya çocuk doktoru, otorinolaryngologist farenjit tanısı koy. Görsel analiz ve bazen kan örnekleri veya farenks gelen mukus swablar, tedavi reçete edilir.

Farenjiti larenjitden ayıran şeyin ne olduğunu anlamaya devam ediyoruz.

Larenjit belirtileri

Larenjitin seyri, gırtlağın alt kısmının yanı sıra ses tellerinin enflamasyonu ile karakterizedir. Görünüşünün nedenleri farenjite benzer: hipotermi, soğuk algınlığı veya zararlı etkenlere maruziyetin bir komplikasyonu olarak görünümü. Fakat aynı zamanda larenjit, vokal kordların düzenli veya bir kez aşılması nedeniyle gelişebilir.

Larenjit aşağıdaki tiplerden olabilir:

 • Catarrhal (bu en hafif halidir). Semptomlar terleme ve ses kısıklığıdır.
 • Profesyonel (çoğu zaman öğretmenlerde, şarkıcılarda vb., Vokal kordlara daha fazla yük getiren bu mesleklerden insanlarda) oluşur.
 • Hipertrofik (daha ciddi genel semptomlar ve ses telleri ameliyatla gümüş nitrat ile muamele edilir ya da çıkarılır bezelye boyutu nodül oluşumu ile larenjitin bir tür).
 • Atrofik (bununla birlikte larinksin iç tabakası inceltilir ve öksürme sırasında kan tahsis edilebilir).
 • Sifilitik (sifiliz komplikasyonlarının sonucu, larinkste plaklar ve ülserler oluşur).
 • Difteri (enfeksiyon bademcikler etkileyen zaman, larinks ve mukoza kaynaklanan hava yolu tıkanıklığı tehlikesi beyaz membranlar provoke ses telleri içine iner).
 • Tüberküloz (Akciğerlerin Koch bir sopayla yenilmesi sonucu ortaya çıkar, ses tellerine kadar yükselir).

Farenjit ve larenjit farklılıkları bir doktor tarafından açıklanmalıdır.

Larenjit belirtileri

Larenjitli hastanın sesi kısık ya da kısırdır, bazı durumlarda tamamen ortadan kalkabilir. Bazen yutulduğunda ağrı olur. Bu hastalığa baş ağrısı ile eşlik etmek mümkündür. Öksürük - kabuklu, balgam olmadan. Hastanın sıcaklığı 37.4 dereceye çıkabilir. Bir kan testi, yüksek bir beyaz kan hücresi sayımı gösterir. Ses telleri alanında, hasta yanma ve kaşınma hisseder. Genellikle doktor doğru bir teşhis için laringoskopi yapar.

Çocuklarda larenjit ve farenjit arasındaki fark nedir?

Çocuklarda Larenjit

Larenjit ile çocuk kuru öksürük, burun akıntısı çeker ve daha sonra seste ses kısıklığı görülür. Solunum hızlı ve zordur. Çoğu zaman bu durum geceleri ya da sabaha yakın olarak kendini gösterir. Hava yolu lümeninin daralması nedeniyle, akciğerlere giren hava bir düdükle girer. Sonra boğucu bir öksürük var. Tüm bunların bir sonucu olarak, hipoksi gelişir: çocuk soluk olur, siyanotik bir gölgenin nazolabial üçgenidir. Sıcaklık 40 dereceye kadar yükselebilir.

Doktor ziyaretinden önce larenjit atağı geçiren bir çocuğa acil yardım aşağıdaki gibi olmalıdır: oturmalı, yastıklar sırtın altına yerleştirilmelidir. Bal ile ılık süt vermek için, hava çok nemlendirilir, en iyi nebulizer ile inhalasyon saline yapmaktır.

Bu yüzden, larenjit ve farenjitin nasıl kendini gösterdiğini inceledik. Terapiye göre fark nedir?

Farenjit nasıl tedavi edilir?

Bu hastalığın tedavisi kapsamlı olmalıdır. Hem semptomatik rahatlama hem de nedenlerin ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Her şeyden önce, çeşitli otlar (plantain, adaçayı, papatya, vb) et suyu ile gargara. Ayrıca furacilin gibi antimikrobiyaller durulama için uygundur.

Burun, kan damarlarının daralmasına yardımcı olan damlalarla sindirilir. Öksürük, mukolitiklerin rahatlamasına yardımcı olur. Boğazını sulandıran spreyler de, bu durumu rahatlatmak için kullanılır - Ingalipt ve diğerleri: Bir hastaya çok sıcak ve tahriş edici olmayan bir sıvı tavsiye edilir.

Çeşitli şifalı otlar ile iyi inhalasyon, yanı sıra, şekerleme, mentol, bal ile lolipop. Tedavi sırasında tütün kullanımı, baharatlı veya baharatlı yiyeceklerin kullanımı kontrendikedir.

38'e sıcaklık rahatsızlık duyguları getirmezse, o zaman vurmaya gerek yoktur. farenjit, gastrointestinal hastalıklar sonucu ise Bu durumda, yatmadan önce iki saat yememek için gereklidir ve yatağın baş larinks girmemiştir mide içeriğinin reflü için 15 santimetre kaldırılmalıdır.

Larenjit farenjitden nasıl ayırt edilir, hepsini bilmez.

Larenjit nasıl tedavi edilir?

Farenjit ile olduğu gibi, bu hastalık, sigara içme ve asidik, baharatlı, tuzlu veya tütsülenmiş gıdaların kullanımı kontrendikedir. Çok sıcak veya çok soğuk yemek yemeyin ya da içmeyin. Kısacası, hiçbir şey mukoza zarlarını ve ses tellerini tahriş etmemelidir.

Mentol veya nane hariç tıbbi bitkilerle ve ayrıca soda ile inhalasyon yapılması önerilmektedir, bunlar beş ila yedi gün içinde yapılmalıdır. Ayrıca, bir fısıltı dahil olmak üzere hasta konuşulmayabilir. Hastanın bulunduğu odada hava mümkün olduğunca nemli olmalıdır. Tencereleri buharla, piller üzerine soğuk havlular koyabilirsiniz ve hava nemlendiricisi varsa, onu kullanın.

Larenjit ve farenjit semptomlarını azaltmak için, mentol içerenler hariç, lolipop veya öksürük damlaları kullanabilirsiniz. Boğazın ısındığı kompresler iyidir. Antimikrobiyal bir bileşime sahip spreyler, patojenik mikroflorayı ortadan kaldırmak için kullanılır.

Duruma bağlı olarak, doktor mukolitik veya anti-alerjik ilaçlar reçete edebilir. Boğazda derin düzenleri nedeniyle ses tellerinin saflaşmasına katkıda bulunmadığından, larenjit ile boğazı durulama etkisizdir.

Farenjitleri larenjitden ayıran şey şu anda açıktır.

Tedavinin farklılıkları

Tedavi farklılıkları arasında larenjit ile sesin sakinliği olacaktır. Larenjit aponiaya (tam ses kaybı) yol açtıysa, tedavi uzun süre (45 güne kadar) olacak ve bir uzman tarafından reçete edilen antibiyotiklerle karmaşık tedavinin kullanılmasını gerektirecektir.

Sesin ses kısıklığı durumunda, ilk 3-4 günde barış (konuşma değil) tavsiye edilir. Gırtlak için özel jimnastik için larenjit de tavsiye edilir.

Larenjit ve farenjit arasındaki fark nedir - hastalıklar arasındaki ana fark

Farenjit ve larenjit - iki benzer inflamatuar hastalık, o patolojik süreçlerin lokalizasyonu yerine göre değişir.

Bu nedenle farenjit, inflamatuvar süreçler, faringeal yüzeye yayılır ve larenjitle, patoloji larinksin mukoza zarlarını etkiler.

Larenjit ve farenjit arasındaki temel farklılıklar

Larenjit ve farenjit semptomlarının benzerliğiyle, bu hastalıkların hala farklılıkları vardır.

Genellikle kuru, verimsiz bir öksürük vardır ve yabancı bir cismin varlığı boğazda hissedilebilir.

Larenjit, solunum hastalıkları anlamına gelir ve gırtlağı etkiler, çoğu durumda Patolojik süreçler ses tellerine yayılabilir ve üst solunum yolunu etkiler.

Böyle bir hastalıkta, sesin tonunda sıklıkla bir azalma olur ve ayrıca kuru spazmodik öksürüğün belirtileri de olabilir.

Çoğu durumda farenjit ve larenjit ikincil rahatsızlıklardır, Solunum departmanını etkileyen diğer bulaşıcı hastalıkların arka planına karşı gelişir.

Hastalıkların nedenleri

Her iki hastalık çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

larenjit genellikle aşağıdaki dış faktörlerin arka planına karşı gelişir:

 • ortak vücut hipotermi;
 • sıcak havalarda soğuk içecek kullanımı;
 • herhangi soğuk algınlığı;
 • sigara içme (özellikle soğuk havalarda, soğuk hava dumanla boğazın içine girdiğinde);
 • vokal tıkanıklık.

Sırayla farenjit aşağıdaki nedenlerden dolayı oluşur:

 • sigara içme;
 • kullanım soğuk sırasında yemek için sıcak veya soğuk yemekler;
 • farinkse travma.

Larenjit ve farenjit seyrinde farklılıklar

Larenjit ve farenjit farklı şekillerde ortaya çıkar ve semptomatolojide farklıdır.

 • sık baş ağrısı;
 • ses kısıklığı ya da konuşma yeteneğinin tamamen ortadan kalkması;
 • artan vücut ısısı (genellikle 38 dereceye kadar, ancak ciddi bir hastalıkta bu rakam daha yüksek olabilir);
 • kuru öksürük, balgamın viskoz bir kıvama sahip olduğu ve zorlukla ayrıldığı;
 • boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı;
 • larenks mukozasının ve bazı durumlarda kısmi atrofinin kızarması;
 • ses tellerinde şişme.

Akut formda, bu semptomlar kronik formda olduğundan daha belirgindir.

Bu belirtilerden bazıları boğaz iltihabı ile de oluşabilir, İltihaplanma süreçlerinin, farinksin iç zarının arka duvarında da yayılabildiği yer.

Hastalıkların tedavisi

Farenjit ve larenjit ile, bazı ilaçlar her iki durumda da kullanılabilir olsa da, farklı ilaçlar reçete edilir.

Örneğin, larenjit ile Doktor bu ilaçları reçete edebilir:

 • lazolvan, berodual ve fluimitsil inhalasyon formunda kullanım için;
 • mukolitiks Ambroheksal ve mukoza;
 • sinüs kodu ve kodelak öksürüğü ortadan kaldırmak için;
 • amoksiklav, bioparox ve suprax (antibiyotik maddeler);
 • Loratadine, fenistil ve Clarita (mukoza zarının iltihaplanmasını azaltan antihistaminler).

farenjit aşağıdaki vasıtalarla tedavi edilir:

 • libexin unu ve ambroksol Beklentiler olarak;
 • heksoral, klorheksidin ve miramistin boğaz gargaraları için;
 • tonzilgon ve immunal bağışıklığı güçlendirmek için;
 • Lugol'un çözümü ve hlorofillipt mukoza tedavisi için;
 • Pinosol ve naftizin burun içine damlatma için;
 • septolete ve stopangin resorpsiyon için pastiller şeklinde.

Hastalıkların sonuçları ve komplikasyonları

Her iki hastalığın da sonuçları vardır.

Eğer zamanında yapmazsan larenjit veya nedolechit hastalık, hasta Larinksin, yanlış veya gerçek krup şeklinde stenozu gelişebilir.

Yanlış kabuğu çıkarılmış tane dört aşamalı, Bunlardan ilki en kolay olarak kabul edilir, ancak ikinci aşamada zaten hipoksiktir (oksijeni olan dokuların yetersiz beslenmesi nedeniyle boğazda cildin mavileşmesi).

Kramplar da oluşabilir ve ses kısılır ve tamamen ortadan kalkabilir. Dördüncü, en şiddetli aşamada, kan basıncında keskin ve belirgin bir düşüş mümkündür.

Sahte bir krupanın tüm evreleri ilk birkaç saat içinde gerçekleşir, bu yüzden larengitin ilk belirtilerinde acilen doktor çağırmak gerekir.

Daha fazla larenjitin ciddi bir sonucu, gerçek krup oluşumudur (Bu patoloji ayrıca stenoza larenjit denir).

Bu bozukluk yavaş ve istikrarlı bir şekilde gelişir, bu yüzden onu tanımlamak daha kolaydır.

için Ayrıca ses ve kuru havlama öksürük kaybı ile karakterize gerçek krup, Ama hasta da deneyebilir nefes alıp verme zorluğu.

Dispne, herhangi bir yaşta görülebilir. Gerçek krup da dört aşamaya ayrılır ve en sonunda, hastalık zaman içinde tedavi edilmezse ölümcül bir sonuç bile mümkündür.

Bazen larenjitle birlikte, skarlaşmanın larenksinin deformitesi gelişebilir.

Bu, kronik larenjitle veya sürecin akut bir şekilde ilerlemesi durumunda ortaya çıkar, ancak hiç bir tedavi yoktur.

Böyle durumlarda gözlemliyoruznefes nefese bir nefes, bir boğuk ses ve sürekli öksürük.

Ve eğer ana rahatsızlığın nedensel ajanı streptococcus ise - bir komplikasyon olarak peritonsillar apse gelişebilir, larenksin tek taraflı şişmesi ve boğazda sürekli bir ağrı ile karakterize olan.

Başka ciddi bir komplikasyon - Tracheitis ve larenjit bir arka plana karşı gelişme, ihmal edilmiş durumlarda kronik formda bronşit gelişebilir.

Farenjit beta hemolitik streptokoklardan kaynaklanıyorsa akut artiküler romatizmanın olası gelişimi.

Genel olarak, farenjit hastanın genel yaşam kalitesini olumsuz etkiler (tedavi edilmezse) ve komplikasyonlardan biri çağrılabilir. uzun süre kısmi ses kaybı.

Yararlı video

Bu videodan, farenjitin semptomları ve tedavisi hakkında bilgi edineceksiniz:

Her iki hastalıkta da ana problem - bu tam olarak ses kalitesinin bozulması veya kaybı.

Bu nedenle, bu tür hastalıkların ilk belirtileri ortaya çıktığında hemen doktora danışmalısınız, olumsuz sonuçların en aza indirilmesi, özellikle sesin ana “çalışan araç” olduğu insanlar için (öğretmenler, şarkıcılar, konuşmacılar).

Larenjit ve farenjit arasındaki fark nedir

Laringit ve farenjit, üst solunum yolunu etkileyen yaygın hastalıklardır. Larenjit ve farenjitin ne olduğunu bilmek için, bu iki hastalık arasındaki fark nedir, her birinin nasıl tedavi edileceği, yeterli tedavinin yapılması önemlidir.

Larenjit ve farenjit nedir

Larenjit, larinksin mukoza zarını etkileyen inflamatuar bir hastalıktır. Çoğu zaman bu hastalık çocuklukta gelişir, larenksin darlığına ve şiddetli boğulma ataklarına yol açabilir. Farenjit aynı zamanda inflamatuar bir hastalıktır - faringeal mukozadır.

Önemli! Bu hastalıklar ilk bakışta benzer bir semptomatolojiye sahiptir, bu nedenle uygun tedavi için farklılaşmaları gerekir.

nedenleri

Her iki patolojik süreç de enflamatuar soya sahiptir. Bununla birlikte, başlangıç ​​faktörleri biraz farklıdır.

Laringeal mukoza iltihabına neden olabilir:

 • üst solunum yolu ile patojenik mikroorganizmalar elde etmek;
 • insan vücudunun genel hipotermisi;
 • Larinksin aşırı gerginliği.

Farenjit, viral ve bakteriyel bir etiyolojidir, yani mikroplar, farenksin duyarlı mukoza zarına girdiğinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, bir dizi başka neden vardır:

 • diğer patojenler - mantarlar, hücre içi parazitler;
 • farenksin solunum sırasında çeşitli kimyasallarla irritasyonu;
 • aktif veya pasif içicilik.

Ayrıca, kronik rinit farenjit gelişimini kışkırtır.

Klinik belirtiler

Larenjitin klinik semptomları farenjit bulgularından farklıdır, çünkü bu hastalıklarda inflamasyonun odak noktası farklı organlarda bulunur.

 • gırtlak içinde kuruluğu hissi;
 • ses tellerinin şişmesi;
 • nefes alma zorluğu, öksürük görüntüsü;
 • yanma hissi;
 • tam aponyaya kadar sesin güçlü ses kısıklığı;
 • zehirlenme sendromunun belirtileri.

Tanısal laringoskopiyi gerçekleştirirken, güçlü ödem ile birlikte hiperemik vokal kordların yanı sıra organın mukoza zarının kızarmasını da bulabilir. Ek olarak, atrofik değişikliklere sahip alanlar da tanımlanabilir. Larenjit akut ve kronik olarak ayrılır. Akut olduğunda - klinik belirtilerin şiddeti daha güçlüdür.

Önemli! Yetersiz tedavi gören larenjitin kronik formu larinksin malign neoplazmalarına neden olabilir.

Larenks iltihabının komplikasyonlarından biri, enflamasyonun trakeanın mukoza zarına geçtiği ve ağrılı hislerle keskin bir kuru öksürüğe neden olduğu tracheittir.

 • yutma sırasında artan boğaz ağrısı;
 • balgamın yavaş yavaş dökülmesi ile öksürük;
 • farinksin arka duvarından akan nazal mukus;
 • zehirlenme belirtileri.

Farenjit tanısı için, farengeal mukozanın hiperemi, aynı bölgede dilate damarların tespit edildiği farenoskopi yapılır. Çoğunlukla posterior farryngeal duvarın yüzeyindeki iltihaplanma, bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı denen palatine bademciklere geçer.

Bazen farenjit rinitin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkan ikincil kabul edilir. Bu durumda rinofarenjit tanısı konur. Böyle bir hastalıkta, iltihaplanma sürecinin burun boşluğuna geçiş olasılığı yüksektir. Bu durumda, hasta kişi sinüzit geliştirir.

Önemli! Larenjit ve farenjit bir kişide aynı anda meydana geldiğinde, larengofarenjit tanısı konur.

Larenjit ve farenjit arasındaki temel farklılıklar

Larenjit ve farenjit arasındaki fark klinik belirtilerinde yatmaktadır. Böyle farklılıklar var:

 1. Larinksin iltihaplanmasıyla birlikte, yutkunma sırasında acı verici duyumlar asla gerçekleşmez.
 2. Larenjit ile öksürük kuru, havlar. Farenjit ile birlikte, büyük miktarda balgam çıkmasıyla (bronşit birleştiyse) hızla ıslaklığa geçer.
 3. Uzamış larenjit öksürüğü ile birlikte, kuru kabuklu kan damarları, farenjit ile öksürmekten farklıdır.
 4. Larenjit öksürük hastalığın ilk saatlerinde ve farenjit ile oluşur - sadece 2-3 gün. Ancak boğazdaki terleme ve onunla ilişkili öksürük, hastalığın başlangıcından itibaren hastayı endişelendiriyor.
 5. Sıcaklığın farenjit ile arttırılması hızlı bir şekilde ateşli değerlere ulaşır. Larenjit ile vücut ısısı nadiren yükselir.
 6. Farenjitli zehirlenme sendromu fenomeni, larenjit sırasında olduğundan daha belirgindir.
 7. Larinksin iltihaplanması sırasında, ana semptomlardan biri sesin belirgin bir kısalığıdır - bir fısıltı veya tamamen ortadan kalkana kadar.

İnflamasyonun odaklanmasının lokalizasyonu da bir farktır: ilk hastalıkta larinkste, ikincisinde - farinksin arka duvarında görülür.

Terapötik önlemlerdeki farklılıklar

Önemli! Bu iki hastalığın tedavisinde benzer bir nokta, bakteriyel bir patojen durumunda antibiyotiklerin kullanılması ve viral bir etyolojide antiviral gruba ait ilaçların kullanılmasıdır.

Farenjit ve larenjit tedavisinde önemli farklılıklardan biri: ilk hastalık sırasında gargara yapmanın en etkili olduğu, ikincisinde ise inhalasyon ve yumuşatma tabletlerinin kullanılmasıdır.

Farenjit tedavisi şu şekilde gerçekleştirilir:

 • pastillerin emilimi, pastiller, arka faringeal duvarın inflamasyonu ve yumuşama öksürüğünün azaltılması (Tharyngept, Septotelet, Lizobakt, Lizak);
 • orofarenksin (Chlorophyllipt, Givalex) sulanması için kullanılan aseptik preparatlar;
 • anti-inflamatuar etki ile boğazın sulanması için sprey (Heksoral, Hepilor);
 • detoksikasyon tedavisi (bol içecek, vitaminler);
 • vücudun bağışıklık sisteminin korunması (immünomodülatörlerin alınması);
 • yerel ısı;
 • Bu tür zararlı alışkanlıkların, aşırı alkollü içki, sigara içimi olarak tamamen reddedilmesi.

Larenjit tedavisi aşağıdaki araçları ve etkinlikleri içerir:

 • İzotonik sodyum klorür çözeltisi ile inhalasyon;
 • antiseptik etkisi olan tabletler (Adzysept, Sebidin, Isla Nane, Isla Moos);
 • Larinks boşluğunun Tantum Verde veya Cameton gibi çözümlerle sulanması;
 • öksürük eylemli ilaçlar (Sinekod);
 • ses dinlenmesi;
 • boyun bölgesinde lokal ısı.

Ayrıca bu süreçler halk ilaçları ile tedavi edilebilir. Bunun için anti-enflamatuar ve antiseptik aksiyonlu tıbbi bitkiler kullanılır. Larenks iltihaplandığında, sulama ve inhalasyon için ve farenjit için - farinksin durulanması için kullanılırlar. En popüler tarifler:

 1. Anne-ve-üvey anne, adaçayı, okaliptüs yaprakları. Tüm malzemeler öğütülür, 4 çorba kaşığı alınır. l. 1 litre kaynar su dökün. Soğuduktan sonra boşaltın. 2 çorba kaşığı alın. l. Günde 5-6 kez infüzyon. Onları bir boğazla durulamak da yararlıdır.
 2. Karaturp. Küçük bir horseradish kökü alacaktır, ezin. 1 bardak kaynar su dökün. Yaklaşık 20 dakika demlenmeye bırakın. 1 çay kaşığı ekleyin. bal. 1 çay kaşığı al. her saat.

Bu hastalıkları tedavi etmek için ilave bir araç, fizyoterapi, yani UHF ve mikro akımları kullanan prosedürlerdir.

Yukarıda tarif edilen hastalıkların çocukta ve yetişkinlerde tedavisi hemen hemen aynıdır, sadece her bir ilaç için izin verilen asgari yaşın yanı sıra yaşa bağlı dozajlar da dikkate alınır.

Herkes bu hastalıkları nasıl ayırt edeceğini bilmeli. Ancak, tedaviye başlamadan önce, tedavinin olası yan etkilerini azaltmak için bir doktora danışmak daha iyidir.

Larenjit ve farenjit arasındaki fark

Larenjit ve farenjitin hiçbir farklılığı olmadığını yanlış yorumlamışlardır. Bunlar hoş olmayan semptomların eşlik ettiği solunum hastalıklarıdır. Ana özellik inflamasyonun lokalizasyonu olup, bu bakımdan farklılıklar tezahürde ve tedavi yöntemlerinde olabilir.

Farenjit ve larenjitin özellikleri

Bu iki hastalığın her birinin patolojik sürecini belirledikten sonra hangi farklılıkları ortaya çıkardığını bulmak mümkündür. Farenjit, faringeal mukozanın inflamasyonu ile karakterize bir hastalıktır. Çoğu zaman hastalık, sinüzit, gingivitis, periodontitis veya akut solunum yolu viral enfeksiyonundan sonra bir komplikasyon olarak ortaya çıkar. Larenjit, larinkste inflamatuar sürecin gelişimi ile karakterizedir. Vokal kordların bir lezyonu ve trakeanın üst kısımları olabilir. Patoloji, ses oluşturucu aparatı etkilediğinden, hastalık her şeyden önce sesin tınısındaki bir azalma ile kendini gösterir.

Farenjit ve larenjit diğer organlara bulaşan hasara bağlı sekonder patolojilerdir.

Gelişen larenjit belirtileri

Larenjit zayıflamış bir bağışıklık sistemi nedeniyle gelişir. Gelişimini provoke edebilir:

 • Sıcak mevsiminde soğuk içeceklerin kötüye kullanılması.
 • Ses tellerinin aşırı gerginliği.
 • Sigara içmek ve zararlı gazların larinkse olumsuz etkisi.
 • Son zamanlarda soğuk algınlığı yaşadı.

Akut larenjit, kronik formundan daha canlı belirtilere sahiptir. Klinik belirtiler daha çok yıkanabilir. Bu durumda hasta öksürür ve bir husky sesi vardır. Farenjitden farklı olarak, enfeksiyon solunum yolu boyunca ilerledikçe ve bronşite yol açtığı için larenjit komplikasyonlara yol açabilir. Larenjit ile birlikte viral pnömoni gelişme riski vardır. Hastalığın kronik formu bazen vokal kordlarda tümörlerin gelişmesine neden olur.

Enflamatuar süreç birkaç semptomda kendini gösterir:

 • ses kısıklığı, ses kısıklığı veya tam ses kaybı;
 • boğazda ağrı ve zulüm hissi;
 • ağız boşluğunda kuruluk;
 • hafif balgam ile kuru öksürük;
 • nefes almada zorluk.

Çalışmada, larinksin astarının kırmızılaştığını görebilirsiniz. Ve ayrıca vokal kordların hiperemi, ödem ve ligamentlerin altındaki bölgede iltihap yayılmasına dikkat edin. Kronik larenjit çok hızlı geliştiği için hastalığın akut seyri tedavi edilmelidir.

Farenjit belirtileri

Boğaz hastalıkları arasında, farenjit oldukça sık görülür. Muayene sırasında, doktor palatine bademcikleri çevreleyen mukoza dokularının iltihaplanması varlığını fark edebilir. Posterior farryngeal duvarın kızarıklığı. Bu işaretler aynadaki boğazı inceleyerek kendi başlarına görülebilir.

İnflamatuar sürecin gelişmesiyle mukoza zar şişer ve kırmızıya döner. Bu nedenle, vücudun hastalığı için daha tehlikeli olan boğaz ağrısından ayırt etmek zordur.

Viral ve bakteriyel farenjit vardır. Hastalık zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile ortaya çıkar. Enflamatuar bir sürece neden olan bir enfeksiyon burnundan boğazın içine girdiğinde ortaya çıkar. Boğaz hastalığının gelişimi şu şekilde kolaylaştırılmıştır:

 • Soğuk algınlığı için soğuk yiyeceklerin kötüye kullanılması.
 • Sert yem tüketimine bağlı olarak farinks hasarı.
 • Soğuk algınlığı için sigara içmek.

Farenjit iltihabı sonucu, bir kişi:

 • sakin bir halde ve yiyeceklerin yutulmasıyla hafif boğaz ağrısı;
 • larenjit aksine güçlü soğuk;
 • kuru öksürük, gece daha kötü;
 • küçük bir ses kısıklığı.

Vücut sıcaklığında 37.5 dereceye kadar bir artış olabilir. Eğer farenjit tanısı konmuşsa ve sıcaklık 38'in üzerine çıkmışsa ve ağrı artmışsa, bunun boğaz ağrısı olduğu anlamına gelir, bu nedenle bir uzmana acilen başvurmak gerekir.

Tedavinin farklılıkları

Akut larinjit, inhalasyon ile tedavi edilir, bu da yararlı bileşenlerin inflamasyonuna nüfuz etmeye yardımcı olur. Farenjit ile vurgu, boğazın durulanması daha fazladır. Bu tedavide ana farktır.

Ancak, özelliklerine ek olarak, farenjit ve larenjitin tedavide ortak bir yönü vardır - her iki patolojide de patojen tipine bağlı olarak antibakteriyel ilaçlar veya antiviral ajanlar reçete edilir.

Otolaringolojik hastalıklar, temel amacı patojeni ortadan kaldırmak olan bir dizi tedavi edici tedavi ile tedavi edilir.

Farenjit tedavisi

Bir kişinin farenjit varsa, o zaman entegre bir yaklaşım alırlar.

Boğazın sulanmasını atayın. Bunu yapmak için, şifalı bitkilerden, Miramistin'den, Klorofilitten veya su ve tuz çözeltisinden infüzyon kullanabilirsiniz. Prosedür saatlik olarak yapılmalıdır.

Farenjit ile larenjit gibi atayabilir ve inhalasyon yapabilirsiniz. Maden suyu veya tuzlu su kullanırlar.

İltihaplı mukoza Chlorophyllipt (yağlı bir şekilde) veya bir propolis çözeltisi (gliserin bazlı) tedavisi gerçekleştirin.

Bağışıklığı güçlendirmek için antitüsif ilaçların ve ilaçların kullanımını önerin.

Patoloji viral kökenli ise, o zaman antibiyotikler gerekli değildir. Kişide bakteriyel farenjit varsa bu ilaçlar reçete edilir. Larenjit tedavisinden, neredeyse her zaman antibakteriyel ajanların kullanılması ile karakterizedir.

Farenjit kronik ise, o zaman farenks bir gümüş nitrat çözeltisi, deniz topalak yağı ile yağlamak ve fizyoterapi prosedürleri reçete tavsiye edilir.

Larenjit Tedavisi

Farenjit aksine, larenjit bu gibi tedavi edilir:

 • konuşmayı yasaklamak;
 • Akut, asidik ve soğuk, alkollü içeceklerin ve sigara içilmesinin reddi anlamına gelen bir diyet reçete;
 • daha fazla alkali maden suyu içme öneririz;
 • sıcaklık yoksa, daha sonra hardal sıvalar koymak;
 • adaçayı, okaliptüs ve papatya yanı sıra Lazolvan ve tuz çözeltisi bir kaynatma ile inhalasyon yapmak;
 • öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar reçete;
 • Boğaz yardımı ile spreylerin yardımı ile;
 • antiseptik özelliklere sahip resorpsiyon tabletleri kullanın;
 • farenjit gelişimini önlemek için boğazda bir durulama reçete.

Larenjit kronik ise, solux, UHF ve mikro akımlar şeklinde fizyoterapi prosedürleri önerilebilir.

Olası komplikasyonlar

Farenjit ve larenjit ile inflamasyon odakları farklı yerlerde bulunmaktadır. Bu nedenle hastalıkların komplikasyonları farklılık gösterir.

Uzmanlar, laringeal mukoza iltihabının solunum yoluna yakın olduğundan ve patolojik süreci aşağıya doğru hareket ettirme olasılığından dolayı çok daha tehlikeli olduğunu ileri sürüyorlar. Ancak farenjitin yanlış veya zamansız tedavisi de sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu problem, glomerulonefrit, peripatetik apsenin, parathonsillar apse, tükürük bezlerinin iltihaplanmasının gelişmesine neden olur. Larenjit ile larinks, glomerülonefrit, servikal lenfadenit, bronşit ve pnömoni darlığı vardır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Pürülan anjin nasıl bulaşır ve hastalığın tedavisi nasıldır?

Angina veya akut tonsillit çocuklar ve yetişkinler arasında yaygın bir hastalıktır. Stafilokok ve streptokokların vücuduna girdiğinizde hastalık gelişir.

Anjina gazyağı tedavisi: endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Angina, palatine bademciklerde enflamatuar bir süreç şeklinde kendini gösteren akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Anjina'da kerosen, birçok uzmanın önerdiği bir çare.